|
|
Listor. En förteckning över antikvariatets alla böcker i listform - även sålda. Dessa sidor är främst gjorda för google och andra sökmotorer.
Du kan också pröva att söka direkt på www.antikvariat1.se.
|
|
|
|
| |
| Författare: | Trenter, Stieg, 1914-1967 |
| Titel: | Tolfte knappen : detektivroman |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1965 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 219 s. Inbunden |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Skyddsomslag saknas Bra skick Blekt rygg | 20 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3501 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Trenter, Stieg, 1914-1967 |
| Titel: | Sjöjungfrun : detektivroman |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1966 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 212 s. Inbunden |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Skyddsomslag trasigt Bra skick Fult skyddsomslag men boken är fin. | 30 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3502 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | O'Donnell, Lillian |
| Titel: | I afton mord / Lillian O'Donnell ; översättning av Yngve Rydholm |
| Förlag/År: | Stockholm : Legenda, 1990 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 218, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | A good night to kill. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1990 |
| ISBN: | 91-582-1559-X |
| Medarbetare: | Rydholm, Yngve (översättare) |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | He.01=c |
| SAB-kod: | Heq.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3503 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Trenter, Ulla, 1936- |
| Titel: | Påfågeln : detektivroman |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1969 |
| Omfång: | 193 s. Inbunden |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Skyddsomslag saknas Bra skick Lite snedläst. | 20 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3504 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Woolrich, Cornell, 1903-1968. |
| Titel: | Brud i svart / till svenska av Nils Jacobsson |
| Förlag/År: | Stockholm, 1948 |
| Omfång: | 262 s. Inbunden |
| Orginaltitel: | The bride wore black. |
| Serie: | Gebers kriminalserie, 99-0149771-X |
| Genre: | Deckare |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex. 1: | Skyddsomslag saknas Fint skick | 35 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3505 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Adams, Richard, 1920- |
| Titel: | Flickan i gungan : [roman] / Richard Adams ; övers. av Eva Briis-Norén |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1981 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 344, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | The girl in a swing. |
| ISBN: | 91-0-045188-6 |
| Medarbetare: | Briis-Norén, Eva, 1941-. (översättare) |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3506 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Brand, Christianna, pseud. för Mary Christina Lewis |
| Titel: | Mord bland turister / övers. från engelskan av Göran Heden |
| Förlag/År: | Stockholm : Bergh : [Seelig], 1956 ; (Vänersborg : Vänersborgs boktr.) |
| Omfång: | 247 s. Inbunden |
| Orginaltitel: | Tour de force. |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | H |
| Kategori: | Skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Skyddsomslag saknas Fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3507 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Greene, Graham, 1904-1991 |
| Titel: | Den mänskliga faktorn / Graham Greene ; övers. av Aida Törnell |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1978 ; (Malmö : Beyrond) |
| Omfång: | 289, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | The human factor. |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 2.-4. tr., 1978 |
| ISBN: | 91-1-781202-X |
| Medarbetare: | Törnell, Aida, 1901-1988 (översättare) |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Ämnesord: | Engelsk skönlitteratur i svensk översättning |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Namnteckning Bra skick Tejpat skyddsomslag | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3508 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Arvidsson, Tomas, 1941- |
| Titel: | Trippelstöten / Tomas Arvidsson |
| Förlag/År: | Höganäs : Wiken, 1991 ; (Tyskland) |
| Omfång: | 187, [2] s. ; 23 cm Inbunden. |
| Serie: | Mysterious press, 99-0878729-2 |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1991 |
| ISBN: | 91-7024-978-4 |
| ISBN: | 91-7024-978-4 |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hc |
| Ämnesord: | Deckare |
| Ämnesord: | Kriminalroman |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 20 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3509 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Ollén, Gunnar, 1913- |
| Titel: | Strindbergs dramatik / Gunnar Ollén |
| Förlag/År: | Stockholm : Sveriges radio, 1982 ; (Kristianstad : Kristianstads boktr.) |
| Upplaga: | [Ny, omarb. utg.] |
| Omfång: | 614 s. : ill. ; 23 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-522-1604-7 |
| SAB-kod: | Gcz Strindberg, A. |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Särskilda svenska författare: Strindberg, A
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Kartonnage. | 70 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3510 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Adler, Alfred, 1870-1937 |
| Titel: | Individualpsykologien : vägen till människokunskap / förord av Poul Bjerre |
| Förlag/År: | Stockholm : Natur och kultur, 1928 |
| Omfång: | 208 s. Inbunden |
| Orginaltitel: | Menschenkenntnis. |
| SAB-kod: | Docbb |
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Psykologi
> Adler och individualpsykologin
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Förlaget blåa klotband med gulddekorationer. Blyertsunderstrykningar och marginalanteckningar. | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3511 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Tournier, Michel, 1924- |
| Titel: | Fredag eller Den andra ön / Övers. av C.G. Bjurström |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1973 ; (Lund : Berling) |
| Omfång: | 231, [1] s. Häftad |
| Orginaltitel: | Vendredi ou les Limbes du Pacifique. |
| ISBN: | 91-0-038269-8 |
| Medarbetare: | Bjurström, C. G. |
| SAB-kod: | Hce |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Några slarvigt skurna uppslag. Första sv utg | 60 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3514 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Updike, John, 1932- |
| Titel: | Duvfjädrar : noveller / John Updike ; [översättning av Pelle Fritz-Crone] |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1965 |
| Omfång: | 246, [1] s. Häftad |
| Orginaltitel: | Pigeon feathers and other stories. |
| Serie: | Panacheserien, 99-0117874-6 |
| Anmärkning: | Urvalet är gjort av författaren bland de trettiofyra noveller som ingår i: The same door (1959) |
| Medarbetare: | Fritz-Crone, Pelle (översättare) |
| SAB-kod: | Heq.016=c |
| SAB-kod: | Hcee.016 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3515 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Landquist, John, 1881-1974 |
| Titel: | Gustaf Fröding : en biografi / John Landquist |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1956 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 397, [1] s., [24] pl.-s. ; 23 cm. Häftad |
| SAB-kod: | Gc.46 |
| SAB-kod: | Gcz Fröding, Gustaf |
| Ämnesord: | Fröding, Gustaf, 1860-1911 |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> 1800-talet
|
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Särskilda svenska författare: Fröding, Gustaf
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 90 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3516 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Salminen, Sally, 1906-1976 |
| Titel: | Katrina : roman / Sally Salminen |
| Förlag/År: | Stockholm : Stiftelsen Litteraturfrämjandet, 1972 ; (Stockholm : Aronzon Lundin) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 282 s. Kartonnage |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 60 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3517 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Morante, Elsa, 1912-1985 |
| Titel: | Aracoeli / Elsa Morante ; övers. av Barbro Andersson |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1985 ; (Kristianstad : Kristianstads boktr.) |
| Omfång: | 380, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Aracoeli ((italienska)). |
| ISBN: | 91-1-841372-2 |
| Medarbetare: | Andersson, Barbro, 1937- (översättare) |
| SAB-kod: | Hi=c |
| Ämnesord: | Italiensk skönlitteratur i svensk översättning |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Italienska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3518 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Bergman, Hjalmar, 1883-1931 |
| Titel: | Herr von Hancken / Hjalmar Bergman |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 2000 ; (Smedjebacken : Fälth & Hässler) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 251, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1920 |
| ISBN: | 91-0-057535-6 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3519 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Crossman, Sylvie |
| Titel: | Valvets hemlighet : [roman] / Sylvie Crossman & Michel Gabrysiak ; översättning: Birgitta Schwartzman |
| Förlag/År: | Stockholm : Ordfront, 1990 ; (Falun : Scandbook) |
| Upplaga: | 1. uppl. |
| Omfång: | 306, [2] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | La Guéniza (franska). |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1990 |
| ISBN: | 91-7324-329-9 |
| Medarbetare: | Gabrysiak, Michel |
| Medarbetare: | Schwartzman, Birgitta (översättare) |
| SAB-kod: | Hj.01=c |
| SAB-kod: | Hcej.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Franska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3520 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | The Penguin book of English verse edited by John Hayward |
| Förlag/År: | Harmondsworth Penguin 1956 1983 [printing] |
| Omfång: | xxiii,484p 20cm Pocket. |
| Anmärkning: | Includes index |
| ISBN: | 0140160078 |
| Medarbetare: | Hayward, John, 1905-1965. |
| SAB-kod: | He.03 |
| Ämnesord: | English poetry. |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Denna upplaga 1983 | 35 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3521 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Suneson, Vic, 1911-1975 |
| Titel: | Fallet 44:an. |
| Förlag/År: | Stockholm : Geber, 1963 ; (Uppsala : A & W) |
| Omfång: | 235 s. Inbunden |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Skyddsomslag saknas Fint skick | 35 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3522 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Falkenland, Christine, 1967- |
| Titel: | Min skugga / Christine Falkenland |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1998 ; (Falun : Scandbook) |
| Omfång: | 123, [1] s. ; 21 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1998 |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1998 |
| ISBN: | 91-46-17380-3 |
| SAB-kod: | Hc |
| Ämnesord: | Skönlitteratur |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3523 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Pohl, Peter, 1940- |
| Titel: | Vi kallar honom Anna / Peter Pohl |
| Förlag/År: | Stockholm : AWE/Geber, 1987 ; (Angered : Graphic Systems) |
| Omfång: | 345, [1] s. ; 21 cm. Pocket |
| ISBN: | 91-20-07524-3 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3524 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lo-Johansson, Ivar, 1901-1990 |
| Titel: | Passionerna : älskog / Ivar Lo-Johansson |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1980 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 280, [2] s. ; 21 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-0-044875-3 |
| SAB-kod: | Hc |
| Ämnesord: | Svensk skönlitteratur |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3525 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Knutsson, Gösta, 1908-1973 |
| Titel: | Hur ska det gå för Pelle Svanslös? / omslag och illustr.: Iben Clante |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1962 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 111, [2] s. : ill. Inbunden |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | uHc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Småbarnsberättelser och sagor
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 25 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3526 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Linklater, Eric, 1899-1974 |
| Titel: | Det blåser på månen / av Eric Linklater ; till svenska av Hugo Hultenberg ; illustrationer: Nicolas Bentley |
| Upplaga: | Första svenska upplaga 1945 |
| Omfång: | Inbunden |
| ISBN: | 91-1-841242-4 |
| ISBN: | 91-7642-280-1 |
| ISBN: | 91-1-957392-8 |
| ISBN: | 91-7102-429-8 |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | uHcf |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Småbarnsberättelser och sagor
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Denna upplaga 1984. | 75 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3527 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Nackaboken : årsbok för Nacka kommun. 18(1980) |
| Förlag/År: | Nacka Nacka kommun, kultur- och fritidsnämnden 1963- |
| Omfång: | Häftad |
| ISSN: | 0281-6385 |
| Genre: | Stockholmiania |
| SAB-kod: | Ncacz Nacka (p) |
| Kategori: | Geografi
> Sverige
> Stockholm och Stockholms län
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3528 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Olsson, Hanna, 1944- |
| Titel: | Catrine och rättvisan / Hanna Olsson |
| Förlag/År: | Stockholm : Carlsson, 1990 ; (Helsingborg : Schmidt) |
| Omfång: | 221 s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: [Ny tr.], 1994 |
| ISBN: | 91-7798-351-3 |
| SAB-kod: | Oer-cz Styckmordsrättegången 1988 |
| Ämnesord: | Costa, Catrine da, 1956-1984 |
| Ämnesord: | Styckmordsrättegången 1988 |
| Kategori: | Samhällsvetenskap och rättsvetenskap
> Rättsvetenskap
> Särskilda rättsfall
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Kartonnage. | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3529 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lack, Dekius, 1962- |
| Titel: | En drake lyfter bara i motvind : roman / Dekius Lack |
| Förlag/År: | Lund : Bakhåll, 2003 (Ungern) |
| Omfång: | 174, [2] s. ; 21 cm. Häftad |
| Anmärkning: | Originaluppl. 2003 |
| Anmärkning: | Även utg. i elektronisk version |
| ISBN: | 91-7742-208-2 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3530 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Weldon, Fay, 1933- |
| Titel: | Ett jordiskt paradis / Fay Weldon ; översättning: Annika Preis |
| Förlag/År: | Stockholm : Stenström, 1991 ; (Falun : ScandBook) |
| Omfång: | 286, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Darcy's Utopia. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1991 |
| ISBN: | 91-86600-67-2 |
| Medarbetare: | Preis, Annika, 1943- (översättare) |
| SAB-kod: | He.01=c |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Ämnesord: | Skönlitteratur |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3531 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lundkvist, Artur, 1906-1991 |
| Titel: | Utvandring till paradiset : [berättelse] / Artur Lundkvist |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1979 ; (Stockholm : Bonniers graf.) |
| Omfång: | 207, [2] s. ; 22 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-0-043948-7 |
| SAB-kod: | Hc |
| Ämnesord: | 1600-talet |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Ou. | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3532 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lundkvist, Artur, 1906-1991 |
| Titel: | Det talande trädet / Artur Lundkvist |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1960 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 165, [1] s. Häftad |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Blekt rygg. 3:e tusendet. Ou. | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3533 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | 28 förpoeter : [unga poeter från författarstafetten 1998] / redaktör: Ulla Stenberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Länsbibl. i Stockholms län : Stockholm 98 : Kultur landsting 98, [1999] |
| Omfång: | 59 s. ; 21 cm. Häftad |
| ISBN: | 91-630-8347-7 |
| Medarbetare: | Stenberg, Ulla, 1948- (medarbetare) |
| SAB-kod: | Hc.03(s) |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3534 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Rydstedt, Anna, 1928-1994 |
| Titel: | Dess kropp av verklighet : dikter / Anna Rydstedt |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1976 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 86, [4] s. ; 24 cm. Inbunden |
| ISBN: | 91-0-041571-5 |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex. 1: | Biblioteksband, Stämplar mm. Bra skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3535 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Kis, Danilo, 1935-1989 |
| Titel: | En grav för Boris Davidovitj / Danilo Kis ; översättare: Adolf Dahl |
| Förlag/År: | Bromberg |
| Upplaga: | Första svenska upplaga 1985 |
| Omfång: | Inbunden |
| ISBN: | 91-7608-266-0 |
| ISBN: | 91-7608-496-5 |
| SAB-kod: | Hcemf.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Serbiska, kroatiska och bosnisk-hercegovinska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 65 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3536 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Kis, Danilo, 1935-1989 |
| Titel: | Timglaset / Danilo Kis ; översättare: Barbara Lönnqvist |
| Förlag/År: | Bromberg |
| Upplaga: | Första svenska upplaga 1986 |
| Omfång: | Inbunden |
| ISBN: | 91-7608-284-9 |
| SAB-kod: | Hcemf.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Serbiska, kroatiska och bosnisk-hercegovinska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3537 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Ben Jelloun, Tahar, 1944- |
| Titel: | Nadias vrede / Tahar Ben Jelloun ; översättning av Mats Löfgren |
| Förlag/År: | Stockholm : Alfabeta, 1998 ; (Falun : Scandbook) |
| Omfång: | 124 s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Les raisins de la galère. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1998 |
| ISBN: | 91-7712-872-9 |
| Medarbetare: | Löfgren, Mats (översättare) |
| SAB-kod: | Hcejp.01 |
| SAB-kod: | Hjp.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Franska
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 45 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3538 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Ben Jelloun, Tahar, 1944- |
| Titel: | Sandbarnet : [roman] / Tahar Ben Jelloun ; översättning av Mats Löfgren |
| Förlag/År: | Stockholm : Alfabeta, 1988 ; (Värnamo : Fälth) |
| Omfång: | 179, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | L'enfant de sable. |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 2. uppl., 1988 |
| ISBN: | 91-7712-153-8 |
| Medarbetare: | Löfgren, Mats (översättare) |
| SAB-kod: | Hjp.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Franska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 65 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3539 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Beyer, Nils |
| Titel: | Bengt Lidforss : en levnadsteckning / Nils Beyer |
| Förlag/År: | Stockholm Norstedt 1987 |
| Upplaga: | |
| Omfång: | Pocket |
| Serie: | Norstedts faktapocket |
| ISBN: | 91-1-873281-X |
| SAB-kod: | Lz Lidforss, Bengt |
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Lidforss, Bengt
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 30 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3540 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lidman, Sara, 1923-2004 |
| Titel: | Nabots sten / Sara Lidman |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1983 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 277, [1] s. ; 20 cm Inbunden. |
| Serie: | Bokklubben Svalan, 99-0120395-3 |
| ISBN: | 91-0-044664-5 |
| SAB-kod: | Hc |
| Ämnesord: | Romaner |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Lätt naggat omslag. Smutstitelbladet blekt efterbifogat tidningsurklipp. Denna uppl tr 1981. | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3541 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Wingård, Sven, 1932- |
| Titel: | Krydda brännvin / Sven Wingård |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier Alba, 1993 ; (Uddevalla : Bohusläningen) |
| Omfång: | 77 s. : ill. (huvudsakligen i färg) ; 23 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-34-51383-3 |
| SAB-kod: | Qcaf |
| Ämnesord: | Brännvin |
| Kategori: | Ekonomi och näringsväsen
> Hem och hushåll
> Drycker
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Stämpel | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3543 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Russell, Bertrand, 1872-1970 |
| Titel: | Satan i sovstaden och andra berättelser / [till svenska av Anders Byttner] |
| Förlag/År: | Stockholm : Natur och kultur, 1953 |
| Omfång: | 175, [1] s. Häftad |
| Orginaltitel: | Satan in the suburbs. |
| SAB-kod: | Hcee.016 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Veck på bakre omslaget, två mindre fläckar på ryggen. Delvis ouppsprättad. | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3544 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Hustvedt, Siri, 1955- |
| Titel: | Lily Dahls förtrollning : roman / Siri Hustvedt ; översatt av Ulla Roseen |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén Prisma/Arleskär, 1997 ; (Smedjebacken : Smegraf) |
| Omfång: | 303, [1] s. ; 20 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | The enchantment of Lily Dahl. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1997 |
| ISBN: | 91-518-3127-9 |
| Medarbetare: | Roseen, Ulla, 1946- (översättare) |
| SAB-kod: | Heq.01=c |
| SAB-kod: | Hceeq.01 |
| Ämnesord: | Roman |
| Ämnesord: | Kärlek |
| Ämnesord: | Minnesota |
| Ämnesord: | Nutid |
| Ämnesord: | Dåtid |
| Ämnesord: | Småstad |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 60 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3545 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Trenter, Stieg, 1914-1967 |
| Titel: | Dockan till Samarkand : dektektivroman |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1959 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 254, [2] s. Inbunden |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Bra skick Lite naggad rygg. | 25 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3546 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Trenter, Stieg, 1914-1967 |
| Titel: | Roparen / Stieg Trenter |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1978 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Upplaga: | [Ny utg., ny uppl.] |
| Omfång: | 244, [1] s. ; 20 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-0-043313-6 |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Bra skick | 25 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3547 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Le Clézio, Jean Marie Gustave, 1940- |
| Titel: | Skattsökaren / J M G Le Clézio ; översättning av Ulla Bruncrona |
| Förlag/År: | Stockholm : AWE/Geber, 1990 ; (Södertälje : Fingraf) |
| Omfång: | 332, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Le chercheur d'or. |
| ISBN: | 91-20-07710-6 |
| Medarbetare: | Bruncrona, Ulla, 1943- (översättare) |
| SAB-kod: | Hj.01=c |
| SAB-kod: | Hcej.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Franska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 80 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3548 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Klein, Georg, 1925- |
| Titel: | -i stället för hemland : memoarer / Georg Klein |
| Förlag/År: | Stockholm Bonnier 1984 |
| Omfång: | Inbunden |
| ISBN: | 91-0-046255-1 |
| SAB-kod: | Lz Klein, Georg |
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Klein, Georg
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3550 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Salinger, J D Jerome David) 1919- |
| Titel: | Räddaren i nöden : [roman] / J.D. Salinger ; översättning av Klas Östergren |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1987 ; (Kristianstad : Kristianstads boktr.) |
| Omfång: | 201 s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | The catcher in the rye. |
| Anmärkning: | Tidigare utg. i annan övers. |
| ISBN: | 91-0-047395-2 |
| Medarbetare: | Östergren, Klas, 1955- (översättare) |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Skyddomslaget lite avskavt. | 45 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3551 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Macintyre, Ben |
| Titel: | Sökandet efter Elisabeth Nietzsche / Ben Macintyre ; översättning: Jan Wahlén |
| Förlag/År: | Stockholm : Forum, 1994 ; (Borås : Centraltr.) |
| Omfång: | 273, [1] s., [16] pl.-s. ; 20 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Forgotten fatherland. |
| ISBN: | 91-37-10534-5 |
| Medarbetare: | Wahlén, Jan, 1929- (översättare) |
| SAB-kod: | Lz Förster-Nietzsche, Elisabeth |
| Ämnesord: | Förster-Nietzsche, Elisabeth, 1846-1935 |
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Förster-Nietzsche, Elisabeth
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 100 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3553 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Guillet de Monthoux, Pierre, 1946- |
| Titel: | Det sublimas konstnärliga ledning : [estetik, konst och företag] / Pierre Guillet de Monthoux |
| Förlag/År: | Stockholm : Nerenius & Santérus, 1993 ; (Göteborg : Graphic Systems) |
| Omfång: | xxii, 144 s. : ill. ; 22 cm. Häftad |
| Serie: | Studier i företagsekonomi, 1104-4349 ; 1 |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1996 |
| ISBN: | 91-88384-25-X |
| SAB-kod: | Qb |
| SAB-kod: | Df |
| Ämnesord: | Organization theory |
| Kategori: | Ekonomi och näringsväsen
> Företagsekonomi
|
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Estetik
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 80 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3554 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Gustafsson, Madeleine, 1937- |
| Titel: | Utopien och dess skugga : studier i samtida fransk idédebatt / av Madeleine Gustafsson |
| Förlag/År: | Stockholm Norstedt 1978 |
| Omfång: | Häftad |
| ISBN: | 91-1-783441-4 |
| SAB-kod: | D |
| SAB-kod: | O |
| Kategori: | Filosofi och psykologi
|
| Kategori: | Samhälls- och rättsvetenskap
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Märke efter prislapp på framsidan. | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3555 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Carpentier, Alejo, 1904-1980 |
| Titel: | Harpan och skuggan : [roman] / Alejo Carpentier ; övers. av Jens Nordenhök |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1981 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 213, [4] s. ; 22 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | El arpa y la sombra. |
| ISBN: | 91-0-045192-4 |
| Medarbetare: | Nordenhök, Jens (översättare) |
| SAB-kod: | Hcek.01 |
| Ämnesord: | Cuba Litt |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Spanska
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Märke efter prislapp på baksidan. | 65 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3556 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Petersens, Hedvig af, 1875-1961 |
| Titel: | Om Birger Sjöberg : minnen och brev / Hedvig af Petersens |
| Förlag/År: | Lund : Gleerup, 1956 ; (Malmö : Nya litogr.) |
| Omfång: | 79 s. Häftad |
| SAB-kod: | Gcz Sjöberg, B. |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Särskilda svenska författare: Sjöberg, B
|
|
|
| Ex. 1: | Namnteckning Fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3557 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lundgren, Lena, 1946- |
| Titel: | Miklós Gulyás - bibliotekarie mitt i världen / Lena Lundgren |
| Förlag/År: | Stockholm : Länsbibl. i Stockholms län : Stockholms stadsbibl., 1999 ; (Stockholm : Katarina tr.) |
| Omfång: | 80 s. : ill. ; 21 cm. Häftad |
| Serie: | Stockholms stadsbiblioteks skriftserie, 0283-2968 ; 13 |
| ISBN: | 91-630-7680-2 |
| SAB-kod: | Lz Gulyás, Miklós |
| Ämnesord: | Gulyás, Miklós, 1938- |
| Ämnesord: | Bibliotekarier |
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Gulyás, Miklós
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 30 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3558 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Gröndalsbiblioteket 50 år : en minnesskrift |
| Förlag/År: | Stockholm : Stockholms stadsbibliotek, 1994 ; (Stockholm : Katarina tr.) |
| Omfång: | 96 s. : ill., tab. ; 21 cm. Häftad |
| Serie: | Stockholms stadsbiblioteks skriftserie, 0283-2968 ; 8 |
| ISBN: | 91-630-2888-3 |
| SAB-kod: | Ab-cz Stockholm: Stockholms stadsbibliotek. Gröndal |
| Ämnesord: | Stockholms stadsbibliotek. Gröndal |
| Kategori: | Bokväsen och biblioteksväsen
> Bibliotek
> Särskilda bibliotek: Stockholm
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3559 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Hare, Cyril |
| Titel: | Äldre herre somnar in. |
| Förlag/År: | Strängnäs : Tomas ; [Stockholm] : [Seelig], 1964 ; (Strängnäs : Strängnäs tr.) |
| Omfång: | 231 s. Häftad |
| Orginaltitel: | Suicide excepted. |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hce |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick ou. | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3560 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Kellgren, Johan Henrik |
| Titel: | Dikter / Johan Henrik Kellgren ; i urval av Tage Nilsson |
| Förlag/År: | Stockholm 1955 |
| Omfång: | Häftad |
| Serie: | Ljus klassiker |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 40 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3561 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Zilliacus, Emil, 1878-1961 |
| Titel: | Pilgrimsfärder i Hellas / Emil Zilliacus |
| Förlag/År: | Helsingfors : Schildt, 1923 |
| Omfång: | Häftad |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Nnd |
| SAB-kod: | Ni |
| Kategori: | Geografi
> Balkanländerna
> Grekland
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Lite blekt, ngt naggad rygg och ngn enstaka fläck. | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3562 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Prøysen, Alf, 1914-1970 |
| Titel: | Teskedsgummans födelsedag / Alf Prøysen ; översättning [från förf:s norska manuskr.] av Inga och Ulf Peder Olrog ; omslag och illustrationer av Björn Berg |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren, 1960 ; (Uddevalla) : Bohusläningen |
| Omfång: | 132, [1] s. : ill. Inbunden |
| Medarbetare: | Olrog, Ulf Peder, 1919-1972 (översättare) |
| Medarbetare: | Berg, Björn, 1923- (illustratör) |
| Medarbetare: | Olrog, Inga (översättare) |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | uHce |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Småbarnsberättelser och sagor
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Fläck på rygg, nagged hörn annars ovanligt fin. Orginalupplaga. | 100 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3563 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Prøysen, Alf, 1914-1970 |
| Titel: | Mera om gumman som blev liten som en tesked / Alf Prøysen ; omslag och illustrationer av Björn Berg ; övers. av Inga och Ulf Peder Olrog |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren, 1958 ; (Uddevalla : Bohusläningen) |
| Omfång: | 135, [1] s. : ill. Inbunden |
| Anmärkning: | Övers. från förf:s norska orig.-ms. |
| Medarbetare: | Berg, Björn, 1923- (illustratör) |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | uHce |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex.1: | Namnteckning Mycket fint skick Litet märke på omslaget, naggade hörn annars ovanligt fin. | 120 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3564 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Franzén, Nils-Olof, 1916-1997 |
| Titel: | Agaton Sax och den svällande Rotmos-affären / Nils-Olof Franzén ; |
| Upplaga: | Originalupplaga 1970. Första upplaga i denna version 1990 |
| Omfång: | Kartonnage |
| Serie: | Önskeboken |
| ISBN: | 91-48-51745-3 |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | uHcg |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Skönlitteratur för mellanåldern
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Lite skev. | 20 kr. |
| Ex.2: | Namnteckning Fint skick Märke efter etikett på framsidan. | 25 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3565 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Sundström, Pehr W, 1858-1937 |
| Titel: | Blad ur Bill Shark's loggbok / Pehr W. Sundström (Bill Shark) |
| Förlag/År: | Stockholm : Förf., 1928 (Stockholm : Svanbäck) |
| Omfång: | 250, [1] s. : ill. Inbunden |
| Genre: | Nautica |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mindre bra skick Slitet hfrbd i övrigt fin. | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3566 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Hellsing, Lennart, 1919- |
| Titel: | Pendlarens väg : Ottars pendelresa / av Lennart Hellsing och Riber Hansson |
| Förlag/År: | Stockholm : Alfabeta/Anamma, 2003 (Estland) |
| Omfång: | [4] s., s. 9-68, [4] s. : ill. ; 19 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 2003 |
| ISBN: | 91-501-0285-0 |
| Medarbetare: | Hansson, Riber, 1939- (översättare) 9pu |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 95 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3567 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Wolf, Christa, 1929- |
| Titel: | Sommarstycke : [roman] / Christa Wolf ; översättning av Margaretha Holmqvist |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1990 ; (Finland) |
| Omfång: | [2], 242, [1] s. ; 20 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Sommerstück. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1990 |
| ISBN: | 91-1-901072-9 |
| Medarbetare: | Holmqvist, Margaretha, 1926- (översättare) |
| SAB-kod: | Hf.01=c |
| SAB-kod: | Hcef.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Tyska och jiddisch
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3568 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Grave, Elsa |
| Titel: | En tid i Paradiset / Elsa Grave |
| Förlag/År: | Stockholm Förf.förl. 1981 |
| Omfång: | Häftad |
| Serie: | Författarverkstad |
| ISBN: | 91-7054-381-X |
| SAB-kod: | Gcz Grave, Elsa |
| SAB-kod: | Lz Grave, Elsa |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Särskilda svenska författare: Grave, Elsa
|
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Grave, Elsa
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Blekt rygg | 45 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3569 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Alfredson, Hans, 1931- |
| Titel: | Varför är det så ont om Q? / illustr. av Björn Berg |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1968 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 76, [1] s. : ill. Inbunden |
| Medarbetare: | Berg, Björn, 1923- (illustratör) |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | uHc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Småbarnsberättelser och sagor
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Lätt blekt. Ou. | 175 kr. | Såld! |
| Ex.2: | Biblioteksband, Stämplar mm. Mindre bra skick | 75 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3570 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Syme, NR |
| Titel: | Det måste vara Peter / N.R. Syme |
| Upplaga: | Första svenska upplaga 1950 |
| Omfång: | Inbunden |
| Genre: | Ungdomsböcker |
| SAB-kod: | uHcg |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Skönlitteratur för mellanåldern
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Namnteckning | 100 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3571 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Danielsson, Tage, 1928-1985 |
| Titel: | Herkules och de makalösa mellandagarna ; Herkules Jonssons storverk / Tage Danielsson ; teckningar: Per Åhlin |
| Upplaga: | Originalupplaga 1969 |
| Omfång: | Inbunden |
| SAB-kod: | uHcf |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Småbarnsberättelser och sagor
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Slitet omslag - i övrigt fin. Namnteckning. Ou. | 75 kr. |
| Ex.2: | Fint skick Lätt sliten rygg. Ou. | 90 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3572 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Næss, Arne, 1912-2009. |
| Titel: | Empirisk semantik / Arne Naess ; med förord av Anders Wedberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Läromedelsförl., Svenska bokförl., 1961 ; (Stockholm : Norstedt) |
| Omfång: | 114 s. Inbunden |
| Anmärkning: | "Även tillg. med tryckår: 3. tr., 1968 ; 4. tr., 1970 ; 5. tr., 1971" |
| SAB-kod: | Dcc |
| SAB-kod: | F.023 |
| Ämnesord: | Semantik (filos.) |
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Logik och språkligt orienterad filosofi
> Språkligt orienterad filosofi
|
| Kategori: | Språkvetenskap
> Semantik (betydelselära)
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Namnteckning | 70 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3573 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Hemmel, Sven, 1906-1982 |
| Titel: | Upptäcktsresanden Karlsson / Sven Hemmel ; illustr. av författaren |
| Förlag/År: | Stockholm A&W 1958 |
| Upplaga: | 2. uppl. |
| Omfång: | Inbunden |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | uHcg |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Skönlitteratur för mellanåldern
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 85 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3574 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Stark, Ulf, 1944- |
| Titel: | Karlavagnen / Ulf Stark |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonniers juniorförl., 1989 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 231, [1] s. ; 21 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: [Ny tr.], 1989 |
| ISBN: | 91-48-51625-2 |
| Genre: | Ungdomsböcker |
| SAB-kod: | Hc,u |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Skönlitteratur för mellanåldern
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Kartonnage. | 35 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3575 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Franska ordboken : fransk-svensk, svensk-fransk / [redaktion: Birgitta Wahlman ... ; franska medarbetare: Eugène-Pierre Davoust ...] |
| Förlag/År: | Solna : Esselte studium, 1989 ; (Norge) |
| Omfång: | xxi, [3], 511, [1], 32, [2], 503 s. ; 20 cm Inbunden. |
| Serie: | Ord, 99-0119546-2 |
| ISBN: | 91-24-33690-4 |
| Medarbetare: | Davoust, Eugène-Pierre, 1920- (medarbetare) |
| Medarbetare: | Wahlman, Birgitta, 1961- (medarbetare) |
| SAB-kod: | Fj(x) |
| SAB-kod: | Fc(x) |
| Ämnesord: | Dictionaries: French |
| Ämnesord: | Svensk-franska lexikon |
| Kategori: | Språkvetenskap
> Franska
> Lexikon
|
| Kategori: | Språkvetenskap
> Svenska
> Lexikon
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3576 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Bexell, Eva, 1945- |
| Titel: | Kalabalik hos morfar prosten / Eva Bexell ; |
| Förlag/År: | BJ |
| Upplaga: | Originalupplaga 1978. Första upplaga i denna version 1981 |
| Omfång: | Kartonnage |
| Serie: | Önskeboken |
| ISBN: | 91-48-50491-2 |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | uHcf |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Småbarnsberättelser och sagor
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 35 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3577 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Horn, Agneta |
| Titel: | Agneta Horns leverne |
| Förlag/År: | Sthlm 1961 |
| Omfång: | Inbunden |
| Serie: | Bonniersbiblioteket |
| SAB-kod: | Lz Horn, Agneta |
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Horn, Agneta
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 60 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3578 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Schoultz, Solveig von, 1907-1996 |
| Titel: | Millaskolan / Solveig von Schoultz ; illustrerad av Gunilla Falck |
| Förlag/År: | R&S |
| Upplaga: | Originalupplaga 1961. Första upplaga i denna version 1981 |
| Omfång: | Kartonnage |
| Serie: | Glada grodan |
| ISBN: | 91-29-54842-X |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | uHcf |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Småbarnsberättelser och sagor
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Lite sliten rygg. Överritad namnteckning. | 25 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3579 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Plesu, Andrei |
| Titel: | Tårarnas gåva : essä om en minimimoral / Andrei Plesu ; översättning och förord av Dan Shafran och Peter Handberg |
| Förlag/År: | Ludvika : Dualis, 1995 ; (Falun : Scandbook) |
| Omfång: | 143, [1] s. ; 21 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Minima moralia (rumänska). |
| ISBN: | 91-87852-20-9 |
| Medarbetare: | Handberg, Peter (översättare) |
| Medarbetare: | Shafran, Dan, 1948- (översättare) |
| SAB-kod: | Dg |
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Etik
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Namnteckning | 70 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3580 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Sontag, Susan, 1933-2004 |
| Titel: | Sista hjälpen : [roman] / Susan Sontag ; övers.: Olov Jonason |
| Förlag/År: | Uppsala : Bromberg, 1980 ; (Östervåla : Tofter) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 315, [1] s. ; 19 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | Death kit. |
| ISBN: | 91-7608-004-8 |
| Medarbetare: | Jonason, Olov, 1919- (översättare) |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Namnteckning | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3581 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Sontag, Susan, 1933-2004 |
| Titel: | Jag, etc / Susan Sontag ; övers.: Harriet Alfons |
| Förlag/År: | Uppsala : Bromberg, 1980 ; (Östervåla : Tofter) |
| Omfång: | 327, [1] s. ; 21 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | I, etcetera. |
| ISBN: | 91-7608-007-2 |
| Medarbetare: | Alfons, Harriet (översättare) |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Biblioteksband, Stämplar mm. Fint skick Lit snedläst | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3582 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Sontag, Susan, 1933-2004 |
| Titel: | Välgöraren / övers. av Margareta Ullberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1968 ; (Stockholm : Norstedt) |
| Omfång: | 277, [1] s. Inbunden |
| Orginaltitel: | The benefactor. |
| SAB-kod: | Hce |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex. 1: | Biblioteksband, Stämplar mm. Fint skick | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3583 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Tunbjörk, Lars |
| Titel: | Gränslösa bilder = Photography unbounded / Lars Tunbjörk ; ; <översättning och bearbetning av engelsk text: Barry Appleby och Mark Wells> |
| Förlag/År: | Helsingborg Lucida 1987 |
| Omfång: | Häftad |
| Serie: | Scandinavian photographers classic and contemporary 3 |
| ISBN: | 91-87300-02-8 |
| SAB-kod: | Pnz Tunbjörk, Lars |
| SAB-kod: | Lz Tunbjörk, Lars |
| SAB-kod: | Pni |
| Kategori: | Teknik, industri och kommunikationer
> Fotografi och filmteknik
> Särskilda fotografer
|
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Tunbjörk, Lars
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 95 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3585 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Wodehouse, P G, 1881-1975 |
| Titel: | Jeeves klarar skivan / P. G. Wodehouse ; övers. av Vilgot Hammarling |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1982 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 252, [3] s. ; 21 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Carry on Jeeves. |
| ISBN: | 91-0-075001-8 |
| Medarbetare: | Hammarling, Vilgot (översättare) |
| Genre: | Humor |
| SAB-kod: | He=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Lätt naggat omslag | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3586 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Nio diktare : Lars Bäckström, Svante Foerster, Harald Forss, Kai Henmark, Hans Hergin, Birger Norman, Bertil Pettersson, Carl Magnus von Seth, Sonja Åkesson : essäer / Sören Fallberg |
| Förlag/År: | Stockholm 1970 |
| Omfång: | Häftad |
| SAB-kod: | Gc.5 |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> 1900-talet
|
|
|
| Ex. 1: | Blekt Bra skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3588 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Fogelklou, Emilia, 1878-1972 |
| Titel: | Brev till vännerna / Emilia Fogelklou ; urval och inledning av Gunnel Vallquist |
| Förlag/År: | Stockholm NoK 1979 |
| Omfång: | Häftad |
| ISBN: | 91-27-00844-4 |
| SAB-kod: | Lz Fogelklou, Emilia |
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Fogelklou, Emilia
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Slitet omslag annars fin. | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3589 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Numers, Lorenz von, 1913-1994 |
| Titel: | Paschan i onåd : bidrag till kännedomen om Bonneval Ahmet Pascha, hövitsman för Sultanens mörsartrupper, beglerbeg av Karamanien med rang av två hästsvansar, lekbroder i de dansande dervischernas samfund, förutvarande kejserlig Obrist-Feldzeugmeister, sta |
| Förlag/År: | Stockholm Norstedt 1981 |
| Omfång: | Inbunden |
| ISBN: | 91-1-813232-4 |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Lz Bonneval, Claude Alexandre de |
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Bonneval, Claude Alexandre de
|
|
|
| Ex. 1: | Biblioteksband, Stämplar mm. Fint skick | 85 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3590 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Dagerman, Stig, 1923-1954 |
| Titel: | Bröllopsbesvär. |
| Förlag/År: | Stockholm : Vingförl., 1954 ; (Linköping : Stålhammar) |
| Omfång: | 216, [2] s. Inbunden |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Skyddsomslag saknas Fint skick | 30 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3591 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Thorvall, Kerstin, 1925-2010. |
| Titel: | Jag minns alla mina älskare och hur de brukade ta på mig / Kerstin Thorvall ; [teckningar: Kerstin Thorvall] |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 2000 ; (Falun : AIT Falun AB) |
| Omfång: | 221, [3] s. : ill. ; 20 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 2000 |
| Anmärkning: | "Även tillg. med tryckår: 7/16.-17/19. tus., 2000 ; 20/21. tus., 2001; 22/25. tus., 2003" |
| ISBN: | 91-0-057357-4 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 60 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3592 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Huntington, Samuel P |
| Titel: | The clash of civilizations and the remaking of world order / Samuel P. Huntington |
| Förlag/År: | London : Free Press, 2002 |
| Upplaga: | [New ed.] |
| Omfång: | 367 s. : kartor, tab. Pocket |
| ISBN: | 0-7432-3149-X |
| SAB-kod: | Ob |
| SAB-kod: | K.58 |
| Ämnesord: | International relations |
| Ämnesord: | Culture |
| Ämnesord: | World politics |
| Kategori: | Samhällsvetenskap och rättsvetenskap
> Internationella relationer
|
| Kategori: | Historia
> 1980-
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3593 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Stackpole, Edward J (Edward James); 1894- |
| Titel: | The Fredericksburg campaign : drama on the Rappahannock / Edward J. Stackpole ; commentary by D. Scott Hartwig ; foreword by Jay Luvaas. |
| Förlag/År: | Harrisburg, PA : Stackpole Books, c1991. |
| Upplaga: | 2nd ed. |
| Omfång: | xxiv, 312 s. : ill., maps ; 20 cm. Pocket |
| Anmärkning: | Includes bibliographical references and index. |
| ISBN: | 0811723372 |
| Medarbetare: | Hartwig, D. Scott. |
| SAB-kod: | Kqa |
| Ämnesord: | Fredericksburg, Battle of, Fredericksburg, Va., 1862. |
| Kategori: | Historia
> Amerika
> Förenta staterna
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 100 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3594 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Mitford, Jessica, 1917- |
| Titel: | A fine old conflict Jessica Mitford |
| Titel: | Lifeitselfmanship, or, How to become a precisely-because man |
| Förlag/År: | London Quartet Books 1978 |
| Omfång: | 270p,[8]p of plates 1facsim, ports 20cm Pocket. |
| Anmärkning: | Includes Lifeitselfmanship, or, How to become a precisely-because man as appendix. Originally published: under the name Decca Treuhaft. London : E. Marks, 1957 |
| Anmärkning: | Includes index |
| Anmärkning: | Originally published: London : Joseph, 1977 |
| ISBN: | 0704332019 |
| SAB-kod: | Kqa |
| Ämnesord: | Mitford, Jessica, 1917- |
| Ämnesord: | Communists |
| Kategori: | Historia
> Amerika
> Förenta staterna
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3595 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Norman, Birger, 1914-1995 |
| Titel: | Lyrik : 1950-1974 / Birger Norman |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren, 1980 ; (Ystad : Aurora) |
| Omfång: | 206 s. ; 23 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-29-54499-8 |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Ämnesord: | Dikter |
| Ämnesord: | Lyrik |
| Ämnesord: | Samlingsverk |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3597 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Norman, Birger, 1914-1995 |
| Titel: | Vinkelskott och annan journalistik : 1955-1978 / Birger Norman |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren, 1980 ; (Ystad : Aurora) |
| Omfång: | 207, [1] s. ; 23 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-29-54506-4 |
| SAB-kod: | Bb |
| Kategori: | Allmänt och blandat
> Allmänna samlingsverk
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 40 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3598 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Norman, Birger, 1914-1995 |
| Titel: | Noveller : 1969-1978 / Birger Norman |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren, 1980 ; (Ystad : Aurora) |
| Omfång: | 156, [1] s. ; 23 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-29-54502-1 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3599 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Ahrne, Marianne, 1940- |
| Titel: | Och tänk den fagra prinsessan- / av Marianne Ahrne |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1994 ; (Finland) |
| Omfång: | 239, [3] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1994 |
| ISBN: | 91-1-931432-9 |
| SAB-kod: | Hc |
| Ämnesord: | Kvinnor |
| Ämnesord: | Personlig utveckling |
| Ämnesord: | Medelåldern |
| Ämnesord: | Roman |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Tejpat skyddsomslag | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3600 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Axelsson, Sun, 1935- |
| Titel: | Honungsvargar / Sun Axelsson |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1984 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 247, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 8/10. tus., 1985 |
| ISBN: | 91-0-045899-6 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 45 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3601 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lo-Johansson, Ivar, 1901-1990 |
| Titel: | Ordets makt : historien om Språket / Ivar Lo-Johansson ; med trägravyer av Sven Ljungberg |
| Förlag/År: | Atlantis |
| Upplaga: | Originalupplaga 1973. Första upplaga i denna version 1982 |
| Omfång: | Kartonnage |
| ISBN: | 91-7486-250-2 |
| SAB-kod: | Hc.016 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Noveller
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3603 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Tullberg, Sigurd, 1909-1998 |
| Titel: | Handbok för filatelister. |
| Förlag/År: | Stockholm : Bok och bild ; [Solna] : [Seelig], 1972 ; (Malung : Malungs boktr.) |
| Upplaga: | 4., genomsedda uppl. |
| Omfång: | 574 ss. : ill. ; 23 cm. (574 ss.). Inbunden |
| ISBN: | 91-7020-009-2 |
| SAB-kod: | Qjfb |
| Ämnesord: | Filateli |
| Ämnesord: | Frimärken |
| Kategori: | Ekonomi och näringsväsen
> Postväsen och televäsen
> Frimärken
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 100 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3604 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Linné, Carl von, 1707-1778 |
| Titel: | Caroli Linnaei Iter Lapponicum Dei gratia institutum 1732 ... / [red. av Magnus von Platen och Carl-Otto von Sydow] ; [ill. av Gunnar Brusewitz] |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1977 ; (England) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | [5], 276, [1] s. : ill. ; 24 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-46-12469-1 |
| Medarbetare: | Brusewitz, Gunnar, 1924-2004 (illustratör) |
| Medarbetare: | Sydow, Carl-Otto von, 1927- (utgivare) |
| Medarbetare: | Platen, Magnus von, 1920-2002 (utgivare) |
| SAB-kod: | Ncci.07 |
| Ämnesord: | Reseskildringar |
| Kategori: | Geografi
> Sverige
> Lappland
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Förlagets ryggklotband. Två naggade hörn. Skyddsomslag saknas. Denna utg. tr 1957. | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3605 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Österling, Karin, 1919- |
| Titel: | Älskade Verner! : en romantisk biografi om Heidenstam / Karin Österling |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1989 ; (Västerås : Tryckcentra) |
| Omfång: | 277, [3] s. : ill. ; 23 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 9/13. tus., 1989 |
| ISBN: | 91-0-047650-1 |
| SAB-kod: | Gcz Heidenstam, Verner von |
| Ämnesord: | Heidenstam, Verner von, 1859-1940 |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Särskilda svenska författare: Heidenstam, Verner von
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Tejpat skyddsomslag. | 90 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3606 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Gordimer, Nadine, 1923- |
| Titel: | Hedersgästen : [roman] / Nadine Gordimer ; översättning av Magnus K:son Lindberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1991 ; (Finland) |
| Upplaga: | [Ny uppl.] |
| Omfång: | 468, [1] s. ; 23 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | A guest of honour. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1977 |
| ISBN: | 91-0-055367-0 |
| Medarbetare: | Lindberg, Magnus K:son, 1909-1983 (översättare) |
| SAB-kod: | He.01=c |
| SAB-kod: | Hep.01=c |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Ämnesord: | Roman |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3608 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Olsson, Jan Olof, 1920-1974 |
| Titel: | Jolo i Sverige / Jan Olof Olsson |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1976 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 208, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-0-040869-7 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Tejpat skyddsomslag | 45 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3609 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Trenter, Ulla, 1936- |
| Titel: | Sov i ro : detektivroman |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1974 |
| Omfång: | 196, [1] s. Inbunden |
| ISBN: | 91-0-039408-4 |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Exlibris. Slitet skyddsomslag | 25 kr. |
| Ex.2: | Fint skick | 35 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3610 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Karlqvist, Anders, 1944- |
| Titel: | På tvärs i vetenskapen : kommentarer från seminarier i Abisko kring matematik, fysik och andra forskningsområden / Anders Karlqvist |
| Förlag/År: | Eslöv : B. Östlings bokförl. Symposion, 1999 ; (Eslöv : Symposion) |
| Omfång: | 267 s. : ill. ; 23 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-7139-441-9 |
| SAB-kod: | Ddc |
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Kunskapsteori och vetenskapsteori
> Vetenskapsteori
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 120 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3612 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Löwenhjelm, Harriet, 1887-1918 |
| Titel: | Dikter, bilder och brev / Harriet Löwenhjelm ; urval och inledning av Olle Holmberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1973 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 114 s. : ill. Inbunden |
| Serie: | Svalans lyrikklubb, 0586-0326 ; 442 |
| ISBN: | 91-0-038455-0 |
| Medarbetare: | Holmberg, Olle, 1893-1974 (medarbetare) |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| SAB-kod: | Gcz Löwenhjelm, Harriet |
| SAB-kod: | Lz Löwenhjelm, Harriet |
| SAB-kod: | Ibz Löwenhjelm, Harriet |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Särskilda svenska författare: Löwenhjelm, Harriet
|
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Löwenhjelm, Harriet
|
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Konsthistoria
> Särskilda konstnärer
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3613 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Ammaniti, Niccolò |
| Titel: | Långt, långt härifrån / Niccolò Ammaniti ; översatt av Helena Monti |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 2002 (Smedjebacken : Fälth & Hässler) |
| Omfång: | 445, [1] s. ; 24 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Ti prendo e ti porto via |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 2002 |
| Anmärkning: | Även med tryckår: 2.-3. tr., 2003 |
| ISBN: | 91-1-301061-1 |
| Medarbetare: | Monti, Helena (översättare) |
| SAB-kod: | Hi.01=c |
| Ämnesord: | Roman |
| Ämnesord: | Italien |
| Ämnesord: | Pojke |
| Ämnesord: | 10-12 år |
| Ämnesord: | Mobbning |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Italienska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 65 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3614 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Ammaniti, Niccolò |
| Titel: | Jag är inte rädd / Niccolò Ammaniti ; översättning av Olov Hyllienmark |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 2002 (Smedjebacken : Fälth & Hässler) |
| Omfång: | 243, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Io non ho paura. |
| Anmärkning: | "Även md tryckår: 2. tr., 2002; 3. tr., 2002" |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 2002 |
| ISBN: | 91-1-301031-X |
| Medarbetare: | Hyllienmark, Olov, 1965- (översättare) |
| SAB-kod: | Hi.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Italienska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 55 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3615 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Barnes, Julian 1946- |
| Titel: | England, England / Julian Barnes ; översättning: Leif Janzon |
| Förlag/År: | Stockholm : Forum, 1999 ; (Falun : AIT Falun AB) |
| Omfång: | 288, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | England, England. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1999 |
| ISBN: | 91-37-11486-7 |
| Medarbetare: | Janzon, Leif (översättare) |
| SAB-kod: | He.01=c |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 65 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3616 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Jünger, Ernst, 1895-1998 |
| Titel: | Farligt möte : roman / Ernst Jünger ; översättning av Stig Jonasson |
| Förlag/År: | Stockholm : Interculture, 1987 ; (Falun : Scandbook) |
| Omfång: | 173, [3] s. ; 21 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Eine gefährliche Begegnung. |
| ISBN: | 91-86608-23-1 |
| Medarbetare: | Jonasson, Stig (översättare) |
| SAB-kod: | Hf.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Tyska och jiddisch
|
|
|
| Ex.1: | Skyddsomslag trasigt Bra skick | 60 kr. | Såld! |
| Ex.2: | Fint skick Lite smånaggat omslag | 75 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3617 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | McEwan, Ian, 1948- |
| Titel: | Amsterdam / Ian McEwan ; översättning av Maria Ekman |
| Förlag/År: | Stockholm : Ordfront, 2001 ; (Smedjebacken : Fälth & Hässler) |
| Omfång: | 170, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Amsterdam. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 2001 |
| ISBN: | 91-7324-723-5 |
| Medarbetare: | Ekman, Maria (översättare) |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 70 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3618 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Billetdoux, Raphaële |
| Titel: | Mina nätter är vackrare än era dagar / Raphaële Billetdoux ; översättning: Carl Gustaf Bjurström |
| Förlag/År: | Stockholm : Atlantis, 1986 ; (Uddevalla : Bohusläningen) |
| Omfång: | 123, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Mes nuits sont plus belles que vos jours. |
| ISBN: | 91-7486-456-4 |
| Medarbetare: | Bjurström, Carl Gustaf (översättare) |
| SAB-kod: | Hj.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Franska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Namnteckning | 70 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3619 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Gardner, John, 1933-1982 |
| Titel: | Romanen och författaren / John Gardner ; översättning: Mårten Edlund |
| Förlag/År: | Stockholm : Carlsson, 1986 ; (Malmö : Norden) |
| Omfång: | 96 s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | On becoming a novelist. |
| ISBN: | 91-7798-031-X |
| Medarbetare: | Edlund, Mårten, 1913-1987 (översättare) |
| SAB-kod: | G |
| Ämnesord: | Författarskap |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 75 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3620 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Danielsson, Tage, 1928-1985 |
| Titel: | Tage Danielssons Postilla : 52 profana predikningar och betraktelser / med illustrationer av Per Åhlin |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1989 ; (Finland) |
| Upplaga: | Faks.-uppl. |
| Omfång: | 126 s. : ill. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Faks. av: 1. uppl. Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1965 |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1965 |
| ISBN: | 91-46-15780-8 |
| Medarbetare: | Åhlin, Per, 1931- (illustratör) |
| SAB-kod: | Hc.017 |
| Ämnesord: | Postilla |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Kåserier
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Märke efter etikett på framsidan. | 20 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3621 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Hansson, Carola, 1942- |
| Titel: | Andrej / Carola Hansson |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnierförl., 1995 ; (Falun : Scandbook) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 397, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1994 |
| ISBN: | 91-43-06458-2 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3622 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Ahlin, Gunnel, 1918- |
| Titel: | Hannibal segraren : roman / Gunnel och Lars Ahlin |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1982 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 331, [2] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 7/9. tus., 1982 |
| ISBN: | 91-0-045545-8 |
| Medarbetare: | Ahlin, Lars, 1915-1997 |
| SAB-kod: | Hc |
| Ämnesord: | Svensk skönlitteratur |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3623 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Ekland, Britt, 1942- |
| Titel: | Det ljuva livet : roman / Britt Ekland |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier Alba, 1993 ; (Falun : Scandbook) |
| Omfång: | 397, [1] s. ; 24 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1993 |
| ISBN: | 91-34-51379-5 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3624 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Broman, Sten, 1902-1983 |
| Titel: | Symfoni nr 9 [Musiktryck] / Sten Broman |
| Förlag/År: | Stockholm : Edition Suecia, 1983 |
| Omfång: | 1 studiepart. |
| SAB-kod: | Xle |
| SAB-kod: | Xma |
| Kategori: | Musikalier
> Orkestrar
> Symfoniorkestrar
|
| Kategori: | Musikalier
> instrumentalmusik: särskilda former
> Symfoniska verk
|
|
|
| Ex.1: | Biblioteksband, Stämplar mm. Fint skick | 40 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3626 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Mago, 1925- |
| Titel: | Klä av, klä på- : tecknat och antecknat / Mago |
| Förlag/År: | Stockholm : Författarförl., 1988 ; (Malmö : Grafica) |
| Omfång: | 291, [1] s. : ill. (vissa i färg) ; 25 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-7054-572-3 |
| SAB-kod: | Ibz Mago |
| Ämnesord: | Kostymörer |
| Ämnesord: | Biografier |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Konsthistoria
> Särskilda konstnärer
|
|
|
| Ex.1: | Skyddsomslag trasigt Bra skick En fläck på undersidan av boken. | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3628 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Sandelin, Peter, 1930- |
| Titel: | Den vita orten / Peter Sandelin |
| Förlag/År: | Stockholm : Forum, 1986 ; (Borås : Centraltr.) |
| Omfång: | [6] s., s. 9-73 ; 23 cm. Häftad |
| ISBN: | 91-37-09182-4 |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Ouppsprättad. Omslaget är dock lite slitet av hanteringsskador. | 35 kr. |
| Ex. 2: | Mycket fint skick Noteringar i blyerts. | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3630 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | García Márquez, Gabriel, 1928- |
| Titel: | Om kärlek och andra demoner : roman / Gabriel García Márquez ; översättning av Peter Landelius |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1995 ; (Finland) |
| Omfång: | 185, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Del amor y otros demonios. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1995 |
| ISBN: | 91-46-16676-9 |
| Medarbetare: | Landelius, Peter (översättare) |
| SAB-kod: | Hkq.01=c |
| SAB-kod: | Hcekq.01 |
| Ämnesord: | Roman |
| Ämnesord: | 1700-talet |
| Ämnesord: | Västindien |
| Ämnesord: | Katolicismen |
| Ämnesord: | Exorcism |
| Ämnesord: | Kärlek |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Spanska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 60 kr. |
| Ex.2: | Fint skick | 45 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3631 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | MacDonald, George |
| Titel: | Bortom nordanvinden / George MacDonald ; översättning av Sven Christer Swahn ; [illustrationer: Lauren A. Mills] |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonniers juniorförl., 1990 ; (Falun : Scandbook) |
| Omfång: | 285, [1] s. : ill. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | At the back of the north wind. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1990 |
| ISBN: | 91-48-51735-6 |
| Medarbetare: | Swahn, Sven Christer, 1933-2005 (översättare) |
| Medarbetare: | Mills, Lauren A. (illustratör) |
| Genre: | Fantasy |
| SAB-kod: | Hce,u |
| SAB-kod: | He=c,u |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Namnteckning | 30 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3634 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Kaufman, William I |
| Titel: | Kaffe raff / övers. och bearb. av Anders Björkegård ; illustr. av Hans Küng |
| Förlag/År: | Stockholm : Gen.-stab:s lit. avst., 1969 ; (Österrike) |
| Omfång: | 91 s. Kartonnage |
| Orginaltitel: | The coffee cookbook. |
| Orginaltitel: | Die raffinierte Kaffeebohne. |
| SAB-kod: | Qcae |
| SAB-kod: | Qcaf |
| Ämnesord: | Kaffe |
| Ämnesord: | Bakning |
| Kategori: | Ekonomi och näringsväsen
> Hem och hushåll
> Bakning
|
| Kategori: | Ekonomi och näringsväsen
> Hem och hushåll
> Drycker
|
|
|
| Ex. 1: | Mindre bra skick Tejpad rygg. | 10 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3635 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Groth, Joakim, 1953- |
| Titel: | Världen enligt Edi / Joakim Groth |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1987 ; (Finland) |
| Omfång: | 289, [1] s. ; 21 cm. Häftad |
| ISBN: | 91-0-047420-7 |
| SAB-kod: | Hcd.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Finlandssvensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 110 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3636 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Cullhed, Anders, 1951- |
| Titel: | "Tiden söker sin röst" : studier kring Erik Lindegrens Mannen utan väg / Anders Cullhed |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1982 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 257 s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Med sammanfattning på engelska |
| Anmärkning: | Diss. Stockholm : Univ. |
| ISBN: | 91-0-045712-4 |
| SAB-kod: | Gcz Lindegren, Erik |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Särskilda svenska författare: Lindegren, Erik
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 120 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3637 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Trotzig, Birgitta, 1929- |
| Titel: | Dykungens dotter : en barnhistoria / Birgitta Trotzig |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1985 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 280, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 7/9. tus., 1985 |
| ISBN: | 91-0-046237-3 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Märke efter prislapp. | 60 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3638 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Sjöwall, Maj, 1935- |
| Titel: | Roseanna. ... |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1971 ; (Stockholm : Norstedt) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | [3] s., s. 7-224, [1] s. Inbunden |
| Serie: | Bokklubben Vår bok, 99-0105689-6 |
| Medarbetare: | Wahlöö, Per, 1926-1975 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 35 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3639 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Ericson, Deborah |
| Titel: | In the Stockholm art world / Deborah Ericson |
| Förlag/År: | Stockholm : Dept. of Anthropology [Socialantropologiska institutionen], Univ., 1988 ; (Stockholm : Akademitr.) |
| Omfång: | [6], iii, [1], 179 s. : ill. ; 22 cm. Häftad |
| Serie: | Stockholm studies in social anthropology, 0347-0830 ; 17 |
| Anmärkning: | Diss. Stockholm : Univ. |
| ISBN: | 91-85284-30-0 |
| SAB-kod: | Ia:oa |
| SAB-kod: | Ib-cz Stockholm |
| Ämnesord: | Konstnärer |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Konst
> Konstsociologi
|
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Konsthistoria
> Särskilda orters konst
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 70 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3641 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Cardinal, Marie, 1929-2001 |
| Titel: | Röst åt det förflutna / Marie Cardinal ; övers.: Britta Gröndahl |
| Förlag/År: | Stockholm : Trevi, 1983 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 315, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Le passé empiété. |
| ISBN: | 91-7160-650-5 |
| Medarbetare: | Gröndahl, Britta, 1914-2002 (översättare) |
| SAB-kod: | Hj=c |
| Ämnesord: | Roman |
| Ämnesord: | Kvinnoskildring |
| Ämnesord: | Livsöde |
| Ämnesord: | Dotter - far relation |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Franska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Namnteckning | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3642 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Burman, Carina, 1960- |
| Titel: | Cromwells huvud : antropologisk komedi / Carina Burman |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1998 ; (Smedjebacken : Fälth & Hässler) |
| Omfång: | 335, [1] s. ; 23 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 13/14. tus., 1999 |
| ISBN: | 91-0-056653-5 |
| SAB-kod: | Hc |
| Ämnesord: | Roman |
| Ämnesord: | Flicka |
| Ämnesord: | Au pair |
| Ämnesord: | Cambridge |
| Ämnesord: | Forskare |
| Ämnesord: | Medelåldern |
| Ämnesord: | Kärlek |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3643 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Fogelström, Per Anders, 1917-1998 |
| Titel: | Komikern : roman om en teaterfamilj / Per Anders Fogelström |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1989 ; (Västtyskland) |
| Omfång: | 318, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1989 |
| ISBN: | 91-0-047683-8 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Lite blekt rygg. Ou. | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3644 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Ekman, Kerstin, 1933- |
| Titel: | Knivkastarens kvinna : berättelse / Kerstin Ekman |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1990 ; (Borås : Centraltr.) |
| Omfång: | 81, [2] s. ; 23 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 9/18. tus., 1990 |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1990 |
| ISBN: | 91-0-047960-8 |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Ämnesord: | Medicine in literature |
| Ämnesord: | Poetry |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Ou. | 65 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3647 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Kritik av kritik : om litteraturkritiken / Bengt-Olov Linder, red. ; med bidrag av Lars Åke Augustsson ... ; [illustrationer: Inger Rydén] |
| Förlag/År: | Stockholm : Carlsson, 1989 ; (Helsingborg : Schmidt) |
| Omfång: | 99 s. : ill. ; 21 cm. Häftad |
| ISBN: | 91-7798-283-5 |
| Medarbetare: | Augustsson, Lars Åke, 1949- (medarbetare) |
| Medarbetare: | Rydén, Inger, 1944- (översättare) |
| Medarbetare: | Linder, Bengt-Olov, 1937- (medarbetare) |
| SAB-kod: | G.04 |
| Ämnesord: | Litteraturkritik |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Essäer och litteraturkritik
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3648 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Sereny, Gitta 1923- |
| Titel: | Vid avgrunden : från barmhärtighetsmord till folkförintelse / Gitta Sereny ; översättning: Nille Lindgren ; [foton: Don Honeyman] |
| Förlag/År: | Stockholm : Ordfront, 2000 ; (Smedjebacken : Fälth & Hässler) |
| Omfång: | 412, [1] s. : ill. ; 23 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Into that darkness. |
| Anmärkning: | Behandlar Franz Stangl |
| Anmärkning: | "Även med tryckår: 2. tr., 2000 ; [Ny tr.], 2002" |
| ISBN: | 91-7324-702-2 |
| Medarbetare: | Honeyman, Don (översättare) |
| Medarbetare: | Lindgren, Nille (översättare) |
| SAB-kod: | Kfa.53 |
| SAB-kod: | Lz Stangl, Franz |
| SAB-kod: | Koafh-a.54 |
| Ämnesord: | Stangl, Franz |
| Ämnesord: | Krigsförbrytare - andra världskriget 1939-1945 |
| Ämnesord: | Förintelsen |
| Ämnesord: | Koncentrationsläger |
| Ämnesord: | Holocaust, Jewish (1939-1945) |
| Kategori: | Historia
> Mellaneuropa
> 1933-1945
|
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Stangl, Franz
|
| Kategori: | Historia
> Asien
> Andra världskriget 1939-1945
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 95 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3649 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Greene, Graham, 1904-1991 |
| Titel: | Kaptenen och fienden / Graham Greene ; översättning av Olov Jonason |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1988 ; (Finland) |
| Omfång: | 190, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | The captain and the enemy. |
| ISBN: | 91-1-881402-6 |
| Medarbetare: | Jonason, Olov, 1919- (översättare) |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mindre bra skick Ou. | 55 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3650 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Wiesenthal, Simon, 1908-2005 |
| Titel: | Christofer Columbus' hemliga mission / övers. av Barbro Nessén |
| Förlag/År: | Malmö : Bergh, 1973 ; (Ystad : Aurora) |
| Omfång: | 196 s. : faks., ill. ; 21 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | Segel der Hoffnung. |
| SAB-kod: | Koafh.4 |
| SAB-kod: | Lz Columbus, Christofer |
| Ämnesord: | Columbus, Christofer, 1451-1506 |
| Kategori: | Historia
> Asien
> Judarnas historia
|
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Columbus, Christofer
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Mindre reva överst på ryggen. Förlagsstämpel. | 55 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3651 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Geijer, Margit, 1910-1997 |
| Titel: | De gjorde uppror : roman från Sörmland 1808-1811 |
| Förlag/År: | Stockholm : Forum, 1975 ; (Lund : Berling) |
| Omfång: | 165 s. Inbunden |
| ISBN: | 91-37-05932-7 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3652 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Archer, Jeffrey, 1940- |
| Titel: | Tjuvars heder / Jeffrey Archer ; översättning av Nille Lindgren |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnierförl., 1995 ; (Falun : Scandbook) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 402, [6] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Honour among thieves. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1995 |
| ISBN: | 91-43-00095-9 |
| Medarbetare: | Lindgren, Nille (översättare) |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Stämpel. | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3653 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Bergman, Hjalmar, 1883-1931 |
| Titel: | Clownen Jac / Hjalmar Bergman |
| Förlag/År: | Höganäs : Läsabra : Bra böcker, 1982 ; (Belgien) |
| Upplaga: | [Ny utg.] / med förord av Uno Florén |
| Omfång: | 298, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-86102-46-X |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 30 kr. |
| Ex. 2: | Mycket fint skick | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3654 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Vidal, Gore |
| Titel: | Duellen : en roman från Washingtons tid |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1975 ; (Malmö : Beyrond) |
| Omfång: | 437 s. Inbunden |
| Orginaltitel: | Burr. |
| ISBN: | 91-1-753092-X |
| SAB-kod: | Hce |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 95 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3655 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Söderström, Ole, 1914-2002 |
| Titel: | Jugend / Ole Söderström |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1977 ; (Stockholm : Norstedt) |
| Omfång: | 278, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 2. uppl., 1978 |
| ISBN: | 91-1-771232-7 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 45 kr. |
| Ex. 2: | Mycket fint skick Ou. Med dedikation av författaren | 65 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3656 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Martinson, Harry, 1904-1978 |
| Titel: | Resor utan mål / av Harry Martinson |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1932 |
| Omfång: | [1], 157 s. Häftad |
| Anmärkning: | "Även tillg. med tryckår: 2.-3. uppl. s.å. ; 4.-5. uppl. 1933 ; 6. uppl. 1934" |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Bra skick Sliten rygg. Liten bit av omslaget saknas. En fläck på baksidan. Ou. | 75 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3657 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lundkvist, Artur, 1906-1991 |
| Titel: | Vandrarens träd / av Artur Lundkvist |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1941 |
| Omfång: | 274, [3] s. Häftad |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Blekt Bra skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3658 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Stjärnor och spådom : [sådant är ditt astrologiska tecken] / red.: Heikki Vesa, Åke Hultqvist ; ill.: Gideon Salutskij |
| Förlag/År: | Sundbyberg : Semic, 1985 ; (Uppsala : Esselte Herzog) |
| Omfång: | 95, [1] s. : ill. ; 20 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-552-1974-8 |
| Medarbetare: | Vesa, Heikki, 1937- (medarbetare) |
| Medarbetare: | Hultqvist, Åke, 1951- (medarbetare) |
| Medarbetare: | Salutskij, Gideon (översättare) |
| SAB-kod: | Rdde |
| Kategori: | Idrott, lek och spel
> Spel och tidsfördriv
> Lekar
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 20 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3659 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Crispin, Edmund |
| Titel: | Den som sig i leken ger ... / övers.: Pelle Fritz-Crone |
| Förlag/År: | Höganäs : Bra böcker, 1971 ; (Tyskland) |
| Omfång: | 225, [1] s. Inbunden |
| Orginaltitel: | Buried for pleasure. |
| SAB-kod: | Hce |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex. 1: | Skyddsomslag saknas Fint skick Denna uppl. LäsaBra 1979 | 20 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3660 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Moyes, Patricia |
| Titel: | Den tredje hunden / Patricia Moyes ; översättning: Pelle Fritz-Crone |
| Upplaga: | Första svenska upplaga 1974 |
| Omfång: | Inbunden |
| ISBN: | 91-7160-121-X |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Skyddsomslag saknas Fint skick | 20 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3661 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Rice, Craig |
| Titel: | Mord och kalkoner / övers. av Mons Mossner |
| Förlag/År: | Stockholm : Tiden, 1968 ; (Stockholm : Aronzon-Lundin) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 254, [1] s. Inbunden |
| Orginaltitel: | The Thursday turkey murders. |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hce |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex. 1: | Skyddsomslag saknas Fint skick | 20 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3662 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Vallgren, Carl-Johan, 1964- |
| Titel: | Berlin på 8 kapitel / Carl-Johan Vallgren ; [fotografier: Annika Ström] |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1999 ; (Kristianstad : Kristianstads boktr.) |
| Omfång: | 224 s. : ill. ; 21 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-0-056643-8 |
| Medarbetare: | Ström, Annika (illustratör) |
| SAB-kod: | Nfai |
| Ämnesord: | Reseskildringar |
| Ämnesord: | Berlin |
| Kategori: | Geografi
> Mellaneuropa
> Berlin
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 70 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3664 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Auster, Paul, 1947- |
| Titel: | Hungerns konst : essäer, förord, intervjuer / Paul Auster ; översättning av Tony Andersson |
| Förlag/År: | Stockholm : Tiden, 1995 ; (Falun : Scandbook) |
| Omfång: | 302, [2] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | The art of hunger. |
| ISBN: | 91-550-4026-8 |
| Medarbetare: | Andersson, Tony (översättare) |
| SAB-kod: | G.04 |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Essäer och litteraturkritik
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 200 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3666 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Follett, Ken, 1949- |
| Titel: | Den tredje tvillingen / Ken Follett ; översättning av Sam J. Lundwall |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnierförl., 1999 ; (Falun : AiT Falun AB) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 503, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | The third twin. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1998 |
| ISBN: | 91-43-01006-7 |
| Medarbetare: | Lundwall, Sam J., 1941-. (översättare) |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Stämpel | 45 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3667 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Ljunggren, Gustaf, 1823-1905 |
| Titel: | Svenska vitterhetens häfder efter Gustaf III:s död. 1, Kellgren, Leopold, Thorild, till och med 1792 |
| Förlag/År: | Lund, 1873 |
| Omfång: | [06], v, 594 s. ; 8:o. Inbunden |
| SAB-kod: | Gc.4 |
| Ämnesord: | Litteraturhistoria |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Nya tiden
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Lite slitet band. | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3668 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Ljunggren, Gustaf, 1823-1905 |
| Titel: | Svenska vitterhetens häfder efter Gustaf III:s död. 2, Svenska vitterheten under Gustaf IV Adolfs minderårighet, 1792-1796 |
| Förlag/År: | Lund, 1877 |
| Omfång: | 603 s. Inbunden |
| SAB-kod: | Gc.4 |
| Ämnesord: | Litteraturhistoria |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Nya tiden
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Lite slitet band. | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3669 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Ljunggren, Gustaf, 1823-1905 |
| Titel: | Svenska vitterhetens häfder efter Gustaf III:s död. 3, Svenska vitterheten under Gustaf IV Adolfs regering, 1796-1808 |
| Förlag/År: | Lund, 1881 |
| Omfång: | 608 s. Inbunden |
| SAB-kod: | Gc.4 |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Nya tiden
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Lite slitet band. | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3670 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Hansson, Jonas, 1967- |
| Titel: | Humanismens kris : bildningsideal och kulturkritik i Sverige 1848-1933 / Jonas Hansson |
| Förlag/År: | Eslöv : B. Östlings bokförl. Symposion, 1999 |
| Omfång: | 264, [1] s. ; 22 cm. Häftad |
| Serie: | Kulturhistoriskt bibliotek, 99-1228966-8 |
| Anmärkning: | Diss. Lund : Univ. |
| Anmärkning: | Med sammanfattning på engelska |
| ISBN: | 91-7139-428-1 |
| SAB-kod: | Dbcd |
| SAB-kod: | Be-c.4 |
| SAB-kod: | Be-c.5 |
| SAB-kod: | Be-c.46 |
| SAB-kod: | D |
| Ämnesord: | Humanism |
| Ämnesord: | Kulturkritik |
| Ämnesord: | Kulturkritik |
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Filosofins historia
> Humanism och besläktade system och doktriner
|
| Kategori: | Allmänt och blandat
> Idéhistoria och lärdomshistoria
> Sverige
|
| Kategori: | Filosofi och psykologi
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 160 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3671 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Kinsler, Lawrence E |
| Titel: | Fundamentals of acoustics / Lawrence E. Kinsler, Austin R. Frey |
| Förlag/År: | New York ..., 1962, pr. 1967 |
| Omfång: | 524 s. Inbunden |
| ISBN: | 0-471-48049-5 |
| Medarbetare: | Frey, Austin R. |
| SAB-kod: | Ucca |
| Ämnesord: | Akustik |
| Kategori: | Naturvetenskap
> Fysik och kemi
> Akustik
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Sliten rygg, naggade hörn. Denna uppl. tr 1950. | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3672 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Bergman, Bo, 1869-1967 |
| Titel: | Hjalmar Söderberg : minnesteckning / av Bo Bergman |
| Förlag/År: | Stockholm Norstedt 1951 |
| Upplaga: | 2. uppl. |
| Omfång: | Inbunden |
| Serie: | Svenska Akademiens minnesteckningar |
| SAB-kod: | Gcz Söderberg, Hjalmar |
| SAB-kod: | Lz Söderberg, Hjalmar |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Särskilda svenska författare: Söderberg, Hjalmar
|
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Söderberg, Hjalmar
|
|
|
| Ex. 1: | Skyddsomslag trasigt Bra skick | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3673 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Brandell, Ulf |
| Titel: | Dagbok med DN : ur dagböcker förda 1960-1962 / Ulf Brandell |
| Förlag/År: | Stockholm Trevi 1976 |
| Omfång: | Inbunden |
| ISBN: | 91-7160-223-2 |
| SAB-kod: | Bt-cza Dagens nyheter |
| SAB-kod: | Lz Brandell, Ulf |
| Kategori: | Allmänt och blandat
> Publicistik
> Särskilda tidningar och orter
|
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Brandell, Ulf
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3674 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Mårtensson, Bertil, 1945- |
| Titel: | Maktens vägar. Vägen bort |
| Förlag/År: | Stockholm : Bokád, 1980 ; (Vänersborg : Vänersborgs boktr.) |
| Omfång: | 321 s. Inbunden. |
| ISBN: | 91-7368-040-0 |
| Genre: | Fantasy |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Ou. | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3675 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Espmark, Kjell, 1930- |
| Titel: | Den hemliga måltiden / Kjell Espmark |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1984 ; (Stockholm : Norstedt) |
| Omfång: | 59, [2] s. ; 23 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-1-841322-6 |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 55 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3676 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Espmark, Kjell, 1930- |
| Titel: | Tecken till Europa / Kjell Espmark |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1982 ; (Stockholm : Norstedt) |
| Omfång: | 66, [3] s. ; 23 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-1-821392-8 |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3677 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Henrikson, Alf, 1905-1995 |
| Titel: | Ekot av ett skott : [öden kring 1792] / Alf Henrikson |
| Förlag/År: | Höganäs : Bra böcker, 1986 ; (Östtyskland) |
| Omfång: | 273 s., [8] pl.-s. ; 22 cm Inbunden. |
| SAB-kod: | Kc.45 |
| Kategori: | Historia
> Sverige
> Gustavianska tiden 1772-1809
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 35 kr. |
| Ex. 2: | Bra skick | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3678 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Almqvist, Carl Jonas Love, 1793-1866 |
| Titel: | Det går an. En tavla ur livet. : Förord av Knut Jaensson. Illustr. av Gunnar Brusewitz. |
| Förlag/År: | Stockholm, 1952. |
| Omfång: | ill. Inbunden |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Denna uppl. tr 1979. | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3679 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Guppy, Shusha |
| Titel: | Ung i Paris / Shusha Guppy ; översättning: Line Ahrland |
| Förlag/År: | Furulund Alhambra cop. 1992 |
| Omfång: | Inbunden |
| ISBN: | 91-87680-31-9 |
| SAB-kod: | Ijz Guppy, Shusha |
| SAB-kod: | Lz Guppy, Shusha |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Musik
> Särskilda tonkonstnärer
|
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Guppy, Shusha
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Namnteckning | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3680 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Henrikson, Alf, 1905-1995 |
| Titel: | Fru Bokeblads bilder / Alf Henrikson ; [foto: DN/Expressens och Pressens bilds arkiv] |
| Förlag/År: | Stockholm : Dagens nyheter, 1995 ; (Borås : Centraltr.) |
| Omfång: | [2] s., s. 5-145, [1] s. : ill. ; 24 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-7588-101-2 |
| SAB-kod: | Hc.017 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Kåserier
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3681 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Bowles, Paul, 1910-1999 |
| Titel: | Den skyddande himlen / Paul Bowles ; översättning: Mats Hörmark |
| Förlag/År: | Stockholm : Forum, 1990 ; (Borås : Centraltr.) |
| Omfång: | 296, [1] s. ; 24 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | The sheltering sky. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1951. Första uppl. i denna version 1990 |
| Anmärkning: | Tidigare utg. i annan övers. |
| ISBN: | 91-37-09935-3 |
| Medarbetare: | Hörmark, Mats (översättare) |
| SAB-kod: | He.01=c |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Namnteckning | 80 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3682 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Howard-Williams, Jeremy |
| Titel: | Gast ombord : modern handbok för blivande havskeppsseglare och långfärdsseglare samt för skepparen själv / Jeremy Howard-Williams ; övers. och svensk bearb.: Bengt O. Hult |
| Förlag/År: | Halmstad 1975 |
| Omfång: | Kartonnage |
| Serie: | Spektra handboksserie |
| ISBN: | 91-7136-154-5 |
| Genre: | Nautica |
| SAB-kod: | Rbdc |
| SAB-kod: | Prcca |
| Kategori: | Idrott, lek och spel
> Idrott och sport
> Segling
|
| Kategori: | Teknik, industri och kommunikationer
> Transportmedel och kommunikationer
> Segelbåtar
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 80 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3683 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Inger, Nan pseud. för Nan Inger Östman |
| Titel: | Att vara flicka och ha egen häst / Nan Inger |
| Upplaga: | Originalupplaga 1969 |
| Omfång: | Kartonnage |
| Genre: | Ungdomsböcker |
| SAB-kod: | uHcg |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Skönlitteratur för mellanåldern
|
|
|
| Ex.1: | Namnteckning Fint skick | 25 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3684 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Norton, Mary, 1903-1992 |
| Titel: | Lånarna i luften / av Mary Norton ; illustrerad av Ilon Wikland ; <översättning av Britt G. Hallqvist> |
| Upplaga: | Första svenska upplaga 1964 |
| Omfång: | Inbunden |
| Serie: | Regnbågsböckerna |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | uHcf |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Småbarnsberättelser och sagor
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Lite naggade hörn. Ou. | 75 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3686 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Sandman Lilius, Irmelin, 1936- |
| Titel: | Tulles resa sunnantill / Irmelin Sandman Lilius |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1975 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 129 s. Häftad |
| ISBN: | 91-0-040337-7 |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | uHc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Småbarnsberättelser och sagor
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Ouppsprättad. | 70 kr. |
| Ex. 2: | Mycket fint skick Delvis osprättad. Klistermärke. | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3687 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Sendak, Maurice, 1928- |
| Titel: | Vilken söt valp eller Vill du verkligen ha en hund? / berättad av Maurice Sendak och Matthew Margolis ; ill. av Maurice Sendak ; [övers. av Gunvor V. Blomqvist] |
| Förlag/År: | Bromma : Opal, 1977 ; (Storbritannien) |
| Omfång: | [32] s. : ill. ; 23 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Some swell pup or Are you sure you want a dog?. |
| ISBN: | 91-7270-099-8 |
| Medarbetare: | Margolis, Matthew |
| Medarbetare: | Sendak, Maurice, 1928- (översättare) |
| Medarbetare: | Blomqvist, Gunvor V., 1925-1995 (översättare) |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | uHce |
| Ämnesord: | Bilderbok |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Småbarnsberättelser och sagor
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 100 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3688 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Marsh, Ngaio |
| Titel: | Grav åt andra : [detektivroman] / Ngaio Marsh ; [till svenska av Disa Törngren] |
| Förlag/År: | Stockholm : AWE/Geber, 1980 ; (Värnamo : Fälth) |
| Omfång: | 309 s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Grave mistake. |
| ISBN: | 91-20-05989-2 |
| Medarbetare: | Törngren, Disa (översättare) |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Första sv utg | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3689 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Stolpe, Sven, 1905-1996 |
| Titel: | Låt mig berätta mer : minnen och anekdoter |
| Förlag/År: | Stockholm : Askild & Kärnekull ; [Solna] : [Seelig], 1971 ; (Finland) |
| Omfång: | 185, [2] s. Inbunden |
| SAB-kod: | Lz Stolpe, Sven |
| SAB-kod: | Gcz Stolpe, Sven |
| Ämnesord: | Stolpe, Sven, 1905-1996 |
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Stolpe, Sven
|
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Särskilda svenska författare: Stolpe, Sven
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3690 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Chubin, Barry |
| Titel: | 13:e direktoratet / Barry Chubin ; översättning av Roland Adlerberth |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1991 ; (Tyskland) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 309, [2] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | The 13th directorate. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1990 |
| ISBN: | 91-0-050558-7 |
| Medarbetare: | Adlerberth, Roland, 1923-1993 (översättare) |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | He.01=c |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick En felskuren sida. | 20 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3692 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Fogelström, Per Anders, 1917-1998 |
| Titel: | Café Utposten / roman av Per Anders Fogelström |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1970 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 231 s. Inbunden |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Orginalutgåva | 80 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3693 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Fogelström, Per Anders, 1917-1998 |
| Titel: | Erövrarna : unga män, 1946-1947 : roman / Per Anders Fogelström |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1976 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 281, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 36/41. tus., 1977 |
| ISBN: | 91-0-040367-9 |
| ISBN: | 91-0-040368-7 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Ou. | 70 kr. |
| Ex.2: | Mycket fint skick Häftad. Osprättad. Läseexemplar. | 40 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3694 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Fogelström, Per Anders, 1917-1998 |
| Titel: | Revoltörerna : ynglingar, 1936 : roman / Per Anders Fogelström |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1973 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 297 s. Inbunden. |
| ISBN: | 91-0-038477-1 |
| ISBN: | 91-0-038476-3 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Ou. | 70 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3695 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Kross, Jaan, 1920- |
| Titel: | Motvindsskeppet : roman / Jaan Kross ; översättning från estniskan av Ivo Iliste och Birgitta Göranson |
| Förlag/År: | Stockholm : Natur och kultur, 1997 ; (Smedjebacken : Smegraf) |
| Omfång: | 428, [1] s. ; 23 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Vastutuulelaev. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1997 |
| ISBN: | 91-27-05519-1 |
| Medarbetare: | Göranson, Birgitta (översättare) |
| Medarbetare: | Iliste, Ivo 1935-2002 (översättare) |
| SAB-kod: | Huc.01=c |
| SAB-kod: | Hceuc.01 |
| Ämnesord: | Estland |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Estniska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3696 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Andersen, Vita, 1944- |
| Titel: | Vilken hand vill du ha? : roman / Vita Andersen ; översättning av Ann-Mari Seeberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Alba, 1988 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 376, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Hva'for en hånd vil du ha' (danska). |
| ISBN: | 91-7458-918-0 |
| Medarbetare: | Seeberg, Ann-Mari (översättare) |
| SAB-kod: | Hda.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Danska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 45 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3697 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Hjorth, Harriet, 1908-1977 |
| Titel: | Paris - och mer därtill / med illustrationer av Bibbe Lindström |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren, 1975 ; (Uddevalla : Bohusläningen) |
| Omfång: | 240, [1] s. : ill. Inbunden |
| ISBN: | 91-29-43319-3 |
| Medarbetare: | Lindström, Bibbe [eg. Birgit], 1919- (översättare) |
| SAB-kod: | Njz Paris |
| Kategori: | Geografi
> Frankrike
> Paris
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 100 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3698 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Herrera, Hayden |
| Titel: | Frida Kahlo : en konstnärs liv / Hayden Herrera ; översättning: Margareta Eklöf |
| Förlag/År: | Stockholm : Forum, 1995 ; (Finland) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | [4] s., s. 9-470, [1] s., [32] pl.-s. (vissa i färg) : ill. ; 24 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Frida (engelska). |
| ISBN: | 91-37-10737-2 |
| Medarbetare: | Eklöf, Margareta, 1930- (översättare) |
| SAB-kod: | Ibz Kahlo, Frida |
| Ämnesord: | Kahlo, Frida |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Konsthistoria
> Särskilda konstnärer
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Kartonnage. | 85 kr. | Såld! |
| Ex.2: | Namnteckning Mycket fint skick | 100 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3699 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Härkönen, Anna-Leena, 1965- |
| Titel: | Tjurdödarvapnet / Anna-Leena Härkönen ; till svenska av Antti Jalava |
| Förlag/År: | Stockholm : AWE/Geber, 1985 ; (Värnamo : Fälth) |
| Omfång: | 255, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Häräntappoase. |
| ISBN: | 91-20-07195-7 |
| Medarbetare: | Jalava, Antti, 1846-1909 (översättare) |
| SAB-kod: | Hub=c |
| Ämnesord: | Roman |
| Ämnesord: | Pojke |
| Ämnesord: | Tonåren |
| Ämnesord: | Kärlek |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Finska och tornedalsfinska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3700 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Härkönen, Anna-Leena, 1965- |
| Titel: | Soldatens berättelse : [roman] / Anna-Leena Härkönen ; till svenska av Antti Jalava |
| Förlag/År: | Stockholm : AWE/Geber, 1987 ; (Värnamo : Fälth) |
| Omfång: | 253, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Sotilaan tarina. |
| ISBN: | 91-20-07631-2 |
| Medarbetare: | Jalava, Antti, 1949- (översättare) |
| SAB-kod: | Hub.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Finska och tornedalsfinska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3701 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Alverfors, Ann-Charlotte, 1947- |
| Titel: | Stjärneklok / Ann-Charlotte Alverfors |
| Förlag/År: | Höganäs : Bra böcker, 1986 ; (Östtyskland) |
| Omfång: | 207 s. ; 22 cm Inbunden. |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 40 kr. |
| Ex. 2: | Mycket fint skick | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3702 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Gardell, Jonas, 1963- |
| Titel: | Mormor gråter och andra texter / Jonas Gardell |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1993 ; (Falun : Scandbook) |
| Omfång: | 222, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1993 |
| Anmärkning: | Urval av texter för tidningar, scen, TV och radio |
| ISBN: | 91-1-931532-5 |
| SAB-kod: | Hc |
| Ämnesord: | Noveller |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 120 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3703 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Davies, Robertson, 1913-1995 |
| Titel: | I köttet buret : [en roman] / Robertson Davies ; översättning: Rose-Marie Nielsen |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1990 ; (Finland) |
| Omfång: | 440 s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | What's bred in the bone. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1990 |
| ISBN: | 91-46-15877-4 |
| Medarbetare: | Nielsen, Rose-Marie (översättare) |
| SAB-kod: | He.01=c |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 60 kr. |
| Ex. 2: | Mycket fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3706 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Davies, Robertson, 1913-1995 |
| Titel: | Orfeus lyra : [en roman] / Robertson Davies ; översättning: Rose-Marie Nielsen |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1992 ; (Finland) |
| Omfång: | 438 s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | The lyre of Orpheus. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1992 |
| ISBN: | 91-46-16159-7 |
| Medarbetare: | Nielsen, Rose-Marie (översättare) |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| SAB-kod: | He.01=c |
| SAB-kod: | Heqb.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3707 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Greene, Graham, 1904-1991 |
| Titel: | The other man : conversations with Graham Greene / Marie-Françoise Allain ; translated from the French by Guido Waldman |
| Förlag/År: | London Bodley Head 1983 |
| Omfång: | Inbunden |
| ISBN: | 0-370-30468-3 |
| SAB-kod: | Gz Greene, Graham |
| SAB-kod: | Lz Greene, Graham |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Särskilda utländska författare
> Greene, Graham
|
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Greene, Graham
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Översättningsanteckningar på sista sidan (utan text). | 85 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3709 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Tunström, Göran, 1937-2000 |
| Titel: | Skimmer : roman / Göran Tunström |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1996 ; (Smedjebacken : Smedjebackens grafiska) |
| Omfång: | 242 s. ; 23 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1996 |
| Anmärkning: | "Även tillg. med tryckår: 71/78. tus., 1996 ; 79/87. tus., 1999" |
| ISBN: | 91-0-056293-9 |
| SAB-kod: | Hc |
| Ämnesord: | Roman |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 55 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3710 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Romberg, Bertil |
| Titel: | Att läsa epik / Bertil Romberg |
| Förlag/År: | Lund Gleerup 1970 tr. 1972 |
| Omfång: | Häftad |
| Serie: | Skrifter utgivna av Svensklärarföreningen 138 |
| SAB-kod: | G.01 |
| SAB-kod: | Eabg |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
|
| Kategori: | Uppfostran och undervisning
> Pedagogik
> Undervisning i litteraturhistoria
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 95 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3711 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Swedenborg, Emanuel, 1688-1772 |
| Titel: | Om Guds dyrkan och kärleken till Gud / Emanuel Swedenborg ; översatt av Ritva Jonsson ; inledning av Inge Jonsson |
| Förlag/År: | Stockholm : Natur och kultur, 1988 ; (Lund : Sandby grafiska) |
| Upplaga: | [Ny uppl.] |
| Omfång: | 260, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | De cultu et amore Dei. |
| Serie: | Levande litteratur, 99-0208799-X |
| ISBN: | 91-27-01885-7 |
| Medarbetare: | Jonsson, Inge (översättare) |
| Medarbetare: | Jonsson, Ritva, 1932- |
| SAB-kod: | Cksu(u) |
| Kategori: | Religion
> Kristna samfund
> Swedenborgare
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 75 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3712 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Carver, Raymond, 1938-1988 |
| Titel: | Grannar / Raymond Carver ; översättning av Kerstin Gustafsson |
| Förlag/År: | Stockholm : AWE/Geber, 1991 ; (Falun : Scandbook) |
| Omfång: | 217, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Övers. ur förf:s: Where Im calling from |
| ISBN: | 91-20-15126-8 |
| Medarbetare: | Gustafsson, Kerstin (översättare) |
| SAB-kod: | Heq.016=c |
| SAB-kod: | Hcee.016 |
| Ämnesord: | Noveller |
| Ämnesord: | USA |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Första sv utg | 110 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3713 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Innes, Hammond, 1913- |
| Titel: | Isvik / Hammond Innes |
| Upplaga: | Originalupplaga 1991. Första upplaga i denna version 1993 |
| Omfång: | Inbunden |
| ISBN: | 0-7089-8695-1 |
| SAB-kod: | He |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Denna uppl. BCA, 1991. | 30 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3714 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Anderson, Poul, 1926-2001. |
| Titel: | Det brutna svärdet : en fantasi / Poul Anderson ; övers. av S. A. Abrahamsson ; ill. av Inger Edelfeldt |
| Förlag/År: | Köping : Lindfors, 1979 ; (Köping : Civiltr.) |
| Omfång: | 229 s. : ill. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | The broken sword. |
| ISBN: | 91-7268-069-5 |
| ISBN: | 91-7268-069-5 |
| Medarbetare: | Abrahamsson, S. A. (översättare) |
| Medarbetare: | Edelfeldt, Inger, 1956- (illustratör) |
| Genre: | Fantasy |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 60 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3715 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Winterson, Jeanette, 1959- |
| Titel: | Skapelsens kön / Jeanette Winterson ; översättning av Boo Cassel |
| Förlag/År: | Stockholm : Gedin, 1992 ; (Falun : Scandbook) |
| Omfång: | 222, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Sexing the cherry. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1992 |
| ISBN: | 91-7964-121-0 |
| Medarbetare: | Cassel, Boo, 1949- (översättare) |
| SAB-kod: | He.01=c |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 75 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3716 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Picasso, Pablo, 1881-1973 |
| Titel: | Åtrån fångad i svansen / tolkning och efterskrift av Arne Häggqvist |
| Förlag/År: | Stockholm : Arne & Hubert : Fabel (distr.) : [Seelig], 1966 ; (Stockholm : Björkman) |
| Omfång: | 94, [1] s. : ill. Häftad |
| Orginaltitel: | Le désir attrapé par la queue. |
| Anmärkning: | Facsimilerad fransk text efter Picassos manuskript |
| Medarbetare: | Häggqvist, Arne, 1911-1985 |
| SAB-kod: | Hj |
| SAB-kod: | Hce.02 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Dramatik
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Numrerad upplaga om 999 ex varav detta är nr 445 | 125 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3717 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Willeford, Charles, 1919-1988. |
| Titel: | Tvärnit : [thriller] / Charles Willeford ; översättning av Gunilla Lundborg |
| Förlag/År: | Stockholm : Gedin, 1991 ; (Falun : Scandbook) |
| Omfång: | 321, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Sideswipe. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1991 |
| ISBN: | 91-7964-099-0 |
| Medarbetare: | Lundborg, Gunilla (översättare) |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Lätt naggat omslag | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3718 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Alfvén, Inger, 1940- |
| Titel: | Judiths teater : [roman] / Inger Alfvén |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1989 ; (Finland) |
| Omfång: | 496, [1] s. ; 23 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1989 |
| ISBN: | 91-0-047736-2 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 70 kr. |
| Ex.2: | Mycket fint skick | 75 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3720 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lo-Johansson, Ivar, 1901-1990 |
| Titel: | Frihet : memoarer / Ivar Lo-Johansson |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1985 ; (Finland) |
| Omfång: | 456, [1] s. ; 23 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-0-046652-2 |
| SAB-kod: | Gcz Lo-Johansson, I. |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Särskilda svenska författare: Lo-Johansson, I
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3721 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Magnan, Pierre |
| Titel: | Den femte graven / Pierre Magnan ; till svenska av Jens Nordenhök |
| Förlag/År: | Höganäs : [Bra böcker], 1984 ; (Östtyskland) |
| Omfång: | 270 s. ; 21 cm. Inbunden |
| Orginaltitel: | Le tombeau d'Hélios. |
| Serie: | Bra deckare, 99-0105530-X |
| Medarbetare: | Nordenhök, Jens (översättare) |
| Genre: | Fantasy |
| SAB-kod: | Hj=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Franska
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Slitet skyddsomslag. | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3722 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Tranströmer, Tomas, 1931- |
| Titel: | Air mail : brev 1964-1990 : en bok / Tomas Tranströmer, Robert Bly ; sammanställd av Torbjörn Schmidt ; översättning av Lars-Håkan Svensson |
| Förlag/År: | Stockholm Bonnier 2001 |
| Omfång: | Inbunden |
| ISBN: | 91-0-057384-1 |
| SAB-kod: | Gcz Tranströmer, Tomas |
| SAB-kod: | Lz Tranströmer, Tomas |
| SAB-kod: | Gz Bly, Robert |
| SAB-kod: | Lz Bly, Robert |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Särskilda svenska författare: Tranströmer, Tomas
|
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Tranströmer, Tomas
|
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Särskilda utländska författare
> Bly, Robert
|
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Bly, Robert
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 110 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3723 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Hylinger, Claes, 1943- |
| Titel: | Ett långt farväl / Claes Hylinger |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1981 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 189, [1] s. ; 21 cm. Häftad |
| ISBN: | 91-0-045388-9 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick 3:d-4:e tusendet. | 100 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3724 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Hylinger, Claes, 1943- |
| Titel: | Jul igen / Claes Hylinger ; [omslag och vinjetter: Lennart Aschenbrenner] |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1992 ; (Uddevalla : Risberg) |
| Omfång: | 44, [3] s. : ill. ; 23 cm. Häftad |
| Serie: | Bonniers julbok, 99-2086554-0 ; 1992 |
| Medarbetare: | Aschenbrenner, Lennart, 1943- (illustratör) |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 150 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3725 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Hylinger, Claes, 1943- |
| Titel: | I det hemliga sällskapets tjänst : roman / Claes Hylinger |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 2002 (Falun : Scandbook) |
| Omfång: | 207, [1] s. ; 21 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Även med tryckår: 2. tr., 2004 |
| Anmärkning: | Originaluppl. 2002 |
| ISBN: | 91-0-058051-1 |
| SAB-kod: | Hc |
| Ämnesord: | Roman |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick 2:a tryckningen | 75 kr. |
| Ex. 2: | Mycket fint skick Ou. | 100 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3726 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Hylinger, Claes, 1943- |
| Titel: | Den stora sammankomsten : roman / Claes Hylinger |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1990 ; (Danmark) |
| Omfång: | 190, [1] s. ; 21 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1990 |
| ISBN: | 91-0-055134-1 |
| SAB-kod: | Hc |
| Ämnesord: | Roman |
| Ämnesord: | Man |
| Ämnesord: | Göteborg |
| Ämnesord: | Paris |
| Ämnesord: | Danmark |
| Ämnesord: | Utvecklingsroman |
| Ämnesord: | Humor |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 180 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3727 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Hylinger, Claes, 1943- |
| Titel: | Det hemliga sällskapet : roman / Claes Hylinger |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1986 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 248, [1] s. ; 21 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 3/4. tus., 1987 |
| ISBN: | 91-0-046939-4 |
| SAB-kod: | Hc |
| Ämnesord: | Roman |
| Ämnesord: | Man |
| Ämnesord: | Bildningsroman |
| Ämnesord: | Göteborg |
| Ämnesord: | Paris |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick 3:e-4:e tusendet 1987. | 200 kr. | Såld! |
| Ex.2: | Fint skick Lätt snedläst. Ou. 3:e-4:e tusendet 1987 | 130 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3728 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Wentworth, Patricia |
| Titel: | Nothing venture. |
| Förlag/År: | Philadelphia, Lippincott, 1932. |
| Omfång: | 8vo. Inbunden |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Första amerkanska utg. Namnteckning. Liten bit bortklippt av smutstitelbladet. | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3729 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Seppänen Sterky, Manu, 1965- |
| Titel: | Limbo : roman / Manu Seppänen |
| Förlag/År: | Stockholm : Carlsson, cop. 1992 ; (Höganäs : Globograf) |
| Omfång: | 243, [1] s. ; 21 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-7798-586-9 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 30 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3730 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Gustavsson, Bert Ola, 1952- |
| Titel: | Slumpens källkod : roman / Bert Ola Gustavsson |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1993 ; (Falun : Scandbook) |
| Omfång: | 194, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1993 |
| ISBN: | 91-0-055535-5 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3731 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Frost, Martin, pseud. |
| Titel: | Farväl, mr president!. |
| Förlag/År: | Stockholm : Forum, 1975 ; (Lund : Berling) |
| Omfång: | 237 s. Inbunden |
| ISBN: | 91-37-05926-2 |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Preud för Olov Svedelid. Liten reva i skyddsomslaget. | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3732 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Mosley, Walter |
| Titel: | Djävul i en blå klänning / av Walter Mosley ; översättning: Mats Gellerfelt |
| Förlag/År: | Lund : Leander Malmsten, 1995 ; (Arlöv : Berlings grafiska) |
| Omfång: | 255 s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Devil in a blue dress. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1995 |
| ISBN: | 91-88700-08-9 |
| Medarbetare: | Gellerfelt, Mats, 1952- (översättare) |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3733 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Balzac, Honoré de, 1799-1850 |
| Titel: | Förlorade illusioner / med 30 helsidesillustrationer av Daumier, Cavarni m.fl. ; revid. övers. av J. Gunnarsson |
| Förlag/År: | Uddevalla : Niloé, 1971 ; (Uddevalla : IBA) |
| Omfång: | 320 s. : ill. Inbunden |
| Orginaltitel: | Illusions perdues. |
| Serie: | Niloe-biblioteket. Blå serien, 99-0196231-5 ; 5 |
| Medarbetare: | Daumier, Honoré, 1808-1879 (medarbetare) |
| SAB-kod: | Hj.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Franska
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Smärre reva i skyddsomslaget. | 45 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3736 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lundberg, Ulla-Lena, 1947- |
| Titel: | Leo / Ulla-Lena Lundberg |
| Förlag/År: | [Stockholm] : [Bonnier], 1990 ; (Västtyskland) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 327, [4] s. ; 21 cm Inbunden. |
| Serie: | Bokklubben Svalan, 99-0120395-3 |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1989 |
| ISBN: | 91-0-050201-4 |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Hcd.01 |
| Ämnesord: | Finlandssvensk skönlitteratur |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Finlandssvensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3737 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lundberg, Ulla-Lena, 1947- |
| Titel: | Stora världen : roman / Ulla-Lena Lundberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnierförl., 1992 ; (Tyskland) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 304, [3] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1991 |
| ISBN: | 91-43-00011-8 |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Finlandssvensk litteratur
|
|
|
| Ex.1: | Namnteckning Mycket fint skick | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3738 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lundberg, Ulla-Lena, 1947- |
| Titel: | Kungens Anna : roman / Ulla-Lena Lundberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Alba, 1982 ; (Finland) |
| Omfång: | 192, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-7458-516-9 |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Hc |
| Ämnesord: | Roman |
| Ämnesord: | Kvinna |
| Ämnesord: | Åland |
| Ämnesord: | 1930-talet |
| Ämnesord: | Kärlek |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Finlandssvensk litteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Skyddsomslag saknas Mycket fint skick Ou. | 45 kr. |
| Ex. 2: | Mycket fint skick | 55 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3739 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Blomqvist, Anni, 1909-1990 |
| Titel: | I stormens spår. |
| Förlag/År: | Stockholm : LT ; [Solna] : [Seelig], 1974 ; (Finland) |
| Omfång: | 170, [3] s. ; 21 cm. Inbunden |
| ISBN: | 91-36-00455-3 |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Hcd |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Finlandssvensk litteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Lite smånaggat och slitet omslag. | 40 kr. |
| Ex.2: | Mycket fint skick | 50 kr. | Såld! |
| Ex.3: | Mycket fint skick Namnteckning. | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3740 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Blomqvist, Anni, 1909-1990 |
| Titel: | Maja : I kamp med havet / Anni Blomqvist |
| Förlag/År: | Stockholm : LT ; [Solna] : [Seelig], 1973 ; (Finland) |
| Omfång: | 269, [1] s. ; 21 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Fortsättes av: Vägen från Stormskäret |
| ISBN: | 91-36-00295-X |
| ISBN: | 91-36-00677-7 |
| Medarbetare: | Blomqvist, Anni, 1909-1990. I kamp med havet |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Hcd |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Finlandssvensk litteratur
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick 1:a uppl. Häftad utg. | 60 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3741 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Blomqvist, Anni, 1909-1990 |
| Titel: | Vägen till Stormskäret : Med havet som granne / Anni Blomqvist |
| Förlag/År: | Stockholm, 1972 |
| Omfång: | 286 s. ; 21 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | "Fortsättes av: Maja; I kamp med havet; Vägen från Stormskäret" |
| ISBN: | 91-36-00676-9 |
| ISBN: | 91-36-00185-6 |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick 2:a uppl tr 1975 | 60 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3742 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Donner, Jörn, 1933- |
| Titel: | Angela och kärleken : [roman] / Jörn Donner |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1981 ; (Malmö : Beyrond) |
| Omfång: | 272 s. ; 22 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-46-13674-6 |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Finlandssvensk litteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3743 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Donner, Jörn, 1933- |
| Titel: | Jag, Jörn Johan Donner, född den 5 februari 1933 i Helsingfors, Finland |
| Förlag/År: | Stockholm W&W 1980 |
| Omfång: | Inbunden |
| ISBN: | 91-46-13586-3 |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Gcz Donner, Jörn |
| SAB-kod: | Lz Donner, Jörn |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Särskilda svenska författare: Donner, Jörn
|
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Donner, Jörn
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 60 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3744 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Donner, Jörn, 1933- |
| Titel: | Nu måste du : [en roman om kärlek och den sista sommaren i Finland 1939] / Jörn Donner |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1974 ; (Malmö : Beyrond) |
| Omfång: | 269, [1] s. Inbunden |
| ISBN: | 91-46-12125-0 |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Finlandssvensk litteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 75 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3745 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lindblad, Kjell, 1951- |
| Titel: | Resa runt solen / Kjell Lindblad |
| Förlag/År: | Esbo : Schildt, 1994 |
| Omfång: | 171, [1] s. ; 22 cm. Häftad |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1994 |
| ISBN: | 951-50-0678-3 |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Hcd.016 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Finlandssvensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 65 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3746 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lindblad, Kjell, 1951- |
| Titel: | Aftonbarn / Kjell Lindblad |
| Förlag/År: | Stockholm : Alba, 1991 ; (Finland) |
| Omfång: | 131 s. ; 21 cm. Häftad |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1991 |
| ISBN: | 91-7458-249-6 |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Hcd.01 |
| Ämnesord: | Barn- och ungdomspsykologi |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Finlandssvensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 55 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3747 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Tikkanen, Henrik, 1924-1984 |
| Titel: | 30-åriga kriget / Henrik Tikkanen |
| Förlag/År: | Stockholm : Alba, 1977 ; (Finland) |
| Omfång: | 158 s. : ill. ; 21 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-7458-064-7 |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Finlandssvensk litteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Blekt skyddsomslag | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3748 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Tikkanen, Henrik, 1924-1984 |
| Titel: | Efter hjältedöden / Henrik Tikkanen |
| Förlag/År: | Stockholm : Alba, 1979 ; (Finland) |
| Omfång: | 135, [1] s. : ill. ; 21 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-7458-286-0 |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Hcbd.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Finlandssvensk litteratur
|
|
|
| Ex.1: | Bra skick Slitet skyddsomslag | 35 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3749 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Tikkanen, Märta, 1935- |
| Titel: | Mörkret som ger glädjen djup / Märta Tikkanen |
| Förlag/År: | Stockholm : Trevi, 1981 ; (Finland) |
| Omfång: | 119, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1981 |
| ISBN: | 91-7160-509-6 |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Hcd.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Finlandssvensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Skyddsomslag saknas Mycket fint skick | 45 kr. |
| Ex.2: | Lätt trasigt omslag Bra skick | 45 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3750 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Tikkanen, Märta, 1935- |
| Titel: | Nu imorron / Märta Tikkanen |
| Förlag/År: | Helsingfors : Söderström & C:o, 1970 |
| Omfång: | 151, [1] s. Häftad |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Finlandssvensk litteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Ou. | 150 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3751 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Tikkanen, Märta, 1935- |
| Titel: | Ingenmansland / Märta Tikkanen |
| Förlag/År: | Helsingfors : Söderström, 1972 |
| Omfång: | 186, [1] s. Häftad |
| ISBN: | 951-52-0054-7 |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Finlandssvensk litteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Ou. | 150 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3752 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Sandman Lilius, Irmelin, 1936- |
| Titel: | Främlingsstjärnan / Irmelin Sandman Lilius |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1980 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 279, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-0-045090-1 |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Hcd |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Finlandssvensk litteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Ou | 80 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3753 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Sandell, Tom, 1936- |
| Titel: | Pavlovs hundar / Tom Sandell |
| Förlag/År: | Stockholm : Atlantis, 1984 ; (Finland) |
| Omfång: | 204, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-7486-323-1 |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Hcd |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Finlandssvensk litteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Namnteckning Bra skick Lite sliten. En fläck på baksidan. | 50 kr. |
| Ex.2: | Mycket fint skick | 70 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3755 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Kihlman, Christer, 1930- |
| Titel: | Dyre prins : [roman] / Christer Kihlman |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1975 ; ([Finland]) |
| Omfång: | 255 s. Inbunden |
| ISBN: | 91-46-12131-5 |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Hcd.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Finlandssvensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Ou. | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3757 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Kihlman, Christer, 1930- |
| Titel: | På drift i förlustens landskap / Christer Kihlman |
| Förlag/År: | Stockholm : Alba, 1986 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 74, [1] s. ; 21 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: [Ny tr.], 1986 |
| ISBN: | 91-7458-790-0 |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Hcd |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Finlandssvensk litteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Ou. | 45 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3758 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Schildt, Runar, 1888-1925 |
| Titel: | Regnbågen / Runar Schildt |
| Förlag/År: | Höganäs : Bra böcker, 1977 ; (Österrike) |
| Upplaga: | [Ny utg.] / förord: Harry Järv |
| Omfång: | 129, [1] s. ; 21 cm. Inbunden |
| Serie: | Bra klassiker, 99-0109262-0 |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Hcd |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Finlandssvensk litteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Blekt rygg Bra skick | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3759 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Schildt, Runar, 1888-1925 |
| Titel: | Lättsinniga berättelser / Runar Schildt ; urval och inl. av Göran Schildt |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren, 1977 ; (Ystad : Aurora) |
| Omfång: | 284, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-29-47915-0 |
| Medarbetare: | Schildt, Göran, 1917- (utgivare) |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Hcd |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Finlandssvensk litteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 70 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3760 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Brunner, Ernst, 1950- |
| Titel: | Till fots genom solsystemen : en studie i Edith Södergrans expressionism / Ernst Brunner |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1985 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 376 s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | With an English summary |
| Anmärkning: | Diss. Stockholm : Univ. |
| ISBN: | 91-0-046428-7 |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Gcdz Södergran, Edith |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Finlandssvensk litteraturhistoria
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Lätt lagerslitet omslag | 140 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3761 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Schoultz, Solveig von, 1907-1996 |
| Titel: | De sju dagarna / Solveig von Schoultz |
| Förlag/År: | Stockholm : Alba, 1987 ; (Finland) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 195, [2] s. ; 21 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-7458-916-4 |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Hcd.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Finlandssvensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 90 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3762 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Du tror du kuvar mig liv? : finländska kvinnors lyrik genom tiderna : en antologi / samlad av Tua Forsström och Märta Tikkanen |
| Förlag/År: | Stockholm : En bok för alla, 1995 ; (Danmark) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 253, [5] s. ; 21 cm Inbunden. |
| Serie: | En bok för alla, 99-0130108-4 |
| Anmärkning: | Delvis övers. från finska |
| ISBN: | 91-7448-864-3 |
| Medarbetare: | Forsström, Tua, 1947- (medarbetare) |
| Medarbetare: | Tikkanen, Märta, 1935- (medarbetare) |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Hc.03(s) |
| SAB-kod: | Hub.03=c(s) |
| SAB-kod: | Hcd.03(s) |
| Ämnesord: | Poesi |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Finska och tornedalsfinska
|
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Finlandssvensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3763 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Tuominen, Mirjam, 1913-1967 |
| Titel: | Mirjam Tuominen : icke-bilder, 1955-60 : ei-kuvia |
| Förlag/År: | Helsingfors : Amos Andersons konstmuseum, 1990 |
| Omfång: | 45, [1] s. : ill. (huvudsakligen i färg). Häftad |
| Serie: | Amos Andersonin taidemuseon julkaisuja. Uusi sarja, 0788-0138 ; 3 |
| Anmärkning: | Parallelltext på finska och svenska |
| Anmärkning: | Utställning, Amos Andersons konstmuseum, 24.8-7.10.1990 |
| ISBN: | 952-9531-02-8 |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Ibz Tuominen, Mirjam |
| Ämnesord: | Tuominen, Mirjam |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Konsthistoria
> Särskilda konstnärer
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 40 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3764 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Ara, Agneta, 1945- |
| Titel: | Omfamningen / Agneta Ara |
| Förlag/År: | Helsingfors : Söderström, 1982 |
| Omfång: | 61, [1] s. ; 21 cm. Häftad |
| ISBN: | 951-52-0767-3 |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Lite slitet omslag annars mycket fin. | 45 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3765 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Kunskapens hugsvalelse : litteraturvetenskapliga studier tillägnade Clas Zilliacus / redaktion: Michel Ekman och Roger Holmström |
| Förlag/År: | Åbo : Åbo Akademis förlag, 2003 |
| Omfång: | 269 s. Häftad |
| Anmärkning: | Festskrift till Clas Zilliacus |
| ISBN: | 951-765-120-1 |
| Medarbetare: | Ekman, Michel, 1956- |
| Medarbetare: | Holmström, Roger, 1948- |
| Medarbetare: | Zilliacus, Clas, 1943- hnr |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | G |
| SAB-kod: | Gcd |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
|
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Finlandssvensk litteraturhistoria
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 95 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3768 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Parland, Oscar, 1912-1997 |
| Titel: | Den förtrollade vägen / Oscar Parland |
| Förlag/År: | Helsingfors Schildt 1974 |
| Upplaga: | 2., omarbetade uppl. |
| Omfång: | Inbunden |
| Serie: | Finländskt bibliotek |
| ISBN: | 951-50-0067-X |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Hcd.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Finlandssvensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 65 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3769 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Schildt, Göran, 1917- |
| Titel: | Kontrakurs : essäer |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1963 ; (Stockholm : Åetåtryck) |
| Omfång: | 285 s. Inbunden |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Hc.04 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Essäer
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 55 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3770 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Boij, Hans, 1939- |
| Titel: | Deponens : dikter i urval 1974-1993 / Hans Boij |
| Förlag/År: | Stockholm : Författares bokmaskin, 2000 (Stockholm : Författares bokmaskin) |
| Omfång: | 96 s. ; 21 cm. Häftad |
| ISBN: | 91-7910-242-5 |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3771 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Salminen, Johannes, 1925- |
| Titel: | Undret i Bagdad : essäer / Johannes Salminen |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier Alba, 1997 ; (Finland) |
| Omfång: | 163, [2] s. ; 22 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-34-51968-8 |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Bb |
| SAB-kod: | B |
| Kategori: | Allmänt och blandat
> Allmänna samlingsverk
|
| Kategori: | Allmänt och blandat
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 95 kr. |
| Ex. 2: | Tryfferad - tex. med tidningsurklipp Mycket fint skick | 85 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3772 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Salminen, Johannes, 1925- |
| Titel: | Middagsdemonerna / Johannes Salminen |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren, 1976 ; (Finland) |
| Omfång: | 144, [2] s. ; 21 cm. Häftad |
| ISBN: | 91-29-46621-0 |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Hcd.04 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Finlandssvensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 70 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3773 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Kaplinski, Jaan, 1941- |
| Titel: | Vita nätter och svarta : en brevväxling mellan Jaan Kaplinski och Johannes Salminen / [översättning av Jaan Kaplinskis brev: Mårten Westö] |
| Förlag/År: | Stockholm : Atlantis ; Helsingfors : Söderström, 2002 (Finland) |
| Omfång: | 148, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Jaan Kaplinskis brev övers. från finska |
| ISBN: | 91-7486-605-2 |
| Medarbetare: | Salminen, Johannes, 1925- |
| Medarbetare: | Westö, Mårten (översättare) |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Gcdz Salminen, Johannes |
| SAB-kod: | Gucz Kaplinski, Jaan |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Finlandssvensk litteraturhistoria
|
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Finsk-ugrisk och altaisk litteraturhistoria
> Estnisk litteraturhistoria: Kaplinski, Jaan
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 85 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3774 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Dahlberg, Leif, 1962- |
| Titel: | Tre romantiska berättelser : studier i Eyvind Johnsons Romantisk berättelse och Tidens gång, Lars Gustafssons Poeten Brumbergs sista dagar och död och Sven Delblancs Kastrater / Leif Dahlberg |
| Förlag/År: | Eslöv : B. Östlings bokförl. Symposion, 1999 ; (Eslöv : B. Östlings bokförl. Symposion) |
| Omfång: | 608 s. ; 22 cm. Häftad |
| Anmärkning: | Diss. Stockholm : Univ. |
| Anmärkning: | Med sammanfattning på engelska |
| ISBN: | 91-7139-433-8 |
| SAB-kod: | Gcz Johnson, Eyvind |
| SAB-kod: | Gcz Gustafsson, Lars |
| SAB-kod: | Gcz Delblanc, Sven |
| SAB-kod: | Delblanc, Sven |
| Ämnesord: | Delblanc, Sven |
| Ämnesord: | Johnson, Eyvind, 1900-1976. Romantisk berättelse |
| Ämnesord: | Johnson, Eyvind, 1900-1976. Tidens gång |
| Ämnesord: | Gustafsson, Lars, 1936-. Poeten Brumbergs sista dagar och död |
| Ämnesord: | Delblanc, Sven, 1931-1992. Kastrater |
| Ämnesord: | Johnson, Eyvind |
| Ämnesord: | Gustafsson, Lars |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Särskilda svenska författare: Johnson, Eyvind
|
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Särskilda svenska författare: Gustafsson, Lars
|
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Särskilda svenska författare: Delblanc, Sven
|
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Värdefilosofi
> Värdefilosofi: allmänt
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 95 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3775 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Pirholt, Mattias, 1975- |
| Titel: | Ett språk, ett spår : en studie i Birgitta Trotzigs författarskap / Mattias Pirholt |
| Förlag/År: | Eslöv : B. Östlings bokförl. Symposion, 2005 (Stehag : Symposion) |
| Omfång: | 384 s. ; 23 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Diss. Uppsala : Uppsala universitet, 2005 |
| Anmärkning: | S. 355-373: Bibliografi |
| Anmärkning: | Med sammanfattning på franska |
| ISBN: | 91-7139-707-8 |
| SAB-kod: | Gcz Trotzig, Birgitta |
| Ämnesord: | Trotzig, Birgitta, 1929- |
| Ämnesord: | Trotzig, Birgitta, 1929- analys och tolkning sao |
| Ämnesord: | Författare |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Särskilda svenska författare: Trotzig, Birgitta
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 120 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3776 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Historiska och litteraturhistoriska studier. 72 / utgivna genom John Strömberg och Henrik Svahn |
| Förlag/År: | Helsingfors : Sällsk., 1997 |
| Omfång: | 365 s. : ill. Häftad |
| Serie: | Skrifter / utgivna av Svenska litteratursällskapet i Finland, 0039-6842 ; 608 |
| ISBN: | 951-583-037-0 |
| ISSN: | 0073-2702 |
| Medarbetare: | Svahn, Henrik, 1958- (medarbetare) |
| Medarbetare: | Strömberg, John, 1953- (medarbetare) |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | G(p) |
| SAB-kod: | K(p) |
| SAB-kod: | Bd |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
|
| Kategori: | Historia
|
| Kategori: | Allmänt och blandat
> Allmänna tidskrifter och allmänna serier
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3777 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Historiska och litteraturhistoriska studier. 74 / utgivna genom Pia Forssell och John Strömberg |
| Förlag/År: | Helsingfors : Sällsk., 1999 |
| Omfång: | 260 s. Häftad |
| Serie: | Skrifter / utgivna av Svenska litteratursällskapet i Finland, 0039-6842 ; 618 |
| ISBN: | 951-583-050-8 |
| ISSN: | 0073-2702 |
| Medarbetare: | Forssell, Pia, 1953- (utgivare) |
| Medarbetare: | Strömberg, John, 1953- (medarbetare) |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | G(p) |
| SAB-kod: | K(p) |
| SAB-kod: | Bd |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
|
| Kategori: | Historia
|
| Kategori: | Allmänt och blandat
> Allmänna tidskrifter och allmänna serier
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3778 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Historiska och litteraturhistoriska studier. 70 / utgivna genom Helena Solstrand-Pipping |
| Förlag/År: | Helsingfors : Sällsk., 1995 |
| Omfång: | 282 s. : ill. Häftad |
| Serie: | Skrifter / utgivna av Svenska litteratursällskapet i Finland, 0039-6842 ; 590 |
| ISBN: | 951-583-013-3 |
| ISSN: | 0073-2702 |
| Medarbetare: | Solstrand-Pipping, Helena, 1943-1995 (medarbetare) |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | G(p) |
| SAB-kod: | K(p) |
| SAB-kod: | Bd |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
|
| Kategori: | Historia
|
| Kategori: | Allmänt och blandat
> Allmänna tidskrifter och allmänna serier
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3779 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Historiska och litteraturhistoriska studier. 77 / redigerade av Pia Forssell och John Strömberg |
| Förlag/År: | Helsingfors : Svenska litteratursällskapet i Finland, 2002 |
| Omfång: | SKRIFTER / UTGIVNA AV SVENSKA LITTERATURSÄLLSKAPET I FINLAND. Häftad |
| Serie: | Skrifter / utgivna av Svenska litteratursällskapet i Finland, 0039-6842; 643 |
| ISBN: | 951-583-079-6 |
| Medarbetare: | Forssell, Pia, 1953- (utgivare) |
| Medarbetare: | Strömberg, John, 1953- (utgivare) |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Bd |
| Kategori: | Allmänt och blandat
> Allmänna tidskrifter och allmänna serier
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3780 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Jansson, Tove, 1914-2001 |
| Titel: | Den ärliga bedragaren / Tove Jansson |
| Upplaga: | Originalupplaga 1982 |
| Omfång: | Inbunden |
| ISBN: | 91-0-045567-9 |
| ISBN: | 91-0-045879-1 |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Hcd.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Finlandssvensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Namnteckning Fint skick En sida trasig, tom sida före smutstitelbladet. Annars som ny. | 30 kr. |
| Ex.2: | Fint skick Liten reva iskyddsomslaget | 50 kr. | Såld! |
| Ex.3: | Mycket fint skick | 70 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3782 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Jansson, Tove, 1914-2001 |
| Titel: | Sommarboken / Tove Jansson ; [omslag och ill. av förf.] |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1976 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 191, [1] s. : ill. ; 22 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-0-041200-7 |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Hcbd.01 |
| Ämnesord: | Skönlitteratur |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Finlandssvensk litteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Denna utg Littfrämjandet | 70 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3783 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Jansson, Tove, 1914-2001 |
| Titel: | Lyssnerskan : noveller / Tove Jansson |
| Förlag/År: | Bonnier |
| Upplaga: | Originalupplaga 1971 |
| Omfång: | Inbunden |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Hcd.016 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Finlandssvensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Bra skick Lagat skyddsomslag, lite blekt. Ou. 10:3-12:e tusendet. | 70 kr. | Såld! |
| Ex.2: | Bra skick Mycket trasigt skyddsomslag - i övrigt fin. Namnteckning. Ou. | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3784 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Jansson, Tove, 1914-2001 |
| Titel: | Solstaden : roman |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1974 ; (Finland) |
| Omfång: | 191 s. Häftad. |
| ISBN: | 91-0-039340-1 |
| ISBN: | 91-0-039342-8 |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Hcd |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Finlandssvensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Osprättad. Ou. | 75 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3785 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Westin, Boel, 1951- |
| Titel: | Familjen i dalen : Tove Janssons muminvärld / Boel Westin |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1988 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 350, [1] s. : ill. ; 24 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Sammanfattning på engelska med titeln: The family in the valley : the Moomin world of Tove Jansson |
| Anmärkning: | Diss. Stockholm : Univ. |
| ISBN: | 91-0-047460-6 |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Gcdz Jansson, Tove |
| Ämnesord: | Jansson, Tove, 1914-2001 |
| Ämnesord: | Mumintrollen (litterära gestalter) |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Finlandssvensk litteraturhistoria
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 275 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3786 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Borniche, Roger |
| Titel: | Ärkeängeln / Roger Borniche ; övers.: Leif Janzon |
| Förlag/År: | Stockholm : Forum, 1979 ; (Borås : Centraltr.) |
| Omfång: | 318, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | L'archange. |
| ISBN: | 91-37-07222-6 |
| Medarbetare: | Janzon, Leif (översättare) |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hcej.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Franska
|
|
|
| Ex.1: | Skyddsomslag saknas Fint skick | 25 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3787 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Balderson, Bo |
| Titel: | Statsrådet sitter kvar / Bo Balderson |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1978 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 255, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 126/145. tus., 1978 |
| ISBN: | 91-0-041953-2 |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hc |
| Ämnesord: | Detektivroman |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Skyddsomslag saknas Fint skick | 25 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R3788 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | MacLean, Alistair, 1922-1987 |
| Titel: | Mot Fort Humboldt / Alistair MacLean ; [översättning av Gull Brunius] |
| Förlag/År: | Stockholm : Forum, 1974 |
| Omfång: | 183, [1] s. Inbunden |
| Orginaltitel: | Breakheart Pass.<
| | |