Antikvariat 1 - Nyförvärslista


Listor. En förteckning över antikvariatets alla böcker i listform - även sålda. Dessa sidor är främst gjorda för google och andra sökmotorer. Du kan också pröva att söka direkt på www.antikvariat1.se.
 
 Författare: Tunström, Göran, 1937-2000
 Titel: Ökenbrevet / Göran Tunström
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1980 ; (Nacka : Esselte Herzog)
 Upplaga: [Ny utg.].
 Omfång: 218, [1] s. ; 20 cm Inbunden.
 ISBN: 91-0-043448-5
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick 60 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13001
 
 Författare: Wine, Maria, 1912-2003
 Titel: Vredens och kärlekens hand.
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1973 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 90 s. Häftad
 ISBN: 91-0-038260-4
 SAB-kod: Hc.03
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex. 1: Fint skick Namnteckning40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13002
 
 Författare: Linderborg, Åsa, 1968-
 Titel: Mig äger ingen / Åsa Linderborg
 Förlag/År: Stockholm : Atlas, 2007 (Falun : Scandbook)
 Omfång: 293, [1] s. ; 19 cm Inbunden.
 Anmärkning: "4. tr., 2007 ; 5. tr., 2007"
 ISBN: 9789173892261
 SAB-kod: Lz Linderborg, Åsa
 Ämnesord: Linderborg, Åsa, 1968-
 Ämnesord: Alcoholism
 Ämnesord: Father-child relations
 Ämnesord: Single parent
 Ämnesord: Social class
 Ämnesord: Social alienation
 Ämnesord: Children of alcoholics
 Ämnesord: Child of impaired parents
 Ämnesord: Arbetarlitteratur
 Ämnesord: Barn till alkoholister
 Ämnesord: Biografier
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Linderborg, Åsa
Ex. 1: Mycket fint skick 1.a uppl. 2:a tryckningen90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13003
 
 Författare: Pleijel, Agneta, 1940-
 Titel: Vindspejare : boken om Abel målaren / Agneta Pleijel
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1987 ; (Göteborg : Graphic Systems)
 Omfång: 453, [2] s. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-1-871272-X
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Ou75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13004
 
 Författare: Voors, Barbara, 1967-
 Titel: Älskade du / Barbara Voors
 Förlag/År: Stockholm : Gedin, 1990 ; (Malmö : Beyrond)
 Omfång: 187, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1990
 ISBN: 91-7964-070-2
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Liter smånagg på omslaget70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13005
 
 Författare: Weldon, Fay, 1933-
 Titel: En hon-djävuls liv och lustar / Fay Weldon ; övers.: Annika Preis
 Förlag/År: Stockholm : Stenström, 1984 ; (Ungern)
 Omfång: 217, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The life and loves of a she-devil.
 ISBN: 91-86600-05-2
 Medarbetare: Preis, Annika, 1943- (översättare)
 SAB-kod: He=c
 Ämnesord: Kvinnoskildring
 Ämnesord: Roman
 Ämnesord: Svartsjuka
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick Första sv utg95 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13006
 
 Författare: Ardelius, Lars, 1926-
 Titel: Kronprinsarna : [roman] / Lars Ardelius
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1972 ; (Stockholm : Norstedt)
 Omfång: 375, [1] s. Häftad
 ISBN: 91-1-725001-3
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Arbetarförfattare
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick Ou50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13007
 
 Författare: Ardelius, Lars, 1926-
 Titel: Smorgasbordet. / Lars Ardelius
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1974 ; (Stockholm : Norstedt)
 Omfång: 307, [1] s. Inbunden
 ISBN: 91-1-741202-1
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Bra skick Lite naggat omslag50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13008
 
 Författare: Ardelius, Lars, 1926-
 Titel: Och kungen var kung / Lars Ardelius
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1976 ; (Malmö : Beyrond)
 Omfång: 550, [1] s. ; 22 cm. Inbunden
 ISBN: 91-1-761192-X
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: 1800-talet
 Ämnesord: Historisk roman
 Ämnesord: Svensk skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Märke efter prislapp på baksidan90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13009
 
 Författare: Johansson, Rolf, 1953-, författare
 Titel: Nådatid : roman / Rolf Johansson
 Förlag/År: Stockholm : LT, 1981 ; (Borås : Centraltr.)
 Omfång: 275, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-36-01787-6
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Naggat skyddsomslag40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13010
 
 Författare: Persson, Leif G W, 1945-
 Titel: Faller fritt som i en dröm : en roman om ett brott / Leif G. W. Persson
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 2007 (Finland)
 Omfång: 551, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: 3. tr., 2007
 Anmärkning: Originalupplaga 2007
 ISBN: 978-91-0-011633-0
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Skönlitteratur
 Ämnesord: Deckare
 Ämnesord: Kriminalromaner
 Ämnesord: Palmemordet
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Med dedikation av författaren. Ou.160 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13011
 
 Författare: Dahlström, Magnus, 1963-
 Titel: Hem : roman / Magnus Dahlström
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier Alba, 1996 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 171, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1996
 ISBN: 91-34-51664-6
 SAB-kod: Hc
 SAB-kod: H
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick Ovanlig200 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13012
 
 Författare: Bellow, Saul, 1915-2005
 Titel: En stöld / Saul Bellow ; översättning av Caj Lundgren
 Förlag/År: Stockholm : Legenda, 1989 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 108 s. (108, [1] s.) ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: A theft.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1989
 ISBN: 91-582-1508-5
 Medarbetare: Lundgren, Caj (översättare)
 SAB-kod: He.01=c
 Ämnesord: Skönlitteratur: amerikansk: romaner och noveller: översättningar till: svenska
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13013
 
 Författare: Bellow, Saul, 1915-2005
 Titel: Professorns december / Saul Bellow ; övers.: Caj Lundgren
 Förlag/År: Stockholm : Atlantis, 1982 ; (Södertälje : Axling)
 Omfång: 357, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The dean's December.
 ISBN: 91-7486-246-4
 Medarbetare: Lundgren, Caj (översättare)
 SAB-kod: He=c
 Ämnesord: Roman
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13014
 
 Författare: Böll, Heinrich, 1917-1985
 Titel: Skyddande belägring : roman / Heinrich Böll ; övers. av Eva Liljegren
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1980 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 299 s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Fürsorgliche Belagerung.
 ISBN: 91-0-044995-4
 Medarbetare: Liljegren, Eva (översättare)
 SAB-kod: Hcef.01
 Ämnesord: Familj
 Ämnesord: Satir - Skönlitteratur
 Ämnesord: Tyskland
 Ämnesord: Roman
 Ämnesord: Samhällskritik
 Ämnesord: Tysk skönlitteratur i svensk översättning
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Tyska och jiddisch
Ex. 1: Mycket fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13015
 
 Författare: Tunström, Göran, 1937-2000
 Titel: Tjuven : roman / Göran Tunström
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1986 ; (Finland)
 Omfång: 356, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: [Ny tr.], 1989
 ISBN: 91-0-046802-9
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Fiction
 Ämnesord: Roman
 Ämnesord: Orfeusmyten
 Ämnesord: Sinnessjukdom
 Ämnesord: Silverbibeln
 Ämnesord: Svensk skönlitteratur
 Ämnesord: Orfeusmyten
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13016
 
 Författare: Tunström, Göran, 1937-2000
 Titel: Prästungen : berättelse / Göran Tunström ; [ill. av Lena Cronqvist]
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1976 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 269, [2] s. : ill. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-0-041135-3
 Medarbetare: Cronqvist, Lena, 1938- (illustratör)
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Roman
 Ämnesord: Barndomsskildring
 Ämnesord: Svensk skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Ou. Lite lätta smånagg på omslaget70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13017
 
 Författare: Tunström, Göran, 1937-2000
 Titel: Juloratoriet : roman / Göran Tunström
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1983 ; (Ungern)
 Omfång: 329 s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: Ny tr., 1984
 ISBN: 91-0-045394-3
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Kärlek
 Ämnesord: Myter
 Ämnesord: Roman
 Ämnesord: Sorg
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick 90 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13018
 
 Författare: Castaneda, Carlos
 Titel: Maktens andra ring / Carlos Castaneda ; till svenska av Anna Pyk
 Förlag/År: Stockholm : AWE/Geber, 1978 ; (Lund : Rahm)
 Upplaga: 1. uppl.
 Omfång: 316 s. ; 19 cm. Pocket
 Orginaltitel: The second ring of power.
 ISBN: 91-20-05925-6
 Medarbetare: Pyk, Anna (översättare)
 SAB-kod: Hcee.01
 Ämnesord: Mexikansk Litteratur
 Ämnesord: Skönlitteratur, Socialantropologi
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Fint skick Namnteckning. Läsveck på rygg. Första sv utg.90 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13019
 
 Författare: Castaneda, Carlos
 Titel: Maktens andra ring / Castaneda ; till svenska av Anna Pyk
 Förlag/År: Stockholm : AWE/Geber, 1986 ; (Ungern)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 315, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: The second ring of power.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1987 (Tr. i Storbritannien)
 ISBN: 91-20-07344-5
 Medarbetare: Pyk, Anna (översättare)
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Fint skick En smärre skrapskada på omslagets framsida. Första (och enda) pocketuppl.65 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13020
 
 Författare: Sørensen, Inger
 Titel: Operalexikonet / Inger Sørensen ; översättning: Margareta Eklöf ; svensk bearbetning: Anders Jansson
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1994 ; (Borås : Centraltr.)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 647 s. : ill. ; 25 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Gads Operaleksikon (danska).
 ISBN: 91-37-10605-8
 Medarbetare: Eklöf, Margareta, 1930- (översättare)
 Medarbetare: Jansson, Anders, 1930- (medarbetare)
 SAB-kod: Ijra(x)
 SAB-kod: Ijb(x)
 Ämnesord: Operor
 Ämnesord: Opera
 Ämnesord: Lexikon
Kategori: Konst, musik, teater och film > Musik > Operor
Kategori: Konst, musik, teater och film > Musik > Musikhistoria
Ex.1: Mycket fint skick 225 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13021
 
 Författare: Kirkegaard, Ole Lund
 Titel: Albert i Kalleby / övers.: Britt G. Hallqvist
 Förlag/År: Stockholm : Tiden, 1973 ; (Uddevalla : Bohusläns graf.)
 Omfång: 106, [2] s. : ill. Inbunden
 Orginaltitel: Albert.
 ISBN: 91-550-1634-0
 SAB-kod: Hda=c,u
 SAB-kod: Hce,u
 Ämnesord: Barnböcker
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex. 1: Fint skick Första sv utg. Lätt slitet omslag med en smärre skrapskada på omslagets framsida. Namnteckning.90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13022
 
 Författare: Kirkegaard, Ole Lund
 Titel: Lille Virgil : Gusten Grodslukare ; Hodjas flygande matta ; Robban och alla de andra polarna / Ole Lund Kirkegaard ; översättning: Britt G. Hallqvist ...
 Förlag/År: Stockholm : Tiden, 2000 ; (Danmark)
 Omfång: 286 s. : ill. ; 27 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Lille Virgil.
 Orginaltitel: Orla frøsnapper.
 Orginaltitel: Hodja fra Pjort.
 Orginaltitel: Frode og alle de andre rødder.
 Anmärkning: Tidigare utg. i separata vol.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1972, 1973, 1973 och 1980. Första uppl. med denna samlingstitel 2000
 ISBN: 91-88877-37-X
 Medarbetare: Kirkegaard, Ole Lund. Robban och alla de andra polarna
 Medarbetare: Kirkegaard, Ole Lund. Hodjas flygande matta
 Medarbetare: Kirkegaard, Ole Lund. Gusten Grodslukare
 Medarbetare: Hallqvist, Britt G., 1914-1997 (översättare)
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: Hda=c,u
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex.1: Mycket fint skick 175 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13023
 
 Författare: Hultman, Harald, 1932-
 Titel: Längs Donau : strandhugg och strövtåg - på kryss mellan då och nu / Harald Hultman
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1976 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 220, [1] s. : ill. ; 21 cm Inbunden.
 ISBN: 91-0-041193-0
 SAB-kod: Na.07
Kategori: Geografi > Europa > Reseskildringar
Ex.1: Fint skick Lätt sliten rygg65 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13024
 
 Författare: Asturias, Miguel Ángel, 1899-1974
 Titel: Vårlig klarvaka / i svensk tolkning av Artur Lundkvist och Marina Torres
 Förlag/År: Stockholm : FIB:s lyrikklubb, 1967 ; (Stockholm : Aronzons-företagen)
 Omfång: 100, [1] s.
 Serie: FIB:s lyrikklubbs bibliotek, 0425-5232 ; 123
 Medarbetare: Lundkvist, Artur, 1906-1991 (översättare)
 Medarbetare: Torres, Marina, 1934- (översättare)
 SAB-kod: Hkq.03=c
 SAB-kod: Hcekq.03
 Ämnesord: Skönlitteratur
 Ämnesord: Poesi
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Spanska
Ex. 1: Fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13025
 
 Författare: Sjöstrand, Östen, 1925-2006
 Titel: Ensamma stjärnor, en gemensam horisont : dikter i urval av författaren / Östen Sjöstrand ; förord av Staffan Bergsten
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1970 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 104 s. Inbunden
 Serie: Svalans lyrikklubb, 0586-0326 ; 27
 SAB-kod: Hc.03
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex. 1: Mycket fint skick Förlagets pappband40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13026
 
 Författare: Sandel, Cora, 1880-1974
 Titel: Bara Alberte / Cora Sandel ; [översättning av Ann-Mari Lindberger]
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1970 ; (Uddevalla : Bohusläningen)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 273, [1] s. Inbunden
 Orginaltitel: Bare Alberte.
 Serie: Forumbiblioteket, 99-0110069-0
 SAB-kod: Hce
 Ämnesord: Roman
 Ämnesord: Nordkalotten
 Ämnesord: Kvinnoskildringar
 Ämnesord: Skönlitteratur
 Ämnesord: Norge
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Mycket fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13027
 
 Författare: Sandel, Cora, 1880-1974
 Titel: Alberte och friheten.
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1970 ; (Uddevalla : Bohusläningen)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 218 s. Inbunden
 Orginaltitel: Alberte og friheten.
 Serie: Forumbiblioteket, 99-0110069-0
 SAB-kod: Hce
 Ämnesord: Skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Fint skick Lätt slitet omslag.45 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13028
 
 Författare: Sandel, Cora, 1880-1974
 Titel: Alberte och Jakob / övers. av Ingeborg Essén
 Förlag/År: Stockholm, 1968
 Omfång: 239 s. Inbunden
 SAB-kod: Hcedb.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Norska
Ex. 1: Mycket fint skick 65 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13029
 
 Författare: Sandemose, Aksel, 1899-1965
 Titel: En flykting korsar sitt spår : Espen Arnakkes kommentarer till Jantelagen / Aksel Sandemose
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1968 ; (Uddevalla : Bohusläningen)
 Upplaga: [Ny uppl.]
 Omfång: 450 s. Inbunden
 Orginaltitel: En flykting krysser sitt spor.
 Serie: Forum pocket, 99-0166827-1
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Mycket fint skick 75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13030
 
 Författare: Sandemose, Aksel, 1899-1965
 Titel: Varulven : roman / Aksel Sandemose ; [övers. av Cilla Johnson]
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1978 ; (Uddevalla : Bohusläningen)
 Upplaga: [Ny utg.], 2. tr.
 Omfång: 464, [1] s. ; 19 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Varulven ((norska)).
 Serie: Forumbiblioteket, 99-0110069-0
 ISBN: 91-37-05703-0
 ISBN: 91-37-05704-9
 Medarbetare: Johnson, Cilla, 1911-2002 (översättare)
 SAB-kod: Hdb=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Norska
Ex.1: Mycket fint skick 80 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13031
 
 Författare: Kropotkin, Petr Alekseevic, 1842-1921
 Titel: En anarkists minnen / Peter Kropotkin
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1964 ; (Uddevalla : Bohusläningen)
 Omfång: 354 s.
 Orginaltitel: Memoirs of a revolutionist.
 Serie: Forumbiblioteket, 99-0110069-0 ; 133
 SAB-kod: Lz
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Fint skick Lätt slitet omslag. Inbunden70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13032
 
 Författare: Daudet, Alphonse, 1840-1897
 Titel: Brev från min kvarn.
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1971 ; (Uddevalla : Bohusläningen)
 Omfång: 161 s. Inbunden
 ISBN: 91-37-06148-8
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Fint skick Märke efter prislapp på baksidan.60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13033
 
 Författare: Wine, Maria, 1912-2003
 Titel: Man har skjutit ett lejon / Maria Wine
 Förlag/År: Stockholm : Trevi ; [Solna] : [Seelig], 1974 ; (Vänersborg : Vänersborgs boktr.)
 Upplaga: [Ny, utökad utg.]
 Omfång: 176 s. Häftad
 ISBN: 91-7160-109-0
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Barndomsskildring
 Ämnesord: Biografi
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Bra skick Några veck på omslaget50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13034
 
 Författare: Jersild, P C, 1935-.
 Titel: Professionella bekännelser / P.C. Jersild
 Förlag/År: Stockholm : Författarförl., 1981 ; (Lund : Rahm)
 Upplaga: 1. uppl.
 Omfång: 208 s. : ill. ; 21 cm Inbunden.
 Serie: Författarverkstad, 99-0130252-8
 ISBN: 91-7054-362-3
 SAB-kod: Gz
 Ämnesord: Jersild, Per Christian,1935- Svensk författare
 Ämnesord: Authorship: personal narratives
 Ämnesord: Författarskap - skrivande
 Ämnesord: Publishing
 Ämnesord: Writing
Kategori: Litteraturvetenskap
Ex.1: Mycket fint skick 60 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13035
 
 Författare: Sjögren, Margareta, 1919-1996
 Titel: Aldrig mer / Margareta Sjögren-Olsson
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1983 ; (Stockholm : Bonnier)
 Upplaga: 12/13. tus.
 Omfång: 151, [1] s. ; 20 cm Inbunden.
 Anmärkning: Behandlar även Jan Olof Olsson
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 14/15. tus., 1983
 ISBN: 91-0-040700-3
 SAB-kod: Lz Sjögren, Margareta
 SAB-kod: Gcz Olsson, Jan Olof
 Ämnesord: Olsson, Jan Olof 1920-1974
 Ämnesord: Sjögren-Olsson, Margareta
 Ämnesord: Sorgearbete
 Ämnesord: Memoarer
 Ämnesord: Biografier
 Ämnesord: Bereavement
 Ämnesord: Sorg
 Ämnesord: Jolo
 Ämnesord: Biografi
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Sjögren, Margareta
Kategori: Litteraturvetenskap > Svensk litteraturhistoria > Särskilda svenska författare
Ex. 1: Mycket fint skick 65 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13036
 
 Författare: Sjögren, Margareta, 1919-1996
 Titel: Vad hade du väntat dig! / Margareta Sjögren-Olsson
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1990 ; (Danmark)
 Omfång: 133, [1] s. ; 20 cm Inbunden.
 ISBN: 91-0-047994-2
 SAB-kod: Lz Sjögren-Olsson, Margareta
 SAB-kod: Lz Sjögren, Margareta
 SAB-kod: Dofg
 Ämnesord: Sjögren, Margareta, 1919-1996
 Ämnesord: Aged
 Ämnesord: Pensionärer
 Ämnesord: Aged: personal narratives
 Ämnesord: Aged: psychology
 Ämnesord: Pensionärer
 Ämnesord: Retirement: psychology
 Ämnesord: Biografier
 Ämnesord: Åldrandet
 Ämnesord: Pensionärer
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Sjögren-Olsson, Margareta
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Sjögren, Margareta
Kategori: Filosofi och psykologi > Psykologi > Ålderdomens psykologi
Ex. 1: Mycket fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13037
 
 Författare: Sandemose, Aksel, 1899-1965
 Titel: Det gångna är en dröm : papper, efterlämnade av norskamerikanen John Torson till hans son i Norge, 1939-1944 / övers. av Cilla Johnson
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1970 ; (Uddevalla : Bohusläningen)
 Omfång: 347 s. Inbunden
 Medarbetare: Johnson, Cilla, 1911-2002 (översättare)
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13038
 
 Författare: Bergengren, Kurt, 1920-1985
 Titel: På ängen med en bok : en uteläsares sommar
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1974 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 192, [1] s. Inbunden
 ISBN: 91-0-038963-3
 SAB-kod: G.04
Kategori: Litteraturvetenskap > Essäer och litteraturkritik
Ex. 1: Mycket fint skick Förlagets dek pappband50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13039
 
 Författare: Böll, Heinrich, 1917-1985
 Titel: Katharina Blums förlorade heder eller Hur våld kan uppstå och vart det kan leda : berättelse / Heinrich Böll ; [övers. av Eva Liljegren]
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1976 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 156, [1] s. ; 21 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Die verlorene Ehre der Katharina Blum oder Wie Gewalt entstehen und wohin sie führen kann.
 ISBN: 91-0-039957-4
 Medarbetare: Liljegren, Eva (översättare)
 SAB-kod: Hf=c
 Ämnesord: Tysk skönlitteratur i svensk översättning
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Tyska och jiddisch
Ex.1: Mycket fint skick Första sv utg65 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13040
 
 Författare: Olsson, Vibeke, 1958-
 Titel: Den vackraste visan / Vibeke Olsson
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1990 ; (Borås : Centraltr.)
 Omfång: 122, [1] s. ; 21 cm Inbunden.
 Anmärkning: Behandlar Elizabeth Olsson
 ISBN: 91-0-047962-4
 SAB-kod: Lz Olsson, Elizabeth
 SAB-kod: Vlna
 Ämnesord: Olsson, Elizabeth, 1955-89
 Ämnesord: Alcoholism
 Ämnesord: Substance-related disorders
 Ämnesord: Alkoholism
 Ämnesord: Alcoholism: personal narratives
 Ämnesord: Biografier
 Ämnesord: Olsson, Elisabeth
 Ämnesord: Alkoholmissbruk
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Olsson, Elizabeth
Kategori: Medicin > Psykiatri > Alkoholism
Ex.1: Mycket fint skick 65 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13041
 
 Författare: McCarthy, Mary, 1912-1989
 Titel: - och jag skall säga dig vem du är / Mary McCarthy ; [övers. av Harriet Alfons och Jadviga P. Westrup]
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1967
 Omfång: 233, [1] s. Inbunden
 Orginaltitel: The company she keeps.
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick Första (och enda) sv utg95 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13042
 
 Författare: Söderström, Ole, 1914-2002
 Titel: Dr Eskilson och Sverige : roman
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1972 ; (Stockholm : Norstedt)
 Omfång: 193 s. Häftad
 ISBN: 91-1-725141-9
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Svensk skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13043
 
 Författare: Salomonson, Kurt, 1929-
 Titel: Flickan med sagohåret : berättelser / Kurt Salomonson
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1979 ; (Lund : Rahm)
 Omfång: 207, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-1-791332-2
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Noveller
 Ämnesord: Nordkalotten
 Ämnesord: Skönlitteratur
 Ämnesord: Västerbotten
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13044
 
 Författare: Westberg, Anna, 1946-2005
 Titel: Paradisets döttrar : [roman] / Anna Westberg
 Förlag/År: Stockholm : Författarförl., 1978 ; (Finland)
 Upplaga: 1. uppl.
 Omfång: 283 s. ; 21 cm. Häftad
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2. uppl., 1979 (Lund : Lunds offset)
 ISBN: 91-7054-271-6
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Skönlitteratur
 Ämnesord: 1940-talet
 Ämnesord: 1950-talet
 Ämnesord: Barndomsskildring
 Ämnesord: Svensk skönlitteratur
 Ämnesord: Norrland
 Ämnesord: 1940-talet
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13045
 
 Författare: Brecht, Bertolt, 1898-1956
 Titel: Tolvskillingsoperan / [inledning och övers. av Ebbe Linde]
 Förlag/År: Stockholm : Tiden, 1950
 Omfång: 168 s. Inbunden
 Orginaltitel: Die Dreigroschen-Oper.
 Serie: Tidens tyska klassiker ; 9
 Medarbetare: Linde, Ebbe, 1897-1991 (översättare)
 SAB-kod: Hf.02=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Tyska och jiddisch
Ex. 1: Fint skick 80 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13046
 
 Författare: Eddings, David
 Titel: Sagan om Elenien. Bok 1, Diamanttronen
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 1994 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 395 s. : ill. Inbunden.
 Orginaltitel: The diamond throne.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1994
 ISBN: 91-32-31879-0
 Medarbetare: Spångberg, Ylva, 1961- (översättare)
 Genre: Fantasy
 Ämnesord: Roman
 Ämnesord: Fantasy
 Ämnesord: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Fint skick Lätt naggat omslag. Första sv utg70 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13047
 
 Författare: Eddings, David
 Titel: Sagan om Elenien. Bok 2, Rubinriddaren
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 1995 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 356, [1] s. : ill. Inbunden.
 Orginaltitel: The ruby knight.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1995
 ISBN: 91-32-31981-9
 Medarbetare: Spångberg, Ylva, 1961- (översättare)
 Genre: Fantasy
 Ämnesord: Skönlitteratur
 Ämnesord: Fantasy
 Ämnesord: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Mycket fint skick Lite lätt nagg på omslaget. Första sv utg75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13048
 
 Författare: Eddings, David
 Titel: Sagan om Elenien. Bok 3, Safirrosen
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 1996 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 512 s. : ill. Inbunden.
 Orginaltitel: The sapphire rose.
 Serie: Wahlströms fantasy, 99-2256100-X
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1996
 ISBN: 91-32-32058-2
 Medarbetare: Spångberg, Ylva, 1961- (översättare)
 Genre: Fantasy
 Ämnesord: Fantasy
 Ämnesord: Riddarorden
 Ämnesord: Roman
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Mycket fint skick Lite lätt nagg på omslaget. Första sv utg.75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13049
 
 Författare: Auerbach, Erich, 1892-1957
 Titel: Mimesis : verklighetsframställningen i den västerländska litteraturen / Erich Auerbach ; översättning av Ulrika Wallenström ; förord av Arne Melberg
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1998 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 595, [1] s. ; 23 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Mimesis : dargestellte Wirklichkeit in der abendländischen Literatur
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 4/5. tus., 1998
 ISBN: 91-0-056225-4
 Medarbetare: Wallenström, Ulrika, 1944- (översättare)
 Medarbetare: Melberg, Arne (förord)
 SAB-kod: G:dg
 SAB-kod: G
 SAB-kod: G:df
 Ämnesord: Mimesis i litteraturen
 Ämnesord: Literature
 Ämnesord: Litteraturestetik
 Ämnesord: Estetik
 Ämnesord: Mimesis (litteratur)
 Ämnesord: Litteraturvetenskap Estetik Kritik
 Ämnesord: Litteraturens estetik
 Ämnesord: Litteraturkritik
Kategori: Litteraturvetenskap > Litteraturkritik
Kategori: Litteraturvetenskap > Litteraturestetik
Ex. 1: Mycket fint skick 160 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13050
 
 Författare: Fredriksson, Marianne, 1927-2007.
 Titel: Anna, Hanna och Johanna / Marianne Fredriksson
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1994 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 341, [1] s. ; 24 cm Inbunden.
 Anmärkning: "Även tillg. med tryckår: 123. tus., 1994. 342 s. ; 138. tus., 1995"
 Anmärkning: Originaluppl. 1994
 ISBN: 91-46-16533-9
 SAB-kod: H
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Relationer
 Ämnesord: Mamma - barn
 Ämnesord: Roman
 Ämnesord: Kvinnor
 Ämnesord: Generationer
 Ämnesord: Kvinnoskildring
 Ämnesord: Social skildring
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Ou60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13051
 
 Författare: Lyttkens, Alice, 1897-1991
 Titel: Leva om sitt liv. D. 7, Sextiotal, sjuttiotal, åttiotal
 Förlag/År: Höganäs : Wiken, 1989 ; (Lund : Btj datafilm)
 Omfång: 170 s. : ill. ; 25 cm Inbunden.
 ISBN: 91-7024-563-0
 SAB-kod: Lz Lyttkens, A.
 SAB-kod: Gc.5
 Ämnesord: Lyttkens, Alice, 1897-1991 svensk författare
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Lyttkens, A
Kategori: Litteraturvetenskap > Svensk litteraturhistoria > 1900-talet
Ex.1: Mycket fint skick 60 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13052
 
 Författare: Lander, Leena, 1955-
 Titel: De mörka fjärilarnas hem : roman / Leena Lander ; översättning av Camilla Frostell
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1993 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 286, [1] s. ; 23 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Tummien perhosten koti.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1993
 ISBN: 91-0-055471-5
 Medarbetare: Frostell, Camilla (översättare)
 SAB-kod: Hub.01=c
 SAB-kod: Hceub.01
 SAB-kod: H
 Ämnesord: Skolhem
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Finska och tornedalsfinska
Ex. 1: Mycket fint skick 70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13053
 
 Författare: Garbo, Greta, 1905-1990
 Titel: Greta Garbo berättar för Sven Broman.
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1990 ; (Borås : Centraltr.)
 Omfång: 295, [1] s. : ill. ; 25 cm Inbunden.
 ISBN: 91-46-15939-8
 Medarbetare: Broman, Sven, 1922-1998
 SAB-kod: Ikz Garbo, Greta
 Ämnesord: Garbo, Greta
 Ämnesord: Film
 Ämnesord: Skådespelare
 Ämnesord: Biografi
 Ämnesord: Filmskådespelare
Kategori: Konst, musik, teater och film > Teater > Särskilda sceniska konstnärer
Ex. 1: Mycket fint skick 130 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13054
 
 Författare: Alice Babs, 1924-
 Titel: Född till musik : memoarer / Alice Babs Sjöblom
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1989 ; (Uppsala : A & W)
 Omfång: 388, [2] s. : ill. ; 24 cm Inbunden.
 ISBN: 91-1-884062-0
 SAB-kod: Ijz Alice Babs
 Ämnesord: Sjöblom, Alice Babs
 Ämnesord: Musik
 Ämnesord: Biografi
 Ämnesord: Självbiografi
Kategori: Konst, musik, teater och film > Musik > Särskilda tonkonstnärer
Ex. 1: Fint skick Lätt naggat omslag.Ou100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13055
 
 Författare: Tikkanen, Märta, 1935-
 Titel: Två : scener ur ett konstnärsäktenskap / Märta Tikkanen ; [teckningar av Henrik Tikkanen]
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 2004 (Finland)
 Omfång: 362, [4] s. : ill. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: "Även med tryckår: 2. uppl., 2004; 3. uppl., 2005"
 ISBN: 91-37-12477-3
 Medarbetare: Tikkanen, Henrik, 1924-1984 (illustratör)
 Genre: Finlandssvensk litteratur
 SAB-kod: Ibz Tikkanen, Henrik
 SAB-kod: Gcdz Tikkanen, Märta
 SAB-kod: Gcdz Tikkanen, Henrik
 Ämnesord: Tikkanen, Märta, 1935-
 Ämnesord: Tikkanen, Henrik, 1924-1984
 Ämnesord: Authors
 Ämnesord: Finno-Swede women
 Ämnesord: Marriage
 Ämnesord: Författare
 Ämnesord: Finlandssvenskor
 Ämnesord: Äktenskap
 Ämnesord: Konstnärer
 Ämnesord: Finlandsvenska författare
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konsthistoria > Särskilda konstnärer
Kategori: Litteraturvetenskap > Svensk litteraturhistoria > Finlandssvensk litteraturhistoria
Kategori: Litteraturvetenskap > Svensk litteraturhistoria > Finlandssvensk litteraturhistoria
Ex. 1: Mycket fint skick 125 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13056
 
 Författare: Vargas, Fred
 Titel: Mannen som vände insidan ut / Fred Vargas ; översättning av Einar Heckscher
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 2005 (Falun : Scandbook)
 Omfång: 283, [1] s. ; 24 cm Inbunden.
 Anmärkning: Första svenska upplaga 2005
 ISBN: 91-46-21147-0
 Medarbetare: Heckscher, Einar, 1938- (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hj.01=c
 Ämnesord: Varulv
 Ämnesord: Kriminalroman
 Ämnesord: Frankrike
 Ämnesord: Deckare
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Franska
Ex. 1: Fint skick Märke efter prislapp på omslagets framsida60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13057
 
 Författare: Eriksson, Ing-Marie, 1932-
 Titel: När kastanjerna blommar i Paris : roman / Ing-Marie Eriksson
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 2004 (Norge)
 Omfång: 290, [1] s. ; 21 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originalupplaga 2004
 ISBN: 91-0-058159-3
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Ou85 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13058
 
 Författare: Heller, Joseph, 1923-1999
 Titel: Ingenting att skratta åt / Joseph Heller & Speed Vogel ; översättning av Bengt Chambert
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1986 ; (Lund : Sandby grafiska)
 Omfång: 309, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: No laughing matter.
 ISBN: 91-46-15279-2
 Medarbetare: Vogel, Speed
 Medarbetare: Chambert, Bengt (översättare)
 SAB-kod: Gez Heller, J.
 Ämnesord: Heller, Joseph
 Ämnesord: Litteraturvetenskap
 Ämnesord: Biografi
 Ämnesord: Genealogi
 Ämnesord: Släktforskning
 Ämnesord: Hjärnan
 Ämnesord: Medicin
 Ämnesord: Nervsystemet
 Ämnesord: Neurologi
 Ämnesord: Litteraturvetenskap
Kategori: Litteraturvetenskap > Engelsk litteraturhistoria > Säskilda engelska författare
Ex.1: Mycket fint skick 60 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13059
 
 Författare: Heller, Joseph, 1923-1999
 Titel: Nånting har hänt / Joseph Heller ; [översättning av Caj Lundgren]
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1974 ; (Norge)
 Omfång: 459 s. Inbunden
 Orginaltitel: Something happened.
 ISBN: 91-46-12140-4
 Medarbetare: Lundgren, Caj, 1931- (översättare)
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Fint skick Namnteckning. Lätt naggat omslag. Första sv utg50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13060
 
 Författare: Crona, Åsa, 1966-
 Titel: Västerbrogatan 7 : en uppstigning i helvetet 2tr / Åsa Crona
 Förlag/År: Stockholm : Prisma, 1993 ; (Eskilstuna : Tuna tr.)
 Omfång: 120, [1] s. ; 21 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1993
 ISBN: 91-518-2577-5
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Ou60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13061
 
 Författare: Eriksson, Ing-Marie, 1932-
 Titel: Porträttet / Ing-Marie Eriksson
 Förlag/År: Stockholm : Alba, 1990 ; (Uddevalla : Bonnier)
 Omfång: 127, [1] s. ; 21 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1990
 ISBN: 91-7458-125-2
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: 1940-talet
 Ämnesord: Norrland
 Ämnesord: Roman
 Ämnesord: Jämtland
 Ämnesord: Släkt
 Ämnesord: Familjer
 Ämnesord: Flicka
 Ämnesord: Utveckling
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 80 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13062
 
 Författare: Bok, Sissela, 1934-
 Titel: Att ljuga : moraliska val i offentligt och enskilt liv / Sissela Bok ; övers. av Olof Hoffsten
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1979 ; (Stockholm : Ronzo)
 Omfång: 278, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Lying.
 Anmärkning: "Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1979 ; 3. tr., 1980"
 ISBN: 91-29-53286-8
 Medarbetare: Hoffsten, Olof, 1910-1991 (översättare)
 SAB-kod: Dg
 Ämnesord: Lögn
 Ämnesord: Lögner
 Ämnesord: Etik
 Ämnesord: Moral
 Ämnesord: Filosofi
Kategori: Filosofi och psykologi > Etik
Ex. 1: Mycket fint skick 80 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13063
 
 Författare: Svenning, Olle, 1942-
 Titel: Inte bli som vi : en roman / av Olle Svenning
 Förlag/År: Stockholm : Tiden, 1979 ; (Falköping : Gummesson)
 Omfång: 268 s. ; 21 cm. Häftad
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1980
 ISBN: 91-550-2384-3
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Arbetarrörelsen
 Ämnesord: Socialdemokrati
 Ämnesord: Svensk skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 80 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13064
 
 Författare: Alakoski, Susanna, 1962-
 Titel: Svinalängorna : roman / Susanna Alakoski
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 2006 (Falun : Scandbook)
 Omfång: 259, [1] s. ; 21 cm Inbunden.
 Anmärkning: "2.-5. tr., 2006 ; 7.-9. tr., 2006 ; 10.-15. tr., 2007"
 Anmärkning: Originalupplaga 2006
 ISBN: 91-0-011033-7
 ISBN: 9789100110338
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Klasskillnader
 Ämnesord: Sociala klasser
 Ämnesord: Arbetarlitteratur
 Ämnesord: Barn till alkoholister
 Ämnesord: Klassskillnader
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13065
 
 Författare: Wesley, Mary, 1912-2002
 Titel: Ett förnuftigt liv / Mary Wesley ; översättning: Irja Carlsson
 Förlag/År: Stockholm : Stenström, 1991 ; (Finland)
 Omfång: 335, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: A sensible life.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1991
 ISBN: 91-86600-70-2
 Medarbetare: Carlsson, Irja (översättare)
 SAB-kod: He.01=c
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Fint skick Lite smutsigt omslag60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13066
 
 Författare: Barnes, Julian 1946-
 Titel: Flauberts papegoja / Julian Barnes ; översättning: Ingvar Skogsberg
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1986 ; (Kalmar : Barometerns civiltr.)
 Omfång: 255, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Flaubert's parrot.
 Anmärkning: S. 254-255, [1] s.: Flaubert på svenska
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1986
 ISBN: 91-37-09122-0
 Medarbetare: Skogsberg, Ingvar (översättare)
 SAB-kod: He.01=c
 SAB-kod: Gjz Flaubert, G.
 Ämnesord: Flaubert, Gustave 1821-1880
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Kategori: Litteraturvetenskap > Fransk litteraturhistoria > Flaubert, G
Ex. 1: Mycket fint skick Första sv utg100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13067
 
 Författare: Thulin, Ingrid, 1926-2004
 Titel: Någon jag kände / Ingrid Thulin
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1992 ; (Finland)
 Omfång: 300 s. ; 23 cm Inbunden.
 ISBN: 91-1-919472-2
 SAB-kod: Ikz Thulin, Ingrid
 Ämnesord: Thulin, Ingrid, 1926-2004
 Ämnesord: Biografi
 Ämnesord: Film
 Ämnesord: Skådespelerskor
Kategori: Konst, musik, teater och film > Teater > Särskilda sceniska konstnärer
Ex. 1: Mycket fint skick 90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13068
 
 Författare: Lindfors, Viveca, 1920-1995
 Titel: Viveka ... Viveca... / Viveca Lindfors
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1978 ; (Stockholm : Bonniers graf.)
 Omfång: 271, [1] s., [4] pl.-bl. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-0-043690-9
 SAB-kod: Ikb.5
 SAB-kod: Imb
 SAB-kod: Lz Lindfors,V.
 Ämnesord: Li Lindfors, Viveca
 Ämnesord: Lindfors, Viveca 1920-1995
 Ämnesord: Självbiografier
 Ämnesord: Skådespelerskor
Kategori: Konst, musik, teater och film > Teater > 1900-talet
Kategori: Konst, musik, teater och film > Film > Filmhistoria
Ex. 1: Bra skick Maggat omslag. Namnteckning.50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13069
 
 Författare: Smart, Elizabeth
 Titel: Vid Grand Central Station där satt jag och grät / Elizabeth Smart ; översättning: Ingegärd Martinell ; förord: Heidi von Born
 Förlag/År: Stockholm : Författarförl., 1987 ; (Uddevalla : Bohusläningen)
 Omfång: 142, [1] s. ; 23 cm Inbunden.
 Orginaltitel: By Grand Central Station I sat down and wept.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1988 (Malmö : Grafica)
 ISBN: 91-7054-535-9
 Medarbetare: Martinell, Ingegärd, 1934- (översättare)
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13070
 
 Författare: Naipaul, V S, 1932-
 Titel: Ett hus åt Mr Biswas / V.S. Naipaul ; [översättning av Carl Sundell]
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 2001 ; (Smedjebacken : Fälth & Hässler)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 473, [1] s. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: A house for Mr Biswas.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1974
 Anmärkning: Även med tryckår: [Ny tr.], 2002
 ISBN: 91-46-18397-3
 SAB-kod: He.01=c
 Ämnesord: Roman
 Ämnesord: Indien
 Ämnesord: Trinidad
 Ämnesord: Man
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13071
 
 Författare: Naipaul, V S, 1932-
 Titel: Magisk sådd : roman / V.S. Naipaul ; översättning: Rose-Marie Nielsen
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 2004 (Finland)
 Omfång: 291 s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Magic seeds
 Anmärkning: Första svenska upplaga 2004
 ISBN: 91-46-21008-3
 Medarbetare: Nielsen, Rose-Marie (översättare)
 SAB-kod: He.01=c
 Ämnesord: Indien
 Ämnesord: England
 Ämnesord: Identitet
 Ämnesord: Roman
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Bra skick Naggat omslag. Märke efter prislapp60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13072
 
 Författare: Eriksson, Ing-Marie, 1932-
 Titel: En gäst och främling : roman / Ing-Marie Eriksson
 Förlag/År: Stockholm : Alba, 1978 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 158, [1] s. ; 20 cm. Häftad
 ISBN: 91-7458-080-9
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Invandrare
 Ämnesord: Italienare
 Ämnesord: Kärlek
 Ämnesord: Skönlitteratur
 Ämnesord: Skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Lätt snedläst. Ou.40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13073
 
 Författare: Eriksson, Ing-Marie, 1932-
 Titel: Segerhuva : roman / Ing-Marie Eriksson
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1969 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 239 s. Inbunden
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Bra skick Ou. Naggat skyddsomslag50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13074
 
 Författare: Eriksson, Ing-Marie, 1932-
 Titel: De övergivna : [berättelser] / Ing-Marie Eriksson
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1975 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: Inbunden
 ISBN: 91-0-040362-8
 ISBN: 91-0-040360-1
 SAB-kod: Hc.016
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Noveller
Ex. 1: Mycket fint skick Ou75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13075
 
 Författare: Eriksson, Ing-Marie, 1932-
 Titel: Årsringen : roman / Ing-Marie Eriksson
 Förlag/År: Stockholm : Alba, 1980 ; (Lund : Rahm)
 Omfång: 284 s. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-7458-320-4
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Ou.50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13076
 
 Författare: Lessing, Doris, 1919-
 Titel: Katter / Doris Lessing ; översättning: Harriet Alfons och Jadwiga P. Westrup
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1968 ; (Karlstad : Värmlandstr.)
 Omfång: 146, [1] s. Inbunden
 Orginaltitel: Particularly cats.
 Medarbetare: Alfons, Harriet, 1923- (översättare)
 Medarbetare: Westrup, Jadwiga P., 1921-1988 (översättare)
 SAB-kod: He.01=c
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick Första sv utg100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13077
 
 Författare: Krusenstjerna, Cecilia von, 1961-
 Titel: En spricka i kristallen : roman / Cecilia von Krusenstjerna
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier fakta, 2004 (Uddevalla : Mediaprint)
 Omfång: 183, [2] s. ; 24 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originalupplaga 2004
 ISBN: 91-85015-19-9
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Familjen
 Ämnesord: Skönlitteratur
 Ämnesord: Roman
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Ou.80 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13078
 
 Författare: Lilliestierna, Christina, 1923-
 Titel: Som ett förgyllande skrin / Christina Lilliestierna
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1983 ; (Borås : Centraltr.)
 Omfång: 264, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-29-56140-X
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick 65 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13079
 
 Författare: Eriksson, Ing-Marie, 1932-
 Titel: Märit / Ing-Marie Eriksson
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1967 ; (Stockholm : Bonnier)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 245, [1] s.
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Eriksson debuterade 1965 med romanen Märit som ledde till ett tryckfrihetsåtal (då några grannar ansåg sig förtalade av hennes bok). Hon fälldes i tingsrätt och hovrätt.45 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13080
 
 Författare: Lindquist, Ulla-Carin, 1953-2004
 Titel: Ro utan åror : en bok om livet och döden / Ulla-Carin Lindquist ; efterord av Martin Ingvar
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 2004 (Smedjebacken : Scandbook)
 Omfång: 232, [1] s. ; 20 cm Inbunden.
 ISBN: 91-1-301332-7
 SAB-kod: Vef
 SAB-kod: Lz Lindquist, Ulla-Carin
 Ämnesord: Lindquist, Ulla-Carin, 1953-2004
 Ämnesord: Amyotrophic lateral sclerosis
 Ämnesord: Death
 Ämnesord: Adaptation, psychological
 Ämnesord: Medicine in literature
 Ämnesord: Amyotrofisk lateralskleros
 Ämnesord: Attitude to death
 Ämnesord: Sjukdomar
 Ämnesord: Biografier
 Ämnesord: Självbiografier
 Ämnesord: ALS
 Ämnesord: Självbiografi
 Ämnesord: Biografi
 Ämnesord: Sjukdomsupplevelser
Kategori: Medicin > Allmän medicin > Nervsystemet (neurologi)
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Lindquist, Ulla-Carin
Ex. 1: Mycket fint skick 55 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13081
 
 Författare: Sandel, Cora, 1880-1974
 Titel: Köp inte Dondi : interiör med figurer / Cora Sandel ; övers. av Ingalisa Munck
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1964
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 164, [1] s. Pocket
 Orginaltitel: Kjøp ikke Dondi.
 Serie: W & W-serien, 0509-5069 ; 63
 SAB-kod: Hcedb.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Norska
Ex. 1: Mycket fint skick 45 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13082
 
 Författare: Born, Heidi von, 1936-
 Titel: Tiden är en tjuv / av Heidi von Born
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1989 ; (Malmö : Grafica)
 Omfång: 293, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1989
 ISBN: 91-1-891022-X
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Roman
 Ämnesord: Stockholm
 Ämnesord: Kvinnoskildring
 Ämnesord: Utvecklingsroman
 Ämnesord: 1960-talet
 Ämnesord: Svensk skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Ou75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13083
 
 Författare: Born, Heidi von, 1936-
 Titel: Kungariket Atlas / av Heidi von Born
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1984 ; (Lund : Rahm)
 Omfång: 255, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-1-841272-6
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Roman
 Ämnesord: Stockholm
 Ämnesord: Svensk skönlitteratur
 Ämnesord: Atlasområdet
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Ou.90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13084
 
 Författare: Born, Heidi von, 1936-
 Titel: Ropa stenarna tillbaka / av Heidi von Born
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1991 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 332, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1991
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1991
 ISBN: 91-1-911322-6
 SAB-kod: Hc
 SAB-kod: H
 Ämnesord: Könsroller
 Ämnesord: Roman
 Ämnesord: Stockholm
 Ämnesord: 1960-talet
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick 75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13085
 
 Författare: Born, Heidi von, 1936-
 Titel: Den vita öknen / av Heidi von Born
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1986 ; (Malmö : Norden offset)
 Omfång: 317, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-1-861462-0
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Roman
 Ämnesord: Stockholm
 Ämnesord: Utvecklingsroman
 Ämnesord: Kvinnoskildring
 Ämnesord: 1950-talet
 Ämnesord: Svensk skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Lite lätt nagg på omslaget85 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13086
 
 Författare: Gustavsson, Anita, 1945-
 Titel: Testamentet : roman / Anita Gustavsson
 Förlag/År: Stockholm : LT, 1983 ; (Borås : Centraltr.)
 Omfång: 244, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: "Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1984 ; 3. tr., 1986"
 ISBN: 91-36-02092-3
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Ou60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13087
 
 Författare: Dahl, Tora, 1886-1982
 Titel: Besynnerliga värld / Tora Dahl
 Förlag/År: Stockholm : Tiden ; [Solna] : [Seelig], 1975 ; (Kristianstad : Kristianstads boktr.)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 293, [1] s. ; 19 cm. Inbunden
 ISBN: 91-550-1851-3
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Barndomsskildring
 Ämnesord: Roman
 Ämnesord: Självbiografi
 Ämnesord: Utvecklingsroman
 Ämnesord: Barns levnadsvillkor
 Ämnesord: Svensk skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Bra skick Tillskrift. Naggat skyddsomslag. Denna utg tr 196550 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13088
 
 Författare: Dahl, Tora, 1886-1982
 Titel: Vid sidan om / Tora Dahl
 Förlag/År: Stockholm : Tiden, 1969 ; (Malmö : Norden)
 Omfång: 246, [1] s. Inbunden
 SAB-kod: Gcz Dahl, Tora
 Ämnesord: Dahl, Tora, 1886-1982
Kategori: Litteraturvetenskap > Svensk litteraturhistoria > Särskilda svenska författare
Ex. 1:Orginalutgåva (enda utgåvan som finns) Fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13089
 
 Författare: Dahl, Tora, 1886-1982
 Titel: Inte riktig kärlek / Tora Dahl
 Förlag/År: Stockholm : Tiden, 1967 ; (Stockholm : Wilhelmsson)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 280, [1] s. Inbunden
 Serie: Tidens bokklubb, 99-0351103-5
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Bra skick Lätt naggat och slitet skyddsomslag50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13090
 
 Författare: Dahl, Tora, 1886-1982
 Titel: Sömngångare / Tora Dahl
 Förlag/År: Stockholm : Tiden ; [Solna] : [Seelig], 1974 ; (Kristianstad : Kristianstads boktr.)
 Omfång: 229 s.
 ISBN: 91-550-1788-6
 ISBN: 91-550-1779-7
 SAB-kod: Gcz Dahl, Tora
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Dahl, Tora, 1886-1982
 Ämnesord: Biografi
Kategori: Litteraturvetenskap > Svensk litteraturhistoria > Särskilda svenska författare
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Lätt naggat omslag. Ou.50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13091
 
 Författare: Dahl, Tora, 1886-1982
 Titel: Återseende / Tora Dahl
 Förlag/År: Stockholm : Tiden, 1980 ; (Kristianstad : Kristianstads boktr.)
 Omfång: 232 s. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-550-2491-2
 SAB-kod: Gz
 Ämnesord: Dahl, Tora, 1886-1982 svensk författarinna
 Ämnesord: 1900-talet
 Ämnesord: Självbiografi
 Ämnesord: Svensk litteraturhistoria
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Ou.60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13092
 
 Författare: Fölster, Kaj, 1936-
 Titel: De tre löven : en myrdalsk efterskrift / Kaj Fölster
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1992 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 194, [3] s. : ill. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 9/13. tus., 1992
 ISBN: 91-0-055487-1
 SAB-kod: Lz Fölster, Kaj
 SAB-kod: Lz Myrdal, Alva
 Ämnesord: Myrdal, Alva 1902-1986
 Ämnesord: Fölster, Kaj 1936-
 Ämnesord: Barndomsskildring
 Ämnesord: Biografi
 Ämnesord: Självbiografi
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Fölster, Kaj
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Myrdal, Alva
Ex. 1: Mycket fint skick 70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13093
 
 Författare: Andersson, Harriet, 1932- ive
 Titel: Harriet Andersson : samtal med Jan Lumholdt
 Förlag/År: Stockholm : Alfabeta, 2005 (Falun : Scandbook)
 Omfång: 271, [1] s. : ill. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: S. 252-264: Film och scen
 Anmärkning: "2.-4. tr., 2005 ; 5. tr., 2006"
 ISBN: 91-501-0554-X
 Medarbetare: Lumholdt, Jan, 1961-
 SAB-kod: Ikz Andersson, Harriet
 Ämnesord: Andersson, Harriet, 1932-
 Ämnesord: Teatrografi
 Ämnesord: Skådespelerskor
 Ämnesord: Självbiografi
 Ämnesord: Skådespelerskor, Sverige, 1900-talet, intervjuer
 Ämnesord: Skådespelerskor, intervjuer
 Ämnesord: Actresses
 Ämnesord: Skådespelare
Kategori: Konst, musik, teater och film
Ex. 1: Mycket fint skick 90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13094
 
 Författare: Wik, Inga-Britt, 1930-
 Titel: Ingen lycklig kärlek / Inga-Britt Wik
 Förlag/År: Stockholm : Alba, 1988 ; (Finland)
 Omfång: 265 s. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-7458-017-5
 Genre: Finlandssvensk litteratur
 SAB-kod: Hcd.01
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Finlandssvensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13095
 
 Författare: Combüchen, Sigrid, 1942-
 Titel: Värme : [roman] / Sigrid Combüchen
 Förlag/År: Stockholm : Alba, 1980 ; (Lund : Rahm)
 Omfång: 305, [1] s. ; 22 cm. Häftad
 ISBN: 91-7458-392-1
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Svensk skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick 95 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13096
 
 Författare: Lidman, Sara, 1923-2004
 Titel: Vredens barn / Sara Lidman
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1979 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 329, [1] s. ; 21 cm Inbunden.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 26/28. tus., 1980
 ISBN: 91-0-043655-0
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Nordkalotten
 Ämnesord: Roman
 Ämnesord: Västerbotten
 Ämnesord: 1880-talet
 Ämnesord: Skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick 75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13097
 
 Författare: Lidman, Sara, 1923-2004
 Titel: Oskuldens minut / Sara Lidman
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1999 ; (Falun : AIT Falun)
 Omfång: 222, [1] s. ; 23 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1999
 ISBN: 91-0-057030-3
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Roman
 Ämnesord: Nordkalotten
 Ämnesord: Västerbotten
 Ämnesord: Skönlitteratur
 Ämnesord: 1920-talet
 Ämnesord: Norrland
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Ou.75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13098
 
 Författare: Lidman, Sara, 1923-2004
 Titel: Järnkronan / Sara Lidman
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1985 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 211, [1] s. ; 21 cm Inbunden.
 ISBN: 91-0-046646-8
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Roman
 Ämnesord: 1800-talet
 Ämnesord: Västerbotten
 Ämnesord: Nordkalotten
 Ämnesord: Västerbotten
 Ämnesord: Skönlitteratur
 Ämnesord: Historisk roman
 Ämnesord: Svensk skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick Ou90 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13099
 
 Författare: Sundström, Gun-Britt, 1945-
 Titel: För Lydia / Gun-Britt Sundström
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1973 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 226 s. Häftad
 Anmärkning: Parafras på Den allvarsamma leken / av Hjalmar Söderberg
 ISBN: 91-0-038249-3
 Genre: Parafraser
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick Ou. Namnteckning.100 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13100
 
 Författare: Bonnier, Jytte K-O, 1913-2007.
 Titel: Inblandning : snitt ur en livshistoria / Jytte Bonnier ; [övers. från danskan av Eva Liljegren]
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1979 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 239, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Övers. från förf:s orig.-ms
 ISBN: 91-0-043904-5
 Medarbetare: Liljegren, Eva (översättare)
 SAB-kod: Lz Bonnier, J.
 Ämnesord: Bonnier, Jytte, 1913-2007
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Bonnier, J
Ex. 1: Fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13101
 
 Författare: Phillips, Jayne Anne, 1952-
 Titel: Svarta biljetter / Jayne Anne Phillips ; övers.: Ingemar Johansson
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1981 ; (Borås : Centraltr.)
 Omfång: 309, [1] ; 22 cm Kartonnage
 Orginaltitel: Black tickets.
 ISBN: 91-37-07586-1
 Medarbetare: Johansson, Ingemar, 1945- (översättare)
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Fint skick En smärre reva överst på rygg80 kr.
Ex.2: Mycket fint skick Namnteckning i blyerts. Debuten90 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13102
 
 Författare: Saramago, José, 1922-
 Titel: Historien om Lissabons belägring : [roman] / José Saramago ; översättning av Marianne Eyre
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1991 ; (Malmö : Beyrond)
 Omfång: 320, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: História do cerco de Lisboa.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1991
 Anmärkning: "Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1998 ; Smedjebacken : Fälth & Hässler"
 ISBN: 91-46-16047-7
 Medarbetare: Eyre, Marianne, 1931- (översättare)
 SAB-kod: Hl.01=c
 SAB-kod: Hcel.01
 SAB-kod: H
 Ämnesord: Skönlitteratur
 Ämnesord: Kärlek
 Ämnesord: Roman
 Ämnesord: Parallellberättelser
 Ämnesord: Korrekturläsare
 Ämnesord: Historisk roman
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Portugisiska
Ex. 1: Mycket fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13103
 
 Författare: Fielding, Joy
 Titel: Bilden av en främling / Joy Fielding ; översättning av Gertrud Hemmel
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1992 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 391, [1] s. ; 23 cm Inbunden.
 Orginaltitel: See Jane run.
 Anmärkning: "Även tillg. med tryckår: 36/51. tus., 1992 ; 52/60. tus., 1994"
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1992
 ISBN: 91-0-055327-1
 Medarbetare: Hemmel, Gertrud, 1934-2006 (översättare)
 SAB-kod: He.01=c
 SAB-kod: Hcee.01
 SAB-kod: Hceeq.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Fint skick En reva och ett veck på skyddsomslagets framsida50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13104
 
 Författare: Johanson, Karl G, 1909-
 Titel: Internationelle Kalle : Karl Emil Gösta Johanson i Norrköping berättar för Britt Reuterwall Hörnstedt om sitt liv och sitt arbete för internationell solidaritet och en rättvisare världsordning / utgiven av Marieborgs folkhögskola, internationella enheten
 Förlag/År: Stockholm : Tiden, 1986 ; (Falköping : Gummesson)
 Omfång: 145 s., [16] pl.-s. ; 22 cm. Inbunden
 ISBN: 91-550-3248-6
 Medarbetare: Reuterwall Hörnstedt, Britt, 1933- (medarbetare)
 SAB-kod: Lz Johanson, Karl G.
 Ämnesord: Johanson, Karl Emil Gösta
 Ämnesord: Johanson, Karl G., 1909-
 Ämnesord: Folkbildning
 Ämnesord: Internationalism och internationella relationer
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Johanson, Karl G
Ex. 1: Mycket fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13105
 
 Författare: Leijon, Anna-Greta, 1939-
 Titel: Alla rosor ska inte tuktas! / Anna-Greta Leijon
 Förlag/År: Stockholm : Tiden, 1991 ; (Norge)
 Omfång: 347 s. : ill. ; 23 cm Inbunden.
 ISBN: 91-550-3788-7
 SAB-kod: Lz Leijon, Anna-Greta
 Ämnesord: Leijon, Anna-Greta
 Ämnesord: Memoarer
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Leijon, Anna-Greta
Ex. 1: Mycket fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13106
 
 Författare: Bonnier, Tor, 1883-1976
 Titel: Längesen : sammanklippta minnesbilder / Tor Bonnier
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1972 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 252, [1] s., [8] pl.-bl. : ill. ; 22 cm. Inbunden
 ISBN: 91-0-038071-7
 SAB-kod: Lz Bonnier, Tor
 Ämnesord: U Bonnier, Tor 1883-1976
 Ämnesord: Biografier, enskilda personer
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Bonnier, Tor
Ex. 1: Fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13107
 
 Författare: Peterson, Hans, 1922-
 Titel: Elise och de andra : en kärlekshistoria : [roman]
 Förlag/År: Stockholm : Geber, 1973 ; (Malmö : Beyrond)
 Omfång: 285, [1] s. Inbunden
 ISBN: 91-20-03769-4
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Bra skick Slitet skyddsomslag50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13108
 
 Författare: Peterson, Hans, 1922-
 Titel: Elise ensam : en kärlekshistoria : [roman]
 Förlag/År: Stockholm : Geber, 1972 ; (Uppsala : A & W)
 Omfång: 307 s. Inbunden
 ISBN: 91-20-05018-6
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Bra skick Slitet skyddsomslag50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13109
 
 Författare: Peterson, Hans, 1922-
 Titel: Elise och Rickard : en kärlekshistoria
 Förlag/År: Stockholm : Geber, 1971 ; (Malmö : Beyrond)
 Omfång: 314 s. Inbunden
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Skyddsomslag saknas Fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13110
 
 Författare: Andersson, Dan, 1888-1920
 Titel: Visor och ballader / Dan Andersson ; med teckningar av Einar Forseth
 Förlag/År: Stockholm : Tiden, 1977 ; (Falköping : Gummesson)
 Upplaga: [Ny uppl.]
 Omfång: 263, [1] s. : ill. ; 24 cm Inbunden.
 ISBN: 91-550-0023-1
 Medarbetare: Forseth, Einar, 1892-1988 (illustratör)
 SAB-kod: Hc.03
 Ämnesord: Arbetarlitteratur
 Ämnesord: Dikter
 Ämnesord: Lyrik
 Ämnesord: Poesi
 Ämnesord: Samlingsvolym
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex. 1: Fint skick Blekt skyddsomslag med en lagad reva. Denna utg tr 196960 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13111
 
 Författare: Lindqvist, Birgitta, 1945-
 Titel: Eldfast skål : [berättelser] / Birgitta Lindqvist
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1990 ; (Malmö : Beyrond)
 Omfång: 226, [5] s. ; 20 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1990
 ISBN: 91-1-902482-7
 SAB-kod: Hc.016
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Noveller
Ex. 1: Mycket fint skick Ou75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13112
 
 Författare: Bassani, Giorgio, 1916-2000
 Titel: Guldglasögonen : [roman] / Giorgio Bassani ; övers. av Ingrid Börge
 Förlag/År: Stockholm ; Firenze : Coeckelberghs, 1978 ; (Borås : Centraltr.)
 Upplaga: 1. uppl.
 Omfång: 121, [1] s. ; 22 cm. Häftad
 Orginaltitel: Gli occhiali d'oro.
 Serie: Röster från Italien, 99-0130971-9 ; 3
 ISBN: 91-7250-110-3
 Medarbetare: Börge, Ingrid (översättare)
 SAB-kod: Hcei.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Italienska
Ex. 1: Fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13113
 
 Författare: Gijsen, Marnix, 1899-1984
 Titel: Harmagedon : [roman] / Marnix Gijsen ; i övers. av Brita Dahlman
 Förlag/År: Stockholm ; Firenze : Coeckelberghs, 1978 ; (Borås : Centraltr.)
 Upplaga: 1. uppl.
 Omfång: 120, [1] s. ; 22 cm. Häftad
 Orginaltitel: Harmágedon (nederländska).
 ISBN: 91-7250-108-1
 Medarbetare: Dahlman, Brita (översättare)
 SAB-kod: Hcegf.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Nederländska
Ex. 1: Fint skick Namnteckning80 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13114
 
 Författare: Karlzén, John, 1903-1960
 Titel: Bokgranskaren : noveller och resor / förord och kommentarer av Lennart Frick
 Förlag/År: Göteborg : Zinderman ; [Solna] : [Seelig], 1968 ; (Uddevalla : Bohusläningen)
 Omfång: 157 s. Häftad
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13115
 
 Författare: Ekström, Margareta, 1930-
 Titel: Kvinnan som reste med Montaigne : roman / Margareta Ekström
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1981 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 141, [1] s. ; 20 cm Inbunden.
 ISBN: 91-0-045170-3
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Roman
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13116
 
 Författare: Kjellgren, Josef, 1907-1948
 Titel: Människor kring en bro : roman
 Förlag/År: Stockholm : Litteraturfrämjandet, 1974 ; (Stockholm : Nya Ronzo)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 297 s. Kartonnage
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13117
 
 Författare: Lo-Johansson, Ivar, 1901-1990
 Titel: Statarnoveller. Saml. 1
 Förlag/År: Stockholm : Litteraturfrämjandet, 1974 ; (Stockholm : Nya Ronzo)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 286, [2] s. Inbunden
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Märke efter bifogade tidningsurklipp40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13118
 
 Titel: Landskapens röster : en antologi / av Göran Palm
 Förlag/År: Stockholm : Litteraturfrämjandet, 1992 ; (Slovenien)
 Omfång: 414 s. : ill. ; 19 cm Inbunden.
 Serie: En bok för alla, 99-0130108-4
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2. uppl., Stockholm : En bok för alla, 1994
 ISBN: 91-7448-668-3
 Medarbetare: Palm, Göran, 1931- (medarbetare)
 SAB-kod: Hc.03(s)
 SAB-kod: Hc(s)
 Ämnesord: Kulturlandskapet
 Ämnesord: Skönlitteratur
 Ämnesord: Antologi
 Ämnesord: Sverige
 Ämnesord: Hembygd
 Ämnesord: Svensk skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Samlingar
Ex. 1: Mycket fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13119
 
 Titel: Ordens musik : dikter med klang och rytm från Lasse Lucidor till Tage Danielsson : en antologi / [sammanställd] av Göran Hassler
 Förlag/År: Stockholm : Litteraturfrämjandet, 1990 ; (Avesta : ABM-tr.)
 Omfång: 201, [1] s. : ill. ; 18 cm Inbunden.
 Serie: En bok för alla, 99-0130108-4
 Anmärkning: Svensk, dansk och norsk text
 Anmärkning: "Även tillg. med tryckår: 2. uppl., 1991 ; 3. uppl., 1992 ; 3. uppl., [dvs. 4. uppl.] 2000 (Avesta : Svenska tryckericentralen)"
 ISBN: 91-7448-578-4
 Medarbetare: Hassler, Göran, 1933- (medarbetare)
 SAB-kod: Hc.03(s)
 Ämnesord: Dikter
 Ämnesord: Lyrik
 Ämnesord: Antologi
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex. 1: Mycket fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13120
 
 Författare: Södergran, Edith, 1892-1923
 Titel: Triumf att finnas till / dikter i urval av Sven Lindner ;förord av Jörn Donner
 Förlag/År: Stockholm : Bonniers, 1974
 Omfång: 101 s. Inbunden
 Serie: Svalans lyrikklubb, 0586-0326 ; 445
 Anmärkning: [Ej samma urval som i skriften med samma namn utg. 1948]
 ISBN: 91-0-038910-2
 Medarbetare: Lindner, Sven, 1925-2003 (medarbetare)
 SAB-kod: Hcbd.03
 Ämnesord: Poetry
 Ämnesord: Medicine in literature
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Förlagets pappband50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13121
 
 Författare: Lagercrantz, Olof, 1911-2002
 Titel: Tröst för min älskling / Olof Lagercrantz ; teckningar av Martin Lamm
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1971 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 111, [5] s. : ill. Inbunden
 Serie: Svalans lyrikklubb, 0586-0326 ; 34
 SAB-kod: Hc.03
 Ämnesord: Lyrik
 Ämnesord: Poesi
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex.1: Mycket fint skick 40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13122
 
 Författare: Lo-Johansson, Ivar, 1901-1990
 Titel: Lyckan ; Statarnoveller ; Självbiografiska berättelser ; Passionsnoveller ; Resor ; Debatt / Ivar Lo-Johansson ; [red.: Jan Stolpe]
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1977 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 398, [2] s. ; 20 cm Inbunden.
 Serie: Bokklubben Svalan, 99-0120395-3
 Serie: Svalans svenska klassiker, 99-0134162-0
 ISBN: 91-0-042182-0
 Medarbetare: Stolpe, Jan, 1940- (utgivare)
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13123
 
 Författare: Conradson, Ivar, 1884-1968
 Titel: Dikter : ur de tre samlingarna ; Skyarne ; Friska sorgens källa
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1950 (Stockholm : Lindström)
 Omfång: 86, [1] s. ; 8:o. Häftad
 SAB-kod: Hc.03
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex. 1: Fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13124
 
 Författare: Wolfe, Tom, 1931-
 Titel: Fåfängans fyrverkeri : [roman] / [Tom Wolfe] ; översättning av Gunnar Pettersson
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1988 ; (Värnamo : Fälth)
 Omfång: 707 s. (707, [4] s.) ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The bonfire of the vanities.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1988
 ISBN: 91-1-881082-9
 ISBN: 91-1-881462-X
 Medarbetare: Pettersson, Gunnar (översättare)
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Fint skick Lätt naggat skyddsomslag med en smärre reva.70 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13125
 
 Författare: Delblanc, Sven, 1931-1992
 Titel: Kanaans land : [roman] / Sven Delblanc
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1984 ; (Finland)
 Omfång: 375, [3] s. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-0-046145-8
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Roman
 Ämnesord: 1918-1939
 Ämnesord: Roman
 Ämnesord: Biografi
 Ämnesord: Familjer
 Ämnesord: Kanada
 Ämnesord: Mellankrigstiden
 Ämnesord: Svensk skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Lätt naggat omslag. Ou.45 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13126
 
 Författare: Delblanc, Sven, 1931-1992
 Titel: Samuels bok : [roman] / Sven Delblanc
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1981 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 382, [2] s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: "Även tillg. med tryckår: 19/25.-26/28. tus., 1981 ; 29/35. tus., 1983"
 ISBN: 91-0-045259-9
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Roman
 Ämnesord: Psykiska sjukdomar
 Ämnesord: Svensk skönlitteratur
 Ämnesord: Familjeliv
 Ämnesord: Biografi
 Ämnesord: Familjer
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Bra skick Lätt naggat och lite knögligt skyddsomslag. Ou.30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13127
 
 Författare: Delblanc, Sven, 1931-1992
 Titel: Samuels döttrar : [roman] / Sven Delblanc
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1982 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 334, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 62/69. tus., 1982
 ISBN: 91-0-045555-5
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Roman
 Ämnesord: Svensk skönlitteratur
 Ämnesord: Hedeby
 Ämnesord: Systrar
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Bra skick Lätt naggat och lite buckligt skyddsomslag. Ou30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13128
 
 Författare: Delblanc, Sven, 1931-1992
 Titel: Maria ensam : [roman] / Sven Delblanc
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1985 ; (Finland)
 Omfång: 328, [2] s. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-0-046721-9
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Roman
 Ämnesord: Drogmissbruk
 Ämnesord: Svensk skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13129
 
 Författare: Delblanc, Sven, 1931-1992
 Titel: Åminne : en berättelse från Sörmland / Sven Delblanc
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1970 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 235 s. Inbunden
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick Ou.45 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13130
 
 Författare: Delblanc, Sven, 1931-1992
 Titel: Änkan : roman / Sven Delblanc
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1988 ; (Finland)
 Omfång: 281, [4] s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 13/16. tus., 1988
 ISBN: 91-0-047515-7
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Roman
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13131
 
 Författare: Svenning, Olle, 1942-
 Titel: Första halvlek : en roman / av Olle Svenning
 Förlag/År: Stockholm : Tiden, 1981 ; (Falköping : Gummesson)
 Omfång: 238 s. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-550-2536-6
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Lätt naggat omslag50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13132
 
 Författare: Guillon, Claude
 Titel: En bok om självmord : motiven, tekniken / Claude Guillon, Yves Le Bonniec ; övers.: Sören Johanson
 Förlag/År: Stockholm : Modern press, 1984 ; (Uddevalla : Bohusläns graf.)
 Omfång: 251 s. ; 21 cm. Häftad
 Orginaltitel: Suicide mode d'emploi.
 ISBN: 91-7074-037-2
 Medarbetare: Le Bonniec, Yves
 Medarbetare: Johanson, Sören (översättare)
 SAB-kod: Dga
 SAB-kod: Oab
 SAB-kod: Vl
 Ämnesord: Dödshjälp
 Ämnesord: Suicide
 Ämnesord: Självmord
Kategori: Filosofi och psykologi > Etik
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Sociologi > Sociala strukturer
Kategori: Medicin > Psykiatri
Ex.1: Fint skick 70 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13133
 
 Författare: Wijkmark, Carl-Henning, 1934-
 Titel: Dacapo : roman / Carl-Henning Wijkmark
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1994 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 328, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1994
 Anmärkning: Originaluppl. 1994
 ISBN: 91-1-941652-0
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Roman
 Ämnesord: Svensk skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13134
 
 Författare: Lilliestierna, Christina, 1923-
 Titel: Två systrar : roman / Christina Lilliestierna
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1981 ; (Ystad : Aurora)
 Omfång: 278, [1] s. ; 23 cm. Häftad
 ISBN: 91-29-54849-7
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick 50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13135
 
 Författare: Grass, Günter, 1927-
 Titel: Flundran / Günter Grass ; övers. av Eva Liljegren
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1979 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 424, [4] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Der Butt.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 55/61. tus., 1979
 ISBN: 91-0-043712-3
 Medarbetare: Liljegren, Eva (översättare)
 SAB-kod: Hcef.01
 Ämnesord: Tysk skönlitteratur i svensk översättning
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Tyska och jiddisch
Ex. 1: Mycket fint skick 70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13136
 
 Författare: Lundell, Ulf, 1949-
 Titel: Jack : roman / av Ulf Lundell
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1976 ; (Malmö : Norden)
 Omfång: 425, [1] s. Häftad
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1977
 ISBN: 91-46-12592-2
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Ou.90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13137
 
 Författare: Strindberg, August, 1849-1912
 Titel: Giftas : äktenskapshistorier 1/2
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1972 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 263 s. Inbunden
 ISBN: 91-0-037586-1
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick Lätt naggat omslag65 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13138
 
 Författare: Wohmann, Gabriele, 1932-
 Titel: Så bra att ingen vet : [roman] / Gabriele Wohmann ; övers.: Berit Skogsberg
 Förlag/År: Stockholm : Atlantis, 1982 ; (Södertälje : Axling)
 Omfång: 325, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Ach wie gut, dass niemand weiss.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1982
 ISBN: 91-7486-240-5
 Medarbetare: Skogsberg, Berit (översättare)
 SAB-kod: Hf=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Tyska och jiddisch
Ex. 1: Mycket fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13139
 
 Författare: Banks, Gunilla, 1936-
 Titel: Två och två : [en roman] / Gunilla Banks
 Förlag/År: Stockholm : Prisma, 1985 ; (Malmö : Norden)
 Omfång: 226, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-518-1832-9
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Lätt naggat omslag40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13140
 
 Författare: Böök, Fredrik, 1883-1961
 Titel: Victoria Benedictsson och Georg Brandes / av Fredrik Böök
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1949
 Omfång: 309 s., [6] pl.-bl. : ill., faks. Inbunden
 SAB-kod: Gcz Benedictsson, Victoria
 SAB-kod: Gdaz Brandes, Georg
 Ämnesord: Benedictsson, Victoria, 1850-1888
 Ämnesord: Brandes, Georg, 1842-1927
 Ämnesord: Litteraturvetenskap
Kategori: Litteraturvetenskap > Svensk litteraturhistoria > Särskilda svenska författare
Kategori: Litteraturvetenskap > Dansk litteraturhistoria > Brandes, Georg
Ex. 1: Skyddsomslag saknas Fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13141
 
 Författare: Spark, Muriel, 1918-
 Titel: Mandelbaumporten / övers. av Olov Jonason
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1973
 Upplaga: Ny utg.
 Omfång: 278 s. Inbunden
 Orginaltitel: The Mandelbaum gate.
 Serie: Bokklubben Vår bok, 99-0105689-6
 ISBN: 91-1-729412-6
 Medarbetare: Jonason, Olov, 1919- (översättare)
 SAB-kod: He=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Fint skick En smärre reva med pappersförlust50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13142
 
 Författare: Yorke, Margaret
 Titel: Onda avsikter / Margaret Yorke ; översättning av Britte-Marie Bergström
 Förlag/År: Stockholm : Tiden, 1993 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 290 s. ; 23 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Criminal damage.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1993
 ISBN: 91-550-3931-6
 Medarbetare: Bergström, Britte-Marie (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He.01=c
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1:Första (och enda) svenska utgåva Mycket fint skick 70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13143
 
 Författare: Lagerlöf, Selma, 1858-1940
 Titel: Legender i urval / ill. av Einar Nerman
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1922
 Omfång: 161 s., 10 pl. : ill. Inbunden
 Medarbetare: Nerman, Einar, 1888-1983 (illustratör)
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick Privat halvfranskt band, lätt slitet. Främre omslaget medinbundet.90 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13144
 
 Författare: Atwood, Margaret, 1939-
 Titel: Kattöga / Margaret Atwood ; översättning av Maria Ekman
 Förlag/År: Stockholm : Prisma, 1989 ; (Norge)
 Omfång: 479 s. ; 23 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Cat's eye.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1989
 ISBN: 91-518-2282-2
 Medarbetare: Ekman, Maria, 1944- (översättare)
 SAB-kod: He.01=c
 Ämnesord: Roman
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Bra skick Skyddsomslag trasigt. Första sv utg60 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13145
 
 Författare: Sjöberg, Britt, 1925-
 Titel: Yoga till vardags : [avkoppling, avslappning, avspänning] / av Britt Sjöberg ; med teckningar av Bo Bergman
 Förlag/År: Halmstad : Spektra, 1978 ; (Halmstad : Spektra)
 Upplaga: Ny uppl.
 Omfång: 185, [1] s. : ill. ; 24 cm Inbunden.
 Serie: Spektras handboksserie, 99-0113781-0
 ISBN: 91-7136-133-2
 Medarbetare: Bergman, Bo (illustratör)
 SAB-kod: Dbdde
 Ämnesord: Avslappning
 Ämnesord: Yoga
Kategori: Filosofi och psykologi > Filosofins historia > Yoga
Ex. 1: Mycket fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13146
 
 Författare: Dahl, Tora, 1886-1982
 Titel: En bit på väg / Tora Dahl
 Förlag/År: Stockholm : Tiden, 1968 ; (Stockholm : Aronzon-Lundin)
 Omfång: 268, [1] s. Häftad
 SAB-kod: Hc
 SAB-kod: Gcz Dahl, Tora
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1:Orginalutgåva (enda utgåvan som finns) Mycket fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13147
 
 Författare: Lenz, Siegfried, 1926-
 Titel: Tysktimmen / övers. av Brita Edfelt
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1970 ; (Stockholm : Norstedt)
 Omfång: 329 s. Inbunden
 Medarbetare: Edfelt, Brita, 1908-2006 (översättare)
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1:Första (och enda) svenska utgåva Fint skick En smärr reva i skyddsomslaget90 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13148
 
 Författare: Lenz, Siegfried, 1926-
 Titel: Förebilden / Siegfried Lenz ; övers. av Brita Edfelt
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1975 ; (Stockholm : Norstedt)
 Omfång: 310 s. Inbunden
 ISBN: 91-1-751002-3
 Medarbetare: Edfelt, Brita, 1908-2006 (översättare)
 SAB-kod: Hce
 Ämnesord: Roman
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Mycket fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13149
 
 Författare: Strindberg, August, 1849-1912
 Titel: Röda rummet : skildringar ur artist- och författarlivet / av August Strindberg ; med akvareller och teckningar av Arvid Fougstedt
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1975 ; (Stockholm : Bonnier)
 Upplaga: [Ny uppl.]
 Omfång: 355, [2] s., [8] pl.-bl. i färg : ill. ; 22 cm. Inbunden
 Medarbetare: Fougstedt, Arvid, 1888-1949 (illustratör)
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick 50 kr. Beställd
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13150
 
 Författare: Wrede, Renata, 1923-1998
 Titel: Mitt romerska lejon / Renata Wrede
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1972
 Upplaga: 2. uppl.
 Omfång: 190, [1] s. Inbunden
 ISBN: 91-37-04991-7
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13151
 
 Författare: Greene, Graham, 1904-1991
 Titel: Sista ordet och andra historier / Graham Greene ; översättning av Olov Jonason
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1991 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 177, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The last word.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1991
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: [Ny tr.], 1991 (Malmö : Beyronds grafiska)
 ISBN: 91-1-902742-7
 Medarbetare: Jonason, Olov, 1919- (översättare)
 SAB-kod: Hcee.016
 SAB-kod: He.016=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 80 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13152
 
 Författare: Strindberg, August, 1849-1912
 Titel: Skrifter. D. 11, Lyriska dramer
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1962 ; (Stockholm : Bonnier)
 Upplaga: [Ny uppl.]
 Omfång: 426, [2] s. Inbunden
 Anmärkning: "Innehåll: Gillets hemlighet ; Lycko-Pers resa ; Her Bengts hustru ; Himmelrikets nycklar ; Till Damaskus ; Advent ; Påsk ; Kronbruden ; Svanevit ; Ett drömspel ; Svarta handsken ; Stora landsvägen"
 Medarbetare: Brandell, Gunnar, 1916-1994 (medarbetare)
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Namnteckning75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13153
 
 Författare: Moberg, Vilhelm, 1898-1973
 Titel: Soldat med brutet gevär / Vilhelm Moberg
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1972 ; (Stockholm : Norstedt)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 597, [2] s. Inbunden
 ISBN: 91-1-725092-7
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Bra skick Slitet och lätt trasigt skyddsomslag50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13154
 
 Författare: Johansen, Oddvør
 Titel: Livets sommar / Oddvør Johansen ; övers.: Sonja Carlberg
 Förlag/År: Stockholm : Atlantis, 1985 ; (Malmö : Beyrond)
 Omfång: [4] s., s. 7-136, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Lívsins summar ((färöiska)).
 ISBN: 91-7486-395-9
 Medarbetare: Carlberg, Sonja (översättare)
 SAB-kod: Hdcf=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Isländska och färöiska
Ex. 1: Fint skick Märke efter prislapp70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13155
 
 Författare: Fonda, Jane, 1937-
 Titel: Mitt liv så här långt / Jane Fonda ; [översättning: Carla Wiberg]
 Förlag/År: Stockholm : Bromberg, 2006 (Finland)
 Omfång: xiii, [1], 606, [1] s. : ill. ; 24 cm Inbunden.
 ISBN: 91-85251-55-0
 ISBN: 978-91-8525-155-1
 ISBN: 978-91-85251-22-3
 ISBN: 91-85251-22-4
 Medarbetare: Wiberg, Carla (översättare)
 SAB-kod: Ikz Fonda, Jane
 Ämnesord: Fonda, Jane, 1937-
 Ämnesord: Skådespelerskor
 Ämnesord: Självbiografier
 Ämnesord: Actresses
 Ämnesord: Skådespelare
Kategori: Biografi
Ex. 1: Fint skick 85 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13156
 
 Författare: Updike, John, 1932-
 Titel: Haren återställd / John Updike ; [övers. av Harriet Alfons och Erik Sandin]
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1972 ; (Falköping : Gummesson)
 Omfång: 326 s. Inbunden
 Orginaltitel: Rabbit redux.
 ISBN: 91-37-05210-1
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Fint skick 70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13157
 
 Författare: Atwood, Margaret, 1939-
 Titel: Tjänarinnans berättelse / Margaret Atwood ; översättning av Maria Ekman
 Förlag/År: Stockholm : Prisma, 1986 ; (Arlöv : Berling)
 Omfång: 349, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The handmaid's tale.
 Anmärkning: "Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1986 ; 3. tr., 1987"
 ISBN: 91-518-1948-1
 Medarbetare: Ekman, Maria, 1944- (översättare)
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He.01=c
 Ämnesord: Roman
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Fint skick Första sv utg90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13158
 
 Författare: Lundkvist, Artur, 1906-1991
 Titel: Segling mot nya stjärnor : artiklar om utländsk litteratur / Artur Lundkvist
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1987 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 203 s. (203, [1] s.) ; 20 cm Inbunden.
 ISBN: 91-0-047210-7
 SAB-kod: G.5
 Ämnesord: Essäer
Kategori: Litteraturvetenskap > 1900-talet
Ex. 1: Mycket fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13159
 
 Författare: Lagerlöf, Selma, 1858-1940
 Titel: Gösta Berlings saga.
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1971 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 408 s. Inbunden
 Serie: Bokklubben Svalan, 99-0120395-3
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Skyddsomslag saknas Fint skick Denna utg tr 197335 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13160
 
 Författare: Wirén, Herta, 1899-1991
 Titel: Göra något vackert / Herta Wirén
 Förlag/År: Stockholm : Tiden, 1981 ; (Falköping : Gummesson)
 Omfång: 205 s. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-550-2566-8
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13161
 
 Författare: Wirén, Herta, 1899-1991
 Titel: Räck mej din hand syster : [roman] / Herta Wirén
 Förlag/År: Stockholm : Tiden, cop. 1979 ; (Finland)
 Omfång: 248 s. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-550-2311-8
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Kvinnoskildringar
 Ämnesord: 1920-talet
 Ämnesord: Kvinnohistoria
 Ämnesord: Svensk skönlitteratur
 Ämnesord: 1930-talet
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 80 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13162
 
 Författare: Wirén, Herta, 1899-1991
 Titel: Dofta vildblomma röd / Herta Wirén
 Förlag/År: Stockholm : Tiden, 1977 ; (Kristianstad : Kristianstads boktr.)
 Omfång: 176, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: "Även tillg. med tryckår: 15. tus. [i.e. 2. uppl.], 1978 ; 3. uppl., 1979"
 ISBN: 91-550-2141-7
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Förr i tiden
 Ämnesord: Skåne
 Ämnesord: Ungdomsroman
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 65 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13163
 
 Författare: Wirén, Herta, 1899-1991
 Titel: En bit bröd med Anna / Herta Wirén
 Förlag/År: Stockholm : Tiden, 1977 ; (Kristianstad : Kristianstads boktr.)
 Upplaga: 10. tus.
 Omfång: 134 s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 14. tus., 1977
 ISBN: 91-550-1874-2
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Förr i tiden
 Ämnesord: Skåne
 Ämnesord: Ungdomsroman
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 65 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13164
 
 Författare: Wirén, Herta, 1899-1991
 Titel: En dörrknackares dagbok / Herta Wirén
 Förlag/År: Stockholm : Tiden, 1983 ; (Falköping : Gummesson)
 Omfång: 195 s. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-550-2914-0
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Svensk skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Märke efter prislapp75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13165
 
 Författare: Wirén, Herta, 1899-1991
 Titel: Färdas utan rötter / Herta Wirén
 Förlag/År: Stockholm : Tiden, 1987 ; (Falköping : Gummesson)
 Omfång: 197 s. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-550-3192-7
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Bra skick Naggat omslag70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13166
 
 Författare: Neruda, Pablo, 1904-1973
 Titel: Jag bekänner att jag levat : minnen / Pablo Neruda
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1975 ; (Malmö : Beyrond)
 Omfång: 406 s. Inbunden
 ISBN: 91-1-743222-7
 SAB-kod: Gkq
 SAB-kod: Gkqz Neruda, Pablo
 SAB-kod: Lz
 Ämnesord: Neruda, Pablo, 1904-1973
Kategori: Litteraturvetenskap > Spansk litteraturhistoria > Spansk-amerikansk litteraturhistoria
Ex.1: Mycket fint skick 90 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13167
 
 Författare: Gullberg, Berit, 1939-
 Titel: Elfrida : [roman] / Berit Gullberg
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1980 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 260, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-0-044912-1
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Märke efter tidningsurklipp på smutstitelbladet60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13168
 
 Författare: Strindberg, August, 1849-1912
 Titel: En dåres försvarstal : Le plaidoyer d'un fou / August Strindberg ; övers. från franskan (Oslomanuskriptet) samt noter och efterskrift av Hans Levander
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1976 ; (Lund : Br. Ekstrand)
 Omfång: 267, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1976
 ISBN: 91-37-06242-5
 Medarbetare: Levander, Hans, 1914- (översättare)
 SAB-kod: Hcej.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Franska
Ex.1:Mycket fint skick Förlagets pappband75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13169
 
 Författare: Bergvall, Helga, 1907-1978
 Titel: Jungfru skär : [en roman från 20-talets Stockholm] / Helga Bergvall
 Förlag/År: Stockholm : Lindblad, 1976 ; (Falun : B. Wahlström)
 Upplaga: 6. uppl.
 Omfång: 253, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 7. uppl., 1977
 ISBN: 91-32-41003-4
 ISBN: 91-32-41004-2
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Roman
 Ämnesord: Stockholm
 Ämnesord: 1920-talet
 Ämnesord: Skönlitteratur
 Ämnesord: Arbetarskildring
 Ämnesord: Stockholm
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Bra skick Slitet skyddsomslag. Märke efter tidningdurklipp på smutstitelbladet30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13170
 
 Författare: Bergvall, Helga, 1907-1978
 Titel: Jungfru vart tog du vägen? : roman / Helga Bergvall
 Förlag/År: Stockholm : Lindblad, 1976 ; (Falun : B. Wahlström)
 Omfång: 288 s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2. uppl., 1976
 ISBN: 91-32-41238-X
 ISBN: 91-32-41239-8
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Arbetarförfattare
 Ämnesord: Skönlitteratur
 Ämnesord: Stockholm
 Ämnesord: Arbetarskildring
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Bra skick Lätt slitet omslag. Märke efter tidningsurklipp på smutstitelbladet.40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13171
 
 Författare: Wästberg, Per, 1933-
 Titel: De hemliga rummen : en memoar / Per Wästberg
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 2006 (Finland)
 Omfång: 321, [4] s. ; 24 cm Inbunden.
 Anmärkning: 2. tr., 2006
 ISBN: 91-46-21492-5
 SAB-kod: Gcz Wästberg, Per
 Ämnesord: Wästberg, Per, 1933-
 Ämnesord: Författare
 Ämnesord: Biografier
 Ämnesord: Svenska författare
 Ämnesord: Wästberg, Per
 Ämnesord: Svenska författare
Kategori: Litteraturvetenskap > Svensk litteraturhistoria > Särskilda svenska författare
Ex. 1: Mycket fint skick 95 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13172
 
 Författare: Atwood, Margaret, 1939-
 Titel: Rövarbruden / Margaret Atwood ; översättning av Ulla Danielsson
 Förlag/År: Stockholm : Rabén Prisma, 1994 ; (Smedjebacken : Smegraf)
 Omfång: 503, [1] s. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The robber bride.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1994
 ISBN: 91-518-2633-X
 Medarbetare: Danielsson, Ulla (översättare)
 SAB-kod: Hcee.01
 SAB-kod: Heq.01=c
 SAB-kod: Hcee
 SAB-kod: H
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Fint skick En smärre reva i skyddsomslaget50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13173
 
 Författare: Forssell, Lars, 1928-2007.
 Titel: Ändå / Dikter / Lars Forssell
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1968 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 121 s. Inbunden
 SAB-kod: Hc.03
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex. 1: Bra skick Naggat skyddsomslag med ngn enstaka smärre reva. Ou.40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13174
 
 Författare: Forssell, Lars, 1928-2007.
 Titel: Det möjliga : dikter / Lars Forssell
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1974 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 141, [1] s. Häftad.
 ISBN: 91-0-039330-4
 ISBN: 91-0-039329-0
 SAB-kod: Hc.03
 Ämnesord: Svensk poesi
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex. 1: Fint skick Lätt naggat skyddsomalsg. Ett uppslag med märke efter tidningsurklipp50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13175
 
 Författare: Styron, William, 1925-2006.
 Titel: Sophies val : [roman] / William Styron ; övers. av Caj Lundgren
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1980 ; (Avesta : Jannersten)
 Omfång: 467, [1] s. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Sophie's choice.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: Ny tr., 1983 (Avesta : A.B.M.-tryck)
 ISBN: 91-46-13699-1
 Medarbetare: Lundgren, Caj (översättare)
 SAB-kod: Hcee.01
 Ämnesord: Efterkrigstiden
 Ämnesord: Engelsk skönlitteratur i svensk översättning
 Ämnesord: Koncentrationsläger
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Lätt trasigt omslag Bra skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13176
 
 Författare: Riva, Maria
 Titel: Marlene Dietrich / av hennes dotter, Maria Riva ; översättning: Hans Granqvist
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1993 ; (Borås : Centraltr.)
 Omfång: 705, [1] s., [104] pl.-s. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Marlene Dietrich (engelska).
 ISBN: 91-37-10365-2
 Medarbetare: Granqvist, Hans (översättare)
 SAB-kod: Ikz Dietrich, Marlene
 Ämnesord: Dietrich, Marlene, 1901-1992
 Ämnesord: Skådespelerskor
 Ämnesord: Film
 Ämnesord: Biografi
 Ämnesord: Teater
 Ämnesord: Självbiografi
Kategori: Konst, musik, teater och film > Teater > Särskilda sceniska konstnärer
Ex.1: Mycket fint skick 125 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13177
 
 Författare: Ekman, Kerstin, 1933-
 Titel: En stad av ljus : [roman] / Kerstin Ekman
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1983 ; (Avesta : A.B.M.-tryck)
 Omfång: 494, [1] s. ; 23 cm Inbunden.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 25/29. tus., 1984 (Stockholm : Bonnier)
 ISBN: 91-0-045374-9
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Roman
 Ämnesord: Svensk skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Ou85 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13178
 
 Författare: White, Patrick, 1912-1990
 Titel: Tant Theodora / Patrick White ; översättning: Ingegärd Martinell
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1991 ; (Borås : Centraltr.)
 Omfång: 302 s. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The aunt's story.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1991
 ISBN: 91-37-10031-9
 Medarbetare: Martinell, Ingegärd, 1934- (översättare)
 SAB-kod: He.01=c
 SAB-kod: Hcee.01
 SAB-kod: Her.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick Första sv utg60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13179
 
 Författare: Ahlin, Lars, 1915-1997
 Titel: Din livsfrukt : roman / Lars Ahlin
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1987 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 613 s. (613, [1] s.) ; 24 cm Inbunden.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 11/14. tus., 1988
 ISBN: 91-0-047346-4
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Roman
 Ämnesord: Svensk skönlitteratur
 Ämnesord: Roman
 Ämnesord: Svensk skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick En smärre reva på skyddsomslagets baksida75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13180
 
 Författare: Ahlin, Gunnel, 1918-2007
 Titel: Lars Ahlin växer upp / Gunnel Ahlin
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 2001 ; (Falun : AIT Falun AB)
 Omfång: 440, [3] s. : ill. ; 24 cm Inbunden.
 ISBN: 91-0-057370-1
 SAB-kod: Gcz Ahlin, Lars
 Ämnesord: Ahlin, Lars, 1915-1997
 Ämnesord: Arbetarförfattare
 Ämnesord: Svenskspråkiga författare
 Ämnesord: Svensk litteraturhistoria
 Ämnesord: Ahlin, Lars
 Ämnesord: Sundsvall
Kategori: Litteraturvetenskap > Svensk litteraturhistoria > Särskilda svenska författare
Ex. 1: Fint skick En lagad reva i skyddsomslaget100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13181
 
 Författare: Lo-Johansson, Ivar, 1901-1990
 Titel: Asfalt : memoarer / Ivar Lo-Johansson
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1979 ; (Stockholm : Bonniers graf.)
 Omfång: 464, [1] s. ; 23 cm Inbunden.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 76/88. tus., 1979
 ISBN: 91-0-044111-2
 SAB-kod: Gc.5
 SAB-kod: Lz Lo-Johansson,I.
 Ämnesord: Lo-Johansson, Ivar 1901-1990
 Ämnesord: Biografier
Kategori: Litteraturvetenskap > Svensk litteraturhistoria > 1900-talet
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Lo-Johansson,I
Ex. 1: Mycket fint skick Ou.60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13182
 
 Författare: Lo-Johansson, Ivar, 1901-1990
 Titel: Tröskeln : memoarer från 30-talet / Ivar Lo-Johansson
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1982 ; (Södertälje : Axling)
 Omfång: 440 s. ; 23 cm Inbunden.
 ISBN: 91-0-045582-2
 SAB-kod: Gz Lo-Johansson, I.
 Ämnesord: Lo-Johansson, Ivar
Kategori: Litteraturvetenskap > Särskilda utländska författare > Lo-Johansson, I
Ex. 1: Mycket fint skick Ou60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13183
 
 Författare: Lo-Johansson, Ivar, 1901-1990
 Titel: Pubertet / Ivar Lo-Johansson
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1978 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 449, [3] s. ; 23 cm Inbunden.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 71/74. tus., 1979
 ISBN: 91-0-041149-3
 SAB-kod: Gc.5
 SAB-kod: Lz Lo-Johansson, I.
 Ämnesord: Lo-Johansson, Ivar 1901-1990
Kategori: Litteraturvetenskap > Svensk litteraturhistoria > 1900-talet
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Lo-Johansson, I
Ex. 1: Fint skick Lite lätt naggat omslag60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13184
 
 Författare: Borgen, Johan, 1902-1979
 Titel: De mörka källorna / Johan Borgen ; översättning av Cilla Johnson
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1958 ; (Stockholm : Norstedt)
 Omfång: 317, [2] s. Häftad
 Orginaltitel: De mørke kilder
 Medarbetare: Johnson, Cilla, 1911-2002 (översättare)
 SAB-kod: Hdb.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Norska
Ex.1: Fint skick 60 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13185
 
 Författare: O'Donnell, Peter
 Titel: Köpa henne går inte.
 Förlag/År: Stockholm : Hökerberg, 1965 ; (Stockholm : Ronzo)
 Omfång: 277 s. Häftad
 Orginaltitel: Modesty Blaise.
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Fint skick Lätta bruksspår. Första sv utg. Ovanlig400 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13186
 
 Författare: Cooper, Dennis
 Titel: Närmare / Dennis Cooper ; översättning: Anders Lundberg
 Förlag/År: Stockholm : Vertigo, 2004 (Finland)
 Omfång: 142, [2] s. ; 20 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Closer
 Serie: Överträdelsens klassiker, 1402-652X ; 7
 Anmärkning: Första svenska upplaga 2004
 ISBN: 91-85000-09-4
 Medarbetare: Lundberg, Anders (översättare)
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13187
 
 Författare: Wine, Maria, 1912-2003
 Titel: Resor i glädje och fruktan / Maria Wine
 Förlag/År: Stockholm : Trevi, 1976 ; (Uddevalla : Bohusläningen)
 Omfång: 175, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-7160-227-5
 SAB-kod: Lz Wine, M.
 Ämnesord: Wine, Maria, 1912-2003
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Wine, M
Ex. 1: Lätt trasigt omslag Bra skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13188
 
 Författare: Spong, Berit, 1895-1970
 Titel: Morris och hans rivaler / Berit Spong ; med illustr. av Gunnar Brusewitz
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1970 ; (Stockholm : Norstedt)
 Omfång: 196, [2] s. : ill. Inbunden
 Medarbetare: Brusewitz, Gunnar, 1924-2004 (illustratör)
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Svensk skönlitteratur om katter
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1:Orginalutgåva (enda utgåvan som finns) Fint skick Lätt slitet omslag70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13189
 
 Författare: Moberg, Vilhelm, 1898-1973
 Titel: Nybyggarna / Vilhelm Moberg
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1979 ; (Stockholm : Bonnier)
 Upplaga: [Ny utg., ny tr.]
 Omfång: 534, [5] s. ; 20 cm Inbunden.
 ISBN: 91-0-039556-0
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick 75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13190
 
 Författare: Goldman, Anita, 1953-
 Titel: I själen alltid ren : om Sigrid Hjertén / Anita Goldman
 Förlag/År: Stockholm : Natur och kultur, 1995 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 239, [1] s. : ill. (vissa i färg) ; 24 cm Inbunden.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2.-3. tr., 1995
 ISBN: 91-27-05485-3
 SAB-kod: Lz
 SAB-kod: Ibz Hjertén, Sigrid
 Ämnesord: Hjertén, Sigrid, 1885-1948
 Ämnesord: Mental disorders
 Ämnesord: Kvinnliga konstnärer
 Ämnesord: Mental disorders: biography
 Ämnesord: Medicine in art
 Ämnesord: Sverige
 Ämnesord: Konstnärer
 Ämnesord: Biographies
 Ämnesord: Sweden
 Ämnesord: Artists
 Ämnesord: Konstnärspar
 Ämnesord: Konstnärspar
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konsthistoria > Särskilda konstnärer
Ex. 1: Mycket fint skick 160 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13191
 
 Författare: Rice, Anne, 1941-
 Titel: Lasher : a novel / by Anne Rice.
 Förlag/År: New York : Alfred A. Knopf : Distributed by Random House, Inc., 1993.
 Upplaga: 1st ed.
 Omfång: 577 s. ; 25 cm. Inbunden
 Anmärkning: Sequel to: The witching hour.
 ISBN: 0679412956
 Genre: Skräck
 SAB-kod: Heq
 Ämnesord: Witchcraft
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur > Amerikansk skönlitteratur
Ex. 1:Collectible First edition Mycket fint skick Min condition. Signed by author.400 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13192
 
 Författare: Ferlin, Nils, 1898-1961
 Titel: Dikter / Nils Ferlin
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1976 ; (Stockholm : Bonnier)
 Upplaga: Utök. uppl., 120/129. tus.
 Omfång: 394, [1] s. ; 20 cm Inbunden.
 Serie: Den svenska lyriken, 99-0110782-2
 ISBN: 91-0-024181-4
 ISBN: 91-0-024182-2
 SAB-kod: Hc.03
 Ämnesord: Svensk poesi
 Ämnesord: Svensk lyrik
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex.1: Bra skick Naggat och lite blekt skyddsomslag50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13193
 
 Författare: Moberg, Vilhelm, 1898-1973
 Titel: Romaner i folkupplaga, Sänkt sedebetyg : roman / Vilhelm Moberg
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1946
 Omfång: 2 vol. (403, [1] s., 1 bl.). Inbunden
 Anmärkning: Del 1 av förf:s romanserie Knut Toring
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Halvfranskt band. 2 vol i ett band.60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13194
 
 Författare: Wägner, Elin, 1882-1949
 Titel: Noveller i urval.
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1954
 Omfång: 341, [3] s. ; 8:o. Inbunden
 Medarbetare: Ahlenius, Holger, 1905-1956 (utgivare)
 SAB-kod: Hc.016
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Noveller
Ex. 1: Bra skick Skyddsomslag saknas45 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13195
 
 Författare: Sandel, Cora, 1880-1974
 Titel: Kranes konditori : interiör med figurer / Cora Sandel ; övers. av Ann-Mari Lindberger
 Förlag/År: Stockholm, 1954.
 Omfång: Inbunden
 Orginaltitel: Kranes konditori : interiör med figurer
 Serie: Skyddsomsl.: Svalan 1954. 7.
 Anmärkning: Norska orig:s titel: Kranes konditori, interiör med figurer.
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Skyddsomslag saknas Fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13196
 
 Författare: Johnson, Eyvind, 1900-1976
 Titel: Nu var det 1914.
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1943
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 238 s. Inbunden
 Serie: Bokklubben Svalan, 99-0120395-3
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Skyddsomslag saknas Fint skick Förlagets ryggklotband. Blekt rygg.35 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13197
 
 Författare: Bjarnhof, Karl, 1898-1980
 Titel: Den korta dagen är ändå lång / övers. av Jan Gehlin
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1960 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 181, [1] s. Inbunden
 Orginaltitel: Den korte dag er lang nok.
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Skyddsomslag saknas Bra skick Förlagets klotband30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13198
 
 Författare: Hemingway, Ernest, 1899-1961
 Titel: En fest för livet / övers. av Pelle Fritz-Crone
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1964 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 200 s. (200, [1] s.). Inbunden
 Orginaltitel: A movable feast.
 SAB-kod: Geqz
 Ämnesord: Hemingway, Ernest
Kategori: Litteraturvetenskap > Engelsk litteraturhistoria > Amerikansk litteraturhistoria
Ex.1: Skyddsomslag saknas Fint skick Första sv utg50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13199
 
 Författare: Stiernstedt, Marika, 1875-1954
 Titel: Fröken Liwin.
 Förlag/År: Stockholm : Åhlén & Åkerlund (Bonnier), 1931 (Stockholm : Åhlén & Åkerlund)
 Omfång: 223 s. Inbunden
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Bra skick Solblekt rygg. Förlagets dek klotband. Namnteckning40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13200
 
 Författare: Stiernstedt, Marika, 1875-1954
 Titel: Banketten : roman
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1947
 Omfång: 482 s. Inbunden
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2-12. tus. s. å.
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Svensk skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Skyddsomslag saknas Bra skick Ou. 4:e tus. Exlibris. Sliten och småfläckig rygg40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13201
 
 Författare: Lundström, Ingeborg, 1878-1976
 Titel: Brev från Martin Koch / Inge Lund
 Förlag/År: Stockholm, 1957
 Omfång: 159 s. Inbunden
 SAB-kod: Gcz Koch, Martin
 Ämnesord: Koch, Martin 1882-1940
Kategori: Litteraturvetenskap > Svensk litteraturhistoria > Särskilda svenska författare
Ex. 1: Skyddsomslag saknas Bra skick Klotryggband50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13202
 
 Författare: Sandberg, Algot 1865-1922
 Titel: Dubbelgångaren : roman
 Förlag/År: Stockholm : Nord. förl., 1918 (Stockholm : Åhlén & Åkerlund)
 Omfång: 366 s. Inbunden
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Skyddsomslag saknas Bra skick Privat enkelt hfrband utan ryggtitel. Ou60 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13203
 
 Författare: Martinson, Harry, 1904-1978
 Titel: Nässlorna blomma.
 Förlag/År: Stockholm, 1964
 Upplaga: [Ny utg.] / 44/50. tus.
 Omfång: 271 s. Inbunden
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Skyddsomslag saknas Fint skick Främre omslaget medinbundet40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13204
 
 Författare: Shakespeare, William, 1564-1616
 Titel: Kung Lear / William Shakespeare ; övers. av Björn Collinder
 Förlag/År: Stockholm : Natur & kultur, 1961 ; (Stockholm : Rydahl)
 Omfång: 144 s. Inbunden
 Serie: Levande litteratur, 99-0208799-X
 Medarbetare: Collinder, Björn, 1894-1983 (översättare)
 SAB-kod: Hce.02
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Dramatik
Ex.1: Skyddsomslag saknas Fint skick 30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13205
 
 Författare: Tolstoj, Lev Nikolaevic, 1828-1910
 Titel: Anna Karenina / Leo Tolstoj ; [översättning från ryska av Sigurd Agrell]
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1970 ; (Uddevalla : Bohusläningen)
 Omfång: 2 vol. (496, 433 s.). Inbunden
 Orginaltitel: Anna Karenina.
 Medarbetare: Agrell, Sigurd, 1881-1937 (översättare)
 SAB-kod: Hma.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Ryska
Ex.1: Skyddsomslag saknas Fint skick 2 vol.90 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13206
 
 Författare: Vesaas, Tarjei, 1897-1970
 Titel: Broarna : roman / övers. av Gustav Sandgren
 Förlag/År: Stockholm : LT : [Seelig], 1966 ; (Borås : Centraltr.)
 Omfång: 227, [1] s. Inbunden
 Orginaltitel: Bruene.
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1:Första (och enda) svenska utgåva Skyddsomslag saknas Fint skick Blyertsanteckningar på smutstitelbladet40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13207
 
 Författare: Maugham, W Somerset, 1874-1965
 Titel: Mina favoritnoveller / W. Somerset Maugham [övers. av Nils Holmberg]
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1954
 Omfång: 268, [1] s. Inbunden
 SAB-kod: Hcee.016
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Skyddsomslag saknas Fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13208
 
 Författare: Kjellgren, Josef, 1907-1948
 Titel: Spansk odyssé / Josef Kjellgren
 Förlag/År: Stockholm : Tiden, 1932
 Omfång: 209, [1] s. : ill. Inbunden
 Ämnesord: Arbetarlitteratur
 Ämnesord: Arbetarskildring
 Ämnesord: Spanien Resor
 Ämnesord: Spanien
Kategori: Geografi
Ex.1: Skyddsomslag saknas Bra skick Originalupplaga. Namnteckning. Slitet band. En fläck på omslagets baksida. Främre omslaget medinbundet50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13209
 
 Författare: Hamsun, Knut
 Titel: Pan ; Victoria / Knut Hamsun ; översättning av Cilla Johnson
 Upplaga: Första svenska upplagor 1902 och 1899
 Omfång: Inbunden
 SAB-kod: Hcedb.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Norska
Ex.1: Mycket fint skick Denna utg Bokfrämjandet (1972). Förlagets imit skinnband.40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13210
 
 Författare: Blixen, Karen, 1885-1962
 Titel: Sju romantiska berättelser / Karen Blixen ; övers. av Sonja Vougt
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1973
 Upplaga: [Ny uppl.]
 Omfång: 2 bd. Inbunden
 Orginaltitel: Seven Gothic tales.
 Serie: Forumbiblioteket, 99-0110069-0
 Serie: Forum pocket, 99-0166827-1
 Anmärkning: Häftad i Forum pocket och inb. i Forumbiblioteket
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Mycket fint skick Denna utg Bokfrämjandet (1972). Förlaget imit skinndanband. 2 vol80 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13211
 
 Författare: Bowen, Elizabeth, 1899-1973
 Titel: Middagshöjd / Elizabeth Bowen ; [övers. av Sonja Bergvall]
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1950
 Omfång: 300 s. Inbunden
 Orginaltitel: The heat of the day
 Anmärkning: 1.-2. tus. s. å.
 Medarbetare: Bergvall, Sonja, 1907-1989 (översättare)
 SAB-kod: Hcee.01
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Skyddsomslag saknas Fint skick En fläck på ryggen. Klassisk Londonskildring från 2:a världskriget..50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13212
 
 Författare: Dahl, Tora, 1886-1982
 Titel: Avdelning II, sal 3 / Tora Dahl
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1948
 Omfång: 463 s. Inbunden
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Svensk skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Skyddsomslag saknas Bra skick Ou. Slitet band.35 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13213
 
 Författare: Greene, Graham, 1904-1991
 Titel: Brighton Rock / [övers. av Erik Lindegren]
 Förlag/År: Stockholm : Albatross/Norstedt, 1949
 Omfång: 316, [1] s. Inbunden
 Orginaltitel: Brighton Rock.
 Serie: Norstedts Albatross-serie, 99-1711757-1 ; 18
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Skyddsomslag saknas Fint skick Tillskrift40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13214
 
 Författare: Johnson, Eyvind, 1900-1976
 Titel: Här har du ditt liv! / Eyvind Johnson
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1974 ; (Stockholm : Bonnier)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 148, [1] s.
 Anmärkning: Originaluppl. 1935
 ISBN: 91-0-039855-1
 Genre: Självbiografiska romaner
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Autobiographical fiction
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13215
 
 Författare: Johnson, Eyvind, 1900-1976
 Titel: Favel ensam : en roman / Eyvind Johnson
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1968 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 246, [1] s. Inbunden
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Lätt naggat omslag. Ou.70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13216
 
 Författare: Vesaas, Tarjei, 1897-1970
 Titel: Blekplatsen / Tarjei Vesaas ; översättning från nynorskan av Stig Dagerman
 Förlag/År: Stockholm : LT, 1950
 Omfång: 226, [1] s. Inbunden
 SAB-kod: Hcedbn.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Norska
Ex. 1: Skyddsomslag saknas Bra skick Lätt slitet band, en smärre fläck på framsidan.70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13217
 
 Författare: Asklund, Erik, 1908-1980
 Titel: Drakens gränd : roman
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1965 ; (Stockholm : Ronzo)
 Omfång: 342 s. Inbunden
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Arbetarlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Skyddsomslag saknas Fint skick Ou.60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13218
 
 Författare: Arnér, Sivar, 1909-1997
 Titel: Skön och god / Sivar Arnér
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1969 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 244, [1] s. Inbunden
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Skyddsomslag saknas Fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13219
 
 Författare: Ranelid, Björn, 1949-
 Titel: Mördarens öga : roman / Björn Ranelid
 Förlag/År: Stockholm : Alba, 1990 ; (Lund : Rahm)
 Omfång: 319, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1990
 ISBN: 91-7458-175-9
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Ou125 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13220
 
 Författare: Gercke, Doris, 1937-
 Titel: Kärleken, staden och döden / Doris Gercke ; översättning: Bo Sköld
 Förlag/År: Lund : Skriftställarna, 1992 ; (Storbritannien)
 Omfång: 158, [1] s. ; 21 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Der Krieg, der Tod, die Pest.
 Serie: Skri-krimi, 99-1291333-7
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1992
 ISBN: 91-85936-21-9
 Medarbetare: Sköld, Bo, 1924- (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hf.01=c
 SAB-kod: Hcef.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Tyska och jiddisch
Ex. 1: Mycket fint skick 70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13221
 
 Författare: Hemingway, Ernest, 1899-1961
 Titel: Den gamle och havet / Ernest Hemingway ; illustrerad av C. F. Tunnicliffe och Raymond Sheppard ; [övers. av Mårten Edlund]
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1975 ; (Stockholm : Bonnier)
 Upplaga: [Ny uppl.]
 Omfång: 95, [1] s. : ill. ; 22 cm. Inbunden
 Orginaltitel: The old man and the sea.
 ISBN: 91-0-025919-5
 Medarbetare: Edlund, Mårten, 1913-1987 (översättare)
 Medarbetare: Tunnicliffe, C. F. (illustratör)
 Medarbetare: Sheppard, Raymond (illustratör)
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Fint skick Solblekt skyddsomslag40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13222
 
 Författare: Lindgren, Torgny, 1938-
 Titel: Skrämmer dig minuten / Torgny Lindgren
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1981 ; (Stockholm : Norstedt)
 Omfång: 269, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-1-801632-4
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Svensk skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Ou70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13223
 
 Författare: Moberg, Vilhelm, 1898-1973
 Titel: Sömnlös.
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1961 ; (Stockholm : Bonnier)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 334, [2] s. Inbunden
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13224
 
 Författare: Moberg, Vilhelm, 1898-1973
 Titel: Giv oss jorden!
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1961 ; (Stockholm : Bonnier)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 233, [1] s. Inbunden
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13225
 
 Författare: Sjöman, Vilgot, 1924-2006
 Titel: Linus och Blenda : roman / Vilgot Sjöman
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1979 ; (Malmö : Beyrond)
 Omfång: 434, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-1-791422-1
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Regissörer
 Ämnesord: Roman
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13226
 
 Författare: Sjöman, Vilgot, 1924-2006
 Titel: Linus och vägvisarna : roman / Vilgot Sjöman
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1981 ; (Malmö : Beyrond)
 Omfång: 395, [4] s. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-1-811352-4
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Regissörer
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 45 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13227
 
 Författare: Stannow, Christian, 1933-
 Titel: Orfeus i överjorden : roman
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1974
 Omfång: 243 s. Inbunden
 ISBN: 91-46-12115-3
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13228
 
 Författare: Fagerholm, Monika, 1961-
 Titel: Underbara kvinnor vid vatten : en roman om syskon / Monika Fagerholm
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1994 ; (Finland)
 Omfång: 318, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: "Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1995. 317, [2] s. ; 3.-4. tr., 1995"
 Anmärkning: Originaluppl. 1994
 ISBN: 91-0-056010-3
 Genre: Finlandssvensk litteratur
 SAB-kod: Hcd.01
 SAB-kod: H
 Ämnesord: 1960-talet
 Ämnesord: Barndomsskildring
 Ämnesord: Roman
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Finlandssvensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Ou. 2:a tryckningen90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13229
 
 Författare: Dagerman, Stig, 1923-1954
 Titel: Bröllopsbesvär / Stig Dagerman ; med ill. i linoleumsnitt av Svenolov Ehrén
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1970 ; (Stockholm : Norstedt)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: [4] s., s. 7-246, [1] s. : ill. Inbunden
 Serie: Bokklubben Vår bok, 99-0105689-6
 Medarbetare: Ehrén, Svenolov, 1927-2004 (illustratör)
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 65 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13230
 
 Författare: Ekelöf, Gunnar, 1907-1968
 Titel: Strountes / Gunnar Ekelöf
 Förlag/År: Stockholm : Aldus/Bonnier, 1966 ; (Stockholm : Bonnier)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 71, [3] s. Pocket
 Serie: Delfinböckerna, 0416-900X ; 232
 SAB-kod: Hc.03
 Ämnesord: Skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex.1: Mycket fint skick Lätt blekt45 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13231
 
 Författare: Bergman, Hjalmar, 1883-1931
 Titel: Chefen fru Ingeborg / av Hjalmar Bergman
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1924
 Omfång: 357, [2] s. Inbunden
 Anmärkning: Originalupplaga 1924
 Genre: Kvinnoskildringar
 Genre: Kärleksromaner
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Mode
 Ämnesord: Love stories
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Bra skick Slitet hfr band. Denna utg 7:e uppl tr s.å.30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13232
 
 Författare: Dostojevskij, Fjodor, 1821-1881
 Titel: Brott och straff / Fjodor Dostojevskij ; med illustrationer efter träsnitt av Torsten Billman / [reviderad översättning av Ellen Rydelius]
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1948
 Omfång: [652] s. Inbunden
 Orginaltitel: Prestuplenie i nakazanie.
 Serie: Dostojevskijs skrifter
 Medarbetare: Billman, Torsten, 1909-1989 (illustratör)
 Medarbetare: Rydelius, Ellen, 1885-1957 (översättare)
 SAB-kod: Hma.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Ryska
Ex.1: Skyddsomslag saknas Fint skick 2 vol. Förlagets halvklotband150 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13233
 
 Titel: Litteraturens världshistoria / [centralred.: F.J. Billeskov Jansen ... ; svensk red.: Sven Rinman]
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1971-1974 ; (Stockholm : Norstedt)
 Omfång: 12 bd. : ill. Inbunden
 Medarbetare: Billeskov Jansen, F. J. , 1907-2002 (medarbetare)
 Medarbetare: Rinman, Sven, 1905-1997 (medarbetare)
 SAB-kod: G
 Ämnesord: Litteraturhistoria
Kategori: Litteraturvetenskap
Ex. 1: Mycket fint skick 12 vol. Ett par volymer har lätt naggade skyddsomslag. Komplett. (Vikt ca 10 kg)600 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13234
 
 Författare: Mankell, Henning, 1948-
 Titel: Mördare utan ansikte : kriminalroman / Henning Mankell
 Förlag/År: Stockholm : Ordfront, 1992 ; (Södertälje : Fingraf)
 Upplaga: 1. uppl. / 2. tr.
 Omfång: 307, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1991
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 3. tr., 1993
 ISBN: 91-7324-416-3
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13235
 
 Författare: Mankell, Henning, 1948-
 Titel: Den femte kvinnan : [kriminalroman] / Henning Mankell
 Förlag/År: Stockholm : Ordfront, 1997 ; (Finland)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 473, [3] s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1996
 ISBN: 91-7324-560-7
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13236
 
 Författare: Kemal, Yasar, 1922-
 Titel: Låt tistlarna brinna! / av Yasar Kemal ; [övers.: Tora Palm]
 Förlag/År: Stockholm : Gidlund, 1977 ; (Nacka : Esselte Herzog)
 Upplaga: 11. uppl.
 Omfång: 419 s. ; 19 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Ince Memed.
 ISBN: 91-7021-035-7
 ISBN: 91-7021-036-5
 Medarbetare: Palm, Tora (översättare)
 SAB-kod: Hutt=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Turkiska språk
Ex.1: Fint skick 75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13237
 
 Författare: Fogelström, Per Anders, 1917-1998
 Titel: Mina drömmars stad : roman
 Förlag/År: Stockholm : Aldus/Bonnier, 1971 ; (Stockholm : Bonnier)
 Upplaga: 2. uppl.
 Omfång: DELFINSERIEN. Inbunden
 Serie: Delfinserien, 0346-6574 ; 370
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Bra skick Lätt slitet omslag40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13238
 
 Författare: Fogelström, Per Anders, 1917-1998
 Titel: Barn av sin stad.
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1971 ; (Stockholm : Bonnier)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 302, [1] s. Inbunden
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Bra skick Slitet skyddsomslag. Märke efter prislapp på baksidan40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13239
 
 Författare: Fogelström, Per Anders, 1917-1998
 Titel: I en förvandlad stad / Per Anders Fogelström
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1970 ; (Stockholm : Bonnier)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 278, [2] s. Inbunden
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Bra skick Lätt slitet omslag. Denna utg tr 197440 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13240
 
 Författare: Wood, Barbara
 Titel: Grön stad i solen / Barbara Wood ; översättning av Gun Amelin
 Förlag/År: Stockholm : Viva, 1991 ; (Finland)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 505, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Green city in the sun.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1989
 ISBN: 91-614-0333-4
 Medarbetare: Amelin, Gun, 1936- (översättare)
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Fint skick 50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13241
 
 Författare: Wood, Barbara
 Titel: Babylons stjärna / Barbara Wood ; översättning av Ulla Danielsson
 Förlag/År: Stockholm : Bonnierförlagen, 2004 (Falun : Scandbook)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 426, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Första svenska upplaga 2004
 ISBN: 91-43-04343-7
 Medarbetare: Danielsson, Ulla (översättare)
 SAB-kod: Heq.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick Ett veck på skyddsomslaget65 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13242
 
 Författare: Khashoggi, Soheir
 Titel: Harem / Soheir Khashoggi ; översatt av Carla Wiberg
 Förlag/År: Malmö : Richter, 1997 ; (Falun : Scandbook)
 Upplaga: [Ny uppl.]
 Omfång: 359 s. ; 23 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Mirage (engelska).
 ISBN: 91-7705-681-7
 Medarbetare: Wiberg, Carla (översättare)
 SAB-kod: Heq.01=c
 Ämnesord: Första svenska uppl. 1995
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 65 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13243
 
 Författare: Barber, Noel
 Titel: Koraloona / Noel Barber ; översättning av Ann Björkhem
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1989 ; (Västtyskland)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 369, [3] s., s. 7-360, [2] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The other side of Paradise.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1988
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: [Ny tr.], 1990. 260, [2] s.
 Anmärkning: "Innehåll: Paradisön ; Offergåvan"
 ISBN: 91-0-050154-9
 Medarbetare: Björkhem, Ann, 1947- (översättare)
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Fint skick Namnteckning50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13244
 
 Författare: Parsons, Julie
 Titel: Friargåvan : kriminalroman / Julie Parsons ; översättning av Nille Lindgren
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 2000 ; (Finland)
 Omfång: 332, [1] s. ; 23 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The courtship gift.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2000
 Anmärkning: Även med tryckår: 6/11. tus., 2002
 ISBN: 91-0-057181-4
 Medarbetare: Lindgren, Nille (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13245
 
 Författare: Ewing, Barbara
 Titel: Frihetens pris / Barbara Ewing ; översättning av Britt Arenander
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 2004 (Finland)
 Omfång: 419, [2] s. ; 24 cm Inbunden.
 Anmärkning: Första svenska upplaga 2004
 ISBN: 91-0-010077-3
 Medarbetare: Arenander, Britt, 1941- (översättare)
 SAB-kod: He.01=c
 Ämnesord: England
 Ämnesord: Historia
 Ämnesord: Roman
 Ämnesord: Kvinna
 Ämnesord: 1800-talet
 Ämnesord: Emigration
 Ämnesord: Nya Zeeland
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 85 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13246
 
 Författare: Plain, Belva
 Titel: Månskärans stad / Belva Plain ; till svenska av Anna Pyk
 Förlag/År: Höganäs : Bra böcker, 1987 ; (Västtyskland)
 Omfång: [2], 428 s. ; 23 cm. Inbunden
 Orginaltitel: Crescent city.
 Medarbetare: Pyk, Anna (översättare)
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13247
 
 Författare: McKinley, Tamara
 Titel: I stormens öga / Tamara McKinley ; översättning: Louise Thulin
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 2004 (Smedjebacken : Scandbook)
 Omfång: 326, [1] s. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Undercurrents
 Anmärkning: Första svenska upplaga 2004
 Anmärkning: 2. tr., 2006
 ISBN: 91-37-12378-5
 Medarbetare: Thulin, Louise (översättare)
 SAB-kod: