Antikvariat 1 - Nyförvärslista


Listor. En förteckning över antikvariatets alla böcker i listform - även sålda. Dessa sidor är främst gjorda för google och andra sökmotorer. Du kan också pröva att söka direkt på www.antikvariat1.se.
 
 Författare: Värnlund, Rudolf, 1900-1945
 Titel: Det druckna kvarteret : berättelse kring legenden om busen John Johnson / Rudolf Värnlund
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1929
 Omfång: 245, [1] s. Inbunden
 SAB-kod: Hcbb.01
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Bra skick Privat klotband. Några fläckar samt siffor ritade boken ovansida.40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2001
 
 Författare: Flygare-Carlén, Emilie, 1807-1892
 Titel: En nyckfull qvinna : roman
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1893-1894 ; (Stockholm : Marcus)
 Upplaga: 4. uppl.
 Omfång: 3 vol. (248 ; 248 ; 264 s.). Inbunden
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Bra skick Alla 3 volymerna sammanbunda i ett lite slitet hfrbd.65 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2002
 
 Författare: Balzac, Honoré de, 1799-1850
 Titel: Pappa Goriot / Honoré de Balzac ; övers. från franskan av Folke Himmelstrand
 Förlag/År: Stockholm : Lindqvist, 1969 ; (Stockholm : Br. Lagerström)
 Omfång: 246, [1] s. : ill. Inbunden
 Orginaltitel: Le père Goriot.
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Skyddsomslag saknas Mycket fint skick Band i blå skinnimit.60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2003
 
 Författare: Balzac, Honoré de, 1799-1850
 Titel: En dunkel historia / oavkortad övers... av G Malmberg ; Amuletten : filosofisk roman / oavkortad övers... av Emil Giljam ; Två unga hustrurs memoarer / oavkortad övers...av Blenda Svensson
 Förlag/År: Malmö : Världslitteraturen, 1928
 Omfång: 209,267,193s. Inbunden
 SAB-kod: Hcej.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Franska
Ex. 1: Fint skick Lite naggad i kanterna. Hfrbd.100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2004
 
 Författare: Tolstoj, Leo Nikolaevic, 1828-1910
 Titel: Kreutzersonaten : Ivan Iljitjs död ; Tre dödsfall / Leo Tolstoj ; oavkortad övers. ... av Gunnar Skans
 Förlag/År: Malmö : Världslitteraturen, 1928
 Omfång: 318s. Inbunden
 Orginaltitel: Krejtserova sonata.
 Anmärkning: Även tr. 1929
 SAB-kod: Hma.016=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Ryska
Ex.1: Fint skick Innehåller även Furst Nechljudof och Kosackerna. Hfrbd.125 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2005
 
 Författare: Canning, Victor
 Titel: Det klarnar bland bergen : roman / av Victor Canning ; övers. av Alf Risö
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 1958 ; (Stockholm : B. Wahlström)
 Omfång: 255, [1] s. Inbunden
 Orginaltitel: The chasm.
 Serie: Wahlströms romanbibliotek. Blå elitserien, 99-0933827-0 ; [9] 9
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Skyddsomslag saknas Fint skick 20 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2006
 
 Författare: Tegnér, Esaias, d.y., 1843-1928
 Titel: Ur språkens värld. 2, Fyra uppsatser
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1925
 Omfång: 464 s. Inbunden
 Anmärkning: "Innehåll: Om genus i svenskan ; Poesiens språk ; Hemmets ord ; Komedien om Doktor Simon"
 SAB-kod: Fc
Kategori: Språkvetenskap > Svenska
Ex. 1: Fint skick Namnstämpel60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2007
 
 Författare: Fröding, Gustaf, 1860-1911
 Titel: Efterskörd.
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1910
 Omfång: 2 vol. Inbunden
 SAB-kod: Hc.03
 SAB-kod: Hc.04
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Essäer
Ex. 1: Mycket fint skick Förlagets röda klotband350 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2008
 
 Författare: Strindberg, August, 1849-1912
 Titel: Samlade skrifter. D. 7, Svenska folket i helg och söcken, i krig och fred, hemma och ute eller Ett tusen år av svenska bildningens och sedernas historia. Förra bandet
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1987 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 508, [2] s. : ill., musiknoter. Inbunden
 Anmärkning: Red. och försedda med noter och anmärkningar av John Landquist
 Anmärkning: Faks. av: 1. uppl. Stockholm : Bonnier, 1912-1920
 ISBN: 91-0-047118-6
 Medarbetare: Strindberg, August, 1849-1912. Svenska folket i helg och söcken, i krig och fred, hemma och ute eller Ett tusen år av svenska bildningens och sedernas historia
 SAB-kod: Kc
 SAB-kod: Hc
Kategori: Historia > Sverige
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1:Namnteckning Fint skick 2 vol. Även del 8 av Samlade skrifter.150 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2009
 
 Författare: Larsson, Hans, 1862-1944
 Titel: Studier och meditationer.
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1958 ; (Stockholm : Bonnier)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 136 s. (136, [1] s.). Inbunden
 Serie: Bonnierbiblioteket, 99-0144096-3
 SAB-kod: D
Kategori: Filosofi och psykologi
Ex. 1: Skyddsomslag saknas Fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2010
 
 Författare: Kipling, Rudyard, 1865-1936
 Titel: Djungelboken / Övers. av A. G:son Söllberg
 Förlag/År: Malmö : Baltiska förl., 1927
 Omfång: 254 s. Inbunden
 Serie: Berömd litteratur, 99-1781064-1
 Serie: Berömd litteratur. Världslitteraturens mest bekanta verk i urval av Albert Nilsson & Emanuel Walberg. Under red. av Torsten Wennström
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Fint skick Förlagets hfrbd. Något sliten rygg.60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2012
 
 Författare: Dürrenmatt, Friedrich, 1921-1990
 Titel: His five novels / Friedrich Dürrenmatt.
 Förlag/År: London : Pan, 1985.
 Omfång: 413 s. ; 20 cm. Pocket.
 Anmärkning: The judge and his hangman. - Translation of: Der Richter und sein Henker - The quarry. - Translation of: Der Verdacht - Once a Greek. - Translation of: Grieche sucht Griechen - A dangerous game. - Translation of: Die Panne - The pledge. - Translation of:
 Anmärkning: Cover title: The novels of Friedrich Dürrenmatt.
 ISBN: 0330291122
 SAB-kod: Hf
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 65 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2013
 
 Författare: Larsson, Robert
 Titel: Den torgförda vetenskapen : biologiska kåserier / av Robert Larsson
 Förlag/År: Lund Gleerup 1922
 Omfång: Häftad
 SAB-kod: Ue
 Ämnesord: Biologi
Kategori: Naturvetenskap > Biologi
Ex.1:Namnteckning Bra skick Lite blekt.50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2014
 
 Författare: Bergom-Larsson, Maria, 1942-
 Titel: Nedstigning : texter kring en myt / Maria Bergom Larsson
 Förlag/År: Delsbo : Åsak, 1989 ; (Bjärnum : TA-tr.)
 Omfång: 134, [1] s., viii pl.-s. i färg : ill. ; 21 cm. Häftad
 Anmärkning: "S. 33-75: Inanna - drottning över himmel och jord : ett urval av hennes hymner från Sumer. - Övers. från engelska ; viii pl.-s.: Från mörker till ljus : en bildsvit / av Tarja Hotti"
 ISBN: 91-7830-044-4
 Medarbetare: Hotti, Tarja, 1963- (översättare)
 SAB-kod: Cmda
 SAB-kod: Lz Bergom Larsson, Maria
 Ämnesord: Inanna (Sumerian deity)
 Ämnesord: Sumerians
 Ämnesord: Goddesses, Sumerian
 Ämnesord: Inanna (sumerisk gudinna)
 Ämnesord: Sumeriska gudinnor
 Ämnesord: Sumerisk religion
 Ämnesord: Mythology
 Ämnesord: Inanna
Kategori: Religion > Religionshistoria > Babylonisk-assyrisk religion
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Bergom Larsson, Maria
Ex. 1: Mycket fint skick Överstruken namnteckning175 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2015
 
 Författare: Johansson, Majken, 1930-1993
 Titel: Det sällsamma bekymret / Majken Johansson
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1970 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 113, [1] s. Inbunden
 Serie: Svalans lyrikklubb, 0586-0326 ; 31
 Anmärkning: "Buskteater ; I grund och botten ; Andens undanflykt ; Liksom överlämnad"
 SAB-kod: Hc.03
 Ämnesord: Svensk skönlitteratur
 Ämnesord: Poesi
 Ämnesord: Poetry
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex. 1: Mycket fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2017
 
 Författare: Olsson, Jan Olof, 1920-1974
 Titel: Stockholmsluft / Jolo ; förord av Per Wästberg
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1974 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 162 s. ; 21 cm Häftad.
 ISBN: 91-0-039599-4
 ISBN: 91-0-039598-6
 SAB-kod: Hc.017
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Kåserier
Ex. 1: Fint skick Gulnat omslag70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2018
 
 Författare: Skogemann, Pia
 Titel: Kvinnlighet i utveckling : om kvinnors självförverkligande med utgångspunkt i Jungs psykologi / Pia Skogemann ; översättning: Gun Zetterström ; [fackgranskning: Rigmor Robert]
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1987 ; (Helsingborg : Schmidt)
 Omfång: 169, [1] s. ; 22 cm. Häftad
 Orginaltitel: Kvindelighed i vaekst (danska).
 ISBN: 91-37-09354-1
 Medarbetare: Robert, Rigmor (översättare)
 Medarbetare: Zetterström, Gun (översättare)
 SAB-kod: Docbc
 SAB-kod: Dokb
 Ämnesord: Jungian theory
Kategori: Filosofi och psykologi > Psykologi > Jung och den analytiska (komplexa) psykologin
Kategori: Filosofi och psykologi > Psykologi > Personlig utveckling och träning
Ex. 1: Mycket fint skick 85 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2020
 
 Författare: Skogemann, Pia
 Titel: Arketyper : psykologiska mönster i en ny världsbild / Pia Skogemann ; översättning: Gun Zetterström ; [faktagranskning: Rigmor Robert]
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1988 ; (Helsingborg : Schmidt)
 Omfång: 230, [1] s. ; 22 cm. Häftad
 Orginaltitel: Arketyper (danska).
 ISBN: 91-37-09479-3
 Medarbetare: Robert, Rigmor (översättare)
 Medarbetare: Zetterström, Gun (översättare)
 SAB-kod: Docbc
 Ämnesord: Jung, Carl Gustav
 Ämnesord: Arketyper (psykologi)
 Ämnesord: Archetype (Psychology)
Kategori: Filosofi och psykologi > Psykologi > Jung och den analytiska (komplexa) psykologin
Ex.1: Mycket fint skick 125 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2021
 
 Titel: Köttets poesi. 1, Könslemmarna i svensk text från Stiernhielm till Almqvist / i urval och med en inledning av Carl-Michael Edenborg
 Förlag/År: Stockholm : Vertigo, 1995 ; (Gamleby : PM bokförl.)
 Omfång: 171 s. : ill. ; 22 cm. Häftad
 ISBN: 91-972077-3-X
 Medarbetare: Edenborg, Carl-Michael, 1967- (medarbetare)
 Genre: Erotica
 SAB-kod: Hc.03(s)
 SAB-kod: Gc
 SAB-kod: Hc.03(s)
 SAB-kod: Gc.4
 SAB-kod: Gc.096z Könsorgan
 Ämnesord: Könsorgan
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Kategori: Litteraturvetenskap > Svensk litteraturhistoria
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Kategori: Litteraturvetenskap > Svensk litteraturhistoria > Nya tiden
Kategori: Litteraturvetenskap > Svensk litteraturhistoria > Skönlitterära motiv: Könsorgan
Ex.1: Fint skick 95 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2023
 
 Författare: Eriksen, Thomas Hylland
 Titel: Ögonblickets tyranni : snabb och långsam tid i informationssamhället / Thomas Hylland Eriksen ; översättning: Hans Dalén
 Förlag/År: Nora : Nya Doxa, 2001 ; (Falun : AIT Falun AB)
 Omfång: 191, [1] s. ; 23 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Øyeblikkets tyranni.
 Anmärkning: Även med tryckår: 2. uppl., 2002
 ISBN: 91-578-0372-2
 Medarbetare: Dalén, Hans (översättare)
 SAB-kod: Bv
 SAB-kod: Djc
 Ämnesord: Tid
 Ämnesord: Informationssamhället
 Ämnesord: Time
Kategori: Allmänt och blandat > Informationsteknik (IT)
Kategori: Filosofi och psykologi > Verklighetsuppfattningar > Rummets och tidens filosofi
Ex.1: Mycket fint skick 120 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2025
 
 Titel: Ideas and ideologies in Scandinavian literature since the First World War : proceedings of the 10th Study conference of the International association for Scandinavian studies, held in Reykjavik, July 22-27, 1974 / ed. by Sveinn Skorri Höskuldsson
 Förlag/År: Reykjavik : Univ. of Iceland. Inst. of literary research, 1975
 Omfång: 357 s. Häftad
 Medarbetare: Sveinn Skorri Höskuldsson (medarbetare)
 Genre:
 SAB-kod: Gbn.5(k)
Kategori: Litteraturvetenskap > Nordisk litteraturhistoria: allmän
Ex. 1: Mycket fint skick Innehåller bla. en artikel om Hagar Olsson90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2026
 
 Författare: Strömstedt, Margareta, 1931-
 Titel: Julstädningen och döden : en berättelse i nio kapitel / Margareta Strömstedt
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1984 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 156, [1] s. ; 21 cm Inbunden.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 4/5. tus., 1984
 ISBN: 91-0-046338-8
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Barndomsskildring
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Med dedikation från författaren100 kr.
Ex.2: Fint skick 60 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2027
 
 Författare: Tucholsky, Kurt, 1890-1935
 Titel: Gripsholms slott : en sommarsaga / Kurt Tucholsky ; översättning av Birgit Hård af Segerstad
 Förlag/År: Stockholm : Tiden, 1987 ; (Kristianstad : Kristianstads boktr.)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 149 s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Schloss Gripsholm.
 ISBN: 91-550-3107-2
 Medarbetare: Segerstad, Birgit Hård af (översättare)
 SAB-kod: Hf.01=c
 Ämnesord: Gripsholms slott : en sommarsaga
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Tyska och jiddisch
Ex.1: Mycket fint skick 70 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2028
 
 Författare: Saramago, José, 1922-
 Titel: Alla namnen / José Saramago ; översättning: Hans Berggren
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1998 ; (Smedjebacken : Fälth & Hässler)
 Omfång: 221, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Todos os nomes.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1998
 Anmärkning: "Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1998 ; 3. tr., 1998"
 ISBN: 91-46-17354-4
 Medarbetare: Berggren, Hans (översättare)
 SAB-kod: Hl.01=c
 SAB-kod: Hcel.01
 SAB-kod: H
 Ämnesord: Skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Portugisiska
Kategori: Skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2029
 
 Titel: Röster om Sara Lidman : från ABF Stockholms litteraturseminarium i mars 1991, Stockholm
 Förlag/År: Stockholm : ABF, 1991 ; (Södertälje : Fingraf)
 Omfång: 83 s. : ill. ; 21 cm. Häftad
 ISBN: 91-7448-661-6
 SAB-kod: Gcz Lidman, Sara
 Ämnesord: Lidman, Sara, 1923-2004
Kategori: Litteraturvetenskap > Svensk litteraturhistoria > Särskilda svenska författare: Lidman, Sara
Ex. 1: Mycket fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2030
 
 Författare: Jansson, Britta-Lena
 Titel: Jan Myrdal : en kronologisk bibliografi 1943-1976 / av Britta-Lena Jansson
 Förlag/År: Stockholm Oktober 1977
 Omfång: Häftad
 ISBN: 91-7242-111-8
 SAB-kod: Aagcz Myrdal, Jan
 SAB-kod: Gcz Myrdal, Jan
 SAB-kod: Lz Myrdal, Jan
Kategori: Bokväsen och biblioteksväsen > Bibliografi > Särskilda personer
Kategori: Litteraturvetenskap > Svensk litteraturhistoria > Särskilda svenska författare: Myrdal, Jan
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Myrdal, Jan
Ex.1: Mindre bra skick Märke efter prislapp på framsidan.45 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2031
 
 Författare: Dahlberg, Gunilla, 1941-
 Titel: Bara att läsa rätt innantill? : om dramaanalys i teori och praktik / Gunilla Dahlberg
 Förlag/År: Linköping : Univ., Tema Kommunikation, 1988
 Omfång: 60 s. Häftad
 Serie: SIC (Linköping), 0280-5634 ; 25
 Serie: Forskning och svenskundervisning, 99-0731588-5 ; 5
 Anmärkning: Med sammanfattning på engelska
 Anmärkning: S. 58-59: Bibliografi
 ISBN: 91-7870-394-8
 SAB-kod: G:dg
 SAB-kod: G.02
 Ämnesord: Dramatik
Kategori: Litteraturvetenskap > Litteraturkritik
Kategori: Litteraturvetenskap > Dramatik
Ex.1: Fint skick 50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2032
 
 Författare: Gedin, Per I, 1928-
 Titel: Litteraturen i verkligheten : om bokmarknadens historia och framtid / Per I. Gedin
 Förlag/År: Stockholm : Prisma ; [Solna] : [Seelig], 1975 ; (Lund : Berling)
 Omfång: 241 s. Häftad
 Serie: Storprisma, 99-0112187-6
 ISBN: 91-518-0952-4
 SAB-kod: Ad-c
 SAB-kod: Ad
 Ämnesord: Bokförlag
Kategori: Bokväsen och biblioteksväsen > Bokförlag och bokhandel > Sverige
Kategori: Bokväsen och biblioteksväsen > Bokförlag och bokhandel
Ex. 1: Mycket fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2033
 
 Författare: Naumann, Cilla, 1960-
 Titel: Vattenhjärta : roman / Cilla Naumann
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1995 ; (Borås : Centraltr.)
 Omfång: 207, [1] s. ; 20 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1995
 ISBN: 91-0-056015-4
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick 40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2034
 
 Författare: Dahlbeck, Eva, 1920-
 Titel: Serveto och den eviga elden / Eva Dahlbeck
 Förlag/År: Göteborg : Korpen, 1988 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 316, [2] s. ; 21 cm Inbunden.
 ISBN: 91-7374-065-9
 SAB-kod: Cjz Servet, Michel
 Ämnesord: Servet, Michel
 Ämnesord: Religion
Kategori: Religion > Kyrkohistoria > Särskilda personer
Ex. 1: Mycket fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2035
 
 Författare: Darnton, Robert
 Titel: Boken i rännstenen : bland författare, kolportörer och boktryckare i upplysningstidens undre värld / Robert Darnton ; övers.: Ulf Gyllenhak
 Förlag/År: Stockholm : Ordfront, 1984 ; (Stockholm : Ordfront)
 Upplaga: 1. uppl.
 Omfång: 231, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The literary underground of the old regime.
 ISBN: 91-7324-206-3
 Medarbetare: Gyllenhak, Ulf, 1958- (översättare)
 SAB-kod: Ad-j
 SAB-kod: Gj.44
 SAB-kod: Kj.4
 Ämnesord: Illegal bokutgivning. Frankrike [1700-talet]
Kategori: Bokväsen och biblioteksväsen > Bokförlag och bokhandel > Frankrike och Monaco
Kategori: Litteraturvetenskap > Fransk litteraturhistoria > 1715-1879
Kategori: Historia > Frankrike > Nya tiden 1498-
Ex. 1: Mycket fint skick 70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2036
 
 Författare: Baez, Joan
 Titel: Det sorgsna nöjesfältet / Joan Baez ; översättning av Mårten Edlund
 Förlag/År: Stockholm R&S 1968
 Omfång: Häftad
 SAB-kod: Ijz Baez, Joan
 SAB-kod: Lz Baez, Joan
Kategori: Konst, musik, teater och film > Musik > Särskilda tonkonstnärer
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Baez, Joan
Ex.1: Fint skick Lätt slitet omslag. Namnteckning60 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2037
 
 Författare: Hammarlund, Olle, 1918-1976
 Titel: Onkel Enoks hus : en okynnesroman / Olle Hammarlund
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1975 ; (Uddevalla : Bohusläningen)
 Omfång: 178 s. Inbunden
 ISBN: 91-29-45159-0
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Svensk skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2038
 
 Författare: Sourander, Bobi, 1928-
 Titel: En hjältes liv : [thriller] / Bobi Sourander
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1985 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 267, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-0-046677-8
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2040
 
 Författare: Sourander, Bobi, 1928-
 Titel: Ett kilo diamanter : [thriller] / Bobi Sourander
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1984 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 319, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-0-046116-4
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick Lagat skyddsomslag30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2041
 
 Författare: Silbersky, Leif, 1938-
 Titel: Villfarelsen / Leif Silbersky, Olov Svedelid
 Förlag/År: Höganäs : [Bra böcker], 1984 ; (Östtyskland)
 Omfång: 272, [1] s. ; 21 cm. Inbunden
 Serie: Bra deckare, 99-0105530-X
 Medarbetare: Svedelid, Olov, 1932-
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick 40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2042
 
 Författare: Silbersky, Leif, 1938-
 Titel: Dina dagar är räknade / Leif Silbersky, Olov Svedelid
 Förlag/År: Höganäs : [Bra böcker], 1982 ; (Ungern)
 Omfång: 233, [1] s. ; 21 cm. Inbunden
 Serie: Bra deckare, 99-0105530-X
 Medarbetare: Svedelid, Olov, 1932-
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2043
 
 Författare: Silbersky, Leif, 1938-
 Titel: Ont blod : detektivroman / Leif Silbersky, Olov Svedelid
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt : AWE/Geber, 1984 ; (Uppsala : Esselte Herzog)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 258, [1] s. ; 21 cm Inbunden.
 Serie: Bokklubben Vår bok, 99-0105689-6
 ISBN: 91-1-849122-7
 Medarbetare: Svedelid, Olov, 1932-
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2044
 
 Författare: Ballinger, Bill S
 Titel: Tand för tand / övers. av Vanja Lantz
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1957 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 215, [1] s. Häftad
 Orginaltitel: The tooth and the nail.
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2045
 
 Författare: Bergman, Bo, 1869-1967
 Titel: Trasmattan / Bo Bergman
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1964 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 180, [1] s. Häftad
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Skyddsomslag trasigt Fint skick Ou.40 kr.
Ex. 2: Mycket fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2047
 
 Författare: Campbell, Joseph
 Titel: The hero with a thousand faces / Joseph Campbell
 Förlag/År: London : Paladin, 1988
 Upplaga: [New ed.]
 Omfång: 416 s. : ill. Häftad
 Anmärkning: Ursprungligen utg.: Princeton : Princeton Univ. Press, 1949
 ISBN: 0-586-08571-8
 SAB-kod: Cm
 SAB-kod: Cm.03
 Ämnesord: Mythology
 Ämnesord: Myter
 Ämnesord: myths
Kategori: Religion > Religionshistoria
Kategori: Religion > Religionshistoria > Offentlig gudstjänst och andra riter
Ex.1: Mycket fint skick 135 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2048
 
 Författare: Newby, Eric
 Titel: The big red train ride Eric Newby
 Förlag/År: Harmondsworth Penguin 1980, c1978 1984 [printing]
 Omfång: 267p,[16]p of plates ill 1map,1port 20cm Pocket.
 Anmärkning: Bibliography: p255-258. - Includes index
 Anmärkning: Originally published: London : Weidenfeld and Nicolson, 1978
 ISBN: 0140095403
 SAB-kod: Nog
 Ämnesord: Trans-Siberian Railroad.
 Ämnesord: Siberia (Russia)
Kategori: Geografi > Asien > Sibirien
Ex.1: Mycket fint skick 50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2049
 
 Författare: Mayle, Peter
 Titel: A year in Provence / Peter Mayle ; illustrated by Leslie Forbes
 Förlag/År: London : Pan, 1990, c1989
 Omfång: [8], 197 s. : ill. ; 20 cm. Pocket
 ISBN: 0-330-31236-7
 SAB-kod: He
 SAB-kod: Njz Provence
 Ämnesord: Social life
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Kategori: Geografi > Frankrike > Provence
Ex. 1: Fint skick 35 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2050
 
 Författare: Säfve, Torbjörn, 1941-
 Titel: Filmfursten : en cinematografisk roman / Torbjörn Säfve
 Förlag/År: Stockholm : Prisma, 1982 ; (Stockholm : Offsettryck)
 Omfång: 306, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-518-1599-0
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Luleå
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Kartonnage. Märke efter prislapp70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2051
 
 Författare: Thiel, Tage, 1909-1990
 Titel: Högsång : dikter och tolkningar
 Förlag/År: Stockholm : Nord. rotogravyr, 1946
 Omfång: 136, [1] s. Häftad
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Lagat omslag20 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2052
 
 Författare: Thiel, Tage, 1909-1990
 Titel: Livens liv / Tage Thiel
 Förlag/År: Stockholm Nordisk rotogravyr 1947
 Omfång: Häftad
 SAB-kod: Djc
 Ämnesord: Evigheten
 Ämnesord: Rum
 Ämnesord: Tid
Kategori: Filosofi och psykologi > Verklighetsuppfattningar > Rummets och tidens filosofi
Ex. 1: Mycket fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2053
 
 Författare: Schmidt, Arno, 1914-1979
 Titel: Ur en fauns liv / övers. av Wolfgang Hirsch och Sven Lindner
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1970 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 139, [1] s. Häftad
 Orginaltitel: Aus dem Leben eines Fauns.
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1:Namnteckning Fint skick Märke efter prislapp60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2054
 
 Författare: Wahlöö, Per, 1926-1975
 Titel: Stålsprånget / Per Wahlöö
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1968 ; (Stockholm : Norstedt)
 Omfång: 212, [1] s. Inbunden
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick Lite slitet skyddsomslag. Ou.50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2056
 
 Författare: Rasmusson, Ludvig, 1936-
 Titel: Fyrtiotalisterna / Ludvig Rasmusson
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1986 ; (Storbritannien)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: [2], 215, [5] s. : ill. ; 20 cm. Pocket
 Serie: Norstedts faktapocket, 99-0515866-9
 ISBN: 91-1-863591-1
 SAB-kod: O
 SAB-kod: Ku-c.55
Kategori: Samhälls- och rättsvetenskap
Kategori: Historia > Allmän socialhistoria > 1945-
Ex. 1:Namnteckning Fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2057
 
 Författare: Durrell, Lawrence, 1912-1990
 Titel: Bitter lemons / Lawrence Durrell
 Förlag/År: London, 1957
 Omfång: 256 s. : ill. Häftad
 SAB-kod: Noab.07
 SAB-kod: Ocf-oab
 Ämnesord: Cypern
Kategori: Geografi > Asien > Cypern
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Statskunskap och politik > Främre Asien
Ex. 1:Namnteckning Fint skick Denna uppl tr 196240 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2058
 
 Författare: Durrell, Lawrence, 1912-1990
 Titel: Prospero's cell : a guide to the landscape and manners of the island of Corcyra / Lawrence Durrell
 Förlag/År: London Faber 1945 tr. 1960
 Omfång: Pocket
 SAB-kod: Nndz Korfu
Kategori: Geografi > Balkanländerna > Grekland
Ex. 1:Namnteckning Mycket fint skick Inköpshistroia skriven på smutstitelblad.35 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2059
 
 Författare: Görling, Lars, 1931-1966
 Titel: 491 : roman
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1964 ; (Stockholm : Bonnier)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 270 s. Inbunden
 Serie: Bonniers folkbibliotek, 99-0133706-2
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Skyddsomslag trasigt Fint skick 25 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2062
 
 Författare: Sparre, Anna, 1906-1993
 Titel: Stackars lilla drottning / Anna Sparre
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt : AWE/Geber, 1985 ; (Uppsala : Esselte Herzog)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 258, [1] s. ; 21 cm Inbunden.
 Serie: Bokklubben Vår bok, 99-0105689-6
 ISBN: 91-1-859022-5
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Bra skick Slitet skyddsomslag25 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2063
 
 Författare: Rohan, Michael Scott
 Titel: The winter of the world / Michael Scott Rohan. Vol. 1, The anvil of ice
 Upplaga: Originalupplaga 1986-1988
 Omfång: Pocket
 ISBN: 0-7088-8210-2
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 25 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2064
 
 Författare: Lagercrantz, David, 1962-
 Titel: Där gräset aldrig växer mer / David Lagercrantz
 Förlag/År: Stockholm : Piratförl., 2003 (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 350, [2] s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: Originaluppl. 2002
 ISBN: 91-642-0066-3
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2066
 
 Författare: Kellerman, Jonathan
 Titel: Doktor död / Jonathan Kellerman ; översättning av Nils Larsson
 Förlag/År: Stockholm : Pan, 2003 (Danmark)
 Upplaga: 2. uppl.
 Omfång: 359, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Dr. Death
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2002
 ISBN: 91-7263-426-X
 Medarbetare: Larsson, Nils (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Heq.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 35 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2067
 
 Författare: Connelly, Michael, 1956-
 Titel: A darkness more than night / Michael Connelly.
 Förlag/År: New York : Warner Vision Books, [2001]
 Upplaga: Warner books ed.
 Omfång: 470 s. ; 18 cm. Pocket.
 Anmärkning: Originally published: Boston : Little, Brown and Company, 2001.
 Anmärkning: An AOL Time Warner Company.
 ISBN: 0446667900
 Genre: Deckare
 Ämnesord: Private investigators
 Ämnesord: Serial murders
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1:Snedläst Bra skick 25 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2068
 
 Författare: Queen, Ellery
 Titel: Konsthandlarens kista / Ellery Queen ; [översättning av Dagny Henschen och Ivar Harrie]
 Förlag/År: Vallentuna : Acacia, 1990 ; (Tyskland)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 253, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1933
 ISBN: 91-7079-011-6
 Medarbetare: Harrie, Ivar, 1899-1973 (översättare)
 Medarbetare: Henschen, Dagny (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He.01=c
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Bra skick 25 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2069
 
 Författare: Queen, Ellery
 Titel: Spel mot en okänd : detektivroman / Ellery Queen ; översättning av Mons Mossner
 Förlag/År: Vallentuna : Acacia, 1990 ; (Tyskland)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 223, [1] s. ; 19 cm. Pocket
 Orginaltitel: The player on the other side.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1965
 ISBN: 91-7079-018-3
 Medarbetare: Mossner, Mons (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick 35 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2070
 
 Författare: McDermid, Val, 1955-
 Titel: Dödsdomen / Val McDermid ; översättning av Johan Nilsson
 Förlag/År: Göteborg : Alfabeta/Anamma, 2003 (Danmark)
 Upplaga: 1. pocketuppl.
 Omfång: 469, [4] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: A place of execution
 Serie: Alfabetapocket, 99-0681518-3
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2001
 ISBN: 91-501-0248-6
 Medarbetare: Nilsson, Johan, 1964- (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Fint skick 35 kr.
Ex. 2: Fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2071
 
 Författare: McDermid, Val, 1955-
 Titel: Imitatören / Val McDermid ; översättning av Johan Nilsson
 Förlag/År: Göteborg : Alfabeta, 2004 (Danmark)
 Upplaga: 1. pocketutg.
 Omfång: 455, [9] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Killing the shadows
 Serie: Alfabetapocket, 99-0681518-3
 Anmärkning: Även med tryckår: 2. tr., 2004
 Anmärkning: Första svenska upplaga 2002
 ISBN: 91-501-0392-X
 Medarbetare: Nilsson, Johan, 1964- (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 35 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2072
 
 Författare: McDermid, Val, 1955-
 Titel: Under ingrodda ärr : [thriller] / Val McDermid ; översättning av Molle Kanmert
 Förlag/År: Göteborg : Anamma, 1999 ; (Danmark)
 Upplaga: Pocketuppl.
 Omfång: 381, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Serie: Anamma pocket, 99-2272327-1
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1998
 ISBN: 91-87894-67-X
 Medarbetare: Kanmert Sjölander, Molle, 1967- (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2073
 
 Författare: McDermid, Val, 1955-
 Titel: Stjärnspådd : [ett fall för Kate Brannigan] / Val McDermid ; översättning: Hans Berggren
 Förlag/År: Stockholm : Alfabeta, 2003 (Danmark)
 Upplaga: 1. pocketutg.
 Omfång: 272 s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Starstruck
 Serie: Alfabetapocket, 99-0681518-3
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2002
 ISBN: 91-501-0316-4
 Medarbetare: Berggren, Hans (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 35 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2074
 
 Författare: Parker, Robert B, 1932-
 Titel: Thin air / Robert B. Parker.
 Förlag/År: London : Penguin, 1996, c1995.
 Omfång: 304s. 18 cm Pocket.
 Anmärkning: "Originally published: U.S. : Putnams; London : Viking, 1995"
 ISBN: 014025207x
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He
 Ämnesord: American fiction
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2075
 
 Författare: Rådström, Pär, 1925-1963
 Titel: Greg Bengtsson & kärleken / Pär Rådström
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1988 ; (Storbritannien)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 208, [3] s. ; 18 cm. Pocket
 ISBN: 91-1-871731-4
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick 40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2076
 
 Författare: Montaigne, Michel de, 1533-1592
 Titel: Essayer. Bok 3
 Förlag/År: Stockholm : Atlantis, 1994 ; (Norge)
 Omfång: [4] s., s. 7-577, [1] s. Pocket
 ISBN: 91-7486-199-9
 Medarbetare: Stolpe, Jan, 1940- (översättare)
 SAB-kod: Dab
 Ämnesord: Philosophy
 Ämnesord: Renässansfilosofer
 Ämnesord: Philosophers, Medieval
Kategori: Filosofi och psykologi > Äldre västerländsk samt icke-västerländsk filosofisk litteratur > Medeltidsfilosofers och renässansfilosofers skrifter
Ex.1: Mycket fint skick 60 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2077
 
 Författare: Auster, Paul, 1947-
 Titel: The New York trilogy / Paul Auster
 Förlag/År: London : Penguin, 1990
 Omfång: 371 s. Pocket
 Anmärkning: "Innehåll: City of glass ; Ghosts ; The locked room"
 ISBN: 0-14-013155-8
 ISBN: 0-14-016963-6
 SAB-kod: Heq.01
 Ämnesord: Skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur > Amerikansk skönlitteratur
Ex. 1: Bra skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2078
 
 Författare: Lessing, Doris, 1919-
 Titel: Briefing for a descent into hell.
 Förlag/År: New York, Knopf, 1971.
 Omfång: 308 s. 22 cm. Pocket
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick Denna uppl. Bantam books, 197225 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2079
 
 Författare: Lo-Johansson, Ivar, 1901-1990
 Titel: Frihet : memoarer / Ivar Lo-Johansson
 Förlag/År: Stockholm : Månpocket, 1987 ; (Storbritannien)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 430 s. ; 18 cm. Pocket
 Serie: MånPocket, 99-0184541-6
 ISBN: 91-7642-333-6
 SAB-kod: Gcz Lo-Johansson, I.
Kategori: Litteraturvetenskap > Svensk litteraturhistoria > Särskilda svenska författare: Lo-Johansson, I
Ex.1: Bra skick 25 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2080
 
 Författare: Rankin, Ian
 Titel: Förlorade själar : [kriminalroman] / Ian Rankin ; översättning: Mark Beal
 Förlag/År: Stockholm : MånPocket, 2002 (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 455, [7] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Dead souls
 Serie: MånPocket, 99-0184541-6
 Anmärkning: Även med tryckår: [Ny tr.], 2003
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2001
 ISBN: 91-7643-971-2
 Medarbetare: Beal, Mark (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick 35 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2081
 
 Författare: Olsen, Morten Harry
 Titel: Mord och galenskap : [roman om ett brott] / Morten Harry Olsen ; översättning: Urban Andersson
 Förlag/År: Stockholm : MånPocket, 2003 (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 277, [4] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Mord og galskap
 Serie: MånPocket, 99-0184541-6
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2002
 ISBN: 91-7001-033-1
 Medarbetare: Andersson, Urban (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hdb.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Norska
Ex. 1: Mycket fint skick 25 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2082
 
 Författare: Toole, John Kennedy, 1937-1969
 Titel: Dumskallarnas sammansvärjning / John Kennedy Toole ; översättare: Einar Heckscher
 Förlag/År: Stockholm : Pan, 2002 (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: [4] s., s. 7-386, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: A confederacy of dunces.
 Anmärkning: "Även med tryckår: 2. tr., 2002; 3. tr., 2003"
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1982
 ISBN: 91-7263-253-4
 Medarbetare: Heckscher, Einar, 1938-
 SAB-kod: Heq.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick 45 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2083
 
 Författare: George, Elizabeth, 1949-
 Titel: Fullständiga bevis / Elizabeth George ; översättning: Ulla Danielsson
 Förlag/År: Stockholm : MånPocket, 2001 ; (Danmark)
 Omfång: 385, [7] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: I, Richard.
 Serie: MånPocket, 99-0184541-6
 ISBN: 91-7643-800-7
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Heq.016=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick 35 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2084
 
 Författare: Florin, Magnus, 1955-
 Titel: Cirkulation / Magnus Florin
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 2001 ; (Falun : AIT Falun AB)
 Omfång: 154, [1] s. ; 19 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 2001
 ISBN: 91-0-057479-1
 SAB-kod: Hc
 SAB-kod: H
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2085
 
 Författare: Leonard, Elmore, 1925-
 Titel: Split images / Elmore Leonard
 Förlag/År: London : Star, 1984, c1981
 Omfång: 282 s. ; 18 cm Pocket.
 Anmärkning: "Originally published: New York : Arbor House, 1981 ; London : W.H. Allen, 1983"
 ISBN: 0352314427
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Heq
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur > Amerikansk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick 35 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2086
 
 Författare: Gissy, Peter, 1947-
 Titel: Fallet Ewenius : [thriller] / Peter Gissy
 Förlag/År: Göteborg : Tre böcker, 2002 (Falun : Scandbook)
 Upplaga: [Ny utg]
 Omfång: 319, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: Originaluppl. 2002
 ISBN: 91-7029-506-9
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick 20 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2087
 
 Författare: Aage, Christian, 1940-
 Titel: Italiensk öppning : [kriminalroman] / Christian Aage
 Förlag/År: Göteborg : Tre böcker, 2002 (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 251, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: Originaluppl. 1999
 ISBN: 91-7029-486-0
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 25 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2088
 
 Författare: Céline, Louis-Ferdinand, 1894-1961
 Titel: Resa till nattens ände / Louis-Ferdinand Céline ; övers. av C.G. Bjurström
 Förlag/År: Stockholm : MånPocket, 1984 ; (Storbritannien)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: [8] s., s. 11-449, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Voyage au bout de la nuit.
 Serie: MånPocket, 99-0184541-6
 ISBN: 91-7642-177-5
 Medarbetare: Bjurström, C.G. (översättare)
 SAB-kod: Hj=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Franska
Ex.1: Bra skick Lite sliten.35 kr. Såld
Ex.2: Mycket fint skick 45 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2089
 
 Författare: Vall, Emma
 Titel: Slutpunkten / Emma Vall
 Förlag/År: Stockholm : Alfabeta, 2003 (Danmark)
 Upplaga: 1. pocketutg.
 Omfång: 326, [3] s. ; 18 cm. Pocket
 Serie: Alfabetapocket, 99-0681518-3
 Anmärkning: Originaluppl. 2002
 ISBN: 91-501-0317-2
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2090
 
 Författare: Deaver, Jeffery
 Titel: Stenapan / Jeffery Deaver ; översättning av Nils Larsson
 Förlag/År: Stockholm : MånPocket, 2004 (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 447, [5] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: The stone monkey
 Serie: MånPocket, 99-0184541-6
 Anmärkning: Första svenska upplaga 2003
 ISBN: 91-7001-142-7
 Medarbetare: Larsson, Nils (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Heq.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick 30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2091
 
 Författare: Deaver, Jeffery
 Titel: Tyst gisslan / Jeffery Deaver ; översättning: Eva Larsson
 Förlag/År: Stockholm : MånPocket, 1997 ; (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 400, [8] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: A maiden's grave.
 Serie: MånPocket, 99-0184541-6
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1996
 ISBN: 91-7643-366-8
 Medarbetare: Larsson, Eva (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Bra skick 20 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2092
 
 Författare: Lindell, Unni, 1957-
 Titel: Nattsystern / Unni Lindell ; översättning: Margareta Järnebrand
 Förlag/År: Stockholm : Piratförl., 2004 (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 403, [3] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Nattsøsteren (norska)
 Anmärkning: Första svenska upplaga 2003
 ISBN: 91-642-0105-8
 Medarbetare: Järnebrand, Margareta, 1947- (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hdb.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Norska
Ex. 1: Mycket fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2093
 
 Författare: Larsson, Åsa, 1966-
 Titel: Solstorm : spänningsroman / Åsa Larsson
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 2004 (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 351, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Serie: Bonnier pocket, 99-0307595-2
 Anmärkning: "Även med tryckår: 2.-7. tr., 2004 ; [Ny tr.], 2005"
 Anmärkning: Originalupplaga 2003
 ISBN: 91-0-010345-4
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 20 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2094
 
 Författare: Rendell, Ruth, 1930-
 Titel: Simisola : [en Wexforddeckare] / Ruth Rendell ; översättning av Karl G och Lilian Fredriksson
 Förlag/År: Stockholm : Natur och kultur, 2004 (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 311, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Simisola (engelska)
 Anmärkning: Första svenska upplaga 1995
 ISBN: 91-27-10694-2
 Medarbetare: Fredriksson, Karl G. 1941- (översättare)
 Medarbetare: Fredriksson, Lilian 1942- (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Fint skick 25 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2095
 
 Författare: Gombrowicz, Witold, 1904-1969
 Titel: Dagboken I-III, 1953-1969 / Witold Gombrowicz ; översättning och förord av Anders Bodegård
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 2004 (Danmark)
 Omfång: 932, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Dziennik (polska)
 Serie: Delfinserien
 Anmärkning: "Innehåll: Dagboken 1953-1956 ; Dagboken 1957-1961 ; Dagboken 1961-1969"
 Anmärkning: Tidigare utgiven i 3 vol.
 ISBN: 91-0-010481-7
 Medarbetare: Gombrowicz, Witold, 1904-1969. Dagboken 1953-1956
 Medarbetare: Gombrowicz, Witold, 1904-1969. Dagboken 1957-1961
 Medarbetare: Bodegård, Anders, 1944- (översättare)
 Medarbetare: Gombrowicz, Witold, 1904-1969. Dagboken 1961-1969
 SAB-kod: Gmcz Gombrowicz, Witold
 Ämnesord: Gombrowicz, Witold, 1904-1969
Kategori: Litteraturvetenskap > Slavisk och baltisk litteraturhistoria > Polsk litteraturhistoria: Gombrowicz, Witold
Ex.1: Mycket fint skick 60 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2096
 
 Författare: Innes, Hammond, 1913-
 Titel: Dödens gruva / Hammond Innes ; översättning av Torsten Blomkvist
 Upplaga: Första svenska upplaga 1961
 Omfång: Pocket
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Bra skick 15 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2097
 
 Författare: Lehane, Dennis
 Titel: Patient 67 : [thriller] / Dennis Lehane ; översättning av Ulf Gyllenhak
 Förlag/År: Stockholm : MånPocket, 2004 (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 406, [3] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Shutter Island
 Serie: MånPocket, 99-0184541-6
 Anmärkning: [Ny tr.], 2005
 Anmärkning: Första svenska upplaga 2003
 ISBN: 91-7001-183-4
 Medarbetare: Gyllenhak, Ulf, 1958- (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Heq.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2098
 
 Författare: le Carré, John, 1931-
 Titel: Absolute friends / John le Carré.
 Förlag/År: London : Hodder & Stoughton , 2004.
 Omfång: 383 s. Pocket
 ISBN: 0-340-83287-8
 ISBN: 0-340-83288-6
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Denna uppl. har annat ISBN men samma tryckår30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2099
 
 Författare: Zetterlund, Monica, 1937-2005
 Titel: Hågkomster ur ett dåligt minne / Monica Zetterlund ; i samarbete med Tom Alandh
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1996 ; (Smedjebacken : Smegraf)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 232, [4] s. : ill. ; 18 cm Inbunden.
 ISBN: 91-1-970132-2
 Medarbetare: Alandh, Tom, 1944- (medarbetare)
 SAB-kod: Ijz Zetterlund, Monica
Kategori: Konst, musik, teater och film > Musik > Särskilda tonkonstnärer
Ex.1: Mycket fint skick Kartonnage40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2100
 
 Författare: Strindberg, August, 1849-1912
 Titel: Köra och vända : Strindbergs efterlämnade papper / i urval av Magnus Florin och Ulf Olsson
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1999 ; (Smedjebacken : Fälth & Hässler)
 Omfång: 148, [1] s. ; 18 cm Inbunden.
 ISBN: 91-0-056907-0
 Medarbetare: Florin, Magnus, 1955- (medarbetare)
 Medarbetare: Olsson, Ulf, 1953- (medarbetare)
 SAB-kod: Hc
 SAB-kod: H
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 85 kr.
Ex.2: Mycket fint skick 100 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2101
 
 Författare: Woolrich, Cornell, 1903-1968.
 Titel: Waltz into darkness / Cornell Woolrich.
 Förlag/År: New York Ballantine Books 1983
 Upplaga: 1st Ballantine Books ed
 Omfång: xii,320p 18cm. Pocket
 ISBN: 0345306694
 Genre: Deckare
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2102
 
 Författare: Rice, Anne, 1941-
 Titel: Violin / Anne Rice.
 Förlag/År: New York : Ballantine Books, 1998, c1997.
 Upplaga: 1st Ballentine Books trade ed.
 Omfång: 289 s. ; 21 cm. Pocket.
 ISBN: 0345389425
 Genre: Skräck
 Ämnesord: Violinists
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick 40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2103
 
 Författare: Brown, Dan, 1964-
 Titel: The Da Vinci code : a novel / Dan Brown
 Förlag/År: New York : Doubleday, 2003
 Omfång: 489 s. Pocket
 ISBN: 0-385-51322-4
 Genre: Mystery fiction
 Ämnesord: Leonardo, da Vinci, 1452-1519 Manuscripts Fiction
 Ämnesord: Cryptographers
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2104
 
 Författare: Burgess, Anthony, 1917-1993
 Titel: Man of Nazareth / by Anthony Burgess
 Upplaga: Originalupplaga 1979
 Omfång: Pocket
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1:Blekt Bra skick Denna uppl. tr. 198220 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2105
 
 Författare: Cornwell, Bernard pseud. för Bernard Wiggins
 Titel: Stonehenge : a novel of 2000 B.C. / Bernard Cornwell
 Förlag/År: HarperCollins
 Upplaga: Originalupplaga 1999
 Omfång: Pocket
 ISBN: 0-00-651386-7
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2106
 
 Författare: Tursten, Helene, 1954-
 Titel: Guldkalven / Helene Tursten
 Förlag/År: Stockholm : Alfabeta/Anamma, 2005 (Danmark)
 Upplaga: 1. pockettr.
 Omfång: 284, [4] s. ; 18 cm. Pocket
 Serie: Alfabetapocket, 99-0681518-3
 Anmärkning: Originalupplaga 2004
 ISBN: 91-501-0526-4
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick 35 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2108
 
 Författare: Tursten, Helene, 1954-
 Titel: Den krossade tanghästen / Helene Tursten
 Förlag/År: Göteborg : Anamma, 1999 ; (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 381, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Serie: Anamma pocket, 99-2272327-1
 Anmärkning: Originaluppl. 1998
 ISBN: 91-87894-68-8
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Deckare
 Ämnesord: Huss, Irene
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick 35 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2109
 
 Författare: Tursten, Helene, 1954-
 Titel: Tatuerad torso / Helene Tursten
 Förlag/År: Göteborg : Anamma, 2001 ; (Finland)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 345, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Serie: Anamma pocket, 99-2272327-1
 Anmärkning: Originaluppl. 2000
 ISBN: 91-7083-024-X
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2110
 
 Författare: Tursten, Helene, 1954-
 Titel: Nattrond / Helene Tursten
 Förlag/År: Anamma
 Upplaga: Originalupplaga 1999
 Omfång: Pocket
 ISBN: 91-87894-73-4
 ISBN: 91-87894-87-4
 ISBN: 91-501-0112-9
 ISBN: 91-501-0148-X
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick 30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2111
 
 Författare: Koontz, Dean R (Dean Ray), 1945-
 Titel: One door away from heaven / Dean Koontz.
 Förlag/År: London : Headline, 2002, c2001.
 Omfång: 760 s. ; 18 cm. Pocket.
 ISBN: 0747266816
 Genre: Skräck
 SAB-kod: He
 Ämnesord: Missing persons
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 45 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2112
 
 Författare: Fossum, Karin, 1954-
 Titel: Se dig inte om / Karin Fossum ; översättning: Helena & Ulf Örnkloo
 Förlag/År: Stockholm : MånPocket, 1999 ; (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 232, [7] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Se deg ikke tilbake!.
 Serie: MånPocket, 99-0184541-6
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1998
 Anmärkning: "Även med tryckår: [Ny tr.], 2000. 233, [7] s. ; [Ny tr.], 2001; [Ny tr.], 2002; [Ny tr.], 2003. 233 [1] s.; [Ny tr.], 2004 ; [Ny tr.], 2005"
 ISBN: 91-7643-586-5
 Medarbetare: Örnkloo, Ulf (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hdb.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Norska
Ex. 1: Fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2113
 
 Författare: Manieri, Tony, 1960-
 Titel: De onödiga : [kriminalroman] / Tony Manieri
 Förlag/År: Stockholm : MånPocket, 2002 (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 215, [7] s. ; 18 cm. Pocket
 Serie: MånPocket, 99-0184541-6
 Anmärkning: Originaluppl. 2001
 ISBN: 91-7643-875-9
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2114
 
 Författare: Mina, Denise
 Titel: Död i Garnethill / Denise Mina ; översättning: Boel Unnerstad
 Förlag/År: Malmö : Minotaur, 2001 ; (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: [2] s., s. 9-395, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Garnethill.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2001
 Anmärkning: "Även med tryckår: [Ny tr.], 2003 ; [Ny tr.], 2004"
 ISBN: 91-89380-23-1
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Fint skick 35 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2115
 
 Författare: Mina, Denise
 Titel: Exil / Denise Mina ; översättning av Boel Unnerstad
 Förlag/År: Malmö : Minotaur, 2002 (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 426, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Exile
 Anmärkning: "Även med tryckår: [Ny tr.], 2003 ; [Ny tr.], 2004"
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2002
 ISBN: 91-89380-36-3
 Medarbetare: Unnerstad, Boel, 1944- (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2116
 
 Författare: Mina, Denise
 Titel: Det heligaste / Denise Mina ; översättning: Kerstin Hallén
 Förlag/År: Stockholm : Minotaur, 2004 (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 316, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Sanctum
 Anmärkning: Första svenska upplaga 2003
 ISBN: 91-89380-79-7
 Medarbetare: Hallén, Kerstin, 1922- (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 35 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2117
 
 Författare: Mina, Denise
 Titel: Sanctum / Denise Mina
 Förlag/År: London : Bantam Books, 2003
 Omfång: 262 s. Pocket
 ISBN: 0-553-81329-3
 Genre: Deckare
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2118
 
 Författare: Mina, Denise
 Titel: Resolution / Denise Mina
 Förlag/År: London : Bantam, cop. 2001
 Omfång: 460 s. Pocket
 ISBN: 0-553-81328-5
 Genre: Deckare
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick 45 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2119
 
 Författare: Mina, Denise
 Titel: Exile / Denise Mina
 Förlag/År: London : Bantam Books, 2001
 Upplaga: Bantam Books ed.
 Omfång: 445 s. ; 18 cm. Pocket.
 Anmärkning: Ursprungligen Bantam Press ed. published 2000
 ISBN: 0-553-81327-7
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He
 Ämnesord: Womens shelters
 Ämnesord: Murder
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick 40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2120
 
 Författare: Deaver, Jeffery
 Titel: Dans med döden / Jeffery Deaver ; översättning: Eva Larsson
 Förlag/År: Stockholm : Pan, 2004 (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 432 s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: The coffin dancer
 Anmärkning: Första svenska upplaga 2000
 ISBN: 91-7263-554-1
 Medarbetare: Larsson, Eva (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Heq.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1:Namnteckning Fint skick 35 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2121
 
 Författare: Booth, Stephen
 Titel: Jungfrudansen / Stephen Booth ; översättning: Carla Wiberg
 Förlag/År: Malmö : Minotaur, 2003 (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 429, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Dancing with the virgins
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2002
 Anmärkning: "Även med tryckår: [Ny tr.], 2004 ; [Ny tr.], 2005"
 ISBN: 91-89380-50-9
 Medarbetare: Wiberg, Carla (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2122
 
 Författare: Sacks, Oliver W, 1933-
 Titel: Mannen som förväxlade sin hustru med en hatt / Oliver Sacks ; översättning av Boo Cassel
 Förlag/År: Stockholm : Prisma, 1988 ; (Lund : Lunds pockettr.)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 275, [2] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: The man who mistook his wife for a hat.
 Serie: Prisma pocket, 99-0572586-5
 ISBN: 91-518-2251-2
 Medarbetare: Cassel, Boo, 1949- (översättare)
 SAB-kod: Vef
 SAB-kod: Vl
 Ämnesord: Nervous system diseases
 Ämnesord: Medicine in literature
 Ämnesord: Mental disorders
Kategori: Medicin > Allmän medicin > Nervsystemet (neurologi)
Kategori: Medicin > Psykiatri
Ex.1: Mycket fint skick Denna utg tr 1992 - annat omslag.45 kr. Såld
Ex.2: Mycket fint skick 50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2123
 
 Författare: Kilpi, Eeva, 1928-
 Titel: Min kärleks höga visa / Eeva Kilpi ; tolkningar från finska av Kerstin Holm-Lindqvist ...
 Förlag/År: Stockholm : MånPocket, 1985 ; (Ungern)
 Omfång: 192 s. ; 18 cm. Pocket
 Serie: MånPocket, 99-0184541-6
 Anmärkning: "Innehåll: Sånger om kärlek ; Innan döden"
 Anmärkning: Övers. av valda dikter. - Tidigare utg. i separata vol.
 ISBN: 91-7642-236-4
 Medarbetare: Holm-Lindqvist, Kerstin, 1921-
 SAB-kod: Hub.03=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Finska och tornedalsfinska
Ex.1: Mycket fint skick 50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2124
 
 Författare: Rice, Anne, 1941-
 Titel: Vittorio, the vampire / Anne Rice.
 Förlag/År: London : Arrow, 2000.
 Omfång: 343 s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: Originally published: London : Chatto & Windus, 1999.
 ISBN: 0099271095
 Genre: Skräck
 SAB-kod: He
 Ämnesord: Vampires
 Ämnesord: Florence (Italy)
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick denna utg Ballatine (2000). Annat omslag40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2125
 
 Författare: Liffner, Eva-Marie, 1957-
 Titel: Imago / Eva-Marie Liffner
 Förlag/År: Stockholm : MånPocket, 2004 (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 307, [4] s. ; 18 cm. Pocket
 Serie: MånPocket, 99-0184541-6
 Anmärkning: Originaluppl. 2003
 ISBN: 91-7001-154-0
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2126
 
 Författare: Kava, Alex
 Titel: Svarta sinnen : [en Maggie O'Dell-thriller] / Alex Kava ; översatt av Carina Jansson
 Förlag/År: Stockholm : Harlequin, 2004 (Norge)
 Omfång: 316, [4] s. ; 19 cm. Pocket
 Orginaltitel: At the stroke of madness
 Anmärkning: Första svenska upplaga 2004
 ISBN: 91-640-3042-3
 Medarbetare: Jansson, Carina (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Heq.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Fint skick 25 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2128
 
 Författare: Robinson, Kim Stanley
 Titel: The Martians / Kim Stanley Robinson.
 Förlag/År: London : HarperCollins, 2000.
 Omfång: 480s. : map ; 18 cm. Pocket.
 Anmärkning: Voyager
 Anmärkning: Originally published: 1999.
 ISBN: 0006497020
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He
 Ämnesord: Martians
 Ämnesord: Science fiction, American.
 Ämnesord: Mars (Planet)
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2129
 
 Författare: Rudbeck, Olof, d.ä., 1630-1702
 Titel: Orfeus drager norråt / Olof Rudbeck ; urval, inledning & kommentarer: Gunnar Eriksson
 Förlag/År: Stockholm : Atlantis, 2001 ; (Malmö : Daleke grafiska)
 Omfång: 132, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-7486-545-5
 Medarbetare: Eriksson, Gunnar, 1931- (medarbetare)
 SAB-kod: Hc.03
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex. 1: Mycket fint skick Märke efter prislapp85 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2131
 
 Författare: Eriksson, Gunnar, 1931-
 Titel: Västerlandets idéhistoria 1800-1950 / Gunnar Eriksson
 Förlag/År: Hedemora : Gidlund, 1993 ; (Smedjebacken : Smegraf)
 Upplaga: [Ny uppl.]
 Omfång: [2], 376, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: "Även med tryckår: [Ny tr.], 1996 ; [Ny tr.], 2000 (Södertälje : Fingraf) ; [Ny tr.], 2002 ; [Ny tr.], 2004"
 ISBN: 91-7844-210-9
 SAB-kod: Be.46
 SAB-kod: Be.5
 Ämnesord: Idé- och lärdomshistoria
Kategori: Allmänt och blandat > Idéhistoria och lärdomshistoria > Allmän idé- och lärdomshistoria
Ex.1: Mycket fint skick 90 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2132
 
 Författare: Riley, Judith Merkle
 Titel: I det gröna lejonets spår / Judith Merkle Riley ; översatt av Ingela Bergdahl
 Förlag/År: Höganäs : Bra böcker, 1998 ; (Falun : Scandbook)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 468 s. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: In pursuit of the green lion.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: [Ny tr], 2000
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1994
 ISBN: 91-7133-429-7
 Medarbetare: Bergdahl, Ingela (översättare)
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick 35 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2135
 
 Författare: Korda, Michael
 Titel: Familjen : roman / Michael Korda ; översättning: Elisabeth Olin
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1989 ; (Norge)
 Omfång: 596, [1] s. ; 23 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The fortune.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1989
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: [Ny tr.], 1989
 ISBN: 91-0-047784-2
 Medarbetare: Olin, Elisabeth (översättare)
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 35 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2136
 
 Titel: Minnen från Halltorp : en öländsk herrskapsgård under 1800-talet /
 Förlag/År: Borgholm Halltorps gästgiveri <1985>
 Omfång: Häftad
 SAB-kod: Ncbez Högsrum
 SAB-kod: Ncbez Halltorp
Kategori: Geografi > Sverige > Öland
Kategori: Geografi > Sverige > Öland
Ex.1: Mycket fint skick 20 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2137
 
 Titel: Militär teknik inför år 2000 / av Göran Franzén ... ; [teckningar: Stig Kronholm]
 Förlag/År: Stockholm : Centralförb. Folk och försvar, 1985 ; (Uddevalla : Risberg)
 Omfång: [3], 139 s. : diagr., ill. ; 25 cm. Inbunden
 Serie: Försvar och säkerhetspolitik, 0347-7703
 Medarbetare: Franzén, Göran, 1938- (medarbetare)
 Medarbetare: Kronholm, Stig (översättare)
 SAB-kod: S
Kategori: Militärväsen
Ex. 1: Fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2138
 
 Författare: Ferguson, Robert
 Titel: Henry Miller : ett liv / Robert Ferguson ; översättning: Nille Lindgren
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1992 ; (Borås : Centraltr.)
 Omfång: 450, [1] s., [16] pl.-s. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Henry Miller : a life
 ISBN: 91-46-16156-2
 Medarbetare: Lindgren, Nille (översättare)
 SAB-kod: Geqz Miller, Henry
 SAB-kod: Gz Miller, Henry
 Ämnesord: Miller, Henry, 1891-1980
Kategori: Litteraturvetenskap > Engelsk litteraturhistoria > Amerikansk litteraturhistoria: Miller, Henry
Kategori: Litteraturvetenskap > Särskilda utländska författare > Miller, Henry
Ex.1: Mycket fint skick 125 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2139
 
 Författare: Ransmayr, Christoph, 1954-
 Titel: Den sista världen : roman med ett ovidianskt register / Christoph Ransmayr ; översättning: Ulrika Wallenström
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1989 ; (Borås : Centraltr.)
 Omfång: 225, [1] s. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Die letzte Welt.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1989
 ISBN: 91-37-09732-6
 Medarbetare: Wallenström, Ulrika (översättare)
 SAB-kod: Hf.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Tyska och jiddisch
Ex. 1: Fint skick Lite blekt rygg70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2140
 
 Författare: Wine, Maria, 1912-2003
 Titel: Man har skjutit ett lejon / Maria Wine [; omslag och teckningar av Claes Bäckström]
 Förlag/År: Stockholm : Folket i bild : [Seelig], 1958 ; (Stockholm : Kat.-o. tidskr.-tr.)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 155, [1] s. : ill. Häftad
 Medarbetare: Bäckström, Claes (illustratör)
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1:Blekt Mycket fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2141
 
 Författare: Lindahl, Per-Erik, 1921-
 Titel: Jag kan hvissla Beethovens sonater! : en biografi om Eric Hermelin : del I 1860-1909 / Per-Erik Lindahl
 Förlag/År: Karlskrona : Bibliognosi : Abrahamsons tr. (distr.), 1982 ; (Karlskrona : Abrahamson)
 Omfång: 148, [4] s. : ill. ; 23 cm. Inbunden
 Anmärkning: Fortsättes av förf:s När man varit vagabond ...
 ISBN: 91-7260-650-9
 SAB-kod: Gcz Hermelin, E.
Kategori: Litteraturvetenskap > Svensk litteraturhistoria > Särskilda svenska författare: Hermelin, E
Ex. 1: Mycket fint skick Privat klotryggsband100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2142
 
 Författare: Lindgren, Barbro, 1937-
 Titel: Loranga, Masarin och Dartanjang / Barbro Lindgren ; [omsl. och ill. av förf.]
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1977 ; (Stockholm : Göteborgs offsettr.)
 Upplaga: 2. uppl., 3. tr.
 Omfång: 122, [2] s. : ill. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-29-42521-2
 SAB-kod: uHc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1:Namnteckning Fint skick 40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2143
 
 Titel: EU som civil krishanterare / Sara Myrdal (red)
 Förlag/År: Stockholm : Säkerhetspolitiska rådet, Utrikespolitiska institutet, 2002 (Stockholm : Elander Gotab)
 Omfång: [2], 112 s. ; 21 cm. Häftad
 ISBN: 91-7183-828-7
 Medarbetare: Myrdal, Sara, 1971- edt
 SAB-kod: Obk-ae
 SAB-kod: Si-ae
 Ämnesord: Europeiska unionen
 Ämnesord: Civil beredskap
 Ämnesord: Säkerhetspolitik
 Ämnesord: National security
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Internationella relationer > Europeiska unionen (EU)
Kategori: Militärväsen > Civilförsvar > Europa: allmänt
Ex. 1: Mycket fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2144
 
 Författare: Lewin, Leif, 1941-
 Titel: Ideologi och strategi : svensk politik under 100 år / Leif Lewin
 Förlag/År: Stockholm : Norstedts juridik : Fritze [distributör], 1992 ; (Lund : Studentlitteratur)
 Upplaga: 4., omarb. uppl.
 Omfång: 435 s., [16] pl.-s. : ill., tab. ; 23 cm. Häftad
 Serie: Politik som rationellt handlande, 99-0159944-X ; 13
 Anmärkning: "Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1997 ; 3. tr., 2000 ; 4. [tr.], 2001"
 ISBN: 91-38-50150-3
 SAB-kod: Kc.5
 SAB-kod: Occ
 Ämnesord: Politik
Kategori: Historia > Sverige > 1905-
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Statskunskap och politik > Sveriges statskunskap och politik
Ex.1: Mycket fint skick 120 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2145
 
 Titel: Sweden and the European Union evaluated / edited by Lee Miles
 Förlag/År: London : Continuum, 2000
 Omfång: xvi, 272 s. : diagr., tab. Inbunden.
 ISBN: 0-8264-4869-0
 ISBN: 0-8264-4868-2
 Medarbetare: Miles, Lee (medarbetare)
 SAB-kod: Obk-ae
 SAB-kod: Occ
 SAB-kod: Kc.59
 SAB-kod: Qad-c
 Ämnesord: Europeiska unionen
 Ämnesord: Sverige och EU
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Internationella relationer > Europeiska unionen (EU)
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Statskunskap och politik > Sveriges statskunskap och politik
Kategori: Historia > Sverige > 1994-
Kategori: Ekonomi och näringsväsen > Nationalekonomi och finansväsen > Sverige
Ex. 1: Mycket fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2146
 
 Författare: Erasmus av Rotterdam, ca 1469-1536 oth
 Titel: Dårskapens lov / övers. från latinet med en inledning av Sven Rosén
 Förlag/År: Stockholm : Björck & Börjesson, 1935
 Omfång: 166 s. Häftad
 Orginaltitel: Encomium moriae.
 Serie: Berömda filosofer, 99-1312934-6 ; 37
 SAB-kod: Dbz Erasmus Roterodamus, Desiderius
Kategori: Filosofi och psykologi > Filosofins historia > Särskilda filosofer
Ex.1: Fint skick Delvis ouppsprättad, några blyertsunderstrykningar130 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2147
 
 Författare: Lundkvist, Artur, 1906-1991
 Titel: Agadir : en dikt / av Artur Lundkvist
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1961 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 109, [1] s. Häftad
 SAB-kod: Hc.03
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex. 1:Namnteckning Fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2148
 
 Författare: Byggmästar, Eva-Stina, 1967-
 Titel: Spiralens form : långdikt / Eva-Stina Byggmästar
 Förlag/År: Förf. andelslag
 Upplaga: Originalupplaga 1988
 Omfång: Häftad
 Genre: Finlandssvensk litteratur
 SAB-kod: Hcd.03
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Finlandssvensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick 225 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2149
 
 Författare: Setterlind, Bo, 1923-1991
 Titel: Ögon av aska : dikter och tolkningar / Bo Setterlind
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1970 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 53, [2] s. Häftad
 SAB-kod: Hc.03
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex. 1: Mycket fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2150
 
 Författare: Berggren, Tobias, 1940-
 Titel: Threnos : dikter / Tobias Berggren
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1981 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 80, [4] s. ; 24 cm. Häftad
 ISBN: 91-0-044011-6
 SAB-kod: Hc.03
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex. 1: Fint skick 35 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2151
 
 Författare: Seifert, Jaroslav, 1901-1986
 Titel: Kamp med ängeln : dikter / Jaroslav Seifert ; i tolkning av Östen Sjöstrand och Josef B. Michl
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1984 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 82, [5] s. ; 24 cm Inbunden.
 Anmärkning: Övers. från tjeckiska av valda dikter
 ISBN: 91-0-046496-1
 Medarbetare: Sjöstrand, Östen, 1925- (översättare)
 Medarbetare: Michl, Josef B.
 SAB-kod: Hmd.03=c
 Ämnesord: Dikter
 Ämnesord: Lyrik
 Ämnesord: Poesi
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Tjeckiska
Ex.1:Namnteckning Fint skick 50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2152
 
 Författare: Rein, Sten, 1918-
 Titel: Hjalmar Söderbergs Gertrud : studier kring ett kärleksdrama / Sten Rein
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1962 ; (Stockholm : Björkman)
 Omfång: 362 s., 8 pl.-bl. Häftad
 Anmärkning: With an English summary
 Anmärkning: Diss. Stockholm : Univ.
 SAB-kod: Gc.5
 SAB-kod: Gcz Söderberg, Hjalmar
 Ämnesord: Söderberg, Hjalmar, 1869-1941
Kategori: Litteraturvetenskap > Svensk litteraturhistoria > 1900-talet
Kategori: Litteraturvetenskap > Svensk litteraturhistoria > Särskilda svenska författare: Söderberg, Hjalmar
Ex. 1: Bra skick Lätt sliten. Namnteckning75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2153
 
 Författare: Markham, Beryl
 Titel: Västerut i natten : mitt liv i Afrika : roman / Beryl Markham ; översättning: Rose-Marie Nielsen ; [förord: Martha Gellhorn]
 Förlag/År: Stockholm : Gedin, 1987 ; (Malmö : Grafica)
 Omfång: [2], 312, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: West with the night.
 Anmärkning: Tidigare utg. i annan övers. med titeln: Västvart med natten
 ISBN: 91-7964-003-6
 Medarbetare: Nielsen, Rose-Marie (översättare)
 SAB-kod: Lz Markham, B.
 SAB-kod: Np.07
 Ämnesord: Markham, Beryl
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Markham, B
Kategori: Geografi > Afrika
Ex. 1: Mycket fint skick Lätt naggat omslag95 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2154
 
 Författare: Edelfeldt, Inger, 1956-
 Titel: Missne och Robin : en berättelse om skogen / Inger Edelfeldt ; [omslag och illustrationer av författarinnan]
 Förlag/År: Malmö : Nordisk bok, 1986 ; ([Malmö] : [Norden offset])
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: [2], 170, [1] s. : ill. ; 21 cm. Inbunden
 Serie: Läsbiten (Nordisk bok), 99-0560871-0
 ISBN: 91-7904-015-2
 SAB-kod: Hc,u
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Bra skick Lätt slitet och lite småfläckat omslag. Två smärre fläckar på smutstitelblad och titelblad50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2155
 
 Författare: Trotzig, Birgitta, 1929-
 Titel: Berättelser / Birgitta Trotzig
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1977 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 166, [1] s. ; 21 cm. Häftad
 ISBN: 91-0-041163-9
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 80 kr.
Ex. 2: Mycket fint skick Oprättad. Ou.70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2156
 
 Författare: Simenon, Georges, 1903-1989
 Titel: Klockorna i Bicêtre / Georges Simenon
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1965 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 230 s. Häftad
 Orginaltitel: Les anneaux de Bicêtre
 SAB-kod: Hj.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Franska
Ex.1: Mycket fint skick Ou.60 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2157
 
 Författare: Stringer, Lee
 Titel: Grand Central winter : stories from the street / Lee Stringer
 Förlag/År: New York : Washington Square Press, cop. 1999
 Omfång: 247 s. ; 21 cm Pocket.
 Anmärkning: A New York times notable book--Cover
 Anmärkning: Includes a Reading group guide ([2] p.) and an Interview with Lee Stringer ([4] p.) at end
 Anmärkning: Foreword by Kurt Vonnegut. Now updated with an afterword by the author--Cover
 ISBN: 0-671-03654-8
 SAB-kod: Lz Stringer, Lee
 SAB-kod: Oabka-qaz New York
 Ämnesord: Stringer, Lee
 Ämnesord: Hemlösa
 Ämnesord: Homeless persons
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Stringer, Lee
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Sociologi > Sociala klasser
Ex. 1: Fint skick 45 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2159
 
 Författare: Melinescu, Gabriela, 1942-
 Titel: Tålamodets barn / Gabriela Melinescu ; i övers. av Inger Johansson
 Förlag/År: Stockholm : Coeckelberghs, 1979 ; (Borås : Centraltr.)
 Upplaga: 1. uppl.
 Omfång: 253, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Copii rabdurii.
 Serie: Röster från Rumänien, 99-0117658-1 ; 21
 ISBN: 91-7250-113-8
 Medarbetare: Johansson, Inger (översättare)
 SAB-kod: Hhb=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Rätormanska, rumänska och dalmatiska
Ex. 1: Mycket fint skick 65 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2160
 
 Författare: Ibbotson, Eva
 Titel: Ring, så spökar vi! / Eva Ibbotson ; översättning: Karin Nyman
 Förlag/År: Stockholm : Bergh, 1997 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 171, [1] s. : ill. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Dial a ghost.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1997
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1999
 ISBN: 91-502-1293-1
 Medarbetare: Nyman, Karin, 1934- (översättare)
 SAB-kod: He=c,u
 Ämnesord: Spöken
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 55 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2161
 
 Titel: Karl XII / redigering: Hans Villius
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1960 ; (Stockholm : V. Petterson)
 Omfång: 187 s. Häftad
 Serie: Ögonvittnen, 99-1749976-8
 Medarbetare: Villius, Hans, 1923- (medarbetare)
 SAB-kod: Kc.428
 Ämnesord: Karl XII, kung av Sverige, 1682-1718
Kategori: Historia > Sverige > Karl XII 1697-1718
Ex. 1: Fint skick Inköpshistoria med blyerts på smutstitelbladet. Kvitto från Redins Antikvariat. Boken kostade 25 kr på Redins Anikvariat 1977. Portot var 2 kr.110 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2162
 
 Författare: Brome, Vincent
 Titel: H. G. Wells / Vincent Brome ; översättning av Birgit Franzén
 Förlag/År: Stockholm NoK 1955
 Omfång: Häftad
 SAB-kod: Gz Wells, Herbert George
 SAB-kod: Lz Wells, Herbert George
Kategori: Litteraturvetenskap > Särskilda utländska författare > Wells, Herbert George
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Wells, Herbert George
Ex. 1: Mycket fint skick Lagat skyddsomslag75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2163
 
 Författare: Asplund, Karl, 1890-1978
 Titel: Orient : reseminnen / i ord av Karl Asplund ; i bild av Kurt Jungstedt
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1934
 Omfång: 210s.,16 pl. : Ill. Häftad
 SAB-kod: N.07
Kategori: Geografi > Reseskildringar
Ex. 1: Mycket fint skick Bibliofilupplaga. Nr 11 av 100 numrerade exemplar. Orginallitografi av K. Jungstedt saknas.150 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2164
 
 Författare: Tranströmer, Tomas, 1931-
 Titel: Sanningsbarriären : dikter / Tomas Tranströmer
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1978 ; (Stockholm : Bonniers graf.)
 Omfång: 46, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-0-043684-4
 SAB-kod: Hc.03
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex. 1:Namnteckning Mycket fint skick 175 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2165
 
 Författare: Lindeberg, Per, 1938-
 Titel: Döden är en man : [historien om obducenten och allmänläkaren] / Per Lindeberg
 Förlag/År: Stockholm : Fischer, 1999 ; (Finland)
 Omfång: 766 s. (viii, [2] s., s. 5-766) ; 24 cm Inbunden.
 ISBN: 91-7054-888-9
 SAB-kod: Oer-cz Styckmordsrättegången 1988
 Ämnesord: Costa, Catrine da, 1956-1984
 Ämnesord: Styckmordsrättegången 1988
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Rättsvetenskap > Särskilda rättsfall
Ex.1: Fint skick Liten skada på rygg. Kartonnage.125 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2166
 
 Författare: Resnick, Laura, 1962-
 Titel: In legend born / Laura Resnick.
 Förlag/År: New York : T. Doherty Associates : Distributed by St. Martin's Press, 1998.
 Upplaga: 1st ed.
 Omfång: 461 s. ; map ; 25 cm. Inbunden
 Anmärkning: A TOR book.
 Anmärkning: Map by Ellisa Mitchell.
 Anmärkning: Jacket art by Romas.
 ISBN: 0312890559-
 Medarbetare: Kukalis, Romas.
 Medarbetare: Mitchell, Ellisa.
 Genre: Fantasy
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Ou.60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2167
 
 Författare: Dirac, P A M, 1902-1984
 Titel: The principles of quantum mechanics / by P.A.M. Dirac
 Förlag/År: Oxford : Clarendon P., 1958
 Upplaga: 4. ed.
 Omfång: 314 s. Inbunden
 Serie: International series of monographs on physics (Oxford), 0950-5563
 ISBN: 0-19-851208-2
 SAB-kod: Ucceb
 SAB-kod: Ucc
 Ämnesord: Quantum theory
 Ämnesord: Kvantmekanik
 Ämnesord: Quantum theory
 Ämnesord: Kvantteori
 Ämnesord: Matrix mechanics
Kategori: Naturvetenskap > Fysik och kemi > Kvantfysik och fältteori
Kategori: Naturvetenskap > Fysik och kemi > Fysik
Ex.1: Fint skick Tr. 1962250 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2168
 
 Författare: Mandl, F (Franz), 1923-
 Titel: Quantum mechanics / F. Mandl
 Förlag/År: London : Butterworths, 1957
 Upplaga: 2. ed.
 Omfång: 267 s. Inbunden
 SAB-kod: Ucceb
Kategori: Naturvetenskap > Fysik och kemi > Kvantfysik och fältteori
Ex. 1: Bra skick Nött rygg.100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2169
 
 Författare: Ludendorff, Erich
 Titel: Mina minnen från kriget 1914-1918 / Erich Ludendorff ; bemyndigad översättning av E. Brusewitz
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1919
 Omfång: 2 vol. Inbunden
 Orginaltitel: Meine Kriegserinnerungen 1914-1918.
 Anmärkning: 2. uppl. samma år
 SAB-kod: Kfa.51
 SAB-kod: Lz Ludendorff, Erich
Kategori: Historia > Mellaneuropa > Första världskriget 1914-1918
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Ludendorff, Erich
Ex. 1: Mycket fint skick "Med talrika skisser och planer". Mycket fint privat halvklotband. Försättsblad medinbundet.600 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2170
 
 Titel: Fältens ögon : en tjuvasjisk antologi / sammanställd av Gennadij Ajgi ; översatt från ryskan av Annika Bäckström
 Förlag/År: Tollarp : Ariel skrifter, 2004 (Stehag : Gondolin) (Polen)
 Omfång: 282 s. : ill. ; 26 cm Inbunden.
 Serie: Ariel. Skrifter, 1403-8137 ; 21
 Anmärkning: Illustrationer av Anatolij Mittov
 Anmärkning: Översättning ur det manuskript som G. Ajgi sammanställt och översatt från tjuvasjiska till ryska
 ISBN: 91-974202-7-1
 Medarbetare: Bäckström, Annika, 1927- (översättare)
 Medarbetare: Mittov, Anatolij (illustratör)
 Medarbetare: Ajgi, Gennadij Nikolaevic (redaktör)
 SAB-kod: Huto.03(s)=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Turkiska språk
Ex.1: Mycket fint skick 60 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2171
 
 Författare: Kivi, Aleksis, 1834-1872
 Titel: Sju bröder / Aleksis Kivi ; översatt av Elmer Diktonius ; ill. av Marcus Collin
 Förlag/År: Helsingfors : Schildt, 1948
 Omfång: 430 s. (430 s.) : ill. Inbunden
 Orginaltitel: Seitsemän veljestä.
 Medarbetare: Diktonius, Elmer, 1896-1961
 SAB-kod: Hub.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Finska och tornedalsfinska
Ex.1: Skyddsomslag trasigt Fint skick Pappband50 kr. Såld
Ex.2: Mycket fint skick 2 uppl. tr 1949. Fint hfrbd80 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2172
 
 Författare: Granath, Olle, 1940-
 Titel: Svensk konst efter 1945 : en konstkritisk essä / Olle Granath
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1977 ; (Malmö : Tryckerigruppen)
 Upplaga: 1. uppl., 2. tr.
 Omfång: 156, [4] s. : ill. ; 25 cm Inbunden.
 ISBN: 91-0-040283-4
 SAB-kod: Ib-c.5
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konsthistoria > Sverige
Ex. 1:Namnteckning Fint skick Lagat skyddsomslag70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2173
 
 Författare: Gray, Alasdair
 Titel: Lanark : ett liv i fyra böcker : [roman] / av Alasdair Gray ; övers.: Hans Dahlberg
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1983 ; (Helsingborg : Schmidt)
 Omfång: 581, [2] s. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Lanark ((engelska)).
 ISBN: 91-37-08229-9
 Medarbetare: Dahlberg, Hans (översättare)
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick 70 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2174
 
 Författare: Unnerstad, Edith, 1900-1982
 Titel: Kattorna från Sommarön / Edith Unnerstad ; med teckningar av Rita Rapp
 Upplaga: Originalupplaga 1957
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: uHcf
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex. 1: Mycket fint skick 2 uppl. Tr. 195930 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2175
 
 Författare: Englund, Lars, 1917-1959
 Titel: Snö i juni : lyrik i urval / Lars Englund ; urval och efterskrift av Lennart Frick
 Förlag/År: Höganäs : [Bra böcker], 1986 ; (Östtyskland)
 Omfång: [2], 141, [1] s. : ill. ; 22 cm Inbunden.
 Serie: Bra lyrik, 99-0425205-X
 Anmärkning: Innehåller även tidigare opublicerade dikter
 Medarbetare: Frick, Lennart, 1939- (medarbetare)
 SAB-kod: Hc.03
 Ämnesord: Skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex. 1: Mycket fint skick 35 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2176
 
 Författare: Cardinal, Marie, 1929-2001
 Titel: Den stora oredan / Marie Cardinal ; översättning: Britta Gröndahl
 Förlag/År: Stockholm : Trevi, 1988 ; (Södertälje : Fingraf)
 Omfång: 231 s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Les grands désordres.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1988
 ISBN: 91-7160-854-0
 Medarbetare: Gröndahl, Britta, 1914-2002 (översättare)
 SAB-kod: Hj.01=c
 Ämnesord: Heroin dependence
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Franska
Ex. 1:Namnteckning Fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2177
 
 Författare: Bjurström, Per, 1928-
 Titel: Den romerska barockens scenografi / av Per Bjurström
 Förlag/År: [Nyhamnsläge] : Sv. humanistiska förb. ; Lund : H. Hansson (distr.), 1977 ; (Norrtälje : Affärstr.)
 Omfång: 141 s. : ill. ; 23 cm. Häftad
 Serie: Svenska humanistiska förbundet, 0346-6027 ; 88
 ISBN: 91-85158-05-4
 SAB-kod: Ikb-i.4
 Ämnesord: Scenografi
Kategori: Konst, musik, teater och film > Teater > Italien (inkl Vatikanstaten, San Marino och Malta)
Ex. 1: Mycket fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2178
 
 Författare: Alexandersson, Håkan, 1940-2004
 Titel: Magister Hoffman / Håkan Alexandersson
 Förlag/År: Stockholm : Vertigo, 2004 (Finland)
 Omfång: 230, [8] s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originalupplaga 2004
 ISBN: 91-85000-15-9
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 150 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2179
 
 Författare: Blixen, Karen, 1885-1962
 Titel: Ödets lekar med Babettes gästabud / Karen Blixen ; översättning: Torsten Blomkvist
 Förlag/År: Stockholm : Trevi, 1987 ; (Södertälje : Fingraf)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 219, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Skaebne-anekdoter (danska).
 ISBN: 91-7160-785-4
 Medarbetare: Blomkvist, Torsten, 1912-1967 (översättare)
 SAB-kod: Hda.016=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Danska
Ex.1: Mycket fint skick Kartonnage50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2180
 
 Författare: Bok, Sissela, 1934-
 Titel: Alva : ett kvinnoliv / Sissela Bok
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1987 ; (Avesta : ABM tr.)
 Omfång: 222, [1] s. : ill. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Behandlar Alva Myrdal
 ISBN: 91-0-047422-3
 SAB-kod: Lz Myrdal, A.
 Ämnesord: Myrdal, Alva, 1902-1986
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Myrdal, A
Ex. 1: Bra skick Slitet och lagat skyddsomaslag45 kr.
Ex.2: Bra skick Trasigt och lagat skyddsomslag.50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2181
 
 Författare: Lindskog, Lars G, 1935-
 Titel: Alva Myrdal : "Förnuftet måste segra!" / Lars G. Lindskog samtalar med Alva Myrdal om skilda epoker i hennes liv
 Förlag/År: Stockholm : Sveriges radio, 1986 ; (Kristianstad : Kristianstads boktr.)
 Upplaga: 2. uppl.
 Omfång: 192 s. : ill. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-522-1653-5
 Medarbetare: Myrdal, Alva, 1902-1986 (medarbetare)
 SAB-kod: Lz Myrdal, A.
 Ämnesord: Myrdal, Alva
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Myrdal, A
Ex. 1: Mycket fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2182
 
 Författare: Balzac, Honoré de, 1799-1850
 Titel: Pappa Goriot / Honoré de Balzac ; med 16 helsidesillustrationer av bl a Daumier ; översättning av J. Gunnarsson
 Förlag/År: Uddevalla : Niloé, 1990 ; (Uddevalla : Bohusläns grafiska)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 314, [3] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Le père Goriot.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1898. Första uppl. i denna version 1972
 ISBN: 91-7102-236-8
 Medarbetare: Daumier, Honoré, 1808-1879 (översättare)
 Medarbetare: Gunnarsson, J. (översättare)
 SAB-kod: Hj.01=c
 Ämnesord: Skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Franska
Ex. 1: Mycket fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2183
 
 Författare: Rodoreda, Mercè
 Titel: Kameliagatan / Mercè Rodoreda ; översättning: Miguel Ibáñez
 Förlag/År: Stockholm : Fischer, 1992 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 234, [1] s. ; 23 cm Inbunden.
 Orginaltitel: El carrer de les camèlies.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1992
 ISBN: 91-7054-682-7
 Medarbetare: Ibáñez, Miguel (översättare)
 SAB-kod: Hku.01=c
 SAB-kod: Hcek.01
 SAB-kod: Hceku.01
 Ämnesord: Roman
 Ämnesord: Kvinna
 Ämnesord: Hittebarn
 Ämnesord: Rotlöshet
 Ämnesord: Identitet
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Spanska
Ex. 1: Mycket fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2184
 
 Författare: Gierow, Karl Ragnar, 1904-1982
 Titel: Om livet är dig kärt : dikter
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1963 ; (Stockholm : Norstedt)
 Omfång: 87 s. Inbunden
 SAB-kod: Hc.03
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex. 1: Skyddsomslag saknas Mycket fint skick 20 kr.
Ex. 2: Mycket fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2185
 
 Författare: Sjödin, Stig, 1917-1993
 Titel: Hjärtats heta smedja / Stig Sjödin ; urval och förord av Sven Lindner
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1979 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 116, [3] s. ; 21 cm Inbunden.
 Serie: Svalans lyrikklubb, 0586-0326
 ISBN: 91-0-043369-1
 SAB-kod: Hc.03
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex. 1: Mycket fint skick 35 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2186
 
 Författare: Grundström, Helmer, 1904-1986
 Titel: Och ängens blomma dör / Helmer Grundström
 Förlag/År: Stockholm : LT, 1977 ; (Helsingborg : Boktryck)
 Omfång: 61, [1] s. ; 20 cm. Häftad
 ISBN: 91-36-00947-4
 ISBN: 91-36-00947-4
 SAB-kod: Hc.03
 Ämnesord: Skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex. 1: Mycket fint skick Ouppspr.40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2187
 
 Författare: Linde, Ebbe, 1897-1991
 Titel: Dagboksålder : en antiroman / Ebbe Linde
 Förlag/År: Stockholm Bonnier 1969
 Omfång: Häftad
 SAB-kod: Gcz Linde, Ebbe
 SAB-kod: Lz Linde, Ebbe
Kategori: Litteraturvetenskap > Svensk litteraturhistoria > Särskilda svenska författare: Linde, Ebbe
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Linde, Ebbe
Ex. 1: Mycket fint skick Ouppspr.50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2188
 
 Författare: Weldon, Fay, 1933-
 Titel: Praxis / Fay Weldon ; övers. av Annika Preis
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1981 ; (Angered : Graphic systems)
 Omfång: 293, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Praxis ((engelska)).
 ISBN: 91-29-55139-0
 Medarbetare: Preis, Annika, 1943- (översättare)
 SAB-kod: Hcee.01
 Ämnesord: Skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2189
 
 Författare: Ignatieff, Michael
 Titel: Sprickor i vävnaden : roman / Michael Ignatieff ; översättning: Nils A. Bengtsson
 Förlag/År: Stockholm : Bromberg, 1994 ; (Finland)
 Omfång: 221, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Scar tissue.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1994
 ISBN: 91-7608-639-9
 Medarbetare: Bengtsson, Nils A., 1924- (översättare)
 SAB-kod: He.01=c
 SAB-kod: Hcee.01
 Ämnesord: Romaner
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2190
 
 Författare: Magnusson, Sven, 1930-
 Titel: Det övernaturliga och vår världsbild / Sven Magnusson
 Förlag/År: Göteborg : Zinderman, 1976 ; (Uddevalla : Bohusläningen)
 Omfång: 129, [3] s. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-528-0135-7
 SAB-kod: Dop
 Ämnesord: Déjà vu
 Ämnesord: Paranormala fenomen
 Ämnesord: Parapsykologi
Kategori: Filosofi och psykologi > Psykologi > Parapsykologi
Ex. 1: Skyddsomslag saknas Mycket fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2191
 
 Titel: Nebula award stories. 9
 Förlag/År: New York 1974
 Omfång: Inbunden
 ISBN: 0-06-014652-4
 ISBN: 0-575-01899-2
 ISSN: 0077-6408
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He (p)
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Exlibris Sam J. Lundwall. Blekt rygg.90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2192
 
 Författare: Milne, A A, (Alan Alexander), 1882-1956
 Titel: Chloe Marr / A. A. Milne
 Förlag/År: New York : Dutton, 1946
 Omfång: 314 s. Inbunden
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2193
 
 Författare: Fischer, Else
 Titel: Varför dog Anette / Else Fischer ; [övers.: Erik Sandin]
 Förlag/År: Höganäs : Bokhuset, 1982 ; (Östtyskland)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 206, [1] s. ; 21 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Hvorfor døde Anette ((danska)).
 ISBN: 91-7690-065-7
 Medarbetare: Sandin, Erik, 1933-1973 (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hda=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Danska
Ex. 1:Namnteckning Skyddsomslag trasigt Fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2194
 
 Författare: Bengtsson, Frans G, 1894-1954
 Titel: Karl XII:s levnad. [1], Till uttåget ur Sachsen
 Omfång: 466 s.,4 pl.,1 karta. Inbunden
 Anmärkning: Okänd upplaga
 SAB-kod: Kc.428
Kategori: Historia > Sverige > Karl XII 1697-1718
Ex. 1: Biblioteksband, Stämplar mm. Mindre bra skick Inplastad20 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2195
 
 Författare: Burton, Nina, 1946-
 Titel: Mellan eld och skugga : studier i den lyriska motsägelsen hos Werner Aspenström / Nina Burton
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1984 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 283 s., [2] pl.-bl. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: With an English summary
 Anmärkning: Diss. Stockholm : Univ.
 ISBN: 91-0-046216-0
 SAB-kod: Gcz Aspenström, Werner
 Ämnesord: Aspenström, Werner, 1918-1997
Kategori: Litteraturvetenskap > Svensk litteraturhistoria > Särskilda svenska författare: Aspenström, Werner
Ex. 1: Mycket fint skick Namnteckning120 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2196
 
 Författare: Küchen, Maria, 1961-
 Titel: Harhjärta / Maria Küchen
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 2003 (Falun : Scandbook)
 Omfång: 335 s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 2003
 ISBN: 91-37-12110-3
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 60 kr.
Ex. 2: Mycket fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2197
 
 Författare: Moberg, Åsa, 1947-
 Titel: Andra resan till Folkestone / Åsa Moberg
 Förlag/År: Stockholm : Prisma, 1981 ; (Värnamo : Fälth)
 Omfång: 228 s. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-518-1436-6
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2198
 
 Författare: Hardwick, Elizabeth, 1916-
 Titel: Nätter utan sömn : roman / Elizabeth Hardwick ; övers.: Annika Preis
 Förlag/År: Uppsala : Bromberg, 1980 ; (Östervåla : Tofter)
 Omfång: 207 s. ; 21 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Sleepless nights.
 ISBN: 91-7608-003-X
 Medarbetare: Preis, Annika, 1943- (översättare)
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Fint skick 80 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2199
 
 Författare: Hellberg, Hans-Eric, 1927-
 Titel: J & J.
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1972 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 125 s. Inbunden
 Serie: Bonniers stora ungdomsböcker, 99-0140493-2
 ISBN: 91-0-020117-0
 Genre: Ungdomsböcker
 SAB-kod: uHc
 Ämnesord: Alkohol
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2200
 
 Författare: Rosdahl, Anna, 1889-
 Titel: Mina minnen av Birger Sjöberg / Anna Rosdahl
 Förlag/År: Stockholm : FIB:s lyrikklubb : [Seelig], 1956 ; (Stockholm : Katalog o. tidskriftstr.)
 Omfång: 155 s. Inbunden
 Serie: FIB:s lyrikklubbs bibliotek, 0425-5232 ; 28
 SAB-kod: Gcz Sjöberg, Birger
 Ämnesord: Sjöberg, Birger, 1885-1929
Kategori: Litteraturvetenskap > Svensk litteraturhistoria > Särskilda svenska författare: Sjöberg, Birger
Ex. 1: Fint skick Namnteckning45 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2201
 
 Författare: Frykman, Erik
 Titel: De motsägelsefulla viktorianerna / Erik Frykman
 Förlag/År: Stockholm Norstedt 1980
 Omfång: Inbunden
 ISBN: 91-1-803182-X
 SAB-kod: Ge.47
 SAB-kod: Ke.46
 Ämnesord: Viktoriansk litteratur
Kategori: Litteraturvetenskap > Engelsk litteraturhistoria > 1832-1901
Kategori: Historia > Brittiska öarna (Storbritannien) > 1800-1914
Ex.1: Mycket fint skick 70 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2203
 
 Författare: White, Patrick, 1912-1990
 Titel: Memoirs of many in one by Alex Xenophon Demirjian Gray / edited by Patrick White
 Förlag/År: London : Jonathan Cape, 1986
 Omfång: 192 s. Inbunden
 ISBN: 0-224-02371-3
 SAB-kod: Her.01
 Ämnesord: Australien
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur > Australisk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Ou.60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2205
 
 Författare: Sundman, Per Olof, 1922-1992
 Titel: Berättelsen om Såm / Per Olof Sundman
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1977 ; (Stockholm : Norstedt)
 Omfång: 253, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-1-771012-X
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Svensk skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Ou30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2206
 
 Författare: Salminen, Sally, 1906-1976
 Titel: Katrina : roman : belönad med första pris i "Svensk romanpristävling 1936"
 Förlag/År: Helsingfors : Schildt Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1936 (Helsingfors : Centraltr.)
 Upplaga: 5:te tus.
 Omfång: 385, [2] s. Inbunden
 Anmärkning: "7.-15. uppl. s.å. ; 6. uppl. 1937 ; 23. uppl. 1938"
 Genre: Finlandssvensk litteratur
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 13. uppl. Fint hfrbd.150 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2207
 
 Författare: Lundkvist, Artur, 1906-1991
 Titel: Skrivet mot vinden : artiklar ur tidningar och tidskrifter / Artur Lundkvist ; i urval och med förord av Francisco J. Uriz
 Förlag/År: Stockholm : Arbetarkultur, 1983 ; (Värnamo : Fälth)
 Omfång: 216 s. ; 21 cm. Häftad
 ISBN: 91-7014-177-0
 Medarbetare: Uriz, Francisco J., 1932- edt
 SAB-kod: Hc.04
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Essäer
Ex. 1:Namnteckning Mycket fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2208
 
 Författare: Aulin, Arne, 1909-1984
 Titel: Musikkunskap / av Arne Aulin
 Förlag/År: Stockholm : Natur och kultur, 1962
 Upplaga: 3 uppl., helt omarb.
 Omfång: 240 s. : ill. Inbunden
 SAB-kod: Ijaa
 Ämnesord: Musiklära
Kategori: Konst, musik, teater och film > Musik > Musikteori och musiklära
Ex.1: Mycket fint skick 30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2209
 
 Författare: Kristeva, Julia, 1941-
 Titel: Främlingar för oss själva / Julia Kristeva ; översättning av Ann Runnqvist-Vinde ; fackgranskning av Ebba Witt-Brattström
 Förlag/År: Stockholm : Natur och kultur, 1991 ; (Lund : Btj)
 Omfång: 205, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Etrangers à nous mêmes.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1992
 ISBN: 91-27-02231-5
 Medarbetare: Runnqvist-Vinde, Ann (översättare)
 Medarbetare: Witt-Brattström, Ebba, 1953- (översättare)
 SAB-kod: Ohdi:k
 SAB-kod: Oaa
 SAB-kod: Doga
 Ämnesord: Immigration
 Ämnesord: Främlingskap
 Ämnesord: Invandrare
 Ämnesord: Alienation (Social psychology)
 Ämnesord: Immigrants
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Sociala frågor och socialpolitik > Immigration
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Sociologi > Socialpsykologi
Kategori: Filosofi och psykologi > Psykologi > Personlighetspsykologi
Ex.1: Mycket fint skick 100 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2210
 
 Författare: Hedén, Erik, 1875-1925
 Titel: Strindberg : en ledtråd vid studiet av hans verk / av Erik Hedén
 Förlag/År: Stockholm : Nutiden, 1921
 Omfång: 511 s. Häftad
 SAB-kod: Gcz Strindberg, August
 Ämnesord: Strindberg, August, 1849-1912
Kategori: Litteraturvetenskap > Svensk litteraturhistoria > Särskilda svenska författare: Strindberg, August
Ex. 1: Fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2211
 
 Författare: Johansson, Gustav, 1895-1971
 Titel: Alexandra Kollontay : perioden 1872-1917 : revolutionens ambassadör : en biografi / Gustav Johansson
 Förlag/År: Stockholm : Gidlund, 1976 ; (Lund : Berling)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 256 s. : ill. ; 21 cm. Häftad
 Anmärkning: Tidigare utg. under pseud. Carsten Halvorsen med titeln: Revolutionens ambassadör, Stockholm : Arbetarkultur, 1945
 ISBN: 91-7021-135-3
 SAB-kod: Lz Kollontaj, A.M.
 SAB-kod: Ohj
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Kollontaj, AM
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Sociala frågor och socialpolitik > Könsrollsfrågor
Ex. 1: Fint skick Lite snedläst140 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2212
 
 Författare: Ågren, Gösta, 1936-
 Titel: Dan Anderssons väg / Gösta Ågren
 Förlag/År: Stockholm : Tiden, 1988 ; (Falköping : Gummesson)
 Upplaga: Nyutg.
 Omfång: 119 s., [8] pl.-s. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-550-3403-9
 Genre: Finlandssvensk litteratur
 SAB-kod: Gcz Andersson, Dan
 Ämnesord: Andersson, Dan, 1888-1920
Kategori: Litteraturvetenskap > Svensk litteraturhistoria > Särskilda svenska författare: Andersson, Dan
Ex. 1: Fint skick 95 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2213
 
 Författare: Pangborn, Edgar
 Titel: Davy / Edgar Pangborn ; övers. av K G Johansson och Gunilla Dahlblom
 Förlag/År: Köping : Lindfors, 1983 ; (Köping : Civiltr.)
 Omfång: 296 s. ; 22 cm. Häftad
 Orginaltitel: Davy ((engelska)).
 Serie: Lindfors science fiction, 99-0408370-3
 ISBN: 91-7268-124-1
 Medarbetare: Dahlblom, Gunilla (översättare)
 Medarbetare: Johansson, Kjell-Gunnar, 1952- (översättare)
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Fint skick 40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2214
 
 Författare: O'Brien, Edna, 1932-
 Titel: Augusti är en farlig månad.
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1966 ; (Karlstad : Nya Wermlandstidn.)
 Omfång: 222 s. Häftad
 Orginaltitel: August is a wicked month.
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Fint skick Lite nött rygg. Ou.70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2215
 
 Titel: Modern litteraturteori : från rysk formalism till dekonstruktion / Claes Entzenberg & Cecilia Hansson (red.). D. 2
 Förlag/År: Lund Studentlitteratur 1991
 Omfång: Häftad
 ISBN: 91-44-33111-8
 SAB-kod: G:df
Kategori: Litteraturvetenskap > Litteraturestetik
Ex.1: Fint skick En del understrykningar. Denna utg 2.a uppl tr 1993100 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2216
 
 Författare: Sourander, Bobi, 1928-
 Titel: Vinnarna : roman om en tidning / Bobi Sourander
 Förlag/År: Stockholm : Natur och kultur, 1993 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 344, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1993
 ISBN: 91-27-03511-5
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick Innehåller även recensioner av boken.35 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2217
 
 Författare: Crichton, Michael, 1942-
 Titel: Blodröd sol / Michael Crichton ; översättning: Börje Crona
 Förlag/År: Höganäs : [Bra böcker], 1993 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 413 s. ; 23 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Rising sun.
 Serie: Bra spänning, 99-0164873-4
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1993
 ISBN: 91-7131-056-8
 Medarbetare: Crona, Börje (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He.01=c
 Ämnesord: Affärsmoral
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick 40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2218
 
 Författare: Clifford, Francis, pseud. för Arthur Leonard Bell Thompson
 Titel: Hemlig terror / Francis Clifford ; [övers.: Gösta Dahl]
 Förlag/År: Stockholm : Plus, 1977 ; (Finland)
 Omfång: 239 s. ; 21 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Drummer in the dark.
 ISBN: 91-7406-063-5
 Medarbetare: Dahl, Gösta (översättare)
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Skyddsomslag saknas Mycket fint skick 20 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2219
 
 Författare: Woods, Stuart
 Titel: Bränd / Stuart Woods ; översättning: Anders Bellis
 Förlag/År: Stockholm : Bonnierförl., 1998 ; (Falun : Scandbook)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 298, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Heat.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1997
 ISBN: 91-43-02169-7
 Medarbetare: Bellis, Anders (översättare)
 SAB-kod: Heq.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2220
 
 Författare: Warburg, Aby M
 Titel: Ormritualer : en reseskildring / Aby M Warburg ; med en efterskrift av Ulrich Raulff ; översättning: Joachim Retzlaff
 Förlag/År: Stockholm ; Stehag : B. Östlings bokförl. Symposion, 1991 ; (Eslöv : Atheneum)
 Omfång: 89 s. : ill. ; 22 cm. Häftad
 Serie: Kulturhistoriskt bibliotek, 99-1228966-8
 Anmärkning: Övers. bygger på förf:s tyska föredrag
 ISBN: 91-7139-003-0
 Medarbetare: Retzlaff, Joachim (översättare)
 Medarbetare: Raulff, Ulrich (medarbetare)
 SAB-kod: Mzd-qat
 SAB-kod: Mqat
 Ämnesord: Pueblo-indianer
 Ämnesord: Indianer
 Ämnesord: Pueblo-indianer
Kategori: Etnografi, socialantropologi och etnologi > folktro och folkseder > Övertro och magi
Kategori: Etnografi, socialantropologi och etnologi > Amerika > Indianerna i Nordamerika
Ex. 1:Namnteckning Fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2221
 
 Författare: Bonniér, Olle, 1925-
 Titel: Självljus / Olle Bonniér
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1995 ; (Värnamo : Fälth)
 Omfång: 188 s., [1] vikt pl.-bl. ; 21 cm Inbunden.
 ISBN: 91-1-952232-0
 SAB-kod: Ibz Bonniér, Olle
 Ämnesord: Bonniér, Olle, 1925-
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konsthistoria > Särskilda konstnärer
Ex.1: Mycket fint skick Lite blekt rygg.85 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2223
 
 Författare: King, Stephen, 1947-
 Titel: Knackarna / Stephen King ; översättning: Roland Adlerberth
 Förlag/År: Höganäs : Bra böcker, 1989 ; (Västtyskland)
 Omfång: 839 s. ; 23 cm. Inbunden
 Orginaltitel: The Tommyknockers.
 Medarbetare: Adlerberth, Roland, 1923-1993 (översättare)
 Genre: Skräck
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2227
 
 Författare: Ahlin, Lars, 1915-1997
 Titel: De sotarna! De sotarna! : Zackarias' andra bok / Lars Ahlin
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1990 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 296, [3] s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1990
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 11/14. tus., 1990
 ISBN: 91-0-047952-7
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1:Namnteckning Skyddsomslag saknas Fint skick Lång hälsning på smutstitelbladet.25 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2229
 
 Författare: Doyle, Arthur Conan, Sir, 1859-1930
 Titel: En försvunnen värld / Övers. av Birger Hultstrand. Illustr. av Stig Södersten
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1955
 Omfång: 228,(1)s : Ill. Inbunden
 Orginaltitel: The lost world.
 Serie: De odödliga ungdomsböckerna, 99-0747475-4 ; 49
 Genre: Fantasy
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Fint skick 85 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2230
 
 Författare: De Geer, Louis, 1818-1896
 Titel: Ur Louis de Geers brevsamling.
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1929
 Omfång: 383 s. Inbunden
 SAB-kod: Kc.49
 SAB-kod: Lz De Geer, Louis
 Ämnesord: De Geer, Louis 1818-1896
Kategori: Historia > Sverige > 1865-1905
Kategori: Biografi > Särskilda personer > De Geer, Louis
Ex. 1: Fint skick Privat klotband. Eklund & Thorsell bokbinderi, Köping90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2231
 
 Författare: Said, Edward W, 1935-2003.
 Titel: Utan hemvist : en självbiografi / Edward W. Said ; översättning: Hans O. Sjöström
 Förlag/År: Stockholm : Ordfront, 2000 ; (Falun : AIT Falun)
 Omfång: 328, [1] s. : ill. ; 23 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Out of place.
 ISBN: 91-7324-703-0
 SAB-kod: Lz Said, Edward W.
 Ämnesord: Said, Edward W., 1935-2003.
 Ämnesord: Självbiografier
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Said, Edward W
Ex. 1: Mycket fint skick 90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2233
 
 Författare: Mazetti, Katarina, 1944-
 Titel: Grabben i graven bredvid / Katarina Mazetti
 Förlag/År: Stockholm : Alfabeta, 1998 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 191 s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1998
 ISBN: 91-7712-809-5
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2234
 
 Författare: Stout, Rex, 1886-1975
 Titel: Tag tjuren vid hornen : samt novellen Watson var en kvinna / Rex Stout ; övers. av Britte-Marie Bergström
 Förlag/År: Halmstad : Spektra, 1977 ; (Halmstad : Computer printing)
 Omfång: 243, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Some buried Caesar.
 Orginaltitel: Watson was a woman.
 Serie: Spektras nya deckar-ess, 99-0121498-X ; 15
 ISBN: 91-7136-229-0
 Medarbetare: Bergström, Britte-Marie (översättare)
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Fint skick Slitet skyddsomslag50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2235
 
 Titel: Lustans labyrinter : [åtta nya svenska erotiska berättelser] / [Lars Ardelius ... ; huvudredaktör: Birgitta Stenberg]
 Förlag/År: [Stockholm] : [Info Books], 1989 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 224 s. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-7003-019-7
 Medarbetare: Ardelius, Lars, 1926- (medarbetare)
 Medarbetare: Stenberg, Birgitta, 1932- (medarbetare)
 Genre: Erotica
 SAB-kod: Hc.016(s)
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Noveller
Ex.1: Mycket fint skick 75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2236
 
 Författare: Arrhenius, Sara, 1961-
 Titel: Ensam och pervers / Sara Arrhenius, Cecilia Sjöholm
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier Alba, 1995 ; (Smedjebacken : Smegraf)
 Omfång: 116, [1] s. ; 21 cm Inbunden.
 Serie: Bonnier Alba essä, 99-2083445-9
 Anmärkning: Om hur perversioner skildras i litteratur och film. Författarna diskuterar ej några verk av svenskar
 ISBN: 91-34-51722-7
 Medarbetare: Sjöholm, Cecilia, 1961-
 Genre: Erotica
 SAB-kod: Vnd
 SAB-kod: G.096z Sexuella avvikelser
 SAB-kod: Kt
 SAB-kod: Bs
 Ämnesord: Sexuella avvikelser
Kategori: Medicin > Samhällsmedicin, hygien, sexologi > Sexologi
Kategori: Litteraturvetenskap > Särskilda skönlitterära motiv > Sexuella avvikelser
Kategori: Historia > Allmän kulturhistoria
Kategori: Allmänt och blandat > Masskommunikation: allmänt
Ex.1: Fint skick Lite smånaggat omslag150 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2237
 
 Författare: Säve-Söderbergh, Torgny, 1914-1998
 Titel: Egyptisk egenart : grundproblem i gammalegyptisk kultur / Torgny Säve-Söderbergh
 Förlag/År: Uppsala : Univ. : Fackredaktionen, Univ. [distributör], 1990 ; (Göteborg : Graphic Systems)
 Upplaga: [Ny, omarb. utg.] / [ny, omarb. uppl.], 3. tr.
 Omfång: [4], 115 s. : ill. ; 21 cm. Häftad
 ISBN: 91-506-0806-1
 SAB-kod: Jpba
 Ämnesord: Egypten
 Ämnesord: Egyptologi
Kategori: Arkeologi > Afrika > Egypten
Ex. 1: Fint skick Några blyertsunderstrykningar45 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2238
 
 Författare: Jonsson, Inge, 1928-
 Titel: Idéer och teorier om ordens konst : från Platon till strukturalismen / Inge Jonsson
 Förlag/År: Lund : LiberLäromedel, 1978 ; (Lund : Br. Ekstrand)
 Upplaga: 2., revid. uppl.
 Omfång: 248 s. ; 22 cm. Häftad
 Anmärkning: "Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1979 ; 3. tr., 1983 ; 4. tr., 1985 (Lund : Beta graf.) ; 5. tr., 1989 (Lund : DeTryck) ; 6. tr., 1992 (Malmö : Boktr.) ; 7. tr., 1995 (Malmö : Daleke Grafiska) ; 8. tr., 1998 ; 9. tr., 2000"
 ISBN: 91-40-04612-5
 SAB-kod: G:df
 SAB-kod: Be
 Ämnesord: Idé- och lärdomshistoria
Kategori: Litteraturvetenskap > Litteraturestetik
Kategori: Allmänt och blandat > Allmän idé- och lärdomshistoria
Ex.1:Namnteckning Mycket fint skick Enstaka blyertsanteckningar. Denna upplaga tr. 1985.150 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2239
 
 Författare: Leonard, Elmore, 1925-
 Titel: Nådaskott : [en thriller] / Elmore Leonard ; till svenska av Einar Heckscher
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1990 ; (Borås : Centraltr.)
 Omfång: [2], 261 s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Killshot.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1990
 ISBN: 91-46-15859-6
 Medarbetare: Heckscher, Einar, 1938- (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He.01=c
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick Ou.80 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2240
 
 Författare: Leonard, Elmore, 1925-
 Titel: Banditer : [thriller] / Elmore Leonard ; översättning: Einar Heckscher
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1989 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 282, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Bandits.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1989
 ISBN: 91-46-15688-7
 Medarbetare: Heckscher, Einar, 1938- (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick Första sv utg65 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2241
 
 Författare: Leonard, Elmore, 1925-
 Titel: LaBrava : [thriller] / Elmore Leonard ; övers. av Nille Lindgren
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1985 ; (Lund : Beta graf.)
 Omfång: 263, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: LaBrava ((engelska)).
 ISBN: 91-46-15006-4
 Medarbetare: Lindgren, Nille (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Fint skick Lätt naggat omslag70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2242
 
 Författare: Leonard, Elmore, 1925-
 Titel: Härsket guld / Elmore Leonard ; till svenska av Einar Heckscher
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1991 ; (Borås : Centraltr.)
 Omfång: 269 s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Get shorty.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1991
 ISBN: 91-46-16050-7
 Medarbetare: Heckscher, Einar, 1938- (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He.01=c
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick Ou70 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2243
 
 Författare: Gullberg, Hjalmar, 1898-1961
 Titel: Dikter / Hjalmar Gullberg ; med efterord av Anders Palm
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1994 ; (Finland)
 Upplaga: [Realisationsutg.]
 Omfång: 509, [17] s. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-1-942182-6
 SAB-kod: Hc.03
 Ämnesord: Skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex. 1: Mycket fint skick Kartonnage.65 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2244
 
 Författare: Blanc, Suzanne
 Titel: Den gröna stenen : detektivroman / Suzanne Blanc ; övers. av Mons Mossner
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1963 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 184, [1] s. Häftad
 Orginaltitel: The green stone.
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Bra skick Missfärgad rygg. Liten reva20 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2245
 
 Författare: Blanc, Suzanne
 Titel: Den gula villan : detektivroman / Suzanne Blanc ; övers. av Marianne Gerland-Ekeroth
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1965 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 189, [1] s. Häftad
 Orginaltitel: The yellow villa.
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Mycket fint skick 25 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2246
 
 Författare: Ely, David
 Titel: Trot : kriminalroman / övers. av Torsten Blomkvist
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1964 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 190, [1] s. Häftad
 Orginaltitel: Trot.
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Mycket fint skick 25 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2247
 
 Författare: Beckérus, Åke, 1936-
 Titel: Svart cirkel / Åke Beckérus
 Förlag/År: Stockholm : Fischer, 1991 ; (Storbritannien)
 Omfång: 278, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1991
 ISBN: 91-7054-661-4
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Förlagsstämpel. Namnteckning.50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2248
 
 Författare: Coxe, George Harmon
 Titel: Det dolda spåret / [till svenska av Pelle Fritz-Crone]
 Förlag/År: Stockholm : Almqvist & Wiksell/Geber, 1954
 Omfång: 263 s. Inbunden
 Orginaltitel: The crimson clue.
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Skyddsomslag saknas Fint skick 20 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2249
 
 Författare: Kelleher, Victor
 Titel: Cirkelns hemlighet : [en fantasy-berättelse] / Victor Kelleher ; från engelskan av Marie Berthelius
 Förlag/År: Malmö ; Stuttgart ; Zürich ; New York : Bergh, 1985 ; (Ystad : Aurora)
 Omfång: 197, [3] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Master of the grove.
 Serie: Berghs fantasy bibliotek, 99-0381892-0 ; 2
 Serie: Berghs ungdomsbibliotek, 99-0241514-8
 ISBN: 91-502-0764-4
 Medarbetare: Berthelius, Marie, 1958- (översättare)
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: uHe=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick 40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2250
 
 Författare: Noon, Jeff
 Titel: Vurt / Jeff Noon ; översättning av Sam J. Lundwall
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1996 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 358, [1] s. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Vurt (engelska).
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1996
 ISBN: 91-0-056073-1
 Medarbetare: Lundwall, Sam J., 1941-. (översättare)
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He.01=c
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick 90 kr. Såld
Ex. 2: Fint skick Lätt naggat skyddsomslag80 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2251
 
 Författare: Martin, George R R
 Titel: Sagan om is och eld. Kampen om järntronen
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1998 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 415, [1] s. Inbunden.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1998
 ISBN: 91-37-11358-5
 Medarbetare: Thulin, Louise (översättare)
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: Hceeq.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Fint skick 90 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2252
 
 Författare: Lundén, Björn, 1944-
 Titel: Styrelseboken : [praktisk handbok för styrelsearbete i bolag, föreningar och stiftelser] / av Björn Lundén
 Förlag/År: Näsviken : Björn Lundén information, cop. 1998 ; (Uddevalla : Mediaprint)
 Upplaga: 3., [uppdaterade] uppl.
 Omfång: 144 s. ; 23 cm. Häftad
 ISBN: 91-7027-173-9
 SAB-kod: Oeada-c
 SAB-kod: Qbab
 Ämnesord: Styrelsearbete
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Rättsvetenskap > Sverige
Kategori: Ekonomi och näringsväsen > Företagsekonomi > Ledning, arbetsledning
Ex.1: Mycket fint skick 60 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2253
 
 Författare: Jung, C G, 1875-1961
 Titel: Valda skrifter / av C G Jung. Litteratur, myter och symboler / översättning av Dorothee Sporrong ; fackgranskning av Kurt Almqvist ...
 Förlag/År: Stockholm : Natur och kultur, 2003 (Falköping : Elander Gummesson)
 Omfång: 303, [3] s. : ill. ; 24 cm Inbunden.
 Anmärkning: Övers. från engelska och tyska
 ISBN: 91-27-08467-1
 Medarbetare: Sporrong, Dorothee, 1941- (översättare)
 SAB-kod: Docbc
 SAB-kod: G:df
 Ämnesord: Skapandet
Kategori: Filosofi och psykologi > Psykologi > Jung och den analytiska (komplexa) psykologin
Kategori: Litteraturvetenskap > Litteraturestetik
Ex.1: Mycket fint skick 190 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2254
 
 Författare: Sagan, Carl, 1934-1996
 Titel: Kontakt : roman / Carl Sagan ; översättning av Jan Leek ; granskning av i texten förekommande vetenskapliga termer och uttryck har utförts av Gunnar Larsson-Leander
 Förlag/År: Stockholm : Legenda, 1987 ; (Finland)
 Omfång: 390 s. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Contact.
 ISBN: 91-582-0862-3
 Medarbetare: Larsson-Leander, Gunnar (översättare)
 Medarbetare: Leek, Jan (översättare)
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Fint skick Lite smånaggat skyddsomslag.65 kr.
Ex. 2: Mycket fint skick Exlibris75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2255
 
 Författare: Martin, George R R
 Titel: Sagan om is och eld. I vargens tid
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1997 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 398, [1] s. Inbunden.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1997
 ISBN: 91-37-11150-7
 Medarbetare: Thulin, Louise (översättare)
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: Hceeq.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick 90 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2256
 
 Författare: Sourander, Bobi, 1928-
 Titel: Farväl Fidel : [en thriller] / Bobi Sourander
 Förlag/År: Stockholm : Legenda, 1990 ; (Finland)
 Omfång: 283, [1] s. ; 24 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1990
 ISBN: 91-582-1719-3
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2258
 
 Författare: Sourander, Bobi, 1928-
 Titel: Förlorarna / Bobi Sourander
 Förlag/År: Stockholm : Legenda/Natur och kultur, 1995 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 278, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1995
 ISBN: 91-27-04077-1
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick Stämpel45 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2259
 
 Författare: Stout, Rex, 1886-1975
 Titel: En väv av lögn / Rex Stout ; övers.: Pelle Fritz-Crone
 Förlag/År: Höganäs : Bra böcker, 1976 ; (Österrike)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 184, [1] s. ; 21 cm. Inbunden
 Orginaltitel: The final deduction.
 Serie: Bra deckare, 99-0105530-X
 Medarbetare: Fritz-Crone, Pelle (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Skyddsomslag saknas Fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2260
 
 Författare: DeMille, Nelson
 Titel: Tre kan bevara en hemlighet - om två av dem är döda / Nelson DeMille ; översättning: Lillemor Binett
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1998 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 388, [1] s. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Plum Island.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1998
 ISBN: 91-37-11260-0
 Medarbetare: Binett, Lillemor (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Heq.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Fint skick Stämpel50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2261
 
 Författare: Brink, André, 1935-.
 Titel: Ambassadören / André Brink ; översättning: Marianne Gerland-Ekeroth
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1986 ; (Borås : Centraltr.)
 Omfång: 308, [1] s. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The ambassador.
 ISBN: 91-37-09054-2
 Medarbetare: Gerland-Ekeroth, Marianne, 1924- (översättare)
 SAB-kod: He.01=c
 Ämnesord: Engelsk skönlitteratur i svensk översättning
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2262
 
 Författare: Triolet, Elsa
 Titel: Kära farbror Volodja- : Vladimir Majakovskij - Elsa Triolet : brev 1915-1917 / utgivna, redigerade och översatta av Bengt Jangfeldt
 Förlag/År: Stockholm A&W 1988
 Omfång: Häftad
 ISBN: 91-20-07611-8
 SAB-kod: Gz Triolet, Elsa
 SAB-kod: Lz Triolet, Elsa
 SAB-kod: Gz Majakovskij, Vladimir
 SAB-kod: Lz Majakovskij, Vladimir
Kategori: Litteraturvetenskap > Särskilda utländska författare > Triolet, Elsa
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Triolet, Elsa
Kategori: Litteraturvetenskap > Särskilda utländska författare > Majakovskij, Vladimir
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Majakovskij, Vladimir
Ex. 1: Mycket fint skick Osprättad.95 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2263
 
 Författare: Ottesen-Jensen, Elise, 1886-1973
 Titel: Livet skrev : [memoarer 1886-1966] / Elise Ottesen-Jensen ; [efterord av C G Boëthius]
 Förlag/År: Stockholm : Ordfront : Riksförb. för sexuell upplysning (RFSU), 1986 ; (Stockholm : Ordfront)
 Omfång: 217, [3], 225, [1] s., [16] pl.-s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: "Tidigare utg. i 2 vol. med titlarna: Och livet skrev ; Livet skrev vidare"
 ISBN: 91-7324-263-2
 SAB-kod: Lz Ottesen-Jensen, Elise
 Ämnesord: Ottesen-Jensen, Elise, 1886-1973
 Ämnesord: Sex education: history: Sweden: biography
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Ottesen-Jensen, Elise
Ex.1: Fint skick 70 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2265
 
 Författare: Demouzon, Alain
 Titel: En hård match / Alain Demouzon ; övers.: Gunvor Ragnartz
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1980 ; (Borås : Centraltr.)
 Omfång: 246, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Un coup pourri.
 ISBN: 91-37-07447-4
 Medarbetare: Ragnartz, Gunvor (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hcej.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Franska
Ex. 1: Fint skick 25 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2266
 
 Författare: Forester, C S (Cecil Scott), 1899-1966
 Titel: Generalen : roman / C.S. Forester ; [översättning av Gunnar Barklund]
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1967 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 218, [1] s. Inbunden
 Orginaltitel: The general.
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Fint skick Liten reva i skyddsomslag. Namnteckning.80 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2267
 
 Författare: Tolstoj, Leo Nikolaevic, 1828-1910
 Titel: Kreutzersonaten / Lev Tolstoj ; övers. och förord: Lars Erik Blomqvist
 Förlag/År: Stockholm : Atlantis, 1978 ; (Södertälje : Axling)
 Omfång: 116, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Krejtserova sonata.
 Anmärkning: Tidigare utg. i andra övers.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1989 (Södertälje : Fingraf)
 ISBN: 91-7486-048-8
 Medarbetare: Blomqvist, Lars Erik, 1942- (översättare)
 SAB-kod: Hma=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Ryska
Ex.1: Mycket fint skick 50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2268
 
 Författare: Frostenson, Katarina, 1953-
 Titel: Tankarna / Katarina Frostenson
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1994 ; (Kristianstad : Kristianstads boktr.)
 Omfång: 126 s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1994
 ISBN: 91-46-16589-4
 SAB-kod: Hc.03
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex. 1: Mycket fint skick 120 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2269
 
 Författare: Alfons, Sven, 1918-1996
 Titel: Winckelmanns död : efterlämnade dikter / Sven Alfons ; i urval och med ett efterord av Björn Håkanson
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 2000 ; (Kristianstad : Kristianstads tr.)
 Omfång: 137 s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 2000
 ISBN: 91-0-057185-7
 Medarbetare: Håkanson, Björn, 1937- (medarbetare)
 SAB-kod: Hc.03
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex. 1: Mycket fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2270
 
 Författare: Hoffmeyer, Jesper
 Titel: Livstecken : betydelsens naturhistoria / Jesper Hoffmeyer ; översättning: Ann-Mari Seeberg
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier Alba, 1997 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 203, [1] s. ; 23 cm Inbunden.
 Orginaltitel: En snegl på vejen (danska).
 ISBN: 91-34-51830-4
 Medarbetare: Seeberg, Ann-Mari (översättare)
 SAB-kod: Ue.05
 SAB-kod: Uea
 SAB-kod: Doe
 Ämnesord: biology
Kategori: Naturvetenskap > Biologi > Ekologi
Kategori: Naturvetenskap > Biologi > Utvecklingslära och genetik
Kategori: Filosofi och psykologi > Psykologi > Kognitiv psykologi
Ex.1: Mycket fint skick 90 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2271
 
 Författare: Nørretranders, Tor
 Titel: Märk världen : en bok om vetenskap och intuition / Tor Nørretranders ; översättning: Jan Wahlén ; [teckningar: Hans Faerch-Jensen]
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier Alba, 1993 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: xcvii, 547, [3] s. : ill., diagr., tab. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Maerk verden (danska).
 Anmärkning: "Även tillg. med tryckår: 4. tr., 1996 ; [Ny tr.], 1999 (Falun : AIT)"
 ISBN: 91-34-51312-4
 Medarbetare: Faerch-Jensen, Hans (översättare)
 Medarbetare: Wahlén, Jan, 1929- (översättare)
 SAB-kod: Doe
 SAB-kod: U:d
 SAB-kod: Be.5
 Ämnesord: Cognitive science
 Ämnesord: Medvetandet
Kategori: Filosofi och psykologi > Psykologi > Kognitiv psykologi
Kategori: Naturvetenskap > Naturvetenskaplig teori, filosofi och metodlära
Kategori: Allmänt och blandat > Idéhistoria och lärdomshistoria > Allmän idé- och lärdomshistoria
Ex. 1: Mycket fint skick Denna utg tr 1994. Kartonnage.145 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2273
 
 Författare: Verne, Jules, 1828-1905
 Titel: Den hemlighetsfulla ön / Jules Verne ; [övers. av Sven Stolpe ; ill. av Paul Férat
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1965
 Upplaga: 14/17. tus.
 Omfång: 267, [2] s. ; 285, [2] s. : ill. Inbunden
 Orginaltitel: L'île mystérieuse.
 Serie: De odödliga ungdomsböckerna, 99-0747475-4 ; 38-39 38
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Mycket fint skick 60 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2274
 
 Författare: Boheman, Erik, 1895-1979
 Titel: På vakt. Kabinettssekreterare under andra världskriget
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1964 ; (Stockholm : Norstedt)
 Omfång: 316, [1] s., 10 pl.-bl. : ill. Inbunden
 SAB-kod: Lz Boheman, Erik
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Boheman, Erik
Ex.1: Mycket fint skick 40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2275
 
 Författare: Strindberg, August, 1849-1912
 Titel: Svenska öden och äfventyr : berättelser från alla tidehvarf
 Förlag/År: Stockholm : Ljus, 1907
 Omfång: 4 vol. i 1. Inbunden
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick Lite solblekt. Förlagets röda klotband.85 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2276
 
 Författare: Lagerlöf, Selma, 1858-1940
 Titel: Nils Holgerssons underbara resa genom Sverige / med teckningar av Bertil Lybeck
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1958 (Stockholm : Bonnier)
 Upplaga: [Ny utg.] / [Ny uppl.]
 Omfång: 576, [5] s. : ill. Inbunden
 Serie: Bonniers folkbibliotek, 99-0133706-2
 SAB-kod: Hc,u
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Skyddsomslag saknas Mycket fint skick 70 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2278
 
 Författare: Myrdal, Jan, 1927-
 Titel: En kärlek : återgranskning 1 / Jan Myrdal
 Förlag/År: