Antikvariat 1 - Nyförvärslista


Listor. En förteckning över antikvariatets alla böcker i listform - även sålda. Dessa sidor är främst gjorda för google och andra sökmotorer. Du kan också pröva att söka direkt på www.antikvariat1.se.
 
 Titel: De tolf smärre skrifter af gamla testamentets propheter. Proföfversättning af Joh. Adam Tingstadius. Strengnäs, tryckt hos C.E. Ekmarck, 1813, på eget förlag.
 Förlag/År: Strängnäs, 1813 : (Ekmark)
 Omfång: [02], xii, 246 s. ; 8:o. Inbunden
 Anmärkning: Växjö: Samtida pappersband
 Anmärkning: Växjö: Jacob Adlerbeth
 Anmärkning: Antikva
 Medarbetare: Tingstadius, Johan Adam, 1748-1827 (översättare) (medarbetare)
 SAB-kod: C
Kategori: Religion
Ex. 1: Fint skick 300 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10001
 
 Författare: Russell of Liverpool, Edward Frederick Langley Russell, 2. baron, 1895-1981
 Titel: Hakkorsets gissel : kort historik över de nazistiska krigsförbrytelserna / av Lord Russell of Liverpool ; [översättning av Nils Holmberg]
 Förlag/År: Stockholm : Arbetarkultur, 1955
 Omfång: 276 s., [16] pl.-s. ; 22 cm.
 Orginaltitel: The scourge of the swastika.
 SAB-kod: K.54
 SAB-kod: Kfa.54
 SAB-kod: Koafh-a.54
Kategori: Historia > Andra världskriget 1939-1945
Kategori: Historia > Mellaneuropa > Andra världskriget 1939-1945
Kategori: Historia > Asien > Andra världskriget 1939-1945
Ex. 1: Skyddsomslag saknas Bra skick Blekt ryggtitel. Tillskrift.75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10002
 
 Författare: Hitler, Adolf, 1889-1945
 Titel: Tal inför tyska riksdagen den 19 juli 1940 / Adolf Hitler
 Förlag/År: Stockholm, 1940
 Omfång: 38 s. Häftad
 SAB-kod: Kfa.54
Kategori: Historia > Mellaneuropa > Andra världskriget 1939-1945
Ex. 1: Fint skick 100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10003
 
 Författare: Uddgren, Gustaf, 1865-1927
 Titel: Stockholmsbohême : skildringar ur konstnärslifvet / av Gustaf Uddgren
 Förlag/År: Göteborg : Västra Sverige, 1912 (Göteborg : Elander)
 Omfång: 166 s., 11 pl., 1 portr. : ill. Häftad
 SAB-kod: Hcbb.01
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10004
 
 Författare: Agrell, Alfhild, 1849-1923
 Titel: Hemma i Jockmock : en skildring ur småstadslifvet sådan den är / af Lovisa Petterkvist
 Förlag/År: Stockholm : Skoglund, 1896 (Norrköping : Wallberg)
 Omfång: 306 s. Inbunden
 Anmärkning: Pseud.
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Bra skick Lite slitet rött helklotband.90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10006
 
 Författare: Nordenmark, Nils V E , 1867-1962
 Titel: Zeiss' planetarium och stellarium : Stockholmsutställningen 1930 / N. V. E. Nordenmark
 Förlag/År: Stockholm : Bröderna Lagerström, 1930
 Omfång: 24 s. ill. Häftad
 SAB-kod: Ua:bf
 Ämnesord: Planetarier
Kategori: Naturvetenskap > Astronomi > Astronomiska institutioner
Ex.1:Namnteckning Fint skick Lätt blekt75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10007
 
 Titel: Instruktion för polispersonalen i Stockholm.
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1866
 Omfång: 66 s. Inbunden
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap
Ex.1: Bra skick Samtid ryggskinnband. En reva på ryggen.90 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10008
 
 Författare: Wiberg, Allan
 Titel: "Satan-mekaniseringen".
 Förlag/År: Stockholm, 1919
 Omfång: 59 s. Häftad
Kategori: Teknik, industri och kommunikationer
Ex. 1: Bra skick Delvis osprättad30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10009
 
 Författare: Stiernstedt, Marika , 1875-1954
 Titel: Daniela Herz / Marika Stiernstedt
 Förlag/År: Stockholm : Lindqvists, 1952
 Omfång: 208 s. Inbunden
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Förlagets ryggklotband. Denna utg tr 1953.40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10010
 
 Författare: Ebers, Georg
 Titel: Homo sum : roman / af Georg Ebers
 Förlag/År: Stockholm : Z. Haeggströms förlagsexp., 1878
 Omfång: 311 s. Inbunden
 SAB-kod: Hcef.01
 SAB-kod: Hf.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Tyska och jiddisch
Ex. 1:Namnteckning Bra skick Samtida slitet hfrbnd150 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10011
 
 Författare: Capote, Truman, 1924-1984
 Titel: Med kallt blod : en sann redogörelse för ett fyrdubbelt mord och dess följder / Truman Capote ; [övers. av Olov Jonason]
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1977 ; (Stockholm : Bonnier)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 332, [1] s. ; 20 cm Inbunden.
 Orginaltitel: In cold blood.
 ISBN: 91-0-041762-9
 Medarbetare: Jonason, Olov, 1919- (översättare)
 SAB-kod: Oer-qaz Hickock, Richard Eugene
 SAB-kod: Lz Hickock, Richard Eugene
 SAB-kod: Lz Smith, Perry Edward
 SAB-kod: Oer-qaz Smith, Perry Edward
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Rättsvetenskap > Förenta staterna
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Hickock, Richard Eugene
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Smith, Perry Edward
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Rättsvetenskap > Förenta staterna
Ex. 1: Fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10012
 
 Författare: Holmberg, Åke, 1907-1991
 Titel: Ture Sventon, privatdetektiv / omslag och illustrationer av Sven Hemmel
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1966 ; (Örebro : Littorin Rydén)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 124, [1] s. : ill. Inbunden
 Serie: Pop-böckerna, 99-1351469-X ; 9
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: uHc
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex. 1:Namnteckning Fint skick Lätt slitet omslag.40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10013
 
 Författare: Johns, W E (William Earl), 1893-1968.
 Titel: Biggles - eskaderchef / [Övers. av Birger Hultstrand]
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1953
 Omfång: 203,(1)s. Inbunden
 Orginaltitel: Biggles - air commodore.
 Serie: Önskeböckerna. Ny följd ; 106
 Genre: Ungdomsböcker
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex.1:Namnteckning Bra skick Naggade hörn och blekt ryggtitel. Första sv utg.85 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10014
 
 Författare: Nordensvan, Georg, 1855-1932
 Titel: Framtidsmän : en bild ur lifvet
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1877
 Omfång: 337 s. Inbunden
 Serie: Nya följetongen, 99-0948762-4 ; 1877:14-20 1877 14
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Lätt slitet vackert hfrbnd med förgylld ryggtitel och fyra upphöjda bind.75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10015
 
 Författare: Bellman, Carl Michael, 1740-1795
 Titel: Fredmans epistlar : ord och musik / Carl Michael Bellman
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1927 (Stockholm : Fröléen & Comp.)
 Upplaga: [Ny uppl.]
 Omfång: 260, [2] s. Inbunden
 Anmärkning: S. [175]-260: Musik till Fredmans epistlar / arrangemang för piano med underlagd text
 SAB-kod: Hc.03
 SAB-kod: Xqh
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Kategori: Musikalier > Vokalmusik: särskilda former > Visor
Ex. 1:Namnteckning Fint skick Halvfranskt band med marmorerat snitt. En smärre reva överst på ryggen.90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10016
 
 Författare: Wikström, Owe, 1945-
 Titel: Långsamhetens lov : eller vådan av att åka moped genom Louvren / Owe Wikström
 Förlag/År: Stockholm : Natur och kultur, 2001 ; (Smedjebacken : Fälth & Hässler)
 Omfång: 214, [1] s. ; 19 cm Inbunden.
 Anmärkning: "Även med tryckår: 2. tr., 2001 ; 5., 7. tr., 2002 ; 10. tr., 2003 ; 12. tr., 2004"
 ISBN: 91-27-08524-4
 SAB-kod: Dokb
 Ämnesord: Stress, psychological
 Ämnesord: Stress
Kategori: Filosofi och psykologi > Psykologi > Personlig utveckling och träning
Ex. 1: Mycket fint skick 120 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10017
 
 Författare: Mangold, Maud, 1954-
 Titel: Landet innanför. Kopparnyckeln
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 2002 (Falun : Scandbook)
 Upplaga: 2. uppl.
 Omfång: 213, [4] s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 2001
 ISBN: 91-29-65614-1
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: Hc,u
 Ämnesord: Fantasy
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex.1: Mycket fint skick 65 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10018
 
 Författare: Hellberg, Hans-Eric, 1927-
 Titel: -men mars är kall och blåsig : en thriller på skoj / Hans-Eric Hellberg
 Upplaga: Originalupplaga 1968
 Omfång: Inbunden
 Serie: Önskeböckerna 360
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: uHcg
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex.1: Fint skick Första (och enda) sv utg. Ovanlig75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10019
 
 Författare: Knutsson, Gösta, 1908-1973
 Titel: Pelle Svanslös och taxen Max / omslag och illustr.: Iben Clante
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1963 ; (Stockholm : Bonnier)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 105, [2] s. : ill. Inbunden
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: uHc
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex. 1: Fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10020
 
 Författare: Bergenson, Aron, 1848-1914
 Titel: Musiklära / Aron Bergenson
 Förlag/År: Stockholm : Abr. Lundquists musikförl., 1960 ; (Stockholm : Esselte)
 Upplaga: Revid. uppl.
 Omfång: [3], 95 s. Inbunden
 SAB-kod: Ija
Kategori: Konst, musik, teater och film > Musik > Musikteori, musikarkeologi m fl musikvetenskapliga delområden
Ex. 1:Namnteckning Fint skick Denna utg tr 194375 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10021
 
 Författare: Grafton, Sue
 Titel: "F" som i flykt : [kriminalroman] / Sue Grafton ; [översättning]: Börje Crona
 Förlag/År: Höganäs : Bra böcker, 1995 ; ([Falun] : [Scandbook])
 Omfång: 239 s. ; 23 cm Inbunden.
 Orginaltitel: "F" is for fugitive.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1995
 ISBN: 91-7119-084-8
 Medarbetare: Crona, Börje (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He.01=c
 SAB-kod: Hcee.01
 Ämnesord: Deckare
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10022
 
 Författare: Widmark, Ulrika, 1903-1987
 Titel: Lindström & Jones detektivbyrå : berättelse / teckningarna av Brita Horn
 Förlag/År: Stockholm, 1937
 Omfång: STJÄRNBÖCKERNA. Inbunden
 Serie: Stjärnböckerna, 99-1779522-7 ; 2
 Anmärkning: 2. uppl. 1939
 Medarbetare: Horn, Brita von, 1886-1983 (illustratör)
 Genre: Ungdomsböcker
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex. 1: Bra skick Slitet omslag och rygg. Namnteckning. Stämpel. Ou.50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10023
 
 Författare: White, Patrick, 1912-1990
 Titel: A fringe of leaves / Patrick White
 Förlag/År: London : Cape, 1976
 Omfång: 405 s. Inbunden
 ISBN: 0-224-01290-8
 SAB-kod: Her.01
 Ämnesord: Australien
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur > Australisk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick First UK ed. En smärre reva i skyddsomslaget. Namnteckning.75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10024
 
 Författare: Lessing, Doris, 1919-
 Titel: Shikasta : re: colonised planet 5 : personal, psychological, historical documents relating to visit by Johor (George Sherban) : emissary (grade 9), 87th of the period of the last days / Doris Lessing
 Förlag/År: London : Cape, 1979
 Omfång: 364 s. Inbunden
 ISBN: 0-224-01767-5
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1: First edition Mycket fint skick En liten skada på framsidan. Namnteckning125 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10025
 
 Författare: Lessing, Doris, 1919-
 Titel: The marriages between zones three, four, and five : (as narrated by the chroniclers of zone three) / Doris Lessing
 Förlag/År: London : Cape, 1980
 Omfång: 244 s. Inbunden
 ISBN: 0-224-01790-X
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He
 Ämnesord: Qurs2
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1:Collectible First edition Mycket fint skick Mint condition. Signature.150 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10026
 
 Titel: Asköviken : ett naturreservat i Mälarbygd
 Förlag/År: Västerås : Ica, 1991 ; (Västerås : Tryckproduktion och VLT-press)
 Omfång: 119, [1] s. : färgill., kartor i färg ; 25 cm Inbunden.
 ISBN: 91-534-1405-5
 SAB-kod: Uhe-cz Asköviken
 SAB-kod: Ncaez Asköviken
 Ämnesord: Naturreservat
 Ämnesord: Asköviken
 Ämnesord: Mälaren
 Ämnesord: Västmanland
Kategori: Naturvetenskap > Miljöfrågor och naturskydd > Särskilda orter
Kategori: Geografi > Sverige > Västmanland
Ex. 1: Mycket fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10027
 
 Författare: Knutsson, Johan, 1955-
 Titel: Flanör i Stockholm / Johan Knutsson
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1977 ; (Stockholm : Norstedt)
 Omfång: 198, [2] s. : ill. ; 20 cm Inbunden.
 ISBN: 91-1-773192-5
 Genre: Stockholmiania
 SAB-kod: Ncaa
 Ämnesord: Stockholm
Kategori: Geografi > Sverige > Stockholm och Stockholms län
Ex. 1: Mycket fint skick 95 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10028
 
 Författare: Siljeholm, Ulla, 1937-
 Titel: Västmanland / Ulla Siljeholm
 Förlag/År: Stockholm : AWE/Geber, cop. 1982 ; (Helsingborg : Boktryck)
 Omfång: 243, [1] s. : ill., kart. ; 23 cm Inbunden.
 Serie: Våra levande landskap, 99-0240410-3
 ISBN: 91-20-06272-9
 SAB-kod: Ncae
 Ämnesord: Västmanland
 Ämnesord: Västmanlands län
Kategori: Geografi > Sverige > Västmanland och Västmanlands län
Ex.1: Mycket fint skick 100 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10029
 
 Författare: Lugn, Kristina, 1948-
 Titel: Hundstunden : kvinnlig bekännelselyrik / Kristina Lugn
 Förlag/År: Stockholm : Alba, 1989 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 62, [1] s. ; 24 cm Inbunden.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 10., 13. tus., 1989
 Anmärkning: Originaluppl. 1989
 ISBN: 91-7458-051-5
 SAB-kod: Hc.03
 Ämnesord: Svensk poesi
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex. 1: Mycket fint skick 16:e tus. Namnteckning.95 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10030
 
 Författare: Malmberg, Bertil, 1889-1958
 Titel: Åke och hans värld / Med teckningar av Adolf Hallman
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1955
 Upplaga: 10.-12. tus.
 Omfång: 181, [2] s. : ill. Inbunden
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Lätt trasigt omslag Fint skick En fläck på skyddsomslagets baksida.95 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10031
 
 Författare: Sterner, Ewald, 1890-1940
 Titel: Ivar Kreuger : kring tändstickan och tändstickskungen / av Ew. Sterner
 Förlag/År: Uppsala : Lindblad, 1930
 Omfång: 83 s., [24] pl.-s. Inbunden
 SAB-kod: Pmab.05-c:k.5
 SAB-kod: Lz Kreuger, Ivar
 Ämnesord: Kreuger, Ivar, 1880-1932
 Ämnesord: Tändsticksindustri
Kategori: Teknik, industri och kommunikationer > Kemisk teknik och kemisk industri > Sprängämnen
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Kreuger, Ivar
Ex.1: Fint skick Förl. ryggklotband med främre omslaget medindundet.130 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10032
 
 Författare: Levander, Hans, 1914-
 Titel: Vem är vem i böckernas värld : litterära gestalter från A till Ö / Hans Levander
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1992 ; (Storbritannien)
 Upplaga: Omarb. och utök. uppl.
 Omfång: 251, [2] s. : ill. ; 26 cm Inbunden.
 Anmärkning: 1. uppl., med titeln: Litterära gestalter, utg. på Bonniers förl.
 ISBN: 91-29-61682-4
 SAB-kod: G(x)
 SAB-kod: G.096(x)
 Ämnesord: Litterära gestalter
Kategori: Litteraturvetenskap > Litteraturvetenskap
Kategori: Litteraturvetenskap > Skönlitterära motiv
Ex. 1: Mycket fint skick 120 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10033
 
 Författare: Janosch pseud. för Horst Eckert
 Titel: Lilla Tiger på villovägar : berättelsen om när lilla Tiger en vacker dag inte kom hem / Janosch ; från tyskan av Gun-Britt Sundström
 Förlag/År: Stockholm : Bergh, cop. 1988 ; (Italien)
 Omfång: 47, [1] s. : färgill. ; 25 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Guten Tag, kleines Schweinchen.
 ISBN: 91-502-0900-0
 Medarbetare: Sundström, Gun-Britt, 1945- (översättare)
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: Hf=c,u
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex.1: Fint skick Namnteckning70 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10034
 
 Författare: Olsson, Sören, 1964-
 Titel: Håkan Bråkan och den spökiga källaren / Sören Olsson, Anders Jacobsson, Eva Lindén
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 2000 ; (Danmark)
 Omfång: 26, [5] s. : färgill. ; 26 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 2000
 ISBN: 91-29-64843-2
 Medarbetare: Lindén, Eva, 1954-
 Medarbetare: Jacobsson, Anders, 1963-
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: Hc,u
 Ämnesord: Bilderböcker
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex. 1: Mycket fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10035
 
 Författare: Stenberg, Birgitta, 1932-
 Titel: Billy och visselpipan / text: Birgitta Stenberg ; bild: Mati Lepp
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier Carlsen, 1999 ; (Ungern)
 Upplaga: 3. uppl.
 Omfång: [32] s. : färgill. ; 22 cm Inbunden.
 Serie: Ekorrböckerna, 99-2576013-5
 Anmärkning: Originaluppl. 1989
 Anmärkning: Föreg. uppl. med titeln: Visselpipan
 Anmärkning: "Även med tryckår: 2. uppl., 2000 ; 3. uppl., 2003"
 ISBN: 91-638-1424-2
 Medarbetare: Lepp, Mati, 1947-
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: Hc,u
 Ämnesord: Bilderböcker
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex.1: Mycket fint skick 45 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10036
 
 Författare: Alpher, Ralph
 Titel: Genesis of the big bang / Ralph A. Alpher, Robert Herman
 Förlag/År: Oxford : Oxford University Press, 2001
 Omfång: viii, 214 s. ; 24 cm. Inbunden
 ISBN: 0-19-511182-6
 Medarbetare: Herman, Robert
 SAB-kod: Uaa
 Ämnesord: Big bang-teorin
 Ämnesord: Big bang theory
Kategori: Naturvetenskap > Astronomi > Universum
Ex. 1: Mycket fint skick 95 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10037
 
 Författare: Cooper, James Fenimore, 1789-1851
 Titel: Banditen
 Förlag/År: Christianstad, 1833
 Omfång: Inbunden
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Bra skick Slitet samtida halvfranskt band. Första sv utg350 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10038
 
 Författare: Liungman, Carl G, 1938-
 Titel: Tanketecken : symbolers semiotik - västerländska ideogram / Carl G Liungman ; [teckningar: Marie Gullberg och Carl G Liungman]
 Förlag/År: Malmö : Polaris, 1993 ; (Norge)
 Upplaga: 3., omarb. uppl.
 Omfång: xiii, [1], 770 s. : ill. ; 18 cm. Häftad
 Anmärkning: Föreg. uppl., med titeln: Symboler, utg. på Aldebarans förl.
 ISBN: 91-88326-01-2
 Medarbetare: Liungman, Carl G., 1938- (översättare)
 Medarbetare: Gullberg, Marie (illustratör)
 SAB-kod: Kye
 SAB-kod: Bra
 Ämnesord: Symboler
 Ämnesord: Ideogram
 Ämnesord: Signs and symbols
Kategori: Historia > Historiska hjälpvetenskaper > Emblematik
Kategori: Allmänt och blandat > Kommunikation, cybernetik, informationsteori > Kommunikation
Ex. 1: Mycket fint skick 145 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10039
 
 Författare: Scarry, Richard
 Titel: Vad gör dom i skolan? / Richard Scarry ; övers. av Gallie Eng
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1980 ; (Portugal)
 Upplaga: 2. uppl., 3. tr.
 Omfång: 61, [1] s. : ill. ; 31 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Great big schoolhouse.
 Anmärkning: Förkortad version av den engelska utg.
 Anmärkning: "Även med tryckår: 6. tr., 1995 (Tr. i Italien) ; 8. tr., 2002"
 ISBN: 91-29-45112-4
 Medarbetare: Eng, Gallie, 1936- (översättare)
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: uHe=c
 Ämnesord: Bilderbok
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex.1: Mycket fint skick Denna uppl. 7:e tr. 1998. Bilden på boken är ngt beskuren.90 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10040
 
 Författare: Scarry, Richard
 Titel: Truckförare och äppelplockare och andra som jobbar / Richard Scarry ; svensk text: Gallie Eng
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1996 ; (Italien)
 Upplaga: 2. uppl.
 Omfång: 45, [2] s. : färgill. ; 31 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Busiest people ever.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1977
 Anmärkning: "Även med tryckår: 2. tr., 2004 ; 3. tr., 2006"
 ISBN: 91-29-63962-X
 ISBN: 978-91-29-63962-93
 Medarbetare: Eng, Gallie, 1936- (illustratör)
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: He=c,u
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex.1: Mindre bra skick Två lagade revor, några smårevor, och lite kritstreck på första och sista uppslaget.45 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10041
 
 Författare: Petri, Kristian, 1956-
 Titel: Raketen : när Erik reste till universums slut / text: Kristian Petri ; bild: Charlie Christensen
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier Carlsen, 1998 ; (Belgien)
 Upplaga: 1. uppl.
 Omfång: [46] s. : färgill. ; 31 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1998
 ISBN: 91-638-0766-1
 Medarbetare: Christensen, Charlie, 1958-
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: Hc,u
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex. 1: Mycket fint skick Ou75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10042
 
 Författare: Johns, W E (William Earl), 1893-1968.
 Titel: Biggles flyger norrut / övers. av Alvar Zacke
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1972 ; (Stockholm : Bonnier)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 135, [1] s. Inbunden
 Orginaltitel: Biggles flies north.
 Serie: Röda ramen, 99-0945013-5
 ISBN: 91-0-020071-9
 Genre: Ungdomsböcker
 SAB-kod: uHce
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex.1: Fint skick 25 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10043
 
 Författare: Gripe, Maria, 1923-2007.
 Titel: Den "riktiga" Elvis / Maria Gripe ; teckningar av Harald Gripe
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1976 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 175, [1] s. : ill ; 21 cm Inbunden.
 Serie: Bonniers illustrerade barnböcker, 99-0125790-5
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: Ny tr., 1977
 ISBN: 91-0-040493-4
 Medarbetare: Gripe, Harald, 1921-1992 (illustratör)
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: uHc
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex. 1: Mycket fint skick Ou.65 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10044
 
 Författare: Wilder, Laura Ingalls, 1867-1957
 Titel: På väg hem : dagbok från en resa från Syd-Dakota till Mansfield, Missouri 1894 / av Laura Ingalls Wilder ; utgiven med inledning och efterskrift av Rose Wilder Lane
 Förlag/År: Lund : Gleerup, 1968 ; (Hälsingborg : Åhfeldt & Frank)
 Omfång: 110 s. : ill. Inbunden
 Orginaltitel: On the way home.
 Medarbetare: Lane, Rose Wilder (medarbetare)
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: Gez
 SAB-kod: Lz
Kategori: Litteraturvetenskap > Engelsk litteraturhistoria > Säskilda engelska författare
Ex.1: Mycket fint skick Första sv utg. Ovanlig350 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10045
 
 Författare: Bettelheim, Bruno
 Titel: Sagans förtrollade värld : folksagornas innebörd och betydelse / Bruno Bettelheim ; till svenska av Disa Törngren
 Förlag/År: Stockholm : AWE/Geber, 1979 ; (Uppsala : A & W)
 Omfång: 400 s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The uses of enchantment : the meaning and importance of fairy tales.
 Anmärkning: S. 380-391: Förteckning över sagor på svenska / sammanst. av Svenska barnboksinstitutet
 Anmärkning: "Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1980 ; 3. tr., 1982"
 ISBN: 91-20-06031-9
 Medarbetare: Törngren, Disa (översättare)
 SAB-kod: Docb
 SAB-kod: G.07
 SAB-kod: G.092
 SAB-kod: Dofa
Kategori: Filosofi och psykologi > Psykologi > Psykoanalys
Kategori: Litteraturvetenskap > Folkdiktning
Kategori: Litteraturvetenskap > Barn- och ungdomslitteratur
Kategori: Filosofi och psykologi > Psykologi > Barn- och ungdomspsykologi
Ex. 1: Fint skick Namnetikett140 kr.
Ex.2: Mycket fint skick Namnteckning150 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10046
 
 Författare: Sacks, Oliver W, 1933-
 Titel: Mannen som förväxlade sin hustru med en hatt / Oliver Sacks ; översättning av Boo Cassel
 Förlag/År: Stockholm : Prisma, 1990 ; (Finland)
 Upplaga: Ny utg.
 Omfång: 275, [1] s. : ill. ; 21 cm. Pocket
 Orginaltitel: The man who mistook his wife for a hat.
 ISBN: 91-518-2393-4
 Medarbetare: Cassel, Boo, 1949- (översättare)
 SAB-kod: Vef
 SAB-kod: Vl
 Ämnesord: Mental disorders
 Ämnesord: Organic mental disorders
Kategori: Medicin > Allmän medicin > Nervsystemet (neurologi)
Kategori: Medicin > Psykiatri
Ex.1: Mycket fint skick Storpocket85 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10047
 
 Författare: Jarry, Alfred, 1873-1907
 Titel: Far Ubus läsebok : texter / av Alfred Jarry ; inledning, urval och översättning av Sture Pyk
 Förlag/År: Stockholm : Carlsson, 1995 ; (Lund : BTJ tr.)
 Omfång: 297 s. : ill. ; 23 cm Inbunden.
 Anmärkning: Övers. från franska
 ISBN: 91-7798-938-4
 Medarbetare: Pyk, Sture, 1934-2004 (översättare)
 SAB-kod: Hj=c
 SAB-kod: Hcej
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Franska
Ex. 1: Mycket fint skick 120 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10048
 
 Titel: Tolkien and the critics : essays on J.R.R. Tolkien's The lord of the rings / ed. by Neil D. Isaacs and Rose A. Zimbardo
 Förlag/År: London : University of Notre Dame Press, 1968, pr. 1972
 Omfång: 296 s. Häftad
 ISBN: 0-268-00279-7
 Medarbetare: Tolkien, J. R. R., 1892-1973 (medarbetare)
 Medarbetare: Isaacs, Neil D. (medarbetare)
 Medarbetare: Zimbardo, Rose A. (medarbetare)
 Genre: Fantasy
Kategori: Litteraturvetenskap
Ex.1: Fint skick 145 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10049
 
 Författare: Auster, Paul, 1947-
 Titel: Vålnader / Paul Auster ; översättning av Ulla Roseen
 Förlag/År: Johanneshov : Hammarström & Åberg, 1989 ; (Falun : Scandbook)
 Upplaga: 1. uppl.
 Omfång: 94, [1] s. ; 21 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Ghosts.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1989
 ISBN: 91-7638-115-3
 Medarbetare: Roseen, Ulla, 1946- (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Fint skick Lätt slitet omslag. En smärre reva på skyddsomslaget. Första sv utg.175 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10050
 
 Författare: Auster, Paul, 1947-
 Titel: Det låsta rummet / Paul Auster ; översättning av Ulla Roseen
 Förlag/År: Johanneshov : Hammarström & Åberg, 1989 ; (Falun : Scandbook)
 Upplaga: 1. uppl.
 Omfång: 182 s. ; 21 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The locked room.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1989
 ISBN: 91-7638-117-X
 Medarbetare: Roseen, Ulla, 1946- (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Lätt trasigt omslag Fint skick Första sv utg.150 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10051
 
 Författare: Wilder, Laura Ingalls, 1867-1957
 Titel: Det lilla huset i stora skogen / av Laura Ingalls Wilder ; [ill. av Garth Williams ; övers. av Jadwiga P. Westrup ; verserna övers. av Britt G. Hallqvist]
 Förlag/År: Lund : LiberLäromedel/Gleerup, 1978 ; (Lund : Br. Ekstrand)
 Upplaga: 2. uppl., 2. tr.
 Omfång: 184 s. : ill. ; 20 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Little house in the big woods.
 Anmärkning: "Även tillg. med tryckår: 3. tr., 1979 ; 4. tr., 1980 ; Ny tr., 1981"
 ISBN: 91-40-02219-6
 Medarbetare: Hallqvist, Britt G., 1914-1997. (översättare)
 Medarbetare: Westrup, Jadwiga P., 1921-1988. (översättare)
 Medarbetare: Williams, Garth (illustratör)
 SAB-kod: uHce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Mycket fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10052
 
 Författare: Thulin Kindblom, Maria, 1964-
 Titel: Klassiska hotell & äkta pensionat / av Maria & Johan Kindblom ; bild: Jonas Karlsson
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier : Svenska turistfören., 1993 ; (Spanien)
 Omfång: 142, [2] s. : ill. (huvudsakligen i färg), kartor i färg ; 25 cm Inbunden.
 ISBN: 91-0-055563-0
 Medarbetare: Kindblom, Johan, 1963-
 Medarbetare: Karlsson, Jonas (illustratör)
 SAB-kod: Qm-c
 Ämnesord: Pensionat
Kategori: Ekonomi och näringsväsen > Hotell och turistväsen > Sverige
Ex.1: Fint skick 150 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10053
 
 Författare: Leroux, Gaston, 1868-1927
 Titel: Den svartklädda damens parfym : detektivroman / bemynd. övers. från franska av Ebba Nordenadler
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 1943
 Omfång: 256 s. Inbunden
 Orginaltitel: Le parfume de la dame en noir.
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hcej.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Franska
Ex. 1: Skyddsomslag saknas Fint skick Hfrband50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10054
 
 Titel: Diktens livsvärde : uppsatser ur Studiekamraten / av Staffan Björck ...
 Förlag/År: Stockholm : Studiekamraten : Seelig, 1959 ; (Stockholm : Rydahl)
 Omfång: 55, [1] s. Häftad
 Medarbetare: Björck, Staffan, 1915-1995 (medarbetare)
 SAB-kod: G
Kategori: Litteraturvetenskap
Ex. 1:Ouppsprättad Fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10055
 
 Författare: Hornby, Nick, 1957-
 Titel: En god människa / Nick Hornby ; översättning: Erik Andersson
 Förlag/År: Stockholm : MånPocket, 2002 (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 296, [2] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: How to be good.
 Serie: MånPocket, 99-0184541-6
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2001
 ISBN: 91-7643-891-0
 Medarbetare: Andersson, Erik (översättare)
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10057
 
 Författare: Camus, Albert, 1913-1960
 Titel: Den första människan / Albert Camus ; översättning av C.G. Bjurström
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1998 ; (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 308, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Le premier homme.
 Serie: Bonnier pocket, 99-0307595-2
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1997
 ISBN: 91-0-056707-8
 Medarbetare: Bjurström, C. G., 1919-2001 (översättare)
 SAB-kod: Hj.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Franska
Ex.1: Fint skick 45 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10058
 
 Författare: Wells, H, G, 1866-1946
 Titel: The war in the air: and particularly how Mr. Bert Smallways fared while it lasted [by] H. G. Wells.
 Förlag/År: Harmondsworth, Penguin, 1967.
 Omfång: 255 s. 18 cm. Pocket
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10059
 
 Författare: Vance, Jack, 1916-
 Titel: Cugel's saga Jack Vance
 Förlag/År: London Panther 1985
 Omfång: 367p 18cm Pocket.
 Anmärkning: Originally published: New York : Timescape, 1983
 ISBN: 0586063196
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: Heq
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur > Amerikansk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick 30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10060
 
 Författare: Malet, Léo
 Titel: Dynamite versus Q.E.D. / Leo Malet ; translated from the French by Peter Hudson.
 Förlag/År: London Pan Books 1991
 Omfång: 176p Pocket.
 ISBN: 0330318489
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 95 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10061
 
 Författare: Burgess, Anthony, 1917-1993
 Titel: A clockwork orange / Anthony Burgess ; översättning av Caj Lundgren
 Förlag/År: Stockholm : MånPocket, 1986 ; (Ungern)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 162, [5] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: A clockwork orange.
 Serie: MånPocket, 99-0184541-6
 Anmärkning: Tidigare utg. med titeln: En apelsin med urverk
 ISBN: 91-7642-261-5
 Medarbetare: Lundgren, Caj (översättare)
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 45 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10062
 
 Författare: Bulgakov, Michail Afanasevic, 1891-1940
 Titel: The white guard Mikhail Bulgakov; translated from the Russian by Michael Glenny with an epilogue by Viktor Nekrasov
 Förlag/År: London Fontana 1973
 Omfång: 288p 18cm Pocket.
 Serie: Fontana modern novels
 Anmärkning: "This translation originally published, New York: McGraw-Hill; London: Collins, 1971"
 ISBN: 0006131530
 Medarbetare: Glenny, Michael
 SAB-kod: Hma
 Ämnesord: Rysk skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Slavisk och baltisk skönlitteratur > Rysk skönlitteratur
Ex. 1: Bra skick Lätt sliten30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10063
 
 Författare: Bradbury, Ray, 1920-
 Titel: The halloween tree / Ray Bradbury ; illustrated by Joe Mugnaini.
 Förlag/År: New York : Bantam Books, 1974, c1972 (1990 printing)
 Upplaga: Bantam ed.
 Omfång: 181 s. : ill. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: A Bantam spectra book.
 Anmärkning: Cover art by Leo and Diane Dillon.
 ISBN: 0553258230
 Medarbetare: Mugnaini, Joseph A.
 Medarbetare: Dillon, Leo.
 Medarbetare: Dillon, Diane.
 Genre: Fantasy
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Ej översatt till svenska.75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10064
 
 Författare: Lindgren, Astrid, 1907-2002
 Titel: Bröderna Lejonhjärta / Astrid Lindgren ; ill. av Ilon Wikland
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1983 ; (Avesta : A.B.M.-tryck)
 Upplaga: 5. ed.
 Omfång: 244, [1] s. : ill. ; 19 cm. Pocket
 Serie: R & S pocket, 99-0372731-3
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1985
 Anmärkning: Föreg. uppl. ej utg. i serien
 ISBN: 91-29-56151-5
 Medarbetare: Wikland, Ilon, 1930- (illustratör)
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: uHc
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex.1: Mycket fint skick 50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10065
 
 Författare: Waugh, Evelyn, 1903-1966
 Titel: Skola för gentlemän / till svenska av Pelle Fritz-Crone
 Förlag/År: Stockholm : Prisma : [Seelig], 1962 ; (Solna : Tryckindustri)
 Omfång: 187, [1] s. Pocket
 Orginaltitel: Decline and fall.
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Fint skick Första (och enda) sv utg.75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10066
 
 Författare: Waugh, Evelyn, 1903-1966
 Titel: Den käre bortgångne : en engelsk-amerikansk tragedi / övers. av Nils Hammarström och Ulla Medin
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1965 ; (Halmstad : Hallandsposten)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 122 s. Pocket
 Orginaltitel: The loved one.
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Fint skick Lätt blekt40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10067
 
 Författare: Waugh, Evelyn, 1903-1966
 Titel: Press-stopp / av Evelyn Waugh ; till svenska av Margaretha Odelberg
 Förlag/År: Stockholm : Biblioteksförlaget : [Seelig], 1960 ; (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 189, [1] s. Pocket
 Orginaltitel: Scoop
 SAB-kod: Hce
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Fint skick 40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10068
 
 Författare: Queen, Ellery
 Titel: Konsthandlarens kista / övers. av Dagny Henschen och Ivar Harrie
 Förlag/År: Stockholm : Aldus/Bonnier, 1963 ; (Stockholm : Bonnier)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 253, [1] s. Pocket
 Orginaltitel: The Greek coffin mystery.
 Serie: Delfinböckerna, 0416-900X ; 89
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10069
 
 Författare: Gombrowicz, Witold, 1904-1969
 Titel: Ferdydurke / Witold Gombrowicz ; översättning av Magnus Hedlund och Jan Stolpe
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1998 ; (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 269, [1] s. ; 19 cm. Pocket
 Orginaltitel: Ferdydurke.
 Serie: Delfinserien, 0346-6574
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1969
 Anmärkning: Övers. från fransk utg.
 ISBN: 91-0-056806-6
 Medarbetare: Hedlund, Magnus, 1942- (översättare)
 Medarbetare: Stolpe, Jan, 1940- (översättare)
 SAB-kod: Hmc.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Polska
Ex.1: Mycket fint skick Ett veck på omslagets framsida.60 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10070
 
 Författare: Faulkner, William, 1897-1962
 Titel: Björnen / William Faulkner ; övers. av Olov Jonason
 Förlag/År: Stockholm : Aldus/Bonnier, 1964 : (Bonnier)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 140, [1] s. Pocket
 Orginaltitel: The bear.
 Serie: Delfinböckerna, 0416-900X ; 127
 SAB-kod: Hce
 Ämnesord: Skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Mycket fint skick 45 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10071
 
 Författare: Lessing, Doris, 1919-
 Titel: Ingen trolldom till salu : [afrikanska noveller] / Doris Lessing ; urval och översättning av Harriet Alfons och Jadwiga P. Westrup
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1974 ; (Lund : Berling)
 Upplaga: 2. uppl.
 Omfång: 157 s. Pocket
 Orginaltitel: African stories.
 ISBN: 91-37-05706-5
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Bra skick 30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10072
 
 Författare: Carr, John Dickson, 1906-1977
 Titel: Bruden i Newgate / John Dickson Carr ; övers. av Roland Adlerberth
 Förlag/År: Stockholm : Prisma, 1984 ; (Avesta : ABM-tryck)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 332, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The bride of Newgate.
 ISBN: 91-518-1807-8
 Medarbetare: Adlerberth, Roland, 1923-1993 (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1:Namnteckning Mycket fint skick 55 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10073
 
 Författare: Carr, John Dickson, 1906-1977
 Titel: Skandal på High Chimneys : detektivroman / övers. av Sven Bergström
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1961 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 147 s. Häftad
 Orginaltitel: Scandal at High Chimneys.
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Fint skick Lätt snedläst. Första sv utg.150 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10074
 
 Författare: Carr, John Dickson, 1906-1977
 Titel: Häxkonster vid lågvatten : en edvardiansk melodram : [detektivroman] / övers. av Sven Bergström
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1962 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 210 s. Häftad
 Orginaltitel: The witch of the low-tide.
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Fint skick Första sv utg.135 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10075
 
 Författare: Carr, John Dickson, 1906-1977
 Titel: Dörren låst inifrån / övers. av Gösta Dahlman
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1950
 Omfång: 221 s. Häftad
 Orginaltitel: The case of the constant suicides.
 Anmärkning: 1.-3. tus. s. å.
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Bra skick Lite naggade kanter och rygg. Första sv utg.250 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10076
 
 Författare: Dick, Philip K
 Titel: The world Jones made / Philip K. Dick.
 Förlag/År: New York : Vintage Books, 1993.
 Upplaga: 1st Vintage Books ed.
 Omfång: 199 s. ; 21 cm. Pocket
 Anmärkning: Originally published in paperback by Ace Book, New York, in 1956--T.p. verso.
 ISBN: 0679742190
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Storpocket60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10077
 
 Författare: Leandoer, Kristoffer, 1962-
 Titel: Kyrkogård för dikter 1999-2002 / Kristoffer Leandoer
 Förlag/År: Malmö : Pequod press, 2002 (Munkedal : Munkreklam)
 Omfång: 147 s. ; 22 cm + 1 CD
 Anmärkning: Originaluppl. 2002
 Anmärkning: CD i ficka
 ISBN: 91-973801-2-1
 SAB-kod: Hc.03
 Ämnesord: Poesi
 Ämnesord: Poetry
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex. 1: Mycket fint skick Nyskick. CD ingår.100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10078
 
 Författare: Moberg, Vilhelm, 1898-1973
 Titel: Mans kvinna : roman från Värend på 1790-talet
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1933
 Omfång: 252, [1] s. Inbunden
 Anmärkning: "Även tillg. med tryckår: 2.-3. uppl. 1933 ; 4. uppl. 1934 ; 5. uppl. 1936"
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 1:a uppl. ou. Rött klotband med ryggtitel i guld. Främre omslaget medinbundet.500 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10079
 
 Författare: Pierce, Meredith Ann
 Titel: Eldbäraren / Meredith Ann Pierce ; översättning av Rebecca Alsberg
 Förlag/År: Stockholm : Bonniers juniorförl., 1987 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 198, [1] s. ; 21 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Birth of the Firebringer.
 ISBN: 91-48-51448-9
 Medarbetare: Alsberg, Rebecca, 1949- (översättare)
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: He=c,u
 Ämnesord: Fantastisk berättelse
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 110 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10080
 
 Titel: Eddan : de nordiska guda- och hjältesångerna / oavkortad översättning från isländskan av Erik Brate ; med 115 illustrationer av Carl Larsson ...
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 2004 (Uddevalla : Mediaprint)
 Upplaga: 6. uppl.
 Omfång: 320 s. : ill. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Första svenska upplaga 1818. Första upplaga i denna version 1913.
 ISBN: 91-1-301369-6
 Medarbetare: Brate, Erik, 1857-1924 (översättare)
 Medarbetare: Larsson, Carl, 1853-1919 (illustratör)
 SAB-kod: Hdca.03=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Isländska och färöiska
Ex.1: Mycket fint skick Nyskick100 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10081
 
 Författare: McEwan, Ian, 1948-
 Titel: Tiden och barnet / Ian McEwan ; översättning av Maria Ekman
 Förlag/År: Stockholm : Alba, 1988 ; (Malmö : Norden)
 Omfång: 260, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The child in time.
 ISBN: 91-7458-956-3
 Medarbetare: Ekman, Maria (översättare)
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick 140 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10082
 
 Författare: Böll, Heinrich, 1917-1985
 Titel: Hus utan väktare / av Heinrich Böll ; översättning av Aida Törnell
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1956 ; (Stockholm : Norstedt)
 Omfång: 303, [1]s. Häftad
 Orginaltitel: Haus ohne Hüter
 SAB-kod: Hf.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Tyska och jiddisch
Ex. 1: Fint skick Delvis osprättad, några slarvigt skurna sidor. Första sv utg.75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10083
 
 Författare: Woolf, Virginia, 1882-1941
 Titel: Jacobs rum / Virginia Woolf ; översättning: Siri Thorngren-Olin
 Förlag/År: Stockholm : Författarförl., 1988 ; (Malmö : Grafica)
 Upplaga: [Ny utg.] / efterskrift: Torsten Ekbom
 Omfång: 235, [1] s. ; 20 cm.
 Orginaltitel: Jacob's room.
 Serie: Pilotserien, 99-0716698-7
 ISBN: 91-7054-580-4
 Medarbetare: Thorngren-Olin, Siri, 1892-1953 (översättare)
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick 190 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10084
 
 Författare: Frisch, Max, 1911-1991
 Titel: Anklagelsen : roman / Max Frisch ; [till svenska av: Margareta Nylander]
 Förlag/År: Stockholm : AWE/Geber, 1957 ; (Uppsala : Almqvist & Wiksell)
 Omfång: 385, [1] s. Häftad
 Orginaltitel: Stiller
 Anmärkning: Omslag av Staffan Wirén
 Medarbetare: Nylander, Margareta (översättare)
 SAB-kod: Hcef.01
 SAB-kod: Hf.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Tyska och jiddisch
Ex. 1: Fint skick Har även kommit ut under namnet Stiller. Första sv utg.100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10085
 
 Författare: Moberg, Vilhelm, 1898-1973
 Titel: Inom Baggemosa ägogränser : bygdehistorier / Vilhelm Moberg ; förord: Ingrid Nettervik
 Förlag/År: Stockholm : Carlsson, 2000 ; (Bjärnum : Bjärnums tr.)
 Omfång: 11, [1], 126 s. ; 22 cm. Häftad
 Serie: Vilhelm Moberg-sällskapets skriftserie, 1101-5543 ; 12
 Anmärkning: Faks. av: 1. uppl. Växjö : Quidings bokh. i distr., 1923, under pseud. Ville i Momåla
 ISBN: 91-7203-970-1
 SAB-kod: Hc.016
 SAB-kod: Hc.08
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Noveller
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Dialektlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick 60 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10086
 
 Författare: Malmberg, Hans, 1927-1977
 Titel: Hans Malmberg : reporter och flanör : reporter and flaneur / introduktion/introduction: Rune Jonsson ; [översättning till engelska/English translation: Jan Teeland]
 Förlag/År: Stockholm : Alfabeta, 1989 ; (Stockholm : Bildtr.)
 Omfång: 96 s. : ill. ; 21 cm. Häftad
 Serie: Lucida-serien, 99-0766245-3 ; 8
 Anmärkning: Parallelltext på svenska och engelska
 ISBN: 91-7712-191-0
 Medarbetare: Jonsson, Rune, 1932- (medarbetare)
 Medarbetare: Teeland, Jan (översättare)
 SAB-kod: Inz Malmberg, Hans
 Ämnesord: Dokumentärfoto
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konst, musik, teater och film > Malmberg, Hans
Ex. 1: Fint skick 70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10087
 
 Författare: Bylock, Maj, 1931-
 Titel: De gyllne öarna / Maj Bylock
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1994 ; (Simrishamn : Grafo tr.)
 Omfång: 198, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-29-62815-6
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: Hc,u
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex. 1: Mycket fint skick Tillskrift60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10088
 
 Författare: Pullman, Philip, 1946-
 Titel: Det förtrollade urverket / Philip Pullman ; illustrerad av Jon Ranheimsaeter ; översättning av Olle Sahlin
 Förlag/År: Bromma : Opal, 1999 ; (Ungern)
 Omfång: 78, [1] s. : ill. ; 23 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Clockwork.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1999
 Anmärkning: [Ny tr.], 2005
 ISBN: 91-7270-885-9
 Medarbetare: Ranheimsaeter, Jon (illustratör)
 Medarbetare: Sahlin, Olle (översättare)
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: He=c,u
 SAB-kod: Hcee,u
 Ämnesord: Ungdomsbok
 Ämnesord: Sagor
 Ämnesord: Urmakare
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex. 1: Mycket fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10089
 
 Författare: Lindgren, Astrid, 1907-2002
 Titel: Vi på Saltkråkan / av Astrid Lindgren ; [omsl. och ill. av Ilon Wikland]
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1977 ; (Nacka : Esselte Herzog)
 Upplaga: 5. uppl., 2. tr.
 Omfång: 244, [1] s. : ill. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-29-51079-1
 Medarbetare: Wikland, Ilon, 1930- (illustratör)
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: uHc
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex.1: Mycket fint skick 75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10090
 
 Författare: Hulting, Johan
 Titel: Norrköping och dess omgifningar : officiell handbok / utgifven af Förvaltningsutskottet för 1906 års konst- och industriutställning ; ;
 Förlag/År: Norrköping Förvaltningsutskottet 1906
 Omfång: Häftad
 SAB-kod: Ncbgz Norrköping
Kategori: Geografi > Sverige > Östergötland och Östergötlands län
Ex. 1: Bra skick Lätt fuktskadad, fläckat omslag. Illustrerad med två utvikbara kolorerade kartor. Ovanlig.50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10091
 
 Författare: Larsmo, Ola, 1957-
 Titel: Andra sidan : om skrivande / Ola Larsmo
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 2001 ; (Smedjebacken : Fälth & Hässler)
 Omfång: 212, [3] s. ; 21 cm Inbunden.
 ISBN: 91-0-057675-1
 SAB-kod: G
 Ämnesord: Att skriva
Kategori: Litteraturvetenskap
Ex.1: Mycket fint skick Innehåller essäer om Birger Sjöberg, Per Olov Enquist, William Heinesen, C. S. Lewis, Italo Calvino, Philip K Dick, Henry James mfl85 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10092
 
 Författare: Edelfeldt, Inger, 1956-
 Titel: Betraktandet av hundar / Inger Edelfeldt
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1997 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 165, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1997
 Anmärkning: Originaluppl. 1997
 ISBN: 91-1-971962-0
 SAB-kod: Hc
 SAB-kod: H
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick Ou90 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10093
 
 Författare: Ahlberg, Alf, 1892-1979
 Titel: Filosofins historia : från den äldsta grekiska antiken till våra dagar / Alf Ahlberg
 Förlag/År: Stockholm : Natur och Kultur, 1967 ; (Stockholm : Fylgia)
 Upplaga: 5., omarb. uppl.
 Omfång: 689, [1] s., [23] pl.-bl. : ill. Inbunden
 SAB-kod: Db
 Ämnesord: Filosofi
Kategori: Filosofi och psykologi > Filosofins historia
Ex. 1: Skyddsomslag saknas Mycket fint skick 200 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10094
 
 Författare: Wernström, Sven, 1925-
 Titel: Trälarna. 1000-1300-talet
 Förlag/År: Stockholm : Gidlund, 1983 ; (Uppsala : Esselte Herzog)
 Omfång: 284, [1] s. Inbunden.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: [Ny tr.], 1990 (Södertälje : Fingraf tr.)
 Anmärkning: "Ny utg. av förf:s Trälarna ; Trälarnas söner ; Trälarnas döttrar ; Trälarnas kamp ; Trälarnas uppror ; Trälarnas vapen ; Trälarnas fruktan ; Trälarnas framtid"
 ISBN: 91-7021-469-7
 Genre: Ungdomsböcker
 SAB-kod: uHc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick 60 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10095
 
 Författare: Moravia, Alberto, 1907-1990
 Titel: Maskeraden / övers. av Karin de Laval
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1942
 Omfång: 232 s. Häftad
 Orginaltitel: La mascherata.
 Medarbetare: de Laval, Karin, 1894-1973 (översättare)
 SAB-kod: Hcei.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Italienska
Ex. 1: Bra skick Lite naggad. Första sv utg.75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10096
 
 Författare: Tidholm, Thomas, 1943-
 Titel: Lanas land / av Thomas och Anna-Clara Tidholm
 Förlag/År: Stockholm : Alfabeta, 1996 ; (Kina)
 Omfång: [32] s. : färgill. ; 24 x 28 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1996
 ISBN: 91-7712-721-8
 Medarbetare: Tidholm, Anna-Clara, 1946-
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: Hc,u
 Ämnesord: Bilderbok
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex. 1: Mycket fint skick Ou.75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10097
 
 Författare: Eklund, Hans, 1921-
 Titel: Sven Erixson X:et : resa i färg : utkast och storverk / Hans Eklund ; [utgiven i samverkan med Millesgården] ; [färgfotografier av Göran Fredriksson och Stig Hallgren]
 Förlag/År: Stockholm : Silander & Fromholtz, 1998 ; (Nacka : Larserics offset)
 Omfång: 43, [1] s. : ill. (huvudsakligen i färg) ; 21 cm. Häftad
 Serie: X-etsällskapets årsskrift, 99-2368308-7 ; 7
 ISBN: 91-972658-4-5
 Medarbetare: Fredriksson, Göran (illustratör)
 Medarbetare: Hallgren, Stig (illustratör)
 SAB-kod: Ibz Erixson, Sven
 Ämnesord: Erixson, Sven, 1899-1970
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konsthistoria > Särskilda konstnärer
Ex. 1: Mycket fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10098
 
 Författare: Lindenbaum, Pija, 1955-
 Titel: Gittan och älgbrorsorna / Pija Lindenbaum
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 2003 (Italien)
 Upplaga: 2. uppl.
 Omfång: [40] s. : färgill. ; 27 cm Inbunden.
 Anmärkning: 2. tr., 2005
 Anmärkning: Originalupplaga 2003
 ISBN: 91-29-66141-2
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: Hc,u
 Ämnesord: Syskon
 Ämnesord: Fantasi
 Ämnesord: Älgar
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex. 1: Mycket fint skick 95 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10099
 
 Författare: Hjertén, Sigrid, 1885-1948
 Titel: Sigrid Hjertén / Shulamith Behr ...
 Förlag/År: Stockholm : Liljevalchs konsthall, 1995 ; (Italien)
 Omfång: 238 s. : ill. (huvudsakligen i färg) ; 28 cm. Häftad
 Serie: Liljevalchs katalog, 0349-1137 ; 430
 Anmärkning: Inledande texter även på engelska
 Anmärkning: S. 203-229: Verkförteckning
 Anmärkning: Utställning 17 mars-28 maj 1995
 ISBN: 91-86828-60-6
 Medarbetare: Behr, Shulamith (medarbetare)
 SAB-kod: Ibz Hjertén, Sigrid
 SAB-kod: Iit-cz Stockholm: Liljevalchs konsthall, 1995
 Ämnesord: Hjertén, Sigrid 1885-1948 utställningskataloger
 Ämnesord: Konstnärer
 Ämnesord: Konstutställningar
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konsthistoria > Särskilda konstnärer
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konstsamlingar och konstutställningar > Särskilda orter
Ex.1: Mycket fint skick 250 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10100
 
 Författare: Cox, Caroline
 Titel: Stiletto / Caroline Cox.
 Förlag/År: London : Mitchell Beazley, 2004.
 Omfång: 176 s. : ill. (chiefly col.) ; 31 cm. Inbunden
 ISBN: 1-84000-906-3
 Genre: Erotica
 SAB-kod: Mv
 SAB-kod: Ihkt
 Ämnesord: Stilettklackar
 Ämnesord: Skor
 Ämnesord: Shoes
Kategori: Etnografi, socialantropologi och etnologi > Föremål
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konsthantverk > Dräkthistoria
Ex.1: Mycket fint skick 275 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10101
 
 Författare: Gizycki, Jerzy
 Titel: Stora schackboken : schackets kulturhistoria / Jerzy Gizycki ; kompletterad med svensk schackhistorik av Gideon Ståhlberg
 Förlag/År: Stockholm : Frölén, [1961] ; (Polen)
 Omfång: 386 s. : ill. Inbunden
 Orginaltitel: Z szachami przez wieki i kraje.
 Medarbetare: Ståhlberg, Gideon, 1908-1967 (medarbetare)
 SAB-kod: Rda
 Ämnesord: Schack
Kategori: Idrott, lek och spel > Spel och tidsfördriv > Schack
Ex. 1: Fint skick Mycket trasigt skyddsomslag - i övrigt fin.200 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10102
 
 Titel: Konstens värld : forntid - nutid från A till Ö / [saml. och utg. av Kjell B. Sandved ; red.: Staale Sinding-Larsen, Even Hebbe Johnsrud ; verkets konsulent: Hjalmar Torp ; svenska uppl. red. av Tord Baeckström]
 Förlag/År: Uddevalla : B. Wennberg konsult AB, 1985 ; (Uddevalla : Bohusläningen)
 Upplaga: Ny uppl. / bearb. och red. av Nils-Göran Hökby
 Omfång: 551 s. : ill. ; 23 x 25 cm. Inbunden
 Orginaltitel: Kunstens verden ((norska)).
 Medarbetare: Hökby, Nils-Göran, 1922- (medarbetare)
 Medarbetare: Sandved, Kjell Bloch (medarbetare)
 SAB-kod: Ib(x)
 Ämnesord: Konst
 Ämnesord: Konsthistoria
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konsthistoria
Ex. 1: Mycket fint skick En solblekt rand.100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10103
 
 Titel: Konsten i bild : västerlandets måleri, skulptur, arkitektur / inl. av Christopher Lloyd ; [urval och red.: Jenny Haviland] ; [övers. och granskning: Annika Jonsson]
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1980 ; (Spanien)
 Omfång: 324 s. : huvudsakligen ill. ; 27 cm Inbunden.
 Orginaltitel: A picture history of art.
 Serie: När-Var-Hur-serien, 99-0106773-1
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: [Ny tr.], 1988
 ISBN: 91-37-07208-0
 Medarbetare: Lloyd, Christopher (medarbetare)
 Medarbetare: Jonsson, Annika (översättare)
 Medarbetare: Haviland, Jenny (utgivare)
 SAB-kod: Ib
 Ämnesord: Konsthistoria
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konsthistoria
Ex.1: Mycket fint skick 120 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10104
 
 Författare: Broby-Johansen, R, 1900-1987
 Titel: Liv i konsten / R. Broby-Johansen ; redaktör: Knud Ryg Olsen ; översättning: Harriet Alfons ; förord: Lena Larsson
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1990 ; (Portugal)
 Omfång: 126, [1] s. : ill. (huvudsakligen i färg) ; 28 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Glaedens kunst (danska).
 ISBN: 91-29-61549-6
 Medarbetare: Ryg Olsen, Knud, 1943- (medarbetare)
 Medarbetare: Alfons, Harriet (översättare)
 SAB-kod: Ibvz Fritid
 Ämnesord: Fritid
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konsthistoria > Särskilda motiv i konsten
Ex. 1: Mycket fint skick 90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10105
 
 Författare: Lööf, Jan, 1940-
 Titel: Sagan om det röda äpplet / text/bild: Jan Lööf
 Förlag/År: Stockholm : Carlsen/if, 1991 ; (Danmark)
 Upplaga: 5. uppl.
 Omfång: 29 s. (29, [2] s.) : färgill. ; 26 cm. Häftad
 Anmärkning: Originaluppl. 1974
 ISBN: 91-510-6289-5
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: Hc,u
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex.1: Bra skick 35 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10106
 
 Författare: Lindgren, Astrid, 1907-2002
 Titel: Jag vill också gå i skolan / text: Astrid Lindgren
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1979 ; (Storbritannien)
 Upplaga: 3. uppl. / bild: Ilon Wikland
 Omfång: [30] s. : ill. ; 27 cm Inbunden.
 Anmärkning: "Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1984 ; 3. tr., 1991 (Tr. i Danmark) ; 4. tr., 1992"
 ISBN: 91-29-53675-8
 Medarbetare: Wikland, Ilon, 1930-
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: uHc
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex. 1: Bra skick Två naggade hörn.50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10107
 
 Författare: Müller-Dennhof, Herbert
 Titel: De flygande violetta elefanterna / text och ill. av Herbert Müller-Dennhof ; övers. av Ingrid Emond
 Förlag/År: Helsingborg : Kärnan, 1976 ; (Holland)
 Omfång: [20] s. : ill. ; 25 cm. Inbunden
 Orginaltitel: Die fliegenden, violetten Elefanten.
 ISBN: 91-570-0675-X
 Medarbetare: Emond, Ingrid, 1925- (översättare)
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: uHce
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex.1: Bra skick En liten skada överst på ryggen.40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10108
 
 Författare: Sérullaz, Maurice
 Titel: The concise encyclopedia of Impressionism / Maurice Sérullaz ; [translated by E.M.A. Graham]
 Förlag/År: Ware : Omega, 1984.
 Omfång: 285 s. : ill. (some col.), ports. (some col.) ; 24 cm. Inbunden
 Anmärkning: Originally published under the title Phaidon encyclopedia of Impressionism.
 Anmärkning: Includes index.
 Anmärkning: Translation of: Encyclopédie de lImpressionnisme.
 ISBN: 0907853986
 SAB-kod: Ie-a--Ie-s
 SAB-kod: Ie.2--Ie.59
 Ämnesord: Impressionism (Art)
 Ämnesord: Painting, French
 Ämnesord: Impressionismen
 Ämnesord: Konstnärer
 Ämnesord: Konst
 Ämnesord: Art, Modern
Kategori: Konst, musik, teater och film > Målarkonst > Europa: allmänt
Ex. 1: Mycket fint skick 150 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10109
 
 Författare: Hornborg, Eirik, 1879-1965
 Titel: Kampen om Östersjön till slutet av segelfartygens tidevarv / Eirik Hornborg
 Förlag/År: Stockholm 1945
 Omfång: Häftad
 SAB-kod: Kc
 Ämnesord: Sverige
Kategori: Historia > Sverige
Ex.1: Mycket fint skick 275 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10110
 
 Författare: Gibran, Kahlil, 1883-1931
 Titel: Profeten / Kahlil Gibran ; illustrationer: Michele Ferri ; översättning: Hans-Jacob Nilsson ; förord: Jesús Alcalá
 Förlag/År: Stockholm : Max Ström, 1999 ; (Frankrike)
 Omfång: 140, [1] s. : ill. (huvudsakligen i färg) ; 25 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The prophet.
 Anmärkning: Tidigare utg. i andra övers.
 ISBN: 91-89204-01-8
 Medarbetare: Ferri, Michele (illustratör)
 Medarbetare: Nilsson, Hans-Jacob (översättare)
 SAB-kod: Ci
 SAB-kod: Cia
 SAB-kod: C
Kategori: Religion > Uppbyggelselitteratur > Predikningar och betraktelser
Kategori: Religion
Ex. 1: Fint skick 140 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10111
 
 Författare: Grimm, Jacob, 1785-1863
 Titel: Bröderna Grimms sagor / översättning: Karin Carlsson ; illustrationer: Albert Adamo .... Samling 3
 Förlag/År: Stockholm Läseleket 1991
 Omfång: Inbunden
 ISBN: 91-86196-40-5
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: uHcf
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex.1: Mycket fint skick 75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10112
 
 Författare: Alvtegen, Karin, 1965-
 Titel: Skam / Karin Alvtegen
 Förlag/År: Stockholm : Natur och kultur, 2006 (Smedjebacken : Scandbook)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 335, [1] s. ; 23 cm. Kartonnage
 Anmärkning: Originalupplaga 2005
 ISBN: 91-27-11431-7
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10113
 
 Författare: Irving, John, 1942-
 Titel: Vattenståndet : roman / John Irving ; övers.: Gunilla Lonaeus
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1982 ; (Södertälje : Axling)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 414, [2] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The water method man.
 ISBN: 91-46-14245-2
 Medarbetare: Lonaeus, Gunilla (översättare)
 SAB-kod: He=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1:Blekt rygg Bra skick Lite slitet omslag. Kartonnage.40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10114
 
 Författare: King, Stephen, 1947-
 Titel: Dolores Claiborne : roman / Stephen King ; översättning av Lennart Olofsson
 Förlag/År: Stockholm : Legenda/Natur och kultur, 1993 ; (Finland)
 Omfång: 284, [1] s. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Dolores Claiborne (engelska).
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1993
 ISBN: 91-27-03215-9
 Medarbetare: Olofsson, Lennart (översättare)
 SAB-kod: Hcee.01
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick Första sv utg.95 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10115
 
 Författare: Ingelman-Sundberg, Catharina, 1948-
 Titel: Vikingablot : [en historisk roman från Birka] / Catharina Ingelman-Sundberg
 Förlag/År: Malmö : Richter, 1995 ; (Falun : Scandbook)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 315, [1] s. ; 24 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1995
 ISBN: 91-7705-106-8
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Märke efter prislapp på baksidan50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10116
 
 Författare: Auster, Paul, 1947-
 Titel: Leviatan : roman / Paul Auster ; översatt av Ulla Roseen
 Förlag/År: Stockholm : Tiden, 1994 ; (Falun : Scandbook)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 323 s. ; 20 cm. Pocket
 Orginaltitel: Leviathan (engelska).
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1993
 ISBN: 91-550-4054-3
 Medarbetare: Roseen, Ulla, 1946- (översättare)
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Fint skick Storpocket65 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10117
 
 Författare: Simenon, Georges, 1903-1989
 Titel: Madame Maigrets väninna / [övers. av Britte-Marie Bergström]
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1955
 Omfång: 178, [1] s. Häftad
 Orginaltitel: L'amie de madame Maigret.
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hcej.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Franska
Ex.1: Bra skick Lätt nött. Första (och enda) sv utg.125 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10118
 
 Författare: Vonnegut, Kurt, 1922-2007.
 Titel: Slakthus 5 eller Barnkorståget : en skyldighetsdans med döden / av Kurt Vonnegut jr ; översättning av Olov Jonsson
 Förlag/År: Stockholm : PAN/Norstedt, 1971 ; (Stockholm : Thule)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 223 s. Pocket
 Serie: En PAN-bok, 99-0104304-2
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Bra skick 30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10119
 
 Författare: Castaneda, Carlos
 Titel: Samtalen med don Juan / Carlos Castaneda ; översättning av Anna Pyk
 Förlag/År: Stockholm : PAN/Norstedt, 1994 ; (Norge)
 Upplaga: Ny pocketutg.
 Omfång: 277, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: The teachings of don Juan.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1997
 ISBN: 91-1-941251-7
 Medarbetare: Pyk, Anna (översättare)
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Fint skick Lätt sliten60 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10120
 
 Författare: Castaneda, Carlos
 Titel: Resan till Ixtlan / Carlos Castaneda ; till svenska av Anna Pyk
 Förlag/År: Stockholm : AWE/Geber, 1977 ; (Lund : Rahm)
 Upplaga: 2. tr.
 Omfång: 312 s. ; 19 cm. Pocket
 Orginaltitel: Journey to Ixtlan : the lessons of don Juan.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 3. tr., 1980
 ISBN: 91-20-04709-6
 Medarbetare: Pyk, Anna (översättare)
 SAB-kod: Mqct
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Fint skick Första sv utg. Läsveck på rygg70 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10121
 
 Författare: Söderberg, Hjalmar, 1869-1941
 Titel: Den allvarsamma leken / Hjalmar Söderberg
 Förlag/År: Stockholm : Fabel, 1993 ; (Norge)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 321, [2] s. ; 18 cm. Pocket
 Serie: Fabel pocket, 99-0717267-7 ; 22
 Anmärkning: Originaluppl. 1912
 ISBN: 91-7842-147-0
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick 35 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10122
 
 Författare: Camus, Albert, 1913-1960
 Titel: Främlingen / Albert Camus ; övers. av Sigfrid Lindström
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1957 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 140 s. Häftad
 Orginaltitel: L'étranger.
 Serie: Panacheserien, 99-0117874-6
 SAB-kod: H
Kategori: Skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Första sv utg160 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10123
 
 Titel: Småherrskapets Kokbok : till nöje och nytta för små flickor ; bearb. efter 16:e tyska uppl.
 Förlag/År: Stockholm : Oscar L. Lamms förl., 1886 (Norrköping : Wallberg & Comp.)
 Upplaga: 2 uppl.
 Omfång: 78 s. och 1 pl. Inbunden
 SAB-kod: Qca
 Ämnesord: Matlagning
 Ämnesord: Cookery
Kategori: Ekonomi och näringsväsen > Hem och hushåll > Mat och dryck
Ex.1: Sämre skick Mycket sliten, men ovanlig50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10124
 
 Författare: Sade, Donatien Alphonse François de, 1740-1814
 Titel: Filosofin i sängkammaren eller De omoraliska lärarna : dialoger avsedda för unga flickors uppfostran / Markis de Sade
 Förlag/År: Stockholm : Vertigo, 2006 (Finland)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 284, [3] s. ; 20 cm. Häftad
 Serie: Vertigos erotiska klassiker, 1653-1485 ; 003
 Anmärkning: S. 268-284: Markis de Sade på svenska / av Carl-Michael Edenborg
 Anmärkning: Översättning av Hans Johansson
 Anmärkning: Första svenska upplaga 1965. Första upplaga i denna översättning 2002. - Även utgiven med titlarna: Eugenie, 15 år -- Sängkammarens filosofi
 ISBN: 91-85000-28-0
 Medarbetare: Johansson, Hans, 1943- (översättare)
 Genre: Erotica
 SAB-kod: Hj.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Franska
Ex.1: Mycket fint skick 75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10125
 
 Författare: Merritt, Abraham
 Titel: The ship of Ishtar / by A. Merritt
 Upplaga: Originalupplaga 1926
 Omfång: Pocket
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Bra skick En fantasy-klassiker från 1926.40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10126
 
 Författare: Sissons, Michael
 Titel: In the dead of night. An anthology of horror stories / edited by Michael Sissons.
 Förlag/År: London, 1961.
 Omfång: 190 s. ; 8vo. Pocket
 Genre: Skräck
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Denna utg tr 196425 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10127
 
 Författare: Neruda, Pablo, 1904-1973
 Titel: Canto general / Pablo Neruda ; övers.: Åsa Styrman
 Förlag/År: Staffanstorp : Cavefors, 1970-1971
 Omfång: 2 vol. Pocket
 Serie: Boc-serien, 99-0117341-8
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Fint skick 2. Vol. Vol. 1 Recensionsstämpel. Vol 2 Namnteckning och märke efter prislapp på baksidan100 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10128
 
 Författare: Vik, Merri, pseud. för Ester Ringnér-Lundgren
 Titel: Full fart, Lotta! / Merri Vik
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 1965
 Omfång: 138, [1] s. Inbunden
 Serie: B. Wahlströms ungdomsböcker, 99-0117885-1 ; 1249
 Genre: Ungdomsböcker
 SAB-kod: Hcg
 SAB-kod: uHc
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1:Namnteckning Fint skick Ou65 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10129
 
 Författare: Lindahl, Johan, 1874-1957
 Titel: En fiskarpojkes Utö / Johan Lindahl
 Förlag/År: Stockholm : Nordiska mus., 1976 ; (Malung : Malungs boktr.)
 Omfång: 88 s., [8] pl.-bl. ; 19 cm. Pocket
 Serie: Normus, 99-0131179-9
 ISBN: 91-7108-100-3
 SAB-kod: Ncacz Utö
Kategori: Geografi > Sverige > Södermanland och Södermanlands län
Ex. 1: Fint skick Ett veck på omslagets framsida.50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10130
 
 Författare: Svarc, Anatolij
 Titel: Michail Bulgakovs liv och död / Anatoly Shvartz ; [... sammanställd och redigerad av Anatoly Shvartz ; översättning från ryska: Vera Aleksinsky och Siiri Matvejevna]
 Förlag/År: Copenhagen : Akaki Books, 1996
 Omfång: 255 s. : ill. Inbunden
 Orginaltitel: Zisn i smert Michaila Bulgakova.
 Anmärkning: "Innehåll: Utdrag ur dagboksanteckningar och brev av Michail Bulgakov ; Utdrag ur dagboksanteckningar och brev av Jelena Sergejevna Bulgakova ; Dokumenterade berättelser"
 ISBN: 87-90428-01-3
 Medarbetare: Bulgakova, Jelena Sergejevna (medarbetare)
 Medarbetare: Bulgakov, Michail Afanasevic, 1891-1940 (medarbetare)
 SAB-kod: Gmaz Bulgakov, Michail Afanasevic
 SAB-kod: Lz Bulgakova, Jelena Sergejevna
 SAB-kod: Gmaz Bulgakov, Michail Afanasevic
 Ämnesord: Bulgakov, Michail Afanasevic, 1891-1940
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Bulgakova, Jelena
Kategori: Litteraturvetenskap > Slavisk och baltisk litteraturhistoria > Rysk litteraturhistoria
Ex. 1: Mycket fint skick 150 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10131
 
 Författare: Rydstedt, Anna, 1928-1994
 Titel: Dikter / Anna Rydstedt ; i redaktion av Göran Sonnevi och Jan Olov Ullén
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 2000 ; (Uddevalla : Mediaprint)
 Omfång: 281, [1] s. ; 20 cm Inbunden.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 4/5. tus., 2001
 ISBN: 91-0-057353-1
 Medarbetare: Sonnevi, Göran, 1939- (medarbetare)
 Medarbetare: Ullén, Jan Olov, 1934- (medarbetare)
 SAB-kod: Hc.03
 Ämnesord: Poesi
 Ämnesord: Dikter
 Ämnesord: Lyrik
 Ämnesord: Samlingsverk
 Ämnesord: Livet
 Ämnesord: Döden
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex. 1: Mycket fint skick En lagad reva i skyddsomslaget. Innerhåller författarens samtliga diktsamlingar.95 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10132
 
 Författare: Paterson, Katherine, 1932-
 Titel: Jakten på Jip / Katherine Paterson ; översättning av Birgitta Gahrton
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier Carlsen, 1998 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 203 s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Jip, his story.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1998
 ISBN: 91-638-3621-1
 Medarbetare: Gahrton, Birgitta (översättare)
 Genre: Ungdomsböcker
 SAB-kod: He=c,u
 Ämnesord: Skönliteratur för barn och ungdom
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex. 1: Bra skick Inplastad, Stämplar.40 kr.
Ex. 2: Mycket fint skick 70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10133
 
 Författare: Lem, Stanislaw, 1921-2006
 Titel: Det höga slottet : boken om min barndom / Stanislaw Lem ; [övers.: Mira Teeman]
 Förlag/År: Malmö : Bernce, 1977 ; (Malmö : Beyrond)
 Omfång: 174, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Wysoki zamek ((polska)).
 ISBN: 91-500-0303-8
 Medarbetare: Teeman, Mira (översättare)
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Gmc.5
 SAB-kod: Lz Lem,S.
Kategori: Litteraturvetenskap > Slavisk och baltisk litteraturhistoria > Polsk litteraturhistoria
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Lem, Stanislaw
Ex.1: Mycket fint skick Författarens självbiografi. Första sv utg.150 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10134
 
 Författare: Trenter, Ulla, 1936-
 Titel: Värsta möjliga tystnad : detektivroman / Ulla Trenter
 Förlag/År: [Stockholm] : [Bonnier], 1987 ; (Stockholm : Bonnier)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 228, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Serie: Bokklubben Svalan, 99-0120395-3
 ISBN: 91-0-050027-5
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Lätt naggat omslag75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10135
 
 Författare: Carr, John Dickson, 1906-1977
 Titel: Den gäckande änkan / Carter Dickson ; övers. av Bertil Lagerström
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 1962 ; (Stockholm : B. Wahlström)
 Omfång: 254, [1] s. Inbunden
 Orginaltitel: Night at the Mocking Widow.
 Serie: Blå elitbiblioteket, 99-1946487-2 ; [9] 9
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Skyddsomslag trasigt Bra skick 50 kr.
Ex.2: Fint skick Lätt trasigt omslag60 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10136
 
 Författare: Saarikoski, Pentti, 1937-1983
 Titel: Brev till min hustru / [övers. fr. finska av Gösta Ågren]
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1969 ; (Motala : Borgström)
 Omfång: 150 s. Häftad
 Medarbetare: Ågren, Gösta, 1936- (översättare)
 SAB-kod: Hub=c
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Finska och tornedalsfinska
Ex.1: Fint skick 200 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10137
 
 Författare: Wells, H, G, 1866-1946
 Titel: Världarnas krig / H. G. Wells ; översättning av Gertrud Hallvig
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 2005 (Smedjebacken : Scandbook)
 Upplaga: [Ny utg. / efterord: Kristoffer Leandoer]
 Omfång: 282, [1] s. ; 19 cm Inbunden.
 Anmärkning: Första svenska upplaga 1906. Första upplaga i denna översättning 1952. - Även utgiven med titeln: Planeternas kamp
 ISBN: 91-0-010866-9
 Medarbetare: Hallvig, Gertrud (översättare)
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick 60 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10138
 
 Författare: Sartre, Jean-Paul, 1905-1980
 Titel: Självporträtt / Jean-Paul Sartre ; översättning av Peter Ölund
 Förlag/År: Göteborg : Korpen, 1987 ; (Storbritannien)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 155, [5] s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: Övers. ur förf:s: Situations. 10
 ISBN: 91-7374-508-1
 Medarbetare: Ölund, Peter (översättare)
 SAB-kod: Gjz Sartre, J.-P.
 Ämnesord: Sartre, Jean-Paul, 1905-1980
 Ämnesord: Sartre, Jean-Paul
Kategori: Litteraturvetenskap > Fransk litteraturhistoria > Sartre, J-P
Ex.1: Mycket fint skick 65 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10139
 
 Författare: Woolf, Virginia, 1882-1941
 Titel: Mot fyren / Virginia Woolf ; övers.: Ingalisa Munck och Sonja Bergvall
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1982 ; (Ungern)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 206, [1] s. ; 19 cm.
 Orginaltitel: To the lighthouse.
 ISBN: 91-37-08042-3
 Medarbetare: Bergvall, Sonja, 1907-1989 (översättare)
 Medarbetare: Munck, Ingalisa, 1905-1986 (översättare)
 SAB-kod: He=c
 Ämnesord: Skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick 75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10140
 
 Författare: Carter, Lin
 Titel: The wizard of Zao / Lin Carter.
 Förlag/År: New York : DAW Books, 1978.
 Omfång: 176 s. : ill. ; 18 cm. Pocket
 Serie: DAW = sf books ; no. 293
 Anmärkning: Cover art by Carl Lundgren.
 Anmärkning: UE1383.
 Anmärkning: Illustrated frontispiece.
 ISBN: 0879973838
 Medarbetare: Lundgren, Carl.
 Genre: Fantasy
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1:Collectible First edition Mycket fint skick Mint condition40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10141
 
 Författare: Berg, Aase, 1967-
 Titel: Forsla fett : dikter / Aase Berg
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 2002 (Kristianstad : Kristianstads boktr.)
 Omfång: 80, [1] s. ; 16 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 2002
 Anmärkning: Även med tryckår: 2/3. tus., 2002
 ISBN: 91-0-057871-1
 SAB-kod: Hc.03
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex.1: Mycket fint skick Nominerad. till Augustpriset90 kr. Såld
Ex.2: Biblioteksband, Stämplar mm. Fint skick 45 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10142
 
 Författare: Riddel, Newton N
 Titel: Framtidsmannen och det tjugonde århundradets problem på det sexuella området / Newton N. Riddell ; översättning från engelskan av V. E. M. ; förord av Karl Fries
 Förlag/År: Uppsala : Lindblad, 1915
 Upplaga: 3. uppl., genomsedda
 Omfång: 80 s. Häftad
 SAB-kod: Cfvn
Kategori: Religion > Teologisk etik > Samhällsmedicin, hygien, sexologi
Ex. 1: Fint skick Denna utg 5:e uppl tr 192240 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10143
 
 Författare: Dahl, Roald, 1916-1990
 Titel: Kalle och chokladfabriken / Roald Dahl ; översättning av Viveka Tunek
 Förlag/År: Stockholm : Tiden, 1993 ; (Finland)
 Upplaga: 3. [dvs 2.] uppl. / illustrationer av Michael Foreman
 Omfång: 161, [1] s. : ill. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Charlie and the chocolate factory.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1976. Första uppl. i denna version 1993
 ISBN: 91-550-3871-9
 Medarbetare: Foreman, Michael (illustratör)
 Medarbetare: Tunek, Viveka (översättare)
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: He=c,u
 SAB-kod: Hce,u
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex. 1:Namnteckning Mycket fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10144
 
 Författare: Palmgren, Clas Göran, 1922-1998
 Titel: Gåtan Henning Hamilton / Clas Göran Palmgren
 Förlag/År: Stockholm : Atlantis, 2000 ; (Lund : Wallin & Dalholm)
 Omfång: 626, [1] s. : ill. ; 24 cm Inbunden.
 Anmärkning: S. 31-66: Henning Hamiltons självbiografi: Min lefnad : anteckningar började hösten år 1874
 ISBN: 91-7486-506-4
 SAB-kod: Lz Hamilton, Henning
 Ämnesord: Hamilton, Henning, 1814-1886
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Hamilton, Henning
Ex. 1: Mycket fint skick Nyskick95 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10145
 
 Författare: Ramel, Stig, 1927-2006
 Titel: Göran Magnus Sprengtporten : förrädaren och patrioten / Stig Ramel
 Förlag/År: Stockholm : Atlantis, 2003 (Malmö : Daleke grafiska)
 Omfång: 288 s., [2] pl.-bl. i färg : ill. ; 24 cm Inbunden.
 ISBN: 91-7486-584-6
 SAB-kod: Lz Sprengtporten, Göran Magnus
 SAB-kod: Kc.45
 Ämnesord: Sprengtporten, Göran Magnus, 1740-1819
 Ämnesord: Militärer
 Ämnesord: Svenska officerare
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Sprengtporten, Göran Magnus
Kategori: Historia > Sverige > Gustavianska tiden 1772-1809
Ex. 1: Mycket fint skick Nyskick150 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10146
 
 Författare: Wetterberg, Gunnar, 1953-
 Titel: Levande 1600-tal : essäer / Gunnar Wetterberg
 Förlag/År: Stockholm : Atlantis, 2003 (Malmö : Daleke grafiska)
 Omfång: 345 s. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-7486-773-3
 SAB-kod: Kc.4
 Ämnesord: 1600-talet
Kategori: Historia > Sverige > Nya tiden 1520-
Ex. 1: Mycket fint skick Nyskick135 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10147
 
 Författare: Saint-Exupéry, Antoine de, 1900-1944
 Titel: Kamrater på en irrande planet / Antoine de Saint-Exupéry ; översättning: Leif Janzon ; förord: Kristoffer Leandoer
 Förlag/År: Stockholm : Lind & Co, 2005 (Finland)
 Omfång: 147, [1] s. ; 24 cm Inbunden.
 Serie: Nittonhundra, 1650-8246 ; 012
 Anmärkning: Första svenska upplaga 1939. Första upplaga i denna översättning 2005. - Även utgiven med titeln: Flykten undan stjärnorna
 ISBN: 91-85267-40-6
 Medarbetare: Janzon, Leif, 1944- (översättare)
 SAB-kod: Hj.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Franska
Ex. 1: Mycket fint skick Nyskick85 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10148
 
 Författare: Stevenson, Robert Louis, 1850-1894
 Titel: Arvingen till Ballantrae / Robert Louis Stevenson ; översättning: Tom Bennet
 Förlag/År: Stockholm : Lind & Co, 2003 (Finland)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 287, [1] s. ; 20 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The master of Ballantrae
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1890. Första uppl. i denna övers. 1944. - Även utg. med titeln: Bröderna
 Anmärkning: Tidigare utg. med illustrationer
 ISBN: 91-89538-30-7
 Medarbetare: Bennet, Tom (översättare)
 SAB-kod: He.01=c
 Ämnesord: Roman
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10149
 
 Författare: Rosvall, Staffan, 1922-2002
 Titel: Blomtecknare : växter från Gotland och Kreta / Staffan Rosvall
 Förlag/År: Stockholm : Atlantis, 2002 (Danmark)
 Omfång: 158, [2] s. : ill. (huvudsakligen i färg) ; 33 cm Inbunden.
 ISBN: 91-7486-578-1
 SAB-kod: Uf.07-cbf
 SAB-kod: Uf.07-ndk
 Ämnesord: Växter
 Ämnesord: Blommor
 Ämnesord: Kreta
 Ämnesord: Gotland
Kategori: Naturvetenskap > Botanik > Sverige
Kategori: Naturvetenskap > Botanik > Grekland
Ex. 1: Mycket fint skick Nyskick175 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10150
 
 Författare: Millar, Margaret
 Titel: Som i en dröm samt novellen Grannarna / Margaret Millar ; övers. av Britte-Marie Bergström
 Förlag/År: Halmstad : Spektra, 1978 ; (Halmstad : Spektra)
 Omfång: 299 s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: A stranger in my grave.
 Orginaltitel: The couple next door.
 Serie: Spektras nya deckar-ess, 99-0121498-X ; 23
 ISBN: 91-7136-249-5
 Medarbetare: Bergström, Britte-Marie (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10151
 
 Författare: Miller, Alice
 Titel: Den dolda nyckeln / Alice Miller ; från tyskan av Philippa Wiking
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1989 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 131, [1] s. : ill. ; 20 cm. Häftad
 Orginaltitel: Der gemiedene Schlüssel.
 ISBN: 91-46-15747-6
 Medarbetare: Wiking, Philippa, 1920- (översättare)
 SAB-kod: Dofa
 Ämnesord: Barnpsykologi
Kategori: Filosofi och psykologi > Psykologi > Barn- och ungdomspsykologi
Ex. 1: Mycket fint skick 120 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10152
 
 Författare: Ende, Michael, 1929-1995.
 Titel: Spegeln i spegeln : en labyrint / Michael Ende ; från tyskan av Ingegärd Martinell ; [omslag och illustrationer av Edgar Ende]
 Förlag/År: Stockholm : Bergh, 1987 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 292, [8] s. : ill. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Der Spiegel im Spiegel.
 ISBN: 91-502-0863-2
 Medarbetare: Ende, Edgar (illustratör)
 Medarbetare: Martinell, Ingegärd, 1934- (översättare)
 SAB-kod: Hf.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Tyska och jiddisch
Ex. 1: Fint skick Lite slitet skyddsomslag med ett antal smårevor130 kr.
Ex.2: Mycket fint skick Lätt naggat omslag150 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10153
 
 Författare: Light, Michael, 1963-
 Titel: 100 solar : 1945-1962 / Michael Light ; översättning av Johan Erséus ; [svensk fackgranskning: Gunnar Arbman]
 Förlag/År: Stockholm : Max Ström, cop. 2004 (Kina)
 Omfång: Ca 210 s. : huvudsakligen ill. (huvudsakligen i färg) ; 35 cm Inbunden.
 Orginaltitel: 100 suns
 ISBN: 91-89204-66-2
 Medarbetare: Erséus, Johan, 1959- (översättare)
 SAB-kod: Sf-qa.07(yb)
 SAB-kod: In-qa.55
 Ämnesord: Fotografi
 Ämnesord: Fotografer
 Ämnesord: Kärnvapenprov
Kategori: Militärväsen > Kärnvapenkrigföring > Amerika
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konst, musik, teater och film
Ex. 1: Mycket fint skick Nyskick325 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10154
 
 Författare: Descartes, René, 1596-1650
 Titel: Valda skrifter / René Descartes ; översättning och inledning av Konrad Marc-Wogau
 Förlag/År: Stockholm : Natur och kultur, 1998 ; (Danmark)
 Upplaga: 1. pocketutg.
 Omfång: [7] s., s. 10-272 ; 18 cm. Pocket
 Serie: NoK pocket, 99-0119834-8
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2. tr., 2001
 ISBN: 91-27-07105-7
 Medarbetare: Marc-Wogau, Konrad, 1902-1991 (översättare) (medarbetare)
 SAB-kod: Dbz Descartes, René
 Ämnesord: Philosophy
Kategori: Filosofi och psykologi > Filosofins historia > Särskilda filosofer
Ex.1: Mycket fint skick 50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10155
 
 Författare: Castaneda, Carlos
 Titel: En annorlunda verklighet / Castaneda ; till svenska av Anna Pyk
 Förlag/År: Stockholm : AWE/Geber, 1986 ; (Ungern)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 306, [2] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: A separate reality : further conversations with don Juan
 Anmärkning: "Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1987 (Tr. i Storbritannien) ; 3. tr., 1991 (Tr. i Norge)"
 ISBN: 91-20-07341-0
 Medarbetare: Pyk, Anna (översättare)
 SAB-kod: He.01=c
 Ämnesord: Roman
 Ämnesord: Magi
 Ämnesord: Klassiker
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick 70 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10156
 
 Författare: Möller, Olof, 1923-
 Titel: Asteroid på drift / av Olof Möller
 Förlag/År: Köping : Regal, 1979 ; (Falun : B. Wahlström)
 Omfång: 157 s. ; 18 cm. Pocket
 ISBN: 91-85048-83-6
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick 20 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10157
 
 Författare: Möller, Olof, 1923-
 Titel: Rymdens vikingar / av Olof Möller
 Förlag/År: Köping : Regal, 1979 ; (Falun : B. Wahlström)
 Omfång: 154 s. ; 18 cm. Pocket
 ISBN: 91-85048-81-X
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 20 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10158
 
 Författare: Möller, Olof, 1923-
 Titel: Skräckfärd i rymden / av Olof Möller
 Förlag/År: Köping : Regal, 1979 ; (Falun : B. Wahlström)
 Omfång: 154 s. ; 18 cm. Pocket
 ISBN: 91-85048-80-1
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick 20 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10159
 
 Författare: Möller, Olof, 1923-
 Titel: Domen / av Olof Möller
 Förlag/År: Köping : Regal, 1979 ; (Falun : B. Wahlström)
 Omfång: 153 s. ; 18 cm. Pocket
 ISBN: 91-85048-79-8
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick 20 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10160
 
 Författare: Möller, Olof, 1923-
 Titel: Planettribunalen / av Olof Möller
 Förlag/År: Köping : Regal, 1978 ; (Falun : B. Wahlström)
 Omfång: 154 s. ; 18 cm. Pocket
 ISBN: 91-85048-77-1
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 20 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10161
 
 Författare: Möller, Olof, 1923-
 Titel: Spion i rymden / av Olof Möller
 Förlag/År: Köping : Regal, 1978 ; (Falun : B. Wahlström)
 Omfång: 155 s. ; 19 cm. Pocket
 ISBN: 91-85048-76-3
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 20 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10162
 
 Författare: Möller, Olof, 1923-
 Titel: "Fjärde dimensionen" / av Olof Möller
 Förlag/År: Köping : Regal, cop. 1977 ; (Köping : Civiltr.)
 Omfång: 159 s. ; 17 cm. Pocket
 ISBN: 91-85048-69-0
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick 20 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10163
 
 Författare: Möller, Olof, 1923-
 Titel: Humanoidupproret.
 Förlag/År: Stockholm : Regal, [1975] ; (Köping : Civiltr.)
 Omfång: 142 s. Pocket
 ISBN: 91-85048-49-6
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 20 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10164
 
 Författare: Möller, Olof, 1923-
 Titel: Davids stjärna / av Olof Möller
 Förlag/År: Köping : Regal, cop. 1978 ; (Falun : B. Wahlström)
 Omfång: 153 s. ; 18 cm. Pocket
 ISBN: 91-85048-72-0
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick 20 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10165
 
 Författare: Möller, Olof, 1923-
 Titel: Mikro-universums gåta / av Olof Möller
 Förlag/År: Köping : Regal, 1979 ; (Falun : B. Wahlström)
 Omfång: 160 s. ; 18 cm. Pocket
 ISBN: 91-85048-84-4
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick 20 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10166
 
 Författare: Möller, Olof, 1923-
 Titel: Stellarernas angrepp.
 Förlag/År: Stockholm : Regal, [1975] ; (Köping : Civiltr.)
 Omfång: 147 s. Pocket
 ISBN: 91-85048-47-X
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Bra skick Snedläst15 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10167
 
 Författare: Karlins, Marvin
 Titel: Framtid i skräck / Marvin Karlins & Lewis M. Andrews ; [övers.: Inge R. L. Larsson]
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 1976 ; (Falun : B. Wahlström)
 Omfång: 157 s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Gomorrah.
 Serie: Kosmos, 99-0129616-1 ; 17
 ISBN: 91-32-41235-5
 Medarbetare: Andrews, Lewis M.
 Medarbetare: Larsson, Inge R. L., 1944-. (översättare)
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Fint skick 25 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10168
 
 Författare: Gordon, Rex, pseud. för Stanley Bennett Hough
 Titel: Nödlandning på Mars / Rex Gordon ; [övers.: Thor-Leif Dahnielson]
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 1977 ; (Falun : B. Wahlström)
 Omfång: 156, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: First on Mars.
 Serie: Kosmos, 99-0129616-1 ; 23
 ISBN: 91-32-41469-2
 Medarbetare: Dahnielson, Thor-Leif (översättare)
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Fint skick Namnteckning25 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10169
 
 Författare: Avery, Richard
 Titel: Tantalus ringar / Richard Avery ; [övers.: Thor-Leif Dahnielson]
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 1977 ; (Falun : B. Wahlström)
 Omfång: 156, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: The expendables - The rings of Tantalus.
 Serie: Kosmos, 99-0129616-1 ; 27
 ISBN: 91-32-41657-1
 Medarbetare: Dahnielson, Thor-Leif (översättare)
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Fint skick 25 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10170
 
 Författare: Statten, Vargo
 Titel: Hotet från framtiden / Vargo Statten ; [övers.: Solveig Rasmussen]
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 1977 ; (Falun : B. Wahlström)
 Omfång: 156, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: The red insects.
 Serie: Kosmos, 99-0129616-1 ; 26
 ISBN: 91-32-41612-1
 Medarbetare: Rasmussen, Solveig (översättare)
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Fint skick 25 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10171
 
 Författare: Möller, Olof, 1923-
 Titel: De tre galaxerna / av Olof Möller
 Förlag/År: Köping : Regal, 1980 ; (Falun : B. Wahlström)
 Omfång: 156 s. ; 18 cm. Pocket
 ISBN: 91-85048-89-5
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Bra skick Lätt böjd20 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10172
 
 Författare: Möller, Olof, 1923-
 Titel: Övergiven planet / av Olof Möller
 Förlag/År: Köping : Regal, 1978 ; (Falun : B. Wahlström)
 Omfång: 156 s. ; 19 cm. Pocket
 ISBN: 91-85048-75-5
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick 20 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10173
 
 Författare: Möller, Olof, 1923-
 Titel: Robotmordet / av Olof Möller
 Förlag/År: Köping : Regal, cop. 1978 ; (Falun : B. Wahlström)
 Omfång: 160 s. ; 18 cm. Pocket
 ISBN: 91-85048-74-7
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 20 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10174
 
 Författare: Foster, Alan Dean, 1946-
 Titel: Rymdstation Jupiter / Alan Dean Foster ; [övers.: Lennart Olofsson]
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 1981 ; (Falun : B. Wahlström)
 Omfång: 199, [1] s. ; 19 cm. Pocket
 Orginaltitel: Outland.
 ISBN: 91-32-50743-7
 Medarbetare: Olofsson, Lennart (översättare)
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Fint skick 35 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10175
 
 Författare: Kneifel, Hans
 Titel: Jorden hotad! / Hans Kneifel ; [övers.: Kerstin Larsson]
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 1976 ; (Falun : B. Wahlström)
 Omfång: KOSMOS. Pocket
 Orginaltitel: Die Mordwespen.
 Serie: Kosmos, 99-0129616-1 ; 21
 ISBN: 91-32-41396-3
 Medarbetare: Larsson, Kerstin (översättare)
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Fint skick 20 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10176
 
 Författare: Saxon, Richard
 Titel: Mot okända mål / Richard Saxon ; [övers.: Bodil Eichwald]
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 1976 ; (Falun : B. Wahlström)
 Omfång: 155, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: The stars came down.
 Serie: Kosmos, 99-0129616-1 ; 20
 ISBN: 91-32-41287-8
 Medarbetare: Eichwald, Bodil (översättare)
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Fint skick 25 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10177
 
 Författare: King, Stephen, 1947-
 Titel: Vinterverk : [två berättelser] / Stephen King ; övers.: Jimmy Hofsö
 Förlag/År: Stockholm : Legenda, 1985 ; (Storbritannien)
 Upplaga: [Ny utg.], 1. uppl.
 Omfång: 252, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Different seasons.
 Serie: Legenda pocket, 99-0500049-6
 Anmärkning: Fortsätter förf:s Sommardåd
 Anmärkning: "Även tillg. med tryckår: 2. pocketuppl., 1986 ; 3. pocketuppl., 1987 ; 4. pocketuppl., 1989"
 ISBN: 91-582-0743-0
 Medarbetare: Hofsö, Jimmy (översättare)
 Genre: Skräck
 SAB-kod: He=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Fint skick 30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10178
 
 Författare: Möller, Olof, 1923-
 Titel: Gigantstaden / av Olof Möller
 Förlag/År: Köping : Regal, 1980 ; (Falun : B. Wahlström)
 Omfång: 152 s. ; 18 cm. Pocket
 ISBN: 91-85048-88-7
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Hc. 01
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick 25 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10179
 
 Författare: North, Edmund H
 Titel: Meteor / Edmund H. North & Franklin Coen ; [övers.: Gösta Zetterlund]
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 1980 ; (Falun : B. Wahlström)
 Omfång: 197, [3] s. ; 19 cm. Pocket
 Orginaltitel: Meteor (engelska).
 Serie: Varning, 99-0207179-1 ; 3
 ISBN: 91-32-50333-4
 Medarbetare: Zetterlund, Gösta (översättare)
 Medarbetare: Coen, Franklin
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Fint skick 20 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10180
 
 Författare: King, Stephen, 1947-
 Titel: Carrie : en rysare om det undermedvetnas krafter / Stephen King ; övers. av Bo G A Ericsson
 Förlag/År: Stockholm : Legenda, 1985 ; (Storbritannien)
 Upplaga: 2. uppl.
 Omfång: 228, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Carrie.
 Serie: Legenda pocket, 99-0500049-6
 Anmärkning: "Även tillg. med tryckår: 3. uppl., 1985 ; 4.-5. uppl., 1986 ; 6. pocketuppl., 1988 ; 8. pocketuppl., 1989"
 Anmärkning: 1. uppl. utg. på Askild & Kärnekulls förl.
 ISBN: 91-582-0698-1
 Medarbetare: Ericsson, Bo G A (översättare)
 Genre: Skräck
 SAB-kod: He=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Fint skick 30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10181
 
 Författare: Vance, Jack, 1916-
 Titel: Dirdirerna / Jack Vance ; övers.: K G Johansson & Gunilla Dahlblom
 Förlag/År: Stockholm : Laissez faire, 1985 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 146, [5] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: The Dirdir.
 Serie: Nova science fiction pocket, 99-0389358-2 ; 26
 Anmärkning: På omsl.: Tschai, Äventyrens planet
 ISBN: 91-7648-030-5
 Medarbetare: Johansson, K G (översättare)
 Medarbetare: Dahlblom, Gunilla (översättare)
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick 45 kr. Såld
Ex.2: Fint skick 40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10182
 
 Författare: Vance, Jack, 1916-
 Titel: Pnumerna / Jack Vance ; översättning: K G Johansson & Gunilla Dahlblom
 Förlag/År: Stockholm : Laissez faire, 1986 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 141, [11] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: The pnume.
 Serie: Nova science fiction pocket, 99-0389358-2 ; 29
 Anmärkning: På omsl.: Tschai, Äventyrens planet
 ISBN: 91-7648-039-9
 Medarbetare: Johansson, K G (översättare)
 Medarbetare: Dahlblom, Gunilla (översättare)
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Fint skick 45 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10183
 
 Författare: Myhre, Øyvind
 Titel: Snön på Nix Olympica / Øyvind Myhre ; översättning: Steve Sem Sandberg & John-Henri Holmberg
 Förlag/År: Solna : Laissez faire, 1986 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: [2], 146, [5] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Snøen på Nix Olympica (norska).
 Serie: Nova science fiction pocket, 99-0389358-2 ; 34
 ISBN: 91-7648-045-3
 Medarbetare: Sem-Sandberg, Steve, 1958- (översättare)
 Medarbetare: Holmberg, John-Henri (översättare)
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Hdb.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Norska
Ex. 1: Mycket fint skick 40 kr.
Ex.2: Fint skick 35 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10184
 
 Författare: Pohl, Frederik, 1919-
 Titel: De yttersta världarna / Frederik Pohl & Jack Williamson ; övers.: Gunilla Dahlblom & K G Johansson
 Förlag/År: Stockholm : Laissez faire, 1984 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 156, [3] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: The reefs of space.
 Serie: Nova science fiction pocket, 99-0389358-2 ; 14
 ISBN: 91-7648-018-6
 Medarbetare: Dahlblom, Gunilla (översättare)
 Medarbetare: Williamson, Jack
 Medarbetare: Johansson, K G (översättare)
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick 45 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10185
 
 Författare: De Vet, Charles V
 Titel: Högt spel i rymden / Charles V. De Vet & Katherine MacLean ; övers.: Lena Jonsson
 Förlag/År: Stockholm : Laissez faire, 1985 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 149, [2] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Second game.
 Serie: Nova science fiction pocket, 99-0389358-2 ; 20
 ISBN: 91-7648-024-0
 Medarbetare: MacLean, Katherine
 Medarbetare: Jonsson, Lena (översättare)
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Fint skick 30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10186
 
 Författare: Kornbluth, C M (Cyril M.), 1924-1958.
 Titel: Syndikatet - revolt i framtiden / C M Kornbluth ; övers.: Börje Crona
 Förlag/År: Stockholm : Laissez faire, 1984 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 157, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: The Syndic.
 Serie: Nova science fiction pocket, 99-0389358-2 ; 13
 ISBN: 91-7648-017-8
 Medarbetare: Crona, Börje (översättare)
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick 45 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10187
 
 Författare: Vance, Jack, 1916-
 Titel: Chaschernas stad / Jack Vance ; övers.: Torkel Franzen
 Förlag/År: Stockholm : Laissez faire, 1985 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 155, [4] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: City of the Chasch.
 Serie: Nova science fiction pocket, 99-0389358-2 ; 22
 Anmärkning: På omsl. Tschai, Äventyrens planet
 Anmärkning: Tidigare utg. i annan övers. med titeln: Skeppsbruten på Tschai
 ISBN: 91-7648-026-7
 Medarbetare: Franzen, Torkel (översättare)
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick 40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10188
 
 Författare: Anderson, Poul, 1926-2001.
 Titel: Stjärnornas nomader / Poul Anderson ; översättning: Mats Dannewitz Linder
 Förlag/År: Stockholm : Laissez faire, 1985 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 137, [12] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: The peregrine.
 Serie: Galax, 99-0558943-0 ; 4
 ISBN: 91-7648-037-2
 Medarbetare: Linder, Mats Dannewitz (översättare)
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick 30 kr. Såld
Ex.2: Mycket fint skick 25 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10189
 
 Författare: del Rey, Lester
 Titel: Revolt på Mars / Lester del Rey ; översättning: Kjell Waltman
 Förlag/År: Stockholm : Laissez faire, 1985 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 143, [10] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Badge of infamy.
 Serie: Galax, 99-0558943-0 ; 1
 ISBN: 91-7648-031-3
 Medarbetare: Waltman, Kjell, 1960- (översättare)
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1:Fint skick 30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10190
 
 Författare: Möller, Olof, 1923-
 Titel: "Datorama" / av Olof Möller
 Förlag/År: Köping : Regal, 1980 ; (Falun : B. Wahlström)
 Omfång: 158 s. ; 18 cm. Pocket
 ISBN: 91-85048-87-9
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick 25 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10191
 
 Författare: King, Stephen, 1947-
 Titel: Död zon / Stephen King ; övers.: Jimmy Hofsö
 Förlag/År: Stockholm : Askild & Kärnekull, 1984 ; (Västtyskland)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 508 s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: The dead zone.
 ISBN: 91-582-0554-3
 Medarbetare: Hofsö, Jimmy (översättare)
 Genre: Skräck
 SAB-kod: He=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Bra skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10192
 
 Författare: Asimov, Isaac, 1920-1992
 Titel: Lucky Starr på Merkurius / Isaac Asimov ; [övers.: Saga och Claes Gripenberg]
 Förlag/År: Stockholm : Litteraturfrämjandet, 1980 ; (Kungsbacka : Elander)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 203 s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Lucky Starr and the big sun of Mercury.
 Serie: En bok för alla barn och ungdomar, 99-0204092-6
 ISBN: 91-7448-114-2
 Medarbetare: Gripenberg, Claës, 1911-1976 (översättare)
 Medarbetare: Gripenberg, Saga (översättare)
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Hceeq.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick 25 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10193
 
 Författare: Drew, Wayland
 Titel: Willow / en bok av Wayland Drew ; grundad på ett filmmanus av Bob Dolman ; efter en berättelse av George Lucas ; översatt av Gabriel Stein
 Förlag/År: Stockholm : Äventyrsspel, 1988 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 210 s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Willow (engelska).
 Serie: Drakar & demoner, 99-0731678-4 ; 8
 ISBN: 91-7898-043-7
 ISBN: 91-7898-043-7
 Medarbetare: Dolman, Bob (medarbetare)
 Medarbetare: Stein, Gabriel (översättare)
 Medarbetare: Lucas, George, 1944- (medarbetare)
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Fint skick 35 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10194
 
 Författare: Clarke, Arthur C (Arthur Charles), 1917-2008.
 Titel: Ramas lustgård / Arthur C. Clarke, Gentry Lee ; översättning: Gunilla Dahlblom & K G Johansson
 Förlag/År: Höganäs : Wiken, 1993 ; (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 497 s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Garden of Rama.
 Serie: Wikenpocket, 99-1373500-9
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1992
 ISBN: 91-7119-377-4
 Medarbetare: Lee, Gentry
 Medarbetare: Dahlblom, Gunilla (översättare)
 Medarbetare: Johansson, K G (översättare)
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick 60 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10195
 
 Författare: Berglund, Karin, 1937-
 Titel: Längtans blommor : om gammaldags trädgårdsväxter / Karin Berglund ; teckningar: Jessika Berglund
 Förlag/År: Stockholm : Prisma, 2004 (Värnamo : Fälth & Hässler)
 Upplaga: 4. uppl.
 Omfång: 192 s. : ill. (huvudsakligen i färg) ; 18 cm. Häftad
 ISBN: 91-518-4383-8
 Medarbetare: Berglund, Jessika (illustratör)
 SAB-kod: Qef
 Ämnesord: Prydnadsväxter
 Ämnesord: Plants, Ornamental
Kategori: Ekonomi och näringsväsen > Trädgårdsskötsel > Prydnadsväxtodling
Ex.1: Mycket fint skick 85 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10196
 
 Författare: Queen, Ellery
 Titel: Hjärter fyra / övers. av Olle Moberg
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1968 ; (Halmstad : Hallandsposten)
 Omfång: 205, [1] s. Pocket
 Orginaltitel: The four of heart.
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1:Första (och enda) svenska utgåva Mycket fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10197
 
 Författare: King, Stephen, 1947-
 Titel: Staden som försvann / Stephen King ; översättning av Lennart Olofsson
 Förlag/År: Stockholm : Legenda, 1987 ; (Storbritannien)
 Upplaga: 1. pocketuppl.
 Omfång: 476 s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Salem's Lot.
 Serie: Legenda pocket, 99-0500049-6
 Anmärkning: "Även tillg. med tryckår: 2. pocketuppl., 1988 ; 3. pocketuppl., 1989"
 ISBN: 91-582-1138-1
 Medarbetare: Olofsson, Lennart (översättare)
 Genre: Skräck
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Fint skick Läsveck på rygg40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10198
 
 Författare: Kerouac, Jack, 1922-1969
 Titel: On the road / Jack Kerouac
 Upplaga: Originalupplaga 1957
 Omfång: Pocket
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick Denna utg PAN tr 196145 kr. Såld
Ex.2: Fint skick Denna utg tr 1958. Annat omslag. En smärre skada på ryggen och ett veckat hörn - i övrigt mycket fin.40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10199
 
 Författare: White, James, 1928-
 Titel: SOS från rymden / James White ; [övers.: Gösta Zetterlund]
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 1977 ; (Falun : B. Wahlström)
 Omfång: 159, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Lifeboat.
 Serie: Kosmos, 99-0129616-1 ; 22
 ISBN: 91-32-41401-3
 Medarbetare: Zetterlund, Gösta (översättare)
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Fint skick 35 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10200
 
 Författare: Brunner, John, 1934-
 Titel: Kosmisk spegel / John Brunner ; [övers.: Solveig Karlsson]
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 1977 ; (Falun : B. Wahlström)
 Omfång: 157, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: More things in heaven.
 Serie: Kosmos, 99-0129616-1 ; 24
 ISBN: 91-32-41489-7
 Medarbetare: Karlsson, Solveig (översättare)
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10201
 
 Författare: Ballinger, Bill S
 Titel: Efter undergången / Bill S. Ballinger ; [övers.: Inge R.L. Larsson]
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 1977 ; (Falun : B. Wahlström)
 Omfång: 155, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: The ultimate warrior.
 Serie: Kosmos, 99-0129616-1 ; 28
 ISBN: 91-32-41637-7
 Medarbetare: Larsson, Inge R. L., 1944-. (illustratör)
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Fint skick 35 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10202
 
 Författare: Van Vogt, A E (Alfred Elton), 1912-2000.
 Titel: Atom-stormen / A.E. Van Vogt ; [övers.: John-Henri Holmberg]
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 1975 ; (Falun : B. Wahlström)
 Omfång: KOSMOS. Pocket
 Orginaltitel: War of the nerves.
 Serie: Kosmos, 99-0129616-1 ; 9
 ISBN: 91-32-40898-6
 Medarbetare: Holmberg, John-Henri (översättare)
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Fint skick 20 kr.
Ex.2: Fint skick 30 kr. Såld
Ex.3: Fint skick 30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10203
 
 Författare: Kneifel, Hans
 Titel: Nödlarm från rymden / Hans Kneifel ; [övers.: Bodil von Eichwald-Agdler]
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 1976 ; (Falun : B. Wahlström)
 Omfång: 157, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Wettflug mit dem Tod.
 Serie: Kosmos, 99-0129616-1 ; 16
 ISBN: 91-32-41148-0
 Medarbetare: Eichwald-Agdler, Bodil von (översättare)
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Fint skick 20 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10204
 
 Författare: Kneifel, Hans
 Titel: Jorden hotad! / Hans Kneifel ; [övers.: Kerstin Larsson]
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 1976 ; (Falun : B. Wahlström)
 Omfång: KOSMOS. Pocket
 Orginaltitel: Die Mordwespen.
 Serie: Kosmos, 99-0129616-1 ; 21
 ISBN: 91-32-41396-3
 Medarbetare: Larsson, Kerstin (översättare)
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Fint skick Lite snedläst15 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10205
 
 Författare: Wilson, Colin, 1931-
 Titel: The outsider / by Colin Wilson
 Förlag/År: London : Gollancz, 1956
 Omfång: 288 s. Inbunden
 SAB-kod: Ge
 SAB-kod: Ge.096
Kategori: Litteraturvetenskap > Engelsk litteraturhistoria
Kategori: Litteraturvetenskap > Skönlitterära motiv
Ex.1: Lätt trasigt omslag Fint skick Ou. 10:e tryckningen.120 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10206
 
 Författare: Schwartz, Barth David
 Titel: Pasolini requiem : en biografi / Barth David Schwartz ; översättning: Britt Arenander
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier Alba, 1994 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 716 s., [16] pl.-s. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Pasolini requiem (engelska).
 ISBN: 91-34-51444-9
 Medarbetare: Arenander, Britt, 1941- (översättare)
 SAB-kod: Ikz Pasolini, Pier Paolo
 SAB-kod: Giz Pasolini, Pier Paolo
 SAB-kod: Gz Pasolini, Pier Paolo
 Ämnesord: Pasolini, Pier Paolo, 1922-1975
 Ämnesord: Filmregissörer
Kategori: Konst, musik, teater och film > Teater > Särskilda sceniska konstnärer
Kategori: Litteraturvetenskap > Italiensk litteraturhistoria > Pasolini, Pier Paolo
Kategori: Litteraturvetenskap > Särskilda utländska författare > Pasolini, Pier Paolo
Ex. 1:Namnteckning Mycket fint skick En reva och lite smånagg på skyddsomslaget. Första sv utg.275 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10207
 
 Författare: Rodari, Gianni, 1920-1980
 Titel: Fantasins grammatik : introduktion till konsten att hitta på historier / Gianni Rodari ; översatt av Anna Barsotti
 Förlag/År: Göteborg : Korpen, 1988 ; (Uddevalla : Risberg)
 Omfång: 206, [2] s. ; 20 cm. Häftad
 Orginaltitel: Grammatica della fantasia.
 ISBN: 91-7374-059-4
 Medarbetare: Barsotti, Anna (översättare)
 SAB-kod: Eabf
 SAB-kod: Doebb
 Ämnesord: Fantasi
Kategori: Uppfostran och undervisning > Pedagogik > Språkundervisning
Kategori: Filosofi och psykologi > Psykologi > Fantasi
Ex.1: Mycket fint skick 120 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10208
 
 Författare: Grahame, Kenneth
 Titel: Det susar i säven / Kenneth Grahame ; [övers. av Signe Hallström ; ill. av E. H. Shepard] ; [förord av Eva v. Zweigbergk]
 Förlag/År: Stockholm : Tiden, 1977 ; (Jönköping : Småland)
 Upplaga: 8. uppl.
 Omfång: 230, [1] s. : ill. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The wind in the willows.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 9. uppl., 1980
 ISBN: 91-550-0207-2
 Medarbetare: Hallström, Signe (översättare)
 Medarbetare: Shepard, Ernest H., 1879-1976 (illustratör)
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: uHe=c
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex.1: Mycket fint skick Denna utg tr 197475 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10209
 
 Författare: Eliot, T S (Thomas Stearns), 1888-1965
 Titel: De knepiga katternas bok / T. S. Eliot ; övers.: Britt G. Hallqvist ; ill. av Nicolas Bentley
 Förlag/År: Stockholm : Trevi, 1982 ; (Södertälje : Axling)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 61, [1] s. : ill. ; 21 cm. Häftad
 Orginaltitel: Old Possum's book of practical cats.
 ISBN: 91-7160-605-X
 Medarbetare: Hallqvist, Britt G., 1914-1997 (översättare)
 Medarbetare: Bentley, Nicolas (illustratör)
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: He.03=c
 Ämnesord: Engelsk skönlitteratur i svensk översättning
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 95 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10210
 
 Författare: Piercy, Marge
 Titel: Kvinna vid tidens rand / Marge Piercy ; övers.: Hilja-Katarina Wallin
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1982 ; (Helsingborg : Schmidt)
 Omfång: 452, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Woman on the edge of time.
 ISBN: 91-37-07703-1
 Medarbetare: Wallin, Hilja-Katarina, 1941- (översättare)
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Fint skick Första (och enda) sv utg. Lite smånagg på omslagets ovansida.150 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10211
 
 Titel: Okänt Stockholm : en antologi / av Per Anders Fogelström
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1967 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 206, [1] s. : ill. Inbunden
 Medarbetare: Fogelström, Per Anders, 1917-1998 (medarbetare)
 Genre: Stockholmiania
 SAB-kod: Ncaa
 Ämnesord: Stockholm
Kategori: Geografi > Sverige > Stockholm och Stockholms län
Ex.1: Mycket fint skick Ou.75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10212
 
 Författare: Alberoni, Francesco
 Titel: Jag älskar dig / Francesco Alberoni ; översatt av Jessica Rosell
 Förlag/År: Göteborg : Korpen, 2000 ; (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 284, [2] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Ti amo.
 ISBN: 91-7374-545-6
 SAB-kod: Dodf
 Ämnesord: Kärlek
Kategori: Filosofi och psykologi > Psykologi > Känslor, känsloreaktioner
Ex.1: Mycket fint skick 45 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10213
 
 Författare: Wilder, Laura Ingalls, 1867-1957
 Titel: Det lilla huset på prärien / Laura Ingalls Wilder ; övers. av Britt G Hallqvist ; [ill. av Garth Williams]
 Förlag/År: Stockholm : MånPocket, 1984 ; (Storbritannien)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: [6], 280, [1] s. : ill. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Little house on the prairie.
 Serie: MånPocket, 99-0184541-6
 ISBN: 91-7642-178-3
 Medarbetare: Williams, Garth (illustratör)
 Medarbetare: Hallqvist, Britt G., 1914-1997 (översättare)
 Genre: Ungdomsböcker
 SAB-kod: uHe=c
 Ämnesord: Barn och föräldrar
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex. 1: Fint skick 45 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10214
 
 Författare: Fromm, Erich, 1900-1980
 Titel: Det glömda språket : en första vägledning i konsten att förstå drömmar, sagor och myter / Erich Fromm ; översättning av Inga Lindsjö
 Förlag/År: Stockholm : Natur och kultur, 1989 ; (Danmark)
 Upplaga: 5. uppl.
 Omfång: 214 s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: The forgotten language.
 Serie: Fackpocket, 99-0522436-X
 Anmärkning: Föreg. uppl. ej utg. i serien: Fackpocket
 ISBN: 91-27-02657-4
 Medarbetare: Lindsjö, Inga, 1922-1999 (översättare)
 SAB-kod: Docb
 Ämnesord: Sagor
 Ämnesord: Dreams
 Ämnesord: Psykoanalys
 Ämnesord: Drömmar
 Ämnesord: Myter
Kategori: Filosofi och psykologi > Psykologi > Psykoanalys
Ex.1: Mycket fint skick 50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10215
 
 Författare: Norén, Lars, 1944-
 Titel: Order : dikter / Lars Norén
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1993 ; (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 263 s. ; 18 cm. Pocket
 Serie: Bonnier pocket, 99-0307595-2
 Anmärkning: Originaluppl. 1978
 ISBN: 91-0-055713-7
 SAB-kod: Hc.03
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex.1: Fint skick Tillskrift50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10216
 
 Författare: Moorcock, Michael, 1939-
 Titel: Behold the man : a novel / Michael Moorcock.
 Förlag/År: New York : Avon, 1970
 Omfång: 160 s. : 18 cm. Pocket
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Fint skick Lite lagerslitet omslag. Namnteckning.40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10217
 
 Författare: Calvino, Italo, 1923-1985
 Titel: Klätterbaronen / Italo Calvino ; översättning av Karin Alin
 Förlag/År: Stockholm : MånPocket, 1987 ; (Storbritannien)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 290, [6] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Il barone rampante.
 Serie: MånPocket, 99-0184541-6
 ISBN: 91-7642-358-1
 Medarbetare: Alin, Karin, 1892-1974 (översättare)
 SAB-kod: Hi.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Italienska
Ex.1: Mycket fint skick 60 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10218
 
 Författare: Bradley, Marion Zimmer
 Titel: In the Rift / Marion Zimmer Bradley, Holly Lisle.
 Förlag/År: Riverdale, NY : Baen Books ; New York, NY : Distributed by Simon & Schuster, c1998.
 Omfång: 276 s. ; 25 cm. Pocket
 Anmärkning: A Baen books original--T.p. verso.
 Anmärkning: Jacket illustration by Clyde Caldwell.
 ISBN: 0671878700
 Medarbetare: Caldwell, Clyde.
 Medarbetare: Lisle, Holly.
 Genre: Fantasy
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10219
 
 Författare: Michener, James A (James Albert), 1907-
 Titel: Space / James A. Michener.
 Förlag/År: London : Mandarin, 1992.
 Omfång: Pocket
 ISBN: 0749312025
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 35 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10220
 
 Författare: Norton, Andre
 Titel: Förlist i rymden / Andre Norton ; övers.: Ylva Spångberg
 Förlag/År: Stockholm : Laissez faire, 1983 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 154, [5] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Sargasso of space.
 Serie: Nova science fiction pocket, 99-0389358-2 ; 8
 ISBN: 91-7648-012-7
 Medarbetare: Spångberg, Ylva, 1961- (översättare)
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10221
 
 Författare: Jakes, John
 Titel: Och stjärnornas konungar dö / John Jakes ; övers. från engelskan av Inge Larsson
 Förlag/År: Stockholm : Lindqvist, 1970
 Omfång: 158 s. Pocket
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Heq.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Fint skick Lite snedläst30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10222
 
 Författare: Henner, Carl, psued. för Henrik Nanne
 Titel: Ur led är tiden / Carl Henner
 Förlag/År: Stockholm : Lindqvist, 1969
 Omfång: 160 s. Pocket
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10223
 
 Författare: Platt, Charles
 Titel: Avfallsvärlden / Charles Platt ; [övers. från engelskan av Carl Henner]
 Förlag/År: Stockholm : Lindqvist, 1969
 Omfång: 160 s. Pocket
 Orginaltitel: Garbage world.
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick 40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10224
 
 Författare: Chandler, A Bertram, 1912-
 Titel: Utpost i rymden.
 Förlag/År: Stockholm : Lindqvist, 1969
 Omfång: 158 s. Pocket
 Orginaltitel: The road to the rim.
 Serie: Lindqvist pocket. Science fiction
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Fint skick 40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10225
 
 Författare: Jakes, John
 Titel: I natt skall vi erövra stjärnorna / John Jakes ; övers. från engelskan av Inge R. L. Larsson
 Förlag/År: Stockholm : Lindqvist, 1970
 Omfång: 176 s. Pocket
 Orginaltitel: Tonight we steal the stars.
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Heq.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10226
 
 Författare: Rankine, John
 Titel: Månar över Triopus / John Rankine ; [övers. från engelskan av Carl Henner]
 Förlag/År: Stockholm : Lindqvist, 1971
 Omfång: 159 s. Pocket
 Orginaltitel: Moons of Triopus.
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Fint skick 40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10227
 
 Författare: Henner, Carl, pseud. för Henrik Nanne
 Titel: Framtidsmaskinen / Carl Henner
 Förlag/År: Stockholm : Lindqvist, 1969
 Omfång: 153 s. Pocket
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick 30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10228
 
 Författare: Furey, Maggie
 Titel: Magikerns saga. D. 4, Vindens harpa
 Förlag/År: Malmö : Richter, 1998 ; (Norge)
 Omfång: 267, [1] s. Pocket
 Orginaltitel: Harp of winds.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1996
 ISBN: 91-7709-563-4
 Medarbetare: Mårtensson, Reine (översättare)
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Fint skick Lite sliten30 kr.
Ex.2: Mycket fint skick 40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10229
 
 Författare: Castaneda, Carlos
 Titel: En annorlunda verklighet / Carlos Castaneda ; översättning av Anna Pyk
 Förlag/År: Stockholm : PAN/Norstedt, 1995 ; (Norge)
 Upplaga: Ny pocketutg.
 Omfång: 306, [2] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: A separate reality.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1974
 ISBN: 91-1-942151-6
 Medarbetare: Pyk, Anna (översättare)
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick 60 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10230
 
 Författare: Montaigne, Michel de, 1533-1592
 Titel: Essayer. Bok 1
 Förlag/År: Stockholm : Atlantis, 1994 ; (Norge)
 Omfång: 394, [1] s. Pocket
 ISBN: 91-7486-195-6
 Medarbetare: Stolpe, Jan, 1940- (översättare)
 SAB-kod: Dab
 Ämnesord: Philosophy
Kategori: Filosofi och psykologi > Äldre västerländsk samt icke-västerländsk filosofisk litteratur > Medeltidsfilosofers och renässansfilosofers skrifter
Ex.1: Mycket fint skick 65 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10231
 
 Författare: Ambjörnsson, Ronny, 1936-
 Titel: Fantasin till makten! : utopiska idéer i västerlandet under fem hundra år / Ronny Ambjörnsson
 Förlag/År: Stockholm : Ordfront , 2004 (Finland)
 Omfång: 233, [1] s., [8] pl.-s. i färg : ill. ; 23 cm Inbunden.
 ISBN: 91-7324-990-4
 SAB-kod: Be
 Ämnesord: Utopier
Kategori: Allmänt och blandat > Allmän idé- och lärdomshistoria
Ex.1: Mycket fint skick 95 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10232
 
 Författare: Westö, Kjell, 1961-
 Titel: Lang / Kjell Westö
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 2003 (Finland)
 Omfång: 196, [3] s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 2003
 ISBN: 91-1-301179-0
 Genre: Finlandssvensk litteratur
 SAB-kod: Hcd.01
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Finlandssvensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick 125 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10233
 
 Författare: Christie, Agatha, 1890-1976
 Titel: Hercule Poirots jul / Agatha Christie ; [övers. av Torsten Blomkvist]
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1957 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 220, [2] s. Häftad
 Orginaltitel: Hercule Poirot's Christmas.
 Anmärkning: Omslag av Per Beckman
 Medarbetare: Blomkvist, Torsten, 1912-1967 (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Fint skick Första sv utg125 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10234
 
 Författare: Friedman, Kinky
 Titel: Elvis, Jesus och coca-cola / av Kinky Friedman ; översättning: Henrik Gjerstad
 Förlag/År: Lund : Leander Malmsten, cop. 1997 ; (Spanien)
 Upplaga: 1. uppl.
 Omfång: 243, [4] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Elvis, Jesus & Coca-Cola.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1997
 ISBN: 91-88700-31-3
 Medarbetare: Gjerstad, Henrik (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Heq.01=c
 SAB-kod: Hceeq.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 95 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10235
 
 Författare: Svedelid, Olov, 1932-2008.
 Titel: Vapenhandlarna : en polisroman
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1975 ; (Lund : Berling)
 Omfång: 236 s. Häftad
 ISBN: 91-37-05947-5
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Bra skick Första sv utg. Lätt sliten.60 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10236
 
 Författare: Svedelid, Olov, 1932-2008.
 Titel: Giftiga karameller / Olov Svedelid
 Förlag/År: Stockholm : Bonnierförl., 1998 ; (Falun : Scandbook)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: [4] s., s. 7-224, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1997
 ISBN: 91-43-02156-5
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc.016
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Noveller
Ex. 1: Mycket fint skick Med tre Hassel-noveller75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10237
 
 Författare: Woolrich, Cornell, 1903-1968.
 Titel: Nattmara / till svenska av Carl Sundell
 Förlag/År: Stockholm : Geber, 1960 ; (Uppsala : A & W)
 Omfång: 244 s. Häftad
 Orginaltitel: Nightmare.
 Medarbetare: Sundell, Karl (medarbetare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Fint skick 145 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10238
 
 Författare: Hillerman, Tony
 Titel: Välsignelsens väg : [en thriller] / Tony Hillerman ; översättning av Lena Schultz
 Förlag/År: Stockholm : Legenda/Natur och kultur, 1996 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 214, [19] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The blessing way.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1996
 ISBN: 91-27-06213-9
 Medarbetare: Schultz, Lena (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Heq.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick 60 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10239
 
 Författare: Chandler, Raymond, 1888-1959
 Titel: Fönstret / Raymond Chandler ; [övers. av Mårten Edlund]
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1948
 Upplaga: 6. tus.
 Omfång: 241, [1] s. Häftad
 Orginaltitel: The high window.
 Anmärkning: Omslag av Olle Eksell.
 Anmärkning: 1.-5. tus. s. å.
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Bra skick Lite allmänt sliten. Första sv utg.100 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10240
 
 Författare: Christie, Agatha, 1890-1976
 Titel: Gul iris och andra mysterier / Agatha Christie ; översättning av Britte-Marie Bergström ; [novellen Gul iris är översatt av Sonja Bergwall]
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1992 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 206, [4] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Problem at Pollensa Bay and other stories.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1992
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 7/8. tus., 1992
 ISBN: 91-0-055421-9
 Medarbetare: Bergström, Britte-Marie (översättare)
 Medarbetare: Bergwall, Sonja (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He.016=c
 SAB-kod: Hcee.016
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Fint skick En liten reva i skyddsomslaget. Första ( och enda ) sv utg.200 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10241
 
 Författare: Hammett, Dashiell, 1894-1961
 Titel: Förbannelsen / Dashiell Hammett ; övers. av Anders Jonason
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1966 ; (Stockholm : Norstedt)
 Omfång: 248, [2] s. Häftad
 Orginaltitel: The Dain curse.
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Fint skick Några smärre fläckar på omslagets baksida. Första sv utg.95 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10242
 
 Författare: Highsmith, Patricia, 1921-1995
 Titel: Piskan / övers. av Ingvar Skogsberg
 Förlag/År: Stockholm : Askild & Kärnekull, 1973 ; (Vänersborg : Vänersborgs boktr.)
 Omfång: 236, [1] s. Inbunden
 Orginaltitel: A suspension of mercy.
 Serie: Hr Ehrenmarks deckare, 99-0130110-6 ; 4
 ISBN: 91-7008-307-X
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Fint skick 70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10243
 
 Författare: Staalesen, Gunnar, 1947-
 Titel: Begravda hundar bits inte : [kriminalroman] / Gunnar Staalesen ; översättning: Hans Nygren
 Förlag/År: Höganäs : Bra böcker, 1996 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 301 s. ; 23 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Begravde hunder biter ikke (norska).
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1996
 ISBN: 91-7119-740-0
 Medarbetare: Nygren, Hans (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hdb.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Norska
Ex. 1: Mycket fint skick 85 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10244
 
 Författare: Blom, K Arne, 1946-
 Titel: Det var en gång : en kriminalberättelse samt fyra noveller / av K. Arne Blom
 Förlag/År: Stockholm : Plus, 1978 ; (Nacka : Esselte Herzog)
 Omfång: 204 s. ; 22 cm Inbunden.
 Serie: Svenska deckare, 99-0148564-9
 ISBN: 91-7406-128-3
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Bra skick Namnteckning. Blekt och smånaggat omslag. Ou.50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10245
 
 Författare: Crofts, Freeman Wills, 1879-1957
 Titel: Något att förtulla? / Freeman Wills Crofts ; [övers. från engelska av Greta Åkerhielm]
 Förlag/År: Stockholm : Skoglund, [1957] ; (Stockholm : Haeggström)
 Omfång: 289, [1] s. Häftad
 Orginaltitel: Anything to declare.
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Fint skick Första sv utg.60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10246
 
 Författare: Palmström, Uno, 1947-2003
 Titel: Hundarna yla för lik / Uno Palmström
 Förlag/År: Stockholm : Arbetarkultur, 1989 ; (Värnamo : Fälth)
 Omfång: 195 s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1989
 ISBN: 91-7014-255-6
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick Ou.75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10247
 
 Författare: Assouline, Pierre, 1953-
 Titel: Simenon : människan och gåtan / Pierre Assouline ; översättning av Agneta Rehder-Westerdahl
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1994 ; (Borås : Centraltr.)
 Omfång: 790 s., [32] pl.-s. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Simenon (franska).
 ISBN: 91-0-055157-0
 Medarbetare: Rehder-Westerdahl, Agneta (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Gjz Simenon, Georges
 Ämnesord: Simenon, Georges, 1903-1989
 Ämnesord: