|
|
Listor. En förteckning över antikvariatets alla böcker i listform - även sålda. Dessa sidor är främst gjorda för google och andra sökmotorer.
Du kan också pröva att söka direkt på www.antikvariat1.se.
|
|
|
|
| |
| Författare: | Garfunkel, Art |
| Titel: | Still water : prose poems / Art Garfunkel. |
| Förlag/År: | New York : E.P. Dutton, c1989. |
| Upplaga: | 1st ed. |
| Omfång: | viii, 119 s. : map ; 22 cm. Inbunden |
| ISBN: | 0525247955 |
| SAB-kod: | Heq.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
> Amerikansk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11001 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Martin, Bengt, 1933- |
| Titel: | Jag ångrar ingenting : självbiografi / Bengt Martin |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren, 1981 ; (Borås : Centraltr.) |
| Omfång: | 378, [1] s., [8] pl.-bl. ; 23 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-29-55115-3 |
| SAB-kod: | Gcz Martin, Bengt |
| Ämnesord: | Martin, Bengt, 1933- |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Särskilda svenska författare
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Lätt slitet och naggat omslag | 95 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11002 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Key-Åberg, Sandro, 1922-1991 |
| Titel: | Kort sagt liv : korta berättelser / Sandro Key-Åberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1989 ; (Uddevalla : Risberg) |
| Omfång: | 74 s. ; 24 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1989 |
| ISBN: | 91-0-047848-2 |
| SAB-kod: | Hc.016 |
| Ämnesord: | Berättelser |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Noveller
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Lätt naggat skyddsomslag och en lagard rev. Ou. | 70 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11003 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Jaskoviak, Pamela, 1966- |
| Titel: | På stranden : en annan resa : [dikter] / Pamela Jaskoviak |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier Alba, 1996 ; (Värnamo : Fälth) |
| Omfång: | 59, [1] s. ; 22 cm. Häftad |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1996 |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1996 |
| ISBN: | 91-34-51863-0 |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick 2:a tryckningen. | 65 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11004 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Olsson, Ulf, 1953- |
| Titel: | Konstruktion av en kropp : musikessäer / Ulf Olsson |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1992 ; (Värnamo : Fälth) |
| Omfång: | 139, [1] s. : ill. ; 19 cm. Häftad |
| ISBN: | 91-1-919281-9 |
| SAB-kod: | Ijx |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Musik
> Jazz, rock och populärmusik
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Om Anthony Braxton, Art Ensemble of Chicago, Thelonius Monk, Rova Saxophone Quartet, John Coltrane och Greatful Dead. | 140 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11005 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Cullberg, Johan, 1934- |
| Titel: | Dynamisk psykiatri i teori och praktik / Johan Cullberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Natur och kultur, 1988 ; (Arlöv : Berling) |
| Upplaga: | 3., rev. uppl. |
| Omfång: | 419, [1] s. : diagr., tab. ; 24 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | "Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1989 ; 3. tr., 1990 ; 4. tr., 1992" |
| ISBN: | 91-27-01983-7 |
| SAB-kod: | Docb |
| SAB-kod: | Vlb |
| SAB-kod: | Vl |
| Ämnesord: | Psychiatry |
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Psykologi
> Psykoanalys
|
| Kategori: | Medicin
> Psykiatri
> Psykiatriska behandlingsmetoder
|
| Kategori: | Medicin
> Psykiatri
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 135 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11006 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Religionshistoria : ritualer, mytologi, ikonografi / redigerad av Tim Jensen, Mikael Rothstein, Jørgen Podemann Sørensen ; [översättning från danska: Ulrika Kristiansson] |
| Förlag/År: | Nora : Nya Doxa, 1996 ; (Portugal) |
| Omfång: | 586, [9] s., [16] pl.-s. i färg : ill. ; 26 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Gyldendals religionshistorie. |
| Anmärkning: | 2. oförändr. uppl., 2004 |
| ISBN: | 91-88248-88-7 |
| Medarbetare: | Podemann Sørensen, Jørgen (medarbetare) |
| Medarbetare: | Rothstein, Mikael (medarbetare) |
| Medarbetare: | Jensen, Tim (medarbetare) |
| Medarbetare: | Kristiansson, Ulrika (översättare) |
| SAB-kod: | Cm |
| Ämnesord: | Religionshistoria |
| Ämnesord: | Religioner |
| Ämnesord: | Religion |
| Kategori: | Religion
> Religionshistoria
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 275 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11007 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Eddings, David |
| Titel: | Polgara besvärjerskan. Bok 1, Belgaraths dotter |
| Förlag/År: | Stockholm : B. Wahlström, 2000 ; (Falun : AIT Falun AB) |
| Omfång: | 430, [1] s. Inbunden. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1999 |
| ISBN: | 91-32-32454-5 |
| Medarbetare: | Eddings, Leigh |
| Genre: | Fantasy |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 75 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11008 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Illich, Ivan |
| Titel: | Genus : bidrag till en historisk kritik av jämlikheten / Ivan Illich ; i övers. av Richard Matz |
| Förlag/År: | Stockholm : LiberFörlag, 1985 ; (Stockholm : LiberTryck) |
| Upplaga: | 1. uppl. |
| Omfång: | 186 s. ; 21 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | Gender. |
| ISBN: | 91-38-90475-6 |
| Medarbetare: | Matz, Richard, 1920-1992 (översättare) |
| SAB-kod: | Ohj |
| Ämnesord: | Genus (socialt kön) |
| Ämnesord: | Könsroller |
| Ämnesord: | Jämlikhet |
| Kategori: | Samhällsvetenskap och rättsvetenskap
> Sociala frågor och socialpolitik
> Könsrollsfrågor
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 70 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11009 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Woolf, Virginia, 1882-1941 |
| Titel: | Vågorna / Virginia Woolf ; övers. och efterskrift: Jane Lundblad |
| Förlag/År: | Stockholm : Trevi, 1980 ; (Södertälje : Axling) |
| Omfång: | 280 s. ; 20 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | The waves. |
| Serie: | Fontänklassiker, 99-0203943-X |
| ISBN: | 91-7160-500-2 |
| Medarbetare: | Lundblad, Jane (översättare) |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Läsveck på rygg. Namnteckning | 120 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11010 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Alexander, Lloyd |
| Titel: | Llyrs slott / Lloyd Alexander ; <översättning: Karin Strandberg> |
| Förlag/År: | Sjöstrand |
| Upplaga: | Första svenska upplaga 1982. Första upplaga i denna version 1998 |
| Omfång: | Inbunden |
| Serie: | Krönikan om landet Prydain 3 |
| ISBN: | 91-7574-452-X |
| Genre: | Fantasy |
| SAB-kod: | uHcg |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Skönlitteratur för mellanåldern
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 80 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11011 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Alexander, Lloyd |
| Titel: | Taran Vandraren / Lloyd Alexander ; översättning: Karin Strandberg |
| Förlag/År: | Sjöstrand |
| Upplaga: | Första svenska upplaga 1983. Första upplaga i denna version 1998 |
| Omfång: | Inbunden |
| Serie: | Krönikan om landet Prydain 4 |
| ISBN: | 91-7574-453-8 |
| Genre: | Fantasy |
| SAB-kod: | uHcg |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Skönlitteratur för mellanåldern
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 80 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11012 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Tournier, Michel, 1924- |
| Titel: | De vise männen : [roman] / Michel Tournier ; övers. av C. G. Bjurström |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1982 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 233, [2] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Gaspard, Melchior & Balthazar. |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 3/4. tus., 1982 |
| ISBN: | 91-0-045683-7 |
| Medarbetare: | Bjurström, C. G., 1919-2001 (översättare) |
| SAB-kod: | Hj=c |
| Ämnesord: | Fransk skönlitteratur i svensk översättning |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Franska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Namnteckning | 95 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11013 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Vägvisare till kulturen i Uppsala län / utg. av Länsstyrelsen i Uppsala län ... ; [red.-kommitté: Anna-Märta Berg] ; [teckningar: Stig Sundberg] |
| Förlag/År: | Uppsala : Lundequistska bokh. (distr.), 1979 ; (Östervåla : Tofter) |
| Omfång: | 240 s. : ill., kart. ; 21 cm + karta |
| Anmärkning: | S. 228-233: Bibliografi |
| Medarbetare: | Berg, Anna-Märta, 1920-2002 (utgivare) |
| Medarbetare: | Sundberg, Stig (illustratör) |
| SAB-kod: | Ncaba |
| Kategori: | Geografi
> Sverige
> Uppsala län
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Ett veck på omslagets framsida | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11014 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Stugart, Martin |
| Titel: | Stockholms hemligheter : 18 stadsvandringar / Martin Stugart ; |
| Förlag/År: | Stockholm DN 2002 |
| Upplaga: | 2., utök. utg. |
| Omfång: | Inbunden |
| ISBN: | 91-7588-441-0 |
| Genre: | Stockholmiania |
| SAB-kod: | Ncaa |
| Ämnesord: | Stockholm |
| Kategori: | Geografi
> Sverige
> Stockholm och Stockholms län
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 100 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11015 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Heinlein, Robert A (Robert Anson), 1907-1988 |
| Titel: | Egen rymddräkt finnes / Robert A Heinlein ; översättning: Roland Adlerberth |
| Förlag/År: | Höganäs : Wiken, 1993 ; (Lund : BTJ-tr.) |
| Upplaga: | Rev. utg. |
| Omfång: | 345 s. ; 23 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Have space suit - will travel. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1959. Första uppl. i denna version 1993 |
| ISBN: | 91-7119-354-5 |
| Medarbetare: | Adlerberth, Roland, 1923-1993 (översättare) |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 85 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11016 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Moore, Christopher, 1957- |
| Titel: | A dirty job / Christopher Moore. |
| Förlag/År: | New York : William Morrow, c2006. |
| Upplaga: | 1st ed. |
| Omfång: | 387 s. ; 24 cm. Inbunden |
| ISBN: | 0060590270 |
| Genre: | Fantasy |
| SAB-kod: | Heq |
| Ämnesord: | Death |
| Ämnesord: | Hypochondria |
| Ämnesord: | Fathers and daughters |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
> Amerikansk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11017 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Strzelewicz, Willy |
| Titel: | De mänskliga rättigheternas historia : från den amerikanska oavhängighetsförklaringen till våra dagar / Willy Strzelewicz |
| Förlag/År: | Stockholm : Ordfront, 2001 ; (Danmark) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 342, [1] s. ; 18 cm. Pocket |
| Orginaltitel: | Der Kampf um die Menschenrechte. |
| Serie: | Ordfront Minerva, 99-3040836-3 |
| Anmärkning: | Även med tryckår: [2. tr.], 2004 |
| ISBN: | 91-7324-806-1 |
| SAB-kod: | Oc.01 |
| Ämnesord: | Mänskliga rättigheter |
| Kategori: | Samhällsvetenskap och rättsvetenskap
> Statskunskap och politik
> Grundrättigheter
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11019 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Tolkien, J R R, 1892-1973 |
| Titel: | Träd och blad / till svenska av Åke Ohlmarks |
| Förlag/År: | Stockholm : Geber, 1972 ; (Stockholm : Göteborgs offsettr.) |
| Omfång: | 117 s. Pocket |
| Anmärkning: | "Innehåll: Om sagor ; Blad av Niggle" |
| ISBN: | 91-20-03290-0 |
| Genre: | Fantasy |
| SAB-kod: | G.04 |
| SAB-kod: | Hce |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Essäer och litteraturkritik
|
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 30 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11020 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Key-Åberg, Sandro, 1922-1991 |
| Titel: | O : scenprator |
| Förlag/År: | Stockholm : Aldus/Bonnier, 1965 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 138 s. Pocket |
| Serie: | Delfinböckerna, 0416-900X ; 198 |
| SAB-kod: | Hc.02 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Dramatik
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Ou. | 65 kr. | Såld! |
| Ex.2: | Fint skick Ou | 60 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11021 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Mann, Thomas, 1875-1955 |
| Titel: | Svindlaren Felix Krulls bekännelser / Thomas Mann ; övers. av Nils Holmberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Forum, 1975 ; (Uddevalla : Bohusläningen) |
| Upplaga: | [Ny uppl.] |
| Omfång: | 352 s. Häftad. |
| Orginaltitel: | Bekenntnisse des Hochstaplers Felix Krull. |
| Serie: | Forumbiblioteket, 99-0110069-0 |
| ISBN: | 91-37-05877-0 |
| ISBN: | 91-37-05876-2 |
| SAB-kod: | Hce |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11022 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Det är från polisen- : en deckarantologi / [sammanställd] av Jan Broberg |
| Förlag/År: | Stockholm : En bok för alla, 1999 ; (Avesta : Svenska tryckcentralen) |
| Omfång: | 359 s. ; 18 cm. Pocket |
| Serie: | En bok för alla, 99-0130108-4 |
| ISBN: | 91-7221-065-6 |
| Medarbetare: | Broberg, Jan, 1932- (medarbetare) |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | He.016(s)=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 30 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11023 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Bradbury, Ray, 1920- |
| Titel: | Den kalla vinden och den varma / övers. av Gunnar Barklund |
| Förlag/År: | Stockholm : PAN/Norstedt, 1973 ; (Stockholm : Thule) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 271, [1] s. Pocket |
| Orginaltitel: | I sing the body electric!. |
| Serie: | En PAN-bok, 99-0104304-2 |
| ISBN: | 91-1-721341-X |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Hce |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 45 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11024 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Orton, Gavin |
| Titel: | Eyvind Johnson : en monografi / Gavin Orton ; övers. av Gunnar Barklund |
| Förlag/År: | Stockholm : Aldus, 1974 ; (Malmö : Beyrond) |
| Omfång: | 175 s. Pocket |
| Serie: | Aldusserien, 0346-5454 ; 433 |
| ISBN: | 91-0-039665-6 |
| SAB-kod: | Gcz Johnson, Eyvind |
| Ämnesord: | Johnson, Eyvind, 1900-1976 |
| Ämnesord: | Johnson, Eyvind |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Särskilda svenska författare
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Dedikation av översättaren. Första sv utg. | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11025 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Tersman, Folke, 1964- |
| Titel: | Fem filosofiska frågor / Folke Tersman |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 2003 (Danmark) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 158, [1] s. ; 18 cm. Pocket |
| Anmärkning: | "Även med tryckår: [Ny tr.], 2004 ; [Ny tr.], 2006" |
| ISBN: | 91-46-20278-1 |
| SAB-kod: | D |
| Ämnesord: | Paradoxer |
| Ämnesord: | Philosophy |
| Ämnesord: | Paradox |
| Ämnesord: | Filosofi |
| Kategori: | Filosofi och psykologi
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Tillskrift | 45 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11026 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Moorcock, Michael, 1939- |
| Titel: | Runstaven / Michael Moorcock ; översättning: Magnus Eriksson |
| Förlag/År: | Stockholm : Target Games, 1993 ; (Frankrike) |
| Omfång: | 154, [3] s. ; 18 cm. Pocket |
| Orginaltitel: | The runestaff. |
| Serie: | Fantasyroman, 99-0913276-1 ; 50 |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1993 |
| ISBN: | 91-7898-220-0 |
| Medarbetare: | Eriksson, Magnus (översättare) |
| Genre: | Fantasy |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 45 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11027 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Petrarca, Francesco, 1304-1374 |
| Titel: | Kärleksdikter / Francesco Petrarca ; i tolkning av Ingvar Björkeson ; inledning av Bengt Holmqvist |
| Förlag/År: | Stockholm : Natur och kultur, 2002 (Danmark) |
| Upplaga: | 2. pocketutg. |
| Omfång: | 257 s. ; 18 cm. Pocket |
| Orginaltitel: | Il canzoniere. |
| Serie: | NoK pocket, 99-0119834-8 |
| Anmärkning: | Parallelltext på svenska och italienska |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1989 |
| ISBN: | 91-27-09183-X |
| Medarbetare: | Björkeson, Ingvar, 1927- (översättare) |
| SAB-kod: | Hi.03=c |
| SAB-kod: | Hi.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Italienska
|
| Kategori: | Skönlitteratur
> Italiensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11028 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Platon, 427-347 f.Kr. |
| Titel: | Staten / Platon ; övers. av Magnus Dalsjö, rev. av David Tabachovitz |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1969 ; (Halmstad : Hallandsposten) |
| Omfång: | 326 s. Pocket |
| Medarbetare: | Tabachovitz, David, 1895- (medarbetare) |
| SAB-kod: | Daa |
| Ämnesord: | Antika filosofer |
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Äldre västerländsk samt icke-västerländsk filosofisk litteratur
> Antika filosofers skrifter
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 80 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11029 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Ekman, Kerstin, 1933- |
| Titel: | Knivkastarens kvinna : berättelse / Kerstin Ekman |
| Förlag/År: | Stockholm : MånPocket, 1991 ; (Norge) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 81, [9] s. ; 18 cm. Pocket |
| Serie: | MånPocket, 99-0184541-6 |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1990 |
| ISBN: | 91-7642-654-8 |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11030 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Barker, Clive, 1952- |
| Titel: | Galilee / Clive Barker. |
| Förlag/År: | London : HarperCollinsPublishers, 1999, c1998. |
| Omfång: | 804 p : geneal. tables ; 18 cm. Pocket |
| ISBN: | 0006178057 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Ett veck på omslagets framsida | 35 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11031 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Noon, Jeff |
| Titel: | Nymphomation / Jeff Noon. |
| Förlag/År: | London : Corgi, 1998, c1997. |
| Omfång: | 368 s. ; 20 cm. Pocket. |
| Anmärkning: | Originally published: London: Doubleday, 1997. |
| ISBN: | 0552144797 |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | He |
| Ämnesord: | Lotteries |
| Ämnesord: | Manchester (England) |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 65 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11032 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Pyk, Madeleine, 1934- |
| Titel: | "Jam-jam" "ib-ib" / Madeleine Pyk och Barbro Lindgren |
| Förlag/År: | Stockholm : Eriksson & Lindgren, 1992 ; (Italien) |
| Omfång: | [28] s. : färgill. ; 25 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1992 |
| ISBN: | 91-87804-29-8 |
| Medarbetare: | Lindgren, Barbro, 1937- |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Småbarnsberättelser och sagor
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Ou. | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11033 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Asimov, Isaac, 1920-1992 |
| Titel: | Stjärnmörker / Isaac Asimov och Robert Silverberg ; översättning av Johan Günther |
| Förlag/År: | Stockholm : Legenda/Natur och kultur, 1992 ; (Finland) |
| Omfång: | 341, [1] s. ; 24 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Nightfall. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1992 |
| ISBN: | 91-27-03193-4 |
| Medarbetare: | Silverberg, Robert |
| Medarbetare: | Günther, Johan (översättare) |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | He.01=c |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Ämnesord: | Roman |
| Ämnesord: | Science fiction |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Bra skick Lätt naggat omslag med en större reva på bokens framsida | 100 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11034 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Asimov, Isaac, 1920-1992 |
| Titel: | Själva gudarna / Isaac Asimov ; översättning: Sam J. Lundwall |
| Förlag/År: | Stockholm : Lindqvist, 1974 ; (Finland) |
| Omfång: | 292 s. Inbunden |
| Orginaltitel: | The gods themselves. |
| ISBN: | 91-7090-102-3 |
| Medarbetare: | Lundwall, Sam J., 1941- (översättare) |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Heq.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Lätt slitet omslag. Första sv utg | 275 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11035 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Asimov, Isaac, 1920-1992 |
| Titel: | Död robot / Isaac Asimov ; övers. av Uno Palmström och Peter Stewart |
| Förlag/År: | Stockholm : Legenda, 1985 ; (Borås : Centraltr.) |
| Omfång: | 449 s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | The robots of dawn. |
| ISBN: | 91-582-0580-2 |
| Medarbetare: | Palmström, Uno (översättare) |
| Medarbetare: | Stewart, Peter (översättare) |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | He=c |
| Ämnesord: | Roman |
| Ämnesord: | Science fiction |
| Ämnesord: | Deckare |
| Ämnesord: | Robotar |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Första sv utg | 140 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11036 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Asimov, Isaac, 1920-1992 |
| Titel: | Preludium till Stiftelsen / Isaac Asimov ; översättning av KG Johansson och Gunilla Dahlblom |
| Förlag/År: | Stockholm : Legenda, 1990 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 393, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Prelude to Foundation. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1990 |
| ISBN: | 91-582-1412-7 |
| Medarbetare: | Dahlblom, Gunilla (översättare) |
| Medarbetare: | Johansson, KG (översättare) |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | He.01=c |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| SAB-kod: | Heq.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Första sv utg | 85 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11037 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Asimov, Isaac, 1920-1992 |
| Titel: | Stiftelsen och tiden / Isaac Asimov ; övers.: Sam J. Lundwall |
| Förlag/År: | Stockholm : Askild & Kärnekull, 1983 ; (Borås : Centraltr.) |
| Omfång: | 408 s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Foundation's edge. |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 2. uppl., 1983 |
| ISBN: | 91-582-0316-8 |
| Medarbetare: | Lundwall, Sam J., 1941-. (översättare) |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | He=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Bra skick Naggat skyddsomslag | 80 kr. | Såld! |
| Ex.2: | Fint skick | 110 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11038 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Asimov, Isaac, 1920-1992 |
| Titel: | Tidens död / Isaac Asimov |
| Förlag/År: | Stockholm : Askild & Kärnekull, 1973 |
| Omfång: | 217 s. Häftad |
| Orginaltitel: | The end of eternity. |
| ISBN: | 91-7008-331-2 |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Heq.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Lätt slitet omslag. Första sv utg. | 200 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11039 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Asimov, Isaac, 1920-1992 |
| Titel: | Dömd planet / Isaac Asimov [övers.: John-Henri Holmberg] |
| Förlag/År: | Stockholm : Askild & Kärnekull, 1974 ; (Vänersborg : Vänersborgs boktr.) |
| Omfång: | 243 s. Häftad |
| Orginaltitel: | The currents of space. |
| ISBN: | 91-7008-393-2 |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Heq.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Första sv utg. | 250 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11040 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Asimov, Isaac, 1920-1992 |
| Titel: | De andra robotarna : [noveller] / Isaac Asimov ; [övers.: Gunnar Gällmo] |
| Förlag/År: | Bromma : Delta, 1979 ; (Vänersborg : Vänersborgs boktr.) |
| Omfång: | 200 s. ; 20 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | The rest of the robots. |
| Serie: | Delta science fiction, 99-0104301-8 ; 98 |
| ISBN: | 91-7228-214-2 |
| Medarbetare: | Gällmo, Gunnar, 1946- (översättare) |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Hceeq.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Lätt sliten rygg. Första (och enda) sv utg. | 250 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11041 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Asimov, Isaac, 1920-1992 |
| Titel: | Förbjuden värld / Isaac Asimov ; övers. av Inge R. L. Larsson ; efterord av Per W. Insulander |
| Förlag/År: | Jönköping : Kindberg, 1979 ; (Jönköping : Kindberg) |
| Omfång: | 205 s. ; 21 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | Pebble in the sky. |
| Serie: | Alpha science fiction, 99-0163442-3 |
| ISBN: | 91-85668-06-0 |
| Medarbetare: | Larsson, Inge R. L., 1944-. (översättare) |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Hceeq.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Lätt slitet omslag | 125 kr. | Såld! |
| Ex.2: | Fint skick Lätt böjd | 110 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11042 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Asimov, Isaac, 1920-1992 |
| Titel: | Den segrande stiftelsen / [övers.: Sam J. Lundwall] |
| Förlag/År: | Stockholm : Askild & Kärnekull ; [Solna] : [Seelig], 1971 ; (Finland) |
| Omfång: | 251, [1] s. Häftad |
| Orginaltitel: | Second foundation. |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Heq.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Bra skick Snedläst. Första sv utg. | 40 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11043 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Asimov, Isaac, 1920-1992 |
| Titel: | Främling i paradiset / Isaac Asimov ; [övers.: Gunnar Gällmo] |
| Förlag/År: | Stockholm : Plus, 1982 ; (Falun : B. Wahlström) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 316 s. ; 18 cm. Pocket |
| Orginaltitel: | The bicentennial man. |
| Serie: | Plus pocket, 99-0302729-X |
| ISBN: | 91-7406-241-7 |
| Medarbetare: | Gällmo, Gunnar, 1946- (översättare) |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Hceeq.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Lite sliten, läsveck på rygg | 60 kr. |
| Ex.2: | Bra skick Lite sliten. Namnteckning | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11044 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Asimov, Isaac, 1920-1992 |
| Titel: | Stålgrottorna / Isaac Asimov |
| Förlag/År: | Stockholm : Lindfors, 1973 |
| Omfång: | 142 s. Pocket |
| Orginaltitel: | The caves of steel. |
| Serie: | Science fiction-serien, 99-0891726-9 ; 4 |
| ISBN: | 91-7268-014-8 |
| Genre: | Science fiction |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 65 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11045 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Asimov, Isaac, 1920-1992 |
| Titel: | Den fantastiska resan / övers.: Olle Moberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren, 1967 ; (Stockholm : V. Petterson) |
| Omfång: | 203, [1] s. Pocket |
| Serie: | Tema, 99-0110911-6 |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Heq.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Första (och enda) svenska utgåva Mycket fint skick | 65 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11046 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Asimov, Isaac, 1920-1992 |
| Titel: | Tidens död / Isaac Asimov ; [översättning: Sam J. Lundwall] |
| Förlag/År: | Stockholm : Legenda, 1986 ; (Storbritannien) |
| Upplaga: | 1. pocketuppl. |
| Omfång: | 217 s. ; 18 cm. Pocket |
| Orginaltitel: | The end of eternity. |
| Serie: | Legenda pocket, 99-0500049-6 |
| ISBN: | 91-582-0829-1 |
| Medarbetare: | Lundwall, Sam J., 1941-. (översättare) |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Lätt snedläst | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11047 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Asimov, Isaac, 1920-1992 |
| Titel: | Död robot / Isaac Asimov ; översättning av Uno Palmström och Peter Stewart |
| Förlag/År: | Stockholm : Legenda, 1988 ; (Storbritannien) |
| Upplaga: | 1. pocketuppl. |
| Omfång: | [6] s., s. 9-449 ; 18 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | The robots of dawn. |
| Serie: | Legenda pocket, 99-0500049-6 |
| ISBN: | 91-582-1220-5 |
| Medarbetare: | Palmström, Uno (översättare) |
| Medarbetare: | Stewart, Peter (översättare) |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 80 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11048 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Asimov, Isaac, 1920-1992 |
| Titel: | Nemesis / Isaac Asimov. |
| Förlag/År: | New York : Bantam, 1990, c1989. |
| Upplaga: | Bantam ed. |
| Omfång: | viii, 386 s. ; 18 cm. Pocket. |
| Anmärkning: | Bantam spectra science fiction. |
| ISBN: | 0553286285 |
| Genre: | Science fiction |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Bra skick Snedläst | 25 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11049 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Asimov, Isaac, 1920-1992 |
| Titel: | The Gods themselves / Isaac Asimov. |
| Förlag/År: | London : Millennium, 2000. |
| Omfång: | 288 s. ; 18 cm. Pocket |
| Anmärkning: | Originally published: London: Gollancz, 1972 |
| ISBN: | 1857989341 |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | He |
| Ämnesord: | Science fiction |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 40 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11050 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Asimov, Isaac, 1920-1992 |
| Titel: | I. Asimov : a memoir / Isaac Asimov |
| Förlag/År: | New York Bantam 1995 |
| Upplaga: | |
| Omfång: | Pocket |
| ISBN: | 0-553-56997-X |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Gz Asimov, Isaac |
| SAB-kod: | Lz Asimov, Isaac |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Särskilda utländska författare
> Asimov, Isaac
|
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Asimov, Isaac
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11051 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Asimov, Isaac, 1920-1992 |
| Titel: | Prelude to foundation / Isaac Asimov. |
| Förlag/År: | New York : Bantam, 1989, c1988. |
| Omfång: | x, 434 s. ; 18 cm. Pocket. |
| Anmärkning: | A Bantam Spectra book. |
| ISBN: | 0553278398 |
| Genre: | Science fiction |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 30 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11052 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Asimov, Isaac, 1920-1992 |
| Titel: | The robots of dawn Isaac Asimov |
| Förlag/År: | London Panther 1985, c1983 |
| Omfång: | 477p 18cm Pocket. |
| Anmärkning: | "Originally published: Garden City, N.Y. : Doubleday, 1983; London : Granada, 1984" |
| ISBN: | 0586061991 |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Heq |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
> Amerikansk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 30 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11053 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Asimov, Janet |
| Titel: | Norby's other secret / Janet and Isaac Asimov |
| Upplaga: | Originalupplaga 1984. Första upplaga i denna version 1985 |
| Omfång: | Pocket |
| Serie: | A Magnet book |
| ISBN: | 0-416-51580-0 |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | uHe.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
> Romaner och noveller
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11054 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Asimov, Isaac, 1920-1992 |
| Titel: | Jag, robot : novellsamling / Isaac Asimov ; översättning av Fredrik Liungman |
| Förlag/År: | Stockholm : Natur och kultur, 2004 (Finland) |
| Omfång: | 384, [2] s. ; 19 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | I, robot |
| Anmärkning: | Första svenska upplaga 1954. Första upplaga i denna översättning 2004 |
| ISBN: | 91-27-09817-6 |
| Medarbetare: | Liungman, Fredrik, 1973- (översättare) |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Heq.016=c |
| Ämnesord: | Skönlitteratur |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Nyskick | 90 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11055 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Asimov, Isaac, 1920-1992 |
| Titel: | Världar i krig / Isaac Asimov ; Övers. från engelskan av Otto Ringheim |
| Förlag/År: | Stockholm : Lindqvist, 1954 |
| Omfång: | 189s. Häftad |
| Orginaltitel: | The stars, like dust. |
| Serie: | Atomböckerna, 99-1789810-7 |
| Genre: | Science fiction |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex.1: | Mindre bra skick Sliten och lagad rygg. Ovanlig. | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11056 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Silverberg, Robert |
| Titel: | Glastornet / Robert Silverberg ; [övers.: Gunnar Gällmo] |
| Förlag/År: | Stockholm : Plus, 1980 ; (Finland) |
| Omfång: | 257 s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Tower of glass. |
| Serie: | Spårhunden, 99-0138892-9 |
| ISBN: | 91-7406-177-1 |
| Medarbetare: | Gällmo, Gunnar, 1946- (översättare) |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Första (och enda) sv utg | 85 kr. |
| Ex. 2: | Fint skick Två lagade revor och lite smånagg på skyddsomslaget. | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11057 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Silverberg, Robert |
| Titel: | Tidens fångar : [roman] / Robert Silverberg ; övers.: Erik Andersson |
| Förlag/År: | Bromma : Delta, 1985 ; (Vänersborg : Vänersborgs offset) |
| Omfång: | 163 s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Hawksbill station. |
| Serie: | Delta science fiction, 99-0104301-8 ; 184 |
| ISBN: | 91-7228-349-1 |
| Medarbetare: | Andersson, Erik (översättare) |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | He=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 100 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11058 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lundwall, Sam J, 1941- |
| Titel: | Inga hjältar här / övers.: Sam J. Lundwall |
| Förlag/År: | Stockholm : Lindqvist, [1972] ; (Finland) |
| Omfång: | 178 s. Inbunden |
| Orginaltitel: | No time for heroes. |
| ISBN: | 91-7090-056-6 |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick En liten reva i skyddsomslaget.Ou. | 150 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11059 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Sem-Sandberg, Steve, 1958- |
| Titel: | Menageriet : [roman] / Steve Sem-Sandberg |
| Förlag/År: | Bromma : Delta, 1977 ; (Vänersborg : Vänersborgs boktr.) |
| Omfång: | 113, [1] s. ; 21 cm. Häftad |
| Serie: | Delta science fiction, 99-0104301-8 ; 55 |
| ISBN: | 91-7228-129-4 |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Ou. | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11060 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Edelfeldt, Inger, 1956- |
| Titel: | Missne och Robin : en berättelse om skogen / av Inger Edelfeldt ; [omsl. och ill. av förf.] |
| Förlag/År: | Stockholm : AWE/Geber, 1980 ; (Lund : Rahm) |
| Omfång: | 170, [1] s. : ill. ; 20 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-20-06450-0 |
| Genre: | Ungdomsböcker |
| SAB-kod: | uHc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Ou. | 90 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11061 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Lille Cohns resa jorden rundt / af *** ; från tyskan af Carl Sander |
| Förlag/År: | Stockholm : Johnson, 1904 |
| Omfång: | 6 vol. Inbunden |
| Genre: | Barnböcker |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Skönlitteratur för mellanåldern
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Lite slitet samtida hrfr band med några skrapskador. Namnstämpel. Vol 1-3 enbart. | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11062 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Brown, Fredric, 1906-1972. |
| Titel: | Vilken vanvettig värld / övers. från amerikanska: Börje Crona |
| Förlag/År: | Stockholm : Wennerberg, 1959 ; (Danmark) |
| Omfång: | 143 s. Pocket |
| Orginaltitel: | What mad universe. |
| Serie: | Rymd-böckerna, 99-1891405-X ; 14 |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Hce |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex.1: | Mindre bra skick Sprucken, men lagad, rygg. Rätt sliten. Första sv utg | 25 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11063 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Pohl, Frederik, 1919- |
| Titel: | Turn left at Thursday : 3 novelettes and 3 stories / by Frederik Pohl. |
| Förlag/År: | New York : Ballantine Books, 1969, c1961. |
| Omfång: | 159 s. ; 18 cm. Pocket |
| Genre: | Science fiction |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick 2.a uppl. | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11064 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Pohl, Frederik, 1919- |
| Titel: | The abominable earthman / Frederik Pohl |
| Förlag/År: | New York Ballantine 1963 tr. 1969 |
| Omfång: | Pocket |
| Serie: | Ballantine books science fiction |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | He.016 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
> Noveller
|
|
|
| Ex. 1: | Collectible First edition Mycket fint skick Mint condition | 85 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11065 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Pohl, Frederik, 1919- |
| Titel: | A plague of pythons / Frederik Pohl. |
| Förlag/År: | New York : Ballantine Books, c1965 (1978 printing) |
| Omfång: | 158 s. ; 18 cm. Pocket |
| Anmärkning: | 27690--Cover. |
| Anmärkning: | Cover art by Dean Ellis. |
| Anmärkning: | A Del Rey book. |
| Anmärkning: | A much shorter version appeared in Galaxy Magazine, 1962. |
| Anmärkning: | First printing. |
| ISBN: | 0345276906 |
| Medarbetare: | Ellis, Dean. |
| Genre: | Science fiction |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Collectible First edition Mycket fint skick Mint condition. Även utgiven under titeln Demon in the Skull. | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11066 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Pérès, Jean-Baptiste |
| Titel: | Bevis att Napoleon aldrig har existerat : stort erratum |
| Förlag/År: | Stockholm : [Bonnier], 1962 : (Bonnier) |
| Upplaga: | Ny uppl. |
| Omfång: | 32 s. Småtryck |
| Orginaltitel: | Comme quoi Napoléon n'a jamais existé. |
| Anmärkning: | Fotolitogr. repr. av uppl. 1837 |
| Anmärkning: | Av Jean-Baptiste Pérès |
| Anmärkning: | Öfversättning efter franska orig. ... övers. från en tysk uppl. av J. A. Josephson |
| SAB-kod: | Hce |
| Ämnesord: | Napoleon I, kejsare av Frankrike, 1769-1821 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Faksimil | 30 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11067 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Deaver, Jeffery |
| Titel: | Dans med döden / Jeffery Deaver ; översättning: Eva Larsson |
| Förlag/År: | Stockholm : MånPocket, 2000 ; (Danmark) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 432 s. ; 18 cm. Pocket |
| Orginaltitel: | The coffin dancer. |
| Serie: | MånPocket, 99-0184541-6 |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 2000 |
| ISBN: | 91-7643-692-6 |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Heq.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 30 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11068 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lindgren, Astrid 1907-2002 |
| Titel: | Mio, min Mio / av Astrid Lindgren ; [illustrationer och omslag av Ilon Wikland] |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren, 1954 |
| Omfång: | 189, [1] s. : ill. Inbunden |
| Medarbetare: | Wikland, Ilon, 1930- (illustratör) |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | Hc,u |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Skönlitteratur för mellanåldern
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Naggade hörn och kanter. Ou. | 300 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11069 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Hamilton, Peter F |
| Titel: | Judas unchained : part two of the commonwealth saga. Peter F. Hamilton. |
| Förlag/År: | London : Pan, 2006, c2005. |
| Omfång: | ix, 1234 s. ; 18 cm. Pocket. |
| Anmärkning: | Originally published: London: Macmillan, 2005. |
| ISBN: | 9780330493536 |
| ISBN: | 0330493531 |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | He |
| Ämnesord: | Space warfare |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Läsveck på rygg | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11070 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Sharpe, Tom |
| Titel: | Nya prövningar på Porterhouse / Tom Sharpe ; översättning: Mats Hörmark |
| Förlag/År: | Stockholm : Forum, 1999 ; (Uddevalla : Mediaprint) |
| Omfång: | 341, [1] s. ; 24 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Grantchester grind. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1999 |
| ISBN: | 91-37-11368-2 |
| Medarbetare: | Hörmark, Mats (översättare) |
| Genre: | Humor |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Ämnesord: | Skröna |
| Ämnesord: | Humor |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 85 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11071 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Isaksson, Hans, 1942- |
| Titel: | Werner Aspenström / Hans Isaksson |
| Förlag/År: | Stockholm : Natur och kultur, 2003 (Uddevalla : Mediaprint) |
| Omfång: | 305, [1] s. : ill. ; 22 cm Inbunden. |
| Serie: | Litterära profiler, 99-1548962-5 |
| ISBN: | 91-27-07865-5 |
| SAB-kod: | Gcz Aspenström, Werner |
| Ämnesord: | Aspenström, Werner, 1918-1997 |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Särskilda svenska författare
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11072 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Beckman, Åsa, 1961- |
| Titel: | Jag själv ett hus av ljus : 10 kvinnliga poeter / Åsa Beckman |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 2002 (Uddevalla : Mediaprint) |
| Omfång: | 156, [2] s. ; 20 cm. Häftad |
| ISBN: | 91-0-057689-1 |
| SAB-kod: | Gc.03 |
| SAB-kod: | Gc.0972 |
| SAB-kod: | Gc.58 |
| Ämnesord: | Kvinnliga poeter |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Poesi
|
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Kvinnolitteratur
|
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> 1980-
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Behandlar Katarina Frostenson, Ann Jäderlund, Birgitta Lillpers, Marie Silkeberg, Eva-Stina Byggmästar, Agneta Enckell Kristina Lugn, Eva Ström, Aase Berg och Anna Hallberg. Tillskrift på försättsbladet. | 125 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11073 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Barillé, Elisabeth |
| Titel: | Anaïs Nin : maskerad - så naken / Elisabeth Barillé ; översättning: Marianne Öjerskog |
| Förlag/År: | Stockholm : Forum, 1995 ; (Borås : Centraltr.) |
| Omfång: | 262, [1] s., [4] pl.-s. ; 20 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Anaïs Nin : masquée, si nue |
| Anmärkning: | S. 259-261: Verk av Anaïs Nin |
| ISBN: | 91-37-10628-7 |
| Medarbetare: | Öjerskog, Marianne (översättare) |
| SAB-kod: | Geqz Nin, Anaïs |
| SAB-kod: | Gz Nin, Anaïs |
| Ämnesord: | Nin, Anaïs, 1903-1977 |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Engelsk litteraturhistoria
> Amerikansk litteraturhistoria
|
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Särskilda utländska författare
> Nin, Anaïs
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11074 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Withrow, William Henry, 1839-1908 |
| Titel: | Roms katakomber / af W. H. Withrow ; öfversättning från engelskan af G. F. |
| Förlag/År: | Stockholm : Sigurdsson, 1899 |
| Omfång: | 549 s. Inbunden |
| Orginaltitel: | The catacombs of Rome and their testimony relative to primitive christianity. |
| SAB-kod: | Cj.2 |
| Ämnesord: | Katakomberna |
| Ämnesord: | Fornkyrkan |
| Kategori: | Religion
> Kyrkohistoria
> Forntiden till ca 450
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Förlagets dekorerade klotband. | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11075 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Cooper, Susan |
| Titel: | Lövhäxan / Susan Cooper ; [övers. från engelskan av Jadwiga P. Westrup] |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonniers juniorförl., 1983 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 158, [1] s. ; 21 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Greenwitch. |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: Ny tr., 1985 (Avesta : A.B.M.-tryck) |
| ISBN: | 91-48-50824-1 |
| Medarbetare: | Westrup, Jadwiga P., 1921-1988. (översättare) |
| Genre: | Ungdomsböcker |
| SAB-kod: | uHe=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 85 kr. |
| Ex.2: | Mycket fint skick Denna utg tr 1988 | 75 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11076 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Galaxy : science fiction |
| Förlag/År: | Stockholm : AB Illustrerade klassiker, 1958-1960 |
| Omfång: | Tidskrift |
| Medarbetare: | Möllerström, Sten, (utgivare) |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Hce(p) |
| Ämnesord: | Science fiction |
| Ämnesord: | Tidskrifter, Sverige |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Den svenska tidskriften Galaxy - komplett med de 19 nr som utkom. Övervägande bra skick men ett antal ex med skadade ryggar. | 600 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11077 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Parker, K J |
| Titel: | Shadow / K.J. Parker. |
| Förlag/År: | London : Orbit, 2002. |
| Omfång: | 576s. ; 18cm. Pocket. |
| Anmärkning: | Originally published: 2001. |
| ISBN: | 1841491055 |
| Genre: | Fantasy |
| SAB-kod: | He |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 35 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11078 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Parker, K J |
| Titel: | Pattern / K. J. Parker |
| Förlag/År: | Orbit |
| Upplaga: | Originalupplaga 2002 |
| Omfång: | Häftad |
| Serie: | Scavenger trilogy 2 |
| ISBN: | 1-84149-107-1 |
| Genre: | Fantasy |
| SAB-kod: | He |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Storpocket | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11079 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Parker, K J |
| Titel: | Memory / K. J. Parker |
| Förlag/År: | Orbit |
| Upplaga: | Originalupplaga 2003 |
| Omfång: | Häftad |
| Serie: | Scavenger trilogy 3 |
| ISBN: | 1-84149-171-3 |
| Genre: | Fantasy |
| SAB-kod: | He |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Storpocket | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11080 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Dunning, John, 1942- |
| Titel: | Booked to die : a mystery introducing Cliff Janeway / John Dunning. |
| Förlag/År: | New York : Pocket Books, 2001. |
| Omfång: | xix, 394 s. ; 18 cm. Pocket. |
| Anmärkning: | Originally published: New York : Scribner, 1992. |
| ISBN: | 0743410653 |
| Genre: | Deckare |
| Ämnesord: | Rare books |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Mord i antikvariatskretsar. | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11081 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Dunning, John, 1942- |
| Titel: | The bookman's wake / John Dunning. |
| Förlag/År: | New York : Pocket Star Books, 1996, c1995. |
| Omfång: | 432 s. ; 18 cm. Pocket |
| Anmärkning: | Originally published: New York : Scribner, 1995. |
| ISBN: | 0671567829 |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Heq |
| Ämnesord: | Rare books |
| Ämnesord: | Antiquarian booksellers |
| Ämnesord: | Book collecting |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
> Amerikansk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Mord i antivariatskretsar | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11082 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Den fantastiska romanen. 1, Klassisk utopi och rymdfärd från Lukianos till Edward Bellamy / övers.: Jonas Norén, Sam J. Lundwall |
| Förlag/År: | Stockholm : Gummesson, 1972 ; (Falköping : Gummesson) |
| Omfång: | 336 s. : ill. Häftad |
| ISBN: | 91-7198-003-2 |
| Medarbetare: | Lundwall, Sam J., 1941- (översättare) |
| Medarbetare: | Lundwall, Sam J., 1941-. (illustratör) |
| Medarbetare: | Norén, Jonas (översättare) |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Hce(s) |
| SAB-kod: | G.096 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Skönlitterära motiv
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11083 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Tolkien, J R R, 1892-1973 |
| Titel: | The lord of the rings / J.R.R. Tolkien |
| Förlag/År: | London : Unwin Books, cop. 1974- |
| Upplaga: | [New ed.] |
| Omfång: | 3 vol. Häftad |
| Genre: | Fantasy |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mindre bra skick Storpocket. Olästa i pappkassett. | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11084 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Strindberg, August, 1849-1912 |
| Titel: | Modersmålets anor : svenska ordfränder i klassiska och lefvande språk |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1910 |
| Omfång: | 56 s. Häftad |
| SAB-kod: | Fc.021 |
| Kategori: | Språkvetenskap
> Svenska
> Etymologi
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Ou. | 200 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11085 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Strindberg, August, 1849-1912 |
| Titel: | Världs-språkens rötter / [av August Strindberg] |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1911 |
| Omfång: | [4], 191 s., 2 tab., 1 vikt ark ; 24 cm. Häftad |
| SAB-kod: | F.02 |
| Ämnesord: | Jämförande språkvetenskap |
| Kategori: | Språkvetenskap
> Ordförråd, lexikologi
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Lätt slitet omslag. Ou. | 150 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11086 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Strindberg, August, 1849-1912 |
| Titel: | Bibliska egennamn med ordfränder i klassiska och levande språk / [av August Strindberg] |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1910 |
| Omfång: | 126 s. ; 23 cm. Häftad |
| SAB-kod: | Fsd.031 |
| Kategori: | Språkvetenskap
> Semitiska språk
> Personnamn
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick En smärre skada överst på ryggen. Delvis osprättad. Ou. | 130 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11087 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Nova science fiction. |
| Förlag/År: | Stockholm : Gafiac produktion ; Solna : LFP [distribution], 1982- ; (Falun : B. Wahlström) |
| Omfång: | 21 cm. Tidskrift |
| ISSN: | 0280-3232 |
| Genre: | Litteraturtidskrifter |
| SAB-kod: | H(p) |
| Kategori: | Skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Årg 1 Nr 1-4 Komplett | 40 kr. | Såld! |
| Ex.2: | Mycket fint skick Årg 3 Nr 1-4 Komplett | 40 kr. | Såld! |
| Ex.3: | Mycket fint skick Årg 2 Nr 1,2,3,5,6 Ej komplett | 40 kr. | Såld! |
| Ex.4: | Fint skick Årg 4 Nr 1,3,4 Ej komplett. Nr 4 ngt sämre skick. | 25 kr. | Såld! |
| Ex.5: | Fint skick Årg 5, Nr 1 | 15 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11088 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Williamson, Jack, 1908- |
| Titel: | Universums sista oas / Jack Williamson ; [övers. från amerikanska: Börje Crona] |
| Förlag/År: | Stockholm : Wennerberg, 1958 |
| Omfång: | 160 s. Pocket |
| Orginaltitel: | Dome around america. |
| Serie: | Rymd-böckerna, 99-1891405-X ; 8 |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick En slarvigt sprättad sida | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11089 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Wollheim, Donald A |
| Titel: | Planetringarnas gåta / Daniel A. Wollheim ; [övers. från amerikanska: Arnold Åkesson] |
| Förlag/År: | Stockholm : Wennerberg, 1958 |
| Omfång: | 144 s. Pocket |
| Orginaltitel: | The secret of Saturn's rings |
| Serie: | Rymd-böckerna, 99-1891405-X ; 9 |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Bra skick Lätt sliten rygg. Lite snedläst. | 30 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11090 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Hägg, Göran, 1947- |
| Titel: | Välfärdsåren : svensk historia 1945-1986 / Göran Hägg |
| Förlag/År: | Stockholm : Månpocket, 2006 (Danmark) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 475, [1] s. : ill. ; 18 cm. Pocket |
| Serie: | Månpocket. Fakta, 99-0832420-9 |
| ISBN: | 91-7232-041-9 |
| SAB-kod: | Kc.55 |
| Kategori: | Historia
> Sverige
> 1945-
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11091 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Nilsson Piraten, Fritiof, 1895-1972 |
| Titel: | Vänner emellan / Fritiof Nilsson Piraten |
| Förlag/År: | Stockholm : Aldus/Bonnier, 1962 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 157 s. Pocket |
| Serie: | Delfinböckerna, 0416-900X ; 70 |
| SAB-kod: | Hc.016 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Noveller
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11092 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Highsmith, Patricia, 1921-1995 |
| Titel: | Carol / Patricia Highsmith ; översättning: Karin Lindeqvist |
| Förlag/År: | Stockholm : Normal, 2006 (Lettland) |
| Omfång: | 340, [1] s. ; 21 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Första svenska upplaga 2006 |
| ISBN: | 91-975424-5-8 |
| Medarbetare: | Lindeqvist, Karin (översättare) |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Heq.01=c |
| Ämnesord: | Homosexuality |
| Ämnesord: | Women |
| Ämnesord: | Literature, modern |
| Ämnesord: | Love |
| Ämnesord: | United States |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Egentligen inte en deckare utan en historiska om lesbisk kärlek i 50-talets USA. Men som ofta i Highsmiths romaner så skruvas spänningen upp av hoten under ytan. Recension: http://www.svd.se/dynamiskt/rec_litteratur/did_13055846.asp | 120 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11093 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Englund, Peter, 1957- |
| Titel: | Spegelscener : minnesfragment från fyra krig / Peter Englund |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 2006 |
| Omfång: | 94, [2] s. ; 20 cm. Häftad |
| Serie: | Bonniers julbok, 1653-5731 ; 2006 |
| SAB-kod: | Koal.58 |
| SAB-kod: | Koai.6 |
| SAB-kod: | Knb.59 |
| Ämnesord: | Afghanistankriget 1979-1989 |
| Ämnesord: | Kriget i Jugoslavien 1991-1995 |
| Ämnesord: | Irakkriget 2003- |
| Kategori: | Historia
> Asien
> 1914-
|
| Kategori: | Historia
> Asien
> 2000-
|
| Kategori: | Historia
> Balkanländerna
> 1991-
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Ej utgiven i bokhandeln | 125 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11094 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Alexander, Lloyd |
| Titel: | Storkonungen / Lloyd Alexander ; övers.: Karin Strandberg |
| Förlag/År: | Malmö ; Stockholm : Bergh, 1973 ; (Malmö : Beyrond) |
| Omfång: | 218, [1] s. Inbunden |
| Orginaltitel: | The high king. |
| Genre: | Fantasy |
| SAB-kod: | uHce |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Skönlitteratur för mellanåldern
|
|
|
| Ex.1: | Mindre bra skick Fin men med sprucken rygg som lagats. Första sv utg. | 40 kr. | Såld! |
| Ex.2: | Fint skick Första sv utg. | 90 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11095 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Alvesson, Mats, 1956- |
| Titel: | Tolkning och reflektion : vetenskapsfilosofi och kvalitativ metod / Mats Alvesson, Kaj Sköldberg |
| Förlag/År: | Lund : Studentlitteratur, 1994 ; (Lund : Studentlitteratur) |
| Omfång: | 402 s. ; 23 cm. Häftad |
| Anmärkning: | SHB I SHB med anledning av recension |
| Anmärkning: | "2. tr., 1995 ; 3.-4. tr., 1996 ; 5. tr., 1997 ; 6. tr., 1998 ; 7. tr., 2000 (8. tr., 2001) ; 9.-10. tr., 2002 ; 11. tr., 2003 ; 12.-13. tr., 2004 ; 14. tr., 2005 ; 15. tr., 2006 ; 16. tr., 2007" |
| ISBN: | 91-44-38161-1 |
| ISBN: | 978-91-44-38161-9 |
| Medarbetare: | Sköldberg, Kaj, 1942- |
| SAB-kod: | Dd |
| SAB-kod: | O:dd |
| Ämnesord: | Research |
| Ämnesord: | Philosophy |
| Ämnesord: | Kvalitativ metod |
| Ämnesord: | Vetenskapsteori |
| Ämnesord: | Science |
| Ämnesord: | Samhällsvetenskaplig forskning |
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Kunskapsteori och vetenskapsteori
|
| Kategori: | Samhällsvetenskap och rättsvetenskap
> Metodlära
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 200 kr. |
| Ex. 2: | Fint skick | 180 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11096 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Witchblade. |
| Förlag/År: | Stockholm : Egmont Serieförlaget, 1999-2002 (Finland) |
| Omfång: | 26 cm. Tidskrift |
| Anmärkning: | Gr. 1999. - Upphört med 2002:6 |
| ISSN: | 1404-3025 |
| Genre: | Fantasy |
| SAB-kod: | Hci(p),u |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Tecknade serier
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Nr 3 1999 | 25 kr. |
| Ex.2: | Fint skick Nr 1 1999 | 25 kr. | Såld! |
| Ex.3: | Fint skick Nr 2 1999 | 25 kr. | Såld! |
| Ex.4: | Fint skick Nr 4 1999 | 25 kr. | Såld! |
| Ex.5: | Fint skick Nr 5 1999 | 25 kr. | Såld! |
| Ex.6: | Fint skick Nr 6 1999 | 25 kr. | Såld! |
| Ex.7: | Fint skick Nr 1 2000 | 25 kr. | Såld! |
| Ex.8: | Fint skick Nr 2 2000 | 25 kr. | Såld! |
| Ex.9: | Fint skick Nr 3 2000 | 25 kr. | Såld! |
| Ex.10: | Fint skick Nr 4 2000 | 25 kr. | Såld! |
| Ex.11: | Fint skick Nr 5 2000 | 25 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11097 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Ahlrud, Sivar |
| Titel: | Prinsess-mysteriet / Sivar Ahlrud |
| Förlag/År: | Stockholm : B. Wahlström, 1980 ; (Falun : B. Wahlström) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | [7], 159, [1], 5 s. ; 18 cm Inbunden. |
| Serie: | B. Wahlströms ungdomsböcker, 99-0117885-1 ; 2137 |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 2.-3. uppl., 1980 |
| ISBN: | 91-32-11970-4 |
| Genre: | Ungdomsböcker |
| SAB-kod: | uHc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Skönlitteratur för mellanåldern
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 65 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11098 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Foerster, Svante, 1931-1980 |
| Titel: | Avkall / Svante Foerster |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren, 1963 ; (Stockholm : Ronzo) |
| Omfång: | 45, [2] s. Häftad |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11099 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Dick, Philip K |
| Titel: | Valis / Philip K. Dick |
| Förlag/År: | New York : Vintage Books, 1991 |
| Omfång: | 241 s. Häftad. |
| ISBN: | 0-679-73446-5 |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Heq.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
> Amerikansk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 70 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11100 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Mazzarella, Merete, 1945- |
| Titel: | November : berättelser / Merete Mazzarella |
| Förlag/År: | Helsingfors : Söderström ; Stockholm : Atlantis, 2004 (Finland) |
| Omfång: | 203, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originalupplaga 2004 |
| ISBN: | 91-7353-028-X |
| ISBN: | 951-52-2194-3 |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Hcd.016 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Finlandssvensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick 2:a uppl s.å. | 120 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11101 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Wine, Maria, 1912-2003 |
| Titel: | Naken som ljuset : dikter / av Maria Wine |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1945 |
| Omfång: | 83, [3] s. Häftad |
| Anmärkning: | Pseudonym |
| Genre: | |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick En smärre reva på ryggen. Namnteckning.Ou. | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11102 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Dagerman, Stig, 1923-1954 |
| Titel: | Tysk höst : reportage / Stig Dagerman ; med kommentarer av Hans Sandberg |
| Förlag/År: | Stockholm : PAN/Norstedt, 1990 ; (Danmark) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | [2], 162 s. ; 18 cm. Pocket |
| ISBN: | 91-1-901581-X |
| Medarbetare: | Sandberg, Hans, 1932- (medarbetare) |
| SAB-kod: | Kfa.55 |
| Kategori: | Historia
> Mellaneuropa
> 1945-
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Lätt sliten | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11103 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Kaufman, Joe |
| Titel: | Så funkar du! / av Joe Kaufman ; i samarbete med Marshall Kaufman ... ; svensk text: Birgitta Hammar |
| Förlag/År: | Stockholm : Carlsen/if, 1976 ; (Italien) |
| Upplaga: | 1. uppl. |
| Omfång: | 93 s. : ill. ; 31 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | How we are born, how we grow, how our bodies work, and how we learn. |
| Anmärkning: | "Även tillg. med tryckår: 2. uppl., 1978 ; 3. uppl., 1980 ; 4. uppl., 1983 ; 5. uppl., 1986 ; 6. uppl., 1983" |
| ISBN: | 91-510-0932-3 |
| Medarbetare: | Kaufman, Marshall (medarbetare) |
| Medarbetare: | Hammar, Birgitta (översättare) |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | V |
| Kategori: | Medicin
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick 6.e uppl | 175 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11104 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Kaufman, Joe |
| Titel: | Så funkar världen! / text/bild: Joe Kaufman ; i samarbete med Christopher J. Schuberth ; svensk text: Birgitta Hammar |
| Förlag/År: | Stockholm : Carlsen/if, 1979 ; (Tjeckoslovakien) |
| Upplaga: | 1. uppl. |
| Omfång: | 69, [1] s. : ill. ; 31 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | About the big sky, about the high hills, about the rich earth and the deep sea. |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 2. uppl., 1980 |
| ISBN: | 91-510-2315-6 |
| Medarbetare: | Schuberth, Christopher J. (medarbetare) |
| Medarbetare: | Hammar, Birgitta (översättare) |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | uU |
| Kategori: | Naturvetenskap
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick 1.a uppl. | 175 kr. | Såld! |
| Ex.2: | Mycket fint skick 1:a uppl | 175 kr. | Såld! |
| Ex.3: | Fint skick 1:a uppl | 160 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11105 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Ljung, Tomas, 1958- |
| Titel: | Landet bortom tiden : på vandring genom skyddad natur i Dalarna / Tomas Ljung ; [fotografierna har tagits av Ingemar Andersson ...] |
| Förlag/År: | Falun : Länsstyr., Dalarnas län, 2000 ; (Värnamo : Fälth) |
| Omfång: | 340 s. : ill. (huvudsakligen i färg) ; 24 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-630-9892-X |
| SAB-kod: | Uhe-caf |
| SAB-kod: | Ncaf |
| Ämnesord: | Naturreservat |
| Kategori: | Naturvetenskap
> Miljöfrågor och naturskydd
> Sverige
|
| Kategori: | Geografi
> Sverige
> Dalarna och Dalarnas län
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 200 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11106 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Vonnegut, Kurt, 1922-2007. |
| Titel: | Wampeters, foma & granfalloons / Kurt Vonnegut |
| Förlag/År: | Boston, 1974 |
| Omfång: | 285 s. Inbunden |
| ISBN: | 0-440-08717-1 |
| Kategori: | Allmänt och blandat
|
|
|
| Ex. 1: | First edition Mycket fint skick Third printing. | 120 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11107 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Pohl, Frederik, 1919- |
| Titel: | Fienden / Frederik Pohl ; översättning: Sam J. Lundwall |
| Förlag/År: | Bromma : Lundwall Fakta & fantasi, 1989 ; (Lund : Lunds offset) |
| Omfång: | 256 s. ; 21 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | The annals of the Heechee. |
| Serie: | JVM-serien, 99-0585981-0 |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1989 |
| ISBN: | 91-7992-011-X |
| Medarbetare: | Lundwall, Sam J., 1941-. (översättare) |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 95 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11108 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Waldersten, Jesper, 1969- |
| Titel: | Tack för senast din djävel! / text och bild av Jesper Waldersten |
| Förlag/År: | Stockholm : Max Ström, 2002 (Värnamo : Fälth & Hässler) |
| Omfång: | Ca 130 s. : ill. ; 16 x 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | "Även med tryckår: 3. tr., 2002 ; 4. tr., 2003 ; 5. tr., 2005" |
| Anmärkning: | Originaluppl. 2002 |
| ISBN: | 91-89204-38-7 |
| Genre: | Humor |
| SAB-kod: | Hci |
| Ämnesord: | Tecknade serier |
| Ämnesord: | Skämtteckningar |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Tecknade serier
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 65 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11109 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Poljakova, Elena I |
| Titel: | Stanislavsky. |
| Förlag/År: | Moscow : Progress Publishers, 1982 |
| Omfång: | 361 s. Inbunden |
| Orginaltitel: | Stanislavskij. |
| SAB-kod: | Ikz Stanislavskij, K.S. |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Teater
> Särskilda sceniska konstnärer
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Ovanlig | 400 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11110 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Claesson, Stig, 1928-2008. |
| Titel: | I boulevardens skugga och andra skisser / Stig Claesson ; [teckningar av förf.] |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1983 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 193, [6] s. : ill. ; 19 cm. |
| Serie: | Bonnier pocket, 99-0307595-2 |
| ISBN: | 91-0-046025-7 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Ou. | 100 kr. |
| Ex.2: | Bra skick Lätt sliten. Ou. | 60 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11111 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | De Camp, L Sprague (Lyon Sprague), 1907-2000. |
| Titel: | Lest darkness fall L. Sprague de Camp. |
| Förlag/År: | New York, Ballantine Books [1974] |
| Omfång: | 208 s. 18 cm. Pocket |
| Genre: | Science fiction |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Ett veck på framsidan - i övrigt fin | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11112 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Johns, W E (William Earl), 1893-1968. |
| Titel: | The cruise of the condor. A Biggles strip book. |
| Förlag/År: | London, [195?] |
| Omfång: | 8vo. Inbunden |
| Genre: | Serier |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Lätt buktande pärmar, en smärre skada på baksidan. Tecknad av Pat Williams. Inget årtal angivet. | 65 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11113 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Bengtsson, Ingmar, 1920-1989 |
| Titel: | Bach och hans tid / Ingmar Bengtsson |
| Förlag/År: | Stockholm : Lindfors, 1946 |
| Omfång: | 247 s., 5 pl.-bl. : ill. Häftad |
| SAB-kod: | Ijz Bach, Johann Sebastian |
| Ämnesord: | Bach, Johann Sebastian |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Musik
> Särskilda tonkonstnärer
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Namnteckning. | 80 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11114 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Huxley, Aldous, 1894-1963 |
| Titel: | Himmel och helvete / Aldous Huxley ; [översättning av Ann-Marie Edéus] |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1957 ; (Uddevall : Bohusläns grafiska) |
| Omfång: | 127, [1] s. Häftad |
| Orginaltitel: | Heaven and hell. |
| SAB-kod: | Dodb |
| SAB-kod: | Doeb |
| Ämnesord: | Visionära upplevelser |
| Ämnesord: | Droger |
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Psykologi
> Sinnesförnimmelser, perception
|
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Psykologi
> Tänkande och fantasiliv
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Osprättad | 200 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11115 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Jones, Diana Wynne |
| Titel: | Year of the griffin / Diana Wynne Jones. |
| Förlag/År: | London : Gollancz, 2001. |
| Omfång: | 264 s. ; 18cm. Pocket. |
| Anmärkning: | Originally published: London: Gollancz, 2000. |
| ISBN: | 1857987888 |
| Genre: | Fantasy |
| SAB-kod: | He |
| Ämnesord: | Engelsk skönlitteratur |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 35 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11116 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lundgren, Max, 1937-2005 |
| Titel: | Pojken med guldbyxorna. |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1967 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 137 s. Inbunden |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | uHc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Skönlitteratur för mellanåldern
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Namnetikett. Ou. | 100 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11117 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Blyton, Enid, 1897-1968 |
| Titel: | Äventyrens hav / övers. från engelskan: Ingegerd Lindström |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren, 1957 ; (Örebro : Littorin Rydén) |
| Omfång: | 172, [1] s. Inbunden |
| Orginaltitel: | The sea of adventure. |
| Genre: | Ungdomsböcker |
| SAB-kod: | uHce |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Skönlitteratur för mellanåldern
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Två naggade hörn. Första sv utg. | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11118 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Linder, Bengt, 1929-1985 |
| Titel: | Farligt prassel, Dante! / Bengt Linder |
| Förlag/År: | Stockholm : B. Wahlström, 1969 |
| Omfång: | 137, [2] s. Inbunden |
| Serie: | B. Wahlströms ungdomsböcker, 99-0117885-1 ; 1461 |
| Genre: | Ungdomsböcker |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Skönlitteratur för mellanåldern
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Namnteckning. Ou. | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11119 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Einstein, Alfred, 1880-1952 |
| Titel: | Mozart : människan och verket / Alfred Einstein ; övers. av Kajsa Rootzén |
| Förlag/År: | Stockholm : Aldus/Bonnier, 1964 ; (Stockholm : Lindström) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 332 s. Pocket |
| Serie: | Aldus-böckerna, 0516-5628 ; 104 |
| SAB-kod: | Ijz Mozart, Wolfgang Amadeus |
| SAB-kod: | Ijb-fb.45 |
| Ämnesord: | Mozart, Wolfgang Amadeus, 1756-1791 |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Musik
> Särskilda tonkonstnärer
|
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Musik
> Österrike och Liechtenstein
|
|
|
| Ex.1: | Bra skick Lätt sliten, lagad rygg | 30 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11120 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Solomon, Maynard |
| Titel: | Mozart : ett liv / Maynard Solomon ; översättning: Hans Dahlberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier Alba, 1995 ; (Falun : Scandbook) |
| Omfång: | 689, [1] s. : ill., musiknoter, tab. ; 24 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Mozart (engelska). |
| ISBN: | 91-34-51747-2 |
| Medarbetare: | Dahlberg, Hans (översättare) |
| SAB-kod: | Ijz Mozart, Wolfgang Amadeus |
| Ämnesord: | Mozart, Wolfgang Amadeus, 1756-1791 |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Musik
> Särskilda tonkonstnärer
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 200 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11121 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Furey, Maggie |
| Titel: | I fjärran land / Maggie Furey ; översättning: Reine Mårtensson |
| Förlag/År: | Richter |
| Upplaga: | Första svenska upplaga 1996 |
| Omfång: | Inbunden |
| Serie: | Magikerns saga 5 |
| ISBN: | 91-7705-156-4 |
| ISBN: | 91-7709-616-9 |
| Genre: | Fantasy |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11122 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Furey, Maggie |
| Titel: | Återfödelsens kittel / Maggie Furey ; översättning: Reine Mårtensson |
| Förlag/År: | Richter |
| Upplaga: | Första svenska upplaga 1997 |
| Omfång: | Pocket |
| Serie: | Magikerns saga 7 |
| ISBN: | 91-7705-160-2 |
| ISBN: | 91-7709-671-1 |
| Genre: | Fantasy |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 45 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11123 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Stora trädgårdsboken : [boken som lätt och praktiskt visar hur du gör mesta möjliga av din trädgård] / Antony Atha ... ; [illustrationer: Vanessa Luff, Barry Robson, Anne Winterbotham ; teckningar: Coral Mula ; svensk textproduktion, redigering och ombryt |
| Förlag/År: | Bath : Parragon, 2005 |
| Omfång: | 1023 s. : färgill. Inbunden |
| ISBN: | 1-4054-3359-0 |
| Medarbetare: | Atha, Antony (medförfattare) |
| Medarbetare: | Luff, Vanessa (illustratör) |
| Medarbetare: | Mula, Coral (illustratör) |
| Medarbetare: | Sahlin, Olle (översättare) |
| SAB-kod: | Qe |
| Ämnesord: | Trädgårdsskötsel |
| Ämnesord: | Gardening |
| Ämnesord: | Trädgårdsodling |
| Kategori: | Ekonomi och näringsväsen
> Trädgårdsskötsel
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Stor och tung foliant. Portot för denna bok är 150 kr. | 300 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11124 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Sklar, Robert |
| Titel: | Film : an international history of the medium / by Robert Sklar |
| Förlag/År: | London : Thames and Hudson, 1993 |
| Omfång: | 560 s. : ill. (vissa i färg). Inbunden |
| ISBN: | 0-500-01601-1 |
| SAB-kod: | Imb |
| Ämnesord: | Cinema, Films (Motion pictures) |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Film
> Filmhistoria
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 400 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11125 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Anderson, Lena, 1939- |
| Titel: | Majas lilla gröna / Lena Anderson |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren, 1987 ; (Italien) |
| Omfång: | [38] s. : färgill. ; 27 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-29-58110-9 |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | Hcf(yb) |
| Ämnesord: | Grönsaker |
| Ämnesord: | Naturen |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Småbarnsberättelser och sagor
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick 2.a tryckningen s.å. | 75 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11126 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Eckerman, Pelle |
| Titel: | Solkatt, vindstrut och vattenhjul : en bok om sol, vind och vatten med experiment, fakta och små kraftverksbyggen / Pelle Eckerman, Gunna Grähs ; |
| Förlag/År: | Stockholm BJ 1991 |
| Omfång: | Inbunden |
| ISBN: | 91-48-51837-9 |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | uU |
| SAB-kod: | uP.08 |
| Kategori: | Naturvetenskap
|
| Kategori: | Teknik, industri och kommunikationer
> Energiförsörjning
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 160 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11127 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Von Falkensee, Margarete |
| Titel: | Blue angel nights / Margarete von Falkensee. |
| Förlag/År: | New York : Carroll & Graf Publishers, 1986. |
| Upplaga: | 1st Carroll & Graf ed. |
| Omfång: | 252 s. ; 24 cm. Inbunden |
| ISBN: | 0881842834 |
| Genre: | Erotica |
| SAB-kod: | He |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11128 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Johnson, Paul |
| Titel: | Samhällets fiender / Paul Johnson ; förord av Stig Strömholm |
| Förlag/År: | Stockholm : Ratio, 1980 ; (Katrineholm : Sörmlands graf.) |
| Omfång: | [8], vi, [2], 294 s. ; 24 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Enemies of society. |
| ISBN: | 91-7568-003-3 |
| SAB-kod: | Be |
| SAB-kod: | K |
| SAB-kod: | O |
| Kategori: | Allmänt och blandat
> Allmän idé- och lärdomshistoria
|
| Kategori: | Historia
|
| Kategori: | Samhälls- och rättsvetenskap
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Märke efter prislapp på omslaget. | 100 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11129 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Evans-Pritchard, Edward Evan |
| Titel: | Theories of primitive religion / by E.E. Evans-Pritchard |
| Förlag/År: | Oxford : Clarendon P., 1965, pr. 1980 |
| Upplaga: | Repr. |
| Omfång: | 132 s. Häftad |
| ISBN: | 0-19-823131-8 |
| SAB-kod: | Cma |
| Kategori: | Religion
> Religionshistoria
> Skriftlösa religioner
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Många understrykningar och marginalanteckningar. | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11130 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Parland, Ralf, 1914-1995 |
| Titel: | En apa for till himmelen / Ralf Parland |
| Förlag/År: | Stockholm : LT, 1961 ; (Finland) |
| Omfång: | 116 s. (116, [1] s.). Häftad |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Namnteckning. Ou. | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11131 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Andersson, Claes, 1937- |
| Titel: | Trädens sånger : dikter / av Claes Andersson |
| Förlag/År: | Helsingfors : Söderström, 1979 |
| Omfång: | 63 s. ; 20 cm. Häftad |
| ISBN: | 951-52-0550-6 |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Finlandssvensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Tillskrift i blyerts. Lätt lagernött. Ou. | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11132 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Andersson, Claes, 1937- |
| Titel: | Under / Claes Andersson |
| Förlag/År: | Stockholm : Alba, 1984 ; (Finland) |
| Omfång: | 71, [1] s. ; 22 cm. Häftad |
| ISBN: | 91-7458-680-7 |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Ämnesord: | Poetry |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 100 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11133 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Ball, Hugo, 1886-1927 |
| Titel: | Dionysios Areopagita / Hugo Ball ; med en introduktion av Robert Braun och efterskrift av Daniel Andreae ; [till svenska av Alf Ahlberg] |
| Förlag/År: | Skellefteå : Artos, 1997 ; (Stehag : Symposion) |
| Upplaga: | 2. uppl. |
| Omfång: | 191, [1] s. ; 20 cm. Häftad |
| Anmärkning: | 1. uppl. utg. av Natur & kultur |
| Anmärkning: | Ur förf:s Byzantinisches Christentum |
| ISBN: | 91-7580-150-7 |
| Medarbetare: | Braun, Robert (förord) |
| Medarbetare: | Andreae, Daniel, 1898-1989 (medarbetare) |
| Medarbetare: | Ahlberg, Alf, 1892-1979 (översättare) |
| SAB-kod: | Cjz Dionysius Areopagita |
| SAB-kod: | Cjz Dionysios Areopagita |
| SAB-kod: | C |
| Ämnesord: | Dionysios Areopagita, ca 500 e.Kr. |
| Kategori: | Religion
> Kyrkohistoria
> Kyrkohistoria: särskilda personer
|
| Kategori: | Religion
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11134 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Tegnér, Esaias, d.y., 1843-1928 |
| Titel: | Om genus i svenskan / Esaias Tegnér |
| Förlag/År: | Stockholm : Nike-tryck : [Seelig], 1962 ; (Stockholm : Nike-tr.) |
| Upplaga: | 3. uppl. |
| Omfång: | 217 s. Häftad |
| SAB-kod: | Fc.012 |
| Kategori: | Språkvetenskap
> Svenska
> Formlära (morfologi)
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11135 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Claus, Hugo, 1929-2010 |
| Titel: | En stilla förintelse / Hugo Claus ; översättning av Per Holmer |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1990 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 151, [2] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Een zachte vernieling. |
| Serie: | Panacheserien, 99-0117874-6 |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1990 |
| ISBN: | 91-0-047882-2 |
| Medarbetare: | Holmer, Per, 1951- (översättare) |
| SAB-kod: | Hg.01=c |
| SAB-kod: | Hceg.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Nederländska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 120 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11136 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Capote, Truman, 1924-1984 |
| Titel: | Music for chameleons : new writing / by Truman Capote |
| Upplaga: | Första upplaga med denna samlingstitel 1980 |
| Omfång: | Häftad |
| SAB-kod: | He |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Denna utg Penguin, 1993. Storpocket. Namnteckning. Tejpbitar på omslaget. | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11137 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Babel, Isaak Emmanuilovic, 1894-1941 |
| Titel: | Det nya livet : reportage, berättelser, dokument / Isaak Babel ; översättning: Stefan Lindgren |
| Förlag/År: | Skarpnäck : Tranan, 2001 ; (Smedjebacken : Fälth & Hässler) |
| Omfång: | 247, [4] s. ; 19 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-88420-31-0 |
| SAB-kod: | Hma=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Ryska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11138 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Kerouac, Jack, 1922-1969. |
| Titel: | The Dharma bums / Jack Kerouac. |
| Förlag/År: | [New York] : New American Library, [1959], c1958. |
| Omfång: | 192 s. ; 18 cm. |
| Anmärkning: | A Signet book. |
| Anmärkning: | First printing, October 1959--T.p. verso. |
| Anmärkning: | D1718--Cover. |
| Ämnesord: | Beat generation |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Bra skick Tillskrift | 40 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11139 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Gaiman, Neil |
| Titel: | Stjärnstoft / Neil Gaiman ; översättning: Ylva Spångberg |
| Förlag/År: | Stockholm : B. Wahlström, 2001 ; (Norge) |
| Upplaga: | 1. pocketuppl. |
| Omfång: | 223, [1] s. ; 18 cm. Pocket |
| Orginaltitel: | Stardust. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 2000 |
| ISBN: | 91-32-43341-7 |
| Genre: | Fantasy |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11140 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Céline, Louis-Ferdinand, 1894-1961 |
| Titel: | Död på krita / Céline ; till svenska av C. G. Bjurström |
| Förlag/År: | Stockholm : AWE/Geber, 1986 ; (Ungern) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 549 s. ; 18 cm. Pocket |
| Orginaltitel: | Mort à crédit. |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1987 (Tr. i Storbritannien) |
| ISBN: | 91-20-07352-6 |
| Medarbetare: | Bjurström, C. G., 1919-2001 (översättare) |
| SAB-kod: | Hj=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Franska
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 50 kr. | Såld! |
| Ex.2: | Mycket fint skick | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11141 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Clarke, Arthur C (Arthur Charles), 1917-2008. |
| Titel: | Reach for tomorrow Arthur C. Clarke |
| Förlag/År: | London Corgi 1974 |
| Omfång: | 190p 18cm Pocket. |
| Serie: | Corgi SF collector's library |
| Anmärkning: | "This collection originally published: New York : Ballantine, 1956 ; London : Gollancz, 1962" |
| ISBN: | 0552095818 |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | He |
| Ämnesord: | Short stories, English. |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 30 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11142 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Saint-Exupéry, Antoine de, 1900-1944 |
| Titel: | Nattflygning / Antoine de Saint-Exupéry ; övers. av Tania Silfverskiöld-Glachant |
| Förlag/År: | Stockholm : Tiden, 1979 ; (Kristianstad : Kristianstads boktr.) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 120 s. ; 19 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | Vol de nuit. |
| Serie: | Tidens klassiker, 99-0134533-2 |
| ISBN: | 91-550-2110-7 |
| Medarbetare: | Silfverskiöld-Glachant, Tania (översättare) |
| SAB-kod: | Hcej.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Franska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Lite lagernött framsida. | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11143 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | King, Stephen, 1947- |
| Titel: | The Colorado kid / by Stephen King. |
| Förlag/År: | New York : Dorchester Pub., c2005. |
| Omfång: | 184 s. ; 18 cm. Pocket. |
| Anmärkning: | On an island off the coast of Maine, a man is found dead. Theres no identification on the body. Only the dogged work of a pair of local newspapermen and a graduate student in forensics turns up any clues, and its more than a year before the man is ident |
| ISBN: | 0843955848 |
| Genre: | Deckare |
| Ämnesord: | Homicide investigation |
| Ämnesord: | Missing persons |
| Ämnesord: | Newspaper employees |
| Ämnesord: | Forensic sciences |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Collectible First edition Mycket fint skick Mint condition. Ou. | 60 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11144 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Balzac, Honoré de, 1799-1850 |
| Titel: | En skum historia : Deputeraden från Arcis / med efterord av Jan Myrdal ; övers. av C.G. Bjurström |
| Förlag/År: | Stockholm : PAN/Norstedt, 1974 ; (Stockholm : Norstedt) |
| Omfång: | 352 s. Pocket |
| Orginaltitel: | Une ténébreuse affaire. |
| Orginaltitel: | Le député d'Arcis. |
| Serie: | En PAN-bok, 99-0104304-2 |
| ISBN: | 91-1-741381-8 |
| Genre: | |
| SAB-kod: | Hj.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Franska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Första sv utg. | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11145 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Clarke, Arthur C (Arthur Charles), 1917-2008. |
| Titel: | Time's eye / Arthur C. Clarke and Stephen Baxter |
| Förlag/År: | Gollancz |
| Upplaga: | Originalupplaga 2004 |
| Omfång: | Pocket |
| Serie: | A time odyssey 1 |
| ISBN: | 0-575-07530-9 |
| ISBN: | 0-575-07647-X |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | He |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 45 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11146 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Grafton, Sue |
| Titel: | "L" som i laglös / Sue Grafton ; översättning: Börje Crona |
| Förlag/År: | Malmö : Bra böcker, 2002 (Danmark) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 282, [2] s ; 18 cm. Pocket |
| Orginaltitel: | "L" is for lawless |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 2000 |
| ISBN: | 91-7133-977-9 |
| Medarbetare: | Crona, Börje, 1932- (översättare) |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Heq.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Namnteckning | 45 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11147 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Baigent, Michael |
| Titel: | The holy blood and the holy grail / Michael Baigent, Richard Leigh and Henry Lincoln |
| Förlag/År: | London : Arrow, 1996 |
| Omfång: | xix, 558 s. : ill., kartor ; 18cm Pocket. |
| Anmärkning: | Originally published: London: Jonathan Cape, 1982 |
| ISBN: | 0-09-968241-9 |
| Medarbetare: | Leigh, Richard |
| Medarbetare: | Lincoln, Henry |
| SAB-kod: | Bk |
| SAB-kod: | Bl |
| Ämnesord: | Curiosities and wonders |
| Ämnesord: | Grail |
| Ämnesord: | Graalsagan |
| Ämnesord: | Mysteries |
| Ämnesord: | Rennes-le-Château (France) |
| Ämnesord: | France |
| Kategori: | Allmänt och blandat
> Allmänna sällskap och föreningar
|
| Kategori: | Allmänt och blandat
> Omstridda fenomen och företeelser
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 70 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11148 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Strage, Fredrik, 1972- |
| Titel: | Mikrofonkåt / Fredrik Strage |
| Förlag/År: | Stockholm : Atlas, 2001 ; (Danmark) |
| Upplaga: | 1. uppl., pocket |
| Omfång: | [4], 359, [1] s., [12] pl.-bl. i färg ; 18 cm. Pocket |
| Anmärkning: | Om svensk hip-hop |
| ISBN: | 91-89044-89-4 |
| SAB-kod: | Ijxfe-c |
| Ämnesord: | Hiphop |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Musik
> Soul, funk, hip-hop och rap
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Ou. | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11149 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Odulf, Tor-Ivan, 1930-1988 |
| Titel: | Skymningen gör dårarna oroliga : roman / Tor-Ivan Odulf |
| Förlag/År: | Stockholm : MånPocket, 1990 ; (Norge) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 365, [1] s. ; 18 cm. Pocket |
| Serie: | MånPocket, 99-0184541-6 |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1989 |
| ISBN: | 91-7642-604-1 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Läsveck på ryggen | 50 kr. | Såld! |
| Ex.2: | Bra skick Lätt sliten | 40 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11150 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Johns, W E (William Earl), 1893-1968. |
| Titel: | Biggles jagar storvilt : Berättelse för pojkar / Bemynd. övers. från engelska av Arnold Åkesson |
| Förlag/År: | Stockholm : B. Wahlström, 1950 |
| Upplaga: | 3. uppl. |
| Omfång: | 217,(1)s. Inbunden |
| Orginaltitel: | Biggles hunts big game. |
| Serie: | B. Wahlströms ungdomsböcker ; 542/543 |
| Anmärkning: | 1.-2. uppl. 1948 |
| Genre: | Ungdomsböcker |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Skönlitteratur för mellanåldern
|
|
|
| Ex.1: | Bra skick Denna utg 2.a uppl. 1948. Med skyddsomslag (lätt trasigt) | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11151 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Highsmith, Patricia, 1921-1995 |
| Titel: | The tremor of forgery / Patricia Highsmith |
| Upplaga: | Originalupplaga 1969 |
| Omfång: | Pocket |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | He |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Lätt sliten. Denna utg Penguin 1987. Ej översatt till svenska. | 45 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11152 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Furey, Maggie |
| Titel: | Magikerns saga. D. 8, Dhiammara |
| Förlag/År: | Malmö : Richter, 1998 ; (Norge) |
| Omfång: | 302, [1] s. Pocket |
| Orginaltitel: | Dhiammara. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1997 |
| ISBN: | 91-7709-672-X |
| Medarbetare: | Mårtensson, Reine (översättare) |
| Genre: | Fantasy |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 45 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11153 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Sofokles, 497-406 f.Kr. |
| Titel: | Antigone / Sofokles. Alkestis ; Medea ; Hippolytos / [Euripides] ; övers. av Hjalmar Gullberg |
| Förlag/År: | Stockholm : PAN/Norstedt, 1967 ; (Stockholm : Thule) |
| Upplaga: | Ny utg. |
| Omfång: | 247 s. Pocket |
| Serie: | En PAN-bok, 99-0104304-2 |
| Anmärkning: | Fyra grekiska dramer |
| Medarbetare: | Gullberg, Hjalmar, 1898-1961 (översättare) |
| Medarbetare: | Euripides, ca 480-406 f. Kr. |
| SAB-kod: | Hoa=c |
| SAB-kod: | Hce.02 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Grekiska
|
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Dramatik
|
|
|
| Ex.1: | Bra skick | 40 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11154 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Thomas, Dylan, 1914-1953 |
| Titel: | Porträtt av konstnären som valp / [översättning av Erik Lindegren] |
| Förlag/År: | Stockholm : Aldus/Bonnier, 1963 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 140 s. |
| Orginaltitel: | A portrait of the artist a young dog. |
| SAB-kod: | Hce |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11155 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Vance, Jack, 1916- |
| Titel: | The Brave Free Men / Jack Vance |
| Förlag/År: | London Coronet 1975 |
| Omfång: | 224p 18cm Pocket. |
| Anmärkning: | Also published: New York : Scott Meredith Literary Agency, 1975 |
| ISBN: | 0340198281 |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Ge.01 |
| SAB-kod: | He |
| Ämnesord: | Fiction in English. |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Lite sliten | 30 kr. |
| Ex.2: | Mycket fint skick | 40 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11156 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Collier, James Lincoln |
| Titel: | Louis Armstrong / James Lincoln Collier ; översättning av Lars och Elisabet Resberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren, 1986 ; (Kristianstad : Kristianstads boktr.) |
| Omfång: | 382 s., [8] pl.-bl. ; 23 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Louis Armstrong. |
| ISBN: | 91-29-57677-6 |
| Medarbetare: | Resberg, Elisabet (översättare) |
| Medarbetare: | Resberg, Lars (översättare) |
| SAB-kod: | Ijz Armstrong, L. |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Musik
> Särskilda tonkonstnärer
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 120 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11157 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Gustavsson, Bernt, 1946- |
| Titel: | Kunskapsfilosofi : tre kunskapsformer i historisk belysning / Bernt Gustavsson |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 2000 ; (Smedjebacken : Fälth & Hässler) |
| Omfång: | 263, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | "Även med tryckår: 2. tr., 2001 ; 3. tr., 2004" |
| ISBN: | 91-46-17648-9 |
| SAB-kod: | Ddb |
| Ämnesord: | Philosophy |
| Ämnesord: | Kunskapsteori |
| Ämnesord: | Knowledge, Theory of |
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Kunskapsteori och vetenskapsteori
> Kunskapsteori
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 160 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11158 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Barnes, Mary |
| Titel: | En resa genom själens mörker / Mary Barnes och Joseph Berke ; övers. av Boo Cassel och Aida Törnell |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1985 ; (Ungern) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 393, [3] s. ; 20 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | Mary Barnes : two accounts of a journey through madness. |
| Serie: | Norstedts faktapocket, 99-0515866-9 |
| Anmärkning: | Tidigare utg. med titeln: Mary Barnes : två rapporter om en resa genom själens mörker |
| ISBN: | 91-1-853341-8 |
| Medarbetare: | Berke, Joseph |
| Medarbetare: | Cassel, Boo, 1949- (översättare) |
| Medarbetare: | Törnell, Aida, 1901-1988 (översättare) |
| SAB-kod: | Docb |
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Psykologi
> Psykoanalys
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11159 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Williams, Tad |
| Titel: | Blommornas krig. 1, Sista avfarten till Älvalandet / Tad Williams ; översättning: Ylva Spångberg |
| Förlag/År: | Stockholm : B. Wahlström, 2005 (Falun : Scandbook) |
| Omfång: | 347, [1] s. ; 24 cm Inbunden. |
| Serie: | Wahlströms fantasy, 99-2256100-X |
| Anmärkning: | Första svenska upplaga 2005 |
| ISBN: | 91-32-33152-5 |
| Medarbetare: | Spångberg, Ylva, 1961- (översättare) |
| Genre: | Fantasy |
| SAB-kod: | Heq.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Första sv utg. | 70 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11160 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Pohl, Frederik, 1919- |
| Titel: | Bortom händelsehorisonten / Frederik Pohl ; översättning: Sam J. Lundwall |
| Förlag/År: | Bromma : Lundwall Fakta & fantasi, 1988 ; (Värnamo : Fälth) |
| Omfång: | 256 s. ; 21 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | Beyond the blue event horizon. |
| Serie: | JVM-serien, 99-0585981-0 |
| ISBN: | 91-7992-002-0 |
| Medarbetare: | Lundwall, Sam J., 1941-. (översättare) |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 95 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11161 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lundh, Michael, 1958- |
| Titel: | Sveriges likas lag / Michael Lundh |
| Förlag/År: | Stockholm : Kalla kulor, 2004 (Falun : Scandbook) |
| Omfång: | 205 s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | 2. tr., 2004 |
| ISBN: | 91-975361-1-3 |
| SAB-kod: | Oepb-c |
| SAB-kod: | Lz Lundh, Michael |
| Ämnesord: | Lundh, Michael, 1958- |
| Ämnesord: | Poliser |
| Kategori: | Samhällsvetenskap och rättsvetenskap
> Rättsvetenskap
> Sverige
|
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Lundh, Michael
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11162 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Alving, Barbro, 1909-1987 |
| Titel: | Det kom aldrig i tidningen / Barbro Alving |
| Förlag/År: | Stockholm BW 1979 |
| Upplaga: | |
| Omfång: | Inbunden |
| Serie: | Memoarer |
| ISBN: | 91-32-30884-1 |
| SAB-kod: | Lz Alving, Barbro |
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Alving, Barbro
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Tillskrift | 60 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11163 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Allende, Isabel, 1942- |
| Titel: | Odjurens stad / Isabel Allende ; översättning av Lena Anér Melin |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren, 2002 (Falun : Scandbook) |
| Omfång: | 300, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | La ciudad de las bestias. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 2002 |
| ISBN: | 91-29-65649-4 |
| Medarbetare: | Anér Melin, Lena (översättare) |
| Genre: | Ungdomsböcker |
| SAB-kod: | Hkq=c,u |
| Ämnesord: | Ungdomsböcker |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Spanska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 70 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11164 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Carr, John Dickson, 1906-1977 |
| Titel: | Det slutna rummet / Carter Dickson ; övers. av Karl Olof Hedström |
| Förlag/År: | Stockholm : B. Wahlström, 1960 ; (Stockholm : B. Wahlström) |
| Omfång: | 251, [2] s. Inbunden |
| Orginaltitel: | The Judas window. |
| Serie: | Månadsdeckaren, 99-0104634-3 |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hce |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Lätt naggat omslag med en smärre reva. | 90 kr. |
| Ex.2: | Fint skick Lätt trasigt omslag | 90 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11165 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Holmberg, Åke, 1907-1991 |
| Titel: | Ture Sventon i varuhuset / Åke Holmberg ; ill. av Sven Hemmel |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren, 1981 ; (Ungern) |
| Upplaga: | 2. uppl. |
| Omfång: | 114, [3] s. : ill. ; 20 cm Inbunden. |
| Serie: | En Lejon-bok, 99-0211903-4 |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1984 (Avesta : A.B.M.-tryck) |
| Anmärkning: | Föreg. uppl. ej utg. i serien |
| ISBN: | 91-29-54797-0 |
| Medarbetare: | Hemmel, Sven, 1906-1982 (illustratör) |
| Genre: | Ungdomsböcker |
| SAB-kod: | uHc |
| Ämnesord: | Ungdomsbok |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Skönlitteratur för mellanåldern
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 75 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11166 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Holmberg, Åke, 1907-1991 |
| Titel: | Ture Sventon i varuhuset / Åke Holmberg ; illustrationer av Sven Hemmel |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren, 1988 ; (Avesta : A.B.M.-tr.) |
| Upplaga: | 3. uppl. |
| Omfång: | 114, [3] s. : ill. ; 19 cm Inbunden. |
| Serie: | Rabén & Sjögrens bästa ungdomsböcker, 99-0624770-3 |
| Anmärkning: | Föreg. uppl. ej utg. i serien |
| ISBN: | 91-29-59018-3 |
| Medarbetare: | Hemmel, Sven, 1906-1982 (illustratör) |
| Genre: | Ungdomsböcker |
| SAB-kod: | Hc,u |
| Ämnesord: | Ungdomsbok |
| Ämnesord: | Deckare |
| Ämnesord: | Ture Sventon |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Skönlitteratur för mellanåldern
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11167 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Holmberg, Åke, 1907-1991 |
| Titel: | Ture Sventon i spökhuset / omslag och illustrationer av Sven Hemmel |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren, 1965 ; (Örebro : Littorin Rydén) |
| Omfång: | 132, [3] s. : ill. Inbunden |
| Genre: | Ungdomsböcker |
| SAB-kod: | uHc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Skönlitteratur för mellanåldern
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Slitna kanter. Tillskrift. Ou. | 450 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11168 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Holmberg, Åke, 1907-1991 |
| Titel: | Ture Sventon reser till öknen / Åke Holmberg och Sven Hemmel |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren, 1972 ; (Nacka : Esselte Herzog) |
| Omfång: | [21] s. : ill. Inbunden |
| ISBN: | 91-29-45542-1 |
| Medarbetare: | Hemmel, Sven, 1906-1982 |
| Genre: | Serier |
| SAB-kod: | uHc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Orginalutgåva (enda utgåvan som finns) Fint skick Lite lätt nagg på hörn och rygg. En smärre skrapskada på framsidan | 150 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11169 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Holmberg, Åke, 1907-1991 |
| Titel: | Leksaksfönstret / illustrationer av Ulla Sundin |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren, 1962 ; (Stockholm : Tiden-Barnängen) |
| Omfång: | 52, [2] s. : ill. Inbunden |
| Serie: | Börjabok, 99-1351485-1 ; 17 |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | uHc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Småbarnsberättelser och sagor
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Naggade hörn | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11170 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Dahl, Arne, 1963- |
| Titel: | Efterskalv : kriminalroman / Arne Dahl |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 2006 (Falun : Scandbook) |
| Omfång: | 395, [1] s. ; 24 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | 2.-3. tr., 2006 |
| Anmärkning: | Originalupplaga 2006 |
| ISBN: | 91-0-010418-3 |
| Internetlänk: | http://194.68.4.214/bilder/tif/9100104183.tif |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hc |
| Ämnesord: | Kulturkonflikter |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 85 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11171 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Horwood, William, 1944- |
| Titel: | Vinter i säven / William Horwood ; illustrationer av Patrick Benson ; översättning av Barbro Lagergren |
| Förlag/År: | Stockholm : Tiden, 1996 ; (Uddevalla : Mediaprint) |
| Omfång: | 280, [3] s. : ill. ; 24 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | The willows in winter. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1996 |
| ISBN: | 91-88876-10-1 |
| Medarbetare: | Benson, Patrick (illustratör) |
| Medarbetare: | Lagergren, Barbro (översättare) |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | He=c,u |
| Ämnesord: | Barnbok |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Fortsättningen på Det susar i säven skriven av William Horwood - mannen bakom Duncton Chronicles. | 125 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11172 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Vonnegut, Kurt, 1922-2007. |
| Titel: | Sirenerna på Titan / Kurt Vonnegut ; [övers. av Olov Jonason] |
| Förlag/År: | Stockholm : PAN/Norstedt, 1976 ; (Stockholm : Norstedt) |
| Omfång: | 228, [2] s. ; 19 cm. Pocket |
| Orginaltitel: | The sirens of Titan. |
| Serie: | En PAN-bok, 99-0104304-2 |
| ISBN: | 91-1-761401-5 |
| Medarbetare: | Jonason, Olov, 1919- (översättare) |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Första (och enda) sv utg. | 125 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11173 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Rådström, Pär, 1925-1963 |
| Titel: | Ballong till månen. |
| Förlag/År: | Stockholmb PAN/Norstedt, 1968 ; (Stockholm : Thule) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 158, [1] s. Pocket |
| Serie: | En PAN-bok |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 45 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11174 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Kerouac, Jack, 1922-1969. |
| Titel: | Doctor Sax : Faust part three / Jack Kerouac |
| Förlag/År: | London Panther 1980 |
| Omfång: | [4],217p 18cm Pocket. |
| Anmärkning: | "Originally published: New York : Grove Press, 1959 ; London : Evergreen Books, 1961" |
| ISBN: | 0586050760 |
| SAB-kod: | He |
| Ämnesord: | Fiction in English. |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Ej översatt till svenska | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11175 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Hellsing, Lennart, 1919- |
| Titel: | Skolbok : bredvidläsning för skolans sista stadier / Lennart Hellsing ; bilder av Jesper Waldersten |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren, 2005 (Danmark) |
| Omfång: | 61 s. : ill. ; 21 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originalupplaga 2005 |
| ISBN: | 91-29-66285-0 |
| Medarbetare: | Waldersten, Jesper, 1969- (illustratör) |
| Genre: | Ungdomsböcker |
| Genre: | Rim |
| Genre: | Poesi |
| SAB-kod: | Hc.03,u |
| Ämnesord: | Skolan |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 85 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11176 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Rydberg, Olle, 1920- |
| Titel: | Se på Söder / [text och teckningar]: Olle Rydberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Natur och kultur, 1984 ; (Stockholm : Advance/de Besche-Nilsson offsettryck) |
| Omfång: | 191, [1] s. : ill. ; 26 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 2. uppl., 1986 |
| ISBN: | 91-27-01439-8 |
| ISBN: | 91-27-01439-8 |
| Genre: | Stockholmiania |
| SAB-kod: | Ncaa |
| Ämnesord: | Stockholm |
| Kategori: | Geografi
> Sverige
> Stockholm och Stockholms län
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 250 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11177 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Arosenius, Ivar, 1878-1909 |
| Titel: | Kattresan : bilderbok / Ivar Arosenius |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier Carlsen, 1994 ; (Belgien) |
| Upplaga: | 24. uppl. |
| Omfång: | [17] bl. : färgill. ; 26 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 25. uppl., 1995 |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1909 |
| ISBN: | 91-638-3096-5 |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | Hc.03,u |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Småbarnsberättelser och sagor
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Tillskrift | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11178 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Nemes, Endre, 1909-1985 |
| Titel: | Att lyfta upp tiden och vika den åt sidan / Endre Nemes |
| Förlag/År: | Stockholm : Carlsson, 2002 (Värnamo : Fälth & Hässler) |
| Omfång: | 346 s., 16 pl.-s. i färg : ill. ; 26 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Baserat på ms. av förf., red. av Britt-Louise Sundell Nemes och Lena Nemes |
| ISBN: | 91-7203-473-4 |
| Medarbetare: | Sundell Nemes, Britt-Louise, 1928- (utgivare) |
| Medarbetare: | Nemes, Lena, 1965- (utgivare) |
| SAB-kod: | Ibz Nemes, Endre |
| Ämnesord: | Nemes, Endre 1909-1985 |
| Ämnesord: | Målare (bildkonstnärer) |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Konsthistoria
> Särskilda konstnärer
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Litte lätt nagg på omslagets baksida. Recensionsstämpel. | 160 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11179 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Fuentes, Carlos, 1928- |
| Titel: | Åren med Laura Díaz / Carlos Fuentes ; översättning: Elisabeth Helms |
| Förlag/År: | Stockholm : Natur och kultur, 2002 (Finland) |
| Omfång: | 517, [1] s. ; 24 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Los años con Laura Díaz |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 2002 |
| ISBN: | 91-27-08518-X |
| Medarbetare: | Helms, Elisabeth, 1946- (översättare) |
| SAB-kod: | Hkq.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Spanska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 140 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11180 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Stolt, Åke, 1939- |
| Titel: | Ingen lek utan eld : en olympisk krönika från Aten till Aten / Åke Stolt ; [faktagranskning: Ture Widlund] |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 2004 (Falun : Scandbook) |
| Omfång: | 361, [2] s. : ill. ; 24 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-0-010279-2 |
| SAB-kod: | Rbv:k |
| Ämnesord: | Olympiader |
| Kategori: | Idrott, lek och spel
> Idrott och sport
> Olympiska spelen
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 150 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11181 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | De Geer, Carl Johan, 1938- |
| Titel: | Kyss mej dödligt / Carl Johan De Geer |
| Förlag/År: | Stockholm : AWE/Geber, 1985 ; (Falköping : Gummesson) |
| Omfång: | 183, [3] s. ; 22 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-20-07309-7 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Ou. | 100 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11182 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Winterson, Jeanette, 1959- |
| Titel: | Passionen : [roman] / Jeanette Winterson ; översättning av Lena Fries-Gedin |
| Förlag/År: | Stockholm : Gedin, 1988 ; (Malmö : Grafica) |
| Omfång: | 201, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | The passion. |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1989 (Malmö : Beyrond) |
| ISBN: | 91-7964-030-3 |
| Medarbetare: | Fries-Gedin, Lena (översättare) |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Första sv utg | 85 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11183 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Arnald, Jan, 1963- |
| Titel: | Maria och Artur : en nittonhundratalsroman / Jan Arnald |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 2006 (Falun : Scandbook) |
| Omfång: | 278, [2] s. ; 21 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | 2. tr., 2006 |
| Anmärkning: | Originalupplaga 2006 |
| ISBN: | 91-0-011002-7 |
| Genre: | Biografiska romaner |
| SAB-kod: | Hc |
| Ämnesord: | Wine, Maria, 1912-2003 skönlitteratur sao |
| Ämnesord: | Lundkvist, Artur, 1906-1991 skönlitteratur sao |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 95 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11184 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Sachs, Nelly, 1891-1970 |
| Titel: | Glühende Rätsel : ein Zyklus Gedichte = Glödande gåtor : en diktcykel / i svensk tolkning av Gunnar Ekelöf |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1966 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 67, [1] s. Häftad |
| Anmärkning: | Parallelltext på svenska och tyska |
| Medarbetare: | Ekelöf, Gunnar, 1907-1968 |
| SAB-kod: | Hce.03 |
| SAB-kod: | Hf |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Poesi
|
| Kategori: | Skönlitteratur
> Tysk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Osprättad. Första sv utg. | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11185 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Beauvoir, Simone de, 1908-1986 |
| Titel: | De bästa åren / Simone de Beauvoir ; övers. av Anne-Marie Edéus |
| Förlag/År: | Stockholm : AWE/Geber, 1984 ; (Falköping : Gummesson) |
| Omfång: | 655, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | La force de l'âge. |
| ISBN: | 91-20-07146-9 |
| Medarbetare: | Edéus, Anne-Marie (översättare) |
| SAB-kod: | Gjz Beauvoir, Simone de |
| Ämnesord: | Självbiografi |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Fransk litteraturhistoria
> Beauvoir, Simone de
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Lätt slitet omslag | 175 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11186 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Beauvoir, Simone de, 1908-1986 |
| Titel: | Världens gång / Simone de Beauvoir ; översättning av Kerstin Hallén |
| Förlag/År: | Stockholm : AWE/Geber, 1989 ; (Södertälje : Fingraf) |
| Omfång: | 479, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | La force des choses. 2. |
| ISBN: | 91-20-07664-9 |
| Medarbetare: | Hallén, Kerstin, 1922- (översättare) |
| SAB-kod: | Gjz Beauvoir, Simone de |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Fransk litteraturhistoria
> Beauvoir, Simone de
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 160 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11187 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Fyvel, Tosco Raphael, pseud. för R. J. Feiwel |
| Titel: | George Orwell : en bok om mannen som skrev 1984 / T. R. Fyvel ; övers.: Ingrid och Tryggve Emond |
| Förlag/År: | Höganäs : Wiken, 1984 ; (Avesta : A.B.M.-tryck) |
| Omfång: | 265, [1] s., [4] pl.-bl. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | George Orwell, a personal memoir. |
| ISBN: | 91-7024-147-3 |
| Medarbetare: | Emond, Ingrid, 1925- (översättare) |
| Medarbetare: | Emond, Tryggve, 1925- (översättare) |
| SAB-kod: | Gez Orwell, G. |
| Ämnesord: | Orwell, George |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Engelsk litteraturhistoria
> Säskilda engelska författare
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Lätt naggat omslag. | 95 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11188 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Capote, Truman, 1924-1984 |
| Titel: | Med kallt blod : en sann redogörelse för ett fyrdubbelt mord och dess följder / översättning av Olov Jonason |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1966 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 335, [1] s. Häftad |
| Orginaltitel: | In cold blood. |
| Medarbetare: | Jonason, Olov, 1919- (översättare) |
| SAB-kod: | Oer-qa |
| SAB-kod: | Hce |
| Kategori: | Samhällsvetenskap och rättsvetenskap
> Rättsvetenskap
> Förenta staterna
|
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Lätt blekt omslag. Första sv utg. | 125 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11189 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Alexander, Lloyd |
| Titel: | Llyrs slott / Lloyd Alexander ; övers.: Karin Strandberg |
| Förlag/År: | Vällingby : Sjöstrand, 1982 ; (Malmö : Skog) |
| Omfång: | 157, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | The castle of Llyr. |
| Anmärkning: | "Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1984 ; 3. uppl., 1985 (Vänersborg : Vänersborgs offset)" |
| ISBN: | 91-7574-051-6 |
| Medarbetare: | Strandberg, Karin (översättare) |
| Genre: | Ungdomsböcker |
| SAB-kod: | uHe=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Skönlitteratur för mellanåldern
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick 3.e uppl tr 1985 | 75 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11190 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Heinlein, Robert A (Robert Anson), 1907-1988 |
| Titel: | Dörren till sommaren / Robert A Heinlein ; översättning: John-Henri Holmberg |
| Förlag/År: | Höganäs : Wiken, 1993 ; (Lund : Btj) |
| Upplaga: | Rev. utg. |
| Omfång: | 266 s. ; 23 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | The door into summer. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1976. Första uppl. i denna version 1993 |
| ISBN: | 91-7119-355-3 |
| Medarbetare: | Holmberg, John-Henri, 1949- (översättare) |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | He.01=c |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 120 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11191 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Wellum, Geoffrey |
| Titel: | Jaktpilot i RAF : en stridsflygare berättar / Geoffrey Wellum ; översättning: Hans Dalén ; [faktagranskning: Dick Harrison] |
| Förlag/År: | Lund : Historiska media, 2006 (Danmark) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 317 s., [16] pl.-s. ; 18 cm. Pocket |
| Serie: | Militärhistorisk pocket, 99-3460171-0 |
| Anmärkning: | 2. tr., 2006 |
| ISBN: | 978-91-85507-11-52 |
| ISBN: | 91-85507-11-3 |
| Medarbetare: | Dalén, Hans (översättare) |
| SAB-kod: | K.54bc |
| SAB-kod: | Lz Wellum, Geoffrey |
| Ämnesord: | Wellum, Geoffrey |
| Ämnesord: | Storbritannien. Royal Air Force historia 1939-1945 (andra världskriget) sao |
| Ämnesord: | Andra världskriget 1939-1945 |
| Ämnesord: | Stridspiloter |
| Kategori: | Historia
> Flygoperationer
|
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Wellum, Geoffrey
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 40 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11192 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Gyllenhaal, Lars, 1968- |
| Titel: | Slaget om Nordkalotten : Sveriges roll i tyska och allierade operationer i norr / Lars Gyllenhaal & James F. Gebhardt |
| Förlag/År: | Lund : Historiska media, 2001 ; (Mölndal : Omnigraf) |
| Upplaga: | Uppdaterad och omarb. pocketutg. |
| Omfång: | 184 s. : ill. ; 18 cm. Pocket |
| Serie: | Militärhistorisk pocket, 99-3460171-0 |
| ISBN: | 91-89442-26-1 |
| Medarbetare: | Gebhardt, James F. |
| SAB-kod: | K.54b |
| Ämnesord: | Andra världskriget |
| Ämnesord: | Nordkalotten |
| Ämnesord: | Sverige |
| Kategori: | Historia
> Militär historia
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 45 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11193 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Alexander, Lloyd |
| Titel: | Katten som sa nej och andra berättelser / Lloyd Alexander ; ill. av Laszlo Kubinyi ; övers. av Karin Strandberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Litteraturfrämjandet, 1983 ; (Kungsbacka : Elander) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 127, [1] s. : ill. ; 18 cm. Pocket |
| Orginaltitel: | The town cats and other tales. |
| Serie: | En bok för alla barn och ungdomar, 99-0204092-6 |
| ISBN: | 91-7448-244-0 |
| Medarbetare: | Strandberg, Karin (översättare) |
| Medarbetare: | Kubinyi, Laszlo (illustratör) |
| Genre: | Ungdomsböcker |
| SAB-kod: | uHe=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Skönlitteratur för mellanåldern
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 30 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11194 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Tranströmer, Tomas, 1931- |
| Titel: | Mörkerseende / Tomas Tranströmer |
| Förlag/År: | Göteborg : Författarförlaget ; [Solna] : [Seelig], 1970 ; (Uddevalla : Bohusläningen) |
| Upplaga: | 2. uppl. |
| Omfång: | 47 s. Häftad |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Ou. | 100 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11195 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Simenon, Georges, 1903-1989 |
| Titel: | Maigrets tålamod / Georges Simenon ; [övers. av Lena och Cai Törne Melin] |
| Förlag/År: | Stockholm : Aldus/Bonnier, 1966 |
| Omfång: | 121, [1] s. Pocket |
| Orginaltitel: | La patience de Maigret. |
| Serie: | Delfinböckerna, 0416-900X ; 241 |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hcej.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Franska
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Lätt snedläst. Första (och enda) sv utg | 30 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11196 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Franzén, Nils-Olof, 1916-1997 |
| Titel: | Agaton Sax och vita möss-mysteriet / Nils-Olof Franzén ; [illustrationer av Åke Lewerth] |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonniers juniorförl., 1987 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 122, [4] s. : ill. ; 19 cm Inbunden. |
| Serie: | Önskeboken, 99-0186112-8 |
| ISBN: | 91-48-51440-3 |
| Medarbetare: | Lewerth, Åke, 1930-1982 (illustratör) |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | Hc,u |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Skönlitteratur för mellanåldern
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Ovanlig. | 100 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11197 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Raattamaa, Lars Mikael, 1964- |
| Titel: | Helgonlegenderna: väv : poesi / Lars Mikael Raattamaa |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 2000 ; (Smedjebacken : Fälth & Hässler) |
| Omfång: | 203, [1] s. ; 19 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 2000 |
| ISBN: | 91-0-057148-2 |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Ämnesord: | Poesi |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 150 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11198 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Vonnegut, Kurt, 1922-2007. |
| Titel: | Moder Natt / Kurt Vonnegut ; [översättning: Olov Jonason] |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1987 ; (Storbritannien) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | [2] s., s. 5-201, [3] s. ; 18 cm. Pocket |
| Orginaltitel: | Mother Night. |
| ISBN: | 91-1-871531-1 |
| Medarbetare: | Jonason, Olov, 1919- (översättare) |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 40 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11199 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Kandre, Mare, 1962-2005 |
| Titel: | Quinnan och Dr Dreuf / Mare Kandre |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1995 ; (Norge) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 151, [1] s. ; 18 cm. Pocket |
| Serie: | Bonnier pocket, 99-0307595-2 |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1994 |
| ISBN: | 91-0-055967-9 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11200 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Jansson, Tove, 1914-2001 |
| Titel: | Mumintrollet. Nr. 6 / Tove Jansson |
| Förlag/År: | Stockholm : Geber, 1962 |
| Omfång: | 93 s. Inbunden |
| Anmärkning: | Innehåller episoderna: Föreningsliv och Den gyllene svansen |
| Genre: | Serier |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Tecknade serier
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 400 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11201 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Auster, Paul, 1947- |
| Titel: | Tilfældets musik roman Paul Auster på dansk ved Jan Bredsdorff |
| Förlag/År: | [Kbh.] Per Kofod 1991 Nørhaven, Viborg |
| Omfång: | 232 sider. Häftad |
| Anmärkning: | Originaludgave: 1988 |
| Anmärkning: | En mand kører rastløst rundt i USA sammen med en pokerspiller. Da de pådrager sig en stor spillegæld, som de tvinges til at arbejde af, får hans liv retning og mening |
| Kategori: | Skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Osprättad. Första danska utg. | 100 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11202 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Auster, Paul, 1947- |
| Titel: | Leviathan roman Paul Auster på dansk ved Jan Bredsdorff |
| Förlag/År: | [Kbh.] Per Kofod 1993 Nørhaven, Viborg |
| Omfång: | 297 sider. Häftad |
| Serie: | Kniven i bogen |
| Anmärkning: | Originaludgave: 1993 |
| Anmärkning: | Efter at en mand, med eller uden forsæt, har sprængt sig selv i luften, sætter hans ven sig til at skildre hans liv og deres venskab frem til den voldsomme afslutning |
| Anmärkning: | Originaltitel: Leviathan (amerikansk) |
| Kategori: | Skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick osprättad. Första danska utg. | 100 kr. |
| Ex. 2: | Mycket fint skick Osprättad. Första danska utg | 100 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11203 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Auster, Paul, 1947- |
| Titel: | Tilfældets musik roman Paul Auster på dansk ved Jan Bredsdorff |
| Förlag/År: | Helsingør Per Kofod 2006 Nørhaven, Viborg |
| Upplaga: | 2. udgave 5. oplag |
| Omfång: | 232 sider. Häftad |
| Serie: | Per Kofod paperback |
| Anmärkning: | Tidligere udgave i.e. 2. udgave. 1991 i.e. 1993. - 1. udgave uden seriebetegnelse. 1991 |
| Anmärkning: | Originaludgave: 1988 |
| Anmärkning: | En mand kører rastløst rundt i USA sammen med en pokerspiller. Da de pådrager sig en stor spillegæld, som de tvinges til at arbejde af, får hans liv retning og mening |
| Kategori: | Skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11204 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Simenon, Georges, 1903-1989 |
| Titel: | Maigret i fina världen / övers. av Gun och Nils A. Bengtsson |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1962 |
| Omfång: | 157 s. Häftad |
| Orginaltitel: | Maigret et les viellards. |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hj=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Franska
|
|
|
| Ex.1: | Bra skick Rätt sliten rygg - i övrigt lätt sliten. Första (och enda ) sv utg. | 65 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11205 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Simenon, Georges, 1903-1989 |
| Titel: | Maigrets onda aningar / övers. av Gun och Nils A. Bengtsson |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1959 |
| Omfång: | 156 s. Häftad |
| Orginaltitel: | Les scrupulesde Maigret. |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hj=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Franska
|
|
|
| Ex.1: | Bra skick Rätt sliten rygg | 65 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11206 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Heinlein, Robert A (Robert Anson), 1907-1988 |
| Titel: | Stjärndjuret / Robert A. Heinlein ; övers. av Gunilla Dahlblom, K. G. Johansson |
| Förlag/År: | Köping : Lindfors, 1983 ; (Köping : Civiltr.) |
| Omfång: | 222 s. ; 22 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | The star beast. |
| Serie: | Lindfors science fiction, 99-0408370-3 |
| ISBN: | 91-7268-125-X |
| Medarbetare: | Dahlblom, Gunilla (översättare) |
| Medarbetare: | Johansson, K. G. (översättare) |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | He=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 100 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11207 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Metodövningar i historia : historisk teori, metod och källkritik. 2 / Thomas Lindkvist (red.) |
| Förlag/År: | Lund : Studentlitteratur, 1996 ; (Lund : Studentlitteratur) |
| Omfång: | 222 s. : ill., kartor, tab. Häftad |
| Anmärkning: | "2. tr., 1997 ; 3. tr., 2000 ; 4. tr., 2001 ; 5. tr., 2002 ; 6.-7. tr., 2003 ; 8. tr., 2005" |
| ISBN: | 91-44-61761-5 |
| Medarbetare: | Lindkvist, Thomas, 1949- (medarbetare) |
| Ämnesord: | Forskningsmetodik |
| Ämnesord: | Historia |
| Kategori: | Historia
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 100 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11208 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Russell, Bertrand, 1872-1970 |
| Titel: | Skeptiska essäer / Bertrand Russell ; [till svenska av Anders Byttner] |
| Förlag/År: | Stockholm : Natur och Kultur, 1950 |
| Omfång: | 232 s. Inbunden |
| Orginaltitel: | Sceptical essays. |
| SAB-kod: | D |
| Ämnesord: | Filosofi |
| Kategori: | Filosofi och psykologi
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Några revor i skyddsomslaget. Namnteckning. Första (och enda) sv utg. | 100 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11209 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Wilder, Laura Ingalls, 1867-1957 |
| Titel: | Den lilla staden på prärien / Laura Ingalls Wilder ; ill. av Garth Williams ; [övers. av Jadwiga P. Westrup] |
| Förlag/År: | Lund : LiberLäromedel, 1980 ; (Lund : Br. Ekstrand) |
| Upplaga: | [Ny uppl.] |
| Omfång: | 282 s. : ill. ; 20 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Little town on the prairie. |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: Ny tr., 1982 (Stockholm : LiberTryck) |
| ISBN: | 91-40-02213-7 |
| Medarbetare: | Williams, Garth (illustratör) |
| Medarbetare: | Westrup, Jadwiga P., 1921-1988. (översättare) |
| Genre: | Ungdomsböcker |
| SAB-kod: | Hce,u |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Skönlitteratur för mellanåldern
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick En smärre skrapskada nederst på rygg. Några småfläckar på snittet. | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11210 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Stam, Robert |
| Titel: | Subversive pleasures : Bakhtin, cultural criticism, and film / Robert Stam |
| Förlag/År: | Baltimore : Johns Hopkins University Press, cop. 1989 |
| Omfång: | xiii, 274 s. ; 24 cm. Inbunden |
| Serie: | Parallax (Baltimore), 99-0857328-4 |
| ISBN: | 0-8018-3814-2 |
| SAB-kod: | Dbz Bachtin, Michail Michajlovic |
| SAB-kod: | G:df |
| SAB-kod: | Imaa |
| SAB-kod: | Bs |
| Ämnesord: | Bachtin, Michail Michajlovic, 1895-1975 |
| Ämnesord: | Bachtin, Michail Michajlovic,, 1895-1975 Criticism and interpretation. |
| Ämnesord: | Motion pictures and literature |
| Ämnesord: | Motion pictures |
| Ämnesord: | Criticism |
| Ämnesord: | Popular culture |
| Ämnesord: | Mass media |
| Ämnesord: | Discourse analysis |
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Filosofins historia
> Särskilda filosofer
|
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Litteraturestetik
|
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Film
> Filmens estetik och teori
|
| Kategori: | Allmänt och blandat
> Masskommunikation: allmänt
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick En smärre skada på skyddsomslagets baksida. Namnteckning. | 175 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11211 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Park, Ruth |
| Titel: | Lille Ville Vimse / Ruth Park ; översättning av Marianne Gerland-Ekeroth ; illustrerad av Noela Young |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren, 1988 ; (Avesta : A.B.M.-tr.) |
| Upplaga: | 2. uppl. |
| Omfång: | 115, [4] s. : ill. ; 19 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | The muddle-headed wombat. |
| Serie: | Rabén & Sjögrens bästa barnböcker, 99-0563750-8 |
| Anmärkning: | 1. uppl. ej utg. i serien |
| ISBN: | 91-29-59020-5 |
| Medarbetare: | Young, Noela (illustratör) |
| Medarbetare: | Gerland-Ekeroth, Marianne, 1924- (översättare) |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | He=c,u |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Småbarnsberättelser och sagor
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 45 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11212 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Jordan, Robert, 1948-2007. |
| Titel: | Conan the triumphant / Robert Jordan |
| Förlag/År: | London : Sphere, 1985, c1983 |
| Omfång: | 182 p ; 18 cm. Pocket |
| ISBN: | 0722151926 |
| Genre: | Fantasy |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Namnteckning | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11213 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Auster, Paul, 1947- |
| Titel: | Smoke & Blue in the face to film af Paul Auster oversat af Klaus Lynggård Auggie Wrens julefortælling oversat fra amerikansk af Jan Bredsdorff |
| Förlag/År: | [Kbh.] Per Kofod 1995 Nørhaven, Viborg |
| Omfång: | 161 sider ill. Häftad |
| Serie: | Per Kofod film/bog |
| Anmärkning: | Paul Auster: Auggie Wrens julefortælling også udgivet i: Krystalgade 7. Årgang 93 |
| Anmärkning: | Interview med forfatteren Paul Auster om tilbivelsen af filmen Smoke, instrueret af Waine Wang og byggende på novellen Auggie Wrens julefortælling samt Austers overvejelser, idéskitser og skuespillernes noter til filmen Blue in the face, instrueret af Aus |
| Anmärkning: | Originaltitel: Smoke & Blue in the face (amerikansk) |
| Ämnesord: | Auster Paul |
| Ämnesord: | Wang Wayne |
| Kategori: | Skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 100 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11214 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Solanas, Valerie, 1936-1988 |
| Titel: | SCUM manifest / Valerie Solanas ; översättning och förord av Sara Stridsberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Modernista, 2003 (Värnamo : Fälth & Hässler) |
| Omfång: | 91, [3] s. ; 20 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | SCUM manifesto |
| Anmärkning: | SCUM = Society for Cutting up Men |
| ISBN: | 91-88748-57-X |
| Medarbetare: | Stridsberg, Sara, 1972- (översättare) |
| SAB-kod: | Ohja |
| Ämnesord: | Solanas, Valerie, 1936-1988 |
| Ämnesord: | Society for Cutting up Men |
| Ämnesord: | Feminism |
| Ämnesord: | Kvinnohistoriska texter |
| Ämnesord: | Feminism |
| Kategori: | Samhällsvetenskap och rättsvetenskap
> Sociala frågor och socialpolitik
> Kvinnofrågor
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 145 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11215 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Le Guin, Ursula K, 1929-. |
| Titel: | Övärlden / Ursula K. Le Guin ; översättning av Sven Christer Swahn |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren, 1987 ; (Norge) |
| Omfång: | 519, [8] s. : ill. ; 29 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | A wizard of Earthsea. |
| Orginaltitel: | The farthest shore. |
| Orginaltitel: | The tombs of Atuan. |
| Anmärkning: | "Innehåll: Trollkarlen från Övärlden ; Gravkamrarna i Atuan ; Den yttersta stranden" |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1988 |
| Anmärkning: | Tidigare utg. i separata vol. |
| ISBN: | 91-29-58303-9 |
| Medarbetare: | Swahn, Sven Christer, 1933-2005 (översättare) |
| Genre: | Fantasy |
| SAB-kod: | He=c,u |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 175 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11216 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Le Guin, Ursula K, 1929-. |
| Titel: | Kattvingar / Ursula K LeGuin ; illustrerad av S D Schindler ; översatt av Evastina Törnqvist |
| Förlag/År: | Viken : Replik, 1996 ; (Norge) |
| Omfång: | 45 s. (45, [2] s.) : ill. ; 20 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Catwings. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1996 |
| ISBN: | 91-88818-00-4 |
| Medarbetare: | Schindler, S D (illustratör) |
| Medarbetare: | Törnqvist, Evastina (översättare) |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | He=c,u |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Småbarnsberättelser och sagor
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 45 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11217 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Le Guin, Ursula K, 1929-. |
| Titel: | Röster i vinden : noveller / av Ursula K. Le Guin ; översättning av Ninnan och Maud Loman |
| Förlag/År: | Lindfors |
| Upplaga: | Första svenska upplaga 1983 |
| Omfång: | Häftad |
| ISBN: | 91-7268-080-6 |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Hcee.016 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 90 kr. |
| Ex. 2: | Bra skick Lätt sliten | 65 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11218 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Le Guin, Ursula K, 1929-. |
| Titel: | Att spela människa / Ursula K. LeGuin ; övers. och ill. av Inger Edelfeldt |
| Förlag/År: | Köping : Lindfors, 1977 ; (Köping : Civiltr.) |
| Omfång: | 80 s. : ill. ; 22 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | Very far away from anywhere else. |
| ISBN: | 91-7268-037-7 |
| Medarbetare: | Edelfeldt, Inger, 1956- (illustratör) |
| Genre: | Ungdomsböcker |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11219 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Le Guin, Ursula K, 1929-. |
| Titel: | Där världen heter skog / Ursula K. LeGuin ; översättning av Mona Eriksson |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren, [1990] ; ([Simrishamn] : [Grafo]) |
| Omfång: | [2] s., s. 7-142, [1] s. ; 23 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | The word for world is forest. |
| Anmärkning: | Tidigare utg. i annan övers. med titeln: Där världen kallas skog |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1978. Första uppl. i denna version 1990. - Även utg. med titeln: Där världen kallas skog |
| ISBN: | 91-29-59627-0 |
| Medarbetare: | Eriksson, Mona (översättare) |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | He=c,u |
| SAB-kod: | Hce,u |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Naggat skyddsomslag. | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11220 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Le Guin, Ursula K, 1929-. |
| Titel: | Shevek : en berättelse om två världar / Ursula K. LeGuin ; översatt av Gunnar Gällmo |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren, 1989 ; (Norge) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 346, [1] s. ; 23 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | The dispossessed. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1976 |
| ISBN: | 91-29-59625-4 |
| Medarbetare: | Gällmo, Gunnar, 1946- (översättare) |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 70 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11221 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Le Guin, Ursula K, 1929-. |
| Titel: | Rocannons planet / Ursula K. Le Guin ; från amerikanskan av Sven Christer Swahn |
| Förlag/År: | Malmö ; Stuttgart ; Zürich : Bergh, 1981 ; (Malmö : Beyrond) |
| Omfång: | 175 s. ; 21 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | Rocannon's world. |
| Serie: | Berghs SF-serie, 99-0125655-0 ; 11 |
| ISBN: | 91-502-0625-7 |
| Medarbetare: | Swahn, Sven Christer, 1933-2005 (översättare) |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Ovanlig | 200 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11222 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Le Guin, Ursula K, 1929-. |
| Titel: | Skymningslandet / Ursula K. Le Guin ; översatt av Gunilla Dahlbom och K. G. Johansson |
| Förlag/År: | Lindfors |
| Upplaga: | Första svenska upplaga 1982 |
| Omfång: | Häftad |
| ISBN: | 91-7268-082-2 |
| Genre: | Fantasy |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Första (och enda) sv utg | 150 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11223 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Le Guin, Ursula K, 1929-. |
| Titel: | Tehanu : den sista boken om Övärlden / Ursula K. Le Guin ; översättning av Rebecca Alsberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren, 1991 ; (Simrishamn : Grafo tr.) |
| Omfång: | 226, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Tehanu, the last book of Earthsea. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1991, Angående förf:s härmed ... |
| ISBN: | 91-29-59874-5 |
| Medarbetare: | Alsberg, Rebecca, 1949- (översättare) |
| Genre: | Fantasy |
| SAB-kod: | He=c,u |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 125 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11224 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Le Guin, Ursula K, 1929-. |
| Titel: | Burna av en annan vind / Ursula K. Le Guin ; översättning av Lena Jonsson |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren, 2004 (Falun : Scandbook) |
| Omfång: | 255, [1] s. ; 21 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | The other wind |
| Anmärkning: | Första svenska upplaga 2004 |
| ISBN: | 91-29-65984-1 |
| Medarbetare: | Jonsson, Lena (översättare) |
| Genre: | Fantasy |
| Genre: | Ungdomsböcker |
| SAB-kod: | He=c,u |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Första sv utg. | 125 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11225 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Crona, Börje, 1932- |
| Titel: | Något gott i 2080 : [noveller] / Börje Crona |
| Förlag/År: | Bromma : Delta, 1980 ; (Lund : Lunds offset) |
| Omfång: | 163 s. ; 19 cm. Häftad |
| Serie: | Delta science fiction, 99-0104301-8 ; 122 |
| ISBN: | 91-7228-258-4 |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11226 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Eco, Umberto, 1932- |
| Titel: | Stora stjärnor och små / Umberto Eco ; översättning: Barbro Andersson |
| Förlag/År: | Stockholm : Bromberg, cop. 1992 ; (Ungern) |
| Omfång: | 230 s. ; 21 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Il secondo diario minimo. |
| ISBN: | 91-7608-569-4 |
| Medarbetare: | Andersson, Barbro, 1937- (översättare) |
| SAB-kod: | Hi.04=c |
| SAB-kod: | Hcei.017 |
| SAB-kod: | Hcei.04 |
| SAB-kod: | H |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Italienska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 85 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11227 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Singer, Isaac Bashevis, 1904-1991 |
| Titel: | Den korta fredagen / Isaac Bashevis Singer ; övers.: Mårten Edlund |
| Förlag/År: | Uppsala : Bromberg, 1979 ; (Uppsala : Almqvist & Wiksell) |
| Omfång: | 368 s. ; 21 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Short Friday. |
| Anmärkning: | Orig.-ms. på jiddisch |
| ISBN: | 91-85342-82-3 |
| Medarbetare: | Edlund, Mårten, 1913-1987 (översättare) |
| SAB-kod: | Hfo=c |
| Ämnesord: | Judiska romaner och noveller |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Tyska och jiddisch
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Lätt slitet omslag. | 100 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11228 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Liedman, Sven-Eric, 1939- |
| Titel: | Att se sig själv i andra : om solidaritet / Sven-Eric Liedman |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1999 ; (Falun : AIT Falun AB) |
| Omfång: | 124, [1] s. ; 21 cm Inbunden. |
| Serie: | Bonnier essä, 99-2599955-3 |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 4/5. tus., 1999 |
| ISBN: | 91-0-057041-9 |
| SAB-kod: | O |
| SAB-kod: | D |
| Ämnesord: | Solidaritet |
| Kategori: | Samhälls- och rättsvetenskap
|
| Kategori: | Filosofi och psykologi
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 85 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11229 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Straub, Peter, 1943- |
| Titel: | Skuggrike / Peter Straub ; övers. av Astrid Lundgren |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1982 ; (Malmö : Skog) |
| Omfång: | 424, [1] s. ; 23 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Shadowland. |
| ISBN: | 91-1-822322-2 |
| Medarbetare: | Lundgren, Astrid (översättare) |
| Genre: | Skräck |
| SAB-kod: | He=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 60 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11230 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Gogol, Nikolaj Vasilevic, 1809-1852 |
| Titel: | Döda själar / Nikolaj Gogol ; med 69 ill. av A. Laptev ; [övers. av Kerstin Olofsson] |
| Förlag/År: | Uddevalla : Niloe, 1984 ; (Uddevalla : Bohusläns graf.) |
| Omfång: | 317, [1] s. : ill. ; 24 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Mertvye dusi. |
| Serie: | Niloe-biblioteket. Ryska serien, 99-0417600-0 |
| Anmärkning: | Tidigare utg. i annan övers. |
| ISBN: | 91-7102-127-2 |
| Medarbetare: | Laptev, A. (illustratör) |
| Medarbetare: | Olofsson, Kerstin (översättare) |
| SAB-kod: | Hma=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Ryska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Två lagade smårevor i skyddsomslaget. | 90 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11231 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Nilsson, Per, 1954- |
| Titel: | Ett annat sätt att vara ung / Per Nilsson |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren, 2000 ; (Falun : AiT Falun AB) |
| Omfång: | 280 s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 2000 |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 2. tr., 2000 |
| ISBN: | 91-29-64847-5 |
| Genre: | Ungdomsböcker |
| SAB-kod: | Hc,u |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11232 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Koestler, Arthur, 1905-1983 |
| Titel: | Yogin och kommissarien och andra essayer / Arthur Koestler |
| Förlag/År: | Stockholm : Tiden, 1946 |
| Upplaga: | 2. uppl. |
| Omfång: | 314 s. Häftad |
| Orginaltitel: | The Yogi and the commissar, and other essays. |
| SAB-kod: | Bb |
| Kategori: | Allmänt och blandat
> Allmänna samlingsverk
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Lätt blekt. Namnteckning | 75 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11233 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Fogelström, Per Anders, 1917-1998 |
| Titel: | I kvinnoland : roman / Per Anders Fogelström |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1954 |
| Omfång: | 272 s. Häftad |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Lätt blekt. Ett veck på omslagets framsida. Namnteckning. Ou. | 65 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11234 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Janssen-Jurreit, Marielouise |
| Titel: | Sexism : manssamhällets ideologi och historia / Marielouise Janssen-Jurreit ; övers. av Ulrika Wallenström |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1979 ; (Stockholm : Norstedt) |
| Omfång: | 422, [1] s. ; 21 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | Sexismus : über die Abtreibung der Frauenfrage. |
| Anmärkning: | Förkortad svensk uppl. |
| ISBN: | 91-1-793211-4 |
| Medarbetare: | Wallenström, Ulrika (översättare) |
| SAB-kod: | Ohj |
| Ämnesord: | Sexism |
| Ämnesord: | Kvinnorollen |
| Ämnesord: | Misogyni |
| Ämnesord: | Könsdiskriminering |
| Ämnesord: | Sexism |
| Ämnesord: | Misogyny |
| Kategori: | Samhällsvetenskap och rättsvetenskap
> Sociala frågor och socialpolitik
> Könsrollsfrågor
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 145 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11235 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Alic, Margaret |
| Titel: | Arvet efter Hypatia : historien om kvinnliga forskare från Antiken till det sena artonhundratalet / Margaret Alic ; översättning av Annika Gegenheimer |
| Förlag/År: | Stockholm : Alfabeta, 1989 ; (Värnamo : Fälth) |
| Omfång: | 248 s. : ill. ; 21 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | Hypatia's heritage. |
| ISBN: | 91-7712-212-7 |
| Medarbetare: | Gegenheimer, Annika (översättare) |
| SAB-kod: | Ohja:k |
| SAB-kod: | Be |
| Ämnesord: | Science: history |
| Ämnesord: | Kvinnliga forskare |
| Kategori: | Samhällsvetenskap och rättsvetenskap
> Sociala frågor och socialpolitik
> Kvinnohistoria
|
| Kategori: | Allmänt och blandat
> Allmän idé- och lärdomshistoria
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 95 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11236 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Espmark, Kjell, 1930- |
| Titel: | Det obevekliga paradiset 1-25 / Kjell Espmark |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1975 ; (Stockholm : Grafisk press) |
| Omfång: | 52 s. Häftad |
| ISBN: | 91-1-751011-2 |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Lite blekt. | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11237 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Kafka, Franz, 1883-1924 |
| Titel: | En läkare på landet och andra berättelser / [översatta av Arne Hägglund och Teddy Brunius] |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1951 |
| Omfång: | 175,(1) s. Häftad |
| Medarbetare: | Hägglund, Arne |
| Medarbetare: | Brunius, Teddy, 1922- |
| SAB-kod: | Hf.016=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Tyska och jiddisch
|
|
|
| Ex.1: | Bra skick Ett skadat hörn på framsidan. Lätt blekt. Första sv utg. | 75 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11238 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Alfredson, Hans, 1931- |
| Titel: | Ägget är löst / Hans Alfredson |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1975 ; (Uddevalla : Bohusläningen) |
| Omfång: | 92, [2] s. : ill. ; 18 cm. Häftad |
| ISBN: | 91-46-12278-8 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 45 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11239 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Pohl, Peter, 1940- |
| Titel: | Men jag glömmer dig inte / Peter Pohl |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren, 1997 ; (Falun : AiT Scandbook) |
| Omfång: | 144 s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1997 |
| ISBN: | 91-29-64035-0 |
| Genre: | Ungdomsböcker |
| SAB-kod: | Hc,u |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 65 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11240 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Tabucchi, Antonio, 1943- |
| Titel: | Små missförstånd utan betydelse / Antonio Tabucchi ; översättning: Ingela Sjölander |
| Förlag/År: | Stockholm : Bromberg, 1988 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 212, [1] s. ; 21 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Piccoli equivoci senza importanza. |
| ISBN: | 91-7608-308-X |
| Medarbetare: | Sjölander, Ingela (översättare) |
| SAB-kod: | Hi.016=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Italienska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 150 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11241 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Bergström, Eva, 1961- |
| Titel: | Snurran och fjärrkontrollen / text: Eva Bergström ; bild: Annika Samuelsson |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier Carlsen, 2005 (Italien) |
| Upplaga: | 1. uppl. |
| Omfång: | [32] s. : färgill. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originalupplaga 2005 |
| ISBN: | 91-638-4545-8 |
| Medarbetare: | Samuelsson, Annika, 1958- (illustratör) |
| Genre: | Bilderböcker |
| Genre: | Småbarnsbilderböcker |
| SAB-kod: | Hc,u |
| Ämnesord: | Katter |
| Ämnesord: | Konflikter |
| Ämnesord: | TV |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Småbarnsberättelser och sagor
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Ou. | 75 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11242 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Fischer, Erling Gunnar |
| Titel: | Peter är barnvakt : Bilderbok. / Erling Gunnar Fischer |
| Upplaga: | Originalupplaga 1949 |
| Omfång: | Häftad |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | uHcf |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Småbarnsberättelser och sagor
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Några smärre kritmärken på omslagets baksida. Naggade hörn.I övrigt ovanligt fin. Ou. | 275 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11243 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Roetzel, Bernhard |
| Titel: | Gentlemannen : handbok i det klassiska herrmodet / Bernhard Roetzel ; fotograf: Günter Beer ; översättning från tyska: Eva Sandberg |
| Förlag/År: | Köln : Könemann, cop. 1999 |
| Omfång: | 357, [3] s. : ill. (huvudsakligen i färg) ; 26 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Der Gentleman. |
| ISBN: | 3-8290-2537-8 |
| SAB-kod: | Ihk |
| Ämnesord: | Herrmode |
| Ämnesord: | Dräkthistoria |
| Ämnesord: | Mode |
| Ämnesord: | Fashion |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Konsthantverk
> Dräkthistoria
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 275 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11244 |
|
|
|
|
|
|
| |