|
|
Listor. En förteckning över antikvariatets alla böcker i listform - även sålda. Dessa sidor är främst gjorda för google och andra sökmotorer.
Du kan också pröva att söka direkt på www.antikvariat1.se.
|
|
|
|
| |
| Författare: | Roden, Claudia |
| Titel: | Det italienska köket från Piemonte till Sicilien / Claudia Roden ; översättning: Asra Lindberg ; [kartor: Anthony Sidwell/Britt-Marie Westerlund ; matfotografier: Graham Kirk] |
| Förlag/År: | Stockholm : Forum, 1991 ; (Borås : Centraltr.) |
| Omfång: | 367 s., [32] pl.-s. i färg : ill., kartor ; 25 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | The food of Italy. |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1997 |
| ISBN: | 91-37-09943-4 |
| Medarbetare: | Lindberg, Asra (översättare) |
| Medarbetare: | Kirk, Graham (illustratör) |
| Medarbetare: | Westerlund, Britt-Marie (illustratör) |
| SAB-kod: | Qcabd-i |
| Kategori: | Ekonomi och näringsväsen
> Hem och hushåll
> Italien (inkl Vatikanstaten, San Marino och Malta)
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 150 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11501 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Cornell, Peter, 1942- |
| Titel: | Saker : om tingens synlighet / Peter Cornell |
| Förlag/År: | Hedemora : Gidlund, 1993 ; (Smedjebacken : Smegraf) |
| Omfång: | 116 s. : ill. ; 22 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-7844-217-6 |
| ISBN: | 91-7844-268-0 |
| SAB-kod: | Df |
| SAB-kod: | G:df |
| SAB-kod: | Iaa |
| Ämnesord: | Aesthetics |
| Ämnesord: | Estetik |
| Ämnesord: | Konstteori |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Litteraturestetik
|
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Estetik
|
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Konst
> Konstteori och -estetik
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 150 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11502 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Paterson, Katherine, 1932- |
| Titel: | Sjung, Jimmy Jo! / Katherine Paterson ; översättning av Boo Cassel |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonniers juniorförl., 1989 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 188, [1] s. ; 21 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Come sing, Jimmy Jo. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1989 |
| ISBN: | 91-48-51498-5 |
| Medarbetare: | Cassel, Boo, 1949- (översättare) |
| Genre: | Ungdomsböcker |
| SAB-kod: | He=c,u |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11503 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Ageev, M, 1898-1973 |
| Titel: | Roman med kokain / M. Agejev ; översättning: Hans Björkegren |
| Förlag/År: | Stockholm : Fischer, 1999 ; (Smedjebacken : Fälth & Hässler) |
| Upplaga: | 2. uppl. |
| Omfång: | [2] s., s. 5-197, [1] s. ; 20 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Roman s kokainom. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1986 |
| ISBN: | 91-7054-896-X |
| Medarbetare: | Björkegren, Hans, 1933- (översättare) |
| SAB-kod: | Hma.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Ryska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11504 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Whicher, George Frisbie |
| Titel: | This was a poet : a critical biography of Emily Dickinson |
| Förlag/År: | Ann Arbor : Univ. of Michigan Press, 1957 |
| Omfång: | 337 s. Häftad |
| SAB-kod: | Geq.03 |
| SAB-kod: | Geq.48 |
| Ämnesord: | Dickinson, Emily, 1830-1886 |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Engelsk litteraturhistoria
> Poesi
|
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Engelsk litteraturhistoria
> 1865-1900
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 85 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11505 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Ibbotson, Eva |
| Titel: | Hemligheten på perrong 13 / Eva Ibbotson ; översättning: Karin Nyman |
| Förlag/År: | Stockholm : Bergh, 1994 ; (Falun : Scandbook) |
| Omfång: | 183, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | The secret of platform 13. |
| ISBN: | 91-502-1167-6 |
| Medarbetare: | Nyman, Karin, 1934- (översättare) |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | He=c,u |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Skönlitteratur för mellanåldern
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 70 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11506 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Cassady, Neal |
| Titel: | The first third & other writings / Neal Cassady. |
| Förlag/År: | San Francisco, Calif. : City Lights, c1981. |
| Upplaga: | Rev. & expanded ed. together with a new prologue. |
| Omfång: | 225 s. ; 21 cm. Pocket. |
| ISBN: | 0872860051 |
| SAB-kod: | Kqa |
| Ämnesord: | Cassady, Neal. |
| Ämnesord: | Kerouac, Jack, 1922-1969 Friends and associates. |
| Ämnesord: | Beat generation |
| Kategori: | Historia
> Amerika
> Förenta staterna
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 90 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11507 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | O'Månsson, Lasse, 1931-1988 |
| Titel: | Blå tummen : prosapölsa i boktappning / Lasse O'Månsson, Bertil Pettersson ; illustr. och design av Ardy Strüwer |
| Förlag/År: | Bromma : Williams, 1967 ; (Göteborg : Elander) |
| Omfång: | 127 s. : ill. Häftad |
| Medarbetare: | Pettersson, Bertil, 1932- |
| Genre: | Humor |
| SAB-kod: | Hc.017 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Kåserier
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Ou | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11508 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Välme, Rein, 1936- |
| Titel: | Olle Olsson Hagalund : kvick kraftkarl i konstnärsidyll / fotograferad av Reine Välme ; löpande text: Ulf Linde |
| Förlag/År: | Stockholm : Åhlén & Åkerlund : [Seelig], 1965 ; (Stockholm : Nord. rotogravyr) |
| Omfång: | 94 s.: ill. |
| Medarbetare: | Linde, Ulf, 1929- |
| SAB-kod: | Ie-c.5 |
| SAB-kod: | Lz Olsson, Olle |
| SAB-kod: | Ibz Olsson Hagalund, Olle |
| Ämnesord: | Olsson Hagalund, Olle, 1904-1972 |
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Olsson, Olle
|
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Målarkonst
> Sverige
|
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Konsthistoria
> Särskilda konstnärer
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 100 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11509 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Hill, Reginald |
| Titel: | Farliga kunskaper : detektivroman / av Reginald Hill ; övers. av Sture Biurström |
| Förlag/År: | Stockholm : Lindqvist, 1975 ; (Finland) |
| Omfång: | 239 s. Inbunden |
| Orginaltitel: | A fairly dangerous thing. |
| Serie: | Bulldog-serien, 99-0110564-1 ; 3 |
| ISBN: | 91-7090-182-1 |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hce |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick En liten reva i skyddsomslaget (ingen Dalziel och Pascoe-roman) | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11510 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Card, Orson Scott |
| Titel: | Enders spel / Orson Scott Card ; översättning: Börje Crona |
| Förlag/År: | Höganäs : [Bra böcker], 1991 ; (Ungern) |
| Omfång: | 299 s. ; 23 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Ender's game. |
| Serie: | Bra spänning, 99-0164873-4 |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1991 |
| Medarbetare: | Crona, Börje (översättare) |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 60 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11511 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Jaskoviak, Pamela, 1966- |
| Titel: | Suburbia eller den röda kanoten : en berättelse / Pamela Jaskoviak |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 2001 ; (Uddevalla : Media print) |
| Omfång: | 85 s. ; 21 cm. Häftad |
| Anmärkning: | Originaluppl. 2001 |
| ISBN: | 91-0-057139-3 |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Ou. | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11512 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Larsson, Stieg, 1954-2004 |
| Titel: | Sverigedemokraterna : den nationella rörelsen / Stieg Larsson & Mikael Ekman |
| Förlag/År: | Stockholm : Ordfront : Expo, 2001 ; (Finland) |
| Omfång: | 364 s. : ill. ; 23 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-7324-877-0 |
| Medarbetare: | Ekman, Mikael, 1980- |
| SAB-kod: | Occ.06z Sverigedemokraterna |
| SAB-kod: | Ocgg |
| Ämnesord: | Sverigedemokraterna |
| Ämnesord: | Högerextremism |
| Ämnesord: | Fascistiska partier |
| Kategori: | Samhällsvetenskap och rättsvetenskap
> Statskunskap och politik
> Särskilda partier
|
| Kategori: | Samhällsvetenskap och rättsvetenskap
> Statskunskap och politik
> Nazism och fascism
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 250 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11513 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Gadamer, Hans-Georg, 1900-2002 |
| Titel: | Sanning och metod : i urval / Hans-Georg Gadamer ; urval, inledning och översättning av Arne Melberg |
| Förlag/År: | Göteborg : Daidalos, 1997 ; (Uddevalla : Mediaprint) |
| Omfång: | 213 s. ; 21 cm. Häftad |
| Anmärkning: | Övers. ur förf:s: Wahrheit und Methode |
| Anmärkning: | Även med tryckår: 2. tr., 2002 |
| ISBN: | 91-7173-057-5 |
| Medarbetare: | Melberg, Arne, 1942- (översättare) |
| SAB-kod: | Ddca |
| Ämnesord: | Hermeneutik |
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Kunskapsteori och vetenskapsteori
> Tolkningsteori (hermeneutik)
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 175 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11514 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | På spaning efter den gris som flytt : en antologi sammanställd av Claes Hylinger och Magnus Hedlund |
| Förlag/År: | Staffanstorp : Cavefors ; [Solna] : [Seelig], 1974 ; (Lund : Berling) |
| Upplaga: | 1. uppl. |
| Omfång: | 207 s. |
| ISBN: | 91-504-0349-4 |
| Medarbetare: | Hedlund, Magnus, 1942- (medarbetare) |
| Medarbetare: | Hylinger, Claes, 1943- (medarbetare) |
| SAB-kod: | Hc(s) |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Samlingar
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 300 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11515 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Bradbury, Ray, 1920- |
| Titel: | From the dust returned : a family remembrance / Ray Bradbury. |
| Förlag/År: | New York : William Morrow, c2001. |
| Upplaga: | 1st ed. |
| Omfång: | xi, 204 s. : ill. ; 22 cm. Inbunden |
| Anmärkning: | Jacket illustration by Charles Addams. |
| ISBN: | 0380973820 |
| Medarbetare: | Addams, Charles, 1912-1988. |
| Genre: | Fantasy |
| Ämnesord: | Vampires |
| Ämnesord: | Immortalism |
| Ämnesord: | Foundlings |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Collectible First edition Mycket fint skick | 100 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11516 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Tikkanen, Märta, 1935- |
| Titel: | Sofias egen bok : [en bok om MBD-barn] / Märta Tikkanen ; med komment. kring MBD av Katarina Michelsson |
| Förlag/År: | Stockholm : Trevi, 1982 ; (Finland) |
| Omfång: | 166, [2] s. ; 22 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-7160-646-7 |
| Medarbetare: | Michelsson, Katarina, 1933- (medarbetare) |
| SAB-kod: | V |
| SAB-kod: | Vef |
| SAB-kod: | Euc |
| Ämnesord: | Attention-deficit disordered children |
| Ämnesord: | Attention-deficit hyperactivity disorder |
| Ämnesord: | Barn med ADHD |
| Ämnesord: | ADHD |
| Ämnesord: | Attention deficit disorder with hyperactivity |
| Kategori: | Medicin
|
| Kategori: | Medicin
> Allmän medicin
> Nervsystemet (neurologi)
|
| Kategori: | Uppfostran och undervisning
> Elever med särskilda behov
> Psykiskt handikappade
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Första sv utg | 125 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11517 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Alexander, Lloyd |
| Titel: | Trollkarlen i trädet / Lloyd Alexander ; ill. av Laszlo Kubinyi ; svensk övers.: Sven Christer Swahn |
| Förlag/År: | Vällingby : Sjöstrand, 1982 ; (Malmö : Skog) |
| Omfång: | 178, [1] s. : ill. ; 21 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | The wizard in the tree. |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: [Ny tr.], 1982 [dvs 1986] |
| ISBN: | 91-7574-047-8 |
| Medarbetare: | Swahn, Sven Christer, 1933-2005 (översättare) |
| Medarbetare: | Kubinyi, Laszlo (illustratör) |
| Genre: | Fantasy |
| Genre: | Mellanåldersböcker |
| SAB-kod: | Hcg |
| SAB-kod: | uHce |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Skönlitteratur för mellanåldern
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Första (och enda) sv utg. | 65 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11518 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Buñuel, Luis, 1900-1983 |
| Titel: | Min sista suck / Luis Buñuel ; övers. från franska av Katja Waldén |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1983 ; (Borås : Centraltr.) |
| Omfång: | 288, [1] s., [8] pl.-bl. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Mon dernier soupir. |
| Anmärkning: | S. 280-288, [1] s.: Filmografi / utarb. av Berndt Santesson |
| ISBN: | 91-1-833062-2 |
| Medarbetare: | Waldén, Katja (översättare) |
| SAB-kod: | Ikz Buñuel, L. |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Teater
> Särskilda sceniska konstnärer
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick En liten reva i skyddsomslaget. Första sv utg. | 150 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11519 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Sandman Lilius, Irmelin, 1936- |
| Titel: | Om Härligas hus / Irmelin Sandman Lilius ; illustrationer av författarinnan |
| Upplaga: | Originalupplaga 1966 |
| Omfång: | Inbunden |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | uHcf |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Småbarnsberättelser och sagor
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Lätt nött. Ou. Enda utgåvan som finns. Ovanlig | 120 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11520 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Hennig, Jean-Luc |
| Titel: | Stjärtens historia / Jean-Luc Hennig ; översättning från franska Carl G Liungman |
| Förlag/År: | Furulund : Alhambra, 2003 |
| Omfång: | 280, [8] s. ; 23 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-88992-61-6 |
| Medarbetare: | Liungman, Carl G., 1938- (översättare) |
| SAB-kod: | Kt |
| Ämnesord: | Stjärt |
| Ämnesord: | Mansbilden |
| Ämnesord: | Kvinnobilden |
| Ämnesord: | Kropp |
| Kategori: | Historia
> Allmän kulturhistoria
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 130 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11521 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Barrow, John D, 1952- |
| Titel: | The artful universe expanded / John D. Barrow. |
| Förlag/År: | Oxford ; New York : Oxford University Press, 2005. |
| Upplaga: | Expanded ed. |
| Omfång: | xii, 321 s., [16] pl.-s. i färg : ill., diagr., tab. Inbunden |
| Anmärkning: | Rev. ed. of: The artful universe. 1995. |
| Anmärkning: | Includes bibliographical references and index. |
| ISBN: | 0-19-280569-X |
| Medarbetare: | Barrow, John D., 1952- Artful universe. |
| SAB-kod: | Dj |
| SAB-kod: | Uaa |
| Ämnesord: | Nature (Aesthetics) |
| Ämnesord: | Naturfilosofi |
| Ämnesord: | Universum |
| Ämnesord: | Philosophy of nature. |
| Ämnesord: | Philosophy of nature |
| Kategori: | Naturvetenskap
> Astronomi
> Universum
|
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Verklighetsuppfattningar (metafysik, ontologi, kosmologi m m)
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 160 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11522 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Calvino, Italo, 1923-1985 |
| Titel: | Om en vinternatt en resande : [roman] / Italo Calvino ; övers. av Viveca Melander |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1983 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 275, [2] s. ; 21 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Se una notte d'inverno un viaggiatore. |
| Serie: | Panacheserien, 99-0117874-6 |
| ISBN: | 91-0-045662-4 |
| Medarbetare: | Melander, Viveca (översättare) |
| SAB-kod: | Hi=c |
| Ämnesord: | Italiensk skönlitteratur i svensk översättning |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Italienska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Första sv utg. | 400 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11523 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Bradbury, Ray, 1920- |
| Titel: | The silver locusts Ray Bradbury |
| Förlag/År: | London Corgi 1975 |
| Omfång: | x,181p 18cm Pocket. |
| Anmärkning: | Originally published: London : Hart-Davis, 1951 |
| ISBN: | 0552097845 |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | He |
| Ämnesord: | Short stories, English. |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Ej översatt till svenska | 50 kr. |
| Ex. 2: | Mycket fint skick Denna utg Panther tr 1977. Annat omslag. Ej översatt till svenska | 45 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11524 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Bradbury, Ray, 1920- |
| Titel: | One more for the road : a new story collection / by Ray Bradbury. |
| Förlag/År: | London : Earthlight, 2003, c2002. |
| Omfång: | 289 s. ; 18 cm. Pocket. |
| Anmärkning: | Originally published: United States : HarperCollins, 2002. |
| ISBN: | 0743440749 |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | He |
| Ämnesord: | Fantasy fiction, American. |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Denna utg Avon (2003) Innehåller 18 nya berättelser och 7 aldrig tidigare utgivna i någon samling. Läsveck på ryggen. | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11525 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Beauvoir, Simone de, 1908-1986 |
| Titel: | Avled stilla / Simone de Beauvoir ; översättning av Lily Vallquist |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 2000 ; (Danmark) |
| Upplaga: | 2. utg. |
| Omfång: | 118, [1] s. ; 19 cm. Pocket |
| Orginaltitel: | Une mort très douce. |
| ISBN: | 91-0-057265-9 |
| SAB-kod: | Gjz Beauvoir, Simone de |
| Ämnesord: | Beauvoir, Simone de, 1908-1986 |
| Ämnesord: | Cancer |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Fransk litteraturhistoria
> Beauvoir, Simone de
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 45 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11526 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Jansson, Tove, 1914-2001 |
| Titel: | Bildhuggarens dotter / Tove Jansson |
| Förlag/År: | Stockholm : AWE/Geber, 1974 ; (Stockholm : Göteborgs offsettr.) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 146 s. Pocket |
| Serie: | En Geber pocket, 99-0125087-0 |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1975 |
| ISBN: | 91-20-04328-7 |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Gcdz Jansson, Tove |
| SAB-kod: | Hcd.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Finlandssvensk skönlitteratur
|
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Finlandssvensk litteraturhistoria
|
|
|
| Ex.1: | Bra skick Lätt sliten | 35 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11527 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Malmberg, Stig, 1930- |
| Titel: | Knepigt för Knatten / Stig Malmberg |
| Förlag/År: | Stockholm : B. Wahlström, 1978 ; (Falun : B. Wahlström) |
| Upplaga: | 3. uppl. |
| Omfång: | 157, [1] s. ; 18 cm Inbunden. |
| Serie: | B. Wahlströms ungdomsböcker, 99-0117885-1 ; 1720 |
| ISBN: | 91-32-11109-6 |
| Genre: | Ungdomsböcker |
| SAB-kod: | uHc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Skönlitteratur för mellanåldern
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Namnteckning | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11528 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Malmberg, Stig, 1930- |
| Titel: | Tacka Knatten för det!. |
| Förlag/År: | Stockholm : B. Wahlström, 1965 ; (Stockholm : B. Wahlström) |
| Omfång: | 141, [1] s. Inbunden |
| Serie: | B. Wahlströms ungdomsböcker, 99-0117885-1 ; 1274 |
| Genre: | Ungdomsböcker |
| SAB-kod: | uHc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Skönlitteratur för mellanåldern
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Namnteckning. Ou | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11529 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Malmberg, Stig, 1930- |
| Titel: | Aktare för Knatten. |
| Förlag/År: | Stockholm : B. Wahlström, 1969 ; (Falun : B. Wahlström) |
| Omfång: | 138, [1] s. Inbunden |
| Serie: | B. Wahlströms ungdomsböcker, 99-0117885-1 ; 1492 |
| Genre: | Ungdomsböcker |
| SAB-kod: | uHc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Skönlitteratur för mellanåldern
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Ou | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11530 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Korpi, Annika, 1972- |
| Titel: | Hevonen Häst / Annika Korpi |
| Förlag/År: | Stockholm : En bok för alla, 2005 (Avesta : STC) |
| Upplaga: | [Ny utg.] / förord: Klara Johansson |
| Omfång: | [10] s., s. 9-233, [5] s. ; 18 cm. Pocket |
| Anmärkning: | Originalupplaga 2003 |
| ISBN: | 91-7221-420-1 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11531 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Koranen / översatt från arabiskan av K.V. Zetterstéen ; [med anmärkningar av Christopher Toll] |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1989 ; (Norge) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 604 s. (xxix, [1], 604 s.) ; 18 cm. Pocket |
| Anmärkning: | I publikationen felaktigt 3., oförändr. uppl. |
| Anmärkning: | "Även tillg. med tryckår: [Ny tr.], 1992 ; [Ny tr.], 1994 ; [Ny tr.], 1996 ; [Ny tr.], 1998 ; [Ny tr.], 2000 ; [Ny tr.], 2001" |
| ISBN: | 91-46-15150-8 |
| Medarbetare: | Toll, Christopher, 1931- ann |
| Medarbetare: | Zetterstéen, Karl Vilhelm, 1866-1953 (översättare) |
| SAB-kod: | Cmdd.01(u) |
| Ämnesord: | Islam |
| Kategori: | Religion
> Religionshistoria
> Urkunder
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11532 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Gibran, Kahlil, 1883-1931 |
| Titel: | Profeten / Kahlil Gibran ; illustration: Michele Ferri ; översättning: Hans-Jacob Nilsson |
| Förlag/År: | Stockholm : MånPocket, 2001 ; (Danmark) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 99, [7] s. ; 18 cm. Pocket |
| Orginaltitel: | The prophet. |
| Serie: | MånPocket, 99-0184541-6 |
| Anmärkning: | "Även med tryckår: [Ny tr.], 2002; [Ny tr.], 2003 ; [Ny tr.], 2004 ; [Ny tr.], 2006" |
| ISBN: | 91-7643-756-6 |
| SAB-kod: | Ci |
| Kategori: | Religion
> Uppbyggelselitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Tillskrift | 40 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11533 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Heinlein, Robert A (Robert Anson), 1907-1988. |
| Titel: | The number of the beast / Robert A. Heinlein. |
| Förlag/År: | New York : Ballantine Books, 1989, c1980. |
| Upplaga: | 1st Ballantine Books ed. |
| Omfång: | 511 s. ; 18 cm. Pocket. |
| Anmärkning: | A Fawcett Gold Medal Book. |
| ISBN: | 0449130703 |
| Genre: | Science fiction |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11534 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Pierce, Meredith Ann |
| Titel: | Vidundrens väg / Meredith Ann Pierce ; översättning av Rebecca Alsberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier Carlsen, 1999 ; (Danmark) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 236, [1] s. ; 18 cm. Pocket |
| Orginaltitel: | A gathering of gargoyles. |
| Serie: | BC-pocket, 99-2593360-9 |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1987 |
| ISBN: | 91-638-3710-2 |
| Medarbetare: | Alsberg, Rebecca, 1949- (översättare) |
| Genre: | Fantasy |
| SAB-kod: | He=c,u |
| Ämnesord: | Ungdomsböcker |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 40 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11535 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Le Guin, Ursula K, 1929- |
| Titel: | The compass rose Ursula K. Le Guin |
| Förlag/År: | [London] Panther 1984, c1982 |
| Omfång: | 286p 18cm Pocket. |
| Anmärkning: | "Originally published: New York : Harper & Row, 1982 ; London : Gollancz, 1983" |
| ISBN: | 0586060537 |
| Genre: | Fantasy |
| SAB-kod: | Heq |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
> Amerikansk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11536 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Le Guin, Ursula K, 1929- |
| Titel: | Orsinian tales Ursula Le Guin |
| Förlag/År: | London Panther 1978 |
| Omfång: | 175p 18cm Pocket. |
| Anmärkning: | "This collection originally published: New York : Harper and Row, 1976 ; London : Gollancz, 1977" |
| ISBN: | 0586047352 |
| Genre: | Fantasy |
| SAB-kod: | He |
| Ämnesord: | Short stories, English. |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Lite lätt sliten. Ett veck på omslagets framsida. | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11537 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Eliot, George, 1819-1880 |
| Titel: | När slöjan lyftes / övers. och inl. av Jane Lundblad |
| Förlag/År: | Stockholm : Tidens klassikerklubb, 1956 ; (Stockholm : Tiden) |
| Omfång: | 123, [2] s. Häftad |
| Orginaltitel: | The lifted veil. |
| Serie: | Tidens engelska klassiker, 99-0813675-5 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Första (och enda) sv utg. | 75 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11538 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Svedelid, Olov, 1932-2008. |
| Titel: | Hassel och utpressarna / Olov Svedelid |
| Förlag/År: | Stockholm : Mälaröbörsen i samarbete med Fören. Kriminalförfattare i Stockholm (FKIS), 2002 (Danmark) |
| Upplaga: | Originalpocket |
| Omfång: | 253, [1] s. ; 18 cm. Pocket |
| Serie: | En alibi-thriller från MB förlag AB |
| Anmärkning: | Originaluppl. 2002 |
| ISBN: | 91-89090-76-4 |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hc.016 |
| Ämnesord: | Deckare |
| Ämnesord: | Noveller |
| Ämnesord: | Hassel, Roland |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Noveller
|
|
|
| Ex. 1: | Orginalutgåva (enda utgåvan som finns) Mycket fint skick | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11539 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Farmer, Philip Jose, 1918- |
| Titel: | Dark is the sun Philip José Farmer |
| Förlag/År: | London Granada 1981 |
| Omfång: | 400 sider. Pocket |
| Anmärkning: | Originalutg: 1979 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11540 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Bradley, Marion Zimmer |
| Titel: | The door through space / by Marion Zimmer Bradley. Rendezvous on a lost world / by A. Bertram Chandler. |
| Förlag/År: | New York : Ace Books, c1961. |
| Omfång: | 132, 124 s. ; 17 cm. Pocket |
| Anmärkning: | Cover art for Rendezvous on a lost world by Emsh. |
| Anmärkning: | Second title inverted. |
| Medarbetare: | Chandler, A. Bertram (Arthur Bertram), 1912-1984. Rendezvous on a lost world. |
| Medarbetare: | Emshwiller, Ed. |
| Genre: | Science fiction |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11541 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Hillman, Göran, 1945- |
| Titel: | Sture Meijer / Göran Hillman |
| Förlag/År: | Stockholm : Raster, 1991 ; (Skara : Västergötland) |
| Omfång: | 149, [2] s. : ill. (vissa i färg) ; 31 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Med sammanfattning på engelska |
| ISBN: | 91-87214-18-0 |
| SAB-kod: | Ibz Meijer, Sture |
| Ämnesord: | Meijer, Sture, 1931- |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Konsthistoria
> Särskilda konstnärer
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Lite smånagg på skyddsomslaget. | 175 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11542 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Gothe, Richard, 1883-1953 |
| Titel: | Finnkolonisationen inom Ångermanland, södra Lappmarken och Jämtland : kultur- och bebyggelsehistoriska undersökningar från 15-, 16- och 1700-talen / av Richard Gothe |
| Förlag/År: | Stockholm : Författarens förlag, 1948 |
| Omfång: | 256 s. : ill., kart. Häftad |
| SAB-kod: | Ohd-c |
| SAB-kod: | Nc.03 |
| SAB-kod: | Kt-c |
| SAB-kod: | Kc.4 |
| SAB-kod: | Kc |
| Ämnesord: | Finnkolonisation |
| Ämnesord: | Kulturhistoria |
| Ämnesord: | Bebyggelsehistoria |
| Ämnesord: | Finländare |
| Kategori: | Samhällsvetenskap och rättsvetenskap
> Sociala frågor och socialpolitik
> Sverige
|
| Kategori: | Geografi
> Sverige
> Bebyggelsegeografi
|
| Kategori: | Historia
> Sverige
> Nya tiden 1520-
|
| Kategori: | Historia
> Allmän kulturhistoria
> Sverige
|
| Kategori: | Historia
> Sverige
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Osprättad. Ou. Med dedikation från författaren på omslaget. | 400 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11543 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Gothe, Richard |
| Titel: | Hassela-finnarna : ett oromantiserat tvärsnitt genom "Livet i Finnskogarna" : kulturhistoriska undersökningar från en norrländsk finnbygd under 1600- och 1700-talen / Richard Gothe |
| Förlag/År: | Stockholm : Gotab, 1942 |
| Omfång: | 214 s. Häftad |
| SAB-kod: | Kddx-c |
| SAB-kod: | Nccbz Hassela |
| Ämnesord: | Sverigefinnar |
| Ämnesord: | Finnkolonisation |
| Kategori: | Historia
> Övriga Norden
> Finländare i utlandet
|
| Kategori: | Geografi
> Sverige
> Särskilda orter
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Ou Dedikation av författaren på omslaget. | 375 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11544 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Gothe, Richard |
| Titel: | Från trolldomstro till kristendom : studier rörande det kulturella tillståndet bland skogsfinnarna i Sverige under 16-1700-talen |
| Förlag/År: | Stockholm : Författarens förl., 1943 |
| Omfång: | 160 s. Häftad |
| SAB-kod: | Mz-c |
| SAB-kod: | Cj-c.43 |
| SAB-kod: | Cmma |
| Ämnesord: | 1700-talet |
| Kategori: | Etnografi, socialantropologi och etnologi
> folktro och folkseder
> Sverige
|
| Kategori: | Religion
> Kyrkohistoria
> 1600- och 1700-talen
|
| Kategori: | Religion
> Religionshistoria
> Finsk religion
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Medf dedikation från författaren. Ou. | 250 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11545 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Furuskog, Jalmar, 1887-1951 |
| Titel: | De värmländska järnbruken : kulturgeografiska studier över den värmländska järnhanteringen under dess olika utvecklingsskeden / av Jalmar Furuskog |
| Förlag/År: | Filipstad : Bronellska bokhandeln, 1924 |
| Omfång: | 456 s. : ill., kartor, tab. |
| Anmärkning: | Även utg. som diss. med titeln: De värmländska järnbruksbygderna |
| SAB-kod: | Ncag.02 |
| SAB-kod: | Pdba-c:k |
| Ämnesord: | Järnbruk |
| Kategori: | Teknik, industri och kommunikationer
> Bergsbruk
> Järnets metallurgi
|
| Kategori: | Geografi
> Sverige
> Värmland och Värmlands län
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 500 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11546 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Wiesel, Elie, 1928- |
| Titel: | Från en mördad judisk poet : ett testamente / Elie Wiesel ; övers.: Ingrid Krook |
| Förlag/År: | Stockholm : Atlantis, 1983 ; (Malmö : Beyrond) |
| Omfång: | 302, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Le testament d'un poète juif assassiné. |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1986 (Uddevalla : Bohusläningen) |
| ISBN: | 91-7486-313-4 |
| Medarbetare: | Krook, Ingrid (översättare) |
| SAB-kod: | Hj=c |
| Ämnesord: | Fransk skönlitteratur i svensk översättning |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Franska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Namnetikett. | 95 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11547 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Åkesson, Sonja, 1926-1977 |
| Titel: | Sonja Åkessons dikter / förord av Bengt Martin |
| Förlag/År: | Höganäs : Bra böcker, 1986 ; (Ungern) |
| Omfång: | 523, [1] s. ; 23 cm. |
| Serie: | Bra lyrik, 99-0425205-X |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 125 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11548 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Fuentes, Carlos, 1928- |
| Titel: | Artemio Cruz död / Carlos Fuentes ; övers. av Jan Sjögren |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren, 1969 ; (Stockholm : V. Pettersson) |
| Omfång: | 258 s. Häftad |
| Orginaltitel: | La muerte de Artemio Cruz. |
| SAB-kod: | Hce |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Ett veck på omslagets framsida. Första sv utg. | 150 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11549 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Kurlansky, Mark |
| Titel: | 1968 : de gränslösa drömmarnas år / Mark Kurlansky ; översättning: Frederik Sjögren |
| Förlag/År: | Stockholm : Ordfront, 2005 (Falun : Scandbook) |
| Omfång: | 415, [1] s. : ill. ; 23 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-7037-080-X |
| Medarbetare: | Sjögren, Frederik, 1953- (översättare) |
| SAB-kod: | K.55 |
| Ämnesord: | 1968 |
| Ämnesord: | Nineteen sixty-eight, A.D. |
| Kategori: | Historia
> 1945-
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 150 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11550 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Swahn, Jan-Öjvind, 1925- |
| Titel: | Mathistorisk uppslagsbok / Jan-Öjvind Swahn |
| Förlag/År: | Bromma : Ordalaget, 2003 (Uppsala : Almqvist & Wiksell) |
| Upplaga: | 2., rev. och utök. uppl. |
| Omfång: | 314 s. : ill. (vissa i färg) ; 25 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-89086-49-X |
| SAB-kod: | Qca:k(x) |
| SAB-kod: | Qca(x) |
| Ämnesord: | history |
| Ämnesord: | foods |
| Ämnesord: | Livsmedel |
| Ämnesord: | Mat och dryck |
| Ämnesord: | Historia |
| Ämnesord: | History |
| Ämnesord: | Food |
| Ämnesord: | nomenclature |
| Ämnesord: | terminology |
| Kategori: | Ekonomi och näringsväsen
> Hem och hushåll
> Mat och dryck
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 300 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11551 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Axelsson, Sun, 1935- |
| Titel: | Jag har en själ i Paris / Sun Axelsson [text] ; Christophe Laurentin [bild] |
| Förlag/År: | Stockholm : Fischer, 1990 ; (Ungern) |
| Omfång: | 142, [2] s. : ill. ; 27 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-7054-629-0 |
| Medarbetare: | Laurentin, Christophe |
| SAB-kod: | Inz Laurentin, Christophe |
| SAB-kod: | Njz Paris |
| Ämnesord: | Laurentin, Christophe |
| Ämnesord: | Särskilda fotografer |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Konst, musik, teater och film
> Laurentin, Christophe
|
| Kategori: | Geografi
> Frankrike
> Särskilda orter
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 175 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11552 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lindenbaum, Pija, 1955- |
| Titel: | När Åkes mamma glömde bort / Pija Lindenbaum |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren, 2005 (Italien) |
| Omfång: | [32] s. : färgill. ; 26 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | 2. tr., 2005 |
| Anmärkning: | Originalupplaga 2005 |
| ISBN: | 91-29-66101-3 |
| Genre: | Bilderböcker |
| SAB-kod: | Hc,u |
| Ämnesord: | Morgon |
| Ämnesord: | Förvandlingar |
| Ämnesord: | Mammor |
| Ämnesord: | Mor och son |
| Ämnesord: | Ensamföräldrar |
| Ämnesord: | Stress |
| Ämnesord: | Drakar |
| Ämnesord: | Brådska |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Småbarnsberättelser och sagor
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Etikett. | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11553 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Arosenius, Ivar, 1878-1909 |
| Titel: | Kattresan och andra sagor ... / Ivar Arosenius |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1978 ; (Tyskland) |
| Omfång: | [96] s. : ill. ; 26 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | "Innehåll: Kattresan ; Lillans månresa ; Hönsritten ; Lillans bilderbok" |
| ISBN: | 91-0-042295-9 |
| SAB-kod: | uHc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Namnteckning. Ett smärre hack på ovansidan. Ou av Lillans månresa & Hönsritten. Ovanlig. | 450 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11554 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Svensk teknikhistoria / Jan Hult ... ; redaktör: Sven Rydberg |
| Förlag/År: | Hedemora : Gidlund, 1989 ; (Värnamo : Fälth) |
| Omfång: | 363 s. : ill. ; 26 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-7844-150-1 |
| Medarbetare: | Hult, Jan, 1927- |
| Medarbetare: | Rydberg, Sven, 1917-1996 (medarbetare) |
| Ämnesord: | Teknik |
| Kategori: | Teknik, industri och kommunikationer
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 145 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11555 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Pollak, Kay, 1938- |
| Titel: | Att växa genom möten / av Kay Pollak |
| Förlag/År: | Stockholm : Hansson & Pollak videoutbildning, 2001 ; (Finland) |
| Upplaga: | Ny, bearb. uppl. |
| Omfång: | 99, [1] s. ; 23 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-631-1621-9 |
| ISBN: | 91-631-1621-9 |
| SAB-kod: | Dokb |
| Ämnesord: | Personlighetsutveckling |
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Psykologi
> Personlig utveckling och träning
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Namnteckning | 85 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11556 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Berg, Björn, 1923- |
| Titel: | Läslära / av Björn Berg och Alf Henrikson |
| Förlag/År: | Höganäs : Wiken, 1986 ; (Italien) |
| Omfång: | 49, [10] s. : ill. ; 25 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-7024-321-2 |
| Medarbetare: | Henrikson, Alf, 1905-1995 |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| SAB-kod: | Ibz Berg, B. |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Konsthistoria
> Särskilda konstnärer
|
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Ou | 100 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11557 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Edlund, Lars, 1922- |
| Titel: | Modus novus : lärobok i fritonal melodiläsning : Lehrbuch in freitonaler Melodielesung : studies in reading atonal melodies / Lars Edlund |
| Förlag/År: | Stockholm : Nord. musikförl., [1964] ; (Danmark) |
| Omfång: | 111 s. : musiknoter. Häftad |
| SAB-kod: | Ijaa |
| Ämnesord: | Gehörslära |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Musik
> Musikteori och musiklära
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Sliten och lite lös i ryggen. Namnteckning. Ganska många anteckningar i bläck. | 80 kr. |
| Ex.2: | Mycket fint skick Namnteckning. Ngn enstaka anteckning. | 150 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11558 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Söderholm, Valdemar, 1909-1990 |
| Titel: | Harmonilära / Valdemar Söderholm |
| Förlag/År: | Stockholm : Nordiska musikförl., cop 1959 |
| Upplaga: | 8., översedda uppl. |
| Omfång: | 211 s. : musiknoter. Häftad |
| SAB-kod: | Ijab |
| Ämnesord: | Harmonilära |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Musik
> Harmonilära
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 200 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11559 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Engberg, Magnus, 1952- |
| Titel: | En ganska spräcklig ängel : Hjalmar Söderberg i brev och bilder : en historia om liv, dikt och kärlek / berättad och sammanställd av Magnus Engberg ; [bildkällor: Rolf Carlsten ...] |
| Förlag/År: | Stockholm : Arena, 2003 (Värnamo : Fälth & Hässler) |
| Omfång: | 155, [1] s. : ill. ; 25 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-7843-172-7 |
| Medarbetare: | Söderberg, Hjalmar, 1869-1941 |
| SAB-kod: | Gcz Söderberg, Hjalmar |
| Ämnesord: | Söderberg, Hjalmar, 1869-1941 brev |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Särskilda svenska författare
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11560 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Liedman, Sven-Eric, 1939- |
| Titel: | Den synliga handen : Anders Berch och ekonomiämnena vid 1700-talets svenska universitet / Sven-Eric Liedman |
| Förlag/År: | Stockholm : Arbetarkultur, 1986 ; (Värnamo : Fälth) |
| Omfång: | 268, [1] s. ; 21 cm. Häftad |
| Anmärkning: | Med sammanfattning på engelska |
| ISBN: | 91-7014-210-6 |
| SAB-kod: | Lz Berch, Anders |
| SAB-kod: | Qa:kc.44 |
| Ämnesord: | Berch, Anders, 1711-1774 |
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Berch, Anders
|
| Kategori: | Ekonomi och näringsväsen
> Nationalekonomi och finansväsen
> Sverige
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 80 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11561 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Dagerman, Stig, 1923-1954 |
| Titel: | Essäer och andra texter / Stig Dagerman ; med kommentarer av Hans Sandberg |
| Förlag/År: | Stockholm : PAN/Norstedt, 1990 ; (Danmark) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 393, [5] s. ; 18 cm. Pocket |
| Anmärkning: | Tidigare utg. med titeln: Essäer och journalistik i förf:s: Samlade skrifter. 11 |
| ISBN: | 91-1-901611-5 |
| Medarbetare: | Sandberg, Hans, 1932- (medarbetare) |
| SAB-kod: | Bb |
| Ämnesord: | Samlingsverk |
| Kategori: | Allmänt och blandat
> Allmänna samlingsverk
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 45 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11562 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Simenon, Georges, 1903-1989 |
| Titel: | Maigret bland hyggligt folk / Georges Simenon ; [övers. av Katja Birmann] |
| Förlag/År: | Stockholm : Aldus, 1976 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 124, [1] s. ; 19 cm. Pocket |
| Orginaltitel: | Maigret et les braves gens. |
| Serie: | Delfinserien, 0346-6574 ; 555 |
| ISBN: | 91-0-041622-3 |
| Medarbetare: | Birmann, Katja (översättare) |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hcej.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Franska
|
|
|
| Ex. 1: | Första (och enda) svenska utgåva Fint skick | 45 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11563 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Söderberg, Hjalmar, 1869-1941 |
| Titel: | Förvillelser : Preludier ; Historietter / [Hjalmar Söderberg] ; komment. av Tom Söderberg och Hans Levander ; inl. av Per Wästberg |
| Förlag/År: | Stockholm : LiberFörlag, 1977 ; (Stockholm : LiberTryck) |
| Omfång: | 360 s. ; 22 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-38-03659-2 |
| Medarbetare: | Söderberg, Hjalmar, 1869-1941. Historietter |
| Medarbetare: | Söderberg, Hjalmar, 1869-1941. Preludier |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11564 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Burnett, Frances Hodgson |
| Titel: | Den hemliga trädgården / Frances Hodgson Burnett ; övers. av Cilla Johnson ; omsl. och ill. av Martin Lamm |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonniers juniorförl., 1981 ; (Avesta : A.B.M.-tryck) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 235, [2] s. : ill. ; 21 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | The secret garden. |
| Serie: | Önskeklassikern, 99-0206008-0 |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: [Ny tr.], 1987 (Stockholm : Bonnier) |
| ISBN: | 91-48-50477-7 |
| Medarbetare: | Lamm, Martin, 1929-1983 (illustratör) |
| Medarbetare: | Johnson, Cilla, 1911-2002 (översättare) |
| Genre: | Ungdomsböcker |
| SAB-kod: | uHce |
| Ämnesord: | Ungdomsbok |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Skönlitteratur för mellanåldern
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 60 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11565 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Christie, Agatha, 1890-1976 |
| Titel: | Oändlig natt / Agatha Christie ; övers av Sven Bergström |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1968 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 206, [1] s. Häftad |
| Orginaltitel: | Endless night. |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Bra skick Namnteckning. Lätt sliten. Slarvigt skuren. Första sv utg. | 90 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11566 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Örnebring, Henrik, 1972- |
| Titel: | Blodsmak : ett fall för Sennja Maler : en science fictiondeckare / av Henrik Örnebring |
| Förlag/År: | Umeå : Järnringen, 2006 (Lettland) |
| Upplaga: | 1. uppl. |
| Omfång: | 295, [1] s. ; 18 cm. Pocket |
| Anmärkning: | Originalupplaga 2006 |
| ISBN: | 91-975098-8-4 |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11567 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Pohl, Frederik, 1919- |
| Titel: | Starburst |
| Förlag/År: | London New English Library 1984 |
| Omfång: | 217 sider. Pocket |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Ej översatt till svenska | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11568 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Pohl, Frederik, 1919- |
| Titel: | Black star rising / Frederik Pohl |
| Förlag/År: | London : Futura, 1987, c1985 |
| Omfång: | 282 p ; 18 cm. Pocket |
| Anmärkning: | "Originally published: New York : Ballantine, 1985 ; London : Gollancz, 1986" |
| ISBN: | 0708882188 |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Heq |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
> Amerikansk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Ej översatt till svenska | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11569 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Wolfe, Tom, 1931- |
| Titel: | Det målade ordet / Tom Wolfe ; övers. av Thomas Preis |
| Förlag/År: | Stockholm : PAN/Norstedt, 1976 ; (Stockholm : Norstedt) |
| Omfång: | 92, [2] s. : ill. ; 19 cm. Pocket |
| Orginaltitel: | The painted word. |
| Serie: | En PAN-bok, 99-0104304-2 |
| ISBN: | 91-1-761391-4 |
| Medarbetare: | Preis, Thomas (översättare) |
| SAB-kod: | Ib.5 |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Konsthistoria
> 1905-
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Första (och enda) sv utg | 100 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11570 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Balzac, Honoré de, 1799-1850 |
| Titel: | Katarina av Medici : Tre politiska artiklar / med efterord av Jan Myrdal ; övers. av Jan Stolpe |
| Förlag/År: | Stockholm : PAN/Norstedt, 1974 ; (Stockholm : Norstedt) |
| Omfång: | 410, [2] s. Pocket |
| Orginaltitel: | Le départ. |
| Orginaltitel: | Du gouvernement moderne. |
| Orginaltitel: | Sur Catherine de Médicis. |
| Orginaltitel: | Enquête sur la politique des deux ministères. |
| Serie: | En PAN-bok, 99-0104304-2 |
| ISBN: | 91-1-741281-1 |
| Medarbetare: | Myrdal, Jan, 1927- (medarbetare) |
| Medarbetare: | Stolpe, Jan, 1940- (översättare) |
| SAB-kod: | Hj.01=c |
| SAB-kod: | Oc |
| Ämnesord: | Katarina av Medici, drottning av Frankrike, 1519-1589 |
| Kategori: | Samhällsvetenskap och rättsvetenskap
> Statskunskap och politik
|
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Franska
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Lätt slitet omslag. Första (och enda) sv utg | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11571 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Moorcock, Michael, 1939- |
| Titel: | The sailor on the seas of fate / Michael Moorcock. |
| Förlag/År: | London : Quartet Books, 1976. |
| Omfång: | 169 s. ; 22 cm. Pocket |
| Anmärkning: | Jacket illustration by Patrick Woodroffe. |
| Anmärkning: | Book two of the Elric saga. |
| ISBN: | 0704321106 |
| Genre: | Fantasy |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 35 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11572 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Hammarlund, Olle, 1918-1976 |
| Titel: | Fårets gröna öga : en bok om en ö. [Fårö.] / Illustr. av Erik Prytz |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren, 1971 ; (Uddevalla : Bohusläningen) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 180, [1] s. : ill. Pocket |
| Serie: | Trend pocket, 99-0106035-4 |
| Medarbetare: | Prytz, Erik, 1914-1993 (illustratör) |
| SAB-kod: | Ncbfz Fårö |
| Kategori: | Geografi
> Sverige
> Gotland
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11573 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Rand, Ayn, 1905-1982 |
| Titel: | Anthem / by Ayn Rand. |
| Förlag/År: | London : Cassell, 1938. |
| Omfång: | 147 s. ; 19 cm. Pocket |
| Genre: | Love stories |
| Genre: | Science fiction |
| Genre: | Psychological fiction |
| SAB-kod: | Heq |
| Ämnesord: | Individuality |
| Ämnesord: | Time travel |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
> Amerikansk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Denna utg Signet 196? | 60 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11574 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Mailer, Norman, 1923-2007. |
| Titel: | Existential errands / Norman Mailer |
| Förlag/År: | New York : New American Library, 1973,c1972 |
| Omfång: | 316 s. ; 18 cm. Pocket |
| Anmärkning: | Essays, magazine articles, speeches, letters, interviews, reviews, a translation, and a one-act play |
| Anmärkning: | First printing, April 1973. An authorized reprint of the Little, Brown hardcover edition |
| Kategori: | Allmänt och blandat
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 40 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11575 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Garnert, Jan, 1950- |
| Titel: | Kulturhistoria för släktforskare : vägledning till arkiv och litteratur, museer och hembygdsgårdar / Jan Garnert |
| Förlag/År: | Västerås : Ica bokförl., 1982 ; (Uddevalla : Bohusläningens) |
| Omfång: | 208 s. : ill., kart. ; 20 cm. Häftad |
| ISBN: | 91-534-0668-0 |
| SAB-kod: | Kt-c |
| SAB-kod: | Ac-c |
| SAB-kod: | Bg-c |
| Kategori: | Historia
> Allmän kulturhistoria
> Sverige
|
| Kategori: | Allmänt och blandat
> Museer
> Sverige
|
| Kategori: | Bokväsen och biblioteksväsen
> Arkiv
> Sverige
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 100 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11576 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lindgren, Astrid, 1907-2002 |
| Titel: | Samuel August från Sevedstorp och Hanna i Hult : barndomsminnen och essäer / Astrid Lindgren |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren, 1987 ; (Norge) |
| Upplaga: | 2., utök. uppl. |
| Omfång: | 157, [1] s., [4] pl.-s. ; 20 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Finns även som kassettbok. - Behandlar Samuel August och Hanna Ericsson |
| ISBN: | 91-29-58499-X |
| SAB-kod: | Lz Ericsson, S.A. |
| SAB-kod: | Lz Ericsson, H. |
| Ämnesord: | Ericsson, Samuel August, 1875-1969 |
| Ämnesord: | Ericsson, Hanna, 1879-1961 |
| Ämnesord: | Lindgren, Astrid |
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Ericsson, SA
|
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Ericsson, H
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11577 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Stanislavskij, Konstantin Sergeevic |
| Titel: | Att vara äkta på scen : om skådespelarens arbetsmoral och teknik : valda texter / Konstantin S Stanislavskij ; urval, inledning, noter: Janina Ludawska ; översättning: Martin Kurtén |
| Förlag/År: | Stockholm : Gidlund i samarbete med Stift. för utgivning av teatervetenskapliga studier, 1986 ; (Värnamo : Fälth) |
| Omfång: | 159 s. : ill. ; 22 cm Inbunden. |
| Serie: | Theatron, 0348-2448 |
| Anmärkning: | Övers. från ryska |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1995 (Södertälje : Fingraf) |
| ISBN: | 91-7844-054-8 |
| Medarbetare: | Kurtén, Martin (översättare) |
| Medarbetare: | Ludawska, Janina, 1921- (medarbetare) |
| SAB-kod: | Ikad |
| Ämnesord: | Skådespelarkonst |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Teater
> Skådespelarkonsten
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 100 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11578 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lundgren, Max, 1937-2005 |
| Titel: | Kris i Åshöjdens BK / Max Lundgren |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonniers juniorförl., 1985 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 107, [1] s. ; 20 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-48-51063-7 |
| Genre: | Ungdomsböcker |
| SAB-kod: | uHc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Skönlitteratur för mellanåldern
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11579 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lundgren, Max, 1937-2005 |
| Titel: | Åshöjden går vidare / Max Lundgren |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonniers juniorförl., 1985 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 124, [1] s. ; 20 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-48-51060-2 |
| Genre: | Mellanåldersböcker |
| SAB-kod: | uHc |
| SAB-kod: | Hcg |
| Ämnesord: | Fotboll |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Skönlitteratur för mellanåldern
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11580 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Claesson, Stig, 1928-2008. |
| Titel: | Nelly / Stig Claesson |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1969 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 116 s. Häftad |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Ou. Smärre lagerslitningsskador på omslagets framsida. | 140 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11581 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Leonardo da Vinci, 1452-1519 |
| Titel: | The notebooks of Leonardo da Vinci : a new selection / by Pamela Taylor |
| Förlag/År: | New York : New American libr., 1971 |
| Upplaga: | 3. pr. |
| Omfång: | 253 s. : ill. Häftad |
| Medarbetare: | Taylor, Pamela (utgivare) |
| SAB-kod: | Ibz Leonardo da Vinci |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Konsthistoria
> Särskilda konstnärer
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick En liten skrapskada på omslaget. | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11582 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Boyd, John, 1919- |
| Titel: | The pollinators of Eden by John Boyd |
| Förlag/År: | Harmondsworth Penguin 1978 |
| Omfång: | xi,212p 18cm Pocket. |
| Anmärkning: | "Originally published: New York : Weybright and Talley, 1969 ; London : Gollancz, 1970" |
| ISBN: | 0140048766 |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | He |
| Ämnesord: | Fiction in English. |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11583 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Hedlund, Oscar, 1933-2001 |
| Titel: | Cornelis : scener ur en äventyrares liv / Oscar Hedlund |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 2000 ; (Falun : AIT Falun AB) |
| Omfång: | 498, [1] s., [12] pl.-bl. : ill. ; 24 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | "Även med tryckår: 9/13. tus., 2000 ; 14/20. tus., 2003" |
| Anmärkning: | Behandlar Cornelis Vreeswijk |
| ISBN: | 91-34-51809-6 |
| SAB-kod: | Ijz Vreeswijk, Cornelis |
| Ämnesord: | Vreeswijk, Cornelis, 1937-1987 |
| Ämnesord: | Vissångare |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Musik
> Särskilda tonkonstnärer
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 200 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11584 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Fraser, Antonia, 1932- |
| Titel: | Marie-Antoinette / Antonia Fraser ; översättning: Margareta Eklöf |
| Förlag/År: | Stockholm : Forum, 2002 (Finland) |
| Omfång: | 487, [1] s., [24] pl.-bl. (huvudsakligen i färg) ; 24 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Marie-Antoinette : the journey |
| Anmärkning: | Även med tryckår: 2. tr., 2003 |
| ISBN: | 91-37-11944-3 |
| Medarbetare: | Eklöf, Margareta, 1930- (översättare) |
| SAB-kod: | Kj.44 |
| SAB-kod: | Lz Marie-Antoinette, drottning av Frankrike |
| SAB-kod: | Kj.451 |
| Ämnesord: | Marie-Antoinette, drottning av Frankrike, 1755-1793 |
| Ämnesord: | Franska revolutionen |
| Ämnesord: | Frankrike |
| Ämnesord: | 1700-talet |
| Ämnesord: | Biografi |
| Ämnesord: | Franska revolutionen 1789-1799 |
| Ämnesord: | Drottningar |
| Kategori: | Historia
> Frankrike
> 1715-1789
|
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Marie-Antoinette, drottning av Frankrike
|
| Kategori: | Historia
> Frankrike
> Franska revolutionen
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 150 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11585 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lever, Maurice |
| Titel: | Marquis de Sade : a biography / Maurice Lever ; translated from the French by Arthur Goldhammer |
| Förlag/År: | London : HarperCollins, 1993 |
| Omfång: | 626 s. Inbunden |
| Orginaltitel: | Donatien Alphonse François, Marquis de Sade. |
| ISBN: | 0-246-13666-9 |
| SAB-kod: | Gjz Sade, D. A. F. |
| Ämnesord: | Sade, Donatien Alphonse François de, 1740-1814 |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Fransk litteraturhistoria
> Sade, D A F
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 175 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11586 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Franzén, Nils-Olof, 1916-1997 |
| Titel: | Herr Zippo och den tjuvaktiga skatan / Nils-Olof Franzén ; [ill. av Lisbeth Holmberg] |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1968 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 111, [1] s. : ill. Inbunden |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | uHc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Skönlitteratur för mellanåldern
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 65 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11587 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Snellman, Johan Vilhelm, 1806-1881 |
| Titel: | J.V. Snellman i Europa : resebilder 1840-1847 / utgiven av Nora Ervalahti och Rainer Knapas |
| Förlag/År: | Stockholm : Atlantis ; Helsingfors : Svenska litteratursällskapet i Finland, 2006 (Finland) |
| Omfång: | 264 s. : ill. ; 23 cm Inbunden. |
| ISBN: | 978-91-7353-126-9 |
| ISBN: | 951-583-129-6 |
| ISBN: | 978-951-583-129-3 |
| ISBN: | 91-7353-126-X |
| Medarbetare: | Ervalahti, Nora (utgivare) |
| Medarbetare: | Knapas, Rainer, 1946- (utgivare) |
| SAB-kod: | Na.07 |
| SAB-kod: | Lz Snellman, Johan Vilhelm |
| Ämnesord: | Snellman, Johan Vilhelm, 1806-1881 |
| Ämnesord: | Europa |
| Ämnesord: | Finska resenärer |
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Snellman, Johan Vilhelm
|
| Kategori: | Geografi
> Europa
> Reseskildringar
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 175 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11588 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Grafton, Sue |
| Titel: | "K" som i kortslutning / Sue Grafton ; översättning: Börje Crona |
| Förlag/År: | Höganäs : Bra böcker, 1999 ; (Falun : AIT Falun AB) |
| Omfång: | 303 s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | "K" is for killer. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1999 |
| ISBN: | 91-7119-978-0 |
| Medarbetare: | Crona, Börje (översättare) |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Heq.01=c |
| Ämnesord: | Millhone, Kinsey |
| Ämnesord: | Deckare |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11589 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lang, Maria, 1914-1991 |
| Titel: | Klappa inte katten / av Maria Lang |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1985 ; (Malmö : Norden) |
| Omfång: | 167, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-1-852292-0 |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Orginalupplaga | 250 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11590 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Zilliacus, Henrik, 1908-1992 |
| Titel: | Arvet från Bysans / Henrik Zilliacus |
| Förlag/År: | Helsingfors : Söderström, 1989 |
| Omfång: | 192, [2] s. ; 21 cm. Häftad |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 2. uppl. [i.e. 2. tr.], 1990 |
| ISBN: | 951-52-1246-4 |
| SAB-kod: | Be.31 |
| SAB-kod: | Goam |
| SAB-kod: | K.31 |
| Ämnesord: | Historia |
| Kategori: | Allmänt och blandat
> Idéhistoria och lärdomshistoria
|
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Grekisk och latinsk litteraturhistoria
> Bysantinsk litteraturhistoria
|
| Kategori: | Historia
> Bysantinska riket 395-1453
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 190 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11591 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Dick, Philip K |
| Titel: | Minority report / Philip K. Dick. |
| Förlag/År: | London : Gollancz, 2002. |
| Omfång: | 290 s. ; 21 cm. Inbunden |
| ISBN: | 1857987381 |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | He |
| Ämnesord: | Science fiction, American. |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 80 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11592 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Milford, Nancy |
| Titel: | Savage beauty : the life of Edna St. Vincent Millay / Nancy Milford. |
| Förlag/År: | New York : Random House Trade Paperbacks, 2002, c2001. |
| Omfång: | xviii, 550 s., [32] s. of plates : ill. ; 21 cm. Pocket. |
| Anmärkning: | Includes bibliographical references and index. |
| ISBN: | 0375760814 |
| Ämnesord: | Millay, Edna St. Vincent, 1892-1950. |
| Ämnesord: | Women and literature |
| Ämnesord: | Poets, American |
| Kategori: | Biografi
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11593 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Löwy, Michael |
| Titel: | Förlossning och utopi / Michael Löwy ; översättning: Gustaf Gimdal |
| Förlag/År: | Göteborg : Daidalos, 1992 ; (Uddevalla : Bohusläns grafiska) |
| Omfång: | 253, [3] s. ; 21 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | Rédemption et utopie. |
| Serie: | Filosofi och samhällsteori, 99-0864008-9 |
| ISBN: | 91-86320-82-3 |
| Medarbetare: | Gimdal, Gustaf (översättare) |
| SAB-kod: | Be-oafh |
| SAB-kod: | Koafh-a |
| SAB-kod: | K:d |
| Ämnesord: | Judarna |
| Kategori: | Historia
|
| Kategori: | Historia
> Historisk teori, filosofi och metodlära
|
| Kategori: | Allmänt och blandat
> Idéhistoria och lärdomshistoria
|
|
|
| Ex. 1: | Namnteckning Mycket fint skick | 100 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11594 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Dick, Philip K |
| Titel: | The cosmic puppets / Philip K Dick. |
| Förlag/År: | London : HarperCollins, 1998. |
| Omfång: | 1 v. .; 20 cm. Pocket. |
| Anmärkning: | "Originally published: New York: Ace, 1957; London: Panther, 1985." |
| ISBN: | 0006482864 |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | He |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 60 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11595 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Cooper, Susan |
| Titel: | En ring av järn / Susan Cooper ; [övers. från engelskan av Jadwidga P. Westrup] |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonniers juniorförl., 1982 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 223, [1] s. ; 21 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | The dark is rising. |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: Ny tr., 1985 (Avesta : ABM-tryck) |
| ISBN: | 91-48-50723-7 |
| Medarbetare: | Westrup, Jadwiga P., 1921-1988. (översättare) |
| Genre: | Fantasy |
| SAB-kod: | uHe=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Denna utg tr 1987 | 60 kr. | Såld! |
| Ex.2: | Mycket fint skick Denna utg tr 1987 | 65 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11596 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Connelly, Michael, 1956- |
| Titel: | Fallet avslutat / Michael Connelly ; översättning av Eva Larsson |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnierförlagen, 2007 (Falun : Scandbook) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 398, [3] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Första svenska upplaga 2006 |
| ISBN: | 978-91-43-02483-8 |
| Medarbetare: | Larsson, Eva (översättare) |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Heq.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11597 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Snicket, Lemony |
| Titel: | Det hemliga hisschaktet / av Lemony Snicket ; illustrationer av Brett Helquist ; översatt av John-Henri Holmberg |
| Förlag/År: | Malmö : Richter, 2003 (Falun : Scandbook) |
| Omfång: | 268, [4] s. : ill. ; 19 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | The ersatz elevator |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 2003 |
| Anmärkning: | [Ny tr.], 2006 |
| ISBN: | 91-7715-314-6 |
| Medarbetare: | Helquist, Brett (illustratör) |
| Medarbetare: | Holmberg, John-Henri, 1949- (översättare) |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | He=c,u |
| Ämnesord: | Mellanåldersböcker |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Skönlitteratur för mellanåldern
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 65 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11598 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Snicket, Lemony |
| Titel: | Det tvetydiga tivolit / av Lemony Snicket ; illustrationer av Brett Helquist ; översatt av John-Henri Holmberg |
| Förlag/År: | Malmö : Damm, 2005 (Falun : Scandbook) |
| Omfång: | 296, [6] s. : ill. ; 19 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Första svenska upplaga 2005 |
| ISBN: | 91-7715-971-3 |
| Medarbetare: | Helquist, Brett (illustratör) |
| Medarbetare: | Holmberg, John-Henri, 1949- (översättare) |
| Genre: | Mellanåldersböcker |
| SAB-kod: | He=c,u |
| Ämnesord: | Syskon |
| Ämnesord: | Ha otur |
| Ämnesord: | Föräldralös |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Skönlitteratur för mellanåldern
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Tillskrift | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11599 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Snicket, Lemony |
| Titel: | Det hotfulla hospitalet / av Lemony Snicket ; illustrationer av Brett Helquist ; översatt av John-Henri Holmberg |
| Förlag/År: | Malmö : Richter, 2004 (Falun : Scandbook) |
| Omfång: | 263, [6] s. : ill. ; 19 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | The hostile hospital |
| Anmärkning: | Första svenska upplaga 2004 |
| ISBN: | 91-7715-560-2 |
| Medarbetare: | Holmberg, John-Henri, 1949- (översättare) |
| Medarbetare: | Helquist, Brett (illustratör) |
| Genre: | Mellanåldersböcker |
| SAB-kod: | He=c,u |
| Ämnesord: | Syskon |
| Ämnesord: | Föräldralös |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Skönlitteratur för mellanåldern
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 65 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11600 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Pascal, Blaise |
| Titel: | Tankar : / Blaise Pascal ; översättning och inledning av Sven Stolpe |
| Förlag/År: | Stockholm Forum 1995 |
| Upplaga: | |
| Omfång: | Inbunden |
| Serie: | Forumbiblioteket |
| ISBN: | 91-37-10788-7 |
| SAB-kod: | C:d |
| Kategori: | Religion
> Religionsfilosofi och -psykologi
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 90 kr. |
| Ex. 2: | Mycket fint skick Denna utg tr 1957 i två separata vol. Osprättade. | 100 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11601 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Farley, Walter |
| Titel: | Svarta hingsten och Argbiggan / övers. av Sven Bergström |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1956 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 217, [2] s. Inbunden |
| Orginaltitel: | The black stallions filly. |
| Serie: | Önskeböckerna, 99-0163881-X ; 156 |
| Genre: | Ungdomsböcker |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Skönlitteratur för mellanåldern
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Första sv utg. Tillskrift | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11602 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Farley, Walter |
| Titel: | Svarta hingstens travföl / Walter Farley ; [övers. av Saga och Claës Gripenberg] |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1957 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 219, [1] s. Inbunden |
| Orginaltitel: | The Blood Bay colt. |
| Serie: | Önskeböckerna, 99-0163881-X ; 171 |
| Genre: | Ungdomsböcker |
| SAB-kod: | Hcg |
| Ämnesord: | Ungdomsböcker |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Skönlitteratur för mellanåldern
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Inklistrad tillskrift och bild på försättsbladet. Första sv utg | 70 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11603 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Vad betyder verket? : konstvetenskapliga studier kring måleri, skulptur, stadsplanering och arkitektur / redaktion: Thomas Hall, Ewa Kron, Lempi Borgwik |
| Förlag/År: | Stockholm : Konstvetenskapliga institutionen, Univ., 2001 (Borås : Centraltr.) |
| Omfång: | 139, [4] s. : ill. (vissa i färg) ; 25 cm. Häftad |
| Serie: | Eidos (Stockholm), 1650-5298 ; 1 |
| ISBN: | 91-974100-0-4 |
| Medarbetare: | Kron, Ewa, 1952- (utgivare) |
| Medarbetare: | Borgwik, Lempi, 1945- (utgivare) |
| Medarbetare: | Hall, Thomas, 1939- (utgivare) |
| SAB-kod: | Iaa |
| SAB-kod: | Ia |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Konst
> Konstteori och -estetik
|
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Konst: allmänt
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 160 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11604 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Dahlström, Sture, 1922-2001 |
| Titel: | Huggormens tid / Sture Dahlström |
| Förlag/År: | Stockholm : AWE/Geber, 1985 ; (Malmö : Norden) |
| Omfång: | 225, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-20-07312-7 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Fläckar på skyddsomslagets baksida. Ou. | 100 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11605 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Marsh, Ngaio |
| Titel: | Dödsuvertyren / Till svenska av Brita af Geijerstam |
| Förlag/År: | Stockholm : Geber, 1941 |
| Omfång: | 313s. Häftad |
| Orginaltitel: | Overture to death. |
| Genre: | Deckare |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Första sv utg. Ovanlig | 350 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11606 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Beckett, Samuel, 1906-1989 |
| Titel: | Murphy : Roman / Samuel Beckett ; Övers. av Pelle Fritz-Crone |
| Förlag/År: | Sthlm, 1969 |
| Omfång: | 226 s. Häftad |
| Serie: | Panacheserien |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Med det ovanliga skyddsomslaget | 160 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11607 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Woolrich, Cornell, 1903-1968. |
| Titel: | Det försvunna vittnet / Cornell Woolrich ; [Övers. av Ingrid Berglöf] |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström, 1972 |
| Omfång: | 255, [1] s. Inbunden |
| Serie: | Månadsdeckaren, 99-0104634-3 |
| ISBN: | 91-32-30347-5 |
| Medarbetare: | Berglöf, Ingrid (översättare) |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Första (och enda) sv utg | 75 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11608 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Aldiss, Brian Wilson, 1925- |
| Titel: | Salivträdet : [två gastkramande rysarnoveller] / [David Case, Brian Aldiss] ; [övers.: Sam J. Lundwall] |
| Förlag/År: | Stockholm : B. Wahlström, 1979 ; (Falun : B. Wahlström) |
| Omfång: | 154, [6] s. ; 18 cm. Pocket |
| Serie: | Rysare ur Kalla kårar, 99-0129389-8 ; 13 |
| Anmärkning: | Övers. från engelska |
| ISBN: | 91-32-50221-4 |
| Medarbetare: | Aldiss, Brian Wilson, 1925- |
| Medarbetare: | Lundwall, Sam J., 1941-. (översättare) |
| Genre: | Science fiction |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 40 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11609 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Wilder, Laura Ingalls, 1867-1957 |
| Titel: | Det lilla huset i stora skogen / av Laura Ingalls Wilder ; [översättning av Jadwiga P. Westrup, verserna översatta av Britt G. Hallqvist ; illustrationer av Garth Williams] |
| Förlag/År: | Lund : Gleerup, 1963 |
| Omfång: | 184 s. : ill. Inbunden |
| Orginaltitel: | Little house in the big woods. |
| Genre: | Ungdomsböcker |
| SAB-kod: | Hcg |
| Ämnesord: | Skönlitteratur |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Skönlitteratur för mellanåldern
|
|
|
| Ex.1: | Bra skick Lätt slitet omslag. Namnteckning. Första sv utg. | 120 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11610 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Weiss, Peter, 1916-1982 |
| Titel: | Diagnos / övers.: Benkt-Erik Hedin |
| Förlag/År: | Staffanstorp ; Malmö : Cavefors, 1963 ; (Uddevalla : Bohusläningen) |
| Omfång: | 105 s. Inbunden |
| Orginaltitel: | Abschied von den Eltern. |
| SAB-kod: | Hce |
| Ämnesord: | Judiska romaner och noveller |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Mapp med collage saknas. Första sv utg. | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11611 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Hansson, Staffan, 1940- |
| Titel: | Teknikhistoria : om tekniskt kunnande och dess betydelse för individ och samhälle / Staffan Hansson |
| Förlag/År: | Lund : Studentlitteratur, 1996 ; (Lund : Studentlitteratur) |
| Upplaga: | [Ny, rev. utg.] / 2., [utök.] uppl. |
| Omfång: | 446 s. : ill., kartor, tab. ; 23 cm. Häftad |
| Anmärkning: | "Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1996 ; 3. tr., 1997 ; 4. tr., 2001" |
| ISBN: | 91-44-32282-8 |
| SAB-kod: | P |
| SAB-kod: | P:k |
| Ämnesord: | Teknik |
| Ämnesord: | Technology |
| Kategori: | Teknik, industri och kommunikationer
> Allmän teknikhistoria
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 130 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11612 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Aarts, Bas, 1961- |
| Titel: | English syntax and argumentation / Bas Aarts |
| Förlag/År: | Basingstoke : Macmillan, 1997 |
| Omfång: | xi, 297 s. Inbunden. |
| Serie: | Modern linguistics series, 99-1765109-8 |
| ISBN: | 0-312-17574-4 |
| ISBN: | 0-312-17575-2 |
| ISBN: | 0-333-64305-4 |
| ISBN: | 0-333-64306-2 |
| SAB-kod: | Fe.013 |
| SAB-kod: | Fe.023 |
| Ämnesord: | Engelska språket |
| Kategori: | Språkvetenskap
> Engelska
> Syntax
|
| Kategori: | Språkvetenskap
> Engelska
> Semantik (betydelselära)
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Enstaka blyertsanteckningar | 145 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11613 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Saeed, John I |
| Titel: | Semantics / John I. Saeed |
| Förlag/År: | Oxford : Blackwell Publishers, 1997 |
| Omfång: | xix, 360 s. : diagr., tab. Inbunden. |
| Serie: | Introducing linguistics, 99-2204418-8 ; 2 |
| ISBN: | 0-631-20035-5 |
| ISBN: | 0-631-20034-7 |
| SAB-kod: | F.023 |
| Ämnesord: | Språkvetenskap |
| Ämnesord: | Semantics |
| Ämnesord: | Linguistics |
| Kategori: | Språkvetenskap
> Semantik (betydelselära)
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 130 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11614 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Mayle, Peter |
| Titel: | Livets överflöd : en vingård i Provence / Peter Mayle ; översättning: Carla Wiberg |
| Förlag/År: | Malmö : Damm, 2006 (Smedjebacken : Scandbook) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 239 s. ; 21 cm. Häftad |
| Anmärkning: | Första svenska upplaga 2005 |
| ISBN: | 91-7130-439-8 |
| Medarbetare: | Wiberg, Carla (översättare) |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Namnteckning | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11615 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Strandberg, Mikael, 1962- |
| Titel: | Sigge : vildhunden från Patagonien / Mikael Strandberg ; [fotografier: Mikael Strandberg] |
| Förlag/År: | Göteborg : Anamma, 1999 ; (Slovenien) |
| Omfång: | 125, [1] s. : färgill. ; 21 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 3. tr., 2001 |
| ISBN: | 91-87894-83-1 |
| Medarbetare: | Strandberg, Mikael (illustratör) |
| SAB-kod: | Nqdgz Patagonien.07 |
| Ämnesord: | Hundar |
| Ämnesord: | Patagonien |
| Ämnesord: | Vildhund |
| Ämnesord: | Sydamerika |
| Ämnesord: | Reseskildring |
| Ämnesord: | Patagonien |
| Kategori: | Geografi
> Amerika
> Sydamerika
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 85 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11617 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Ohlmarks, Åke, 1911-1984 |
| Titel: | Tolkien och den svarta magin / av Åke Ohlmarks |
| Förlag/År: | Stockholm : Sjöstrand, 1982 ; (Malmö : Skog) |
| Omfång: | 142 s. ; 22 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-7574-053-2 |
| SAB-kod: | Bk |
| Kategori: | Allmänt och blandat
> Allmänna sällskap och föreningar
|
|
|
| Ex.1: | Orginalutgåva (enda utgåvan som finns) Mycket fint skick Ovanlig | 325 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11618 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Brown, Gillian |
| Titel: | Discourse analysis / Gillian Brown, George Yule |
| Förlag/År: | Cambridge : Cambridge U.P., 1983 |
| Omfång: | 288 s. Häftad. |
| Serie: | Cambridge textbooks in linguistics, 99-0104661-0 |
| ISBN: | 0-521-28475-9 |
| ISBN: | 0-521-24144-8 |
| Medarbetare: | Yule, George |
| SAB-kod: | F:oa |
| Ämnesord: | Sociolinguistics |
| Ämnesord: | Språksociologi |
| Kategori: | Språkvetenskap
> Språksociologi
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Enstaka blyertsunderstrykningar | 120 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11619 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Toole, John Kennedy, 1937-1969 |
| Titel: | Dumskallarnas sammansvärjning / J. Kennedy Toole ; översättning av Einar Heckscher |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1988 ; (Finland) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 386, [1] s. ; 23 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | A confederacy of dunces. |
| Serie: | Tornpocket, 99-0783882-9 |
| ISBN: | 91-1-881521-9 |
| Medarbetare: | Heckscher, Einar, 1938- (översättare) |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Storpocket | 75 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11620 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Harrie, Ivar, 1899-1973 |
| Titel: | Poeten Horatius / Ivar Harrie |
| Förlag/År: | Stockholm : Forum, 1959 ; (Uddevalla : Bohusläningen) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 107 s., 10 pl.-bl. Häftad |
| SAB-kod: | Gocz Horatius |
| SAB-kod: | Goc |
| Ämnesord: | Horatius Flaccus, Quintus, 65-8 f. Kr. |
| Ämnesord: | Romersk litteratur |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Grekisk och latinsk litteraturhistoria
> Latinsk litteraturhistoria
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 60 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11621 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Simenon, Georges, 1903-1989 |
| Titel: | Maigret och mannen på bänken / Georges Simenon ; [övers. av Vera och Stig Dahlstedt] |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1957 |
| Omfång: | 181, [2] s. Häftad |
| Orginaltitel: | Maigret et l'homme du banc. |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hcej.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Franska
|
|
|
| Ex.1: | Bra skick Första sv utg | 80 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11622 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Ekelöf, Gunnar, 1907-1968 |
| Titel: | Sent på jorden : dikter 1927-31 |
| Förlag/År: | Stockholm : Spektrum, 1932 (Stockholm : Bröd. Lagerström) |
| Omfång: | [61] s. Häftad |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Ou. Mycket ovanlig! Debuten. Detta exemplar är ett av de onumrerade som felaktigt uppges i boken vara den andra upplagan. Den totala upplagan är om 600 exemplar. | 4500 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11623 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Ekelöf, Gunnar, 1907-1968 |
| Titel: | Sent på jorden med Appendix 1962 : En natt vid horisonten 1930-1932 |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1962 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 172, [5] s. : ill. Inbunden |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Ou. En smårre reva på skyddsomslagets baksida. | 175 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11624 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Mortensen, Anders, 1959- |
| Titel: | Tradition och originalitet hos Gunnar Ekelöf / Anders Mortensen |
| Förlag/År: | Eslöv : B. Östlings bokförl. Symposion, 2000 ; (Eslöv) : B. Östlings Symposion |
| Omfång: | 488 s. ; 23 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Diss. Lund : Univ. |
| ISBN: | 91-7139-278-5 |
| SAB-kod: | Gcz Ekelöf, Gunnar |
| Ämnesord: | Ekelöf, Gunnar, 1907-1968 |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Särskilda svenska författare
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 160 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11625 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Ekelöf, Gunnar, 1907-1968 |
| Titel: | Skrifter / Gunnar Ekelöf ; [utges under redaktion av Reidar Ekner] |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1991-1993 |
| Omfång: | 9 vol. ; 22 cm. Inbunden |
| Medarbetare: | Ekner, Reidar, 1929- (medarbetare) |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick 9 vol. (8 + den ovanliga registerdelen) | 1800 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11626 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Valfrändskaper : omdiktningar / [av] Gunnar Ekelöf |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1960 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 125, [4] s. Häftad |
| Medarbetare: | Ekelöf, Gunnar, 1907-1968 |
| SAB-kod: | Hce.03(s) |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Poesi
|
|
|
| Ex. 1: | Mindre bra skick Ou. Slitet och fläckat omslag. Slarvigt skuren | 80 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11627 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Ekner, Reidar, 1929- |
| Titel: | Gunnar Ekelöf : en bibliografi |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1970 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 230, [1] s., [1] pl.-bl. Häftad |
| Anmärkning: | "Även utg. som: Acta Bibliothecae regiae Stockholmiensis ; 8" |
| SAB-kod: | Aalz Ekelöf, Gunnar |
| Ämnesord: | Ekelöf, Gunnar, 1907-1968 |
| Kategori: | Bokväsen och biblioteksväsen
> Bibliografi
> Särskilda personer
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Slitet omslag. Namnteckning | 90 kr. |
| Ex. 2: | Mycket fint skick Denna utg Acta Bibliothecae regiae Stockholmiensis | 150 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11628 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Sommar, Carl Olov, 1918-2002 |
| Titel: | Gunnar Ekelöf : en biografi / Carl Olov Sommar |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1991 ; (Danmark) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 632, [1] s. : ill. ; 20 cm. Häftad |
| Serie: | Bonnier pocket, 99-0307595-2 |
| ISBN: | 91-0-055290-9 |
| SAB-kod: | Gcz Ekelöf, Gunnar |
| Ämnesord: | Ekelöf, Gunnar, 1907-1968 |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Särskilda svenska författare
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Storpocket | 85 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11629 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Häpna : litterär-vetenskapligt magasin |
| Förlag/År: | Jönköping : Grafiska förlaget, 1954-1966 (Jönköping : Grafiska A.B. Kindberg & söner) |
| Omfång: | 20 cm. Tidskrift |
| Anmärkning: | 1969:1-4 utgivna i syfte att bevaka rätten till titeln |
| Anmärkning: | I redaktionsruta 1954:2-1965 med undertitel: äventyr i rymden och i framtiden : science fiction tidskrift |
| Anmärkning: | Index för 1954-1963 utgivet separat, index för 1964-1966 utgivet separat |
| Anmärkning: | Red.: Kjell Ekström (1954-1965) |
| Anmärkning: | Innehåller science fictionnoveller |
| Anmärkning: | Ansv. utg.: Kurt Kindberg (1954-1965) |
| Anmärkning: | 1959:7/8-1962:5 vissa nummer med varierande undertitel på omslaget |
| Anmärkning: | Vissa nummer 1955-1958 med text på omslaget: Nordens största science-fiction tidskrift, vissa nummer 1958: Våldsamt spännande äventyr i vetenskapens värld |
| Medarbetare: | Kindberg, Kurt (ansv.utgivare) |
| Medarbetare: | Ekström, Kjell (chefredaktör) |
| Genre: | Litteraturtidskrifter |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Hce.016(p) |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Noveller
|
|
|
| Ex.1: | Bra skick. Bra start för den som vill ha en komplett samling. 87 nr av varierande kvalitet. Många ex med nötta ryggar.1956 6-8, 10, 33
1955 6,10-12
1957 34,35, 5-8.10-12
1958 1-12
1959 1-12
1960 1-12
1961 1-12
1962 1-12
1963 1-5,10,12
1964 1,4-7,10-12
1965 1 | 800 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11630 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Wilder, Laura Ingalls, 1867-1957 |
| Titel: | På väg hem : dagbok från en resa från Syd-Dakota till Mansfield, Missouri 1894 / Laura Ingalls Wilder ; inledning och efterskrift av Rose Wilder Lane ; [översättning: Sonja Pleijel] |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1993 ; (Finland) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 108, [2] s. ; 21 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | On the way home. |
| ISBN: | 91-1-927182-4 |
| Medarbetare: | Pleijel, Sonja (översättare) |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | Gez Wilder, Laura Ingalls,u |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Engelsk litteraturhistoria
> Säskilda engelska författare
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 225 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11631 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Mårtensson, Bertil, 1945- |
| Titel: | Det gyllene språnget : roman / Bertil Mårtensson |
| Förlag/År: | Stockholm : Nyblom, 1987 ; (Stockholm : Grafisk press) |
| Omfång: | 295 s. ; 22 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-7780-081-8 |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Några lätta slitmärken på skyddsomslagets rygg. | 200 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11632 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Dostojevskij, Fjodor, 1821-1881 |
| Titel: | En författares dagbok / Fjodor Dostojevskij ; inledning, urval, kommentarer och översättning av Hans Björkegren |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1994 ; (Borås : Centraltr.) |
| Omfång: | [2], 342, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Dnevnik pisatelja. |
| Anmärkning: | Ett mindre urval tidigare utg. i annan övers. med titeln: En skriftställares dagbok, 1915 |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1994 |
| ISBN: | 91-46-16431-6 |
| Medarbetare: | Björkegren, Hans, 1933- (översättare) |
| SAB-kod: | Gmaz Dostoevskij, Fedor Michajlovic |
| SAB-kod: | Hma.04=c |
| SAB-kod: | Hcema.04 |
| Ämnesord: | Dostoevskij, Fedor Michajlovic, 1821-1881 |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Slavisk och baltisk litteraturhistoria
> Rysk litteraturhistoria
|
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Ryska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Första sv utg | 150 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11633 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Borges, Jorge Luis, 1899-1986 |
| Titel: | Biblioteket i Babel : en antologi sammanställd ur novellsamlingarna Ficciones och El Aleph / Jorge Luis Borges ; översättning av Sun Axelsson [med bistånd av Marina Torres] |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1998 ; (Danmark) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 154 s. ; 18 cm. Pocket |
| Serie: | Delfinserien, 0346-6574 |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1963 |
| ISBN: | 91-0-056814-7 |
| Medarbetare: | Torres, Marina, 1934- (översättare) |
| Medarbetare: | Axelsson, Sun, 1935- (översättare) |
| SAB-kod: | Hkq.016=c |
| Ämnesord: | Skönlitteratur |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Spanska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 60 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11634 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Bester, Alfred |
| Titel: | Tigermannen / av Alfred Bester |
| Förlag/År: | Stockholm : Lindfors, 1973 |
| Omfång: | 143 s. Pocket |
| Orginaltitel: | The stars my destination. |
| Serie: | Science fiction-serien, 99-0891726-9 ; 3 |
| ISBN: | 91-7268-015-6 |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Bra skick Lätt sliten | 40 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11635 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Castaneda, Carlos |
| Titel: | Örnens gåva / Castaneda ; till svenska av Anna Pyk |
| Förlag/År: | Stockholm : AWE/Geber, 1986 ; (Ungern) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 340, [1] s. ; 18 cm. Pocket |
| Orginaltitel: | The eagle's gift. |
| ISBN: | 91-20-07345-3 |
| Medarbetare: | Pyk, Anna (översättare) |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 60 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11636 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Delerm, Philippe, 1950- |
| Titel: | Den första klunken öl och andra små njutningar / Philippe Delerm ; översättning av Anders Bodegård |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 2000 ; (Danmark) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 84, [3] s. ; 18 cm. Pocket |
| Orginaltitel: | La première gorgée du bière. |
| Serie: | Bonnier pocket, 99-0307595-2 |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 2. tr., 2001 |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1999 |
| ISBN: | 91-0-057268-3 |
| Medarbetare: | Bodegård, Anders, 1944- (översättare) |
| SAB-kod: | Hj=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Franska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 40 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11637 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Bulgakov, Michail Afanasevic, 1891-1940 |
| Titel: | Det vita gardet / Michail Bulgakov ; till svenska av Lars Erik Blomqvist |
| Förlag/År: | Stockholm : AWE/Geber, 1976 ; (Uppsala : A & W) |
| Upplaga: | 2. tr. |
| Omfång: | 299 s. ; 19 cm. Pocket |
| Orginaltitel: | Bélaja gvárdija. |
| Serie: | Ryska mästare, 99-0130247-1 |
| ISBN: | 91-20-04370-8 |
| Medarbetare: | Blomqvist, Lars Erik, 1942- (översättare) |
| SAB-kod: | Hma=c |
| Ämnesord: | Ryssland |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Ryska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Första sv utg | 100 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11638 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Wolfe, Gene, 1931- |
| Titel: | Free live free by Gene Wolfe |
| Förlag/År: | London Gollancz 1985 |
| Omfång: | [416]p 22cm. Pocket |
| ISBN: | 0575037253 |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Heq |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
> Amerikansk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Denna utg Legend tr 1989 | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11639 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Asimov, Isaac, 1920-1992 |
| Titel: | The stars like dust / Isaac Asimov. |
| Förlag/År: | St Albans : Panther, 1958, c1955 (1975 printing) |
| Omfång: | 188 s. ; 18 cm. Pocket |
| ISBN: | 0586024417 |
| Genre: | Science fiction |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 40 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11640 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Moorcock, Michael, 1939- |
| Titel: | Elrics sista strid / Michael Moorcock ; översättning: Fredrik Ström |
| Förlag/År: | Stockholm : Target Games, 1991 ; (Frankrike) |
| Omfång: | 221, [3] s. ; 18 cm. Pocket |
| Orginaltitel: | Stormbringer. |
| Serie: | Fantasyroman, 99-0913276-1 ; 31 |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1991 |
| ISBN: | 91-7898-113-1 |
| Medarbetare: | Ström, Fredrik (översättare) |
| Genre: | Fantasy |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 45 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11641 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Brunner, John, 1934- |
| Titel: | Children of the thunder / John Brunner. |
| Förlag/År: | London : Sphere, 1990. |
| Omfång: | [400]p Pocket. |
| ISBN: | 0747405379 |
| Genre: | Science fiction |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 35 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11642 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Broberg, Robert, 1940- |
| Titel: | Dej ska vi lura ... / Robban Broberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1968 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | [91] s. : ill. Häftad |
| SAB-kod: | Hc.017 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Kåserier
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Några bläckstreck på omslaget. | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11643 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Kerouac, Jack, 1922-1969 |
| Titel: | På drift / Jack Kerouac ; översättare: Jan Nyström och Lars Wilson |
| Förlag/År: | Stockholm : Pan, 2002 (Danmark) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | [4] s., s. 7-310, [1] s. ; 18 cm. Pocket |
| Orginaltitel: | On the road. |
| Anmärkning: | "Även med tryckår: 2. tr., 2002 ; 3. tr., 2003" |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1959 |
| ISBN: | 91-7263-252-6 |
| Medarbetare: | Wilson, Lars (översättare) |
| Medarbetare: | Nyström, Jan (översättare) |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11644 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Dahlström, Sture, 1922-2001 |
| Titel: | Tango för enbenta / Sture Dahlström |
| Förlag/År: | Stockholm : AWE/Geber, 1989 ; (Norge) |
| Upplaga: | Pocketuppl. |
| Omfång: | 150, [1] s. ; 18 cm. Pocket |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1981 |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1991 |
| ISBN: | 91-20-07731-9 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 60 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11645 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Vik, Merri, pseud. för Ester Ringnér-Lundgren |
| Titel: | Lotta är sig lik / av Merri Vik |
| Förlag/År: | Stockholm : B. Wahlström, 1959 |
| Omfång: | 141, [1] s. Inbunden |
| Serie: | B. Wahlströms ungdomsböcker, 99-0117885-1 ; 963 |
| Anmärkning: | 2. uppl. 1959 |
| Genre: | Ungdomsböcker |
| SAB-kod: | uHc |
| SAB-kod: | Hcg |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Skönlitteratur för mellanåldern
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Namnteckning. 2:a uppl tr 1959. | 65 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11646 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Vik, Merri, pseud. för Ester Ringnér-Lundgren |
| Titel: | Skriv upp det, Lotta! / Merri Vik |
| Förlag/År: | Stockholm : B. Wahlström, 1962 |
| Omfång: | 139 s. Inbunden |
| Serie: | B. Wahlströms ungdomsböcker, 99-0117885-1 ; 1095 |
| Genre: | Ungdomsböcker |
| SAB-kod: | uHc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Skönlitteratur för mellanåldern
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Ou | 65 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11647 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Vik, Merri, pseud. för Ester Ringnér-Lundgren |
| Titel: | Lotta slår till / Merri Vik |
| Förlag/År: | Stockholm : B. Wahlström, 1960 |
| Omfång: | 137 s. Inbunden |
| Serie: | B. Wahlströms ungdomsböcker, 99-0117885-1 ; 1017 |
| Genre: | Ungdomsböcker |
| SAB-kod: | uHc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Senare utgåva | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11648 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Vik, Merri, pseud. för Ester Ringnér-Lundgren |
| Titel: | Rakt i plurret, Lotta! / Merri Vik |
| Förlag/År: | Stockholm : B. Wahlström, 1976 ; (Falun : B. Wahlström) |
| Omfång: | 160 s. ; 18 cm Inbunden. |
| Serie: | B. Wahlströms ungdomsböcker, 99-0117885-1 ; 1864 |
| Anmärkning: | "Även tillg. med tryckår: 2.-4. uppl., 1976 ; 5. uppl., 1989 (Falun : Scandbook)" |
| ISBN: | 91-32-11469-9 |
| Genre: | Ungdomsböcker |
| SAB-kod: | uHc |
| SAB-kod: | Hcg |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Skönlitteratur för mellanåldern
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Ou | 65 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11649 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Vik, Merri, pseud. för Ester Ringnér-Lundgren |
| Titel: | Fyndigt, Lotta! / Merri Vik |
| Förlag/År: | Stockholm : B. Wahlström, 1979 ; (Falun : B. Wahlström) |
| Upplaga: | 6. uppl. |
| Omfång: | 158, [1] s. ; 18 cm Inbunden. |
| Serie: | B. Wahlströms ungdomsböcker, 99-0117885-1 ; 1750 |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 7. uppl., 1989 (Falun : Scandbook) |
| ISBN: | 91-32-11237-8 |
| Genre: | Ungdomsböcker |
| SAB-kod: | uHc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Skönlitteratur för mellanåldern
|
|
|
| Ex. 1: | Mindre bra skick Försättsblad saknas. denna utg ou. tr 1974 | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11650 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Bloom, Harold, 1930- |
| Titel: | Hur du ska läsa, och varför / Harold Bloom ; översättning av Staffan Holmgren |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 2002 (Danmark) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 299 s. ; 18 cm. Pocket |
| ISBN: | 91-46-20106-8 |
| Medarbetare: | Holmgren, Staffan (översättare) |
| SAB-kod: | G.02 |
| SAB-kod: | G.01 |
| SAB-kod: | G.03 |
| Ämnesord: | Litteraturpedagogik |
| Ämnesord: | Litteraturupplevelse |
| Ämnesord: | Böcker och läsning |
| Ämnesord: | Books and reading |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Dramatik
|
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Poesi
|
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Romaner och noveller
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 45 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11651 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Claesson, Stig, 1928-2008. |
| Titel: | Blå måndag / Stig Claesson |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1985 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 161, [7] s. : ill. ; 19 cm. Pocket |
| Serie: | Bonnier pocket, 99-0307595-2 |
| ISBN: | 91-0-046515-1 |
| SAB-kod: | Hc.017 |
| Ämnesord: | Kåserier |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Kåserier
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Namnteckning. Ou. | 60 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11652 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Thydell, Johanna, 1980- |
| Titel: | I taket lyser stjärnorna / Johanna Thydell |
| Förlag/År: | Stockholm : MånPocket, 2004 (Danmark) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | [2], 222, [9] ; 18 cm. Pocket |
| Serie: | MånPocket, 99-0184541-6 |
| Anmärkning: | Originaluppl. 2003 |
| ISBN: | 91-7001-158-3 |
| Genre: | Ungdomsböcker |
| Genre: | Pocketböcker |
| SAB-kod: | Hc,u |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Skönlitteratur för mellanåldern
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 45 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11653 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Palmer, William J, 1943- |
| Titel: | The detective and Mr. Dickens : being an account of the Macbeth murders and the strange events surrounding them : a secret Victorian journal, attributed to Wilkie Collins / discovered and edited by William J. Palmer. |
| Förlag/År: | New York : St. Martin's Press, c1990. |
| Omfång: | 290 s. ; 22 cm. Pocket |
| ISBN: | 03120507391795 |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Heq |
| Ämnesord: | Collins, Wilkie, 1824-1889 Fiction. |
| Ämnesord: | Dickens, Charles, 1812-1870 Fiction. |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
> Amerikansk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Denna utg Ballantine tr 1990 | 35 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11654 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Kluge, Alexander, 1932- |
| Titel: | Ur känslornas historia / Alexander Kluge ; i urval och översättning av Lars Bjurman |
| Förlag/År: | Eslöv : B. Östlings bokförl. Symposion, 2003 |
| Omfång: | 224 s. ; 21 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Övers. ur förf:s: Chronik der Gefühle |
| ISBN: | 91-7139-614-4 |
| Medarbetare: | Bjurman, Lars, 1932- (utgivare) (översättare) |
| SAB-kod: | Hf=c |
| Ämnesord: | Kluge, Alexander, 1932- |
| Ämnesord: | Regissörer |
| Ämnesord: | Författare |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Tyska och jiddisch
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 145 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11655 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Satie, Erik, 1866-1925 |
| Titel: | Rysk tennis : små prosastycken i urval / Erik Satie ; översättning och förord: Ulf Claësson |
| Förlag/År: | Lund : Bakhåll, 1996 ; (Lund : Novapress) |
| Omfång: | 79, [1] s. : ill. ; 21 cm. Häftad |
| Anmärkning: | Övers. från franska av valda texter |
| ISBN: | 91-7742-134-5 |
| Medarbetare: | Claësson, Ulf (översättare) |
| SAB-kod: | Hj=c |
| SAB-kod: | Hcej |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Franska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 125 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11656 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Burroughs, William S, 1914-1997. |
| Titel: | Tjacket / William S. Burroughs ; till svenska av Einar Heckscher |
| Förlag/År: | Stockholm : AWE/Geber, 1987 ; (Värnamo : Fälth) |
| Omfång: | 190, [1] s. ; 21 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | Junky. |
| ISBN: | 91-20-07191-4 |
| Medarbetare: | Heckscher, Einar, 1938- (översättare) |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Ämnesord: | Narkotikamissbruk. Förenta staterna |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 175 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11657 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Pynchon, Thomas, 1937- |
| Titel: | Vineland / Thomas Pynchon ; översättning av Hans-Jacob Nilsson |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1992 ; (Borås : Centraltr.) |
| Omfång: | 431, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Vineland. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1992 |
| ISBN: | 91-0-055059-0 |
| Medarbetare: | Nilsson, Hans-Jacob (översättare) |
| SAB-kod: | Hceeq.01 |
| SAB-kod: | Heq.01=c |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Bra skick Lätt trasigt skyddsomslag. Första sv utg. | 150 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11658 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Holland, Norman Norwood |
| Titel: | The dynamics of literary response. |
| Förlag/År: | New York : Columbia Univ. Press, 1968 |
| Upplaga: | Columbia Univ. Press Morningside ed. |
| Omfång: | xxviii, 378 s. : ill. ; 22 cm. Pocket. |
| Anmärkning: | S. [343]-359: Bibliography |
| ISBN: | 0-231-06981-2 |
| ISBN: | 0-231-06980-4 |
| SAB-kod: | G:do |
| Ämnesord: | Literature |
| Ämnesord: | Litteraturpsykologi |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Litteraturpsykologi
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 100 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11659 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Vachss, Andrew H |
| Titel: | Footsteps of the hawk / Andrew Vachss. |
| Förlag/År: | New York : A.A. Knopf : Distributed by Random House, 1995. |
| Upplaga: | 1st ed. |
| Omfång: | 237 s. ; 25 cm. Inbunden |
| ISBN: | 0679445005 |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Heq |
| Ämnesord: | Private investigators |
| Ämnesord: | Burke (Fictitious character) |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
> Amerikansk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Skyddsomslag saknas Fint skick Ej översatt till svenska | 60 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11660 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Vachss, Andrew H |
| Titel: | Offer / Andrew Vachss ; översättning: Gunilla Dahlblom & KG Johansson |
| Förlag/År: | Höganäs : Bra böcker, 1995 ; (Falun : Scandbook) |
| Omfång: | 294 s. ; 23 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Sacrifice (engelska). |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1995 |
| ISBN: | 91-7119-821-0 |
| Medarbetare: | Johansson, KG (översättare) |
| Medarbetare: | Dahlblom, Gunilla (översättare) |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11661 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Nilson, Peter, 1937-1998 |
| Titel: | Arken : berättelsen om en färd till tidens ände / Peter Nilson |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1998 ; (Smedjebacken : Smegraf) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 304, [3] s. ; 18 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1982 |
| ISBN: | 91-1-300344-5 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 70 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11662 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Almqvist, Bertil, 1902-1972 |
| Titel: | Barna Hedenhös reser till Ryssland / Bertil Almqvist |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonniers juniorförl., 1986 ; (Belgien) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | [26] s. : färgill. ; 26 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-48-51266-4 |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | Hc,u |
| SAB-kod: | Hcf(yb) |
| Ämnesord: | Stenåldern |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Småbarnsberättelser och sagor
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 75 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11663 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Vreeswijk, Cornelis, 1937-1987 |
| Titel: | Skrifter / Cornelis Vreeswijk ; red.: Jan Erik Vold |
| Förlag/År: | Stockholm : Ordfront, 2000 |
| Omfång: | 3 vol. ; 22 cm. Inbunden |
| ISBN: | 91-7324-710-3 |
| Medarbetare: | Vold, Jan Erik, 1939- (medarbetare) |
| SAB-kod: | Xyb |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Ämnesord: | Sångtexter |
| Ämnesord: | Vistexter |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
| Kategori: | Musikalier
> Texter till vokal och dramatisk musik
> Sånger och visor
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick 3 vol. 1 Samlade sånger, 2 Enskilda sånger & 3 Dikter, prosa, tolkningar | 600 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11664 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Thielst, Peter |
| Titel: | Man förstår livet baklänges - men måste leva det framlänges : historien om Søren Kierkegaard / Peter Thielst ; översättning av Carla Wiberg ; [faktagranskning av översättningen: Roland Ohlsson] |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren, 1995 ; (Falun : Scandbook) |
| Omfång: | 365 s. : ill. ; 24 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Livet forstås baglaens, men må leves forlaens (danska). |
| ISBN: | 91-29-63071-1 |
| Medarbetare: | Ohlsson, Roland (översättare) |
| Medarbetare: | Wiberg, Carla (översättare) |
| SAB-kod: | Dbz Kierkegaard, Søren |
| Ämnesord: | Kierkegaard, Søren 1813-1855 |
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Filosofins historia
> Särskilda filosofer
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 145 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11665 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Bataille, Georges, 1897-1962. |
| Titel: | Den fördömda delen : samt Begreppet utgift / Georges Bataille ; översättning: Johan Öberg |
| Förlag/År: | Stockholm ; Stehag : B. Östlings bokförl. Symposion, 1991 |
| Omfång: | 255 s. ; 22 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | La notion dépense. |
| Orginaltitel: | La part maudite. |
| Serie: | Moderna franska tänkare, 99-0818927-1 ; 10 |
| Serie: | Symposion bibliotek, 99-0818918-2 |
| ISBN: | 91-7139-015-4 |
| Medarbetare: | Öberg, Johan (översättare) |
| SAB-kod: | D |
| SAB-kod: | M:d |
| SAB-kod: | O:d |
| SAB-kod: | Q:d |
| Ämnesord: | Filosofi |
| Kategori: | Etnografi, socialantropologi och etnologi
> Etnografisk etc teori, filosofi och metodlära
|
| Kategori: | Ekonomi och näringsväsen
|
| Kategori: | Filosofi och psykologi
|
| Kategori: | Samhällsvetenskap och rättsvetenskap
> Samhälls- och rättsvetenskapens filosofi
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 175 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11666 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Kierkegaard, Søren 1813-1855 |
| Titel: | Förförarens dagbok / Søren Kierkegaard ; översättning: Nils Tengdahl |
| Förlag/År: | Göteborg : Vinga press, 1995 ; (Uddevalla : Mediaprint) |
| Omfång: | 189 s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Forførerens dagbog (danska). |
| Anmärkning: | Tidigare utg. i andra övers. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1902. Första uppl. i denna version 1995 |
| ISBN: | 91-7764-028-4 |
| Medarbetare: | Tengdahl, Nils (översättare) |
| SAB-kod: | Hceda.01 |
| SAB-kod: | Hda.01=c |
| Ämnesord: | Skönlitteratur - i svensk översättning |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Danska
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Lätt naggat omslag | 95 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11667 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Svahn, Clas, 1958- |
| Titel: | Det okända : [övernaturliga fenomen från Sverige och världen] / Clas Svahn |
| Förlag/År: | Sundbyberg : Semic, 2006 (Finland) |
| Omfång: | 234 s. : ill. ; 24 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Undertitel från skyddsomslag |
| ISBN: | 91-552-3486-0 |
| ISBN: | 978-91-552-3486-7 |
| SAB-kod: | Bl |
| Ämnesord: | Det övernaturliga |
| Ämnesord: | Mysterier |
| Kategori: | Allmänt och blandat
> Omstridda fenomen och företeelser
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 85 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11668 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Handke, Peter, 1942- |
| Titel: | Short letter, long farewell Peter Handke translated [from the German] by Ralph Manheim |
| Förlag/År: | London Quartet Books 1978 |
| Omfång: | [5],169p 1map 18cm Pocket. |
| Anmärkning: | "This translation originally published: New York : Farrar, Straus and Giroux, 1974 ; London : Eyre Methuen, 1977. - Translation of: Der kurze Brief zum langen Abschied. Frankfurt am Main : Suhrkamp, 1972" |
| ISBN: | 0704332353 |
| Medarbetare: | Manheim, Ralph, 1907- |
| SAB-kod: | Hf |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Egelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Engelsk översättning av Kort brev till långt farväl | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11669 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Rice, Anne, 1941- |
| Titel: | Blood canticle / Anne Rice. |
| Förlag/År: | London : Arrow, 2004. |
| Omfång: | 392 s. ; 18 cm. Pocket. |
| Anmärkning: | "Originally published: [New York] ; [London] : Knopf ; Chatto & Windus, 2003." |
| ISBN: | 0099460173 |
| Genre: | Skräck |
| SAB-kod: | He |
| Ämnesord: | Vampires |
| Ämnesord: | Lestat (Fictitious character) |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Del 10 i vampyr-serien | 35 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11670 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Beckman, Erik, 1935-1995 |
| Titel: | Kameler dricker vatten : översättning från arabiskan / Erik Beckman |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1999 ; (Danmark) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 194, [1] s. ; 18 cm. Pocket |
| Serie: | Delfinserien, 0346-6574 |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1971 |
| ISBN: | 91-0-057072-9 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 60 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11671 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Baudelaire, Charles, 1821-1867 |
| Titel: | Amerikas blixt : om Edgar Allan Poe / Charles Baudelaire ; översättning, förord och kommentarer: Lars Nyberg |
| Förlag/År: | Lund : Ellerström, 2006 (Danmark) |
| Omfång: | 239, [1] s. : ill. ; 18 cm. Pocket |
| Serie: | Ellerströms originalpocket, 99-3040894-0 |
| Anmärkning: | Översättning från franska av valda texter |
| ISBN: | 91-7247-113-1 |
| Medarbetare: | Nyberg, Lars, 1955- (översättare) cwt |
| SAB-kod: | Geqz Poe, Edgar Allan |
| Ämnesord: | Poe, Edgar Allan |
| Ämnesord: | Amerikanska författare |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Engelsk litteraturhistoria
> Amerikansk litteraturhistoria
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 45 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11672 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | A book of surrealist games : including the little surrealist dictionary / compiled and edited by Alastair Brotchie ; edited by Mel Gooding ; translations Alexis Lykiard, Jennifer Batchelow. |
| Förlag/År: | Boston : Shambhala Redstone Editions : Distributed in the United States by Random House, 1995. |
| Omfång: | 165 s. : ill., map ; 16 cm. Häftad |
| Anmärkning: | Originally published: Surrealist games. Boston : Shambhala Redstone Editions, 1993. |
| Anmärkning: | Includes bibliographical references (p. 164-165). |
| ISBN: | 1570620849 |
| Medarbetare: | Gooding, Mel. |
| Medarbetare: | Brotchie, Alastair. |
| Internetlänk: | http://www.loc.gov/catdir/enhancements/fy0664/94023690-d.html |
| Internetlänk: | http://www.loc.gov/catdir/enhancements/fy0664/94023690-b.html |
| SAB-kod: | I |
| SAB-kod: | Ia |
| SAB-kod: | Ib |
| Ämnesord: | Arts, Modern |
| Ämnesord: | Surrealist games. |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Konsthistoria
|
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
|
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Konst: allmänt
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11673 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Marcus Aurelius, romersk kejsare, 121-180 |
| Titel: | Självbetraktelser / Marcus Aurelius ; [översättning av Ellen Wester, reviderad av Vera Silverstolpe] |
| Förlag/År: | Stockholm : Forum, 1967 ; (Uddevalla : Bohusläningen) |
| Omfång: | 137, [1] s. Pocket |
| Serie: | Forum pocket, 99-0166827-1 |
| SAB-kod: | Hoa=c |
| SAB-kod: | Daa |
| Ämnesord: | Antika filosofer |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Grekiska
|
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Äldre västerländsk samt icke-västerländsk filosofisk litteratur
> Antika filosofers skrifter
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Några smärre småfläckar på omslaget | 80 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11674 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Kjaerstad, Jan, 1953- |
| Titel: | Upptäckaren / Jan Kjaerstad ; översättning: Inge Knutsson |
| Förlag/År: | Stockholm : MånPocket, 2002 (Danmark) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 556, [1] s. ; 18 cm. Pocket |
| Orginaltitel: | Oppdageren. |
| Serie: | MånPocket, 99-0184541-6 |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 2001 |
| ISBN: | 91-7643-881-3 |
| Medarbetare: | Knutsson, Inge (översättare) |
| SAB-kod: | Hdb.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Norska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11675 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Reilly, Matthew |
| Titel: | Temple / Matthew J. Reilly. |
| Förlag/År: | London : Pan, 2000. |
| Omfång: | 1 v. : 18 cm. Pocket. |
| Anmärkning: | Originally published: Sydney: Pan Macmillan, 1999. |
| ISBN: | 0330482483 |
| Genre: | Adventure stories |
| SAB-kod: | He |
| SAB-kod: | Ge.01 |
| Ämnesord: | Peru |
| Ämnesord: | Incas |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Läsveck på ryggen | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11676 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Meurling, Per |
| Titel: | Den gåtfulle markis de Sade / Per Meurling |
| Förlag/År: | Stockholm 1956 |
| Omfång: | Inbunden |
| SAB-kod: | Lz Sade, Donatien Alphonse François de |
| SAB-kod: | Gz Sade, Donatien Alphonse François de |
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Sade, Donatien Alphonse François de
|
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Särskilda utländska författare
> Sade, Donatien Alphonse François de
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Förlagets klotband med båda omslagen medinbundna. Originalupplaga | 125 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11677 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Tullberg, Sigurd, 1909-1998 |
| Titel: | O och A : handledning för deckarvänner : förteckning över detektivromaner på svenska språket utgivna 1901-1954, med titel- och pseudonymregister |
| Förlag/År: | Stockholm : Bibliotekens bokförmedl., 1954 |
| Omfång: | 95 s. (inkl. ant.-s.) : ill. Häftad |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Aag.096 |
| SAB-kod: | G.096z Detektivromaner:a |
| Kategori: | Bokväsen och biblioteksväsen
> Bibliografi
> Litteraturvetenskap
|
|
|
| Ex.1: | Bra skick Ett måste för varje deckarsamlare | 70 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11678 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Dostojevskij, Fjodor, 1821-1881 |
| Titel: | Anteckningar från ett källarhål / Fjodor Dostojevskij ; [översättning av Cecilia Borelius] |
| Förlag/År: | Stockholm : Tiden, 1953 |
| Upplaga: | [Ny uppl.] |
| Omfång: | 121 s. Häftad |
| Orginaltitel: | Zapiski iz podpolja. |
| Serie: | Ryska klassiker, 99-0121119-0 ; 15 |
| SAB-kod: | Hma.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Ryska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Namnteckning. Denna utg tr 1974. | 60 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11679 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Miler, Zdenek |
| Titel: | Mullvaden och raketen / berättad och illustrerad av Zdenek Miler ; [övers. av Nils Pontén-Möller] |
| Förlag/År: | Stockholm : Folket i bild, 1966 |
| Omfång: | [32] s. : färgill. |
| Orginaltitel: | The mole and the rocket. |
| Genre: | Barnböcker |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Småbarnsberättelser och sagor
|
|
|
| Ex.1: | Bra skick Lite lätt sliten. Några sidor på väg att släppa. Ovanlig. | 65 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11680 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Fersen, Axel von, d.y., 1755-1810 |
| Titel: | Axel von Fersens dagbok / utgiven av Alma Söderhjelm |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1925-1936 |
| Omfång: | 4 vol. |
| Medarbetare: | Söderhjelm, Alma, 1870-1949 (medarbetare) |
| SAB-kod: | Lz Fersen, Axel von |
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Fersen, Axel von
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Vol 4 har en smärre reva på ryggen, Vol 1 har lätt sliten rygg. Ouppsprättade. Första (och enda) utg. | 700 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11681 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Sofokles, 497-406 f.Kr. |
| Titel: | Kvinnorna från Trachis / Sofokles ; [övers. av] Ezra Pound ; svensk tolkning av Claes von Rettig |
| Förlag/År: | Malmö : Cavefors, 1961 ; (Uddevalla : Bohusläningen) |
| Omfång: | 47 s. Häftad |
| Medarbetare: | Pound, Ezra, 1885-1972 (medarbetare) |
| Medarbetare: | Rettig, Claes von, 1931- (medarbetare) |
| SAB-kod: | Hce.02 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Dramatik
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11682 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Norton, Mary, 1903-1992 |
| Titel: | Lånarna i luften / av Mary Norton ; ill. av Ilon Wikland ; [övers. av Britt G. Hallqvist] |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonniers juniorförl., 1984 ; (Avesta : A.B.M.-tryck) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 179, [3] s. : ill. ; 19 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | The borrowers aloft. |
| Serie: | Önskeboken, 99-0186112-8 |
| ISBN: | 91-48-50869-1 |
| Medarbetare: | Wikland, Ilon, 1930- (illustratör) |
| Medarbetare: | Hallqvist, Britt G., 1914-1997. (översättare) |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | Hcf |
| SAB-kod: | uHe=c |
| Ämnesord: | Småbarnsberättelser |
| Ämnesord: | Sagor |
| Ämnesord: | Berättelser för barn |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Småbarnsberättelser och sagor
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11683 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Faulkner, William, 1897-1962 |
| Titel: | Det allra heligaste / William Faulkner ; övers. av Mårten Edlund |
| Förlag/År: | Stockholm : Aldus/Bonnier, 1961 : (Bonnier) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 218, [1] s. Pocket |
| SAB-kod: | Hce |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Lite sliten | 40 kr. |
| Ex. 2: | Fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11684 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Faulkner, William, 1897-1962 |
| Titel: | De vilda palmerna / William Faulkner ; översättning av Mårten Edlund |
| Förlag/År: | Stockholm : Aldus/Bonnier, 1962 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 245, [1] s. Pocket |
| Orginaltitel: | The wild palms. |
| Serie: | Delfinserien, 0346-6574 ; 68 |
| SAB-kod: | Hce |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Slitet omslag. Ovanlig. | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11685 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Kyrklund, Willy, 1921-2009. |
| Titel: | Solange / Willy Kyrklund |
| Förlag/År: | Stockholm : Litteraturfrämjandet, 1979 ; (Kungsbacka : Elander) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 124, [1] s. ; 18 cm. Pocket |
| Serie: | En bok för alla, 99-0130108-4 |
| ISBN: | 91-7448-065-0 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 40 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11686 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Steinbeck, John, 1902-1968 |
| Titel: | Den röda ponnyn / John Steinbeck ; övers. av Thorsten Jonsson |
| Förlag/År: | Stockholm : Aldus/Bonnier, 1969 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 86, [1] s. Pocket |
| Orginaltitel: | The red pony. |
| Serie: | Delfinserien, 0346-6574 ; 33 |
| SAB-kod: | Hce |
| Ämnesord: | Skönlitteratur |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 45 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11687 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Aronson, Stina, 1892-1956 |
| Titel: | Medaljen över Jenny : roman / Stina Aronson |
| Förlag/År: | Stockholm : Vingförlaget, 1952 (Stockholm : Esselte) |
| Omfång: | 192 s. Häftad |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11688 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Baigent, Michael |
| Titel: | Dödahavsrullarnas hemlighet / Michael Baigent, Richard Leigh ; översättning: Ingemar Karlsson ; [faktagranskare: Alvar Ellegård] |
| Förlag/År: | Stockholm : Bazar, 2006 (Finland) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 294, [2] s., [24] pl.-s. ; 18 cm. Pocket |
| ISBN: | 91-7028-048-7 |
| Medarbetare: | Karlsson, Ingemar (översättare) |
| Medarbetare: | Leigh, Richard |
| SAB-kod: | Cceb |
| SAB-kod: | Cmdb.01 |
| Ämnesord: | Biblisk arkeologi |
| Kategori: | Religion
> Exegetik och litteratur om Bibeln
> Biblisk arkeologi
|
| Kategori: | Religion
> Religionshistoria
> Källor och traditioner
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 40 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11689 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Feist, Raymond E |
| Titel: | Imperiets dotter. Bok 6, Det förbjudna / översättning: Peter Lindforss |
| Förlag/År: | Stockholm : B. Wahlström, 1999 ; (Norge) |
| Omfång: | 414, [1] s. Pocket |
| Orginaltitel: | Mistress of the empire. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1997 |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1996-1997 |
| ISBN: | 91-32-43213-5 |
| Medarbetare: | Lindforss, Peter (översättare) |
| Medarbetare: | Wurts, Janny |
| Genre: | Fantasy |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Inplastad | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11690 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Gullers, K W, 1916-1998 |
| Titel: | Stockholm bakom fasaden / bild: K. W. Gullers ; text: Erik Asklund ; [utg. av Veckotidningen Vi] |
| Förlag/År: | Stockholm : Koop. förb., 1949 |
| Omfång: | 78, [2] s. : ill. Inbunden |
| Medarbetare: | Asklund, Erik, 1908-1980 |
| Genre: | Stockholmiania |
| SAB-kod: | Ncaa(yb) |
| SAB-kod: | Ic-cz Stockholm(yb) |
| Kategori: | Geografi
> Sverige
> Stockholm och Stockholms län
|
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Arkitektur
> Särskilda byggnader och särskilda orters arkitektur
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 100 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11691 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Høeg, Peter, 1957- |
| Titel: | Den tysta flickan / Peter Høeg ; översättning av Ann-Mari Seeberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 2007 (Finland) |
| Omfång: | 411, [1] s. ; 24 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Första svenska upplaga 2007 |
| ISBN: | 978-91-1-301667-2 |
| Medarbetare: | Seeberg, Ann-Mari (översättare) |
| SAB-kod: | Hda.01=c |
| Ämnesord: | Mystik |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Danska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 120 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11692 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Tomalin, Claire |
| Titel: | Jane Austen : a life / Claire Tomalin |
| Förlag/År: | London : Viking, 1997 |
| Upplaga: | 1. ed. |
| Omfång: | 358 s., [16] pl.-s. : ill. ; 24cm. Inbunden |
| ISBN: | 0-670-86528-1 |
| SAB-kod: | Gz Austen, Jane |
| SAB-kod: | Gez Austen, Jane |
| Ämnesord: | Austen, Jane, 1775-1817 |
| Ämnesord: | Novelists, English |
| Ämnesord: | Women novelists, English |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Särskilda utländska författare
> Austen, Jane
|
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Engelsk litteraturhistoria
> Säskilda engelska författare
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Ou. | 125 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11693 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Davidson, Claes, 1946- |
| Titel: | Psykoanalytisk terapi / Claes Davidson |
| Förlag/År: | Stockholm : Altum, 1989 ; (Lidköping : Grunditz & Forsberg) |
| Upplaga: | 2., omarb. och utök. uppl. |
| Omfång: | 510 s. ; 24 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | 1. uppl. utg. i 2 vol. |
| ISBN: | 91-970608-3-6 |
| SAB-kod: | Docb |
| SAB-kod: | Vlbdg |
| Ämnesord: | Psykoanalys |
| Ämnesord: | Psychoanalytic therapy |
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Psykologi
> Psykoanalys
|
| Kategori: | Medicin
> Psykiatri
> Analytisk terapi
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 175 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11694 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Sandklef, Albert, 1893-1990 |
| Titel: | Kulknappen och Carl XII:s död : en fortsatt undersökning och ett genmäle / Albert Sandklef |
| Förlag/År: | Lund : Gleerup, 1941 |
| Omfång: | 207 s. : ill. Häftad |
| SAB-kod: | Kc.428 |
| Ämnesord: | Karl XII, kung av Sverige, 1682-1718 död och begravning sao |
| Ämnesord: | Karolinerna |
| Ämnesord: | Karl |
| Kategori: | Historia
> Sverige
> Karl XII 1697-1718
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Utsuddade anteckningar på omslaget | 95 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11695 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Carr, John Dickson, 1906-1977 |
| Titel: | Den ihålige mannen / John Dickson Carr ; [översättning: Claës Gripenberg] |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 2001 ; (Falun : AIT Scandbook) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 298, [1] s. ; 23 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | The hollow man. |
| Serie: | Bonniers kriminalklassiker, 99-3397949-3 |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1964 |
| ISBN: | 91-0-057520-8 |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Ämnesord: | Deckare |
| Ämnesord: | Klassiker |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11696 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Kjaerstad, Jan, 1953- |
| Titel: | Tecken till kärlek / Jan Kjaerstad ; översättning: Inge Knutsson |
| Förlag/År: | Stockholm : Atlantis, 2003 (Kristianstad : Kristianstads boktr.) |
| Omfång: | 291, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Tegn til kjaerlighet |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 2003 |
| ISBN: | 91-7486-691-5 |
| Medarbetare: | Knutsson, Inge, 1948- (översättare) |
| SAB-kod: | Hdb.01=c |
| Ämnesord: | Skönlitteratur |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Norska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Första sv utg | 190 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11697 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Asimov, Isaac, 1920-1992 |
| Titel: | Katastrof! : 15 vägar till vår undergång / Isaac Asimov ; övers.: Roland Adlerberth ; [fackgranskare: Peter Nilson] |
| Förlag/År: | Stockholm : Ordfront, 1982 ; (Stockholm : Ordfront) |
| Upplaga: | 1. uppl. |
| Omfång: | 346, [3] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | A choice of catastrophes. |
| ISBN: | 91-7324-165-2 |
| Medarbetare: | Nilson, Peter, 1937-1998 (medarbetare) |
| Medarbetare: | Adlerberth, Roland, 1923-1993 (översättare) |
| SAB-kod: | U |
| Ämnesord: | Populärvetenskap |
| Ämnesord: | Naturvetenskap |
| Kategori: | Naturvetenskap
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Ovanlig | 150 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11698 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Israel, Joachim, 1920-2001 |
| Titel: | Språk och kunskap / Joachim Israel |
| Förlag/År: | Göteborg : Daidalos, 1992 ; (Uddevalla : Bohusläns grafiska) |
| Omfång: | 201, [7] s. ; 21 cm. |
| Serie: | Filosofi och samhällsteori, 99-0864008-9 |
| Anmärkning: | Omarb. och utvidgad version av förf:s: Sprache und Erkenntnis |
| ISBN: | 91-86320-37-8 |
| ISBN: | 91-86320-37-8 |
| SAB-kod: | F.042 |
| SAB-kod: | F:d |
| Ämnesord: | Talspråk |
| Ämnesord: | (- Spoken English, French etc) |
| Ämnesord: | Språkfilosofi |
| Kategori: | Språkvetenskap
> Språkteori och -filosofi
|
| Kategori: | Språkvetenskap
> Slang och talspråk
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 95 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11699 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Steinbeck, John, 1902-1968 |
| Titel: | Missnöjets vinter : roman / John Steinbeck ; övers. av Pelle Fritz-Crone |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1961 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 274, [1] s. Häftad |
| Orginaltitel: | The winter of our discontent. |
| SAB-kod: | Hce |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Titelblad saknas. En smärre reva på omslagets framsida. Första sv utg. | 70 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11700 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Schopenhauer, Arthur, 1788-1860 |
| Titel: | Världen som vilja och föreställning / Arthur Schopenhauer ; översättning och inledning av Efr. Sköld ; med förord av Hans Larsson |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonniers, 1916 |
| Omfång: | 592 s. Inbunden |
| Orginaltitel: | Die Welt als Ville und Vorstellung. |
| Serie: | Vetenskap och bildning, 99-0264029-X |
| SAB-kod: | Dj |
| SAB-kod: | Dd |
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Verklighetsuppfattningar (metafysik, ontologi, kosmologi m m)
|
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Kunskapsteori och vetenskapsteori
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Förlagets klotband. Första sv utg. | 400 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11701 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Sandell, Håkan, 1962- |
| Titel: | Dikter för analfabeter / Håkan Sandell |
| Förlag/År: | Stockholm : Gedin, 1991 ; (Malmö : Beyrond) |
| Omfång: | 69, [1] s. ; 23 cm. Häftad |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1991 |
| ISBN: | 91-7964-081-8 |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11702 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Harris, Ellen T |
| Titel: | Henry Purcell's Dido and Aeneas / by Ellen T. Harris |
| Förlag/År: | Oxford : Clarendon Press, 1987 |
| Omfång: | Inbunden |
| Anmärkning: | S. 169-173: Diskografi |
| Anmärkning: | S. 174-178: Bibliografi |
| ISBN: | 0-19-315253-3 |
| SAB-kod: | Ijra |
| SAB-kod: | Ijz Purcell, Henry |
| Ämnesord: | Purcell, Henry, 1659-1695. Dido and Aeneas |
| Ämnesord: | opera in English |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Musik
> Operor
|
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Musik
> Särskilda tonkonstnärer
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Lite naggat omslag. | 150 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11703 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Bengtsson, Frans G, 1894-1954 |
| Titel: | Lyrisk slutlikvid : jämte Breven till Göran / Frans G. Bengtsson ; utgiven i samarbete med Frans G. Bengtsson-sällskapet i Lund ; under redaktion av Rolf Arvidsson |
| Förlag/År: | Höganäs : Wiken, 1990 ; (Finland) |
| Omfång: | 130 s. ; 22 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-7024-659-9 |
| Medarbetare: | Arvidsson, Rolf, 1920- (medarbetare) |
| Medarbetare: | Lindblad, Göran, 1894-1930 (medarbetare) |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| SAB-kod: | Gcz Bengtsson, Frans G. |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Särskilda svenska författare
|
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 95 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11704 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Dick, Philip K |
| Titel: | Martian time-slip / Philip K.Dick |
| Förlag/År: | New York : Vintage, 1995 |
| Omfång: | 262 s. Häftad |
| ISBN: | 0-679-76167-5 |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Heq.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
> Amerikansk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Storpocket | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11705 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lang, Maria, 1914-1991 |
| Titel: | Svart sommar. |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1966 ; (Stockholm : Norstedt) |
| Omfång: | 230 s. (230, [2] s.). Inbunden |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Några smärre revor på omslaget. Ou. | 60 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11706 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Wodehouse, P G, 1881-1975 |
| Titel: | Smycken, tycken och Monty Bodkin / övers. av Birgitta Hammar |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1973 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 214, [1] s. Inbunden |
| Orginaltitel: | Pearls, girls and Monty Bodkin. |
| ISBN: | 91-0-038272-8 |
| Genre: | Humor |
| SAB-kod: | Hce |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Lite lätt nagg på omslaget. Första (och enda) sv utg. | 120 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11707 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Mann, Thomas, 1875-1955 |
| Titel: | Josef i Egypten / från tyskan av Bertil Malmberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1939 |
| Omfång: | 562 s. Häftad |
| Orginaltitel: | Joseph in Ägypten. |
| Serie: | Gula serien |
| Medarbetare: | Malmberg, Bertil, 1889-1958 (översättare) |
| SAB-kod: | Hf.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Tyska och jiddisch
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Några smärre veck på omslaget. Osprättad. Första sv utg. | 175 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11708 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Loe, Erlend |
| Titel: | Blåst / Erlend Loe ; översättning: Lars Nygren |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 2001 ; (Finland) |
| Omfång: | 199, [1] s. ; 20 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | Tatt av kvinnen. |
| Serie: | Albert, 99-3496306-X |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 5/7. tus., 2001 |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 2001 |
| ISBN: | 91-0-057601-8 |
| SAB-kod: | Hdb.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Norska
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 70 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11709 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Mann, Thomas, 1875-1955 |
| Titel: | De ombytta huvudena : en indisk legend / översättning av Anders Österling |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1941 |
| Omfång: | 183 s. Häftad |
| Medarbetare: | Österling, Anders, 1884-1981 (översättare) |
| SAB-kod: | Hf.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Tyska och jiddisch
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 150 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11710 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Vian, Boris, 1920-1959 |
| Titel: | Dagarnas skum / Boris Vian ; översättning av Lars Erik Sundberg |
| Förlag/År: | Stockholm : MånPocket, 1986 ; (Storbritannien) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 163, [6] s. ; 18 cm. Pocket |
| Orginaltitel: | L'écume des jours. |
| Serie: | MånPocket, 99-0184541-6 |
| ISBN: | 91-7642-277-1 |
| Medarbetare: | Sundberg, Lars Erik (översättare) |
| SAB-kod: | Hj.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Franska
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Ett smärre skrapmärke på omslaget | 70 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11711 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Unefäldt, Gösta, 1926- |
| Titel: | Polisen och mordet i stadshuset : polisroman / av Gösta Unefäldt |
| Förlag/År: | Stockholm : Carlsson, 1992 ; (Eslöv : ESC grafisk produktion) |
| Omfång: | 266 s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1993 (Malmö : Beyrond) |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1992 |
| ISBN: | 91-7798-624-5 |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hc |
| Ämnesord: | Humor |
| Ämnesord: | Deckare |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Lätt snedläst. Orginalutgåva. | 125 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11712 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Vladimir Vysotskij : människa, poet, aktör / översättning: Ola Palmaer |
| Förlag/År: | Moskva : Progress ; Göteborg : Fram, 1991 ; (Sovjetunionen) |
| Omfång: | 430, [1] s. : ill. ; 21 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Vladimir Vysockij : celovek, poet, akter (ryska) |
| Anmärkning: | S. 9-33: Om Vladimir Vysotskij / Jurij Andrejev. S. 35-125: Dikter |
| ISBN: | 91-7510-121-1 |
| Medarbetare: | Palmaer, Ola (översättare) |
| Medarbetare: | Vysockij, Vladimir Semenovic, 1938-1980 (medarbetare) |
| SAB-kod: | Gz Vysockij, Vladimir Semenovic |
| SAB-kod: | Hma.03=c |
| SAB-kod: | Hcema.03 |
| SAB-kod: | Ijz Vysockij, Vladimir Semenovic |
| SAB-kod: | Gmaz Vysockij, Vladimir Semenovic |
| Ämnesord: | Vysockij, Vladimir Semenovic, 1938-1980 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Ryska
|
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Musik
> Särskilda tonkonstnärer
|
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Slavisk och baltisk litteraturhistoria
> Rysk litteraturhistoria
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Ovanlig | 300 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11713 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Vik, Merri, pseud. för Ester Ringnér-Lundgren |
| Titel: | Ja, se Lotta! / Merri Vik |
| Förlag/År: | Stockholm : B. Wahlström, 1959 |
| Upplaga: | 1. uppl. |
| Omfång: | 138, [1] s. Inbunden |
| Serie: | B. Wahlströms ungdomsböcker, 99-0117885-1 ; 948 |
| Genre: | Ungdomsböcker |
| SAB-kod: | uHc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Tillskrift. Ou. | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11714 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Vik, Merri, pseud. för Ester Ringnér-Lundgren |
| Titel: | Fara på taket, Lotta! / av Merri Vik |
| Förlag/År: | Stockholm : B. Wahlström, 1960 |
| Omfång: | 139, [1] s. Inbunden |
| Serie: | B. Wahlströms ungdomsböcker, 99-0117885-1 ; 1043 |
| Genre: | Ungdomsböcker |
| SAB-kod: | Hcg |
| SAB-kod: | uHc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Skönlitteratur för mellanåldern
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Ou. | 80 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11715 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Cooper, Susan |
| Titel: | Ovan hav, under sten / Susan Cooper ; översättning av Jadwiga P. Westrup |
| Förlag/År: | Stockholm : En bok för alla, 2001 ; (Danmark) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 293, [2] s. ; 18 cm. Pocket |
| Orginaltitel: | Over sea, under stone. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1983 |
| ISBN: | 91-7221-194-6 |
| Genre: | Fantasy |
| SAB-kod: | He=c,u |
| Ämnesord: | Fantasy |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 40 kr. |
| Ex. 2: | Mycket fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11716 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Jonsson, Thorsten, 1910-1950 |
| Titel: | Fly till vatten och morgon / Thorsten Jonsson |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1998 ; (Danmark) |
| Upplaga: | [Ny, utök. utg.] / 2. [uppl.] |
| Omfång: | 165, [1] s. ; 18 cm. Pocket |
| Serie: | Delfinserien, 0346-6574 |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1941 |
| ISBN: | 91-0-056811-2 |
| SAB-kod: | Hc.016 |
| Ämnesord: | Skönlitteratur |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Noveller
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Namnteckning | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11717 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Koestler, Arthur, 1905-1983 |
| Titel: | Den osynliga skriften / Arthur Koestler ; översättning av Nils Holmberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Tiden, 1988 ; (Kristianstad : Kristianstads boktr.) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 476, [3] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | The invisible writing. |
| Serie: | Tidens klassiker, 99-0134533-2 |
| ISBN: | 91-550-2865-9 |
| Medarbetare: | Holmberg, Nils (översättare) |
| SAB-kod: | Gez Koestler, Arthur |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Engelsk litteraturhistoria
> Säskilda engelska författare
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Lätt naggat omslag. | 75 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11718 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Saarikoski, Pentti, 1937-1983 |
| Titel: | Din Pentti : urval av Pentti Saarikoskis brev till sin sista hustru / Mia Berner (red.) |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren, [1993] ; (Kristianstad : Kristianstads boktr.) |
| Omfång: | 234, [1] s. : ill., faks. ; 22 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-29-61617-4 |
| Medarbetare: | Berner, Mia, 1923- (medarbetare) |
| SAB-kod: | Gz Saarikoski, Pentti |
| SAB-kod: | Gubz Saarikoski, Pentti |
| Ämnesord: | Saarikoski, Pentti |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Särskilda utländska författare
> Saarikoski, Pentti
|
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Finsk-ugrisk och altaisk litteraturhistoria
> Finsk och tornedalsfinsk litteraturhistoria
|
|
|
| Ex. 1: | Skyddsomslag saknas Mycket fint skick | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11719 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Eriksson, Christer, 1943- |
| Titel: | Klösande börda : minnet lägger pussel / Christer Eriksson |
| Förlag/År: | Eslöv : B. Östlings bokförl. Symposion, 2003 (Stehag : Symposion) |
| Omfång: | 182, [2] s. ; 20 cm. Häftad |
| Anmärkning: | Originaluppl. 2003 |
| ISBN: | 91-7139-607-1 |
| SAB-kod: | Hc |
| Ämnesord: | Roman |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Osprättad. Ou. | 60 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11720 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lysholm, Gustaf Adolf, 1909-1989 |
| Titel: | Nu snöar det på Östermalm : en bok om en försvunnen stad |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1965 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 125 s. Häftad |
| Genre: | Stockholmiania |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11721 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Le Clézio, Jean Marie Gustave, 1940- |
| Titel: | Flykternas bok : äventyrsroman / till svenska av Ulla Bruncrona |
| Förlag/År: | Stockholm : Geber, 1970 ; (Malmö : Beyrond) |
| Omfång: | 284 s. |
| Orginaltitel: | Le livre des fuites. |
| Medarbetare: | Bruncrona, Ulla, 1943- (översättare) |
| SAB-kod: | Hce |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Lätt slitet omslag. | 145 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11722 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Johns, W E (William Earl), 1893-1968. |
| Titel: | Nära ögat för Biggles / [Övers. av Birger Hultstrand] |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1955 |
| Upplaga: | 17/21. tus. |
| Omfång: | 151,(1)s. Inbunden |
| Orginaltitel: | Biggles cuts it fine. |
| Serie: | Önskeböckerna. Ny följd ; 126 |
| Anmärkning: | 1.-16. tus. 1954 |
| Genre: | Ungdomsböcker |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Skönlitteratur för mellanåldern
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Namnteckning. Första sv utg | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11723 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Le Guin, Ursula K, 1929- |
| Titel: | Tales from Earthsea / Ursula Le Guin. |
| Förlag/År: | London : Orion, 2003, c2001. |
| Omfång: | 320 s. : ill., map ; 20cm. Pocket. |
| Anmärkning: | "Originally published: New York: Harcourt, 2001; London: Orion, 2002." |
| ISBN: | 1842552147 |
| Genre: | Fantasy |
| SAB-kod: | He |
| Ämnesord: | Childrens stories, American. |
| Ämnesord: | Fantasy fiction, American. |
| Ämnesord: | Earthsea (Imaginary place) |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11724 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Krishnamurti, Jiddu |
| Titel: | The first and last freedom / Jiddu Krishnamurti |
| Förlag/År: | London : Gollancz, 1954 |
| Omfång: | 288 s. Inbunden |
| SAB-kod: | D |
| Ämnesord: | Filosofi |
| Kategori: | Filosofi och psykologi
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Lätt trasigt skyddsomslag | 80 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11725 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Williams, William Carlos, 1883-1963 |
| Titel: | Medicinen, Amerika och dikten / William Carlos Williams ; prosa i urval och övers. av Stewe Claeson och Åke Nylinder |
| Förlag/År: | Lund : Cavefors, 1976 ; (Lund : Berling) |
| Upplaga: | 1. uppl. |
| Omfång: | 285 s. ; 21 cm. Häftad |
| Anmärkning: | Övers. från engelska |
| ISBN: | 91-504-0421-0 |
| Medarbetare: | Nylinder, Åke, 1932- (utgivare) |
| Medarbetare: | Claeson, Stewe, 1942- (utgivare) |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Ämnesord: | Medicine in literature |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Namnteckning. Delvis osprättad. | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11726 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Tema O'Brien : Flann O'Brien m. fl. : gaeler, resor och äventyr / redaktörer: Erik Andersson och Jonas Ellerström |
| Förlag/År: | Lund : Ellerström, 1994 ; (Lund : Grahn) |
| Omfång: | 93, [3] s. : ill. ; 20 cm. Häftad |
| Anmärkning: | Delvis övers. från engelska och spanska |
| ISBN: | 91-86489-11-9 |
| Medarbetare: | Ellerström, Jonas, 1958- (medarbetare) |
| Medarbetare: | Andersson, Erik, 1962- (medarbetare) |
| SAB-kod: | Gz OBrien, Flann |
| SAB-kod: | Gez OBrien, Flann |
| Ämnesord: | OBrien, Flann |
| Ämnesord: | Litteraturvetenskap |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Särskilda utländska författare
> OBrien, Flann
|
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Engelsk litteraturhistoria
> Säskilda engelska författare
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11727 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Domellöf, Gunilla, 1937- |
| Titel: | Mätt med främmande mått : idéanalys av kvinnliga författares samtidsmottagande och romaner 1930-1935 / Gunilla Domellöf |
| Förlag/År: | Hedemora : Gidlund, 2001 ; (Södertälje : Fingraf) |
| Omfång: | 389 s. : ill. ; 23 cm. |
| ISBN: | 91-7844-329-6 |
| SAB-kod: | Gc.53 |
| SAB-kod: | Gc.04 |
| SAB-kod: | Gc.0972 |
| Ämnesord: | Dahl, Tora, 1886-1982 |
| Ämnesord: | Martinson, Moa, 1890-1964 |
| Ämnesord: | Aronson, Stina, 1892-1956 |
| Ämnesord: | Boye, Karin, 1900-1941 |
| Ämnesord: | Wägner, Elin, 1882-1949 |
| Ämnesord: | Krusenstjerna, Agnes von, 1894-1940 |
| Ämnesord: | Litteraturkritik |
| Ämnesord: | 1930-talet |
| Ämnesord: | Sverige |
| Ämnesord: | Författare |
| Ämnesord: | Litteraturkritik |
| Ämnesord: | Romaner |
| Ämnesord: | Kvinnliga författare |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Trettiotal
|
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Essäer och litteraturkritik
|
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Kvinnolitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 145 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11728 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lagerberg, Hans, 1943- |
| Titel: | Ivar och Eyvind : en bok om relationen mellan Sveriges två största arbetarförfattare / Hans Lagerberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Ordfront, 2003 (Uddevalla : Mediaprint) |
| Omfång: | 301, [1] s. : ill. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Behandlar Ivar Lo-Johansson och Eyvind Johnson |
| ISBN: | 91-7324-958-0 |
| SAB-kod: | Gcz Johnson, Eyvind |
| SAB-kod: | Gcz Lo-Johansson, Ivar |
| Ämnesord: | Johnson, Eyvind, 1900-1976 |
| Ämnesord: | Lo-Johansson, Ivar, 1901-1990 |
| Ämnesord: | Arbetarförfattare |
| Ämnesord: | Svensk arbetarlitteratur |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Särskilda svenska författare
|
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Särskilda svenska författare
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 100 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11729 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Westerberg, Sven, 1945- |
| Titel: | Abonnemanget har upphört, hänvisning saknas- : [kriminalroman] / Sven Westerberg |
| Förlag/År: | Göteborg : Tre böcker, 2002 (Falun : Scandbook) |
| Omfång: | 267 s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 2002 |
| ISBN: | 91-7029-484-4 |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Ou | 65 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11730 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Donaldson, Stephen R |
| Titel: | This day all gods die : the gap into ruin / Stephen R. Donaldson. |
| Förlag/År: | New York : Bantam Books, 1997. |
| Omfång: | 688 s. ; 18 cm. |
| Anmärkning: | The fifth and final novel in S.R. Donaldsons epic Gap series, after: The Real story, Forbidden knowledge, A Dark and hungry God arises, and, Chaos and order. |
| ISBN: | 0553573284 |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Heq |
| Ämnesord: | Hyland, Morn (Fictitious character) |
| Ämnesord: | Thermopyle, Angus (Fictitious character) |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
> Amerikansk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11731 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Pohl, Frederik, 1919- |
| Titel: | Homegoing / Frederik Pohl. |
| Förlag/År: | New York : Ballantine Books, 1989. |
| Omfång: | 279 s. ; 24 cm. Pocket |
| Anmärkning: | A Del Rey book. |
| ISBN: | 0345339754 |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Heq |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
> Amerikansk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11732 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Malet, Léo |
| Titel: | Barnablod : en julberättelse / Léo Malet ; i översättning av Kennet Klemets |
| Förlag/År: | Stockholm : Vertigo, 1996 ; (Gammelby : PM bokförl.) |
| Omfång: | 70, [1] s. ; 19 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | Le sang innocent. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1996 |
| ISBN: | 91-972077-7-2 |
| Medarbetare: | Klemets, Kennet, 1964- (översättare) |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hcej.01 |
| SAB-kod: | Hj.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Franska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Hårdkokt deckare i Paris-miljö. Kortroman. | 75 kr. | Såld! |
| Ex.2: | Mycket fint skick Hårdkokt deckare i Paris-miljö. Kortroman. | 75 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11733 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Conradson, Birgitta, 1933- |
| Titel: | Sillburkar & tvålkartonger : om våra förpackningar och deras historia / Birgitta Conradson |
| Förlag/År: | Stockholm : Nordiska mus., 1977 ; (Uddevalla : Bohusläningen) |
| Omfång: | 89, [1] s., [4] pl.-bl. : ill. ; 20 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-7108-143-7 |
| SAB-kod: | Kt-c |
| SAB-kod: | Qbkb |
| Ämnesord: | Förpackningar |
| Kategori: | Historia
> Allmän kulturhistoria
> Sverige
|
| Kategori: | Ekonomi och näringsväsen
> Företagsekonomi
> Förpackning
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 160 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11734 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Norman, John, 1931- |
| Titel: | Imaginative sex : an explanation, defense and manual, complete with fifty-three scenarios for sexual fantasy, with discussions of several therof/ by John Norman. |
| Förlag/År: | New York : Daw Books, 1974. |
| Omfång: | 269 s. ; 18 cm. Pocket |
| Anmärkning: | UJ1146. |
| ISBN: | 0879975466 |
| Genre: | Erotica |
| Ämnesord: | Sex in marriage. |
| Ämnesord: | Sex instruction. |
| Kategori: | Medicin
> Samhällsmedicin, hygien, sexologi
> Sexologi
|
|
|
| Ex.1: | Collectible First edition Mycket fint skick Mycket ovanlig och efterfrågad. Förf beskriver olika sätt hur relationen mellan mannen och den undergivna kvinnan kan utforskas. | 350 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11735 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Norman, John, 1931- |
| Titel: | Raiders of Gor / [by] John Norman. |
| Förlag/År: | New York : Ballantine Books, c1971. |
| Omfång: | 312 s. ; 18 cm. Pocket |
| Anmärkning: | Cover art by Gino DAchille--t.p. verso. |
| Genre: | Fantasy |
| Ämnesord: | Fantasy fiction, American. |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Collectible First edition Mycket fint skick | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11736 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Norman, John, 1931- |
| Titel: | Nomads of Gor. |
| Förlag/År: | New York, Ballantine Books, [1969] |
| Omfång: | 344 s. Pocket |
| Genre: | Fantasy |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Collectible First edition Mycket fint skick | 75 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11737 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Norman, John, 1931- |
| Titel: | Hunters of Gor / John Norman. |
| Förlag/År: | New York : DAW Books, 1974. |
| Omfång: | 320 s. : ill. ; 18 cm. Pocket |
| Serie: | DAW=sf books |
| Anmärkning: | Cover art by Gino DAchille. |
| Anmärkning: | Interior illustrations by Jack Gaughan. |
| Anmärkning: | UE1472. |
| Medarbetare: | Gaughan, Jack. |
| Medarbetare: | D'Achille, Gino. |
| Genre: | Fantasy |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Collectible First edition Mycket fint skick | 75 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11738 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Norman, John, 1931- |
| Titel: | Marauders of Gor / John Norman. |
| Förlag/År: | New York : Daw Books, Inc., 1975. |
| Omfång: | 296 s. : ill. ; 18 cm. Pocket |
| Anmärkning: | First printing, March 1975. |
| Genre: | Fantasy |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Collectible First edition Mycket fint skick | 75 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11739 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Norman, John, 1931- |
| Titel: | Tribesmen of Gor / John Norman. |
| Förlag/År: | New York : DAW Books, 1976. |
| Omfång: | 364 s. ; 18 cm. Pocket |
| Serie: | DAW=sf books ; no. 185 |
| Anmärkning: | Cover art by Gino DAchille. |
| Anmärkning: | UW1223. |
| Medarbetare: | D'Achille, Gino. |
| Genre: | Fantasy |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Collectible First edition Mycket fint skick | 75 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11740 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Norman, John, 1931- |
| Titel: | Beasts of Gor / John Norman. |
| Förlag/År: | New York : DAW Books, 1978 (1986 printing). |
| Omfång: | 444 s. ; 18 cm. Pocket. |
| Serie: | DAW=sf books ; no. 280 |
| Anmärkning: | Cover art by Gino DAchille. |
| Anmärkning: | UE2028. |
| ISBN: | 0886770289 |
| Medarbetare: | D'Achille, Gino. |
| Genre: | Fantasy |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Collectible First edition Mycket fint skick | 75 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R11741 |
|
|
|
|