Antikvariat 1 - Nyförvärslista


Listor. En förteckning över antikvariatets alla böcker i listform - även sålda. Dessa sidor är främst gjorda för google och andra sökmotorer. Du kan också pröva att söka direkt på www.antikvariat1.se.
 
 Författare: Conrad, Joseph, 1857-1924
 Titel: Mörkrets hjärta / Joseph Conrad ; övers. av Margaretha Odelberg
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1983 ; (Ungern)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 121, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Heart of darkness.
 ISBN: 91-46-14289-4
 Medarbetare: Odelberg, Margaretha (översättare)
 SAB-kod: He=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Bra skick 20 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2501
 
 Titel: I en akt. 11 enaktare från Strindberg till Brecht
 Förlag/År: Stockholm : Aldus, 1976 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 182, [1] s. Pocket
 Serie: Delfinserien, 0346-6574 ; 541
 Anmärkning: Tidigare utg. i en vol.
 ISBN: 91-0-041358-5
 Medarbetare: Holm, Ingvar, 1923- edt
 SAB-kod: Hc.02(s)
 SAB-kod: Hce.02(s)
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Dramatik
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Dramatik
Ex. 1: Biblioteksband, Stämplar mm. Fint skick Inplastad.40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2502
 
 Författare: Blegen, Carl W
 Titel: Troja och trojanerna / Carl W. Blegen ; övers. av Lily Vallquist ; fackgranskning av Carl Nylander
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1965 ; (Stockholm : V. Petterson)
 Omfång: 158, [1] s., 12 pl.-bl. : ill. Pocket
 Serie: W & W-serien, 0509-5069 ; 105
 SAB-kod: Joaaz Troja
Kategori: Arkeologi > Asien > Mindre Asien: Troja
Ex. 1: Mycket fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2503
 
 Författare: Tolkien, J R R, 1892-1973
 Titel: Bilbo : en hobbits äventyr / J. R. R. Tolkien ; [övers.: Britt G. Hallqvist ; ill. av förf.]
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1983 ; (Avesta : A.B.M.-tryck)
 Upplaga: 11. ed.
 Omfång: 231, [4] s. : ill. ; 19 cm. Pocket
 Orginaltitel: The hobbit or There and back again.
 Serie: R & S pocket, 99-0372731-3
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1985 (RoS pocket)
 Anmärkning: Föreg. uppl. ej utg. i serien
 ISBN: 91-29-56159-0
 Medarbetare: Hallqvist, Britt G., 1914-1997. (översättare)
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: He=c
 Ämnesord: Roman
 Ämnesord: Fantasy
 Ämnesord: Klassiker
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Fint skick 40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2504
 
 Författare: Nilsson, Birgit, 1918-
 Titel: La Nilsson / Birgit Nilsson
 Förlag/År: Stockholm : Fischer, 1998 ; (Finland)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 382, [1] s., [32] pl.-s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: S. 342-371: Diskografi
 ISBN: 91-7054-876-5
 SAB-kod: Ijz Nilsson, Birgit
 Ämnesord: Nilsson, Birgit 1918-
 Ämnesord: Operasångerskor
Kategori: Konst, musik, teater och film > Musik > Särskilda tonkonstnärer
Ex. 1: Bra skick Några fläckar20 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2505
 
 Författare: Daudet, Alphonse, 1840-1897
 Titel: Brev från min kvarn / övers. av Thord Lundgren
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1971 ; (Uddevalla : Bohusläningen)
 Omfång: 161, [1] s. Pocket
 Orginaltitel: Lettres de mon moulin.
 Serie: Forum pocket, 99-0166827-1
 Anmärkning: Inb. i Forumbiblioteket
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Mycket fint skick 35 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2507
 
 Författare: Key-Åberg, Sandro, 1922-1991
 Titel: Härliga tid som randas : [Två slår den tredje] / Sandro Key-Åberg
 Förlag/År: Stockholm : Aldus/Bonnier, 1968 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 172 s. Pocket
 Serie: Delfinserien, 0346-6574 ; 296
 SAB-kod: Hc.02
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Dramatik
Ex. 1:Blekt Fint skick 40 kr.
Ex.2: Mycket fint skick 50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2509
 
 Författare: Sofokles, 497-406 f.Kr.
 Titel: Kung Oidipus : Elektra : två tragedier / Sofokles ; översatta från grekiskan i originalens versmått och försedda med inledning och kommentar av Björn Collinder
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1972 ; (Uddevalla : Bohusläningen)
 Omfång: 165 s. Häftad.
 ISBN: 91-37-05138-5
 ISBN: 91-37-05137-7
 Medarbetare: Collinder, Björn, 1894-1983
 Medarbetare: Sophocles. Elektra
 SAB-kod: Hoa=c
 SAB-kod: Hce.02
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Grekiska
Ex.1: Mycket fint skick 50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2510
 
 Författare: Lundgren, Maja, 1965-
 Titel: Pompeji : roman / Maja Lundgren
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 2001 ; (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 241, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Serie: Bonnier pocket, 99-0307595-2
 Anmärkning: Även med tryckår: 5.- 7. tr., 2002
 Anmärkning: Originaluppl. 2001
 ISBN: 91-0-057752-9
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick 30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2511
 
 Författare: Wellek, René
 Titel: Theory of literature / René Wellek and Austin Warren
 Förlag/År: New York : Harcourt, Brace & Co., cop. 1956
 Upplaga: [2. ed.]
 Omfång: 368 s. Pocket
 Medarbetare: Warren, Austin
 SAB-kod: G:df
Kategori: Litteraturvetenskap > Litteraturestetik
Ex.1: Fint skick 50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2512
 
 Författare: Böll, Heinrich, 1917-1985
 Titel: Inte ett enda ord / övers. Per Erik Wahlund
 Förlag/År: Stockholm : PAN/Norstedt, 1972 ; (Stockholm : Norstedt)
 Upplaga: [Ny utg., ny uppl.]
 Omfång: 150, [1] s. Pocket
 Serie: En PAN-bok, 99-0104304-2
 ISBN: 91-1-721511-0
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Fint skick 30 kr.
Ex. 2: Mycket fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2513
 
 Författare: Albom, Mitch, 1958-
 Titel: The five people you meet in heaven / Mitch Albom.
 Förlag/År: New York : Hyperion, c2003.
 Upplaga: 1st ed.
 Omfång: 196 s. ; 20 cm. Inbunden
 Anmärkning: Weaves three stories about 83-year-old Eddie, the head maintenance person at Ruby Point Amusement park. Eddie meets 5 individuals in heaven each with a story to share, a secret to reveal and a lesson. The have profound meanings for Eddie on the real purpo
 ISBN: 0786868716
 Genre: Psychological fiction
 SAB-kod: Heq
 Ämnesord: Accident victims
 Ämnesord: Amusement parks
 Ämnesord: Amusement rides
 Ämnesord: Future life
 Ämnesord: Older men
 Ämnesord: Heaven
 Ämnesord: Death
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur > Amerikansk skönlitteratur
Ex. 1: Skyddsomslag saknas Mycket fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2514
 
 Författare: Fox, Astrid
 Titel: Rika's jewel / Astrid Fox.
 Förlag/År: London : Sapphire, 1999.
 Omfång: 224 s. ; 20 cm. Pocket.
 ISBN: 0352333677
 Genre: Erotica
 SAB-kod: He
 Ämnesord: Paganism
 Ämnesord: Lesbians
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2515
 
 Författare: Lantz, Monica, 1941-
 Titel: Folkets visor : om folklig sång för visornas vänner / Monica Lantz
 Förlag/År: Stockholm : LT, 1984 ; (Borås : Centraltr.)
 Omfång: 166, [1] s. : ill. ; 20 cm. Pocket
 ISBN: 91-36-02058-3
 SAB-kod: G.07
Kategori: Litteraturvetenskap > Folkdiktning
Ex. 1: Mycket fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2516
 
 Författare: Møllehave, Herdis
 Titel: Le : ett kvinnoöde / Herdis Møllehave ; övers.: Gun R. Bengtsson
 Förlag/År: Stockholm : Trevi, 1981 ; (Södertälje : Axling)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 262, [5] s. ; 20 cm. Pocket
 Orginaltitel: Le ((danska)).
 Serie: Kvinnor skriver, 99-0240363-8
 ISBN: 91-7160-515-0
 Medarbetare: Bengtsson, Gun R. (översättare)
 SAB-kod: Hceda.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Danska
Ex. 1: Fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2517
 
 Författare: Møllehave, Herdis
 Titel: Lene / Herdis Møllehave ; övers.: Ann-Mari Seeberg
 Förlag/År: Stockholm : Trevi, 1984 ; (Södertälje : Fingraf)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 311, [2] s. ; 20 cm. Pocket
 Orginaltitel: Lene ((danska)).
 Serie: Kvinnor skriver, 99-0240363-8
 ISBN: 91-7160-696-3
 Medarbetare: Seeberg, Ann-Mari (översättare)
 SAB-kod: Hda=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Danska
Ex. 1: Bra skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2518
 
 Författare: Greene, Graham, 1904-1991
 Titel: På jakt efter en gestalt : två afrikanska dagböcker / Graham Greene ; övers. av Torsten Blomkvist
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1962 ; (Stockholm : Norstedt)
 Omfång: 142, [1] s. Häftad
 Orginaltitel: In search of a character : two African journals
 SAB-kod: Gez Greene, Graham
 Ämnesord: Greene, Graham, 1904-1991
Kategori: Litteraturvetenskap > Engelsk litteraturhistoria > Särskilda engelska författare: Greene, Graham
Ex. 1: Fint skick 70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2519
 
 Titel: Etik, politik, revolution : en antologi. Vol. 1
 Förlag/År: Staffanstorp : Cavefors ; [Solna] : [Seelig], 1971 ; (Stockholm : Esselte)
 Omfång: 174 s. Pocket
 Medarbetare: Pontara, Giuliano (medarbetare)
 SAB-kod: Dga
 SAB-kod: O:d
Kategori: Filosofi och psykologi > Etik
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Samhälls- och rättsvetenskapens filosofi
Ex. 1: Fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2520
 
 Författare: Strindberg, August, 1849-1912
 Titel: Sagor : Karantänmästarns berättelser / August Strindberg
 Förlag/År: Stockholm : Legenda, 1986 ; (Lund : Lunds pockettr.)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 213, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 ISBN: 91-582-1000-8
 Medarbetare: Strindberg, August, 1849-1912. Karantänmästarns berättelser
 SAB-kod: Hc.016
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Noveller
Ex. 1: Mycket fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2521
 
 Författare: Rådström, Pär, 1925-1963
 Titel: Ärans portar / Pär Rådström
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1988 ; (Storbritannien)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 217 s. ; 18 cm. Pocket
 ISBN: 91-1-871711-X
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick 35 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2523
 
 Författare: Ramel, Povel, 1922-2007.
 Titel: Följ mej bakåt vägen : Povel Ramels livstycken del 1 / Povel Ramel
 Förlag/År: Stockholm Månpocket 1993
 Upplaga:
 Omfång: Pocket
 ISBN: 91-7642-884-2
 SAB-kod: Ijz Ramel, Povel
 SAB-kod: Gcz Ramel, Povel
 SAB-kod: Lz Ramel, Povel
Kategori: Konst, musik, teater och film > Musik > Särskilda tonkonstnärer
Kategori: Litteraturvetenskap > Svensk litteraturhistoria > Särskilda svenska författare: Ramel, Povel
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Ramel, Povel
Ex.1: Mycket fint skick 40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2525
 
 Författare: Scott, Paul
 Titel: The day of the scorpion / Paul Scott
 Förlag/År: London : Panther, 1973
 Omfång: 576 s. Pocket
 Anmärkning: Ingår i förf:s: The Raj quartet
 ISBN: 0-586-03872-8
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Bra skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2526
 
 Författare: Tunström, Göran, 1937-2000
 Titel: Juloratoriet : roman / Göran Tunström
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1996 ; (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.] / 11. uppl.
 Omfång: 329 s. ; 18 cm. Pocket
 Serie: Bonnier pocket, 99-0307595-2
 Anmärkning: Originaluppl. 1983
 Anmärkning: "Även med tryckår: 12.-13. uppl., 1996 ; 14.-15. uppl., 1997 ; 2. uppl., 8. tr., 2005"
 ISBN: 91-0-056335-8
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick 30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2527
 
 Författare: Tunström, Göran, 1937-2000
 Titel: Det sanna livet : berättelser / Göran Tunström
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1992 ; (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 217, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Serie: Bonnier pocket, 99-0307595-2
 Anmärkning: Originaluppl. 1991
 Anmärkning: "Även tillg. med tryckår: 2. uppl., 1992 ; 3. tr., 1996"
 ISBN: 91-0-055502-9
 SAB-kod: Hc.016
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Noveller
Ex.1: Bra skick 35 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2528
 
 Författare: Södergran, Edith, 1892-1923
 Titel: Samlade dikter / Edith Södergran
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1992 ; (Norge)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 174, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: "Även tillg. med tryckår: [Ny tr.], 1994 ; [Ny tr.], 1996"
 ISBN: 91-46-14783-7
 Genre: Finlandssvensk litteratur
 SAB-kod: Hcd.03
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Finlandssvensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 50 kr.
Ex.2: Mycket fint skick 50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2529
 
 Författare: Östergren, Klas, 1955-
 Titel: Fattiga riddare och stora svenskar / Klas Östergren
 Förlag/År: Stockholm : MånPocket, 1984 ; (Storbritannien)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 451, [5] s. ; 18 cm. Pocket
 Serie: MånPocket, 99-0184541-6
 ISBN: 91-7642-191-0
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1:Snedläst Bra skick 25 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2530
 
 Författare: Stagnelius, Erik Johan, 1793-1823
 Titel: Dikter i urval : Bacchanterna ; Filosofiska uppsatser / Erik Johan Stagnelius
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1989 ; (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 490 s. ; 18 cm. Pocket
 Serie: W & W pocket, 99-0564337-0
 ISBN: 91-46-15802-2
 SAB-kod: Hc.03
 SAB-kod: Hc.02
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Dramatik
Ex. 1: Mycket fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2531
 
 Författare: Gustafsson, Lars, 1936-
 Titel: Bernard Foys tredje rockad : roman / Lars Gustafsson
 Förlag/År: Stockholm : Natur och kultur, 1995 ; (Norge)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 427, [2] s. ; 18 cm. Pocket
 Serie: NoK pocket, 99-0119834-8
 Anmärkning: Originaluppl. 1986
 ISBN: 91-27-05433-0
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Bra skick Lite snedläst30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2532
 
 Författare: Rådström, Pär, 1925-1963
 Titel: Paris : en kärleksroman / Pär Rådström
 Förlag/År: Stockholm : MånPocket, 1984 ; (Storbritannien)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 160 s. ; 18 cm. Pocket
 Serie: MånPocket, 99-0184541-6
 ISBN: 91-7642-170-8
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick 40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2533
 
 Författare: Hedlund, Magnus, 1942-
 Titel: Kvar i Göteborg / Magnus Hedlund, Claes Hylinger ; Lennart Aschenbrenner (illustrationer)
 Förlag/År: Göteborg : Korpen, 1996 ; (Storbritannien)
 Upplaga: Pocketuppl.
 Omfång: 218, [4] s. : ill. ; 18 cm. Pocket
 ISBN: 91-7374-535-9
 Medarbetare: Hylinger, Claes, 1943-
 Medarbetare: Aschenbrenner, Lennart, 1943- (översättare)
 SAB-kod: Ncbi
 Ämnesord: Göteborg
Kategori: Geografi > Sverige > Göteborg
Ex. 1: Mycket fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2536
 
 Författare: Hylinger, Claes, 1943-
 Titel: Dagar och nätter i Paris och Göteborg : dagboksblad, dikter, prosa / Claes Hylinger
 Förlag/År: Göteborg : Korpen, 1990 ; (Storbritannien)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 159, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: Originaluppl. 1975
 ISBN: 91-7374-532-4
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick 60 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2537
 
 Författare: French, Paul, pseud. för Isaac Asimov
 Titel: Lucky Starr på Merkurius / övers. Saga och Claës Gripenberg
 Förlag/År: Stockholm : Sv. lärartidning, 1958 ; (Stockholm : Å & Å)
 Omfång: 180 s. Inbunden
 Orginaltitel: Lucky Starr and the big sun of Mercury.
 Serie: Barnbiblioteket Saga, 99-0448970-X ; 340
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: uHce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Bra skick 45 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2538
 
 Författare: Burroughs, Edgar Rice, 1875-1950
 Titel: Tarzan och dvärgfolket.
 Förlag/År: Stockholm : Hökerberg, 1954
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 152s. Inbunden
 Orginaltitel: Tarzan and the ant men.
 Genre: Ungdomsböcker
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Fint skick 60 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2539
 
 Författare: Durling, Ulf, 1940-
 Titel: Gammal ost : detektivromantiserad berättelse som sönderfaller i tre tragiska delar : [detektivroman]
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1973 ; (Stockholm : Bonnier)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 191, [1] s. Pocket
 ISBN: 91-37-05361-2
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 20 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2540
 
 Författare: Heidenstam, Verner von, 1859-1940
 Titel: Tankar och teckningar / Verner von Heidenstam
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1899
 Omfång: 222, [1] s. Inbunden
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Privat klotband i vitt, lätt smutsigt. Något skavd rygg.Ou.110 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2542
 
 Författare: Heidenstam, Verner von, 1859-1940
 Titel: Från Col di Tenda till Blocksberg : reseskizzer
 Förlag/År: Stockholm, 1888
 Omfång: 248 s. Inbunden
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Privat rött hfrbd.225 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2543
 
 Författare: Heidenstam, Verner von, 1859-1940
 Titel: Samlade skrifter. [3], Hans Alienus, 1-3
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1919
 Upplaga: 4. uppl.
 Omfång: 3 d. i 1 vol. (238 s. ; 302 s.). Inbunden
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Liten reva på övre delen av ryggen. Hfrbd.60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2544
 
 Författare: Hagerfors, Lennart, 1946-
 Titel: Livet är det som pågår medan vi sysslar med annat / Lennart Hagerfors
 Förlag/År: Stockholm : PAN/Norstedt, 1991 ; (Norge)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 120, [3] s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: Originaluppl. 1990
 Anmärkning: "Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1991 ; 3. tr., 1992"
 ISBN: 91-1-911851-1
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 25 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2545
 
 Författare: Gyllensten, Lars, 1921-2006.
 Titel: Lotus i Hades / Lars Gyllensten
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1966 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 131, [4] s. Inbunden
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Skyddsomslag saknas Mycket fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2547
 
 Författare: Heller, Frank, 1886-1947
 Titel: Storhertigens finanser / omslag och illustr. av Martin Lamm
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1965 ; (Stockholm : Bonnier)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 229 s. : ill. Inbunden
 SAB-kod: uHc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Lite smutsig baksida av skyddsomslaget30 kr.
Ex. 2: Skyddsomslag saknas Mycket fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2548
 
 Titel: Gentlemannens årsbok : kalender från Mosebacke monarki : det mosebaskiska orig:s titel: Mosebackan timuka oy / [red. av Hans Alfredson, Carl-Uno Sjöblom]
 Förlag/År: Stockholm : Aldus/Bonnier, 1967 ; (Stockholm : Bonnier)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 127 s. : ill. Pocket
 Serie: Delfinserien, 0346-6574 ; 254
 Medarbetare: Sjöblom, Carl-Uno, 1930- (medarbetare)
 Medarbetare: Alfredson, Hans, 1931- (medarbetare)
 Genre: Humor
 SAB-kod: Hc.017
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Kåserier
Ex.1: Fint skick 45 kr. Såld
Ex.2: Fint skick Denna utg tr 196850 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2549
 
 Författare: Rådström, Pär, 1925-1963
 Titel: Den korta resan.
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1963 ; (Stockholm : Norstedt)
 Omfång: 31, [2] s. Häftad
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 70 kr.
Ex. 2: Mycket fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2550
 
 Författare: Nostradamus, 1503-1566
 Titel: Nostradamus' profetior : quatrainer i urval om världens öden 1555-2797 / efter den traditionella "Nostradamusforskningen" tolkade samt med inledning och kommentarer av Åke Ohlmarks
 Förlag/År: Stockholm : Fabel, 1991 ; (Norge)
 Upplaga: [Ny utg.] / [ny uppl.]
 Omfång: [6] s., s. 9-240, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Les prophéties de M Michel Nostradamus.
 ISBN: 91-7842-029-6
 Medarbetare: Ohlmarks, Åke, 1911-1984 (översättare)
 SAB-kod: Blc
 Ämnesord: Nostradamus profetior
Kategori: Allmänt och blandat > Omstridda fenomen och företeelser > Spådomskonst (divination)
Ex. 1: Mycket fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2551
 
 Författare: Calvino, Italo, 1923-1985
 Titel: Klätterbaronen / Italo Calvino ; [översättning av Karin Alin]
 Förlag/År: Stockholm : Aldus/Bonnier, 1971 ; (Stockholm : Bonnier)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 229 s. Pocket
 Serie: Delfinserien, 0346-6574 ; 416
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Mycket fint skick 75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2552
 
 Författare: Sandemose, Aksel, 1899-1965
 Titel: Varulven : roman / Aksel Sandemose
 Förlag/År: Stockholm : Aldus/Bonnier, 1963 ; (Stockholm : B. Wahlström)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 396 s. Pocket
 Orginaltitel: Varulven (norska).
 Serie: Delfinböckerna, 0416-900X ; 103
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1:Namnteckning Bra skick 60 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2553
 
 Författare: Ekman, Kerstin, 1933-
 Titel: Pukehornet : om konsten att dö på rätt ställe / Kerstin Ekman
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1979 ; (Stockholm : Bonniers graf.)
 Upplaga: [Ny utg., ny uppl.]
 Omfång: 166, [1] s. ; 19 cm. Pocket
 Serie: Delfinserien, 0346-6574 ; 319
 ISBN: 91-0-043929-0
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick 40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2554
 
 Författare: Guillou, Jan, 1944-
 Titel: Den hedervärde mördaren / Jan Guillou
 Förlag/År: Stockholm : PAN/Norstedt, 1991 ; (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 401, [2] s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: Originaluppl. 1990
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 5. tr., 1996
 ISBN: 91-1-902761-3
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1:Snedläst Bra skick 20 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2555
 
 Titel: Modernism 1890-1930 / edited by Malcolm Bradbury and James McFarlane
 Förlag/År: London : Penguin Books, 1991, cop. 1976
 Omfång: 687 s. ; 20 cm Pocket.
 Anmärkning: Repr. with a new preface, 1991
 ISBN: 0-14-013832-3
 Medarbetare: McFarlane, James Walter (medarbetare)
 Medarbetare: Bradbury, Malcolm (medarbetare)
 SAB-kod: G.5
 Ämnesord: Modernism (litteratur)
 Ämnesord: Literature
Kategori: Litteraturvetenskap > 1900-talet
Ex. 1: Mycket fint skick Understykningar i innehållsförteckningen100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2556
 
 Författare: Berthelius, Jenny, 1923-
 Titel: Mannen med lien.
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1970 ; (Ystad : Aurora)
 Omfång: 204, [1] s. Häftad
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Ou50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2558
 
 Författare: Kotsinas, Ulla-Britt, 1935-
 Titel: Stockholmsslang : folkligt språk från 80-tal till 80-tal / Ulla-Britt Kotsinas
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1996 ; (Smedjebacken : Smegraf)
 Omfång: xiv, [2], 498, [1] s. ; 19 cm Inbunden.
 ISBN: 91-1-962262-7
 SAB-kod: Fc.042(x)
 Ämnesord: Svenska språket
 Ämnesord: Slang
Kategori: Språkvetenskap > Svenska > Slang och talspråk
Ex.1: Mycket fint skick 90 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2559
 
 Författare: Brunner, Ernst, 1950-
 Titel: Sorgen per capita : dikter / Ernst Brunner
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1990 ; (Uddevalla : Risbergs tr.)
 Omfång: 159 s. : ill. ; 20 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1990
 Anmärkning: "Även tillg. med tryckår: 2./3. tus., 1990 ; 3./4. tus., 1990"
 ISBN: 91-0-047972-1
 SAB-kod: Hc.03
 Ämnesord: Svensk poesi
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex. 1: Mycket fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2560
 
 Författare: Brusewitz, Gunnar, 1924-2004
 Titel: Fyra årstider : blad ur naturens kalender / Gunnar Brusewitz
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1983 ; (Ungern)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 464, [2] s. : ill. ; 18 cm. Pocket
 ISBN: 91-46-14288-6
 SAB-kod: Ue
Kategori: Naturvetenskap > Biologi
Ex. 1:Snedläst Bra skick 20 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2561
 
 Författare: Björling, Gunnar, 1887-1960
 Titel: Det stora enklas dag : dikt och prosa / Gunnar Björling ; urval och inledning av Bo Carpelan
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1986 ; (Ungern)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 191, [4] s. ; 18 cm. Pocket
 ISBN: 91-46-15148-6
 Genre: Finlandssvensk litteratur
 SAB-kod: Hc.03
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex. 1: Mycket fint skick Några hundöron75 kr.
Ex. 2: Fint skick Märke efter prislapp.70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2562
 
 Författare: Berg, Aase, 1967-
 Titel: Hos rådjur : prosadikter / Aase Berg
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier Alba, 1997 ; (Borås : Centraltr.)
 Omfång: 63, [1] s. ; 16 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1997
 ISBN: 91-34-51891-6
 SAB-kod: Hc.03
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex.1: Mycket fint skick 140 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2563
 
 Författare: Bellman, Carl Michael, 1740-1795
 Titel: Bellman [Musiktryck] : en antologi / av Göran Hassler ; illustrationer av Peter Dahl ; [notskrift och musikarrangemang: Ulf Bagge]
 Förlag/År: Stockholm : Litteraturfrämjandet, 1989 ; (Avesta : ABM-tr.)
 Omfång: 287, [1] s. : ill. ; 18 cm. Pocket
 Serie: En bok för alla, 99-0130108-4
 Anmärkning: "Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1990 ; 3. tr., 1990"
 Anmärkning: För röst och gitarr med ackordanalys
 ISBN: 91-7448-512-1
 Medarbetare: Bagge, Ulf, 1949- (medarbetare)
 Medarbetare: Dahl, Peter, 1934- (översättare)
 Medarbetare: Hassler, Göran, 1933- (medarbetare)
 SAB-kod: Hc.03
 SAB-kod: Xqh
 Ämnesord: Visor
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Kategori: Musikalier > Vokalmusik: särskilda former > Visor
Ex.1: Mycket fint skick 40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2564
 
 Författare: Augustsson, Lars Åke, 1949-
 Titel: Arbetet och döden : berättelser / Lars Åke Augustsson
 Förlag/År: Stockholm : Litteraturfrämjandet, 1990 ; (Falun : Scandbook)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 207, [13] s. ; 18 cm. Pocket
 Serie: En bok för alla, 99-0130108-4
 Anmärkning: Originaluppl. 1980
 ISBN: 91-7448-534-2
 SAB-kod: Hc.016
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Noveller
Ex. 1: Mycket fint skick 15 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2565
 
 Författare: Aspenström, Werner, 1918-1997
 Titel: Samlade dikter : 1946-1997 / Werner Aspenström
 Förlag/År: Stockholm : MånPocket, 2000 ; (Danmark)
 Omfång: 651 s. ; 18 cm. Pocket
 Serie: MånPocket, 99-0184541-6
 ISBN: 91-7643-682-9
 SAB-kod: Hc.03
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex.1: Mycket fint skick 60 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2566
 
 Författare: Aspenström, Werner, 1918-1997
 Titel: Motsägelser.
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1961 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 181, [1] s. Häftad
 SAB-kod: Hc.04
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Essäer
Ex. 1: Bra skick Blekt, lite smutsig.55 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2567
 
 Författare: Andersson, Paul, 1930-1976
 Titel: Ett andetag djupt är livet : samlade dikter / Paul Andersson
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1992 ; (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 268, [1] s. : ill. ; 18 cm. Pocket
 Serie: W & W pocket, 99-0564337-0
 ISBN: 91-46-16248-8
 SAB-kod: Hc.03
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex.1: Mycket fint skick 60 kr. Såld
Ex.2: Fint skick 50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2568
 
 Författare: Alfredson, Hans, 1931-
 Titel: Den befjädrade ormen : en roman om indianer och vita / Hans Alfredson ; [kapitelvinjetter av författaren]
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1987 ; (Storbritannien)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 228, [1] s. : ill. ; 18 cm. Pocket
 Serie: W & W pocket, 99-0564337-0
 ISBN: 91-46-15412-4
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick 20 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2570
 
 Författare: Alfredson, Hans, 1931-
 Titel: F : en överdriven äventyrsroman / Hans Alfredsson
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1968 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 123, [1] s. Pocket
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Lite snedläst samt fläck på omslag35 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2571
 
 Författare: Moberg, Vilhelm, 1898-1973
 Titel: Min svenska historia : berättad för folket. D. 1, Från Oden till Engelbrekt / Vilhelm Moberg
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1973 ; (Stockholm : Norstedt)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 278, [1] s. Pocket
 ISBN: 91-1-733141-2
 SAB-kod: Kc
Kategori: Historia > Sverige
Ex. 1: Mycket fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2572
 
 Författare: Moodysson, Lukas, 1969-
 Titel: Vad gör jag här : en dikt / av Lukas Moodysson
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 2003 (Avesta: STC)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 84, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: Originaluppl. 2002
 ISBN: 91-46-20202-1
 SAB-kod: Hc.03
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex.1: Mycket fint skick 45 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2574
 
 Författare: Pearl, Matthew
 Titel: The Dante Club / Matthew Pearl
 Förlag/År: London : Vintage, 2004
 Omfång: 372 s. Häftad.
 Anmärkning: Originally published: New York: Random House, 2003.
 ISBN: 0-09-946598-1
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Heq.01
 Ämnesord: Dante Alighieri, 1265-1321 Fiction.
 Ämnesord: USA
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur > Amerikansk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Lite smutsig70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2575
 
 Författare: Lindqvist, Axel, 1882-1959
 Titel: Ordets makt och namnets tjusning : språkliga studier / Axel Lindqvist
 Förlag/År: Lund : Gleerup, 1952
 Omfång: 190 s. Häftad
 Serie: Forskningar och föreläsningar / Göteborgs högskola
 SAB-kod: F.03
 SAB-kod: Fc.02
Kategori: Språkvetenskap > Namnforskning (onosmatik)
Kategori: Språkvetenskap > Svenska > Ordförråd, lexikologi
Ex. 1: Fint skick Lite smutsig60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2576
 
 Författare: Svanberg, Lena, 1935-
 Titel: Anna Branting / Lena Svanberg
 Förlag/År: Stockholm : Legenda, 1988 ; (Finland)
 Upplaga: [Ny utg.] / 1. uppl.
 Omfång: 368 s. : ill. ; 20 cm. Pocket
 Serie: Legenda opus, 99-0752863-3
 ISBN: 91-582-1345-7
 SAB-kod: Gcz Branting, Anna
 Ämnesord: Branting, Anna, 1855-1950
Kategori: Litteraturvetenskap > Svensk litteraturhistoria > Särskilda svenska författare: Branting, Anna
Ex. 1: Mycket fint skick 65 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2577
 
 Författare: Blake, Nicholas, 1904-1972
 Titel: Viskningen i mörkret / övers. av Aida Törnell
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1955
 Omfång: (4),247,(1)s. Häftad
 Orginaltitel: The whisper in the gloom.
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mindre bra skick Snedläst och rätt sliten. Ou.20 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2578
 
 Författare: Lagerkvist, Pär, 1891-1974
 Titel: Sibyllan / Pär Lagerkvist
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1956 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 221, [1] s. Häftad
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick Skyddsomslaget är lite slitet och lagat med tejp men boken är mycket fin.Ou.75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2579
 
 Författare: Hesse, Hermann, 1877-1962
 Titel: Siddhartha : en indisk berättelse / Hermann Hesse ; övers. av Nils Holmberg
 Förlag/År: Stockholm : Aldus, 1976 ; (Stockholm : Bonnier)
 Upplaga: [Ny utg.], 7. uppl.
 Omfång: 122, [2] s. ; 19 cm. Pocket
 Orginaltitel: Siddhartha : eine indische Dichtung.
 Serie: Delfinserien, 0346-6574 ; 26
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 8. uppl., 1984
 ISBN: 91-0-026079-7
 Medarbetare: Holmberg, Nils (översättare)
 SAB-kod: Hf=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Tyska och jiddisch
Ex.1: Fint skick Namnteckning40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2580
 
 Författare: Wesley, Mary
 Titel: Inte den sortens flicka / Mary Wesley ; översättning: Irja Carlsson
 Förlag/År: Stockholm : Stenström, 1990 ; (Finland)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 345, [1] s. ; 19 cm. Pocket
 Orginaltitel: Not that sort of girl.
 Serie: S pocket, 99-0647282-0
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1989
 ISBN: 91-86600-64-8
 Medarbetare: Carlsson, Irja (översättare)
 Genre: Kärleksromaner
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Fint skick Blekt rygg20 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2581
 
 Författare: Fogelström, Per Anders, 1917-1998
 Titel: I en förvandlad stad / Per Anders Fogelström
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1976 ; (Stockholm : Bonnier)
 Upplaga: [Ny utg.], 4. uppl.
 Omfång: 278, [2] s. ; 19 cm. Pocket
 Serie: Delfinserien, 0346-6574 ; 380
 ISBN: 91-0-024352-3
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2582
 
 Författare: Fogelström, Per Anders, 1917-1998
 Titel: Mina drömmars stad : roman
 Förlag/År: Stockholm : Aldus/Bonnier, 1971 ; (Stockholm : Bonnier)
 Upplaga: 2. uppl.
 Omfång: DELFINSERIEN. Pocket
 Serie: Delfinserien, 0346-6574 ; 370
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Bra skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2583
 
 Författare: Florin, Magnus, 1955-
 Titel: Syskonen / Magnus Florin
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1998 ; (Kristianstad : Kristianstads boktr.)
 Omfång: 141, [1] s. ; 19 cm Inbunden.
 Anmärkning: "Även tillg. med tryckår: 3. tus., 1998 ; 4. tus., 1999"
 Anmärkning: Originaluppl. 1998
 ISBN: 91-0-056654-3
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Svensk skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 80 kr.
Ex. 2: Mycket fint skick 4:e tus75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2584
 
 Författare: Ekarv, Margareta, 1936-
 Titel: Leran / Margareta Ekarv
 Förlag/År: Stockholm : Litteraturfrämjandet, 1988 ; (Falun : Scandbook)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 233, [7] s. ; 18 cm. Pocket
 Serie: En bok för alla, 99-0130108-4
 ISBN: 91-7448-447-8
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 15 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2585
 
 Författare: De Geer, Carl Johan, 1938-
 Titel: Mandrake finns inte mer / Carl Johan De Geer
 Förlag/År: Stockholm : Legus, 1995 ; (Norge)
 Omfång: 155, [4] s. : ill. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: Originaluppl. 1995
 ISBN: 91-88192-30-X
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Överstruken namnteckning40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2586
 
 Författare: De Geer, Carl Johan, 1938-
 Titel: Det bombade ögat ; Kyss mig dödligt ; Solens sista strålar / Carl Johan De Geer
 Förlag/År: Göteborg Göteborgs film festival 1995
 Omfång: Pocket
 Serie: Filmkonst 1100-7362 37
 ISBN: 91-88282-01-5
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick 75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2587
 
 Författare: Petrus de Dacia, ca 1235-1289
 Titel: Om den saliga jungfrun Kristina av Stommeln / i övers. [från latinet] och med inledning av Tryggve Lundén
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1965 ; (Stockholm : Bonnier)
 Upplaga: [Ny uppl.]
 Omfång: 282 s. Häftad
 Orginaltitel: Vita Christinae Stumbelensis.
 Serie: Bonnierbiblioteket, 99-0144096-3
 Medarbetare: Lundén, Tryggve, 1917-
 SAB-kod: Cjz Kristina av Stommeln
 SAB-kod: Lz Kristina av Stommeln
 Ämnesord: Kristina av Stommeln, 1242-1312
Kategori: Religion > Kyrkohistoria > Särskilda personer
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Kristina av Stommeln
Ex. 1: Fint skick 85 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2588
 
 Författare: Claesson, Stig, 1928-2008.
 Titel: En vandring i solen / Stig Claesson
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1977 ; (Stockholm : Bonniers graf.)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 194, [1] s. ; 19 cm. Pocket
 Serie: Delfinserien, 0346-6574 ; 569
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2. uppl., 1978
 ISBN: 91-0-042212-6
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick 35 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2590
 
 Författare: Key-Åberg, Sandro, 1922-1991
 Titel: Uppslagsbok för rådvilla.
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1970 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 127 s. Pocket
 Serie: Gröna serien, 99-1927163-2
 SAB-kod: Hc
 SAB-kod: Hc.03
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex.1: Fint skick Lite snedläst60 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2592
 
 Författare: Jonason, Olov, 1919-
 Titel: Parabellum / Olov Jonason
 Förlag/År: Stockholm : Litteraturfrämjandet, 1988 ; (Falun : Scandbook)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 224, [16] s. ; 18 cm. Pocket
 Serie: En bok för alla, 99-0130108-4
 ISBN: 91-7448-469-9
 SAB-kod: Hc.016
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Noveller
Ex. 1: Mycket fint skick 20 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2593
 
 Författare: Tunström, Göran, 1937-2000
 Titel: Familjeliv : en berättelse från Tobobac / Göran Tunström
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1964 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 207, [1] s. Häftad
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Ouppsprättad. Liten reva i skyddsomslag.150 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2594
 
 Författare: Ditlevsen, Tove, 1917-1976
 Titel: Man har gjort ett barn illa / Tove Ditlevsen
 Förlag/År: Stockholm, 1949
 Omfång: 239 s. Häftad
 Orginaltitel: Man gjorde et barn fortraed.
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Fint skick 30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2595
 
 Författare: Ek, Sverker 1887-1981
 Titel: Lars Wivallius visdiktning / Sverker Ek
 Förlag/År: Stockholm, 1930
 Omfång: 160 s. Häftad
 Serie: Populärvetenskapliga föreläsningar vid Göteborgs högskola. Ny följd, 99-0270315-1 ; 24
 SAB-kod: Gcz Wivallius, L.
 Ämnesord: Wivallius, Lars, 1605-1669
Kategori: Litteraturvetenskap > Svensk litteraturhistoria > Särskilda svenska författare: Wivallius, L
Ex. 1: Mycket fint skick Namnteckning på omslaget. Ouppsprättad.55 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2596
 
 Författare: Lagerkvist, Pär, 1891-1974
 Titel: Bödeln / Pär Lagerkvist
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1943
 Upplaga: [Ny uppl.]
 Omfång: 155 s. Häftad
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick Liten skada på skyddsomslaget.40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2597
 
 Författare: Durrell, Lawrence, 1912-1990
 Titel: The dark labyrinth : a novel
 Förlag/År: London : Faber, 1969
 Omfång: 266 s. Häftad
 ISBN: 0-571-06913-4
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1:Namnteckning Mycket fint skick Denna uppl. 197240 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2599
 
 Författare: Durrell, Lawrence, 1912-1990
 Titel: Esprit de corps : sketches from diplomatic life / by Lawrence Durrell ; illustrated by V.H. Drummond
 Förlag/År: London : Faber and Faber, 1961
 Omfång: 89 s. Häftad
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1:Namnteckning Fint skick Lite snedläst. Denna uppl. 1963.30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2600
 
 Författare: Dos Passos, John, 1896-1970
 Titel: 1919 / John Dos Passos
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1981 ; (Uddevalla : Bohusläningen)
 Omfång: 566 s. ; 19 cm Häftad.
 Serie: Forumbiblioteket, 99-0110069-0
 Anmärkning: Artur Lundkvists övers. från 1939 grundligt bearb. och delvis nyövers. samt kompl. med tidigare uteslutna partier av Bunny Ragnerstam. - Utgör d. 2 av trilogin U.S.A.
 ISBN: 91-37-07374-5
 ISBN: 91-37-07373-7
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2601
 
 Författare: Holmberg, Åke, 1907-1991
 Titel: Ture Sventon i öknen / omslag och illustrationer av Sven Hemmel
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1966 ; (Halmstad : Hallandsposten)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 139, [1] s. : ill. Inbunden
 Serie: Pop-böckerna, 99-1351469-X ; 14
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: uHc
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex.1: Fint skick Naggade hörn. Ett märke efter klisterlapp på omslaget50 kr. Såld
Ex.2: Fint skick Naggade hörn. Lätt lagersliten baksida. Tillskrift60 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2602
 
 Författare: Farley, Walter
 Titel: Svarta hingsten gör uppror / Walter Farley ; [övers. av Sven Bergström]
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1958 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 190, [2] s. Inbunden
 Orginaltitel: The black stallion revolts.
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: uHce
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex. 1: Mycket fint skick 65 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2605
 
 Författare: Lessing, Doris, 1919-
 Titel: The memoirs of a survivor / Doris Lessing
 Förlag/År: London : Pan books, 1976, pr. 1979
 Upplaga: [New ed.], repr.
 Omfång: 189 s. Pocket
 ISBN: 0-330-24623-2
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 35 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2606
 
 Författare: Heijne, Ingemar von
 Titel: Henry Purcell och det barocka London / Ingemar von Heijne
 Förlag/År: Stockholm NMf 1972
 Omfång: Pocket
 Serie: Rondoböckerna
 SAB-kod: Ijz Purcell, Henry
 SAB-kod: Lz Purcell, Henry
Kategori: Konst, musik, teater och film > Musik > Särskilda tonkonstnärer
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Purcell, Henry
Ex. 1: Mycket fint skick 45 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2607
 
 Författare: Sundman, Per Olof, 1922-1992
 Titel: Sökarna : nio berättelser
 Förlag/År: Stockholm : PAN/Norstedt, 1973 ; (Stockholm : Thule)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 164, [2] s. Pocket
 Serie: En PAN-bok, 99-0104304-2
 ISBN: 91-1-721491-2
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 25 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2608
 
 Författare: Lawrence, D H, 1885-1930
 Titel: Sons and lovers / D.H. Lawrence ; edited with an introduction and notes by Keith Sagar
 Förlag/År: London : Penguin Books, 1989
 Omfång: 506 s. Pocket
 ISBN: 0-14-018215-2
 Medarbetare: Sagar, Keith (medarbetare)
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Bra skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2609
 
 Författare: Smith, Zadie, 1975-
 Titel: White teeth / Zadie Smith
 Förlag/År: London : Penguin, 2001
 Omfång: 541 s. ; 20cm Pocket.
 Anmärkning: I publ. felaktigt: ISBN 0-140-29778-2
 Anmärkning: Ursprungligen utg.: London: Hamish Hamilton, 2000
 ISBN: 0-14-027633-5
 ISBN: 0-14-029778-2
 SAB-kod: He
 Ämnesord: Immigrants
 Ämnesord: Multiculturalism
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 45 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2610
 
 Författare: Lehane, Dennis
 Titel: Patient 67 / Dennis Lehane ; översättning av Ulf Gyllenhak
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 2003 (Norge)
 Omfång: 406, [1] s. ; 20 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Shutter Island
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2003
 Anmärkning: "Även med tryckår: 2.-3. tr., 2003 ; 4. tr., 2004"
 ISBN: 91-0-010143-5
 Medarbetare: Gyllenhak, Ulf, 1958- (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Heq.01=c
 Ämnesord: Kriminalroman
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick 60 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2611
 
 Författare: Carr, John Dickson, 1906-1977
 Titel: Hattmysteriet / övers. av Gunvor Blomqvist
 Förlag/År: Stockholm : Tiden, 1965 ; (Stockholm : Esselte)
 Omfång: 247 s. Inbunden
 Orginaltitel: The mad hatter mystery.
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Mycket fint skick Denna utg 2.a uppl. tr 197550 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2612
 
 Författare: Bohr, Niels
 Titel: Om atomernas byggnad / till svenska av J. Tandberg
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1924
 Omfång: 61, [2] s. Häftad
 Serie: Bonniers små handböcker i vetenskapliga ämnen, 99-0530972-1 ; 3
 SAB-kod: Ucdc
 Ämnesord: Atomfysik
 Ämnesord: Atomstruktur
Kategori: Naturvetenskap > Fysik och kemi > Atom- och molekylfysik
Ex.1: Fint skick 75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2613
 
 Författare: Turgenev, Ivan Sergeevic, 1818-1883
 Titel: Ett adelsbo / Ivan Turgenev ; Övers. från ryskan av Agnes Langenskjöld
 Förlag/År: Stockholm, 1962 ; (Finland)
 Omfång: 240 s. Inbunden
 Serie: Sohlmans klassikerbibliotek, 99-2068388-4
 SAB-kod: Hma=c
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Ryska
Ex. 1: Mycket fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2614
 
 Författare: Chorell, Walentin, 1912-1983
 Titel: Agneta och lumpsamlaren.
 Förlag/År: Helsingfors : Schildt, 1968
 Omfång: 178, [1] s. Inbunden
 Genre: Finlandssvensk litteratur
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Finlandssvensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2618
 
 Författare: Steinbeck, John, 1902-1968
 Titel: Of mice and men / by John Steinbeck
 Förlag/År: Stockholm : The Continental book co., 1948
 Omfång: 186 s. Häftad
 Serie: Zephyr books ; 83
 SAB-kod: Heq.01
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur > Amerikansk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 25 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2620
 
 Författare: Lagercrantz, Olof, 1911-2002
 Titel: Agnes von Krusenstjerna.
 Förlag/År: Stockholm : Aldus/Bonnier, 1963 ; (Lund : Berling)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 249 s. Pocket
 Serie: Aldus-böckerna, 0516-5628 ; 75
 SAB-kod: Gc.5
 SAB-kod: Gcz Krusenstjerna, Agnes von
 Ämnesord: Krusenstjerna, Agnes von, 1894-1940
Kategori: Litteraturvetenskap > Svensk litteraturhistoria > 1900-talet
Kategori: Litteraturvetenskap > Svensk litteraturhistoria > Särskilda svenska författare: Krusenstjerna, Agnes von
Ex. 1: Mycket fint skick Lite blekt45 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2622
 
 Författare: Lagerkvist, Pär, 1891-1974
 Titel: Barabbas / Pär Lagerkvist
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1950
 Omfång: 206 s. Häftad
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Judiska romaner och noveller
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick Lite snedläst och lite blekt. Ou.60 kr. Såld
Ex.2: Mycket fint skick Med skyddsomslag.75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2623
 
 Författare: Gaiman, Neil
 Titel: Neverwhere / Neil Gaiman ; översättning: Hans Berggren
 Förlag/År: Stockholm : MånPocket, 1999 ; (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 289, [7] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Neverwhere.
 Serie: MånPocket, 99-0184541-6
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1998
 ISBN: 91-7643-556-3
 Medarbetare: Berggren, Hans (översättare)
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: He.01=c
 Ämnesord: Skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick 60 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2625
 
 Författare: Lagerlöf, Selma, 1858-1940
 Titel: Gösta Berlings saga.
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1910
 Upplaga: 13. uppl.
 Omfång: 580 s. Inbunden
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Bra skick Lite sliten rygg. Namnteckning30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2626
 
 Författare: Moberg, Vilhelm, 1898-1973
 Titel: Sista brevet till Sverige / Vilhelm Moberg
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1965 ; (Stockholm : Bonnier)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 366, [1] s. ; 20 cm. Inbunden
 Serie: Bonniers folkbibliotek, 99-0133706-2
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick 20 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2627
 
 Författare: Olsson, Hagar, 1893-1978
 Titel: Kärlekens död / Hagar Olsson
 Förlag/År: Stockholm : Natur o. kultur, 1952
 Omfång: 79 s. Häftad
 Genre: Finlandssvensk litteratur
 SAB-kod: Hc.02
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Dramatik
Ex. 1: Mycket fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2630
 
 Författare: Lo-Johansson, Ivar, 1901-1990
 Titel: Lyckan : en roman om kärlek på jorden
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1962 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 386, [1] s. Häftad
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1:Namnteckning Bra skick Lite snedläst. Ou.50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2632
 
 Författare: Ljungquist, Walter, 1900-1974
 Titel: Nycklar till okänt rum.
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1950
 Omfång: 231 s. Häftad
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Bra skick Solkig. Ou.20 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2633
 
 Författare: Johns, W E (William Earl), 1893-1968.
 Titel: Biggles & Co / W.E. Johns ; översättning av Rolf Wiesler
 Upplaga: Första svenska upplaga 1941
 Omfång: Inbunden
 Genre: Ungdomsböcker
 SAB-kod: uHcg
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex.1: Fint skick 2 uppl. Något skavda hörn. Lite solkig baksida.60 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2634
 
 Författare: Kempe, Roland, 1907-1991
 Titel: Konstens heroer.
 Förlag/År: Stockholm, [1963]
 Omfång: Vikt blad i mapp
 SAB-kod: Ibz Kempe
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konsthistoria > Särskilda konstnärer
Ex. 1: Mindre bra skick Reva i bladet. Mappen tillstryckt och smutsig.20 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2635
 
 Författare: Aurell, Tage, 1895-1976
 Titel: Samtal önskas med sovvagnskonduktören / Tage Aurell
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1969 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 129, [2] s. Inbunden
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Skyddsomslag saknas Mycket fint skick 45 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2636
 
 Författare: Lundell, Ulf, 1949-
 Titel: Kyssen : roman / Ulf Lundell
 Förlag/År: Stockholm : MånPocket, 1982 ; (Ungern)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 347, [4] s. ; 18 cm. Pocket
 Serie: MånPocket, 99-0184541-6
 ISBN: 91-7642-098-1
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Mindre bra skick 15 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2637
 
 Författare: Strindberg, August, 1849-1912
 Titel: August Strindbergs Lilla katekes för underklassen.
 Förlag/År: Stockholm : Aldus/Bonnier, 1973 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 33, [1] s. Pocket
 ISBN: 91-0-038430-5
 SAB-kod: Oc
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Statskunskap och politik
Ex. 1: Mycket fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2638
 
 Författare: Strindberg, August, 1849-1912
 Titel: Röda rummet : skildringar ur artist- och författarlivet / kommentar av Gunnar Brandell
 Förlag/År: Stockholm : Aldus/Bonnier, 1971 ; (Stockholm : Bonnier)
 Upplaga: 6. uppl.
 Omfång: 243 s. Pocket
 Medarbetare: Brandell, Gunnar, 1916-1994 (medarbetare)
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 25 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2639
 
 Författare: Strindberg, August, 1849-1912
 Titel: Mäster Olof : Gustav Vasa / kommentar av Gunnar Brandell
 Förlag/År: Stockholm : Aldus/Bonnier, 1973 ; (Stockholm : Bonnier)
 Upplaga: 3. uppl.
 Omfång: 180 s. Pocket
 Anmärkning: "Föreg. uppl. utg. som: Strinberg i Aldus ; 1"
 Medarbetare: Brandell, Gunnar, 1916-1994 (medarbetare)
 SAB-kod: Hc.02
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Dramatik
Ex. 1: Mycket fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2640
 
 Titel: Drömbok. : Av drömtydaren Mr X.
 Förlag/År: Korsnäs, 1949.
 Omfång: Häftad
Kategori: Allmänt och blandat
Ex.1: Fint skick 35 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2643
 
 Författare: Cain, James M
 Titel: Galatea / James M. Cain
 Upplaga: Originalupplaga 1953
 Omfång: Pocket
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Nedre del av rygg skadad. Denna uppl. 1954.35 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2644
 
 Författare: Werup, Jacques, 1945-
 Titel: Casanovas senare resor : roman tillägnad minnet av Jacques Giacomo Casanova de Seingalt (1725-1798) / Jacques Werup
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1980 ; (Stockholm : Bonnier)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 395, [1] s. ; 19 cm. Pocket
 Serie: Delfinserien, 0346-6574 ; 668
 ISBN: 91-0-045068-5
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1:Snedläst Bra skick 20 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2645
 
 Författare: Vennberg, Karl, 1910-1995
 Titel: Dikter / Karl Vennberg ; redaktör: Jan Olov Ullén. Nittonhundrafyrtiofyra-nittonhundrasextio
 Förlag/År: Stockholm Månpocket 1995
 Upplaga:
 Omfång: Pocket
 ISBN: 91-7643-099-5
 SAB-kod: Hc.03
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex.1: Mycket fint skick 40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2646
 
 Författare: Almqvist, Carl Jonas Love, 1793-1866
 Titel: Samlade skrifter : första fullständiga upplagan, med inledningar, varianter och anmärkningar. D. 28, Smaragdbruden / utg. av Josua Mjöberg
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1929
 Omfång: 480 s. Inbunden
 Medarbetare: Mjöberg, Josua, 1876-1971 edt
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Dekorerat klotband. Namnteckning och namnstämpel.70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2648
 
 Författare: Tolkien, J R R, 1892-1973
 Titel: The book of lost tales / J. R. R. Tolkien ; edited by Christopher Tolkien. P. 1
 Förlag/År: London Unwin Paperbacks 1985 tr. 1986
 Upplaga:
 Omfång: Pocket
 Serie: The history of Middle-earth J. R. R. Tolkien 1
 ISBN: 0-04-823281-5
 SAB-kod: He.016
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur > Noveller
Ex.1:Namnteckning Fint skick 45 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2649
 
 Titel: O, Paris : Apollinaire och hans epok i poesi, bild och dokument / urval och presentation: Gunnar Harding ; [övers.: Rolf Aggestam ...]
 Förlag/År: Stockholm : Tiden, 1978 ; (Kristianstad : Kristianstads boktr.)
 Omfång: 216 s. : ill. ; 19 cm. Pocket
 Serie: FIB:s lyrikklubbs bibliotek, 0425-5232 ; 202
 Anmärkning: Övers. av valda artiklar och dikter
 ISBN: 91-550-2174-3
 Medarbetare: Aggestam, Rolf, 1941-
 Medarbetare: Harding, Gunnar, 1940- edt
 SAB-kod: Gj.5
 SAB-kod: Ib-j.5
Kategori: Litteraturvetenskap > Fransk litteraturhistoria > 1900-talet
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konsthistoria > Frankrike och Monaco
Ex.1: Mycket fint skick 75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2651
 
 Författare: Jersild, P C, 1935-.
 Titel: Drömpojken : en paranoid historia / P.C. Jersild
 Förlag/År: Stockholm : Aldus, 1975
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 247 s. Pocket
 Serie: Delfinserien, 0346-6574 ; 531
 ISBN: 91-0-040801-8
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1:Namnteckning Bra skick 25 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2652
 
 Författare: Banks, Iain, 1954-
 Titel: The wasp factory / Iain Banks.
 Förlag/År: London : Abacus, 1990.
 Omfång: 184p Pocket.
 ISBN: 0349101779
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 45 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2653
 
 Författare: Englund, Peter, 1957-
 Titel: Tystnadens historia och andra essäer / Peter Englund
 Förlag/År: Stockholm : Atlantis, 2003 (Norge)
 Omfång: 271, [1] s., [8] pl.-bl. (vissa i färg) ; 20 cm Inbunden.
 Anmärkning: Även med tryckår: 2. tr., 2003
 ISBN: 91-7486-766-0
 SAB-kod: K
 Ämnesord: Föremål
Kategori: Historia
Ex. 1: Mycket fint skick 125 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2654
 
 Författare: Heller, Frank, 1886-1947
 Titel: Herr Collins affärer med hemlandet.
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1932
 Omfång: 286, [1] s. Inbunden
 Anmärkning: Pseud.
 Anmärkning: 2.-3. uppl. s. å.
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Skyddsomslag saknas Fint skick 2. upplagan med samma tryckår. Klotband.50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2655
 
 Författare: Auster, Paul, 1947-
 Titel: Illusionernas bok / Paul Auster ; översättning: Ulla Roseen
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 2002 (Finland)
 Omfång: 379 s. ; 19 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The book of illusions.
 Anmärkning: "Även med tryckår: 7/9. tus., 2002; 10/13. tus., 2004"
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2002
 ISBN: 91-0-058025-2
 Medarbetare: Roseen, Ulla, 1946- (översättare)
 SAB-kod: Heq.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2656
 
 Författare: Gaarder, Jostein, 1952-
 Titel: Vita brevis : Floria Aemilias brev till Augustinus / Jostein Gaarder ; [översättning: Mona Eriksson]
 Förlag/År: Stockholm : Rabén Prisma, 1997 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 231, [1] s. ; 19 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Vita brevis (norska).
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1997
 ISBN: 91-518-3236-4
 Medarbetare: Eriksson, Mona (översättare)
 Internetlänk: http://www.raben.se/
 SAB-kod: Hdb.01=c
 SAB-kod: Hcedb.01
 Ämnesord: Antikens filosofi
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Norska
Ex.1: Mycket fint skick Namnteckning75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2658
 
 Författare: Nilsson Piraten, Fritiof, 1895-1972
 Titel: Historier från Österlen / Fritiof Nilsson Piraten
 Förlag/År: Stockholm : Aldus, 1975 ; (Stockholm : Bonnier)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 211 s. Pocket
 Serie: Delfinserien, 0346-6574 ; 517
 ISBN: 91-0-040503-5
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 35 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2661
 
 Författare: McEwan, Ian, 1948-
 Titel: Sommarens sista dag och andra berättelser / Ian McEwan ; övers. av Maria Ekman
 Förlag/År: Stockholm : Alba, 1980 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 239, [1] s. ; 20 cm. Häftad
 Anmärkning: "Övers. ur förf:s First love ; Last rites ; In between the sheets"
 ISBN: 91-7458-360-3
 Medarbetare: Ekman, Maria (översättare)
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1:Första (och enda) svenska utgåva Fint skick 150 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2662
 
 Författare: Norton, Mary, 1903-1992
 Titel: Lånarna till sjöss / av Mary Norton ; illustrerad av Ilon Wikland ; översättning av Britt G. Hallqvist
 Förlag/År: BJ
 Upplaga: Första svenska upplaga 1962. Första upplaga i denna version 1982
 Omfång: Inbunden
 Serie: Önskeboken
 ISBN: 91-48-50667-2
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: uHcf
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex. 1: Mycket fint skick 70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2663
 
 Författare: Cardinal, Marie, 1929-2001
 Titel: Ett liv för två : roman / Marie Cardinal ; övers.: Britta Gröndahl
 Förlag/År: Stockholm : Trevi, 1981 ; (Södertälje : Axling)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 246, [5] s. ; 20 cm. Pocket
 Orginaltitel: Une vie pour deux.
 Serie: Kvinnor skriver, 99-0240363-8
 ISBN: 91-7160-513-4
 Medarbetare: Gröndahl, Britta, 1914-2002 (översättare)
 SAB-kod: Hj=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Franska
Ex. 1:Nött Bra skick Blekt rygg20 kr.
Ex. 2: Fint skick Blekt rygg30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2664
 
 Författare: Troyat, Henri, 1911-
 Titel: Katarina den stora : 1729-1796 / Henri Troyat ; översättning av Harald Bohrn
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1987 ; (Storbritannien)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 448 s., [16] pl.-s. ; 20 cm. Pocket
 Orginaltitel: Catherine la grande.
 Serie: Norstedts faktapocket, 99-0515866-9
 ISBN: 91-1-873181-3
 Medarbetare: Bohrn, Harald (översättare)
 SAB-kod: Kma.43
 Ämnesord: Katarina II, kejsarinna av Ryssland, 1729-1796
 Ämnesord: Katarina den stora
Kategori: Historia > Östeuropa > 1682-1796
Ex. 1: Bra skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2665
 
 Författare: Claesson, Stig, 1928-2008.
 Titel: Flickor / Stig Claesson ; [illustr. av förf.]
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1967 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 120 s. : ill. Inbunden
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Skyddsomslag saknas Fint skick Förlagets klotband.50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2666
 
 Författare: Winterson, Jeanette, 1959-
 Titel: Vintergatan går genom magen / Jeanette Winterson ; översättning: Ulla Roseen
 Förlag/År: Stockholm : MånPocket, 1999 ; (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 263, [7] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Gut symmetries.
 Serie: MånPocket, 99-0184541-6
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1998
 ISBN: 91-7643-573-3
 Medarbetare: Roseen, Ulla, 1946- (översättare)
 SAB-kod: He.01=c
 Ämnesord: Skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 45 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2667
 
 Författare: Blyton, Enid, 1897-1968
 Titel: Äventyrens cirkus / övers. från engelskan: Ingegerd Lindström
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1959 ; (Örebro : Örebro-kuriren)
 Omfång: 171, [1] s. Inbunden
 Orginaltitel: The circus of adventure.
 Genre: Ungdomsböcker
 SAB-kod: uHce
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex. 1: Fint skick 3 uppl. tr. 196240 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2668
 
 Författare: Gallico, Paul
 Titel: Mitt hjärta i din hand / illustr. med 8 helsidesteckningar av Hans Arnold ; övers.: Lars Hansson
 Förlag/År: Stockholm : Hökerberg, 1958 ; (Stockholm : Sv. tr.-ab)
 Omfång: 149 s. : ill. Inbunden
 Orginaltitel: Love of seven dolls.
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Fint skick 20 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2670
 
 Författare: Eisenstein, Sergej
 Titel: Film form : essays in film theory ; The film sense / by Sergei Eisenstein ; edited and translated by Jay Leyda
 Förlag/År: New York Meridian 1957 tr. 1958
 Omfång: Häftad
 Serie: Meridian books MG 10
 SAB-kod: Imaa
 SAB-kod: Imab
 Ämnesord: Filmestetik
 Ämnesord: Filmteori
Kategori: Konst, musik, teater och film > Film > Filmens estetik och teori
Kategori: Konst, musik, teater och film > Film > Filmregi
Ex. 1: Mycket fint skick 4 uppl. tr 1960200 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2672
 
 Titel: John Donne : a collection of critical essays / ed. by Helen Gardner
 Förlag/År: Englewood Cliffs, N.J. : Prentice-Hall, 1962
 Omfång: 183 s. Pocket
 Serie: Twentieth century views, 0496-6058
 ISBN: 0-13-218768-X
 Medarbetare: Gardner, Helen (medarbetare)
 SAB-kod: Ge.42
Kategori: Litteraturvetenskap > Engelsk litteraturhistoria > 1603-1660
Ex. 1: Mycket fint skick 90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2673
 
 Titel: Chaucer : modern essays in criticism / ed. by Edward Wagenknecht
 Förlag/År: London : Oxford U.P., 1959
 Omfång: 413 s. Häftad
 Serie: Galaxy book, 0433-1133 ; 24
 ISBN: 0-19-500683-6
 Medarbetare: Wagenknecht, Edward (medarbetare)
 Medarbetare: Chaucer, Geoffrey, ca 1345-1400 (medarbetare)
 SAB-kod: Gez Chaucer, Geoffrey
Kategori: Litteraturvetenskap > Engelsk litteraturhistoria > Särskilda engelska författare: Chaucer, Geoffrey
Ex. 1: Fint skick Skavd baksida och lite blekt.60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2674
 
 Titel: The Oxford history of Christianity / edited by John McManners
 Förlag/År: Oxford : Oxford University Press, 1993
 Omfång: vii, 770 s. Pocket.
 ISBN: 0-19-285291-4
 Medarbetare: McManners, John (medarbetare)
 SAB-kod: Cj
 Ämnesord: Christianity
Kategori: Religion > Kyrkohistoria
Ex. 1: Fint skick 65 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2675
 
 Författare: Lagerlöf, Selma, 1858-1940
 Titel: Herr Arnes penningar : berättelse
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1960
 Upplaga: 19. uppl.
 Omfång: 106 s. Häftad
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2676
 
 Författare: Levertin, Oscar
 Titel: Från Gustaf III:s dagar / af Oscar Levertin
 Förlag/År: Stockholm Bonnier 1896
 Omfång: Inbunden
 SAB-kod: Kc.451
Kategori: Historia > Sverige > Gustav III 1771-1792
Ex.1: Fint skick Privat klotband. Lite naggad i kanterna på ryggen.Ou40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2677
 
 Författare: Appelberg, Sture, 1885-1947
 Titel: De döda skeppens vik : detektivroman
 Förlag/År: Stockholm : Saxon & Lindström, 1933
 Omfång: 282, [4] s.
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Bra skick Omslaget naggat, något snedläst.40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2678
 
 Författare: Pohl, Frederik, 1919-
 Titel: Venus är vår! / Frederik Pohl & C.M. Kornbluth ; [övers.: Börje Crona]
 Förlag/År: Stockholm : FIB : [Seelig], 1960 ; (Stockholm : Tiden-Barnängen)
 Omfång: 253, [1] s. ; 19 cm. Inbunden
 Orginaltitel: The space merchants
 Medarbetare: Kornbluth, Cyril M.
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Hce
 SAB-kod: Heq.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Skyddsomslag trasigt Fint skick 45 kr. Såld
Ex.2: Skyddsomslag saknas Bra skick 20 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2679
 
 Författare: Anthony, Evelyn, pseud. för Eve Stephens
 Titel: En främling vid porten / Evelyn Anthony ; [övers. av Ella Fallenius]
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1977 ; (Stockholm : Bonnier)
 Upplaga: [Ny utg., ny tr.]
 Omfång: 263, [1] s. ; 20 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The occupying power.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: Ny tr., 1979 (Avesta : Jannersten)
 ISBN: 91-0-040556-6
 Medarbetare: Fallenius, Ella (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Fint skick 20 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2680
 
 Författare: Canetti, Elias 1905-1994
 Titel: Förbländningen / Elias Canetti ; övers.: Eva Liljegren
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1980 ; (Borås : Centraltr.)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 430 s. ; 20 cm. Pocket
 Orginaltitel: Die Blendung.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1981
 ISBN: 91-37-07551-9
 Medarbetare: Liljegren, Eva (översättare)
 SAB-kod: Hcef.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Tyska och jiddisch
Ex.1: Fint skick 65 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2681
 
 Författare: Alberoni, Francesco
 Titel: Förälskelse och kärlek / Francesco Alberoni ; övers. av Barbro Andersson
 Förlag/År: Göteborg : Korpen, 1982 ; (Göteborg : Graphic systems)
 Omfång: 133, [1] s. ; 20 cm. Häftad
 Orginaltitel: Innamoramento e amore.
 Anmärkning: "Även tillg. med tryckår: Ny tr., 1983 (Uddevalla : Risberg) ; Ny tr., 1983 [i.e. 1984] ; Ny tr., 1984"
 ISBN: 91-7374-027-6
 Medarbetare: Andersson, Barbro, 1937- (översättare)
 SAB-kod: Do
 SAB-kod: Dodf
 Ämnesord: Emotions
 Ämnesord: Kärlek
Kategori: Filosofi och psykologi > Psykologi
Kategori: Filosofi och psykologi > Psykologi > Känslor, känsloreaktioner
Ex.1: Mycket fint skick 70 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2682
 
 Titel: Trollgrytan och andra trollsagor : utvalda för Niklas Wicksell och andra svenska barn / av Liv Nordqvist ; illustrationer: Ilon Wikland
 Förlag/År: Stockholm 1965
 Omfång: Inbunden
 Serie: Sagostunden
 Serie: B. Wahlströms barnböcker 234-235
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: uHcf (s)
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex.1: Bra skick 20 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2683
 
 Författare: Winkel, Jan van pseud.
 Titel: Kambakrigarens son / Jan van Winkel ; översatt av Nils Jacobsson
 Upplaga: Första svenska upplaga 1960
 Omfång: Inbunden
 Genre: Ungdomsböcker
 SAB-kod: uHcg
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex.1: Fint skick 20 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2684
 
 Författare: Engqvist, Hans Erik
 Titel: Rymmarna / Hans Erik Engqvist
 Förlag/År: BJ
 Upplaga: Originalupplaga 1978. Första upplaga i denna version 1982
 Omfång: Inbunden
 Serie: Önskeboken
 ISBN: 91-48-50665-6
 Genre: Ungdomsböcker
 SAB-kod: uHcg
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex.1: Mycket fint skick 20 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2685
 
 Författare: Vestal, Stanley pseud. för Walter Stanley Campbell
 Titel: Kit Carson, äventyrens man / Stanley Vestal ; <översättning från amerikanska: Gösta Gillberg>
 Förlag/År: Stockholm Lindq 1964
 Omfång: Inbunden
 Serie: Indianklubbens bästa
 SAB-kod: Lz Carson, Kit
 SAB-kod: Kqat
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Carson, Kit
Kategori: Historia > Amerika > Indianernas historia i Nordamerika
Ex. 1: Mycket fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2686
 
 Författare: Almqvist, Carl Jonas Love, 1793-1866
 Titel: Samlade skrifter : första fullständiga upplagan, med inledningar, varianter och anmärkningar. D. 2, Ungdomsskrifter 2 : avhandlingar och tal / utg. av Josua Mjöberg
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1926
 Omfång: 629 s. Häftad
 Anmärkning: På omsl. felaktigt: tr. 1938
 Medarbetare: Mjöberg, Josua, 1876-1971
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2687
 
 Författare: Kunzru, Hari
 Titel: Imitatören / Hari Kunzru ; översättning: Erik Andersson
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 2002 (Finland)
 Omfång: 516 s. ; 19 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The impressionist
 Anmärkning: Även med tryckår: 2. tr., 2003
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2002
 ISBN: 91-0-057844-4
 Medarbetare: Andersson, Erik (översättare)
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 65 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2688
 
 Författare: Westö, Kjell, 1961-
 Titel: Vådan av att vara Skrake / Kjell Westö
 Förlag/År: Stockholm : MånPocket, 2001 ; (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 373, [7] s. ; 18 cm. Pocket
 Serie: MånPocket, 99-0184541-6
 Anmärkning: Originaluppl. 2000
 ISBN: 91-7643-805-8
 Genre: Finlandssvensk litteratur
 SAB-kod: Hcd.01
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Finlandssvensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick 40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2689
 
 Författare: Brøgger, Suzanne, 1944-
 Titel: Linda Evangelista Olsen / Suzanne Brøgger ; översättning: Urban Andersson
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 2003 (Smedjebacken : Scandbook)
 Omfång: 205, [1] s. ; 20 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Linda Evangelista Olsen
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2003
 Anmärkning: Även med tryckår: 2. tr., 2003
 ISBN: 91-1-301105-7
 Medarbetare: Andersson, Urban, 1938- (översättare)
 SAB-kod: Hda.01=c
 Ämnesord: Roman
 Ämnesord: Katter
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Danska
Ex. 1: Mycket fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2690
 
 Författare: Mann, Thomas, 1875-1955
 Titel: Den helige syndaren / Övers. av Nils Holmberg. De versifierade partierna i kapitlen "Mötet" och "Sibyllas bön" övers. av Wulff Fürstenberg
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1956 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 246 s. Inbunden
 Orginaltitel: Der Erwählte.
 Serie: Bonniers folkbibliotek
 SAB-kod: Hcef.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Tyska och jiddisch
Ex. 1: Mycket fint skick Lätt naggat omslag med några smärre revor. Namnteckning.75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2691
 
 Författare: Wallace, Edgar, 1875-1932
 Titel: Guldkonsortiet / Bemynd. övers. av Erik Karlholm
 Förlag/År: Stockholm : Schildt, 1931
 Omfång: 95s. Häftad
 Genre: Deckare
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Fint skick 50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2692
 
 Författare: Schildt, Runar, 1888-1925
 Titel: Perdita och andra noveller
 Upplaga: Originalupplaga 1918
 Omfång: Häftad
 Genre: Finlandssvensk litteratur
 SAB-kod: Hcd.016
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Finlandssvensk skönlitteratur
Ex. 1: Bra skick Lite böjd och reva längt ner på ryggen50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2693
 
 Författare: Drabble, Margaret, 1939-
 Titel: Mellanläge / Margaret Drabble ; övers.: Else Lundgren
 Förlag/År: Stockholm : Trevi, 1982 ; (Södertälje : Axling)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 274, [6] s. ; 20 cm. Häftad
 Orginaltitel: The middle ground.
 Serie: Kvinnor skriver, 99-0240363-8
 ISBN: 91-7160-571-1
 Medarbetare: Lundgren, Else (översättare)
 SAB-kod: He=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2694
 
 Författare: Collett, Camilla, 1813-1895
 Titel: Amtmannens döttrar / Camilla Collett ; övers.: Lena Axelsson
 Förlag/År: Stockholm : Trevi, 1983 ; (Södertälje : Fingraf)
 Omfång: 350, [2] s. ; 20 cm. Häftad
 Orginaltitel: Amtmandens døtre ((norska)).
 Serie: Fontänklassiker, 99-0203943-X
 ISBN: 91-7160-645-9
 Medarbetare: Axelsson, Lena (översättare)
 SAB-kod: Hdb=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Norska
Ex.1: Fint skick Lagerslitet omslag50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2695
 
 Författare: Gissing, George, 1857-1903
 Titel: Udda kvinnor / George Gissing ; övers. av Gemma Snellman ; efterskrift av Ulf Brandell
 Förlag/År: Stockholm : Trevi, 1980 ; (Södertälje : Axling)
 Omfång: 413, [1] s. ; 20 cm. Häftad
 Orginaltitel: The odd women.
 Serie: Fontänklassiker, 99-0203943-X
 ISBN: 91-7160-369-7
 Medarbetare: Snellman, Gemma (översättare)
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2696
 
 Författare: Mann, Thomas, 1875-1955
 Titel: Lotte i Weimar : roman / Thomas Mann ; [övers. av Nils Holmberg]
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1946
 Omfång: 463 s. Inbunden
 Orginaltitel: Lotte in Weimar.
 Serie: Gula serien
 SAB-kod: Hcef.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Tyska och jiddisch
Ex.1: Mycket fint skick Fjärde-sjätte tusendet. Klotryggband. Inget skyddsomslag. Främre omslaget medbundet60 kr. Såld
Ex.2: Fint skick Häftad utg.60 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2697
 
 Författare: Pepys, Samuel
 Titel: Pepys' dagbok / i urval och övers. av Jane Lundblad
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1953
 Omfång: 300 s. Häftad
 Serie: Forumbiblioteket, 99-0110069-0 ; 55
 Medarbetare: Lundblad, Jane, 1905-
 SAB-kod: Lz Pepys, Samuel
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Pepys, Samuel
Ex.1: Bra skick Lätt sliten rygg.40 kr. Såld
Ex.2: Skyddsomslag saknas Fint skick Indunden. Klotband.40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2698
 
 Författare: Atterbom, Per Daniel Amadeus, 1790-1855
 Titel: Lycksalighetens ö. Sagospel i fem äventyr. : Med inledning och förklaringar i sammandrag utg. av Erik Wallén.
 Förlag/År: Lund, 1934.
 Omfång: Inbunden
 Serie: Skrifter utg. av Modermålslärarnas förening. N:o 44. 1934.
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Denna uppl. 194020 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2699
 
 Författare: Öijer, Bruno K, 1951-
 Titel: Samlade dikter / Bruno K. Öijer
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1993 ; (Malmö : Beyrond)
 Omfång: 494, [1] s. ; 20 cm. Häftad
 Serie: W & W pocket, 99-0564337-0
 ISBN: 91-46-16288-7
 SAB-kod: Hc.03
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex. 1: Mycket fint skick 150 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2701
 
 Författare: Lang, Maria, 1914-1991
 Titel: Kung Liljekonvalje av dungen.
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1957 ; (Stockholm : Norstedt)
 Omfång: 220, [1] s. Häftad
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1:Snedläst Bra skick 2 uppl.30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2702
 
 Författare: Lang, Maria, 1914-1991
 Titel: Camilla vid skiljevägen / av Maria Lang
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1978 ; (Stockholm : Norstedt)
 Omfång: 237, [1] s. ; 21 cm Häftad.
 ISBN: 91-1-782342-0
 ISBN: 91-1-782341-2
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Bra skick Naggat och lite slitet skyddsomslag. Lätt snedläst. Ou.50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2703
 
 Författare: Lang, Maria, 1914-1991
 Titel: Vår sång blir stum.
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1960 ; (Stockholm : Norstedt)
 Omfång: 223, [1] s. Häftad
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Bra skick En fläck.40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2704
 
 Författare: Lang, Maria, 1914-1991
 Titel: Vi var tretton i klassen.
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, [1973] ; (Stockholm : Norstedt)
 Omfång: 231, [1] s. Häftad
 ISBN: 91-1-732241-3
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick 50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2705
 
 Författare: Lang, Maria, 1914-1991
 Titel: En främmande man / Maria Lang
 Förlag/År: Stockholm : PAN/Norstedt, 1990 ; (Norge)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 198 s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: Originaluppl. 1962
 ISBN: 91-1-902281-6
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick 25 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2706
 
 Författare: Lang, Maria, 1914-1991
 Titel: Inte flera mord! / Maria Lang
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1985 ; (Falun : Scandbook)
 Upplaga: [Ny utg.], 2. tr.
 Omfång: 197, [2] s. ; 19 cm. Pocket
 ISBN: 91-1-752121-1
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Bra skick 20 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2708
 
 Författare: Lang, Maria, 1914-1991
 Titel: Vitklädd med ljus i hår / Maria Lang
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1981 ; (Malmö : Skogs kartograf.)
 Upplaga: [Ny utg.], 2. tr.
 Omfång: 174, [1] s. ; 19 cm. Pocket
 ISBN: 91-1-802461-0
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick 30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2709
 
 Författare: Lang, Maria, 1914-1991
 Titel: Dubbelsäng i Danmark : ei blot til lyst / Maria Lang
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1979 ; (Lund : Rahm)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 227, [1] s. ; 19 cm. Pocket
 ISBN: 91-1-792061-2
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 25 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2710
 
 Författare: Lang, Maria, 1914-1991
 Titel: Mördarens bok / Maria Lang
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1985 ; (Falun : Scandbook)
 Upplaga: [Ny utg.], 2. tr.
 Omfång: 198, [2] s. ; 19 cm. Pocket
 ISBN: 91-1-752041-X
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick 20 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2711
 
 Författare: Lang, Maria, 1914-1991
 Titel: Att vara kvinna / Maria Lang
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1979 ; (Lund : Rahm)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 206, [1] s. ; 19 cm. Pocket
 ISBN: 91-1-792031-0
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick 25 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2712
 
 Författare: Lang, Maria, 1914-1991
 Titel: Mörkögda augustinatt / Maria Lang
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1979 ; (Lund : Rahm)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 242, [1] s. ; 19 cm. Pocket
 ISBN: 91-1-792011-6
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Bra skick 20 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2713
 
 Författare: Lang, Maria, 1914-1991
 Titel: Svart sommar / Maria Lang
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1981 ; (Malmö : Skogs kartograf.)
 Upplaga: [Ny utg.], 2. tr.
 Omfång: 172, [3] s. ; 19 cm. Pocket
 ISBN: 91-1-802441-6
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 20 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2714
 
 Författare: Lang, Maria, 1914-1991
 Titel: Vår sång blir stum / Maria Lang
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1985 ; (Falun : Scandbook)
 Upplaga: [Ny utg.], 2. tr.
 Omfång: 198, [2] s. ; 19 cm. Pocket
 ISBN: 91-1-752101-7
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick 20 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2715
 
 Författare: Lang, Maria, 1914-1991
 Titel: Ingen returbiljett / Maria Lang
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1981 ; (Malmö : Skogs kartograf.)
 Upplaga: [Ny utg.], 2. tr.
 Omfång: 182, [2] s. ; 19 cm. Pocket
 ISBN: 91-1-802371-1
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick 20 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2716
 
 Författare: Martinson, Harry, 1904-1978
 Titel: Vägen ut. / Harry Martinson
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1974 ; (Stockholm : Bonnier)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 317, [2] s. Inbunden
 ISBN: 91-0-039866-7
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Svensk skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2717
 
 Författare: Martinson, Harry, 1904-1978
 Titel: Vägen till Klockrike / Harry Martinsson
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1974 ; (Stockholm : Bonnier)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 243, [1] s. Inbunden
 ISBN: 91-0-039870-5
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Svensk skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick 40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2718
 
 Författare: Nilsson Piraten, Fritiof, 1895-1972
 Titel: Bombi Bitt och hans mor : en rekonstruktion efter förf:s efterlämnade papper av Daniel Hjorth / Fritiof Nilsson Piraten
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1974
 Omfång: 172, [1] s. Inbunden
 ISBN: 91-0-039705-9
 Medarbetare: Hjorth, Daniel (utgivare)
 SAB-kod: Hcbb.01
 Ämnesord: Svensk skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Lätt naggat omslag med några smärre revor85 kr.
Ex.2: Mycket fint skick 100 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2719
 
 Författare: Västberg, Mauritz, 1886-
 Titel: Kata Dalström / av Mauritz Västberg
 Förlag/År: Stockholm : Folket i Bild, 1951
 Omfång: 95 s. : ill. Häftad
 Serie: Banérförare, 99-0893132-6 ; 8
 SAB-kod: Lz Dalström, Kata
 Ämnesord: Dalström, Kata, 1858-1923
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Dalström, Kata
Ex. 1: Fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2721
 
 Författare: Hägg, Göran, 1947-
 Titel: Ögon : dikter / Göran Hägg
 Förlag/År: W&W
 Upplaga: Originalupplaga 1972
 Omfång: Häftad
 ISBN: 91-46-11732-6
 SAB-kod: Hc.03
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex. 1: Fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2722
 
 Författare: Updike, John, 1932-
 Titel: Basar i fattighuset / John Updike ; <översättning av Gottfried Grafström>
 Förlag/År: AB
 Upplaga: Första svenska upplaga 1962
 Omfång: Häftad
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1:Namnteckning Mycket fint skick 65 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2723
 
 Författare: Musil, Robert, 1880-1942
 Titel: Historier som inga är / Robert Musil ; översättning och efterord: Peter Handberg
 Förlag/År: Stockholm : Fischer, 1992 ; (Danmark)
 Omfång: 199, [1] s. ; 19 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Nachlass zu Lebzeiten.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1992
 ISBN: 91-7054-679-7
 Medarbetare: Handberg, Peter (översättare)
 SAB-kod: Hf=c
 SAB-kod: Hcef
 SAB-kod: Hf.04=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Tyska och jiddisch
Ex. 1: Mycket fint skick Förlagets klotband. Ryggtiteletikett i guld160 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2724
 
 Författare: Russell, Mary Doria
 Titel: The sparrow / Mary Doria Russell
 Förlag/År: London : Black Swan, 1997
 Omfång: 505, [1] p ; 20cm : port Pocket.
 ISBN: 0-552-99777-3
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He
 Ämnesord: Jesuits Fiction
 Ämnesord: Life on other planets
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2725
 
 Författare: Almqvist, Carl Jonas Love, 1793-1866
 Titel: Skällnora kvarn och andra folklivsberättelser / C.J.L. Almqvist ; urval och efterskrift av Bertil Romberg
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1981 ; (Lund : Rahm)
 Omfång: 307, [4] s. ; 21 cm Inbunden.
 Serie: Norstedts klassiker, 99-0131181-0
 ISBN: 91-1-811042-8
 Medarbetare: Romberg, Bertil, 1925-
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick Lite slitet skyddsomslag50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2726
 
 Författare: Wine, Maria, 1912-2003
 Titel: Dikter : i urval 1942-2000 / Maria Wine
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 2000 ; (Danmark)
 Omfång: 508, [3] s. ; 18 cm. Pocket
 Serie: Bonnier pocket, 99-0307595-2
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2. tr., 2001
 ISBN: 91-0-057414-7
 SAB-kod: Hc.03
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex. 1: Mycket fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2727
 
 Författare: Forssell, Lars, 1928-2007.
 Titel: Poesi : ett urval / Lars Forssell
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1986 ; (Storbritannien)
 Omfång: 345, [5] s. ; 18 cm. Pocket
 Serie: Bonnier pocket, 99-0307595-2
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: [Ny tr.], 1992. 345,[1] s. (Tr. Danmark)
 ISBN: 91-0-046856-8
 SAB-kod: Hc.03
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex.1: Mycket fint skick 40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2728
 
 Författare: Vallgren, Carl-Johan, 1964-
 Titel: Den vidunderliga kärlekens historia / Carl-Johan Vallgren
 Förlag/År: Stockholm : MånPocket, 2003 (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 340, [3] s. ; 18 cm. Pocket
 Serie: MånPocket, 99-0184541-6
 Anmärkning: "Även med tryckår: [Ny tr.], 2004 ; [Ny tr.], 2005"
 Anmärkning: Originaluppl. 2002
 ISBN: 91-7001-026-9
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Dvärgväxt
 Ämnesord: Hörselskadade
 Ämnesord: Kommunikation
 Ämnesord: Skönlitteratur [publikationstyp]
 Ämnesord: Missbildningar
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Bra skick 25 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2729
 
 Författare: Barnes, Julian 1946-
 Titel: Flaubert's parrot / Julian Barnes
 Förlag/År: London : Pan Books, 1985
 Upplaga: [New ed.]
 Omfång: 190 s. Pocket
 ISBN: 0-330-28976-4
 SAB-kod: He
 Ämnesord: Skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Bra skick 25 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2731
 
 Författare: Balzac, Honoré de, 1799-1850
 Titel: De vises sten / Honoré de Balzac ; [översättning av Eddy Gjötterberg]
 Förlag/År: Stockholm : Tiden, 1956 ; (Stockholm : Rydahls boktr.)
 Upplaga: 8/14. tus.
 Omfång: 216 s, [2] s. Häftad
 Orginaltitel: La recherche de l'absolu.
 Serie: Tidens franska klassiker, 99-0307037-3 ; 1
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1:Blekt Fint skick 45 kr.
Ex.2: Mycket fint skick 70 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2732
 
 Författare: Ekman, Kerstin, 1933-
 Titel: Änglahuset / Kerstin Ekman
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1980 ; (Nacka : Esselte Herzog)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 302, [1] s. ; 20 cm Inbunden.
 Serie: Bokklubben Svalan, 99-0120395-3
 ISBN: 91-0-043424-8
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 35 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2733
 
 Författare: Huxley, Aldous, 1894-1963
 Titel: Kontrapunkt / [övers. av Gabriel Sanden ; reviderad av Britte-Marie Bergström]
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1952
 Omfång: 502 s. Inbunden
 Orginaltitel: Point counter point.
 Serie: Forumbiblioteket, 99-0110069-0 ; 47
 Medarbetare: Sanden, Gabriel, 1885-1933 (översättare)
 Medarbetare: Bergström, Britte-Marie
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1:Namnteckning Fint skick 60 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2734
 
 Författare: Sandwall-Bergström, Martha, 1913-2000
 Titel: Kulla-Gulla håller sitt löfte / Martha Sandwall-Bergström
 Upplaga: Originalupplaga 1945-1946. Första upplaga i denna version 1965
 Omfång: Inbunden
 ISBN: 91-48-31608-3
 SAB-kod: uHcg
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex. 1:Namnteckning Fint skick 25 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2735
 
 Författare: Keene, Carolyn
 Titel: Kitty och ekens hemlighet / Carolyn Keene ; övers. av John G. Hellberg
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 1959
 Omfång: 182 s. Inbunden
 Orginaltitel: The message in the hollow oak.
 Serie: B. Wahlströms ungdomsböcker, 99-0117885-1 ; 950/951 950
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex. 1: Fint skick 6 uppl. tr 196820 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2737
 
 Författare: Kästner, Erich, 1899-1974
 Titel: Det flygande klassrummet / Erich Kästner ; översättning Aida Törnell
 Upplaga: Första svenska upplaga 1954
 Omfång: Inbunden
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: uHcg
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex.1: Mindre bra skick 25 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2738
 
 Författare: Bataille, Georges, 1897-1962.
 Titel: Story of the eye / by Lord Such ; translated by Joachim Neugroschal ; with essays by Susan Sontag and Roland Barthes.
 Förlag/År: London : Penguin, 2001.
 Omfång: 128s. ; 20 cm. Pocket.
 Anmärkning: Translated from the French.
 Anmärkning: "This translation originally published: New York: Urizen, 1977; London: Boyars, 1979."
 Medarbetare: Sontag, Susan, 1933-
 Medarbetare: Barthes, Roland, 1915-1980.
 Genre: Erotica
 SAB-kod: Gj.01
 SAB-kod: Hj
 Ämnesord: Sexual deviation
Kategori: Litteraturvetenskap > Fransk litteraturhistoria
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Denna uppl. 1982.90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2739
 
 Författare: Mann, Thomas, 1875-1955
 Titel: Hans kunglig höghet / Thomas Mann ; övers. av Nils Holmberg
 Förlag/År: Stockholm : Aldus/Bonnier, 1961 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 318 s. Pocket
 Orginaltitel: Königliche Hoheit.
 Serie: Delfinböckerna, 0416-900X ; 44
 SAB-kod: Hce
 SAB-kod: Hf
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Fint skick 45 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2740
 
 Författare: Wägner, Elin, 1882-1949
 Titel: Väckarklocka / Elin Wägner
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1978 ; (Stockholm : Bonniers graf.)
 Upplaga: [Ny utg.] / med inl. av Erik Hjalmar Linder
 Omfång: 250 s. ; 19 cm. Pocket
 Serie: Delfinserien, 0346-6574 ; 614
 ISBN: 91-0-043738-7
 SAB-kod: Ohja
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Sociala frågor och socialpolitik > Kvinnofrågor
Ex.1: Mycket fint skick 40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2741
 
 Författare: Bukowski, Charles, 1920-1994
 Titel: En snuskgubbes anteckningar / Charles Bukowski ; till svenska av Peter Stewart
 Förlag/År: Stockholm : AWE/Geber, 1986 ; (Lund : Lunds pockettryck)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 278, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Notes of a dirty old man.
 Anmärkning: "Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1988 ; 3. tr., 1989 (Tr. i Danmark)"
 ISBN: 91-20-07640-1
 Medarbetare: Stewart, Peter (översättare)
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick 50 kr. Såld
Ex.2: Mycket fint skick 40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2743
 
 Författare: Canetti, Elias 1905-1994
 Titel: Den räddade tungan : historien om en ungdom / Elias Canetti ; översättning av Hans Levander
 Förlag/År: Stockholm Månpocket 1982
 Upplaga:
 Omfång: Pocket
 ISBN: 91-7642-083-3
 SAB-kod: Gz Canetti, Elias
 SAB-kod: Lz Canetti, Elias
Kategori: Litteraturvetenskap > Särskilda utländska författare > Canetti, Elias
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Canetti, Elias
Ex.1: Fint skick 30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2745
 
 Författare: Sartre, Jean-Paul, 1905-1980
 Titel: Muren / Jean-Paul Sartre ; översättning av Eyvind Johnson och Eva Alexanderson
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1987 ; (Storbritannien)
 Upplaga: [Ny utg.] / 6. uppl.
 Omfång: 253, [3] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Le mur.
 Serie: Delfinserien, 0346-6574
 ISBN: 91-0-047403-7
 Medarbetare: Johnson, Eyvind, 1900-1976 (översättare)
 Medarbetare: Alexanderson, Eva, 1911-1994 (översättare)
 SAB-kod: Hj.016=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Franska
Ex.1: Fint skick 30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2746
 
 Författare: Paasilinna, Arto, 1942-
 Titel: Harens år / Arto Paasilinna ; översättning: Camilla Frostell
 Förlag/År: Stockholm : MånPocket, 1998 ; (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 190 s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Jäniksen vuosi.
 Serie: MånPocket, 99-0184541-6
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1992
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: [Ny tr.], 2000
 ISBN: 91-7643-438-9
 Medarbetare: Frostell, Camilla (översättare)
 SAB-kod: Hub.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Finska och tornedalsfinska
Ex. 1: Fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2747
 
 Författare: Almqvist, Carl Jonas Love, 1793-1866
 Titel: Det går an : en tavla ur livet / Carl Jonas Love Almqvist ; förord av Knut Jaensson ; ill. av Gunnar Brusewitz
 Förlag/År: Stockholm : Litteraturfrämjandet, 1985 ; (Kungsbacka : Elander)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 171, [5] s. : ill. ; 18 cm. Pocket
 Serie: En bok för alla, 99-0130108-4
 Anmärkning: Även utg. som talbok
 ISBN: 91-7448-299-8
 Medarbetare: Brusewitz, Gunnar, 1924-2004 (illustratör)
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 25 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2748
 
 Författare: Kihlman, Christer, 1930-
 Titel: Gerdt Bladhs undergång / Christer Kihlman
 Förlag/År: Stockholm : MånPocket, 1989 ; (Norge)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 345, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Serie: MånPocket, 99-0184541-6
 Anmärkning: Originaluppl. 1987
 ISBN: 91-7642-463-4
 Genre: Finlandssvensk litteratur
 SAB-kod: Hcd.01
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Finlandssvensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 35 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2749
 
 Författare: Hylinger, Claes, 1943-
 Titel: Det hemliga sällskapet / Claes Hylinger
 Förlag/År: Stockholm : MånPocket, 2002 (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 248, [8] s. ; 18 cm. Pocket
 Serie: MånPocket, 99-0184541-6
 Anmärkning: Även med tryckår: [Ny tr.], 2003
 Anmärkning: Originaluppl. 1986
 ISBN: 91-7643-898-8
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1:Namnteckning Fint skick 40 kr.
Ex. 2: Mycket fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2750
 
 Författare: Copper, Basil, 1924-
 Titel: The vampire in legend, fact and art Basil Copper
 Förlag/År: London Corgi 1975
 Omfång: 222p,[4]p of plates ill 1facsim, ports 18cm Pocket.
 Anmärkning: Bibliography: p.208-211. - Includes index
 Anmärkning: Originally published: London : Hale, 1973
 ISBN: 0552098027
 Genre: Skräck
 SAB-kod: Blb
 Ämnesord: Vampires
Kategori: Allmänt och blandat > Omstridda fenomen och företeelser > Ockultism
Ex. 1: Fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2751
 
 Författare: Mellow, James R
 Titel: Charmed circle : Gertrude Stein & company / James R. Mellow
 Förlag/År: New York ... 1974
 Omfång: Pocket
 SAB-kod: Gz Stein, Gertrude
 SAB-kod: Lz Stein, Gertrude
Kategori: Litteraturvetenskap > Särskilda utländska författare > Stein, Gertrude
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Stein, Gertrude
Ex. 1: Bra skick 95 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2752
 
 Författare: Van Hise, James
 Titel: The unauthorized history of Trek / James Van Hise.
 Förlag/År: New York, N.Y. : HarperPrism, c1995.
 Omfång: xv, 218 s. ; 18 cm. Pocket.
 Anmärkning: The inspiring story of the men and women who dared to go where no TV series had gone before! -- Cover.
 ISBN: 0061054372
 Genre: Science fiction
Kategori: Allmänt och blandat > Radio och television
Ex. 1: Mycket fint skick 45 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2753
 
 Författare: Tiptree, James
 Titel: The color of neanderthal eyes / James Tiptree, Jr. And strange at ecbatan the trees / Michael Bishop.
 Förlag/År: New York : Tom Doherty Associates, 1990.
 Upplaga: 1st ed.
 Omfång: 76, 133 s. ; 18 cm. Pocket.
 Anmärkning: Cover art for The color of neanderthal eyes by Dave Archer.
 Anmärkning: Cover art for And strange at ecbatan the trees by Brian Waugh.
 Anmärkning: A TOR book.
 ISBN: 0812559649
 Medarbetare: Bishop, Michael. And strange at ecbatan the trees.
 Medarbetare: Waugh, Brian.
 Medarbetare: Archer, Dave.
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick Två romaner i en bok.30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2754
 
 Författare: Turgenev, Ivan Sergeevic, 1818-1883
 Titel: Fathers and sons / by Ivan Turgenev ; with an introduction by Alexandra Tolstoy ; translated by Barbara Makanowitzky
 Förlag/År: Toronto Bantam books 1981
 Upplaga: Bantam Classic ed.
 Omfång: Pocket
 ISBN: 0-553-21036-X
 SAB-kod: Heema.01
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 25 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2755
 
 Författare: Dickson, Gordon R
 Titel: Time storm / Gordon R. Dickson
 Förlag/År: London : Sphere, 1978
 Omfång: 362 s. ; 18 cm Pocket.
 Serie: Sphere science fiction
 Anmärkning: Originally published: New York : St Martins Press, 1977
 ISBN: 0722129505
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He
 Ämnesord: English fiction
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Bra skick 25 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2756
 
 Författare: Mailer, Norman, 1923-2007.
 Titel: Why are we in Vietnam? : a novel
 Förlag/År: New York, cop. 1967
 Omfång: 224 s. Pocket
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick 25 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2757
 
 Författare: Swahn, Sven-Öjvind, 1897-1955
 Titel: Båtsmän och båtsmanshistorier samt sex andra kåserier / [urval av Jan-Öjvind Swahn]
 Förlag/År: Lund ; Karlskrona : Cygnus, 1963 ; (Karlskrona : Abrahamson)
 Omfång: 207 s. Häftad
 Medarbetare: Swahn, Jan-Öjvind, 1925- (medarbetare)
 SAB-kod: Ncbc
Kategori: Geografi > Sverige > Blekinge och Blekinge län
Ex. 1: Mycket fint skick Tryckt i 500 numrerade exemplar varav detta är nr 87.120 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2758
 
 Författare: Asplund, Patrik, 1972-
 Titel: Stockholm United fotbollsklubb. D. 1 / Patrik Asplund
 Förlag/År: Stockholm : Hjalmarson & Högberg/Bok-för-laget, 2002 (Danmark)
 Upplaga: 1. uppl.
 Omfång: 237, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: Originaluppl. 2002
 ISBN: 91-89660-14-5
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick 25 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2759
 
 Författare: Shea, Michael
 Titel: Nifft the Lean / Michael Shea
 Förlag/År: London : Panther, 1985, c1982
 Omfång: 363 p ; 18 cm. Pocket
 ISBN: 0586064990
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick 40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2760
 
 Författare: West, Michelle, 1963-
 Titel: The uncrowned king / Michelle West.
 Förlag/År: New York : DAW Books : Distributed by Penguin Putnam, Inc., 1998.
 Omfång: 687 s. : map ; 18 cm. Pocket
 Serie: DAW book collectors ; no. 1097
 Anmärkning: Cover art by Jody Lee.
 Anmärkning: Map by Michael Gilbert.
 ISBN: 0886778018
 Medarbetare: Lee, Jody.
 Medarbetare: Gilbert, Michael.
 Genre: Fantasy
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2761
 
 Författare: Hill, Reginald
 Titel: Bländverk : en Dalziel och Pascoe-roman / Reginald Hill ; översättning: Nille Lindgren
 Förlag/År: Stockholm : Minotaur, 2004 (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 351, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Pictures of perfection
 Anmärkning: Första svenska upplaga 2003
 ISBN: 91-89380-82-7
 Medarbetare: Lindgren, Nille (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Bra skick 25 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2762
 
 Författare: Pynchon, Thomas, 1937-
 Titel: Buden på nummer 49 / Thomas Pynchon ; översättning av Caj Lundgren
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 2000 ; (Danmark)
 Omfång: 172, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: The crying of lot 49.
 Serie: Delfinserien, 0346-6574
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1967
 ISBN: 91-0-057464-3
 SAB-kod: Heq.01=c
 SAB-kod: Hceeq.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Fint skick 65 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2764
 
 Författare: Pynchon, Thomas, 1937-
 Titel: Gravitationens regnbåge / Thomas Pynchon ; översättning: Hans-Jacob Nilsson
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1998 ; (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 790, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Gravity's rainbow.
 Serie: Bonnier pocket, 99-0307595-2
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1996
 ISBN: 91-0-056813-9
 Medarbetare: Nilsson, Hans-Jacob (översättare)
 SAB-kod: Heq.01=c
 Ämnesord: Skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 80 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2765
 
 Författare: Bulgakov, Michail Afanasevic, 1891-1940
 Titel: Manschettanteckningar : appendix: Bohemer (novell) / Michail Bulgakov ; översättning: Bengt Samuelson ; Till en hemlig vän / Michail Bulgakov ; översättning: Gunnar Linnæus
 Förlag/År: Lund Ellerström 2000
 Omfång: Pocket
 ISBN: 91-7247-003-8
 SAB-kod: Hcema
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Ryska
Ex.1: Mycket fint skick 50 kr. Såld
Ex.2: Mycket fint skick 60 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2766
 
 Författare: Rawn, Melanie
 Titel: Sunrunner's fire / Melanie Rawn.
 Förlag/År: New York : DAW Books, 1990.
 Omfång: 476 s. : map ; 18 cm. Pocket.
 Serie: DAW book collectors ; no. 806
 Anmärkning: Map by Marty Siegrist.
 Anmärkning: Cover art by Michael Whelan.
 ISBN: 0886774039
 Medarbetare: Whelan, Michael, 1950-
 Medarbetare: Siegrist, Marty.
 Genre: Fantasy
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 35 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2767
 
 Författare: Brin, David, 1950-
 Titel: The uplift war / David Brin.
 Förlag/År: London : Bantam, 1987.
 Omfång: Pocket
 ISBN: 0553174525
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Denna utg tr 1995. Annat omslag45 kr.
Ex.2: Mycket fint skick 40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2768
 
 Författare: Haldeman, Joe, 1943-
 Titel: Worlds enough and time : the conclusion of the Worlds trilogy / Joe Haldeman.
 Förlag/År: Sevenoaks: New English Library, 1992.
 Omfång: 332 s. : ill. ; 23 cm. Pocket.
 ISBN: 0450574032
 ISBN: 0450574040
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2769
 
 Författare: Cleland, John, 1709-1789. cn
 Titel: Fanny Hill : memoirs of a woman of pleasure / John Cleland.
 Förlag/År: London : Luxor Press, 1964.
 Omfång: 189 s., [2] leaves of plates : ill. ; 19 cm. Pocket
 Anmärkning: First published in 1749 under title: Memoirs of a woman of pleasure.
 Genre: Erotica
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick 40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2770
 
 Författare: Farmer, Philip Jose, 1918-
 Titel: Jesus on Mars / Philip Jose Farmer
 Förlag/År: London : Granada, 1982, c1979
 Omfång: 237 s. ; 18 cm Pocket.
 Serie: Panther books
 ISBN: 0586053085
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Heq
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur > Amerikansk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick 35 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2771
 
 Författare: Shatner, William
 Titel: Star Trek movie memories / William Shatner with Chris Kreski.
 Förlag/År: New York, NY : HarperPaperbacks, 1995.
 Omfång: 450 s. : ill. ; 17 cm. Pocket
 ISBN: 0061093297
 Medarbetare: Kreski, Chris, 1962-
 Genre: Science fiction
 Ämnesord: Star trek films.
Kategori: Biografi
Ex. 1:Namnteckning Bra skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2772
 
 Författare: Pratchett, Terry, 1948-
 Titel: Johnny and the dead / Terry Pratchett.
 Förlag/År: London : Corgi Books, 1994, c1993.
 Omfång: 187 s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: Originally published: London : Doubleday, 1993.
 ISBN: 0552527408
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2773
 
 Författare: Foster, Alan Dean, 1946-
 Titel: Sentenced to Prism / Alan Dean Foster.
 Förlag/År: New York : Ballantine Books, c1985.
 Upplaga: 1st ed.
 Omfång: 273 s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: A Del Rey book.
 ISBN: 034531980X
 Genre: Science fiction
 Ämnesord: Science fiction.
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 35 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2774
 
 Författare: Heinlein, Robert A (Robert Anson), 1907-1988
 Titel: Tunnel in the sky
 Förlag/År: Pan 1968
 Omfång: 222s.,18cm. Pocket
 Anmärkning: Originally published Scribner, 1955 (B65-5605) Gollancz, 1965
 ISBN: 0330020293
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick Denna uppl. 197335 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2775
 
 Författare: Patterson, James, 1947-
 Titel: The season of the machete / James Patterson.
 Förlag/År: New York : Ballantine Books, 1977.
 Upplaga: 1st ed.
 Omfång: 295 s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: Ballantine novel, 27105.
 ISBN: 034527015X
 Genre: Deckare
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 45 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2776
 
 Författare: McBain, Ed, 1926-2005
 Titel: Snövit och Rosenröd / Ed McBain ; översättning av Ylva Stålmarck
 Förlag/År: Stockholm : MånPocket, 1988 ; (Storbritannien)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 256 s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Snow white and rose red.
 Serie: MånPocket, 99-0184541-6
 ISBN: 91-7642-405-7
 Medarbetare: Stålmarck, Ylva, 1964- (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2777
 
 Författare: Lupoff, Richard A, 1935-
 Titel: Fool's hill / Richard A. Lupoff.
 Förlag/År: London : Sphere, 1978, c1976.
 Omfång: 207 s. ; 18 cm. Pocket.
 Anmärkning: Originally published: as The crack in the sky. New York : Dell, 1976.
 ISBN: 0722156723
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2779
 
 Författare: Anderson, Poul, 1926-2001.
 Titel: The people of the wind / Poul Anderson
 Förlag/År: London : Sphere, 1977
 Omfång: 191 s. ; 18 cm Pocket.
 Serie: Sphere science fiction
 Anmärkning: Originally published: New York : New American Library, 1973
 ISBN: 0722111649
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: He
 Ämnesord: English fiction
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 25 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2780
 
 Författare: Carver, Jeffrey A
 Titel: Neptune crossing / Jeffrey A. Carver.
 Förlag/År: New York : TOR, 1995.
 Omfång: 383 s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: A Tom Doherty Associates book.
 ISBN: 0812535154
 Genre: Science fiction
 Ämnesord: Life on other planets
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2782
 
 Författare: Wells, Angus
 Titel: Wrath of Ashar / Angus Wells.
 Förlag/År: New York : Bantam Books, 1990, c1988.
 Upplaga: Bantam ed.
 Omfång: 404 s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: Cover art by Lary Elmore.
 Anmärkning: A Bantam Spectra book.
 ISBN: 0553283715
 Medarbetare: Elmore, Larry.
 Genre: Fantasy
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2783
 
 Författare: Wells, Angus
 Titel: Dark magic / Angus Wells.
 Förlag/År: New York : Bantam Books, c1992.
 Omfång: 519 s. : map ; 18 cm. Pocket.
 Anmärkning: A Bantam spectra book--T.p. verso.
 ISBN: 0553291297
 Genre: Fantasy
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2784
 
 Författare: Hendrix, Howard V, 1959-
 Titel: Standing wave / Howard V. Hendrix.
 Förlag/År: New York : Berkley Pub. Group, 1998.
 Upplaga: Ace ed.
 Omfång: 386 s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: An Ace book.
 Anmärkning: Cover art by Phil Heffernan.
 ISBN: 0441005535
 Medarbetare: Heffernan, Phil.
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2785
 
 Författare: Jeter, K W
 Titel: Noir / K.W. Jeter.
 Förlag/År: New York : Bantam Books, c1999.
 Upplaga: Bantam Spectra paperback edition.
 Omfång: 480 s. ; 18 cm. Pocket.
 ISBN: 0553576380
 Genre: Science fiction
 Ämnesord: Computer sex
 Ämnesord: Ex-police officers
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 35 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2786
 
 Författare: Foy, George, 1952-
 Titel: Contraband / George Foy.
 Förlag/År: London : Bantam, 1998, c1997.
 Omfång: 517p 18cm Pocket.
 Anmärkning: Originally published: New York : Bantam, 1997.
 ISBN: 0553506293
 ISBN: 0553506293
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He
 Ämnesord: Smuggling
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2787
 
 Författare: Jones, Diana Wynne
 Titel: The chronicles of Chrestomanci / Diana Wynne Jones. Vol. 1, Charmed life ; The lives of Christopher Chant
 Förlag/År: New York HarperCollins 2001
 Omfång: Pocket
 ISBN: 0-06-447268-X
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: uHe.01
Kategori: Skönlitteratur : för barn och ungdom > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 35 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2788
 
 Författare: Jones, Diana Wynne
 Titel: Dark Lord of Derkholm / Diana Wynne Jones.
 Förlag/År: New York : Harper Trophy, 2001, c1998.
 Upplaga: 1st Harper Trophy ed.
 Omfång: 517 s. ; 18 cm. Pocket.
 Anmärkning: Derk, an unconventional wizard, and his magical family become involved in a plan to put a stop to the devastating tours of their world arranged by the tyrannical Mr. Chesney.
 Anmärkning: Cover art by Jos. A. Smith.
 Anmärkning: A Greenwillow book.
 ISBN: 0064473368
 Medarbetare: Smith, Joseph A. (Joseph Anthony), 1936-
 Genre: Fantasy
 Ämnesord: Fantasy.
 Ämnesord: Magic
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 35 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2789
 
 Författare: Källén, Per, 1962-
 Titel: Bevisbörda : [en vetenskaplig thriller] / Per Källén
 Förlag/År: Stockholm : MånPocket, 2001 ; (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 362, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Serie: MånPocket, 99-0184541-6
 Anmärkning: Även med tryckår: [Ny tr.], 2002
 Anmärkning: Originaluppl. 2001
 ISBN: 91-7643-822-8
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Physicians
 Ämnesord: Forensic medicine
 Ämnesord: Occultism
 Ämnesord: Homicide
 Ämnesord: Crime
 Ämnesord: Death
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick 25 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2790
 
 Författare: Coney, Michael Greatrey
 Titel: Brontomek! Michael Coney
 Förlag/År: London Pan Books 1977
 Omfång: 223p 18cm Pocket.
 Anmärkning: Originally published: London : Gollancz, 1976
 ISBN: 0330253344
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He
 Ämnesord: Fiction in English.
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 25 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2791
 
 Författare: McBain, Ed, 1926-2005
 Titel: Spöken / Ed McBain ; övers. av Sam J. Lundwall
 Förlag/År: Stockholm : PAN/Norstedt, 1984 ; (Falun : Scandbook)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 230, [1] s. ; 19 cm. Pocket
 Orginaltitel: Ghosts.
 Serie: En PAN-bok, 99-0104304-2
 ISBN: 91-1-842071-0
 Medarbetare: Lundwall, Sam J., 1941-. (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Bra skick Lite sliten30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2792
 
 Författare: Stableford, Brian, 1948-
 Titel: Halcyon drift Brian Stableford
 Förlag/År: London Pan Books 1976
 Omfång: 155p 18cm Pocket.
 Anmärkning: Originally published: London : Dent, 1974
 ISBN: 0330246496
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He
 Ämnesord: Fiction in English.
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick 25 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2793
 
 Författare: Stableford, Brian, 1948-
 Titel: Promised land Brian Stableford
 Förlag/År: London Pan Books 1978
 Omfång: 160p 18cm Pocket.
 Anmärkning: "Originally published: New York : Daw Books, 1974 ; London : Dent, 1975"
 ISBN: 0330252674
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He
 Ämnesord: Fiction in English.
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 20 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2794
 
 Författare: Stableford, Brian, 1948-
 Titel: Rhapsody in black Brian Stableford
 Förlag/År: London Pan Books 1976
 Omfång: 138p 18cm Pocket.
 Anmärkning: "Originally published: New York : DAW Books, 1973 ; London : Dent, 1974"
 ISBN: 0330246569
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He
 Ämnesord: Fiction in English.
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 25 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2795
 
 Författare: Stableford, Brian, 1948-
 Titel: Day of wrath / Brian M. Stableford.
 Förlag/År: London : Quartet Books, 1974, c1971.
 Omfång: [4], 156 s. ; 18 cm. Pocket.
 Anmärkning: First published in Great Britain by Quartet Books Limited 1974--T.p. verso.
 ISBN: 0704311356
 Genre: Science fiction
 Genre: Fantasy literature
 SAB-kod: He
 Ämnesord: English fiction.
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 25 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2796
 
 Författare: Stableford, Brian, 1948-
 Titel: Chimera's cradle : the third book of Genesys / Brian Stableford.
 Förlag/År: London : Orbit, 1998, c1997.
 Omfång: 508 s. ; 18 cm. Pocket.
 Anmärkning: Originally published: London : Legend, 1997.
 ISBN: 185723636X
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1:Snedläst Bra skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2797
 
 Författare: Edwardson, Åke, 1953-
 Titel: Gå ut min själ / Åke Edwardson
 Förlag/År: Stockholm : MånPocket, 2001 ; (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 245, [7] s. ; 18 cm. Pocket
 Serie: MånPocket, 99-0184541-6
 Anmärkning: "Även med tryckår: [Ny tr.], 2002; [Ny tr.], 2003"
 Anmärkning: Originaluppl. 1996
 ISBN: 91-7643-817-1
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2798
 
 Författare: Rendell, Ruth, 1930-
 Titel: En lisa för ögat / Ruth Rendell ; översättning av Karl G och Lilian Fredriksson
 Förlag/År: Stockholm : Natur och kultur, 2000 ; (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 351, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: A sight for sore eyes.
 Serie: NoK pocket, 99-0119834-8
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1999
 Anmärkning: "Även med tryckår: 2. tr., 2001; 3. tr., 2002"
 ISBN: 91-27-08135-4
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1:Namnteckning Fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2799
 
 Författare: Redmond, Patrick
 Titel: Marionetter / Patrick Redmond ; översättning: Ylva Stålmarck
 Förlag/År: Stockholm : MånPocket, 2002 (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 475, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: The puppet show.
 Serie: MånPocket, 99-0184541-6
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2001
 ISBN: 91-7643-851-1
 Medarbetare: Stålmarck, Ylva, 1964- (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Bra skick Lite snedläst20 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2800
 
 Författare: Leon, Donna
 Titel: Natt i Venedig : [ett fall för kommissarie Brunetti] / Donna Leon ; översättning: Ing-Britt Björklund
 Förlag/År: Stockholm : MånPocket, 2003 (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 275, [3] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Death and judgement
 Serie: MånPocket, 99-0184541-6
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2002
 ISBN: 91-7001-032-3
 Medarbetare: Björklund, Ing-Britt (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Heq.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick 30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2801
 
 Författare: Hightower, Lynn S
 Titel: Flashpoint / Lynn S. Hightower ; översatt av Reine Mårtensson
 Förlag/År: Malmö : Richter, 2001 ; (Norge)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 381 s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Flashpoint.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2000
 ISBN: 91-7711-648-8
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Heq.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Fint skick 20 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2802
 
 Författare: Hoag, Tami
 Titel: En tunn mörk gräns : [thriller] / Tami Hoag ; översättning: Peder Carlsson
 Förlag/År: Malmö : Bra böcker, 2002 (Norge)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 483, [3] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: A thin dark line.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2001
 ISBN: 91-7133-860-8
 Medarbetare: Carlsson, Peder (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Heq.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Fint skick 25 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2803
 
 Författare: Gissy, Peter, 1947-
 Titel: Svart hämnd : en Kent Mortland-thriller / Peter Gissy
 Förlag/År: Göteborg : Tre böcker 2002 (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 399, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: Originaluppl. 2000
 ISBN: 91-7029-472-0
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 25 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2804
 
 Författare: Rådström, Pär, 1925-1963
 Titel: Stjärnan under kavajslaget / Pär Rådström
 Förlag/År: Stockholm : PAN/Norstedt, 1970 ; (Stockholm : Thule)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 124 s. Pocket
 Serie: En PAN-bok, 99-0104304-2
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 55 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2805
 
 Författare: Aronson, Stina, 1892-1956
 Titel: Hitom himlen / Stina Aronsson
 Förlag/År: Stockholm : Pan/Norstedt, 1968 ; (Stockholm : Thule)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 255, [1] s. Pocket
 Serie: En PAN-bok, 99-0104304-2
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick 40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2806
 
 Författare: Ekström, Margareta, 1930-
 Titel: Frukostdags.
 Förlag/År: Stockholm : Aldus/Bonnier, 1966 ; (Stockholm : Bonnier)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 102 s. Pocket
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 35 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R2807
 
 Författare: Thorvall, Kerstin, 1925-2010.
 Titel: Ensam dam reser ensam / Kerstin Thor