|
|
Listor. En förteckning över antikvariatets alla böcker i listform - även sålda. Dessa sidor är främst gjorda för google och andra sökmotorer.
Du kan också pröva att söka direkt på www.antikvariat1.se.
|
|
|
|
| |
| Författare: | Törnblom, Folke H, 1908-2001 |
| Titel: | Mozart, Köchel 1-626 / Folke H. Törnblom |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1971 ; (Halmstad : Hallandsposten) |
| Omfång: | 254 s. Pocket |
| SAB-kod: | Lz Mozart, Wolfgang Amadeus |
| SAB-kod: | Aaijb-fb.45 |
| SAB-kod: | Ijz Mozart, Wolfgang Amadeus |
| Ämnesord: | Mozart, Wolfgang Amadeus, 1756-1791 |
| Ämnesord: | Köchel, Ludwig Alois Friedrich |
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Mozart, Wolfgang Amadeus
|
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Musik
> Särskilda tonkonstnärer
|
| Kategori: | Bokväsen och biblioteksväsen
> Bibliografi
> Musikhistoria
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 60 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12001 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Wodehouse, P G, 1881-1975 |
| Titel: | Nära ögat / P.G. Wodehouse ; översättning av Birgitta Hammar |
| Förlag/År: | Stockholm : MånPocket, 1990 |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 279 s. Pocket |
| Orginaltitel: | The luck of the bodkins. |
| Serie: | MånPocket |
| ISBN: | 91-7642-567-3 |
| Medarbetare: | Hammar, Birgitta (översättare) |
| Genre: | Humor |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 35 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12002 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Barker, Clive, 1952- |
| Titel: | The thief of always : a fable / Clive Barker ; illustrated by Clive Barker. |
| Förlag/År: | New York, NY : Harper, c1992. |
| Omfång: | x, 267 s. Pocket |
| Anmärkning: | After a mysterious stranger promises to end his boredom with a trip to the magical Holiday House, ten-year-old Harvey learns that his fun has a high price. |
| ISBN: | 0061091464 |
| ISBN: | 0060177241 |
| Genre: | Fantasy |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12003 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Pratchett, Terry, 1948- |
| Titel: | Lords and ladies / Terry Pratchett. |
| Förlag/År: | London : Corgi Books, 1993, c1992. |
| Omfång: | 381 s. ; 18 cm. Pocket |
| Anmärkning: | Originally published: London : Gollancz, 1992. |
| ISBN: | 0552138916 |
| Genre: | Fantasy |
| SAB-kod: | He |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12004 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Pratchett, Terry, 1948- |
| Titel: | Carpe jugulum / Terry Pratchett. |
| Förlag/År: | London : Corgi, 1999, c1998. |
| Omfång: | 424 s. ; 18 cm. Pocket. |
| Anmärkning: | Originally published: London: Doubleday, 1998. |
| ISBN: | 0552146153 |
| Genre: | Fantasy |
| Genre: | Fantastic fiction |
| SAB-kod: | He |
| Ämnesord: | Discworld (Imaginary place) |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 30 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12005 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Rice, Anne, 1941- |
| Titel: | Nattens furste : andra delen i Vampyrkrönikan / Anne Rice ; översättning av Annika Preis |
| Förlag/År: | Stockholm : MånPocket, 1992 ; (Norge) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | [6] s., s. 9-528, [1] s. ; 18 cm. Pocket |
| Orginaltitel: | The vampire Lestat. |
| Serie: | MånPocket, 99-0184541-6 |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: [Ny tr.], 1994 |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1991 |
| ISBN: | 91-7642-786-2 |
| Medarbetare: | Preis, Annika, 1943- (översättare) |
| Genre: | Skräck |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 45 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12006 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Dexter, Colin |
| Titel: | Kains döttrar / Colin Dexter ; översättning: Sune Karlsson |
| Förlag/År: | Stockholm : MånPocket, 1996 ; (Norge) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 348, [1] s. ; 18 cm. Pocket |
| Orginaltitel: | The daughters of Cain. |
| Serie: | MånPocket, 99-0184541-6 |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1995 |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: [Ny tr.], 1997 (tr. i Danmark) |
| Anmärkning: | Titelrubrik: Kommissarie Morse |
| ISBN: | 91-7643-255-6 |
| Medarbetare: | Karlsson, Sune, 1932-1999 (översättare) |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Bra skick Lätt slitet omslag | 30 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12007 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Jansson, Tove, 1914-2001 |
| Titel: | Lyssnerskan : noveller / Tove Jansson |
| Förlag/År: | Stockholm : Aldus/Bonnier, 1973 ; (Finland) |
| Upplaga: | Ny utg. |
| Omfång: | 174 s. Pocket |
| Serie: | Delfinserien, 0346-6574 ; 469 |
| ISBN: | 91-0-038637-5 |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Hcd |
| Ämnesord: | Finlandssvensk skönlitteratur |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Finlandssvensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 40 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12008 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Brunius, Teddy, 1922- |
| Titel: | Elementär estetik : En inledning till studierna / Teddy Brunius |
| Förlag/År: | Stockholm Utbildningsförlaget 1970 |
| Upplaga: | 2 uppl |
| Omfång: | Pocket |
| Serie: | Tema |
| SAB-kod: | Df |
| Ämnesord: | Estetik |
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Estetik
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12009 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Deaver, Jeffery |
| Titel: | Death of a blue movie star / Jeffery Deaver. |
| Förlag/År: | New York : Bantam Books, 2000. |
| Upplaga: | Bantam rev. ed. |
| Omfång: | 324 s. ; 18 cm. Pocket |
| ISBN: | 055358295X |
| Genre: | Deckare |
| Ämnesord: | Erotic films |
| Ämnesord: | Motion picture actors and actresses |
| Ämnesord: | Motion picture producers and directors |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick En tidig Deaver i nyutgåva. Ej översatt till svenska. | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12010 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Ford, Richard, 1944- |
| Titel: | Självständighetsdagen / Richard Ford ; översättning: Caj Lundgren |
| Förlag/År: | Stockholm : MånPocket, 1998 ; (Danmark) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 476 s. ; 18 cm. Pocket |
| Orginaltitel: | Independence day. |
| Serie: | MånPocket, 99-0184541-6 |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1996 |
| ISBN: | 91-7643-445-1 |
| Medarbetare: | Lundgren, Caj (översättare) |
| SAB-kod: | Heq.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 35 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12011 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lawhead, Stephen, 1950- |
| Titel: | Empyrion / Stephen Lawhead. |
| Förlag/År: | Lion 1990 |
| Omfång: | [912]p Pocket. |
| Anmärkning: | Contents: Bk. 1. The search for Fierra -- Bk. 2. The siege of Dome. |
| ISBN: | 0732402034 |
| ISBN: | 0745918727 |
| Medarbetare: | Lawhead, Steve. Siege of Dome. |
| Medarbetare: | Lawhead, Steve. Search for Fierra. |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Heq |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
> Amerikansk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Lätt sliten | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12012 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Leskov, Nikolaj Semenovic, 1831-1895 |
| Titel: | Den gamla goda tiden : berättelser / Nikolaj Ljeskov ; övers. av Eddy Gjötterberg och Carl Gustav Martinsson |
| Förlag/År: | Stockholm : Tiden, 1974 |
| Omfång: | 111 s. Pocket |
| Orginaltitel: | Zver. |
| Orginaltitel: | Starye gody v sele Plodomasove. |
| Serie: | Ryska klassiker, 99-0121119-0 ; [27] 27 |
| ISBN: | 91-550-1810-6 |
| SAB-kod: | Hma=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Ryska
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12013 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Leskov, Nikolaj Semenovic, 1831-1895 |
| Titel: | Katarina Ismajlova och Mästersmeden från Tula / Nikolaj Ljeskov ; [översättning av Margit Lindström] |
| Förlag/År: | Stockholm : Tiden, 1956 ; (Solna : Kvalitetstryck) |
| Upplaga: | 2. uppl. |
| Omfång: | 127 s. Häftad |
| Orginaltitel: | Ledi Makbet Mcenskogo uezda. |
| Orginaltitel: | Levsa. |
| Serie: | Tidens klassiker, 99-0134533-2 |
| SAB-kod: | Hma=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Ryska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12014 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Turgenev, Ivan Sergeevic, 1818-1883 |
| Titel: | Min första kärlek / Ivan Turgenjev ; [översättning av Asta Wickman] |
| Förlag/År: | Stockholm : Tiden, 1954 |
| Upplaga: | 2. uppl. |
| Omfång: | 135 s. Häftad |
| Orginaltitel: | Pervaja ljubov. |
| Serie: | Ryska klassiker, 99-0121119-0 ; 10 |
| Medarbetare: | Wickman, Asta, 1895-1983 (översättare) |
| SAB-kod: | Hma.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Ryska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 60 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12015 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Solochov, Michail Aleksandrovic, 1905-1984 |
| Titel: | Den azurblå stäppen och andra noveller / Michail Sjolochov ; [översättning av Staffan Dahl] |
| Förlag/År: | Stockholm : Tiden, 1965 |
| Upplaga: | 2. uppl. |
| Omfång: | 125, [1] s. Pocket |
| Serie: | Ryska klassiker, 99-0121119-0 ; 37 |
| Serie: | Tidens klassiker, 99-0134533-2 |
| Anmärkning: | Omslagsvinjett av Nils Skoog |
| Medarbetare: | Dahl, Staffan 1919- |
| SAB-kod: | Hma.01=c |
| SAB-kod: | Hcema.016 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Ryska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12016 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Kuprin, Aleksandr Ivanovic, 1870-1938 |
| Titel: | Sjösjuka : noveller / [översättning av Carl G. Martinsson] |
| Förlag/År: | Stockholm : Tiden, 1949 |
| Omfång: | 130 s. Häftad |
| Orginaltitel: | Konokrady. |
| Orginaltitel: | Reka zizni. |
| Orginaltitel: | Morskaja bolezn. |
| Serie: | Ryska klassiker, 99-0121119-0 |
| Anmärkning: | "Innehåll: Sjösjuka ; Livets flod ; Hästtjuvar" |
| Medarbetare: | Martinsson, Carl Gustav |
| SAB-kod: | Hma.016=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Ryska
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12017 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Isherwood, Christopher, 1904-1986 |
| Titel: | Christopher and his kind, 1929-1939 / Christopher Isherwood. |
| Förlag/År: | London : Magnum Books, 1978. |
| Omfång: | 252 s. ; 18 cm. Pocket. |
| ISBN: | 0417027001 |
| Ämnesord: | Isherwood, Christopher, 1904-1986 |
| Ämnesord: | Authors, English |
| Kategori: | Biografi
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12018 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lenz, Siegfried, 1926- |
| Titel: | Fyrskeppet och andra berättelser / Siegfried Lenz |
| Förlag/År: | Stockholm : Tiden, 1967 ; (Jönköping : Småland) |
| Omfång: | 157 s. Pocket |
| Serie: | Tidens tyska klassiker |
| Serie: | Tidens klassiker |
| SAB-kod: | Hce |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12019 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Broberg, Ulf, 1954- |
| Titel: | Rättarens tid : en kriminalroman / av Ulf Broberg & Peter Lundström |
| Förlag/År: | Stockholm : Kalla kulor, 2007 (Danmark) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 204 s. ; 18 cm. Pocket |
| Anmärkning: | Originalupplaga 2006 |
| Anmärkning: | På titelsidan felaktigt : Kalla kulor förlag 2006 |
| ISBN: | 9185535109 |
| Medarbetare: | Lundström, Peter, 1953- |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12020 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Carr, John Dickson, 1906-1977 |
| Titel: | Hon dog som en dam / Carter Dickson ; [översättning av Sonja Bergvall] |
| Förlag/År: | Stockholm : Aldus/Bonnier, 1960 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 192 s. Pocket |
| Orginaltitel: | She died a lady. |
| Serie: | Delfinböckerna, 0416-900X ; 22 |
| Anmärkning: | Omslag av Martin Gavler |
| Medarbetare: | Bergvall, Sonja, 1907-1989 (översättare) |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hce |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Lite blekt | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12021 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Macdonald, Ross, 1915-1983 |
| Titel: | Vem var John Brown? : detektivroman / Ross Macdonald ; [övers. av Ruth och Mårten Edlund] |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1960 |
| Omfång: | 195, [1] s. Häftad |
| Orginaltitel: | The Galton case. |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Ett veck på omslagets framsida. Första sv utg | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12022 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Gary, Romain, 1914-1980 |
| Titel: | Skidfantasten : roman / övers. av Gun och Nils A. Bengtsson |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1966 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 198, [1] s. Häftad |
| Orginaltitel: | The ski bum. |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Första (och enda) svenska utgåva Bra skick Lite slitet och veckat omslag. Fläckat smutstitelblad och titelblad | 150 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12023 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Gao, Xingjian, 1940- |
| Titel: | När jag köpte ett spinnspö åt farfar : noveller / Gao Xingjian ; översättning: Göran Malmqvist |
| Förlag/År: | Stockholm : Forum, 2000 ; (Uddevalla : Mediaprint) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 203 s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1988 |
| ISBN: | 91-37-11872-2 |
| SAB-kod: | Hceva.016 |
| SAB-kod: | Hva.016=c |
| Ämnesord: | Kina |
| Ämnesord: | Noveller |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Kinesiska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12024 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Buscaglia, Leo |
| Titel: | Buss 9 till paradiset : en resa i kärlekens spår / Leo Buscaglia ; översättning: Per Rundgren |
| Förlag/År: | Stockholm : Forum, 1987 ; (Borås : Centraltr.) |
| Omfång: | 299, [2] s. ; 22 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | Bus 9 to paradise : a loving voyage |
| ISBN: | 91-37-09352-5 |
| Medarbetare: | Rundgren, Per (översättare) |
| SAB-kod: | Do |
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Psykologi
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 125 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12025 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lundberg, Ulla-Lena, 1947- |
| Titel: | Regn / Ulla-Lena Lundberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1997 ; (Finland) |
| Omfång: | 212, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1997 |
| ISBN: | 91-0-056627-6 |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | H |
| SAB-kod: | Hcd.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Finlandssvensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Ou. | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12026 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Oates, Joyce Carol, 1938- |
| Titel: | Den tatuerade flickan : roman / Joyce Carol Oates ; översättning av Ulla Danielsson |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 2004 (Falun : Scandbook) |
| Omfång: | 290, [1] s. ; 24 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | The tattooed girl |
| Anmärkning: | Första svenska upplaga 2004 |
| ISBN: | 91-0-010317-9 |
| Medarbetare: | Danielsson, Ulla (översättare) |
| SAB-kod: | Heq.01=c |
| Ämnesord: | Rasism |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 100 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12027 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Armstrong, Charlotte, 1905-1969 |
| Titel: | Presentbutiken : [thriller] / övers.: Barbro Nessén |
| Förlag/År: | Malmö : Bergh, 1974 ; (Ystad : Aurora) |
| Omfång: | 240 s. Inbunden |
| Orginaltitel: | The gift shop. |
| ISBN: | 91-502-0054-2 |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 65 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12028 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Jacques, Brian |
| Titel: | Lutras pärlor / Brian Jacques ; översättning av Lena Karlin ; [illustrationer: Allan Curless] |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier Carlsen, 2004 (Falun : Scandbook) |
| Omfång: | 413, [1] s. : ill. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Första svenska upplaga 2004 |
| ISBN: | 91-638-4166-5 |
| Medarbetare: | Karlin, Lena, 1957- (översättare) |
| Medarbetare: | Curless, Allan (illustratör) |
| Genre: | Ungdomsböcker |
| Genre: | Fantasy |
| SAB-kod: | He=c,u |
| Ämnesord: | Råttor |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12029 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Swahn, Sven Christer, 1933-2005 |
| Titel: | Jag lovar dig : en fantasiroman om djävulsförskrivning och uppdrag i sjunkna städer / Sven Christer Swahn |
| Förlag/År: | Köping : Lindfors, 1979 ; (Köping : Civiltr.) |
| Omfång: | 196, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-7268-070-9 |
| Genre: | Fantasy |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12030 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Hrabal, Bohumil, 1914-1997 |
| Titel: | Låt tågen gå! / Bohumil Hrabal |
| Förlag/År: | Lund : Pegas, 1988 ; (Lund : Wallin & Dalholm) |
| Omfång: | 115 s. : ill. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Ostre sledované vlaky (tjeckiska). |
| ISBN: | 91-7784-011-9 |
| SAB-kod: | Hmd.01=c |
| Ämnesord: | Roman |
| Ämnesord: | Tjeckoslovakien |
| Ämnesord: | Andra världskriget |
| Ämnesord: | Tåg |
| Ämnesord: | Järnvägar |
| Ämnesord: | Motstånd |
| Ämnesord: | Kärlek |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Tjeckiska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick En lagad reva i skyddsomslaget. | 75 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12031 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Ramel, Povel, 1922-2007. |
| Titel: | Förflerade lingonben : åtta lådor poesi : [samlade texter] / av Povel Ramel ; [illustrationer och omslag av författaren] |
| Förlag/År: | Stockholm : Fischer, 1992 ; (Falun : Scandbook) |
| Upplaga: | [2.], utök. uppl. |
| Omfång: | 351, [1] s. : ill. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Föreg. uppl., med titeln: Lingonben, utg. på Författarförl. |
| ISBN: | 91-7054-675-4 |
| Genre: | Humor |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| SAB-kod: | Xy |
| Kategori: | Musikalier
> texter till vokal och dramatisk musik
|
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick En liten lagad reva i skyddsomslaget. | 120 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12032 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Dick, Philip K |
| Titel: | The father-thing / Philip K. Dick ; introduction by John Brunner. |
| Förlag/År: | London : HarperCollins, 1998, c1987. |
| Omfång: | 476p 20cm Pocket. |
| Anmärkning: | "Originally published: Los Angeles : Underwood/Miller, 1987 ; London : Victor Gollancz, 1989." |
| ISBN: | 0586207678 |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | He |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Namnteckning | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12033 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Garnett, Angelica, 1918- |
| Titel: | I all välmening : en barndom i Bloomsbury / Angelica Garnett ; översättning: Berit Skogsberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Grate, 2003 (Trelleborg : Berling Skog) |
| Upplaga: | 1. uppl. |
| Omfång: | 250, [1] s. : ill. ; 20 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | Deceived with kindness |
| ISBN: | 91-974482-2-2 |
| Medarbetare: | Skogsberg, Berit, 1936- (översättare) |
| SAB-kod: | Lz Garnett, Angelica |
| Ämnesord: | Garnett, Angelica |
| Ämnesord: | Bloomsburygruppen |
| Ämnesord: | Bloomsbury group |
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Garnett, Angelica
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 85 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12034 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Curtiss, Ursula, 1923-1984. |
| Titel: | Hotelsebrevet : [thriller] / Ursula Curtiss ; till svenska av Gösta Dahl |
| Förlag/År: | Stockholm : Skoglund, 1972 ; (Stockholm : Haeggström) |
| Omfång: | 178 s. Häftad |
| Orginaltitel: | Letter of intent. |
| ISBN: | 91-20-05006-2 |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hce |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12035 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Hoban, Russell |
| Titel: | Musen och hans barn / Russell Hoban ; illustrerad av Lillian Hoban ; från engelskan av Jadwiga P. Westrup |
| Förlag/År: | Stockholm : Bergh, 1988 ; (Danmark) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | [4] s., s. 9-196 : ill. ; 20 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | The mouse and his child. |
| Serie: | Berghs Big pocket, 99-0580068-9 |
| ISBN: | 91-502-0941-8 |
| Medarbetare: | Hoban, Lillian (illustratör) |
| Medarbetare: | Westrup, Jadwiga P., 1921-1988. (översättare) |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | He=c,u |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Skönlitteratur för mellanåldern
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12036 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Beauvoir, Simone de, 1908-1986 |
| Titel: | Andras blod / Simone de Beauvoir |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1946 |
| Omfång: | 351 s. Häftad |
| Orginaltitel: | Le sang des autres. |
| Serie: | Panacheserien, 99-0117874-6 |
| SAB-kod: | Hcej.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Franska
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Exlibris. Första sv utg. | 250 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12037 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Fantasy : [tio noveller av fantasyns mästare] / [urval och översättning:] Sam J. Lundwall |
| Förlag/År: | Stockholm : Lundwall Fakta & fantasi, 1995 ; (Lund : Lunds offset) |
| Omfång: | 158, [2] s. ; 21 cm. Häftad |
| Anmärkning: | Övers. från engelska och franska |
| ISBN: | 91-7992-069-1 |
| Medarbetare: | Lundwall, Sam J., 1941- (medarbetare) |
| Genre: | Fantasy |
| SAB-kod: | He.016(s)=c |
| SAB-kod: | Hj.016(s)=c |
| SAB-kod: | Hcee.016(s) |
| SAB-kod: | Hcej.016(s) |
| Ämnesord: | Fantasy |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Franska
|
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Innehåller Lovecraft, Moon, Vance mfl. | 60 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12038 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Gilman, Dorothy |
| Titel: | Mrs. Pollifax och den andra tjuven / Dorothy Gilman ; översättning av Ulla Berg |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1994 ; (Falun : Scandbook) |
| Omfång: | 198, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Mrs. Pollifax and the second thief. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1994 |
| ISBN: | 91-46-16433-2 |
| Medarbetare: | Berg, Ulla (översättare) |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | He.01=c |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Lätt naggat omslag | 70 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12039 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Stark, Richard, 1933- |
| Titel: | Nobody runs forever / Richard Stark. |
| Förlag/År: | New York : Mysterious Press, 2004. |
| Omfång: | 295 s. ; 20 cm. Inbunden |
| ISBN: | 0892967986 |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Heq |
| Ämnesord: | Parker (Fictitious character) |
| Ämnesord: | Bank robberies |
| Ämnesord: | Criminals |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
> Amerikansk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | First edition Mycket fint skick | 75 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12040 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Jones, Diana Wynne |
| Titel: | Drömprinsessan / Diana Wynne Jones ; översättning av Sven Christer Swahn |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren, 1992 ; (Simrishamn : Grafo tr.) |
| Omfång: | 259, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Castle in the air. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1992 |
| ISBN: | 91-29-62019-8 |
| Medarbetare: | Swahn, Sven Christer, 1933-2005 (översättare) |
| Genre: | Fantasy |
| SAB-kod: | He=c,u |
| SAB-kod: | Hce,u |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Skönlitteratur för mellanåldern
|
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Fortsättningen på Trollkarlens slott som filmen Det levande slottet bygger på. Ovanlig | 125 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12041 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Edelfeldt, Inger, 1956- |
| Titel: | Skuggorna i spegeln / Inger Edelfeldt |
| Förlag/År: | Stockholm : Alfabeta, 2003 (Falun : Scandbook) |
| Omfång: | 237 s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Även med tryckår: 2. tr., 2004 |
| Anmärkning: | Originaluppl. 2003 |
| ISBN: | 91-501-0294-X |
| Genre: | Ungdomsböcker |
| SAB-kod: | Hc,u |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Smutstitelbladet bortrivet | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12042 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | García Márquez, Gabriel, 1928- |
| Titel: | Tolv långväga berättelser / Gabriel García Márquez ; översättning: Peter Landelius |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1993 ; (Falun : Scandbook) |
| Omfång: | 194, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Doce cuentos peregrinos. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1993 |
| ISBN: | 91-46-16348-4 |
| Medarbetare: | Landelius, Peter (översättare) |
| SAB-kod: | H |
| SAB-kod: | Hcekq.016 |
| SAB-kod: | Hkq.016=c |
| SAB-kod: | Hcek.016 |
| Ämnesord: | Skönlitteratur - noveller |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Spanska
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Lite lätt slitet skyddsomslag | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12043 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lagerlöf, Selma, 1858-1940 |
| Titel: | Charlotte Löwensköld / av Selma Lagerlöf |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1925 |
| Upplaga: | 1.-10. tus. |
| Omfång: | 381, [1] s. Häftad |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Bra skick Ou. Sextonde-tjugonde tus. Namnteckning. Lite slitet omslag med en reva på baksidan. | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12044 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Trumbo, Dalton, 1905-1976 |
| Titel: | Johnny var en ung soldat / Dalton Trumbo ; översättning av Kerstin Gustafsson |
| Förlag/År: | Stockholm : Prisma, 1987 ; (Lund : Lunds pockettr.) |
| Omfång: | 233 s. ; 20 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | Johnny got his gun. |
| Serie: | Prisma Neon, 99-0753870-1 |
| ISBN: | 91-518-2072-2 |
| Medarbetare: | Gustafsson, Kerstin (översättare) |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Ämnesord: | Roman |
| Ämnesord: | Första världskriget |
| Ämnesord: | Krig |
| Ämnesord: | Soldat |
| Ämnesord: | Pacifism |
| Ämnesord: | Antimilitarism |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12045 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Jeffmar, Marianne, 1935- |
| Titel: | Mördarens ankomst : kriminalroman / Marianne Jeffmar |
| Förlag/År: | Eslöv : B. Östlings bokförl. Symposion, 1999 ; (Eslöv : B. Östlings bokförl. Symposion) |
| Omfång: | 309, [2] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1999 |
| ISBN: | 91-7139-449-4 |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Ou. | 70 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12046 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Harning, Anderz, 1938-1992 |
| Titel: | Kommentar till Höss 1968 : roman |
| Förlag/År: | Stockholm : Geber, 1968 ; (Falköping : Gummesson) |
| Omfång: | 110 s. Häftad |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Förlagsstämpel. En skönlitterär kommentar till Rudolf Hess bok Kommandant i Auschwitz | 100 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12047 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Säfve, Torbjörn, 1941- |
| Titel: | Frontreportern : roman / av Torbjörn Säfve |
| Förlag/År: | Stockholm : Askild & Kärnekull, 1976 ; (Falköping : Gummesson) |
| Omfång: | 116, [1] s. : ill. ; 22 cm. Häftad |
| ISBN: | 91-7008-663-X |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Ou. Namnteckning. | 140 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12048 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Schoultz, Solveig von, 1907-1996 |
| Titel: | Somliga mornar : noveller / Solveig von Schoultz |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren, 1976 ; (Finland) |
| Omfång: | 114, [1] s. ; 22 cm. Häftad |
| ISBN: | 91-29-48059-0 |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Osprättad. Märke efter prislapp på baksidan. | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12049 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Nilsson Piraten, Fritiof, 1895-1972 |
| Titel: | Resa till Curaçao / Fritiof Nilsson Piraten ; redigerad och kommenterad av Helmer Lång |
| Förlag/År: | Helsingborg : Lindfors/Litteraturtjänst, 1988 ; (Helsingborg : Schmidt) |
| Omfång: | S. 3-97, [1] s. ; 21 cm Häftad. |
| Serie: | Piraten sällskapets skriftserie, 99-0572000-6 |
| Anmärkning: | Ur: Svenska dagbladet, 1949-1950 |
| ISBN: | 91-85998-01-X |
| Medarbetare: | Lång, Helmer, 1924- (medarbetare) |
| SAB-kod: | Nqchböz Curaçao.07 |
| Kategori: | Geografi
> Amerika
> Särskilda öar
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12050 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | John Bauers sagovärld : en vandring bland tomtar och troll, riddare och prinsessor tillsammans med några av våra främsta sagodiktare / sagourval av Elsa Olenius |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonniers juniorförl., 1982 ; (Östtyskland) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 207, [1] s. : ill. ; 24 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | "Även tillg. med tryckår: Ny tr., 1984 ; [Ny tr.], 1986 ; [Ny tr.], 1990 (Tr. i Italien)" |
| ISBN: | 91-48-50647-8 |
| Medarbetare: | Bauer, John, 1882-1918 (illustratör) |
| Medarbetare: | Olenius, Elsa, 1896-1984 (utgivare) |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | uHc(s) |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Samlingar
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Tr. 1986. Namnstämpel. | 95 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12051 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Strunge, Michael, 1958-1986 |
| Titel: | Kristallskeppet : dikter i urval / Michael Strunge ; tolkade av Clemens Altgård |
| Förlag/År: | Höganäs : Bra böcker, 1988 ; (Östtyskland) |
| Omfång: | 170 s. ; 24 cm Inbunden. |
| Serie: | Bra lyrik, 99-0425205-X |
| Anmärkning: | Övers. från danska |
| Medarbetare: | Altgård, Clemens, 1959- (översättare) |
| SAB-kod: | Hda.03=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Danska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12052 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Borges, Jorge Luis, 1899-1986 |
| Titel: | Gåvornas natt / Jorge Luis Borges ; övers.: Lasse Söderberg |
| Förlag/År: | Uppsala : Bromberg, 1979 ; (Uppsala : Almqvist & Wiksell) |
| Omfång: | 175 s. ; 21 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | El libro de arena. |
| ISBN: | 91-85342-62-9 |
| Medarbetare: | Söderberg, Lasse, 1931- (översättare) |
| SAB-kod: | Hcek.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Spanska
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Namnteckning. Lätt blekt. | 150 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12053 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lee, Laurie |
| Titel: | Jag kan inte stanna länge / Laurie Lee ; i övers. av Vanja Lantz |
| Förlag/År: | Lund : Cavefors, 1976 ; (Lund : Berling) |
| Upplaga: | 1. uppl. |
| Omfång: | 244 s. ; 21 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | I can't stay long. |
| ISBN: | 91-504-0484-9 |
| Medarbetare: | Lantz, Vanja (översättare) |
| SAB-kod: | Hcee.04 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Solblekt rygg. Smutstitelblad saknas. | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12054 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Poirots små grå celler / Agatha Christie ; övers. av Sonja Bergvall |
| Förlag/År: | Stockholm : Aldus, 1974 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 173, [2] s. Pocket |
| Orginaltitel: | Poirot investigates. |
| ISBN: | 91-0-039776-8 |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Lätt böjd. Första (och enda) sv utg. | 60 kr. |
| Ex. 2: | Första (och enda) svenska utgåva Fint skick | 65 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12055 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Mason, Alfred Edward Woodley, 1865-1948 |
| Titel: | Schackpjäserna spela själva / bemynd. övers. från engelskan av Siri Thorngren-Olin |
| Förlag/År: | Stockholm : Geber, 1936 |
| Omfång: | 294 s. Häftad |
| Orginaltitel: | They would'nt be chessmen. |
| Medarbetare: | Thorngren-Olin, Siri, 1892-1953 (översättare) |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Lätt blekt och lätt slitet omslag. | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12056 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Tey, Josephine, 1896- |
| Titel: | Den misstänkte / Josephine Tey ; översättning av Carola Lakocinski |
| Upplaga: | Första svenska upplaga 1962 |
| Omfång: | Häftad |
| ISBN: | 91-85500-47-X |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Storpocket | 55 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12057 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Seidler, Tor |
| Titel: | Bruno Brunpäls och vesslorna i Västerskog / Tor Seidler ; illustrationer av Fred Marcellino ; översättning: Hans-Jacob Nilsson |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier Carlsen, 1995 ; (Hong Kong) |
| Omfång: | [4], 193, [3] s. : ill. (vissa i färg) ; 24 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | The wainscott weasel. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1995 |
| ISBN: | 91-638-3181-3 |
| Medarbetare: | Marcellino, Fred (illustratör) |
| Medarbetare: | Nilsson, Hans-Jacob (översättare) |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | He=c,u |
| SAB-kod: | Hce,u |
| Ämnesord: | nf9603b |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12058 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Hjorth, Bror, 1894-1968 |
| Titel: | Teckningar / Bror Hjorth ; text: Ulf Linde |
| Förlag/År: | Stockholm : Tisen, 1976 ; (Stockholm : Typoprint) |
| Omfång: | [39] pl.-bl., [2] s. ; 21 x 26 cm. Spiralbunden |
| ISBN: | 91-85512-03-6 |
| Medarbetare: | Linde, Ulf, 1929- (medarbetare) |
| SAB-kod: | Ig-c.5 |
| SAB-kod: | Lz Hjorth, B. |
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Hjorth, B
|
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Teckningskonst
> Sverige
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Lätt blekt omslag. | 130 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12059 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Broström, Ingela, 1960- |
| Titel: | Tapetboken : papperstapeten i Sverige / Ingela Broström, Elisabet Stavenow-Hidemark ; foto: Lars Lööv |
| Förlag/År: | Stockholm : Byggförlaget, 2004 ([S.l.] : Fälth & Hässler) |
| Omfång: | 391, [1] s. : ill. (huvudsakligen i färg) ; 29 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Med sammmanfattning på engelska |
| ISBN: | 91-7988-254-4 |
| Medarbetare: | Lööv, Lars, 1964- (fotograf) |
| Medarbetare: | Stavenow-Hidemark, Elisabet, 1928- |
| SAB-kod: | Ihha-c |
| Ämnesord: | Papperstapeter Tapeter - Svenska |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Konsthantverk
> Väggbeklädnad
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 350 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12060 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Eckerman, Pelle, 1945- |
| Titel: | Magiska linser och hemliga skåp / text: Pelle Eckerman ; bild: Sven Nordqvist ; [faktagranskning: Göran H. I. Johansson] |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonniers juniorförl., 1989 ; (Italien) |
| Omfång: | 104 s. : ill. (vissa i färg) ; 28 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-48-51714-3 |
| Medarbetare: | Nordqvist, Sven, 1946- |
| Medarbetare: | Johansson, Göran H. I. (illustratör) |
| SAB-kod: | Uc.02:k,u |
| SAB-kod: | Ue.02:k,u |
| SAB-kod: | Pab,u |
| Ämnesord: | Teknisk optik |
| Kategori: | Teknik, industri och kommunikationer
> Teknisk fysik
> Teknisk optik
|
| Kategori: | Naturvetenskap
> Biologi
> Biologisk teknik
|
| Kategori: | Naturvetenskap
> Fysik och kemi
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 145 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12061 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Petri, Kristian, 1956- |
| Titel: | Resan till Sachalin / Kristian Petri, Martin Sjöberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1992 ; (Värnamo : Fälth) |
| Omfång: | 126, [4] s., [32] pl.-s. i färg ; 24 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-1-921312-3 |
| Medarbetare: | Sjöberg, Martin, 1957- |
| SAB-kod: | Oeq-ma |
| SAB-kod: | Nogz Sachalin.07 |
| Ämnesord: | Kriminalvård |
| Ämnesord: | Reseskildringar |
| Ämnesord: | Sachalin |
| Kategori: | Geografi
> Asien
> Sibirien
|
| Kategori: | Samhällsvetenskap och rättsvetenskap
> Rättsvetenskap
> Kriminalvård
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 80 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12062 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Edman, Victor, 1954- |
| Titel: | En svensk restaureringstradition : tre arkitekter gestaltar 1900-talets historiesyn / Victor Edman |
| Förlag/År: | Stockholm : Byggförl., 1999 ; (Värnamo : Fälth & Hässler) |
| Omfång: | 252 s. : ill. (vissa i färg) ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Med sammanfattning på engelska |
| Anmärkning: | Behandlar Sigurd Curman, Erik Lundberg och Ove Hidemark |
| Anmärkning: | Diss. Stockholm : Tekn. högsk., 1999 |
| ISBN: | 91-7988-186-6 |
| SAB-kod: | Ibz Curman, Sigurd |
| SAB-kod: | Ibz Lundberg, Erik |
| SAB-kod: | Ibz Hidemark, Ove |
| SAB-kod: | Icv-c |
| Ämnesord: | Lundberg, Erik, 1895-1969 |
| Ämnesord: | Hidemark, Ove, 1931- |
| Ämnesord: | Curman, Sigurd, 1879-1966 |
| Ämnesord: | Restaurering |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Arkitektur
> Byggnadsvård
|
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Konsthistoria
> Särskilda konstnärer
|
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Konsthistoria
> Särskilda konstnärer
|
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Konsthistoria
> Särskilda konstnärer
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 125 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12063 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Edwall, Britt, 1935- |
| Titel: | Darra lagom : roman / av Britt Edwall |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, cop. 1998 ; (Kristianstad : Kristianstads boktr.) |
| Omfång: | 176, [1] s. ; 19 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1998 |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 3. tus., 1998 |
| ISBN: | 91-0-056533-4 |
| SAB-kod: | H |
| SAB-kod: | Hc |
| Ämnesord: | Svensk skönlitteratur |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12064 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Sheckley, Robert, 1928-2005. |
| Titel: | Mindswap / Robert Sheckley. |
| Förlag/År: | London : Pan Books, 1973, c1966 (1974 printing) |
| Omfång: | 156 s. ; 18 cm. Pocket. |
| Anmärkning: | Second printing. |
| ISBN: | 0330235583 |
| Genre: | Science fiction |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Bra skick | 30 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12065 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Highsmith, Patricia, 1921-1995 |
| Titel: | Found in the street / Patricia Highsmith |
| Förlag/År: | London : Heinemann, 1986 |
| Omfång: | 276 s. Inbunden |
| ISBN: | 0-434-33524-X |
| Genre: | Deckare |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 65 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12066 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Waters, Sarah, 1966- |
| Titel: | Ficktjuven / Sarah Waters ; översättning av Marianne Öjerskog |
| Förlag/År: | Stockholm : Natur och kultur, 2003 (Falun : Scandbook) |
| Upplaga: | 2. utg. |
| Omfång: | 544, [1] s. ; 24 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Fingersmith |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 2003 |
| ISBN: | 91-27-09684-X |
| Medarbetare: | Öjerskog, Marianne (översättare) |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Ämnesord: | Skönlitteratur |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12067 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Leskov, Nikolaj Semenovic, 1831-1895 |
| Titel: | En döende ätt / Nikolaj Leskov : furstarna Protozanovs familjekrönika / Övers.: Hjalmar Dahl |
| Förlag/År: | Sthlm, 1953 |
| Omfång: | 291 s. Häftad |
| SAB-kod: | Hma.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Ryska
|
|
|
| Ex. 1: | Namnteckning Fint skick | 80 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12068 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Simenon, Georges, 1903-1989 |
| Titel: | Flyttningen / övers. av Lena och Cai Melin |
| Förlag/År: | Stockholm : Bromma, 1970 |
| Omfång: | 167, (1) s. Häftad |
| Orginaltitel: | Le déménagement. |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hj=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Franska
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Lätt slitet omslag. Första (och enda) sv utg. | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12069 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Wallner, Bo, 1923-2004 |
| Titel: | Musiksvenska / Bo Wallner ; teckningar: Ingi Kirsebom |
| Förlag/År: | Stockholm, 1973 |
| Omfång: | 197 s. : ill. Häftad |
| Serie: | Accent (1970), 0280-199X ; 6 |
| SAB-kod: | Ij-c |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Musik
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Lätt slitet omslag | 85 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12071 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Carr, John Dickson, 1906-1977 |
| Titel: | Huset på Djävulshornet : detektivroman / övers. av Astrid Borger |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1967 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 209 s. Häftad |
| Orginaltitel: | The house at Satan's Elbow. |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hce |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Några sidor lite slarvigt uppskurna. Första (och enda) sv utg. | 120 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12072 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Verne, Jules, 1828-1905 |
| Titel: | Tsarens kurir / Jules Verne ; övers. av Åke Runnquist ; ill. av Paul Férat |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonniers juniorförl., 1981 ; (Avesta : A.B.M.-tryck) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 286 s. : ill. ; 21 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Michel Strogoff. |
| Serie: | Önskeklassikern, 99-0206008-0 |
| ISBN: | 91-48-50604-4 |
| Medarbetare: | Férat, Paul (illustratör) |
| Medarbetare: | Runnquist, Åke, 1919-1991 (översättare) |
| SAB-kod: | uHce |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12073 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Kay, Guy Gavriel |
| Titel: | Solens sista strålar / Guy Gavriel Kay ; översättning: Kjell Waltman |
| Förlag/År: | Stockholm : Onsdag, 2006 (Korsnäs : Scandbook) |
| Omfång: | 564, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Första svenska upplaga 2006 |
| ISBN: | 91-975433-5-7 |
| Medarbetare: | Waltman, Kjell, 1960- (översättare) |
| Genre: | Fantasy |
| SAB-kod: | He=c,u |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 150 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12074 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Blom, K Arne, 1946- |
| Titel: | En renande eld / K. Arne Blom |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1996 ; (Falun : Scandbook) |
| Omfång: | 269, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1996 |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1996 |
| ISBN: | 91-1-963642-3 |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Första (och enda) svenska utgåva Fint skick | 70 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12075 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Hartman, Jan |
| Titel: | Vetenskapligt tänkande : från kunskapsteori till metodteori / Jan Hartman |
| Förlag/År: | Lund Studentlitteratur 1998 tr. 2003 |
| Omfång: | Häftad |
| ISBN: | 91-44-00318-8 |
| SAB-kod: | Dd |
| Ämnesord: | Forskningsmetodik |
| Ämnesord: | Vetenskaplig metodlära |
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Kunskapsteori och vetenskapsteori
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 100 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12076 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Palahniuk, Chuck |
| Titel: | Survivor : a novel / Chuck Palahniuk. |
| Förlag/År: | New York : Anchor Books, 2000. |
| Upplaga: | 1st Anchor Books ed. |
| Omfång: | 289 s. ; 21 cm. Pocket. |
| Anmärkning: | Page numbering in reverse order. |
| ISBN: | 0385498721 |
| Ämnesord: | Autobiography |
| Ämnesord: | Suicide victims |
| Ämnesord: | Cults |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Lätt veckad framsida. | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12077 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Simmons, Dan |
| Titel: | The Hyperion omnibus / Dan Simmons. |
| Förlag/År: | London : Gollancz, 2004. |
| Omfång: | 560 s. ; 24 cm. Pocket. |
| Anmärkning: | Contents: Hyperion. Originally published: London: Headline, 1990 - The fall of Hyperion. Originally published: London: Headline, 1991. |
| ISBN: | 0-575-07626-7 |
| Medarbetare: | Simmons, Dan. Hyperion. |
| Medarbetare: | Simmons, Dan. Fall of Hyperion. |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | He |
| Ämnesord: | Science fiction, American. |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Storpocket. | 60 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12078 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Rilke, Rainer Maria, 1875-1926 |
| Titel: | Duinoelegier / Rainer Maria Rilke ; i svensk tolkning med en inledande essä av Arnold Ljungdal |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1951 |
| Omfång: | 90 s. Häftad |
| Orginaltitel: | Duineser Elegien. |
| Medarbetare: | Ljungdal, Arnold, 1901-1968 (medarbetare) |
| SAB-kod: | Gz Rilke, Rainer Maria |
| SAB-kod: | Hcef.03 |
| Ämnesord: | Rilke, Rainer Maria, 1875-1926 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Tyska och jiddisch
|
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Särskilda utländska författare
> Rilke, Rainer Maria
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 75 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12079 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Ekstrand, Gudrun, 1935- |
| Titel: | Medeas vrede och andra dumpade kvinnors kris och utveckling / Gudrun Ekstrand |
| Förlag/År: | Stockholm : Natur och kultur, 2005 (Falun : Scandbook) |
| Omfång: | 236, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-27-10768-X |
| SAB-kod: | Dodf |
| SAB-kod: | Dogb |
| Ämnesord: | Divorce |
| Ämnesord: | Skilsmässa |
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Psykologi
> Könspsykologi
|
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Psykologi
> Känslor, känsloreaktioner
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 150 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12080 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Engquist, Anders, 1935- |
| Titel: | Om konsten att samtala : en bok för människor i kontaktyrken / Anders Engquist |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén Prisma, 1996 ; (Smedjebacken : Smegraf) |
| Upplaga: | 3., [omarb.] uppl. |
| Omfång: | 260, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | "Även med tryckår: [Ny tr.] , 1996 ; 3. tr., 1996 ; [Ny tr.], 1997 ; 4. tr., 1999 (Smedjebacken : Fätlh & Hässler) ; 5. tr., 2001; 6. tr., 2003 ; 7. tr., 2005 ; 8. tr., 2006 ; 9. tr., 2007" |
| ISBN: | 978-91-518-2805-39 |
| ISBN: | 91-518-2805-7 |
| SAB-kod: | Dok |
| SAB-kod: | Doka |
| Ämnesord: | Communication |
| Ämnesord: | Samtalsmetodik |
| Ämnesord: | Kommunikationspsykologi |
| Ämnesord: | Arbetspsykologi |
| Ämnesord: | Psychology, Industrial |
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Psykologi
> Arbetspsykologi
|
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Psykologi
> Tillämpad psykologi
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick 3:e uppl | 95 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12081 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Chambers, Aidan |
| Titel: | Vykort från ingenmansland / Aidan Chambers ; översättning av Katarina Kuick |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren, 1999 (Falun : AiT Falun AB) |
| Omfång: | 364, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1999 |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 2.-3. tr., 2000 |
| ISBN: | 91-29-64651-0 |
| Medarbetare: | Kuick, Katarina, 1962- (översättare) |
| Genre: | Ungdomsböcker |
| SAB-kod: | He=c,u |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 70 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12082 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Sätt att se på konst : byggd på TV-serien med John Berger / John Berger ... ; övers. av Nils Göran Hökby |
| Förlag/År: | Stockholm : Prisma ; [Solna] : [Seelig], 1975 ; (Lund : Berling) |
| Omfång: | 160 s. : ill. ; 20 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | Ways of seeing. |
| Serie: | Storprisma, 99-0112187-6 |
| ISBN: | 91-518-0808-0 |
| Medarbetare: | Berger, John, 1926- (medarbetare) |
| SAB-kod: | Ia |
| Ämnesord: | Konst |
| Ämnesord: | Konststudium |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Konst: allmänt
|
|
|
| Ex.1: | Bra skick Lätt blekt, ett veck på de sista sidorna. | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12083 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Russ, Joanna, 1937- |
| Titel: | Honmänniskan : [roman] / Joanna Russ ; översatt av Ylva Spångberg |
| Förlag/År: | Viken : Replik, 1996 ; (Falun : Scandbook) |
| Omfång: | 208 s. ; 24 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | The female man. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1996 |
| ISBN: | 91-88818-11-X |
| Medarbetare: | Spångberg, Ylva, 1961- (översättare) |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Heq.01=c |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Ovanlig. | 150 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12084 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Österberg, Eva, 1942- |
| Titel: | Folk förr : historiska essäer / Eva Österberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Atlantis, 1995 ; (Eskilstuna : Tuna) |
| Omfång: | 260, [1] s. : tab. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1995 |
| ISBN: | 91-7486-239-1 |
| SAB-kod: | K |
| Ämnesord: | Kulturhistoria |
| Kategori: | Historia
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 120 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12085 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Giroud, Françoise |
| Titel: | Alma Mahler eller Konsten att vara älskad / Françoise Giroud ; översättning av Ingrid Krook |
| Förlag/År: | Stockholm : Legenda, 1990 ; (Finland) |
| Omfång: | 223, [1] s., [8] pl.-s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Alma Mahler ou l'art d'être aimée. |
| ISBN: | 91-582-1586-7 |
| Medarbetare: | Krook, Ingrid (översättare) |
| SAB-kod: | Lz Mahler, Alma |
| Ämnesord: | Mahler, Alma, 1879-1964 |
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Mahler, Alma
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12086 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Haldeman, Joe, 1943- |
| Titel: | Forever free / Joe Haldeman. |
| Förlag/År: | New York : ACE Books, 2000, c1999. |
| Upplaga: | Ace mass-market ed. |
| Omfång: | 274 s. ; 18 cm. Pocket |
| ISBN: | 0441007872 |
| Genre: | Science fiction |
| Ämnesord: | Time travel |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 35 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12087 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Card, Orson Scott |
| Titel: | Children of the mind / Orson Scott Card. |
| Förlag/År: | New York : Tor, 1997, c1996. |
| Upplaga: | 1st mass market ed. |
| Omfång: | x, 370 s. ; 18 cm. Pocket. |
| Anmärkning: | Sequel to: Xenocide. |
| Anmärkning: | A Tom Doherty associates book |
| ISBN: | 0812522397 |
| Genre: | Science fiction |
| Ämnesord: | Wiggin, Ender (Fictitious character) |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12088 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Capek, Karel, 1890-1938 |
| Titel: | Salamanderkriget / Karel Capek ; [till svenska av Erik Frisk] |
| Förlag/År: | Stockholm : Prisma : [Seelig], 1963 ; (Stockholm : Ronzo) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 221, [1] s. Pocket |
| Orginaltitel: | Válka s mloky. |
| Medarbetare: | Frisk, Erik |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Hce |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 35 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12089 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Sologub, Fedor Kuzmic, 1863-1927 |
| Titel: | En liten djävul / Fjodor Sologub ; övers. från ryskan av Lars Erik Blomqvist |
| Förlag/År: | Stockholm : Geber, 1973 ; (Uppsala : A & W) |
| Omfång: | 357 s. Pocket |
| Serie: | Ryska mästare, 99-0130247-1 |
| Serie: | En Geber pocket, 99-0125087-0 |
| ISBN: | 91-20-03772-4 |
| Medarbetare: | Blomqvist, Lars Erik, 1942- (översättare) |
| SAB-kod: | Hma=c |
| SAB-kod: | Hce |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Ryska
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12090 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Bradbury, Ray, 1920- |
| Titel: | The vintage Bradbury : Ray Bradbury's own selection of his best stories / With an introd. by Gilbert Highet. |
| Förlag/År: | New York : Vintage Books, c1965. |
| Upplaga: | 1st ed. |
| Omfång: | x, 329, [10] s. ; 19 cm. Pocket |
| Anmärkning: | Publishers series: [8] p. at end. |
| Anmärkning: | Introduction / by Gilbert Highet -- The watchful poker chip of H. Matisse -- The veldt -- Hail and farewell -- A medicine for melancholy -- The fruit at the bottom of the bowl -- Ylla -- The little mice -- The small assassin -- The anthem sprinters -- And |
| Genre: | Science fiction |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Lätt sliten. Namnteckning. Namnetikett | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12091 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Simenon, Georges, 1903-1989 |
| Titel: | Maigret och den hängde i Liège / Georges Simenon ; övers. av HaraldJeurling |
| Förlag/År: | Stockholm : Prisma, 1966 |
| Omfång: | 123 s. Pocket |
| Orginaltitel: | Le pendu de Saint-Pholien. |
| Serie: | Prisma, 99-0330598-2 |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hj.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Franska
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12092 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Simenon, Georges, 1903-1989 |
| Titel: | Maigret och kroppen utan huvud / Georges Simenon ; [övers. av Katja Waldén] |
| Förlag/År: | Stockholm : Aldus/Bonnier, 1967 |
| Omfång: | 139, [1] s. Pocket |
| Orginaltitel: | Maigret et le corps sans tête. |
| Serie: | Delfinserien, 0346-6574 ; 270 |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hcej.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Franska
|
|
|
| Ex.1: | Första (och enda) svenska utgåva Fint skick Namnteckning. Lätt sliten rygg | 60 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12093 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Simenon, Georges, 1903-1989 |
| Titel: | Maigret och den ensamme mannen / Georges Simenon ; övers. av Katja Birmann |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1971 |
| Omfång: | 139 s. Pocket |
| Orginaltitel: | Maigret et l'homme tout seul. |
| Serie: | Delfinserien, 0346-6574 ; 427 |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hj.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Franska
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Tillskrift. Första (och enda) sv utg. | 45 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12094 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Simenon, Georges, 1903-1989 |
| Titel: | Liberty Bar / Georges Simenon ; [övers. av Katja Birmann] |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1979 ; (Avesta : Jannersten) |
| Upplaga: | [Ny uppl.] |
| Omfång: | 155, [1] s. ; 19 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Liberty Bar. |
| ISBN: | 91-0-032128-1 |
| Medarbetare: | Birmann, Katja (översättare) |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hj=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Franska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12095 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Stone, Irving, 1903-1989 |
| Titel: | Han som älskade livet : [den berömda biografin över Vincent van Gogh] / Irving Stone ; översättning av Gurli Herzman-Ericson |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1986 ; (Storbritannien) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 483 s. ; 18 cm. Pocket |
| Orginaltitel: | Lust for life. |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: [Ny tr.], 1995 (Tr. i Danmark) |
| ISBN: | 91-46-14782-9 |
| Medarbetare: | Herzman-Ericson, Gurli (översättare) |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Tillskrift | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12096 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Öijer, Bruno K, 1951- |
| Titel: | Medan giftet verkar / Bruno K. Öijer |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1991 ; (Norge) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 92, [1] s. ; 18 cm. Pocket |
| Serie: | W & W pocket, 99-0564337-0 |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1990 |
| ISBN: | 91-46-16031-0 |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex.1: | Namnteckning Fint skick | 40 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12097 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Svensson, Ingvar, 1931- |
| Titel: | Tolkiens Midgård : en uppslagsbok / Ingvar Svensson ; [omsl., ill. och layout: Sven O. Gripsborn] |
| Förlag/År: | Stockholm : Skandinavisk fören. för science fiction (SFSF), 1977 ; (Lund : Rahm) |
| Upplaga: | 1. uppl. |
| Omfång: | 211 s. : ill. ; 19 cm. Pocket |
| ISBN: | 91-85550-01-9 |
| Medarbetare: | Gripsborn, Sven O. (illustratör) |
| SAB-kod: | Ge.5 |
| SAB-kod: | Lz Tolkien, J.R.R. |
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Tolkien, JRR
|
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Engelsk litteraturhistoria
> 1900-talet
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 100 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12098 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Eliot, T S (Thomas Stearns), 1888-1965 |
| Titel: | Dikter i svensk tolkning / T.S. Eliot ; inledning av Gunnar Ekelöf |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1987 ; (Storbritannien) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 113, [15] s. ; 18 cm. Pocket |
| Serie: | Delfinserien, 0346-6574 |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1994 |
| Anmärkning: | "Övers. ur: Prufrock and other observations ; The waste land ; Ash-Wednesday ; Four quartets ; Collected poems" |
| ISBN: | 91-0-047294-8 |
| SAB-kod: | He.03=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 45 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12099 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Moravia, Alberto, 1907-1990 |
| Titel: | Olydnaden / [Övers. av Karin de Laval] |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1951 |
| Omfång: | 216s. Häftad |
| Orginaltitel: | La disubbidienza. |
| Serie: | Panache-serien |
| Medarbetare: | de Laval, Karin, 1894-1973 (översättare) |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex. 1: | Namnteckning Fint skick Första (och enda) sv utg | 80 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12100 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Chomsky, Noam, 1928- |
| Titel: | Makt och motstånd / övers. från manuskr. av Magnus K:son Lindberg |
| Förlag/År: | Stockholm : PAN/Norstedt, 1969 ; (Stockholm : Thule) |
| Omfång: | 368 s. Pocket |
| Orginaltitel: | American power and the new mandarins |
| Serie: | En PAN-bok, 99-0104304-2 |
| Medarbetare: | Lindberg, Magnus K:son, 1909-1983 (översättare) |
| SAB-kod: | Ocf-qa |
| SAB-kod: | Kqa.55 |
| Ämnesord: | Internationella relationer |
| Kategori: | Historia
> Amerika
> 1945-
|
| Kategori: | Samhällsvetenskap och rättsvetenskap
> Statskunskap och politik
> Förenta staterna
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Första sv utg | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12101 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Bradbury, Ray, 1920- |
| Titel: | Oktoberfolket / Ray Bradbury ; övers. av Olov Jonason |
| Förlag/År: | Stockholm : PAN/Norstedt, 1971 ; (Stockholm : Thule) |
| Omfång: | 220, [1] s. Pocket |
| Orginaltitel: | Something wicked this way comes. |
| Serie: | En PAN-bok, 99-0104304-2 |
| Medarbetare: | Jonason, Olov (översättare) |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Hce |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 60 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12102 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Vance, Jack, 1916- |
| Titel: | The languages of Pao / by Jack Vance. |
| Förlag/År: | New York : Ace Books, [1966], c1958. |
| Omfång: | 157 s. ; 17 cm. Pocket |
| Genre: | Science fiction |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Lite snedläst | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12103 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Bester, Alfred |
| Titel: | The dark side of the earth / Alfred Bester. |
| Förlag/År: | London : Pan, 1969, c1964. |
| Omfång: | 171 s. ; 18 cm. Pocket. |
| Anmärkning: | First published in Great Britain as part of: An Alfred Bester omnibus. 1967. |
| Anmärkning: | Unabridged--T. p. |
| ISBN: | 0330023934 |
| Genre: | Science fiction |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12104 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Vance, Jack, 1916- |
| Titel: | Space opera Jack Vance |
| Förlag/År: | [Sevenoaks] Coronet 1982, c1965 |
| Omfång: | 168p 1ill 18cm Pocket. |
| Anmärkning: | Originally published: New York : Daw Books, 1979 |
| ISBN: | 0340267755 |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Heq |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
> Amerikansk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12105 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Vance, Jack, 1916- |
| Titel: | The houses of Iszm / Jack Vance. |
| Förlag/År: | Frogmore, St. Albans, Herts. : Mayflower, 1974, c1964. |
| Omfång: | 126 s. ; 18 cm. Pocket |
| ISBN: | 0583123082 |
| Genre: | Science fiction |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Bra skick Lite sliten. Namnteckning. | 40 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12106 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Björkman-Goldschmidt, Elsa, 1888-1982 |
| Titel: | Harriet Löwenhjelm. |
| Förlag/År: | Stockholm : PAN/Norstedt, 1967 ; (Stockholm : Thule) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 231 s., [4] pl.-bl. : ill. Pocket |
| Serie: | En PAN-bok, 99-0104304-2 |
| SAB-kod: | Gcz Löwenhjelm, Harriet |
| Ämnesord: | Löwenhjelm, Harriet, 1887-1918 |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Särskilda svenska författare
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12107 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Pratchett, Terry, 1948- |
| Titel: | Witches abroad / Terry Pratchett. |
| Förlag/År: | New York : Penguin, 1993, c1991. |
| Omfång: | 320 s. ; 18 cm. Pocket |
| Anmärkning: | A novel of Discworld--Cover. |
| Anmärkning: | A ROC book. |
| Anmärkning: | Cover art by DKS. |
| ISBN: | 0451452259 |
| Medarbetare: | Sweet, Darrell. |
| Genre: | Fantasy |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Bra skick Lätt knögligt omslag | 20 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12108 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Vance, Jack, 1916- |
| Titel: | Tales of the dying Earth / Jack Vance |
| Förlag/År: | London : Millennium, 2000 |
| Omfång: | 744s. ; 20cm Pocket. |
| Serie: | Fantasy masterworks ; 4 |
| Anmärkning: | Contents: The dying Earth - The eyes of the overworld -Cugels saga - Rhialto the Marvellous |
| ISBN: | 1-85798-994-5 |
| Genre: | Fantasy |
| SAB-kod: | He |
| Ämnesord: | Fantasy fiction, American |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Lite slitet omslag, läsveck på ryggen. Alla fyra delar i en volym | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12109 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Fröberg, Jonas, 1972- |
| Titel: | Masonit : de oanade möjligheternas material / av Jonas Fröberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Byggförl., 2004 (Värnamo ; Farsta : Fälth & Hässler) |
| Omfång: | 158, [2] s. : ill. (vissa i färg) ; 20 cm. Häftad |
| ISBN: | 91-7988-253-6 |
| SAB-kod: | Ppacb |
| SAB-kod: | Phh |
| SAB-kod: | Ic-c.5 |
| Ämnesord: | furniture |
| Ämnesord: | history |
| Ämnesord: | sweden |
| Ämnesord: | Träfiberplattor |
| Ämnesord: | fibreboards |
| Ämnesord: | construction materials |
| Ämnesord: | Masonit |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Arkitektur
> Sverige
|
| Kategori: | Teknik, industri och kommunikationer
> Träteknik och träindustri
> Träprodukter
|
| Kategori: | Teknik, industri och kommunikationer
> Byggnadsteknik, byggnadsproduktion, teknisk hygien
> Trä
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 190 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12110 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Le Guin, Ursula K, 1929- |
| Titel: | A fisherman of the inland sea : stories / Ursula K. Le Guin. |
| Förlag/År: | New York : Perennial, 2005. |
| Upplaga: | 1st Perennial ed. |
| Omfång: | 207 s. : ill. ; 21 cm. Pocket. |
| Anmärkning: | A hardcover edition of this book was published in 1994 by HarperPrism--T.p. verso. |
| ISBN: | 0060763515 |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Heq |
| Ämnesord: | Science fiction, American. |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
> Amerikansk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Storpocket | 60 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12111 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Le Guin, Ursula K, 1929- |
| Titel: | Orsinian tales : stories / Ursula K. Le Guin. |
| Förlag/År: | New York : HarperCollins, 2004, c1976. |
| Omfång: | 216 s. ; 21 cm. Pocket. |
| Anmärkning: | Perennial. |
| Anmärkning: | The fountains -- The barrow -- Ile forest -- Conversations at night -- The road east -- Brothers and sisters -- A week in the country -- An die Musik -- The house -- The lady of Moge -- Imaginary countries. |
| ISBN: | 0060763434 |
| Genre: | Fantasy |
| Ämnesord: | Fantasy fiction, American. |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Storpocket | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12112 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Salinger, J D Jerome David) 1919- |
| Titel: | Res takbjälken högt, timmermän och Seymour, en presentation. |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1964 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 179 s. Häftad |
| SAB-kod: | Hce |
| Ämnesord: | Judiska romaner och noveller |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Namnteckning. Första sv utg | 140 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12113 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Salinger, J D Jerome David) 1919- |
| Titel: | Till Esmé - kärleksfullt och solkigt / [översättning av Birgitta Hammar] |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1963 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 210 s. Häftad |
| Orginaltitel: | Nine stories. |
| SAB-kod: | Hce |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex.1: | Bra skick Lätt slitet omslag och lite snedläst. Tillskrift. Första sv utg. | 75 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12114 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Weiss, Peter, 1916-1982 |
| Titel: | Skuggan av kuskens kropp / övers. av Kjell Ekström |
| Förlag/År: | Stockholm : Tiden, 1966 ; (Falköping : Gummesson) |
| Omfång: | 95, [1] s. : ill. Häftad |
| Orginaltitel: | Der Schatten des Körpers des Kutschers. |
| SAB-kod: | Hce |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 85 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12115 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Franzén, Nils-Olof, 1916-1997 |
| Titel: | Mozart och hans värld : en biografi / Nils-Olof Franzén |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1978 ; (Stockholm : Bonniers graf.) |
| Omfång: | 260, [1] s. : ill. ; 22 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-0-043795-6 |
| SAB-kod: | Ijb-fb.45 |
| SAB-kod: | Ijz Mozart, Wolfgang Amadeus |
| Ämnesord: | Mozart, Wolfgang Amadeus, 1756-1791 |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Musik
> Särskilda tonkonstnärer
|
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Musik
> Österrike och Liechtenstein
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Tillskrift. Lite lagersliten framsida. Första sv utg | 95 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12116 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Texter om svensk folkmusik : från Haeffner till Ling / redaktörer: Owe Ronström, Gunnar Ternhag |
| Förlag/År: | Stockholm : Kungl. Musikaliska akad., 1994 ; (Falun : Sahlanders grafiska) |
| Omfång: | 287 s. : ill., kartor, musiknoter ; 25 cm. Häftad |
| Serie: | Kungl. Musikaliska akademiens skriftserie, 0347-5158 ; 81 |
| ISBN: | 91-85428-89-2 |
| Medarbetare: | Ronström, Owe, 1953- (medarbetare) |
| Medarbetare: | Ternhag, Gunnar, 1948- (medarbetare) |
| SAB-kod: | Iju-c |
| Ämnesord: | Folkmusik |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Musik
> Sverige
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Enstaka understrykningar med överstrykningspenna. Namnteckning. | 80 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12117 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Vance, Jack, 1916- |
| Titel: | The dragon masters / by Jack Vance |
| Upplaga: | Originalupplaga 1962 |
| Omfång: | Häftad |
| ISBN: | 0-441-16651-2 |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | He |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Denna utg tr 2003. Innehåller också långnovellen "The last castle" | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12118 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Schoultz, Solveig von, 1907-1996 |
| Titel: | Nalleresan / Solveig von Schoultz ; ill. av Tove Jansson |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren, 1983 ; (Avesta : A.B.M.-tryck) |
| Upplaga: | [Ny, revid. utg.] |
| Omfång: | 128, [10] s. : ill. ; 19 cm Inbunden. |
| Serie: | Glada grodan, 99-0113597-4 |
| ISBN: | 91-29-56019-5 |
| Medarbetare: | Jansson, Tove, 1914-2001 (illustratör) |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | uHc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12119 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Carr, Allen |
| Titel: | Äntligen icke-rökare! : det lätta sättet att sluta röka / Allen Carr ; [översatt av Svante Hansson] |
| Förlag/År: | Täby : Storm, [2003] (Danmark) |
| Omfång: | 208 s. ; 20 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | Allen Carr's easy way to stop smoking |
| ISBN: | 91-974491-0-5 |
| Medarbetare: | Hansson, Svante, 1938- (översättare) |
| SAB-kod: | Ohic |
| Ämnesord: | Rökavvänjning |
| Ämnesord: | Smoking cessation programs |
| Kategori: | Samhällsvetenskap och rättsvetenskap
> Sociala frågor och socialpolitik
> Nikotinfrågor
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 50 kr. |
| Ex.2: | Mycket fint skick | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12120 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Rhys, Jean, 1890-1979 |
| Titel: | Godmorgon, midnatt! / Jean Rhys ; övers.: Annika Preis ; efterskrift: Kerstin Gustafsson |
| Förlag/År: | Göteborg : Stegeland, 1977 ; (Storbritannien) |
| Omfång: | 179 s. ; 21 cm. Inbunden. |
| Orginaltitel: | Good morning, midnight!. |
| ISBN: | 91-7062-278-7 |
| Medarbetare: | Preis, Annika, 1943- (översättare) |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 60 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12121 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Chambers, Aidan |
| Titel: | Klappjakten / Aidan Chambers ; övers. av Bernt Kimmer |
| Förlag/År: | Stockholm : AWE/Geber, 1985 ; (Lund : Lunds pockettryck) |
| Omfång: | 168 s. ; 20 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | The present takers. |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1987 |
| ISBN: | 91-20-07259-7 |
| Medarbetare: | Kimmer, Bernt (översättare) |
| Genre: | Ungdomsböcker |
| SAB-kod: | uHe=c |
| SAB-kod: | Hcg |
| Ämnesord: | Mobbning |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Skönlitteratur för mellanåldern
|
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 65 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12122 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Haglund, Elsa, 1900-1987 |
| Titel: | Jägarfruns kokbok / sammanst. av Elsa Haglund ; under medverkan av Bertil Haglund och Gunnar Brusewitz ; produktion: Anders-Erik Malm |
| Förlag/År: | Stockholm : AWE/Geber : Sv. jägareförb., 1978 ; (Lund : Berling) |
| Upplaga: | 5., genomsedda och något omarb. uppl. |
| Omfång: | 200 s. : ill. ; 22 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-20-06119-6 |
| Medarbetare: | Brusewitz, Gunnar, 1924-2004 (illustratör) |
| Medarbetare: | Haglund, Bertil, 1908-1991 (medarbetare) |
| SAB-kod: | Qcab |
| SAB-kod: | Qcaak |
| Ämnesord: | Kött |
| Ämnesord: | Vilt |
| Ämnesord: | Cookery (Meat) |
| Ämnesord: | Cookery (Game) |
| Kategori: | Ekonomi och näringsväsen
> Hem och hushåll
> Kötträtter
|
| Kategori: | Ekonomi och näringsväsen
> Hem och hushåll
> Matlagning för speciella grupper och ändamål
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 95 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12123 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Nordin, Magnus, 1963- |
| Titel: | Förföljaren / Magnus Nordin |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier Carlsen, 2005 (Falun : Scandbook) |
| Omfång: | 254, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originalupplaga 2005 |
| Anmärkning: | [Ny tr.], 2006 |
| ISBN: | 91-638-4536-9 |
| Genre: | Ungdomsböcker |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hc,u |
| Ämnesord: | Kidnappningar |
| Ämnesord: | Förföljelse |
| Ämnesord: | Försvinna |
| Ämnesord: | Mord |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Förlagsstämpel | 70 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12124 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lindgren, Barbro, 1937- |
| Titel: | Hej hej Mattias. |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren, 1975 ; (Nacka : Esselte Herzog) |
| Upplaga: | 2. uppl. |
| Omfång: | 117 s. Inbunden |
| Serie: | Glada grodan, 99-0113597-4 |
| ISBN: | 91-29-44195-1 |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | uHc |
| SAB-kod: | Hcf |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Småbarnsberättelser och sagor
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 40 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12125 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lindgren, Barbro, 1937- |
| Titel: | Mera om Mattias / Barbro Lindgren ; [omsl. och ill. av förf.] |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren, 1974 ; (Stockholm : Esselte) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 124 s. : ill. ; 20 cm Inbunden. |
| Serie: | Glada grodan, 99-0113597-4 |
| Anmärkning: | 2. tr., 1976 |
| ISBN: | 9129424615 |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | Hc,u |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Småbarnsberättelser och sagor
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 40 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12126 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Blake, William, 1757-1827 |
| Titel: | Dikter och profetior / William Blake ; i urval av Folke Isaksson |
| Förlag/År: | Stockholm : FIB:s lyrikklubb : [Seelig], 1957 ; (Stockholm : Katalog- o. tidskriftstr.) |
| Omfång: | 80, [3] s. : ill. Häftad |
| Serie: | FIB:s lyrikklubbs bibliotek, 0425-5232 ; 35 |
| Medarbetare: | Isaksson, Folke, 1927- (medarbetare) |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Lätt slitet omslag | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12127 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Åhlin, Per, 1931- |
| Titel: | Hundhotellet : en mystisk historia : [vet du vad din hund har för sig, när du inte är hemma?] / Per Åhlin ; [illustrerad med många bilder och skisser ur Per Åhlins tecknade långfilm] |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren, cop. 2000 ; (Danmark) |
| Omfång: | 138, [13] s. : ill. (vissa i färg) ; 18 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 2000 |
| ISBN: | 91-29-65284-7 |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | Hc,u |
| Ämnesord: | Mellanåldersböcker |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Småbarnsberättelser och sagor
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Ou. | 80 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12128 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Orrje, Olle, 1937- |
| Titel: | Ett hav av himmel : dikter / Olle Orrje ; med fyra laveringar av Curt Asker |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1996 ; (Uddevalla : Risberg) |
| Omfång: | 115, [1] s., iv pl.-bl. ; 20 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1996 |
| ISBN: | 91-0-056190-8 |
| Medarbetare: | Asker, Curt, 1930- (illustratör) |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12129 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Wine, Maria, 1912-2003 |
| Titel: | Svarta serenader. |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1967 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 128 s. Häftad |
| SAB-kod: | Hc |
| Ämnesord: | Svensk skönlitteratur |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12130 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Jarry, Alfred, 1873-1907 |
| Titel: | Dagarna och nätterna : en desertörs roman / Alfred Jarry ; översättning: Ingar Gadd och Ylva Lindberg ; efterord: Peter Glas |
| Förlag/År: | Lund : Bakhåll, 2005 (Ungern) |
| Omfång: | 158, [2] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Första svenska upplaga 2005 |
| ISBN: | 91-7742-244-9 |
| Medarbetare: | Gadd, Ingar, 1938- (översättare) |
| Medarbetare: | Lindberg, Ylva, 1970- (översättare) |
| SAB-kod: | Hj.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Franska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 125 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12131 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Hodell, Åke, 1919-2000 |
| Titel: | Skratta pajazzo : roman / Åke Hodell |
| Förlag/År: | Stockholm : Författarförl., 1983 ; (Malmö : Skog) |
| Omfång: | 121 s. : ill. ; 22 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-7054-433-6 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Två naggade hörn | 70 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12132 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Gardner, John, 1926-2007 |
| Titel: | License renewed / John Gardner |
| Förlag/År: | London : Cape, c1981 |
| Omfång: | 270 s. ; 21 cm. Inbunden |
| ISBN: | 0224019414 |
| Genre: | Deckare |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | First edition Fint skick "... Bond points his Saab 900 Turbo (with a lower pollution level than a Bentley) towards the north-west Highlands and the fun begins." | 125 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12133 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Wine, Maria, 1912-2003 |
| Titel: | Vinge : dikter |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1961 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 84 s. Häftad |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Ou | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12134 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Kyrklund, Willy, 1921-2009. |
| Titel: | Berättelser ... / Willy Kyrklund |
| Förlag/År: | Stockholm : Alba, 1979 ; (Lund : Rahm) |
| Omfång: | 267, [1] s. ; 20 cm Inbunden. |
| Serie: | Albatross, 99-0137888-5 |
| Anmärkning: | "Innehåll: Ångvälten ; Hermelinens död ; Den överdrivne älskaren" |
| ISBN: | 91-7458-224-0 |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 120 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12135 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Isaksson, Olov, 1931-1998 |
| Titel: | Äventyr i museibranschen / Olov Isaksson |
| Förlag/År: | Stockholm : Bergh, 1990 ; (Storbritannien) |
| Omfång: | 317 s. : ill. ; 22 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-502-1027-0 |
| SAB-kod: | Lz Isaksson, Olov |
| Ämnesord: | Isaksson, Olov |
| Ämnesord: | Isaksson, Olov 1931- |
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Isaksson, Olov
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 100 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12136 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Weimarck, Torsten, 1943- |
| Titel: | "Solen smälta ner som snö" : essäer i konst: ordens, bildernas, stenarnas / Torsten Weimarck |
| Förlag/År: | Stockholm ; Stehag : Symposion, 1990 ; (Stehag : Atheneum) |
| Omfång: | 411 s. : ill. ; 22 cm. Häftad |
| Serie: | Profiler, 99-0529329-9 |
| ISBN: | 91-7868-182-0 |
| SAB-kod: | Iaa |
| SAB-kod: | Bb |
| Ämnesord: | Konstteori |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Konst
> Konstteori och -estetik
|
| Kategori: | Allmänt och blandat
> Allmänna samlingsverk
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 140 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12137 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Hughes, Ted, 1930-1998 |
| Titel: | Järnkvinnan / Ted Hughes ; översatt av Sven Christer Swahn ; illustrerad av Andrew Davidson |
| Förlag/År: | Stockholm : Sjöstrand, cop. 1994 ; (Södertälje : Fingraf) |
| Omfång: | 97 s. : ill. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | The iron woman. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1994 |
| ISBN: | 91-7574-335-3 |
| Medarbetare: | Davidson, Andrew (illustratör) |
| Medarbetare: | Swahn, Sven Christer, 1933-2005 (översättare) |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | He=c,u |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Skönlitteratur för mellanåldern
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12138 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Van Vogt, A E (Alfred Elton), 1912-2000. |
| Titel: | The wizard of Linn / by A. E. Van Vogt. |
| Förlag/År: | New York : Manor Books, c1962. |
| Omfång: | 176 s. ; 18 cm. Pocket |
| Anmärkning: | Design by Tony Destefano. |
| Anmärkning: | "Manor books ; 15275." |
| Genre: | Science fiction |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12139 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Van Vogt, A E (Alfred Elton), 1912-2000. |
| Titel: | Odjuret : [roman] / A.E. Van Vogt ; översättning: Agneta Sneibjerg |
| Förlag/År: | Bromma : Delta, 1987 ; (Vänersborg : Vänersborgs offset) |
| Omfång: | 204 s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | The beast. |
| Serie: | Delta science fiction, 99-0104301-8 ; 194 |
| ISBN: | 91-7228-363-7 |
| Medarbetare: | Sneibjerg, Agneta (översättare) |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick En smärre skada överst på ryggen | 65 kr. |
| Ex.2: | Mycket fint skick Märke efter prislapp på baksidan. | 90 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12140 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Van Vogt, A E (Alfred Elton), 1912-2000. |
| Titel: | Makten och stjärnorna : [roman] / A. E. Van Vogt ; övers.: Sam J. Lundwall |
| Förlag/År: | Bromma : Delta, 1982 ; (Vänersborg : Vänersborgs boktr.) |
| Omfång: | 175 s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Empire of the atom. |
| Serie: | Delta science fiction, 99-0104301-8 ; 156 |
| ISBN: | 91-7228-310-6 |
| Medarbetare: | Lundwall, Sam J., 1941-. (översättare) |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | He=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Lätt slitet omslag | 95 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12141 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Van Vogt, A E (Alfred Elton), 1912-2000. |
| Titel: | Cargills universum / A.E. Van Vogt ; översättning: Sam J. Lundwall |
| Förlag/År: | Bromma : Fakta & fantasi, 1986 ; (Vänersborg : Vänersborgs offset) |
| Omfång: | 160 s. ; 21 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | The universe maker. |
| Serie: | JVM-serien, 99-0585981-0 |
| ISBN: | 91-86222-07-4 |
| Medarbetare: | Lundwall, Sam J., 1941-. (översättare) |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 90 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12142 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Van Vogt, A E (Alfred Elton), 1912-2000. |
| Titel: | Vapenhandlarna från Isher : [roman] / A. E. van Vogt ; övers.: Bo Johnson |
| Förlag/År: | Bromma : Delta, 1980 ; (Malmö : Skog) |
| Omfång: | 193 s. ; 20 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | The weapon shops of Isher. |
| Serie: | Delta science fiction, 99-0104301-8 ; 115 |
| ISBN: | 91-7228-240-1 |
| Medarbetare: | Johnson, Bo (översättare) |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 60 kr. |
| Ex.2: | Mycket fint skick | 70 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12143 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Van Vogt, A E (Alfred Elton), 1912-2000. |
| Titel: | Duell i världsrymden : galaxiderna anfaller / A. E. van Vogt ; från engelskan av Allan Fredriksson |
| Förlag/År: | Malmö : Bergh, cop. 1970 |
| Omfång: | 195 s. Häftad |
| Orginaltitel: | The war against the rull. |
| Serie: | Berghs SF-serie, 99-0125655-0 ; 2 |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Första (och enda) sv utg | 140 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12144 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Van Vogt, A E (Alfred Elton), 1912-2000. |
| Titel: | Uppdrag i världsrymden / [Övers. av H.-K. Rönblom] |
| Förlag/År: | Stockholm : O. Eklund, 1953 |
| Omfång: | 251s. Häftad |
| Orginaltitel: | Mission interplanetary. |
| Genre: | Science fiction |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Märke efter prislapp på baksidan. Första sv utg. Ovanlig. | 200 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12145 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Van Vogt, A E (Alfred Elton), 1912-2000. |
| Titel: | Destination universum / A. E. Van Vogt ; [översättning till svenska av Gösta Jungholm] |
| Förlag/År: | Stockholm : Lindqvist, 1954 |
| Omfång: | 185 s. Häftad |
| Serie: | Atomböckerna, 99-1789810-7 |
| Medarbetare: | Jungholm, Gösta (översättare) |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Hcee.016 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Mindre bra skick Rätt sliten, några skador på ryggen. Första (och enda) sv utg. Ovanlig. | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12146 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Mardrömmen ur djupen / A.E. Van Vogt. |
| Förlag/År: | Stockholm : B. Wahlström, 1973 ; (Falun : B. Wahlström) |
| Upplaga: | 119 s. , 13 cm |
| Omfång: | Pocket |
| Orginaltitel: | The microscopic giants. |
| Orginaltitel: | The sea thing. |
| Anmärkning: | Wahlströms minipocket |
| Anmärkning: | "Innehåll: 2 noveller. De mikroskopiska jättarna / Paul Ernst ; [övers.: Tommy Schinkler]. Mardrömmen ur djupen / A.E. Van Vogt." |
| Medarbetare: | Larsson, Eva (översättare) |
| Medarbetare: | Ernst, Paul, 1866-1933. De mikroskopiska jättarna |
| Medarbetare: | Van Vogt, Alfred Elton. Mardrömmen ur djupen |
| Medarbetare: | Schinkler, Tommy (översättare) |
| Genre: | Science fiction |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick | 20 kr. |
| Ex.2: | Fint skick | 25 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12147 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Van Vogt, A E (Alfred Elton), 1912-2000. |
| Titel: | Monstret från rymden / A E Van Vogt |
| Förlag/År: | Stockholm : B. Wahlström, 1973 ; (Falun : B. Wahlström) |
| Omfång: | Pocket |
| Serie: | Wahlströms minipocket |
| Anmärkning: | Innehåller 2 noveller Odjuret på mars / A E Van Vogt & Monstret från rymden / Groff Conklin |
| Genre: | Science fiction |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 25 kr. | Såld! |
| Ex.2: | Bra skick Lätt böjd | 20 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12148 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Heinlein, Robert A (Robert Anson), 1907-1988. |
| Titel: | Time enough for love : the lives of Lazarus Long / Robert A. Heinlein. |
| Förlag/År: | New York : Ace Books, 1988, c1973. |
| Omfång: | xvii, 589 s. ; 18 cm. Pocket |
| ISBN: | 0441810764 |
| Genre: | Science fiction |
| Ämnesord: | Space and time |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Bra skick | 40 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12149 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Heinlein, Robert A (Robert Anson), 1907-1988 |
| Titel: | Beyond this horizon / Robert Heinlein |
| Förlag/År: | St Albans : Panther, 1967 |
| Omfång: | 204 s. ; 18 cm. Pocket. |
| Serie: | Panther science fiction |
| Anmärkning: | "Originally published: Reading, Pa. : Fantasy Press, 1948 ; London : Sidgwick and Jackson, 1966" |
| ISBN: | 0586023488 |
| Genre: | Science fiction |
| Ämnesord: | Fiction in English |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Blekt rygg | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12150 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Heinlein, Robert A (Robert Anson), 1907-1988 |
| Titel: | Between planets / Robert A. Heinlein |
| Förlag/År: | London : New English Library, 1977 |
| Omfång: | 174 s. ; 18 cm. Pocket. |
| Anmärkning: | This new edition November 1977 |
| Anmärkning: | Originally published, New York: Scribner, 1951 |
| ISBN: | 0450035840 |
| Genre: | Science fiction |
| Ämnesord: | Fiction in English, 1900- Texts |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 40 kr. |
| Ex. 2: | Bra skick Lätt sliten. Denna utg tr 1971. Annat omslag. | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12151 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Molière, 1622-1673 |
| Titel: | Den girige / Jean Baptiste Moliêre ; i svensk tolkning av Gunnar Tilander |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1966 ; (Halmstad : Hallandsposten) |
| Omfång: | 98 s. ; 19 cm. Pocket |
| Serie: | W & W-serien, 0509-5069 ; 123 |
| Anmärkning: | Omslag av Per Åhlin |
| Medarbetare: | Tilander, Gunnar, 1894-1973 (översättare) |
| SAB-kod: | Hce.02 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Dramatik
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Namnteckning | 45 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12152 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Goulart, Ron, 1933- |
| Titel: | Spacehawk, inc. / Ron Goulart. |
| Förlag/År: | New York : DAW Books, 1974. |
| Omfång: | 160 s. ; 18 cm. Pocket |
| Serie: | DAW=sf books ; no. 132 |
| Anmärkning: | UQ1149. |
| Anmärkning: | Cover art by Hans Arnold. |
| Anmärkning: | Illustrated frontispiece by Jack Gaughan. |
| Medarbetare: | Arnold, Hans, 1925- |
| Medarbetare: | Gaughan, Jack. |
| Genre: | Science fiction |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | First edition Fint skick | 30 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12154 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Vik, Merri, pseud. för Ester Ringnér-Lundgren |
| Titel: | Vilken skiva, Lotta! / Merri Vik |
| Förlag/År: | Stockholm : B. Wahlström, 1967 |
| Upplaga: | 4. uppl. |
| Omfång: | 139 s. Inbunden |
| Serie: | B. Wahlströms ungdomsböcker, 99-0117885-1 ; 1056 |
| Genre: | Ungdomsböcker |
| SAB-kod: | uHc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Skönlitteratur för mellanåldern
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Denna utg 5: e uppl. tr 1974 | 40 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12155 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Kerouac, Jack, 1922-1969 |
| Titel: | På drift / Jack Kerouac ; [övers.: Jan Nyström och Lars Wilson] |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren, 1980 ; (Stockholm : Gotab) |
| Upplaga: | [Ny utg.], 2. uppl. |
| Omfång: | 310, [1] s. ; 19 cm. Pocket |
| Orginaltitel: | On the road. |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1980 (Malmö : Gotab) |
| Anmärkning: | 1. uppl. utg. i serien Trend pocket |
| ISBN: | 91-29-54133-6 |
| Medarbetare: | Nyström, Jan (översättare) |
| Medarbetare: | Wilson, Lars (översättare) |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Bra skick Lätt sliten. Namnstämpel. | 40 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12156 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Paretsky, Sara, 1947- |
| Titel: | Svartlistad / Sara Paretsky ; översättning: Ulf Gyllenhak |
| Förlag/År: | Stockholm : Ordfront, 2006 (Uddevalla : Mediaprint) |
| Omfång: | 463, [1] s. ; 23 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Första svenska upplaga 2006 |
| ISBN: | 978-91-7037-177-6 |
| ISBN: | 91-7037-177-6 |
| Medarbetare: | Gyllenhak, Ulf, 1958- (översättare) |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Heq.01=c |
| Ämnesord: | Skönlitteratur |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 70 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12157 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Brooks, Cleanth |
| Titel: | William Faulkner : the Yoknapatawpha country / Cleanth Brooks |
| Förlag/År: | New Haven, Conn. : Yale Univ. Press, 1963 |
| Omfång: | 499 s. Häftad |
| SAB-kod: | Geq.5 |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Engelsk litteraturhistoria
> 1900-talet
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Lätt slitet omslag | 120 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12158 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Toijer-Nilsson, Ying, 1924- |
| Titel: | Minnet av igår / Ying Toijer-Nilsson |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren, 1990 ; (Simrishamn : Grafo tr.) |
| Omfång: | 220, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Serie: | Skrifter / utgivna av Svenska barnboksinstitutet, 0347-5387 ; 36 |
| Anmärkning: | Sammanfattning på engelska med titeln: Calling back yesterday |
| ISBN: | 91-29-59613-0 |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | Gc.092 |
| SAB-kod: | Gc.55 |
| SAB-kod: | G.092 |
| Ämnesord: | Svensk barn- och ungdomslitteratur |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Barn- och ungdomslitteratur
|
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> 1955-
|
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Barn- och ungdomslitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Ett naggat hörn | 100 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12159 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Toole, FX |
| Titel: | Million dollar baby : berättelser från ringhörnan / F.X. Toole ; till svenska av Einar Heckscher |
| Förlag/År: | Rimbo : Fischer & Co, 2005 (Finland) |
| Omfång: | 238, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Första svenska upplaga 2005 |
| ISBN: | 91-85183-15-6 |
| Medarbetare: | Heckscher, Einar, 1938 (översättare) |
| SAB-kod: | Heq.016=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 80 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12160 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Martinson, Moa, 1890-1964 |
| Titel: | Rågvakt / Moa Martinson |
| Förlag/År: | Stockholm : Legenda, 1986 ; (Finland) |
| Upplaga: | [Ny utg.] / 2. uppl. |
| Omfång: | 219, [1] s. ; 21 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | 1. uppl. utg. på Askild & Kärnekulls förl. |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 3. uppl., 1987 |
| ISBN: | 91-582-0948-4 |
| SAB-kod: | Hc |
| Ämnesord: | 1800-talet |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Lätt naggat omslag. Stämpel. | 60 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12161 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Rådström, Pär, 1925-1963 |
| Titel: | Sommargästerna : provisoriska memoarer |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1960 |
| Omfång: | 218 s. Inbunden |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Lätt naggat omslag. Ou. | 125 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12162 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Dahl, Arne, 1963- |
| Titel: | Europa blues : kriminalroman / Arne Dahl |
| Förlag/År: | Malmö : Bra böcker, 2001 ; (Falun : AIT Falun AB) |
| Omfång: | 341 s. ; 23 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 2001 |
| Anmärkning: | Även med tryckår: [Ny tr.], 2002 |
| ISBN: | 91-7133-805-5 |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hc |
| Ämnesord: | Deckare |
| Ämnesord: | Polisroman |
| Ämnesord: | Stockholm |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Ett naggat hörn. Ou | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12163 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Dahl, Arne, 1963- |
| Titel: | De största vatten : kriminalroman / Arne Dahl |
| Förlag/År: | Malmö : Bra böcker, 2002 (Falun ; Scandbook) |
| Omfång: | 350 s. ; 23 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 2002 |
| ISBN: | 91-7133-891-8 |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hc |
| Ämnesord: | Deckare |
| Ämnesord: | Kriminalroman |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Ou | 65 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12164 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Greene, Graham, 1904-1991 |
| Titel: | En känsla av verklighet / övers. av Torsten Blomkvist |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1963 ; (Stockholm : Norstedt) |
| Omfång: | 167, [1] s. Häftad |
| Orginaltitel: | A sense of reality. |
| SAB-kod: | Hce |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Lätt slitet omslag.Namnteckning. Första (och enda) sv utg | 100 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12165 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Kjellberg, Lennart, 1913-2004 |
| Titel: | Den klassiska romanens Ryssland / Lennart Kjellberg ; med teckningar av Per-Olof Olsson efter äldre stick och gravyrer |
| Förlag/År: | Stockholm : Almqvist & Wiksell, 1964 ; (Uppsala : A & W) |
| Omfång: | 187 s. : ill. Häftad |
| Serie: | Slaviskt kursbibliotek, 99-0847942-3 |
| Medarbetare: | Olson, Per-Olof 1915-1991 (illustratör) |
| SAB-kod: | Kt-ma.4 |
| Ämnesord: | Ryska litteraturen , Rysk litteratur |
| Kategori: | Historia
> Allmän kulturhistoria
> Ryssland (inkl f d Sovjetunionen)
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Ett veck på omslagets baksida. Ou. | 120 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12166 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Woolf, Virginia, 1882-1941 |
| Titel: | Mrs Dalloway / Virginia Woolf ; översättning: Else Lundgren |
| Upplaga: | Första svenska upplaga 1977 |
| Omfång: | Inbunden |
| ISBN: | 91-37-10080-7 |
| ISBN: | 91-0-057405-8 |
| ISBN: | 91-0-010233-4 |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Denna utg. Expressen / Bonniers (2007) | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12167 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Fante, John |
| Titel: | Vänta till våren, Bandini / John Fante ; översättning av Einar Heckscher |
| Förlag/År: | Stockholm : AWE/Geber, 1990 ; (Södertälje : Fingraf) |
| Omfång: | 248, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Wait until spring, Bandini. |
| ISBN: | 91-20-07779-3 |
| Medarbetare: | Heckscher, Einar, 1938- (översättare) |
| SAB-kod: | He.01=c |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Lätt trasigt omslag. Första (och enda) sv utg. | 150 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12168 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Francis, Dick |
| Titel: | Risk : [thriller] / Dick Francis ; övers. av Astrid Lundgren |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1980 ; (Malmö : Norden) |
| Omfång: | 221, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Risk. |
| ISBN: | 91-46-13664-9 |
| Medarbetare: | Lundgren, Astrid (översättare) |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Skyddsomslag trasigt Bra skick | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12169 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Nichols, Beverley |
| Titel: | Förtrollade floden / Beverley Nichols ; ill.: Tor Morisse ; övers.: Eva Imber-Liljeberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Läseleket, 1985 ; (Vänersborg : Vänersborgs offset) |
| Omfång: | 208 s. : ill. ; 20 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Tidigare utg. i annan övers. Den tredje boken om Fröken Smith. |
| ISBN: | 91-86196-19-7 |
| Medarbetare: | Morisse, Tor, 1947- (illustratör) |
| Medarbetare: | Imber-Liljeberg, Eva (översättare) |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | uHe=c |
| Ämnesord: | Häxor |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Skönlitteratur för mellanåldern
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 125 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12170 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Claesson, Stig, 1928-2008. |
| Titel: | Samtal på ett fjärrtåg : [en berättelse] |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1972 ; (Malmö : Beyrond) |
| Omfång: | 142 s. Häftad |
| ISBN: | 91-0-037635-3 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Lätt snedläst och lite blekt. Ou. | 85 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12171 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Andrén, Erik, 1904-1984 |
| Titel: | Möbelstilarna : en handbok i den svenska möbel- och inredningskonstens historia / Erik Andrén |
| Förlag/År: | Stockholm : Saxon & Lindström, 1961 ; (Stockholm : Saxon & Lindström) |
| Upplaga: | 4., tillök. uppl. |
| Omfång: | 279, [1] s., 8 pl.-bl. Inbunden |
| SAB-kod: | Ihhb-c |
| Ämnesord: | Möbelkonst |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Konsthantverk
> Möbelkonst
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Naggat skyddsomslag. Namnteckning | 120 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12172 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Adlard, Mark |
| Titel: | Helt om! : [roman] / till svenska av Sven Christer Swahn |
| Förlag/År: | Malmö : Bernce, 1974 ; (Uddevalla : Bohusläns graf.) |
| Omfång: | 253 s. Häftad |
| Orginaltitel: | Volteface. |
| ISBN: | 91-500-0330-5 |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Lite sliten | 40 kr. |
| Ex.2: | Mycket fint skick | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12173 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Linde, Gunnel, 1924- |
| Titel: | Eva-sjam och Nalle / Gunnel Linde |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1968 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 122 s. Inbunden |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | uHc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Skönlitteratur för mellanåldern
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Fortsättningen på Eva-sjams land. Ou. (Enda utg som finns) | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12174 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Christin, Pierre |
| Titel: | Stjärnlös värld / text: P. Christin ; bild: J.-C. Mezières ; svensk text: Roland Adlerberth |
| Förlag/År: | Stockholm : Carlsen/if, 1975 |
| Upplaga: | 1. uppl. |
| Omfång: | 48 s. : ill. Tidskrift |
| Orginaltitel: | Le pays sans étoile. |
| ISBN: | 91-510-0716-9 |
| Medarbetare: | Mezières, Jean-Claude (illustratör) |
| Medarbetare: | Adlerberth, Roland, 1923-1993 (översättare) |
| Genre: | Serier |
| SAB-kod: | Hci |
| Ämnesord: | Tecknade serier |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Tecknade serier
|
|
|
| Ex.1: | Bra skick Sliten rygg. | 70 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12175 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Picasso, Pablo, 1881-1973 |
| Titel: | Pablo Picasso : [Moderna museet, Stockholm 15/10 1988-8/1 1989] / [katalogredaktör: Lars Nittve] ; [översättningar: Tua Waern, Nina Öhman] |
| Förlag/År: | Stockholm : Moderna museet, 1988 ; (Uddevalla : Bohusläningen) |
| Omfång: | 247 s. (247, [1] s.) : ill. (vissa i färg) ; 25 cm Inbunden. |
| Serie: | Moderna museets utställningskatalog, 0347-9196 ; 222 |
| Anmärkning: | Delvis övers. från franska |
| Anmärkning: | S. 225-232: Litteratur om och av Pablo Picasso på svenska / sammanställning: Margit Hoffman |
| ISBN: | 91-7100-349-5 |
| Medarbetare: | Nittve, Lars, 1953- (medarbetare) |
| Medarbetare: | Waern, Tua (översättare) |
| Medarbetare: | Öhman, Nina, 1944- (översättare) |
| SAB-kod: | Ibz Picasso, Pablo |
| Ämnesord: | Picasso, Pablo, 1881-1973 |
| Ämnesord: | Konsthistoria |
| Ämnesord: | Biografi |
| Ämnesord: | Picasso |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Konsthistoria
> Särskilda konstnärer
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 150 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12176 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Butler, Carl, 1929- |
| Titel: | Ät gott med Carl Butler , [Allt från fågel till fisk] |
| Förlag/År: | Stockholm : Askild & Kärnekull, 1978 ; (Spanien) |
| Omfång: | 95, [1] s. : ill. ; 31 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | "Även tillg. med tryckår: 2. uppl., 1978 ; 3. uppl., 1980 med felaktigt ISBN 91-958-0062-2" |
| ISBN: | 91-7008-904-3 |
| SAB-kod: | Qcaa |
| Kategori: | Ekonomi och näringsväsen
> Hem och hushåll
> Matlagning
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12177 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Tjernström, Sofia, 1969- |
| Titel: | Keramik i arkitekturen / Sofia Tjernström ; [medarbetare: Åsa Lindberger af Wåhlberg ; fotografier och teckningar: Sofia Tjernström ...] |
| Förlag/År: | Stockholm : Byggförl., 2003 (Laholm : Trydell) |
| Omfång: | 319, [1] s. : ill. (huvudsakligen i färg) ; 25 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Sammanfattning på engelska med titeln: Ceramics in architecture |
| ISBN: | 91-7988-211-0 |
| Medarbetare: | Lindberger af Wåhlberg, Åsa, 1970- (medarbetare) |
| SAB-kod: | Ic |
| SAB-kod: | Ihfa |
| Ämnesord: | Keramik |
| Ämnesord: | Arkitektur |
| Ämnesord: | Kakelugnar |
| Ämnesord: | Keramik |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Arkitektur
|
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Konsthantverk
> Keramik
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 300 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12178 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Barks, Carl, 1901-2000 |
| Titel: | Walt Disney's Kalle Anka : ett urval äventyr. [D. 1], [1934-1984] / [övers. av Karin Wiberg ...] |
| Förlag/År: | Malmö : Hemmets journal, [1984] ; (Danmark) |
| Omfång: | 196, [3] s. : ill. Inbunden. |
| Anmärkning: | 1998-: Malmö : Egmont serieförl. |
| Anmärkning: | Övers. från engelska |
| ISBN: | 91-7674-217-2 |
| Medarbetare: | Wiberg, Karin (översättare) |
| Genre: | Serier |
| SAB-kod: | Hci |
| Ämnesord: | Tecknade serier |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Tecknade serier
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 150 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12179 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Gullberg, Eva, 1973- |
| Titel: | Musikens ängel / Eva Gullberg |
| Förlag/År: | Västerås : Författarhuset, 1998 ; (Falun : Scandbook) |
| Omfång: | 394 s. ; 24 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1998 |
| ISBN: | 91-973388-1-8 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Lätt naggat omslag. Ou. Ovanlig. | 100 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12180 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Alexander, Lloyd |
| Titel: | De trennes bok / Lloyd Alexander ; [övers.: Karin Strandberg] |
| Förlag/År: | Stockholm : Sjöstrand, 1981 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 170, [3] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | The book of three. |
| Anmärkning: | "Även tillg. med tryckår: 2. uppl., 1983 ; 3. uppl., 1985" |
| ISBN: | 91-7574-035-4 |
| Medarbetare: | Strandberg, Karin (översättare) |
| Genre: | Fantasy |
| Genre: | Ungdomsböcker |
| SAB-kod: | uHce |
| SAB-kod: | Hcg |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Skönlitteratur för mellanåldern
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 70 kr. | Såld! |
| Ex.2: | Mycket fint skick Märke efter prislapp | 65 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12181 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Westö, Kjell, 1961- |
| Titel: | Där vi en gång gått : en roman om en stad och om vår vilja att bli högre än gräset / Kjell Westö |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 2006 (Finland) |
| Omfång: | 508, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originalupplaga i Finland 2006 |
| Anmärkning: | 2. tr., 2007 |
| ISBN: | 978-91-1-301573-6 |
| ISBN: | 91-1-301573-7 |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Hcd.01 |
| Ämnesord: | Romaner |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Finlandssvensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Lätt naggat omslag | 130 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12182 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Wiklund, Ebert, 1930- |
| Titel: | Kisarna, krubbet och klyket : Söder på 40-talet / Ebert Wiklund |
| Förlag/År: | Stockholm : Fischer, 1999 ; (Finland) |
| Omfång: | 295 s. ; 20 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-7054-898-6 |
| Genre: | Stockholmiania |
| SAB-kod: | Lz Wiklund, Ebert |
| SAB-kod: | Fc.042 |
| SAB-kod: | Lz wiklund, Ebert |
| SAB-kod: | Ncaa |
| Ämnesord: | Wiklund, Ebert |
| Ämnesord: | Wiklund, Ebert 1930- |
| Ämnesord: | Stockholmsslang Söderslang |
| Ämnesord: | Södermalm |
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Wiklund, Ebert
|
| Kategori: | Språkvetenskap
> Svenska
> Slang och talspråk
|
| Kategori: | Geografi
> Sverige
> Stockholm och Stockholms län
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 200 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12183 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Ehrenberg, Johan, 1957- |
| Titel: | Aileme : befrielsens tid / Johan Ehrenberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Onsdag, 2005 (Korsnäs : Scandbook) |
| Upplaga: | 1. uppl. |
| Omfång: | 563, [1] s. ; 22 cm. Inbunden |
| Anmärkning: | Originalupplaga 2005 |
| ISBN: | 91-975433-3-0 |
| Genre: | Fantasy |
| SAB-kod: | Hc |
| Ämnesord: | Svensk skönlitteratur |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Ou. | 80 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12184 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Jäderlund, Ann, 1955- |
| Titel: | I en cylinder i vattnet av vattengråt : [dikter] : (1967-78) / Ann Jäderlund |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 2006 (Uddevalla : Mediaprint) |
| Omfång: | 95, [1] s. ; 18 cm. Häftad |
| Anmärkning: | Originalupplaga 2006 |
| ISBN: | 91-0-010595-3 |
| Genre: | Lyrik |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Märke efter prislapp på baksidan | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12185 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Woolrich, Cornell, 1903-1968. |
| Titel: | Brud i svart / Cornell Woolrich ; [översättning: Nils Jacobsson] |
| Förlag/År: | Stockholm : B. Wahlström, 1970 |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 255 s. Kartonnage |
| Orginaltitel: | The bride wore black. |
| Serie: | Månadsdeckaren, 99-0104634-3 ; 174 |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12186 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Hesslind, Lars, 1935- |
| Titel: | Stormvarning / Lars Hesslind |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1987 ; (Lund : Lunds pockettr.) |
| Omfång: | 317 s. ; 20 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | "Nybearb. utg. av förf:s: Ballong i topp ; Styv kuling" |
| ISBN: | 91-1-875072-9 |
| Genre: | Ungdomsböcker |
| SAB-kod: | Hc,u |
| Ämnesord: | Segling |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Skönlitteratur för mellanåldern
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 70 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12187 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Noll, Ingrid |
| Titel: | Den lömska apotekerskan / Ingrid Noll ; översättning: Dorothee Sporrong |
| Förlag/År: | Stockholm : Forum, 1995 ; (Borås : Centraltr.) |
| Omfång: | 280, [1] s. ; 18 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Die Apothekerin. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1995 |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1996 |
| ISBN: | 91-37-10704-6 |
| Medarbetare: | Sporrong, Dorothee (översättare) |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hf.01=c |
| SAB-kod: | Hcef.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Tyska och jiddisch
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12188 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Norton, Mary, 1903-1992 |
| Titel: | Pojken och lånarna / Mary Norton ; illustrerad av Ilon Wikland ; översättning av Cilla Johnson |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1955 |
| Omfång: | 187 s. : ill. Inbunden |
| Serie: | Regnbågsböckerna (Stockholm), 99-1879644-8 |
| Medarbetare: | Wikland, Ilon, 1930- (illustratör) |
| Medarbetare: | Johnson, Cilla, 1911-2002 (översättare) |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | Hce,u |
| SAB-kod: | He=c,u |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Ett naggat hörn. Lite smutsig baksida. Namnteckning. 11:e-14:e tus | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12189 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Carr, John Dickson, 1906-1977 |
| Titel: | Korn åt små fåglar : detektivroman / John Dickson Carr ; övers. av Sven Bergström |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1959 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 217, [1] s. Inbunden |
| Orginaltitel: | Fire, burn!. |
| Anmärkning: | Omlag av Per Beckman |
| Medarbetare: | Bergström, Sven (översättare) |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hce |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Privat (?) klotband. Med båda omslagen medinbundna. | 150 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12190 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Wallace, Edgar, 1875-1932 |
| Titel: | Mannen utan namn. |
| Förlag/År: | Stockholm : J. Hasselgren, 1943 |
| Upplaga: | [Ny uppl.] |
| Omfång: | 190s. Inbunden |
| Orginaltitel: | The man from nowhere. |
| Anmärkning: | Bemynd. övers. från engelskan |
| Anmärkning: | Föreg. uppl. 1941 |
| Genre: | Deckare |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Privat hfr bnd med främre omslaget medinbundet. denna utg tr 1941 | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12191 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Rice, Anne, 1941- |
| Titel: | Djävulens frestelser : femte delen i Vampyrkrönikan / Anne Rice ; översättning: Annika Preis |
| Förlag/År: | Stockholm : Forum, 1997 ; (Smedjebacken : Smegraf) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 386, [1] s. ; 24 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | Memnoch, the devil. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1996 |
| ISBN: | 91-37-11216-3 |
| Medarbetare: | Preis, Annika, 1943- (översättare) |
| Genre: | Skräck |
| SAB-kod: | Heq.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Ovanlig | 160 kr. | Såld! |
| Ex.2: | Mycket fint skick Denna utg tr 1996. Första sv utg. Ovanlig | 190 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12192 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Rice, Anne, 1941- |
| Titel: | En vampyrs bekännelse / Anne Rice ; översättning: Annika Preis |
| Förlag/År: | Stockholm : Forum, 1994 ; (Finland) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 347, [1] s. ; 24 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Interview with the vampire. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1977. Första uppl. i denna version 1990. - Även utg. med titeln: Samtal med vampyren |
| Anmärkning: | "Även tillg. med tryckår: [Ny tr.], 1995 ; [Ny tr.], 1996 (Falun : Scandbook)" |
| ISBN: | 91-37-10581-7 |
| Medarbetare: | Preis, Annika, 1943- (översättare) |
| Genre: | Skräck |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Namnteckning | 65 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12193 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Eco, Umberto, 1932- |
| Titel: | Foucaults pendel : [roman] / Umberto Eco ; översättning av Eva Alexanderson |
| Förlag/År: | Stockholm : Bromberg, 1989 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 650, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Il pendolo di Foucault. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1989 |
| ISBN: | 91-7608-440-X |
| Medarbetare: | Alexanderson, Eva, 1911-1994 (översättare) |
| SAB-kod: | Hi.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Italienska
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Lätt naggat omslag | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12194 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Mårtenson, Jan, 1933- |
| Titel: | Mord i Gamla stan : mordvandringar med Johan Kristian Homan / Jan Mårtenson |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 2002 (Finland) |
| Omfång: | 229, [3] s. : färgill. ; 22 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-46-20094-0 |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Gcz Mårtenson, Jan |
| SAB-kod: | Ncaa |
| Ämnesord: | Homan, Johan Kristian (fiktiv gestalt) |
| Ämnesord: | Romanfigurer |
| Ämnesord: | Stockholm |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Särskilda svenska författare
|
| Kategori: | Geografi
> Sverige
> Stockholm och Stockholms län
|
|
|
| Ex.1: | Orginalutgåva (enda utgåvan som finns) Mycket fint skick Kartonnage. | 175 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12195 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lévi-Strauss, Claude, 1908- |
| Titel: | Spillror av paradiset / Claude Lévi-Strauss |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1959 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 301, [1] s., 8 pl.-bl. : ill. Häftad |
| Orginaltitel: | Tristes tropiques. |
| Anmärkning: | Senare utg. m. tit.: Kulturspillror |
| SAB-kod: | Mqdt |
| SAB-kod: | Nqdd.07 |
| Kategori: | Etnografi, socialantropologi och etnologi
> Amerika
> Indianerna i Sydamerika
|
| Kategori: | Geografi
> Amerika
> Reseskildringar
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Exlibris. Lätt slitet omslag. | 125 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12196 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Schön, Ebbe, 1929- |
| Titel: | De döda återvänder : folktro om tillvarons gränsland / Ebbe Schön |
| Förlag/År: | Stockholm : Prisma, 2000 ; (Smedjebacken : Fälth & Hässler) |
| Omfång: | 239, [1] s., [8] pl.-bl. i färg : ill. ; 24 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-518-3258-5 |
| SAB-kod: | Mzd-c |
| SAB-kod: | M |
| Ämnesord: | Spöken |
| Ämnesord: | Övernaturliga väsen |
| Ämnesord: | Döden |
| Ämnesord: | Spöktro |
| Ämnesord: | Death |
| Kategori: | Etnografi, socialantropologi och etnologi
> folktro och folkseder
> Övertro och magi
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 150 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12197 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Wikström, Owe, 1945- |
| Titel: | Om heligheten : helighetens envisa vägran att försvinna : religionspsykologiska perspektiv / Owe Wikström |
| Förlag/År: | Stockholm : Natur och kultur, 1993 ; (Stockholm : Graphic Systems) |
| Omfång: | 215, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | "Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1994 ; 3. tr., 1997" |
| ISBN: | 91-27-03557-3 |
| SAB-kod: | C:do |
| Ämnesord: | det heliga |
| Kategori: | Religion
> Religionspsykologi
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Namnteckning. En större reva i skyddsomslaget. | 90 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12198 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Fossum, Karin, 1954- |
| Titel: | Svarta sekunder / Karin Fossum ; översättning: Helena och Ulf Örnkloo |
| Förlag/År: | Stockholm : Forum, 2002 (Smedjebacken : Fälth & Hässler) |
| Omfång: | 218, [1] s. ; 24 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Svarte sekunder |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 2002 |
| Anmärkning: | "Även med tryckår: 2. tr., 2003 ; 3. tr., 2004" |
| ISBN: | 91-37-12167-7 |
| Medarbetare: | Örnkloo, Helena, 1973- (översättare) |
| Medarbetare: | Örnkloo, Ulf, 1934- (översättare) |
| SAB-kod: | Hdb.01=c |
| Ämnesord: | Kriminalroman |
| Ämnesord: | Deckare |
| Ämnesord: | Norge |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Norska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Första sv utg | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12199 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Bjurman, Eva Lis, 1931- |
| Titel: | Catrines intressanta blekhet : unga kvinnors möten med de nya kärlekskraven 1750-1830 / Eva Lis Bjurman |
| Förlag/År: | Eslöv : B. Östlings bokförl. Symposion, 1998 ; (Stehag : Brutus Östlings Symposion) |
| Omfång: | 271 s. ; 23 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Med sammanfattning på engelska |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1998 |
| Anmärkning: | Diss. Lund : Univ. |
| ISBN: | 91-7139-381-1 |
| SAB-kod: | Ku |
| SAB-kod: | Ohja:k |
| SAB-kod: | Ku-c.43 |
| SAB-kod: | Ku-c.46 |
| SAB-kod: | Ohja-c:k.43 |
| SAB-kod: | Ohja-c:k.46 |
| SAB-kod: | Ohja-k.46 |
| SAB-kod: | K |
| Ämnesord: | Genusprojektet |
| Ämnesord: | Äktenskap |
| Ämnesord: | Social ställning |
| Ämnesord: | Bildning |
| Ämnesord: | Historia |
| Ämnesord: | Äktenskapet |
| Ämnesord: | Kvinnor |
| Ämnesord: | Äktenskapet |
| Ämnesord: | Kärlek |
| Ämnesord: | Medelklassen |
| Ämnesord: | 1700-talet |
| Ämnesord: | 1800-talet |
| Ämnesord: | Kärlek |
| Ämnesord: | Medelklassen |
| Ämnesord: | Biografier |
| Kategori: | Samhällsvetenskap och rättsvetenskap
> Sociala frågor och socialpolitik
> Kvinnohistoria
|
| Kategori: | Historia
> Allmän socialhistoria
> 1700-talet
|
| Kategori: | Historia
> Allmän socialhistoria
> 1800-talet
|
| Kategori: | Samhällsvetenskap och rättsvetenskap
> Sociala frågor och socialpolitik
> Kvinnofrågor
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 125 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12200 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Boye, Karin, 1900-1941 |
| Titel: | Ett verkligt jordiskt liv : brev / Karin Boye ; urval och kommentarer: Paulina Helgeson |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 2000 ; (Falun : AIT Falun AB) |
| Omfång: | 345, [1] s. : ill. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 4/5. tus., 2001 |
| ISBN: | 91-0-057138-5 |
| Medarbetare: | Helgeson, Paulina, 1970- (medarbetare) |
| SAB-kod: | Gcz Boye, Karin |
| Ämnesord: | Boye, Karin, 1900-1941 |
| Ämnesord: | Författare |
| Ämnesord: | 1900-talet |
| Ämnesord: | Sverige |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Särskilda svenska författare
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 145 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12201 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Thoreau, Henry David, 1817-1862 |
| Titel: | Walden / Henry David Thoreau ; översättning: Peter Handberg ; [fackgranskning: Henrik Otterberg ; förord: Peter Handberg ; efterord: Steven Hartman och Henrik Otterberg] |
| Förlag/År: | Stockholm : Natur och kultur, 2006 (Uddevalla : Mediaprint) |
| Omfång: | 434, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Serie: | Levande litteratur, 99-0208799-X |
| Anmärkning: | Första svenska upplaga 1924 med titeln: Skogsliv vid Walden. Första upplaga i denna översättning 2006 |
| ISBN: | 91-27-11361-2 |
| Medarbetare: | Hartman, Steven, 1965- |
| Medarbetare: | Otterberg, Henrik, 1968- |
| Medarbetare: | Handberg, Peter, 1956- (översättare) |
| SAB-kod: | Heq.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 175 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12202 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Mårtenson, Jan, 1933- |
| Titel: | Mord ombord : detektivroman / Jan Mårtenson |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 2002 (Smedjebacken : Fälth & Hässler) |
| Omfång: | 351, [1] s. ; 23 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 2002 |
| Anmärkning: | "Även med tryckår: 2. tr., 2002 ; [Ny tr.], 2004" |
| ISBN: | 91-46-20059-2 |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Naggat skyddsomslag | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12203 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Anderson, Lin |
| Titel: | Nätfångst / Lin Anderson ; översättning: Ingela Bergdahl |
| Förlag/År: | Stockholm : Natur och kultur, 2005 (Finland) |
| Omfång: | 269, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Första svenska upplaga 2005 |
| ISBN: | 91-27-11152-0 |
| Medarbetare: | Bergdahl, Ingela (översättare) |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12204 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Oates, Joyce Carol, 1938- |
| Titel: | Vilda gröna ögon / Joyce Carol Oates ; översättning av Helena Ridelberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier Carlsen, 2004 (Finland) |
| Omfång: | 270, [1] s. ; 20 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Freaky green eyes |
| Anmärkning: | Första svenska upplaga 2004 |
| ISBN: | 91-638-4132-0 |
| Medarbetare: | Ridelberg, Helena, 1957- (översättare) |
| Genre: | Ungdomsböcker |
| SAB-kod: | He=c,u |
| Ämnesord: | Barn och föräldrar |
| Ämnesord: | Familjen |
| Ämnesord: | Konflikter |
| Ämnesord: | Mord |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 85 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12205 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Auster, Paul, 1947- |
| Titel: | Dårskaper i Brooklyn / Paul Auster ; översättning av Ola Klingberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Månpocket, 2006 (Danmark) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 363, [4] s. ; 18 cm. Pocket |
| Serie: | Månpocket, 99-0184541-6 |
| Anmärkning: | Första svenska upplaga 2005 |
| Anmärkning: | [Ny tr.] 2007 |
| ISBN: | 91-7001-364-0 |
| Medarbetare: | Klingberg, Ola, 1965- (översättare) |
| SAB-kod: | Heq.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 45 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12206 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Perec, Georges, 1936-1982 |
| Titel: | Livet en bruksanvisning / Georges Perec ; översättning: Sture Pyk |
| Förlag/År: | Stockholm : MånPocket, 1997 ; (Danmark) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 599, [6] s. : faks. ; 18 cm. |
| Orginaltitel: | La vie mode d'emploi. |
| Serie: | MånPocket, 99-0184541-6 |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1996 |
| ISBN: | 91-7643-314-5 |
| Medarbetare: | Pyk, Sture, 1934-2004 (översättare) |
| SAB-kod: | Hj.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Franska
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12207 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Barker, Clive, 1952- |
| Titel: | Det omänskliga / Clive Barker ; översättning: Per Rundgren |
| Förlag/År: | Stockholm : Forum, 1988 ; (Helsingborg : Schmidt) |
| Omfång: | 207, [1] s. ; 24 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | The inhuman condition. |
| ISBN: | 91-37-09403-3 |
| Medarbetare: | Rundgren, Per (översättare) |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | He.016=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Lätt naggat omslag | 85 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12208 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Harrison, Dick, 1966- |
| Titel: | Historiebok för kakälskare / Dick Harrison, Eva Helen Ulvros ; [foton: Viveca Ohlsson] |
| Förlag/År: | Lund : Historiska media, 2003 (Lettland) |
| Omfång: | 216 s. : ill. (huvudsakligen i färg) ; 23 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-89442-74-1 |
| Medarbetare: | Ulvros, Eva Helen, 1954- |
| Medarbetare: | Ohlsson, Viveca, 1954- (fotograf) |
| SAB-kod: | Qca |
| SAB-kod: | Qcae |
| Ämnesord: | Kakor |
| Ämnesord: | Bakning |
| Kategori: | Ekonomi och näringsväsen
> Hem och hushåll
> Mat och dryck
|
| Kategori: | Ekonomi och näringsväsen
> Hem och hushåll
> Bakning
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 175 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12209 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Klein, Naomi, 1970- |
| Titel: | No logo : no space, no choice, no jobs, no logo : märkena, marknaden, motståndet / Naomi Klein ; översättning: Lillemor Ganuza Jonsson & Tor Wennerberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Ordfront, 2001 ; (Finland) |
| Omfång: | 565, [1] s. : ill. ; 23 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | No logo : taking aim at the brand bullies |
| ISBN: | 91-7324-865-7 |
| SAB-kod: | Qblb |
| SAB-kod: | Qbm |
| Ämnesord: | Varumärken |
| Ämnesord: | Marknadsföring |
| Ämnesord: | Reklam |
| Ämnesord: | Multinationella företag |
| Ämnesord: | Ungdomskultur |
| Kategori: | Ekonomi och näringsväsen
> Företagsekonomi
> Marknadsföring
|
| Kategori: | Ekonomi och näringsväsen
> Företagsekonomi
> Reklam och PR (public relations)
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 120 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12210 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Sayers, Dorothy L (Dorothy Leigh), 1893-1957 |
| Titel: | De nio målarna : växelringning på ett gammalt tema i två korta anslag och två hela långringningar / Dorothy Sayers ; [övers. av Sonja Bergvall] |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1983 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 268, [3] s. : ill. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | The nine tailors. |
| Anmärkning: | Även utg. i Bonniers bokpaket |
| ISBN: | 91-0-075018-2 |
| Medarbetare: | Bergvall, Sonja, 1907-1989 (översättare) |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | He=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12211 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Pollak, Mimi, 1903-1999 |
| Titel: | Teaterlek : memoarer / Mimi Pollak |
| Förlag/År: | Stockholm : Askild & Kärnekull, 1977 ; (Borås : Centraltr.) |
| Omfång: | 241, [1] s., [8] pl.-bl. : ill. ; 22 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-7008-632-X |
| SAB-kod: | Lz Pollak, M. |
| SAB-kod: | Ikb-c.5 |
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Pollak, M
|
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Teater
> Sverige
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12212 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Paretsky, Sara, 1947- |
| Titel: | Änglavakt : [en ny thriller med V.I. Warshawski] / Sara Paretsky ; översättning av Mats Hörmark |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1993 ; (Finland) |
| Omfång: | 429, [1] s. ; 24 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Guardian angel. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1993 |
| ISBN: | 91-46-16350-6 |
| Medarbetare: | Hörmark, Mats (översättare) |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | He.01=c |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Ämnesord: | Deckare |
| Ämnesord: | Chicago |
| Ämnesord: | Warshawski, Vic |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Lätt naggat skyddsomslag. En lite större reva på skyddsomslagets baksida | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12213 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Matthews, John |
| Titel: | Sista beviset / John Matthews ; översättning: David Nessle |
| Förlag/År: | Stockholm : Minotaur, 2004 (Uddevalla : Mediaprint) |
| Omfång: | 641, [2] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Past imperfect |
| Anmärkning: | Första svenska upplaga 2004 |
| ISBN: | 91-89380-44-4 |
| Medarbetare: | Nessle, David, 1960- (översättare) |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12214 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Ehrenmark, Torsten, 1919-1985 |
| Titel: | Jag minns min blåa cheviot / Torsten Ehrenmark |
| Förlag/År: | Stockholm : Legenda, 1985 ; (Västtyskland) |
| Omfång: | 394 s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 2. uppl., 1985 |
| ISBN: | 91-582-0749-X |
| SAB-kod: | Gcz Ehrenmark, T. |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Särskilda svenska författare
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 85 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12215 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Forty, Adrian |
| Titel: | Objects of desire : design and society 1750-1980 / Adrian Forty |
| Förlag/År: | London : Thames and Hudson, 1986 |
| Omfång: | 245, [11] s. : ill. ; 25 cm. Häftad |
| Anmärkning: | S.[246-251]: Bibliography |
| ISBN: | 0-500-27412-6 |
| SAB-kod: | Ihb |
| Ämnesord: | Industriell formgivning |
| Ämnesord: | Design, Industrial |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Konsthantverk
> Industriell formgivning
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 325 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12216 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Weis, Margaret |
| Titel: | Draklanskrönikan. 4, Hoppets drakar / [illustrationer: Jeffrey Butler] |
| Förlag/År: | Stockholm : B. Wahlström, 1999 (Falun : AIT Falun AB) |
| Omfång: | 294, [1] s. : ill. Inbunden. |
| Orginaltitel: | Dragons of a winter night. |
| Orginaltitel: | Dragons of a spring dawning. |
| Serie: | Wahlströms fantasy, 99-2256100-X |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1999 |
| ISBN: | 91-32-32374-3 |
| Medarbetare: | Butler, Jeffrey (illustratör) |
| Medarbetare: | Hickman, Tracy |
| Medarbetare: | Jonsson, Lena (översättare) |
| Medarbetare: | Valusek, Valerie (illustratör) |
| Genre: | Fantasy |
| SAB-kod: | Heq.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 75 kr. |
| Ex.2: | Mycket fint skick | 70 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12217 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lindgren, Barbro, 1937- |
| Titel: | Mamman och den vilda bebin / Barbro Lindgren, Eva Eriksson efter en idé av Ola Ullstrand, 5 år just då |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren, 1994 ; (Danmark) |
| Upplaga: | 2. uppl. |
| Omfång: | [27] s. : färgill. ; 22 cm Inbunden. |
| Serie: | Klumpe Dumpe-böckerna, 99-0130122-X |
| Anmärkning: | 1. uppl. ej utg. i serien |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1980 |
| Anmärkning: | "Även med tryckår: 3. tr., 1998 (tr. i Slovenien) ; 4. tr., 1999 (tr. i Kina) ; 5. tr., 1999 (tr. i Slovenien) ; 6.tr., 2000 ; 7. tr., 2001; 8. tr., 2002 ; 9. tr., 2003 ; 10. tr., 2004 ; 11. tr. , 2005 ; 12. tr., 2006" |
| ISBN: | 91-29-62859-8 |
| Medarbetare: | Eriksson, Eva, 1949- |
| SAB-kod: | Hc,u |
| SAB-kod: | Hcf(yb) |
| Ämnesord: | Skönlitteratur |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Småbarnsberättelser och sagor
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12218 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Bergsten, Staffan, 1932- |
| Titel: | Den trösterika gåtan : tio essäer om Tomas Tranströmers lyrik / Staffan Bergsten |
| Förlag/År: | Stockholm : FIB:s lyrikklubb, 1989 ; (Falköping : Gummesson) |
| Omfång: | 171 s. ; 25 cm Inbunden. |
| Serie: | FIB:s lyrikklubbs bibliotek, 0425-5232 ; 250 |
| Serie: | FIB:s lyrikklubbs årsbok, 0348-0534 ; 1989 |
| Anmärkning: | Grafisk form: Leif Thollander |
| ISBN: | 91-550-3424-1 |
| SAB-kod: | Gcz Tranströmer, Tomas |
| Ämnesord: | Tranströmer, Tomas, 1931- |
| Ämnesord: | Tranströmer, Tomas |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Särskilda svenska författare
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Lätt naggat skyddsomslag. En lagad reva i skyddsomslaget. | 80 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12219 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Stephen Hawking's A brief history of time : a reader's companion / edited by Stephen Hawking ; prepared by Gene Stone |
| Förlag/År: | New York : Bantam Books, 1992 |
| Omfång: | 194 s. Inbunden |
| Anmärkning: | Includes index |
| ISBN: | 0-553-07772-4 |
| Medarbetare: | Hawking, Stephen W., 1942- Brief history of time. |
| Medarbetare: | Hawking, Stephen W., 1942- (medarbetare) |
| SAB-kod: | Uaa |
| Ämnesord: | Hawking, Stephen W., 1942- |
| Ämnesord: | Cosmology |
| Kategori: | Naturvetenskap
> Astronomi
> Universum
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick En guide till boken A brief history of time | 100 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12220 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Swanberg, Lena Katarina, 1947- |
| Titel: | Nils Emils matminnen och hans allra bästa recept / Lena Katarina Swanberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 2004 (Norge) |
| Omfång: | 255, [1] s. : ill. (vissa i färg) ; 24 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Även med tryckår: 2. tr., 2004 |
| ISBN: | 91-0-010450-7 |
| SAB-kod: | Lz Ahlin, Nils Emil |
| SAB-kod: | Qcaa |
| Ämnesord: | Ahlin, Nils-Emil, 1939- |
| Ämnesord: | Matlagning |
| Ämnesord: | Cookery |
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Ahlin, Nils Emil
|
| Kategori: | Ekonomi och näringsväsen
> Hem och hushåll
> Matlagning
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 150 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12221 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Nilsson, Sten Åke, 1936- |
| Titel: | 1700-talets ansikte : Carl August Ehrensvärd / Sten Åke Nilsson |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1996 ; (Angered : Graphic Systems) |
| Omfång: | 328 s. : ill. (vissa i färg) ; 26 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-1-965841-9 |
| ISBN: | 91-1-953022-6 |
| SAB-kod: | Ibz Ehrensvärd, Carl August |
| SAB-kod: | Iit-cz Stockholm: Kungl. Akademien för de fria konsterna, 1996 |
| SAB-kod: | Lz |
| Ämnesord: | Ehrensvärd, Carl August, 1745-1800 |
| Ämnesord: | Stockholm Kungl. Akademien för de fria konsterna Utst. 1996 |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Konsthistoria
> Särskilda konstnärer
|
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Konstsamlingar och konstutställningar
> Särskilda orter
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Lätt naggat omslag. | 175 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12222 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Klingspor, Agneta, 1946- |
| Titel: | Lavendelvisa / Agneta Klingspor |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1985 ; (Stockholm : Grafisk press) |
| Omfång: | 61, [1] s. ; 22 cm. |
| ISBN: | 91-1-841711-6 |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Namnteckning | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12223 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Hermansson, Christer, 1963- |
| Titel: | Cilliman : [roman] / Christer Hermansson |
| Förlag/År: | Stockholm ; Stehag : B. Östlings bokförl. Symposion, 1994 ; (Stehag : B. Östlings bokförl. Symposion) |
| Omfång: | 85 s. ; 23 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1994 |
| ISBN: | 91-7139-208-4 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12224 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | White, Michael |
| Titel: | Stephen Hawking : a life in science / Michael White and John Gribbin |
| Förlag/År: | New York, N.Y., U.S.A. : Dutton, c1992. |
| Omfång: | ix, 304 s. ; 23 cm. Inbunden |
| Anmärkning: | Includes bibliographical references (p. [294]-298) and index. |
| Anmärkning: | Published in Great Britain by Penguin Books, Ltd.--T.p. verso. |
| ISBN: | 0-525-93447-2 |
| ISBN: | 0-452-26988-1 |
| Medarbetare: | Gribbin, John R |
| SAB-kod: | Ucc |
| Ämnesord: | Hawking, S. W. |
| Ämnesord: | Astrophysics |
| Ämnesord: | Physicists |
| Kategori: | Naturvetenskap
> Fysik och kemi
> Fysik
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Lätt naggat omslag | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12225 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Grisham, John |
| Titel: | Julfritt : roman / John Grisham ; översättning av Lennart Olofsson |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 2002 (Falun : Scandbook) |
| Omfång: | 177, [1] s. ; 21 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Skipping Christmas |
| Anmärkning: | "Även med tryckår: 41/52. tus., 2002 ; 53/61. tus., 2002 ; 62/71. tus., 2003" |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 2002 |
| ISBN: | 91-0-058031-7 |
| Medarbetare: | Olofsson, Lennart (översättare) |
| SAB-kod: | Heq.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12226 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Bredow, Katarina von, 1967- |
| Titel: | Hur kär får man bli? / Katarina von Bredow |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren, 2004 (Falun & Scandbook) |
| Omfång: | 318, [1] s. ; 21 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Även med tryckår: 2. tr., 2004 |
| Anmärkning: | Originalupplaga 2004 |
| ISBN: | 91-29-66024-6 |
| Genre: | Ungdomsböcker |
| SAB-kod: | Hc,u |
| Ämnesord: | Kärlek |
| Ämnesord: | Svek |
| Ämnesord: | Vänskap |
| Ämnesord: | Frånvarande föräldrar |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 95 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12227 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Bredow, Katarina von, 1967- |
| Titel: | Expert på att rodna / Katarina von Bredow |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren, 2005 (Falun : Scandbook) |
| Omfång: | 304, [2] s. ; 21 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originalupplaga 2005 |
| Anmärkning: | 2. tr., 2005 |
| ISBN: | 91-29-66298-2 |
| Genre: | Ungdomsböcker |
| SAB-kod: | Hc,u |
| Ämnesord: | Vänskap |
| Ämnesord: | Styvsyskon |
| Ämnesord: | Flytta |
| Ämnesord: | Byta skola |
| Ämnesord: | Landsbygd |
| Ämnesord: | Mobbning |
| Ämnesord: | Kärlek |
| Ämnesord: | Hästar |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12228 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Skantze, Alexander, 1972- |
| Titel: | Rikets tjänst : roman / Alexander Skantze |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1997 ; (Smedjebacken : Smedjebackens grafiska) |
| Omfång: | 407, [1] s. ; 20 cm. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1997 |
| ISBN: | 91-0-056292-0 |
| SAB-kod: | Hc |
| SAB-kod: | H |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Namnteckning. Ou. | 100 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12229 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Persson, Annika Ruth, 1955- |
| Titel: | Du och jag, Marie Curie / Annika Ruth Persson |
| Förlag/År: | Ystad : Kabusa böcker, 2003 (Falun : Scandbook) |
| Upplaga: | 1. uppl. |
| Omfång: | 174, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 2003 |
| Anmärkning: | Även med tryckår: 2. tr., 2003 |
| ISBN: | 91-89680-17-0 |
| Genre: | Ungdomsböcker |
| SAB-kod: | Hc,u |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12230 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Antonioni, Michelangelo |
| Titel: | That bowling alley on the Tiber : tales of a director / Michelangelo Antonioni ; translated from the Italian by William Arrowsmith |
| Förlag/År: | New York Oxford University Press 1987 |
| Upplaga: | |
| Omfång: | Häftad |
| Serie: | Oxford paperbacks |
| ISBN: | 0-19-504224-7 |
| SAB-kod: | Heei.016 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 100 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12231 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Benford, Gregory, 1941- |
| Titel: | Heart of the comet / Gregory Benford and David Brin. |
| Förlag/År: | New York : Bantam Books, 1994. |
| Upplaga: | Bantam reissue ed. |
| Omfång: | 477 s., [1] leaf of plates : ill. ; 18 cm. Pocket. |
| Anmärkning: | A novel by two award-winning authors--Cover. |
| Anmärkning: | Cover art by Bob Eggleton. |
| Anmärkning: | Eighth printing. |
| ISBN: | 0553258397 |
| Medarbetare: | Brin, David, 1950- |
| Medarbetare: | Eggleton, Bob. |
| Genre: | Science fiction |
| Ämnesord: | Science fiction. |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 40 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12232 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Brin, David, 1950- |
| Titel: | Glory season / David Brin. |
| Förlag/År: | New York : Bantam Books, c1994. |
| Omfång: | 772 s. : map ; 18 cm. Pocket. |
| Anmärkning: | A Bantam Spectra book. |
| ISBN: | 0553567675 |
| Genre: | Science fiction |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick | 35 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12233 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Rice, Anne, 1941- |
| Titel: | Memnoch the devil : the vampire chronicles / Anne Rice. |
| Förlag/År: | London : Arrow, 1996, c1995. |
| Omfång: | 484 p 18 cm. Pocket |
| Anmärkning: | Originally published: London: Chatto & Windus, 1995 |
| ISBN: | 0099603713 |
| ISBN: | 0099603713 |
| Genre: | Skräck |
| Ämnesord: | American fiction |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 40 kr. |
| Ex.2: | Bra skick Denna utg Ballantine(1997). Annat omslag | 30 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12234 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Highsmith, Patricia, 1921-1995 |
| Titel: | Piskan / Patricia Highsmith ; övers. av Ingvar Skogsberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Askild & Kärnekull, [1981] ; (Storbritannien) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 236, [1] s. ; 18 cm. Pocket |
| Orginaltitel: | A suspension of mercy. |
| Serie: | A & K-serien, 99-0163441-5 |
| Serie: | Hr Ehrenmarks deckare. [Pocket], 99-0230906-2 ; 4 |
| ISBN: | 91-582-0283-8 |
| Medarbetare: | Skogsberg, Ingvar (översättare) |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 35 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12235 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Christie, Agatha, 1890-1976 |
| Titel: | Witness for the prosecution : a play in three acts / Agatha Christie |
| Upplaga: | Originalupplaga 1954 |
| Omfång: | Pocket |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | He.02 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
> Dramatik
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Lätt sliten rygg. Fontana (tr 1958) | 55 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12236 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Morris, Desmond, 1928- |
| Titel: | Den nakna apan / Desmond Morris ; [översättning av Gunnar Barklund] |
| Förlag/År: | Stockholm : PAN/Norstedt, 1969 ; (Stockholm : Thule) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 207, [1] s. Pocket |
| Orginaltitel: | The naked ape : a zoologist's study of the human animal |
| Serie: | En PAN-bok, 99-0104304-2 |
| SAB-kod: | Uea |
| Kategori: | Naturvetenskap
> Biologi
> Utvecklingslära och genetik
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Namnteckning | 45 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12237 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Weis, Margaret |
| Titel: | Serpent mage / Margaret Weis and Tracy Hickman. |
| Förlag/År: | New York : Bantam Books, 1993, c1992. |
| Upplaga: | Bantum paperback ed. |
| Omfång: | 436, [13] s. [4] s. of plates : ill., music ; 18 cm. Pocket |
| Anmärkning: | Interior illustrations by GDS / Jefferey L. Ward. |
| Anmärkning: | Cover art by Keith Parkinson. |
| ISBN: | 0553561405 |
| Medarbetare: | Hickman, Tracy |
| Medarbetare: | Parkinson, Keith. |
| Medarbetare: | WArd, Jefferey L. |
| Medarbetare: | Swope, Greg. |
| Genre: | Fantasy |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 45 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12238 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Weis, Margaret |
| Titel: | The hand of chaos / Margaret Weis and Tracy Hickman |
| Förlag/År: | New York : Bantam books, cop. 1993 |
| Omfång: | 464 s. Pocket |
| ISBN: | 0-553-56369-6 |
| Medarbetare: | Hickman, Tracy |
| Genre: | Fantasy |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 45 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12239 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Weis, Margaret |
| Titel: | The seventh gate / Margaret Weis and Tracy Hickman |
| Förlag/År: | New York : Bantam books, 1995 |
| Omfång: | 356 s. Pocket |
| ISBN: | 0-553-57325-X |
| Medarbetare: | Hickman, Tracy |
| Genre: | Fantasy |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mindre bra skick Fuktskadad, men läsbar | 20 kr. |
| Ex.2: | Mycket fint skick | 45 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12240 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Rohan, Michael Scott |
| Titel: | Shadow of the seer / Michael Scott Rohan. |
| Förlag/År: | London : Orbit, 2001. |
| Omfång: | 584 s. ; 18 cm. Pocket. |
| ISBN: | 1841490415 |
| Genre: | Fantasy |
| SAB-kod: | He |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 40 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12241 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Card, Orson Scott |
| Titel: | Ender's shadow / Orson Scott Card. |
| Förlag/År: | New York : Tom Doherty Associates Book, 2000, c1999. |
| Upplaga: | Mass market ed. |
| Omfång: | 467 s. ; 18 cm. Pocket. |
| Anmärkning: | An urchin is picked off the street by a nun and sent to war school to become a brilliant space-war strategist. He is Bean, so called because of his diminutive stature, the result of an illegal genetic experiment. |
| ISBN: | 0812575717 |
| Genre: | Science fiction |
| Ämnesord: | Wiggin, Ender (Fictitious character) |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 40 kr. |
| Länk: | | | |