|
|
Listor. En förteckning över antikvariatets alla böcker i listform - även sålda. Dessa sidor är främst gjorda för google och andra sökmotorer.
Du kan också pröva att söka direkt på www.antikvariat1.se.
|
|
|
|
| |
| Författare: | Andersson, Lars, 1954- |
| Titel: | Pestkungens legend / av Lars Andersson ; med bilder av Peter Tillberg |
| Förlag/År: | Norstedt |
| Upplaga: | Originalupplaga 1988 |
| Omfång: | Inbunden |
| ISBN: | 91-1-881692-4 |
| ISBN: | 91-1-891262-1 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1501 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Byttner, Anders, 1904-1978 |
| Titel: | Arvet efter Ivar Kreuger / av Anders Byttner |
| Förlag/År: | Stockholm : Natur o. kultur, 1951 |
| Omfång: | 263, [1] s., [4] pl.-s., 1 tab. : ill. Häftad |
| Anmärkning: | "Även tillg. med tryckår: 2. uppl., 1951 ; 3. uppl., 1952" |
| SAB-kod: | Kv-c.52 |
| SAB-kod: | Qz Kreuger & Toll |
| Ämnesord: | Kreuger, Ivar, 1880-1932 |
| Ämnesord: | Kreugerkoncernen |
| Kategori: | Historia
> Allmän ekonomisk historia
> 1918-1939
|
| Kategori: | Ekonomi och näringsväsen
> Särskilda företag
> Kreuger & Toll
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Ett hörn saknas på omslaget | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1502 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Simon, Claude, 1913-2005 |
| Titel: | Saklära / Claude Simon ; till svenska av C. G. Bjurström |
| Förlag/År: | Stockholm : AWE/Geber, 1979 ; (Uppsala : A & W) |
| Omfång: | 155 s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Leçon des choses. |
| ISBN: | 91-20-06332-6 |
| Medarbetare: | Bjurström, C. G. (översättare) |
| SAB-kod: | Hcej.01 |
| Ämnesord: | Skönlitteratur: franska: romaner och noveller: översättningar till: svenska |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Franska
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Skyddsomslaget är slitet. | 40 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1504 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Sachs, Josef, 1872-1949 |
| Titel: | Mitt livs saldo. [1], Köpman och förhandlare |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1949 |
| Upplaga: | 2. uppl. |
| Omfång: | 315 s., [16] pl.-bl. : ill. |
| SAB-kod: | Lz Sachs, Josef |
| SAB-kod: | Qz Nordiska kompaniet |
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Sachs, Josef
|
| Kategori: | Ekonomi och näringsväsen
> Särskilda företag
> Nordiska kompaniet
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1505 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Antti, Gerda, 1929- |
| Titel: | Fjärrvärme : roman / Gerda Antti |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnierförl., 1992 ; (Tyskland) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 358, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1991 |
| Anmärkning: | "Även tillg. med tryckår: [Ny tr.], 1993 ; [Ny tr.], 1994" |
| ISBN: | 91-43-00004-5 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 45 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1506 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lundberg, Gunnar W |
| Titel: | Stortjuven Jakob Guntlack : en svensk Cartouche / av Gunnar W. Lundberg |
| Förlag/År: | Stockholm Askild & Kärnekull 1977 |
| Omfång: | Häftad |
| ISBN: | 91-7008-838-1 |
| SAB-kod: | Lz Guntlack, Jakob |
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Guntlack, Jakob
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 35 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1508 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Bly, Robert, 1926- |
| Titel: | Modern med huggtänder, naken till slut / Robert Bly ; tolkning av Lasse Söderberg ; ill. av Sune Nordgren |
| Förlag/År: | Lund : Tärningskastet, 1976 ; (Lund : Printab) |
| Upplaga: | 1. uppl. |
| Omfång: | 27 s. : ill. ; 23 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | The teeth mother naked at last. |
| Serie: | Tärningskastet. Supplement, 0281-5354 ; 1 |
| Anmärkning: | Medföljer även som bil. till: Protestantens haka / Sune Nordgren |
| Medarbetare: | Nordgren, Sune, 1948- (översättare) |
| Medarbetare: | Söderberg, Lasse, 1931- |
| SAB-kod: | He.03=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Namnteckning Mycket fint skick | 70 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1509 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Cramer, H B J |
| Titel: | Vår angenäma last / med teckningar av Paul Høyrup ; till svenska avSten Söderberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Geber, 1947 |
| Omfång: | 168 s. : ill. Häftad |
| Orginaltitel: | Piber og tobak. |
| Orginaltitel: | Cigarer og cigaretter. |
| SAB-kod: | Pmbab |
| Kategori: | Teknik, industri och kommunikationer
> Kemisk teknik och kemisk industri
> Tobaksvaror
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 80 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1510 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Strindberg, August, 1849-1912 |
| Titel: | En dåres försvarstal / August Strindberg ; [övers. av John Landquist] |
| Förlag/År: | Uddevalla : Niloe, 1976 ; (Uddevalla : Bohusläns graf.) |
| Omfång: | 24 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Le plaidoyer d'un fou. |
| Serie: | Niloe-biblioteket, 99-0171411-7 |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: Ny tr., 1981 |
| ISBN: | 91-7102-055-1 |
| Medarbetare: | Landquist, John (översättare) |
| SAB-kod: | Hcej.01 |
| Ämnesord: | Svensk skönlitteratur |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Franska
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 60 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1511 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Higgins, Jack |
| Titel: | Rävens natt / Jack Higgins ; översättning av Sven-Ingmar Pettersson |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1988 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 308, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | The night of the fox. |
| ISBN: | 91-0-050041-0 |
| Medarbetare: | Pettersson, Sven-Ingmar , 1949- (översättare) |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 30 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1513 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Barlow, James |
| Titel: | Vem dömer? / till svenska av Aida Törnell |
| Förlag/År: | Stockholm : Geber, 1961 ; (Stockholm : Br. Lagerström) |
| Omfång: | 416, [1] s. Inbunden |
| Orginaltitel: | The patriots. |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1514 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Magris, Claudio, 1939- |
| Titel: | Donau / Claudio Magris ; översättning: Barbro Andersson |
| Förlag/År: | Stockholm : Forum, 1998 ; (Falun : Scandbook) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 399, [1] s. ; 24 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Danubio (italienska). |
| ISBN: | 91-37-11399-2 |
| Medarbetare: | Andersson, Barbro, 1937- (översättare) |
| SAB-kod: | Naz Donau |
| Ämnesord: | Historia |
| Kategori: | Geografi
> Europa
> Särskilda orter, regioner m m (som sträcker sig över flera länder): Donau
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 75 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1515 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Saramago, José, 1922- |
| Titel: | Baltasar och Blimunda / José Saramago ; översättning: Marianne Eyre |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1988 ; (Borås : Centraltr.) |
| Omfång: | 349 s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Memorial do convento. |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 2.tr., 1998 (Stockholm : Fälth & Hässler) |
| ISBN: | 91-46-15159-1 |
| Medarbetare: | Eyre, Marianne, 1931- (översättare) |
| SAB-kod: | Hl.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Portugisiska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 60 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1516 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Irving, John, 1942- |
| Titel: | Hotell New Hampshire : roman / John Irving ; övers. av Rose-Marie Nielsen |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1981 ; (Avesta : ABM-tryck) |
| Omfång: | 408, [1] s. ; 24 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Hotel New Hampshire. |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: Ny tr., 1983 |
| ISBN: | 91-46-13911-7 |
| Medarbetare: | Nielsen, Rose-Marie (översättare) |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Skyddsomslag trasigt Bra skick | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1517 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Nesser, Håkan, 1950- |
| Titel: | Flugan och evigheten / Håkan Nesser |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1999 ; (Falun : AIT Falun AB) |
| Omfång: | 319, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | "Även tillg. med tryckår: 8/12. tus., 1999 ; 13/20. tus., 2001" |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1999 |
| ISBN: | 91-0-057034-6 |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick En smärre reva i skyddsomslaget | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1518 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Le Carré, John, 1931- |
| Titel: | Den lilla trumslagarflickan / John le Carré ; till svenska av Sam J. Lundwall |
| Förlag/År: | Höganäs : Bra böcker, 1983 ; (Belgien) |
| Omfång: | 520, [1] s. ; 23 cm. Inbunden |
| Orginaltitel: | The little drummer girl. |
| Medarbetare: | Lundwall, Sam J., 1941-. (översättare) |
| SAB-kod: | He=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Slitet skyddsomslag | 35 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1519 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Kristeva, Julia, 1941- |
| Titel: | Samurajerna : [roman] / Julia Kristeva ; översättning: Agneta Lundström |
| Förlag/År: | Stockholm : Natur och kultur, 1991 ; (Finland) |
| Omfång: | 378 s. ; 23 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Les Samouraïs. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1991 |
| ISBN: | 91-27-10155-X |
| Medarbetare: | Lundström, Agneta (översättare) |
| SAB-kod: | Hj.01=c |
| SAB-kod: | Hcej.01 |
| SAB-kod: | Hcej |
| Ämnesord: | Roman |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Franska
|
| Kategori: | Skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 65 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1521 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Nilson, Peter, 1937-1998 |
| Titel: | Den gamla byn : en berättelse om mark och människor / Peter Nilson ; akvareller och teckningar av Björn Gidstam |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1997 ; (Värnamo : Fälth) |
| Omfång: | 286, [1] s. : ill. (vissa i färg), kartor ; 23 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Behandlar Möcklehult |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 2.-3 tr., 1997 |
| ISBN: | 91-1-972092-0 |
| Medarbetare: | Gidstam, Björn (illustratör) |
| SAB-kod: | Ncbdz Möcklehult |
| SAB-kod: | Nc |
| Ämnesord: | Möcklehult |
| Kategori: | Geografi
> Sverige
> Smålands län
|
| Kategori: | Geografi
> Sverige
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 95 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1522 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lévy, Bernard-Henri |
| Titel: | Charles Baudelaires sista dagar / Bernard-Henri Lévy ; översättning av Jan Henrik Swahn |
| Förlag/År: | Stockholm : Legenda, 1990 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 313, [7] s. ; 24 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Les derniers jours de Charles Baudelaire. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1990 |
| ISBN: | 91-582-1531-X |
| Medarbetare: | Swahn, Jan Henrik (översättare) |
| SAB-kod: | Hj.01=c |
| SAB-kod: | Hcej.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Franska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 65 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1523 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Fosse, Jon, 1959- |
| Titel: | Stängd gitarr : [roman] / Jon Fosse ; översättning av Steve Sem-Sandberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1988 ; (Kristianstad : Kristianstads boktr.) |
| Omfång: | 178, [1] s. ; 21 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Stengd gitar (norska). |
| ISBN: | 91-0-047408-8 |
| Medarbetare: | Sem-Sandberg, Steve, 1958- (översättare) |
| SAB-kod: | Hdb.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Norska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1524 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Dagerman, Stig, 1923-1954 |
| Titel: | Vårt behov av tröst : prosa och poesi / en volym sammanställd av Olof Lagercrantz |
| Förlag/År: | Stockholm : Vingförlaget, 1963 ; (Stockholm : Norstedt) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 291, [3] s. |
| Serie: | Vingserien, 99-1719381-2 |
| Medarbetare: | Lagercrantz, Olof, 1911-2002 edt |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 65 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1526 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Östergren, Klas, 1955- |
| Titel: | Ismael / Klas Östergren |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1977 ; (Stockholm : Bonniers graf.) |
| Omfång: | 210, [1] s. ; 21 cm. Häftad |
| ISBN: | 91-0-041737-8 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Delvis ouppskuren. Ou. | 90 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1527 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Toijer-Nilsson, Ying, 1924- |
| Titel: | Fantasins underland : myt och idé i den fantastiska berättelsen = The wonderland of fantasy : [myth and ideology in fantasy literature] / Ying Toijer-Nilsson |
| Förlag/År: | Stockholm : EFS-förl., 1981 ; (Klippan : Ljungberg) |
| Omfång: | 238 s. ; 21 cm. Häftad |
| Anmärkning: | With an English summary |
| ISBN: | 91-7080-482-6 |
| Genre: | Fantasy |
| SAB-kod: | G.092 |
| Ämnesord: | Fantasy |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Barn- och ungdomslitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Namnteckning | 130 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1529 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Malmsten, Bodil, 1944- |
| Titel: | Nästa som rör mig : roman / av Bodil Malmsten |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1996 ; (Smedjebacken : Smedjebackens grafiska) |
| Omfång: | 193, [1] s. ; 19 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1996 |
| ISBN: | 91-0-056230-0 |
| SAB-kod: | Hc |
| Ämnesord: | nf9606s |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1531 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Taimni, I K, 1898- |
| Titel: | Self-culture; the problem of self-discovery and self-realization in the light of occultism, by I. K. Taimni. |
| Förlag/År: | Wheaton, Ill., Theosophical Pub. House [1970, c1967] |
| Upplaga: | [3d ed] |
| Omfång: | xviii, 304 s. illus. 21 cm. Inbunden |
| Ämnesord: | Occultism. |
| Ämnesord: | Yoga. |
| Kategori: | Allmänt och blandat
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Denna uppl. 1976. | 85 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1532 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Menninger, Edwin Arnold, 1896- |
| Titel: | Fantastic trees, by Edwin A. Menninger. |
| Förlag/År: | New York, Viking Press [1967] |
| Omfång: | xii, 304 s. illus. 25cm. Inbunden |
| Anmärkning: | Bibliography: p.257-258. |
| SAB-kod: | Ufaa |
| Ämnesord: | Trees. |
| Kategori: | Naturvetenskap
> Botanik
> Vedartade växter
|
|
|
| Ex. 1: | Skyddsomslag saknas Mycket fint skick Signerad. | 80 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1533 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Werup, Jacques, 1945- |
| Titel: | Från dörren till hemligheten / Jacques Werup |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1985 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 115, [5] s. ; 24 cm. Häftad |
| ISBN: | 91-0-046694-8 |
| SAB-kod: | Hc |
| Ämnesord: | Svensk skönlitteratur |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Ouppspr. Ou. | 55 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1534 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Rabelais, François, ca 1494-1553 |
| Titel: | Gyckelmakaren Panurge och hans giftasfunderingar / Övers. från franskan av Holger Petersen Dyggve ; illustr. med teckningar av Gustave Doré |
| Förlag/År: | Stockholm : Fahlcrantz & Gumaelius, 1946 |
| Omfång: | 361 s. : ill. Häftad |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Ouppsprättad. | 100 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1535 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | García Lorca, Federico, 1898-1936 |
| Titel: | Närmare blodet än bläcket : dikter / Federico García Lorca ; i övers. av Göran O Eriksson ... ; urval, inl. och komment.: Lasse Söderberg |
| Förlag/År: | Stockholm : FIB:s lyrikklubb, 1984 ; (Värnamo : Fälth) |
| Omfång: | 373, [2] s. : ill. ; 20 cm Inbunden. |
| Serie: | FIB:s lyrikklubbs bibliotek, 0425-5232 ; 233 |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: [Ny tr.], 1987 |
| ISBN: | 91-550-2788-1 |
| Medarbetare: | Eriksson, Göran O., 1929-1993 |
| Medarbetare: | Söderberg, Lasse, 1931- edt |
| SAB-kod: | Hk.03=c |
| Ämnesord: | Span Litt |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Spanska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 200 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1537 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Espmark, Kjell, 1930- |
| Titel: | Det litterära Nobelpriset : principer och värderingar bakom besluten / Kjell Espmark |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1986 ; (Uddevalla : Bohusläningen) |
| Omfång: | 202 s. : ill. ; 25 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | S. 195-196: Förteckning över pristagarna |
| Anmärkning: | Titelrubrik: Svenska akademien 200 år |
| ISBN: | 91-1-853562-3 |
| SAB-kod: | Bf-cz Stockholm: Svenska akademien |
| SAB-kod: | G.5 |
| Ämnesord: | Svenska akademien |
| Ämnesord: | Nobelpris |
| Kategori: | Allmänt och blandat
> Vetenskaplig och kulturell verksamhet
> Särskilda institutioner: Stockholm
|
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> 1900-talet
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 80 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1538 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Ejdestam, Julius, 1912-1992 |
| Titel: | Så har vi bott : om bostad och bohag genom tiderna / Julius Ejdestam ; [teckningar: Pentti Möttönen och Bo Falk] |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren, 1979 ; (Lund : Berling) |
| Omfång: | 143, [1] s. : ill. ; 20 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1979 |
| ISBN: | 91-29-52731-7 |
| Medarbetare: | Falk, Bo (illustratör) |
| Medarbetare: | Möttönen, Pentti (illustratör) |
| SAB-kod: | Mub-c |
| SAB-kod: | Mv-c |
| Ämnesord: | Bostäder |
| Kategori: | Etnografi, socialantropologi och etnologi
> bebyggelse och byggnader
> Byggnader
|
| Kategori: | Etnografi, socialantropologi och etnologi
> Föremål
> Sverige
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1540 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Strindberg, August, 1849-1912 |
| Titel: | Ordalek och småkonst / August Strindberg ; illustr. och typografiskt red. af Arthur Sjögren |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1974 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 169, [3] s. : ill. Inbunden |
| Anmärkning: | Faks. av: 1. uppl. Stockholm, 1905 |
| ISBN: | 91-0-039216-2 |
| Medarbetare: | Sjögren, Arthur, 1874-1951 (översättare) |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Denna uppl. 1985. | 70 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1541 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Ryan, Cornelius |
| Titel: | Slutstriden : slaget om Berlin 16 april-2 maj 1945 / Cornelius Ryan ; [översättning av Gunnar Barklund] |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1966 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 333, [1] s., [24] pl.-bl. : ill. Inbunden |
| Orginaltitel: | The last battle. |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: Ny utg., 1968 |
| Medarbetare: | Barklund, Gunnar (översättare) |
| SAB-kod: | K.54b |
| SAB-kod: | Kfa.54 |
| Ämnesord: | Slaget om Berlin 1945 |
| Ämnesord: | Berlin, Battle of, 1945 |
| Kategori: | Historia
> Militär historia
|
| Kategori: | Historia
> Mellaneuropa
> Andra världskriget 1939-1945
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Denna uppl. tr. 1968. | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1542 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Sheckley, Robert, 1928-2005. |
| Titel: | Det tionde offret / Robert Sheckley ; [övers.: Sam J. Lundwall] |
| Förlag/År: | Bromma : Delta ; [Solna] : [Seelig], 1975 ; (Vänersborg : Vänersborgs boktr.) |
| Omfång: | 151 s. Häftad |
| Orginaltitel: | The tenth victim. |
| Serie: | Delta science fiction, 99-0104301-8 |
| SAB-kod: | Hce |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex. 1: | Mindre bra skick Omslaget är blekt och lite fläckat. Ovanlig. | 25 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1543 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Claus, Hugo, 1929-2010 |
| Titel: | The sorrow of Belgium / Hugo Claus ; translated from the dutch by Arnold J. Pomerans |
| Förlag/År: | London : Penguin, 1991 |
| Omfång: | ix, 608 p. Pocket |
| Anmärkning: | First published in Great Britain by Viking, 1990 |
| Anmärkning: | Translation of: Het Verdriet van Belgièe |
| ISBN: | 0140097155 |
| Medarbetare: | Pomerans, Arnold. |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1544 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Frisch, Max, 1911-1991 |
| Titel: | Människan uppträder under holocen : en berättelse / Max Frisch ; övers. av Ulrika Wallenström |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1980 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 128, [2] s. : ill. ; 21 cm. Inbunden |
| Orginaltitel: | Der Mensch erscheint im Holozän. |
| Serie: | Panacheserien, 99-0117874-6 |
| ISBN: | 91-0-044799-4 |
| Medarbetare: | Wallenström, Ulrika (översättare) |
| SAB-kod: | Hcef.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Tyska och jiddisch
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 140 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1545 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Frisch, Max, 1911-1991 |
| Titel: | Blåskägg : en berättelse / Max Frisch ; övers. av Ulrika Wallenström |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1983 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 140, [1] s. ; 21 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Blaubart. |
| ISBN: | 91-0-045833-3 |
| Medarbetare: | Wallenström, Ulrika (översättare) |
| SAB-kod: | Hf=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Tyska och jiddisch
|
|
|
| Ex. 1: | Biblioteksband Fint skick Stämplar mm. | 65 kr. |
| Ex. 2: | Mycket fint skick | 100 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1546 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Reich, Wilhelm, 1897-1957 |
| Titel: | The function of the orgasm : sex-economic problems of biological energy / translated by Vincent R. Carfagno |
| Förlag/År: | New York : Farrar, Straus & Giroux, 1973 |
| Upplaga: | 2nd ed. reprinted (paperback) |
| Omfång: | 400 s. : ill. Pocket |
| ISBN: | 0-374-50204-8 |
| Genre: | Erotica |
| SAB-kod: | Vnd |
| SAB-kod: | Docb |
| Ämnesord: | Sexologi |
| Ämnesord: | Psykologi Psykoanalys |
| Ämnesord: | Sexology |
| Kategori: | Medicin
> Samhällsmedicin, hygien, sexologi
> Sexologi
|
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Psykologi
> Psykoanalys
|
|
|
| Ex. 1: | Namnteckning Fint skick | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1547 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Neuman, Bertil, 1921- |
| Titel: | Något försvann på vägen : en svensk judisk familj - historia, humor och kultur / Bertil Neuman |
| Förlag/År: | Stockholm : Legenda, 1989 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 198, [1] s., [16] pl.-s. ; 22 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-582-1541-7 |
| SAB-kod: | Lz Neuman, Bertil |
| Ämnesord: | Neuman, Bertil, 1921- |
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Neuman, Bertil
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 80 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1548 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Golding, William, 1911-1993 |
| Titel: | Pincher Martin : roman / William Golding ; [övers. av Sonja Bergvall] |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1970 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 202, [1] s. Häftad |
| Orginaltitel: | Pincher Martin (engelska). |
| SAB-kod: | Hce |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1549 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Dostojevskij, Fjodor, 1821-1881 |
| Titel: | Bröderna Karamazov : roman i fyra delar med en epilog / Fjodor Dostojevskij ; i översättning av Staffan Dahl |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1986 ; (Borås : Centraltr.) |
| Omfång: | 843 s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Bratja Karamazovy. |
| Anmärkning: | Tidigare utg. i annan övers. |
| Anmärkning: | "Även tillg. med tryckår: [Ny tr.], 1990 (Tr. i Finland) ; [Ny tr.], 1992" |
| ISBN: | 91-46-15195-8 |
| ISBN: | 91-46-15195-8 |
| Medarbetare: | Dahl, Staffan 1919- (översättare) |
| SAB-kod: | Hma.01=c |
| Ämnesord: | Skönlitteratur |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Ryska
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 100 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1551 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Dostojevskij, Fjodor, 1821-1881 |
| Titel: | Brott och straff / Fjodor Dostojevskij ; översättning av Hans Björkegren |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1990 ; (Finland) |
| Upplaga: | [Ny utg.] / [ny uppl.] |
| Omfång: | 632, [1] s. Inbunden. |
| Orginaltitel: | Prestuplenije i nakazanije. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1883-1884. Första uppl. i denna version 1979 |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: [Ny tr.], 1993 |
| ISBN: | 91-46-15918-5 |
| Medarbetare: | Björkegren, Hans, 1933- (översättare) |
| SAB-kod: | Hma.01=c |
| SAB-kod: | Hcema.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Ryska
|
|
|
| Ex.1: | Namnteckning Fint skick Märke efter prislapp på baksidan. | 95 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1552 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Svenskt pressregister : förteckning över recensioner (konst, litteratur, musik, teater), skönlitterära bidrag, signerade artiklar. 2, 1886-1890 |
| Förlag/År: | Lund : Avd. för pressforskning, Litteraturvetenskapliga institutionen, Univ. : [Bibliotekstjänst], 1969 |
| Omfång: | 753 s. Inbunden |
| ISSN: | 0282-731X |
| SAB-kod: | Aahc |
| SAB-kod: | Aa-c.04 |
| Ämnesord: | Register över recensioner i tidningar (Sverige) |
| Kategori: | Bokväsen och biblioteksväsen
> Bibliografi
> Svensk litteraturhistoria
|
| Kategori: | Bokväsen och biblioteksväsen
> Bibliografi
> Sverige
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 100 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1553 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Svenskt pressregister : förteckning över recensioner (konst, litteratur, musik, teater), skönlitterära bidrag, signerade artiklar. 3, 1891-1894 |
| Förlag/År: | Lund : Avd. för pressforskning, Litteraturvetenskapliga institutionen, Univ. : [Bibliotekstjänst], 1973 |
| Omfång: | 1085 s. Inbunden |
| Anmärkning: | Även förteckning över signerade artiklar |
| ISBN: | 91-85152-02-1 |
| ISSN: | 0282-731X |
| SAB-kod: | Aa-c.04 |
| SAB-kod: | Aahc |
| Ämnesord: | Register över recensioner i tidningar (Sverige) |
| Kategori: | Bokväsen och biblioteksväsen
> Bibliografi
> Sverige
|
| Kategori: | Bokväsen och biblioteksväsen
> Bibliografi
> Svensk litteraturhistoria
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 100 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1554 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Svenskt pressregister : förteckning över recensioner (konst, litteratur, musik, teater), skönlitterära bidrag, signerade artiklar. 4, 1895-1897 |
| Förlag/År: | Lund : Avd. för pressforskning, Litteraturvetenskapliga institutionen, Univ. : [Bibliotekstjänst], 1985 ; (Lund : Bibliotekstjänst) |
| Omfång: | xxii, 1111 s. ; 22 cm Inbunden. |
| ISSN: | 0282-731X |
| SAB-kod: | Aa-c.04 |
| SAB-kod: | Aahc |
| Ämnesord: | Register över recensioner i tidningar (Sverige) |
| Kategori: | Bokväsen och biblioteksväsen
> Bibliografi
> Sverige
|
| Kategori: | Bokväsen och biblioteksväsen
> Bibliografi
> Svensk litteraturhistoria
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 100 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1555 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Svenskt pressregister : förteckning över recensioner (konst, litteratur, musik, teater), skönlitterära bidrag, signerade artiklar. 5, 1898-1900 |
| Förlag/År: | Lund : Avd. för pressforskning, Litteraturvetenskapliga institutionen, Univ. : [Bibliotekstjänst], 1989 ; (Lund : Bibliotekstjänst) |
| Omfång: | xiii, [1], 793 s. ; 28 cm Inbunden. |
| ISSN: | 0282-731X |
| SAB-kod: | Aahc |
| SAB-kod: | Aa-c.04 |
| Ämnesord: | Register över recensioner i tidningar (Sverige) |
| Kategori: | Bokväsen och biblioteksväsen
> Bibliografi
> Svensk litteraturhistoria
|
| Kategori: | Bokväsen och biblioteksväsen
> Bibliografi
> Sverige
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 100 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1556 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Bjurström, Erling, 1949- |
| Titel: | Högt & lågt / smak och stil i ungdomskulturen Erling Bjurström |
| Förlag/År: | Umeå : Boréa, 1997 ; (Smedjebacken : [Smegraf]) |
| Upplaga: | 1. uppl. |
| Omfång: | 624 s. : tab. ; 23 cm. |
| Anmärkning: | Med sammanfattning på engelska |
| Anmärkning: | Diss. Stockholm : Univ. |
| ISBN: | 91-972690-6-9 |
| ISBN: | 91-972690-6-9 |
| SAB-kod: | Oabkba |
| SAB-kod: | Df |
| Ämnesord: | Ungdomskultur |
| Kategori: | Samhällsvetenskap och rättsvetenskap
> Sociologi
> Barn och ungdom
|
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Estetik
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 120 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1558 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Roudinesco, Elisabeth |
| Titel: | Jacques Lacan : en levnadsteckning, ett tankesystems historia / Elisabeth Roudinesco ; översättning av Eva Backelin ; fackgranskning och introduktion av Per Magnus Johansson |
| Förlag/År: | Stockholm ; Stehag : B. Östlings bokförl. Symposion, 1994 ; (Stehag : B. Östlings bokförl. Symposion) |
| Omfång: | [10] s., s. 13-649, [12] pl.-s. ; 23 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Jacques Lacan : esquisse d'une vie, histoire d'un système de pensée |
| Serie: | Moderna franska tänkare, 99-0818927-1 ; 20 |
| Serie: | Symposion bibliotek, 99-0818918-2 |
| ISBN: | 91-7139-215-7 |
| Medarbetare: | Backelin, Eva (översättare) |
| Medarbetare: | Johansson, Per Magnus (översättare) |
| SAB-kod: | Dobz Lacan, Jacques |
| Ämnesord: | Lacan, Jacques 1901-1981 |
| Ämnesord: | Psykoanalys |
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Psykologi
> Särskilda psykologer
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 250 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1559 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Collins, Max Allan |
| Titel: | Kidnappad : en roman om kidnappningen av Charles Lindberghs son / Max Allan Collins ; översättning: Ann Margret Forsström |
| Förlag/År: | Höganäs : Bra böcker/Wiken, 1993 ; (Finland) |
| Omfång: | 555 s. ; 23 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Stolen away. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1993 |
| ISBN: | 91-7119-528-9 |
| Medarbetare: | Forsström, Ann Margret, 1949- (översättare) |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | He.01=c |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1561 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Hofberg, Herman, 1823-1883 |
| Titel: | Genom Sveriges bygder : skildringar af vårt land och folk : med 374 illustr. / Herman Hofberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Alb. Bonnier, 1882 |
| Upplaga: | Ny uppl. |
| Omfång: | 430 s., 32 pl. : ill. Inbunden |
| SAB-kod: | Nc |
| Ämnesord: | Hembygdsforskning |
| Ämnesord: | Hembygdskunskap |
| Ämnesord: | Topografi |
| Ämnesord: | Sverige |
| Kategori: | Geografi
> Sverige
|
|
|
| Ex. 1: | Mindre bra skick Sliten rygg, två lösa sidor. | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1564 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Alving, Barbro, 1909-1987 |
| Titel: | Personligt : dagböcker och brev. 1940-1949 |
| Förlag/År: | Hedemora : Gidlund, 1990 ; (Södertälje : Fingraf) |
| Omfång: | 278 s. : ill. Inbunden. |
| ISBN: | 91-7844-183-8 |
| Medarbetare: | Alving-Olin, Ruffa, 1938- (medarbetare) |
| Medarbetare: | Petri, Birgit, 1934- (medarbetare) |
| SAB-kod: | Lz Alving, Barbro |
| Ämnesord: | Alving, Barbro |
| Ämnesord: | Alving, Barbro 1909-87 |
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Alving, Barbro
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1565 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Alving, Barbro, 1909-1987 |
| Titel: | Personligt : dagböcker och brev. 1927-1935 |
| Förlag/År: | Hedemora : Gidlund, 1990 ; (Södertälje : Fingraf) |
| Omfång: | 235, [1] s. : ill. Inbunden. |
| Anmärkning: | "Även tillg. med tryckår: [Ny tr.], 1991 ; 4. tr., 1991" |
| ISBN: | 91-7844-164-1 |
| Medarbetare: | Alving-Olin, Ruffa, 1938- (medarbetare) |
| Medarbetare: | Petri, Birgit, 1934- (medarbetare) |
| SAB-kod: | Lz Alving, Barbro |
| Ämnesord: | Alving, Barbro 1909-87 |
| Ämnesord: | Alving, Barbro |
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Alving, Barbro
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Lätt naggat omslag. | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1566 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Alving, Barbro, 1909-1987 |
| Titel: | Personligt : dagböcker och brev. 1950-1959 |
| Förlag/År: | Hedemora : Gidlund, 1992 ; (Södertälje : Fingraf) |
| Omfång: | 273, [1] s. : ill. Inbunden. |
| ISBN: | 91-7844-199-4 |
| Medarbetare: | Petri, Birgit, 1934- (medarbetare) |
| Medarbetare: | Alving-Olin, Ruffa, 1938- (medarbetare) |
| SAB-kod: | Lz Alving, Barbro |
| Ämnesord: | Alving, Barbro 1909-87 |
| Ämnesord: | Alving, Barbro |
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Alving, Barbro
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1567 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Alving, Barbro, 1909-1987 |
| Titel: | Käringen mot strömmen : allvarligt talat och roligt sagt. 1959-1973 |
| Förlag/År: | Hedemora : Gidlund, 1992 ; (Södertälje : Fingraf) |
| Omfång: | 267 s. Inbunden. |
| ISBN: | 91-7844-189-7 |
| Medarbetare: | Petri, Birgit, 1934- (medarbetare) |
| SAB-kod: | Hc.017 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Kåserier
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1568 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Perec, Georges, 1936-1982. |
| Titel: | Life, a user's manual : fictions / Georges Perec ; translated by David Bellos. |
| Förlag/År: | London : Collins Harvill, 1988, c1987. |
| Omfång: | xviii, 581 s. ; 23 cm. Pocket |
| Anmärkning: | Translation of: La vie mode demploi. |
| ISBN: | 0002719991 |
| Medarbetare: | Bellos, David. |
| SAB-kod: | Hj |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Snedläst Fint skick | 30 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1569 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Millroth, Thomas, 1947- |
| Titel: | Molards salong : [den svenska skulptören Ida Ericson-Molard och det sjudande konstnärslivet i 1890-talets Paris] / Thomas Millroth |
| Förlag/År: | Stockholm : Forum, 1993 ; (Borås : Centraltr.) |
| Omfång: | 320 s., [8] pl.-s. i färg : ill. ; 24 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Behandlar även Judith Gérard-Arlberg |
| ISBN: | 91-37-10364-4 |
| SAB-kod: | Ibz Ericson-Molard, Ida |
| SAB-kod: | Ibz Gérard-Arlberg, Judith |
| Ämnesord: | Ericson-Molard, Ida, 1853-1927 |
| Ämnesord: | Gérard-Arlberg, Judith, 1881-1954 |
| Ämnesord: | Konstnärer |
| Ämnesord: | Paris |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Konsthistoria
> Särskilda konstnärer
|
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Konsthistoria
> Särskilda konstnärer
|
|
|
| Ex. 1: | Mindre bra skick Skyddomslaget skadat i bakre nedre kant. | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1570 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | William-Olsson, Magnus, 1960- |
| Titel: | Till : dikter / av Magnus William-Olsson |
| Förlag/År: | Stockholm : Gedin, 1989 ; (Malmö : Grafica) |
| Omfång: | 54, [1] s. ; 23 cm. Häftad |
| ISBN: | 91-7964-043-5 |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 70 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1571 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Hecke, Roswitha, 1944- |
| Titel: | Love Life : Scenes with Irene / Roswitha Hecke. |
| Förlag/År: | New York : Rogner & Bernhard, 1982. |
| Omfång: | [144] s. : chiefly ill. ; 25 cm. Häftad |
| ISBN: | 0394624254 |
| Genre: | Erotica |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 150 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1572 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Zahavi, Helen |
| Titel: | En jävla helg / Helen Zahavi ; översättning av Barbro Lagergren |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1992 ; (Falun : Scandbook) |
| Omfång: | 226 s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Dirty weekend. |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1992 |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1992 |
| ISBN: | 91-46-16212-7 |
| Medarbetare: | Lagergren, Barbro (översättare) |
| SAB-kod: | He.01=c |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Ämnesord: | Skönlitteratur |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 45 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1573 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Rådström, Niklas, 1953- |
| Titel: | Månen vet inte / Niklas Rådström |
| Förlag/År: | Stockholm : Gedin, 1989 ; (Finland) |
| Omfång: | 238 s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1989 |
| ISBN: | 91-7964-056-7 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1574 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Delacorta, 1945- |
| Titel: | Luna : a novel / Delacorta ; translated by Victoria Reiter. |
| Förlag/År: | Harmondsworth, England ; New York : Viking, 1985. |
| Omfång: | 127 s. ; 23 cm. Inbunden |
| ISBN: | 0670800910 |
| Medarbetare: | Reiter, Victoria. |
| Genre: | Deckare |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1575 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Delacorta, 1945- |
| Titel: | Lola / by Delacorta ; translated by Victoria Reiter. |
| Förlag/År: | New York : Summit Books, c1984. |
| Omfång: | 119 s. ; 23 cm. Inbunden |
| Anmärkning: | Translation of: Rock. |
| ISBN: | 0671477528 |
| Medarbetare: | Reiter, Victoria. |
| Genre: | Deckare |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 65 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1576 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Delacorta, 1945- |
| Titel: | Vida : a novel / Delacorta translated by Victoria Reiter |
| Förlag/År: | London Viking 1986, c1985 |
| Omfång: | 180p 23cm. Inbunden |
| Anmärkning: | Translation of: Vida |
| Anmärkning: | Originally published: New York : Summit, 1985 |
| ISBN: | 0670810479 |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hj |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1577 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Watson, Colin |
| Titel: | Snobbery with violence : English crime stories and their audience / Colin Watson. |
| Förlag/År: | London : Methuen, 1987, c1971. |
| Omfång: | 256 s. : ill. ; 20 cm. Pocket. |
| Anmärkning: | Includes index. |
| ISBN: | 0413142604 |
| Genre: | Deckare |
| Ämnesord: | Detective and mystery stories, English |
| Ämnesord: | Authors and readers |
| Ämnesord: | Books and reading |
| Ämnesord: | Manners and customs in literature. |
| Ämnesord: | Reader-response criticism. |
| Ämnesord: | Crime in literature. |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 95 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1578 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Melberg, Arne, 1942- |
| Titel: | Försök att läsa Montaigne / Arne Melberg |
| Förlag/År: | Eslöv : B. Östlings bokförl. Symposion, 2000 ; ([Stehag] : [Symposion]) |
| Omfång: | 141 s. ; 22 cm. Häftad |
| ISBN: | 91-7139-494-X |
| SAB-kod: | Dbz Montaigne, Michel de |
| SAB-kod: | Gjz Montaigne, Michel de |
| Ämnesord: | Montaigne, Michel de, 1533-1592 |
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Filosofins historia
> Särskilda filosofer
|
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Fransk litteraturhistoria
> Fransk litteraturhistoria: Montaigne, Michel de
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 130 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1579 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Smith, Martin Cruz, 1942- |
| Titel: | Havana Bay / Martin Cruz Smith. |
| Förlag/År: | London : Macmillan, 1999. |
| Omfång: | 329 s. ; 25 cm. Pocket. |
| ISBN: | 0333766288 |
| ISBN: | 0333766296 |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | He |
| Ämnesord: | Renko, Arkady (Fictitious character) |
| Ämnesord: | Murder |
| Ämnesord: | Russia (Federation) |
| Ämnesord: | Havana (Cuba) |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Ngt snedläst | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1580 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lawton, John |
| Titel: | Mörkläggning / John Lawton ; översättning: Louis Sparr |
| Förlag/År: | Stockholm : B. Wahlström, 1998 ; (Falun : Scandbook) |
| Omfång: | 364, [1] s. ; 23 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Black out. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1998 |
| ISBN: | 91-32-32275-5 |
| Medarbetare: | Sparr, Louis (översättare) |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1581 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Grafton, Sue |
| Titel: | G som i grav : [kriminalroman] / Sue Grafton ; översättning: Börje Crona |
| Förlag/År: | Höganäs : Bra böcker, 1996 ; (Falun : Scandboook) |
| Omfång: | 250, [1] s. ; 23 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | G is for gumshoe. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1996 |
| ISBN: | 91-7119-085-6 |
| ISBN: | 91-7119-085-6 |
| Medarbetare: | Crona, Börje (översättare) |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Ämnesord: | Deckare |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 60 kr. |
| Ex. 2: | Mycket fint skick Signerad av författaren. | 200 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1582 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Skogman, Thore, 1931- |
| Titel: | Pojken som inte kunde sjunga : eller Hesa Fredrik : [en saga med visor i] / av Thore Skogman ; omslag och illustrationer Gunilla Brorsson-Wolde |
| Förlag/År: | Stockholm : B. Wahlström, 1968 ; (Falun : B. Wahlström) |
| Omfång: | 56 s. : ill. Inbunden |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | uHc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Namteckning | 65 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1583 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Skogman, Thore, 1931- |
| Titel: | Hesa Fredrik tar ton. |
| Förlag/År: | Stockholm : B. Wahlström, 1969 |
| Omfång: | 57 s. : ill, musiknoter + Frågekort |
| Genre: | Barnböcker |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Namnteckning | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1584 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Westlake, Donald E |
| Titel: | Försök inte med en annan / övers.: Pelle Fritz-Crone |
| Förlag/År: | Höganäs : Bra böcker, 1974 ; (Tyskland) |
| Omfång: | 255, [1] s. Inbunden |
| Orginaltitel: | Somebody owes me money. |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hce |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex.1: | Blekt Skyddsomslag saknas Mindre bra skick | 20 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1585 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Westlake, Donald E |
| Titel: | Fritt fram : [en thriller] / övers. av Eva Liljegren |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1974 ; (Vänersborg : Vänersborgs tr.) |
| Omfång: | 203, [1] s. Häftad |
| Orginaltitel: | Gangway. |
| ISBN: | 91-0-039432-7 |
| Medarbetare: | Garfield, Brian |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hce |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Ett veck på omslagets framsida. | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1586 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Westlake, Donald E |
| Titel: | Tjuv och polis : [en thriller] / övers. av Claës Gripenberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1973 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 209, [1] s. Häftad |
| Orginaltitel: | Cops and robbers. |
| ISBN: | 91-0-038591-3 |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hce |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Osprättad | 70 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1587 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Westlake, Donald E |
| Titel: | Nu räcker det! / Donald E. Westlake ; övers. av Sam J. Lundwall |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1984 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 200, [1] s. ; 21 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Enough. |
| ISBN: | 91-0-046209-8 |
| ISBN: | 91-0-046209-8 |
| Medarbetare: | Lundwall, Sam J., 1941-. (översättare) |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | He=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 40 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1588 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Westlake, Donald E |
| Titel: | Luftslott / Donald E. Westlake ; övers. av Sam J. Lundwall |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1981 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 219, [1] s. ; 21 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Castle in the air. |
| ISBN: | 91-0-045217-3 |
| Medarbetare: | Lundwall, Sam J., 1941-. (översättare) |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Bra skick Fult skyddsomslag, överstrykning av stämpel. | 25 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1589 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lewis, C S, 1898-1963 |
| Titel: | Silvertronen / C. S. Lewis ; översättning av Birgitta Hammar ; |
| Upplaga: | Första svenska upplaga 1965. Första upplaga i denna version 1991 |
| Omfång: | Inbunden |
| Serie: | Berättelsen om Narnia 6 |
| ISBN: | 91-48-51949-9 |
| ISBN: | 91-638-3394-8 |
| ISBN: | 91-638-3899-0 |
| ISBN: | 91-638-4652-7 |
| Genre: | Fantasy |
| SAB-kod: | uHcg |
| SAB-kod: | uHcf |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Skönlitteratur för mellanåldern
|
| Kategori: | Skönlitteratur
> Småbarnsberättelser och sagor
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1590 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Potter, Dennis |
| Titel: | Blackeyes / Dennis Potter ; översättning av Line Ahrland |
| Förlag/År: | Stockholm : Alba, 1988 ; (Malmö : Norden) |
| Omfång: | 216, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Blackeyes. |
| ISBN: | 91-7458-990-3 |
| Medarbetare: | Ahrland, Line (översättare) |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 55 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1591 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lundkvist, Artur, 1906-1991 |
| Titel: | Texter i snön : dikter / Artur Lundkvist |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1964 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 101, [3] s. Häftad |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Ngt blekt. Ouppsprättad | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1592 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Tunström, Göran, 1937-2000 |
| Titel: | Samtal med marken : [dikter] |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1969 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 71 s. Häftad |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Hörn saknas. Ouppsprättad. | 25 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1593 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Doyle, Adrian Conan |
| Titel: | Sherlock Holmes bedrifter / Adrian Conan Doyle, John Dickson Carr ; övers.: Lars Gustav Hellström |
| Förlag/År: | Höganäs : Läsabra, 1981 ; (Ungern) |
| Omfång: | 279, [1] s. ; 21 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | The exploits of Sherlock Holmes. |
| Serie: | Bra deckare, 99-0105530-X |
| ISBN: | 91-85596-43-4 |
| Medarbetare: | Hellström, Lars Gustav, 1915-1988 (översättare) |
| Medarbetare: | Carr, John Dickson, 1906-1977 |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 65 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1594 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Holt, Anne, 1958- |
| Titel: | Utan eko : en kriminalroman / Anne Holt & Berit Reiss-Andersen ; översatt av Maj Sjöwall |
| Förlag/År: | Stockholm : Piratförl., 2001 ; (Finland) |
| Omfång: | 399 s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Uten ekko (norska) |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 2001 |
| ISBN: | 91-642-0005-1 |
| Medarbetare: | Reiss-Andersen, Berit |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hdb.01=c |
| SAB-kod: | Hcedb.01 |
| Ämnesord: | Deckare |
| Ämnesord: | Kriminalroman |
| Ämnesord: | Wilhelmsen, Hanne |
| Ämnesord: | Billy T |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Norska
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick namnteckning | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1595 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Vi kommer att leva igen : eskimå- och indiandikter från Berings hav till Panama / urval och övers. av Gösta Friberg |
| Förlag/År: | Stockholm : FIB:s lyrikklubb, 1982 ; (Kristianstad : Kristianstads boktr.) |
| Upplaga: | [Ny uppl.] |
| Omfång: | 226 s. : ill. ; 22 cm. Häftad |
| Serie: | FIB:s lyrikklubbs bibliotek, 0425-5232 ; 229 |
| Anmärkning: | 1. uppl. utg. som 167 i serien |
| ISBN: | 91-550-2755-5 |
| Medarbetare: | Friberg, Gösta, 1936- edt |
| SAB-kod: | Hxqa.07=c |
| SAB-kod: | Hxqb.07=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Övriga språk
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Osprättad | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1596 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | France, Anatole, 1844-1924 |
| Titel: | Gyckelspel / övers. av Hjalmar Söderberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Litteraturfrämjandet, 1968 ; (Stockholm : Aronzon-Lundin) |
| Omfång: | 221 s. Häftad |
| Orginaltitel: | Histoire comique. |
| Anmärkning: | Förut utg. med titeln: En komedianthistoria |
| SAB-kod: | Hce |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Fläck på nedre del av rygg | 35 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1597 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Wodehouse, P G, 1881-1975 |
| Titel: | Kvällar med Mr Mulliner / P. G. Wodehouse |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1952 |
| Omfång: | 237 s. Inbunden |
| Orginaltitel: | Mulliner nights. |
| Genre: | Humor |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex.1: | Biblioteksband, Stämplar mm. Fint skick Ngt snedläst | 40 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1598 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Svedelid, Olov, 1932-2008. |
| Titel: | Mitt namn är Eduard Braun Hitler : roman / Olov Svedelid |
| Förlag/År: | Stockholm : Forum, 2001 ; (Falun : AIT Falun AB) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 333, [1] s. ; 24 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 2000 |
| ISBN: | 91-37-11859-5 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Denna uppl. utg av Bonnierförlagen med annat ISBN. | 45 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1599 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Ekström, Jan, 1923- |
| Titel: | Elddansen : detektivroman |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1970 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 246 s. Häftad |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Ngt snedläst | 35 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1600 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Durling, Ulf, 1940- |
| Titel: | Tack för lånet! / Ulf Durling |
| Förlag/År: | Stockholm : AWE/Geber, cop. 1981 ; (Borås : Centraltr.) |
| Omfång: | 247, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-20-06569-8 |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Blekt rygg | 45 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1601 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Hansen, Thorkild, 1927-1989 |
| Titel: | Det lyckliga Arabien : en forskningsfärd 1761-1767 / Thorkild Hansen ; överättning av Olof Hoffsten |
| Förlag/År: | Stockholm : En bok för alla, 2000 ; (Danmark) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | [6] s., s. 9-321, [1] s. : ill. ; 20 cm. Pocket |
| Orginaltitel: | Det lykkelige Arabien (danska). |
| ISBN: | 91-7221-110-5 |
| SAB-kod: | Noa.07:k |
| SAB-kod: | Noah.07 |
| Ämnesord: | Forskningsresor |
| Kategori: | Geografi
> Asien
> Arabien
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 25 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1604 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Bradbury, Ray, 1920- |
| Titel: | Fahrenheit 451 / Ray Bradbury ; översättning av Siv Nordin |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1989 ; (Finland) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 142, [2] s. ; 24 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Fahrenheit 451 (engelska). |
| Serie: | Tornserien, 99-0848982-8 |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1958 |
| ISBN: | 91-1-891342-3 |
| Medarbetare: | Nordin, Siv (översättare) |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Biblioteksband, Stämplar mm. Fint skick | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1605 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Queen, Ellery |
| Titel: | The blue movie murders by Ellery Queen |
| Förlag/År: | London Gollancz 1973 |
| Omfång: | 160p 21cm. Inbunden |
| Anmärkning: | Originally published, Cleveland: World Publishing Co., 1972 |
| ISBN: | 0575015950 |
| SAB-kod: | Ge.01 |
| SAB-kod: | He |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Biblioteksband, Stämplar mm. Fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1606 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Franke, Herbert W |
| Titel: | Orkidéburen / Herbert W. Franke ; översättning: Sam J. Lundwall |
| Förlag/År: | Bromma : Fakta & fantasi, 1986 ; (Vänersborg : Vänersborgs offset) |
| Omfång: | 176 s. ; 21 cm. Inbunden |
| Orginaltitel: | Der Orkidéenkäfig. |
| Serie: | JVM-serien, 99-0585981-0 |
| ISBN: | 91-86222-08-2 |
| Medarbetare: | Lundwall, Sam J., 1941-. (översättare) |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Hf.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Tyska och jiddisch
|
|
|
| Ex.1: | Biblioteksband, Stämplar mm. Mycket fint skick | 45 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1607 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Landquist, John, 1881-1974 |
| Titel: | Livet i Katarina / John Landquist |
| Förlag/År: | Stockholm : Natur o. kultur, 1965 ; (Stockholm : Br. Lagerström) |
| Omfång: | 222, [1] s., 6 pl.-bl. : ill. Inbunden |
| Genre: | Stockholmiania |
| SAB-kod: | Ckz Stockholm. Katarina församl. |
| SAB-kod: | Ncaa |
| Kategori: | Religion
> Kristna samfund
> Stockholm Katarina församl
|
| Kategori: | Geografi
> Sverige
> Stockholm och Stockholms län
|
|
|
| Ex. 1: | Skyddsomslag saknas Fint skick | 70 kr. |
| Ex. 2: | Mycket fint skick Häftad upplaga | 65 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1608 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Cherryh, C J |
| Titel: | Världens skymning : [noveller] / C. J. Cherryh ; övers.: Stefan Pihl |
| Förlag/År: | Bromma : Delta, 1984 ; (Vänersborg : Vänersborgs offset) |
| Omfång: | 171 s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Sunfall. |
| Serie: | Delta science fiction, 99-0104301-8 ; 172 |
| ISBN: | 91-7228-317-3 |
| Medarbetare: | Pihl, Stefan (översättare) |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | He=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 75 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1612 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Claesson, Stig, 1928-2008. |
| Titel: | Män i min ålder / Stig Claesson |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1992 ; (Falun : Scandbook) |
| Omfång: | 231, [1] s. ; 21 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 6/8. tus., 1992 |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1992 |
| ISBN: | 91-0-055420-0 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick 6.e-8:e tus. Ou | 85 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1613 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Claesson, Stig, 1928-2008. |
| Titel: | Rosine / Stig Claesson |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1991 ; (Falun : Scandbook) |
| Omfång: | 188, [3] s. ; 21 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1991 |
| ISBN: | 91-0-055207-0 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Biblioteksband, Stämplar mm. Mycket fint skick | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1614 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Karlfeldt, Erik Axel, 1864-1931 |
| Titel: | Skalden Lucidor / av E.A. Karlfeldt |
| Förlag/År: | Falun : Karlfeldt-samf. ; Malung : Dalaförl., 1991 ; (Malung : Malungs boktr.) |
| Omfång: | vii, [1], 138, [2] s., [2] pl.-bl. ; 22 cm Inbunden. |
| Serie: | Karlfeldt-samfundets skriftserie, 0453-3186 ; 23 |
| Anmärkning: | "Faks. av: Minne af skalden Lars Johansson (Lucidor), Stockholm 1912 (Svenska akademiens handlingar ifrån år 1886 ; 24(1909-1910)" |
| ISBN: | 91-85014-61-3 |
| SAB-kod: | Gcz Lucidor, Lasse |
| Ämnesord: | Lucidor, Lasse, pseud. för Lars Johansson, 1638-1674 |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Särskilda svenska författare: Lucidor, Lasse
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1615 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Boberg, Anne-Marie |
| Titel: | Makramé : skapa med knutar och garn : praktiskt och lekfullt i gammal teknik / Anne-Marie Boberg, Elsie Svennås |
| Förlag/År: | Västerås ICA 1973 |
| Upplaga: | 4. uppl. |
| Omfång: | Häftad |
| ISBN: | 91-534-0227-8 |
| SAB-kod: | Qcca |
| Ämnesord: | Handarbete |
| Ämnesord: | Makramé |
| Kategori: | Ekonomi och näringsväsen
> Hem och hushåll
> Handarbete
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 60 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1616 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Ansiktet / Ola Billgren ... ; [redigering: J. C. Arnault] |
| Förlag/År: | Lund : Propexus, [1991] ; (Malmö : Tryckeriteknik) |
| Omfång: | 51, [2] s. : ill. (vissa i färg) ; 21 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-87952-06-8 |
| Medarbetare: | Arnault, Jean-Claude (medarbetare) |
| Medarbetare: | Billgren, Ola, 1940-2001 (medarbetare) |
| SAB-kod: | Hc.03(s) |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 80 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1617 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Henrikson, Alf, 1905-1995 |
| Titel: | Vägen genom A / Med illustr. av Birger Lundquist |
| Förlag/År: | Stockholm : Ehlin, 1949 |
| Omfång: | 318, [2] s. : ill. Inbunden |
| Anmärkning: | 1. uppl. 1949 |
| Genre: | Ungdomsböcker |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Blekt Bra skick Pappband | 95 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1618 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Fergusson, Rosalind |
| Titel: | The Penguin rhyming dictionary / [compiled by] Rosalind Fergusson |
| Förlag/År: | Harmondsworth : Penguin, 1985 |
| Omfång: | ix,530p ; 20cm Pocket. |
| Serie: | Penguin reference books, 99-0125496-5 |
| ISBN: | 0-14-051136-9 |
| SAB-kod: | Fe.05(x) |
| Ämnesord: | English language |
| Ämnesord: | Rimlexikon. Engelska språket |
| Kategori: | Språkvetenskap
> Engelska
> Metrik och prosodi
|
|
|
| Ex. 1: | Biblioteksband, Stämplar mm. Mycket fint skick Plastad | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1619 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Beach, Sylvia, 1877-1962 |
| Titel: | Shakespeare and Company : min boklåda i Paris / Sylvia Beach ; översättning: Harriet Alfons |
| Förlag/År: | Stockholm : E. Bonnier, 1990 ; (Södra Sandby : De tr.) |
| Omfång: | 279, [1] s., [16] pl.-s. ; 21 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Shakespeare and Company. |
| ISBN: | 91-7109-004-5 |
| Medarbetare: | Alfons, Harriet (översättare) |
| SAB-kod: | Ad-jza Shakespeare and Company |
| SAB-kod: | Lz Beach, Sylvia |
| SAB-kod: | G.5 |
| Ämnesord: | Beach, Sylvia |
| Ämnesord: | Shakespeare and Company |
| Kategori: | Bokväsen och biblioteksväsen
> Bokförlag och bokhandel
> Frankrike och Monaco
|
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Beach, Sylvia
|
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> 1900-talet
|
|
|
| Ex. 1: | Skyddsomslag trasigt Fint skick | 85 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1620 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Bolinder, Jean, 1935- |
| Titel: | Bröd över mycket tvivelaktigt vatten : kriminalroman / Jean Bolinder |
| Förlag/År: | Stockholm : Carlsson, 1998 ; (Stockholm : Elander Gotab) |
| Omfång: | 176 s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1998 |
| ISBN: | 91-7203-346-0 |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hc |
| Ämnesord: | Deckare |
| Ämnesord: | Kriminalroman |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1622 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Bodanis, David |
| Titel: | E=mc2 : historien om världens mest kända ekvation / David Bodanis ; översättning: Nille Lindgren |
| Förlag/År: | Stockholm Norstedt 2001 |
| Omfång: | Inbunden |
| ISBN: | 91-1-300902-8 |
| SAB-kod: | Uccea |
| SAB-kod: | Lz Einstein, Albert |
| Ämnesord: | Relativitetsteorin |
| Kategori: | Naturvetenskap
> Fysik och kemi
> Relativitetsteori
|
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Einstein, Albert
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 110 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1623 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Strandberg, Olle, 1910-1956 |
| Titel: | Pegas på villovägar : en lyrisk läsebok / sammanst. av Olle Strandberg under medverkan av Bengt Åhlén ; ill. och omsl. av Bertil Bull Hedlund |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1976 ; (Avesta : Jannersten) |
| Upplaga: | [Ny utg., 2. uppl., ny tr.] |
| Omfång: | 207 s. : ill. ; 19 cm. Pocket |
| Serie: | W & W-serien, 0509-5069 ; 24 |
| ISBN: | 91-46-12514-0 |
| Medarbetare: | Hedlund, Bertil Bull, 1893-1950 (översättare) |
| Medarbetare: | Åhlén, Bengt, 1897-1955 (medarbetare) |
| Genre: | Humor |
| SAB-kod: | Gc.4 |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Nya tiden
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1624 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Schumaker, Ellen |
| Titel: | Shindai. The art of Japanese bed-fighting. [Illustrated.] |
| Förlag/År: | London, [1965] |
| Omfång: | 127 s. ; 8vo. Pocket |
| Anmärkning: | Joint authors: Ellen Schumaker and Tomi Nobunuga. |
| Medarbetare: | Nobunuga, Tomi. |
| Kategori: | Idrott, lek och spel
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1625 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Sundén, Hjalmar, 1908-1993 |
| Titel: | Zen : historik, analys och betydelse [av Zen-buddhismen i våra dagar] |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1967 ; (Halmstad : Hallandsposten) |
| Omfång: | 147, [1] s. Pocket |
| Serie: | W & W-serien, 0509-5069 ; 151 |
| SAB-kod: | Cmec |
| Ämnesord: | Buddhism |
| Kategori: | Religion
> Religionshistoria
> Buddhism
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 70 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1626 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Wilson, Bryan R |
| Titel: | Religiösa sekter : en sociologisk studie |
| Förlag/År: | Stockholm : Aldus/Bonnier, cop. 1970 ; (Italien) |
| Omfång: | 255, [1] s. Pocket |
| Orginaltitel: | Religious sects. |
| Serie: | Aldusuniversitetet, 99-0120948-X ; 23 |
| SAB-kod: | C:oa |
| SAB-kod: | Cks |
| Kategori: | Religion
> Religionssociologi
|
| Kategori: | Religion
> Kristna samfund
> Frikyrkosamfund
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1627 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Rubin, Theodore Isaac |
| Titel: | Boken om ilska / Theodore Isaac Rubin ; övers. av Caj Lundgren |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1980 ; (Storbritannien) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 109 s. ; 18 cm. Pocket |
| Orginaltitel: | The angry book. |
| Anmärkning: | "Även tillg. med tryckår: [Ny tr.], 1982 (Tr. i Ungern) ; [Ny tr.], 1993 (Tr. i Danmark) ; [Ny tr.], 1994" |
| ISBN: | 91-46-13589-8 |
| Medarbetare: | Lundgren, Caj (översättare) |
| SAB-kod: | Doe |
| Ämnesord: | Anger |
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Psykologi
> Kognitiv psykologi
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 45 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1628 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Fromm, Erich, 1900-1980 |
| Titel: | Beyond the chains of illusion : my encounter with Marx and Freud / Erich Fromm |
| Förlag/År: | New York Pocket Books cop. 1962 |
| Omfång: | Pocket |
| SAB-kod: | Dbceaa |
| SAB-kod: | Docba |
| Ämnesord: | Dialektisk materialism |
| Ämnesord: | Leninism |
| Ämnesord: | Marxism |
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Filosofins historia
> Marxism och dialektisk materialism
|
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Psykologi
> Freud och den ursprungliga psykoanalysen
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 40 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1629 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Freud, Sigmund, 1856-1939 |
| Titel: | Leonardo da Vinci : ett barndomsminne / Sigmund Freud ; översättning: Håkan Edgren ; förord: Per Magnus Johansson |
| Förlag/År: | Göteborg : Daidalos, 1993 ; (Uddevalla : Mediaprint) |
| Omfång: | 124, [4] s. : ill. ; 18 cm. Pocket |
| Orginaltitel: | Eine Kindheitserinnerung des Leonardo da Vinci. |
| ISBN: | 91-86320-91-2 |
| Medarbetare: | Edgren, Håkan (översättare) |
| SAB-kod: | Ibz Leonardo da Vinci |
| SAB-kod: | Docba |
| Ämnesord: | Leonardo da Vinci |
| Ämnesord: | Psykoanalys |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Konsthistoria
> Särskilda konstnärer
|
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Psykologi
> Freud och den ursprungliga psykoanalysen
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 85 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1630 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Freud, Sigmund, 1856-1939 |
| Titel: | Vardagslivets psykopatologi. |
| Förlag/År: | Stockholm : Aldus/Bonnier, 1964 ; (Lund : Berling) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 224 s. Pocket |
| Orginaltitel: | Zur Psychopathologie des Alltagslebens. |
| Serie: | Aldus-böckerna, 0516-5628 ; 84 |
| SAB-kod: | Docb |
| Ämnesord: | Psykopatologi |
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Psykologi
> Psykoanalys
|
|
|
| Ex. 1: | Namnteckning Mycket fint skick | 70 kr. |
| Ex. 2: | Snedläst Bra skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1631 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Cullberg, Johan, 1934- |
| Titel: | Skaparkriser : Strindbergs inferno och Dagermans / Johan Cullberg |
| Förlag/År: | Stockholm : MånPocket, 1994 ; (Norge) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 198, [7] s. : ill. ; 18 cm. Pocket |
| Serie: | MånPocket, 99-0184541-6 |
| ISBN: | 91-7643-071-5 |
| SAB-kod: | Gcz Dagerman, Stig |
| SAB-kod: | Gcz Strindberg, August |
| Ämnesord: | Strindberg, August, 1849-1912 |
| Ämnesord: | Dagerman, Stig, 1923-1954 |
| Ämnesord: | Författare |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Särskilda svenska författare: Dagerman, Stig
|
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Särskilda svenska författare: Strindberg, August
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1632 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Nizan, Paul |
| Titel: | Vakthundarna / Paul Nizan |
| Förlag/År: | Staffanstorp : Cavefors ; [Solna] : [Seelig], 1968 ; (Stockholm : Esselte) |
| Omfång: | 144 s. Pocket |
| Orginaltitel: | Les chiens de garde. |
| Serie: | Boc-serien, 99-0117341-8 |
| SAB-kod: | D |
| Kategori: | Filosofi och psykologi
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 45 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1634 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Fredriksson, Gunnar, 1930-, redaktör |
| Titel: | Wittgenstein / Gunnar Fredriksson |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1994 ; (Norge) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | [6] s., s. 9-272, [1] s. : ill. ; 18 cm. Pocket |
| Serie: | Bonnier pocket, 99-0307595-2 |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1997 |
| ISBN: | 91-0-055938-5 |
| SAB-kod: | Dbz Wittgenstein, Ludwig |
| Ämnesord: | Wittgenstein, Ludwig, 1889-1951 |
| Ämnesord: | Filosofi |
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Filosofins historia
> Särskilda filosofer
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 70 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1635 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Fredriksson, Gunnar, 1930-, redaktör |
| Titel: | Schopenhauer / Gunnar Fredriksson |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1997 ; (Danmark) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 231, [2] s. : ill. ; 18 cm. Pocket |
| Serie: | Bonnier pocket, 99-0307595-2 |
| ISBN: | 91-0-056557-1 |
| SAB-kod: | Dbz Schopenhauer, Arthur |
| Ämnesord: | Schopenhauer, Arthur, 1788-1860 |
| Ämnesord: | Schopenhauer, Arthur |
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Filosofins historia
> Särskilda filosofer
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1636 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Malmberg, Bertil, 1913-1994 |
| Titel: | Teckenlära : en introduktion till tecknens och symbolernas problematik / Bertil Malmberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Aldus/Bonnier, 1973 ; (Lund : Berling) |
| Omfång: | 211 s. (211 s.) : ill. Pocket |
| Serie: | Aldusserien, 0346-5454 ; 392 |
| ISBN: | 91-0-038627-8 |
| SAB-kod: | F.023 |
| SAB-kod: | F:d |
| SAB-kod: | Iaa |
| Kategori: | Språkvetenskap
> Semantik (betydelselära)
|
| Kategori: | Språkvetenskap
> Språkteori och -filosofi
|
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Konst
> Konstteori och -estetik
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 65 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1637 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Malmberg, Bertil, 1913-1994 |
| Titel: | Språket och människan : tankar om språk och språkforskning / Bertil Malmberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Aldus/Bonnier, 1964 ; (Lund : Berling) |
| Omfång: | 195 s. : ill. Pocket |
| Serie: | Aldusserien, 0346-5454 ; 100 |
| Anmärkning: | "Även tillg. med tryckår: 2. uppl., 1966 ; 3. uppl., 1968 ; 4-5. uppl., 1970 ; 6. uppl., 1972" |
| SAB-kod: | F |
| Ämnesord: | Språket |
| Kategori: | Språkvetenskap
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1638 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Friedrich, Johannes, 1893-1972 |
| Titel: | Glömda skrifter och språk / Johannes Friedrich |
| Förlag/År: | Stockholm : Aldus/Bonnier, 1967 ; (Lund : Berling) |
| Omfång: | 146 s. : ill. Pocket |
| Orginaltitel: | Entzifferung verschollener Schriften und Sprachen. |
| Serie: | Aldusserien, 0346-5454 ; 199 |
| SAB-kod: | Fa |
| Kategori: | Språkvetenskap
> Allmän och jämförande
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1639 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Ekerwald, Carl-Göran, 1923- |
| Titel: | Nietzsche : liv och tänkesätt / Carl-Göran Ekerwald |
| Förlag/År: | Stockholm : MånPocket, 1995 ; (Norge) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 295, [8] s., [16] pl.-s. ; 18 cm. |
| Serie: | MånPocket, 99-0184541-6 |
| ISBN: | 91-7643-178-9 |
| SAB-kod: | Dbz Nietzsche, Friedrich |
| Ämnesord: | Nietzsche, Friedrich, 1844-1900 |
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Filosofins historia
> Särskilda filosofer
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 60 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1640 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Zizek, Slavoj |
| Titel: | Njutandets förvandlingar : sex essäer om kvinnan, kulturen och makten / Slavoj Zizek ; översättning: Margareta Eklöf ; fackgranskning: Cecilia Sjöholm och Zagorka Zivkovic ; inledning: Cecilia Sjöholm |
| Förlag/År: | Stockholm : Natur och kultur, 1999 ; (Danmark) |
| Upplaga: | 1. pocketutg. |
| Omfång: | 350, [1] s. ; 18 cm. Pocket |
| Orginaltitel: | The metastases of enjoyment. |
| Serie: | NoK pocket, 99-0119834-8 |
| ISBN: | 91-27-07545-1 |
| Medarbetare: | Eklöf, Margareta, 1930- (översättare) |
| Medarbetare: | Sjöholm, Cecilia (översättare) |
| Medarbetare: | Zivkovic, Zagorka (översättare) |
| SAB-kod: | Docb |
| Ämnesord: | Psykoanalys |
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Psykologi
> Psykoanalys
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 60 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1641 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lindström, Fredrik, 1963- |
| Titel: | Världens dåligaste språk : tankar om språket och människan idag / Fredrik Lindström |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 2000 ; (Finland) |
| Omfång: | 223, [1] s. ; 18 cm. Häftad |
| Anmärkning: | "Även med tryckår: 11/20. tus., 2000 ; 28/32. tus., 2000 ; 38/42. - 48/49. tus., 2001; 50/69.-70/79.- 80/94. tus., 2003" |
| ISBN: | 91-0-057409-0 |
| SAB-kod: | Fc |
| Ämnesord: | Language |
| Kategori: | Språkvetenskap
> Svenska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1642 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lichtheim, George |
| Titel: | Lukács. |
| Förlag/År: | London, 1970 |
| Omfång: | 141 s. Pocket |
| Serie: | Modern masters, 99-0107814-8 |
| ISBN: | 0-00-632378-2 |
| SAB-kod: | G:df |
| SAB-kod: | Lz Lukács, Georg |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Litteraturestetik
|
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Lukács, Georg
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 45 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1644 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Barthes, Roland, 1915-1980 |
| Titel: | Kritiska essäer / Roland Barthes ; övers.: Malou Höjer |
| Förlag/År: | Lund : Cavefors ; [Stockholm] : [Seelig], 1967 ; (Uddevalla : Bohusläningen) |
| Upplaga: | 1. uppl. |
| Omfång: | 300 s. Pocket |
| Serie: | Boc-serien |
| SAB-kod: | G:df |
| Ämnesord: | Litteraturestetik |
| Ämnesord: | Literature |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Litteraturestetik
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 80 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1645 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Bataille, Georges, 1897-1962. |
| Titel: | Literature and evil / by Georges Bataille ; translated by Alastair Hamilton. |
| Förlag/År: | New York : Urizen Books, [1981] c1973. |
| Omfång: | 179 s. ; 19 cm. Pocket. |
| Anmärkning: | Includes bibliographical references. |
| Anmärkning: | Translation of: La littâerature et le mal. |
| Anmärkning: | Reprint. Originally published: London : Calder and Boyars, 1973. (Signature series) |
| ISBN: | 0893960136 |
| ISBN: | 0893960144 |
| SAB-kod: | G |
| SAB-kod: | G.04 |
| Ämnesord: | Evil in literature. |
| Ämnesord: | Literature, Modern |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
|
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Essäer och litteraturkritik
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 85 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1646 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Espmark, Kjell, 1930- |
| Titel: | Själen i bild : en huvudlinje i modern svensk poesi / Kjell Espmark |
| Förlag/År: | Stockholm : PAN/Norstedt, 1994 ; (Norge) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 328, [2] s. ; 18 cm. Pocket |
| Anmärkning: | Med sammanfattning på engelska |
| ISBN: | 91-1-941961-9 |
| SAB-kod: | Gc.5 |
| SAB-kod: | Gc.03 |
| Ämnesord: | Poesi |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> 1900-talet
|
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Poesi
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1647 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Sartre, Jean-Paul, 1905-1980 |
| Titel: | Vad är litteratur / Jean Paul Sartre ; svensk övers.: Mario Grut |
| Förlag/År: | Mölndal : Partisan ; [Solna] : [Seelig], 1970 ; (Halmstad : Hallandsposten) |
| Omfång: | 172 s. Pocket |
| Orginaltitel: | Qu'estce que la littérature?. |
| Serie: | Partisanbiblioteket, 99-0123135-3 ; 1 |
| SAB-kod: | G |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1648 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Novellanalyser / under red. av Vivi Edström och Per-Arne Henricsson |
| Förlag/År: | Stockholm : Prisma ; [Solna] : [Seelig], 1970 ; (Halmstad : Hallandsposten) |
| Omfång: | 179, [1] s. Pocket |
| Serie: | Prisma, 99-0330598-2 |
| Medarbetare: | Henricsson, Per-Arne, 1931- edt |
| Medarbetare: | Edström, Vivi, 1923- edt |
| SAB-kod: | Gc.46 |
| SAB-kod: | Gc.5 |
| Ämnesord: | Novellanalyser |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> 1800-talet
|
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> 1900-talet
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 65 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1649 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Ohlmarks, Åke, 1911-1984 |
| Titel: | Sagan om Tolkien. |
| Förlag/År: | Stockholm : Geber, 1972 ; (Uppsala : A & W) |
| Upplaga: | 2. uppl. |
| Omfång: | 245 s. Pocket |
| Serie: | En Geber pocket, 99-0125087-0 |
| ISBN: | 91-20-03552-7 |
| SAB-kod: | Ge.5 |
| SAB-kod: | Gez Tolkien, John Ronald Reuel |
| SAB-kod: | Lz Tolkien, John Ronald Reuel |
| Ämnesord: | Tolkien, J. R. R., 1892-1973 |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Engelsk litteraturhistoria
> 1900-talet
|
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Engelsk litteraturhistoria
> Särskilda engelska författare: Tolkien, John Ronald Reuel
|
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Tolkien, John Ronald Reuel
|
|
|
| Ex. 1: | Namnteckning Bra skick Lite nött baksida | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1650 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Holm, Ingvar, 1923- |
| Titel: | Harry Martinson : myter, målningar, motiv / Ingvar Holm |
| Förlag/År: | Stockholm : Aldus/Bonnier, 1965 ; (Lund : Berling) |
| Upplaga: | [Ny, revid. utg.] |
| Omfång: | 380 s., [16] pl.-bl. : ill. Pocket |
| Serie: | Aldus-böckerna, 0516-5628 ; 112 |
| SAB-kod: | Gcz Martinson, Harry |
| Ämnesord: | Martinson, Harry, 1904-1978 |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Särskilda svenska författare: Martinson, Harry
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Lite nött rygg annars fin. | 35 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1651 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Sontag, Susan, 1933-2004 |
| Titel: | Konst och antikonst / Susan Sontag ; övers. av Erik Sandin |
| Förlag/År: | Stockholm : PAN/Norstedt, 1969 ; (Stockholm : Thule) |
| Omfång: | 259 s. Pocket |
| Serie: | En PAN-bok, 99-0104304-2 |
| Medarbetare: | Sandin, Erik, 1933-1973 (översättare) |
| SAB-kod: | G:df |
| SAB-kod: | G.04 |
| SAB-kod: | Iaa |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Litteraturestetik
|
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Essäer och litteraturkritik
|
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Konst
> Konstteori och -estetik
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 85 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1652 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Staden mellan pärmarna : litterära friluftsessäer i Stockholm / red.: Magnus Bergh |
| Förlag/År: | Stockholm : MånPocket, 1999 ; (Danmark) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 175, [1] s. : ill. ; 18 cm. Pocket |
| Serie: | MånPocket, 99-0184541-6 |
| ISBN: | 91-7643-519-9 |
| Medarbetare: | Bergh, Magnus, 1950- (medarbetare) |
| Genre: | Stockholmiania |
| SAB-kod: | Ncaa |
| SAB-kod: | G.096z Stockholm |
| Ämnesord: | Stockholm i litteraturen |
| Kategori: | Geografi
> Sverige
> Stockholm och Stockholms län
|
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Särskilda skönlitterära motiv
> Stockholm
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 45 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1653 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Strunk, William, jr. |
| Titel: | The elements of style / by William Strunk Jr. |
| Förlag/År: | New York : Macmillan, cop. 1979 |
| Upplaga: | 3. ed. / with rev., an introduction, and a chapter on writing by E. B. White |
| Omfång: | 85 s. Inbunden. |
| ISBN: | 0-02-418220-6 |
| ISBN: | 0-02-418230-3 |
| Medarbetare: | White, Elwyn Brooks (medarbetare) |
| SAB-kod: | Fe.06 |
| Kategori: | Språkvetenskap
> Engelska
> Stilistik och textlingvistik
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Pocket. | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1654 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Hallberg, Peter, 1916-1995 |
| Titel: | Litterär teori och stilistik / Peter Hallberg |
| Förlag/År: | Göteborg : Esselte studium (Akad.-förl.), 1979 ; (Nacka : Esselte Herzog) |
| Upplaga: | 2. uppl., 3. tr. |
| Omfång: | [8], 248 s. ; 19 cm. Pocket |
| Serie: | Scandinavian university books, 99-0103642-9 |
| Serie: | Veta, kunna, 99-0122798-4 |
| ISBN: | 91-24-15394-X |
| SAB-kod: | F.06 |
| SAB-kod: | G |
| Ämnesord: | Litteraturvetenskap - estetik |
| Kategori: | Språkvetenskap
> Stilistik och textlingvistik
|
| Kategori: | Litteraturvetenskap
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 95 kr. |
| Ex. 2: | Mycket fint skick Inplastad. 3:e uppl. | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1655 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Pasolini lever! : [en antologi] / [redaktörer: Gunnar Bergdahl, Kajsa Hedström] ; [illustrationer: Carl Johan de Geer] |
| Förlag/År: | Göteborg : Filmkonst i samarbete med Stift. C. M. Lerici, 1996 ; (Norge) |
| Omfång: | 124, [4] s. : ill. ; 18 cm. Pocket |
| Serie: | Filmkonst, 1100-7362 ; 43 |
| ISBN: | 91-88282-17-1 |
| Medarbetare: | Geer, Carl Johan de (översättare) |
| Medarbetare: | Bergdahl, Gunnar, 1951- (medarbetare) |
| Medarbetare: | Hedström, Kajsa, 1965- (medarbetare) |
| SAB-kod: | Ikz Pasolini, Pier Paolo |
| Ämnesord: | Pasolini, Pier Paolo, 1922-1975 |
| Ämnesord: | Filmregissörer |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Teater
> Särskilda sceniska konstnärer
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1656 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Maegaard, Jan |
| Titel: | Musikalisk modernism / Jan Maegaard ; [övers. av Bo Alphonce] |
| Förlag/År: | Stockholm : W & W, 1967 |
| Omfång: | 159 s. : musiknoter. Pocket |
| Serie: | W & W-serien, 0509-5069 ; 147 |
| Medarbetare: | Alphonce, Bo |
| SAB-kod: | Ijb.5 |
| Ämnesord: | Musikalisk modernism |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Musik
> 1900-talet
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 60 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1659 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Copland, Aaron, 1900-1990 |
| Titel: | Att lyssna till musik / Aaron Copland ; till svenska av Disa Törngren och Ulf Bergengren |
| Förlag/År: | Stockholm : Geber, 1970 ; (Uppsala : A & W) |
| Upplaga: | [Ny, bearb. och utökad utg.] |
| Omfång: | 210 s. Pocket |
| Orginaltitel: | What to listen for in music. |
| Serie: | En Geber pocket, 99-0125087-0 |
| SAB-kod: | Ija |
| SAB-kod: | Ij |
| Ämnesord: | Musik |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Musik
> Musikteori, musikarkeologi m fl musikvetenskapliga delområden
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1662 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Törnblom, Folke H, 1908-2001 |
| Titel: | Från underverksopera till TV-opera : en liten operahistoria / Folke H. Törnblom |
| Förlag/År: | Stockholm : Aldus/Bonnier, 1967 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 206 s., [8] pl.-s. Pocket |
| Serie: | Aldusserien, 0346-5454 ; 217 |
| Anmärkning: | Grundad på förf:s större arbete, Operans historia |
| SAB-kod: | Ijb.4 |
| SAB-kod: | Ijb.5 |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Musik
> Nya tiden ca 1600 -
|
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Musik
> 1900-talet
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1663 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Cole, Maria |
| Titel: | Nat King Cole Maria Cole |
| Förlag/År: | London W.H. Allen 1972 1982 [printing] |
| Omfång: | 184p,[8]p of plates ports 18cm Pocket. |
| Anmärkning: | Includes list of sound recordings |
| Anmärkning: | Originally published: New York : Morrow, 1971 |
| ISBN: | 0352310375 |
| Ämnesord: | Cole, Nat King. |
| Ämnesord: | Singers |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Musik
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1664 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Bastian, Peter |
| Titel: | In i musiken : om musik och medvetande / Peter Bastian ; översättning av Lisa Linn och Bo Sylvén |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1990 ; (Norge) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 180 s. ; 18 cm. Pocket |
| Orginaltitel: | Ind i musikken (danska). |
| Serie: | W & W pocket, 99-0564337-0 |
| ISBN: | 91-46-15834-0 |
| Medarbetare: | Linn, Lisa (översättare) |
| Medarbetare: | Sylvén, Bo (översättare) |
| SAB-kod: | Ij:df |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Musik
> Musikestetik
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 65 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1665 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Skott, Staffan, 1943- |
| Titel: | Sovjet : från början till slutet / Staffan Skott |
| Förlag/År: | Stockholm : MånPocket, 1993 ; (Danmark) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | [2], 271, [14] s., [16] pl.-s. : tab. ; 18 cm. Pocket |
| Serie: | MånPocket, 99-0184541-6 |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: [Ny tr.] 1994 |
| ISBN: | 91-7642-875-3 |
| SAB-kod: | Kma.5 |
| Kategori: | Historia
> Östeuropa
> Sovjetunionen 1917-1991 och Ryssland 1991-
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Vikta sidor | 35 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1668 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Walbank, Frank William |
| Titel: | Det västromerska rikets fall : / F. W. Walbank ; fackgranskning: Alexander Loit ; översättning: Sven Bergström |
| Förlag/År: | Stockholm W&W 1973 tr. 1982 |
| Omfång: | Pocket |
| Serie: | W&W-serien 328 |
| ISBN: | 91-46-11650-8 |
| ISBN: | 91-46-14215-0 |
| SAB-kod: | K.264 |
| Kategori: | Historia
> Kejsartiden 31 f Kr - 476 e Kr
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1669 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Historia kring Stockholm : [Stockholm från förhistorisk tid till sekelskiftet] / [huvudred.: Stig Hadenius] |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1981 ; (Ungern) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 526 s. : ill., tab. ; 18 cm. Pocket |
| Anmärkning: | "Innehåll: D. 1 : Före 1520 ; D. 2 : Vasatid och stormaktstid ; D. 3 : Från frihetstiden till sekelskiftet" |
| Anmärkning: | Tidigare utg. i tre vol. |
| ISBN: | 91-46-13942-7 |
| Medarbetare: | Hadenius, Stig, 1931- edt |
| Genre: | Stockholmiania |
| SAB-kod: | Kcz Stockholm |
| SAB-kod: | Ncaa |
| Kategori: | Historia
> Sverige: Stockholm
|
| Kategori: | Geografi
> Sverige
> Stockholm och Stockholms län
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Blekt rygg. | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1670 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Hitler, Adolf |
| Titel: | Mein Kampf / Adolf Hitler. |
| Förlag/År: | Stockholm Hägglund 1992 |
| Upplaga: | Ny utg. |
| Omfång: | Pocket |
| ISBN: | 91-7123-025-4 |
| SAB-kod: | Lz Hitler, Adolf |
| SAB-kod: | Kfa.53 |
| SAB-kod: | Ocgg-fa |
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Hitler, Adolf
|
| Kategori: | Historia
> Mellaneuropa
> 1933-1945
|
| Kategori: | Samhällsvetenskap och rättsvetenskap
> Statskunskap och politik
> Nazism och fascism
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick 2 volymer. Komplett. Ovanlig | 325 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1671 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Klein, Georg, 1925- |
| Titel: | Den sjunde djävulen / Georg Klein |
| Förlag/År: | Stockholm : MånPocket, 1996 ; (Norge) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 315, [4] s. ; 18 cm. Pocket |
| Serie: | MånPocket, 99-0184541-6 |
| ISBN: | 91-7643-208-4 |
| SAB-kod: | Bb |
| Kategori: | Allmänt och blandat
> Allmänna samlingsverk
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Stämpel | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1672 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Klein, Georg, 1925- |
| Titel: | Ateisten och den heliga staden : möten och tankar / Georg Klein |
| Förlag/År: | Stockholm : MånPocket, 1988 ; (Storbritannien) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 248, [6] s. ; 18 cm. Pocket |
| Serie: | MånPocket, 99-0184541-6 |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: [Ny tr.], 1990 |
| ISBN: | 91-7642-395-6 |
| SAB-kod: | Bf |
| SAB-kod: | V |
| Ämnesord: | Neoplasms |
| Kategori: | Allmänt och blandat
> Allmän vetenskaplig och kulturell verksamhet
|
| Kategori: | Medicin
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1673 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Klein, Georg, 1925- |
| Titel: | Pietà / Georg Klein |
| Förlag/År: | Stockholm : MånPocket, 1990 ; (Danmark) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 296, [8] s. ; 18 cm. Pocket |
| Serie: | MånPocket, 99-0184541-6 |
| Anmärkning: | På titels. felaktigt: George Klein |
| ISBN: | 91-7642-584-3 |
| SAB-kod: | Bb |
| Ämnesord: | Allmänna samlingsverk |
| Kategori: | Allmänt och blandat
> Allmänna samlingsverk
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Lite sliten | 25 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1674 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Kroll, Maria |
| Titel: | Sophie, Electress of Hanover; a personal portrait. |
| Förlag/År: | London, NEL, 1975. |
| Omfång: | 288 s. illus. 24 cm. Pocket |
| Anmärkning: | Bibliography: p. [259]-261. |
| SAB-kod: | Kf |
| SAB-kod: | Kfa |
| Ämnesord: | Sophia, Electress, consort of Ernest Augustus, Elector of Hanover, 1630-1714. |
| Kategori: | Historia
> Mellaneuropa
|
| Kategori: | Historia
> Mellaneuropa
> Tyskland
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 45 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1675 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lagercrantz, Olof, 1911-2002 |
| Titel: | Min första krets / Olof Lagercrantz |
| Förlag/År: | Stockholm : MånPocket, 1983 ; (Ungern) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 192, [4] s. ; 18 cm. Pocket |
| Serie: | MånPocket, 99-0184541-6 |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: Ny tr., 1984 |
| ISBN: | 91-7642-137-6 |
| SAB-kod: | Gcz Lagercrantz, O. |
| Ämnesord: | Biografier |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Särskilda svenska författare: Lagercrantz, O
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1676 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lagercrantz, Olof, 1911-2002 |
| Titel: | Jag bor i en annan värld men du bor ju i samma : Gunnar Ekelöf betraktad av Olof Lagercrantz |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1995 ; (Norge) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 223, [1] s. ; 18 cm. Pocket |
| Serie: | W & W pocket, 99-0564337-0 |
| ISBN: | 91-46-16712-9 |
| SAB-kod: | Gcz Ekelöf, Gunnar |
| Ämnesord: | Ekelöf, Gunnar, 1907-1968 |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Särskilda svenska författare: Ekelöf, Gunnar
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 60 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1677 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Mead, Margaret |
| Titel: | Kvinnligt manligt mänskligt : en undersökning av tre primitiva samhällen / Margaret Mead ; övers. av Gulli Högbom |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1965 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Upplaga: | 4. uppl. |
| Omfång: | 247 s. Pocket |
| Orginaltitel: | Sex and temperament in three primitive societies. |
| Serie: | Aldus-böckerna, 0516-5628 |
| SAB-kod: | Mrd |
| Ämnesord: | Nya Guinea |
| Ämnesord: | Papuaner |
| Kategori: | Etnografi, socialantropologi och etnologi
> Oceanien
> Nya Guinea
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 40 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1678 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Leach, Edmund, 1910-1989 |
| Titel: | Lévi-Strauss / Edmund Leach |
| Förlag/År: | London : Collins, 1970 |
| Upplaga: | [New ed.] |
| Omfång: | 127 s. Pocket |
| Serie: | Fontana modern masters, 99-0110374-6 |
| SAB-kod: | Lz Lévi-Strauss, Claude |
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Lévi-Strauss, Claude
|
|
|
| Ex. 1: | Namnteckning Mycket fint skick | 65 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1679 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Meade, Marion, 1934- |
| Titel: | Dorothy Parker : what fresh hell is this? / Marion Meade |
| Förlag/År: | London : Heinemann Mandarin, 1989, c1987 |
| Omfång: | xix, 458 s., [16] s. of plates : ill.,1 facsim., ports. ; 18 cm. Pocket |
| Anmärkning: | Includes index |
| ISBN: | 0749300108 |
| SAB-kod: | Heq |
| Ämnesord: | Parker, Dorothy, 1893-1967 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
> Amerikansk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Biografi. | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1680 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Hammarlund, Olle, 1918-1976 |
| Titel: | Resan till paradiset : om resan som mål och äventyr / Olle Hammarlund |
| Förlag/År: | Stockholm : Litteraturfrämjandet, 1989 ; (Falun : Scandbook) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | [6] s., s. 9-201, [1] s. : ill. ; 18 cm. Pocket |
| Serie: | En bok för alla, 99-0130108-4 |
| Anmärkning: | Finns även som talbok |
| ISBN: | 91-7448-487-7 |
| SAB-kod: | Hc.04 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Essäer
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 20 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1681 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Frazer, James G |
| Titel: | Den gyllene grenen : studier i magi och religion / James G. Frazer ; förord av Åke Hultkrantz ; översättning: Ernst Klein |
| Förlag/År: | Stockholm : Natur och kultur, 1992 ; (Danmark) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 888 s. ; 18 cm. Pocket |
| Serie: | NoK pocket, 99-0119834-8 |
| ISBN: | 91-27-03147-0 |
| Medarbetare: | Klein, Ernst, 1887-1937 (översättare) |
| SAB-kod: | Cm |
| SAB-kod: | Mzd |
| Ämnesord: | Magi |
| Ämnesord: | Mytologi |
| Ämnesord: | Mythology |
| Kategori: | Religion
> Religionshistoria
|
| Kategori: | Etnografi, socialantropologi och etnologi
> folktro och folkseder
> Övertro och magi
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 120 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1682 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Dahlman, Axel, 1854-1938 |
| Titel: | Cicero : talaren, författaren, politikern : en skildring av hans person och verk samt hans andra filippiska tal i svensk tolkning |
| Förlag/År: | Stockholm, 1918 |
| Omfång: | 185 s. Häftad |
| Medarbetare: | Cicero, Marcus Tullius, 106-43 f.Kr. (medarbetare) |
| SAB-kod: | Hoc=c |
| SAB-kod: | Gocz Cicero |
| Ämnesord: | Cicero, Marcus Tullius, 106-43 f.Kr. |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Latin
|
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Grekisk och latinsk litteraturhistoria
> Latinsk litteraturhistoria: Cicero
|
|
|
| Ex. 1: | Namnteckning Mycket fint skick | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1683 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Walton, Izaak, 1593-1683 |
| Titel: | Den fulländade fiskaren / Izaak Walton, Charles Cotton ; övers. och förord av Olof Lagercrantz ; teckningar av Stig Åsberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1964 ; (Stockholm : Victor Pettersons bokindustri) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 265, [3] s. : ill. Pocket |
| Orginaltitel: | The compleat angler or The contemplative man's recreation. |
| Serie: | W & W-serien, 0509-5069 ; 54 |
| Medarbetare: | Cotton, Charles |
| Medarbetare: | Åsberg, Stig, 1909-1968 (översättare) |
| Medarbetare: | Lagercrantz, Olof, 1911-2002 (översättare) |
| SAB-kod: | Qgb |
| Kategori: | Ekonomi och näringsväsen
> Jakt och fiske
> Fiske
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 45 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1684 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Bornoff, Nicholas |
| Titel: | Pink samurai : the pursuit and politics of sex in Japan / Nicholas Bornoff |
| Förlag/År: | London : Grafton, 1992 |
| Upplaga: | Special overseas ed |
| Omfång: | 719 s. : ill. ; 18 cm. Pocket |
| Anmärkning: | Includes bibliographical references and index |
| ISBN: | 0586205764 |
| Genre: | Erotica |
| SAB-kod: | Oac |
| SAB-kod: | Vnd |
| SAB-kod: | Vndp |
| Ämnesord: | Sex customs |
| Ämnesord: | Japan |
| Kategori: | Samhällsvetenskap och rättsvetenskap
> Sociologi
> Familjesociologi
|
| Kategori: | Medicin
> Samhällsmedicin, hygien, sexologi
> Sexologi
|
| Kategori: | Medicin
> Samhällsmedicin, hygien, sexologi
> Prostitution, otukt, incest, våldtäkt
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 80 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1685 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Eilenberger, Marianne |
| Titel: | Singel i nöd och lust / Marianne Eilenberger ; översättning: Christina Westman |
| Förlag/År: | Stockholm W&W 1999 |
| Upplaga: | |
| Omfång: | Pocket |
| ISBN: | 91-46-17569-5 |
| SAB-kod: | Oac |
| SAB-kod: | Dodf |
| SAB-kod: | Doff |
| Ämnesord: | Ensamstående |
| Kategori: | Samhällsvetenskap och rättsvetenskap
> Sociologi
> Familjesociologi
|
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Psykologi
> Känslor, känsloreaktioner
|
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Psykologi
> Vuxenpsykologi
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1686 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Mailer, Norman, 1923-2007. |
| Titel: | The prisoner of sex. |
| Förlag/År: | New York, 1971 |
| Omfång: | 175 s. Pocket |
| Genre: | Erotica |
| SAB-kod: | Ohj |
| Ämnesord: | Mansforskning |
| Ämnesord: | Genus (socialt kön) |
| Ämnesord: | Mansrollen |
| Kategori: | Samhällsvetenskap och rättsvetenskap
> Sociala frågor och socialpolitik
> Könsrollsfrågor
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Blekt rygg | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1687 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Brøgger, Suzanne, 1944- |
| Titel: | Crème fraîche / Suzanne Brøgger ; övers. av Eva Matthiessen |
| Förlag/År: | Stockholm : MånPocket, 1981 ; (Ungern) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 282, [2] s. ; 18 cm. Pocket |
| Orginaltitel: | Crème Fraîche ((danska)). |
| Serie: | MånPocket, 99-0184541-6 |
| ISBN: | 91-7642-032-9 |
| Medarbetare: | Matthiessen, Eva (översättare) |
| SAB-kod: | Hceda.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Danska
|
|
|
| Ex.1: | Bra skick Anteckningar på smutstitelbladet | 30 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1688 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Brøgger, Suzanne, 1944- |
| Titel: | Kärlekens vägar och villovägar / Suzanne Brøgger ; [övers. av Eva Matthiessen] |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1976 ; (Malmö : Norden) |
| Omfång: | 190, [1] s. ; 20 cm. Pocket |
| Orginaltitel: | Kaerlighedens veje & vildveje (danska). |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: Ny tr., 1978 (Avesta : Jannersten) |
| ISBN: | 91-46-12586-8 |
| Medarbetare: | Matthiessen, Eva (översättare) |
| SAB-kod: | Ohj |
| Ämnesord: | Genus |
| Ämnesord: | Könsroller |
| Kategori: | Samhällsvetenskap och rättsvetenskap
> Sociala frågor och socialpolitik
> Könsrollsfrågor
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Namnteckning | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1689 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Darwin, Charles, 1809-1882. |
| Titel: | The origin of species by means of natural selection, or, The preservation of favoured races in the struggle for life / Charles Darwin ; edited with an introduction by J.W. Burrow. |
| Förlag/År: | Harmondsworth, Middlesex, England ; New York, N.Y., USA : Penguin Books, 1985. |
| Omfång: | 476 s. ; 20 cm. Pocket |
| Serie: | Penguin classics. |
| Anmärkning: | Bibliography: p. 461-[462] |
| ISBN: | 0140432051 |
| Medarbetare: | Burrow, J. W. (John Wyon), 1935- |
| Ämnesord: | Evolution (Biology) |
| Ämnesord: | Natural selection. |
| Kategori: | Naturvetenskap
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 75 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1690 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Davies, P C W, 1946- |
| Titel: | I huvudet på Gud : den vetenskapliga grunden för en lagbunden värld / Paul Davies ; översättning av Hans-Uno Bengtsson |
| Förlag/År: | Stockholm : Pocket express, 1993 ; (Danmark) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 257 s. ; 20 cm. Pocket |
| Orginaltitel: | The mind of God. |
| ISBN: | 91-7159-028-5 |
| Medarbetare: | Bengtsson, Hans-Uno (översättare) |
| SAB-kod: | U:d |
| SAB-kod: | Uaa |
| Ämnesord: | Universums uppkomst |
| Kategori: | Naturvetenskap
> Naturvetenskaplig teori, filosofi och metodlära
|
| Kategori: | Naturvetenskap
> Astronomi
> Universum
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 75 kr. |
| Ex.2: | Mycket fint skick | 65 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1691 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Levin, Janna |
| Titel: | Hur universum fick sina fläckar : anteckningar om alltings ändlighet / Janna Levin ; översättning av Margareta Eklöf ; [fackgranskad av Gunnar Tibell] |
| Förlag/År: | Stockholm : MånPocket, 2004 (Danmark) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 285, [3] s. : ill. ; 18 cm. Pocket |
| Orginaltitel: | How the universe got its spots : diary of a finite time in a finite space |
| Serie: | MånPocket, 99-0184541-6 |
| ISBN: | 91-7001-170-2 |
| Medarbetare: | Eklöf, Margareta, 1930- (översättare) |
| SAB-kod: | Uaa |
| Ämnesord: | Kosmologi |
| Ämnesord: | Cosmology |
| Ämnesord: | Universum |
| Kategori: | Naturvetenskap
> Astronomi
> Universum
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 45 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1692 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Greene, Brian, 1963- |
| Titel: | Ett utsökt universum : supersträngar, dolda dimensioner och sökandet efter den slutgiltiga teorin / Brian Greene ; översättning: Hans-Uno Bengtsson |
| Förlag/År: | Stockholm : MånPocket, 2002 (Danmark) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 519, [7] s. : ill. ; 18 cm. Pocket |
| Orginaltitel: | The elegant universe |
| Serie: | MånPocket, 99-0184541-6 |
| Anmärkning: | Även med tryckår: [Ny tr.], 2003 |
| ISBN: | 91-7643-896-1 |
| Medarbetare: | Bengtsson, Hans-Uno, 1953- (översättare) |
| SAB-kod: | Ucce |
| SAB-kod: | Uaa |
| Ämnesord: | Supersträngar |
| Ämnesord: | Cosmology |
| Ämnesord: | Superstring theories |
| Ämnesord: | Kosmologi |
| Kategori: | Naturvetenskap
> Fysik och kemi
> Teoretisk och matematisk fysik
|
| Kategori: | Naturvetenskap
> Astronomi
> Universum
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 100 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1693 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Danielsson, Ulf, 1964- |
| Titel: | Stjärnor och äpplen som faller : en bok om upptäckter och märkvärdigheter i universum / Ulf Danielsson |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 2003 (Falun : Scandbook) |
| Omfång: | 343, [1] s. ; 20 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | "Även med tryckår: 3. tr., 2003 ; 4. tr., 2004" |
| ISBN: | 91-0-010138-9 |
| SAB-kod: | Uaa |
| Ämnesord: | Kosmologi |
| Ämnesord: | Cosmology |
| Ämnesord: | Universum |
| Kategori: | Naturvetenskap
> Astronomi
> Universum
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 90 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1694 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Hawking, Stephen W, 1942- |
| Titel: | A brief history of time : from the big bang to black holes / Stephen W. Hawking ; introduction by Carl Sagan ; illustrations by Ron Miller |
| Förlag/År: | Toronto : Bantam Books, 1989 |
| Omfång: | 211 s. : ill. Pocket |
| Anmärkning: | Ursprungligen utg.: London : Bantam, 1988 |
| ISBN: | 0-553-17698-6 |
| SAB-kod: | Uccea |
| SAB-kod: | Uaa |
| Ämnesord: | Kosmologi |
| Ämnesord: | Space and time |
| Ämnesord: | Cosmology |
| Kategori: | Naturvetenskap
> Fysik och kemi
> Relativitetsteori
|
| Kategori: | Naturvetenskap
> Astronomi
> Universum
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1696 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Sandström, Arne Eld, 1905-2001 |
| Titel: | Från Thales till Einstein : några av vägarna inom fysikens utvecklingshistoria / Arne Eld Sandström |
| Förlag/År: | Stockholm : Aldus/Bonnier, 1971 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 213 s. Pocket |
| Serie: | Aldusserien, 0346-5454 ; 318 |
| SAB-kod: | Ucc:k |
| Kategori: | Naturvetenskap
> Fysik och kemi
> Fysikens historia
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 45 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1697 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Gardner, Martin |
| Titel: | Skapelsens symmetri : vänster-höger och paritetslagens fall / Martin Gardner ; övers. Tor Larsson |
| Förlag/År: | Sthlm 1966 |
| Omfång: | Pocket |
| SAB-kod: | Ucc |
| SAB-kod: | Ucd |
| Ämnesord: | Fysik |
| Kategori: | Naturvetenskap
> Fysik och kemi
> Fysik
|
| Kategori: | Naturvetenskap
> Fysik och kemi
> Molekyl-, atom-, kärn- och partikelfysik
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Smutstitelblad saknas | 35 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1698 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Zukav, Gary |
| Titel: | De dansande Wu Li-mästarna : en översikt över den nya fysiken / Gary Zukav ; översättning av Carl G. Liungman ; fackgranskning av Jan Bromander |
| Förlag/År: | Stockholm Askild & Kärnekull 1984 |
| Upplaga: | 3. pocketuppl. |
| Omfång: | Pocket |
| Serie: | Triskelion-serien |
| ISBN: | 91-582-0158-0 |
| SAB-kod: | Ucc |
| Ämnesord: | Fysik |
| Kategori: | Naturvetenskap
> Fysik och kemi
> Fysik
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 35 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1699 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Almodóvar, Pedro |
| Titel: | Patty Widlyftig och andra texter / Pedro Almodóvar ; översättning av Anneli Höynä |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1996 ; (Smedjebacken : Smegraf) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 126, [1] s. : ill. ; 18 cm. Pocket |
| Orginaltitel: | Patty Diphusa y otros textos. |
| Serie: | Stockholms filmfestivals bibliotek, 1402-0912 ; 1 |
| Anmärkning: | S. 115-126, [1] s.: Filmografi |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1992 |
| ISBN: | 91-1-965391-3 |
| Medarbetare: | Höynä, Anneli (översättare) |
| SAB-kod: | Hk=c |
| SAB-kod: | Ikz Almodóvar, Pedro |
| SAB-kod: | Hcek |
| Ämnesord: | Almodóvar, Pedro |
| Ämnesord: | Filmregissörer |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Spanska
|
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Teater
> Särskilda sceniska konstnärer
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 95 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1700 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Cronenberg, David |
| Titel: | Cronenberg om Cronenberg : intervjuer / sammanställda av Chris Rodley ; översättning av Anneli Höynä |
| Förlag/År: | Stockholm Norstedt 1996 |
| Omfång: | Pocket |
| Serie: | Stockholms filmfestivals bibliotek 3 |
| ISBN: | 91-1-965371-9 |
| SAB-kod: | Ikz Cronenberg, David |
| SAB-kod: | Lz Cronenberg, David |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Teater
> Särskilda sceniska konstnärer
|
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Cronenberg, David
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 110 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1701 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Styron, William, 1925- |
| Titel: | Ett synligt mörker : minnen av vansinnet / William Styron ; översättning: Caj Lundgren |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1992 ; (Malmö : Beyrond) |
| Omfång: | 97, [1] s. ; 19 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Darkness visible. |
| ISBN: | 91-46-16114-7 |
| Medarbetare: | Lundgren, Caj (översättare) |
| SAB-kod: | Geqz Styron, William |
| SAB-kod: | Vla |
| SAB-kod: | Gz Styron, William |
| Ämnesord: | Styron, William |
| Ämnesord: | Depression |
| Ämnesord: | Medicine in literature |
| Ämnesord: | Depression |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Engelsk litteraturhistoria
> Amerikansk litteraturhistoria: Styron, William
|
| Kategori: | Medicin
> Psykiatri
> Psykiska sjukdomar
|
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Särskilda utländska författare
> Styron, William
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick En dem småfläckar på skyddsomslaget | 40 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1702 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Holmberg, Olle, 1893-1974 |
| Titel: | Kärlek, ensamhet och dödens trädgård : tre sentimentala kapitel från svensk romantik |
| Förlag/År: | Stockholm : Aldus/Bonnier, 1972 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 189 s. Pocket |
| Serie: | Aldusserien, 0346-5454 ; 366 |
| ISBN: | 91-0-037638-8 |
| SAB-kod: | Gc.46. |
| SAB-kod: | G.04 |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> 1800-talet
|
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Essäer och litteraturkritik
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Namnteckning | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1703 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Svanberg, Victor, 1896-1985 |
| Titel: | Diktaren i samhället : litteratursociologiska studier : [ett urval essäer] / Victor Svanberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1968 ; (Halmstad : Hallandsposten) |
| Omfång: | 143 s. Pocket |
| Serie: | W & W-serien, 0509-5069 ; 205 |
| SAB-kod: | G:oa |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Litteratursociologi
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1704 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Bergengren, Kurt, 1920-1985 |
| Titel: | Hundra år framåt i skärgården. |
| Förlag/År: | Stockholm : Aldus/Bonnier, 1969 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 205, [1] s. : ill. Pocket |
| Serie: | Aldusserien, 0346-5454 ; 270 |
| SAB-kod: | Ncab |
| Kategori: | Geografi
> Sverige
> Stockholm och Stockholms län
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick | 65 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1705 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Edfelt, Johannes |
| Titel: | Profiler och episoder / Johannes Edfelt |
| Förlag/År: | Stockholm Bonnier 1973 |
| Omfång: | Häftad |
| ISBN: | 91-0-038165-9 |
| SAB-kod: | Hc.04 |
| SAB-kod: | Gcz Edfelt, Johannes |
| SAB-kod: | Lz Edfelt, Johannes |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Essäer
|
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Särskilda svenska författare: Edfelt, Johannes
|
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Edfelt, Johannes
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 45 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1706 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Ericson, Uno, 1926-2001 |
| Titel: | Vita murar, svarta berg : en bok från Dubrovnik och Montenegro / Uno Myggan Ericson ; teckningar av Olle Montelius |
| Förlag/År: | Stockholm Bonnier 1970 |
| Omfång: | Häftad |
| SAB-kod: | Nnb |
| SAB-kod: | Nnbbz Dubrovnik |
| SAB-kod: | Nnbe |
| Ämnesord: | Jugoslavien |
| Kategori: | Geografi
> Balkanländerna
> F d Jugoslavien (Serbien, Kroatien, Slovenien etc.)
|
| Kategori: | Geografi
> Balkanländerna
> F d Jugoslavien (Serbien, Kroatien, Slovenien etc.)
|
| Kategori: | Geografi
> Balkanländerna
> F d Jugoslavien (Serbien, Kroatien, Slovenien etc.)
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 75 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1707 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Sartre, Jean-Paul, 1905-1980 |
| Titel: | Tystnadens republik ; & Sartre om Sartre / Jean-Paul Sartre ; urval av Jan Myrdahl ; översättning av Lars Nygren ; |
| Förlag/År: | Stockholm Norstedt 1988 |
| Upplaga: | |
| Omfång: | Pocket |
| Serie: | Norstedts faktapocket |
| ISBN: | 91-1-883371-3 |
| SAB-kod: | Oc |
| SAB-kod: | Gz Sartre, Jean-Paul |
| SAB-kod: | Lz Sartre, Jean-Paul |
| SAB-kod: | Dbz Sartre, Jean-Paul |
| Kategori: | Samhällsvetenskap och rättsvetenskap
> Statskunskap och politik
|
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Särskilda utländska författare
> Sartre, Jean-Paul
|
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Sartre, Jean-Paul
|
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Filosofins historia
> Särskilda filosofer
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1708 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Fagerberg, Sven, 1918- |
| Titel: | Dialog i det fria / Sven Fagerberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1969 ; (Halmstad : Hallandsposten) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 241, [1] s. Pocket |
| Serie: | W & W-serien, 0509-5069 ; 216 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Inplastad | 25 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1709 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Japansk poesi : 150 kortdikter i svensk tolkning / Per Erik Wahlund |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1968 ; (Stockholm : V Petterson) |
| Upplaga: | 2., utökade uppl. |
| Omfång: | 127 s. Pocket |
| Medarbetare: | Wahlund, Per Erik, 1923- |
| SAB-kod: | Hce.03(s) |
| SAB-kod: | Hxj=c(s) |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Poesi
|
|
|
| Ex.1: | Bra skick Lagad. Dedikation från Per Erik Wahlund till Uno Florén. | 30 kr. | Såld! |
| Ex.2: | Blekt rygg Fint skick | 20 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1710 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Hertel, Hans |
| Titel: | 500.000£ er prisen / Hans Hertel |
| Förlag/År: | Stockholm : Svenska bokförläggarefören. : Norstedt ; København : Det kongelige bibl. : Museum Tusculanums forl., 1996 ; (Värnamo : Fälth) |
| Omfång: | 57, [3] s. : ill. ; 20 cm. Häftad |
| Serie: | The Adam Helms lecture, 1401-386X ; 1995 |
| ISBN: | 91-1-962781-5 |
| ISBN: | 87-7289-372-9 |
| SAB-kod: | Ad |
| SAB-kod: | Bs |
| SAB-kod: | G:oa |
| Ämnesord: | Litteratur och samhälle |
| Ämnesord: | Litteratur och massmedia |
| Ämnesord: | Bokmarknaden |
| Kategori: | Bokväsen och biblioteksväsen
> Bokförlag och bokhandel
|
| Kategori: | Allmänt och blandat
> Masskommunikation: allmänt
|
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Litteratursociologi
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 40 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1711 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Bettelheim, Bruno |
| Titel: | The uses of enchantment the meaning and importance of fairy tales Bruno Bettelheim |
| Förlag/År: | Harmondsworth Penguin 1978 |
| Omfång: | vii,328,xi p 20cm Pocket. |
| Serie: | Peregrine books |
| Anmärkning: | Bibliography: p.325-328. - Includes index |
| Anmärkning: | Originally published: London : Thames and Hudson, 1976 |
| ISBN: | 0140551352 |
| SAB-kod: | Dofa |
| Ämnesord: | Fairy tales |
| Ämnesord: | Child psychology. |
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Psykologi
> Barn- och ungdomspsykologi
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 95 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1712 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Cassy, Rob |
| Titel: | Allt du behöver veta om trädgårdsodling men inte törs fråga om / Rob Cassy och Valerie Scriven ; översättning: Kerstin Törngren ; fackgranskning: Malin Löfstrand |
| Förlag/År: | Stockholm : Prisma, 2002 (Kina) |
| Omfång: | 192 s : ill. (huvudsakligen i färg) ; 19 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Everything you need to know about gardening but were afraid to ask. |
| ISBN: | 91-518-3915-6 |
| Medarbetare: | Scriven, Valerie |
| Medarbetare: | Törngren, Kerstin (översättare) |
| SAB-kod: | Qe |
| Ämnesord: | pruning |
| Ämnesord: | domestic gardens |
| Ämnesord: | gardening |
| Ämnesord: | choice of species |
| Ämnesord: | soil improvement |
| Ämnesord: | design |
| Kategori: | Ekonomi och näringsväsen
> Trädgårdsskötsel
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 85 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1713 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Björkegren, Hans, 1933- |
| Titel: | Alexander Solsjenitsyn : biografi och dokument |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1972 ; (Lund : Berling) |
| Upplaga: | [Rev. och utökad utg.] |
| Omfång: | 218 s. Pocket |
| Serie: | W & W-serien, 0509-5069 ; 324 |
| ISBN: | 91-46-11724-5 |
| SAB-kod: | Gmaz Solzenicyn, Aleksandr Isaevic |
| Ämnesord: | Solzenicyn, Aleksandr Isaevic |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Slavisk och baltisk litteraturhistoria
> Rysk litteraturhistoria
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1714 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Farson, Daniel |
| Titel: | The gilded gutter life of Francis Bacon / Daniel Farson |
| Förlag/År: | London : Vintage, 1994 |
| Upplaga: | [New ed.] |
| Omfång: | 279 s., [20] pl.-s. Häftad. |
| ISBN: | 0-09-930781-2 |
| SAB-kod: | Ibz Bacon, Francis |
| Ämnesord: | Bacon, Francis |
| Ämnesord: | Biographies (Biography) |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Konsthistoria
> Särskilda konstnärer
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 75 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1715 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Gould, Stephen Jay |
| Titel: | The flamingo's smile / Stephen Jay Gould. |
| Förlag/År: | [Harmondsworth] : Penguin Books, 1987. |
| Omfång: | 476 s. : ill ; 21 cm. Pocket. |
| Anmärkning: | Bibliography: p. 451-458. |
| Anmärkning: | First published in Great Britain in Pelican Books 1987, reprinted in Penguin Books, 1991. |
| Anmärkning: | Includes index. |
| ISBN: | 0140227245 |
| ISBN: | 0140135545 |
| SAB-kod: | U |
| SAB-kod: | U:k |
| Ämnesord: | Natural history. |
| Kategori: | Naturvetenskap
|
| Kategori: | Naturvetenskap
> Naturvetenskapens historia
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 70 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1717 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Cohn, Norman Rufus Colin |
| Titel: | The pursuit of the millenium revolutionary millenarians and mystical anarchists of the Middle Ages by Norman Cohn |
| Förlag/År: | London Paladin 1970 |
| Upplaga: | [New ed] |
| Omfång: | 412p,8plates ill 20cm Pocket. |
| Anmärkning: | bibl p372-399 |
| Anmärkning: | Originally published (B57-9593), London: Secker & Warburg, 1957 |
| ISBN: | 0586080023 |
| SAB-kod: | Cj |
| Ämnesord: | Church history |
| Ämnesord: | Sects, Medieval. |
| Ämnesord: | Mitlenium |
| Kategori: | Religion
> Kyrkohistoria
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 65 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1718 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Buñuel, Luis, 1900-1983 |
| Titel: | Min sista suck / Luis Buñuel ; översättning från franska av Katja Waldén |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1993 ; (Danmark) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 288, [1] s., [16] pl.-s. ; 20 cm. Pocket |
| Orginaltitel: | Mon dernier soupir. |
| Serie: | Norstedts storpocket, 99-1618851-3 |
| Anmärkning: | S. 280-288, [1] s.: Filmografi / utarb. av Berndt Santesson |
| ISBN: | 91-1-932261-5 |
| Medarbetare: | Waldén, Katja (översättare) |
| SAB-kod: | Ikz Buñuel, Luis |
| Ämnesord: | Buñuel, Luis, 1900-1983 |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Teater
> Särskilda sceniska konstnärer
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 75 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1722 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Carr, Edward Hallet |
| Titel: | Ryska revolutionen 1917-1923 / Edward Hallet Carr ; [översättning: Magnus Hedlund ...] |
| Förlag/År: | Stockholm : Cavefors ; [Solna] : [Seelig], 1970 ; (Stockholm : Esselte) |
| Upplaga: | 1. uppl. |
| Omfång: | 3 vol. Pocket |
| Serie: | Boc-serien, 99-0117341-8 |
| SAB-kod: | Kma.51 |
| Kategori: | Historia
> Östeuropa
> Ryska revolutionen 1917
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Vol. 3 har blekt rygg annars mycket fina ex. | 300 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1723 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Stierlin, Henri |
| Titel: | Islamsk arkitektur / Henri Stierlin ; översättning från franska av Agneta Lundström |
| Förlag/År: | Furulund Alhambra 1995 |
| Upplaga: | 1. uppl. |
| Omfång: | Pocket |
| Serie: | Vad vet jag om 44 |
| Serie: | Alhambras pocket encyklopedi 44 |
| ISBN: | 91-87680-83-1 |
| SAB-kod: | Ic-oa |
| Ämnesord: | Islamisk arkitektur |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Arkitektur
> Främre Asien
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1724 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Labarre, Albert |
| Titel: | Bokens historia / Albert Labarre ; översättning och bearbetning av Gunnel Hedberg & Lea Niskanen |
| Förlag/År: | Furulund : Alhambra, 1996 ; (Italien) |
| Upplaga: | 1. uppl. |
| Omfång: | 128 s. ; 18 cm. Pocket |
| Orginaltitel: | Histoire du livre. |
| Serie: | Alhambras pocket encyklopedi, 99-1532610-6 ; 50 |
| ISBN: | 91-87680-96-3 |
| Medarbetare: | Hedberg, Gunnel (översättare) |
| Medarbetare: | Niskanen, Lea (översättare) |
| SAB-kod: | Aea |
| Ämnesord: | Bokhistoria |
| Kategori: | Bokväsen och biblioteksväsen
> Bokväsen
> Bokhistoria
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1725 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Capek, Karel, 1890-1938 |
| Titel: | Resan till Norden / Karel Capek ; ill. av förf. ; svensk övers. från tjeckiska av Bengt Ekström ... |
| Förlag/År: | Lund : Cavefors, 1976 ; (Lund : Berling) |
| Upplaga: | 1. uppl. |
| Omfång: | xxvii, 266 s. : ill. ; 16 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Cesta na Sever. |
| ISBN: | 91-504-0455-5 |
| Medarbetare: | Ekström, Bengt (översättare) |
| SAB-kod: | Nb.07 |
| Ämnesord: | Norden |
| Kategori: | Geografi
> Norden
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Solblekt rygg | 120 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1726 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Björke, Harry |
| Titel: | Varulexikon för speceri- och livsmedelshandlare. |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1935 |
| Omfång: | 303, [1] s. Inbunden |
| SAB-kod: | Pmbb(x) |
| Kategori: | Teknik, industri och kommunikationer
> Kemisk teknik och kemisk industri
> Livsmedel
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Naggad rygg. | 175 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1727 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Däniken, Erich von |
| Titel: | The gold of the gods / Erich von Däniken ; translated by Michael Heron |
| Förlag/År: | New York 1974 |
| Upplaga: | |
| Omfång: | Pocket |
| Serie: | Bantam books |
| SAB-kod: | Blg |
| Ämnesord: | Forntida austronauter |
| Ämnesord: | Ufo |
| Kategori: | Allmänt och blandat
> Omstridda fenomen och företeelser
> Ufo
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Inplastad | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1728 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Gatland, Kenneth W |
| Titel: | Rymdskepp i färg. |
| Förlag/År: | Stockholm, 1968-1973 |
| Omfång: | 2 vol. Inbunden |
| Serie: | Färgserien, 99-0106281-0 |
| SAB-kod: | Prd |
| Kategori: | Teknik, industri och kommunikationer
> Transportmedel och kommunikationer
> Luft- och rymdfarkostteknik
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 120 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1730 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Gustafsson, Lars, 1936- |
| Titel: | Strandhugg i svensk poesi : femton diktanalyser / Lars Gustafsson |
| Förlag/År: | Stockholm : FIB:s lyrikklubb : Tiden, 1982 ; (Kristianstad : Kristianstads boktr.) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 112 s. : ill. ; 20 cm. Pocket |
| Serie: | Vetenskap för alla (Forskningsrådsnämnden), 99-0322105-3 |
| ISBN: | 91-550-2796-2 |
| SAB-kod: | Gc.4 |
| SAB-kod: | Gc.5 |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Nya tiden
|
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> 1900-talet
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 45 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1732 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Olsson, Henry, 1896-1985 |
| Titel: | Fröding : ett diktarporträtt / Henry Olsson |
| Förlag/År: | Stockholm : PAN/Norstedt, 1967 ; (Stockholm : Thule) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 406, [1] s., [6] pl.-bl. : ill. Pocket |
| Serie: | En PAN-bok, 99-0104304-2 |
| SAB-kod: | Gc.46 |
| SAB-kod: | Gcz Fröding, Gustaf |
| Ämnesord: | Fröding, Gustaf, 1860-1911 |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> 1800-talet
|
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Särskilda svenska författare: Fröding, Gustaf
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 40 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1733 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Waldén, Thomas, 1942- |
| Titel: | Den slutna världen : en redogörelse av de svenska säkerhetsorganisationerna / Thomas Waldén |
| Förlag/År: | Staffanstorp : Cavefors ; [Solna] : [Seelig], 1970 ; (Stockholm : Esselte) |
| Upplaga: | 1. uppl. |
| Omfång: | 129 s. Pocket |
| Serie: | Boc-serien, 99-0117341-8 |
| SAB-kod: | Oep-c |
| Kategori: | Samhällsvetenskap och rättsvetenskap
> Rättsvetenskap
> Sverige
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1735 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Popper, Karl, 1902-1994. |
| Titel: | A pocket Popper / edited by David Miller |
| Förlag/År: | London : Fontana, 1983 |
| Omfång: | 479 s. ; 20cm Pocket. |
| ISBN: | 0-00-636414-4 |
| Medarbetare: | Miller, David (medarbetare) |
| SAB-kod: | Dd |
| SAB-kod: | D |
| Ämnesord: | philosophy |
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Kunskapsteori och vetenskapsteori
|
| Kategori: | Filosofi och psykologi
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 110 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1736 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Penrose, Roger |
| Titel: | The emperor's new mind concerning computers, minds and the laws of physics / Roger Penrose |
| Förlag/År: | London : Vintage, 1990 |
| Omfång: | 602 s. Pocket |
| ISBN: | 0-09-977170-5 |
| SAB-kod: | Doeba |
| SAB-kod: | Pud |
| SAB-kod: | Ddc |
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Psykologi
> Tankeprocessen
|
| Kategori: | Teknik, industri och kommunikationer
> Datorer och databehandling
> Artificiell intelligens
|
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Kunskapsteori och vetenskapsteori
> Vetenskapsteori
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 95 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1737 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Linnés språk och stil : studier i Linnés svenska författarskap / av Margit Abenius ... ; samlade och utgivna av Sigurd Fries |
| Förlag/År: | Stockholm : Prisma ; [Solna] : [Seelig], 1971 ; (Vänersborg : Vänersborgs tr.) |
| Omfång: | 143, [1] s. Pocket |
| Serie: | Prisma, 99-0330598-2 |
| Medarbetare: | Abenius, Margit, 1899-1970 (medförfattare) |
| Medarbetare: | Fries, Sigurd, 1924- (utgivare) |
| SAB-kod: | Fcz Linné, Carl von |
| SAB-kod: | Fc.06 |
| SAB-kod: | Lz Linné, Carl von |
| Ämnesord: | Linné, Carl von, 1707-1778 |
| Kategori: | Språkvetenskap
> Svenska: Linné, Carl von
|
| Kategori: | Språkvetenskap
> Svenska
> Stilistik och textlingvistik
|
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Linné, Carl von
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1738 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Olsson, Jan Olof, 1920-1974 |
| Titel: | Leningrad, S:t Petersburg / Jan Olof Olsson |
| Förlag/År: | Stockholm Aldus 1972 |
| Upplaga: | 3. uppl., |
| Omfång: | Pocket |
| Serie: | Aldusserien 197 |
| SAB-kod: | Nmaz Sankt Petersburg |
| Kategori: | Geografi
> Östeuropa
> Ryssland (inkl f d Sovjetunionen)
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 35 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1739 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Levander, Hans, 1914- |
| Titel: | Hjalmar Bergman / Hans Levander |
| Förlag/År: | Stockholm : Natur och kultur, 1962 ; (Stockholm : Ronzo) |
| Upplaga: | 2. omarb. uppl. |
| Omfång: | 105 s. Häftad |
| Serie: | Svenska författare, 99-0158538-4 |
| SAB-kod: | Gc.5 |
| SAB-kod: | Gcz Bergman, Hjalmar |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> 1900-talet
|
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Särskilda svenska författare: Bergman, Hjalmar
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Märke efter etikett på framsidan | 20 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1740 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | S:t Cyr, Irma |
| Titel: | Hjalmar Bergman privat : familjebilder och miljö / Irma S:t Cyr |
| Förlag/År: | Stockholm NoK 1973 |
| Omfång: | Pocket |
| ISBN: | 91-27-43520-2 |
| SAB-kod: | Gcz Bergman, Hjalmar |
| SAB-kod: | Lz Bergman, Hjalmar |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Särskilda svenska författare: Bergman, Hjalmar
|
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Bergman, Hjalmar
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1741 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Cotton, Leo |
| Titel: | Old Mr. Boston de luxe official bartender's guide. Compiled and edited by Leo Cotton. |
| Förlag/År: | Boston, Mr. Boston Distiller [1967] |
| Omfång: | viii, 149 s. illus. (part col.) 20 cm. Inbunden |
| SAB-kod: | Qca |
| Ämnesord: | Liquors. |
| Ämnesord: | Cocktails. |
| Ämnesord: | Alcoholic beverages. |
| Kategori: | Ekonomi och näringsväsen
> Hem och hushåll
> Mat och dryck
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Denna uppl. tr 1964. | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1742 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Robbins, Frank |
| Titel: | Dödens demon / Frank Robbins ; svensk text: Lennart Hartler |
| Förlag/År: | Stockholm : Carlsen/if, 1986 ; (Belgien) |
| Upplaga: | 1. uppl. |
| Omfång: | 45 s. : färgill. ; 30 cm. Häftad |
| Anmärkning: | Övers. från engelska |
| ISBN: | 91-510-4474-9 |
| Medarbetare: | Hartler, Lennart, 1936- (översättare) |
| SAB-kod: | Hci |
| Ämnesord: | Tecknade serier |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Tecknade serier
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 20 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1748 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Morris, 1923-2001 |
| Titel: | Bröderna Dalton skjuter skarpt / teckningar av Morris ; berättelsen av Lo Hartog van Banda ; <översättning av Kåre Persson> |
| Förlag/År: | BJ |
| Upplaga: | Första svenska upplaga 1987 |
| Omfång: | Häftad |
| Serie: | Lucky Lukes äventyr 55 |
| ISBN: | 91-48-51525-6 |
| SAB-kod: | uHci |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Tecknade serier
|
|
|
| Ex. 1: | Mindre bra skick | 15 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1749 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Morris, 1923-2001 |
| Titel: | Ärkefiender / teckningar av Morris ; berättelsen av Goscinny ; [översättning: Kåre Persson] |
| Förlag/År: | Malmö : Nordisk bok, 1987 ; (Belgien) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 46, [2] s. : färgill. ; 29 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | Les rivaux de Painful Gulch. |
| Serie: | Tintins äventyrsklubb, 99-0529612-3 |
| ISBN: | 91-7904-220-1 |
| Medarbetare: | Goscinny, René |
| Medarbetare: | Persson, Kåre (översättare) |
| SAB-kod: | Hci |
| Ämnesord: | Tecknade serier |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Tecknade serier
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 30 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1751 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Morris, 1923-2001 |
| Titel: | Den sjungande tråden / teckningarna av Morris ; berättelsen av Goscinny ; [översättning av Kåre Persson] |
| Förlag/År: | Malmö : Nordisk bok, 1988 ; (Belgien) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 46 s. (46, [2] s.) : färgill. ; 29 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | Le fil qui chante. |
| Serie: | Tintins äventyrsklubb, 99-0529612-3 |
| ISBN: | 91-7904-244-9 |
| Medarbetare: | Goscinny, René |
| Medarbetare: | Persson, Kåre (översättare) |
| SAB-kod: | Hci |
| Ämnesord: | Tecknade serier |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Tecknade serier
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 25 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1752 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Morris, 1923-2001 |
| Titel: | Trollkarlen / teckningar av Morris ; berättelsen av Lo Hartog van Banda ; [övers. av Jerk Sander] |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier juniorförl., 1984 ; (Belgien) |
| Omfång: | 46, [2] s. : ill. ; 29 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | Fingers. |
| ISBN: | 91-48-51000-9 |
| Medarbetare: | Hartog van Banda, Lodewijk |
| Medarbetare: | Sander, Jerk (översättare) |
| SAB-kod: | Hci |
| Ämnesord: | Tecknade serier |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Tecknade serier
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick | 25 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1753 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Morris, 1923-2001 |
| Titel: | De obotliga bröderna Dalton / teckningar av Morris ; berättelsen av Goscinny ; [översättning av Kåre Persson] |
| Förlag/År: | Malmö : Nordisk bok, 1990 ; (Belgien) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 46 s. (46, [1] s.) : färgill. ; 29 s. Häftad |
| Orginaltitel: | La guérison des Dalton. |
| Serie: | Tintins äventyrsklubb, 99-0529612-3 |
| ISBN: | 91-7904-264-3 |
| Medarbetare: | Goscinny, René |
| Medarbetare: | Persson, Kåre (översättare) |
| SAB-kod: | Hci |
| Ämnesord: | Tecknade serier |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Tecknade serier
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 25 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1754 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Morris, 1923-2001 |
| Titel: | Bröderna Dalton i blåsväder / teckningar av Morris ; berättelsen av Goscinny ; [översättning av Kåre Persson] |
| Förlag/År: | Malmö : Nordisk bok, 1987 ; (Belgien) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 46, [2] s. : färgill. ; 29 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | Les Dalton dans le blizzard. |
| Serie: | Tintins äventyrsklubb, 99-0529612-3 |
| ISBN: | 91-7904-228-7 |
| Medarbetare: | Goscinny, René |
| Medarbetare: | Persson, Kåre (översättare) |
| Genre: | Serier |
| SAB-kod: | Hci |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Tecknade serier
|
|
|
| Ex. 1: | Mindre bra skick | 15 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1755 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Morris, 1923-2001 |
| Titel: | Kejsaren av Amerika / teckningar av Morris ; berättelsen av Goscinny ; [översättning av Kåre Persson] |
| Förlag/År: | Malmö : Nordisk bok, 1992 ; (Belgien) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 47, [1] s. : färgill. ; 29 cm. Häftad |
| Serie: | Tintins äventyrsklubb, 99-0529612-3 |
| ISBN: | 91-7904-301-1 |
| Medarbetare: | Goscinny, René |
| Medarbetare: | Persson, Kåre (översättare) |
| Genre: | Serier |
| SAB-kod: | Hci |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Tecknade serier
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 25 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1756 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Morris, 1923-2001 |
| Titel: | Gudfadern / teckningar av Morris i samarbete med M. Janvier ; berättelsen av X. Fauche, J. Leturgie ; färgläggning av Studio Leonardo ; [översättning av Kåre Persson] |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonniers juniorförl., 1989 ; (Belgien) |
| Omfång: | 46 s. (46, [2] s.) : färgill. ; 29 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | Le parrain. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1989 |
| ISBN: | 91-48-51669-4 |
| Medarbetare: | Janvier, Michel (medarbetare) |
| Medarbetare: | Fauche, Xavier |
| Medarbetare: | Persson, Kåre (översättare) |
| Medarbetare: | Léturgie, Jean |
| Genre: | Serier |
| SAB-kod: | Hci |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Tecknade serier
|
|
|
| Ex.1: | Bra skick | 20 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1757 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Morris, 1923-2001 |
| Titel: | Ponnyexpressen / teckningar av Morris ; berättelsen av X. Fauche och J. Léturgie ; [översättning av Kåre Persson] |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonniers juniorförl., 1988 ; (Belgien) |
| Omfång: | 46, [2] s. : färgill. ; 29 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | Le pony express. |
| ISBN: | 91-48-51637-6 |
| Medarbetare: | Léturgie, Jean |
| Medarbetare: | Fauche, Xavier |
| Medarbetare: | Persson, Kåre (översättare) |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Hci |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Tecknade serier
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 25 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1758 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Morris, 1923-2001 |
| Titel: | Den enarmade banditen / teckningarna av Morris ; berättelsen av Bob de Groot ; [översättning av Kåre Persson] |
| Förlag/År: | Malmö : Nordisk bok, 1991 ; (Belgien) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 46, [2] s. : färgill. ; 29 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | Le bandit manchot. |
| Serie: | Tintins äventyrsklubb, 99-0529612-3 |
| ISBN: | 91-7904-274-0 |
| Medarbetare: | Groot, Bob de |
| Medarbetare: | Persson, Kåre (översättare) |
| Genre: | Serier |
| SAB-kod: | Hci |
| Ämnesord: | Tecknade serier |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Tecknade serier
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 25 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1759 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Morris, 1923-2001 |
| Titel: | Farliga fakta / teckningar av Morris ; berättelsen av X. Fauche och J. Léturgie ; [översättning av Jerk Sander] |
| Förlag/År: | Malmö : Nordisk bok, 1993 ; (Belgien) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 46, [1] s. : färgill. ; 29 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | Le Daily Star. |
| Serie: | Tintins äventyrsklubb, 99-0529612-3 |
| ISBN: | 91-7904-303-8 |
| Medarbetare: | Léturgie, Jean |
| Medarbetare: | Sander, Jerk (översättare) |
| Medarbetare: | Fauche, Xavier |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Hci |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Tecknade serier
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 25 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1760 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Morris, 1923-2001 |
| Titel: | Ratata - kavalleriets maskot / teckningar av Morris i samarbete med M. Janvier, F. Garcia ; berättelsen av X. Fauche, J. Leturgie ; [översättning av Kåre Persson] |
| Förlag/År: | Malmö : Nordisk bok, 1993 ; (Belgien) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 46, [2] s. : färgill. ; 29 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | La mascotte. |
| Serie: | Tintins äventyrsklubb, 99-0529612-3 |
| ISBN: | 91-7904-317-8 |
| Medarbetare: | Fauche, Xavier |
| Medarbetare: | Garcia, F. (medarbetare) |
| Medarbetare: | Léturgie, Jean |
| Medarbetare: | Persson, Kåre (översättare) |
| Medarbetare: | Janvier, Michel (medarbetare) |
| Genre: | Serier |
| SAB-kod: | Hci |
| Ämnesord: | Tecknade serier |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Tecknade serier
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 25 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1761 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Morris, 1923-2001 |
| Titel: | Bröderna Daltons skatt / teckningar av Morris ; i samarbete med Vicq för texten ; [översättning av Jerk Sander] |
| Förlag/År: | Malmö : Nordisk bok, 1989 ; (Belgien) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 46 s. (46, [2] s.) : färgill. ; 30 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | Le magot des Dalton. |
| Serie: | Tintins äventyrsklubb, 99-0529612-3 |
| ISBN: | 91-7904-245-7 |
| Medarbetare: | Vicq |
| Medarbetare: | Sander, Jerk (översättare) |
| Genre: | Serier |
| SAB-kod: | Hci |
| Ämnesord: | Tecknade serier |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Tecknade serier
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 25 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1762 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Morris, 1923-2001 |
| Titel: | Vägen till Oklahoma / teckningar av Morris ; berättelsen av Goscinny ; [översättning av Jerk Sander] |
| Förlag/År: | Malmö : Nordisk bok, 1993 ; (Belgien) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 47 s. : färgill. ; 29 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | Ruée sur l'Oklahoma. |
| Serie: | Tintins äventyrsklubb, 99-0529612-3 |
| ISBN: | 91-7904-311-9 |
| Medarbetare: | Goscinny, René |
| Medarbetare: | Sander, Jerk (översättare) |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Hci |
| Ämnesord: | Tecknade serier |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Tecknade serier
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 25 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1763 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Morris, 1923-2001 |
| Titel: | Kavalleriet kommer / teckningar av Morris ; berättelsen av Goscinny ; [översättning av Kåre Persson] |
| Förlag/År: | Malmö : Nordisk bok, 1992 ; (Belgien) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 47, [1] s. : färgill. ; 30 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | Le 20 ème de cavalerie. |
| Serie: | Tintins äventyrsklubb, 99-0529612-3 |
| ISBN: | 91-7904-289-9 |
| Medarbetare: | Goscinny, René |
| Medarbetare: | Persson, Kåre (översättare) |
| Genre: | Serier |
| SAB-kod: | Hci |
| Ämnesord: | Tecknade serier |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Tecknade serier
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 25 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1764 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Morris, 1923-2001 |
| Titel: | Oljeligan / teckningarna av Morris ; berättelsen av Goscinny ; [översättning av Kåre Persson] |
| Förlag/År: | Malmö : Nordisk bok, 1988 ; (Belgien) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 46, [2] s. : färgill. ; 29 cm + 1 vikt ark |
| Orginaltitel: | A l'ombre des Derricks. |
| Serie: | Tintins äventyrsklubb, 99-0529612-3 |
| ISBN: | 91-7904-239-2 |
| Medarbetare: | Goscinny, René |
| Medarbetare: | Persson, Kåre (översättare) |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Hci |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Tecknade serier
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 25 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1765 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Morris, 1923-2001 |
| Titel: | Spökstaden / teckningarna av Morris ; berättelsen av Goscinny ; [översättning av Kåre Persson] |
| Förlag/År: | Malmö : Nordisk bok, 1989 ; (Belgien) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 47 s. (47, [1] s.) : färgill. ; 29 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | La ville fantome. |
| Serie: | Tintins äventyrsklubb, 99-0529612-3 |
| ISBN: | 91-7904-255-4 |
| Medarbetare: | Goscinny, René |
| Medarbetare: | Persson, Kåre (översättare) |
| Genre: | Serier |
| SAB-kod: | Hci |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Tecknade serier
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 25 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1766 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Morris, 1923-2001 |
| Titel: | Angivaren / teckningarna av Morris ; berättelsen av Goscinny ; [översättning av Kåre Persson] |
| Förlag/År: | Malmö : Nordisk bok, 1991 ; (Belgien) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 46 s. (46, [2] s.) : färgill. ; 30 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | Chasseur de primes. |
| Serie: | Tintins äventyrsklubb, 99-0529612-3 |
| ISBN: | 91-7904-287-2 |
| Medarbetare: | Persson, Kåre (översättare) |
| Medarbetare: | Goscinny, René |
| Genre: | Serier |
| SAB-kod: | Hci |
| Ämnesord: | Tecknade serier |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Tecknade serier
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 25 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1767 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Morris, 1923-2001 |
| Titel: | Kampen på prärien / teckningar av Morris; berättelsen av Goscinny ; [översättning av Veronica Schildt-Bendjelloul] |
| Förlag/År: | Malmö : Nordisk bok, 1994 ; (Belgien) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 46 s. : färgill. Häftad |
| Orginaltitel: | Des Barbeles sur la praire. |
| Serie: | Tintins äventyrsklubb, 99-0529612-3 |
| ISBN: | 91-7904-321-6 |
| Medarbetare: | Schildt-Bendjelloul, Veronica (översättare) |
| Medarbetare: | Goscinny, René |
| Genre: | Serier |
| SAB-kod: | Hci |
| Ämnesord: | Tecknade serier |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Tecknade serier
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 25 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1768 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Morris, 1923-2001 |
| Titel: | Cirkus Vilda Västern / teckningarna av Morris ; berättelsen av Goscinny ; [översättning av Veronica Schildt-Bandjelloul] |
| Förlag/År: | Malmö : Nordisk bok, 1992 ; (Belgien) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 46, [2] s. : färgill. ; 29 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | Western Cirkus. |
| Serie: | Tintins äventyrsklubb, 99-0529612-3 |
| ISBN: | 91-7904-297-X |
| Medarbetare: | Goscinny, René |
| Medarbetare: | Schildt-Bandjelloul, Veronica (översättare) |
| Genre: | Serier |
| SAB-kod: | Hci |
| Ämnesord: | Tecknade serier |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Tecknade serier
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 25 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1769 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Morris, 1923-2001 |
| Titel: | Billy the Kid får eskort / teckningarna av Morris ; berättelsen av Goscinny ; [översättning av Kåre Persson] |
| Förlag/År: | Malmö : Nordisk bok, 1991 ; (Belgien) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 46, [2] s. : färgill. ; 29 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | L'escorte. |
| Serie: | Tintins äventyrsklubb, 99-0529612-3 |
| ISBN: | 91-7904-275-9 |
| Medarbetare: | Goscinny, René |
| Medarbetare: | Persson, Kåre (översättare) |
| Genre: | Serier |
| SAB-kod: | Hci |
| Ämnesord: | Tecknade serier |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Tecknade serier
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 25 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1770 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Morris, 1923-2001 |
| Titel: | Bröderna Dalton blir kidnappade / teckningarna av Morris ; berättelsen av Goscinny ; [översättning av Kåre Persson] |
| Förlag/År: | Malmö : Nordisk bok, 1988 ; (Belgien) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 46, [2] s. : färgill. ; 29 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | Tortillas pour les Dalton. |
| Serie: | Tintins äventyrsklubb, 99-0529612-3 |
| ISBN: | 91-7904-231-7 |
| Medarbetare: | Goscinny, René |
| Medarbetare: | Persson, Kåre (översättare) |
| Genre: | Serier |
| SAB-kod: | Hci |
| Ämnesord: | Tecknade serier |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Tecknade serier
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 25 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1771 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Morris, 1923-2001 |
| Titel: | Bröderna Dalton maskerar sig / teckningarna av Morris ; berättelsen av Goscinny ; [översättning av Veronica Schildt-Bendjelloul] |
| Förlag/År: | Malmö : Nordisk bok, 1990 ; (Belgien) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 46, [2] s. : färgill. ; 29 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | Ma Dalton. |
| Serie: | Tintins äventyrsklubb, 99-0529612-3 |
| ISBN: | 91-7904-265-1 |
| Medarbetare: | Goscinny, René |
| Medarbetare: | Schildt-Bendjelloul, Veronica (översättare) |
| Genre: | Serier |
| SAB-kod: | Hci |
| Ämnesord: | Tecknade serier |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Tecknade serier
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 25 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1772 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Morris, 1923-2001 |
| Titel: | Bröderna Dalton på rymmen / teckningarna av Morris ; berättelsen av Goscinny ; [översättning av Veronica Schildt-Bendjelloul] |
| Förlag/År: | Malmö : Nordisk bok, 1992 ; (Belgien) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 46, [2] s. : färgill. ; 29 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | L'evasion des Dalton. |
| Serie: | Tintins äventyrsklubb, 99-0529612-3 |
| ISBN: | 91-7904-291-0 |
| Medarbetare: | Goscinny, René |
| Medarbetare: | Schildt-Bendjelloul, Veronica (översättare) |
| Genre: | Serier |
| SAB-kod: | Hci |
| Ämnesord: | Tecknade serier |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Tecknade serier
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 25 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1773 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Morris, 1923-2001 |
| Titel: | Lucky Lukes fästmö / teckningar av Morris ; berättelsen av Gay Vidal ; [översättning av Kåre Persson] |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonniers juniorförl., 1986 ; (Belgien) |
| Omfång: | 46, [2] s. : färgill. ; 29 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | La fiancee de Lucky Luke. |
| ISBN: | 91-48-51404-7 |
| Medarbetare: | Vidal, Gay |
| Medarbetare: | Persson, Kåre (översättare) |
| Genre: | Serier |
| SAB-kod: | Hci |
| Ämnesord: | Tecknade serier |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Tecknade serier
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick | 20 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1775 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Morris, 1923-2001 |
| Titel: | Stjärnspel i Västern / teckningar av Morris ; berättelsen av X. Fauche och J. Leturgie ; [övers. av Jerk Sander] |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonniers juniorförl., 1982 ; (Belgien) |
| Omfång: | 46, [2] s. : ill. ; 29 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | Sarah Bernhardt. |
| ISBN: | 91-48-50736-9 |
| Medarbetare: | Léturgie, Jean |
| Medarbetare: | Sander, Jerk (översättare) |
| Medarbetare: | Fauche, Xavier |
| Genre: | Serier |
| SAB-kod: | Hci |
| Ämnesord: | Tecknade serier |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Tecknade serier
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick | 25 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1776 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Morris, 1923-2001 |
| Titel: | Bekymmer i Omaha / teckningar av Morris ; berättelsen av Goscinny ; [övers. av Jerk Sander] |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonniers juniorförl., 1983 ; (Belgien) |
| Upplaga: | [Ny uppl.] |
| Omfång: | 46, [2] s. : ill. ; 29 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | Les collines noires. |
| ISBN: | 91-48-41247-3 |
| Medarbetare: | Sander, Jerk (översättare) |
| Medarbetare: | Goscinny, René |
| Genre: | Serier |
| SAB-kod: | Hci |
| Ämnesord: | Tecknade serier |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Tecknade serier
|
|
|
| Ex.1: | Bra skick | 25 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1777 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Morris, 1923-2001 |
| Titel: | Domaren : lagen väster om Pecos / teckningarna av Morris ; berättelsen av Goscinny ; [övers. av Kåre Persson] |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonniers juniorförl., 1984 ; (Belgien) |
| Upplaga: | [Ny uppl.] |
| Omfång: | 46, [2] s. : ill. ; 29 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | Le juge. |
| ISBN: | 91-48-39254-5 |
| Medarbetare: | Goscinny, René |
| Medarbetare: | Persson, Kåre (översättare) |
| Genre: | Serier |
| SAB-kod: | Hci |
| Ämnesord: | Tecknade serier |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Tecknade serier
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick | 20 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1778 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Morris, 1923-2001 |
| Titel: | Dalton City / teckningarna av Morris ; berättelsen av Goscinny ; [övers. av Veronica Schildt-Bendjelloul] |
| Förlag/År: | Stockholm : Carlsen/if, [1985] ; (Belgien) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 46, [1] s. : ill. ; 29 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | Dalton City ((franska)). |
| ISBN: | 91-510-4383-1 |
| Medarbetare: | Goscinny, René |
| Medarbetare: | Schildt-Bendjelloul, Veronica (översättare) |
| Genre: | Serier |
| SAB-kod: | Hci |
| Ämnesord: | Tecknade serier |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Tecknade serier
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Denna uppl. tr 1971. Ou. | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1779 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Peyo, 1928-1992 |
| Titel: | Den hemliga väskan / Peyo och Walthéry ; svensk text: Ingrid Emond |
| Förlag/År: | Malmö : Nordisk bok, 1987 ; (Belgien) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 62, [1] s. : färgill. ; 30 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | Tonton Placide. |
| Serie: | Tintins äventyrsklubb, 99-0529612-3 |
| ISBN: | 91-7904-217-1 |
| Medarbetare: | Walthéry, François |
| Medarbetare: | Emond, Ingrid, 1925- (översättare) |
| Genre: | Serier |
| SAB-kod: | Hci |
| Ämnesord: | Tecknade serier |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Tecknade serier
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 25 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1780 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Peyo, 1928-1992 |
| Titel: | Tant Adolfina / av Peyo ; [i samarbete med Will] ; svensk text: Ingrid Emond |
| Förlag/År: | Stockholm : Carlsen/if, 1977 ; (Belgien) |
| Upplaga: | 2. uppl. [i.e. ny utg.] |
| Omfång: | 62 s. : ill. ; 30 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | Madame Adolphine. |
| Anmärkning: | "Även tillg. med tryckår: 3. uppl., 1977 ; 4. uppl., 1978" |
| ISBN: | 91-510-0842-4 |
| Medarbetare: | Will, pseud. för Willy Maltaite (medarbetare) |
| Medarbetare: | Emond, Ingrid, 1925- (översättare) |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Hci |
| Ämnesord: | Tecknade serier |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Tecknade serier
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 20 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R1781 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Peyo, 1928-1992 |
| Titel: | De röda taxibilarna / av Peyo ; [i samarbete med Will] ; svensk text: Ingrid Emond |
| Förlag/År: | [Stockholm] : [Carlsen/if], 1985 ; (Belgien) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 62, [1] s. : ill. ; 30 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | Les taxis rouges. |
| Serie: | Tintins äventyrsklubb, 99-0529612-3 |
| ISBN: | 91-510-4385-8 |
| Medarbetare: | Emond, Ingrid, 1925- (översättare) |
| Medarbetare: | Will, pseud. för Willy Maltaite (medarbetare) |
| Genre: | Serier |
| SAB-kod: | Hci |
| Ä
| | |