Antikvariat 1 - Nyförvärslista


Listor. En förteckning över antikvariatets alla böcker i listform - även sålda. Dessa sidor är främst gjorda för google och andra sökmotorer. Du kan också pröva att söka direkt på www.antikvariat1.se.
 
 Författare: Åkerhielm, Gallie, 1907-1968
 Titel: Trisse på Olympiaden / Illustr. av Lucie Lundberg
 Förlag/År: Stockholm : Åhlén & Åkerlund, 1952
 Omfång: 61,(1)s : Ill. Småtryck
 Serie: Trisse ; Årg. 46 (1952)
 Genre: Barnböcker
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex. 1: Mycket fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6001
 
 Författare: Runeberg, Johan Ludvig, 1804-1877
 Titel: Samlade arbeten.
 Förlag/År: Helsingfors, 1944
 Omfång: Inbunden
 Genre: Finlandssvensk litteratur
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Finlandssvensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 4 volymer. Klotband.100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6002
 
 Författare: Rydberg, Viktor, 1828-1895
 Titel: De vandrande djäknarne : bondhistoria / af "Agricola" ; Faust : ett sorgespel av Goethe
 Omfång: 150, [1] s. Inbunden
 Anmärkning: Pseud.
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Bra skick Sammanbunden volym av De vandranade djärknarne (1896). Ou. Och Faust översatt av Viktor Rydberg 3:e uppl. (1897). Rött klotband. Många stämplar: "Svenska bokandelsmedhjälpareföreningen"60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6003
 
 Författare: Malmström, Bernhard Elis, 1816-1865
 Titel: Dikter : Minimiformat
 Förlag/År: Stockholm : Beijer. Chagrb. med guldsn., 1903
 Omfång: 141 s. Småtryck
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Med skyddskassett50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6004
 
 Författare: Åkerhielm, Gallie, 1907-1968
 Titel: Trisse i Dalarna / Gallie Åkerhielm berättar. Lucie Lundberg ritar
 Förlag/År: Stockholm : Åhlén & Åkerlund, 1968
 Omfång: 64s : Ill. Småtryck
 Serie: Trisse ; Årg. 62 (1968)
 Genre: Barnböcker
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex. 1: Mycket fint skick 25 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6005
 
 Författare: Åkerhielm, Gallie, 1907-1968
 Titel: Trisse blir världsmästare / Gallie Åkerhielm berättar. Lucie Lundberg ritar
 Förlag/År: Stockholm : Åhlén & Åkerlund, 1961
 Omfång: 64s : Ill. Småtryck
 Serie: Trisse ; Årg. 55 (1961)
 Genre: Barnböcker
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex. 1: Fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6006
 
 Författare: Åkerhielm, Gallie, 1907-1968
 Titel: Trisses underbara resa / Illustr. av Lucie Lundberg
 Förlag/År: Stockholm : Åhlén & Åkerlund, 1944
 Omfång: 61,(1)s : Ill. Småtryck
 Serie: Trisse ; Årg. 38 (1944)
 Genre: Barnböcker
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex. 1: Mycket fint skick 45 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6007
 
 Författare: Mann, Thomas, 1875-1955
 Titel: Tonio Kröger. Döden i Venedig. Mario och trollkarlen : Orig:s titlar: Tonio Kröger. Der Tod in Venedig. Mario und der Zauberer / Övers. av Nils Holmberg
 Förlag/År: Sthlm, 1963
 Omfång: 170 s. Pocket
 Serie: Delfin ; 95
 SAB-kod: Hcef.016
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Tyska och jiddisch
Ex. 1: Fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6009
 
 Författare: Mann, Thomas, 1875-1955
 Titel: Fem berättelser : Tristan. Tonio Kröger. Döden i Venedig. Barnslig hjärtesorg. Mario och trollkarlen / Thomas Mann
 Förlag/År: Sthlm, 1952
 Omfång: 271 s. Häftad
 SAB-kod: Hcef.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Tyska och jiddisch
Ex.1: Fint skick 225 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6010
 
 Författare: Mann, Thomas, 1875-1955
 Titel: Roman om en roman : hur "Doktor Faustus" kom till / Thomas Mann
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1949
 Omfång: 187 s. Häftad
 Orginaltitel: Die Entstehungsgeschichte des "Doktor Faustus" : Roman eines Romans
 SAB-kod: Gfz Mann, Thomas
 Ämnesord: Mann, Thomas, 1875-1955
Kategori: Litteraturvetenskap > Tysk litteraturhistoria > Mann, Thomas
Ex. 1: Mycket fint skick Lätt snedläst.250 kr.
Ex.2: Mycket fint skick 300 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6011
 
 Författare: Mann, Thomas, 1875-1955
 Titel: Huset Buddenbrook : historien om en familjs förfall / övers. av Walborg Hedberg
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1937
 Upplaga: [7. uppl.]
 Omfång: 349s.;321s (2 vol.). Häftad
 Orginaltitel: Buddenbrooks.
 SAB-kod: Hf.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Tyska och jiddisch
Ex. 1: Mindre bra skick Två sammanbundna volymer.Sprucken, lagad och tejpad rygg. Naggat omslag.50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6012
 
 Författare: Mann, Thomas, 1875-1955
 Titel: Doktor Faustus : den tyske tonsättaren Adrian Leverkühns liv skildrat av en vän / Thomas Mann ; [övers. av Nils Holmberg]
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1948
 Omfång: 554 s. Häftad
 Orginaltitel: Doktor Faustus.
 Serie: Gula serien
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Bra skick En reva i nedre delen av omslaget. Ett par mindre fläckar på omslagets framsida.120 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6013
 
 Författare: MacDonald, John D (John Dann), 1916-1986.
 Titel: Border town girl : two novellas / John D. MacDonald.
 Förlag/År: New York : Fawcett Gold Medal, published by Ballantine Books, 13th printing April 1990, c1956.
 Upplaga: 1st Ballentine Books ed., Jan. 1985.
 Omfång: 159 s. : 18 cm. Pocket
 Anmärkning: Border town girl -- Linda.
 Anmärkning: A Fawcett Gold Medal Book--Verso t.p.
 Anmärkning: Border town girl originally published in Dime detective magazine under the title Five star fugitive--Verso t.p.
 ISBN: 0449129942
 Genre: Deckare
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6014
 
 Författare: MacDonald, John D (John Dann), 1916-1986.
 Titel: The end of the night / John D. MacDonald.
 Förlag/År: New York : Fawcett Gold Medal, c1960.
 Omfång: 192 s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: Reprint. Originally published: New York : Simon and Schuster, 1960.
 ISBN: 0449141926
 Genre: Deckare
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1:Namnteckning Fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6015
 
 Författare: MacDonald, John D (John Dann), 1916-1986.
 Titel: You live once / John D. MacDonald.
 Förlag/År: New York : Fawcett Gold Medal, c1956.
 Omfång: 159 s. ; 17 cm. Pocket
 ISBN: 0449140504
 Genre: Deckare
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Lite snedläst35 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6016
 
 Författare: MacDonald, John D (John Dann), 1916-1986.
 Titel: The empty trap / John D. MacDonald.
 Förlag/År: Greenwich, Conn. : Fawcett, c1957.
 Omfång: 144 s. ; 18 cm. Pocket
 Genre: Deckare
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1:Snedläst Mindre bra skick Vikt framsida.20 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6017
 
 Författare: MacDonald, John D (John Dann), 1916-1986.
 Titel: Murder in the wind [by] John D. MacDonald.
 Förlag/År: Greenwich, Conn. Fawcett Publications [c1956]
 Omfång: 192 s. Pocket
 Anmärkning: Another version ... has appeared in shorter form in Redbook magazine under the title Hurricane.
 ISBN: 0449136027
 Genre: Deckare
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick Lite snedläst35 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6018
 
 Författare: MacDonald, John D (John Dann), 1916-1986.
 Titel: Please write for details / John D. MacDonald.
 Förlag/År: New York : Fawcett Gold Medal Books, c1959.
 Omfång: 256 s. ; 17 cm. Pocket
 ISBN: 0449140806
 Genre: Deckare
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6019
 
 Författare: MacDonald, John D (John Dann), 1916-1986.
 Titel: Other times, other worlds / John D. MacDonald.
 Förlag/År: New York : Fawcett Gold Medal Books, 1978.
 Omfång: 287 s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: Short stories.
 Anmärkning: Bibliography: p. 283-287.
 ISBN: 0449140377
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6020
 
 Författare: MacDonald, John D (John Dann), 1916-1986.
 Titel: A bullet for Cinderella / John D. MacDonald.
 Förlag/År: New York : Fawcett Gold Medal, c1955.
 Omfång: 160 s. ; 18 cm. Pocket
 ISBN: 0449141063
 Genre: Deckare
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick 40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6021
 
 Författare: MacDonald, John D (John Dann), 1916-1986.
 Titel: The price of murder / John D. MacDonald.
 Förlag/År: New York : Fawcett Gold Medal, c1957.
 Omfång: 160 s. ; 18 cm. Pocket
 ISBN: 0449142426
 Genre: Deckare
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Bra skick Smärre skada på framsidan.25 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6022
 
 Författare: MacDonald, John D (John Dann), 1916-1986.
 Titel: Where is Janice Gantry? / John D. MacDonald.
 Förlag/År: New York : Fawcett Gold Medal, c1961.
 Omfång: 192 s. ; 18 cm. Pocket
 ISBN: 0449142248
 Genre: Deckare
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6023
 
 Författare: MacDonald, John D (John Dann), 1916-1986.
 Titel: April evil [by] John D. MacDonald.
 Förlag/År: Greenwich, Conn., Fawcett Publications, [c1956]
 Omfång: 191 s. 18 cm. Pocket
 Anmärkning: A Fawcett Gold Medal Book
 Genre: Deckare
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1:Snedläst Mindre bra skick 20 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6024
 
 Författare: MacDonald, John D (John Dann), 1916-1986.
 Titel: All these condemned / John D. MacDonald.
 Förlag/År: Greenwich, Conn. : Fawcett Publications, c1954.
 Omfång: 160 s. ; 18 cm. Pocket
 Genre: Deckare
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick 40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6025
 
 Författare: MacDonald, John D (John Dann), 1916-1986.
 Titel: Area of suspicion (Specially revised by the author) [by] John D. MacDonald.
 Förlag/År: Greenwich, Conn., Fawcett Gold Medal, [c1961]
 Omfång: 207 s. 18 cm. Pocket
 Anmärkning: A shorter version of this book appeared in Colliers under the title My brotherÁs widow.
 Anmärkning: First published 1954.
 ISBN: 0449140083
 Genre: Deckare
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6026
 
 Författare: MacDonald, John D (John Dann), 1916-1986.
 Titel: More good old stuff / John D. MacDonald.
 Förlag/År: New York : Ballantine Books, 1985, c1984.
 Omfång: ix, 341 s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: A Fawcett gold medal book.
 ISBN: 0449127656
 Genre: Deckare
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6027
 
 Författare: MacDonald, John D (John Dann), 1916-1986.
 Titel: The good old stuff : 13 early stories / John D. MacDonald ; edited by Martin H. Greenberg, Francis M. Nevins, Jr., Walter and Jean Shine.
 Förlag/År: New York : Fawcett Gold Medal, 1983.
 Omfång: xviii, 331 s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: Murder for money -- Death writes the answer -- Miranda -- They let me live -- Breathe no more -- From some hidden grave -- A time for dying -- Noose for a tigress -- Murder in mind -- Check out at dawn -- She cannot die -- Dead on the pin -- A trap for th
 ISBN: 0449125637
 Medarbetare: Greenberg, Martin Harry.
 Genre: Deckare
 Ämnesord: Detective and mystery stories, American.
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6028
 
 Författare: MacDonald, John D (John Dann), 1916-1986.
 Titel: Nothing can go wrong / John D. MacDonald & John H. Kilpack.
 Förlag/År: New York : Ballentine Books, 1982, c1981.
 Omfång: Pocket
 Anmärkning: A Fawcett Crest book.
 ISBN: 0449245519
 Medarbetare: Kilpack, John H.
 Genre: Deckare
 Ämnesord: Ocean travel.
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6029
 
 Författare: MacDonald, John D (John Dann), 1916-1986.
 Titel: Cry hard, cry fast / John D. MacDonald.
 Förlag/År: New York : Fawcett Gold Medal, [1966], c1955.
 Omfång: 158 s. ; 18 cm. Pocket.
 ISBN: 0449139697
 Genre: Deckare
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1:Snedläst Bra skick 30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6030
 
 Författare: MacDonald, John D (John Dann), 1916-1986.
 Titel: Soft touch / John D. MacDonald.
 Förlag/År: London : Hodder Fawcett, 1967, c1958.
 Omfång: 160 s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: A shorter version of this work has appeared in Cosmopolitan under the title Taint of the tiger.--Verso t.p.
 Anmärkning: Coronet Books.
 Genre: Deckare
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 35 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6031
 
 Författare: MacDonald, John D (John Dann), 1916-1986.
 Titel: Slam the big door / John D. MacDonald.
 Förlag/År: London : Pan Books, 1967, c1960.
 Omfång: 190 s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: Unabridged.
 Anmärkning: Pan Books, X673.
 Genre: Deckare
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mindre bra skick Märke efter glas på omslaget.20 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6032
 
 Författare: MacDonald, John D (John Dann), 1916-1986.
 Titel: Wine of the dreamers.
 Förlag/År: Greenwich, Conn. : Fawcett, c1951.
 Omfång: 175 s. ; 18 cm. Pocket
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6033
 
 Författare: MacDonald, John D (John Dann), 1916-1986.
 Titel: Ballroom of the skies [by] John D. MacDonald.
 Förlag/År: Greenwich, Conn., Fawcett publications [1968]
 Omfång: 173 s. 18 cm. Pocket
 Anmärkning: First published 1952.
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1: Bra skick Veck på omslagets baksida.30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6034
 
 Författare: MacDonald, John D (John Dann), 1916-1986.
 Titel: The beach girls / by John D. MacDonald.
 Förlag/År: New York : Fawcett Gold Medal, 1959.
 Omfång: 156 s. ; 17 cm. Pocket
 ISBN: 0449140814
 Genre: Deckare
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1: Bra skick Lite märken på omslaget.30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6035
 
 Författare: MacDonald, John D (John Dann), 1916-1986.
 Titel: Barrier Island / John D. MacDonald.
 Förlag/År: New York : Ballantine Books, 1987, c1986.
 Upplaga: 1st Ballantine Books ed.
 Omfång: 259 s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: A Fawcett Gold Medal book.
 ISBN: 0449131793
 Genre: Deckare
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick 30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6036
 
 Titel: The lethal sex : the 1959 anthology of the mystery writers of America / edited, and with an introduction by John D. MacDonald.
 Förlag/År: New York : Dell Publishing, 1959.
 Omfång: 256 s. ; 16 cm. Pocket
 Medarbetare: MacDonald, John D. (John Dann), 1916-1986.
 Genre: Deckare
 Ämnesord: Detective and mystery stories.
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mindre bra skick Denna utg. Fontana 1962, 192 s. Snedläst.20 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6037
 
 Författare: MacDonald, John D (John Dann), 1916-1986.
 Titel: The only girl in the game / John D. MacDonald.
 Förlag/År: London : Pan Books, 1967, c1960.
 Omfång: 172 s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: Unabridged.
 Anmärkning: Pan Books, X723.
 Genre: Deckare
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 35 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6038
 
 Författare: MacDonald, John D (John Dann), 1916-1986.
 Titel: Hurricane / John D. MacDonald.
 Förlag/År: London : Pan Books, 1963.
 Omfång: 171 s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: Unabridged.
 Anmärkning: Pan, G643.
 Genre: Deckare
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick 35 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6039
 
 Författare: MacDonald, John D (John Dann), 1916-1986.
 Titel: The drowner / John D. MacDonald.
 Förlag/År: London : Robert Hale, 1964, c1963.
 Omfång: 192 s. ; 21 cm. Pocket
 Genre: Deckare
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1:Snedläst Bra skick Denna utg. Pan, 1966.20 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6040
 
 Författare: MacDonald, John D (John Dann), 1916-1986.
 Titel: The last one left / John D. MacDonald.
 Förlag/År: London : Coronet, c1970.
 Omfång: 351 s. ; 20 cm. Pocket
 Genre: Deckare
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1: Bra skick 30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6041
 
 Författare: MacDonald, John D (John Dann), 1916-1986.
 Titel: Soft touch / John D. MacDonald
 Upplaga: Originalupplaga 1958
 Omfång: Pocket
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1: Bra skick Denna utg Pan, 1961 under titeln Man-trap. Lite snedläst.25 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6042
 
 Författare: MacDonald, John D (John Dann), 1916-1986.
 Titel: Contrary pleasure / John D. MacDonald.
 Förlag/År: New York : Fawcett Gold Medal, c1954.
 Omfång: 254 s. ; 18 cm. Pocket
 ISBN: 0449141047
 Genre: Deckare
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 35 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6043
 
 Författare: MacDonald, John D (John Dann), 1916-1986.
 Titel: Condominium / John D. MacDonald.
 Förlag/År: London : Pan Books, 1978.
 Omfång: 429 s. ; 18 cm. Pocket.
 Anmärkning: "Originally published: Philadelphia : Lippincott ; London : Hale, 1977."
 ISBN: 0330254235
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick 35 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6044
 
 Författare: MacDonald, John D (John Dann), 1916-1986.
 Titel: Cancel all our vows / John D. MacDonald.
 Förlag/År: New York : New American Library, 1955, c1953.
 Omfång: 190 s. ; 19 cm. Pocket
 Anmärkning: A Signet book, S1131.
 Genre: Deckare
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1: Mindre bra skick Sliten.20 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6045
 
 Författare: MacDonald, John D (John Dann), 1916-1986.
 Titel: Death trap / by John D. MacDonald.
 Förlag/År: London : Robert Hale, 1958.
 Omfång: 192 s. : 19 cm. Pocket
 Genre: Deckare
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Denna uppl. tr 1978.35 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6046
 
 Författare: MacDonald, John D (John Dann), 1916-1986.
 Titel: On the make / John D. MacDonald.
 Förlag/År: New York : Dell, 1960, c1955.
 Omfång: 191 s. ; 17 cm. Pocket
 Anmärkning: A Dell first edition.
 Anmärkning: Original title: A bullet for Cinderella.
 Genre: Deckare
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6047
 
 Författare: Shaw, Bob
 Titel: The ragged astronauts / Bob Shaw.
 Förlag/År: London : Futura, 1987, c1986.
 Omfång: 310 s. ; 18 cm. Pocket.
 Anmärkning: Originally published: London : Gollancz, 1986.
 ISBN: 0708882277
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Bra skick Lite sliten.30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6049
 
 Författare: Rudberg, Gunnar, 1880-1954
 Titel: Platon : en inledning till studiet
 Förlag/År: Lund : Gleerup, 1966 ; (Lund : Br. Ekstrand)
 Omfång: 164 s. Pocket
 SAB-kod: Dbz Platon
 SAB-kod: Dbab
 Ämnesord: Platon, 427-347 f.Kr.
Kategori: Filosofi och psykologi > Filosofins historia > Särskilda filosofer
Kategori: Filosofi och psykologi > Filosofins historia > Den klassiska tidens filosofi
Ex. 1: Mycket fint skick 85 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6050
 
 Författare: Wheatley, Dennis
 Titel: Fångar på Mars / övers. av Roland Adlerberth
 Förlag/År: Stockholm : Skoglund, 1959 ; (Stockholm : Haeggström)
 Omfång: 343, [1] s. Häftad
 Orginaltitel: The star of Ill omen.
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Fint skick Lite snedläst.65 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6051
 
 Författare: Semitjov, Vladimir, 1882-1939
 Titel: Viktor Somovs dagbok : Ryssland - från drömmar till mardröm / presenterad av Volodja och Eugen Semitjov ; [övers. från de ryska dagböckerna av Volodja Semitjov]
 Förlag/År: Stockholm : Askild & Kärnekull, 1982 ; (Södertälje : Axling)
 Omfång: [1], 327, [1] s., [16] pl.-bl. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Orig. ms
 ISBN: 91-582-0291-9
 Medarbetare: Semitjov, Eugen, 1923-1987 (utgivare)
 Medarbetare: Semitjov, Volodja, 1912- (utgivare)
 SAB-kod: Lz Somov, V.
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Somov, V
Ex. 1: Fint skick Lite naggat omslag i ovankant.95 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6052
 
 Författare: Lessing, Doris, 1919-
 Titel: Planeten Sirius' experiment : rapport från Ambien II / Doris Lessing ; övers.: Sonja Bergvall
 Förlag/År: Stockholm : Trevi, 1981 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 346, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The Sirian experiments.
 ISBN: 91-7160-574-6
 Medarbetare: Bergvall, Sonja, 1907-1989 (översättare)
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick 120 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6053
 
 Författare: Farley, Walter
 Titel: Svarta hingsten och flickan / övers. av Britte-Marie Bergström ; illustr. av Angie Draper
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1972 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 196, [1] s. : ill. Inbunden
 Orginaltitel: The stallion and the girl.
 ISBN: 91-0-037834-8
 Genre: Ungdomsböcker
 SAB-kod: uHce
 Ämnesord: Hästbok
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Lätt trasigt omslag Bra skick 1:a svenska uppl.80 kr.
Ex. 2: Mycket fint skick Första sv utg95 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6054
 
 Författare: Schwartz, Jeffrey H
 Titel: Den röda apan : orangutangen och människans ursprung / Jeffrey H. Schwartz ; översättning av Lars Werdelin ; [illustrationer: John C. Anderton]
 Förlag/År: Stockholm : Natur och kultur, 1989 ; (Borås : Centraltr.)
 Omfång: 304 s. : ill. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The red ape.
 ISBN: 91-27-01873-3
 Medarbetare: Werdelin, Lars (översättare)
 Medarbetare: Anderton, John C. (illustratör)
 SAB-kod: Ueaa
 Ämnesord: Evolution
Kategori: Naturvetenskap > Biologi > Utvecklingslära
Ex. 1: Mycket fint skick 95 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6055
 
 Författare: MacDonald, John D (John Dann), 1916-1986.
 Titel: One fearful yellow eye / John D. MacDonald.
 Förlag/År: London : Pan, 1971, c1966.
 Omfång: 235 s. ; 18 cm. Pocket
 ISBN: 0330026682
 Genre: Deckare
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 35 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6056
 
 Författare: MacDonald, John D (John Dann), 1916-1986.
 Titel: The long lavender look / John D. MacDonald.
 Förlag/År: London : Pan Books, 1973.
 Omfång: 223 s. ; 18 cm. Pocket.
 Anmärkning: Originally published, London: Fawcett, 1970.
 ISBN: 0330236237
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1: Bra skick Lite skadad rygg30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6057
 
 Författare: MacDonald, John D (John Dann), 1916-1986.
 Titel: Dress her in indigo / John D. MacDonald.
 Förlag/År: London : Pan Books, 1972.
 Omfång: 172 s. ; 18 cm. Pocket.
 Anmärkning: "Originally published, Greenwich (Conn.): Fawcett Publications, 1969; London: Hale, 1971."
 ISBN: 0330028898
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Bra skick 35 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6058
 
 Författare: MacDonald, John D (John Dann), 1916-1986.
 Titel: Pale grey for guilt / John D. MacDonald.
 Förlag/År: London : Pan, 1971, c1968.
 Omfång: 235 s. ; 18 cm. Pocket
 ISBN: 0330026690
 Genre: Deckare
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Bra skick 35 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6059
 
 Författare: MacDonald, John D (John Dann), 1916-1986.
 Titel: The girl in the plain brown wrapper / John D. MacDonald.
 Förlag/År: London : Pan Books, 1972.
 Omfång: 219 s. ; 18 cm. Pocket.
 Anmärkning: "Originally published, Greenwich (Conn.): Fawcett Publications, 1968; London: Hale, 1969."
 ISBN: 033002888X
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Bra skick 35 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6060
 
 Författare: MacDonald, John D (John Dann), 1916-1986.
 Titel: Darker than amber / John D. MacDonald.
 Förlag/År: London : Pan Books, 1970.
 Omfång: 157 s. ; 18 cm. Pocket.
 Anmärkning: Originally published: London : Hale, 1968.
 ISBN: 0330026054
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Tr 1977.40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6061
 
 Författare: MacDonald, John D (John Dann), 1916-1986.
 Titel: The deep blue goodbye / John D. MacDonald.
 Förlag/År: London : Pan Books, 1968, c1964.
 Omfång: 171 s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: Title also published as: The deep blue good-bye.
 Anmärkning: Cover title: Travis McGee in The deep blue goodbye.
 Anmärkning: Unabridged.
 ISBN: 0330020382
 Genre: Deckare
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 2.a tr 197040 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6062
 
 Författare: MacDonald, John D (John Dann), 1916-1986.
 Titel: Nightmare in pink / John D. MacDonald.
 Förlag/År: London : Pan Books, 1968, c1964.
 Omfång: [1]-173 [3] s. ; 18 cm. Pocket
 Genre: Deckare
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1: Mindre bra skick Trasig rygg.20 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6063
 
 Författare: MacDonald, John D (John Dann), 1916-1986.
 Titel: The lonely silver rain / John D. MacDonald.
 Förlag/År: Sevenoaks : New English Library, c1985.
 Omfång: 231 s. ; 18 cm. Pocket.
 ISBN: 0450390144
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Heq
 Ämnesord: Fiction in English
 Ämnesord: American writers, 1945- - Texts
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur > Amerikansk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6064
 
 Författare: MacDonald, John D (John Dann), 1916-1986.
 Titel: The empty copper sea / John D. MacDonald.
 Förlag/År: New York : Fawcett, c1978.
 Omfång: 256 s. ; 18 cm. Pocket
 ISBN: 0449141497
 Genre: Deckare
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Bra skick Lite sliten.25 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6065
 
 Författare: MacDonald, John D (John Dann), 1916-1986.
 Titel: A deadly shade of gold [by] John D. MacDonald.
 Förlag/År: New York, Fawcett Gold Medal [c1965]
 Omfång: 287 s. 18 cm. Pocket
 Genre: Deckare
 Ämnesord: Mystery and detective stories.
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1: Mindre bra skick Snedläst och lite sliten.20 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6066
 
 Författare: MacDonald, John D (John Dann), 1916-1986.
 Titel: One Monday we killed them all / John D. MacDonald.
 Förlag/År: New York : Fawcett Gold Medal Books, c1961.
 Omfång: 192 s. ; 17 cm. Pocket
 ISBN: 0449136205
 Genre: Deckare
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1: Mindre bra skick Knöglig.20 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6067
 
 Författare: MacDonald, John D (John Dann), 1916-1986.
 Titel: Neondjungeln / John D MacDonald ; övers. av David Nessle
 Förlag/År: Lund : RA-förl., 1982 ; (Lund : Rahm)
 Omfång: 205, [4] s. ; 19 cm. Pocket
 Orginaltitel: The neon jungle.
 Serie: Rampocket, 99-0349436-X
 ISBN: 91-86308-04-1
 Medarbetare: Nessle, David (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick 45 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6068
 
 Författare: MacDonald, John D (John Dann), 1916-1986.
 Titel: Spela för högt / John D. MacDonald ; [övers.: Tommy Schinkler]
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 1976 ; (Falun : B. Wahlström)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 78, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: The second chance.
 Serie: Populär-deckaren, 99-0104633-5 ; 16
 ISBN: 91-32-41299-1
 Medarbetare: Schinkler, Tommy (översättare)
 Genre: Deckare
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6069
 
 Författare: MacDonald, John D (John Dann), 1916-1986.
 Titel: Oskyldigt offer / John D. MacDonald ; övers. av Ingrid Berglöf
 Förlag/År: Malmö : Richter, 1985, tr. 1984 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 354 s. ; 19 cm Inbunden.
 Orginaltitel: One more Sunday.
 ISBN: 91-7706-020-2
 Medarbetare: Berglöf, Ingrid (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Skyddsomslag saknas Mindre bra skick Många märken på bandet annars fin.25 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6070
 
 Författare: MacDonald, John D (John Dann), 1916-1986.
 Titel: Nödd och tvungen : roman / av John D. MacDonald ; [övers. av John G. Hellberg]
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 1960
 Omfång: 220, [1] s. Inbunden
 Orginaltitel: The crossroads.
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Skyddsomslag trasigt Fint skick 30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6071
 
 Författare: MacDonald, John D (John Dann), 1916-1986.
 Titel: Du vet för mycket / John D. MacDonald ; övers.: Karl-Rune Östlund
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 1967
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 251, [1] s. Kartonnage
 Orginaltitel: Dead low tide.
 Serie: Månadsdeckaren, 99-0104634-3 ; 142
 Genre: Deckare
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Bra skick Liten skada på ryggen.20 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6072
 
 Författare: MacDonald, John D (John Dann), 1916-1986.
 Titel: De otrogna / av John D. MacDonald ; [övers. av Magnus K:son Lindberg]
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 1962
 Omfång: 253, [1] s. Pocket
 Orginaltitel: The deceivers.
 Serie: Blå elitbiblioteket, 99-1946487-2 ; [14] 14
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Skyddsomslag trasigt Bra skick 25 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6073
 
 Författare: MacDonald, John D (John Dann), 1916-1986.
 Titel: Döden på smekmånad / John D. MacDonald [Övers.: Seve Unger]
 Förlag/År: Stockholm : Wennerberg, 1953
 Omfång: 167s. Pocket
 Orginaltitel: Murder for the bride.
 Serie: Jaguar-böckerna ; 44
 Genre: Deckare
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Fint skick 60 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6074
 
 Författare: MacDonald, John D (John Dann), 1916-1986.
 Titel: The turquoise lament / by John D. MacDonald
 Upplaga: Originalupplaga 1973
 Omfång: Pocket
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Bra skick Denna uppl. Pan 197535 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6075
 
 Författare: MacDonald, John D (John Dann), 1916-1986.
 Titel: The quick red fox / John D. MacDonald
 Upplaga: Originalupplaga 1964
 Omfång: Pocket
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Denna uppl. Pan, 197740 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6076
 
 Författare: MacDonald, John D (John Dann), 1916-1986.
 Titel: A tan and sandy silence / John D. MacDonald
 Upplaga: Originalupplaga 1972
 Omfång: Pocket
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mindre bra skick Lite sliten25 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6077
 
 Författare: MacDonald, John D (John Dann), 1916-1986.
 Titel: The scarlet ruse / John D. MacDonald
 Upplaga: Originalupplaga 1973
 Omfång: Pocket
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Bra skick Stämpel30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6078
 
 Författare: MacDonald, John D (John Dann), 1916-1986.
 Titel: Free fall in crimson / John D. MacDonald
 Upplaga: Originalupplaga 1981
 Omfång: Pocket
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Bra skick Liten skada på omslaget. Denna uppl. Pan, 198230 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6079
 
 Författare: MacDonald, John D (John Dann), 1916-1986.
 Titel: Bright orange for the shroud / John D. MacDonald
 Upplaga: Originalupplaga 1965
 Omfång: Pocket
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mindre bra skick Snedläst och lite sliten.20 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6080
 
 Författare: MacDonald, John D (John Dann), 1916-1986.
 Titel: The dreadful lemon sky / John D. MacDonald.
 Förlag/År: New York : Fawcett Gold Medal, c1974.
 Omfång: 272 s. ; 18 cm. Pocket
 Genre: Deckare
 Ämnesord: Mystery and detective stories.
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 35 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6081
 
 Författare: MacDonald, John D (John Dann), 1916-1986
 Titel: A purple place for dying.
 Förlag/År: Greenwich, Conn., Fawcett, [c1964]
 Omfång: 158 s. Pocket
 Anmärkning: Gold medal books.
 Genre: Deckare
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Denna uppl. tr 198535 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6082
 
 Författare: MacDonald, John D (John Dann), 1916-1986
 Titel: The green ripper / John D. MacDonald.
 Förlag/År: New York : Fawcett Gold Medal, 1980, c1979.
 Omfång: 287 s. ; 18 cm. Pocket
 ISBN: 0449143457
 Genre: Deckare
 Ämnesord: McGee, Travis (Fictitious character)
 Ämnesord: Private investigators
 Ämnesord: Fort Lauderdale (Fla.)
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Denna uppl tr 198535 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6083
 
 Författare: MacDonald, John D (John Dann), 1916-1986.
 Titel: Cinnamon skin : the twentieth adventure of Travis McGee / John D. MacDonald.
 Förlag/År: New York : Ballantine Books, 1983, c1982.
 Upplaga: 1st Ballantine Books ed.
 Omfång: 275 s. ; 18 cm. Pocket.
 Anmärkning: A Travis McGee Novel.
 Anmärkning: A Fawcett Gold Medal book--T.p. verso.
 ISBN: 0449128733
 Genre: Deckare
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Bra skick 35 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6084
 
 Författare: MacDonald, John D (John Dann), 1916-1986.
 Titel: The executioners / John D. MacDonald.
 Förlag/År: New York : Simon and Schuster, c1958.
 Omfång: 191 s. ; 22 cm. Inbunden
 Genre: Deckare
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Bra skick Ganska slitet och lite trasigt skyddsomslag. First edition200 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6085
 
 Författare: MacDonald, John D (John Dann), 1916-1986
 Titel: The damned [by] John D. MacDonald.
 Förlag/År: Greenwich, Conn., Fawcett Publications, [1952]
 Omfång: 174 s. Pocket
 Genre: Deckare
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick Denna uppl. tr. 195570 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6086
 
 Författare: MacDonald, John D (John Dann), 1916-1986
 Titel: Judge me not / by John D. MacDonald.
 Förlag/År: Greenwich, Conn. : Fawcett, c1951.
 Omfång: 158 s. ; 19 cm. Pocket
 Anmärkning: Fawcett gold medal book.
 Genre: Deckare
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Denna uppl. 1958.60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6087
 
 Författare: MacDonald, John D (John Dann), 1916-1986.
 Titel: Area of suspicion / by John D. MacDonald.
 Förlag/År: New York : Dell, c1954
 Omfång: 254 s. : 16 cm. Pocket
 Anmärkning: A Dell first edition, 12.
 Genre: Deckare
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1: Mindre bra skick First edition. Sliten och snedläst.25 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6088
 
 Författare: MacDonald, John D (John Dann), 1916-1986.
 Titel: Deadly welcome / John D. MacDonald
 Upplaga: Originalupplaga 1959
 Omfång: Pocket
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick First edition. Namnteckning i blyerts på sista sidan.75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6089
 
 Författare: MacDonald, John D (John Dann), 1916-1986
 Titel: Clemmie [by] John D. MacDonald.
 Förlag/År: Greenwich, Conn., Fawcett Publications, [1958]
 Omfång: 240 s. Pocket
 Genre: Deckare
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick First edition.75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6090
 
 Författare: MacDonald, John D (John Dann), 1916-1986
 Titel: A key to the suite.
 Förlag/År: Greenwich, Conn., Fawcett Publications, [1962]
 Omfång: 144s. Pocket
 Anmärkning: A Fawcett gold medal book.
 Genre: Deckare
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Bra skick Liten skada på ryggen.60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6091
 
 Författare: MacDonald, John D (John Dann), 1916-1986.
 Titel: Illa ute / John D. MacDonald
 Förlag/År: B. Wahlströms : Falun ,1975.
 Omfång: Pocket
 Serie: Poplärdeckaren
 Anmärkning: Tidigare utg som lördagsdeckaren nr 20 1972
 Genre: Deckare
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Fint skick 40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6092
 
 Författare: MacDonald, John D (John Dann), 1916-1986.
 Titel: Bättre fly... / John D. MacDonald.
 Förlag/År: B. Walströms : Falun, 1971.
 Omfång: Pocket
 Serie: Manhattan-böckerna
 Genre: Deckare
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Bra skick 20 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6093
 
 Författare: MacDonald, John D (John Dann), 1916-1986.
 Titel: End of the Tiger, and other stories [by] John D. MacDonald.
 Förlag/År: London, Hale, 1967.
 Omfång: 206 s. 21 cm. Inbunden
 Genre: Deckare
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1: Lätt trasigt omslag Bra skick Tejp på bakre omslagets insida. Ovanlig. First (and only) hardcover edition.225 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6094
 
 Författare: Keegan, John
 Titel: Det första världskriget / John Keegan ; översättning: Lennart Forsman
 Förlag/År: Stockholm : Natur och kultur, 2003 (Danmark)
 Upplaga: 1. pocketutg.
 Omfång: [4], 491, [4] s., [12] pl.-bl. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: The First World War
 Serie: NoK pocket, 99-0119834-8
 Anmärkning: "Även med tryckår: 2. tr., 2003 ; 3. tr., 2004"
 ISBN: 91-27-09712-9
 Medarbetare: Forsman, Lennart (översättare)
 SAB-kod: K.51
 Ämnesord: Första världskriget 1914-1918
 Ämnesord: World War, 1914-1918
Kategori: Historia > Första världskriget 1914-1918
Ex. 1: Mycket fint skick 45 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6096
 
 Författare: Tuten, Frederic
 Titel: Tintin i Nya världen : en romantisk berättelse / Frederic Tuten ; översättning: Gun R Bengtsson
 Förlag/År: Lund : Leander Malmsten, 1995 ; (Norge)
 Upplaga: Pocketutg.
 Omfång: 271, [1] s. ; 19 cm. Pocket
 Orginaltitel: Tintin in the New World.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1994
 ISBN: 91-88700-11-9
 Medarbetare: Bengtsson, Gun R (översättare)
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Bra skick 45 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6098
 
 Författare: Pratchett, Terry, 1948-
 Titel: Interesting times / Terry Pratchett
 Upplaga: Originalupplaga 1994
 Omfång: Pocket
 ISBN: 0-575-05800-5
 ISBN: 0-552-14235-2
 ISBN: 0-575-06688-1
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 45 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6099
 
 Författare: Stephenson, Neal
 Titel: Snow crash / Neal Stephenson
 Förlag/År: New York : Bantam, 1993
 Omfång: 470 s. Häftad.
 ISBN: 0-553-56261-4
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Heq.01
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur > Amerikansk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Namnteckning75 kr.
Ex.2: Mycket fint skick 65 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6100
 
 Författare: Verne, Jules, 1828-1905
 Titel: Luftens herre / Jules Verne ; [övers. & bearb. Erland Magnusson]
 Förlag/År: Stockholm : Askild & Kärnekull ; [Solna] : [Seelig], 1972 ; (Finland)
 Omfång: 206, [1] s. : ill. Inbunden
 Orginaltitel: Robur le conquérant.
 Anmärkning: "Även tillg. med tryckår: [Ny uppl.], 1975; [ny uppl., ny tr.], 1975"
 ISBN: 91-7008-133-6
 ISBN: 91-7008-133-6
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Hce
 Ämnesord: Framtidsskildring
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6101
 
 Författare: Orwell, George, 1903-1950
 Titel: Djurens gård : en saga / George Orwell ; översättning: Jan Wahlén
 Förlag/År: Stockholm : Atlantis, 1989 ; (Falun : Scandbook)
 Upplaga: 2. uppl.
 Omfång: 89, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Animal farm.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1946. Första uppl. i denna version 1983
 ISBN: 91-7486-854-3
 Medarbetare: Wahlén, Jan, 1929- (översättare)
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick 35 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6103
 
 Författare: Adams, Richard, 1920-
 Titel: Watership Down / a novel by Richard Adams.
 Förlag/År: New York, Avon, [1975], c1972.
 Omfång: 478 s. : map ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: Chronicles the adventures of a group of rabbits searching for a safe place to establish a new warren where they can live in peace.
 ISBN: 0380002930
 Genre: Fantasy
 Ämnesord: Rabbits
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick Lite sliten på ryggen.35 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6104
 
 Författare: Donaldson, Stephen
 Titel: Kampen om Mordant. Bok 4, Ärkespeglaren / översättning av Olle Sahlin
 Förlag/År: Stockholm : Natur och kultur, 1998 ; (Danmark)
 Omfång: [2] s., s. 7-323, [1] s. Pocket
 Orginaltitel: A man rides through.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1996
 ISBN: 91-27-06897-8
 Medarbetare: Sahlin, Olle (översättare)
 Genre: Fantasy
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Mycket fint skick 50 kr.
Ex.2: Mycket fint skick 50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6105
 
 Författare: Krog, Niklas, 1965-
 Titel: En krigares hjärta / Niklas Krog
 Förlag/År: Stockholm : Pandang, 2002 (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 382 s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: Originaluppl. 1997
 Anmärkning: "Även med tryckår: 2. tr., 2003 ; 3. tr., 2005"
 ISBN: 91-89646-10-X
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: Hc,u
 Ämnesord: Ungdomsböcker
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick 50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6106
 
 Författare: Van Dine, S S
 Titel: The kidnap murder case; a Philo Vance story; by S. S. Van Dine (pseud.)
 Förlag/År: New York, Charles Scribner, 1936.
 Omfång: x, 316 s. 20 cm. Pocket
 Genre: Detective and mystery stories
 Ämnesord: Vance, Philo (Fictitious character)
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick Denna utg. Bantam, 1948.50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6107
 
 Författare: Burke, James Lee, 1936-
 Titel: Cadillac jukebox.
 Förlag/År: London : Orion, 1997
 Omfång: 320s. ; 18cm Pocket.
 Anmärkning: Originally published: 1996
 ISBN: 0-7528-0962-8
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He
 Ämnesord: Robicheaux, Dave (Fictitious character)
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1: Bra skick Denna utg tr 1996.35 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6108
 
 Författare: Wilhelm, Kate
 Titel: City of Cain / Kate Wilhelm.
 Förlag/År: New York : Pocket Books, 1978, c1974.
 Omfång: 191 s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: A Timescape book.
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Heq
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur > Amerikansk skönlitteratur
Ex. 1: Bra skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6109
 
 Författare: Eco, Umberto, 1932-
 Titel: Misreadings / Umberto Eco ; translated from the Italian by William Weaver
 Förlag/År: London : Picador, in association with Cape, 1994
 Upplaga: New ed.
 Omfång: 180 s. ; 20cm Pocket.
 ISBN: 0-330-33468-9
 SAB-kod: Hi=e
 Ämnesord: Literature
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6110
 
 Författare: Dart-Thornton, Cecilia
 Titel: The ill-made mute / Cecilia Dart-Thornton.
 Förlag/År: London : Pan, 2002.
 Omfång: 437 s. : ill., map ; 18 cm. Pocket.
 Anmärkning: Includes bibliographical references.
 Anmärkning: Originally published: London : Macmillan, 2001.
 ISBN: 0330489550
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Snedläst annars fin.35 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6111
 
 Författare: Radway, Janice A
 Titel: Reading the romance : women, patriarchy and popular literature / Janice A. Radway
 Förlag/År: London : Verso, 1987
 Omfång: x, 274 s. ; 22cm Pocket.
 Serie: Questions for feminism, 99-0650671-7
 Anmärkning: Bibliography: p258-266. - Includes index
 Anmärkning: Originally published: Chapel Hill : University of North Carolina Press, 1984
 ISBN: 0-86091-893-9
 SAB-kod: Ohja
 SAB-kod: G.093
 Ämnesord: Women
 Ämnesord: romantic fiction
 Ämnesord: Love stories
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Sociala frågor och socialpolitik > Kvinnofrågor
Kategori: Litteraturvetenskap > Triviallitteratur
Ex.1: Mycket fint skick 200 kr. Såld
Ex.2: Mycket fint skick 175 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6112
 
 Författare: Staalesen, Gunnar, 1947-
 Titel: Skriften på väggen / Gunnar Staalesen ; översättning: Hans Nygren
 Förlag/År: Malmö : Bra böcker, 2002 (Falun : Scandbook)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 320 s. ; 23 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Skriften på veggen
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1998
 ISBN: 91-7133-943-4
 Medarbetare: Nygren, Hans (översättare)
 Genre: Deckare
 Genre: Finlandssvensk litteratur
 SAB-kod: Hdb.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Norska
Ex.1: Mycket fint skick 50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6113
 
 Författare: Ekerwald, Carl-Göran, 1923-
 Titel: Diogenes lykta : essäer / av Carl-Göran Ekerwald
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1983 ; (Kristianstad : Kristianstads boktr.)
 Omfång: 255, [1] s., [4] pl.-bl. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-29-55131-5
 SAB-kod: D
 SAB-kod: G
 SAB-kod: Hc.04
Kategori: Filosofi och psykologi
Kategori: Litteraturvetenskap
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Essäer
Ex.1: Fint skick 75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6114
 
 Författare: Brown, Dan, 1964-
 Titel: Änglar och demoner / Dan Brown ; översättning av Ola Klingberg
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 2005 (Falun : Scandbook)
 Omfång: 557, [1] s. ; 24 cm Inbunden.
 Anmärkning: "2.-4. tr., 2005 ; 5.-6. tr., 2005"
 Anmärkning: Första svenska upplaga 2005
 ISBN: 91-0-010502-3
 Medarbetare: Klingberg, Ola, 1965- (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Heq.01=c
 Ämnesord: Skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 120 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6116
 
 Författare: Heumann, Ludwig
 Titel: Prosten Heumanns läkemedel : Efter det tyska originalets 26:te uppl.
 Förlag/År: Stockholm : L. Heumann, 1929
 Upplaga: 9. svenska uppl.
 Omfång: x,290s. Häftad
 Anmärkning: 2.-8. uppl. 1926-1928
Kategori: Medicin
Ex. 1: Bra skick Lite sliten rygg, stanska fläcka på några sidor.70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6117
 
 Författare: Simenon, Georges, 1903-1989
 Titel: Min vän kommissarie Maigret / [översättning: Gunnel Vallquist]
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1964
 Omfång: 136 s. Pocket
 Orginaltitel: Mon ami Maigret.
 Serie: Delfinböckerna, 0416-900X ; 148
 Anmärkning: Ny utg.
 Genre: Deckare
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Fint skick 45 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6118
 
 Författare: Rawn, Melanie
 Titel: The star scroll / Melanie Rawn.
 Förlag/År: London : Pan Books, 1990, c1989.
 Omfång: 589 s. ; 24 cm. Pocket.
 ISBN: 0330314041
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 45 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6119
 
 Författare: Huff, Tanya
 Titel: No quarter / Tanya Huff.
 Förlag/År: New York, N.Y. : DAW Books, 1996.
 Omfång: 413 s. ; 18 cm. Pocket.
 Anmärkning: DAW Book collectors no. 1019--T.p. verso.
 ISBN: 0886776988
 Genre: Fantasy
 Ämnesord: Fantasy fiction, American.
 Ämnesord: Assassins
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Liten skada på ryggen.35 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6120
 
 Författare: De Camp, L Sprague (Lyon Sprague), 1907-2000.
 Titel: The reluctant king / L. Sprague de Camp.
 Förlag/År: Garden City, N.Y. : N. Doubleday, [between 1983 and 1996]
 Omfång: 533 s. : map ; 22 cm. Pocket
 Anmärkning: The Goblin tower -- The Clocks of Iraz -- The unbeheaded king.
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: Heq
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur > Amerikansk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Detta utg. Baen, tr. 199640 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6121
 
 Författare: Clayton, Jo
 Titel: The burning ground / Jo Clayton.
 Förlag/År: New York, NY : DAW Books, c1995.
 Omfång: 293, 24 s. : ill. ; 18 cm. Pocket
 Serie: Shadowsong trilogy ; 2.
 Serie: DAW book collectors ; no. 998.
 ISBN: 0886776635
 Genre: Science fiction
 Genre: Fantastic fiction
Kategori: Skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Inplastad30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6122
 
 Författare: Donaldson, Stephen R
 Titel: Daughter of regals and other tales / Stephen R. Donaldson.
 Förlag/År: New York : Ballantine Books, 1985, c1984.
 Upplaga: 1st Ballantine Books ed.
 Omfång: [xiii], 366 s. ; 18 cm. Pocket.
 Anmärkning: A Del Rey book.
 ISBN: 0345314433
 Genre: Fantasy
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Liten sliten men oläst.50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6123
 
 Författare: Stableford, Brian, 1948-
 Titel: The empire of fear
 Förlag/År: London : Pan, 1991
 Omfång: 520 s. ; 18 cm. Pocket
 ISBN: 0330315757
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6124
 
 Författare: Kafka, Franz, 1883-1924
 Titel: I straffkolonien och andra berättelser / övers. [från tyskan] av Teddy Brunius och Bengt Chambert
 Förlag/År: Sthlm, 1969 ; (Halmstad : Hallandsposten)
 Upplaga: 2. uppl.
 Omfång: 129, [1] s. Pocket
 Serie: W & W-serien, 0509-5069 ; 85
 SAB-kod: Hf.016=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Tyska och jiddisch
Ex. 1: Mycket fint skick Litet märke på framsidan annars som ny. Oläst.95 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6125
 
 Författare: Wright, Georg Henrik von, 1916-2003
 Titel: Myten om framsteget : tankar 1987-1992 : med en intellektuell självbiografi / Georg Henrik von Wright
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1994 ; (Norge)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 174, [2] s. ; 18 cm. Pocket
 Serie: Bonnier pocket, 99-0307595-2
 Anmärkning: "Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1994 ; 3. tr., 1995 ; 4. tr., 1996 ; 5. tr., 2004"
 ISBN: 91-0-055795-1
 SAB-kod: D
 SAB-kod: U:d
 SAB-kod: Dbz Wright, Georg Henrik von
 Ämnesord: Wright, Georg Henrik von, 1916-2003
 Ämnesord: Filosofi
Kategori: Filosofi och psykologi
Kategori: Naturvetenskap > Naturvetenskaplig teori, filosofi och metodlära
Kategori: Filosofi och psykologi > Filosofins historia > Särskilda filosofer
Ex.1: Fint skick 60 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6126
 
 Författare: Baigent, Michael
 Titel: The elixir and the stone : a history of magic and alchemy / Michael Baigent and Richard Leigh.
 Förlag/År: London : Penguin, 1998.
 Omfång: xxv, 482 s., [16] s. of plates : ill. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: Includes bibliographic references and index.
 Anmärkning: First published: London : Viking, 1997.
 ISBN: 0140247939
 Medarbetare: Leigh, Richard, 1943-
 Ämnesord: Hermetism.
 Ämnesord: Occultism.
 Ämnesord: Alchemy.
 Ämnesord: Medicine, Magic, mystic, and spagiric.
 Ämnesord: Magic.
Kategori: Historia
Ex. 1: Fint skick 100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6127
 
 Författare: Vonnegut, Kurt, 1922-2007.
 Titel: Timequake / Kurt Vonnegut.
 Förlag/År: New York : Berkley Books , c1998.
 Upplaga: 1st Berkley trade pbk. ed.
 Omfång: xvii, 250 s. : ill. ; 21 cm. Pocket.
 ISBN: 0425164349
 Genre: Alternative histories (Fiction)
 Genre: Science fiction
 Ämnesord: Space and time
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6128
 
 Författare: Bargum, Johan, 1943-
 Titel: Den svarta portföljen : [roman] / Johan Bargum
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1991 ; (Finland)
 Omfång: 164, [1] s. ; 21 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1991
 ISBN: 91-1-911962-3
 Genre: Finlandssvensk litteratur
 SAB-kod: Hcd.01
 SAB-kod: H
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Finlandssvensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6129
 
 Författare: Eriksson, Kjell, 1953-
 Titel: Prinsessan av Burundi / Kjell Eriksson
 Förlag/År: Stockholm : Ordfront, 2003 (Smedjebacken : Scandbook)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 332, [1] s. ; 23 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 2002
 ISBN: 91-7037-000-1
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Kartonnage60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6130
 
 Författare: Sterling, Bruce, 1954-
 Titel: Holy fire / Bruce Sterling.
 Förlag/År: London : Phoenix, 1997.
 Omfång: 296 s. ; 20 cm. Pocket
 Anmärkning: Originally published: London : Millennium, 1996.
 ISBN: 1857998847
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He
 Ämnesord: Aging
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6131
 
 Författare: Stendhal, 1783-1842
 Titel: Om kärleken / Stendhal ; översättning, efterskrift och kommentarer av Martin von Zweigbergk ; [översättning av italienska citat: Viveca Melander] ; förord av Horace Engdahl
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1992 ; (Borås : Centraltr.)
 Omfång: 305, [4] s. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: De l'amour.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 3.-4. tus., 1992
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1947. Första uppl. i denna version 1992
 Anmärkning: Tidigare utg. i annan övers.
 ISBN: 91-0-055238-0
 Medarbetare: Zweigbergk, Martin von (översättare)
 Medarbetare: Melander, Viveca (översättare)
 SAB-kod: Hj.04=c
 SAB-kod: Dodf
 SAB-kod: Hcej.04
 Ämnesord: Kärlek
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Franska
Kategori: Filosofi och psykologi > Psykologi > Känslor, känsloreaktioner
Ex.1: Fint skick Ganska slitet skyddsomslag men boken är mycket fin.95 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6132
 
 Författare: Faulkner, William, 1897-1962
 Titel: Go down, Moses : and other stories
 Förlag/År: London : Vintage, 1996
 Omfång: 268 s. Pocket
 ISBN: 0-09-958571-5
 Ämnesord: Noveller
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6133
 
 Författare: Kilpi, Eeva, 1928-
 Titel: Fortsättningskrigets tid : roman / Eeva Kilpi ; översättning: Kerstin Lindqvist
 Förlag/År: Stockholm : Natur och kultur, 1995 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 311, [1] s. ; 23 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Jatkosodan aika.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1995
 ISBN: 91-27-04065-8
 Medarbetare: Lindqvist, Kerstin (översättare)
 SAB-kod: Hub.01=c
 SAB-kod: Hceub.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Finska och tornedalsfinska
Ex. 1: Biblioteksband, Stämplar mm. Fint skick 60 kr.
Ex. 2: Mycket fint skick 85 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6134
 
 Författare: Åman, Jan, 1960-
 Titel: Fredrik Wretman - American floors / text: Jan Åman ; [translation by Catharina Gabrielsson]
 Förlag/År: Höganäs : Wiken, 1991 ; (Helsingborg : Schmidt)
 Omfång: 94, [1] s. : ill. (vissa i färg) ; 21 x 25 cm Inbunden.
 Anmärkning: Parallelltext på svenska och engelska
 ISBN: 91-7119-034-1
 Medarbetare: Gabrielsson, Catharina (översättare)
 SAB-kod: Ibz Wretman, Fredrik
 Ämnesord: Wretman, Fredrik, 1953-
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konsthistoria > Särskilda konstnärer
Ex. 1: Mycket fint skick 140 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6135
 
 Författare: Jansson, Tove, 1914-2001
 Titel: Mumintrollet. 2 / av Tove Jansson
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1989 ; (Finland)
 Omfång: 135 s. : ill. Häftad
 Anmärkning: "Innehåller episoderna: Familjen lever högt ; Den farliga vintern ; Låtsaslek"
 Anmärkning: Originaluppl. 1957-74
 Anmärkning: Tidigare utg. med titeln: Mumin
 ISBN: 91-1-895311-5
 Medarbetare: Jansson, Lars, 1926-2000
 Ämnesord: Tecknade serier
Kategori: Skönlitteratur > Tecknade serier
Ex.1: Mycket fint skick 150 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6136
 
 Författare: Larsson, Eva-Lena, 1963-
 Titel: Pyssla med Findus / text: Eva-Lena Larsson & Kennert Danielsson ; bild: Sven Nordqvist
 Förlag/År: Bromma : Opal, 1998 ; (Belgien)
 Omfång: 60 s. : färgill. ; 31 cm Inbunden.
 Anmärkning: "Även med tryckår: [Ny tr.], 2000 ; [Ny tr.], 2002 ; [Ny tr.], 2004"
 ISBN: 91-7270-851-4
 Medarbetare: Danielsson, Kennert, 1959-
 Medarbetare: Nordqvist, Sven, 1946-
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: P.09,u
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex. 1: Fint skick Ett uppslag har några fläckar annars fin.75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6137
 
 Författare: Scarry, Richard
 Titel: Vi lär oss räkna 1 - 2 - 3 / Richard Scarry ; översatt av Gallie Eng
 Förlag/År: R&S
 Upplaga: Första svenska upplaga 1977
 Omfång: Inbunden
 ISBN: 91-29-47119-2
 ISBN: 91-29-64072-5
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: uHcf (yb)
 SAB-kod: uTa (yb)
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Kategori: Matematik > Allmänt
Ex.1: Fint skick Denna utg tr. 1997110 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6138
 
 Författare: Anthony, Piers
 Titel: Firefly / Piers Anthony.
 Förlag/År: New York : Avon Books, c1992.
 Omfång: 466 s. ; 18 cm. Pocket
 ISBN: 0380759500
 Genre: Skräck
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Bra skick Lite snedläst45 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6139
 
 Författare: Salvatore, R A, 1959-
 Titel: The spine of the world / R. A. Salvatore
 Förlag/År: Renton, Wash. ; London : TSR, 2000
 Omfång: 384s. Pocket.
 Anmärkning: Originally published: 1999
 ISBN: 0-7869-1404-1
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Bra skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6140
 
 Författare: Salvatore, R A, 1959-
 Titel: Servant of the Shard / R. A. Salvatore
 Upplaga: Originalupplaga 2000
 Omfång: Pocket
 Serie: Paths of darkness 3
 Serie: Forgotten realms
 ISBN: 0-7869-1878-0
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 35 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6141
 
 Författare: Salvatore, R A, 1959-
 Titel: Sea of swords / R. A. Salvatore.
 Förlag/År: Renton, WA : Wizards of the Coast, 2002.
 Upplaga: 1st pbk. ed.
 Omfång: 410 s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: Forgotten realms.
 ISBN: 0786927720
 Internetlänk: http://www.loc.gov/catdir/description/hol052/2001092051.html
 Genre: Fantasy
 Ämnesord: Drizzt Do Urden (Fictitious character)
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 35 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6142
 
 Författare: Cunningham, Elaine
 Titel: Daughter of the Drow / Elaine Cunningham.
 Förlag/År: Renton, Wash. ; [Great Britain] : Wizards of the Coast, c2003.
 Omfång: 342 s. ; 18 cm. Pocket.
 Anmärkning: Originally published: Lake Geneva, Wis. : TSR, 1995.
 ISBN: 0786929308
 ISBN: 0786929294
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: He
 Ämnesord: Forgotten realms (Imaginary place)
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 35 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6143
 
 Författare: Cunningham, Elaine
 Titel: Tangled webs / Elaine Cunningham.
 Förlag/År: Lake Geneva, WI : TSR, 1996.
 Omfång: 314 s. ; 23 cm. Pocket
 Serie: Starlight & shadows ; 2.
 Anmärkning: A novel of the underdark.
 ISBN: 0786929596
 ISBN: 0786905166
 Genre: Fantasy
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6144
 
 Författare: Cunningham, Elaine
 Titel: Evermeet : island of elves / Elaine Cunningham
 Upplaga: Originalupplaga 1998
 Omfång: Pocket
 Serie: Forgotten realms
 ISBN: 0-7869-1354-1
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: uHe.01
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Denna uppl. tr. 200040 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6145
 
 Författare: Herbert, James, 1943-
 Titel: The magic cottage / James Herbert
 Förlag/År: Sevenoaks : New English Library, 1987, c1986
 Omfång: [ca 352] p ; 18 cm. Pocket
 ISBN: 0450409376
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Smutstitelbladet löst.50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6146
 
 Författare: Ferring, David
 Titel: Konrad / David Ferring.
 Förlag/År: Nottingham : Black Library, 2001.
 Omfång: 288s. Pocket.
 Serie: Konrad trilogy ; bok 1
 ISBN: 1841541567
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6147
 
 Författare: Knaak, Richard A
 Titel: Night of blood / Richard A. Knaak.
 Förlag/År: Renton, WA : Wizards of the Coast : Distributed in the United States by Holtzbrinck publishing, c2004.
 Omfång: 372 s. : map ; 18 cm. Pocket.
 Serie: Dragonlance.
 ISBN: 0786931965
 Genre: Science fiction
 Genre: Fantasy
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6149
 
 Författare: Adams, Richard, 1920-
 Titel: Pesthundarna / Richard Adams ; övers. av Helga Drougge ; verser och sånger övers. av Britt G. Hallqvist ; ill. och kart. av A. Wainwright
 Förlag/År: Stockholm : MånPocket, 1981 ; (Ungern)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 374, [2] s. : ill. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: The plague dogs.
 Serie: MånPocket, 99-0184541-6
 ISBN: 91-7642-056-6
 Medarbetare: Drougge, Helga (översättare)
 Medarbetare: Hallqvist, Britt G., 1914-1997. (översättare)
 Medarbetare: Wainwright, A. (illustratör)
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick Namnteckning45 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6150
 
 Författare: Weis, Margaret
 Titel: Dragons of a lost star: Vol II in The war of souls trilogy / Margaret Weis & Tracy Hickman.
 Förlag/År: Renton, WA. : Wizards of the Coast, c2003.
 Omfång: Pocket
 Serie: Dragonlance
 Anmärkning: Title from slipcase.
 Anmärkning: v. 1. Dragons of a fallen sun -- v. 2. Dragons of a lost star -- v. 3. Dragons of a vanished moon.
 ISBN: 0786930020
 ISBN: 07869180711
 ISBN: 07869270622
 ISBN: 07869295023
 Medarbetare: Hickman, Tracy
 Genre: Fantasy
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6151
 
 Författare: Kjellin, Gösta, 1936-
 Titel: Modern dramatik : tio analyser / Gösta Kjellin, Marie Louise Ramnefalk
 Förlag/År: Stockholm : Aldus/Bonnier, 1971 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 204 s. Pocket
 Serie: Aldusserien, 0346-5454 ; 349
 Medarbetare: Ramnefalk, Marie Louise, 1941-
 SAB-kod: G.02
Kategori: Litteraturvetenskap > Dramatik
Ex.1: Fint skick Den sista tredjedelen av boken har en mindre genomgående fläck på kanten. Namnteckning.75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6152
 
 Författare: Kristeva, Julia, 1941-
 Titel: Stabat mater och andra texter / Julia Kristeva ; i urval av Ebba Witt-Brattström ; översättning av Ann Runnqvist-Vinde
 Förlag/År: Stockholm : Natur och kultur, 1995 (Norge)
 Upplaga: 1. pocketutg.
 Omfång: 313, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Serie: NoK pocket, 99-0119834-8
 Anmärkning: Även med tryckår: 2. pocketutg., 2. tr. 2002
 Anmärkning: Övers. från franska
 ISBN: 91-27-05355-5
 Medarbetare: Witt-Brattström, Ebba, 1953- (utgivare)
 Medarbetare: Runnqvist-Vinde, Ann (översättare)
 SAB-kod: Docb
 SAB-kod: G:df
 SAB-kod: F:d
Kategori: Filosofi och psykologi > Psykologi > Psykoanalys
Kategori: Litteraturvetenskap > Litteraturestetik
Kategori: Språkvetenskap > Språkteori och -filosofi
Ex. 1: Fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6154
 
 Författare: Forester, Cecil Scott
 Titel: Po-Po och drakarna / av C. S. Forester ; illustrerad av Hans Arnold ; översättning av Brita af Geijerstam
 Upplaga: Första svenska upplaga 1947. Första upplaga i denna version 1964
 Omfång: Inbunden
 Serie: Regnbågsböckerna
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: uHcf
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex.1: Fint skick Ett naggat hörn. Barnnamnteckning .130 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6155
 
 Författare: Thorvall, Kerstin, 1925-2010.
 Titel: Din lycka är min : en moralisk historia / Kerstin Thorvall
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1981 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 286, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-0-045319-6
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Skyddsomslag saknas Fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6156
 
 Författare: Sandel, Cora, 1880-1974
 Titel: Vårt krångliga liv : noveller / Cora Sandel
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1963 ; (Stockholm : V. Petterson)
 Omfång: 205 s. Inbunden
 Orginaltitel: Vårt venskelige liv.
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Lätt trasigt omslag Bra skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6157
 
 Författare: Queneau, Raymond, 1903-1976
 Titel: Zazie / Övers. av Evert Lundström
 Förlag/År: Stockholm : Tiden, 1961 ; (Stockholm : Tiden-Barnängen)
 Omfång: 185, [1] s. Häftad
 Orginaltitel: Zazie dans le métro.
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Mycket fint skick Oläst, osprättad i nyskick.200 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6158
 
 Författare: Claesson, Stig, 1928-2008.
 Titel: Supportern / Stig Claesson ; teckningar: Stig Claesson
 Förlag/År: Staffanstorp : Cavefors ; [Solna] : [Seelig], 1971 ; (Tyskland)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 147 s. : ill. Inbunden
 Serie: Boc-serien, 99-0117341-8
 SAB-kod: Hc.016
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Noveller
Ex.1: Biblioteksband, Stämplar mm. Mindre bra skick Smutstitelblad saknas.30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6159
 
 Författare: Bank, Melissa
 Titel: Flickornas handbok i jakt och fiske : [episoder] / Melissa Bank ; översättning av Kerstin Gustafsson
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1999 ; (Finland)
 Omfång: 264, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The girls' guide to hunting and fishing.
 Anmärkning: "Även med tryckår: 6/8. tus., 1999 ; 9/15. tus., 2001"
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1999
 ISBN: 91-0-056824-4
 Medarbetare: Gustafsson, Kerstin (översättare)
 SAB-kod: Heq.01=c
 SAB-kod: Hceeq.01
 Ämnesord: Humor
 Ämnesord: Uppväxt
 Ämnesord: Kvinna
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6160
 
 Författare: Monsarrat, Nicholas
 Titel: Ingen eld utan rök / Nicholas Monsarrat ; övers. av Gunilla Berglund
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1966 ; (Karlskrona : Arahamson)
 Omfång: 159, [1] s.
 Orginaltitel: Something to hide.
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Mycket fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6161
 
 Författare: Price, Susan
 Titel: Alvprinsen / Susan Price ; översättning: Molle Kanmert
 Förlag/År: Malmö : Richter, 1998 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 199 s. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Elfgift.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1998
 ISBN: 91-7709-694-0
 Medarbetare: Kanmert Sjölander, Molle, 1967- (översättare)
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: He.01=c
 Ämnesord: Fornnordisk mytologi
 Ämnesord: Fantasy
 Ämnesord: Roman
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Fint skick Lätt sliten.65 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6162
 
 Författare: Marker, Lise-Lone
 Titel: Ingmar Bergman : four decades in the theater / Lise-Lone Marker, Frederick J. Marker
 Förlag/År: Cambridge : Cambridge U. P., 1982
 Omfång: xvii, 262 s. : ill. Häftad.
 Serie: Directors in perspective, 99-0310755-2
 ISBN: 0-521-22441-1
 ISBN: 0-521-29501-7
 Medarbetare: Marker, Frederick J.
 SAB-kod: Ikz Bergman, I.
 Ämnesord: Bergman, Ingmar, 1918-
 Ämnesord: Theater
Kategori: Konst, musik, teater och film > Teater > Särskilda sceniska konstnärer
Ex. 1: Mycket fint skick 130 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6163
 
 Författare: Kaplinski, Jaan, 1941-
 Titel: Titanic och isen / Jaan Kaplinski ; översättning från estniskan av Enel Melberg
 Förlag/År: Stockholm : Natur och kultur, 1997 ; (Lund : BTJ tr.)
 Omfång: 136, [1] s. ; 20 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Jää ja Titanic.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1997
 ISBN: 91-27-06205-8
 Medarbetare: Melberg, Enel, 1943- (översättare)
 SAB-kod: Huc.04=c
 SAB-kod: Hceuc.04
 Ämnesord: Estland
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Estniska
Ex. 1: Mycket fint skick 95 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6164
 
 Författare: Claus, Hugo, 1929-2010
 Titel: Andjakten / Hugo Claus ; översättning och efterskrift av Per Holmer
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 2002 (Uddevalla : Mediaprint)
 Omfång: 151, [1] s. ; 21 cm Inbunden.
 Orginaltitel: De metsiers.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2002
 ISBN: 91-0-057783-9
 Medarbetare: Holmer, Per, 1951- (översättare)
 SAB-kod: Hg.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Nederländska
Ex.1: Mycket fint skick 120 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6165
 
 Författare: Kärnborg, Ulrika, 1969-
 Titel: Stjärnfältet : en essä om helgon och skoskav / Ulrika Kärnborg
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 2003 (Falun : Scandbook)
 Omfång: 165, [1] s. ; 21 cm Inbunden.
 Serie: Bonnier essä
 ISBN: 91-0-058169-0
 SAB-kod: Cj
 Ämnesord: Pilgrimer
 Ämnesord: Pilgrimsfärder
 Ämnesord: Pilgrims and pilgrimages
 Ämnesord: Pilgrims and pilgrimages
Kategori: Religion > Kyrkohistoria
Ex.1: Mycket fint skick 95 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6166
 
 Författare: Dahl, Roald, 1916-1990
 Titel: Häxorna / Roald Dahl ; översättning av Meta Ottosson ; illustrationer av Quentin Blake
 Förlag/År: Tiden
 Upplaga: Första svenska upplaga 1984
 Omfång: Inbunden
 ISBN: 91-550-2979-5
 ISBN: 91-550-3710-0
 ISBN: 91-88876-52-7
 ISBN: 91-85243-19-1
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: uHcg
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex.1: Mycket fint skick 75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6167
 
 Författare: Ellroy, James, 1948-
 Titel: Den svarta dahlian / James Ellroy ; översättning: Ulf Gyllenhak
 Förlag/År: [Höganäs] : [Bra böcker], 1990 ; (Ungern)
 Omfång: 406 s. ; 23 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The black dahlia.
 Serie: Bra spänning, 99-0164873-4
 Serie: Mysterious press, 99-0878729-2
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1990
 Medarbetare: Gyllenhak, Ulf, 1958- (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6168
 
 Författare: Kornbluth, C M (Cyril M.), 1924-1958.
 Titel: The Syndic C.M. Kornbluth with an introduction by Edmund Crispin
 Förlag/År: London Sphere 1978
 Omfång: 160p 18cm Pocket.
 Anmärkning: "Originally published: Garden City, N.Y. : Doubleday, 1953 ; London : Faber, 1964"
 ISBN: 0722153325
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He
 Ämnesord: Fiction in English.
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick 50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6169
 
 Författare: Herbert, Frank, 1920-1986
 Titel: The god makers Frank Herbert
 Förlag/År: London New English Library 1974
 Omfång: 175p 18cm Pocket.
 Anmärkning: "Originally published: New York : Putnam ; London : New English Library, 1972"
 ISBN: 0450017982
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He
 Ämnesord: Fiction in English.
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Ett mindre veck på baksidan.30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6170
 
 Författare: Lagercrantz, Olof, 1911-2002
 Titel: Dagbok.
 Förlag/År: Stockholm : Aldus/Bonnier, 1960 ; (Stockholm : Bonnier)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 158, [2] s. Pocket
 SAB-kod: Hc.04
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Essäer
Ex. 1: Bra skick Lite sliten rygg.40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6171
 
 Författare: Marsh, Ngaio
 Titel: Sjunga för död / till svenska av Carl Sundell
 Förlag/År: Stockholm : Geber, 1965 ; (Stockholm : Br. Lagerström)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 229, [1] s. Pocket
 Orginaltitel: Singing in the shrouds.
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Fint skick 45 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6172
 
 Författare: Hammer, Olav, 1958-
 Titel: På spaning efter helheten : New age - en ny folktro? / Olav Hammer
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1998 ; (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 361 s. ; 18 cm. Pocket
 ISBN: 91-46-17189-4
 SAB-kod: Cn
 Ämnesord: New age
Kategori: Religion > Moderna religionsbildningar
Ex. 1: Mycket fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6173
 
 Författare: Parker, Robert B, 1932-
 Titel: Taming a sea-horse / Robert B. Parker.
 Förlag/År: Harmondsworth : Penguin, 1988.
 Omfång: Pocket
 ISBN: 0140099018
 Genre: Deckare
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6174
 
 Författare: Parker, Robert B, 1932-
 Titel: Early Autumn / Robert B. Parker.
 Förlag/År: London : Penguin, [1997?]
 Omfång: 208s. 18cm Pocket.
 ISBN: 0140073981
 ISBN: 0140073981
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He
 Ämnesord: Spenser (Fictitious character)
 Ämnesord: Private investigators
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Bra skick 35 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6175
 
 Författare: Hill, Reginald
 Titel: A fairly dangerous thing Reginald Hill
 Förlag/År: London Fontana 1974
 Omfång: 190p 18cm Pocket.
 Anmärkning: Originally published: London : Collins, 1972
 ISBN: 0006133843
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He
 Ämnesord: Fiction in English.
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6176
 
 Författare: West, Nathanael, 1904-1940
 Titel: En kall miljon eller Lemuel Pitkins förvandling / till svenska av Thomas Warburton
 Förlag/År: Stockholm : Geber, 1970 ; (Malmö : Beyrond)
 Omfång: 132, [1] s. Pocket
 Orginaltitel: A cool miljon, or, The dismantling of Lemuel Pitkin.
 Serie: En Geber pocket, 99-0125087-0
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6178
 
 Författare: Hammett, Dashiell, 1894-1961
 Titel: Continentala detektivbyrån / Dashiell Hammett ; övers. av Anders Jonason
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1977 ; (Nacka : Esselte Herzog)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 235, [1] s. ; 21 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The Continental OP.
 ISBN: 91-1-772062-1
 Medarbetare: Jonason, Anders (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 140 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6180
 
 Författare: O'Donnell, Peter
 Titel: Slavlägret / Peter O'Donnell ; övers.: Gabriel Setterborg
 Förlag/År: Stockholm ; Malmö ; Tübingen ; Zürich : Bergh, 1977 ; (Ystad : Aurora)
 Omfång: 248, [1] s. ; 21 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Last day in Limbo, Modesty Blaise.
 ISBN: 91-502-0347-9
 Medarbetare: Setterborg, Gabriel (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Skyddsomslag saknas Fint skick Lite lätt snedläst. Första svenska utgåva.80 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6181
 
 Författare: Undset, Sigrid, 1882-1949
 Titel: Katarina av Siena / av Sigrid Undset ; övers. av Karin Stolpe
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1957 ; (Stockholm : Norstedt)
 Omfång: 319 s. Häftad
 Orginaltitel: Caterina av Siena.
 SAB-kod: Cjz Katarina av Siena
Kategori: Religion > Kyrkohistoria > Kyrkohistoria: särskilda personer
Ex.1: Fint skick Liten skada längt ner på ryggen.110 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6182
 
 Författare: Capek, Karel, 1890-1938
 Titel: Salamanderkriget / Karel Capek ; översättning: Erik Frisk
 Förlag/År: Stockholm : Litteraturfrämjandet, 1988 ; (Falun : Scandbook)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 298, [2] s. ; 18 cm. Kartonnage
 Orginaltitel: Válka s mloky (tjeckiska).
 Serie: En bok för alla, 99-0130108-4
 Anmärkning: Även utg. i inb. variant för HSB
 ISBN: 91-7448-471-0
 Medarbetare: Frisk, Erik (översättare)
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Hmd.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Tjeckiska
Ex.1: Mycket fint skick 30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6183
 
 Författare: White, Elwyn Brooks
 Titel: Fantastiska Wilbur / E.B. White ; illustrationer av Garth Williams ; översättning av Britt G. Hallqvist
 Förlag/År: R&S
 Upplaga: Första svenska upplaga 1953. Första upplaga i denna version 1973
 Omfång: Inbunden
 Serie: Glada grodan
 ISBN: 91-29-41655-8
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: uHcf
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex.1: Mycket fint skick Denna utg tr 1986.60 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6184
 
 Författare: Lagerkvist, Pär, 1891-1974
 Titel: Den svåra resan / Pär Lagerkvist
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1985 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 94, [1] s. ; 20 cm Inbunden.
 Anmärkning: Utgör andra delen av förf:s Gäst hos verkligheten
 ISBN: 91-0-046641-7
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick Ou. 7:e-10:e tus90 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6185
 
 Författare: Foer, Jonathan Safran
 Titel: Allt är upplyst / Jonathan Safran Foer ; översättning av Hans-Jacob Nilsson
 Förlag/År: Stockholm : MånPocket, 2003 (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 319, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Everything is illuminated
 Serie: Månpocket, 99-0184541-6
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2003
 ISBN: 91-7001-113-3
 Medarbetare: Nilsson, Hans-Jacob (översättare)
 SAB-kod: Heq.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Fint skick 30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6186
 
 Författare: Johnson, Eyvind, 1900-1976
 Titel: Krilons resa : roman / Eyvind Johnson
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1997 ; (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 393, [2] s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: Originaluppl. 1942
 ISBN: 91-0-056473-7
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6188
 
 Författare: Johnson, Eyvind, 1900-1976
 Titel: Krilon själv : roman / Eyvind Johnson
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1997 ; (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 492, [3] s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: Originaluppl. 1943
 ISBN: 91-0-056474-5
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6189
 
 Författare: Ibsen, Henrik, 1828-1906
 Titel: Gengångare = Gengangere ; Vildanden / Henrik Ibsen ; översättning: Arne Törnqvist
 Förlag/År: Stockholm : Natur och kultur, 1996 (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 278, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Vildanden
 Orginaltitel: Gengangere
 Serie: NoK pocket, 99-0119834-8
 Anmärkning: Gengångare har parallelltext på svenska och norska
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: [Ny tr.], 2000
 ISBN: 91-27-06325-9
 Medarbetare: Törnqvist, Arne, 1932-2003 (översättare)
 SAB-kod: Hdb.02=c
 SAB-kod: Hdb.02
 SAB-kod: Hcedb.02
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Norska
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Norska
Ex. 1:Nött Fint skick 45 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6190
 
 Författare: Kilpi, Eeva, 1928-
 Titel: Döden och den unge älskaren : noveller / Eeva Kilpi ; översättning: Kerstin Lindqvist
 Förlag/År: Stockholm : Legenda, 1991 ; (Danmark)
 Upplaga: 1. pocketuppl.
 Omfång: 160 s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Kuolema ja nuori rakastaja.
 Serie: Legenda pocket, 99-0500049-6
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1988
 ISBN: 91-582-1885-8
 Medarbetare: Lindqvist, Kerstin (översättare)
 SAB-kod: Hub.016=c
 SAB-kod: Hceub.016
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Finska och tornedalsfinska
Ex. 1: Fint skick 45 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6191
 
 Författare: Donaldson, Stephen
 Titel: Lord Foul's bane / Stephen Donaldson
 Förlag/År: London : Voyager, 1996
 Omfång: 576s. ; 18 cm Pocket.
 Serie: The chronicles of Thomas Covenant, the unbeliever ; 1
 Anmärkning: Originally published: London: Fontana, 1978
 ISBN: 0-00-615239-2
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: He
 Ämnesord: American fiction
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6193
 
 Författare: Dibdin, Michael
 Titel: The last Sherlock Holmes story Michael Dibdin
 Förlag/År: London Sphere 1980
 Omfång: 192p 18cm Pocket.
 Anmärkning: Originally published : London : Cape, 1978
 ISBN: 0722129793
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He
 Ämnesord: Fiction in English.
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1:Namnteckning Mycket fint skick Debutboken60 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6195
 
 Titel: Catalogue of "His Master's Voice" records.
 Förlag/År: Hayes, Eng. : Gramophone Company,
 Omfång: v. : ill. ; 19 cm. Häftad
 Anmärkning: Some issues include biographical section: His Masters Voice international celebrity artists (varies).
 Anmärkning: "Some issues include section: Catalogue No. 2; Records of unique and historic interest (varies slightly)"
 Anmärkning: Description based on : 1922.
 Anmärkning: Cover-title varies.
 Ämnesord: Music
 Ämnesord: Sound recordings
 Ämnesord: Musicians
Kategori: Bokväsen och biblioteksväsen
Ex. 1: Bra skick. Liten skada på rygg och en reva i förstasidan. Katalog täckande inspelning tom juni 1951. Catalogue 1951/52 Overseas70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6196
 
 Författare: Ransmayr, Christoph, 1954-
 Titel: Isens och mörkrets fasor / Christoph Ransmayr ; översättning: Ulrika Wallenström ; [teckningar: Julius Payer]
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1991 ; (Borås : Centraltr.)
 Omfång: 205, [2] s. : ill. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Die Schrecken des Eises und der Finsternis.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1991
 ISBN: 91-37-10011-4
 Medarbetare: Payer, Julius (illustratör)
 Medarbetare: Wallenström, Ulrika (översättare)
 SAB-kod: Hf.01=c
 SAB-kod: Hcef.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Tyska och jiddisch
Ex. 1: Mycket fint skick 95 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6197
 
 Författare: Lukács, György, 1885-1971
 Titel: Det gäller realismen : [en 30-talsdebatt] / Georg Lukács, Bertolt Brecht ; [urval, kommentarer och övers. av Lars Bjurman]
 Förlag/År: Staffanstorp : Cavefors ; [Solna] : [Seelig], 1975 ; (Lund : Berling)
 Upplaga: 1. uppl.
 Omfång: 291 s. ; 21 cm. Häftad
 ISBN: 91-504-0377-X
 Medarbetare: Brecht, Bertolt, 1898-1956
 Medarbetare: Bjurman, Lars, 1932- (översättare)
 SAB-kod: G
 Ämnesord: Litteraturvetenskap
Kategori: Litteraturvetenskap
Ex. 1:Nött Bra skick 100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6198
 
 Författare: Nordberg, Michael, 1930-
 Titel: I kung Magnus tid : Norden under Magnus Eriksson : 1317-1374 / Michael Nordberg
 Förlag/År: Stockholm : Bonnierförl., 1996 ; (Falun : Scandbook)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 361 s., [24] pl.-s. (vissa i färg) ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-43-06467-1
 SAB-kod: Kc.34
 Ämnesord: Magnus Eriksson, kung av Sverige och Norge, 1316-1374
 Ämnesord: Historia
Kategori: Historia > Sverige > Senare medeltiden 1319-1520
Ex. 1: Mycket fint skick 140 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6199
 
 Författare: Kjellberg, Ernst, 1891-1938
 Titel: Grekisk och romersk konst / Ernst Kjellberg, Gösta Säflund
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1978 ; (Stockholm : Bonniers graf.)
 Upplaga: 4., revid. uppl.
 Omfång: 339 s. : ill. ; 22 cm Inbunden.
 Serie: Aldus akademi, 99-0167082-9
 ISBN: 91-0-042743-8
 Medarbetare: Säflund, Gösta, 1903-2004
 SAB-kod: Jaab
Kategori: Arkeologi > Europa > Klassisk arkeologi
Ex. 1: Mycket fint skick 145 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6200
 
 Författare: Boyer, Elizabeth H
 Titel: Lord of chaos / Elizabeth H. Boyer.
 Förlag/År: New York : Ballantine Books, 1991.
 Upplaga: 1st ed.
 Omfång: 312 s. ; 18 cm. Pocket.
 Anmärkning: A Del Rey book.
 ISBN: 0345363027
 Genre: Fantasy
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Lite sliten baksida.35 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6201
 
 Författare: Fredriksson, Gunnar, 1930-, redaktör
 Titel: Det politiska språket.
 Förlag/År: Staffanstorp : Cavefors ; [stockholm] : ([Seelig]), 1966 ; (Uddevalla : (Bohusläningen)
 Upplaga: 3. uppl.
 Omfång: 147 s.
 Serie: Boc-serien, 99-0117341-8
 SAB-kod: F.023
 SAB-kod: Ocg
Kategori: Språkvetenskap > Semantik (betydelselära)
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Statskunskap och politik > Politiska begrepp och politiska åskådningar
Ex. 1: Fint skick Lite blekt rygg. Namnteckning.60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6202
 
 Titel: Gunnlaug Ormstungas saga och andra isländska kortsagor / övers. av Hjalmar Alving
 Förlag/År: Stockholm : Aldus/Bonnier, 1966 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 173, [1] s., [2] kartbl. Pocket
 Serie: Delfinserien, 0346-6574 ; 224
 Medarbetare: Alving, Hjalmar, 1877-1958
 SAB-kod: Hdca=c(s)
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Isländska och färöiska
Ex.1: Mycket fint skick 45 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6204
 
 Författare: Donner, Jörn, 1933-
 Titel: Djävulens ansikte : Ingmar Bergmans filmer / Jörn Donner
 Förlag/År: Stockholm : Aldus/Bonnier, 1962 ; (Lund : Berling)
 Omfång: 201 s., [8] pl.-bl. : ill. Pocket
 Serie: Aldus-böckerna, 0516-5628 ; 49
 SAB-kod: Aalz Bergman, Ingmar
 SAB-kod: Ikz Bergman, Ingmar
 SAB-kod: Imb-c
 Ämnesord: Bergman, Ingmar, 1918-
Kategori: Bokväsen och biblioteksväsen > Bibliografi > Särskilda personer
Kategori: Konst, musik, teater och film > Teater > Särskilda sceniska konstnärer
Kategori: Konst, musik, teater och film > Film > Sverige
Ex.1:Namnteckning Fint skick 50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6205
 
 Författare: Greene, Hugh, Sir.
 Titel: More rivals of Sherlock Holmes cosmopolitan crimes edited and introduced by Hugh Greene
 Förlag/År: Harmondsworth Penguin 1973
 Omfång: 331p 19cm Pocket.
 Anmärkning: Originally published, London: Bodley Head, 1971
 ISBN: 0140036857
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick Veck på omslagets baksida.50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6206
 
 Författare: McCaffrey, Anne, 1926-
 Titel: The white dragon / Anne McCaffrey.
 Förlag/År: London : Corgi, 1980 ([2001?] printing)
 Omfång: 475 s. : 1 map ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: "Originally published : New York : Ballantine, 1978 ; London : Sidgwick and Jackson, 1979"
 ISBN: 0552113131
 Genre: Fantasy
 Ämnesord: Fiction in English.
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Bra skick Lite sliten.30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6207
 
 Författare: Feist, Raymond E
 Titel: Talon of the silver hawk / Raymond E. Feist.
 Förlag/År: New York : HarperTorch, [2004]
 Omfång: 378 s. : maps ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: Reprint. Originally published by Eos in 2003.
 ISBN: 0380803240
 Genre: Fantasy
 Ämnesord: Orphans
 Ämnesord: Soldiers
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 45 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6208
 
 Författare: Claus, Hugo, 1929-2010
 Titel: Skam : roman / Hugo Claus ; översättning av Per Holmer
 Förlag/År: Stockholm : MånPocket, 1995 ; (Norge)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 214, [4] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Schaamte.
 Serie: MånPocket, 99-0184541-6
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1994
 ISBN: 91-7643-151-7
 Medarbetare: Holmer, Per, 1951- (översättare)
 SAB-kod: Hg.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Nederländska
Ex. 1: Mycket fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6209
 
 Författare: Christofferson, Birger
 Titel: Svenska litteraturkritiker : metoder, teorier, värderingar / Birger Christofferson
 Förlag/År: Stockholm PAN/Norstedt 1970
 Omfång: Pocket
 Serie: En PANbok
 SAB-kod: Gc.04
 SAB-kod: Gc.5
Kategori: Litteraturvetenskap > Svensk litteraturhistoria > Essäer och litteraturkritik
Kategori: Litteraturvetenskap > Svensk litteraturhistoria > 1900-talet
Ex.1: Mycket fint skick 60 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6210
 
 Författare: Anderson, Poul, 1926-2001.
 Titel: The dog and the wolf / Poul and Karen Anderson.
 Förlag/År: New York : Baen, c1988.
 Omfång: 531 s. : maps ; 18 cm. Pocket.
 Anmärkning: A Baen Books original.
 ISBN: 0671653962
 Medarbetare: Anderson, Karen.
 Genre: Fantasy
 Ämnesord: Fantasy fiction.
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Bra skick Slitet omslag25 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6211
 
 Författare: Cunningham, J V (James Vincent), 1911-
 Titel: The problem of style / edited by J.V. Cunningham.
 Förlag/År: Greenwich, Conn. : Fawcett Publications, 1966.
 Omfång: 288 s. ; 18 cm. Pocket
 Serie: Literature and ideas series ; M319
 Serie: Fawcett premier book
 Anmärkning: Includes bibliographical references (p. [283]-288).
 SAB-kod: Aef
 Ämnesord: Style, Literary.
Kategori: Bokväsen och biblioteksväsen > Bokväsen > Redigeringsteknik
Ex. 1: Mycket fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6212
 
 Författare: Leary, Timothy
 Titel: Jail notes / Timothy Leary ; introduction by Allen Ginsberg
 Förlag/År: New York <1970>
 Omfång: Pocket
 SAB-kod: Lz Leary, Timothy
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Leary, Timothy
Ex. 1: Bra skick Lätt sliten.100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6214
 
 Författare: Olin, Ulla, 1920-
 Titel: Dröm om viktlöshet : dikter / Ulla Olin
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1999 ; (Kristianstad : Kristianstads boktr.)
 Omfång: 91, [4] s. ; 23 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1999
 ISBN: 91-0-056759-0
 Genre: Finlandssvensk litteratur
 SAB-kod: Hc.03
 Ämnesord: Dikter
 Ämnesord: Poesi
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex. 1: Mycket fint skick 90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6215
 
 Författare: Olin, Ulla, 1920-
 Titel: Solen installerad / Ulla Olin
 Förlag/År: Stockholm : Alba, 1992 ; (Uppsala : Enbloms grafiska)
 Omfång: 66, [2] s. ; 24 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1992
 ISBN: 91-7458-265-8
 Genre: Finlandssvensk litteratur
 SAB-kod: Hc.03
 Ämnesord: Svensk poesi
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex.1: Mycket fint skick Två små revor i skyddsomslaget.110 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6216
 
 Författare: Runefelt, Eva, 1953-
 Titel: En kommande tid av livet : dikter / av Eva Runefelt
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1975 ; (Lund : Berling)
 Omfång: 75 s. Häftad
 ISBN: 91-0-040140-4
 SAB-kod: Hc.03
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex. 1:Ouppsprättad Mycket fint skick Lyrikdebuten.120 kr.
Ex. 2: Fint skick 95 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6217
 
 Författare: Nabokov, Vladimir Vladimirovic, 1899-1977
 Titel: Gåvan : roman / Vladimir Nabokov ; översättning av Filippa Rolf
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1965 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 354 s. Häftad
 Orginaltitel: The gift.
 Medarbetare: Rolf, Filippa
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1:Ouppsprättad Mycket fint skick 125 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6218
 
 Författare: Järvstad, Kristin, 1964-
 Titel: Att utvecklas till kvinna : studier i den kvinnliga utvecklingsromanen i 1900-talets Sverige / Kristin Järvstad
 Förlag/År: Stockholm : B. Östlings bokförl. Symposion, 1996 ; (Stehag : B. Östlings bokförl. Symposion)
 Omfång: 300 s. ; 23 cm Inbunden.
 Anmärkning: Sammanfattning på engelska med titeln: Developing as a woman : studies in the 20th century Swedish female novel of development
 Anmärkning: Diss. Lund : Univ.
 Anmärkning: S. 275: Kvinnliga utvecklingsromaner, s. 276: Manliga utvecklingsromaner
 ISBN: 91-7139-327-7
 SAB-kod: Gc.0972
 SAB-kod: Gc.5
 Ämnesord: Utvecklingsromaner
 Ämnesord: Kvinnliga författare
 Ämnesord: Utvecklingsromaner
 Ämnesord: Agnes von Krusenstjerna
 Ämnesord: Ingrid Sjöstrand
 Ämnesord: Irja Browallius
 Ämnesord: Kvinnliga författare
 Ämnesord: Utvecklingsromaner
 Ämnesord: Women authors
Kategori: Litteraturvetenskap > Svensk litteraturhistoria > Kvinnolitteratur
Kategori: Litteraturvetenskap > Svensk litteraturhistoria > 1900-talet
Ex. 1: Mycket fint skick 120 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6219
 
 Författare: Espmark, Kjell, 1930-
 Titel: Harry Martinson erövrar sitt språk : en studie i hans lyriska metod 1927-1934
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1970 ; (Stockholm : V. Petterson)
 Omfång: 320, [1] s. Häftad
 Anmärkning: With an English summary
 SAB-kod: Gcz Martinson, Harry
 Ämnesord: Martinson, Harry, 1904-1978
Kategori: Litteraturvetenskap > Svensk litteraturhistoria > Särskilda svenska författare
Ex.1: Bra skick Delvis osprättad, delvis understrykningar i blyerts.110 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6220
 
 Författare: Clason, Synnöve, 1938-
 Titel: Ängeln på vinden : om kvinnligt skrivande nu och förr / Synnöve Clason
 Förlag/År: Stockholm : Trevi, 1989 ; (Södertälje : Fingraf)
 Omfång: 325, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-7160-922-9
 SAB-kod: G.0972
 Ämnesord: Kvinnliga författare
Kategori: Litteraturvetenskap > Kvinnolitteratur
Ex.1: Mycket fint skick 100 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6221
 
 Författare: Calderķn de la Barca, Pedro, 1600-1681
 Titel: Livet en dröm : drama i tre akter / Pedro Calderķn de la Barca ; i svensk övers. av Erik Blomberg
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1956 ; (Stockholm : Norstedt)
 Omfång: 124, [1] s. Häftad
 Orginaltitel: La vida es sueņo.
 Medarbetare: Blomberg, Erik, 1894-1965 (översättare)
 SAB-kod: Hk.02=c
 Ämnesord: Span Klass
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Spanska
Ex. 1: Fint skick Lite solblekt omslag120 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6222
 
 Författare: Malmsten, Bodil, 1944-
 Titel: Paddan & branden / Bodil Malmsten ; [vinjetter: Stefania Malmsten]
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1987 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 82, [1] s. : ill. ; 22 cm.
 Anmärkning: "Innehåll: Döden 1986 ; Pet sounds ; Paddan & branden"
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 6/7. tus., 1987
 ISBN: 91-0-047171-2
 Medarbetare: Malmsten, Stefania (illustratör)
 SAB-kod: Hc.03
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex. 1: Mycket fint skick 70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6223
 
 Författare: Eliot, T S (Thomas Stearns), 1888-1965
 Titel: Dikter i svensk tolkning / T.S. Eliot ; inledning av Gunnar Ekelöf
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1965 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 117 s.
 Serie: Svalans lyrikklubb, 0586-0326 ; 10
 Medarbetare: Ekelöf, Gunnar, 1907-1968 (medarbetare)
 SAB-kod: Hce.03
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Poesi
Ex. 1: Mycket fint skick 90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6225
 
 Titel: Världslitteraturen : de stora mästerverken. [28], Dikter ; Don Carlos ; Wilhelm Tell / Friedrich v. Schiller
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1926
 Omfång: 378 s. Häftad
 Medarbetare: Lamm, Martin, 1880-1950 (medarbetare)
 Medarbetare: Böök, Fredrik, 1883-1961 (medarbetare)
 Medarbetare: Schiller, Friedrich von, 1759-1805 (medarbetare)
 Medarbetare: Hallström, Per, 1866-1960 (medarbetare)
 SAB-kod: Hce(s)
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Mycket fint skick Delvis osprättad. Förlagsstämpel.50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6226
 
 Författare: Grevenius, Herbert, 1901-1993
 Titel: Brecht - liv och teater : handbok till Radioteaterns huvudserie 1964/65
 Förlag/År: Stockholm : Sveriges radio : [Seelig], 1964 ; (Halmstad : Meijel)
 Omfång: 348 s. : ill.
 SAB-kod: Gf.5
 SAB-kod: Gfz Brecht, Bertolt
 SAB-kod: Ikb-fa.5
Kategori: Litteraturvetenskap > Tysk litteraturhistoria > 1900-talet
Kategori: Litteraturvetenskap > Tysk litteraturhistoria > Brecht, Bertolt
Kategori: Konst, musik, teater och film > Teater > Tyskland
Ex. 1: Mycket fint skick 175 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6227
 
 Författare: Adams, Richard, 1920-
 Titel: Den långa flykten / Richard Adams ; översättning av Britt G. Hallqvist
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1975 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 343, [1] s. ; 22 cm. Inbunden
 Orginaltitel: Watership Down.
 ISBN: 91-0-040252-4
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Mycket fint skick Första sv utg100 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6228
 
 Författare: Nylander, Lars, 1952-
 Titel: Den långa vägen hem : Lars Noréns författarskap från poesi till dramatik / Lars Nylander
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1997 ; (Borås : Centraltr.)
 Omfång: 371, [1] s. : ill. ; 24 cm Inbunden.
 ISBN: 91-0-056416-8
 SAB-kod: Gcz Norén, Lars
 SAB-kod: G
 Ämnesord: Norén, Lars, 1944-
Kategori: Litteraturvetenskap > Svensk litteraturhistoria > Särskilda svenska författare
Kategori: Litteraturvetenskap
Ex. 1: Mycket fint skick 160 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6229
 
 Författare: Pleijel, Agneta, 1940-
 Titel: The Dog Star / Agneta Pleijel ; translated from the Swedish by Joan Tate
 Förlag/År: London : Peter Owen, 1991
 Omfång: 120 s. Inbunden
 Orginaltitel: Hundstjärnan.
 ISBN: 0-7206-0844-9
 ISBN: 0-7206-0844-9
 SAB-kod: Hcce.01
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6230
 
 Författare: Jung, C G, 1875-1961
 Titel: Människan och hennes symboler / av Carl Gustav Jung ; i samarbete med M.-L. von Franz ... ; övers.: Karin Stolpe ; [fackgranskning: Alarik Roos]
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1984 ; (Helsingborg : Boktryck)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 320 s. : ill. ; 20 cm. Pocket
 Orginaltitel: Man and his symbols.
 ISBN: 91-37-08480-1
 Medarbetare: Roos, Alarik (illustratör)
 Medarbetare: Stolpe, Karin, 1907-2003 (illustratör)
 Medarbetare: Franz, Marie-Louise von, 1915-1998 (medarbetare)
 SAB-kod: Docbc
Kategori: Filosofi och psykologi > Psykologi > Jung och den analytiska (komplexa) psykologin
Ex.1: Mycket fint skick Storpocket85 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6231
 
 Författare: Ford, Ford Madox, 1873-1939
 Titel: Sorgligast av historier : en berättelse om passion : Beati Immaculati / Ford Madox Ford ; översättning av Ann-Marie Vinde
 Förlag/År: Stockholm : Tiden, 1988 ; (Kristianstad : Kristianstads boktr.)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 242, [4] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The saddest story/The good soldier.
 Serie: Tidens klassiker, 99-0134533-2
 ISBN: 91-550-2930-2
 Medarbetare: Vinde, Ann-Marie, 1934- (översättare)
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1:Namnteckning Fint skick 45 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6232
 
 Titel: The caretaker : a play / by Harold Pinter
 Förlag/År: London : Eyre Methuen, 1972
 Upplaga: 2. ed., rev., repr.
 Omfång: Häftad
 ISBN: 0-416-62930-X
 ISBN: 0-416-64110-5
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6234
 
 Författare: McAuley, Paul J
 Titel: Shrine of stars : the third book of Confluence / Paul J. McAuley.
 Förlag/År: London : Gollancz, 1999.
 Omfång: 312 s. ; 25 cm. Inbunden
 ISBN: 0575064293
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He
 Ämnesord: Yama (Fictitious character)
 Ämnesord: Imaginary wars and battles
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Skyddsomslaget skadat på baksidans överkant. Tillskrift på dörsättsbladet.75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6235
 
 Författare: Carpelan, Bo, 1926-
 Titel: Marvins bok / Bo Carpelan
 Förlag/År: Stockholm : Bonniers juniorförl., 1990 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 225, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: "Innehåll: Bågen ; Paradiset"
 Anmärkning: Originaluppl. 1968 och 1973. Första uppl. med denna samlingstitel 1990
 Anmärkning: Tidigare utg. i separata vol.
 ISBN: 91-48-51807-7
 Medarbetare: Carpelan, Bo, 1926-. Bågen
 Medarbetare: Carpelan, Bo, 1926-. Paradiset
 Genre: Finlandssvensk litteratur
 SAB-kod: Hcd,u
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Finlandssvensk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick 70 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6236
 
 Författare: Carpelan, Bo, 1926-
 Titel: Benjamins bok / Bo Carpelan
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1997 ; (Finland)
 Omfång: 248 s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1997
 ISBN: 91-0-056536-9
 Genre: Finlandssvensk litteratur
 SAB-kod: Hcd.01
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Finlandssvensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 95 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6237
 
 Författare: Trenter, Ulla, 1936-
 Titel: Kartan : [detektivroman] / Ulla Trenter
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1979 ; (Stockholm : Bonniers graf.)
 Omfång: 215, [1] s. ; 21 cm Inbunden.
 ISBN: 91-0-044127-9
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Ou.100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6238
 
 Författare: Benedictsson, Victoria, 1850-1888
 Titel: Samlade skrifter. Bd 6, Dramatik
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1920
 Omfång: 488 s. Häftad
 Anmärkning: Det finns även en bibliofiluppl.
 Medarbetare: Lundegård, Axel, 1861-1930 (medarbetare)
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick 65 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6239
 
 Författare: Fleming, Ian, 1908-1964
 Titel: Här kommer Chitty-Chitty-Bang-Bang / övers. av Per Kellberg
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1969 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 109 s. Inbunden
 Orginaltitel: Chitty-Chitty-Bang-Bang.
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: uHce
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex. 1: Mycket fint skick Namnstämpel.200 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6240
 
 Författare: Ayckbourn, Alan, 1939-
 Titel: Three plays / Alan Ayckbourn
 Förlag/År: Harmondsworth : Penguin, 1987
 Omfång: 251 s. Pocket
 ISBN: 0-14-048150-8
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6241
 
 Författare: Hobsbawm, Eric J, 1917-
 Titel: The age of capital, 1848-1875 / E. J. Hobsbawm
 Förlag/År: London : Abacus, 1977
 Omfång: 413 s. Pocket
 ISBN: 0-349-11691-1
 SAB-kod: K.46
 SAB-kod: Kv.46
Kategori: Historia > 1815-1914
Kategori: Historia > Allmän ekonomisk historia > 1815-1914
Ex. 1: Fint skick 100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6242
 
 Författare: Ballard, J G, 1930-
 Titel: Cocaine nights / J.G. Ballard.
 Förlag/År: London : Flamingo, 1996.
 Omfång: 328 s. ; 23 cm. Pocket.
 ISBN: 0002241358
 ISBN: 0002241358
 ISBN: 0006550649
 SAB-kod: He
 Ämnesord: British
 Ämnesord: Retirees
 Ämnesord: Murder
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6243
 
 Författare: Lewis, C S, 1898-1963
 Titel: Till we have faces : a myth retold / C.S. Lewis ; drawings by Fritz Eichenberg.
 Förlag/År: San Diego : Harcourt Brace & Co., 1984, c1956.
 Upplaga: 1st Harvest ed.
 Omfång: 313 s. : ill. ; 21 cm.
 Anmärkning: Orginally published in 1956.
 ISBN: 0156904365
 Medarbetare: Eichenberg, Fritz, 1901-
 Genre: Historical fiction
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: He
 Ämnesord: Psyche (Greek deity)
 Ämnesord: Cupid (Roman deity)
 Ämnesord: Eros (Greek deity)
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 85 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6244
 
 Författare: Feist, Raymond E
 Titel: Ormkrigskrönikan. 1, Skuggan av en mörk drottning / översättning: Peter Lindforss
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 1998 (Falun : AiT Scandbook AB)
 Omfång: 444, [1] s. Inbunden.
 Orginaltitel: Shadow of a dark queen.
 Serie: Wahlströms fantasy, 99-2256100-X
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1998
 ISBN: 91-32-32273-9
 Medarbetare: Lindforss, Peter (översättare)
 Genre: Fantasy
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Mycket fint skick Första sv utg80 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6245
 
 Författare: Capote, Truman, 1924-1984
 Titel: Bönhörd : den ofullbordade romanen / Truman Capote ; översättning av Cai Melin
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1988 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 195, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Answered prayers.
 ISBN: 91-0-047433-9
 Medarbetare: Melin, Cai (översättare)
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6246
 
 Författare: Brink, André, 1935-.
 Titel: Sandslottet / André Brink ; översättning: Inger Johansson
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1997 ; (Smedjebacken : Smegraf)
 Omfång: 375, [1] s. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Imaginings of sand.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1997
 ISBN: 91-37-11050-0
 Medarbetare: Johansson, Inger (översättare)
 SAB-kod: Hep.01=c
 SAB-kod: Hceep.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6247
 
 Författare: Brink, André, 1935-.
 Titel: I åtråns namn / André Brink ; översättning: Inger Johansson
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 2001 ; (Falun : AIT Falun AB)
 Omfång: 303, [1] s. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The rights of desire.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2001
 ISBN: 91-37-11988-5
 Medarbetare: Johansson, Inger (översättare)
 SAB-kod: H
 SAB-kod: Hcee.01
 SAB-kod: He.01=c
 Ämnesord: Skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Fint skick Liten reva i skyddsomslaget95 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6248
 
 Författare: Janosch pseud. för Horst Eckert
 Titel: Bamse Björnson Knas / Janosch ; konstnärens verser i svensk tolkning av Jadwiga P. Westrup
 Förlag/År: Bergh
 Upplaga: Första svenska upplaga 1984
 ISBN: 91-502-0722-9
 SAB-kod: uHcf (yb)
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex. 1: Fint skick 90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6249
 
 Författare: Ende, Michael, 1929-1995.
 Titel: Filemon Skrynkelrik / Michael Ende ; Bilder av Christoph Hessel
 Omfång: Inbunden
 ISBN: 3-522-41870-0
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: Hcf
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex. 1: Mycket fint skick 100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6250
 
 Författare: Powell, Richard 1908-
 Titel: Bort med puffran, kvinna! / Richard Powell ; övers. av Astrid Borger
 Förlag/År: Stockholm : Lindqvist, 1970
 Omfång: 222 s. Inbunden
 Orginaltitel: Lay that pistol down.
 Genre: Humor
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Fint skick 35 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6256
 
 Författare: Habibi, Emile, 1922-1998
 Titel: Sa'id peptimisten / Emile Habibi ; översättning av Ulla Ericson & Hesham Bahari
 Förlag/År: Furulund : Alhambra, 1991 ; (Ungern)
 Omfång: 145 s. ; 21 cm Inbunden.
 Orginaltitel: al-Waqa'i al-agiba fi-'htifa Said Abi-'n-Nahs al-Mutasa'il.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1991
 ISBN: 91-87680-20-3
 Medarbetare: Bahari, Hesham (översättare)
 Medarbetare: Ericson, Ulla (översättare)
 SAB-kod: Hsg.01=c
 SAB-kod: Hcesg.01
 SAB-kod: Hcesg
 Ämnesord: Judiska romaner och noveller
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Arabiska
Ex. 1: Fint skick 85 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6257
 
 Författare: Drabble, Margaret, 1939-
 Titel: Året vid Garrickteatern : roman / Margaret Drabble ; övers. av Lisbeth Renner
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1967 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 206, [1] s. Häftad
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1:Ouppsprättad Mycket fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6259
 
 Författare: Claesson, Stig, 1928-2008.
 Titel: Vad man ser och hedrar / Stig Claesson
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1998 ; (Borås : Centraltr.)
 Omfång: 230, [1] s. : ill. ; 24 cm Inbunden.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 13/16 tus., 2001
 ISBN: 91-0-056629-2
 SAB-kod: Gcz Claesson, Stig
 SAB-kod: Ibz Claesson, Stig
 SAB-kod: Lz
 Ämnesord: Claesson, Stig
 Ämnesord: Claesson, Stig 1928-
 Ämnesord: Självbiografier
Kategori: Litteraturvetenskap > Svensk litteraturhistoria > Särskilda svenska författare
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konsthistoria > Särskilda konstnärer
Kategori: Biografi > Biografi: Särskilda personer > Claesson, Stig
Ex.1: Fint skick 75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6260
 
 Författare: Kjaerstad, Jan, 1953-
 Titel: Rand / Jan Kjaerstad ; översättning: Urban Andersson
 Förlag/År: Stockholm : Atlantis, 1991 ; (Norge)
 Omfång: 317, [4] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Rand (norska).
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1991
 ISBN: 91-7486-956-6
 Medarbetare: Andersson, Urban (översättare)
 SAB-kod: Hdb.01=c
 SAB-kod: Hcedb.01
 Ämnesord: Skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Norska
Ex. 1: Mycket fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6261
 
 Författare: Rådström, Niklas, 1953-
 Titel: Drivved från Arkadien / Niklas Rådström
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1999 ; (Smedjebacken : Fälth & Hässler)
 Omfång: 274, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1999
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2.-3. tr., 1999
 ISBN: 91-46-17590-3
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Roman
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 80 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6262
 
 Författare: Ohlsson, Bengt, 1963-
 Titel: Rida på en gris : roman / Bengt Ohlsson
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1985 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 224, [1] s. ; 21 cm Inbunden.
 ISBN: 91-0-046445-7
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6263
 
 Författare: Edelfeldt, Inger, 1956-
 Titel: I fiskens mage : noveller / Inger Edelfeldt
 Förlag/År: Stockholm : AWE/Geber, 1984 ; (Malmö : Skogs graf.)
 Omfång: 123, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-20-07149-3
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Märke efter prislapp på baksidan.60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6264
 
 Författare: Hodell, Åke, 1919-2000
 Titel: Elddopet : [roman] / Åke Hodell ; [illustrationer: Åke Hodell]
 Förlag/År: Stockholm : Författarförl. Fischer & Rye, 1989 ; (Borås : Centraltr.)
 Omfång: 312 s. : ill. ; 22 cm. Häftad
 Anmärkning: Originaluppl. 1989
 ISBN: 91-7054-606-1
 Medarbetare: Hodell, Åke, 1919-2000 (illustratör)
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6265
 
 Författare: Drabble, Margaret, 1939-
 Titel: Allt livets goda- / Margaret Drabble ; översättning: Eva Sjöstrand
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1997 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 283, [1] s. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The witch of Exmoor.
 Serie: En Trevibok från Forum, 99-2384391-2
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1997
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1997
 ISBN: 91-37-11092-6
 Medarbetare: Sjöstrand, Eva (översättare)
 SAB-kod: He.01=c
 SAB-kod: Hcee.01
 Ämnesord: Familjeliv
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 65 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6266
 
 Författare: Dickens, Charles, 1812-1870
 Titel: Martin Chuzzlewit : hans liv och äventyr / Charles Dickens ; [svensk övers. av Margareta von Essen]
 Förlag/År: Stockholm : Fahlcrantz & Gumaelius, 1948
 Omfång: 2 vol. (448s.;(4)s.,s.449-902). Inbunden
 Orginaltitel: Life and adventures of Martin Chuzzlewit.
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Fint skick Klotband utan skyddsomslag med främre och bakre omslag medinbundet.130 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6267
 
 Författare: Williams, Tad
 Titel: Otherland. D. 1, De gyllene skuggornas dal
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 1999 ; (Falun : AIT Falun AB)
 Omfång: 461, [1] s. Inbunden.
 Orginaltitel: City of golden shadow.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1998
 ISBN: 91-32-32394-8
 Medarbetare: Haskå, Eva (översättare)
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Mycket fint skick 175 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6268
 
 Författare: Verne, Jules, 1828-1905
 Titel: Från jorden till månen : Månen runt / Jules Verne ; med 58 helsidesill. av De Montaut ... ; [övers. av J. Gunnarsson]
 Förlag/År: Uddevalla : Niloe, 1979 ; (Uddevalla : Bohusläns graf.)
 Upplaga: [Ny tr.]
 Omfång: 320 s. : ill. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: De la terre ā la lune.
 Orginaltitel: Autour de la lune.
 Serie: Niloe-biblioteket. Blå serien, 99-0196231-5 ; 10
 Anmärkning: "Även tillg. med tryckår: Ny tr., 1983 ; [Ny tr.], 1987"
 Anmärkning: Tidigare utg. som nr 9 i serien
 ISBN: 91-7102-003-9
 Medarbetare: Montaut, Henri de, 1825(?)-1890 (illustratör)
 Medarbetare: Gunnarsson, J. (översättare)
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Hj.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Franska
Ex. 1: Fint skick 120 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6269
 
 Författare: Le Guin, Ursula K, 1929-.
 Titel: Där världen kallas skog : roman / Ursula K. Le Guin ; övers.: Mats Dannewitz Linder
 Förlag/År: Köping : Lindfors, 1978 ; (Köping : Civiltr.)
 Upplaga: 1. uppl.
 Omfång: 106 s. ; 22 cm. Häftad
 Orginaltitel: The word for world is forest.
 ISBN: 91-7268-050-4
 Medarbetare: Dannewitz Linder, Mats, 1945- (översättare)
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Bra skick Lätt sliten. Namnteckning. Första sv utg60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6271
 
 Författare: Sjostakovitj, Dmitrij Dmitrievic, 1906-1975
 Titel: Testimony : the memoirs of Dmitri Shostakovich / as related to and edited by Solomon Volkov ; translated from the Russian by Antonina W. Bouis.
 Förlag/År: London : Faber, 1981.
 Omfång: xxxiv, 238 s., [16] s. of plates ; 24 cm. Pocket.
 Anmärkning: Includes index.
 Anmärkning: Originally published: London : H. Hamilton, 1979.
 ISBN: 0571118291
 Medarbetare: Volkov, Solomon.
 SAB-kod: Ij
 Ämnesord: Shostakovich, Dmitriæi Dmitrievich, 1906-1975.
 Ämnesord: Composers
Kategori: Konst, musik, teater och film > Musik
Ex. 1: Fint skick 100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6272
 
 Författare: Lindström, Erik R, 1950- (biolog)
 Titel: Rovdjurens liv och roll i nordisk natur / Erik R. Lindström ; illustrationer: Alf Andersson
 Förlag/År: Örkelljunga : Settern ; Stockholm : Naturvårdsverket, 2001 ; (Kristianstad : Kristianstads boktr.)
 Omfång: 214 s. : ill. (vissa i färg) ; 25 cm Inbunden.
 ISBN: 91-7586-515-7
 SAB-kod: Ugfb.07-b
Kategori: Naturvetenskap > Zoologi > Rovdjur (Carnivora)
Ex.1: Mycket fint skick 150 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6273
 
 Författare: Liljegren, Bengt, 1961-
 Titel: Karl XII : en biografi / Bengt Liljegren ; [foto: Sören Hallgren]
 Förlag/År: Lund : Historiska media, 2000 ; (Falun : AiT Falun AB)
 Omfång: 442, [1] s. : ill. ; 23 cm Inbunden.
 Anmärkning: "Även med tryckår: [Ny tr.], 2002 ; [Ny tr.], 2003 ; [Ny tr.], 2004"
 ISBN: 91-88930-99-8
 SAB-kod: Kc.428
 SAB-kod: Lz Karl XII, kung av Sverige
 Ämnesord: Karl XII, kung av Sverige, 1682-1718
 Ämnesord: Kungar
Kategori: Historia > Sverige > Karl XII 1697-1718
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Karl XII, kung av Sverige
Ex.1: Mycket fint skick 160 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6275
 
 Författare: Bremer, Fredrika, 1801-1865
 Titel: Livet i gamla världen / Fredrika Bremer ; urval av Gustaf Fredén
 Förlag/År: Stockholm : Natur och kultur, 1985 ; (Lund : Beta graf.)
 Upplaga: [Ny uppl.] / inl. av Bengt Holmqvist
 Omfång: 232, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Serie: Levande litteratur, 99-0208799-X
 ISBN: 91-27-01571-8
 Medarbetare: Fredén, Gustaf, 1898-1987 (utgivare)
 SAB-kod: Na.07
Kategori: Geografi > Europa > Reseskildringar
Ex. 1: Mycket fint skick 85 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6276
 
 Titel: Joyce i Sverige / redigerad av Tommy Olofsson
 Förlag/År: Stockholm Atlantis 1986
 Omfång: Inbunden
 ISBN: 91-7486-420-3
 SAB-kod: Gz Joyce, James
 SAB-kod: Lz Joyce, James
Kategori: Litteraturvetenskap > Särskilda utländska författare > Joyce, James
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Joyce, James
Ex. 1: Mycket fint skick 100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6277
 
 Författare: Block, Lawrence
 Titel: A dance at the slaughterhouse : a Matthew Scudder novel / Lawrence Block.
 Förlag/År: New York : Avon Books, c1992.
 Omfång: 309 s. ; 18 cm. Pocket.
 Anmärkning: Avon mystery.
 ISBN: 0380713748
 Genre: Deckare
 Ämnesord: Scudder, Matt (Fictitious character)
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6278
 
 Författare: Norén, Lars, 1944-
 Titel: Salome, sfinxerna : roman om en tatuerad flicka / Lars Norén
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 2001 ; (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 188, [3] s. ; 18 cm.
 Serie: Delfinserien, 0346-6574
 Anmärkning: Originaluppl. 1968
 ISBN: 91-0-057565-8
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6279
 
 Författare: Masterton, Graham
 Titel: The manitou / Graham Masterton.
 Förlag/År: New York : Pinnacle Books, 1976.
 Omfång: 216 s. ; 18 cm. Pocket
 ISBN: 0523009828
 Genre: Skräck
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Bra skick Lite sliten30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6280
 
 Författare: Masterton, Graham
 Titel: The pariah / Graham Masterton
 Förlag/År: London : W.H. Allen, 1983
 Omfång: 381 s. ; 18 cm Pocket.
 Serie: Star book
 ISBN: 0352313676
 Genre: Skräck
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Bra skick Skada på ryggens övre del och vikt framsida.30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6281
 
 Författare: Herbert, James, 1943-
 Titel: The spear / by James Herbert.
 Förlag/År: New York : New American Library, 1980.
 Omfång: 290 s. 18 cm. Pocket
 ISBN: 0451090608
 Genre: Skräck
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Oläst, Namnstämpel.75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6282
 
 Författare: Crais, Robert
 Titel: The last detective : an Elvis Cole novel / Robert Crais.
 Förlag/År: New York : Ballantine Books, 2004, c2003.
 Omfång: 337 s. ; 18 cm. Pocket
 ISBN: 0345451902
 Genre: Deckare
 Ämnesord: Cole, Elvis (Fictitious character)
 Ämnesord: Private investigators
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6283
 
 Författare: Wells, H, G, 1866-1946
 Titel: Den första färden till månen / till svenska av Harry Järv
 Förlag/År: Stockholm : Natur o. kultur, 1969 ; (Uddevalla : Svegea)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 177 s. Pocket
 Orginaltitel: The first men in the moon.
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Mycket fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6284
 
 Författare: Connolly, John, 1968-
 Titel: The killing kind / John Connolly
 Förlag/År: London : Coronet, 2002
 Omfång: 520 s. ; 18 cm. Pocket.
 Anmärkning: same mystery.
 Anmärkning: Did Grace Peltier commit suicide? When a mass grave in northern Maine reveals the final resting place of a religious community that disappeared 40 years ago, private detective Charlie Parker realises that their deaths are part of the
 Anmärkning: Originally published: London: Hodder & Stoughton, 2001
 ISBN: 0-340-77122-4
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He
 Ämnesord: Mass murder investigation
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6286
 
 Författare: King, Stephen, 1947-
 Titel: The eyes of the dragon : a story / by Stephen King ; with illustrations by David Palladini.
 Förlag/År: New York, NY : New American Library, 1988, c1987.
 Omfång: 380 s. ; 18 cm. Pocket.
 Anmärkning: In the kingdom of Delain, a young prince must struggle against powerful forces to gain his rightful inheritance.
 ISBN: 0451151259
 Medarbetare: Palladini, David.
 Genre: Fantasy
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1: Bra skick 35 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6288
 
 Författare: Simenon, Georges, 1903-1989
 Titel: Maigret i onåd / Georges Simenon ; övers. av Karin Jacobsson
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1980 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 148, [1] s. ; 19 cm. Pocket
 Orginaltitel: La maison du juge.
 Serie: Delfinserien, 0346-6574 ; 661
 ISBN: 91-0-045048-0
 Medarbetare: Jacobsson, Karin (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hcej.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Franska
Ex.1: Fint skick 50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6289
 
 Författare: Kafka, Franz, 1883-1924
 Titel: Processen / Franz Kafka ; övers. av Karl Vennberg
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1981
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 198 s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Der Prozess.
 Anmärkning: "Även tillg. med tryckår: Ny tr., 1984 (tr. i Storbritannien) ; [Ny tr.], 1986 ; [Ny tr.], 1998 (tr. i Norge) ; [Ny tr.], 2000. 197, [1], s"
 ISBN: 91-46-13801-3
 Medarbetare: Vennberg, Karl, 1910-1995 (översättare)
 SAB-kod: Hf=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Tyska och jiddisch
Ex.1: Mycket fint skick 45 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6290