Antikvariat 1 - Nyförvärslista


Listor. En förteckning över antikvariatets alla böcker i listform - även sålda. Dessa sidor är främst gjorda för google och andra sökmotorer. Du kan också pröva att söka direkt på www.antikvariat1.se.
 
 Författare: Tyler, Anne, 1941-
 Titel: Arvet efter Danny / Anne Tyler ; översättning: Kerstin Hallén
 Förlag/År: Stockholm : Trevi, 1992 ; (Södertälje : Fingraf)
 Omfång: 314 s. ; 23 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Saint Maybe.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1992
 ISBN: 91-7161-018-9
 Medarbetare: Hallén, Kerstin (översättare)
 SAB-kod: He.01=c
 SAB-kod: Hcee.01
 SAB-kod: Hceeq.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Tryfferad - tex. med tidningsurklipp Mycket fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4502
 
 Författare: Värnlund, Rudolf, 1900-1945
 Titel: Mellan tvenne världar / Rudolf Värnlund i kulturdebatten ; i urval av Ester och Holger Värnlund
 Förlag/År: Stockholm : Geber, 1964 ; (Stockholm : Haeggström)
 Omfång: 207 s. Häftad
 Medarbetare: Värnlund, Holger (medarbetare)
 Medarbetare: Värnlund, Ester (medarbetare)
 SAB-kod: G
 SAB-kod: Ika
 SAB-kod: Ocg
Kategori: Litteraturvetenskap
Kategori: Konst, musik, teater och film > Teater > Teater: allmänt
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Statskunskap och politik > Politiska begrepp och politiska åskådningar
Ex. 1: Fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4503
 
 Författare: Berg, Anne Sofie, pseud.
 Titel: Att inte se / Anne Sofie Berg
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1964 ; (Stockholm : Mauritzon)
 Omfång: 63, [1] s.
 SAB-kod: Eua
 Ämnesord: Synskadade
Kategori: Uppfostran och undervisning > Elever med särskilda behov > Synskadade
Ex. 1: Mycket fint skick 20 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4504
 
 Titel: Almqvist & Wiksells almanack : med Kungl. vetenskapsakademiens vederbörliga tillstånd enligt dess uteslutande privilegium
 Förlag/År: Uppsala, 1914
 Omfång: Häftad
 SAB-kod: Uafa(p)
Kategori: Naturvetenskap > Astronomi > Almanackor
Ex. 1: Fint skick 1964. Liten reva20 kr.
Ex. 2: Fint skick 1965 kr.
Ex. 3: Fint skick 196620 kr.
Ex. 4: Mindre bra skick 196720 kr.
Ex. 5: Mycket fint skick 196820 kr.
Ex. 6: Mycket fint skick 1969. Medeltida bokmåleri.30 kr.
Ex. 7: Fint skick 197020 kr.
Ex. 8: Fint skick 197020 kr.
Ex. 9: Fint skick 1972. Liten reva20 kr.
Ex. 10: Mycket fint skick 197320 kr.
Ex. 11: Mycket fint skick 197420 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4505
 
 Titel: Fenix : tidskrift för humanism
 Förlag/År: Stockholm : Atlantis, 1983-1997 ; (Kristianstad : Nya civiltr.)
 Omfång: 22 cm. Häftad
 Anmärkning: Gr. 1983. - Upphört med1997:4
 Anmärkning: Redigerad av Harry Järv
 ISSN: 0280-8617
 SAB-kod: Bd
 Ämnesord: Litteratur
Kategori: Allmänt och blandat > Allmänna tidskrifter och allmänna serier
Ex. 1: Mycket fint skick Vol. 1, nr 1/2 198340 kr.
Ex. 2: Mycket fint skick Vol. 1, nr 3/4 198340 kr.
Ex. 3: Mycket fint skick Vol. 1, nr 5/6 (1983)40 kr.
Ex. 4: Fint skick Vol. 5, nr 1/2 (1987)40 kr.
Ex. 5: Mycket fint skick Vol. 5 , nr 3 (1987)40 kr.
Ex. 6: Mycket fint skick Vol. 5, nr 4 (1987)40 kr.
Ex. 7: Mycket fint skick Vol 6, nr 1 & 2 (1988)50 kr.
Ex. 8: Mycket fint skick Vol. 6, nr 3 & 4 (1988)50 kr.
Ex. 9: Mycket fint skick Vol. 7, nr 2 (1989)40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4506
 
 Författare: Ekelund, Louise, 1936-
 Titel: Rabbe Enckell : gräshoppans och Orfeus diktare / Louise Ekelund
 Förlag/År: Stockholm : Ordfront : Svenska humanistiska förb., 1999 ; (Södertälje : Fingraf)
 Omfång: 262, [1] s., [16] pl.-s. i färg : ill. ; 23 cm Inbunden.
 Serie: Svenska humanistiska förbundet, 0346-6027 ; 111
 ISBN: 91-7324-679-4
 Genre: Finlandssvensk litteratur
 SAB-kod: Gcdz Enckell, Rabbe
 Ämnesord: Enckell, Rabbe, 1903-1974
Kategori: Litteraturvetenskap > Svensk litteraturhistoria > Finlandssvensk litteraturhistoria
Ex. 1: Mycket fint skick 110 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4507
 
 Titel: Alkemins blå eld : modern arabisk poesi / i urval och tolkning av Saleh Oweini och Nina Burton ; efterskrift av Sigrid Kahle
 Förlag/År: Stockholm : FIB:s lyrikklubb, 1991 ; (Falköping : Gummesson)
 Omfång: 228 s. : ill. ; 24 cm Inbunden.
 Serie: FIB:s lyrikklubbs bibliotek, 0425-5232 ; 256
 Serie: FIB:s lyrikklubbs årsbok, 0348-0534 ; 1991
 ISBN: 91-550-3589-2
 Medarbetare: Burton, Nina, 1946- (översättare)
 Medarbetare: Oweini, Saleh, 1947- (översättare)
 SAB-kod: Hsg.03(s)=c
 SAB-kod: Hcesg.03(s)
 Ämnesord: Arabisk skönlitteratur i svensk översättning
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Arabiska
Ex.1: Mycket fint skick 75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4508
 
 Författare: Born, Heidi von, 1936-
 Titel: Aldrig mer tillbaka / Heidi von Born
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1975 ; (Stockholm : Norstedt)
 Omfång: 160, [1] s. ; 21 cm. Häftad
 ISBN: 91-1-751121-6
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Psykologisk skildring
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4509
 
 Författare: Casta, Stefan, 1949-
 Titel: Fallet Mary-Lou / Stefan Casta ; [illustrationer: Per Josefsson]
 Förlag/År: Bromma : Opal, 1997 ; (Finland)
 Omfång: 215, [4] s. : ill. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1997
 ISBN: 91-7270-835-2
 Medarbetare: Josefsson, Per, 1948- (illustratör)
 Genre: Ungdomsböcker
 SAB-kod: Hc,u
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex. 1: Mycket fint skick 45 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4510
 
 Författare: Eriksson, Gunnar, 1931-
 Titel: Platon & smitaren / Gunnar Eriksson
 Förlag/År: Stockholm : Atlantis, 1989 ; (Malmö : Norden offset)
 Omfång: 257 s. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-7486-879-9
 SAB-kod: Be
 Ämnesord: Idé- och lärdomshistoria
 Ämnesord: Intellektuellt liv
 Ämnesord: Intellectual life
 Ämnesord: Idé- och lärdomshistoria
Kategori: Allmänt och blandat > Allmän idé- och lärdomshistoria
Ex.1: Fint skick Liten reva90 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4511
 
 Författare: Smith, Zadie, 1975-
 Titel: Autografjägaren / Zadie Smith ; översättning: Molle Kanmert Sjölander
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 2003 (Falun : Scandbook)
 Omfång: 406, [2] s. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The autograph man
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2003
 ISBN: 91-0-010009-9
 Medarbetare: Kanmert Sjölander, Molle, 1967- (översättare)
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 65 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4512
 
 Författare: Ishiguro, Kazuo, 1954-
 Titel: Vi som var föräldralösa / Kazuo Ishiguro ; översättning: Rose-Marie Nielsen
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 2000 ; (Finland)
 Omfång: 352, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: When we were orphans.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2000
 ISBN: 91-46-17749-3
 SAB-kod: He.01=c
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4513
 
 Författare: Cederborg, Carl August, 1849-1933
 Titel: Silverhättan : historisk roman från Gottlands medeltid
 Förlag/År: Göteborg : Västra Sverige, 1923 ; (Göteborg : Elander)
 Omfång: 2 vol. (224 ; 217 s.). Inbunden
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Privat klotband. Två sammanbunda volymer.70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4516
 
 Författare: Singer, Isaac Bashevis, 1904-1991
 Titel: Sagor / Isaac Bashevis Singer ; översättning: Mårten Edlund ; illustrationer: Peter Tillberg
 Förlag/År: Stockholm : Bromberg, 1995 ; (Borås : Centraltr.)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 351, [1] s. : ill. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Stories for children.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1989
 ISBN: 91-7608-677-1
 Medarbetare: Edlund, Mårten, 1913-1987 (översättare)
 Medarbetare: Tillberg, Peter, 1946- (illustratör)
 SAB-kod: He=c,u
 Ämnesord: Judisk skönlitteratur, judiska barnböcker
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick Kartonnage30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4517
 
 Författare: Björkegren, Hans, 1933-
 Titel: Den blå lyktgubben.
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1950 (Stockholm : Lindström)
 Omfång: 190, [3] s. Häftad
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4518
 
 Författare: Hagelin, Gösta, 1900-1979
 Titel: Alla tiders Rom / Gösta Hagelin
 Förlag/År: Stockholm : Verbum, 1976 ; (Stockholm : Tryckmans)
 Upplaga: 3., bearb. uppl.
 Omfång: 440 s., [12] pl.-bl. : ill. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 4. uppl., 1978
 SAB-kod: Niz Rom. 08
Kategori: Geografi > Italien > Rom
Ex.1: Mycket fint skick 4:e uppl. tr 197860 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4519
 
 Författare: Lewan, Bengt, 1932-
 Titel: Svenskar i Rom : ur brev och reseminnen från sjutton- och artonhundratalen / Bengt Lewan
 Förlag/År: Stockholm : Rubicon, cop. 1987 ; (Södertälje : Fingraf)
 Omfång: 239 s. : ill. ; 22 cm Inbunden.
 Serie: Skriftserie / utgiven av vänföreningarna för de svenska instituten i Rom och Athen, 0282-1524 ; 2
 ISBN: 91-7922-002-9
 SAB-kod: Niz Rom.07
 Ämnesord: Svenskar. Italien
Kategori: Geografi > Italien > Rom
Ex. 1: Mycket fint skick 90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4520
 
 Författare: Östensson, Arne-R, 1914-
 Titel: Mitt i välfärden / Arne-R. Östensson
 Förlag/År: Göteborg : Zinderman, 1976 ; (Uddevalla : Bohusläningen)
 Omfång: 127, [1] s. ; 20 cm. Häftad
 ISBN: 91-528-0133-0
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Osprättad20 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4521
 
 Författare: Winterson, Jeanette, 1959-
 Titel: Det finns annan frukt än apelsiner : [roman] / Jeanette Winterson ; översättning: Caj Lundgren
 Förlag/År: Stockholm : Gedin, 1990 ; (Malmö : Beyrond)
 Omfång: 248 s. (248, [1] s.) ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Oranges are not the only fruit.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1990
 ISBN: 91-7964-059-1
 Medarbetare: Lundgren, Caj (översättare)
 SAB-kod: He.01=c
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Fint skick 70 kr.
Ex. 2: Mycket fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4522
 
 Författare: Wolf, Naomi
 Titel: Skönhetsmyten : hur föreställningar om skönhet används mot kvinnor / Naomi Wolf ; översättning: Margareta Eklöf
 Förlag/År: Stockholm : Natur och kultur, 1992 ; (Finland)
 Omfång: 306 s. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The beauty myth.
 ISBN: 91-27-03251-5
 Medarbetare: Eklöf, Margareta, 1930- (översättare)
 SAB-kod: Ohja
 SAB-kod: Dogb
 SAB-kod: Oaa
 Ämnesord: Kvinnokroppen
 Ämnesord: Kvinnor
 Ämnesord: Women
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Sociala frågor och socialpolitik > Kvinnofrågor
Kategori: Filosofi och psykologi > Psykologi > Könspsykologi
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Sociologi > Socialpsykologi
Ex. 1: Mycket fint skick 145 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4523
 
 Författare: Jersild, P C, 1935-.
 Titel: En gammal kärlek : roman / PC Jersild
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1995 ; (Finland)
 Omfång: 277, [2] s. ; 23 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1995
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 21/23. tus., 1997
 ISBN: 91-0-055898-2
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Neoplasms
 Ämnesord: Medicine in literature
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1:Namnteckning Mycket fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4524
 
 Författare: Torsson, Björner, 1937-
 Titel: Anita Gordh : allting har ett öga / Björner Torsson ; [förord: Elis Ernst Eriksson ; översättning: Åsa Andersson, Ian Hartshorne ; fotograferat av Mathias Johansson]
 Förlag/År: Stockholm : Rönnells antikvariat, 2003 (Värnamo : Fälth & Hässler)
 Omfång: 107 s. : ill. (huvudsakligen i färg) ; 25 cm Inbunden.
 Anmärkning: Parallelltext på svenska och engelska
 ISBN: 91-974645-0-3
 Medarbetare: Andersson, Åsa (översättare)
 Medarbetare: Hartshorne, Ian (översättare)
 Medarbetare: Johansson, Mathias (fotograf)
 Medarbetare: Gordh, Anita, 1943- (konstnär)
 SAB-kod: Ibz Gordh, Anita
 Ämnesord: Gordh, Anita, 1943-
 Ämnesord: Konstnärer
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konsthistoria > Särskilda konstnärer
Ex. 1: Mycket fint skick 150 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4525
 
 Författare: Mörne, Håkan, 1900-1961
 Titel: Den förgyllda fattigdomen : en resa i Centralamerika / Håkan Mörne
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1949
 Omfång: 388 s. : ill. Häftad
 Genre: Finlandssvensk litteratur
 SAB-kod: Nqd.07
 Ämnesord: Latinamerika Resor
Kategori: Geografi > Amerika > Sydamerika
Ex. 1: Bra skick Lite sliten rygg.30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4527
 
 Författare: Jangfeldt, Bengt, 1948-
 Titel: En osalig ande : berättelsen om Axel Munthe / Bengt Jangfeldt
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 2003 (Norge)
 Omfång: 672 s. : ill. ; 24 cm Inbunden.
 ISBN: 91-46-18183-0
 SAB-kod: Lz Munthe, Axel
 Ämnesord: Munthe, Axel, 1857-1949
 Ämnesord: History of medicine, 19th cent.
 Ämnesord: History of medicine, 20th cent.
 Ämnesord: Physicians
 Ämnesord: Läkare
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Munthe, Axel
Ex. 1: Fint skick 125 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4528
 
 Författare: Grimmelshausen, Hans Jakob Christoffel von, ca 1622-1676
 Titel: Courage / Hans Jakob Christoffel von Grimmelshausen ; översättning: Ulrika Wallenström ; inledning: Synnöve Clason
 Förlag/År: Lund : Studentlitteratur, 1992 ; (Lund : Studentlitteratur)
 Omfång: 161, [3] s. ; 23 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Trutz Simplex oder ausführliche und wunderseltsame Lebensbeschreibung der Ärtzbetrügerin und Landstörtzerin Courasche.
 Serie: Helikonbiblioteket, 99-1279919-4 ; 5
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1992
 ISBN: 91-44-33041-3
 Medarbetare: Wallenström, Ulrika (översättare)
 SAB-kod: Hf.01=c
 SAB-kod: Hcef.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Tyska och jiddisch
Ex. 1: Mycket fint skick Kartonnage.60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4529
 
 Författare: Kjaerstad, Jan, 1953-
 Titel: Homo Falsus eller Det perfekta mordet / Jan Kjaerstad ; övers.: Urban Andersson
 Förlag/År: Stockholm : Atlantis, 1985 ; (Norge)
 Omfång: 317, [1] s. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Homo Falsus eller Det perfekte mord ((norska)).
 ISBN: 91-7486-408-4
 Medarbetare: Andersson, Urban (översättare)
 SAB-kod: Hdb=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Norska
Ex. 1: Mycket fint skick Tillskrift95 kr.
Ex.2: Mycket fint skick 100 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4530
 
 Författare: Gao, Xingjian, 1940-
 Titel: Andarnas berg / Gao Xingjian ; översättning och förord av Göran Malmqvist
 Förlag/År: Stockholm : Atlantis, 2000 ; (Norge)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 555, [1] s. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Lingshan.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2. tr.,2000
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1992
 ISBN: 91-7486-517-X
 SAB-kod: Hceva.01
 SAB-kod: Hva.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Kinesiska
Ex.1: Fint skick 100 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4531
 
 Författare: Hughes, Ted, 1930-1998
 Titel: Brev på födelsedagen : dikter / Ted Hughes ; tolkning från engelskan av Ole Hessler
 Förlag/År: Stockholm : Natur och kultur, 1999 ; (Falun : Ait Falun)
 Omfång: 207, [1] s. ; 23 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Birthday letters.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1999
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1999
 ISBN: 91-27-07309-2
 Medarbetare: Hessler, Ole, 1945-2002 (översättare)
 SAB-kod: He.03=c
 SAB-kod: Hcee.03
 Ämnesord: Skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 95 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4532
 
 Författare: Warburton, Thomas, 1918-
 Titel: Åttio år finlandssvensk litteratur / Thomas Warburton
 Förlag/År: Helsingfors : Schildt, 1984
 Omfång: 428 s., [12] pl.-bl. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 951-50-0288-5
 Genre: Finlandssvensk litteratur
 SAB-kod: Gcd.5
Kategori: Litteraturvetenskap > Svensk litteraturhistoria > Finlandssvensk litteraturhistoria
Ex. 1: Mycket fint skick 125 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4533
 
 Författare: Weiss, Andrea
 Titel: "Flykt till livet" : berättelsen om Erika och Klaus Mann / Andrea Weiss ; översättning: Birgit Lönn
 Förlag/År: Stockholm Svenska förl. 2001
 Omfång: Inbunden
 ISBN: 91-7738-576-4
 SAB-kod: Gz Mann, Erika
 SAB-kod: Lz Mann, Erika
 SAB-kod: Gz Mann, Klaus
 SAB-kod: Lz Mann, Klaus
Kategori: Litteraturvetenskap > Särskilda utländska författare > Mann, Erika
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Mann, Erika
Kategori: Litteraturvetenskap > Särskilda utländska författare > Mann, Klaus
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Mann, Klaus
Ex. 1: Mycket fint skick 95 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4534
 
 Författare: Golding, William, 1911-1993
 Titel: Slagvatten : [roman] / William Golding ; översättning av Else Lundgren
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1988 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 251, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Close quarters.
 ISBN: 91-0-047518-1
 Medarbetare: Lundgren, Else (översättare)
 SAB-kod: He.01=c
 Ämnesord: Roman
 Ämnesord: Dagbok
 Ämnesord: Sjöfart
 Ämnesord: Sekelskiftet 1900
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4536
 
 Författare: Eriksson, Kjell, 1953-
 Titel: Den upplysta stigen : kriminalroman / Kjell Eriksson
 Förlag/År: Stockholm : Bilda, 2000 ; (Falun : AIT Scandbook)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 287, [1] s. Inbunden
 Anmärkning: Bokklubben Medlemsboken
 ISBN: 91-574-5841-3
 Genre: Deckare
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Lätt naggat omslag med en smärre reva75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4537
 
 Författare: Sontag, Susan, 1933-2004
 Titel: I Saturnus tecken / Susan Sontag ; övers.: Eva Liljegren
 Förlag/År: Stockholm : Bromberg, 1981 ; (Uppsala : A & W)
 Omfång: 218 s. ; 21 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Under the sign of Saturn.
 ISBN: 91-7608-059-5
 Medarbetare: Liljegren, Eva (översättare)
 SAB-kod: G.5
Kategori: Litteraturvetenskap > 1900-talet
Ex. 1: Fint skick Liten reva i skyddsomslaget100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4538
 
 Författare: Coetzee, J M, 1940-
 Titel: I väntan på barbarerna : [roman] / J. M. Coetzee ; övers.: Thomas Preis ; förord av Per Wästberg
 Förlag/År: Stockholm : Bromberg, 1982 ; (Värnamo : Fälth)
 Omfång: viii, 206 s. ; 21 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Waiting for the barbarians.
 ISBN: 91-7608-114-1
 Medarbetare: Preis, Thomas (översättare)
 SAB-kod: He=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4539
 
 Författare: Smith, Thorne
 Titel: Topper tar en tripp / Thorne Smith ; [övers.: Stig Facht]
 Förlag/År: Bromma : Delta, 1976 ; (Vänersborg : Vänersborgs boktr.)
 Omfång: 305, [2] s. ; 20 cm. Häftad
 Orginaltitel: Topper takes a trip.
 ISBN: 91-7228-098-0
 Medarbetare: Facht, Stig (översättare)
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick 40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4540
 
 Författare: Vachss, Andrew H
 Titel: Blue Belle / Andrew Vachss ; översättning: Gunilla Dahlblom, K G Johansson
 Förlag/År: Höganäs : Wiken, 1992 ; (Italien)
 Omfång: 360 s. ; 23 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Blue Belle (engelska).
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1992
 ISBN: 91-7119-123-2
 Medarbetare: Dahlblom, Gunilla (översättare)
 Medarbetare: Johansson, K G (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hcee.01
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 80 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4541
 
 Författare: Verne, Jules, 1828-1905
 Titel: Till jordens medelpunkt / Jules Verne ; [översättning av Claës Gripenberg ; illustrationer av E. Riou]
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1963
 Upplaga: 9.-13. tus.
 Omfång: 210, [3] s. : ill. Inbunden
 Orginaltitel: Voyage au centre de la terre.
 Serie: De odödliga ungdomsböckerna, 99-0747475-4 ; 52
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Hcej.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Franska
Ex.1: Mycket fint skick 40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4542
 
 Författare: Carpelan, Bo, 1926-
 Titel: Dikter från trettio år / Bo Carpelan
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1980 ; (Finland)
 Omfång: 124, [1] s. ; 21 cm Inbunden.
 Anmärkning: Förf:s urval av tidigare utgivna arbeten
 ISBN: 91-0-045123-1
 Genre: Finlandssvensk litteratur
 SAB-kod: Hc.03
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex. 1: Fint skick 95 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4543
 
 Författare: Cullhed, Anders, 1951-
 Titel: Solens flykt : från barocken till Octavio Paz : litteraturhistoriska studier / Anders Cullhed
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1993 ; (Kristianstad : Kristianstads boktr.)
 Omfång: 330, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-0-055613-0
 SAB-kod: Gkq
 SAB-kod: G
 Ämnesord: Spansk-amerikansk litteraturhistoria
Kategori: Litteraturvetenskap > Spansk litteraturhistoria > Spansk-amerikansk litteraturhistoria
Kategori: Litteraturvetenskap
Ex. 1: Mycket fint skick 85 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4544
 
 Författare: Handke, Peter, 1942-
 Titel: Upprepningen : [roman] / Peter Handke ; översättning av Margaretha Holmqvist
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1988 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 261, [1] s. ; 21 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Die Wiederholung.
 ISBN: 91-0-047299-9
 Medarbetare: Holmqvist, Margaretha, 1926- (översättare)
 SAB-kod: Hf.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Tyska och jiddisch
Ex. 1: Mycket fint skick 90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4545
 
 Författare: Gyllensten, Lars, 1921-2006.
 Titel: Så var det sagt : essäer, artiklar, inlägg / Lars Gyllensten
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1992 ; (Kristianstad : Kristianstads boktr.)
 Omfång: 265, [3] s. ; 21 cm Inbunden.
 Anmärkning: Huvudsakligen tidigare publicerade texter
 ISBN: 91-0-055458-8
 SAB-kod: Bb
 Ämnesord: Essäer
Kategori: Allmänt och blandat > Allmänna samlingsverk
Ex. 1: Mycket fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4546
 
 Författare: Kilpi, Eeva, 1928-
 Titel: Innan döden / Eeva Kilpi ; tolkningar från finska av Kerstin Holm-Lindqvist
 Förlag/År: Bromma : Fripress, 1984 ; (Halmstad : Centraltr.)
 Upplaga: 1. uppl.
 Omfång: 92 s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Ennen kuolemaa.
 ISBN: 91-85590-68-1
 Medarbetare: Holm-Lindqvist, Kerstin, 1921- (översättare)
 SAB-kod: Hub.03=c
 Ämnesord: Dikter
 Ämnesord: Lyrik
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Finska och tornedalsfinska
Ex.1: Mycket fint skick 70 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4547
 
 Författare: Kyrklund, Willy, 1921-2009.
 Titel: Berättelser, dramatik, anföranden, artiklar / Willy Kyrklund
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier Alba, 1996 ; (Smedjebacken : Smegraf)
 Omfång: 649, [1] s. ; 23 cm Inbunden.
 ISBN: 91-34-51845-2
 Genre: Finlandssvensk litteratur
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick 200 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4548
 
 Författare: Anderberg, Carl-Olof, 1914-
 Titel: Hän mot en ljudkonst / Carl-Olof Anderberg
 Förlag/År: Malmö : Cavefors, 1961 ; (Uddevalla : Bohusläningen)
 Upplaga: 1. uppl.
 Omfång: 197, [1] s.
 SAB-kod: Ij:df
 Ämnesord: Musikestetik
Kategori: Konst, musik, teater och film > Musik > Musikestetik
Ex. 1: Fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4549
 
 Författare: McNeill, Elizabeth, pseud.
 Titel: Nio och en halv vecka : minnen från en kärleksaffär / Elizabeth McNeill ; övers. av Katarina Norén
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1979 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 167, [1] s. ; 21 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Nine and a half weeks.
 ISBN: 91-0-043916-9
 Medarbetare: Norén, Katarina (översättare)
 Genre: Erotica
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Fint skick Lagat skyddsomslag.45 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4550
 
 Titel: Mellan myrten och rönn : tolv texter om Erik Axel Karlfeldt / [redaktör: Hans Landberg]
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1998 ; (Smedjebacken : Fälth & Hässler)
 Omfång: 219 s. : ill., musiknoter ; 22 cm Inbunden.
 Serie: Karlfeldt-samfundets skriftserie, 0453-3186 ; 30
 ISBN: 91-46-17474-5
 Medarbetare: Landberg, Hans, 1933- (medarbetare)
 SAB-kod: Gcz Karlfeldt, Erik Axel
 Ämnesord: Karlfeldt, Erik Axel, 1864-1931
Kategori: Litteraturvetenskap > Svensk litteraturhistoria > Särskilda svenska författare
Ex. 1: Mycket fint skick 55 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4551
 
 Författare: Isaksson, Ulla, 1916-2000
 Titel: Återfunnet / Ulla Isaksson
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1982 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 64, [3] s. ; 22 cm. Häftad
 Serie: Bonniers julbok, 99-2086554-0 ; 1982
 SAB-kod: Gcz Isaksson, Ulla
Kategori: Litteraturvetenskap > Svensk litteraturhistoria > Särskilda svenska författare
Ex. 1: Fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4552
 
 Författare: Gyllensten, Lars, 1921-2006.
 Titel: Provdockan / Lars Gyllensten
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1983 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 61, [2] s. ; 23 cm. Häftad
 Serie: Bonniers julbok, 99-2086554-0 ; 1983
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4553
 
 Författare: Evander, Per Gunnar, 1933-
 Titel: Ensam på vinden med Pelle Kohlberg : en liten minnesbok / Per Gunnar Evander
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1981 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 54, [2] s. ; 23 cm.
 Serie: Bonniers julbok, 99-2086554-0 ; 1981
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mindre bra skick 35 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4554
 
 Författare: Claesson, Stig, 1928-2008.
 Titel: Kamrerns julafton och andra högtidsstunder : skildrade i ord och bild / av Stig Claesson
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1986 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 62, [2] s. : ill. ; 23 cm. Häftad
 Serie: Bonniers julbok, 99-2086554-0 ; 1986
 SAB-kod: Hc.016
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Noveller
Ex.1: Mycket fint skick Lite blekt rygg.150 kr. Såld
Ex.2: Mycket fint skick Ou. Ej utg i bokhandeln. Osprättad.175 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4555
 
 Författare: Delblanc, Sven, 1931-1992
 Titel: Ung man på havet / Sven Delblanc
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1979 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 50, [2] s. ; 23 cm. Häftad
 Serie: Bonniers julbok, 99-2086554-0 ; 1979
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4556
 
 Författare: Jersild, P C, 1935-.
 Titel: Bokens begravning och andra sanna historier / av P C Jersild
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1980 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 47, [6] s. ; 22 cm. Häftad
 Serie: Bonniers julbok, 99-2086554-0 ; 1980
 SAB-kod: Hc.016
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Noveller
Ex. 1: Mycket fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4557
 
 Författare: Martinson, Harry, 1904-1978
 Titel: Blekinge / Harry Martinson
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1978 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 43, [4] s. ; 23 cm.
 Serie: Bonniers julbok, 99-2086554-0 ; 1978
 SAB-kod: Ncbc
 Ämnesord: Blekinge
Kategori: Geografi > Sverige > Blekinge och Blekinge län
Ex. 1: Mycket fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4558
 
 Författare: Brunner, Ernst, 1950-
 Titel: Maison Londa hade en palmträdgård mot havet / Ernst Brunner
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1994 ; (Uddevalla : Risberg)
 Omfång: 45, [3] s. ; 22 cm.
 Serie: Bonniers julbok, 99-2086554-0 ; 1994
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4559
 
 Författare: Mishima, Yukio, 1925-1970
 Titel: Efter banketten : roman / Yukio Mishima : [översättning från den amerikanska upplagan av Vanja Lantz]
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1969 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 192 s. (192, [1] s.). Häftad
 Orginaltitel: Utage no ato.
 Anmärkning: Översättningen är gjord från engelskan
 Medarbetare: Lantz, Vanja, 1911-1992 (översättare)
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Mycket fint skick Förlagsstämpel100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4560
 
 Författare: Krusenstjerna, Agnes von, 1894-1940
 Titel: Händelser på vägen.
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1935
 Omfång: 225 s. Häftad
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 2 uppl.50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4561
 
 Författare: Wikner, Pontus
 Titel: Psykologiska självbekännelser : till homosexualitetens problematik / Pontus Wikner ; förord av Torsten S:son Frey ; orienterande essay av Lechard Johannesson
 Förlag/År: Stockholm Askild & Kärnekull <1971>
 Omfång: Häftad
 SAB-kod: Dbz Wikner, Pontus
 SAB-kod: Lz Wikner, Pontus
 SAB-kod: Ohjh
Kategori: Filosofi och psykologi > Filosofins historia > Särskilda filosofer
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Wikner, Pontus
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Sociala frågor och socialpolitik > Homosexuella
Ex.1: Fint skick 50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4562
 
 Författare: Säfve, Torbjörn, 1941-
 Titel: Kuperad lek eller Skändaren från Skänninge : en roman / av Torbjörn Säfve
 Förlag/År: Stockholm : Prisma, 1990 ; (Finland)
 Omfång: 209, [1] s. : ill. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1990
 ISBN: 91-518-2364-0
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4563
 
 Titel: Läsbiten. 1974-75
 Förlag/År: Stockholm Läsbiten 1974-1975
 Omfång: Tidskrift
 ISSN: 0345-6951
 SAB-kod: Bda-c
Kategori: Allmänt och blandat > Tidskrifter och serier > Kultur, litteratur, politik
Ex. 1: Fint skick Nr 8 (1974). Stockholmiania30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4564
 
 Författare: Stridsberg, Olof Arvid
 Titel: En gammal stockholmares hågkomster från stad och skola / [utg. av Staffan Tjerneld ; illustr. av E. A. Forsström]
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1951
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 82, [1] s. : ill. Häftad
 Medarbetare: Tjerneld, Staffan, 1910-1989 (medarbetare)
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 70 kr.
Ex. 2: Fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4565
 
 Författare: Törnqvist, Winnie, 1924-
 Titel: En ny dag / Winnie Törnqvist ; [illustrationer: Axel Törnqvist]
 Förlag/År: Bodafors : Bröderna Karlsson, 1990 ; (Vimmerby : VTT - grafiska)
 Omfång: 64 s. : ill. ; 21 cm.
 Anmärkning: "Även tillg. med tryckår: 2. uppl., 1994 ; 3. uppl., 1999"
 Anmärkning: Originaluppl. 1990
 ISBN: 91-7718-010-0
 Medarbetare: Törnqvist, Axel, 1913- (illustratör)
 SAB-kod: Hc.03
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex.1: Mycket fint skick 20 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4566
 
 Författare: Snorre Sturlasson, ca 1179-1241
 Titel: Snorres Edda / översättning och inledning av Björn Collinder
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1958 ; (Oskarshamn : Primo)
 Omfång: 192 s. Häftad
 Medarbetare: Collinder, Björn, 1894-1983 (översättare) (förord)
 SAB-kod: Hdca=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Isländska och färöiska
Ex.1: Mycket fint skick Delvis osprättad150 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4567
 
 Författare: Gelotte, Göran, 1936-
 Titel: Timat i Tälje / [Göran Gelotte] ; [teckningar och typografi: Lennart Wahlström]
 Förlag/År: Södertälje : Östra Södermanlands kulturhistoriska fören., 1980 ; (Södertälje : Hult)
 Omfång: 93 s. : ill. ; 21 cm. Häftad
 Serie: Täljebygden, 0280-3917 1980
 ISBN: 91-85622-12-5
 Medarbetare: Wahlström, Lennart (illustratör)
 SAB-kod: Kcz Södertälje
 SAB-kod: Ncacz Södertälje
Kategori: Historia > Sverige: Södertälje
Kategori: Geografi > Sverige > Stockholm och Stockholms län
Ex.1: Mycket fint skick 40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4568
 
 Författare: Gay, John
 Titel: Aderton visor ur Tiggarens opera / av John Gay ; i svensk tolkning och med inledning av Per Erik Wahlund
 Förlag/År: Stockholm : Natur och Kultur, 1960 ; (Stockholm : V.Petterson)
 Omfång: 37 s. Häftad
 Orginaltitel: The beggar's opera.
 Medarbetare: Wahlund, Per Erik, 1923- (översättare)
 SAB-kod: Hce.03
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Poesi
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4569
 
 Författare: Bellman, Carl Michael, 1740-1795
 Titel: Månan / med inledning av Olof Byström
 Förlag/År: Stockholm : Natur o. Kultur, 1958 ; (Stockholm : V. Petterson)
 Omfång: x, [1], 22, [2] s.
 Medarbetare: Byström, Olof, 1901-1999 (medarbetare)
 SAB-kod: Hc.03
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex. 1: Fint skick Liten reva30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4570
 
 Författare: Ekelöf, Gunnar, 1907-1968
 Titel: Commedia dell'arte / Gunnar Ekelöf ; [ill. av Bertil Bull Hedlund]
 Förlag/År: Stockholm : Bokvännerna, 1984 ; (Stockholm : Björkman)
 Omfång: 13, [3] s. : ill. ; 20 cm. Småtryck
 Anmärkning: "Ur: Svenska familjetidningen ; 1942"
 Anmärkning: Bokgåvan 1984
 ISBN: 91-7022-090-5
 Medarbetare: Hedlund, Bertil Bull, 1893-1950 (illustratör)
 SAB-kod: Ikb.4
 Ämnesord: Commedia dell arte
Kategori: Konst, musik, teater och film > Teater > Nya tiden
Ex. 1: Mycket fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4571
 
 Författare: Ekelöf, Gunnar, 1907-1968
 Titel: Jular i förskingringen / Gunnar Ekelöf ; teckningar av Eric Palmquist
 Förlag/År: Stockholm : Sällsk. Bokvännerna, 1987 ; (Stockholm : Björkman)
 Omfång: 18, [2] s. ; 21 cm. Småtryck
 Anmärkning: "Ur: Sotarens jul ; 1946"
 Medarbetare: Palmquist, Eric (illustratör)
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4572
 
 Författare: Karlsson, Ewert, 1918-2004
 Titel: EWK:s poetalbum : poesi och porträtt
 Förlag/År: Stockholm : FIB:s lyrikklubb, 1957 ; (Stockholm : Katalog & tidskr. tryck)
 Omfång: 79 s. Häftad
 Serie: FIB:s lyrikklubbs årsbok, 0348-0534 ; 1957
 Serie: FIB:s lyrikklubbs bibliotek, 0425-5232 ; 29
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Liten skada på omslaget.40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4575
 
 Författare: Ehrensvärd, Carl August, 1745-1800
 Titel: De fria konsters philosophi.
 Förlag/År: Stockholm : Sällskapet Bokvännerna, 1974 ; (Stockholm : Sigma-tr.)
 Omfång: 78 s. Häftad
 Anmärkning: Faks. av orig.-uppl. Stockholm 1786
 ISBN: 91-7022-068-9
 SAB-kod: Df
 SAB-kod: Iaa
Kategori: Filosofi och psykologi > Estetik
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konst > Konstteori och -estetik
Ex. 1: Fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4576
 
 Författare: Berg, Ruben G:son, 1876-1948
 Titel: Bellman och brackan / Ruben G:son Berg ; [utg. av Sällskapet] Bokvännerna ; med teckningar av Yngve Berg
 Förlag/År: Stockholm : Utg., 1972 ; (Stockholm : Svanbäck & Nyman)
 Omfång: [4], s., s. 81-99, [2] s. : ill. Småtryck
 Anmärkning: Facs. ur: Vängåvan till Hjalmar Söderbergs 50-årsdag den 2 juli 1919
 ISBN: 91-7022-061-1
 Medarbetare: Berg, Yngve, 1887-1963 (illustratör)
 SAB-kod: Gcz Bellman, Carl Michael
 Ämnesord: Bellman, Carl Michael, 1740-1795
Kategori: Litteraturvetenskap > Svensk litteraturhistoria > Särskilda svenska författare
Ex. 1: Mycket fint skick Osprättad25 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4577
 
 Författare: Gummerus, Edvard Robert, 1905-1991
 Titel: Svalorna i Rom : strövtåg i tiden / E. R. Gummerus ; teckningar av Svante Rydberg
 Förlag/År: Stockholm : LT, 1981 ; (Borås : Centraltr.)
 Omfång: 157, [1] s. : ill. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-36-01811-2
 Medarbetare: Rydberg, Svante (illustratör)
 SAB-kod: Lz Gummerus, E. R.
 SAB-kod: Niz Rom.07
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Gummerus, E R
Kategori: Geografi > Italien > Rom
Ex. 1: Mycket fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4578
 
 Författare: Polhem, Christopher, 1661-1751
 Titel: Nytt påfund at tappa öl ock win up ur källaren, utan at behöfva gå der in.
 Förlag/År: Stockholm : Almqvist & Wiksell boktr., 1969 ; ([Surte] : [Gotab])
 Omfång: [3] s., s. 170-180. Småtryck
 Anmärkning: Faks. från: Kongl. swenska Wetenskapsacademiens handlingar. 1743
 SAB-kod: P
 Ämnesord: Källare
Kategori: Teknik, industri och kommunikationer
Ex. 1: Mycket fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4579
 
 Titel: Magistratens, stads-fiscalens och stads-betjenternes i Sköfde underdåniga bönfallan om beskydd emot öfwerwåld af hustru Mariana Wetterman / med efterskrift av Jörgen Elgström
 Förlag/År: Stockholm : Sällsk. Bokvännerna, 1979 ; (Stockholm : Stureby offset)
 Upplaga: Faks.-utg.
 Omfång: [16] s. ; 23 cm. Småtryck
 Anmärkning: Faks. av 1. utg., Stockholm, 1768
 ISBN: 91-7022-078-6
 SAB-kod: Kcz Skövde
 SAB-kod: Ncbhz Skövde
 SAB-kod: Oet
 Ämnesord: Historia
Kategori: Historia > Sverige: Skövde
Kategori: Geografi > Sverige > Götaland (inkl Västra Götalands län)
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Rättsvetenskap > Rättshistoria
Ex. 1: Mycket fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4580
 
 Författare: Almqvist, Carl Jonas Love, 1793-1866
 Titel: Tre noveller / av C.J.L. Almquist ; [med en inledning av Yngve Kernell]
 Förlag/År: Stockholm : Sällskapet Bokvännerna, 1951 (Stockholm : Svanbäck & Nyman)
 Omfång: viii, 116, [3] s. : ill.
 Serie: Bokvännens bokgåva ; 1952
 Serie: [Bokvännens julbok ; 1951] 1951
 Anmärkning: Innehåll: Grå kappan. Guldfågel i paradis. Parjumouf
 SAB-kod: Hc.016(s)
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Noveller
Ex. 1: Mycket fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4581
 
 Författare: Cavallin, Severin, 1820-1886
 Titel: Om konservering av prästhus.
 Förlag/År: Lund : Gleerup, 1962 ; (Lund : Br. Ekstrand)
 Omfång: 37 s. Småtryck
 Anmärkning: Ur förf:s: Ur skånska prästhusens hävder
 SAB-kod: Cj-c
 Ämnesord: Prästestånd
Kategori: Religion > Kyrkohistoria > Sverige
Ex. 1: Mycket fint skick 20 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4582
 
 Titel: En bukett världslyrik : tjugofem dikter ur världslitteraturen / valda av Johannes Edfelt och publicerade som förlagets julhälsning 1957
 Förlag/År: Stockholm NoK 1957
 Omfång: Häftad
 SAB-kod: Hce.03 (s)
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Poesi
Ex. 1: Mycket fint skick 20 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4583
 
 Författare: Munk, Kaj, 1898-1944
 Titel: Niels Ebbesen : skuespil i 5 akter / Kaj Munk
 Förlag/År: København : Nyt Nordisk forl., Arnold Busck, 1942
 Omfång: 79 s. Häftad
 SAB-kod: Hda
Kategori: Skönlitteratur > Dansk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Osprättad. På danska.20 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4584
 
 Författare: Stålmarck, Torkel, 1929-
 Titel: Om sättet att börja romaner / Torkel Stålmarck
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1974
 Omfång: 34 s. Småtryck
 ISBN: 91-1-743201-4
 SAB-kod: G
 SAB-kod: G:df
Kategori: Litteraturvetenskap
Kategori: Litteraturvetenskap > Litteraturestetik
Ex. 1: Mycket fint skick 35 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4585
 
 Författare: Lindström, Sigfrid, 1892-1950
 Titel: Världsförloppet och väderleken : väderkåserier från Lunds dagblad / Sigfrid Lindström ; i urval och med inledning av Jonas Ellerström
 Förlag/År: Stockholm : Sällsk. Bokvännerna, 1994 ; (Uddevalla : Risberg)
 Omfång: [4] s., s. 7-28, [2] s. ; 22 cm. Småtryck
 Anmärkning: Ur: Lunds dagblad, 1921-1923
 ISBN: 91-7022-100-6
 Medarbetare: Ellerström, Jonas, 1958- (medarbetare)
 SAB-kod: Hc.017
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Kåserier
Ex. 1: Mindre bra skick 20 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4586
 
 Författare: Rydberg, Viktor, 1828-1895
 Titel: En vandring i Norge / av Viktor Rydberg
 Förlag/År: Sthlm : Sällsk. Bokvännerna, 1953
 Omfång: 135 s.
 Serie: Bokgåvan ; 8
 SAB-kod: Ndb
Kategori: Geografi > Övriga Norden > Norge
Ex. 1: Mycket fint skick Osprättad30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4587
 
 Författare: Liedbeck, C H
 Titel: Gymnastiska dagöfningar för folkskolan.
 Förlag/År: Stockholm : P. A. Norstedt & S:r, 1891
 Upplaga: 2 uppl.
 Omfång: 107 s., 3 pl. Småtryck
 SAB-kod: Eabra
 SAB-kod: Ra
Kategori: Uppfostran och undervisning > Pedagogik > Idrottsundervisning
Kategori: Idrott, lek och spel > Gymnastik
Ex. 1: Mycket fint skick Faksimilutgåva. Ett 15 sid. uttdrag ur boken. Utgiven som julgåva från Almqvist & Wiksell. 1979, ISBN 91-21-04091-520 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4588
 
 Författare: Adlersparre, Sofi Heliodora Ottiliana, 1850-1924
 Titel: Läslära : till bruk i hem och skolor / af S. Adlersparre
 Förlag/År: Stockholm : Almqvist & Wiksell läromedel, 1984 ; ([Stockholm] : [Minab/Gotab])
 Upplaga: Faks.-tr.
 Omfång: 56, [2] s. : ill. ; 21 cm. Häftad
 Anmärkning: Faks. av 1. uppl., Stockholm : Norstedt, 1879
 SAB-kod: Fc
 Ämnesord: Svenska
Kategori: Språkvetenskap > Svenska
Ex. 1: Mycket fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4589
 
 Författare: Fridegård, Jan, 1897-1968
 Titel: Det röda bokverket / Jan Fridegård ; med illustrationer av Frits Bruzelius
 Förlag/År: Stockholm : Sällsk. Bokvännerna, 1992 ; (Uddevalla : Risberg)
 Omfång: 18, [5] s. : ill. ; 21 cm. Småtryck
 Anmärkning: Julgåva 1992
 ISBN: 91-7022-095-6
 Medarbetare: Bruzelius, Frits (illustratör)
 SAB-kod: Hc.016
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Noveller
Ex. 1: Mycket fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4590
 
 Författare: Lithberg, Nils, 1883-1934
 Titel: Almanackan : från astrologisk rådgivare till svensk kalender
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1933
 Omfång: 64 s. : ill., faks.
 Serie: Svenska humanistiska förbundet, 0346-6027 ; 40
 SAB-kod: Uafa
 SAB-kod: Kyg
 Ämnesord: Almanackor
Kategori: Naturvetenskap > Astronomi > Almanackor
Kategori: Historia > Historiska hjälpvetenskaper > Historisk kronologi (inkl tideräkning och kalendrar)
Ex. 1: Mycket fint skick Klotband med medinbundet försättsblad. Exlibris50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4591
 
 Författare: Barthel, Sven, 1903-1991
 Titel: Bull i skärgården / Sven Barthel
 Förlag/År: Stockholm : Bokvännerna, 1985 ; (Stockholm : Björkmans eftr.)
 Omfång: 19, [1] s. : ill. ; 21 cm. Småtryck
 Anmärkning: Ur: Grafisk konst i vår tid, 1958
 Anmärkning: Bokgåva 1985. - Behandlar Bertil Bull Hedlund
 ISBN: 91-7022-091-3
 SAB-kod: Ibz Hedlund, B. B.
 Ämnesord: Hedlund, Bertil Bull, 1893-1950
 Ämnesord: Konstnärer
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konsthistoria > Särskilda konstnärer
Ex. 1: Mycket fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4592
 
 Författare: Henrikson, Alf, 1905-1995
 Titel: En uppslagsbok. A
 Förlag/År: Höganäs : Bra böcker, 1990 ; (Västtyskland)
 Omfång: 196 s. Inbunden.
 SAB-kod: Ls
 SAB-kod: K
Kategori: Biografi > Biografiska samlingar
Kategori: Historia
Ex. 1: Mycket fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4593
 
 Författare: Granlund, Ingegerd
 Titel: Tolv brev till Tonina / Ingegerd Granlund ; ill. Gertie Lindgren
 Förlag/År: Stockholm : Natur och kultur, 1957
 Upplaga: 2. uppl.
 Omfång: 231, [1] s. : ill. Häftad
 SAB-kod: Qcg
Kategori: Ekonomi och näringsväsen > Hem och hushåll > Umgängeskonst, etikettfrågor och andra personliga förhållanden
Ex.1: Bra skick Urklipp i smutstitelbladet. 4:e uppl. tr 1961.20 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4594
 
 Författare: Eriksson, Christer, 1943-
 Titel: Betraktelser under spelets gång / Christer Eriksson
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1992 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 230, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1992
 ISBN: 91-1-921172-4
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4596
 
 Författare: Fosse, Jon, 1959-
 Titel: Melancholia / Jon Fosse ; översättning av Urban Andersson
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1999 ; (Uddevalla : Mediaprint)
 Omfång: 330, [1] s. ; 23 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Melancholia.
 Anmärkning: Behandlar Lars Hertervig
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1999
 ISBN: 91-0-056413-3
 Medarbetare: Andersson, Urban (översättare)
 SAB-kod: Hdb.01=c
 SAB-kod: Hcedb.01
 Ämnesord: Hertervig, Lars
 Ämnesord: Roman
 Ämnesord: Konstnär
 Ämnesord: Landskapsmålare
 Ämnesord: Biografi
 Ämnesord: Hertervig, Lars
 Ämnesord: Düsseldorf
 Ämnesord: Romantiken
 Ämnesord: Psykisk ohälsa
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Norska
Ex. 1: Mycket fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4597
 
 Författare: Evander, Per Gunnar, 1933-
 Titel: Ängslans boningar : en dagboksroman / Per Gunnar Evander
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1980 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 253, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-0-044910-5
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 45 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4598
 
 Författare: Arb, Siv, 1931-
 Titel: Livs levande : dikter / av Siv Arb
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1984 ; (Stockholm : Grafisk press)
 Omfång: 71, [4] s. ; 22 cm.
 ISBN: 91-1-841311-0
 SAB-kod: Hc.03
 Ämnesord: Poesi
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex.1: Mycket fint skick Osprättad50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4599
 
 Författare: Björkhem, John, 1910-1963
 Titel: Det ockulta problemet.
 Förlag/År: Stockholm : Lindblad, 1970 ; (Stockholm : Tryckmans)
 Upplaga: 4. förkortade uppl.
 Omfång: 191, [1] s.
 SAB-kod: Dop
 Ämnesord: Paranormala fenomen
 Ämnesord: Parapsykologi
Kategori: Filosofi och psykologi > Psykologi > Parapsykologi
Ex.1: Mycket fint skick 40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4601
 
 Författare: Zola, Émile, 1840-1902
 Titel: Thérèse Raquin / till svenska av Ann Bouleau
 Förlag/År: Stockholm : Prisma, 1964
 Omfång: 195, [1] s. Pocket
 Orginaltitel: Thérèse Raquin.
 Serie: Prisma, 99-0330598-2
 SAB-kod: Hj=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Franska
Ex.1:Namnteckning Fint skick 25 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4602
 
 Författare: Tegnér, Torsten, 1888-1977
 Titel: Den trånga sektorn : en bok om familj och samhälle / Torsten Tegnér
 Förlag/År: Stockholm : Norlin, 1947
 Omfång: 175, [1] s. Häftad
 SAB-kod: Bb
Kategori: Allmänt och blandat > Allmänna samlingsverk
Ex. 1: Mycket fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4603
 
 Författare: Vesaas, Tarjei, 1897-1970
 Titel: Det stora spelet / övers. från nynorskan av Gustav Sandgren
 Förlag/År: Stockholm : LT ; [Solna] : [Seelig], 1968 ; (Halmstad : Hallandsposten)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 239, [1] s. Pocket
 Orginaltitel: Det store spelet.
 Serie: Tema, 99-0110911-6
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Fint skick 20 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4604
 
 Författare: Cooper, Duff, Viscount Norwich, 1890-1954
 Titel: Talleyrand / Duff Cooper ; [översättning av Hugo Hultenberg]
 Förlag/År: Stockholm : Albatross/Norstedt, 1951
 Omfång: 398 s. Inbunden
 Orginaltitel: Talleyrand.
 SAB-kod: Lz Talleyrand, Charles-Maurice de
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Talleyrand, Charles-Maurice de
Ex. 1:Blekt rygg Fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4605
 
 Författare: Lofting, Hugh, 1886-1947.
 Titel: Doktor Dolittles postkontor / Hugh Lofting ;
 Förlag/År: Bonnier
 Upplaga: Första svenska upplaga 1929. Första upplaga i denna version 1969
 Omfång: Pocket
 Serie: Bonniers juniorpocket
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: uHcf
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex. 1: Fint skick 35 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4606
 
 Författare: Topelius, Zacharias, 1818-1898
 Titel: Ljungars saga.
 Förlag/År: Stockholm : Vårt hem, 1928 (Stockholm : Åhlén & Holm)
 Omfång: 352 s. Inbunden
 Serie: Vårt hems vita bibliotek
 Serie: Svenska litteraturens pärlor, 99-3125438-6 ; 15
 Anmärkning: Två delar i ett band
 Genre: Finlandssvensk litteratur
 SAB-kod: Hcd.01
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Finlandssvensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Vitt helskinnband.65 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4607
 
 Författare: Gripenberg, Bertel, 1878-1947
 Titel: Vid mörkrets portar : novell / Bertel Gripenberg
 Förlag/År: Helsingfors : A. Lundström, 1909 ; (Helsingfors : Centraltr.)
 Omfång: 105 s. Häftad
 Genre: Finlandssvensk litteratur
 SAB-kod: Hcd.01
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Finlandssvensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Ou.90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4609
 
 Författare: Lenngren, Anna Maria, 1754-1817
 Titel: Samlade skaldeförsök / Anna Maria Lenngren
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1927
 Upplaga: 20 uppl.
 Omfång: 248 s. Inbunden
 Ämnesord: Svensk poesi
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex. 1: Bra skick Lite sliten30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4610
 
 Författare: Landin, Gustaf, 1880-
 Titel: Ansgar, Nordens apostel : en tidsbild från Ansgars mission i Sverige
 Förlag/År: Uppsala : Lindblad, 1930 ; (Mariestad : Tidning för Skaraborgs län)
 Upplaga: 2. uppl.
 Omfång: 141 s. Inbunden
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Skyddsomslag saknas Fint skick 20 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4611
 
 Titel: Buddha talade och sade : kärnpartier ur hinayana- och mahayanabuddhismens heliga skrifter efter äldre tolkningar av G.F. Allen ... / till nutidssvenska med inl. av Åke Ohlmarks
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1963 ; (Uddevalla : Bohusläningen)
 Omfång: 276, [1] s. Inbunden
 Serie: Forumbiblioteket, 99-0110069-0 ; 130
 Medarbetare: Ohlmarks, Åke, 1911-1984 (medarbetare)
 SAB-kod: Cmec(u)
Kategori: Religion > Religionshistoria > Buddhism
Ex. 1: Fint skick Märke efter Exlibris. Denna utg tr 1968. Pocket75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4612
 
 Författare: Greene, Graham, 1904-1991
 Titel: Den stillsamme amerikanen / Graham Greene
 Förlag/År: Stockholm : Pan/Norstedt, 1970
 Omfång: 181 s. Pocket
 Orginaltitel: The quiet American.
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Mycket fint skick 30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4613
 
 Författare: Goethe, Johann Wolfgang von, 1749-1832
 Titel: Werthers lidanden / av Goethe
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1922
 Omfång: 186 s. Häftad
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Bra skick Lätt sliten.30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4614
 
 Författare: Gide, André, 1869-1951
 Titel: Den omoraliske : Roman / Bemynd. övers. från 10:e franska uppl. av Harald Heyman
 Förlag/År: Stockholm : Geber, 1947
 Upplaga: [Ny uppl.]
 Omfång: 211s. Häftad
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Mycket fint skick 50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4615
 
 Titel: Rokokolyrik / i urval av Björn Julén
 Förlag/År: Stockholm : Aldus/Bonnier, 1962 ; (Stockholm : V. Petterson)
 Omfång: 167 s. Pocket
 Serie: Aldus klassiker ; 6
 Medarbetare: Julén, Björn, 1927- (utgivare)
 SAB-kod: Hc.03(s)
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex. 1: Mycket fint skick 25 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4617
 
 Författare: Kivi, Aleksis, 1834-1872
 Titel: Sju bröder / Alexis Kivi ; bemyndigad översättning från finskan av Per Åke Laurén
 Förlag/År: Stockholm : H. Schildt, 1930
 Upplaga: 4. uppl.
 Omfång: 346 s. Häftad
 Orginaltitel: Seitsemän veljestä
 Medarbetare: Laurén, Per Åke (översättare)
 SAB-kod: Hub.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Finska och tornedalsfinska
Ex.1:Namnteckning Fint skick 50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4619
 
 Författare: Strömberg, Kjell, 1893-1975
 Titel: Mänskligt högvilt i närbild.
 Förlag/År: Stockholm : Natur och kultur, 1973 ; (Karlskrona : Abrahamson)
 Omfång: 177 s. Häftad
 ISBN: 91-27-44412-0
 SAB-kod: Ls
 Ämnesord: Biografiska samlingar
Kategori: Biografi > Biografiska samlingar
Ex. 1: Mycket fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4621
 
 Författare: Gogol, Nikolaj Vasilevic, 1809-1852
 Titel: Taras Bulba : Den förfärliga hämnden / [övers.: Taras Bulba: Carl Elof Svenning ; Den förfärliga hämnden: Helga Malmquist]
 Förlag/År: Stockholm : Folket i bild, 1946
 Omfång: 291 s. Inbunden
 SAB-kod: Hma.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Ryska
Ex. 1: Skyddsomslag saknas Fint skick Klotband.35 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4622
 
 Författare: Södergran, Edith, 1892-1923
 Titel: Ediths brev : brev från Edith Södergran till Hagar Olsson / [utg.] med kommentar av Hagar Olsson
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1955
 Omfång: 228 s. Inbunden
 Medarbetare: Olsson, Hagar, 1893-1978 (medarbetare)
 Genre: Finlandssvensk litteratur
 SAB-kod: Gcz Södergran, Edith
Kategori: Litteraturvetenskap > Svensk litteraturhistoria > Särskilda svenska författare
Ex. 1: Bra skick Några smärre fläckar. Pärmarna ngt böjda.50 kr.
Ex. 2: Fint skick Lite snedläst, en reva i skyddsomslaget.55 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4623
 
 Författare: William-Olsson, Magnus, 1960-
 Titel: Spöken / Magnus William-Olsson
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 2004 (Kristianstad : Kristianstads boktr.)
 Omfång: 70, [2] s. ; 18 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originalupplaga 2004
 ISBN: 91-46-20411-3
 SAB-kod: Hc.016
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Noveller
Ex. 1: Mycket fint skick Ou.70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4624
 
 Författare: Borum, Poul
 Titel: Poetisk modernism : en kritisk introduktion / övers. av Hans Björkegren
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1968 ; (Halmstad : Hallandsposten)
 Omfång: 275, [1] s., 2 pl.-bl. : ill. Pocket
 Serie: W & W-serien, 0509-5069 ; 195
 SAB-kod: G.5
Kategori: Litteraturvetenskap > 1900-talet
Ex.1: Mycket fint skick 50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4625
 
 Författare: Tideström, Gunnar, 1906-1985
 Titel: Ombord på Aniara : en studie i Harry Martinsons rymdepos / Gunnar Tideström
 Förlag/År: Stockholm : Aldus, 1975 ; (Malmö : Beyrond)
 Omfång: 189 s. ; 19 cm. Pocket
 Serie: Aldusserien, 0346-5454 ; 440
 ISBN: 91-0-040217-6
 SAB-kod: Gcz Martinson, Harry
 Ämnesord: Martinson, Harry, 1904-1978
 Ämnesord: Martinson, Harry
Kategori: Litteraturvetenskap > Svensk litteraturhistoria > Särskilda svenska författare
Ex. 1: Mycket fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4626
 
 Författare: Martel, Yann
 Titel: Life of Pi : a novel / Yann Martel
 Förlag/År: Edinburgh : Canongate , 2001
 Omfång: XVI, 428 s. Pocket
 ISBN: 1-84195-425-x
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick 35 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4627
 
 Titel: 40 år finlandssvensk lyrik : från Edith Södergran till 50-talet / red.: Stig Carlson ; teckningar: Björn Landström
 Förlag/År: Stockholm : Folket i bild, 1955
 Omfång: 184, [8] s. : ill. Inbunden
 Medarbetare: Carlson, Stig, 1920-1971 (medarbetare)
 Genre: Finlandssvensk litteratur
 SAB-kod: Hcbd.03(s)
 Ämnesord: Svensk poesi (samlingar)
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4628
 
 Författare: Fröman, Ingmar, 1903-1993
 Titel: Besök på Stora Karlsö.
 Förlag/År: Stockholm : Sv. natur, 1947
 Omfång: 64s : Ill. Häftad
 SAB-kod: Ncbfz Stora Karlsö
Kategori: Geografi > Sverige > Gotland och Gotlands län
Ex. 1: Fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4629
 
 Författare: Sjöstrand, Ingrid, 1922-
 Titel: Nattbok.
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1970 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 44, [1] s. Häftad
 SAB-kod: Hc.03
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex. 1: Fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4630
 
 Författare: Lukács, György, 1885-1971
 Titel: Solsjenitsyn / Georg Lukács ; översättning av Ragnar Ahlstedt
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1970 ; (Halmstad : Hallandsposten)
 Omfång: 111 s. Pocket
 Serie: Tema
 Medarbetare: Ahlstedt, Ragnar, 1901-1982 (översättare)
 SAB-kod: Gmaz Solsjenitsyn, Aleksander Isaevic
 Ämnesord: Solsjenitsyn, Aleksander Isaevic, 1918-
 Ämnesord: Solsjenitsyn, Aleksander Isaevic
Kategori: Litteraturvetenskap > Slavisk och baltisk litteraturhistoria > Solsjenitsyn, Aleksander Isaevic
Ex. 1: Mycket fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4631
 
 Författare: Grimsrud, Beate, 1963-
 Titel: Jag smyger förbi en yxa : roman / Beate Grimsrud
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 2000 ; (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 237, [3] s. ; 18 cm. Pocket
 Serie: Bonnier pocket, 99-0307595-2
 Anmärkning: Även med tryckår: 3. tr., 2002
 Anmärkning: Originaluppl. 1999
 ISBN: 91-0-057253-5
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4632
 
 Författare: Almqvist, Carl Jonas Love, 1793-1866
 Titel: Arthurs jakt ; Araminta May ; Palatset
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1924
 Omfång: 182 s. Häftad
 Serie: Bonniers universalbibliotek, 99-0251801-X ; 30
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Skyddsomslag trasigt Bra skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4634
 
 Författare: Keene, Carolyn
 Titel: Kitty och den mystiske trollkarlen / Carolyn Keene ; [övers.: Inga Lill Högberg]
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 1977 ; (Falun : B. Wahlström)
 Omfång: 199 s. ; 18 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The secret of Mirror Bay.
 Serie: B. Wahlströms ungdomsböcker, 99-0117885-1 ; 1919/1920 1919
 Anmärkning: "Även tillg. med tryckår: 2.-3. uppl., 1977 ; 4. uppl., 1979"
 ISBN: 91-32-11527-X
 Medarbetare: Högberg, Inga Lill (översättare)
 Genre: Ungdomsböcker
 SAB-kod: uHce
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex. 1: Fint skick 35 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4635
 
 Författare: Keene, Carolyn
 Titel: Kitty och det gåtfulla ansiktet / Carolyn Keene ; [övers.: Lena Fridell]
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 1982 ; (Falun : B. Wahlström)
 Omfång: [7], 193, [3] s. ; 18 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The Greek symbol mystery.
 Serie: B. Wahlströms ungdomsböcker, 99-0117885-1 ; 2252/2253 2252
 ISBN: 91-32-12251-9
 Medarbetare: Fridell, Lena (översättare)
 Genre: Ungdomsböcker
 SAB-kod: uHe=c
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex. 1: Fint skick Några sidor lätt skadade i kanten.30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4636
 
 Författare: Keene, Carolyn
 Titel: Kitty och det mystiska brevet / Carolyn Keene ; övers. av Anders Linder
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 1957
 Omfång: 179 s. Inbunden
 Orginaltitel: Nancy's mysterious letter.
 Serie: B. Wahlströms ungdomsböcker, 99-0117885-1 ; 852/853 852
 Genre: Ungdomsböcker
 SAB-kod: He=c,ug
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex.1:Namnteckning Fint skick 35 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4637
 
 Författare: Keene, Carolyn
 Titel: Kitty och det falska testamentet / Carolyn Keene ; övers. av John G. Hellberg
 Upplaga: Första svenska upplaga 1960
 Omfång: Inbunden
 Genre: Ungdomsböcker
 SAB-kod: uHcg
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex.1:Namnteckning Fint skick 35 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4638
 
 Författare: Keene, Carolyn
 Titel: Kitty och cirkusmysteriet / Carolyn Keene ; [övers.: Bodil Agdler]
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 1976 ; (Falun : B. Wahlström)
 Upplaga: 8. uppl.
 Omfång: 187, [1] s. ; 18 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The ringmaster's secret.
 Serie: B. Wahlströms ungdomsböcker, 99-0117885-1 ; 1402/1403 1402
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1968
 Anmärkning: "Även tillg. med tryckår: 9. uppl., 1978 ; 10. uppl., 1980 ; 11. uppl., 1984 (Falun : Scandbook) ; 12. uppl., 1987 ; 13. uppl., 1992 ; 14. uppl., 1997"
 ISBN: 91-32-10443-X
 Medarbetare: Agdler, Bodil (översättare)
 Genre: Ungdomsböcker
 SAB-kod: He=c,u
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex.1: Fint skick Denna utg. 198030 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4639
 
 Författare: Keene, Carolyn
 Titel: Kitty och den mystiska katten / Carolyn Keene ; [översättning: Monica Svedberg]
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 1987 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: [1], 189, [3], 4, [1] s. ; 18 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The emerald-eyed cat mystery.
 Serie: B. Wahlströms ungdomsböcker, 99-0117885-1 ; 2435
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1987
 Anmärkning: "Även tillg. med tryckår: 2. uppl., 1992 ; 3. uppl., 1997.189,[3] s. (tr. i Norge)"
 ISBN: 91-32-12847-9
 Medarbetare: Svedberg, Monica (översättare)
 SAB-kod: He=c,u
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex. 1: Mycket fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4640
 
 Författare: Ahlrud, Sivar
 Titel: Dubbelgångarmysteriet : tvillingdetektiverna
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 1970 ; (Falun : B. Wahlström)
 Upplaga: 5. uppl.
 Omfång: 137, [1] s. Inbunden
 Serie: B. Wahlströms ungdomsböcker, 99-0117885-1 ; 1074
 Genre: Ungdomsböcker
 SAB-kod: uHc
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex.1: Mycket fint skick 30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4641
 
 Författare: Pascal, Francine
 Titel: Pojkvännen / Francine Pascal ; [text by Jamie Suzanne] ; översättning: Solveig Rasmussen
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 1992 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 157, [2] s. ; 18 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The older boy.
 Serie: B. Wahlströms ungdomsböcker, 99-0117885-1 ; 2598
 Anmärkning: "Även tillg. med tryckår: 2. uppl., 1994 ; 3. uppl., 1996 ; 4. uppl., 1997 (tr. i Norge) ; 5. uppl., 1999"
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1992
 ISBN: 91-32-13337-5
 Medarbetare: Rasmussen, Solveig (översättare)
 Medarbetare: Suzanne, Jamie (medarbetare)
 Genre: Ungdomsböcker
 SAB-kod: He=c,u
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex. 1: Fint skick 25 kr.
Ex. 2: Fint skick Senare uppl.20 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4642
 
 Författare: Pascal, Francine
 Titel: Föräldralös / Francine Pascal ; översättning: Lena Schultz
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 1990 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 153, [4] s. ; 18 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Three's a crowd.
 Serie: B. Wahlströms ungdomsböcker, 99-0117885-1 ; 2510
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1990
 Anmärkning: "Även tillg. med tryckår: 2. uppl., 1990 ; 3. uppl., 1991 ; 4. uppl., 1994 ; 5. uppl., 1996 ; 6. uppl., 1997 (tr. i Norge) ; 7. uppl., 1999 ; 8. tr., 2000"
 ISBN: 91-32-13118-6
 Medarbetare: Schultz, Lena (översättare)
 Genre: Ungdomsböcker
 SAB-kod: He=c,u
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex. 1: Fint skick 25 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4643
 
 Författare: Pascal, Francine
 Titel: Hästtokig / Francine Pascal ; översättning: Lena Schultz
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 1991 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 154, [1] s. ; 18 cm Inbunden.
 Orginaltitel: First place.
 Serie: B. Wahlströms ungdomsböcker, 99-0117885-1 ; 2530
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1991
 Anmärkning: "Även tillg. med tryckår: 2. uppl., 1991. [4] s., s. 7-154, [1] s. ; 3. uppl., 1992 ; 4. uppl., 1994 ; 5. uppl., 1995"
 ISBN: 91-32-13166-6
 Medarbetare: Schultz, Lena (översättare)
 Genre: Ungdomsböcker
 SAB-kod: He=c,u
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex. 1: Fint skick 20 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4644
 
 Författare: Pascal, Francine
 Titel: Skolkarna / Francine Pascal ; [text by Jamie Suzanne] ; översättning: Solveig Rasmussen
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 1992 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 155, [1] s. ; 18 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Playing hooky.
 Serie: B. Wahlströms ungdomsböcker, 99-0117885-1 ; 2631
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1992
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2. uppl., 1996
 ISBN: 91-32-13390-1
 Medarbetare: Suzanne, Jamie (medarbetare)
 Medarbetare: Rasmussen, Solveig (översättare)
 Genre: Ungdomsböcker
 SAB-kod: He=c,u
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex. 1: Fint skick 25 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4645
 
 Författare: Pascal, Francine
 Titel: Ovänner / Francine Pascal ; [text by Jamie Suzanne] ; översättning: Solveig Rasmussen
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 1992 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 153, [6] s. ; 18 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Second best.
 Serie: B. Wahlströms ungdomsböcker, 99-0117885-1 ; 2607
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1992
 Anmärkning: "Även tillg. med tryckår: 2. uppl., 1995. 153, [1] s. ; 3. uppl., 1997 (tr. i Norge) ; 4. uppl., 1999"
 ISBN: 91-32-13348-0
 Medarbetare: Suzanne, Jamie (medarbetare)
 Medarbetare: Rasmussen, Solveig (översättare)
 Genre: Ungdomsböcker
 SAB-kod: He=c,u
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex. 1: Fint skick 25 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4646
 
 Författare: Pascal, Francine
 Titel: Tjejer! / Francine Pascal ; [text by Jamie Suzanne] ; översättning: Solveig Rasmussen
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 1992 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 158, [1] s. ; 18 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Boys against girls.
 Serie: B. Wahlströms ungdomsböcker, 99-0117885-1 ; 2621
 Anmärkning: "Även tillg. med tryckår: 2. uppl., 1995 ; 3. uppl., 1996"
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1992
 ISBN: 91-32-13380-4
 Medarbetare: Rasmussen, Solveig (översättare)
 Medarbetare: Suzanne, Jamie (medarbetare)
 Genre: Ungdomsböcker
 SAB-kod: He=c,u
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex. 1: Fint skick 25 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4647
 
 Författare: Tikkanen, Henrik, 1924-1984
 Titel: Ansikten och åsikter. [Första samlingen] / [urval av Brita Åhman]
 Förlag/År: Stockholm : Alba, 1980 ; (Lund : Lunds offset)
 Omfång: 126 s. : ill. Inbunden.
 ISBN: 91-7458-364-6
 Medarbetare: Åhman, Brita, 1927- (utgivare)
 Genre: Finlandssvensk litteratur
 SAB-kod: Hci
 Ämnesord: Skämtteckningar
Kategori: Skönlitteratur > Tecknade serier
Ex.1: Mycket fint skick 50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4648
 
 Författare: Björklund, Sven
 Titel: Att läsa litteratur.
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1939
 Omfång: 65 s. Småtryck
 Serie: Studentföreningen Verdandis småskrifter, 99-0470915-7 ; 417
Kategori: Litteraturvetenskap
Ex. 1: Fint skick 20 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4649
 
 Titel: 17 svenska lyriker
 Förlag/År: Stockholm 1955
 Omfång: Småtryck
 SAB-kod: Hc.03 (s)
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex. 1: Mycket fint skick Liten reklambroschyr från bonniers med författarporträtt och dikter.20 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4650
 
 Titel: Falskspelare- eller bondfångareboken : om alla möjliga bekanta in- och utrikes falskspelare, falskmyntare, bondfångare, ockrare, yrkestiggare, skälmar och skälminnor m.f. att man kan häpna däråt / utg. av H. & W. J., observatörer från härvarande Herr Björ
 Förlag/År: Stockholm : Björkmans eftr., 1966 ; (Stockholm : Björkmans eftr.)
 Omfång: 47 s. Småtryck
 Serie: Presentupplaga, 99-0546564-2
 Anmärkning: Även utg. av Stockholms stadsmuseum
 SAB-kod: Oet
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Rättsvetenskap > Rättshistoria
Ex. 1: Fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4651
 
 Titel: Lagerbergiana : tryckt och otryckt om general Sven Lagerberg
 Förlag/År: Uppsala : Nyblom ; [Stockholm] : [Seelig], 1964 ; (Malmö : Forssell)
 Upplaga: [2., revid. uppl.] / [utg. av Gunnar Gihl]
 Omfång: 39 s. Småtryck
 Medarbetare: Gihl, Gunnar, 1891- (medarbetare)
 SAB-kod: Lz Lagerberg, Sven
 Ämnesord: Lagerberg, Sven, 1822-1905
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Lagerberg, Sven
Ex.1: Mycket fint skick 15 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4652
 
 Författare: Field, Eugene
 Titel: Sankt Labans frestelse / [övers. av Carl Olof Nyman ; teckningar av Edward Lindahl] ; Eugene Field
 Förlag/År: Stockholm : Bokvännerna, 1956 ; (Stockholm : Victor Petterson)
 Omfång: 19, [3] s. : ill. Småtryck
 Orginaltitel: The devil and Saint Gonsol.
 Anmärkning: Bokvännernas extra bokgåva 1956
 Medarbetare: Nyman, Carl Olof, 1931- (översättare)
 Medarbetare: Lindahl, Edward, 1907-1986 (illustratör)
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Mycket fint skick ..om huru den onde frestade en helig broder med en skön och sällsynt bok av stort värde.35 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4653
 
 Författare: Lucebert, 1924-1994
 Titel: Dubbel metamorfos : dikter / Lucebert ; i översättning av Sonja Berg-Pleijel och Lasse Söderberg
 Förlag/År: Lund : Bakhåll, 1988 ; (Lund : Novapress)
 Omfång: 79, [1] s. : ill. ; 18 cm. Häftad
 Anmärkning: Övers. från nederländska
 ISBN: 91-7742-058-6
 Medarbetare: Berg Pleijel, Sonja, 1909-1996 (översättare)
 Medarbetare: Söderberg, Lasse, 1931- (översättare)
 SAB-kod: Hg.03=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Nederländska
Ex. 1: Mycket fint skick Osprättad25 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4655
 
 Författare: Szymborska, Wislawa, 1923-
 Titel: Nära ögat / Wislawa Szymborska ; urval och översättning av Anders Bodegård
 Förlag/År: Stockholm : FIB:s lyrikklubb, 1996 ; (Värnamo : Fälth)
 Omfång: 70 s. ; 18 cm. Häftad
 Serie: Lilla serien, 1402-0602 ; 31
 Serie: FIB:s lyrikklubbs bibliotek, 0425-5232 ; 266
 Anmärkning: "Även tillg. med tryckår: 3. uppl., 1996 ; 4. uppl., 1996 ; 5. uppl., 1997"
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1996
 Anmärkning: Övers. från polska av valda dikter
 ISBN: 91-88832-07-4
 Medarbetare: Bodegård, Anders, 1944- (översättare)
 SAB-kod: Hmc.03=c
 SAB-kod: Hcemc.03
 SAB-kod: H
 Ämnesord: Polsk skönlitteratur i svensk översättning
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Polska
Ex. 1: Mycket fint skick 85 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4656
 
 Författare: Rydell, Gerda
 Titel: Henrik Ibsen : en orientering i hans liv och diktning / av Gerda Rydell
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1932
 Omfång: 248 s : ill. Häftad
 Serie: Norstedts lilla bibliotek, 99-0740216-8
 SAB-kod: Gdbz Ibsen, H.
Kategori: Litteraturvetenskap > Norsk litteraturhistoria > Ibsen, Henrik
Ex. 1: Fint skick 35 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4657
 
 Titel: Karl XII som fältherre / redaktör: Alex Svensson
 Förlag/År: Stockholm : Svenskt militärhistoriskt bibl., 2001 (Luleå : Luleå grafiska)
 Omfång: 158 s. : ill. ; 18 cm Inbunden.
 ISBN: 91-974056-1-2
 Medarbetare: Svensson, Alex, 1975- (utgivare)
 SAB-kod: Kc.428
 Ämnesord: Karl XII, kung av Sverige, 1682-1718 som fältherre sao
 Ämnesord: Kungar
Kategori: Historia > Sverige > Karl XII 1697-1718
Ex. 1: Mycket fint skick 80 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4658
 
 Författare: Linde, Gunnel, 1924-
 Titel: Löjliga familjerna / Gunnel Linde ; illustrationer av Olof Landström
 Förlag/År: Stockholm : MånPocket, 1986 ; (Storbritannien)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 145, [1] s. : ill. ; 18 cm. Pocket
 Serie: MånPocket, 99-0184541-6
 ISBN: 91-7642-297-6
 Medarbetare: Landström, Olof, 1943- (illustratör)
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: Hc,u
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex.1: Mycket fint skick 50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4659
 
 Författare: Jaensson, Knut, 1893-1958
 Titel: Nio moderna svenska prosaförfattare / av Knut Jaensson
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1941
 Omfång: 66 s. Småtryck
 Serie: Studentföreningen Verdandis småskrifter, 99-0470915-7 ; 439
 SAB-kod: Gc.5
Kategori: Litteraturvetenskap > Svensk litteraturhistoria > 1900-talet
Ex.1: Bra skick Ett hörn saknas på omslaget.10 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4660
 
 Författare: Jonsson, Thorsten, 1910-1950
 Titel: Martin Koch / av Thorsten Jonsson
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1941
 Omfång: 64 s. Småtryck
 Serie: Studentföreningen Verdandis småskrifter, 99-0470915-7 ; 438
 SAB-kod: Gcz Koch, Martin
 Ämnesord: Koch, Martin, 1882-1940
Kategori: Litteraturvetenskap > Svensk litteraturhistoria > Särskilda svenska författare
Ex.1: Fint skick 20 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4661
 
 Titel: Sydvästra Sverige : Västergötland : Halland, Bohuslän och Dalsland samt Göteborgs stad / [utarb. av Birgitta Ahlberg]
 Förlag/År: Stockholm, 1943
 Omfång: 522 s., 16 pl.-bl., 1 kartbl. : ill. Häftad
 Serie: Svenska turistföreningens resehandböcker, 99-0856560-5
 Anmärkning: STF:s publ. Nr 822
 Medarbetare: Ahlberg, Birgitta, 1904-1983 (utgivare)
 SAB-kod: Ncb
 Ämnesord: Resehandböcker
Kategori: Geografi > Sverige > Götaland (inkl Västra Götalands län)
Ex. 1: Bra skick Liten skada påomslaget bak.60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4662
 
 Titel: Cykelturer i Dalarna.
 Förlag/År: Stockholm, 1942.
 Omfång: ill. Inbunden
 Serie: STF:s publ. 774.
 Anmärkning: Senare uppl. finns.
Kategori: Geografi
Ex.1: Fint skick 40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4663
 
 Titel: Stockholm och dess nejder : en kort framställning af hufvudstadens historia jemte beskrifning på de märkligaste ställen så väl inom densamma som i dess närmaste grannskap : försedd med 40 vackra afbildningar af de kungliga lustslotten, hufvudstadens offen
 Förlag/År: Stockholm : Rediviva : [Nord. bokh. (distr.)], [1970] ; (Nederlän- derna)
 Omfång: [4], 71, [1] s. : ill. Småtryck
 Anmärkning: Facsimil av uppl. Stockholm 1865
 Genre: Stockholmiania
 SAB-kod: Ncaa
Kategori: Geografi > Sverige > Stockholm och Stockholms län
Ex. 1: Mycket fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4664
 
 Titel: Svenska aforismer / samlade av Magnus von Platen
 Förlag/År: Stockholm : Prisma, 1962 ; (Solna : Tryckindustri)
 Omfång: 118 s. Pocket
 Medarbetare: Platen, Magnus von, 1920-2002 (medarbetare)
 SAB-kod: Hc.018(s)
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Aforismer
Ex. 1: Mycket fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4665
 
 Författare: Ahlgren, Stig, 1910-1996
 Titel: Lärdom och lättsinne : studier i franskt sjuttonhundratal av Stig Ahlgren
 Förlag/År: Stockholm : Prisma : [Seelig], 1964 ; (Solna : Tryckindustri)
 Omfång: 125 s. Pocket
 Serie: Prisma, 99-0330598-2
 SAB-kod: Gj.43
 SAB-kod: Kj.44
Kategori: Litteraturvetenskap > Fransk litteraturhistoria > Nya tiden
Kategori: Historia > Frankrike > 1715-1789
Ex. 1: Mycket fint skick 35 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4666
 
 Författare: Ahlin, Lars, 1915-1997
 Titel: Nattens ögonsten : en berättelse / Lars Ahlin ; illustr. av Håkan Bonds
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1958 ; (Uddevalla : Bohusläns graf.)
 Omfång: 75, [3] s. : ill. Inbunden
 Medarbetare: Bonds, Håkan (illustratör)
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4667
 
 Författare: Häggqvist, Arne, 1911-1985
 Titel: Med moped mot Medelhavet : en sommareskapad
 Förlag/År: Stockholm : Tiden, 1961 ; (Stockholm : Tiden-Barnängen)
 Omfång: 57, [1] s. Häftad
 SAB-kod: Na.07
Kategori: Geografi > Europa > Reseskildringar
Ex. 1: Mycket fint skick 20 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4668
 
 Författare: Lundgren, Elisabeth, 1887-
 Titel: Albrekt av Mecklenburg och andra : dikter
 Förlag/År: Stockholm : Fabel (distr.) : [Seelig], 1960 ; (Stockholm : Söderman)
 Omfång: 147, [1] s. Häftad
 SAB-kod: Hc.03
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex. 1: Mycket fint skick 20 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4669
 
 Författare: Hallström, Per, 1866-1960
 Titel: Levande dikt : essayer / Per Hallström
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1914
 Omfång: 372 s. Inbunden
 SAB-kod: G
 SAB-kod: Hc.04
Kategori: Litteraturvetenskap
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Essäer
Ex. 1:Snedläst Biblioteksband, Stämplar mm. Mycket fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4670
 
 Författare: Jakobson, Roman
 Titel: Poetik och lingvistik : litteraturvetenskapliga bidrag / Roman Jakobson ; valda av Kurt Aspelin och Bengt A. Lundberg ; med ett postscriptum av Roman Jakobsson
 Förlag/År: Stockholm : PAN/Norstedt, 1974 ; (Stockholm : Norstedt)
 Omfång: 258 s. Inbunden
 Serie: En PAN-bok, 99-0104304-2
 ISBN: 91-1-734101-9
 Medarbetare: Lundberg, Bengt A., 1931- (medarbetare)
 Medarbetare: Aspelin, Kurt, 1929-1977 (medarbetare)
 SAB-kod: G:df
Kategori: Litteraturvetenskap > Litteraturestetik
Ex.1: Mycket fint skick Privat klotband av pocketutgåvan.70 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4671
 
 Författare: Horatius Flaccus, Quintus, 65-8 f. Kr.
 Titel: Oden I-III / Horatius ; svensk tolkning med inledning och förklaringar av Ebbe Linde
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1963 ; (Uddevalla : Bohusläningen)
 Omfång: 233 s. Inbunden
 Orginaltitel: Carmina I-III.
 Serie: Forumbiblioteket, 99-0110069-0 ; 131
 Medarbetare: Linde, Ebbe, 1897-1991 (översättare)
 SAB-kod: Hoc.03=c
 Ämnesord: Poesi
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Latin
Ex. 1: Mycket fint skick 95 kr.
Ex. 2: Fint skick Blekt och smånaggat omslag.90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4672
 
 Författare: Brecht, Bertolt, 1898-1956
 Titel: Sånger mellan krigen / i urval av Erwin Leiser
 Förlag/År: Stockholm, 1955
 Omfång: 79 s. Inbunden
 Serie: FIB:s lyrikklubbs bibliotek, 0425-5232 ; 17
 Medarbetare: Leiser, Erwin, 1923-1996 (medarbetare)
 SAB-kod: Hcef.03
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Tyska och jiddisch
Ex. 1: Fint skick Häftad utg.50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4673
 
 Författare: Annerstedt, Jan, 1945-
 Titel: Makten över forskningen : om statlig forskningsorganisation och forskningsplanering i dagens Sverige / Jan Annerstedt
 Förlag/År: Staffanstorp : Cavefors, 1972 ; (Lund : Berling)
 Upplaga: 1. uppl.
 Omfång: 221 s. Pocket
 Serie: Boc-serien, 99-0117341-8
 ISBN: 91-504-0311-7
 SAB-kod: Bf-c
Kategori: Allmänt och blandat > Vetenskaplig och kulturell verksamhet > Sverige
Ex. 1: Mycket fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4674
 
 Författare: Winsnes, Andreas Hofgaard
 Titel: Fredrik Paasche : taler ved minnemøte i universitetets aula 3. februar 1946, arrangert av Foreningen Norden og Norsk Rigskringkasting / A. H. Winsnes, Stina Paasche, Philip Houm
 Förlag/År: Oslo, 1947
 Omfång: 45 s. Småtryck
 Serie: Foreningen Nordens skrifter ; 3
 Medarbetare: Paasche, Stina
 Medarbetare: Houm, Philip
 SAB-kod: Lz Paasche, Fredrik
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Paasche, Fredrik
Ex. 1: Mycket fint skick Osprättad.20 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4675
 
 Författare: Petri, Bengt
 Titel: Tre promenader i Paris / med teckningar av Malou Höjer
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1953
 Omfång: 65, [1] s. : ill. Småtryck
 SAB-kod: Njz Paris
Kategori: Geografi > Frankrike > Paris
Ex. 1:Blekt rygg Fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4676
 
 Författare: Brunius, August, 1879-1926
 Titel: Modern engelsk litteratur / av August Brunius
 Förlag/År: Stockholm : Natur och kultur, 1923
 Omfång: 139,[1] s. Häftad
 Serie: Natur och kultur, 99-0145096-9 ; 17
 SAB-kod: Ge
Kategori: Litteraturvetenskap > Engelsk litteraturhistoria
Ex. 1:Namnteckning Fint skick 35 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4677
 
 Titel: ABC- och läse-bok för flitiga barn. Sednare afdelningen
 Förlag/År: Stockholm : Almqvist & Wiksell läromedel, [1985] ; ([Stockholm] : [Minab/Gotab])
 Upplaga: Faks.-tr.
 Omfång: [4], 64 s. ; 19 cm. Småtryck
 Anmärkning: Faks. ur: 1. uppl., Stockholm : Brudin, 1856
 ISBN: 91-21-05990-X
 SAB-kod: Fc
Kategori: Språkvetenskap > Svenska
Ex. 1: Mycket fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4678
 
 Författare: Norling, Hans
 Titel: Indianer och robinsöner : Två artiklar
 Förlag/År: Stockholm : O. Eklund, [1955]
 Omfång: 30,(1)s : Ill. Småtryck
Kategori: Litteraturvetenskap
Ex. 1: Mycket fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4679
 
 Författare: Stangenberg, Knut, 1871-1955
 Titel: Fridolf Celinder / förord och urval av Sture Hegerfors
 Förlag/År: Stockholm : PAN/Norstedt, 1970 ; (Stockholm : Thule)
 Omfång: [133] s. : ill. Pocket
 Serie: En PAN-bok, 99-0104304-2
 SAB-kod: Hci
Kategori: Skönlitteratur > Tecknade serier
Ex. 1: Mycket fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4680
 
 Författare: Palmblad, Vilhelm Fredrik, 1788-1852
 Titel: Den hemlighetsfulle gästen / Wilhelm Fr. Palmblad ; illustrerad av Hasse Eriksson
 Förlag/År: Stockholm : Sällsk. Bokvännerna, 1964 ; (Stockholm : Svanbäck & Nyman)
 Omfång: 92, [2] s. : ill. Inbunden
 Anmärkning: Ursprungligen utg.: i kalendern Nordstjärnan 1845
 Medarbetare: Erikson, Hasse, 1932-1996 (illustratör)
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Bra skick Skada överst på rygg20 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4681
 
 Författare: Maupassant, Guy de, 1850-1893
 Titel: Flickan Roque : En berättelse / [Övers. av Aslög Davidson. Teckningar av Torsten Århem]
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 1955
 Omfång: 62s : Ill. Häftad
 Orginaltitel: La petite Roque.
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Mycket fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4682
 
 Författare: Shankland, Graeme
 Titel: William Morris, 1834-1896 : engelsk konstnär, skald och socialist : liv och filosofi / Graeme Shankland
 Förlag/År: Stockholm : Tiden, 1955
 Omfång: 81, [XVI] s. Häftad
 SAB-kod: Gez Morris, William
 SAB-kod: Ibz Morris, William
 Ämnesord: Morris, William
Kategori: Litteraturvetenskap > Engelsk litteraturhistoria > Särskilda engelska författare
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konsthistoria > Särskilda konstnärer
Ex. 1: Mycket fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4683
 
 Författare: Täckholm, Vivi, 1898-1978
 Titel: Faraos blomster : en kulturhistorisk-botanisk skildring av livet i gamla Egypten byggd på verklighetens grundval och med bilder från de senaste årens grävningar
 Förlag/År: Stockholm : Generalstabens litografiska anstalt, 1969 ; (Stockholm : Gen.-stab:s lit. anst.)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: [4], 307, [1] s., [3] pl.-bl. : ill. Kartonnage
 Anmärkning: Föreg. uppl. av: Vivi Laurent-Täckholm
 SAB-kod: Jpb
 SAB-kod: Uf
Kategori: Arkeologi > Afrika > Egypten och Sudan
Kategori: Naturvetenskap > Botanik
Ex. 1: Mycket fint skick 90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4684
 
 Författare: Lo-Johansson, Ivar, 1901-1990
 Titel: Gårdfarihandlaren : självbiografisk berättelse / av Ivar Lo-Johansson
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1953
 Omfång: 329, [2] s. Inbunden
 Anmärkning: 7.-21. tus. s.å.
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Skyddsomslag saknas Fint skick Liten missfärgning på pärmen. Ou. 7:e till 15:e tus.50 kr.
Ex. 2: Bra skick Läseex för bohandeln med annat omslag.30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4687
 
 Författare: Moberg, Vilhelm, 1898-1973
 Titel: Fallet Krukmakaregatan : de försvunna polispapperens gåta / Vilhelm Moberg
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1951
 Omfång: 63 s. Häftad
 SAB-kod: Oer-cz Krukmakaregatan
 Ämnesord: Rättsfall
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Rättsvetenskap > Särskilda rättsfall: Krukmakaregatan
Ex. 1: Fint skick En genomgående fläck på några sidor.20 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4688
 
 Författare: Thorvall, Kerstin, 1925-2010.
 Titel: Ensam dam reser ensam / Kerstin Thorvall
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1980 ; (Nacka : Esselte Herzog)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 239, [1] s. ; 20 cm Inbunden.
 Serie: Bokklubben Svalan, 99-0120395-3
 ISBN: 91-0-044291-7
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 45 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4689
 
 Författare: Lundberg, Ulla-Lena, 1947-
 Titel: Ingens Anna : roman / Ulla-Lena Lundberg
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1985 ; (Stockholm : Bonnier)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 236, [1] s. ; 20 cm Inbunden.
 ISBN: 91-0-048581-0
 Genre: Finlandssvensk litteratur
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 55 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4690
 
 Författare: Svanström, Ragnar, 1904-1988
 Titel: P.A. Norstedt & söner 150 år.
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1973
 Omfång: 35 s. Småtryck
 SAB-kod: Ad-cz Stockholm: P.A. Norstedt & Söner
Kategori: Bokväsen och biblioteksväsen > Bokförlag och bokhandel > Särskilda företag och orter: Stockholm: PA Norstedt & Söner
Ex. 1: Mycket fint skick Osprättad.15 kr.
Ex. 2: Mycket fint skick Osprättad15 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4692
 
 Författare: Böll, Heinrich, 1917-1985
 Titel: Irländsk dagbok / Övers. av Katrin Franke
 Förlag/År: Stockholm : Aldus/Bonnier, 1972 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 114, [2] s. Pocket
 Orginaltitel: Irisches Tagebuch.
 ISBN: 91-0-038227-2
 SAB-kod: Hce
 Ämnesord: Irland
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Fint skick Några understrykningar i bläck.15 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4694
 
 Författare: Böll, Heinrich, 1917-1985
 Titel: Ungdomens bröd / Heinrich Böll ; övers. av Per Erik Wahlund
 Förlag/År: Stockholm : PAN/Norstedt, 1972 ; (Stockholm : Thule)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 95, [1] s. Pocket
 Orginaltitel: Das Brot der frühen Jahre.
 Serie: En PAN-bok, 99-0104304-2
 ISBN: 91-1-711551-5
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Mycket fint skick 20 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4695
 
 Författare: Böll, Heinrich, 1917-1985
 Titel: Biljard klockan halv tio / Heinrich Böll ; övers. av Nils Holmberg
 Förlag/År: Stockholm : Aldus/Bonnier, 1973 ; (Stockholm : Bonnier)
 Upplaga: [Ny utg.] / revid. av Eva Liljegren
 Omfång: 235 s. Pocket
 Orginaltitel: Billard um halbzehn.
 Serie: Delfinserien, 0346-6574 ; 478
 ISBN: 91-0-038742-8
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Mycket fint skick 30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4696
 
 Författare: Cohen, Leonard, 1934-
 Titel: Sköna förlorare / Leonard Cohen ; övers. av Erik Sandin
 Förlag/År: Stockholm : PAN/Norstedt, 1971 ; (Stockholm : Thule)
 Omfång: 210 s.
 Orginaltitel: Beautiful losers.
 Serie: En PAN-bok, 99-0104304-2
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Fint skick Stämpel.70 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4697
 
 Författare: Turesson, Gunnar, 1906-2001
 Titel: Våra vackra visor / Gunnar Turesson, [utg.]
 Förlag/År: Stockholm : Folket i bild, 1946
 Upplaga: 26.-37. tus.
 Omfång: 224s. Häftad
 Anmärkning: 1.-15. tus. 1945.-16.-25. tus. 1946
Kategori: Musikalier
Ex.1: Fint skick 30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4698
 
 Titel: Visan genom tiderna [Musiktryck] / sammanställd av Gunnar Turesson
 Förlag/År: Stockholm : Folket i bilds förl., 1942
 Omfång: 240 s. : musiknoter. Häftad
 Medarbetare: Turesson, Gunnar, 1906-2001 (utgivare)
 SAB-kod: Xqh(s)
 Ämnesord: Visor
Kategori: Musikalier > Vokalmusik: särskilda former > Samlingar
Ex. 1: Mycket fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4699
 
 Författare: Thomas, Dylan, 1914-1953
 Titel: Porträtt av konstnären som valp / Dylan Thomas ; övers.: Erik Lindegren, novellen En varm lördag övers. av Thorsten Jonsson ; förord: Kenneth Engström och Birger Hedén
 Förlag/År: Stockholm : Legenda, 1985 ; (Storbritannien)
 Upplaga: [Ny utg.], 1. uppl.
 Omfång: 163, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Portrait of the artist as a young dog.
 Serie: Legenda pocket, 99-0500049-6
 ISBN: 91-582-0696-5
 Medarbetare: Jonsson, Thorsten, 1910-1950 (översättare)
 Medarbetare: Lindegren, Erik, 1910-1968 (översättare)
 SAB-kod: He=c
 Ämnesord: Engelsk skönlitteratur i svensk översättning
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 35 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4700
 
 Titel: Ny rysk prosa / i urval och med förord och författarpresentationer av Hans Björkegren
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1964 ; (Stockholm : V. Petterson)
 Omfång: 179, [1] s. Pocket
 Serie: W & W-serien, 0509-5069 ; 36
 Anmärkning: Med bidrag av Jurij Kazakov, Vladimir Tendrjakov, Jevgenij Jevtusjenko, Anatolij Kuznetsov och Bulat Okudzjava
 Medarbetare: Evtusenko, Evgenij Aleksandrovic, 1933- (medarbetare)
 Medarbetare: Kuznecov, Anatolij Vasilevic, 1929-1979 (medarbetare)
 Medarbetare: Tendrjakov, Vladimir Fedorovic, 1923-1984 (medarbetare)
 Medarbetare: Okudzava, Bulat Salvovic, 1924-1997 (medarbetare)
 Medarbetare: Kuznecov, Anatolij Vasilevic, 1929-1979 (medarbetare)
 Medarbetare: Evtusenko, Evgenij Aleksandrovic, 1933- (medarbetare)
 SAB-kod: Hce(s)
 SAB-kod: Hma.016=c(s)
 Ämnesord: Ryssland
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Mycket fint skick 35 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4701
 
 Författare: Proust, Marcel, 1871-1922
 Titel: Combray / Marcel Proust ; [översättning av Gunnel Vallquist]
 Förlag/År: Stockholm : Aldus/Bonnier, 1973 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 204, [1] s. Pocket
 Serie: Delfinserien, 0346-6574 ; 476
 ISBN: 91-0-038763-0
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Fint skick Veck på framsida.30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4702
 
 Författare: Pirandello, Luigi, 1867-1936
 Titel: Resan och andra noveller / översättning och efterskrift av Karin d
 Förlag/År: Stockholm : Natur och kultur, 1963 ; (Stockholm : V. Petterson)
 Omfång: 192 s. Inbunden
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Fint skick Liten reva i omslaget.50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4703
 
 Författare: Olsson, Hagar, 1893-1978
 Titel: Ridturen och andra berättelser.
 Förlag/År: Stockholm : Natur o. kultur, 1968
 Omfång: 111, [2] s. Häftad
 Genre: Finlandssvensk litteratur
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Finlandssvensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4704
 
 Författare: Olsson, Jan Olof, 1920-1974
 Titel: De tre från Haparanda : romantiserad skildring från det första världskriget
 Förlag/År: Stockholm : Aldus/Bonnier, 1971 ; (Stockholm : Bonnier)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 236, [1] s. : ill. Pocket
 Serie: Delfinserien, 0346-6574 ; 401
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick Lite solkig rygg30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4705
 
 Författare: Spegel, Haquin, 1645-1714
 Titel: Guds verk och vila / Urval, inledning och kommentarer av Bernt Olsson
 Förlag/År: Stockholm : Natur och kultur, 1962 ; (Stockholm : Bok- och reklamtryck)
 Omfång: 246 s.
 Serie: Levande litteratur, 99-0208799-X
 Medarbetare: Olsson, Bernt, 1929- (medarbetare)
 SAB-kod: Hc.03
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex. 1: Fint skick 35 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4706
 
 Författare: Allansson, Ove, 1932-
 Titel: Resan till Honduras / Ove Allansson
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1974 ; (Stockholm : Göteborgs offset tr.)
 Upplaga: Ny utg.
 Omfång: 179, [1] s. Pocket
 Serie: Trend pocket, 99-0106035-4
 ISBN: 91-29-42007-5
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 20 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4707
 
 Författare: Sciascia, Leonardo, 1921-1989
 Titel: Majoranas försvinnande / Leonardo Sciascia ; övers. av Sören Johansson
 Förlag/År: Stockholm : PAN/Norstedt, 1977 ; (Stockholm : Norstedt)
 Omfång: 78, [1] s. ; 19 cm. Pocket
 Orginaltitel: La scomparsa di Majorana.
 Serie: En PAN-bok, 99-0104304-2
 ISBN: 91-1-771581-4
 Medarbetare: Johansson, Sören (översättare)
 SAB-kod: Lz Majorana,E.
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Majorana,E
Ex. 1: Mycket fint skick Stämpel25 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4708
 
 Författare: Theodorakes, Mikes
 Titel: Att erövra friheten / Mikis Theodorakis
 Förlag/År: Stockholm : PAN/Norstedt, 1970 ; (Stockholm : Thule)
 Omfång: 117 s. Pocket
 Orginaltitel: Conquistare la libertà.
 Serie: En PAN-bok, 99-0104304-2
 SAB-kod: Ocf-nd
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Statskunskap och politik > Grekland
Ex. 1: Mycket fint skick 25 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4709
 
 Författare: Nenedakes, Andreas N
 Titel: Svart april : en roman om Grekland / A. Nenedakis
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1969
 Omfång: 159 s. Pocket
 Orginaltitel: O mavros aprilis.
 Serie: Tema, 99-0110911-6
 SAB-kod: Hob.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Nygrekiska
Ex. 1: Mycket fint skick Exlibris20 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4710
 
 Författare: Burenhult, Göran, 1942-
 Titel: Speglingar av det förflutna / Göran Burenhult
 Förlag/År: Höganäs : Bra böcker, 1986 ; (Storbritannien)
 Omfång: 351 s. : färgill., kartor ; 31 cm Inbunden.
 SAB-kod: J
 SAB-kod: Jc.11
 SAB-kod: Mr
Kategori: Arkeologi
Kategori: Arkeologi > Sverige
Kategori: Etnografi, socialantropologi och etnologi > Oceanien
Ex. 1: Mycket fint skick 85 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4712
 
 Titel: Kungliga Dramatiska teatern 1788-1988 : jubileumsföreställning i fyra akter / under medverkan av Erik Näslund, Elisabeth Sörenson ; samt Ingmar Bergman ...
 Förlag/År: Höganäs : Bra böcker, 1988 ; (Jugoslavien)
 Omfång: 280 s. : ill. (vissa i färg) ; 30 cm Inbunden.
 Medarbetare: Näslund, Erik, 1948- (medarbetare)
 Medarbetare: Sörenson, Elisabeth, 1925-2000 (medarbetare)
 Medarbetare: Bergman, Ingmar, 1918- (medarbetare)
 SAB-kod: Ikb-cz Stockholm: Dramatiska teatern
 Ämnesord: Dramaten
Kategori: Konst, musik, teater och film > Teater > Särskilda teatrar och orter: Stockholm: Dramatiska teatern
Ex. 1: Mycket fint skick 95 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4713
 
 Titel: Miljö från A till Ö : svenska folkets miljölexikon / [medarbetare: Hans Ackefors ... ; huvudredaktör: Bengt Hubendick]
 Förlag/År: Höganäs : Bra böcker : Wiken : Nationalencyklopedin ; Stockholm : Det naturliga steget, 1992 ; (Belgien)
 Omfång: 320 s. : färgill., diagr., kartor i färg, tab. ; 29 cm Inbunden.
 ISBN: 91-7133-117-4
 ISBN: 91-7119-210-7
 Medarbetare: Hubendick, Bengt, 1916- (medarbetare)
 Medarbetare: Ackefors, Hans, 1932- (medarbetare)
 SAB-kod: Uh(x)
 Ämnesord: Conservation of natural resources: handbooks: popular works
 Ämnesord: Miljövetenskap
Kategori: Naturvetenskap > Miljöfrågor och naturskydd
Ex. 1: Mycket fint skick 150 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4714
 
 Titel: Upptäck Amerika! : en resa genom femtio stater / [Carol Bittig Lutyk, editor ; Kenneth Brower ...] ; [Birgit Stenlöf, översättning ; Gösta Friberg, tolkning av indiansk poesi]
 Förlag/År: Washington : National Geographic Society ; Höganäs : Bra böcker, 1991 ; (Italien)
 Omfång: 336 s. : färgill. ; 29 cm.
 Orginaltitel: Discover America!.
 Medarbetare: Friberg, Gösta, 1936- (översättare)
 Medarbetare: Brower, Kenneth (medarbetare)
 Medarbetare: Lutyk, Carol Bittig (medarbetare)
 Medarbetare: Stenlöf, Birgit (översättare)
 SAB-kod: Nqa
 Ämnesord: Förenta staterna
 Ämnesord: Nordamerika
Kategori: Geografi > Amerika > Förenta staterna
Ex. 1: Mycket fint skick 110 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4715
 
 Titel: Iliaden / [översättning: Per Holmström]
 Förlag/År: Höganäs : Bra böcker, 1995 ; (Danmark)
 Omfång: 76, [3] s. : färgill. ; 31 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The Iliad.
 ISBN: 91-7119-909-8
 Medarbetare: Holmström, Per (översättare)
 Medarbetare: Homeros, 700-talet f.Kr. Iliaden
 SAB-kod: Hcee.01
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4716
 
 Titel: Halland - landskapets kyrkor / Markus Dahlberg, red.
 Förlag/År: Stockholm : Riksantikvarieämbetets förl., 2002 (Sollentuna : Docusys)
 Upplaga: 1. [uppl.]
 Omfång: 73 s. : ill. ; 30 cm. Häftad
 Anmärkning: Även med tryckår: 2.[tr.], 2003
 Anmärkning: Forskningsprojektet Sockenkyrkorna. Kulturarv och bebyggelsehistoria
 ISBN: 91-7209-221-1
 Medarbetare: Dahlberg, Markus, 1961- (utgivare)
 SAB-kod: Icdc-cbb
 Ämnesord: Kyrkor
Kategori: Konst, musik, teater och film > Arkitektur > Byggnader för religiösa ändamål
Ex. 1: Mycket fint skick 95 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4717
 
 Författare: Elgklou, Lars
 Titel: Tsarernas Ryssland / Lars Elgklou
 Förlag/År: Höganäs Bra Böcker 1992
 Omfång: Inbunden
 ISBN: 91-7024-816-8
 ISBN: 91-7133-098-4
 SAB-kod: Kma.4
Kategori: Historia > Östeuropa > Nya tiden 1533-
Ex.1: Mycket fint skick 125 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4719
 
 Författare: Hubert, Nina, pseud. för Nina Lindström
 Titel: Blommor, besvarad kärlek / Nina och Tord Hubert
 Förlag/År: Höganäs : Bra böcker, 1991 ; (Italien)
 Omfång: 248 s. : färgill. ; 29 cm Inbunden.
 Medarbetare: Hubert, Tord, pseud. för Tord Hubert Lindström
 SAB-kod: Qefk
 Ämnesord: Krukväxter
 Ämnesord: Blommor
 Ämnesord: Flowers
Kategori: Ekonomi och näringsväsen > Trädgårdsskötsel > Inomhusväxter
Ex.1: Mycket fint skick Några smärre revor i skyddsomslaget. Tillskrift.150 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4720
 
 Författare: Nikula, O
 Titel: Åbo i går och i dag.
 Förlag/År: Åbo, 1947
 Omfång: 135 s. ill. Inbunden
 Medarbetare: Ringbom, L. I.
Kategori: Geografi
Ex. 1: Skyddsomslag trasigt Fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4721
 
 Författare: Larsson, Carl, 1853-1919
 Titel: Ett hem : 24 målningar [med text] / af Carl Larsson
 Förlag/År: Höganäs : Bra böcker, 1998 ; (Italien)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: [4], 15, [1] s., [24] pl.-bl. i färg : ill. ; 22 x 30 cm Inbunden.
 ISBN: 91-7133-417-3
 SAB-kod: Ibz Larsson, Carl
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konsthistoria > Särskilda konstnärer
Ex. 1: Mycket fint skick 65 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4722
 
 Författare: Engkvist, Olle
 Titel: Olle Engkvist byggmästare : [... som i år kan se tillbaka på en trettioårig verksamhet som fri byggnadsföretagare] / [utgiven av Olle Engkvist]
 Förlag/År: Stockholm : Bonniers, 1949
 Omfång: 303 s. : huvudsakligen ill. Häftad
 SAB-kod: Lz Engkvist, Olle
 SAB-kod: Qz Olle Engkvists Byggnads AB
 SAB-kod: Ppb
 Ämnesord: Husbyggnad
 Ämnesord: House construction
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Engkvist, Olle
Kategori: Ekonomi och näringsväsen > Särskilda företag > Olle Engkvists Byggnads AB
Kategori: Teknik, industri och kommunikationer > Byggnadsteknik, byggnadsproduktion, teknisk hygien > Byggnadsproduktion: husbyggnad
Ex.1: Mycket fint skick 250 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4723
 
 Författare: Weil, Susan
 Titel: Enkoppkaffe : dikter/teckningar / Susan Weil
 Förlag/År: Lund : Leander Malmsten, 1997 ; (Kristianstad : Kristianstads boktr.)
 Omfång: Ca 130 s. : ill. (vissa i färg) ; 28 cm. Häftad
 Anmärkning: Parallelltext på svenska och engelska
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1997
 Anmärkning: Övers. från engelskt orig.-ms. av Tommy Olofsson
 ISBN: 91-88700-30-5
 Medarbetare: Olofsson, Tommy, 1950- (översättare)
 SAB-kod: He.03
 SAB-kod: Heq.03=c
 SAB-kod: Ibz Weil, Susan
 SAB-kod: Heq.03
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur > Poesi
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konsthistoria > Särskilda konstnärer
Ex.1: Fint skick 150 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4725
 
 Författare: Larsson, Carl, 1853-1919
 Titel: Carl Larsson / [utställningskommissarie och katalogredaktör: Torsten Gunnarsson] ; [foto: Nationalmuseums fotoateljé ...]
 Förlag/År: Höganäs : Bra böcker, 1992 ; (Italien)
 Omfång: 353 s. : ill. (huvudsakligen i färg) ; 29 cm Inbunden.
 Anmärkning: "S. 345-351: Bibliografi i urval / av Ann J. Topjon ; redigerad av Ulla Bergman"
 Anmärkning: "Även utg. som: Nationalmusei utställningskatalog ; 548"
 Anmärkning: "2. tr., 1998 ; 3. tr., 2004"
 ISBN: 91-7133-085-2
 Medarbetare: Gunnarsson, Torsten, 1945- (medarbetare)
 SAB-kod: Ibz Larsson, Carl
 Ämnesord: Larsson, Carl, 1853-1919
 Ämnesord: Larsson, Carl
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konsthistoria > Särskilda konstnärer
Ex. 1: Mycket fint skick 125 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4726
 
 Författare: Hergé, 1907-1983
 Titel: Den mystiska stjärnan / Hergé ; svensk text: Karin och Allan B. Janzon
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier Carlsen, 1994 ; (Belgien)
 Upplaga: 10. uppl.
 Omfång: [2], 62 s. : färgill. ; 30 cm. Häftad
 Orginaltitel: L'étoile mystérieuse.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1960. Första uppl. i denna version 1977
 ISBN: 91-638-0138-8
 Medarbetare: Janzon, Karin (illustratör)
 Medarbetare: Janzon, Allan B. (illustratör)
 SAB-kod: Hci
Kategori: Skönlitteratur > Tecknade serier
Ex.1: Bra skick Lite knögglig.25 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4727
 
 Titel: Årets bilder / utges av Svenska turistföreningen. 32(1964)
 Förlag/År: Stockholm
 Omfång: Inbunden
 SAB-kod: Pni (p)
Kategori: Teknik, industri och kommunikationer > Fotografi och filmteknik > Fotokonst
Ex. 1: Fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4728
 
 Författare: Wikland, Ilon, 1930-
 Titel: Den långa, långa resan / bild: Ilon Wikland ; text: Rose Lagercrantz
 Förlag/År: Stockholm : Bromberg, 1995 ; (Italien)
 Omfång: [48] s. : färgill. ; 27 cm Inbunden.
 Anmärkning: 3-7 år
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1995
 Anmärkning: Originaluppl. 1995
 ISBN: 91-7608-684-4
 Medarbetare: Lagercrantz, Rose, 1947-
 Genre: Barndomsskildringar
 Genre: Biografiska berättelser
 Genre: Bilderböcker
 SAB-kod: Hc,u
 SAB-kod: Hcf(yb)
 Ämnesord: Estniska flyktingbarn
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex. 1: Mycket fint skick 85 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4729
 
 Författare: Gahrton, Måns, 1961-
 Titel: Nya betraktelser ur Berts dassbok : [långsittarläsning, toa-tips, nödiga serier] / text: Måns Gahrton ; bild: Johan Unenge efter berättelserna av Anders Jacobsson och Sören Olsson ; avsnitten "Berts dassdagbok" och "Anders och Sörens extremt viktiga infor
 Förlag/År: Sundbyberg : Semic, 2001 ; (Danmark)
 Omfång: 48 s. : färgill. ; 26 cm Inbunden.
 Serie: Berts dassbok, 99-3541832-4 ; 2
 Anmärkning: Originaluppl. 2001
 ISBN: 91-552-2991-3
 Medarbetare: Unenge, Johan, 1963-
 Medarbetare: Jacobsson, Anders, 1963- (medarbetare)
 Medarbetare: Olsson, Sören, 1964- (medarbetare)
 SAB-kod: Hci
 Ämnesord: Humor
Kategori: Skönlitteratur > Tecknade serier
Ex.1: Mycket fint skick 30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4730
 
 Författare: Lagerlöf, Selma, 1858-1940
 Titel: Jerusalem / av Selma Lagerlöf ; med illustr. av Einar Nerman
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1930
 Upplaga: 18. uppl.
 Omfång: 556 s. : ill. Inbunden
 Medarbetare: Nerman, Einar, 1888-1983 (illustratör)
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Skönlitteratur: svensk
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick Klotband. Liten skada på det medinbunda omslaget.180 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4731
 
 Författare: Wennberg, Bo, 1912-
 Titel: Niclas Lafrensen den yngre.
 Förlag/År: Malmö : Allhem, 1947
 Omfång: 165 s.,8 pl.-bl. : ill. Inbunden
 SAB-kod: Ibz Lafrensen, Niclas, d.y.
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konsthistoria > Särskilda konstnärer
Ex. 1: Mycket fint skick 90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4732
 
 Författare: Swane, Leo
 Titel: Nils Möllerberg / Leo Swane ; översatt från det danska manuskriptet av Ingrid Rydbeck-Zuhr
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1959 ; (Stockholm : Norstedt)
 Omfång: 218, [1] s., xvi pl.-bl.
 SAB-kod: Ibz Möllerberg, Nils
 SAB-kod: Id-c.5
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konsthistoria > Särskilda konstnärer
Kategori: Konst, musik, teater och film > Skulptur > Sverige
Ex.1: Mycket fint skick Osprättad40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4734
 
 Författare: Holmér, Folke, 1904-1987
 Titel: Stockholm sett av 1900-talets målare / Folke Holmér
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1962 ; (Stockholm : Kungl. boktr.)
 Omfång: 270 s., 5 pl.-bl. : ill. Häftad
 Serie: Publikation / Sveriges allmänna konstförening, 0347-2515 ; 71
 Genre: Stockholmiania
 SAB-kod: Ibvz Stockholm
 SAB-kod: Ibvnc
 SAB-kod: Ncaa
 Ämnesord: Stockholm i konsten
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konsthistoria > Särskilda motiv i konsten
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konsthistoria > Ikonografi
Kategori: Geografi > Sverige > Stockholm och Stockholms län
Ex. 1: Mycket fint skick 70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4735
 
 Författare: Jungmarker, Gunnar, 1902-1983
 Titel: Birger Lundquist / av Gunnar Jungmarker
 Förlag/År: Stockholm : Sveriges allm. konstför., 1971
 Omfång: 183, (1) s. : ill. Häftad
 Serie: Publikation / Sveriges allmänna konstförening, 0347-2515 ; 80
 SAB-kod: Ibz Lundquist, Birger
 Ämnesord: Lundquist, Birger, 1910-1952
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konsthistoria > Särskilda konstnärer
Ex.1: Mycket fint skick Osprättad70 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4736
 
 Författare: Wretholm, Eugen, 1911-1982
 Titel: Evert Lundquist / Eugen Wretholm
 Förlag/År: Stockholm : Sveriges allmänna konstfören., 1977 ; (Uddevalla : Bohusläningen)
 Omfång: 172, [2] s., [4] pl.-bl. : ill. ; 29 cm. Häftad
 Serie: Publikation / Sveriges allmänna konstförening, 0347-2515 ; 86
 SAB-kod: Ie-c.5
 SAB-kod: Lz Lundquist,E.
Kategori: Konst, musik, teater och film > Målarkonst > Sverige
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Lundquist,E
Ex. 1: Mycket fint skick Osprättad.70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4737
 
 Författare: Bjurström, Per, 1928-
 Titel: Tre decennier svensk grafik / Per Bjurström
 Förlag/År: Stockholm : Sveriges allmänna konstfören., 1976 ; (Uddevalla : Bohusläningen)
 Omfång: 173, [2] s., [4] pl.-bl. : ill.
 Serie: Publikation / Sveriges allmänna konstförening, 0347-2515 ; 85
 SAB-kod: If-c.5
 Ämnesord: Grafik
Kategori: Konst, musik, teater och film > Grafisk konst > Sverige
Ex.1: Mycket fint skick Osprättad.70 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4738
 
 Författare: Wretholm, Eugen, 1911-1982
 Titel: Bror Marklund / Eugen Wretholm
 Förlag/År: Stockholm : Sveriges allmänna konstförening, 1973
 Omfång: 173 s. : ill. Häftad
 Serie: Publikation / Sveriges allmänna konstförening, 0347-2515 ; 82
 SAB-kod: Ibz Marklund, Bror
 Ämnesord: Marklund, Bror, 1907-
 Ämnesord: Marklund, Bror
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konsthistoria > Särskilda konstnärer
Ex. 1: Mycket fint skick Osprättad70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4739
 
 Författare: Cornell, Henrik
 Titel: Carl Milles : hans verk / Henrik Cornell
 Förlag/År: Stockholm Sveriges allmänna konstfören. 1963
 Serie: Sveriges allmänna konstförenings publikation 72
 SAB-kod: Ibz Milles, Carl
 SAB-kod: Lz Milles, Carl
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konsthistoria > Särskilda konstnärer
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Milles, Carl
Ex. 1: Mycket fint skick Osprättad75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4740
 
 Författare: Grate, Pontus, 1922-
 Titel: Eric Grate / Pontus Grate, Ragnar von Holten
 Förlag/År: Stockholm : Sveriges allmänna konstfören., 1978 ; (Uddevalla : Bohusläningen)
 Omfång: 158, [2] s., [4] pl.-bl. : ill. ; 29 cm. Häftad
 Serie: Publikation / Sveriges allmänna konstförening, 0347-2515 ; 87
 Medarbetare: Holten, Ragnar von, 1934-
 SAB-kod: Id-c.5
 SAB-kod: Lz Grate,E.G.
 Ämnesord: Grate, Eric
Kategori: Konst, musik, teater och film > Skulptur > Sverige
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Grate,EG
Ex. 1: Mycket fint skick Osprättad.50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4742
 
 Författare: Jungmarker, Gunnar, 1902-1983
 Titel: Carl Frisendahl 1886-1948 / av Gunnar Jungmarker
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1964
 Omfång: 263 s., [6] pl.-bl. : ill. Häftad
 Serie: Publikation / Sveriges allmänna konstförening, 0347-2515 ; 73
 SAB-kod: Lz Frisendahl, Carl
 SAB-kod: Id-c.5
 SAB-kod: Ibz Frisendahl, Carl
 Ämnesord: Frisendahl, Carl, 1886-1948
 Ämnesord: Frisendahl, Carl
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Frisendahl, Carl
Kategori: Konst, musik, teater och film > Skulptur > Sverige
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konsthistoria > Särskilda konstnärer
Ex.1: Mycket fint skick Osprättad.60 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4743
 
 Författare: Lindgren, Nils
 Titel: Bertil Bull Hedlund / Nils Lindgren
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1952
 Omfång: 192 s., [24] pl.-bl. Häftad
 Serie: Sveriges allmänna konstförenings publikation, 99-0481499-6 ; 61
 SAB-kod: Ibz Hedlund, Bertil Bull
 Ämnesord: Hedlund, Bertil Bull, 1893-1950
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konsthistoria > Särskilda konstnärer
Ex. 1: Mycket fint skick Osprättad60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4745
 
 Författare: Asplund, Karl, 1890-1978
 Titel: Nils Dardel / av Karl Asplund
 Förlag/År: Stockholm, 1957-1958
 Omfång: 2 vol. Häftad
 Serie: Sveriges allmänna konstförenings publikation, 99-0481499-6
 SAB-kod: Ie-c.5
 Ämnesord: Dardel, Nils von, 1888-1943
Kategori: Konst, musik, teater och film > Målarkonst > Sverige
Ex. 1: Mycket fint skick 2 volymer. Ungdomstiden och De senare åren.150 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4746
 
 Författare: Blomberg, Erik, 1894-1965
 Titel: Ernst Josephsons konst : historie-, porträtt- och genremålaren
 Förlag/År: Stockholm : fören., 1956 ; (Stockholm : Norstedt)
 Omfång: 223 s., 5 pl.-bl. : ill. Häftad
 Serie: Sveriges allmänna konstförenings publikation, 99-0481499-6 ; 65
 SAB-kod: Ie-c.47
 Ämnesord: Josephson, Ernst, 1851-1906
Kategori: Konst, musik, teater och film > Målarkonst > Sverige
Ex. 1: Mycket fint skick Osprättad.50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4747
 
 Författare: Hedvall, Anders, 1922-2004
 Titel: Bohuslän i konsten : från Allaert van Everdingen till Carl Wilhelmson : en översikt / Anders Hedvall
 Förlag/År: Stockholm : Sveriges allmänna konstförening, 1956
 Omfång: 248 s. : ill. Häftad
 Serie: Sveriges allmänna konstförenings publikation, 99-0481499-6 ; 64
 Anmärkning: Även utg. som diss.
 SAB-kod: Ie-cz Bohuslän
 SAB-kod: Ig-cz Bohuslän
 SAB-kod: Ibvz Bohuslän
 Ämnesord: Bohuslän i konsten
 Ämnesord: Konstnärer
Kategori: Konst, musik, teater och film > Målarkonst > Särskilda orters målarkonst
Kategori: Konst, musik, teater och film > Teckningskonst > Särskilda orters teckningkonst
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konsthistoria > Särskilda motiv i konsten
Ex. 1: Mycket fint skick Osprättad. Litet veck på omslaget.90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4748
 
 Författare: Gullers, K W, 1916-1998
 Titel: England / K W Gullers ; med inledning av Eyvind Johnson
 Förlag/År: Stockholm : Veckotidningen Vi/Kooperativa förb., 1951
 Omfång: 110, [1] s. : ill. Inbunden
 Medarbetare: Johnson, Eyvind, 1900-1976 (medarbetare)
Kategori: Geografi
Ex. 1: Mycket fint skick 100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4749
 
 Författare: Söderberg, Rolf, 1918-
 Titel: Siri Derkert / Rolf Söderberg
 Förlag/År: Stockholm, 1974 ; (Uddevalla : Bohusläningen)
 Omfång: 175, [1] s., [4] pl.-bl. : ill. Inbunden
 Serie: Publikation / Sveriges allmänna konstförening, 0347-2515 ; 83
 SAB-kod: Ibz Derkert, Siri
 SAB-kod: Ib-c.5
 Ämnesord: Derkert, Siri, 1888-1973
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konsthistoria > Särskilda konstnärer
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konsthistoria > Sverige
Ex.1: Mycket fint skick Originalklotband med främre omslag medbundet.85 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4750
 
 Författare: Dahlgren, Alfred, 1861-1908
 Titel: Sekelskiftets Uppsala i Dahlgrens bilder / [urval, inl. och bildtexter av] Ola Ehn, Gunnar Elfström
 Förlag/År: Stockholm : Natur och kultur, 1977 ; (Södra Sandby : Br. Ekstrand)
 Omfång: 133, [1] s. : ill. ; 21 x 27 cm Inbunden.
 Anmärkning: "Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1978 ; 3. tr., 1984 (Lund : Beta graf.)"
 ISBN: 91-27-13513-6
 Medarbetare: Ehn, Ola, 1933-1988 (utgivare)
 Medarbetare: Elfström, Gunnar, 1947- (utgivare)
 SAB-kod: Ncabz Uppsala
Kategori: Geografi > Sverige > Uppland och Uppsala län
Ex. 1: Mycket fint skick 175 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4751
 
 Författare: Atwood, Margaret, 1939-
 Titel: Oryx och Crake / Margaret Atwood ; översättning av Birgitta Gahrton
 Förlag/År: Stockholm : Prisma, 2003 (Smedjebacken : Scandbook)
 Omfång: 375, [1] s. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Oryx and Crake
 Anmärkning: Även med tryckår: 2. tr., 2003
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2003
 ISBN: 91-518-4177-0
 Medarbetare: Gahrton, Birgitta, 1935- (översättare)
 SAB-kod: Heq.01=c
 Ämnesord: Skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick 85 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4754
 
 Författare: Bulgakov, Michail Afanasevic, 1891-1940
 Titel: Mästaren och Margarita / Michail Bulgakov ; översättning av Lars-Erik Blomqvist
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 2002 (Smedjebacken : Fälth & Hässler)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 376 s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Master i Margarita
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1971
 ISBN: 91-1-301135-9
 Medarbetare: Blomqvist, Lars-Erik, 1942- (översättare)
 SAB-kod: Hma.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Ryska
Ex.1: Mycket fint skick 125 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4755
 
 Författare: Atwood, Margaret, 1939-
 Titel: Den blinde mördaren / Margaret Atwood ; översättning av Ulla Danielsson
 Förlag/År: Stockholm : Prisma, 2000 ; (Smedjebacken : Fälth & Hässler)
 Omfång: 543, [1] s. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The blind assassin.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2000
 Anmärkning: Även med tryckår: 2. tr., 2002
 ISBN: 91-518-3754-4
 SAB-kod: Heq.01=c
 SAB-kod: Hceeq.01
 SAB-kod: H
 Ämnesord: Kärlek
 Ämnesord: Svartsjuka
 Ämnesord: Krig
 Ämnesord: Roman
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4756
 
 Författare: Gustafsson, Lars, 1936-
 Titel: En kakelsättares eftermiddag : roman / Lars Gustafsson
 Förlag/År: Stockholm : Natur och kultur, 1991 ; (Helsingborg : Schmidt)
 Omfång: 155, [2] s. ; 23 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1991
 ISBN: 91-27-10171-1
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1:Namnetikett Mycket fint skick 60 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4757
 
 Författare: Oates, Joyce Carol, 1938-
 Titel: Foxfire : en tjejligas bekännelser : [roman] / Joyce Carol Oates ; översättning av Margareta Tegnemark
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1994 ; (Finland)
 Omfång: 318, [1] s. ; 23 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Foxfire.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1994
 ISBN: 91-0-055701-3
 Medarbetare: Tegnemark, Margareta (översättare)
 SAB-kod: He.01=c
 SAB-kod: Hcee.01
 SAB-kod: Heq.01=c
 SAB-kod: Hceeq.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Fint skick Lätt naggat skyddsomslag. Första sv utg80 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4758
 
 Författare: Voors, Barbara, 1967-
 Titel: Sömnlös / Barbara Voors
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 2000 ; (Finland)
 Omfång: 337, [1] s. ; 24 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 2000
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: [Ny tr.], 2001
 ISBN: 91-46-17765-5
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4759
 
 Författare: McBride, James
 Titel: Som vattnets färg : en svart mans hyllning till sin vita mamma / James McBride ; översättning: Thomas Preis
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1999 ; (Falun : AIT Falun)
 Omfång: 222, [1] s. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The color of water.
 ISBN: 91-37-11436-0
 Medarbetare: Preis, Thomas (översättare)
 SAB-kod: Lz McBride, James
 SAB-kod: Ohe-qa
 Ämnesord: McBride, James
 Ämnesord: Rasrelationer
Kategori: Biografi > Särskilda personer > McBride, James
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Sociala frågor och socialpolitik > Förenta staterna
Ex. 1: Mycket fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4760
 
 Författare: O'Connor, Joseph, 1963-
 Titel: Havets stjärna : farväl till det gamla Irland / av Joseph O'Connor ; [översättning: Nille Lindgren]
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 2005 (Falun : Scandbook)
 Omfång: 483, [1] s. : ill. ; 24 cm Inbunden.
 Anmärkning: Första svenska upplaga 2005
 ISBN: 91-1-301278-9
 Medarbetare: Lindgren, Nille (översättare)
 SAB-kod: He.01=c
 Ämnesord: Historia
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4761
 
 Författare: Åberg, Gösta, 1927-
 Titel: Handbok i svenska : skriva och tala, rätt och fel, grammatik, knepiga ord / Gösta Åberg
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 2001 ; (Norge)
 Omfång: 334, [1] s. ; 23 cm Inbunden.
 Anmärkning: Även med tryckår: 3. tr., 2002
 ISBN: 91-46-17175-4
 SAB-kod: Fc
 Ämnesord: Svenska språket
 Ämnesord: Lingvistik
 Ämnesord: Retorik
 Ämnesord: Svenska
Kategori: Språkvetenskap > Svenska
Ex. 1: Mycket fint skick 95 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4763
 
 Författare: Yorke, Margaret
 Titel: Onda gärningar / Margaret Yorke ; översättning av Britt-Marie Bergström
 Förlag/År: Stockholm : Prisma, 2002 (Falun : Scandbook)
 Omfång: 258, [1] s. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Cause for concern.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2002
 ISBN: 91-518-4011-1
 Medarbetare: Bergström, Britt-Marie (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 65 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4764
 
 Författare: Hägg, Göran, 1947-
 Titel: Alfred : den fullständiga historien om poeten, professorn och akademiledamoten Alfred Edvard Hedman / Göran Hägg
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 2004 (Falun : Scandbook)
 Omfång: 271, [1] s. ; 24 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originalupplaga 2004
 ISBN: 91-46-20423-7
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 80 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4765
 
 Författare: Hägg, Göran, 1947-
 Titel: Praktisk retorik : med klassiska och moderna exempel / Göran Hägg
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1998 ; (Finland)
 Omfång: 253 s. ; 24 cm Inbunden.
 Anmärkning: "Även tillg. med tryckår: 2.-4. tr., 1998 ; 6. tr., 2000 ; 7. tr., 2001 ; 8. tr., 2001"
 ISBN: 91-46-17384-6
 SAB-kod: P
 SAB-kod: F.063
Kategori: Teknik, industri och kommunikationer
Kategori: Språkvetenskap > Retorik och muntlig framställning
Ex.1: Mycket fint skick 65 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4766
 
 Författare: McCann, Colum
 Titel: Dansare : roman / Colum McCann ; översättning av Eva Sjöstrand
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 2004 (Falun : Scandbook)
 Omfång: 342, [1] s. ; 23 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Dancer
 Anmärkning: Behandlar Rudolf Nurejev
 Anmärkning: Första svenska upplaga 2004
 ISBN: 91-0-010224-5
 Medarbetare: Sjöstrand, Eva (översättare)
 SAB-kod: He.01=c
 Ämnesord: Nurejev, Rudolf, 1938-1993 skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4767
 
 Författare: Eco, Umberto, 1932-
 Titel: Gårdagens ö / Umberto Eco ; översättning: Barbro Andersson
 Förlag/År: Stockholm : Bromberg, 1995 ; (Finland)
 Omfång: 397, [1] s. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: L'isola del giorno prima.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1995
 ISBN: 91-7608-696-8
 Medarbetare: Andersson, Barbro, 1937- (översättare)
 SAB-kod: Hi.01=c
 SAB-kod: Hcei.01
 SAB-kod: H
 Ämnesord: Världsbild (Filosofi)
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Italienska
Ex. 1: Mycket fint skick 80 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4768
 
 Författare: Kaminski, André
 Titel: Nästa år i Jerusalem / André Kaminski ; översättning av Eva Mazetti-Nissen
 Förlag/År: Höganäs : Bra böcker, 1991 ; (Tyskland)
 Omfång: 255 s. ; 23 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Nächtes Jahr in Jerusalem.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1991
 Medarbetare: Mazetti-Nissen, Eva, 1937- (översättare)
 SAB-kod: Hf.01=c
 SAB-kod: Hcef.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Tyska och jiddisch
Ex. 1: Mycket fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4769
 
 Författare: Jong, Erica, 1942-
 Titel: Serenissima : en Venedig-roman / Erica Jong ; översättning av Annika Preis
 Förlag/År: Höganäs : Bra böcker, 1987 ; (Västtyskland)
 Omfång: 243 s. ; 23 cm. Inbunden
 Orginaltitel: Serenissima : a novel of Venice
 Medarbetare: Preis, Annika, 1943- (översättare)
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4770
 
 Författare: Kandre, Mare, 1962-2005
 Titel: Aliide, Aliide : roman / Mare Kandre
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1991 ; (Borås : Centraltr.)
 Omfång: 271, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1991
 ISBN: 91-0-055200-3
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick Lätt naggat omslag90 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4771
 
 Författare: Siddons, Anne Rivers
 Titel: Huset vid Peachtree Road / Anne Rivers Siddons ; översättning: Line Ahrland
 Förlag/År: Höganäs : Bra böcker, 1997 ; (Falun : Scandbook)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 634, 20 s. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Peachtree Road.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1996
 Anmärkning: "Även tillg. med tryckår: [Ny tr.], 1998 ; [Ny tr.], 1999"
 ISBN: 91-7133-337-1
 Medarbetare: Ahrland, Line (översättare)
 SAB-kod: Heq.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick Kartonnage40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4772
 
 Författare: Bach, Richard
 Titel: Ett / Richard Bach ; översättning: Jessica Ohlson
 Förlag/År: Höganäs : Bra böcker, 1992 ; (Tyskland)
 Omfång: 244 s. ; 23 cm Inbunden.
 Orginaltitel: One.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1992
 ISBN: 91-7133-043-7
 Medarbetare: Ohlson, Jessica (översättare)
 SAB-kod: He.01=c
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Bra skick Lätt naggat omslag med två större lagade revor60 kr.
Ex. 2: Mycket fint skick En smärre reva på skyddsomslaget.75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4773
 
 Författare: Pilcher, Rosamunde
 Titel: Mellan ebb och flod / Rosamunde Pilcher ; översättning: Lena Torndahl
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 2001 ; (Smedjebacken : Fälth & Hässler)
 Omfång: 176, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The carousel.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2001
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2.-3. tr., 2001
 ISBN: 91-37-11455-7
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4774
 
 Författare: Pilcher, Rosamunde
 Titel: Huset vid havet / Rosamunde Pilcher ; översättning: Lena Torndahl
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 2003 (Smedjebacken : Scandbook)
 Omfång: 209, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The empty house
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2003
 Anmärkning: "Även med tryckår: 2. tr., 2003 ; 3. tr., 2005"
 ISBN: 91-37-11936-2
 Medarbetare: Torndahl, Lena (översättare)
 SAB-kod: He.01=c
 Ämnesord: Roman
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4775
 
 Författare: Linklater, Eric, 1899-1974
 Titel: När klokheten kom till byn / övers. av Jane Lundblad
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1953
 Upplaga: 3. uppl.
 Omfång: 311, [1] s.
 Orginaltitel: Laxdale Hall.
 Anmärkning: 1.-2. uppl. 1953
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4776
 
 Författare: Linna, Väinö, 1920-1992
 Titel: Okänd soldat / övers. av N.-B. Stormbom
 Förlag/År: Helsingfors : Schildt, 1956
 Upplaga: 5. uppl.
 Omfång: 447 s. Inbunden
 Orginaltitel: Tuntematon sotilas.
 SAB-kod: Hub=c
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Finska och tornedalsfinska
Ex.1: Skyddsomslag saknas Fint skick Främre omslaget medinbundet. 4:e uppl tr 195560 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4777
 
 Författare: Linna, Väinö, 1920-1992
 Titel: Upp, trälar! / Väinö Linna ; övers. av N.-B. Stormbom
 Förlag/År: Helsingfors : Schildt, 1960
 Omfång: 527, [1] s. Häftad
 Orginaltitel: Täällä Pohjantähden alla. 2
 SAB-kod: Hub=c
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Finska och tornedalsfinska
Ex.1: Mycket fint skick ou.100 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4778
 
 Författare: Linna, Väinö, 1920-1992
 Titel: Söner av ett folk / övers. av. N.-B. Stormbom
 Förlag/År: Helsingfors : Schildt, 1962
 Omfång: 551, [1] s. Häftad
 Orginaltitel: Täällä Pohjantähden alla. 3
 SAB-kod: Hce
 SAB-kod: Hub=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Finska och tornedalsfinska
Ex.1: Fint skick ou100 kr. Såld
Ex.2: Skyddsomslag saknas Mycket fint skick Denna utg W&W tr 196260 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4779
 
 Titel: Radions konstatlas. [1], Nordisk målarkonst : det moderna måleriets genombrott. Plansch 1-40
 Förlag/År: Stockholm, 1950
 Omfång: 40 pl.-bl. Häftad
Kategori: Konst, musik, teater och film
Ex. 1: Mycket fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4781
 
 Författare: Neumüller, Anders, 1946-
 Titel: God jul : svenska jultraditioner på helgkort från förr / [saml. och komment. av] Anders Neumüller
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, [1980] ; (Örebro : Ljungföretagen)
 Omfång: 93, [2] s. : ill. ; 23 x 25 cm Inbunden.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: Ny tr., 1981
 ISBN: 91-0-048719-8
 SAB-kod: If-c
 SAB-kod: Kt-c
 Ämnesord: Etnografiska motiv
Kategori: Konst, musik, teater och film > Grafisk konst > Sverige
Kategori: Historia > Allmän kulturhistoria > Sverige
Ex.1: Fint skick 65 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4783
 
 Författare: Brusewitz, Gunnar, 1924-2004
 Titel: G Brusewitz antecknare / [inledande] text: Birger Christofferson ; bilder och bildkommentarer: Gunnar Brusewitz ; formgivning: Folke Müller, Hans Enblom
 Förlag/År: Höganäs : Bra böcker, 1988 ; (Belgien)
 Omfång: 255, [2] s. : ill. (vissa i färg) ; 30 cm Inbunden.
 Anmärkning: S. 253-255, [1] s.: Böcker skrivna och illustrerade av Gunnar Brusewitz
 Medarbetare: Enblom, Hans (illustratör)
 Medarbetare: Müller, Folke (illustratör)
 Medarbetare: Christofferson, Birger, 1927-1991 (medarbetare)
 SAB-kod: Ibz Brusewitz, Gunnar
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konsthistoria > Särskilda konstnärer
Ex. 1: Mycket fint skick 100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4784
 
 Författare: Kaufman, Joe
 Titel: Så funkar det! / text/bild: Joe Kaufman
 Förlag/År: Stockholm : Carlsen/if, 1974 ; (Italien)
 Omfång: 93 s. : ill. Kartonnage
 ISBN: 91-510-0349-X
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: uP
 Ämnesord: Teknik
Kategori: Teknik, industri och kommunikationer
Ex. 1: Fint skick Tr 1986. En smärre reva nederst på rygg. En större bortriven text på bakre eftersättsbladet. Texen på detta är dock dubblerad på försättsbladet.130 kr.
Ex.2: Mycket fint skick Tr. 1999. Två smärre skrapskador på kanterna175 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4785
 
 Författare: Linklater, Eric, 1899-1974
 Titel: Den muntra musan / Eric Linklater ; övers. av Margaretha Odelberg
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1961 ; (Stockholm : Norstedt)
 Omfång: 268, [1] s. Häftad
 Orginaltitel: The merry muse
 SAB-kod: He.01=c
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Fint skick 70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4786
 
 Författare: Lo-Johansson, Ivar, 1901-1990
 Titel: Blå jungfrun : en roman om diktens födelse / Ivar Lo-Johansson
 Förlag/År: Höganäs : Bra böcker, 1992 ; (Tyskland)
 Omfång: 284 s. ; 23 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1992
 ISBN: 91-7133-118-2
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R4787
 
 Författare: Joyce, James, 1882-1941
 Titel: Odysseus / James Joyce ; reviderad översättning av Thomas Warburton
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier Alba, cop. 1993 ; (Uddevalla : Bohusläningen)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 748, [3] s. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Ulysses.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1946. Första uppl. i denna version 1993
 ISBN: 91-34-51587-9
 Medarbetare: Warburton, Thomas, 1918- (översättare)