Antikvariat 1 - Nyförvärslista


Listor. En förteckning över antikvariatets alla böcker i listform - även sålda. Dessa sidor är främst gjorda för google och andra sökmotorer. Du kan också pröva att söka direkt på www.antikvariat1.se.
 
 Författare: Leiber, Fritz, 1910-
 Titel: Svärd mot döden / Fritz Leiber ; översättning: Joakim Svahn
 Förlag/År: Stockholm : Target Games, 1990 ; (Norge)
 Omfång: 213, [2] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Swords against death.
 Serie: Fantasyroman, 99-0913276-1 ; 29
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1990
 ISBN: 91-7898-111-5
 Medarbetare: Svahn, Joakim (översättare)
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Fint skick 40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15001
 
 Författare: McCaffrey, Anne, 1926-
 Titel: Drakryttarna / Anne McCaffrey ; översättning: Magnus Eriksson
 Förlag/År: Stockholm : Target Games, 1992 ; (Frankrike)
 Omfång: 255, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Dragonflight.
 Serie: Fantasyroman, 99-0913276-1 ; 45
 Anmärkning: Tidigare utg. i annan övers.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1970. Första uppl. i denna version 1992
 ISBN: 91-7898-189-1
 Medarbetare: Eriksson, Magnus (översättare)
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Fint skick Första oavkortade sv utg45 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15002
 
 Författare: Kahn, David
 Titel: The codebreakers David Kahn
 Förlag/År: London Sphere 1978
 Omfång: xvi,476p ill facsims 18cm Pocket.
 Anmärkning: "Originally published: New York : Macmillan, 1967 ; London : Weidenfeld and Nicolson, 1968"
 Anmärkning: Bibliography: p.458-459. - Includes index
 ISBN: 0722151527
 SAB-kod: Ddb
 Ämnesord: Cryptography.
Kategori: Filosofi och psykologi > Kunskapsteori och vetenskapsteori > Kunskapsteori
Ex. 1: Fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15003
 
 Författare: Burroughs, Edgar Rice, 1875-1950.
 Titel: Carson of Venus / Edgar Rice Burroughs.
 Förlag/År: London : New English Library, 1971, c1967.
 Omfång: 155 s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: Third in the Venus series.
 Anmärkning: Originally published serially in Argosy Magazine.
 ISBN: 450008169
 Genre: Fantasy
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick 30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15004
 
 Författare: Burroughs, Edgar Rice, 1875-1950.
 Titel: A fighting man of Mars / Edgar Rice Burroughs.
 Förlag/År: London : New English Library, 1971, c1930.
 Upplaga: New NEL ed.
 Omfång: ix, 192 s. ; 18 cm. Pocket
 ISBN: 0450009319
 Genre: Fantasy
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick Inplastad30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15005
 
 Författare: Burroughs, Edgar Rice, 1875-1950.
 Titel: The master mind of Mars / Edgar Rice Burroughs.
 Förlag/År: London : New English Library, 1972, c1927.
 Upplaga: 1st NEL Paperback ed.
 Omfång: 144 s. ; 18 cm. Pocket.
 ISBN: 0450011631
 Genre: Fantasy
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick 30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15006
 
 Författare: Bendz, Ernst
 Titel: Paul Valéry : Några minnesord
 Förlag/År: Göteborg : Gumpert, 1945
 Omfång: 87,(1)s. Häftad
Kategori: Litteraturvetenskap
Ex. 1: Mycket fint skick Numrerad upplaga om 500 ex varav detta är nr 7875 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15007
 
 Författare: Bradley, Marion Zimmer
 Titel: The fall of Atlantis / Marion Zimmer Bradley.
 Förlag/År: New York, N.Y. : Baen Books : Distributed by Simon & Schuster, 1987, c1983.
 Omfång: 502 s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: Formerly published in parts as Web of light and Web of darkness.
 Anmärkning: Cover art by Alan Gutierrez.
 ISBN: 0671656155
 Medarbetare: Gutierrez, Alan.
 Genre: Fantasy
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1: Bra skick Lätt sliten40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15008
 
 Författare: Christie, Agatha, 1890-1976
 Titel: The big four / Agatha Christie.
 Förlag/År: New York : Dell, c1955.
 Omfång: 173 s. ; 18 cm. Pocket
 ISBN: 0440105625
 Genre: Deckare
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick Denna utg tr 198340 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15009
 
 Författare: Upfield, Arthur
 Titel: The Lake Frome monster / Arthur W. Upfield
 Upplaga: Originalupplaga 1966
 Omfång: Pocket
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Denna utg PAN tr 196930 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15010
 
 Författare: Barker, Clive, 1952-
 Titel: In the flesh Clive Barker
 Förlag/År: New York London Pocket Books 1988
 Upplaga: 1. pocket books printing ÷
 Omfång: 255 sider. Pocket
 Serie: Pocket Books. Horror
 Anmärkning: Noveller
 Genre: Skräck
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Bra skick Lite sliten40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15011
 
 Författare: Donaldson, Stephen R
 Titel: Gilden-fire / Stephen Donaldson ; illustrations by Peter Goodfellow
 Upplaga: Originalupplaga 1981. Första upplaga i denna version 1983
 Omfång: Pocket
 ISBN: 0-00-616843-4
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick En utesluten episod från The illearth war25 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15012
 
 Författare: Parland, Stella, 1974-
 Titel: Katastrofer och strofer om slummer och stoj / [text: Stella Parland ; bild: Linda Bondestam]
 Förlag/År: Helsingfors : Söderström ; Stockholm : Atlantis distribution, 2003 (Finland)
 Omfång: [60] s. : ill. ; 26 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originalupplaga 2003
 ISBN: 951-52-2101-3
 ISBN: 91-7486-815-2
 Medarbetare: Bondestam, Linda (illustratör)
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: Hcd.03,u
 Ämnesord: Barnböcker
 Ämnesord: Skönlitteratur
 Ämnesord: Poesi
 Ämnesord: Rim
 Ämnesord: Nonsensverser
 Ämnesord: Bilderböcker
 Ämnesord: Rim och ramsor
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex. 1: Mycket fint skick 90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15013
 
 Författare: Hellsing, Lennart, 1919-
 Titel: Det var så roligt- [Musiktryck] : visor / av Lennart Hellsing ; sammanställda av Göran Swedrup ; [teckningar: Ylva Källström-Eklund ...]
 Förlag/År: Solna : Almqvist & Wiksell läromedel, 1989 ; (Eskilstuna : Tunatryck)
 Upplaga: 1. uppl.
 Omfång: 64 s. : ill. ; 25 cm Inbunden.
 Anmärkning: På omsl.: Almqvist & Wiksell hyllar Lennart Hellsing på 70-årsdagen den 5 juni 1989 ...
 ISBN: 91-21-07883-1
 Medarbetare: Swedrup, Göran, 1942- (medarbetare)
 Medarbetare: Källström-Eklund, Ylva, 1933-1988 (illustratör)
 SAB-kod: Xqja
 Ämnesord: Barnvisor
Kategori: Musikalier > Vokalmusik: särskilda former > Barnvisor
Ex. 1: Fint skick 85 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15014
 
 Författare: Kaufman, Joe
 Titel: Stora Så funkar det boken / text/bild: Joe Kaufman ; svensk text: Birgitta Hammar
 Förlag/År: Stockholm : Carlsen/if, 1988 ; (Italien)
 Upplaga: 1. uppl.
 Omfång: Ca 230 s. med var. pag. : färgill. ; 31 cm. Inbunden
 Orginaltitel: What makes it go?.
 Orginaltitel: Wings, paws, hoofs and flippers.
 Orginaltitel: How we are born, how we grow, how our bodies work and how we learn.
 Anmärkning: Tidigare utg. i separata vol.
 Anmärkning: "Innehåll: Så funkar det! ; Så funkar djuren! ; Så funkar du!"
 ISBN: 91-510-4880-9
 Medarbetare: Hammar, Birgitta (översättare)
 Genre: Barnböcker
 Ämnesord: Barnböcker
 Ämnesord: Teknik
 Ämnesord: Människokroppen
 Ämnesord: Zoologi
Kategori: Allmänt och blandat
Ex.1: Mycket fint skick 275 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15015
 
 Författare: Dahlgren, Mathias, 1969-
 Titel: Bon Lloc / Mathias Dahlgren ; foto: Ingvar Eriksson ; text: Mathias Dahlgren, Ingar Nilsson ; form: Mikael Engblom
 Förlag/År: Stockholm : Prisma, 2003 (Värnamo : Fälth & Hässler)
 Omfång: 318, [2] s. : färgill. ; 24 cm Inbunden.
 Anmärkning: Titeln löper från titeluppslag till nästa uppslag
 Anmärkning: Även med tryckår: 2. tr., 2004
 ISBN: 91-518-4063-4
 Medarbetare: Nilsson, Ingar
 Medarbetare: Eriksson, Ingvar (fotograf)
 SAB-kod: Qcaa
 Ämnesord: Matlagning
 Ämnesord: Cookery
 Ämnesord: Kokböcker
Kategori: Ekonomi och näringsväsen > Hem och hushåll > Matlagning
Ex. 1: Mycket fint skick Med dedikation av författaren / kocken350 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15016
 
 Författare: King, Stephen, 1947-
 Titel: The stand : the complete and uncut edition / Stephen King ; illustrations by Bernie Wrightson
 Upplaga: Originalupplaga 1978. Första upplaga i denna version 1990
 Omfång: Inbunden
 ISBN: 0-340-35895-5
 ISBN: 0-450-53737-4
 Genre: Skräck
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Första oavkortade utg100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15017
 
 Författare: Snellman, Anja, 1954-
 Titel: Safari Club / Anja Snellman ; översättning av Camilla Frostell
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 2003 (Falun : Scandbook)
 Omfång: 366, [2] s. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Safari Club
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2003
 ISBN: 91-1-301056-5
 Medarbetare: Frostell, Camilla (översättare)
 Genre:
 SAB-kod: Hub.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Finska och tornedalsfinska
Ex. 1: Mycket fint skick 95 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15018
 
 Författare: Adams, Richard, 1920-
 Titel: Traveller : en roman om amerikanska inbördeskriget / Richard Adams ; översättning av Lennart Olofsson
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1990 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 307, [1] s. ; 23 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Traveller.
 Anmärkning: Hästar
 ISBN: 91-0-047955-1
 Medarbetare: Olofsson, Lennart (översättare)
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: He.01=c
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Fint skick Lätt naggat omslag85 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15019
 
 Författare: Gary, Romain, 1914-1980
 Titel: Med livet framför sig / Émile Ajar ; övers. av Bengt Söderbergh
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1977 ; (Malmö : Beyrond)
 Omfång: 205, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: La vie devant soi.
 ISBN: 91-1-771212-2
 Medarbetare: Söderbergh, Bengt, 1925- (översättare)
 SAB-kod: Hcej.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Franska
Ex.1: Mycket fint skick 75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15020
 
 Författare: Deighton, Len, 1929-
 Titel: Avhopparen / Len Deighton ; övers. av Hans-Jacob Nilsson
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1978 ; (Nacka : Esselste Herzogs/Combiflex)
 Omfång: 251, [1] s. ; 21 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Twinkle, twinkle, little spy.
 ISBN: 91-1-782022-7
 Medarbetare: Nilsson, Hans-Jacob (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1:Första (och enda) svenska utgåva Mycket fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15021
 
 Författare: Kjellson, Henry, 1891-1962
 Titel: Forntidens teknik / Henry Kjellson
 Förlag/År: Uppsala : Nyblom ; [Stockholm] : [Seelig], 1966 ; (Vänersborg : Vänersborgs boktr.)
 Upplaga: 2. uppl.
 Omfång: 166 s. Häftad
 SAB-kod: P:k.2
Kategori: Teknik, industri och kommunikationer > Forntiden
Ex.1: Fint skick Teknikhistoria. Lätt snedläst. Namnteckning140 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15022
 
 Författare: Wodehouse, P G, 1881-1975
 Titel: Lita på Bill / P.G. Wodehouse ; [övers. av Birgitta Hammar]
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1977 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 192, [1] s. ; 21 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The old reliable.
 ISBN: 91-0-041724-6
 Medarbetare: Hammar, Birgitta (översättare)
 Genre: Humor
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1:Första (och enda) svenska utgåva Bra skick Trasigt och tejpat skyddsomslag. Ovanlig90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15023
 
 Författare: Ajtmatov, Cingiz Torekulovic, 1928-2008
 Titel: Moder jord / Tjingiz Ajtmatov ; övers.: Lars Erik Blomqvist
 Förlag/År: Stockholm : Gidlund, 1979 ; (Södertälje : Axling)
 Omfång: 159 s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Materinskoe pole.
 ISBN: 91-7021-284-8
 Medarbetare: Blomqvist, Lars Erik, 1942- (översättare)
 SAB-kod: Hma=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Ryska
Ex. 1:Första (och enda) svenska utgåva Fint skick 90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15024
 
 Författare: Ajtmatov, Cingiz Torekulovic, 1928-2008
 Titel: Ansikte mot ansikte / Tjingiz Ajtmatov ; översättning: Lars Erik Blomqvist
 Förlag/År: Hedemora : Gidlund, 1990 ; (Södertälje : Fingraf)
 Omfång: 167, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Licom k licu.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1990
 ISBN: 91-7844-163-3
 Medarbetare: Blomqvist, Lars Erik, 1942- (översättare)
 SAB-kod: Hma.01=c
 SAB-kod: Hcema.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Ryska
Ex. 1:Första (och enda) svenska utgåva Fint skick Lätt naggat omslag95 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15025
 
 Författare: Kosinski, Jerzy N, 1933-1991
 Titel: Cockpit / Jerzy Kosinski ; övers. av Sven-Ingmar Pettersson
 Förlag/År: Stockholm : Tiden, 1977 ; (Avesta : Jannersten)
 Omfång: 274, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Cockpit.
 ISBN: 91-550-2150-6
 Medarbetare: Pettersson, Sven-Ingmar, 1949- (översättare)
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Fint skick Lätt naggat omslag. Första sv utg75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15026
 
 Författare: Powell, Richard 1908-
 Titel: Hajstranden.
 Förlag/År: Stockholm : Lindqvist, 1969 ; (Uddevalla : Bohusläns graf.)
 Omfång: 222 s. Inbunden
 Orginaltitel: Shark river.
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Fint skick Lätt naggat omslag60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15027
 
 Författare: Alm, Hilkka, 1929-1995
 Titel: Fjärran gröna ängar. D. 1, Blod och tårar
 Förlag/År: [Dalsjöfors] : [Förf.], 1982 ; (Ulricehamn : Ulricehamns tidn.)
 Omfång: 343 s. : ill. Häftad
 Medarbetare: Bengtsson, Björn O., 1954- (illustratör)
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15028
 
 Författare: Bowles, Paul, 1910-1999.
 Titel: A thousand days for Mokhtar, and other stories / Paul Bowles.
 Förlag/År: London : Peter Owen, 1989.
 Omfång: 176 s. ; 23 cm. Storpocket
 Anmärkning: How many midnights (1947) -- You are not I (1948) -- Julian Vreden (1984) -- If I should open my mouth (1952) -- Unwelcome words (1985) -- The fourth day out from Santa Cruz (1949) -- Pastor Dowe at Tacate (1946) -- The circular valley (1948) -- The scorp
 ISBN: 0720607159
 SAB-kod: Heq
 Ämnesord: Amerikansk skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur > Amerikansk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Denna utg Abacus(1989)75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15029
 
 Författare: Marusek, David
 Titel: Counting heads / David Marusek.
 Förlag/År: New York : Tom Doherty Associates, 2007, c2005.
 Upplaga: 1st trade pbk. ed.
 Omfång: 336 s. ; 24 cm. Storpocket
 Anmärkning: Cover art by Chris Moore.
 Anmärkning: A Tor Book.
 ISBN: 0765317540
 ISBN: 9780765317544
 Medarbetare: Moore, Chris, 1947-
 Genre: Science fiction
 Ämnesord: Twenty-second century
 Ämnesord: Overpopulation
 Ämnesord: Assassination
 Ämnesord: Immortalism
 Ämnesord: Rich people
 Ämnesord: Cryonics
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15030
 
 Författare: Rand, Ayn, 1905-1982
 Titel: The Romantic manifesto : a philosophy of literature / Ayn Rand
 Förlag/År: New York New American Library 1975
 Upplaga: 2., rev. ed.
 Omfång: Pocket
 Serie: A Signet book
 SAB-kod: G:df
Kategori: Litteraturvetenskap > Litteraturestetik
Ex. 1: Mycket fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15031
 
 Författare: Rand, Ayn, 1905-1982
 Titel: Capitalism : the unknown ideal / Ayn Rand ; with additional articles by Nathaniel Branden, Alan Greenspan, and Robert Hessen.
 Förlag/År: New York : Signet, 1967.
 Omfång: ix, 349 s. ; 18 cm. Pocket.
 Anmärkning: Includes bibliographical references (p. 338-340) and index.
 Anmärkning: "What is capitalism? ; The roots of war ; Americas persecuted minority : big business / Ayn Rand -- Antitrust / Alan Greenspan -- Common fallacies about capitalism / Nathaniel Branden -- Gold and economic freedom / Alan Greenspan -- Notes on the history o
 ISBN: 0451147952
 Medarbetare: Branden, Nathaniel.
 Medarbetare: Greenspan, Alan, 1926-
 Medarbetare: Hessen, Robert, 1936-
 Ämnesord: Capitalism.
 Ämnesord: Altruism.
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap
Ex. 1: Mycket fint skick 80 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15032
 
 Författare: Rand, Ayn, 1905-1982
 Titel: The New Left : the anti-industrial revolution.
 Förlag/År: [New York] : New American Library, [1971]
 Omfång: ix, 204 s. ; 18 cm. Pocket
 Ämnesord: United States
 Ämnesord: Social history.
 Ämnesord: Radicalism.
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap
Ex. 1: Mycket fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15033
 
 Författare: Rand, Ayn, 1905-1982
 Titel: The fountainhead / [by] Ayn Rand ; with an introduction by the author.
 Förlag/År: New York : New American Library, [1968].
 Upplaga: 25th anniversary edition.
 Omfång: xi, 695 s. 18 cm. Pocket
 Anmärkning: A Signet book. (Y3235)
 Anmärkning: This is an authorized reprint of a hardcover edition published by The Bobbs-Merrill Company, Inc.
 Anmärkning: Front cover painting by Frank OConnor.
 Ämnesord: American literature
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15034
 
 Författare: Rand, Ayn, 1905-1982
 Titel: The fountainhead / Ayn Rand
 Upplaga: Originalupplaga 1943
 Omfång: Pocket
 ISBN: 0-586-01264-8
 ISBN: 0-684-86971-3
 ISBN: 0-8085-1938-7
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Bra skick Lätt sliten. Denna utg Harper (1994)50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15035
 
 Författare: Sattarvandi, Hassan Loo, 1975-
 Titel: Still / Hassan Loo Sattarvandi
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 2008 (Smedjebacken : Scandbook)
 Omfång: 227, [1] s. Inbunden.
 Anmärkning: Originalupplaga 2008
 ISBN: 978-91-0-011513-5
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Ou. Med dedikation av författaren90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15036
 
 Författare: Nordberg, Michael, 1930-
 Titel: Den dynamiska medeltiden / Michael Nordberg
 Förlag/År: Stockholm : Tiden, 1984 ; (Kristianstad : Kristianstads boktr.)
 Omfång: 400 s. : diagr., ill., tab. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: "Även tillg. med tryckår: [Ny tr.], 1987 ; [Ny tr.], 1989 ; [Ny tr.], 1991 ; [Ny tr.], 1993"
 ISBN: 91-550-2786-5
 SAB-kod: K.3
 SAB-kod: Ku.3
 Ämnesord: Medeltiden
 Ämnesord: Historia
 Ämnesord: Middle Ages
 Ämnesord: Historia - medeltiden
 Ämnesord: Medeltiden
Kategori: Historia > Medeltiden (ca 500 - ca 1500)
Kategori: Historia > Allmän socialhistoria > Medeltiden
Ex.1: Fint skick Lätt naggat omslag.Namnteckning. Enstaka blyertsunderstrykningar. Tr 1993100 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15037
 
 Titel: Sekelskiften och kön : strukturella och kulturella övergångar år 1800, 1900 och 2000 / Anita Göransson (redaktör) ; Ida Blom ...
 Förlag/År: Stockholm : Prisma, 2000 ; (Falun : AiT Falun)
 Omfång: 232 s. : ill. ; 24 cm Inbunden.
 ISBN: 91-518-3769-2
 Medarbetare: Blom, Ida, 1931- (medarbetare)
 Medarbetare: Göransson, Anita, 1943- (medarbetare)
 SAB-kod: Ohj:k
 SAB-kod: Ohj
 Ämnesord: Könsroller
 Ämnesord: Historia
 Ämnesord: Samhällsutveckling
 Ämnesord: Familj
 Ämnesord: History
 Ämnesord: Gender roles
 Ämnesord: Social development
 Ämnesord: Familjepolitik
 Ämnesord: Socialpolitik
 Ämnesord: Könsrollsfrågor
 Ämnesord: Könsroller
 Ämnesord: Sekelskiftet 1900
 Ämnesord: Sekelskiftet 2000
 Ämnesord: Kvinnohistoria
 Ämnesord: Sekelskiftet 1800
 Ämnesord: Familjer
 Ämnesord: Konstnärskap
 Ämnesord: Familjen, Genus, sekelskiftet 1800, sekelskiftet 1900, sekelskiftet 2000
 Ämnesord: Konstnärer, Historia, Genus
 Ämnesord: Kvinnliga konstnärer
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Sociala frågor och socialpolitik > Könsrollsfrågor
Ex. 1: Mycket fint skick 160 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15038
 
 Titel: Från Karakorum till Siljan : resor under sju sekler / Hanna Hodacs & Åsa Karlsson (red.)
 Förlag/År: Lund : Historiska media, 2000 ; (Falun : AiT Falun AB)
 Omfång: 288 s. ; 23 cm Inbunden.
 ISBN: 91-89442-08-3
 Medarbetare: Karlsson, Åsa, 1960- (utgivare)
 Medarbetare: Hodacs, Hanna, 1971- (utgivare)
 SAB-kod: N:k
 Ämnesord: Resor
 Ämnesord: Resenärer
 Ämnesord: Upptäcktsresande
 Ämnesord: Reseskildringar
 Ämnesord: Turism
 Ämnesord: Historia
Kategori: Geografi > Geografiforskningens historia
Ex. 1: Mycket fint skick Blyertsanteckningar på innehållsförteckningen145 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15039
 
 Författare: Oates, Joyce Carol, 1938-
 Titel: Fallen / Joyce Carol Oates ; översättning av Ulla Danielsson
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 2005 (Falun : Scandbook)
 Omfång: 486, [1] s. ; 24 cm Inbunden.
 Anmärkning: Första svenska upplaga 2005
 Anmärkning: "2.-3. tr., 2005 ; 4. tr., 2007"
 ISBN: 91-0-010565-1
 ISBN: 978-91-0-010565-54
 Medarbetare: Danielsson, Ulla (översättare)
 SAB-kod: Heq.01=c
 Ämnesord: Skönlitteratur
 Ämnesord: Roman
 Ämnesord: USA
 Ämnesord: 1950-talet
 Ämnesord: Familj
 Ämnesord: Relationer
 Ämnesord: Kris
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick Klisteretikett på smutstitelbladet100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15040
 
 Författare: Swartz, Richard, 1945-
 Titel: Hos oss i Sovinjak / Richard Swartz ; teckningar: Stig Claesson
 Förlag/År: Stockholm : Prisma, 2001 ; (Smedjebacken : Fälth & Hässler)
 Omfång: 214, [2] s. : ill. ; 20 cm Inbunden.
 ISBN: 91-518-3941-5
 SAB-kod: Nnbbz Sovinjak
 Ämnesord: Sovinjak
Kategori: Geografi > Balkanländerna > Kroatien
Ex. 1:Orginalutgåva (enda utgåvan som finns) Mycket fint skick 145 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15041
 
 Författare: Tunström, Göran, 1937-2000
 Titel: Guddöttrarna : [roman] / Göran Tunström
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1975 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 232, [1] s. Häftad
 ISBN: 91-0-040703-8
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Roman
 Ämnesord: Värmland
 Ämnesord: Sunne
 Ämnesord: Andra världskriget
 Ämnesord: Kvinnor
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Läsveck på rygg. Namnetikett. Orginalutgåva140 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15042
 
 Författare: Tunström, Göran, 1937-2000
 Titel: Maskrosbollen : roman
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1962 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 224, [1] s. Häftad
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Omslag av Slas. Orginalupplaga225 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15043
 
 Författare: McDermid, Val, 1955-
 Titel: Den sista frestelsen / Val McDermid ; översättning av Johan Nilsson
 Förlag/År: Göteborg : Alfabeta/Anamma, 2003 (Uddevalla : Mediaprint)
 Omfång: 431 s. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The last temptation
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2003
 ISBN: 91-501-0289-3
 Medarbetare: Nilsson, Johan, 1964- (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Fint skick 80 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15044
 
 Författare: Rankin, Ian
 Titel: Fallen / Ian Rankin ; översättning: Hans Lindeberg
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 2003 (Finland)
 Omfång: 454, [3] s. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The falls
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2003
 Anmärkning: Även med tryckår: 2. tr., 2003
 ISBN: 91-37-12199-5
 Medarbetare: Lindeberg, Hans (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick 90 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15045
 
 Författare: Ford, Richard, 1944-
 Titel: Att pröva lyckan : [roman] / Richard Ford ; översättning av Kerstin Aronsson
 Förlag/År: Stockholm : Gedin, 1992 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 239, [1] s. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The ultimate good luck.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1992
 ISBN: 91-7964-116-4
 Medarbetare: Aronsson, Kerstin (översättare)
 SAB-kod: He.01=c
 SAB-kod: Hcee.01
 SAB-kod: Heq.01=c
 SAB-kod: Hceeq.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Fint skick Naggat omslag80 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15046
 
 Författare: Faulkner, William, 1897-1962
 Titel: Det allra heligaste / William Faulkner : [övers. av Mårten Edlund]
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1951
 Omfång: 237 s. Häftad
 Orginaltitel: Sanctuary.
 Medarbetare: Edlund, Mårten, 1913-1987 (översättare)
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick Första sv utg. delvis osprättad120 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15047
 
 Författare: Stroff, Stephen M
 Titel: Guldstrupen : Jussi Björling - en biografi / Stephen M. Stroff ; [övers.: Maria Kemp]
 Förlag/År: Stockholm : Bokád, [1982] ; (Finland)
 Omfång: 274 s., [32] pl.-bl. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Övers. från engelska
 ISBN: 91-7368-050-8
 Medarbetare: Kemp, Maria (översättare)
 SAB-kod: Ijz Björling, J
 Ämnesord: Björling, Jussi, 1911-1960 Svensk tenorsångare
 Ämnesord: Operasångare
Kategori: Konst, musik, teater och film > Musik > Särskilda tonkonstnärer
Ex. 1: Mycket fint skick 125 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15048
 
 Författare: Handke, Peter, 1942-
 Titel: Frånvaron : en saga / Peter Handke ; översättning av Margaretha Holmqvist
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1989 ; (Arlöv : Berling)
 Omfång: 156, [3] s. ; 21 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Die Abwesenheit.
 ISBN: 91-0-047577-7
 Medarbetare: Holmqvist, Margaretha, 1926- (översättare)
 SAB-kod: Hf.01=c
 Ämnesord: Roman
 Ämnesord: Tysk skönlitteratur i svensk översättning
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Tyska och jiddisch
Ex. 1: Mycket fint skick 95 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15049
 
 Författare: McDougall, Joyce, 1926-
 Titel: Kroppens teatrar : psykosomatiska sjukdomar i ett psykoanalytiskt perspektiv / Joyce McDougall ; översättning av Ingeborg Löfgren ; fackgranskning av Iréne Matthis
 Förlag/År: Stockholm : Natur och kultur, 1990 ; (Borås : Centraltr.)
 Omfång: 219, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Theaters of the body.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2-3. tr., 1991
 ISBN: 91-27-02237-4
 Medarbetare: Löfgren, Ingeborg (översättare)
 Medarbetare: Matthis, Iréne, 1940- (illustratör)
 Genre: Bok
 SAB-kod: Vebl
 SAB-kod: Docb
 SAB-kod: Vlbdg
 Ämnesord: Psychoanalytic theory
 Ämnesord: Psychosomatic medicine
 Ämnesord: Psykosomatiska sjukdomar
 Ämnesord: Psykoanalys
 Ämnesord: Psychoanalysis
 Ämnesord: Psychoanalytic therapy: case studies
 Ämnesord: Psychophysiologic disorders
 Ämnesord: Psykoanalys
 Ämnesord: Analytisk terapi
 Ämnesord: Psykosomatik
 Ämnesord: Psykosomatiska sjukdomar
 Ämnesord: Stressjukdomar
Kategori: Medicin > Allmän medicin > Psykosomatiska sjukdomar
Kategori: Filosofi och psykologi > Psykologi > Psykoanalys
Kategori: Medicin > Psykiatri > Analytisk terapi
Ex. 1: Mycket fint skick 125 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15050
 
 Författare: Jelinek, Elfriede, 1946-
 Titel: Lust / Elfriede Jelinek ; översättning: Margaretha Holmqvist
 Förlag/År: Stockholm : Trevi, 1990 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 217 s. (217, [1] s.) ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Lust (tyska).
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1990
 ISBN: 91-7160-903-2
 Medarbetare: Holmqvist, Margaretha, 1926- (översättare)
 SAB-kod: Hf.01=c
 SAB-kod: Hcef.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Tyska och jiddisch
Ex. 1: Mycket fint skick Lätt naggat omslag. Första sv utg100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15051
 
 Författare: Ekström, Jan, 1923-
 Titel: Döden fyller år : detektivroman
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1961 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 220 s. Häftad
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Lätt sliten (skavd) rygg. 4-5:e tus. Orginalutgåva. Debuten90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15052
 
 Författare: Ekström, Jan, 1923-
 Titel: Vildfikonträdet : detektivroman / av Jan Ekström
 Förlag/År: Stockholm : Valentin, 1994 ; (Stockholm : Grafisk press)
 Omfång: 360 s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1994
 ISBN: 91-87686-77-5
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1:Orginalutgåva (enda utgåvan som finns) Mycket fint skick 120 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15053
 
 Författare: Vonnegut, Kurt, 1922-2007.
 Titel: En man utan land / Kurt Vonnegut ; redigerad av Daniel Simon ; översättning: Ninni Holmqvist
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 2006 (Falun : Scandbook)
 Omfång: 155 s. : ill. ; 20 cm Inbunden.
 ISBN: 91-1-301610-5
 ISBN: 978-91-1-301610-8
 Medarbetare: Holmqvist, Ninni, 1958- (översättare)
 Genre: Bok
 SAB-kod: Geqz Vonnegut, Kurt
 Ämnesord: Vonnegut, Kurt, 1922-2007.
 Ämnesord: Amerikanska författare
Kategori: Litteraturvetenskap > Engelsk litteraturhistoria > Amerikansk litteraturhistoria
Ex.1: Mycket fint skick 125 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15054
 
 Författare: Pratchett, Terry, 1948-
 Titel: Trollkarlens stav : en roman om Skivvärlden / Terry Pratchett ; översättning: Olle Sahlin
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 1998 ; (Falun : Scandbook)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 239 s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Equal rites.
 Serie: Wahlströms fantasy, 99-2256100-X
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1991
 ISBN: 91-32-32237-2
 Medarbetare: Sahlin, Olle (översättare)
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick 90 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15055
 
 Författare: Card, Orson Scott
 Titel: Profeten / Orson Scott Card ; översättning av Anders Bellis
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1996 ; (Smedjebacken : Smedjebackens grafiska)
 Omfång: 364, [11] s. ; 23 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Red prophet.
 Serie: BonnierFantasy, 99-2061330-4
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1996
 ISBN: 91-0-056239-4
 Medarbetare: Bellis, Anders (översättare)
 Genre: Bok
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: Hce
 SAB-kod: He.01=c
 Ämnesord: Fantasy
 Ämnesord: Amerika
 Ämnesord: Roman
 Ämnesord: Skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1:Första (och enda) svenska utgåva Fint skick Namnteckning70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15056
 
 Författare: Håkansson, Jan, 1927-2002
 Titel: Domprostinnans fall : [kriminalroman] / Jan Håkansson
 Förlag/År: Stockholm : Legenda/Natur och kultur, 1994 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 172, [3] s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1994
 ISBN: 91-27-04119-0
 Genre: Bok
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick Ou65 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15057
 
 Författare: Svedelid, Olov, 1932-2008.
 Titel: Botgörarna : thriller / Olov Svedelid
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1983 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 309, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-37-08218-3
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Bra skick Lätt naggat omslag. Fläckad framsida. Orginalutgåva60 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15058
 
 Titel: 13 i juryn : Svenska deckarakademien väljer favoritnoveller
 Förlag/År: Höganäs : Bra böcker, 1975
 Omfång: 301 s. Inbunden
 Genre: Deckare
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Mycket fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15059
 
 Författare: Jerome, Jerome K, 1859-1927.
 Titel: Tre män i en båt / Jerome K. Jerome ; övers. och förord: Jan Gehlin
 Förlag/År: Höganäs : [Bra böcker], 1981 ; (Avesta : A.B.M.-tryck)
 Upplaga: [Ny utg., ny uppl.]
 Omfång: 223, [1] s. ; 21 cm. Inbunden
 Orginaltitel: Three men in a boat.
 Serie: Bra klassiker, 99-0109262-0
 Medarbetare: Gehlin, Jan, 1922- (översättare)
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick 60 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15060
 
 Författare: Werup, Jacques, 1945-
 Titel: Aptiten och ledan : artiklar och essäer / Jacques Werup
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1994 ; (Uddevalla : Risberg)
 Omfång: 162, [1] s. ; 18 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1994
 ISBN: 91-0-055718-8
 Genre: Bok
 SAB-kod: Hc.04
 SAB-kod: G
 SAB-kod: Ia
 SAB-kod: Gcz Werup, Jacques
 Ämnesord: Gadö, Bertil, 1916-
 Ämnesord: Malmö
 Ämnesord: Malmö
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Essäer
Kategori: Litteraturvetenskap
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konst: allmänt
Kategori: Litteraturvetenskap > Svensk litteraturhistoria > Särskilda svenska författare
Ex.1: Mycket fint skick Ou70 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15061
 
 Författare: Lundén, Ossian
 Titel: Jord och gödsel i trädgårdsbruket : För trädgårdsodlare och trädgårdsundervisningen : Med 83 illustr.
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1916
 Omfång: 482, iv, (3) s. Inbunden
Kategori: Naturvetenskap
Ex. 1: Fint skick Namnteckning. Helklotband.Ou300 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15062
 
 Författare: London, Jack, 1876-1916
 Titel: Före Adam / öfvers. af M. Drangel
 Förlag/År: Stockholm : Bohlin, 1909
 Upplaga: 2.,uppl.
 Omfång: 212 s. Inbunden
 Orginaltitel: Before Adam.
 Anmärkning: 1 uppl. 235 s. 1909
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Fint skick Förlagets dekorerade hrfr bnd.50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15063
 
 Författare: Dahl, Roald, 1916-1990
 Titel: Jojjes ljuvliga medicin / Roald Dahl ; översättning av Meta Ottosson ; illustrationer av Quentin Blake
 Förlag/År: Stockholm : Tiden, 1994 ; (Finland)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 113, [2] s. : ill. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: George's marvellous medicine.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1991
 ISBN: 91-550-3999-5
 Medarbetare: Blake, Quentin (illustratör)
 Medarbetare: Ottosson, Meta, 1946- (översättare)
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: He=c,u
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex. 1: Mycket fint skick Denna utg 3:e uppl tr. 199975 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15064
 
 Författare: Park, Ruth
 Titel: Lille Ville Vimse på semester / Ruth Park
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1975 ; (Nacka : Esselte Herzog)
 Omfång: 114 s. : ill. Inbunden
 Orginaltitel: The muddle-headed wombat on holiday.
 Serie: Glada grodan, 99-0113597-4
 ISBN: 91-29-44199-4
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: uHce
 Ämnesord: Småbarnsberättelser och sagor
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex.1:Första (och enda) svenska utgåva Fint skick 65 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15065
 
 Författare: Robbe-Grillet, Alain, 1922-2008.
 Titel: Stenögonen / Alain Robbe-Grillet ; [övers. av Eva Alexanderson]
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1957 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 238 s. Häftad
 Orginaltitel: Le voyeur.
 Serie: Panacheserien, 99-0117874-6
 Medarbetare: Alexanderson, Eva, 1911-1994 (översättare)
 SAB-kod: Hj=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Franska
Ex.1: Mycket fint skick Namnteckning250 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15066
 
 Författare: Jonason, Olov, 1919-
 Titel: Parabellum : [noveller] / Olov Jonason
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1943
 Omfång: 243, [2] s. Häftad
 SAB-kod: Hc.016
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Noveller
Ex. 1: Fint skick Namnteckning. Ou.120 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15067
 
 Författare: Palmström, Uno, 1947-2003
 Titel: System 84 : [thriller] / Uno Palmström
 Förlag/År: Stockholm : Askild & Kärnekull, 1978 ; (Stockholm : Gotab)
 Omfång: 204, [1] s. ; 22 cm. Häftad
 ISBN: 91-7008-941-8
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1:Orginalutgåva (enda utgåvan som finns) Bra skick Lätt sliten. Ovanlig120 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15068
 
 Författare: Alfredson, Hans, 1931-
 Titel: Blomstervers och andra rimmade och orimmade poesier från de senaste 25 åren / av Hans Alfredson
 Förlag/År: Stockholm : Gedin, 1996 ; (Värnamo : Fälth)
 Omfång: 72, [1] s. ; 21 cm Inbunden.
 ISBN: 91-7964-198-9
 Genre: Bok
 SAB-kod: Hc.03
 SAB-kod: H
 Ämnesord: Poesi
 Ämnesord: Lyrik
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex. 1: Mycket fint skick 70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15069
 
 Författare: Lindbohm, Dénis, 1927-2005
 Titel: Världar runt hörnet / Dénis Lindbohm
 Förlag/År: Saltsjö-Boo : Aleph, 2005 (Stockholm : Elander)
 Omfång: 139, [1] s. ; 20 cm. Häftad
 Anmärkning: Originalupplaga 2005
 ISBN: 91-974537-8-1
 Genre: Bok
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Hc.016
 Ämnesord: Skönlitteratur
 Ämnesord: Noveller
 Ämnesord: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Noveller
Ex.1: Fint skick Lätt sliten med ett veck på omslagets framsida.65 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15070
 
 Författare: Simenon, Georges, 1903-1989
 Titel: Kommissarie Maigret på semester / Georges Simenon ; [övers. av Gunnel Vallquist]
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1952
 Omfång: 190 s. Häftad
 Orginaltitel: Les vacances de Maigret
 Anmärkning: 1.-7. tus. 1952
 Medarbetare: Vallquist, Gunnel, 1918- (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hcej.01
 SAB-kod: Hj.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Franska
Ex. 1:Första (och enda) svenska utgåva Fint skick Ett smärre hack på omslagets framsida. Lagad rygg.90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15071
 
 Författare: McCloy, Helen
 Titel: Såsom i en spegel : [detektivroman] / Helen McCloy ; [övers.: E.W. Olson]
 Förlag/År: Bromma : Delta, 1976 ; (Vänersborg : Vänersborgs boktr.)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 286, [1] s. ; 20 cm. Häftad
 Orginaltitel: Through a glass, darkly.
 ISBN: 91-7228-065-4
 Medarbetare: Olson, E.W. (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15072
 
 Författare: Kerouac, Jack, 1922-1969
 Titel: Dharmagänget / Jack Kerouac, övers.: Lars Wilson
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1961 ; (Stockholm : Rydahl)
 Omfång: 264 s. Inbunden
 Orginaltitel: The dharma bums.
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Skyddsomslag saknas Fint skick Namnteckning. Första sv utg. Mycket ovanlig250 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15073
 
 Författare: Jünger, Ernst, 1895-1998
 Titel: Eumeswil / Ernst Jünger ; övers. från tyskan av Richard Matz
 Förlag/År: Lund : Cavefors, 1981 ; (Kristianstad : Nya civiltr.)
 Upplaga: 1. uppl.
 Omfång: 380 s. ; 21 cm. Häftad
 Orginaltitel: Eumeswil.
 ISBN: 91-7692-005-4
 Medarbetare: Matz, Richard, 1920-1992 (översättare)
 SAB-kod: Hcef.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Tyska och jiddisch
Ex.1:Första (och enda) svenska utgåva Mycket fint skick Osprättad175 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15074
 
 Författare: Crona, Börje, 1932-
 Titel: Rymden är rund : [noveller] / Börje Crona
 Förlag/År: Bromma : Delta, 1983 ; (Vänersborg : Vänersborgs offset)
 Omfång: 198 s. ; 22 cm Inbunden.
 Serie: Delta science fiction, 99-0104301-8 ; 166
 ISBN: 91-7228-334-3
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick Delvis bortriven namnetikett.80 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15075
 
 Författare: Crona, Börje, 1932-
 Titel: Mannen från April : [noveller] / Börje Crona
 Förlag/År: Bromma : Delta, 1982 ; (Vänersborg : Vänersborgs boktr.)
 Omfång: 168 s. ; 22 cm Inbunden.
 Serie: Delta science fiction, 99-0104301-8 ; 149
 ISBN: 91-7228-295-9
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Nött rygg. Delvis bortriven namnetikett.70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15076
 
 Författare: Dagerman, Stig, 1923-1954
 Titel: Nattens lekar : noveller / Stig Dagerman ; med kommentarer av Hans Sandberg
 Förlag/År: Stockholm : PAN/Norstedt, 1990 ; (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 280, [3] s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: Originaluppl. 1947
 ISBN: 91-1-901591-7
 Medarbetare: Sandberg, Hans, 1932- (medarbetare)
 SAB-kod: Hc.016
 Ämnesord: Literature
 Ämnesord: Skönlitteratur
 Ämnesord: Noveller
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Noveller
Ex.1: Fint skick 45 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15077
 
 Författare: Harding, Gunnar, 1940-
 Titel: Kreol : bland voodookvinnor, pianoprofessorer, trumpetkungar och bluesdrottningar i den Nya världen / Gunnar Harding
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 2006 (Avesta : STC)
 Upplaga: 2., omarb. och utök. uppl.
 Omfång: 417, [5] s. : ill. ; 18 cm. Pocket
 ISBN: 91-46-21428-3
 SAB-kod: Ijxca
 Ämnesord: New Orleansjazz
Kategori: Konst, musik, teater och film > Musik > Tidig jazz
Ex. 1: Mycket fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15078
 
 Författare: Seneca, Lucius Annaeus, ca 4 f. Kr-65 e. Kr.
 Titel: Breven till Lucilius / Lucius Annaeus Seneca ; urval, inl., övers. och komment. av Bertil Cavallin
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1979 ; (Uddevalla : Bohusläningen)
 Omfång: 297, [1] s. ; 19 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Ad Lucilium epistulae morales.
 Serie: Forumbiblioteket, 99-0110069-0
 ISBN: 91-37-07176-9
 ISBN: 91-37-07177-7
 Medarbetare: Cavallin, Bertil, 1934- (utgivare)
 SAB-kod: Daa
 SAB-kod: Hoc=c
Kategori: Filosofi och psykologi > Äldre västerländsk samt icke-västerländsk filosofisk litteratur > Antika filosofers skrifter
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Latin
Ex.1: Mycket fint skick 75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15079
 
 Författare: Simmons, Dan
 Titel: Ilium / Dan Simmons.
 Förlag/År: London : Gollancz, 2004, c2003.
 Omfång: 642 s. ; 18 cm. Pocket.
 ISBN: 0575075600
 Genre: Science fiction
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He
 Ämnesord: Time travel
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15080
 
 Författare: Greer, Germaine, 1939-
 Titel: Förändringen : kvinnor, åldrande och menopaus / Germaine Greer ; översättning av Carita Boman
 Förlag/År: Stockholm : MånPocket, 1994 ; (Norge)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 413, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: The change.
 Serie: MånPocket, 99-0184541-6
 ISBN: 91-7643-018-9
 Medarbetare: Boman, Carita (översättare)
 SAB-kod: Vgaa
 SAB-kod: Doff
 Ämnesord: Women: popular works
 Ämnesord: Klimakteriet
 Ämnesord: Aging: popular works
 Ämnesord: Menopause: popular works
 Ämnesord: Klimakteriet
Kategori: Medicin > Gynekologi och andrologi > Gynekologi
Kategori: Filosofi och psykologi > Psykologi > Vuxenpsykologi
Ex. 1: Mycket fint skick 65 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15081
 
 Författare: Highsmith, Patricia, 1921-1995.
 Titel: The black house / Patricia Highsmith.
 Förlag/År: Harmondsworth : Penguin Books, 1982.
 Omfång: 250, [6] s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: Advertisements on p. [3, 5-6] at end.
 Anmärkning: Something the cat dragged in -- Not one of us -- The terrors of basket-weaving -- Under a dark angels eye -- I despise your life -- The dream of the Emma C -- Old folks at home -- When in Rome -- Blow it -- The kite -- The black house.
 ISBN: 0140061479
 Genre: Mystery and detective fiction
 Genre: Deckare
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Noveller. Ej översatt till svenska.50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15082
 
 Författare: Nesbø, Jo
 Titel: Rödhake / Jo Nesbø ; översättning: Per Olaisen
 Förlag/År: Stockholm : MånPocket, 2002 (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 480, [3] s. ; 18 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Rødstrupe
 Serie: MånPocket, 99-0184541-6
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2002
 Anmärkning: "Även med tryckår: [Ny tr.], 2003 ; [Ny tr.], 2005"
 ISBN: 91-7001-007-2
 Medarbetare: Olaisen, Per, 1971- (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hdb.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Norska
Ex. 1: Mycket fint skick 35 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15083
 
 Författare: Nin, Anaïs, 1903-1977
 Titel: Incest : ur kärleksdagboken / Anaïs Nin ; översättning av Britt Arenander
 Förlag/År: Stockholm : MånPocket, 1994 ; (Norge)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 422, [8] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Incest (engelska).
 Serie: MånPocket, 99-0184541-6
 ISBN: 91-7643-055-3
 Medarbetare: Arenander, Britt, 1941- (översättare)
 Genre: Bok
 SAB-kod: Geqz Nin, Anaïs
 Ämnesord: Mo Nin, Anaïs, 1903-1977
Kategori: Litteraturvetenskap > Engelsk litteraturhistoria > Amerikansk litteraturhistoria
Ex. 1: Mycket fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15084
 
 Författare: Schön, Bosse, 1951-
 Titel: Svenskarna som stred för Hitler : ett historiskt reportage / Bosse Schön
 Förlag/År: Stockholm : MånPocket, 2000 ; (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 441, [23] s. : ill. ; 18 cm. Pocket
 Serie: MånPocket, 99-0184541-6
 ISBN: 91-7643-681-0
 SAB-kod: Kfa.54
 SAB-kod: Ls-c
 SAB-kod: Kc.54
 Ämnesord: Nazism
Kategori: Historia > Mellaneuropa > Andra världskriget 1939-1945
Kategori: Biografi > Biografiska samlingar > Sverige
Kategori: Historia > Sverige > Andra världskriget 1939-1945
Ex. 1: Mycket fint skick Några smärre skrapmärken på baksidan.60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15085
 
 Författare: Tolkien, J R R, 1892-1973
 Titel: Bilbo : en hobbits äventyr / J. R. R. Tolkien ; översättning av Britt G. Hallqvist
 Förlag/År: Stockholm : Pan, 2001 ; (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 305, [4] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: The hobbit, or, There and back again.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1947. Första uppl. i denna version 1971
 Anmärkning: "Även med tryckår: 2.-3 tr., 2001 ; 4.-5. tr., 2002"
 ISBN: 91-7263-164-3
 Medarbetare: Hallqvist, Britt G., 1914-1997 (översättare)
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick 45 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15086
 
 Författare: Nerval, Gérard de, 1808-1855
 Titel: Aurélia / Gérard de Nerval : [översättning av Sigfrid Lindström]
 Förlag/År: Stockholm : Tiden, 1953
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 115 s. Häftad
 Orginaltitel: Aurélia.
 Serie: Tidens franska klassiker, 99-0307037-3 ; 8
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Mycket fint skick 95 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15087
 
 Författare: Vonnegut, Kurt, 1922-2007.
 Titel: Slapstick eller Aldrig mera ensam / Kurt Vonnegut ; övers. av Olov Jonason
 Förlag/År: Stockholm : PAN/Norstedt, 1978 ; (Malmö : Beyrond)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 195, [1] s. : ill. ; 19 cm. Pocket
 Orginaltitel: Slapstick or Lonesome no more!.
 Serie: En PAN-bok, 99-0104304-2
 ISBN: 91-1-781021-3
 Medarbetare: Jonason, Olov, 1919- (översättare)
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick 45 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15088
 
 Författare: Adams, Douglas, 1952-2001
 Titel: Liftarens guide till galaxen / Douglas Adams ; översättning del 1-4: Thomas Tidholm, översättning del 5: Nille Lindgren
 Förlag/År: Stockholm : MånPocket, 1997 ; (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 879, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: The hitch hiker's guide to the galaxy.
 Orginaltitel: The restaurant at the end of the universe.
 Orginaltitel: Life, the universe and everything.
 Orginaltitel: So long, and thanks for the fish.
 Orginaltitel: Mostly harmless.
 Serie: MånPocket, 99-0184541-6
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1982, 1983, 1985, 1986 och 1993. Första uppl. i denna version 1994
 Anmärkning: "Innehåll: Liftarens guide till galaxen ; Restaurangen vid slutet av universum ; Livet, universum och allting ; Ajöss och tack för fisken ; I stort sett menlös"
 ISBN: 91-7643-369-2
 Medarbetare: Adams, Douglas. Restaurangen vid slutet av universum
 Medarbetare: Adams, Douglas. Livet, universum och allting
 Medarbetare: Adams, Douglas. Ajöss och tack för fisken
 Medarbetare: Adams, Douglas. I stort sett menlös
 Medarbetare: Lindgren, Nille (översättare)
 Medarbetare: Tidholm, Thomas, 1943- (översättare)
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15089
 
 Författare: Didion, Joan, 1934-
 Titel: Ett år av magiskt tänkande / Joan Didion ; i översättning av Ulla Danielsson ; [fackgranskning av Christina Bolund]
 Förlag/År: Stockholm : Atlas, 2007 (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 254, [2] s. ; 18 cm. Pocket
 ISBN: 978-91-7389-309-1
 Medarbetare: Danielsson, Ulla (översättare)
 Genre: Bok
 SAB-kod: Geqz Didion, Joan
 Ämnesord: Didion, Joan, 1934-
 Ämnesord: Sorg
 Ämnesord: Kärlek
 Ämnesord: Amerikanska författare
 Ämnesord: Grief
 Ämnesord: Love
 Ämnesord: Änkor
 Ämnesord: Journalister
 Ämnesord: Amerikanska författare
Kategori: Litteraturvetenskap > Engelsk litteraturhistoria > Amerikansk litteraturhistoria
Ex. 1: Mycket fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15090
 
 Författare: Bradbury, Ray, 1920-
 Titel: Driving blind / Ray Bradbury.
 Förlag/År: London : Earthlight, 1998.
 Omfång: 259 s. ; 18 cm. Pocket.
 ISBN: 0671022075
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Ej översatt till svenska50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15091
 
 Författare: Farmer, Philip Jose, 1918-
 Titel: Venus on the half-shell / Philip Jose Farmer.
 Förlag/År: Toronto ; New York : Bantam Books, 1988, c1975.
 Upplaga: Bantam ed.
 Omfång: xii, 178 s. ; 18 cm. Pocket
 ISBN: 0553275313
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15092
 
 Författare: Simenon, Georges, 1903-1989
 Titel: Maigret har roligt / Georges Simenon ; översättning av Stig Dahlstedt
 Upplaga: Första svenska upplaga 1958
 Omfång: Pocket
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hcej.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Franska
Ex.1: Fint skick 60 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15093
 
 Författare: Duncan, Isadora, 1877-1927
 Titel: Mitt liv / Isadora Duncan ; bemynd. översättning från engelskan av Märta Lindqvist
 Förlag/År: Stockholm : Alfabeta, 1987 ; (Lund : Lunds pockettr.)
 Upplaga: 1. pocketuppl.
 Omfång: 290, [2] s., [30] pl.-s. ; 19 cm. Pocket
 Orginaltitel: My life.
 Serie: Alfabetapocket, 99-0681518-3
 ISBN: 91-7712-121-X
 Medarbetare: Lindqvist, Märta (översättare)
 Genre: Bok
 SAB-kod: Ikz Duncan, I.
 Ämnesord: Duncan, Isadora, 1877-1927
 Ämnesord: Dans
Kategori: Konst, musik, teater och film > Teater > Särskilda sceniska konstnärer
Ex. 1: Mycket fint skick Namnteckning65 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15094
 
 Författare: Saussure, Ferdinand de, 1857-1913
 Titel: Kurs i allmän lingvistik / Ferdinand de Saussure ; övers.: Anders Löfqvist
 Förlag/År: Staffanstorp : Cavefors ; [Solna] : [Seelig], 1970 ; (Ungern)
 Omfång: 275 s. : ill. Pocket
 Orginaltitel: Cours de linguistique générale.
 Serie: Boc-serien, 99-0117341-8
 SAB-kod: F.01
 Ämnesord: Språkvetenskap
 Ämnesord: Linguistics
 Ämnesord: Språkvetenskap
Kategori: Språkvetenskap > Grammatik
Ex. 1: Mycket fint skick 100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15095
 
 Författare: Christie, Agatha, 1890-1976
 Titel: Mord klockan fem? : (hickory, dickory, dock) / Agatha Christie ; översättning av Sven Bergström
 Upplaga: Första svenska upplaga 1956. Första upplaga i denna version 1966
 Omfång: Pocket
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick Denna utg Zebra tr 196645 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15096
 
 Författare: Auster, Paul, 1947-
 Titel: Månpalatset : roman / Paul Auster ; översättning av Love Kellberg
 Förlag/År: Stockholm : PAN pocket, 1999 ; (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 285 s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Moon Palace.
 Serie: Pan pocket, 99-3250534-X
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1990
 ISBN: 91-7263-009-4
 Medarbetare: Kellberg, Love, 1954- (översättare)
 SAB-kod: Heq.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Fint skick 40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15097
 
 Författare: Jakes, John, 1932-
 Titel: The asylum world by John Jakes
 Förlag/År: New York Warner Books London Distributed by New English Library 1978
 Omfång: 171p 18cm Pocket.
 Anmärkning: Originally published: New York : Paperback Library, 1969
 ISBN: 0446897205
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He
 Ämnesord: Fiction in English.
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Bra skick Lätt sliten30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15098
 
 Författare: Alberoni, Francesco
 Titel: Värden / Francesco Alberoni ; översatt av Jessica Rosell
 Förlag/År: Göteborg : Korpen, 1997 ; (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 186, [3] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Valori.
 ISBN: 91-7374-537-5
 Medarbetare: Rosell, Jessica (översättare)
 Genre: Bok
 SAB-kod: Dg
 Ämnesord: Ethics
 Ämnesord: Fri vilja
 Ämnesord: Förnuft
 Ämnesord: Kärlek
 Ämnesord: Sexualitet
 Ämnesord: Mystik
 Ämnesord: Våld
 Ämnesord: Döden
 Ämnesord: Moral
 Ämnesord: Etik
 Ämnesord: Miljöförstöring
 Ämnesord: Befolkningsexplosion
 Ämnesord: Ekonomisk tillväxt
 Ämnesord: Religionshistoria
 Ämnesord: Moralfilosofi
Kategori: Filosofi och psykologi > Etik
Ex. 1: Mycket fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15099
 
 Författare: Nesser, Håkan, 1950-
 Titel: Ormblomman från Samaria : : specialskriven för ICA-kuriren / av Håkan Nesser. 96 sidor
 Förlag/År: Västerås ICA-förlaget 1997
 Omfång: Pocket
 ISBN: 91-534-1947-2
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick Ej utgiven i bokhandeln45 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15100
 
 Författare: Clarke, Arthur C (Arthur Charles), 1917-2008.
 Titel: Against the fall of night / Arthur C. Clarke.
 Förlag/År: New York : Berkley Pub. Corp., 1983, c1953.
 Omfång: 159 s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: Cover illustration by Vincent DiFate.
 ISBN: 042505974X
 Medarbetare: DiFate, Vincent.
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Bra skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15101
 
 Författare: Silverberg, Robert
 Titel: Invaders from earth Robert Silverberg
 Förlag/År: London Panther 1979
 Omfång: 143p 18cm Pocket.
 Anmärkning: "Originally published: New York : Ace Books, 1958 ; and in A Robert Silverberg omnibus, London : Sidgwick and Jackson, 1970"
 ISBN: 0586045627
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He
 Ämnesord: Fiction in English.
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15102
 
 Författare: Durling, Ulf, 1940-
 Titel: Domaredans / Ulf Durling
 Förlag/År: Bromma : Mälaröbörsen, 2003 (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 282, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: Originaluppl. 2001
 ISBN: 91-89090-80-2
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Med dedikation från författaren60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15103
 
 Författare: Koestler, Arthur, 1905-1983
 Titel: Europa, mitt Europa! : essäer 1955-1967 / Arthur Koestler ; övers. av Margareta Nylander
 Förlag/År: Stockholm : PAN/Norstedt, 1970 ; (Stockholm : PAN/Norstedt)
 Omfång: 211, [2] s. Pocket
 Orginaltitel: Drinkers of infinity.
 Serie: En PAN-bok, 99-0104304-2
 Medarbetare: Nylander, Margareta (översättare)
 SAB-kod: Hce.04
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Essäer
Ex. 1:Första (och enda) svenska utgåva Mycket fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15104
 
 Författare: Hagman, Per, 1968-
 Titel: När oskulder kysser : roman / Per Hagman
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1998 ; (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 402, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Serie: Bonnier pocket, 99-0307595-2
 Anmärkning: Originaluppl. 1997
 ISBN: 91-0-056719-1
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick Med dedikation från författaren50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15105
 
 Författare: Cherryh, C J
 Titel: Cuckoo's egg / C.J. Cherryh.
 Förlag/År: New York : DAW Books, 1985.
 Omfång: 319 s. ; 18 cm. Pocket
 Serie: DAW book collectors ; no. 646
 Anmärkning: UE2083.
 Anmärkning: Cover art by Michael Whelan.
 ISBN: 0886770831
 Medarbetare: Whelan, Michael, 1950-
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15106
 
 Författare: McEwan, Ian, 1948-
 Titel: Försoning / Ian McEwan ; översättning: Maria Ekman
 Förlag/År: Stockholm : Ordfront, 2008 (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 423 s. Pocket
 Anmärkning: Första svenska upplaga 2003
 ISBN: 978-91-7037-349-7
 Medarbetare: Ekman, Maria, 1944- (översättare)
 Genre: Bok
 SAB-kod: He.01=c
 Ämnesord: Syskonrelationer
 Ämnesord: Filmade böcker
 Ämnesord: Skönlitteratur
 Ämnesord: Storbritannien
 Ämnesord: 1900-talet
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Fint skick 35 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15107
 
 Författare: Hylinger, Claes, 1943-
 Titel: Hotell Erfarenheten / Claes Hylinger
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 2006 (Falun : Scandbook)
 Omfång: 110, [2] s . ; 17 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originalupplaga 2006
 ISBN: 91-0-011136-8
 ISBN: 978-91-0-011136-6
 Genre: Bok
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Romaner
 Ämnesord: Skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 2.a tryckningen145 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15108
 
 Författare: Olsson, Eva Kristina, 1958-
 Titel: Sångkanter : dikter / Eva Kristina Olsson
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1990 ; (Uddevalla : Risberg)
 Omfång: 62 s. ; 17 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1990
 ISBN: 91-0-047850-4
 SAB-kod: Hc.03
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex. 1: Fint skick Namnteckning. Ou95 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15109
 
 Författare: Beskow, Elsa, 1874-1953
 Titel: Muntergök / Elsa beskow
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1955
 Upplaga: [Ny uppl.]
 Omfång: 112, [1] s. : ill. Inbunden
 Serie: Bonniers barnbibliotek, 99-0129170-4 ; 8
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: Hc,u
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex. 1: Bra skick Lätt sliten, naggade hörn. En smärre sprakskada på omslagets framsida.45 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15110
 
 Författare: Ylikangas, Heikki, 1937-
 Titel: Vägen till Tammerfors : striden mellan röda och vita i finska inbördeskriget 1918 / Heikki Ylikangas ; i översättning från finskan av Nils Torvalds & Sara Torvalds
 Förlag/År: Stockholm : Atlantis, 1995 ; (Norge)
 Omfång: 503, [1] s. : ill., kartor ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Tie Tampereelle.
 Anmärkning: Behandlar bl.a. svenska frivilliga i finska inbördeskriget
 ISBN: 91-7486-229-4
 Medarbetare: Torvalds, Nils (översättare)
 Medarbetare: Torvalds, Sara (översättare)
 Genre: Bok
 SAB-kod: Kdd.51
 SAB-kod: Nddz Tammerfors
 SAB-kod: Kdd
 Ämnesord: Finland
 Ämnesord: 1910-talet
 Ämnesord: Finland - Historia
 Ämnesord: Finska inbördeskriget
 Ämnesord: Finska inbördeskriget 1917-1918
 Ämnesord: Historia
 Ämnesord: Tammerfors
 Ämnesord: 1918
Kategori: Historia > Övriga Norden > Finska inbördeskriget 1918
Kategori: Geografi > Övriga Norden > Särskilda orter
Kategori: Historia > Övriga Norden > Finland
Ex. 1: Mycket fint skick 175 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15111
 
 Författare: Silbersky, Leif, 1938-
 Titel: Hämnden är aldrig rättvis : en Rosenbaumdeckare / av Leif Silbersky och Olov Svedelid
 Förlag/År: Stockholm : Sellin & partner, 2006 (Sundbyberg : Alfa print)
 Omfång: 328 s. ; 23 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originalupplaga 2006
 ISBN: 91-7055-342-4
 ISBN: 978-91-7055-342-4
 Medarbetare: Svedelid, Olov, 1932-
 Genre: Bok
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Rosenbaum, Samuel (fiktiv gestalt)
 Ämnesord: Deckare
 Ämnesord: Kriminalroman
 Ämnesord: Skönlitteratur
 Ämnesord: Spänning
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick 150 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15112
 
 Författare: Wilder, Laura Ingalls, 1867-1957
 Titel: Farmarpojken / Laura Ingalls Wilder ; [översättning: Britt G. Hallqvist]
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1992 ; (Finland)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 263, [1] s. ; 21 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Farmer boy.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1958. Första uppl. i denna version 1992
 ISBN: 91-1-927002-X
 Medarbetare: Hallqvist, Britt G., 1914-1997. (översättare)
 Genre: Ungdomsböcker
 SAB-kod: He=c,u
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex.1: Mycket fint skick 100 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15113
 
 Författare: Wilder, Laura Ingalls, 1867-1957
 Titel: Den långa vintern / Laura Ingalls Wilder ; [översättning: Jadwiga P. Westrup och Britt G. Hallqvist]
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1993 ; (Finland)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 331, [1] s. ; 21 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The long winter.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1960. Första uppl. i denna version 1993
 ISBN: 91-1-927142-5
 Medarbetare: Hallqvist, Britt G., 1914-1997. (översättare)
 Medarbetare: Westrup, Jadwiga P., 1921-1988. (översättare)
 Genre: Bok
 Genre: Ungdomsböcker
 SAB-kod: He=c,u
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex.1: Mycket fint skick 110 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15114
 
 Författare: Ashbery, John, 1927-
 Titel: Varthän skall jag vandra / av John Ashbery ; översättning: Tommy Olofsson och Vasilis Papageorgiou
 Förlag/År: Stockholm : Natur och kultur, 2007 (Uddevalla : Mediaprint)
 Omfång: 88, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Första svenska upplaga 2007
 ISBN: 978-91-27-10869-1
 Medarbetare: Olofsson, Tommy, 1950- (översättare)
 Medarbetare: Papageorgiou, Vasilis, 1955- (översättare)
 Genre: Bok
 SAB-kod: Heq.03=c
 Ämnesord: Skönlitteratur
 Ämnesord: Poesi
 Ämnesord: Lyrik
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 80 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15115
 
 Författare: Handke, Peter, 1942-
 Titel: Don Juan : (hans egen berättelse) / Peter Handke ; översättning av Marja Müllner
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 2006 (Uddevalla : Mediaprint)
 Omfång: 134 [1] s. ; 21 cm Inbunden.
 Anmärkning: Första svenska upplaga 2006
 ISBN: 91-0-010867-7
 Medarbetare: Müllner, Marja (översättare)
 Genre: Bok
 SAB-kod: Hf.01=c
 Ämnesord: Skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Tyska och jiddisch
Ex. 1: Mycket fint skick 125 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15116
 
 Författare: Hoffman, Mary, 1945-
 Titel: Stravaganza. Blommornas stad / Mary Hoffman ; översättning: Lena Karlin ; [bild: Peter Bailey]
 Förlag/År: Stockholm : Alfabeta, 2005 (Lettland)
 Omfång: 469 s. : ill. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Första svenska upplaga 2005
 ISBN: 91-501-0561-2
 Medarbetare: Karlin, Lena, 1957- (översättare)
 Medarbetare: Bailey, Peter (illustratör)
 Genre: Fantasy
 Genre: Ungdomsböcker
 Genre: Bok
 SAB-kod: He=c,u
 Ämnesord: Bröllop
 Ämnesord: Magi
 Ämnesord: Tidsresor
 Ämnesord: 1500-talet
 Ämnesord: Skönlitteratur för barn och ungdom
 Ämnesord: Italien
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15117
 
 Författare: Lindgren, Astrid, 1907-2002
 Titel: Liv kan vara så olika : två människoöden / Astrid Lindgren
 Förlag/År: Stockholm : Hedengrens bokh., 1985 ; (Bollnäs : Nyström)
 Omfång: 45, [1] s. ; 22 cm. Häftad
 Anmärkning: Julhälsning 1985
 Anmärkning: "Även med utgivning: Esselte Bokhandel, Almqvist och Wiksell i Växjö AB, 1987; Oskar Eriksson Bokhandel AB, 1987"
 Anmärkning: Behandlar Luise Justine Mejer och Andrew Peterson
 SAB-kod: Lz Peterson, A.
 SAB-kod: Lz Mejer, L. J.
 Ämnesord: Peterson, Andrew
 Ämnesord: Mejer, Luise Justine
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Peterson, A
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Mejer, L J
Ex. 1: Mycket fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15118
 
 Författare: Vallgren, Carl-Johan, 1964-
 Titel: För herr Bachmanns broschyr : roman / Carl-Johan Vallgren
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1998 ; (Uddevalla : Risberg)
 Omfång: 126, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 3/4.tus., 1998
 Anmärkning: Originaluppl. 1998
 ISBN: 91-0-056637-3
 Genre: Bok
 SAB-kod: Hc
 SAB-kod: H
 Ämnesord: Skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15119
 
 Titel: Den åldrade modernismen : en kritik av den moderna konstens ideologi / av Torsten Bergmark, Karl Olov Björk, Peter Cornell, Sten Dunér, Gert Z Nordström
 Förlag/År: Stockholm : Gidlund, 1977 ; (Stockholm : Berling/Tryckman)
 Omfång: 192 s. : ill. ; 21 cm. Häftad
 ISBN: 91-7021-178-7
 Medarbetare: Bergmark, Torsten, 1920-1996 (medarbetare)
 Genre: Bok
 SAB-kod: Ib.5
 SAB-kod: Iaa
 Ämnesord: Konsthistoria
 Ämnesord: Modernism
 Ämnesord: Konstteori
 Ämnesord: Konstestetik
 Ämnesord: Konstkritik
 Ämnesord: Modernismen
 Ämnesord: Estetik
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konsthistoria > 1905-
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konst > Konstteori och -estetik
Ex. 1: Fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15120
 
 Författare: Adlers, Bengt, 1950-
 Titel: Trix / Bengt Adlers
 Förlag/År: Malmö : Wedgepress & Cheese, 2000
 Omfång: 46, [2] s. Häftad
 ISBN: 91-85752-74-6
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15121
 
 Författare: Billgren, Ernst, 1957-
 Titel: Vad är konst och 100 andra jätteviktiga frågor / Ernst Billgren
 Förlag/År: Lidingö : Langenskiöld, 2008 (Stockholm : Jernström offset)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: Ca 250 s. ; 18 cm. Pocket
 ISBN: 978-91-976680-8-8
 SAB-kod: Iaa
 Ämnesord: Konstuppfattning
 Ämnesord: Art appreciation
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konst > Konstteori och -estetik
Ex. 1: Mycket fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15122
 
 Författare: Dagerman, Stig, 1923-1954
 Titel: Ormen / Stig Dagerman
 Förlag/År: Stockholm : PAN/Norstedt, 1973 ; (Stockholm : Thule)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 208, [2] s. Pocket
 Serie: En PAN-bok, 99-0104304-2
 ISBN: 91-1-721351-7
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick Lätt sliten. Namnteckning.40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15123
 
 Författare: Kay Guy Gavriel
 Titel: A song for Arbonne / Guy Gavriel Kay
 Förlag/År: London Earthlight Simon & Schuster 2001
 Upplaga: Earthlight
 Omfång: 608 sider. Pocket
 Anmärkning: Fantasy-roman
 Anmärkning: Originaludgave: 1992
 Genre: Fantasy
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15124
 
 Författare: Hesse, Hermann, 1877-1962
 Titel: Klingsors sista sommar : Österlandsfärden / Hermann Hesse ; inledning och översättning av Arvid Brenner
 Förlag/År: Stockholm : Tiden, 1950
 Omfång: 156 s. Inbunden
 Orginaltitel: Klingsors letzter sommer.
 Orginaltitel: Die Morgelandfahrt.
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Mycket fint skick Första (och enda) sv utg av Klingsors sista sommar. Första sv utg av Österlandsfärden. Tillskrift.120 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15125
 
 Författare: Highsmith, Patricia, 1921-1995
 Titel: Djupt vatten / Patricia Highsmith ; [övers. av Nils Kjellström]
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1965
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 223, [1] s. ; 19 cm. Pocket
 Orginaltitel: Deep water.
 Serie: W & W:s svarta serie, 99-0858798-6 ; 3
 Anmärkning: Omslag av Per Åhlin
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hce
 Ämnesord: Åhlin, Per, 1931-
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15126
 
 Författare: Marsh, Ngaio
 Titel: Obönhörlig död / Ngaio Marsh ; översättning: Ingrid Berglöf
 Upplaga: Första svenska upplaga 1968
 Omfång: Kartonnage
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1:Första (och enda) svenska utgåva Fint skick 60 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15127
 
 Författare: Collins, Wilkie, 1824-1889
 Titel: Svarta stugan / Wilkie Collins : Oavkortad övers. av Tom Wilson
 Förlag/År: Stockholm : Nord. förl., 1912
 Omfång: 92 s. Inbunden
 Genre: Deckare
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1:Första (och enda) svenska utgåva Mycket fint skick Förlagets dek helklotband med främre omslaget medinbundet. Namnteckning. Ovanlig75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15128
 
 Författare: Wells, H, G, 1866-1946
 Titel: Kipps / H. G. Wells : översättning av Gösta Olzon
 Förlag/År: Stockholm : Åhlén & söner, 1936
 Omfång: 453 s., 1 porträtt. Häftad
 Orginaltitel: Kipps.
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Fint skick Första sv utg65 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15129
 
 Författare: Boileau, Pierre, 1906-1989.
 Titel: Döden säger: Kanske / Boileau-Narcejac ; översättning av Katja Birmann
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1969 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 181, [1] s. Häftad
 Orginaltitel: La mort a dit: Peut-être
 Medarbetare: Narcejac, Thomas, 1908-1998.
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hce
 SAB-kod: Hj.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Franska
Ex. 1: Fint skick Lätt slitet omslag. Delvis osprättad50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15130
 
 Författare: Olsson, Anders, 1949-
 Titel: Dagar, aska : dikter / Anders Olsson
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1984 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 46, [3] s. ; 19 cm Inbunden.
 ISBN: 91-0-046165-2
 SAB-kod: Hc.03
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex. 1: Mycket fint skick Ou60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15131
 
 Författare: Thorén, Lill, 1936-
 Titel: Min stad / Lill Thorén
 Förlag/År: Stockholm : Natur och kultur/LT, 2000 ; (Lund : Btj tryck)
 Omfång: 128 s. : ill. ; 21 cm Inbunden.
 Serie: Resan, 99-2476844-2
 Anmärkning: Behandlar Stockholm
 ISBN: 91-27-35235-8
 Genre: Stockholmiania
 SAB-kod: Ncaa
 SAB-kod: Nc
 Ämnesord: Stockholm
Kategori: Geografi > Sverige > Stockholm och Stockholms län
Kategori: Geografi > Sverige
Ex. 1: Mycket fint skick 85 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15132
 
 Författare: Cooper, Jean C
 Titel: Taoismen : en introduktion / [Jean C Cooper] ; övers.: Gunnar Gällmo
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1983 ; (Uddevalla : Bohusläningen)
 Omfång: 150, [1] s. ; 20 cm. Häftad
 Orginaltitel: Taoism.
 ISBN: 91-46-14323-8
 Medarbetare: Gällmo, Gunnar, 1946- (översättare)
 SAB-kod: Cmba
 Ämnesord: Taoism
Kategori: Religion > Religionshistoria > Kinesisk religion
Ex. 1: Fint skick Första sv utg95 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15133
 
 Författare: Böhn-Jullander, Ingrid, 1914-
 Titel: Einar Forseth : en bok om en konstnär och hans verk / Ingrid Böhn-Jullander ; med en inl. av Folke Holmér
 Förlag/År: Stockholm : LiberFörlag (distr.), 1982 ; (Borås : Centraltr.)
 Omfång: [2], 219, [3] s., [12] pl.-bl. : ill. ; 26 cm Inbunden.
 Serie: Monografier / utgivna av Stockholms kommun, 0280-4778 ; 46
 ISBN: 91-38-72574-6
 Genre: Bok
 SAB-kod: Ibz Forseth, Einar
 Ämnesord: Forseth, Einar, 1892-1988
 Ämnesord: Konstnärer Stockholm
 Ämnesord: Konsthistoria
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konsthistoria > Särskilda konstnärer
Ex. 1: Mycket fint skick 145 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15134
 
 Författare: Lärn, Viveca, 1944-
 Titel: Mimmi och kexfabriken / [text]: Viveca Sundvall ; [bild]: Eva Eriksson
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1988 ; (Danmark)
 Omfång: [27] s. : färgill. ; 26 cm Inbunden.
 ISBN: 91-29-59075-2
 Medarbetare: Eriksson, Eva, 1949-
 Genre: Roliga böcker
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: Hc,u
 Ämnesord: Bilderböcker
 Ämnesord: Humor
 Ämnesord: Barnböcker
 Ämnesord: Bilderbok
 Ämnesord: Förskolan
 Ämnesord: Studiebesök
 Ämnesord: Mimmi
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex. 1: Mycket fint skick Orginalupplaga90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15135
 
 Författare: Bergström, Gunilla, 1942-
 Titel: Lösgodis : [sparat, spånat, stulet, lånat]. Fickan full : [Alfons-rim för stora barn]
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1994 ; (Danmark)
 Omfång: 45 s. : ill. (vissa i färg) Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1994
 ISBN: 91-29-62879-2
 Genre: Mellanåldersböcker
 Genre: Rim och ramsor
 Genre: Bok
 Genre: Ungdomsböcker
 Ämnesord: Etik
 Ämnesord: Skönlitteratur för mellanåldern
 Ämnesord: Rim
 Ämnesord: Ungdomsbok
 Ämnesord: Verser
 Ämnesord: Alfons Åberg
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex. 1: Mycket fint skick 80 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15136
 
 Författare: Tolkien, J R R, 1892-1973
 Titel: Trilogin om härskarringen. Sagan om ringen
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 2001 ; (Finland)
 Omfång: 481, [1] s. Inbunden.
 Orginaltitel: The fellowship of the ring.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1959
 Anmärkning: "Även med tryckår: [Ny tr], 2002 ; 5-7. tr., 2002"
 ISBN: 91-7263-218-6
 Genre: Fantasy
 Ämnesord: Fantasy
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Mycket fint skick Kartonnage50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15137
 
 Författare: Tolkien, J R R, 1892-1973
 Titel: Trilogin om härskarringen. Sagan om de två tornen
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 2001 ; (Finland)
 Omfång: 413, [1] s. Inbunden.
 Orginaltitel: The two towers.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1960
 Anmärkning: "Även med tryckår: 2.-3. tr., 2001 ; 4.-8. tr., 2002"
 ISBN: 91-7263-219-4
 Genre: Fantasy
 Ämnesord: Fantasy
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Mycket fint skick Kartonnage50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15138
 
 Författare: Granström, Helena, 1983-
 Titel: Alltings mått / Helena Granström
 Förlag/År: Stockholm : Ruin, 2008 (Finland)
 Omfång: 121 s. Häftad
 ISBN: 978-91-85191-35-2
 Genre: Bok
 SAB-kod: Dcc
 SAB-kod: Ohj:d
 Ämnesord: Människans väsen
 Ämnesord: Pornografi
 Ämnesord: Man
Kategori: Filosofi och psykologi > Logik och språkligt orienterad filosofi > Språkligt orienterad filosofi
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Sociala frågor och socialpolitik > Könsrollsfrågor
Ex. 1: Mycket fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15139
 
 Författare: Andersson, Mary, 1929-
 Titel: Sorgenfri : dokumentärroman / Mary Andersson
 Förlag/År: Stockholm : LiberFörlag, 1979 ; (Uddevalla : Bohusläningen)
 Omfång: 293, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: "Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1979 ; 3. tr., 1981"
 ISBN: 91-38-04918-X
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: 1930-talet
 Ämnesord: Arbetarskildring
 Ämnesord: Dokumentärroman
 Ämnesord: Malmö
 Ämnesord: Svensk skönlitteratur
 Ämnesord: Malmö
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15140
 
 Författare: Småge, Kim
 Titel: En kärnfrisk död : [polisroman] / Kim Småge ; översättning av Helena och Ulf Örnkloo
 Förlag/År: Stockholm : Rabén Prisma, 1996 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 332, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: En kjernesunn død (norska).
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1996
 ISBN: 91-518-2997-5
 Medarbetare: Örnkloo, Helena, 1973-
 Medarbetare: Örnkloo, Ulf, 1934- (översättare)
 Genre: Bok
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hdb.01=c
 SAB-kod: Hcedb.01
 Ämnesord: Skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Norska
Ex.1: Bra skick Lätt slitet omslag65 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15141
 
 Författare: Grafton, Sue
 Titel: "E" som i eld / Sue Grafton ; översättning: Börje Crona
 Förlag/År: Höganäs : Bra böcker, 1994 ; (Finland)
 Omfång: 217, [2] s. ; 23 cm Inbunden.
 Orginaltitel: "E" is for evidence.
 Serie: Mysterious press, 99-0878729-2
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1994
 ISBN: 91-7024-756-0
 Medarbetare: Crona, Börje (översättare)
 Genre: Bok
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He.01=c
 SAB-kod: Hcee.01
 Ämnesord: Deckare
 Ämnesord: Kinsey Millhone
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick Namnteckning70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15142
 
 Författare: Grafton, Sue
 Titel: "D" som i drunknad / Sue Grafton ; översättning: Börje Crona
 Förlag/År: Höganäs : Bra böcker, 1993 ; (Finland)
 Omfång: [6] s., s. 9-233, [2] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: "D" is for deadbeat.
 Serie: Mysterious press, 99-0878729-2
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1993
 ISBN: 91-7133-175-1
 Medarbetare: Crona, Börje (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15143
 
 Författare: Grafton, Sue
 Titel: A som i alibi / Sue Grafton ; översättning: Börje Crona
 Förlag/År: Höganäs : Bra böcker, 1997 ; (Falun : Scandbook)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 238 s., s. 11-20 ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: "A" is for alibi.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1990
 ISBN: 91-7133-345-2
 Medarbetare: Crona, Börje (översättare)
 Genre: Bok
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Heq.01=c
 Ämnesord: Skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick Kartonnage60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15144
 
 Författare: Wirén, Herta, 1899-1991
 Titel: Den lekande människan : en berättelse om Ohsåfin och Tårtbagaren / Herta Wirén
 Förlag/År: Stockholm : Tiden, 1985 ; (Kristianstad : Kristianstads boktr.)
 Omfång: 105 s. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-550-3135-8
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Arbetarlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Bra skick Lätt slitet omslag50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15145
 
 Författare: Rankin, Ian
 Titel: I de dödas namn / Ian Rankin ; översättning: Göran Grip
 Förlag/År: Stockholm : Minotaur, 2008 (Finland)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 518 s. Storpocket
 Anmärkning: Första svenska upplaga 2007
 ISBN: 978-91-85283-92-7
 Medarbetare: Grip, Göran, 1945- (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15146
 
 Författare: Kemal, Yasar, 1922-
 Titel: De tusen tjurarnas berg / Yasar Kemal ; övers.: Mårten Edlund [från Thilda Kemals engelska övers.]
 Förlag/År: Stockholm : Gidlund, 1976 ; (Avesta : Jannersten)
 Omfång: 312, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Bin bogalar efsanesi.
 ISBN: 91-7021-134-5
 Medarbetare: Edlund, Mårten, 1913-1987 (översättare)
 Medarbetare: Kemal, Thilda (översättare)
 SAB-kod: Hceutt.01
 Ämnesord: Skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Turkiska språk
Ex. 1: Bra skick Slitet och småtrasigt skyddsomslag. Märke efter prislapp55 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15147
 
 Författare: Kemal, Yasar, 1922-
 Titel: Gräset som aldrig dör / Yasar Kemal ; [övers.: Tora Palm]
 Förlag/År: Stockholm : Gidlund ; [Solna] : [Seelig], 1975 ; (Östervåla : Tofters)
 Upplaga: [Ny uppl.]
 Omfång: 343 s. Inbunden
 Orginaltitel: Ölmez Otu.
 ISBN: 91-7021-112-4
 SAB-kod: Hutt=c
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Turkiska språk
Ex. 1: Fint skick Lätt lagerslitet omslag70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15148
 
 Författare: Hillerman, Tony
 Titel: Kvinnan som lyssnade / Tony Hillerman ; övers.: K. Arne Blom
 Förlag/År: Malmö ; Tübingen ; Zürich : Bergh, 1979 ; (Ystad : Aurora)
 Omfång: 214, [1] s. ; 21 cm. Häftad
 Orginaltitel: Listening woman.
 ISBN: 91-502-0508-0
 Medarbetare: Blom, K. Arne, 1946- (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick Första sv utg70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15149
 
 Författare: Granath, Olle, 1940-
 Titel: Slutbok : tio år med Moderna museet / Olle Granath
 Förlag/År: Stockholm : Carlsson, 1991 ; (Helsingborg : Schmidt)
 Omfång: 204 s. : ill. ; 23 cm. Häftad
 ISBN: 91-7798-418-8
 ISBN: 91-7798-418-8
 Genre: Bok
 SAB-kod: Ia
 SAB-kod: Iib-cz Stockholm: Moderna museet
 Ämnesord: Moderna museet
 Ämnesord: Konst
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konst: allmänt
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konstsamlingar och konstutställningar > Särskilda museer och samlingar
Ex. 1: Fint skick Lätt lagerslitet omslag. Osprättad.100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15150
 
 Författare: Leon, Donna
 Titel: Dödlig dos : [ett fall för kommissarie Brunetti] / Donna Leon ; översättning: Ing-Britt Björklund
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 2005 (Falun : Scandbook)
 Upplaga: 2. tr.
 Omfång: 257, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Undertitel från skyddsomslag
 Anmärkning: Första svenska upplaga 2005
 Anmärkning: 2. tr., 2007
 ISBN: 91-37-12631-8
 ISBN: 978-91-37-12631-92
 Medarbetare: Björklund, Ing-Britt (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Heq.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15151
 
 Författare: Mahfouz, Naguib, 1911-2006
 Titel: Det förflutnas trädgård / Naguib Mahfouz ; översättning från arabiska av Ingvar Rydberg
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1991 ; (Finland)
 Omfång: 324, [1] s. ; 23 cm Inbunden.
 Orginaltitel: as-Sukkariya.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1991. Kairo-trilogin del 3
 ISBN: 91-29-59347-6
 Medarbetare: Rydberg, Ingvar, 1940- (översättare)
 Genre: Bok
 SAB-kod: Hsg.01=c
 SAB-kod: Hcesg.01
 SAB-kod: H
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Arabiska
Ex.1: Mycket fint skick Första (och enda) sv utg225 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15152
 
 Författare: Næss, Arne, 1912-2009.
 Titel: Livsfilosofi : ett personligt bidrag om känslor och förnuft / Arne Næss med Per Ingvar Haukeland ; översättning av Mona C. Karlsson
 Förlag/År: Stockholm : Natur och kultur, 2001 ; (Uddevalla : Mediaprint)
 Upplaga: 2. uppl.
 Omfång: 224 s. ; 22 cm. Häftad
 Orginaltitel: Livsfilosofi (norska).
 ISBN: 91-27-08555-4
 Medarbetare: Haukeland, Per Ingvar
 SAB-kod: D
 Ämnesord: Känslor
 Ämnesord: Förnuftet
 Ämnesord: Självanalys
Kategori: Filosofi och psykologi
Ex. 1: Mycket fint skick 95 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15153
 
 Författare: Tartt, Donna
 Titel: Den hemliga historien / Donna Tartt ; översättning: Nille Lindgren
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier Alba, 1993 ; (Falun : Scandbook)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 559 s. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The secret history.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: [Ny tr.], 1994
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1993
 ISBN: 91-34-51575-5
 Medarbetare: Lindgren, Nille (översättare)
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick Kartonnage80 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15154
 
 Författare: Svedelid, Olov, 1932-2008.
 Titel: Catarina i slavarnas rike : en historisk roman / Olov Svedelid
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 2002 (Falun : Scandbook)
 Omfång: 449, [1] s. ; 24 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 2002
 ISBN: 91-37-12118-9
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Roman
 Ämnesord: Historia
 Ämnesord: Kvinna
 Ämnesord: Europa
 Ämnesord: Nordafrika
 Ämnesord: Slaveri
 Ämnesord: Äventyr
 Ämnesord: Historisk roman
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 110 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15155
 
 Författare: Brunner, Ernst, 1950-
 Titel: Carolus Rex : Karl XII - hans liv i sanning återberättat : roman / av Ernst Brunner
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 2005 (Tyskland)
 Omfång: 806, [1] s. 22 cm + Inbunden.
 Anmärkning: Originalupplaga 2005
 Anmärkning: 4. tr., 2007
 ISBN: 91-0-010752-2
 Genre: Historiska romaner
 Genre: Biografiska romaner
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Karl XII, kung av Sverige, 1682-1718 skönlitteratur sao
 Ämnesord: Biographical fiction
 Ämnesord: Historical fiction
 Ämnesord: Karl XII
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 150 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15156
 
 Författare: Dagerman, Stig, 1923-1954.
 Titel: Nattens lekar : noveller / Stig Dagerman ; med kommentarer av Hans Sandberg.
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1990, c1947.
 Omfång: 280 s. ; 22 cm. Inbunden
 ISBN: 9118114326
 Medarbetare: Sandberg, Hans.
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Lätt slitet skyddsomslag med blekt rygg75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15157
 
 Författare: Liljegren, Bengt, 1961-
 Titel: Karl XII : en biografi / Bengt Liljegren ; [foto: Sören Hallgren]
 Förlag/År: Lund : Historiska media, 2002 (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 442, [1] s. : ill. ; 18 cm. Pocket
 Serie: Svenska regenter
 ISBN: 91-89442-65-2
 Medarbetare: Hallgren, Sören, 1933- (fotograf)
 SAB-kod: Kc.428
 Ämnesord: Karl XII, kung av Sverige, 1682-1718
 Ämnesord: Kalabaliken i Bender 1713
 Ämnesord: Kungar
 Ämnesord: Karolinerna
Kategori: Historia > Sverige > Karl XII 1697-1718
Ex. 1: Mycket fint skick Namnteckning65 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15158
 
 Författare: Melin, Lars, 1939-
 Titel: Dösnack och kallprat / Lars Melin, Martin Melin
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1998 ; (Norge)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: [10], 251, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 ISBN: 91-7227-029-2
 ISBN: 91-7227-029-2
 Medarbetare: Melin, Martin, 1969-
 Genre: Bok
 SAB-kod: Doef
 SAB-kod: F:oa
 Ämnesord: Samtal
 Ämnesord: Verbal kommunikation
 Ämnesord: Språkpsykologi
 Ämnesord: Socialpsykologi
 Ämnesord: Språkvetenskap
 Ämnesord: Språksociologi
 Ämnesord: Kommunikationspsykologi
 Ämnesord: Verbal kommunikation
 Ämnesord: Psykologi
Kategori: Filosofi och psykologi > Psykologi > Kommunikationspsykologi
Kategori: Språkvetenskap > Språksociologi
Ex. 1: Mycket fint skick 65 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15159
 
 Författare: Hellsing, Lennart, 1919-
 Titel: ABC / Lennart Hellsing, Poul Ströyer
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 2000
 Upplaga: Specialutg.
 Omfång: [32] s. : färgill. Kartonnage
 Anmärkning: Boken ingår i den landsomfattande Läsrörelsens satsning via alla McDonalds restauranger under januari och februari 2001
 ISBN: 91-29-65331-2
 Medarbetare: Ströyer, Poul, 1923-1996 (illustratör)
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: Hc.03,u
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex.1: Fint skick 60 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15160
 
 Författare: Holabird, Katharine
 Titel: Angelina Ballerina fyller år / text: Katharine Holabird ; illustrationer: Helen Craig ; översättning av Vicki Benckert
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier Carlsen, 2002 (Italien)
 Upplaga: 1. uppl.
 Omfång: [32] s. : färgill. ; 22 x 27 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Angelinas birthday.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2002
 ISBN: 91-638-2580-5
 Medarbetare: Craig, Helen (illustratör)
 Medarbetare: Benckert, Vicki, 1960- (översättare)
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: He=c,u
 Ämnesord: Bilderbok
 Ämnesord: Födelsedag
 Ämnesord: Skönlitteratur
 Ämnesord: Balett
 Ämnesord: Bilderböcker
 Ämnesord: Födelsedagar
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex. 1: Mycket fint skick 85 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15161
 
 Titel: Rut & Knut tittar ut på skolan : ABC och 1,2,3 / text: Mattias Danielsson ... ; bild: Per Gustavsson ... ; [faktagranskare: Gunilla Håkansson ; fotografier: Rolf Adlercreutz ...]
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 2003 (Italien)
 Omfång: 44, [1] s. : färgill. ; 25 cm Inbunden.
 Anmärkning: Även med tryckår: 2. tr., 2004
 ISBN: 91-29-65659-1
 Medarbetare: Danielsson, Mattias, 1973- (medförfattare)
 Medarbetare: Gustavsson, Per, 1962- (illustratör)
 Genre: Faktaböcker
 Genre: Bok
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: Em-c,u
 Ämnesord: Skolan
 Ämnesord: Att börja skolan
Kategori: Uppfostran och undervisning > Undervisningsväsen > Sverige
Ex. 1: Mycket fint skick 100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15162
 
 Författare: Lindgren, Astrid, 1907-2002
 Titel: Känner du Pippi Långstrump? : bilderbok / av Astrid Lindgren och Ingrid Nyman
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1999 ; (Danmark)
 Upplaga: 9. uppl.
 Omfång: 28 s. : färgill. ; 29 cm Inbunden.
 Anmärkning: "Även med tryckår: 3.- 4. tr., 2001; 5. tr., 2002; 7. tr., 2003 ; 8. tr., 2004; 9.-10. tr., 2005 ; 11. tr., 2007 ; 12., 2007"
 Anmärkning: Originaluppl. 1947
 ISBN: 91-29-64675-8
 ISBN: 978-91-29-64675-7112007
 Medarbetare: Vang Nyman, Ingrid, 1916-1959
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: Hc,u
 Ämnesord: Bilderböcker
 Ämnesord: Humor
 Ämnesord: Starka flickor
 Ämnesord: Bilderbok
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex. 1: Fint skick Barnläst dvs lätt veckade sidor60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15163
 
 Författare: Bergström, Gunilla, 1942-
 Titel: Vem spökar, Alfons Åberg? / Gunilla Bergström
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 2002 (Danmark)
 Upplaga: 2. uppl.
 Omfång: [31] s. : färgill. ; 24 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1983
 Anmärkning: "Även med tryckår: 2. tr., 2003 ; 3. tr., 2007"
 ISBN: 91-29-65677-X
 ISBN: 978-91-29-65677-03
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: Hc,u
 Ämnesord: Bilderbok
 Ämnesord: Alfons Åberg
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex. 1: Fint skick 65 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15164
 
 Författare: Dahlin, Adam, 1974-
 Titel: Sommarlov : handbok för bästa sommaren / Adam Dahlin, Daniel Ericsson, Lisen Adbåge
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 2007 (Italien)
 Omfång: 45, [2] s. : färgill. ; 25 cm Inbunden.
 ISBN: 978-91-29-66581-9
 Medarbetare: Ericsson, Daniel, 1973-
 Medarbetare: Adbåge, Lisen, 1982- (illustratör) 9pu
 Genre: Faktaböcker
 Genre: Faktaböcker barn
 Genre: Bok
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: Rdd,u
 Ämnesord: Sommarlov
 Ämnesord: Lek
 Ämnesord: Lekböcker
Kategori: Idrott, lek och spel > Spel och tidsfördriv > Lekar
Ex. 1: Mycket fint skick 95 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15165
 
 Författare: Allende, Isabel, 1942-
 Titel: Odjurens stad / Isabel Allende ; översättning: Lena Anér Melin
 Förlag/År: Stockholm : MånPocket, 2003 (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 300, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: La ciudad de las bestias
 Serie: MånPocket, 99-0184541-6
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2002
 Anmärkning: [Ny tr,], 2005
 ISBN: 91-7001-054-4
 Medarbetare: Anér Melin, Lena, 1928- (översättare)
 Genre:
 SAB-kod: Hkq=c,u
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Spanska
Ex. 1: Fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15166
 
 Författare: Häckner, Carl-Einar, 1969-
 Titel: Krönikor: [ur Metallarbetaren, Göteborgs-posten och Dagens arbete] / Carl-Einar Häckner ; med förord av Göran Widerberg ; [redigering och urval: Hans Larsson och Göran Widerberg]
 Förlag/År: Stockholm : Dagens arbete, 2002 (Malmö : Elander Skogs grafiska)
 Omfång: 191, [1] s. ; 22 cm. Häftad
 ISBN: 91-974290-1-5
 Medarbetare: Widerberg, Göran, 1950- (utgivare)
 Medarbetare: Larsson, Hans, 1950- , chefredaktör
 Genre: Bok
 SAB-kod: Hc.017
 Ämnesord: Skönlitteratur
 Ämnesord: Kåserier
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Kåserier
Ex. 1: Mycket fint skick Med dedikation av författaren110 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15167
 
 Författare: Persson, Leif G W, 1945-
 Titel: Den som dödar draken : en roman om ett brott / Leif GW Persson
 Förlag/År: Stockholm Albert Bonniers Förlag, 2008 (Tyskland)
 Omfång: 393 s. ; 23 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 2008
 ISBN: 978-91-0-011828-0
 Genre: Bok
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Deckare
 Ämnesord: Kriminalromaner
 Ämnesord: Skönlitteratur
 Ämnesord: Spänning
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Med dedikation av författaren. Ou.150 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15168
 
 Författare: Ashbery, John, 1927-
 Titel: Hör du, fågel / av John Ashbery ; översättning: Tommy Olofsson och Vasilis Papageorgiou
 Förlag/År: Lund : Leander Malmsten, cop. 1996 ; (Kristianstad : Kristianstads boktr.)
 Upplaga: 1. uppl.
 Omfång: 213 s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Can you hear, bird.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1996
 ISBN: 91-88700-13-5
 Medarbetare: Olofsson, Tommy, 1950- (översättare)
 Medarbetare: Papageorgiou, Vasilis, 1955- (översättare)
 Genre: Bok
 SAB-kod: Heq.03=c
 SAB-kod: Hcee.03
 SAB-kod: Hceeq.03
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 120 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15169
 
 Författare: Lindell, Unni, 1957-
 Titel: Honungsfällan / Unni Lindell ; översättning: Margareta Järnebrand
 Förlag/År: Stockholm : Piratförlaget, 2008 (Falun : Scandbook)
 Omfång: 367 s. Inbunden.
 Anmärkning: Första svenska upplaga 2008
 ISBN: 978-91-642-0258-1
 Medarbetare: Järnebrand, Margareta, 1947- (översättare)
 Genre: Bok
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hdb.01=c
 Ämnesord: Deckare
 Ämnesord: Kriminalromaner
 Ämnesord: Skönlitteratur
 Ämnesord: Spänning
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Norska
Ex. 1: Mycket fint skick Första sv utg100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15170
 
 Författare: Ödmark, Magnus, 1963-
 Titel: Endast för läsare eller Bönniers litterära margarin : essäer / Magnus Ödmark
 Förlag/År: Stockholm : Rabén Prisma, 1995 ; (Smedjebacken : Smegraf)
 Omfång: 113, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1995
 ISBN: 91-518-2764-6
 Genre: Bok
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 125 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15171
 
 Författare: Guillou, Jan, 1944-
 Titel: Fienden inom oss / Jan Guillou
 Förlag/År: Stockholm : Piratförlaget, 2007 (Smedjebacken : Scandbook)
 Omfång: 365, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originalupplaga 2007
 ISBN: 978-91-642-0242-0
 Genre: Bok
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Terrorism
 Ämnesord: Skönlitteratur
 Ämnesord: Thrillers
 Ämnesord: Terrorister
 Ämnesord: Spänning
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Lätt snedläst85 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15172
 
 Författare: Kraft, Åsa Maria, 1965-
 Titel: Diktaten / Åsa Maria Kraft
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1999 (Uddevalla : Media Print)
 Omfång: 86, 57, [1] s. ; 21 cm.
 Anmärkning: Tête-bêche-bok
 Anmärkning: Brodiktatet -- Kärleksdiktatet
 ISBN: 91-0-057047-8
 Medarbetare: Kraft, Åsa Maria, 1965-. Kärleksdiktatet
 SAB-kod: Hc.03
 Ämnesord: Skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex. 1: Mycket fint skick 125 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15173
 
 Författare: Loeld, Lars Olof, 1930-
 Titel: Som solnedgång betraktad / [Lars Olof Loeld]
 Förlag/År: Stockholm : Carlsson, 2005 (Kristianstad : Kristianstads boktr.)
 Omfång: [56] s. : ill. (vissa i färg) ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Utställning, Konstakademien, Stockholm 12 febr.-13 mars 2005
 Anmärkning: Originalupplaga 2005
 ISBN: 91-7203-675-3
 Genre: Bok
 SAB-kod: Ibz Loeld, Lars Olof
 SAB-kod: Hc.03
 Ämnesord: Loeld, Lars Olof, 1930- utställningskataloger
 Ämnesord: Konstnärer
 Ämnesord: Konstutställningar
 Ämnesord: Lyrik
 Ämnesord: Skönlitteratur
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konsthistoria > Särskilda konstnärer
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex. 1: Mycket fint skick 150 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15174
 
 Författare: Turèll, Dan, 1946-1993
 Titel: Mord i duvslaget : [kriminalroman] / Dan Turèll ; översättning av Anders Hammarqvist
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1986 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 249, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Mord i Rodby (danska).
 ISBN: 91-0-047036-8
 Medarbetare: Hammarqvist, Anders (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hda.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Danska
Ex.1:Första (och enda) svenska utgåva Fint skick Namnteckning90 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15175
 
 Författare: Orwell, George, 1903-1950
 Titel: Dagar i Burma / George Orwell ; översättning av Olof Hoffsten
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1975 ; (Uddevalla : Bohusläningen)
 Omfång: 257, [1] s. Inbunden
 Orginaltitel: Burmese days.
 Anmärkning: Även utg. som: Månadens bok
 ISBN: 91-29-43967-1
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Fint skick 90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15176
 
 Författare: Frostenson, Katarina, 1953-
 Titel: 4 monodramer / Katarina Frostenson
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1990 ; (Malmö : Beyrond)
 Omfång: 68, [1] s. ; 22 cm. Häftad
 Anmärkning: Originaluppl. 1990
 ISBN: 91-46-15851-0
 SAB-kod: Hc.02
 Ämnesord: Dramatik
 Ämnesord: Svensk skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Dramatik
Ex. 1: Mycket fint skick 85 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15177
 
 Författare: Stroud, Jonathan
 Titel: Amuletten från Samarkand / Jonathan Stroud ; översättning: Jörgen Peterzén
 Förlag/År: Stockholm : Natur och kultur, 2003 (Uddevalla : Mediaprint)
 Omfång: 444 s. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The amulet of Samarkand
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2003
 Anmärkning: 2. tr., 2005
 ISBN: 91-27-08749-2
 Medarbetare: Peterzén, Jörgen (översättare)
 Genre: Bok
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: He=c,u
 Ämnesord: Skönlitteratur för barn och ungdom
 Ämnesord: Fantasy
 Ämnesord: Skönlitteratur
 Ämnesord: Ungdomsböcker
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick 80 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15178
 
 Författare: Stroud, Jonathan
 Titel: Magikerns port / Jonathan Stroud ; översättning: Jörgen Peterzén
 Förlag/År: Stockholm : Natur och kultur, 2007 (Finland)
 Omfång: 495, [1] s. ; 24 cm Inbunden.
 Anmärkning: Första svenska upplaga 2007
 ISBN: 978-91-27-10621-5
 Medarbetare: Peterzén, Jörgen (översättare)
 Genre: Ungdomsböcker
 Genre: Bok
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: He=c,u
 Ämnesord: Trollkarlar
 Ämnesord: Demoner
 Ämnesord: Magi
 Ämnesord: Förtryck
 Ämnesord: Uppror
 Ämnesord: Fantasy
 Ämnesord: Skönlitteratur
 Ämnesord: Storbritannien
 Ämnesord: London
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15179
 
 Författare: Francis, Dick
 Titel: Drivkraft / Dick Francis ; översättning: John-Henri Holmberg
 Förlag/År: Höganäs : Bra böcker, 1994 ; (Finland)
 Omfång: 312 s. ; 23 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Driving force.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1994
 ISBN: 91-7119-580-7
 Medarbetare: Holmberg, John-Henri, 1949- (översättare)
 Genre: Bok
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick Första ( och enda ) sv utg80 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15180
 
 Författare: Linna, Väinö, 1920-1992
 Titel: Mörk kärlek / Väino Linna : till svenska av N.-B. Stormbom
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1956 ; (Finland)
 Omfång: 193 s. (193, [1] s.). Inbunden
 Orginaltitel: Musta rakkaus.
 SAB-kod: Hub=c
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Finska och tornedalsfinska
Ex.1:Första (och enda) svenska utgåva Fint skick 90 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15181
 
 Författare: Sinclair, Upton, 1878-1968
 Titel: Det tusenåriga riket : [roman] / Upton Sinclair ; övers.: Ture Nerman
 Förlag/År: Bromma : Delta, 1981 ; (Vänersborg : Vänersborgs boktr.)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 136 s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The millennium.
 Serie: Delta science fiction, 99-0104301-8 ; 128
 ISBN: 91-7228-248-7
 Medarbetare: Nerman, Ture, 1886-1969 (översättare)
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick 80 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15182
 
 Författare: Rubin, Theodore Isaac
 Titel: Boken om ilska : [om den konstruktiva vreden och dess positiva effekter] / Theodore Isaac Rubin ; [övers. av Caj Lundgren]
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1977 ; (Malmö : Norden)
 Upplaga: [Ny utg.], 4. uppl.
 Omfång: 111 s. ; 19 cm. Pocket
 Orginaltitel: The angry book.
 Serie: W & W-serien, 0509-5069 ; 372
 ISBN: 91-46-12154-4
 Medarbetare: Lundgren, Caj (översättare)
 SAB-kod: Doe
 Ämnesord: Aggression
 Ämnesord: Emotions
 Ämnesord: Ilska
 Ämnesord: Vrede
 Ämnesord: Fysiologisk psykologi
 Ämnesord: Känslor
 Ämnesord: Känsloreaktioner
Kategori: Filosofi och psykologi > Psykologi > Kognitiv psykologi
Ex. 1: Mycket fint skick Namnteckning50 kr.
Ex. 2: Mycket fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15183
 
 Författare: Trenter, Laura, 1961-
 Titel: Puman / Laura Trenter
 Förlag/År: Stockholm : Tiden, 2006 (Uddevalla : Mediaprint)
 Upplaga: 2. uppl.
 Omfång: 209, [8] s. 20 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originalupplaga 2004
 Anmärkning: 2. tr., 2007
 ISBN: 91-85243-50-7
 ISBN: 978-91-85243-50-1
 Genre: Mellanåldersböcker
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: Hc,u
 Ämnesord: Döda föräldrar
 Ämnesord: Förvandlingar
 Ämnesord: Mobbning
 Ämnesord: Sorg
 Ämnesord: Spöken
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15184
 
 Författare: Grass, Günter, 1927-
 Titel: Mötet i Telgte : en berättelse / Günter Grass ; övers. av Eva Liljegren
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1980 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 194, [1] s. ; 21 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Das Treffen in Telgte.
 ISBN: 91-0-044802-8
 Medarbetare: Liljegren, Eva (översättare)
 SAB-kod: Hcef.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Tyska och jiddisch
Ex. 1:Första (och enda) svenska utgåva Fint skick 80 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15185
 
 Författare: Ende, Michael, 1929-1995.
 Titel: Jimmy Knapp och lokföraren Lukas / Michael Ende ; [övers. Ingegärd Martinell ; ill. F. J. Tripp]
 Förlag/År: Stockholm : Svensk läraretidning, 1962 ; (Stockholm : Norstedt)
 Omfång: 238, [1] s. : ill. Inbunden
 Orginaltitel: Jim Knopf und Lukas der Lokomotivführer.
 Serie: Barnbiblioteket Saga, 99-0448970-X ; 435
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex.1: Fint skick Första sv utg130 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15186
 
 Författare: Mezzrow, Milton Mezz
 Titel: Dans till svart pipa / Milton 'Mezz' Mezzrow, Bernard Wolfe
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1988 ; (Finland)
 Upplaga: 6. uppl.
 Omfång: 343, [1] s. ; 22 cm. Storpocket
 Orginaltitel: Really the blues.
 ISBN: 91-29-59278-X
 Medarbetare: Wolfe, Bernard
 Genre: Bok
 SAB-kod: Ijx-qa
 Ämnesord: Mezzrow, Milton
 Ämnesord: Narkomani
 Ämnesord: Jazz
Kategori: Konst, musik, teater och film > Musik > Jazz, rock och populärmusik
Ex. 1: Bra skick Lätt slitet omslag100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15187
 
 Författare: Asklund, Erik, 1908-1980
 Titel: Stockholm och skärgården / Erik Asklund ; [illustrerad av Eric Palmquist]
 Förlag/År: Bollnäs : Inferi, 1981 ; (Stockholm : Prinkipo offsettr.)
 Omfång: 215 s. : ill. ; 21 cm Inbunden.
 ISBN: 91-7492-031-6
 Medarbetare: Palmquist, Eric, 1908-1999 (illustratör)
 Genre: Stockholmiania
 SAB-kod: Hc.016
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Noveller
Ex. 1: Mycket fint skick Förlagets pappband. Namnetikett. Ou.75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15188
 
 Författare: Topelius, Christer, 1923-1998
 Titel: Sällsamheter söder om Stockholm : Södertörn / Christer Topelius ; foto: Arnfinn Hovland ; [kartor: Gunnar Lindblad]
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren i samarbete med Svenska turistfören., 1986 ; (Kristianstad : Kristianstads boktr.)
 Omfång: 318, [1] s. : ill., kartor ; 19 cm Inbunden.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1990
 ISBN: 91-29-57461-7
 Medarbetare: Hovland, Arnfinn (illustratör)
 Medarbetare: Lindblad, Gunnar (illustratör)
 Genre: Stockholmiania
 SAB-kod: Ncac
 Ämnesord: Stockholm
 Ämnesord: Södermanland
 Ämnesord: geografi
 Ämnesord: Södertörn
Kategori: Geografi > Sverige > Södermanland och Södermanlands län
Ex. 1: Mycket fint skick Namnteckning100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15189
 
 Titel: Stora Karlsö / författad av Gunnel Linnman ...
 Förlag/År: Visby : Gotlandskonst ; [Solna] : [Seelig], 1975 ; (Visby : Gotlandstr.)
 Upplaga: 2., genomsedda och förbättrade uppl.
 Omfång: 207, [1] s., [8] pl.-bl. : ill. Häftad
 Medarbetare: Linnman, Gunnel, 1918-1998 (medarbetare)
 SAB-kod: Ncbfz Stora Karlsö
 Ämnesord: Stora Karlsö
 Ämnesord: Gotlandica
Kategori: Geografi > Sverige > Gotland och Gotlands län
Ex. 1: Mycket fint skick 125 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15190
 
 Författare: Gustafsson, Lars, 1936-
 Titel: Förberedelser till flykt och andra berättelser / Lars Gustafsson
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1967 ; (Stockholm : Norstedt)
 Omfång: 160, [1] s. Inbunden
 SAB-kod: Hc.016
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Noveller
Ex.1: Bra skick Småtrasigt skyddsomslag. Ou.50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15191
 
 Titel: Modig och stark - eller ligga lågt : skönlitteratur och genus i skola och förskola / Lena Kåreland (red.)
 Förlag/År: Stockholm : Natur och kultur, 2005 (Finland)
 Omfång: 487 s., [8] pl.-s. ; 22 cm Inbunden.
 Serie: Skrifter utgivna av Svenska barnboksinstitutet, 0347-5387 ; 87
 Anmärkning: Sammanfattning på engelska med titeln: Be strong and brave - or be cool : fiction and gender in school and pre-school
 ISBN: 91-27-11023-0
 Medarbetare: Kåreland, Lena, 1940- (utgivare)
 Genre: Bok
 SAB-kod: G.092
 SAB-kod: Eabg.01
 SAB-kod: Eabg.02
 Ämnesord: Barn- och ungdomslitteratur
 Ämnesord: Litteraturundervisning
 Ämnesord: Litteraturpedagogik i förskolan
 Ämnesord: Litteraturpedagogik i skolan
 Ämnesord: Genus
 Ämnesord: Förskolan
 Ämnesord: Preschool
 Ämnesord: Gender
 Ämnesord: Barn- och ungdomslitteratur
 Ämnesord: Genusaspekter
Kategori: Litteraturvetenskap > Barn- och ungdomslitteratur
Kategori: Uppfostran och undervisning > Pedagogik > Undervisning i litteraturhistoria
Ex. 1: Mycket fint skick 150 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15192
 
 Författare: Palm, Göran, 1931-
 Titel: Sverige, en vintersaga. 4, Vintern blir vår / Göran Palm
 Förlag/År: Stockholm : Ordfront, 2005 (Smedjebacken : Scandbook)
 Omfång: 367, [1] s. ; 23 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originalupplaga 2005
 ISBN: 91-7037-109-1
 Genre: Bok
 SAB-kod: Hc.03
 Ämnesord: Skönlitteratur
 Ämnesord: Dikter
 Ämnesord: Lyrik
 Ämnesord: Poesi
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex. 1: Mycket fint skick 95 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15193
 
 Författare: Ödman, Per-Johan, 1933-
 Titel: Tolkning, förståelse, vetande : hermeneutik i teori och praktik / Per-Johan Ödman
 Förlag/År: Stockholm : ePan/Norstedt, [2001]
 Omfång: 199 s. Häftad
 Anmärkning: Ursprungligen utg.: Stockholm : AWE/Geber, 1979 , även med tryckår 2005
 ISBN: 91-7297-515-6
 SAB-kod: Ddca
 Ämnesord: Vetenskapsteori
 Ämnesord: Hermeneutik
 Ämnesord: Tolkning (filosofi)
 Ämnesord: Science
 Ämnesord: Psychoanalytic interpretation
 Ämnesord: Hermeneutics
 Ämnesord: Science
 Ämnesord: Interpretation (Philosophy)
 Ämnesord: Hermeneutik
 Ämnesord: Vetenskaplig metodlära
 Ämnesord: Tolkning
 Ämnesord: Fallbeskrivningar
Kategori: Filosofi och psykologi > Kunskapsteori och vetenskapsteori > Tolkningsteori (hermeneutik)
Ex. 1: Mycket fint skick 125 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15194
 
 Författare: Egan, Kieran
 Titel: Från myt till ironi : hur kognitiva verktyg formar vår förståelse / Kieran Egan ; översättning: Sven-Erik Torhell
 Förlag/År: Göteborg : Daidalos, 2005 (Lettland)
 Omfång: 388 s. ; 21 cm. Häftad
 ISBN: 91-7173-213-6
 Medarbetare: Torhell, Sven-Erik, 1940- (översättare)
 Genre: Bok
 SAB-kod: Ea:d
 SAB-kod: Ea:k
 SAB-kod: Eaac
 SAB-kod: Doeaa
 Ämnesord: Pedagogik
 Ämnesord: Inlärning
 Ämnesord: Education
 Ämnesord: Psykologiska aspekter
 Ämnesord: Inlärning
 Ämnesord: Historia
 Ämnesord: Filosofi
Kategori: Uppfostran och undervisning > Pedagogik > Peagogikens teori och filosofi
Kategori: Uppfostran och undervisning > Pedagogik > Pedagogikens historia
Kategori: Uppfostran och undervisning > Pedagogik > Inlärning
Kategori: Filosofi och psykologi > Psykologi > Inlärning
Ex. 1: Mycket fint skick 200 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15195
 
 Författare: Frängsmyr, Tore, 1938-
 Titel: Pekingmänniskan : en historia utan slut / Tore Frängsmyr
 Förlag/År: Stockholm : Natur och kultur, 2006 (Uddevalla : Mediaprint)
 Omfång: 200, [1] s. : ill. ; 21 cm Inbunden.
 ISBN: 91-27-11427-9
 ISBN: 978-91-27-11427-2
 Genre: Bok
 SAB-kod: Ueba:k
 SAB-kod: Ueba:kc.5
 SAB-kod: Lz Zdansky, Otto
 Ämnesord: Zdansky, Otto, 1894-1988
 Ämnesord: Pekingmänniskan
 Ämnesord: Peking man
 Ämnesord: Förhistoriska människan
Kategori: Naturvetenskap > Biologi > Den förhistoriska människan
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Zdansky, Otto
Ex. 1: Mycket fint skick 100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15196
 
 Författare: Heym, Georg, 1887-1912
 Titel: Tjuven : en novellbok / Georg Heym ; i översättning av Arthur Isfelt
 Förlag/År: Malmö : Alastor Press, 2007 (Polen)
 Omfång: 106, [2] s. ; 21 cm. Häftad
 Anmärkning: Första svenska upplaga 2007
 ISBN: 978-91-89633-13-1
 Medarbetare: Isfelt, Arthur 1939- (översättare)
 Genre: Bok
 SAB-kod: Hf.016=c
 Ämnesord: Skönlitteratur
 Ämnesord: Noveller
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Tyska och jiddisch
Ex. 1: Mycket fint skick 110 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15197
 
 Författare: Häll, Jan, 1955-
 Titel: Vägen till landet som icke är : en essä om Edith Södergran och Rudolf Steiner / Jan Häll
 Förlag/År: Stockholm : Atlantis ; Helsingfors : Svenska litteratursällskapet i Finland, 2006 (Lund : Wallin & Dalholm)
 Omfång: 298, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Serie: Skrifter / utgivna av Svenska litteratursällskapet i Finland, 0039-6842 ; 686
 ISBN: 91-7353-111-1
 ISBN: 978-91-7353-111-5
 ISBN: 951-583-130-X
 Genre: Bok
 Genre: Finlandssvensk litteratur
 SAB-kod: Gcdz Södergran, Edith
 Ämnesord: Södergran, Edith, 1892-1923
 Ämnesord: Södergran, Edith, 1892-1923 och antroposofin
 Ämnesord: Författare
 Ämnesord: Authors
Kategori: Litteraturvetenskap > Svensk litteraturhistoria > Finlandssvensk litteraturhistoria
Ex. 1: Mycket fint skick 180 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15198
 
 Författare: Radcliffe, Ann, 1764-1823
 Titel: Udolphos mysterier : en romantisk berättelse, interfolierad med några poetiska stycken. Vol. 1 & Vol 2 / Ann Radcliffe ; översättning och efterord: Erik Carlquist ; [språkgranskning av Maria Johansson]
 Förlag/År: Umeå : h:ström - Text & kultur, 2006 (Lettland)
 Upplaga: 1. utg.
 Omfång: 462, [2] s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Första svenska upplaga 2006
 ISBN: 91-89447-51-4
 ISBN: 978-91-89447-51-6
 Medarbetare: Carlquist, Erik, 1942- (översättare)
 Genre: Bok
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: He.01=c
 Ämnesord: Skönlitteratur
 Ämnesord: Gotiska romaner
 Ämnesord: Fantasy
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick 2 volymer225 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15199
 
 Författare: Burroughs, William S, 1914-1997
 Titel: Biljetten som exploderade / William S. Burroughs ; Jonas Thente, översättning och efterord
 Förlag/År: Göteborg : Funclub, 2005 (Munkedal : Munkreklam)
 Omfång: 235 s. ; 20 cm. Häftad
 Anmärkning: Numrerad 002
 Anmärkning: Första svenska upplaga 2005
 ISBN: 91-975690-1-1
 Medarbetare: Thente, Jonas, 1964- (översättare)
 Genre: Bok
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Heq.01=c
 Ämnesord: Skönlitteratur
 Ämnesord: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 130 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15200
 
 Författare: Winterson, Jeanette, 1959-
 Titel: Tanglewreck / by Jeanette Winterson
 Förlag/År: New York : Bloomsbury Children's Books, 2006
 Upplaga: 1. U.S. ed.
 Omfång: 414 s. Inbunden
 ISBN: 978-1-58234-919-0
 ISBN: 1-58234-919-3
 ISBN: 0-7475-8064-2
 ISBN: 978-0-7475-8064-5
 ISBN: 0-7475-8355-2
 ISBN: 978-0-7475-8355-4
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: He.016
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Fantasy70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15201
 
 Författare: Noon, Jeff
 Titel: Automated Alice / Jeff Noon
 Förlag/År: London : Corgi, 1997
 Omfång: 251p ; 20cm Pocket.
 Anmärkning: Originally published: London: Doubleday, 1996
 ISBN: 0-552-14478-9
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15202
 
 Författare: Banks, Iain, 1954-
 Titel: The algebraist / Iain M. Banks.
 Förlag/År: London : Orbit, 2005, c2004.
 Omfång: 534 s. ; 20 cm. Pocket
 Anmärkning: Originally published: 2004.
 ISBN: 1841492302
 Genre: Science fiction
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 65 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15203
 
 Författare: Duse, Samuel August, 1873-1933
 Titel: Privatdetektiven Leo Carrings märkvärdiga upplevelser. 10, Hemligheten : detektivroman
 Förlag/År: Stockholm : Åhlén & Åkerlund, 1924
 Omfång: 258, [1] s. Inbunden
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Svensk skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 4.e uppl. Privat klotband med främre omslaget medinbundet90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15204
 
 Författare: Duse, Samuel August, 1873-1933
 Titel: Privatdetektiven Leo Carrings märkvärdiga upplevelser. 8, Nattens gåta : detektivroman
 Förlag/År: Stockholm : Åhlén & Åkerlund, 1922
 Omfång: 239, [1] s. Inbunden
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Ou. Privat klotband med främre omslaget medinbundet120 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15205
 
 Författare: Klingspor, Agneta, 1946-
 Titel: Fast land / Agneta Klingspor
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1983 ; (Lund : Rahm)
 Omfång: 200, [1] s. ; 20 cm. Häftad
 ISBN: 91-1-821581-5
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Osprättad50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15206
 
 Författare: Stangerup, Helle, 1939-
 Titel: Gula handskar / Helle Stangerup ; [övers. av Pelle Fritz-Crone]
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1969
 Omfång: 149, [1] s. Häftad
 Orginaltitel: Gule handsker.
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hceda.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Danska
Ex. 1: Fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15207
 
 Författare: Bedürftig, Friedemann, 1940-
 Titel: Tredje riket från uppgång till fall : en uppslagsbok : [begrepp, händelser, organisationer, personer] / Friedemann Bedürftig ; översättning: Ola Wallin ; [faktagranskning: Mathias Forsberg ; kartor: Johan Andersson]
 Förlag/År: Stockholm : Ersatz, 2007 (Litauen)
 Omfång: 448 s. : ill. ; 24 cm Inbunden.
 Anmärkning: Undertitel från skyddsomslag
 ISBN: 978-91-88858-32-0
 Medarbetare: Wallin, Ola, 1965- (översättare)
 Genre: Bok
 SAB-kod: Kfa.53(x)
 Ämnesord: Uppslagsverk
 Ämnesord: Historia
 Ämnesord: Tyskland
 Ämnesord: Tyskland 1933-1945
 Ämnesord: 1900-talet
 Ämnesord: Andra världskriget 1939-1945
 Ämnesord: Encyclopaedias
 Ämnesord: Germany
 Ämnesord: World War II
 Ämnesord: Nazism
 Ämnesord: Nazister
Kategori: Historia > Mellaneuropa > 1933-1945
Ex. 1: Mycket fint skick 175 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15208
 
 Författare: Carr, John Dickson, 1906-1977
 Titel: Djävulen i sammet / till svenska av Roland Adlerberth
 Förlag/År: Stockholm : Prisma ; [Solna] : [Seelig], 1969 ; (Halmstad : Hallandsposten)
 Omfång: 391 s. Pocket
 Orginaltitel: The devil in velvet.
 Serie: Prisma, 99-0330598-2
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Mindre bra skick Snedläst & sliten. Första sv utg30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15209
 
 Författare: Carr, John Dickson, 1906-1977
 Titel: Bruden i Newgate / John Dickson Carr ; översättning av Roland Adlerberth
 Förlag/År: Stockholm : Prisma, 1988 ; (Lund : Lunds pockettr.)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 332, [2] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: The bride of Newgate.
 Serie: Prisma pocket, 99-0572586-5
 ISBN: 91-518-2203-2
 Medarbetare: Adlerberth, Roland, 1923-1993 (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Fint skick 35 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15210
 
 Författare: McBain, Ed, 1926-2005
 Titel: Dörrar / Ed McBain ; översättning: Kerstin Gustafsson
 Förlag/År: Stockholm : Legenda, 1990 ; (Danmark)
 Upplaga: 2. pocketuppl.
 Omfång: 245 s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Doors.
 Serie: Legenda pocket, 99-0500049-6
 Anmärkning: 1. uppl. utg. på Askild & Kärnekulls förl.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 3.-4. pocketuppl., 1990
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1978
 ISBN: 91-582-1635-9
 Medarbetare: Gustafsson, Kerstin, 1944-, översättare (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Bra skick Lätt sliten30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15211
 
 Titel: Stormvarning : Sverige inför andra världskriget / red: Bo Hugemark ; [Alf W Johansson ...]
 Förlag/År: Stockholm : Svenskt militärhistoriskt bibl., 2002 ; (Luleå : Luleå grafiska)
 Upplaga: 1. uppl., 2. tr.
 Omfång: 184 s. : ill. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-974056-4-7
 Medarbetare: Hugemark, Bo, 1936- (utgivare)
 Medarbetare: Johansson, Alf W., 1940- (medförfattare)
 SAB-kod: Kc.5
 Ämnesord: Andra världskriget 1939-1945
 Ämnesord: Krigsberedskap
 Ämnesord: World war, 1939-1945
Kategori: Historia > Sverige > 1905-
Ex. 1: Mycket fint skick 100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15212
 
 Titel: I orkanens öga : 1941 - osäker neutralitet / red: Bo Hugemark ; [Göran Andolf ...]
 Förlag/År: Stockholm : Svenskt militärhistoriskt bibl., 2002 (Luleå : Luleå grafiska)
 Upplaga: 1. uppl., 2. tr.
 Omfång: 328 s. : ill. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-974056-6-3
 Medarbetare: Hugemark, Bo, 1936- (utgivare)
 Medarbetare: Andolf, Göran, 1939- (medförfattare)
 Genre: Bok
 SAB-kod: K.54
 SAB-kod: Kc.54
 Ämnesord: Andra världskriget 1939-1945
 Ämnesord: World war, 1939-1945
 Ämnesord: Historia
 Ämnesord: Andra världskriget 1939-1945
 Ämnesord: 1939-1945
 Ämnesord: Sverige
 Ämnesord: Militär historia
 Ämnesord: Neutralitet
 Ämnesord: Säkerhetspolitik
 Ämnesord: Sverige
 Ämnesord: Militärhistoria
Kategori: Historia > Andra världskriget 1939-1945
Kategori: Historia > Sverige > Andra världskriget 1939-1945
Ex. 1: Mycket fint skick 100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15213
 
 Titel: Vindkantring : 1942 - politisk kursändring / red: Bo Hugemark
 Förlag/År: Stockholm : Svenskt militärhistoriskt bibl., 2002 (Luleå : Luleå grafiska)
 Upplaga: 1. uppl., 2. tr.
 Omfång: 355 s. : ill. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-974056-7-1
 Medarbetare: Hugemark, Bo, 1936- (utgivare)
 SAB-kod: K.54
 SAB-kod: Kc.54
 Ämnesord: Andra världskriget 1939-1945
 Ämnesord: World war, 1939-1945
 Ämnesord: Sverige
 Ämnesord: Andra världskriget
Kategori: Historia > Andra världskriget 1939-1945
Kategori: Historia > Sverige > Andra världskriget 1939-1945
Ex. 1: Mycket fint skick 100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15214
 
 Författare: Höglund, Kjell, 1945-
 Titel: Det snöar i Edens lustgård / Kjell Höglund, Maria Sewerin
 Förlag/År: Stockholm : Mormor, 2005 (Finland)
 Omfång: 159, [1] s. : ill. ; 24 cm + Inbunden.
 Anmärkning: CD i ficka
 Anmärkning: Originalupplaga 2005
 ISBN: 91-975849-2-4
 Medarbetare: Sewerin, Maria, 1980- (illustratör)
 SAB-kod: Hc.03
 SAB-kod: Ibz Sewerin, Maria
 Ämnesord: Sewwrin, Maria
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konsthistoria > Särskilda konstnärer
Ex. 1: Mycket fint skick 90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15215
 
 Författare: Petterson, Per, 1952-
 Titel: Ut och stjäla hästar : roman / Per Petterson ; översättning av Jan Verner-Carlsson
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 2005 (Norge)
 Omfång: 265, [1] s. ; 20 cm Inbunden.
 Anmärkning: Första svenska upplaga 2005
 ISBN: 91-0-010572-4
 Medarbetare: Verner-Carlsson, Jan, 1955- (översättare)
 SAB-kod: Hdb.01=c
 Ämnesord: Aging
 Ämnesord: Aged
 Ämnesord: Fathers
 Ämnesord: Adolescent
 Ämnesord: Father-child relations
 Ämnesord: Child, abandoned
 Ämnesord: Men
 Ämnesord: Physical endurance
 Ämnesord: Work
 Ämnesord: Forestry
 Ämnesord: Life change events
 Ämnesord: Literature, modern
 Ämnesord: Norway
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Norska
Ex. 1: Mycket fint skick 125 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15216
 
 Författare: Grünbaum, Catharina, 1944-
 Titel: Språkbladet / Catharina Grünbaum ; illustrationer: Björn Ingerlund
 Förlag/År: Stockholm : Dagens nyheter, 1997 ; (Borås : Centraltr.)
 Omfång: 142 s. : ill. ; 23 cm. Häftad
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1998
 ISBN: 91-7588-171-3
 Medarbetare: Ingerlund, Björn (illustratör)
 SAB-kod: Fc.062
 SAB-kod: F
 Ämnesord: Språkvård
 Ämnesord: Svenska språket
 Ämnesord: Svenska
 Ämnesord: Språkriktighet
Kategori: Språkvetenskap > Svenska > Språkriktighet
Ex. 1: Mycket fint skick 85 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15217
 
 Författare: Eliot, T S (Thomas Stearns), 1888-1965
 Titel: De knepiga katternas bok / T. S. Eliot ; till svenskan av Britt G.Hallgvist ; ill. av Nicolas Bentley
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1949
 Omfång: 64 s. : ill. Inbunden
 Medarbetare: Bentley, Nicolas, 1907-1978 (illustratör)
 Medarbetare: Hallqvist, Britt G., 1914-1997 (översättare)
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: Hcee.03
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick Lite skeva pärmar. Första sv utg. Ovanlig400 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15218
 
 Författare: Ellroy James
 Titel: Destination: Morgue! L.A. tales / James Ellroy
 Förlag/År: London Arrow 2005
 Upplaga: Arrow
 Omfång: 388 sider. Storpocket
 Anmärkning: Kriminalroman
 Anmärkning: Originalutg: 2004
 Genre: Deckare
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Noveller och artiklar70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15219
 
 Författare: Gombrowicz, Witold, 1904-1969
 Titel: Kosmos / Witold Gombrowicz ; översättning av Stefan Ingvarsson
 Förlag/År: Stockholm : Modernista, 2004 (Smedjebacken : Scandbook)
 Omfång: 204, [4] s. ; 20 cm. Häftad
 Orginaltitel: Kosmos (polska)
 Anmärkning: Första svenska upplaga 2004
 ISBN: 91-88748-79-0
 Medarbetare: Ingvarsson, Stefan, 1973- (översättare)
 Genre: Bok
 SAB-kod: Hmc.01=c
 Ämnesord: Skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Polska
Ex. 1: Mycket fint skick En smärre reva på omslagets framsida. Första sv utg125 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15220
 
 Författare: Yunkers, Nina
 Titel: Goda råd är inte dyra / Nina Yunkers
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1996 ; (Smedjebacken : Smegraf)
 Omfång: 239 s. : ill. ; 20 cm Inbunden.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 6. tr., 1997
 ISBN: 91-1-962702-5
 Genre: Bok
 SAB-kod: Qc(x)
 Ämnesord: Hem
 Ämnesord: Hushåll
 Ämnesord: Lexikon
 Ämnesord: Hemmets vård
 Ämnesord: Rengöring
Kategori: Ekonomi och näringsväsen > Hem och hushåll
Ex.1: Fint skick Två stukade hörn och några vikta sidor70 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15221
 
 Författare: Olaus Magnus, 1490-1557
 Titel: Beskrivning till Carta marina / [översättning från tyska Gudrun Billsten, Willy Billsten]
 Förlag/År: Stockholm : Generalstabens litografiska anstalt, 1960
 Omfång: 31, [1] s. : ill. Häftad
 Medarbetare: Billsten, Gudrun (översättare)
 Medarbetare: Billsten, Willy (översättare)
Kategori: Geografi
Ex. 1: Mycket fint skick Osprättad. Denna utg tr 196540 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15222
 
 Titel: KB - ett nav i kunskapssamhället : Kungl. biblioteket - Sveriges nationalbibliotek : verksamhet och visioner : betänkande / av KB-utredningen
 Förlag/År: Stockholm : Fritzes offentliga publikationer, 2003 (Stockholm : Elander Gotab)
 Omfång: 504, [6] s. ; 25 cm. Häftad
 Serie: Statens offentliga utredningar, 0375-250X ; 2003:129 2003 129
 ISBN: 91-38-22061-X
 Genre: Bok
 SAB-kod: Ab-cz Stockholm: Kungl. biblioteket
 SAB-kod: Abf-c
 Ämnesord: Kungl. biblioteket
 Ämnesord: Bibliotek
 Ämnesord: Nationalbibliotek
 Ämnesord: Informationsteknik
 Ämnesord: Information och kommunikation
 Ämnesord: Organisationsstruktur
 Ämnesord: Kulturella aspekter
 Ämnesord: Lagstiftning
 Ämnesord: Sverige
 Ämnesord: Utvärdering
 Ämnesord: libraries
 Ämnesord: data collection
 Ämnesord: information storage
 Ämnesord: information technology
 Ämnesord: regulations
 Ämnesord: legislation
 Ämnesord: sweden
 Ämnesord: Informationsförsörjning
Kategori: Bokväsen och biblioteksväsen > Bibliotek > Särskilda bibliotek
Kategori: Bokväsen och biblioteksväsen > Bibliotek > Bibliotekens service
Ex. 1: Mycket fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15223
 
 Författare: Olsson, Lena, 1945-
 Titel: Det datoriserade biblioteket : maskindrömmar på 70-talet / Lena Olsson
 Förlag/År: Linköping : Tema, Univ., 1995 ; (Motala : Kanaltr.)
 Upplaga: 1. uppl.
 Omfång: xii, 291, [21] s. : ill. ; 24 cm. Häftad
 Serie: Linköping studies in arts and science, 0282-9800 ; 121
 Anmärkning: Diss. Linköping : Univ.
 Anmärkning: Sammanfattning på engelska med titeln: The computerized library : machine dreams of the 1970s
 ISBN: 91-7871-492-3
 Genre: Bok
 SAB-kod: Abaa-c
 SAB-kod: Abaaz LIBRIS
 SAB-kod: Ab-c.01:k.55
 SAB-kod: A
 Ämnesord: Library automation: Sweden
 Ämnesord: Datorisering
 Ämnesord: Information systems: Sweden
 Ämnesord: Biblioteksautomatisering
 Ämnesord: LIBRIS
 Ämnesord: Informationssystem
 Ämnesord: Vetenskapliga bibliotek
 Ämnesord: Information storage and retrieval systems
 Ämnesord: Biblioteksautomatisering
 Ämnesord: Libris
 Ämnesord: Library systems
 Ämnesord: Libraries
 Ämnesord: Biblioteksautomatisering (Sverige)
 Ämnesord: Library automation (Sweden)
 Ämnesord: Doktorsavhandlingar
 Ämnesord: Dissertations
 Ämnesord: Biblioteksväsen o ADB
 Ämnesord: Bibliotek
 Ämnesord: Datorisering
 Ämnesord: Bibliotekssystem
 Ämnesord: Historia
 Ämnesord: 1945-
 Ämnesord: Sverige
 Ämnesord: 1970-talet
Kategori: Bokväsen och biblioteksväsen > Bibliotek > Biblioteksautomatisering
Kategori: Bokväsen och biblioteksväsen > Bibliotek > Biblioteksautomatisering: särskilda system
Kategori: Bokväsen och biblioteksväsen > Bibliotek > Sverige
Ex. 1: Mycket fint skick 150 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15224
 
 Författare: Idle, Eric
 Titel: The greedy bastard diary : a comic tour of America / Eric Idle.
 Förlag/År: New York : HarperEntertainment, c2005.
 Upplaga: 1st ed.
 Omfång: 325 s. : ill. (chiefly col.) ; 24 cm. Inbunden
 ISBN: 0060758643
 SAB-kod: Iköa
 Ämnesord: Idle, Eric Travel United States.
 Ämnesord: Idle, Eric Travel Canada.
 Ämnesord: Bus travel
 Ämnesord: United States
 Ämnesord: Canada
Kategori: Konst, musik, teater och film > Teater > Revy, kabaret, music hall, nattklubbsunderhållning
Ex. 1: Mycket fint skick 100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15225
 
 Författare: Le Guin, Ursula K, 1929-.
 Titel: Illusionernas stad / Ursula K. LeGuin ; övers. av Lena Jonsson ; efterord av John-Henri Holmberg
 Förlag/År: Jönköping : Kindberg, 1980 ; (Jönköping : Kindbergs grafiska)
 Omfång: 157 s. ; 21 cm. Häftad
 Orginaltitel: City of illusions.
 Serie: Alpha science fiction, 99-0163442-3
 ISBN: 91-85668-13-3
 Medarbetare: Jonsson, Lena (översättare)
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Hcee.01
 Ämnesord: Roman
 Ämnesord: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Fint skick Ett läsveck på omslagets framsida75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15226
 
 Titel: Bilen som hobby / huvudred.: Folke Ortlieb ; red. rådgivare: Carl-Gunnar Hammarlund och Lennart Öjesten ; teckningar: Bengt-Olof Allskog ...
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1970 ; (Uddevalla : Bohusläningen)
 Upplaga: 3., omarb. och utökade uppl.
 Omfång: 331 s. : ill. Kartonnage
 Medarbetare: Ortlieb, Folke, 1935- (medarbetare)
 SAB-kod: Prabb
 Ämnesord: Bilens konstruktion
 Ämnesord: Personbilar
 Ämnesord: Veteranbilar
 Ämnesord: Sportbilar
Kategori: Teknik, industri och kommunikationer > Transportmedel och kommunikationer > Personbilar