|
|
Listor. En förteckning över antikvariatets alla böcker i listform - även sålda. Dessa sidor är främst gjorda för google och andra sökmotorer.
Du kan också pröva att söka direkt på www.antikvariat1.se.
|
|
|
|
| |
| Författare: | Olsson, Jan Olof, 1920-1974 |
| Titel: | Eviga följeslagare / Jan Olof Olsson |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1979 ; (Stockholm : Bonniers graf.) |
| Omfång: | 238, [1] s. : ill. ; 21 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-0-044050-7 |
| SAB-kod: | Hc.04 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Essäer
|
|
|
| Ex. 1: | Mindre bra skick Läsex med mjuka pärmar. Sliten. | 10 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5501 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Horatius Flaccus, Quintus, 65-8 f. Kr. |
| Titel: | Epistlar och sista dikter / Horatius ; svensk tolkning med inledning och förklaringar av Ebbe Linde |
| Förlag/År: | Stockholm : Forum, 1960 ; (Uddevalla : Bohusläningen) |
| Omfång: | 197 s. Häftad |
| Serie: | Forumbiblioteket, 99-0110069-0 ; 116 |
| Medarbetare: | Linde, Ebbe, 1897-1991 (översättare) |
| SAB-kod: | Hoc.03=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Latin
|
|
|
| Ex. 1: | Ouppsprättad Mycket fint skick | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5502 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Malling, Mathilda, 1864-1942 |
| Titel: | Skyttes på Munkeboda : hemliv i Skåne 1830 |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1922 ; (Helsingfors : Schildt) |
| Upplaga: | 6. uppl. |
| Omfång: | 176 s. Häftad |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mindre bra skick Sliten rygg och fläckig. | 20 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5503 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lo-Johansson, Ivar, 1901-1990 |
| Titel: | Stockholmaren : självbiografisk berättelse / av Ivar Lo-Johansson |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1954 |
| Omfång: | 326, [1] s. Häftad |
| Anmärkning: | 13.-18. tus. s.å. |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mindre bra skick Läsex för bokhandeln. Snedläst och rygg har släppt litegrann. | 20 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5504 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lidman, Sara, 1923-2004 |
| Titel: | Regnspiran / Sara Lidman |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1958 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 309 s. Häftad |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Bra skick | 35 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5506 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lysholm, Gustaf Adolf, 1909-1989 |
| Titel: | Bostonvalsernas stad : ur Dagmar Skoglunds dagbok från 1909 |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1966 ; (sTockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 147 s. Häftad |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5507 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lidman, Sara, 1923-2004 |
| Titel: | Tjärdalen / av Sara Lidman |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1953 |
| Omfång: | 207 s. Häftad |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick 17.e till 18.e tus. | 60 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5508 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lo-Johansson, Ivar, 1901-1990 |
| Titel: | Journalisten : självbiografisk berättelse / av Ivar Lo-Johansson |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1956 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 284, [1] s. Häftad |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Ou. | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5510 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Swensson, Hugo, 1879-1957 |
| Titel: | Franska profiler. |
| Förlag/År: | Stockholm, 1941 |
| Omfång: | 125 s. Häftad |
| SAB-kod: | Gj.5 |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Fransk litteraturhistoria
> 1900-talet
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Liten reva på ryggen. | 40 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5512 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Eriksson, Maj-Britt, 1914-1986 |
| Titel: | Nu och då i skärgården. |
| Förlag/År: | Stockholm : LT ; [Solna] : [Seelig], 1971 ; (Stockholm : Aronzon-Lundin) |
| Omfång: | 133 s. Häftad |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 55 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5514 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Moravia, Alberto, 1907-1990 |
| Titel: | Två kvinnor / övers. av Karin de Laval |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1961 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 322, [1] s. Inbunden |
| Orginaltitel: | La ciociara. |
| Serie: | Bokklubben Svalan, 99-0120395-3 |
| Medarbetare: | de Laval, Karin, 1894-1973 (översättare) |
| SAB-kod: | Hce |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 65 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5515 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Kallifatides, Theodor, 1938- |
| Titel: | En lång dag i Athen : [berättelse] / Theodor Kallifatides |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1989 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 165, [3] s. ; 21 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1989 |
| ISBN: | 91-0-047737-0 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5516 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Ekholm, Jan Olof, 1931- |
| Titel: | Död i skönhet : detektivroman / Jan Olof Ekholm |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1970 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 199, [1] s. Häftad |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 25 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5517 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Ekholm, Jan Olof, 1931- |
| Titel: | Dött lopp. |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1973 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 197, [1] s. Häftad |
| ISBN: | 91-0-038412-7 |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick veck på framsidan. | 20 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5518 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Ekholm, Jan Olof, 1931- |
| Titel: | Förledande lik : [detektivroman] |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1974 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 196, [1] s. Häftad |
| ISBN: | 91-0-039401-7 |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 25 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5519 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Moberg, Vilhelm, 1898-1973 |
| Titel: | Rid i natt! : roman från Värend 1650 / Vilhelm Moberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1941 |
| Omfång: | 357, [2] s. Inbunden |
| Anmärkning: | 3.-32. tus. s.å. |
| Anmärkning: | 33.-57. tus. 1942 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Ou. Inget tusende. Fint hfrbd med fyra upphöjda bind och övre guldsnitt. Bandet utfört av Nordiska Bokhandeln. Främre omslaget medinbundet. Lätt sliten rygg. | 175 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5520 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Gustafson, Bosse, 1924-1984 |
| Titel: | Nedräkning : Axel Scrivers sista bok / Bosse Gustafson |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1975 ; (Stockholm : Norstedt) |
| Omfång: | 192 s. Häftad |
| ISBN: | 91-1-751451-7 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Ouppsprättad Mycket fint skick | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5521 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Oterdahl, Jeanna, 1879-1965 |
| Titel: | Från en utsiktspunkt / Jeanna Oterdahl ; vinjetter av Gunnar Thelander |
| Förlag/År: | Stockholm : Diakonistyr., 1960 ; (Stockholm : Tryckmans) |
| Omfång: | 167, [4] s. : ill. |
| SAB-kod: | Hc.04 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Essäer
|
|
|
| Ex. 1: | Biblioteksband, Stämplar mm. Mycket fint skick Ovanligt fint biblioteksband. | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5522 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Hagberg, Knut, 1900-1975 |
| Titel: | Carl Linnaeus. |
| Förlag/År: | Stockholm : Natur & kultur, 1957 ; (Stockholm : Caslon press) |
| Upplaga: | 2., bearb. uppl. |
| Omfång: | 236 s. Inbunden |
| SAB-kod: | Lz Linné, Carl von |
| Ämnesord: | Linné, Carl von, 1707-1778 |
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Linné, Carl von
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 75 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5523 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Hoel, Sigurd, 1890-1960 |
| Titel: | En dag i oktober / av Sigurd Hoel ; övers. av Louis Renner |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1931 |
| Omfång: | 289, [1] s. Häftad |
| Orginaltitel: | En dag i oktober. |
| SAB-kod: | Hcedb.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Norska
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick 2 uppl. Lite sliten. | 20 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5524 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Asklund, Erik, 1908-1980 |
| Titel: | Livsdyrkarna : roman |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren, 1963 ; (Stockholm : Br. Lagerström) |
| Omfång: | 332, [1] s. Häftad |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Ou. | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5526 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Woolf, Virginia, 1882-1941 |
| Titel: | Natt och dag / Virginia Woolf ; översättning av Maria Ekman ; efterskrift av Ruth Halldén |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 2000 ; (Finland) |
| Omfång: | 463, [19] s. ; 24 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Night and day. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 2000 |
| ISBN: | 91-1-300768-8 |
| SAB-kod: | He.01=c |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Ämnesord: | Skönlitteratur |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Första svenska utgåvan. | 130 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5527 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Oates, Joyce Carol, 1938- |
| Titel: | Vad jag levde för : [roman] / Joyce Carol Oates ; översättning av Margareta Tegnemark |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1996 ; (Smedjebacken : Smedjebackens grafiska) |
| Omfång: | 647, [1] s. ; 24 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | What I lived for. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1996 |
| ISBN: | 91-0-055981-4 |
| Medarbetare: | Tegnemark, Margareta (översättare) |
| SAB-kod: | Heq.01=c |
| SAB-kod: | Hceeq.01 |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Ämnesord: | Roman |
| Ämnesord: | Mansrollen |
| Ämnesord: | Mord |
| Ämnesord: | Medelåldern |
| Ämnesord: | Självmord |
| Ämnesord: | Suicidologi |
| Ämnesord: | Kris |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 65 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5528 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Bolinder, Jean, 1935- |
| Titel: | 30-tal / Jean Bolinder |
| Förlag/År: | Malmö : LiberLäromedel, 1977 ; (Kristianstad : Kristianstads boktr.) |
| Upplaga: | 1. uppl. |
| Omfång: | 156, [1] s. : ill. ; 21 x 22 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-23-43970-X |
| SAB-kod: | Kc.52 |
| Kategori: | Historia
> Sverige
> Mellankrigstiden 1918-1939
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 70 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5529 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Goleman, Daniel |
| Titel: | Känslans intelligens : om att utveckla vår emotionella kapacitet för ett tryggare och mänskligare samhälle / Daniel Goleman ; översättning: Hans du Rietz |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1997 ; (Finland) |
| Omfång: | 424 s. ; 24 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Emotional intelligence. |
| Anmärkning: | "Även tillg. med tryckår: 2.-4. tr., 1997 ; 5. tr., 1998 ; 7.-8. tr., 1998 ; [Ny tr.], 2001" |
| ISBN: | 91-46-17036-7 |
| Medarbetare: | Rietz, Hans du (översättare) |
| SAB-kod: | Dodf |
| SAB-kod: | Doec |
| Ämnesord: | Känslor |
| Ämnesord: | Emotions |
| Ämnesord: | Cognition |
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Psykologi
> Känslor, känsloreaktioner
|
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Psykologi
> Intelligens och begåvning
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 85 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5530 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Svensk folkpoesi / i urval av Bengt af Klintberg och Finn Zetterholm |
| Förlag/År: | Stockholm : FIB:s lyrikklubb : Tiden, 1984 ; (Södertälje : Fingraf) |
| Upplaga: | 5. uppl. |
| Omfång: | 308, [1] s. : musiknoter ; 24 cm Inbunden. |
| Serie: | FIB:s lyrikklubbs bibliotek, 0425-5232 ; 154 |
| ISBN: | 91-550-3041-6 |
| Medarbetare: | Zetterholm, Finn, 1945- (utgivare) |
| Medarbetare: | Klintberg, Bengt af, 1938- (utgivare) |
| SAB-kod: | Hc.07(s) |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Folkdiktning
|
|
|
| Ex. 1: | Blekt rygg Fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5531 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Beskow, Bo, 1906-1989 |
| Titel: | Flykten till Portugal / Bo Beskow ; Teckningar och fotografier av författaren. |
| Förlag/År: | Stockholm 1934 |
| Omfång: | Häftad |
| SAB-kod: | Nl |
| Ämnesord: | Portugal |
| Kategori: | Geografi
> Portugal
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5532 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Follett, Ken, 1949- |
| Titel: | I minnets labyrint / Ken Follett ; översättning av Sam J. Lundwall |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 2001 ; (Falun : AIT Falun) |
| Omfång: | 383, [1] s. ; 24 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Code to zero. |
| Anmärkning: | Även med tryckår: 2. tr., 2003 |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 2001 |
| ISBN: | 91-0-057684-0 |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 60 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5533 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Forbes, Colin |
| Titel: | Dödligt tidvatten / Colin Forbes ; översättning: Gull Brunius |
| Förlag/År: | Stockholm : Forum, 2001 ; (Smedjebacken : Fälth & Hässler) |
| Omfång: | 326, [1] s. ; 24 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Sinister tide. |
| Anmärkning: | Även med tryckår: [Ny tr.], 2003 |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 2001 |
| ISBN: | 91-37-11716-5 |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5534 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Strindberg, August, 1849-1912 |
| Titel: | Hemsöborna / August Strindberg |
| Förlag/År: | Höganäs : Bra böcker, 1997 ; (Italien) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 248 s. ; 23 cm Inbunden. |
| Serie: | Bra böckers klassiker, 99-2518674-9 |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1887 |
| ISBN: | 91-7133-381-9 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5536 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Tikka, Eeva |
| Titel: | Den stilla sommaren / Eeva Tikka ; översättning från finskan av Sinikka Lilieholm |
| Förlag/År: | Höganäs : Bra böcker, 1986 ; (Ungern) |
| Omfång: | 248 s. ; 23 cm. Inbunden |
| Orginaltitel: | Hiljainen kesä. |
| Medarbetare: | Lilieholm, Sinikka (översättare) |
| SAB-kod: | Hub.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Finska och tornedalsfinska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5537 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Cowles, Virginia |
| Titel: | Kaisern : [Wilhelm II] : en biografi / Virginia Cowles ; övers. av Claës Gripenberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1964 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 328 s. : ill. Häftad |
| Orginaltitel: | The Kaiser. |
| SAB-kod: | Kfa.47 |
| Ämnesord: | Vilhelm II, kejsare av Tyskland, 1859-1941 |
| Kategori: | Historia
> Mellaneuropa
> 1870-1918
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 55 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5538 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Chaplin, Charlie, 1889-1977 |
| Titel: | Min självbiografi / Charles Chaplin ; övers. av Torsten Blomkvist |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1964 ; (Stockholm : Norstedt) |
| Omfång: | 494, [1] s., 26 pl.-bl. : ill. |
| SAB-kod: | Ikz Chaplin, Charles |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Teater
> Särskilda sceniska konstnärer
|
|
|
| Ex. 1: | Skyddsomslag saknas Bra skick Lite snedläst. Ett veck på ryggen. Tillskrift. | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5539 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Ström, Fredrik, 1880-1948 |
| Titel: | Svenska ordstäv eller vad prästen sa om nattvardsgästerna, klockarn om orgelverket, torparn om hovmarskalken, gubben om döden och flickan om kärleken etc. / illustratör: Ossian Elgström |
| Förlag/År: | Stockholm : Tiden, 1931 |
| Upplaga: | [2. uppl.] |
| Omfång: | 274 s. Häftad |
| Medarbetare: | Elgström, Ossian, 1883-1950 (illustratör) |
| SAB-kod: | Hc.07 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Folkdiktning
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Liten reva på rygg. | 70 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5540 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lidman, Sven, 1882-1960 |
| Titel: | Lågan och lindansaren / Sven Lidman |
| Förlag/År: | Stockholm : Natur och kultur, 1952 |
| Omfång: | 271 s. : ill. Häftad |
| SAB-kod: | Gcz Lidman, Sven |
| Ämnesord: | Lidman, Sven, 1882-1960 |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Särskilda svenska författare
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Lätt skadad rygg. | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5542 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Siilasvuo, Hj |
| Titel: | Striderna i Suomussalmi. |
| Förlag/År: | Helsingfors : Schildt, 1940 |
| Omfång: | 203 s. : ill., kart. Häftad |
| SAB-kod: | Kdd.54 |
| Ämnesord: | Finska vinterkriget 1939-1940 |
| Kategori: | Historia
> Övriga Norden
> Andra världskriget 1939-1945
|
|
|
| Ex.1: | Bra skick Lite snedläst. Denna utg. 4.e uppl. tryckt samma år. | 70 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5543 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Horatius Flaccus, Quintus, 65-8 f. Kr. |
| Titel: | Några oden och en epod / Horatius ; med inledning av Bror Olsson ; i svensk övers. av Gudmund Jöran Adlerbeth ; vinjetterna ur John Pine's upplaga |
| Förlag/År: | Malmö : Allhem, 1956 ; (Malmö : Allhem) |
| Omfång: | 42, [5] s. : ill. Häftad |
| Medarbetare: | Adlerbeth, Gudmund Jöran, 1751-1818 (översättare) |
| Medarbetare: | Olsson, Bror, 1894-1973 (medarbetare) |
| SAB-kod: | Hoc=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Latin
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Nr 630 av 999 utgivna exemplar. | 65 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5544 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Alebo, Gustaf Ehrnfrid |
| Titel: | Kring Simrishamn / Gustaf Ehrnfrid Alebo ; illustrerad av Hans Lundström |
| Förlag/År: | Simrishamn 1960 |
| Omfång: | Häftad |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| SAB-kod: | Ncbaz Simrishamn |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
| Kategori: | Geografi
> Sverige
> Skåne
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Ett hörn på baksidan saknas. | 30 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5545 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Westheimer, David |
| Titel: | von Ryans express / övers. av Gunnar Barklund |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1964 ; (Stockholm : Åetåtryck) |
| Omfång: | 265, (1) s. Häftad |
| Orginaltitel: | von Ryan's express. |
| SAB-kod: | Hce |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Lite sliten rygg. | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5546 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Tagore, Rabindranath, 1861-1941 |
| Titel: | Personlighetens värld / av Rabindranath Tagore ; översättning av A. Carr |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1920 |
| Omfång: | [4], 169 s. Häftad |
| SAB-kod: | Doga |
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Psykologi
> Personlighetspsykologi
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Skada på nedre delen av ryggen. Lite blekt. | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5548 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Valtiala, Nalle, 1938- |
| Titel: | Narkissos / Nalle Valtiala |
| Förlag/År: | Vasa : Scriptum, 1988 |
| Omfång: | 112 s. ; 22 cm. Inbunden |
| ISBN: | 951-890-211-9 |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Finlandssvensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 45 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5549 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Högstedt, Josef, 1897-1986 |
| Titel: | Med videflöjt och lyra / Pälle Näver |
| Förlag/År: | Göteborg : Zinderman, 1977 ; (Uddevalla : Bohusläningen) |
| Omfång: | 88, [2] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: Ny tr., 1981 |
| ISBN: | 91-528-0225-6 |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Förlagsstämpel | 35 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5551 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Singer, Isaac Bashevis, 1904-1991 |
| Titel: | Passioner och andra berättelser / Isaac Bashevis Singer ; övers.: Birgit Edlund |
| Förlag/År: | Höganäs : Bra böcker, 1980 ; (Österrike) |
| Omfång: | 262, [1] s. ; 23 cm. Inbunden |
| Orginaltitel: | Passions. |
| Anmärkning: | Orig.-ms. på jiddisch |
| Medarbetare: | Edlund, Birgit (översättare) |
| SAB-kod: | Hfo=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Tyska och jiddisch
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 35 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5552 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Seth, Carl Magnus von, 1922- |
| Titel: | Järnburen : roman / av Carl Magnus von Seth |
| Förlag/År: | Höganäs : Bra Böcker, 1983 ; (Avesta : A.B.M.-tryck) |
| Omfång: | 304, [1] s. ; 22 cm. Inbunden |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 20 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5553 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Tagore, Rabindranath, 1861-1941 |
| Titel: | De rovlystna stenarna och andra berättelser / Övers. från engelska uppl. av Harald Heyman |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1918 |
| Omfång: | (7), 301 s. Inbunden |
| Ämnesord: | Utländsk skönlitteratur i svensk översättning |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 120 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5555 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Paasilinna, Arto, 1942- |
| Titel: | Prosten Huuskonens bestialiska betjänt / Arto Paasilinna ; översättning: Camilla Frostell |
| Förlag/År: | Stockholm : Bromberg, 1999 ; (Finland) |
| Omfång: | 274 s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Rovasti Huuskosen petomainen miespalvelija. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1999 |
| ISBN: | 91-7608-796-4 |
| Medarbetare: | Frostell, Camilla (översättare) |
| SAB-kod: | Hub.01=c |
| SAB-kod: | Hceub.01 |
| Ämnesord: | Nordkalotten |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Finska och tornedalsfinska
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 65 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5556 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Wright, Georg Henrik von, 1916-2003 |
| Titel: | Att förstå sin samtid : tanke och förkunnelse och andra försök : 1945-1994 / Georg Henrik von Wright |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1994 ; (Smedjebacken : Smedjebacken grafiska) |
| Omfång: | 361, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | "Även tillg. med tryckår: 8/10. tus., 1994 ; 11/13. tus., 1995 ; 14/19. tus., 1996" |
| ISBN: | 91-0-055871-0 |
| SAB-kod: | D |
| SAB-kod: | Gma.04 |
| SAB-kod: | Dbc |
| SAB-kod: | Gma.46 |
| SAB-kod: | Gmaz Tolstoj, Lev Nikolaevic |
| Ämnesord: | Tolstoj, Lev Nikolaevic, 1828-1910 |
| Ämnesord: | Literature: Russia |
| Kategori: | Filosofi och psykologi
|
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Slavisk och baltisk litteraturhistoria
> Essäer och litteraturkritik
|
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Filosofins historia
> Nya tidens filosofi (fr o m Descartes)
|
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Slavisk och baltisk litteraturhistoria
> 1796-1881
|
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Slavisk och baltisk litteraturhistoria
> Rysk litteraturhistoria
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5557 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Engdahl, Horace, 1948- |
| Titel: | Beröringens ABC : en essä om rösten i litteraturen / Horace Engdahl |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1994 ; (Uddevalla : Risberg) |
| Omfång: | 227, [1] s. ; 23 cm. Häftad |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 3. tus., 1994 |
| ISBN: | 91-0-055865-6 |
| SAB-kod: | G:df |
| SAB-kod: | G.4 |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Litteraturestetik
|
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> 1500-
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 100 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5558 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Engman, Kerstin, 1950- |
| Titel: | Moa Martinson : ordet och kärleken : [biografi] / Kerstin Engman |
| Förlag/År: | Stockholm : Tiden, 1990 ; (Kristianstad : Kristianstads boktr.) |
| Omfång: | 292 s., [12] pl.-s. ; 22 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-550-3609-0 |
| SAB-kod: | Gcz Martinson, Moa |
| Ämnesord: | Martinson, Moa, 1890-1964 |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Särskilda svenska författare
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Lagat skyddsomslag. | 95 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5559 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Beckett, Samuel, 1906-1989 |
| Titel: | Malone dör / Samuel Beckett ; översättning av Lill-Inger Eriksson |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1990 ; (Södertälje : Fingraf) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 176, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Malone meurt. |
| Serie: | Moderna mästare, 99-0123029-2 |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1961 |
| ISBN: | 91-20-07900-1 |
| Medarbetare: | Eriksson, Lill-Inger (översättare) |
| SAB-kod: | Hj.01=c |
| Ämnesord: | Skönlitteratur |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Franska
|
|
|
| Ex. 1: | Lätt trasigt omslag Fint skick | 125 kr. |
| Ex. 2: | Mycket fint skick En liten reva i skyddsomslaget | 150 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5560 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Munkhammar, Birgit |
| Titel: | Hemligskrivaren : en essä om Eyvind Johnson / Birgit Munkhammar |
| Förlag/År: | Stockholm Bonnier 2000 |
| Omfång: | Inbunden |
| ISBN: | 91-0-057220-9 |
| SAB-kod: | Gcz Johnson, Eyvind |
| SAB-kod: | Lz Johnson, Eyvind |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Särskilda svenska författare
|
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Johnson, Eyvind
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 80 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5561 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Forsyth, Frederick, 1938- |
| Titel: | Guds vrede : [thriller] / Frederick Forsyth ; översättning av Lennart Olofsson |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1994 ; (Finland) |
| Omfång: | 513, [1] s. ; 24 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | The fist of God. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1994 |
| Anmärkning: | "Även tillg. med tryckår: 16/18. tus., 1994 ; 19/26. tus., 1996" |
| ISBN: | 91-0-055609-2 |
| Medarbetare: | Olofsson, Lennart (översättare) |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Skyddsomslag trasigt Bra skick | 40 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5562 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Rudberg, Birgitta, 1929- |
| Titel: | Det är saligt att samla citron och andra psalmer vi missförstått / Birgitta Rudberg ; [insidesillustrationer: Signe Hemberg och Yngve Rudberg] |
| Förlag/År: | Örebro : Libris, 2003 (Finland) |
| Omfång: | 222, [1] s. : ill. ; 24 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | "Även med tryckår: 2.-4. tr., 2003 ; 5. tr., 2004" |
| ISBN: | 91-7195-640-9 |
| Medarbetare: | Hemberg, Signe, 1863-1944 (illustratör) |
| Medarbetare: | Rudberg, Yngve, 1887-1978 (illustratör) |
| Genre: | Humor |
| SAB-kod: | Chc |
| Ämnesord: | Andliga sånger och visor |
| Ämnesord: | Hymnologi |
| Ämnesord: | Kyrkomusik |
| Ämnesord: | Psalmhistoria |
| Kategori: | Religion
> Gudstjänsten
> Hymnologi
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 120 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5563 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Gånge Rolf, pseud. för Viktor Karl Emil Wichmann |
| Titel: | Svenskt studentliv i Finland för 50 år sedan / skildrat av Gånge Rolf |
| Förlag/År: | Helsingfors : Söderström, 1932 |
| Omfång: | 131 s. Häftad |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Finlandssvensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Delvis osprättad. | 80 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5566 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Svensk decamerone : tio amorösa historier / berättade av Bengt Anderberg ... ; utgivna av Gallie Åkerhielm |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1949 |
| Omfång: | 283 s. Häftad |
| Medarbetare: | Åkerhielm, Gallie, 1907-1968 (medarbetare) |
| Genre: | Erotica |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Lite sliten | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5567 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Pankin, Boris Dmitrievic, 1931- |
| Titel: | De sista hundra dagarna : Sovjetunionens dramatiska upplösning / Boris Pankin ; översättning: Hans Björkegren |
| Förlag/År: | Höganäs : Bra böcker, 1992 ; (Tyskland) |
| Omfång: | 380 s. ; 23 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Mezdu dvumja burjami (ryska). |
| ISBN: | 91-7133-134-4 |
| Medarbetare: | Björkegren, Hans, 1933- (översättare) |
| SAB-kod: | Kma.58 |
| SAB-kod: | Ocf-ma |
| Ämnesord: | Historia |
| Kategori: | Historia
> Östeuropa
> 1980-
|
| Kategori: | Samhällsvetenskap och rättsvetenskap
> Statskunskap och politik
> Ryssland (inkl f d Sovjetunionen)
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5568 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Stiernhielm, Georg, 1598-1672 |
| Titel: | Hercules / jämte efterskrift av Sten Lindroth och ordförklaringar av Carl Ivar Ståhle ; av Carl Ivar Ståhle |
| Förlag/År: | Stockholm : Almqvist & Wiksell, 1963 ; (Uppsala : A & W) |
| Upplaga: | 2. uppl. |
| Omfång: | 90 s. Inbunden |
| Serie: | Svenska litteratursällskapets klassikerutgåvor |
| Medarbetare: | Lindroth, Sten, 1914-1980 (medarbetare) |
| Medarbetare: | Ståhle, Carl Ivar, 1913-1980 (medarbetare) |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 30 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5569 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Nygren, Tord, 1936- |
| Titel: | Lilla hjul-boken / Tord Nygren |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren, 1992 ; (Ungern) |
| Omfång: | [28] s. : färgill. ; 17 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1992 |
| Anmärkning: | "Även med tryckår: 2. tr., 1994 ; 3. tr., 1999 ; 4. tr., 2001; 5. tr., 2005" |
| ISBN: | 91-29-62010-4 |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | Hc,u |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Småbarnsberättelser och sagor
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 20 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5570 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Dahlgren, Gunilla, 1939- |
| Titel: | Lilla mansboken / Gunilla Dahlgren |
| Förlag/År: | Stockholm : Bromberg, 1986 ; (Ungern) |
| Omfång: | 128 s. : ill. ; 15 cm. Inbunden |
| Anmärkning: | "Även tillg. med tryckår: 2.-3. tr., 1986 ; 4.-5. tr., 1987 (Södertälje : Fingraf) ; 6. tr., 1988 ; [Ny tr.], 1991" |
| ISBN: | 91-7608-299-7 |
| Genre: | Humor |
| SAB-kod: | Hci |
| Ämnesord: | Tecknade serier |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Tecknade serier
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 30 kr. |
| Ex. 2: | Mycket fint skick | 25 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5571 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Dahlgren, Gunilla, 1939- |
| Titel: | Lilla fruntimmersboken / Gunilla Dahlgren |
| Förlag/År: | Stockholm : Bromberg, 1984 ; (Södertälje : Fingraf) |
| Omfång: | 128 s. : ill. ; 16 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | "Även tillg. med tryckår: 2.-3. tr., 1984 ; 4.-5. tr., 1985 ; 6.-10. tr., 1986 ; 11. tr., 1987 ; 12. tr., 1988 ; [Ny tr.], 1991" |
| ISBN: | 91-7608-258-X |
| Genre: | Humor |
| SAB-kod: | Hci |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Tecknade serier
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 25 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5573 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Hartmann, John Lennart, 1908-1957 |
| Titel: | Sveriges riksdag under fem århundraden / J.L. Hartmann |
| Förlag/År: | Stockholm, 1935 |
| Omfång: | 68 s. Småtryck |
| Serie: | Studentföreningen Verdandis småskrifter, 99-0470915-7 ; 377 |
| SAB-kod: | Kc.4 |
| SAB-kod: | Occ.05 |
| Kategori: | Historia
> Sverige
> Nya tiden 1520-
|
| Kategori: | Samhällsvetenskap och rättsvetenskap
> Statskunskap och politik
> Folkrepresentation
|
|
|
| Ex. 1: | Ouppsprättad Mycket fint skick | 20 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5574 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Rydberg, Sven A |
| Titel: | Släktforskning : en vägledning |
| Förlag/År: | Stockholm : Lantbruksförl. [Seelig], 1944 |
| Omfång: | 39 s. : ill. Småtryck |
| SAB-kod: | Lda |
| Ämnesord: | Genealogi |
| Ämnesord: | Släktforskning |
| Kategori: | Biografi
> Genealogi
> Genealogi: metodlära
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Denna utg. 5:e uppl. 1955. | 25 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5575 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Bergman, Hjalmar, 1883-1931 |
| Titel: | Swedenhielms : komedi : radiobearbetning |
| Förlag/År: | Stockholm, 1939 |
| Omfång: | 81,(1)s. Häftad |
| Serie: | Radiotjänsts teaterbibliotek, 99-0529631-X ; 45 |
| SAB-kod: | Hc.02 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Dramatik
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 10 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5576 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Bergman, Hjalmar, 1883-1931 |
| Titel: | Patrasket : komedi |
| Förlag/År: | Stockholm, 1940 |
| Omfång: | 61,(1)s. Småtryck |
| Serie: | Radiotjänsts teaterbibliotek, 99-0529631-X ; 49 |
| SAB-kod: | Hc.02 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Dramatik
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 10 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5577 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Camus, Albert, 1913-1960 |
| Titel: | The outsider / Albert Camus ; translated by Stuart Gilbert |
| Upplaga: | Första engelska upplaga 1946 |
| Omfång: | Pocket |
| SAB-kod: | Heej.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Denna uppl. 1961 | 20 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5578 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Svedberg, Ulf, 1935- |
| Titel: | En naturdagbok / Ulf Svedberg ; [omsl. och teckningar av Ulf Svedberg] |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren, 1979 ; (Stockholm : Ronzo) |
| Omfång: | 167, [1] s. ; ill. ; 18 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-29-52379-6 |
| Medarbetare: | Svedberg, Ulf (illustratör) |
| SAB-kod: | Ue |
| Kategori: | Naturvetenskap
> Biologi
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 65 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5579 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Gamla tanter lägger inte ägg / [sammanställd av] Mark Levengood och Unni Lindell ; bild: Christina Alvner ; översättning: Barbro Lagergren |
| Förlag/År: | Stockholm : Piratförl., cop. 2001 ; (Falun : AIT Falun AB) |
| Omfång: | 125 s. : ill. ; 19 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | "Även med tryckår: [Ny tr.], 2002 ; [Ny tr.], 2003" |
| Anmärkning: | Delvis övers. från norska |
| Anmärkning: | Variant utg. för Posten, 2002 |
| ISBN: | 91-642-0006-X |
| Medarbetare: | Levengood, Mark, 1964- (medarbetare) |
| Medarbetare: | Lindell, Unni, 1957- (medarbetare) |
| Medarbetare: | Alvner, Christina, 1954- (illustratör) |
| Genre: | Humor |
| SAB-kod: | Hdb.017(s)=c |
| SAB-kod: | Hc.017(s) |
| Ämnesord: | Skönlitteratur svensk |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Norska
|
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Kåserier
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5580 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Thoursie, Ragnar, 1919- |
| Titel: | Mod att leva : dikter i urval jämte en avslutande essay / Ragnar Thoursie ; teckningar av Gösta Kriland |
| Förlag/År: | Stockholm : FIB:s lyrikklubb, 1957 ; (Stockholm : Katalog- o. tidskr.tr.) |
| Omfång: | 98 s. Häftad |
| Serie: | FIB:s lyrikklubbs bibliotek, 0425-5232 ; 34 |
| Medarbetare: | Kriland, Gösta, 1917-1989 (illustratör) |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex. 1: | Tryfferad - tex. med tidningsurklipp Mycket fint skick | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5581 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Söderberg, Hjalmar, 1869-1941 |
| Titel: | Doktor Glas / Hjalmar Söderberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonniers, 1970 |
| Upplaga: | 2. uppl. |
| Omfång: | 125 s. Pocket |
| Serie: | Delfinserien, 0346-6574 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Denna utg. 1967 | 30 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5582 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Söderberg, Hjalmar, 1869-1941 |
| Titel: | Martin Bircks ungdom : berättelse / Hjalmar Söderberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1969 |
| Omfång: | 133 s. Pocket |
| Serie: | Delfinserie ; 250 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Liten skada längst ner på rygg, annars fin. | 20 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5583 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Turgenev, Ivan Sergeevic, 1818-1883 |
| Titel: | Herrgårdsnoveller / Ivan Turgenjev ; [översättning av Carl G. Martinsson] |
| Förlag/År: | Stockholm : Tiden, 1974 |
| Omfång: | 132 s. Pocket |
| Serie: | Ryska klassiker, 99-0121119-0 ; [30] 30 |
| Anmärkning: | "Innehåll: Tre porträtt ; Mumu ; Brigadören" |
| ISBN: | 91-550-1821-1 |
| SAB-kod: | Hma.016=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Ryska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5584 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Tolstoj, Leo Nikolaevic, 1828-1910 |
| Titel: | Hadsji Murat : hjälten från Kaukasus / Leo Tolstoj ; övers. av Bengt Kyhle |
| Förlag/År: | Stockholm : Tiden, 1974 ; (Stockholm : Norstedt) |
| Upplaga: | [Realisationsutgåva] |
| Omfång: | 182 s. Pocket |
| Serie: | Ryska klassiker, 99-0121119-0 ; [5] 5 |
| ISBN: | 91-550-1818-1 |
| SAB-kod: | Hce |
| SAB-kod: | Hma=c |
| Ämnesord: | Skönlitteratur |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Ryska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5585 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Andrejev, Leonid Nikolaevic, 1871-1919 |
| Titel: | En berättelse om sju hängda / Leonid Andrejev ; övers. av Eugen von Sabsay och Chrissy Sterzel |
| Förlag/År: | Stockholm : Tiden, 1974 ; (Stockholm : Norstedt) |
| Upplaga: | [Ny uppl.] |
| Omfång: | 139, [2] s. Pocket |
| ISBN: | 91-550-1803-3 |
| SAB-kod: | Hma=c |
| SAB-kod: | Hce |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Ryska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5586 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Tolstoj, Leo Nikolaevic, 1828-1910 |
| Titel: | Polikusjka : Efter balen / [översättning av: Ellen Rydelius (Polikusjka), Staffan Dahl (Efter balen)] |
| Förlag/År: | Stockholm : Tiden, 1974 ; (Stockholm : Norstedt) |
| Upplaga: | [Realisationsutgåva] |
| Omfång: | 123, [1] s. Pocket |
| Orginaltitel: | Polikuska. |
| Orginaltitel: | Posle bala. |
| Serie: | Ryska klassiker, 99-0121119-0 ; [26] 26 |
| ISBN: | 91-550-1820-3 |
| SAB-kod: | Hce |
| SAB-kod: | Hma=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 40 kr. |
| Ex. 2: | Fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5587 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Pusjkin, Alexander Sergeevic, 1799-1837 |
| Titel: | Spader dam och andra noveller / Alexander Pusjkin ; [översättning av Manja Benkow, E. von Sabsay och C. Sterzel] |
| Förlag/År: | Stockholm : Tiden, 1974 ; (Stockholm : Norstedt) |
| Omfång: | 163 s. Pocket |
| Orginaltitel: | Pikovaja dama. |
| Orginaltitel: | Povesti Belkina. |
| Serie: | Ryska klassiker, 99-0121119-0 ; [12] 12 |
| ISBN: | 91-550-1813-0 |
| SAB-kod: | Hma=c |
| SAB-kod: | Hce |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Ryska
|
|
|
| Ex.1: | Bra skick Tillskrift plus blyertsanteckningar på smutstitelbladet. Lätt naggat omslag. | 45 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5588 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Tjechov, Anton Pavlovic, 1860-1904 |
| Titel: | Mitt liv / Anton Tjechov ; inledning av Nils Åke Nilsson ; övers.: Asta Wickman |
| Förlag/År: | Stockholm : Tiden, 1974 ; (Stockholm : Norstedt) |
| Upplaga: | [Realisationsutg.] |
| Omfång: | 158 s. Pocket |
| ISBN: | 91-550-1815-7 |
| SAB-kod: | Hce |
| SAB-kod: | Hma=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex. 1: | Namnteckning Mycket fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5589 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Tjechov, Anton Pavlovic, 1860-1904 |
| Titel: | Ravinen / Anton Tjechov ; övers. av Carl Elof Svenning ; Bönderna / Carl G. Martinsson |
| Förlag/År: | Stockholm : Tiden, 1974 ; (Stockholm : Norstedt) |
| Upplaga: | [Realisationsutgåva] |
| Omfång: | 123 s. Pocket |
| Orginaltitel: | V ovrage. |
| Orginaltitel: | Muziki. |
| ISBN: | 91-550-1817-3 |
| SAB-kod: | Hce |
| SAB-kod: | Hce=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 40 kr. |
| Ex. 2: | Mycket fint skick | 45 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5590 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Tjechov, Anton Pavlovic, 1860-1904 |
| Titel: | Modersmålsläraren och andra berättelser / Anton Tjechov ; övers. av Cecilia Borelius |
| Förlag/År: | Stockholm : Tiden, 1974 ; (Stockholm : Norstedt) |
| Upplaga: | [Realisationsutgåva] |
| Omfång: | 133 s. Pocket |
| ISBN: | 91-550-1816-5 |
| SAB-kod: | Hce |
| SAB-kod: | Hma=c |
| Ämnesord: | Literature, modern |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Ryska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5591 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Bellmans Stockholm |
| Förlag/År: | Stockholm : Stockholms stadsmuseum, 1945 |
| Omfång: | 64 s. : ill. Småtryck |
| Serie: | Tillfälliga utställningar / Stockholms stadsmuseum |
| Anmärkning: | Denna utställning till 150-årsminnet av Carl Michael Bellmans död 1795 har anordnats av Stadsmuseet i samarbete med Bellmanssällskapet, Sällskapet Bellmans minne och sällskapet Par Bricole |
| SAB-kod: | Ijz Bellman, Carl Michael |
| Ämnesord: | Bellman, Carl Michael, 1740-1795 |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Musik
> Särskilda tonkonstnärer
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 20 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5592 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Koch, Erland von, 1910- |
| Titel: | Musik och minnen / Erland von Koch |
| Förlag/År: | Stockholm : Författarförl. Fischer & Rye, 1989 ; (Lund : Btj datafilm) |
| Omfång: | 239 s. : ill. ; 23 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-7054-586-3 |
| SAB-kod: | Ijz Koch, Erland von |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Musik
> Särskilda tonkonstnärer
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 175 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5593 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Öhrström, Eva, 1944- |
| Titel: | Elfrida Andrée : ett levnadsöde / Eva Öhrström |
| Förlag/År: | Stockholm : Prisma, 1999 ; (Falun : Scandbook) |
| Omfång: | 485 s. : ill. ; 24 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-518-3488-X |
| SAB-kod: | Ijz Andrée, Elfrida |
| Ämnesord: | Andrée, Elfrida, 1841-1929 biografi sao |
| Ämnesord: | Kvinnliga tonsättare |
| Ämnesord: | Kvinnliga musiker |
| Ämnesord: | Sverige |
| Ämnesord: | 1800-talet |
| Ämnesord: | 1900-talet |
| Ämnesord: | Pionjärer |
| Ämnesord: | Biografi |
| Ämnesord: | Women composers |
| Ämnesord: | Telegrafister |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Musik
> Särskilda tonkonstnärer
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 175 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5594 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Mattsson, Christina, 1947- |
| Titel: | Lille Bror Söderlundh : tonsättare och viskompositör / Christina Mattsson |
| Förlag/År: | Stockholm : Atlantis, 2000 ; (Malmö : Daleke grafiska) |
| Omfång: | 460, [1] s. : ill. ; 24 cm + Inbunden. |
| Anmärkning: | S. 393-460, [1] s.: Verkförteckning |
| Anmärkning: | CD i ficka |
| ISBN: | 91-7486-536-6 |
| SAB-kod: | Ijz Söderlundh, Lille Bror |
| Ämnesord: | Söderlundh, Lille Bror, 1912-1957 |
| Ämnesord: | Tonsättare |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Musik
> Särskilda tonkonstnärer
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 100 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5595 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Fernström, John, 1897-1961 |
| Titel: | Jubals son och blodsarvinge : självbiografiska anteckningar / John Fernström |
| Förlag/År: | Stockholm : Fischer, 1997 ; (Södertälje : Fingraf) |
| Upplaga: | 2. uppl. |
| Omfång: | 261 s. : ill. ; 21 cm. Häftad |
| Anmärkning: | 1. uppl. utg. på Gleerups förl. |
| ISBN: | 91-7054-852-8 |
| SAB-kod: | Ijz Fernström, John |
| Ämnesord: | Fernström, John |
| Ämnesord: | Fernström, John 1897-1961 |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Musik
> Särskilda tonkonstnärer
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Denna utg 1:a uppl tr 1967 | 100 kr. |
| Ex.2: | Fint skick | 100 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5596 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Aare, Leif, 1933- |
| Titel: | Allan Pettersson / Leif Aare |
| Förlag/År: | Stockholm Norstedt 1978 |
| Omfång: | Inbunden |
| ISBN: | 91-1-783412-0 |
| SAB-kod: | Ijz Pettersson, Allan |
| SAB-kod: | Lz Pettersson, Allan |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Musik
> Särskilda tonkonstnärer
|
|
|
| Ex.1: | Bra skick Lite fläckigt och småfult omslag. | 70 kr. | Såld! |
| Ex.2: | Fint skick En smärre reva i skyddsomslaget | 135 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5597 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Höglund, Jan Lennart, 1935- |
| Titel: | Franz Berwald : tonsättare, ortoped, glasbruksdisponent : ett liv - en konst / Jan Lennart Höglund |
| Förlag/År: | Stockholm : Kungl. Musikaliska akad., 1996 ; (Jönköping : Tryckeri AB Småland) |
| Omfång: | 122, [6] s. : ill., musiknoter ; 19 cm. Häftad |
| Anmärkning: | Härtill CD |
| ISBN: | 91-85428-98-1 |
| SAB-kod: | Ijz Berwald, Franz |
| Ämnesord: | Berwald, Franz, 1796-1868 |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Musik
> Särskilda tonkonstnärer
|
|
|
| Ex.1: | Bra skick Överstruket datum på omslaget. | 60 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5598 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Peyser, Joan |
| Titel: | Bernstein : a biography / Joan Peyser |
| Förlag/År: | New York Beech Tree cop. 1987 |
| Omfång: | Inbunden |
| ISBN: | 0-688-04918-4 |
| SAB-kod: | Ijz Bernstein, Leonard |
| SAB-kod: | Lz Bernstein, Leonard |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Musik
> Särskilda tonkonstnärer
|
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Bernstein, Leonard
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick First edition | 200 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5599 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Helmer, Axel, 1925-2001 |
| Titel: | Ture Rangström : liv och verk i samspel / av Axel Helmer |
| Förlag/År: | Stockholm : Carlsson : Musikaliska akad., 1999 ; (Spanien) |
| Omfång: | 551 s. : ill., musiknoter ; 25 cm Inbunden. |
| Serie: | Kungl. Musikaliska akademiens skriftserie, 0347-5158 ; 87 |
| Anmärkning: | S. 501-532: Verkförteckning |
| ISBN: | 91-7203-806-3 |
| ISBN: | 91-89038-09-6 |
| SAB-kod: | Ijz Rangström, Ture |
| SAB-kod: | Aalz Rangström, Ture |
| Ämnesord: | Rangström, Ture, 1884-1947 |
| Ämnesord: | Tonsättare |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Musik
> Särskilda tonkonstnärer
|
| Kategori: | Bokväsen och biblioteksväsen
> Bibliografi
> Särskilda personer
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 160 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5600 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Holmen, Grethe |
| Titel: | Clara Schumann : [en biografi] / Grethe Holmen ; [övers. från danska av Erland Rådberg] |
| Förlag/År: | Borås : Norma, 1982 ; (Borås : Centraltr.) |
| Omfång: | 219 s. : ill. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Clara Schumann. |
| ISBN: | 91-85846-30-9 |
| Medarbetare: | Stolpe, Sven, 1905-1996 (översättare) |
| SAB-kod: | Ijz Schumann, C. |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Musik
> Särskilda tonkonstnärer
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Lite solkigt omslag. | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5601 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Freitag, Eberhard |
| Titel: | Arnold Schönberg / Eberhard Freitag ; övers.: Torgny Bondestam |
| Förlag/År: | Borås : Norma, 1982 ; (Borås : Centraltr.) |
| Omfång: | 213, [1] s. : ill. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Arnold Schönberg in Selbstzeugnissen und Bilddokumenten. |
| Serie: | Norma, 99-0180544-9 |
| ISBN: | 91-85846-22-8 |
| Medarbetare: | Bondestam, Torgny (översättare) |
| SAB-kod: | Ijz Schönberg, A. |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Musik
> Särskilda tonkonstnärer
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5602 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Helm, Everett |
| Titel: | Béla Bartók / Everett Helm ; översättning: Torgny Bondestam |
| Förlag/År: | Borås CETE 1981 |
| Omfång: | Inbunden |
| Serie: | Norma |
| ISBN: | 91-85846-12-0 |
| SAB-kod: | Ijz Bartók, Béla, 1881-1945 |
| SAB-kod: | Lz Bartók, Béla, 1881-1945 |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Musik
> Särskilda tonkonstnärer
|
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Bartók, Béla, 1881-1945
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 70 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5603 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Bartók, Béla 1881-1945 |
| Titel: | -ur folkmusikens källa : brev, artiklar, dokument / Béla Bartók ; sammanställda av József Ujfalussy ; översättning av Sara Arvidsson |
| Förlag/År: | Göteborg Anthropos 1981 |
| Omfång: | Inbunden |
| ISBN: | 91-85722-02-2 |
| SAB-kod: | Ijz Bartók, Béla, 1881-1945 |
| SAB-kod: | Lz Bartók, Béla, 1881-1945 |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Musik
> Särskilda tonkonstnärer
|
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Bartók, Béla, 1881-1945
|
|
|
| Ex. 1: | Skyddsomslag saknas Fint skick Innehåller en utförlig bibliografi över Bartóks verk | 100 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5604 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Fassett, Agatha |
| Titel: | Geniets nakna ansikte : Béla Bartók i landsflykt / Agatha Fassett ; [översättning av Kajsa Rootzén...] |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren ; Stockholm : V. Petterson, 1961 |
| Omfång: | 321 s., 4 pl.-bl. Häftad |
| Orginaltitel: | The naked face of genius. |
| Anmärkning: | S. 320-322: Förteckning över Béla Bartóks verk |
| Medarbetare: | Rootzén, Kajsa, 1904-1978 (översättare) |
| SAB-kod: | Aalz Bartók, Béla |
| SAB-kod: | Ijz Bartók, Béla |
| Ämnesord: | Bartók, Béla, 1881-1945 |
| Kategori: | Bokväsen och biblioteksväsen
> Bibliografi
> Särskilda personer
|
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Musik
> Särskilda tonkonstnärer
|
|
|
| Ex. 1: | Lätt trasigt omslag Bra skick Lite blekt | 85 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5605 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Hildesheimer, Wolfgang |
| Titel: | Mozart / Wolfgang Hildesheimer ; översättning av Margareta Holmqvist |
| Förlag/År: | Stockholm Norstedt 1980 |
| Omfång: | Inbunden |
| ISBN: | 91-1-803192-7 |
| SAB-kod: | Ijz Mozart, Wolfgang Amadeus |
| SAB-kod: | Lz Mozart, Wolfgang Amadeus |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Musik
> Särskilda tonkonstnärer
|
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Mozart, Wolfgang Amadeus
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Litet märke på omslaget. | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5606 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Enberg, Brita, 1903-1988 |
| Titel: | Carl Maria von Weber : den romantiska operans skapare / Brita Enberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Lindfors, 1945 |
| Omfång: | 224 s., 6 pl.-bl. Häftad |
| Serie: | Kulturgestalter |
| SAB-kod: | Ijz Weber, Carl Maria von |
| SAB-kod: | Ijra.47 |
| Ämnesord: | Weber, Carl Maria von |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Musik
> Särskilda tonkonstnärer
|
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Musik
> Operor
|
|
|
| Ex. 1: | Blekt Fint skick Namnteckning | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5607 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Sjostakovitj, Dmitrij Dmitrievic, 1906-1975 |
| Titel: | Vittnesmål : Dimitrij Sjostakovitjs memoarer / nedtecknade och utg. av Solomon Volkov ; övers. av Nils L. Wallin |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren, 1980 ; (Stockholm : Ronzo) |
| Omfång: | 342, [1] s., [8] pl.-bl. ; 23 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | S. 327-331: Sjostakovitjs viktigare verk, hederstitlar och utmärkelser |
| Anmärkning: | Orig. ms på ryska. - Övers. från Antonina W. Bouis engelska utg. med titeln: Testimony : the memoirs of Dmitri Shostakovich as related to and ed. by Solomon Volkov och från ryska |
| ISBN: | 91-29-53985-4 |
| Medarbetare: | Volkov, Solomon (utgivare) |
| Medarbetare: | Wallin, Nils L., 1924-2002 (översättare) |
| SAB-kod: | Ijz Sjostakovitj, Dmitrij Dmitrievic |
| Ämnesord: | Sostakovic, Dmitrij Dmitrievic |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Musik
> Särskilda tonkonstnärer
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Lätt naggat omslag | 140 kr. |
| Ex. 2: | Fint skick Lätt naggat omslag | 150 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5608 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Tawaststjerna, Erik, 1916-1993 |
| Titel: | Jean Sibelius / Erik Tawaststjerna |
| Förlag/År: | Stockholm : Atlantis, 1991-1997 |
| Omfång: | 5 vol. ; 23 cm. Inbunden |
| SAB-kod: | Ijz Sibelius, Jean |
| Ämnesord: | Sibelius, Jean, 1865-1957 |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Musik
> Särskilda tonkonstnärer
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick 5 volymer i skick som nya. | 500 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5609 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Wallner, Bo, 1923-2004 |
| Titel: | Wilhelm Stenhammar och hans tid / Bo Wallner. D. 1 |
| Förlag/År: | Stockholm Norstedt 1991 |
| Omfång: | Inbunden |
| ISBN: | 91-1-913232-8 |
| ISBN: | 91-1-884042-6 |
| SAB-kod: | Ijz Stenhammar, Wilhelm |
| SAB-kod: | Lz Stenhammar, Wilhelm |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Musik
> Särskilda tonkonstnärer
|
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Stenhammar, Wilhelm
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Del 1 av tre delar. | 225 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5610 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Wallner, Bo, 1923-2004 |
| Titel: | Wilhelm Stenhammar och hans tid / Bo Wallner. D. 2 |
| Förlag/År: | Stockholm Norstedt 1991 |
| Omfång: | Inbunden |
| ISBN: | 91-1-913232-8 |
| ISBN: | 91-1-893692-X |
| SAB-kod: | Ijz Stenhammar, Wilhelm |
| SAB-kod: | Lz Stenhammar, Wilhelm |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Musik
> Särskilda tonkonstnärer
|
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Stenhammar, Wilhelm
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Del 2 av tre. | 225 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5611 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Glass, Philip |
| Titel: | Music by Philip Glass / by Philip Glass ; edited and with supplementary material by Robert T. Jones |
| Förlag/År: | New York Harper & Row cop. 1987 |
| Upplaga: | 1. ed. |
| Omfång: | Häftad |
| ISBN: | 0-06-091536-6 |
| SAB-kod: | Ijz Glass, Philip |
| SAB-kod: | Lz Glass, Philip |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Musik
> Särskilda tonkonstnärer
|
|
|
| Ex.1: | Bra skick | 150 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5612 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Broman, Sten, 1902-1983 |
| Titel: | Upplevelser av 1900-talet / Sten Broman. Första kvartseklet |
| Förlag/År: | Stockholm Bonnier 1983 |
| Omfång: | Inbunden |
| ISBN: | 91-0-045627-6 |
| SAB-kod: | Ijz Broman, Sten |
| SAB-kod: | Lz Broman, Sten |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Musik
> Särskilda tonkonstnärer
|
|
|
| Ex. 1: | Skyddsomslag saknas Bra skick Lite blekt | 45 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5614 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Schickele, Peter |
| Titel: | The definitive biography of P.D.Q. Bach (1807-1742)? / Peter Schickele |
| Förlag/År: | New York : Random House, 1976 |
| Omfång: | 238 s. : ill. Häftad |
| Anmärkning: | P.D.Q. Bach är pseudonym för Peter Schickele |
| ISBN: | 0-394-46536-9 |
| SAB-kod: | Ijz Bach, P.D.Q. |
| Ämnesord: | Bach, P. D. Q. |
| Ämnesord: | Musik |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Musik
> Särskilda tonkonstnärer
|
|
|
| Ex. 1: | Mindre bra skick Buktande, lätt vikta pärmar. Välläst. Ovanlig. | 80 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5615 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Herrmann, Paul |
| Titel: | Mot okända kuster : [de tidiga upptäckternas äventyr] / översättning av Anders Quiding |
| Förlag/År: | Stockholm : Sohlman, 1957 ; (Stockholm : Epege) |
| Omfång: | 500 s. : ill. Inbunden |
| SAB-kod: | N:k |
| Kategori: | Geografi
> Geografiforskningens historia
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Halvfranskt band med lätt slitet skyddsomslag. Handskriven numrering nederst på skyddsomslagets rygg. | 200 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5616 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Hansson, Gunnar D, 1945- |
| Titel: | Nådens oordning : studier i Lars Ahlins roman Fromma mord / Gunnar D Hansson |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1988 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 506, [1] s. ; 23 cm Häftad. |
| Anmärkning: | Med sammanfattning på engelska |
| Anmärkning: | Diss. Göteborg : Univ. |
| ISBN: | 91-0-047499-1 |
| SAB-kod: | Gcz Ahlin, Lars |
| Ämnesord: | Ahlin, Lars, 1915-1997 |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Särskilda svenska författare
|
|
|
| Ex. 1: | Lätt trasigt omslag Bra skick | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5617 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Bredsdorff, Elias |
| Titel: | H.C. Andersen : människan och diktaren / Elias Bredsdorff ; översättning: Ann-Mari Seeberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Natur och kultur, 1992 ; (Borås : Centraltr.) |
| Omfång: | 467, [1] s., [32] pl.-s. : ill., faks. ; 24 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | H.C. Andersen (danska). |
| ISBN: | 91-27-03309-0 |
| Medarbetare: | Seeberg, Ann-Mari (översättare) |
| SAB-kod: | Gdaz Andersen, Hans Christian |
| SAB-kod: | Gz Andersen, Hans Christian |
| Ämnesord: | Andersen, H. C., 1805-1875. |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Dansk litteraturhistoria
> Andersen, Hans Christian
|
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Särskilda utländska författare
> Andersen, Hans Christian
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Lite slitet omslag | 100 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5618 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Seiler, Paul |
| Titel: | Vill ni se- Zarah Leander / en bok av Paul Seiler ; [svensk översättning: Gunnar Lundestam] |
| Förlag/År: | Stockholm : Schultz, 1987 ; (Malmö : Grafica) |
| Omfång: | 210, [1] s. : ill. ; 24 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | Wollt ihr einen Star sehen?. |
| Anmärkning: | S. 181-184: Filmer, s. 185-188: Scenroller, s. 189-208: Grammofonskivor |
| ISBN: | 91-87370-03-4 |
| Medarbetare: | Lundestam, Gunnar (översättare) |
| SAB-kod: | Ikz Leander, Zarah |
| Ämnesord: | Leander, Zarah, 1907-81 |
| Ämnesord: | Skådespelerskor, bildverk |
| Ämnesord: | Biografier |
| Ämnesord: | Stillbilder |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Teater
> Särskilda sceniska konstnärer
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 95 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5619 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Wrightson, Patricia |
| Titel: | Nargonen och stjärnorna / Patricia Wrightson ; från engelskan av Sven Christer Swahn |
| Förlag/År: | Stockholm : Bergh, 1987 ; (Storbritannien) |
| Upplaga: | [Ny uppl.] |
| Omfång: | 187, [1] s. ; 23 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | The Nargun and the stars. |
| ISBN: | 91-502-0842-X |
| Medarbetare: | Swahn, Sven Christer, 1933-2005 (översättare) |
| Genre: | Ungdomsböcker |
| SAB-kod: | He=c,u |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5621 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Sundborg, Bertil, 1904-1986 |
| Titel: | "Den skiten Per Andersson" : en lycksökare från Christinas tid / Bertil Sundborg |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1967 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 271, [1] s. Inbunden |
| Anmärkning: | 4/5. tus. s.å. |
| SAB-kod: | Lz Appelman, Per Andersson |
| Ämnesord: | Appelman, Per Andersson, 1622-1705 |
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Appelman, Per Andersson
|
|
|
| Ex.1: | Lätt trasigt omslag Fint skick | 65 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5622 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Peake, Mervyn Laurence, 1911-1968. |
| Titel: | Titus tronföljaren / Mervyn Peake ; till svenska av Åke Ohlmarks |
| Förlag/År: | Stockholm : AWE/Geber, 1978 ; (Lund : Rahm) |
| Upplaga: | 1. uppl. |
| Omfång: | 478, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Titus Groan. |
| ISBN: | 91-20-05864-0 |
| Medarbetare: | Ohlmarks, Åke, 1911-1984 (översättare) |
| Genre: | Fantasy |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Ämnesord: | Engelsk skönlitteratur i svensk översättning |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Lätt trasigt omslag Fint skick | 75 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5623 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Jensen, Thit |
| Titel: | Drotten : Historisk roman från 1300-talet / Övers. från danskan av Ingrid Rääf |
| Förlag/År: | Stockholm : Nord. rotogravyr., 1943 |
| Omfång: | 468s. Häftad |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Lite trasig rygg och en smärre skada på framsidan. Stämpel. Namnteckning. | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5624 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | William-Olsson, Magnus, 1960- |
| Titel: | Och att skugga : dikter / av Magnus William-Olsson |
| Förlag/År: | Stockholm : Gedin, 1991 ; (Malmö : Beyrond) |
| Omfång: | 47, [1] s. ; 24 cm. Häftad |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1991 |
| ISBN: | 91-7964-083-4 |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 65 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5625 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Stolpe, Sven, 1905-1996 |
| Titel: | Låt mig berätta : [minnen och anekdoter] / Sven Stolpe |
| Förlag/År: | Stockholm : Askild & Kärnekull ; [Solna] : [Seelig], 1970 ; (Finland) |
| Omfång: | 181 s. Häftad |
| SAB-kod: | Gcz Stolpe, Sven |
| Ämnesord: | Stolpe, Sven, 1905-1996 |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Särskilda svenska författare
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick | 25 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5626 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Tuuri, Antti, 1944- |
| Titel: | En dag i Österbotten / Antti Tuuri ; övers. av Bengt Pohjanen |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1985 ; (Värnamo : Fälth) |
| Omfång: | 268, [1] s. ; 21 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | Pohjanmaa. |
| Serie: | Panter, 99-0159215-1 |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1985 |
| ISBN: | 91-1-851101-5 |
| Medarbetare: | Pohjanen, Bengt, 1944- (översättare) |
| SAB-kod: | Hub=c |
| Ämnesord: | Finsk skönlitteratur i svensk översättning |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Finska och tornedalsfinska
|
|
|
| Ex.1: | Bra skick Lätt snedläst. | 30 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5627 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Nilsson, Magnus, 1947- |
| Titel: | Motvindsmås : 3 pjäser om Diktonius / Magnus Nilsson |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1988 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 236, [1] s. : ill. ; 21 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | "Innehåll: Guds djärvaste ängel ; Solmomentet ; Flickan och kråkslottspoeten" |
| ISBN: | 91-0-047566-1 |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Hc.02 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Dramatik
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 125 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5628 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Fante, John |
| Titel: | Ristat i damm / John Fante ; förord av Charles Bukowski ; till svenska av Einar Heckscher |
| Förlag/År: | Stockholm : AWE/Geber, 1988 ; (Södertälje : Fingraf) |
| Omfång: | 235, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Ask the dust. |
| ISBN: | 91-20-07680-0 |
| Medarbetare: | Heckscher, Einar, 1938- (översättare) |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Ämnesord: | Engelsk skönlitteratur i svensk översättning |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Första sv utg | 125 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5629 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Fante, John |
| Titel: | Drömmar från Bunker Hill / John Fante ; till svenska av Einar Heckscher |
| Förlag/År: | Stockholm : AWE/Geber, 1989 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 168, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Dreams from Bunker Hill. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1989 |
| ISBN: | 91-20-07726-2 |
| Medarbetare: | Heckscher, Einar, 1938- (översättare) |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 140 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5630 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Guthrie, Woody, 1912-1967 |
| Titel: | Hela härligheten / Woody Guthrie ; översättning: Boo Cassel |
| Förlag/År: | Stockholm : Ordfront, 1989 ; (Södertälje : Fingraf) |
| Upplaga: | 2. uppl. |
| Omfång: | 368 s. : ill. ; 23 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Bound for glory. |
| Anmärkning: | Övers. rev. 1989 |
| ISBN: | 91-7324-346-9 |
| Medarbetare: | Cassel, Boo, 1949- (översättare) |
| SAB-kod: | Ijz Guthrie, Woody |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Musik
> Särskilda tonkonstnärer
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Namnteckning. Recensionsstämpel. | 85 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5631 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Näslund, Erik, 1948- |
| Titel: | Carina Ari : ett lysande liv / Erik Näslund |
| Förlag/År: | Stockholm : Interpublishing, 1984 ; (Borås : Centraltr.) |
| Omfång: | 253, [1] s. : ill. ; 25 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-86448-07-2 |
| SAB-kod: | Ikz Ari, Carina |
| SAB-kod: | Iky-c.5 |
| Ämnesord: | Ari, Carina, 1897-1970 |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Teater
> Särskilda sceniska konstnärer
|
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Teater
> Konstnärlig dans
|
|
|
| Ex. 1: | Lätt trasigt omslag Fint skick Skyddsomslaget har blivit vikt och lite knögligt på bokens nedre del. I övrigt mycket fin. | 125 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5632 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Tagore, Rabindranath, 1861-1941 |
| Titel: | Farande fåglar / bemynd. övers. från engelskan av Hugo Hultenberg ; Vårspelet / övers. från den engelska omdiktningen av Harald Heyman |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1920 |
| Upplaga: | 2. uppl. |
| Omfång: | 321,114s. Inbunden |
| Orginaltitel: | The cycle of spring. |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex. 1: | Skyddsomslag saknas Bra skick Liten skada på rygg samt några smärre fläckar. | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5633 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Alopaeus, Marianne, 1918- |
| Titel: | Betraktelser kring en gräns / Marianne Alopaeus |
| Förlag/År: | Uppsala : Bromberg, 1981 ; (Södertälje : Axling) |
| Upplaga: | 2., revid. uppl. |
| Omfång: | 232 s. ; 21 cm. Häftad |
| Anmärkning: | 1. uppl. utg. i Finland |
| ISBN: | 91-7608-048-X |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Hcbd.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 55 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5634 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Foskett, Antony Charles |
| Titel: | The universal decimal classification : the history, present status and future prospects of a large general classification scheme / by A. C. Foskett |
| Förlag/År: | London : Bingley, 1973 |
| Omfång: | 171 s. : ill. Inbunden |
| ISBN: | 0-85157-159-X |
| ISBN: | 0-208-01195-1 |
| SAB-kod: | Abdc |
| Ämnesord: | Decimalklassfikation |
| Kategori: | Bokväsen och biblioteksväsen
> Bibliotek
> Klassifikation
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 200 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5636 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Eriksson, Claes, 1950- |
| Titel: | Alster : en stunds texter / Claes Eriksson ; [illustrationer: Rolf Allan Håkansson] |
| Förlag/År: | Stockholm : Ordfront, 2003 (Uddevalla : Mediaprint) |
| Omfång: | 238, [2] s. : ill. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 2003 |
| ISBN: | 91-7324-943-2 |
| Medarbetare: | Håkansson, Rolf Allan, 1950- (illustratör) |
| SAB-kod: | Hc.017 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Kåserier
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 100 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5637 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Skott, Staffan, 1943- |
| Titel: | Tsarer och samovarer / Staffan Skott |
| Förlag/År: | Stockholm : Tiden, 1980 ; (Falköping : Gummesson) |
| Omfång: | 248 s. : ill. ; 22 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-550-2361-4 |
| SAB-kod: | Nma |
| Ämnesord: | Ryssland |
| Ämnesord: | Sovjetunionen |
| Kategori: | Geografi
> Östeuropa
> Ryssland (inkl f d Sovjetunionen)
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5638 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Hansson, Carola, 1942- |
| Titel: | Den älskvärde / Carola Hansson |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 2000 ; (Smedjebacken : Fälth & Hässler) |
| Omfång: | 303, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 2. tr., 2000 |
| Anmärkning: | Originaluppl. 2000 |
| ISBN: | 91-1-300861-7 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5639 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Golding, William, 1911-1993 |
| Titel: | Elden inombords / William Golding ; översättning av Else Lundgren |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1990 ; (Uddevalla : Bohusläns grafiska) |
| Omfång: | 286, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Fire down below. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1990 |
| ISBN: | 91-0-047961-6 |
| Medarbetare: | Lundgren, Else (översättare) |
| SAB-kod: | He.01=c |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| SAB-kod: | Hcee |
| Ämnesord: | Roman |
| Ämnesord: | Emigranter |
| Ämnesord: | Australien |
| Ämnesord: | 1800-talet |
| Ämnesord: | Segelfartyg |
| Ämnesord: | Resa |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5640 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Bentley, Eric |
| Titel: | The life of the drama. |
| Förlag/År: | London : Methuen, 1969, cop. 1964 |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 371 s. Häftad |
| ISBN: | 0-416-27960-0 |
| SAB-kod: | G.02 |
| Ämnesord: | Dramaturgi |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Dramatik
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 125 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5641 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Ericson, Uno, 1926-2001 |
| Titel: | Från scen och cabaret berättar Uno Myggan Ericson. |
| Förlag/År: | Stockholm : Litteraturfrämjandet, 1979 ; (Uppsala : A & W) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 207 s. : ill. ; 22 cm. Inbunden |
| SAB-kod: | Ikb-c.5 |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Teater
> Sverige
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick | 45 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5642 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Larsson, Lena, 1919-2000 |
| Titel: | Lena Larssons matbok : |
| Förlag/År: | Stockholm Trevi 1986 |
| Omfång: | Inbunden |
| ISBN: | 91-7160-751-X |
| SAB-kod: | Qcaa |
| SAB-kod: | Ibz Larsson, Lena, 1919- |
| SAB-kod: | Lz Larsson, Lena, 1919- |
| Kategori: | Ekonomi och näringsväsen
> Hem och hushåll
> Matlagning
|
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Konsthistoria
> Särskilda konstnärer
|
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Larsson, Lena, 1919-
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 65 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5643 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Gummesson, Maria |
| Titel: | Hos ljusmålaren : dikter / Maria Gummesson |
| Förlag/År: | Bonnier |
| Upplaga: | Originalupplaga 1989 |
| Omfång: | Häftad |
| ISBN: | 91-0-047710-9 |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5644 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Jaccottet, Philippe, 1925- |
| Titel: | Ljusets frukter : dikt och prosa / Philippe Jaccottet ; i urval och tolkning av Bengt Erasmie |
| Förlag/År: | Bromma : Fripress, 1984 ; (Halmstad : Centraltr.) |
| Upplaga: | 1. uppl. |
| Omfång: | 78, [1] s. ; 22 cm. Häftad |
| Anmärkning: | Övers. från franska |
| ISBN: | 91-85590-70-3 |
| Medarbetare: | Erasmie, Bengt, 1937- (översättare) |
| SAB-kod: | Hj=c |
| SAB-kod: | Hj.03=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Franska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5645 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Cernuda, Luis, 1902-1963 |
| Titel: | Där glömskan bor : elegikern Luis Cernuda / urval & presentation: Anders Cullhed |
| Förlag/År: | Göteborg : Café Existens, 1985 ; (Munkedal : Schewenius) |
| Omfång: | 73 s. ; 21 cm. |
| Anmärkning: | Delvis svensk och spansk parallelltext |
| Anmärkning: | Titel från omsl. |
| ISBN: | 91-86054-16-3 |
| Medarbetare: | Cullhed, Anders, 1951- (översättare) |
| SAB-kod: | Hk.03=c |
| SAB-kod: | Gkz Cernuda, L. |
| Ämnesord: | Cernuda, Luis, 1902-1963 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Spanska
|
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Spansk litteraturhistoria
> Cernuda, L
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 70 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5646 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Konstnärsbaren : en kokbok / mat: Zvonko "Svampen" Sokcic ; fotograf: Stellan Herner ; skribent: Jacob Nelson ; receptskribent: Anette Dieng |
| Förlag/År: | Stockholm : Prisma, 1999 ; (Värnamo : Fälth & Hässler) |
| Omfång: | 235 s. : ill. (vissa i färg) ; 29 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-518-3590-8 |
| Medarbetare: | Sokcic, Zvonko, 1964- (medarbetare) |
| Medarbetare: | Herner, Stellan, 1960- (illustratör) |
| Medarbetare: | Nelson, Jacob (medarbetare) |
| Medarbetare: | Dieng, Anette, 1964- (medarbetare) |
| SAB-kod: | Qcaa |
| SAB-kod: | Qm-cz Stockholm: Konstnärsbaren |
| Ämnesord: | Konstnärsbaren (restaurang) |
| Ämnesord: | Restauranger |
| Kategori: | Ekonomi och näringsväsen
> Hem och hushåll
> Matlagning
|
| Kategori: | Ekonomi och näringsväsen
> Hotell och turistväsen
> Särskilda restauranger, hotell m m
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Några små fläckar. | 150 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5649 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Danielsson, Tage, 1928-1985 |
| Titel: | Mannen som slutade röka : en psykisk thriller / Tage Danielsson |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, [1972] ; (Stockholm : Esselte) |
| Omfång: | 66 s. : ill. Häftad |
| SAB-kod: | Hc.017 |
| Ämnesord: | Manuskript |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Kåserier
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 120 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5652 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Essén, Åke W, 1894- |
| Titel: | Abailard och Héloïse : en medeltidssaga om böcker och kärlek / Åke W. Essén |
| Förlag/År: | Malmö : Allhem, 1960 ; (Malmö : Allhem) |
| Omfång: | 39, [3] s., 7 pl.-bl. Häftad |
| SAB-kod: | Lz Abélard, Pierre |
| Ämnesord: | Abélard, Pierre, 1079-1142 |
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Abélard, Pierre
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Omslaget lite skadat | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5653 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Sverige i sång och bild / text och red.: Roland Romell, foto: Göran Algård |
| Förlag/År: | Stockholm : Geber, 1966 ; (Uppsala : A & W) |
| Omfång: | 80 s. : ill. Inbunden |
| Anmärkning: | Svensk och engelsk parallelltext |
| Medarbetare: | Romell, Roland, 1909- (medarbetare) |
| Medarbetare: | Algård, Göran, 1917- (medarbetare) |
| SAB-kod: | Hc.03(s) |
| SAB-kod: | Nc(yb) |
| SAB-kod: | Nc=e |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
| Kategori: | Geografi
> Sverige
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Reva i omslaget | 35 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5654 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Till sagolandet / ett urval av Signe H. Wranér |
| Förlag/År: | Stockholm : Svensk läraretidnings förlag, [1959] ; (Stockholm : [Katalog- o. tidskr.-tr.) |
| Omfång: | 126 s. Inbunden |
| Serie: | Saga, 99-0901206-5 ; 380 |
| Medarbetare: | Wranér, Signe H., 1892-1968 (utgivare) |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | uHc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Liten skada överst på ryggen. | 120 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5655 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Allansson, Ove, 1932- |
| Titel: | De kosmiska havens bokanjärer / Ove Allansson |
| Förlag/År: | Stockholm : Prisma, 2005 (Smedjebacken : Scandbook) |
| Omfång: | 263, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originalupplaga 2005 |
| ISBN: | 91-518-4440-0 |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Liten reva | 95 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5657 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Strömstedt, Bo, 1929- |
| Titel: | Den tjugonionde bokstaven : blad ur en ABC-bok / Bo Strömstedt |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1998 ; (Smedjebacken : Fälth & Hässler) |
| Omfång: | 186, [1] s. ; 21 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | SLB Personliga betraktelser om olika författare och litterära verk, huvudsakligen om svenska författare, i form av korta prosastycken (normalt 2-3 sidor långa) |
| Anmärkning: | Även med tryckår: [Ny tr.], 2003 |
| ISBN: | 91-0-056675-6 |
| SAB-kod: | Hc.04 |
| SAB-kod: | Gc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Essäer
|
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
|
|
|
| Ex. 1: | Mindre bra skick | 65 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5658 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Blomberg, Erik, 1894-1965 |
| Titel: | Tidens romantik : perspektiv och program / av Erik Blomberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1931 |
| Omfång: | 118 s. |
| SAB-kod: | G:df |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Litteraturestetik
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Fläck och namnteckning på skyddsomslag. Namnteckning på omslag. | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5659 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Delblanc, Sven, 1931-1992 |
| Titel: | Kastrater : en romantisk berättelse / av Sven Delblanc |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1975 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 148 s. Inbunden. |
| ISBN: | 91-0-040024-6 |
| ISBN: | 91-0-040025-4 |
| SAB-kod: | Hc |
| Ämnesord: | Svensk skönlitteratur |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Häftaf utg. | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5660 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Ljung, Magnus, 1935- |
| Titel: | Skinheads, hackers & lama ankor / Magnus Ljung |
| Förlag/År: | Stockholm : Trevi, 1988 ; (Södertälje : Fingraf) |
| Omfång: | 192, [1] s. : tab. ; 22 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-7160-825-7 |
| SAB-kod: | Fe.02 |
| SAB-kod: | Fc.02 |
| Ämnesord: | Engelska lånord |
| Kategori: | Språkvetenskap
> Engelska
> Ordförråd, lexikologi
|
| Kategori: | Språkvetenskap
> Svenska
> Ordförråd, lexikologi
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 110 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5661 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Kyrklund, Willy, 1921-2009. |
| Titel: | Prosa / Willy Kyrklund |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier Alba, 1995 ; (Smedjebacken : Smegraf) |
| Omfång: | 474, [1] s. ; 24 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | "Innehåll: Tvåsam ; Solange ; Mästaren Ma ; Aigaion ; Till Tabbas ; Polyfem förvandlad ; Den rätta känslan ; Om godheten" |
| Anmärkning: | Tidigare utg. i separata vol. |
| Anmärkning: | "Även med tryckår: 2.-3. tr., 1996 ; 2. tr., 2003" |
| ISBN: | 91-34-51754-5 |
| Medarbetare: | Kyrklund, Willy, 1921-. Tvåsam |
| Medarbetare: | Kyrklund, Willy, 1921-. Solange |
| Medarbetare: | Kyrklund, Willy, 1921-. Mästaren Ma |
| Medarbetare: | Kyrklund, Willy, 1921-. Om godheten |
| Medarbetare: | Kyrklund, Willy, 1921-. Till Tabbas |
| Medarbetare: | Kyrklund, Willy, 1921-. Polyfem förvandlad |
| Medarbetare: | Kyrklund, Willy, 1921-. Den rätta känslan |
| Medarbetare: | Kyrklund, Willy, 1921-. Aigaion |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick 1:a tryckningen | 175 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5662 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Powers, Tim, 1952- |
| Titel: | Anubisportarna / Tim Powers ; översättning: Sven Christer Swahn |
| Förlag/År: | Höganäs : Wiken, 1990 ; (Ungern) |
| Omfång: | 468 s. ; 23 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | The Anubis gates. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1990 |
| ISBN: | 91-7024-573-8 |
| Medarbetare: | Swahn, Sven Christer, 1933-2005 (översättare) |
| Genre: | Fantasy |
| SAB-kod: | He.01=c |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 70 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5663 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Dahl, Arne, 1963- |
| Titel: | Mörkertal : kriminalroman / Arne Dahl |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 2005 (Falun : Scandbook) |
| Omfång: | 391, [1] s. ; 24 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | 2. tr., 2005 |
| Anmärkning: | Originalupplaga 2005 |
| ISBN: | 91-0-010417-5 |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hc |
| Ämnesord: | Deckare |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 80 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5664 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Johnson, Bengt Emil, 1936- |
| Titel: | Om öster / Bengt Emil Johnson |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1999 ; (Kristianstad : Kristianstads boktr.) |
| Omfång: | 75, [2] s. ; 23 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1999 |
| ISBN: | 91-0-057044-3 |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Ämnesord: | Skönlitteratur |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 55 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5665 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Sandell, Håkan, 1962- |
| Titel: | Fröer och undergång : sångspråk, talvers : [dikter] / Håkan Sandell |
| Förlag/År: | Stockholm : Gedin, 1994 ; (Stockholm : Grafisk press) |
| Omfång: | 78, [2] s. ; 23 cm. Häftad |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1994 |
| ISBN: | 91-7964-152-0 |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex. 1: | Ouppsprättad Mycket fint skick Recensionsstämpel. | 35 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5666 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Aggestam, Rolf, 1941- |
| Titel: | Att flå en blixt : dikter / Rolf Aggestam |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1998 ; (Kristianstad : Kristianstads boktr.) |
| Omfång: | 123, [2] s. ; 23 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1998 |
| ISBN: | 91-46-17343-9 |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Ämnesord: | Dikter |
| Ämnesord: | Lyrik |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 45 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5667 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Gorkij, Maksim, 1868-1936 |
| Titel: | Min barndom : Ute i världen ; Mina universitet / Maksim Gorkij ; [övers. från ryska (Min barndom ; Ute i världen) av E. Weer ; revid. av Staffan Dahl ; övers. från ryska (Mina universitet) av Ellen Rydelius ; revid. av Staffan Dahl] |
| Förlag/År: | Stockholm : Forum, 1985 ; (Storbritannien) |
| Omfång: | 221, [3] s., s. 5-343, [3] s., s. 5-140, [1] s. ; 24 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: [Ny tr.], 1990 |
| Anmärkning: | "Orig:s titlar: Detstvo ; V ljudjach ; Moi universitety. - Tidigare utg. i separata vol." |
| ISBN: | 91-37-08780-0 |
| Medarbetare: | Gorkij, Maksim, 1868-1936. Mina universitet |
| Medarbetare: | Dahl, Staffan 1919- (översättare) |
| Medarbetare: | Wester, Ellen, 1873-1930. (illustratör) |
| Medarbetare: | Gorkij, Maksim, 1868-1936. Ute i världen |
| Medarbetare: | Rydelius, Ellen (översättare) |
| SAB-kod: | Hma=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Ryska
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Kartonnage. Lätt blekt rygg. | 90 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5668 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Bengtsson, Frans G, 1894-1954 |
| Titel: | De långhåriga merovingerna : Sällskap för en eremit : essayer / Frans G. Bengtsson ; ill. av Gunnar Brusewitz |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1981 ; (Malmö : Beyrond) |
| Omfång: | 300, [2], 267, [2] s. : ill. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Tidigare utg. i 2 vol. |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: Ny tr., 1982 |
| ISBN: | 91-1-811542-X |
| ISBN: | 91-1-811543-8 |
| Medarbetare: | Brusewitz, Gunnar, 1924-2004 (illustratör) |
| Medarbetare: | Bengtsson, Frans G., 1894-1954. Sällskap för en eremit |
| SAB-kod: | Bb |
| Kategori: | Allmänt och blandat
> Allmänna samlingsverk
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 100 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5669 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Pleijel, Agneta, 1940- |
| Titel: | Fungi : en roman om kärleken / Agneta Pleijel |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1993 ; (Falun : Scandbook) |
| Omfång: | 306, [3] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1993 |
| ISBN: | 91-1-911572-5 |
| SAB-kod: | Hc |
| Ämnesord: | Schopenhauer, Arthur |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 60 kr. |
| Ex. 2: | Namnetikett Mycket fint skick Med dedikation av författaren. | 95 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5670 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Tikkanen, Märta, 1935- |
| Titel: | Århundradets kärlekssaga / Märta Tikkanen ; teckningar: Henrik Tikkanen |
| Förlag/År: | Stockholm : Trevi, 1992 ; (Södertälje : Fingraf) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 216 s. : ill. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1978. Första uppl. i denna version 1985 |
| ISBN: | 91-7161-007-3 |
| Medarbetare: | Tikkanen, Henrik, 1924-1984 (illustratör) |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Hcd.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Finlandssvensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 60 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5671 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Kallenbäck, Ingrid, 1955- |
| Titel: | Spegelskrift : dikter / Ingrid Kallenbäck |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 2000 ; (Kristianstad : Kristianstads boktr.) |
| Omfång: | 70, [1] s. ; 22 cm. Häftad |
| Anmärkning: | Originaluppl. 2000 |
| ISBN: | 91-0-057194-6 |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 70 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5672 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Küchen, Maria, 1961- |
| Titel: | Om grundämnen : [dikter] / Maria Gummesson |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1998 ; (Uddevalla : Risberg) |
| Omfång: | 110, [1] s. ; 20 cm. Häftad |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1998 |
| ISBN: | 91-0-056665-9 |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5673 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Eriksson, Helena, 1962- |
| Titel: | Skäran / Helena Eriksson |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 2001 ; (Falun : AIT Falun AB) |
| Omfång: | 122, [2] s. ; 21 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 2001 |
| ISBN: | 91-0-057372-8 |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 85 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5674 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Arvidsson, Ingrid, 1919- |
| Titel: | Rummet innanför : dikter / Ingrid Arvidsson |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1999 ; (Kristianstad : Kristianstads boktr.) |
| Omfång: | 51, [5] s. ; 21 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1999 |
| ISBN: | 91-0-056850-3 |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Ämnesord: | Skönlitteratur |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5675 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lundberg, Kristian, 1966- |
| Titel: | Den som inte talar är död : en berättande dikt i nittiosex kapitel / Kristian Lundberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 2003 (Kristianstad : Kristianstads boktr.) |
| Omfång: | 155, [1] s. ; 22 cm. Häftad |
| Anmärkning: | Originaluppl. 2003 |
| ISBN: | 91-46-20046-0 |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 70 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5676 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Johansson, Mats K G, 1967- |
| Titel: | Sartres systrar och- / Mats K.G. Johansson |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1997 ; (Borås : Centraltr.) |
| Omfång: | 87 s. ; 21 cm. Häftad |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1997 |
| ISBN: | 91-46-17007-3 |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 45 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5677 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Svenbro, Jesper, 1944- |
| Titel: | Installation med miniatyrflagga : dikter / Jesper Svenbro |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1999 ; (Uddevalla : MediaPrint) |
| Omfång: | 105, [1] s. ; 20 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1999 |
| ISBN: | 91-0-056921-6 |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 110 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5678 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Pleijel, Agneta, 1940- |
| Titel: | Hundstjärnan / Agneta Pleijel |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1989 ; (Finland) |
| Omfång: | 209, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1989 |
| ISBN: | 91-1-891802-6 |
| SAB-kod: | Hc |
| Ämnesord: | Skönlitteratur |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick En liten fläck på sista sidan. | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5679 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Delblanc, Sven, 1931-1992 |
| Titel: | Livets ax : barndomsminnen / av Sven Delblanc |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1991 ; (Falun : ScandBook) |
| Omfång: | 233, [2] s. ; 23 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | "Även tillg. med tryckår: 19/33.-34/43 tus., 1991 ; 44/48.-49/55. tus., 1991 ; 56/66. tus., 1992 ; [Ny tr.], 1993 ; 67/72. tus., 1993" |
| ISBN: | 91-0-055201-1 |
| SAB-kod: | Gcz Delblanc, Sven |
| Ämnesord: | Delblanc, Sven 1931- |
| Ämnesord: | Barndomsskildring |
| Ämnesord: | Mental disorders |
| Ämnesord: | Child abuse |
| Ämnesord: | Mental disorders: personal narratives |
| Ämnesord: | Medicine in literature |
| Ämnesord: | Barnmisshandel |
| Ämnesord: | Barn som far illa |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Särskilda svenska författare
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Lite reva i omslaget | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5680 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Fredriksson, Marianne, 1927-2007. |
| Titel: | Syndafloden / Marianne Fredriksson |
| Förlag/År: | [Stockholm] : [Bonnier], 1992 ; (Tyskland) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 348 s. ; 22 cm Inbunden. |
| Serie: | Bokklubben Svalan, 99-0120395-3 |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1990 |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: [Ny tr.], 1993 |
| ISBN: | 91-0-050233-2 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5681 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Badinter, Elisabeth |
| Titel: | Den kärleksfulla modern : / Elisabeth Badinter ; översättning av Britta Gröndahl |
| Förlag/År: | Stockholm Gidlund 1981 |
| Omfång: | |
| ISBN: | 91-7021-352-6 |
| SAB-kod: | Kt |
| SAB-kod: | Oac |
| SAB-kod: | Ohja |
| Kategori: | Historia
> Allmän kulturhistoria
|
| Kategori: | Samhällsvetenskap och rättsvetenskap
> Sociologi
> Familjesociologi
|
| Kategori: | Samhällsvetenskap och rättsvetenskap
> Sociala frågor och socialpolitik
> Kvinnofrågor
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Liten reva | 75 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5682 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Johansson, Alf W |
| Titel: | Den nazistiska utmaningen : aspekter på andra världskriget / Alf W. Johansson |
| Förlag/År: | Stockholm Tiden 1983 |
| Omfång: | Inbunden |
| ISBN: | 91-550-2421-1 |
| SAB-kod: | K.54 |
| Kategori: | Historia
> Andra världskriget 1939-1945
|
|
|
| Ex.1: | Understyrkningar Bra skick Vikt hörn. | 30 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5683 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Boëthius, Maria-Pia, 1947- |
| Titel: | Heder och samvete : Sverige och andra världskriget / Maria-Pia Boëthius |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1991 ; (Finland) |
| Omfång: | 158, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | "Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1991 ; 3. tr., 1991" |
| ISBN: | 91-1-894142-7 |
| SAB-kod: | Kc.54 |
| Ämnesord: | Historia |
| Kategori: | Historia
> Sverige
> Andra världskriget 1939-1945
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 80 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5684 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Aspelin, Gunnar, 1898-1977 |
| Titel: | Tankens vägar : en översikt av filosofiens utveckling / Gunnar Aspelin |
| Förlag/År: | Gyttorp : Nya Doxa, 1991 |
| Upplaga: | [Ny utg.] / [ny uppl.] |
| Omfång: | 2 vol. ; 21 cm. Häftad |
| SAB-kod: | Db |
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Filosofins historia
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Två volymer. Litet märke efter prislapp på baksidan. Annars som nya. | 190 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5685 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Säfve, Torbjörn, 1941- |
| Titel: | Jag brinner : roman / Torbjörn Säfve |
| Förlag/År: | Stockholm : Prisma, 1987 ; (Finland) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 495, [1] s. ; 19 cm. Pocket |
| Serie: | Prisma pocket, 99-0572586-5 |
| Anmärkning: | Behandlar Vladimir Vladimirovic Majakovskij |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1989 |
| ISBN: | 91-518-2088-9 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 40 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5686 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Colting, Fredrik, 1976- |
| Titel: | Nicos dirty moviequotebook / [Fredrik Colting, Carl-Johan Gadd, Stefan Sjölander] |
| Förlag/År: | Borås : NICOTEXT, 2004 (Finland) |
| Omfång: | 221 s. ; 17 cm. Häftad |
| ISBN: | 91-974396-9-X |
| Medarbetare: | Sjölander, Stefan, 1976- |
| Medarbetare: | Gadd, Carl-Johan, 1979- |
| SAB-kod: | Bbh |
| SAB-kod: | Imb.55 |
| Ämnesord: | Citat |
| Ämnesord: | Film |
| Kategori: | Allmänt och blandat
> Samlingsverk
> Citatsamlingar
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5687 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lagercrantz, Olof, 1911-2002 |
| Titel: | Tretton lyriker och Fågeltruppen : uppsatser om lyrisk dikt / Olof Lagercrantz |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1973 ; (Lund : Berling) |
| Omfång: | 148 s. |
| Serie: | W & W-serien, 0509-5069 ; 341 |
| ISBN: | 91-46-11969-8 |
| SAB-kod: | Gc |
| Ämnesord: | Litteraturvetenskap, poesi |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 50 kr. |
| Ex.2: | Mycket fint skick Med dedikation från författaren | 75 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5688 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Rodriguez-Hunter, Suzanne |
| Titel: | Kulinarisk njutning med en förlorad generation : recept och anekdoter från 1920-talets Paris / Suzanne Rodriguez-Hunter ; översatt av Gertrud Hemmel |
| Förlag/År: | Malmö : Richter, 1996 ; (Falun : Scandbook) |
| Omfång: | 270 s., [16] pl.-s. ; 19 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Found meals of the lost generation. |
| ISBN: | 91-7705-282-X |
| Medarbetare: | Hemmel, Gertrud, 1934- (översättare) |
| SAB-kod: | Qcaa |
| SAB-kod: | Ge.5 |
| Ämnesord: | Författare |
| Kategori: | Ekonomi och näringsväsen
> Hem och hushåll
> Matlagning
|
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Engelsk litteraturhistoria
> 1900-talet
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 95 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5689 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Niklasson, Olle, 1953- |
| Titel: | Lök på laxen : en etymologisk kokbok / Olle Niklasson ; [matsakkunnig och receptinspiratör: Bo Nilsson] ; [illustrationer: Lasse Persson] |
| Förlag/År: | Göteborg : Korpen, 2000 ; (Danmark) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 215, [1] s. ; 18 cm. Pocket |
| ISBN: | 91-7374-549-9 |
| SAB-kod: | Fc.021 |
| SAB-kod: | Qcaa |
| Kategori: | Ekonomi och näringsväsen
> Hem och hushåll
> Matlagning
|
| Kategori: | Språkvetenskap
> Svenska
> Etymologi
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 40 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5691 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Nietzsche, Friedrich, 1844-1900 |
| Titel: | Om historiens nytta och skada : en otidsenlig betraktelse / Friedrich Nietzsche ; översättning och inledning av Alf W. Johansson |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén Prisma, 1998 ; (Smedjebacken : Fälth & Hässler) |
| Omfång: | 159 s. ; 18 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Vom Nutzen und Nachteil der Historie für das Leben. |
| Anmärkning: | Tidigare utg. i annan övers. med titeln: Historien och livet |
| ISBN: | 91-518-3414-6 |
| Medarbetare: | Johansson, Alf W., 1940- (medarbetare) |
| SAB-kod: | Dbz Nietzsche, Friedrich |
| SAB-kod: | K:d |
| Ämnesord: | Nietzsche, Friedrich, 1844-1900 |
| Ämnesord: | Historiefilosofi |
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Filosofins historia
> Särskilda filosofer
|
| Kategori: | Historia
> Historisk teori, filosofi och metodlära
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 125 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5692 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Frick, Gösta, 1919- |
| Titel: | Pillerier : vers / med illustrationer av Helga Henschen |
| Förlag/År: | Stockholm : Geber, 1960 ; (Uppsala : A & W) |
| Omfång: | 127, [1] s. Häftad |
| Genre: | Humor |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5693 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Kilpi, Volter, 1874-1939 |
| Titel: | Historien om Albatross / övers. och efterskrift av Th. Warburton |
| Förlag/År: | Helsingfors : Schildt, 1970 |
| Omfång: | 124 s. Häftad |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: Ur förf:s: Alastalon salissa |
| SAB-kod: | hce |
| SAB-kod: | Hub=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Finska och tornedalsfinska
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Bakre omslaget har smärre skador. | 20 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5696 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Melin, Lars, 1939- |
| Titel: | Norstedts förbjudna ordbok : [grimme ord, vieze woorden, four-letter words, gros mots, schlechte Wörter, parolacce, stygge ord, palabrotas, fula ord] / Lars och Martin Melin ; [översättare: Ole Egeberg ...] |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1996 ; (Norge) |
| Omfång: | 187 s. ; 20 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-1-962312-7 |
| Medarbetare: | Melin, Martin, 1969- |
| Medarbetare: | Egeberg, Ole (översättare) |
| SAB-kod: | F.042(x) |
| Ämnesord: | Fula ord |
| Ämnesord: | Fula ord |
| Ämnesord: | Slanglexikon |
| Ämnesord: | Vulgärspråk |
| Ämnesord: | Words, Obscene |
| Kategori: | Språkvetenskap
> Slang och talspråk
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5697 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Maugham, W Somerset, 1874-1965 |
| Titel: | Månen och silverslanten : roman / [övers. av Pauline Sandler] |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1950 |
| Omfång: | 262 s. Inbunden |
| Orginaltitel: | The moon and sixpence. |
| Serie: | Bokklubben Svalan, 99-0120395-3 |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 30 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5698 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Världens elakaste citat / sammanställda av Leif Eriksson och Kristoffer Lind |
| Förlag/År: | Stockholm : Lind & Co, 2002 (Finland) |
| Omfång: | 110, [2] s. ; 20 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-89538-33-1 |
| Medarbetare: | Eriksson, Leif, 1957- (utgivare) |
| Medarbetare: | Lind, Kristoffer, 1978- (utgivare) |
| SAB-kod: | Bbh |
| Kategori: | Allmänt och blandat
> Samlingsverk
> Citatsamlingar
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 25 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5699 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Joenpelto, Eeva, 1921-2004 |
| Titel: | Ralli / Eeva Joenpelto ; [översättning av Eva Stenius] |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1960 ; (Finland) |
| Omfång: | 188, [1] s. Häftad |
| Orginaltitel: | Ralli |
| Medarbetare: | Stenius, Eva (översättare) |
| SAB-kod: | Hce |
| SAB-kod: | Hub.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Finska och tornedalsfinska
|
|
|
| Ex.1: | Bra skick En liten skada längst ner på ryggen. Stämpel. | 20 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5700 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lagerlöf, Selma, 1858-1940 |
| Titel: | Antikrists mirakler : roman / af Selma Lagerlöf |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1897 |
| Omfång: | 412 s. |
| Genre: | Romaner |
| Genre: | Allegorier |
| SAB-kod: | Hc |
| Ämnesord: | Kristendom |
| Ämnesord: | Övertro |
| Ämnesord: | Allegories |
| Ämnesord: | Allegory |
| Ämnesord: | Fiction |
| Ämnesord: | Allegories |
| Ämnesord: | Socialism |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Namnteckning Fint skick Första upplagans fjärde tusende. Sliten längst ner på ryggen. En mindre fläck på ryggen. | 160 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5701 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Nilsson Piraten, Fritiof, 1895-1972 |
| Titel: | Bombi Bitt och jag : barndomsminnen |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1945 ; (Helsingfors : Mercator) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 213, [2] s. Inbunden |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Namnteckning Skyddsomslag saknas Bra skick skadade hörn | 25 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5703 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Kilpi, Volter, 1874-1939 |
| Titel: | I stugan på Ylistalo / Volter Kilpi ; övers. av Thomas Warburton |
| Förlag/År: | Stockholm : Forum, 1976 ; (Uddevalla : Bohusläningen) |
| Omfång: | 209, [1] s. ; 19 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Ylistalon tuvassa. |
| Serie: | Forumbiblioteket, 99-0110069-0 |
| ISBN: | 91-37-06320-0 |
| ISBN: | 91-37-06321-9 |
| Medarbetare: | Warburton, Thomas, 1918- (översättare) |
| SAB-kod: | Hub=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Finska och tornedalsfinska
|
|
|
| Ex.1: | Skyddsomslag saknas Fint skick | 40 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5704 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Farley, Walter |
| Titel: | Hunden, pojken och tjuvskyttarna / [översättning av Per Kellberg] |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1969 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 127 s. Inbunden |
| Orginaltitel: | The great dane Thor. |
| Serie: | Önskeböckerna, 99-0163881-X ; 373 |
| Genre: | Ungdomsböcker |
| SAB-kod: | uHce |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 45 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5705 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Sofokles, 497-406 f.Kr. |
| Titel: | Elektra / Sophokles ; tolkad av Emil Zilliacus |
| Förlag/År: | Stockholm : Geber, 1955 |
| Omfång: | 135 s. Inbunden |
| Medarbetare: | Zilliacus, Emil, 1878-1961 (översättare) |
| SAB-kod: | Hoa.02=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Grekiska
|
|
|
| Ex. 1: | Skyddsomslag trasigt Fint skick | 65 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5706 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Bergman, Sten |
| Titel: | På hundsläde genom Kamtchatka. |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1947 |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 253,(1)s. Inbunden |
| Serie: | Bonniers folkbibliotek (1947), 99-1587824-9 |
| SAB-kod: | Nogz Kamtjatka |
| Kategori: | Geografi
> Asien
> Sibirien
|
|
|
| Ex. 1: | Skyddsomslag saknas Fint skick | 20 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5707 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Proust, Marcel, 1871-1922 |
| Titel: | Noveller / Marcel Proust ; [övers. av Karin Bong] |
| Förlag/År: | Stockholm : Tiden, 1951 |
| Upplaga: | 2. uppl. |
| Omfång: | 170,(2)s. Häftad |
| Serie: | Tidens franska klassiker, 99-0307037-3 ; 2 |
| Anmärkning: | [Ur: Les plaisirs et les jours och Mélanges et pastiches] |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Namnstämpel | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5708 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lagerkvist, Pär, 1891-1974 |
| Titel: | Bödeln ; Gäst hos verkligheten / Pär Lagerkvist |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1951 |
| Omfång: | 248 s. Inbunden |
| Serie: | Bonniers folkbibliotek (1947), 99-1587824-9 ; 57 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Skyddsomslag trasigt Fint skick Namnteckning | 30 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5709 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Engquist, Anders, 1935- |
| Titel: | Att växa som vuxen : en bok om personlig utveckling och problemlösning / Anders Engquist |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren, 1980 ; (Kristianstad : Kristianstads boktr.) |
| Omfång: | 273 s. : ill. ; 19 cm. Häftad |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1982 |
| ISBN: | 91-29-54181-6 |
| SAB-kod: | Do |
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Psykologi
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5710 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Grey of Fallodon, Edward |
| Titel: | Fåglar och fågelsång / av Lord Grey of Fallodon ; inl. av Knut Hagberg ; [övers. av Bo Hagberg] |
| Förlag/År: | Stockholm : Albatross/Norstedt, 1950 |
| Omfång: | 276, [1] s.,1 pl.-bl. Inbunden |
| Orginaltitel: | The charm of birds |
| Serie: | Norstedts Albatross-serie, 99-1711757-1 ; 21 |
| SAB-kod: | Ugg |
| Ämnesord: | Fåglar |
| Kategori: | Naturvetenskap
> Zoologi
> Fåglar (Aves)
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 140 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5711 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Andersson, Charles John, 1827-1867 |
| Titel: | Sjön Ngami : forskningar och upptäckter under fyra års vandringar i sydvästra Afrika / Charles John Andersson ; övers. av Gustaf Thomée |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1959 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 247 s., 4 pl.-bl. Inbunden |
| Orginaltitel: | Lake Ngami. |
| Serie: | Bonnierbiblioteket, 99-0144096-3 |
| SAB-kod: | Npea.07 |
| Kategori: | Geografi
> Afrika
> Sydafrikanska republiken, Namibia, Lesotho, Swaziland
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 125 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5712 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Jansson, Tove, 1914-2001 |
| Titel: | Stenåkern / Tove Jansson |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1984 ; (Finland) |
| Omfång: | 108 s. ; 19 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-0-046227-6 |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 100 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5713 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Ersson, Kristina, 1982- |
| Titel: | Lingua franca / Kristina Ersson |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 2001 ; (Kristianstad : Kristianstads boktr.) |
| Omfång: | 75, [2] s. ; 19 cm. Häftad |
| Serie: | Ny lyrik (Bonnier), 99-1863769-2 |
| Anmärkning: | Originalupp. 2001 |
| ISBN: | 91-0-057588-7 |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5714 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Sartre, Jean-Paul, 1905-1980 |
| Titel: | Äcklet / Jean-Paul Sartre ; övers. av Eva Alexanderson |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1985 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Upplaga: | [Ny utg.], 2. uppl. |
| Omfång: | 207, [9] s. ; 19 cm. Pocket |
| Orginaltitel: | La nausée. |
| Serie: | Bonnier pocket, 99-0307595-2 |
| ISBN: | 91-0-046511-9 |
| Medarbetare: | Alexanderson, Eva, 1911-1994 (översättare) |
| SAB-kod: | Hj=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Franska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 40 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5716 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Hemingway, Ernest, 1899-1961 |
| Titel: | Att ha och inte ha / Från engelskan av Thorsten Jonsson |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1954 |
| Upplaga: | [Ny uppl.] |
| Omfång: | 246s. Inbunden |
| Orginaltitel: | To have and have not. |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5717 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Krusenstjerna, Agnes von, 1894-1940 |
| Titel: | Älskande par / Agnes von Krusenstjerna |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1964 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 275, [1] s. Inbunden |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5718 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Trotzig, Birgitta, 1929- |
| Titel: | Utkast och förslag : essayer / Birgitta Trotzig |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1962 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 249, [1] s. Inbunden |
| SAB-kod: | Hc.04 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Essäer
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 70 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5719 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Schantz, Philip von, 1928-1998 |
| Titel: | Vad är grafik? : en handbok i grafisk konst / Philip von Schantz |
| Förlag/År: | Stockholm : Aldus, 1975 ; (Stockholm : Rosenlundstr.) |
| Upplaga: | 3. uppl. |
| Omfång: | 127 s. Pocket |
| SAB-kod: | Ify |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Grafisk konst
> Material, metoder, teknik
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Denna utg 6.e uppl tr 1984 | 85 kr. |
| Ex. 2: | Mycket fint skick Denna utg 2:a uppl tr 1970 | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5720 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Goncourt, Edmond de |
| Titel: | Dagbok från fransk-tyska kriget / Edmond de Goncourt ; övers. från franskan av Karin Bong |
| Förlag/År: | Stockholm Tiden 1956 |
| Omfång: | Häftad |
| Serie: | Tidens franska klassiker 12 |
| SAB-kod: | Gz Goncourt, Edmond de |
| SAB-kod: | Lz Goncourt, Edmond de |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Särskilda utländska författare
> Goncourt, Edmond de
|
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Goncourt, Edmond de
|
|
|
| Ex.1: | Bra skick Omslaget är lite småtrasigt i övre och nedre kant. I övrigt fin. | 30 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5721 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Alving, Barbro, 1909-1987 |
| Titel: | Älskar att resa. |
| Förlag/År: | Stockholm : Folket i bild, 1962 ; (Stockholm : Tiden-Barnängen) |
| Omfång: | 226, [1] s. Inbunden |
| SAB-kod: | Hc.017 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Kåserier
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5722 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Finsk dikt i svensk tolkning / av Arvid Mörne och Erik Kihlman |
| Förlag/År: | Helsingfors : Schildt, 1933 |
| Omfång: | 171 s. Häftad |
| Medarbetare: | Mörne, Arvid, 1876-1946 |
| Medarbetare: | Kihlman, Erik |
| SAB-kod: | Hub.03=c(s) |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Finska och tornedalsfinska
|
|
|
| Ex. 1: | Namnteckning Mycket fint skick Delvis osprättad | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5723 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Scheffler, Axel |
| Titel: | Ordspråk från när och fjärran / Axel Scheffler ; svensk text: Lennart Hellsing |
| Förlag/År: | Stockholm Alfabeta 1998 tr. 2001 |
| Omfång: | Inbunden |
| ISBN: | 91-7712-836-2 |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | uHcg (yb) |
| SAB-kod: | uHce.07 (yb) |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Skönlitteratur för mellanåldern
|
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Folkdiktning
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 70 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5725 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lehtonen, Joel, 1881-1934 |
| Titel: | Putkinotko : berättelsen om en lat spritlangare och en dum herreman / övers. från finskan av N.-B. Stormbom |
| Förlag/År: | Staffanstorp : Cavefors ; [Solna] : [Seelig], 1973 ; (Tyskland) |
| Omfång: | 416 s. Pocket |
| Orginaltitel: | Putkinotko. |
| Serie: | Boc-serien, 99-0117341-8 |
| ISBN: | 91-504-0317-6 |
| SAB-kod: | Hub=c |
| SAB-kod: | Hce |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Finska och tornedalsfinska
|
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex.1: | Bra skick Lätt sliten | 25 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5726 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Behrens, Sven |
| Titel: | Besök på Kullaberg / Sven Behrens, Torsten Malmberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Svensk natur, 1950 |
| Omfång: | 84 s. : ill., kart. |
| Medarbetare: | Malmberg, Torsten |
| SAB-kod: | Ncbaz Kullaberg |
| SAB-kod: | Ncba.08 |
| Kategori: | Geografi
> Sverige
> Skåne
|
| Kategori: | Geografi
> Sverige
> Skåne
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5727 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Eklund, Ragnar Rudolf, 1895-1946 |
| Titel: | Du stallbror med Gud / R. R. Eklund |
| Förlag/År: | Helsingfors : Schildt, 1940 (Helsingfors : Centraltr.) |
| Omfång: | 96 s. Häftad |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Hcd.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Finlandssvensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Ouppsprättad Mycket fint skick | 125 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5728 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Drachmann, Holger |
| Titel: | Peder Tordenskjold : et nationalt Digt i sytten Sange / af Holger Drachmann |
| Förlag/År: | Kjøbenhavn Gyldendal 1880 |
| Omfång: | Inbunden |
| SAB-kod: | Hda.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Dansk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Sliten rygg. | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5729 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lawrence, D H, 1885-1930 |
| Titel: | Studier i klassisk amerikansk litteratur / D. H. Lawrence ; övers., introd., noter och bildurval av Harry Järv |
| Förlag/År: | Malmö : Cavefors, 1964 ; (Uddevalla : Bohusläningen) |
| Upplaga: | 1. uppl. |
| Omfång: | 269 s. : ill. Häftad |
| Orginaltitel: | Studies in American literature. |
| Medarbetare: | Järv, Harry, 1921- (medarbetare) |
| SAB-kod: | Geq |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Engelsk litteraturhistoria
> Amerikansk litteraturhistoria
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 60 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5730 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Plath, Sylvia, 1932-1963 |
| Titel: | Glaskupan / Sylvia Plath ; övers. av Christina Liljencrantz |
| Förlag/År: | Stockholm : Trevi, 1976 ; (Uddevalla : Bohusläningen) |
| Upplaga: | 4. uppl. |
| Omfång: | 205 s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | The bell jar. |
| ISBN: | 91-7160-148-1 |
| Medarbetare: | Liljencrantz, Christina (översättare) |
| SAB-kod: | He=c |
| Ämnesord: | Skönlitteratur |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick 4.e uppl | 85 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5731 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Thoursie, Ragnar, 1919- |
| Titel: | Elefantsjukan : berättelser från byråkratin / Ragnar Thoursie |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 2003 (Uddevalla : MediaPrint) |
| Omfång: | 506, [1] s. ; 18 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 2003 |
| ISBN: | 91-0-010021-8 |
| SAB-kod: | Hc |
| Ämnesord: | Byråkrati |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 120 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5732 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Hedin, Sven, 1865-1952 |
| Titel: | Mot Lop-nor : en flodresa på Tarim / [ill. av Sven Hedin, utvalda av Gösta Montell] |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1954 |
| Omfång: | 292, [1] s. : ill. |
| Serie: | Svalan |
| Anmärkning: | [Sammanställd ur förf:s Asien, tusen mil på okända vägar] |
| Medarbetare: | Montell, Gösta, 1899-1975 |
| SAB-kod: | Nof.07 |
| Kategori: | Geografi
> Asien
> Centralasien
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 35 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5733 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Ödman, Pelle, 1838-1911 |
| Titel: | Från vår- och sommardagar : minnen och intryck |
| Förlag/År: | Stockholm : Fahlcrantz & Co, 1887-1888 (Stockholm : Haeggström) |
| Omfång: | 2 vol. Inbunden |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mindre bra skick Två enkla band, något missfärgade. Ena bandet har en skadad rygg | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5734 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Maugham, W Somerset, 1874-1965 |
| Titel: | Cakes and ale, or, The skeleton in the cupboard / W. Somerset Maugham |
| Förlag/År: | London : Heinemann, 1934 |
| Omfång: | 221 s. Inbunden |
| Anmärkning: | The collected edition of the works of W. Somerset Maugham |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Skyddsomslag saknas Bra skick Blekt rygg. Namnteckning | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5735 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Shakespeare, William, 1564-1616 |
| Titel: | Macbeth / Shakespeare ; edited by A.W. Verity |
| Förlag/År: | Cambridge : University press, 1902 |
| Upplaga: | Reset |
| Omfång: | 208 s. Inbunden |
| Medarbetare: | Verity, A. Wilson (medarbetare) |
| SAB-kod: | He.02 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
> Dramatik
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Lätt böjda pärmar. denna uppl. tr. 1934. Namnteckning. | 20 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5736 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Konflikt och försoning / redaktör: Lisbeth Gustafsson ; [Ersta diakonisällskap ...] |
| Förlag/År: | Stockholm : Verbum, 2003 (Kristianstad : Kristianstads boktr.) |
| Omfång: | 140 s. : ill. (huvudsakligen i färg) ; 19 cm. Häftad |
| Serie: | Se människan |
| ISBN: | 91-526-2944-9 |
| Medarbetare: | Gustafsson, Lisbeth, 1951- (utgivare) |
| SAB-kod: | Obba |
| SAB-kod: | Ceab |
| Ämnesord: | Fredsarbete |
| Ämnesord: | Försoning |
| Ämnesord: | Konfliktlösning |
| Ämnesord: | Conflict management |
| Kategori: | Samhällsvetenskap och rättsvetenskap
> Internationella relationer
> Freds- och konfliktforskning
|
| Kategori: | Religion
> Dogmatik och symbolik
> Kristus, frälsningen och tron
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 60 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5737 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Världens roligaste citat. 2 / sammanställda av Leif Eriksson och Kristoffer Lind |
| Förlag/År: | Stockholm : Lind & Co, 2004 (Finland) |
| Omfång: | 110, [2] s. ; 20 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-89538-90-0 |
| Medarbetare: | Lind, Kristoffer, 1978- (utgivare) |
| Medarbetare: | Eriksson, Leif, 1957- (utgivare) |
| SAB-kod: | Bbh |
| Kategori: | Allmänt och blandat
> Samlingsverk
> Citatsamlingar
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 25 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5739 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Heikel, Felix |
| Titel: | Från Förenta staterna : nitton bref jemte bihang / af Felix Heikel ; |
| Förlag/År: | Helsingfors , 1873 |
| Omfång: | 182 s. Häftad |
| ISBN: | 951-95174-0-5 |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| Ämnesord: | Heikel, Felix |
| Ämnesord: | United States . |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Finlandssvensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mindre bra skick Faksimilutgåva tr 1973. Har tyvärr en ganska stor genomgående fläck, men som syns väldigt lite på själva sidorna. | 20 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5741 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Wickbom, Tord G, 1916- |
| Titel: | Marskalken och hans vapenbröder / T. G. Wickbom |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1943 |
| Omfång: | 118 s. Häftad |
| SAB-kod: | Kdd.54 |
| Kategori: | Historia
> Övriga Norden
> Andra världskriget 1939-1945
|
|
|
| Ex. 1: | Ouppsprättad Mycket fint skick | 70 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5742 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Täckholm, Vivi, 1898-1978 |
| Titel: | Egyptisk vardag. |
| Förlag/År: | Stockholm : Generalstabens litografiska anstalt, 1966 ; (Stockholm : Gen.-stab:s lit. anst.) |
| Omfång: | 221 s. : ill. |
| SAB-kod: | Npb |
| Kategori: | Geografi
> Afrika
> Egypten och Sudan
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 70 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5743 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Wessén, Elias, 1889-1981 |
| Titel: | Språkriktighet och stil / Elias Wessén |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1964 |
| Upplaga: | 2. uppl. |
| Omfång: | [2], 37, [1] s. Småtryck |
| Serie: | Skrifter utgivna av Nämnden för svensk språkvård, 99-0100098-X ; 18 |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 2. tr. [1966], 3. tr. 1970 |
| SAB-kod: | Fc.06 |
| Ämnesord: | Svenska språket |
| Kategori: | Språkvetenskap
> Svenska
> Stilistik och textlingvistik
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5744 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Pagold, Susanne, 1956- |
| Titel: | De långas sammansvärjning : undersökande modereportage / Susanne Pagold |
| Förlag/År: | Stockholm : MånPocket, 2000 ; (Danmark) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 224 s. : ill. ; 18 cm. Pocket |
| Serie: | MånPocket, 99-0184541-6 |
| ISBN: | 91-7643-670-5 |
| SAB-kod: | Ihk |
| SAB-kod: | Qcc |
| Ämnesord: | Mode |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Konsthantverk
> Dräkthistoria
|
| Kategori: | Ekonomi och näringsväsen
> Hem och hushåll
> Kläder och sömnad
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5745 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Håkansson, Gabriella, 1968- |
| Titel: | Fallet Sandemann / Gabriella Håkansson |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 2003 (Danmark) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 460, [1] s. ; 18 cm. Pocket |
| Serie: | Bonnier pocket, 99-0307595-2 |
| Anmärkning: | Originaluppl. 2002 |
| Anmärkning: | Även med tryckår: 2. tr., 2003 |
| ISBN: | 91-0-010188-5 |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 30 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5748 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Braad Thomsen, Christian, 1940- |
| Titel: | Oskuldens terrorist : Luis Buñuel : 22 feb. 1900-29 juli 1983 / [Christian Braad Thomsen] ; [översättning: Per Ewald & Gunnar Bergdahl] |
| Förlag/År: | Göteborg : Filmkonst, 1993 ; (Storbritannien) |
| Omfång: | 110, [2] s. : ill. ; 18 cm. |
| Serie: | Filmbiblioteket, 99-1233958-4 ; 5 |
| Serie: | Filmkonst, 1100-7362 ; 19 |
| Anmärkning: | S. 106-110: Luis Buñuel : filmografi |
| Anmärkning: | Övers. från danska ur förf:s: De oforsonlige |
| ISBN: | 91-88282-18-X |
| Medarbetare: | Bergdahl, Gunnar, 1951-, (översättare) |
| Medarbetare: | Ewald, Per (översättare) |
| SAB-kod: | Ikz Buñuel, Luis |
| Ämnesord: | Buñuel, Luis, 1900-1983 |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Teater
> Särskilda sceniska konstnärer
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 45 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5749 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Williams, John Tyerman |
| Titel: | Puh och filosoferna / John Tyerman Williams ; illustrationer av Ernest H Shepard ; översättning av Boel Unnerstad |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1998 ; (Danmark) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 232 s. : ill. ; 18 cm. Pocket |
| Orginaltitel: | Pooh and the philosophers. |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: [Ny tr.], 1999 |
| ISBN: | 91-46-17312-9 |
| Medarbetare: | Shepard, Ernest H., 1879-1976 (illustratör) |
| Medarbetare: | Unnerstad, Boel (översättare) |
| SAB-kod: | D |
| Ämnesord: | Milne, A. A., (Alan Alexander), 1882-1956 |
| Ämnesord: | Filosofi |
| Kategori: | Filosofi och psykologi
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 40 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5750 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Nilsonne, Åsa, 1949- |
| Titel: | Kyskhetsbältet : [dokumentärdeckare] / Åsa Nilsonne |
| Förlag/År: | Stockholm : MånPocket, 2001 ; (Danmark) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 302, [1] s. ; 18 cm. Pocket |
| Serie: | MånPocket, 99-0184541-6 |
| Anmärkning: | Originaluppl. 2000 |
| ISBN: | 91-7643-764-7 |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5752 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Küchen, Maria, 1961- |
| Titel: | Lycklig hora / Maria Küchen |
| Förlag/År: | Stockholm : Ordfront, 2001 ; (Danmark) |
| Upplaga: | Ny utg. |
| Omfång: | 304, [2] s. ; 18 cm. Pocket |
| Serie: | Ordfront pocket, 99-3067554-X |
| Anmärkning: | Originaluppl. 2000 |
| ISBN: | 91-7324-837-1 |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5753 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Wharton, William, pseud. |
| Titel: | I månens klara sken : [en roman] / William Wharton ; övers.: Hans-Jacob Nilsson |
| Förlag/År: | Stockholm : Forum, 1983 ; (Värnamo : Fälth) |
| Omfång: | 260, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | A midnight clear. |
| ISBN: | 91-37-08154-3 |
| Medarbetare: | Nilsson, Hans-Jacob (översättare) |
| SAB-kod: | He=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5754 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Singer, Isaac Bashevis, 1904-1991 |
| Titel: | Kärlek och exil / Isaac Bashevis Singer ; översättare: Mårten Edlund (Begynnelsen) och Caj Lundgren |
| Förlag/År: | Stockholm : Bromberg, 1986 ; (Värnamo : Fälth) |
| Omfång: | 400 s. ; 21 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Lost in America. |
| Orginaltitel: | The Beginning. |
| Orginaltitel: | A little boy in search of God. |
| Orginaltitel: | A young man in search of love. |
| Anmärkning: | "Innehåll: Begynnelsen ; Liten pojke söker Gud ; Ung man söker kärleken ; Vilse i Amerika" |
| Anmärkning: | Orig.-ms på jiddisch |
| ISBN: | 91-7608-280-6 |
| Medarbetare: | Begynnelsen, Mårten Edlund (översättare) |
| Medarbetare: | Lundgren, Caj (översättare) |
| SAB-kod: | Gfcz Singer, I.B. |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Tysk litteraturhistoria
> Singer, IB
|
|
|
| Ex. 1: | Skyddsomslag trasigt Bra skick | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5755 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Conrad, Joseph, 1857-1924 |
| Titel: | Anarkisten / Joseph Conrad ; övers. av Roland Adlerberth |
| Förlag/År: | Stockholm : Tiden, 1983 ; (Södertälje : Fingraf) |
| Upplaga: | [Ny uppl.] |
| Omfång: | 274 s. ; 23 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | The secret agent. |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: Ny tr., 1984 |
| ISBN: | 91-550-2927-2 |
| Medarbetare: | Adlerberth, Roland, 1923-1993 (översättare) |
| SAB-kod: | He=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 60 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5756 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lindström, Fredrik, 1963- |
| Titel: | Vem är Björn och vem är Benny och andra intressanta mysterier : [frågor, svar och fakta] / Fredrik Lindström & Hasse Pihl |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 2004 (Danmark) |
| Omfång: | 203 s. : ill. (huvudsakligen i färg) ; 20 cm. Häftad |
| ISBN: | 91-0-010441-8 |
| Medarbetare: | Pihl, Hasse |
| SAB-kod: | Bb |
| Kategori: | Allmänt och blandat
> Allmänna samlingsverk
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5757 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Isaksson, Ulla, 1916-2000 |
| Titel: | Dit du icke vill / Ulla Isaksson |
| Förlag/År: | Stockholm : Alba, 1980 ; (Lund : Rahm) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 308, [1] s. ; 20 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-7458-340-9 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Lätt trasigt omslag Bra skick Slitet omslag. | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5758 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Agolli, Dritero |
| Titel: | Kommissarie Memo : roman / Dritero Agolli ; övers.: Sven Collberg ; efterskrift: Jan Stolpe |
| Förlag/År: | Stockholm : Oktoberförl., 1978 ; (Lund : Rahm) |
| Upplaga: | 1. uppl. |
| Omfång: | 287 s. ; 20 cm. |
| Orginaltitel: | Komisari Memo (albanska). |
| Anmärkning: | Övers. från den engelska utg. The bronze B. under jämförelse med den franska Le commissaire Memo |
| ISBN: | 91-7242-127-4 |
| Medarbetare: | Collberg, Sven, 1919-2003 (översättare) |
| SAB-kod: | Hcerf.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Övriga indoeuropeiska språk
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 30 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5759 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lybeck, Mikael |
| Titel: | Breven till Cecilia / Mikael Lybeck |
| Upplaga: | Originalupplaga 1920 |
| Omfång: | Inbunden |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Hcd.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Finlandssvensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Liten skada på rygg. Denna uppl. Söderströms 1969. Finns även som e-bok här. | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5760 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Wahlund, Per Erik, 1923- |
| Titel: | Förbindelser : aderton essayer / Per Erik Wahlund |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1984 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 278, [3] s. ; 21 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-0-046247-0 |
| SAB-kod: | Hc.04 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Essäer
|
|
|
| Ex. 1: | Blekt Fint skick | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5761 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Martinson, Harry, 1904-1978 |
| Titel: | Vägen ut : berättelse |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1951 |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 423, [1] s. Inbunden |
| Serie: | BFB : Kvartalsbok, 99-1843295-0 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Lätt buktande pärmar. Lätt trasigt omslag. | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5763 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Martinson, Harry, 1904-1978 |
| Titel: | Vägen till Klockrike. |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1948 |
| Omfång: | 362, [4] s. Häftad |
| Anmärkning: | 25.-59. tus. 1949 |
| Anmärkning: | 60.-64. tus. 1950 |
| Anmärkning: | 65.-67. tus. 1951 |
| Anmärkning: | 4.-24. tus. s.å. |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Orginalupplagan utan tusende. Skyddsomslaget är lite trasigt annars fin. | 125 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5764 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | DeLillo, Don, 1936- |
| Titel: | Pafko at the wall : a novella / Don DeLillo. |
| Förlag/År: | New York : Scribner, 2001. |
| Omfång: | 90 s. ; ill. ; 22 cm. Inbunden |
| Anmärkning: | Originally published as the prologue to Underworld--T.p. verso. |
| ISBN: | 0743230000 |
| Internetlänk: | http://www.loc.gov/catdir/bios/simon053/2001049724.html |
| Internetlänk: | http://www.loc.gov/catdir/description/simon031/2001049724.html |
| Genre: | Baseball stories |
| SAB-kod: | Heq |
| Ämnesord: | Brooklyn Dodgers (Baseball team) Fiction. |
| Ämnesord: | New York Giants (Baseball team) Fiction. |
| Ämnesord: | Polo Grounds (New York, N.Y.) Fiction. |
| Ämnesord: | Baseball teams |
| Ämnesord: | Baseball fans |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
> Amerikansk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5767 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Scott, Jack Denton, 1915- |
| Titel: | Passport to adventure. With photos. by Maria Luisa Scott. |
| Förlag/År: | New York, Random House [1966] |
| Omfång: | x, 370 s. illus. 22 cm. |
| SAB-kod: | N.07 |
| Ämnesord: | Voyages and travels |
| Kategori: | Geografi
> Reseskildringar
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Namnteckning. | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5768 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Bach, Richard |
| Titel: | Jonathan Livingston Seagull / by Richard Bach ; photographs by Russell Munson |
| Förlag/År: | London (37 Upper Addison Gardens, W14) : Turnstone Press, 1972 |
| Omfång: | 2 -94 s. : ill. ; 23 cm. Inbunden |
| Anmärkning: | Originally published, New York: Macmillan, 1970 |
| ISBN: | 0855000015 |
| Medarbetare: | Munson, Russell. |
| SAB-kod: | He |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5769 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Sandel, Cora, 1880-1974 |
| Titel: | Kjøp ikke Dondi : interiør med figurer / Cora Sandel |
| Förlag/År: | Oslo : Gyldendal, 1958 |
| Omfång: | 224 s. Häftad |
| SAB-kod: | Hdb.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Norsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Anteckningar på omslagets baksida. | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5770 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Hamsun, Knut, 1859-1952 |
| Titel: | Markens grøde |
| Förlag/År: | Oslo : Gyldendal, 1958 (Reistad & sønn) |
| Upplaga: | 190.-214. tus. |
| Omfång: | 304 s. Häftad |
| Serie: | Hjemmenes boksamling |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Norsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick | 20 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5771 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Bilder vi ikke må glemme / Red. av Hans Heiberg og Ulf Johns |
| Förlag/År: | Oslo : Cappelen, 1946 (J. Chr. Gundersens boktr.) |
| Omfång: | 159 s. Inbunden |
| Medarbetare: | Heiberg, Hans, red. |
| Medarbetare: | Johns, Ulf, red. |
| Kategori: | Historia
> Övriga Norden
> Andra världskriget 1939-1945
|
|
|
| Ex. 1: | Skyddsomslag trasigt Bra skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5772 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Wildenvey, Herman |
| Titel: | Ved sangens kilder : dikt / Herman Wildenvey |
| Upplaga: | Originalupplaga 1947 |
| Omfång: | Inbunden |
| SAB-kod: | Hdb.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Norsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5773 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Solheim, Elling M[artinsen], 17. jan. 1905-1971 |
| Titel: | Landet lever : Dikt |
| Förlag/År: | Oslo : Aschehoug, 1946 (Centraltr.) |
| Omfång: | 125 s. bl. Häftad |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Norsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Ouppsprättad Mycket fint skick | 100 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5774 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lie, Jonas 1833-1908 |
| Titel: | Kommendörens döttrar : Roman / Övers. från norskan |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1929 |
| Upplaga: | 2. uppl. |
| Omfång: | 234s. Häftad |
| Anmärkning: | Norstedtsböcker i Norstedtsband |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5775 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Nilsson Piraten, Fritiof, 1895-1972 |
| Titel: | Bombi Bitt och Nick Carter / av Fritiof Nilsson Piraten |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1946 |
| Omfång: | 294 s. Häftad |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Femtonde tus. Lite skadad rygg, fläckar på baksidan. Ou. | 80 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5776 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Shaw, George Bernard |
| Titel: | Konstnärskärlek / övers. av A. Berg |
| Förlag/År: | Stockholm : Holmquist, 1926 |
| Omfång: | 304 s. Häftad |
| Orginaltitel: | Love among the artists. |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Fransigt omslag. | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5777 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Golding, William, 1911-1993 |
| Titel: | Flugornas herre / övers. av Sonja Bergvall |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1959 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 264, [2] s. Häftad |
| Orginaltitel: | Lord of the flies. |
| Serie: | Panacheserien, 99-0117874-6 |
| SAB-kod: | Hce |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Med reklamskyddsomslag i mindre gott skick. | 200 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5778 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Strindberg, August, 1849-1912 |
| Titel: | Mäster Olof : Skådespel i fem akter |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1934 |
| Upplaga: | [Prosaupplagan. Ny uppl.] |
| Omfång: | 184s. Häftad |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Dramatik
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Denna uppl. tr. 1930. | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5779 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Eriksson, Arvid |
| Titel: | Segrar och nederlag på Europas slagfält. |
| Förlag/År: | Stockholm : Ljus, 1940 |
| Upplaga: | 2. uppl. |
| Omfång: | 231 s. : ill. Häftad |
| Anmärkning: | 1. uppl. s. å. |
| SAB-kod: | Ka |
| Kategori: | Historia
> Europa: allmänt
|
|
|
| Ex. 1: | Mindre bra skick Skadad rygg | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5780 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Hägg, Erik, 1870-1958 |
| Titel: | Fregatten Draken : en skildring från segelflottornas, kaparnas och piraternas dagar |
| Förlag/År: | Stockholm : Ljus, 1948 |
| Omfång: | 369 s., 1 pl.-bl. |
| Genre: | Nautica |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 80 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5782 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Turgenev, Ivan Sergeevic, 1818-1883 |
| Titel: | Fäder och söner / Ivan Turgenjev. Noveller / Anton Tjehov ; översättning är utförd av Hjalmar Dahl |
| Förlag/År: | Stockholm NoK 1945 |
| Omfång: | Häftad |
| Serie: | Modern världslitteratur 30 |
| SAB-kod: | Hcema.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Ryska
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Denna utg. Söderströms 1945. | 110 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5784 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Wilson, Jacqueline |
| Titel: | Stressade tjejer / Jacqueline Wilson ; översättning: Ann Margret Forsström |
| Förlag/År: | Stockholm : Alfabeta, 2002 (Finland) |
| Omfång: | 190 s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Girls under pressure. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 2002 |
| ISBN: | 91-501-0130-7 |
| Medarbetare: | Forsström, Ann Margret, 1949- (översättare) |
| Genre: | Ungdomsböcker |
| SAB-kod: | He=c,u |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5785 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Brown, Sarah |
| Titel: | Vegetarisk mat / Sarah Brown ; övers.: Marie Louise Telegin ; [fotogr.: Robert Golden ; ill.: Ray och Corinne Burrows] |
| Förlag/År: | Stockholm : Alba, 1985 ; (Värnamo : Fälth) |
| Omfång: | 238 s. : ill. ; 23 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Vegetarian kitchen. |
| ISBN: | 91-7458-726-9 |
| Medarbetare: | Burrows, Corinne (illustratör) |
| Medarbetare: | Burrows, Ray (illustratör) |
| Medarbetare: | Golden, Robert (illustratör) |
| Medarbetare: | Telegin, Marie Louise, 1942- (översättare) |
| SAB-kod: | Qcabc |
| Kategori: | Ekonomi och näringsväsen
> Hem och hushåll
> Vegetarisk matlagning
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5787 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Hanatori, Yuriko, 1947- |
| Titel: | Japansk mat / Yuriko Hanatori ; [teckningar: förf.] |
| Förlag/År: | Stockholm : LT, 1981 ; (Helsingborg : Boktryck) |
| Omfång: | 102 s. : ill. ; 23 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-36-01366-8 |
| SAB-kod: | Qcabd-oec |
| Ämnesord: | Matlagning |
| Ämnesord: | Cookery, Japanese |
| Kategori: | Ekonomi och näringsväsen
> Hem och hushåll
> Japan
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5788 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Jegers, Ivars, 1946- |
| Titel: | Morgondagens värderingar : för dig som tänker vara med bortom sekelskiftet / Ivars Jegers och Mats Lindgren |
| Förlag/År: | Uppsala : Konsultförl., 1992 ; (Stockholm : Svenskt tryck) |
| Upplaga: | 1. uppl. |
| Omfång: | 134 s. : diagr. ; 25 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | "Även tillg. med tryckår: 3.-4. tr., 1994 ; 5. tr., 1995" |
| ISBN: | 91-7005-037-6 |
| Medarbetare: | Lindgren, Mats, 1959- |
| SAB-kod: | Op-c |
| SAB-kod: | Oaa-c |
| Ämnesord: | Framtidsstudier |
| Ämnesord: | Ungdomskulturen |
| Kategori: | Samhällsvetenskap och rättsvetenskap
> Framtidsstudier
> Sverige
|
| Kategori: | Samhällsvetenskap och rättsvetenskap
> Sociologi
> Socialpsykologi
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5789 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Tjugo världar : trender för framtidsfolket / Kairos Future AB ; [Daina Alm ...] |
| Förlag/År: | Uppsala : Konsultförl., 1998 ; (Halmstad : Bull) |
| Upplaga: | 1. uppl. |
| Omfång: | 203 s. : färgill. ; 25 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-7005-167-4 |
| Medarbetare: | Alm, Daina, 1967- (medarbetare) |
| SAB-kod: | Op |
| SAB-kod: | O |
| Ämnesord: | Framtidsfrågor |
| Kategori: | Samhällsvetenskap och rättsvetenskap
> Framtidsstudier
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5790 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lindgren, Mats |
| Titel: | Scenario planning : the link between future and strategy / Mats Lindgren, Hans Bandhold |
| Förlag/År: | Basingstoke, Hampshire : Palgrave Macmillan , 2003 |
| Omfång: | 180 s. : ill. |
| ISBN: | 0-333-99317-9 |
| Medarbetare: | Bandhold, Hans |
| SAB-kod: | Qbabba |
| SAB-kod: | Qba |
| Ämnesord: | Forecasting |
| Ämnesord: | Business strategy |
| Ämnesord: | Strategisk planering |
| Ämnesord: | Framtidsstudier |
| Ämnesord: | Forecasting |
| Ämnesord: | Strategic planning |
| Ämnesord: | Planning |
| Kategori: | Ekonomi och näringsväsen
> Företagsekonomi
> Besluts- och planeringsmetoder
|
| Kategori: | Ekonomi och näringsväsen
> Företagsekonomi
> Företagsorganisation, företagsformer, företagsledning
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 150 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5791 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Canter, Kay |
| Titel: | Cranks festmat / Kay Canter, Daphne Swann ; översättning: Marie Louise Telegin ; illustrerad av John Lawrence |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1986 ; (Värnamo : Fälth) |
| Omfång: | 164 s. : ill. (vissa i färg) ; 26 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Entertaining with Cranks. |
| ISBN: | 91-34-50733-7 |
| Medarbetare: | Swann, Daphne |
| Medarbetare: | Lawrence, John (illustratör) |
| Medarbetare: | Telegin, Marie Louise, 1942- (översättare) |
| SAB-kod: | Qcabc |
| Kategori: | Ekonomi och näringsväsen
> Hem och hushåll
> Vegetarisk matlagning
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 100 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5793 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Schück, Cathrine, 1958- |
| Titel: | Pasta vid spisen / Cathrine Schück ; [foto: Albert Håkansson ; illustration: Jesper Waldersten] |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1999 ; (Värnamo : Fälth & Hässler) |
| Omfång: | 159 s. : ill. (huvudsakligen i färg) ; 27 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-0-056934-8 |
| SAB-kod: | Qcaae |
| Ämnesord: | Matlagning |
| Ämnesord: | Cookery |
| Kategori: | Ekonomi och näringsväsen
> Hem och hushåll
> Pasta-, ost- och risrätter
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 125 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5794 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lindbohm, Dénis, 1927-2005 |
| Titel: | Blod på solen / Dénis Lindbohm |
| Förlag/År: | Malmö : Psi-cirkeln, cop. 1990 ; ([Stehag] : [Atheneum]) |
| Omfång: | 160 s. ; 21 cm. Häftad |
| ISBN: | 91-970743-7-3 |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 90 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5795 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lindbohm, Dénis, 1927-2005 |
| Titel: | De ofödda : [en bok om elementaler] / Dénis Lindbohm |
| Förlag/År: | Malmö : Psi-cirkeln, 1999 ; (Stehag : Gondolin) |
| Omfång: | 128 s. ; 21 cm. Häftad |
| ISBN: | 91-972773-6-3 |
| SAB-kod: | Blb |
| Kategori: | Allmänt och blandat
> Omstridda fenomen och företeelser
> Ockultism
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 45 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5797 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lindbohm, Dénis, 1927-2005 |
| Titel: | Vi som är svärmen / Dénis Lindbohm |
| Förlag/År: | Malmö : Psi-cirkeln, 1996 ; (Staffanstorp : Sydbok produktion) |
| Omfång: | 128 s. ; 21 cm. Häftad |
| ISBN: | 91-971540-8-3 |
| SAB-kod: | Dop |
| Ämnesord: | Parapsykologi |
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Psykologi
> Parapsykologi
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 60 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5798 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lindbohm, Dénis, 1927-2005 |
| Titel: | Möten med makterna / Dénis Lindbohm |
| Förlag/År: | Malmö : Psi-cirkeln, 1996 ; (Staffanstorp : Sydbok produktion) |
| Omfång: | 128 s. ; 21 cm. Häftad |
| ISBN: | 91-971540-9-1 |
| SAB-kod: | Dop |
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Psykologi
> Parapsykologi
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 60 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R5799 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lindbohm, Dénis, 1927-2005 |
| Titel: | Domens stjärnor : [roman] / Dénis Lindbohm |
| Förlag/År: | Bromma : Delta, 1978 ; (Vänersborg : Vänersborgs boktr.) |
| Omfång: | 111 s. ; 20 cm. Häftad |
| Serie: | Delta science fiction, 99-0104301-8 ; 89 |
| ISBN: | 91-7228-197-9 |
| Internetlänk: | http://runeberg.org/domstjar/ |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 50 kr. | Såld! |
| Ex.2: | Mycket fint skick | 60 kr. | Såld! |
| Länk: | | | |