|
|
Listor. En förteckning över antikvariatets alla böcker i listform - även sålda. Dessa sidor är främst gjorda för google och andra sökmotorer.
Du kan också pröva att söka direkt på www.antikvariat1.se.
|
|
|
|
| |
| Författare: | Kåver, Anna, 1952- |
| Titel: | Att leva ett liv, inte vinna ett krig : om acceptans / Anna Kåver |
| Förlag/År: | Stockholm : Natur och kultur, 2004 (Finland) |
| Omfång: | 123, [1] s. ; 21 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | "2.-3. tr., 2004 ; 4.-7. tr., 2005 ; 9. tr., 2007" |
| Anmärkning: | Även utgiven i elektronisk version |
| ISBN: | 91-27-09843-5 |
| SAB-kod: | Dok |
| SAB-kod: | Dokb |
| Ämnesord: | Self concept |
| Ämnesord: | Personlig utveckling |
| Ämnesord: | Personality development |
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Psykologi
> Tillämpad psykologi
|
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Psykologi
> Personlig utveckling och träning
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 125 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10501 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Nilsonne, Åsa, 1949- |
| Titel: | Vem är det som bestämmer i ditt liv? : om medveten närvaro / Åsa Nilsonne |
| Förlag/År: | Stockholm : Natur och kultur, 2004 (Finland) |
| Omfång: | 130, [1] s. ; 21 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | "2. -3. tr., 2004 ; 4.-7. tr., 2005 ; 8. tr., 2006 ; 9. tr., 2007" |
| Anmärkning: | Även utgiven i elektronisk version |
| ISBN: | 978-91-27-09845-9 |
| ISBN: | 91-27-09845-1 |
| SAB-kod: | Dokb |
| Ämnesord: | Personality development |
| Ämnesord: | Awareness |
| Ämnesord: | Consciousness |
| Ämnesord: | Självkännedom |
| Ämnesord: | Psykologi |
| Ämnesord: | Beteende |
| Ämnesord: | Personlighet |
| Ämnesord: | Personlig utveckling |
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Psykologi
> Personlig utveckling och träning
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 95 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10502 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | García Márquez, Gabriel, 1928- |
| Titel: | Om kärlek och andra demoner / Gabriel García Márquez ; översättning: Peter Landelius |
| Förlag/År: | Stockholm : MånPocket, 1996 ; (Norge) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 185, [1] s. ; 18 cm. Pocket |
| Orginaltitel: | Del amor y otros demonios. |
| Serie: | MånPocket, 99-0184541-6 |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1995 |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: [Ny tr.], 1997 (tr. i Danmark) |
| ISBN: | 91-7643-274-2 |
| Medarbetare: | Landelius, Peter (översättare) |
| SAB-kod: | Hkq.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Spanska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 35 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10503 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Auster, Paul, 1947- |
| Titel: | Att uppfinna ensamheten / Paul Auster ; översättning: Aris Fioretos |
| Förlag/År: | Stockholm : MånPocket, 2002 (Danmark) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 248, [7] s. ; 20 cm. Pocket |
| Orginaltitel: | The invention of solitude. |
| Serie: | MånPocket, 99-0184541-6 |
| Anmärkning: | "Innehåll: Porträtt av en osynlig man ; Minnets bok" |
| ISBN: | 91-7643-887-2 |
| Medarbetare: | Fioretos, Aris (översättare) |
| SAB-kod: | Geqz Auster, Paul |
| Ämnesord: | Författare |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Engelsk litteraturhistoria
> Amerikansk litteraturhistoria
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 65 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10504 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | White, Terence Hanbury |
| Titel: | The goshawk / T. H. White |
| Förlag/År: | Harmondsworth Penguin in association with Cape, 1963 |
| Omfång: | 158s.,ill.,19cm. Pocket |
| Serie: | Penguin modern classics |
| Anmärkning: | Originally published (B51-8276) 1951 |
| SAB-kod: | He |
| Ämnesord: | Engelsk skönlitteratur |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Lite blekt | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10505 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Proust, Marcel, 1871-1922 |
| Titel: | Noveller / övers. av Karin Bong |
| Förlag/År: | Stockholm : Tiden, 1956 ; (Stockholm : Rydahls boktr.) |
| Upplaga: | [Ny uppl.] |
| Omfång: | 155 s. Pocket |
| Serie: | Tidens franska klassiker, 99-0307037-3 ; 2 |
| Anmärkning: | Övers. ur Les plaisirs et les jours och Mélanges et pastiches |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10506 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Vold, Jan Erik, 1939- |
| Titel: | Tolv meditationer / Jan Erik Vold |
| Förlag/År: | Stockholm : Rönnells antikvariat, 2003 (Stockholm : Esshå-tr.) |
| Omfång: | 100, [4] s. ; 17 cm. Häftad |
| Anmärkning: | Första svenska upplaga 2003 |
| Anmärkning: | Översättning av författaren |
| ISBN: | 91-974645-1-1 |
| SAB-kod: | Hdb.03=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Norska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10507 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Åkesson, Birgit, 1908- |
| Titel: | -att ge spår i luften - : föreläsningar, samtal, möten / Birgit Åkesson |
| Förlag/År: | Lund : Propexus, [1998] ; (Malmö : Tryckeriteknik) |
| Omfång: | 324 s. : ill. ; 22 cm. Häftad |
| Serie: | Kykeon, 99-1229969-8 ; 10 |
| ISBN: | 91-87952-14-9 |
| SAB-kod: | Iky |
| Ämnesord: | Åkesson, Birgit |
| Ämnesord: | Wigman, Mary |
| Ämnesord: | Danskonstnärer |
| Ämnesord: | Dans |
| Ämnesord: | Dans |
| Ämnesord: | Afrika |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Teater
> Konstnärlig dans
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 160 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10508 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Pettersson, Torsten, 1955- |
| Titel: | Gåtans namn : tankens och känslans mönster hos nio finlandssvenska modernister / Torsten Pettersson |
| Förlag/År: | Stockholm : Atlantis ; Helsingfors : Svenska litteratursällsk. i Finland, 2001 ; (Lund : Wallin & Dalholm) |
| Omfång: | 332 s. : ill. ; 22 cm Inbunden. |
| Serie: | Skrifter / utgivna av Svenska litteratursällskapet i Finland, 0039-6842 ; 629 |
| ISBN: | 951-583-063-X |
| ISBN: | 91-7486-543-9 |
| SAB-kod: | Gcd.03 |
| SAB-kod: | Gcd.5 |
| Ämnesord: | Finlandssvensk poesi |
| Ämnesord: | Modernism (litteratur) |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Finlandssvensk litteraturhistoria
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Märke efter prislapp | 120 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10509 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Calvino, Italo, 1923-1985 |
| Titel: | Kosmokomik / Italo Calvino ; översättning: Eva Alexanderson |
| Förlag/År: | Stockholm : Lind & Co, 2003 (Finland) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 151, [1] s. ; 24 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Tutte le cosmicomiche |
| Serie: | Nittonhundra, 1650-8246 ; 009 |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1968 |
| ISBN: | 91-89538-17-X |
| Medarbetare: | Alexanderson, Eva, 1911-1994 (översättare) |
| SAB-kod: | Hi.016=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Italienska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Nyskick | 125 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10510 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Duras, Marguerite, 1914-1996 |
| Titel: | Halv elva en sommarkväll / Marguerite Duras ; översättning: Ingmar Forsström |
| Förlag/År: | Stockholm : Lind & Co, 2002 (Finland) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 111, [1] s. ; 24 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Dix heures et demie du soir en été. |
| Serie: | Nittonhundra, 1650-8246 ; 004 |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1962 |
| ISBN: | 91-89538-11-0 |
| Medarbetare: | Forsström, Ingmar, 1935-1975 (översättare) |
| SAB-kod: | Hj.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Franska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Nyskick | 100 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10511 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Camus, Albert, 1913-1960 |
| Titel: | Brev till en tysk vän ; Konstnären och hans tid : föreläsning den 14 december 1957 / Albert Camus ; översättning: Karin Löfgren |
| Förlag/År: | Stockholm : Lind & Co, 2002 (Finland) |
| Omfång: | 102, [5] s. ; 24 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Lettre ā un ami allemand |
| Orginaltitel: | Conférence d'Uppsala du 14 décembre 1957. |
| Serie: | Nittonhundra, 1650-8246 ; 005 |
| ISBN: | 91-89538-28-5 |
| Medarbetare: | Löfgren, Karin (översättare) |
| SAB-kod: | Kj.54 |
| SAB-kod: | G:df |
| Kategori: | Historia
> Frankrike
> Andra världskriget 1939-1945
|
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Litteraturestetik
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Nyskick | 100 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10512 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Holmgaard, Jan, 1960- |
| Titel: | Jaget i texten / Jan Holmgaard |
| Förlag/År: | Stockholm : Aiolos, cop. 1998 ; (Stockholm : Elander Gotab) |
| Omfång: | 277 s. ; 22 cm. Häftad |
| Anmärkning: | Sammanfattning på engelska med titeln: The self in the text |
| Anmärkning: | Diss. Stockholm : Univ. |
| ISBN: | 91-972572-4-9 |
| SAB-kod: | Gfz Büchner, Georg |
| SAB-kod: | G.096z Jaget |
| SAB-kod: | Gdaz Kierkegaard, Søren |
| SAB-kod: | Gfz Nietzsche, Friedrich |
| SAB-kod: | Gjz Valéry, Paul |
| SAB-kod: | Gz Büchner, Georg |
| SAB-kod: | Gz Kierkegaard, Søren |
| SAB-kod: | Gz Nietzsche, Friedrich |
| SAB-kod: | Gz Valéry, Paul |
| Ämnesord: | Büchner, Georg, 1813-1837 |
| Ämnesord: | Kierkegaard, Søren, 1813-1855 |
| Ämnesord: | Nietzsche, Friedrich, 1844-1900 |
| Ämnesord: | Valéry, Paul, 1871-1945 |
| Ämnesord: | Jaget i litteraturen |
| Ämnesord: | Self in literature |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Tysk litteraturhistoria
> Büchner, Georg
|
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Dansk litteraturhistoria
> Kierkegaard, Søren
|
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Tysk litteraturhistoria
> Nietzsche, Friedrich
|
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Fransk litteraturhistoria
> Valéry, Paul
|
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Särskilda utländska författare
> Büchner, Georg
|
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Särskilda utländska författare
> Kierkegaard, Søren
|
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Särskilda utländska författare
> Nietzsche, Friedrich
|
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Särskilda utländska författare
> Valéry, Paul
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Nyskick | 175 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10513 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Modern filmteori. 2 |
| Förlag/År: | Lund : Studentlitteratur, 1995 ; (Lund : Studentlitteratur) |
| Omfång: | 228 s. Häftad |
| Anmärkning: | Övers. från engelska och franska av valda texter |
| Anmärkning: | "Även tillg. med tryckår: 2. tr., 2001 ; 3. tr., 2002" |
| ISBN: | 91-44-38411-4 |
| Medarbetare: | Hedling, Erik, 1955- (medarbetare) |
| Medarbetare: | Andersson, Lars Gustaf, 1960- (medarbetare) |
| SAB-kod: | Imaa |
| Ämnesord: | Filmteori |
| Ämnesord: | Filmvetenskap |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Film
> Filmens estetik och teori
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 140 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10514 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Crowley, Aleister |
| Titel: | The book of Thoth : a short essay on the Tarot of the Egyptians : being the Equinox volume 3 no.5 / by the Master Therion ; artist executant: Frieda Harris |
| Förlag/År: | York Beach, Me. Weiser 1974 tr. 2000 |
| Upplaga: | 1., Weiser pbk ed. |
| Omfång: | Häftad |
| ISBN: | 0-87728-268-4 |
| SAB-kod: | Blc |
| Ämnesord: | Spådomskonst |
| Kategori: | Allmänt och blandat
> Omstridda fenomen och företeelser
> Spådomskonst (divination)
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 200 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10515 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Duras, Marguerite, 1914-1996 |
| Titel: | Blue eyes, black hair / Marguerite Duras ; translated from the French by Barbara Bray. |
| Förlag/År: | London : Flamingo, 1989. |
| Omfång: | 117 s. ; 22 cm. Pocket |
| Anmärkning: | First published in Great Britain: [London] : Collins, 1988. |
| Anmärkning: | Translation of: Les yeux bleus chevaux noirs |
| ISBN: | 0006543367 |
| SAB-kod: | Hj |
| Ämnesord: | Fransk skönlitteratur |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10516 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Peake, Mervyn Laurence, 1911-1968. |
| Titel: | Den förbluffande Mr Pye / Mervyn Peake ; teckningar av förf. ; till svenska av Disa Törngren |
| Förlag/År: | Stockholm : AWE/Geber, 1983 ; (Falköping : Gummesson) |
| Omfång: | 280, [1] s. : ill. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Mr Pye. |
| ISBN: | 91-20-06597-3 |
| Medarbetare: | Törngren, Disa (översättare) |
| SAB-kod: | He=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick En smärre skada på skyddsomslaget. Ovanlig. | 200 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10517 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Unefäldt, Gösta, 1926- |
| Titel: | Dödligt handikapp : polisroman / Gösta Unefäldt |
| Förlag/År: | Göteborg : Tre böcker, 2005 (Falun : Scandbook) |
| Omfång: | 224 s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originalupplaga 2005 |
| ISBN: | 91-7029-577-8 |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hc |
| Ämnesord: | Deckare |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Nyskick | 160 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10518 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Ovidius Naso, Publius, 43 f.Kr.-17 e.Kr. |
| Titel: | Kärlekskonsten : Ars amatoria ; Botemedel mot kärlek = Remedia amoris ; Ansiktsvård = Medicamina faciei / Publius Ovidius Naso ; tolkade och kommenterade av John W Köhler |
| Förlag/År: | Stockholm : Natur och kultur, 1990 ; (Borås : Centraltr.) |
| Omfång: | 205, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Serie: | Levande litteratur, 99-0208799-X |
| Anmärkning: | Parallelltext på latin och svenska |
| Anmärkning: | Kärlekskonsten tidigare utg. i andra övers. med titeln: Konsten att älska |
| ISBN: | 91-27-02099-1 |
| Medarbetare: | Köhler, John W., 1913-2004 (översättare) |
| SAB-kod: | Hoc.03 |
| SAB-kod: | Hoc.03=c |
| SAB-kod: | Hoc |
| SAB-kod: | Hoc=c |
| Ämnesord: | Poesi |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Latin
|
| Kategori: | Skönlitteratur
> Grekisk och latinsk litteratur
> Latinsk litteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 95 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10519 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Gercke, Doris, 1937- |
| Titel: | Inga sagor mer / Doris Gercke ; översättning: Bo Sköld |
| Förlag/År: | Lund : Skriftställarna, 1996 ; (Kristianstad : Kristianstads boktr.) |
| Omfång: | 190 s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Kein fremder Land. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1996 |
| ISBN: | 91-85936-38-3 |
| Medarbetare: | Sköld, Bo, 1924- (översättare) |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Hf.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Tyska och jiddisch
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick En sf-roman av deckarförfattarinnan Doris Gercke | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10520 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Carr, Virginia Spencer |
| Titel: | Paul Bowles : a life / Virginia Spencer Carr |
| Förlag/År: | New York : Scribner, c2004 |
| Omfång: | xv, 409 s., [8] s. of plates : ill. ; 24 cm. Inbunden |
| Anmärkning: | Includes bibliographical references (p. 353-385) and index |
| ISBN: | 0684196573 |
| Internetlänk: | http://www.loc.gov/catdir/description/simon051/2004054748.html |
| Ämnesord: | Bowles, Paul, 1910-1999 |
| Ämnesord: | Authors, American |
| Ämnesord: | Authors |
| Ämnesord: | Composers |
| Ämnesord: | Morocco |
| Ämnesord: | Americans |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Nyskick. First edition | 200 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10521 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Platon, 427-347 f.Kr. |
| Titel: | Om kärleken och döden / Platon ; översättning: Jan Stolpe ; inledning: Staffan Bergsten |
| Förlag/År: | Lund : Studentlitteratur, 1993 ; (Lund : Studentlitteratur) |
| Omfång: | 186, [2] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Symposion. |
| Orginaltitel: | Faidon. |
| Orginaltitel: | Apologia Sokratous. |
| Serie: | Helikonbiblioteket, 99-1279919-4 ; 14 |
| Anmärkning: | "Innehåll: Gästabudet ; Försvarstalet ; Faidon" |
| Anmärkning: | "2. [tr.], 1997 ; 3. tr., 1998 ; 4. tr., 2000 ; 5. tr., 2001 ; 6. tr., 2002 ; 7. tr., 2004 ; 8.-9. tr., 2006" |
| ISBN: | 91-44-33121-5 |
| Medarbetare: | Platon, 427-347 f.Kr. Gästabudet. Svenska |
| Medarbetare: | Platon, 427-347 f.Kr. Sokrates försvarstal. Svenska |
| Medarbetare: | Platon, 427-347 f.Kr. Faidon. Svenska |
| Medarbetare: | Stolpe, Jan, 1940- (översättare) |
| SAB-kod: | Daa |
| SAB-kod: | Hoa=c |
| SAB-kod: | Hceoa |
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Äldre västerländsk samt icke-västerländsk filosofisk litteratur
> Antika filosofers skrifter
|
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Grekiska
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 120 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10522 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Queen, Ellery |
| Titel: | Konsthandlarens kista / till svenska av Dagny Henschen och Ivar Harrie |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1940 |
| Upplaga: | [2. uppl.] |
| Omfång: | 326 s. Inbunden |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Skyddsomslag saknas Fint skick Ryggklotband. | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10523 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Vance, Jack, 1916- |
| Titel: | Cugels saga : [roman] / Jack Vance ; översättning: Kerstin Wallin |
| Förlag/År: | Bromma : Delta, 1986 ; (Vänersborg : Vänersborgs offset) |
| Omfång: | 308 s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Cugel's saga. |
| Serie: | Delta science fiction, 99-0104301-8 ; 187 |
| ISBN: | 91-7228-347-5 |
| Medarbetare: | Wallin, Kerstin (översättare) |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 150 kr. |
| Ex.2: | Fint skick En smärre reva överst på rygg | 125 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10524 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Farmer, Philip Jose, 1918- |
| Titel: | Syndafall : [roman] / Philip José Farmer ; övers.: Agneta Sneibjerg |
| Förlag/År: | Bromma : Delta, 1985 ; (Vänersborg : Vänersborgs offset) |
| Omfång: | 173 s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | The lovers. |
| Serie: | Delta science fiction, 99-0104301-8 ; 179 |
| ISBN: | 91-7228-337-8 |
| Medarbetare: | Sneibjerg, Agneta (översättare) |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | He=c |
| Ämnesord: | Roman |
| Ämnesord: | Science fiction |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 120 kr. |
| Ex.2: | Mycket fint skick | 100 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10525 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Sheckley, Robert, 1928-2005. |
| Titel: | Villospår / Robert Sheckley ; översättning: Sam J. Lundwall |
| Förlag/År: | Bromma : Lundwall Fakta & fantasi, 1986 |
| Omfång: | 160 s. Häftad |
| Orginaltitel: | Options. |
| ISBN: | 91-86222-14-7 |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Sheckleys mest surrealistiska roman. | 100 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10526 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Sheckley, Robert, 1928-2005. |
| Titel: | Brottslingen : [roman] / Robert Sheckley ; översättning: Agneta Sneibjerg |
| Förlag/År: | Bromma : Delta, 1986 ; (Vänersborg : Vänersborgs offset) |
| Omfång: | 152 s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | The status civilization. |
| Serie: | Delta science fiction, 99-0104301-8 ; 191 |
| ISBN: | 91-7228-362-9 |
| Medarbetare: | Sneibjerg, Agneta (översättare) |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Lätt buktande pärmar | 95 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10527 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Mina, Denise |
| Titel: | Blodsarv / Denise Mina ; översättning: Boel Unnerstad |
| Förlag/År: | Stockholm : Minotaur, 2006 (Smedjebacken : Scandbook) |
| Omfång: | 377, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Första svenska upplaga 2006 |
| ISBN: | 91-89380-96-7 |
| Medarbetare: | Unnerstad, Boel, 1944- (översättare) |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Ämnesord: | Deckare |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Första sv utg | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10528 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lehane, Dennis |
| Titel: | Mörker, ta min hand / Dennis Lehane ; översättning av Ulf Gyllenhak |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 2006 (Falun : Scandbook) |
| Omfång: | 517, [1] s. ; 20 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Första svenska upplaga 2006 |
| ISBN: | 91-0-011140-6 |
| Medarbetare: | Gyllenhak, Ulf, 1958- (översättare) |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Heq.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Första sv utg | 85 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10529 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Harrison, Harry, 1925- |
| Titel: | Ge plats! Ge plats! : [roman] / Harry Harrison ; [övers.: Gunnar Gällmo] |
| Förlag/År: | Bromma : Delta, 1979 ; (Vänersborg : Vänersborgs boktr.) |
| Omfång: | 232 s. ; 20 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | Make room! Make room!. |
| Serie: | Delta science fiction, 99-0104301-8 ; 101 |
| ISBN: | 91-7228-222-3 |
| Medarbetare: | Gällmo, Gunnar, 1946- (översättare) |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Hceeq.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 100 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10530 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Smith, Cordwainer |
| Titel: | Planetköparen : [roman] / Cordwainer Smith ; [övers.: Gunnar Gällmo] |
| Förlag/År: | Bromma : Delta, 1978 ; (Vänersborg : Vänersborgs boktr.) |
| Omfång: | 160 s. ; 20 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | The planet buyer. |
| Serie: | Delta science fiction, 99-0104301-8 ; 83 |
| ISBN: | 91-7228-180-4 |
| Medarbetare: | Gällmo, Gunnar, 1946- (översättare) |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 125 kr. |
| Ex.2: | Bra skick Lite slitet omslag. Första (och enda) sv utg | 90 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10531 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lundgren, Max, 1937-2005 |
| Titel: | Åshöjdens bollklubb / Max Lundgren |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1978 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 126, [1] s. ; 20 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-0-042271-1 |
| Genre: | Ungdomsböcker |
| SAB-kod: | uHc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10532 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lundgren, Max, 1937-2005 |
| Titel: | Åshöjden går vidare / Max Lundgren |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1978 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 124, [1] s. ; 20 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-0-042274-6 |
| Genre: | Ungdomsböcker |
| SAB-kod: | uHc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Skönlitteratur för mellanåldern
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 60 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10533 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Gorz, André, 1923- |
| Titel: | Förrädaren. |
| Förlag/År: | Staffanstorp : Cavefors ; [Solna] : [Seelig], 1969 ; (Ungern) |
| Omfång: | 312 s. |
| Orginaltitel: | Le traitre. |
| SAB-kod: | Hce |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Lite lagerslitet omslag | 45 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10534 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Lexikon för konst : bildkonst, arkitektur, konsthantverk, konstindustri |
| Förlag/År: | Stockholm, 1957-1960 |
| Omfång: | 3 vol. : ill. Inbunden |
| SAB-kod: | Ib(x) |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Konsthistoria
|
|
|
| Ex. 1: | Skyddsomslag saknas Fint skick Förlaget dek klotband. En smärre fläck på ryggen av band 2. Lite naggad rygg på band 3. Tillskrift i band 1. Böckerna är tunga så portkostnaden ligger runt 150 kr. | 500 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10535 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Hellsing, Lennart, 1919- |
| Titel: | Vinter-Haga : en vintersaga / Lennart Hellsing, Peter Dahl |
| Förlag/År: | Stockholm : Eriksson & Lindgren, 1998 ; (Italien) |
| Omfång: | 44, [3] s. : färgill. ; 21 x 24 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Även utg. som bibliofiluppl. om 299 numr. och signerade ex. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1998 |
| ISBN: | 91-87805-30-8 |
| Medarbetare: | Dahl, Peter, 1934- |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| SAB-kod: | Ibz Dahl, Peter |
| Ämnesord: | Dahl, Peter 1934- |
| Ämnesord: | Poesi för barn och ungdom |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Konsthistoria
> Särskilda konstnärer
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Ou. | 250 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10536 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Linders, Tullia, 1925- |
| Titel: | Vem är vem i romarriket : människor och gudar / Tullia Linders |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén Prisma, 1998 ; (Värnamo : Fälth & Hässler) |
| Omfång: | 367, [1] s. : ill., kartor ; 26 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-518-3368-9 |
| SAB-kod: | Cmgc(x) |
| SAB-kod: | Lm.26 |
| SAB-kod: | K.26(x) |
| Ämnesord: | Historia |
| Ämnesord: | Antiken |
| Kategori: | Religion
> Religionshistoria
> Romersk religion
|
| Kategori: | Biografi
> Biografiska uppslagsverk
|
| Kategori: | Historia
> Den romerska forntiden
|
|
|
| Ex. 1: | Biblioteksband, Stämplar mm. Mycket fint skick | 100 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10537 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Clarke, Arthur C (Arthur Charles), 1917-2008. |
| Titel: | Rama II / Arthur C. Clarke and Gentry Lee. |
| Förlag/År: | New York : Bantam Books, c1989. |
| Omfång: | ix, 420 s. ; 24 cm. Inbunden |
| ISBN: | 0553057146 |
| Medarbetare: | Lee, Gentry. |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | He |
| Ämnesord: | Rama (Imaginary space vehicle) |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10538 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Clarke, Arthur C (Arthur Charles), 1917-2008. |
| Titel: | 2010 : andra rymdodyssén / Arthur C. Clarke ; övers. av Roland Adlerberth |
| Förlag/År: | Stockholm : Prisma, 1983 ; (Avesta : A.B.M.-tryck) |
| Omfång: | 288, [1] s. ; 24 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | 2010 : odyssey two. |
| ISBN: | 91-518-1645-8 |
| Medarbetare: | Adlerberth, Roland, 1923-1993 (översättare) |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | He=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Första sv utg. Lätt naggat omslag | 100 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10539 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Clarke, Arthur C (Arthur Charles), 1917-2008. |
| Titel: | 3001 : den sista resan / Arthur C. Clarke ; översättning av Ylva Spångberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén Prisma, 1998 ; (Falun : Scandbook) |
| Omfång: | 239 s. ; 24 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | 3001 : the final odyssey |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1998 |
| ISBN: | 91-518-3263-1 |
| Medarbetare: | Spångberg, Ylva, 1961- (översättare) |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | He.01=c |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Första (och enda) svenska utgåva Mycket fint skick Lite smånagg på omslagets ovansida | 175 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10540 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Clarke, Arthur C (Arthur Charles), 1917-2008. |
| Titel: | Sånger från vår fjärran jord / Arthur C. Clarke ; översättning av Ylva Spångberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Prisma, 1986 ; (Finland) |
| Omfång: | 255 s. ; 23 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | The songs of distant earth. |
| ISBN: | 91-518-1895-7 |
| Medarbetare: | Spångberg, Ylva, 1961- (översättare) |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Lätt naggat omslag. Första sv utg | 120 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10541 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Clarke, Arthur C (Arthur Charles), 1917-2008. |
| Titel: | Ramas lustgård / Arthur C Clarke, Gentry Lee ; översättning: Gunilla Dahlblom & K G Johansson |
| Förlag/År: | Höganäs : Wiken, 1992 ; (Tyskland) |
| Omfång: | 497 s. ; 23 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Garden of Rama. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1992 |
| ISBN: | 91-7024-759-5 |
| Medarbetare: | Lee, Gentry |
| Medarbetare: | Dahlblom, Gunilla (översättare) |
| Medarbetare: | Johansson, K G (översättare) |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | He.010=c |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 110 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10542 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Clarke, Arthur C (Arthur Charles), 1917-2008. |
| Titel: | Havsfarmen / Arthur C. Clarke ; översättning av Inge R. L. Larsson |
| Förlag/År: | Lindqvist |
| Upplaga: | Första svenska upplaga 1973 |
| Omfång: | Inbunden |
| ISBN: | 91-7090-076-0 |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Lite naggat omslag. | 95 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10543 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Clarke, Arthur C (Arthur Charles), 1917-2008. |
| Titel: | Lejonet från Comarre : [roman] / Arthur C. Clarke ; [övers.: Gunnar Gällmo] |
| Förlag/År: | Bromma : Delta, 1978 ; (Vänersborg : Vänersborgs boktr.) |
| Omfång: | 80 s. ; 20 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | The lion of Comarre. |
| Serie: | Delta science fiction, 99-0104301-8 ; 88 |
| ISBN: | 91-7228-191-X |
| Medarbetare: | Gällmo, Gunnar, 1946- (översättare) |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Ovanlig kortroman av Clarke | 125 kr. |
| Ex. 2: | Bra skick Lätt sliten. Namnteckning. Ovanlig kortroman av Clarke | 70 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10544 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Clarke, Arthur C (Arthur Charles), 1917-2008. |
| Titel: | Delfinön / övers. från engelska av Inge R.L. Larsson |
| Förlag/År: | Stockholm : Lindqvist, [1973] ; (Finland) |
| Omfång: | 188 s. Inbunden |
| Orginaltitel: | Dolphin Island. |
| ISBN: | 91-7090-077-9 |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | uHe=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Skyddsomslag trasigt Fint skick | 50 kr. | Såld! |
| Ex.2: | Mycket fint skick Denna utg Opal tr 1983. Annat omslag. kartonnage | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10545 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Clarke, Arthur C (Arthur Charles), 1917-2008. |
| Titel: | SOS från månen / till svenska av Hans Nygren |
| Förlag/År: | Stockholm : Prisma : [Seelig], 1963 ; (Halmstad : Hallandsposten) |
| Omfång: | 252, [1] s. Pocket |
| Orginaltitel: | A fall of moondust. |
| Serie: | Prisma, 99-0330598-2 |
| Anmärkning: | Senare utg. m. tit.: SOS från törstens hav |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Hce |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex.1: | Bra skick | 20 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10546 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Welfare, Simon |
| Titel: | Arthur C. Clarkes gåtfulla värld / Simon Welfare & John Fairley |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier fakta, cop. 1981 ; (Storbritannien) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 319 s. : ill., kart. ; 20 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | Arthur C. Clarke's mysterious world. |
| ISBN: | 91-34-50181-9 |
| ISBN: | 91-34-50181-9 |
| Medarbetare: | Clarke, Arthur C. (medarbetare) |
| Medarbetare: | Fairley, John |
| SAB-kod: | J |
| SAB-kod: | P |
| SAB-kod: | U |
| Kategori: | Arkeologi
|
| Kategori: | Teknik, industri och kommunikationer
|
| Kategori: | Naturvetenskap
|
|
|
| Ex.1: | Bra skick Lite böjd | 40 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10547 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Clarke, Arthur C (Arthur Charles), 1917-2008. |
| Titel: | Sånger från vår fjärran jord / Arthur C Clarke ; översättning av Ylva Spångberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Prisma, 1987 ; (Lund : Lunds pockettr.) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 255, [1] s. ; 18 cm. Pocket |
| Orginaltitel: | The songs of distant earth. |
| Serie: | Prisma pocket, 99-0572586-5 |
| ISBN: | 91-518-2118-4 |
| Medarbetare: | Spångberg, Ylva, 1961- (översättare) |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 60 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10548 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Rice, Anne, 1941- |
| Titel: | Cry to heaven / by Anne Rice. |
| Förlag/År: | New York : Ballantine Books, 1991, c1982. |
| Upplaga: | 1st Ballantine Books trade ed. |
| Omfång: | 533 s. ; 24 cm. Pocket. |
| ISBN: | 0345373707 |
| Ämnesord: | Opera |
| Ämnesord: | Singers |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Storpocket. | 60 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10549 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Nilson, Peter, 1937-1998 |
| Titel: | Upptäckten av universum : essäer om människor och världsbilder / Peter Nilson |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren, 1975 ; (Stockholm : Ronzo) |
| Omfång: | 149 s. : ill. |
| ISBN: | 91-29-43819-5 |
| SAB-kod: | Ua |
| Ämnesord: | Stonehenge |
| Kategori: | Naturvetenskap
> Astronomi
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Bortrivet försättsblad (ett tomt blad) - i övrigt fin | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10550 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Nilson, Peter, 1937-1998 |
| Titel: | Messias med träbenet och andra berättelser / Peter Nilson |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1990 ; (Falun : Scandbook) |
| Omfång: | 239, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1990 |
| ISBN: | 91-1-901872-X |
| SAB-kod: | Hc.016 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Noveller
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Ou. | 120 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10551 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Nietzsche, Friedrich, 1844-1900 |
| Titel: | Schopenhauer såsom uppfostrare : otidsenliga betraktelser 3 / Friedrich Nietzsche |
| Förlag/År: | Stockholm, 1925 |
| Omfång: | 156 s. Häftad |
| Serie: | Moderna tänkare, 99-0905485-X ; 21 |
| SAB-kod: | Dbz Schopenhauer, Arthur |
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Filosofins historia
> Särskilda filosofer
|
|
|
| Ex.1: | Mindre bra skick Trasigt omslag - lagat med tejp. Namnteckning. Ovanlig. | 30 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10552 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Blågult flimmer : svenska filmanalyser / Erik Hedling (red.) |
| Förlag/År: | Lund : Studentlitteratur, 1998 ; (Lund : Studentlitteratur) |
| Omfång: | 296 s. : ill. ; 23 cm. |
| ISBN: | 91-44-00200-9 |
| Medarbetare: | Hedling, Erik, 1955- (medarbetare) |
| SAB-kod: | Imb-c.5 |
| SAB-kod: | Imaa |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Film
> Sverige
|
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Film
> Filmens estetik och teori
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Två smärre fläckar på omslaget | 150 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10553 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Milne, A A (Alan Alexander), 1882-1956 |
| Titel: | The complete Winnie-the-Pooh : containg Winnie-the-Pooh and the House at Pooh corner / A. A. Milne ; illustrate by E. H. Shepard |
| Förlag/År: | London : Deans International Publ., 1997 |
| Omfång: | 316 s. : ill. Inbunden |
| Anmärkning: | "Innehåll: Winnie-the-Pooh ; the House at Pooh corner" |
| ISBN: | 0-603-55083-5 |
| Medarbetare: | Shepard, Ernest H., 1879-1976 (illustratör) |
| Genre: | Barnböcker |
| Ämnesord: | Engelsk skönlitteratur för barn och ungdom |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10554 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Einstein, Albert, 1879-1955 |
| Titel: | Fysikens utveckling : idéutveckling från äldre åsikter till relativitets- och kvantteorierna / Albert Einstein, Leopold Infeld |
| Förlag/År: | Stockholm : Natur och Kultur, 1938 |
| Omfång: | 253 s. : ill. Inbunden |
| Medarbetare: | Infeld, Leopold |
| SAB-kod: | Ucc:k |
| Kategori: | Naturvetenskap
> Fysik och kemi
> Fysikens historia
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Privat ryggklotband med ryggtitel i guld. | 350 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10555 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Simenon, Georges, 1903-1989 |
| Titel: | Maigret och oskulden / Georges Simenon ; översättning av Karin Jacobsson |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1989 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 190, [1] s. ; 21 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Cécile est morte. |
| ISBN: | 91-0-047655-2 |
| Medarbetare: | Jacobsson, Karin (översättare) |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hj.01=c |
| Ämnesord: | Första svenska uppl. 1989 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Franska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Namnteckning | 80 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10556 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Simenon, Georges, 1903-1989 |
| Titel: | Maigret / Georges Simenon ; övers. av Katja Birmann |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1972 |
| Omfång: | 117 s. Pocket |
| Orginaltitel: | Maigret. |
| Serie: | Delfinserien, 0346-6574 ; 455 |
| ISBN: | 91-0-038033-4 |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hj.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Franska
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Första sv utg. | 60 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10557 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Simenon, Georges, 1903-1989 |
| Titel: | Maigret tvekar / Georges Simenon ; [övers. av Katja Birmann] |
| Förlag/År: | Stockholm : Aldus/Bonnier, 1969 |
| Omfång: | 149, [1] s. Pocket |
| Orginaltitel: | Maigret hésite. |
| Serie: | Delfinserien, 0346-6574 ; 325 |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hcej.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Franska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Första sv utg. | 45 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10558 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Schickel, Richard |
| Titel: | Clint Eastwood : en biografi / Richard Schickel ; översättning av Johan Günther |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier Alba, 1997 ; (Smedjebacken : Smegraf) |
| Omfång: | 604, [1] s., [24] pl.-s. ; 24 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Clint Eastwood : a biography |
| ISBN: | 91-34-51539-9 |
| Medarbetare: | Günther, Johan (översättare) |
| SAB-kod: | Ikz Eastwood, Clint |
| Ämnesord: | Eastwood, Clint |
| Ämnesord: | Filmskådespelare |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Teater
> Särskilda sceniska konstnärer
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 160 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10559 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lindgren, Barbro, 1937- |
| Titel: | Vilda bebin får en hund / Barbro Lindgren, Eva Eriksson |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren, 1994 ; (Danmark) |
| Upplaga: | 2. uppl. |
| Omfång: | [29] s. : färgill. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1985 |
| Anmärkning: | "Även med tryckår: 2. tr., 1995 ; 3. tr., 1998 (tr. i Slovenien) ; 5. tr., 1999 ; 6.-7. tr., 2001; 8.-9. tr., 2003 ; 10. tr., 2006" |
| ISBN: | 91-29-62943-8 |
| Medarbetare: | Eriksson, Eva, 1949- |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | Hc,u |
| SAB-kod: | Hcf(yb) |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Småbarnsberättelser och sagor
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 70 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10560 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Claesson, Stig, 1928-2008. |
| Titel: | Den ensamme nobelpristagarens vardag : [Omslag och illustr. av Stig Claesson] |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1970 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 117 s. Pocket |
| Serie: | Gröna serien, 99-1927163-2 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Namnteckning. Orginalupplaga | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10561 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Simenon, Georges, 1903-1989 |
| Titel: | Maigret i New York / [övers. av Gunnel Vallquist] |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1953 |
| Omfång: | 184 s. Pocket |
| Orginaltitel: | Maigret ā New-York. |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hcej.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Franska
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Första (och enda) sv utg. | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10562 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Grafton, Sue |
| Titel: | "E" som i eld / Sue Grafton ; översättning: Börje Crona |
| Förlag/År: | Höganäs : Bra böcker, 1996 ; (Norge) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 216, [1] s. ; 18 cm. Pocket |
| Orginaltitel: | "E" is for evidence. |
| Serie: | Bra böcker pocket, 99-2086082-4 |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1994 |
| ISBN: | 91-7133-216-2 |
| Medarbetare: | Crona, Börje (översättare) |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 30 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10563 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Brooks, Terry |
| Titel: | Wizard at large / Terry Brooks. |
| Förlag/År: | London : Futura, 1989. |
| Omfång: | 291 s. ; 18 cm. Pocket |
| Anmärkning: | Originally published: London : Macdonald & Co., 1988. |
| ISBN: | 0708883117 |
| Genre: | Fantasy |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10564 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Larsson, Stig, 1955- |
| Titel: | Autisterna / Stig Larsson |
| Förlag/År: | Stockholm : Alba, 1988 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Upplaga: | [Ny uppl.] |
| Omfång: | 143, [1] s. ; 20 cm. Häftad |
| ISBN: | 91-7458-972-5 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Debutromanen. 2:a uppl. | 100 kr. | Såld! |
| Ex.2: | Mycket fint skick Denna utg ou tr 1979. Två mycket små fläckar på omslaget - annars som ny. | 125 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10565 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Simenon, Georges, 1903-1989 |
| Titel: | Maigrets jul. |
| Förlag/År: | Stockholm : Aldus, 1975 |
| Omfång: | 99 s. Pocket |
| Orginaltitel: | Un noël de Maigret. |
| ISBN: | 91-0-040772-0 |
| Genre: | Deckare |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex.1: | Första (och enda) svenska utgåva Fint skick Ett veckat hörn | 40 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10566 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Wilder, Laura Ingalls, 1867-1957 |
| Titel: | Huset vid Plommonån / Laura Ingalls Wilder ; [översättning: Britt G. Hallqvist] |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1992 ; (Finland) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 283, [1] s. ; 21 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | On the banks of Plum Creek. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1956. Första uppl. i denna version 1992 |
| ISBN: | 91-1-917582-5 |
| Medarbetare: | Hallqvist, Britt G., 1914-1997. (översättare) |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | He=c,u |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Skönlitteratur för mellanåldern
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Namnteckning | 65 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10567 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Winterson, Jeanette, 1959- |
| Titel: | Fyrväktaren / Jeanette Winterson ; översättning: Anna Troberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Bazar, 2006 (Finland) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 188, [4] s. ; 18 cm. Pocket |
| Anmärkning: | Första svenska upplaga 2005 |
| ISBN: | 91-7028-098-3 |
| Medarbetare: | Troberg, Anna, 1974- (översättare) |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 40 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10568 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | MacLeod, Ken, 1954- |
| Titel: | Cosmonaut keep / Ken MacLeod. |
| Förlag/År: | London : Orbit, 2001. |
| Omfång: | xii, 385 s. ; 18 cm. Pocket. |
| Serie: | Engines of light ; bok 1 |
| Anmärkning: | Originally published: 2000. |
| ISBN: | 1841490679 |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | He |
| Ämnesord: | Space colonies |
| Ämnesord: | Human-alien encounters |
| Ämnesord: | Life on other planets |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 35 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10569 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | MacLeod, Ken, 1954- |
| Titel: | Engine city / Ken MacLeod. |
| Förlag/År: | London : Orbit, 2003. |
| Omfång: | 384 s. ; 18cm. Pocket. |
| Anmärkning: | Originally published: 2002. |
| ISBN: | 1841492035 |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | He |
| Ämnesord: | Space colonies |
| Ämnesord: | Life on other planets |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 40 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10570 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Reynolds, Alastair, 1966- |
| Titel: | Revelation space / Alastair Reynolds |
| Upplaga: | Originalupplaga 2000 |
| Omfång: | Häftad |
| ISBN: | 0-441-00835-6 |
| ISBN: | 0-441-00942-5 |
| ISBN: | 1-85798-748-9 |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | He |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 55 kr. |
| Ex. 2: | Mycket fint skick | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10571 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lem, Stanislaw, 1921-2006 |
| Titel: | Solaris / Stanislaw Lem ; översättning: Johan Malm |
| Förlag/År: | Stockholm : Bromberg, 1988 ; (Storbritannien) |
| Upplaga: | Pocketuppl. |
| Omfång: | 231, [3] s. ; 18 cm. Pocket |
| Orginaltitel: | Solaris (polska). |
| Serie: | Brombergs pocket, 99-0325137-8 |
| ISBN: | 91-7608-431-0 |
| Medarbetare: | Malm, Johan, 1931- (översättare) |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Hmc.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Polska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 45 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10572 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Blake, Quentin |
| Titel: | Fru Sunesson och den stora vågen / Quentin Blake ; svensk text: Måns Gahrton |
| Förlag/År: | Sundbyberg : Semic, 1998 |
| Omfång: | [32] s. Inbunden |
| ISBN: | 91-552-2804-6 |
| Medarbetare: | Gahrton, Måns, 1961- (översättare) |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | He=c,uf |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Småbarnsberättelser och sagor
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 75 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10573 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Stenberg, Birgitta, 1932- |
| Titel: | Billy och Lotta på rymmen / Birgitta Stenberg, Mati Lepp |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier Carlsen, 2001 ; (Italien) |
| Omfång: | [32] s. : färgill. ; 27 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 2001 |
| ISBN: | 91-638-2147-8 |
| Medarbetare: | Lepp, Mati, 1947- |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | Hc,u |
| SAB-kod: | Hcf(yb) |
| Ämnesord: | Rymma hemifrån |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Småbarnsberättelser och sagor
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 60 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10574 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Det hände i morgon : en science fiction-antologi. 5 / övers.: Gunnar Gällmo & Sam J. Lundwall |
| Förlag/År: | Bromma : Delta, 1976 ; (Vänersborg : Vänersborgs boktr.) |
| Omfång: | 208 s. Häftad |
| Anmärkning: | Övers. av valda noveller |
| ISBN: | 91-7228-084-0 |
| ISBN: | 91-7228-084-0 |
| Medarbetare: | Gällmo, Gunnar, 1946- (översättare) |
| Medarbetare: | Lundwall, Sam J., 1941- (översättare) |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Hce(s) |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex.1: | Bra skick Sliten rygg. Innehåller Asimov, Bester, Harrison mfl samt hela kortromanen Den krympande mannen av Henry Hasse | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10575 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Det hände i morgon : en science fiction-antologi. 6 / [övers.: Gunnar Gällmo ...] |
| Förlag/År: | Bromma : Delta, 1977 ; (Vänersborg : Vänersborgs boktr.) |
| Omfång: | 216 s. ; 21 cm. Häftad |
| Anmärkning: | Övers. av valda noveller |
| ISBN: | 91-7228-123-5 |
| Medarbetare: | Lundwall, Sam J., 1941- (utgivare) |
| Medarbetare: | Gällmo, Gunnar, 1946- (översättare) |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Hce(s) |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Lätt sliten rygg. Innehåller Clarke, Harrison mfl | 80 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10576 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lem, Stanislaw, 1921-2006 |
| Titel: | Solaris / Stanislaw Lem ; till svenska [från tyska versionen] av Sven Christer Swahn |
| Förlag/År: | Malmö : Bernce, 1973 ; (Malmö : Beyrond) |
| Omfång: | 256 s. Inbunden |
| Orginaltitel: | Solaris. |
| Serie: | Science fiction & fantastica, 99-0736122-4 |
| ISBN: | 91-500-0285-6 |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Hce |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Första sv utg. 2.a uppl. Namnteckning. | 95 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10577 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lundwall, Sam J, 1941- |
| Titel: | Alice, Alice! : [roman] |
| Förlag/År: | Bromma : Delta ; [Solna] : [Seelig], 1974 ; (Vänersborg : Vänersborgs boktr.) |
| Omfång: | 128 s. Häftad |
| ISBN: | 91-7228-016-6 |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Första sv utg. (Boken kom först ut på engelska) | 120 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10578 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Friedman, Kinky |
| Titel: | Frequent flyer / Kinky Friedman. |
| Förlag/År: | New York : Berkley Books, 1990, c1989. |
| Upplaga: | Berkley ed. |
| Omfång: | 297 s. ; 18 cm. Pocket. |
| Anmärkning: | Berkley mystery. |
| ISBN: | 0425123456 |
| Genre: | Deckare |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 40 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10579 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Stout, Rex, 1886-1975 |
| Titel: | And four to go / Rex Stout ; introduction by Jane Haddam. |
| Förlag/År: | New York : Bantam Books, 1992, c1957. |
| Omfång: | viii, 222 s. ; 18 cm. Pocket. |
| Serie: | Crime line. |
| Anmärkning: | Bantam crime line mystery. |
| Anmärkning: | A Nero Wolfe mystery. |
| Anmärkning: | The Rex Stout Library--cover. |
| ISBN: | 0553249851 |
| Genre: | Deckare |
| Ämnesord: | Wolfe, Nero (Fictitious character) |
| Ämnesord: | Holidays |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Ej översatt till svenska. | 40 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10580 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Vik, Merri, pseud. för Ester Ringnér-Lundgren |
| Titel: | Arma Lotta! / Merri Vik |
| Förlag/År: | Stockholm : B. Wahlström, 1966 |
| Omfång: | 143, [1] s. Inbunden |
| Serie: | B. Wahlströms ungdomsböcker, 99-0117885-1 ; 1288 |
| Anmärkning: | 2.-3. uppl. 1966 |
| Genre: | Ungdomsböcker |
| SAB-kod: | Hcg |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Skönlitteratur för mellanåldern
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Överstruken namnteckning. Ou. | 60 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10581 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Vik, Merri, pseud. för Ester Ringnér-Lundgren |
| Titel: | Rena mörkret, Lotta! / Merri Vik |
| Förlag/År: | Stockholm : B. Wahlström, 1964 |
| Omfång: | 138, [1] s. Inbunden |
| Serie: | B. Wahlströms ungdomsböcker, 99-0117885-1 ; 1199 |
| Anmärkning: | 2.-3. uppl. 1964 |
| Genre: | Ungdomsböcker |
| SAB-kod: | Hcg |
| SAB-kod: | uHc |
| Ämnesord: | Skönlitteratur för mellanåldern |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Skönlitteratur för mellanåldern
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Ou | 65 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10582 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Gyllensten, Lars, 1921-2006. |
| Titel: | Det blå skeppet / av Lars Gyllensten |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1950 |
| Omfång: | 186, [2] s. Häftad |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Blekt rygg. Ou. | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10583 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Grundström, Helmer, 1904-1986 |
| Titel: | Lappmarksdikter : ett urval / Helmer Grundström |
| Förlag/År: | Stockholm : LT : [Solna] : [Seelig], 1959 ; (Stockholm : Ronzo) |
| Omfång: | 102, [1] s. Häftad |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Delvis sprättad. Lappland. | 75 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10584 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Highsmith, Patricia, 1921-1995 |
| Titel: | Ugglans rop / Patricia Highsmith ; övers. av Gunvor Håkansson |
| Förlag/År: | Stockholm : Askild & Kärnekull, 1975 ; (Vänersborg : Vänersborgs boktr.) |
| Omfång: | 243, [1] s. ; 22 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | The cry of the owl. |
| ISBN: | 91-7008-462-9 |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hce |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Första sv utg, | 75 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10585 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Billgren, Ernst, 1957- |
| Titel: | Kommittén : en roman om konst och media / Ernst Billgren ; [illustrationer: Ernst Billgren] |
| Förlag/År: | Stockholm : Langenskiöld, 2003 (Finland) |
| Omfång: | 335, [1] s. : ill. ; 21 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 2003 |
| ISBN: | 91-972992-2-7 |
| SAB-kod: | Hc |
| Ämnesord: | Massmedier |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Ou. Illustrerad. | 300 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10586 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Svedelid, Olov, 1932-2008. |
| Titel: | Död i ruta ett : en Roland Hassel-thriller / Olov Svedelid |
| Förlag/År: | Stockholm : Forum, 2004 (Smedjebacken : Scandbook) |
| Omfång: | 356, [1] s. ; 24 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originalupplaga 2004 |
| Anmärkning: | 2.tr., 2005 |
| ISBN: | 91-37-12390-4 |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Ou | 120 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10587 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Gary, Romain, 1914-1980 |
| Titel: | Lady L / övers. av Birgitta Hammar |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1959 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 175, [1] s. Häftad |
| Orginaltitel: | Lady L. |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Första (och enda) sv utg | 225 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10588 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Stormbom, Nils-Börje, 1925- |
| Titel: | Väinö Linna / N.-B. Stormbom |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1964 ; (Finland) |
| Omfång: | 259, [1] s., 2 pl.-bl. Häftad |
| SAB-kod: | Gub.5 |
| SAB-kod: | Gubz Linna, Väinö |
| Ämnesord: | Linna, Väinö, 1920-1992 |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Finsk-ugrisk och altaisk litteraturhistoria
> Finsk och tornedalsfinsk litteraturhistoria
|
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Finsk-ugrisk och altaisk litteraturhistoria
> Särskilda författare
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Tillskrift | 100 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10589 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Jansson, Tove, 1914-2001 |
| Titel: | Sent i november / Tove Jansson |
| Förlag/År: | Stockholm : AWE/Geber, 1980 ; (Falköping : Gummesson) |
| Upplaga: | 4. uppl. |
| Omfång: | 160, [1] s. : ill. ; 23 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-20-06404-7 |
| Genre: | Barnböcker |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Finlandssvensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Namnteckning | 150 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10590 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Preston, Richard |
| Titel: | First light : the search for the edge of the universe / Richard Preston ; |
| Förlag/År: | London Corgi 1998 |
| Upplaga: | Rev.ed. |
| Serie: | A Corgi book |
| ISBN: | 0-552-99784-6 |
| SAB-kod: | Ua |
| Ämnesord: | Astronomi |
| Kategori: | Naturvetenskap
> Astronomi
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10591 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Kernighan, Brian W |
| Titel: | The C programming language / Brian W. Kernighan, Dennis M. Ritchie |
| Förlag/År: | Englewood Cliffs, N.J. : Prentice-Hall, cop. 1978 |
| Omfång: | x, 228 s. |
| Serie: | Prentice-Hall software series, 99-0157918-X |
| ISBN: | 0-13-110163-3 |
| Medarbetare: | Ritchie, Dennis M. |
| SAB-kod: | Pubz C |
| Ämnesord: | C (Computer program language) |
| Ämnesord: | C |
| Kategori: | Teknik, industri och kommunikationer
> Datorer och databehandling
> Databehandling
|
|
|
| Ex.1: | Bra skick | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10592 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Pohl, Frederik, 1919- |
| Titel: | Heecheernas värld / Frederik Pohl ; översättning: Sam J. Lundwall |
| Förlag/År: | Bromma : Lundwall Fakta & fantasi, 1988 ; (Värnamo : Fälth) |
| Omfång: | 256 s. ; 21 cm. Inbunden |
| Orginaltitel: | Heechee rendezvous (engelska). |
| Serie: | JVM-serien, 99-0585981-0 |
| ISBN: | 91-7992-005-5 |
| Medarbetare: | Lundwall, Sam J., 1941- (översättare) |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Privat, enkelt klotband. Textad ryggtitel. Båda omslagen medinbundna, | 75 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10593 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Sladek, John |
| Titel: | Ticktack / John Sladek ; översättning: Sam J. Lundwall |
| Förlag/År: | Bromma : Lundwall Fakta & fantasi, 1989 ; (Lund : Lunds offset) |
| Omfång: | 189, [2] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Tik-Tok (engelska). |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1989 |
| ISBN: | 91-7992-015-2 |
| Medarbetare: | Lundwall, Sam J., 1941-. (översättare) |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 120 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10594 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Bradbury, Ray, 1920- |
| Titel: | Den kalla vinden och den varma / Ray Bradbury ; översättning av Gunnar Barklund |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1971 ; (Stockholm : Norstedt) |
| Omfång: | 267, [1] s. Inbunden |
| Orginaltitel: | I sing the body electric! |
| Medarbetare: | Barklund, Gunnar (översättare) |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Hce |
| SAB-kod: | Heq.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Första sv utg. Rätt ovanlig. | 80 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10595 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | King, Stephen, 1947- |
| Titel: | Dödsdansen / Stephen King ; översättning: Börje Crona |
| Förlag/År: | Höganäs : Wiken, 1991 ; (Lund : Btj) |
| Omfång: | 510 s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Danse macabre (engelska). |
| ISBN: | 91-7024-811-7 |
| Medarbetare: | Crona, Börje (översättare) |
| Genre: | Skräck |
| SAB-kod: | G.0977 |
| SAB-kod: | Imbae |
| Ämnesord: | Skräcklitteratur |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Kriminallitteratur, skräck, thrillers
|
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Film
> Science-fiction film och skräckfilm
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 275 kr. | Såld! |
| Ex.2: | Fint skick Lätt naggat omslag | 250 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10596 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Woolf, Virginia, 1882-1941 |
| Titel: | Ett eget rum / Virginia Woolf ; i övers. av Jane Lundblad |
| Förlag/År: | Stockholm : Tiden, 1977 ; (Kristianstad : Kristianstads boktr.) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 166, [1] s. ; 19 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | A room of one's own. |
| Orginaltitel: | On not knowing Greek. |
| Orginaltitel: | How should one read a book?. |
| Serie: | Tidens klassiker, 99-0134533-2 |
| Anmärkning: | "Innehåller även uppsatserna: Om att inte kunna grekiska ; Hur man skall läsa en bok" |
| ISBN: | 91-550-2109-3 |
| Medarbetare: | Lundblad, Jane (översättare) |
| SAB-kod: | Bb |
| Ämnesord: | Skönlitteratur |
| Kategori: | Allmänt och blandat
> Allmänna samlingsverk
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Märke efter prislapp | 125 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10597 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Miller, Henry, 1891-1980 |
| Titel: | Svart vår / Henry Miller [Till svenska av Lars Gustav Hellström] |
| Förlag/År: | Stockholm : Geber, 1952 |
| Omfång: | 199s. Häftad |
| Orginaltitel: | Black spring. |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Lagad rygg och lätt sliten. Första sv utg. | 100 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10598 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Weiss, Alexander, 1924-1987 |
| Titel: | Urval / urval och förord av Anderz Harning |
| Förlag/År: | Staffanstorp : Cavefors ; [Solna] : [Seelig], 1970 ; (Uddevalla : Bohusläningen) |
| Omfång: | 163 s. Pocket |
| Serie: | Boc-serien, 99-0117341-8 |
| Medarbetare: | Harning, Anderz, 1938-1992 (medarbetare) |
| SAB-kod: | Hc.018 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Aforismer
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10599 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Jerome, Jerome K, 1859-1927. |
| Titel: | Tre män i en båt / Jerome K. Jerome ; översättning: Birgitta Hammar |
| Upplaga: | Första svenska upplaga 1890. Första upplaga i denna version 1946 |
| Omfång: | Pocket |
| ISBN: | 91-37-08034-2 |
| ISBN: | 91-37-08897-1 |
| ISBN: | 91-37-03791-9 |
| ISBN: | 91-37-03793-5 |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 30 kr. | Såld! |
| Ex.2: | Mycket fint skick Namnteckning | 30 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10600 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Olsson, Lotta, 1973- |
| Titel: | Skuggor och speglingar : en sonettsvit / Lotta Olsson |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1994 ; (Emmaboda : Åkesson) |
| Omfång: | 38, [5] s. ; 19 cm. Häftad |
| Serie: | Ny lyrik (Bonnier), 99-1863769-2 |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1994 |
| Anmärkning: | "Även tillg. med tryckår: 2./3. tus., 1994 ; 4. tus., 1995" |
| ISBN: | 91-0-055831-1 |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 85 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10601 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Grafton, Sue |
| Titel: | "I" som i illdåd : [kriminalroman] / Sue Grafton ; översättning: Börje Crona |
| Förlag/År: | Höganäs : Bra böcker, 2001 ; (Falun : AIT Falun AB) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 272 s. ; 18 cm. Pocket |
| Orginaltitel: | "I" is for innocent. |
| Serie: | Bra böcker pocket, 99-2086082-4 |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1998 |
| ISBN: | 91-7133-824-1 |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Heq.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10602 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Houellebecq, Michel, 1958- |
| Titel: | Plattform / Michel Houellebecq ; översättning av Anders Bodegård |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 2003 (Danmark) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 316, [1] s. ; 18 cm. Pocket |
| Orginaltitel: | Plateforme |
| Serie: | Bonnier pocket, 99-0307595-2 |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 2002 |
| Anmärkning: | Även med tryckår: 2. tr., 2004 |
| ISBN: | 91-0-010187-7 |
| Medarbetare: | Bodegård, Anders, 1944- (översättare) |
| SAB-kod: | Hj.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Franska
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10603 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Däniken, Erich von |
| Titel: | Tillbaka till stjärnorna : argument för det omöjliga / Erich von Däniken ; övers. från tyskan av Roland Adlerberth ; teckningar: Alix von Meibom |
| Förlag/År: | Malmö : Bergh, 1970 ; (Ystad : Aurora) |
| Upplaga: | 2. uppl. |
| Omfång: | 175 s., [20] pl.-bl. : ill. Inbunden |
| SAB-kod: | Bl |
| SAB-kod: | J |
| SAB-kod: | P |
| Kategori: | Allmänt och blandat
> Omstridda fenomen och företeelser
|
| Kategori: | Arkeologi
|
| Kategori: | Teknik, industri och kommunikationer
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Märke efter prislapp på framsidan. | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10604 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Däniken, Erich von |
| Titel: | Fenomen som skakat världen / Erich von Däniken ; [övers.: Sune Karlsson] |
| Förlag/År: | Stockholm : Bergh, 1974 |
| Omfång: | 274 s., 10 pl.-bl. : ill. Inbunden |
| Orginaltitel: | Phänomene die die Welt erregt. |
| ISBN: | 91-502-0087-9 |
| SAB-kod: | Bl |
| Kategori: | Allmänt och blandat
> Omstridda fenomen och företeelser
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 90 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10605 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Däniken, Erich von |
| Titel: | Mina bevis : rättegång på fem kontinenter / Erich von Däniken ; översättning: Roland Adlerberth |
| Förlag/År: | Stockholm Bergh 1977 |
| Omfång: | Inbunden |
| ISBN: | 91-502-0383-5 |
| SAB-kod: | Blg |
| Ämnesord: | Forntida austronauter |
| Ämnesord: | Ufo |
| Kategori: | Allmänt och blandat
> Omstridda fenomen och företeelser
> Ufo
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 95 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10606 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Forsstrand, Carl, 1854-1928 |
| Titel: | Malmgårdar och sommarnöjen i gamla Stockholm. |
| Förlag/År: | Stockholm, 1919 |
| Upplaga: | 1. uppl. |
| Omfång: | 224 s. Häftad |
| Genre: | Stockholmiania |
| SAB-kod: | Kcaa |
| SAB-kod: | Ncaa |
| Ämnesord: | Stockholm |
| Kategori: | Historia
> Sverige
|
| Kategori: | Geografi
> Sverige
> Stockholm och Stockholms län
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Lagad rygg | 100 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10607 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Vallgren, Carl-Johan, 1964- |
| Titel: | Dokument rörande spelaren Rubashov : roman / Carl-Johan Vallgren |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1996 ; (Borås : Centraltr.) |
| Omfång: | 314, [1] s. ; 23 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1996 |
| ISBN: | 91-0-056294-7 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Ou. | 150 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10608 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Cogne, Hans, 1953- |
| Titel: | Requiem : fotografier/photographs 1984-88 / Hans Cogne ; text: Jan Håfström ; [översättning/translation: Angela Adegren] |
| Förlag/År: | Stockholm : Carlsson, cop. 1992 ; (Skövde : Rolf & Co) |
| Omfång: | 20, [4] s., 32 pl.-uppslag ; 20 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Parallelltext på svenska och engelska |
| ISBN: | 91-7798-648-2 |
| Medarbetare: | Adegren, Angela, 1939- (översättare) |
| Medarbetare: | Håfström, Jan, 1937- (medarbetare) |
| SAB-kod: | Inz Cogne, Hans |
| Ämnesord: | Cogne, Hans 1953- |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Fotokonst
> Cogne, Hans
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 100 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10609 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Dagerman, Stig, 1923-1954 |
| Titel: | Ormen : roman / Stig Dagerman ; med kommentarer av Hans Sandberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1995 ; (Italien) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 246, [2] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1945 |
| ISBN: | 91-1-952572-9 |
| Medarbetare: | Sandberg, Hans, 1932- (medarbetare) |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Kartonnage | 60 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10610 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Key, Ellen, 1849-1926 |
| Titel: | Tankebilder / av Ellen Key |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1922 |
| Upplaga: | 3. uppl |
| Omfång: | 2 d. Häftad |
| SAB-kod: | Ohj |
| SAB-kod: | Df |
| SAB-kod: | Dgoh |
| Kategori: | Samhällsvetenskap och rättsvetenskap
> Sociala frågor och socialpolitik
> Könsrollsfrågor
|
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Estetik
|
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Etik
> Sociala frågor och socialpolitik
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Enbart del 1. | 40 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10611 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Miller, Arthur, 1915-2005 |
| Titel: | En alldaglig flicka : [roman] / Arthur Miller ; översatt av Hans-Jacob Nilsson |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1997 ; (Smedjebacken : Smegraf) |
| Omfång: | 84, [1] s. ; 20 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Plain girl. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1997 |
| ISBN: | 91-1-960152-2 |
| Medarbetare: | Nilsson, Hans-Jacob (översättare) |
| SAB-kod: | Hceeq.01 |
| SAB-kod: | Heq.01=c |
| Ämnesord: | Kortroman |
| Ämnesord: | New York |
| Ämnesord: | Kvinna |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10612 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lang, Maria, 1914-1991 |
| Titel: | Dödligt drama på Dramaten / av Maria Lang ; [vinjetter av Jan Hoffner] |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1986 ; (Malmö : Grafica) |
| Omfång: | 205, [1] s. : ill. ; 22 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-1-862342-5 |
| Medarbetare: | Hoffner, Jan, 1965- (illustratör) |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Naggat omslag. Lätt snedläst. Orginalutg. Första (och enda) utg. | 130 kr. |
| Ex.2: | Fint skick Lätt naggat omslag. Första (och enda) utg. | 150 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10613 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Sundh, Kerstin, 1912-2000 |
| Titel: | Miranda och friheten / Kerstin Sundh |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1993 ; (Smedjebacken : Smegraf) |
| Omfång: | 177, [1] s. ; 21 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1993 |
| ISBN: | 91-1-937352-X |
| Genre: | Ungdomsböcker |
| SAB-kod: | Hc,u |
| Ämnesord: | Ungdomsbok |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Ett smärre märke på ryggen.Ou | 75 kr. | Såld! |
| Ex.2: | Mycket fint skick Ou | 80 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10614 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Brin, David, 1950- |
| Titel: | Startide rising / David Brin. |
| Förlag/År: | New York : Bantam Books, 1995. |
| Omfång: | xii, 458 s. ; 18 cm. Pocket |
| ISBN: | 055327418X |
| Genre: | Science fiction |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10615 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Bear, Greg, 1951- |
| Titel: | Vitals / Greg Bear. |
| Förlag/År: | New York : Ballantine Books, 2003, c2002. |
| Upplaga: | 1st Mass market ed. |
| Omfång: | 396 s. ; 18 cm. Pocket |
| ISBN: | 0345423348 |
| Genre: | Suspense fiction |
| Genre: | Science fiction |
| Ämnesord: | Longevity |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 45 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10616 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Barker, Clive, 1952- |
| Titel: | Sacrament / Clive Barker. |
| Förlag/År: | New York : HarperPaperbacks, c1996. |
| Omfång: | 605 s. ; 18 cm. Pocket. |
| ISBN: | 0061091995 |
| Genre: | Skräck |
| Ämnesord: | Endangered species |
| Ämnesord: | AIDS (Disease) |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 65 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10617 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Matz, Edvard, 1921- |
| Titel: | Sällsamheter i Stockholms skärgård : en bok om historiska platser, om saga och sägen och litterära miljöer. Roslagen |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren i samarbete med Sv. turistfören., 1978 ; (Lund : Berling) |
| Omfång: | 255 s. : ill., kart. Inbunden. |
| Anmärkning: | "Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1978 ; 3. tr., 1979 ; 4. tr., 1981 ; 5. tr., 1986" |
| ISBN: | 91-29-51189-5 |
| Medarbetare: | Matz, Erling, 1945- |
| Genre: | Stockholmiania |
| SAB-kod: | Ncab |
| SAB-kod: | Ncac |
| Ämnesord: | Uppland |
| Ämnesord: | Södermanland |
| Ämnesord: | Södermanlands län |
| Kategori: | Geografi
> Sverige
> Uppland och Uppsala län
|
| Kategori: | Geografi
> Sverige
> Södermanland och Södermanlands län
|
|
|
| Ex.1: | Namnteckning Mycket fint skick | 130 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10618 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Bengtsson, Hans-Uno, 1953-2007. |
| Titel: | Nalle Puh och atomens existens : essayer om modern fysik / Hans-Uno Bengtsson |
| Förlag/År: | Stockholm : Prisma, 1993 ; (Arlöv : Berling) |
| Omfång: | 308 s. : ill., diagr. ; 24 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-518-2562-7 |
| SAB-kod: | Ucc |
| Ämnesord: | Fysik |
| Ämnesord: | Physics |
| Kategori: | Naturvetenskap
> Fysik och kemi
> Fysik
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Lite lätt smånagg på skyddsomslaget. Ou. | 200 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10619 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Winterson, Jeanette, 1959- |
| Titel: | Skrivet på kroppen / Jeanette Winterson ; översättning av Ulla Roseen |
| Förlag/År: | Stockholm : Gedin, 1993 ; (Falun : Scandbook) |
| Omfång: | 210, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Written on the body. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1993 |
| ISBN: | 91-7964-146-6 |
| Medarbetare: | Roseen, Ulla, 1946- (översättare) |
| SAB-kod: | He.01=c |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Första (och enda) svenska utgåva Mycket fint skick | 160 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10620 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Plath, Sylvia, 1932-1963 |
| Titel: | Dikter / Sylvia Plath ; i tolkning av Siv Arb |
| Förlag/År: | Stockholm : Trevi ; Solna : Seelig, 1975 ; (Uddevalla : Bohusläningen) |
| Omfång: | 86, [1] s. Inbunden |
| Anmärkning: | Dikterna är hämtade ur The Colossus, Ariel, Crossing the water, Winter trees |
| ISBN: | 91-7160-174-0 |
| Medarbetare: | Arb, Siv, 1931- (översättare) |
| SAB-kod: | Hce.03 |
| Ämnesord: | Amerikansk skönlitteratur i svensk översättning |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Poesi
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 140 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10621 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Foerster, Svante, 1931-1980 |
| Titel: | En djävel på att vara människa : kåserier / Svante Foerster ; sammanställda av Lil Yunkers |
| Förlag/År: | Stockholm : Carlsson, 1989 ; (Malmö : Beyrond) |
| Omfång: | 341, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-7798-273-8 |
| Medarbetare: | Yunkers, Lil, 1913- (medarbetare) |
| Genre: | Stockholmiania |
| SAB-kod: | Hc.017 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Kåserier
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Om Stockholm men även om annat. | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10622 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Olsson, Hagar, 1893-1978 |
| Titel: | Drömmar / Hagar Olsson |
| Förlag/År: | Stockholm : Natur och kultur, 1966 |
| Omfång: | 222, [2] s. Häftad |
| SAB-kod: | Hcd.016 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Finlandssvensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Namnteckning Fint skick Ou. | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10623 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Marcus Aurelius, romersk kejsare, 121-180 |
| Titel: | Självbetraktelser / Marcus Aurelius ; [översättning av Ellen Wester] |
| Förlag/År: | Stockholm : Forum, 1958 ; (Oskarshamn : Oskarshamnsbladet) |
| Upplaga: | [Ny uppl.] |
| Omfång: | 192 s. Häftad |
| Serie: | Forumbiblioteket, 99-0110069-0 ; 40 |
| Medarbetare: | Wester, Ellen, 1873-1930 |
| SAB-kod: | Hoa=c |
| Ämnesord: | Antika filosofers skrifter |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Grekiska
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Skyddsomslag saknas. Namnteckning. Denna utg tr 1949 | 100 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10624 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Byggmästar, Eva-Stina, 1967- |
| Titel: | Framåt i blått : dikter / Eva-Stina Byggmästar |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1994 ; (Kristianstad : Kristianstads boktr.) |
| Omfång: | 61 s. ; 23 cm. Häftad |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1994 |
| ISBN: | 91-46-16529-0 |
| SAB-kod: | Hcd.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Finlandssvensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Ou. | 145 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10625 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Martin, Bengt, 1933- |
| Titel: | Vi ses : [brev] / Bengt Martin, Sonja Åkesson |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren, 1975 ; (Södertälje : Axling) |
| Omfång: | 190 s. Häftad |
| ISBN: | 91-29-45319-4 |
| Medarbetare: | Åkesson, Sonja, 1926-1977 |
| SAB-kod: | Gcz Martin, Bengt |
| SAB-kod: | Lz Martin, Bengt |
| SAB-kod: | Gcz Åkesson, Sonja |
| SAB-kod: | Lz Åkesson, Sonja |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Särskilda svenska författare
|
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Martin, Bengt
|
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Särskilda svenska författare
|
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Åkesson, Sonja
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Osprättad. Sonja Åkessons brev är ibland lika bra som hennes poesi. | 125 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10626 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Rubin, Theodore Isaac |
| Titel: | Boken om ilska / Theodore Isaac Rubin |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1969 ; (Uddevalla : Bohusläningen) |
| Omfång: | 117 s. Inbunden |
| Orginaltitel: | The angry book. |
| SAB-kod: | Doe |
| Ämnesord: | Aggression |
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Psykologi
> Kognitiv psykologi
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Småtrasigt omslag. Smutstitelblad saknas | 80 kr. |
| Ex.2: | Fint skick En lagad reva i skyddsomslaget. Första sv utg. | 120 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10627 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Asplund, Johan, 1937- |
| Titel: | Om hälsningsceremonier, mikromakt och asocial pratsamhet / Johan Asplund |
| Förlag/År: | Göteborg : Korpen, 1987 ; (Göteborg : Graphic Systems) |
| Omfång: | 75 s. (75, [3] s.) ; 20 cm. |
| Anmärkning: | Även med tryckår: [Ny tr.], 1998, [Ny tr., 2002] |
| ISBN: | 91-7374-067-5 |
| SAB-kod: | Oaa |
| Ämnesord: | Socialpsykologi |
| Ämnesord: | Communication |
| Ämnesord: | Kinesics |
| Ämnesord: | Psychology, social |
| Ämnesord: | Social psychology |
| Kategori: | Samhällsvetenskap och rättsvetenskap
> Sociologi
> Socialpsykologi
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10628 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Martinus |
| Titel: | Kosmiska lektioner. |
| Förlag/År: | Linköping : Hälsans förlag, 1959 (Linköping : Linköpings tr.) |
| Omfång: | 159 s. Inbunden |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: Ny uppl., 1972 |
| SAB-kod: | Cnd |
| Ämnesord: | Martinus |
| Kategori: | Religion
> Moderna religionsbildningar
> Martinus
|
|
|
| Ex. 1: | Skyddsomslag saknas Mycket fint skick Denna utg tr 1972 | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10629 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Nordli, Katarina, 1944- |
| Titel: | Af en inländsk drufwa : svenska bär- och fruktviner / Katarina Nordli |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren, 1991 ; (Kristianstad : Kristianstads boktr.) |
| Omfång: | 213, [2] s. : ill. (vissa i färg), faks., tab. ; 25 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-29-61563-1 |
| SAB-kod: | Qcaf |
| SAB-kod: | Pmbaab-c:k |
| SAB-kod: | Qcaf-c |
| Ämnesord: | Viner |
| Ämnesord: | Fruktvin Bärvin |
| Kategori: | Ekonomi och näringsväsen
> Hem och hushåll
> Drycker
|
| Kategori: | Teknik, industri och kommunikationer
> Kemisk teknik och kemisk industri
> Vin och öl
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Några lätt fuktskadade sidor i nederkant. | 65 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10630 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Rydberg, Carina, 1962- |
| Titel: | Den som vässar vargars tänder : roman / Carina Rydberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 2006 (Tyskland) |
| Omfång: | 370, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originalupplaga 2006 |
| ISBN: | 91-0-057823-1 |
| ISBN: | 978-91-0-057823-7 |
| SAB-kod: | Hc |
| Ämnesord: | Skönlitteratur |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Ou. | 130 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10631 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Gadd, Arne, 1920-2003 |
| Titel: | Stad i väster : [Göteborg] / Arne Gadd ; med teckningar av författaren |
| Förlag/År: | Stockholm : Forum, 1972 ; (Uddevalla : Bohusläningen) |
| Omfång: | 212 s. : ill. Inbunden |
| ISBN: | 91-37-05120-2 |
| SAB-kod: | Ncbi |
| Kategori: | Geografi
> Sverige
> Göteborg
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Ou. | 110 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10632 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Blish, James |
| Titel: | Flykt mot framtiden : [noveller] / James Blish ; [övers.: Gunnar Gällmo] |
| Förlag/År: | Bromma : Delta ; [Solna] : [Seelig], 1975 ; (Vänersborg : Vänersborgs boktr.) |
| Omfång: | 255 s. Häftad |
| Orginaltitel: | Best science fiction stories of James Blish. |
| Serie: | Science fiction ABC, 99-0121352-5 ; B |
| ISBN: | 91-7228-051-4 |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Hce |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Lätt sliten rygg | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10633 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Pirandello, Luigi, 1867-1936 |
| Titel: | En till! : Valda noveller |
| Förlag/År: | Stockholm : Geber, 1934 |
| Upplaga: | 2. revid. uppl. |
| Omfång: | 208s. Häftad |
| Anmärkning: | Bemynd. övers. från italienskan |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10634 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Mattson, Olle, 1922- |
| Titel: | Kråkguldet / Olle Mattson, Leif Krantz |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1970 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 127 s. Inbunden |
| Serie: | Röda ramen, 99-0945013-5 |
| Medarbetare: | Krantz, Leif, 1932- |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | uHc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Skönlitteratur för mellanåldern
|
|
|
| Ex. 1: | Namnteckning Mycket fint skick Ou. | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10635 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Frimansson, Inger, 1944- |
| Titel: | Elden / Inger Frimansson |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier Carlsen, 1999 ; (Falun : AiT Falun) |
| Omfång: | 171, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1999 |
| ISBN: | 91-638-3589-4 |
| Genre: | Ungdomsböcker |
| SAB-kod: | Hc,u |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Ou. | 65 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10636 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Duras, Marguerite, 1914-1996 |
| Titel: | Moderato cantabile : roman / Marguerite Duras ; översättning av Marianne Lindström |
| Förlag/År: | Stockholm : Interculture, 1986 ; (Stockholm : Ordfront) |
| Omfång: | 79, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Moderato cantabile (franska) |
| ISBN: | 91-86608-09-6 |
| Medarbetare: | Lindström, Marianne (översättare) |
| SAB-kod: | Hj.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Franska
|
|
|
| Ex.1: | Bra skick Tilltryckt rygg. Lätt slitet omslag | 60 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10637 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Woolf, Virginia, 1882-1941 |
| Titel: | Flush : historien om en hund / Virginia Woolf ; övers.: Harriet Alfons ; förord: Margareta Ekström |
| Förlag/År: | Stockholm : Trevi, 1982 ; (Södertälje : Axling) |
| Omfång: | 138, [6] s. ; 20 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | Flush, a biography. |
| Serie: | Fontänklassiker, 99-0203943-X |
| ISBN: | 91-7160-561-4 |
| Medarbetare: | Alfons, Harriet (översättare) |
| SAB-kod: | He=c |
| Ämnesord: | Roman |
| Ämnesord: | Hundar |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 120 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10638 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Aldiss, Brian Wilson, 1925- |
| Titel: | Helliconia. 1, Vår. Del 1 & Del 2 |
| Förlag/År: | Bromma : Delta, 1986 ; (Vänersborg : Vänersborgs offset) |
| Omfång: | 235 s. + 256 s. Inbunden. |
| Orginaltitel: | Helliconia spring. |
| ISBN: | 91-7228-352-1 |
| ISBN: | 91-7228-353-X |
| Medarbetare: | Berglund, Britt (översättare) |
| Genre: | Science fiction |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick 2 vol. Säljes enbart tillsammans. | 300 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10639 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Kay, Guy Gavriel |
| Titel: | Tigana / Guy Gavriel Kay ; översättning av Rebecca Alsberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren, 1992 |
| Omfång: | 2 vol. ; 23 cm. Inbunden |
| Orginaltitel: | Tigana (engelska). |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1992 |
| Medarbetare: | Alsberg, Rebecca, 1949- (översättare) |
| Genre: | Fantasy |
| SAB-kod: | He=c,u |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Endast Vol 1. Småtrasigt omslag | 70 kr. |
| Ex.2: | Mycket fint skick 2 vol. Säljes enbart tillsammans. Ovanlig. | 400 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10640 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Hedin, Sven, 1865-1952 |
| Titel: | Från fronten i väster september-november 1914 : med 300 bilder samt 4 kartor / Sven Hedin |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1915 |
| Omfång: | (8), 801 s. : ill. Inbunden |
| SAB-kod: | K.51 |
| Kategori: | Historia
> Första världskriget 1914-1918
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Förlagets dekorerade klotband. Blekt rygg. | 100 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10641 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Florén, Anders, 1959-2001 |
| Titel: | Kungar och krigare : tre essäer om Karl X Gustav, Karl XI och Karl XII / Anders Florén, Stellan Dahlgren & Jan Lindegren |
| Förlag/År: | Stockholm : Atlantis, 1992 ; (Malmö : Beyrond) |
| Omfång: | 238, [1] s. : ill. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | "Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1993 ; 3. tr., 1994" |
| ISBN: | 91-7486-992-2 |
| Medarbetare: | Dahlgren, Stellan, 1932- |
| Medarbetare: | Lindegren, Jan, 1949- |
| SAB-kod: | Kc.428 |
| SAB-kod: | Kc.425 |
| SAB-kod: | Kc.426 |
| Ämnesord: | Karl XII, kung av Sverige, 1682-1718 |
| Ämnesord: | Karl X Gustav, kung av Sverige, 1622-1660 |
| Ämnesord: | Karl XI, kung av Sverige, 1655-1697 |
| Kategori: | Historia
> Sverige
> Karl XII 1697-1718
|
| Kategori: | Historia
> Sverige
> Karl X Gustav 1654-1660
|
| Kategori: | Historia
> Sverige
> Karl XI 1660-1697
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Två smårevor i skyddsomslaget | 100 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10642 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Pratchett, Terry, 1948- |
| Titel: | Goda omen / Terry Pratchett & Neil Gaiman ; översättning: Peter Lindforss |
| Förlag/År: | Stockholm : B. Wahlström, 2005 (Falun : Scandbook) |
| Upplaga: | 1. hft. uppl. |
| Omfång: | 351, [1] s. ; 21 cm. Häftad |
| Serie: | Wahlströms fantasy, 99-2256100-X |
| Anmärkning: | Första svenska upplaga 2000 |
| ISBN: | 91-32-33201-7 |
| Medarbetare: | Gaiman, Neil |
| Medarbetare: | Lindforss, Peter, 1953- (översättare) |
| Genre: | Fantasy |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Nyskick | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10643 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Castaneda, Carlos |
| Titel: | Örnens gåva / Carlos Castaneda ; övers. av Anna Pyk |
| Förlag/År: | Stockholm : AWE/Geber, 1982 ; (Kristianstad : Kristianstads boktr.) |
| Omfång: | 340, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | The eagle's gift. |
| ISBN: | 91-20-06550-7 |
| Medarbetare: | Pyk, Anna (översättare) |
| SAB-kod: | He=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Lätt naggat omslag. Första sv utg. | 125 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10644 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Francis, Dick |
| Titel: | Dödligt arv : thriller / Dick Francis ; översättning: Hans Pettersson |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1991 ; (Borås : Centraltr.) |
| Omfång: | 294 s. ; 23 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Straight. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1991 |
| ISBN: | 91-46-16043-4 |
| Medarbetare: | Pettersson, Hans (översättare) |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Naggat skyddsomslag | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10645 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Cooper, Susan |
| Titel: | Den objudne gästen / Susan Cooper ; översättning av Rebecca Alsberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier Carlsen, 1995 ; (Falun : Scandbook) |
| Omfång: | 186, [2] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | The boggart. |
| Anmärkning: | 9-12 år |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1995 |
| ISBN: | 91-638-3165-1 |
| Medarbetare: | Alsberg, Rebecca, 1949- (översättare) |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | He=c,u |
| Ämnesord: | Övernaturligt |
| Ämnesord: | Skottland |
| Ämnesord: | Kanada |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Skönlitteratur för mellanåldern
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10646 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | White, Terence Hanbury |
| Titel: | Lusthuset på Malplaquet / T.H. White ; ill.: Fritz Eichenberg ; övers.: Eva Imber |
| Förlag/År: | Stockholm : Barnboksförl., 1983 ; (Vänersborg : Vänersborgs boktr.) |
| Omfång: | 255 s. : ill. ; 21 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Mistress Masham's repose. |
| ISBN: | 91-86196-06-5 |
| Medarbetare: | Eichenberg, Fritz (illustratör) |
| Medarbetare: | Imber, Eva (översättare) |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | uHe=c |
| Ämnesord: | Fantasy |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Skönlitteratur för mellanåldern
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Nyskick | 65 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10647 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Nordqvist, Sven, 1946- |
| Titel: | Nasses taxi / av Sven Nordqvist |
| Förlag/År: | Bromma : Opal, 1991 ; (Belgien) |
| Omfång: | [26] s. : färgill. ; 19 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | [Ny tr.], 2005 |
| ISBN: | 91-7270-623-6 |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | Hc,u |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Småbarnsberättelser och sagor
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Ou | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10648 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Bergström, Gunilla, 1942- |
| Titel: | Tjuven / Gunilla Bergström ; teckningar av förf. |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonniers juniorförl., 1980 ; (Polen) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 83, [2] s. : ill. ; 19 cm Inbunden. |
| Serie: | Önskeboken, 99-0186112-8 |
| ISBN: | 91-48-50385-1 |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | uHc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Småbarnsberättelser och sagor
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10649 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Unnerstad, Edith, 1900-1982 |
| Titel: | Kasperssons far till landet / illustr. av Ylva Källström |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren, 1969 ; (Storbritannien) |
| Omfång: | 61 s. Inbunden |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | uHc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Småbarnsberättelser och sagor
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Orginalupplaga. Enda upplagan som finns. | 125 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10650 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Smith, Ann, 1930- |
| Titel: | Sinnlighetens tecken : kärleksdikter / Ann Smith |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1972 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 114, (4) s. Inbunden |
| Serie: | Svalans lyrikklubb, 0586-0326 ; 35 |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 70 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10651 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Sandman Lilius, Irmelin, 1936- |
| Titel: | Gripanderska gården. |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1970 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 115 s. : ill. Inbunden |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | uHc |
| Ämnesord: | Ungdomsböcker |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Skönlitteratur för mellanåldern
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Andra delen i triologin Fru Sola | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10652 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Anderson, Poul, 1926-2001. |
| Titel: | IK 400 / Poul Anderson ; [övers.: Lars Berg] |
| Förlag/År: | Bromma : Delta ; [Solna] : [Seelig], 1975 ; (Vänersborg : Vänersborgs boktr.) |
| Omfång: | 174 s. ; 21 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | Brain wave. |
| Serie: | Delta science fiction, 99-0104301-8 |
| ISBN: | 91-7228-037-9 |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Heq.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Mindre bra skick Sliten rygg | 30 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10653 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Wylie, Philip |
| Titel: | Skeppsbrutna i rymden / övers. från engelskan av Bernt Ahliny |
| Förlag/År: | Stockholm : Lindqvist, 1956 ; (Örebro : Tryckcentralen) |
| Omfång: | 191 s. Häftad |
| Orginaltitel: | After worlds collide. |
| Serie: | Atomböckerna, 99-1789810-7 |
| Medarbetare: | Balmer, Edwin |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Hce |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex. 1: | Mindre bra skick Sliten | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10654 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Wyndham, John, 1903-1969 |
| Titel: | Fripassagerare till Mars / John Beynon ; övers.: Elsa Mossner |
| Förlag/År: | Stockholm : Lindqvist, 1955 |
| Omfång: | 191 s. Häftad |
| Serie: | Atomböckerna, 99-1789810-7 |
| Medarbetare: | Mossner, Elsa (översättare) |
| Genre: | Science fiction |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex.1: | Mindre bra skick Sliten. Skadad och lagad rygg. Första sv utg. | 30 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10655 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Wollheim, Donald A |
| Titel: | Planet till salu. / Donald A Wollheim |
| Förlag/År: | Bromma : Delta ; [Solna] : [Seelig], 1975 ; (Vänersborg : Vänersborgs boktr.) |
| Omfång: | 136 s. Häftad |
| Orginaltitel: | Destiny's orbit. |
| Serie: | Delta science fiction, 99-0104301-8 |
| ISBN: | 91-7228-035-2 |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Hce |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 75 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10656 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Donaldson, Stephen |
| Titel: | Kampen om Mordant. Bok 3, Spegeljakten / översättning av Olle Sahlin |
| Förlag/År: | Stockholm : Legenda/Natur och kultur, 1996 ; (Falun : Scandbook) |
| Omfång: | 346, [1] s. ; 24 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | A man rides through. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1995 |
| ISBN: | 91-27-06365-8 |
| Medarbetare: | Sahlin, Olle (översättare) |
| Genre: | Fantasy |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Kartonnage | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10657 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Pratchett, Terry, 1948- |
| Titel: | Bara du kan rädda mänskligheten / Terry Pratchett ; översättning: Peter Lindforss |
| Förlag/År: | Stockholm : B. Wahlström, 2002 (Falun : Scandbook) |
| Upplaga: | 1. kart. uppl. i detta utförande |
| Omfång: | 222, [2] s. ; 21 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Only you can save mankind. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1998 |
| ISBN: | 91-32-32804-4 |
| Medarbetare: | Lindforss, Peter (översättare) |
| Genre: | Fantasy |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Ämnesord: | Fantasy |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 75 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10658 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Gaiman, Neil |
| Titel: | Neverwhere / Neil Gaiman ; översättning: Hans Berggren |
| Förlag/År: | Stockholm : Forum, 1998 ; (Uddevalla : Media Print) |
| Omfång: | 289, [1] s. ; 24 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Neverwhere. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1998 |
| ISBN: | 91-37-11147-7 |
| Medarbetare: | Berggren, Hans (översättare) |
| Genre: | Fantasy |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Första sv utg | 150 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10659 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Tzara, Tristan, 1896-1963 |
| Titel: | Seven Dada manifestoes : and, Lampisteries / Tristan Tzara ; translated by Barbara Wright ; illustrations by Francis Picabia |
| Förlag/År: | London : Calder Publications, 1977 |
| Omfång: | 118 s. : ill. ; 21 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | Lampisteries. |
| ISBN: | 0-7145-3762-4 |
| SAB-kod: | G:df |
| SAB-kod: | Gj.5 |
| SAB-kod: | Iaa |
| Ämnesord: | Dadaism |
| Ämnesord: | Arts, Modern |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Litteraturestetik
|
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Fransk litteraturhistoria
> 1900-talet
|
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Konst
> Konstteori och -estetik
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Märke efter prislapp på omslaget. Denna utg tr 1992 | 75 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10660 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Wahlgren, Anna, 1942- |
| Titel: | Burken / Anna Wahlgren Feldt ; Illustr. av Lisbeth Holmberg |
| Förlag/År: | Bonnier |
| Upplaga: | Originalupplaga 1968 |
| Omfång: | Inbunden |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | uHcf |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Småbarnsberättelser och sagor
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Ovanlig. Ou. | 175 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10661 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Henschen, Helga, 1917-2002 |
| Titel: | Kom älva, kom skälva, kom häxa : / Helga Henschen ; |
| Förlag/År: | R&S |
| Upplaga: | Originalupplaga 1969 |
| Omfång: | Häftad |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick En liten reva i omslaget - i övrigt mycket fin. Ovanlig. Ou. | 150 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10662 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Beckett, Samuel, 1906-1989 |
| Titel: | Molloy / Samuel Beckett ; till svenska av Lill-Inger Eriksson |
| Förlag/År: | Stockholm : Geber, 1964 ; (Stockholm : Br. Lagerström) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 209 s. Pocket |
| Orginaltitel: | Molloy. |
| Serie: | En Geber pocket, 99-0125087-0 |
| Anmärkning: | Pocketutg:s text revid. av övers. |
| SAB-kod: | Hce |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10663 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Bulmer, Kenneth, 1921- |
| Titel: | On the symp-socket circuit / by Kenneth Bulmer. |
| Förlag/År: | New York : Ace Books, c1972. |
| Omfång: | 174, [2] s. ; 18 cm. Pocket |
| Anmärkning: | Fugitive ex-king, Matthew Wade, struggles with a dilemna: let an entire planet die or reveal his true coord identity. |
| Anmärkning: | Publishers advertisements: [2] p. at end. |
| Genre: | Science fiction |
| Genre: | Horror fiction |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex. 1: | Collectible First edition Mycket fint skick Mint condition | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10664 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Brod, Max |
| Titel: | Franz Kafka / förord av Karl Vennberg ; övers. av Gösta Oswald och Karl Vennberg ; det i denna upplaga nytillkomna materialet har översatts av Ingegärd Martinell |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1967 ; (Halmstad : Hallandsposten) |
| Upplaga: | [Ny, rev. och utök. utg.] |
| Omfång: | 253, [1] s. ; 19 cm. Pocket |
| Serie: | W & W-serien, 0509-5069 ; 149 |
| SAB-kod: | Gfz Kafka, Franz |
| Ämnesord: | Kafka, Franz, 1883-1924 |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Tysk litteraturhistoria
> Kafka, Franz
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10665 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Preuss, Paul, 1942- |
| Titel: | The diamond moon / Paul Preuss. |
| Förlag/År: | New York : Avon Books, c1990. |
| Omfång: | 278 s. ; 18 cm. Pocket. |
| Serie: | Arthur C. Clarke's Venus Prime ; 5. |
| Anmärkning: | A Byron Preiss book. |
| ISBN: | 0380753499 |
| Genre: | Science fiction |
| Ämnesord: | Outer space |
| Ämnesord: | Jupiter (Planet) |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Exlibris | 25 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10666 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Preuss, Paul, 1942- |
| Titel: | The Medusa encounter / Paul Preuss. |
| Förlag/År: | New York : Avon Books, c1990. |
| Omfång: | 280, 16 s. : ill. ; 17 cm. Pocket. |
| Serie: | Arthur C. Clarke's Venus prime ; 4. |
| Anmärkning: | A Byron Preiss Book |
| Anmärkning: | Infopak Technical Blueprints: 16 p. in center. |
| ISBN: | 0380753480 |
| Medarbetare: | Clarke, Arthur Charles, 1917- Venus prime. |
| Genre: | Science fiction |
| Ämnesord: | Interplanetary voyages |
| Ämnesord: | Cults |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 25 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10667 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Preuss, Paul, 1942- |
| Titel: | Breaking strain / Paul Preuss. |
| Förlag/År: | New York : Avon Books, 1987. |
| Omfång: | 265 s., 16 s. : b ill. ; 18 cm. Pocket. |
| Anmärkning: | Cover painting by Jim Burns. |
| Anmärkning: | Infopak illustrations by Darrel Anderson. |
| Anmärkning: | A Byron Preiss Book. |
| Anmärkning: | In back of book: Infopak Technical Blueprints, 16 pages. |
| ISBN: | 0380753448 |
| Medarbetare: | Burns, Jim, 1948- |
| Medarbetare: | Anderson, Darrel. |
| Genre: | Science fiction |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Bra skick Ryggen har delvis släppt | 15 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10668 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Gaiman, Neil |
| Titel: | Smoke and mirrors. |
| Förlag/År: | London : Headline Feature, 1999 |
| Omfång: | 320s. ; 24cm Pocket. |
| ISBN: | 0-7472-7418-5 |
| Genre: | Fantasy |
| SAB-kod: | He |
| Ämnesord: | Fantastic fiction, English |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Noveller och kortprosa | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10669 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Moorcock, Michael, 1939- |
| Titel: | Den röda amuletten / Michael Moorcock ; översättning: Magnus Eriksson |
| Förlag/År: | Stockholm : Target Games, 1992 ; (Frankrike) |
| Omfång: | 158, [2] s. ; 18 cm. Pocket |
| Orginaltitel: | The mad God's amulet. |
| Serie: | Fantasyroman, 99-0913276-1 ; 43 |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1992 |
| ISBN: | 91-7898-154-9 |
| Medarbetare: | Eriksson, Magnus (översättare) |
| Genre: | Fantasy |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 45 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10670 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Boslough, John |
| Titel: | Stephen Hawking's universe : an introduction to the most remarkable scientist of our time / John Boslough. |
| Förlag/År: | New York, NY : Avon Books, 1989, c1985. |
| Omfång: | 149 s. [8] s. of plates : ill. ; 18 cm. Pocket. |
| Anmärkning: | ch. 1. Quarks and quasars -- ch. 2. Against the odds -- ch. 3. Galileos eyes -- ch. 4. Einstein connection -- ch. 5. Black-hole encounter -- ch. 6. Exploding black holes -- ch. 7. Final question -- ch. 8. Bubble or bang -- ch. 9. Anthropic principle. |
| Anmärkning: | Includes index. |
| ISBN: | 0380707632 |
| Ämnesord: | Hawking, S. W. (Stephen W.) |
| Ämnesord: | Cosmology. |
| Ämnesord: | Physicists |
| Kategori: | Naturvetenskap
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 40 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10671 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Chandler, A Bertram, 1912- |
| Titel: | Kosmisk gåta / A. Bertram Chandler ; övers.: Katarina Henry. Till Venus! Till Venus! / Donald A. Wollheim ; övers.: Katarina Henry |
| Förlag/År: | Bromma : Delta, 1982 ; (Vänersborg : Vänersborgs boktr.) |
| Omfång: | 111, [1], 104 s. ; 19 cm. |
| Serie: | Delta science fiction, 99-0104301-8 ; 153 |
| ISBN: | 91-7228-301-7 |
| Medarbetare: | Henry, Katarina (översättare) |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | He=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 65 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10672 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Van Vogt, A E (Alfred Elton), 1912-2000. |
| Titel: | Styrd mot avgrunden / A. E. Van Vogt ; översättning: Inge R. L. Larsson |
| Upplaga: | Första svenska upplaga 1975 |
| Omfång: | Pocket |
| ISBN: | 91-32-41147-2 |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Lite snedläst | 30 kr. |
| Ex.2: | Fint skick | 20 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10673 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Crona, Börje, 1932- |
| Titel: | Värld i fara / Börje Crona |
| Förlag/År: | Stockholm : Laissez faire, 1986 ; (Falun : Scandbook) |
| Omfång: | 154, [5] s. ; 18 cm. Pocket |
| Serie: | Galax, 99-0558943-0 ; 7 |
| ISBN: | 91-7648-049-6 |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10674 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Yorke, Margaret |
| Titel: | Den du minst anar : [kriminalroman] / Margaret Yorke ; översättning av Astrid Borger |
| Förlag/År: | Stockholm : Tiden, 1987 ; (Finland) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 184 s. ; 19 cm. |
| Orginaltitel: | No medals for the major. |
| ISBN: | 91-550-2970-1 |
| Medarbetare: | Borger, Astrid, 1912-1985 (översättare) |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 40 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10675 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Leinster, Murray, pseud. för Will F. Jenkins |
| Titel: | Glömd planet / Murray Leinster ; [övers. från engelskan av Carl Henner] |
| Förlag/År: | Stockholm : Lindqvist, 1969 |
| Omfång: | 160 s. Pocket |
| Orginaltitel: | The forgotten planet. |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Bra skick Lätt sliten | 25 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10676 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Zeigfreid, Karl |
| Titel: | Morgondagens värld / Karl Zeigfreid ; Övers. från engelskan av Inge Larsson |
| Upplaga: | Första svenska upplaga 1969 |
| Omfång: | Pocket |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Lätt snedläst | 25 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10677 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Yorke, Margaret |
| Titel: | Nästan sant / Margaret Yorke ; översättning av Britte-Marie Bergström |
| Förlag/År: | Stockholm : MånPocket, 1996 ; (Danmark) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 298 s. ; 18 cm. Pocket |
| Orginaltitel: | Almost the truth. |
| Serie: | MånPocket, 99-0184541-6 |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1995 |
| ISBN: | 91-7643-251-3 |
| Medarbetare: | Bergström, Britte-Marie (översättare) |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Överstruken namnteckning. | 30 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10678 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Sex kvinnors lusta : [en erotisk bok] / huvudredaktör: Birgitta Stenberg ; [Anne Marie Berglund ...] |
| Förlag/År: | Stockholm : MånPocket, 1994 ; (Norge) |
| Omfång: | 200, [7] s. ; 18 cm. Pocket |
| Serie: | MånPocket, 99-0184541-6 |
| Anmärkning: | Tidigare utg. i delvis annat urval |
| ISBN: | 91-7643-027-8 |
| Medarbetare: | Stenberg, Birgitta, 1932- (medarbetare) |
| Medarbetare: | Berglund, Anne-Marie, 1952- (medarbetare) |
| Genre: | Erotica |
| SAB-kod: | Hc.016(s) |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Noveller
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 40 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10679 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Hedenius, Ingemar, 1908-1982 |
| Titel: | Om människans moraliska villkor / Ingemar Hedenius |
| Förlag/År: | Göteborg : Författarförl. ; [Solna] : [Seelig], 1972 ; (Uddevalla : Bohusläningen) |
| Omfång: | 330 s. |
| ISBN: | 91-7054-085-3 |
| SAB-kod: | Dg |
| Ämnesord: | Ethics |
| Ämnesord: | Etik |
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Etik
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Förlagsstämpel | 85 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10680 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Hedenius, Ingemar, 1908-1982 |
| Titel: | Om rätt och moral / Ingemar Hedenius |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1963 ; (Stockholm : V. Pettersson) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 155 s. Pocket |
| Serie: | W & W-serien, 0509-5069 ; 5 |
| SAB-kod: | Dg |
| SAB-kod: | O:d |
| Ämnesord: | Etik |
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Etik
|
| Kategori: | Samhällsvetenskap och rättsvetenskap
> Samhälls- och rättsvetenskapens filosofi
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10681 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Gorkij, Maksim, 1868-1936 |
| Titel: | Urspårade och andra noveller / Maksim Gorkij ; [översättning från ryska av Walborg Hedberg] |
| Förlag/År: | Stockholm : Forum, 1956 ; (Finland) |
| Omfång: | 247 s. Häftad |
| Serie: | Forumbiblioteket, 99-0110069-0 ; 87 |
| SAB-kod: | Hma.016=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Ryska
|
|
|
| Ex. 1: | Namnteckning Fint skick | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10682 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Andersson, Claes, 1937- |
| Titel: | Jag har mött dem : dikter 1962-1974 / Claes Andersson |
| Förlag/År: | Helsingfors : Söderström, 1976 |
| Omfång: | 103, [1] s. ; 20 cm. Häftad |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 2. uppl., 1976 |
| ISBN: | 951-52-0333-3 |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Finlandssvensk litteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick 2:a uppl | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10683 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Linde, Gunnel, 1924- |
| Titel: | Fröken Ensam Hemma åker gungstol / omslag och illustr. av Hans Arnold ; musik av Håkan Norlén och Ulf Peder Olrog |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1963 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 118, [5] s. : ill. Inbunden |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | uHc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Småbarnsberättelser och sagor
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Lätt sliten rygg med naggade hörn. Ngn enstaka smärre fläckad sida. | 200 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10684 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Linde, Gunnel, 1924- |
| Titel: | Lurituri / omslag och illustr. av Iben Clante ; musik av Lasse Eriksson |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1959 ; (Bonnier : Stockholm) |
| Omfång: | 89 s. : ill. Inbunden |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | uHc |
| Ämnesord: | Barnböcker |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Småbarnsberättelser och sagor
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick 6:e - 10:e tus | 200 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10685 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Linde, Gunnel, 1924- |
| Titel: | Jag är en varulvsunge / Gunnel Linde ; teckningar av Hans Arnold |
| Förlag/År: | Bonnier |
| Upplaga: | Originalupplaga 1972 |
| Omfång: | Inbunden |
| Serie: | Bonniers illustrerade barnböcker |
| ISBN: | 91-0-037745-7 |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | uHcg |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Skönlitteratur för mellanåldern
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Ou. | 100 kr. | Såld! |
| Ex.2: | Mycket fint skick Orginalupplaga | 120 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10686 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Linde, Gunnel, 1924- |
| Titel: | Dingo - rymmare utan fasttagare / Gunnel Linde ; teckningar av Tord Nygren |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonniers juniorförl., 1981 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 145, [2] s. : ill. ; 21 cm Inbunden. |
| Serie: | Bonniers illustrerade barnböcker, 99-0125790-5 |
| ISBN: | 91-48-50574-9 |
| Medarbetare: | Nygren, Tord, 1936- (illustratör) |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | uHc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Småbarnsberättelser och sagor
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Ou | 65 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10687 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Linde, Gunnel, 1924- |
| Titel: | En som har tur / Gunnel Linde ; bilder av Tord Nygren |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1993 ; (Södertälje : Fingraf) |
| Omfång: | 85, [1] s. : ill. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1993 |
| ISBN: | 91-1-927452-1 |
| Medarbetare: | Nygren, Tord, 1936- (illustratör) |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | Hc,u |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Småbarnsberättelser och sagor
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Ou. | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10688 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Linde, Gunnel, 1924 |
| Titel: | Den vita stenen / omslag och illustrationer av Eric Palmquist |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1964 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 160 s. Inbunden |
| Medarbetare: | Palmquist, Eric, 1908-1999 (illustratör) |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | uHc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Småbarnsberättelser och sagor
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Namnteckning. Orginalutgåva. | 90 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10689 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Linde, Gunnel, 1924- |
| Titel: | Mamm- och pappsagor / Gunnel Linde ; teckningar av Svend Otto S. |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonniers juniorförl., 1980 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 124, [1] s. : ill. ; 20 cm Inbunden. |
| Serie: | Önskeboken, 99-0186112-8 |
| ISBN: | 91-48-50241-3 |
| Medarbetare: | Otto, Svend, 1916- (illustratör) |
| Medarbetare: | S., Svend Otto (illustratör) |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | uHc |
| Ämnesord: | Barnbok |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Småbarnsberättelser och sagor
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 80 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10690 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Linde, Gunnel, 1924- |
| Titel: | Fröken Ensam Hemma åker gungstol / Gunnel Linde ; [omslag och illustrationer av Hans Arnold ; musik av Håkan Norlén och Ulf Peder Olrog] |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonniers juniorförl., 1993 ; (Falun : ScandBook) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 118, [5] s. : ill., musiknoter ; 21 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1963 |
| ISBN: | 91-48-52153-1 |
| Medarbetare: | Olrog, Ulf Peder, 1919-1972 cmp |
| Medarbetare: | Arnold, Hans, 1925- (illustratör) |
| Medarbetare: | Norlén, Håkan cmp |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | Hc,u |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Småbarnsberättelser och sagor
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 120 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10691 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Linde, Gunnel, 1924- |
| Titel: | Den olydiga ballongen / Gunnel Linde ; ill. av Hans Arnold ; [melodier: Bo Sundblad] |
| Förlag/År: | Stockholm : Litteraturfrämjandet, 1985 ; (Kungsbacka : Elander) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 160 s. : ill., musiknoter ; 18 cm. Pocket |
| Serie: | En bok för alla barn och ungdomar, 99-0204092-6 |
| ISBN: | 91-7448-343-9 |
| Medarbetare: | Arnold, Hans, 1925- (illustratör) |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | uHc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Småbarnsberättelser och sagor
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 45 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10692 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Linde, Gunnel, 1924- |
| Titel: | Tacka vet jag Skorstensgränd / omslag och illlustr. av Ilon Wikland |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1959 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 164, [2] s., 2 pl.-bl. : ill. Inbunden |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | uHc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Småbarnsberättelser och sagor
|
|
|
| Ex.1: | Bra skick En smärre skrapskada på omslaget. Märke efter klisteretikett. Tillskrift.Ou. | 95 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10693 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Linde, Gunnel, 1924- |
| Titel: | Osynliga klubben och hönshusbåten / omslag och illustr. av Eric Palmquist |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1958 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 141, [2] s. : ill. Inbunden |
| Serie: | Önskeböckerna, 99-0163881-X ; 191 |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | uHc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Skönlitteratur för mellanåldern
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Ou. | 85 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10694 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Linde, Gunnel, 1924- |
| Titel: | Osynliga klubben och Kungliga spöket / Gunnel Linde ; illustrationer Eric Palmquist |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1960 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 164 s. : ill. Inbunden |
| Serie: | Önskeböckerna, 99-0163881-X ; 234 |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | uHc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Skönlitteratur för mellanåldern
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Lätt naggade kanter och hörn. Ou. | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10695 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Plinius, d.y., ca 61-ca 114 |
| Titel: | Plinius den yngres brev / övers. av Axel Mattsson |
| Förlag/År: | Stockholm : LiberFörlag, 1983 ; (Stockholm : LiberTryck) |
| Upplaga: | 1. uppl. |
| Omfång: | 307 s. ; 23 cm. Häftad |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1984 |
| ISBN: | 91-38-60049-8 |
| Medarbetare: | Mattsson, Axel, 1904-1992 (översättare) |
| SAB-kod: | Hoc=c |
| Ämnesord: | Brev |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Latin
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Blekt rygg. | 140 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10696 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Florin, Magnus, 1955- |
| Titel: | Tror du på denna historia? / Magnus Florin |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1992 ; (Uddevalla : Risberg) |
| Omfång: | 61, [3] s. ; 17 cm. Häftad |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1992 |
| ISBN: | 91-0-055303-4 |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Ovanlig. Ou. | 120 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10697 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Morante, Elsa, 1912-1985 |
| Titel: | Arturos ö / Elsa Morante ; övers. av Karin Alin |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1959 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 352, [2] s. Häftad |
| Orginaltitel: | L'isola di Arturo |
| Medarbetare: | Alin, Karin, 1892-1974 (översättare) |
| SAB-kod: | Hi.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Italienska
|
|
|
| Ex.1: | Namnteckning Fint skick Första (och enda) sv utg. | 125 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10698 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Erixon, Sigurd, 1888-1968 |
| Titel: | Gammal mässing / Sigurd Erixon |
| Förlag/År: | Västerås : Ica-förl., 1965 |
| Upplaga: | 2. uppl. |
| Omfång: | 111 s. : ill. Häftad |
| SAB-kod: | Ihed-c |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Konsthantverk
> Tenn- och mässingsarbeten
|
|
|
| Ex. 1: | Namnteckning Fint skick | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10699 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Hellén, Anders, pseud. för Carl Greek |
| Titel: | Ljugande malm / Anders Hellén |
| Förlag/År: | Stockholm : Verbum, 1988 ; (Göteborg : Graphic Systems) |
| Upplaga: | [Ny uppl.] |
| Omfång: | 146 s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | 1. uppl. med titeln: En ljugande malm |
| ISBN: | 91-526-1549-9 |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick En av de absolut bästa svenska detektivromanerna genom tiderna. | 65 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10700 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Kihlgård, Peter, 1954- |
| Titel: | Manschettvisa / Peter Kihlgård |
| Förlag/År: | Stockholm : Prisma, 1982 ; (Vällingby : Offsettryck) |
| Omfång: | 136 s. ; 22 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-518-1612-1 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Debutromanen. Ou. | 200 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10701 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Kästner, Erich, 1899-1974 |
| Titel: | Den 35 maj / övers. av Verna Lindberg ; omslag och illustr. av Martin Lamm |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1960 |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 95, [1] s. : ill. Inbunden |
| Orginaltitel: | Der 35. Mai. |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | Hf=c,u |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Småbarnsberättelser och sagor
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Naggade hörn | 100 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10702 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lefebvre, Georges |
| Titel: | 1789 : franska revolutionens bakgrund och orsaker / Georges Lefebvre ; [övers. från franska av Claes Gripenberg ; fackgranskning av Stefan Björklund] |
| Förlag/År: | Stockholm : Ordfront, 1982 ; (Stockholm : Ordfront) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 191 s. ; 21 cm. |
| Orginaltitel: | Quatre-vingt-neuf. |
| Serie: | Demokratiskt bibliotek, 99-0339355-5 |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: [Ny tr.], 1988 (Södertälje : Fingraf) |
| ISBN: | 91-7324-178-4 |
| Medarbetare: | Björklund, Stefan (illustratör) |
| Medarbetare: | Gripenberg, Claës, 1911-1976 (översättare) |
| SAB-kod: | Kj.451 |
| Ämnesord: | Franska revolutionen |
| Kategori: | Historia
> Frankrike
> Franska revolutionen
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 95 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10703 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Barthes, Roland, 1915-1980 |
| Titel: | A Barthes reader / edited, and with an introduction, by Susan Sontag |
| Förlag/År: | London : Vintage, 1993 |
| Upplaga: | Vintage ed. |
| Omfång: | 495 s., [8] pl.-s. : ill. ; 20 cm Pocket. |
| Anmärkning: | Translated from the French. |
| ISBN: | 0-09-922491-7 |
| Medarbetare: | Sontag, Susan, 1933-2004 (medarbetare) |
| SAB-kod: | Bb |
| Kategori: | Allmänt och blandat
> Allmänna samlingsverk
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Ett veck på omslagets framsida | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10704 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Wilde, Oscar, 1854-1900 |
| Titel: | Oscar Wilde : ett urval / urval: Lena Olausson och Rune Olausson ; översättning: Rune Olausson ... |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1998 ; (Smedjebacken : Fälth & Hässler) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 287, [1] s. ; 21 cm. Häftad |
| ISBN: | 91-1-300455-7 |
| Medarbetare: | Olausson, Lena, 1934- (medarbetare) |
| Medarbetare: | Olausson, Rune, 1933- (medarbetare) |
| SAB-kod: | He=c |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 70 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10705 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | David-Néel, Alexandra |
| Titel: | Bland mystiker och magiker i Tibet / Alexandra David-Néel ; översättning av Britt Arenander |
| Förlag/År: | Stockholm : Alba, 1988 ; (Malmö : Norden) |
| Omfång: | 318 s. (318, [1] s.) ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Mystiques et magiciens du Tibet. |
| ISBN: | 91-7458-992-X |
| Medarbetare: | Arenander, Britt, 1941- (översättare) |
| SAB-kod: | Cmectbb |
| SAB-kod: | Noeak.07 |
| Ämnesord: | Lamaism |
| Kategori: | Religion
> Religionshistoria
> Lamaism
|
| Kategori: | Geografi
> Asien
> Tibet
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 150 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10706 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Rosen, Björn von, 1905-1989 |
| Titel: | Samlade berättelser : berättelser om det osäkra livet / Björn von Rosen |
| Förlag/År: | Stockholm : Alba, 1985 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 162 s. ; 22 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-7458-748-X |
| SAB-kod: | Hc |
| Ämnesord: | Noveller |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Lite lagerslitet omslag. | 70 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10707 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Auster, Paul, 1947- |
| Titel: | Månpalatset : roman / Paul Auster ; översättning av Love Kellberg |
| Förlag/År: | Johanneshov : Hammarström & Åberg, 1990 ; (Värnamo : Fälth) |
| Upplaga: | 1. uppl. |
| Omfång: | 285 s. ; 24 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Moon Palace. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1990 |
| ISBN: | 91-7638-126-9 |
| Medarbetare: | Kellberg, Love, 1954- (översättare) |
| SAB-kod: | He.01=c |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Ämnesord: | Roman |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Naggat skyddsomslag. Första sv utg. | 160 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10708 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Hård af Segerstad, Ulf, 1915-2006 |
| Titel: | Dakkan : en bok om samernas slöjd / text: Ulf Hård af Segerstad ; bild & bildtext: Gösta Andersson, Pål-Nils Nilsson |
| Förlag/År: | Stockholm : Utbildningsförl., 1971 ; (Uppsala : A & W) |
| Omfång: | 102 s. : ill. Inbunden |
| Medarbetare: | Andersson, Gösta, 1927- |
| Medarbetare: | Nilsson, Pål-Nils, 1929-2002 |
| SAB-kod: | Mcs |
| Kategori: | Etnografi, socialantropologi och etnologi
> Sverige
> Samer
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Om sameslöjd mm. | 160 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10709 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Camus, Albert, 1913-1960 |
| Titel: | Fallet / Albert Camus ; [översättning av Eva Alexanderson] |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1957 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 149 s. Häftad |
| Serie: | Panacheserien, 99-0117874-6 |
| Medarbetare: | Alexanderson, Eva, 1911-1994 (översättare) |
| SAB-kod: | H |
| Kategori: | Skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Första sv utg | 145 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10710 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Dick, Philip K |
| Titel: | Flöda min gråt sa polisen : [roman] / Philip K. Dick ; till svenska av Sven Christer Swahn |
| Förlag/År: | Malmö : Bernce, 1975 ; (Uddevalla : Bohusläns grafiska) |
| Omfång: | 288 s. Pocket |
| Orginaltitel: | Flow my tears, the policeman said. |
| Serie: | Science fiction & fantastica, 99-0736122-4 |
| ISBN: | 91-500-0334-8 |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Första (och enda) svenska utgåva Fint skick Ett veckat hörn | 90 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10711 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Ahlrud, Sivar |
| Titel: | Ångbåtsmysteriet / Sivar Ahlrud |
| Förlag/År: | Stockholm : B. Wahlström, 1983 ; (Falun : Scandbook) |
| Omfång: | [1], 154, [2] s. ; 18 cm Inbunden. |
| Serie: | B. Wahlströms ungdomsböcker, 99-0117885-1 ; 2279 |
| ISBN: | 91-32-12273-X |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | uHc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Skönlitteratur för mellanåldern
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Den sista boken i tvillingdeckar-serien. Ovanlig. | 100 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10712 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Nykvist, Karin, 1970- |
| Titel: | Poesi som poetik : idéer om diktkonst i Jesper Svenbros lyrik / Karin Nykvist |
| Förlag/År: | Lund : Nordic Academic Press, 2002 (Falun : ScandBook) |
| Omfång: | 300 s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Diss. Lund : Univ., 2002 |
| Anmärkning: | Med sammanfattning på engelska |
| ISBN: | 91-89116-46-1 |
| SAB-kod: | Gcz Svenbro, Jesper |
| Ämnesord: | Svenbro, Jesper, 1944- |
| Ämnesord: | Poeter |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Särskilda svenska författare
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 150 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10713 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Wells, H, G, 1866-1946 |
| Titel: | Gudarnas föda / [till svenska av Dagny Henschen och Hilda Holmberg] |
| Förlag/År: | Stockholm : Natur och kultur, 1952 |
| Omfång: | 284 s. Häftad |
| Orginaltitel: | The food of the Gods. |
| Genre: | Science fiction |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick En genomgående fläck på ca 10 sidor i mitten av boken. I övrigt fin. Första sv utg. | 65 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10714 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Filosofin genom tiderna. [D. 1], Antiken, medeltiden, renässansen |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1976 |
| Upplaga: | [Ny tr.] |
| Omfång: | 462, [1] s., [4] pl.-bl. Inbunden. |
| Medarbetare: | Marc-Wogau, Konrad, 1902-1991 (utgivare) |
| SAB-kod: | D |
| Ämnesord: | Philosophy |
| Kategori: | Filosofi och psykologi
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Lätt blekt | 145 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10716 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Patterson, James, 1947- |
| Titel: | Den 1:a att dö / James Patterson ; översättning: Nils Larsson |
| Förlag/År: | Stockholm : Prisma, 2003 (Finland) |
| Omfång: | 318, [1] s. ; 24 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | 1st to die |
| Anmärkning: | Första svenska upplaga 2003 |
| Anmärkning: | Även med tryckår: 2. tr., 2004 |
| ISBN: | 91-518-4151-7 |
| Medarbetare: | Larsson, Nils (översättare) |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Heq.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 85 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10717 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Gibson, William, 1948- |
| Titel: | Känna mönster / William Gibson ; översättning av Molle Kanmert Sjölander |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedts, 2005 (Falun : Scandbook) |
| Omfång: | 356, [3] s. ; 24 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Första svenska upplaga 2005 |
| ISBN: | 91-1-301271-1 |
| Medarbetare: | Kanmert Sjölander, Molle, 1967- (översättare) |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Heq.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Första (och enda) svenska utgåva Mycket fint skick | 150 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10718 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Bengtsson, Jan, 1949- |
| Titel: | Fenomenologiska utflykter : människa och vetenskap ur ett livsvärldsperspektiv / Jan Bengtsson |
| Förlag/År: | Göteborg : Daidalos, 1998 ; (Uddevalla : Mediaprint) |
| Omfång: | 276 s. ; 21 cm. Häftad |
| ISBN: | 91-7173-059-1 |
| SAB-kod: | Dbccb |
| Ämnesord: | Fenomenologi |
| Ämnesord: | Samhällsvetenskap |
| Ämnesord: | Humaniora |
| Ämnesord: | Phenomenology |
| Ämnesord: | Humanities |
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Filosofins historia
> Fenomenologisk filosofi och existentialism
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 130 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10719 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Drower, George |
| Titel: | Trädgårdens mästare : förnyare och uppfinningar i trädgårdshistorien / George Drower ; översättning: Ulf Gyllenhak ; [faktagranskning : Lennart Engstrand] |
| Förlag/År: | Lund : Historiska media, 2002 (Falun : Scandbook) |
| Omfång: | 268, [1] s. : ill. ; 21 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Gardeners, gurus and grubs. |
| ISBN: | 91-89442-44-X |
| Medarbetare: | Gyllenhak, Ulf, 1958- (översättare) |
| SAB-kod: | Lsqe |
| SAB-kod: | Qe:k |
| Ämnesord: | biographies |
| Ämnesord: | history |
| Ämnesord: | Gardens Ą History |
| Ämnesord: | Trädgårdar |
| Ämnesord: | plant protection |
| Ämnesord: | gardening |
| Ämnesord: | Trädgårdsredskap |
| Ämnesord: | Trädgårdsväxter |
| Ämnesord: | Trädgårdsmästare |
| Ämnesord: | innovation |
| Ämnesord: | gardening equipment |
| Ämnesord: | plant introduction |
| Kategori: | Biografi
> Biografiska samlingar
> Ekonomi och näringsväsen
|
| Kategori: | Ekonomi och näringsväsen
> Trädgårdsskötsel
> Trädgårdsskötselns och trädgårdsforskningens historia
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 140 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10720 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Bäck, Tomas Mikael, 1946- |
| Titel: | Väggvitt / Tomas Mikael Bäck |
| Förlag/År: | Esbo : Schildt, 2003 |
| Omfång: | 80 s. Häftad |
| ISBN: | 951-50-1333-X |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Hcd.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Finlandssvensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Ou. | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10721 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Burroughs, William S, 1914-1997 |
| Titel: | Novaexpressen / William S. Burroughs ; Torsten Ekbom, översättning |
| Förlag/År: | Göteborg : Funclub, 2005 (Munkedal : Munkreklam) |
| Upplaga: | [Ny utg.] / Anders Lundberg och Jonas Thente, revidering och adaptering ; Jonas (J) Magnusson, efterord |
| Omfång: | 198 s. ; 20 cm. Häftad |
| Anmärkning: | Numrerad 003 |
| Anmärkning: | Första svenska upplaga 1968 med titeln: Nova express. Första upplaga i denna version 2005 |
| ISBN: | 91-975690-2-X |
| Medarbetare: | Lundberg, Anders, 1966- (översättare) |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Heq.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Nyskick | 125 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10722 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Harrison, Dick, 1966- |
| Titel: | Uppror och allianser : politiskt våld i 1400-talets svenska bondesamhälle / Dick Harrison |
| Förlag/År: | Lund Historiska media 2004 (Lettland) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 141, [2] s. : ill. ; 19 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-85057-37-1 |
| SAB-kod: | Kc.34 |
| Ämnesord: | Bondeuppror |
| Kategori: | Historia
> Sverige
> Senare medeltiden 1319-1520
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Nyskick | 75 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10723 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lindström, Tuija, 1950- art |
| Titel: | Tuija Lindström : look at us : 5 juni-22 augusti, 2004, Liljevalchs konsthall / [katalogredaktion / editors: Niclas Östlind, Lollo Fogelström ; översättning / translation: William Jewson] |
| Förlag/År: | Stockholm : Liljevalchs konsthall, 2004 (Värnamo : Fälth & Hässler) |
| Omfång: | 237 s. ill. (vissa i färg). Häftad |
| Serie: | Liljevalchs katalog, 0349-1137 ; 465 |
| Anmärkning: | Parallelltext på svenska och engelska |
| ISBN: | 91-86828-81-9 |
| Medarbetare: | Östlind, Niclas, 1966- (utgivare) |
| Medarbetare: | Fogelström, Lollo, 1954- (utgivare) |
| Medarbetare: | Jewson, William (översättare) |
| SAB-kod: | Inz Lindström, Tuija |
| Ämnesord: | Lindström, Tuija, 1950- utställningskataloger |
| Ämnesord: | Kvinnliga fotografer |
| Ämnesord: | Kvinnliga fotografer |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Konst, musik, teater och film
> Lindström, Tuija
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 350 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10724 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Dahlby, Frithiof, 1903-1987. |
| Titel: | Symboler och tecken : förkortad upplaga av De heliga tecknens hemlighet / Frithiof Dahlby ; teckningar av Curt Blixt |
| Förlag/År: | Stockholm : Verbum, 1968 ; (Stockholm : Tryckman) |
| Upplaga: | 2. uppl. |
| Omfång: | 125 s. Pocket |
| Serie: | Verbum-serien, 99-0150665-4 |
| SAB-kod: | Chd |
| Kategori: | Religion
> Gudstjänsten
> Kyrkliga symboler och redskap
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Märke efter prislapp på baksidan. | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10725 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Moorcock, Michael, 1939- |
| Titel: | The bull and the spear / Michael Moorcock. |
| Förlag/År: | London : Quartet Books, 1973 (1974 printing) |
| Omfång: | [6], 150, [4] s. ; 19 cm. Pocket |
| Anmärkning: | Advertisements on p. [2-4] at end. |
| ISBN: | 0704310589 |
| Genre: | Fantasy |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Exlibris. Namnteckning | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10726 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Capote, Truman, 1924-1984 |
| Titel: | The grass harp : A tree of night : and other stories / Truman Capote |
| Förlag/År: | New York : Signet books, 1961 |
| Omfång: | 216 s. Pocket |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Några småveck på omslaget. Namnteckning | 60 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10727 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Leiber, Fritz, 1910- |
| Titel: | The knight and knave of swords / Fritz Leiber. |
| Förlag/År: | New York : Ace Books : Berkley Pub. Group, 1990, c1988. |
| Upplaga: | Ace ed. |
| Omfång: | 292 s. ; 18 cm. Pocket |
| ISBN: | 044145125X |
| Genre: | Fantasy |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Den 7:e boken om Fafhrd and the Gray Mouser | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10728 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Westlake, Donald E |
| Titel: | 361 / by Donald E. Westlake. |
| Förlag/År: | New York : Hard Case Crime, c1962. |
| Omfång: | 207 s. ; 18 cm. Pocket. |
| Anmärkning: | Originally published: New York : Random House, 1962. |
| Anmärkning: | Complete and unabridged--Cover. |
| Anmärkning: | A hard case crime novel. |
| Anmärkning: | HCC-009--Spine. |
| ISBN: | 0843953578 |
| Genre: | Deckare |
| Genre: | Noir fiction |
| Ämnesord: | Revenge |
| Ämnesord: | New York (N.Y.) |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Ej översatt till svenska | 40 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10729 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Beckett, Samuel, 1906-1989 |
| Titel: | I väntan på Godot : pjäs i två akter / Samuel Beckett ; översättning av Lill-Inger Eriksson och Göran O. Eriksson |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1997 ; (Danmark) |
| Upplaga: | [Ny utg.] / 4. uppl. |
| Omfång: | 114, [1] s. ; 18 cm. Pocket |
| Orginaltitel: | En attendant Godot. |
| Serie: | Delfinserien, 0346-6574 |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1957 |
| ISBN: | 91-0-056577-6 |
| Medarbetare: | Eriksson, Göran O., 1929-1993 (översättare) |
| Medarbetare: | Eriksson, Lill-Inger (översättare) |
| SAB-kod: | Hj.02=c |
| SAB-kod: | Hcej.02 |
| Ämnesord: | Skönlitteratur |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Franska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 45 kr. |
| Ex.2: | Mycket fint skick | 45 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10730 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Proust, Marcel, 1871-1922 |
| Titel: | På spaning efter den tid som flytt. 2, I skuggan av unga flickor i blom |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1993 ; (Danmark) |
| Omfång: | 583, [4] s. Pocket |
| Orginaltitel: | Ā l'ombre des jeunes filles en fleurs. |
| Anmärkning: | "Även tillg. med tryckår: 2.-3. tr., 1993 ; 4. tr., 2005 ; 7. tr., 2005" |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1964-1982 |
| ISBN: | 91-0-055576-2 |
| Medarbetare: | Vallquist, Gunnel, 1918- (översättare) |
| SAB-kod: | Hcej.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Franska
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10731 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Proust, Marcel, 1871-1922 |
| Titel: | På spaning efter den tid som flytt. 3, Kring Guermantes |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1993 ; (Danmark) |
| Omfång: | 662, [3] s. Pocket |
| Orginaltitel: | Le côté de Guermantes. |
| Anmärkning: | "Även med tryckår: 2.-3. tr., 1993 ; 4. tr., 2005" |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1964-1982 |
| ISBN: | 91-0-055578-9 |
| Medarbetare: | Vallquist, Gunnel, 1918- (översättare) |
| SAB-kod: | Hcej.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Franska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10732 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Cherryh, C J |
| Titel: | Chanur's homecoming / C.J. Cherryh. |
| Förlag/År: | New York : DAW Books, 1987, c1986. |
| Omfång: | 398 s. : map ; 18 cm. Pocket. |
| Anmärkning: | Map of Compact space by David A. Cherry. |
| Anmärkning: | UE2177. |
| Anmärkning: | Cover art by Michael Whelan. |
| ISBN: | 0886771773 |
| Genre: | Science fiction |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 30 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10733 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Rand, Ayn, 1905-1982 |
| Titel: | The virtue of selfishness : a new concept of egoism / Ayn Rand ; With additional articles by Nathaniel Branden |
| Förlag/År: | New York cop. 1964 |
| Omfång: | Pocket |
| SAB-kod: | D |
| Kategori: | Filosofi och psykologi
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Denna utg Signet 196? Annat omslag | 75 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10734 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Wolfe, Tom, 1931- |
| Titel: | Mauve gloves & madmen, clutter & vine : and other stories, sketches, and essays / Tom Wolfe. |
| Förlag/År: | Toronto ; New York : Bantam Books, 1977, c1976. |
| Omfång: | 214 s. : ill. ; 18 cm. Pocket |
| Anmärkning: | Stories and sketches: Mauve gloves & madmen, clutter & vine.--The man who always peaked too soon.--The truest sport.--The commercial.--The spirit of age (and what it longs for).--The intelligent coeds guide to America.--The me decade and the third great |
| ISBN: | 0553108751 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 40 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10735 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Historia kring Göteborg / red. av Hans Andersson med bidrag av Carl-Axel Moberg ... |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1982 ; (Ungern) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 177, [3] s., [4] pl.-bl. : diagr., kart., tab. ; 18 cm. Pocket |
| ISBN: | 91-46-14139-1 |
| Medarbetare: | Moberg, Carl-Axel, 1915-1987 (medarbetare) |
| Medarbetare: | Andersson, Hans, 1936- arkeolog (utgivare) |
| SAB-kod: | Ncbi |
| Ämnesord: | Göteborg |
| Kategori: | Geografi
> Sverige
> Göteborg
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10736 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Danielsson, Tage, 1928-1985 |
| Titel: | En soffliggares dagbok 1-15 september 1968. |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1968 ; (Malmö : Norden) |
| Omfång: | 45, [2] s. : ill. Småtryck |
| Genre: | Humor |
| SAB-kod: | Hc.017 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Kåserier
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Ou. Ovanlig | 85 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10737 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Dagerman, Stig, 1923-1954 |
| Titel: | Bränt barn. / Stig Dagerman |
| Förlag/År: | Stockholm : PAN/Norstedt, 1972 ; (Stockholm : Thule) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 198, [2] s. Pocket |
| Serie: | En PAN-bok, 99-0104304-2 |
| ISBN: | 91-1-721181-6 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 45 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10738 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Franzén, Nils-Olof, 1916-1997 |
| Titel: | Agaton Sax klipper till / Nils-Olof Franzén ; [illustr. och omsl.: Åke Lewerth] |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1955 |
| Omfång: | 129, [3] s. : ill. Inbunden |
| Medarbetare: | Lewerth, Åke, 1930-1982 (illustratör) |
| Genre: | Barnböcker |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Skönlitteratur för mellanåldern
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Naggade hörn. Ett smärre skrapmärke på baksidan. Namnteckning. Orginalutgåva | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10739 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Mårtensson, Bertil, 1945- |
| Titel: | Samarkand 5617 : framtidsroman / Bertil Mårtensson |
| Förlag/År: | Stockholm : Bokád, 1976 ; (Lund : Rahm) |
| Omfång: | 253 s. ; 20 cm. Häftad |
| ISBN: | 91-7368-002-8 |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10740 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Morris, Desmond, 1928- |
| Titel: | Se på katten - och förstå din bästa vän / Desmond Morris ; till svenska av Kerstin Öhrström ; granskad och tillrättalagd för svenska förhållanden av AnnaStina Kitsnik |
| Förlag/År: | Stockholm Norstedt 1988 |
| Omfång: | Inbunden |
| ISBN: | 91-1-883322-5 |
| SAB-kod: | Qdfjb |
| Ämnesord: | Katter |
| Ämnesord: | Kattpsykologi |
| Kategori: | Ekonomi och näringsväsen
> Lantbruk
> Katter
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Lätt naggat omslag | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10741 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Kafka, Franz, 1883-1924 |
| Titel: | Aeroplanen i Brescia / Franz Kafka ; översättning: Ingegärd Martinell ; efterskrift: Karl Vennberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Författarförl., 1988 ; (Malmö : Grafica) |
| Omfång: | 122, [1] s. ; 20 cm. Inbunden |
| Orginaltitel: | Die Aeroplane in Brescia. |
| Serie: | Pilotserien, 99-0716698-7 |
| ISBN: | 91-7054-545-6 |
| Medarbetare: | Martinell, Ingegärd, 1934- (översättare) |
| SAB-kod: | Hf=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Tyska och jiddisch
|
|
|
| Ex.1: | Biblioteksband, Stämplar mm. Bra skick Första sv utg, | 40 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10742 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Beckman, Erik, 1935-1995 |
| Titel: | Samlade dikter / Erik Beckman ; förord av Fredrik Nyberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 2007 (Smedjebacken : Scandbook) |
| Omfång: | 407, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| ISBN: | 978-91-1-301621-4 |
| Genre: | Lyrik |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Nyskick | 125 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10743 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Erpenbeck, Jenny |
| Titel: | Ordbok / Jenny Erpenbeck ; översättning: Ulrika Wallenström |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 2006 (Uddevalla : Mediaprint) |
| Omfång: | 108, [1] s. ; 18 cm. Häftad |
| Anmärkning: | Första svenska upplaga 2006 |
| ISBN: | 91-0-010979-7 |
| Medarbetare: | Wallenström, Ulrika, 1944- (översättare) |
| SAB-kod: | Hf.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Tyska och jiddisch
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 130 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10744 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Byggmästar, Eva-Stina, 1967- |
| Titel: | Älvdrottningen : [dikter] / Eva-Stina Byggmästar |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 2006 |
| Omfång: | 85 s. Inbunden. |
| ISBN: | 91-46-21483-6 |
| ISBN: | 978-91-46-21483-0 |
| Internetlänk: | http://194.68.4.214/bilder/tif/9146214836.tif |
| Genre: | Lyrik, essäer |
| SAB-kod: | Hcd.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Finlandssvensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Nyskick | 125 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R10745 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Moodysson, Lukas, 1969- |
| Titel: | Apo kryp hos / Lukas Moodysson |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 2006 (Kristianstad : Kristianstads boktr.) |
| Omfång: | Ca 110 s. ; 19 cm. Häftad |
| Anmärkning: | Originalupplaga 2006 |
| ISBN: | 978-91-46-21563-9 |
| Internetlänk: | http://194.68.4.214/bilder/tif/9146215638.tif |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
>
| | |