|
|
Listor. En förteckning över antikvariatets alla böcker i listform - även sålda. Dessa sidor är främst gjorda för google och andra sökmotorer.
Du kan också pröva att söka direkt på www.antikvariat1.se.
|
|
|
|
| |
| Författare: | Tikkanen, Märta, 1935- |
| Titel: | Män kan inte våldtas / Märta Tikkanen |
| Förlag/År: | Stockholm : Trevi, 1986 ; (Södertälje : Fingraf) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 183, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-7160-756-0 |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Kartonnage | 45 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4001 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Gyllensten, Lars, 1921-2006. |
| Titel: | Huvudskallebok : roman i tre turer : Vindsmannen, Kurri Kulum, Huvudskallebok / Lars Gyllensten |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1981 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 293, [1] s. ; 21 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-0-045095-2 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4002 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lärn, Viveca, 1944- |
| Titel: | Eddie hittar guld / Viveca Lärn |
| Förlag/År: | R&S |
| Upplaga: | Originalupplaga 2001. Första upplaga i denna version 2003 |
| Omfång: | Kartonnage |
| Serie: | Rabén & Sjögrens guldböcker |
| ISBN: | 91-29-65897-7 |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | uHcf |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Småbarnsberättelser och sagor
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4003 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | James, Henry, 1843-1916 |
| Titel: | Amerikanen / Henry James ; övers.: Nils Holmberg |
| Förlag/År: | Höganäs : Bra böcker, 1979 ; (Ungern) |
| Upplaga: | [Ny utg.] / [förord av Artur Lundkvist] |
| Omfång: | 339, [1] s. ; 21 cm. Inbunden |
| Orginaltitel: | The American. |
| Serie: | Bra klassiker, 99-0109262-0 |
| Medarbetare: | Holmberg, Nils (illustratör) |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4004 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Blomqvist, Anni, 1909-1990 |
| Titel: | Vandring i barndomslandet / Annie Blomqvist |
| Förlag/År: | Stockholm : LT, 1987 ; (Finland) |
| Omfång: | 162, [1] s. ; 21 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-36-02572-0 |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Gcz Blomqvist, Anni |
| Ämnesord: | Blomqvist, Anni, 1909-1990 |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Särskilda svenska författare: Blomqvist, Anni
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 60 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4005 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Aurell, Tage, 1895-1976 |
| Titel: | Berättelser : en samlingsvolym / Tage Aurell |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1976 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 349, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-0-041028-4 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 110 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4006 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Bjørnstad, Ketil |
| Titel: | Pavane / Ketil Bjørnstad ; övers. av Mårten Edlund |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren, 1978 ; (Ystad : Aurora) |
| Omfång: | 294, [1] s. ; 23 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | Pavane (norska). |
| ISBN: | 91-29-50869-X |
| Medarbetare: | Edlund, Mårten, 1913-1987 (översättare) |
| SAB-kod: | Hcedb.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Norska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Ouppsprättad. | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4007 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Coetzee, J M, 1940- |
| Titel: | Mästaren från Sankt Petersburg / J.M. Coetzee ; översättning: Thomas Preis |
| Förlag/År: | Stockholm : Bromberg, 1995 (Finland) |
| Omfång: | 254, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | The master of Petersburg |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1995 |
| ISBN: | 91-7608-688-7 |
| Medarbetare: | Preis, Thomas, 1938- (översättare) |
| SAB-kod: | He.01=c |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Lite naggat skyddsomslag. Första sv utg. | 90 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4008 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Barnes, Julian 1946- |
| Titel: | Över kanalen / Julian Barnes ; översättning: Leif Janzon |
| Förlag/År: | Stockholm : Forum, 1997 ; (Falun : Scandbook) |
| Omfång: | 218, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Cross channel. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1997 |
| ISBN: | 91-37-11002-0 |
| Medarbetare: | Janzon, Leif (översättare) |
| SAB-kod: | He.01=c |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Ämnesord: | Noveller |
| Ämnesord: | Historia |
| Ämnesord: | Historisk berättelse |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Ou. | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4009 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Balderson, Bo |
| Titel: | Partiledarn avgår med döden : detektivroman / Bo Balderson |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1982 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 303, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-0-045647-0 |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Ou. | 40 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4010 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Balderson, Bo |
| Titel: | Statsrådet sitter kvar / Bo Balderson |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1978 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 255, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 126/145. tus., 1978 |
| ISBN: | 91-0-041953-2 |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hc |
| Ämnesord: | Detektivroman |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Lite snedläst. Ou. | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4011 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Salminen, Sally, 1906-1976 |
| Titel: | Barndomens land. |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1948 (Helsingfors : Centraltr.) |
| Omfång: | 295 s. Häftad |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Hcd.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Finlandssvensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 65 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4012 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Martinson, Moa, 1890-1964 |
| Titel: | Bakom svenskvallen / Moa Martinson |
| Förlag/År: | Stockholm : Askild & Kärnekull, 1976 ; (Malmö : Beyrond) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 199, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-7008-297-9 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4013 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Martinson, Moa, 1890-1964 |
| Titel: | Kärlek mellan krigen / Moa Martinsson |
| Förlag/År: | Stockholm : Askild & Kärnekull, 1976 ; (Malmö : Beyrond) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 174, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-7008-289-8 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Lätt trasigt omslag Fint skick | 45 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4014 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lundkvist, Artur, 1906-1991 |
| Titel: | Livsälskare, svartmålare : en fantasi om Goya / Artur Lundkvist |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1974 |
| Omfång: | 211, [1] s. Inbunden. |
| ISBN: | 91-0-039127-1 |
| ISBN: | 91-0-039129-8 |
| SAB-kod: | Ibz Goya y Lucientes, Francisco de |
| SAB-kod: | Hc |
| Ämnesord: | Goya y Lucientes, Francisco de |
| Ämnesord: | Biografi |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Konsthistoria
> Särskilda konstnärer
|
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4015 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Trier Mørch, Dea |
| Titel: | Innerstaden : roman / Dea Trier Mørch ; ill. av förf. ; övers. av Ann-Mari Seeberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Tiden, 1981 ; (Kristianstad : Kristianstads tr.) |
| Omfång: | 325, [1] s. : ill. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Den indre by ((danska)). |
| ISBN: | 91-550-2577-3 |
| Medarbetare: | Seeberg, Ann-Mari (illustratör) |
| SAB-kod: | Hceda.01 |
| Ämnesord: | Dansk skönlitteratur i svensk översättning |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Danska
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4016 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Ende, Michael, 1929-1995. |
| Titel: | Sju timmar till midnatt / Michael Ende ; från tyskan av Ingegärd Martinell ; |
| Förlag/År: | Bergh |
| Upplaga: | Första svenska upplaga 1990 |
| Omfång: | Kartonnage |
| ISBN: | 91-502-1017-3 |
| Genre: | Ungdomsböcker |
| SAB-kod: | uHcg |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Skönlitteratur för mellanåldern
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 75 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4017 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Värnlund, Holger, 1930- |
| Titel: | Fem steg över parketten : Holger Värnlund om Rudolf Värnlund |
| Förlag/År: | Stockholm : Carlsson, 1992 ; (Helsingborg : Schmidt) |
| Omfång: | 180 s. : ill. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | S. 175-176: Bibliografi |
| ISBN: | 91-7798-483-8 |
| SAB-kod: | Gcz Värnlund, Rudolf |
| SAB-kod: | Aalz Värnlund, Rudolf |
| Ämnesord: | Värnlund, Rudolf, 1900-1945 |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Särskilda svenska författare: Värnlund, Rudolf
|
| Kategori: | Bokväsen och biblioteksväsen
> Bibliografi
> Särskilda personer
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4018 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | El Saadawi, Nawal, 1931- |
| Titel: | Livets källa / Nawal El Saadawi ; översättning: Hans O. Sjöström |
| Förlag/År: | Stockholm : Ordfront, 1994 ; (Södertälje : Fingraf) |
| Upplaga: | 1. uppl. |
| Omfång: | 121, [2] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Orig. på arabiska. - Övers. från den engelska utg. med titeln: A well of life |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1994 |
| ISBN: | 91-7324-450-3 |
| Medarbetare: | Sjöström, Hans O. (illustratör) |
| SAB-kod: | Hsg.01=c |
| SAB-kod: | Hcesg.01 |
| Ämnesord: | Family relations |
| Ämnesord: | Social alienation |
| Ämnesord: | Women |
| Ämnesord: | Womens rights |
| Ämnesord: | Islam |
| Ämnesord: | Arabs |
| Ämnesord: | Literature, modern |
| Ämnesord: | Child, abandoned |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Arabiska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4019 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Bergman, Ingmar, 1918-2007. |
| Titel: | Söndagsbarn / Ingmar Bergman |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1993 ; (Falun : Scandbook) |
| Omfång: | 123, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1993 |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1993 |
| ISBN: | 91-1-912792-8 |
| SAB-kod: | Ikz Bergman, Daniel |
| SAB-kod: | Hc |
| SAB-kod: | Ikz Bergman, Ingmar |
| Ämnesord: | Bergman, Ingmar, 1918- |
| Ämnesord: | Bergman, Daniel |
| Ämnesord: | Söndagsbarn |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Teater
> Särskilda sceniska konstnärer
|
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Teater
> Särskilda sceniska konstnärer
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4020 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Weldon, Fay, 1933- |
| Titel: | Noveller / Fay Weldon ; översättning: Annika Preis |
| Förlag/År: | Stockholm : Stenström, 1986 ; (Uddevalla : Bohusläningen) |
| Omfång: | 248, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Övers. ur: Watching me, watching you och Polaris & other stories |
| ISBN: | 91-86600-25-7 |
| Medarbetare: | Preis, Annika, 1943- (översättare) |
| SAB-kod: | He.016=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Blekt rygg Fint skick | 35 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4021 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Säflund, Gösta, 1903-2004 |
| Titel: | Heraklidernas återkomst / Gösta Säflund |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1963 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 133 s., 8 pl.-bl. Inbunden |
| Serie: | Bonniers lilla kulturhistoriska serie, 99-1787912-9 |
| SAB-kod: | Jaa |
| SAB-kod: | K.2 |
| Kategori: | Arkeologi
> Europa
> Klassisk arkeologi
|
| Kategori: | Historia
> Forntiden
|
|
|
| Ex. 1: | Namnteckning Fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4022 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Vegesack, Thomas von, 1928- |
| Titel: | Iakttagelser vid gränsen : när skönlitteraturen möter sina vedersakare / Thomas von Vegesack |
| Förlag/År: | Stockholm : Natur och kultur, 2001 ; (Uddevalla : Mediaprint) |
| Omfång: | 215, [1] s. ; 24 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-27-07937-6 |
| SAB-kod: | Gc.4 |
| SAB-kod: | Oet-c.4 |
| Ämnesord: | Tryckfrihet |
| Ämnesord: | Litterär censur |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Nya tiden
|
| Kategori: | Samhällsvetenskap och rättsvetenskap
> Rättsvetenskap
> Nya tiden 1520-
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 95 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4023 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Burgess, Anthony, 1917-1993 |
| Titel: | Din tid är ute : vilket är andra delen av Anthony Burgess' bekännelser / översättning av Caj Lundgren |
| Förlag/År: | Stockholm : Bromberg, 1991 ; (Värnamo : Fälth) |
| Omfång: | 405 s. ; 24 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | You've had your time. |
| ISBN: | 91-7608-523-6 |
| Medarbetare: | Lundgren, Caj (översättare) |
| SAB-kod: | Gez Burgess, Anthony |
| SAB-kod: | Gz Burgess, Anthony |
| Ämnesord: | Burgess, Anthony |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Engelsk litteraturhistoria
> Särskilda engelska författare: Burgess, Anthony
|
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Särskilda utländska författare
> Burgess, Anthony
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4025 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Dahlquist-Ljungberg, Ann Margret, 1915-2002 |
| Titel: | Isöga : dikter 1964-1978 / Ann Margret Dahlquist-Ljungberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1978 ; (Stockholm : Norstedt) |
| Omfång: | 183, [3] s. ; 23 cm. Häftad |
| ISBN: | 91-1-781461-8 |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Ouppsprättad. | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4026 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Born, Heidi von, 1936- |
| Titel: | Molnen kommer med morgonen / av Heidi von Born |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1958 ; (Stockholm : Norstedt) |
| Omfång: | 271, [1] s. Häftad |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Blekt Fint skick Ouppsprättad. Romandebuten. Ou. | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4027 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Born, Heidi von, 1936- |
| Titel: | Frigångare : tre berättelser |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1964 ; (Stockholm : Norstedt) |
| Omfång: | 195, [1] s. Häftad |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Lätt sliten. Liten reva. Ou. | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4028 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Henschen, Helga, 1917-2002 |
| Titel: | Flygblad : bilder och dikter om motstånd, livsmod, glädje, solidaritet, fred och kultur / Helga Henschen |
| Förlag/År: | Stockholm : Prisma, 1982 ; (Falköping : Gummesson) |
| Omfång: | 63, [1] s. : ill. ; 24 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-518-1592-3 |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| SAB-kod: | Hci |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
| Kategori: | Skönlitteratur
> Tecknade serier
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 100 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4029 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Kirkegaard, Ole Lund |
| Titel: | Hodjas flygande matta / övers.: Britt G. Hallqvist och Ingelöf Winter |
| Förlag/År: | Stockholm : Tiden ; [Solna] : [Seelig], 1973 ; (Uddevalla : Bohusläns graf.) |
| Omfång: | 89 s. : ill. Inbunden |
| Orginaltitel: | Hodja fra Pjort. |
| ISBN: | 91-550-1679-0 |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | uHce |
| Ämnesord: | Barnbok |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Småbarnsberättelser och sagor
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick 3.e uppl tr 1992 | 65 kr. | Såld! |
| Ex.2: | Fint skick Lätt sliten. Exlibris. 2:a uppl tr 1980 | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4030 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Paz, Octavio, 1914-1998 |
| Titel: | Vid världens strand / Octavio Paz ; tolkningar av Artur Lundkvist och Marina Torres |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1990 ; (Uddevalla : Risberg) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 92, [2] s. ; 21 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Övers. från spanska av valda dikter |
| ISBN: | 91-0-055192-9 |
| Medarbetare: | Lundkvist, Artur, 1906-1991 (översättare) |
| Medarbetare: | Torres, Marina, 1934- |
| SAB-kod: | Hkq.03=c |
| SAB-kod: | Hcek.03 |
| SAB-kod: | Hcekq.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Spanska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 60 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4031 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Gyllensten, Lars, 1921-2006. |
| Titel: | Det himmelska gästabudet : roman / Lars Gyllensten |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1991 ; (Borås : Centraltr.) |
| Omfång: | 312, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 5/7. tus., 1991 |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1991 |
| ISBN: | 91-0-055190-2 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4032 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Bengtsson, Frans G, 1894-1954 |
| Titel: | Lycklig resa. |
| Förlag/År: | Stockholm : Bokklubben Vår bok, 1960 ; (Stockholm : Esselte) |
| Omfång: | 253, [1] s. Inbunden |
| Serie: | Bokklubben Vår bok, 99-0105689-6 ; 4 |
| SAB-kod: | Hc.04 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Essäer
|
|
|
| Ex. 1: | Skyddsomslag trasigt Fint skick | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4033 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Bojer, Johan |
| Titel: | Den siste viking / Johan Bojer ; med tegninger av Axel Revold |
| Förlag/År: | Gyldendal |
| Upplaga: | Originalupplaga 1921 |
| Omfång: | Inbunden |
| SAB-kod: | Hdb.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Norsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Skyddsomslag saknas Mycket fint skick Denna upplaga 1930. På norska. | 60 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4035 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Olsson, Sören 1964- |
| Titel: | Tuva-Lisa och Vindens son / Sören Olsson, Anders Jacobsson |
| Förlag/År: | R&S |
| Upplaga: | Originalupplaga 1996 |
| Omfång: | Kartonnage |
| ISBN: | 91-29-63828-3 |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | uHcg |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Skönlitteratur för mellanåldern
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4036 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Walters, Minette, 1949- |
| Titel: | Eldstungor / Minette Walters ; översättning av Cecilia Franklin och Elisabeth Helms |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 2000 ; (Smedjebacken : Fälth & Hässler) |
| Omfång: | 146, [1] s. ; 21 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | The tinder box. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 2000 |
| Anmärkning: | "Även tillg. med tryckår: 26/38. tus., 39/46. tus., 2000 ; 51/58. tus., 2003" |
| ISBN: | 91-0-057174-1 |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | He.01=c |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4037 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Norton, Mary, 1903-1992 |
| Titel: | Lånarna i fara / Mary Norton ; översättning av Birgitta Hammar |
| Förlag/År: | BJ |
| Upplaga: | Första svenska upplaga 1984 |
| Omfång: | Inbunden |
| ISBN: | 91-48-50992-2 |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | uHcf |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Småbarnsberättelser och sagor
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4038 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Auerbach, Erich, 1892-1957 |
| Titel: | Mimesis : the representation of reality in western literature / by Erich Auerbach ; transl. from the German by Willard R. Trask |
| Förlag/År: | Princeton, N.J. : Princeton U.P., 1974 |
| Upplaga: | 4. pr. |
| Omfång: | 563 s. Inbunden. |
| ISBN: | 0-691-01269-5 |
| ISBN: | 0-691-06078-9 |
| SAB-kod: | G |
| Ämnesord: | Litteraturvetenskap |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Välläst men fräsch. | 65 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4039 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Cela, Camilo José, 1916-2002 |
| Titel: | Bikupan / Camilo José Cela ; till svenska av Irmgard Åberg |
| Förlag/År: | [Stockholm] : Hökerberg, 1954 |
| Omfång: | 281 s. Häftad |
| Orginaltitel: | La colmena. |
| SAB-kod: | Hcek.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Spanska
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Ou. | 80 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4040 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Kirkegaard, Ole Lund |
| Titel: | Robban och alla de andra polarna : en fullständigt helgalen deckare för barn och annat vettigt folk / ritad och berättad av Ole Lund Kirkegaard ; svensk översättning av Karin Naumann |
| Förlag/År: | Tiden |
| Upplaga: | Första svenska upplaga 1980 |
| Omfång: | Kartonnage |
| ISBN: | 91-550-2438-6 |
| ISBN: | 91-550-3794-1 |
| ISBN: | 91-88876-78-0 |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | uHcf |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Småbarnsberättelser och sagor
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 80 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4041 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Thorvall, Kerstin, 1925-2010. |
| Titel: | "Tänk, om det är klimakteriet" : hormonfunderingar för kvinnor / Kerstin Thorvall |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1982 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 211, [1] s. ; 21 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-0-045645-4 |
| SAB-kod: | Ohj |
| SAB-kod: | Vnd |
| Ämnesord: | Climacteric |
| Kategori: | Samhällsvetenskap och rättsvetenskap
> Sociala frågor och socialpolitik
> Könsrollsfrågor
|
| Kategori: | Medicin
> Samhällsmedicin, hygien, sexologi
> Sexologi
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 100 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4042 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Born, Heidi von, 1936- |
| Titel: | Den tredje handen. |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1974 ; (Stockholm : Norstedt) |
| Omfång: | 174, [1] s. Häftad |
| ISBN: | 91-1-741121-1 |
| SAB-kod: | Hc |
| Ämnesord: | Handikappade |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Tryfferad - tex. med tidningsurklipp Mycket fint skick Ouppsprättad. | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4043 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Goldman, Anita, 1953- |
| Titel: | Rita Rubinstein åker tunnelbana i den bästa av världar : noveller / Anita Goldman |
| Förlag/År: | Stockholm : Natur och kultur, 1997 ; (Smedjebacken : Smegraf) |
| Omfång: | 224 s. ; 18 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1997 |
| ISBN: | 91-27-06553-7 |
| SAB-kod: | Hc.016 |
| Ämnesord: | Noveller |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Noveller
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4044 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Hylinger, Claes, 1943- |
| Titel: | Till främmande land : berättelser, dikter, anteckningar / Claes Hylinger |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1998 ; (Smedjebacken : Fälth & Hässler) |
| Omfång: | 141, [1] s. ; 18 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1998 |
| ISBN: | 91-0-056778-7 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 75 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4045 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Hylinger, Claes, 1943- |
| Titel: | Nya dagar och nätter / Claes Hylinger |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1988 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 99, [6] s. ; 18 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 4/5. tus., 1988 |
| ISBN: | 91-0-047545-9 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick 4.e-5:e tusendet. | 135 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4046 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Hylinger, Claes, 1943- |
| Titel: | Kvällarna på Pärlan / Claes Hylinger |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1995 ; (Uddevalla : Risberg) |
| Omfång: | 132, [1] s. ; 18 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | SLB Berättelse med självbiografiska inslag |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1995 |
| Anmärkning: | "Även tillg. med tryckår: 5/6. tus., 1995 ; 6/9. tus., 1997" |
| ISBN: | 91-0-056108-8 |
| SAB-kod: | Gcz Hylinger, Claes |
| SAB-kod: | Hc |
| Ämnesord: | Roman |
| Ämnesord: | Patafysik |
| Ämnesord: | Göteborg |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Särskilda svenska författare: Hylinger, Claes
|
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick 5.e-6:e tusendet. | 95 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4047 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lee, Gypsy Rose |
| Titel: | Döden väntar i kulissen / Övers. av E. W. Olson |
| Förlag/År: | Stockholm : Skoglund, 1951 |
| Omfång: | 268s. Häftad |
| Orginaltitel: | The G-string murders. |
| Genre: | Deckare |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex. 1: | Snedläst Mindre bra skick Lagad rygg. Lite fläckig. | 20 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4048 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Sandelin, Börje, 1926-1970 |
| Titel: | Det speglade ansiktet : grafik och texter |
| Förlag/År: | Stockholm : FIB:s konstklubb, 1965 ; (Stockholm : Björkmans eftr.) |
| Omfång: | 60 s. Häftad |
| Serie: | FIBs konstklubbs årsbok, 99-0788627-0 ; 13 |
| SAB-kod: | Ibz Sandelin, Börje |
| SAB-kod: | Lz Sandelin, Börje |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Konsthistoria
> Särskilda konstnärer
|
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Sandelin, Börje
|
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4049 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Sachs, Nelly, 1891-1970 |
| Titel: | Vägen är en hand : fyra sceniska dikter i svensk tolkning av Margareta Holmqvist |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1968 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 92 s. Häftad |
| Medarbetare: | Holmqvist, Margaretha, 1926- (översättare) |
| SAB-kod: | Hce.02 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Dramatik
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Skada på rygg | 70 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4050 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Bengtsson, Frans G, 1894-1954 |
| Titel: | Litteratörer och militärer / Frans G. Bengtsson |
| Förlag/År: | Stockholm : PAN/Norstedt, 1970 ; (Stockholm : Thule) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 187, [2] s. Pocket |
| Serie: | En PAN-bok, 99-0104304-2 |
| SAB-kod: | Hc.04 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Essäer
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Lite sliten | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4051 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Mörne, Arvid, 1876-1946 |
| Titel: | Offer och segrar : från Finlands kampår |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1918 |
| Omfång: | 76 s. Häftad |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Finlandssvensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Sämre skick Skadad rygg, fläckig. Namnteckning: E. von Koch. Ou. | 25 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4052 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lindbergh, Charles A, 1902-1974 |
| Titel: | Spirit of St. Louis : Den första atlantflygaren berättar / Övers. av Torsten Blomkvist |
| Förlag/År: | Sthlm, 1954 |
| Omfång: | 483 s. Häftad |
| Orginaltitel: | The spirit of St. Louis. |
| SAB-kod: | Lz Lindbergh, Charles |
| SAB-kod: | Prd:k |
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Lindbergh, Charles
|
| Kategori: | Teknik, industri och kommunikationer
> Transportmedel och kommunikationer
> Luft- och rymdfarkostteknik
|
|
|
| Ex.1: | Bra skick Lite allmänt sliten. | 75 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4053 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Claesson, Stig, 1928-2008. |
| Titel: | Efter oss syndafloden / Stig Claesson |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 2002 (Finland) |
| Omfång: | 222, [1] s. : ill. ; 21 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Även med tryckår: 7/8. tus., 2002 |
| ISBN: | 91-0-058027-9 |
| SAB-kod: | Gcz Claesson, Stig |
| SAB-kod: | Ibz Claesson, Stig |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Konsthistoria
> Särskilda konstnärer
|
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Särskilda svenska författare
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 60 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4057 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | O'Leary, Patrick, 1952- |
| Titel: | Door number three / Patrick O'Leary. |
| Förlag/År: | New York : Tor, 1995. |
| Upplaga: | 1st ed. |
| Omfång: | 383 s. ; 22 cm. Pocket |
| Anmärkning: | A Tom Doherty Associates book. |
| ISBN: | 0312862873- |
| Internetlänk: | http://www.loc.gov/catdir/bios/hol055/96047190.html |
| Internetlänk: | http://www.loc.gov/catdir/description/hol055/96047190.html |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Heq |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
> Amerikansk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Denna uppl. 1997. | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4058 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Johansson, J Viktor, 1888-1967 |
| Titel: | Försvar för boksamlaren : fyra uppsatser om böcker / J. Viktor Johansson |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1958 ; (Stockholm : G. Lindström) |
| Upplaga: | Ny, omarb. och utvidgad uppl. |
| Omfång: | 251, [1] s. : ill. Häftad |
| SAB-kod: | Aet |
| Ämnesord: | Bibliofili |
| Kategori: | Bokväsen och biblioteksväsen
> Bokväsen
> Bibliofili
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Lite smutsligt omslag. | 80 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4059 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Oates, Joyce Carol, 1938- |
| Titel: | Blonde / Joyce Carol Oates ; översättning av Ulla Danielsson |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 2001 ; (Falun : AIT Falun) |
| Omfång: | 861, [1] s. ; 24 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Blonde. |
| Anmärkning: | Behandlar Marilyn Monroe |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 2001 |
| Anmärkning: | "Även med tryckår: 8/10.-11/12. tus., 2001 ; 13/14.-15./17. tus., 2002 ; 18/37. tus., 2003" |
| ISBN: | 91-0-057446-5 |
| SAB-kod: | Heq.01=c |
| SAB-kod: | Hceeq.01 |
| Ämnesord: | Monroe, Marilyn skönlitteratur |
| Ämnesord: | Romaner |
| Ämnesord: | Skådespelerskor |
| Ämnesord: | Fiction |
| Ämnesord: | Actresses |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Tryfferad - tex. med tidningsurklipp Fint skick Ou. | 100 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4060 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Johansson, Elsie, 1931- |
| Titel: | Näckrosträdet : roman / Elsie Johansson |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 2004 (Falun : Scandbook) |
| Omfång: | 245, [1] s. ; 23 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Även med tryckår: 2. tr., 2004 |
| Anmärkning: | Originalupplaga 2004 |
| ISBN: | 91-0-010429-9 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 125 kr. |
| Ex. 2: | Mycket fint skick | 95 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4061 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Platen, Gustaf von, 1917-2003 |
| Titel: | Resa till det förflutna : minnen. [D.] 3, Att få börja ett nytt liv |
| Förlag/År: | Stockholm : Fischer, 1996 ; (Finland) |
| Omfång: | 349 s., [16] pl.-s. Inbunden. |
| ISBN: | 91-7054-747-5 |
| SAB-kod: | Bt-c.55 |
| SAB-kod: | Lz Platen, Gustaf von |
| Ämnesord: | Platen, Gustaf von |
| Kategori: | Allmänt och blandat
> Publicistik
> Sverige
|
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Platen, Gustaf von
|
|
|
| Ex. 1: | Tryfferad - tex. med tidningsurklipp Mycket fint skick | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4062 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Morrison, Toni, 1931- |
| Titel: | Älskade / Toni Morrison ; översättning: Kerstin Hallén |
| Förlag/År: | Höganäs : Bra böcker, 1988 ; (Västtyskland) |
| Omfång: | 304 s. ; 23 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Beloved. |
| Medarbetare: | Hallén, Kerstin (översättare) |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Namnetikett | 40 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4063 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Delblanc, Sven, 1931-1992 |
| Titel: | Grottmannen : [roman] / Sven Delblanc |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1977 ; (Stockholm : Bonniers graf.) |
| Omfång: | 327, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 21/26. tus., 1979 |
| ISBN: | 91-0-041894-3 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Läseex (mjuka pärmar) | 20 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4064 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Delblanc, Sven, 1931-1992 |
| Titel: | Stenfågel : en berättelse från Sörmland / Sven Delblanc |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1973 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 240 s. Häftad |
| ISBN: | 91-0-038467-4 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Läseex | 20 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4065 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Nilson, Peter, 1937-1998 |
| Titel: | Hem till jorden / Peter Nilson |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1994 ; (Falun : Scandbook) |
| Omfång: | 239, [1] s. ; 23 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1995 |
| ISBN: | 91-1-941572-9 |
| SAB-kod: | U |
| SAB-kod: | D |
| Kategori: | Naturvetenskap
|
| Kategori: | Filosofi och psykologi
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4066 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Taube, Evert, 1890-1976 |
| Titel: | Vid tiden för Astri och Apollon : okända dikter och berättelser / Evert Taube ; i urval av Ib Fredholm ; med teckningar av Astri Bergman-Taube och förf. |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1964 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 140, [2] s., 12 pl.-bl. : ill. Inbunden |
| Medarbetare: | Bergman-Taube, Astri, 1898-1980 (illustratör) |
| Medarbetare: | Fredholm, Inga-Britt, 1923- (medarbetare) |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 80 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4068 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Ährenprijs / [utg. av] Sällskapet bokvännerna i Finland |
| Förlag/År: | [Hfors] : Sällskapet bokvännerna i Finland, 1988 |
| Omfång: | [1], 243 s. : ill., faks. ; 24 cm. Häftad |
| Serie: | Bokvännens bok, 99-0700214-3 ; 6 |
| ISBN: | 952-90015-7-6 |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Be-b |
| SAB-kod: | Aet-b |
| Ämnesord: | Olsoni, Eric |
| Ämnesord: | Runeberg, Johan Ludvig, 1804-1877 |
| Ämnesord: | bibliografia |
| Ämnesord: | kirjan historia |
| Ämnesord: | oppihistoria |
| Ämnesord: | kulttuurihistoria |
| Kategori: | Allmänt och blandat
> Idéhistoria och lärdomshistoria
> Norden: allmänt
|
| Kategori: | Bokväsen och biblioteksväsen
> Bokväsen
> Bibliofili
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 90 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4069 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Polvinen, Tuomo |
| Titel: | Finland i stormaktspolitiken 1941-1944 : bakgrunden till fortsättningskriget / Tuomo Polvinen ; övers. av Thomas Warburton |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1969 |
| Omfång: | 281 s. Häftad |
| Medarbetare: | Warburton, Thomas, 1918- (översättare) |
| SAB-kod: | Kdd.54 |
| Ämnesord: | Finland |
| Kategori: | Historia
> Övriga Norden
> Andra världskriget 1939-1945
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Ouppsprättad. | 175 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4070 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Brusewitz, Gunnar, 1924-2004 |
| Titel: | Fyra årstider : blad ur naturens kalender / Gunnar Brusewitz |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1978 ; (Italien) |
| Upplaga: | [Realisationsuppl.] |
| Omfång: | 464, [2] s. : ill. ; 24 cm. Inbunden |
| ISBN: | 91-46-10161-6 |
| SAB-kod: | Ue |
| Kategori: | Naturvetenskap
> Biologi
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4071 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Anvill, Elis, 1893-1950 |
| Titel: | Kinas starke man : Chiang Kai-shek / med förord av Ingeborg Wikander och Georg Landberg |
| Förlag/År: | Uppsala, 1940 |
| Omfång: | 232 s. Häftad |
| SAB-kod: | Lz Chiang Kai-shek |
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Chiang Kai-shek
|
|
|
| Ex. 1: | Namnteckning Fint skick | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4072 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Wahlund, Per Erik, 1923- |
| Titel: | Sverigeresan : en biltur i Fredrik Bööks hjulspår från Smygehuk till Pajala sommaren 1975 / Per Erik Wahlund ; ill. av Sven Rydén |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1976 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 187, [1] s. : ill. ; 21 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 5/7. tus., 1976 |
| ISBN: | 91-0-041019-5 |
| Medarbetare: | Rydén, Sven, 1925- (illustratör) |
| SAB-kod: | Nc.07 |
| Ämnesord: | Resenärer |
| Kategori: | Geografi
> Sverige
> Reseskildringar
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4073 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Parvilahti, Unto |
| Titel: | Berias gårdar : minnesbilder och iakttagelser från Sovjetunionen 1945-1954 |
| Förlag/År: | Stockholm : Natur o. kultur, 1958 ; (Finland) |
| Omfång: | 419 s. Häftad |
| Orginaltitel: | Berijan tarhat. |
| SAB-kod: | Kdd.55(uc) |
| SAB-kod: | Kma.55(uc) |
| Kategori: | Historia
> Övriga Norden
> 1945-
|
| Kategori: | Historia
> Östeuropa
> 1945-
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 85 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4074 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Strömstedt, Margareta, 1931- |
| Titel: | Astrid Lindgren : en levnadsteckning / Margareta Strömstedt |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren, 1977 ; (Kristianstad : Kristianstads boktr.) |
| Omfång: | 325, [2] s., [12] pl.-bl. : ill. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | S. 325-[326]: Bibliografi |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1978 |
| ISBN: | 91-29-50279-9 |
| SAB-kod: | Lz Lindgren, Astrid |
| SAB-kod: | Gcz Lindgren, Astrid |
| SAB-kod: | G.092c |
| Ämnesord: | Lindgren, Astrid 1907-2002 |
| Ämnesord: | Lindgren, Astrid 1907-2002 |
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Lindgren, Astrid
|
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Särskilda svenska författare
|
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Barn- och ungdomslitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Litte naggat skyddsomslag | 75 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4075 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Svensk kulturminnesvård : ett 300-årsminne : en redogörelse för riksantikvarieämbetets trehundraåriga tillvaro ... / [redaktör: Olle Källström] |
| Förlag/År: | Stockholm : Centralkommittén för Gustav-Adolfsfonden för de svenska kulturminnesmärkenas vård, 1930 |
| Upplaga: | 3. uppl. |
| Omfång: | 76, [1] s. : ill. Häftad |
| Anmärkning: | 1. och 2. uppl. s. å. |
| Medarbetare: | Källström, Olle (medarbetare) |
| SAB-kod: | Bgk-c |
| Ämnesord: | Kulturmiljövård (historia) |
| Kategori: | Allmänt och blandat
> Museer
> Kulturminnesvård
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Namnteckning på omslaget. | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4076 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Sidey, Hugh |
| Titel: | John F. Kennedy, president / Hugh Sidey ; översättning av Olof Starkenberg |
| Förlag/År: | Stockholm 1964 |
| Omfång: | Häftad |
| SAB-kod: | Lz Kennedy, John F. |
| SAB-kod: | Kqa.55 |
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Kennedy, John F
|
| Kategori: | Historia
> Amerika
> 1945-
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4077 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Robèrt, Rigmor, 1948- |
| Titel: | Hon & han / Rigmor Robert, Kerstin Uvnäs Moberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Bromberg, 1994 ; (Halmstad : Bull) |
| Omfång: | 271 s. : ill. ; 24 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-7608-661-5 |
| Medarbetare: | Uvnäs Moberg, Kerstin, 1944- |
| SAB-kod: | Dogb |
| Ämnesord: | Kvinnor |
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Psykologi
> Könspsykologi
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 70 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4078 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Adelborg, Gustaf-Otto, 1883-1965 |
| Titel: | Självbiografiskt : upplevelser och reaktioner 1883-1909 |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1954 |
| Omfång: | 183 s. Häftad |
| SAB-kod: | Gcz Adelborg, Gustaf-Otto |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Särskilda svenska författare
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Smutstitelbladet lite veckat. | 60 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4079 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Ericsson, Georg |
| Titel: | Språket i lagar och andra författningar / PM GE, BM |
| Förlag/År: | Stockholm : Statsrådsberedningen, 1967 |
| Omfång: | 41 s. Småtryck |
| Medarbetare: | Molde, Bertil, 1919-1995 (medförfattare) |
| SAB-kod: | Fc |
| Ämnesord: | Språkvetenskap |
| Kategori: | Språkvetenskap
> Svenska
|
|
|
| Ex.1: | Tryfferad - tex. med tidningsurklipp Fint skick Första uppslaget blekt av tidningsurklipp. Namnstämpel på omslaget. | 20 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4080 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Bergman, Gösta, 1894-1984 |
| Titel: | Rätt och fel i språket / Gösta Bergman |
| Förlag/År: | Stockholm : Svenska Bokförlaget, 1962 ; (Stockholm : Norstedt) |
| Omfång: | [3], 99, [1] s. Häftad |
| Serie: | Skrifter utgivna av Nämnden för svensk språkvård, 99-0100098-X ; 26 |
| Anmärkning: | "Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1966 ; 3. tr., 1969" |
| SAB-kod: | Fc.06 |
| Ämnesord: | Språkvård |
| Kategori: | Språkvetenskap
> Svenska
> Stilistik och textlingvistik
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4081 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Tolstoj, Leo Nikolaevic, 1828-1910 |
| Titel: | Anna Karenina / Leo Tolstoj ; översättning från ryskan av Sigurd Agrell ; illustrerad av Gunnar Brusewitz |
| Förlag/År: | Höganäs : Bra böcker, 1997-1998 |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 3 vol. ; 23 cm. Inbunden |
| Orginaltitel: | Anna Karenina. |
| Serie: | Bra böckers klassiker, 99-2518674-9 |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1885. Första uppl. i denna version 1975 |
| Medarbetare: | Agrell, Sigurd, 1881-1937 (översättare) |
| Medarbetare: | Brusewitz, Gunnar, 1924-2004 (illustratör) |
| SAB-kod: | Hma.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Ryska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Förlagets dekorerade pappband med skinnimt. rygg och övre guldsnitt. | 75 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4083 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Mailer, Norman, 1923-2007. |
| Titel: | Hårda killar dansar inte / Norman Mailer ; till svenska av Caj Lundgren |
| Upplaga: | Första svenska upplaga 1985 |
| ISBN: | 91-1-851122-8 |
| ISBN: | 91-7642-289-5 |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Lite bruksspår på skyddsomslaget. | 60 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4084 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Gustafsson, Lars, 1936- |
| Titel: | Familjefesten : roman / Lars Gustafsson |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1975 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 252, [1] s. Häftad. |
| ISBN: | 91-0-040177-3 |
| ISBN: | 91-0-040176-5 |
| SAB-kod: | Hc |
| Ämnesord: | Svensk skönlitteratur |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Några stämplar. | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4085 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Myggans nöjeslexikon : ett uppslagsverk om underhållning / huvudredaktör: Uno Myggan Ericson ; [medarbetare: Klas Engström ...] |
| Förlag/År: | Höganäs : Bra böcker : [Wiken] [[distributör i bokh.]], 1989-1993 |
| Omfång: | 14 vol. : ill. (vissa i färg) ; 28 cm. Inbunden |
| ISBN: | 91-7752-274-5 |
| Medarbetare: | Ericson, Uno, 1926-2001 (medarbetare) |
| Medarbetare: | Engström, Klas, 1948- (medarbetare) |
| SAB-kod: | Ij(x) |
| SAB-kod: | Ika(x) |
| SAB-kod: | Ima(x) |
| Ämnesord: | Nöjesliv |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Musik
|
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Teater
> Teater: allmänt
|
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Film
> Film: allmänt
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Komplett | 3000 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4086 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Silfverstolpe, Göran M, 1918- |
| Titel: | Vera Nilsson / Göran M. Silfverstolpe |
| Förlag/År: | Stockholm : Sveriges allmänna konstfören., 1986 ; (Uddevalla : Bohusläningen) |
| Omfång: | 175, [1] s. : ill. (vissa i färg) ; 25 cm. Inbunden |
| Serie: | Publikation / Sveriges allmänna konstförening, 0347-2515 ; 95 |
| SAB-kod: | Ibz Nilsson, V. |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Konsthistoria
> Särskilda konstnärer
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 75 kr. | Såld! |
| Ex.2: | Mycket fint skick | 70 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4087 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Söderberg, Rolf, 1918- |
| Titel: | Arne Jones / Rolf Söderberg ; [fotografier: Sören Anshelm ...] |
| Förlag/År: | Stockholm : Sveriges allmänna konstfören., [1991] ; (Uddevalla : Bohusläningens boktr.) |
| Omfång: | 159, [1] s. : ill. (vissa i färg) ; 26 cm Inbunden. |
| Serie: | Publikation / Sveriges allmänna konstförening, 0347-2515 ; 100 |
| Medarbetare: | Anshelm, Sören (illustratör) |
| SAB-kod: | Ibz Jones, Arne |
| Ämnesord: | Jones, Arne, 1914-76 |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Konsthistoria
> Särskilda konstnärer
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 75 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4088 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Brunius, Teddy, 1922- |
| Titel: | Baertling : mannen, verket / Teddy Brunius |
| Förlag/År: | Stockholm : Sveriges allmänna konstfören., 1990 ; (Uddevalla : Bohusläningen) |
| Omfång: | 157, [1] s. : ill. (vissa i färg) ; 26 cm Inbunden. |
| Serie: | Publikation / Sveriges allmänna konstförening, 0347-2515 ; 99 |
| Anmärkning: | Med sammanfattning på engelska |
| SAB-kod: | Ibz Baertling, Olle |
| Ämnesord: | Baertling, Olle, 1911-1981 |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Konsthistoria
> Särskilda konstnärer
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 95 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4089 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Linde, Ulf, 1929- |
| Titel: | Ragnar Sandberg / Ulf Linde ; foto: Bertil Höder ... |
| Förlag/År: | Stockholm SAK cop. 1979 |
| Omfång: | Inbunden |
| Serie: | Publikation Sveriges allmänna konstförening 88 |
| SAB-kod: | Ibz Sandberg, Ragnar, 1902-1972 |
| SAB-kod: | Lz Sandberg, Ragnar, 1902-1972 |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Konsthistoria
> Särskilda konstnärer
|
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Sandberg, Ragnar, 1902-1972
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 80 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4090 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Millroth, Thomas |
| Titel: | Lage Lindell / Thomas Millroth |
| Förlag/År: | Stockholm 1981 |
| Omfång: | Inbunden |
| Serie: | Publikation Sveriges allmänna konstförening 90 |
| SAB-kod: | Ibz Lindell, Lage |
| SAB-kod: | Lz Lindell, Lage |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Konsthistoria
> Särskilda konstnärer
|
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Lindell, Lage
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 80 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4091 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Halland / foto: Erik Liljeroth ; text: Albert Olsson ; ett bildverk under redaktion av Albert Olsson och S. Artur Svensson ; med inledning av H.K.H. Hertigen av Halland |
| Förlag/År: | Malmö : Allhem, 1953 |
| Omfång: | 269, [1] s., 4 pl.-bl. : ill. Inbunden |
| Serie: | Allhems landskapsböcker, 99-0117515-1 |
| Medarbetare: | Liljeroth, Erik, 1920- (fotograf) |
| Medarbetare: | Olsson, Albert, 1904-1994 (medarbetare) |
| Medarbetare: | Svensson, S. Artur, 1910-1982 (medarbetare) |
| SAB-kod: | Ncbb |
| Ämnesord: | Halland |
| Kategori: | Geografi
> Sverige
> Halland och Hallands län
|
|
|
| Ex.1: | Skyddsomslag trasigt Fint skick Förutom det ganska trasiga skyddsomslaget så är boken i fint skick. | 225 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4092 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Koch, Martin, 1882-1940 |
| Titel: | Åtta visor av Martin Koch / Martin Koch ; Pianoarrangemang: Gösta Säfbom ; Luta eller gitarrackompanjemang: Tore Toresen |
| Förlag/År: | Sthlm <1944> |
| Omfång: | Häftad |
| SAB-kod: | Xqh |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Kategori: | Musikalier
> Vokalmusik: särskilda former
> Visor
|
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 30 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4093 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Svenska djur. : Fåglarna. Under red. av Gunnar Svärdson och Sigfrid Durango. Förord av Frans G. Bengtsson |
| Förlag/År: | Stockholm, 1950-51. |
| Omfång: | ill. Småtryck |
| Kategori: | Naturvetenskap
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Särtryck med (utdrag ur?) Frans G. bengtssons essay. | 10 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4094 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Klein, Ernst, 1887-1937 |
| Titel: | Bilder ur Sveriges historia : svensk kultur från urtid till nutid |
| Förlag/År: | Stockholm : Nord. rotogravyr., 1931-1932 |
| Omfång: | 2 vol. : ill. Inbunden |
| SAB-kod: | Kt-c |
| Ämnesord: | Fornlämningar |
| Kategori: | Historia
> Allmän kulturhistoria
> Sverige
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick 2 sammanbundna volymer. Ett skadat hörn. Klotband. | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4095 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Nordström, Sixten, 1937- |
| Titel: | Så blir det musik / Sixten Nordström |
| Förlag/År: | Höganäs : Bra böcker, 1989 ; (Tjeckoslovakien) |
| Omfång: | 342 s. : ill. (vissa i färg), kartor, musiknoter, tab. ; 27 cm Inbunden. |
| SAB-kod: | Ijb |
| Ämnesord: | Musik |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Musik
> Musikhistoria
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 95 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4096 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Åberg, Alf, 1916- |
| Titel: | Vår svenska historia / Alf Åberg ; [ill.: Bo Falk ...] |
| Förlag/År: | Stockholm : Natur och kultur, 1978 ; (Lund : Br. Ekstrand) |
| Omfång: | 559, [1] s. : ill. ; 24 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 2. uppl., 1978 |
| ISBN: | 91-27-00783-9 |
| Medarbetare: | Falk, Bo (illustratör) |
| SAB-kod: | Kc |
| Kategori: | Historia
> Sverige
|
|
|
| Ex. 1: | Skyddsomslag saknas Bra skick | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4098 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | 1700-tal : tanke och form i rokokon = [The eighteenth century, thought and form in the rococo era] : 5 oktober 1979 - 6 januari 1980 / [inl.: Sten Lindroth] |
| Förlag/År: | Stockholm : Nationalmus., [1979] ; (Uddevalla : Bohusläningen) |
| Omfång: | 238, [1], xiii s. : ill. ; 21 cm. Häftad |
| Serie: | Nationalmusei utställningskatalog, 0585-3222 ; 423 |
| Anmärkning: | With an English summary |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 2. uppl., [1979] |
| ISBN: | 91-7100-156-5 |
| SAB-kod: | Ib.45 |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Konsthistoria
> Rokokon (ca 1725 - 1760)
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 65 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4099 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Sverige - Finland under 800 år / [katalogtexter: Ulf Cederlöf ... ; katalogredaktör: Ulf Cederlöf, Magnus Olausson] |
| Förlag/År: | Stockholm : Nationalmuseum, 1987 ; (Uddevalla : Bohusläningen) |
| Omfång: | 167 s. (167, [1] s.) : ill. (vissa i färg), kartor ; 22 cm Inbunden. |
| Serie: | Nationalmusei utställningskatalog, 0585-3222 ; 500 |
| ISBN: | 91-7100-324-X |
| Medarbetare: | Cederlöf, Ulf, 1948- (medarbetare) |
| Medarbetare: | Olausson, Magnus, 1956- (medarbetare) |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Kc |
| SAB-kod: | Ib-c |
| Ämnesord: | Sverige (och) Finland |
| Kategori: | Historia
> Sverige
|
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Konsthistoria
> Sverige
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 70 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4100 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Oates, Joyce Carol, 1938- |
| Titel: | Mitt i livet : en roman om kärlek / Joyce Carol Oates ; översättning av Ulla Danielsson |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 2002 (Falun : Scandbook) |
| Omfång: | 536, [1] s. ; 24 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Middle age |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 2002 |
| Anmärkning: | "Även med tryckår: 7/11. tus., 2002 ; 12/14. tus., 2003 ; 15/23. tus., 2004" |
| ISBN: | 91-0-058041-4 |
| Medarbetare: | Danielsson, Ulla (översättare) |
| SAB-kod: | Heq.01=c |
| Ämnesord: | Roman |
| Ämnesord: | USA |
| Ämnesord: | Medelklassen |
| Ämnesord: | Kärlek |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 100 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4101 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Oates, Joyce Carol, 1938- |
| Titel: | Brudgummen / Joyce Carol Oates som Rosamond Smith ; översättning av Nille Lindgren |
| Förlag/År: | Stockholm : Natur och kultur, 2002 (Smedjebacken : Fälth & Hässler) |
| Omfång: | 297, [1] s. ; 24 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | The Barrens |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 2002 |
| Anmärkning: | Även med tryckår: 2. tr., 2003 |
| ISBN: | 91-27-09257-7 |
| Medarbetare: | Lindgren, Nille (översättare) |
| SAB-kod: | Heq.01=c |
| Ämnesord: | Roman |
| Ämnesord: | Kriminalroman |
| Ämnesord: | Deckare |
| Ämnesord: | Psykologisk thriller |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Tryfferad - tex. med tidningsurklipp Mycket fint skick | 100 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4102 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Josephy, Berthold |
| Titel: | Rätt och makt i samhällslivet : liberalism och socialism / Berthold Josephy |
| Förlag/År: | Stockholm, 1940 |
| Omfång: | 275 s. Häftad |
| SAB-kod: | Ocgc |
| SAB-kod: | Ocgd |
| Kategori: | Samhällsvetenskap och rättsvetenskap
> Statskunskap och politik
> Liberalism
|
| Kategori: | Samhällsvetenskap och rättsvetenskap
> Statskunskap och politik
> Socialism
|
|
|
| Ex. 1: | Tryfferad - tex. med tidningsurklipp Fint skick Enstaka blyertsunderstrykningar. | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4103 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Jersild, P C, 1935-. |
| Titel: | Efter floden : roman / P.C. Jersild |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1982 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 265, [2] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 31/40., 41/48. tus., 1982 |
| ISBN: | 91-0-045569-5 |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Ou. | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4104 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Meri, Veijo, 1928- |
| Titel: | Kvinna i spegeln / Veijo Meri ; Veijo Meri ; till svenska av Bertel Kihlman |
| Förlag/År: | Stockholm : Natur och kultur, 1964 ; (Finland) |
| Omfång: | 337 s. Häftad |
| SAB-kod: | Hub=c |
| SAB-kod: | Hce |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Finska och tornedalsfinska
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Fläck på rygg. | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4105 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Enehjelm, Helen af, 1909-1991 |
| Titel: | Promenad med favoriter / Helen af Enehjelm |
| Förlag/År: | Helsingfors. Schildts, 1946 |
| Upplaga: | 2. uppl. |
| Omfång: | Häftad |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | G.04 |
| SAB-kod: | G.4 |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Essäer och litteraturkritik
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Delvis osprättad. | 90 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4106 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Enehjelm, Helen af, 1909-1991 |
| Titel: | Hemlängtan. |
| Förlag/År: | Helsingfors, 1946 |
| Omfång: | 278 s. : ill. |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Osprättad | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4107 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Heller, Joseph, 1923-1999 |
| Titel: | Slutspel / Joseph Heller ; översättning: Nille Lindgren |
| Förlag/År: | Stockholm : Gedin, 1995 ; (Falun : Scandbook) |
| Omfång: | 377, [2] s. ; 24 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Closing time. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1995 |
| ISBN: | 91-7964-165-2 |
| Medarbetare: | Lindgren, Nille (översättare) |
| SAB-kod: | He.01=c |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| SAB-kod: | Heq.01=c |
| Ämnesord: | Judiska romaner och noveller |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Lätt naggat omslag | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4108 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Hornborg, Eirik, 1879-1965 |
| Titel: | Man i ledet : minnen och episoder 1899-1927 / Eirik Hornborg |
| Förlag/År: | Stockholm 1959 |
| Omfång: | Inbunden |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Gcz Hornborg, Eirik |
| SAB-kod: | Lz Hornborg, Eirik |
| SAB-kod: | Kdd.46 |
| SAB-kod: | Kdd.52 |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Särskilda svenska författare
|
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Hornborg, Eirik
|
| Kategori: | Historia
> Övriga Norden
> Finland under Ryssland 1809-1918
|
| Kategori: | Historia
> Övriga Norden
> Mellankrigstiden 1918-1939
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Klotband | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4109 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Husáhr, Owe, 1921-1958 |
| Titel: | Man överbord : roman |
| Förlag/År: | Stockholm : LT, 1954 ; (Stockholm : V. Petterson) |
| Omfång: | 276 s. Häftad |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Ouppsprättad | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4110 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Husáhr, Owe, 1921-1958 |
| Titel: | Tre hjältar : roman |
| Förlag/År: | Stockholm : LT : [Seelig], 1956 ; (Halmstad : Meijel) |
| Omfång: | 263 s. Häftad |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Ou. | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4111 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Huxley, Aldous, 1894-1963 |
| Titel: | Bocksprång i det gröna / övers. av Teddy Brunius och Lennart Lagerwall |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1947 |
| Omfång: | 303 s. Häftad |
| Orginaltitel: | Antic hay. |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mindre bra skick Fuktskada på omslag och smutstitelbladet. Fläck på baksidan. | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4112 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Hillbäck, Ella, 1915-1979 |
| Titel: | Det tvåfaldiga livet : roman |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1964 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 180 s. Häftad |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Stämpel. | 35 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4113 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Höijer, Björn-Erik, 1907-1996 |
| Titel: | Bergfinken / Björn-Erik Höijer |
| Förlag/År: | Stockholm : Tiden, 1944 ; (Stockholm : Beckman) |
| Omfång: | 311 s. Häftad |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Blekt Fint skick Oprättad ou. | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4114 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Hellström, Gustaf, 1882-1953 |
| Titel: | Dagdrömmar. |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1953 |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 440 s. Inbunden |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 30 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4115 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Hirdman, Arne, 1914-1995 |
| Titel: | Tydor / [illustr. av Tuulikki Pietilä] |
| Förlag/År: | Stockholm : Norlin, 1947 ; (Stockholm : V. Petterson) |
| Omfång: | 160 s. : ill. |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 30 kr. | Såld! |
| Ex.2: | Mycket fint skick | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4116 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Höijer, Björn-Erik, 1907-1996 |
| Titel: | Innan änkorna kom : roman / av Björn-Erik Höijer |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1951 |
| Omfång: | 278 s. Häftad |
| Anmärkning: | 4.-5. tus. s.å. |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 30 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4118 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Höijer, Björn-Erik, 1907-1996 |
| Titel: | Videvisan : tre berättelser / Björn-Erik Höijer |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1958 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 225 s. Häftad |
| SAB-kod: | Hc.016 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Noveller
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Oprättad | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4119 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Janson, Gustaf, 1866-1913 |
| Titel: | Affären Costa Negra : roman / Gustaf Janson |
| Förlag/År: | Stockholm : Tiden, 1950 ; (Stockholm : V. Petterson) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 314, [1] s. Inbunden |
| Serie: | Tidens bokklubb, 99-0351103-5 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Skyddsomslag saknas Fint skick Klotband | 20 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4120 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Nordgren, Ralf, 1936- |
| Titel: | Det kluvna äpplet / Ralf Nordgren |
| Förlag/År: | Helsingfors : Schildt, cop. 1989 |
| Omfång: | 275, [1] s. ; 21 cm Inbunden. |
| ISBN: | 951-50-0487-X |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Hcd.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Finlandssvensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Namnteckning Tryfferad - tex. med tidningsurklipp Mycket fint skick | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4121 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Heller, Frank, 1886-1947 |
| Titel: | Herr Collins sällsamma äventyr. |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1949 |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 223, [1] s. Häftad |
| Serie: | Frank Hellers bästa |
| Anmärkning: | Pseud. |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 40 kr. |
| Ex. 2: | Skyddsomslag saknas Bra skick Förlagets klotband. Denna utg tr 1923. Några smärre fläckar på rygg | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4123 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Hellström, Gustaf, 1882-1953 |
| Titel: | Polismästaren och riddaren Carl Heribert Malmros. |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1951 |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 352 s. Inbunden |
| Serie: | Bokklubben Svalan, 99-0120395-3 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4124 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Janson, Gustaf, 1866-1913 |
| Titel: | Gustaf Jansons skrifter : minnesupplaga. 5, Segrare |
| Förlag/År: | Stockholm : Åhlén & Åkerlund : Bonnier, 1925 |
| Omfång: | 343 s. Inbunden |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Skyddsomslag saknas Mycket fint skick | 20 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4125 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Numers, Lorenz von, 1913-1994 |
| Titel: | Lara : en resandes förnimmelser / Lorenz von Numers |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1954 ; (Helsingfors : Nyland) |
| Omfång: | 165 s. Häftad |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 70 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4126 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Hermelin, Olof, 1827-1913 |
| Titel: | Från svenska bygder : kulturbilder och minnen |
| Förlag/År: | Stockholm : Hökerberg, 1907 ; (Stockholm : Centraltr.) |
| Omfång: | iv, 202 s. |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Namnteckning på omslaget. Ovanlig. | 150 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4127 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Huxley, Aldous, 1894-1963 |
| Titel: | Den mexikanska hatten / [Svensk övers. av Ulla Hornborg] |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1946 |
| Omfång: | 291,[1] s. Häftad |
| Orginaltitel: | Little Mexican. |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4128 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Huxley, Aldous, 1894-1963 |
| Titel: | Tidens narr / övers. av Nils Holmberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1945 |
| Omfång: | 315 s. Häftad |
| Orginaltitel: | Time must have a stop. |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Mindre bra skick Ca 2 cm av ryggen saknas. | 30 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4129 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Hesse, Hermann, 1877-1962 |
| Titel: | Demian : berättelsen om Emil Sinclairs ungdom / Hermann Hesse ; översättning av Maja Mikander |
| Förlag/År: | Helsingfors : Söderström & Co, 1925 |
| Omfång: | 175 s. Häftad |
| SAB-kod: | Hf.01=c |
| SAB-kod: | Hce |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Tyska och jiddisch
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Lätt snedläst. Första svenska utgåva. Ovanlig. | 500 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4130 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Ståhlberg, Ester 1870-1950 |
| Titel: | Mathilda Wrede : människornas vän / Ester Ståhlberg |
| Förlag/År: | Helsingfors, 1949 |
| Omfång: | 431 s. Häftad |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Lz Wrede, Mathilda |
| Ämnesord: | Wrede, Mathilda, 1864-1928 |
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Wrede, Mathilda
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 85 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4132 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Eriksson, Ing-Marie, 1932- |
| Titel: | I Getsemane : [roman] |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1968 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 286 s. Häftad |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Klisterlapp: Läseexemplar. | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4133 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Huddleston, Trevor |
| Titel: | Natten är nära. |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1956 ; (Stockholm : K. boktr.) |
| Omfång: | 229 s. Häftad |
| SAB-kod: | Kpe.55 |
| Kategori: | Historia
> Afrika
> 1945-
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4134 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Hirn, Yrjö, 1870-1952 |
| Titel: | Barnlek : några kapitel om visor, danser och små teatrar / af Yrjö Hirn |
| Förlag/År: | Helsingfors, 1916 |
| Omfång: | 418 s. Inbunden |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Rc |
| Kategori: | Idrott, lek och spel
> Danslekar och dans
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Tillskrift, Förlagets klotband. | 160 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4135 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Stoltz, Elof |
| Titel: | Som liten i Ravlunda prästgård 1898-1908 / av Elof Stoltz ; [med 15 teckningar ... av Karin Wedlin] |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1947 |
| Omfång: | 173 s. : ill. Häftad |
| SAB-kod: | Ncbaz Ravlunda |
| Kategori: | Geografi
> Sverige
> Skåne
|
|
|
| Ex.1: | Bra skick Lite sliten och lagad rygg. | 30 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4136 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Forester, C S (Cecil Scott), 1899-1966. |
| Titel: | Fregatten Delaware / [översättning av Louis Renner] |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1942 |
| Omfång: | 294 s. Häftad |
| Orginaltitel: | The captain from Connecticut. |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex. 1: | Mindre bra skick Ganska sliten. Ou. | 25 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4137 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Josephson, Erland, 1923- |
| Titel: | Rollen ; Sanningslekar ; Föreställningar : samlingsvolym / Erland Josephson |
| Förlag/År: | Stockholm Bromberg 1995 |
| Omfång: | Kartonnage |
| ISBN: | 91-7608-685-2 |
| SAB-kod: | Ikz Josephson, Erland |
| SAB-kod: | Lz Josephson, Erland |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Teater
> Särskilda sceniska konstnärer
|
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Josephson, Erland
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4138 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Eco, Umberto, 1932- |
| Titel: | Kulturknäck : [liten guide till den livade kulturen] / Umberto Eco ; översättning: Ingamaj Beck |
| Förlag/År: | Stockholm : Bromberg, 1990 ; (Värnamo : Fälth) |
| Omfång: | 170, [1] s. ; 21 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Diario minimo. |
| ISBN: | 91-7608-499-X |
| Medarbetare: | Beck, Ingamaj (översättare) |
| SAB-kod: | Bb |
| Ämnesord: | Allmänna samlingsverk |
| Kategori: | Allmänt och blandat
> Allmänna samlingsverk
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 65 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4139 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Paulrud, Anders, 1951- |
| Titel: | Ett ögonblicks verk : roman / Anders Paulrud |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 2003 (Smedjebacken : Scandbook) |
| Omfång: | 307, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 2003 |
| Anmärkning: | Även med tryckår: 2-3. tr., 2003 |
| ISBN: | 91-0-058117-8 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4140 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Gustafsson, Lars, 1936- |
| Titel: | Det sällsamma djuret från norr och andra science fiction-berättelser / Lars Gustafsson |
| Förlag/År: | Höganäs : Bra böcker, 1989 ; (Västtyskland) |
| Omfång: | 193 s. ; 23 cm Inbunden. |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Hc.016 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Noveller
|
|
|
| Ex. 1: | Tryfferad - tex. med tidningsurklipp Mycket fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4141 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Östergren, Klas, 1955- |
| Titel: | Fattiga riddare och stora svenskar : roman / Klas Östergren |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1983 ; (Avesta : A.B.M.-tryck) |
| Omfång: | 451, [1] s. ; 23 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-0-045604-7 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Lätt naggat omslag. Ou. | 65 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4142 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Östergren, Klas, 1955- |
| Titel: | Handelsmän och partisaner : roman / Klas Östergren |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1991 ; (Finland) |
| Omfång: | 255 s. ; 21 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1991 |
| ISBN: | 91-0-055225-9 |
| SAB-kod: | Hc |
| Ämnesord: | Roman |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Ou. | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4143 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Polo, Marco, 1254-1324 |
| Titel: | Marco Polos resor eller världens beskrivning / Övers. av Kjell Eurén ; med teckningar av Gösta Geerd |
| Förlag/År: | Stockholm & Uddevalla : Niloé, 1951 |
| Omfång: | 343 s. : ill. Inbunden |
| Serie: | Niloés klassikerbibliotek. Reseskildringar |
| Kategori: | Geografi
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Två naggade hörn | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4144 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Ekman, Kerstin, 1933- |
| Titel: | Gör mig levande igen : [roman] / Kerstin Ekman |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1996 ; (Smedjebacken : Smedjebackens grafiska) |
| Omfång: | 525, [1] s. ; 24 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1996 |
| Anmärkning: | "Även tillg. med tryckår: 81/110. tus., 1996 ; 111/114. tus., 1999" |
| ISBN: | 91-0-056287-4 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4145 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Dahl, Arne, 1963- |
| Titel: | En midsommarnattsdröm : kriminalroman / Arne Dahl |
| Förlag/År: | Stockholm : Ordupplaget, 2003 (Smedjebacken : Scandbook) |
| Omfång: | 447, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 2003 |
| ISBN: | 91-89618-27-0 |
| SAB-kod: | Hc |
| Ämnesord: | Kriminalroman |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 60 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4146 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Gunn, Kirsty |
| Titel: | Regn / av Kirsty Gunn ; översättning: Thomas Andersson |
| Förlag/År: | Lund : Leander Malmsten, 1997 ; (Falun : Scandbook) |
| Omfång: | 107, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Rain. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1997 |
| ISBN: | 91-88700-22-4 |
| Medarbetare: | Andersson, Thomas (översättare) |
| SAB-kod: | He.01=c |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Ämnesord: | Roman |
| Ämnesord: | Nya Zeeland |
| Ämnesord: | 1970-talet |
| Ämnesord: | Barndom |
| Ämnesord: | Flicka |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Ou. | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4147 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Gordimer, Nadine, 1923- |
| Titel: | Bevararen : [roman] / Nadine Gordimer |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1975 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 251 s. Häftad |
| Orginaltitel: | The conservationist. |
| ISBN: | 91-0-040495-0 |
| SAB-kod: | Hce |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Delvis osprättad. Ou. | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4148 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Bettelheim, Bruno |
| Titel: | Minnen och tankar / Bruno Bettelheim ; översättning av Svante Hansson |
| Förlag/År: | Stockholm : Natur och kultur, 1991 ; (Värnamo : Fälth) |
| Omfång: | 299, [1] s. ; 24 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Freud's Vienna and other essays. |
| ISBN: | 91-27-02745-7 |
| Medarbetare: | Hansson, Svante (översättare) |
| SAB-kod: | Docb |
| SAB-kod: | Dofa |
| SAB-kod: | Koafh.54 |
| Ämnesord: | Psykoanalys |
| Ämnesord: | Barnpsykologi |
| Ämnesord: | Judarna |
| Ämnesord: | Judeförföljelser |
| Ämnesord: | Jews |
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Psykologi
> Psykoanalys
|
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Psykologi
> Barn- och ungdomspsykologi
|
| Kategori: | Historia
> Asien
> Judarnas historia
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Lite naggat skyddsomslag. | 95 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4149 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lisle, Laurie |
| Titel: | Porträtt av en konstnär : en biografi över Georgia O'Keeffe / Laurie Lisle ; översättning: Margareta Järnebrand |
| Förlag/År: | Stockholm : Forum, 1988 ; (Helsingborg : Schmidt) |
| Omfång: | 412, [1] s., 36 pl.-s. (vissa i färg) ; 24 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Portrait of an artist. |
| ISBN: | 91-37-09459-9 |
| Medarbetare: | Järnebrand, Margareta, 1947 (översättare) |
| SAB-kod: | Ibz OKeeffe, Georgia |
| Ämnesord: | OKeeffe, Georgia |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Konsthistoria
> Särskilda konstnärer
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Lagat skyddsomslag | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4150 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Gullberg, Hjalmar, 1898-1961 |
| Titel: | Dödsmask och lustgård : dikter / Hjalmar Gullberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1952 |
| Upplaga: | [1. uppl.] |
| Omfång: | 92 s. Inbunden |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Tillskrift på smutstitelbladet. Ou. | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4151 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Gullberg, Hjalmar, 1898-1961 |
| Titel: | Terziner i okonstens tid / av Hjalmar Gullberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1958 ; (Stockholm : Norstedt) |
| Omfång: | 111 s. |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick 2 uppl. | 30 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4152 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Sången om en son och andra tolkningar av främmande lyrik / av Hjalmar Gullberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1944 |
| Omfång: | 107, [1] s. Inbunden |
| Medarbetare: | Gullberg, Hjalmar, 1898-1961 |
| SAB-kod: | Hce.03(s) |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Poesi
|
|
|
| Ex. 1: | Namnteckning Mycket fint skick | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4153 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Golding, William, 1911-1993 |
| Titel: | Pappersmännen : [roman] / William Golding ; övers. av Else Lundgren |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1984 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 219, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | The paper men. |
| ISBN: | 91-0-046266-7 |
| Medarbetare: | Lundgren, Else (översättare) |
| SAB-kod: | He=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4154 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Golding, William, 1911-1993 |
| Titel: | Spiran / William Golding ; övers. av Sonja Bergvall |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1983 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Upplaga: | 2. uppl. |
| Omfång: | 202, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | The spire. |
| ISBN: | 91-0-046136-9 |
| Medarbetare: | Bergvall, Sonja, 1907-1989 (översättare) |
| SAB-kod: | He=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Lagad reva. | 55 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4155 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Golding, William, 1911-1993 |
| Titel: | Sjöfarares riter : [roman] / William Golding ; övers. av Else Lundgren |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1982 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 238, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Rites of passage. |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 7/16. tus., 1983 |
| ISBN: | 91-0-045580-6 |
| Medarbetare: | Lundgren, Else (översättare) |
| SAB-kod: | He=c |
| Ämnesord: | 1800-talet |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Tejpat skyddsomslag | 45 kr. |
| Ex. 2: | Fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4156 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Reuterswärd, Carl Fredrik, 1934- |
| Titel: | Titta, jag är osynlig! / Carl Fredrik Reuterswärd |
| Förlag/År: | Stockholm : Gedin, 1988 ; (Malmö : Grafica) |
| Omfång: | 244 s. (244, [1] s.) ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | "Även tillg. med tryckår: 2. uppl., 1988 ; [Ny tr.], 1989 (Malmö : Beyrond)" |
| ISBN: | 91-7964-033-8 |
| SAB-kod: | Ibz Reuterswärd, Carl Fredrik |
| Ämnesord: | Konstnär |
| Ämnesord: | Konst |
| Ämnesord: | Självbiografi |
| Ämnesord: | Biografi |
| Ämnesord: | Sverige |
| Ämnesord: | 1900-talet |
| Ämnesord: | Reuterswärd, Carl-Fredrik |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Konsthistoria
> Särskilda konstnärer
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Tr 1989 | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4158 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lagercrantz, Olof, 1911-2002 |
| Titel: | Från helvetet till paradiset : en bok om Dante och hans komedi |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1964 |
| Omfång: | 248 s., 8 pl.-bl. |
| SAB-kod: | Gi.3 |
| SAB-kod: | Lz Dante Alighieri |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Italiensk litteraturhistoria
> Medeltiden
|
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Dante Alighieri
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Ou. | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4159 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Schoultz, Solveig von, 1907-1996 |
| Titel: | Närmare någon : noveller |
| Förlag/År: | Helsingfors : Schildt, 1951 |
| Omfång: | 170 s. Häftad |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Hcd.016 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Finlandssvensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Namnteckning Mycket fint skick Inklistrat tidningsurkipp - en bild föreställande Solveig von Schoultz | 70 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4160 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Nin, Anaïs, 1903-1977 |
| Titel: | Hjärtat har fyra kammare / Anaïs Nin ; [övers.: Eva Marstrander] |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1957 |
| Omfång: | 170, [1] s. Häftad |
| Orginaltitel: | The four-chambered heart. |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Ou. | 85 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4161 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Wolkers, Jan, 1925- |
| Titel: | En ros av kött. |
| Förlag/År: | Stockholm : Forum, 1975 ; (Helsingborg : Schmidt) |
| Omfång: | 179 s. Häftad |
| Orginaltitel: | Een roos van vlees. |
| ISBN: | 91-37-05994-7 |
| SAB-kod: | Hce |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex.1: | Tryfferad - tex. med tidningsurklipp Mycket fint skick Delvis osprättad. Ou. | 75 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4163 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Wolkers, Jan, 1925- |
| Titel: | Horrible tango / Jan Wolkers ; övers.: Ingrid Wikén Bonde |
| Förlag/År: | Stockholm : Forum, 1976 ; (Borås : Centraltr.) |
| Omfång: | 133, [1] s. ; 21 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | Horrible tango (nederländska). |
| ISBN: | 91-37-06316-2 |
| Medarbetare: | Wikén Bonde, Ingrid, 1943- (översättare) |
| SAB-kod: | Hceg.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Nederländska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 70 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4164 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Wolkers, Jan, 1925- |
| Titel: | Turkisk konfekt / övers. av Marguérite Törnqvist |
| Förlag/År: | Stockholm : Forum, 1973 ; (Stockholm : Forum) |
| Omfång: | 133, [1] s. |
| Orginaltitel: | Turks fruit. |
| ISBN: | 91-37-05429-5 |
| SAB-kod: | Hce |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 80 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4165 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lindblad, Kjell, 1951- |
| Titel: | Regnmannens berättelser / Kjell Lindblad |
| Förlag/År: | Stockholm : Alba, 1988 ; (Finland) |
| Omfång: | 108 s. ; 21 cm. Häftad |
| ISBN: | 91-7458-031-0 |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Hcd.016 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Finlandssvensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 70 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4166 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Modersohn-Becker, Paula |
| Titel: | Brev & dagboksblad : i urval / Paula Modersohn-Becker ; översättning: Brita Edfelt |
| Förlag/År: | Stockholm Trevi 1980 |
| Omfång: | Häftad |
| Serie: | Fontänklassiker |
| ISBN: | 91-7160-464-2 |
| SAB-kod: | Ibz Modersohn-Becker, Paula |
| SAB-kod: | Lz Modersohn-Becker, Paula |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Konsthistoria
> Särskilda konstnärer
|
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Modersohn-Becker, Paula
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 65 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4167 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Melinescu, Gabriela, 1942- |
| Titel: | Lögnens fader / Gabriela Melinescu ; i övers. av Inger Johansson |
| Förlag/År: | Stockholm ; Firenze : Coeckelberghs, 1977 ; (Borås : Centraltr.) |
| Upplaga: | 1. uppl. |
| Omfång: | 245, [1] s. ; 21 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | Tatal minciunii. |
| Serie: | Röster från Rumänien, 99-0117658-1 ; 16 |
| ISBN: | 91-7250-094-8 |
| Medarbetare: | Johansson, Inger (översättare) |
| SAB-kod: | Hcehb.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Rätormanska, rumänska och dalmatiska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Ou. | 55 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4168 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lévy, Bernard-Henri |
| Titel: | Ängel och demon / Bernard-Henri Lévy ; översättning av Ingrid Krook |
| Förlag/År: | Stockholm : Legenda, 1988 ; (Finland) |
| Upplaga: | [Ny utg.] / 1. uppl. |
| Omfång: | 420, [3] s. ; 20 cm. Pocket |
| Orginaltitel: | Le diable en tête. |
| Serie: | Legenda opus, 99-0752863-3 |
| ISBN: | 91-582-1227-2 |
| Medarbetare: | Krook, Ingrid (illustratör) |
| SAB-kod: | Hj.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Franska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 55 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4169 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Bergman, Ingmar, 1918-2007. |
| Titel: | Bergman on Bergman : interviews with Ingmar Bergman / by Stig Björkman ... ; transl. from the Swedish by Paul Britten Austin |
| Förlag/År: | New York : Simon and Schuster, cop. 1973 |
| Omfång: | 288 s. : ill. ; 24 cm. Inbunden |
| Orginaltitel: | Bergman om Bergman. |
| ISBN: | 0-671-21719-4 |
| Medarbetare: | Björkman, Stig, 1938- (medarbetare) |
| SAB-kod: | Imb-c |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Film
> Sverige
|
|
|
| Ex.1: | Skyddsomslag saknas Fint skick | 100 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4170 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Greene, Graham, 1904-1991 |
| Titel: | Resa utan karta / Övers. av Aida Törnell |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1952 |
| Upplaga: | 2. uppl. |
| Omfång: | 288,(1)s.,8 pl.-bl. Häftad |
| Orginaltitel: | Journey without maps. |
| Anmärkning: | 1. uppl. 1952 |
| SAB-kod: | Npccn.07 |
| Kategori: | Geografi
> Afrika
> Liberia
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Osprättad | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4171 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Pleijel, Agneta, 1940- |
| Titel: | Änglar, dvärgar : [dikter] / Agneta Pleijel |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1981 ; (Lund : Rahm) |
| Omfång: | 111, [4] s. ; 23 cm. Häftad |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1981 |
| ISBN: | 91-1-801621-9 |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Ämnesord: | Dikter |
| Ämnesord: | Lyrik |
| Ämnesord: | Poesi |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4172 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Kazantzakis, Nikos, 1883-1957 |
| Titel: | Kristi sista frestelse / Nikos Kazantzakis ; till svenska av Börje Knöös |
| Förlag/År: | Stockholm : AWE/Geber, 1988 ; (Finland) |
| Upplaga: | Ny uppl. |
| Omfång: | 447, [1] s. ; 23 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | O teleutaios peirasmos. |
| Anmärkning: | Föreg. uppl. med titeln: Den sista frestelsen |
| ISBN: | 91-20-07734-3 |
| Medarbetare: | Knöös, Börje (illustratör) |
| SAB-kod: | Hob.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Nygrekiska
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4173 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Combüchen, Sigrid, 1942- |
| Titel: | Parsifal : en berättelse / Sigrid Combüchen |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1998 ; (Falun : Scandbook) |
| Omfång: | 334, [2] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 2. tr, 1998 |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1998 |
| ISBN: | 91-1-300507-3 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 80 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4174 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Dreiser, Theodore, 1871-1945 |
| Titel: | Geniet : roman / bemynd. övers. av Margaretha Odelberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1936 |
| Omfång: | 2 vol. (1069 s.). Häftad |
| Orginaltitel: | The Genius. |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Vol 1 har ett veck på framsidan | 90 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4175 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Sandelin, Peter, 1930- |
| Titel: | Vedhuggaren i natten / Peter Sandelin |
| Förlag/År: | Stockholm : Forum, 1995 ; (Finland) |
| Omfång: | 158, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1995 |
| ISBN: | 91-37-10792-5 |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4177 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Tournier, Michel, 1924- |
| Titel: | Den röda dvärgen och andra berättelser / Michel Tournier ; övers. av C. G. Bjurström |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1980 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 234, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Le coq de bruyère. |
| ISBN: | 91-0-045015-4 |
| Medarbetare: | Bjurström, C. G. (illustratör) |
| SAB-kod: | Hcej.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Franska
|
|
|
| Ex. 1: | Namnteckning Fint skick Lagat skyddsomslag | 70 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4178 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Greene, Graham, 1904-1991 |
| Titel: | Den tionde mannen / Graham Greene ; övers. av Olov Jonason |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1985 ; (Ungern) |
| Omfång: | 203, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | The tenth man. |
| ISBN: | 91-1-851272-0 |
| Medarbetare: | Jonason, Olov, 1919- (översättare) |
| SAB-kod: | He=c |
| Ämnesord: | Engelsk skönlitteratur i svensk översättning |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Ou | 55 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4179 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Kreisky, Bruno |
| Titel: | Skiftande skeden : minnen från fem årtionden / Bruno Kreisky ; översatt från tyskan av Brita Skottsberg Åhman |
| Förlag/År: | Stockholm : Tiden, 1988 ; (Kristianstad : Kristianstads boktr.) |
| Omfång: | 380 s., [8] pl.-s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Zwischen den Zeiten. |
| ISBN: | 91-550-3302-4 |
| Medarbetare: | Åhman, Brita Skottsberg (illustratör) |
| SAB-kod: | Kfb.5 |
| SAB-kod: | Lz Kreisky, Bruno |
| Ämnesord: | Kreisky, Bruno |
| Ämnesord: | Historia |
| Kategori: | Historia
> Mellaneuropa
> 1900-talet
|
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Kreisky, Bruno
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4180 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Westö, Kjell, 1961- |
| Titel: | Vådan av att vara Skrake : roman / Kjell Westö |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 2000 ; (Finland) |
| Omfång: | 373, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 2000 |
| ISBN: | 91-1-300920-6 |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Hcd.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Finlandssvensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 80 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4181 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Ballard, J G, 1930- |
| Titel: | Drömbolaget / J. G. Ballard ; till svenska av Peter Stewart |
| Förlag/År: | Stockholm : AWE/Geber, 1981 ; (Värnamo : Fälth) |
| Omfång: | 253, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | The unlimited dream company. |
| ISBN: | 91-20-06589-2 |
| Medarbetare: | Stewart, Peter (översättare) |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Lätt trasigt omslag | 85 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4182 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lundwall, Sam J, 1941- |
| Titel: | Flicka i fönster vid världens kant : en gotisk berättelse / Sam J. Lundwall |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1980 ; (Lund : Rahm) |
| Omfång: | 189, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-1-802242-1 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Lätt trasigt omslag Fint skick | 40 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4183 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Thorvall, Kerstin, 1925-2010. |
| Titel: | I skuggan av oron : [roman] / Kerstin Thorvall |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1995 ; (Finland) |
| Omfång: | 301, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1995 |
| ISBN: | 91-0-056023-5 |
| SAB-kod: | Hc |
| Ämnesord: | Roman |
| Ämnesord: | Flicka |
| Ämnesord: | Mor - dotter relation |
| Ämnesord: | 1940-talet |
| Ämnesord: | Självbiografi |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 70 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4184 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Faulkner, William, 1897-1962 |
| Titel: | En legend / William Faulkner ; övers. och förord: Thomas Warburton |
| Förlag/År: | Stockholm : Atlantis, 1978 ; (Södertälje : Axling) |
| Omfång: | 463, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | A fable. |
| ISBN: | 91-7486-006-2 |
| Medarbetare: | Warburton, Thomas, 1918- (översättare) |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Dekorerat pappband. Första sv utg. | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4185 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Henschen, Helga, 1917-2002 |
| Titel: | Åren med Peter / Helga Henschen |
| Förlag/År: | Stockholm Arena 1991 |
| Omfång: | Inbunden |
| ISBN: | 91-86100-12-2 |
| SAB-kod: | Ibz Henschen, Helga |
| SAB-kod: | Lz Henschen, Helga |
| SAB-kod: | Gz Weiss, Peter |
| SAB-kod: | Ibz Weiss, Peter |
| SAB-kod: | Lz Weiss, Peter |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Konsthistoria
> Särskilda konstnärer
|
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Henschen, Helga
|
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Särskilda utländska författare
> Weiss, Peter
|
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Konsthistoria
> Särskilda konstnärer
|
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Weiss, Peter
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 150 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4186 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Vallquist, Gunnel, 1918- |
| Titel: | Helena Nyblom / Gunnel Vallquist |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1987 ; (Arlöv : Berling) |
| Omfång: | 349, [1] s., [24] pl.-s. : faks. ; 22 cm Inbunden. |
| Serie: | Svenska akademiens minnesteckningar, 0346-6361 |
| ISBN: | 91-1-873132-5 |
| ISBN: | 91-1-873132-5 |
| SAB-kod: | Gcz Nyblom, Helena |
| Ämnesord: | Nyblom, Helena, 1843-1926 |
| Ämnesord: | Nyblom, Helena |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Särskilda svenska författare
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Märke efter prislapp på framsidan. Namnteckning. | 70 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4187 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Mahfouz, Naguib, 1911-2006 |
| Titel: | Miramar / Naguib Mahfouz ; efterord av Sigrid Kahle ; översättning av Hesham Bahari och Ulla Ericson |
| Förlag/År: | Lund : Alhambra, [1988] ; (Eslöv : Acupress) |
| Omfång: | 160 s. ; 21 cm. Kartonnage |
| Orginaltitel: | Miramar. |
| Serie: | Arabiska författare, 99-0858697-1 |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1988 |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: [Ny tr], 1989 |
| ISBN: | 91-87680-02-5 |
| Medarbetare: | Bahari, Hesham (översättare) |
| Medarbetare: | Ericson, Ulla (översättare) |
| SAB-kod: | Hsg.01=c |
| Ämnesord: | Arabisk skönlitteratur i svensk översättning |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Arabiska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4188 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Enehjelm, Helen af, 1909-1991 |
| Titel: | Vintermusik : roman / Helen af Enehjelm |
| Förlag/År: | Helsingfors : Schildt, 1970 |
| Omfång: | 206, [1] s. Inbunden |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Hcd.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Finlandssvensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Vacker privat klotband med gulddekorationer och initialerna GT i guld. | 70 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4190 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Kihlman, Christer, 1930- |
| Titel: | Alla mina söner : en bok / av Christer Kihlman |
| Förlag/År: | Stockholm Alba 1980 |
| Omfång: | Inbunden |
| ISBN: | 91-7458-350-6 |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Gcz Kihlman, Christer |
| SAB-kod: | Lz Kihlman, Christer |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Finlandssvensk litteraturhistoria
|
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Kihlman, Christer
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 70 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4191 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Henrik / |
| Förlag/År: | Stockholm Alba 1985 tr. 1986 |
| ISBN: | 91-7458-762-5 |
| SAB-kod: | Ibz Tikkanen, Henrik |
| SAB-kod: | Lz Tikkanen, Henrik |
| SAB-kod: | Gcz Tikkanen, Henrik |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Konsthistoria
> Särskilda konstnärer
|
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Tikkanen, Henrik
|
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Särskilda svenska författare
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Lite slitet skyddsomslag. | 80 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4192 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Jaskoviak, Pamela, 1966- |
| Titel: | Svart tulpan : (Polycolor) : dikter / Pamela Jaskoviak |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier Alba, 1995 ; (Borås : Centraltr.) |
| Omfång: | 77, [2] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1995 |
| ISBN: | 91-34-51625-5 |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 60 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4193 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Krall, Hanna, 1937- |
| Titel: | Lokförare C:s föredömliga liv : reportage 1973-1990 / Hanna Krall ; urval och förord: Stig Hansén & Clas Thor ; översättning: Lennart Ilke |
| Förlag/År: | Stockholm : Ordfront, 1993 ; (Smedjebacken : Smegraf) |
| Upplaga: | 1. uppl. |
| Omfång: | 201, [2] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Serie: | Reportagets mästare, 99-0832859-X |
| Anmärkning: | Övers. från polska |
| ISBN: | 91-7324-429-5 |
| Medarbetare: | Hansén, Stig, 1954- (medarbetare) |
| Medarbetare: | Thor, Clas, 1951- (medarbetare) |
| Medarbetare: | Ilke, Lennart (översättare) |
| SAB-kod: | Ls-mb |
| Kategori: | Biografi
> Biografiska samlingar
> Polen
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4194 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Fogelström, Per Anders, 1917-1998 |
| Titel: | Svenssons / Per Anders Fogelström |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1980 ; (Avesta : Jannersten) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 253, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: Ny tr., 1981 |
| ISBN: | 91-0-044324-7 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Namnteckning Mycket fint skick | 70 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4195 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Numers, Lorenz von, 1913-1994 |
| Titel: | Konungariket Mallorca / Lorenz von Numers ; med teckningar av Gunnar Brusewitz |
| Förlag/År: | Stockholm W&W 1951 tr. 1979 |
| Omfång: | Inbunden |
| ISBN: | 91-46-13576-6 |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Nkz Mallorca |
| Kategori: | Geografi
> Spanien
> Mallorca
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 65 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4196 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Enckell, Rabbe, 1903-1974 |
| Titel: | Dikter i urval / Rabbe Enckell |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1957 ; (Finland) |
| Omfång: | 163, [3] s. Inbunden |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Hcd.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Finlandssvensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Skyddsomslag saknas Mycket fint skick | 100 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4197 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Svedelid, Olov, 1932-2008. |
| Titel: | En säljare är död : [thriller] |
| Förlag/År: | Malmö : Kristall-förl., 1967 ; (Uddevalla : IBA) |
| Omfång: | 284 s. Häftad |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Ou. | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4198 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Kihlman, Christer, 1930- |
| Titel: | Madeleine. |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1965 ; (Finland) |
| Omfång: | 177 s. Häftad |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Delvis osprättad. Märke efter prislapp på baksidan. | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4199 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Fioretos, Aris, 1960- |
| Titel: | Sanningen om Sascha Knisch : roman / Aris Fioretos |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 2002 (Smedjebacken : Fälth & Hässler) |
| Omfång: | 333, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 2002 |
| ISBN: | 91-1-301104-9 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 130 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4200 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Parland, Henry, 1908-1930 |
| Titel: | Sönder : (om framkallning av Veloxpapper) / Henry Parland ; utgiven och kommenterad av Per Stam |
| Förlag/År: | Stockholm : Atlantis, 2005 (Finland) |
| Omfång: | 201 s. : ill. ; 22 cm Inbunden. |
| Serie: | Skrifter / utgivna av Svenska litteratursällskapet i Finland, 0039-6842 ; 677 |
| Anmärkning: | Originalupplaga i Finland 1932 i författarens: Återsken. Första upplaga i denna version 2005 |
| Anmärkning: | Textkritisk utgåva |
| ISBN: | 91-7353-084-0 |
| ISBN: | 951-583-120-2 |
| Medarbetare: | Stam, Per, 1964- (utgivare) |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Hcd.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Finlandssvensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 150 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4201 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Saramago, José, 1922- |
| Titel: | Blindheten : roman / José Saramago ; översättning: Hans Berggren |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1997 ; (Smedjebacken : Smegraf) |
| Omfång: | 263, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Ensaio sobre a cegueira. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1997 |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1998 |
| ISBN: | 91-46-16967-9 |
| Medarbetare: | Berggren, Hans (översättare) |
| SAB-kod: | Hl.01=c |
| SAB-kod: | Hcel.01 |
| SAB-kod: | H |
| Ämnesord: | Skönlitteratur |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Portugisiska
|
| Kategori: | Skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 90 kr. |
| Ex. 2: | Namnteckning Fint skick Lite smånagg på omslaget. | 80 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4202 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Mayne, Ethel Colburn |
| Titel: | Lord Byrons hustru / övers. av I. von Tell & Nils Bohman |
| Förlag/År: | Stockholm : Natur och kultur, 1930 |
| Omfång: | 424 s., 8 pl. Häftad |
| Orginaltitel: | The life and letters of Anne Isabella Lady Noel Byron ... |
| SAB-kod: | Lz Byron, Anne Isabella Noel |
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Byron, Anne Isabella Noel
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4203 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Unefäldt, Gösta, 1926- |
| Titel: | Polisen och den oförfalskade ondskan : polisroman / av Gösta Unefäldt |
| Förlag/År: | Stockholm : Carlsson, 2001 ; (Smedjebacken : Fälth & Hässler) |
| Omfång: | 233 s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 2001 |
| ISBN: | 91-7203-396-7 |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Ou. | 160 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4204 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Drabble, Margaret, 1939- |
| Titel: | Mörk fjäril / Margaret Drabble ; översättning: Dorothee Sporrong |
| Förlag/År: | Stockholm : Forum, 2002 (Smedjebacken : Fälth & Hässler) |
| Omfång: | 382, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | The peppered moth. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 2002 |
| ISBN: | 91-37-11836-6 |
| Medarbetare: | Sporrong, Dorothee, 1941- (översättare) |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Ämnesord: | Skönlitteratur |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4205 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Kihlman, Karin, 1898- |
| Titel: | Min karelska barndom / text/bild: Karin Kihlman ; svensk text: Inga-Britt Rova |
| Förlag/År: | Stockholm : Carlsen/if, 1985 ; (Danmark) |
| Upplaga: | 1. uppl. |
| Omfång: | 37, [2] s. : ill. ; 30 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Kultainen lapsuus Impilahdella. |
| ISBN: | 91-510-4281-9 |
| Medarbetare: | Rova, Inga-Britt (översättare) |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | uLz Kihlman, K. |
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Kihlman, K
|
|
|
| Ex.1: | Biblioteksband, Stämplar mm. Fint skick | 30 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4206 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Reuterswärd, Carl Fredrik, 1934- |
| Titel: | Closed for holidays : memoarer / Carl Fredrik Reuterswärd |
| Förlag/År: | Stockholm : Natur och kultur, 2000 ; (Värnamo : Fälth & Hässler) |
| Omfång: | 191, [1] s. : ill. ; 30 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-27-08057-9 |
| SAB-kod: | Ibz Reuterswärd, Carl Fredrik |
| Ämnesord: | Konstnär |
| Ämnesord: | Biografi |
| Ämnesord: | Självbiografi |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Konsthistoria
> Särskilda konstnärer
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Mindre veck på skyddsomslaget på bokens baksida. | 160 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4207 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Artes : tidskrift för litteratur, konst och musik / utges av Svenska akademien, Konstakademien och Musikaliska akademien i samarbete med bokförlaget Natur & kultur |
| Förlag/År: | Stockholm : Natur och kultur, 1975- |
| Omfång: | 24 cm. Tidskrift |
| Anmärkning: | Gr. 1975 |
| ISSN: | 0345-0015 |
| SAB-kod: | G(p) |
| SAB-kod: | I(p) |
| Ämnesord: | Film |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
|
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Vol. 30, nr 2 2004 | 50 kr. |
| Ex. 2: | Mycket fint skick Vol. 30, nr 1 (2004) | 50 kr. |
| Ex. 3: | Fint skick Vol 1, Nr 1 (1975) | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4208 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Schiffrin, André |
| Titel: | Förlag utan förläggare / André Schiffrin ; översättning: Lillemor Ganuza Jonsson |
| Förlag/År: | Stockholm : Ordfront, 2001 ; (Smedjebacken : Fälth & Hässler) |
| Omfång: | 176, [1] s. ; 20 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | The business of books. |
| ISBN: | 91-7324-807-X |
| SAB-kod: | Ad:k.55 |
| Ämnesord: | Mediekoncentration |
| Ämnesord: | Bokförlag |
| Ämnesord: | Bokmarknaden |
| Kategori: | Bokväsen och biblioteksväsen
> Bokförlag och bokhandel
> Bokförlagens och bokhandelns historia
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 120 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4209 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Gripe, Maria, 1923-2007. |
| Titel: | Eget rum / Maria Gripe |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonniers juniorförl., 1992 ; (Falun : Scandbook) |
| Omfång: | 262, [1] s. ; 21 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1992 |
| ISBN: | 91-48-52034-9 |
| SAB-kod: | Hc,u |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Skönlitteratur för mellanåldern
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Ou. | 60 kr. |
| Ex.2: | Mycket fint skick Ou. | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4210 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Söderberg, Hjalmar, 1869-1941 |
| Titel: | Samlade verk. D. 1, Förvillelser ; Vers |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1943 |
| Omfång: | 277, [2] s. Häftad |
| Anmärkning: | Ny uppl. 1952 |
| Medarbetare: | Söderberg, Tom, 1900-1991 (utgivare) |
| SAB-kod: | Hc |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex.1: | Namnteckning Bra skick Denna uppl. 1952. Delvis osprättad. | 40 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4211 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Zilliacus, Emil, 1878-1961 |
| Titel: | Finlands festspel : ett knippe tidsdikter |
| Förlag/År: | Stockholm : Geber, 1940 |
| Omfång: | 55 s. Häftad |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4212 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Wägner, Elin, 1882-1949 |
| Titel: | Från Seine, Rhen och Ruhr : små historier från Europa |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1923 |
| Omfång: | 274, [2]s. Häftad |
| Anmärkning: | 2. uppl. s. å. |
| SAB-kod: | Hc |
| SAB-kod: | Na.07 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
| Kategori: | Geografi
> Europa
> Reseskildringar
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Ganska osynligt veck på framsidan. Exlibris. Ou. | 70 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4213 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Bexell, Eva, 1945- |
| Titel: | Olycksfågeln Evert / Eva Bexell ; teckningar av Eva Eriksson |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonniers juniorförl., 1989 ; (Danmark) |
| Omfång: | 38 s. (38, [1] s.) : ill. ; 21 cm Inbunden. |
| Serie: | Lust att läsa, 99-0595627-1 |
| Anmärkning: | "Även tillg. med tryckår: [Ny tr.], 1989 ; [Ny tr.], 1991 ; [Ny tr.], 1993 (Värnamo : Fälth)" |
| ISBN: | 91-48-51673-2 |
| Medarbetare: | Eriksson, Eva, 1949- (illustratör) |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | Hc,u |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Småbarnsberättelser och sagor
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 25 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4214 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Combüchen, Sigrid, 1942- |
| Titel: | I norra Europa / Sigrid Combüchen |
| Förlag/År: | Stockholm : Alba, 1977 ; (Stockholm : Bonniers graf.) |
| Omfång: | 264, [1] s. ; 21 cm. Häftad |
| ISBN: | 91-7458-066-3 |
| SAB-kod: | Hc |
| Ämnesord: | Svensk skönlitteratur |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Märke efter prislapp | 60 kr. |
| Ex. 2: | Fint skick Märke efter prislapp på baksidan. | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4215 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Key-Åberg, Sandro, 1922-1991 |
| Titel: | De goda människorna : [roman] / Sandro Key-Åberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1976 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 220, [1] s. ; 21 cm. Häftad |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 4/5. tus., 1976 |
| ISBN: | 91-0-040840-9 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick ouppsprättad. Lätt lagerslitet omslag | 65 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4216 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Trotzig, Birgitta, 1929- |
| Titel: | Sveket : en berättelse / Birgitta Trotzig |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1966 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 153, [1] s. Häftad |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: Jämte 4/5. tus. 1966 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick 4/5. tus. | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4217 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Rilke, Rainer Maria, 1875-1926 |
| Titel: | Dikter / Rainer Maria Rilke ; urval och inl. av Carl-Henrik Wittrock ; [tolkningar av Erik Blomberg ...] |
| Förlag/År: | Stockholm : FIB:s lyrikklubb : Tiden, 1978 ; (Kristianstad : Kristianstads boktr.) |
| Omfång: | 160 s. : ill. ; 21 cm. Häftad |
| Serie: | FIB:s lyrikklubbs bibliotek, 0425-5232 ; 199 |
| Serie: | FIB:s lyrikklubbs årsbok, 0348-0534 ; 1978 |
| Anmärkning: | Övers. från tyska av valda dikter |
| ISBN: | 91-550-2144-1 |
| Medarbetare: | Wittrock, Carl-Henrik, 1915-1997 (utgivare) |
| Medarbetare: | Blomberg, Erik, 1894-1965 |
| SAB-kod: | Hcef.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Tyska och jiddisch
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 100 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4218 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Janosch pseud. för Horst Eckert |
| Titel: | Loppan Leo eller Lejonjakten i Oberfimmel : en Janosch-historia / med bilder av Janosch själv ; översättning: Ingegerd Leczinsky |
| Upplaga: | Första svenska upplaga 1975 |
| Omfång: | Kartonnage |
| ISBN: | 91-502-0098-4 |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | uHcg |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Skönlitteratur för mellanåldern
|
|
|
| Ex. 1: | Namnteckning Fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4220 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lindegren, Erik, 1910-1968 |
| Titel: | Dikter : 1940-1954 : ett urval / Erik Lindegren |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1962 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 167 s. Häftad |
| Serie: | Vår tids lyrik, 99-0158080-3 |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex. 1: | Namnteckning Mycket fint skick | 80 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4222 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Isaksson, Ulla, 1916-2000 |
| Titel: | "Dödens faster" : noveller |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren, Vi, 1954 ; (Stockholm : Katalog o. tidskr.-tryck) |
| Upplaga: | 2. uppl. |
| Omfång: | 204 s. Häftad |
| Anmärkning: | 1. uppl., 1954 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Namnteckning Fint skick Ou. | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4223 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Oljelund, Ivan, 1892-1978 |
| Titel: | Okänd gud : en berättelse om Paulus i Aten och Korint / Ivan Oljelund |
| Förlag/År: | Stockholm : LT : [Seelig], 1964 ; (Stockholm : Ronzo) |
| Omfång: | 255 s. Inbunden |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Ou. | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4224 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Dahl, Roald, 1916-1990 |
| Titel: | Tales of the unexpected / Roald Dahl |
| Förlag/År: | Harmondsworth : Penguin , 1979 |
| Omfång: | 281 s. Häftad |
| ISBN: | 0-14-005131-7 |
| SAB-kod: | He |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Namnteckning Mycket fint skick | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4226 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Pohl, Peter, 1940- |
| Titel: | Jag är kvar hos er / Peter Pohl |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren, 2000 ; (Falun : AiT Falun AB) |
| Omfång: | 245, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 2000 |
| ISBN: | 91-29-64825-4 |
| Genre: | Ungdomsböcker |
| SAB-kod: | Hc,u |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Tillskrift. Kartonnage. | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4227 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Pohl, Peter, 1940- |
| Titel: | Malins kung Gurra / Peter Pohl |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren, 1991 ; (Simrishamn : Grafo tr.) |
| Omfång: | 238, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1991 |
| ISBN: | 91-29-59918-0 |
| Genre: | Ungdomsböcker |
| SAB-kod: | Hc,u |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Skönlitteratur för mellanåldern
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 60 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4228 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Sonnevi, Göran, 1939- |
| Titel: | Små klanger; en röst : dikter / Göran Sonnevi |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1981 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 59, [2] s. ; 22 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-0-045526-1 |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Ämnesord: | Folkdiktning |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Ou. | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4229 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Sagan, Carl, 1934-1996 |
| Titel: | Lustgårdens drakar : den mänskliga intelligensens utveckling / Carl Sagan ; övers. av Carl G. Liungman |
| Förlag/År: | Stockholm : Askild & Kärnekull, 1979 ; (Borås : Centraltr.) |
| Omfång: | 267, [2] s. : ill. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | The dragons of Eden : speculations on the evolution of human intelligence. |
| ISBN: | 91-7008-987-6 |
| Medarbetare: | Liungman, Carl G., 1938- (översättare) |
| SAB-kod: | Ueaa |
| Kategori: | Naturvetenskap
> Biologi
> Utvecklingslära
|
|
|
| Ex.1: | Namnteckning Mycket fint skick | 60 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4230 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Auster, Paul, 1947- |
| Titel: | Mr Vertigo : roman / Paul Auster ; översatt av Love Kellberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Tiden, 1994 ; (Falun : Scandbook) |
| Omfång: | 320 s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Mr Vertigo. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1994 |
| ISBN: | 91-550-4068-3 |
| Medarbetare: | Kellberg, Love, 1954- (översättare) |
| SAB-kod: | He.01=c |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| SAB-kod: | Hceeq.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Första (och enda) svenska utgåva Fint skick Lätt naggat omslag.Lätt snedläst. | 175 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4231 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Joyce, James, 1882-1941 |
| Titel: | Dublinbor / James Joyce ; översättning: Thomas Warburton ; förord: Tommy Olofsson |
| Förlag/År: | Stockholm : Atlantis, 1987 ; (Malmö : Grafica) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 223 s. (223, [5] s.) ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Dubliners. |
| Serie: | Atlantis väljer ur världslitteraturen, 99-0162253-0 |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1995. 223, [1] s. |
| ISBN: | 91-7486-486-6 |
| Medarbetare: | Olofsson, Tommy, 1950- (förord) |
| Medarbetare: | Warburton, Thomas, 1918- (översättare) |
| SAB-kod: | Hcee.016 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 70 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4232 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Dickinson, Emily, 1830-1886 |
| Titel: | Emily Dickinson. : En introduktion med lyriska tolkningar av Ellen Löfmarck |
| Förlag/År: | Stockholm, 1950. |
| Omfång: | ill. Häftad |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex.1: | Bra skick En skada på rygg och omslag, annars fin. | 40 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4233 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Strauss, Botho, 1944- |
| Titel: | Den unge mannen / Botho Strauss ; översättning av Frederik Sjögren |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1987 ; (Malmö : Grafica) |
| Omfång: | 331, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Der junge Mann. |
| ISBN: | 91-1-851452-9 |
| Medarbetare: | Sjögren, Frederik, 1953- (illustratör) |
| SAB-kod: | Hf.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Tyska och jiddisch
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 95 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4235 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Svedelid, Olov, 1932-2008. |
| Titel: | Hassel & jakten på lilla Mona / av Olov Svedelid |
| Förlag/År: | Bromma : Mälaröbörsen, 2001 ; (Danmark) |
| Omfång: | 219, [1] s. ; 18 cm. Inbunden |
| Anmärkning: | Originaluppl. 2001 |
| ISBN: | 91-89090-54-3 |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hc.016 |
| Ämnesord: | Deckare |
| Ämnesord: | Kriminalnoveller |
| Ämnesord: | Hassel, Roland |
| Ämnesord: | Noveller |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Noveller
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Denna utg Bonniers 2001 | 85 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4236 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Kihlman, Christer, 1930- |
| Titel: | Människan som skalv : en bok om det oväsentliga |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, [1971] ; (Finland) |
| Omfång: | 218 s. Häftad |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Delvis ssprättad. Ou. | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4237 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Ahndoril, Alexander, 1967- |
| Titel: | Jaromir : [roman] / Alexander Ahndoril |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1995 ; (Falun : Scandbook) |
| Omfång: | 286, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1995 |
| ISBN: | 91-1-951062-4 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 70 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4238 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Mishima, Yukio, 1925-1970 |
| Titel: | Den vackra stjärnan / Mishima Yukio ; [översättning av Erik Sundström] |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1970 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 247 s. Häftad |
| Orginaltitel: | Utsukushii hoshi. |
| SAB-kod: | Hxj=c |
| SAB-kod: | Hce |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Japanska
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Delvis osprättad. Lätt sliten rygg. | 125 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4239 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Paine, Thomas |
| Titel: | Människans rättigheter / Thomas Paine ; i svensk översättning av Thomas Warburton ; med en introduktion av Leif Ericsson |
| Förlag/År: | Stockholm : Ordfront, 1992 ; (Södertälje : Fingraf) |
| Omfång: | 355, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Rights of man. |
| Serie: | Demokratiskt bibliotek, 99-0339355-5 |
| Anmärkning: | Tidigare utg. i annan övers. |
| ISBN: | 91-7324-409-0 |
| Medarbetare: | Warburton, Thomas, 1918- (översättare) |
| SAB-kod: | Oc.01 |
| Ämnesord: | Mänskliga rättigheter |
| Kategori: | Samhällsvetenskap och rättsvetenskap
> Statskunskap och politik
> Grundrättigheter
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4240 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Dahl, Arne, 1963- |
| Titel: | Dödsmässa : kriminalroman / Arne Dahl |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 2005 (Smedjebacken : Scandbook) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 383, [1] s. ; 24 cm. Kartonnage |
| Anmärkning: | Originalupplaga 2004 |
| ISBN: | 91-0-010641-0 |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4242 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Polishistoria i Pitebygd. |
| Förlag/År: | [Piteå] : [Polismyndigheten i Norrbotten], 1998 ; (Piteå : Accidenstr.) |
| Omfång: | 248 s. : ill. ; 23 cm. Kartonnage |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Oepb-cz Piteå |
| Ämnesord: | Poliser |
| Ämnesord: | Polisarbete |
| Ämnesord: | Polisväsen |
| Ämnesord: | Piteå |
| Kategori: | Samhällsvetenskap och rättsvetenskap
> Rättsvetenskap
> Särskilda lokala poliskårer
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Upplaga om 700 ex. | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4243 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Det gick till historien : världshändelser under 4000 år i dokument / sammanställda av Martin Wein ; till svenska av Alf Ahlberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Prisma : [Seelig], 1966 ; (Halmstad : Hallandsposten) |
| Omfång: | 202 s. Pocket |
| Medarbetare: | Wein, Martin (medarbetare) |
| SAB-kod: | K(u) |
| Kategori: | Historia
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 20 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4244 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Ont uppsåt? : fyra historiska kriminalgåtor / red. av Hans Villius ; med bidrag av Ingvar Andersson ... |
| Förlag/År: | Stockholm : Aldus/Bonnier, 1964 ; (Lund : Berling) |
| Omfång: | 174, [1] s. Pocket |
| Serie: | Aldus-böckerna, 0516-5628 ; 115 |
| Anmärkning: | "Innehåll: Erik XIV:s fängelsetid och död ; Drottning Christina och Monaldesco ; Carl XII:s död ; Maria Stuart och mordet på Darnley" |
| Medarbetare: | Andersson, Ingvar, 1899-1974 (medarbetare) |
| Medarbetare: | Villius, Hans, 1923- (medarbetare) |
| SAB-kod: | Kc.413 |
| SAB-kod: | Kc.423 |
| SAB-kod: | Kc.428 |
| SAB-kod: | Ke.41 |
| Kategori: | Historia
> Sverige
> Erik XIV 1560-1568
|
| Kategori: | Historia
> Sverige
> Kristina 1632-1654
|
| Kategori: | Historia
> Sverige
> Karl XII 1697-1718
|
| Kategori: | Historia
> Brittiska öarna (Storbritannien)
> 1485-1603
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 35 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4245 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Sjöstedt, Carl Erik, 1900-1979 |
| Titel: | De filosofiska problemens historia / av C.E. Sjöstedt |
| Förlag/År: | Stockholm : Natur och kultur, 1936 |
| Omfång: | 163 s. : ill. |
| Serie: | Natur och kultur, 99-0145096-9 ; 130 |
| SAB-kod: | Db |
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Filosofins historia
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4247 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Klinge, Matti, 1936- |
| Titel: | Blick på Finlands historia / Matti Klinge ; [övers. till svenska av Marita och J. O. Tallqvist] |
| Förlag/År: | Helsingfors : Otava, 1977 |
| Omfång: | 117 s. : ill. ; 20 cm. Häftad |
| Anmärkning: | "Även tillg. med tryckår: 2. och 3. uppl., 1977;" |
| ISBN: | 951-1-04306-4 |
| Medarbetare: | Tallqvist, J. O. (illustratör) |
| Medarbetare: | Tallqvist, Marita (illustratör) |
| SAB-kod: | Kdd |
| Kategori: | Historia
> Övriga Norden
> Finland
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4248 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Rabelais, François, ca 1494-1553 |
| Titel: | Rabelais / i urval av Victor Svanberg ; till svenska av Holger Petersen Dyggve |
| Förlag/År: | Stockholm : Prisma : [Seelig], 1966 ; (Tyskland) |
| Omfång: | 181 s. Pocket |
| Medarbetare: | Svanberg, Victor, 1896-1985 (medarbetare) |
| SAB-kod: | Hce |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 30 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4249 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Liljebjörn-Geijer, Anna Lisa, 1790-1861 |
| Titel: | Två släktled berätta : erinringar omkring Erik Gustaf Geijer / utg. genom W. Gordon Stiernstedt |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1947 |
| Omfång: | 289 s. Häftad |
| Medarbetare: | Geijer-Hamilton, Agnes, 1824-1885 |
| Medarbetare: | Stiernstedt, W. Gordon, 1885-1976 (utgivare) |
| SAB-kod: | Gcz Geijer, Erik Gustaf |
| Ämnesord: | Geijer, Erik Gustaf, 1783-1847 |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Särskilda svenska författare
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4250 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Finska folksagor / på svenska av Katri Vala och Henry Peter Matthis |
| Förlag/År: | Stockholm : Kooperativa förbundet, 1944 |
| Omfång: | 225 s. Häftad |
| Medarbetare: | Vala, Katri, 1901-1944 |
| Medarbetare: | Matthis, Henry Peter, 1892-1988 |
| SAB-kod: | Hub.07=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Finska och tornedalsfinska
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Denna uppl. Söderström, 1944. Fläck på omslag. Reva i skyddsomslag. | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4251 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Finland berättar : Trettio noveller / [Utvalda av Elmer Diktonius och Lauri Viljanen] |
| Förlag/År: | Stockholm : Koop. förb., 1943 |
| Omfång: | 309,(3)s. Inbunden |
| Medarbetare: | Viljanen, Lauri (medarbetare) |
| Medarbetare: | Diktonius, Elmer, 1896-1961 (medarbetare) |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Hcbd.01(s) |
| SAB-kod: | Hub.01(s) |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Söndrigt skyddsomslag, boken försedd med stämplar. I övrigt fin. | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4252 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Holmberg, Olle, 1893-1974 |
| Titel: | Skratt och allvar i svensk litteratur : studier från fyra århundraden / Olle Holmberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Aldus/Bonnier, 1964 ; (Lund : Berling) |
| Upplaga: | 2. uppl. |
| Omfång: | 240 s. Pocket |
| SAB-kod: | Gc |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 35 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4253 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Carlsson, Sten, 1917-1989 |
| Titel: | Grupper och gestalter : historiska studier [om individ och kollektiv i nordisk och europeisk historia] |
| Förlag/År: | Stockholm : Aldus/Bonnier, 1964 ; (Lund : Berling) |
| Omfång: | 240 s. Pocket |
| Serie: | Aldus-böckerna, 0516-5628 ; 92 |
| SAB-kod: | K |
| SAB-kod: | Kc |
| Kategori: | Historia
|
| Kategori: | Historia
> Sverige
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4254 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Hemingway, Ernest, 1899-1961 |
| Titel: | Den gamle och havet / Ernest Hemingway |
| Förlag/År: | Stockholm, 1954 |
| Omfång: | 232 s. Inbunden |
| Serie: | Bonniers folkbibliotek, 99-0133706-2 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Lite slitet skyddsomslag. | 30 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4255 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Estniska sagor och sägner / tolkade av Anna-Lisa Grängberg |
| Förlag/År: | Helsingfors : Söderström & Co., 1945 |
| Omfång: | 143 s. Häftad |
| Medarbetare: | Grängberg, Anna-Lisa |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4256 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Ekelund, Vilhelm, 1880-1949 |
| Titel: | Själens tillflykt : dikter i urval / urval av Sven Lindner |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1962 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 90, [4] s. Inbunden |
| Serie: | Kammarbiblioteket, 99-0853564-1 |
| Medarbetare: | Lindner, Sven, 1925-2003 (medarbetare) |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Med skyddspapper | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4257 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Perrault, Charles, 1628-1703 |
| Titel: | Gåsmors sagor / Perrault ; på svenska och med en saga om sagoberättaren av Hjalmar Gullberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1955 |
| Upplaga: | 2. uppl. |
| Omfång: | 129 s. Häftad |
| Orginaltitel: | Contes de ma mère l'Oye. |
| Medarbetare: | Gullberg, Hjalmar, 1898-1961 |
| SAB-kod: | Hcej,u |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Franska
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 60 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4258 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Pasternak, Boris Leonidovic, 1890-1960 |
| Titel: | Ljuvers barndom / Boris Pasternak ; [översättning av Torsten Blomkvist] |
| Förlag/År: | Stockholm : Forum, 1958 ; (Stockholm : Tryckmans) |
| Omfång: | 105 s. Inbunden |
| Serie: | Forumbiblioteket, 99-0110069-0 ; 106 |
| Medarbetare: | Blomkvist, Torsten, 1912-1967 (översättare) |
| SAB-kod: | Hce |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4259 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Martinson, Harry, 1904-1978 |
| Titel: | Aniara : en revy om människan i tid och rum / Harry Martinson |
| Förlag/År: | Stockholm : Aldus/Bonnier, 1974 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Upplaga: | [Ny utg.], 5. uppl. |
| Omfång: | 170, [4] s. Pocket |
| Serie: | Delfinserien, 0346-6574 ; 79 |
| ISBN: | 91-0-029203-6 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 40 kr. | Såld! |
| Ex.2: | Fint skick | 35 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4260 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Heller, Joseph, 1923-1999 |
| Titel: | Nånting har hänt / Joseph Heller ; övers. av Caj Lundgren |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1980 ; (Storbritannien) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 459, [1] s. ; 18 cm. Pocket |
| Orginaltitel: | Something happened. |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: Ny tr., 1985 |
| ISBN: | 91-46-13763-7 |
| Medarbetare: | Lundgren, Caj (illustratör) |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick | 20 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4261 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Mill, John Stuart, 1806-1873 |
| Titel: | Mitt liv / [till svenska av Anders Byttner] ; [inledning av Eli F. Heckscher] |
| Förlag/År: | Stockholm : Natur o. kultur, 1961 ; (Stockholm : Åetåtr.) |
| Omfång: | 280 s. Inbunden |
| Orginaltitel: | Autobiography. |
| Serie: | Levande litteratur, 99-0208799-X |
| SAB-kod: | Dbz Mill, John Stuart |
| Ämnesord: | Mill, John Stuart, 1806-1873 |
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Filosofins historia
> Särskilda filosofer
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Lagat skyddsomslag. | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4262 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Malmsten, Bodil, 1944- |
| Titel: | Ett bloss för Bodil Malmsten : dikter 1977-1987 |
| Förlag/År: | Stockholm : MånPocket, 1988 ; (Norge) |
| Omfång: | 237 s. ; 18 cm. Pocket |
| Serie: | MånPocket, 99-0184541-6 |
| Anmärkning: | Huvudsakligen ur förf:s tidigare diktsamlingar |
| ISBN: | 91-7642-417-0 |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Ämnesord: | Svensk poesi |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Lite sliten. | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4263 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Colette, Sidonie Gabrielle, 1873-1954 |
| Titel: | I bojor / Colette ; övers. av Eva Marstrander och Vera Silverstolpe |
| Förlag/År: | Stockholm : Forum, 1957 ; (Stockholm : Tryckmans) |
| Omfång: | 226 [1]s. Häftad |
| Orginaltitel: | L'entrave. |
| SAB-kod: | Hcej.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Franska
|
|
|
| Ex. 1: | Namnteckning Fint skick Första svenska uppl. | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4264 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Gyllensten, Lars, 1921-2006. |
| Titel: | Desperados : noveller |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1962 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 197, [2] s. Inbunden |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 70 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4266 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Edwall, Britt, 1935- |
| Titel: | Aj : noveller / Britt Edwall |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1994 ; (Uddevalla : Risberg) |
| Omfång: | 142, [2] s. ; 16 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1994 |
| ISBN: | 91-0-055886-9 |
| SAB-kod: | Hc.016 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Noveller
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 65 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4267 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Löwenhjelm, Harriet, 1887-1918 |
| Titel: | Harriet Löwenhjelms Bönbok / [inledning av Elsa Björkman-Goldschmidt] |
| Förlag/År: | [Stockholm] : [Norstedt], 1963 ; (Stockholm : Norstedt) |
| Omfång: | 88 s. : ill. |
| Anmärkning: | S. 13-60 faksimil av manuskript |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Namnteckning | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4268 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Büchner, Georg, 1813-1837 |
| Titel: | Dantons död / Georg Büchner ; övers., kommentar och efterskrift av per Erik Wahlund |
| Förlag/År: | Stockholm : Natur o. kultur, 1963 ; (Stockholm : V. Petterson) |
| Omfång: | 122, [1] s. Inbunden |
| Serie: | Levande litteratur, 99-0208799-X |
| Medarbetare: | Wahlund, Per Erik, 1923- (medarbetare) |
| SAB-kod: | Hce.02 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Dramatik
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 65 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4269 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Kalender över Ointroducerad adels förening Årg. 13(1967) / på föreningens uppdrag redigerad av Johan von Sydow och Leif Påhlsson |
| Förlag/År: | Stockholm : Gebers, 1966 Uppsala Almqvist & Wicksells boktr. |
| Omfång: | 384 s. Inbunden |
| ISSN: | 0280-0675 |
| Medarbetare: | Påhlsson, Leif |
| Medarbetare: | Sydow, Johan von, 1918-1999 |
| Ämnesord: | Släktnamn |
| Ämnesord: | Namn |
| Ämnesord: | Adel |
| Ämnesord: | Uppslagsverk |
| Kategori: | Allmänt och blandat
|
|
|
| Ex.1: | Skyddsomslag saknas Mycket fint skick | 100 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4271 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Norge - broderland : tolv uppsatser / under red. av Arne Björnberg |
| Förlag/År: | Uppsala, 1942 |
| Omfång: | 222 s. Inbunden |
| Medarbetare: | Björnberg, Arne, 1908- (medarbetare) |
| SAB-kod: | Ndb |
| Kategori: | Geografi
> Övriga Norden
> Norge
|
|
|
| Ex. 1: | Skyddsomslag trasigt Bra skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4272 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Tinbergen, Niko |
| Titel: | Nyfiken i naturen : nya och roliga aspekter på djurens liv / Niko Tinbergen |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1961 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Upplaga: | [1. uppl.] |
| Omfång: | 229 s. : ill. |
| Orginaltitel: | Curious naturalists. |
| SAB-kod: | Ug |
| Kategori: | Naturvetenskap
> Zoologi
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4273 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Fredriksson, Marianne, 1927-2007. |
| Titel: | Om kvinnor vore kloka skulle världen stanna / Marianne Fredriksson |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1993 ; (Finland) |
| Omfång: | 157 s. ; 21 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1993 |
| Anmärkning: | Ur: Månadsjournalen |
| ISBN: | 91-46-16442-1 |
| SAB-kod: | Hc.017 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Kåserier
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Namnetikett. Kartonnage | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4274 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | France, Anatole, 1844-1924 |
| Titel: | Lille Pierre / Anatole France ; illustrerad av Lars Wellton |
| Förlag/År: | Stockholm : Vår bok : [Norstedt (distr.)], 1961 ; (Stockholm : Norstedt) |
| Omfång: | 244 s. Inbunden |
| SAB-kod: | Hce |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex. 1: | Skyddsomslag saknas Mycket fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4275 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lessing, Doris, 1919- |
| Titel: | Äkta vara : noveller / Doris Lessing ; översättning: Britt Arenander och Solveig Nellinge |
| Förlag/År: | Stockholm : Trevi, 1991 ; (Uddevalla : Risberg) |
| Omfång: | 158, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Övers. från engelska av valda noveller |
| ISBN: | 91-7160-961-X |
| Medarbetare: | Arenander, Britt, 1941- (översättare) |
| Medarbetare: | Nellinge, Solveig, 1931-1998 (översättare) |
| SAB-kod: | He.016=c |
| SAB-kod: | Hcee.016 |
| Ämnesord: | Noveller |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 50 kr. |
| Ex. 2: | Fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4276 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | García Márquez, Gabriel, 1928- |
| Titel: | Översten får inga brev / Gabriel García Márquez ; övers. av Karin Alin |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1982 ; (Borås : Centraltr.) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 91, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | El coronel no tiene quien le escriba. |
| ISBN: | 91-46-14149-9 |
| Medarbetare: | Alin, Karin, 1892-1974 (översättare) |
| SAB-kod: | Hkq=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Spanska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4277 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lagerlöf, Selma, 1858-1940 |
| Titel: | Körkarlen ; Herr Arnes penningar / Selma Lagerlöf |
| Förlag/År: | Höganäs : Bra böcker, 1997 (Italien) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 182 s. ; 23 cm Inbunden. |
| Serie: | Bra böckers klassiker, 99-2518674-9 |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1912 och 1904 |
| ISBN: | 91-7133-378-9 |
| Medarbetare: | Lagerlöf, Selma, 1858-1940. Herr Arnes penningar |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Nyskick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4278 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Flaubert, Gustave, 1821-1880 |
| Titel: | Madame Bovary / Gustave Flaubert ; översättning från franska av Greta Åkerhielm |
| Förlag/År: | Höganäs : Bra Böcker, 1998 |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | BRA BÖCKERS KLASSIKER. Inbunden |
| Orginaltitel: | Madame Bovary. |
| Serie: | Bra böckers klassiker, 99-2518674-9 |
| ISBN: | 91-7133-529-3 |
| Medarbetare: | Åkerhielm, Greta (översättare) |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Nyskick | 45 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4279 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Kafka, Franz, 1883-1924 |
| Titel: | Processen / Franz Kafka |
| Förlag/År: | Höganäs : Bra böcker, 1998 ; (Italien) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 186, [1] s. ; 23 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Der Prozess. |
| Serie: | Bra böckers klassiker, 99-2518674-9 |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1945 |
| Anmärkning: | Övers. av Karl Vennberg |
| ISBN: | 91-7133-445-9 |
| SAB-kod: | Hf.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Tyska och jiddisch
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Nyskick | 45 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4280 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lessing, Doris, 1919- |
| Titel: | Ljuvaste dröm / Doris Lessing ; översättning: Inger Johansson |
| Förlag/År: | Stockholm : Forum, 2003 (Uddevalla : Mediaprint) |
| Omfång: | 413, [1] s. ; 24 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | The sweetest dream |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 2003 |
| ISBN: | 91-37-12055-7 |
| Medarbetare: | Johansson, Inger (översättare) |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Namnetikett Tryfferad - tex. med tidningsurklipp Fint skick | 90 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4281 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lessing, Doris, 1919- |
| Titel: | Vandra i skugga : del 2 av min självbiografi 1949-1962 / Doris Lessing ; översättning: Inger Johansson |
| Förlag/År: | Stockholm Forum 1998 |
| Omfång: | Inbunden |
| Serie: | En Trevi-bok från Forum |
| ISBN: | 91-37-11292-9 |
| SAB-kod: | Gz Lessing, Doris |
| SAB-kod: | Lz Lessing, Doris |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Särskilda utländska författare
> Lessing, Doris
|
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Lessing, Doris
|
|
|
| Ex.1: | Namnetikett Tryfferad - tex. med tidningsurklipp Mycket fint skick | 90 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4282 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lessing, Doris, 1919- |
| Titel: | Under huden : del 1 av min självbiografi fram till 1949 / Doris Lessing ; översättning av Annika Preis |
| Förlag/År: | Stockholm Trevi 1994 |
| Omfång: | Inbunden |
| ISBN: | 91-7161-100-2 |
| SAB-kod: | Gz Lessing, Doris |
| SAB-kod: | Lz Lessing, Doris |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Särskilda utländska författare
> Lessing, Doris
|
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Lessing, Doris
|
|
|
| Ex.1: | Namnetikett Mycket fint skick | 75 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4283 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Gordimer, Nadine, 1923- |
| Titel: | Julys folk : [roman] / Nadine Gordimer ; översättning av Else Lundgren |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1991 ; (Borås : Centraltr.) |
| Upplaga: | [Ny uppl.] |
| Omfång: | 204, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | July's people. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1982 |
| ISBN: | 91-0-055363-8 |
| Medarbetare: | Lundgren, Else (illustratör) |
| SAB-kod: | He.01=c |
| SAB-kod: | Hceep.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4285 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Kinsolving, William |
| Titel: | Mot alla odds / William Kinsolving ; översättning: Molle Kanmert |
| Förlag/År: | Höganäs : Bra böcker, 1992 ; (Tyskland) |
| Omfång: | 655 s. ; 23 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Bred to win. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1992 |
| ISBN: | 91-7133-061-5 |
| Medarbetare: | Kanmert Sjölander, Molle, 1967- (översättare) |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4286 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Frame, Janet, 1924-2004 |
| Titel: | En självbiografi / Janet Frame |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnierförl., 1995 ; (Falun : Scandbook) |
| Omfång: | Ca 650 s. med var. pag., [32] pl.-s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | To the Is-Land. |
| Orginaltitel: | An angel at my table. |
| Orginaltitel: | The envoy from Mirror City. |
| Anmärkning: | "Innehåll: Till landet Är / översättning av Maria Ekman ; En ängel vid mitt bord / översättning av Annika Preis ; Sändebud från Spegelstaden / översättning av Maria Ekman" |
| Anmärkning: | Tidigare utg. i separata vol. |
| &nbs
| | |