|
|
Listor. En förteckning över antikvariatets alla böcker i listform - även sålda. Dessa sidor är främst gjorda för google och andra sökmotorer.
Du kan också pröva att söka direkt på www.antikvariat1.se.
|
|
|
|
| |
| Författare: | Wolfe, Gene, 1931- |
| Titel: | Nightside the long sun / Gene Wolfe. |
| Förlag/År: | New York : T. Doherty Associates, 1993. |
| Upplaga: | 1st mass market ed. |
| Omfång: | 352 s. ; 18 cm. Pocket |
| Anmärkning: | A TOR book. |
| Anmärkning: | Cover art by Richard Bober. |
| ISBN: | 0812516257 |
| Medarbetare: | Bober, Richard. |
| Genre: | Science fiction |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16001 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Hogan, James P |
| Titel: | Entoverse : A Giants novel / James P. Hogan. |
| Förlag/År: | New York : Ballantine Books, 1992, c1991. |
| Upplaga: | 1st mass market ed. |
| Omfång: | 411 s. ; 18 cm. Pocket. |
| Anmärkning: | A Del Rey book. |
| ISBN: | 034537942X |
| Genre: | Science fiction |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16002 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Hogan, James P |
| Titel: | Cradle of Saturn / James P. Hogan. |
| Förlag/År: | Riverdale, NY : Baen ; New York, NY : Distributed by Simon & Schuster, 2000, c1999. |
| Omfång: | 528 s. ; 18 cm. Pocket. |
| Anmärkning: | Cover art by Dru Blair. |
| ISBN: | 0671578669 |
| ISBN: | 9780671578664 |
| Medarbetare: | Blair, Dru. |
| Genre: | Science fiction |
| Genre: | Science fiction |
| Ämnesord: | Space colonies |
| Ämnesord: | Saturn (Planet) |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16003 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Hogan, James P |
| Titel: | The immortality option / James P. Hogan. |
| Förlag/År: | New York : Ballantine Books, 1995. |
| Upplaga: | 1st mass market ed. |
| Omfång: | 321 s. ; 18 cm. Pocket |
| Anmärkning: | Cover art by John Berkey. |
| Anmärkning: | Sequel to Code of the lifemaker. |
| Anmärkning: | A Del Rey book. |
| ISBN: | 0345397878 |
| Medarbetare: | Berkey, John. |
| Genre: | Science fiction |
| Ämnesord: | Twenty-first century |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16004 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Stephenson, Neal |
| Titel: | The diamond age / Neal Stephenson. |
| Förlag/År: | New York : Bantam Books, 1996. |
| Upplaga: | Bantam pbk. ed. |
| Omfång: | 499 s. ; 18 cm. Pocket. |
| Anmärkning: | Parallel title on front cover: or, A young ladys illustrated primer. |
| ISBN: | 0553573314 |
| Genre: | Science fiction |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 45 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16005 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Bova, Ben, 1932- |
| Titel: | Voyagers / Ben Bova |
| Förlag/År: | London Methuen 1982, c1981 |
| Omfång: | 389p 18cm Pocket. |
| Anmärkning: | Originally published: New York : Doubleday, 1981 |
| ISBN: | 0417072805 |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Heq |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
> Amerikansk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Läsveck på rygg | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16006 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Hogan, James P |
| Titel: | The genesis machine / James P. Hogan. |
| Förlag/År: | New York : Ballantine Books, 1978. |
| Upplaga: | 1st ed. |
| Omfång: | 299 s. ; 18 cm. Pocket |
| Anmärkning: | A Del Rey book. |
| ISBN: | 0345272315 |
| Genre: | Science fiction |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16007 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Pohl, Frederik, 1919- |
| Titel: | The singers of time / Frederik Pohl & Jack Williamson. |
| Förlag/År: | New York : Bantam, 1991. |
| Upplaga: | 1st Bantam ed. |
| Omfång: | 340 s. ; 18 cm. Pocket. |
| Anmärkning: | A Spectra book. |
| ISBN: | 0553294326 |
| Medarbetare: | Williamson, Jack, 1908-2006. |
| Genre: | Science fiction |
| Genre: | Science fiction |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16008 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Carr, John Dickson, 1906-1977 |
| Titel: | Den ihålige mannen : detektivroman / John Dicksom Carr :övers. av Claës Gripenberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1964 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 206 s. Häftad |
| Orginaltitel: | The hollow man. |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hce |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick En smärre reva på ryggen. Första sv utg | 150 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16009 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Carr, John Dickson, 1906-1977 |
| Titel: | Bronslampan / Carter Dickson ; [till svenska av Margareta Ångström] |
| Förlag/År: | Stockholm : Almqvist & Wiksell/Geber, 1955 |
| Omfång: | 294 s. Häftad |
| Orginaltitel: | The curse of the bronze lamp. |
| Serie: | Gebers kriminalromaner, 99-0834343-2 |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Lite nagat och slitet omslag. Första sv utg | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16010 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Sandel, Cora, 1880-1974 |
| Titel: | Carmen och Maja och andra noveller / Cora Sandel : [övers. av Ann-Mari Lindberger] |
| Förlag/År: | Stockholm : Forum, 1951 |
| Omfång: | 250 s. Häftad |
| Orginaltitel: | Carmen og Maja og andre noveller. |
| Genre: | Bok |
| SAB-kod: | Hcedb.016 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Norska
|
|
|
| Ex. 1: | Första (och enda) svenska utgåva Fint skick | 70 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16011 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Helling, Rafael, 1907- |
| Titel: | Katedralmysteriet : detektivroman / Rafael Helling |
| Förlag/År: | Norrköping : Sörlin, 1947 ; (Helsingfors : Nyland) |
| Omfång: | 229 s. Häftad |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mindre bra skick Sliten, snedläst. Ou. | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16012 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Diktonius, Elmer, 1896-1961 |
| Titel: | Höstlig bastu / Elmer Diktonius |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand ; Helsingfors : Schildt, 1943 (Helsingfors : Centraltr.) |
| Omfång: | 184, [2] s. Häftad |
| Genre: | Bok |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Hcbd |
| SAB-kod: | Hc |
| Ämnesord: | Skönlitteratur |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Orginalutgåva (enda utgåvan som finns) Fint skick Lätt snedläst | 100 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16013 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Highsmith, Patricia, 1921-1995 |
| Titel: | Främlingar på tåg / Patricia Highsmith |
| Förlag/År: | Stockholm : Forum, 1953. |
| Omfång: | Häftad |
| Genre: | Deckare |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Två smärre revor på rygg. Ett hörn på det bakre omslaget saknas. Första sv utg. | 100 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16014 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Billgren, Ola, 1940-2001 |
| Titel: | Ola Billgren, maj 1970, Konstvaruhuset, Konstfrämjandet / Ola Billgren. |
| Förlag/År: | Stockholm : Konstfrämjandet, 1970 |
| Omfång: | Småtryck |
| Anmärkning: | Utställningen ingår i serien MITT ALTE |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Första uppslaget blekt efter bifogat tidningsurklipp. Ovanlig. | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16015 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Combüchen, Sigrid, 1942- |
| Titel: | Ett rumsrent sällskap : roman / Sigrid Combüchen |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1960 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 258, [1] s. Häftad |
| Genre: | Bok |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Lätt sliten rygg. Överstruken namnteckning. Debutboken. | 130 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16016 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Mellvig, Folke, 1913-1994 |
| Titel: | Sist till kvarn : en detektivroman / av Folke Mellvig |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1959 |
| Omfång: | 235, [1] s. Häftad |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Ou. Läsveck på rygg | 60 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16017 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Huxley, Aldous, 1894-1963 |
| Titel: | Apa och ande / Aldous Huxley : [övers. av Teddy Brunius och Lennart Lagerwall] |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1949 |
| Omfång: | 196 s. Häftad |
| Orginaltitel: | Ape and essence. |
| Genre: | Bok |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Första (och enda) svenska utgåva Bra skick Ett par (bläck?) fläckar på rygg. Lätt slitet omslag och ngt snedläst. Ovanlig. | 125 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16018 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Einhorn, Lena, 1954- |
| Titel: | Handelsresande i liv : om vilja och vankelmod i krigets skugga / Lena Einhorn |
| Förlag/År: | Stockholm : Prisma, 1999 ; (Falun : AiT Scandbook) |
| Omfång: | 521, [1] s., [16] pl.-s. ; 24 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-518-3468-5 |
| Genre: | Bok |
| SAB-kod: | Koafh-a.54 |
| SAB-kod: | Kc.54 |
| SAB-kod: | Ko |
| Ämnesord: | Storch, Marcus |
| Ämnesord: | Svenska humanitära räddningsaktioner |
| Ämnesord: | Holocaust, Jewish (1939-1945) |
| Ämnesord: | Förintelsen |
| Ämnesord: | Sverige |
| Ämnesord: | Judar |
| Ämnesord: | Judendom |
| Ämnesord: | Historia |
| Ämnesord: | Biografier, enskilda personer |
| Ämnesord: | Räddningaktioner, Judar, Sverige |
| Ämnesord: | Storch, Gilel |
| Ämnesord: | Andra världskriget 1939-1945 |
| Ämnesord: | Räddningsaktioner |
| Ämnesord: | Europa |
| Kategori: | Historia
> Sverige
> Andra världskriget 1939-1945
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Orginalutg | 125 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16019 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Irving, John, 1942- |
| Titel: | Tills jag finner dig / John Irving ; översättning: Olov Hyllienmark |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 2006 (Finland) |
| Omfång: | 779, [5] s. ; 24 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Första svenska upplaga 2006 |
| ISBN: | 91-46-21348-1 |
| ISBN: | 978-91-46-21348-2 |
| Medarbetare: | Hyllienmark, Olov, 1965- (översättare) |
| Genre: | Bok |
| SAB-kod: | Heq.01=c |
| Ämnesord: | Roman |
| Ämnesord: | Skönlitteratur |
| Ämnesord: | Skådespelare |
| Ämnesord: | Mor-sonrelationer |
| Ämnesord: | Far-sonrelationer |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 125 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16020 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Key-Åberg, Sandro, 1922-1991 |
| Titel: | Livet en stor sak : dikter / Sandro Key-Åberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1963 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 111, [3] s. Häftad |
| Genre: | Bok |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Några lätta riss i kanterna | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16021 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Blomqvist, Agneta, 1942- |
| Titel: | Herr Gustafssons familjebok : realencyklopedi och konversationslexikon / Agneta Blomqvist, Lars Gustafsson |
| Förlag/År: | Stockholm : Atlantis, 2006 (Malmö : Daleke grafiska) |
| Omfång: | 257, [1] s. : ill ; 24 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originalupplaga 2006 |
| ISBN: | 91-7353-132-4 |
| ISBN: | 978-91-7353-132-0 |
| Medarbetare: | Gustafsson, Lars, 1936- |
| Genre: | Bok |
| SAB-kod: | Hc.04 |
| Ämnesord: | Essäer |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Essäer
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 130 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16022 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Rydstedt, Anna, 1928-1994 |
| Titel: | Jag var ett barn : dikter / Anna Rydstedt |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1970 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 64 s. Häftad |
| Genre: | Bok |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Ämnesord: | Sorg |
| Ämnesord: | Skönlitteratur |
| Ämnesord: | Cancer |
| Ämnesord: | Döden |
| Ämnesord: | Lyrik |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Delvis osprättad. Exlibris | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16023 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Arnald, Jan, 1963- |
| Titel: | Nalkanden / Jan Arnald |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1992 ; (Borås : Centraltr.) |
| Omfång: | 79, [1] s. ; 24 cm. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1992 |
| ISBN: | 91-0-055336-0 |
| Genre: | Bok |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| SAB-kod: | Hc |
| Ämnesord: | Lyrik |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Osprättad | 65 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16024 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Hillerman, Tony |
| Titel: | Coyote väntar / Tony Hillerman ; översättning av Ulf Gyllenhak |
| Förlag/År: | Stockholm : Legenda, 1991 ; (Norge) |
| Omfång: | 253 s. ; 24 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Coyote waits. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1991 |
| ISBN: | 91-582-1818-1 |
| Medarbetare: | Gyllenhak, Ulf, 1958- (översättare) |
| Genre: | Bok |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Ämnesord: | Polis |
| Ämnesord: | Indianer |
| Ämnesord: | USA |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 85 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16025 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Wennstam, Katarina, 1973- |
| Titel: | Dödergök / Katarina Wennstam |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 2008 (Smedjebacken : Scandbook) |
| Omfång: | 520 s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originalupplaga 2008 |
| ISBN: | 978-91-0-011637-8 |
| Genre: | Bok |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hc |
| Ämnesord: | Deckare |
| Ämnesord: | Kriminalromaner |
| Ämnesord: | Skönlitteratur |
| Ämnesord: | Deckare |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 100 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16026 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Rydstedt, Anna, 1928-1994 |
| Titel: | Kore : dikter / Anna Rydstedt |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1994 ; (Uddevalla : Risberg) |
| Omfång: | 46, [2] s. ; 24 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1994 |
| ISBN: | 91-0-055980-6 |
| Genre: | Bok |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 70 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16027 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Kallentoft, Mons, 1968- |
| Titel: | Midvinterblod : kriminalroman / Mons Kallentoft |
| Förlag/År: | Stockholm : Natur och kultur, 2007 (Finland) |
| Omfång: | 429, [1] s. ; 24 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originalupplaga 2007 |
| ISBN: | 978-91-27-02595-0 |
| Genre: | Bok |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hc |
| Ämnesord: | Fors, Malin (fiktiv gestalt) |
| Ämnesord: | Fornnordisk mytologi |
| Ämnesord: | Östergötland |
| Ämnesord: | Skönlitteratur |
| Ämnesord: | Spänning |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick 2:a tr. | 95 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16028 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Populärkulturen och skolan / Magnus Persson (red.) ; [översättning: Patricia Wadensjö] |
| Förlag/År: | Lund : Studentlitteratur, 2000 ; (Lund : Studentlitteratur) |
| Omfång: | 225 s. ; 23 cm. Häftad |
| Anmärkning: | Delvis övers. från engelska |
| Anmärkning: | "3. tr., 2003 ; 4. tr., 2004 ; 5. tr., 2005 ; 6. tr., 2006 ; 7. tr., 2007" |
| ISBN: | 91-44-01413-9 |
| ISBN: | 978-91-44-01413-57 |
| Medarbetare: | Persson, Magnus, 1968- (utgivare) |
| Medarbetare: | Wadensjö, Patricia (översättare) |
| Genre: | Bok |
| SAB-kod: | Bfkb |
| SAB-kod: | Em |
| Ämnesord: | Populärkultur |
| Ämnesord: | Barnkultur |
| Ämnesord: | Ungdomskultur |
| Ämnesord: | Masskultur |
| Ämnesord: | Skolan |
| Ämnesord: | Skolan och filmen |
| Ämnesord: | Mediepedagogik |
| Ämnesord: | Undervisning |
| Ämnesord: | Pedagogisk metodik |
| Ämnesord: | Populärkultur, skolan |
| Kategori: | Allmänt och blandat
> Vetenskaplig och kulturell verksamhet
> Allmänna barn- och ungdomskulturfrågor
|
| Kategori: | Uppfostran och undervisning
> Undervisningsväsen (ej högskolor)
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Namnteckning | 125 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16029 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Waller, Robert James |
| Titel: | Tillbaka till Madison County / Robert James Waller ; översättning: Kerstin Fredholm Bernhoff |
| Förlag/År: | Malmö : Bra böcker, 2004 (Falun : Scandbook) |
| Upplaga: | 1. uppl. |
| Omfång: | 193 s. ; 23 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | A thousand country roads |
| Anmärkning: | Första svenska upplaga 2004 |
| ISBN: | 91-7002-050-7 |
| Medarbetare: | Fredholm Bernhoff, Kerstin (översättare) |
| Genre: | Bok |
| SAB-kod: | Heq.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 70 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16030 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Burke, James Lee, 1936- |
| Titel: | Louisiana blues / James Lee Burke ; översättning: Torkel Franzén |
| Förlag/År: | Höganäs : Wiken, 1993 ; (Falun : Scandbook) |
| Omfång: | 311, [2] s. ; 23 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Black cherry blues. |
| Serie: | Mysterious press, 99-0878729-2 |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1993 |
| ISBN: | 91-7024-833-8 |
| Medarbetare: | Franzén, Torkel (översättare) |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | He.01=c |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Denna utg Bra Böcker | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16031 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Rankin, Ian |
| Titel: | Öppet hus / Ian Rankin ; översättning: Göran Grip |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnierförlagen, 2009 (Smedjebacken : Scandbook) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 310 s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Första svenska upplaga 2009 |
| ISBN: | 978-91-43-02588-0 |
| Medarbetare: | Grip, Göran, 1945- (översättare) |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16032 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Peters, Ellis |
| Titel: | Gycklarens nådatid : [en detektivroman] / Ellis Peters ; översättning av Brita Dahlman |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1996 ; (Falun : Scandbook) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | [2] s., s. 5-241, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | The sanctuary sparrow. |
| Anmärkning: | Tidigare utg. med titeln: Galgenfrist för en gycklare |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1985. Första uppl. i denna version 1996. - Även utg. med titeln: Galgenfrist för en gycklare |
| ISBN: | 91-0-056185-1 |
| Medarbetare: | Dahlman, Brita (översättare) |
| Genre: | Bok |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Ämnesord: | Skönlitteratur |
| Ämnesord: | England |
| Ämnesord: | Kloster |
| Ämnesord: | Medeltiden |
| Ämnesord: | 1100-talet |
| Ämnesord: | 1100-talet |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Lätta nagg på omslaget | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16033 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Peters, Ellis |
| Titel: | Djävulens novis : [en detektivroman] / Ellis Peters ; översättning av Lars Hansson |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnierförl., 1994 ; (Falun : Scandbook) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 222, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | The Devil's novice. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1994 |
| ISBN: | 91-43-00063-0 |
| Medarbetare: | Hansson, Lars (översättare) |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 70 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16034 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Henschen, Helena, 1940- |
| Titel: | Hon älskade / Helena Henschen |
| Förlag/År: | Stockholm : Bromberg, 2008 (Falun : Scandbook) |
| Omfång: | 293 s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originalupplaga 2008 |
| ISBN: | 978-91-7337-034-9 |
| ISBN: | 978-91-7337-035-62 |
| Genre: | Biografiska romaner |
| Genre: | Generationsromaner |
| Genre: | Bok |
| SAB-kod: | Hc |
| Ämnesord: | Thiel, Signe, 1885-1969 |
| Ämnesord: | Skönlitteratur |
| Ämnesord: | Biographical fiction |
| Ämnesord: | 1900-talet |
| Ämnesord: | 1890-talet |
| Ämnesord: | Kvinnorollen |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16035 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Vigdís Grímsdóttir, 1953- |
| Titel: | Den älskades länder / Vigdís Grímsdóttir ; översättning: Inge Knutsson |
| Förlag/År: | Göteborg : Anamma, 1997 ; (Falun : Scandbook) |
| Upplaga: | 1. uppl. |
| Omfång: | 123, [5] s. ; 21 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Lendar elskhugans. |
| Serie: | Anamma lyrik, 99-2394159-0 |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1997 |
| ISBN: | 91-87894-43-2 |
| Medarbetare: | Knutsson, Inge, 1948- (översättare) |
| Genre: | Bok |
| SAB-kod: | Hdcb.03=c |
| SAB-kod: | Hcedcb.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Isländska och färöiska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 80 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16036 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Falkenland, Christine, 1967- |
| Titel: | Trasdockan / Christine Falkenland |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 2006 (Tyskland) |
| Omfång: | 195, [2] s. ; 23 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originalupplaga 2006 |
| ISBN: | 91-46-21219-1 |
| ISBN: | 978-91-46-21219-5 |
| Genre: | Bok |
| SAB-kod: | Hc |
| Ämnesord: | Skönlitteratur |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Lite smånagg på omslaget | 70 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16037 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Rudberg, Denise, 1971- |
| Titel: | Tillsammans / Denise Rudberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier Carlsen, 2007 (Smedjebacken : Scandbook) |
| Omfång: | 214, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originalupplaga 2007 |
| ISBN: | 978-91-638-5116-2 |
| Genre: | Ungdomsböcker |
| Genre: | Ungdomsböcker |
| SAB-kod: | Hc,u |
| Ämnesord: | Sommarlov |
| Ämnesord: | Vänskap |
| Ämnesord: | Kärlek |
| Ämnesord: | Familjen |
| Ämnesord: | Barn som far illa |
| Ämnesord: | Kvinnomisshandel |
| Ämnesord: | Sverige |
| Ämnesord: | Stockholm |
| Ämnesord: | Djurgården |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 70 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16038 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Kvinnor, män och andra sorter : genusantropologiska frågor / redaktörer: Britt-Marie Thurén, Kerstin Sundman |
| Förlag/År: | Stockholm : Carlsson, 1997 ; (Bjärnum : TA-tr.) |
| Omfång: | 276, [1] s. : ill., kartor ; 21 cm. Häftad |
| ISBN: | 91-7203-195-6 |
| Medarbetare: | Thurén, Britt-Marie, 1942- (medarbetare) |
| Medarbetare: | Sundman, Kerstin, 1947- (medarbetare) |
| Genre: | Bok |
| SAB-kod: | Ohj |
| SAB-kod: | M |
| Ämnesord: | Lai Rosendahl, Mona |
| Ämnesord: | Genusforskning |
| Ämnesord: | Könsroller |
| Ämnesord: | Sex role |
| Ämnesord: | Könsrollsfrågor |
| Ämnesord: | Könsrollsfrågor |
| Ämnesord: | Kvinnor |
| Ämnesord: | Genusperspektivet |
| Ämnesord: | Antropologi |
| Ämnesord: | Genusantropologi |
| Ämnesord: | Relationer |
| Ämnesord: | Etnografi |
| Ämnesord: | Samhällsliv |
| Ämnesord: | Familjeliv |
| Ämnesord: | Socialpolitik |
| Ämnesord: | Samhällsvetenskap |
| Ämnesord: | Genus (socialt kön) |
| Kategori: | Samhällsvetenskap och rättsvetenskap
> Sociala frågor och socialpolitik
> Könsrollsfrågor
|
| Kategori: | Etnografi, socialantropologi och etnologi
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Läsveck på rygg. Namnteckning. | 125 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16039 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Dahlström, Magnus, 1963- |
| Titel: | Fyr : [roman] / Magnus Dahlström |
| Förlag/År: | Stockholm : Alba, 1987 ; (Stockholm : Bonniers grafiska) |
| Omfång: | 185, [1] s. ; 21 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-7458-946-6 |
| Genre: | Bok |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Ou. | 80 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16040 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Austen, Jane, 1775-1817 |
| Titel: | Stolthet och fördom / Jane Austen ; översättning: Gösta Olzon |
| Förlag/År: | Stockholm : Forum, 1995 ; (Finland) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 298, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Pride and prejudice. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1920. Första uppl. i denna version 1946 |
| ISBN: | 91-37-10443-8 |
| Medarbetare: | Olzon, Gösta, f. 1886 (översättare) |
| SAB-kod: | He.01=c |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| SAB-kod: | H |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
| Kategori: | Skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Kartonnage | 75 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16041 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Pullman, Philip, 1946- |
| Titel: | Rubinen i dimman / Philip Pullman ; översättning: Sven Christer Swahn |
| Förlag/År: | Stockholm : Natur och kultur, 2006 (Uddevalla : Mediaprint) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 239, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Första svenska upplaga 1989 |
| ISBN: | 91-27-10629-2 |
| Medarbetare: | Swahn, Sven Christer, 1933-2005 (översättare) |
| Genre: | Ungdomsböcker |
| Genre: | Äventyrsböcker |
| Genre: | Bok |
| Genre: | Ungdomsböcker |
| SAB-kod: | He=c,u |
| Ämnesord: | 1870-talet |
| Ämnesord: | Starka flickor |
| Ämnesord: | Föräldralös |
| Ämnesord: | Skönlitteratur |
| Ämnesord: | Äventyr |
| Ämnesord: | Storbritannien |
| Ämnesord: | London |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 70 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16042 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Frostenson, Katarina, 1953- |
| Titel: | Traum : Sal P / av Katarina Frostenson |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1996 ; (Borås : Centraltr.) |
| Omfång: | 130, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1996 |
| ISBN: | 91-46-16825-7 |
| Medarbetare: | Frostenson, Katarina, 1953-. |
| Genre: | Bok |
| SAB-kod: | Hc.02 |
| Ämnesord: | Pjästexter, Sverige, 1900-talet |
| Ämnesord: | Skönlitteratur |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Dramatik
|
|
|
| Ex. 1: | Orginalutgåva (enda utgåvan som finns) Fint skick Namnteckning. | 110 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16043 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Malmsten, Bodil, 1944- |
| Titel: | Undergångarens sånger : noveller / Bodil Malmsten |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1998 ; (Smedjebacken : Fälth & Hässler) |
| Omfång: | 235, [2] s. ; 23 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1998 |
| ISBN: | 91-0-056660-8 |
| Genre: | Bok |
| SAB-kod: | Hc.016 |
| SAB-kod: | H |
| Ämnesord: | Noveller |
| Ämnesord: | Relationer |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Noveller
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 95 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16044 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Roslund, André, 1970- |
| Titel: | Älsklingsgrabben / André Roslund |
| Förlag/År: | Stockholm : Fischer i samarbete med Fören. Liv i Sverige, 2000 ; (Finland) |
| Omfång: | 355 s. ; 21 cm. Häftad |
| ISBN: | 91-7054-922-2 |
| Genre: | Bok |
| SAB-kod: | Lz Roslund, André |
| Ämnesord: | Roslund, André, 1970- |
| Ämnesord: | Fångar |
| Ämnesord: | Brottslingar |
| Ämnesord: | Kriminalitet |
| Ämnesord: | Ungdomskriminalitet |
| Ämnesord: | Biografier |
| Ämnesord: | Självbiografier |
| Ämnesord: | Sverige |
| Ämnesord: | 1990-talet |
| Ämnesord: | Kriminologi |
| Ämnesord: | Fängelser |
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Roslund, André
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 100 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16045 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Sedan stack vi staden i brand : en legoknekts dagbok från trettioåriga kriget / Jan Peters, redaktör ; [översättning: Åke Blix (dagboken, Stefan Lindgren (övriga texter) ; faktagranskning: Åke Blix] |
| Förlag/År: | Stockholm : Ordfront : Armémuseum, 2006 (Uddevalla : Mediaprint) |
| Omfång: | 206, [2] s. : ill. ; 22 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-7037-208-X |
| ISBN: | 978-91-7037-208-7 |
| Medarbetare: | Peters, Jan (utgivare) |
| Medarbetare: | Blix, Åke (översättare) |
| Medarbetare: | Lindgren, Stefan, 1949- (översättare) |
| Genre: | Bok |
| SAB-kod: | Lz Hagendorf, Peter |
| SAB-kod: | K.41 |
| Ämnesord: | Hagendorf, Peter |
| Ämnesord: | Militärhistoria |
| Ämnesord: | Legoknektar |
| Ämnesord: | Trettioåriga kriget 1618-1648 |
| Ämnesord: | Military history |
| Ämnesord: | Legosoldater |
| Ämnesord: | Mercenaries |
| Ämnesord: | Krigsminnen |
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Hagendorf, Peter
|
| Kategori: | Historia
> 1500-1648
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 95 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16046 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Liedman, Sven-Eric, 1939- |
| Titel: | Stenarna i själen : form och materia från antiken till idag / Sven-Eric Liedman |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 2006 (Finland) |
| Omfång: | 638, [1] s. : ill. ; 24 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | 2. tr., 2006 |
| ISBN: | 91-0-011141-4 |
| ISBN: | 978-91-0-011141-0 |
| Genre: | Bok |
| SAB-kod: | Dj |
| SAB-kod: | Db |
| Ämnesord: | Philosophy |
| Ämnesord: | Humanism |
| Ämnesord: | Materia |
| Ämnesord: | Matter |
| Ämnesord: | Form (Philosophy) |
| Ämnesord: | Form (filosofi) |
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Verklighetsuppfattningar (metafysik, ontologi, kosmologi m m)
|
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Filosofins historia
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 150 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16047 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Dick, Philip K |
| Titel: | En handfull mörker : [noveller] / Philip K. Dick ; [övers.: Gunnar Gällmo] |
| Förlag/År: | Bromma : Delta, 1976 ; (Vänersborg : Vänersborgs boktr.) |
| Omfång: | 288 s. ; 22 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | A handful of darkness. |
| Serie: | Science fiction ABC, 99-0121352-5 ; D |
| ISBN: | 91-7228-118-9 |
| Medarbetare: | Gällmo, Gunnar, 1946- (översättare) |
| Genre: | Bok |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Ämnesord: | Skönlitteratur |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Lätt sliten rygg. Namnteckning | 125 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16048 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Forster, E M 1879-1970 |
| Titel: | En färd till Indien / E. M. Forster ; [övers.: Tora Nordström-Bonnier] |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren, 1979 ; (Ystad : Aurora) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 307, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | A passage to India. |
| ISBN: | 91-29-53730-4 |
| Medarbetare: | Nordström-Bonnier, Tora, 1895-1991 (översättare) |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Lätt slitet omslag | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16049 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Kosinski, Jerzy N, 1933-1991 |
| Titel: | Finnas till / Jerzy Kosinski ; övers. av Hans-Jacob Nilsson |
| Förlag/År: | Stockholm : Tiden, 1979 ; (Falköping : Gummesson) |
| Omfång: | 160 s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Being there. |
| ISBN: | 91-550-2322-3 |
| Medarbetare: | Nilsson, Hans-Jacob, 1949- (översättare) |
| Genre: | Bok |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Lätt slitet omslag | 70 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16050 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Westö, Kjell, 1961- |
| Titel: | Fallet Bruus : tre berättelser / Kjell Westö |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier Alba, 1992 ; (Finland) |
| Omfång: | 197, [1] s. ; 22 cm. Häftad |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1992 |
| ISBN: | 91-34-51346-9 |
| SAB-kod: | Hcd.016 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Finlandssvensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Ou. | 110 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16051 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Huchthausen, Peter |
| Titel: | Fientligt hav / Peter Huchtahausen, Igor Kurdin, R. Alan White ; översättning av Jan Malmsjö ; [fackgranskning Eric Fogelström] |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnierförlagen, 2000 |
| Omfång: | 294 s., [8] pl.-bl. Inbunden |
| ISBN: | 91-43-02227-8 |
| Medarbetare: | Kurdin, Igor |
| Medarbetare: | White, R. Alan |
| Medarbetare: | Malmsjö, Jan 1953- (översättare) |
| Ämnesord: | Ubåtar |
| Ämnesord: | Sovjetunionen |
| Ämnesord: | Haverier |
| Ämnesord: | Robotvapen |
| Kategori: | Militärväsen
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 75 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16052 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Christie, Agatha, 1890-1976 |
| Titel: | Den mystiske Mr Quin / Agatha Christie ; övers. av Ulla Berg |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1984 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 285, [3] s. ; 21 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | The mysterious Mr. Quin. |
| ISBN: | 91-0-046120-2 |
| Medarbetare: | Berg, Ulla, 1924- (översättare) |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | He=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Lätt naggat skyddsomslag. Första sv utg. femte till åttonde tusendet | 110 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16053 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Schön, Ebbe, 1929- |
| Titel: | Folktrons år : gammalt skrock kring årsfester, märkesdagar och fruktbarhet / Ebbe Schön |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren, 1996 ; (Danmark) |
| Upplaga: | 2. uppl. |
| Omfång: | [5] s., s. 8-196, [5] s. : ill. ; 20 cm. Storpocket |
| Serie: | Prisma Magnum, 99-0379086-4 |
| Anmärkning: | 1. uppl. ej utg. i serien |
| ISBN: | 91-518-2943-6 |
| Genre: | Bok |
| SAB-kod: | Mza-c |
| SAB-kod: | Mc |
| Ämnesord: | Folktro |
| Ämnesord: | Skrock |
| Ämnesord: | Fester |
| Ämnesord: | Högtider |
| Ämnesord: | Parties |
| Ämnesord: | Festivals |
| Ämnesord: | Superstition |
| Ämnesord: | Folklore ; Superstition |
| Ämnesord: | Folkliga fester |
| Ämnesord: | Märkesdagar |
| Ämnesord: | Sverige |
| Ämnesord: | Folkseder |
| Ämnesord: | Övertro |
| Kategori: | Etnografi, socialantropologi och etnologi
> folktro och folkseder
> Högtider och fester
|
| Kategori: | Etnografi, socialantropologi och etnologi
> Sverige
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 85 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16054 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lindbohm, Dénis, 1927-2005 |
| Titel: | Den trolska världen : [minnen från en annan värld] / Dénis Lindbohm |
| Förlag/År: | Malmö : Psi-cirkeln, 1992 ; (Staffanstorp : Sydbok) |
| Omfång: | 128 s. : ill. ; 21 cm. Häftad |
| ISBN: | 91-971540-3-2 |
| ISBN: | 91-971540-3-2 |
| SAB-kod: | Dopb |
| Ämnesord: | Magi |
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Psykologi
> Spiritism
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Ett veckat hörn | 100 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16055 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Mrozek, Slawomir, 1930- |
| Titel: | Beska humoresker / Slawomir Mrozek ; övers.: Martin von Zweigbergk |
| Förlag/År: | Stockholm : Bromberg, 1984 ; (Värnamo : Fälth) |
| Omfång: | 180, [1] s. : ill. ; 21 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Övers. från polska av valda berättelser |
| ISBN: | 91-7608-197-4 |
| Medarbetare: | Zweigbergk, Martin von, 1940- (översättare) |
| Genre: | Bok |
| Genre: | Humor |
| SAB-kod: | Hmc=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Polska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 95 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16056 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Houellebecq, Michel, 1958- |
| Titel: | Plattform / Michel Houellebecq ; översättning av Anders Bodegård |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 2002 (Finland) |
| Omfång: | 316, [1] s. ; 19 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | Plateforme |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 2002 |
| ISBN: | 91-0-057896-7 |
| Medarbetare: | Bodegård, Anders, 1944- (översättare) |
| Genre: | Bok |
| SAB-kod: | Hj.01=c |
| Ämnesord: | Skönlitteratur |
| Ämnesord: | Prostitution |
| Ämnesord: | Sexturism |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Franska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Första sv utg | 130 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16057 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Highsmith, Patricia, 1921-1995 |
| Titel: | Ediths dagbok : roman / Patricia Highsmith ; övers. av Jadwiga P. Westrup |
| Förlag/År: | Stockholm : Askild & Kärnekull, 1978 ; (Storbritannien) |
| Omfång: | 293, [1] s. ; 23 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Edith's diary. |
| ISBN: | 91-7008-890-X |
| Medarbetare: | 1921-1988. (översättare) |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16058 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Trotzig, Astrid, 1970- |
| Titel: | Främmande i detta land : roman / Astrid Trotzig |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 2003 (Falun : Scandbook) |
| Omfång: | 332, [4] s. ; 19 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 2003 |
| Anmärkning: | Även med tryckår: 2. tr., 2003 |
| ISBN: | 91-0-058054-6 |
| Genre: | Bok |
| SAB-kod: | Hc |
| Ämnesord: | Främlingskap |
| Ämnesord: | Skönlitteratur |
| Ämnesord: | Invandrare |
| Ämnesord: | Främlingsfientlighet |
| Ämnesord: | Skönlitteratur |
| Ämnesord: | Roman |
| Ämnesord: | Rasism |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Namnetikett | 70 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16059 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Garner, Alan, 1934- |
| Titel: | Elidor, det gyllene landet / Alan Garner ; från engelskan av Allan Fredriksson |
| Förlag/År: | Stockholm : Bergh, 1987 ; (Storbritannien) |
| Upplaga: | [Ny uppl.] |
| Omfång: | [2] s., s. 5-146 ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Elidor. |
| ISBN: | 91-502-0859-4 |
| Medarbetare: | Fredriksson, Allan (översättare) |
| Genre: | Fantasy |
| SAB-kod: | He=c,u |
| Ämnesord: | Skönlitteratur för barn och ungdom |
| Ämnesord: | Fantastiska berättelser |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16060 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Hansson, Gunnar D, 1945- |
| Titel: | Otid / Gunnar D Hansson |
| Förlag/År: | Stockholm : Alba, 1985 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 62 s. ; 20 cm. Häftad |
| ISBN: | 91-7458-746-3 |
| Genre: | Bok |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16061 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Erixon, Peter Lucas, 1962- |
| Titel: | Oorn : dikter / Peter Lucas Erixon |
| Förlag/År: | Stockholm : Författarförl. Fischer & Rye, 1989 ; (Uddevalla : Bohusläningen) |
| Omfång: | 50, [3] s. ; 23 cm. Häftad |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1989 |
| ISBN: | 91-7054-598-7 |
| Genre: | Bok |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16062 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Gustafsson, Lars, 1936- |
| Titel: | Sonetter / Lars Gustafsson |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1977 ; (Stockholm : Grafisk press) |
| Omfång: | 52, [2] s. ; 23 cm. Häftad |
| ISBN: | 91-1-771271-8 |
| Genre: | Bok |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Ou | 45 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16063 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Gustafsson, Lars, 1936- |
| Titel: | Spegelskärvor / Lars Gustafsson |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1987 ; (Malmö : Grafica) |
| Omfång: | 99, [1] s. ; 22 cm. Häftad |
| ISBN: | 91-1-871851-5 |
| Genre: | Bok |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Ou | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16064 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Highsmith, Patricia, 1921-1995 |
| Titel: | Ugglans rop / Patricia Highsmith ; övers. av Gunvor Håkansson |
| Förlag/År: | Stockholm : Askild & Kärnekull, 1975 ; (Vänersborg : Vänersborgs boktr.) |
| Omfång: | 243, [1] s. ; 22 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | The cry of the owl. |
| ISBN: | 91-7008-462-9 |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hce |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Namnteckning. Första sv utg | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16065 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Milosz, Czeslaw, 1911-2004 |
| Titel: | Mitt Europa / Czeslaw Milosz ; övers.: Stellan Ottosson |
| Förlag/År: | Stockholm : Bromberg, 1981 ; (Uppsala : A & W) |
| Omfång: | 301, [1] s. ; 23 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Rodzinna Europa. |
| ISBN: | 91-7608-053-6 |
| Medarbetare: | Ottosson, Stellan (översättare) |
| Genre: | Bok |
| SAB-kod: | Gmcz Milosz, Czeslaw |
| Ämnesord: | Milosz, Czeslaw, 1911-2004 |
| Ämnesord: | Polsk litteraturhistoria |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Slavisk och baltisk litteraturhistoria
> Polsk litteraturhistoria
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16066 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Samuelsson, Lars-Eric, 1921- |
| Titel: | Trädgårdarnas ABC / Lars-Eric Samuelsson, Ulf Schenkmanis ; foto: Sven-Gösta Johansson ; [teckningar: Kristina Hedvall-Larsson] |
| Förlag/År: | Västerås : Ica, 1995 ; (Storbritannien) |
| Omfång: | 322 s. : färgill., tab. ; 28 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-534-1550-7 |
| Medarbetare: | Schenkmanis, Ulf, 1934-2004 |
| Medarbetare: | Hedvall-Larsson, Kristina (illustratör) |
| Medarbetare: | Johansson, Sven-Gösta, 1929- (illustratör) |
| Genre: | Bok |
| SAB-kod: | Qe |
| Ämnesord: | Allmän naturvetenskap - populärvetenskap |
| Ämnesord: | Trädgårdsskötsel |
| Ämnesord: | Trädgårdsplanering |
| Ämnesord: | Komposter |
| Ämnesord: | Kompostering |
| Ämnesord: | Rhododendron |
| Ämnesord: | Azaleor |
| Ämnesord: | Bärodling |
| Ämnesord: | Fruktodling |
| Ämnesord: | Stenpartier |
| Ämnesord: | Häckar |
| Ämnesord: | Växthus |
| Ämnesord: | Drivbänkar |
| Kategori: | Ekonomi och näringsväsen
> Trädgårdsskötsel
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick 1:a uppl. 2.a tryckningen | 160 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16067 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Kvant, Christel, 1948- |
| Titel: | Vår trädgårdsbok / Christel Kvant, Inger Palmstierna ; övriga författare: Peter Gauniz ... ; teckningar: Gunnel Ginsburg ; trädgårdsritningar: Clara Lundqvist ; huvudredaktör: Ingegärd Bodén |
| Förlag/År: | Stockholm : Prisma, 2005 (Danmark) |
| Omfång: | 574, [1] s. : ill. (huvudsakligen i färg) ; 28 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | 2. tr., 2006 |
| ISBN: | 91-518-4210-6 |
| Medarbetare: | Palmstierna, Inger, 1955- |
| Medarbetare: | Gaunitz, Peter, 1953- ctb |
| Medarbetare: | Ginsburg, Gisela, 1942- (illustratör) |
| Genre: | Bok |
| SAB-kod: | Qe |
| Ämnesord: | Trädgårdar |
| Ämnesord: | Trädgårdsplanering |
| Ämnesord: | Trädgårdsodling |
| Ämnesord: | horticulture |
| Ämnesord: | gardening |
| Ämnesord: | amenity planting |
| Ämnesord: | greenhouses |
| Ämnesord: | culinary herbs |
| Ämnesord: | vegetable crops |
| Ämnesord: | domestic gardens |
| Ämnesord: | ornamental woody plants |
| Ämnesord: | perennials |
| Ämnesord: | fruit trees |
| Ämnesord: | landscaping |
| Ämnesord: | sweden |
| Ämnesord: | Gardening |
| Ämnesord: | Gardens |
| Ämnesord: | Trädgårdsskötsel |
| Kategori: | Ekonomi och näringsväsen
> Trädgårdsskötsel
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 150 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16068 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Jansson, Gunnar, 1932-1996, |
| Titel: | Trädgård för entusiaster / Gunnar Jansson ; [fotografer: Kurt Pettersson ... ; tecknare: Gunnar Jansson] |
| Förlag/År: | Stockholm : LT, 1996 ; (Helsingborg : Boktryck) |
| Omfång: | 336 s. : ill. huvudsakligen i färg ; 24 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-36-03192-5 |
| Medarbetare: | Jansson, Gunnar (illustratör) |
| Medarbetare: | Pettersson, Kurt (illustratör) |
| Genre: | Bok |
| SAB-kod: | Qe |
| Ämnesord: | Trädgårdsväxter |
| Ämnesord: | Horticultural crops |
| Ämnesord: | Trädgårdsskötsel |
| Ämnesord: | Allmän naturvetenskap - populärvetenskap |
| Ämnesord: | Stenpartier |
| Ämnesord: | Alpväxter |
| Ämnesord: | Stenpartiväxter |
| Kategori: | Ekonomi och näringsväsen
> Trädgårdsskötsel
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 250 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16069 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Block Hane, Clara, 1966- |
| Titel: | Claras trädgård : en hängiven nybörjares succéer och misslyckanden / Clara Block Hane ; fotografier: Bersa ; illustrationer: Maria Lindroos |
| Förlag/År: | Stockholm : Bokförl. DN, 2003 (Uppsala : Almqvist & Wiksell) |
| Omfång: | 199, [1] s. : ill. (vissa i färg) ; 26 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-7588-459-3 |
| Medarbetare: | Bersa (fotograf) |
| Medarbetare: | Lindroos, Maria (illustratör) |
| Genre: | Bok |
| SAB-kod: | Qe-c |
| Ämnesord: | Trädgårdar |
| Ämnesord: | Trädgårdsarbete |
| Ämnesord: | Trädgårdsskötsel |
| Kategori: | Ekonomi och näringsväsen
> Trädgårdsskötsel
> Sverige
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 100 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16070 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Ellroy, James, 1948- |
| Titel: | Browns rekviem / James Ellroy ; översättning: Thomas Preis |
| Förlag/År: | Höganäs : Bra böcker, 1999 ; (Falun : AiT Falun AB) |
| Omfång: | [8] s., s. 11-321 ; 23 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Brown's requiem. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1999 |
| ISBN: | 91-7133-606-0 |
| Medarbetare: | (översättare) |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Heq.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 100 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16071 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Hindemith, Paul, 1895-1963 |
| Titel: | Musik i vår tid / Paul Hindemith ; till svenska av Disa Törngren |
| Förlag/År: | Uppsala : AWE/Gebers, 1956 ; (Uppsala : Almqvist & Wiksell) |
| Omfång: | 306 s. Inbunden |
| Orginaltitel: | A composer's world. |
| SAB-kod: | Ijae |
| SAB-kod: | Ijb.5 |
| Ämnesord: | Kompositionsprocessen |
| Ämnesord: | Komposition |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Musik
> Komposition och instrumentation
|
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Musik
> 1900-talet
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Förlagets klotband med främre omslaget medinbundet. Namnstämpel | 140 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16072 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Ekholm, Lasse, 1936- |
| Titel: | Skumkyssar och salta hjärtan / Lasse Ekholm ; [illustrationer: Arne Leander] |
| Förlag/År: | Stockholm : En bok för alla, 2002 (Avesta : Svenska tryckcentralen) |
| Upplaga: | [Ny utg.] / efterord: Erika Nordenhagen |
| Omfång: | 83, [7] s. : ill. ; 18 cm. Pocket |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1986 |
| ISBN: | 91-7221-246-2 |
| Medarbetare: | Leander, Arne, 1930- (illustratör) |
| Genre: | Ungdomsböcker |
| SAB-kod: | Hc,u |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16073 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Paretsky, Sara, 1947- |
| Titel: | V.I. for short / Sara Paretsky |
| Förlag/År: | London : Penguin, 1996 |
| Omfång: | 245s. ; 18 cm Pocket. |
| Anmärkning: | Originally published: London: Hamish Hamilton, 1995 |
| ISBN: | 0-14-025123-5 |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Heq.016 |
| Ämnesord: | Short stories, American |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
> Amerikansk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Noveller | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16074 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Söderberg, Hjalmar, 1869-1941 |
| Titel: | Förvillelser / Hjalmar Söderberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 2002 (Danmark) |
| Upplaga: | 2. utg. |
| Omfång: | 198 s. ; 18 cm. Pocket |
| Serie: | Delfinserien |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1895 |
| ISBN: | 91-0-057937-8 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 45 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16075 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Burroughs, Edgar Rice, 1875-1950 |
| Titel: | John Carter och marsfurstinnan / [övers.: Ulla Medin och Sture Biurström] |
| Förlag/År: | Stockholm : Lindqvist ; [Solna] : [Seelig], 1975 ; (Finland) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 191, [1] s. ; 19 cm. |
| Orginaltitel: | A princess of Mars. |
| Anmärkning: | Förut utg. med titeln: Prinsessan av Mars |
| ISBN: | 91-7090-157-0 |
| SAB-kod: | Hce |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16076 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lang, Maria, 1914-1991 |
| Titel: | En främmande man / Maria Lang |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1985 ; (Falun : Scandbook) |
| Upplaga: | [Ny utg.], 2. tr. |
| Omfång: | 198, [2] s. ; 19 cm. Pocket |
| ISBN: | 91-1-752051-7 |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16077 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Blish, James |
| Titel: | The seedling stars / by James Blish. |
| Förlag/År: | New York : Signet, 1964. |
| Omfång: | 158 s. ; 18 cm. Pocket |
| Anmärkning: | Signet book, D-2549--Cover. |
| Genre: | Science fiction |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16078 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Dagerman, Stig, 1923-1954 |
| Titel: | Dikter, noveller, prosafragment / Stig Dagerman ; med kommentarer av Hans Sandberg |
| Förlag/År: | Stockholm : PAN/Norstedt, 1991 ; (Danmark) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 320, [4] s. ; 18 cm. Pocket |
| ISBN: | 91-1-911381-1 |
| Medarbetare: | Sandberg, Hans, 1932- (medarbetare) |
| Genre: | Bok |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| SAB-kod: | Hc.016 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Noveller
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16079 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Isaksson, Olov, 1931-1998 |
| Titel: | Leksandsbygden : en vägvisare / Olov Isaksson |
| Förlag/År: | Stockholm : Ordkompaniet i samarbete med Leksands kulturnämnd, 1991 ; (Stockholm : Tryckop) |
| Omfång: | 177, [3] s. : ill., kartor ; 19 cm. Häftad |
| ISBN: | 91-87614-03-0 |
| Genre: | Bok |
| SAB-kod: | Ncafz Leksand |
| Ämnesord: | Dalarna |
| Ämnesord: | Leksand |
| Ämnesord: | Kopparbergs län |
| Kategori: | Geografi
> Sverige
> Särskilda orter
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 65 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16080 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Carr, John Dickson, 1906-1977 |
| Titel: | Dörren låst inifrån / [Övers. av Gösta Dahlman] |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1955 |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 189s. Pocket |
| Orginaltitel: | The case of the constant suicides. |
| Serie: | En Zebra-bok ; 15 |
| Genre: | Deckare |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 75 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16081 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Durling, Ulf, 1940- |
| Titel: | Aldrig i livet : psykologisk thriller / av Ulf Durling |
| Förlag/År: | Bromma : Mälaröbörsen i samarbete med Fören. Kriminalförfattare i Stockholm (FKIS), 1999 ; (Avesta : Svenska tryckcentralen) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 182 s. ; 18 cm. Pocket |
| Serie: | En alibi-thriller från MB förlag AB, 99-3009759-7 |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1985 |
| ISBN: | 91-89090-25-X |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hc |
| Ämnesord: | Psykologisk thriller |
| Ämnesord: | Deckare |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16082 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Sontag, Susan, 1933-2004 |
| Titel: | Välgöraren : [roman] / Susan Sontag ; övers.: Margareta Ullberg |
| Förlag/År: | Uppsala : Bromberg, 1980 ; (Östervåla : Tofter) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 277, [1] s. ; 19 cm. Pocket |
| Orginaltitel: | The benefactor. |
| ISBN: | 91-7608-002-1 |
| Medarbetare: | Ullberg, Margareta (översättare) |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16083 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Nesbø, Jo |
| Titel: | Smärtans hus / Jo Nesbø ; översättning av Per Olaisen |
| Förlag/År: | Stockholm : Månpocket, 2005 (Danmark) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 425, [3] s. ; 18 cm. Pocket |
| Serie: | Månpocket, 99-0184541-6 |
| Anmärkning: | Första svenska upplaga 2004 |
| ISBN: | 91-7001-218-0 |
| Medarbetare: | Olaisen, Per, 1971- (översättare) |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hdb.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Norska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 45 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16084 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Nesbø, Jo |
| Titel: | Djävulsstjärnan / Jo Nesbø ; översättning av Per Olaisen |
| Förlag/År: | Stockholm : Månpocket, 2005 (Danmark) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 387, [3] s. ; 18 cm. Pocket |
| Serie: | Månpocket, 99-0184541-6 |
| Anmärkning: | Första svenska upplaga 2004 |
| ISBN: | 91-7001-288-1 |
| Medarbetare: | Olaisen, Per, 1971- (översättare) |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hdb.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Norska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16085 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Schön, Bosse, 1951- |
| Titel: | Där järnkorsen växer : ett historiskt reportage / Bosse Schön ; [faktagranskare: Klaus Böhme] |
| Förlag/År: | Stockholm : MånPocket, 2002 (Danmark) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 311, [7] s. : ill. ; 18 cm. Pocket |
| Serie: | MånPocket, 99-0184541-6 |
| ISBN: | 91-7643-833-3 |
| Genre: | Bok |
| SAB-kod: | Kfa.54 |
| SAB-kod: | Ls-c |
| SAB-kod: | Kc.54 |
| Ämnesord: | Svenskar |
| Ämnesord: | Nazism |
| Ämnesord: | Historia |
| Ämnesord: | Tyskland |
| Ämnesord: | Andra världskriget 1939-1945 |
| Ämnesord: | Nazism |
| Ämnesord: | Sverige |
| Ämnesord: | 1940-talet |
| Kategori: | Historia
> Mellaneuropa
> Andra världskriget 1939-1945
|
| Kategori: | Biografi
> Biografiska samlingar
> Sverige
|
| Kategori: | Historia
> Sverige
> Andra världskriget 1939-1945
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16086 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Jensen, Carsten, 1952- |
| Titel: | Vi, de drunknade / Carsten Jensen ; översättning: Leo Andersson |
| Förlag/År: | Stockholm : Månpocket, 2008 (Tyskland) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 709 s. ; 18 cm. Pocket |
| Serie: | Månpocket, 99-0184541-6 |
| Anmärkning: | Första svenska upplaga 2008 |
| ISBN: | 978-91-7001-655-4 |
| Medarbetare: | Andersson, Leo (översättare) |
| SAB-kod: | Hda.01=c |
| Ämnesord: | Skönlitteratur |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Danska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 45 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16087 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Malmsten, Bodil, 1944- |
| Titel: | Hör bara hur ditt hjärta bultar i mig / Bodil Malmsten |
| Förlag/År: | Stockholm : Pocketförlaget, 2008 (Danmark) |
| Upplaga: | Pocketutg. |
| Omfång: | 189 s. : ill. ; 18 cm. Pocket |
| Anmärkning: | Originalupplaga 2006 |
| ISBN: | 978-91-85625-80-2 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16088 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Wahl, Anastasia |
| Titel: | Klitty III : mysteriet med den oknullade fittan / Anastasia Wahl |
| Förlag/År: | Stockholm : Vertigo, 2004 (Finland) |
| Omfång: | 215, [5] s. ; 18 cm. Pocket |
| Anmärkning: | Originalupplaga 2004 |
| ISBN: | 91-85000-17-5 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 45 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16089 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Kundera, Milan, 1929- |
| Titel: | Livet är någon annanstans / Milan Kundera ; översättning av Lennart Holst |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1990 ; (Danmark) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 229, [9] s. ; 18 cm. Pocket |
| Orginaltitel: | Zivot je jinde (tjeckiska). |
| Serie: | Bonnier pocket, 99-0307595-2 |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 2. uppl., 1992 |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1976 |
| ISBN: | 91-0-055097-3 |
| Medarbetare: | Holst, Lennart (översättare) |
| SAB-kod: | Hmd.01=c |
| SAB-kod: | Hcemd.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Tjeckiska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16090 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Sallustius Crispus, Gaius, 86-35 f.Kr. |
| Titel: | Catilina : Jugurtha / övers. samt inledning och kommentar av Bertil Cavallin |
| Förlag/År: | Stockholm : Forum, 1969, [utg. 1972] ; (Uddevalla : Bohusläningen) |
| Omfång: | 175, [1] s. Pocket |
| Orginaltitel: | Bellum Catilinae. |
| Orginaltitel: | Bellum Iugurthinum. |
| Serie: | Forum pocket, 99-0166827-1 |
| Anmärkning: | Inb. i Forumbiblioteket |
| ISBN: | 91-37-05057-5 |
| Medarbetare: | Cavallin, Bertil, 1934- (medarbetare) |
| SAB-kod: | Hoc=c |
| SAB-kod: | K.261(u) |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Latin
|
| Kategori: | Historia
> Konungatiden och republiken till 31 f Kr
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 70 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16091 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Paulus Diaconus, ca 725-ca 799 |
| Titel: | Langobardernas historia / övers. av Helge Weimarck ; inledning och kommentar av Alvar Erikson |
| Förlag/År: | Stockholm : Forum, 1971 ; (Uddevalla : Bohusläningen) |
| Omfång: | 150, (2) s. Pocket |
| Serie: | Forum pocket, 99-0166827-1 |
| Anmärkning: | Inb. i Forumbiblioteket |
| Medarbetare: | Weimarck, Helge (översättare) |
| Medarbetare: | Erikson, Alvar, 1908-1982 (förord) |
| Genre: | Bok |
| SAB-kod: | K.3 |
| SAB-kod: | Hoc=c |
| Ämnesord: | Paulus Diaconus |
| Ämnesord: | Folkvandringarna |
| Ämnesord: | Migrations of nations |
| Ämnesord: | Germanic people |
| Ämnesord: | Äldre medeltiden |
| Ämnesord: | Folkvandringarna |
| Ämnesord: | Germanska folkvandringen |
| Ämnesord: | Germanska stammar |
| Kategori: | Historia
> Medeltiden (ca 500 - ca 1500)
|
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Latin
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Denna utg inbunden | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16092 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Edelfeldt, Inger, 1956- |
| Titel: | Kamalas bok / Inger Edelfeldt |
| Förlag/År: | Stockholm : PAN/Norstedt, 1994 ; (Norge) |
| Upplaga: | Pocketutg. |
| Omfång: | 136, [1] s. ; 18 cm. Pocket |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1986 |
| ISBN: | 91-1-941951-1 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16093 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Weiss, Peter, 1916-1982 |
| Titel: | Rapporter / Peter Weiss ; övers. av Lars Gustafsson ... |
| Förlag/År: | Staffanstorp : Cavefors ; [Solna] : [Seelig], 1968 ; (Stockholm : Esselte) |
| Omfång: | 169 s. Pocket |
| Serie: | Boc-serien, 99-0117341-8 |
| Genre: | Bok |
| SAB-kod: | Hce.04 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Essäer
|
|
|
| Ex. 1: | Första (och enda) svenska utgåva Mycket fint skick | 70 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16094 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Weiss, Alexander, 1924-1987 |
| Titel: | Tre / Alexander Weiss |
| Förlag/År: | Staffanstorp : Cavefors ; [Solna] : [Seelig], 1969 ; (Uddevalla : Bohusläningen) |
| Omfång: | 45 s. Pocket |
| Serie: | Boc-serien, 99-0117341-8 |
| Genre: | Bok |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16095 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Weiss, Alexander, 1924-1987 |
| Titel: | Fragment / Alexander Weiss |
| Förlag/År: | Staffanstorp : Cavefors ; [Solna] : [Seelig], 1969 ; (Uddevalla : Bohusläningen) |
| Omfång: | 39 s. Pocket |
| Serie: | Boc-serien, 99-0117341-8 |
| Genre: | Bok |
| SAB-kod: | Gcz |
| SAB-kod: | Lz |
| Ämnesord: | Weiss, Alexander, 1924-1987 |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Särskilda svenska författare
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16096 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Weiss, Alexander, 1924-1987 |
| Titel: | Bränningar / Alexander Weiss |
| Förlag/År: | Staffanstorp : Cavefors ; [Stockholm] : [Seelig], 1967 ; (Uddevalla : Bohusläningen) |
| Omfång: | 59, [1] s. Pocket |
| Serie: | Boc-serien, 99-0117341-8 |
| Genre: | Bok |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16097 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Weiss, Alexander, 1924-1987 |
| Titel: | Även i detta land : dikter / Alexander Weiss |
| Förlag/År: | Gamleby : Förlagstjänst, 1977 ; (Lund : Rahm) |
| Omfång: | 152 s. ; 19 cm. Pocket |
| Serie: | Sverige läser, 99-0128890-8 |
| ISBN: | 91-7430-016-4 |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 70 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16098 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Söderberg, Hjalmar, 1869-1941 |
| Titel: | Historietter / Hjalmar Söderberg |
| Förlag/År: | Stockholm : MånPocket, 1985 ; (Ungern) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 104, [4] s. ; 18 cm. Pocket |
| Serie: | MånPocket, 99-0184541-6 |
| ISBN: | 91-7642-207-0 |
| SAB-kod: | Hc |
| SAB-kod: | Hc.016 |
| Ämnesord: | Svensk skönlitteratur |
| Ämnesord: | Noveller |
| Ämnesord: | Klassiker |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Noveller
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 45 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16099 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Solzenicyn, Aleksandr Isaevic, 1918-2008. |
| Titel: | Arbetets republik : [pjäs i svensk originalversion] / Alexander Solsjenitsyn ; [övers. av Hans Björkegren] |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1973 ; (Malmö : Beyrond) |
| Omfång: | 127 s. Pocket |
| Serie: | W & W-serien, 0509-5069 ; 343 |
| ISBN: | 91-46-11602-8 |
| Medarbetare: | Björkegren, Hans, 1933- (översättare) |
| Genre: | Bok |
| SAB-kod: | Hma.02=c |
| Ämnesord: | Skönlitteratur: ryska: dramatik: översättningar till: svenska |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Ryska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16100 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Simon, Claude, 1913-2005 |
| Titel: | Historia / Claude Simon ; till svenska av C. G. Bjurström |
| Förlag/År: | Stockholm : AWE/Geber, 1985 ; (Falun : Scandbook) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 329, [1] s. ; 19 cm. Pocket |
| Orginaltitel: | Histoire. |
| ISBN: | 91-20-07330-5 |
| Medarbetare: | Bjurström, C. G., 1919-2001 (översättare) |
| SAB-kod: | Hj=c |
| Ämnesord: | Fransk skönlitteratur i svensk översättning |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Franska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16101 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Mathiesen, Egon |
| Titel: | Misse med de blå ögonen / teckningar och text av Egon Mathiesen ; övers. av Åke Löfgren |
| Förlag/År: | Stockholm : Litteraturfrämjandet, 1985 ; (Danmark) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | [Ca 110] s. : ill. ; 18 cm. Pocket |
| Orginaltitel: | Mis med de blå øjne ((danska)). |
| Serie: | En bok för alla barn och ungdomar, 99-0204092-6 |
| ISBN: | 91-7448-310-2 |
| Medarbetare: | Löfgren, Åke (översättare) |
| Genre: | Upprepningssagor |
| Genre: | Bok |
| SAB-kod: | uHda=c |
| SAB-kod: | Hcf |
| Ämnesord: | Katter |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Danska
|
| Kategori: | Skönlitteratur
> Småbarnsberättelser och sagor
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16102 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Hallqvist, Britt G, 1914-1997 |
| Titel: | Festen i Hulabo / Britt G. Hallqvist ; illustrationer av Helga Henschen |
| Förlag/År: | Stockholm : Litteraturfrämjandet, 1987 ; (Falun : Scandbook) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | [2], 60, [2] s. : ill. ; 18 cm. Pocket |
| Serie: | En bok för alla barn och ungdomar, 99-0204092-6 |
| ISBN: | 91-7448-399-4 |
| Medarbetare: | Henschen, Helga, 1917-2002 (illustratör) |
| Genre: | Rim |
| Genre: | Bok |
| SAB-kod: | Hc.03,u |
| SAB-kod: | Hcf |
| Ämnesord: | Djur |
| Ämnesord: | Poesi för barn och ungdom |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
| Kategori: | Skönlitteratur
> Småbarnsberättelser och sagor
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 40 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16103 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Holmberg, Åke, 1907-1991 |
| Titel: | Monstret / Åke Holmberg ; ill. av Hans Arnold |
| Förlag/År: | Stockholm : Litteraturfrämjandet, 1982 ; (Kungsbacka : Elander) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 94, [2] s. : ill. ; 18 cm. Pocket |
| Serie: | En bok för alla barn och ungdomar, 99-0204092-6 |
| ISBN: | 91-7448-202-5 |
| Medarbetare: | Arnold, Hans, 1925- (illustratör) |
| Genre: | Bok |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | uHc |
| Ämnesord: | Småbarnsberättelser och sagor |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Småbarnsberättelser och sagor
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Lätt sliten rygg | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16104 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lindgren, Barbro, 1937- |
| Titel: | Loranga, Loranga / Barbro Lindgren ; illustrationer av författaren |
| Förlag/År: | Stockholm : En bok för alla, 1993 ; (Danmark) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 110 s. : ill. ; 18 cm. Pocket |
| Serie: | En bok för alla, 99-0130108-4 |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1970 |
| ISBN: | 91-7448-736-1 |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | Hc,u |
| Ämnesord: | Barnbok |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Småbarnsberättelser och sagor
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 45 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16105 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Ford, Richard, 1944- |
| Titel: | Sportjournalisten / Richard Ford ; översättning: Nille Lindgren |
| Förlag/År: | Stockholm : MånPocket, 1997 ; (Danmark) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 397 s. ; 18 cm. Pocket |
| Orginaltitel: | The sportswriter. |
| Serie: | MånPocket, 99-0184541-6 |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1988 |
| ISBN: | 91-7643-405-2 |
| Medarbetare: | Lindgren, Nille (översättare) |
| Genre: | Bok |
| SAB-kod: | Heq.01=c |
| Ämnesord: | Skönlitteratur |
| Ämnesord: | Journalister |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16106 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | MacDonald, Betty |
| Titel: | Tant Mittiprick / Betty MacDonald ; översättning: Eva Imber-Liljeberg ; illustrationer: Maurice Sendak |
| Förlag/År: | Stockholm : En bok för alla, 2006 (Avesta : STC) |
| Upplaga: | [Ny utg.] / efterord: Lena Kjersén Edman |
| Omfång: | 128, [8] s. : ill. ; 18 cm. Pocket |
| Anmärkning: | Första svenska upplaga 1948 utan illustrationer och i annan översättning. Första upplaga i denna version 1986 |
| ISBN: | 91-7221-439-2 |
| Medarbetare: | Imber-Liljeberg, Eva (översättare) |
| Medarbetare: | Sendak, Maurice, 1928- (illustratör) |
| Genre: | Kapitelböcker |
| Genre: | Pocketböcker |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | He=c,u |
| SAB-kod: | Hcf |
| Ämnesord: | Busiga barn |
| Ämnesord: | Barnsköterskor |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
| Kategori: | Skönlitteratur
> Småbarnsberättelser och sagor
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 45 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16107 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Moon, Elizabeth |
| Titel: | Sporting chance / Elizabeth Moon. |
| Förlag/År: | Riverdale, NY : Baen Pub. Enterprises ; New York : Distributed by Simon & Schuster, c1994. |
| Omfång: | 383 s. ; 18 cm. Pocket |
| Anmärkning: | A Baen Books original. |
| ISBN: | 0671876198 |
| Genre: | Science fiction |
| Ämnesord: | Women air pilots |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16108 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Pratchett, Terry, 1948- |
| Titel: | Hogfather / Terry Pratchett. |
| Förlag/År: | New York : HarperPrism, 1999, c1996. |
| Omfång: | 354 s. ; 18 cm. Pocket. |
| Anmärkning: | Cover illustration by Roger De Muth. |
| ISBN: | 0061059056 |
| Medarbetare: | De Muth, Roger. |
| Genre: | Fantasy |
| Ämnesord: | Discworld (Imaginary place) |
| Ämnesord: | Wizards |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16109 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Carr, John Dickson, 1906-1977 |
| Titel: | Döden driver gäck / John Dickson Carr : till svenska av Roland Adlerberth |
| Förlag/År: | Stockholm : Prisma : [Seelig], 1965 ; (Halmstad : Hallandsposten) |
| Omfång: | 248, [1] s. Pocket |
| Orginaltitel: | Poison in jest. |
| Serie: | Prisma, 99-0330598-2 |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hce |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex. 1: | Första (och enda) svenska utgåva Mycket fint skick | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16110 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Svedelid, Olov, 1932-2008. |
| Titel: | Gift med en skugga / Olov Svedelid |
| Förlag/År: | Stockholm : B. Wahlström, 1981 ; (Falun : B. Wahlström) |
| Omfång: | 156, [4] s. ; 19 cm. Pocket |
| Serie: | Den bästa romanen ur Hemmets journal, 99-0143914-0 ; 27 |
| ISBN: | 91-32-50545-0 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Första (och enda) svenska utgåva Fint skick Läsveck på rygg. Ou i bokform | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16112 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Linklater, Eric, 1899-1974 |
| Titel: | Det blåser på månen / Eric Linklater ; [översättning av Hugo Hultenberg ; illustrationer av Nicolas Bentley] |
| Förlag/År: | Stockholm : PAN/Norstedt, 1968 ; (Stockholm : Thule) |
| Omfång: | 286 s. Pocket |
| Serie: | En PAN-bok, 99-0104304-2 |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | Hce |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Skönlitteratur för mellanåldern
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 45 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16113 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Vonnegut, Kurt, 1922-2007. |
| Titel: | Gud bevare mr Rosewater eller Pärlor för svin / översättning av Olov Jonason |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1972 ; (Stockholm : Norstedt) |
| Omfång: | 176 s. Pocket |
| Orginaltitel: | God bless you Mr Rosewater, or, Pearls before swine. |
| ISBN: | 91-1-725791-3 |
| Medarbetare: | Jonason, Olov, 1919-2007 (översättare) |
| Genre: | Bok |
| SAB-kod: | Hce |
| Ämnesord: | Science fiction |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex.1: | Första (och enda) svenska utgåva Fint skick Ett smärre på framsidan. Tillskrift | 95 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16114 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Baraka, Imamu Amiri, 1934- |
| Titel: | Blues people / LeRoi Jones ; [översättning Lars och Elisabeth Resberg] |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren, 1974 ; (Falköping : Gummesson) |
| Omfång: | 246 s. Pocket |
| Orginaltitel: | Blues people. |
| Serie: | Trend pocket, 99-0106035-4 |
| ISBN: | 91-29-42147-0 |
| Genre: | Bok |
| SAB-kod: | Ijx-qa |
| SAB-kod: | Ohe-qa |
| Ämnesord: | Blues |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Musik
> Jazz, rock och populärmusik
|
| Kategori: | Samhällsvetenskap och rättsvetenskap
> Sociala frågor och socialpolitik
> Förenta staterna
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 65 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16115 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Vik, Merri, pseud. för Ester Ringnér-Lundgren |
| Titel: | Var glad, Lotta! / Merri Vik |
| Förlag/År: | Stockholm : B. Wahlström, 1968 |
| Omfång: | 140, [1] s. Inbunden |
| Serie: | B. Wahlströms ungdomsböcker, 99-0117885-1 ; 1398 |
| Anmärkning: | "2. uppl. 1968 ; 3. uppl. 1970" |
| Genre: | Ungdomsböcker |
| SAB-kod: | Hcg |
| SAB-kod: | uHc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Skönlitteratur för mellanåldern
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick 4.e uppl tr 1973 | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16116 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Vik, Merri, pseud. för Ester Ringnér-Lundgren |
| Titel: | Vilken vals, Lotta! / Merri Vik |
| Förlag/År: | Stockholm : B. Wahlström, 1968 |
| Omfång: | 141, [1] s. Inbunden |
| Serie: | B. Wahlströms ungdomsböcker, 99-0117885-1 ; 1410 |
| Genre: | Ungdomsböcker |
| SAB-kod: | uHc |
| Ämnesord: | Skönlitteratur för mellanåldern |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Skönlitteratur för mellanåldern
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick 2:a uppl. tr 1968 | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16117 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Brar, Runa, 1942- |
| Titel: | Tankar från hönsboden : kåserier / Runa Brar ; ill. av Marja Seilola |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1983 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 148, [4] s. : ill. ; 19 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-0-045901-1 |
| Medarbetare: | Seilola, Marja (illustratör) |
| SAB-kod: | Hc.017 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Kåserier
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Lätt sliten | 70 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16118 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lindgren, Astrid, 1907-2002 |
| Titel: | Barnen på Bråkmakargatan / Astrid Lindgren ; ill. av Ilon Wikland |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren, 1976 ; (Nacka : Esselte Herzog) |
| Upplaga: | 8. uppl., 3. tr. |
| Omfång: | 107, [1] s. : ill. ; 20 cm. Inbunden |
| Serie: | Glada grodan, 99-0113597-4 |
| ISBN: | 91-29-44215-X |
| Medarbetare: | Wikland, Ilon, 1930- (illustratör) |
| Genre: | Kapitelböcker |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | uHc |
| SAB-kod: | Hcf |
| Ämnesord: | Familjen |
| Ämnesord: | Syskon |
| Ämnesord: | Småbarnsberättelser och sagor |
| Ämnesord: | Barnbok |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Småbarnsberättelser och sagor
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Lätt sliten kanter. | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16119 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Dostojevskij, Fjodor, 1821-1881. |
| Titel: | Farbrors dröm och andra noveller / Fjodor Dostojevskij ; översättning från ryska av Ellen Rydelius |
| Förlag/År: | Stockholm : Forum, 1971 ; (Uddevalla : Bohusläningen) |
| Omfång: | 323, [1] s. Inbunden |
| Serie: | Forumbiblioteket, 99-0110069-0 |
| SAB-kod: | Hce |
| SAB-kod: | Hma=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Ryska
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Smutstitelblad saknas. | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16120 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Schoultz, Solveig von, 1907-1996 |
| Titel: | Ansa och samvetet / Solveig von Schoultz |
| Förlag/År: | Helsingfors : Schildt, 1954 (Helsingfors: Centraltr.) |
| Omfång: | 215 s. Häftad |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Hc |
| SAB-kod: | Hcd.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Finlandssvensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Orginalupplaga | 110 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16121 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Süskind, Patrick, 1949- |
| Titel: | Berättelsen om herr Sommer / Patrick Süskind ; med illustrationer av Sempé ; översättning: Lena Torndahl |
| Förlag/År: | Stockholm : Forum, 1993 ; (Värnamo : Fälth) |
| Omfång: | 127, [1] s. : färgill. ; 18 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Die Geschichte von Herrn Sommer. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1993 |
| ISBN: | 91-37-10338-5 |
| Medarbetare: | Sempé, Jean-Jacques (illustratör) |
| Medarbetare: | Torndahl, Lena (översättare) |
| Genre: | Bok |
| SAB-kod: | Hf.01=c |
| SAB-kod: | Hcef.01 |
| Ämnesord: | Barndom |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Tyska och jiddisch
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16122 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lindgren, Barbro, 1937- |
| Titel: | Genom ventilerna. |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1967 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 28, [2] s. Häftad |
| Genre: | Bok |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex. 1: | Orginalutgåva (enda utgåvan som finns) Fint skick Författarens lyrikdebut | 120 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16123 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Olsson, Jan Olof, 1920-1974 |
| Titel: | På hemmaplan : [kåserier] / Jolo |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1964 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 111 s. Häftad |
| Genre: | Bok |
| SAB-kod: | Hc.017 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Kåserier
|
|
|
| Ex. 1: | Orginalutgåva (enda utgåvan som finns) Fint skick Namnteckning | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16124 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Isaksson, Ulla, 1916-2000 |
| Titel: | Kvinnohuset / Ulla Isaksson |
| Förlag/År: | Stockholm : Alba, 1980 ; (Lund : Rahm) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 334, [1] s. ; 20 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-7458-338-7 |
| SAB-kod: | Hc |
| Ämnesord: | Kvinnoroman |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16125 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Karlsson, Elise, 1981- |
| Titel: | Lonely Planet / Elise Karlsson |
| Förlag/År: | Stockholm : Modernista, 2008 (Kina) |
| Omfång: | 94 s. ; 20 cm. Häftad |
| Anmärkning: | Originalupplaga 2008 |
| ISBN: | 978-91-86021-01-6 |
| Genre: | Bok |
| SAB-kod: | Hc |
| Ämnesord: | Skönlitteratur |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16126 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Thorvall, Kerstin, 1925-2010. |
| Titel: | Den nya kvinnan : berättelsen om ett kamratäktenskap : pjäs för TV / Kerstin Thorvall |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1965 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 51, [1] s. Häftad |
| Serie: | Svenska teatern, 99-1250025-3 ; 483 |
| Genre: | Bok |
| SAB-kod: | Hc.02 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Dramatik
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Solblekt omslag | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16127 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Hallqvist, Britt G, 1914-1997 |
| Titel: | Världens minsta hund / Britt G. Hallqvist ; [omsl. och ill. av Veronica Leo-Hongell |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1969 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 71,[1] s. : ill. Inbunden |
| Serie: | Bonniers barnbibliotek ; 221 |
| Genre: | Bok |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | uHc |
| Ämnesord: | Barnböcker |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Småbarnsberättelser och sagor
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 90 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16128 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Drac, Ivan Fedorovych |
| Titel: | Ukrainska hästar över Paris : dikter / av Ivan Dratj och Lina Kostenko ; i urval och tolkning av Per-Arne Bodin |
| Förlag/År: | Stockholm : Arbetarkultur, 1987 ; (Värnamo : Fälth) |
| Omfång: | 72, [4] s. ; 21 cm. Häftad |
| Anmärkning: | Övers. från ukrainska |
| ISBN: | 91-7014-230-0 |
| Medarbetare: | Bodin, Per-Arne, 1949- (översättare) |
| Medarbetare: | Kostenko, Lina Vasylivna |
| Genre: | Bok |
| SAB-kod: | Hmb.03=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Slaviska och baltiska språk
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16129 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Tarkovskij, Arsenij Aleksandrovic, 1907-1989 |
| Titel: | En klase syrener : dikter / Arsenij Tarkovskij ; i urval och tolkning av Per-Arne Bodin |
| Förlag/År: | Stockholm : Arbetarkultur, 1985 ; (Värnamo : Fälth) |
| Omfång: | 56, [4] s. ; 21 cm. Häftad |
| ISBN: | 91-7014-207-6 |
| Medarbetare: | Bodin, Per-Arne, 1949- (medarbetare) |
| Genre: | Bok |
| SAB-kod: | Hma.03=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Ryska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16130 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Goldman, Emma |
| Titel: | Den dansande agitatorn : texter / Emma Goldman ; i urval av Anita Goldman ; [övers.: Anita Goldman ...] |
| Förlag/År: | Stockholm : Federativ, 1980 ; (Stockholm : Federativ) |
| Omfång: | 157, [2] s. : ill. ; 21 cm. Häftad |
| Serie: | Federativs klassiker, 99-0134784-X ; 7 |
| Anmärkning: | Övers. från engelska |
| ISBN: | 91-85016-55-1 |
| Medarbetare: | 1953- (utgivare) |
| SAB-kod: | Ocgd |
| SAB-kod: | Ohj-qa |
| Ämnesord: | Politics |
| Ämnesord: | Socialism |
| Ämnesord: | Violence |
| Ämnesord: | Women |
| Ämnesord: | Women's rights |
| Ämnesord: | Goldman, Emma |
| Ämnesord: | Kvinnofrågan |
| Ämnesord: | Women's question |
| Kategori: | Samhällsvetenskap och rättsvetenskap
> Statskunskap och politik
> Socialism
|
| Kategori: | Samhällsvetenskap och rättsvetenskap
> Sociala frågor och socialpolitik
> Förenta staterna
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 130 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16131 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Sandberg, Hans, 1932- |
| Titel: | Den politiske Stig Dagerman : tre studier / Hans Sandberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Federativ, 1979 ; (Stockholm : Federativ) |
| Upplaga: | 1. uppl. |
| Omfång: | 151 s. ; 21 cm. Häftad |
| ISBN: | 91-85016-60-8 |
| Genre: | Bok |
| SAB-kod: | Gc.5 |
| SAB-kod: | Lz Dagerman,S. |
| Ämnesord: | Dagerman, Stig, 1923-1954 |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> 1900-talet
|
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Dagerman,S
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16132 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Christie, Agatha, 1890-1976 |
| Titel: | Klockan K / Agatha Christie ; [övers. av Einar Thermænius] |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1984 ; (Uppsala : Esselte Herzog) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 255, [1] s. ; 19 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Towards zero. |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: Ny tr., 1985. I publikationen felaktigt ISBN 91-0-048470-8 (Stockholm : Bonnier) |
| ISBN: | 91-0-048470-9 |
| Medarbetare: | Thermænius, Einar (översättare) |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | He=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16133 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Kyrklund, Willy, 1921-2009. |
| Titel: | Till Tabbas / Willy Kyrklund |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1959 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 95, [1] s. Häftad |
| Genre: | Bok |
| SAB-kod: | Noak.07 |
| Ämnesord: | Iran |
| Ämnesord: | Persien |
| Kategori: | Geografi
> Asien
> Reseskildringar
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Orginalupplaga. Lite naggat omslag som också är lite solblekt. En smärre fläck på baksidan . | 70 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16134 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Kyrklund, Willy, 1921-2009. |
| Titel: | Solange / Willy Kyrklund |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1951 |
| Omfång: | 127, [1] s. Häftad |
| Genre: | Bok |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Överlag fint skick, men med fuktfläck på främre omslagets nedre del | 95 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16135 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Swahn, Jan-Öjvind, 1925- |
| Titel: | Varför säger vi så? : kåserier om talesätt, ordspråk och ordstäv / Jan-Öjvind Swahn |
| Förlag/År: | Stockholm : Prisma, 2000 ; (Falun : AIT Falun) |
| Omfång: | 203, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-518-3731-5 |
| Genre: | Bok |
| SAB-kod: | G.07 |
| SAB-kod: | Fc.021 |
| SAB-kod: | G |
| Ämnesord: | Ordspråk |
| Ämnesord: | Ordstäv |
| Ämnesord: | Talesätt |
| Ämnesord: | Proverbs |
| Ämnesord: | Proverbial sayings |
| Ämnesord: | Proverb |
| Ämnesord: | Språkvetenskap |
| Ämnesord: | Svenska |
| Ämnesord: | Etymologi |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Folkdiktning
|
| Kategori: | Språkvetenskap
> Svenska
> Etymologi
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 160 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16136 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Granhag, Pär Anders, 1964- |
| Titel: | Vittnespsykologi / Pär Anders Granhag ; [illustratör: Marita Brunbäck] |
| Förlag/År: | Lund : Studentlitteratur, 2001 ; (Lund : Studentlitteratur) |
| Omfång: | 153 s. : ill. ; 23 cm. Häftad |
| ISBN: | 91-44-61731-3 |
| ISBN: | 978-91-44-61731-2 |
| Genre: | Bok |
| SAB-kod: | Oeka |
| Ämnesord: | Vittnespsykologi |
| Ämnesord: | Intervjuteknik |
| Ämnesord: | Vittnesmål |
| Ämnesord: | Civilprocess |
| Ämnesord: | Straffprocess |
| Kategori: | Samhällsvetenskap och rättsvetenskap
> Rättsvetenskap
> Civil- och straffprocess
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Med dedikation från författaren | 175 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16137 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Polispsykologi / under redaktion av Sven Å Christianson och Pär Anders Granhag |
| Förlag/År: | Stockholm : Natur och kultur, 2004 (Falun : Scandbook) |
| Omfång: | 296, [1] s. ; 24 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | 2. tr., 2005 |
| ISBN: | 91-27-07447-1 |
| Medarbetare: | Christianson, Sven-Åke, 1954- (utgivare) |
| Medarbetare: | Granhag, Pär Anders, 1964- (utgivare) |
| Genre: | Bok |
| SAB-kod: | Oepb |
| Ämnesord: | Polisarbete |
| Ämnesord: | Psykologiska aspekter |
| Ämnesord: | Psykologi |
| Ämnesord: | Polisväsen |
| Kategori: | Samhällsvetenskap och rättsvetenskap
> Rättsvetenskap
> Polisväsen
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Namnetikett | 325 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16138 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Rättspsykologi : den forensiska psykologin i Sverige : en kunskapsöversikt / Sven-Åke Christianson (red) |
| Förlag/År: | Stockholm : Natur och kultur, 1996 ; (Borås : Centraltr.) |
| Omfång: | 359, [1] s. ; 24 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-27-05637-6 |
| Medarbetare: | Christianson, Sven-Åke, 1954- (medarbetare) |
| Genre: | Bok |
| SAB-kod: | Oek-c |
| Ämnesord: | Forensic psychiatry: Sweden |
| Ämnesord: | Rättspsykologi |
| Ämnesord: | Sverige |
| Ämnesord: | Vittnespsykologi |
| Ämnesord: | Forensiska psykologin |
| Ämnesord: | Processrätt |
| Kategori: | Samhällsvetenskap och rättsvetenskap
> Rättsvetenskap
> Sverige
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 350 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16139 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Persson, Leif G W, 1945- |
| Titel: | Profitörerna / Leif GW Persson |
| Förlag/År: | Stockholm : Piratförl., 2003 (Smedjebacken : Scandbook) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 342, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originalupplaga 1979 |
| ISBN: | 91-642-0094-9 |
| Genre: | Bok |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Kartonnage | 75 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16140 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Persson, Leif G W, 1945- |
| Titel: | Samhällsbärarna / Leif GW Persson |
| Förlag/År: | Stockholm : Piratförl., 2003 (Smedjebacken : Scandbook) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 390, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1982 |
| ISBN: | 91-642-0095-7 |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Kartonnage | 75 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16141 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Persson, Leif G W, 1945- |
| Titel: | Grisfesten / Leif GW Persson |
| Förlag/År: | Stockholm : Piratförl., 2003 (Smedjebacken : Scandbook) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 304, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1978 |
| ISBN: | 91-642-0093-0 |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 75 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16142 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Dunant, Sarah, 1950- |
| Titel: | In under huden : kriminalroman / Sarah Dunant ; översättning: Leif Janzon |
| Förlag/År: | Stockholm : Legenda/Natur och kultur, 1998 ; (Finland) |
| Omfång: | 228, [1] s. ; 24 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Under my skin. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1998 |
| ISBN: | 91-27-06515-4 |
| Medarbetare: | Janzon, Leif (översättare) |
| Genre: | Bok |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Lätt naggat omslag | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16143 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Clarke, Arthur C (Arthur Charles), 1917-2008. |
| Titel: | Rama revealed / Arthur C. Clarke and Gentry Lee. |
| Förlag/År: | London : Victor Gollancz, 1993. |
| Omfång: | 477 s. ; 24 cm. Inbunden |
| ISBN: | 0575055774 |
| Medarbetare: | Lee, Gentry. |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | He |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Den 4:e delen i Rama-serien. Ej översatt till svenska | 80 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16144 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Paretsky, Sara, 1947- |
| Titel: | Tunnelseende / Sara Paretsky ; översättning: Rebecca Alsberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1995 ; (Finland) |
| Omfång: | 423, [1] s. ; 23 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Tunnel vision. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1995 |
| ISBN: | 91-46-16799-4 |
| Medarbetare: | Alsberg, Rebecca, 1949- (översättare) |
| Genre: | Bok |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | He.01=c |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| SAB-kod: | H |
| Ämnesord: | Skönlitteratur |
| Ämnesord: | Chicago |
| Ämnesord: | Incest |
| Ämnesord: | Kriminalitet |
| Ämnesord: | USA |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Naggat skyddsomslag. Första sv utg | 65 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16145 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Kerr, Katharine |
| Titel: | Korptider : åttonde boken om det magiska landet Deverry / Katharine Kerr ; översättning av Johan Frick |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1998 ; (Finland) |
| Omfång: | 400, [2] s. ; 23 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Days of air and darkness. |
| Serie: | BonnierFantasy, 99-2061330-4 |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1998 |
| ISBN: | 91-0-056566-0 |
| ISBN: | 91-0-056566-0 |
| Medarbetare: | Frick, Johan (översättare) |
| Genre: | Bok |
| Genre: | Fantasy |
| SAB-kod: | Heq.01=c |
| Ämnesord: | Roman |
| Ämnesord: | Fantasy |
| Ämnesord: | Skönlitteratur |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 225 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16146 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Kerr, Katharine |
| Titel: | Storkonungen : nionde boken om det magiska landet Deverry / Katharine Kerr ; översättning av Molle Kanmert |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1999 ; (Finland) |
| Omfång: | 385, [2] s. ; 23 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | The red wyvern. |
| Serie: | BonnierFantasy, 99-2061330-4 |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1999 |
| ISBN: | 91-0-056893-7 |
| Medarbetare: | Kanmert Sjölander, Molle, 1967- (översättare) |
| Genre: | Bok |
| Genre: | Fantasy |
| SAB-kod: | Heq.01=c |
| Ämnesord: | Roman |
| Ämnesord: | Fantasy |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Första (och enda) svenska utgåva Mycket fint skick | 250 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16147 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Bachman, Richard, 1947- |
| Titel: | Maratonmarschen / Stephen King alias Richard Bachman ; översättning: K G och Lilian Fredriksson |
| Förlag/År: | Höganäs : [Bra böcker], 1987 ; (Italien) |
| Omfång: | 275, [1] s. ; 23 cm Inbunden. |
| Serie: | Bra spänning, 99-0164873-4 |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: [Ny tr.], 1989 |
| Medarbetare: | Fredriksson, Lilian, 1942- (översättare) |
| Medarbetare: | Fredriksson, Karl G., 1941- (översättare) |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16148 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Linde, Gunnel, 1924- |
| Titel: | Telefonen i underjorden / Gunnel Linde ; teckningar av Nils Stödberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonniers juniorförl., 1983 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 121, [1] s. : ill. ; 21 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-48-50844-6 |
| Medarbetare: | Stödberg, Nils, 1919- (illustratör) |
| Genre: | Bok |
| SAB-kod: | uHc |
| Ämnesord: | Detektivberättelse [För barn- och ungdom] |
| Ämnesord: | Mellanåldersbok |
| Ämnesord: | Äventyr |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Orginalutgåva (enda utgåvan som finns) Fint skick Tredje boken om Osynliga klubben. Ovanlig | 100 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16149 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Baksi, Kurdo, 1965- |
| Titel: | Min vän Stieg Larsson / Kurdo Baksi |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 2010 (Falun : Scandbook) |
| Omfång: | 179 s., [8] pl.-s. ; 22 cm Inbunden. |
| ISBN: | 978-91-1-302615-2 |
| Genre: | Bok |
| SAB-kod: | Gcz Larsson, Stieg |
| Ämnesord: | Larsson, Stieg, 1954-2004 |
| Ämnesord: | Svenska författare |
| Ämnesord: | Memoarer |
| Ämnesord: | Biografier |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Särskilda svenska författare
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 100 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16150 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Prøysen, Alf, 1914-1970 |
| Titel: | Kökspolka [Musiktryck] : och 7 andra av Alf Proysens visor / Alf Proysen ; i svensk bearbetning av Ulf Peder Olrog ; [ill.] Björn Berg |
| Förlag/År: | Stockholm : Nils-Georgs Musikförl., [1953] |
| Omfång: | 19 s. : ill. Häftad |
| Medarbetare: | Olrog, Ulf Peder, 1919-1972 (översättare) |
| Kategori: | Musikalier
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16151 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Nilsson, Moni, 1955- |
| Titel: | Tsatsiki och farsan / Moni Nilsson-Brännström ; [illustrationer: Pija Lindenbaum] |
| Förlag/År: | Stockholm : Natur och kultur, 1996 ; (Värnamo : Fälth) |
| Omfång: | 150, [1] s. : ill. ; 21 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1996 |
| ISBN: | 91-27-06197-3 |
| Medarbetare: | Lindenbaum, Pija, 1955- (illustratör) |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | Hc,u |
| Ämnesord: | Småbarnsberättelser och sagor |
| Ämnesord: | Barn och föräldrar |
| Ämnesord: | Kärlek |
| Ämnesord: | Ungdomsbok |
| Ämnesord: | Vänskap |
| Ämnesord: | Barnbok |
| Ämnesord: | Högläsningsbok |
| Ämnesord: | Familjeförhållanden |
| Ämnesord: | Far - son relation |
| Ämnesord: | Ensamma mammor |
| Ämnesord: | Barn och föräldrar |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16152 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Thor, Annika, 1950- |
| Titel: | Eldfågeln / Annika Thor |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier Carlsen, 2000 ; (Falun : AIT Falun) |
| Omfång: | 127, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: [Ny tr.], 2001 |
| Anmärkning: | originaluppl. 2000 |
| ISBN: | 91-638-3807-9 |
| Genre: | Bok |
| Genre: | Ungdomsböcker |
| SAB-kod: | Hc,u |
| Ämnesord: | Medeltiden |
| Ämnesord: | Mod |
| Ämnesord: | Vänskap |
| Ämnesord: | Livsfrågor |
| Ämnesord: | Ungdomsböcker |
| Ämnesord: | Historiska berättelser |
| Ämnesord: | Ungdomsroman |
| Ämnesord: | 1400-talet |
| Ämnesord: | Norge |
| Ämnesord: | Hansan |
| Ämnesord: | Kärlek |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 65 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16153 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Huston, Charlie |
| Titel: | Already dead / Charlie Huston. |
| Förlag/År: | London : Orbit, 2006. |
| Omfång: | 277 s. ; 20 cm. Pocket. |
| ISBN: | 9781841495262 |
| ISBN: | 1841495263 |
| Genre: | Suspense fiction |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | He |
| Ämnesord: | Vampires |
| Ämnesord: | Missing persons |
| Ämnesord: | New York (N.Y.) |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Vampyrdeckare | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16154 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Huston, Charlie |
| Titel: | No dominion : a novel / Charlie Huston. |
| Förlag/År: | New York : Del Rey, c2006. |
| Omfång: | 251 s. : maps ; 21 cm. Pocket. |
| Anmärkning: | A Del Rey books trade paperback original--T.p. verso. |
| ISBN: | 9780345478252 |
| ISBN: | 0345478258 |
| Genre: | Mystery fiction |
| Genre: | Fantasy fiction |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Heq |
| Ämnesord: | Private investigators |
| Ämnesord: | Vampires |
| Ämnesord: | Manhattan (New York, N.Y.) |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
> Amerikansk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Vampyrdeckare | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16155 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Isaksson, Ulla, 1916-2000 |
| Titel: | Kvinnor : valda berättelser / Ulla Isaksson |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1975 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 247 s. Inbunden. |
| ISBN: | 91-0-040381-4 |
| ISBN: | 91-0-040382-2 |
| Genre: | Bok |
| SAB-kod: | Hc.016 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Noveller
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Lätt naggat omslag | 70 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16156 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Bergström, Matti, 1922- |
| Titel: | Hjärnans resurser : en bok om idéernas ursprung / Matti Bergström ; [illustrationer: Pia Ikonen] |
| Förlag/År: | Jönköping : Seminarium, 1990 ; (Malmö : Skogs grafiska) |
| Omfång: | 205 s. : ill. ; 21 cm. Häftad |
| ISBN: | 91-86328-72-7 |
| Medarbetare: | Ikonen, Pia (illustratör) |
| Genre: | Bok |
| SAB-kod: | Vef |
| SAB-kod: | Doe |
| SAB-kod: | Dgv |
| Ämnesord: | Brain |
| Ämnesord: | Creativeness |
| Ämnesord: | Neurophysiology |
| Ämnesord: | Thinking |
| Ämnesord: | Hjärna |
| Ämnesord: | Brain |
| Ämnesord: | Hjärnan |
| Ämnesord: | Kreativitet |
| Ämnesord: | Kognitiv psykologi |
| Ämnesord: | Nervsystemet |
| Ämnesord: | Etik |
| Ämnesord: | Inlärning |
| Ämnesord: | Neurologi |
| Ämnesord: | Fysiologisk psykologi |
| Ämnesord: | Psykologi |
| Kategori: | Medicin
> Allmän medicin
> Nervsystemet (neurologi)
|
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Psykologi
> Kognitiv psykologi
|
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Etik
> Medicin
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Namnteckning | 120 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16157 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Stenström, Sofia, 1978- |
| Titel: | Klockan ciao : dikter / Sofia Stenström |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 2007 (Kristianstad : Kristianstads boktryckeri) |
| Omfång: | 69, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originalupplaga 2007 |
| ISBN: | 978-91-46-21695-7 |
| Genre: | Bok |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Ämnesord: | Skönlitteratur |
| Ämnesord: | Lyrik |
| Ämnesord: | Poesi |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Förlagsstämpel. Lite lagerslitna kanter. | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16158 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Cawthorne, Nigel 1951- |
| Titel: | Turning the tide : decisive battles of the Second World War / Nigel Cawthorne |
| Förlag/År: | London : Arcturus, 2002 |
| Omfång: | 240 s. : kartor. Pocket |
| ISBN: | 1-84193-112-8 |
| SAB-kod: | K.54b |
| Ämnesord: | Andra världskriget 1939-1945 |
| Ämnesord: | World war, 1939-1945 |
| Kategori: | Historia
> Militär historia
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 70 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16159 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Marix Evans, Martin |
| Titel: | 1918 : the year of victories / Martin Marix Evans |
| Förlag/År: | London : Arcturus, 2002 |
| Omfång: | 240 s : kartor. Storpocket |
| ISBN: | 1-84193-114-4 |
| SAB-kod: | K.51 |
| Ämnesord: | Första världskriget 1914-1918 |
| Ämnesord: | World War, 1914-1918 |
| Ämnesord: | Första världskriget 1914-1918 |
| Kategori: | Historia
> Första världskriget 1914-1918
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 70 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16160 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Ekman, Kerstin, 1933- |
| Titel: | Mordets praktik / Kerstin Ekman |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 2009 (Tyskland) |
| Omfång: | 207 s. ; 23 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originalupplaga 2009. - Parafras på Doktor Glas / av Hjalmar Söderberg |
| ISBN: | 978-91-0-012386-4 |
| Medarbetare: | Söderberg, Hjalmar, 1869-1941. |
| Genre: | Bok |
| SAB-kod: | Hc |
| Ämnesord: | Söderberg, Hjalmar, 1869-1941 skönlitteratur |
| Ämnesord: | Clergy |
| Ämnesord: | Physicians |
| Ämnesord: | Marriage |
| Ämnesord: | Euthanasia |
| Ämnesord: | Medicine in Literature |
| Ämnesord: | Literature, Modern |
| Ämnesord: | Skönlitteratur |
| Ämnesord: | Skönlitteratur |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 100 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16161 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Zahavi, Helen |
| Titel: | En jävla helg / Helen Zahavi ; översättning av Barbro Lagergren |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1992 ; (Falun : Scandbook) |
| Omfång: | 226 s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Dirty weekend. |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1992 |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1992 |
| ISBN: | 91-46-16212-7 |
| Medarbetare: | Lagergren, Barbro (översättare) |
| Genre: | Bok |
| SAB-kod: | He.01=c |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Ämnesord: | Skönlitteratur |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick 1.a uppl. 2:a tryckningen | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16162 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Kagan, Donald |
| Titel: | The Peloponnesian War / by Donald Kagan |
| Förlag/År: | New York : Viking, 2003 |
| Omfång: | 511 s. : kartor ; 24 cm. Häftad. |
| Anmärkning: | Published in Penguin Books 2004 |
| Anmärkning: | Includes bibliographical references and index. |
| ISBN: | 0-670-03211-5 |
| ISBN: | 0-14-200437-5 |
| SAB-kod: | K.243 |
| Ämnesord: | Grekland |
| Ämnesord: | Greece |
| Ämnesord: | Peloponnesiska kriget 430-403 f.Kr. |
| Ämnesord: | Antiken |
| Kategori: | Historia
> Den klassiska tiden ca 500-336 f Kr
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 80 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16163 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lööw, Heléne, 1961- |
| Titel: | Nazismen i Sverige 1980-1997 : den rasistiska undergroundrörelsen: musiken, myterna, riterna / Heléne Lööw ; [bilder: Lars Nyman] |
| Förlag/År: | Stockholm : Ordfront, 1998 ; (Södertälje : Fingraf) |
| Omfång: | 525, [1] s. : ill., tab. ; 21 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-7324-595-X |
| Medarbetare: | Nyman, Lars (illustratör) |
| Genre: | Bok |
| SAB-kod: | Ocgg-c |
| SAB-kod: | Kc.58 |
| SAB-kod: | Ocg |
| Ämnesord: | Nazism |
| Ämnesord: | 1945- |
| Ämnesord: | Sverige - Historia |
| Ämnesord: | Nationalsocialism |
| Ämnesord: | Fascism |
| Ämnesord: | Historia |
| Ämnesord: | Rasism |
| Ämnesord: | Sverige |
| Ämnesord: | Nazismen, olika länder |
| Ämnesord: | Nationalsocialism, Sverige |
| Ämnesord: | Nazism : Sverige |
| Ämnesord: | Nynazism |
| Ämnesord: | 1980- |
| Ämnesord: | Sverige |
| Kategori: | Samhällsvetenskap och rättsvetenskap
> Statskunskap och politik
> Sverige
|
| Kategori: | Historia
> Sverige
> 1980-
|
| Kategori: | Samhällsvetenskap och rättsvetenskap
> Statskunskap och politik
> Politiska begrepp och politiska åskådningar
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 300 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16164 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Clarke, Susanna |
| Titel: | Jonathan Strange & Mr Norrell / Susanna Clarke ; översatt av Jimmy Hofsö ; illustrationer av Portia Rosenberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 2005 (Norge) |
| Omfång: | 771, [2] s. : ill. ; 24 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Första svenska upplaga 2005 |
| ISBN: | 91-1-301280-0 |
| Medarbetare: | Hofsö, Jimmy, 1954- (översättare) |
| Medarbetare: | Rosenberg, Portia (illustratör) |
| Genre: | Bok |
| Genre: | Fantasy |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Ämnesord: | Skönlitteratur |
| Ämnesord: | England |
| Ämnesord: | 1800-talet |
| Ämnesord: | Fantasy |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 80 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16165 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Nylander, Lotta |
| Titel: | Ansiktet i lönndörren / Lotta Nylander ; [bilder av Lotta Nylander] |
| Förlag/År: | Umeå : h:ström Text & Kultur, 2009 (Umeå : h:ström produktion & tryck) |
| Omfång: | 186 s. ; 21 cm. Häftad |
| Anmärkning: | Originalupplaga 2009 |
| Anmärkning: | Alla dikter är tagna ur Gunnar Ekelöfs Färjesång (1941) |
| ISBN: | 978-91-7327-098-4 |
| Genre: | Bok |
| SAB-kod: | Hc |
| Ämnesord: | Skönlitteratur |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16166 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Williams, Tad |
| Titel: | Den skinande mannen / Tad Williams ; översättning: Ylva Spångberg |
| Förlag/År: | Stockholm : B. Wahlström, 2007 (Finland) |
| Omfång: | 377, [1] s. ; 23 cm Inbunden. |
| Serie: | Wahlströms fantasy 99-2256100-X |
| Anmärkning: | Första svenska upplaga 2007 |
| ISBN: | 978-91-32-33293-7 |
| Medarbetare: | Spångberg, Ylva, 1961- (översättare) |
| Genre: | Bok |
| Genre: | Fantasy |
| SAB-kod: | Heq.01=c |
| Ämnesord: | Skönlitteratur |
| Ämnesord: | Fantasy |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 70 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16167 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Gustaviansk mystik : alkemister, kabbalister, magiker, andeskådare, astrologer och skattgrävare i den esoteriska kretsen kring G. A. Reuterholm, hertig Carl och hertiginnan Charlotta 1776-1803 / inledning och kommentarer av Kjell Lekeby |
| Förlag/År: | Stockholm : Vertigo, cop. 2010 (Estland) |
| Omfång: | 539 s. : ill. ; 23 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Valda texter ur Svenska frimurare ordens Reuterholm-samling |
| ISBN: | 978-91-85000-57-9 |
| Medarbetare: | Lekeby, Kjell, 1939- (utgivare) |
| Genre: | Bok |
| SAB-kod: | Bl |
| SAB-kod: | Bkz Svenska frimurare orden |
| SAB-kod: | Kc.45 |
| Ämnesord: | Reuterholm, Gustaf Adolf, 1756-1813 223269 |
| Ämnesord: | Karl XIII, kung av Sverige och Norge, 1748-1818 |
| Ämnesord: | Reuterholm, Gustaf Adolf, 1756-1813 |
| Ämnesord: | Hedvig Elisabet Charlotta, drottning av Sverige och Norge, 1759-1818 |
| Ämnesord: | Svenska frimurare orden historia 1700-talet 1800-talet sao |
| Ämnesord: | Esoterism |
| Ämnesord: | Ockultism |
| Ämnesord: | Sällskap |
| Kategori: | Allmänt och blandat
> Omstridda fenomen och företeelser
|
| Kategori: | Allmänt och blandat
> Allmänna sällskap och föreningar
> Särskilda allmänna sällskap och föreningar
|
| Kategori: | Historia
> Sverige
> Gustavianska tiden 1772-1809
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 100 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16168 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Miller, Kirsten |
| Titel: | Skuggornas stad / Kirsten Miller ; översättning: Kjell Waltman |
| Förlag/År: | Malmö : Damm, 2007 (Falun : Scandbook) |
| Omfång: | 384 s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Första svenska upplaga 2007 |
| ISBN: | 978-91-7130-717-0 |
| Medarbetare: | Waltman, Kjell, 1960- (översättare) |
| Genre: | Mellanåldersböcker |
| Genre: | Bok |
| Genre: | Ungdomsböcker |
| SAB-kod: | He=c,u |
| Ämnesord: | Flickor |
| Ämnesord: | Prinsessor |
| Ämnesord: | Underjorden |
| Ämnesord: | Brottslighet |
| Ämnesord: | Skönlitteratur för mellanåldern |
| Ämnesord: | Starka flickor |
| Ämnesord: | Äventyr |
| Ämnesord: | Skönlitteratur |
| Ämnesord: | USA |
| Ämnesord: | New York |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16169 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Zelazny, Roger |
| Titel: | Makternas prins / Roger Zelazny ; översättning: Ylva Spångberg |
| Förlag/År: | Stockholm : B. Wahlström, 2003 (Finland) |
| Omfång: | 255, [1] s. ; 21 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Prince of chaos |
| Serie: | Wahlströms fantasy, 99-2256100-X |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 2003 |
| ISBN: | 91-32-32763-3 |
| Medarbetare: | Spångberg, Ylva, 1961- (översättare) |
| Genre: | Bok |
| Genre: | Fantasy |
| SAB-kod: | Heq.01=c |
| Ämnesord: | Skönlitteratur |
| Ämnesord: | Fantasy |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 70 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16170 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Mahfouz, Naguib, 1911-2006 |
| Titel: | Berättelser från vår gata / Naguib Mahfouz ; översättning från arabiskan av Kerstin Eksell |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren, 1989 ; (Simrishamn : Grafo tr.) |
| Omfång: | 169, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Hikayat haratina. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1989 |
| ISBN: | 91-29-59340-9 |
| Medarbetare: | Eksell, Kerstin, 1948- (översättare) |
| SAB-kod: | Hsg.016=c |
| Ämnesord: | Noveller - Skönlitteratur |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Arabiska
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Lite slitet och naggat skyddsomslag | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16171 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Holt, Anne, 1958- |
| Titel: | Det som tillhör mig : en kriminalroman / Anne Holt ; översatt av Maj Sjöwall |
| Förlag/År: | Stockholm : Piratförl., 2002 (Smedjebacken : Fälth & Hässler) |
| Omfång: | 381, [2] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Det som er mitt |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 2002 |
| ISBN: | 91-642-0038-8 |
| Medarbetare: | Sjöwall, Maj, 1935- (översättare) |
| Genre: | Bok |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hdb.01=c |
| Ämnesord: | Deckare |
| Ämnesord: | Kriminalroman |
| Ämnesord: | Oslo |
| Ämnesord: | Barn |
| Ämnesord: | Stubö, Yngvar |
| Ämnesord: | Skönlitteratur |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Norska
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16172 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Trenter, Stieg, 1914-1967 |
| Titel: | Farlig fåfänga / Stieg Trenter |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1999 ; (Falun : AIT Falun AB) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 293, [3] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1944 |
| ISBN: | 91-0-056846-5 |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 70 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16173 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Bolen, Jean Shinoda |
| Titel: | Gudinnorna inom oss / Jean Shinoda Bolen ; svensk översättning: Lena Kåreland ; fackgranskning: Håkan Raihle |
| Förlag/År: | Solna : Centrum för jungiansk psykologi (CJP), 1992 ; (Ystad : Ystads centraltr.) |
| Omfång: | [8], vi, 279, [11] s. ; 24 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | Goddesses in everywoman. |
| Anmärkning: | "Även tillg. med tryckår: [Ny tr.], 1993 ; [Ny tr.], 1994 ; [Ny tr.], 1998" |
| ISBN: | 91-7075-028-9 |
| Medarbetare: | Kåreland, Lena (översättare) |
| Medarbetare: | Raihle, Håkan, 1938- (illustratör) |
| Genre: | Bok |
| SAB-kod: | Docbc |
| SAB-kod: | Dogb |
| Ämnesord: | Jung, Carl Gustav |
| Ämnesord: | Women |
| Ämnesord: | Kvinnopsykologi |
| Ämnesord: | Kvinnor |
| Ämnesord: | Psykologi |
| Ämnesord: | Arketyper |
| Ämnesord: | Psykoanalys |
| Ämnesord: | Analytisk psykologi |
| Ämnesord: | Jungiansk psykologi |
| Ämnesord: | Symboler |
| Ämnesord: | Gudinnor |
| Ämnesord: | Kvinnlighet |
| Ämnesord: | Mytologi |
| Ämnesord: | Afrodite |
| Ämnesord: | Artemis |
| Ämnesord: | Athena |
| Ämnesord: | Hestia |
| Ämnesord: | Hera |
| Ämnesord: | Demeter |
| Ämnesord: | Persefone |
| Ämnesord: | Goddesses |
| Ämnesord: | Femininity |
| Ämnesord: | Psychology |
| Ämnesord: | Mythology |
| Ämnesord: | Aphrodite |
| Ämnesord: | Persephone |
| Ämnesord: | Könspsykologi |
| Ämnesord: | Könsskillnader |
| Ämnesord: | Differentiell psykologi |
| Ämnesord: | Komplex psykologi |
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Psykologi
> Jung och den analytiska (komplexa) psykologin
|
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Psykologi
> Könspsykologi
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 190 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16174 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Witt-Brattström, Ebba, 1953- |
| Titel: | Ediths jag : Edith Södergran och modernismens födelse / Ebba Witt-Brattström |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1997 ; (Smedjebacken : Smegraf) |
| Omfång: | 348, [1] s., [8] pl.-s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1998 |
| ISBN: | 91-1-971402-5 |
| Genre: | Bok |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Gcdz Södergran, Edith |
| SAB-kod: | Lz |
| Ämnesord: | Södergran, Edith, 1892-1923 95534 |
| Ämnesord: | Finlandssvenska kvinnliga författare |
| Ämnesord: | Södergran, Edith |
| Ämnesord: | Författare |
| Ämnesord: | Finland |
| Ämnesord: | 1900-talet |
| Ämnesord: | Modernismen |
| Ämnesord: | Authors |
| Ämnesord: | Finland |
| Ämnesord: | 20th century |
| Ämnesord: | Modernism |
| Ämnesord: | Litteraturhistoria |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Finlandssvensk litteraturhistoria
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 95 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16175 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Kjellson, Henry, 1891-1962 |
| Titel: | Teknik i forntiden / Henry Kjellson och Carl-Anton Mattsson |
| Förlag/År: | Stockholm : Nyblom, 1984 ; (Vänersborg : Vänersborgs offset) |
| Omfång: | 352 s. : ill. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | "Huvudsakligen nyutg. av Forntidens teknik ; Försvunnen teknik / Henry Kjellson" |
| ISBN: | 91-7780-001-X |
| Medarbetare: | Mattsson, Carl-Anton, 1946- |
| Genre: | Bok |
| SAB-kod: | P:k |
| Ämnesord: | Teknik |
| Ämnesord: | Teknik och samhälle |
| Ämnesord: | Teknikens historia |
| Ämnesord: | Historia |
| Ämnesord: | Teknikhistoria |
| Ämnesord: | Forntiden |
| Kategori: | Teknik, industri och kommunikationer
> Allmän teknikhistoria
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Överstruken namnteckning och klisteretikett på pärmens insida | 140 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16176 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lindgren, Barbro, 1937- |
| Titel: | Vems lilla mössa flyger / Barbro Lindgren ; illustrationer av Eva Eriksson |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren, 1987 ; (Italien) |
| Omfång: | 162, [4] s. : ill. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originalupplaga 1987 |
| ISBN: | 91-29-58282-2 |
| Medarbetare: | Eriksson, Eva, 1949- (illustratör) |
| Genre: | Kapitelböcker |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | Hc,u |
| SAB-kod: | Hcf |
| Ämnesord: | Gosedjur |
| Ämnesord: | Levande leksaker |
| Ämnesord: | Fantasi |
| Ämnesord: | Småbarnsberättelser och sagor |
| Ämnesord: | Barnbok |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Småbarnsberättelser och sagor
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Exlibris | 80 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16177 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Rhinehart, Luke |
| Titel: | Den långa vägen tillbaka : roman / Luke Rhinehart ; i översättning av Anna Pyk |
| Förlag/År: | Stockholm : Tiden, 1988 ; (Finland) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 425 s. ; 23 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Long voyage back. |
| ISBN: | 91-550-3420-9 |
| Medarbetare: | Pyk, Anna (översättare) |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Kartonnage | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16178 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Wetterberg, Gunnar, 1953- |
| Titel: | Kanslern : Axel Oxenstierna i sin tid. / Gunnar Wetterberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Atlantis, 2002 (Norge) |
| Omfång: | 578 s. : ill. ; 24 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-7486-602-8 |
| Genre: | Bok |
| SAB-kod: | Lz Oxenstierna, Axel |
| SAB-kod: | Kc.421 |
| Ämnesord: | Oxenstierna, Axel, 1583-1654 253373 |
| Ämnesord: | Sverige |
| Ämnesord: | 1600-talet |
| Ämnesord: | 1500-talet |
| Ämnesord: | Historia |
| Ämnesord: | Sverige |
| Ämnesord: | Biografier |
| Ämnesord: | Statsmän |
| Ämnesord: | Vasatiden |
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Oxenstierna, Axel
|
| Kategori: | Historia
> Sverige
> Gustav II Adolf 1611-1632
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Del 1 och Del 2 | 400 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16179 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Malmberg, Carl-Johan, 1950- |
| Titel: | I motivens labyrint och andra essäer om filmer / Carl-Johan Malmberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Interculture i samarbete med Svenska filminstitutet, 1989 ; (Borås : Centraltr.) |
| Omfång: | 228, [1] s. : ill. ; 24 cm. Häftad |
| ISBN: | 91-86608-45-2 |
| Genre: | Bok |
| SAB-kod: | Imb |
| Ämnesord: | Filmhistoria |
| Ämnesord: | Filmestetik |
| Ämnesord: | Filmteori |
| Ämnesord: | Estetik |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Film
> Filmhistoria
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Förlagsstämpel på smutstitelbladet. | 160 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16180 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Gustafsson, Lars, 1936- |
| Titel: | Kärleksförklaring till en sefardisk dam : en dikt / Lars Gustafsson |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1970 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 67, [1] s. |
| Genre: | Bok |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16181 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Ekman, Kerstin, 1933- |
| Titel: | De tre små mästarna : detektivroman / Kerstin Ekman |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1961 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 174, [2] s. Häftad |
| Anmärkning: | Omslag av Rolf Lagerson |
| Genre: | Bok |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hc |
| Ämnesord: | Oh Lagerson, Rolf |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Namnteckning. Lätt snedläst. Ou. | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16182 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Trenter, Stieg, 1914-1967 |
| Titel: | Skuggan : detektivroman / Stieg Trenter |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1988 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 203, [3] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 11/13. tus., 1989 |
| ISBN: | 91-0-047602-1 |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 70 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16183 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Stadener, Ingegerd, 1903-1968 |
| Titel: | Djupa vatten : berättelse för hängmattan / Ingegerd Stadener |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1954 (Stockholm : Åhlén & Åkerlund) |
| Omfång: | 245 s. Häftad |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Osprättad. Deckardebuten. Ingegerd Stadener är också känd under pseudonymen Helena Poloni. | 120 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16184 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | O'Donnell, Peter |
| Titel: | Talismanens gåta / Peter O'Donnell ; från engelskan av Gabriel Setterborg |
| Förlag/År: | Stockholm : Bergh, 1990 ; (Finland) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 297, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | The Xanadu talisman. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1982 |
| ISBN: | 91-502-1014-9 |
| Medarbetare: | Setterborg, Gabriel (översättare) |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 70 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16185 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Koestler, Arthur, 1905-1983 |
| Titel: | Främlingen vid torget / Arthur och Cynthia Koestler ; översättning av Hans-Jacob Nilsson ; [förord och efterskrift: Harold Harris] |
| Förlag/År: | Stockholm : Tiden, 1988 ; (Kristianstad : Kristianstads boktr.) |
| Omfång: | 310 s., [8] pl.-s. : ill. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Stranger on the square. |
| ISBN: | 91-550-3006-8 |
| Medarbetare: | Koestler, Cynthia, 1927-1983 (medförfattare) |
| Medarbetare: | Nilsson, Hans-Jacob, 1949- (översättare) |
| Medarbetare: | Harris, Harold (medarbetare) |
| Genre: | Bok |
| SAB-kod: | Gez Koestler, Arthur |
| SAB-kod: | Lz Koestler, Cynthia |
| Ämnesord: | Koestler, Cynthia, 1927-1983 |
| Ämnesord: | Koestler, Arthur, 1905-1983 |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Engelsk litteraturhistoria
> Säskilda engelska författare
|
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Koestler, Cynthia
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Lätt naggat och lagat skyddsomslag | 80 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16186 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Plinius, d.ä., ca 23-79. |
| Titel: | Om fåglarna / Plinius den äldre ; inledning, översättning och kommentarer: Lennart Nilsson ; illustrationer: Peter Elfman |
| Förlag/År: | Lund : Ellerström, 2003 (Lettland) |
| Omfång: | 124, [4] s. : ill. ; 21 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Naturalis historia. 10 |
| ISBN: | 91-7247-078-X |
| Medarbetare: | Nilsson, Lennart cwt (översättare) |
| Medarbetare: | Elfman, Peter, 1966- (illustratör) |
| Genre: | Bok |
| SAB-kod: | Ugg |
| SAB-kod: | Hoc=c |
| Ämnesord: | Fåglar |
| Ämnesord: | Birds |
| Kategori: | Naturvetenskap
> Zoologi
> Fåglar (Aves)
|
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Latin
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 130 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16187 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Christie, Agatha, 1890-1976 |
| Titel: | Det stumma vittnet / Agatha Christie ; översättning av Elsa och Mons Mossner |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1987 ; (Västtyskland) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 244, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Dumb witness. |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: [Ny tr.], 1991 |
| ISBN: | 91-0-048212-9 |
| Medarbetare: | Mossner, Elsa (översättare) |
| Medarbetare: | Mossner, Mons (översättare) |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 65 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16188 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Widmark, Martin, 1961- |
| Titel: | De vita fruarna på Lovlunda slott / Martin Widmark, Christina Alvner |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier Carlsen, 2007 (Danmark) |
| Upplaga: | 1. uppl. |
| Omfång: | 85, [10] s. : ill. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originalupplaga 2007 |
| Anmärkning: | Bakre omslag: Mer att läsa |
| ISBN: | 978-91-638-5365-4 |
| Medarbetare: | Alvner, Christina, 1954- (illustratör) |
| Genre: | Kapitelböcker |
| Genre: | Bok |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | Hc,u |
| Ämnesord: | Småbarnsberättelser och sagor |
| Ämnesord: | Agenter |
| Ämnesord: | Spöken |
| Ämnesord: | Slott |
| Ämnesord: | Rysare |
| Ämnesord: | Skönlitteratur |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Småbarnsberättelser och sagor
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Namnteckning | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16189 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Widmark, Martin, 1961- |
| Titel: | Saffransmysteriet / Martin Widmark, Helena Willis |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier Carlsen, 2006 (Uddevalla : Mediaprint) |
| Upplaga: | 1. uppl. |
| Omfång: | 86, [9] s. : ill. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originalupplaga 2006 |
| ISBN: | 91-638-5366-3 |
| ISBN: | 978-91-638-5366-1 |
| Medarbetare: | Willis, Helena, 1964- (illustratör) |
| Genre: | Kapitelböcker |
| Genre: | Deckare |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | Hc,u |
| Ämnesord: | Julen |
| Ämnesord: | Mat |
| Ämnesord: | Stöld |
| Ämnesord: | Småbarnsberättelser och sagor |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Småbarnsberättelser och sagor
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Namnteckning | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16190 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Widmark, Martin, 1961- |
| Titel: | Biografmysteriet / Martin Widmark, Helena Willis |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier Carlsen, 2004 (Uddevalla : Mediaprint) |
| Upplaga: | 1. uppl. |
| Omfång: | 87, [8] s. : ill. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originalupplaga 2004 |
| ISBN: | 91-638-4128-2 |
| ISBN: | 978-91-638-4128-69 |
| Medarbetare: | Willis, Helena, 1964- (illustratör) |
| Genre: | Kapitelböcker |
| Genre: | Lättläst |
| Genre: | Bok |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | Hc,u |
| Ämnesord: | Bio |
| Ämnesord: | Skönlitteratur |
| Ämnesord: | Deckare |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Småbarnsberättelser och sagor
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Namnteckning. 5.e uppl. | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16191 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Phillips, Jayne Anne, 1952- |
| Titel: | Sweethearts / [Jayne Anne Phillips] |
| Förlag/År: | St. Paul, Minn. : Truck Press, 1978 |
| Upplaga: | 2. pr. |
| Omfång: | [68] s. Häftad |
| ISBN: | 0-916562-05-0 |
| Ämnesord: | USA |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Lyrik | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16192 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Habermas, Jürgen, 1929- |
| Titel: | Borgerlig offentlighet : kategorierna "privat" och "offentligt" i det moderna samhället / Jürgen Habermas ; övers.: Joachim Retzlaff |
| Förlag/År: | Lund : Arkiv, 1984 ; (Malmö : Infotryck) |
| Omfång: | xxxix, [1], 393, [2] s. ; 19 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | Strukturwandel der Öffentlichkeit. |
| Serie: | Arkiv moderna klassiker, 99-0443073-X |
| Anmärkning: | 2. översedda svenska uppl., 1988 |
| Anmärkning: | S. i-xxxvii: Jürgen Habermas teori om privat och offentligt / Mats Dahlkvist |
| ISBN: | 91-85118-55-9 |
| Medarbetare: | 1952- (översättare) |
| Genre: | Bok |
| SAB-kod: | Bs |
| SAB-kod: | O:d |
| Ämnesord: | Social sciences |
| Ämnesord: | Samhällsvetenskap |
| Ämnesord: | Samhällsfilosofi |
| Ämnesord: | Samhällsteori |
| Ämnesord: | Filosofisk statslära |
| Ämnesord: | Staten |
| Kategori: | Allmänt och blandat
> Masskommunikation: allmänt
|
| Kategori: | Samhällsvetenskap och rättsvetenskap
> Samhälls- och rättsvetenskapens filosofi
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Lagerslitet omslag | 130 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16193 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lundwall, Sam J, 1941- |
| Titel: | Tio sånger och Alltid lady MacBeth / Sam J. Lundwall. |
| Förlag/År: | Bromma : delta ; [Solna] : [Seelig], 1975 ; (Vänersborg : Vänersborgs boktr.) |
| Omfång: | 86 s. Häftad |
| ISBN: | 91-7228-087-5 |
| Genre: | Bok |
| SAB-kod: | Hc |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Ämnesord: | Svensk skönlitteratur |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Fläckad baksida | 70 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16194 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Singer, Isaac Bashevis, 1904-1991 |
| Titel: | Trollkarlen från Lublin : roman / Isaac Bashevis Singer ; översättning av Caj Lundgren ; omslagsbild av Martin Lamm. |
| Förlag/År: | Uppsala : Brombergs, c1978. |
| Omfång: | 332 s. ; 21 cm. Kartonnage |
| ISBN: | 9176080404 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16195 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Gottfridsson, Inger, 1937- |
| Titel: | Gotländska stickmönster / Inger Gottfridsson, Ingrid Gottfridsson |
| Förlag/År: | Stockholm : AWE/Geber, 1981 ; (Falköping : Gummesson) |
| Omfång: | 104 s. : ill. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1987 |
| ISBN: | 91-20-06717-8 |
| Medarbetare: | Gottfridsson, Ingrid, 1950- |
| Genre: | Bok |
| SAB-kod: | Qcc |
| Ämnesord: | Stickning |
| Ämnesord: | Stickmönster |
| Ämnesord: | Handarbete |
| Kategori: | Ekonomi och näringsväsen
> Hem och hushåll
> Kläder och sömnad
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 160 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16196 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lindgren, Torgny, 1938- |
| Titel: | Berättelserna / Torgny Lindgren |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 2003 (Finland) |
| Omfång: | 469, [4] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Innehåller huvudsakligen tidigare publicerade noveller |
| ISBN: | 91-1-301208-8 |
| Genre: | Bok |
| SAB-kod: | Hc.016 |
| Ämnesord: | Skönlitteratur |
| Ämnesord: | Noveller |
| Ämnesord: | Nordkalotten |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Noveller
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 80 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16197 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Andersson, Glenn Lauritz, 1965- |
| Titel: | Jack Uppskäraren : kriminalfall och legend / Glenn Lauritz Andersson |
| Förlag/År: | Lund : Historiska Media, 2008 (Falun : Scandbook) |
| Omfång: | 312 s. : ill. Inbunden. |
| ISBN: | 978-91-85507-28-3 |
| Genre: | Bok |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Oepa-e |
| SAB-kod: | Oer-ez Jack Uppskäraren |
| Ämnesord: | Jack the Ripper |
| Ämnesord: | Jack Uppskäraren |
| Ämnesord: | Seriemördare |
| Ämnesord: | Serial murders |
| Ämnesord: | Serial killers |
| Kategori: | Samhällsvetenskap och rättsvetenskap
> Rättsvetenskap
> Brittiska öarna (Storbritannien)
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 120 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16198 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Diamond, Jared, 1937- |
| Titel: | Undergång : civilisationernas uppgång eller fall / Jared Diamond ; översättning: Margareta Eklöf |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 2005 (Falun : Scandbook) |
| Omfång: | 618, [2] s., [24] pl.-s. ; 24 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-1-301434-X |
| Medarbetare: | Eklöf, Margareta, 1930- (översättare) |
| Genre: | Bok |
| SAB-kod: | Uhb:k |
| Ämnesord: | Människan och naturen |
| Ämnesord: | Humanekologi |
| Ämnesord: | Human ecology |
| Ämnesord: | Social förändring |
| Ämnesord: | Historia |
| Ämnesord: | Miljöhistoria |
| Ämnesord: | Socialhistoria |
| Kategori: | Naturvetenskap
> Miljöfrågor och naturskydd
> Humanekologi
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 140 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16199 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Kemal, Yasar, 1922- |
| Titel: | Hittebarnet / Yasar Kemal ; översättning: Tora Palm |
| Förlag/År: | Stockholm : Ordfront, 1998 ; (Smedjebacken : Smegraf) |
| Omfång: | 400, [1] s. ; 23 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Yagmurcuk kusu kimsecik. |
| Anmärkning: | Övers. från engelsk utg. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1998 |
| ISBN: | 91-7324-580-1 |
| Medarbetare: | Palm, Tora (översättare) |
| Genre: | Bok |
| SAB-kod: | Hutt.01=c |
| SAB-kod: | Hceutt.01 |
| SAB-kod: | H |
| Ämnesord: | Turkiet |
| Ämnesord: | Kurder |
| Ämnesord: | Skönlitteratur |
| Ämnesord: | Roman |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Turkiska språk
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Första sv utg | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16200 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Keegan , John |
| Titel: | Att känna fienden : militärt underrättelseväsen från Napoleon till al-Qaida / John Keegan ; översättning av Lennart Forsman |
| Förlag/År: | Stockholm : Natur och kultur, 2005 (Uddevalla : Mediaprint) |
| Omfång: | 406, [1] s., [16] pl.-s. ; 24 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-27-09883-4 |
| Medarbetare: | Forsman, Lennart (översättare) |
| Genre: | Bok |
| Genre: | |
| SAB-kod: | Sei:k.46 |
| SAB-kod: | Sei:k.5 |
| Ämnesord: | Underrättelseverksamhet |
| Ämnesord: | Militär underrättelseverksamhet |
| Ämnesord: | Military intelligence |
| Ämnesord: | History |
| Ämnesord: | Underrättelseverksamhet |
| Ämnesord: | Historia |
| Ämnesord: | Krigshistoria |
| Kategori: | Militärväsen
> Total krigföring
> Underrättelseverksamhet
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 130 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16201 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lappalainen, Mirkka, 1975- |
| Titel: | Släkten, makten, staten : Creutzarna i Sverige och Finland under 1600-talet / Mirkka Lappalainen ; översättning: Ann-Christin Relander |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 2007 (Finland) |
| Omfång: | 392, [1] s. : ill. ; 24 cm Inbunden. |
| ISBN: | 978-91-1-301580-4 |
| Genre: | Bok |
| SAB-kod: | Kc.42 |
| SAB-kod: | Kdd.42 |
| SAB-kod: | Lz Creutz, Lorentz, d.ä. |
| SAB-kod: | Lz Creutz, Ernest Johann |
| Ämnesord: | Creutz, Lorentz, d.ä., 1615-1676 |
| Ämnesord: | Creutz, Ernest Johann, 1619-1684 259623 |
| Ämnesord: | Mo Creutz, släkt |
| Ämnesord: | Sverige |
| Ämnesord: | Finland |
| Ämnesord: | Stormaktstiden |
| Kategori: | Historia
> Sverige
> Stormaktstiden 1611-1718
|
| Kategori: | Historia
> Övriga Norden
> Stormaktstiden 1611-1718
|
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Creutz, Lorentz, dä
|
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Creutz, Ernest Johann
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 150 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16202 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lindqvist, Sven, 1932- |
| Titel: | Fadern, sonen och den heliga motorcykeln : essäer / Sven Lindqvist |
| Förlag/År: | Stockholm : Ordfront, 2006 (Falun : Scandbook) |
| Omfång: | 206 s. : ill. ; 21 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Valda texter |
| ISBN: | 91-7037-210-1 |
| ISBN: | 978-91-7037-210-0 |
| Genre: | Bok |
| SAB-kod: | Bb |
| Ämnesord: | Essäer |
| Kategori: | Allmänt och blandat
> Allmänna samlingsverk
|
|
|
| Ex. 1: | Mindre bra skick | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16203 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lotass, Lotta, 1964- |
| Titel: | Aerodynamiska tal : samling / Lotta Lotass |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 2001 ; (Uddevalla : Mediaprint) |
| Omfång: | 165, [1] s. ; 21 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 2001 |
| ISBN: | 91-0-057661-1 |
| SAB-kod: | Hc |
| Ämnesord: | Flyg |
| Ämnesord: | Flyghistoria |
| Ämnesord: | Skönlitteratur |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Ou. | 225 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16204 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Ljungström, Helena, 1974- |
| Titel: | Fåglar och annat : kortprosa / Helena Ljungström |
| Förlag/År: | Stockholm : Natur och kultur, 2000 ; (Uddevalla : Mediaprint) |
| Omfång: | 102 s. ; 24 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 2000 |
| ISBN: | 91-27-07657-1 |
| Genre: | Bok |
| SAB-kod: | Hc |
| Ämnesord: | Skönlitteratur |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16205 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Borgenstam, Curt, 1919-1999 |
| Titel: | Jagare : med Svenska flottans jagare under 80 år / Curt Borgenstam, Per Insulander, Gösta Kaudern |
| Förlag/År: | Västra Frölunda : Marinlitteratur, 1989 ; (Karlskrona : Abrahamson) |
| Omfång: | 224 s. : ill. (vissa i färg), kartor, tab. ; 25 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Även med tryckår: 2. uppl., 2002 |
| ISBN: | 91-970700-4-1 |
| Medarbetare: | Insulander, Per, 1927- |
| Medarbetare: | Kaudern, Gösta, 1915-1991 |
| Genre: | Bok |
| SAB-kod: | Sb-c.07:k |
| Ämnesord: | Jagare |
| Ämnesord: | sjökrigshistoria |
| Ämnesord: | Sverige |
| Ämnesord: | Sjökrigsväsen |
| Ämnesord: | Marinen |
| Ämnesord: | Flottan |
| Ämnesord: | Materiel |
| Ämnesord: | Utrustning |
| Ämnesord: | Krigsmateriel |
| Kategori: | Militärväsen
> Sjökrigsväsen
> Sverige
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 250 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16206 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Insulander, Per, 1927- |
| Titel: | Pansarskepp : [från John Ericsson till Gustaf V] / Per Insulander och Curt S Ohlsson |
| Förlag/År: | Falkenberg : Marinlitteratur ; Stockholm : Sjöhistoriska samf., 2001 ; (Borås : Centraltr.) |
| Omfång: | 320 s. : ill. (vissa i färg) ; 25 cm Inbunden. |
| Serie: | Forum navales skriftserie, 1650-1837 ; 2 |
| Anmärkning: | Undertitel från skyddsomsl. |
| Anmärkning: | Med sammanfattning på engelska |
| ISBN: | 91-973187-2-8 |
| ISBN: | 91-974015-1-X |
| Medarbetare: | Ohlsson, Curt S., 1923- |
| Genre: | Bok |
| SAB-kod: | Sb-c:k.46 |
| SAB-kod: | Sb-c:k.5 |
| Ämnesord: | Krigsfartyg |
| Ämnesord: | pansarskepp |
| Ämnesord: | Örlogsfartyg |
| Ämnesord: | Sjökrigsväsen |
| Ämnesord: | Marinen |
| Ämnesord: | Flottan |
| Ämnesord: | Sverige |
| Ämnesord: | Historia |
| Ämnesord: | 1800-talet |
| Ämnesord: | 1900-talet |
| Kategori: | Militärväsen
> Sjökrigsväsen
> Sverige
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 300 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16207 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Stark, Ulf, 1944- |
| Titel: | Ensam med min bror / Ulf Stark, Jockum Nordström |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier Carlsen, 2000 ; (Danmark) |
| Omfång: | 44, [4] s. : färgill. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 2000 |
| ISBN: | 91-638-1684-9 |
| Medarbetare: | Nordström, Jockum, 1963- |
| Genre: | Bilderbok |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | Hc,u |
| Ämnesord: | Småbarnsberättelser och sagor |
| Ämnesord: | Barnbok |
| Ämnesord: | Syskon |
| Ämnesord: | Syskonrelationer |
| Ämnesord: | Sommar |
| Ämnesord: | Mellanåldersböcker |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Småbarnsberättelser och sagor
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16208 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Edelfeldt, Inger, 1956- |
| Titel: | Sagan om Ja-trollet och Nej-trollet / bild och text: Inger Edelfeldt |
| Förlag/År: | Stockholm : Alfabeta, 2002 (Italien) |
| Omfång: | [40] s. : färgill. ; 20 x 21 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 2002 |
| ISBN: | 91-501-0157-9 |
| Genre: | Bilderbok |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | Hc,u |
| Ämnesord: | Troll |
| Ämnesord: | Bilderböcker |
| Ämnesord: | Barnböcker |
| Ämnesord: | Relationar |
| Ämnesord: | Optimism |
| Ämnesord: | Pessimism |
| Ämnesord: | Glädje |
| Ämnesord: | Missnöje |
| Ämnesord: | Känslor |
| Ämnesord: | Hinder |
| Ämnesord: | Möjligheter |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Småbarnsberättelser och sagor
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 70 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16209 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Täckholm, Vivi, 1898-1978 |
| Titel: | Sagan om Snipp, Snapp, Snorum / berättad av Vivi Laurent ; med 17 färgplanscher och 17 teckningar av Eva Andersson |
| Förlag/År: | Stockholm : Åhlén & Åkerlund, 1926 |
| Omfång: | 72 s. : ill. Inbunden |
| Serie: | Bundna böcker |
| Medarbetare: | Andersson, Eva (illustratör) |
| Genre: | Barnböcker |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Småbarnsberättelser och sagor
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick 2:a upplagan tr 1969. Förlagets dekorerade klotband. Namnteckning. | 110 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16210 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Bergman, Emanuel, 1887-1948 |
| Titel: | Medicinska emblem och symboler / Emanuel Bergman |
| Förlag/År: | Stockholm : Sveriges läkarförb:s förl.-ab [Fritzes bokh.], 1941 |
| Omfång: | (1),104 s. : Ill. Häftad |
| Genre: | Bok |
| SAB-kod: | Kye |
| SAB-kod: | V:ky |
| SAB-kod: | Ih |
| Ämnesord: | Symboler |
| Ämnesord: | Signs and symbols |
| Ämnesord: | Emblems and insignia |
| Ämnesord: | Emblematik |
| Ämnesord: | Historiska hjälpvetenskaper |
| Kategori: | Historia
> Historiska hjälpvetenskaper
> Emblematik
|
| Kategori: | Medicin
> Medicinhistoria
|
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Konsthantverk
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Bibliofilutg. Nr 150 av 500. Namnteckning | 160 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16211 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Witt-Brattström, Ebba, 1953- |
| Titel: | Dekadensens kön : Ola Hansson och Laura Marholm / Ebba Witt-Brattström |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 2007 (Finland) |
| Omfång: | 415, [1] s. : ill. ; 22 cm Inbunden. |
| ISBN: | 978-91-1-301415-9 |
| Genre: | Bok |
| SAB-kod: | Gcz Hansson, Ola |
| SAB-kod: | Gcz Marholm, Laura |
| Ämnesord: | Marholm, Laura, 1854-1928 |
| Ämnesord: | Hansson, Ola, 1860-1925 |
| Ämnesord: | Marholm, Laura, 1854-1928 analys och tolkning |
| Ämnesord: | Hansson, Ola, 1860-1925 analys och tolkning |
| Ämnesord: | Författare |
| Ämnesord: | Parförhållanden |
| Ämnesord: | Litteraturvetenskap |
| Ämnesord: | Dekadens (litterär riktning) |
| Ämnesord: | Authors |
| Ämnesord: | Couples |
| Ämnesord: | Literary studies |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Särskilda svenska författare
|
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Särskilda svenska författare
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Naggat skyddsomslag | 100 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16212 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Stahre, Nils-Gustaf, 1916- |
| Titel: | Ortnamn i Stockholms skärgård / Nils-Gustaf Stahre |
| Förlag/År: | Stockholm : AWE/Geber, 1986 ; (Kristianstad : Kristianstads boktr.) |
| Omfång: | 335 s. : ill., kartor ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Även karta på försättsblad |
| ISBN: | 91-20-07054-3 |
| Genre: | Bok |
| SAB-kod: | Fc.032caal |
| Ämnesord: | Ortnamn |
| Ämnesord: | Namnforskning |
| Ämnesord: | Onomastik |
| Ämnesord: | Stockholms skärgård |
| Ämnesord: | Namnforskning |
| Kategori: | Språkvetenskap
> Svenska
> Ortnamn
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 250 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16213 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Stolpe, Sven, 1905-1996 |
| Titel: | Jeanne d'Arc : en biografi / Sven Stolpe ; [illustrerad med linoleumsnitt av Svenolov Ehrén] |
| Förlag/År: | Höganäs : Wiken, 1988 ; (Lund : Btj datafilm) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 338 s. (338 s.) : ill. ; 23 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Titel från förtitelbl. |
| ISBN: | 91-7024-430-8 |
| Medarbetare: | Ehrén, Svenolov, 1927-2004 (illustratör) 184625 |
| Genre: | Bok |
| SAB-kod: | Cjz Jeanne d'Arc |
| Ämnesord: | Jeanne d'Arc, helgon, 1412-1431 |
| Kategori: | Religion
> Kyrkohistoria
> Kyrkohistoria: särskilda personer
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Namnteckning | 85 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16214 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Saint-Exupéry, Antoine de, 1900-1944 |
| Titel: | Citadell / Antoine de Saint-Exupéry ; översättning av Kristina Ekelund |
| Förlag/År: | Stockholm : Atlantis, 2007 (Kristianstad : Kristianstads boktryckeri) |
| Omfång: | 328, [8] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Första svenska upplaga 2007 |
| ISBN: | 978-91-7353-174-0 |
| Medarbetare: | Ekelund, Kristina, 1958- (översättare) |
| SAB-kod: | Hj.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Franska
|
|
|
| Ex. 1: | Första (och enda) svenska utgåva Mycket fint skick | 150 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16215 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Evander, Per Gunnar, 1933- |
| Titel: | Fuskaren : roman / Per Gunnar Evander |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1991 ; (Falun : ScandBook) |
| Omfång: | 403, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1991 |
| ISBN: | 91-0-055107-4 |
| Genre: | Bok |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Med dedikation från författaren. Märke efter prislapp på omslagets framsida. | 125 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16216 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Fresán, Rodrigo, 1963- |
| Titel: | Kensington Gardens / Rodrigo Fresán ; översättning av Eva M Ålander |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 2007 (Finland) |
| Omfång: | 432, [1] s. ; 21 cm. Häftad |
| Anmärkning: | Första svenska upplaga 2007 |
| ISBN: | 978-91-0-011109-0 |
| Medarbetare: | Ålander, Eva M., 1947- (översättare) |
| Internetlänk: | http://194.68.4.214/bilder/b/9100111090.jpg |
| Genre: | Bok |
| SAB-kod: | Hkq.01=c |
| Ämnesord: | Skönlitteratur |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Spanska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 150 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16217 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Stout, Rex, 1886-1975 |
| Titel: | Det svarta berget / Rex Stout ; övers.: Else Lundgren |
| Förlag/År: | Höganäs : Läsabra : [Bra böcker], 1981 ; (Avesta : A.B.M.-tryck) |
| Omfång: | 194, [1] s. ; 21 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | The black mountain. |
| Serie: | Bra spänning, 99-0164873-4 |
| ISBN: | 91-86102-16-8 |
| Medarbetare: | Lundgren, Else, 1919- (översättare) |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Första (och enda) svenska utgåva Mycket fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16218 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Stout, Rex, 1886-1975 |
| Titel: | Ju fler kockar --- / Rex Stout ; [övers.: Margaretha Odelberg] |
| Förlag/År: | Höganäs : Bokhuset, 1981 ; (Östtyskland) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 243, [1] s. ; 21 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Too many cooks. |
| ISBN: | 91-7690-009-6 |
| Medarbetare: | Odelberg, Margaretha (översättare) |
| Genre: | Bok |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Ämnesord: | Skönlitteratur |
| Ämnesord: | Spänning |
| Ämnesord: | Klassiker |
| Ämnesord: | Deckare |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 65 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16219 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Ekholm, Jan Olof, 1931- |
| Titel: | Tyst i klassen / Jan-Olof Ekholm |
| Förlag/År: | Stockholm : Valentin, 1994 ; (Jönköping : Småland) |
| Omfång: | 243 s. ; 21 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1994 |
| ISBN: | 91-87686-69-4 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Ou | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16220 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Turner, Ethel S, 1872-1958 |
| Titel: | Stora syster / Ethel Turner ; översättning: Inga Lill Högberg |
| Förlag/År: | Stockholm : B. Wahlström, 1987 ; (Falun : Scandbook) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 155, [3] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | The family at Misrule. |
| Serie: | De bästa ungdomsböckerna, 99-0404228-4 |
| ISBN: | 91-32-12896-7 |
| Medarbetare: | Högberg, Inga-Lill, 1936- (översättare) |
| Genre: | Ungdomsböcker |
| SAB-kod: | He=c,u |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16221 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Turner, Ethel S, 1872-1958 |
| Titel: | Sju syskon / Ethel Turner ; [översättning: Eva Larsson] |
| Förlag/År: | Stockholm : B. Wahlström, 1987 ; (Falun : Scandbook) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 158, [2] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Seven little Australians. |
| Serie: | De bästa ungdomsböckerna, 99-0404228-4 |
| ISBN: | 91-32-12892-4 |
| ISBN: | 91-32-12892-4 |
| Medarbetare: | Larsson, Eva (översättare) |
| Genre: | Ungdomsböcker |
| SAB-kod: | He=c,u |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Namnteckning | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R16222 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Le Clézio, Jean-Marie Gustave
| | |