Antikvariat 1 - Nyförvärslista


Listor. En förteckning över antikvariatets alla böcker i listform - även sålda. Dessa sidor är främst gjorda för google och andra sökmotorer. Du kan också pröva att söka direkt på www.antikvariat1.se.
 
 Författare: Boëthius, Bertil, 1885-1974
 Titel: Grycksbo : 1382-1940 : minnesskrift / utg. av Grycksbo pappersbruk aktiebolag med anledning av pappersbrukets tvåhundraåriga tillvaro
 Förlag/År: Falun, 1942
 Omfång: 626 s. : ill. + 1 karta i pärmficka
 SAB-kod: Kcafz Grycksbo
 SAB-kod: Ncafz Grycksbo
 SAB-kod: Qz Grycksbo pappersbruk AB
 Ämnesord: Grycksbo pappersbruk
 Ämnesord: Pappersbruk
 Ämnesord: Grycksbo
 Ämnesord: Grycksbo pappersbruk
 Ämnesord: Sweden
 Ämnesord: Pappersindustri
 Ämnesord: Sverige
 Ämnesord: Business history
 Ämnesord: Företagshistoria
 Ämnesord: Paper industry
Kategori: Historia > Sverige > Grycksbo
Kategori: Ekonomi och näringsväsen > Särskilda företag > Grycksbo pappersbruk AB
Ex. 1: Mycket fint skick 200 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14501
 
 Författare: Reuterswärd, Carl Fredrik, 1934-
 Titel: Making faces / Carl Fredrik Reuterswärd ; [förord/preface/Vorwort:] Michel Tournier ; Per Bjurström ; övers.: Malou Höjer ...
 Förlag/År: Stockholm : Nationalmus. : Liber, 1984 ; (Malmö : Tryckeriteknik)
 Omfång: 180, [15] s. : ill. ; 27 cm. Häftad
 Serie: Nationalmusei utställningskatalog, 0585-3222 ; 482
 Anmärkning: Även utg. utan serietillhörighet
 Anmärkning: Svensk, engelsk, fransk och tysk parallelltext
 ISBN: 91-7100-267-7
 Medarbetare: Höjer, Malou, 1910-1998 (översättare)
 Medarbetare: Bjurström, Per, 1928- (medarbetare)
 Medarbetare: Tournier, Michel, 1924- (medarbetare)
 SAB-kod: Ibz Reuterswärd, C.-F.
 Ämnesord: Reuterswärd, Carl Fredrik 1934-
 Ämnesord: Stockholm Nationalmuseum Utst. 1984
Kategori: Konst, musik, teater och film
Ex. 1: Mycket fint skick 200 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14502
 
 Titel: Värt att se i Sverige : en reseguide / [redaktör: Lars Svensson]
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 2003 (Italien)
 Upplaga: 3., omarb. uppl.
 Omfång: 383 s. : färgill. ; 25 cm Inbunden.
 Anmärkning: "Även med tryckår: [Ny tr.], 2004 ; [Ny tr.], 2005"
 ISBN: 91-0-010022-6
 Medarbetare: Svensson, Lars (utgivare)
 SAB-kod: Nc.08
 Ämnesord: Resehandböcker
Kategori: Geografi > Sverige > Resehandböcker
Ex. 1: Mycket fint skick 140 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14503
 
 Författare: Leonard, Elmore, 1925-
 Titel: Glitz : thriller / Elmore Leonard ; översättning av Nille Lindgren
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1986 ; (Borås : Centraltr.)
 Omfång: 280, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Glitz (engelska).
 ISBN: 91-46-15166-4
 Medarbetare: Lindgren, Nille (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick Första sv utg75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14504
 
 Författare: Leonard, Elmore, 1925-
 Titel: Stick : thriller / Elmore Leonard ; översättning av Einar Heckscher
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1987 ; (Borås : Centraltr.)
 Omfång: 292 s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Stick (engelska).
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1988
 ISBN: 91-46-14996-1
 Medarbetare: Heckscher, Einar, 1938- (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick Lätt naggat omslag75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14505
 
 Författare: Wingfield, R D
 Titel: Ett fall för Frost / R. D. Wingfield ; översättning av Anders Bellis
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 1996 ; (Norge)
 Upplaga: 1. pocketuppl.
 Omfång: 309, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: A touch of Frost.
 Serie: BW-pocket, 99-0238597-4
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1994
 ISBN: 91-32-43018-3
 Medarbetare: Bellis, Anders (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 45 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14506
 
 Författare: Koppel, Hans
 Titel: Vi i villa / Hans Koppel
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 2008 (Finland)
 Omfång: 175, [1] s. Inbunden.
 Anmärkning: Originalupplaga 2008
 ISBN: 978-91-46-21872-2
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Familjen
 Ämnesord: Relationer
 Ämnesord: Skönlitteratur
 Ämnesord: Skilsmässa
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Ou90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14507
 
 Författare: Jaskoviak, Pamela, 1966-
 Titel: Gult ljus : roman / Pamela Jaskoviak
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 2004 (Falun : Scandbook)
 Omfång: 141, [3] s. ; 20 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originalupplaga 2004
 ISBN: 91-0-057775-8
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick ou75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14508
 
 Författare: Barnes, Djuna, 1892-1982
 Titel: Ingenting roar Coco Chanel efter midnatt : reportage / Djuna Barnes ; urval och förord: Stig Hansén & Clas Thor ; översättning: Meta Ottosson ; [illustrationer: Djuna Barnes]
 Förlag/År: Stockholm : Ordfront, 1995 ; (Finland)
 Upplaga: 1. uppl.
 Omfång: 249, [2] s. : ill. ; 19 cm Inbunden.
 Serie: Reportagets mästare, 99-0832859-X
 Anmärkning: Övers. från engelska
 ISBN: 91-7324-459-7
 Medarbetare: Thor, Clas, 1951- (medarbetare)
 Medarbetare: Ottosson, Meta, 1946- (översättare)
 Medarbetare: Hansén, Stig, 1954- (medarbetare)
 Medarbetare: Barnes, Djuna, 1892-1982 (illustratör)
 SAB-kod: Bb
 SAB-kod: Hceeq.04
 Ämnesord: Reportage
Kategori: Allmänt och blandat > Allmänna samlingsverk
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 120 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14509
 
 Författare: Ungerer, Tomi
 Titel: Jag hatar pussar! / Tomi Ungerer ; översättning av Stella Bonow-Hathorn
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1992 ; (Eskilstuna : Tuna tr.)
 Upplaga: 2. uppl.
 Omfång: 42, [2] s. : ill. ; 21 cm Inbunden.
 Orginaltitel: No kiss for mother.
 Serie: Läs mera, 99-0928220-8
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1978
 Anmärkning: 1. uppl. utg. i serien: Små katter
 ISBN: 91-29-62077-5
 Medarbetare: Bonow-Hathorn, Stella (översättare)
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: He=c,u
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagorEngelska
Ex. 1: Fint skick Denna utg. Bok för Alla tr 198165 kr.
Ex.2: Mycket fint skick 75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14510
 
 Författare: Jacques, Brian
 Titel: Mattimeo. D. 2, General Järnnäbb / Brian Jaques
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier Carlsen, 2000 ; (Falun : AiT Falun AB)
 Omfång: 250, [1] s. Inbunden.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2000
 ISBN: 91-638-3764-1
 Genre: Fantasy
 Ämnesord: Fantasy
 Ämnesord: Djur Råttor
 Ämnesord: Råttor
 Ämnesord: Fantasy
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Mycket fint skick 50 kr.
Ex.2: Mycket fint skick 60 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14511
 
 Författare: Larsson, Stig, 1955-
 Titel: Helhjärtad tanke / Stig Larsson
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1999 ; (Uddevalla : Mediaprint)
 Omfång: 165, [2] s. : färgill. ; 24 cm Inbunden.
 ISBN: 91-0-056871-6
 SAB-kod: Hc.03
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 150 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14512
 
 Författare: Balgård, Gunnar, 1938-
 Titel: Detta är mitt land : Helmer Grundströms liv och diktning / Gunnar Balgård
 Förlag/År: Stockholm : Leopard, 2006 (Uddevalla : Mediaprint)
 Omfång: 560 s. : ill. ; 24 cm Inbunden.
 ISBN: 91-7343-122-2
 ISBN: 978-91-7343-122-4
 SAB-kod: Gcz Grundström, Helmer
 Ämnesord: Grundström, Helmer, 1904-1986
 Ämnesord: Arbetarförfattare
 Ämnesord: Svenska författare
Kategori: Litteraturvetenskap
Ex. 1: Mycket fint skick 150 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14513
 
 Författare: Gemmell, David, 1948-
 Titel: Belägringen / David Gemmell ; översättning: Martin Olsson
 Förlag/År: BW
 Upplaga: Första svenska upplaga 2001
 Omfång: Inbunden
 Serie: Legender från Drenai 1
 ISBN: 91-32-32464-2
 ISBN: 91-32-43509-6
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Fint skick 80 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14514
 
 Författare: Lustbader, Eric Van
 Titel: Robert Ludlums Jason Bourne i Måltavla Jason Bourne : en thriller / av Eric Van Lustbader ; översättning: Martin Olsson
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 2006 (Falun : Scandbook)
 Omfång: 500, [1] s. ; 24 cm Inbunden.
 Anmärkning: Orig:s titel i publikationen: The Bourne legacy
 Anmärkning: Första svenska upplaga 2006
 ISBN: 91-32-33265-3
 Medarbetare: Olsson, Martin (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Heq.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick 70 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14515
 
 Författare: Sturesson, Kjell, 1934-
 Titel: Bland langare och profitörer : ur en narkotikapolis dagbok / Kjell Sturesson
 Förlag/År: Stockholm : Hjalmarson & Högberg, 2004 (Norge)
 Upplaga: 1. uppl.
 Omfång: 235 s. ; 24 cm Inbunden.
 ISBN: 91-89660-46-3
 SAB-kod: Ohib-c
 SAB-kod: Oepb-c
 Ämnesord: Narkotikabrott
 Ämnesord: Narkotikahandel
 Ämnesord: Drug law offenses
 Ämnesord: Drug law enforcement
 Ämnesord: Narkotikabekämpning
 Ämnesord: Brottsbekämpning
 Ämnesord: Sverige
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Sociala frågor och socialpolitik > Sverige
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Rättsvetenskap > Sverige
Ex. 1: Mycket fint skick Lätt naggat omslag125 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14516
 
 Författare: Burke, James Lee, 1936-
 Titel: Flamingo morgon / James Lee Burke ; översättning: Hans-Jacob Nilsson
 Förlag/År: Höganäs : Bra böcker, 1994 ; (Finland)
 Omfång: 312 s. ; 23 cm Inbunden.
 Orginaltitel: A morning for flamingos.
 Serie: Mysterious press, 99-0878729-2
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1994
 ISBN: 91-7024-935-0
 Medarbetare: Nilsson, Hans-Jacob (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hcee.01
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick 80 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14517
 
 Författare: McBain, Ed, 1926-2005
 Titel: Da capo / Ed McBain ; översättning: Mats Blomqvist
 Förlag/År: Malmö : Damm, 2008 (Finland)
 Omfång: 248 s. Inbunden.
 Anmärkning: Första svenska upplaga 2008
 ISBN: 978-91-7351-284-8
 Medarbetare: Blomqvist, Mats (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Heq.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick Den sista boken om 87:e Denna utg Bonnierförlagen (2008)90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14518
 
 Författare: Winchester, Simon
 Titel: Professorn och galningen : en berättelse om mord, vansinne och tillkomsten av Oxford English dictionary / Simon Winchester ; översättning: Margareta Eklöf
 Förlag/År: Stockholm : DN, 2000 ; (Falun : AIT Falun AB)
 Omfång: 252 s. : ill. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The professor and the madman.
 Anmärkning: Behandlar William Chester Minor
 ISBN: 91-7588-372-4
 Medarbetare: Eklöf, Margareta, 1930- (översättare)
 SAB-kod: Fe.02:k
 SAB-kod: Lz
 SAB-kod: Lz Minor, William Chester
 Ämnesord: Minor, William Chester
 Ämnesord: Lexikografi
 Ämnesord: Språkhistoria
 Ämnesord: Lexikologi
 Ämnesord: Engelska
 Ämnesord: Biografi
 Ämnesord: Murray, James
 Ämnesord: Storbritannien
 Ämnesord: Sinnessjukdom
 Ämnesord: Mördare
Kategori: Språkvetenskap > Engelska > Ordförråd, lexikologi
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Minor, William Chester
Ex. 1: Mycket fint skick 125 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14519
 
 Författare: Pullman, Philip, 1946-
 Titel: Fyrverkerimakarens dotter / Philip Pullman ; illustrerad av Nick Harris ; [översättning: Olle Sahlin]
 Förlag/År: Bromma : Opal, 2000 ; (Ungern)
 Omfång: 106, [1] s. : ill. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The firework-maker's daughter.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2000
 ISBN: 91-7270-915-4
 Medarbetare: Harris, Nick (illustratör)
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: He=c,u
 Ämnesord: Fyrverkerier
 Ämnesord: Mellanåldersböcker
 Ämnesord: Fyrverkerier
 Ämnesord: Mellanåldersböcker
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex. 1: Mycket fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14520
 
 Författare: Nyquist, Bengt, 1932-
 Titel: Bas: Thore Jederby : en biografi / Bengt Nyquist
 Förlag/År: Stockholm : Carlsson, 1995 ; (Stockholm : Gotab)
 Omfång: 201 s. : ill. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-7203-016-X
 SAB-kod: Ijz Jederby, Thore
 Ämnesord: Jazz Jazzmusiker
 Ämnesord: Jederby, Thore 1913-1984
Kategori: Konst, musik, teater och film
Ex.1: Mycket fint skick 100 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14521
 
 Författare: Acker, Kathy, 1948-1997
 Titel: Don Quijote / Kathy Acker ; till svenska av Nina Lekander
 Förlag/År: Stockholm : AWE/Geber, 1987 ; (Värnamo : Fälth)
 Omfång: [6] s., s. 9-256, [1] s. ; 21 cm. Häftad
 Orginaltitel: Don Quixote (engelska).
 ISBN: 91-20-07629-0
 Medarbetare: Lekander, Nina (översättare)
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1:Första (och enda) svenska utgåva Mycket fint skick 100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14522
 
 Författare: Hermanson, Marie, 1956-
 Titel: Svampkungens son : roman / Marie Hermanson
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 2007 (Smedjebacken : Scandbook)
 Omfång: 233, [1] s. ; 21 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originalupplaga 2007
 Anmärkning: 2. tr., 2007
 ISBN: 978-91-0-011294-3
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Fäder
 Ämnesord: Skilsmässobarn
 Ämnesord: Skönlitteratur
 Ämnesord: Romaner
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Ou. 1:a tr100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14523
 
 Författare: McEwan, Ian, 1948-
 Titel: Kärlekens raseri / Ian McEwan ; översättning av Maria Ekman
 Förlag/År: Stockholm : Ordfront, 2000 ; (Smedjebacken : Fälth & Hässler)
 Omfång: 280, [2] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Enduring love.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2000
 ISBN: 91-7324-722-7
 Medarbetare: Ekman, Maria, 1944- (översättare)
 SAB-kod: He.01=c
 SAB-kod: Hcee.01
 SAB-kod: Hce
 SAB-kod: H
 Ämnesord: Roman
 Ämnesord: Filosofi
 Ämnesord: Etik
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick Första sv utg95 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14524
 
 Författare: Ekström, Jan, 1923-
 Titel: Mannen i berget : detektivroman / Jan Ekström
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1979 ; (Stockholm : Bonniers graf.)
 Omfång: 245, [1] s. ; 21 cm Inbunden.
 ISBN: 91-0-044125-2
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Novels
 Ämnesord: Swedish
 Ämnesord: Fiction
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1:Orginalutgåva (enda utgåvan som finns) Mycket fint skick 90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14525
 
 Författare: Staalesen, Gunnar, 1947-
 Titel: Svarta får / Gunnar Staalesen ; översättning: Madeleine Reinholdson
 Förlag/År: Stockholm : Prisma, 1989 ; (Eskilstuna : Tuna tr.)
 Omfång: 209, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Svarte får (norska).
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1989
 ISBN: 91-518-2270-9
 Medarbetare: Reinholdson, Madeleine (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hdb.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Norska
Ex. 1:Första (och enda) svenska utgåva Fint skick Lätt slitet omslag90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14526
 
 Författare: Hoch, Edward D, 1930-2008
 Titel: D:r Hawthornes sällsamma mysterier / av Edward D. Hoch ; översättning: Nenne Runsten
 Förlag/År: Bromma : Mälaröbörsen, 1998 ; (Spånga : Spånga tr.)
 Omfång: 199 s. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-89090-19-5
 Medarbetare: Runsten, Nenne, 1933- (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Heq.016=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick Några smärre skrapskador på omslaget. Tillskrift.75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14527
 
 Författare: Fosse, Jon, 1959-
 Titel: Morgon och kväll : roman / Jon Fosse ; översättning av Urban Andersson
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 2002 (Uddevalla : Mediaprint)
 Omfång: 118, [1] s. ; 21 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Morgon og kveld.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2002
 ISBN: 91-0-057710-3
 Medarbetare: Andersson, Urban, 1938- (översättare)
 SAB-kod: Hdb.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Norska
Ex.1: Mycket fint skick 80 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14528
 
 Författare: Ståhle, Göran, 1951-
 Titel: Sten Dunér : drömmens bilder och självets manifestationer / Göran Ståhle
 Förlag/År: Stockholm : Carlsson, 1996 ; (Borås : Centraltr.)
 Omfång: 125 s. : ill. (vissa i färg) ; 21 cm. Häftad
 ISBN: 91-7203-102-6
 SAB-kod: Ibz Dunér, Sten
 Ämnesord: Dunér, Sten 1931-
 Ämnesord: Konst
 Ämnesord: Konstnärer
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konsthistoria > Särskilda konstnärer
Ex. 1: Mycket fint skick 100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14529
 
 Titel: Bruket och människorna.
 Förlag/År: [Vikmanshyttan] : [Bygdens dag-komm.], [1979] ; (Hedemora : Dalarnes tidn. o. boktr.)
 Omfång: 32 s. ; 21 cm. Häftad
 SAB-kod: Hc.03(s)
 Ämnesord: Dalarna
 Ämnesord: Hedemora
 Ämnesord: Vikmanshyttan
 Ämnesord: Poesi
 Ämnesord: Vikmanshytte bruk
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex. 1: Mycket fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14530
 
 Titel: Rötter : om och med vikmanshyttebor av bruksfolk i förskingringen nedtecknat i nådens år 1984
 Förlag/År: Vikmanshyttan : Vikmanshyttebygdens traditioner, 1984 ; (Hedemora : Dalarnes tidn.- & boktr.)
 Omfång: 80 s. : ill. ; 21 cm. Häftad
 SAB-kod: Ncafz Vikmanshyttan
 SAB-kod: Ls-caf
 Ämnesord: Dalarna
 Ämnesord: Hedemora
 Ämnesord: Vikmanshyttan
Kategori: Biografi > Biografiska samlingar > Sverige
Ex. 1: Mycket fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14531
 
 Titel: 60 : sextiotalet : ett stycke brukshistoria från 1960-talet om Vikmanshyttan
 Förlag/År: Vikmanshyttan : Vikmanshyttebygdens traditioner, 1994 ; (Hedemora : Hedemora tr., 1993)
 Omfång: 112 s. : ill. ; 21 cm. Häftad
 SAB-kod: Ncafz Vikmanshyttan
 SAB-kod: Qz Vikmanshyttan
Kategori: Ekonomi och näringsväsen > Särskilda företag > Vikmanshyttan
Ex. 1: Mycket fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14532
 
 Författare: Brötegård, Länarth, 1933-
 Titel: Vårt älskade Vikmanshyttan : ett brukssamhälle i omvandling / [Länarth Brötegård]
 Förlag/År: Vikmanshyttan : Vikmanshyttebygdens traditioner, [1983] ; (Hedemora : Dalarnes tidn. & boktr.)
 Omfång: 96 s. : ill. ; 21 cm. Häftad
 SAB-kod: Ncafz Vikmanshyttan
 SAB-kod: Oha-c
 SAB-kod: Qz Wikmanshytte bruks AB
 Ämnesord: Wikmanshytte bruks AB
 Ämnesord: Dalarna
 Ämnesord: Hedemora
 Ämnesord: Vikmanshyttan
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Sociala frågor och socialpolitik > Sverige
Kategori: Ekonomi och näringsväsen > Särskilda företag > Wikmanshytte bruks AB
Ex. 1: Mycket fint skick 65 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14533
 
 Titel: Granbo : en levande by i Vikmanshyttan : förr och nu (1984)
 Förlag/År: Vikmanshyttan : Vikmanshyttebygdens traditioner, 1984 ; (Hedemora : Dalarnes tidn.- & boktr.)
 Omfång: 80 s. : ill. ; 21 cm. Häftad
 SAB-kod: Ncafz Granbo
 Ämnesord: Dalarna
 Ämnesord: Hedemora
 Ämnesord: Vikmanshyttan
 Ämnesord: Granbo
Kategori: Geografi
Ex. 1: Mycket fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14534
 
 Författare: Solzenicyn, Aleksandr Isaevic, 1918-2008.
 Titel: Självbiografi och Nobelföreläsning i litteratur 1970 / Alexander Solsjenitsyn
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1972 ; (Stockholm : Norstedt)
 Omfång: 46, [1] s. Häftad
 Anmärkning: Självbiografin ur Les prix Nobel 1970, Nobelföreläsningen ur Les prix Nobel 1971
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2. tr. 1973
 ISBN: 91-1-725551-1
 SAB-kod: Gmaz Solzenicyn, Aleksandr
 SAB-kod: Lz Solzenicyn, Aleksandr
 SAB-kod: G
 Ämnesord: Solzenicyn, Aleksandr Isaevic, 1918-2008
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Solzenicyn, Aleksandr
Kategori: Litteraturvetenskap
Ex. 1: Mycket fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14535
 
 Författare: Sacks, Oliver W, 1933-
 Titel: Att se röster : en resa in i de dövas värld / Oliver Sacks ; översättning av Boo Cassel ; [fackgranskning av Bo Andersson]
 Förlag/År: Stockholm : Bromberg, 1998 ; (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 167 s. : ill. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Seeing voices.
 ISBN: 91-7608-751-4
 ISBN: 91-7608-751-4
 Medarbetare: Cassel, Boo, 1949- (översättare)
 Medarbetare: Andersson, Bo (översättare)
 SAB-kod: Ohfhb
 SAB-kod:
 Ämnesord: Sign language
 Ämnesord: Disabled persons
 Ämnesord: Döva
 Ämnesord: Deafness
 Ämnesord: Hörselskadade
 Ämnesord: Communication
 Ämnesord: Education, special
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Sociala frågor och socialpolitik > Hörselskadade
Kategori: Språkvetenskap > Teckenspråk
Ex. 1: Mycket fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14536
 
 Författare: Baudelaire, Charles, 1821-1867
 Titel: Mitt nakna hjärta / Charles Baudelaire ; översättning av Tove Fahlén
 Förlag/År: Stockholm : Tiden, 1991 ; (Frankrike)
 Upplaga: [Ny, rev. utg.] / [ny uppl.]
 Omfång: 151, [2] s. ; 19 cm. Pocket
 Orginaltitel: Fusées.
 Orginaltitel: Mon coeur mis à nu.
 Serie: Tidens klassiker, 99-0134533-2
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1960
 Anmärkning: Innehåller även förf:s: Hugskott
 ISBN: 91-550-3721-6
 Medarbetare: Fahlén, Tove (översättare)
 SAB-kod: Hj=c
 SAB-kod: Hcej
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Franska
Ex. 1: Mycket fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14537
 
 Författare: Christie, Agatha, 1890-1976
 Titel: Den hemlighetsfulle motståndaren / Agatha Christie ; översättning av Karin Jensen
 Upplaga: Första svenska upplaga 1923
 Omfång: Pocket
 ISBN: 91-0-050139-5
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Bra skick Lite sliten. Zebrapocket tr. 196930 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14538
 
 Författare: Sjögren, Lars, 1934-
 Titel: Sigmund Freud : mannen och verket / Lars Sjögren
 Förlag/År: Stockholm : Natur och kultur, 1997 ; (Danmark)
 Upplaga: 2. pocketutg., 2. tr.
 Omfång: 301 s. ; 18 cm. Pocket
 Serie: NoK pocket, 99-0119834-8
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2. tr., 2001
 Anmärkning: S. 279-293: Bibliografi
 ISBN: 91-27-06969-9
 SAB-kod: Dobz Freud, Sigmund
 Ämnesord: Freud, Sigmund, 1856-1939
Kategori: Filosofi och psykologi
Ex. 1: Mycket fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14539
 
 Författare: Queen, Ellery
 Titel: A fine and private place by Ellery Queen
 Förlag/År: London Gollancz 1971
 Omfång: [9],212p 21cm. Pocket
 Anmärkning: Originally published, Cleveland: World Publishing Company, 1971
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Bra skick Denna utg NAL (1972)30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14540
 
 Författare: Gärdenfors, Simon, 1978-
 Titel: Turist / Simon Gärdenfors
 Förlag/År: Stockholm : Lystring, 2003 (Danmark)
 Upplaga: 1. uppl.
 Omfång: Ca 260 s. : ill. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: Originaluppl. 2003
 ISBN: 91-631-3152-8
 SAB-kod: Hci
 Ämnesord: Tecknade serier
Kategori: Skönlitteratur > Tecknade serier
Ex.1: Mycket fint skick 50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14541
 
 Författare: Fitzgerald, F Scott, 1896-1940
 Titel: Natten är ljuv / F. Scott Fitzgerald ; översättning: Arne Hägglund
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 2001 ; (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 308 s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Tender is the night.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1952
 ISBN: 91-0-057569-0
 SAB-kod: Heq.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick 40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14542
 
 Författare: Rice, Craig
 Titel: Mord i miniatyr / Craig Rice ; [övers. av Mons Mossner]
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1960 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 239, [1] s. Pocket
 Orginaltitel: The big midget murders.
 Anmärkning: Omslag av Martin Gavler
 Medarbetare: Mossner, Mons, 1920- (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Bra skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14543
 
 Författare: Anderson, Poul, 1926-2001.
 Titel: The rebel worlds / by Poul Anderson.
 Förlag/År: New York : New American Library, 1969.
 Omfång: 141 s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: A Signet book, T4041.
 Anmärkning: First printing, October, 1969--Verso of t.p.
 Anmärkning: A Dominic Flandry of Terra novel.
 Genre: Science fiction
 Ämnesord: Science fiction, American.
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1:Collectible First edition Mycket fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14544
 
 Författare: Brown, Fredric, 1906-1972.
 Titel: The lenient beast / by Fredric Brown
 Upplaga: Originalupplaga 1956
 Omfång: Pocket
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1: Bra skick Lite sliten30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14545
 
 Författare: Moorcock, Michael, 1939-
 Titel: The time dweller / Michael Moorcock.
 Förlag/År: London : Grafton, 1988.
 Omfång: Pocket
 ISBN: 0586205500
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14546
 
 Författare: Petronius Arbiter, d. 66 e.Kr.
 Titel: Satyricon / Petronius ; översättning av Maria Plaza ; inledning av Tore Jansson
 Förlag/År: Stockholm : Fabel, 1996 ; (Norge)
 Omfång: 163, [2] s. ; 19 cm. Pocket
 Orginaltitel: Petronii Arbitri Satyricon.
 Serie: Fabel pocket, 99-0717267-7 ; 35
 Anmärkning: Tidigare utg. i annan övers.
 ISBN: 91-7842-194-2
 Medarbetare: Plaza, Maria, 1969- (översättare)
 SAB-kod: Hceoc.01
 SAB-kod: Hoc.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Latin
Ex.1: Mycket fint skick 40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14547
 
 Författare: Dostojevskij, Fjodor, 1821-1881
 Titel: Vid ruletten / Fjodor Dostojevskij ; [reviderad av Eva Alexandersson ; med kommentar av Lars Helander ; övers. av Ellen Rydelius]
 Förlag/År: Stockholm : Aldus/Bonnier, 1966 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 149, [1] s. Pocket
 Serie: Delfinböckerna, 0416-900X ; 208
 Medarbetare: Rydelius, Ellen, 1885-1957 (översättare)
 Medarbetare: Helander, Lars cmm
 Medarbetare: Alexanderson, Eva, 1911-1994 (översättare)
 SAB-kod: Hce
 SAB-kod: Hma=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Fint skick Tillskrift40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14548
 
 Författare: Marsh, Ngaio
 Titel: Hand i handske / Ngaio Marsh ; översättning av Bo och Elisabeth Isaksson
 Upplaga: Första svenska upplaga 1963
 Omfång: Pocket
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Bra skick Denna utg Aldus (1971). Lätt sliten30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14549
 
 Författare: Hylinger, Claes, 1943-
 Titel: Kvällarna på Pärlan / Claes Hylinger
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1996 ; (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 157, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Serie: Bonnier pocket, 99-0307595-2
 Anmärkning: Originaluppl. 1995
 ISBN: 91-0-056347-1
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 65 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14550
 
 Författare: Kleist, Heinrich von, 1777-1811.
 Titel: The Marquise of O- : and other stories / Heinrich von Kleist ; translated and with an introd. by David Luke and Nigel Reeves.
 Förlag/År: Harmondsworth, Eng. ; New York : Penguin Books, 1978.
 Omfång: 319 s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: The earthquake in Chile.--The Marquise of O-.--Michael Kohlhaas.--The beggarwoman of Locarno.--St. Cecilia or the power of music.--The betrothal in Santo Domingo.--The foundling.--The duel.
 ISBN: 0140443592
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Bra skick Slitet omslag30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14551
 
 Författare: Auster, Paul, 1947-
 Titel: Hand to mouth : a chronicle of early failure / Paul Auster
 Förlag/År: London Faber 1998
 Upplaga: 1., pbk ed.
 Omfång: Pocket
 ISBN: 0-571-19481-8
 SAB-kod: Gz Auster, Paul
 SAB-kod: Lz Auster, Paul
 SAB-kod: He
 SAB-kod: He.02
Kategori: Litteraturvetenskap > Särskilda utländska författare > Auster, Paul
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Auster, Paul
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur > Dramatik
Ex. 1: Bra skick Sliten50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14552
 
 Författare: Blom, K Arne, 1946-
 Titel: Sanningens ögonblick : kriminalroman
 Förlag/År: Stockholm : AWE/Geber, 1974 ; (Uppsala : A & W)
 Omfång: 229 s. Häftad
 ISBN: 91-20-04359-7
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Ou.80 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14553
 
 Författare: Rieger, Eva
 Titel: Nannerl Mozart : ett kvinnligt konstnärsliv på 1700-talet / Eva Rieger ; översatt av Eva Liljegren
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1992 ; (Finland)
 Omfång: 298 s., [24] pl.-s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Nannerl Mozart : Leben einer Künstlerin im 18. Jahrhundert
 ISBN: 91-1-919432-3
 Medarbetare: Liljegren, Eva (översättare)
 SAB-kod: Ijz Mozart, Nannerl
 Ämnesord: Mozart, Leopold
 Ämnesord: Mozart, Wolfgang Amadeus, 1756-1791
 Ämnesord: Mozart, Nannerl, 1751-1829
 Ämnesord: Composers
 Ämnesord: Mozart, Nannerl
 Ämnesord: Kvinnliga tonsättare
 Ämnesord: Kompositörer
Kategori: Konst, musik, teater och film
Ex. 1: Mycket fint skick 140 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14554
 
 Författare: Chase, James Hadley, 1906-1985.
 Titel: Tolv kineser och en kvinna : Detektivroman / James Hadley Chase : Till svenska av Per Erik Lindorm
 Förlag/År: Stockholm : Fritze, 1951
 Omfång: 216s. Häftad
 Orginaltitel: Twelve Chinks and a woman.
 Genre: Deckare
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Fint skick Första sv utg60 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14555
 
 Författare: Curtiss, Ursula, 1923-1984.
 Titel: Mördande atmosfär / av Ursula Curtiss ; [till svenska av Nils Jacobsson]
 Förlag/År: Stockholm : Almqvist & Wiksell/Geber, 1955
 Omfång: 194 s. Häftad
 Orginaltitel: The deadly climate
 Serie: Gebers kriminalromaner, 99-0834343-2
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hcee.01
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Fint skick Första sv utg75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14556
 
 Författare: Bylock, Maj, 1931-
 Titel: Häxguldet / Maj Bylock
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1993 ; (Simrishamn : Grafo)
 Omfång: 162, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1993
 ISBN: 91-29-62180-1
 Genre: Ungdomsböcker
 SAB-kod: Hc,u
 Ämnesord: Äventyr
 Ämnesord: Historia
 Ämnesord: Ungdomsböcker
 Ämnesord: Skönlitteratur
 Ämnesord: Historiskt
 Ämnesord: 1600-talet
 Ämnesord: Historiska böcker
 Ämnesord: Historisk berättelse
 Ämnesord: Sverige
 Ämnesord: Häxor
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 2.a uppl tr 200075 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14557
 
 Författare: Leonard, Elmore, 1925-
 Titel: Freaky Deaky : [thriller] / Elmore Leonard ; översättning: Einar Heckscher
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1988 ; (Helsingborg : Schmidt)
 Omfång: 295, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Freaky Deaky.
 ISBN: 91-46-15456-6
 Medarbetare: Heckscher, Einar, 1938- (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Bra skick Naggat skyddsomslag med några revor. Första sv utg65 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14558
 
 Författare: Pratchett, Terry, 1948-
 Titel: Mort : en roman om Skivvärlden / Terry Pratchett ; översättning: Olle Sahlin
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 1997 ; (Falun : Scandbook)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 217 s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Mort (engelska).
 Serie: Wahlströms fantasy, 99-2256100-X
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1991
 ISBN: 91-32-32138-4
 Medarbetare: Sahlin, Olle (översättare)
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick 85 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14559
 
 Författare: Leonard, Elmore, 1925-
 Titel: Stålar : thriller / Elmore Leonard ; översättning av Einar Heckscher
 Förlag/År: W&W
 Upplaga: Första svenska upplaga 1987
 Omfång: Inbunden
 ISBN: 91-46-15153-2
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 80 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14560
 
 Författare: Holmbäck, Bure, 1923-
 Titel: Det lekfulla allvaret : studier över erotiska och polemiska motiv i Hjalmar Söderbergs roman Den allvarsamma leken mot bakgrund av hans tidigare författarskap / Bure Holmbäck
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1969 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 395, (1) s., (2) pl.-bl. Häftad
 Anmärkning: Diss. Uppsala : Univ.
 Anmärkning: With an English summary
 SAB-kod: Gc.5
 SAB-kod: Gcz Söderberg, Hjalmar
 SAB-kod: Lz Söderberg, Hjalmar
 Ämnesord: Söderberg, Hjalmar, 1869-1941
Kategori: Litteraturvetenskap > Svensk litteraturhistoria > 1900-talet
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Söderberg, Hjalmar
Ex. 1: Fint skick Förlagsetikett.Namnteckning120 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14561
 
 Författare: Fahlgren, Margaretha, 1952-
 Titel: Spegling i en skärva : kring Marika Stiernstedts författarliv / Margaretha Fahlgren
 Förlag/År: Stockholm : Carlsson, 1998 ; (Spanien)
 Omfång: 319, [1] s. : ill. ; 21 cm. Häftad
 ISBN: 91-7203-844-6
 SAB-kod: Gcz Stiernstedt, Marika
 Ämnesord: Stiernstedt, Marika, 1875-1954
 Ämnesord: Svenskspråkiga författare
 Ämnesord: Kvinnliga författare
 Ämnesord: Författare
 Ämnesord: Sverige
 Ämnesord: 1900-talet
 Ämnesord: Sweden
 Ämnesord: 20th century
 Ämnesord: Authors
 Ämnesord: Biografi
 Ämnesord: Litteraturvetenskap
 Ämnesord: Kvinnolitteratur
 Ämnesord: Biografi
 Ämnesord: Litteraturvetenskap
Kategori: Litteraturvetenskap
Ex. 1: Mycket fint skick Läsveck på rygg. Namnteckning100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14562
 
 Författare: Tolkien, J R R, 1892-1973
 Titel: Silmarillion / J.R.R. Tolkien ; redigerad av Christopher Tolkien ; till svenska av Roland Adlerberth
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1992 ; (Smedjebacken : Smegraf)
 Upplaga: Jubileumsuppl. / ny uppl.
 Omfång: 405, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The Silmarillion.
 Anmärkning: 1. uppl. utg. på AWE/Gebers förl.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1979
 ISBN: 91-1-922552-0
 Medarbetare: Adlerberth, Roland, 1923-1993 (översättare)
 Medarbetare: Tolkien, Christopher (medarbetare)
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: He.01=c
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick Kartonnage65 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14563
 
 Författare: Masson, J Moussaieff (Jeffrey Moussaieff), 1941-
 Titel: Sveket mot sanningen : hur Freud kom att överge sin förförelseteori / Jeffrey M Masson ; övers.: Philippa Wiking
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1984 ; (Malmö : Beyrond)
 Omfång: 316 s. : ill. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The assault on truth.
 ISBN: 91-46-14879-5
 Medarbetare: Wiking, Philippa, 1920- (översättare)
 SAB-kod: Docb
 Ämnesord: Freud, Sigmund, 1856-1939
 Ämnesord: Sexualitet
 Ämnesord: Psykoanalys
 Ämnesord: Barn
 Ämnesord: Förförelseteori
 Ämnesord: Psykoanalytiska teorier
Kategori: Filosofi och psykologi > Psykologi > Psykoanalys
Ex. 1: Mycket fint skick En lagad reva i skyddsomslaget. Stämpel100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14564
 
 Författare: Lindbohm, Dénis, 1927-2005
 Titel: Gaias gudbarn / Dénis Lindbohm
 Förlag/År: Malmö D. Lindbohm 1983
 Omfång: Häftad
 ISBN: 91-970396-3-2
 Genre:
 SAB-kod: Dop
 Ämnesord: Paranormala fenomen
Kategori: Filosofi och psykologi > Psykologi > Parapsykologi
Ex.1: Mycket fint skick 100 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14565
 
 Författare: Lindbohm, Dénis, 1927-2005
 Titel: Spegelspelet / Dénis Lindbohm
 Förlag/År: Malmö Psi-cirkeln 1984
 Omfång: Häftad
 ISBN: 91-970396-4-0
 SAB-kod: Dop
 Ämnesord: Parapsykologi
Kategori: Filosofi och psykologi > Psykologi > Parapsykologi
Ex.1: Fint skick En smärre fläck på omslagets framsida80 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14566
 
 Författare: Lindbohm, Dénis, 1927-2005
 Titel: Siaren som sover / Dénis Lindbohm
 Förlag/År: Malmö : Psi-cirkeln, 1985 ; (Lund : Lunds pockettryck)
 Omfång: 112 s. ; 21 cm. Häftad
 ISBN: 91-970396-8-3
 SAB-kod: Dop
Kategori: Filosofi och psykologi > Psykologi > Parapsykologi
Ex.1: Fint skick 90 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14567
 
 Författare: Bachelard, Gaston, 1884-1962
 Titel: Luften och drömmandet : essä över föreställningen om rörelse / Gaston Bachelard ; översättning: Marianne Lindström
 Förlag/År: Lund : Skarabé, 1996 ; (Lund : Novapress)
 Omfång: 332, [4] s. ; 22 cm. Häftad
 Orginaltitel: L'air et les songes.
 ISBN: 91-87984-20-2
 Medarbetare: Lindström, Marianne (översättare)
 SAB-kod: Dh
 SAB-kod: G:df
 Ämnesord: Litteraturestetik
Kategori: Filosofi och psykologi > Filosofisk antropologi
Kategori: Litteraturvetenskap > Litteraturestetik
Ex.1: Mycket fint skick 100 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14568
 
 Författare: Wikström, Owe, 1945-
 Titel: Tillvarons blå underton : morgonandakter, iakttagelser / Owe Wikström
 Förlag/År: Skellefteå : Artos, cop. 1996 ; (Malmö : Team offset)
 Omfång: 95 s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1998 (Eslöv : Symposion)
 ISBN: 91-7580-141-8
 SAB-kod: Cia
Kategori: Religion > Uppbyggelselitteratur > Predikningar och betraktelser
Ex. 1: Fint skick 90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14569
 
 Författare: Canetti, Elias, 1905-1994.
 Titel: Crowds and power Elias Canetti translated from the German by Carol Stewart
 Förlag/År: Harmondsworth Penguin 1973
 Upplaga: [Revised ed.]
 Omfång: 575p 18cm Pocket.
 Anmärkning: Previous ed. of this translation, London: Gollancz, 1962. - Translation of Masse und Macht. Hamburg: Claassen, 1960
 Anmärkning: Bibliographyp.563-575
 ISBN: 0140036164
 Medarbetare: Stewart, Carol.
 SAB-kod: Oa
 SAB-kod: M
 Ämnesord: Social groups - Collective behavior
 Ämnesord: Social psychology.
 Ämnesord: Power (Social sciences)
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Sociologi
Kategori: Etnografi, socialantropologi och etnologi
Ex. 1: Fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14570
 
 Titel: Zen : en antologi / övers. och urval av Elin Lagerkvist
 Förlag/År: Stockholm : Natur och kultur, 1980 ; (Lund : Rahm)
 Upplaga: 2. uppl.
 Omfång: 253 s. ; 19 cm. Häftad
 Serie: Österländska urkunder, 99-0229616-5
 Anmärkning: 1. uppl. ej utg. i serien
 ISBN: 91-27-01029-5
 Medarbetare: Lagerkvist, Elin, 1918- (utgivare)
 SAB-kod: Cmec(u)
 Ämnesord: Zen-buddhism
Kategori: Religion > Religionshistoria > Buddhism
Ex.1: Mycket fint skick 110 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14571
 
 Författare: Hanson, Sten, 1936-
 Titel: Sträv som starren / Sten Hanson
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1959
 Omfång: 59, [1] s. Häftad
 SAB-kod: Hc.03
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex.1: Fint skick. Namnteckning Tonättaren / text-ljudkonstnären / författaren / performance-artisten Sten Hansons debut.90 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14572
 
 Författare: Gercke, Doris, 1937-
 Titel: Vad angår det dig, Bella Block? / Doris Gercke ; översättning: Bo Sköld
 Förlag/År: Lund : Skriftställarna, 1993 ; (Storbritannien)
 Omfång: 201 s. ; 21 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Kinderkorn.
 Serie: Skri-krimi, 99-1291333-7
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1993
 ISBN: 91-85936-27-8
 Medarbetare: Sköld, Bo, 1924- (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hf.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Tyska och jiddisch
Ex. 1: Mycket fint skick 65 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14573
 
 Författare: Rådström, Niklas, 1953-
 Titel: Dikter & andetag / Niklas Rådström
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1977 ; (Malmö : Beyrond)
 Omfång: 93, [2] s. ; 20 cm. Häftad
 ISBN: 91-46-12758-5
 SAB-kod: Hc.03
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex. 1: Fint skick Naggat omslag med en smärre reva vid ryggen50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14574
 
 Författare: Hotchner, Aaron Edward
 Titel: Papa Hemingway : personliga minnen / av A E Hotchner ; översättning av Olov Jonason
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1986 ; (Storbritannien)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 327, [5] s., [16] pl.-s. ; 20 cm. Storpocket
 Orginaltitel: Papa Hemingway.
 Serie: Norstedts faktapocket, 99-0515866-9
 ISBN: 91-1-863321-8
 Medarbetare: Jonason, Olov, 1919- (översättare)
 SAB-kod: Gez Hemingway, E.
 Ämnesord: Hemingway, Ernest 1898-1961
Kategori: Litteraturvetenskap
Ex.1: Mycket fint skick 60 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14575
 
 Titel: Modern litteraturteori och metod i barnlitteraturforskningen / [Maria Nikolajeva (red)]
 Förlag/År: Stockholm : Centrum för barnkulturforskning, Univ. ; Trångsund : Ericsson & Berg [distributör], 1992 ; (Stockholm : Printgraf)
 Omfång: 271 s. : ill. ; 21 cm. Häftad
 Serie: Centrum för barnkulturforskning, 0280-6061 ; 19
 ISBN: 91-971741-2-2
 Medarbetare: Nikolajeva, Maria, 1952- (medarbetare)
 SAB-kod: G:dd
 SAB-kod: G.092
 Ämnesord: Ende, Michael Die unendliche Geschichte
 Ämnesord: Jansson, Tove, 1914-2001. Pappan och havet
 Ämnesord: Lewis, C. S., 1898-1963
 Ämnesord: Montgomery, L. M. (Lucy Maud), 1874-1942.
 Ämnesord: Gripe, Maria, 1923-2007.
 Ämnesord: Lindgren, Astrid 1907-2002
 Ämnesord: Nesbit, Edith, 1858-1924
 Ämnesord: Barnlitteraturforskning
 Ämnesord: Litteraturteori
 Ämnesord: Litteraturforskning
 Ämnesord: Barn- och ungdomslitteratur
 Ämnesord: Textanalys
 Ämnesord: Litteraturvetenskapens metodlära
 Ämnesord: Barnlitteratur
 Ämnesord: Barnböcker
 Ämnesord: Forskning
 Ämnesord: Sverige
 Ämnesord: Metodik
 Ämnesord: Litteraturteori
 Ämnesord: Metodlära
 Ämnesord: Litteraturvetenskap
 Ämnesord: Ungdomslitteratur
Kategori: Litteraturvetenskap > Litteraturvetenskaplig metodlära
Kategori: Litteraturvetenskap > Barn- och ungdomslitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 150 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14576
 
 Författare: Ullén, Jan Olov, 1934-
 Titel: Gå, lilla ballad, och finn min härskarinna : essäer om poesi / Jan Olov Ullén
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1994 ; (Emmaboda : Åkesson)
 Omfång: 193, [1] s. ; 20 cm. Häftad
 ISBN: 91-0-055597-5
 SAB-kod: G.03
Kategori: Litteraturvetenskap > Poesi
Ex. 1: Mycket fint skick 90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14577
 
 Författare: Delsemme, A H
 Titel: Our cosmic origins : from the big bang to the emergence of life and intelligence / Armand H. Delsemme ; foreword by Christian De Duve
 Förlag/År: Cambridge : Cambridge University Press, 2000
 Omfång: 320s. : ill. ; 23cm Pocket.
 Orginaltitel: Les origines cosmiques de la vie.
 Anmärkning: Originally published: 1998
 Anmärkning: Includes bibliographical references and index
 Anmärkning: Translation of: Les origines cosmiques de la vie.
 ISBN: 0-521-79480-3
 SAB-kod: Ua
 Ämnesord: Evolution (Biology)
 Ämnesord: Life on other planets
 Ämnesord: Cosmology
Kategori: Naturvetenskap > Astronomi
Ex. 1: Mycket fint skick 125 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14578
 
 Författare: Larsson, Stig, 1955-
 Titel: Artiklar 1975-2004 / Stig Larsson
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 2006 (Uddevalla : Mediaprint)
 Omfång: 344, [1] s. : ill. (vissa i färg) ; 23 cm.
 ISBN: 91-0-010501-5
 SAB-kod: Bb
 Ämnesord: Författare
Kategori: Allmänt och blandat > Allmänna samlingsverk
Ex. 1: Mycket fint skick 180 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14579
 
 Författare: Edwardson, Åke, 1953-
 Titel: Winterland / Åke Edwardson
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 2003 (Smedjebacken : Scandbook)
 Omfång: 306, [3] s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 2003
 ISBN: 91-1-301298-3
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc.016
 Ämnesord: Noveller
 Ämnesord: Deckarnoveller
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Noveller
Ex. 1: Fint skick Naggat och lagat skyddsomslag. Ou.70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14580
 
 Författare: McCullers, Carson, 1917-1967
 Titel: Balladen om det sorgsna kaféet / Carson McCullers ; [översättning och inledning av Olov Jonason]
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1992 ; (Kristianstad : Kristianstads boktr.)
 Upplaga: 4. uppl.
 Omfång: 117, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The ballad of the sad café.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1957
 ISBN: 91-29-61670-0
 Medarbetare: Jonason, Olov, 1919- (översättare)
 SAB-kod: He.01=c
 SAB-kod: Heq.01
 SAB-kod: Hceeq.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick 70 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14581
 
 Författare: Greer, Germaine, 1939-
 Titel: The madwoman's underclothes : essays and occational writings 1968-85
 Förlag/År: London : Pan Books, 1987
 Upplaga: Picador paperback ed.
 Omfång: 305 s. Storpocket
 ISBN: 0-330-30149-7
 SAB-kod: Ohja
 Ämnesord: Kvinnor
 Ämnesord: Feminism
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Sociala frågor och socialpolitik > Kvinnofrågor
Ex. 1: Mycket fint skick Ej översatt till svenska75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14582
 
 Författare: Simenon, Georges, 1903-1989
 Titel: Maigret och clocharden / Georges Simenon : övers. av Eva Alexanderson
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1964
 Omfång: 153 s. Häftad
 Orginaltitel: Maigret et le clochard.
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hj=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Franska
Ex. 1: Fint skick Namnetikett. Första sv utg.110 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14583
 
 Författare: Banks, Iain, 1954-
 Titel: Complicity / Iain Banks
 Förlag/År: London : Abacus, 1993
 Omfång: 313 s. Storpocket
 ISBN: 0-349-10571-5
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick En smärre reva på omslaget50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14584
 
 Författare: Svensson, Roland, 1910-2003
 Titel: Skärgårdsliv i gången tid : en skildring av arbete och lek i Stockholms skärgård / i ord och bild av Roland Svensson
 Förlag/År: Stockholm : Max Ström, 2006 (Värnamo : Fälth & Hässler)
 Upplaga: [Ny utg.] / efterord av Bo Grandien
 Omfång: 276, [2] s. : ill. (vissa i färg) ; 25 cm Inbunden.
 ISBN: 91-7126-022-6
 SAB-kod: Ncaal
 SAB-kod: Mx-caal
 Ämnesord: Stockholms skärgård
 Ämnesord: Stockholms län
Kategori: Geografi > Sverige > Stockholms län
Kategori: Etnografi, socialantropologi och etnologi > Näringsliv och arbetsliv
Ex. 1: Mycket fint skick Förlagets dekorerade klotband med monterad pärmbild200 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14585
 
 Författare: Rey, Hans Augusto
 Titel: Apan Nicke och Raffi Giraff / H. A. Rey ; översättning av Gallie Eng
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 2001 ; (Danmark)
 Upplaga: 3. uppl.
 Omfång: 31, [1] s. : färgill. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Raffy and the nine monkeys.
 Anmärkning: Även med tryckår: 2. -3. tr., 2002
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1973. Första uppl. i denna version 1995 - Även utg. med titeln: Raffi Giraff och apan Nicke
 ISBN: 91-29-65430-0
 Medarbetare: Eng, Gallie, 1936- (översättare)
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: He=c,u
 Ämnesord: Bilderbok
 Ämnesord: Nicke Nyfiken
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex. 1: Fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14586
 
 Författare: Forsström, Tua, 1947-
 Titel: Jag studerade en gång vid en underbar fakultet / Tua Forsström
 Förlag/År: Eslöv : B. Östlings bokförl. Symposion, 2003 (Finland)
 Omfång: 169, [4] s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1987, 1992, 1997 och 2003. Första uppl. med denna samlingstitel 2003. - Mineraler (diktsvit) ej utg. i separat vol.
 Anmärkning: "Innehåll: Snöleopard ; Parkerna ; Efter att ha tillbringat en natt bland hästar ; Mineraler (diktsvit)"
 ISBN: 91-7139-616-0
 Medarbetare: Forsström, Tua, 1947- Snöleopard
 Medarbetare: Forsström, Tua, 1947- Parkerna
 Medarbetare: Forsström, Tua, 1947- Efter att ha tillbringar en natt bland hästar
 SAB-kod: Hcd.03
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Finlandssvensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick 175 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14587
 
 Titel: Hågkomster och livsintryck av svenska män och kvinnor. [Saml.] 24, Musikmänniskor : personliga minnen av bortgångna svenska tonsättare / berättade av 25 författare ; under redaktion av Folke H. Törnblom
 Förlag/År: Uppsala, 1943
 Omfång: 328, [1] s. : ill. Inbunden
 Medarbetare: Törnblom, Folke H., 1908-2001 (medarbetare)
 SAB-kod: Ijb-c.5
 SAB-kod: Ls-c.ij
Kategori: Konst, musik, teater och film > Musik > 1900-talet
Ex. 1: Fint skick Om Andreas Hallén, Emil Sjögren, Wilhems Stenhammar, Wilhelm Peterson-Berger, Sigur von Koch, Knut Håkanson mfl. Klotbnd m främre omslag medinbundet150 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14588
 
 Författare: Lindgren, Astrid, 1907-2002
 Titel: Sunnanäng / Astrid Lindgren ; illustrerad av Ilon Wikland
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1959 ; (Uddevalla : Bohusläningen)
 Omfång: 105, [1] s. : ill. Inbunden
 Anmärkning: Även med tryckår: 4. tr. , 1984
 Medarbetare: Wikland, Ilon, 1930- (illustratör)
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: uHc
 SAB-kod: Hcf
 SAB-kod: Hc,u
 Ämnesord: Skönlitteratur för barn och ungdom
 Ämnesord: Skönlitteratur för barn och ungdom
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex. 1: Fint skick Origalupplaga. Namnteckning.150 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14589
 
 Författare: Lindgren, Astrid, 1907-2002
 Titel: Emil i Lönneberga / Astrid Lindgren ; teckningar av Björn Berg
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1963 ; (Stockholm : Esselte)
 Omfång: 123, [1] s. : ill. Inbunden
 Medarbetare: Berg, Björn, 1923-2008 (illustratör)
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: uHc
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex. 1: Bra skick Orginalupplaga. Lätt slitet omslag med naggade hörn120 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14590
 
 Författare: Lindgren, Astrid, 1907-2002
 Titel: Än lever Emil i Lönneberga / Astrid Lindgren ; teckningar av Björn Berg
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1970 ; (Örebro : Ljungföretagen)
 Omfång: 175, [1] s. : ill. Inbunden
 Medarbetare: Berg, Björn, 1923-2008 (illustratör)
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: uHc
 SAB-kod: Hc,u
 Ämnesord: Humor
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex. 1: Fint skick Tillskrift. Naggade hörn. Orginalupplaga100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14591
 
 Författare: Kerr, Katharine
 Titel: Järtecken : sjätte boken om det magiska landet Deverry / Katharine Kerr ; översättning av Johan Frick
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1997 ; (Smedjebacken : Smegraf)
 Omfång: 391, [3] s. ; 23 cm Inbunden.
 Orginaltitel: A time of omens.
 Serie: BonnierFantasy, 99-2061330-4
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1997
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 11/15. tus., 1999
 ISBN: 91-0-056523-7
 Medarbetare: Frick, Johan (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Heq.01=c
 Ämnesord: Fantasy
 Ämnesord: Onda krafter
 Ämnesord: Goda krafter
 Ämnesord: Goda krafter
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Fint skick 160 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14592
 
 Författare: Gorkij, Maksim, 1868-1936
 Titel: Obekväma tankar om oktoberrevolutionen / Maxim Gorkij ; [övers.: Karin Pontoppidan-Sjövall] ; med inl. av Melker Johnsson
 Förlag/År: Stockholm : LiberFörlag, 1983 ; (Stockholm : LiberTryck)
 Omfång: 251 s. : ill. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Övers. av valda artiklar ur Novaja Zizn
 ISBN: 91-38-90270-2
 Medarbetare: Pontoppidan-Sjövall, Karin, 1919-2003 (översättare)
 Medarbetare: Johnsson, Melker, 1903-1990 (förord)
 SAB-kod: Kma.51
 Ämnesord: Ryska revolutionen 1917
 Ämnesord: Ryska revolutionen
 Ämnesord: Oktoberrevolutionen
 Ämnesord: Ryssland
 Ämnesord: Sovjetunionen
 Ämnesord: Historia
Kategori: Historia > Östeuropa > Ryska revolutionen 1917
Ex. 1: Mycket fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14593
 
 Författare: Réage, Pauline, 1907-1998
 Titel: Berättelsen om O / Pauline Réage ; i översättning av Bengt Söderbergh
 Förlag/År: Stockholm : Vertigo, 2005 (Finland)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 174, [2] s. ; 19 cm. Häftad
 Serie: Vertigos erotiska klassiker, 1653-1485 ; 001
 Anmärkning: Första svenska upplaga 1968
 ISBN: 91-85000-06-X
 Medarbetare: Söderbergh, Bengt 1925- (översättare)
 Genre: Erotica
 SAB-kod: Hj.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Franska
Ex. 1: Mycket fint skick 100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14594
 
 Författare: Jeanson, Gunnar, 1898-1939
 Titel: Gunnar Wennerberg som musiker : en monografi / av Gunnar Jeanson
 Förlag/År: Stockholm : Gebers, 1929
 Omfång: 259 s. : ill. Häftad
 SAB-kod: Ijz Wennerberg, Gunnar
 Ämnesord: Wennerberg, Gunnar, 1817-1901
 Ämnesord: Musik
 Ämnesord: Svensk musikhistoria
 Ämnesord: Musikhistoria
 Ämnesord: Musikvetenskap
 Ämnesord: Svensk litteraturhistoria
 Ämnesord: Litteraturhistoria
 Ämnesord: Litteraturvetenskap
Kategori: Konst, musik, teater och film
Ex. 1: Fint skick 95 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14595
 
 Författare: Carr, John Dickson, 1906-1977
 Titel: De tio tekopparna / Carter Dickson ; till svenska av Nils Jacobsson
 Förlag/År: Stockholm : Almqvist & Wiksell/Geber, 1958 ; (Uddevalla : Barneviks tr.)
 Omfång: 255, [1] s. Häftad
 Orginaltitel: The ten teacups.
 Serie: Gebers kriminalromaner, 99-0834343-2
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Bra skick Slitet omslag. Snedläst. Namnteckning. Första sv utg50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14596
 
 Författare: Andersson, Ingvar, 1899-1974
 Titel: Franz Berwald. [1]
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1970 ; (Stockholm : Norstedt)
 Omfång: 300, [2] s., [1] pl.-bl. Häftad
 SAB-kod: Aalz Berwald, Franz
 SAB-kod: Ijb-c.47
 SAB-kod: Ijz Berwald, Franz
 Ämnesord: Berwald, Franz, 1796-1868
Kategori: Konst, musik, teater och film > Musik > Nya tiden 1521-
Ex. 1: Fint skick En smärre skada på ryggen75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14597
 
 Författare: Giovene, Andrea, 1904-
 Titel: Tärningen : Giuliano di Sanseveros självbiografi
 Förlag/År: Stockholm : LT ; [Solna] : [Seelig], 1970 ; (Malmö : Beyrond)
 Omfång: 252 s. Häftad
 Orginaltitel: L autobiografia di Giuliano di Sansevero, 4.
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Mycket fint skick Inbunden utg75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14598
 
 Författare: Kandre, Mare, 1962-2005
 Titel: Bestiarium : roman / Mare Kandre
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1999 ; (Finland)
 Omfång: 340, [1] s. ; 20 cm. Häftad
 Anmärkning: Originaluppl. 1999
 ISBN: 91-0-055968-7
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick 100 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14599
 
 Författare: Kirkegaard, Ole Lund
 Titel: Gusten Grodslukare / text och illustrationer: Ole Lund Kirkegaard ; översättning: Britt G. Hallqvist
 Förlag/År: Stockholm : Tiden, 1991 ; (Södertälje : Fingraf)
 Upplaga: 3. uppl.
 Omfång: 84, [2] s. : ill. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Orla Frøsnapper (danska).
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1973
 Anmärkning: "Även tillg. med tryckår: [Ny tr.], 1992 ; 4. uppl., 1994 ; 4. uppl. 2. tr., [d.v.s. 4. tr.], 1999"
 ISBN: 91-550-3738-0
 ISBN: 91-550-3738-0
 Medarbetare: Hallqvist, Britt G., 1914-1997. (översättare)
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: Hda=c,u
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex.1: Mycket fint skick Namnteckning75 kr. Beställd
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14600
 
 Titel: Concepts of modern art : from fauvism to postmodernism
 Förlag/År: London : Thames and Hudson, cop. 1994
 Upplaga: 3. ed., expanded and updated / edited by Nikos Stangos
 Omfång: 424 s. : ill. Häftad
 Serie: The world of art library, 99-0132097-6
 ISBN: 0-500-20268-0
 Medarbetare: Stangos, Nikos (medarbetare)
 SAB-kod: Ib.5
 Ämnesord: Abstrakt konst
 Ämnesord: Dadaismen
 Ämnesord: Futurismen
 Ämnesord: Konstruktivismen
 Ämnesord: Kubismen
 Ämnesord: Modern konst
 Ämnesord: Modernismen
 Ämnesord: Naivism
 Ämnesord: Primitivismen
 Ämnesord: Surrealism
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konsthistoria > 1905-
Ex. 1: Mycket fint skick Namnteckning.100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14601
 
 Författare: Jacques, Brian
 Titel: Mattimeo. D. 1, Slagar den grymme / Brian Jaques
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier Carlsen, 2001 ; (Falun : AiT Falun)
 Omfång: 182, [1] s. Inbunden.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2000
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2000
 ISBN: 91-638-2174-5
 Genre: Ungdomsböcker
 Ämnesord: Fantasy
 Ämnesord: Fantasy
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Mycket fint skick 50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14602
 
 Författare: Fowler, Christopher, 1953-
 Titel: Djävulens böner : [en thriller] / Christopher Fowler ; översättning: Anders Bellis
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 1995 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 282 s. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Rune.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1995
 ISBN: 91-32-31936-3
 Medarbetare: Bellis, Anders (översättare)
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14603
 
 Författare: Delaney, Joseph
 Titel: Väktarens lärling / Joseph Delaney ; översatt av Ylva Kempe ; [illustrationer: David Wyatt]
 Förlag/År: Stockholm : Tiden, [2007] (Falun : Scandbook)
 Omfång: 307, [9] s. : ill. ; 18 cm Inbunden.
 Anmärkning: Första svenska upplaga 2007
 ISBN: 978-91-85243-84-6
 Medarbetare: Wyatt, David, 1948- (illustratör)
 Medarbetare: Kempe, Ylva (översättare)
 Genre: Fantasy
 Genre: Ungdomsböcker
 SAB-kod: He=c,u
 Ämnesord: Väktare
 Ämnesord: Lärlingar
 Ämnesord: Häxor
 Ämnesord: Döda blir kvar
 Ämnesord: Skönlitteratur för barn och ungdom
 Ämnesord: Spöken
 Ämnesord: Fantasy
 Ämnesord: Barnböcker
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick Den första boken i en serie ungdomsfantasy75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14604
 
 Författare: Villius, Sara, 1976-
 Titel: Sex / Sara Villius
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 2008 (Falun : Scandbook)
 Omfång: 134 s. ; 20 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originalupplaga 2008
 ISBN: 978-91-1-301757-0
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Romaner
 Ämnesord: Romaner
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Förl dek helklotband. Ou75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14605
 
 Författare: Weiss, Peter, 1916-1982
 Titel: Brännpunkt : roman / övers. från tyska av Benkt-Erik Hedin
 Förlag/År: Malmö : Cavefors, 1964 ; (Uddevalla : Bohusläningen)
 Omfång: 219 s. Inbunden
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Fint skick Första sv utg75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14606
 
 Författare: Lööf, Jan, 1940-
 Titel: En trollkarl i Stockholm / Jan Lööf
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1979 ; (Stockholm : Gotab)
 Upplaga: 2., något revid. uppl.
 Omfång: 52 s. (52, [3] s.) : ill. ; 21 cm. Inbunden
 Serie: Börja läsa, 99-0113769-1
 Anmärkning: 1. uppl. ej utg. i serien
 ISBN: 91-29-53074-1
 Genre: Börja läsa
 SAB-kod: Hc,u
 SAB-kod: Hcf
 Ämnesord: Cirkus
 Ämnesord: Bilderböcker
 Ämnesord: Barnbok
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex.1: Fint skick Lätt sliten rygg. Debutboken. Ovanlig.125 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14607
 
 Författare: Alexander, Lloyd
 Titel: Storkonungen / Lloyd Alexander ; övers.: Karin Strandberg
 Förlag/År: Vällingby : Sjöstrand, 1984 ; (Malmö : Skogs graf.)
 Omfång: 228, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The high king.
 ISBN: 91-7574-080-X
 Medarbetare: Strandberg, Karin (översättare)
 Genre: Fantasy
 Genre: Mellanåldersböcker
 SAB-kod: Hcg
 SAB-kod: uHe=c
 Ämnesord: Fantastiska berättelser
 Ämnesord: Fantasy
 Ämnesord: Barnböcker
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex.1: Mycket fint skick 65 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14608
 
 Författare: Sayers, Dorothy L (Dorothy Leigh), 1893-1957.
 Titel: The documents in the case / Dorothy L. Sayers and Robert Eustace.
 Förlag/År: London : Penguin, 1937.
 Omfång: 255 [1] s. ; 18 cm. Inbunden
 Medarbetare: Eustace, Robert
 Genre: Deckare
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Denna utg Gollancz (1935). Skyddsomslag saknas60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14609
 
 Författare: Tolkien, J R R, 1892-1973
 Titel: Herr Salig / J. R. R. Tolkien ; till svenska av Roland Adlerberth
 Förlag/År: Stockholm : AWE/Geber, 1983 ; (Portugal)
 Omfång: [Ca 105] s. : ill. ; 16 x 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Svensk och engelsk parallelltext
 ISBN: 91-20-06875-1
 Medarbetare: Adlerberth, Roland, 1923-1993 (översättare)
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: uHe=c
 SAB-kod: uHe
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1:Första (och enda) svenska utgåva Mycket fint skick 225 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14610
 
 Titel: Fantastika : 27 franska författare / i urval av Lars Bjurman ; ill. av Ragnar von Holten
 Förlag/År: Malmö : Cavefors, 1964 ; (Uddevalla : Bohusläningen)
 Upplaga: 1. uppl.
 Omfång: 328, [3] s. : ill. Inbunden
 Medarbetare: Bjurman, Lars, 1932- (medarbetare)
 Medarbetare: Holten, Ragnar von, 1934- (illustratör)
 SAB-kod: Hce(s)
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1:Mindre bra skick Tillskrift. Skyddsomslag saknas. En större reva på ryggen. Innehåller Ferry, Jarry, Apollinaire, Lautréamont, Nerval mfl40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14611
 
 Författare: Holmberg, Åke, 1907-1991
 Titel: Ture Sventon i öknen / [Omslag och illustr. av Sven Hemmel]
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1954
 Upplaga: 4. uppl.
 Omfång: 139s : Ill. Inbunden
 Genre: Barnböcker
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex.1: Fint skick Naggade hörn90 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14612
 
 Författare: MacDonald, Betty
 Titel: Tant Mittiprick / Betty MacDonald ; översättning: Eva Imber-Liljeberg ; bilder: Maurice Sendak
 Förlag/År: Stockholm : Läseleket, 1986 ; (Vänersborg : Vänersborgs offset)
 Omfång: 132 s. : ill. ; 19 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Mrs Piggle Wiggle.
 Anmärkning: Tidigare utg. i annan övers.
 ISBN: 91-86196-34-0
 Medarbetare: Imber-Liljeberg, Eva (översättare)
 Medarbetare: Sendak, Maurice, 1928- (illustratör)
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: He=c,u
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex.1: Mycket fint skick 100 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14613
 
 Författare: MacDonald, Betty
 Titel: Tant Mittiprick trollar / Betty MacDonald
 Förlag/År: Stockholm : Sv. läraretidn., 1968 ; (Ungern)
 Omfång: 106 s. Inbunden
 Serie: Barnbiblioteket Saga, 99-0448970-X ; 534
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: uHce
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex. 1: Fint skick Lätt naggad rygg175 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14614
 
 Författare: Borg, Inga, 1925-
 Titel: Hund i Paris / Inga Borg
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1991 ; (Danmark)
 Omfång: [32] s. : färgill. ; 28 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1991
 ISBN: 91-1-917302-4
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: Hc,u
 Ämnesord: Bilderböcker
 Ämnesord: Bilderbok
 Ämnesord: Paris
 Ämnesord: Hundar
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex. 1: Mycket fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14615
 
 Författare: Rey, Hans Augusto
 Titel: Nicke Nyfiken på rymdfärd / H. A. Rey ; [övers. av Ingrid Norrman]
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1979 ; (Portugal)
 Upplaga: 4. uppl.
 Omfång: 47, [1] s. : ill. ; 26 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Curious George gets a medal.
 Anmärkning: "Även med tryckår: 2. tr., 1981 ; 3. tr., 1986 ; 4. tr., 1990 ; 5. tr., 1992 (Tr. i Danmark) ; 6. tr., 1994 ; 8. tr., 2003 ; 9. tr., 2006"
 ISBN: 91-29-53978-1
 Medarbetare: Norrman, Ingrid (översättare)
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: uHe=c
 Ämnesord: Rymden
 Ämnesord: Bilderböcker
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex. 1:Bra skick Överlag fin men med några lätt vågiga sidor. Lättare fuktskada.40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14616
 
 Författare: Hellsing, Lennart, 1919-
 Titel: Här dansar herr Gurka / Lennart Hellsing, Poul Ströyer
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 2006 (Danmark)
 Upplaga: 2. uppl.
 Omfång: [32] s. färgill. 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originalupplaga 1977. Första upplaga i denna version 2006
 ISBN: 91-29-66527-2
 ISBN: 978-91-29-66527-7
 Medarbetare: Ströyer, Poul, 1923-1996 (illustratör) 9pu
 Genre: Barnböcker
 Genre: Poesi
 SAB-kod: Hc.03,u
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex. 1: Mycket fint skick 70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14617
 
 Titel: Fittstim / [redaktörer:] Linda Norrman Skugge, Belinda Olsson, Brita Zilg
 Förlag/År: Stockholm : DN, 1999 ; (Finland)
 Omfång: 153, [3] s. : ill. ; 21 cm. Häftad
 ISBN: 91-7588-241-8
 Medarbetare: Zilg, Brita, 1969- (medarbetare)
 Medarbetare: Olsson, Belinda, 1974- (medarbetare)
 Medarbetare: Skugge, Linda, 1973- (medarbetare)
 SAB-kod: Ohja-c:k.59
 SAB-kod: Ohj
 SAB-kod: Ohja
 Ämnesord: Feminism
 Ämnesord: Kvinnorollen
 Ämnesord: Tonåringar
 Ämnesord: Flickor
 Ämnesord: Livsberättelser
 Ämnesord: Sweden
 Ämnesord: Life stories
 Ämnesord: Sverige
 Ämnesord: Adolescence
 Ämnesord: Debatt
 Ämnesord: Antologi
 Ämnesord: Könsroller
 Ämnesord: Kvinnofrågor
 Ämnesord: Könsroller
 Ämnesord: Tonåringar, Flickor
 Ämnesord: Ungdomar
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Sociala frågor och socialpolitik > Kvinnohistoria
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Sociala frågor och socialpolitik > Könsrollsfrågor
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Sociala frågor och socialpolitik > Kvinnofrågor
Ex.1: Mycket fint skick Orginalutgåva120 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14618
 
 Författare: Clementi, Eva, 1962-
 Titel: Solisten : om divor, underbarn och musikmagiker / Eva Clementi, Eva Lindström
 Förlag/År: Stockholm : Natur och kultur, 2001 ; (Italien)
 Omfång: 44, [2] s. : färgill. ; 23 cm + Inbunden.
 Anmärkning: CD i ficka
 ISBN: 91-27-07959-7
 Medarbetare: Lindström, Eva, 1952-
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: Ls.ij,u
 SAB-kod: Ijb,u
 Ämnesord: Sång
 Ämnesord: Musik
 Ämnesord: Musikinstrument
 Ämnesord: Musiker
 Ämnesord: Sångare
 Ämnesord: Barnböcker
 Ämnesord: Barnböcker
Kategori: Biografi > Biografiska samlingar
Kategori: Konst, musik, teater och film > Musik > Musikhistoria
Ex.1: Mycket fint skick Med CD95 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14619
 
 Författare: Wilmut, Roger
 Titel: Didn't you kill my mother-in-law? : the story of alternative comedy in Britain from the Comedy Store to Saturday Live / Roger Wilmut and Peter Rosengard
 Förlag/År: London : Methuen, 1989
 Omfång: 1 v. (285 s.) : ill., ill, ports. Häftad
 ISBN: 0-413-17390-9
 Medarbetare: Rosengard, Peter
 Genre: Humor
 Ämnesord: comedy
 Ämnesord: Komedi
 Ämnesord: Storbritannien
 Ämnesord: Genre och tema
Kategori: Biografi
Ex. 1: Fint skick Namnteckning65 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14620
 
 Författare: Jansson, Tove, 1914-2001
 Titel: Sommarboken / Tove Jansson ; [teckningar av författaren]
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 2001 ; (Danmark)
 Upplaga: 2. utg. i Bonnier pocket
 Omfång: 191, [1] s. : ill. ; 18 cm. Pocket
 Serie: Bonnier pocket, 99-0307595-2
 Anmärkning: "Även med tryckår: 2. tr., 2002 ; 3. tr., 2004"
 Anmärkning: Originaluppl. 1972. Första uppl. i denna version 1976
 ISBN: 91-0-057647-6
 SAB-kod: Hcd.01
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Finlandssvensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick 40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14621
 
 Författare: Rice, Anne, 1941-
 Titel: Blood and gold, or, The story of Marius / Anne Rice.
 Förlag/År: New York : Ballentine Books, 2002.
 Upplaga: 1st Mass market domestic ed.
 Omfång: 564 s. ; 18 cm. Pocket
 ISBN: 0345409329
 Genre: Skräck
 Ämnesord: Vampires
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick 50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14622
 
 Författare: Rankin, Ian
 Titel: Den hängande trädgården / Ian Rankin ; översättare: Mark Beal
 Förlag/År: Stockholm : MånPocket, 2000 ; (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 416 s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: The hanging garden.
 Serie: MånPocket, 99-0184541-6
 Anmärkning: "Även med tryckår: [Ny tr.], 2001; [Ny tr.], 2002; [Ny tr.], 2003"
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2000
 ISBN: 91-7643-688-8
 Medarbetare: Beal, Mark (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Fint skick 35 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14623
 
 Författare: Ahlrud, Sivar
 Titel: Boxer-mysteriet / Sivar Ahlrud
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 1976 ; (Falun : B. Wahlström)
 Upplaga: 6. uppl.
 Omfång: 138, [1] s. ; 18 cm Inbunden.
 Serie: B. Wahlströms ungdomsböcker, 99-0117885-1 ; 1143
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 7. uppl., 1982
 ISBN: 91-32-10010-8
 Genre: Ungdomsböcker
 SAB-kod: uHc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick Denna utg 4:e uppl tr 197245 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14624
 
 Författare: Kay, Guy Gavriel
 Titel: The wandering fire / Guy Gavriel Kay.
 Förlag/År: New York, N.Y. : Roc, [1992], c1986.
 Omfång: xix, 375 s. : ill. ; 18 cm. Pocket.
 ISBN: 0451451562
 Genre: Fantasy
 Ämnesord: Fionavar (Imaginary place)
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14626
 
 Författare: Kay, Guy Gavriel
 Titel: The darkest road / Guy Gavriel Kay.
 Förlag/År: New York : Roc, [1992], c1986.
 Omfång: 424 s. : map ; 18 cm. Pocket.
 ISBN: 0451451805
 Genre: Fantasy
 Ämnesord: Fantasy fiction, American.
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14627
 
 Författare: MacDonald, John D (John Dann), 1916-1986.
 Titel: Den enda flickan i spelet / John D. MacDonald ; [övers. av Ingmar Forsström]
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1969
 Omfång: 202, [1] s. Pocket
 Orginaltitel: The only girl in the game.
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1:Första (och enda) svenska utgåva Fint skick 40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14628
 
 Författare: Gärdenfors, Simon, 1978-
 Titel: Simons 120 dagar : [en tecknad resa genom Sverige : serieroman / Simon Gärdenfors]
 Förlag/År: Stockholm : Ordfront Galago, 2008 (Danmark)
 Upplaga: 1. uppl.
 Omfång: Ca 390 s. : ill. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: Originalupplaga 2008
 ISBN: 9789170373688
 Genre: Serier
 SAB-kod: Hci
 Ämnesord: Tecknade serier
Kategori: Skönlitteratur > Tecknade serier
Ex. 1: Fint skick 45 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14629
 
 Författare: Francis, Dick
 Titel: Terror / Dick Francis ; översättning av Astrid Lundgren
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1986 ; (Storbritannien)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: [4] s., s. 7-305, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: The danger.
 ISBN: 91-46-15367-5
 Medarbetare: Lundgren, Astrid (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Fint skick 35 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14630
 
 Författare: Francis, Dick
 Titel: Flygande final / Dick Francis ; [övers. av Lisbeth Renner]
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1968 ; (Halmstad : Hallandsposten)
 Omfång: 195, [1] s. Pocket
 Orginaltitel: Flying finish.
 Serie: W & W:s svarta serie, 99-0858798-6 ; 26
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Fint skick Första sv utg45 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14631
 
 Författare: Francis, Dick
 Titel: Rökridå / Dick Francis ; [övers. av Astrid Lundgren]
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1976 ; (Avesta : Jannersten)
 Omfång: 204, [1] s. ; 19 cm. Pocket
 Orginaltitel: Smokescreen.
 ISBN: 91-46-12578-7
 Medarbetare: Lundgren, Astrid (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1:Första (och enda) svenska utgåva Fint skick 45 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14632
 
 Författare: Carr, John Dickson, 1906-1977
 Titel: Svart sabbat / John Dickson Carr ; [övers. av Rolf Wiesler]
 Förlag/År: Stockholm : Aldus/Bonnier, 1963 ; (Stockholm : Bonnier)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 205, [2] s. Pocket
 Orginaltitel: The burning court.
 Serie: Delfinböckerna, 0416-900X ; 77
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Fint skick Lite sliten rygg40 kr.
Ex.2: Fint skick 50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14633
 
 Författare: Sharpe, Tom
 Titel: Bestsellern / Tom Sharpe ; översättning av Carl-Olof Lång
 Förlag/År: Stockholm : MånPocket, 1992 ; (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 267, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: The great pursuit.
 Serie: MånPocket, 99-0184541-6
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1978
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: [Ny tr.], 1993
 ISBN: 91-7642-793-5
 Medarbetare: Lång, Carl-Olof (översättare)
 Genre: Humor
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14634
 
 Författare: Lotass, Lotta, 1964-
 Titel: Min röst skall nu komma från en annan plats i rummet / Lotta Lotass
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 2006 (Danmark)
 Omfång: 197, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Serie: Bonnier pocket, 99-0307595-2
 Anmärkning: Originalupplaga 2006
 ISBN: 91-0-010871-5
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick 40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14635
 
 Författare: Christie, Agatha, 1890-1976
 Titel: The man in the brown suit / Agatha Christie
 Upplaga: Originalupplaga 1924
 Omfång: Pocket
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Denna utg Pan tr 1959. Namnteckning50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14636
 
 Författare: Hare, Cyril
 Titel: Döden blåser klarinett / Cyril Hare
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1965 ; (Halmstad : Hallandsposten)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 158 s. Pocket
 Orginaltitel: When the wind blows.
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14637
 
 Författare: Hare, Cyril
 Titel: Döden vandrar genom skogen / Cyril Hare ; [översättning av Elsie och Håkan Tollet]
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1966 ; (Halmstad : Hallandsposten)
 Upplaga: Ny utg.
 Omfång: 179, [1] s. ; 19 cm. Pocket
 Orginaltitel: That yew tree's shade.
 Anmärkning: Omslag av Per Åhlin
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He.01=c
 Ämnesord: Oh Åhlin, Per, 1931-
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Fint skick 30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14638
 
 Författare: Moon, Elizabeth
 Titel: Surrender none / Elizabeth Moon.
 Förlag/År: London : Orbit, 2000, c1990.
 Omfång: 512s. ; 18 cm. Pocket.
 Serie: The legacy of Gird ; bok 1
 ISBN: 1841490156
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Prequel till böckerna om Paksenarrion50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14639
 
 Författare: Le Guin, Ursula K, 1929-.
 Titel: The left hand of darkness / Ursula K Le Guin
 Förlag/År: London : Orbit, 1992
 Omfång: 256 s. Pocket
 ISBN: 1-85723-074-4
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Heq.01
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur > Amerikansk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick En smärre fläck på omslaget.30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14640
 
 Författare: Aldiss, Brian Wilson, 1925-
 Titel: Dracula unbound / Brian W. Aldiss.
 Förlag/År: London : HaperColin, 1992.
 Omfång: [272]p 18cm Pocket.
 ISBN: 0586211934
 ISBN: 0586211934
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick 40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14641
 
 Författare: Murakami, Haruki, 1949-
 Titel: Fågeln som vrider upp världen : [roman] / Harkuri Murakami ; översättning från japanska: Eiko och Yukiko Duke
 Förlag/År: Stockholm : Norstedts pocket, 2008 (Danmark)
 Upplaga: 1. pocketuppl.
 Omfång: 740 s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: Första svenska upplaga 2007
 ISBN: 9789113019406
 Medarbetare: Duke, Eiko, 1925- (översättare)
 Medarbetare: Duke, Yukiko, 1966- (översättare)
 SAB-kod: Hxj.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Japanska
Ex.1: Fint skick Ett veck på omslagets framsida50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14642
 
 Författare: Hammett, Dashiell, 1894-1961
 Titel: Förbannelsen / Dashiell Hammett ; övers. av Anders Jonason
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1970 ; (Stockholm : Thule)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 195, [2] s. Pocket
 Orginaltitel: The Dain curse.
 Serie: En PAN-bok, 99-0104304-2
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14643
 
 Författare: Simenon, Georges, 1903-1989
 Titel: Maigret försvarar sig / Georges Simenon ; [övers. av Britte-Marie Bergström]
 Förlag/År: Stockholm : Aldus/Bonnier, 1966
 Omfång: 117, [1] s. Pocket
 Orginaltitel: Maigret se défend.
 Serie: Delfinböckerna, 0416-900X ; 222
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hcej.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Franska
Ex. 1:Första (och enda) svenska utgåva Fint skick Namnteckning. Ett smärre veck på omslagets framsida.45 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14644
 
 Författare: Harrison, Harry, 1925-
 Titel: Wheelworld Harry Harrison
 Förlag/År: Granada 1981
 Omfång: Pocket
 ISBN: 0586049681
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mindre bra skick Sliten20 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14645
 
 Författare: Drury, Nevill
 Titel: Shamanism / Nevill Drury ; översättning: Mikael Hedlund
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1996 ; (Borås : Centraltr.)
 Omfång: 155, [1] s. : ill. ; 22 cm. Häftad
 Orginaltitel: The elements of shamanism.
 ISBN: 91-37-10911-1
 Medarbetare: Hedlund, Mikael (översättare)
 SAB-kod: Cm.06
 Ämnesord: Schamanism
 Ämnesord: Shamanism
 Ämnesord: Religionshistoria
 Ämnesord: Religionsfenomenologi
Kategori: Religion > Religionshistoria > Organisation och ledare
Ex.1: Mycket fint skick 90 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14646
 
 Författare: Lawhead, Stephen, 1950-
 Titel: Paradiskriget / Stephen Lawhead ; översättning: Karl Henriksson
 Förlag/År: Libris
 Upplaga: Första svenska upplaga 2001
 Omfång: Häftad
 Serie: Albiontrilogin 1
 ISBN: 91-7195-337-X
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick 75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14647
 
 Författare: Ekström, Jan, 1923-
 Titel: Träfracken : detektivroman / Jan Ekström
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1963 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 203 s. Häftad
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Orginalutg. Belönades med Expressens Sherlock-pris90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14648
 
 Författare: Ekström, Jan, 1923-
 Titel: Blommor till Rose : detektivroman / Jan Ekström
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1986 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 262 s. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-0-047101-1
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Lätt naggat omslag. Orginalupplaga (enda utgåvan som finns)80 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14649
 
 Författare: Mazzarella, Merete, 1945-
 Titel: Då svänger sig sommaren kring sin axel : om konsten att bli gammal / Merete Mazzarella
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 2000 ; (Finland)
 Omfång: 187, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-37-11728-9
 SAB-kod: Dofg
 SAB-kod: G.096z Åldrandet
 Ämnesord: Åldrandet
 Ämnesord: Åldrandet i litteraturen
 Ämnesord: Aging
 Ämnesord: Literature, modern
 Ämnesord: Åldrandets psykologi
 Ämnesord: Åldrande
 Ämnesord: Ålderdom
 Ämnesord: Psykologi
 Ämnesord: Litteraturhistoria
Kategori: Filosofi och psykologi > Psykologi > Ålderdomens psykologi
Kategori: Litteraturvetenskap > Särskilda skönlitterära motiv > Åldrandet
Ex. 1: Mycket fint skick 160 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14650
 
 Författare: Blom, K Arne, 1946-
 Titel: Madonna / K Arne Blom
 Förlag/År: Stockholm : AWE/Geber, 1986 ; (Kristianstad : Kristianstads boktr.)
 Omfång: 262, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-20-07340-2
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Lätt naggat omslag70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14651
 
 Författare: Blom, K Arne, 1946-
 Titel: Med andra ögon : kriminalroman / K. Arne Blom
 Förlag/År: Stockholm : AWE/Geber, 1981 ; (Uppsala : A & W)
 Omfång: 368 s. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-20-06564-7
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Orginalupplaga70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14652
 
 Författare: Hill, Reginald
 Titel: Återkallad till livet / Reginald Hill ; översättning av Nille Lindgren
 Förlag/År: Stockholm : Bonnierförl., 2003 (Falun : Scandbook)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 397, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Recalled to life
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2002
 ISBN: 91-43-02298-7
 Medarbetare: Lindgren, Nille (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 65 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14653
 
 Författare: Mårtensson, Bertil, 1945-
 Titel: Växande hot : kriminalroman / Bertil Mårtensson
 Förlag/År: Stockholm : Bokád, 1977 ; (Uddevalla : Bohusläningen)
 Omfång: 246 s. ; 21 cm Inbunden.
 ISBN: 91-7368-016-8
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14654
 
 Författare: Arvastson, Jan Eric, 1934-
 Titel: Kvinnospionen : en thriller / Jan Eric Arvastson
 Förlag/År: Stockholm : Carlsson, 1986 ; (Malmö : Grafica)
 Omfång: 226, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-7798-089-1
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14655
 
 Författare: Banks, Iain, 1954-
 Titel: Espedair Street / Iain Banks.
 Förlag/År: London : Abacus, 1990 (1991 printing)
 Omfång: [256]p Pocket.
 ISBN: 0349102147
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Storpocket50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14656
 
 Författare: Westin, Charles, 1941-
 Titel: Tortyr och existens / Charles Westin
 Förlag/År: Göteborg : Korpen, 1989 (Göteborg : Graphic Systems)
 Omfång: 205, [3] s. ; 21 cm. Häftad
 ISBN: 91-7374-077-2
 SAB-kod: Oc.01
 SAB-kod: Dg
 Ämnesord: Tortyr
 Ämnesord: Statskunskap
 Ämnesord: Politik
 Ämnesord: Torture
 Ämnesord: Makt
 Ämnesord: Grundrättigheter
 Ämnesord: Politiska skrifter
 Ämnesord: Tortyr
 Ämnesord: Kränkningar
 Ämnesord: Smärta
 Ämnesord: Etik
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Statskunskap och politik > Grundrättigheter
Kategori: Filosofi och psykologi > Etik
Ex. 1: Fint skick Ett veck på omslagets framsida80 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14657
 
 Författare: Beckett, Samuel, 1906-1989
 Titel: Den onämnbare / Samuel Beckett ; översättning av Lill-Inger Eriksson
 Förlag/År: Stockholm : AWE/Geber, 1991 ; (Falun : Scandbook)
 Upplaga: Ny uppl.
 Omfång: 203, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: L'innommable.
 Serie: Moderna mästare, 99-0123029-2
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1962
 Anmärkning: Föreg. uppl. ej utg. i serien
 ISBN: 91-20-15109-8
 Medarbetare: Eriksson, Lill-Inger (översättare)
 SAB-kod: Hj.01=c
 SAB-kod: Hcej.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Franska
Ex. 1: Mycket fint skick 120 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14658
 
 Författare: McBain, Ed, 1926-2005
 Titel: Stilla natt --- : en julberättelse från Åttiosjunde / Ed McBain ; övers. av Tove Bouveng
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1984 ; (Malmö : Skogs grafiska)
 Omfång: 29, [2] s. ; 22 cm. Häftad
 Orginaltitel: And all through the house.
 Anmärkning: "Norstedts julbok ; 1984"
 ISBN: 91-1-842431-7
 Medarbetare: Bouveng, Tove (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He.016=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick Ej utgiven i bokhandeln. Exlibris75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14659
 
 Författare: Carpenter, Humphrey, 1946-2005
 Titel: J.R.R. Tolkien : en biografi / Humphrey Carpenter ; [till svenska av Disa Törngren ; dikterna övers. av Åke Ohlmarks]
 Förlag/År: Stockholm : AWE/Geber, 1978 ; (Malmö : Beyrond)
 Omfång: 315 s., [8] pl.-bl. ; 23 cm Inbunden.
 Orginaltitel: J.R.R. Tolkien : a biography.
 Anmärkning: S. 296-303, 308-309: Bibliografi
 ISBN: 91-20-05898-5
 Medarbetare: Ohlmarks, Åke, 1911-1984 (översättare)
 Medarbetare: Törngren, Disa (översättare)
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: Ge.5
 SAB-kod: Lz Tolkien, J.R.R.
 SAB-kod: Aalz Tolkien, J.R.R.
 Ämnesord: Tolkien, John Ronald Reuel 1892-1973
Kategori: Litteraturvetenskap > Engelsk litteraturhistoria > 1900-talet
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Tolkien, JRR
Kategori: Bokväsen och biblioteksväsen > Bibliografi > Särskilda personer
Ex.1: Mycket fint skick Första sv utg100 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14660
 
 Författare: Hofsten, Hans von, 1931-1992
 Titel: Ulven : redovisning av de faktiska omständigheterna kring ubåten Ulvens förlisning / utförd på uppdrag av Överbefälhavaren av Hans von Hofsten
 Förlag/År: Stockholm : Probus [distributör], 1989 ; (Karlskrona : Abrahamson)
 Omfång: 64 s. : ill. ; 21 cm. Häftad
 Serie: Meddelanden från Militärhistoriska avdelningen vid Militärhögskolan, 0282-8944 ; 5
 Anmärkning: "Även med tryckår: [2. uppl.], 1989 ; 3., oförändrade uppl., 1996 ; 4., oförändrade uppl., 1999 ; Även med tryckår: 5. oförändrade uppl., 2000"
 ISBN: 91-87136-03-1
 SAB-kod: Sbk-c:k.54
 Ämnesord: Ulven (fartyg)
 Ämnesord: Ulven-olyckan
 Ämnesord: Ubåtskrig
 Ämnesord: Ubåtsvapen
 Ämnesord: Andra världskriget
Kategori: Militärväsen > Sjökrigsväsen > Ubåtsvapnet
Ex. 1: Mycket fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14661
 
 Författare: Weis, Margaret
 Titel: Draklanslegenderna. 5, Tvillingarnas sista prövning / Margaret Weis & Tracy Hickman ; översättning: Lena Jonsson ; [illustrationer av Valerie Valusek]
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 2003 (Finland)
 Omfång: 265, [1] s. : ill. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Dragonlance legends. 2, War of the twins
 Orginaltitel: Dragonlance legends. 3, Test of the twins
 Serie: Wahlströms fantasy, 99-2256100-X
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2003
 ISBN: 91-32-32776-5
 Medarbetare: Hickman, Tracy
 Medarbetare: Jonsson, Lena (översättare)
 Medarbetare: Valusek, Valerie (illustratör)
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: Heq.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 95 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14662
 
 Författare: Oz, Amos, 1939-
 Titel: Att känna en kvinna : roman / Amos Oz ; översättning: Mose Apelblat
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1992 ; (Helsingborg : Schmidt)
 Omfång: 268 s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: L'daat isha (hebreiska).
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1992
 ISBN: 91-46-16208-9
 Medarbetare: Apelblat, Mose (översättare)
 SAB-kod: Hsd.01=c
 SAB-kod: Hcesd.01
 Ämnesord: Judiska romaner och noveller
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Hebreiska
Ex. 1: Mycket fint skick Första sv utg80 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14663
 
 Författare: Oates, Joyce Carol, 1938-
 Titel: Mörkt vatten : roman / Joyce Carol Oates ; översättning av Kerstin Gustafsson
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 2007 (Falun : Scandbook)
 Omfång: 157, [2] s. ; 21 cm Inbunden.
 Anmärkning: Första svenska upplaga 2007
 ISBN: 978-91-0-011286-8
 Medarbetare: Gustafsson, Kerstin, 1944-, översättare (översättare)
 Genre: Romaner
 SAB-kod: Heq.01=c
 SAB-kod: Hceeq.01
 Ämnesord: Fiction
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 95 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14664
 
 Författare: Cornwell, Patricia Daniels, 1956-
 Titel: Sista utvägen : [ett nytt fall för Scarpetta!] / Patricia Cornwell ; översättning av Manni Kössler
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 2002 (Smedjebacken : Fälth & Hässler)
 Omfång: 501, [1] s. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The last precinct.
 Anmärkning: Undertitel från skyddsomsl.
 Anmärkning: "Även med tryckår: 2. tr., 2002 ; 3. tr., 2003"
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2002
 ISBN: 91-1-300934-6
 Medarbetare: Kössler, Manni, 1949- (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Heq.01=c
 Ämnesord: Deckare
 Ämnesord: Scarpetta, Kay
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick Första sv utg70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14665
 
 Författare: Dostojevskij, Fjodor, 1821-1881
 Titel: Spelaren : Arma människor / Fjodor Dostojevskij ; med 52 ill. av N. Aleksejev och L. Podljasskaja ; [övers. av Björn Almroth, Alfred Jensen]
 Förlag/År: Uddevalla : Niloe, 1984 ; (Uppsala : Bohusläns graf.)
 Omfång: 319 s. : ill. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Bednye ljudi.
 Orginaltitel: Igrok.
 Serie: Niloe-biblioteket. Ryska serien, 99-0417600-0
 Anmärkning: "Tidigare utg. i separata vol.; Spelaren i annan övers."
 ISBN: 91-7102-130-2
 Medarbetare: Podljasskaja, L. (illustratör)
 Medarbetare: Jensen, Alfred, 1859-1921 (översättare)
 Medarbetare: Almroth, Björn (översättare)
 Medarbetare: Dostoevskij, Fedor Michajlovic, 1821-1881 Arma människor
 Medarbetare: Aleksejev, N. (illustratör)
 SAB-kod: Hma=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Ryska
Ex. 1: Fint skick Lätt naggat omslag90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14666
 
 Författare: Bengtsson, Hans-Uno, 1953-2007.
 Titel: Konsten att uppskatta omvärlden : fysikaliska miniatyrer / Hans-Uno Bengtsson ; [teckningar: Andrzej Ploski]
 Förlag/År: Västerås : Ica, 1998 ; (Finland)
 Omfång: 144 s. : ill. ; 24 cm Inbunden.
 ISBN: 91-534-1922-7
 Medarbetare: Ploski, Andrzej, 1949- (illustratör)
 SAB-kod: Ucc
 Ämnesord: Fysik
 Ämnesord: Populärvetenskap
 Ämnesord: Essäer
Kategori: Naturvetenskap
Ex. 1: Mycket fint skick 175 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14667
 
 Författare: Sharpe, Tom
 Titel: En ryslig historia / Tom Sharpe ; översättning: Vanja Lantz
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1994 ; (Finland)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 227, [1] s. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Riotous assembly.
 Anmärkning: Rev. övers.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1974. Första uppl. i denna version 1993
 ISBN: 91-37-10573-6
 Medarbetare: Lantz, Vanja (översättare)
 Genre: Humor
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick 75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14668
 
 Författare: DeLillo, Don, 1936-
 Titel: Libra / Don DeLillo.
 Förlag/År: New York, N.Y., U.S.A. : Viking, 1988.
 Omfång: 456 s. ; 24 cm. Inbunden
 ISBN: 0670823171
 Genre: Biographical fiction
 SAB-kod: Heq
 Ämnesord: Oswald, Lee Harvey Fiction.
 Ämnesord: Kennedy, John F. (John Fitzgerald), 1917-1963 Assassination Fiction.
 Ämnesord: Presidents
 Ämnesord: Assassins
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur > Amerikansk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick First ed.90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14669
 
 Författare: Tolkien, J R R, 1892-1973
 Titel: Bilbo : en hobbits äventyr / J. R. R. Tolkien ; övers. av Britt G. Hallqvist ; ill. av förf.
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1979 ; (Portugal)
 Upplaga: 10. uppl.
 Omfång: [5] s., s. 9-306, [13] pl.-bl. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The hobbit or There and back again.
 Anmärkning: "Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1985 ; 3. tr., 1987 (Tr. i Norge)"
 ISBN: 91-29-53633-2
 Medarbetare: Hallqvist, Britt G., 1914-1997. (översättare)
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: Hcee.01
 Ämnesord: Engelsk skönlitteratur i svensk översättning
 Ämnesord: Fantasy
 Ämnesord: Barnböcker
 Ämnesord: Barnbok
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick 70 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14670
 
 Författare: Olin, Ulla, 1920-
 Titel: Havsfärd /Ulla Olin
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1949 (Helsingfors : Mercator)
 Omfång: 78 s. Häftad
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1:Ouppsprättad Fint skick Orginalutg100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14671
 
 Författare: Asimov, Isaac, 1920-1992
 Titel: Svarta hål och kosmiska ägg : den moderna kosmologin och astrofysiken i ett nötskal / Isaac Asimov ; övers. av Tönis Tönisson
 Förlag/År: Stockholm : Prisma, 1983 ; (Arlöv : Berling)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 198 s. : tab. ; 21 cm. Häftad
 Orginaltitel: The collapsing universe.
 Serie: Prisma Magnum, 99-0379086-4
 ISBN: 91-518-1659-8
 Medarbetare: Tönisson, Tönis, 1932- (översättare)
 SAB-kod: Uaa
 Ämnesord: Svarta hål
 Ämnesord: Astronomi
 Ämnesord: Universum
Kategori: Naturvetenskap > Astronomi > Universum
Ex. 1: Bra skick Lite sliten. Läsveck på rygg60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14672
 
 Författare: Vance, Jack, 1916-
 Titel: To live forever / Jack Vance.
 Förlag/År: New York, N.Y. : DAW Books, [1982], c1956.
 Omfång: 185 s. ; 18 cm. Pocket
 ISBN: 0879977876
 Genre: Science fiction
 Ämnesord: Science fiction, American.
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 45 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14673
 
 Författare: Asimov, Isaac, 1920-1992
 Titel: Stiftelsen och jorden / Isaac Asimov ; översättning av K G Johansson och Gunilla Dahlblom
 Förlag/År: Stockholm : Legenda, 1989 ; (Västtyskland)
 Upplaga: 1. pocketuppl.
 Omfång: 440, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Foundation and earth.
 Serie: Legenda pocket, 99-0500049-6
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1987
 ISBN: 91-582-1453-4
 Medarbetare: Dahlblom, Gunilla (översättare)
 Medarbetare: Johansson, K G (översättare)
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick 60 kr. Såld
Ex.2: Fint skick Lätt sliten50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14674
 
 Författare: Borges, Jorge Luis, 1899-1986
 Titel: David Brodies rapport : Gåvornas natt / Jorge Luis Borges ; översättning: Lasse Söderberg
 Förlag/År: Stockholm : Bromberg, 1987 ; (Storbritannien)
 Upplaga: Pocketuppl.
 Omfång: 319 s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: El informe de Brodie.
 Orginaltitel: El libro de arena.
 Serie: Brombergs pocket, 99-0325137-8
 Anmärkning: Tidigare utg. i separata vol.
 ISBN: 91-7608-362-4
 Medarbetare: Söderberg, Lasse, 1931- (översättare)
 SAB-kod: Hk=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Spanska
Ex. 1: Mycket fint skick 100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14675
 
 Författare: Kerr, Katharine
 Titel: Safirringen : andra boken om det magiska landet Deverry / Katharine Kerr ; översättning av Johan Frick
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1997 ; (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 446, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Darkspell.
 Serie: Bonnier pocket, 99-0307595-2
 Serie: BonnierFantasy, 99-2061330-4
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1995
 ISBN: 91-0-056445-1
 Medarbetare: Frick, Johan (översättare)
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: Heq.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14676
 
 Författare: Egeland, Tom
 Titel: Cirkelns ände / Tom Egeland ; översättning av Karl G. och Lilian Fredriksson
 Förlag/År: Stockholm : Bazar, 2006 (Finland)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 379, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: Första svenska upplaga 2005
 ISBN: 91-7028-116-5
 Medarbetare: Fredriksson, Karl G., 1941- (översättare)
 Medarbetare: Fredriksson, Lilian, 1942- (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hdb.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Norska
Ex.1: Mycket fint skick Samma upplägg som Da Vinci-koden fast skriven före Dan Brown35 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14677
 
 Författare: DeLillo, Don, 1936-
 Titel: Vitt brus / Don DeLillo ; översättning av Thomas Preis
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 2004 (Avesta : STC)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 326 s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: White noise
 Anmärkning: Första svenska upplaga 1986
 ISBN: 91-46-20281-1
 Medarbetare: Preis, Thomas, 1938- (översättare)
 SAB-kod: Heq.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14678
 
 Författare: Christie, Agatha, 1890-1976
 Titel: De sju urens mysterium / Agatha Christie ; översättning av Anna Warodell
 Förlag/År: Bonnier
 Upplaga: Första svenska upplaga 1930
 Omfång: Pocket
 ISBN: 91-0-048237-4
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick Denna utg Zebra tr 196150 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14679
 
 Författare: Christie, Agatha, 1890-1976
 Titel: Tredje flickan / Agatha Christie ; övers. av Torsten Blomkvist
 Förlag/År: Stockholm : Aldus/Bonnier, 1974 ; (Stockholm : Bonnier)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 223, [1] s. Pocket
 Orginaltitel: Third girl.
 ISBN: 91-0-039071-2
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick 50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14680
 
 Författare: Eriksson, Eva, 1941-
 Titel: Den moderna stadens födelse : svensk arkitektur 1890-1920 / Eva Eriksson
 Förlag/År: Stockholm : Ordfront, 1990 ; (Värnamo : Fälth)
 Upplaga: 1. uppl.
 Omfång: 464 s. : ill., kartor ; 24 cm Inbunden.
 Anmärkning: "Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1990 ; 3. tr., 1992 (4. tr., 1994) ; 5. tr., 1998"
 ISBN: 91-7324-322-1
 SAB-kod: Ict
 SAB-kod: Ic-c.47
 SAB-kod: Ic-c.5
 Ämnesord: Sverige
 Ämnesord: Stadsbyggnad
 Ämnesord: Stadsmiljö
 Ämnesord: Arkitekturhistoria
 Ämnesord: Arkitektur
 Ämnesord: 1800-talet
 Ämnesord: 1905-
 Ämnesord: Arkitektur
 Ämnesord: Town planning (History)
 Ämnesord: Stadsplanering (Historia)
 Ämnesord: Architecture (Sweden)
 Ämnesord: Arkitektur (Sverige)
 Ämnesord: Arkitekturfotografi
 Ämnesord: Städer
 Ämnesord: Stadsplanering
 Ämnesord: Västmanland
 Ämnesord: Samhällsplanering
 Ämnesord: Sverige
 Ämnesord: Konst
 Ämnesord: Stockholm
Kategori: Konst, musik, teater och film > Arkitektur > Stadsplanekonst
Kategori: Konst, musik, teater och film > Arkitektur > Sverige
Ex. 1: Mycket fint skick 275 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14681
 
 Författare: Simenon, Georges, 1903-1989
 Titel: Maigret och hans revolver / Georges Simenon ; <översättning av Gösta Ehrenberg>
 Upplaga: Första svenska upplaga 1955
 Omfång: Inbunden
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hcej.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Franska
Ex. 1: Fint skick En smärre reva i skyddsomslaget. Namnteckning. Denna utg BFB 195865 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14682
 
 Författare: Sartre, Jean-Paul, 1905-1980
 Titel: Orden / Jean-Paul Sartre : översättning av Lorenz von Numers
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1964 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 219 s. Inbunden
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 5/9. tus. 1964, 10/14. tus. 1964
 SAB-kod: Lz Sartre, Jean-Paul
 SAB-kod: Gjz Sartre, Jean-Paul
 Ämnesord: Sartre, Jean-Paul, 1905-1980
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Sartre, Jean-Paul
Kategori: Litteraturvetenskap > Fransk litteraturhistoria > Sartre, Jean-Paul
Ex. 1: Fint skick Naggat skyddsomslag samt en reva på baksidan. Namnteckning. Första sv utg 10:e-14:e tus.90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14683
 
 Författare: Christie, Agatha, 1890-1976
 Titel: Tragedi i tre akter / Agatha Christie ; [från engelskan av Einar Thermaenius]
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1970
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 181 s. Pocket
 Orginaltitel: Three act tragedy.
 Serie: En zebra-bok, 99-0359983-8 ; 271
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14684
 
 Författare: Benedictsson, Victoria, 1850-1888
 Titel: Fru Marianne / Ernst Ahlgren
 Förlag/År: Stockholm : Askild & Kärnekull ; [Solna] : [Seelig], 1971 ; (Finland)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 321, [1] s. Pocket
 Serie: Aktuella klassiker, 99-0827583-6
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick 50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14685
 
 Författare: Franklin, Ariana
 Titel: Dödens mästarinna / Ariana Franklin ; översättning: Ylva Stålmarck
 Förlag/År: Malmö : Damm, 2007 (Falun : Scandbook)
 Omfång: 366 s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Första svenska upplaga 2007
 ISBN: 9789171305718
 Medarbetare: Stålmarck, Ylva, 1964- (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14686
 
 Författare: James, P D, 1920-.
 Titel: Människors barn / P.D. James ; översättning: Elsa Svenson
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1993 ; (Italien)
 Omfång: 286, [1] s. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The children of men.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1993
 ISBN: 91-46-16325-5
 Medarbetare: Svenson, Elsa (översättare)
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He.01=c
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 65 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14687
 
 Författare: Oates, Joyce Carol, 1938-
 Titel: Bellefleur : [roman] / Joyce Carol Oates ; övers. av Kerstin Gustafsson
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1982 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 574, [1] s. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Bellefleur ((engelska)).
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 6/9. tus., 1983
 ISBN: 91-0-045679-9
 Medarbetare: Gustafsson, Kerstin, 1944-, översättare (översättare)
 SAB-kod: He=c
 Ämnesord: Roman
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1:Första (och enda) svenska utgåva Mycket fint skick 120 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14688
 
 Författare: Oe, Kenzaburo, 1935-
 Titel: M/T och berättelsen om skogens under / Kenzaburo Oe ; översättning från japanskan av Eiko och Yukiko Duke
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1992 ; (Borås : Centraltr.)
 Omfång: 303, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: M/T to mori no fushigi no monogatari.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1992
 ISBN: 91-0-055273-9
 Medarbetare: Duke, Eiko (översättare)
 Medarbetare: Duke, Yukiko, 1966- (översättare)
 SAB-kod: Hxj.01=c
 SAB-kod: H
 SAB-kod: Hcexj.01
 Ämnesord: Japansk skönlitteratur i svensk översättning
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Japanska
Ex. 1: Mycket fint skick Första sv utg85 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14689
 
 Författare: Goodkind, Terry
 Titel: Sanningens svärd. D. 1, Sökaren
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 1999 (Falun : AIT Falun AB)
 Omfång: 391, [1] s. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Wizard's first rule.
 Serie: Wahlströms fantasy, 99-2256100-X
 Anmärkning: "Även med tryckår: 2. tr., 2000 ; 3. tr., 2001 ; 4. tr., 2003"
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1999
 ISBN: 91-32-32362-X
 Medarbetare: Bellis, Anders (översättare)
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: Heq.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Bra skick Fin men de sista 30 sidorna är lätt fuktskadade50 kr.
Ex.2: Mycket fint skick Första sv utg75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14690
 
 Författare: Goodkind, Terry
 Titel: Sanningens svärd. D. 2, Trollkarlens första regel
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 2000 (Falun : AIT Falun AB)
 Omfång: 335, [1] s. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Wizard's first rule.
 Serie: Wahlströms fantasy, 99-2256100-X
 Anmärkning: Även med tryckår: 2. tr., 2002
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2000
 ISBN: 91-32-32363-8
 Medarbetare: Bellis, Anders (översättare)
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: Heq.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick Första sv utg90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14691
 
 Författare: Goodkind, Terry
 Titel: Sanningens svärd. D. 3, Tårarnas sten
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 2000 (Finland)
 Omfång: 318, [1] s. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Stone of tears.
 Serie: Wahlströms fantasy, 99-2256100-X
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2000
 ISBN: 91-32-32474-X
 Medarbetare: Bellis, Anders (översättare)
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: Heq.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick Första sv utg90 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14692
 
 Författare: Goodkind, Terry
 Titel: Sanningens svärd. D. 4, Färden från lerfolket
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 2001 (Finland)
 Omfång: 355, [1] s. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Stone of tears.
 Serie: Wahlströms fantasy, 99-2256100-X
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2001
 ISBN: 91-32-32594-0
 Medarbetare: Bellis, Anders (översättare)
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: Heq.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick Första sv utg90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14693
 
 Författare: Goodkind, Terry
 Titel: Sanningens svärd. D. 5, Profeternas palats / Terry Goodkind ; översättning: Anders Bellis
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 2002 (Finland)
 Omfång: 379, [1] s. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Stone of tears.
 Serie: Wahlströms fantasy, 99-2256100-X
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2002
 ISBN: 91-32-32579-7
 Medarbetare: Bellis, Anders, 1961- (översättare)
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: Heq.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 95 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14694
 
 Författare: Goodkind, Terry
 Titel: Sanningens svärd. D. 6, Blodets församling / Terry Goodkind ; översättning: Anders Bellis
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 2002 (Finland)
 Omfång: 337, [1] s. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Blood of the fold.
 Serie: Wahlströms fantasy, 99-2256100-X
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2002
 ISBN: 91-32-32685-8
 Medarbetare: Bellis, Anders, 1961- (översättare)
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: Heq.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick 120 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14695
 
 Titel: Motströms : kritiken av det moderna / Staffan Källström, Erland Sellberg, red
 Förlag/År: Stockholm : Carlsson, 1991 ; (Helsingborg : Schmidt)
 Omfång: 351 s. : ill. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-7798-414-5
 Medarbetare: Sellberg, Erland, 1947- (medarbetare)
 Medarbetare: Källström, Staffan, 1946- (medarbetare)
 SAB-kod: Be.5
 SAB-kod: Be.46
 Ämnesord: Idé- och lärdomshistoria
 Ämnesord: Idé- och lärdomshistoria
Kategori: Allmänt och blandat > Idéhistoria och lärdomshistoria > Allmän idé- och lärdomshistoria
Ex. 1: Mycket fint skick 130 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14696
 
 Författare: Singer, Isaac Bashevis, 1904-1991
 Titel: Certifikatet : [roman] / Isaac Bashevis Singer ; översättning: Birgit Edlund
 Förlag/År: Stockholm : Bromberg, 1993 ; (Finland)
 Omfång: 307 s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The certificate.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1993
 ISBN: 91-7608-617-8
 Medarbetare: Edlund, Birgit (översättare)
 SAB-kod: He.01=c
 SAB-kod: Hceeq.01
 SAB-kod: Hcee.01
 Ämnesord: Judiska romaner och noveller
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick Första sv utg120 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14697
 
 Författare: Gardell, Jonas, 1963-
 Titel: Isbjörnarna : Cheek to cheek ; Människor i solen : (tre pjäser) / Jonas Gardell
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1997 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 248, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1997
 ISBN: 91-1-971992-2
 Medarbetare: Gardell, Jonas, 1963-. Människor i solen
 Medarbetare: Gardell, Jonas, 1963-. Cheek to cheek
 SAB-kod: Hc.02
 Ämnesord: Pjästexter, Sverige, 1900-talet
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Dramatik
Ex.1: Mycket fint skick 100 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14698
 
 Författare: Kaaberbøl, Lene
 Titel: Ormens gåva / Lene Kaaberbøl ; översättning av Karin Nyman
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 2004 (Norge)
 Omfång: 409, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Slangens gave (danska)
 Anmärkning: Första svenska upplaga 2004
 ISBN: 91-29-66017-3
 Medarbetare: Nyman, Karin, 1934- (översättare)
 Genre: Fantasy
 Genre: Ungdomsböcker
 SAB-kod: Hda=c,u
 Ämnesord: Övernaturligt
 Ämnesord: Flickor
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex. 1: Mycket fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14699
 
 Författare: Kaaberbøl, Lene
 Titel: Skämmarkriget / Lene Kaaberbøl ; översättning av Karin Nyman
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 2005 (Norge)
 Omfång: 363, [2] s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Första svenska upplaga 2005
 ISBN: 91-29-66175-7
 Medarbetare: Nyman, Karin, 1934- (översättare)
 Genre: Fantasy
 Genre: Ungdomsböcker
 SAB-kod: Hda=c,u
 Ämnesord: Skönlitteratur för mellanåldern
 Ämnesord: Syskon
 Ämnesord: Övernaturligt
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex.1: Mycket fint skick 85 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14700
 
 Författare: Stanford, Michael
 Titel: Handbok i historiska studier / Michael Stanford ; översättning: Anita Sandberg och Gunnar Sandin
 Förlag/År: Lund : Studentlitteratur, 1995 ; (Lund : Studentlitteratur)
 Omfång: 366 s. ; 23 cm. Häftad
 Orginaltitel: A companion to the study of history.
 ISBN: 91-44-60101-8
 Medarbetare: Sandberg, Anita (översättare)
 Medarbetare: Sandin, Gunnar, 1940- (översättare)
 SAB-kod: K:d
 SAB-kod: K:dd
 Ämnesord: Historieforskning
 Ämnesord: Historiefilosofi
 Ämnesord: History
 Ämnesord: Historiografi
 Ämnesord: Historia
 Ämnesord: Historisk metod
 Ämnesord: Metodlära
Kategori: Historia > Historisk teori, filosofi och metodlära
Kategori: Historia > Metodlära
Ex.1: Fint skick Lätt slitet omslag140 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14701
 
 Författare: Arnaldur Indridhason, 1961-
 Titel: Vinterstaden / Arnaldur Indridhason ; översättning: Ylva Hellerud
 Förlag/År: Stockholm : Prisma, 2007 (Smedjebacken : Scandbook)
 Omfång: 301, [1] s. ; 24 cm Inbunden.
 Anmärkning: Första svenska upplaga 2007
 ISBN: 978-91-518-4801-3
 Medarbetare: Hellerud, Ylva, 1955- (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hdcb.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Isländska och färöiska
Ex.1: Mycket fint skick 100 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14702
 
 Författare: Marsden, John, 1950-
 Titel: På andra sidan gryningen / John Marsden ; översättning av Elsa Svenson
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier Carlsen, 2001 ; (Smedjebacken : Fälth & Hässler)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 335, [1] s. ; 21 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The other side of dawn.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2000
 ISBN: 91-638-3938-5
 Genre: Ungdomsböcker
 SAB-kod: He=c,u
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 80 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14703
 
 Författare: Marsden, John, 1950-
 Titel: Den tredje dagens kyla / John Marsden ; översättning av Elsa Svenson
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier Carlsen, 2000 ; (Falun : AIT Falun)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 254, [1] s. ; 21 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The third day, the frost.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1997
 ISBN: 91-638-3816-8
 Genre: Ungdomsböcker
 SAB-kod: He=c,u
 SAB-kod: Hce
 Ämnesord: Livsfrågor
 Ämnesord: Australien
 Ämnesord: Krig
 Ämnesord: Ungdomsböcker
 Ämnesord: Ondska
 Ämnesord: Kärlek
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick denna utg tr 199785 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14704
 
 Författare: Marsden, John, 1950-
 Titel: Så grydde hämndens timme / John Marsden ; översättning av Elsa Svensson
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier Carlsen, 2001 ; (Falun : AiT Falun)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 249, [1] s. ; 21 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Burning for revenge.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1999
 ISBN: 91-638-3936-9
 Genre: Ungdomsböcker
 SAB-kod: He=c,u
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14705
 
 Författare: Marsden, John, 1950-
 Titel: I skymningens land / John Marsden ; översättning av Elsa Svenson
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier Carlsen, 2000 ; (Falun : AIT Falun)
 Omfång: 247, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The night is for hunting.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2000
 ISBN: 91-638-3759-5
 Genre: Ungdomsböcker
 SAB-kod: He=c,u
 Ämnesord: Australien
 Ämnesord: Krig
 Ämnesord: Ungdomsroman
 Ämnesord: Ockupation
 Ämnesord: Relationer
 Ämnesord: Ungdomsböcker
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 85 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14706
 
 Författare: Benedictsson, Victoria, 1850-1888
 Titel: Stora boken. Vol. 3, Dagbok 1886-1888
 Förlag/År: Stockholm : LiberFörlag, 1985 ; (Lund : Beta graf.)
 Omfång: 450, [1] s. : ill. Häftad
 Serie: Skrifter utgivna av Lunds universitetsbibliotek, 0348-4572 ; N.F., 1:3 1978 1 3
 Anmärkning: With an English summary
 ISBN: 91-38-90588-4
 ISBN: 91-38-90588-4
 Medarbetare: Sjöblad, Christina, 1939- (utgivare)
 SAB-kod: Lz Benedictsson,V.
 SAB-kod: Gc.49
 Ämnesord: Benedictsson, Victoria Maria, f.Bruzelius,1850-1888
 Ämnesord: Kvinnliga författare
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Benedictsson,V
Kategori: Litteraturvetenskap > Svensk litteraturhistoria > Åttiotal och nittiotal
Ex. 1: Fint skick Några smärre skrapmärken på omslagets baksida80 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14707
 
 Författare: Dyson, A E (Anthony Edward), 1928-
 Titel: Milton, 'Paradise lost' a casebook edited by A.E. Dyson and Julian Lovelock
 Förlag/År: London Macmillan 1973
 Omfång: 253p 21cm. Häftad
 Serie: Casebook series
 Anmärkning: Bibliographyp.243-245. - Includes index
 Anmärkning: ISBN 0 333 13842 2 Pbk: ¹1.00
 ISBN: 0333138414
 ISBN: 0333138422
 Medarbetare: Lovelock, Julian.
 SAB-kod: Ge.03
 SAB-kod: He.03
 SAB-kod: Fe.05
 Ämnesord: Milton, John, 1608-1674. Paradise lost.
Kategori: Litteraturvetenskap > Engelsk litteraturhistoria > Poesi
Kategori: Språkvetenskap > Engelska > Metrik och prosodi
Ex. 1: Mycket fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14708
 
 Författare: Lundin, Bo, 1941-
 Titel: The Swedish crime story : Svenska deckare / Bo Lundin
 Förlag/År: Bromma : Jury, cop. 1981 ; (Sundbyberg : Bodonitryck)
 Omfång: 127 s. ; 19 cm. Pocket
 Anmärkning: Engelsk och svensk parallelltext
 ISBN: 91-970346-1-4
 SAB-kod: Gc.0977
 SAB-kod: Gc.4
 SAB-kod: Gc.5
 SAB-kod: G.096
 Ämnesord: Svenska deckare
 Ämnesord: Detektivroman. Svensk
 Ämnesord: Detektivromaner
Kategori: Litteraturvetenskap > Svensk litteraturhistoria > Kriminallitteratur, skräck, thrillers
Kategori: Litteraturvetenskap > Svensk litteraturhistoria > Nya tiden
Kategori: Litteraturvetenskap > Svensk litteraturhistoria > 1900-talet
Kategori: Litteraturvetenskap > Skönlitterära motiv
Ex. 1: Fint skick 45 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14709
 
 Författare: Kerr, Katharine
 Titel: Alvblodet : femte boken om det magiska landet Deverry / Katharine Kerr ; översättning av Johan Frick
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1998 ; (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 389, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: A time of exile.
 Serie: Bonnier pocket, 99-0307595-2
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1997
 ISBN: 91-0-056717-5
 Medarbetare: Frick, Johan (översättare)
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: Heq.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick 55 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14710
 
 Titel: Spionen i spegeln : en antologi / red. av Jan Broberg ; [övers.: Vanja Lantz]
 Förlag/År: Staffanstorp : Cavefors ; [Solna] : [Seelig], 1973 ; (Tyskland)
 Upplaga: 1. uppl.
 Omfång: 174 s. : ill. Pocket
 Serie: Boc-serien, 99-0117341-8
 ISBN: 91-504-0299-4
 Medarbetare: Broberg, Jan, 1932- (utgivare)
 Medarbetare: Lantz, Vanja, 1911-1992 (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: G.096
 Ämnesord: Agentfilm
Kategori: Litteraturvetenskap > Skönlitterära motiv
Ex. 1: Mycket fint skick Om James Bond. le Carré mfl60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14711
 
 Författare: Reed, Peter J, 1935-
 Titel: Kurt Vonnegut, Jr., by Peter J. Reed.
 Förlag/År: New York : Warner Paperback Library, 1972.
 Omfång: 222 s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: Bibliography: p. 221-222.
 ISBN: 0446689238
 ISBN: 9780446689236
 SAB-kod: Heq
 Ämnesord: Vonnegut, Kurt Criticism and interpretation.
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur > Amerikansk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick Namnteckning50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14712
 
 Författare: Wodehouse, P G, 1881-1975
 Titel: Den vita fjädern : roman / P:G Wodehouse : övers. av Axel Essén
 Förlag/År: Stockholm : Saxon & Lindström, 1939
 Omfång: 240 s. Inbunden
 Orginaltitel: White feather.
 Genre: Humor
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Fint skick Förlagets dek helklotband. Första sv utg.60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14713
 
 Författare: Åberg, Alf, 1916-
 Titel: De första utvandrarna : svenskars öden och äventyr i Nord- och Sydamerika under 1800-talets första hälft / Alf Åberg
 Förlag/År: Stockholm : Natur och kultur, 1984 ; (Lund : Beta graf.)
 Omfång: 310, [1] s., [8] pl.-bl. : ill., kart. ; 24 cm Inbunden.
 ISBN: 91-27-01379-0
 SAB-kod: Kcx-qa
 SAB-kod: Kcx-qd
 SAB-kod: Ohdh-c:k
 Ämnesord: Utvandring. Sverige
 Ämnesord: Svenskar i Utlandet
 Ämnesord: Emigration
 Ämnesord: Emigration från Sverige
 Ämnesord: Sydamerika
 Ämnesord: Emigration : Sverige
 Ämnesord: Nordamerika
 Ämnesord: Svenskar i Nordamerika
 Ämnesord: Svenskar i Sydamerika
 Ämnesord: Utvandrare
Kategori: Historia > Sverige > Förenta staterna
Kategori: Historia > Sverige > Sydamerika
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Sociala frågor och socialpolitik > Historia
Ex. 1: Mycket fint skick 120 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14714
 
 Författare: Nilsson, Henrik
 Titel: Svenska grymheter : [brott och straff i svensk historia] / Henrik Nilsson ; [illustrationer: Håkan Norberg]
 Förlag/År: [Rimbo] : Jeroni, 2007 (Falun : ScandBook)
 Omfång: 167 s. : ill. Inbunden.
 Anmärkning: Undertitel från skyddsomslag
 ISBN: 978-91-976806-0-8
 Medarbetare: Norberg, Håkan (illustratör)
 Internetlänk: http://www.jeroni.se/Svenska%20Grymheter-stor.JPG
 SAB-kod: Oet-c
 Ämnesord: Brottspåföljder
 Ämnesord: Sverige
 Ämnesord: Brottshistoria
 Ämnesord: Historia
 Ämnesord: Sverige
 Ämnesord: Brott
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Rättsvetenskap > Sverige
Ex.1:Orginalutgåva (enda utgåvan som finns) Fint skick Lätt naggat omslag90 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14715
 
 Författare: Magnusson, Helena, 1970-
 Titel: Berättande bilder : svenska tecknade serier för barn / Helena Magnusson
 Förlag/År: Göteborg ; Stockholm : Makadam, 2005 (Lettland)
 Omfång: 383, [1] s. : ill. ; 22 cm Inbunden.
 Serie: Skrifter / utgivna av Svenska barnboksinstitutet, 0347-5387 ; 89
 Anmärkning: Diss. Stockholm : Stockholms universitet, 2005
 Anmärkning: Sammanfattning på engelska med titeln: Narrative pictures : Swedish comics for children
 ISBN: 91-7061-021-5
 SAB-kod: Gc.05
 SAB-kod: Gc.092
 SAB-kod: Ig-c
 Ämnesord: Adelborg, Ottilia, 1855-1936
 Ämnesord: Billow, Eva, 1902-1993. Kajsa och snurran
 Ämnesord: Andréasson, Rune, 1925-1999. Bamseböckerna
 Ämnesord: Hemmel, Sven, 1906-1982. Ture Sventonböckerna
 Ämnesord: Tecknade serier
 Ämnesord: Barn- och ungdomslitteratur
 Ämnesord: Berättarteknik
 Ämnesord: Barnlitteratur
Kategori: Litteraturvetenskap > Svensk litteraturhistoria > Tecknade serier
Kategori: Litteraturvetenskap > Svensk litteraturhistoria > Barn- och ungdomslitteratur
Kategori: Konst, musik, teater och film > Teckningskonst > Sverige
Ex. 1: Mycket fint skick 225 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14716
 
 Författare: Lovesey, Peter
 Titel: Rosor till en död / Peter Lovesey ; översättning: Elisabet Fredholm
 Förlag/År: Höganäs : Bra böcker, 2000 ; (Falun : AIT Falun AB)
 Omfång: 315 s. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The summons.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2000
 Anmärkning: Även med tryckår: [Ny tr.], 2002
 ISBN: 91-7119-998-5
 Medarbetare: Fredholm, Elisabet (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick Lätt naggat omslag65 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14717
 
 Författare: Burgess, Anthony, 1917-1993
 Titel: Djävulens tonart / Anthony Burgess ; översättning: Caj Lundgren
 Förlag/År: Stockholm : Bromberg, 1990 ; (Kristianstad : Kristianstads boktr.)
 Omfång: 359, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The devil's mode.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1990
 ISBN: 91-7608-501-5
 Medarbetare: Lundgren, Caj (översättare)
 SAB-kod: Hcee.016
 SAB-kod: He.016=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1:Första (och enda) svenska utgåva Mycket fint skick En lagad reva i skyddsomslaget70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14718
 
 Författare: Göransson-Ljungman, Kjerstin, 1901-1971
 Titel: Mord på auktion / Kjerstin Göransson-Ljungman
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1959 ; (Stockholm : Å & Å)
 Omfång: 252, [1] s. Häftad
 Anmärkning: Omslag av Martin Gavler
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Gavler, Martin
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1:Orginalutgåva (enda utgåvan som finns) Fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14719
 
 Författare: Jacobson, Maja, 1933-
 Titel: Kläder som språk och handling : om unga kvinnors användning av klädseln som kommunikations- och identitetsskapande medel = [Clothes, speech and action] : [about young women's use of clothing as a means of communication and identity creation] / Maja Jacobs
 Förlag/År: Stockholm : Carlsson, 1994 ; (Lund : Btj)
 Omfång: [4], 270 s. : ill. ; 20 cm Inbunden.
 Serie: Etnologiska skrifter, 1103-6516 ; 4
 Anmärkning: Diss. Umeå : Univ.
 Anmärkning: Med sammanfattning på engelska
 ISBN: 91-7798-793-4
 SAB-kod: Ihk-c.58
 SAB-kod: Oabkba-c
 SAB-kod: Ihk-c
 SAB-kod: Ihk
 SAB-kod: Oabkba
 SAB-kod: Mv-c
 Ämnesord: Kläder
 Ämnesord: Mode
 Ämnesord: Kvinnor
 Ämnesord: Samer
 Ämnesord: Kvinnokläder
 Ämnesord: Flickor
 Ämnesord: Dissertation
 Ämnesord: Identitet
 Ämnesord: Tonåringar
 Ämnesord: Livsstil
 Ämnesord: Sociologi
 Ämnesord: Dräkthistoria
 Ämnesord: 1980-talet
 Ämnesord: 1980s
 Ämnesord: Grupptänkande
 Ämnesord: Reklam
 Ämnesord: Socialisation
 Ämnesord: Genus
 Ämnesord: Semiotik
 Ämnesord: Värderingar
 Ämnesord: Sverige
 Ämnesord: Teenagers
 Ämnesord: Group consciousness
 Ämnesord: Advertising
 Ämnesord: Fashion
 Ämnesord: Socialization
 Ämnesord: Clothing
 Ämnesord: Identity
 Ämnesord: Gender
 Ämnesord: Semiotics
 Ämnesord: Values
 Ämnesord: Sweden
 Ämnesord: Fashion
 Ämnesord: Doktorsavhandlingar
 Ämnesord: Kläder, Kvinnor
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konsthantverk > Dräkthistoria
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Sociologi > Sverige
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Sociologi > Barn och ungdom
Kategori: Etnografi, socialantropologi och etnologi > Föremål > Sverige
Ex. 1: Mycket fint skick 150 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14720
 
 Författare: Jacobson, Maja, 1933-
 Titel: Gör kläderna mannen? : om maskulinitet och femininitet i unga mäns bruk av kläder, smycken och dofter / Maja Jacobson
 Förlag/År: Stockholm : Carlsson, cop. 1998 ; (Trelleborg : Skog)
 Omfång: 332, [8] s. : ill. (vissa i färg) ; 20 cm Inbunden.
 Serie: Etnologiska skrifter, 1103-6516 ; 12
 Anmärkning: Kort sammanfattning på engelska med titeln: Do clothes make the man? : about masculinity and femininity in young mens use of clothes, jewlery, and perfumes
 ISBN: 91-7203-289-8
 SAB-kod: Oabkba
 SAB-kod: Ihk-c
 SAB-kod: Mv-c
 Ämnesord: Kläder
 Ämnesord: Unga män
 Ämnesord: Manskläder
 Ämnesord: Mode
 Ämnesord: Ungdomskultur
 Ämnesord: Könsidentitet
 Ämnesord: Ungdomar
 Ämnesord: Sverige
 Ämnesord: Kläder
 Ämnesord: Manlighet
 Ämnesord: Kvinnlighet
 Ämnesord: Livsstil
 Ämnesord: Clothing and dress
 Ämnesord: Costume
 Ämnesord: Fashion
 Ämnesord: Identitet
 Ämnesord: Mode
 Ämnesord: Subkulturer
 Ämnesord: Lifestyle
 Ämnesord: Femininity
 Ämnesord: Masculinity
 Ämnesord: Sweden
 Ämnesord: Youth
 Ämnesord: Gender identity
 Ämnesord: Dräkt
 Ämnesord: Ungdomsmode
 Ämnesord: Unga män
 Ämnesord: Män
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Sociologi > Barn och ungdom
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konsthantverk > Dräkthistoria
Kategori: Etnografi, socialantropologi och etnologi > Föremål > Sverige
Ex. 1: Mycket fint skick 150 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14721
 
 Författare: Lindgren, Astrid, 1907-2002
 Titel: Lotta på Bråkmakargatan / Astrid Lindgren ; illustrerad av Ilon Wikland
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1961 ; (Stockholm : Tiden-Barnängen)
 Omfång: 63, [1] s. : ill. Inbunden
 Serie: Börjabok, 99-1351485-1 ; 14
 Medarbetare: Wikland, Ilon, 1930- (illustratör)
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: uHc
 SAB-kod: Hc,u
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex. 1: Mycket fint skick Lätt slitna kanter annars ovanligt fin. Orginalupplaga175 kr.
Ex. 2: Fint skick 6.e uppl tr 196760 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14722
 
 Titel: Kalevipoeg : Estlands nationalepos / samlad och på estniska utgiven av Fr. R. Kreutzwald ; i svensk tolkning av Alex Milits ; illustrationer av Erik Haamer
 Förlag/År: Borås : Invandrarförl., 1999 ; (Falköping : Elander Gummesson)
 Omfång: [8], 325 s. : ill. ; 23 cm Inbunden.
 Serie: Immigrant-institutet. Ser. B, Dikter, noveller, essäer, 0347-5360 ; 49
 ISBN: 91-7906-010-2
 Medarbetare: Haamer, Erik, 1908-1995 (illustratör)
 Medarbetare: Kreutzwald, Friedrich Reinhold (medarbetare)
 Medarbetare: Milits, Alex, 1932- (översättare)
 SAB-kod: Huc.07=c
 SAB-kod: Hceuc.07
 SAB-kod: H
 Ämnesord: Estland
 Ämnesord: Skönlitteratur
 Ämnesord: Folkdiktning
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Estniska
Ex. 1: Fint skick En smärre reva på skyddsomslaget100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14723
 
 Författare: Östlundh, Håkan, 1962-
 Titel: Släke / Håkan Östlundh
 Förlag/År: Stockholm : Ordfront, 2004 (Uddevalla : Mediaprint)
 Omfång: 336, [2] s. ; 23 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originalupplaga 2004
 ISBN: 91-7037-017-6
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14724
 
 Författare: Lundquist, Marie, 1950-
 Titel: Istället för minne : berättelse / Marie Lundquist
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier Alba, 1997 ; (Smedjebacken : Smegraf)
 Omfång: 189, [2] s. ; 18 cm. Häftad
 Anmärkning: Originaluppl. 1997
 ISBN: 91-34-51674-3
 SAB-kod: Hc
 SAB-kod: H
 Ämnesord: Prosalyrik
 Ämnesord: Mor - dotter relation
 Ämnesord: Självmord
 Ämnesord: Skuld
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 110 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14725
 
 Författare: Bruhn, Jørgen
 Titel: Proust : en modern introduktion till På spaning efter den tid som flytt / Jørgen Bruhn & Bo Degn Rasmussen ; översättning: Olof Barr
 Förlag/År: Kågeröd : Barr, 2001 ; (Lund : BTJ)
 Omfång: 158, [1] s. ; 21 cm. Häftad
 Orginaltitel: Proust (danska).
 ISBN: 91-89430-00-X
 Medarbetare: Rasmussen, Bo Degn
 SAB-kod: Gjz Proust, Marcel
 Ämnesord: Proust, Marcel, 1871-1922. À la recherche du temps perdu
 Ämnesord: Proust, Marcel
Kategori: Litteraturvetenskap > Fransk litteraturhistoria > Proust, Marcel
Ex.1: Mycket fint skick 125 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14726
 
 Författare: Blom, K Arne, 1946-
 Titel: Nödvändigt ont : kriminalroman / K. Arne Blom
 Förlag/År: Stockholm : AWE/Geber, 1980 ; (Uppsala : A & W)
 Omfång: 264 s. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-20-06383-0
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick Lätt naggat omslag. Ou.80 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R14727
 
 Författare: Trenter, Stieg, 1914-1967