|
|
|
| |
| Författare: | Hagenmalm, MajLis, 1936- |
| Titel: | Zonterapi och örtmedicin / MajLis Hagenmalm |
| Förlag/År: | Västerås : Ica bokförl., 1984 ; (Borås : Centraltr.) |
| Omfång: | 158, [1] s. : ill. ; 21 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | "Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1985 ; 3. tr., 1986 ; 4. tr., 1988 ; 5. tr., 1989 ; 6. tr., 1991 ; 7. tr., 1993" |
| ISBN: | 91-534-0879-9 |
| SAB-kod: | Vml |
| SAB-kod: | Vdf |
| SAB-kod: | Vm |
| Ämnesord: | Medicin, herbal |
| Ämnesord: | Reflexotherapy |
| Ämnesord: | Zonterapi |
| Kategori: | Medicin
> Terapimetoder
> Alternativa terapiformer
|
| Kategori: | Medicin
> Farmakologi
> Medicinalväxter
|
| Kategori: | Medicin
> Terapimetoder
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 80 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5002 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Carpelan, Bo, 1926- |
| Titel: | Axel : roman / Bo Carpelan |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1986 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 421, [5] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 6/7. tus., 1987 |
| ISBN: | 91-0-046910-6 |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Hc |
| Ämnesord: | Finlandssvensk skönlitteratur |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Lätt trasigt omslag Bra skick Med dedikation från författaren. | 110 kr. |
| Ex.2: | Mycket fint skick | 75 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5003 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Holm, Björn, 1946- |
| Titel: | Karl XII:s spion / Björn Holm |
| Förlag/År: | Stockholm : Askild & Kärnekull, 1977 ; (Malmö : Beyrond) |
| Omfång: | 299, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 2.-4. uppl., 1978 |
| ISBN: | 91-7008-640-0 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Ou. | 55 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5004 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Henrikson, Alf, 1905-1995 |
| Titel: | Anacka : ord och bilder / Alf Henrikson [text] och Björn Berg [bild] |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1980 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 94, [2] s. : ill. ; 22 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-0-045077-4 |
| Medarbetare: | Berg, Björn, 1923- |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 55 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5006 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Grieg, Nordahl, 1902-1943 |
| Titel: | Friheten / Nordahl Grieg |
| Förlag/År: | Oslo : Gyldendal norsk forlag, 1945 |
| Omfång: | 116 s. Inbunden |
| SAB-kod: | Hdb.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Norsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Liten reva. 71:a-80:e tus. Tillskrift. På norsk. | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5007 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Kihlman, Christer, 1930- |
| Titel: | Se upp Salige!. |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1960 ; (Finland) |
| Omfång: | 290 s. Häftad |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 80 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5008 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Winnicott, Donald Woods, 1896-1971 |
| Titel: | Barnet, familjen och omvärlden / D W Winnicott ; övers.: Lars-Gunnar Lundh ; fackgranskning och förord: Olov Dahlin |
| Förlag/År: | Stockholm : Natur och kultur, 1983 ; (Stockholm : Modin-tryck) |
| Omfång: | 246 s. ; 21 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | The child, the family, and the outside world. |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1993 (Borås : Centraltr. ) |
| ISBN: | 91-27-01253-0 |
| Medarbetare: | Lundh, Lars-Gunnar (översättare) |
| SAB-kod: | Dofa |
| Ämnesord: | Child psychology |
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Psykologi
> Barn- och ungdomspsykologi
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 130 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5009 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lindqvist, Herman, 1943- |
| Titel: | Axel von Fersen : [kvinnotjusare och herreman] / av Herman Lindqvist |
| Förlag/År: | Stockholm : Fischer, 1991 ; (Storbritannien) |
| Omfång: | 281 s., [16] pl.-s. ; 24 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-7054-657-6 |
| SAB-kod: | Lz Fersen, Axel von |
| Ämnesord: | Fersen, Axel von, d.y., 1755-1810 |
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Fersen, Axel von
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5010 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Sveriges natur : Naturskyddsföreningens årsbok. Årg. 85(1994), Grannskapsnatur : att skapa större mångfald i vår närhet / [redigering och formgivning: Leif-Tage Jansson] |
| Förlag/År: | Stockholm : Naturskyddsföreningen, 1994 ; (Borås : Centraltr.) |
| Omfång: | 159, [1] s. : färgill. ; 22 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-558-1994-X |
| ISSN: | 0349-5264 |
| Medarbetare: | Jansson, Leif-Tage, 1942- (medarbetare) |
| SAB-kod: | Uh-c(p) |
| SAB-kod: | Uhe-c |
| SAB-kod: | Ue(p) |
| SAB-kod: | Nc(p) |
| SAB-kod: | Uh(p) |
| SAB-kod: | Uh |
| SAB-kod: | Ue.07-c(p) |
| Kategori: | Naturvetenskap
> Miljöfrågor och naturskydd
> Sverige
|
| Kategori: | Naturvetenskap
> Biologi
|
| Kategori: | Geografi
> Sverige
|
| Kategori: | Naturvetenskap
> Miljöfrågor och naturskydd
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5011 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Krantz-Jensen, Hildur |
| Titel: | Bostaden / Hildur Krantz-Jensen |
| Förlag/År: | Stockholm 1963 |
| Omfång: | Häftad |
| SAB-kod: | Ohc |
| SAB-kod: | Pp |
| Ämnesord: | Boende |
| Ämnesord: | Boendemiljö |
| Ämnesord: | Bostadsstandard |
| Ämnesord: | Bostäder |
| Kategori: | Samhällsvetenskap och rättsvetenskap
> Sociala frågor och socialpolitik
> Bostäder
|
| Kategori: | Teknik, industri och kommunikationer
> Sociala frågor och socialpolitik
> Byggnadsteknik, byggnadsproduktion, teknisk hygien
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 65 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5012 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Mauriac, François, 1885-1970 |
| Titel: | Ormboet / François Mauriac |
| Omfång: | Inbunden |
| SAB-kod: | Hcej.01/TS |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Franska
|
|
|
| Ex.1: | Skyddsomslag saknas Fint skick Denna utg Bokfrämjandet 1972. Imiterat skinnband med dekorationer. | 30 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5013 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | De Geer, Yvonne |
| Titel: | Lättare hemma / Yvonne De Geer |
| Förlag/År: | Stockholm Konsumentinst 1969 |
| Omfång: | Häftad |
| SAB-kod: | Qcb |
| Ämnesord: | Hemkunskap |
| Ämnesord: | Hemmets vård |
| Ämnesord: | Linneförråd |
| Ämnesord: | Rengöring |
| Kategori: | Ekonomi och näringsväsen
> Hem och hushåll
> Hemmets vård
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 20 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5015 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Johansson, Olof, 1938- |
| Titel: | Kustspinn. |
| Förlag/År: | Stockholm : Fiskefrämjandet : [Seelig], [1967] ; (Örebro : Littorin Rydén) |
| Omfång: | 26 s. : ill. Småtryck |
| Serie: | Fritidsfiskarnas "special", 99-0344211-4 ; 3 |
| SAB-kod: | Qgb |
| Kategori: | Ekonomi och näringsväsen
> Jakt och fiske
> Fiske
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 20 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5016 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Ersson, Valter, 1925-2003 |
| Titel: | Vår nyckel till England / Valter Ersson |
| Förlag/År: | Stockholm : LT, 1978 ; (Helsingborg : Boktr.) |
| Omfång: | 156, [1] s., [8] pl.-bl. ; 22 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-36-01265-3 |
| SAB-kod: | Nea.07 |
| Kategori: | Geografi
> Brittiska öarna (Storbritannien)
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5017 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | All världens berättare : tidskriften för litterär underhållning |
| Förlag/År: | Stockholm : Åhlén & Åkerlund, 1945-1956 (Stockhom : Åhlén & Åkerlunds offsettr.) |
| Omfång: | 20 cm. Tidskrift |
| Anmärkning: | Holmberg, Claes-Göran: Litterära tidskrifter i Sverige 1900-1970 (1975), s. 23-25 |
| Anmärkning: | Litterär red.: Magnus von Platen (1954:5-1955:11), Mårten Edlund (1956:2-10) |
| Anmärkning: | Red. och utg.: Karl Johan Rådström (1945). Huvudred. och utg.: Karl Johan Rådström (1946:1-6). Huvudred. och ansv. utg.: Karl Johan Rådström (1946:7-1952:3), Staffan Andrae (1952:4-1954:4), Lars Malmström (1954:5-1956:1), Gert Landin (1956:2-10) |
| Anmärkning: | Årsvisa innehållsförteckningar 1946-1956, generalregister för 1945-1956 i 1956:10 |
| Medarbetare: | Andrae, Staffan, 1916-1996 (chefredaktör) (ansv.utgivare) |
| Medarbetare: | Edlund, Mårten, 1913-1987 (chefredaktör) |
| Medarbetare: | Malmström, Lars (chefredaktör) (ansv.utgivare) |
| Medarbetare: | Platen, Magnus von, 1920-2002 (chefredaktör) |
| Medarbetare: | Rådström, Karl Johan, 1893-1958 (chefredaktör) (ansv.utgivare) |
| Medarbetare: | Landin, Gert (chefredaktör) (ansv.utgivare) |
| Genre: | Litteraturtidskrifter |
| SAB-kod: | Hc(p) |
| SAB-kod: | H(p) |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
| Kategori: | Skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick 12 nr , 1948 lösa i en skyddspärm. Komplett årgång. | 75 kr. | Såld! |
| Ex.2: | Fint skick 11 nr för 1949. I skyddspärm. Inkomplett - novembernr saknas. | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5018 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Mossberg, Bo, 1935- |
| Titel: | Den nordiska floran / Bo Mossberg, Lennart Stenberg, Stefan Ericsson |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1992 ; (Belgien) |
| Omfång: | 696 s. : färgill., kartor ; 25 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | "Även tillg. med tryckår: 2. tr., (lätt rev. utg.), 1992 ; 3. tr., 1993 ; 4. tr., 1994 ; 5. tr., 1995 ; 6. tr., 1996" |
| ISBN: | 91-46-14833-7 |
| Medarbetare: | Stenberg, Lennart, 1946- |
| Medarbetare: | Ericsson, Stefan, 1954- |
| SAB-kod: | Uf.07-b |
| Ämnesord: | Floror |
| Kategori: | Naturvetenskap
> Botanik
> Norden: allmänt
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick 2:a tryckningen. | 300 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5019 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Posse, Amelie, 1884-1957 |
| Titel: | Bygga upp ej riva neder / Amelie Posse ; [ill. och bokomslag av Jan Brázda] |
| Förlag/År: | Stockholm : Natur och kultur, 1942 |
| Omfång: | 389 s. Inbunden |
| SAB-kod: | Lz Posse, Amelie. |
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Posse, Amelie
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Fint hfrbnd med fyra upphöjda bind och övre guldsnitt. Lite sliten rygg | 65 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5020 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Mörne, Arvid, 1876-1946 |
| Titel: | Det förlorade landet och andra berättelser / Arvid Mörne |
| Förlag/År: | Helsingfors : Schildt, 1945 |
| Omfång: | 215, [1] s. Häftad |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Hcd.016 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Finlandssvensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Lite blekt och med åldersfläckar. | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5022 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Kallifatides, Theodor, 1938- |
| Titel: | Ett nytt land utanför mitt fönster / Theodor Kallifatides |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 2001 ; (Smedjebacken : Fälth & Hässler) |
| Omfång: | 154, [4] s. ; 21 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | "Även med tryckår: 6/7.- 8/9. tus., 2001; 10/12. tus., 2003" |
| ISBN: | 91-0-057376-0 |
| SAB-kod: | Gcz Kallifatides, Theodor |
| Ämnesord: | Författare |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Särskilda svenska författare
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 80 kr. | Såld! |
| Ex.2: | Mycket fint skick | 75 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5023 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lagerkvist, Pär, 1891-1974 |
| Titel: | Pilgrim på havet / Pär Lagerkvist |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1962 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 149, [1] s. Häftad |
| SAB-kod: | Hc |
| Ämnesord: | Judiska romaner och noveller |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Ou | 70 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5024 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lang, Maria, 1914-1991 |
| Titel: | Tre små gummor. |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1963 ; (Stockholm : Norstedt) |
| Omfång: | 187, [1] s. Häftad |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Ou. | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5025 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Koestler, Arthur, 1905-1983 |
| Titel: | Natt klockan tolv på dagen / Övers. från engelskan av Tore Zetterholm |
| Förlag/År: | Stockholm : Tiden, 1941 |
| Omfång: | 296s. Häftad |
| Orginaltitel: | Darkness at noon. |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 35 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5026 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Jonsson, Runer, 1916- |
| Titel: | Fyrtifyra arga munkar : humoresker och aforismer |
| Förlag/År: | Stockholm : LT, 1955 (Stockholm : Ronzo) |
| Omfång: | 146 s. ; 8:o. Häftad |
| Genre: | Humor |
| SAB-kod: | Hc.017 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Kåserier
|
|
|
| Ex. 1: | Mindre bra skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5028 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Nya berättare / sammanställda av Axel Liffner och Artur Lundkvist |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1948 |
| Omfång: | 311 s. Inbunden |
| Serie: | Bokklubben Svalan, 99-0120395-3 |
| Medarbetare: | Liffner, Axel, 1919-1994 (medarbetare) |
| Medarbetare: | Lundkvist, Artur, 1906-1991 (medarbetare) |
| SAB-kod: | Hc.016(s) |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Noveller
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Hfrbnd med två upphöjda bind och övre guldsnitt. Lite blekt rygg. | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5029 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Rosendahl, Sven, 1913-1990 |
| Titel: | Varulven : roman / Sven Rosendahl |
| Förlag/År: | Stockholm : Tiden, 1954 |
| Omfång: | 172, [1] s. Häftad |
| Anmärkning: | 2. uppl. s.å. |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 25 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5030 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Moberg, Vilhelm, 1898-1973 |
| Titel: | Förrädarland : en berättelse om människor som historien har glömt / Vilhelm Moberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1967 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 299, [3] s. Häftad |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Ou. | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5031 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Mauriac, François, 1885-1970 |
| Titel: | Galigai / övers. av Karin Alin |
| Förlag/År: | Stockholm : Tiden, 1952 |
| Omfång: | 141 s. Häftad |
| Orginaltitel: | Galigaï. |
| SAB-kod: | Hcej.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Franska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5032 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Möller, Carl, 1893-1942 |
| Titel: | Söderhavssynder : sanna berättelser ur livet på Söderhavsöarna / [verso:] teckningarna utförda av Anders Sten |
| Förlag/År: | Stockholm : Folket i bild, 1940 ; (Stockholm : K. boktr.) |
| Upplaga: | Folkuppl. |
| Omfång: | 256 s. : ill. Häftad |
| Anmärkning: | 2. uppl. s.å. |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Snedläst Mindre bra skick | 10 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5033 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Nilsson Piraten, Fritiof, 1895-1972 |
| Titel: | Vänner emellan / Fritiof Nilsson Piraten |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1955 |
| Omfång: | 282, [1] s. Inbunden |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Skyddsomslag trasigt Fint skick Medinbundet omslag. Ou. | 85 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5034 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Nilsson Piraten, Fritiof, 1895-1972 |
| Titel: | Millionären och andra historier / Fritiof Nilsson Piraten |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1965 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 202 s. Häftad |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Lite lätt blekt rygg. Denna utg. inbunden. Ou. | 100 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5035 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Nilsson Piraten, Fritiof, 1895-1972 |
| Titel: | Tre terminer / av Fritiof Nilsson Piraten |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1943 |
| Omfång: | 450 s. Häftad |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick 9:e tus. Ou. | 140 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5036 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Malm, Einar, 1900-1988 |
| Titel: | Ack, i Arkadien : några kapitel om Wennerbergs gluntar och deras förhistoria / Einar Malm |
| Förlag/År: | Stockholm : Geber, 1949 |
| Omfång: | 159 s. : ill. Häftad |
| SAB-kod: | Gcz Wennerberg, Gunnar |
| Ämnesord: | Wennerberg, Gunnar |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Särskilda svenska författare
|
|
|
| Ex. 1: | Ouppsprättad Mycket fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5037 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Dahl, Georg, 1905-1979 |
| Titel: | De grå från grottan : djurskildringar för ungdom |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1928 |
| Omfång: | [1], 158, [1] s. Häftad |
| Kategori: | Naturvetenskap
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 20 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5038 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Heller, Frank, 1886-1947 |
| Titel: | Herr Collin kontra Napoleon : roman / Frank Heller |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1949 (Helsingfors : Mercator) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 223, [1] s. Häftad |
| Serie: | Frank Hellers bästa |
| Anmärkning: | Pseud. |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 40 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5039 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Heller, Frank, 1886-1947 |
| Titel: | Herr Collins affärer i London : roman |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1949 (Helsingfors : Mercator) |
| Omfång: | 238, [1] s. Häftad |
| Anmärkning: | Pseud. |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 40 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5040 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Rydberg, Viktor, 1828-1895 |
| Titel: | Vapensmeden : (hägringar från reformationstiden) |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1891 (Göteborg : Handelstidn.) |
| Omfång: | [10], 384 s. ; 8:o. Inbunden |
| SAB-kod: | Hcbb.01 |
| Ämnesord: | Svensk litteratur |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mindre bra skick Slitet samtida hfrbnd. Reva på ryggen. Stämplad. Utgallrad ur Svenska Bokhandels-Medhjälpareföreningen. Ou. Första tusendet. | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5041 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Liljedahl, Ernst |
| Titel: | Swedenborg : hans liv och livsåskådning / av Ernst Liljedahl |
| Förlag/År: | Stockholm : Geber, 1922 |
| Upplaga: | 2. uppl. |
| Omfång: | 80 s. Häftad |
| Serie: | De största märkesmännen, 99-0267455-0 ; 9 |
| SAB-kod: | Dbz Swedenborg, Emanuel |
| SAB-kod: | Lz Swedenborg, Emanuel |
| SAB-kod: | Cjz Swedenborg, Emanuel |
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Filosofins historia
> Särskilda filosofer
|
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Swedenborg, Emanuel
|
| Kategori: | Religion
> Kyrkohistoria
> Kyrkohistoria: särskilda personer
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Nedersta delen av ryggen sliten. | 20 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5042 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Hellberg, Helle, 1884-1980 |
| Titel: | Land och sjö famna varandra. |
| Förlag/År: | Helsingfors : Söderström, 1945 ; (Borgå : Tr.- & tidningsab) |
| Omfång: | 212 s. Häftad |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick En fläck på omslaget samt lite solkig. | 45 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5043 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Stålhane, Bertil |
| Titel: | Tala svenska : språkets betydelse i kampen för vår kultur |
| Förlag/År: | Stockholm, 1941 |
| Omfång: | 126 s. Häftad |
| SAB-kod: | Fc |
| SAB-kod: | Occ.09 1941 |
| Kategori: | Språkvetenskap
> Svenska
|
| Kategori: | Samhällsvetenskap och rättsvetenskap
> Statskunskap och politik
> Politiska skrifter
|
|
|
| Ex.1: | Mindre bra skick Lite fläckar och över delen av rygg skadad. | 20 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5044 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Greene, Graham, 1904-1991 |
| Titel: | Hjärtpunkten / [övers.: Göran Salander] |
| Förlag/År: | Stockholm : Vingförl., 1954 |
| Omfång: | 280 s. Häftad |
| Orginaltitel: | The heart of the matter. |
| Anmärkning: | 1. uppl. 1951 |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Denn utg. 1951. | 25 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5045 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Bondestam, Anna, 1907-1995 |
| Titel: | Fröken Elna Johansson : roman |
| Förlag/År: | Helsingfors : H. Schildt, 1939 ; (Helsingfors : J. Simelii arvingar) |
| Omfång: | 298 s. Häftad |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mindre bra skick Snedläst och lite missfärgad. | 30 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5047 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Chaucer, Geoffrey, ca 1345-1400 |
| Titel: | Canterburysägner / Geoffrey Chaucer ; i svensk tolkning av Harald Jernström |
| Förlag/År: | Stockholm : Forum, 1956 |
| Omfång: | 2 vol. Häftad |
| Medarbetare: | Jernström, Harald (medarbetare) |
| SAB-kod: | He |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Ouppsprättad Mycket fint skick | 160 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5048 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Saint-Exupéry, Antoine de, 1900-1944 |
| Titel: | Kamrater på en irrande planet / Antoine de Saint Exupéry ; [översättning av Anders Cyrus] |
| Förlag/År: | Stockholm : Kooperativa förbundets bokförl., 1939 |
| Omfång: | 248 s. Inbunden |
| SAB-kod: | Hcej.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Franska
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Smånaggat skyddsomslag, annars mycket fin. | 175 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5049 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Thomsen, Søren Ulrik, 1956- |
| Titel: | En dans på glosor : eftertankar kring den konstnärliga skapelseprocessen / Søren Ulrik Thomsen ; översättning och efterord: Lars-Inge Nilsson |
| Förlag/År: | Lund : Ellerström, 2001 ; (Lund : Grahns boktr.) |
| Omfång: | 116, [4] s. ; 20 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | En dans på gloser (danska). |
| ISBN: | 91-7247-057-7 |
| SAB-kod: | G:df |
| Ämnesord: | Poetik |
| Ämnesord: | Poetics |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Litteraturestetik
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 85 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5050 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Alberoni, Francesco |
| Titel: | Moral och kärlek / Francesco Alberoni & Salvatore Veca ; översatt av Cecilia Carmén och Katarina Nyström |
| Förlag/År: | Göteborg : Korpen, 1989 ; (Göteborg : Graphic Systems) |
| Omfång: | 129, [5] s. ; 20 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | L'altruismo e la morale. |
| ISBN: | 91-7374-079-9 |
| Medarbetare: | Veca, Salvatore |
| Medarbetare: | Carmén, Cecilia (översättare) |
| Medarbetare: | Nyström, Katarina (översättare) |
| SAB-kod: | Dg |
| Ämnesord: | Kärlek |
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Etik
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 65 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5051 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Numers, Lorenz von, 1913-1994 |
| Titel: | De hemliga rummen : essayer / Lorenz von Numers |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1980 ; (Malmö : Beyrond) |
| Omfång: | 207, [1] s., [4] pl.-bl. ; 20 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-1-793402-8 |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Hc.04 |
| Ämnesord: | Essäer |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Essäer
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 70 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5052 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Wine, Maria, 1912-2003 |
| Titel: | Jag i andra : porträtt på prosa / Maria Wine |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1963 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 123, [1] s. Häftad |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Några småskador. | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5053 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Raattamaa, Lars Mikael, 1964- |
| Titel: | Ingenting annat (materia) : dikter / Lars Mikael Raattamaa |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1996 ; (Kristianstad : Kristianstads boktr.) |
| Omfång: | 102, [1] s. ; 21 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1996 |
| ISBN: | 91-0-056201-7 |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 70 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5054 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Koch, Martin, 1882-1940 |
| Titel: | Timmerdalen. |
| Förlag/År: | Stockholm, 1941. |
| Omfång: | 419 s. Häftad |
| Serie: | Koch,M., Valda verk. [3.] 1941 |
| Anmärkning: | Senare uppl. finns. |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick denna uppl. 1946. | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5055 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Koch, Martin, 1882-1940 |
| Titel: | Valda verk. 1, Ellen ; Vattendroppen ; Litterära storverk i västficksformat |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonniers, 1940 |
| Omfång: | 251 s. Häftad |
| Anmärkning: | Jämte: Ungdom och dårskap |
| Medarbetare: | Jonsson, Thorsten, 1910-1950 (medarbetare) |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5056 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Koch, Martin, 1882-1940 |
| Titel: | Valda verk. 7, Mauritz - självbiografisk journalistik |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonniers, 1941 |
| Omfång: | [3], 323 s. Häftad |
| Medarbetare: | Jonsson, Thorsten, 1910-1950 (medarbetare) |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5057 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Koch, Martin, 1882-1940 |
| Titel: | Valda verk. 4, Guds vackra värld, D. 1 |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonniers, 1940 |
| Omfång: | 365 s. Häftad |
| Medarbetare: | Jonsson, Thorsten, 1910-1950 (medarbetare) |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5058 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Koch, Martin, 1882-1940 |
| Titel: | Valda verk. 5, Guds vackra värld, D. 2 |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonniers, 1940 |
| Omfång: | 349 s. Häftad |
| Medarbetare: | Jonsson, Thorsten, 1910-1950 (medarbetare) |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5059 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Wallace, Edgar, 1875-1932 |
| Titel: | Kommissarie Sanders / Edgar Wallace ; bemyndigad översättning från engelskan av Erik Karlholm |
| Förlag/År: | Stockholm : Lindqvist, 1938 |
| Upplaga: | [Ny uppl.] |
| Omfång: | 222 s. Häftad |
| Orginaltitel: | Sanders of the river. |
| Anmärkning: | Föreg. uppl. 1936 |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick denna uppl. 1936. Lite sned. | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5061 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Wägner, Elin, 1882-1949 |
| Titel: | Spinnerskan : noveller / av Elin Wägner |
| Förlag/År: | Stockholm, Bonnier 1948 |
| Omfång: | 242, [1] s. Häftad |
| Anmärkning: | 4.-7. tus. s.å. |
| SAB-kod: | Hcbb.016 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Ou. | 70 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5062 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Widegren, Gunnar, 1886-1959 |
| Titel: | Herrar och hundar stänger aldrig dörren. |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1949 (Helsingfors : Centraltr.) |
| Omfång: | 209 s. Häftad |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5063 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lo-Johansson, Ivar, 1901-1990 |
| Titel: | Analfabeten : en berättelse från min ungdom / av Ivar Lo-Johansson |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1952 |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 286, [2] s. Inbunden |
| Serie: | Bonniers folkbibliotek, 99-0133706-2 ; 67 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 35 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5064 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Attorps, Gösta, 1899-1976 |
| Titel: | Genom de stora portarna / av Gösta Attorps ; teckningar av Gunnar Brusewitz |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren, 1976 ; (Uddevalla : Bohusläningen) |
| Omfång: | 125 s. : ill. ; 20 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-29-46005-0 |
| Medarbetare: | Brusewitz, Gunnar, 1924-2004 (illustratör) |
| SAB-kod: | Na.07 |
| Kategori: | Geografi
> Europa
> Reseskildringar
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Märke efter prislapp. | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5065 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Malm, Einar, 1900-1988 |
| Titel: | Stormvarning : dikter |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1935 |
| Omfång: | 104 s. Häftad |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex. 1: | Lätt trasigt omslag Fint skick | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5066 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Wichman, Eva, 1908-1975 |
| Titel: | Molnet såg mig / Eva Wichmann |
| Förlag/År: | Helsingfors : Söderström, 1942 (Tammerfors : Tammerfors handelstr.) |
| Omfång: | 139 s. Häftad |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Ouppsprättad Fint skick Omslaget är lite slitet i kanterna, annars fin. | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5067 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Wichman, Eva, 1908-1975 |
| Titel: | Här är allt som förut / Eva Wichmann |
| Förlag/År: | Helsingfors : Söderström, 1938 (Lovisa : Östra Nylands tr.) |
| Omfång: | 130 s. Häftad |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Ouppsprättad Mycket fint skick | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5068 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Dons, Aage |
| Titel: | De ovälkomna / Aage Dons ; från danskan av Viveka Starfelt |
| Upplaga: | Första svenska upplaga 1939 |
| Omfång: | Häftad |
| SAB-kod: | Hceda.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Danska
|
|
|
| Ex. 1: | Namnteckning Fint skick | 20 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5070 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Vingedal, Sven Erik, 1906-1978 |
| Titel: | Litterär orientering. |
| Förlag/År: | Stockholm : Frilansen, 1945 |
| Omfång: | 48s. Småtryck |
| Serie: | Förlaget Frilansens skriftserie, 99-1657560-6 ; 1 |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 20 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5071 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Zilliacus, Emil, 1878-1961 |
| Titel: | Grekisk lyrik / Emil Zilliacus |
| Förlag/År: | Stockholm : Geber, 1945 |
| Upplaga: | 3. uppl. |
| Omfång: | 282 s. Häftad |
| SAB-kod: | Goa.03 |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Grekisk och latinsk litteraturhistoria
> Grekisk litteraturhistoria
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 55 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5072 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Vallin, Hervid, 1893-1980 |
| Titel: | Besök på Hallands Väderö. |
| Förlag/År: | Stockholm : Sv. natur, 1949 |
| Omfång: | 79 s. : ill. Småtryck |
| SAB-kod: | Ncbaz Hallands Väderö |
| Kategori: | Geografi
> Sverige
> Skåne
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5073 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Werfel, Franz, 1890-1945 |
| Titel: | Sången om Bernadette / Franz Werfel ; övers. av Knut Stubbendorff |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1962 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | [1], 507, [1] s. Inbunden |
| Orginaltitel: | Das Lied von Bernadette. |
| Serie: | Bonniers folkbibliotek, 99-0133706-2 |
| SAB-kod: | Hce |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5074 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Diktens Uppsala : en antologi / av Teddy Brunius |
| Förlag/År: | a Stockholm : Bonnier, 1946 |
| Omfång: | 165 s. Häftad |
| Medarbetare: | Brunius, Teddy, 1922- (medarbetare) |
| SAB-kod: | Hc.03(s) |
| SAB-kod: | Ncabz Uppsala |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
| Kategori: | Geografi
> Sverige
> Uppland och Uppsala län
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 35 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5075 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Dikt och mening / Bengt Holmqvist... ; redaktion Stig Carlson |
| Förlag/År: | Stockholm FIB:s lyrikklubb 1954 |
| Omfång: | Häftad |
| Serie: | FIB:s lyrikklubbs bibliotek 10 |
| Serie: | FIB:s lyrikklubbs årsbok 1955 |
| SAB-kod: | Hc.03 (s) |
| SAB-kod: | Hce.03 (s) |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Poesi
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Delvis osprättad. | 35 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5076 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Wilde, Oscar, 1854-1900 |
| Titel: | Dorian Grays porträtt och Spöket på Canterville / [övers. av N. Selander] |
| Förlag/År: | Stockholm : Forum, 1948 |
| Omfång: | 311 s. Häftad |
| Orginaltitel: | The picture of Dorian Gray. |
| Orginaltitel: | The Canterville ghost. |
| Serie: | Forumbiblioteket, 99-0110069-0 ; 27 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex.1: | Bra skick | 30 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5077 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Zetterström, Erik, 1904-1997 |
| Titel: | 13 på dussinet : historier och kåserier / av Erik Zetterström, Kar de Mumma |
| Förlag/År: | Stockholm : Åhlén & Åkerlund, 1924 (Stockholm : Nord. boktr.) |
| Omfång: | 131 s. Häftad |
| Genre: | Humor |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Ovanlig. | 125 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5078 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Wikner, Pontus, 1837-1888 |
| Titel: | Pontus Wikners vittra skrifter / i urval av Karl Warburg |
| Förlag/År: | Stockholm : Beijer, 1894 |
| Upplaga: | 3. uppl. |
| Omfång: | 364 s. Inbunden |
| Anmärkning: | 1. uppl. 1888 - 2. uppl. 1889 |
| Medarbetare: | Warburg, Karl, 1852-1918 (utgivare) |
| SAB-kod: | Bb |
| SAB-kod: | Hc.04 |
| Kategori: | Allmänt och blandat
> Allmänna samlingsverk
|
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Essäer
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Samtida band. Lätt sliten rygg. | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5079 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Vesaas, Tarjei, 1897-1970 |
| Titel: | Vårnatt : roman / [Övers. från nynorska av Gustav Sandgren] |
| Förlag/År: | Stockholm : LT, 1954 |
| Omfång: | 230, [1] s. Inbunden |
| Orginaltitel: | Vårnatt. |
| SAB-kod: | Hcedbn.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Norska
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 35 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5080 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Wägner, Elin, 1882-1949 |
| Titel: | Väckarklocka / Elin Wägner |
| Förlag/År: | Stockholm Bonnier 1941 tr. 1949 |
| Omfång: | Inbunden |
| SAB-kod: | Ohja |
| Ämnesord: | Kvinnofrågor |
| Ämnesord: | Kvinnorollen |
| Ämnesord: | Kvinnorörelsen |
| Kategori: | Samhällsvetenskap och rättsvetenskap
> Sociala frågor och socialpolitik
> Kvinnofrågor
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Ou. | 80 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5081 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Berteaut, Simone |
| Titel: | Momone : en berättelse : [en liten flickas barndom i Paris] / [övers. av Kerstin Hallén] |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1975 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 311, [1] s. ; 20 cm. Inbunden |
| Orginaltitel: | Momone. |
| Serie: | Bokklubben Svalan, 99-0120395-3 |
| ISBN: | 91-0-039508-0 |
| SAB-kod: | Hce |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex. 1: | Skyddsomslag trasigt Bra skick Stämplar. | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5082 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Holmgren, Frithiof, 1831-1897 |
| Titel: | Nya dikter och tal / af Frithiof Holmgren |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1897 |
| Omfång: | viii, 360 s. Inbunden |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Mycket vackert band. | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5083 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Hammarlund, Olle, 1918-1976 |
| Titel: | Röster i vinden : samtal och tankeflygningar |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren, 1973 ; (Uddevalla : Bohusläningen) |
| Omfång: | 185 s. Inbunden |
| ISBN: | 91-29-41705-8 |
| SAB-kod: | Hc.04 |
| Ämnesord: | Essäer |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Essäer
|
|
|
| Ex. 1: | Lätt trasigt omslag Fint skick Namntckning | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5084 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lindwall, Bo, 1915-1993 |
| Titel: | Då och nu : svenskt konstliv under 150 år / Bo Lindwall |
| Förlag/År: | Stockholm : Sveriges allmänna konstfören., 1982 ; (Uddevalla : Bohusläningen) |
| Omfång: | 144 s. : ill. ; 21 cm. Häftad |
| SAB-kod: | Ib-c.47 |
| SAB-kod: | Ib-c.5 |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Konsthistoria
> Sverige
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5085 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Colliander, Tito, 1904-1989 |
| Titel: | Motiv / Tito Colliander |
| Förlag/År: | Stockholm : Atlantis, 1978 ; (Finland) |
| Omfång: | 190, [2] s. ; 21 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-7486-000-3 |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Hc.04 |
| Ämnesord: | Svensk skönlitteratur |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Essäer
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 45 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5086 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Dagerman, Stig, 1923-1954 |
| Titel: | Nattens lekar. |
| Förlag/År: | Stockholm : Bokklubben Vår bok : [Norstedt] [distributör], 1961 ; (Stockholm : Norstedt) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 240, [1] s. Inbunden |
| Serie: | Bokklubben Vår bok, 99-0105689-6 ; [12] 12 |
| SAB-kod: | Hc |
| Ämnesord: | Skönlitteratur |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Skyddsomslag trasigt Fint skick | 30 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5087 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Krook, Caroline, 1944- |
| Titel: | Tankar om Herrens hus / Caroline Krook |
| Förlag/År: | Stockholm : Prisma, 2003 (Falun : Scandbook) |
| Omfång: | 206 s. ; 20 cm. Inbunden |
| Anmärkning: | Även med tryckår: 2. tr., 2003 |
| ISBN: | 91-518-4149-5 |
| SAB-kod: | Cj-c |
| SAB-kod: | Cea |
| Ämnesord: | Tro |
| Kategori: | Religion
> Kyrkohistoria
> Sverige
|
| Kategori: | Religion
> Dogmatik och symbolik
> Dogmatik
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5088 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Holm Joensen, Poul |
| Titel: | Sommaren : [en årstidsbok] / Poul Holm Joensen, Claus Bering ; [svensk red.: Marianne Pihlgren] ; [övers.: Gull Brunius ; granskning: Yngve Espmark ...] |
| Förlag/År: | Stockholm : Forum, [1979] ; (Portugal) |
| Upplaga: | 2., revid. uppl. |
| Omfång: | [4] s., s. 7-242 : ill. ; 21 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Sommeren (danska). |
| Serie: | När-Var-Hur-serien, 99-0106773-1 |
| ISBN: | 91-37-07138-6 |
| Medarbetare: | Brunius, Gull (översättare) |
| Medarbetare: | Espmark, Yngve (illustratör) |
| Medarbetare: | Bering, Claus |
| SAB-kod: | Ue |
| Ämnesord: | årstider |
| Kategori: | Naturvetenskap
> Biologi
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 65 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5089 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Danielsson, Tage, 1928-1985 |
| Titel: | Tage Danielssons bok. |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1963 ; (Stockholm : V. Petterson) |
| Omfång: | 133, [3] s. Häftad |
| Genre: | Humor |
| SAB-kod: | Hc.017 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Kåserier
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Smärre fläck. | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5090 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Eriksson, Åke, 1924-1993 |
| Titel: | Brommaliv / Åke Eriksson ; [teckningar av förf.] |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1977 ; (Stockholm : Dahlberg) |
| Omfång: | 178 s. : ill. ; 20 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-1-773242-5 |
| Genre: | Stockholmiania |
| SAB-kod: | Ncaa |
| Ämnesord: | Stockholm |
| Kategori: | Geografi
> Sverige
> Stockholm och Stockholms län
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Bromma | 150 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5091 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Reichs, Kathy |
| Titel: | Dödligt beslut / Kathy Reichs ; översättning: Peder Carlsson |
| Förlag/År: | Stockholm : Forum, 2001 ; (Uddevalla : Mediaprint) |
| Omfång: | 303, [1] s. ; 24 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Deadly decisions. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 2001 |
| ISBN: | 91-37-11779-3 |
| SAB-kod: | Heq.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Denna uppl. Bonniers, 2001 | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5092 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Claesson, Stig, 1928-2008. |
| Titel: | Allt står i lågor / Stig Claesson |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1979 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 195, [1] s. ; 20 cm. Häftad |
| ISBN: | 91-0-044015-9 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Ou. | 70 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5093 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Claesson, Stig, 1928-2008. |
| Titel: | På palmblad och rosor : [roman] / Stig Claesson |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1976 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Upplaga: | 11/13. tus. |
| Omfång: | 190, [1] s. ; 20 cm. Häftad |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 14/19. tus., 1977 |
| ISBN: | 91-0-040353-9 |
| SAB-kod: | Hc |
| Ämnesord: | Svensk skönlitteratur |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Ou. | 65 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5094 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Woel, Cai M |
| Titel: | Mitt livs Elvira : En roman om kärlek / Till svenska av Nils Jacobsson. Illustr. av Knud Mülhausen |
| Förlag/År: | Stockholm : Geber, 1947 |
| Omfång: | 304s : Ill. Häftad |
| Orginaltitel: | Mit livs Elvira. |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Ou. | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5096 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Bromma hembygdsförenings årsskrift. |
| Förlag/År: | Bromma : Bromma hembygdsförening, 1930-[1973] |
| Omfång: | Häftad |
| Anmärkning: | Årsbok |
| Genre: | Stockholmiania |
| SAB-kod: | Ncaa(p) |
| Kategori: | Geografi
> Sverige
> Stockholm och Stockholms län
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick 1979 | 50 kr. |
| Ex. 2: | Mycket fint skick 1978 | 40 kr. |
| Ex. 3: | Mycket fint skick 1977 | 40 kr. |
| Ex. 4: | Fint skick Årg 9, 1938 | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5097 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Rasch, Mårten, 1922- |
| Titel: | Flanörstråket à la mode : glimtar från Norrbro i 1850-talets konst och litteratur / av Mårten Rasch ; [utg.av Sällskapet] Bokvännerna |
| Förlag/År: | Stockholm : Bokvännerna, 1972 ; (Stockholm : Svanbäck & Nyman) |
| Omfång: | 21, [2] s., xii pl.-s. : ill. Småtryck |
| Serie: | Stockholmiana, 99-0240735-8 ; 1 |
| ISBN: | 91-7022-055-7 |
| Genre: | Stockholmiania |
| SAB-kod: | Ncaa |
| Ämnesord: | Stockholm |
| Kategori: | Geografi
> Sverige
> Stockholm och Stockholms län
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 25 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5098 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Rasch, Mårten, 1922- |
| Titel: | Strömparterren : en glädjens oas vid Norrbro / av Mårten Rasch |
| Förlag/År: | Stockholm : Bokvännerna, 1972 |
| Omfång: | 27, [1] s., xvi pl.-s. : ill. Småtryck |
| Serie: | Stockholmiana, 99-0240735-8 ; 3 |
| ISBN: | 91-7022-057-3 |
| Genre: | Stockholmiania |
| SAB-kod: | Ncaa |
| Ämnesord: | Stockholm |
| Kategori: | Geografi
> Sverige
> Stockholm och Stockholms län
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 25 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5099 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Arvidson, Harry, 1913-2001 |
| Titel: | S:ta Birgitta kyrka i Västerleds församling, Stockholm. |
| Förlag/År: | [Bromma] : [Västerleds församl.], 1963 ; (Stockholm : Dahlberg) |
| Upplaga: | [Ny uppl.] |
| Omfång: | 15 s. : ill. Småtryck |
| SAB-kod: | Ic-cz Stockholm. S:ta Birgitta kyrka |
| Ämnesord: | S:ta Birgitta kyrka |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Arkitektur
> Särskilda byggnader och särskilda orters arkitektur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 10 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5100 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Byggnadsminnen i Stockholms län 1983 / utg. av Länsstyrelsen ; [red.: Agneta Boëthius-Aulin ...] |
| Förlag/År: | Stockholm : Länsstyr., 1984 ; (Stockholm : Grafiska gruppen) |
| Omfång: | 56 s. : ill. ; 21 cm. Häftad |
| Medarbetare: | Boëthius-Aulin, Agneta, 1948- (utgivare) |
| SAB-kod: | Ic-c |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Arkitektur
> Sverige
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5101 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Chatwin, Bruce, 1940-1989 |
| Titel: | Vad gör jag här / Bruce Chatwin ; översättning: Jan Wahlén |
| Förlag/År: | Stockholm : Bromberg, 1991 ; (Eskilstuna : Tuna tr.) |
| Omfång: | 311, [1] s. ; 21 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | What am I doing here. |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1991 |
| ISBN: | 91-7608-487-6 |
| Medarbetare: | Wahlén, Jan, 1929- (översättare) |
| SAB-kod: | Bb |
| Kategori: | Allmänt och blandat
> Allmänna samlingsverk
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 55 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5102 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Davies, Robertson, 1913-1995 |
| Titel: | Orfeus lyra : [en roman] / Robertson Davies ; översättning: Rose-Marie Nielsen |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1992 ; (Finland) |
| Omfång: | 438 s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | The lyre of Orpheus. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1992 |
| ISBN: | 91-46-16159-7 |
| Medarbetare: | Nielsen, Rose-Marie (översättare) |
| SAB-kod: | He.01=c |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| SAB-kod: | Heqb.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 45 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5103 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Wine, Maria, 1912-2003 |
| Titel: | Minnena vakar / Maria Wine |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1994 ; (Borås : Centraltr.) |
| Omfång: | 290, [6] s. : ill. ; 23 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Behandlar även Artur Lundkvist |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 4/5. tus., 1994 |
| ISBN: | 91-0-055681-5 |
| SAB-kod: | Gcz Lundkvist, Artur |
| SAB-kod: | Gcz Wine, Maria |
| Ämnesord: | Lundkvist, Artur, 1906-1991 |
| Ämnesord: | Wine, Maria 1912-2003 |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Särskilda svenska författare
|
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Särskilda svenska författare
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 95 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5104 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Mörner, Stellan, 1896-1979 |
| Titel: | Spegel mot mitt liv : dagboksblad 1952-60 / Stellan Mörner |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1969 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 231 s. : ill. Inbunden |
| SAB-kod: | Ibz Mörner, Stellan |
| SAB-kod: | Lz Mörner, Stellan |
| Ämnesord: | Mörner, Stellan, 1896-1979 |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Konsthistoria
> Särskilda konstnärer
|
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Mörner, Stellan
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Namnteckning | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5105 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Erdmann, Nils, 1860-1948 |
| Titel: | Esaias Tegnér : en porträttstudie / af Nils Erdmann |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1896 |
| Omfång: | 284 s. : ill. |
| SAB-kod: | Gcz Tegnér, Esaias |
| SAB-kod: | Lz Tegnér, Esaias |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Särskilda svenska författare
|
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Tegnér, Esaias
|
|
|
| Ex. 1: | Namnteckning Mycket fint skick | 80 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5107 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Greene, Graham, 1904-1991 |
| Titel: | Slutet på historien / översättning från det engelska manuskriptet av Jane Lundblad |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1951 |
| Omfång: | 279 s. Häftad |
| Orginaltitel: | The end of the affair. |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Snedläst Fint skick 3.e uppl. | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5108 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Hermodsson, Elisabet, 1927- |
| Titel: | Disa Nilsons visor : visor om sommaren, samhället, mannen och universum / i ord, ton och bild av Elisabet Hermodsson |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren, 1977 ; (Uddevalla : Bohusläningen) |
| Upplaga: | 1. uppl., 2. tr. |
| Omfång: | 132, [1] s. : ill., musiknoter ; 22 cm. Häftad |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 3. tr., 1981 |
| ISBN: | 91-29-43451-3 |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 45 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5109 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Henrikson, Alf, 1905-1995 |
| Titel: | Verskonstens ABC : en poetisk uppslagsbok / Alf Henrikson ; med teckningar av Björn Berg |
| Förlag/År: | Höganäs : Bra böcker, 1982 ; (Avesta : A.B.M.-tryck) |
| Omfång: | 182 s. : ill. ; 22 cm. Inbunden |
| Medarbetare: | Berg, Björn, 1923- (illustratör) |
| SAB-kod: | F.05(x) |
| Kategori: | Språkvetenskap
> Metrik och prosodi
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 50 kr. | Såld! |
| Ex.2: | Mycket fint skick | 60 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5110 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Hellgren, Folke, 1895-1954 |
| Titel: | Ballader från staden. |
| Förlag/År: | Stockholm : Tiden, 1943 |
| Omfång: | 84, [1] s. |
| Anmärkning: | 2. uppl. s.å. |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 20 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5111 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lundquist, Birger, 1910-1952 |
| Titel: | Glam : teckningar och vers året runt / Birger Lundquist och Alf Henrikson |
| Förlag/År: | Stockholm : Litteraturfrämjandet, 1981 ; (Uppsala : A & W) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 199, [1] s. : ill. ; 21 cm. Inbunden |
| Medarbetare: | Henrikson, Alf, 1905-1995 |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5112 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Bengtsson, Frans G, 1894-1954 |
| Titel: | Tärningkast och Legenden om Babel / Frans G. Bengtsson |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1944 |
| Omfång: | 210, [3] s. Häftad |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex. 1: | Blekt Fint skick | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5113 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Grünbaum, Catharina, 1944- |
| Titel: | Strövtåg i språket / Catharina Grünbaum |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1996 ; (Finland) |
| Omfång: | 191, [1] s. ; 21 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 7/9. tus., 1996 |
| Anmärkning: | Ur: Dagens nyheter |
| ISBN: | 91-0-056360-9 |
| SAB-kod: | Fc.062 |
| SAB-kod: | F |
| Ämnesord: | Språkvård |
| Ämnesord: | Språkriktighet |
| Kategori: | Språkvetenskap
> Svenska
> Språkriktighet
|
| Kategori: | Språkvetenskap
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 120 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5114 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Boucht, Birgitta, 1940- |
| Titel: | Långa vandring : [dikter] / Birgitta Boucht |
| Förlag/År: | Stockholm : Alba, 1981 ; (Finland) |
| Omfång: | 75, [1] s. ; 21 cm. Häftad |
| ISBN: | 91-7458-438-3 |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 45 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5115 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Forsström, Tua, 1947- |
| Titel: | Tallört / Tua Forsström |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1979 ; (Finland) |
| Omfång: | 55, [1] s. ; 20 cm. Häftad |
| ISBN: | 91-0-044244-5 |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 90 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5116 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Fridegård, Jan, 1897-1968 |
| Titel: | Den svarta lutan : dikter / Jan Fridegård |
| Upplaga: | Originalupplaga 1931 |
| Omfång: | Häftad |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex.1: | Ouppsprättad Mycket fint skick | 200 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5117 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Isaksson, Folke, 1927- |
| Titel: | Skiftningar i en väv : prosadikter 1 / Folke Isaksson |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1985 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 65, [5] s. ; 20 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-0-046625-5 |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Förlagsstämpel. | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5118 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Wolkers, Jan, 1925- |
| Titel: | Giftsallad / Jan Wolkers ; översättning: Torbjörn Wessner |
| Förlag/År: | Stockholm : Forum, 1987 ; (Lund : Sandby grafiska) |
| Omfång: | 178 s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Gifsla (nederländska). |
| ISBN: | 91-37-09255-3 |
| Medarbetare: | Wessner, Torbjörn (översättare) |
| SAB-kod: | Hg.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Nederländska
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5119 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Gyllensten, Lars, 1921-2006. |
| Titel: | Juvenilia : inkarnationer och exorcismer / Lars Gyllensten |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1965 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 228, [1] s. Inbunden |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Ou. | 65 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5120 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Strindberg, Axel, 1910-2000 |
| Titel: | Människor mellan krig : några kapitel ur mellankrigslitteraturen / av Axel Strindberg |
| Förlag/År: | Stockholm, 1941 |
| Omfång: | 434 s. Inbunden |
| SAB-kod: | Gc.5 |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> 1900-talet
|
|
|
| Ex. 1: | Skyddsomslag trasigt Fint skick | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5121 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Sånger ur den äldre Eddan / översatta av Axel Åkerblom |
| Förlag/År: | Lund : Gleerup, 1923 |
| Omfång: | 61 s. Småtryck |
| Serie: | Skrifter / utgivna av Modersmålslärarnas förening, 0345-0120 ; [22] 22 |
| Medarbetare: | Åkerblom, Axel, 1864-1937 (översättare) |
| SAB-kod: | Hcedca |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Isländska och färöiska
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Denna uppl. 1936 | 20 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5122 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Ideforss, Hjalmar |
| Titel: | Vårt modersmåls liv och utveckling. |
| Förlag/År: | Lund, 1928 |
| Omfång: | 56 s. Småtryck |
| Serie: | Skrifter / utgivna av Modersmålslärarnas förening, 0345-0120 ; 32 32 |
| SAB-kod: | Fc |
| Kategori: | Språkvetenskap
> Svenska
|
|
|
| Ex. 1: | Understyrkningar Bra skick | 20 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5123 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Sofokles, 497-406 f.Kr. |
| Titel: | Konung Oidipus / övers. med inledning och förklaringar av Erik Staaff |
| Förlag/År: | Stockholm : Geber, 1927 |
| Upplaga: | 3. uppl. |
| Omfång: | 56s. Småtryck |
| Orginaltitel: | Oedipous Tyrannus. |
| Serie: | Skrifter / utgivna av Modersmålslärarnas förening, 0345-0120 ; [5] |
| Anmärkning: | 4. uppl. 1930 |
| Medarbetare: | Staaff, Erik (medarbetare) |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick denna uppl. 1930. | 20 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5124 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Runeberg, Johan Ludvig, 1804-1877 |
| Titel: | Älgskyttarne : Nio sånger / Med förklaringar av Einar Pontán |
| Förlag/År: | Lund, 1930 |
| Omfång: | 83s. Småtryck |
| Serie: | Skrifter / utgivna av Modersmålslärarnas förening, 0345-0120 ; 36 |
| Medarbetare: | Pontán, Einar, 1884-1960 |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Finlandssvensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mindre bra skick Lätt fuktskadad. | 10 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5125 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Gunnlaug Ormstungas saga / översatt av Josua Mjöberg |
| Förlag/År: | Lund, 1930 |
| Omfång: | 48 s. Småtryck |
| Serie: | Skrifter / utgivna av Modersmålslärarnas förening, 0345-0120 ; 35 |
| Medarbetare: | Mjöberg, Josua, 1876-1971 |
| SAB-kod: | Hdca=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Isländska och färöiska
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 20 kr. |
| Ex. 2: | Mycket fint skick 6:e tryckningen 1956 | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5126 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Bokvännens kalender / red. av Thure Nyman |
| Förlag/År: | Stockholm : Sällskapet Bokvännerna, 1962 ; (Stockholm : Thule) |
| Omfång: | 109, [2] s. Inbunden |
| Medarbetare: | Nyman, Thure, 1899-1983 (medarbetare) |
| SAB-kod: | A |
| Kategori: | Bok- och biblioteksväsen
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5129 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Mötet med boken / [av] Torsten Althin ... |
| Förlag/År: | Stockholm : Sällsk. Bokvännerna, 1958 ; (Stockholm : Svanbäck & Nyman) |
| Omfång: | [1], 87, [1] s. Inbunden |
| Medarbetare: | Althin, Torsten, 1897-1982 (medarbetare) |
| SAB-kod: | A |
| Kategori: | Bok- och biblioteksväsen
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 35 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5130 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Auden, W H (Wystan Hugh), 1907-1973 |
| Titel: | Förklädd hund eller Var är Francis? : skådespel i tre akter / av W H Auden och Christopher Isherwood ; i översättning av Göran G Lindahl |
| Förlag/År: | [Stockholm] : [Författares bokmaskin] ; [Bromma] : [G. Lindahl], 1994 ; (Stockholm : Författares bokmaskin) |
| Omfång: | 161 s. ; 21 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | The dog beneath the skin, or, Where is Francis?. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1994 |
| ISBN: | 91-7328-907-8 |
| Medarbetare: | Isherwood, Christopher, 1904-1986 |
| Medarbetare: | Lindahl, Göran G (översättare) |
| SAB-kod: | He.02=c |
| SAB-kod: | Hcee.02 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 100 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5131 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Wright, Georg Henrik von, 1916-2003 |
| Titel: | Mitt liv som jag minns det / Georg Henrik von Wright |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 2001 ; (Uddevalla : Mediaprint) |
| Omfång: | 327, [1] s. : ill. ; 24 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-0-057681-6 |
| SAB-kod: | Dbz Wright, Georg Henrik von |
| Ämnesord: | Wright, Georg Henrik von, 1916-2003 |
| Ämnesord: | Filosofer |
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Filosofins historia
> Särskilda filosofer
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 120 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5132 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Wolgers, Beppe, 1928-1986 |
| Titel: | Röster från Vattudalen : dikter / Beppe Wolgers |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1972 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 58 s. Inbunden |
| Serie: | Svalans lyrikklubb, 0586-0326 ; 36 |
| ISBN: | 91-0-020029-8 |
| SAB-kod: | Hc.08cc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Norrland
|
|
|
| Ex.1: | Lätt trasigt omslag Fint skick | 25 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5133 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Bland tomtar och troll. |
| Förlag/År: | Sundbyberg : Semic, 1907- |
| Omfång: | 20 cm. Inbunden |
| Anmärkning: | Gr. 1907 |
| Anmärkning: | Årsbok |
| ISSN: | 0347-3414 |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | Hc(p),u |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick 3 vol. Privata hfrbd med tre upphöjda bind. Lite slitna och av en enklare typ med omslagen påklistrade. Namnteckningar. Innehåller tio årgångar vol 12 (1919) - vol 22 (1929). Lite småfläckar här och var. Säljes enbart tillsammans. | 2000 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5134 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Hagerfors, Lennart, 1946- |
| Titel: | Kongolesen som skrattade : [roman] / Lennart Hagerfors |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1987 ; (Malmö : Grafica) |
| Omfång: | 251, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-1-871082-4 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5135 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Huldén, Lars, 1926- |
| Titel: | Vers och prosa under ganska många år / Lars Huldén ; [teckningar: P.O. Nyström] |
| Förlag/År: | Stockholm : Samf. Sverige-Finland, 1997 ; (Södertälje : Fingraf) |
| Omfång: | 132, [1] s. : ill. ; 22 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-630-5534-1 |
| Medarbetare: | Nyström, Per-Olof, 1925-1996 (illustratör) |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 100 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5138 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Matminnen från fem decennier och lite till / berättade av Bengt Anderberg ... [med anledning av Slakteriförbundets 50-årsjubileum 1983] ; teckningar av Stig Claesson |
| Förlag/År: | Johanneshov : Sveriges slakteriförb., 1983 ; (Göteborg : Esselte Wezäta) |
| Omfång: | 107, [1] s. : ill. ; 22 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-7766-002-1 |
| Medarbetare: | Anderberg, Bengt, 1920- (medarbetare) |
| Medarbetare: | Claesson, Stig, 1928- (illustratör) |
| SAB-kod: | Qca |
| Kategori: | Ekonomi och näringsväsen
> Hem och hushåll
> Mat och dryck
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Förlagets pappband med transparent skyddsplast | 100 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5139 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Fogelström, Per Anders, 1917-1998 |
| Titel: | Stad-serien / Per-Anders Fogelström |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonniers , 1960-1968 |
| Omfång: | Häftad |
| Anmärkning: | Hela serien i orginalupplaga. Mina drömmars stad Minns du den stad Barn av sin stad Stad i världen I en förvandlad stad |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Bra skick Överlag fint skick. Några av banden har skavd rygg. | 400 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5140 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Rune, Alf, 1921- |
| Titel: | Filmvägen till Biogatan / Alf Rune |
| Förlag/År: | Örebro : Nerikes allehanda, 1998 ; (Lindesberg : Bergslagsposten) |
| Omfång: | 101 s. : ill. (vissa i färg) ; 21 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Behandlar Örebro |
| ISBN: | 91-86878-17-4 |
| SAB-kod: | Imb-cz Örebro |
| Ämnesord: | Biografer |
| Ämnesord: | Örebro |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Film
> Särskilda biografer och orter
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 75 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5141 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Cavonius, Gösta, 1905-1995 |
| Titel: | Tanke och gärning : Svenska folkskolans vänner 1882-1982 / Gösta Cavonius |
| Förlag/År: | Helsingfors : SFV:s förl., 1982 |
| Omfång: | 342 s. : ill., tab. ; 20 x 22 cm. Häftad |
| ISBN: | 951-9087-22-2 |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | E:kdd |
| SAB-kod: | Em-dd:bf SFV |
| Kategori: | Uppfostran och undervisning
> Uppfostran och undervisning: historia
|
| Kategori: | Uppfostran och undervisning
> Undervisningsväsen
> Finland
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 120 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5142 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Paasilinna, Arto, 1942- |
| Titel: | Adam och Eva / Arto Paasilinna ; översättning: Camilla Frostell |
| Förlag/År: | Stockholm : Bromberg, 2000 ; (Finland) |
| Omfång: | 216, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Aatami ja Eeva. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 2000 |
| ISBN: | 91-7608-828-6 |
| SAB-kod: | Hub.01=c |
| SAB-kod: | Hceub.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Finska och tornedalsfinska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5144 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Krusenstjerna, Agnes von, 1894-1940 |
| Titel: | Av samma blod / Agnes von Krusenstjerna |
| Förlag/År: | Stockholm : Alba, 1987 ; (Finland) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 496 s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: [Ny tr.], 1988 |
| ISBN: | 91-7458-932-6 |
| SAB-kod: | Hc |
| Ämnesord: | Roman |
| Ämnesord: | Kvinnor |
| Ämnesord: | Kärlek |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Kartonnage. | 40 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5145 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Enckell, Rabbe, 1903-1974 |
| Titel: | Orfeus och Eurydike / inledning av Carl-Erik af Geijerstam |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1973 ; (Finland) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 97 s. Inbunden |
| ISBN: | 91-46-11852-7 |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Hc.02 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Dramatik
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5146 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Tal över blandade ämnen : årsbok. 1977/78 |
| Förlag/År: | Uppsala : Carmina, 1980 ; (Uppsala : Carmina) |
| Omfång: | 157, [2] s. : ill. Inbunden. |
| Anmärkning: | With English summaries |
| ISBN: | 91-7528-013-2 |
| ISSN: | 0280-4980 |
| SAB-kod: | Bkz C.c.n.(p) |
| Kategori: | Allmänt och blandat
> Allmänna sällskap och föreningar
> Särskilda allmänna sällskap och föreningar
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5147 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Klein, Georg, 1925- |
| Titel: | Den sjunde djävulen / Georg Klein |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1995 ; (Falun : Scandbook) |
| Omfång: | 315, [4] s. ; 22 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-0-056021-9 |
| SAB-kod: | Bb |
| Ämnesord: | Judaism |
| Ämnesord: | Genetics |
| Ämnesord: | Literature |
| Kategori: | Allmänt och blandat
> Allmänna samlingsverk
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 65 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5148 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Ruin, Hans, 1891-1980 |
| Titel: | Höjder och stup hos Ibsen och några andra. |
| Förlag/År: | Helsingfors : Schildt, 1971 |
| Omfång: | 151 s. Inbunden |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | G |
| SAB-kod: | Gdbz Ibsen, H. |
| Ämnesord: | Ibsen, Henrik, 1828-1906 |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
|
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Norsk litteraturhistoria
> Ibsen, Henrik
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 35 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5149 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Kramer, Jane |
| Titel: | Européer : reportage i urval / Jane Kramer ; med inledning av Stig Hansén & Clas Thor ; översättning av Birgitta Schwartzman |
| Förlag/År: | Stockholm : Ordfront, 1991 ; (Falun : Scandbook) |
| Upplaga: | 1. uppl. |
| Omfång: | 221, [2] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Serie: | Reportagets mästare, 99-0832859-X |
| Anmärkning: | Övers. från engelska av valda reportage |
| ISBN: | 91-7324-378-7 |
| Medarbetare: | Schwartzman, Birgitta (översättare) |
| SAB-kod: | Ls |
| SAB-kod: | Bt |
| Kategori: | Biografi
> Biografiska samlingar
|
| Kategori: | Allmänt och blandat
> Publicistik (inkl tidningsväsen och -historia)
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 70 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5150 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Berg, Ruben G:son, 1876-1948 |
| Titel: | September : dikter |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1919 (Stockholm : Palmquist) |
| Omfång: | 102 s. Häftad |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Ouppsprättad Fint skick Lite blekt. | 20 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5151 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Vailland, Roger |
| Titel: | Lagen / [översättning av Eva Alexanderson] |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1958 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 279 s. Häftad |
| Orginaltitel: | La loi. |
| SAB-kod: | Hce |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex.1: | Bra skick Läseexemplar utan omslag. | 10 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5152 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Zetterström, Erik, 1904-1997 |
| Titel: | Kar de Mummas magasin : en utvald samling från 20- och 30-talet / Kar de Mumma ; med förord av Carl Z |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1973 |
| Omfång: | 196 s. Inbunden |
| ISBN: | 91-46-11977-9 |
| SAB-kod: | Hc.017 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Kåserier
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 40 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5153 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Wine, Maria, 1912-2003 |
| Titel: | Tala! Jag lyssnar / Maria Wine |
| Förlag/År: | Stockholm : Trevi, 1978 ; (Uddevalla : Bohusläningen) |
| Omfång: | 126, [1] s. ; 19 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-7160-406-5 |
| ISBN: | 91-7160-389-1 |
| SAB-kod: | Hc |
| Ämnesord: | Skönlitteratur |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Ou. | 80 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5154 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lindqvist, Herman, 1943- |
| Titel: | Rapporter från Mittens rike / Herman Lindqvist |
| Förlag/År: | Höganäs : Bra böcker, 1989 ; (Östtyskland) |
| Omfång: | 235 s. (235, [1] s.) : ill. ; 21 cm. Kartonnage |
| Anmärkning: | På omsl.: Herman Lindqvist i Paris |
| SAB-kod: | Hc.017 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Kåserier
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5155 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Antikens poesi : från äldsta tider till folkvandringstidevarvet / Johan Bergman, [övers.] |
| Förlag/År: | Stockholm : Ljus, 1945 |
| Omfång: | 216s : Ill. |
| Medarbetare: | Bergman, Johan, 1864-1951 (översättare) |
| SAB-kod: | Hceoc.03(s) |
| SAB-kod: | Hceoa.03(s) |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Latin
|
|
|
| Ex. 1: | Lätt trasigt omslag Fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5156 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Geijerstam, Carl-Erik af, 1914- |
| Titel: | Återfunnet : ur en barndom / Carl-Erik af Geijerstam |
| Förlag/År: | Stockholm : Fischer, 1990 ; (Danmark) |
| Omfång: | 150, [1] s. ; 21 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-7054-635-5 |
| SAB-kod: | Gcz Geijerstam, Carl-Erik af |
| Ämnesord: | Geijerstam, Carl-Erik af |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Särskilda svenska författare
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Märke efter prislapp | 45 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5157 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Heckscher, Eli F, 1879-1952 |
| Titel: | Industrialismen : den ekonomiska utvecklingen sedan 1750 |
| Förlag/År: | Stockholm : Kooperativa förbundets bokförl., 1948 |
| Omfång: | 409 s. : ill. Inbunden |
| SAB-kod: | Kv.4 |
| Ämnesord: | Sverige |
| Kategori: | Historia
> Allmän ekonomisk historia
> Nya tiden
|
|
|
| Ex. 1: | Skyddsomslag saknas Fint skick Denna utgåva 3.e uppl. 1944. | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5158 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Björnberg Enckell, Maria, 1963- |
| Titel: | Morgon vid räcke / Maria Björnberg Enckell |
| Förlag/År: | Helsingfors : Söderström, 1995 |
| Omfång: | 173, [1] s. ; 21 cm. Häftad |
| ISBN: | 951-52-1561-7 |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Hcd.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Finlandssvensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Förlagsstämpel. | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5159 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Olrog Hedvall, Yvonne, 1939- |
| Titel: | Harry Järv : tryckta skrifter 1939-1980 : bibliografi utgiven till 60-årsdagen den 27 mars 1981 / utarb. av Yvonne Olrog Hedvall |
| Förlag/År: | Stockholm : Kungl. bibl., 1981 ; (Uddevalla : Bohusläningen) |
| Omfång: | 128 s. : ill. ; 24 cm. Häftad |
| Serie: | Acta Bibliothecae regiae Stockholmiensis, 0065-1060 ; 35 |
| ISBN: | 91-7000-083-2 |
| SAB-kod: | Aalz Järv, H. |
| Ämnesord: | Bibliografi |
| Kategori: | Bokväsen och biblioteksväsen
> Bibliografi
> Särskilda personer
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 65 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5160 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Stridsberg, Gusti, 1892-1978 |
| Titel: | Tänk inte med hjärtat / Gusti Stridsberg ; [övers. av Olof Hoffsten] |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren, 1966 ; (Stockholm : Ronzo) |
| Omfång: | 215, [5] s., [4] pl.-bl. : ill. Häftad |
| Anmärkning: | Övers. från förf:s tyska orig.-ms. |
| Medarbetare: | Hoffsten, Olof, 1910-1991 (översättare) |
| SAB-kod: | Lz Stridsberg, Gusti |
| Ämnesord: | Stridsberg, Gusti, 1892-1978 |
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Stridsberg, Gusti
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Lite solkig | 40 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5161 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Ramer, Torsten |
| Titel: | Elak eller? : Råd i uppfostringsfrågor |
| Förlag/År: | Stockholm : Sv. socialvårdsförb., 1952 |
| Upplaga: | 4. uppl. |
| Omfång: | 20s : Ill. Småtryck |
| Serie: | Socialmedicinska barnavårdsdelegationens skrift ; 25 |
| Kategori: | Uppfostran och undervisning
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 20 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5162 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Molde, Bertil, 1919-1995 |
| Titel: | Svenska för alla / Bertil Molde ; utgiven i samråd med Folkbildningsförbundets kursnämmd |
| Förlag/År: | Stockholm : Folkuniv., 1944 |
| Omfång: | 64 s. Häftad |
| SAB-kod: | Fc |
| Kategori: | Språkvetenskap
> Svenska
|
|
|
| Ex. 1: | Understyrkningar Bra skick | 15 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5163 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lagercrantz, Bo, 1918-1993 |
| Titel: | Gamla tallrikar : ur tallrikens historia |
| Förlag/År: | Västerås : Ica-förlaget, 1959 ; (Uppsala : Appelberg) |
| Omfång: | 98, [2] s., [4] pl.-bl. i färg. Häftad |
| SAB-kod: | Ihfa |
| Ämnesord: | Keramikstämplar |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Konsthantverk
> Keramik
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5164 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Persson, Anders, 1944- |
| Titel: | 1808 : gerillakriget i Finland / Anders Persson |
| Förlag/År: | Stockholm : Ordfront, 1986 ; (Stockholm : Ordfront) |
| Upplaga: | 1. uppl. |
| Omfång: | 271 s. : ill. ; 22 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-7324-261-6 |
| SAB-kod: | Kdd.45 |
| Ämnesord: | Historia |
| Kategori: | Historia
> Övriga Norden
> Gustavianska tiden 1772-1809
|
|
|
| Ex.1: | Tryfferad - tex. med tidningsurklipp Mycket fint skick | 95 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5166 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Mörne, Håkan, 1900-1961 |
| Titel: | Ärans vinter / Håkan Mörne |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1940 |
| Omfång: | 284, [2] s. + 1 vikt karta |
| Anmärkning: | 2. uppl. s.å. |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Kdd.54 |
| Kategori: | Historia
> Övriga Norden
> Andra världskriget 1939-1945
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Några skador på ryggen. lätt snedläst samt ngn enstaka fläck. | 35 kr. |
| Ex.2: | Mycket fint skick 2:a uppl. Fint klotband med medindundet fram- och baksida. | 70 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5167 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Hebbe, Brita, 1900-1989 |
| Titel: | Wendela : en modern 1800-talskvinna / Brita Hebbe ; förord av Ebba Witt-Brattström |
| Förlag/År: | Stockholm : Natur och kultur, 1997 ; (Smedjebacken : Smegraf) |
| Upplaga: | 4. utg. |
| Omfång: | [4], v, [3] s., s. 7-342, [16] pl.-s. ; 23 cm. Häftad |
| Anmärkning: | Behandlar Wendela Hebbe |
| Anmärkning: | S. 331-332: Wendela Hebbes tryckta arbeten |
| ISBN: | 91-27-06859-5 |
| SAB-kod: | Gcz Hebbe, Wendela |
| Ämnesord: | Hebbe, Wendela, 1808-1899 |
| Ämnesord: | Biografi |
| Ämnesord: | Yrkeskvinna |
| Ämnesord: | Journalist |
| Ämnesord: | Kulturmiljö |
| Ämnesord: | Kärlekshistorier |
| Ämnesord: | Stockholm |
| Ämnesord: | 1800-talet |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Särskilda svenska författare
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Läsveck på rygg | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5168 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Verne, Jules, 1828-1905 |
| Titel: | Ånghuset eller en färd genom norra Indien / av Jules Verne. 1-2 |
| Förlag/År: | Stockholm : Beijer, 1916 |
| Omfång: | 2 vol. (174 s., 169 s.). Inbunden |
| Orginaltitel: | La masion à vapeur. |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Hcej.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Franska
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Två sammanbundna volymer. Lite sliten. | 150 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5169 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Salminen, Johannes, 1925- |
| Titel: | Ålandskungen / Johannes Salminen |
| Förlag/År: | Helsingfors : Söderström, 1979 |
| Omfång: | 282, [1] s., [8] pl.-bl. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Behandlar Julius Sundblom |
| ISBN: | 951-52-0598-0 |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Kb.5 |
| Kategori: | Historia
> Norden
> 1900-talet
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5170 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lindberger, Örjan, 1912-2005 |
| Titel: | Människan i tiden : Eyvind Johnsons liv och författarskap 1938-1976 / Örjan Lindberger |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1990 ; (Uddevalla : Bohusläningen) |
| Omfång: | 497, [1] s. : ill. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Fortsätter förf:s: Norrbottningen som blev europé : Eyvind Johnsons liv och författarskap till och med Romanen om Olof |
| ISBN: | 91-0-047904-7 |
| SAB-kod: | Gcz Johnson, Eyvind |
| Ämnesord: | Johnson, Eyvind, 1900-1976 |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Särskilda svenska författare
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 95 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5171 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Blanche, August, 1811-1868 |
| Titel: | Hyrkuskens berättelser / med teckningar av Gösta Kriland och inledning av Per Wästberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1966 ; (Stockholm : Norstedt) |
| Omfång: | [1], 279, [1] s. : ill. Inbunden |
| Serie: | Bokklubben Vår bok, 99-0105689-6 |
| Medarbetare: | Kriland, Gösta, 1917-1989 (illustratör) |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Skyddsomslag saknas Fint skick | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5172 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Ferlin, Nils, 1898-1961 |
| Titel: | Med många kulörta lyktor / Nils Ferlin |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1944 |
| Omfång: | 109, [2] s. Inbunden |
| Anmärkning: | "4/19. tus. s.å. ; 20. tus., 1945" |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex.1: | Lätt trasigt omslag Fint skick 13:e tusendet | 75 kr. | Såld! |
| Ex.2: | Namnteckning Mycket fint skick Första tryckningen.Ou. Två mindre märken efter tejp på smutstitelbladets baksida. | 125 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5174 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Nya testamentet : Bibelkommissionens utgåva 1981 |
| Förlag/År: | Älvsjö : Skeab, 1981 ; (Arlöv : Berling) |
| Upplaga: | 1. uppl. |
| Omfång: | [8], 752 s., [4] karts. ; 22 cm Häftad. |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1981 |
| ISBN: | 91-526-0194-3 |
| ISBN: | 91-526-0193-5 |
| SAB-kod: | Cbb=c |
| Ämnesord: | Bibeln |
| Kategori: | Religion
> Exegetik och litteratur om Bibeln
> Biblisk arkeologi
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5175 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Fredriksson, Gunnar, 1930-, redaktör |
| Titel: | Schopenhauer / Gunnar Fredriksson |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1996 ; (Borås : Centraltryckeriet) |
| Omfång: | 231, [1] s. : ill. ; 22 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-0-056295-5 |
| SAB-kod: | Dbz Schopenhauer, Arthur |
| SAB-kod: | Lz |
| Ämnesord: | Schopenhauer, Arthur, 1788-1860 |
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Filosofins historia
> Särskilda filosofer
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 110 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5176 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | MacLean, Alistair, 1922-1987 |
| Titel: | Sista båt från Singapore / Alistair MacLean ; [översättning av Einar Zacke] |
| Förlag/År: | Stockholm : Forum, 1958 |
| Omfång: | 321, [1] s. Inbunden |
| Orginaltitel: | South by Java head. |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Lätt trasigt omslag Fint skick Ou. | 35 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5177 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Pasternak, Boris Leonidovic, 1890-1960 |
| Titel: | Doktor Zjivago / översättning från manuskriptet av Sven Vallmark ; dikterna översatta av Ralf Parland och Leo Lindeberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1958 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 607 s. Häftad |
| Orginaltitel: | Doktor Zivago. |
| Medarbetare: | Vallmark, Sven |
| Medarbetare: | Parland, Ralf, 1914-1995 |
| Medarbetare: | Lindeberg, Leo |
| SAB-kod: | Hce |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Lite sliten. | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5178 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Marcus Collin : 1882-1966 : satavuotisnäyttely, Ateneumin taidemuseo : hundraårsutställning, Konstmuseet i Ateneum, 22.10.-12.12. 1982 / [näyttelyn järjestäjät: Suomen taideakatemia ... ; näyttelyn luettelo: toim. ja lay-out Heikki Malme ...] |
| Förlag/År: | Helsingfors, 1982 |
| Omfång: | 106 s. Häftad |
| Medarbetare: | Malme, Heikki (medarbetare) |
| SAB-kod: | Iit-ddz 1982,Helsingfors |
| SAB-kod: | Lz Collin,M. |
| Ämnesord: | 1982, Helsingfors |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Konstsamlingar och konstutställningar
> Övriga Norden
|
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Collin,M
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Konstkatalog på svenska och finska. | 35 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5179 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Osten, Suzanne, 1944- |
| Titel: | Flickan, mamman och soporna / Suzanne Osten ; med bilder av Anna Höglund |
| Förlag/År: | Stockholm : Bromberg, 1998 ; (Italien) |
| Omfång: | 42, [2] s. : färgill. ; 24 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | 6-9 år |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1998 |
| ISBN: | 91-7608-749-2 |
| Medarbetare: | Höglund, Anna, 1958- (illustratör) |
| Genre: | Biografiska berättelser |
| Genre: | Kapitelböcker |
| SAB-kod: | Hc,u |
| SAB-kod: | Hcf |
| Ämnesord: | Barn till psykiskt sjuka |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
| Kategori: | Skönlitteratur
> Småbarnsberättelser och sagor
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Med dedikation från författaren | 90 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5181 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Vargas Llosa, Mario, 1936- |
| Titel: | Till styvmoderns lov / Mario Vargas Llosa ; översättning av Annika Ernstson |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1996 ; (Södertälje : Fingraf) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 158, [2] s., [6] pl.-s. i färg ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Elogio de la madrastra. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1992 |
| ISBN: | 91-1-964162-1 |
| Medarbetare: | Ernstson, Annika (översättare) |
| SAB-kod: | Hcekq.01 |
| SAB-kod: | Hkq.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Spanska
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Lagad reva i skyddsomslaget. | 45 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5182 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Sack, Gottfried |
| Titel: | Konung Gustaf Adolphs och Fröken Ebba Brahes märkvärdiga kärlekshandel / Gottfried Sack |
| Förlag/År: | Stockholm : Bokvännerna, 1966 ; (Stockholm : Svanbäck & Nyman) |
| Upplaga: | [Ny utg.] / [efterskrift av Sam Owen Jansson] |
| Omfång: | 56, [2] s. Inbunden |
| Anmärkning: | Texten återgiven efter en uppl. tryckt i Sthlm år 1768, utg. och bearb. av Gottfried Sack. Förf. anonym. |
| SAB-kod: | Hc |
| SAB-kod: | Kc.421 |
| Ämnesord: | Brahe, Ebba, 1596-1674 |
| Ämnesord: | Gustav II Adolf, kung av Sverige, 1594-1632 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
| Kategori: | Historia
> Sverige
> Gustav II Adolf 1611-1632
|
|
|
| Ex.1: | Bra skick Skada överst på ryggen. | 15 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5183 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Nielsen, Carl, 1865-1931 |
| Titel: | Levande musik / Carl Nielsen ; övers. från danskan av Bengt Pleijel |
| Förlag/År: | Uppsala, 1946 |
| Omfång: | 94 s. Inbunden |
| Orginaltitel: | Levende musik. |
| Medarbetare: | Pleijel, Bengt, 1915-2002 (översättare) |
| SAB-kod: | Ij |
| SAB-kod: | Ij:df |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Musik
|
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Musik
> Musikestetik
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Lite buktande pärmar. | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5184 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Andhé, Stefan, 1944- |
| Titel: | En vind genom gräset / Stefan Andhé |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1997 ; (Smedjebacken : Smegraf) |
| Omfång: | 251, [3] s. ; 20 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1997 |
| ISBN: | 91-1-971912-4 |
| Genre: | |
| SAB-kod: | Hc.017 |
| Ämnesord: | Kåserier |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Kåserier
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5185 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Frost, David |
| Titel: | Till England med hjärtlig hälsning / David Frost, Antony Jay ; övers. av Magnus K:son Lindberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1969 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 203 s. Häftad |
| Orginaltitel: | To England with love. |
| Medarbetare: | Lindberg, Magnus K:son, 1909-1983 (översättare) |
| Medarbetare: | Jay, Antony (medförfattare) |
| SAB-kod: | Ne |
| Ämnesord: | Brittiska öarna |
| Ämnesord: | Storbritannien |
| Kategori: | Geografi
> Brittiska öarna (Storbritannien)
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Delvis osprättad | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5186 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Moberg, Vilhelm, 1898-1973 |
| Titel: | Din stund på jorden : roman / Vilhelm Moberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1963 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 299, [1] s. Häftad |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Ou. | 75 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5187 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Levertin, Oscar, 1862-1906 |
| Titel: | Svenska gestalter / af Oscar Levertin |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1917 |
| Upplaga: | 4. uppl. |
| Omfång: | 304 s. Häftad |
| Serie: | Samlade skrifter 9 |
| SAB-kod: | Gc |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
|
|
|
| Ex. 1: | Mindre bra skick Lite sliten. | 25 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5188 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Zweig, Stefan, 1881-1942 |
| Titel: | Odödliga ögonblick i mänsklighetens historia. |
| Förlag/År: | Stockholm : Skoglund, 1961 ; (Stockholm : Beckman) |
| Upplaga: | [Ny uppl.] |
| Omfång: | 245 s. Häftad |
| Orginaltitel: | Sternstunden der Menschheit. |
| SAB-kod: | Hce |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5189 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Hesslind, Lars, 1935- |
| Titel: | Samtal med en kakelvägg : vårt dagliga språk / Lars Hesslind |
| Förlag/År: | Höganäs : Bra böcker, 1990 ; (Västtyskland) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 124 s. ; 22 cm. Häftad |
| SAB-kod: | F:do |
| SAB-kod: | F:oa |
| Ämnesord: | Barn och språket |
| Kategori: | Språkvetenskap
> Språkpsykologi
|
| Kategori: | Språkvetenskap
> Språksociologi
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5190 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Nyman, Valdemar, 1904-1998 |
| Titel: | Som tusen liljor : roman |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1944 ; (Helsingfors : Centraltr.) |
| Omfång: | 336 s. Häftad |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Snedläst Bra skick Debutromanen. 2:a uppl. Snedläst annars ok. Namnteckning. | 45 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5191 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Enehjelm, Helen af, 1909-1991 |
| Titel: | I lä för östanvinden. |
| Förlag/År: | Stockholm : Medén, 1943 |
| Omfång: | 253, [2] s. : ill. Häftad |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mindre bra skick Slitet omslag, lite snedläst | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5192 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Enquist, P O, 1934- |
| Titel: | Boken om Blanche och Marie : roman / Per Olov Enquist |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 2004 (Smedjebacken : Scandbook) |
| Omfång: | 257, [3] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originalupplaga 2004 |
| Anmärkning: | Även med tryckår: 2. tr., 2004 |
| ISBN: | 91-1-301360-2 |
| SAB-kod: | Hc |
| Ämnesord: | Curie, Marie, 1867-1934 skönlitteratur sao |
| Ämnesord: | Wittman, Blanche skönlitteratur sao |
| Ämnesord: | Science |
| Ämnesord: | Nobel prize |
| Ämnesord: | Love |
| Ämnesord: | Hysteria |
| Ämnesord: | Laboratories |
| Ämnesord: | Hospitals, psychiatric |
| Ämnesord: | Radiation injuries |
| Ämnesord: | Amputation |
| Ämnesord: | Women, working |
| Ämnesord: | History of medicine |
| Ämnesord: | Medicine in literature |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 110 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5193 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Moravia, Alberto, 1907-1990 |
| Titel: | Jag och han / översättning av Karin de Laval |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1972 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 310, [1] s. Häftad |
| Orginaltitel: | Io e lui. |
| ISBN: | 91-0-037757-0 |
| Medarbetare: | de Laval, Karin, 1894-1973 (översättare) |
| SAB-kod: | Hce |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Liten reva. | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5194 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Salminen, Johannes, 1925- |
| Titel: | Gränsland / Johannes Salminen |
| Förlag/År: | Helsingfors : Söderström, 1984 |
| Omfång: | 136, [3] s. ; 21 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Behandlar Finland |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 2. uppl., 1984 |
| ISBN: | 951-52-0928-5 |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | G.04 |
| SAB-kod: | Kdd.5 |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Essäer och litteraturkritik
|
| Kategori: | Historia
> Övriga Norden
> 1918-
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 70 kr. |
| Ex. 2: | Mycket fint skick | 85 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5195 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Salminen, Johannes, 1925- |
| Titel: | Minnet av Alexandria / Johannes Salminen |
| Förlag/År: | Helsingfors : Söderström, 1988 |
| Omfång: | 142, [2] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | "Även tillg. med tryckår: 2. uppl., 1988 ; 3. uppl. 1989" |
| ISBN: | 951-52-1216-2 |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Bb |
| Kategori: | Allmänt och blandat
> Allmänna samlingsverk
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5196 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Mord med mersmak / Jan Eric Arvastson ... |
| Förlag/År: | Stockholm : Askelin & Hägglund, 1983 ; (Uddevalla : Risberg) |
| Omfång: | 175 s. ; 22 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-7684-043-3 |
| Medarbetare: | Arvastson, Jan Eric, 1934- (medarbetare) |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hc(s) |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Samlingar
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5197 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Modiano, Patrick, 1945- |
| Titel: | Place de l'Étoile. |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1970 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 137 s. Häftad |
| Serie: | Panacheserien, 99-0117874-6 |
| SAB-kod: | Hce |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 80 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5199 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Undset, Sigrid, 1882-1949 |
| Titel: | Lykkelige dager / Sigrid Undset |
| Förlag/År: | Oslo Aschehoug 1947 |
| Omfång: | Inbunden |
| SAB-kod: | Gz Undset, Sigrid |
| SAB-kod: | Lz Undset, Sigrid |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Särskilda utländska författare
> Undset, Sigrid
|
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Undset, Sigrid
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Ou. På norska | 70 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5200 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Rosendahl, Sven, 1913-1990 |
| Titel: | Galtakvädet : Svinets memoarer |
| Förlag/År: | Stockholm : Bok o. bild ; [Solna] : [Seelig], 1969 ; (Malung : Malungs boktr.) |
| Omfång: | 140 s. Häftad |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Förlagsstämpel. | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5201 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Giovene, Andrea, 1904- |
| Titel: | Stamträdet : Giuliano di Sanseveros självbiografi |
| Förlag/År: | Stockholm : LT ; [Solna] : [Seelig], 1969 ; (Malmö : Beyrond) |
| Omfång: | 215 s. Häftad |
| Orginaltitel: | L autobiografia di Giuliano di Sansevero, 1. |
| SAB-kod: | Hce |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 65 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5202 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Hammarlund, Olle, 1918-1976 |
| Titel: | Samtal på jorden : essayer och tankeflygningar |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren, 1971 ; (Uddevalla : Bohusläningen) |
| Omfång: | 207 s. Inbunden |
| ISBN: | 91-29-41416-4 |
| SAB-kod: | Hc.04 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Essäer
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5203 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Vägvisare till naturen i Stockholms län / utg. av Länsstyrelsen i Stockholms län ; [texten är sammanställd av Bo Rosén] ; [ill.: Monica Eriksson ; färgpl.: Kaj Beckman] |
| Förlag/År: | Stockholm : LiberFörlag, 1975 ; (Stockholm : LiberTryck) |
| Omfång: | 128 s. : ill., kart. ; 22 cm. Häftad |
| ISBN: | 91-38-02318-0 |
| Medarbetare: | Beckman, Kaj, 1913-2002 (illustratör) |
| Medarbetare: | Rosén, Bo, 1920- (medarbetare) |
| Genre: | Stockholmiania |
| SAB-kod: | Ncab |
| Ämnesord: | Resehandböcker |
| Kategori: | Geografi
> Sverige
> Stockholm och Stockholms län
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 45 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5204 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Flykten till Amerika och andra berättelser om barn i de vuxnas värld : en antologi / av Hans Peterson ; ill. av Åke Arenhill ... |
| Förlag/År: | Höganäs : Bra bok : Bra böcker, 1983 ; (Avesta : A.B.M.-tryck) |
| Omfång: | 381, [1] s. : ill. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Delvis övers. av valda berättelser |
| ISBN: | 91-7752-001-7 |
| Medarbetare: | Arenhill, Åke, 1920- (illustratör) |
| Medarbetare: | Peterson, Hans, 1922- (utgivare) |
| SAB-kod: | Hc(s) |
| SAB-kod: | Hce(s) |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Samlingar
|
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5205 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Dickens, Monica |
| Titel: | Kate och Emma / Monica Dickens ; övers. av Carola Lakocinski |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren, 1965 ; (Stockholm : Ronzo) |
| Omfång: | 308 s. Häftad |
| Orginaltitel: | Kate and Emma. |
| SAB-kod: | Hce |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Liten reva | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5206 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Assaf-Tengroth, Leyla, 1946- |
| Titel: | Jag är martyr : en roman från krigets Libanon / Leyla Assaf-Tengroth, Bo Bjelfvenstam |
| Förlag/År: | Höganäs : Bra böcker, 1989 ; (Östtyskland) |
| Omfång: | 171 s. ; 23 cm Inbunden. |
| Medarbetare: | Bjelfvenstam, Bo, 1924- |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 20 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5207 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Drabble, Margaret, 1939- |
| Titel: | En naturlig nyfikenhet : [roman] / Margaret Drabble ; översättning: Annika Preis |
| Förlag/År: | Stockholm : Trevi, 1989 ; (Södertälje : Fingraf) |
| Omfång: | 315 s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | A natural curiosity. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1989 |
| ISBN: | 91-7160-928-8 |
| Medarbetare: | Preis, Annika, 1943- (översättare) |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5208 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Fagerholm, Monika, 1961- |
| Titel: | Den amerikanska flickan : roman / Monika Fagerholm |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 2005 (Finland) |
| Omfång: | 489, [2] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originalupplaga 2005 |
| ISBN: | 91-0-010591-0 |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Hcd.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Finlandssvensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick 4:e tryckningen | 100 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5209 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Mor och vi : 25 kända män och kvinnor om sina mödrar / Under red. av Aili Lindfors |
| Förlag/År: | Helsingfors, 1947 |
| Omfång: | Häftad |
| Medarbetare: | Lindfors, Aili (medarbetare) |
| SAB-kod: | Ls-dd |
| Kategori: | Biografi
> Biografiska samlingar
> Finland
|
|
|
| Ex.1: | Bra skick Liten reva på ryggen samt en fläck på smutstitelbladet. | 35 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5210 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Paavolainen, Olavi, 1903-1964 |
| Titel: | Finlandia i moll : dagboksblad från åren 1941-1944 / Olavi Paavolainen |
| Förlag/År: | Stockholm : Natur o. Kultur, 1947 |
| Omfång: | 351 s. Häftad |
| Orginaltitel: | Synkkä yksinpuhelu I-II. |
| SAB-kod: | Kdd.54 |
| Ämnesord: | Finska vinterkriget 1939-1940 |
| Ämnesord: | Fortsättningskriget 1941-1944 |
| Kategori: | Historia
> Övriga Norden
> Andra världskriget 1939-1945
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Denna utg. Schildts 1947. | 90 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5212 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Nyberg, Paul, 1889-1968 |
| Titel: | Zachris Topelius : en biografisk skildring / Paul Nyberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Fahlcrantz & Gumaelius, 1949 |
| Omfång: | 667 s. : ill. Häftad |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Gcdz Topelius, Zacharias |
| Ämnesord: | Topelius, Zacharias, 1818-1898 |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Finlandssvensk litteraturhistoria
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 100 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5214 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Pylkkänen, Hilma, 1865-1947 |
| Titel: | Livet har varit oändligt rikt. |
| Förlag/År: | Helsingfors : Söderström, [1945] |
| Omfång: | 266 s. ; 23 cm. Häftad |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Finlandssvensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5215 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Liedberg, Nils, 1888- |
| Titel: | Den svenske Bacchus : en kavalkad |
| Förlag/År: | Stockholm : Lindfors, 1960 ; (Stockholm : Rydahl) |
| Omfång: | 180 s. Häftad |
| SAB-kod: | Mz-c |
| Ämnesord: | Alkoholvanor |
| Kategori: | Etnografi, socialantropologi och etnologi
> folktro och folkseder
> Sverige
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5216 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Aurén, Sven, 1906-1985 |
| Titel: | Mitt fönster i Paris / med teckningar av Gunnar Brusewitz |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1955 |
| Upplaga: | 5. uppl. |
| Omfång: | 178,(1)s : ill. Häftad |
| SAB-kod: | Njz Paris |
| Kategori: | Geografi
> Frankrike
> Paris
|
|
|
| Ex. 1: | Ouppsprättad Mycket fint skick | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5217 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lundegårdh, Per H, 1919-2000 |
| Titel: | Berg och jord i Sverige / Per H. Lundegårdh, Jan Lundqvist, Maurits Lindström |
| Förlag/År: | Stockholm : Almqvist & Wiksell, 1964 ; (Uppsala : A & W) |
| Omfång: | 343 s. + 1 karta |
| Medarbetare: | Lundqvist, Jan, 1926- |
| Medarbetare: | Lindström, Maurits, 1932- |
| SAB-kod: | Udc |
| Kategori: | Naturvetenskap
> Geologi och paleontologi
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 85 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5218 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Härstedt, Kent, 1965- |
| Titel: | Det som inte kunde ske : Kent Härstedts berättelse om Estoniakatastrofen / redigerad av Erik Sidenbladh |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1995 ; (Falun : Scandbook) |
| Omfång: | 210, [3] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 7/10.-11/13. tus., 1995 |
| ISBN: | 91-0-056068-5 |
| Medarbetare: | Sidenbladh, Erik, 1946- (medarbetare) |
| SAB-kod: | Lz Härstedt, Kent |
| SAB-kod: | Prcddh |
| Ämnesord: | Härstedt, Kent |
| Ämnesord: | Estoniakatastrofen 1994 |
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Härstedt, Kent
|
| Kategori: | Teknik, industri och kommunikationer
> Transportmedel och kommunikationer
> Haverier
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5219 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Olsson, Jan Olof, 1920-1974 |
| Titel: | Amerikafeber / Jan Olof Olsson, Margareta Sjögren |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1962 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 247, [1] s, 8 pl.-bl. : ill. Häftad |
| Medarbetare: | Sjögren, Margareta, 1919-1996 |
| SAB-kod: | Nqa.07 |
| Kategori: | Geografi
> Amerika
> Förenta staterna
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Lätt blekt | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5220 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Zilliacus, Laurin, 1895-1959 |
| Titel: | Det gula hornet : glimtar ur postens oroliga historia / Laurin Zilliacus |
| Förlag/År: | Stockholm : Natur o. kultur, 1958 ; (Finland) |
| Omfång: | 296, (1) s., 8 pl.-bl. : ill. Häftad |
| SAB-kod: | Qjf:k |
| Kategori: | Ekonomi och näringsväsen
> Postväsen och televäsen
> Postväsendets historia
|
|
|
| Ex. 1: | Ouppsprättad Mycket fint skick | 85 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5221 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Svenska turistföreningens årsskrift. 1917 |
| Förlag/År: | Stockholm : Fören., 1917 |
| Omfång: | 367 s. Häftad |
| Anmärkning: | Behandlar främst Göteborg och Bohuslän |
| SAB-kod: | Qm-c(p) |
| SAB-kod: | Nc(p) |
| Ämnesord: | Bohuslän |
| Kategori: | Ekonomi och näringsväsen
> Hotell och turistväsen
> Sverige
|
| Kategori: | Geografi
> Sverige
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5222 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Forssell, Lars, 1928-2007. |
| Titel: | Förtroenden / Lars Forssell |
| Förlag/År: | Stockholm : Atlantis, 2000 ; (Malmö : Daleke grafiska) |
| Omfång: | 127, [1] s. ; 23 cm. Häftad |
| Anmärkning: | Originaluppl. 2000 |
| ISBN: | 91-7486-998-1 |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Ämnesord: | Dikter |
| Ämnesord: | Lyrik |
| Ämnesord: | Poesi |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 100 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5223 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Vargas Llosa, Mario, 1936- |
| Titel: | Staden och hundarna : roman / Mario Vargas Llosa ; [övers. av Jan Sjögren] |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1966 |
| Omfång: | 345 s. Häftad |
| Orginaltitel: | La ciudad y los perros. |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex.1: | Ouppsprättad Mycket fint skick Klisterlapp: Läseexemplar för bokhandeln. | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5224 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Anderson-Dargatz, Gail |
| Titel: | Hur man botar den som dödats av blixten / Gail Anderson-Dargatz ; översättning: Gunilla Lundborg |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1998 ; (Smedjebacken : Smegraf) |
| Omfång: | 345, [1] s. ; 24 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | The cure for death by lightning. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1998 |
| ISBN: | 91-46-17023-5 |
| Medarbetare: | Lundborg, Gunilla (översättare) |
| SAB-kod: | Heq.01=c |
| SAB-kod: | Hceeq.01 |
| Ämnesord: | Roman |
| Ämnesord: | Flicka |
| Ämnesord: | Bondgård |
| Ämnesord: | Kanada |
| Ämnesord: | Canada |
| Ämnesord: | 1940-talet |
| Ämnesord: | Misär |
| Ämnesord: | Livsmod |
| Ämnesord: | Vänskap |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 45 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5225 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Gustafson, Bosse, 1924-1984 |
| Titel: | Kritstrecket : [roman] / Bosse Gustafson |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1961 ; (Stockholm : Norstedt) |
| Upplaga: | 2. uppl. 1961 |
| Omfång: | 250, [1] s. Häftad |
| SAB-kod: | Hc .01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5226 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | McInerney, Jay, 1955- |
| Titel: | Ljuset faller / Jay McInerney ; översättning av Gunilla Lundborg |
| Förlag/År: | Stockholm : Gedin, 1993 ; (Falun : Scandbook) |
| Omfång: | 428 s. ; 24 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Brightness falls. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1993 |
| ISBN: | 91-7964-137-7 |
| Medarbetare: | Lundborg, Gunilla (översättare) |
| SAB-kod: | He.01=c |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| SAB-kod: | Hceeq.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 35 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5227 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Edberg, Rolf, 1912-1997 |
| Titel: | Årsbarn med plejaderna : funderingar i en glänta mellan skog och vatten / Rolf Edberg ; illustrerad av Gunnar Brusewitz |
| Förlag/År: | Höganäs : Bra böcker, 1987 ; (Östtyskland) |
| Omfång: | 175, [1] s. : ill. (vissa i färg) ; 24 cm. Inbunden |
| Medarbetare: | Brusewitz, Gunnar, 1924-2004 (illustratör) |
| SAB-kod: | Hc.04 |
| SAB-kod: | Ue |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Essäer
|
| Kategori: | Naturvetenskap
> Biologi
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5228 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Herlitz, Nils, 1888-1978 |
| Titel: | Grunddragen av det svenska statsskickets historia. |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt & Söner, 1946 |
| Upplaga: | 3. uppl. |
| Omfång: | 339 s. |
| SAB-kod: | Kc |
| SAB-kod: | Occ |
| Kategori: | Historia
> Sverige
|
| Kategori: | Samhällsvetenskap och rättsvetenskap
> Statskunskap och politik
> Sveriges statskunskap och politik
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Reva i skyddsomslaget. | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5229 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Findahl, Theodor |
| Titel: | Undergang; Berlin 1939-1945. |
| Förlag/År: | Oslo : H. Aschehoug & co. (W. Nygaard), 1945 |
| Omfång: | 4 s.l., [11]-221 s. ; 24 cm. Inbunden |
| Kategori: | Historia
> Mellaneuropa
> Berlin
|
|
|
| Ex. 1: | Skyddsomslag saknas Fint skick | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5230 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Myrdal, Jan, 1927- |
| Titel: | Tolv på det trettonde : en berättelse / Jan Myrdal |
| Förlag/År: | Höganäs : Bra böcker, 1989 ; (Östtyskland) |
| Omfång: | 236, [1] s. ; 23 cm. Inbunden |
| SAB-kod: | Gcz Myrdal, Jan |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Särskilda svenska författare
|
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5231 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Kulle, Jarl, 1927-1997 |
| Titel: | Jag Kulle / [berättat av Jarl skrivet av Eric Wennerholm] |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1979 ; (Stockholm : Bonniers graf.) |
| Omfång: | 309, [2] s. : ill. ; 22 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-0-044120-1 |
| Medarbetare: | Wennerholm, Eric, 1903-1984 (medarbetare) |
| SAB-kod: | Ikb-c.5 |
| SAB-kod: | Lz Kulle, J |
| Ämnesord: | Skådespelare |
| Ämnesord: | Självbiografier |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Teater
> Sverige
|
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Kulle, J
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5232 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Faber, Michel |
| Titel: | Sugar : kvinnan som steg ut ur mörkret / Michel Faber ; översättning: Nils Larsson |
| Förlag/År: | Stockholm : Bromberg, 2003 (Norge) |
| Omfång: | 876 s. ; 24 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | The crimson petal and the white |
| Anmärkning: | Även med tryckår: [Ny tr.], 2004 |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 2003 |
| ISBN: | 91-7608-936-3 |
| Medarbetare: | Larsson, Nils, 1945- (översättare) |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5233 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Paasilinna, Arto, 1942- |
| Titel: | Harens år : [roman] / Arto Paasilinna ; översättning: Camilla Frostell |
| Förlag/År: | Stockholm : Bromberg, 1992 ; (Ungern) |
| Omfång: | 190 s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Jäniksen vuosi. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1992 |
| ISBN: | 91-7608-575-9 |
| Medarbetare: | Frostell, Camilla (översättare) |
| SAB-kod: | Hub.01=c |
| SAB-kod: | Hceub.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Finska och tornedalsfinska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Ou. | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5234 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Gün, Güneli |
| Titel: | På vägen till Bagdad : en roman om magiska äventyr, tiggd, lånad och stulen från Tusen och en natt / Güneli Gün ; översatt av Barbro Lagergren |
| Förlag/År: | Stockholm : Tiden, 1993 ; (Finland) |
| Omfång: | 377 s. ; 24 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | On the road to Baghdad. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl.1993 |
| ISBN: | 91-550-3958-8 |
| Medarbetare: | Lagergren, Barbro (översättare) |
| SAB-kod: | He.01=c |
| SAB-kod: | Hceeq.01 |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Ämnesord: | Magiska äventyr |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5235 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Cobbold Hjörne, Marika |
| Titel: | Guppy till kvällsmat / Marika Cobbold Hjörne ; översättning av Inger Wadman |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1993 ; (Falun : Scandbook) |
| Omfång: | 285, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Guppies for tea. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1993 |
| Anmärkning: | "Även tillg. med tryckår: 8/10. tus., 1993 ; 11/13. tus., 1993 ; 14/15. tus., 1994 ; 16/26. tus., 1995" |
| ISBN: | 91-0-055800-1 |
| Medarbetare: | Wadman, Inger (översättare) |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Ämnesord: | Åldringsvård |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Namnetikett Mycket fint skick | 45 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5236 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Andersson, Bernt-Olov, 1947- |
| Titel: | Torsdag och tidig november : noveller / Bernt-Olov Andersson ; illustrationer: Johan Lagergård |
| Förlag/År: | Stockholm : Ordfront, 1987 ; (Stockholm : Ordfront) |
| Upplaga: | 1. uppl. |
| Omfång: | 144 s. : ill. ; 22 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-7324-293-4 |
| Medarbetare: | Lagergård, Johan, 1951- (illustratör) |
| SAB-kod: | Hc.016 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Noveller
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5237 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Atwood, Margaret, 1939- |
| Titel: | Den ätbara kvinnan / Margaret Atwood ; översättning av Vanja Lantz |
| Förlag/År: | Stockholm : Prisma, 1992 ; (Finland) |
| Upplaga: | Nyutg. |
| Omfång: | 311, [1] s. ; 23 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | The edible woman. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1980 |
| ISBN: | 91-518-2511-2 |
| Medarbetare: | Lantz, Vanja (översättare) |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Kartonnage | 70 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5238 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Michaels, Leonard |
| Titel: | Mansklubben / Leonard Michaels ; övers. av Britt Arenander |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1982 ; (Norsborg : Wernqvist & co.) |
| Omfång: | 151, [1] s. ; 21 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | The men's club. |
| ISBN: | 91-1-821101-1 |
| Medarbetare: | Arenander, Britt, 1941- (översättare) |
| SAB-kod: | He=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5239 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Vázquez Díaz, René, 1952- |
| Titel: | Fredrika i paradis : roman / René Vázquez Díaz ; översättning av Elisabeth Helms |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1998 ; (Smedjebacken : Fälth & Hässler) |
| Omfång: | 267, [1] s. ; 23 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Fredrika en el paraíso. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1998 |
| ISBN: | 91-0-056676-4 |
| Medarbetare: | Helms, Elisabeth, 1946- (översättare) |
| SAB-kod: | Hkq.01=c |
| SAB-kod: | Hcekq.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Spanska
|
|
|
| Ex. 1: | Namnetikett Fint skick | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5240 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Ryska klassiker : Aleksander Pusjkin, Ivan Turgenjev, Fjodor Dostojevskij, Anton Tjechov, Maksim Gorkij / [urval och] med förord av Nils Åke Nilsson |
| Förlag/År: | Stockholm : Tiden, 1985 ; (Finland) |
| Omfång: | 583, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-550-3068-8 |
| Medarbetare: | Nilsson, Nils Åke, 1917-1995 (utgivare) |
| SAB-kod: | Hma=c(s) |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Ryska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 75 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5241 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Ruin, Hans, 1891-1980 |
| Titel: | Den mångtydiga människan / Hans Ruin |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1966 ; (Stockholm : Åetåtr.) |
| Omfång: | 222 s. Häftad |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | G |
| SAB-kod: | Hc.04 |
| Ämnesord: | Studenthumor |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
|
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Essäer
|
|
|
| Ex. 1: | Ouppsprättad Fint skick Två små fläckar på omslaget. | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5242 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Ruin, Hans, 1891-1980 |
| Titel: | Det sjunkna hornet. |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1956 ; (Stockholm : Vasatr.) |
| Omfång: | 273 s. Häftad |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Hc.04 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Essäer
|
|
|
| Ex. 1: | Ouppsprättad Fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5243 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Ahnlund, Nils, 1889-1957 |
| Titel: | Tradition och historia / Nils Ahnlund |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1956 ; (Stockholm : Norstedt) |
| Omfång: | 259, [1] s. Häftad |
| SAB-kod: | Kc |
| Ämnesord: | Härnösands stift |
| Kategori: | Historia
> Sverige
|
|
|
| Ex. 1: | Ouppsprättad Mycket fint skick | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5244 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Bach, Richard |
| Titel: | Måsen : berättelsen om Jonathan Livingston Seagull / övers. av Tove Bouveng |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1973 ; (Finland) |
| Omfång: | 92, [3] s., [4] pl.-bl. : ill. Inbunden |
| Orginaltitel: | Jonathan Livingston Seagull. |
| ISBN: | 91-1-733022-X |
| SAB-kod: | Hce |
| Ämnesord: | Roman |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Häftad utgåva | 60 kr. |
| Ex.2: | Mycket fint skick Denna uppl tr 2003 | 70 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5245 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Forsslund, Karl-Erik, 1872-1941 |
| Titel: | Från valborgsmässa till korsmässa : gammalmodiga dikter / av Karl-Erik Forslund |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1932 |
| Omfång: | 145 s. Häftad |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick delvis osprättad. | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5247 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Johansson, Gustaf, 1889- |
| Titel: | Svenska ortnamn jämförda med irländska gudanamn : lekmannafunderingar / av Gust. Johansson |
| Förlag/År: | Göteborg, 1951 |
| Omfång: | 533 s. Inbunden |
| SAB-kod: | Fc.032 |
| Ämnesord: | Ortnamn |
| Kategori: | Språkvetenskap
> Svenska
> Ortnamn
|
|
|
| Ex. 1: | Skyddsomslag saknas Mycket fint skick | 175 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5248 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Åberg, Alf, 1916- |
| Titel: | I karolinernas spår : resa i Ryssland 1959 / Alf Åberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1959 |
| Omfång: | 115, [1] s., [12] pl.-bl. : ill. Häftad |
| Serie: | Bonniers lilla kulturhistoriska serie, 99-1787912-9 |
| SAB-kod: | Kc.428 |
| SAB-kod: | Nma.07 |
| Kategori: | Historia
> Sverige
> Karl XII 1697-1718
|
| Kategori: | Geografi
> Östeuropa
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 85 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5249 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Milne, Paula |
| Titel: | John David : barnet som förändrade deras liv : [roman] / Paula Milne ; övers. av Madeleine Reinholdson |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren, 1984 ; (Kristianstad : Kristianstads boktr.) |
| Omfång: | 250, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | John David ((engelska)). |
| ISBN: | 91-29-56602-9 |
| Medarbetare: | Reinholdson, Madeleine (översättare) |
| SAB-kod: | He=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5250 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Alieva, Fazu Gamzatovna |
| Titel: | Och stenarna talar sitt språk / Fazu Alijeva ; övers. av Greta Hjelm |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren, 1979 ; (Borås : Centraltr.) |
| Omfång: | 316, [1] s. ; 23 cm. Häftad |
| Anmärkning: | Orig. på avariska. - Övers. från den ryska utg. med titeln: Rodovoj gerb |
| ISBN: | 91-29-52999-9 |
| Medarbetare: | Hjelm, Greta (översättare) |
| SAB-kod: | Hxh=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Övriga språk
|
|
|
| Ex. 1: | Ouppsprättad Mycket fint skick | 45 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5251 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Larsen, Hjalmar |
| Titel: | Dalslandshistorier : Till Dalsands gilles i Stockholm trettioårs-jubileum samlade / Utg. av Dalslands gille i Stockholm. [Illustr. av Carl-Otto Levin-Larsen.] Hjalmar Larsen, [utg.] |
| Förlag/År: | Stockholm : Utg., 1946 |
| Omfång: | 160s : Ill. Häftad |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5252 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Olofsson, Rune Pär, 1926- |
| Titel: | Min hjärtans aller käraste fränka : roman om Ebba Brahe och Gustaf II Adolf / av Rune Pär Olofsson |
| Förlag/År: | Höganäs : Bra böcker, 1981 ; (Spanien) |
| Omfång: | 287, [1] s. ; 23 cm. Inbunden |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 35 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5253 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Berberova, Nina Nikolaevna, 1901-1993 |
| Titel: | Kyparen och slinkan / Nina Berberova ; översättning av Hans Björkegren |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1992 ; (Norge) |
| Omfång: | 195, [1] s. ; 21 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Övers. från ryska av valda noveller |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 4/13. tus., 1992 |
| ISBN: | 91-0-055411-1 |
| Medarbetare: | Björkegren, Hans, 1933- (översättare) |
| SAB-kod: | Hma.016=c |
| SAB-kod: | Hcema.01 |
| SAB-kod: | Hcema.016 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Ryska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick En liten reva i skyddsomslaget | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5254 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Tornborg, Rita, 1926- |
| Titel: | Salomos namnsdag / Rita Tornborg |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1979 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 313, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-0-044081-7 |
| SAB-kod: | Hc |
| Ämnesord: | Svensk skönlitteratur |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 35 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5255 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Asturias, Miguel Ángel, 1899-1974 |
| Titel: | Gröna påven : roman / övers. av Karin Alin |
| Förlag/År: | Stockholm : Tiden, 1966 ; (Falköping : Gummesson) |
| Omfång: | 319, [1] s. Häftad |
| SAB-kod: | Hkq.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Spanska
|
|
|
| Ex. 1: | Ouppsprättad Mycket fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5256 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Brunner, Ernst, 1950- |
| Titel: | Kocksgatan : roman / Ernst Brunner |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1991 ; (Falun : Scandbook) |
| Omfång: | 344, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1991 |
| Anmärkning: | "Även tillg. med tryckår: 14/19. tus., 1991 ; 20/21. tus., 1991 ; 22/23. tus., 1992 ; 24/31. tus., 1993 ; 32. tus., 1994" |
| ISBN: | 91-0-055188-0 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Bra skick Lagat skyddsomslag. | 35 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5257 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Wästberg, Per, 1933- |
| Titel: | Jordmånen. |
| Förlag/År: | Stockholm, 1972 |
| Omfång: | 392 s. Häftad. |
| ISBN: | 91-46-11668-0 |
| SAB-kod: | Hcbb.01 |
| Ämnesord: | Svensk skönlitteratur |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Lätt trasigt omslag Bra skick | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5258 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Singer, Isaac Bashevis, 1904-1991 |
| Titel: | Familjen Moskat : roman / Isaac Bashevis Singer ; övers. av Caj Lundgren |
| Förlag/År: | Uppsala : Bromberg, 1980 ; (Ungern) |
| Omfång: | 586, [1] s. ; 23 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | The family Moskat. |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: Ny tr., 1982 (Värnamo : Fälth) |
| Anmärkning: | Orig.-ms. på jiddisch |
| ISBN: | 91-85342-91-2 |
| Medarbetare: | Lundgren, Caj (översättare) |
| SAB-kod: | Hcefo.01 |
| Ämnesord: | Judiska romaner och noveller |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Tyska och jiddisch
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5259 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Wästberg, Per, 1933- |
| Titel: | Luftburen. |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1973 ; (Nacka : Esselte Herzog) |
| Upplaga: | 3. uppl. [rRealisationsuppl.] |
| Omfång: | 331 s. Inbunden |
| ISBN: | 91-46-11454-8 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Exlibris | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5260 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Wästberg, Per, 1933- |
| Titel: | Vattenslottet. |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1973 ; (Nacka : Esselte Herzog) |
| Upplaga: | [Realisationsutg.] |
| Omfång: | 207 s. Inbunden |
| ISBN: | 91-46-11441-6 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5261 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Leino, Olle |
| Titel: | Vem tackar Yrjö Leino? : ett mänskligt och politiskt dokument om Finlands kommunistiske inrikesminister 1945-48 / Olle Leino |
| Förlag/År: | Stockholm Askild & Kärnekull 1973 |
| Omfång: | Inbunden |
| ISBN: | 91-7008-235-9 |
| SAB-kod: | Lz Leino, Yrjö |
| SAB-kod: | Kdd.55 |
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Leino, Yrjö
|
| Kategori: | Historia
> Övriga Norden
> 1945-
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 110 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5262 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Alfvén, Inger, 1940- |
| Titel: | Dotter till en dotter : [roman] / Inger Alfvén |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1977 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 294, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | "Även tillg. med tryckår: 12/15. - 21/27. tus., 1977 ; 28/30. - 31/34. tus., 1978 ; 35/40. tus., 1979" |
| ISBN: | 91-0-041875-7 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Lätt trasigt omslag Bra skick | 35 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5263 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Gustafson, Bosse, 1924-1984 |
| Titel: | Inspelningen. |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1968 ; (Stockholm : Norstedt) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 192 s. Inbunden |
| Serie: | Bokklubben Vår bok, 99-0105689-6 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Lätt trasigt omslag Fint skick | 20 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5264 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Konstskatter från Wien : Nationalmuseum, Stockholm, maj-augusti 1948 / [katalogen redigerad av Nils Lindhagen] |
| Förlag/År: | Stockholm, 1948 |
| Upplaga: | [3. tr.] |
| Omfång: | 168 s. + Planscher (2) s.,(71) pl.-bl. |
| Serie: | Nationalmusei utställningskatalog, 0585-3222 ; 147 |
| Anmärkning: | 1.-2. tr. s. å. |
| Medarbetare: | Lindhagen, Nils (medarbetare) |
| SAB-kod: | Ib |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Konsthistoria
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 10 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5265 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Ramel, Povel, 1922-2007. |
| Titel: | Min ordkynniga penna : allsköns alster från nu och fjärran / Povel Ramel ; [omslagsteckning och illustrationer av författaren] |
| Förlag/År: | Höganäs : Bra böcker, 1987 ; (Västtyskland) |
| Omfång: | 223, [5] s. : ill. ; 23 cm Inbunden. |
| Genre: | Humor |
| SAB-kod: | Hc.017 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Kåserier
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5266 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lorenz, Konrad |
| Titel: | Aggression - dess bakgrund och natur / Konrad Lorenz ; svensk övers.: Sverre Sjölander |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1967 ; (Stockholm : Norstedt) |
| Omfång: | 230 s. Inbunden |
| Medarbetare: | Sjölander, Sverre, 1940- (översättare) |
| SAB-kod: | Doe |
| SAB-kod: | Dg |
| SAB-kod: | Ug.05 |
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Psykologi
> Kognitiv psykologi
|
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Etik
|
| Kategori: | Naturvetenskap
> Zoologi
> Djurekologi och -psykologi
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Första svenska uppl. | 75 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5267 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Forsberg, Karl-Erik, 1914-1995 |
| Titel: | Vandring bland bokstavsformer / av Karl-Erik Forsberg ; under medverkan av Geith Forsberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1992 ; (Västerås : Tryckcentra) |
| Omfång: | 215, [23] s. : ill. (vissa i färg) ; 23 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-1-929032-2 |
| Medarbetare: | Forsberg, Geith, 1929- (medarbetare) |
| SAB-kod: | Aec |
| SAB-kod: | Afa |
| SAB-kod: | Afc |
| Ämnesord: | Forsberg, Karl-Erik 1914- |
| Ämnesord: | Skrift |
| Ämnesord: | Kalligrafi |
| Kategori: | Bokväsen och biblioteksväsen
> Bokväsen
> Boktryckerihistoria
|
| Kategori: | Bokväsen och biblioteksväsen
> Skrift
> Skrift- och alfabetshistoria
|
| Kategori: | Bokväsen och biblioteksväsen
> Skrift
> Kalligrafi
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Märke efter prislapp på framsidan | 85 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5268 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Seeberg, Staffan, 1938- |
| Titel: | Där havet börjar / Staffan Seeberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1982 ; (Malmö : Beyrond) |
| Omfång: | 241, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-1-821252-2 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5269 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Björling, Jussi |
| Titel: | Med bagaget i strupen / Jussi Björling |
| Förlag/År: | Stockholm 1945 |
| Omfång: | Häftad |
| SAB-kod: | Ijz Björling, Jussi |
| SAB-kod: | Lz Björling, Jussi |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Musik
> Särskilda tonkonstnärer
|
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Björling, Jussi
|
|
|
| Ex.1: | Mindre bra skick Sliten | 35 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5271 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Márky, Ildikó, 1940- |
| Titel: | Beckasinens öga : roman / Ildikó Márky |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1990 ; (Stockholm : Grafisk press) |
| Omfång: | 157 s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1990 |
| ISBN: | 91-1-901222-5 |
| SAB-kod: | Hc |
| Ämnesord: | Emigration and immigration |
| Ämnesord: | Refugees |
| Ämnesord: | Social identification |
| Ämnesord: | Literature, modern |
| Ämnesord: | Physician |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Skyddsomslag saknas Mycket fint skick | 20 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5272 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lorenz, Konrad |
| Titel: | I samspråk med djuren. : Illustr. av förf. övers. av Gemma Snellman. Er redete mit dem Vieh, den Vögeln und den Fischen. |
| Förlag/År: | Stockholm, 1953. |
| Omfång: | 176 s. : ill. Häftad |
| Anmärkning: | Senare uppl. finns. |
| Kategori: | Naturvetenskap
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 60 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5273 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lewis, Sinclair, 1885-1951 |
| Titel: | Gideon Planish : a novel |
| Förlag/År: | Stockholm : Ljus, 1944 |
| Omfång: | 312 s. Häftad |
| Serie: | Ljus English library, 99-0196158-0 ; 18 |
| SAB-kod: | Heq.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
> Amerikansk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5274 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Daninos, Pierre |
| Titel: | Major Thompson upptäcker Frankrike / ill. av Walter Goetz ; [övers.: Carl Sam Åsberg] |
| Förlag/År: | Stockholm : Hökerberg, 1955 |
| Upplaga: | 5/8. tus. |
| Omfång: | 212,[1] s. Häftad |
| Orginaltitel: | Les carnets du major W. Marmaduke Thompson. |
| Anmärkning: | 1/4. tus. 1955 |
| SAB-kod: | Hcej.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Franska
|
|
|
| Ex. 1: | Snedläst Mindre bra skick | 15 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5275 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Ryska noveller / i urval och översättning av Hans Björkegren och Victor Bohm ; illustr. av Bo Mossberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Geber, 1960 ; (Uppsala : A & W) |
| Omfång: | 270, [2] s. : ill. Inbunden |
| Medarbetare: | Nagibin, Jurij (medarbetare) |
| Medarbetare: | Gorkij, Maksim, 1868-1936 |
| Medarbetare: | Bohm, Victor, 1928- (medarbetare) |
| Medarbetare: | Tjechov, Anton Pavlovic, 1860-1904 (medarbetare) |
| Medarbetare: | Bunin, Ivan Alekseevic, 1870-1953 (medarbetare) |
| Medarbetare: | Tolstoj, Aleksej Nikolaevic, 1882-1945 (medarbetare) |
| Medarbetare: | Kuprin, Aleksandr Ivanovic, 1870-1938 (medarbetare) |
| Medarbetare: | Pasternak, Boris Leonidovic, 1890-1960 (medarbetare) |
| Medarbetare: | Inber, Vera Michajlovna, 1890-1972 (medarbetare) |
| Medarbetare: | Paustovkij, Konstantin Georgievic, 1892-1968 (medarbetare) |
| Medarbetare: | Björkegren, Hans, 1933- (medarbetare) |
| SAB-kod: | Hce(s) |
| SAB-kod: | Hma=c(s) |
| Ämnesord: | Ryssland |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Ryska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 60 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5276 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Säg orden, de enda : en antologi dikter av kvinnor om kärlek / i urval av Elsa Grave ; teckningar Björn Lindroth |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1962 ; (Stockholm : Åetåtryck) |
| Omfång: | 49 s. : ill. Inbunden |
| Medarbetare: | Grave, Elsa, 1918-2003 (medarbetare) |
| SAB-kod: | Hc.03(s) |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 60 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5277 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Wilder, Thornton, 1897-1975 |
| Titel: | Kabalan : roman / övers. ... av I. von Tell |
| Förlag/År: | Stockholm : Natur och kultur, 1929 |
| Omfång: | 206 s. Inbunden |
| Orginaltitel: | The Cabala. |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Vackert klotband med gulddekorationer. | 95 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5280 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Järv, Harry, 1921- |
| Titel: | Den "goda tvåans" paradoxala hemlighet : ett principiellt resonemang med personliga exempel, om demokratins möjlighet i ett auktoritärt system : [föredrag vid Runebergsfesten i Åbo den 5 februari 1980] / av Harry Järv |
| Förlag/År: | Lund : Cavefors, 1981 ; (Kristianstad : Nya civiltr.) |
| Omfång: | 31 s. : ill. ; 21 cm. Häftad |
| ISBN: | 91-7692-006-2 |
| SAB-kod: | G.096 |
| SAB-kod: | S:oa |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Skönlitterära motiv
|
| Kategori: | Militärväsen
> Allmänt: militär sociologi
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5281 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Schütz, Fredrik, 1900- |
| Titel: | Högertrafik i Stockholm : informationsskrift / utg. av Gatunämndens kommitté för högertrafikinformation i Stockholm |
| Förlag/År: | Stockholm : Kontrors varu konsult : [Seelig], 1966 ; (Stockholm : Kontors varu konsult) |
| Omfång: | 32 s. : ill. Småtryck |
| SAB-kod: | Pra-c |
| Kategori: | Teknik, industri och kommunikationer
> Transportmedel och kommunikationer
> Landsvägsfordon och landsvägstrafik
|
|
|
| Ex.1: | Tryfferad - tex. med tidningsurklipp Mycket fint skick | 20 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5282 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lundqvist, Inga-Britt, 1933- |
| Titel: | Sanningen bakom myten / Inga-Britt Lundqvist |
| Förlag/År: | Stockholm : Unica, 1991 ; (Stockholm : Ordgruppen) |
| Omfång: | 88 s. : ill. ; 21 cm. Häftad |
| ISBN: | 91-630-0556-5 |
| SAB-kod: | Ccaaa |
| SAB-kod: | Ohja |
| Kategori: | Religion
> Exegetik och litteratur om Bibeln
> Moseböckerna (Pentateuken, Tora)
|
| Kategori: | Samhällsvetenskap och rättsvetenskap
> Sociala frågor och socialpolitik
> Kvinnofrågor
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5283 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Hammarskjöld, Dag, 1905-1961 |
| Titel: | Kring Linnéminnet : direktörstal vid Svenska akademiens högtidssammankomst den 20 december 1957 |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1957 ; (Stockholm : K. Boktr.) |
| Omfång: | 20 s. Småtryck |
| Anmärkning: | Svenska akademien |
| SAB-kod: | Lz Linné, Carl von |
| Ämnesord: | dh Hammarskjöld, Dag |
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Linné, Carl von
|
|
|
| Ex. 1: | Ouppsprättad Mycket fint skick | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5284 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Nordiska konstnärinnor : 16 oktober-7 november 1948 |
| Förlag/År: | Stockholm, 1948 |
| Omfång: | 59 s. : ill. Häftad |
| Serie: | Liljevalchs katalog, 0349-1137 ; 172 |
| SAB-kod: | Ib-d.5 |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Konsthistoria
> Övriga Norden
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 35 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5285 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Gjessing, Thale |
| Titel: | De Sandvigske samlinger : veileder / av Thale Gjessing |
| Förlag/År: | Gjøvik, [19--?] |
| Omfång: | 76 s. : ill. Häftad |
| SAB-kod: | Bg-dbz Lillehammer: De Sandvigske samlinger |
| Kategori: | Allmänt och blandat
> Museer
> Norge
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 20 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5286 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Sillanpää, Frans Eemil, 1888-1964 |
| Titel: | Silja : berättelsen om ett gammalt släktträds sista gröna skott / F. E. Sillanpää ; bemyndigad översättning av Ragnar Ekelund |
| Förlag/År: | Stockholm : Schildt, 1931 |
| Upplaga: | 8. uppl. |
| Omfång: | 389, [1] s. Häftad |
| Orginaltitel: | Nuorena nukkunut. |
| Medarbetare: | Ekelund, Ragnar, 1892-1960 |
| SAB-kod: | Hub.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Finska och tornedalsfinska
|
|
|
| Ex. 1: | Snedläst Bra skick 10.e uppl. utg 1932. | 20 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5287 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lindqvist, Cecilia, 1932- |
| Titel: | Resa med Aron / Cecilia Lindqvist |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1969 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 257 s., [8] pl.-bl. : ill. Inbunden |
| SAB-kod: | Dofa |
| SAB-kod: | Nqd.07 |
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Psykologi
> Barn- och ungdomspsykologi
|
| Kategori: | Geografi
> Amerika
> Sydamerika
|
|
|
| Ex.1: | Biblioteksband, Stämplar mm. Bra skick | 30 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5288 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Snoilsky, Carl, 1841-1903 |
| Titel: | Samlade dikter / af Carl Snoilsky |
| Förlag/År: | Stockholm : Geber, 1913 |
| Upplaga: | Nationaluppl. |
| Omfång: | 5 vol. Häftad |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick 5 volymer, osprättade. Några av omslaget har blivit lite naggade, någon har ett par större revor. | 100 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5289 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Stolpe, Sven, 1905-1996 |
| Titel: | Boken om Birgitta / Sven Stolpe |
| Förlag/År: | Stockholm : Veritas : Katolsk bokh. [distributör], 2003 (Danmark) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 466 s. ; 18 cm. Pocket |
| Anmärkning: | Tidigare utg. med titeln: Birgitta i Sverige och i Rom |
| ISBN: | 91-89684-06-0 |
| SAB-kod: | Cjz Birgitta, helgon |
| Ämnesord: | Birgitta, helgon, 1303-1373 |
| Kategori: | Religion
> Kyrkohistoria
> Kyrkohistoria: särskilda personer
|
|
|
| Ex.1: | Tryfferad - tex. med tidningsurklipp Mycket fint skick | 30 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5290 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Ambjörnsson, Ronny, 1936- |
| Titel: | Fantasin till makten! : utopiska idéer i västerlandet under fem hundra år / Ronny Ambjörnsson |
| Förlag/År: | Stockholm : Ordfront, 2005 (Avesta : STC) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 233, [1] s., [8] pl.-s : ill. ; 18 cm. Pocket |
| ISBN: | 91-7037-141-5 |
| SAB-kod: | Be |
| Ämnesord: | Utopier |
| Kategori: | Allmänt och blandat
> Allmän idé- och lärdomshistoria
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 30 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5291 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Sundman, Per Olof, 1922-1992 |
| Titel: | Berättelsen om Såm / Per Olof Sundman |
| Förlag/År: | Stockholm : MånPocket, 1984 ; (Storbritannien) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 253, [1] s. ; 18 cm. Pocket |
| Serie: | MånPocket, 99-0184541-6 |
| ISBN: | 91-7642-167-8 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Märke efter prislapp. | 15 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5292 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lindgren, Torgny, 1938- |
| Titel: | Ormens väg på hälleberget / Torgny Lindgren |
| Förlag/År: | Stockholm : MånPocket, 1983 ; (Ungern) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 152, [4] s. ; 18 cm. Pocket |
| Serie: | MånPocket, 99-0184541-6 |
| ISBN: | 91-7642-142-2 |
| SAB-kod: | Hc |
| Ämnesord: | Skönlitteratur |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 20 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5293 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Kierkegaard, Søren 1813-1855 |
| Titel: | Antingen - eller : och Begreppet ångest / Sören Kierkegaard |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1989 ; (Trondhjem : Aktietrykkeriet) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 228, [1] s. Pocket |
| Orginaltitel: | Enten - eller. |
| ISBN: | 91-46-15307-1 |
| Genre: | |
| Ämnesord: | Filosofi |
| Kategori: | Filosofi och psykologi
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 50 kr. | Såld! |
| Ex.2: | Mycket fint skick | 65 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5295 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Kyrklund, Willy, 1921-2009. |
| Titel: | 8 variationer : prosa ; Om godheten / Willy Kyrklund |
| Förlag/År: | Stockholm : MånPocket, 1990 ; (Danmark) |
| Omfång: | [2], 121, [5] s., s. 5-99, [1] s. ; 18 cm. Pocket |
| Serie: | MånPocket, 99-0184541-6 |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1982 och 1988 |
| Anmärkning: | Tidigare utg. i separata vol. |
| ISBN: | 91-7642-544-4 |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Hcd |
| Ämnesord: | Godheten |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Finlandssvensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 75 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5296 |
|
|
|
|
|
|
|