Antikvariat 1 - Nyförvärslista


Listor. En förteckning över antikvariatets alla böcker i listform - även sålda. Dessa sidor är främst gjorda för google och andra sökmotorer. Du kan också pröva att söka direkt på www.antikvariat1.se.
 
 Författare: Westlake, Donald E
 Titel: Dränkta förhoppningar / Donald Westlake ; översättning: Line Ahrland
 Förlag/År: Höganäs : [Bra böcker], 1992 ; (Tyskland)
 Omfång: [4] s., s. 9-531, [2] s. ; 23 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Drowned hopes.
 Serie: Mysterious press, 99-0878729-2
 Serie: Bra spänning, 99-0164873-4
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1992
 ISBN: 91-7131-039-8
 Medarbetare: Ahrland, Line (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick En Dortmunder-deckare70 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12501
 
 Författare: Hill, Reginald
 Titel: Bländverk : en Dalziel och Pascoe-roman / Reginald Hill ; översättning: Nille Lindgren
 Förlag/År: Stockholm : Minotaur, 2003 (Smedjebacken : Scandbook)
 Omfång: 352 s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Pictures of perfection
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2003
 ISBN: 91-89380-43-6
 Medarbetare: Lindgren, Nille (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He.01=c
 Ämnesord: Deckare
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12502
 
 Författare: Schulman, Salomon, 1947-
 Titel: Jiddischland : bland rabbiner och revolutionärer / Salomon Schulman
 Förlag/År: Nora : Nya Doxa, 1996 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 255, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1998
 ISBN: 91-88248-61-5
 SAB-kod: Koafh
 Ämnesord: Judar
 Ämnesord: Jews
Kategori: Historia > Asien > Judarnas historia
Ex. 1: Mycket fint skick 175 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12503
 
 Författare: Flygt, Torbjörn, 1964-
 Titel: Verkan / Torbjörn Flygt
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 2004 (Falun : Scandbook)
 Omfång: 311, [2] s. ; 20 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originalupplaga 2004
 ISBN: 91-1-301341-6
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Rättsstaten
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12504
 
 Författare: Burton, Nina, 1946-
 Titel: Det splittrade alfabetet : tankar om tecken och tystnad mellan naturvetenskap, teknik och poesi / Nina Burton
 Förlag/År: Eslöv : B. Östlings bokförl. Symposion, 1998 ; (Stehag : Symposium)
 Omfång: 126 s. ; 20 cm Inbunden.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1999
 ISBN: 91-7139-394-3
 SAB-kod: Bra
 Ämnesord: Vetenskapsfilosofi
Kategori: Allmänt och blandat > Kommunikation, cybernetik, informationsteori > Kommunikation
Ex.1: Mycket fint skick 95 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12505
 
 Författare: Linnér, Sture, 1917-
 Titel: Tidevarv komma, tidevarv försvinna : en tankelek kring seklernas gång / Sture Linnér
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 2000 ; (Värnamo : Fälth & Hässler)
 Omfång: 125, [1] s. : ill. ; 19 cm Inbunden.
 ISBN: 91-46-18099-0
 SAB-kod: K
Kategori: Historia
Ex.1: Mycket fint skick 75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12506
 
 Författare: Combüchen, Sigrid, 1942-
 Titel: Om en dag man vaknar : essayer / Sigrid Combüchen
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1995 ; (Värnamo : Fälth)
 Omfång: 219, [1] s. ; 18 cm. Häftad
 ISBN: 91-1-942211-3
 SAB-kod: G.5
Kategori: Litteraturvetenskap > 1900-talet
Ex. 1: Mycket fint skick 90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12507
 
 Författare: Zebrowski, George
 Titel: Makroliv : [roman] / George Zebrowski ; övers.: Gun Amelin
 Förlag/År: Bromma : Delta, 1982 ; (Vänersborg : Vänersborgs boktr.)
 Omfång: 318 s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Macrolife.
 Serie: Delta science fiction, 99-0104301-8 ; 154
 ISBN: 91-7228-303-3
 Medarbetare: Amelin, Gun, 1936- (översättare)
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick 85 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12508
 
 Författare: Koestler, Arthur, 1905-1983
 Titel: Domens dag : roman / Arthur Koestler ; till svenska av Tore Zetterholm
 Förlag/År: Stockholm : Tiden, 1944
 Omfång: 267 s. Häftad
 Orginaltitel: Arrival and departure.
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Fint skick En smärre reva överst på ryggen. Första sv utg.75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12509
 
 Författare: Kaufman, Joe
 Titel: Så funkar djur som kryper, krälar, simmar / av Joe Kaufman ; i samarbete med John A van Couvering ; fackgranskad av Roland Staav ; svensk text av Birgitta Hammar
 Förlag/År: Stockholm : Carlsen/if, 1986 ; (Italien)
 Upplaga: 1. uppl.
 Omfång: 44, [3] s. : färgill. ; 31 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Slimy, creepy, crawly creatures.
 ISBN: 91-510-4473-0
 Medarbetare: Van Couvering, John A. (medarbetare)
 Medarbetare: Hammar, Birgitta (översättare)
 Medarbetare: Staav, Roland (illustratör)
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: Ug,u
Kategori: Naturvetenskap > Zoologi
Ex. 1:Första (och enda) svenska utgåva Mycket fint skick 250 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12510
 
 Författare: Blake, Quentin
 Titel: Clownen / Quentin Blake
 Förlag/År: Sundbyberg : Semic, 1996
 Upplaga: 1. uppl.
 Omfång: 15 bl. : färgill. Inbunden
 Orginaltitel: Clown.
 ISBN: 91-552-2759-7
 Genre: Barnböcker
 Ämnesord: Bilderbok
 Ämnesord: Småbarnsbok
 Ämnesord: Sagor
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex. 1: Mycket fint skick 85 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12511
 
 Författare: Pirinen, Joakim, 1961-
 Titel: Den universella bristen på respekt / Joakim Pirinen
 Förlag/År: Stockholm : Ordfront Galago, 1999
 Omfång: 128 s. : ill. Inbunden
 ISBN: 91-89248-14-7
 SAB-kod: Hci
 Ämnesord: Tecknade serier
Kategori: Skönlitteratur > Tecknade serier
Ex.1: Mycket fint skick 100 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12512
 
 Författare: Arb, Siv, 1931-
 Titel: Under bara himlen : dikter / av Siv Arb
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1978 ; (Stockholm : Norstedt)
 Omfång: 107, [3] s. : faks. ; 23 cm. Häftad
 ISBN: 91-1-781381-6
 SAB-kod: Hc.03
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex. 1: Bra skick Lätt slitet och blekt omslag. Delvis lite slarvigt skuren. Ett smärre hål i omslagets framsida. Namnteckning.50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12513
 
 Författare: Ortman, Peter, 1939-
 Titel: Sista resan med m/s Akilleus : dikter ur dekadensen / Peter Ortman
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1980 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 100, [1] s. ; 23 cm. Häftad
 ISBN: 91-0-045079-0
 SAB-kod: Hc.03
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex. 1: Fint skick Lite slarvigt skuren. Namnteckning50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12514
 
 Författare: Ortman, Peter, 1939-
 Titel: Karl Antis sånger : dikter / Peter Ortman
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1982 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 113 s. ; 23 cm. Häftad
 ISBN: 91-0-045614-4
 SAB-kod: Hc.03
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex. 1:Namnteckning Fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12515
 
 Författare: Ortman, Peter, 1939-
 Titel: Molnet i krokodilskinnsväskan : dikter / Peter Ortman ; [teckningar av Cilla Ericson]
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1979 ; (Stockholm : Bonniers graf.)
 Omfång: 69, [4] s. : ill. ; 23 cm.
 Anmärkning: I publikationen felaktigt: Cilla Eriksson
 ISBN: 91-0-043863-4
 Medarbetare: Ericson, Cilla, 1945- (illustratör)
 SAB-kod: Hc.03
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex. 1:Namnteckning Fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12516
 
 Författare: Bredow, Katarina von, 1967-
 Titel: Knappt lovlig / Katarina von Bredow
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1996 (Smedjebacken : Smegraf)
 Omfång: 224, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1996
 ISBN: 91-1-963032-8
 Genre: Ungdomsböcker
 SAB-kod: Hc,u
 Ämnesord: Ungdomsroman
 Ämnesord: Tonåringar
 Ämnesord: Vänskap
 Ämnesord: Relationer
 Ämnesord: Kärlek
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Ou.100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12517
 
 Författare: Berger, John, 1926-
 Titel: Gräs och rötter : roman / John Berger ; övers.: Nils A. Bengtsson
 Förlag/År: Stockholm : Bromberg, 1981 ; (Uppsala : A & W)
 Omfång: [2], 230 s. : ill. ; 21 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Pig earth.
 ISBN: 91-7608-064-1
 Medarbetare: Bengtsson, Nils A., 1924- (översättare)
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick Första sv utg75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12518
 
 Författare: Dahlström, Sture, 1922-2001
 Titel: Cyklonmannen / Sture Dahlström
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1992 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 336, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1992
 ISBN: 91-1-921702-1
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Lätt naggat omslag. Orginalutgåva.325 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12519
 
 Författare: Berthelius, Jenny, 1923-
 Titel: Mördarens ansikte.
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1968 ; (Ystad : Aurora)
 Upplaga: 2. uppl. 1968
 Omfång: 155, [1] s. Häftad
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Ou.90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12520
 
 Författare: Löfström, Frans, 1888-1946
 Titel: Kring Sandhammaren / av Frans Löfström
 Förlag/År: Simrishamn : Fören. för fornminnes- och hembygdsvård i sydöstra Skåne, 1990 ; (Simrishamn : Grafo)
 Upplaga: Nytr.
 Omfång: 275, [2] s. : ill. ; 21 cm Inbunden.
 Serie: Skrift / Föreningen för fornminnes- och hembygdsvård i sydöstra Skåne, 0280-607X ; 33
 Anmärkning: Tidigare utg. på Ekstrands förl.
 ISBN: 91-86220-16-0
 SAB-kod: Ncbaz Sandhammaren
 Ämnesord: Fyrar
 Ämnesord: Sandhammaren
Kategori: Geografi > Sverige > Skåne
Ex. 1: Mycket fint skick 175 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12521
 
 Titel: Melontjuven : tolv komiska mellanspel transplanterade från japansk scen till svensk / [utg. av] Per Erik Wahlund
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1985 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 124, [3] s. ; 20 cm Inbunden.
 Anmärkning: På omsl.: Tolv japanska farser
 ISBN: 91-0-046683-2
 Medarbetare: Wahlund, Per Erik, 1923- (utgivare)
 SAB-kod: Hxj=c.02(s)
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Japanska
Ex. 1: Fint skick Lätt naggat omslag50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12522
 
 Författare: Kehlmann, Daniel, 1975-
 Titel: Världens mått / Daniel Kehlmann ; översättning av Lars W Freij
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 2007 (Falun : Scandbook)
 Omfång: 249, [2] s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: "2. tr., 2007 ; 3. tr., 2007"
 Anmärkning: Första svenska upplaga 2007
 ISBN: 9789100110734
 Medarbetare: Freij, Lars W., 1937- (översättare)
 SAB-kod: Hf.01=c
 Ämnesord: Gauss, Carl Friedrich, 1777-1855 skönlitteratur
 Ämnesord: Humboldt, Alexander von, 1769-1859 skönlitteratur
 Ämnesord: 1700-talet
 Ämnesord: Gauss, Carl Friedrich
 Ämnesord: Humboldt, Alexander von
 Ämnesord: Skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Tyska och jiddisch
Ex. 1: Mycket fint skick 125 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12523
 
 Författare: Bernhard, Thomas, 1931-1989
 Titel: Utplåning : ett sönderfall / Thomas Bernhard ; översättning av Margaretha Holmqvist
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1993 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 459, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Auslöschung.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1993
 ISBN: 91-1-912452-X
 Medarbetare: Holmqvist, Margaretha, 1926- (översättare)
 SAB-kod: Hf.01=c
 SAB-kod: Hcef.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Tyska och jiddisch
Ex.1: Fint skick Lätt naggat omslag. Tillskrift250 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12524
 
 Författare: Vold, Jan Erik, 1939-
 Titel: Cirkel, cirkel : boken om prins Adrians resa / Jan Erik Vold ; [översättning av författaren]
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1986 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 174, [2] s. : ill. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Sirkel, sirkel (norska).
 ISBN: 91-0-046804-5
 SAB-kod: Hdb.03=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Norska
Ex. 1: Fint skick Lätt naggat omslag. Namnteckning70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12525
 
 Författare: Currie, Ian
 Titel: Du kan inte dö : de otroliga upptäckterna från ett århundrade av forskning kring döden / av Ian Currie ; övers.: Carl G Liungman
 Förlag/År: Stockholm : Nyblom, 1984 ; (Vänersborg : Vänersborgs offset)
 Omfång: 364 s. : ill. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: You cannot die.
 ISBN: 91-7780-002-8
 Medarbetare: Liungman, Carl G., 1938- (översättare)
 SAB-kod: Dop
 Ämnesord: Döden
 Ämnesord: Parapsykologi
 Ämnesord: Döden
Kategori: Filosofi och psykologi > Psykologi > Parapsykologi
Ex. 1: Fint skick 150 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12526
 
 Författare: Mazzarella, Merete, 1945-
 Titel: Där man aldrig är ensam : om läsandets konst / Merete Mazzarella
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1999 ; (Finland)
 Omfång: 234, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2. uppl., 1999
 ISBN: 91-37-11079-9
 SAB-kod: G
 Ämnesord: Läsning
 Ämnesord: Läsvanor
 Ämnesord: Literature and society
 Ämnesord: Books and reading
 Ämnesord: Litteratursociologi
 Ämnesord: Litteratur
 Ämnesord: Essäer
 Ämnesord: Litteraturhistoria
 Ämnesord: Läsande
 Ämnesord: Författare
 Ämnesord: Skrivande
 Ämnesord: Läsa
 Ämnesord: Skriva
 Ämnesord: Skönlitteratur
Kategori: Litteraturvetenskap
Ex.1: Fint skick Lätt naggat omslag. En liten reva i skyddsomslaget. Namnteckning125 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12527
 
 Författare: Gill, Barbara M
 Titel: Mord i giljotinklubben / B.M. Gill ; översättning: Bo Isaksson
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1987 ; (Simrishamn : Grafo tr.)
 Omfång: 186, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Seminar for murder.
 ISBN: 91-29-58223-7
 Medarbetare: Isaksson, Bo (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12528
 
 Författare: Yolen, Jane
 Titel: Den röda draken / Jane Yolen ; översättning: Ulla Säthersten
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 1987 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 159, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Dragon's blood.
 Serie: De bästa ungdomsböckerna, 99-0404228-4
 ISBN: 91-32-12893-2
 Medarbetare: Säthersten, Ulla (översättare)
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He=c,u
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Fint skick 50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12529
 
 Författare: Dömling, Wolfgang
 Titel: Hector Berlioz / Wolfgang Dömling ; övers.: Sune Karlsson
 Förlag/År: Borås : Cete, 1981 ; (Borås : Centraltr.)
 Omfång: [3], 191, [4] s. : ill., musiknoter ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Hector Berlioz in Selbstzeugnissen und Bilddokumenten.
 Serie: Norma, 99-0180544-9
 ISBN: 91-85846-14-7
 Medarbetare: Karlsson, Sune, 1932-1999 (översättare)
 SAB-kod: Ijz Berlioz, Hector
 Ämnesord: Berlioz, Hector, 1803-1869
Kategori: Konst, musik, teater och film > Musik > Särskilda tonkonstnärer
Ex. 1: Mycket fint skick 80 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12530
 
 Författare: Swift, Jonathan, 1667-1745
 Titel: Gullivers resor / Jonathan Swift ; översättning: Anna Berg-Mortensen
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1991 ; (Norge)
 Upplaga: [Ny utg.] / [ny uppl.]
 Omfång: 295, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Travels into several remote nations of the world by Lemuel Gulliver.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1744-45. Första uppl. i denna version 1917
 ISBN: 91-37-10109-9
 Medarbetare: Berg-Mortensen, Anna (översättare)
 SAB-kod: He.01=c
 SAB-kod: Hce
 Ämnesord: Skönlitteratur - engelsk i svensk översättning
 Ämnesord: Skönlitteratur - i svensk översättning
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick 75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12531
 
 Författare: Alexander, Lloyd
 Titel: Äventyr i Xanadu
 Förlag/År: Sjöstrand, 2006
 Omfång: Inbunden
 ISBN: 91-7574-640-9
 Genre: Ungdomsböcker
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex. 1: Mycket fint skick 70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12532
 
 Författare: Farmer, Philip Jose, 1918-
 Titel: Phileas Foggs hemliga dagbok / Philip Jose Farmer ; översättning: Gunnar Gällmo
 Förlag/År: Bromma : Delta ; [Solna] : [Seelig] ; Stockholm, 1974 ; (Vänersborg : Vänersborgs boktr.)
 Omfång: 238 s. Inbunden
 Orginaltitel: The other log of Phileas Fogg.
 ISBN: 91-7228-010-7
 Medarbetare: Gällmo, Gunnar, 1946- (översättare)
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Mycket fint skick 110 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12533
 
 Författare: Jansson, Tove, 1914-2001
 Titel: Bildhuggarens dotter och Sommarboken / Tove Jansson
 Förlag/År: [Stockholm] : Bonnier, 1996
 Omfång: 191 s. : ill. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-0-056156-8
 SAB-kod: Gcdz Jansson, Tove
 SAB-kod: Hcd.01
 Ämnesord: Jansson, Tove 1914-2001
Kategori: Litteraturvetenskap > Svensk litteraturhistoria > Finlandssvensk litteraturhistoria
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Finlandssvensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick Namnteckning. Kartonnage.75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12534
 
 Författare: Eriksen, Trond Berg, 1945-
 Titel: Tidens historia / Trond Berg Eriksen ; översättning: Sten Andersson
 Förlag/År: Stockholm : Atlantis, 2000 ; (Lund : Wallin & Dalholm)
 Omfång: 319, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Tidens historie (norska).
 ISBN: 91-7486-927-2
 SAB-kod: Uaf:k
 SAB-kod: Djc
 Ämnesord: Tidmätning
 Ämnesord: Tid
 Ämnesord: Tidsuppfattning
 Ämnesord: Tidmätning
 Ämnesord: Tiden
 Ämnesord: Tidens historia
 Ämnesord: Kalendrar
 Ämnesord: Tidsuppfattning
 Ämnesord: Filosofi
 Ämnesord: Vetenskapshistoria
 Ämnesord: Verklighetsuppfattningar
 Ämnesord: Astronomi
 Ämnesord: Tidsmätning
Kategori: Naturvetenskap > Astronomi > Tidmätning
Kategori: Filosofi och psykologi > Verklighetsuppfattningar > Rummets och tidens filosofi
Ex. 1: Mycket fint skick 150 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12535
 
 Författare: Puide, Peeter, 1938-
 Titel: Samuil Braschinskys försvunna vrede : dokumentärroman / Peeter Puide
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1997 ; (Smedjebacken : Smegraf)
 Omfång: 400, [4] s. ; 24 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1997
 ISBN: 91-1-970212-4
 SAB-kod: H
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Judar
 Ämnesord: Judeförföljelser
 Ämnesord: Estland
 Ämnesord: Andra världskriget
 Ämnesord: Judiska romaner och noveller
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Lätt naggat omslag120 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12536
 
 Författare: Verne, Jules, 1828-1905
 Titel: Till jordens medelpunkt / Jules Verne ; med 54 helsidesill. av Riou ; [övers. av Jakob Gunnarsson]
 Förlag/År: Uddevalla : Niloe, 1976 ; (Uddevalla : Bohusläns graf.)
 Omfång: 317 s. : ill. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Voyage au centre de la terre.
 Serie: Niloe-biblioteket. Gröna serien, 99-0140541-6
 Anmärkning: Tidigare utg. i andra övers.
 Anmärkning: "Även tillg. med tryckår: [Ny tr.], 1986 ; [Ny tr.], 1987"
 ISBN: 91-7102-036-5
 Medarbetare: Riou, E. (illustratör)
 Medarbetare: Gunnarsson, Jakob (översättare)
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Hcej.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Franska
Ex. 1: Fint skick Lätt naggat omslag85 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12537
 
 Författare: Anthony, Piers
 Titel: Demons don't dream / Piers Anthony.
 Förlag/År: New York : TOR, 1993.
 Upplaga: 1st ed.
 Omfång: 304 s. : maps (some col.) ; 24 cm. Inbunden
 Anmärkning: A Tom Doherty Associates book.
 ISBN: 0312853890-
 Genre: Fantasy
 Ämnesord: Xanth (Imaginary place)
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: First edition Mycket fint skick Lite lätt nagg på omslaget75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12538
 
 Författare: Ehrlich, Max
 Titel: The reincarnation of Peter Proud / Max Ehrlich
 Upplaga: Originalupplaga 1975
 Omfång: Inbunden
 ISBN: 0-491-01802-9
 Genre:
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Bra skick Lätt slitet omslag50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12539
 
 Författare: Alberoni, Francesco
 Titel: Moral och kärlek / Francesco Alberoni & Salvatore Veca ; översatt av Cecilia Carmén och Katarina Nyström
 Förlag/År: Göteborg : Korpen, 1996 ; (Storbritannien)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: [8] s., s. 11-129, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: L'altruismo e la morale.
 ISBN: 91-7374-529-4
 Medarbetare: Veca, Salvatore
 Medarbetare: Carmén, Cecilia (översättare)
 Medarbetare: Nyström, Katarina (översättare)
 SAB-kod: Dg
 Ämnesord: Moral
 Ämnesord: Kärlek
Kategori: Filosofi och psykologi > Etik
Ex. 1: Mycket fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12540
 
 Författare: Nilson, Peter, 1937-1998
 Titel: Projekt Nyaga / Peter Nilson
 Förlag/År: Stockholm : PAN/Norstedt, 1999 ; (Danmark)
 Omfång: 326, [2], 325, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: "Innehåll: Rymdväktaren ; Nyaga"
 Anmärkning: Titel från omsl.
 Anmärkning: Tidigare utg. i separata vol.
 Anmärkning: Originaluppl. 1995 och 1996. Första uppl. med denna samlingstitel 1997
 ISBN: 91-1-300646-0
 Medarbetare: Nilson, Peter, 1937-1998. Rymdväktaren
 Medarbetare: Nilson, Peter, 1937-1998. Nyaga
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick 50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12541
 
 Författare: Sofokles, 497-406 f.Kr.
 Titel: Kvinnorna från Trachis / Sophokles ; tolkad av Emil Zilliacus
 Förlag/År: Stockholm : Almqvist & Wiksell/Geber, 1957
 Omfång: 116 s. Häftad
 Medarbetare: Zilliacus, Emil, 1878-1961 (medarbetare)
 SAB-kod: Hoa.02=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Grekiska
Ex. 1: Mycket fint skick 85 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12542
 
 Författare: Kluge, Alexander, 1932-
 Titel: Slaget : [en roman om Stalingrad]
 Förlag/År: Stockholm : PAN/Norstedt, 1968 ; (Stockholm : Thule)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 271 s. Pocket
 Orginaltitel: Schlachtbeschreibung.
 Serie: En PAN-bok, 99-0104304-2
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Fint skick Lätt sliten50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12543
 
 Författare: Stein, Gertrude, 1874-1946
 Titel: Melanctha / övers. och inledning av Jane Lundblad
 Förlag/År: Stockholm : Tiden, 1961 ; (Stockholm : Tiden-Barnängen)
 Omfång: 161 s. Häftad
 Serie: Tidens amerikanska klassiker, 99-1643440-9 ; 6
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1:Första (och enda) svenska utgåva Mycket fint skick En smärre fläck på omslagets framsida.90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12544
 
 Författare: Rilke, Rainer Maria, 1875-1926
 Titel: Lyrik / Rainer Maria Rilke ; i svensk tolkning av Erik Blomberg ...
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1952
 Omfång: 48 s. Häftad
 Serie: Wahlström & Widstrands kulturbibliotek, 99-1551755-6 ; 1
 Serie: Wahlström & Widstrands kulturbibliotek ; 1
 Medarbetare: Blomberg, Erik, 1894-1965
 SAB-kod: Hcef.03
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Tyska och jiddisch
Ex. 1: Mycket fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12545
 
 Författare: Ahlrud, Sivar
 Titel: Cykelmysteriet / Sivar Ahlrud
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 1982 ; (Falun : B. Wahlström)
 Omfång: [7], 159, [1], 5 s. ; 18 cm Inbunden.
 Serie: B. Wahlströms ungdomsböcker, 99-0117885-1 ; 2225
 ISBN: 91-32-12150-4
 Genre: Ungdomsböcker
 SAB-kod: uHc
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex.1:Orginalutgåva (enda utgåvan som finns) Mycket fint skick Namnteckning90 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12546
 
 Författare: Kilpi, Eeva, 1928-
 Titel: Om kärleken och döden : samlade dikter / Eeva Kilpi ; tolkningar av Kerstin Lindqvist och Ulla-Mari Kankaanpää och Kerstin Thorék
 Förlag/År: Stockholm : Natur och kultur, 1996 ; (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 286 s. ; 18 cm.
 Serie: NoK pocket, 99-0119834-8
 Anmärkning: Övers. från finska
 ISBN: 91-27-05903-0
 Medarbetare: Lindqvist, Kerstin, 1921- (översättare)
 Medarbetare: Thorék, Kerstin, 1934- (översättare)
 Medarbetare: Kankaanpää, Ulla-Mari, 1938- (översättare)
 SAB-kod: Hub.03=c
 SAB-kod: Hceub.03
 Ämnesord: Kärleken och döden
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Finska och tornedalsfinska
Ex.1: Mycket fint skick 45 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12547
 
 Författare: Bradbury, Ray, 1920-
 Titel: Dandelion wine / Ray Bradbury.
 Förlag/År: London : Earthlight, 2000, c1957.
 Omfång: xiii, 239 s. ; 18 cm. Pocket.
 Anmärkning: "Originally published: Garden City, N.Y. : Doubleday; London : Hart-Davis, 1957."
 ISBN: 0671037706
 SAB-kod: He
 Ämnesord: Nineteen twenties
 Ämnesord: Boys
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick 35 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12548
 
 Författare: Symons, Julian, 1912-1994.
 Titel: Murder! Murder!.
 Förlag/År: London, 1961.
 Omfång: 190 s. ; 8vo. Pocket
 Serie: Fontana books
 Genre: Deckare
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1: First edition Bra skick Bra skick. Lätt sliten. Ovanlig.60 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12549
 
 Författare: Saberhagen, Fred, 1930-
 Titel: Bram Stokers Dracula : en roman / av Fred Saberhagen och James V. Hart ; efter filmen regisserad av Francis Ford Coppola ; översättning av Nina Lunabba
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 1993 ; (Norge)
 Upplaga: 1. pocketuppl.
 Omfång: 223, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Bram Stoker's Dracula.
 Serie: BW-pocket, 99-0238597-4
 ISBN: 91-32-42940-1
 Medarbetare: Stoker, Bram, 1847-1912 Dracula
 Medarbetare: Hart, James V.
 Medarbetare: Coppola, Francis Ford (medarbetare)
 Medarbetare: Lunabba, Nina (översättare)
 Genre: Skräck
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12550
 
 Författare: Baum, L Frank, 1856-1919.
 Titel: Plåtman från Oz / L. Frank Baum ; [översättning: Sam J. Lundwall ; illustrationer: John R. Neill]
 Förlag/År: Bromma : Delta, 1986 ; (Vänersborg : Vänersborgs offset)
 Omfång: 194 s. : ill. ; 21 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The Tin Woodman of Oz.
 ISBN: 91-7228-356-4
 ISBN: 91-7228-356-4
 Medarbetare: Neill, John R. (illustratör)
 Medarbetare: Lundwall, Sam J., 1941-. (översättare)
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: He=c,u
 Ämnesord: Barnböcker
 Ämnesord: Fantasy
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex.1: Mycket fint skick 95 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12551
 
 Författare: Simak, Clifford D, 1904-1988
 Titel: Allt kött är hö / Clifford D Simak ; övers. av Ylva Spångberg
 Förlag/År: Köping : Lindfors, 1984 ; (Köping : Civiltr.)
 Omfång: 251 s. ; 22 cm. Häftad
 Orginaltitel: All flesh is grass.
 Serie: Lindfors science fiction, 99-0408370-3
 ISBN: 91-7268-085-7
 Medarbetare: Spångberg, Ylva, 1961- (översättare)
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick 90 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12552
 
 Författare: Blish, James
 Titel: Rymdstaden / James Blish ; [övers.: Gunnar Gällmo]
 Förlag/År: Bromma : Delta ; [Solna] : [Seelig], 1975 ; (Vänersborg : Vänersborgs boktr.)
 Omfång: 180, [1] s. ; 21 cm. Inbunden
 Orginaltitel: A life for the stars.
 ISBN: 91-7228-078-6
 Medarbetare: Gällmo, Gunnar, 1946- (översättare)
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Hce
 Ämnesord: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1:Första (och enda) svenska utgåva Fint skick En (lagad) reva överst på ryggen. Namnteckning.50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12553
 
 Författare: Williams, Tennessee 1911-1983
 Titel: Mrs Stones romerska vår / [Övers. av Th. Warburton]
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1951
 Omfång: 121s. Häftad
 Orginaltitel: The Roman spring of Mrs. Stone.
 Serie: Panacheserien
 Medarbetare: Warburton, Thomas, 1918- (översättare)
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1:Första (och enda) svenska utgåva Fint skick Exlibris75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12554
 
 Författare: Steinbeck, John, 1902-1968
 Titel: En son bliver oss given : pjäs i berättelseform / John Steinbeck ; [översättning av Nils Holmberg]
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1951
 Omfång: 165 s. Häftad
 Orginaltitel: Burning bright.
 SAB-kod: Heq.01=c
 SAB-kod: Hceeq.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1:Första (och enda) svenska utgåva Fint skick En smärre (lagad) reva nederst på ryggen90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12555
 
 Författare: Klinckowström, Axel, 1867-1936
 Titel: Fru Agdas äktenskap : historien om ett undantagsförhållande
 Förlag/År: Stockholm : Åhlén & Åkerlund, 1927
 Omfång: 194 s. Häftad
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1:Första (och enda) svenska utgåva Mindre bra skick Sliten. En större skada nederst på ryggen.50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12556
 
 Författare: Presser, Jacob, 1899-1970
 Titel: Bristningsgränsen / Jacob Presser ; [övers. av Karin Alin]
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1959 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 95 s. Häftad
 Orginaltitel: De nacht der girondijnen.
 Serie: Panacheserien, 99-0117874-6
 Medarbetare: Alin, Karin, 1892-1974 (översättare)
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1:Första (och enda) svenska utgåva Fint skick 85 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12557
 
 Författare: Rasmussen, René
 Titel: Tidens og dødens scene : om fantasmet i Sades fiktion / René Rasmussen
 Förlag/År: København : Basilisk, 1988
 Upplaga: 1. utg.
 Omfång: 206 s. : diagr. Häftad
 ISBN: 87-88608-30-1
 SAB-kod: Gjz Sade, Donatien Alphonse François de
 Ämnesord: Sade, Donatien Alphonse François de
Kategori: Litteraturvetenskap > Fransk litteraturhistoria > Sade, Donatien Alphonse François de
Ex. 1: Mycket fint skick 150 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12558
 
 Författare: Wallert, Evert, 1898-1989
 Titel: Med sikt mot Söderarm.
 Förlag/År: Stockholm : Smålänningen, 1965 ; (Ystad : Aurora)
 Omfång: 255 s. : ill. Häftad
 Genre: Stockholmiania
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1:Orginalutgåva (enda utgåvan som finns) Bra skick Lite lagersliten baksida.150 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12559
 
 Författare: Qvarsell, Roger, 1950-
 Titel: Kulturmiljö och idéspridning : idédebatt, bokspridning och sällskapsliv kring 1800-talets mitt / Roger Qvarsell
 Förlag/År: Stockholm : Carlsson, 1988 ; (Helsingborg : Schmidt)
 Omfång: 148 s. : ill. ; 21 cm. Häftad
 Serie: Serien Norrlands bildningshistoria, 99-0752208-2
 Anmärkning: Behandlar Härnösand
 Anmärkning: Sammanfattning på engelska med titeln: The cultural milieu and the spreading of ideas
 ISBN: 91-7798-163-4
 SAB-kod: Nccfz Härnösand
 SAB-kod: Be-c.48
 Ämnesord: Idé- och lärdomshistoria
 Ämnesord: Idéhistoria
 Ämnesord: Kulturhistoria
 Ämnesord: Bokhandel
 Ämnesord: Härnösand
 Ämnesord: Kulturmiljöer
 Ämnesord: Idéhistoria
Kategori: Geografi > Sverige > Ångermanland
Kategori: Allmänt och blandat > Idéhistoria och lärdomshistoria > Sverige
Ex. 1: Mycket fint skick Lätt lagersliten framsida75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12560
 
 Författare: Garfield, Leon
 Titel: Bostock och Harris / Leon Garfield ; översättning från engelskan av Bo Ivander ; illustrationer: Martin Cottam
 Förlag/År: Stockholm : Sjöstrand, cop. 1990 ; ([Vänersborg] : [Vänersborgs offset])
 Omfång: 143, [1] s. : ill. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Bostock and Harris.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1990
 ISBN: 91-7574-196-2
 Medarbetare: Cottam, Martin (illustratör)
 Medarbetare: Ivander, Bo (översättare)
 Genre: Ungdomsböcker
 SAB-kod: He=c,u
 SAB-kod: Hce,u
 Ämnesord: Ungdomsroman
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12561
 
 Författare: Leroux, Gaston, 1868-1927
 Titel: Den svartklädda damens parfym : Detektivroman / Bemynd. öfvers. från franskan af Ebba Nordenadler
 Förlag/År: Stockholm : Geber, 1909
 Omfång: (4), 234 s. Inbunden
 Genre: Deckare
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Fint skick Lätt slitet privat hfrbd. Delvis bortrivet exlibris.Första sv utg125 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12562
 
 Titel: Bref till Adolf Fredrik Lindblad från Mendelssohn, Dohrn, Almqvist, Atterbom, Geijer, Fredrika Bremer, C.W. Böttiger och andra.
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1913
 Omfång: 212 s. (213 s., 1 pl.). Inbunden
 Medarbetare: Lindblad, Adolf Fredrik, 1801-1878 (medarbetare)
 SAB-kod: Ijz Lindblad, Adolf Fredrik
Kategori: Konst, musik, teater och film > Musik > Särskilda tonkonstnärer
Ex. 1: Fint skick Klotband. Samtida biblioteksband.200 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12563
 
 Författare: Persson, Ingmar, 1951-
 Titel: Stankar! : att filosofera till slutet / Ingmar Persson
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1991 ; (Borås : Centraltr.)
 Omfång: 178, [1] s. ; 20 cm Inbunden.
 ISBN: 91-0-055308-5
 SAB-kod: D
 Ämnesord: Filosofi
Kategori: Filosofi och psykologi
Ex. 1: Mycket fint skick 95 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12564
 
 Författare: Moorcock, Michael, 1939-
 Titel: Silverheart / Michael Moorcock & Storm Constantine.
 Förlag/År: London : Earthlight, 2001, c2000.
 Omfång: 416s. ; 18 cm. Pocket.
 ISBN: 0743408675
 Medarbetare: Constantine, Storm.
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick 50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12565
 
 Författare: Tison, Annette
 Titel: Barbaskön får loppor / Annette Tison och Talus Taylor ritar och berättar ; svensk text av Britt G. Hallqvist
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1975 [i.e. 1977] ; (Belgien)
 Omfång: [16] s. : ill. ; 18 x 20 cm. Häftad
 Orginaltitel: The fleas and Barbabeau.
 ISBN: 91-0-040193-5
 Medarbetare: Taylor, Talus
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: uHe=c
 Ämnesord: Bilderböcker
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex. 1: Bra skick Lite sliten. Några smärre veck och en skrapskada på omslaget30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12566
 
 Författare: Tison, Annette
 Titel: Barbabarnens ballongtur / Annette Tison och Talus Taylor ritar och berättar ; svensk text av Britt G. Hallqvist
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1974 [i.e. 1977] ; (Belgien)
 Omfång: [16] s. : ill. ; 18 x 20 cm. Häftad
 Orginaltitel: Barbababies balloon.
 ISBN: 91-0-039608-7
 Medarbetare: Taylor, Talus
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: uHe=c
 Ämnesord: Bilderbok
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex.1: Fint skick Överstruken namnteckning40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12567
 
 Författare: Tison, Annette
 Titel: Barbapapas band / Annette Tison och Talus Taylor ritar och berättar ; svensk text av Britt G. Hallqvist
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1975 [i.e. 1977] ; (Belgien)
 Omfång: [16] s. : ill. ; 18 x 20 cm. Häftad
 Orginaltitel: Barbapapas's band.
 ISBN: 91-0-040195-1
 Medarbetare: Taylor, Talus
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: uHe=c
 Ämnesord: Bilderböcker
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex. 1: Fint skick Märke efter prislapp på baksidan40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12568
 
 Författare: Stenberg, Birgitta, 1932-
 Titel: Äntligen av med liket : kriminalberättelse / Birgitta Stenberg
 Förlag/År: Sollentuna : Högman i samarbete med ABF, 1998 ; (Stockholm : Enskede offset)
 Omfång: 61, [3] s. ; 21 cm. Häftad
 Serie: Veckans bok, 99-2660227-4 ; 98:21 98 21
 Anmärkning: Originaluppl. 1998
 ISBN: 91-89222-21-0
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12569
 
 Författare: Tunström, Göran, 1937-2000
 Titel: En prosaist i New York / Göran Tunström
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1996 ; (Uddevalla : Risbergs tr.)
 Omfång: 54, [3] s. ; 22 cm. Häftad
 Serie: Bonniers julbok, 99-2086554-0 ; 1996
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Några sidor slarvigt skurna. Ej utg i bokhandeln.90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12570
 
 Författare: Wells, Rosemary
 Titel: Morris och osynlighetspåsen / text och bild: Rosemary Wells ; övers.: Stella Hathorn
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1981 ; (Danmark)
 Omfång: [40] s. : ill. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Morris's disappearing bag.
 ISBN: 91-29-52789-9
 Medarbetare: Hathorn, Stella (översättare)
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: uHce
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex.1: Fint skick 50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12571
 
 Författare: Johnsson, Harald, 1886-1936
 Titel: Den fjärde främlingen : detektivroman / Robinson Wilkins
 Förlag/År: Stockholm : Dahlberg, 1916 ; (Stockholm : Hedberg & Krook)
 Omfång: 222 s. Häftad
 Anmärkning: 2 uppl. 1918
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Mindre bra skick Sliten, lagad, märken efter tejp. Namnteckning på omslaget. Ovanlig75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12572
 
 Författare: Strandell, Tore, 1932-
 Titel: Sluta snarka börja leva! : orsaker, risker, behandling / Tore Strandell ; [illustrationer: Bo Svärd ; foto: Clas Fröhling]
 Förlag/År: Stockholm : Fysiologlab, 1991 ; (Sundbyberg : Bodonitr.)
 Omfång: [6], v, [1], 187 s. : ill., diagr., tab. ; 21 cm. Häftad
 ISBN: 91-630-0714-2
 Medarbetare: Fröhling, Clas (illustratör)
 Medarbetare: Svärd, Bo (illustratör)
 SAB-kod: Vjj
 Ämnesord: Sleep apnea syndromes: therapy
 Ämnesord: Snoring: complications
 Ämnesord: Snoring: therapy
 Ämnesord: Snarkning
 Ämnesord: Sömnapnésyndrom
 Ämnesord: Obstruktivt sömnapnésyndrom
 Ämnesord: Sömnstörningar
 Ämnesord: Sömnsvårigheter
 Ämnesord: Andningsrubbningar
 Ämnesord: Behandlingsmetoder
Kategori: Medicin > Otorinolaryngologi > Laryngologi
Ex.1: Bra skick Lätt sliten80 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12573
 
 Författare: Schwartzkopf, Karl-Aage, 1920-
 Titel: Telegram från Tutman / Karl-Aage Schwartzkopf ; med ill. av Rein Murre
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1956
 Omfång: 62, [2] s. : ill. Inbunden
 SAB-kod: Hc,u
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex.1:Orginalutgåva (enda utgåvan som finns) Fint skick Lite smånaggat omslag.150 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12574
 
 Författare: Linde, Gunnel, 1924-
 Titel: TV-tämjarna / Gunnel Linde ; teckningar av Hans Arnold
 Förlag/År: Stockholm : Bonniers juniorförl., 1987 ; (Danmark)
 Omfång: 56, [1] s. : ill. ; 21 cm Inbunden.
 Serie: Lust att läsa, 99-0595627-1
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: [Ny tr.], 1990
 ISBN: 91-48-51466-7
 Medarbetare: Arnold, Hans, 1925- (illustratör)
 Genre: Kapitelböcker
 Genre: Lättläst
 SAB-kod: Hc,u
 SAB-kod: Hcf
 Ämnesord: Fantasi
 Ämnesord: Barnböcker
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex.1: Mycket fint skick 50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12575
 
 Författare: Lindman, Anita, 1932-
 Titel: Televinken och den lilla grisen / Anita Lindman, Ola Lundberg ; fotograferad av Ragnar Lundin
 Förlag/År: Stockholm : Sveriges radio : [Seelig], [1967] ; (Stockholm : V. Petterson)
 Omfång: [32] s. : ill. + 1 grammofonskiva
 Medarbetare: Lundberg, Ola, 1942-
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: uHc
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex. 1: Fint skick 150 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12576
 
 Författare: Knight, Eric
 Titel: Lassie på äventyr / Eric Knight ; [övers.: Siri Thorngren Olin]
 Förlag/År: Stockholm : AWE/Geber, 1979 ; (Lund : Rahm)
 Upplaga: 6. uppl.
 Omfång: 227, [1] s. ; 20 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Lassie come-home.
 ISBN: 91-20-06458-6
 Medarbetare: Thorngren-Olin, Siri, 1892-1953 (översättare)
 Genre: Mellanåldersböcker
 Genre: Äventyrsböcker
 SAB-kod: He=c,u
 SAB-kod: Hcg
 Ämnesord: Äventyr
 Ämnesord: Djur
 Ämnesord: Hundar
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex. 1: Bra skick Denna utg. 5:e uppl tr 1961. Namnteckning. Naggade hörn och lätt sliten baksida.50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12577
 
 Författare: Bady, Paul
 Titel: Modern kinesisk litteratur / Paul Bady ; översättning från franska av Line Ahrland
 Förlag/År: Furulund : Alhambra, 1996 ; (Italien)
 Upplaga: 1. uppl.
 Omfång: 127 s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: La littérature chinoise moderne.
 Serie: Alhambras pocket encyklopedi, 99-1532610-6 ; 29
 ISBN: 91-87680-63-7
 Medarbetare: Ahrland, Line (översättare)
 SAB-kod: Gva.5
 Ämnesord: Litteraturhistoria
 Ämnesord: Kina
 Ämnesord: 1900-talet
 Ämnesord: Kinesiska litteraturen
Kategori: Litteraturvetenskap > sino-tibetanska och austroasiatiska språk > Kinesisk litteraturhistoria
Ex. 1: Mycket fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12578
 
 Titel: Hemska tankar / [sammanst. av] Hugh Lamb ; [övers.: Lennart Olofsson]
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 1980 ; (Falun : B. Wahlström)
 Omfång: 155, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Tales from a gas-lit graveyard. P. 1.
 Serie: Kalla kårar, 99-0129617-X ; 57
 ISBN: 91-32-50245-1
 Medarbetare: Lamb, Hugh (utgivare)
 Medarbetare: Olofsson, Lennart (översättare)
 Genre: Skräck
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Bra skick Äldre skräcklitteratur. Lite sliten25 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12579
 
 Författare: Wildh, Gunborg, 1919-
 Titel: Halvvägs till himlen : [första boken om Karolin] / Gunborg Wildh
 Förlag/År: Stockholm : Bonniers juniorförl., 1979 ; (Stockholm : Bonnier)
 Upplaga: [Ny uppl.]
 Omfång: 117, [1] s. ; 21 cm Inbunden.
 Serie: Bonniers stora ungdomsböcker, 99-0140493-2
 ISBN: 91-48-34695-0
 SAB-kod: uHc
 Ämnesord: 1800-talet
 Ämnesord: Historisk berättelse
 Ämnesord: Mellanåldersbok
 Ämnesord: Barnlitteratur
 Ämnesord: Alkoholism
 Ämnesord: Historia
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex.1: Mycket fint skick 65 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12580
 
 Författare: Wildh, Gunborg, 1919-
 Titel: Uti Stockholm vill jag vara : [tredje boken om Karolin]
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1973 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 126 s. Inbunden
 ISBN: 91-0-038695-2
 Genre: Ungdomsböcker
 SAB-kod: uHc
 Ämnesord: Ungdomsbok
 Ämnesord: Barnböcker
 Ämnesord: Historia
 Ämnesord: 1800-talet
 Ämnesord: Sverige
 Ämnesord: Förr i tiden
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex.1: Mycket fint skick 65 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12581
 
 Författare: Wildh, Gunborg, 1919-
 Titel: Dansa min docka / Gunborg Wildh
 Förlag/År: Stockholm : Bonniers juniorförl., 1985 ; (Stockholm : Bonnier)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 112, [8] s. ; 19 cm Inbunden.
 ISBN: 91-48-51034-3
 Genre: Ungdomsböcker
 SAB-kod: uHc
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex.1: Mycket fint skick Nr 5 i Karolin-serien50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12582
 
 Författare: Backman, Torsten Alfred, 1853-1913
 Titel: Framtiden afslöjad eller kabbalistiska metoder för att utforska karaktär och öde genom födelsedagens skyddsänglar, personens för- och tillnamn, födelsemärkens och pannrynkors betydelse : efter de ryktbara kabalisterna Agrippa von Nettesheim och Athanasius
 Förlag/År: Stockholm : A.-b. Bokrealisation, 1915
 Omfång: 64 s. Häftad
Kategori: Allmänt och blandat
Ex.1: Fint skick 50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12583
 
 Författare: Backman, Alfr
 Titel: Korset såsom symbol.
 Förlag/År: Kalmar : Appeltofft, 1904
 Omfång: 56 s. Inbunden
Kategori: Konst, musik, teater och film
Ex.1: Fint skick En fläck på titelbladet som är genomgående på ett par sidor. Samtida enkelt klotband. Ovanlig75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12584
 
 Författare: Basch-Kåhre, Eva, 1934-
 Titel: Kvinnliga och manliga mönster / Eva Basch-Kåhre
 Förlag/År: Stockholm : Natur och kultur, 1990 ; (Stockholm : DeBesche)
 Omfång: 222, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Serie: Kvinnopsykologi, 99-0950462-6
 ISBN: 91-27-02323-0
 SAB-kod: Dogb
 Ämnesord: Women
 Ämnesord: Personality
 Ämnesord: Kvinnor
 Ämnesord: Men: psychology
 Ämnesord: Women: psychology
 Ämnesord: Kvinnopsykologi
 Ämnesord: Könsroller
 Ämnesord: Män
 Ämnesord: Psykoanalys
 Ämnesord: Personlighetspsykologi
 Ämnesord: Utvecklingspsykologi
 Ämnesord: Könsroller
 Ämnesord: Utveckling
 Ämnesord: Gender roles
 Ämnesord: Psychoanalysis
 Ämnesord: Development
 Ämnesord: Personlighet
 Ämnesord: Men
 Ämnesord: Sex factors
 Ämnesord: Kvinnodikter
 Ämnesord: Differentiell psykologi
 Ämnesord: Kvinnorollen
 Ämnesord: Mansrollen
 Ämnesord: Könsskillnader
 Ämnesord: Psykologi
Kategori: Filosofi och psykologi > Psykologi > Könspsykologi
Ex. 1: Mycket fint skick Märke efter prislapp på omslaget.100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12585
 
 Författare: Dagerman, Stig, 1923-1954
 Titel: Föräldrabesvär / Stig Dagerman
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1965 ; (Stockholm : Norstedt)
 Omfång: 34, [2] s. Häftad
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Ej i bokhanden. Första utg i bokform. Ett veck på omslagets baksida60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12586
 
 Författare: Hasek, Jaroslav, 1883-1923
 Titel: Den tappre soldaten Svejks äventyr / Jaroslav Hasek ; övers. av Daniel Brick ; ill. av Josef Lada
 Förlag/År: Stockholm : MånPocket, 1981 ; (Ungern)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 563, [4] s. : ill. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Osudy dobrého vojáka Svejka za svetové války.
 Serie: MånPocket, 99-0184541-6
 ISBN: 91-7642-053-1
 Medarbetare: Lada, Josef, 1887-1957 (illustratör)
 Medarbetare: Brick, Daniel, 1903-1987 (översättare)
 SAB-kod: Hmd=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Tjeckiska
Ex. 1: Mycket fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12587
 
 Författare: Dostojevskij, Fjodor, 1821-1881
 Titel: Spelaren / Fjodor Dostojevskij ; översättning av Ellen Rydelius ; reviderad av Eva Alexandersson
 Förlag/År: Stockholm : Fabel, 1993 ; (Norge)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 149, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Igrok.
 Serie: Fabel pocket, 99-0717267-7 ; 24
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1917. Första uppl. i denna version 1966. - Även utg. med titeln: Vid ruletten
 Anmärkning: Tidigare utg. med titeln: Vid ruletten
 ISBN: 91-7842-151-9
 Medarbetare: Rydelius, Ellen, 1885-1957 (översättare)
 Medarbetare: Alexanderson, Eva, 1911-1994 (medarbetare)
 SAB-kod: Hcema.01
 SAB-kod: Hma.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Ryska
Ex.1: Mycket fint skick 45 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12588
 
 Författare: Vian, Boris, 1920-1959
 Titel: Dagarnas skum / övers. av Lars Erik Sundberg
 Förlag/År: Stockholm : PAN/Norstedt, 1968 ; (Stockholm : Thule)
 Omfång: 163, [1] s. Pocket
 Orginaltitel: L'écume des jours.
 Serie: En PAN-bok, 99-0104304-2
 Medarbetare: Sundberg, Lars Erik
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Bra skick Lätt sliten. Första sv utg90 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12589
 
 Författare: Vian, Boris, 1920-1959
 Titel: Dagarnas skum / Boris Vian ; översättning av Lars Erik Sundberg
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1997 ; (Smedjebacken : Smegraf)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 163, [1] s. ; 18 cm Inbunden.
 Orginaltitel: L'écume des jours.
 ISBN: 91-1-971302-9
 Medarbetare: Sundberg, Lars Erik (översättare)
 SAB-kod: Hj.01=c
 SAB-kod: Hcej.01
 Ämnesord: Skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Franska
Ex.1: Mycket fint skick Märke efter prislapp på omslagets framsida95 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12590
 
 Författare: Vian, Boris, 1920-1959
 Titel: Jag ska spotta på era gravar / Boris Vian ; översättning och efterord: Hans Johansson
 Förlag/År: Lund : Bakhåll, 1988 ; (Lund : Novapress)
 Omfång: 133, [3] s. ; 19 cm. Häftad
 Orginaltitel: J'irai cracher sur vos tombes.
 ISBN: 91-7742-066-7
 Medarbetare: Johansson, Hans, (översättare)
 SAB-kod: Hj.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Franska
Ex.1: Mycket fint skick Första sv utg.140 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12591
 
 Författare: Blyton, Enid, 1897-1968
 Titel: Fem räddar en hemlighet / av Enid Blyton ; [övers.: Ingegerd Lindström]
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1956 ; (Örebro : L. Larsson)
 Upplaga: 1. uppl.
 Omfång: 138, [1] s. Inbunden
 Orginaltitel: Five on Kirrin Island again.
 Genre: Ungdomsböcker
 SAB-kod: Hce,u
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex. 1: Mycket fint skick Två lätt naggade hörn och lätt slitna kanter. Första sv utg130 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12592
 
 Författare: Tolkien, J R R, 1892-1973
 Titel: Silmarillion / J.R.R. Tolkien ; redigerad av Christopher Tolkien ; till svenska av Roland Adlerberth
 Förlag/År: Stockholm : Pan, 2004 (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: [6] s., s. 9-406, [3] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: The Silmarillion
 Anmärkning: Första svenska upplaga 1979
 ISBN: 91-7263-395-6
 Medarbetare: Tolkien, Christopher (utgivare)
 Medarbetare: Adlerberth, Roland, 1923-1993 (översättare)
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick 45 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12593
 
 Författare: Tolkien, J R R, 1892-1973
 Titel: De förlorade sagornas bok. 1 / J. R. R. Tolkien ; utgivna med förord, kommentarer och register av Christopher Tolkien ; till svenska av Roland Adlerberth
 Förlag/År: Stockholm : Pan, 2004 (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 395, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: The book of last tales. 1
 Anmärkning: Första svenska upplaga 1986
 ISBN: 91-7263-393-X
 Medarbetare: Tolkien, Christopher (utgivare)
 Medarbetare: Adlerberth, Roland, 1923-1993 (översättare)
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: He.01=c
 Ämnesord: Skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 45 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12594
 
 Författare: Tolkien, J R R, 1892-1973
 Titel: De förlorade sagornas bok. 2 / J. R. R. Tolkien ; utgivna med förord, kommentarer och register av Christopher Tolkien ; till svenska av Roland Adlerberth
 Förlag/År: Stockholm : Pan, 2004 (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 485, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: The book of last tales. 2
 Anmärkning: Första svenska upplaga 1988
 ISBN: 91-7263-394-8
 Medarbetare: Tolkien, Christopher (utgivare)
 Medarbetare: Adlerberth, Roland, 1923-1993 (översättare)
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: He.01=c
 Ämnesord: Skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 45 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12595
 
 Författare: Roberson, Jennifer, 1953-
 Titel: Children of lion / Jennifer Roberson.
 Förlag/År: New York, NY : DAW Books, 2001.
 Omfång: 746 s. : map ; 18 cm. Pocket
 Serie: DAW book collectors ; no. 1194.
 Anmärkning: Bk. 5. A pride of princes -- Bk. 6. Daughter of the lion.
 ISBN: 0756400031
 Genre: Fantasy
 Ämnesord: Metamorphosis
 Ämnesord: Fantasy fiction, American.
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12596
 
 Författare: Kay, Guy Gavriel
 Titel: Lord of emperors : the conclusion of the Sarantine mosaic / Guy Gavriel Kay.
 Förlag/År: New York : EOS, [2001], c2000.
 Omfång: x, 560 s. : map ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: Sequel to: Sailing to Sarantium.
 ISBN: 0061020028
 Genre: Fantasy
 Ämnesord: Mosaicists
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12597
 
 Författare: Parker, Robert B, 1932-
 Titel: Perish twice / Robert B. Parker.
 Förlag/År: New York : Berkley Books, c2001.
 Omfång: 334 s. ; 18 cm. Pocket
 ISBN: 0425182150
 Genre: Mystery fiction
 Ämnesord: Women private investigators
 Ämnesord: Boston (Mass.)
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Ej översatt till svenska35 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12598
 
 Författare: De Geer, Carl Johan, 1938-
 Titel: Det bombade ögat : roman / Carl Johan De Geer
 Förlag/År: Stockholm : Bokomotiv, 1982 ; (Värnamo : Fälth)
 Upplaga: 1. uppl.
 Omfång: 255, [1] s. ; 17 cm Inbunden.
 ISBN: 91-7618-037-9
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick Ovanlig200 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12599
 
 Författare: Delany, Samuel R 1942-
 Titel: Tales of Neváerèyon / Samuel R. Delany.
 Förlag/År: London : Voyager, 1996.
 Omfång: 336s. 18 cm Pocket.
 Anmärkning: Originally published: London : Grafton, 1988.
 ISBN: 0586202706
 ISBN: 0586202706
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: He
 Ämnesord: American fiction
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick 40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12600
 
 Författare: Wolgers, Beppe, 1928-1986
 Titel: Ur en kos dagbok / av Beppe Wolgers och Olof Landström
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1984 ; (Danmark)
 Upplaga: 3. tr.
 Omfång: [24] s. : ill. ; 22 cm Inbunden.
 Serie: Klumpe Dumpe-böckerna, 99-0130122-X ; 84
 ISBN: 91-29-41049-5
 ISBN: 978912941049562007
 Medarbetare: Landström, Olof, 1943-
 Genre: Bilderböcker
 SAB-kod: uHc
 Ämnesord: Kor
 Ämnesord: Bilderbok
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex. 1: Bra skick Lätt sliten med en (lagad) reva nederst på ryggen40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12601
 
 Författare: Baudelaire, Charles, 1821-1867
 Titel: Hugskott : Mitt nakna hjärta / [inledning av Bengt Holmqvist] ; övers. av Tove Fahlén
 Förlag/År: Stockholm : Tiden, 1960 ; (Stockholm : Tiden-Barnängen)
 Omfång: 113, [2] s. Häftad
 Orginaltitel: Fusées.
 Orginaltitel: Mon coeur mis à nu.
 Serie: Tidens franska klassiker, 99-0307037-3 ; 17
 SAB-kod: Hj.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Franska
Ex.1: Mycket fint skick 95 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12602
 
 Författare: Vik, Merri, pseud. för Ester Ringnér-Lundgren
 Titel: Alla tiders Lotta / Merri Vik
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 1970
 Omfång: 141, [1] s. Inbunden
 Serie: B. Wahlströms ungdomsböcker, 99-0117885-1 ; 1509
 Anmärkning: 2.-3. uppl. 1970
 Genre: Ungdomsböcker
 SAB-kod: Hcg
 Ämnesord: Skönlitteratur för mellanåldern
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex. 1: Fint skick Ou. Namnteckning.40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12603
 
 Författare: Hesse, Hermann, 1877-1962
 Titel: Stäppvargen / Hermann Hesse ; [övers. av Sven Stolpe]
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1960 ; (Uddevalla : Bohusläningen)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 194 s. Häftad
 Serie: Forumbiblioteket, 99-0110069-0 ; 120
 Medarbetare: Stolpe, Sven, 1905-1996 (översättare)
 SAB-kod: Hce
 SAB-kod: Hf.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Tyska och jiddisch
Ex. 1: Fint skick 90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12604
 
 Författare: Kandinsky, Wassily, 1866-1944
 Titel: Återblickar : minnen 1901-1913 ; samt Der blaue Reiter ; Paul Klee ; Franz Marc / Vassily Kandinsky ; översättning: Ulf Claësson
 Förlag/År: Varberg : Polyfem, 1995 ; (Varberg : Polyfem tr.)
 Omfång: 86, [1] s. ; 19 cm. Häftad
 Anmärkning: Övers. från tyska
 ISBN: 91-7163-987-X
 Medarbetare: Claësson, Ulf (översättare)
 SAB-kod: Ibz Kandinskij, Vasilij Vasilevic
 Ämnesord: Kandinskij, Vasilij Vasilevic
 Ämnesord: Kandinsky, Wassily, 1866-1944
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konsthistoria > Särskilda konstnärer
Ex. 1: Mycket fint skick En liten fläck på omslaget. Ovanlig.200 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12605
 
 Författare: Zamjatin, Evgenij Ivanovic, 1884-1937
 Titel: Vi / Eugen Samjatin ; [översättning av Sven Vallmark]
 Förlag/År: Stockholm : Aldus/Bonnier, 1971 ; (Stockholm : Bonnier)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 195 s. Pocket
 Serie: Delfinserien, 0346-6574 ; 390
 Medarbetare: Vallmark, Sven, 1912-1988.
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Hma=c
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Ryska
Ex.1: Fint skick Lite blekt. Namnteckning60 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12606
 
 Författare: Tjechov, Anton Pavlovic, 1860-1904
 Titel: Noveller / Anton Tjechov ; [översättning från ryskan av Ellen Rydelius]
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1954
 Omfång: 245 s. Häftad
 Serie: Forumbiblioteket, 99-0110069-0 ; 15
 Anmärkning: "Innehåll: Stäppen ; Lilla vännen ; En egoist ; På skjutsen ; I Sibirien ; Kärlek"
 Medarbetare: Rydelius, Ellen, 1885-1957
 SAB-kod: Hma.016=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Ryska
Ex.1: Bra skick Lite slitet omslag50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12607
 
 Författare: Turgenev, Ivan Sergeevic, 1818-1883
 Titel: Obruten mark : roman / af Ivan Turgénjev ; med författarens tillåtelse öfversatt från franskan
 Förlag/År: Stockholm : Haeggström, 1878
 Omfång: 394 s. Inbunden
 SAB-kod: Hma.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Ryska
Ex. 1: Fint skick Blått samtida klotband. Lätt slitet. Första (och enda) svenska utg.175 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12608
 
 Författare: Flammarion, Camille, 1842-1925
 Titel: Stella / övers. från det franska orig. av Sten Granlund
 Förlag/År: Stockholm : Nordiska förl., 1918
 Omfång: 318 s. Inbunden
 Orginaltitel: Stella.
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Hcej.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Franska
Ex. 1: Fint skick Samtida hfrband. Lätt slitet.100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12609
 
 Författare: Regis, Julius, 1889-1925
 Titel: Wallion, reporter-detektiv.
 Förlag/År: Stockholm : Åhlén & Åkerlund, 1918
 Omfång: 224 s. Inbunden
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Noveller
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick Vackert hfrbd med fyra upphöjda bind. Orginalutgåva.125 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12610
 
 Författare: Klinckowström, Axel, 1867-1936
 Titel: Tre månaders dag : minnen från svenska Spetsbergs-expeditionen 1890 : Med 5 portr. och 14 illustr.
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1891
 Omfång: 176 s., 8 pl. Inbunden
 SAB-kod: Nsab.07
Kategori: Geografi > Polarländerna > Reseskildringar
Ex.1: Bra skick Förlagets dek pappband. Lätt slitet. Namnteckning på omslaget. Första (och enda) utg.500 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12611
 
 Författare: Bengtsson, Hans-Uno, 1953-2007.
 Titel: Folk som flög : essayer / Hans-Uno Bengtsson
 Förlag/År: Lund : Ellerström, 1985 ; (Lund : Novapress)
 Omfång: 155, [4] s. ; 19 cm. Häftad
 ISBN: 91-86488-07-4
 SAB-kod: Hc.04
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Essäer
Ex.1: Mycket fint skick Ou.150 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12612
 
 Författare: Coen, Ethan
 Titel: Edens portar / Ethan Coen ; överättning: Leif Janzon
 Förlag/År: Forum
 Upplaga: Första svenska upplaga 1999
 Omfång: Inbunden
 ISBN: 91-37-11370-4
 SAB-kod: Hcee.016
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick Noveller. För alla älskare av Bröderna Coens filmer175 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12613
 
 Författare: Loe, Erlend
 Titel: Fakta om Finland / Erlend Loe ; översättning: Lotta Eklund
 Förlag/År: Stockholm : Alfabeta/Anamma, 2002 (Falun : Scandbook)
 Omfång: 224 s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Fakta om Finland.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2002
 ISBN: 91-501-0135-8
 Medarbetare: Eklund, Lotta (översättare)
 SAB-kod: Hdb.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Norska
Ex. 1: Mycket fint skick 70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12614
 
 Författare: Lindsay, Jeffry P
 Titel: Dexters dunkla drömmar / Jeff Lindsay ; översättning: Per Olaisen
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 2005 (Smedjebacken : Scandbook)
 Omfång: 236, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Första svenska upplaga 2005
 ISBN: 91-32-33123-1
 Medarbetare: Olaisen, Per, 1971- (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Heq.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1:Första (och enda) svenska utgåva Mycket fint skick Boken som är förlagan till tv-serien Dexter125 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12615
 
 Författare: Hawke, Ethan
 Titel: Ett fönster i New York / Ethan Hawke ; översättning: Meta Ottosson
 Förlag/År: Bromma : Opal, 1999 ; (Finland)
 Omfång: 194, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The hottest state.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1999
 ISBN: 91-7270-883-2
 Medarbetare: Ottosson, Meta, 1946- (översättare)
 SAB-kod: Heq.01=c
 SAB-kod: Hceeq.01
 Ämnesord: New York
 Ämnesord: Kärlek
 Ämnesord: Sex
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick Skådespelarens debutroman65 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12616
 
 Författare: Ibbotson, Eva
 Titel: Den stora spökräddningen / av Eva Ibbotson ; översättning: Jadwiga P. Westrup ; illustrationer av Simon Stern
 Förlag/År: Stockholm : Bergh, 1987 ; (Storbritannien)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: [2] s., s. 5-162 : ill. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The great ghost rescue.
 ISBN: 91-502-0841-1
 Medarbetare: Westrup, Jadwiga P., 1921-1988. (översättare)
 Medarbetare: Stern, Simon (illustratör)
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: He=c,u
 Ämnesord: Ungdomsbok
 Ämnesord: Spöken
 Ämnesord: Humor
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex. 1: Mycket fint skick 65 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12617
 
 Författare: Jorner, Per, 1974-
 Titel: Blodmåne / Per Jorner
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 2002 (Falun : Scandbook AB)
 Omfång: 265, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 2002
 ISBN: 91-1-300981-8
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick 95 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12618
 
 Författare: Hagman, Bertil, 1919-
 Titel: Från Mozarts erotiska eskapader till Alma Mahlers fyra män : 28 essäer om musik och musikteater / Bertil Hagman
 Förlag/År: Stockholm : Sellin & partner, 2005 (Uddevalla : Mediaprint)
 Omfång: 236, [1] s. : ill. ; 23 cm Inbunden.
 Anmärkning: Valda texter
 ISBN: 91-7055-319-X
 SAB-kod: Ijb
 Ämnesord: Mozart, Wolfgang Amadeus
 Ämnesord: Artister, essäer
 Ämnesord: Opera, Sverige
 Ämnesord: Kompositörer, essäer
Kategori: Konst, musik, teater och film > Musik > Musikhistoria
Ex. 1: Mycket fint skick 100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12619
 
 Författare: Abbott, John
 Titel: Ingen går säker / John Abbott ; översättning av Sam J. Lundwall
 Förlag/År: Stockholm : Bonnierförl., 1994 ; (Falun : Scandbook)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 289, [2] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Scimitar.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1993
 ISBN: 91-43-02048-8
 Medarbetare: Lundwall, Sam J., 1941-. (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick Pseudonym för Ed McBain60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12620
 
 Författare: Allingham, Margery, 1904-1966
 Titel: En gengångares död / Margery Allingham ; översättning: Carla Wiberg
 Förlag/År: Malmö : Illustris, 1990 ; (Falun : Scandbook)
 Upplaga: 1. uppl.
 Omfång: 248 s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Death of a ghost.
 Serie: En Campion deckare, 99-0938673-9
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1945. Första uppl. i denna version 1990
 Anmärkning: Tidigare utg. i annan övers.
 ISBN: 91-7033-097-2
 Medarbetare: Wiberg, Carla (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He.01=c
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick Lätt nagg på omslaget60 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12621
 
 Författare: Ende, Michael, 1929-1995.
 Titel: Jimmy Knapp och de tretton sjörövarna / Michael Ende ; illustrerad av Reinhard Michl ; översättning från tyskan av Ingrid Windisch
 Förlag/År: Stockholm : Bergh, 1986 ; (Vänersborg : Vänersborgs offset)
 Omfång: 251 s. : ill. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Jim Knopf und die Wilde 13.
 ISBN: 91-502-0812-8
 Medarbetare: Michl, Reinhard (illustratör)
 Medarbetare: Windisch, Ingrid (översättare)
 Genre: Kapitelböcker
 SAB-kod: Hf=c,u
 SAB-kod: Hcf
 Ämnesord: Sjörövare
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex.1:Första (och enda) svenska utgåva Mycket fint skick Förlagsstämpel135 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12622
 
 Författare: Rootzén, Kajsa, 1904-1978
 Titel: Claude Debussy / Kajsa Rootzén
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1948
 Omfång: 229 s., 1 pl.-bl. Häftad
 SAB-kod: Ijz Debussy, Claude
 Ämnesord: Debussy, Claude, 1862-1918
Kategori: Konst, musik, teater och film > Musik > Särskilda tonkonstnärer
Ex. 1: Fint skick Lätt slitet omslag. Namnteckning.85 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12623
 
 Författare: Haugen, Tormod
 Titel: Dagen som försvann / Tormod Haugen ; övers. från norskan av Barbro Lagergren
 Förlag/År: Stockholm : AWE/Geber, 1984 ; (Värnamo : Fälth)
 Omfång: 163 s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Dagen som forsvant.
 ISBN: 91-20-07258-9
 Medarbetare: Lagergren, Barbro (översättare)
 Genre: Mellanåldersböcker
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: uHdb=c
 SAB-kod: Hcg
 Ämnesord: Fantastiska berättelser
 Ämnesord: Ensamhet
 Ämnesord: Fantasy
 Ämnesord: Ungdomsbok
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex. 1: Mycket fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12624
 
 Författare: Yorke, Margaret
 Titel: Ont uppsåt / Margaret Yorke ; översättning: Britt-Marie Bergström
 Förlag/År: Stockholm : MånPocket, 1997 ; (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 287, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Serious intent.
 Serie: MånPocket, 99-0184541-6
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1996
 ISBN: 91-7643-342-0
 Medarbetare: Bergström, Britt-Marie (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick 40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12625
 
 Författare: Klinckowström, Axel, 1867-1936
 Titel: Guldsaxen : äventyrsroman
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström, 1934
 Omfång: 285, [1] s. Inbunden
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Förlagets hfrbd. 2:a uppl.125 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12626
 
 Titel: På lediga stunder : en utvald roman- och novellsamling, afsedd för familjekretsen
 Förlag/År: Helsingborg : Allers familj-journal, 1896-1913 (Helsingborg : Allers familj-journal)
 Omfång: 20 cm. Inbunden
 Anmärkning: 1896-1899: Se Lundstedt, Bernhard, Sveriges periodiska litteratur
 Anmärkning: Ansv. utg.: Carl Fredrik Sigurd Hallberg
 Anmärkning: Utkom i två serier, A och B, innehållande vardera en roman eller novell, som fortgår i flera häften. Från början utkom två häften i veckan, ett med rött omslag och ett med grönt. Häftena samlas till fyra band om året, vardera innehållande fyra-fem romaner
 Medarbetare: Hallberg, Carl Fredrik Sigurd (ansv.utgivare)
 Genre: Litteraturtidskrifter
 SAB-kod: Hc(p)
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Innehåller bl.a sf-klassikern "Berättelser om andra världar" av George Griffith. Illustrerad av Stenley Wood. Vackert dek. klotband. Nr 22 1901100 kr.
Ex. 2: Mycket fint skick Innehåller bl.a "Till månen" av André Laurie som spökskrev en del romaner av Jules Verne. Vacker dek klotband. Nr 24 1901100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12627
 
 Författare: Peake, Mervyn Laurence, 1911-1968.
 Titel: Titus rymlingen / Mervyn Peake ; till svenska av Åke Ohlmarks
 Förlag/År: Stockholm : AWE/Geber, 1980 ; (Lund : Rahm)
 Upplaga: 1. uppl.
 Omfång: 346, [1] s. ; 23 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Titus alone.
 ISBN: 91-20-06357-1
 Medarbetare: Ohlmarks, Åke (översättare)
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: Hcee.01
 Ämnesord: Engelsk skönlitteratur i svensk översättning
 Ämnesord: Fantasy
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Fint skick Första sv utg. Lite slitet och naggat skyddsomslag.95 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12628
 
 Författare: Alfredson, Hans, 1931-
 Titel: Bästa vägen till Muckle Flugga : notiser kring en resa till Island, Färöarna, Orkney och Shetland / av Hans Alfredson och Kim Meurling
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1976 ; (Stockholm : Ljunglöf)
 Omfång: 191, [1] s. : ill. ; 21 cm Inbunden.
 ISBN: 91-46-12581-7
 Medarbetare: Meurling, Kim, 1929-2005
 SAB-kod: Ndc.07
 SAB-kod: Ndcf.07
 SAB-kod: Nes.07
Kategori: Geografi > Övriga Norden > Reseskildringar
Kategori: Geografi > Brittiska öarna (Storbritannien) > Reseskildringar
Ex. 1:Orginalutgåva (enda utgåvan som finns) Fint skick Lätt lagerslitet och naggat omslag140 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12629
 
 Författare: Kay, Guy Gavriel
 Titel: Offerträdet / Guy Gavriel Kay ; översättning av Rebecca Alsberg
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1988 ; (Simrishamn : Grafo-tr.)
 Omfång: 352, [1] s. ; 23 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The Fjonavar tapestry. Book one, The summer tree
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1988
 ISBN: 91-29-59063-9
 Medarbetare: Alsberg, Rebecca, 1949- (översättare)
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: He=c,u
 Ämnesord: Fantasy
 Ämnesord: Ungdomsbok
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1:Första (och enda) svenska utgåva Fint skick 90 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12630
 
 Författare: Bengtsson, Hans-Uno, 1953-2007.
 Titel: Fysikens horisonter / Hans-Uno Bengtsson
 Förlag/År: Stockholm : Rabén Prisma, 1996 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 228 s. : ill. ; 24 cm Inbunden.
 ISBN: 91-518-2787-5
 SAB-kod: Ucc
 Ämnesord: Fysik
 Ämnesord: Physics: popular works
 Ämnesord: Fysik
Kategori: Naturvetenskap > Fysik och kemi > Fysik
Ex.1: Mycket fint skick 140 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12631
 
 Författare: Antunes, António Lobo, 1942-
 Titel: Ha inte så bråttom in i den mörka natten : poem / António Lobo Antunes ; översättning: Marianne Eyre
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 2003 (Uddevalla : Mediaprint)
 Omfång: 442, [1] s. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Não entres taõ depressa nessa noite escura
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2003
 ISBN: 91-37-12044-1
 ISBN: 91-37-12044-1
 Medarbetare: Eyre, Marianne, 1931- (översättare)
 SAB-kod: Hl.01=c
 Ämnesord: History, 20th century
 Ämnesord: Social class
 Ämnesord: Adolescent
 Ämnesord: Family relations
 Ämnesord: Portugal
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Portugisiska
Ex. 1: Mycket fint skick 145 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12632
 
 Författare: MacLeod, Ken
 Titel: The stone canal / Ken MacLeod.
 Förlag/År: New York : Tom Doherty Associates, 2000, c1996.
 Upplaga: 1st U.S. ed.
 Omfång: 304 s. ; 25 cm. Inbunden
 Anmärkning: Jacket illustration by Chris Moore.
 Anmärkning: A TOR book.
 ISBN: 0312870531
 Medarbetare: Moore, Chris, 1947-
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 80 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12633
 
 Författare: Jones, Terry, 1942-
 Titel: Erik Vikings saga / Terry Jones ; ill. av Michael Foreman ; övers. av Sven Christer Swahn
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1985 ; (Italien)
 Omfång: 142, [2] s. : ill. ; 29 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The saga of Erik the Viking.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: [Ny tr.], 1989 (Tr. i Spanien)
 ISBN: 91-29-57296-7
 Medarbetare: Foreman, Michael (illustratör)
 Medarbetare: Swahn, Sven Christer, 1933-2005 (översättare)
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: uHe=c
 Ämnesord: Historiskt
 Ämnesord: Ungdomsbok
 Ämnesord: Vikingatiden
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick Några smärre skrapskador på omslaget.175 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12634
 
 Författare: Brunhoff, Laurent de, 1925-
 Titel: Babar i TV : Télé-Hachette presenterar Babars TV-äventyr / av Laurent de Brunhoff ... ; [övers.: Ingrid Norrman]
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1970 ; (Polen)
 Omfång: [48] s. : ill. ; 31 cm. Inbunden
 Anmärkning: Fortsätts av: TV-Babar på utflykt
 Medarbetare: Norrman, Ingrid (översättare)
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: uHce
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex. 1: Fint skick Lätt buktande pärmar. Naggade hörn. Namnteckning. Ovanlig. Bilden på boken är beskuren200 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12635
 
 Författare: Wennerholm, Eric, 1903-1984
 Titel: Olle Olsson och hans Hagalund / Eric Wennerholm
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1977 ; (Stockholm : Bonniers graf.)
 Omfång: 115, [1] s. : ill. ; 27 cm. Inbunden
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: Ny tr., 1984 för rea 1985 (Tr. i Västtyskland)
 ISBN: 91-0-038315-5
 SAB-kod: Ibz
 Ämnesord: Olsson Hagalund, Olle 1904-72
 Ämnesord: Olsson, Olle 1904-1972
 Ämnesord: Konstnär
 Ämnesord: Konst
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konsthistoria > Särskilda konstnärer
Ex. 1: Mycket fint skick Ou. Bilden på boken är ngt beskuren125 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12636
 
 Författare: Hellsing, Lennart, 1919-
 Titel: De tre krukorna / text: Lennart Hellsing ; bild: Peter Johnsson
 Förlag/År: C/if
 Upplaga: Originalupplaga 1993
 Omfång: Inbunden
 ISBN: 91-510-6726-9
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: uHcf (yb)
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex. 1: Mycket fint skick Namnteckning. Ou.100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12637
 
 Författare: Boye, Karin, 1900-1941
 Titel: För trädets skull : dikter
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1935
 Omfång: 126 s. Häftad
 Internetlänk: http://www.lysator.liu.se/runeberg/boyetrad/
 SAB-kod: Hcbb.03
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick Orginalutgåva. Namnteckning. Exlibris.200 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12638
 
 Författare: Holmberg, Hans, 1934-
 Titel: Från prins Hatt till prins Mio : om sagogenrens utveckling / Hans Holmberg
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1988 ; (Simrishamn : Grafo-tr.)
 Omfång: 141, [1] s. : ill. ; 21 cm. Häftad
 Serie: Barnlitteratur, 99-0208833-3
 Anmärkning: Sammanfattning på engelska med titeln: From Prince Hat to Prince Mio : the development of the fairy tale
 ISBN: 91-29-58103-6
 SAB-kod: Gbn.07
 SAB-kod: Gbn.092
 Ämnesord: Lindgren, Astrid
 Ämnesord: Blixen, Karen
 Ämnesord: Sagor
 Ämnesord: Barn- och ungdomslitteratur - Litteraturvetenskap
 Ämnesord: Folkdiktning - Litteraturvetenskap
 Ämnesord: Sagotolkning
 Ämnesord: Norden
 Ämnesord: Folksagor
 Ämnesord: Barn- och ungdomslitteratur
 Ämnesord: Folkdiktning
 Ämnesord: Litteraturvetenskap - barn- och ungdomslitteratur
 Ämnesord: Litteraturvetenskap - folksagor
 Ämnesord: Litteraturvetenskap - Norden
 Ämnesord: Barn- och ungdomslitteratur
Kategori: Litteraturvetenskap > Nordisk litteraturhistoria: allmän
Ex. 1: Mycket fint skick 90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12639
 
 Författare: Stenberg, Birgitta, 1932-
 Titel: Rapport / Birgitta Stenberg
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1969 ; (Stockholm : Norstedt)
 Omfång: 211 s. Häftad
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick Lätt slitet omslag. Ou.70 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12640
 
 Författare: Brudal, Paul Jan
 Titel: Sagan och det omedvetna språket : psykologi och symbolbilder i folksagorna / Paul Jan Brudal ; översättning av Eva Stålmarck
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1986 ; (Falköping : Gummesson)
 Omfång: 197 s. ; 21 cm. Häftad
 Orginaltitel: Det ubevisste språket (norska).
 ISBN: 91-1-863091-X
 Medarbetare: Stålmarck, Eva (översättare)
 SAB-kod: Docb
 SAB-kod: G.07
 Ämnesord: Sagor
 Ämnesord: Symboler
 Ämnesord: Barn- och ungdomslitteratur - Litteraturvetenskap
 Ämnesord: Barn- och ungdomspsykologi
 Ämnesord: Folksagor - Litteraturvetenskap
 Ämnesord: Litteraturanalys
 Ämnesord: Litteraturhistoria
 Ämnesord: Symbolspråk
 Ämnesord: Psykoanalys
 Ämnesord: Psykoterapi
 Ämnesord: Folksagor
 Ämnesord: Symboler (i) litteraturen
 Ämnesord: Sagotolkning
 Ämnesord: Folksaga
 Ämnesord: Pedagogik
 Ämnesord: Fallbeskrivningar
Kategori: Filosofi och psykologi > Psykologi > Psykoanalys
Kategori: Litteraturvetenskap > Folkdiktning
Ex.1: Fint skick Enstaka blyertsunderstyrkningar120 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12641
 
 Författare: Kirkegaard, Ole Lund
 Titel: Jag, morfar och Nisse Nys / Ole Lund Kirkegaard ; teckningar av Svend Otto S. ; svensk övers. av Karin Naumann
 Förlag/År: Stockholm : Tiden, 1983 ; (Falköping : Gummesson)
 Omfång: 120 s. : ill. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Mig og bedstefar - og så Nisse Pok ((danska)).
 Anmärkning: "Även tillg. med tryckår: 2. uppl., 1984 ; 3. uppl., 1987"
 ISBN: 91-550-2787-3
 Medarbetare: Otto, Svend, 1916-1996 (illustratör)
 Medarbetare: Naumann, Karin (översättare)
 Medarbetare: Otto, Svend, 1916-1996 (illustratör)
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: uHda=c
 SAB-kod: Hcf
 Ämnesord: Morföräldrar
 Ämnesord: Julen
 Ämnesord: Småbarnsberättelser och sagor
 Ämnesord: Tomtar
 Ämnesord: Barnböcker
 Ämnesord: Kapitelbok
 Ämnesord: Pojke
 Ämnesord: 7-9 år
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Danska
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex.1: Mycket fint skick Första sv utg. Tillskrift90 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12642
 
 Författare: Sund, Lars, 1953-
 Titel: Colorado Avenue / Lars Sund
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1998 ; (Smedjebacken : Fälth & Hässler)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 383, [1] s. ; 18 cm Inbunden.
 ISBN: 91-1-300503-0
 Genre: Finlandssvensk litteratur
 SAB-kod: Hcd.01
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Finlandssvensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick 85 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12643
 
 Författare: Wolfe, Gene, 1931-
 Titel: Den nya solens bok. Medlarens klo / översättning: Nille Lindgren
 Förlag/År: Höganäs : Bra böcker, 1996 ; (Norge)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 270, [1] s. Pocket
 Orginaltitel: The claw of the conciliator.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1992
 Anmärkning: Tidigare utg. i 1 vol. tills. med Torterarens skugga
 ISBN: 91-7133-213-8
 Medarbetare: Lindgren, Nille (översättare)
 Genre: Fantasy
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Mycket fint skick 45 kr. Såld
Ex.2: Bra skick Sliten30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12644
 
 Författare: Powell, Richard 1908-
 Titel: Landet vi vann.
 Förlag/År: Stockholm : Lindqvist, 1963
 Omfång: 359 s. Inbunden
 Orginaltitel: I take this land.
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Fint skick Lätt buktande pärmar.Lite smånagg på omslaget. Första (och enda) sv utg.60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12645
 
 Författare: Cussler, Clive
 Titel: Odysseus skatt / Clive Cussler ; översättning: Ove Fransson ; [illustrationer: Carmelisa Castelli Henschen]
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 2005 (Falun : Scandbook)
 Omfång: 428, [1] s. : ill. ; 23 cm Inbunden.
 Anmärkning: Första svenska upplaga 2005
 ISBN: 91-32-33117-7
 Medarbetare: Fransson, Ove (översättare)
 Medarbetare: Henschen, Carmelisa Castelli (illustratör)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Heq.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 80 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12646
 
 Författare: Johnson, Bengt Emil, 1936-
 Titel: Tal till folket : [en dikt] / Bengt Emil Johnson
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1975 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 43, [1] s. Häftad
 ISBN: 91-0-039922-1
 SAB-kod: Hc.03
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex. 1: Fint skick Namteckning. Ou.50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12647
 
 Författare: Feist, Raymond E
 Titel: Imperiets dotter. Bok 6, Det förbjudna
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 1997 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 414, [1] s. Inbunden.
 Orginaltitel: Mistress of the empire.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1997
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2. uppl., 1998
 ISBN: 91-32-32163-5
 Medarbetare: Lindforss, Peter, 1953- (översättare)
 Medarbetare: Wurts, Janny
 Genre: Fantasy
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Mycket fint skick Första sv utg95 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12648
 
 Författare: Feist, Raymond E
 Titel: Imperiets dotter. Bok 5, Magi
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 1997 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 398 s. Inbunden.
 Orginaltitel: Mistress of the empire.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1997
 ISBN: 91-32-32136-8
 Medarbetare: Wurts, Janny
 Medarbetare: Lindforss, Peter, 1953- (översättare)
 Genre: Fantasy
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Mycket fint skick 85 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12649
 
 Författare: Silbersky, Leif, 1938-
 Titel: Den stora tystnaden : en Rosenbaumdeckare / Leif Silbersky, Olov Svedelid
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1995 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 334, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1995
 ISBN: 91-1-951392-5
 Medarbetare: Svedelid, Olov, 1932-
 Genre: Deckare
 SAB-kod: H
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Naggat skyddsomslag med två lagade revor. Ou.60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12650
 
 Författare: Koestler, Arthur, 1905-1983
 Titel: The lotus and the robot.
 Förlag/År: London : Hutchinson, 1960
 Omfång: 296 s. Inbunden
 SAB-kod: Cmbc
 SAB-kod: Cmeba
 SAB-kod: Dbdde
 SAB-kod: No.07
 Ämnesord: Japansk religion
 Ämnesord: Yoga
Kategori: Religion > Religionshistoria > Japansk religion
Kategori: Religion > Religionshistoria > Hinduism
Kategori: Filosofi och psykologi > Filosofins historia > Yoga
Kategori: Geografi > Asien > Allmänt: reseskildringar
Ex. 1: First edition Fint skick Lätt trasigt omslag75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12651
 
 Författare: Sartre, Jean-Paul, 1905-1980
 Titel: Varat och intet / Jean-Paul Sartre ; i urval och med inl. av Dag Østerberg ; övers.: Richard Matz (Jean-Paul Sartres text) och Suzanne Almqvist (Dag Østerbergs text)
 Förlag/År: Göteborg : Korpen, 1983 ; (Göteborg : Graphic systems)
 Omfång: 335, [1] s. ; 22 cm. Häftad
 Orginaltitel: L'être et le néant.
 Anmärkning: "Även tillg. med tryckår: Ny tr., 1984 ; [Ny tr.], 1986"
 ISBN: 91-7374-039-X
 Medarbetare: Matz, Richard, 1920-1992 (översättare)
 Medarbetare: Almqvist, Suzanne (översättare)
 Medarbetare: Østerberg, Dag, 1938- (utgivare)
 SAB-kod: Dbcd-j
 Ämnesord: Sartre, Jean-Paul
 Ämnesord: Verklighetsuppfattningar
Kategori: Filosofi och psykologi > Filosofins historia > Humanism och besläktade system och doktriner
Ex.1: Mycket fint skick Första sv utg.225 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12652
 
 Författare: Mogensen, Lone, 1945-
 Titel: Himlasagor och stjärnmyter / Lone Mogensen
 Förlag/År: Stockholm : Alfabeta, 1996 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: [4] s., s. 7-290, xvi pl.-s. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-7712-486-3
 SAB-kod: Cmia
 SAB-kod: Cm.02
 Ämnesord: Fornnordiska gudar
 Ämnesord: Mytologi
 Ämnesord: Stjärnkult
 Ämnesord: Gods, Norse
 Ämnesord: Mythology
 Ämnesord: Gudar
 Ämnesord: Gudinnor
 Ämnesord: Nordiska gudasagor
 Ämnesord: Gudinnor
Kategori: Religion > Religionshistoria > Fornnordisk religion
Kategori: Religion > Religionshistoria > Troslära och trosbekännelse
Ex.1: Mycket fint skick 175 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12653
 
 Författare: Kandre, Mare, 1962-2005
 Titel: Xavier / Mare Kandre
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 2002 (Falun : Scandbook)
 Omfång: 197, [1] s. ; 21 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 2002
 ISBN: 91-0-057802-9
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1:Orginalutgåva (enda utgåvan som finns) Mycket fint skick 200 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12654
 
 Författare: Beckman, Erik, 1935-1995
 Titel: Inlandsbanan : roman / Erik Beckman
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1967 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 216, [1] s. Häftad
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick Orginalupplaga. Lätt slitet omslag.140 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12655
 
 Författare: Highsmith, Patricia, 1921-1995
 Titel: Mord för Annabelle / övers. av Gunnar Isaksson
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1961 ; (Stockholm : Åeåtr.)
 Omfång: 291, [1] s. Häftad
 Orginaltitel: This sweet sickness.
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Bra skick Lite sliten. En smärre reva överst på ryggen.75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12656
 
 Författare: Blixen, Karen, 1885-1962
 Titel: Moderna äktenskap och andra betraktelser / Karen Blixen ; övers.: Ann-Mari Seeberg ; förord: Marie Louise Ramnefalk
 Förlag/År: Stockholm : Författarförl., 1983 ; (Malmö : Skogs graf.)
 Omfång: 116 s. ; 20 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Moderne aegteskab og andre betragtninger ((danska)).
 Serie: Kvinnliga klassiker, 99-0414681-0
 ISBN: 91-7054-428-X
 Medarbetare: Seeberg, Ann-Mari (översättare)
 SAB-kod: Hda.04=c
 Ämnesord: Essäer
 Ämnesord: Äktenskap
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Danska
Ex. 1: Mycket fint skick 85 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12657
 
 Författare: Sandman Lilius, Irmelin, 1936-
 Titel: Barbidels hav / Irmelin Sandman Lilius ; omslag och illustrationer av författarinnan
 Förlag/År: Stockholm : Bonniers juniorförl., 1986 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 139, [1] s. : ill. ; 21 cm Inbunden.
 ISBN: 91-48-51279-6
 Genre: Ungdomsböcker
 SAB-kod: Hcd,u
 Ämnesord: Sagor
 Ämnesord: Ungdomsbok
 Ämnesord: Skönlitteratur för barn och ungdom
 Ämnesord: Noveller
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Finlandssvensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 65 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12658
 
 Författare: Berkeley, Anthony
 Titel: Försöka duger : samt novellen Ett hundliv för mr Simpson / övers. av Roland Adlerberth
 Förlag/År: Halmstad : Spektra ; [Solna] : [Seelig], 1974 ; (Halmstad : Computer printing)
 Omfång: 359, [1] s. Inbunden
 Orginaltitel: Trial and error.
 Orginaltitel: Mr Simpson goes to the dogs.
 Serie: Spektras deckar-ess, 99-0119110-6 ; 7
 ISBN: 91-7136-130-8
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick Namnteckning60 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12659
 
 Författare: Strömholm, Stig, 1931-
 Titel: Ajax : roman / av Stig Strömholm
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1984 ; (Malmö : Beyrond)
 Omfång: 251, [4] s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Titelrubrik: Tidvarv II
 ISBN: 91-1-841112-6
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12660
 
 Författare: Wright, Georg Henrik von, 1916-2003
 Titel: Vetenskapen och förnuftet : ett försök till orientering / Georg Henrik von Wright
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1987 ; (Finland)
 Omfång: 153 s. (153, [1] s.) ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Även med tryckår: 2. uppl., 1987. 154 s.
 ISBN: 91-34-50869-4
 SAB-kod: Db
 SAB-kod: U:d
 Ämnesord: Philosophy: essays
 Ämnesord: Science: essays
 Ämnesord: Filosofins historia
 Ämnesord: Naturvetenskapens historia
 Ämnesord: Världsbild
 Ämnesord: Naturvetenskap
 Ämnesord: Världsbilden
 Ämnesord: Idé- och lärdomshistoria
 Ämnesord: Cosmology (Philosophy)
 Ämnesord: Teknik
 Ämnesord: Kulturhistoria
 Ämnesord: Technology
 Ämnesord: LÄRDOMSHISTORIA
 Ämnesord: Världsbild (Filosofi)
 Ämnesord: Filosofi
 Ämnesord: Förnuftet
 Ämnesord: Holistisk filosofi
 Ämnesord: Naturvetenskapernas världsbild
Kategori: Filosofi och psykologi > Filosofins historia
Kategori: Naturvetenskap > Naturvetenskaplig teori, filosofi och metodlära
Ex. 1: Mycket fint skick 3:e uppl. tr 198775 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12661
 
 Författare: Gaddis, William, 1922-1998
 Titel: Träslott / William Gaddis ; översättning: Caj Lundgren
 Förlag/År: Stockholm : Legenda, 1987 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 256, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Carpenter's gothic.
 ISBN: 91-582-1052-0
 ISBN: 91-582-1052-0
 Medarbetare: Lundgren, Caj (översättare)
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 45 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12662
 
 Författare: Myrdal, Jan, 1927-
 Titel: Sidenvägen : en resa från Höga Pamir och Ili genom Sinkiang och Kansu / Jan Myrdal ; bilder av Gun Kessle
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1977 ; (Malmö : Beyrond)
 Omfång: 387, [4] s., [28] pl.-bl. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2. uppl., 1977
 ISBN: 91-1-771512-1
 Medarbetare: Kessle, Gun, 1926-2007 (illustratör)
 SAB-kod: Noea.07
 Ämnesord: Reseskildring
 Ämnesord: Kina - Geografi
 Ämnesord: Kina
 Ämnesord: Sidenvägen
Kategori: Geografi > Asien > Reseskildringar
Ex. 1: Fint skick 70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12663
 
 Författare: Heller, Joseph, 1923-1999
 Titel: Moment 22 / Joseph Heller ; [översättning av Torsten Blomkvist]
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1970 ; (Halmstad : Hallandsposten)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 397 s. Pocket
 Serie: W & W-serien, 0509-5069 ; 144
 ISBN: 91-46-10585-9
 SAB-kod: Hce
 Ämnesord: skönlitteratur
 Ämnesord: andra världskriget
 Ämnesord: armén
 Ämnesord: USA
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Mycket fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12664
 
 Författare: Gustafsson, Lars, 1936-
 Titel: Yllet : roman / Lars Gustafsson
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1973 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 218, [1] s. Inbunden.
 ISBN: 91-0-038482-8
 ISBN: 91-0-038480-1
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Lätt naggat omslag.Namnteckning. Ou.50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12665
 
 Författare: Gustafsson, Lars, 1936-
 Titel: En biodlares död : roman / Lars Gustafsson
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1978 ; (Stockholm : Norstedt)
 Omfång: 229, [1] s. ; 21 cm Inbunden.
 ISBN: 91-1-771542-3
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Cancer
 Ämnesord: Svensk skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick Ou.50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12666
 
 Författare: Gustafsson, Lars, 1936-
 Titel: Herr Gustafsson själv : roman
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1971 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 241, [1] s.
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Ou.50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12667
 
 Författare: Faldbakken, Knut, 1941-
 Titel: Bröllopsresan / Knut Faldbakken ; övers.: Cilla Johnson
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1983 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 280, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Bryllupsreisen ((norska)).
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2.-3. tr., 1983
 ISBN: 91-37-08178-0
 Medarbetare: Johnson, Cilla, 1911-2002 (översättare)
 SAB-kod: Hdb=c
 Ämnesord: Kriser
 Ämnesord: Roman
 Ämnesord: Samlevnad
 Ämnesord: Äktenskap
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Norska
Ex. 1: Mycket fint skick Första sv utg. 2.a tr.50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12668
 
 Författare: Faldbakken, Knut, 1941-
 Titel: Förförelsen / Knut Faldbakken ; översättning: Birgit Edlund
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1986 ; (Borås : Centraltr.)
 Omfång: 215, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Glahn (norska).
 ISBN: 91-37-09028-3
 Medarbetare: Edlund, Birgit (översättare)
 SAB-kod: Hdb=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Norska
Ex. 1: Mycket fint skick Första sv utg.45 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12669
 
 Författare: Faldbakken, Knut, 1941-
 Titel: Adams dagbok / Knut Faldbakken ; övers.: Cilla Johnson
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1979 ; (Borås : Centraltr.)
 Omfång: 295 s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Adams dagbok (norska).
 ISBN: 91-37-07099-1
 Medarbetare: Johnson, Cilla, 1911-2002 (översättare)
 SAB-kod: Hcedb.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Norska
Ex. 1: Mycket fint skick Första sv utg75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12670
 
 Författare: Werup, Jacques, 1945-
 Titel: 42 minuter från Paris : några franska provinser / Jacques Werup
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier Alba, 1992 ; (Finland)
 Omfång: 185, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-34-51282-9
 SAB-kod: Nj.07
 Ämnesord: Reseskildringar
 Ämnesord: Frankrike
Kategori: Geografi > Frankrike > Reseskildringar
Ex. 1: Mycket fint skick Ou.75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12671
 
 Författare: Gustafsson, Lars, 1936-
 Titel: Familjefesten : roman / Lars Gustafsson
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1975 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: Inbunden
 ISBN: 91-0-040177-3
 ISBN: 91-0-040176-5
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Svensk skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mindre bra skick En smärre skrapskada på omslaget. Ou.50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12672
 
 Författare: Gustafsson, Lars, 1936-
 Titel: Berättelser om lyckliga människor / Lars Gustafsson
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1981 ; (Stockholm : Norstedt)
 Omfång: 226, [2] s. ; 21 cm Inbunden.
 ISBN: 91-1-811022-3
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick Ou.75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12673
 
 Författare: Tingsten, Herbert, 1896-1973
 Titel: När skymningen faller på / Herbert Tingsten
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1970 ; (Stockholm : Norstedt)
 Omfång: 199, [1] s. Inbunden
 Anmärkning: "Även tillg. med tryckår: 2.-4. uppl., 1970 ; 5. uppl., 1971"
 SAB-kod: Lz Tingsten, Herbert
 Ämnesord: Tingsten, Herbert, 1896-1973
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Tingsten, Herbert
Ex. 1: Bra skick Några småfläckar på omslaget. En smärre rev. Lätt blekt. 4:e uppl.50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12674
 
 Författare: Tingsten, Herbert, 1896-1973
 Titel: Flyktförsök : notiser 1971-1972 / Herbert Tingsten
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1972 ; (Stockholm : Norstedt)
 Omfång: 184, [1] s. Inbunden
 ISBN: 91-1-725682-8
 SAB-kod: Hc.04
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Essäer
Ex. 1: Mycket fint skick En smärre reva på baksidan40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12675
 
 Författare: Lagercrantz, Olof, 1911-2002
 Titel: Från helvetet till paradiset : en bok om Dante och hans komedi
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1966 ; (Halmstad : Hallandsposten)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 215, [1] s., [8] pl.-bl. : ill. Pocket
 Serie: W & W-serien, 0509-5069 ; 146
 SAB-kod: Gi.3
 SAB-kod: Giz Dante Alighieri
 Ämnesord: Dante Alighieri, 1265-1321
 Ämnesord: Dante, Alighieri
Kategori: Litteraturvetenskap > Italiensk litteraturhistoria > Medeltiden
Ex.1: Fint skick 35 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12676
 
 Författare: Symons, Julian, 1912-1994.
 Titel: The gigantic shadow / Julian Symons
 Upplaga: Originalupplaga 1958
 Omfång: Pocket
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Denna utg Fontana tr 1960. Ej översatt till svenska50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12677
 
 Författare: Camus, Albert, 1913-1960
 Titel: Pesten / övers. av Elsa Thulin
 Förlag/År: Stockholm : Aldus/Bonnier, 1971 ; (Stockholm : Bonnier)
 Upplaga: [Ny utg.], 4. uppl.
 Omfång: 234 s. Pocket
 Orginaltitel: La peste.
 Serie: Delfinserien, 0346-6574 ; 49
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Mycket fint skick 40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12678
 
 Författare: Lo-Johansson, Ivar, 1901-1990
 Titel: Godnatt, jord / Ivar Lo-Johansson
 Förlag/År: Stockholm : Aldus, 1976 ; (Stockholm : Bonnier)
 Upplaga: [Ny utg.], 2. uppl.
 Omfång: 420, [1] s. ; 19 cm. Pocket
 Serie: Delfinserien, 0346-6574 ; 450
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: Ny tr., 1979
 ISBN: 91-0-037809-7
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Roman
 Ämnesord: Skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12679
 
 Författare: Stendhal, 1783-1842
 Titel: Rött och svart : en berättelse från nittonde seklet / Övers. av Tage Aurell
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1969
 Omfång: 2 vol. Pocket
 Orginaltitel: Le rouge et le noir.
 Serie: Forum pocket, 99-0166827-1
 Medarbetare: Aurell, Tage, 1895-1976 (översättare)
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Fint skick 2. volymer. Lätt fuktskadade baksidor. I övrigt mycket fina.60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12680
 
 Författare: Farmer, Philip Jose, 1918-
 Titel: Stations of the nightmare / Philip Josâe Farmer.
 Förlag/År: New York : TOR : distributed by Pinnacle Books, 1982.
 Omfång: 256 s. : ill. ; 18 cm. Pocket.
 Anmärkning: The two-edged gift -- The startouched -- The evolution of Paul Eyre -- Passing on -- Osiris on crutches.
 Anmärkning: Interior illustrations by Peter Kuper.
 Anmärkning: Cover art by Greg Theakston.
 Anmärkning: A Tom Doherty Associates book.
 Anmärkning: A TOR book.
 ISBN: 0523485220
 Medarbetare: Theakston, Greg.
 Medarbetare: Kuper, Peter, 1958-
 Genre: Fantasy
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Bra skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12681
 
 Författare: Clarke, Arthur C (Arthur Charles), 1917-2008.
 Titel: Of time and stars the worlds of Arthur C. Clarke with an introduction by J.B. Priestley
 Förlag/År: Harmondsworth Penguin in association with Victor Gollancz 1981, c1972
 Omfång: 205p 18cm Pocket.
 Anmärkning: Originally published: London : Gollancz, 1972
 ISBN: 0140057501
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Noveller45 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12682
 
 Författare: Claesson, Stig, 1928-2008.
 Titel: Sanningen och ingenting annat än / Stig Claesson
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1979 ; (Stockholm : Bonniers graf.)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 170, [1] s. ; 19 cm. Pocket
 Serie: Delfinserien, 0346-6574 ; 635
 ISBN: 91-0-044192-9
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12683
 
 Författare: Scott-Giles, Charles Wilfred
 Titel: The Wimsey family : a fragmentary history compiled from correspondence with Dorothy L. Sayers / C. W. Scott-Giles
 Förlag/År: London : New English Library, 1979
 Upplaga: 1. NEL paperback ed.
 Omfång: 95 s. : ill. Pocket
 ISBN: 0-450-04353-3
 Medarbetare: Sayers, Dorothy L. (Dorothy Leigh), 1893-1957 (medarbetare)
 Genre: Deckare
Kategori: Litteraturvetenskap
Ex.1: Mycket fint skick 40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12684
 
 Författare: Sterling, Bruce, 1954-
 Titel: Distraction / Bruce Sterling.
 Förlag/År: London : Millennium, 2000, c1998.
 Omfång: 489 s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: Originally published: 1999.
 ISBN: 1857989287
 Genre: Political fiction
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He
 Ämnesord: Political corruption
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Bra skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12685
 
 Författare: Dagerman, Stig, 1923-1954
 Titel: Tysk höst.
 Förlag/År: Stockholm : PAN/Norstedt, 1967 ; (Stockholm : Thule)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 97, [1] s. Pocket
 Serie: En PAN-bok, 99-0104304-2
 SAB-kod: Nfa.07
Kategori: Geografi > Mellaneuropa > Reseskildringar
Ex.1: Fint skick Lätt sliten45 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12686
 
 Författare: Harrison, Dick, 1966-
 Titel: Skapelsens geografi : föreställningar om rymd och rum i medeltidens Europa / Dick Harrison
 Förlag/År: Stockholm : Ordfront : Svenska humanistiska förbundet, 2003 (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 244, [5] s., [8] pl.-s. : ill. ; 18 cm. Pocket
 Serie: Svenska humanistiska förbundet, 0346-6027 ; 110
 Serie: Ordfront pocket, 99-3067554-X
 ISBN: 91-7037-010-9
 SAB-kod: Be-a.3
 Ämnesord: Rumsuppfattning
 Ämnesord: Rymden
Kategori: Allmänt och blandat > Idéhistoria och lärdomshistoria > Europa: allmänt
Ex.1: Mycket fint skick 50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12687
 
 Författare: Jersild, P C, 1935-.
 Titel: Humpty-Dumptys fall : livsåskådningsbok / P C Jersild
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1990 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 183, [2] s. ; 21 cm Inbunden.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 5./6. tus., 1990
 ISBN: 91-0-047856-3
 SAB-kod: D
 Ämnesord: Philosophy
 Ämnesord: Philosophy, medical
 Ämnesord: Ekologi
 Ämnesord: Etik
 Ämnesord: Genteknik
 Ämnesord: Livsfrågor
 Ämnesord: Genforskning
 Ämnesord: Livsåskådningsfrågor
 Ämnesord: Filosofi
Kategori: Filosofi och psykologi
Ex.1: Mycket fint skick 85 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12688
 
 Författare: Tey, Josephine, 1896-
 Titel: En gammal skandal / [övers. av Jadwiga P. Westrup]
 Förlag/År: Malmö : Bergh ; [Solna] : [Seelig], 1975 ; (Vänersborg : Vänersborgs boktr.)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 172 s. Häftad
 Orginaltitel: The daughter of time.
 ISBN: 91-502-0124-7
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hce
 Ämnesord: Detektivroman
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Fint skick Lätt sliten60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12689
 
 Författare: Herbert, Frank, 1920-1986
 Titel: Arrakis - ökenplaneten / Frank Herbert ; [översättning: Gabriel Setterborg]
 Förlag/År: Stockholm : Legenda, 1988 ; (Finland)
 Upplaga: [Ny utg.] / 1. uppl.
 Omfång: [8] s., s. 11-488, [1] s. ; 20 cm. Pocket
 Orginaltitel: Dune.
 Serie: Legenda opus, 99-0752863-3
 ISBN: 91-582-1322-8
 Medarbetare: Setterborg, Gabriel (översättare)
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Fint skick Storpocket50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12690
 
 Författare: Edelfeldt, Inger, 1956-
 Titel: Efter angelus : dikter / Inger Edelfeldt
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 2004 (Värnamo : Fälth & Hässler)
 Omfång: 97, [1] s. ; 19 cm. Häftad
 Anmärkning: Även med tryckår: 2. tr., 2004
 Anmärkning: Originalupplaga 2004
 ISBN: 91-1-300933-8
 SAB-kod: Hc.03
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex.1: Mycket fint skick Ou.75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12691
 
 Författare: Lang, Maria, 1914-1991
 Titel: Jan och Katja jagar en kista / av Maria Lang
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1977 ; (Lund : Rahm)
 Omfång: 148, [2] s. ; 21 cm Inbunden.
 ISBN: 91-1-772282-9
 Genre: Ungdomsböcker
 SAB-kod: uHc
 Ämnesord: Detektivberättelse [För barn- och ungdom]
 Ämnesord: Ungdomsbok
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Ou50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12692
 
 Författare: Berger, John, 1926-
 Titel: Konsten att se / John Berger ; övers. av Jan Wahlén
 Förlag/År: Stockholm : Bromberg, 1982 ; (Värnamo : Fälth)
 Omfång: 214 s. : ill. ; 21 cm. Häftad
 Orginaltitel: About looking.
 ISBN: 91-7608-104-4
 Medarbetare: Wahlén, Jan, 1929- (översättare)
 SAB-kod: Ib
 SAB-kod: In
 Ämnesord: Konstteori
 Ämnesord: Konstuppfattning
 Ämnesord: Bildanalys
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konsthistoria
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konst, musik, teater och film
Ex. 1: Mycket fint skick Första sv utg120 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12693
 
 Författare: Cornell, Peter, 1942-
 Titel: Gemensamma rum / Peter Cornell, Sivert Lindblom ; [fotografier: Sivert Lindblom ...]
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1998 ; (Värnamo : Fälth & Hässler)
 Omfång: 109, [10] s. : ill. ; 21 cm Inbunden.
 Serie: Bonnier essä, 99-2599955-3
 ISBN: 91-34-52034-1
 Medarbetare: Lindblom, Sivert, 1931-
 SAB-kod: Ibz Lindblom, Sivert
 SAB-kod: Iaa
 Ämnesord: Lindblom, Sivert, 1931-
 Ämnesord: Lindblom, Sivert, 1931- teman och motiv
 Ämnesord: Konstestetik
 Ämnesord: Skulptörer
 Ämnesord: Klassicism (konst)
 Ämnesord: Konstanalys
 Ämnesord: Konstteori
 Ämnesord: Offentlig konst
 Ämnesord: Skulptur
 Ämnesord: Offentlig konst
 Ämnesord: Offentlig miljö
 Ämnesord: Konstnärer
 Ämnesord: Konsthistoria
 Ämnesord: Konsthistoria
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konsthistoria > Särskilda konstnärer
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konst > Konstteori och -estetik
Ex.1: Mycket fint skick 100 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12694
 
 Författare: Qvarnström, Niklas, 1969-
 Titel: Grand Zero / Niklas Qvarnström
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 2004 (Uddevalla : Mediaprint)
 Omfång: 360, [1] s. ; 18 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originalupplaga 2004
 ISBN: 91-0-010221-0
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Ou.150 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12695
 
 Titel: Perversioner : 12 noveller om avvikelser / Aase Berg ... ; redaktör: Viktoria Jäderling
 Förlag/År: Stockholm : Vertigo, 2003 (Lund : Grahn)
 Omfång: 184, [2] s. ; 20 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 2003
 ISBN: 91-85000-05-1
 Medarbetare: Berg, Aase, 1967- (medförfattare)
 Medarbetare: Jäderling, Viktoria, 1971- (utgivare)
 Genre: Erotica
 SAB-kod: Hc.016(s)
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Noveller
Ex.1: Mycket fint skick 100 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12696
 
 Författare: Derrida, Jacques, 1930-2004
 Titel: Den andres enspråkighet eller Den ursprungliga protesen / Jacques Derrida ; översättning: Lars Fyhr
 Förlag/År: Göteborg : Daidalos, 1999 ; (Uddevalla : Mediaprint)
 Omfång: 106 s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Le monolinguisme de l'autre ou La prothèse d'origine.
 ISBN: 91-7173-016-8
 Medarbetare: Fyhr, Lars (översättare)
 SAB-kod: Fj.047
 SAB-kod: F:oa
 SAB-kod: F
 SAB-kod: F:d
 Ämnesord: Minoritetsspråk
 Ämnesord: Linguistic minorities
 Ämnesord: Språkfilosofi
 Ämnesord: Språksociologi
 Ämnesord: Tvåspråkighet
 Ämnesord: Araber
 Ämnesord: Frankrike
 Ämnesord: Kulturell identitet
 Ämnesord: Språkvetenskap
 Ämnesord: Filosofi
 Ämnesord: Franska språket
 Ämnesord: Franska
Kategori: Språkvetenskap > Franska > Tvåspråkighet
Kategori: Språkvetenskap > Språksociologi
Kategori: Språkvetenskap > Språkteori och -filosofi
Ex. 1: Mycket fint skick 200 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12697
 
 Författare: Perec, Georges, 1936-1982
 Titel: Historier / Georges Perec ; översättning och förord: C.G. Bjurström ; efterord: Magnus Florin
 Förlag/År: Lund : Propexus, cop. 1997 ; (Malmö : Tryckeriteknik)
 Omfång: 82 s. ; 22 cm. Häftad
 Orginaltitel: Un cabinet d'amateur.
 Orginaltitel: Le voyage d'hiver.
 Serie: Kykeon, 99-1229969-8 ; 9
 Anmärkning: "Innehåll: Vinterresan ; En privatsamling : historien om en tavla"
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1997
 ISBN: 91-87952-81-5
 Medarbetare: Bjurström, C. G., 1919-2001 (översättare)
 SAB-kod: Hj.016=c
 SAB-kod: Hcej.016
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Franska
Ex. 1: Mycket fint skick 150 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12698
 
 Författare: Jünger, Ernst, 1895-1998
 Titel: Linjen / Jünger/Heidegger ; översättningar: Daniel Birnbaum ...
 Förlag/År: Lund : Propexus, cop. 1993 ; (Malmö : Tryckeriteknik)
 Omfång: 108 s. ; 22 cm. Häftad
 Serie: Kykeon, 99-1229969-8 ; 5
 Anmärkning: Övers. från tyska
 Anmärkning: Innehåll: Över linjen / av Ernst Jünger. Om varafrågan / av Martin Heidegger
 ISBN: 91-87952-09-2
 Medarbetare: Jünger, Ernst, 1895-1998. Över linjen
 Medarbetare: Heidegger, Martin, 1889-1976. Om varafrågan
 Medarbetare: Birnbaum, Daniel 1963- (översättare)
 SAB-kod: Dbcöz Nihilism
 SAB-kod: Dj
 Ämnesord: Nihilism
 Ämnesord: Varat
Kategori: Filosofi och psykologi > Filosofins historia > Övriga filosofiska system och doktriner
Kategori: Filosofi och psykologi > Verklighetsuppfattningar (metafysik, ontologi, kosmologi m m)
Ex. 1: Mycket fint skick 150 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12699
 
 Titel: Nestorskrönikan / översättning av Gabriella Oxenstierna ; förord av Per-Arne Bodin
 Förlag/År: Eslöv : B. Östlings bokförl. Symposion, 1998 ; (Stehag : B. Östlings bokförl. Symposion)
 Omfång: [2], 258, [3] s. ; 20 cm. Häftad
 Orginaltitel: Povest vremennych let (ryska).
 Serie: Kulturhistoriskt bibliotek, 99-1228966-8
 ISBN: 91-7139-307-2
 Medarbetare: Oxenstierna, Gabriella, 1936- (översättare)
 SAB-kod: Kma.2(u)
 SAB-kod: Kma.3(u)
 SAB-kod: Gmazf Nestorskrönikan
 SAB-kod: Km
 Ämnesord: Nestorskrönikan
 Ämnesord: Forntiden
 Ämnesord: Medeltiden
 Ämnesord: Ryssland
 Ämnesord: Historia
Kategori: Historia > Östeuropa > Ryssland före 882
Kategori: Historia > Östeuropa > Medeltiden 882-1533
Kategori: Litteraturvetenskap > Slavisk och baltisk litteraturhistoria > Rysk litteraturhistoria
Ex.1: Mycket fint skick 160 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12700
 
 Författare: Lugn, Kristina, 1948-
 Titel: Hej då, ha det så bra! : dikter / Kristina Lugn
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 2003 (Kristianstad : Kristianstads boktr.)
 Omfång: 66, [1] s. ; 21 cm Inbunden.
 Anmärkning: "Även med tryckår: 2-4.tr., 2003 ; 5.-6. tr., 2004 ; 7. tr., 2005"
 Anmärkning: Originaluppl. 2003
 ISBN: 91-0-010066-8
 SAB-kod: Hc.03
 Ämnesord: Poesi
 Ämnesord: Lyrik
 Ämnesord: Dikter
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex. 1: Mycket fint skick 3:e tryckningen. Ou.90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12701
 
 Författare: Hammarlund, Olle, 1918-1976
 Titel: Stjärnornas barn : meditationer och okynne
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1969 ; (Uddevalla : Bohusläningen)
 Omfång: 197 s. Inbunden
 SAB-kod: Hc.04
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Essäer
Ex. 1: Fint skick Lätt slitet omslag. Ou.75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12702
 
 Författare: Lee, Mara, 1973-
 Titel: Hennes vård / Mara Lee
 Förlag/År: Stockholm : Vertigo, 2004 (Finland)
 Omfång: 82, [4] s. ; 20 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originalupplaga 2004
 ISBN: 91-85000-16-7
 SAB-kod: Hc.03
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex.1: Mycket fint skick Ou.50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12703
 
 Författare: Larsson, Maria, 1968-
 Titel: Mimers brunn : noveller / Maria Larsson
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1996 ; (Södertälje : Fingraf)
 Omfång: 230, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1996
 ISBN: 91-1-960062-3
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Hc.016
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Noveller
Ex. 1:Första (och enda) svenska utgåva Mycket fint skick 90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12704
 
 Författare: Woods, Stuart
 Titel: Smutskastad / Stuart Woods ; översättning: Anders Bellis
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 1998 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 294, [1] s. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Dirt.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1998
 ISBN: 91-32-32284-4
 Medarbetare: Bellis, Anders (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Heq.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12705
 
 Författare: Hillerman, Tony
 Titel: På fall / Tony Hillerman ; översättning av Lena Schultz
 Förlag/År: Stockholm : Legenda/[Natur och kultur], 1998 ; (Falun : AIT Scandbook)
 Omfång: 270, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The fallen man.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1998
 ISBN: 91-27-06993-1
 Medarbetare: Schultz, Lena (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Heq.01=c
 Ämnesord: Deckare
 Ämnesord: Kriminalroman
 Ämnesord: Leaphorn, Joe
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1:Första (och enda) svenska utgåva Mycket fint skick 75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12706
 
 Författare: Trigger, Bruce G, 1937-
 Titel: Arkeologins idéhistoria / Bruce G. Trigger ; översättning: Öjevind Lång ; [fackgranskning: Bosse Holmqvist]
 Förlag/År: Stockholm ; Stehag : B. Östlings bokförl. Symposion, 1993 ; (Stehag : B. Östlings bokförl. Symposion)
 Omfång: 574 s. : ill., kartor ; 23 cm Inbunden.
 Orginaltitel: A history of archaeological thought.
 Serie: Kulturhistoriskt bibliotek, 99-1228966-8
 ISBN: 91-7139-163-0
 Medarbetare: Holmqvist, Bosse (illustratör)
 Medarbetare: Lång, Öjevind, 1948- (översättare)
 SAB-kod: J:k
 SAB-kod: J:dd
 SAB-kod: Be
 Ämnesord: Arkeologi
 Ämnesord: Vetenskapshistoria
Kategori: Arkeologi > Arkeologins historia
Kategori: Arkeologi > Arkeologisk metodlära
Kategori: Allmänt och blandat > Allmän idé- och lärdomshistoria
Ex. 1: Mycket fint skick 250 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12707
 
 Titel: Vägar till kulturen i Roslagen : om kulturarvet i socknarna längs Norrtälje kommuns vägar : [en guide] / [teckningar: Gunnar Brusewitz, Bertil Kumlien ; foto: Roine Karlsson]
 Förlag/År: Stockholm : Fischer, 1996 ; (Norrtälje : Affärstr.)
 Omfång: 197, [1] s. : färgill., kartor ; 25 cm Inbunden.
 Anmärkning: Även med tryckår: [Ny tr.], 2001
 ISBN: 91-7054-792-0
 Medarbetare: Karlsson, Roine (illustratör)
 Medarbetare: Kumlien, Bertil, 1919- (illustratör)
 Medarbetare: Brusewitz, Gunnar, 1924-2004 (illustratör)
 SAB-kod: Nc
 SAB-kod: Ncabz Roslagen
 Ämnesord: Vägvisare
 Ämnesord: Kulturmiljöer
 Ämnesord: Roslagen
Kategori: Geografi > Sverige
Kategori: Geografi > Sverige > Uppland och Uppsala län
Ex. 1: Mycket fint skick Tillskrift125 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12708
 
 Författare: Foerster, Svante, 1931-1980
 Titel: Sommarens landsflykt / Svante Foerster ; illustrationer av Svenolov Ehrén
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1966 ; (Stockholm : Esselte)
 Omfång: 97 s. : ill. Häftad
 Medarbetare: Ehrén, Svenolov, 1927-2004 (illustratör)
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Arbetarlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1:Orginalutgåva (enda utgåvan som finns) Mycket fint skick Osprättad60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12709
 
 Författare: Kjellström, Rolf, 1936-
 Titel: Samernas liv / Rolf Kjellström
 Förlag/År: Stockholm : Carlsson, 2003 (Kristianstad : Kristianstads boktr.)
 Upplaga: 2., utök. uppl.
 Omfång: 299, [1] s. : ill. ; 24 cm Inbunden.
 ISBN: 91-7203-562-5
 SAB-kod: Mcs
 Ämnesord: Utsi, Paulus
 Ämnesord: Turi, Johan
 Ämnesord: Pirak, Anta
 Ämnesord: Sjulsson, Kristoffer
 Ämnesord: Nilsson Skum, Nils
 Ämnesord: Samer
 Ämnesord: Sami (European people)
 Ämnesord: Jaktmetoder
 Ämnesord: Jaktredskap
 Ämnesord: Renskötsel
 Ämnesord: Kåtor
 Ämnesord: Sameslöjd
 Ämnesord: Skidor
 Ämnesord: Samedräkter
 Ämnesord: Samer
 Ämnesord: Kolonisation
 Ämnesord: Nybyggare
 Ämnesord: Konflikter
 Ämnesord: Lappväsendet
 Ämnesord: Samisk religion
 Ämnesord: Samiska ceremonitrummor
 Ämnesord: Lestadianer
 Ämnesord: Sameundervisning
 Ämnesord: Samisk litteratur
 Ämnesord: Samisk musik
 Ämnesord: Jojk
 Ämnesord: Spel
 Ämnesord: Samisk konst
 Ämnesord: Tideräkning
 Ämnesord: Folkmedicin
 Ämnesord: Njallor
 Ämnesord: Samerna
 Ämnesord: Förrådsbyggnader
 Ämnesord: Nordkalotten
Kategori: Etnografi, socialantropologi och etnologi > Sverige > Samer
Ex. 1: Mycket fint skick 325 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12710
 
 Författare: Bylock, Maj, 1931-
 Titel: Häxdoktorn / Maj Bylock
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1998 ; (Simrishamn : Grafo tr.)
 Omfång: 154, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1998
 ISBN: 91-29-64067-9
 Genre: Ungdomsböcker
 SAB-kod: Hc,u
 Ämnesord: Äventyr
 Ämnesord: Historiskt
 Ämnesord: Krig
 Ämnesord: Historiska böcker
 Ämnesord: Ungdomsböcker
 Ämnesord: 1700-talet
 Ämnesord: Sjukdomar
 Ämnesord: Häxeri
 Ämnesord: Historiska berättelser
 Ämnesord: Sverige
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick 75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12711
 
 Författare: Trenter, Laura, 1961-
 Titel: Fotoalbumet / Laura Trenter & Katrin Jakobsen
 Förlag/År: Stockholm : Tiden, 2005 (Uddevalla : Mediaprint)
 Omfång: 226, [9] s. : ill. ; 20 cm Inbunden.
 Anmärkning: "2. tr., 2005 ; [Ny tr.], 2006 ; 2. uppl., 4. tr., 2007. 226, [7] s."
 Anmärkning: På titelsidan felaktigt: Katrin Jacobsen
 Anmärkning: Originalupplaga 2003
 ISBN: 91-88879-97-6
 ISBN: 97891888799742007
 Medarbetare: Jakobsen, Katrin, 1958- (fotograf)
 Genre: Deckare
 Genre: Mellanåldersböcker
 SAB-kod: Hc,u
 Ämnesord: Övernaturligt
 Ämnesord: Spöken
 Ämnesord: Mysterier
 Ämnesord: Barnböcker
 Ämnesord: Mysterier
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex. 1: Mycket fint skick 65 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12712
 
 Författare: Vickers, Roy
 Titel: Fyra minuter över fyra : Detektivroman / Till svenska av Maud Adlercreutz
 Förlag/År: Stockholm : Fritzes bokförl., 1947
 Omfång: 335s. Häftad
 Orginaltitel: Four past four.
 Genre: Deckare
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1:Första (och enda) svenska utgåva Fint skick 90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12713
 
 Författare: Cussler, Clive
 Titel: Den makedoniska höken / Clive Cussler ; översättning av Gunnar Redmalm
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 1998 ; (Norge)
 Upplaga: 1. pocketuppl.
 Omfång: 268, [1] s. ; 19 cm. Pocket
 Orginaltitel: The Mediterranean caper.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1995
 ISBN: 91-32-43124-4
 Medarbetare: Redmalm, Gunnar (översättare)
 SAB-kod: Heq.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick 40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12714
 
 Författare: Johansson, Stig, 1936-
 Titel: Delade meningar : nya sticklingar : aforismer / Stig Johansson
 Förlag/År: Stockholm : Carlsson, 1991 ; (Storbritannien)
 Omfång: 176 s. : ill. ; 19 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1991
 ISBN: 91-7798-457-9
 Genre: Humor
 SAB-kod: Hc.018
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Aforismer
Ex.1: Mycket fint skick Ou.50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12715
 
 Författare: Sundberg, Björn, 1951-
 Titel: Nedslag i nutida svensk dramatik : Katarina Frostenson, Kristina Lugn, Lars Norén, Agneta Pleijel / Björn Sundberg
 Förlag/År: [Uppsala : Björn Sundberg] ; Visby : www.books-on-demand.com [distributör], 2005
 Omfång: 232 s. ; 21 cm. Häftad
 Anmärkning: S. 54-55: Katarina Frostensson : sceniska verk, övriga texter i urval. S. 102-103: Kristina Lugn : sceniska verk, övriga texter i urval. S. 163-167: Lars Norén : sceniska verk, övriga texter i urval. S. 210-211: Agneta Pleijel : sceniska verk, övriga text
 ISBN: 91-631-7869-9
 SAB-kod: Gc.58
 SAB-kod: Gc.02
 Ämnesord: Lugn, Kristina, 1948-
 Ämnesord: Norén, Lars, 1944-
 Ämnesord: Pleijel, Agneta, 1940-
 Ämnesord: Frostenson, Katarina, 1953-
 Ämnesord: Svensk dramatik
 Ämnesord: Dramatik, Sverige, 1900-talet
Kategori: Litteraturvetenskap > Svensk litteraturhistoria > Dramatik
Kategori: Litteraturvetenskap > Svensk litteraturhistoria > 1980-
Ex. 1: Mycket fint skick Ett smärre hack överst på ryggen125 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12716
 
 Författare: Nagel, Thomas
 Titel: Sista ordet / Thomas Nagel ; översättning: Per Lennart Mårtensson ; [fackgranskning: Jan Österberg]
 Förlag/År: Nora : Nya Doxa, 2002 (Falun : Scandbook)
 Omfång: 158, [1] s. ; 21 cm. Häftad
 Orginaltitel: The last word.
 ISBN: 91-578-0376-5
 Medarbetare: Mårtensson, Per Lennart (översättare)
 SAB-kod: Ddb
 SAB-kod: Dbc
 Ämnesord: Subjektivitet
 Ämnesord: Relativism
 Ämnesord: Reason
 Ämnesord: Relativity
 Ämnesord: Subjectivity
 Ämnesord: Realism
 Ämnesord: Förnuftet
 Ämnesord: Realism (filosofi)
 Ämnesord: Filosofi
Kategori: Filosofi och psykologi > Kunskapsteori och vetenskapsteori > Kunskapsteori
Kategori: Filosofi och psykologi > Filosofins historia > Nya tidens filosofi (fr o m Descartes)
Ex. 1: Mycket fint skick 125 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12717
 
 Författare: Buscaglia, Leo
 Titel: Älska varandra / Leo Buscaglia ; översättning: Per Rundgren
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1992 ; (Finland)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 195, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Loving each other.
 ISBN: 91-37-10176-5
 Medarbetare: Rundgren, Per (översättare)
 SAB-kod: Do
 Ämnesord: Mänskliga relationer
 Ämnesord: Kärlek
 Ämnesord: Vänskap
Kategori: Filosofi och psykologi > Psykologi
Ex. 1: Mycket fint skick 90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12718
 
 Författare: Westerberg, Sven, 1945-
 Titel: Andras väg har rastplatser i solen : [kriminalroman] / Sven Westerberg
 Förlag/År: Göteborg : Tre böcker, 2003 (Falun : Scandbook)
 Omfång: 302 s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 2003
 ISBN: 91-7029-526-3
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12719
 
 Författare: Ekström, Jan, 1923-
 Titel: Ättestupan : detektivroman
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1975 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 257 s. Inbunden
 ISBN: 91-0-038569-7
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Bra skick En större lagad reva på skyddsomslagets framsida.Ou.65 kr.
Ex.2: Mycket fint skick En liten reva i skyddsomslaget. Ou.90 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12720
 
 Författare: Nabokov, Vladimir Vladimirovic, 1899-1977
 Titel: Inbjudan till halshuggning / Vladimir Nabokov ; översättning av Estrid Tenggren
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 2002 (Smedjebacken : Fälth & Hässler)
 Omfång: 209, [1] s. ; 22 cm. Inbunden
 Anmärkning: Orig. på ryska. - Övers. från den engelska utg. med titeln: Invitation to a beheading
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2002
 ISBN: 91-0-057632-8
 Medarbetare: Tenggren, Estrid, 1906- (översättare)
 SAB-kod: Heq.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12721
 
 Författare: le Carré, John, 1931-
 Titel: Spegelkriget : roman
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1965 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 267 s. Häftad
 Orginaltitel: The looking glass war.
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Fint skick Första sv. utg.90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12722
 
 Författare: Carrère, Emmanuel, 1957-
 Titel: Vinterskola : [roman] / Emmanuel Carrère ; översättning av Suzanne Ekelöf
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1996 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 159, [1] s. ; 21 cm Inbunden.
 Orginaltitel: La classe de neige.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1996
 ISBN: 91-0-056304-8
 Medarbetare: Ekelöf, Suzanne (översättare)
 SAB-kod: Hj.01=c
 SAB-kod: Hcej.01
 Ämnesord: Skoldrama
 Ämnesord: Roman
 Ämnesord: Utsatta barn
 Ämnesord: Far - son relation
 Ämnesord: Skolresa
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Franska
Ex.1:Första (och enda) svenska utgåva Mycket fint skick 150 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12723
 
 Författare: Kafka, Franz, 1883-1924.
 Titel: I am a memory come alive : autobiographical writings / by Franz Kafka ; edited by Nahum N. Glatzer.
 Förlag/År: New York : Schocken Books, 1976, c1974.
 Upplaga: 1st Schocken paperback ed.
 Omfång: xvi, 264 s. ; 20 cm. Häftad
 Anmärkning: Includes bibliographical references and index.
 ISBN: 0805204288
 Medarbetare: Glatzer, Nahum Norbert, 1903-
 Ämnesord: Kafka, Franz, 1883-1924 Biography.
Kategori: Litteraturvetenskap
Ex. 1: Fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12724
 
 Författare: Kafka, Franz, 1883-1924.
 Titel: Letters to Milena / Franz Kafka ; edited by Willy Haas ; translated by Tania and James Stern.
 Förlag/År: New York : Schocken Books, 1954, c1953.
 Omfång: 238 s. ; 21 cm. Häftad
 Anmärkning: Translation of: Briefe an Milena.
 Medarbetare: Haas, Willy, 1891-1973.
 Medarbetare: Stern, James, 1904-
 Medarbetare: Stern, Tania.
 SAB-kod: Gf.01
 SAB-kod: Hf
 Ämnesord: Kafka, Franz, 1883-1924 Correspondence.
 Ämnesord: Jesenska, Milena, 1896-1944.
 Ämnesord: Authors, Austrian
 Ämnesord: Journalists
Kategori: Litteraturvetenskap > Tysk litteraturhistoria > Romaner och noveller
Kategori: Skönlitteratur > Tysk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Denna uppl tr 1962.70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12725
 
 Författare: Areskog, Carl, 1867-1941
 Titel: En bok om Öland / av Carl Areskog
 Förlag/År: Stockholm : Carlsson, 1991 ; (Storbritannien)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: [2], 268, [1] s. : ill. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: S. 265-268: Litteratur om Öland
 ISBN: 91-7798-472-2
 SAB-kod: Ncbe
 Ämnesord: Öland
Kategori: Geografi > Sverige > Öland
Ex.1: Mycket fint skick 120 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12726
 
 Författare: Berman, Marshall
 Titel: All that is solid melts into air : the experience of modernity / Marshall Berman
 Förlag/År: New York, N.Y., U.S.A. : Viking Penguin, 1988
 Omfång: 383 s. ; 20 cm Pocket.
 Anmärkning: Bibliography: p. 349-369
 Anmärkning: Includes index
 Anmärkning: : Reprint, with new pref. Originally published: New York : Simon & Schuster, 1982
 Anmärkning: Penguin books.
 ISBN: 9
 Ämnesord: Civilization, Modern
Kategori: Historia
Ex. 1: Mycket fint skick 90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12727
 
 Författare: Millar, Margaret
 Titel: Medan snön föll / Från engelskan av Einar Thermaenius
 Förlag/År: Stockholm : Ljus, 1948
 Omfång: 262s. Häftad
 Orginaltitel: Fire will freeze.
 Genre: Humor
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Bra skick Lätt sliten och snedläst. En lagad skada nederst på ryggen. Första (och enda) sv utg.50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12728
 
 Författare: Majakovskij, Vladimir Vladimirovic, 1893-1930
 Titel: Ett moln i byxor / Vladimir Majakovskij ; [inledning: Erwin Leiser] ; [övers.: Werner Aspenström, Göran Lundström, Ola Palmaer]
 Förlag/År: Stockholm : FIB:s lyrikklubb : [Seelig], 1958 ; (Stockholm : Katalog- o. tidskr. tr.)
 Omfång: 91, [1] s. Inbunden
 Serie: FIB:s lyrikklubbs bibliotek, 0425-5232 ; 46
 Medarbetare: Lundström, Göran (översättare)
 Medarbetare: Aspenström, Werner, 1918-1997 (översättare)
 Medarbetare: Palmaer, Ola, 1932- (översättare)
 SAB-kod: Hma=c
 Ämnesord: Poesi
 Ämnesord: Skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Ryska
Ex. 1: Bra skick Lätt trasigt omslag och en lagad skada nederst på ryggen. Tillskrift. Första sv utg.75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12729
 
 Författare: Symons, Julian, 1912-1994.
 Titel: Falskt vittnesbörd.
 Förlag/År: Höganäs, 1974 ; (Tyskland)
 Omfång: 232 s. Inbunden
 Orginaltitel: Bland beginning.
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1:Första (och enda) svenska utgåva Mycket fint skick 70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12730
 
 Författare: Herbert, Frank, 1920-1986
 Titel: Direct descent / Frank Herbert.
 Förlag/År: New York, N.Y. : Berkley, 1985, c1980.
 Upplaga: Illustrated ed.
 Omfång: 186 s. : ill. ; 18 cm. Pocket.
 Serie: Berkley science fiction
 Anmärkning: Illustrations by Garcia.
 Anmärkning: A portion of this book appeared as Pack rat planet in the December 1954 issue of Astounding science fiction.
 ISBN: 0425081869
 Medarbetare: Garcia.
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Storpocket. Illustrerad. Ovanlig.75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12731
 
 Författare: Sand, Arne, 1927-1963
 Titel: Ljugarstriden.
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1956 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 245 s. Häftad
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1:Orginalutgåva (enda utgåvan som finns) Fint skick Namnteckning95 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12732
 
 Författare: Krog, Niklas, 1965-
 Titel: En härskares själ / Niklas Krog
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 2001 ; (Falun : AiT Falun AB)
 Omfång: 301, [1] s. ; 23 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 2001
 ISBN: 91-29-64848-3
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: Hc,u
 Ämnesord: Fantasy
 Ämnesord: Ungdomsböcker Fantasy
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Orginalupplaga.90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12733
 
 Författare: Appel, Erik, 1924-
 Titel: Med döden i hälarna : högkvarterets fjärrpatruller 1939-1945 / Erik Appel
 Förlag/År: Helsingfors : Schildt, 2005
 Omfång: 207 s. kuv., kart. ; 24 cm. Inbunden.
 ISBN: 951-50-1515-4
 ISBN: 9515015154
 SAB-kod: Sei-dd:k.54
 SAB-kod: S:k.4
 SAB-kod: Kdd
 SAB-kod: Kdd.54
 Ämnesord: Underättelseverksamhet
 Ämnesord: Krigskonst
 Ämnesord: Finland
Kategori: Militärväsen > Total krigföring > Underrättelseverksamhet
Kategori: Militärväsen > Nya tiden
Kategori: Historia > Övriga Norden > Finland
Kategori: Historia > Övriga Norden > Andra världskriget 1939-1945
Ex. 1: Mycket fint skick 300 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R12734
 
 Författare: Longstreet, Stephen
 Titel: Jazz / Stephen Longstreet ; med illustrationer av författaren ; [övers.: Bo Holmqvist]
 Förlag/År: Stockholm : Wennerberg, 1958 ; (Uddevalla : Bohusläns grafiska)
 Omfång: xv, 199 s. Inbunden
 Orginaltitel: The real jazz, old and new.
 SAB-kod: Ijxc-qa
Kategori: Konst, musik, teater och film > Musik > Jazz
Ex. 1: