Antikvariat 1 - Nyförvärslista


Listor. En förteckning över antikvariatets alla böcker i listform - även sålda. Dessa sidor är främst gjorda för google och andra sökmotorer. Du kan också pröva att söka direkt på www.antikvariat1.se.
 
 Författare: Buus Jensen, Søren
 Titel: Vad händer när det tänder? : om förälskelse, kärlek, samliv / Søren Buus Jensen ; översättning av Margareta Edgardh
 Förlag/År: Stockholm : Prisma, 1990 ; (Arlöv : Berling)
 Omfång: [6] s., s. 9-194 : ill., diagr., tab. ; 21 cm. Häftad
 Orginaltitel: Fyr og flamme - og hvad så? (danska).
 ISBN: 91-518-2322-5
 Medarbetare: Edgardh, Margareta (översättare)
 SAB-kod: Dodf
 SAB-kod: Vnd
 Ämnesord: Förälskelse
 Ämnesord: Erotik
 Ämnesord: Samlevnad
 Ämnesord: Sexualitet
 Ämnesord: Kärlek
Kategori: Filosofi och psykologi > Psykologi > Känslor, känsloreaktioner
Kategori: Medicin > Samhällsmedicin, hygien, sexologi > Sexologi
Ex. 1: Mycket fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13501
 
 Författare: Wistrand, Erik, 1907-1998
 Titel: Politik och litteratur i antikens Rom : (Politics and literature in ancient Rome) / Erik Wistrand
 Förlag/År: Göteborg : P. Åström, 1978 ; (Kungälv : Gotab)
 Upplaga: 2., utök. uppl.
 Omfång: 265 s. ; 21 cm. Häftad
 Serie: Studies in Mediterranean archaeology. Pocket-book, 0347-173X ; 7
 Anmärkning: 1. uppl. utg. på Almqvist & Wiksells förl.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: [Ny tr.], 1994. 265, [2] s. (Surte : Svenskt tr.)
 Anmärkning: With English summaries
 ISBN: 91-85058-82-3
 SAB-kod: Goc
 SAB-kod: K.26
 Ämnesord: Politik
 Ämnesord: Litteratur
 Ämnesord: Forntiden
 Ämnesord: Romerska riket - Historia
 Ämnesord: Latinsk litteraturhistoria
 Ämnesord: Rom
Kategori: Litteraturvetenskap > Grekisk och latinsk litteraturhistoria > Latinsk litteraturhistoria
Kategori: Historia > Den romerska forntiden
Ex. 1: Mycket fint skick 85 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13502
 
 Författare: Cardinal, Marie, 1929-2001
 Titel: Orden som befriar / Marie Cardinal ; övers.: Britta Gröndahl
 Förlag/År: Stockholm : Trevi, 1980 ; (Uddevalla : Bohusläningen)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 252, [1] s. ; 20 cm. Pocket
 Orginaltitel: Les mots pour le dire.
 Serie: Trevipocket, 99-0438100-3
 ISBN: 91-7160-528-2
 Medarbetare: Gröndahl, Britta, 1914-2002 (översättare)
 SAB-kod: Hcej.01
 Ämnesord: Psychoanalytic therapy
 Ämnesord: Psychotic disorders
 Ämnesord: Psykoanalys
 Ämnesord: Sjukdomsupplevelser
 Ämnesord: Medicine in literature
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Franska
Ex. 1: Fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13503
 
 Författare: Heller, Frank, 1886-1947
 Titel: Resa i Schweiz / med teckningar av Ebbe Sadolin
 Förlag/År: Stockholm : Geber, 1948
 Omfång: 235, (4) s. : ill. Häftad
 Medarbetare: Sadolin, Ebbe, 1900-1982 (illustratör)
 SAB-kod: Nh.07
Kategori: Geografi > Schweiz > Reseskildringar
Ex. 1: Bra skick Lätt sliten. Tillskrift. Ou.90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13504
 
 Författare: Heller, Frank, 1886-1947
 Titel: Europas mest hatade man : en romantisk historia
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1945
 Omfång: 268, [1] s. Häftad
 Anmärkning: Pseud.
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1:Orginalutgåva (enda utgåvan som finns) Fint skick En smärre fläck på rygg90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13505
 
 Författare: Heller, Frank 1886-1947
 Titel: Herr Collins affärer i London / Frank Heller
 Förlag/År: Stockholm : Bonniers , 1922
 Omfång: Inbunden
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick Denna utg tr 1939. Dek helskinnband80 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13506
 
 Författare: Heller, Frank, 1886-1947
 Titel: Den tusen och andra natten : en arabesk
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1923
 Omfång: 224, [1] s. Inbunden
 Anmärkning: 2.-8. uppl. s.å.
 Anmärkning: Pseud.
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Skyddsomslag saknas Fint skick Förlagets klotband. 8:e uppl tr s.å.60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13507
 
 Författare: Heller, Frank, 1886-1947
 Titel: I hasardens huvudstad : Monte Carlo-noveller
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1923
 Upplaga: 4. uppl.
 Omfång: 246, [1] s. Inbunden
 Anmärkning: Pseud.
 SAB-kod: Hc.016
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Noveller
Ex. 1: Skyddsomslag saknas Fint skick Förlagets klotband60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13508
 
 Författare: Heller, Frank, 1886-1947
 Titel: Förbannelse över de otrogna!.
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1923
 Omfång: 208, [2] s. Inbunden
 Anmärkning: Pseud.
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Skyddsomslag saknas Fint skick Förlagets klotband60 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13509
 
 Författare: Heller, Frank, 1886-1947
 Titel: Herr Leroux i luften.
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1922
 Upplaga: 3. uppl.
 Omfång: 195, [1] s. Inbunden
 Serie: Frank Hellers äventyrsromaner
 Anmärkning: Pseud.
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Skyddsomslag saknas Fint skick Förlagets klotband75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13510
 
 Författare: Heller, Frank, 1886-1947
 Titel: Monsieur Jean-Louis Kessels papper.
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1922
 Upplaga: 6. uppl.
 Omfång: 250, [1] s. Inbunden
 Serie: Frank Hellers äventyrsromaner
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Skyddsomslag saknas Fint skick Förlagets helklotband.75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13511
 
 Författare: Althoff, Johan, 1947-
 Titel: Språklådan / Johan Althoff & Robert Nyberg
 Förlag/År: Stockholm : Alfabeta, 1992 ; (Ungern)
 Omfång: 58 s. : ill. ; 25 cm Inbunden.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 3. uppl., 1995 (Södertälje : Fingraf)
 ISBN: 91-7712-340-9
 Medarbetare: Nyberg, Robert, 1956-
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: Fc,u
 Ämnesord: Språkbruk
 Ämnesord: Faktabok
 Ämnesord: Språk
 Ämnesord: Svenska
 Ämnesord: Mellanstadiet
 Ämnesord: Barn
 Ämnesord: Svenska språket
Kategori: Språkvetenskap > Svenska
Ex. 1: Mycket fint skick Namnteckning90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13512
 
 Författare: Orwell, George, 1903-1950
 Titel: Nittonhundraåttiofyra / George Orwell ; översättning av Nils Holmberg
 Förlag/År: Stockholm : Aldus/Bonnier, 1968 ; (Stockholm : Bonnier)
 Upplaga: 4. uppl.
 Omfång: 235 s. Pocket
 Orginaltitel: Nineteen eighty four.
 Serie: Delfinböckerna, 0416-900X ; 80
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Hce
 Ämnesord: Roman
 Ämnesord: Framtidsskildring
 Ämnesord: 1984
 Ämnesord: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Bra skick Denna utg tr 1971. Märke efter tidningsurklipp30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13513
 
 Författare: Morrison, Toni, 1931-
 Titel: Solomons sång / Toni Morrison ; översättning: Mårten Edlund
 Förlag/År: Stockholm : En bok för alla, 1993 ; (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 349 s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Song of Solomon.
 Serie: En bok för alla, 99-0130108-4
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1978
 ISBN: 91-7448-731-0
 Medarbetare: Edlund, Mårten, 1913-1987 (översättare)
 SAB-kod: He.01=c
 SAB-kod: Heq.01=c
 SAB-kod: Hceeq.01
 SAB-kod: Hcee.01
 Ämnesord: Amerika
 Ämnesord: Svarta
 Ämnesord: Amerikansk skönlitteratur i svensk översättning
 Ämnesord: Svarta
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Fint skick Anteckning på titelbladet20 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13514
 
 Författare: Ahlin, Lars, 1915-1997
 Titel: Tåbb med manifestet : historien om hur Tåbbs livsstil växte fram / Lars Ahlin
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1997 ; (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.] / [ny uppl.]
 Omfång: 284, [2] s. ; 18 cm. Pocket
 Serie: Delfinserien, 0346-6574
 Anmärkning: Originaluppl. 1943
 ISBN: 91-0-056580-6
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick 30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13515
 
 Författare: Söderberg, Hjalmar, 1869-1941
 Titel: Den allvarsamma leken / Hjalmar Söderberg
 Förlag/År: Stockholm : Aldus/Bonnier, 1971
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 221, [1] s. Pocket
 Serie: Delfinserien, 0346-6574 ; 414
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Anteckning på titelbladet40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13516
 
 Författare: Dostojevskij, Fjodor, 1821-1881
 Titel: Anteckningar från ett källarhål / Fedor Dostoevskij ; övers. av Cecilia Borelius
 Förlag/År: Stockholm : Tiden, 1970
 Omfång: 136 s. Pocket
 Orginaltitel: Zapiski iz podpol'ja.
 Serie: Tidens klassiker, 99-0134533-2
 SAB-kod: Hma.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Ryska
Ex.1: Fint skick Märke efter tidningsurklipp40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13517
 
 Författare: Lindqvist, Sven, 1932-
 Titel: Myten om Wu Tao-tzu / Sven Lindqvist
 Förlag/År: Stockholm : Aldus/Bonnier, 1969 ; (Stockholm : Bonnier)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 146 s. Pocket
 Serie: Delfinserien, 0346-6574 ; 332
 SAB-kod: Hc.04
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Essäer
Ex. 1: Fint skick En fläck överst på rygg30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13518
 
 Författare: Thoreau, Henry David, 1817-1862
 Titel: Skogsliv vid Walden / Henry David Thoreau ; inl. och övers. av Frans G. Bengtsson ; teckningar av Stig Åsberg
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1976 ; (Avesta : Jannersten)
 Upplaga: [Ny utg., ny tr.]
 Omfång: 285, [1] s. : ill. ; 19 cm. Pocket
 Orginaltitel: Walden.
 Serie: W & W-serien, 0509-5069 ; 48
 ISBN: 91-46-12518-3
 Medarbetare: Åsberg, Stig, 1909-1968 (illustratör)
 Medarbetare: Bengtsson, Frans G., 1894-1954 (översättare)
 SAB-kod: He=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Fint skick 50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13519
 
 Författare: Moberg, Vilhelm, 1898-1973
 Titel: Otrons artiklar : läsning i blandade ämnen / Vilhelm Moberg
 Förlag/År: Göteborg : Författarförl., 1973 ; (Uddevalla : Bohusläningen)
 Upplaga: 1. uppl.
 Omfång: 155, [1] s. Pocket
 ISBN: 91-7054-099-3
 SAB-kod: Hc.04
 Ämnesord: Haijbyaffären
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Essäer
Ex. 1: Mycket fint skick 45 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13520
 
 Författare: Myrdal, Jan, 1927-
 Titel: Samtida / Jan Myrdal
 Förlag/År: Stockholm : PAN/Norstedt, 1967 ; (Stockholm : Thule)
 Omfång: 232 s. Pocket
 Serie: En PAN-bok, 99-0104304-2
 Anmärkning: Ny uppl., 1969
 SAB-kod: Gcz Myrdal, Jan
Kategori: Litteraturvetenskap > Svensk litteraturhistoria > Särskilda svenska författare
Ex. 1: Bra skick Lite sliten30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13521
 
 Författare: Delblanc, Sven, 1931-1992
 Titel: Zahak : [persiska brev] / Sven Delblanc
 Förlag/År: Stockholm : Aldus/Bonnier, 1972 ; (Stockholm : Bonnier)
 Upplaga: Översedd och utökad uppl.
 Omfång: 147 s. Pocket
 Serie: Delfinserien, 0346-6574 ; 447
 ISBN: 91-0-020119-7
 SAB-kod: Hc
 SAB-kod: Noak
 Ämnesord: Iran
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Kategori: Geografi > Asien > Iran (Persien)
Ex.1: Fint skick 30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13522
 
 Författare: Myrdal, Jan, 1927-
 Titel: Turkmenistan : en revolutions övergångsår
 Förlag/År: Stockholm : PAN/Norstedt, 1972 ; (Stockholm : Thule)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 126, [2] s. Pocket
 Serie: En PAN-bok, 99-0104304-2
 ISBN: 91-1-711601-5
 SAB-kod: Noam.07
Kategori: Geografi > Asien > Reseskildringar
Ex. 1: Fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13523
 
 Författare: Delblanc, Sven, 1931-1992
 Titel: Trampa vatten : prosaprodukter / Sven Delblanc
 Förlag/År: Göteborg : Författarförl. ; [Solna] : [Seelig], 1972 ; (Uddevalla : Bohusläningen)
 Omfång: 175 s. Pocket
 Anmärkning: "Även tillg. med tryckår: 2 uppl., 1972 ; 3 uppl., 1973"
 ISBN: 91-7054-082-9
 SAB-kod: Hc.04
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Essäer
Ex. 1: Bra skick Lite snedläst20 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13524
 
 Författare: Marx, Karl, 1818-1883
 Titel: Kommunistiska manifestet : proletärer i alla länder, förena er! / Karl Marx & Friedrich Engels
 Förlag/År: Stockholm : Arbetarkultur, 1968 ; (Stockholm : Plantr.)
 Omfång: 75 s. : ill. Häftad
 Orginaltitel: Manifest der kommunistischen Partei.
 Medarbetare: Engels, Friedrich, 1820-1895
 SAB-kod: Ocgd
 Ämnesord: Socialism
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Statskunskap och politik > Socialism
Ex.1: Mycket fint skick 30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13525
 
 Författare: Cooper, D G (David Graham), 1931-
 Titel: Död åt familjen / David Cooper ; [övers. av Margareta Edgardh]
 Förlag/År: Stockholm : Aldus/Bonnier, 1971 ; (Lund : Berling)
 Upplaga: 1. utg.
 Omfång: 140 s. Pocket
 Orginaltitel: The death of the family
 Serie: Aldusserien, 0346-5454 ; 341
 Medarbetare: Edgardh, Margareta, 1925- (översättare)
 SAB-kod: Oaca
 SAB-kod: Vl
 Ämnesord: Psychiatry
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Sociologi > Familjesociologi
Kategori: Medicin > Psykiatri
Ex. 1: Fint skick Inklistrad tillskrift på titelbladet40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13526
 
 Författare: Strindberg, August, 1849-1912
 Titel: Svarta fanor : sedeskildringar från sekelskiftet / kommentar av Gunnar Brandell
 Förlag/År: Stockholm : Aldus/Bonnier, 1962 ; (Lund : Berling)
 Omfång: 183, [1] s. Pocket
 Medarbetare: Brandell, Gunnar, 1916-1994 (medarbetare)
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Märke efter prislapp på baksidan40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13527
 
 Författare: Bergman, Hjalmar, 1883-1931
 Titel: En döds memoarer : roman / Hjalmar Bergman
 Förlag/År: Stockholm : Aldus/Bonnier, 1964 ; (Stockholm : Bonnier)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 310, [2] s. Pocket
 Serie: Delfinböckerna, 0416-900X ; 116
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Bra skick 30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13529
 
 Författare: Salter, James
 Titel: Ljusår / James Salter ; översättning: Caj Lundgren
 Förlag/År: Stockholm : MånPocket, 1999 ; (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 287, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Light years.
 Serie: MånPocket, 99-0184541-6
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1988
 ISBN: 91-7643-526-1
 Medarbetare: Lundgren, Caj (översättare)
 SAB-kod: Heq.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick 35 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13530
 
 Författare: Mailer, Norman, 1923-2007.
 Titel: Nattens arméer : Historien som roman och Romanen som historia / övers. av Claës Gripenberg
 Förlag/År: Stockholm : Aldus/Bonnier, 1969 ; (Malmö : Beyrond)
 Omfång: 331 s. Pocket
 Orginaltitel: The armies of the night.
 Serie: Aldus aktuellt, 99-0122023-8 ; 43
 Medarbetare: Gripenberg, Claës, 1911-1976 (översättare)
 SAB-kod: Kqa.55
 SAB-kod: Hce
Kategori: Historia > Amerika > 1945-
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Bra skick Lätt sliten90 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13531
 
 Författare: Anderberg, Bengt, 1920-
 Titel: En äldre herre med glasögon : [poesi, dagboksanteckningar, dikttolkningar]
 Förlag/År: Göteborg : Författarförl., 1971 ; (Uddevalla : Bohusläningen)
 Upplaga: 1. uppl.
 Omfång: 134 s. Pocket
 SAB-kod: Hc.03
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex. 1: Fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13532
 
 Författare: Strindberg, August, 1849-1912
 Titel: Ensam / illustr. av Arthur Sjögren ; kommentarer av Gunnar Brandell och Georg Svensson
 Förlag/År: Stockholm : Aldus/Bonnier, 1973 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 150, [1] s. : ill. Pocket
 ISBN: 91-0-038372-4
 SAB-kod: Gcz
 Ämnesord: Författare
 Ämnesord: Dramatiker
Kategori: Litteraturvetenskap > Svensk litteraturhistoria > Särskilda svenska författare
Ex. 1: Fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13533
 
 Författare: Ekman, Kerstin, 1933-
 Titel: Dödsklockan / Kerstin Ekman
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1989 ; (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 205, [3] s. ; 18 cm. Pocket
 Serie: Bonnier pocket, 99-0307595-2
 Anmärkning: Originaluppl. 1963
 ISBN: 91-0-047691-9
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 35 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13534
 
 Författare: Trosell, Aino, 1949-
 Titel: Facklorna : [en kollektivets sång] / Aino Trosell
 Förlag/År: Stockholm : Litteraturfrämjandet, 1987 ; (Falun : Scandbook)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 173, [7] s. ; 18 cm. Pocket
 Serie: En bok för alla, 99-0130108-4
 ISBN: 91-7448-406-0
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Arbetarlitteratur
 Ämnesord: Roman
 Ämnesord: Skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 20 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13535
 
 Författare: McCullers, Carson, 1917-1967
 Titel: Balladen om det sorgsna kaféet / Carson McCullers ; övers.: Olof Jonason
 Förlag/År: Stockholm : Litteraturfrämjandet, 1982 ; (Kungsbacka : Elander)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 94, [2] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: The ballad of the sad café.
 Serie: En bok för alla, 99-0130108-4
 ISBN: 91-7448-211-4
 Medarbetare: Jonason, Olof (översättare)
 SAB-kod: He=c
 Ämnesord: Skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Bra skick Lätt sliten25 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13536
 
 Författare: Klingspor, Agneta, 1946-
 Titel: Inte skära bara rispa : kvinnodagbok 1962-76 / Agneta Klingspor
 Förlag/År: Stockholm : Prisma, 1979 ; (Lund : Rahm)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: [5] s., s. 11-224, [1] s. ; 19 cm. Pocket
 Serie: Prismaserien, 99-0108495-4
 ISBN: 91-518-1275-4
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Utvecklingspsykologi
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Lätt sliten30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13537
 
 Författare: Shakespeare, William, 1564-1616
 Titel: Köpmannen i Venedig / Carl Augusts Hagbers övers. i revision ; förord och kommentarer av Sven Collberg
 Förlag/År: Lund : Gleerup, 1969 ; (Lund : Br. Ekstrand)
 Omfång: 97 s. Pocket
 Orginaltitel: The merchant of Venice.
 Serie: Tema, 99-0110911-6
 Medarbetare: Collberg, Sven, 1919-2003 (medarbetare)
 Medarbetare: Hagberg, Carl August, 1810-1864 (översättare)
 SAB-kod: Hce.02
 Ämnesord: Skönlitteratur
 Ämnesord: Dramatik
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Dramatik
Ex.1: Bra skick Blyertsunderstrykningar20 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13538
 
 Författare: Brink, André, 1935-.
 Titel: En kedja av röster / André Brink ; övers. av Maria Ortman
 Förlag/År: Stockholm : MånPocket, 1985 ; (Ungern)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 538, [5] s. ; 18 cm. Pocket
 Serie: MånPocket, 99-0184541-6
 Anmärkning: Orig.-ms på afrikaans. - Övers. från den engelska utg. med titeln: A chain of voices
 ISBN: 91-7642-205-4
 Medarbetare: Ortman, Maria, 1939- (översättare)
 SAB-kod: Hgp=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Nederländska
Ex. 1: Fint skick 25 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13539
 
 Författare: Noll, Peter
 Titel: Den utmätta tiden / Peter Noll ; med griftetal av Max Frisch ; förord: Georg Klein ; översättning: Nils A. Bengtsson
 Förlag/År: Stockholm : Bromberg, [1987] ; (Storbritannien)
 Upplaga: Ny pocketuppl.
 Omfång: 238, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Diktate über Sterben und Tod mit Totenrede von Max Frisch.
 Serie: Brombergs pocket, 99-0325137-8
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2. tr., [1988]
 ISBN: 91-7608-360-8
 Medarbetare: Bengtsson, Nils A., 1924- (översättare)
 SAB-kod: Do
 SAB-kod: Lz Noll, Peter
 Ämnesord: Noll, Peter
 Ämnesord: Döden
 Ämnesord: Biografier
 Ämnesord: Death: personal narratives
 Ämnesord: Medicine in literature
 Ämnesord: Neoplasms: personal narratives
 Ämnesord: Cancer
 Ämnesord: Psykologi
Kategori: Filosofi och psykologi > Psykologi
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Noll, Peter
Ex. 1: Fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13540
 
 Författare: Ahrne, Marianne, 1940-
 Titel: Fader okänd : roman / Marianne Ahrne
 Förlag/År: Stockholm : PAN/Norstedt, 1999 ; (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 288, [3] s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: Originaluppl. 1998
 ISBN: 91-1-300617-7
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13541
 
 Författare: Kundera, Milan, 1929-
 Titel: Varats olidliga lätthet / Milan Kundera ; översättning av Ulla Bruncrona
 Förlag/År: Stockholm : MånPocket, 1986 ; (Storbritannien)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 347, [5] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Nesnesitelná lehkost bytí.
 Serie: MånPocket, 99-0184541-6
 Anmärkning: Övers. från den franska utg. med titeln: Linsoutenable légèreté de lêtre
 ISBN: 91-7642-293-3
 Medarbetare: Bruncrona, Ulla, 1943- (översättare)
 SAB-kod: Hmd.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Tjeckiska
Ex. 1: Mycket fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13542
 
 Författare: Kundera, Milan, 1929-
 Titel: Skrattets och glömskans bok : [roman] / Milan Kundera ; översättning från tjeckiskan av Lennart Holst
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1987 ; (Storbritannien)
 Upplaga: [Ny utg.] / 2. uppl.
 Omfång: 252, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Kniha smíchu a zapomnení.
 Serie: Bonnier pocket, 99-0307595-2
 ISBN: 91-0-047286-7
 Medarbetare: Holst, Lennart (översättare)
 SAB-kod: Hmd.01=c
 Ämnesord: Tjeckisk litteratur i svenska övers
 Ämnesord: Tjeckisk litteratur i svensk övers
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Tjeckiska
Ex. 1: Mycket fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13543
 
 Författare: Garsin, Vsevolod Michajlovic, 1855-1888
 Titel: Den röda blomman och andra noveller / Vsevolod Garsjin ; [översättning från ryska av Hjalmar Dahl]
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1974 ; (Uddevalla : Bohusläningen)
 Omfång: 145 s. Häftad.
 Serie: Forum pocket, 99-0166827-1
 ISBN: 91-37-05556-9
 ISBN: 91-37-05555-0
 Medarbetare: Dahl, Hjalmar, 1891-1960 (översättare)
 SAB-kod: Hce
 SAB-kod: Hma=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Ryska
Ex.1: Mycket fint skick 40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13544
 
 Författare: Carrère, Emmanuel, 1957-
 Titel: Doktor Romand : en sann berättelse / Emmanuel Carrère ; översättning av Suzanne Ekelöf
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 2001 ; (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: [4] s., s. 7-177, [1] s. ; 28 cm. Pocket
 Orginaltitel: L'adversaire.
 Serie: Bonnier pocket, 99-0307595-2
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2001
 ISBN: 91-0-057762-6
 SAB-kod: Hj.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Franska
Ex.1: Mycket fint skick 40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13545
 
 Författare: Harris, Joanne, 1964-
 Titel: Kärlekens dårar / Joanne Harris ; översättning av Jan Hultman och Annika H Löfvendahl
 Förlag/År: Stockholm : Månpocket, 2005 (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 406, [3] s. ; 18 cm.
 Serie: Månpocket, 99-0184541-6
 Anmärkning: Första svenska upplaga 2004
 ISBN: 91-7001-271-7
 Medarbetare: Löfvendahl, Annika H., 1956- (översättare)
 Medarbetare: Hultman, Jan (översättare)
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13546
 
 Författare: Seierstad, Åsne, 1970-
 Titel: Med ryggen mot världen : (serbiska porträtt) / Åsne Seierstad ; översättning av Jan Stolpe
 Förlag/År: Stockholm : Pan, 2005 (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 344, [8] s. ; 18 cm. Pocket
 ISBN: 91-7263-625-4
 Medarbetare: Stolpe, Jan, 1940- (översättare)
 SAB-kod: Knba.59
 SAB-kod: Ls-nba
 Ämnesord: Serbien
Kategori: Historia > Balkanländerna > 1991-
Kategori: Biografi > Biografiska samlingar > F d Jugoslavien (Serbien, Kroatien, Slovenien etc)
Ex. 1: Mycket fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13547
 
 Författare: Beck, Simone
 Titel: Det goda franska köket. [D. 1] / övers. av Leon Nordin
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1983 ; (Falun : Scand book)
 Omfång: 719 s. : ill. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: [Ny tr.], 1990c (Tr. i Norge)
 ISBN: 91-46-14343-2
 Medarbetare: Child, Julia, 1912-2004
 Medarbetare: Nordin, Leon (översättare)
 Medarbetare: Bertholle, Louisette
 SAB-kod: Qcabd-j
 Ämnesord: Matlagning
 Ämnesord: Fransk mat
 Ämnesord: Kokböcker
 Ämnesord: Mattraditioner
 Ämnesord: Matvanor
 Ämnesord: Matkultur
 Ämnesord: Frankrike
Kategori: Ekonomi och näringsväsen > Hem och hushåll > Frankrike och Monaco
Ex.1: Mycket fint skick 45 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13548
 
 Författare: Durrell, Lawrence, 1912-1990
 Titel: Alexandriakvartetten / Lawrence Durrell ; översättning av Aida Törnell
 Förlag/År: Stockholm : MånPocket, 1997
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 2 vol ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: The Alexandria quartet.
 Serie: MånPocket, 99-0184541-6
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1958-1961. Första uppl. i denna version 1986. Innehåller: Justine, Balthazar, Mountolive, Clea
 Medarbetare: Törnell, Aida, 1901-1988 (översättare)
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick 2 vol.100 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13549
 
 Författare: Born, Heidi von, 1936-
 Titel: Änglarnas stad / Heidi von Born
 Förlag/År: Stockholm : Pan, 2004 (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 378, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: Originalupplaga 1998
 Anmärkning: Även med tryckår: 2. -3. tr., 2004
 ISBN: 91-7263-578-9
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 35 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13550
 
 Författare: Donner, Jörn, 1933-
 Titel: Rapport från Berlin / Jörn Donner
 Förlag/År: Stockholm, 1966 ; (Halmstad : Hallandsposten)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 270, [1] s., [6] pl.-bl. : ill. Pocket
 Serie: W & W-serien, 0509-5069 ; 139
 SAB-kod: Nfaz Berlin
 Ämnesord: Berlin
Kategori: Geografi > Mellaneuropa > Särskilda orter
Ex.1: Fint skick 30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13551
 
 Författare: Thorvall, Kerstin, 1925-2010.
 Titel: Svart resa / Kerstin Thorvall
 Förlag/År: Stockholm : Piratförl., 2002 (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 191, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: Originaluppl. 1987
 ISBN: 91-642-0041-8
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13552
 
 Författare: Israel, Joachim, 1920-2001
 Titel: Välfärdssamhället - och därefter? / Joachim Israel
 Förlag/År: Stockholm : Aldus/Bonnier, 1969 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 179 s. Pocket
 Serie: Aldusserien, 0346-5454 ; 249
 SAB-kod: O:d
 Ämnesord: Välfärdsstaten
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Samhälls- och rättsvetenskapens filosofi
Ex. 1: Mycket fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13553
 
 Författare: Orwell, George, 1903-1950
 Titel: Nere för räkning i Paris och London.
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1973 ; (Uddevalla : Svegea)
 Omfång: 186 s. Pocket
 Orginaltitel: Down and out in Paris and London.
 Serie: Trend pocket, 99-0106035-4
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2. uppl., 1973
 ISBN: 91-29-41015-0
 SAB-kod: Gez
 SAB-kod: Lz
 Ämnesord: Orwell, George, 1903-1950
Kategori: Litteraturvetenskap > Engelsk litteraturhistoria > Säskilda engelska författare
Ex.1: Fint skick Orginalutgåva45 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13554
 
 Författare: Strindberg, August, 1849-1912
 Titel: I havsbandet / kommentar av Gunnar Brandell
 Förlag/År: Stockholm : Aldus/Bonnier, 1971 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 192 s. Pocket
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Namnteckning30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13555
 
 Författare: Hägg, Göran, 1947-
 Titel: Retorik idag / Göran Hägg
 Förlag/År: Stockholm : MånPocket, 2003 (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 221, [3] s ; 18 cm. Pocket
 Serie: MånPocket, 99-0184541-6
 Anmärkning: Även med tryckår: [Ny tr.], 2004
 ISBN: 91-7001-047-1
 SAB-kod: F.063
 Ämnesord: Retorik
 Ämnesord: Public speaking
 Ämnesord: Rhetoric
 Ämnesord: Muntlig framställning
Kategori: Språkvetenskap > Retorik och muntlig framställning
Ex.1: Mycket fint skick 50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13556
 
 Författare: Walker, Alice, 1944-
 Titel: Purpurfärgen / Alice Walker ; översättning av Kerstin Hallén
 Förlag/År: Stockholm : MånPocket, 1986 ; (Ungern)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 312, [5] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: The color purple.
 Serie: MånPocket, 99-0184541-6
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: [Ny tr.]. 1986 (Tr. i Storbritannien)
 ISBN: 91-7642-260-7
 Medarbetare: Hallén, Kerstin, 1922- (översättare)
 SAB-kod: He.01=c
 Ämnesord: Engelsk skönlitteratur i svensk översättning
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13557
 
 Författare: Hannah, Kristin
 Titel: Sommaren hon återvände / Kristin Hannah ; översättning av Elisabeth Werner Starck
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 2003 (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 316, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Summer island
 Serie: Bonnier pocket, 99-0307595-2
 Anmärkning: Även med tryckår: 2. tr., 2003
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2002
 ISBN: 91-0-010050-1
 Medarbetare: Werner Starck, Elisabeth, 1947- (översättare)
 SAB-kod: Heq.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13558
 
 Författare: Fitzgerald, F Scott, 1896-1940
 Titel: Den store Gatsby / F. Scott Fitzgerald
 Förlag/År: Stockholm : Askild & Kärnekull ; [Solna] : [Seelig], 1974 ; (Vänersborg : Vänersborgs boktr.)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 204 s. Pocket
 ISBN: 91-7008-327-4
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Fint skick 30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13559
 
 Författare: Chevalier, Tracy, 1962-
 Titel: Den blå färgen / Tracy Chevalier ; översättning av Anna Strandberg
 Förlag/År: Stockholm : MånPocket, 2004 (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 334, [2] s. ; 18 cm. Pocket
 Serie: MånPocket, 99-0184541-6
 Anmärkning: [Ny tr.], 2005
 Anmärkning: Första svenska upplaga 2003
 ISBN: 91-7001-204-0
 Medarbetare: Strandberg, Anna, 1960- (översättare)
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13560
 
 Författare: Chevalier, Tracy, 1962-
 Titel: När änglar faller / Tracy Chevalier ; översättning av Anna Strandberg
 Förlag/År: Stockholm : MånPocket, 2003 (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 397, [3] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Falling angels
 Serie: Månpocket, 99-0184541-6
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2002
 Anmärkning: "Även med tryckår: [Ny tr.], 2004 ; [Ny tr.], 2005"
 ISBN: 91-7001-109-5
 Medarbetare: Strandberg, Anna, 1960- (översättare)
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13561
 
 Författare: Edelfeldt, Inger, 1956-
 Titel: 4 x Edelfeldt / Inger Edelfeldt
 Förlag/År: Stockholm : Pan, 2005 (Danmark)
 Omfång: 664, [3] s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: Originalupplagor 1984, 1991, 1995 och 2001. Första upplaga med denna samlingstitel 2005
 Anmärkning: "I fiskens mage ; Rit ; Den förunderliga kameleonten ; Riktig kärlek"
 ISBN: 91-7263-584-3
 Medarbetare: Edelfeldt, Inger, 1956-. I fiskens mage
 Medarbetare: Edelfeldt, Inger, 1956-. Den förunderliga kameleonten
 Medarbetare: Edelfeldt, Inger, 1956-. Riktig kärlek
 Medarbetare: Edelfeldt, Inger, 1956-. Rit
 SAB-kod: Hc.016
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Noveller
Ex. 1: Mycket fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13562
 
 Författare: Shakespeare, William, 1564-1616
 Titel: Hamlet / William Shakespeare ; övers. av Björn Collinder
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1973 ; (Uddevalla : Bohusläningen)
 Omfång: 174 s. Pocket
 Serie: Forum pocket, 99-0166827-1
 ISBN: 91-37-05494-5
 Medarbetare: Collinder, Björn, 1894-1983 (översättare)
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Fint skick 40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13563
 
 Författare: Strindberg, August, 1849-1912
 Titel: Fadren : Fröken Julie / August Strindberg
 Förlag/År: Stockholm : Aldus/Bonnier, 1970
 Upplaga: 5. uppl.
 Omfång: 111 s. Pocket
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Denna utg tr 1972. Namnteckning30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13564
 
 Författare: Eriks, Gustaf Rune, 1918-1999
 Titel: Städer och skeenden : valda noveller från ett kvartssekel / inledning av Birgitta Trotzig
 Förlag/År: Staffanstorp : Cavefors ; [Solna] : [Seelig], 1969 ; (Uddevalla : Bohusläningen)
 Omfång: 205 s. Pocket
 Serie: Boc-serien, 99-0117341-8
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13565
 
 Författare: Donaldson, Stephen R
 Titel: This day all gods die : the gap into ruin / Stephen R. Donaldson.
 Förlag/År: New York : Bantam Books, 1997.
 Omfång: 688 s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: The fifth and final novel in S.R. Donaldsons epic Gap series, after: The Real story, Forbidden knowledge, A Dark and hungry God arises, and, Chaos and order.
 ISBN: 0553573284
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Heq
 Ämnesord: Thermopyle, Angus (Fictitious character)
 Ämnesord: Hyland, Morn (Fictitious character)
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur > Amerikansk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 45 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13566
 
 Författare: Thell, Lotta, 1967-
 Titel: Bortom ljus och mörker / Lotta Thell
 Förlag/År: Stockholm : Ordupplaget, 2004 (Danmark)
 Omfång: [5] s., s. 8-329 ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: Originalupplaga 2004
 ISBN: 91-89618-64-5
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Narkotikamissbruk
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13567
 
 Författare: Heinlein, Robert A (Robert Anson), 1907-1988
 Titel: Farmer in the sky / Robert A. Heinlein
 Upplaga: Originalupplaga 1962
 Omfång: Pocket
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Denna utg PAN tr 1967. En av hans ungdomsböcker45 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13568
 
 Författare: Lidman, Sara, 1923-2004
 Titel: Vänner och u-vänner.
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1969 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 123 s. Pocket
 Serie: Gröna serien, 99-1927163-2
 SAB-kod: Ob.09.1969
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Internationella relationer > Allmänt: politiska skrifter
Ex. 1: Fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13569
 
 Författare: Lagercrantz, Olof, 1911-2002
 Titel: Färd med Mörkrets hjärta : en bok om Joseph Conrads roman / Olof Lagercrantz
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1988 ; (Norge)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: [4] s., s. 7-194 ; 18 cm. Pocket
 Serie: W & W pocket, 99-0564337-0
 ISBN: 91-46-15637-2
 SAB-kod: Gez Conrad, Joseph
 Ämnesord: Conrad, Joseph, 1857-1924
 Ämnesord: NB Conrad, Joseph
Kategori: Litteraturvetenskap > Engelsk litteraturhistoria > Säskilda engelska författare
Ex.1: Fint skick 40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13570
 
 Författare: Vidal, Gore
 Titel: Creation / Gore Vidal
 Förlag/År: London : Granada, 1982
 Upplaga: [New ed.]
 Omfång: 702 s. Pocket
 ISBN: 0-586-05458-8
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Bra skick Lätt sliten30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13571
 
 Författare: Atwood, Margaret, 1939-
 Titel: Upp till ytan / Margaret Atwood ; översättning: Vanja Lantz
 Förlag/År: Stockholm : Litteraturfrämjandet, 1989 ; (Falun : Scandbook)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 211, [9] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Surfacing.
 Serie: En bok för alla, 99-0130108-4
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1979
 ISBN: 91-7448-507-5
 Medarbetare: Lantz, Vanja (översättare)
 SAB-kod: He.01=c
 Ämnesord: Roman
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 25 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13572
 
 Författare: Isherwood, Christopher, 1904-1986
 Titel: Goodbye to Berlin / Christopher Isherwood
 Upplaga: Originalupplaga 1939
 Omfång: Pocket
 ISBN: 0-7493-9054-9
 ISBN: 0-586-04795-6
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Denna utg Panther tr 197830 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13573
 
 Författare: Ajvide Lindqvist, John, 1968-
 Titel: Låt den rätte komma in / John Ajvide Lindqvist
 Förlag/År: Stockholm : Ordfront, 2005 (Danmark, 2004)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 414, [2] s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: Originalupplaga 2004
 ISBN: 91-7037-125-3
 Genre: Skräck
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Skönlitteratur
 Ämnesord: Rysare
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick 35 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13574
 
 Författare: Höss, Rudolf
 Titel: Kommendant i Auschwitz / Rudolf Höss ; [översättning av D.M. Winter ; med inledning av Arnulf Øverland ; efterskrift av Martin Broszat]
 Förlag/År: Stockholm : PAN/Norstedt, 1967 ; (Stockholm : Thule)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 238, [1] s. Pocket
 Medarbetare: Broszat, Martin aft
 Medarbetare: Øverland, Arnulf, 1889-1968 (förord)
 SAB-kod: Höss, Rudolf
 SAB-kod: Kfa.53
 Ämnesord: Höss, Rudolf
 Ämnesord: Tyskland andra världskriget
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur
Kategori: Historia > Mellaneuropa > 1933-1945
Ex.1: Sämre skick Dåligt skick, inplastad fd biblioteksbok. Denna bok är dock efterfrågad25 kr. Beställd
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13575
 
 Titel: Det bästa ur Partaj plus allt som var för fräckt för att sändas / [Rune Olausson, Björn Lindroth & Gottfried Grafström presenterar det bästa ur Partaj]
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1969 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 77 s. Pocket
 Medarbetare: Grafström, Gottfried, 1934- (medarbetare)
 Medarbetare: Olausson, Rune, 1933- (medarbetare)
 Medarbetare: Lindroth, Björn (medarbetare)
 Genre: Humor
 SAB-kod: Hc.017
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Kåserier
Ex. 1: Fint skick 20 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13576
 
 Författare: Rice, Anne, 1941-
 Titel: Blackwood Farm : the Vampire chronicles / Anne Rice
 Upplaga: Originalupplaga 2002
 Omfång: Pocket
 ISBN: 0-7011-7470-6
 ISBN: 0-7011-7354-8
 Genre: Skräck
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick Denna utg Balltine tr 200340 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13577
 
 Författare: Auster, Paul, 1947-
 Titel: The invention of solitude / by Paul Auster
 Förlag/År: New York : Penguin, 1988
 Omfång: 173 s. ; 20 cm. Pocket.
 ISBN: 0-14-010628-6
 SAB-kod: Geqz Auster, Paul
 Ämnesord: Auster, Paul, 1947-
 Ämnesord: Authors, American
 Ämnesord: Fathers and sons
Kategori: Litteraturvetenskap > Engelsk litteraturhistoria > Amerikansk litteraturhistoria
Ex. 1: Fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13578
 
 Författare: DeLillo, Don, 1936-
 Titel: The body artist : a novel / Don DeLillo
 Förlag/År: London : Picador, 2001
 Omfång: 124 s. ; 23 cm. Pocket
 ISBN: 0-330-48495-8
 Ämnesord: Spouses
 Ämnesord: USA
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13579
 
 Författare: Shaw, Irwin, 1913-1984
 Titel: Rich man, poor man / Irwin Shaw
 Förlag/År: London, 1970
 Upplaga: 2. impr.
 Omfång: 635 s. Pocket
 ISBN: 0-297-00232-5
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Bra skick Lätt sliten. Denna utg Dell tr 197625 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13580
 
 Författare: Bowen, Elizabeth, 1899-1973
 Titel: En tid i Rom / övers. av Brita Björkbom
 Förlag/År: Stockholm : PAN/Norstedt, 1967 ; (Stockholm : Thule)
 Upplaga: [Nu utg.]
 Omfång: 179 s. : ill. Pocket
 Orginaltitel: A time in Rome.
 Serie: En PAN-bok, 99-0104304-2
 SAB-kod: Niz Rom
 Ämnesord: Rom
Kategori: Geografi > Italien > Särskilda orter
Ex. 1: Fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13581
 
 Författare: Brown, Fredric, 1906-1972.
 Titel: Mot stjärnorna / övers. från amerikanska: Björn Nyberg
 Förlag/År: Stockholm : Wennerberg, 1959 ; (Danmark)
 Omfång: 144 s. Pocket
 Orginaltitel: The lights in the sky are stars.
 Serie: Rymd-böckerna, 99-1891405-X ; 16
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Fint skick 45 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13583
 
 Författare: McCaffrey, Anne, 1926-
 Titel: Drakjakten / Anne McCaffrey ; översättning: Magnus Eriksson
 Förlag/År: Stockholm : Target Games, 1993 ; (Frankrike)
 Omfång: 287, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Dragonquest.
 Serie: Fantasyroman, 99-0913276-1 ; 49
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1993
 ISBN: 91-7898-219-7
 Medarbetare: Eriksson, Magnus (översättare)
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Fint skick Första (och enda) sv utg45 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13584
 
 Författare: Weis, Margaret
 Titel: Forging the darksword / Margaret Weis & Tracy Hickman
 Förlag/År: Bantam
 Upplaga: Originalupplaga 1987
 Omfång: Pocket
 Serie: The Darksword trilogy 1
 ISBN: 0-553-26894-5
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Tryckt 198840 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13585
 
 Författare: Weis, Margaret
 Titel: Doom of the darksword / Margaret Weis & Tracy Hickman
 Förlag/År: Bantam
 Upplaga: Originalupplaga 1988
 Omfång: Pocket
 Serie: The Darksword trilogy 2
 ISBN: 0-553-27164-4
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Tr 198840 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13586
 
 Författare: Weis, Margaret
 Titel: Triumph of the darksword / Margaret Weis & Tracy Hickman
 Förlag/År: Bantam
 Upplaga: Originalupplaga 1988
 Omfång: Pocket
 Serie: The Darksword trilogy 3
 ISBN: 0-553-27406-6
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Tr 198840 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13587
 
 Författare: Pohl, Frederik, 1919-
 Titel: Search the sky / Frederik Pohl and C.M. Kornbluth.
 Förlag/År: New York : Baen Books : Simon & Schuster [distributor], 1985.
 Upplaga: [New ed.]
 Omfång: 245 s. ; 18 cm. Pocket
 ISBN: 0671559893
 Medarbetare: Kornbluth, C. M. (Cyril M.), 1924-1958.
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick Tr 1990.40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13588
 
 Titel: Sjung svenska folk [Musiktryck] : sångbok för skola och samhälle / utgiven av Samfundet för unison sång och Musiklärarnas riksförening
 Förlag/År: Stockholm : Läromedelsgruppen/Sparfrämjandet/Skolförl., 1989 ; (Borås : Centraltr.)
 Upplaga: 41. uppl. / [redaktör: Kerstin Öjner] ; [teckningar: Bo Ahlner, Margareta Nordqvist]
 Omfång: 232 s. : ill. ; 17 cm. Häftad
 Anmärkning: Med ackordanalys
 Anmärkning: "Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1989 ; 3. tr., 1990"
 Anmärkning: Innehåller 175 visor
 ISBN: 91-7208-377-8
 Medarbetare: Öjner, Kerstin, 1942- (medarbetare)
 SAB-kod: Xqh
 Ämnesord: Visor
 Ämnesord: Skolsånger
Kategori: Musikalier > Vokalmusik: särskilda former > Visor
Ex.1: Mycket fint skick 60 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13589
 
 Författare: Keene, Carolyn
 Titel: Kitty och den gyllene skatten / Carolyn Keene ; översättning: Birgitta Almqvist
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 2002 (Danmark)
 Upplaga: 1. uppl. i detta utförande
 Omfång: 154, [5] s. ; 18 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The secret in the old lace
 Serie: B. Wahlströms ungdomsböcker ; 2223/2224 2223
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1982
 ISBN: 91-32-14413-X
 Medarbetare: Almqvist, Birgitta (översättare)
 Genre: Ungdomsböcker
 SAB-kod: He=c,u
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13590
 
 Författare: Ahlrud, Sivar
 Titel: Bil-mysteriet.
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 1959 ; (Stockholm : B. Wahlström)
 Omfång: 132, [2] s. Inbunden
 Serie: B. Wahlströms ungdomsböcker, 99-0117885-1 ; 952
 Genre: Ungdomsböcker
 SAB-kod: uHc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Bra skick Orginalupplaga. Lätt slitna kanter och naggade hörn. Namnteckning.50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13591
 
 Titel: Svenska ättartal.
 Förlag/År: Stockholm, 1889-1908
 Omfång: Inbunden
 Anmärkning: 1905-1908 utgiven i Wadstena
 Anmärkning: Utgiven av V. Örnberg
 Medarbetare: Örnberg, Victor, 1839-1908 (utgivare)
 SAB-kod: Ldm-c(p)
 Ämnesord: SLÄKTFORSKNING
Kategori: Biografi > Genealogi > Sverige
Ex.1: Biblioteksband, Stämplar mm. Mindre bra skick Ryggen har helt släppt från den bakre pärmen. 8:e årg 198230 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13592
 
 Författare: Molander, Bengt, 1950-
 Titel: Kunskap i handling / Bengt Molander
 Förlag/År: Göteborg : Daidalos, 1996 ; (Uddevalla : Mediaprint)
 Upplaga: 2., omarb. uppl.
 Omfång: 286 s. ; 22 cm. Häftad
 Anmärkning: "3. tr., 2000 ; 4. tr., 2004"
 ISBN: 91-7173-039-7
 SAB-kod: Ddb
 Ämnesord: Kunskapsteori
 Ämnesord: Knowledge
 Ämnesord: Philosophy
Kategori: Filosofi och psykologi > Kunskapsteori och vetenskapsteori > Kunskapsteori
Ex. 1: Fint skick Enstaka understrykningar och marginalanteckningar i blyerts100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13593
 
 Författare: Hövenmark, Nils, 1922-1995
 Titel: Adjunkt på villovägar : en kriminalfars / Nils Hövenmark
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1983 ; (Kristianstad : Kristianstads boktr.)
 Omfång: 220, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-1-832192-5
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Marknader
 Ämnesord: Detektivromaner
 Ämnesord: Nordkalotten
 Ämnesord: Deckare
 Ämnesord: Jokkmokk
 Ämnesord: Norrbotten
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick Lätt naggat omslag. Kanske den ovanligaste Hövenmark75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13594
 
 Författare: Borniche, Roger
 Titel: Jänkaren / Roger Borniche ; övers.: Leif Janzon
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1981 ; (Borås : Centraltr.)
 Omfång: 384, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Le ricain.
 ISBN: 91-37-07442-3
 Medarbetare: Janzon, Leif (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hcej.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Franska
Ex.1:Första (och enda) svenska utgåva Mycket fint skick 70 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13595
 
 Författare: Borniche, Roger
 Titel: Kuppen / Roger Borniche ; [översättare: Agneta Westerdahl]
 Förlag/År: Stockholm : Atlantis, 1987 ; (Norge)
 Omfång: [6] s., s. 9-304, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Vol d'un nid de bijoux.
 ISBN: 91-7486-498-X
 Medarbetare: Westerdahl, Agneta, 1942- (översättare)
 SAB-kod: Hj.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Franska
Ex.1: Mindre bra skick 70 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13596
 
 Författare: Benedictsson, Victoria, 1850-1888
 Titel: Stora boken. Vol. 1, Dagbok 1882-1884
 Förlag/År: Lund : Cavefors, 1978 ; (Malmö : Gotab)
 Omfång: 319 s., [11] pl.-bl. Häftad
 Serie: Cavefors klassiker, 99-0142183-7
 Serie: Skrifter utgivna av Lunds universitetsbibliotek, 0348-4572 ; N.F., 1:1 1978 1 1
 ISBN: 91-504-0676-0
 Medarbetare: Sjöblad, Christina, 1939- (utgivare)
 SAB-kod: Gc.49
 SAB-kod: Lz Benedictsson,V.
 Ämnesord: Benedictsson, Victoria Maria, f.Bruzelius,1850-1888
 Ämnesord: Kvinnliga författare
 Ämnesord: Ernst Ahlgren
Kategori: Litteraturvetenskap > Svensk litteraturhistoria > Åttiotal och nittiotal
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Benedictsson,V
Ex. 1: Mycket fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13597
 
 Författare: Schoultz, Solveig von, 1907-1996
 Titel: Kolteckning, ofullbordad / Solveig von Schoultz
 Förlag/År: Helsingfors : Schildt, 1983
 Omfång: 136, [3] s. ; 21 cm Häftad.
 ISBN: 951-50-0292-3
 ISBN: 951-50-0281-8
 Genre: Finlandssvensk litteratur
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Ou.110 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13598
 
 Författare: Torvalds, Linus
 Titel: Just for fun : mannen bakom Linux / Linus Torvalds & David Diamond ; översatt av Sara Torvalds
 Förlag/År: Stockholm : Alfabeta, 2001 ; (Finland)
 Omfång: 261 s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Just for fun.
 ISBN: 91-501-0023-8
 SAB-kod: Lz Torvalds, Linus
 SAB-kod: Pubdbz Linux
 Ämnesord: Linux
 Ämnesord: Operativsystem
 Ämnesord: Programmerare
 Ämnesord: Dataprogrammerare
 Ämnesord: Torvalds, Linus
 Ämnesord: Biografier
 Ämnesord: Teknikhistoria
 Ämnesord: Dataprogrammerare, Finland
Kategori: Biografi
Ex. 1: Mycket fint skick 100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13599
 
 Författare: Sheckley, Robert, 1928-2005.
 Titel: Tvekamp i kosmos / Fredric Brown & Robert Sheckley .
 Förlag/År: Stockholm : Wahlströms , 1972
 Omfång: Pocket
 Serie: Whalströms minipocket
 Anmärkning: Innehåller novellerna Igeln & Tvekamp i kosmos
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Fint skick Lätt sliten35 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13600
 
 Författare: Wollheim, Donald A.
 Titel: Marsianernas gåta / Donald A Wollheim
 Förlag/År: Wennerbergs : Stockholm, 1958
 Omfång: Pocket
 Serie: Rymdböckerna
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Mindre bra skick Slitet omslag och skador på rygg. Lätt böjd20 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13601
 
 Författare: White, James, 1928-
 Titel: Evigt liv / James White.
 Förlag/År: Lindfors : Stockholm, 1975
 Omfång: Pocket
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Fint skick Lite snedläst20 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13602
 
 Författare: Nesbit, Edith, 1858-1924
 Titel: Amuletten / Edith Nesbit ; ill. av H. R. Millar ; övers.: Jadwiga P. Westrup
 Förlag/År: Stockholm : Natur och kultur, 1985 ; (Stockholm : de Besche-Nilsson offsettryck)
 Omfång: 198, [1] s. : ill. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The story of the amulet.
 Serie: Nya skattkammarbiblioteket, 99-0337543-3
 Anmärkning: Tidigare utg. i annan övers.
 ISBN: 91-27-01557-2
 Medarbetare: Millar, H. R. (illustratör)
 Medarbetare: Westrup, Jadwiga P., 1921-1988. (översättare)
 Genre: Mellanåldersböcker
 SAB-kod: uHe=c
 SAB-kod: Hcg
 Ämnesord: Fantastiska berättelser
 Ämnesord: Ungdomsböcker
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex. 1: Fint skick Stort skriven namnteckning på pärmens insida60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13603
 
 Författare: Nesbit, Edith, 1858-1924
 Titel: Nya skattsökare / Edith Nesbit ; till svenska av Jadwiga P. Westrup ; [ill.: Gordon Browne]
 Förlag/År: Stockholm : AWE/Geber, 1982 ; (Storbritannien)
 Omfång: 197 s. : ill. ; 23 cm Inbunden.
 Orginaltitel: New treasure seekers.
 Serie: Sagas berömda böcker, 99-0133263-X
 ISBN: 91-20-06801-8
 Medarbetare: Browne, Gordon (illustratör)
 Medarbetare: Westrup, Jadwiga P., 1921-1988. (översättare)
 Genre: Historiska berättelser
 Genre: Mellanåldersböcker
 SAB-kod: uHe=c
 SAB-kod: Hcg
 Ämnesord: Syskon
 Ämnesord: Skönlitteratur för mellanåldern
 Ämnesord: Familjen
 Ämnesord: Förr i tiden
 Ämnesord: Familjen
 Ämnesord: Ungdomsbok
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex. 1: Mycket fint skick 90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13604
 
 Författare: Nesbit, Edith, 1858-1924
 Titel: Huset Ardens gåta / Edith Nesbit ; till svenska av Jadwiga P. Westrup ; [ill.: H. R. Millar]
 Förlag/År: Stockholm : AWE/Geber, 1984 ; (Arlöv : Berling)
 Upplaga: 3. uppl.
 Omfång: 264, [3] s. : ill. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The house of Arden.
 Serie: Sagas berömda böcker, 99-0133263-X
 Anmärkning: 2. uppl. ej utg. i serien
 ISBN: 91-20-07236-8
 Medarbetare: Westrup, Jadwiga P., 1921-1988. (översättare)
 Medarbetare: Millar, H. R. (illustratör)
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: uHe=c
 Ämnesord: Skönlitteratur för mellanåldern
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex. 1: Mindre bra skick 90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13605
 
 Författare: Nesbit, Edith, 1858-1924
 Titel: Dickie Harding / Edith Nesbit ; till svenska av Jadwiga P. Westrup ; [ill.: H. R. Millar]
 Förlag/År: Stockholm : AWE/Geber, cop. 1980 ; (Malmö : Gotab)
 Omfång: 291 s. : ill. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Harding's luck.
 Serie: Sagas berömda böcker, 99-0133263-X
 ISBN: 91-20-06416-0
 Medarbetare: Millar, H. R. (illustratör)
 Medarbetare: Westrup, Jadwiga P., 1921-1988. (översättare)
 Genre: Historiska berättelser
 Genre: Mellanåldersböcker
 SAB-kod: uHce
 SAB-kod: Hcg
 Ämnesord: Tidsresor
 Ämnesord: Funktionshinder
 Ämnesord: Historiskt
 Ämnesord: Äventyr
 Ämnesord: Skönlitteratur för mellanåldern
 Ämnesord: Handikappade
 Ämnesord: Rörelsehindrade
 Ämnesord: Ungdomsroman
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Mycket fint skick 80 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13606
 
 Författare: Capek, Karel, 1890-1938.
 Titel: The absolute at large / Karel Capek ; introduction to the Bison Books edition by Stephen Baxter.
 Förlag/År: Lincoln : University of Nebraska Press, 2005.
 Omfång: xi, 242 s. ; 21 cm. Pocket.
 Serie: Bison frontiers of imagination
 ISBN: 9780803264595
 ISBN: 0803264593
 Internetlänk: http://www.loc.gov/catdir/enhancements/fy0708/2005041874-b.html
 Internetlänk: http://www.loc.gov/catdir/enhancements/fy0708/2005041874-d.html
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Hm
 Ämnesord: Slavisk skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Slavisk och baltisk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13607
 
 Författare: Hellsing, Lennart, 1919-
 Titel: Summa summarum / ramsor av Lennart Hellsing ; gubbar av Poul Ströyer ; melodier av Knut Brodin
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1977 ; (Storbritannien)
 Upplaga: 3. uppl., 2. tr.
 Omfång: [40] s. : ill., musiknoter ; 25 cm Inbunden.
 ISBN: 91-29-48115-5
 Medarbetare: Ströyer, Poul, 1923-1996
 Medarbetare: Brodin, Knut, 1898-1986
 Genre: Bilderböcker
 Genre: Rim och ramsor
 SAB-kod: uHc.03
 SAB-kod: Hcf.03(yb)
 SAB-kod: Xqja,u
 Ämnesord: Bilderböcker
 Ämnesord: Barnvisor
 Ämnesord: Barnramsor
 Ämnesord: Musikalier
 Ämnesord: Sång
 Ämnesord: Vaggvisor
 Ämnesord: Visor
 Ämnesord: Vokalmusik: särskilda former
 Ämnesord: Visor
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Kategori: Musikalier > Vokalmusik: särskilda former > Barnvisor
Ex. 1: Fint skick 150 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13608
 
 Författare: Döblin, Alfred, 1878-1957
 Titel: Berlin Alexanderplatz : historien om Franz Biberkopf / Alfred Döblin ; övers. och efterskrift: Ulrika Wallenström
 Förlag/År: Lund : Ekstrand, 1978 ; (Lund : Br. Ekstrand)
 Omfång: 427 s. ; 21 cm.
 Orginaltitel: Berlin Alexanderplatz.
 ISBN: 91-7408-031-8
 Medarbetare: Wallenström, Ulrika, 1944- (översättare)
 SAB-kod: Hcef.01
 Ämnesord: Tysk skönlitteratur i svensk översättning
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Tyska och jiddisch
Ex.1: Mycket fint skick Ovanlig325 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13609
 
 Författare: Funke, Cornelia
 Titel: Bläckmagi / Cornelia Funke ; illustrerad av författaren ; [översättning: Gunilla Borén]
 Förlag/År: Bromma : Opal, 2006 (Finland)
 Omfång: 665, [6] s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Första svenska upplaga 2006
 ISBN: 91-7299-162-3
 ISBN: 978-91-7299-162-3
 Medarbetare: Borén, Gunilla, 1937- (översättare)
 Genre: Mellanåldersböcker
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: Hf=c,u
 Ämnesord: Skönlitteratur för mellanåldern
 Ämnesord: Far och dotter
 Ämnesord: Parallella världar
 Ämnesord: Läsning
 Ämnesord: Magi
 Ämnesord: Böcker
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex. 1: Mycket fint skick 100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13610
 
 Författare: Kirst, Hans Hellmut
 Titel: Allt har sitt pris / [övers.: Ingmar Forsström, Harry Apelquist]
 Förlag/År: Stockholm : Tiden ; [Solna] : [Seelig], 1975 ; (Kristianstad : Kristianstads boktr.)
 Omfång: 322 s. Inbunden
 Orginaltitel: Alles hat seinen Preis.
 ISBN: 91-550-1907-2
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hf.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Tyska och jiddisch
Ex. 1: Fint skick Lätt naggat omslag. Första sv utg65 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13611
 
 Författare: Milne, A A, (Alan Alexander), 1882-1956
 Titel: När vi var mycket små / av A. A. Milne ; teckningar av Ernest H. Shepard ; [urval och översättning av Lennart Hellsing och Claes Hoogland]
 Förlag/År: Stockholm : Kooperativa förb., 1945
 Omfång: 116 s. : ill. Häftad
 Medarbetare: Hoogland, Claes, 1916-1986 (medarbetare)
 Medarbetare: Shepard, Ernest H., 1879-1976 (illustratör)
 Medarbetare: Milne, A. A., (Alan Alexander), 1882-1956. Now we are six. Svenska
 Medarbetare: Hellsing, Lennart, 1919- (medarbetare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hcf
 Ämnesord: Berättelser för barn
 Ämnesord: Sagor
 Ämnesord: Småbarnsberättelser
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex. 1: Mindre bra skick Sliten rygg med papperförlust. Några revor och saknade hörn. Blyertsteckning på omslagets baksida. Ovanlig. Den enda utgåvan med översättningar av lennart Hellsing.50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13612
 
 Författare: Barker, Clive, 1952-
 Titel: Imagica. 2, The reconciliation / Clive Barker.
 Förlag/År: London : HarperCollins, 1997, c1995.
 Omfång: 576 s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: Originally published: U.S.A. : HarperPaperbacks, 1995.
 Anmärkning: Originally published: as part of Imagica. 1991.
 ISBN: 0006498698
 Genre: Skräck
 SAB-kod: He
 Ämnesord: Fantastic fiction
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Bra skick Lite sliten30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13613
 
 Författare: Lagerkvist, Pär, 1891-1974
 Titel: Onda sagor / Pär Lagerkvist
 Förlag/År: Stockholm : Aldus/Bonnier, 1965 ; (Stockholm : Bonnier)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 68, [1] s. Pocket
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Svensk skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick 35 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13614
 
 Författare: Lorenz, Konrad
 Titel: Människan och hunden / Konrad Lorenz
 Förlag/År: Stockholm : PAN/Norstedt, 1968 ; (Stockholm : Thule)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 142 s. : ill. Pocket
 Serie: En PAN-bok, 99-0104304-2
 SAB-kod: Qdfja
 Ämnesord: Hundar
 Ämnesord: Husdjur
 Ämnesord: Beteende
Kategori: Ekonomi och näringsväsen > Lantbruk > Hundar
Ex. 1: Fint skick Lätt lagerslitet omslag50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13615
 
 Författare: Cechov, Anton Pavlovic, 1860-1904
 Titel: Ön Sachalin / Anton Tjechov ; till svenska av Hans Björkegren och Victor Bohm
 Förlag/År: Stockholm : AWE/Gebers, 1975 ; (Uppsala : A & W)
 Upplaga: 1. pocketuppl.
 Omfång: 234 s. Pocket
 Orginaltitel: Ostrov Sachalin.
 Anmärkning: Tidigare utg. med titeln: Sachalin
 ISBN: 91-20-04718-5
 Medarbetare: Björkegren, Hans, 1933- (översättare)
 Medarbetare: Bohm, Victor, 1928- (översättare)
 SAB-kod: Nogz Sachalin
 Ämnesord: Sachalin
Kategori: Geografi > Asien > Sibirien
Ex. 1: Bra skick Sliten.35 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13616
 
 Författare: Moon, Elizabeth
 Titel: Rules of engagement / Elizabeth Moon.
 Förlag/År: New York : Baen, 1998.
 Omfång: 393 s. ; 24 cm. Pocket
 Anmärkning: Sequel to Once a hero.
 Anmärkning: A Baen Books original--T.p. verso.
 Anmärkning: To get away from a messy love life, space heiress Brun Meager heads for a trip among the stars, only to land in an even bigger mess when she is captured and raped. The perpetrators are the New Texas Godfearing militia. A sequel to Once a Hero.
 ISBN: 0671577778
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Heq
 Ämnesord: Amerikansk skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur > Amerikansk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick Denna utg tr 199930 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13617
 
 Författare: Bujold, Lois McMaster
 Titel: Falling free / Lois McMaster Bujold.
 Förlag/År: New York, NY : Baen Books, c1988.
 Omfång: 307 s. ; 17 cm. Pocket.
 Anmärkning: A Baen Books original--T.p. verso.
 ISBN: 0671653989
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Denna utg tr 199930 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13618
 
 Författare: Maistre, Xavier de, 1763-1852
 Titel: Resa i mitt rum / Xavier de Maistre ; översättning av Vivian Lind
 Förlag/År: Stockholm : Nyman, 1945
 Omfång: 159 s. Häftad
 Medarbetare: Lind, Vivian (översättare)
 SAB-kod: Hj.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Franska
Ex. 1: Bra skick Lite sliten, en smärre reva på rygg. Första sv utg70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13619
 
 Författare: Brostrøm, Torben, 1927-
 Titel: Folksagan och den moderna litteraturen eller Vad författaren gör- / Torben Brostrøm ; översättning: Britta Stensson
 Förlag/År: Göteborg : Daidalos, 1992 ; (Uddevalla : Mediaprint)
 Omfång: 192 s. ; 21 cm. Häftad
 Orginaltitel: Folkeeventyrets moderne genbrug eller Hvad forfatteren gør (danska).
 ISBN: 91-86320-98-X
 ISBN: 91-86320-98-X
 Medarbetare: Stensson, Britta (översättare)
 SAB-kod: G.07
 SAB-kod: Gda.0978
 SAB-kod: G.0978
 Ämnesord: Folksagor
 Ämnesord: Sagor
 Ämnesord: Saga
 Ämnesord: Folksaga
 Ämnesord: Motiv
 Ämnesord: Fantastisk litteratur
 Ämnesord: Folkdiktning
 Ämnesord: Science fiction
 Ämnesord: Utopier
Kategori: Litteraturvetenskap > Folkdiktning
Kategori: Litteraturvetenskap > Dansk litteraturhistoria
Kategori: Litteraturvetenskap > Science fiction, utopi och fantastisk litteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 125 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13620
 
 Författare: Billetdoux, François
 Titel: Utkast till en borgare : roman / övers. av Kerstin Hallén
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1966 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 211, [1] s. Häftad
 Orginaltitel: Brouillon d'un bourgeois.
 Serie: Panacheserien, 99-0117874-6
 Medarbetare: Hallén, Kerstin, 1922- (översättare)
 SAB-kod: Hj.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Franska
Ex. 1:Första (och enda) svenska utgåva Mycket fint skick Osprättad75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13621
 
 Författare: Purdy, James, 1923-
 Titel: Malcolm / övers. av Olov Jonason
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1966 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 241 s. Häftad
 Orginaltitel: Malcolm.
 Serie: Panacheserien, 99-0117874-6
 Medarbetare: Jonason, Olov, 1919- (översättare)
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1:Första (och enda) svenska utgåva Mycket fint skick Osprättad75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13622
 
 Författare: Christie, Agatha, 1890-1976
 Titel: Död mans fåfänga / övers. av Sven Bergström
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1973 ; (Stockholm : Bonnier)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 222, [1] s. Inbunden
 Orginaltitel: Dead man's folly.
 ISBN: 91-0-038847-5
 Genre: Deckare
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Mycket fint skick Med Poirot65 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13623
 
 Författare: Carr, John Dickson, 1906-1977
 Titel: Djävulen i sammet / John Dickson Carr ; övers. av Roland Adlerberth
 Förlag/År: Stockholm : Prisma ; [Solna] : [Seelig], 1975 ; (Lund : Berling)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 391 s. ; 22 cm. Inbunden
 Orginaltitel: The devil in velvet.
 ISBN: 91-518-0951-6
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Fint skick En smärre reva i skyddsomslaget100 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13624
 
 Författare: Wilson, Jacqueline
 Titel: Kära tjejer / Jacqueline Wilson ; översättning: Ann Margret Forsström
 Förlag/År: Stockholm : Alfabeta, 2001 ; (Falun : AIT Falun)
 Omfång: 160 s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Girls in love.
 Anmärkning: Även med tryckår: 2. tr., 2002
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2001
 ISBN: 91-501-0056-4
 Medarbetare: Forsström, Ann Margret, 1949- (översättare)
 Genre: Ungdomsböcker
 SAB-kod: He=c,u
 Ämnesord: Kärlek
 Ämnesord: Ungdomsroman
 Ämnesord: Flickor
 Ämnesord: Ungdomsböcker
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick 65 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13625
 
 Författare: Forsberg, Karl-Erik, 1914-1995
 Titel: Bokstaven i mitt liv : [The letter in my life] / Karl-Erik Forsberg
 Förlag/År: Stockholm : Fören. för bokhantverk : AWE/Geber : Norstedt, 1982 ; (Stockholm : Björkman)
 Omfång: 100 s. : ill. ; 24 cm. Häftad
 Anmärkning: "Särtr. ur: Biblis ; 1981"
 Anmärkning: With an English summary
 ISBN: 91-1-823381-3
 SAB-kod: Aec-czd Forsberg, K.-E.
 Ämnesord: U Forsberg, Karl-Erik, 1914-
Kategori: Bokväsen och biblioteksväsen > Bokväsen > Boktryckerihistoria
Ex. 1: Mycket fint skick 120 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13626
 
 Författare: Wodehouse, P G, 1881-1975
 Titel: Underbart Jeeves! / övers. av Birgitta Hammar
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1972 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 201, [1] s. Inbunden
 Orginaltitel: Much obliged, Jeeves.
 ISBN: 91-0-020091-3
 Medarbetare: Hammar, Birgitta, 1912- (översättare)
 Genre: Humor
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1:Första (och enda) svenska utgåva Fint skick Lätt naggat omslag med en lite större reva. Ovanlig300 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13627
 
 Författare: Ballard, J G, 1930-
 Titel: Kingdom come / J. G. Ballard
 Upplaga: Originalupplaga 2006
 Omfång: Pocket
 ISBN: 0-00-723247-0
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick Denna utg tr 200760 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13628
 
 Författare: Ekström, Jan, 1923-
 Titel: Morianerna : detektivroman
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1964 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 227 s. Inbunden
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick Originalutg70 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13629
 
 Författare: Tring, A Stephen, pseud. för Laurence Walter Meynell
 Titel: Sotar-Murre / [övers.: Stina Hergin ; ill.: av: Charlotte Hough]
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1954
 Omfång: 131, [1] s. : ill. Inbunden
 Medarbetare: Hough, Charlotte (illustratör)
 Medarbetare: Hergin, Stina, 1911-2002 (översättare)
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: He=c,u
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex. 1:Första (och enda) svenska utgåva Fint skick Namnteckning75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13630
 
 Författare: McEwan, Ian, 1948-
 Titel: The child in time / Ian McEwan
 Förlag/År: London : Pan, 1988
 Upplaga: [New ed.]
 Omfång: 220 s. Pocket
 ISBN: 0-330-30406-2
 SAB-kod: He
 Ämnesord: Engelsk skönlitteratur
 Ämnesord: Roman
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13631
 
 Författare: Christie, Agatha, 1890-1976
 Titel: Badortsmysteriet / Agatha Christie
 Förlag/År: Stockholm : Aldus, 1972
 Omfång: 178 s. Pocket
 Orginaltitel: Peril at end house.
 Serie: En zebra-bok, 99-0359983-8 ; 265
 Genre: Deckare
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Bra skick Lite sliten och snedläst30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13632
 
 Författare: Christie, Agatha, 1890-1976
 Titel: Katt bland duvor / Agatha Christie ; övers. av Torsten Blomkvist
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1981 ; (Stockholm : Bonnier)
 Upplaga: [Ny utg.], 3. uppl.
 Omfång: [2], 217, [5] s. ; 19 cm. Pocket
 Orginaltitel: Cat among the pigeons.
 Serie: Delfinserien, 0346-6574 ; 446
 ISBN: 91-0-045265-3
 Medarbetare: Blomkvist, Torsten, 1912-1967 (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Fint skick 45 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13633
 
 Författare: Stapledon, Olaf, 1886-1950.
 Titel: Last men in London Olaf Stapledon
 Förlag/År: London Magnum Books 1978
 Omfång: 269p 18cm Pocket.
 Anmärkning: Originally published: London : Methuen, 1932
 ISBN: 0417027508
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He
 Ämnesord: Fiction in English.
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Uppföljaren till De sista och de första människorna. Ej översatt till svenska.60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13634
 
 Författare: Goldman, Emma
 Titel: Red Emma speaks : selected writings and speeches / by Emma Goldman ; compiled and edited by Alix Kates Shulman
 Förlag/År: New York : Vintage Books, 1972
 Upplaga: Vintage Books ed., 1st ed.
 Omfång: x, 413 s. ; 19 cm. Pocket
 Anmärkning: The passionate and controversial writings of Emma Goldman, early twentieth-century anarchist and feminist--Cover
 Anmärkning: A Vintage book, V-172--Cover
 ISBN: 0-394-71172-6
 Ämnesord: Anarkism
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap
Ex.1: Bra skick Lätt sliten30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13635
 
 Författare: Van Vogt, A E (Alfred Elton), 1912-2000.
 Titel: The mind cage / A.E. Van Vogt.
 Förlag/År: St Albans : Panther, 1975.
 Omfång: 174 s. ; 18 cm. Pocket.
 Serie: Panther science fiction
 Anmärkning: "Originally published: New York : Simon and Schuster, 1958 ; St Albans : Panther, 1960."
 ISBN: 0586011129
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Ge.01
 SAB-kod: He
 Ämnesord: Fiction in English, 1900- Texts
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13636
 
 Författare: Gilmore, John, 1935-
 Titel: Severed : the true story of the Black Dahlia murder / John Gilmore.
 Förlag/År: Los Angeles : Amok Books, 1998, c1994.
 Upplaga: Amok Books ed.
 Omfång: iv, 230 s., [36] s. of plates : ill., facsims., maps, ports. ; 23 cm. Pocket.
 ISBN: 1878923102
 Genre: Deckare
 Ämnesord: Short, Elizabeth, 1924-1947.
 Ämnesord: Gilmore, John, 1935-
 Ämnesord: Murder victims
 Ämnesord: Murder
 Ämnesord: Mordfall
 Ämnesord: Mordoffer
 Ämnesord: Serial murderers
 Ämnesord: Mord
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap
Ex. 1: Mycket fint skick 100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13637
 
 Författare: Fuller, J F C (John Frederick Charles), 1878-1966
 Titel: De avgörande slagen. D. 3, Från 1789 till 1870 / J. F. C. Fuller ; med sammanfattning av redaktören John Terraine ; översättning: Kjell Waltman ; [faktagranskning av den svenska utgåvan: Richard Areschoug]
 Förlag/År: Lund : Historiska media, 2003 (Lettland)
 Omfång: 295 s. ; 24 cm Inbunden.
 Anmärkning: Förkortad övers. av: The decisive battles of the western world and their influence upon history. Vol. 2
 Anmärkning: Även med tryckår: [Ny tr.], 2004
 ISBN: 91-89442-81-4
 Medarbetare: Terraine, John (utgivare)
 Medarbetare: Waltman, Kjell, 1960- (översättare)
 SAB-kod: S:k.46
 SAB-kod: K.46
 SAB-kod: S:k.45
 SAB-kod: K.45
 Ämnesord: Fältslag
 Ämnesord: 1800-talet
 Ämnesord: Fältslag
 Ämnesord: Sjöslag
 Ämnesord: Napoleonkrigen
 Ämnesord: Sjökrigshistoria
 Ämnesord: Krigshistoria
Kategori: Militärväsen > Nya tiden
Kategori: Historia > 1815-1914
Kategori: Historia > 1789-1815
Ex. 1: Mycket fint skick 150 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13638
 
 Författare: Fuller, J F C (John Frederick Charles), 1878-1966
 Titel: De avgörande slagen. D. 4, Från cirka 1870 till 1920 / J.F.C. Fuller ; med sammanfattningar av redaktören John Terraine ; översättning: Ulf Gyllenhak ; [faktagranskning av den svenska utgåvan: Richard Areschoug]
 Förlag/År: Lund : Historiska media, 2003 (Lettland)
 Omfång: 244 s. ; 24 cm Inbunden.
 Anmärkning: Även med tryckår: [Ny tr.], 2004
 Anmärkning: Förkortad översättning av: The decisive battles of the western world and their influence upon history. Vol. 2
 ISBN: 91-89442-82-2
 Medarbetare: Terraine, John, 1928- (utgivare)
 Medarbetare: Gyllenhak, Ulf, 1958- (översättare)
 SAB-kod: S:k.5
 SAB-kod: K.51b
 Ämnesord: Första världskriget
 Ämnesord: Första världskriget 1914-1918
 Ämnesord: World War I
 Ämnesord: Fältslag
 Ämnesord: Europa
 Ämnesord: Militärhistoria
 Ämnesord: Europe
 Ämnesord: Krigshistoria
 Ämnesord: Fältslag
 Ämnesord: Military history
Kategori: Militärväsen > 1900-
Kategori: Historia > Militär historia
Ex. 1: Mycket fint skick 150 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13639
 
 Författare: Landon, H C Robbins, 1926-
 Titel: 1791 - Mozarts sista år / H C Robbins Landon ; översättning: Birgitta Dalgren
 Förlag/År: Stockholm : Natur och kultur, 1990 ; (Borås : Centraltr.)
 Omfång: 260, [1] s. : ill. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: 1791 - Mozart's last year.
 ISBN: 91-27-02049-5
 Medarbetare: Dalgren, Birgitta (översättare)
 SAB-kod: Ijz Mozart, Wolfgang Amadeus
 Ämnesord: Mozart, Wolfgang Amadeus, 1756-1791
 Ämnesord: Ordensmusik
 Ämnesord: Frimurare och musik
Kategori: Konst, musik, teater och film > Musik > Särskilda tonkonstnärer
Ex. 1: Mycket fint skick 160 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13640
 
 Titel: Ekerö - förr och nu : sockenhistorisk årsskrift. D. 1
 Förlag/År: Ekerö : Kulturnämnden : Ekerö-Munsö hembygdsfören., 1984 ; (Stockholm : Gotab)
 Omfång: [Ca 270] s. (var. pag.) : ill. ; 21 cm. Häftad
 Anmärkning: Faks. av 1. uppl., Ekerö : H. Röttorp, utg. i 15 h. 1945-1959
 ISBN: 91-970582-0-3
 Genre: Stockholmiania
 SAB-kod: Ncabz Ekerö
 Ämnesord: Ekerö
 Ämnesord: Uppland
 Ämnesord: Ekerö
Kategori: Geografi > Sverige > Stockholm och Stockholms län
Ex.1: Mycket fint skick Del 1.75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13641
 
 Titel: Ekerö - förr och nu : sockenhistorisk årsskrift. D. 2
 Förlag/År: Ekerö : Kulturnämnden : Ekerö-Munsö hembygdsfören., 1985 ; (Stockholm : Minab/Gotab)
 Omfång: [Ca 260] s. (var. pag.) : ill. ; 21 cm. Häftad
 Anmärkning: Faks. av 1. uppl., Ekerö : H. Röttorp, utg. i 15 h. 1945-1959
 ISBN: 91-970582-2-X
 Genre: Stockholmiania
 SAB-kod: Ncabz Ekerö
 Ämnesord: Ekerö
 Ämnesord: Uppland
 Ämnesord: Ekerö
Kategori: Geografi > Sverige > Stockholm och Stockholms län
Ex.1: Mycket fint skick Del 275 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13642
 
 Författare: Clark, Grahame, 1907-1995.
 Titel: Rummet, tiden och människan : en förhistorikers perspektiv / Grahame Clark ; översättning: Öjevind Lång
 Förlag/År: Stockholm ; Stehag : B. Östlings bokförl. Symposion, 1996 ; (Stehag : B. Östlings Symposion)
 Omfång: 185 s. : ill., kartor ; 22 cm. Häftad
 Orginaltitel: Space, time and man.
 Serie: Kulturhistoriskt bibliotek, 99-1228966-8
 ISBN: 91-7139-266-1
 Medarbetare: Lång, Öjevind, 1948- (översättare)
 SAB-kod: Djc:k
 SAB-kod: U:k
 SAB-kod: Kyg
 Ämnesord: Tid
 Ämnesord: Rum
 Ämnesord: Filosofi
 Ämnesord: Forntiden
 Ämnesord: Filosofi
 Ämnesord: Tid och rum
 Ämnesord: Historia
Kategori: Filosofi och psykologi > Verklighetsuppfattningar > Rummets och tidens filosofi
Kategori: Naturvetenskap > Naturvetenskapens historia
Kategori: Historia > Historiska hjälpvetenskaper > Historisk kronologi (inkl tideräkning och kalendrar)
Ex. 1: Mycket fint skick 125 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13643
 
 Författare: Ekström, Jan, 1923-
 Titel: Ålkistan : detektivroman
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1967 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 243 s. Häftad
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Ou.60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13644
 
 Författare: Bezymenskij, Lev Aleksandrovic
 Titel: Adolf Hitlers död / Lev Besymenskij ; [översättning av Olof Hoffsten]
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1968 ; (Stockholm : Br. Lagerström)
 Omfång: 159, [1] s. : ill. ; 22 cm. Häftad
 Medarbetare: Hoffsten, Olof, 1910-1991 (översättare)
 SAB-kod: Lz Hitler, Adolf
 SAB-kod: Kfa.54
 Ämnesord: Hitler, Adolf, 1889-1945
 Ämnesord: andra världskriget
 Ämnesord: Tyskland
 Ämnesord: biografier
 Ämnesord: Nazism
 Ämnesord: Tyskland andra världskriget
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Hitler, Adolf
Kategori: Historia > Mellaneuropa > Andra världskriget 1939-1945
Ex.1:Första (och enda) svenska utgåva Fint skick 200 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13645
 
 Författare: Brontë, Anne, 1820-1849
 Titel: Främlingen på Wildfell Hall / Anne Brontë ; översättning av Maria Ekman
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 2004 (Smedjebacken : Scandbook)
 Omfång: 515, [2] s. ; 24 cm Inbunden.
 Anmärkning: Även med tryckår: 2. tr., 2004
 Anmärkning: Första svenska upplaga 2004
 ISBN: 91-1-301024-7
 Medarbetare: Ekman, Maria, 1944- (översättare)
 SAB-kod: He.01=c
 Ämnesord: Konstnär
 Ämnesord: Klassiker
 Ämnesord: Storbritanien
 Ämnesord: 1800-talet
 Ämnesord: Alkoholmissbruk
 Ämnesord: Äktenskap
 Ämnesord: Alkoholist
 Ämnesord: Kvinnliga konstutövare
 Ämnesord: Roman
 Ämnesord: Kvinnliga konstutövare
 Ämnesord: Skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick En smärre reva i skyddsomslaget. Första sv utg130 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13646
 
 Författare: Linder, Erik Hjalmar, 1906-1994
 Titel: Hjalmar Bergmans ungdom : liv och diktning till och med 1910 / Erik Hj. Linder
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1942
 Omfång: (7), 407, (1) s., 12 pl.-bl. Häftad
 Anmärkning: Även utg. som akad. avh. Sthlms högsk. (7),407,(1)s. 1942
 SAB-kod: Gcz Bergman, Hj.
 Ämnesord: Ra Bergman, Hjalmar
Kategori: Litteraturvetenskap > Svensk litteraturhistoria > Särskilda svenska författare
Ex. 1: Fint skick 70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13647
 
 Författare: Kalm, Pehr, 1716-1779
 Titel: Pehr Kalms västgöta och bohuslänska resa : förrättad år 1742 : med anmärkningar uti historia naturali, fysik, medicin, ekonomi, antikviteter etc. / red. av Claes Krantz ; ill. av Gunnar Brusewitz
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1977 ; (Storbritannien)
 Upplaga: [Ny uppl.]
 Omfång: 264, [1] s. : ill. ; 24 cm Inbunden.
 ISBN: 91-46-12967-7
 Medarbetare: Krantz, Claes, 1897-1964 (utgivare)
 Medarbetare: Brusewitz, Gunnar, 1924-2004 (illustratör)
 SAB-kod: Ncbh.07
 SAB-kod: Ncbk.07
 Ämnesord: Kalm, Pehr, 1716-1779
 Ämnesord: Linnés lärjungar
 Ämnesord: Bohuslän
 Ämnesord: Västergötland
Kategori: Geografi > Sverige > Reseskildringar
Kategori: Geografi > Sverige > Reseskildringar
Ex. 1: Mycket fint skick Namnteckning125 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13648
 
 Författare: Pelecanos, George P
 Titel: Ett djävulskt pris / George P. Pelecanos ; till svenska av Einar Heckscher
 Förlag/År: Stockholm : Natur och kultur, 2003 (Uddevalla : Mediaprint)
 Omfång: 351, [1] s. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Hell to pay
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2003
 ISBN: 91-27-09473-1
 Medarbetare: Heckscher, Einar, 1938- (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Heq.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Fint skick Naggat skyddsomslag60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13649
 
 Författare: Stalfelt, Pernilla, 1962-
 Titel: Stora maskboken / text och bild: Pernilla Stalfelt
 Förlag/År: Stockholm : Eriksson & Lindgren, 2002 (Danmark)
 Omfång: [32] s. : färgill. ; 23 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 2002
 ISBN: 91-87803-42-9
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: Hc,u
 Ämnesord: Bilderbok
 Ämnesord: Bilderböcker
 Ämnesord: Barnböcker
 Ämnesord: Maskar
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex.1: Mycket fint skick Förlagsstämpel90 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13650
 
 Författare: Bredow, Katarina von, 1967-
 Titel: Syskonkärlek / Katarina von Bredow
 Förlag/År: Stockholm : AWE/Geber, 1991 (Södertälje : Fingraf)
 Omfång: 287, [1] s. ; 21 cm. Häftad
 Anmärkning: Originaluppl. 1991
 ISBN: 91-20-10131-7
 Genre: Ungdomsböcker
 SAB-kod: Hc,u
 Ämnesord: Ungdomsböcker
 Ämnesord: Incest
 Ämnesord: Roman
 Ämnesord: Syskonkärlek
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Debuten. Orginalupplaga100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13651
 
 Författare: Ströyer, Poul, 1923-1996
 Titel: Minneserinringshågkomster / Poul Ströyer
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1989 ; (Borås : Centraltr.)
 Omfång: [2] s., s. 5-290 : ill. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-1-884252-6
 SAB-kod: Ibz Ströyer, Poul
 Ämnesord: Ströyer, Poul, 1923-
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konsthistoria > Särskilda konstnärer
Ex. 1: Mycket fint skick 110 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13652
 
 Författare: Berwald, Franz, 1796-1868
 Titel: Brev och dagboksblad / Franz och Mathilde Berwald ; utgivna av Gils Olsson Nordberg
 Förlag/År: Stockholm : [Riala], 1955
 Omfång: 151 s., 30 pl.-s. Häftad
 Medarbetare: Olsson Nordberg, Gils (utgivare)
 Medarbetare: Berwald, Mathilde
 SAB-kod: Ijz Berwald, Franz
 Ämnesord: Berwald, Mathilde
 Ämnesord: Berwald, Franz
Kategori: Konst, musik, teater och film > Musik > Särskilda tonkonstnärer
Ex. 1: Fint skick Ou. Enda utg. som existerar125 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13653
 
 Författare: Aischylos, ca 525-456 f. Kr.
 Titel: De skyddssökande / Aischylos ; tolkad av Emil Zilliacus
 Förlag/År: Stockholm : Geber, 1933
 Omfång: 112 s. Häftad
 Medarbetare: Zilliacus, Emil, 1878-1961 (översättare)
 SAB-kod: Hoa=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Grekiska
Ex. 1: Fint skick Osprättad.60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13654
 
 Författare: Henrikson, Alf, 1905-1995
 Titel: Om ord och texter, dikter och tal / Alf Henrikson
 Förlag/År: [Ljusdal] : [Ericssons bokh.], 1986 ; (Bollnäs : Nyström)
 Omfång: 47, [1] s. ; 21 cm. Häftad
 Anmärkning: Julhälsning 1986
 SAB-kod: Hc.04
 Ämnesord: Ord och texter, dikter och tal
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Essäer
Ex. 1: Mycket fint skick Ej utg i bokhandeln50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13655
 
 Författare: Sundman, Per Olof, 1922-1992
 Titel: Anteckningar i den högsta Norden under Ymerfärden sommaren 1980 / Per Olof Sundman
 Förlag/År: [Ljusdal] : [E. Ericssons bokh.], 1980 ; (Bollnäs : Nyström)
 Omfång: 47, [1] s. : ill. ; 21 cm. Häftad
 Anmärkning: Julhälsning 1980
 SAB-kod: Nsa
 Ämnesord: Arktiska öarna
 Ämnesord: Arktis
Kategori: Geografi > Polarländerna > Arktis (Nordpolsområdet)
Ex. 1: Mycket fint skick Ej utgiven i bokhandeln.50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13656
 
 Författare: Funck, Thomas, 1919-
 Titel: Upptäcktsresanden Kalle Stropp och hans passopp Grodan Boll / berättad av Thomas Funck ; illustrerad av Einar Norelius
 Förlag/År: Tiden
 Upplaga: Originalupplaga 1958
 Omfång: Inbunden
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: uHcf
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex.1: Mycket fint skick Orginalutg (enda utg som finns). Tillskrift.150 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13657
 
 Författare: Réage, Pauline, 1907-1998
 Titel: Berättelsen om O / Pauline Réage ; översättning av Bengt Söderbergh
 Upplaga: Första svenska upplaga 1968
 Omfång: Inbunden
 ISBN: 91-1-911762-0
 ISBN: 91-85000-06-X
 Genre: Erotica
 SAB-kod: Hcej.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Franska
Ex. 1: Fint skick 100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13658
 
 Författare: Apuleyo Mendoza, Plinio, 1932-
 Titel: Lukten av guayaba : samtal med Gabriel García Márquez / Plinio A. Mendoza ; övers. av Peter Landelius
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1983 ; (Malmö : Norden)
 Omfång: 118 s., [8] pl.-bl. ; 20 cm. Häftad
 Orginaltitel: El olor de la guayaba.
 ISBN: 91-46-14342-4
 Medarbetare: Landelius, Peter, 1943- (översättare)
 SAB-kod: Gz García Márquez, G.
 Ämnesord: Garcia Márquez, Gabriel, 1928-
Kategori: Litteraturvetenskap > Särskilda utländska författare > García Márquez, G
Ex. 1: Fint skick Namnteckning65 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13659
 
 Författare: Andrae, Tor, 1885-1947
 Titel: I myrtenträdgården : studier i tidig islamisk mystik / Tor Andrae
 Förlag/År: Lund : Doxa, 1981 ; (Lund : Doxa press)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 195, [2] s. ; 19 cm. Häftad
 Serie: Doxa reprint, 99-0136152-4 ; 7
 ISBN: 91-578-0112-6
 SAB-kod: Cmdd
 Ämnesord: Arabisk religion
 Ämnesord: Islam
 Ämnesord: Muslimer
Kategori: Religion > Religionshistoria > Islam
Ex.1: Mycket fint skick 95 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13660
 
 Författare: Tomasi di Lampedusa, Giuseppe, 1896-1957
 Titel: Sirenen och andra berättelser / Övers. av Eva Alexanderson
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1962 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 181 s. Inbunden
 Orginaltitel: Racconti.
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1:Första (och enda) svenska utgåva Fint skick 100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13661
 
 Författare: Symons, Julian, 1912-1994.
 Titel: Snitseljakten.
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1965 ; (Stockholm : Åetåtryck)
 Omfång: 180 s. Pocket
 Orginaltitel: The paper chase.
 Serie: W & W:s svarta serie, 99-0858798-6 ; 2
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Mycket fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13662
 
 Författare: Matisse, Henri, 1869-1954
 Titel: Om konst / Henri Matisse ; text, noter och register har redigerats av Dominique Fourcade ; översättning av Carl G. Liungman
 Förlag/År: Stockholm : Raster, 1997 ; (Trelleborg : Skog)
 Omfång: 438, [1] s. ; 20 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Écrits et propos sur l'art.
 ISBN: 91-87214-25-3
 Medarbetare: Liungman, Carl G., 1938- (översättare)
 SAB-kod: Iaa
 SAB-kod: Ibz Matisse, Henri
 Ämnesord: Matisse, Henri, 1869-1954
 Ämnesord: Konst
 Ämnesord: Konstnärer
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konst > Konstteori och -estetik
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konsthistoria > Särskilda konstnärer
Ex. 1: Mycket fint skick 150 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13663
 
 Författare: Anderberg, Bengt, 1920-
 Titel: Niklas och Figuren / Bengt Anderberg ; ill. av Astrid Anderberg
 Förlag/År: Stockholm : MånPocket, 1984 ; (Storbritannien)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 172, [4] s. : ill. ; 18 cm. Pocket
 Serie: MånPocket, 99-0184541-6
 ISBN: 91-7642-192-9
 Medarbetare: Anderberg, Astrid, 1927- (illustratör)
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: uHc
 Ämnesord: Småbarnsberättelser och sagor
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex. 1: Mycket fint skick 45 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13664
 
 Författare: Carter, Angela, 1940-1992
 Titel: Expletives deleted : selected writings / Angela Carter
 Förlag/År: London : Vintage, 1993
 Omfång: 224 s. Pocket.
 ISBN: 0-09-922281-7
 SAB-kod: Ge
 SAB-kod: Geq.5
 SAB-kod: Bb
 Ämnesord: Literature
 Ämnesord: English prose
 Ämnesord: Carter, Angela
Kategori: Litteraturvetenskap > Engelsk litteraturhistoria
Kategori: Litteraturvetenskap > Engelsk litteraturhistoria > 1900-talet
Kategori: Allmänt och blandat > Allmänna samlingsverk
Ex. 1: Mycket fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13665
 
 Författare: Auden, W H (Wystan Hugh), 1907-1973
 Titel: Bestigningen av F6 : tragedi i två akter / W.H. Auden och Christopher Isherwood : svensk tolkning: Erik Lindegren
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1969 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 99, [1] s. Häftad
 Orginaltitel: The ascent of F6.
 Serie: Panacheserien, 99-0117874-6
 Medarbetare: Lindegren, Erik, 1910-1968 (översättare)
 Medarbetare: Isherwood, Christopher, 1904-1986
 SAB-kod: He.02=c
 Ämnesord: Pjästexter, Storbritannien, 1900-talet
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1:Första (och enda) svenska utgåva Mycket fint skick Osprättad75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13666
 
 Författare: Atkinson, Kate, 1951-
 Titel: Känslomässigt udda / Kate Atkinson ; översättning: Erik Andersson
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 2000 ; (Falun : AIT Falun AB)
 Omfång: 357, [2] s. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Emotionally weird.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2000
 ISBN: 91-37-11620-7
 SAB-kod: He.01=c
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick 90 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13667
 
 Författare: Norborg, Kerstin, 1961-
 Titel: Min faders hus / Kerstin Norborg
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 2001 ; (Smedjebacken : Fälth & Hässler)
 Omfång: 223, [1] s. ; 20 cm Inbunden.
 Anmärkning: Även med tryckår: 2.-3. tr., 2001
 Anmärkning: Originaluppl. 2001
 ISBN: 91-1-300971-0
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Ou75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13668
 
 Författare: Greer, Germaine, 1939-
 Titel: Kvinnan i sin helhet / Germaine Greer ; översättning av Barbro Lagergren
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1999 ; (Smedjebacken : Fälth & Hässler)
 Omfång: 386, [1] s. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The whole woman.
 ISBN: 91-1-300656-8
 Medarbetare: Lagergren, Barbro (översättare)
 SAB-kod: Ohja
 Ämnesord: Genusprojektet
 Ämnesord: Kvinnofrågor
 Ämnesord: Könsroller
 Ämnesord: Feminism
 Ämnesord: Sex discrimination
 Ämnesord: Health
 Ämnesord: Sexuality
 Ämnesord: Politics
 Ämnesord: Working life
 Ämnesord: Economy
 Ämnesord: Body
 Ämnesord: Love
 Ämnesord: Power
 Ämnesord: Relations
 Ämnesord: Equality
 Ämnesord: Sexism
 Ämnesord: Genus
 Ämnesord: Genus (socialt kön)
 Ämnesord: Könsdiskriminering
 Ämnesord: Hälsa
 Ämnesord: Sexualitet
 Ämnesord: Politik
 Ämnesord: Arbetsliv
 Ämnesord: Familjen
 Ämnesord: Ekonomi
 Ämnesord: Kropp
 Ämnesord: Kärlek
 Ämnesord: Makt
 Ämnesord: Relationer
 Ämnesord: Jämställdhet
 Ämnesord: Sex role
 Ämnesord: Gender identity
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Sociala frågor och socialpolitik > Kvinnofrågor
Ex.1: Mycket fint skick 125 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13669
 
 Författare: Woods, Stuart
 Titel: Delano, Georgia, USA / Stuart Woods ; översättning av Margareta Ottosson
 Förlag/År: Stockholm : Tiden, 1987 ; (Finland)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 409, [2] s. ; 21 cm. Pocket
 Orginaltitel: Chiefs.
 ISBN: 91-550-3198-6
 Medarbetare: Ottosson, Margareta (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick Storpocket50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13670
 
 Författare: Faludi, Susan
 Titel: Backlash : kriget mot kvinnorna / Susan Faludi ; översättning av Ylva Stålmarck
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1993 ; (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 466, [1] s. ; 20 cm. Häftad
 Orginaltitel: Backlash.
 Serie: Norstedts storpocket, 99-1618851-3
 ISBN: 91-1-939161-7
 Medarbetare: Stålmarck, Ylva, 1964- (översättare)
 SAB-kod: Ohja-qa
 Ämnesord: Antifeminism
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Sociala frågor och socialpolitik > Kvinnofrågor
Ex.1: Mycket fint skick 65 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13671
 
 Författare: Wilson, Jacqueline
 Titel: Tjejer på stan / Jacqueline Wilson ; översättning: Ann Margret Forsström
 Förlag/År: Stockholm : Alfabeta, 2002 (Falun : Scandbook)
 Omfång: 190 s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Girls out late
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2002
 Anmärkning: "Även med tryckår: 2. tr., 2002 ; 3. tr., 2004"
 ISBN: 91-501-0182-X
 Medarbetare: Forsström, Ann Margret, 1949- (översättare)
 Genre: Ungdomsböcker
 SAB-kod: He=c,u
 Ämnesord: Flickor
 Ämnesord: Kärlek
 Ämnesord: Vänskap
 Ämnesord: Flickbok
 Ämnesord: Tonåren
 Ämnesord: Ungdomar
 Ämnesord: Ungdomsböcker
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 65 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13672
 
 Författare: Heller, Frank, 1886-1947
 Titel: Ur minnet och cigarrettetuiet : verkliga och overkliga minnen / Frank Heller ; redaktör: Dag Hedman
 Förlag/År: Örkelljunga : Settern, 1988 ; (Uddevalla : Bohusläningen)
 Omfång: 132 s. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-7586-281-6
 Medarbetare: Hedman, Dag, 1953- (medarbetare)
 Genre: Humor
 SAB-kod: Hc.017
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Kåserier
Ex. 1: Fint skick Förstautgåva120 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13673
 
 Författare: Suneson, Vic, 1911-1975
 Titel: Mord på menyn.
 Förlag/År: Stockholm : Geber, 1970 ; (Stockholm : Haeggström)
 Omfång: 214 s. Inbunden
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick Lite slitet och naggat omslag. Orginalupplaga60 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13674
 
 Författare: Carter, Angela, 1940-1992
 Titel: Cirkuskvällar : [roman] / Angela Carter ; övers.: Olof Hoffsten
 Förlag/År: Stockholm : Bromberg, cop. 1985 ; ([Värnamo] : [Fälth])
 Omfång: 351 s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Nights at the circus.
 ISBN: 91-7608-262-8
 Medarbetare: Hoffsten, Olof, 1910-1991 (översättare)
 SAB-kod: He=c
 Ämnesord: Engelsk skönlitteratur i svensk översättning
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13675
 
 Författare: Gripe, Maria, 1923-2007.
 Titel: Tappa inte masken! / Maria Gripe
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1959 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 178 s. Inbunden
 Serie: Önskeböckerna, 99-0163881-X ; 210
 Genre: Ungdomsböcker
 SAB-kod: uHc
 Ämnesord: Ungdomsböcker
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1:Orginalutgåva (enda utgåvan som finns) Fint skick Ovanlig160 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13676
 
 Författare: Ajtmatov, Cingiz Torekulovic, 1928-2008
 Titel: Den vita ångbåten / Tjingiz Ajtmatov ; översättning: Lars Erik Blomqvist
 Förlag/År: Stockholm : Litteraturfrämjandet, 1990 ; (Falun : Scandbook)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 166, [14] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Belyj parochod.
 Serie: En bok för alla, 99-0130108-4
 Anmärkning: Finns även som talbok
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1975
 ISBN: 91-7448-539-3
 Medarbetare: Blomqvist, Lars Erik, 1942- (översättare)
 SAB-kod: Hma.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Ryska
Ex. 1: Mycket fint skick Stämpel30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13677
 
 Titel: Min skånska barndom / [29 författare från Hasse Alfredson till Anders Österling] ; [Utg. av] Skånes författarsällskap
 Förlag/År: Lund : Gleerup, 1973 ; (Trelleborg : Skog)
 Omfång: 160 s. Häftad
 ISBN: 91-40-02817-8
 SAB-kod: Ls-c
 SAB-kod: Ncba
 SAB-kod: Gc
 Ämnesord: Barndomsskildring
 Ämnesord: Skåne
 Ämnesord: Samlingsverk
 Ämnesord: Barndomsskildringar
Kategori: Biografi > Biografiska samlingar > Sverige
Kategori: Geografi > Sverige > Skåne och Skåne län
Kategori: Litteraturvetenskap > Svensk litteraturhistoria
Ex. 1: Bra skick Lätt sliten60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13678
 
 Författare: Handke, Peter, 1942-
 Titel: Målvaktens skräck vid straffspark / Peter Handke ; Övers. av Margaretha Holmqvist
 Förlag/År: Bonnier
 Upplaga: Första svenska upplaga 1971
 Omfång: Häftad
 SAB-kod: Hcef.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Tyska och jiddisch
Ex. 1:Första (och enda) svenska utgåva Fint skick Namnteckning. Ovanlig.140 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13679
 
 Författare: Perumov, Nikolaj Danilovic, 1963-
 Titel: Diamantsvärdet och träsvärdet. D. 2 / Nick Perumov ; översättning: Britt-Marie Ingdén-Ringselle
 Förlag/År: Stockholm : Ersatz, 2008 (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 464 s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: Första svenska upplaga 2007
 ISBN: 978-91-88858-54-2
 Medarbetare: Ingdén-Ringselle, Britt-Marie (översättare)
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: Hma.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Ryska
Ex. 1: Mycket fint skick 35 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13680
 
 Författare: Blyton, Enid, 1897-1968
 Titel: Kvartetten på hemliga ön / övers. av Marianne Wahlén
 Förlag/År: Stockholm : Almqvist & Wiksell/Geber, 1956 ; (Malmö : Malmö aff.-tr.)
 Omfång: 188, [1] s. Inbunden
 Orginaltitel: The secret island.
 Genre: Ungdomsböcker
 SAB-kod: uHce
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex.1: Fint skick Första sv utg. Lite lagersliten baksida65 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13681
 
 Författare: Vik, Merri, pseud. för Ester Ringnér-Lundgren
 Titel: Platt fall, Lotta / Merri Vik
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 1963
 Omfång: 141, [1] s. Inbunden
 Serie: B. Wahlströms ungdomsböcker, 99-0117885-1 ; 1187
 Anmärkning: Finns även tillg. med tryckår: 2. uppl. 1963, 5. uppl., 1973
 Genre: Ungdomsböcker
 SAB-kod: Hcg
 SAB-kod: uHc
 Ämnesord: Skönlitteratur för mellanåldern
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex. 1: Fint skick Ett naggat hörn och en smärre skrapskada på ryggen. Orginalupplaga60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13682
 
 Författare: Almqvist, Bertil, 1902-1972
 Titel: Sagan om Grållen : kortfattad svensk historia [fritt berättad av Grålle själv efter Olof von Dalins höga föredöme] : tillägnad alla som tycker om en god historia / Bertil Almqvist
 Förlag/År: Stockholm : Bonniers, 1959
 Omfång: [31] s. : ill. ; 28 cm Inbunden.
 Anmärkning: På omsl.: Bertila
 Genre: Ungdomsböcker
 SAB-kod: Hci
 SAB-kod: Hc,u
 Ämnesord: Bilderböcker
 Ämnesord: Skönlitteratur för barn och ungdom
 Ämnesord: Barnbok
 Ämnesord: Faktabok
 Ämnesord: Sverige - Historia
 Ämnesord: Historiskt
 Ämnesord: Historia
 Ämnesord: Barnböcker
 Ämnesord: Sverige
 Ämnesord: Bilderbok
 Ämnesord: Ungdomsbok
Kategori: Skönlitteratur > Tecknade serier
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick Några smärre fläckar på omslagets framsida. Orginalupplaga250 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13683
 
 Författare: Dahl, Roald, 1916-1990
 Titel: Kalle och glashissen / Roald Dahl ; illustrationer av Quentin Blake
 Förlag/År: Stockholm : Tiden, 2000 ; (Falun : AiT Falun AB)
 Upplaga: 2. uppl.
 Omfång: 210, [1] s. : ill. ; 21 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Charlie and the great glass elevator.
 Anmärkning: Övers. av Viveka Tunek. - I boken felaktigt: övers. av Meta Ottosson
 Anmärkning: 1. uppl., med titeln: Kalle och den stora glashissen, med annan illustratör
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1984. Första uppl. i denna version 2000. - Även utg. med titeln: Kalle och den stora glashissen. Fortsättning på Kalle och chokladfabriken
 ISBN: 91-88877-10-8
 Medarbetare: Blake, Quentin (illustratör)
 Medarbetare: Tunek, Viveka (översättare)
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: He=c,u
 Ämnesord: Barnböcker
 Ämnesord: Humor
 Ämnesord: Choklad
 Ämnesord: Fantasi
 Ämnesord: Rymden
 Ämnesord: Satir
 Ämnesord: Mellanåldersböcker
 Ämnesord: Godis
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex. 1: Mycket fint skick 90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13684
 
 Författare: Lang, Maria, 1914-1991
 Titel: Använd aldrig arsenik / av Maria Lang
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, cop. 1984 ; (Uppsala : Esslte Herzog)
 Omfång: 231, [2] s. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-1-842322-1
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Orginalupplaga250 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13685
 
 Författare: Lang, Maria, 1914-1991
 Titel: Tvillingen i spegeln / av Maria Lang
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1988 ; (Eslöv : Sydbok)
 Omfång: 181, [3] s. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-1-882292-4
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1:Orginalutgåva (enda utgåvan som finns) Mindre bra skick Småtrasigt skyddsomslag. Ett skadat hörn på omslagets framsida.150 kr.
Ex.2: Mycket fint skick Första (och enda) upplagan300 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13686
 
 Författare: Lang, Maria, 1914-1991
 Titel: Inga pengar till Vendela / av Maria Lang
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1980 ; (Stockholm : Norstedt)
 Omfång: 220, [1] s. ; 21 cm Häftad.
 ISBN: 91-1-802322-3
 ISBN: 91-1-802321-5
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Orginalupplaga. Med dedikation från författaren300 kr.
Ex. 2: Mycket fint skick Orginalutg.160 kr.
Ex.3: Fint skick Namnteckning. Orginalutg150 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13687
 
 Författare: Lang, Maria, 1914-1991
 Titel: Fyra fönster mot gården / av Maria Lang
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1983 ; (Uppsala : Esselte Herzog)
 Omfång: 224, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-1-832212-3
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick En lagad reva i skyddsomslag. Orginalutgåva.200 kr. Såld
Ex.2:Orginalutgåva (enda utgåvan som finns) Biblioteksband, Stämplar mm. Bra skick Inplastad.60 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13688
 
 Författare: Lang, Maria, 1914-1991
 Titel: Intrigernas hus.
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1969 ; (Stockholm : Norstedt)
 Omfång: 224, [2] s. Inbunden
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick Ou.75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13689
 
 Författare: Lang, Maria, 1914-1991
 Titel: Staden sover.
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1970 ; (Stockholm : Norstedt)
 Omfång: 238, [3] s. Inbunden
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick Lite smånagg. Ou.75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13690
 
 Författare: Lang, Maria, 1914-1991
 Titel: Vem väntar på värdshuset?.
 Förlag/År: Stockholm : [Norstedt], 1972 ; (Stockholm : Norstedt)
 Omfång: 233, [1] s. Inbunden
 ISBN: 91-1-725281-4
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Skyddsomslag trasigt Bra skick Ou. Namnteckning50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13691
 
 Författare: Lang, Maria, 1914-1991
 Titel: De röda kattorna.
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1965 ; (Stockholm : Norstedt)
 Omfång: 223, [1] s. Häftad
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Orginalupplaga90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13692
 
 Författare: Lang, Maria, 1914-1991
 Titel: Docka vit docka röd / av Maria Lang
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1982 ; (Nacka : Esselte Herzog)
 Omfång: 244, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-1-822342-7
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Detektivroman [För vuxna]
 Ämnesord: Roman
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick En veckad sida. Orginalutgåva125 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13693
 
 Författare: Lang, Maria, 1914-1991
 Titel: Mördaren ljuger inte ensam / Maria Lang
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1981 ; (Malmö : Skogs kartograf.)
 Upplaga: [Ny utg.], 2. tr.
 Omfång: 191, [1] s. ; 19 cm. Pocket
 ISBN: 91-1-802391-6
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick 30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13694
 
 Författare: Lang, Maria, 1914-1991
 Titel: Se döden på dig väntar / Maria Lang
 Förlag/År: Stockholm : PAN/Norstedt, 1990 ; (Norge)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 186, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: Originaluppl. 1955
 ISBN: 91-1-902251-4
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13695
 
 Författare: Kågerman, Elisabet, 1920-1997
 Titel: Rabies --- : [deckare] / Elisabet Kågerman
 Förlag/År: Göteborg : Zinderman, 1978 ; (Uddevalla : Bohusläningen)
 Omfång: 154, [1] s. ; 23 cm. Häftad
 ISBN: 91-528-0262-0
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Några smärre veck på framsidan. Ou.50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13696
 
 Författare: Wassmo, Herbjørg, 1942-
 Titel: Flykten från Frank : roman / Herbjørg Wassmo ; översättning av Lena Hjohlman
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 2005 (Smedjebacken : Scandbook)
 Omfång: [4] s., s. 7-384, [2] s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Första svenska upplaga 2005
 ISBN: 91-1-301340-8
 Medarbetare: Hjohlman, Lena (översättare)
 SAB-kod: Hdb.01=c
 Ämnesord: Roman
 Ämnesord: Roman
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Norska
Ex. 1: Fint skick Klisteretikett65 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13697
 
 Författare: Edling, Marta
 Titel: Trollvinden i Klotköping / Marta Edling ; illustr. av författaren
 Upplaga: Originalupplaga 1961
 Omfång: Inbunden
 SAB-kod: uHcf
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex. 1:Orginalutgåva (enda utgåvan som finns) Mycket fint skick 90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13698
 
 Författare: Plath, Sylvia, 1932-1963
 Titel: Glaskupan / Sylvia Plath ; övers. av Christina Liljencrantz
 Förlag/År: Stockholm : Trevi, 1978 ; (Uddevalla : Bohusläningen)
 Upplaga: [Ny utg.], 2. uppl.
 Omfång: 205 s. ; 19 cm. Pocket
 Orginaltitel: The bell jar.
 ISBN: 91-7160-181-3
 Medarbetare: Liljencrantz, Christina, 1941- (översättare)
 SAB-kod: He=c
 Ämnesord: Medicine in literature
 Ämnesord: Mental disorders
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Fint skick 45 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13699
 
 Författare: Queen, Ellery
 Titel: Death spins the platter / Ellery Queen
 Upplaga: Originalupplaga 1962
 Omfång: Pocket
 ISBN: 0-575-01943-3
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1: Bra skick Lite sliten. Ej översatt till svenska. Denna utg Signet(1973)30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13700
 
 Författare: Nesbø, Jo
 Titel: Fladdermusmannen : [en Harry Hole-thriller] / Jo Nesbø ; översättning: Per Olaisen
 Förlag/År: Stockholm : Pocketförlaget, 2007 (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 362, [2], 19 s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: Bakre omslag: Innehåller extramaterial om boken och författaren - läs mer
 Anmärkning: Första svenska upplaga 2000
 ISBN: 9185625450
 Medarbetare: Olaisen, Per, 1971- (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hdb.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Norska
Ex. 1: Fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13701
 
 Författare: Nesbø, Jo
 Titel: Kackerlackorna : [en Harry Hole-thriller] / Jo Nesbø ; översättning: Per Olaisen
 Förlag/År: Stockholm : Pocketförlaget, 2007 (Danmark)
 Omfång: 371, [1], 19 s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: Första svenska upplaga 2007
 Anmärkning: Bakre omslag: Innehåller extramaterial om boken och författaren - läs mer
 ISBN: 9185625469
 Medarbetare: Olaisen, Per, 1971- (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hdb.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Norska
Ex. 1: Fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13702
 
 Författare: Nesbø, Jo
 Titel: Rödhake / Jo Nesbø ; översättning: Per Olaisen
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 2002 (Uddevalla : Mediaprint)
 Omfång: 480, [1] s. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Rødstrupe.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2002
 ISBN: 91-37-11877-3
 Medarbetare: Olaisen, Per, 1971- (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hdb.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Norska
Ex.1: Fint skick Första sv utg65 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13703
 
 Författare: Nesbø, Jo
 Titel: Smärtans hus / Jo Nesbø ; översättning av Per Olaisen
 Förlag/År: Stockholm : Bonnierförl., 2004 (Falun : Scandbook)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 425, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Sorgenfri (norska)
 Anmärkning: Första svenska upplaga 2004
 ISBN: 91-43-02328-2
 Medarbetare: Olaisen, Per, 1971- (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hdb.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Norska
Ex. 1: Mycket fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13704
 
 Författare: Fourier, Charles, 1772-1837
 Titel: Slaget om de små pastejerna : skrifter i urval / Charles Fourier ; urval: Michael Helm ; övers.: Ulf Gyllenhak
 Förlag/År: Stockholm : Federativ, 1983 ; (Stockholm : Federativ)
 Omfång: 236 s. : ill. ; 22 cm. Häftad
 Serie: Federativs klassiker, 99-0134784-X ; 9
 ISBN: 91-85016-97-7
 Medarbetare: Gyllenhak, Ulf, 1958- (översättare)
 Medarbetare: Helm, Michael (utgivare)
 SAB-kod: Ocgd
 Ämnesord: Socialism
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Statskunskap och politik > Socialism
Ex.1: Mycket fint skick Namnetikett90 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13705
 
 Författare: Wells, H, G, 1866-1946
 Titel: Drömmen / H. G. Wells ; inledning av Anders Österling ; översättning av Pauline Sandler
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1926
 Omfång: vii, 342, [1] s. Häftad
 Orginaltitel: The dream.
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1:Första (och enda) svenska utgåva Fint skick Namnteckning75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13706
 
 Författare: Arnold, Hans, 1925-2010
 Titel: Matulda och Megasen : Hans Arnold ritar och Vera Nordin berättar en rymdsaga i sex spännande avsnitt
 Förlag/År: Stockholm : Sveriges radio : [Seeling], 1967 ; (Örebro : Ljungföretagen)
 Omfång: [64] s. : ill. Inbunden
 Medarbetare: Nordin, Vera, 1920-
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: uHc
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex.1: Fint skick Lätta slitmärken på kanter och rygg250 kr. Beställd
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13707
 
 Författare: Jacques, Brian
 Titel: Redwall. Cluny Gisslaren
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier Carlsen, 2000 (Falun : AIT Falun AB)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 366, [1] s. Inbunden.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2000. Fantasy
 ISBN: 91-638-3915-6
 Genre: Ungdomsböcker
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex. 1: Mycket fint skick 65 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13708
 
 Författare: Nesbø, Jo
 Titel: Frälsaren : [en Harry Hole-thriller] / Jo Nesbø ; översättning: Per Olaisen
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 2006 (Scandbook : Smedjebacken)
 Omfång: 429, [1] s. ; 24 cm Inbunden.
 Anmärkning: Första svenska upplaga 2006
 Anmärkning: 2. tr., 2006
 Anmärkning: Undertitel från skyddsomslag
 ISBN: 91-37-12640-7
 ISBN: 978-91-37-12640-1
 Medarbetare: Olaisen, Per, 1971- (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hdb.01=c
 Ämnesord: Kriminalromaner
 Ämnesord: Deckare
 Ämnesord: Kriminalromaner
 Ämnesord: Deckare
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Norska
Ex. 1: Mycket fint skick 70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13709
 
 Författare: Peters, Ellis
 Titel: Sankt Pers marknad : [en detektivroman] / Ellis Peters ; översättning av Jan Gehlin
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1991 ; (Uddevalla : Bohusläns grafiska)
 Omfång: 280, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Saint Peter's fair.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 6/7. tus., 1992
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1991
 ISBN: 91-0-055079-5
 Medarbetare: Gehlin, Jan, 1922- (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Fint skick 65 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13710
 
 Författare: Peters, Ellis
 Titel: Ett helgon till varje pris : [en detektivroman] / Ellis Peters ; översättning av Jan Gehlin
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1989 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 237, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: A morbid taste for bones.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1989
 ISBN: 91-0-047718-4
 Medarbetare: Gehlin, Jan, 1922- (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13711
 
 Författare: Peters, Ellis
 Titel: Mördande vinter : [en detektivroman] / Ellis Peters ; översättning av Lars Hansson
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1993 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 235, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The virgin in the ice.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1993
 ISBN: 91-0-055505-3
 Medarbetare: Hansson, Lars (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hcee.01
 SAB-kod: He.01=c
 Ämnesord: England
 Ämnesord: Medeltiden
 Ämnesord: Klostermiljö
 Ämnesord: Munk
 Ämnesord: Detektivroman
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 85 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13712
 
 Författare: Nesbø, Jo
 Titel: Djävulsstjärnan / Jo Nesbø ; översättning av Per Olaisen
 Förlag/År: Stockholm : Bonnierförlagen, 2005 (Smedjebacken : Scandbook)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 387, [1] s. ; 22 Inbunden.
 Anmärkning: Första svenska upplaga 2004
 ISBN: 91-43-02413-0
 Medarbetare: Olaisen, Per, 1971- (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hdb.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Norska
Ex. 1: Mycket fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13713
 
 Författare: Sandén, Mårten, 1962-
 Titel: Gömstället / Mårten Sandén ; illustrationer av Jonas Burman
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 2000 ; (Falun : AiT Falun AB)
 Upplaga: 2. uppl.
 Omfång: 204, [1] s. : ill. ; 21 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1999
 Anmärkning: "Även med tryckår: 2. tr., 2001; 3. tr., 2003"
 ISBN: 91-29-65276-6
 Medarbetare: Burman, Jonas, 1962- (illustratör)
 Genre: Ungdomsböcker
 SAB-kod: Hc,u
 Ämnesord: Ungdomsbok
 Ämnesord: Deckare
 Ämnesord: Mellanåldersböcker
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex. 1: Mycket fint skick 65 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13714
 
 Författare: Isherwood, Christopher, 1904-1986
 Titel: Där nere på besök / Christopher Isherwood
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1963 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 315 s. Häftad
 Orginaltitel: Down there on a visit
 SAB-kod: Hce
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Bra skick Solblekt, lätt sliten.70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13715
 
 Författare: Houellebecq, Michel, 1958-
 Titel: H. P. Lovecraft : emot världen, emot livet / Michel Houllebecq ; till svenska av Kennet Klemets
 Förlag/År: Rimbo : Fischer & Co, 2005 (Falun : Scandbook)
 Omfång: 124 s. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-7054-971-0
 Medarbetare: Klemets, Kennet, 1964- (översättare)
 Genre: Skräck
 SAB-kod: Geqz Lovecraft, H. P.
 SAB-kod: Geq.0977
 Ämnesord: Lovecraft, H. P., 1890-1937
 Ämnesord: Amerikanska skräckromaner
Kategori: Litteraturvetenskap > Engelsk litteraturhistoria > Kriminallitteratur, skräck, thrillers
Ex.1: Mycket fint skick 150 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13716
 
 Författare: Marcuse, Herbert, 1898-1979
 Titel: Eros och civilisation : en Freudtolkning / Herbert Marcuse ; övers. av Jan Ivarsson
 Förlag/År: Stockholm ; Älvsjö : Arcana ; [Solna] : [Seelig], 1968 ; (Halmstad : Hallandsposten)
 Omfång: 222 s. Häftad
 Orginaltitel: Eros and civilization.
 Medarbetare: Ivarsson, Jan (översättare)
 SAB-kod: Oaa
 SAB-kod: Docb
 Ämnesord: Freud, Sigmund, 1856-1939
 Ämnesord: Socialpsykologi
 Ämnesord: Förtryck (psykologi)
 Ämnesord: Alienation
 Ämnesord: Politisk filosofi
 Ämnesord: Social psychology
 Ämnesord: Oppression (Psychology)
 Ämnesord: Alienation (Social psychology)
 Ämnesord: Psychoanalysis
 Ämnesord: Psykoanalys
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Sociologi > Socialpsykologi
Kategori: Filosofi och psykologi > Psykologi > Psykoanalys
Ex.1: Mycket fint skick 150 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13717
 
 Författare: Linde, Gunnel, 1924-
 Titel: Den vita stenen / Gunnel Linde
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier Carlsen, 2003 (Uddevalla : Mediaprint)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 205, [1] s. ; 18 cm Inbunden.
 Serie: Bästa bokvalet
 Anmärkning: Originaluppl. 1964
 ISBN: 91-638-3225-9
 Genre: Ungdomsböcker
 SAB-kod: Hc,u
 Ämnesord: Vänskap
 Ämnesord: Filmade böcker
 Ämnesord: Mellanåldersböcker
 Ämnesord: Vänskap
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex.1: Mycket fint skick 60 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13718
 
 Författare: Krantz, Leif, 1932-
 Titel: Barnen i vattnet / Leif Krantz och Ulf Löfgren
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1983 ; (Italien)
 Upplaga: 2., revid. uppl.
 Omfång: 29, [1] s. : ill. ; 22 cm Inbunden.
 Serie: Klumpe Dumpe-böckerna, 99-0130122-X ; 116
 Anmärkning: 1. uppl. ej utg. i serien
 ISBN: 91-29-56057-8
 Medarbetare: Löfgren, Ulf, 1931-
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: uHc
 Ämnesord: Vatten
 Ämnesord: Barnböcker
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex. 1: Bra skick Naggade hörn och lätt sliten75 kr.
Ex.2: Mycket fint skick 100 kr. Såld
Ex.3: Bra skick naggade hörn och lätt sliten75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13719
 
 Författare: Wells, H, G, 1866-1946
 Titel: Tommy och elefanten / H. G. Wells och Thorbjörn Egner ; illustrerad av Egner
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1959 ; (Danmark)
 Omfång: 59 s. : ill. Inbunden
 Medarbetare: Egner, Thorbjörn (illustratör)
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: uHce
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex. 1:Första (och enda) svenska utgåva Mycket fint skick 100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13720
 
 Författare: Eddings, David
 Titel: Tjuven Althalus. Bok 1, De utvalda / David & Leigh Eddings ; översättning: Ove Fransson
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 2004 (Danmark)
 Upplaga: 1. pocketuppl.
 Omfång: 410, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: The redemption of Althalus
 Serie: Wahlströms fantasy, 99-2256100-X
 Anmärkning: Första svenska upplaga 2001
 ISBN: 91-32-43444-8
 Medarbetare: Fransson, Ove (översättare)
 Medarbetare: Eddings, Leigh
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: Heq.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick 40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13721
 
 Författare: Castaneda, Carlos
 Titel: Berättelser om makt / Castaneda ; till svenska av Anna Pyk
 Förlag/År: Stockholm : AWE/Geber, 1986 ; (Ungern)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 317, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Tales of power.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1987 (Tr. i Storbritannien)
 ISBN: 91-20-07343-7
 Medarbetare: Pyk, Anna (översättare)
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Fint skick 60 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13722
 
 Författare: Kunnas, Mauri, 1950-
 Titel: Jyckebergare i stan / text och bild: Mauri Kunnas ; svensk text: Gallie Eng
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1983 ; (Finland)
 Omfång: [41] s. : ill. ; 30 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Koiramäen lapset kaupungissa.
 ISBN: 91-29-56238-4
 Medarbetare: Eng, Gallie, 1936- (illustratör)
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: uHub=c
 Ämnesord: Bilderbok
 Ämnesord: Förr i tiden
 Ämnesord: Arbete
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex. 1:Första (och enda) svenska utgåva Mycket fint skick Namnteckning140 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13723
 
 Författare: Fröberg, Pierre, 1961-
 Titel: Svartblod. Uppdraget / Pierre Fröberg
 Förlag/År: Stockholm : Författares bokmaskin, 2001 (Stockholm : Författares bokmskin)
 Omfång: 182 s. : ill. ; 21 cm. Häftad
 Anmärkning: Originaluppl. 2001
 ISBN: 91-7910-335-9
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Bra skick Lätt sliten. Ou. http://www.lysator.liu.se/~unicorn/recensioner/2002/Svartblod_-_uppdraget.html60 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13724
 
 Författare: Percival, 1931-
 Titel: Artaud, Beckett, Blake : essäer och tolkningar / Percival
 Förlag/År: Stockholm : Carlsson, 1992 ; (Storbritannien)
 Omfång: 238 s. : ill. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-7798-505-2
 SAB-kod: Gjz Artaud, Antonin
 SAB-kod: Gez Beckett, Samuel
 SAB-kod: Gez Blake, William
 SAB-kod: Gjz Beckett, Samuel
 SAB-kod: Gz Artaud, Antonin
 SAB-kod: Gz Beckett, Samuel
 SAB-kod: Gz Blake, William
 Ämnesord: Artaud, Antonin, 1896-1948
 Ämnesord: Beckett, Samuel, 1906-1989
 Ämnesord: Blake, William, 1757-1827
 Ämnesord: Dramatiker, Irland, 1900-talet
 Ämnesord: Teater, Frankrike, 1900-talet
 Ämnesord: Teoretiker, Frankrike, 1900-talet
Kategori: Litteraturvetenskap > Fransk litteraturhistoria > Artaud, Antonin
Kategori: Litteraturvetenskap > Fransk litteraturhistoria > Beckett, Samuel
Kategori: Litteraturvetenskap > Särskilda utländska författare > Artaud, Antonin
Kategori: Litteraturvetenskap > Särskilda utländska författare > Beckett, Samuel
Kategori: Litteraturvetenskap > Särskilda utländska författare > Blake, William
Ex. 1: Mycket fint skick C:a 100 s. om Beckett, som förf. kände personligen.125 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13725
 
 Författare: Bear, Greg, 1951-
 Titel: Vitals / Greg Bear.
 Förlag/År: New York : Ballantine Books, c2002.
 Omfång: 356 s. : ill. ; 24 cm. Inbunden
 Anmärkning: Del Rey.
 ISBN: 0345435281
 Genre: Science fiction
 Ämnesord: Longevity
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: First edition Fint skick 70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13726
 
 Författare: Klingberg, Göte, 1918-2006.
 Titel: De främmande världarna i barn- och ungdomslitteraturen : [The strange worlds in children's fiction] / Göte Klingberg
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1980 ; (Falköping : Gummesson)
 Omfång: 147 s. : ill. ; 21 cm. Häftad
 Serie: Barnlitteratur, 99-0208833-3
 Anmärkning: With an English summary
 ISBN: 91-29-51205-0
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: G.092
 Ämnesord: Läsning, Barns och ungdoms
 Ämnesord: Barn- och ungdomslitteratur - Litteraturvetenskap
 Ämnesord: Fantastisk litteratur
 Ämnesord: Fantasy
 Ämnesord: Barnlitteratur
 Ämnesord: Ungdomslitteratur
 Ämnesord: Barn- och ungdomslitteratur
 Ämnesord: Sagor
 Ämnesord: Leguin - Övärlden
 Ämnesord: Lewis - Narnia
Kategori: Litteraturvetenskap > Barn- och ungdomslitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 140 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13727
 
 Författare: Travers, Pamela Lyndon, 1906-1996
 Titel: Räven vid krubban / trägravyrer av Thomas Bewick ; till svenska av Ingrid Ekman Nordgaard
 Förlag/År: Stockholm : Natur och kultur, 1963
 Omfång: 53, [1] s. : ill. Inbunden
 Orginaltitel: The fox at the manger.
 Genre: Barnböcker
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex. 1:Första (och enda) svenska utgåva Mycket fint skick 100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13728
 
 Författare: Kästner, Erich, 1899-1974
 Titel: Emil och de tre tvillingarna.
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1964 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 151 s. Inbunden
 Orginaltitel: Emil und die drei Zwillinge.
 Serie: Önskeböckerna, 99-0163881-X ; 306
 Genre: Ungdomsböcker
 SAB-kod: Hf=c,u
 Ämnesord: Deckare
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex. 1:Första (och enda) svenska utgåva Mycket fint skick 100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13729
 
 Författare: Gripe, Maria, 1923-2007.
 Titel: Kvarteret Labyrinten / Maria Gripe
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1956 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 159, [2] s. Inbunden
 Serie: Önskeböckerna, 99-0163881-X ; 151
 Genre: Ungdomsböcker
 SAB-kod: Hcg
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex. 1:Orginalutgåva (enda utgåvan som finns) Fint skick Blekta märken efter en fläck på baksidan. Ovanlig120 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13730
 
 Författare: Schwartzkopf, Karl-Aage, 1920-
 Titel: Klass 6 dyker upp. : över- och undervattensbok för dykare i alla åldrar / [omslag och illustr. av Åke Lewerth]
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1953
 Upplaga: 9/11. tus.
 Omfång: 139,[1] s. : ill. Inbunden
 Serie: Regnbågsböckerna
 Anmärkning: 1/10. tus. 1953
 Medarbetare: Lewerth, Åke, 1930-1982 (illustratör)
 Genre: Barnböcker
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex. 1: Mycket fint skick Namnteckning.140 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13731
 
 Författare: Hallqvist, Britt G, 1914-1997
 Titel: På jakt efter Pekka / Britt G. Hallqvist
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1959 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 144,[2] s. Inbunden
 Serie: Önskeböckerna, 99-0163881-X ; 211
 Genre: Ungdomsböcker
 SAB-kod: uHc
 Ämnesord: Skönlitteratur för mellanåldern
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1:Orginalutgåva (enda utgåvan som finns) Mycket fint skick 90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13732
 
 Författare: Pratchett, Terry, 1948-
 Titel: Rörliga bilder : en roman om Skivvärlden / Terry Pratchett ; översättning: Peter Lindforss
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 1999 ; (Norge)
 Upplaga: 1. pocketuppl.
 Omfång: 346, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Moving pictures.
 Serie: Wahlströms fantasy, 99-2256100-X
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1996
 ISBN: 91-32-43200-3
 Medarbetare: Lindforss, Peter, 1953- (översättare)
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: He.01=c
 Ämnesord: Humor
 Ämnesord: Fantasy
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Bra skick Lite sliten30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13733
 
 Författare: Staalesen, Gunnar, 1947-
 Titel: Som i en spegel / Gunnar Staalesen ; översättning: Per Olaisen
 Förlag/År: Malmö : Bra böcker, 2003 (Falun : Scandbook)
 Omfång: 293 s. ; 23 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Som i et speil
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2003
 ISBN: 91-7002-011-6
 Medarbetare: Olaisen, Per, 1971- (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hdb.01=c
 Ämnesord: Varg Veum
 Ämnesord: Kriminalroman
 Ämnesord: Deckare
 Ämnesord: Rivertonpriset 2002
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Norska
Ex. 1: Mycket fint skick 65 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13734
 
 Författare: Deaver, Jeffery
 Titel: Det tolfte kortet / Jeffery Deaver ; översättning av Nils Larsson
 Förlag/År: Stockholm : Bonnierförlagen, 2006 (Smedjebacken : Scandbook)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 477, [2] s. 24 cm Inbunden.
 Anmärkning: Skyddsomslag: En Lincoln Rhyme-deckare
 Anmärkning: Första svenska upplaga 2006
 ISBN: 91-43-02466-1
 ISBN: 978-91-43-02466-1
 Medarbetare: Larsson, Nils (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Heq.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 65 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13735
 
 Författare: Smedberg, Åke, 1948-
 Titel: Den mörka floden : kriminalroman / Åke Smedberg
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 2003 (Norge)
 Omfång: 263, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 2003
 ISBN: 91-0-010121-4
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Ou75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13736
 
 Författare: Christie, Agatha, 1890-1976
 Titel: Konstiga huset / Agatha Christie ; övers. av Lisbeth och Louis Renner
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1985 ; (Avesta : A.B.M.-tryck)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 220, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Crooked house.
 ISBN: 91-0-046355-8
 Medarbetare: Renner, Louis (översättare)
 Medarbetare: Renner, Lisbeth (översättare)
 SAB-kod: He=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick Denna utg tr 199060 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R13737
 
 Författare: Highsmith, Patricia, 1921-1995
 Titel: Främlingar på tåg / till svenska av Hans Ullberg
 Förlag/År: Stockholm : Prisma, 1965 ; (Tyskland)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 275, [1] s. Pocket
 Orginaltitel: Strangers on a train.
 Serie: Prisma, 99-0330598-2
 Anmärkning: Omslag av Stig Bark
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hce
 Ämnesord: Bark,