Antikvariat 1 - Nyförvärslista


Listor. En förteckning över antikvariatets alla böcker i listform - även sålda. Dessa sidor är främst gjorda för google och andra sökmotorer. Du kan också pröva att söka direkt på www.antikvariat1.se.
 
 Författare: Sackville-West, Vita, 1892-1962
 Titel: Pepita / av V. Sackville-West ; från engelskan av Ingeborg Essén
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1938
 Omfång: 327 s., [16] pl.-bl. Inbunden
 Orginaltitel: Pepita.
 Anmärkning: "1.-5. tus. 1938 ; 6. tus. 1939"
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Mycket fint skick Första sv utg. 5:e tus. Förlagets dek klotband med båda omslagen medinbundna. Tillskrift.200 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14001
 
 Författare: Vargas Llosa, Mario, 1936-
 Titel: Det gröna huset / Mario Vargas Llosa ; övers. av Jens Nordenhök
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1979 ; (Finland)
 Omfång: 344, [1] s. ; 21 cm. Häftad
 Orginaltitel: La casa verde.
 Serie: Panter, 99-0159215-1
 ISBN: 91-1-791021-8
 Medarbetare: Nordenhök, Jens (översättare)
 SAB-kod: Hcek.01
 Ämnesord: Peru
 Ämnesord: Spansk skönlitteratur i svensk översättning
 Ämnesord: Peru Litt
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Spanska
Ex.1: Mycket fint skick 125 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14002
 
 Titel: Vithåriga revolvrar : [fem franska surrealister] / André Breton ... ; i svensk tolkning av Artur Lundkvist och Åsa Scherdin-Lambert
 Förlag/År: Stockholm : FIB:s lyrikklubb, 1966 ; (Stockholm : Tiden-Barnängen)
 Omfång: 157 s. Häftad
 Serie: FIB:s lyrikklubbs bibliotek, 0425-5232 ; 111
 Anmärkning: Övers. från franska av valda dikter
 Medarbetare: Scherdin-Lambert, Åsa, 1932- (översättare)
 Medarbetare: Lundkvist, Artur, 1906-1991 (översättare)
 Medarbetare: Breton, André, 1896-1966 (medarbetare)
 SAB-kod: Hce.03(s)
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Poesi
Ex. 1: Mycket fint skick Ouppsprättad. Innehåller André Breton, Paul Eluard, Tristan Tzara Benjamin Péret och René Char. Omslag av Max Walter Svanberg.175 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14003
 
 Författare: Jacob, Max, 1876-1944
 Titel: Tärningsbägaren : prosadikter / Max Jacob ; i urval av Ingemar och Mikaela Leckius ; tolkningar av Erik Blomberg ...
 Förlag/År: Stockholm : Tiden, 1991 ; (Falköping : Gummesson)
 Omfång: 125 s. ; 20 cm. Häftad
 Serie: FIB:s lyrikklubbs bibliotek, 0425-5232 ; 257
 Anmärkning: Övers. från franska
 ISBN: 91-550-3695-3
 Medarbetare: Blomberg, Erik, 1894-1965 (översättare)
 Medarbetare: Leckius, Mikaela, 1930- (medarbetare)
 Medarbetare: Leckius, Ingemar, 1928- (medarbetare)
 SAB-kod: Hj.03=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Franska
Ex. 1: Mycket fint skick 150 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14004
 
 Författare: Gleick, James
 Titel: Chaos : making a new science / James Gleick
 Förlag/År: London : Abacus, 1993
 Omfång: xi, 352 s., [8] pl.-s. i färg : ill. Pocket
 ISBN: 0-349-10525-1
Kategori: Naturvetenskap
Ex. 1: Mycket fint skick Storpocket70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14005
 
 Författare: Willeford, Charles, 1919-1988.
 Titel: Nytt hopp för de döda : [thriller] / Charles Willeford ; översättning av Anders Jonason
 Förlag/År: Stockholm : Gedin, 1989 ; (Borås : Centraltr.)
 Omfång: 301, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-7964-060-5
 Medarbetare: Jonason, Anders (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1:Första (och enda) svenska utgåva Mycket fint skick 100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14006
 
 Författare: Greer, Germaine, 1939-
 Titel: Den kvinnliga eunucken / Germaine Greer ; översättning av Roland Adlerberth
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt & Söner, 1971 ; (Stockholm : Norstedt)
 Omfång: 340 s. Häftad
 Orginaltitel: The female eunuch.
 ISBN: 91-1-715211-9
 Medarbetare: Adlerberth, Roland, 1923-1993 (översättare)
 SAB-kod: Ohj
 SAB-kod: Ohja
 Ämnesord: Könsroller
 Ämnesord: Gender roles
 Ämnesord: Womens question
 Ämnesord: Kvinnofrågan
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Sociala frågor och socialpolitik > Könsrollsfrågor
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Sociala frågor och socialpolitik > Kvinnofrågor
Ex.1: Bra skick Lätt sliten. Första sv utg120 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14007
 
 Författare: Alex, Joe
 Titel: Hur det skedde skall jag ej förneka / Joe Alex ; översättning från polska av M. Glans
 Förlag/År: Helsingborg : Fabulera, 2007 (Smedjebacken : Scandbook)
 Omfång: 237, [3] s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Första svenska upplaga 2007
 ISBN: 978-91-975951-1-7
 Medarbetare: Glans, Mats (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hmc.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Polska
Ex. 1: Mycket fint skick 95 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14008
 
 Författare: Marsh, Ngaio
 Titel: Mord av gammal årgång / till svenska av Lisa Rothstein
 Förlag/År: Stockholm : AWE/Geber, 1974 ; (Uppsala : A & W)
 Omfång: 264 s. Häftad
 Orginaltitel: Vintage murder.
 ISBN: 91-20-04334-1
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1:Första (och enda) svenska utgåva Fint skick 75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14009
 
 Författare: Wodehouse, P G, 1881-1975
 Titel: Flicka i fara / P. G. Wodehouse ; övers. av Birgitta Hammar
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1979 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 210, [1] s. ; 21 cm Inbunden.
 Orginaltitel: A damsel in distress.
 Anmärkning: Tidigare utg. i annan övers. med titeln: En flicka i trångmål
 ISBN: 91-0-043918-5
 Medarbetare: Hammar, Birgitta (översättare)
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 120 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14010
 
 Författare: Göransson-Ljungman, Kjerstin, 1901-1971
 Titel: Oss bröder emellan / Kjerstin Göransson-Ljungman
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1960
 Omfång: 229 s. Häftad
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1:Orginalutgåva (enda utgåvan som finns) Fint skick Med privatdetektiven Selma Nilsson-Löwe. Två veckade hörn på omslagets framsida90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14011
 
 Författare: Grave, Elsa, 1918-2003
 Titel: Luciafirarna : roman / Elsa Grave
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1959 ; (Stockholm : Norstedt)
 Omfång: 177 s. Häftad
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14012
 
 Författare: Gerritsen, Tess
 Titel: Dubbelgångare / Tess Gerritsen ; översättning: Reine Mårtensson
 Förlag/År: Malmö : Damm, 2007 (Falun : Scandbook)
 Omfång: 349, [2] s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Första svenska upplaga 2007
 ISBN: 978-91-7715-850-9
 ISBN: 91-7715-850-4
 Medarbetare: Mårtensson, Reine, 1959- (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Heq.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 120 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14013
 
 Författare: Yrsa Sigurdhardóttir, 1963-
 Titel: Det tredje tecknet / Yrsa Sigurdhardóttir ; översättning: Ylva Hellerud
 Förlag/År: Malmö : Damm, 2006 (Falun : Scandbook)
 Omfång: 379, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Första svenska upplaga 2006
 ISBN: 91-7130-405-3
 Medarbetare: Hellerud, Ylva (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hdcb.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Isländska och färöiska
Ex. 1: Mycket fint skick 90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14014
 
 Författare: Jones, Tristan
 Titel: Mot Medelhavet! / Tristan Jones ; översättning: Carl Erik Tovås
 Förlag/År: Stockholm : Nautiska förl., 1998 ; (Finland)
 Omfång: 255 s. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Saga of a wayward sailor.
 ISBN: 91-973537-0-1
 Medarbetare: Tovås, Carl Erik (översättare)
 Genre: Nautica
 SAB-kod: Nt
 Ämnesord: Långfärdsseglingar
 Ämnesord: Långfärdssegling
 Ämnesord: Äventyr
 Ämnesord: Segling
Kategori: Geografi > Oceaner och hav
Ex.1: Mycket fint skick 225 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14015
 
 Författare: Asimov, Isaac, 1920-1992
 Titel: Stiftelsen och jorden / Isaac Asimov ; översättning av K G Johansson och Gunilla Dahlblom
 Förlag/År: Stockholm : Legenda, 1987 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 440, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Foundation and earth.
 ISBN: 91-582-1079-2
 Medarbetare: Johansson, K G (översättare)
 Medarbetare: Dahlblom, Gunilla (översättare)
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Fint skick Första sv utg150 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14016
 
 Författare: Asimov, Isaac, 1920-1992
 Titel: Destination hjärnan : den fantastiska resan II / Isaac Asimov ; översättning av KG Johansson och Gunilla Dahlblom
 Förlag/År: Stockholm : Legenda, 1988 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 421, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Fantastic voyage. 2, Destination brain
 ISBN: 91-582-1269-8
 Medarbetare: Johansson, KG (översättare)
 Medarbetare: Dahlblom, Gunilla (översättare)
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Bra skick Naggat omslag. Första sv utg75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14017
 
 Författare: Asimov, Isaac, 1920-1992
 Titel: Den lille fule pojken / Isaac Asimov, Robert Silverberg ; översättning av Ylva Spångberg
 Förlag/År: Stockholm : Legenda/Natur och kultur, 1996 ; (Finland)
 Omfång: 318, [1] s. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The ugly little boy.
 Anmärkning: Bygger på Isaac Asimovs novell: The ugly little boy
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1996
 ISBN: 91-27-04095-X
 Medarbetare: Spångberg, Ylva, 1961- (översättare)
 Medarbetare: Silverberg, Robert
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Heq.01=c
 Ämnesord: Science fiction
 Ämnesord: Tidsresa
 Ämnesord: Neanderthalare
 Ämnesord: Tidsresor
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Bra skick Slitet och lagat skyddsomslag. Första sv utg120 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14018
 
 Författare: Asimov, Isaac, 1920-1992
 Titel: Landsflykt i helvetet / Isaac Asimov ; [övers. av Gunnar Gällmo]
 Förlag/År: Stockholm : Plus, 1976 ; (Lund : Rahm)
 Omfång: 287 s. ; 23 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Buy Jupiter.
 ISBN: 91-7406-005-8
 Medarbetare: Gällmo, Gunnar, 1946- (översättare)
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Hceeq.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mindre bra skick Slitet och trasigt skyddsomslag. Ett avrivet hörn på smutstitelbladet (utan textförlust). Ovanlig.100 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14019
 
 Författare: Asimov, Isaac, 1920-1992
 Titel: Äventyr i Limbo / Isaac Asimov ; [övers.: Gunnar Gällmo]
 Förlag/År: Stockholm : Plus, 1978 ; (Nacka : Esselte Herzog)
 Omfång: 343 s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Nightfall and other stories.
 ISBN: 91-7406-117-8
 Medarbetare: Gällmo, Gunnar, 1946- (översättare)
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Hceeq.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1:Första (och enda) svenska utgåva Mycket fint skick 175 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14020
 
 Författare: Asimov, Isaac, 1920-1992
 Titel: Jag, robot / Isaac Asimov ; övers.: Sven Elmgren och Harry Östlund
 Förlag/År: Bromma : Delta ; [Solna] : [Seelig], 1973 ; (Köping : Civiltr.)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 276 s. Häftad
 Serie: Delta science fiction, 99-0104301-8
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Heq.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick Dåligt lim har dessvärre gjort boken mycket torr i ryggen. Ett uppslag på väg att lossna.90 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14021
 
 Författare: Asimov, Isaac, 1920-1992
 Titel: Robotdrömmar : science fiction-noveller. 1
 Förlag/År: Stockholm : Legenda, 1989 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 236 s. : ill. Inbunden.
 ISBN: 91-582-1342-2
 Medarbetare: McQuarrie, Ralph (illustratör)
 Medarbetare: Malmsjö, Karin (översättare)
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Heq.016=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick Vitpräglat exlibris på titelbladet150 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14022
 
 Författare: Asimov, Isaac, 1920-1992
 Titel: The winds of change and other stories Isaac Asimov
 Förlag/År: London Panther 1984, c1982
 Omfång: 330p 18cm Pocket.
 Anmärkning: Originally published: London : Granada, 1983
 ISBN: 0586057439
 ISBN: 0586057439
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Heq
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur > Amerikansk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 65 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14023
 
 Författare: Asimov, Isaac, 1920-1992
 Titel: Själva gudarna / Isaac Asimov ; [övers.: Gunnar Gällmo]
 Förlag/År: Bromma : Delta, 1978 ; (Vänersborg : Vänersborgs boktr.)
 Omfång: 292, [1] s. ; 19 cm. Pocket
 Orginaltitel: The gods themselves.
 Anmärkning: Tidigare utg. i annan övers.
 ISBN: 91-7228-166-9
 Medarbetare: Gällmo, Gunnar, 1946- (översättare)
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Hceeq.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Fint skick 80 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14024
 
 Författare: Asimov, Isaac, 1920-1992
 Titel: Dömd planet / Isaac Asimov ; [översättning: John-Henri Holmberg]
 Förlag/År: Stockholm : Legenda, 1986 ; (Storbritannien)
 Upplaga: [Ny utg.], 1. pocketuppl.
 Omfång: 243 s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: The currents of space.
 Serie: Legenda pocket, 99-0500049-6
 ISBN: 91-582-0830-5
 Medarbetare: Holmberg, John-Henri, 1949- (översättare)
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick 75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14025
 
 Författare: Asimov, Isaac, 1920-1992
 Titel: Buy Jupiter and other stories / Isaac Asimov
 Upplaga: Första upplaga med denna samlingstitel 1975
 Omfång: Pocket
 ISBN: 0-385-05077-1
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He.016
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur > Noveller
Ex.1: Fint skick Denna utg Panther tr 197750 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14026
 
 Författare: Asimov, Isaac, 1920-1992
 Titel: Towards tomorrow Isaac Asimov
 Förlag/År: Sevenoaks Coronet 1977
 Omfång: 173p 18cm Pocket.
 Anmärkning: [This collection] first published in Great Britain 1974 by Abelard-Schuman Limited as the second part of Today and Tomorrow And ... - title page verso
 ISBN: 0340217855
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: U
 Ämnesord: Science.
Kategori: Naturvetenskap
Ex.1: Fint skick 50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14027
 
 Författare: Asimov, Isaac, 1920-1992
 Titel: The collapsing universe : [the story of black holes] / Isaac Asimov
 Förlag/År: London : Hutchinson, 1977
 Omfång: 204 s. : tab. Pocket
 ISBN: 0-09-131770-3
Kategori: Naturvetenskap
Ex. 1: Bra skick Lite sliten. Denna utg Corgi tr 197845 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14028
 
 Författare: Papazov, Venci, 1939-
 Titel: Mat från Balkan : utvalda rätter och teckningar / Venci Papazov, Stig Claesson
 Förlag/År: Stockholm : Askelin & Hägglund, 1988 ; (Vänersborg : Vänersborgs offset)
 Omfång: 196 s. : ill. ; 22 x 30 cm. Häftad
 ISBN: 91-7684-142-1
 Medarbetare: Claesson, Stig, 1928-2008.
 SAB-kod: Qcabd-n
Kategori: Ekonomi och näringsväsen > Hem och hushåll > Balkanländerna
Ex. 1:Orginalutgåva (enda utgåvan som finns) Mycket fint skick 200 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14029
 
 Författare: Hustvedt, Siri, 1955-
 Titel: Vad jag älskade / Siri Hustvedt ; översättning av Ulla Roseen
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 2004 (Finland)
 Omfång: 431, [1] s. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: What I loved
 Anmärkning: Även med tryckår: 2. tr., 2004
 Anmärkning: Första svenska upplaga 2004
 ISBN: 91-1-301092-1
 Medarbetare: Roseen, Ulla, 1946- (översättare)
 SAB-kod: Heq.01=c
 Ämnesord: Vänskap
 Ämnesord: Roman
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14030
 
 Författare: Lau, Evelyn
 Titel: Utflykter / Evelyn Lau ; översättning: Marianne Öjerskog
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 2001 ; (Finland)
 Omfång: 235, [2] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Choose me.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2001
 ISBN: 91-46-17699-3
 SAB-kod: Heq.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 80 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14031
 
 Författare: Boëthius, Maria-Pia, 1947-
 Titel: Sfär-fäderna : Kreuger, Wallenberg & Co. / Maria-Pia Boëthius
 Förlag/År: Stockholm : Ordfront, 1998 ; (Smedjebacken : Smegraf)
 Omfång: 159, [1] s. ; 20 cm Inbunden.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1998
 ISBN: 91-7324-599-2
 SAB-kod: Lz Kreuger, Ivar
 SAB-kod: Ldz Wallenberg
 Ämnesord: Wallenberg, släkt
 Ämnesord: Kreuger, Ivar, 1880-1932
 Ämnesord: Biografi
 Ämnesord: Kreuger, Ivar
 Ämnesord: Wallenberg
 Ämnesord: Sverige
 Ämnesord: Biografier
 Ämnesord: Biographies
 Ämnesord: Businessmen
 Ämnesord: Wallenberg (släkt)
 Ämnesord: Företagare
 Ämnesord: Sweden
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Kreuger, Ivar
Ex.1: Mycket fint skick 100 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14032
 
 Författare: Maugham, W Somerset, 1874-1965
 Titel: Kärlekens karusell / W. Somerset Maugham
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 1963
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 255 s. Inbunden
 Orginaltitel: The merry-go-round
 Anmärkning: Förf:s Valda romaner
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14033
 
 Författare: Kieri, Katarina, 1965-
 Titel: Majas morsas kompis sambo : och andra noveller / Katarina Kieri
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 2007 (Falun : Scandbook)
 Omfång: 143, [1] s. ; 18 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originalupplaga 2007
 ISBN: 978-91-29-66693-9
 ISBN: 978-91-29-66791-2
 Genre: Ungdomsböcker
 SAB-kod: Hc.016,u
 Ämnesord: Identitet
 Ämnesord: Kärlek
 Ämnesord: Vänskap
 Ämnesord: Svek
 Ämnesord: Gymnasieskolan
 Ämnesord: Skönlitteratur för barn och ungdom
 Ämnesord: Ungdomar
 Ämnesord: Noveller
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Noveller
Ex. 1: Mycket fint skick 65 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14034
 
 Författare: Sandman Lilius, Irmelin, 1936-
 Titel: Främlingsstaden / Irmelin Sandman Lilius
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1985 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 315, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-0-046454-6
 Genre: Finlandssvensk litteratur
 SAB-kod: Hcd.01
 Ämnesord: Roman
 Ämnesord: Finlandssvensk skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Finlandssvensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick Ett hörn saknas på smutstitelbladet130 kr. Såld
Ex. 2: Bra skick Naggat och lagerslitet omslag.100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14035
 
 Författare: Sem-Sandberg, Steve, 1958-
 Titel: I en annan del av staden : essäer / Steve Sem-Sandberg
 Förlag/År: Stockholm : Legenda, 1990 ; (Borås : Centraltr.)
 Omfång: 176 s. : ill. ; 22 cm. Häftad
 ISBN: 91-582-1382-1
 SAB-kod: Ia
 SAB-kod: G:df
 SAB-kod: Df
 SAB-kod: Iaa
 SAB-kod: Gez Lawrence, David Herbert
 SAB-kod: Gez Wells Herbert George
 SAB-kod: G.04
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konst: allmänt
Kategori: Litteraturvetenskap > Litteraturestetik
Kategori: Filosofi och psykologi > Estetik
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konst > Konstteori och -estetik
Kategori: Litteraturvetenskap > Essäer och litteraturkritik
Ex. 1: Mycket fint skick 130 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14036
 
 Författare: Christie, Agatha, 1890-1976
 Titel: Miss Marple : the complete short stories / Agatha Christie.
 Förlag/År: London : HarperCollins, 1997.
 Omfång: viii,359p 20cm Pocket.
 Anmärkning: Stories taken from: The thirteen problems, 1932 - The adventure of the Christmas pudding, 1960 - Miss Marples final cases, 1979.
 ISBN: 0006499627
 ISBN: 0006499627
 Medarbetare: Christie, Agatha, 1890-1976. Thirteen problems.
 Medarbetare: Christie, Agatha, 1890-1976. Adventure of the Christmas pudding.
 Medarbetare: Christie, Agatha, 1890-1976. Miss Marples final cases.
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He
 Ämnesord: Detective and mystery stories, English.
 Ämnesord: Marple, Jane (Fictitious character)
 Ämnesord: Women detectives
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Annat omslag60 kr.
Ex.2: Fint skick Storpocket60 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14037
 
 Författare: Seymour, Gerald
 Titel: Rödräven / Gerald Seymour ; övers. av Anders Jonason
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1982 ; (Malmö : Skog)
 Omfång: 304, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The Red Fox.
 ISBN: 91-1-822162-9
 Medarbetare: Jonason, Anders (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick Första sv utg. Lite smånagg på omslaget65 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14038
 
 Författare: Bulatovic, Miodrag, 1930-1991
 Titel: Hjälten på åsnan : roman / Miodrag Bulatovic ; [översättning från serbokroatiska originalmanuskriptet av Greta Hjelm]
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1968 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 382 s. (382, [1] s.). Häftad
 Orginaltitel: Heroj na magarcu ili Vreme srama.
 SAB-kod: Hce
 SAB-kod: Hmf=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Serbiska, kroatiska och bosnisk-hercegovinska
Ex. 1:Första (och enda) svenska utgåva Fint skick 95 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14039
 
 Författare: Meri, Veijo, 1928-
 Titel: En natt / Veijo Meri
 Förlag/År: Stockholm : Natur och kultur, 1968
 Omfång: 148 s. Häftad
 Orginaltitel: Yhden yön tarinat.
 SAB-kod: Hce
 SAB-kod: Hub.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Finska och tornedalsfinska
Ex. 1: Fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14040
 
 Författare: Meri, Veijo, 1928-
 Titel: Hundra meter höga bokstäver : dialognoveller / Veijo Meri ; [till svenska av Bertel Kihlman]
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1970
 Omfång: 141 s. (141, [1] s.). Häftad
 Orginaltitel: Sata metriä korkeat kirjaimet.
 SAB-kod: Hub=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Finska och tornedalsfinska
Ex. 1: Fint skick 70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14041
 
 Författare: Rees, Martin J, 1942-
 Titel: Our cosmic habitat / Martin Rees.
 Förlag/År: London : Phoenix, 2003.
 Omfång: 224 s. : ill. ; 20cm. Pocket.
 Anmärkning: "Originally published: Princeton, N.J. : Princeton University Press, 2001; London : Weidenfeld & Nicolson, 2002."
 ISBN: 0753814048
 SAB-kod: Uaa
 Ämnesord: Cosmology.
Kategori: Naturvetenskap > Astronomi > Universum
Ex. 1: Mycket fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14042
 
 Författare: Schütt, Bertil, 1909-1983
 Titel: Den feta nöden.
 Förlag/År: Stockholm : Alekto : [Seelig], 1964 ; (Stockholm : Balder)
 Omfång: 178 s. Häftad
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14043
 
 Författare: Mellvig, Folke, 1913-1994
 Titel: Lyckta dörrar / en detektivroman ; av Folke Mellvig
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1961
 Omfång: 175, [1] s. Häftad
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick En smärre reva nederst på ryggen50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14044
 
 Författare: Wodehouse, P G, 1881-1975
 Titel: Sängfösare / övers. av Birgitta Hammar
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1960 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 225, [1] s. Häftad
 Orginaltitel: A few quick ones.
 Medarbetare: Hammar, Birgitta, 1912- (översättare)
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1:Första (och enda) svenska utgåva Bra skick Lite sliten.100 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14045
 
 Författare: Le Clézio, Jean Marie Gustave, 1940-
 Titel: Syndafloden / J. M. G. Le Clézio ; till svenska av C.G. Bjurström
 Förlag/År: Stockholm : Geber, 1968 (Malmö : Beyrond)
 Omfång: 279 s. Inbunden
 Medarbetare: Bjurström, C. G., 1919-2001 (översättare)
 SAB-kod: Hj.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Franska
Ex.1:Första (och enda) svenska utgåva Mycket fint skick Två smärre revor vid hörnen.140 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14046
 
 Författare: Blyton, Enid, 1897-1968
 Titel: Fem och sjörövarskatten / av Enid Blyton ; [övers. av Stina Hergin]
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1962 ; (Örebro : L. Larsson)
 Omfång: 137 s. Inbunden
 Orginaltitel: Five go to Demon's Rocks.
 Genre: Ungdomsböcker
 SAB-kod: Hce,u
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex. 1: Mycket fint skick Första sv utg90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14047
 
 Författare: Herbert, Frank, 1920-1986
 Titel: Arrakis - ökenplaneten : (Dune) / Frank Herbert ; övers. av Gabriel Setterborg
 Förlag/År: Stockholm : Legenda, 1984 ; (Västtyskland)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: [8] s., s. 11-489 ; 22 cm Kartonnage
 Orginaltitel: Dune ((engelska)).
 ISBN: 91-582-0607-8
 Medarbetare: Setterborg, Gabriel (översättare)
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick 90 kr. Såld
Ex.2: Fint skick 80 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14048
 
 Författare: Anderson, Lena, 1939-
 Titel: Mollan och mormor / Lena Anderson
 Förlag/År: Stockholm : Eriksson & Lindgren, 2002 (Italien)
 Omfång: [28] s. : färgill. ; 24 cm Inbunden.
 Anmärkning: 4. tr., 2007
 Anmärkning: Originaluppl. 2002
 ISBN: 91-87803-46-1
 ISBN: 978-91-87803-46-84
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: Hc,u
 Ämnesord: Morföräldrar
 Ämnesord: Bilderböcker
 Ämnesord: Bilderbok
 Ämnesord: Småbarnsbok
 Ämnesord: Flicka
 Ämnesord: Mormor
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex.1: Mycket fint skick 70 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14049
 
 Författare: Clarke, Arthur C (Arthur Charles), 1917-2008.
 Titel: 2061 : tredje rymdodyssén / Arthur C. Clarke ; översättning av Roland Adlerberth
 Förlag/År: Stockholm : Prisma, 1988 ; (Borås : Centraltr.)
 Omfång: 293 s. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: 2061 : odyssey three
 ISBN: 91-518-1896-5
 Medarbetare: Adlerberth, Roland, 1923-1993 (översättare)
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1:Första (och enda) svenska utgåva Fint skick Naggat skyddsomslag med två smärre revor.125 kr. Såld
Ex.2:Första (och enda) svenska utgåva Bra skick Kraftigt naggat skyddsomslag med en hel del revor.100 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14050
 
 Författare: Clarke, Arthur C (Arthur Charles), 1917-2008.
 Titel: Rama II / Arthur C Clarke, Gentry Lee ; översättning: Gunilla Dahlblom & K G Johansson
 Förlag/År: Höganäs : [Bra böcker], 1991 ; (Ungern)
 Omfång: 452 s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Rama II (engelska).
 Serie: Bra spänning, 99-0164873-4
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1991
 Medarbetare: Johansson, K G (översättare)
 Medarbetare: Lee, Gentry
 Medarbetare: Dahlblom, Gunilla (översättare)
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Hcee.01
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 80 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14051
 
 Författare: Lee, Tanith
 Titel: Bit inte solen : [roman] / Tanith Lee ; [övers.: Gunnar Gällmo]
 Förlag/År: Bromma : Delta, 1977 ; (Vänersborg : Vänersborgs boktr.)
 Omfång: 144 s. ; 21 cm. Häftad
 Orginaltitel: Don't bite the sun.
 Serie: Delta science fiction, 99-0104301-8 ; 54
 ISBN: 91-7228-127-8
 Medarbetare: Gällmo, Gunnar, 1946- (översättare)
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1:Första (och enda) svenska utgåva Mycket fint skick 120 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14052
 
 Författare: Jersild, Jørgen
 Titel: Laerebog i rytmelaesning / af Jørgen Jersild
 Förlag/År: København : Wilhelm Hansen, 1961
 Upplaga: 2., revid. udg.
 Omfång: 79 s. : musiknoter. Häftad
 ISBN: 87-7455-324-0
 SAB-kod: Ijaa
 SAB-kod: Ijaab
 Ämnesord: Gehörslära
 Ämnesord: Musikdiktat
 Ämnesord: Musiklära
 Ämnesord: Rytm
 Ämnesord: Taktarter
Kategori: Konst, musik, teater och film > Musik > Musikteori och musiklära
Kategori: Konst, musik, teater och film > Musik > Rytm
Ex. 1: Mycket fint skick Inplastad - med en del tejpmärken som följd.125 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14053
 
 Författare: Sandberg, Inger, 1930-
 Titel: Niklas önskedjur / Inger Sandberg, Lasse Sandberg
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1967 ; (Italien)
 Omfång: [32] s. : ill. Inbunden
 Medarbetare: Sandberg, Lasse, 1924-
 Genre: Bilderböcker
 SAB-kod: uHc
 SAB-kod: Hcf(yb)
 Ämnesord: Djur
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex. 1: Fint skick Orginalupplaga. Naggade hörn100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14054
 
 Författare: Pettersson, Allan Rune, 1936-
 Titel: Leta rätt på morbror Adolf / Allan Rune Pettersson ; [bild: Åke Runnström]
 Förlag/År: Stockholm : Bonniers juniorförl., 1985 ; (Stockholm : Bonnier)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 102, [1] s. : ill. ; 20 cm Inbunden.
 Serie: Önskeboken, 99-0186112-8
 ISBN: 91-48-51052-1
 Medarbetare: Runnström, Åke, 1924- (illustratör)
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: uHc
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex. 1: Mycket fint skick Tillskrift50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14055
 
 Författare: Pettersson, Allan Rune, 1936-
 Titel: Leta rätt på morbror Adolf! / omslag och illustr.: Åke Runnström
 Förlag/År: Stockholm : Sv. läraretidn., 1963 ; (Stockholm : Statlander)
 Omfång: 102, [1] s. Inbunden
 Serie: Barnbiblioteket Saga, 99-0448970-X ; 441
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: uHc
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex. 1: Fint skick Orginalutgåva. Tillskrift.Namnteckning75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14056
 
 Författare: Hambly, Barbara
 Titel: Det svarta citadellet / [Barbara Hambly] ; översättning: Gunilla Lindahl-Fällman
 Förlag/År: Stockholm : Äventyrsspel, 1988 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 379, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Ladies of Mandrigyn.
 Serie: Drakar & demoner, 99-0731678-4 ; 9
 ISBN: 91-7898-044-5
 Medarbetare: Lindahl-Fällman, Gunilla (översättare)
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Fint skick Lätt sliten rygg40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14057
 
 Författare: Weiss, Alexander, 1924-1987
 Titel: Tortyr, det är väl inte så farligt!
 Förlag/År: Staffanstorp : Cavefors ; [Solna] : [Seelig], 1971 ; (Tyskland)
 Omfång: 80 s. Pocket
 Serie: Boc-serien, 99-0117341-8
 SAB-kod: Kk.5
 Ämnesord: Tortyr
Kategori: Historia > Spanien > 1900-talet
Ex. 1: Fint skick Ou40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14058
 
 Författare: Moberg, Vilhelm, 1898-1973
 Titel: Den okända släkten : [en bok om svenskarna och Amerika i går och i dag] / Vilhelm Moberg
 Förlag/År: Stockholm : PAN/Norstedt, 1968 ; (Stockholm : Thule)
 Upplaga: Ny utg. / med efterskrift: Tjugo år efteråt
 Omfång: 150, [2] s. Pocket
 Serie: En PAN-bok, 99-0104304-2
 SAB-kod: Kcx-qa
 Ämnesord: Emigration från Sverige
 Ämnesord: USA
 Ämnesord: Svenskamerikaner
 Ämnesord: Historia
 Ämnesord: Svenskar i utlandet
 Ämnesord: Utlandssvenskar
 Ämnesord: Förenta staterna
 Ämnesord: Nordamerika
Kategori: Historia > Sverige > Förenta staterna
Ex. 1: Fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14059
 
 Författare: Blake, Nicholas, 1904-1972
 Titel: Viskningen i mörkret / Nicholas Blake ; översättning av Aida Törnell
 Förlag/År: Stockholm : PAN/Norstedt, 1967 ; (Stockholm : Thule)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 200, [1] s. Pocket
 Orginaltitel: The whisper in the gloom
 Serie: En PAN-bok, 99-0104304-2
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He.01=c
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14060
 
 Författare: Seuss, Dr., 1904-1991
 Titel: Katten i hatten / text/bild: Dr Seuss ; svensk text: Lennart Hellsing
 Förlag/År: Stockholm : Carlsen/if, 1978 ; (Italien)
 Upplaga: 1. uppl.
 Omfång: [64] s. : ill. ; 18 cm. Häftad
 Orginaltitel: The cat in the hat.
 Serie: Katten i hatten, 99-0167498-0 ; 1
 ISBN: 91-510-2253-2
 Medarbetare: Hellsing, Lennart, 1919- (översättare)
 Genre: Barnböcker
 Ämnesord: Bilderbok
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex.1:Första (och enda) svenska utgåva Mycket fint skick 125 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14061
 
 Författare: Johnsson, Philip, 1943-
 Titel: Dubbelmordet i Filipstad : [kriminalroman] / Philip Johnsson och Lennart Lauenstein
 Förlag/År: Göteborg : Tre böcker, 2001 ; (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 233 s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: Originaluppl. 2000
 ISBN: 91-7029-449-6
 Medarbetare: Lauenstein, Lennart, 1945-
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14062
 
 Titel: Science fiction på svenska : [noveller] : [en antologi med svensk science fiction] / [sammanst. av] Sam J. Lundwall
 Förlag/År: Bromma : Delta, 1977 ; (Vänersborg : Vänersborgs boktr.)
 Omfång: 156 s. ; 20 cm. Häftad
 Serie: Delta science fiction, 99-0104301-8 ; 70
 ISBN: 91-7228-155-3
 Medarbetare: Lundwall, Sam J., 1941- (utgivare)
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Hc(s)
 Ämnesord: Noveller
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Samlingar
Ex.1: Mycket fint skick 80 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14063
 
 Författare: Crona, Börje, 1932-
 Titel: Stjärnornas Fred : [noveller] / Börje Crona
 Förlag/År: Bromma : Delta, 1979 ; (Vänersborg : Vänersborgs boktr.)
 Omfång: 128 s. ; 20 cm. Häftad
 Serie: Delta science fiction, 99-0104301-8 ; 90
 ISBN: 91-7228-196-0
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14064
 
 Titel: Det nödvändigaste : [en antologi med latinamerikansk science fiction] / [sammanst. av] Bernard Goorden ; [övers.: Gunnar Gällmo]
 Förlag/År: Bromma : Delta, 1979 ; (Vänersborg : Vänersborgs boktr.)
 Omfång: 206 s. ; 20 cm. Häftad
 Orginaltitel: Fictions d'Amérique Latine.
 Serie: Delta science fiction, 99-0104301-8 ; 97
 ISBN: 91-7228-202-9
 Medarbetare: Gällmo, Gunnar, 1946- (översättare)
 Medarbetare: Goorden, Bernard (utgivare)
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Hce(s)
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Mycket fint skick 80 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14065
 
 Författare: Roberts, Keith
 Titel: Pavane : [roman] / Keith Roberts ; översättning: Agneta Sneibjerg
 Förlag/År: Stockholm : Delta, 1988 ; (Vänersborg : Vänersborgs offset)
 Omfång: 203 s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Pavane (engelska).
 Serie: Delta science fiction, 99-0104301-8 ; 201
 ISBN: 91-7228-372-6
 Medarbetare: Sneibjerg, Agneta (översättare)
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Fint skick 95 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14066
 
 Författare: Bengtsson, Staffan, 1955-
 Titel: K-märkta ord : från kalasbyxor till fluortant : en kul samling tidstypiska glosor och deras historia / av Staffan Bengtsson och Göran Willis
 Förlag/År: Sundbyberg : Semic, 2006 (Slovenien)
 Omfång: 127, [1] s. : ill. (vissa i färg) ; 20 cm Inbunden.
 ISBN: 91-552-3444-5
 ISBN: 978-91-552-3444-7
 Medarbetare: Willis, Göran, 1950-
 SAB-kod: Kt-c.55
 SAB-kod: Fc(x)
 Ämnesord: Svenska språket
 Ämnesord: Kulturhistoria
 Ämnesord: Svenska
 Ämnesord: Sverige
 Ämnesord: Historiska ord
 Ämnesord: Språkhistoria
Kategori: Historia > Allmän kulturhistoria > 1945-
Kategori: Språkvetenskap > Svenska > Lexikon
Ex. 1: Mycket fint skick 90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14067
 
 Författare: Andréasson, Maja, 1915-
 Titel: Hälsingenäversöm / teckningar: förf.
 Förlag/År: Stockholm : Brevskolan, [1969] ; (Jönköping : Småland)
 Omfång: 85 s. : ill. Häftad
 Medarbetare: Sköld, Elin, 1913-
 Medarbetare: Muth-Nordin, Britta, 1924-
 SAB-kod: Qcca
 Ämnesord: Handarbete
 Ämnesord: Näversöm
Kategori: Ekonomi och näringsväsen > Hem och hushåll > Handarbete
Ex. 1: Fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14068
 
 Författare: Blom, K Arne, 1946-
 Titel: Stormcentrum / K Arne Blom
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1992 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 248, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1992
 ISBN: 91-1-921812-5
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick Ou.75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14069
 
 Författare: Baker, Margaret
 Titel: Det borttappade sjöbarnet och tre andra sagor / Margaret Baker ; ill. av Mary Baker ; övers. av Jadwiga P. Westrup
 Förlag/År: Stockholm : AWE/Geber, 1984 ; (Värnamo : Fälth)
 Omfång: 159, [4] s. : ill. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The pixies and the silver crown.
 Orginaltitel: The lost merbaby.
 Orginaltitel: Black cats and the tinker's wife.
 Orginaltitel: The wishing-nut tree.
 Serie: Sagas berömda böcker, 99-0133263-X
 ISBN: 91-20-07257-0
 Medarbetare: Baker, Mary
 Medarbetare: Westrup, Jadwiga P., 1921-1988. (översättare)
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: uHe=c
 SAB-kod: Hcg
 Ämnesord: Konstsagor
 Ämnesord: Sagor
 Ämnesord: Ungdomsbok
 Ämnesord: Kittelflickare
 Ämnesord: Katter
 Ämnesord: Silverkrona
 Ämnesord: Barnbok
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex. 1: Mycket fint skick Stämplar50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14070
 
 Författare: Larsson, Lars Olof, 1938-
 Titel: Metoder i konstvetenskapen / Lars-Olof Larsson
 Förlag/År: Stockholm : AWE/Geber, 1980 ; (Kungälv : Göteborgs offsettr.)
 Upplaga: 3. uppl.
 Omfång: 94 s. : ill. ; 22 cm. Häftad
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1989 (Kungälv : Goterna)
 Anmärkning: Föreg. uppl. utg. i serien Eidos
 ISBN: 91-20-06060-2
 SAB-kod: Iaa
 Ämnesord: Konstteori
 Ämnesord: Konsthistoria
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konst > Konstteori och -estetik
Ex. 1: Bra skick Delvisa understrykningar med understrykningspenna.40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14071
 
 Författare: Fromm, Erich, 1900-1980
 Titel: Själsharmoni och moral / Erich Fromm
 Förlag/År: Stockholm : Natur & kultur, 1962 ; (Solna : Tryckindustri)
 Upplaga: 2. uppl.
 Omfång: 217 s. Häftad
 Orginaltitel: Man for himself.
 SAB-kod: Dg
Kategori: Filosofi och psykologi > Etik
Ex. 1: Fint skick Namnteckning120 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14072
 
 Författare: Verne, Jules, 1828-1905
 Titel: Den envise Keraban eller Svarta havet runt på 45 dagar / Jules Verne ; i översättning från franskan av Per Giertz ; illustrerad av L Benett
 Förlag/År: Furulund : Alhambra, 2000
 Omfång: 451 s. : ill. Inbunden
 Orginaltitel: Kéraban-le-têtu.
 ISBN: 91-88992-37-3
 Medarbetare: Giertz, Per (översättare)
 SAB-kod: Hcej.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Franska
Ex. 1:Första (och enda) svenska utgåva Fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14073
 
 Författare: Koestler, Arthur, 1905-1983
 Titel: Janus : en sammanfattning / Arthur Koestler ; [översättning av Suzanne Almqvist]
 Förlag/År: Göteborg : Korpen, 1989 ; (Storbritannien)
 Upplaga: [Ny uppl.]
 Omfång: 332, [4] s. : ill., tab. ; 20 cm. Häftad
 Orginaltitel: Janus : a summing up
 ISBN: 91-7374-524-3
 Medarbetare: Almqvist, Suzanne (översättare)
 SAB-kod: D
 Ämnesord: Filosofi
 Ämnesord: Filosofi
Kategori: Filosofi och psykologi
Ex. 1: Mycket fint skick 90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14074
 
 Författare: Blom, K Arne, 1946-
 Titel: Vredens dag : kriminalroman / av K Arne Blom
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1998 ; (Smedjebacken : Fälth & Hässler)
 Omfång: 305, [3] s. ; 20 cm. Häftad
 Anmärkning: Originaluppl. 1998
 ISBN: 91-1-300495-6
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1:Orginalutgåva (enda utgåvan som finns) Mycket fint skick 90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14075
 
 Författare: Seymour, Gerald
 Titel: Kungsfiskaren / Gerald Seymour ; övers. av Hans-Jacob Nilsson
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1979 ; (Finland)
 Omfång: 316, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Kingfisher.
 ISBN: 91-1-792222-4
 Medarbetare: Nilsson, Hans-Jacob (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick Första sv utg75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14076
 
 Författare: Furtenbach, Börje, 1901-1976
 Titel: Släktforskning för alla / Börje Furtenbach
 Förlag/År: Västerås : Ica bokförl., 1976 ; (Motala : Borgström)
 Upplaga: 3., omarb. uppl., 2. tr.
 Omfång: 146 s., [8] pl.-bl. : ill., tab. ; 20 cm. Häftad
 Anmärkning: "Även tillg. med tryckår: 3. tr., 1977 ; 4. tr., 1979 ; 5. tr., 1980 ; 6. tr., 1981"
 ISBN: 91-534-0336-3
 SAB-kod: Lda
 Ämnesord: Genealogi
 Ämnesord: Släktforskning
 Ämnesord: Metodlära
Kategori: Biografi > Genealogi > Genealogi: metodlära
Ex. 1: Mycket fint skick Namnetikett70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14077
 
 Författare: Unge, Ingemar, 1944-
 Titel: Både och : prosastycken / Ingemar Unge
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1973 ; (Lund : Berling)
 Omfång: 186 s. Häftad
 ISBN: 91-37-05508-9
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Bra skick Lätt sliten85 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14078
 
 Författare: Lönnebo, Martin, 1930-
 Titel: Van Goghs rum : människans mognad / Martin Lönnebo ; [illustrationer i inlagan: Majsan Sundell]
 Förlag/År: Stockholm : Verbum, 2005 (Kristianstad : Kristianstads Boktryckeri)
 Omfång: 270, [1] s. : ill. ; 21 cm. Häftad
 Anmärkning: 2. tr., 2006
 ISBN: 91-526-3055-2
 Medarbetare: Sundell, Majsan, 1961- (illustratör)
 SAB-kod: Cia
 Ämnesord: Betraktelser
Kategori: Religion > Uppbyggelselitteratur > Predikningar och betraktelser
Ex. 1: Fint skick 90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14079
 
 Författare: Howard, Leigh
 Titel: Möte med mördad / Leigh Howard ; [övers. Ragnar Ahlstedt]
 Förlag/År: Stockholm : Askild & Kärnekull, 1972
 Omfång: 234, [1] s. Häftad
 Orginaltitel: Blind date.
 Serie: Hr Ehrenmarks deckare, 99-0130110-6 ; 3
 ISBN: 91-7008-188-3
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Fint skick Lätt sliten. Ett hörn saknas på smutstitelbladet.50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14080
 
 Författare: Westö, Kjell, 1961-
 Titel: Epitaf över Mr. Nacht / Kjell Westö
 Förlag/År: Stockholm : Alba, 1988 ; (Finland)
 Omfång: 90, [1] s. ; 21 cm. Häftad
 ISBN: 91-7458-984-9
 Genre: Finlandssvensk litteratur
 SAB-kod: Hcd.03
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Finlandssvensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Författarens andra bok. Lyrik och prosadikter150 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14081
 
 Författare: John, Dr., 1941-
 Titel: Under a hoodoo moon : the life of Dr. John the night tripper / Dr. John (Mac Rebennack) with Jack Rummel.
 Förlag/År: New York : St. Martin's Press, 1994.
 Upplaga: 1st ed.
 Omfång: 264 s., [16] s. of plates : ill. ; 22 cm. Inbunden
 Anmärkning: Includes index.
 ISBN: 0312105673
 Medarbetare: Rummel, Jack.
 SAB-kod: Ijxn
 Ämnesord: John, Dr., 1941-
 Ämnesord: Rock musicians
Kategori: Konst, musik, teater och film > Musik > Rock
Ex.1: Mycket fint skick 70 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14082
 
 Författare: Nesser, Håkan, 1950-
 Titel: En helt annan historia / Håkan Nesser
 Förlag/År: Stockholm : Bonnierförlagen, 2007 (Smedjebacken : Scandbook)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 587, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originalupplaga 2007
 ISBN: 978-91-43-02492-0
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Bokklubbsutgåva90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14083
 
 Författare: Sjödin, Karl G, 1945-
 Titel: Hämnd : [thriller] / Karl G Sjödin
 Förlag/År: Stockholm : Tiden, 1991 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 260 s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1991
 ISBN: 91-550-3771-2
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Ou60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14084
 
 Författare: Rankin, Ian
 Titel: Adress Fleshmarket Close / Ian Rankin ; översättning: Hans Lindeberg
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 2006 (Falun : Scandbook)
 Omfång: 446, [1] s. ; 24 cm Inbunden.
 Anmärkning: Första svenska upplaga 2006
 ISBN: 91-37-12950-3
 ISBN: 978-91-37-12950-1
 Medarbetare: Lindeberg, Hans (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He.01=c
 Ämnesord: Deckare
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 125 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14085
 
 Författare: Feist, Raymond E
 Titel: Imperiets dotter. Bok 4, Kaos / översättning: Anders Bellis
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 1996 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 383, [1] s. Inbunden.
 Orginaltitel: Servant of the empire.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: [Ny tr.], 1997
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1996
 ISBN: 91-32-32107-4
 Medarbetare: Wurts, Janny
 Medarbetare: Lindforss, Peter, 1953- (översättare)
 Medarbetare: Bellis, Anders (översättare)
 Genre: Fantasy
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Mycket fint skick Första sv utg85 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14086
 
 Författare: Jacques, Brian
 Titel: Redwall. Solblixt Stavbäraren / [illustrationer: Allan Curless]
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier Carlsen, 2001 (Smedjebacken : Fälth & Hässler)
 Omfång: 352, [1] s. : ill. Inbunden.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2001
 ISBN: 91-638-2175-3
 Medarbetare: Curless, Alan (illustratör)
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: He=c,u
 Ämnesord: Krig
 Ämnesord: Grävlingar
 Ämnesord: Fantasy
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14087
 
 Författare: Jacques, Brian
 Titel: Salamandastron / Brian Jacques ; översättning av Ylva Spångberg
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier Carlsen, 2004 (Falun : Scandbook)
 Omfång: 367, [1] s. : ill. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Salamandastron
 Anmärkning: Första svenska upplaga 2004
 ISBN: 91-638-2751-4
 Medarbetare: Spångberg, Ylva, 1961- (översättare)
 Genre: Ungdomsböcker
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: He=c,u
 Ämnesord: Råttor
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick 70 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14088
 
 Författare: Jacques, Brian
 Titel: Redwall. Josef, klockmakaren / Brian Jacques ; översättning av Ylva Spångberg ; [illustrationer: Allan Curless]
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier Carlsen, 2003 (Falun : Scandbook)
 Omfång: 319, [1] s. : ill. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The bellmaker
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2003
 ISBN: 91-638-2958-4
 Medarbetare: Spångberg, Ylva, 1961- (översättare)
 Medarbetare: Curless, Allan (illustratör)
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: He=c,u
 Ämnesord: Fantasy
 Ämnesord: Råttor
 Ämnesord: Ungdomsböcker
 Ämnesord: Fantasy
 Ämnesord: Råttor
 Ämnesord: Ungdomsböcker
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick 70 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14089
 
 Författare: Jacques, Brian
 Titel: Redwall. Mariel, klockmakarens dotter / Brian Jacques ; översättning av Ylva Spångberg
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier Carlsen, 2003 (Falun : Scandbook)
 Omfång: 366, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Mariel of Redwall
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2003
 ISBN: 91-638-2719-0
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: He=c,u
 Ämnesord: Råttor
 Ämnesord: Fantasy
 Ämnesord: Ungdomsböcker
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14090
 
 Författare: Pratchett, Terry, 1948-
 Titel: Levande musik : en roman om Skivvärlden / Terry Pratchett ; översättning: Peter Lindforss
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 2001 ; (Finland)
 Upplaga: 1. kart. uppl.
 Omfång: 310, [1] s. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Soul music.
 Serie: Wahlströms fantasy, 99-2256100-X
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2000
 ISBN: 91-32-32636-X
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick 90 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14091
 
 Författare: Nilson, Peter, 1937-1998
 Titel: Arken : berättelsen om en färd till tidens ände / Peter Nilson
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1982 ; (Stockholm : Norstedt)
 Omfång: 304, [3] s. ; 22 cm. Inbunden
 ISBN: 91-1-821182-8
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Roman
 Ämnesord: Astronomi
 Ämnesord: Svensk skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick Orginalutgåva. Lätt lagerslitet omslag.100 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14092
 
 Författare: Pratchett, Terry, 1948-
 Titel: Små gudar : en roman om Skivvärlden / Terry Pratchett ; översättning: Peter Lindforss
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 2003 (Danmark)
 Upplaga: 1. pocketuppl.
 Omfång: 282, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Small gods
 Serie: Wahlströms fantasy, 99-2256100-X
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2001
 ISBN: 91-32-43408-1
 Medarbetare: Lindforss, Peter, 1953- (översättare)
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Bra skick Lätt sliten30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14093
 
 Författare: Eddings, David
 Titel: Rivas skrifter / David & Leigh Eddings ; översättning: Ove Fransson
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, cop. 2003 (Danmark)
 Upplaga: 1. pocketuppl.
 Omfång: 418, [1] s. : ill. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: The Rivan codex
 Serie: Wahlströms fantasy, 99-2256100-X
 Anmärkning: På titels. felaktigt: Leigt Eddings
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2000
 ISBN: 91-32-43397-2
 Medarbetare: Eddings, Leigh
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: Heq.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14094
 
 Författare: Eddings, David
 Titel: Belgarath besvärjaren. Bok 2, Rivas ättling
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 1999 ; (Norge)
 Omfång: 315, [2] s. Pocket
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1996-1997
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1997
 ISBN: 91-32-43201-1
 Medarbetare: Eddings, Leigh
 Medarbetare: Spångberg, Ylva, 1961- (översättare)
 Genre: Fantasy
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Mycket fint skick 40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14095
 
 Författare: Weis, Margaret
 Titel: Den grå diamanten / Margaret Weis & Tracy Hickman ; översättning: Lena Jonsson
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 2005 (Avesta : STC)
 Upplaga: 1. pocketuppl.
 Omfång: 249, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Serie: Wahlströms fantasy, 99-2256100-X
 Anmärkning: Första svenska upplaga 2004. Draksommar 1
 ISBN: 91-32-43494-4
 Medarbetare: Hickman, Tracy
 Medarbetare: Jonsson, Lena (översättare)
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: Heq.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14096
 
 Författare: Weis, Margaret
 Titel: Trolldomsmästarens återkomst / Margaret Weis & Tracy Hickman ; översättning: Lena Jonsson
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 2005 (Avesta : STC)
 Upplaga: 1. pocketuppl.
 Omfång: 217, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Serie: Wahlströms fantasy, 99-2256100-X
 Anmärkning: Första svenska upplaga 2004. Draksommar 2
 ISBN: 91-32-43508-8
 Medarbetare: Jonsson, Lena (översättare)
 Medarbetare: Hickman, Tracy
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: Heq.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick 35 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14097
 
 Författare: Weis, Margaret
 Titel: Kaos hämnd / Margaret Weis & Tracy Hickman ; översättning: Lena Jonsson
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 2005 (Avesta : STC)
 Upplaga: 1. pocketuppl.
 Omfång: 281, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Serie: Wahlströms fantasy, 99-2256100-X
 Anmärkning: Första svenska upplaga 2004. Draksommar 3
 ISBN: 91-32-43495-2
 Medarbetare: Jonsson, Lena (översättare)
 Medarbetare: Hickman, Tracy
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: Heq.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 35 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14098
 
 Författare: Paretsky, Sara, 1947-
 Titel: Windy City blues : V. I. Warshawski stories / Sara Paretsky
 Förlag/År: New York Delacorte 1995
 Omfång: Pocket
 ISBN: 0-385-31502-3
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He.016
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur > Noveller
Ex. 1: Mycket fint skick Denna utg Dell (1996). Deckarnoveller om V. I. Warshawski50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14099
 
 Författare: Blom, K Arne, 1946-
 Titel: Nödslakt / K Arne Blom
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1993 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 249, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1993
 ISBN: 91-1-931392-6
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1:Orginalutgåva (enda utgåvan som finns) Mycket fint skick 75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14100
 
 Författare: Vine, Barbara, 1930-
 Titel: Lögnernas labyrint / Barbara Vine ; översättning av Ylva Stålmarck
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 2005 (Finland)
 Omfång: 361 s. ; 23 cm Inbunden.
 Anmärkning: Första svenska upplaga 2005
 ISBN: 91-46-21229-9
 Medarbetare: Stålmarck, Ylva, 1964- (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He.01=c
 Ämnesord: Spänningsroman
 Ämnesord: Ruth Rendell
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14101
 
 Författare: Sharpe, Tom
 Titel: Examen i den högre skolan / Tom Sharpe ; översättning: Mats Hörmark
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1992 ; (Borås : Centraltr.)
 Omfång: 242, [1] s. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Porterhouse blue.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1992
 ISBN: 91-37-10214-1
 Medarbetare: Hörmark, Mats (översättare)
 Genre: Humor
 SAB-kod: He.01=c
 SAB-kod: Hcee.01
 Ämnesord: Roman
 Ämnesord: Humor
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick Lätt naggat omslag75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14102
 
 Författare: Sharpe, Tom
 Titel: Wilt / Tom Sharpe ; översättning: Jan Leek
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1989 ; (Finland)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 251, [1] s. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Wilt (engelska).
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1988
 ISBN: 91-37-09697-4
 Medarbetare: Leek, Jan (översättare)
 Genre: Humor
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick Kartonnage60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14103
 
 Författare: Mårtensson, Bertil, 1945-
 Titel: Mordet på dr Faust / Bertil Mårtensson
 Förlag/År: Stockholm : Bokád, 1978
 Omfång: 262 s. Kartonnage
 ISBN: 91-7368-024-9
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Tejpmärken på smutstitelbladet50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14104
 
 Författare: Blom, K Arne, 1946-
 Titel: Slutet på början / K. Arne Blom
 Förlag/År: Göteborg : Zinderman, 1978 ; (Uddevalla : Bohusläningen)
 Omfång: 124, [1] s. ; 20 cm. Häftad
 ISBN: 91-528-0246-9
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Noveller50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14105
 
 Författare: Molander, Bengt, 1950-
 Titel: Vetenskapsfilosofi : en bok om vetenskapen och den vetenskapande människan / Bengt Molander
 Förlag/År: Stockholm : Thales, 1988 ; (Göteborg : Graphic Systems)
 Upplaga: 2. uppl.
 Omfång: 285 s. : ill. ; 21 cm. Häftad
 Anmärkning: 1. uppl. utg. på Norstedts förl.
 Anmärkning: "Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1990 ; 3. tr., 1992 (Falun : Scandbook) ; 4. tr., 1993 ; 5. tr., 1998"
 ISBN: 91-87172-19-4
 SAB-kod: Ddc
 Ämnesord: Kunskapsteori
 Ämnesord: Vetenskapsteori
 Ämnesord: Knowledge, Theory of
 Ämnesord: Science
 Ämnesord: Philosophy
 Ämnesord: Science
 Ämnesord: Vetenskapsfilosofi
 Ämnesord: Scientific methods
 Ämnesord: Filosofi
 Ämnesord: Scientific research
 Ämnesord: Science
 Ämnesord: Forskning
 Ämnesord: Vetenskap
Kategori: Filosofi och psykologi > Kunskapsteori och vetenskapsteori > Vetenskapsteori
Ex. 1: Mycket fint skick Enstaka blyerstunderstrykningar. Denna utg 5.e tr 1998100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14106
 
 Författare: Christie, Agatha, 1890-1976
 Titel: Poirot's early cases Agatha Christie
 Förlag/År: [London] Fontana 1979
 Omfång: 222p 18cm Pocket.
 Anmärkning: This collection originally published: London : Collins, 1974
 ISBN: 0006156762
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He
 Ämnesord: Short stories, English.
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick 45 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14107
 
 Författare: Yglesias, Helen
 Titel: Gjorde jag dig illa? / Helen Yglesias ; övers. av Margareta Tegnemark
 Förlag/År: Stockholm : MånPocket, 1983 ; (Ungern)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 312, [4] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Sweetsir ((engelska)).
 Serie: MånPocket, 99-0184541-6
 ISBN: 91-7642-140-6
 Medarbetare: Tegnemark, Margareta (översättare)
 SAB-kod: He=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14108
 
 Författare: Derleth, August William, 1909-1971.
 Titel: The mask of Cthulhu August Derleth
 Förlag/År: London Grafton 1988, c1958
 Omfång: 204p 18cm Pocket.
 Anmärkning: "Originally published: Sauk City : Arkham House, 1958 ; London : World Distributors, 1961"
 ISBN: 0586041397
 Genre: Skräck
 SAB-kod: Heq
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1: Bra skick Lätt sliten. Noveller i H.P. Lovecraft' s anda45 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14109
 
 Författare: Cornwell, Patricia Daniels, 1956-
 Titel: Getingboet / Patricia Cornwell ; översättning: Erik Andersson
 Förlag/År: Stockholm : MånPocket, 1999 ; (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 422, [8] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Hornet's nest.
 Serie: MånPocket, 99-0184541-6
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1998
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: [Ny tr.], 2000. 422, [9] s.
 ISBN: 91-7643-568-7
 Medarbetare: Andersson, Erik (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Heq.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick Namnteckning40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14110
 
 Författare: Grafton, Sue
 Titel: "K" som i kortslutning / Sue Grafton ; översättning: Börje Crona
 Förlag/År: Malmö : Bra böcker, 2002 (Norge)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 303 s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: "K" is for killer.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1999
 ISBN: 91-7133-928-0
 Medarbetare: Crona, Börje, 1932- (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Heq.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14111
 
 Författare: Schoultz, Solveig von, 1907-1996
 Titel: Ingen dag förgäves : noveller 1947-1983 / Solveig von Schoultz
 Förlag/År: Stockholm : Litteraturfrämjandet, 1988 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 297, [3] s. ; 18 cm. Pocket
 Serie: En bok för alla, 99-0130108-4
 ISBN: 91-7448-470-2
 Genre: Finlandssvensk litteratur
 SAB-kod: Hcd.016
 Ämnesord: Noveller - Skönlitteratur
 Ämnesord: Finlandssvensk skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Finlandssvensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 35 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14112
 
 Författare: Wodehouse, P G, 1881-1975
 Titel: All right, Jeeves!.
 Förlag/År: Stockholm : Aldus, 1975 ; (Lund : Rahm)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 223 s. Pocket
 Orginaltitel: Right ho, Jeeves.
 ISBN: 91-0-040508-6
 Genre: Humor
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Fint skick 35 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14113
 
 Författare: Dagerman, Stig, 1923-1954
 Titel: Bröllopsbesvär / Stig Dagerman
 Förlag/År: Stockholm : Litteraturfrämjandet, 1978 ; (Kungsbacka : Elander)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 253 s. ; 18 cm. Pocket
 Serie: En bok för alla, 99-0130108-4
 ISBN: 91-7448-030-8
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick 30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14114
 
 Författare: Christie, Agatha, 1890-1976
 Titel: The regatta mystery / Agatha Christie
 Upplaga: Originalupplaga 1932
 Omfång: Pocket
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Denna utg Dell (1979)50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14115
 
 Författare: Stout, Rex, 1886-1975
 Titel: The father hunt
 Förlag/År: Glasgow Fontana/Collins 1978
 Omfång: 191 sider. Pocket
 Genre: Deckare
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick 40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14116
 
 Författare: Le Corbusier, 1887-1965
 Titel: Vår bostad / Le Corbusier ; förord av Lennart Holm
 Förlag/År: Stockholm : Prisma, 1962
 Omfång: 115, [1] s. : ill. ; 19 cm. Pocket
 Orginaltitel: La maison des hommes.
 Serie: Prisma, 99-0330598-2
 Medarbetare: Holm, Lennart, 1926- (förord)
 SAB-kod: Ict
 Ämnesord: Stadsplanekonst
 Ämnesord: Stadsplanering
Kategori: Konst, musik, teater och film > Arkitektur > Stadsplanekonst
Ex. 1: Biblioteksband, Stämplar mm. Bra skick Sliten40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14117
 
 Författare: Alberoni, Francesco
 Titel: Förälskelse och kärlek / Francesco Alberoni ; översatt av Barbro Andersson
 Förlag/År: Göteborg : Korpen, 1988 ; (Storbritannien)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 133, [11] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Innamoramento e amore.
 ISBN: 91-7374-510-3
 Medarbetare: Andersson, Barbro, 1937- (översättare)
 SAB-kod: Dodf
 Ämnesord: Kärlek
 Ämnesord: Love
Kategori: Filosofi och psykologi > Psykologi > Känslor, känsloreaktioner
Ex. 1: Mycket fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14118
 
 Författare: Furey, Maggie
 Titel: Magikerns saga. D. 5, I fjärran land
 Förlag/År: Malmö : Richter, 1998 ; (Norge)
 Omfång: 272 s. Pocket
 Orginaltitel: The sword of flame.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1996
 ISBN: 91-7709-616-9
 Medarbetare: Mårtensson, Reine (översättare)
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick 45 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14119
 
 Författare: Harrison, Harry, 1925-
 Titel: The planet of the robot slaves / by Harry Harrison.
 Förlag/År: New York : Avon Books, 1989.
 Omfång: 236 s., [15] s. of plates : ill. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: A Byron Preiss book.
 ISBN: 0380756617
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Ett veck på omslagets framsida45 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14120
 
 Författare: Trenter, Stieg, 1914-1967
 Titel: Färjkarlen : [detektivroman] / Stieg Trenter
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1991 ; (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 217, [7] s. ; 18 cm. Pocket
 Serie: Bonnier pocket, 99-0307595-2
 Anmärkning: Originaluppl. 1961
 ISBN: 91-0-055181-3
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick 30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14121
 
 Författare: Stableford, Brian, 1948-
 Titel: Architects of emortality Brian Stableford
 Förlag/År: New York Tor 2000
 Upplaga: 1. mass market edition
 Omfång: 356 sider. Pocket
 Serie: A Tom Doherty Associates book
 Anmärkning: SF-roman
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 35 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14122
 
 Författare: Tucker, Wilson, 1914-
 Titel: Till station Tombaugh / Wilson Tucker ; övers.: John-Henri Holmberg, David Nessle
 Förlag/År: Stockholm : Laissez faire, 1983 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 152, [7] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: To the Tombaugh station.
 Serie: Nova science fiction pocket, 99-0389358-2 ; 5
 ISBN: 91-7648-009-7
 Medarbetare: Holmberg, John-Henri, 1949- (översättare)
 Medarbetare: Nessle, David (översättare)
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick 40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14123
 
 Författare: Harrison, Harry, 1925-
 Titel: Hemvärlden / Harry Harrison ; övers.: Inge R L Larsson
 Förlag/År: Stockholm : Laissez faire, 1985 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 160 s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Homeworld.
 Serie: Nova science fiction pocket, 99-0389358-2 ; 18
 ISBN: 91-7648-022-4
 Medarbetare: Larsson, Inge R. L., 1944- (illustratör)
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick 40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14124
 
 Författare: Wyndham, John, 1903-1969
 Titel: The best of John Wyndham, 1932-1949
 Upplaga: Originalupplaga 1973
 Omfång: Pocket
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He.016
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur > Noveller
Ex.1: Fint skick Denna utg Sphere (1975)35 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14125
 
 Författare: Lymington, John
 Titel: The screaming face / John Lymington.
 Förlag/År: New York : MacFadden-Bartell, 1970, c1963.
 Omfång: 144 s. ; 18 cm. Pocket
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Denna utg Corgi tr 196530 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14126
 
 Författare: Burroughs, Edgar Rice, 1875-1950
 Titel: John Carter och dödens spel / Edgar Rice Burroughs ; [övers.: Sture Biurström]
 Förlag/År: Stockholm : Lindqvist, 1976 ; (Finland)
 Omfång: 248 s. ; 19 cm. Pocket
 Orginaltitel: The Chessmen of Mars.
 ISBN: 91-7090-161-9
 Medarbetare: Biurström, Sture (översättare)
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick 30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14127
 
 Författare: Cherryh, C J
 Titel: Hunter of worlds C.J. Cherryh
 Förlag/År: London Futura Publications 1980
 Omfång: 254p 18cm Pocket.
 Anmärkning: Originally published: Garden City, N.Y.: Doubleday, 1977
 ISBN: 0708880045
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He
 Ämnesord: Fiction in English.
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14128
 
 Författare: Calvino, Italo, 1923-1985
 Titel: De osynliga städerna / Italo Calvino ; översättning av Estrid Tenggren
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1999 ; (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 179, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Le città invisibli.
 Serie: Delfinserien, 0346-6574
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1978
 ISBN: 91-0-056884-8
 Medarbetare: Tenggren, Estrid (översättare)
 SAB-kod: Hi.01=c
 Ämnesord: Samhällsbeskrivning
 Ämnesord: Städer
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Italienska
Ex.1: Mycket fint skick 60 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14129
 
 Författare: Hamilton, Peter F
 Titel: Mindstar rising / Peter F. Hamilton
 Upplaga: Originalupplaga 1993
 Omfång: Pocket
 ISBN: 0-330-32376-8
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick Denna utg Tor (1997)40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14130
 
 Författare: Barnes, Djuna, 1892-1982
 Titel: Nattens skogar / Djuna Barnes ; översättning av Thomas Warburton
 Förlag/År: Stockholm : AWE/Geber, 1989 ; (Stockholm : Bonnier)
 Upplaga: Ny uppl.
 Omfång: 177 s. (177, [1] s.) ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Nightwood.
 Serie: Moderna mästare, 99-0123029-2
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1956
 ISBN: 91-20-07727-0
 Medarbetare: Warburton, Thomas, 1918- (översättare)
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Bra skick Naggat och småtrasigt omslag140 kr.
Ex.2: Mycket fint skick En smärre reva200 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14131
 
 Författare: Morris, Desmond, 1928-
 Titel: The pocket guide to manwatching / Desmond Morris.
 Förlag/År: London : Triad, Granada, 1982, c1977.
 Upplaga: Abridged ed.
 Omfång: 480 s., [16] s. of plates : ill. ; 20 cm. Häftad
 Anmärkning: Published in 1977 under the title: Manwatching, a field guide to human behavior.
 Anmärkning: Includes index.
 ISBN: 0586056289
 Ämnesord: Body language.
 Ämnesord: Gesture.
 Ämnesord: Human behavior.
Kategori: Etnografi, socialantropologi och etnologi
Ex. 1: Fint skick Storpocket70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14132
 
 Författare: O'Connor, Flannery, 1925-1964
 Titel: Blodsbunden / [Flannery O'Connor] ; till svenska av Arthut Isfelt
 Förlag/År: Malmö : Alastor Press, 2003 (Polen)
 Omfång: 168, [2] s. ; 21 cm. Häftad
 Orginaltitel: Wise blood
 Anmärkning: Första svenska upplaga 2003
 ISBN: 91-89633-07-5
 Medarbetare: Isfelt, Arthur, 1939- (översättare)
 SAB-kod: Heq.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 125 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14133
 
 Författare: Johansson, George
 Titel: Nödsignal från rymden och andra berättelser från kosmos / George Johansson
 Förlag/År: BJ
 Upplaga: Originalupplaga 1988
 Omfång: Kartonnage
 ISBN: 91-48-51624-4
 Genre: Ungdomsböcker
 SAB-kod: uHc.016
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Noveller
Ex. 1: Mycket fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14134
 
 Författare: Banks, Iain, 1954-
 Titel: The player of games / Iain M. Banks
 Förlag/År: Macmillan
 Upplaga: Originalupplaga 1988
 Omfång: Pocket
 ISBN: 0-333-47110-5
 ISBN: 1-85723-146-5
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1: Bra skick Storpocket. Lätt sliten50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14135
 
 Författare: Eriksson, Helena, 1962-
 Titel: Spott ur en änglamun : dikter / Helena Eriksson
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1993 ; (Emmaboda : Åkessons tr.)
 Omfång: 71, [1] s. ; 20 cm. Häftad
 Anmärkning: Originaluppl. 1993
 ISBN: 91-0-055640-8
 SAB-kod: Hc.03
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex. 1: Mycket fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14136
 
 Författare: Queneau, Raymond, 1903-1976
 Titel: Pierrot min vän / Raymond Queneau ; översättning: Lars Hagström
 Förlag/År: Lund : Bakhåll, 1997 ; (Lund : Novapress)
 Omfång: 170, [6] s. ; 21 cm. Häftad
 Orginaltitel: Pierrot mon ami.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1997
 ISBN: 91-7742-135-3
 Medarbetare: Hagström, Lars 1960-2001 (översättare)
 SAB-kod: Hcej.01
 SAB-kod: Hj.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Franska
Ex. 1:Första (och enda) svenska utgåva Mycket fint skick 100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14137
 
 Författare: Svedelid, Olov, 1932-2008.
 Titel: Den onda makten : historisk ungdomsroman / av Olov Svedelid
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1995 ; (Smedjebacken : Smegraf)
 Omfång: 434, [1] s. ; 21 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1995
 ISBN: 91-1-957192-5
 ISBN: 91-1-957192-5
 Genre: Ungdomsböcker
 SAB-kod: Hc,u
 Ämnesord: Erik XIV
 Ämnesord: 1500-talet
 Ämnesord: Historia
 Ämnesord: Historiska böcker
 Ämnesord: Sverige
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Orginalupplaga70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14138
 
 Författare: Jacobs, Jane, 1916-
 Titel: Den amerikanska storstadens liv och förfall / Jane Jacobs ; översättning: Charlotte Hjukström ; inledning: Mats Franzén
 Förlag/År: Göteborg : Daidalos, 2005 (Lettland)
 Omfång: 478 s. ; 21 cm. Häftad
 ISBN: 91-7173-216-0
 Medarbetare: Hjukström, Charlotte, 1959- (översättare)
 SAB-kod: Odgd-qa
 SAB-kod: Ict-qa
 Ämnesord: human ecology
 Ämnesord: usa
 Ämnesord: less favoured areas
 Ämnesord: social behaviour
 Ämnesord: towns
 Ämnesord: Storstäder
 Ämnesord: Stadsförnyelse
 Ämnesord: regional planning
 Ämnesord: Stadsplanering
 Ämnesord: Stadsförnyelse (Förenta staterna)
 Ämnesord: Stadssociologi
 Ämnesord: Stadsplanering (Förenta staterna)
 Ämnesord: Stadsplanekonst
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Förvaltning > Kommunal planering
Kategori: Konst, musik, teater och film > Arkitektur > Stadsplanekonst
Ex. 1: Mycket fint skick 145 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14139
 
 Författare: Bergman, Ingmar, 1918-2007.
 Titel: Persona / Ingmar Bergman
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1966 ; (Stockholm : Norstedt)
 Omfång: 94, [2] s., [8] pl.-bl. : ill. Häftad
 SAB-kod: Hc.02
 Ämnesord: Filmer
 Ämnesord: Manuskript
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Dramatik
Ex. 1: Fint skick orginalupplaga140 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14140
 
 Titel: Det hände i morgon : en science fiction-antologi. 17 / [övers.: Ingela Bergdahl]
 Förlag/År: Bromma : Delta, 1982 ; (Vänersborg : Vänersborgs boktr.)
 Omfång: 245 s. Häftad
 Serie: Delta science fiction, 99-0104301-8 ; 155
 Anmärkning: Övers. av valda noveller
 ISBN: 91-7228-304-1
 Medarbetare: Bergdahl, Ingela (översättare)
 Medarbetare: Lundwall, Sam J., 1941- (utgivare)
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Hce(s)
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Mycket fint skick Lätt böjd75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14141
 
 Titel: Det hände i morgon : en science fiction-antologi. 15
 Förlag/År: Bromma : Delta, 1981 ; (Vänersborg : Vänersborgs boktr.)
 Omfång: 280 s. Häftad
 Anmärkning: Övers. av valda noveller
 ISBN: 91-7228-282-7
 Medarbetare: Lundwall, Sam J., 1941- (utgivare)
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Hce(s)
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Mycket fint skick Lätt böjd75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14142
 
 Författare: Söderberg, Hjalmar, 1869-1941
 Titel: Den allvarsamma leken / [Hjalmar Söderberg]
 Förlag/År: Stockholm : LiberFörlag, 1977 ; (Stockholm : LiberTryck)
 Upplaga: [Ny utg.] / inl. av Per Wästberg ; komment. av Tom Söderberg och Hans Levander
 Omfång: 271 s. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-38-03660-6
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick Namnstämpel.70 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14143
 
 Författare: Davies, P C W, 1946-
 Titel: Är vi ensamma? : om upptäckten av utomjordiskt liv / Paul Davies ; översättning av Ivet Zapadlik
 Förlag/År: Stockholm : Rabén Prisma, 1997 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 143, [1] s. : ill. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Are we alone?.
 ISBN: 91-518-3122-8
 Medarbetare: Zapadlik, Ivet (översättare)
 SAB-kod: Ucce
 SAB-kod: Ua
 Ämnesord: Liv i universum
 Ämnesord: Astronomi
 Ämnesord: Astronomi
Kategori: Naturvetenskap > Fysik och kemi > Teoretisk och matematisk fysik
Kategori: Naturvetenskap > Astronomi
Ex. 1:Första (och enda) svenska utgåva Fint skick Lätt naggat omslag med en smärre reva110 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14144
 
 Författare: Spengler, Oswald, 1880-1936.
 Titel: Människan och tekniken : bidrag till en livsfilosofi / Oswald Spengler ; bemyndigad övers. av Kerstin Måås
 Förlag/År: Stockholm, 1931
 Omfång: 95 s. Häftad
 SAB-kod: D
 Ämnesord: Filosofi
Kategori: Filosofi och psykologi
Ex. 1: Fint skick Ett veck på omslagets baksida160 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14145
 
 Författare: Ahlin, Lars
 Titel: Breviarium / Lars Ahlin
 Förlag/År: Stockholm Bonnier 1996
 Omfång: Inbunden
 ISBN: 91-0-056285-8
 SAB-kod: Gcz Ahlin, Lars
 SAB-kod: Lz Ahlin, Lars
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Ahlin, Lars
Ex. 1: Mycket fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14146
 
 Författare: Bergman, Pär, 1933-
 Titel: Studier kring Tant Grön, Tant Brun och Tant Gredelin / Pär Bergman
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1971 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 115, [1] s. : ill. Häftad
 Serie: Skrifter / utgivna av Svenska barnboksinstitutet, 0347-5387 ; 1
 SAB-kod: Gcz Beskow, Elsa
 SAB-kod: Gc.5
 Ämnesord: Beskow, Elsa, 1874-1953
 Ämnesord: Barnlitteratur
 Ämnesord: Bokillustratörer
Kategori: Litteraturvetenskap > Svensk litteraturhistoria > Särskilda svenska författare
Kategori: Litteraturvetenskap > Svensk litteraturhistoria > 1900-talet
Ex. 1: Fint skick Förlagsetikett100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14147
 
 Författare: Stenborg, Elisabeth, 1936-
 Titel: Pierrot och pilgrim : studier i Harriet Löwenhjelms diktning / Elisabeth Stenborg
 Förlag/År: Stockholm, 1971 ; (Stockholm : Beckman)
 Omfång: 275 s. Häftad
 Serie: Scandinavian university books, 99-0103642-9
 Serie: Studia litterarum Upsaliensia, 99-0477488-9 ; 9
 Anmärkning: [Diss.] Uppsala
 Anmärkning: Bibliogr
 SAB-kod: Lz Löwenhjelm, Harriet
 SAB-kod: Gcz Löwenhjelm, Harriet
 Ämnesord: Löwenhjelm, Harriet, 1887-1918
 Ämnesord: Literary studies
 Ämnesord: Litteraturvetenskap
 Ämnesord: Sverige
 Ämnesord: Sweden
 Ämnesord: Doktorsavhandlingar
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Löwenhjelm, Harriet
Ex. 1: Fint skick Förlagsstämpel100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14148
 
 Författare: Martialis, ca 40-104
 Titel: Insikter och smädelser : första samlingen, böckerna I-VI : epigram / Marcus Valerius Martialis ; i urval och tolkning samt med kommentarer av Per Erik Wahlund
 Förlag/År: Eslöv : B. Östlings bokförl. Symposion, 1999 ; (Eslöv : B. Östlings Symposion)
 Omfång: 90 s. ; 23 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Epigrammaton.
 ISBN: 91-7139-422-2
 Medarbetare: Wahlund, Per Erik, 1923- (översättare)
 SAB-kod: Hoc.03=c
 SAB-kod: Hceoc.03
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Latin
Ex. 1: Mycket fint skick 85 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14149
 
 Författare: Stone, Isidor Feinstein
 Titel: Rättegången mot Sokrates / I. F. Stone ; översättning och redigering av Per Erik Wahlund
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1991 ; (Borås : Centraltr.)
 Omfång: 346, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The trial of Socrates.
 ISBN: 91-1-893412-9
 Medarbetare: Wahlund, Per Erik, 1923- (översättare)
 SAB-kod: Oet.243
 SAB-kod: Oer-ndz Socrates
 SAB-kod: Dbab
 SAB-kod: Dbz Socrates
 Ämnesord: Sokrates, ca 470-399 f.Kr. rättegångar, processer etc
 Ämnesord: Sokrates
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Rättsvetenskap > Den grekiska forntiden
Kategori: Filosofi och psykologi > Filosofins historia > Den klassiska tidens filosofi
Ex. 1: Fint skick 110 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14150
 
 Författare: Pratchett, Terry, 1948-
 Titel: Masker : en roman om Skivvärlden / Terry Pratchett ; översättning av Peter Lindforss
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 2001 (Falun : Scandbook)
 Upplaga: 1. kart. uppl. i detta utförande
 Omfång: 268, [1] s. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Maskerade
 Serie: Wahlströms fantasy, 99-2256100-X
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2001
 Anmärkning: Även med tryckår: [Ny tr.], 2002
 ISBN: 91-32-32803-6
 Medarbetare: Lindforss, Peter, 1953- (översättare)
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick 90 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14151
 
 Författare: Kirkegaard, Ole Lund
 Titel: Otto är en noshörning / text och illustrationer av Ole Lund Kirkegaard ; [översättning: Britt G. Hallqvist och Ingelöf Winter]
 Förlag/År: Stockholm : Tiden ; [Solna] : [Seelig], 1974 ; (Kristianstad : Kristianstads boktr.)
 Omfång: 97, [1] s. : ill. Inbunden
 Orginaltitel: Otto er en naesehorn.
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: uHce
 SAB-kod: Hda=c,u
 Ämnesord: Barnbok
 Ämnesord: Barnbok
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Danska
Ex.1: Fint skick Lätt sliten rygg. Första sv utg75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14152
 
 Författare: Palm, Göran, 1931-
 Titel: Fosterlandet i bitar / av Göran Palm
 Förlag/År: Höganäs : Bra böcker, 1988 ; (Östtyskland)
 Omfång: 140 s. : ill. ; 24 cm Inbunden.
 Serie: Bra lyrik, 99-0425205-X
 SAB-kod: Hc.03
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex.1: Mycket fint skick 60 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14153
 
 Författare: Hallberg, Ulf Peter, 1953-
 Titel: Flanörens blick : en europeisk färglära : roman / Ulf Peter Hallberg ; [fotografier: Ulf Peter Hallberg]
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1996 ; (Värnamo : Fälth)
 Omfång: 222 s. : ill. ; 25 cm Inbunden.
 Anmärkning: Av förf. nyskriven version av: Flanörens blick, 1993
 ISBN: 91-1-960032-1
 Medarbetare: Hallberg, Ulf Peter, 1953- (fotograf)
 SAB-kod: N.07
 SAB-kod: Hc.04
 Ämnesord: Reseskildringar
 Ämnesord: Ungenrevolten
 Ämnesord: Berlinmurens fall
Kategori: Geografi > Reseskildringar
Kategori: Geografi och lokalhistoria
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Essäer
Ex. 1: Mycket fint skick 120 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14154
 
 Författare: Faludi, Susan
 Titel: Backlash : kriget mot kvinnorna / Susan Faludi ; översättning av Ylva Stålmarck
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1992 ; (Finland)
 Omfång: 466, [1] s. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Backlash.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1993
 ISBN: 91-1-929132-9
 Medarbetare: Stålmarck, Ylva, 1964- (översättare)
 SAB-kod: Ohja-qa
 Ämnesord: Feminism
 Ämnesord: Kvinnor
 Ämnesord: Antifeminism
 Ämnesord: Jämställdhet
 Ämnesord: Konservatism
 Ämnesord: Massmedia
 Ämnesord: Rättslig ställning
 Ämnesord: Anti-feminism
 Ämnesord: Equality
 Ämnesord: Conservatism
 Ämnesord: Mass media
 Ämnesord: Legal status
 Ämnesord: Förenta staterna
 Ämnesord: USA
 Ämnesord: Kvinnoförtryck
 Ämnesord: Kvinnokamp
 Ämnesord: Kvinnorollen
 Ämnesord: Kvinnofrågor
 Ämnesord: Kvinnoförtryck
 Ämnesord: Jämställdhet
 Ämnesord: Backlash
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Sociala frågor och socialpolitik > Kvinnofrågor
Ex.1: Mycket fint skick Första sv utg125 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14155
 
 Författare: Barnett, Vivian Endicott
 Titel: Kandinsky och Sverige : [Malmö 1914 Stockholm 1916] / Vivian Endicott Barnett ; översättning: Lars Håkan Svensson
 Förlag/År: Malmö : Malmö konsthall ; Stockholm : Moderna museet, [1989] ; (Malmö : Tryckeriteknik)
 Omfång: 220, [1] s. : ill. (vissa i färg) ; 25 cm. Inbunden
 Orginaltitel: Kandinsky and Sweden.
 Serie: Katalog / Malmö konsthall, 99-0231387-6 ; 134
 Serie: Moderna museets utställningskatalog, 0347-9196 ; 231
 Anmärkning: Malmö konsthall 21 oktober-10 december 1989. Moderna museet 26 december 1989-18 februari 1990
 ISBN: 91-7704-037-6
 Medarbetare: Svensson, Lars Håkan (översättare)
 Medarbetare: Kandinsky, Wassily, 1866-1944 (medarbetare)
 SAB-kod: Ibz Kandinskij, Vasilij Vasilevic
 Ämnesord: Kandinsky, Wassily, 1866-1944
 Ämnesord: Stockholm Moderna museet Utst. 1989/90
 Ämnesord: Malmö Malmö konsthall Utst. 1989
 Ämnesord: Malmö konsthall... Vandringsutst. 1989/90
Kategori: Konst, musik, teater och film
Ex.1: Fint skick 130 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14156
 
 Författare: Sköld, Elin, 1913-
 Titel: Mönster i näversöm från hemslöjdsföreningarna i Söderhamn och Bollnäs.
 Förlag/År: Stockholm : LT ; [Solna] : [Seelig], 1971 ; (Borås : Centraltr.)
 Omfång: 79, [1] s. : ill. Häftad
 Medarbetare: Jonsson, Julia, 1900-
 SAB-kod: Qcc
 Ämnesord: Näverslöjd
 Ämnesord: Textilslöjd
Kategori: Ekonomi och näringsväsen > Hem och hushåll > Kläder och sömnad
Ex. 1: Fint skick Namnteckning70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14157
 
 Författare: Joslin, Sesyle
 Titel: Vad gör du då, mitt hjärta? : [rätt uppförande i alla väder] / text av Sesyle Joslin ; bilder av Maurice Sendak ; översättning av Boris Persson
 Förlag/År: Bromma : Ordalaget, cop. 1996 ; ([Slovenien])
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: [48] s. : färgill. ; 18 x 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: What do you do, dear?.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1969
 ISBN: 91-972581-8-0
 Medarbetare: Sendak, Maurice, 1928-
 Medarbetare: Persson, Boris (översättare)
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: He=c,u
 Ämnesord: Bilderbok
 Ämnesord: Etikettfrågor
 Ämnesord: Humor
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex. 1: Mycket fint skick Tillskrift65 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14158
 
 Författare: Simak, Clifford D, 1904-1988
 Titel: Åter till jorden / Clifford D Simak [övers.: Katarina Sears]
 Förlag/År: Stockholm : Delta, 1975 ; (Vänersborg : Vänersborgs boktr.)
 Omfång: 181 s. Häftad
 Orginaltitel: Cementary world.
 Serie: Delta science fiction, 99-0104301-8
 ISBN: 91-7228-055-7
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1:Första (och enda) svenska utgåva Mycket fint skick 150 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14159
 
 Författare: Lindgren, Astrid, 1907-2002
 Titel: Madicken / Astrid Lindgren ; [omslag och illustrationer av Ilon Wikland]
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1960 ; (Uddevalla : Bohusläningen)
 Omfång: 195, [1] s. : ill. Inbunden
 Medarbetare: Wikland, Ilon, 1930- (illustratör)
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: uHc
 SAB-kod: Hc,u
 Ämnesord: Småbarnsberättelser och sagor
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Originalupplaga350 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14160
 
 Författare: Wells, H, G, 1866-1946
 Titel: Världarnas krig / H. G. Wells ; [övers.: Gertrud Hallvig]
 Förlag/År: Bromma : Delta, 1978 ; (Vänersborg : Vänersborgs boktr.)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 213, [1] s. ; 19 cm. Pocket
 Orginaltitel: The war of the worlds.
 ISBN: 91-7228-193-6
 Medarbetare: Hallvig, Gertrud (översättare)
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick 30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14161
 
 Författare: Krog, Niklas, 1965-
 Titel: Den stora fredens krig / Niklas Krog
 Förlag/År: Stockholm : Pan, 2005 (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 365, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: Originalupplaga 2004
 ISBN: 91-7263-666-1
 Genre: Fantasy
 Genre: Pocketböcker
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: Hc,u
 Ämnesord: Monster
 Ämnesord: Krig
 Ämnesord: Trollkarlar
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 35 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14162
 
 Författare: Christie, Agatha, 1890-1976
 Titel: Poirots problem / Agatha Christie ; översättning av Britte-Marie Bergström
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1990 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 204, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Övers. ur förf:s: Poirots early cases
 ISBN: 91-0-047870-9
 Medarbetare: Bergström, Britte-Marie (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He.016=c
 SAB-kod: Hcee.016
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1:Första (och enda) svenska utgåva Mycket fint skick Lätt naggat omslag200 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14163
 
 Författare: Christie, Agatha, 1890-1976
 Titel: Miss Marples mysterier / Agatha Christie ; översättning av Britte-Marie Bergström
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1990 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 226, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The thirteen problems.
 ISBN: 91-0-047868-7
 Medarbetare: Bergström, Britte-Marie (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hcee.016
 SAB-kod: He.016=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1:Första (och enda) svenska utgåva Mycket fint skick 200 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14164
 
 Författare: Macdonald, Ross, 1915-1983
 Titel: Barbarkusten / Ross Macdonald ; [övers. av Torsten Blomkvist]
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1957
 Omfång: 225, [1] s. Häftad
 Orginaltitel: The barbarous coast.
 Anmärkning: Omslag av Martin Gavler
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Bra skick Sliten rygg, ett veck på omslagetsframsida. Blekt baksida samt en fläck på rygg. Första sv utg40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14165
 
 Författare: Lang, Maria, 1914-1991
 Titel: Svar till Ensam Eva / av Maria Lang
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1979 ; (Stockholm : Norstedt)
 Omfång: 236, [1] s. ; 21 cm Häftad.
 ISBN: 91-1-792382-4
 ISBN: 91-1-792381-6
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1:Orginalutgåva (enda utgåvan som finns) Fint skick Lätt sliten.175 kr. Såld
Ex.2:Orginalutgåva (enda utgåvan som finns) Fint skick Lätt sliten. Läsveck på rygg. Några slarvigt skurna sidor.160 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14166
 
 Författare: Salter, James
 Titel: En lek och ett tidsfördriv : roman / av James Salter ; översättning av Annika Gegenheimer
 Förlag/År: Stockholm : Gedin, 1987 ; (Malmö : Grafica)
 Omfång: 190, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: A sport and a pastime.
 ISBN: 91-7964-002-8
 Medarbetare: Gegenheimer, Annika (översättare)
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14167
 
 Författare: Virdborg, Jerker, 1971-
 Titel: Landhöjning två centimeter per natt : noveller / Jerker Virdborg
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 2000 ; (Smedjebacken : Fälth & Hässler)
 Omfång: 234, [1] s. ; 21 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 2000
 ISBN: 91-1-300854-4
 SAB-kod: H
 SAB-kod: Hc.016
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Noveller
Ex. 1: Mycket fint skick Ou.125 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14168
 
 Författare: Frisch, Max, 1911-1991
 Titel: Montauk / Max Frisch ; [övers. av Sven Lindner]
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1976 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 166, [1] s. ; 21 cm. Häftad
 Orginaltitel: Montauk (tyska).
 Serie: Panacheserien, 99-0117874-6
 ISBN: 91-0-041226-0
 Medarbetare: Lindner, Sven, 1925-2003 (översättare)
 SAB-kod: Hcef.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Tyska och jiddisch
Ex. 1:Första (och enda) svenska utgåva Mycket fint skick Osprättad160 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14169
 
 Författare: Donaldson, Stephen
 Titel: Krönikorna om Thomas Covenant, den klentrogne. D. 1, Furst Nids förbannelse / översättning av Stefan Stenudd
 Förlag/År: Stockholm : Legenda, 1988 ; (Finland)
 Omfång: 319 s. Pocket
 Orginaltitel: Lord Foul's bane.
 ISBN: 91-582-1226-4
 Medarbetare: Stenudd, Stefan (översättare)
 Genre: Fantasy
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Fint skick Namnteckning. Storpocket50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14170
 
 Författare: Donaldson, Stephen
 Titel: Krönikorna om Thomas Covenant, den klentrogne. D. 2, Ondskans sten / översättning av Roland Adlerberth
 Förlag/År: Stockholm : Legenda, 1988 ; (Finland)
 Omfång: 483 s. Pocket
 Orginaltitel: The illearth war.
 ISBN: 91-582-1228-0
 Medarbetare: Adlerberth, Roland, 1923-1993 (översättare)
 Genre: Fantasy
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Mycket fint skick Stockpocket. Namnteckning50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14171
 
 Författare: Donaldson, Stephen
 Titel: Krönikorna om Thomas Covenant, den klentrogne. [D. 3], Kraften som bevarar / översättning av Roland Adlerberth
 Förlag/År: Stockholm : Legenda, 1988 ; (Finland)
 Omfång: 457, [1] s. Pocket
 Orginaltitel: The power that preserves.
 ISBN: 91-582-1230-2
 Medarbetare: Adlerberth, Roland, 1923-1993 (översättare)
 Genre: Fantasy
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Mycket fint skick Namnteckning. Storpocket.50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14172
 
 Författare: Camus, Albert, 1913-1960
 Titel: Pesten / Albert Camus ; översättning av Elsa Thulin
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier : Natur och kultur [distributör], 1992 ; (Norge)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: [4] s., s. 7-352, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: La peste.
 Serie: Alla tiders klassiker, 99-0572974-7
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1948
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: [Ny tr.], 1999
 Anmärkning: För skolbruk
 ISBN: 91-0-055593-2
 Medarbetare: Thulin, Elsa, 1887-1960 (översättare)
 SAB-kod: Hcej.01
 SAB-kod: Hj.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Franska
Ex.1: Mycket fint skick Kartonnage70 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14173
 
 Författare: Key-Åberg, Sandro, 1922-1991
 Titel: Som om ingenting har hänt / Sandro Key-Åberg
 Förlag/År: Stockholm : Författarförl., 1980 ; (Uddevalla : Bohusläningen)
 Upplaga: 1. uppl.
 Omfång: 201 s. ; 21 cm. Häftad
 ISBN: 91-7054-328-3
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Noveller - Skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14174
 
 Författare: Tesla, Nikola
 Titel: Mina uppfinningar / Nikola Tesla ; översättning: Heinz Werner
 Förlag/År: Stockholm : Atlantis, 2000 ; (Malmö : Daleke grafiska)
 Omfång: 170, [1] s. : ill. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: My inventions.
 ISBN: 91-7486-501-3
 SAB-kod: Lz Tesla, Nikola
 SAB-kod: Pc:kqa.46
 SAB-kod: Pc:kqa.5
 Ämnesord: Tesla, Nikola
 Ämnesord: Elektroteknik
 Ämnesord: Uppfinningar
 Ämnesord: Uppfinnare
 Ämnesord: Biografier
 Ämnesord: Inventors
 Ämnesord: USA
 Ämnesord: Teknikhistoria
 Ämnesord: Tesla, Nikola
 Ämnesord: Biographies
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Tesla, Nikola
Kategori: Teknik, industri och kommunikationer > Elektroteknik och elektrisk industri
Ex.1: Mycket fint skick 175 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14175
 
 Författare: Carr, John Dickson, 1906-1977
 Titel: Som av en osynlig hand / John Dickson Carr ; övers.: Gunilla Berglund
 Förlag/År: Höganäs : Läsabra : [Bra böcker], 1982 ; (Ungern)
 Omfång: 246, [1] s. ; 21 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The problem of the wire cage.
 Serie: Pusselmästarna, 99-0259154-X
 Serie: Bra deckare, 99-0105530-X
 ISBN: 91-86102-09-5
 Medarbetare: Berglund, Gunilla (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1:Första (och enda) svenska utgåva Mycket fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14176
 
 Författare: Kemelman, Harry
 Titel: På söndag stannade han hemma : [detektivroman] / till svenska av Svante Adelhult och Karl Berglund
 Förlag/År: Stockholm : Geber, 1970 ; (Falköping : Gummesson)
 Omfång: 235, [1] s. Häftad
 Orginaltitel: Sunday the rabbi stayed home.
 SAB-kod: Hce
 Ämnesord: Judiska romaner och noveller
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1:Första (och enda) svenska utgåva Fint skick 60 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14177
 
 Författare: Tomas, Andrew
 Titel: Vi var inte först : forntidens vetenskap i ny belysning
 Förlag/År: Uppsala : Nyblom ; [Solna] : [Seelig], 1974 ; (Vänersborg : Vänersborgs boktr.)
 Omfång: 230 s. Inbunden
 ISBN: 91-85040-03-7
 SAB-kod: P:k.2
 SAB-kod: U:k.2
Kategori: Teknik, industri och kommunikationer > Forntiden
Kategori: Naturvetenskap > Forntiden
Ex. 1:Första (och enda) svenska utgåva Fint skick Lätt naggat omslag med en smärre reva.80 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14178
 
 Författare: Trenter, Stieg, 1914-1967
 Titel: Eld i håg / Stieg Trenter
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1953
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 243, [2] s. Inbunden
 Serie: Trumfserien
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick Exlibris. Lite sliten rygg50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14179
 
 Författare: Svedelid, Olov, 1932-2008.
 Titel: Bära eller brista! / Olov Svedelid
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1993 ; (Smedjebacken : Smegraf)
 Omfång: 370, [1] s. ; 20 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1993
 ISBN: 91-1-937362-7
 Genre: Ungdomsböcker
 SAB-kod: Hc,u
 Ämnesord: Historiskt
 Ämnesord: 1600-talet
 Ämnesord: Tåget över Bält
 Ämnesord: Historiska böcker
 Ämnesord: Norden
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick Ou65 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14180
 
 Författare: Dahlquist-Ljungberg, Ann Margret, 1915-2002
 Titel: Tyngdlagen eller nedstörtad ängel : [en diktberättelse] / Ann Margret Dahlquist-Ljungberg
 Förlag/År: Kovland : Morkullan, 1988 ; (Härnösand : Tryckericentrum)
 Omfång: [55] s. : ill. ; 22 cm. Häftad
 ISBN: 91-970929-4-0
 SAB-kod: Hc.03
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex. 1: Mycket fint skick 70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14181
 
 Författare: Chesterton, G K (Gilbert Keith), 1874-1936.
 Titel: Mr Ponds paradoxer / till svenska av Anna Lamberg Wåhlin
 Förlag/År: Stockholm : Biblioteksförlaget : [Seelig], 1961 ; (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 157, [1] s.
 Orginaltitel: The paradoxes of Mr Pond.
 Serie: Prisma, 99-0330598-2
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Mycket fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14182
 
 Författare: Hobb, Robin
 Titel: Shaman's crossing / Robin Hobb
 Förlag/År: London : Voyager, 2006
 Omfång: 533 s. : map ; 24 cm. Pocket.
 Serie: The soldier son trilogy ; bok 1
 Anmärkning: Originally published: 2005
 ISBN: 978-0-00-719613-5
 ISBN: 0-00-719613-X
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14183
 
 Författare: Hobb, Robin
 Titel: Forest mage / Robin Hobb
 Upplaga: Originalupplaga 2006
 Omfång: Pocket
 Serie: The soldier son trilogy 2
 ISBN: 0-06-075763-9
 ISBN: 0-00-719615-6
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14184
 
 Författare: Hamilton, Peter F
 Titel: A quantum murder / Peter F. Hamilton.
 Förlag/År: London : Pan, 1994.
 Omfång: 376 s. ; 18 cm. Pocket.
 ISBN: 0330330454
 Genre: Science fiction
 Genre: Mystery fiction
 SAB-kod: He
 Ämnesord: English fiction.
 Ämnesord: Mandel, Greg (Fictitious character)
 Ämnesord: Telepathy
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14185
 
 Författare: Hamilton, Peter F
 Titel: The nano flower / Peter F. Hamilton
 Upplaga: Originalupplaga 1995
 Omfång: Pocket
 ISBN: 0-812-57769-8
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick 40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14186
 
 Författare: Conrad, Joseph, 1857-1924
 Titel: Seger : En berättelse från öarna / Joseph Conrad
 Förlag/År: Sthlm : Forum, 1963 ; (Uddevalla : Bohusläningen)
 Omfång: 310 s. Inbunden
 Serie: Forumbiblioteket, 99-0110069-0 ; 132
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Mycket fint skick 85 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14187
 
 Författare: Andersson, Claes, 1937-
 Titel: Rumskamrater : dikter / av Claes Andersson
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1975 ; (Finland)
 Omfång: 51, [1] s. ; 18 cm. Häftad
 ISBN: 91-0-039895-0
 Genre: Finlandssvensk litteratur
 SAB-kod: Hcd.03
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Finlandssvensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 65 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14188
 
 Författare: Waltari, Mika, 1908-1979
 Titel: Vem mördade fru Kroll? / Övers. av Heidi Enckell
 Förlag/År: Stockholm : Lindqvist, 1950
 Omfång: 181s. Häftad
 Genre: Deckare
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Fint skick Mika Waltari vann med denna detektivroman Nordisk kriminalromanpristävling 193990 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14189
 
 Författare: Wägner, Elin, 1882-1949
 Titel: Korpungen och jag / Elin Wägner
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1930
 Omfång: 153,(2)s. Häftad
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick Orginalupplaga90 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14190
 
 Författare: Hellsing, Lennart, 1919-
 Titel: Tankar om barnlitteraturen / Lennart Hellsing
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1999 ; (Falun : AiT Falun)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 155, [1] s. ; 19 cm Inbunden.
 Serie: Skrifter / utgivna av Svenska barnboksinstitutet, 0347-5387 ; 67
 Anmärkning: S. 139-152: Svenska barnboksinstitutet - barnböckernas Kungliga bibliotek / Sonja Svensson
 ISBN: 91-29-64632-4
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: G.092
 Ämnesord: Litteraturteori
 Ämnesord: Barnböcker
 Ämnesord: Barnlitteratur
 Ämnesord: Värderingar
 Ämnesord: Läsning
 Ämnesord: Språk
 Ämnesord: Ungdomar
 Ämnesord: Barn
 Ämnesord: Mål
Kategori: Litteraturvetenskap > Barn- och ungdomslitteratur
Ex.1: Mycket fint skick 175 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14191
 
 Författare: Park, Ruth
 Titel: Lille Ville Vimse i snön / Ruth Park ; övers. av Marianne Gerland-Ekeroth ; [omsl. och ill. av Noela Young]
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1978 ; (Södertälje : Axling)
 Omfång: 121, [1] s. : ill. ; 20 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The muddle-headed wombat in the snow.
 Serie: Glada grodan, 99-0113597-4
 ISBN: 91-29-50693-X
 Medarbetare: Gerland-Ekeroth, Marianne, 1924- (översättare)
 Medarbetare: Young, Noela (illustratör)
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: uHce
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex.1: Mycket fint skick 60 kr. Beställd
Ex. 2: Mycket fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14192
 
 Författare: Wildh, Gunborg, 1919-
 Titel: Fastersarvet : [andra boken om Karolin] / Gunborg Wildh
 Förlag/År: Stockholm : Bonniers juniorförl., 1979 ; (Stockholm : Bonnier)
 Upplaga: [Ny uppl.]
 Omfång: 113, [2] s. ; 21 cm Inbunden.
 Serie: Bonniers stora ungdomsböcker, 99-0140493-2
 ISBN: 91-48-37741-4
 Genre: Mellanåldersböcker
 Genre: Klassiker
 SAB-kod: uHc
 SAB-kod: Hcg
 Ämnesord: 1800-talet
 Ämnesord: Bondgårdar
 Ämnesord: Förr i tiden
 Ämnesord: Barnböcker
 Ämnesord: Historia
 Ämnesord: Bondgård
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex.1: Fint skick 50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14193
 
 Författare: Wildh, Gunborg, 1919-
 Titel: Hjärtats hem : [åttonde boken om Karolin] / Gunborg Wildh
 Förlag/År: Stockholm : Bonniers juniorförl., 1979 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 123, [1] s. ; 21 cm Inbunden.
 Serie: Bonniers stora ungdomsböcker, 99-0140493-2
 ISBN: 91-48-50099-2
 Genre: Ungdomsböcker
 SAB-kod: uHc
 Ämnesord: Ungdomsroman
 Ämnesord: Förr i tiden
 Ämnesord: Förr i tiden
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick Orginalutg. Namnteckning.65 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14194
 
 Författare: Hobb, Robin
 Titel: Renegade's magic / Robin Hobb.
 Förlag/År: London : Voyager, 2007.
 Omfång: 1 v. ; 24 cm. Inbunden
 Serie: The soldier son trilogy ; bok 3
 ISBN: 0007196180
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14195
 
 Författare: Yorke, Margaret
 Titel: Nästan sant / Margaret Yorke ; översättning av Britte-Marie Bergström
 Förlag/År: Stockholm : Tiden, 1995 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 298 s. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Almost the truth.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1995
 ISBN: 91-550-4176-0
 Medarbetare: Bergström, Britte-Marie (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He.01=c
 SAB-kod: Hcee.01
 Ämnesord: Deckare
 Ämnesord: Våldtäkt
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick Första sv utg70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14196
 
 Författare: Fischer, Ernst, 1890-1980
 Titel: Flamskvävnad : Flemish weaving / historia: Ernst Fischer ; vävteknik: Gertrud Ingers
 Förlag/År: Västerås : ICA-förl., 1965
 Upplaga: 5. uppl.
 Omfång: 68 s., 8 pl.-bl. : ill. + 3 mönsterbl. i ficka
 Medarbetare: Ingers, Gertrud, 1904-1991
 SAB-kod: Qccbd
 Ämnesord: Flamskvävnad
 Ämnesord: Bildvävning
Kategori: Ekonomi och näringsväsen > Hem och hushåll > Bildvävning
Ex. 1: Fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14197
 
 Författare: Ettinger, Elzbieta
 Titel: Rosa Luxemburg / Elzbieta Ettinger ; översättning: Inger Johansson
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1991 ; (Norge)
 Omfång: 350, [1] s., [24] pl.-s. : ill. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Rosa Luxemburg : a life
 ISBN: 91-37-09957-4
 Medarbetare: Johansson, Inger, 1947- (översättare)
 SAB-kod: Lz Rosa Luxemburg
 SAB-kod: Lz Luxemburg, Rosa
 Ämnesord: Luxemburg, Rosa, 1871-1919
 Ämnesord: Biografier, enskilda personer
 Ämnesord: Politik
 Ämnesord: Politiker, enskilda
 Ämnesord: Luxemburg, Rosa
 Ämnesord: Biografi
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Luxemburg, Rosa
Ex. 1: Mycket fint skick En liten reva i skyddsomslaget140 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14198
 
 Författare: Walsch, Neale Donald
 Titel: De nya uppenbarelserna : dialogen blir alltmer angelägen / Neale Donald Walsch ; översatt av Alf Galfvensjö
 Förlag/År: Malmö : Richter, 2004 (Falun : Scandbook)
 Omfång: 250 s. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The new revelations
 ISBN: 91-7711-467-1
 Medarbetare: Galfvensjö, Alf, 1965- (översättare)
 SAB-kod: Cead
Kategori: Religion > Dogmatik och symbolik > Den enskildes religiösa liv
Ex. 1: Mycket fint skick 100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14199
 
 Författare: Ekbom, Torsten, 1938-
 Titel: En galakväll på operan / Torsten Ekbom
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1969 ; (Stockholm : V.Petterson)
 Omfång: 242 s. : ill. Häftad
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1:Orginalutgåva (enda utgåvan som finns) Mycket fint skick Osprättad150 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14200
 
 Författare: Christie, Agatha, 1890-1976
 Titel: Hercule Poirots jul / Agatha Christie ; översättning av Torsten Blomkvist
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1989 ; (Västtyskland)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 234, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Hercule Poirot's Christmas.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1957
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: [Ny tr.], 1991
 ISBN: 91-0-050136-0
 Medarbetare: Blomkvist, Torsten, 1912-1967 (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14201
 
 Författare: Johnson, E Richard
 Titel: Tjallaren / E. Richard Johnson ; övers.: Gabriel Setterborg
 Förlag/År: Malmö : Bergh, [1972] ; (Ystad : Aurora)
 Omfång: 165, [1] s. Häftad
 Orginaltitel: The inside man.
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Mycket fint skick Författarens bok Mord på silver street vann en Edgar för bästa debutdeckare.60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14202
 
 Författare: Fix, Philippe
 Titel: Kängurun som hade hål i fickan / Philippe och Réjane Fix ; [övers.: Christina Anjou]
 Förlag/År: Stockholm : Folket i bild, 1971 ; (Italien)
 Upplaga: 1. uppl.
 Omfång: 29 s. : ill. ; 32 cm. Inbunden
 Orginaltitel: Le kangourou à la poche percée.
 Medarbetare: Fix, Réjane
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: uHce
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex. 1: Mycket fint skick Naggade hörn160 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14203
 
 Författare: Björklund, Elisabet, 1889-1946
 Titel: De lustiga herrarna / text av Elisabet Björklund ; bilder av Oscar Wiklundh
 Förlag/År: Uppsala : Lindblad, 1947
 Omfång: [15] s. : ill. Inbunden
 Medarbetare: Wiklundh, Oscar (illustratör)
 Genre: Barnböcker
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex.1: Bra skick Lite slitet omslag med några blekta fläckar. Naggade hörn100 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14204
 
 Författare: Petrén, Elsie, 1954-
 Titel: Kommissarie Tax / text: Elsie Petrén ; bild: Marianne Pettersson-Soold
 Förlag/År: Stockholm : Natur och kultur, 2000 ; (Belgien)
 Omfång: 30, [2] s. : färgill. ; 24 cm Inbunden.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2. tr., 2001
 Anmärkning: Originaluppl. 2000
 Anmärkning: "Innehåll: Ismysteriet ; Jakten på den försvunna snuttefilten"
 ISBN: 91-27-08073-0
 Medarbetare: Pettersson-Soold, Marianne, 1963-
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: Hc,u
 Ämnesord: Kapitelböcker
 Ämnesord: Deckare
 Ämnesord: Övergångsobjekt
 Ämnesord: Hundar
 Ämnesord: Mysterier
 Ämnesord: Barnböcker
 Ämnesord: Djur
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex. 1: Mycket fint skick 120 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14205
 
 Författare: Christie, Agatha, 1890-1976
 Titel: Varför bad de inte Evans? / Agatha Christie ; övers. av Einar Thermaenius
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1984 ; (Avesta : A.B.M.-tryck)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 215, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Why didn't they ask Evans?.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 11/15. tus., 1986
 ISBN: 91-0-046350-7
 Medarbetare: Thermaenius, Einar (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14206
 
 Författare: Fry, Stephen
 Titel: Stjärnornas tennisbollar / Stephen Fry ; översättning: David Nessle
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 2002 (Uddevalla : Mediaprint)
 Omfång: 283, [1] s. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The stars' tennis balls.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2002
 ISBN: 91-37-11800-5
 Medarbetare: Nessle, David (översättare)
 SAB-kod: He.01=c
 Ämnesord: Tonårspojkar
 Ämnesord: Hämnd
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 80 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14207
 
 Författare: Stig, Sture, 1849-1913
 Titel: Sherlock Holmes' andra sida / av Sture Stig
 Förlag/År: Stockholm : Lindqvist, 1976 ; (Avesta : Jannersten)
 Omfång: 143 s. ; 22 cm. Häftad
 Serie: Dartmoorserien, 99-0129778-8 ; 2
 ISBN: 91-7090-291-7
 Genre: Humor
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick 90 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14208
 
 Författare: Oz, Amos, 1939-
 Titel: Det tredje tillståndet : roman / Amos Oz ; översättning: Ervin Rosenberg
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1993 ; (Borås : Centraltr.)
 Omfång: 321, [1] s. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Hamatsav hashlishi (hebreiska).
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1993
 ISBN: 91-46-16349-2
 Medarbetare: Rosenberg, Ervin, 1935- (översättare)
 SAB-kod: Hsd.01=c
 SAB-kod: Hcesd.01
 Ämnesord: Israel
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Hebreiska
Ex. 1: Fint skick Lätt naggat omslag80 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14209
 
 Författare: Yorke, Margaret
 Titel: Syndens lön / Margaret Yorke ; översättning av Britte-Marie Bergström
 Förlag/År: Stockholm : Pan, 2001 ; (Smedjebacken : Fälth & Hässler)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 275, [1] s. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The price of guilt.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2000
 ISBN: 91-7263-207-0
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick Namnteckning75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14210
 
 Författare: Jelinek, Elfriede, 1946-
 Titel: Lust / Elfriede Jelinek ; översättning: Margaretha Holmqvist
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 2004 (Uddevalla : Mediaprint)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 217, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Även med tryckår: 2. tr., 2004
 Anmärkning: Första svenska upplaga 1990
 ISBN: 91-37-12751-9
 Medarbetare: Holmqvist, Margaretha, 1926- (översättare)
 SAB-kod: Hf.01=c
 Ämnesord: Sexuality
 Ämnesord: Power (psychology)
 Ämnesord: Attitude
 Ämnesord: Skönlitteratur
 Ämnesord: Sexualitet
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Tyska och jiddisch
Ex.1: Mycket fint skick 75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14211
 
 Författare: Irish, William, 1903-1968.
 Titel: Till det bittra slutet samt novellen En droppe blod / William Irish (alias Cornell Woolrich) ; övers. av Lars Ekegren
 Förlag/År: Halmstad : Spektra, 1982 ; (Halmstad : Spektra)
 Omfång: 239, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: I married a dead man.
 Orginaltitel: One drop of blood.
 Serie: Spektras kriminaless, 99-0172397-3 ; 16
 ISBN: 91-7136-313-0
 Medarbetare: Ekegren, Lars (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 85 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14212
 
 Författare: Rendell, Ruth, 1930-
 Titel: Gälla för död / Ruth Rendell ; översättning av Gertrud Hemmel
 Förlag/År: NoK
 Upplaga: Första svenska upplaga 2003
 Omfång: Inbunden
 ISBN: 91-27-09274-7
 ISBN: 91-27-09841-9
 ISBN: 91-27-10760-4
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick Denna utg tr 2004. Kartonnage60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14213
 
 Författare: Johansson, Bo, 1940-
 Titel: Vetenskapsteori och psykologisk forskning / Bo Johansson
 Förlag/År: Uppsala : Förf., 1983 ; (Uppsala : Reproc. HSC, Univ.)
 Omfång: [4], 81 s. : diagr., tab. ; 21 cm. Häftad
 SAB-kod: Ddc
 SAB-kod: Do:d
 Ämnesord: Vetenskapsteori
Kategori: Filosofi och psykologi > Kunskapsteori och vetenskapsteori > Vetenskapsteori
Kategori: Filosofi och psykologi > Psykologi
Ex. 1: Fint skick 70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14214
 
 Författare: Schulz, Bruno, 1892-1942
 Titel: Sanatoriet Timglaset / Bruno Schulz ; med illustrationer av författaren ; översättning från polskan av Johan Malm
 Förlag/År: Stockholm : Prisma, 1987 ; (Kristianstad : Kristianstads boktr.)
 Omfång: 243 s. : ill. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Sanatorium Pod klepsydra.
 ISBN: 91-518-1759-4
 Medarbetare: Malm, Johan, 1931- (översättare)
 SAB-kod: Hmc.01=c
 Ämnesord: Judiska romaner och noveller
 Ämnesord: Polsk skönlitteratur i svensk översättning
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Polska
Ex. 1:Första (och enda) svenska utgåva Mycket fint skick Lätt naggat omslag. Ovanlig350 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14215
 
 Författare: Sandman Lilius, Irmelin, 1936-
 Titel: Främlingsbilden / Irmelin Sandman Lilius
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1990 ; (Södra Sandby : Detr.)
 Omfång: 200, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1990
 ISBN: 91-0-047949-7
 Genre: Finlandssvensk litteratur
 SAB-kod: Hcd.01
 Ämnesord: Finlandssvensk skönlitteratur
 Ämnesord: Roman
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Finlandssvensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Lätt naggat omslag160 kr.
Ex.2: Mycket fint skick En smärre reva i skyddsomslaget175 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14216
 
 Författare: Rothstein, Mikael
 Titel: UFO : myten om rymdvarelser och flygande tefat / Mikael Rothstein ; översättning: Hans Dalén
 Förlag/År: Nora : Nya Doxa, 2001 ; (Falun : AIT Falun AB)
 Omfång: 198, [1] s. ; 23 cm. Häftad
 Orginaltitel: UFOer og rumsvaesener (danska).
 ISBN: 91-578-0375-7
 Medarbetare: Dalén, Hans (översättare)
 SAB-kod: Blg
 Ämnesord: Ufon
 Ämnesord: Unidentified flying objects
Kategori: Allmänt och blandat > Omstridda fenomen och företeelser > Ufo
Ex. 1: Fint skick Enstaka understrykningar och marginalanteckningar80 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14217
 
 Författare: Cvetkova, Cveta, 1942-
 Titel: Codes of power / Cveta Cvetkova
 Förlag/År: Lund : Lund Univ. Press ; Bromley : Chartwell-Bratt, 1996 ; (Lund : Studentlitteratur)
 Omfång: 309 s. : ill. ; 23 cm. Häftad
 Serie: Lund dissertations in sociology, 1102-4712 ; 11
 ISBN: 0-86238-443-5-
 ISBN: 91-7966-374-5
 SAB-kod: Oa:d
 Ämnesord: Modernitet
 Ämnesord: Sociologi, filosofi
 Ämnesord: Postmodernitet, Sverige
 Ämnesord: Sociologi
 Ämnesord: Sociologi
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Sociologi > Sociologisik teori, filosofi och metodlära
Ex. 1: Fint skick 200 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14218
 
 Författare: Paz, Octavio, 1914-1998
 Titel: Örn eller sol? / Octavio Paz ; översättning och efterskrift av Lasse Söderberg ; kapitlet "Mitt liv med vågen" är översatt av Sun Axelsson
 Förlag/År: Stockholm : Bromberg, 1991 ; (Värnamo : Fälth)
 Omfång: 119, [1] s. ; 21 cm. Häftad
 Orginaltitel: ¿Aguila o sol?.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1991
 ISBN: 91-7608-520-1
 Medarbetare: Söderberg, Lasse, 1931- (översättare)
 Medarbetare: Axelsson, Sun, 1935 (översättare)
 SAB-kod: Hkq=c
 SAB-kod: Hcek
 SAB-kod: Hcekq
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Spanska
Ex. 1: Fint skick Lätt slitet omslag65 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14219
 
 Författare: Irvine, R R
 Titel: Tystnad - sändning / R. R. Irvine ; övers.: Elisabet & Stig Kågerman
 Förlag/År: Stockholm : Plus, 1981 ; (Vänersborg : Vänersborgs boktr.)
 Omfång: 226 s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Horizontal hold.
 Serie: Spårhunden, 99-0138892-9
 ISBN: 91-7406-221-2
 Medarbetare: Kågerman, Stig, 1917- (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Fint skick Lätt slitet omslag.Namnetikett60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14220
 
 Författare: Unnerstad, Edith, 1900-1982
 Titel: Översvämning på Kringelvägen och två andra sagor / Edith Unnerstad
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1980 ; (Nacka : Esselte Herzog)
 Omfång: 125, [1] s. : ill. ; 20 cm Inbunden.
 Serie: Glada grodan, 99-0113597-4
 Anmärkning: Ur förf:s Sagor vid dammen och Ankhästen
 ISBN: 91-29-53957-9
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: uHc
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex. 1: Fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14221
 
 Författare: Sandman Lilius, Irmelin, 1936-
 Titel: Gångande grå : sista delen i trilogin Fru Sola / Irmelin Sandman Lilius
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1971 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 165 s. Inbunden
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: uHc
 Ämnesord: Skönlitteratur för mellanåldern
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Ou85 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14222
 
 Författare: Brodén, Märta, 1909-1995
 Titel: Trasmattor och andra mattor / Märta Brodén, Gertrud Ingers
 Förlag/År: Västerås : ICA-förl., 1955
 Omfång: 167 s. : ill.(vissa i färg). Häftad
 Medarbetare: Ingers, Gertrud, 1904-1991
 SAB-kod: Ihcb
 Ämnesord: Mattvävning
 Ämnesord: Mattor
 Ämnesord: Trasmattor
 Ämnesord: Konsthantverk Textilkonst Sverige 8:o
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konsthantverk > Mattor
Ex. 1: Mycket fint skick 70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14223
 
 Författare: Petri, Kristian, 1956-
 Titel: Fyren / Kristian Petri
 Förlag/År: Stockholm : DN, 1999 ; (Stockholm : Fälth och Hässler)
 Omfång: 233 s. ; 20 cm Inbunden.
 ISBN: 91-7588-228-0
 SAB-kod: P
 SAB-kod: N.07
 SAB-kod: Prcdc
 Ämnesord: Fyrar
 Ämnesord: Sjöfart
 Ämnesord: Fyrväsen
 Ämnesord: Reseskildring
Kategori: Geografi > Reseskildringar
Kategori: Teknik, industri och kommunikationer > Transportmedel och kommunikationer > Lots- och fyrväsen
Ex. 1: Mycket fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14224
 
 Författare: Christie, Agatha, 1890-1976
 Titel: Mrs McGinty är död / Agatha Christie ; [översättning av Britte-Marie Bergström]
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1987 ; (Västtyskland)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: [2] s., s. 5-240, [1] s. ; 20 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Mrs McGinty's dead.
 ISBN: 91-0-048192-0
 Medarbetare: Bergström, Britte-Marie (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Fint skick Lätt naggat omslag50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14225
 
 Författare: Blake, Nicholas, 1904-1972
 Titel: Stenbrottet / övers. av Göran Salander
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1954
 Omfång: 252, [2] s. Häftad
 Orginaltitel: The dreadful hollow.
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Bra skick Lite sliten. Förlagsstämpel. Första sv utg50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14226
 
 Författare: Park, Ruth
 Titel: Lille Ville Vimse i skolan / Ruth Park ; övers. av Marianne Gerland-Ekeroth ; omsl. och ill. av Noela Young
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1977 ; (Storbritannien)
 Omfång: 109, [2] s. : ill. ; 20 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The muddle-headed wombat at school.
 Serie: Glada grodan, 99-0113597-4
 ISBN: 91-29-47675-5
 Medarbetare: Young, Noela (illustratör)
 Medarbetare: Gerland-Ekeroth, Marianne, 1924- (översättare)
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: uHce
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex.1: Fint skick Namnteckning60 kr. Beställd
Ex.2:Första (och enda) svenska utgåva Mycket fint skick 65 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14227
 
 Författare: Targ, Russell
 Titel: Psykets räckvidd : om forskning kring våra inre resurser / Russell Targ & Harold Puthoff ; övers.: Carl G. Liungman ; inl. av Margaret Mead ; förord av Richard Bach
 Förlag/År: Stockholm : Askild & Kärnekull, 1980 ; (Vänersborg : Vänersborgs boktr.)
 Omfång: 251 s. : ill., tab. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Mind-reach : scientists look at psychic ability.
 ISBN: 91-7008-891-8
 Medarbetare: Puthoff, Harold
 Medarbetare: Liungman, Carl G., 1938- (översättare)
 SAB-kod: Dop
 Ämnesord: Parapsykologi
 Ämnesord: Paranormala krafter
Kategori: Filosofi och psykologi > Psykologi > Parapsykologi
Ex. 1:Första (och enda) svenska utgåva Fint skick Lätt naggat omslag90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14228
 
 Författare: Palm, Anna-Karin, 1961-
 Titel: Utanför bilden / Anna-Karin Palm
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1992 ; (Borås : Centraltr.)
 Omfång: 133, [2] s. : ill. ; 20 cm. Häftad
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 3/4. tus., 1992
 Anmärkning: Originaluppl. 1992
 ISBN: 91-0-055360-3
 SAB-kod: Hc.016
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Noveller
Ex. 1: Mycket fint skick Ou.60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14229
 
 Författare: Lundgren, Max, 1937-2005
 Titel: IFK Trumslagaren och Lillis / Max Lundgren
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1972 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 119 s. Inbunden
 Serie: Bonniers stora ungdomsböcker, 99-0140493-2
 Genre: Ungdomsböcker
 SAB-kod: uHc
 Ämnesord: Friidrott
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex. 1: Mycket fint skick Ou65 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14230
 
 Författare: Lundgren, Max, 1937-2005
 Titel: IFK Trumslagaren och Lillis / Max Lundgren
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1973 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 119 s. Inbunden
 Serie: Bonniers stora ungdomsböcker, 99-0140493-2
 ISBN: 91-0-038681-2
 Genre: Ungdomsböcker
 SAB-kod: uHc
 Ämnesord: Friidrott
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex. 1: Fint skick Ou. Namnstämpel.60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14231
 
 Författare: Mårtensson, Bertil, 1945-
 Titel: Adolf och javamännens gåta : äventyrsroman för ungdom och vuxna / Bertil Mårtensson
 Förlag/År: Stockholm : Bokád, 1976 ; (Lund : Rahm)
 Omfång: 166 s. ; 20 cm. Pocket
 ISBN: 91-7368-010-9
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Ungdomsbok
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14232
 
 Författare: Borg, Inga, 1925-
 Titel: Plupp kommer till stan / Inga Borg
 Förlag/År: [Stockholm] : [Carlsen/if], 1985 ; (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: [32] s. : ill. ; 27 cm Inbunden.
 Serie: Alla barns bokklubb, 99-0163437-7
 ISBN: 91-510-4257-6
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: uHc
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnbesrättelser och sagor
Ex. 1: Mycket fint skick Namnteckning75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14233
 
 Författare: Olsson-Wannefors, Måd, 1948-
 Titel: Vem vill ha ett litet monster? / text/bild: Måd Olsson-Wannefors
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier Carlsen, 1994 ; (Danmark)
 Upplaga: 1. uppl.
 Omfång: [30] s. : färgill. ; 27 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1994
 ISBN: 91-638-0055-1
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: Hc,u
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex. 1: Mycket fint skick 85 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14234
 
 Författare: Seuss, Dr., 1904-1991
 Titel: Adda Sköldpadda / svensk text: Britt G. Hallqvist
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1972 ; (Polen)
 Omfång: [31] s. : ill. Inbunden
 Orginaltitel: Yertle the turtle.
 ISBN: 91-0-037530-6
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: uHce
 Ämnesord: Barnböcker
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex.1:Första (och enda) svenska utgåva Mycket fint skick 150 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14235
 
 Författare: Eriksson, Eva, 1941-
 Titel: Den moderna staden tar form : arkitektur och debatt 1910-1935 / Eva Eriksson
 Förlag/År: Stockholm : Ordfront, 2001 ; (Finland)
 Omfång: 522 s. : ill. (vissa i färg) ; 24 cm Inbunden.
 ISBN: 91-7324-768-5
 SAB-kod: Ic-c.5
 SAB-kod: Ic:d
 Ämnesord: Arkitektur
 Ämnesord: Arkitekturteori
 Ämnesord: Städer
 Ämnesord: Debatt
 Ämnesord: Stadsplanekonst
 Ämnesord: Arkitekturhistoria
 Ämnesord: towns
 Ämnesord: planning
 Ämnesord: cultural values
 Ämnesord: history
 Ämnesord: sweden
 Ämnesord: Arkitekturdebatt
 Ämnesord: building construction
 Ämnesord: Arkitektur
 Ämnesord: Sverige
 Ämnesord: 1900-talet
 Ämnesord: Stadsbyggnadshistoria
 Ämnesord: Stadsplanering
 Ämnesord: Arkitekturhistoria (Sverige) (1900-talet)
 Ämnesord: Stadsbyggnad
 Ämnesord: Stadsplaneringshistoria
Kategori: Konst, musik, teater och film > Arkitektur > Sverige
Ex. 1: Mycket fint skick 350 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14236
 
 Författare: Jonsson, Sune, 1930-
 Titel: Jordgubbar med mjölk : om bönder och odlingslandskap / Sune Jonsson
 Förlag/År: Stockholm : LT, 1994 ; (Huddinge : Litografia)
 Omfång: 334, [1] s. : ill. (vissa i färg) ; 28 cm Inbunden.
 ISBN: 91-36-02909-2
 SAB-kod: Qd-c
 SAB-kod: Nc.02
 SAB-kod: Inz Jonsson, Sune
 Ämnesord: Jonsson, Sune, 1930-
 Ämnesord: Odlingslandskapet
 Ämnesord: Bönder
 Ämnesord: Lantbruk
 Ämnesord: Geografi
 Ämnesord: Kulturgeografi
 Ämnesord: Jordbrukslandskapet
 Ämnesord: Sverige
 Ämnesord: Fotografi
 Ämnesord: Fotokonst
 Ämnesord: Jordbruk
Kategori: Ekonomi och näringsväsen > Lantbruk > Sverige
Kategori: Geografi > Sverige > Kulturgeografi: allmänt
Kategori: Konst, musik, teater och film > Fotografi > Jonsson, Sune
Ex. 1: Mycket fint skick 450 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14237