Antikvariat 1 - Nyförvärslista


Listor. En förteckning över antikvariatets alla böcker i listform - även sålda. Dessa sidor är främst gjorda för google och andra sökmotorer. Du kan också pröva att söka direkt på www.antikvariat1.se.
 
 Författare: Scheutz, Torsten, 1909-1994.
 Titel: Anfall från Titan / Torsten Scheutz
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1953
 Omfång: 138 s. Inbunden
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick Nötta kanter och naggade hörn. Namnteckning. Ungdomsbok60 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15501
 
 Författare: Farmer, Philip Jose, 1918-
 Titel: Efter King Kongs fall / Philip José Farmer ; [övers.: Karin Malmsjö]
 Förlag/År: Bromma : Delta, 1981 ; (Vänersborg : Vänersborgs boktr.)
 Omfång: 248 s. ; 22 cm. Häftad
 Orginaltitel: After King Kong fell.
 Serie: Science fiction ABC, 99-0121352-5 ; F
 ISBN: 91-7228-276-2
 Medarbetare: Malmsjö, Karin (översättare)
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 160 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15502
 
 Författare: Ellison, Harlan
 Titel: Det tysta ropet : [noveller] / Harlan Ellison ; [övers.: Gunnar Gällmo]
 Förlag/År: Bromma : Delta, 1978 ; (Vänersborg : Vänersborgs boktr.)
 Omfång: 179 s. ; 22 cm. Häftad
 Orginaltitel: I have no mouth and I must scream.
 Serie: Science fiction ABC, 99-0121352-5 ; E
 ISBN: 91-7228-179-0
 Medarbetare: Gällmo, Gunnar, 1946- (översättare)
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick Osprättad120 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15503
 
 Författare: Wilhelm, Kate
 Titel: Där en gång fåglar sjöng / Kate Wilhelm ; övers. av Gunnar Waldestedt ; efterord av John-Henri Holmberg
 Förlag/År: Jönköping : Kindberg, 1979 ; (Jönköping : Kindbergs grafiska)
 Omfång: 197 s. ; 22 cm. Häftad
 Orginaltitel: Where late the sweet birds sang.
 Serie: Alpha science fiction, 99-0163442-3
 ISBN: 91-85668-02-8
 Medarbetare: Waldestedt, Gunnar (översättare)
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1:Första (och enda) svenska utgåva Fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15504
 
 Författare: Farmer, Philip Jose, 1918-
 Titel: Dayworld rebel / Philip Jose Farmer
 Förlag/År: Grafton 1988
 Omfång: [320]p cased
 ISBN: 0246132663
 ISBN: 0246133627
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Heq
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur > Amerikansk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Namnteckning. Storpocket70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15505
 
 Författare: Reynolds, Alastair, 1966-
 Titel: Chasm City / Alastair Reynolds
 Förlag/År: London Gollancz 2001
 Upplaga: [New edition] Gollancz, New edition 2001
 Omfång: 616 sider. Pocket
 Anmärkning: Science fiction-roman
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15506
 
 Författare: Banks, Iain, 1954-
 Titel: Look to windward / Iain M. Banks
 Förlag/År: London : Orbit, 2001
 Omfång: 403p ; 20cm Pocket.
 Anmärkning: Originally published: 2000
 ISBN: 1-84149-059-8
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15507
 
 Författare: Bisson, Terry
 Titel: Bears discover fire and other stories / Terry Bisson.
 Förlag/År: New York : ORB, 1995.
 Upplaga: 1st orb ed.
 Omfång: 254 s. ; 22 cm. Pocket.
 Anmärkning: A Tom Doherty Associates book.
 ISBN: 0312890354
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Heq
 Ämnesord: Science fiction, American.
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur > Amerikansk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Lätt veckad framsida. Namnteckning. Storpocket50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15508
 
 Titel: Det hände i morgon : en science fiction-antologi. 18 / [övers.: Kerstin Wallin ...]
 Förlag/År: Bromma : Delta, 1983 ; (Vänersborg : Vänersborgs boktr.)
 Omfång: 247 s. Häftad
 Serie: Delta science fiction, 99-0104301-8 ; 159
 Anmärkning: Övers. av valda noveller
 ISBN: 91-7228-316-5
 Medarbetare: Lundwall, Sam J., 1941- (utgivare)
 Medarbetare: Wallin, Kerstin (översättare)
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Hce(s)
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Mindre bra skick Fin men med fläckad baksida och snitt i större delen av boken. Påverkar dock inte texten.30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15509
 
 Författare: Svenbro, Jesper, 1944-
 Titel: Pastorn min far : dikter / Jesper Svenbro
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 2001 ; (Falun : AIT Falun AB)
 Omfång: 71, [1] s. ; 20 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 2001
 ISBN: 91-0-057308-6
 Genre: Bok
 SAB-kod: Hc.03
 Ämnesord: Skönlitteratur
 Ämnesord: Lyrik
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex. 1: Mycket fint skick 95 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15510
 
 Författare: Van Vogt, A E (Alfred Elton), 1912-2000.
 Titel: Segraren och noll-A : [roman] / A.E. Van Vogt ; översättning: Erik Andersson
 Förlag/År: Bromma : Delta, 1986 ; (Vänersborg : Vänersborgs offset)
 Omfång: 213 s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Null-A three.
 Serie: Delta science fiction, 99-0104301-8 ; 189
 ISBN: 91-7228-358-0
 Medarbetare: Andersson, Erik (översättare)
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick Märke efter prislapp på framsidan100 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15511
 
 Författare: Vidal, Gore
 Titel: Messias / Gore Vidal ; övers. av Peder Carlsson ; efterord av Per W. Insulander
 Förlag/År: Jönköping : Kindberg, 1979 ; (Jönköping : Kindbergs grafiska AB)
 Omfång: 213 s. ; 21 cm. Häftad
 Orginaltitel: Messiah.
 Serie: Alpha science fiction, 99-0163442-3
 ISBN: 91-85668-05-2
 Medarbetare: Carlsson, Peder (översättare)
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Bra skick Sliten rygg. Namnteckning45 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15512
 
 Titel: The mammoth book of science fiction / edited by Mike Ashley
 Förlag/År: London : Robinson, 2002
 Omfång: 1 v. ; 20cm Pocket.
 ISBN: 1-84119-375-5
 Medarbetare: Ashley, Michael (medarbetare)
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He
 Ämnesord: Science fiction, English
 Ämnesord: Science fiction, American
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Läsveck på rygg. En smärre skrapskada på baksidan. Storpocket40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15513
 
 Titel: The mammoth book of 20th century science fiction / edited by David G. Hartwell.
 Förlag/År: London : Robinson, 2003-
 Omfång: 2 v. ; 20 cm. Storpocket
 Anmärkning: Previously published in the USA as: The science fiction century. New York : Tor Books, 1997.
 Anmärkning: v. 1. Beam us home / James Tiptree, Jr. -- The music master of Babylon / Edgar Pangborn -- Hot planet / Hal Clement -- The hounds of Tindalos / Frank Belknap Long -- The angel of violence / Adam Wiâsniewski-Snerg -- Nobody bothers Gus / Algis Budrys -- As
 ISBN: 18411951381
 Medarbetare: Hartwell, David G.
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He
 Ämnesord: Science fiction.
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Läsveck på rygg40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15514
 
 Författare: Carr, John Dickson, 1906-1977
 Titel: Mördaren skipar rättvisa / John Dickson Carr : [Övers. från engelskan av Gösta Dahlman]
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1954
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 189s. Pocket
 Orginaltitel: The seat of the scornful.
 Serie: En Zebra-bok ; [4]
 Genre: Deckare
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Bra skick Fin men med en större skada på baksidan. Titelblad och första sidan klistrad och lös. Ovanlig.40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15515
 
 Författare: Simenon, Georges, 1903-1989
 Titel: Maigret och den dödsdömde / Georges Simenon ; översättning av Eva Salevid
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1987 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 178, [1] s. ; 21 cm Inbunden.
 Orginaltitel: La tête d'un homme.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 9/10. tus., 1988
 Anmärkning: S. 173-179: Simenons Maigret-böcker
 ISBN: 91-0-047268-9
 Medarbetare: Salevid, Eva (översättare)
 Genre: Bok
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hj.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Franska
Ex. 1:Första (och enda) svenska utgåva Mycket fint skick En lagad reva i skyddsomslaget75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15516
 
 Författare: Wyndham, John, 1903-1969
 Titel: The Midwich cuckoos / John Wyndham.
 Förlag/År: London : M. Joseph, 1957.
 Omfång: 239 s. ; 20 cm. Inbunden
 ISBN: 0718102363
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Tillskrift. Denna utg tr 1986. Ej översatt till svenska75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15517
 
 Författare: Arrhenius, Peter, 1970-
 Titel: Pingvinkvartetten tar priset / Peter och Ingela Arrhenius
 Förlag/År: Stockholm : Natur och kultur, 2001 ; (Belgien)
 Omfång: 32 s. : färgill. ; 30 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 2001
 ISBN: 91-27-08582-1
 Medarbetare: Peterson Arrhenius, Ingela, 1967-
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: Hc,u
 Ämnesord: Bilderböcker
 Ämnesord: Stockholm
 Ämnesord: Fester
 Ämnesord: Nobelpriset
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex.1: Mycket fint skick 130 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15518
 
 Författare: Lovecraft, H P (Howard Phillips), 1890-1937
 Titel: Sökandet efter det drömda Kadath / H P Lovecraft ; illustrerad och kommenterad av Jens Heimdahl ; översättning: Jens Heimdahl, Richard Berghorn
 Förlag/År: Saltsjö-Boo : Aleph, 2004 (Stockholm : Elander)
 Omfång: 123, [2] s., [2] pl.-bl. i färg : ill. ; 25 cm. Häftad
 Anmärkning: Första svenska upplaga 2004
 ISBN: 91-974537-3-0
 Medarbetare: Heimdahl, Jens, 1972- (illustratör) (översättare)
 Medarbetare: Berghorn, Rickard, 1972- (översättare)
 Genre: Bok
 Genre: Skräck
 SAB-kod: He.01=c
 Ämnesord: Skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick 200 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15519
 
 Författare: Eddings, David
 Titel: Kristallklyftan / David & Leigh Eddings ; översättning: Lena Jonsson
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 2006 (Falun : Scandbook)
 Omfång: 364, [1] s. ; 24 cm Inbunden.
 Serie: Wahlströms fantasy, 99-2256100-X
 Anmärkning: Första svenska upplaga 2006
 ISBN: 91-32-33261-0
 ISBN: 978-91-32-33261-6
 Medarbetare: Eddings, Leigh
 Medarbetare: Jonsson, Lena (översättare)
 Genre: Bok
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: Heq.01=c
 Ämnesord: Skönlitteratur
 Ämnesord: Fantasy
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick Första sv utg120 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15520
 
 Författare: Eddings, David
 Titel: Den vördade / David & Leigh Eddings ; översättning: Lena Jonsson
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 2005 (Falun : Scandbook)
 Omfång: 355, [1] s. ; 24 cm Inbunden.
 Serie: Wahlströms fantasy, 99-2256100-X
 Anmärkning: Första svenska upplaga 2005
 ISBN: 91-32-33118-5
 Medarbetare: Eddings, Leigh
 Medarbetare: Jonsson, Lena (översättare)
 Genre: Bok
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: Heq.01=c
 Ämnesord: Skönlitteratur
 Ämnesord: Fantasy
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick Första sv utg120 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15521
 
 Författare: Eddings, David
 Titel: Yngre gudar / David & Leigh Eddings ; översättning: Lena Jonsson
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 2007 (Finland)
 Omfång: 313, [1] s. ; 23 cm Inbunden.
 Anmärkning: Första svenska upplaga 2007
 ISBN: 978-91-32-33367-5
 Medarbetare: Eddings, Leigh
 Medarbetare: Jonsson, Lena (översättare)
 Genre: Bok
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: Heq.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick Första sv utg120 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15522
 
 Författare: Allende, Isabel, 1942-
 Titel: Landet i mitt hjärta / Isabel Allende ; översättning av Lena Anér Melin
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 2004 (Falun : Scandbook)
 Omfång: 205, [1] ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Mi país inventado
 ISBN: 91-1-301276-2
 Medarbetare: Anér Melin, Lena, 1928- (översättare)
 Genre: Bok
 SAB-kod: Gkqz Allende, Isabel
 Ämnesord: Allende, Isabel, 1942- 218144
 Ämnesord: Mo Allende, Isabel, 1942-
 Ämnesord: Biografier
 Ämnesord: Författare
 Ämnesord: Chile
Kategori: Litteraturvetenskap > Spansk litteraturhistoria > Spansk-amerikansk litteraturhistoria
Ex. 1: Mycket fint skick 140 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15523
 
 Författare: Crichton, Michael, 1942-2008.
 Titel: Passagen / Michael Crichton ; översättning: Kjell Waltman
 Förlag/År: Malmö : Richter, 2003 (Falun : Scandbook)
 Omfång: 544 s. : ill. ; 23 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Timeline
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2003
 ISBN: 91-7715-304-9
 Medarbetare: Waltman, Kjell, 1960- (översättare)
 Genre: Bok
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Heq.01=c
 Ämnesord: Medeltiden
 Ämnesord: Arkeologi
 Ämnesord: Tidsresor
 Ämnesord: Filmade böcker
 Ämnesord: Skönlitteratur
 Ämnesord: Thrillers
 Ämnesord: Spänning
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick Första sv utg80 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15524
 
 Författare: Klein, Naomi, 1970-
 Titel: Chockdoktrinen : katastrofkapitalismens genombrott / Naomi Klein ; översättning: Henrik Gundenäs, Stefan Lindgren
 Förlag/År: Stockholm : Ordfront, 2007 (Finland)
 Omfång: 678, [1] s. ; 23 cm Inbunden.
 ISBN: 978-91-7037-156-1
 Medarbetare: Gundenäs, Henrik, 1978- (översättare)
 Medarbetare: Lindgren, Stefan, 1949- (översättare)
 Genre: Bok
 SAB-kod: Qaabm
 Ämnesord: Marknadsekonomi
 Ämnesord: Katastrofer
 Ämnesord: Kriser
 Ämnesord: economics
 Ämnesord: history
 Ämnesord: Kapitalism
 Ämnesord: Market economy
 Ämnesord: Capitalism
 Ämnesord: Ekonomiska kriser
 Ämnesord: Politiska aspekter
Kategori: Ekonomi och näringsväsen > Nationalekonomi och finansväsen > Ekonomiska system: marknadsekonomi
Ex. 1: Mycket fint skick 150 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15525
 
 Författare: McBain, Ed, 1926-2005
 Titel: Sångfågel / Ed McBain ; översättning: Mats Blomqvist
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 2007 (Finland)
 Omfång: 259, [1] s. ; 24 cm Inbunden.
 Anmärkning: Första svenska upplaga 2007
 ISBN: 978-91-32-33369-9
 Medarbetare: Blomqvist, Mats (översättare)
 Genre: Bok
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Heq.01=c
 Ämnesord: Skönlitteratur
 Ämnesord: Spänning
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15526
 
 Författare: Österberg, Eva, 1942-
 Titel: Vänskap : en lång historia / Eva Österberg
 Förlag/År: Stockholm : Atlantis, 2007 (Malmö : Printing Malmö)
 Omfång: 326, [1] s. ; 24 cm Inbunden.
 ISBN: 978-91-7353-190-0
 Genre: Bok
 SAB-kod: Kt
 Ämnesord: Vänskap
 Ämnesord: Vänskap
 Ämnesord: Historia
Kategori: Historia > Allmän kulturhistoria
Ex. 1: Mycket fint skick 120 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15527
 
 Författare: Mazzarella, Merete, 1945-
 Titel: Den goda beröringen : om kropp, hälsa, vård och litteratur / Merete Mazzarella
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 2006 (Finland)
 Omfång: 189 s. ; 21 cm Inbunden.
 ISBN: 91-37-12898-1
 Genre: Bok
 SAB-kod: Dgv
 SAB-kod: Vp
 Ämnesord: Attitude to health
 Ämnesord: Health
 Ämnesord: Disease
 Ämnesord: Physicians role
 Ämnesord: Physician-patient relations
 Ämnesord: Communication
 Ämnesord: Medicine in literature
 Ämnesord: Literature
 Ämnesord: Hälsa
 Ämnesord: Sjukdomar i litteraturen
 Ämnesord: Sjukdom
 Ämnesord: Omvårdnad
 Ämnesord: Livskvalitet
 Ämnesord: Döden
 Ämnesord: Nursing
 Ämnesord: Diseases in literature
 Ämnesord: Death
 Ämnesord: Dead
 Ämnesord: Health
 Ämnesord: Quality of life
 Ämnesord: Hälsa
 Ämnesord: Hälso- och sjukvård
 Ämnesord: Beröring
 Ämnesord: Samtal
Kategori: Filosofi och psykologi > Etik > Medicin
Kategori: Medicin > Hälso- och sjukvård
Ex. 1: Mycket fint skick 145 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15528
 
 Författare: Pratchett, Terry, 1948-
 Titel: Pyramidfeber : en roman om Skivvärlden / Terry Pratchett ; översättning: Peter Lindforss
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 1997 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 303, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Pyramids.
 Serie: Wahlströms fantasy, 99-2256100-X
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1997
 ISBN: 91-32-32166-X
 Medarbetare: Lindforss, Peter, 1953- (översättare)
 Genre: Bok
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: He.01=c
 Ämnesord: Skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick Första sv utg95 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15529
 
 Författare: Sinatra, Nancy
 Titel: Frank Sinatra : min far / Nancy Sinatra ; översättning av Hans Granqvist
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1986 ; (Borås : Centraltr.)
 Omfång: 294 s., [36] pl.-s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Frank Sinatra : my father
 ISBN: 91-1-863282-3
 Medarbetare: Granqvist, Hans (översättare)
 Genre: Bok
 SAB-kod: Ijz Sinatra, Frank
 Ämnesord: Sinatra, Frank, 1915-1998
 Ämnesord: Film
 Ämnesord: Skådespelare
 Ämnesord: Sångare
 Ämnesord: Biografi
Kategori: Konst, musik, teater och film > Musik > Särskilda tonkonstnärer
Ex. 1: Fint skick Lätt naggat omslag95 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15530
 
 Författare: Lessing, Doris, 1919-
 Titel: En god grannes dagbok / Doris Lessing ; övers.: Kerstin Hallén
 Förlag/År: Stockholm : Trevi, 1985 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 284, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The diary of a good neighbour.
 ISBN: 91-7160-714-5
 Medarbetare: Hallén, Kerstin, 1922- (översättare)
 SAB-kod: He=c
 Ämnesord: Engelsk skönlitteratur i svensk översättning
 Ämnesord: Ålderdomen
 Ämnesord: Roman
 Ämnesord: England
 Ämnesord: London
 Ämnesord: Kvinnor
 Ämnesord: Yrkeskvinna
 Ämnesord: Äldre
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Fint skick Lätt naggat och lagerslitet omslag. Namnteckning. Första sv utg125 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15531
 
 Författare: Wilson, Laura
 Titel: Min allra bästa vän / Laura Wilson ; översättning: Cecilia Franklin
 Förlag/År: Stockholm : Ordfront, 2003 (Smedjebacken : Scandbook)
 Omfång: 245 s. ; 23 cm Inbunden.
 Orginaltitel: My best friend
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2003
 ISBN: 91-7324-925-4
 Medarbetare: Franklin, Cecilia (översättare)
 Genre: Bok
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He.01=c
 Ämnesord: Thriller
 Ämnesord: Skönlitteratur
 Ämnesord: Spänning
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 95 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15532
 
 Författare: Monahof, Ania
 Titel: Simos dotter Katrina : berättelse / Ania Monahof ; bearbetad av Allan Frankel
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1995 ; (Smedjebacken : Smedjebackens grafiska)
 Omfång: 378, [5] s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1995
 ISBN: 91-0-055902-4
 Medarbetare: Frankel, Allan (illustratör)
 Genre: Bok
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Roman
 Ämnesord: Ingermanland
 Ämnesord: Landsbygd
 Ämnesord: 1900-talet
 Ämnesord: Släktroman
 Ämnesord: Historia
 Ämnesord: Biografi
 Ämnesord: Skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Lätt naggat omslag med någon smärre reva110 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15533
 
 Författare: Angelini-Jolin, Tatiana, 1923-2006
 Titel: Tatiana om Einar : mina 25 år med Einar Jolin / [Tatiana Angelini-Jolin]
 Förlag/År: Stockholm : Askild & Kärnekull, 1979 ; (Borås : Centraltr.)
 Omfång: 247, [1] s. : ill. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-7008-991-4
 Genre: Bok
 SAB-kod: Ib-c.5
 SAB-kod: Lz Jolin, Einar
 Ämnesord: Jolin, Einar, 1890-1976
 Ämnesord: Konstnärer
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konsthistoria > Sverige
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Jolin, Einar
Ex. 1: Fint skick Lätt slitet omslag90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15534
 
 Författare: Schück, Cathrine, 1958-
 Titel: Schücks honungsmat / Cathrine Schück ; foto: Albert Håkansson ; [teckningar: Klas Fahlén]
 Förlag/År: Stockholm : Bokförl. DN, 2002 (Italien)
 Omfång: 126, [2] s. : färgill. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-7588-456-9
 Medarbetare: Håkansson, Albert, 1948- (fotograf)
 Medarbetare: Fahlén, Klas (illustratör)
 Genre: Bok
 SAB-kod: Qcaa
 Ämnesord: Honung
 Ämnesord: Matlagning
 Ämnesord: Cookery
 Ämnesord: Kokböcker
 Ämnesord: Efterrätter
Kategori: Ekonomi och näringsväsen > Hem och hushåll > Matlagning
Ex. 1: Mycket fint skick 120 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15535
 
 Författare: Winterson, Jeanette, 1959-
 Titel: Tyngd : myten om Atlas och Herakles / Jeanette Winterson ; översättning av Ulla Roseen
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 2006 (Uddevalla : Mediaprint)
 Omfång: 142, [2] s. ; 20 cm Inbunden.
 Anmärkning: Första svenska upplaga 2006
 ISBN: 91-0-010209-1
 ISBN: 978-91-0-010209-8
 Medarbetare: Roseen, Ulla, 1946- (översättare)
 Genre: Bok
 SAB-kod: He.01=c
 SAB-kod: Hcee.01
 Ämnesord: Myter
 Ämnesord: Skönlitteratur
 Ämnesord: Män
 Ämnesord: Manlighet
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 125 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15536
 
 Författare: Berger, John, 1926-
 Titel: Rum 19 och andra platser / John Berger ; översättning: Maria Ortman
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier Alba, 1997 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 181, [1] s. ; 19 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Photocopies.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1997
 ISBN: 91-34-51893-2
 Medarbetare: Ortman, Maria, 1939- (översättare)
 Genre: Bok
 SAB-kod: Hcee
 Ämnesord: Skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Kategori: Skönlitteratur
Ex. 1:Första (och enda) svenska utgåva Fint skick Lätt naggat omslag90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15537
 
 Författare: McCarthy, Cormac, 1933-
 Titel: Vägen / Cormac McCarthy ; översättning av Thomas Preis
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 2008 (Tyskland)
 Omfång: 239 s. Inbunden.
 Anmärkning: Första svenska upplaga 2008
 ISBN: 978-91-0-011841-9
 Medarbetare: Preis, Thomas, 1938- (översättare)
 Genre: Bok
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Heq.01=c
 Ämnesord: Skönlitteratur
 Ämnesord: Far-sonrelationer
 Ämnesord: Dystopier
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 2:a tryckningen100 kr.
Ex.2: Mycket fint skick 160 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15538
 
 Författare: Steiner, Rudolf, 1861-1925
 Titel: Teosofi : introduktion i översinnlig kunskap om världen och människans bestämmelse / Rudolf Steiner ; [övers. av den tjugofjärde tyska uppl. av Anna-Lisa Dahlberg]
 Förlag/År: Stockholm : Antroposofiska bokförl., 1976 ; (Stockholm : Graf. gruppen)
 Upplaga: 4. [i.e. 5.] uppl.
 Omfång: 190 s. ; 21 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Theosophie.
 ISBN: 91-85202-22-3
 ISBN: 91-85202-21-5
 Medarbetare: Dahlberg, Anna-Lisa (översättare)
 SAB-kod: Cn
 Ämnesord: Teosofi
 Ämnesord: Antroposofi
Kategori: Religion > Moderna religionsbildningar
Ex.1: Mycket fint skick 150 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15539
 
 Författare: Edelfeldt, Inger, 1956-
 Titel: Namnbrunnen : sagor / Inger Edelfeldt
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 2008 (Finland)
 Omfång: 241 s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originalupplaga 2008
 ISBN: 978-91-1-301892-8
 Genre: Bok
 SAB-kod: Hc.016
 Ämnesord: Romaner
 Ämnesord: Skönlitteratur
 Ämnesord: Noveller
 Ämnesord: Sagor
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Noveller
Ex. 1: Mycket fint skick 125 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15540
 
 Författare: Karlsson, Jonas, 1971-
 Titel: Det andra målet : noveller / Jonas Karlsson
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 2007 (Tyskland)
 Omfång: 210, [1] s. ; 20 cm Inbunden.
 Anmärkning: 2. tr., 2007
 Anmärkning: Originalupplaga 2007
 ISBN: 978-91-46-21589-9
 Genre: Bok
 SAB-kod: Hc.016
 Ämnesord: Skönlitteratur
 Ämnesord: Noveller
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Noveller
Ex. 1: Mycket fint skick 100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15541
 
 Författare: Lotass, Lotta, 1964-
 Titel: Den röda himlen : roman / Lotta Lotass
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 2008 (Falun : Scandbook)
 Omfång: [102] s. ; 19 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originalupplaga 2008
 ISBN: 978-91-0-011825-9
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Svensk skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 120 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15542
 
 Författare: Hermanson, Marie, 1956-
 Titel: Mannen under trappan : roman / Marie Hermanson
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 2005 (Finland)
 Omfång: 286, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originalupplaga 2005
 ISBN: 91-0-010870-7
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Romaner
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15543
 
 Författare: Magnusson, Lars, 1951-
 Titel: Se Sverige : vägvisare till 650 smultronställen från Ales stenar till Överkalix / Lars Magnusson ; [foton: Lars Magnusson]
 Förlag/År: Stockholm : Prisma i samarbete med Svenska turistfören., 2002 (Slovenien)
 Omfång: 288 s. : färgill. ; 25 cm Inbunden.
 ISBN: 91-518-3477-4
 Genre: Bok
 SAB-kod: Nc.08
 Ämnesord: Vägvisare
 Ämnesord: Kulturmiljöer
 Ämnesord: Sverige
 Ämnesord: Geografi
 Ämnesord: Kulturhistoria
 Ämnesord: Guidebok
 Ämnesord: Resehandbok
 Ämnesord: Kartbok
 Ämnesord: Resehandböcker
Kategori: Geografi > Sverige > Resehandböcker
Ex. 1: Mycket fint skick 140 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15544
 
 Titel: Konst och filosofi : texter i estetik / Jeanette Emt, Göran Hermerén (red) ; översättning: Staffan Bengtsson ...
 Förlag/År: Lund : Studentlitteratur, 1990 ; (Lund : Studentlitteratur)
 Omfång: 253, [2] s. ; 23 cm. Häftad
 Anmärkning: "Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1995 ; 3. tr., 2001"
 Anmärkning: Övers. från engelska
 ISBN: 91-44-31291-1
 Medarbetare: Emt, Jeanette, 1964- (medarbetare)
 Medarbetare: Hermerén, Göran, 1938- (medarbetare)
 Medarbetare: Bengtsson, Staffan (översättare)
 Genre: Bok
 SAB-kod: Iaa
 Ämnesord: Konstteori
 Ämnesord: Konstestetik
 Ämnesord: Art
 Ämnesord: Aesthetics
 Ämnesord: Estetik
 Ämnesord: Konst
 Ämnesord: Konstkritik
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konst > Konstteori och -estetik
Ex. 1: Fint skick Understrykningar med överstrykningspenna100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15545
 
 Författare: Lang, Maria, 1914-1991
 Titel: Använd aldrig arsenik / av Maria Lang
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1986 ; (Uppsala : Esselte Herzog)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 231, [2] s. ; 21 cm Inbunden.
 Serie: Bokklubben Vår bok, 99-0105689-6
 ISBN: 91-1-869032-7
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mindre bra skick Sliten, lätt fuktskadad. Namnteckning50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15546
 
 Författare: Boye, Karin, 1900-1941
 Titel: Det hungriga ögat : journalistik 1930-1936 : recensioner och essäer / Karin Boye ; [urval och redigering av Gunnar Ståhl]
 Förlag/År: Stockholm : Legus, 1992 ; (Södertälje : Fingraf)
 Omfång: 159 s. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-88192-03-2
 Medarbetare: Ståhl, Gunnar, 1952- (medarbetare)
 Genre: Bok
 SAB-kod: Gc.04
 SAB-kod: Gc.5
 SAB-kod: G.04
 Ämnesord: Svensk litteraturhistoria
 Ämnesord: Litteraturhistoria
 Ämnesord: Litteraturvetenskap
 Ämnesord: Essäer
 Ämnesord: Litteraturkritik
Kategori: Litteraturvetenskap > Svensk litteraturhistoria > Essäer och litteraturkritik
Kategori: Litteraturvetenskap > Svensk litteraturhistoria > 1900-talet
Kategori: Litteraturvetenskap > Essäer och litteraturkritik
Ex. 1: Fint skick 90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15547
 
 Författare: Ekholm, Jan Olof, 1931-
 Titel: Sörjd & saknad / Jan-Olof Ekholm
 Förlag/År: Göteborg : Tre böcker, 1990 ; (Vänersborg : Vänersborgs offset)
 Omfång: 215 s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1990
 ISBN: 91-7029-046-6
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1:Orginalutgåva (enda utgåvan som finns) Mycket fint skick 90 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15548
 
 Författare: Gulik, Robert Hans van, 1910-1967.
 Titel: Kejsarens pärla / Robert van Gulik : övers. av Elsa Mossner
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1964
 Omfång: 180, [1] s. : ill. Häftad
 Orginaltitel: The emperor's pearl.
 Genre: Deckare
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Fint skick Lätt sliten rygg och naggat omslag. Namnteckning90 kr.
Ex.2: Fint skick 100 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15549
 
 Författare: Kadaré, Ismaïl, 1936-
 Titel: Aprils frusna blommor : roman / Ismaïl Kadaré ; översättning från franskan av Dagmar Olsson
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 2003 (Falun : ScandBook)
 Omfång: 162, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Lulet e ftohta të marsit
 Anmärkning: Orig. på albanska. - Övers. från den franska utg. med titeln: Froides fleurs davril
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2003
 ISBN: 91-0-057793-6
 Medarbetare: Olsson, Dagmar (översättare)
 Genre: Bok
 SAB-kod: Hrf.01=c
 Ämnesord: Skönlitteratur
 Ämnesord: Albanien
 Ämnesord: Konstnärer
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Övriga indoeuropeiska språk
Ex. 1: Mycket fint skick 90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15550
 
 Författare: Frimansson, Inger, 1944-
 Titel: Djuret under tummarna / Inger Frimansson
 Förlag/År: Stockholm : Prisma, 1989 ; (Eskilstuna : Tunatr.)
 Omfång: 181 s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1989
 ISBN: 91-518-2276-8
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Psykiskt handikappade
 Ämnesord: Skönlitteratur
 Ämnesord: Utvecklingsstörda
 Ämnesord: Förståndshandikappade
 Ämnesord: Roman
 Ämnesord: Svensk skönlitteratur
 Ämnesord: Kvinna
 Ämnesord: Utvecklingsstörning
 Ämnesord: Kärlek
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 125 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15551
 
 Författare: Hellberg, Björn, 1944-
 Titel: Då dagboken dog : [en kriminalroman] / Björn Hellberg
 Förlag/År: Göteborg : Tre böcker, 1996 ; (Kungälv : Grafikerna i Kungälv)
 Omfång: 264 s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1996
 ISBN: 91-7029-193-4
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Deckare
 Ämnesord: Kriminalroman
 Ämnesord: Skönlitteratur
 Ämnesord: Spänning
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick Ou. Med dedikation från författaren95 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15552
 
 Författare: Lindqvist, Sven, 1932-
 Titel: Hemmaresan / Sven Lindqvist
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1959 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 243 s. Häftad
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Lätt naggat omslag. Ou.85 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15553
 
 Författare: Halldór Laxness, 1902-1998
 Titel: Fria män / Halldór Kiljan Laxness
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren/Vi, 1955
 Upplaga: 15. tus.
 Omfång: 446 s. Häftad
 Orginaltitel: Sjálfstætt fólk.
 Ämnesord: Skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15554
 
 Författare: Larsson, Christina, 1965-
 Titel: 5:e Moseboken / Christina Larsson
 Förlag/År: Göteborg : Tre böcker, 2007 (Finland)
 Omfång: 335 s. ; 20 cm. Häftad
 Anmärkning: Originalupplaga 2007
 ISBN: 978-91-7029-623-9
 Genre: Bok
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Ou. Med dedikation från författaren. Häftad.70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15555
 
 Titel: Svenska skrivregler / utgivna av Svenska språknämnden
 Förlag/År: Solna : Almqvist & Wiksell, 1991 ; (Uppsala : A & W)
 Upplaga: 1. uppl.
 Omfång: 150 s. (x, 150 s.) ; 21 cm. Häftad
 Serie: Skrifter utgivna av Svenska språknämnden, 0346-7724 ; 77
 Anmärkning: "Ersätter: Skrivregler (Skrifter / utgivna av Svenska språknämnden ; 4)"
 Anmärkning: "Även tillg. med tryckår: 2.-3. tr., 1992 ; 4. tr., 1993 ; 5. [tr.], 1994 ; 6. [tr.], 1996 ; 7. [tr.], 1998"
 ISBN: 91-21-11280-0
 Genre: Bok
 SAB-kod: Fc.062
 SAB-kod: Fc.07
 SAB-kod: A
 Ämnesord: Skrivregler (Svensk språkvetenskap)
 Ämnesord: Writing
 Ämnesord: Språkriktighet
 Ämnesord: Språkvård
 Ämnesord: Writing norms (Swedish lingvistics)
 Ämnesord: Writing rules
 Ämnesord: Svenska
 Ämnesord: Skrivteknik
 Ämnesord: Ortografi
 Ämnesord: Interpunktion
 Ämnesord: Förkortningar
 Ämnesord: Akronymer
 Ämnesord: Handbok
Kategori: Språkvetenskap > Svenska > Språkriktighet
Kategori: Språkvetenskap > Svenska > Ortografi, interpunktion och förkortningar
Kategori: Bok- och biblioteksväsen
Ex. 1: Mycket fint skick 120 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15556
 
 Författare: Montanari, Gianni
 Titel: Daimon / Gianni Montanari ; [övers.: Gunnar Gällmo]
 Förlag/År: Bromma : Delta, 1980 ; (Lund : Lunds offset)
 Omfång: 166 s. ; 20 cm. Häftad
 Orginaltitel: Daimon (italienska).
 Serie: Delta science fiction, 99-0104301-8
 ISBN: 91-7228-223-1
 Medarbetare: Gällmo, Gunnar, 1946- (översättare)
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Hcei.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Italienska
Ex. 1:Första (och enda) svenska utgåva Bra skick Lätt sliten50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15557
 
 Författare: Weakley, Russ
 Titel: Kom igång med CSS / Russ Weakley ; [översättning: Jerker Thorell ; faktagranskning: Rolf Staflin]
 Förlag/År: Sundbyberg : Pagina, 2006 (Mölnlycke : Elanders Infologistics)
 Omfång: 252 s. : ill. ; 22 cm. Häftad
 ISBN: 91-636-0884-7
 Medarbetare: Thorell, Jerker, 1942- (översättare)
 Genre: Bok
 SAB-kod: Pucbb
 Ämnesord: Webbsidor
 Ämnesord: Webbdesign
 Ämnesord: Webbutveckling
 Ämnesord: CSS (märkspråk)
 Ämnesord: Hemsidor
 Ämnesord: Internet
 Ämnesord: CSS (märkspråk)
 Ämnesord: CSS (Cascading Style Sheets)
 Ämnesord: CSS
Kategori: Teknik, industri och kommunikationer > Datorer och databehandling > Programmering och redigering
Ex. 1: Fint skick 80 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15558
 
 Titel: Zodiakens tjugo hus : [noveller] : [en antologi med internationell science fiction] / [red. av] Maxim Jakubowski ; [övers.: Gunnar Gällmo & Kjell Rehnström]
 Förlag/År: Bromma : Delta, 1979 ; (Vänersborg : Vänersborgs boktr.)
 Omfång: 267 s. ; 20 cm. Häftad
 Orginaltitel: Twenty houses of the Zodiak.
 Serie: Delta science fiction, 99-0104301-8 ; 99
 ISBN: 91-7228-213-4
 Medarbetare: Jakubowski, Maxim (utgivare)
 Medarbetare: Gällmo, Gunnar, 1946- (översättare)
 Medarbetare: Rehnström, Kjell (översättare)
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Hce(s)
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1:Första (och enda) svenska utgåva Bra skick Lätt sliten. Namnteckning65 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15559
 
 Författare: Cadbury, Deborah
 Titel: Dinosauriejägarna : en berättelse om vetenskaplig rivalitet och upptäckten av den förhistoriska världen / Deborah Cadbury ; översättning: Ulf Irheden ; [faktagranskning av den svenska översättningen: Lars Werdelin och Claes Bergman]
 Förlag/År: Lund : Historiska media, 2004 (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 365 s. : ill. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: The dinosaur hunters
 ISBN: 91-85057-26-6
 Medarbetare: Irheden, Ulf, 1964- (översättare)
 SAB-kod: Udbbhe:k.46
 SAB-kod: Ls-e.u
 Ämnesord: Paleontologi
 Ämnesord: Paleontologer
 Ämnesord: Dinosaurier
 Ämnesord: Dinosaurs
Kategori: Naturvetenskap > Geologi och paleontologi > Paleozoologi (djur)
Kategori: Biografi > Biografiska samlingar > Brittiska öarna (Storbritannien)
Ex. 1: Mycket fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15560
 
 Titel: Whodunit? : a guide to crime, suspense, and spy fiction / [edited by] H.R.F. Keating.
 Förlag/År: London : Windward, 1982.
 Omfång: 320 s. : ill. ; 24 cm. Inbunden
 Anmärkning: Includes index.
 ISBN: 0711202494
 Medarbetare: Keating, H. R. F. (Henry Reymond Fitzwalter), 1926-
 Genre: Deckare
 Ämnesord: Detective and mystery stories, English
 Ämnesord: Detective and mystery stories, American
 Ämnesord: Crime in literature.
 Ämnesord: Spy stories
 Ämnesord: Fiction
Kategori: Litteraturvetenskap
Ex. 1: Mycket fint skick 100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15561
 
 Författare: Broberg, Jan, 1932-
 Titel: Mordisk familjebok / Jan Broberg
 Förlag/År: Göteborg : Zinderman ; [Solna] : [Seelig], 1972 ; (Uddevalla : Bohusläningen)
 Omfång: 261 s. : ill. Inbunden
 ISBN: 91-528-0012-1
 Genre: Bok
 Genre: Deckare
 SAB-kod: G.096
 Ämnesord: Deckare
 Ämnesord: Motiv i skönlitteraturen
 Ämnesord: Detektivromaner
Kategori: Litteraturvetenskap > Skönlitterära motiv
Ex. 1: Fint skick Trasigt skyddsomslag120 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15562
 
 Titel: Brott, kärlek, äventyr : texter om populärlitteratur / Dag Hedman (red.)
 Förlag/År: Lund : Studentlitteratur, 1995 ; (Lund : Studentlitteratur)
 Omfång: 331 s. : tab. ; 23 cm. Häftad
 Anmärkning: Delvis övers. från flera språk
 Anmärkning: "Även med tryckår: 2. tr., 1996 : 3. tr., 2001 ; 4. tr., 2003 ; 5. tr., 2005 ; 6. [tr.], 2006"
 ISBN: 91-44-60631-1
 Medarbetare: Hedman, Dag, 1953- (medarbetare)
 Genre: Bok
 SAB-kod: G.093
 Ämnesord: Populärlitteratur
 Ämnesord: Masslitteratur
 Ämnesord: Triviallitteratur
 Ämnesord: Litteraturvetenskap
 Ämnesord: Litteraturvetenskap - triviallitteratur
 Ämnesord: Bestsellers
 Ämnesord: Detektivromaner
Kategori: Litteraturvetenskap > Triviallitteratur
Ex.1: Fint skick 120 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15563
 
 Författare: Wopenka, Johan, 1952-
 Titel: Murha - men på svenska : finlandssvensk kriminallitteratur 1904-1996 / Johan Wopenka
 Förlag/År: Göteborg : BJW-förl., 1997 ; (Göteborg : Chalmers reproservice)
 Upplaga: 1. uppl.
 Omfång: [2], 36, [1] s. ; 21 cm. Häftad
 Serie: 333-serien, 99-1831947-X ; 4
 ISBN: 91-971620-1-9
 Genre: Bok
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Gcd.0977
 Ämnesord: Litteraturhistoria
 Ämnesord: Finlandssvensk litteraturhistoria
 Ämnesord: Kriminallitteratur
Kategori: Litteraturvetenskap > Svensk litteraturhistoria > Finlandssvensk litteraturhistoria
Ex.1: Mycket fint skick 95 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15564
 
 Författare: Runnquist, Åke, 1919-1991
 Titel: Mord på Östermalm : tre fall från bokhyllan / Åke Runnquist
 Förlag/År: Stockholm : Billbergs bokh., 1977 ; (Stockholm : Björkmans eftr.)
 Omfång: 35 s. ; 23 cm. Häftad
 Serie: Skriftserie / utgiven av Billbergs bokhandel AB, 0523-6029 ; 15
 Genre: Bok
 Genre: Deckare
 SAB-kod: G.096
 Ämnesord: Motiv i skönlitteraturen
 Ämnesord: Detektivromaner
 Ämnesord: Kriminallitteratur
Kategori: Litteraturvetenskap > Skönlitterära motiv
Ex. 1: Fint skick Solblekt omslag90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15565
 
 Författare: Wendelius, Lars, 1939-
 Titel: Rationalitet och kaos : nedslag i svensk kriminalfiktion efter 1965 = [Rationality and chaos] : [case studies of Swedish crime fiction after 1965] / Lars Wendelius
 Förlag/År: Hedemora : Gidlund, 1999 ; (Södertälje : Fingraf)
 Omfång: 276, [3] s. ; 23 cm. Häftad
 Serie: Skrifter utgivna av Avdelningen för litteratursociologi vid Litteraturvetenskapliga institutionen i Uppsala, 0349-1145 ; 40
 Anmärkning: Med sammanfattning på engelska
 ISBN: 91-7844-293-1
 Genre: Bok
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Gc.0977
 SAB-kod: Gc.55
 Ämnesord: Svensk kriminallitteratur
 Ämnesord: Kriminallitteratur
 Ämnesord: Kriminalromaner
 Ämnesord: Deckare
 Ämnesord: Detektivromaner
 Ämnesord: Litteraturhistoria
 Ämnesord: Svensk litteraturhistoria
 Ämnesord: Litteratursociologi, Sverige, 1965-
Kategori: Litteraturvetenskap > Svensk litteraturhistoria > Kriminallitteratur, skräck, thrillers
Kategori: Litteraturvetenskap > Svensk litteraturhistoria > 1955-
Ex.1: Fint skick Blekt omslag200 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15566
 
 Författare: Elgström, Jörgen, 1919-1980
 Titel: Svensk mordbok : den svenska detektivromanens historia 1900-1950 / Jörgen Elgström, Åke Runnquist
 Förlag/År: Stockholm : Sällsk. Bokvännerna, 1957 ; (Stockholm : Thule)
 Omfång: 160, [2] s. : ill. Häftad
 Serie: Bokvännens bibliotek, 0347-8386 ; 36
 Medarbetare: Runnquist, Åke, 1919-1991
 Genre: Bok
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Gc.096
 Ämnesord: Svenska deckare
 Ämnesord: Detektivromaner
 Ämnesord: Detektivroman
 Ämnesord: Motiv i skönlitteraturen
Kategori: Litteraturvetenskap > Svensk litteraturhistoria > Skönlitterära motiv
Ex. 1: Mycket fint skick Förlagets klotband.150 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15567
 
 Författare: Broberg, Jan, 1932-
 Titel: Mord i minne : 12 kapitel om deckare och deckarförfattare / Jan Broberg
 Förlag/År: Göteborg : Zinderman, 1976 ; (Uddevalla : Bohusläningen)
 Omfång: 151, [1] s., [4] pl.-bl. : ill. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-528-0162-4
 Genre: Bok
 Genre: Deckare
 SAB-kod: G.096
 Ämnesord: Motiv i skönlitteraturen
 Ämnesord: Detektivromaner
Kategori: Litteraturvetenskap > Skönlitterära motiv
Ex. 1: Fint skick Lätt naggat och slitet skyddsomslag70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15568
 
 Titel: Tankar om mord : en bok om kriminalgenren / sammanst. av K. Arne Blom
 Förlag/År: Göteborg : Zinderman, 1978 ; (Uddevalla : Bohusläningen)
 Omfång: 190, [2] s. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-528-0251-5
 Medarbetare: Blom, K. Arne, 1946- (utgivare)
 Genre: Bok
 Genre: Deckare
 SAB-kod: G.096
 Ämnesord: Motiv i skönlitteraturen
 Ämnesord: Detektivromaner
Kategori: Litteraturvetenskap > Skönlitterära motiv
Ex. 1: Mycket fint skick Lagerslitet omslag100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15569
 
 Författare: Örnkloo, Ulf, 1934-
 Titel: En jurybok om de bästa deckarna 1971-1996 : [utgiven i samband med Svenska deckarakademins 25-årsjublieum] / Ulf Örnkloo
 Förlag/År: Bromma : Jury i samarbete med Svenska deckarakademins vänner, 1996 ; (Sundbyberg : Bodoni)
 Omfång: 47, [1] s. ; 20 cm Inbunden.
 Serie: En jurybok om ..., 1402-0769 ; 3
 ISBN: 91-970346-7-3
 Genre: Bok
 Genre: Deckare
 SAB-kod: G.0977
 Ämnesord: Deckare
 Ämnesord: Detektivromaner
 Ämnesord: Litteraturvetenskap
 Ämnesord: Kriminallitteratur
Kategori: Litteraturvetenskap > Kriminallitteratur, skräck, thrillers
Ex.1: Mycket fint skick Namnteckning. Namnstämpel70 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15570
 
 Författare: Lundin, Bo, 1941-
 Titel: Kvinnor & deckare / Bo Lundin, Kerstin Matz, Ulla Trenter
 Förlag/År: Bromma : Jury, 2000 ; (Göteborg : Chalmers)
 Upplaga: 1. uppl.
 Omfång: 107, [1] s. ; 21 cm. Häftad
 ISBN: 91-973240-2-7
 Medarbetare: Matz, Kerstin, 1930-
 Medarbetare: Trenter, Ulla, 1936-
 Genre: Bok
 Genre: Deckare
 SAB-kod: G.0977
 SAB-kod: G.0972
 Ämnesord: Deckare
 Ämnesord: Kvinnor och litteratur
 Ämnesord: Kvinnliga detektiver i litteraturen
 Ämnesord: Detektivromaner
 Ämnesord: Författare
 Ämnesord: Litteraturvetenskap
 Ämnesord: Litteraturöversikt
 Ämnesord: Women and literature
 Ämnesord: Women detectives in literature
 Ämnesord: Kvinnliga författare
 Ämnesord: Detective novels
 Ämnesord: Authors
 Ämnesord: Literary studies
 Ämnesord: Survey of literature
 Ämnesord: Kvinnor
 Ämnesord: Detektivromaner
 Ämnesord: Kriminallitteratur
 Ämnesord: Deckare
 Ämnesord: Litterära priser
Kategori: Litteraturvetenskap > Kriminallitteratur, skräck, thrillers
Kategori: Litteraturvetenskap > Kvinnolitteratur
Ex. 1: Fint skick Ett veck på omslagets framsida. Namnetikett80 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15571
 
 Författare: Lundin, Bo, 1941-
 Titel: Århundradets svenska deckare / Bo Lundin ; [med den svenska deckarens nationalbibliografi utarbetad av Johan Wopenka i samarbete med Svenska deckarbiblioteket]
 Förlag/År: Bromma : Jury, 1993 ; (Sundbyberg : Bodonitr.)
 Omfång: 143, [1] s. ; 20 cm Inbunden.
 Anmärkning: S. 65-111: Bibliografi
 ISBN: 91-970346-5-7
 Medarbetare: Wopenka, Johan, 1952- (medarbetare)
 Genre: Bok
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Gc.0977
 SAB-kod: Aahc
 Ämnesord: Svenska deckare
 Ämnesord: Kriminallitteratur
 Ämnesord: Detektivromaner
 Ämnesord: Litteraturhistoria
 Ämnesord: Skönlitteratur
Kategori: Litteraturvetenskap > Svensk litteraturhistoria > Kriminallitteratur, skräck, thrillers
Kategori: Bokväsen och biblioteksväsen > Bibliografi > Svensk litteraturhistoria
Ex.1: Mycket fint skick 200 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15572
 
 Författare: Gaillard, Dawson
 Titel: Dorothy L. Sayers / by Dawson Gaillard
 Förlag/År: New York : Ungar, 1981
 Omfång: 123 s. Häftad.
 ISBN: 0-8044-2222-2
 ISBN: 0-8044-6169-4
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Gez Sayers, Dorothy
Kategori: Litteraturvetenskap > Engelsk litteraturhistoria > Säskilda engelska författare
Ex. 1: Fint skick Lite blekt75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15573
 
 Författare: Speir, Jerry, 1946-
 Titel: Ross Macdonald / by Jerry Speir.
 Förlag/År: New York : F. Ungar Pub. Co., c1978.
 Omfång: ix, 182 s. ; 22 cm. Häftad
 Anmärkning: Includes index.
 Anmärkning: Bibliography: p. 161-165.
 ISBN: 0804468710
 Genre: Deckare
 Ämnesord: Macdonald, Ross, 1915-1983 Criticism and interpretation.
 Ämnesord: Detective and mystery stories, American
Kategori: Litteraturvetenskap
Ex. 1: Fint skick Lätt blekt100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15574
 
 Författare: Queen, Ellery
 Titel: Med hälsningar från Ellery Queen och Tage la Cour / översättning avCarl Olof Nyman; teckningar av Leo Estvad
 Förlag/År: Stockholm : Sällsk. Bokvännerna, 1958 ; (Stockholm : V. Petterson)
 Omfång: 58, [2] s. : ill. Häftad
 Orginaltitel: With the author's compliments.
 Orginaltitel: With more compliments from the author.
 Orginaltitel: Med venlig hilsen.
 Orginaltitel: Some curious changes in book titles.
 Serie: Bokvännens bibliotek, 0347-8386 ; 38
 Medarbetare: La Cour, Tage, 1915-1993
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Aet
 Ämnesord: Bibliofili
 Ämnesord: Kriminallitteratur
 Ämnesord: Boksamlare
Kategori: Bokväsen och biblioteksväsen > Bokväsen > Bibliofili
Ex. 1: Mycket fint skick Osprättad95 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15575
 
 Titel: Nessers fristående : ett porträtt av författaren i ny omgivning
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier : Bonnier Group Agency : Bonnier Audio, 2009 (Värnamo : Fälth & Hässler)
 Omfång: 55 s. : ill. ; 20 cm. Häftad
 ISBN: 978-91-43-50016-5
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Gcz Nesser, Håkan
 Ämnesord: Nesser, Håkan, 1950-
 Ämnesord: Kriminallitteratur
 Ämnesord: Detektivromaner
Kategori: Litteraturvetenskap > Svensk litteraturhistoria > Särskilda svenska författare
Ex. 1: Mycket fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15576
 
 Författare: Chandler, Raymond, 1888-1959
 Titel: Marlowes tema : femtio brev / Raymond Chandler ; i urval av Eric Fylkeson och övers. av Peter Lindforss
 Förlag/År: Hargshamn : Janus i samarbete med Jury, 1984 ; (Kristianstad : Nya civiltr.)
 Upplaga: 1. uppl.
 Omfång: 180, [9] s. : ill. ; 19 cm. Häftad
 Anmärkning: Övers. ur: Letters of Raymond Chandler
 ISBN: 91-85986-19-4
 Medarbetare: Fylkeson, Eric, 1950- (utgivare)
 Genre: Bok
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Gez Chandler, R.
 Ämnesord: Chandler, Raymond. 1888-1959
 Ämnesord: Amerikansk litteraturhistoria
 Ämnesord: Kriminallitteratur
Kategori: Litteraturvetenskap > Engelsk litteraturhistoria > Säskilda engelska författare
Ex. 1: Fint skick Läsveck på rygg85 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15577
 
 Författare: Chandler Raymond
 Titel: The simple art of murder / Raymond Chandler
 Förlag/År: New York Ballantine Books 1972
 Upplaga: New edition
 Omfång: 218 sider. Pocket
 Genre: Deckare
Kategori: Litteraturvetenskap
Ex. 1: Fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15578
 
 Författare: Bennich-Björkman, Bo, 1926-
 Titel: Forskning om detektivromanen 1907-77 : en kritisk granskning av viktigare insatser i England, USA, Frankrike och Tyskland / Bo Bennich-Björkman
 Förlag/År: Bromma : Jury, 1979 ; (Sundbyberg : Fredrik Tryckare)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 156 s. ; 19 cm. Pocket
 Serie: Jurybiblioteket, 99-0165737-7 ; 1
 Anmärkning: S. 145-156: Bibliografi
 ISBN: 91-970346-0-6
 Genre: Bok
 Genre: Deckare
 SAB-kod: G.096
 Ämnesord: Deckare
 Ämnesord: Detektivromaner
 Ämnesord: 1900-talet
 Ämnesord: Detektivroman - Litteraturvetenskap
 Ämnesord: Litteraturhistoria
 Ämnesord: Motiv i skönlitteraturen
 Ämnesord: Detektivromaner
 Ämnesord: Detektivromanen 1907-77
Kategori: Litteraturvetenskap > Skönlitterära motiv
Ex.1: Mycket fint skick 70 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15579
 
 Titel: I neonljusets skugga : den moderna kriminalhistorien / red.: Bengt Eriksson
 Förlag/År: Lund : Boström, 1999 ; (Danmark)
 Omfång: 208, [11] s. ; 18 cm. Pocket
 ISBN: 91-7231-045-6
 Medarbetare: Eriksson, Bengt, 1947- (medarbetare)
 Genre: Bok
 Genre: Deckare
 SAB-kod: G.0977
 Ämnesord: Kriminallitteratur
 Ämnesord: Litteraturvetenskap
Kategori: Litteraturvetenskap > Kriminallitteratur, skräck, thrillers
Ex. 1: Mycket fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15580
 
 Författare: Broberg, Jan, 1932-
 Titel: Mord för ro skull : deckarens debut och dilemma / Jan Broberg
 Förlag/År: Malmö : Cavefors, 1964 ; (Uddevalla : Bohusläningen)
 Omfång: 300, [2] s., 4 pl.-bl. : ill. Häftad
 Genre: Bok
 Genre: Deckare
 SAB-kod: G.096
 Ämnesord: Deckare
 Ämnesord: Detektivromaner
 Ämnesord: Motiv i skönlitteraturen
 Ämnesord: Kriminallitteratur
Kategori: Litteraturvetenskap > Skönlitterära motiv
Ex. 1: Fint skick Lätt sliten. Debuten.125 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15581
 
 Författare: Allende, Isabel, 1942-
 Titel: Pygméernas skog / Isabelle Allende ; översättning av Lena Anér Melin
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 2004 (Norge)
 Omfång: 223, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: El bosco de los pigmeos
 Anmärkning: Första svenska upplaga 2004
 ISBN: 91-29-66079-3
 Medarbetare: Anér Melin, Lena, 1928- (översättare)
 Genre: Ungdomsböcker
 Genre: Bok
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: Hkq=c,u
 Ämnesord: Slaveri
 Ämnesord: Övernaturligt
 Ämnesord: Skönlitteratur
 Ämnesord: Fantasy ungdom
 Ämnesord: Fantasy
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Spanska
Ex. 1: Mycket fint skick 100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15582
 
 Författare: Wretman, Tore, 1916-2003
 Titel: Svensk husmanskost : en samling gamla svenska recept anpassade till vår tids moderna matlagningsmetoder : med kommentarer och anvisningar / av Tore Wretman ; ill. av Stig Claesson - Slas
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1983 ; (Storbritannien)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 294, [1] s. : ill. ; 20 cm. Storpocket
 ISBN: 91-37-08274-4
 Medarbetare: Claesson, Stig, 1928-2008 (illustratör)
 SAB-kod: Qcaa
 Ämnesord: Husmanskost
 Ämnesord: Matlagning
 Ämnesord: Cookery, Swedish
Kategori: Ekonomi och näringsväsen > Hem och hushåll > Matlagning
Ex.1: Mycket fint skick 90 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15583
 
 Författare: Alberoni, Francesco
 Titel: Erotik / Francesco Alberoni ; översatt av Barbro Andersson
 Förlag/År: Göteborg : Korpen, 1986 ; (Uddevalla : Risberg)
 Omfång: 261, [1] s. ; 20 cm. Häftad
 Orginaltitel: L'erotismo.
 ISBN: 91-7374-088-8
 Medarbetare: Andersson, Barbro, 1937- (översättare)
 Genre: Bok
 SAB-kod: Vnd
 SAB-kod: Dodf
 SAB-kod: Oaa
 Ämnesord: Sex
 Ämnesord: Erotik
 Ämnesord: Sex behavior
 Ämnesord: Kärlek
 Ämnesord: Könsdifferenser
 Ämnesord: Sexualitet
 Ämnesord: Könsskillnader
 Ämnesord: Sexologi
 Ämnesord: Sexualliv
 Ämnesord: Sexualkunskap
 Ämnesord: Sexualrådgivning
 Ämnesord: Fysiologisk psykologi
 Ämnesord: Känslor
 Ämnesord: Känsloreaktioner
 Ämnesord: Fruktan
 Ämnesord: Vrede
 Ämnesord: Glädje
 Ämnesord: Kärlek
 Ämnesord: Psykologi
Kategori: Medicin > Samhällsmedicin, hygien, sexologi > Sexologi
Kategori: Filosofi och psykologi > Psykologi > Känslor, känsloreaktioner
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Sociologi > Socialpsykologi
Ex. 1: Mycket fint skick Första sv utg95 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15584
 
 Författare: Jansson, Tove, 1914-2001
 Titel: Bildhuggarens dotter / Tove Jansson ; [foto: Lars Jansson ...]
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1994 ; (Finland)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 167, [1] s. : ill. ; 21 cm Inbunden.
 ISBN: 91-0-055649-1
 Genre: Finlandssvensk litteratur
 SAB-kod: Gcdz Jansson, Tove
 Ämnesord: Jansson, Tove, 1914-2001
Kategori: Litteraturvetenskap > Svensk litteraturhistoria > Finlandssvensk litteraturhistoria
Ex.1: Mycket fint skick Tillskrift75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15585
 
 Författare: Kundera, Milan, 1929-
 Titel: Avskedsvalsen / Milan Kundera ; övers. från tjeckiskan av Lennart Holst
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1978 ; (Stockholm : Bonniers graf.)
 Omfång: 197, [1] s. ; 21 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Valcík na rozloucenou.
 ISBN: 91-0-041978-8
 Medarbetare: Holst, Lennart (översättare)
 SAB-kod: Hmd=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Tjeckiska
Ex. 1: Mycket fint skick Första sv utg100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15586
 
 Författare: Christie, Agatha, 1890-1976
 Titel: Gropen / Agatha Christie ; övers. av Viveka Starfelt
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier ; [Kungälv] : [Boksam (distr.)], 1984 ; (Avesta : A.B.M.-tryck)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 239, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The hollow.
 ISBN: 91-0-046378-7
 Medarbetare: Starfelt, Viveka, 1906-1976 (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick 75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15587
 
 Författare: Selberg, Anna-Karin, 1975-
 Titel: Skymning över Al-Omistan / Anna-Karin Selberg
 Förlag/År: Stockholm : Modernista, 2007 (Kina)
 Omfång: 273 s. Häftad
 Anmärkning: Originalupplaga 2007
 ISBN: 978-91-85453-78-8
 Genre: Bok
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Krig
 Ämnesord: Skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15588
 
 Författare: Lindqvist, Birgitta, 1945-
 Titel: Genom porten : berättelser / Birgitta Lindqvist
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 2000 ; (Smedjebacken : Fälth & Hässler)
 Omfång: 272, [8] s. ; 20 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 2000
 ISBN: 91-1-300845-5
 SAB-kod: Hc.016
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Noveller
Ex. 1: Mycket fint skick 90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15589
 
 Författare: Hilton, Johan, 1977-
 Titel: No tears for queers : ett reportage om män, bögar och hatbrott / Johan Hilton
 Förlag/År: Stockholm : Atlas, 2005 (Falun : Scandbook)
 Omfång: 322, [14] s. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-7389-164-9
 Genre: Bok
 SAB-kod: Ohjh-c
 SAB-kod: Ohjh-qa
 SAB-kod: Oepa-c
 SAB-kod: Oepa-qa
 Ämnesord: Homofobi
 Ämnesord: Mord
 Ämnesord: Homosexuella män
 Ämnesord: Hatbrott
 Ämnesord: Homophobia
 Ämnesord: Hate crimes
 Ämnesord: Murder
 Ämnesord: Homosexual men
 Ämnesord: Våld
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Sociala frågor och socialpolitik > Sverige
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Sociala frågor och socialpolitik > Homosexuella
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Rättsvetenskap > Sverige
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Rättsvetenskap > Förenta staterna
Ex. 1: Mycket fint skick 130 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15590
 
 Författare: Hansson, Gunnar D, 1945-
 Titel: Övergångar, uppskov / Gunnar D. Hansson
 Förlag/År: Stockholm : Alba, 1979 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 45, [2] s. ; 20 cm. Häftad
 ISBN: 91-7458-200-3
 SAB-kod: Hc.03
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex. 1: Mycket fint skick Ou. Debutboken.90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15591
 
 Författare: Heberlein, Ann, 1970-
 Titel: Jag vill inte dö, jag vill bara inte leva / Ann Heberlein
 Förlag/År: Stockholm : Weyler, 2008 (Lettland)
 Omfång: 205 s. ; 20 cm Inbunden.
 Anmärkning: Väntrum -- Örnahusen -- Vansinne -- Sommarlov -- Självmördarklubben -- Avsked -- Ingenting -- Livets mening och andra ofrågor -- En sista måltid -- Någonting
 ISBN: 978-91-85849-21-5
 SAB-kod: Vlaa
 SAB-kod: Lz Heberlein, Ann
 Ämnesord: Heberlein, Ann, 1970-
 Ämnesord: Bipolar Disorder
 Ämnesord: Suicide, Attempted
 Ämnesord: Manisk-depressiv sjukdom
 Ämnesord: Manic-depressive illness
 Ämnesord: Heberlein, Ann
 Ämnesord: Biografier
 Ämnesord: Manodepressiv sjukdom
 Ämnesord: Fallbeskrivningar
Kategori: Medicin > Psykiatri > Psykoser
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Heberlein, Ann
Ex. 1: Mycket fint skick 150 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15592
 
 Författare: Dahlström, Sture, 1922-2001
 Titel: Tuppdagg / Sture Dahlström
 Förlag/År: Lund : Bakhåll, 2004 (Lund : Novapress)
 Upplaga: Ny uppl.
 Omfång: 86, [10] s. ; 19 cm. Häftad
 Anmärkning: Originaluppl. 1991
 ISBN: 91-7742-218-X
 Genre: Bok
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Arbetarlitteratur
 Ämnesord: Skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick 75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15593
 
 Författare: Granqvist, Willy, 1948-1985
 Titel: Kropp : dikter / av Willy Granqvist
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1980 ; (Malmö : Beyrond)
 Omfång: 176, [3] s. ; 20 cm. Häftad
 ISBN: 91-46-13645-2
 SAB-kod: Hc.03
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex. 1: Mycket fint skick Ou125 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15594
 
 Författare: Thurber, James, 1894-1961
 Titel: Den store Quillow / James Thurber ; illustrerad av Olle Eksell ; [översättning: Åke Löfgren]
 Förlag/År: Stockholm : KF, 1949
 Omfång: [45] s. : ill. Inbunden
 Medarbetare: Eksell, Olle, 1918-2007 (illustratör)
 Medarbetare: Löfgren, Åke, 1915-1995 (översättare)
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: He=c,u
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex. 1: Mycket fint skick 250 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15595
 
 Författare: Granér, Cyrus, 1870-1937
 Titel: Burre-Busses resa till Nordpolen : En liten saga för de små / Med många färgtavlor och teckningar av Louis Moe
 Förlag/År: Norrköping : Sörlin, 1942
 Upplaga: [Ny uppl.]
 Omfång: 24, [2] s. : ill. Inbunden
 Medarbetare: Moe, Louis, 1857-1945 (illustratör)
 Genre: Barnböcker
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex. 1: Mycket fint skick Bilden på boken är ngt beskuren150 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15596
 
 Författare: Arrhenius, Peter, 1970-
 Titel: Pingvinkvartetten och den olympiska kuppen / text: Peter Arrhenius ; bild: Ingela Peterson
 Förlag/År: Stockholm : Natur och kultur, 1998 ; (Belgien)
 Omfång: [30] s. : färgill. ; 30 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1998
 ISBN: 91-27-06867-6
 Medarbetare: Peterson Arrhenius, Ingela, 1967-
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: Hc,u
 Ämnesord: Bilderbok
 Ämnesord: Barnbok
 Ämnesord: Skönlitteratur
 Ämnesord: Pigviner
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex. 1: Mycket fint skick 125 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15597
 
 Författare: Hoban, Russell
 Titel: Sängdags för Polly / av Russell Hoban ; teckningar av Garth Williams ; översättning av Marianne Eriksson
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, [1962] ; (Nederländerna)
 Omfång: [31] s. : ill. Inbunden
 Orginaltitel: Bedtime for Frances.
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: uHce
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex.1: Mycket fint skick 2:a uppl120 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15598
 
 Författare: Möller, Christina
 Titel: Sinnligt & praktiskt : [en bok att ha i köket] / mat och recept: Christina Möller och Sander Johansson
 Förlag/År: Stockholm: KF, 1998 ; (Italien)
 Omfång: 210 s. : ill. ; 23 x 26 cm. Spiralbunden
 ISBN: 91-630-6455-3
 Medarbetare: Johansson, Sander (medarbetare)
 SAB-kod: Qcaa
 Ämnesord: Matlagning
Kategori: Ekonomi och näringsväsen > Hem och hushåll > Matlagning
Ex. 1: Mycket fint skick 80 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15599
 
 Författare: Bengtsson, Staffan, 1955-
 Titel: K-märkt hobby eller Den komplette idioten / Staffan Bengtsson & Göran Willis
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 2001 ; (Slovenien)
 Omfång: 165, [3] s. : ill. (vissa i färg) ; 24 cm Inbunden.
 ISBN: 91-0-057586-0
 Medarbetare: Willis, Göran, 1950-
 SAB-kod: P.09-c:k
 Ämnesord: Amatör- och hobbyverksamhet
 Ämnesord: Hobbyverksamhet
 Ämnesord: Hobby
Kategori: Teknik, industri och kommunikationer > Amatör- och hobbyverksamhet
Ex.1: Mycket fint skick 160 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15600
 
 Författare: Saul, John Ralston
 Titel: Den omedvetna civilisationen / John Ralston Saul ; översättning från engelskan: Gunnar Stensson
 Förlag/År: Göteborg : Daidalos, 1998 ; (Uddevalla : Mediaprint)
 Omfång: 159 s. ; 21 cm. Häftad
 Orginaltitel: The unconscious civilization.
 ISBN: 91-7173-073-7
 Medarbetare: Stensson, Gunnar (översättare)
 Genre: Bok
 SAB-kod: Oc:d
 SAB-kod: Oc
 Ämnesord: Politisk filosofi
 Ämnesord: Statskunskap
 Ämnesord: Politik
 Ämnesord: Filosofi
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Statskunskap och politik > Politisk teori, politisk psykologi och metodlära
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Statskunskap och politik
Ex. 1: Mycket fint skick 90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15601
 
 Författare: Prøysen, Alf, 1914-1970
 Titel: Teskedsgumman flyger och far / illustr. av Björn Berg ; övers. från norska av Ulf Peder Olrog
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1972 ; (Malmö : Beyrond)
 Omfång: 107, [2] s. : ill. Inbunden
 ISBN: 91-29-47636-4
 Medarbetare: Berg, Björn, 1923-2008 (illustratör)
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: uHce
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex. 1: Fint skick Namnteckning. Första sv utg95 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15602
 
 Författare: Fischerström, Iwan W, 1906-1994
 Titel: Skaldjur : morgon, middag, kväll : från västerhavsräkor med dilldoft till cognacsflamberad hummer på Côte d'Azur / Iwan W. Fischerström ; med teckningar av Monica Cronström
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1980 ; (Borås : Centraltr.)
 Omfång: 180, [2] s. : ill. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-37-07356-7
 ISBN: 91-37-07356-7
 Medarbetare: Cronström, Monica (illustratör)
 Genre: Bok
 SAB-kod: Qcaal
 Ämnesord: Skaldjur
 Ämnesord: Cookery (Shellfish)
 Ämnesord: Fiskrätter
 Ämnesord: Skaldjursrätter
 Ämnesord: Kokbok
Kategori: Ekonomi och näringsväsen > Hem och hushåll > Fiskrätter
Ex. 1: Mycket fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15603
 
 Författare: Rasch, Ellen, 1920-
 Titel: Tår och skratt / Ellen Rasch
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1994 ; (Finland)
 Omfång: 248, [3] s., [32] pl.-s. ; 23 cm Inbunden.
 ISBN: 91-1-949192-1
 Genre: Bok
 SAB-kod: Ikz Rasch, Ellen
 SAB-kod: Iky-c.5
 Ämnesord: Rasch, Ellen
 Ämnesord: Dansare
 Ämnesord: Balettdansare
 Ämnesord: Rasch, Ellen
 Ämnesord: Dans
 Ämnesord: Biografier
 Ämnesord: Dancing
 Ämnesord: Biographies
 Ämnesord: Konst
 Ämnesord: Balett
Kategori: Konst, musik, teater och film > Teater > Särskilda sceniska konstnärer
Kategori: Konst, musik, teater och film > Teater > Konstnärlig dans
Ex. 1: Fint skick 175 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15604
 
 Författare: Dahl, Arne, 1963-
 Titel: Upp till toppen av berget : kriminalroman / Arne Dahl
 Förlag/År: Malmö : Bra böcker, 2000 ; (Falun : AIT Falun AB)
 Omfång: 354 s. ; 23 cm Inbunden.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: [Ny tr.], 2001
 Anmärkning: Originaluppl. 2000
 ISBN: 91-7133-759-8
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Hjelm, Paul
 Ämnesord: Deckare
 Ämnesord: Kriminalroman
 Ämnesord: Thriller
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick Ou80 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15605
 
 Författare: Dahl, Arne, 1963-
 Titel: Ont blod : kriminalroman / Arne Dahl
 Förlag/År: Höganäs : Bra böcker, 1998 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 335 s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1998
 ISBN: 91-7133-446-7
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Deckare
 Ämnesord: Kriminalroman
 Ämnesord: Thriller
 Ämnesord: Samhällsskildring
 Ämnesord: 1990-talet
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick Ou.90 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15606
 
 Författare: Bäck, Tomas Mikael, 1946-
 Titel: Trädgårdssten / Tomas Mikael Bäck
 Förlag/År: Esbo : Schildt, 1995
 Omfång: 84 s. ; 22 cm. Häftad
 Anmärkning: Originaluppl. 1995
 ISBN: 951-50-0701-1
 Genre: Finlandssvensk litteratur
 SAB-kod: Hcd.03
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Finlandssvensk skönlitteratur
Ex. 1:Orginalutgåva (enda utgåvan som finns) Mycket fint skick Poesi.60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15607
 
 Författare: Yolen, Jane
 Titel: Sister Emily's lightship and other stories / Jane Yolen.
 Förlag/År: New York : Tom Doherty Associates, 2000.
 Upplaga: 1st ed.
 Omfång: 300 s. ; 22 cm. Häftad
 Anmärkning: A TOR book.
 Anmärkning: Jacket illustration by Brigid Collins.
 Anmärkning: The traveler and the tale -- Snow in summer -- Speaking to the wind -- The thirteenth fey -- Granny Rumple -- Blood sister -- Journey into the dark -- The sleep of trees -- The uncorking of Uncle Finn -- Dusty loves -- The gift of the magicians, with apol
 ISBN: 0312873786
 Medarbetare: Collins, Brigid.
 Genre: Science fiction
 Ämnesord: Fantasy fiction, American.
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15608
 
 Författare: Faulkner, William, 1897-1962
 Titel: En ros åt Emily och andra noveller / William Faulkner ; översättning: Pelle Fritz-Crone, Leif Janzon ; urval och efterskrift: Jan Broberg
 Förlag/År: Stockholm : Carlsson, 1990 ; (Malmö : Beyrond)
 Omfång: 246, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Övers. från engelska
 ISBN: 91-7798-371-8
 Medarbetare: Broberg, Jan, 1932- (medarbetare)
 Medarbetare: Fritz-Crone, Pelle (översättare)
 Medarbetare: Janzon, Leif (översättare)
 Genre: Bok
 SAB-kod: He.016=c
 SAB-kod: Hcee.016
 SAB-kod: Heq.016=c
 Ämnesord: Skönlitteratur
 Ämnesord: Noveller
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick Ovanlig175 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15609
 
 Författare: Birro, Peter, 1966-
 Titel: Mitt ansikte och mitt namn : en dissidents krönikor och bekännelser / Peter Birro
 Förlag/År: Stockholm : Hägglund, 2000 ; (Stockholm : Blå huset)
 Omfång: 159, [1] s. ; 21 cm. Häftad
 ISBN: 91-7123-088-2
 SAB-kod: Bb
 Ämnesord: Samlingsverk
Kategori: Allmänt och blandat > Allmänna samlingsverk
Ex. 1: Bra skick Lätt sliten75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15610
 
 Författare: Birro, Peter, 1966-
 Titel: Utan nåd eller The sound of speed : roman / Peter Birro
 Förlag/År: Stockholm : Hägglund, 1995 ; (Stockholm : Allgrafiska)
 Omfång: 195, [1] s. ; 21 cm.
 Anmärkning: Originaluppl. 1995
 ISBN: 91-7123-049-1
 Genre: Bok
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Skönlitteratur
 Ämnesord: Alkoholism
 Ämnesord: Droger
 Ämnesord: England
 Ämnesord: Knark
 Ämnesord: London
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1:Orginalutgåva (enda utgåvan som finns) Bra skick Lätt sliten95 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15611
 
 Titel: Kommissarie Holgersson: Mordisk resa genom Sverige / av Föreningen Kriminalförfattare i Stockholm (Jan Eric Arvastson ...)
 Förlag/År: Trångsund : Läsförl., 1992 ; (Norge)
 Omfång: 255 s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1992
 ISBN: 91-7902-170-0
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1:Orginalutgåva (enda utgåvan som finns) Mycket fint skick Bidrag av Svedelid, U Trenter, Durling, Ekholm, Ekström, Genberg, Palmström, Nordmark, Mathlein, Giron, Arvastson.70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15612
 
 Författare: Carr, John Dickson, 1906-1977
 Titel: Brottsligt förflutet samt novellen Okända personer eller varelser / John Dickson Carr ; övers. av Roland Adlerberth
 Förlag/År: Halmstad : Spektra, 1977 ; (Halmstad : Computer printing)
 Omfång: 357, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The murder of Sir Edmund Godfrey.
 Orginaltitel: Persons and things unknown.
 Serie: Spektras nya deckar-ess, 99-0121498-X ; 14
 ISBN: 91-7136-228-2
 Medarbetare: Adlerberth, Roland, 1923-1993 (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick Ovanlig200 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15613
 
 Författare: Lindgren, Torgny, 1938-
 Titel: Legender / Torgny Lindgren
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1986 ; (Värnamo : Fälth)
 Omfång: 177, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-1-861122-2
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Legender
 Ämnesord: Nordkalotten
 Ämnesord: Västerbotten
 Ämnesord: Noveller
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Ou95 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15614
 
 Författare: Frostenson, Katarina, 1953-
 Titel: Berättelser från dom : prosa / Katarina Frostenson
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1992 ; (Malmö : Beyrond)
 Omfång: 98, [4] s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1992
 ISBN: 91-46-16165-1
 Genre: Bok
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Prosalyrik
 Ämnesord: Svensk skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Ou85 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15615
 
 Författare: Sandman Lilius, Irmelin, 1936-
 Titel: Korpfolksungen / Irmelin Sandman Lilius
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier Carlsen, 1994 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 177, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1994
 ISBN: 91-638-3033-7
 Genre: Ungdomsböcker
 Genre: Bok
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: Hcd,u
 SAB-kod: Hc,u
 Ämnesord: Känslor
 Ämnesord: Myter
 Ämnesord: Sagor
 Ämnesord: Fantasy ungdom
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Finlandssvensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick Ou90 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15616
 
 Författare: Priest, Christopher
 Titel: Inverterad värld / Christopher Priest ; [övers.: Gunnar Gällmo]
 Förlag/År: Stockholm : Nyblom, 1985 ; (Vänersborg : Vänersborgs offset)
 Omfång: 288 s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Inverted world.
 ISBN: 91-7780-033-8
 Medarbetare: Gällmo, Gunnar, 1946- (översättare)
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1:Första (och enda) svenska utgåva Fint skick Märke efter prislapp på omslagets framsida70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15617
 
 Författare: Berger, John, 1926-
 Titel: Picasso : framgångar och misslyckanden / John Berger ; översättning: Steve Sem-Sandberg
 Förlag/År: Stockholm : Bromberg, 1989 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: [4], 265, [2] s. : ill. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The success and failure of Picasso.
 ISBN: 91-7608-432-9
 Medarbetare: Sem-Sandberg, Steve, 1958- (översättare)
 Genre: Bok
 SAB-kod: Ibz Picasso, Pablo
 Ämnesord: Picasso, Pablo, 1881-1973.
 Ämnesord: Konst
 Ämnesord: Konsthistoria
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konsthistoria > Särskilda konstnärer
Ex. 1:Första (och enda) svenska utgåva Mycket fint skick 110 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15618
 
 Författare: Ajanovic, Midhat, 1959-
 Titel: De visuella tonsättarna : animationens mästare i urval / av Ajan
 Förlag/År: Göteborg : Optimal Press, 2005 (Danmark)
 Upplaga: 1. uppl.
 Omfång: 220 s. : ill. ; 22 cm. Häftad
 ISBN: 91-88334-89-9
 Genre: Bok
 SAB-kod: Imbai
 Ämnesord: Animerad film
 Ämnesord: Animatörer
 Ämnesord: Biografiska samlingar
 Ämnesord: Animators
Kategori: Konst, musik, teater och film > Film > Animerad film
Ex. 1: Mycket fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15619
 
 Författare: Andersson, Erik, 1962-
 Titel: Bengt : roman / Erik Andersson
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 2003 (Smedjebacken : Scandbook)
 Omfång: 167, [1] s. ; 21 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 2003
 ISBN: 91-0-010135-4
 Genre: Bok
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 130 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15620
 
 Författare: Green, Allan, 1910-1993
 Titel: Kierkegaard bland samtida : personhistoriska skisser / Allan Green
 Förlag/År: Eslöv : Gondolin, 1995 ; (Eslöv : ESC grafisk produktion)
 Omfång: 157 s. : ill. ; 21 cm. Häftad
 Anmärkning: Behandlar Søren Kierkegaard
 ISBN: 91-88820-08-4
 Genre: Bok
 SAB-kod: Dbz Kierkegaard, Søren
 Ämnesord: Kierkegaard, Søren 1813-1855
 Ämnesord: Filosofer
 Ämnesord: Filosofi
 Ämnesord: Kierkegaard, Sören
Kategori: Filosofi och psykologi > Filosofins historia > Särskilda filosofer
Ex. 1: Mycket fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15621
 
 Författare: Palmström, Uno, 1947-2003
 Titel: -om någon är född eller död / Uno Palmström
 Förlag/År: Stockholm : Arbetarkultur : Prisma, 1986 ; (Värnamo : Fälth)
 Omfång: 195 s. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-518-1825-6
 ISBN: 91-518-1825-6
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Med dedikation från författaren95 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15622
 
 Författare: Wegelius, Jakob, 1966-
 Titel: Esperanza / Jakob Wegelius
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier Carlsen, 1999 ; (Falun : AiT Falun)
 Omfång: 138, [2] s. : ill. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: [Ny tr.], 2000
 ISBN: 91-638-3584-3
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: Hc,u
 Ämnesord: Barnbok
 Ämnesord: Vänskap
 Ämnesord: Ensamhet
 Ämnesord: Utanförskap
 Ämnesord: Barnböcker
 Ämnesord: Kapitelbok
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex.1: Mycket fint skick Lätt naggat omslag70 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15623
 
 Författare: Greider, Göran, 1959-
 Titel: Vid fönstret slår ensamheten ut : dikter / Göran Greider
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1981 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 89, [4] s. ; 21 cm. Häftad
 ISBN: 91-0-045167-3
 SAB-kod: Hc.03
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex. 1: Fint skick Osprättad. Orginalupplaga. Debutboken150 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15624
 
 Författare: Eddings, David
 Titel: Rivas skrifter : bakgrundstexter till sagorna om Belgarion och Mallorea / David & Leigh Eddings ; översättning: Ove Fransson
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 2000 ; (Falun : AIT Falun AB)
 Omfång: 422, [1] s. ; 23 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The Rivan codex.
 Serie: Wahlströms fantasy, 99-2256100-X
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2000
 ISBN: 91-32-32471-5
 Medarbetare: Eddings, Leigh
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: Heq.01=c
 SAB-kod: Hceeq.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick Lätt naggat omslag. Första sv utg90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15625
 
 Författare: Wambaugh, Joseph
 Titel: Harry Brights hemliga liv / Joseph Wambaugh ; översättning av Boo Cassel
 Förlag/År: Stockholm : Prisma, 1987 ; (Stockholm : Offset tr.)
 Omfång: 335 s. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The secrets of Harry Bright.
 ISBN: 91-518-2032-3
 Medarbetare: Cassel, Boo, 1949- (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick Första sv utg95 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15626
 
 Författare: Gademan, Göran, 1963-
 Titel: Operabögar / Göran Gademan
 Förlag/År: Hedemora : Gidlund, 2003 (Lund : Wallin & Dalholm)
 Omfång: 281, [1] s. : ill. ; 23 cm.
 Anmärkning: Sammanfattning på engelska med titeln: Operafags
 ISBN: 91-7844-631-7
 Genre: Bok
 SAB-kod: Ohjh-c
 SAB-kod: Ijra
 Ämnesord: Homosexuella män
 Ämnesord: Opera
 Ämnesord: Operaupplevelse
 Ämnesord: Homosexualitet och opera
 Ämnesord: Intervjuer
 Ämnesord: Opera
 Ämnesord: Genusforskning
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Sociala frågor och socialpolitik > Sverige
Kategori: Konst, musik, teater och film > Musik > Operor
Ex. 1: Mycket fint skick 160 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15630
 
 Författare: Sackville-West, Vita, 1892-1962
 Titel: Jeanne d'Arc : född den 6 januari 1412, bränd som kättare den 30 maj 1431, kanoniserad den 16 maj 1920 / V. Sackville-West ; övers. av Lisbeth och Louis Renner
 Förlag/År: Stockholm : Tiden, 1937
 Omfång: 424 s. Häftad
 Genre: Bok
 SAB-kod: Lz Jeanne d'Arc
 Ämnesord: Jeanne dArc, helgon, 1412-1431
 Ämnesord: Frankrike
 Ämnesord: Historia
 Ämnesord: 1328-1498
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Jeanne dArc
Ex. 1:Första (och enda) svenska utgåva Fint skick 175 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15631
 
 Författare: Miller, Henry, 1891-1980
 Titel: Kära, kära Brenda : Henry Millers kärleksbrev till Brenda Venus / textkommentar: Brenda Venus ; redigering: Gerald Seth Sindell ; översättning: Ingvar Skogsberg
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1988 ; (Borås : Centraltr.)
 Omfång: 218 s., [8] pl.-s. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Dear, dear Brenda.
 ISBN: 91-37-09450-5
 Medarbetare: Sindell, Gerald Seth (medarbetare)
 Medarbetare: Venus, Brenda (medarbetare)
 Medarbetare: Skogsberg, Ingvar (översättare)
 Genre: Bok
 SAB-kod: Geqz Miller, Henry
 Ämnesord: Miller, Henry, 1891-1980
Kategori: Litteraturvetenskap > Engelsk litteraturhistoria > Amerikansk litteraturhistoria
Ex. 1: Mycket fint skick 90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15632
 
 Författare: Durrell, Lawrence, 1912-1990
 Titel: Lawrence Durrell, Henry Miller. A private correspondence / edited by George Wickes. [With portraits and facsimiles.]
 Förlag/År: London, 1963.
 Omfång: 400 s. ; 8vo. Inbunden
 Anmärkning: Joint authors: Lawrence George Durrell and Henry Valentine Miller.
 Medarbetare: Miller, Henry, 1891-1980.
 Medarbetare: Wickes, George.
Kategori: Biografi
Ex. 1: Fint skick Naggat skyddsomslag100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15633
 
 Författare: Ford, Richard, 1944-
 Titel: Löpeld : [roman] / Richard Ford ; översättning: Caj Lundgren
 Förlag/År: Stockholm : Gedin, 1990 ; (Malmö : Beyrond)
 Omfång: 211, [1] s. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Wildlife.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1990
 ISBN: 91-7964-075-3
 Medarbetare: Lundgren, Caj (översättare)
 SAB-kod: He.01=c
 SAB-kod: Hceeq.01
 SAB-kod: Heq.01=c
 SAB-kod: Hcee.01
 Ämnesord: Roman
 Ämnesord: USA
 Ämnesord: Kärlek
 Ämnesord: Familjer
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick Smutstitelbladet bortrivet75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15634
 
 Författare: Calderón de la Barca, Pedro, 1600-1681
 Titel: Hus med dubbel ingång / Calderón ; för svensk scen av Hjalmar Gullberg och Ivar Harrie
 Förlag/År: Lund : Gleerup, 1934
 Omfång: 126 s. Häftad
 SAB-kod: Hcek.02
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Spanska
Ex. 1: Mycket fint skick Osprättad90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15635
 
 Författare: Cussler, Clive
 Titel: Draken / Clive Cussler ; översättning av Gösta Zetterlund
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 1993 ; (Falun : Scandbook)
 Upplaga: 1. kart. uppl.
 Omfång: [6] s., s. 9-434 : ill. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Dragon.
 Anmärkning: "Även tillg. med tryckår: 2. kart. uppl., 1995 ; 3. kart. uppl., 1996"
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1992
 ISBN: 91-32-31747-6
 Medarbetare: Zetterlund, Gösta (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15636
 
 Författare: Kafka, Franz, 1883-1924
 Titel: Förvandlingen : Den sanningssökande hunden / Franz Kafka ; översättning av Caleb J. Anderson och Karl Vennberg
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1999 ; (Falun : AiT Falun AB)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 109, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Die Verwandlung.
 Orginaltitel: Forschungen eines Hundes.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1945
 ISBN: 91-37-11573-1
 Medarbetare: Anderson, Caleb J., 1910-1996 (översättare)
 Medarbetare: Vennberg, Karl, 1910-1995 (översättare)
 Genre: Bok
 SAB-kod: Hf.016=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Tyska och jiddisch
Ex. 1: Mycket fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15637
 
 Författare: Gustafsson, Ebbe, 1925-
 Titel: Från Långviken till Tarsus : en segling genom livet / Ebbe Gustafsson
 Förlag/År: Stockholm : Nautiska förl., 2004 (Falun : Scandbook)
 Omfång: 331 s., [32] pl.-s. (huvudsakligen i färg) ; 24 cm Inbunden.
 ISBN: 91-89564-14-6
 Genre: Bok
 SAB-kod: Na.07
 SAB-kod: Lz Gustafsson, Ebbe
 Ämnesord: Gustafsson, Ebbe, 1925-
 Ämnesord: Långfärdsseglingar
Kategori: Geografi > Europa > Reseskildringar
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Gustafsson, Ebbe
Ex. 1: Mycket fint skick 125 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15638
 
 Författare: Johansson, Ylva, 1973-
 Titel: Mot strömmen - jorden runt / av Ylva Johansson
 Förlag/År: Stockholm : Nautiska förlaget, 2006 (Falun : Scandbook)
 Omfång: 208 s., [24] pl.-s. i färg ; 24 cm Inbunden.
 ISBN: 91-89564-33-2
 ISBN: 978-91-89564-33-6
 Genre: Bok
 SAB-kod: Rbdc
 SAB-kod: Lz Johansson, Ylva
 Ämnesord: Johansson, Ylva, 1973-
 Ämnesord: Kappsegling
 Ämnesord: Sailboat racing
 Ämnesord: Segling
 Ämnesord: Segelsport
Kategori: Idrott, lek och spel > Idrott och sport > Segling
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Johansson, Ylva
Ex.1: Mycket fint skick 175 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15639
 
 Författare: Lundsten, Ralph, 1936-
 Titel: Happy earthday : lustbara kåserier : verbala dumheter och sinnliga exkursioner från Sommarprogram 1981, 1984, 1989 och 2004 / Ralph Lundsten ; [illustrationer och bilder: Diana Sapokaite ...]
 Förlag/År: Saltsjö-Boo : Andromeda Music, 2005 (Hyltebruk)
 Omfång: 160 s. : ill. + Inbunden.
 Anmärkning: Originalupplaga 2005
 Anmärkning: CD i ficka
 ISBN: 91-631-7767-6
 Genre: Bok
 SAB-kod: Hc.017
 Ämnesord: Skönlitteratur
 Ämnesord: Kåserier
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Kåserier
Ex. 1: Mycket fint skick Med CD-skiva100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15640
 
 Författare: Deighton, Len, 1929-
 Titel: Blixtkrig : från Hitlers uppgång till Dunkerques fall / Len Deighton ; övers.: Gunnar Ruud ; förord: W. K. Nehring
 Förlag/År: Stockholm : Atlantis, 1981 ; (Värnamo : Fälth)
 Omfång: 342, [1] s. : ill., kart., tab. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Blitzkrieg : from the rise of Hitler to the fall of Dunkirk.
 ISBN: 91-7486-206-5
 Medarbetare: Ruud, Gunnar (översättare)
 SAB-kod: K.5
Kategori: Historia > 1914-
Ex.1: Mycket fint skick 120 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15641
 
 Författare: Elton, Ben
 Titel: Fruktlösa försök / Ben Elton ; översättning: David Nessle
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 2000 ; (Falun : AIT Falun AB)
 Omfång: 283, [1] s. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Inconceivable.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2000
 ISBN: 91-37-11696-7
 Genre: Bok
 SAB-kod: He.01=c
 SAB-kod: Hcee.01
 SAB-kod: Hce
 Ämnesord: Skönlitteratur
 Ämnesord: Barnlöshet
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15642
 
 Författare: Wharton, Edith, 1862-1937
 Titel: Glädjens hus : [roman] / Edith Wharton ; översättning: Irja Carlsson
 Förlag/År: Stockholm : Trevi, 1989 ; (Södertälje : Fingraf)
 Omfång: 352 s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: House of mirth.
 Anmärkning: Tidigare utg. i annan övers.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1922. Första uppl. i denna version 1989
 ISBN: 91-7160-895-8
 Medarbetare: Carlsson, Irja (översättare)
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Fint skick Lätt naggat omslag90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15643
 
 Författare: Fredriksson, Marianne, 1927-2007.
 Titel: Älskade barn / Marianne Fredriksson
 Förlag/År: Stockholm : Piratförl., 2001 ; (Smedjebacken : Fälth & Hässler)
 Omfång: 309, [3] s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 2001
 ISBN: 91-642-0011-6
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Mor-dotterrelation
 Ämnesord: Kvinnomisshandel
 Ämnesord: Roman
 Ämnesord: Mor - dotter relation
 Ämnesord: Relationer
 Ämnesord: Misshandel
 Ämnesord: Roman
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Namnteckning70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15644
 
 Författare: Polanski, Roman
 Titel: Polanski / Roman Polanski ; övers. av Jan Svensson
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1984 ; (Malmö : Skogs graf.)
 Omfång: 494, [1] s., [16] pl.-bl. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Roman ((engelska)).
 ISBN: 91-1-843342-1
 Medarbetare: Svensson, Jan (översättare)
 Genre: Bok
 SAB-kod: Ikz Polanski, R.
 Ämnesord: Polanski, Roman, 1933-
 Ämnesord: Regissörer
 Ämnesord: Film
 Ämnesord: Självbiografi
Kategori: Konst, musik, teater och film > Teater > Särskilda sceniska konstnärer
Ex. 1: Fint skick 140 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15645
 
 Författare: Ekholm, Jan Olof, 1931-
 Titel: Makalöst mord / Jan Olof Ekholm
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1972 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 207, [1] s. Häftad
 ISBN: 91-0-020082-4
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Namnteckning. Läsveck på rygg. Ou.60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15646
 
 Författare: Lewis, C S 1898-1963.
 Titel: Utflykt från tyst planet / C.S. Lewis ; övers.: Karin Hartman & Erik Egberg
 Förlag/År: Bromma : Delta, 1974
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 234 s. Häftad
 Orginaltitel: Out of the silent planet.
 Serie: Delta science fiction, 99-0104301-8
 ISBN: 91-7228-019-0
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15647
 
 Författare: Tolkien, J R R, 1892-1973
 Titel: Húrins barn / J. R. R. Tolkien ; redigerad av Christopher Tolkien ; illustrationer av Alan Lee ; översättning: Öjevind Lång
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 2007 (Norge)
 Omfång: 311, [2] s., [8] pl.-bl. i färg : ill. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Orig:s titel i publikationen: The children of Húrin
 Anmärkning: Första svenska upplaga 2007
 ISBN: 978-91-1-301722-8
 Medarbetare: Tolkien, Christopher (utgivare)
 Medarbetare: Lee, Alan (illustratör)
 Medarbetare: Lång, Öjevind, 1948- (översättare)
 Genre: Bok
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: He.01=c
 Ämnesord: Skönlitteratur
 Ämnesord: Fantasy
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1:Första (och enda) svenska utgåva Mycket fint skick 120 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15648
 
 Författare: Weis, Margaret
 Titel: Storm över Ansalon / Margaret Weis & Tracy Hickman ; översättning: Erik Andræ
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 2005 (Finland)
 Omfång: 186, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Serie: Wahlströms fantasy, 99-2256100-X
 Anmärkning: Första svenska upplaga 2005
 ISBN: 91-32-33134-7
 Medarbetare: Andræ, Erik (översättare)
 Medarbetare: Hickman, Tracy
 Genre: Ungdomsböcker
 Genre: Bok
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: Heq.01=c
 Ämnesord: Drakar
 Ämnesord: Fantasiväsen
 Ämnesord: Krig
 Ämnesord: Skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15649
 
 Författare: Ceronetti, Guido, 1927-
 Titel: Kroppens tystnad : material för ett studium i medicin / Guido Ceronetti ; översättning, noter och efterord av Gustav Sjöberg
 Förlag/År: Umeå : h:ström - Text & kultur, 2009 (Umeå : H:ström Produktion & tryck)
 Upplaga: 1. utg.
 Omfång: 214 s. ; 21 cm. Häftad
 ISBN: 978-91-7327-013-7
 Medarbetare: Sjöberg, Gustav, 1982- (översättare)
 Internetlänk: http://bilder.fsys.se/9789173270137.jpg
 SAB-kod: V:d
 SAB-kod: G.096z Människokroppen
 Ämnesord: Människokroppen
 Ämnesord: Människokroppen i litteraturen
 Ämnesord: Body, Human, in literature
Kategori: Skönlitteratur < Hce, Skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15650
 
 Titel: Öppna spisar inne och ute samt grillar / [utg. av Hem i Sverige]
 Förlag/År: Stockholm : utg., 1963
 Upplaga: 6., omarb. uppl.
 Omfång: 102 s. : ill. Häftad
 SAB-kod: Ppbca
 Ämnesord: Braskaminer
 Ämnesord: Eldning
 Ämnesord: Eldstäder
 Ämnesord: Kakelugnar
 Ämnesord: Kaminer
 Ämnesord: Öppna spisar
 Ämnesord: Järnspisar
 Ämnesord: Vedeldning
 Ämnesord: Värmeteknik
Kategori: Teknik, industri och kommunikationer > Byggnadsteknik, byggnadsproduktion, teknisk hygien > Uppvärmning
Ex. 1: Fint skick 90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15651
 
 Författare: Sjödahl, Anna, 1934-2001
 Titel: Anna Sjödahl : Liljevalchs konsthall : [23 januari-28 februari 1999] / [katalogredaktör: Paulina Sokolow] ; [foto: Per Bergström ...]
 Förlag/År: Stockholm : Liljevalchs konsthall, 1999 ; (Värnamo : Fälth & Hässler)
 Omfång: 119 s. : ill. (vissa i färg) ; 21 cm. Häftad
 Serie: Liljevalchs katalog, 0349-1137 ; 443
 ISBN: 91-86828-86-X
 Medarbetare: Sokolow, Paulina, 1970- (medarbetare)
 Medarbetare: Bergström, Per (illustratör)
 Genre: Bok
 SAB-kod: Ibz Sjödahl, Anna
 SAB-kod: Iit-cz Stockholm: Liljevalchs konsthall, 1999
 SAB-kod: Ibz Sjödahl Anna
 Ämnesord: Sjödahl, Anna 1934-2001
 Ämnesord: Sjödahl, Anna, 1934-2001 utställningskataloger
 Ämnesord: Stockholm Liljevalchs konsthall Utst. 1999
 Ämnesord: Konstnärer
 Ämnesord: Sverige
 Ämnesord: 1900-talet
 Ämnesord: Artists
 Ämnesord: Sweden
 Ämnesord: Sjödahl, Anna
 Ämnesord: 20th century
 Ämnesord: Kvinnliga konstnärer
 Ämnesord: Konstutställningar
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konsthistoria > Särskilda konstnärer
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konstsamlingar och konstutställningar > Särskilda orter
Ex. 1: Mycket fint skick 100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15652
 
 Författare: Sandberg, Inger, 1930-
 Titel: Pojken med de många husen / Inger och Lasse Sandberg
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1968 ; (Italien)
 Omfång: [32] s. : ill. Inbunden
 Medarbetare: Sandberg, Lasse, 1924-2008.
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: uHc
 SAB-kod: Hcf(yb)
 Ämnesord: Barnböcker
 Ämnesord: Bilderböcker
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex. 1:Orginalutgåva (enda utgåvan som finns) Mycket fint skick 150 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15653
 
 Författare: Aischylos, ca 525-456 f. Kr.
 Titel: Perserna / Aischylos ; tolkad av Emil Zilliacus
 Förlag/År: Stockholm : Geber, 1934
 Omfång: 108 s. Häftad
 Medarbetare: Zilliacus, Emil, 1878-1961 (översättare)
 SAB-kod: Hoa=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Grekiska
Ex. 1: Fint skick Denna utg. Holger Schilts förlag så. Förlagsstämpel på baksidan. Lite naggade kanter och rygg.90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15654
 
 Författare: Aischylos, ca 525-456 f. Kr.
 Titel: De skyddssökande / Aischylos ; tolkad av Emil Zilliacus
 Förlag/År: Stockholm : Geber, 1933
 Omfång: 112 s. Häftad
 Medarbetare: Zilliacus, Emil, 1878-1961 (översättare)
 SAB-kod: Hoa=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Grekiska
Ex. 1:Första (och enda) svenska utgåva Mycket fint skick Osprättad100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15655
 
 Författare: Sörmark, Sven, 1923-1987
 Titel: Väck inte Marie : Thriller / Sven Sörmark
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1968 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: Häftad
 Genre: Humor
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Ou60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15656
 
 Författare: Sandström, Sven, 1927-
 Titel: Konstforskning : stagnation eller förnyelse? / Sven Sandström
 Förlag/År: Stockholm : Natur och kultur, 1965 ; (Solna : Tryckindustri)
 Omfång: 83 s. Häftad
 Genre: Bok
 SAB-kod: Iaa
 Ämnesord: Konstteori
 Ämnesord: Konstestetik
 Ämnesord: Art
 Ämnesord: Aesthetics
 Ämnesord: Konstkritik
 Ämnesord: Estetik
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konst > Konstteori och -estetik
Ex. 1: Mycket fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15657
 
 Författare: Kawabata, Yasunari, 1899-1972
 Titel: Huset med de sovande skönheterna / Yasunari Kawabata ; [översatt från japanskan av Erik Sundström]
 Förlag/År: Stockholm : Bonniers, 1969 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 156 s. Häftad
 Orginaltitel: Nemureru bijo.
 Medarbetare: Sundström, Erik
 SAB-kod: Hxj=c
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Japanska
Ex. 1: Mycket fint skick 110 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15658
 
 Författare: Bergqvist, Erik, 1970-
 Titel: Försvinnanden / Erik Bergqvist
 Förlag/År: Stockholm : Ruin, 2009 (Kristianstad : Kristianstads boktryckeri)
 Omfång: 122 s. ; 20 cm. Häftad
 Anmärkning: Originalupplaga 2009
 ISBN: 978-91-85191-45-1
 SAB-kod: Hc.04
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Essäer
Ex. 1: Mycket fint skick 90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15659
 
 Författare: Bauman, Olle, 1935-
 Titel: Drömmen om helhet / Olle Bauman
 Förlag/År: Stockholm : Carlsson, 1995 ; (Eslöv : ESC grafisk produktion)
 Omfång: 144 s. : ill. ; 19 cm. Häftad
 ISBN: 91-7798-899-X
 Genre: Bok
 SAB-kod: Iaa
 Ämnesord: Konstteori
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konst > Konstteori och -estetik
Ex.1: Mycket fint skick 75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15660
 
 Författare: Michelson, Eda, 1942-
 Titel: Agent noll noll Troll / Eda Michelson ; omslag och illustrationer av Conny Åsberg
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1970 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 85 s. : ill. Inbunden
 Serie: Bonniers barnbibliotek. Lätt att läsa-serien, 99-2063732-7 ; 228
 Genre: Kapitelböcker
 Genre: Parodier
 SAB-kod: uHc
 SAB-kod: Hcf
 Ämnesord: Troll
 Ämnesord: Småbarnsberättelser och sagor
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex. 1: Mycket fint skick Ou.60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15661
 
 Författare: Wildh, Gunborg, 1919-
 Titel: Ända till himlen : [sjunde boken om Karolin] / Gunborg Wildh
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1977 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 123, [1] s. ; 21 cm Inbunden.
 Serie: Bonniers stora ungdomsböcker, 99-0140493-2
 ISBN: 91-0-042155-3
 Genre: Mellanåldersböcker
 Genre: Historiska berättelser
 Genre: Ungdomsböcker
 SAB-kod: uHc
 SAB-kod: Hcg
 Ämnesord: 1800-talet
 Ämnesord: Skönlitteratur för mellanåldern
 Ämnesord: Förr i tiden
 Ämnesord: Samhället
 Ämnesord: Tonår
 Ämnesord: Ungdomsböcker
 Ämnesord: Barnböcker
 Ämnesord: Historia
 Ämnesord: Sverige
 Ämnesord: 1800-talet
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex.1: Mycket fint skick Namnteckning. Orginalupplaga70 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15662
 
 Författare: Lindström, Åke, 1913-1959
 Titel: Herre med hund : [dikter] / [av Åke Lindström ; teckningar av Edward Lindahl]
 Förlag/År: Stockholm : Expressen, 1955 (Stockholm : Svanbäck & Nyman)
 Omfång: [31] s. : ill. Häftad
 Medarbetare: Lindahl, Edward, 1907-1986
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Svensk skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Numrerad uppl. om 999 ex. Detta är nr 364. Med dedikation av förf.70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15663
 
 Författare: Celan, Paul, 1920-1970
 Titel: Dikter / Paul Celan ; i urval och tolkning av Carl-Henrik Wittrock
 Förlag/År: Stockholm : FIB:s lyrikklub, 1972 ; (Kristianstad : Kristianstads boktr.)
 Omfång: 47, [1] s. Häftad
 Serie: FIB:s lyrikklubbs bibliotek, 0425-5232 ; 160 [=161] 161
 Serie: FIB:s lyrikklubbs lilla serie, 0346-7767 ; 4
 ISBN: 91-550-1604-9
 Medarbetare: Wittrock, Carl-Henrik, 1915-1997 (översättare)
 Genre: Bok
 SAB-kod: Hce.03
 Ämnesord: Tysk skönlitteratur i svensk översättning
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Poesi
Ex.1: Mycket fint skick 95 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15664
 
 Författare: Gyllensten, Lars, 1921-2006.
 Titel: Lapptäcken, livstecken : ur arbetsanteckningarna / Lars Gyllensten
 Förlag/År: Stockholm : Författarförl., 1976 ; (Södertälje : Axling)
 Upplaga: 1. uppl.
 Omfång: 228 s. ; 20 cm. Häftad
 ISBN: 91-7054-184-1
 SAB-kod: Hc.04
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Essäer
Ex. 1: Mycket fint skick 65 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15665
 
 Författare: Ford, Richard, 1944-
 Titel: Att pröva lyckan / Richard Ford ; översättning av Kerstin Aronsson
 Förlag/År: Stockholm : Pocket express, 1993 ; (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 239, [1] s. ; 20 cm. Storpocket
 Orginaltitel: The ultimate good luck.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1992
 ISBN: 91-7159-016-1
 Medarbetare: Aronsson, Kerstin (översättare)
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15666
 
 Författare: Le Guin, Ursula K, 1929-
 Titel: The left hand of darkness / by Ursula K. Le Guin.
 Förlag/År: New York : Ace Books, 1976.
 Omfång: [16], 304 s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: Ace science fiction.
 Anmärkning: Winner of the Hugo and Nebula Awards for best science fiction novel of the year--P. [4] of cover.
 ISBN: 0441478123
 Genre: Science fiction
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15667
 
 Författare: Cohen, Leonard, 1934-
 Titel: Älsklingsleken / övers. av Olov Jonason
 Förlag/År: Stockholm : PAN/Norstedt, 1970 ; (Stockholm : Thule)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 209, [1] s. Pocket
 Orginaltitel: The favourite game.
 Serie: En PAN-bok, 99-0104304-2
 Medarbetare: Jonason, Olov, 1919-2007 (översättare)
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Bra skick Lätt sliten. Namnteckning på omslaget50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15668
 
 Författare: De Quincey, Thomas, 1785-1859
 Titel: Soldatnunnan ; Om mordet som skön konst / Thomas De Quincey ; [den svenska översättningen: Majken Johansson]
 Förlag/År: Stockholm : Lind & Co, 2003 (Finland)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 314, [1] s. ; 19 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The Spanish military nun
 Orginaltitel: Murder regarded as one of the fine arts
 ISBN: 91-89538-63-3
 Medarbetare: De Quincey, Thomas. Om mordet som skön konst
 Medarbetare: Johansson, Majken, 1930-1993 (översättare)
 Genre: Bok
 SAB-kod: He.01=c
 SAB-kod: He.04=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 85 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15669
 
 Författare: Robinson, Kim Stanley
 Titel: Fifty degrees below / Kim Stanley Robinson.
 Förlag/År: London : HarperCollins, 2006, c2005.
 Omfång: 520 s. ; 18 cm. Pocket.
 Anmärkning: Originally published: 2005.
 ISBN: 9780007148912
 ISBN: 0007148917
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He
 Ämnesord: Science and state
 Ämnesord: Climatic changes
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 45 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15670
 
 Författare: Niven, Larry, 1938-
 Titel: The Ringworld engineers / Larry Niven.
 Förlag/År: New York : Ballantine Books, 1981, c1980.
 Upplaga: 1st Ballantine Book ed.
 Omfång: x, 355, [1] s. : map ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: Sixth printing--T.p. verso.
 ISBN: 0345334302
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15671
 
 Författare: Waugh, Evelyn, 1903-1966
 Titel: En förlorad värld : kapten Charles Ryders andliga och världsliga minnen / Evelyn Waugh ; översättning: Margaretha Odelberg
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 2001 ; (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 370, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Brideshead revisited.
 Serie: Delfinserien, 0346-6574
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1946
 ISBN: 91-0-057573-9
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick 50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15672
 
 Författare: Leila
 Titel: Bortgift mot sin vilja : [dokumentär]/ Leila i samarbete med Marie-Thérèse Cuny ; översättning: Agneta Sellin
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 2006 (Avesta : STC)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 244, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 ISBN: 91-46-21436-4
 Medarbetare: Cuny, Marie-Thérèse
 Medarbetare: Sellin, Agneta (översättare)
 SAB-kod: Ohja-j
 SAB-kod: Lz Leila
 Ämnesord: Leila
 Ämnesord: Marockaner
 Ämnesord: Tvångsäktenskap
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Sociala frågor och socialpolitik > Kvinnofrågor
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Leila
Ex. 1: Mycket fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15673
 
 Författare: Hammarskjöld, Dag, 1905-1961
 Titel: Vägmärken / Dag Hammarskjöld
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1999 ; (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 187, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Serie: Bonnier pocket, 99-0307595-2
 Anmärkning: Originaluppl. 1963
 ISBN: 91-0-057112-1
 SAB-kod: Hc.018
 SAB-kod: H
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Aforismer
Ex. 1: Mycket fint skick 45 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15674
 
 Författare: Moon, Elizabeth
 Titel: Hunting party / Elizabeth Moon.
 Förlag/År: Riverdale, NY : Baen Pub. Enterprises ; New York : Distributed by Simon & Schuster, c1993 (1995 printing)
 Omfång: 364 s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: Baen SF.
 Anmärkning: Second printing.
 Anmärkning: Cover art by Stephen Hickman.
 ISBN: 0671721763
 Medarbetare: Hickman, Stephen, 1949-
 Genre: Science fiction
 Ämnesord: Women air pilots
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 35 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15675
 
 Författare: Csíkszentmihályi, Mihály, 1934-
 Titel: Flow : den optimala upplevelsens psykologi / Mihály Csíkszentmihályi ; översättning av Göran Grip ; förord av Georg Klein
 Förlag/År: Stockholm : Natur och kultur, 1996 ; (Danmark)
 Upplaga: 1. pocketutg.
 Omfång: 344 s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Flow
 Serie: NoK pocket, 99-0119834-8
 ISBN: 91-27-05969-3
 Medarbetare: Grip, Göran, 1945- (översättare)
 SAB-kod: Doebb
 Ämnesord: Consciousness
 Ämnesord: Happiness
 Ämnesord: Motivation
 Ämnesord: Quality of life
 Ämnesord: Flow
 Ämnesord: Psykologi
 Ämnesord: Välbefinnande
 Ämnesord: Mental hälsa
 Ämnesord: Flow
 Ämnesord: Kreativitet
 Ämnesord: Inspiration
 Ämnesord: Psykologi
 Ämnesord: Kognitiv psykologi
 Ämnesord: Fantasi
 Ämnesord: Kognitiv psykologi - fantasi
Kategori: Filosofi och psykologi > Psykologi > Fantasi
Ex. 1: Mycket fint skick 65 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15676
 
 Författare: Lansdale, Joe R, 1951-
 Titel: Act of love. Joe R. Lansdale.
 Förlag/År: Kinnell, 1989.
 Omfång: 301 s. Pocket
 ISBN: 187053204X
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Heq
 Ämnesord: Fiction in English
 Ämnesord: American writers, 1945- - Texts
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur > Amerikansk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Denna utg Carroll & Graf (1995)40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15677
 
 Författare: Ericson, Eric, 1972-
 Titel: Brev till utlandet / [Eric Ericson ; översättning: Amber Morris]
 Förlag/År: Stockholm : Kartago, 2006 (Danmark)
 Omfång: Ca 160 s. : ill. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: Engelsk text
 Anmärkning: Originalupplaga 2006
 ISBN: 91-89632-49-4
 ISBN: 978-91-89632-49-3
 Medarbetare: Morris, Amber (översättare)
 Genre: Bok
 Genre: Humor
 SAB-kod: He.017
 Ämnesord: Brev
 Ämnesord: Humor
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur > Kåserier
Ex. 1: Mycket fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15678
 
 Författare: Dagerman, Stig, 1923-1954
 Titel: Ormen / Stig Dagerman
 Förlag/År: Stockholm : MånPocket, 1985 ; (Storbritannien)
 Upplaga: [Ny utg.] / med komment. av Hans Sandberg
 Omfång: 246, [6] s. ; 18 cm. Pocket
 Serie: MånPocket, 99-0184541-6
 ISBN: 91-7642-239-9
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15679
 
 Författare: Huxley, Aldous, 1894-1963
 Titel: Framtidens värld.
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1964 ; (Stockholm : Åetåtr.)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 118, [1] s. ; 19 cm. Pocket
 Orginaltitel: Brave new world revisited.
 Serie: W & W-serien, 0509-5069 ; 61
 Anmärkning: Omslag av Per Åhlin
 SAB-kod: O
 Ämnesord: Åhlin, Per, 1931-
 Ämnesord: Sociologi
 Ämnesord: Psykologi
 Ämnesord: Futurologi(1960-talet)
Kategori: Samhälls- och rättsvetenskap
Ex. 1: Mycket fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15680
 
 Författare: Jersild, P C, 1935-.
 Titel: Uppror bland marsvinen / P.C. Jersild
 Förlag/År: Göteborg : Författarförl, ; [Solna] : [Seelig], 1972 ; (Uddevalla : Bohusläningen)
 Omfång: 193 s. Pocket
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2. uppl., 1973
 ISBN: 91-7054-062-4
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Jersild, Per Christian
 Ämnesord: Physicians
 Ämnesord: Research
 Ämnesord: Social behavior
 Ämnesord: Medicine in literature
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 2: uppl40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15681
 
 Författare: Jersild, P C, 1935-.
 Titel: Den elektriska kaninen : en midsommarsaga / P.C. Jersild ; illustr av Björn Berg
 Förlag/År: Göteborg : Författarförl. ; [Solna] : [Seelig], 1974 ; (Uddevalla : Bohusläningen)
 Omfång: 172, [1] s. : ill. Pocket
 ISBN: 91-7054-142-6
 Medarbetare: Berg, Björn, 1923-2008 (illustratör)
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Ou45 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15682
 
 Författare: Hammarberg, Jarl, 1940-
 Titel: Äntra vardagen / Jarl Hammarberg
 Förlag/År: Göteborg : Författarförl. ; [Solna] : [Seelig], 1973 ; (Uddevalla : Bohusläningen)
 Upplaga: 1. uppl.
 Omfång: 177, [1] s. Pocket
 ISBN: 91-7054-096-9
 Genre: Bok
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Svensk skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Ou50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15683
 
 Författare: Bove, Emmanuel, 1898-1945
 Titel: Mina vänner / Emmanuel Bove ; översättning av Katarina Frostenson
 Förlag/År: Stockholm : Tiden, 1991 ; (Frankrike)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 142, [1] s. ; 19 cm. Pocket
 Orginaltitel: Mes amis.
 Serie: Tidens klassiker, 99-0134533-2
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1986
 ISBN: 91-550-3706-2
 Medarbetare: Frostenson, Katarina, 1953- (översättare)
 SAB-kod: Hj.01=c
 SAB-kod: Hcej.01
 Ämnesord: Men
 Ämnesord: Disabled persons
 Ämnesord: Retirement
 Ämnesord: Social alienation
 Ämnesord: Loneliness
 Ämnesord: History, 20th century
 Ämnesord: Medicine in literature
 Ämnesord: Literature, modern
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Franska
Ex. 1: Mycket fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15684
 
 Författare: Simenon, Georges, 1903-1989
 Titel: Maigret och tjallaren / Georges Simenon ; [övers. av Katja Birmann]
 Förlag/År: Stockholm : Aldus/Bonnier, 1972
 Omfång: 133, [1] s. Pocket
 Orginaltitel: Maigret et l'indicateur.
 Serie: Delfinserien, 0346-6574 ; 445
 ISBN: 91-0-037613-2
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hcej.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Franska
Ex.1:Första (och enda) svenska utgåva Fint skick Namnteckning60 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15685
 
 Författare: Grünewald, Isaac, 1889-1946
 Titel: Matisse och expressionismen / Isaac Grünewald
 Förlag/År: Stockholm : Prisma : [Seelig], 1964 ; (Solna : Tryckindustri)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 125 s. Pocket
 Genre: Bok
 SAB-kod: Ibz Matisse, H.
 SAB-kod: Lz Mattisse, H.
 SAB-kod: Ie-j.5
 Ämnesord: Matisse, Henri, 1869-1954
 Ämnesord: Konst
 Ämnesord: Expressionism
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konsthistoria > Särskilda konstnärer
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Mattisse, H
Kategori: Konst, musik, teater och film > Målarkonst > Frankrike och Monaco
Ex. 1: Mycket fint skick Lite blekt.75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15686
 
 Författare: Berger, John, 1926-
 Titel: Och likt fotografier, min älskade, våra ansikten snabbt förbleknar / John Berger ; översättning av Steve Sem-Sandberg
 Förlag/År: Stockholm : Bromberg, 1989 ; (Storbritannien)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 123 s. (123, [4] s.) ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: And our faces, my heart, brief as photos.
 Serie: Brombergs pocket, 99-0325137-8
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1987
 ISBN: 91-7608-450-7
 Medarbetare: Sem-Sandberg, Steve, 1958- (översättare)
 SAB-kod: He.03=c
 SAB-kod: He=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick Tillskrift40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15687
 
 Författare: Gemmell, David, 1948-
 Titel: Legender från Drenai. Nattens och dagens svärd / David Gemmell ; översättning: Björn B. Jakobsson
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 2007 (Finland)
 Omfång: 453, [1] s. ; 24 cm Inbunden.
 Serie: Wahlströms fantasy, 99-2256100-X
 Anmärkning: Första svenska upplaga 2007
 ISBN: 978-91-32-33294-4
 Medarbetare: Jakobsson, Björn B., 1956- (översättare)
 Genre: Bok
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: He.01=c
 Ämnesord: Skönlitteratur
 Ämnesord: Fantasy
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 85 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15688
 
 Författare: Klingspor, Agneta, 1946-
 Titel: Går det åt helvete är jag ändå född : verksamhetsberättelse / av Agneta Klingspor
 Förlag/År: Stockholm : Mormor, 2006 (Finland)
 Omfång: 161 s. ; 20 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originalupplaga 2006
 ISBN: 91-975849-5-9
 ISBN: 978-91-975849-5-1
 Genre: Bok
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Ou125 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15689
 
 Författare: Jepsen, Erling, 1956-
 Titel: Konsten att gråta i kör / Erling Jepsen ; översättning: Nina Wähä
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 2009 (Falun : Scandbook)
 Omfång: 216 s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Första svenska upplaga 2009
 ISBN: 978-91-1-301922-2
 Medarbetare: Wähä, Nina, 1979- (översättare)
 SAB-kod: Hda.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Danska
Ex. 1: Mycket fint skick 120 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15690
 
 Författare: Donaldson, Julia
 Titel: Jätten Julina och människobarnen / Julia Donaldson ; med bilder av Axel Scheffler ; översättning: Barbro Lagergren
 Förlag/År: Stockholm : Alfabeta, 2008 (Tyskland)
 Omfång: 207 s. : ill. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Första svenska upplaga 2008
 ISBN: 978-91-501-0952-8
 Medarbetare: Scheffler, Axel (illustratör)
 Medarbetare: Lagergren, Barbro (översättare)
 Genre: Kapitelböcker
 Genre: Bok
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: He=c,u
 Ämnesord: Parallella världar
 Ämnesord: Jättar
 Ämnesord: Syskon
 Ämnesord: Kidnappningar
 Ämnesord: Skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex. 1: Mycket fint skick Tillskrift90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15691
 
 Författare: Vigdís Grímsdóttir, 1953-
 Titel: Grandavägen 7 / Vigdís Grímsdóttir ; översättning av Inge Knutsson
 Förlag/År: Göteborg : Anamma, 1996 ; (Smedjebacken : Smedjebackens grafiska)
 Upplaga: 1. uppl.
 Omfång: 473, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Grandavegur 7.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1996
 ISBN: 91-87894-34-3
 Medarbetare: Knutsson, Inge (översättare)
 SAB-kod: Hdcb.01=c
 SAB-kod: Hcedcb.01
 Ämnesord: Roman
 Ämnesord: Släktroman
 Ämnesord: Synskhet
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Isländska och färöiska
Ex. 1: Mycket fint skick 100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15692
 
 Författare: Nafisi, Azar
 Titel: Att läsa Lolita i Teheran : liv genom böcker / Azar Nafisi ; översättning av Maria Ekman
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 2005 (Falun : Scandbook)
 Omfång: 408, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-0-010497-3
 Medarbetare: Ekman, Maria, 1944- (översättare)
 Genre: Bok
 SAB-kod: Ge
 SAB-kod: G:oa
 SAB-kod: Ohja-oak
 Ämnesord: Nafisi, Azar
 Ämnesord: Engelsk litteratur
 Ämnesord: Amerikansk litteratur
 Ämnesord: Språklärare
 Ämnesord: Kvinnor
 Ämnesord: Böcker och läsning
 Ämnesord: Läsecirklar
 Ämnesord: Litteraturvetenskap
 Ämnesord: Studenter
 Ämnesord: Studiecirklar
 Ämnesord: Läsning
 Ämnesord: Literary studies
 Ämnesord: Students
 Ämnesord: Study circles
 Ämnesord: Reading
Kategori: Litteraturvetenskap > Engelsk litteraturhistoria
Kategori: Litteraturvetenskap > Litteratursociologi
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Sociala frågor och socialpolitik > Kvinnofrågor
Ex. 1: Mycket fint skick En smärre reva i skyddsomslaget130 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15693
 
 Författare: Roberson, Jennifer, 1953-
 Titel: Profetian om Cheysuli. D. 4, Den vita vargen
 Förlag/År: Malmö : Richter, 1997 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 357 s. Inbunden.
 Orginaltitel: Track of the white wolf.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1997
 ISBN: 91-7705-267-6
 Medarbetare: Kanmert Sjölander, Molle, 1967- (översättare)
 Genre: Bok
 Genre: Fantasy
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Fint skick Lätt sliten rygg80 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15694
 
 Författare: Roberson, Jennifer, 1953-
 Titel: Profetian om Cheysuli. D. 8, Lejontronen
 Förlag/År: Malmö : Richter, 1998 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 396 s. Inbunden.
 Orginaltitel: A tapestry of lions.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1998
 ISBN: 91-7705-275-7
 Medarbetare: Kanmert Sjölander, Molle, 1967- (översättare)
 Genre: Bok
 Genre: Fantasy
 Ämnesord: Skönlitteratur
 Ämnesord: Fantasy
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Fint skick Lätt sliten rygg125 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15695
 
 Författare: Kerr, Katharine
 Titel: Elddraken : elfte boken om det magiska landet Deverry / Katharine Kerr ; översättning av Molle Kanmert
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 2001 ; (Finland)
 Omfång: 399, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Fire dragon.
 Serie: BonnierFantasy, 99-2061330-4
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2001
 ISBN: 91-0-057334-5
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: Heq.01=c
 Ämnesord: Fantasy
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1:Första (och enda) svenska utgåva Mycket fint skick 350 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15696
 
 Författare: Kerr, Katharine
 Titel: Blodsfränder : tionde boken om det magiska landet Deverry / Katharine Kerr ; översättning av Molle Kanmert
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1999 ; (Finland)
 Omfång: 363, [1] s. ; 23 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The black raven.
 Serie: BonnierFantasy, 99-2061330-4
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1999
 ISBN: 91-0-056894-5
 Medarbetare: Kanmert Sjölander, Molle, 1967- (översättare)
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: Heq.01=c
 SAB-kod: Hceeq.01
 Ämnesord: Fantasy
 Ämnesord: Roman
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1:Första (och enda) svenska utgåva Mycket fint skick 325 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15697
 
 Författare: Olsson, Anders, 1949-
 Titel: Läsningar av Intet / Anders Olsson
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 2000 ; (Norge)
 Omfång: 457 s. ; 24 cm. Häftad
 ISBN: 91-0-057347-7
 Genre: Bok
 Genre: Finlandssvensk litteratur
 SAB-kod: G:df
 SAB-kod: G.096z Intet
 SAB-kod: Gc.03
 SAB-kod: Gcd.03
 Ämnesord: Ekelöf, Gunnar
 Ämnesord: Tuominen, Mirjam
 Ämnesord: Södergran, Edith
 Ämnesord: Diktonius, Elmer
 Ämnesord: Vennberg, Karl
 Ämnesord: Trotzig, Birgitta
 Ämnesord: Intet i litteraturen
 Ämnesord: Nihilism i litteraturen
 Ämnesord: Nihilism
 Ämnesord: Poesi
 Ämnesord: Intet
 Ämnesord: Litteraturestetik
 Ämnesord: Nihilismen
 Ämnesord: Litteraturvetenskap
 Ämnesord: Estetik
 Ämnesord: Litteraturestetik
 Ämnesord: Motiv i skönlitteraturen
 Ämnesord: Svensk litteraturhistoria
 Ämnesord: Finlandssvensk litteraturhistoria
 Ämnesord: Litteraturestetik
Kategori: Litteraturvetenskap > Litteraturestetik
Kategori: Litteraturvetenskap > Svensk litteraturhistoria > Poesi
Kategori: Litteraturvetenskap > Svensk litteraturhistoria > Finlandssvensk litteraturhistoria
Ex. 1: Mycket fint skick 150 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15698
 
 Författare: MacLean, Alistair, 1922-1987
 Titel: Attentat vid Athabasca / Alistair MacLean ; översättning av Lars Ekegren
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1986 ; (Storbritannien)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 311, [1] s. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Athabasca.
 ISBN: 91-37-09085-2
 Medarbetare: Ekegren, Lars (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Fint skick Kartonnage70 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15699
 
 Författare: Baigent, Michael
 Titel: Dödahavsrullarnas hemlighet / Michael Baigent & Richard Leigh ; översättning: Ingemar Karlsson
 Förlag/År: Stockholm : Bromberg, 1993 ; (Smedjebacken : Smegraf)
 Omfång: 290 s., [24] pl.-s. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The Dead Sea scrolls deception.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1993
 ISBN: 91-7608-600-3
 Medarbetare: Leigh, Richard
 Medarbetare: Karlsson, Ingemar (översättare)
 Genre: Bok
 SAB-kod: Cmdb.01
 SAB-kod: Cceb
 Ämnesord: Biblisk arkeologi
 Ämnesord: Arkeologi
 Ämnesord: Bibeln
 Ämnesord: Teologi
 Ämnesord: Religion
 Ämnesord: Kristendom
 Ämnesord: Judendom
 Ämnesord: Främreasiatiska religioner
 Ämnesord: Främre Asien
 Ämnesord: Religionshistoria
Kategori: Religion > Religionshistoria > Källor och traditioner
Kategori: Religion > Exegetik och litteratur om Bibeln > Biblisk arkeologi
Ex. 1: Mycket fint skick 120 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15700
 
 Författare: Aischylos, ca 525-456 f. Kr.
 Titel: Orestien / Aischylos ; [tolkad av Emil Zilliacus]
 Förlag/År: Lund : Studentlitteratur, 1986 ; (Lund : Studentlitteratur)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 261 s. ; 23 cm. Häftad
 Orginaltitel: Oresteia.
 Serie: Klassiker (Studentlitteratur), 99-0611225-5
 Anmärkning: "Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1990 ; 3. tr., 1993 ; 4. tr., 1995 ; 5. tr., 1999"
 ISBN: 91-44-25751-1
 Medarbetare: Zilliacus, Emil, 1878-1961 (översättare)
 Genre: Bok
 SAB-kod: Hoa.02=c
 Ämnesord: Dramatik
 Ämnesord: Klassiker
 Ämnesord: Grekisk litteratur
 Ämnesord: Antiken
 Ämnesord: Skönlitteratur
 Ämnesord: Författare
 Ämnesord: Aeschylus
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Grekiska
Ex. 1: Fint skick Lätt slitet omslag. Enstaka blyertsanteckningar.100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15701
 
 Författare: Noon, Jeff
 Titel: Pixel juice : stories from the avant pulp / Jeff Noon
 Förlag/År: London : Doubleday, 1998
 Omfång: 306p ; 23 cm. Inbunden
 ISBN: 0-385-40859-5
 Genre: Bok
 Genre: Science fiction
 Ämnesord: Science fiction, English
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 150 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15702
 
 Författare: Kirkegaard, Ole Lund
 Titel: Lille Virgil : Otto är en noshörning ; Gusten Grodslukare / ritade och berättade av Ole Lund Kirkegaard ; översättning av Britt G. Hallqvist
 Förlag/År: Stockholm : Tiden, 1999 ; (Falun : AiT Falun)
 Upplaga: 2. uppl.
 Omfång: 254, [2] s. : ill. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Lille Virgil.
 Orginaltitel: Otto er et næsehorn.
 Orginaltitel: Orla frøsnapper.
 Anmärkning: Otto är en noshörning / översättning av Britt G. Hallqvist och Ingelöf Winter
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1972, 1974 och 1973. Första uppl. i denna version 1985
 ISBN: 91-88877-06-X
 Medarbetare: Kirkegaard, Ole Lund. Otto är en noshörning
 Medarbetare: Kirkegaard, Ole Lund. Gusten Grodslukare
 Medarbetare: Hallqvist, Britt G., 1914-1997. (översättare)
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: Hda=c,u
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex. 1: Mycket fint skick Namnteckning120 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15703
 
 Författare: Bergström, Christer, 1958-
 Titel: Luftstrid över Kanalen / Christer Bergström
 Förlag/År: Stockholm : LiberFörlag, 1983 ; (Malmö : Skogs graf.)
 Omfång: 348 s. : ill., kart. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-38-90306-7
 SAB-kod: K.54bc
 SAB-kod: Ke.54
 SAB-kod: Sc
 Ämnesord: Världskriget 1939-45. Slaget om Storbritannien
 Ämnesord: Världskriget 1939-45
 Ämnesord: Slaget om Storbritannien
 Ämnesord: Storbritannien
Kategori: Historia > Flygoperationer
Kategori: Historia > Brittiska öarna (Storbritannien) > Andra världskriget 1939-1945
Kategori: Militärväsen > Luftkrigsväsen
Ex.1: Mycket fint skick 225 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15704
 
 Författare: Fogelström, Per Anders, 1917-1998
 Titel: Kampen för fred : berättelsen om en okänd folkrörelse / Per Anders Fogelström
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1971 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 303, (1) s., (12) pl.-bl. : Ill. Inbunden
 Genre: Bok
 SAB-kod: Obb-c:bf Svenska freds- och skiljedomsföreningen
 Ämnesord: Svenska freds- och skiljedomsföreningen
 Ämnesord: Fredsrörelser
 Ämnesord: Fredsrörelsen
 Ämnesord: Sverige
 Ämnesord: Fredsfrågan
 Ämnesord: Nedrustning
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Internationella relationer > Freds- och nedrustningsfrågor
Ex. 1: Bra skick Lätt slitet och naggat omslag. Solblekt rygg. Ou.80 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15705
 
 Författare: Svedelid, Olov, 1932-2008.
 Titel: Slavhandlarna : en polisroman / Olov Svedelid
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1979 ; (Helsingborg : Schmidt)
 Omfång: 256, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-37-07062-2
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Lätt slitet och naggat skyddsomslag. Ou125 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15706
 
 Författare: Lindgren, Torgny, 1938-
 Titel: Norrlands akvavit : roman / Torgny Lindgren
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 2007 (Finland)
 Omfång: 221, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originalupplaga 2007
 ISBN: 978-91-1-301749-5
 Genre: Romaner
 Genre: Bok
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Väckelsepredikanter
 Ämnesord: Fiction
 Ämnesord: Skönlitteratur
 Ämnesord: Nordkalotten
 Ämnesord: Skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Ou100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15707
 
 Titel: Fyra röster om Jacques Lacan / Iréne Matthis (red) ; Iréne Matthis ...
 Förlag/År: Stockholm : Natur och kultur, 1989 ; (Stockholm : de Besche-Nilsson)
 Omfång: 246, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Delvis övers. från engelska och norska
 ISBN: 91-27-01897-0
 Medarbetare: Matthis, Iréne, 1940- (medarbetare)
 Genre: Bok
 SAB-kod: Dobz Lacan, Jacques
 Ämnesord: Lacan, Jacques 1901-1981
 Ämnesord: Psykologer
 Ämnesord: Psykoanalys
 Ämnesord: Psychoanalytic theory
 Ämnesord: Psykoanalytiska teorier
 Ämnesord: Lacan, Jacques
Kategori: Filosofi och psykologi > Psykologi > Särskilda psykologer
Ex.1: Fint skick Understrykningar & anteckningar i blyerts95 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15708
 
 Författare: Weis, Margaret
 Titel: Den grå diamanten / Margaret Weis & Tracy Hickman ; översättning: Lena Jonsson
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 2004 (Finland)
 Omfång: 249, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Serie: Wahlströms fantasy, 99-2256100-X
 Anmärkning: Första svenska upplaga 2004. Draksommar 1
 ISBN: 91-32-32969-5
 Medarbetare: Jonsson, Lena (översättare)
 Medarbetare: Hickman, Tracy
 Genre: Bok
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: Heq.01=c
 Ämnesord: Skönlitteratur
 Ämnesord: Fantasy
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15709
 
 Författare: Weis, Margaret
 Titel: Trolldomsmästarens återkomst / Margaret Weis & Tracy Hickman ; översättning: Lena Jonsson
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 2004 (Finland)
 Omfång: 217, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Serie: Wahlströms fantasy, 99-2256100-X
 Anmärkning: Första svenska upplaga 2004. Draksommar 2
 ISBN: 91-32-32986-5
 Medarbetare: Jonsson, Lena (översättare)
 Medarbetare: Hickman, Tracy
 Genre: Bok
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: Heq.01=c
 Ämnesord: Skönlitteratur
 Ämnesord: Fantasy
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 80 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15710
 
 Författare: Bylock, Maj, 1931-
 Titel: Djävulsögat / Maj Bylock
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1989 ; (Simrishamn : Grafo tr.)
 Omfång: 171, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1989
 ISBN: 91-29-59079-5
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Svensk skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 80 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15711
 
 Titel: Kreativ dagbok / Ola Billgren ...
 Förlag/År: Stockholm : Almqvist & Wiksell, 1971 ; (Surte : Göteborgs offsettr.)
 Omfång: 87 s. (87, [1] s.) : ill. Häftad
 Serie: Eidos, 99-0138927-5
 Medarbetare: Billgren, Ola, 1940-2001 (medarbetare)
 Genre: Bok
 SAB-kod: Iaa
 Ämnesord: Konstteori
 Ämnesord: Konstestetik
 Ämnesord: Konstkritik
 Ämnesord: Estetik
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konst > Konstteori och -estetik
Ex. 1: Mycket fint skick Med bidrag av Rune Jansson, Arne Jones, Endre Nemes, Bror Marklund & Torsten Renqvist120 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15712
 
 Författare: Sandberg, Torsten, 1900-1946
 Titel: De sju nätternas mysterium / Torsten Sandberg
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1933 (Stockholm : Hæggström)
 Omfång: 218 s. Häftad
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Bra skick Lite sliten med ett markant veck på omslagets framsida. Debuten. Ou. Ovanlig.140 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15713
 
 Författare: Hellsing, Lennart, 1919-
 Titel: Akvarium : dikter / Lennart Hellsing
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1945
 Omfång: 71, [5] s. Häftad
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Lyrik
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Namnteckning. En smärre fläck på omslagets framsida. Debutboken.100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15714
 
 Författare: Majakovskij, Vladimir Vladimirovic, 1893-1930
 Titel: Fyren och Eldhästen : dikter för barn / av Vladimir Majakovskij ; bilder: Mats Andersson ; tolkning: Bengt Jangfeldt
 Förlag/År: Stockholm : Gidlund ; [Solna] : [Seelig], 1975 ; (Östervåla : Tofters)
 Omfång: 47, [1] s. : ill. ; 22 cm. Häftad
 Orginaltitel: Eta knizecka moja pro morja i pro majak.
 Orginaltitel: Kon-ogon.
 ISBN: 91-7021-126-4
 Medarbetare: Andersson, Mats, 1938- (illustratör)
 Medarbetare: Jangfeldt, Bengt, 1948- (översättare)
 Genre: Poesi
 SAB-kod: Hma-c
 SAB-kod: uHce.03
 Ämnesord: Barnböcker. Ryska (Skönlitt.)
Kategori: Skönlitteratur > Slavisk och baltisk skönlitteratur > Rysk skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Poesi
Ex. 1: Fint skick Lätt solblekt75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15715
 
 Författare: Leiber, Fritz, 1910-
 Titel: Häxnatten / Fritz Leiber ; [övers.: Eva Mazetti-Nissen]
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 1978 ; (Falun : B. Wahlström)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 154, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Conjure wife.
 Serie: Rysare ur Kalla kårar, 99-0129389-8 ; 6
 ISBN: 91-32-41776-4
 Medarbetare: Mazetti-Nissen, Eva, 1937- (översättare)
 Genre: Skräck
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick 40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15716
 
 Författare: Bradbury, Ray, 1920-
 Titel: Solens gyllene äpplen / Ray Bradbury
 Förlag/År: Stockholm : PAN/Norstedt, 1969 ; (Stockholm : Thule)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 187, [2] s. Pocket
 Orginaltitel: The golden apples of the sun.
 Serie: En PAN-bok, 99-0104304-2
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15717
 
 Författare: Moorcock, Michael, 1939-
 Titel: Vita vargens öde / av Michael Moorcock ; översättning: Claes Persson
 Förlag/År: Stockholm : Äventyrsspel, cop. 1989 ; ([Falun] : [Scandbook])
 Omfång: 136, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Weird of the White Wolf.
 Serie: Drakar & demoner, 99-0731678-4 ; 12
 ISBN: 91-7898-047-X
 Medarbetare: Persson, Claes (översättare)
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Bra skick Lite sliten. Första (och enda) sv utg40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15718
 
 Författare: Moorcock, Michael, 1939-
 Titel: Det svarta svärdets bane / Michael Moorcock ; översättning: Henrik Nilsson
 Förlag/År: Stockholm : Target Games, 1990 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 156, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: The bane of the black sword.
 Serie: Fantasyroman, 99-0913276-1 ; 25
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1990
 ISBN: 91-7898-077-1
 Medarbetare: Nilsson, Henrik (översättare)
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1:Första (och enda) svenska utgåva Bra skick Lite sliten40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15719
 
 Författare: Berger, John, 1926-
 Titel: Konsten att se / John Berger ; översättning av Jan Wahlén
 Förlag/År: Stockholm : Bromberg, 1987 ; (Storbritannien)
 Upplaga: Pocketuppl.
 Omfång: 214 s. : ill. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: About looking.
 Serie: Brombergs pocket, 99-0325137-8
 ISBN: 91-7608-376-4
 Medarbetare: Wahlén, Jan, 1929- (översättare)
 SAB-kod: Iaa
 SAB-kod: In
 Ämnesord: Bildanalys
 Ämnesord: Bildsemiotik
 Ämnesord: Konstestetik
 Ämnesord: Konstanalys
 Ämnesord: Konstnärligt skapande
 Ämnesord: Konstteori
 Ämnesord: Konstuppfattning
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konst > Konstteori och -estetik
Ex. 1: Fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15720
 
 Författare: Simak, Clifford D, 1904-1988
 Titel: Websters värld / Clifford D. Simak ; [övers.: Gunnar Gällmo]
 Förlag/År: Bromma : Delta, 1978 ; (Vänersborg : Vänersborgs boktr.)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 259 s. ; 19 cm. Pocket
 Orginaltitel: City.
 ISBN: 91-7228-159-6
 Medarbetare: Gällmo, Gunnar, 1946- (översättare)
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Hceeq.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick Märke efter prislapp på baksidan75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R15721
 
 Författare: Frankl, Viktor E, 1905-1997.
 Titel: Livet måste ha mening / Viktor E. Frankl ; översättning av Margareta Edgardh ; [fackgranskning: Eberhard Nyman] ; förord av Hans Åkerberg
 Förlag/År: Stockholm : Natur och kultur, 1996 ; (Danmark)
 Upplaga: [Ny, kompletterad utg.] / [ny utg.]
 Omfång: 170, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Ein Psychologe erlebt das Konzentrationslager.
 Orginaltitel: Man's search for meaning.