|
|
Listor. En förteckning över antikvariatets alla böcker i listform - även sålda. Dessa sidor är främst gjorda för google och andra sökmotorer.
Du kan också pröva att söka direkt på www.antikvariat1.se.
|
|
|
|
| |
| Författare: | Ancker, Bo, 1924-1997 |
| Titel: | I sommarstaden : en bok om Stockholm / text: Bo Ancker ; foto: André och Irène Reisz |
| Förlag/År: | Stockholm : Geber, 1967 ; (Uppsala : A & W) |
| Omfång: | 90, [1] s. : ill. Inbunden |
| Medarbetare: | Reisz, Irène, 1900-1987 |
| Medarbetare: | Reisz, André, 1897- |
| Genre: | Stockholmiania |
| SAB-kod: | Ncaa(yb) |
| Kategori: | Geografi
> Sverige
> Stockholm och Stockholms län
|
|
|
| Ex. 1: | Lätt trasigt omslag Bra skick | 45 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6501 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Sneum, Gunnar |
| Titel: | Göra saker / Gunnar Sneum ; översatt från danskan av Maud Backéus |
| Förlag/År: | Stockholm : Liber, 1965 ; (Örebro : Littorin Rydén) |
| Upplaga: | 2. uppl. |
| Omfång: | 88 s. : ill. Inbunden |
| Orginaltitel: | Billedleg. |
| SAB-kod: | P.09 |
| Ämnesord: | Hobby |
| Kategori: | Teknik, industri och kommunikationer
> Amatör- och hobbyverksamhet
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 75 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6502 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Stockholm : en bok om den moderna storstadens miljöer, historia och människor / med bidrag av Gunder Andersson ... ; [red.: Ulf Bergqvist] |
| Förlag/År: | Stockholm : Brevskolan, 1983 ; (Borås : Sjuhäradsbygden) |
| Omfång: | 147, [1] s. : ill. ; 22 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-574-0641-3 |
| Medarbetare: | Bergqvist, Ulf, 1949- (utgivare) |
| Medarbetare: | Andersson, Gunder, 1943- (medarbetare) |
| Genre: | Stockholmiania |
| SAB-kod: | Ncaa |
| Ämnesord: | Stockholm |
| Kategori: | Geografi
> Sverige
> Stockholm och Stockholms län
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 75 kr. |
| Ex. 2: | Mycket fint skick Namnteckning | 65 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6503 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Stockholm i färg och bild. |
| Förlag/År: | Stockholm : Ljunggrens konstförl., 1948 |
| Omfång: | 16 pl.-bl. : Ill. Häftad |
| Genre: | Stockholmiania |
| Kategori: | Geografi
> Sverige
> Stockholm och Stockholms län
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6504 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Berg, Bengt, 1885-1967 |
| Titel: | De sista örnarna / Bengt Berg |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1923 |
| Omfång: | 176 s. : ill. Inbunden |
| SAB-kod: | Uggl |
| Ämnesord: | Rovfåglar |
| Ämnesord: | Örnar |
| Kategori: | Naturvetenskap
> Zoologi
> Rovfåglar (Falconiformes)
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Lite naggade kanter. Förlagets pappband med förgylld ryggtitel och pärmvignette. | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6505 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Linder, Ulf, 1943- |
| Titel: | Strövtåg i skärgård. |
| Förlag/År: | Stockholm : LT ; [Solna] : [Seelig], 1975 ; (Borås : Centraltr.) |
| Omfång: | 112 s. : ill. Inbunden |
| ISBN: | 91-36-00627-0 |
| Genre: | Stockholmiania |
| SAB-kod: | Ncab |
| Kategori: | Geografi
> Sverige
> Stockholm och Stockholms län
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6506 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Ahnlund, Nils, 1889-1957 |
| Titel: | Ladugårdslandet : till Hedvig Eleonora kyrkas 200-årsminne 1737- 1937 / [Nils Ahnlund, Simon Skoglund] |
| Förlag/År: | Stockholm : Svenska kyrkans diakonistyrelse, 1937 |
| Omfång: | 423 s. : ill. Inbunden |
| Medarbetare: | Skoglund, Simon |
| Genre: | Stockholmiania |
| SAB-kod: | Kcaa |
| SAB-kod: | Ncaa |
| Ämnesord: | Hedvig Eleonora kyrka (Stockholm) |
| Kategori: | Historia
> Sverige
|
| Kategori: | Geografi
> Sverige
> Stockholm och Stockholms län
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Privat band. Främre omslag medinbundet. | 150 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6507 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Nordström, Alf, 1914-1991 |
| Titel: | Roslag / Alf Nordström |
| Förlag/År: | Stockholm : Carlsson, 1990 ; (Borås : Centraltr.) |
| Omfång: | 171 s. : ill. ; 21 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-7798-359-9 |
| SAB-kod: | Ncabz Roslagen |
| SAB-kod: | Ncab |
| Ämnesord: | Roslagen |
| Kategori: | Geografi
> Sverige
> Uppland och Uppsala län
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 140 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6508 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Fries, Carl, 1895-1982 |
| Titel: | Mot väster- och österhav. |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1966 ; (Lund : Berling) |
| Omfång: | 318 s. : ill. Inbunden |
| SAB-kod: | Nc |
| Kategori: | Geografi
> Sverige
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Lagad reva i skyddsomslaget. | 85 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6509 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lagerlöf, Selma, 1858-1940 |
| Titel: | Herr Arnes penningar ; Körkarlen ; En herrgårdssägen och andra berättelser |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1960 (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 366, [1] s. Inbunden |
| Serie: | Svalans svenska klassiker, 99-0134162-0 |
| Serie: | Bokklubben Svalan, 99-0120395-3 |
| Medarbetare: | Lagerlöf, Selma, 1858-1940. Körkarlen |
| Medarbetare: | Lagerlöf, Selma, 1858-1940. Herrgårdssägen |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Skyddsomslag saknas Bra skick Lite naggad rygg. | 30 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6510 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Myrdal, Jan, 1927- |
| Titel: | Barndom / Jan Myrdal |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1982 ; (Södertälje : Axling) |
| Omfång: | 216, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-1-823232-9 |
| SAB-kod: | Gcz Myrdal, J. |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Särskilda svenska författare
|
|
|
| Ex.1: | Lätt trasigt omslag Fint skick Några revor samt en skada på omslaget. | 30 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6511 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Jersild, P C, 1935-. |
| Titel: | Den femtionde frälsaren : roman / P C Jersild |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1984 ; (Finland) |
| Omfång: | 248, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-0-046229-2 |
| SAB-kod: | Hc |
| Ämnesord: | Svensk skönlitteratur |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Lätt trasigt omslag Bra skick | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6512 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Almqvist, Carl Jonas Love, 1793-1866 |
| Titel: | Drottningens juvelsmycke eller Azouras Lazuli Tintomara : berättelse om händelser näst före, under och efter konung Gustaf III:s mord / Carl Jonas Love Almqvist ; omslag och teckningar: Svenolov Ehrén |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1967 ; (Stockholm : Norstedt) |
| Omfång: | 258, [1] s. : ill. Inbunden |
| Serie: | Bokklubben Vår bok, 99-0105689-6 |
| Medarbetare: | Ehrén, Svenolov, 1927-2004 (medarbetare) |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Skyddsomslag saknas Fint skick | 45 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6513 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Gotland |
| Förlag/År: | Stockholm STF 1966 |
| Omfång: | Häftad |
| Serie: | Svenska turistföreningens årsskrift 1966 |
| SAB-kod: | Ncbf |
| Ämnesord: | Gotland |
| Kategori: | Geografi
> Sverige
> Gotland och Gotlands län
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Märke efter tejp på titelbladet | 45 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6514 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Sällsamma öar : [en antologi] / red. av Harriet Hjorth |
| Förlag/År: | Stockholm : Natur o. kultur, 1962 ; (Solna : Tryckindustri) |
| Omfång: | 275, [1] s., 16 pl.-bl. : ill. Häftad |
| Medarbetare: | Hjorth, Harriet, 1908-1977 (medarbetare) |
| SAB-kod: | Na.07 |
| SAB-kod: | Hce(s) |
| SAB-kod: | Hc(s) |
| Kategori: | Geografi
> Europa
|
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Samlingar
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6515 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Landell, Nils-Erik, 1935- |
| Titel: | Den gröna staden / Nils-Erik Landell |
| Förlag/År: | Stockholm : Alba, 1979 ; (Lund : Lunds offset) |
| Omfång: | 111 s. : ill. ; 23 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Behandlar Stockholm |
| ISBN: | 91-7458-268-2 |
| Genre: | Stockholmiania |
| SAB-kod: | Ncaa |
| Kategori: | Geografi
> Sverige
> Stockholm och Stockholms län
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6516 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Wallenstedt, Catharina, 1627-1719 |
| Titel: | Allrakäraste : Catharina Wallenstedts brev 1672-1718 / kommenterade och i urval av Christina Wijkmark |
| Förlag/År: | Stockholm : Atlantis, 1995 ; (Eskilstuna : Tuna tr.) |
| Omfång: | 591, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-7486-241-3 |
| Medarbetare: | Wijkmark, Christina, 1936- (medarbetare) |
| SAB-kod: | Lz Wallenstedt, Catharina |
| Ämnesord: | Wallenstedt, Catharina 1627-1719 |
| Ämnesord: | Kvinnor |
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Wallenstedt, Catharina
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 85 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6517 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Linde, Ebbe, 1897-1991 |
| Titel: | Roller : poetiska parafraser / Ebbe Linde |
| Förlag/År: | Göteborg : Zinderman, 1977 ; (Uddevalla : Bohusläningen) |
| Omfång: | 110, [1] s. ; 23 cm. Häftad |
| ISBN: | 91-528-0209-4 |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex. 1: | Ouppsprättad Mycket fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6518 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Dexter, Colin |
| Titel: | Med döden som granne / Colin Dexter ; översättning av Sune Karlsson |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1997 ; (Smedjebacken : Smegraf) |
| Omfång: | 362, [2] s. ; 24 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Death is now my neighbour. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1997 |
| ISBN: | 91-1-971862-4 |
| Medarbetare: | Karlsson, Sune, 1932-1999 (översättare) |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Ämnesord: | Deckare |
| Ämnesord: | Kriminalroman |
| Ämnesord: | Morse, kriminalinspektör |
| Ämnesord: | Oxford |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Lätt naggat omslag | 80 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6519 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Wolkers, Jan, 1925- |
| Titel: | Dronten / Jan Wolkers ; övers. från nederländska: Torbjörn Wessner |
| Förlag/År: | Stockholm : Forum, 1981 ; (Arlöv : Berling) |
| Omfång: | 405 s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | De walgvogel. |
| ISBN: | 91-37-07399-0 |
| Medarbetare: | Wessner, Torbjörn (översättare) |
| SAB-kod: | Hceg.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Nederländska
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6521 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Ord om mord : svenska deckarförfattare och kritiker diskuterar / redaktör: Jan Broberg |
| Förlag/År: | Halmstad Spektra 1974 |
| Omfång: | Inbunden |
| Serie: | Spektras deckar-ess Specialvolym |
| ISBN: | 91-7136-148-0 |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | G.0977 |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Kriminallitteratur, skräck, thrillers
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 80 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6522 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Meyer, Nicholas |
| Titel: | Skräcken i West End / utg. av Nicholas Meyer efter en uppteckning av dr John H. Watson ; övers. av Anders Jonason |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1976 ; (Malmö : Beyrond) |
| Omfång: | 177, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | The West End horror. |
| ISBN: | 91-1-762172-0 |
| Medarbetare: | Jonason, Anders (översättare) |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Namnteckning Fint skick Lätt naggat omslag. | 70 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6523 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Meyer, Nicholas |
| Titel: | Den sjuprocentiga lösningen / utg. av Nicholas Meyer efter en uppteckning i Dr John H. Watsons efterlämnade papper |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1975 ; (Malmö : Beyrond) |
| Omfång: | 226 s. Inbunden |
| Orginaltitel: | The seven-per-cent-solution. |
| ISBN: | 91-1-752232-3 |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hce |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex. 1: | Namnteckning Fint skick Lätt naggat omslag. | 70 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6524 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Tranströmer, Tomas, 1931- |
| Titel: | Minnena ser mig / Tomas Tranströmer |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1993 ; (Borås : Centraltr.) |
| Omfång: | 56, [1] s. : ill. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 4/6. tus., 1993 |
| ISBN: | 91-0-055716-1 |
| Genre: | Stockholmiania |
| SAB-kod: | Gcz Tranströmer, Tomas |
| Ämnesord: | Tranströmer, Tomas 1931- |
| Ämnesord: | Memoarer |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Särskilda svenska författare
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Första upplagan. | 225 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6525 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Bergh, Magnus, 1950- |
| Titel: | Mörkrets litteratur : Peter Weiss i Motståndets estetik / Magnus Bergh |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1999 ; (Uddevalla : Mediaprint) |
| Omfång: | 106, [1] s. ; 21 cm Inbunden. |
| Serie: | Bonnier essä, 99-2599955-3 |
| ISBN: | 91-0-056914-3 |
| SAB-kod: | Gfz Weiss, Peter |
| SAB-kod: | Gz Weiss, Peter |
| Ämnesord: | Weiss, Peter. Motståndets estetik |
| Ämnesord: | Weiss, Peter 1916-1982 |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Tysk litteraturhistoria
> Weiss, Peter
|
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Särskilda utländska författare
> Weiss, Peter
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 110 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6526 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Laet, Sigfried Joannes de |
| Titel: | Arkeologins metoder och problem / Sigfried J. de Laet ; förord av Berta Stjernquist |
| Förlag/År: | Stockholm : Natur o. kultur, 1958 ; (Stockholm : Skandia) |
| Omfång: | 198 s., 8 pl.-bl. Häftad |
| Orginaltitel: | L'archéologie et ses problems. |
| SAB-kod: | J:d |
| Ämnesord: | Arkeologisk metod |
| Kategori: | Arkeologi
> Metodlära
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick liten skada överst på ryggen | 70 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6527 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Wästberg, Per, 1933- |
| Titel: | Eldens skugga : roman / Per Wästberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1986 ; (Finland) |
| Omfång: | 409, [2] s. ; 24 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-46-15247-4 |
| SAB-kod: | Hc |
| Ämnesord: | Svensk skönlitteratur |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Lätt trasigt omslag Bra skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6528 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Wästberg, Per, 1933- |
| Titel: | Ljusets hjärta : roman / Per Wästberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1991 ; (Finland) |
| Omfång: | 349, [2] s. ; 24 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1991 |
| ISBN: | 91-46-16069-8 |
| SAB-kod: | Hc |
| SAB-kod: | H |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 45 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6529 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Gullberg, Hjalmar, 1898-1961 |
| Titel: | Dikter / Hjalmar Gullberg ; med efterord av Anders Palm |
| Förlag/År: | Höganäs : Bra böcker, 1985 ; (Östtyskland) |
| Omfång: | 509, [17] s. ; 22 cm. Inbunden |
| Serie: | Bra lyrik, 99-0425205-X |
| Anmärkning: | Innehåller förf:s samtliga diktsamlingar |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex.1: | Blekt Bra skick | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6530 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Key-Åberg, Sandro, 1922-1991 |
| Titel: | Gamlandets lov : dikter / Sandro Key-Åberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1987 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 81, [1] s. ; 24 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-0-047409-6 |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Ämnesord: | Aged |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Lagad reva i skyddsomslaget. | 60 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6531 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Bramzelius, Abbe W, 1902- |
| Titel: | Smålandskonstnärer och några andra : historik, kritik, polemik |
| Förlag/År: | Stockholm : AW:s förl. : Seelig, 1957 ; (Vetlanda : Vetlanda tr.) |
| Omfång: | 320 s., 14 pl.-bl. Inbunden |
| Serie: | Föreningen Smålandskonstnärers publikation, 99-1874043-4 ; 1 |
| SAB-kod: | Ib-c.5 |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Konsthistoria
> Sverige
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Förlagets linneband med båda omslagen medinbundna. | 190 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6532 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Clarke, Arthur C (Arthur Charles), 1917-2008. |
| Titel: | Världsrymdens utforskande / [övers. av Sven Hallén] |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1954 |
| Omfång: | 249 s.,7 pl.-bl. : ill. Inbunden |
| Orginaltitel: | The exploration of space. |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Prde |
| Ämnesord: | Rymdfart |
| Ämnesord: | Rymdfärder |
| Ämnesord: | Satelliter |
| Kategori: | Teknik, industri och kommunikationer
> Transportmedel och kommunikationer
> Rymdteknik och rymdfart
|
|
|
| Ex. 1: | Skyddsomslag saknas Mycket fint skick | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6533 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Hillarp, Rut, 1914-2003 |
| Titel: | En eld är havet / av Rut Hillarp |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedts, 1956 |
| Omfång: | 242 s. Häftad. |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Lätt snedläst. Ovanlig. | 200 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6535 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Chant, Joy |
| Titel: | Röd måne och svarta berg : huset Kendreths fall / övers.: Karen D. Aschinger |
| Förlag/År: | Stockholm : Lindqvist, 1974 ; (Finland) |
| Upplaga: | 1. uppl. |
| Omfång: | 299 s. Inbunden |
| Orginaltitel: | Red moon and black mountain. |
| ISBN: | 91-7090-110-4 |
| Genre: | Fantasy |
| SAB-kod: | Hce |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick En "tidig" fantasy. Romanen erhöll The Aslan Award för bästa fantasyroman. Röd måne och svarta berg är klassisk fantasy när den är som bäst. Det är en spännande och fascinerande saga från en värld fylld av trolldom och gåtor. | 150 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6536 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Henrikson, Alf, 1905-1995 |
| Titel: | I Skåne med Linné : en resa tvåhundra år senare / [Henrikson skrev. Lundquist ritade] |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1949 |
| Omfång: | 104,(4)s : ill. Inbunden |
| Medarbetare: | Lundquist, Birger, 1910-1952 |
| SAB-kod: | Nx |
| SAB-kod: | Kt |
| SAB-kod: | Ig |
| Ämnesord: | Linné, Carl von 1707-1778 |
| Kategori: | Geografi
> Sverige
> Skåne
|
| Kategori: | Historia
> Allmän kulturhistoria
|
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Teckningskonst
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Lite nagg överst på ryggen och lätt buktande pärmar. | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6537 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Axelsson, Sun, 1935- |
| Titel: | Väktare : roman |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1963 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 141, [1] s. |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 65 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6539 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Carpenter, Humphrey, 1946-2005 |
| Titel: | J.R.R. Tolkien : en biografi / av Humphrey Carpenter ; till svenska av Disa Törngren |
| Förlag/År: | Stockholm : AWE/Geber, 1989 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Upplaga: | Ny uppl. |
| Omfång: | 314 s. (314, [1] s.) ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | J.R.R. Tolkien : a biography |
| ISBN: | 91-20-07744-0 |
| Medarbetare: | Törngren, Disa (översättare) |
| Genre: | Fantasy |
| SAB-kod: | Gez Tolkien, John Ronald Reuel |
| Ämnesord: | Tolkien, J. R. R., 1892-1973 |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Engelsk litteraturhistoria
> Säskilda engelska författare
|
|
|
| Ex.1: | Biblioteksband, Stämplar mm. Bra skick Smutitelbladet saknas. | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6540 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Frayn, Michael, 1933- |
| Titel: | Det blir en gång / Övers. av Brita Dahlman |
| Förlag/År: | Sthlm : Norstedt, 1971 ; (Stockholm : Norstedt) |
| Omfång: | 159, (1) s. Häftad |
| Orginaltitel: | A very private life. |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Hce |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex. 1: | Ouppsprättad Mycket fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6541 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Gripenberg, Catharina, 1977- |
| Titel: | Ödemjuka belles lettres från en till en / Catharina Gripenberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 2002 (Finland) |
| Omfång: | 101 s. ; 20 cm. Häftad |
| Serie: | Norstedts lyrik, 99-2553317-1 |
| Anmärkning: | Originaluppl. 2002 |
| ISBN: | 91-1-301050-6 |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Hcd.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Finlandssvensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 90 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6542 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Warburton, Thomas, 1918- |
| Titel: | Efter 30 000 sidor : från en översättares bord / Thomas Warburton |
| Förlag/År: | Stockholm : Atlantis ; Helsingfors : Söderström, 2003 (Lund : Wallin & Dalholm) |
| Omfång: | [4], 143 s. ; 22 cm Inbunden. |
| ISBN: | 951-52-2053-X |
| ISBN: | 91-7486-723-7 |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Fc.065 |
| SAB-kod: | Gcdz Warburton, Thomas |
| Ämnesord: | Översättare |
| Ämnesord: | Svenska språket |
| Ämnesord: | Swedish language - Translating |
| Kategori: | Språkvetenskap
> Svenska
> Översättning
|
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Finlandssvensk litteraturhistoria
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 120 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6543 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Stockholm då ... : ett urval bilder ur privata familjealbum berättar om en period av en gammal stads historia / [utg. av Dagens Nyheter och Stockholms stadsmuseum ; medverkande: Britt-Marie Hallbert, Eva von Zweigbergk, Alf Henrikson m.fl. |
| Förlag/År: | Stockholm : Dagens Nyheter, 1969 ; (Stockholm : Dagens Nyheter) |
| Omfång: | [111] s. : ill. Häftad |
| Medarbetare: | Hallbert, Britt-Marie, 1925- (medarbetare) |
| Medarbetare: | Zweigbergk, Eva von, 1906-1984 (medarbetare) |
| Genre: | Stockholmiania |
| SAB-kod: | Ncaa |
| Ämnesord: | Stockholm |
| Kategori: | Geografi
> Sverige
> Stockholm och Stockholms län
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 70 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6545 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Sandman Lilius, Irmelin, 1936- |
| Titel: | Silverhästskon. |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1964 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 55 s. : ill. Inbunden |
| Genre: | Barnböcker |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | uHc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Småbarnsberättelser och sagor
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6546 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Egner, Thorbjørn, 1912-1990 |
| Titel: | Karius och Baktus / av Thorbjørn Egner ; illustrerad av författaren ; översättning av Ulf Peder Olrog och Håkan Norlén |
| Upplaga: | Första svenska upplaga 1961 |
| Omfång: | Inbunden |
| ISBN: | 91-48-23479-6 |
| ISBN: | 91-638-3178-3 |
| ISBN: | 91-638-4013-8 |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | uHcf (yb) |
| SAB-kod: | uXqj |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Småbarnsberättelser och sagor
|
| Kategori: | Musikalier
> Vokalmusik: särskilda former
> Barnvisor och -ramsor
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6550 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Mazzarella, Merete, 1945- |
| Titel: | Först sålde de pianot / Merete Mazzarella |
| Förlag/År: | Stockholm : Trevi, 1993 ; (Södertälje : Fingraf) |
| Omfång: | 198 s. ; 22 cm. Häftad |
| ISBN: | 91-7161-094-4 |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Gcdz Mazzarella, Merete |
| Ämnesord: | Mazzarella, Merete 1945- |
| Ämnesord: | Barndomsskildring |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Finlandssvensk litteraturhistoria
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Veck på omslaget. | 80 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6551 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Hemingway, Ernest, 1899-1961 |
| Titel: | Farlig sommar / Ernest Hemingway ; inledning av James A. Michener ; översättning av Mårten Edlund |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1987 ; (Arlöv : Berling) |
| Omfång: | 211, [4] s. : ill. ; 24 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | The dangerous summer. |
| ISBN: | 91-0-047329-4 |
| Medarbetare: | Michener, James A., 1907-1997. (medarbetare) |
| Medarbetare: | Edlund, Mårten, 1913-1987 (översättare) |
| SAB-kod: | Nk.07 |
| SAB-kod: | Iköf |
| Ämnesord: | Skönlitteratur |
| Kategori: | Geografi
> Spanien
|
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Teater
> Tjurfäktning
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Lite naggat omslag och en lagad reva. | 100 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6552 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Kundera, Milan, 1929- |
| Titel: | Livet är någon annanstans / Milan Kundera ; [övers. från tjeckiskan av Lennart Holst] |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1976 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 229, [1] s. ; 21 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | Zivot je jinde. |
| Serie: | Panacheserien, 99-0117874-6 |
| ISBN: | 91-0-040262-1 |
| Medarbetare: | Holst, Lennart (översättare) |
| SAB-kod: | Hmd=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Tjeckiska
|
|
|
| Ex.1: | Bra skick Fläck på omslaget annars fin. | 60 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6553 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Marsh, Ngaio |
| Titel: | Mördaren gör entré / till svenska av Lisa Rothstein |
| Förlag/År: | Stockholm : Geber, 1973 ; (Malmö : Beyrond) |
| Omfång: | 199 s. Häftad |
| Orginaltitel: | Enter a murderer. |
| ISBN: | 91-20-03768-6 |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hce |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Läsveck på rygg. Namnteckning. Första sv utg. | 60 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6556 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Läsebok för folkskolan. |
| Förlag/År: | Stockholm, 1968-1969 |
| Omfång: | Inbunden |
| Anmärkning: | Faks. av 9., ånyo omarb. och tillökade uppl. 1901 |
| SAB-kod: | Fc |
| Kategori: | Språkvetenskap
> Svenska
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick 2 vol. Årsk. 1/2 och årsk. 3/4 Två mindre fläckar på ryggen av vol. 1. | 100 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6557 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Vikingarnas visdomsord / i översättning av Karl G. Johansson |
| Förlag/År: | Askim : Gudrun, cop. 1995 ; (Island) |
| Omfång: | 92 s. ; 20 cm Häftad. |
| Anmärkning: | Titelrubrik: Hávamál |
| Anmärkning: | Tidigare utg. i andra övers. |
| ISBN: | 91-88870-00-6 |
| ISBN: | 91-88870-01-4 |
| Medarbetare: | Johansson, Karl G., 1959- (översättare) |
| SAB-kod: | Hdca.03=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Isländska och färöiska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 80 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6558 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Brunius, August, 1879-1926 |
| Titel: | Det nya Stockholm / August Brunius ; bilderna efter fotografier av C. G. Rosenberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1926 |
| Omfång: | 132 s., 32 pl. : ill. Häftad |
| Medarbetare: | Rosenberg, C. G. (illustratör) |
| Genre: | Stockholmiania |
| SAB-kod: | Ic-cz Stockholm |
| SAB-kod: | Ic-c.5 |
| Ämnesord: | Arkitektur |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Arkitektur
> Särskilda byggnader och särskilda orters arkitektur
|
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Arkitektur
> Sverige
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 125 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6560 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Stadsvandringar. 6 |
| Förlag/År: | Stockholm : Stockholms stadsmuseum, 1983, tr. 1982 ; (Stockholm : Grafiska gruppen) |
| Omfång: | 95 s. : ill. Häftad |
| Anmärkning: | Årlig t o m 1994 |
| ISBN: | 91-85238-33-3 |
| ISSN: | 0349-1870 |
| Genre: | Stockholmiania |
| SAB-kod: | Ic-cz Stockholm(p) |
| SAB-kod: | Kcaa(p) |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Arkitektur
> Särskilda byggnader och särskilda orters arkitektur
|
| Kategori: | Historia
> Sverige
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 65 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6561 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lagerstedt, Sven, 1907-1990 |
| Titel: | Drömmaren från Norrlandsgatan : en studie i Henning Bergers liv och författarskap / Sven Lagerstedt |
| Förlag/År: | Stockholm : [Stadsarkivet] : Almqvist & Wiksell (distr.), 1963 ; (Uppsala : A & W) |
| Omfång: | 317 s., 1 pl.-bl. : ill. |
| Serie: | Monografier / utgivna av Stockholms kommunalförvaltning, 0346-6035 ; 25 |
| Anmärkning: | With an English summary |
| Anmärkning: | Diss. Stockholm : Univ. |
| SAB-kod: | Gc.5 |
| SAB-kod: | Gcz Berger, Henning |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> 1900-talet
|
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Särskilda svenska författare
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6562 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Rehnberg, Mats, 1915-1984 |
| Titel: | Stora krogboken : bilder ur restauranglivets kulturhistoria / sammanställda av Mats Rehnberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1987 ; (Storbritannien) |
| Omfång: | 214, [1] s. : ill. ; 26 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Faks. av: 1. uppl. Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1955 |
| ISBN: | 91-46-15524-4 |
| Genre: | Stockholmiania |
| SAB-kod: | Qm-c:k |
| Ämnesord: | Restauranger |
| Ämnesord: | Krogar |
| Kategori: | Ekonomi och näringsväsen
> Hotell och turistväsen
> Hotell- och turistväsendets historia
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 95 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6563 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Svensson, Georg, 1904-1998 |
| Titel: | Evert Taube : poet, musikant, artist / av Georg Svensson ; [målningar och teckningar: Evert Taube ...] |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1976 ; (Belgien) |
| Omfång: | 92 s. : ill. ; 28 cm Inbunden. |
| Serie: | Bokklubben Svalan, 99-0120395-3 |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: Ny tr., 1978 |
| ISBN: | 91-0-041195-7 |
| Medarbetare: | Taube, Evert, 1890-1976 (illustratör) |
| SAB-kod: | Ib-c.5 |
| SAB-kod: | Ijb-c.5 |
| SAB-kod: | Lz Taube,E. |
| SAB-kod: | Aalz Taube,E. |
| Ämnesord: | Taube, Evert |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Konsthistoria
> Sverige
|
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Musik
> 1900-talet
|
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Taube,E
|
| Kategori: | Bokväsen och biblioteksväsen
> Bibliografi
> Särskilda personer
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 75 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6564 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | En liten skrift om Roland Svensson : med stentryck under fyra decennier / Mats Rehnberg ... |
| Förlag/År: | Stockholm : Grafioteket, 1980 |
| Omfång: | 28 s. : ill. |
| Medarbetare: | Rehnberg, Mats (medarbetare) |
| SAB-kod: | Ibz Svensson, Roland |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Konsthistoria
> Särskilda konstnärer
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 65 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6565 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Johansson, Gotthard |
| Titel: | Ur svenska hjärtans djup : bilder från Oscar II:s Stockholm / sammanställda av Gotthard Johansson, Mats Rehnberg, Gösta Selling |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1953 |
| Omfång: | 220 s. Häftad |
| Medarbetare: | Rehnberg, Mats |
| Medarbetare: | Selling, Gösta, 1900-1996 |
| Genre: | Stockholmiania |
| Kategori: | Geografi
> Sverige
> Stockholm och Stockholms län
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Första upplagan. Sliten rygg och ganska naggat omslag. | 65 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6566 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Jonson, Björn, 1903-1991 |
| Titel: | Landet bortom flottbron / text och ill. av Björn Jonson |
| Förlag/År: | Stockholm : Litteraturfrämjandet, 1979 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Upplaga: | [Ny uppl.] |
| Omfång: | 127, [8] s. : ill. ; 31 cm. Inbunden |
| Genre: | Stockholmiania |
| SAB-kod: | Ncaa |
| Ämnesord: | Stockholm |
| Kategori: | Geografi
> Sverige
> Stockholm och Stockholms län
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 70 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6567 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Wästberg, Per, 1933- |
| Titel: | Tyda stadens tecken / Per Wästberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Stockholms kulturnämnd : [Stockholms stadsmuseum], 1982 |
| Omfång: | [3] s., s. 6-22 : ill. ; 27 cm. Häftad |
| ISBN: | 91-85238-35-X |
| Genre: | Stockholmiania |
| SAB-kod: | Ncaa |
| Ämnesord: | Stockholm i litteraturen |
| Kategori: | Geografi
> Sverige
> Stockholm och Stockholms län
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Mindre veck på framsidan. | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6568 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lagercrantz, Bo, 1918-1993 |
| Titel: | Kungens glada dagar : bilder från Carl XV:s tid / sammanställda av Bo Lagercrantz och Mats Rehnberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1954 ; (Storbritannien) |
| Omfång: | 157, [2] s. : ill. ; 26 cm Inbunden. |
| Medarbetare: | Rehnberg, Mats, 1915-1984 |
| SAB-kod: | Kc.48 |
| Ämnesord: | Karl XV, kung av Sverige och Norge, 1826-1872 |
| Ämnesord: | Sverige |
| Kategori: | Historia
> Sverige
> 1844-1865
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Första upplagan. Ryggklotband med båda omslagen medinbundna. | 90 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6569 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Sven Erixson Xet : återkomsten : [Botkyrka konsthall, Tumba 2-24 november 1985] / [katalogredaktör: Leif Magnusson] |
| Förlag/År: | Tumba : Botkyrka kulturnämnd, Botkyrka kommun, [1985?] |
| Omfång: | 30 s. : ill. Häftad |
| Medarbetare: | Magnusson, Leif, 1957- (medarbetare) |
| Genre: | Stockholmiania |
| SAB-kod: | Iit-cz Tumba: Botkyrka konsthall, 1985 |
| SAB-kod: | Ibz Erixson, Sven |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Konstsamlingar och konstutställningar
> Särskilda orter
|
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Konsthistoria
> Särskilda konstnärer
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Nr 751 av 1000 tryckta numrerade exemplar. | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6570 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Kranz, Peter, 1950- |
| Titel: | Kust : från Väderöarna till Haparanda Sandskär / Peter Kranz |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren, 1988 ; (Italien) |
| Omfång: | 158, [2] s. : färgill. ; 27 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-29-59222-4 |
| SAB-kod: | Nc |
| Kategori: | Geografi
> Sverige
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 110 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6571 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Fogelström, Per Anders, 1917-1998 |
| Titel: | En resa till Stockholm 1871 / Per Anders Fogelström ; utgiven av Svenska handelsbanken för bankens anställda och pensionärer |
| Förlag/År: | Stockholm : Sv. handelsbanken, 1971 ; (Stockholm : Esselte) |
| Omfång: | 75, [1] s. : ill. Inbunden |
| Genre: | Stockholmiania |
| SAB-kod: | Ncaa |
| Ämnesord: | Stockholm |
| Kategori: | Geografi
> Sverige
> Stockholm och Stockholms län
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 100 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6572 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Alkman, Annastina |
| Titel: | När gräset var grönt... : minnen från ett oscariskt barndomshem / Annastina Alkman ; redaktion: Karin Jacobsson |
| Förlag/År: | Stockholm 1965 |
| Omfång: | Inbunden |
| Genre: | Stockholmiania |
| SAB-kod: | Lz Alkman, Annastina |
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Alkman, Annastina
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Två revor i skyddsomslaget samt lite nagg. | 85 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6573 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Ander, Agneta, 1946- |
| Titel: | Drottningholm, ett kungligt hem / Agneta Ander |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier fakta, 1984 ; (Danmark) |
| Omfång: | 117, [3] s. : ill. ; 25 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-34-50481-8 |
| Genre: | Stockholmiania |
| SAB-kod: | Ic-cz Drottningholm |
| Ämnesord: | Slott |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Arkitektur
> Särskilda byggnader och särskilda orters arkitektur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 85 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6574 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lundgren, Svante, 1913-1988 |
| Titel: | Ett år vid havet / Svante Lundgren |
| Förlag/År: | Stockholm : Nordisk rotogravyr : Norstedt, 1967 ; (Stockholm : Norstedt) |
| Omfång: | 151, [2] s. : ill. |
| SAB-kod: | Hc.04 |
| SAB-kod: | Pni |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Essäer
|
| Kategori: | Teknik, industri och kommunikationer
> Fotografi och filmteknik
> Fotokonst
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Förlagets dekorerade linneband | 95 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6575 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Skärgårdsboken : Landsort - Stockholm - Örskär / fotografier av Jörgen Lundberg och Uno Samuelson ... ; teckningar av Stig Molander och Sven Jansson |
| Förlag/År: | Solna : Baltic : [Seelig] [distributör], 1970 ; (Stockholm : Arne Tryckare : V. Petterson) |
| Omfång: | 240 s. : ill. Inbunden |
| Medarbetare: | Samuelson, Uno (fotograf) |
| Medarbetare: | Molander, Stig (illustratör) |
| Medarbetare: | Jansson, Sven (illustratör) |
| Medarbetare: | Lundberg, Jörgen (fotograf) |
| Genre: | Stockholmiania |
| SAB-kod: | Ncab |
| Kategori: | Geografi
> Sverige
> Uppland och Uppsala län
|
|
|
| Ex.1: | Bra skick Lagad reva på ryggen | 60 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6576 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Svedelid, Olov, 1932-2008. |
| Titel: | En Dufva i Stockholm : historisk roman / Olov Svedelid |
| Förlag/År: | Stockholm : Forum, 1986 ; (Borås : Centraltr.) |
| Omfång: | 247, [1] s. ; 24 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: [Ny tr.], 1995 (tr. i Finland) |
| ISBN: | 91-37-09087-9 |
| Genre: | Stockholmiania |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 60 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6577 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Norbelie, Harald, 1944- |
| Titel: | Mera gata upp och gata ner : människor och miljöer i Stockholm förr och nu / Harald Norbelie ; teckningar av Ingela Penje |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren, 1993 ; (Spanien) |
| Omfång: | 187, [1] s. : ill. (vissa i färg) ; 24 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-29-61739-1 |
| Medarbetare: | Penje, Ingela (illustratör) |
| Genre: | Stockholmiania |
| SAB-kod: | Ncaa |
| Ämnesord: | Kulturhistoria |
| Ämnesord: | Stockholm |
| Kategori: | Geografi
> Sverige
> Stockholm och Stockholms län
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 125 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6578 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Ajkay, Anna von, 1925- |
| Titel: | Fersenska palatset : tradition och förnyelse på Blasieholmen / av Anna von Ajkay |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1977 ; (Nacka : Esselte Herzog) |
| Omfång: | 198, [1] s. : ill. ; 24 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-1-774102-5 |
| Genre: | Stockholmiania |
| SAB-kod: | Ic-cz Sthlm. Fersenska palatset |
| Ämnesord: | Stockholm. Fersenska palatset |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Arkitektur
> Särskilda byggnader och särskilda orters arkitektur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 150 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6579 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Gullberg, Berit, 1939- |
| Titel: | Knöcklor : från Östermalm till Paris / Berit Gullberg ; med illustrationer av Hasse Erikson |
| Förlag/År: | Stockholm : Carlsson, 1989 ; (Malmö : Beyrond) |
| Omfång: | 140 s. : ill. ; 23 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1989 |
| ISBN: | 91-7798-275-4 |
| Medarbetare: | Erikson, Hasse, 1932-1996 (illustratör) |
| Genre: | Stockholmiania |
| SAB-kod: | Hc.017 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Kåserier
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6580 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Från det försvunna / [redaktör: Björn Hallerdt] |
| Förlag/År: | Stockholm : Samf. S:t Erik, 1989 ; (Stockholm : Norstedt) |
| Omfång: | 205, [1] s. : ill. (vissa i färg), kartor ; 24 cm Inbunden. |
| Serie: | Sankt Eriks årsbok, 0348-2081 ; 1989 |
| ISBN: | 91-970751-8-3 |
| Medarbetare: | Hallerdt, Björn, 1925- (medarbetare) |
| Genre: | Stockholmiania |
| SAB-kod: | Ncaa |
| Ämnesord: | Stockholm |
| Kategori: | Geografi
> Sverige
> Stockholm och Stockholms län
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 95 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6581 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Nerman, Birger, 1888-1971 |
| Titel: | Djurgården : ett poesialbum / Birger Nerman ; bilder av Einar Nerman |
| Förlag/År: | Stockholm Saxon & Lindström 1954 |
| Omfång: | Inbunden |
| Genre: | Stockholmiania |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Omslaget är lätt slitet. | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6582 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Sankt Erik : isbrytare, museifartyg / [red. och layout: Erling Matz] |
| Förlag/År: | Stockholm : Fören. Sveriges sjöfartsmus., 1983 ; (Stockholm : Grafisk press) |
| Omfång: | 159 s. : ill. ; 24 cm. Häftad |
| Serie: | Sjöhistorisk årsbok, 0349-019X ; 1981/1982 1981 |
| Medarbetare: | Matz, Erling, 1945- (medarbetare) |
| Genre: | Nautica |
| SAB-kod: | Prcbö-c:k.5 |
| Ämnesord: | Sankt Erik (Isbrytare) |
| Kategori: | Teknik, industri och kommunikationer
> Transportmedel och kommunikationer
> Övriga särskilda fartygstyper
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6583 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Eklund, Hans, 1921- |
| Titel: | Stockholmstavlor / av Hans Eklund |
| Förlag/År: | Stockholm : Stockholms stadsmuseum : Natur o. kultur, 1975 ; (Stockholm : Björkmans eftr.) |
| Omfång: | 83, [1] s. : ill. ; 24 cm. Häftad |
| ISBN: | 91-27-00045-1 |
| Genre: | Stockholmiania |
| SAB-kod: | Ncaa |
| Ämnesord: | Stockholm |
| Kategori: | Geografi
> Sverige
> Stockholm och Stockholms län
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 110 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6584 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Stockholm dygnet runt / [av Bo Bergman ...; med efterskrift av Germund Michanek] ; teckningar av Oscar Andersson, Hilding Nyman, Nils Ringström och Knut Stangenberg |
| Förlag/År: | Uppsala : Lindblad, 1961 ; (Uppsala : Ronzo) |
| Omfång: | 102, [1] s. : ill. Inbunden |
| Medarbetare: | Bergman, Bo, 1869-1967 (medarbetare) |
| Genre: | Stockholmiania |
| SAB-kod: | Ncaa |
| SAB-kod: | Hc(s) |
| Ämnesord: | Stockholm |
| Kategori: | Geografi
> Sverige
> Stockholm och Stockholms län
|
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Samlingar
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6585 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lysholm, Gustaf Adolf, 1909-1989 |
| Titel: | En pojke på Östermalm. |
| Förlag/År: | Stockholm : Billberg, 1967 ; (Stockholm : Björkmans eftr.) |
| Omfång: | 60 s. Häftad |
| Serie: | Skriftserie / utgiven av Billbergs bokhandel AB, 0523-6029 ; 5 |
| Genre: | Stockholmiania |
| SAB-kod: | Gcz |
| SAB-kod: | Lz |
| Ämnesord: | Självbiografier |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Särskilda svenska författare
|
|
|
| Ex. 1: | Ouppsprättad Bra skick En bit av omslaget saknas på baksidan, märke efter prislapp på framsidan. I övrigt mycket fin. | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6586 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | McDougall, Joyce, 1926- |
| Titel: | Kärlekens många ansikten : en psykoanalytisk undersökning av sexualiteten / Joyce McDougall ; översättning av Per Rundgren ; fackgranskning av Iréne Matthis |
| Förlag/År: | Stockholm : Natur och kultur, 1996 ; (Falun : Scandbook) |
| Omfång: | 298, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | The many faces of Eros. |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1997 |
| ISBN: | 91-27-05695-3 |
| Medarbetare: | Matthis, Iréne, 1940- (illustratör) |
| Medarbetare: | Rundgren, Per (översättare) |
| SAB-kod: | Docb |
| SAB-kod: | Vnd |
| Ämnesord: | Psychoanalytic interpretation |
| Ämnesord: | Sexuality |
| Ämnesord: | Sexualitet |
| Ämnesord: | Psykoanalys |
| Ämnesord: | Sexualitet |
| Ämnesord: | Psychoanalysis |
| Ämnesord: | Sex |
| Ämnesord: | Psykoanalys |
| Ämnesord: | Sexualitet |
| Ämnesord: | Psychoanalysis |
| Ämnesord: | Sex |
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Psykologi
> Psykoanalys
|
| Kategori: | Medicin
> Samhällsmedicin, hygien, sexologi
> Sexologi
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 160 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6587 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Brusewitz, Gunnar, 1924-2004 |
| Titel: | Solvarvets tecken : månadsrapporter från naturen / Gunnar Brusewitz ; teckningar av förf. |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1983 ; (Uddevalla : Risberg) |
| Omfång: | 322, [1] s. : ill. ; 23 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: [Ny tr.], 1986 (Södertälje : Fingraf) |
| ISBN: | 91-46-14391-2 |
| SAB-kod: | Ue |
| Kategori: | Naturvetenskap
> Biologi
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Smånagg på skyddsomslagets. | 135 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6588 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Waltari, Mika, 1908-1979 |
| Titel: | Felix den lycklige / övers. av N.-B. Stormbom |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1958 ; (Finland) |
| Omfång: | 160 s. Inbunden |
| Orginaltitel: | Feliks onnellinen. |
| SAB-kod: | Hub=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Finska och tornedalsfinska
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Ryggklotband med båda omslagen medinbundna. Namnteckning överstruken med tippex. | 130 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6589 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Asklund, Erik, 1908-1980 |
| Titel: | Reinhold Ljunggren. |
| Förlag/År: | Stockholm : Folket i bilds konstklubb, 1961 ; (Stockholm : Bok- och reklamtryck) |
| Omfång: | 47, [1] s. : ill. Häftad |
| Serie: | FIBs konstklubbs årsbok, 99-0788627-0 ; 1962 |
| SAB-kod: | Ibz Ljunggren, Reinhold |
| SAB-kod: | If-c.5 |
| Ämnesord: | Grafisk konst |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Konsthistoria
> Särskilda konstnärer
|
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Grafisk konst
> Sverige
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 40 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6590 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Linde, Ulf, 1929- |
| Titel: | Olle Olsson Hagalund / Ulf Linde |
| Förlag/År: | Stockholm : Thielska galleriet, 1989 |
| Omfång: | 15 s. : ill. Häftad |
| ISBN: | 91-970310-1-1 |
| Genre: | Stockholmiania |
| SAB-kod: | Ibz Olsson, Olle |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Konsthistoria
> Särskilda konstnärer
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick En liten fläck på baksidan. | 25 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6591 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Heed, Börje, 1921-1996 |
| Titel: | Brottsplats Stockholm : kriminalhistorier från sena söndagskvällar i Radio Stockholm. [1] |
| Förlag/År: | Stockholm : Sveriges radio, 1989 ; (Helsingborg : Schmidt) |
| Omfång: | 208 s. Häftad |
| ISBN: | 91-522-1683-7 |
| Genre: | Stockholmiania |
| SAB-kod: | Oer-c |
| SAB-kod: | Oepb-c |
| Kategori: | Samhällsvetenskap och rättsvetenskap
> Rättsvetenskap
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 60 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6592 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lindqvist, Karl, 1897- |
| Titel: | Där jag och fäder vandrat. |
| Förlag/År: | [Stockholm] : [Seelig], 1958 ; (Norrtelje : Norrtelje tidn.) |
| Omfång: | 137 s. Häftad |
| Genre: | Stockholmiania |
| SAB-kod: | Ncabz Björkö-Arholma |
| Kategori: | Geografi
> Sverige
> Uppland och Uppsala län
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Lätt sliten framsida. Ovanlig. | 200 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6593 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Vendelfelt, Barbro, 1915- |
| Titel: | Ernest Thiel som poet / av Barbro Vendelfelt |
| Förlag/År: | Stockholm : Thielska galleriet, 1980 ; (Stockholm : Björkmans eftr.) |
| Omfång: | 26, [2] s. ; 18 cm. Häftad |
| ISBN: | 91-970310-2-X |
| SAB-kod: | Lz Thiel, E. |
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Thiel, E
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6595 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Mellquist, Sven A |
| Titel: | Fågelvårar. |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1945 |
| Omfång: | 128 s. |
| SAB-kod: | Ugg |
| Kategori: | Naturvetenskap
> Zoologi
> Fåglar (Aves)
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6596 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Linder, Erik Hjalmar, 1906-1994 |
| Titel: | Se fantasten : Hjalmar Bergmans liv och diktning från Eros' begravning till Clownen Jac / Erik Hjalmar Linder |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1983 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 364 s., [8] pl.-bl. : ill. ; 22 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-0-045962-3 |
| SAB-kod: | Gcz Bergman, Hjalmar |
| Ämnesord: | Bergman, Hjalmar |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Särskilda svenska författare
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Mycket lätt slitet omslag | 80 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6597 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Matz, Erling, 1945- |
| Titel: | Möte med Stockholms skärgård / Erling och Edvard Matz |
| Förlag/År: | Stockholm : Svenska turistfören. (STF), 1995 ; (Uppsala : A & W) |
| Omfång: | 206 s., [1] vikt kartbl. i färg : ill. (huvudsakligen i färg), kartor i färg ; 27 cm. Häftad |
| ISBN: | 91-7156-135-8 |
| Medarbetare: | Matz, Edvard, 1921- |
| Genre: | Stockholmiania |
| SAB-kod: | Ncaal.08 |
| Ämnesord: | Stockholms skärgård |
| Kategori: | Geografi
> Sverige
> Stockholms län
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6598 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Rinaldo, Sten, 1906-1989 |
| Titel: | Vägen till Skarv : berättelser från utskären / Sten Rinaldo ; [ill. av förf.] |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren, 1978 ; (Ystad : Aurora) |
| Omfång: | 246, [1] s. : ill. ; 19 cm. Pocket |
| Serie: | Trend pocket, 99-0106035-4 |
| ISBN: | 91-29-52291-9 |
| Genre: | Stockholmiania |
| SAB-kod: | Ncab |
| Kategori: | Geografi
> Sverige
> Uppland och Uppsala län
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 70 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6599 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Vägvisare till naturen i Uppsala län / utg. av Länsstyrelsen i Uppsala län och Uppsala läns landsting ; [red.-komm.: Hans-Erik Bergwall ... ; text: Harald Agrell ...] |
| Förlag/År: | Uppsala : Lundequistska bokh. (distr.), 1982 ; (Uppsala : A & W) |
| Omfång: | 208 s. : ill., kart. ; 21 cm + karta |
| Medarbetare: | Agrell, Harald, 1947- (medarbetare) |
| Medarbetare: | Bergwall, Hans-Erik, 1938- (utgivare) |
| SAB-kod: | Ncaba |
| Ämnesord: | Natur |
| Kategori: | Geografi
> Sverige
> Uppland och Uppsala län
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 70 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6600 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Nordström, Alf, 1914-1991 |
| Titel: | Vägvisare till skärgården i Stockholms län / Alf Nordström, Göran A. Sjöberg ; utg. av Länsstyrelsen i Stockholms län och Stockholms läns landsting ; ill.: Monica Eriksson |
| Förlag/År: | Stockholm : LiberFörlag, 1982 ; (Uddevalla : Risberg) |
| Omfång: | 209 s. ([4] s., s. 7-209, [1] s.) : ill., kart. ; 22 cm. Häftad |
| ISBN: | 91-38-90139-0 |
| Medarbetare: | Eriksson, Monica (illustratör) |
| Medarbetare: | Sjöberg, Göran A., 1934- |
| Genre: | Stockholmiania |
| SAB-kod: | Ncabb |
| Ämnesord: | Skärgård |
| Kategori: | Geografi
> Sverige
> Stockholm och Stockholms län
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6601 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Fischerström, Iwan W, 1906-1994 |
| Titel: | Roland Svensson : några anteckningar om konstnären som bokillustratör |
| Förlag/År: | Stockholm : Folket i bilds konstklubb : [Seelig], 1960 ; (Stockholm : Bok- o. reklamtr.) |
| Omfång: | 32, [16] s. : ill. Häftad |
| SAB-kod: | Ibz Svensson, Roland |
| SAB-kod: | Ifr-c.5 |
| Ämnesord: | Svensson, Roland, 1910-2003 |
| Ämnesord: | Illustrationskonst |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Konsthistoria
> Särskilda konstnärer
|
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Grafisk konst
> Bokillustration
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 45 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6602 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Edling, Gulli, 1909- |
| Titel: | Tivoli vid Brunnsviken under gustaviansk tid / Gulli Edling |
| Förlag/År: | Solna : Kulturnämnden, 1983 ; (Stockholm : Avebe) |
| Omfång: | 51, [1] s. : ill., kart. ; 21 cm. Häftad |
| Serie: | Solna förr och nu, 0584-0813 ; 6 |
| Genre: | Stockholmiania |
| SAB-kod: | Ic-cz Solna |
| SAB-kod: | Ncabz Solna |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Arkitektur
> Särskilda byggnader och särskilda orters arkitektur
|
| Kategori: | Geografi
> Sverige
> Stockholm och Stockholms län
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 85 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6604 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Herlin, Sonja, 1917- |
| Titel: | Blå horisont : svensk långfärdssegling - en krönika i ord och bild / Sonja Herlin |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren [i samarbete med] Sv. kryssarklubben, 1983 ; (Malmö : Beyrond) |
| Omfång: | 183 s. : ill. ; 20 cm Inbunden. |
| Serie: | Svenska kryssarklubbens årsskrift, 0491-6778 ; 1983 |
| ISBN: | 91-29-56103-5 |
| Genre: | Nautica |
| SAB-kod: | Rbdc |
| Kategori: | Idrott, lek och spel
> Idrott och sport
> Segling
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 55 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6605 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Zetterström, Hasse, 1877-1946 |
| Titel: | Lurgatan 5 med omnejd : en bok om en ö / Hasse Z. |
| Förlag/År: | Stockholm 1944 |
| Omfång: | Häftad |
| Genre: | Stockholmiania |
| SAB-kod: | Ncac |
| Ämnesord: | Södermanland |
| Kategori: | Geografi
> Sverige
> Södermanland och Södermanlands län
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Boken handlar om Utö. Lätt snedläst ngt slitet omslag. Ovanlig. | 200 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6606 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Forsstrand, Carl, 1854-1928 |
| Titel: | Skeppsbroadeln : minnen och anteckningar från Gustaf III:s Stockholm / av Carl Forsstrand |
| Förlag/År: | Stockholm : Geber, 1916 |
| Omfång: | 160 s. : ill. Inbunden |
| Genre: | Stockholmiania |
| SAB-kod: | Lds-cz Stockholm |
| SAB-kod: | Ncaa |
| Ämnesord: | Skeppsbroadeln |
| Kategori: | Biografi
> Genealogi
> Sverige
|
| Kategori: | Geografi
> Sverige
> Stockholm och Stockholms län
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Förlagets marmorerade klotband med ryggtitel & pärmdekor i guld. Marmorerade snitt. Främre omslag medbundet. Lätt naggad på ryggens överkant. | 175 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6607 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Reimers, Gerd, 1926- |
| Titel: | Diktens Stockholm : staden som icke är / Gerd Reimers |
| Förlag/År: | Stockholm : Legenda, 1985 ; (Borås : Centraltr.) |
| Omfång: | 314, [1] s. : ill., kartor ; 22 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-582-0806-2 |
| Genre: | Stockholmiania |
| SAB-kod: | Ncaa |
| SAB-kod: | G.096 |
| Ämnesord: | Stockholm (i) litteraturen |
| Kategori: | Geografi
> Sverige
> Stockholm och Stockholms län
|
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Skönlitterära motiv
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Signerad av författaren. | 125 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6608 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Wigardt, Gaby, 1933- |
| Titel: | Stockholmsrond / av Gaby Wigardt ; teckningar: Sven Rydén |
| Förlag/År: | Stockholm : LiberFörlag, 1977 ; (Uddevalla : Bohusläningen) |
| Omfång: | 232 s. : ill. ; 21 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-38-03043-8 |
| Medarbetare: | Rydén, Sven, 1925- (illustratör) |
| Genre: | Stockholmiania |
| SAB-kod: | Ncaa |
| Ämnesord: | Kulturhistoria (Stockholm) |
| Kategori: | Geografi
> Sverige
> Stockholm och Stockholms län
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Förlagets dekorerade pappband. | 95 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6609 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Dahlbäck, Lars, 1938- |
| Titel: | Strindbergs Hemsöborna : en monografi / av Lars Dahlbäck |
| Förlag/År: | Stockholm, 1974 ; (Norrtälje : Norrtelje tidnings boktr.) |
| Omfång: | 455 s. Häftad |
| Anmärkning: | Med sammanfattning på engelska |
| Anmärkning: | Diss. Stockholm : Univ. |
| SAB-kod: | Gcz Strindberg, August |
| Ämnesord: | Strindberg, August, 1849-1912 |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Särskilda svenska författare
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 120 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6610 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Trädgården som hobby : planering, växtval, skötsel / [huvudredaktör: Signe Rolf] |
| Förlag/År: | Stockholm : Forum, 1989 ; (Finland) |
| Upplaga: | [Ny uppl.] |
| Omfång: | 258 s. : ill., kartor, tab. ; 24 cm Inbunden. |
| Serie: | När-Var-Hur-serien, 99-0106773-1 |
| Anmärkning: | "Även tillg. med tryckår: [Ny tr.], 1991 ; [Ny tr.], 1992" |
| ISBN: | 91-37-09612-5 |
| Medarbetare: | Rolf, Signe, 1927- (medarbetare) |
| SAB-kod: | Qe |
| Ämnesord: | Trädgårdsplanering |
| Ämnesord: | Trädgårdsredskap |
| Ämnesord: | Trädgårdsskötsel |
| Ämnesord: | Trädgårdsväxter |
| Kategori: | Ekonomi och näringsväsen
> Trädgårdsskötsel
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 55 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6611 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Bergengren, Kurt, 1920-1985 |
| Titel: | Strindbergs sommarnöjen / teckningar: Olle Eksell |
| Förlag/År: | Stockholm : Björkmans eftr., 1962 ; (Stockholm : Björkmans eftr.) |
| Omfång: | 33, [1] s. : ill. Häftad |
| Serie: | Presentupplaga, 99-0546564-2 ; 5 |
| Genre: | Stockholmiania |
| SAB-kod: | Gcz Strindberg, August |
| Ämnesord: | Strindberg, August, 1849-1912 |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Särskilda svenska författare
|
|
|
| Ex.1: | Mindre bra skick Första upplagan. Lätta genomgående fuktmärken. | 40 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6612 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Sjöhistorisk årsbok / Föreningen Sveriges sjöfartsmuseum i Stockholm. 1973/74 |
| Förlag/År: | Stockholm Fören. 1946- |
| Omfång: | Häftad |
| ISSN: | 0349-019X |
| Genre: | Nautica |
| SAB-kod: | Prc:k (p) |
| SAB-kod: | Sb:k (p) |
| Kategori: | Teknik, industri och kommunikationer
> Transportmedel och kommunikationer
> Fartyg och sjöfart
|
| Kategori: | Militärväsen
> Sjökrigsväsen
> Sjökrigsväsendets historia
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6614 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Människan, staden och ljuset : en antologi i ord och bild / utg. av Stockholms elverk och sammanställd av Staffan Timell |
| Förlag/År: | Stockholm : utg., [1968] ; (Stockholm : Dahlberg & Co) |
| Upplaga: | 2. uppl. |
| Omfång: | [10], 127 s., [15] pl.-bl. : ill. Inbunden |
| Medarbetare: | Timell, Staffan, 1925- (medarbetare) |
| Genre: | Stockholmiania |
| SAB-kod: | Hc(s) |
| SAB-kod: | Odcz Stockholm |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Samlingar
|
| Kategori: | Samhällsvetenskap och rättsvetenskap
> Förvaltning
> Förvaltning: Sverige
|
|
|
| Ex.1: | Skyddsomslag trasigt Bra skick | 30 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6615 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Larsson, Lars, 1858-1932 |
| Titel: | L. Larsson. |
| Förlag/År: | Stockholm : Stockholms stadsmuseum, 1988 ; (Stockholm : Spångberg) |
| Omfång: | [32] s. : huvudsakligen ill. ; 21 cm. Häftad |
| Serie: | Stockholmsfotografer, 0280-1752 ; 6 |
| Anmärkning: | Utställning på Stockholms stadsmuseum april-september 1988 i samarbete med Dalarnas museum |
| Genre: | Stockholmiania |
| SAB-kod: | Ncaa(yb) |
| SAB-kod: | Pnz Larsson, Lars |
| Kategori: | Geografi
> Sverige
> Stockholm och Stockholms län
|
| Kategori: | Teknik, industri och kommunikationer
> Fotografi och filmteknik
> Särskilda fotografer
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6616 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Fogelström, Per Anders, 1917-1998 |
| Titel: | 300 år på Kungsholmen : en bildrapsodi med anledning av Kungsholms församlings 300-årsjubileum : 1972 / bildurval och kommentarer av Per Anders Fogelström |
| Förlag/År: | Stockholm : Kungsholms församling, 1972 ; (Falun : Falu nya boktr.) |
| Omfång: | 62, [2] s. : ill. Häftad |
| Serie: | Kungsholms kyrkoblad, 99-1984465-9 ; 1972: sept./okt 1972 |
| Genre: | Stockholmiania |
| SAB-kod: | Ncaa |
| SAB-kod: | Ckz Stockholm. Kungsholms församling |
| Kategori: | Geografi
> Sverige
> Stockholm och Stockholms län
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 100 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6617 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Eriksson, Birger, 1921- |
| Titel: | Victor Axelson : intimisten från Folkärna : ett collage / av Birger Eriksson |
| Förlag/År: | Falun : Dalarnas mus., 1983 ; (Falun : DD civil) |
| Omfång: | 23, [1] s. : ill. ; 21 cm. Häftad |
| Serie: | Dalarnas museums serie av småskrifter, 0346-6949 ; 37 |
| ISBN: | 91-85378-63-1 |
| SAB-kod: | Ibz Axelson, V. |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Konsthistoria
> Särskilda konstnärer
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 30 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6618 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Fridell, Axel, 1894-1935 |
| Titel: | Axel Fridell : [Nationalmuseum 25.4-30.8 1987] / [redaktör och utställningskommissarie: Börje Magnusson] |
| Förlag/År: | Stockholm : Nationalmuseum, 1987 ; (Trelleborg : Skogs boktr.) |
| Omfång: | 63 s. (63 s.) : ill. ; 21 cm. Häftad |
| Serie: | Nationalmusei utställningskatalog, 0585-3222 ; 498 |
| ISBN: | 91-7100-322-3 |
| Medarbetare: | Magnusson, Börje, 1943- (medarbetare) |
| SAB-kod: | Ibz Fridell, A. |
| Ämnesord: | Fridell, Axel |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Konsthistoria
> Särskilda konstnärer
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6620 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Krusenstjerna, Agnes von, 1894-1940 |
| Titel: | Porten vid Johannes / Agnes von Krusenstjerna |
| Förlag/År: | Stockholm : Alba, 1987 ; (Finland) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 416 s. ; 22 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-7458-880-X |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Kartonnage. | 55 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6621 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Forss, Harald, 1911-1996 |
| Titel: | Kontraster : lyrisk resa med Harald Forss |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren, 1993 ; (Kristianstad : Kristianstads boktr.) |
| Omfång: | 62, [1] s. ; 23 cm. Häftad |
| ISBN: | 91-29-61744-8 |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 35 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6622 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Asklund, Erik, 1908-1980 |
| Titel: | Ensamma lyktor : studier och skisser |
| Förlag/År: | Stockholm : Koop. förb., 1947 |
| Omfång: | 166,(1)s : Ill. Häftad |
| Genre: | Stockholmiania |
| SAB-kod: | Bb |
| Kategori: | Allmänt och blandat
> Allmänna samlingsverk
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6623 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Asklund, Erik, 1908-1980 |
| Titel: | Kvarteret Venus : roman |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren, 1957 ; (Stockholm : Nord. rotogravyr) |
| Omfång: | 268 s. Häftad |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Ouppsprättad Mycket fint skick Mycket liten reva på omslaget. | 70 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6624 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Asklund, Erik, 1908-1980 |
| Titel: | Manne : berättelser / Erik Asklund |
| Förlag/År: | Stockholm : Kooperativa förbundet, 1949 (Stockholm : Nord. rotogravyr) |
| Omfång: | 174 s. Inbunden |
| SAB-kod: | Hc.016 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Noveller
|
|
|
| Ex. 1: | Skyddsomslag saknas Fint skick Hklotbd med båda omslagen medinbundna. | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6625 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Malm, Einar, 1900-1988 |
| Titel: | Ankargrund : dikter |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1941 |
| Omfång: | 106, [2] s. Häftad |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick namnteckning överstryken med tippex. | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6626 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Malm, Einar, 1900-1988 |
| Titel: | Något att förlora : dikter 1941-1945 |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1945 |
| Omfång: | 127, [3] s. Häftad |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Ou. | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6627 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Redelius, Gunnar, 1932- |
| Titel: | Årsta i Österhaninge. |
| Förlag/År: | Nyköping : Södermanlands hembygds- och musieiförbund, 1971 ; (Nyköping : Gust. Österberg) |
| Omfång: | 32 s. : ill. Häftad |
| SAB-kod: | Ic-cz Årsta |
| Ämnesord: | Herrgårdar |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Arkitektur
> Särskilda byggnader och särskilda orters arkitektur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6628 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Eriksson, Åke, 1924-1993 |
| Titel: | Nordväst : Almare-Stäket, Bromma, Drottningholm, Hässelby, Järfälla, Mälaröarna, Spånga, Upplands Bro, Vällingby m fl. / av Åke Eriksson |
| Förlag/År: | Stockholm : Marieberg, 1981 ; (Stockholm : DN) |
| Omfång: | 119 s. : ill. ; 21 cm. Häftad |
| ISBN: | 91-7588-096-2 |
| Genre: | Stockholmiania |
| SAB-kod: | Ncaa |
| Kategori: | Geografi
> Sverige
> Stockholm och Stockholms län
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 125 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6630 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Gustaf-Janson, Gösta, 1902-1993 |
| Titel: | Att vända åter : memoarer 1902-1921 / Gösta Gustaf-Janson |
| Förlag/År: | Stockholm Bonnier 1981 |
| Omfång: | Inbunden |
| ISBN: | 91-0-045347-1 |
| SAB-kod: | Gcz Gustaf-Janson, Gösta |
| SAB-kod: | Lz Gustaf-Janson, Gösta |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Särskilda svenska författare
|
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Gustaf-Janson, Gösta
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 80 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6631 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Granlund, Ingegerd, 1903-1978 |
| Titel: | På den tiden / Ingegerd Granlund |
| Förlag/År: | Stockholm 1959 |
| Omfång: | Inbunden |
| Genre: | Stockholmiania |
| SAB-kod: | Eaz Granlund, Ingegerd |
| SAB-kod: | Lz Granlund, Ingegerd |
| Kategori: | Uppfostran och undervisning
> Pedagogik
> Särskilda pedagoger
|
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Granlund, Ingegerd
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Några små revor i skyddsomslaget. | 110 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6633 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Singer, Isaac Bashevis, 1904-1991 |
| Titel: | Satan i Goraj / Isaac Bashevis Singer ; övers.: Elsa Branting |
| Förlag/År: | Stockholm : Forum, 1978 ; (Stockholm : Bonniers graf.) |
| Omfång: | 173, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Satan in Goray. |
| Anmärkning: | Orig.-ms. på jiddisch |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 2.-5. tr., 1978 |
| ISBN: | 91-37-06878-4 |
| Medarbetare: | Branting, Elsa (översättare) |
| SAB-kod: | Hfo=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Tyska och jiddisch
|
|
|
| Ex. 1: | Namnteckning Fint skick En mindre reva i skyddsomslaget. | 70 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6634 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Trenter, Ulla, 1936- |
| Titel: | Kungens lilla piga : detektivroman |
| Förlag/År: | Stockholm, 1968 |
| Omfång: | Inbunden |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Skyddsomslag trasigt Bra skick | 45 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6635 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Trenter, Ulla, 1936- |
| Titel: | Påfågeln : detektivroman |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1969 |
| Omfång: | 193 s. Häftad |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Lätt snedläst. | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6636 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Trenter, Ulla, 1936- |
| Titel: | Kedjan : detektivroman |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1973 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 214 s. Häftad. |
| ISBN: | 91-0-038581-6 |
| ISBN: | 91-0-038580-8 |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Lätt trasigt omslag Bra skick | 45 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6637 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Trenter, Ulla, 1936- |
| Titel: | Skyddsänglarna : detektivroman / Ulla Trenter |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1980 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 217, [1] s. ; 21 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-0-044993-8 |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 80 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6638 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Trenter, Ulla, 1936- |
| Titel: | Roten till det onda : detektivroman / Ulla Trenter |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1981 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 223, [1] s. ; 21 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-0-045384-6 |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6639 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Trenter, Ulla, 1936- |
| Titel: | Rika barn leka häst : detektivroman / Ulla Trenter |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1983 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 219, [1] s. ; 21 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-0-045969-0 |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 75 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6641 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Trenter, Ulla, 1936- |
| Titel: | Grodmuggen : detektivroman / Ulla Trenter |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1984 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 205, [1] s. ; 21 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-0-046291-8 |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 85 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6642 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Trenter, Ulla, 1936- |
| Titel: | Döden i Rikssalen : detektivroman / Ulla Trenter |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1988 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 216, [3] s. ; 21 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-0-047594-7 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 130 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6644 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Trenter, Ulla, 1936- |
| Titel: | Som man bäddar : detektivroman / av Ulla Trenter |
| Förlag/År: | Bromma : Mälaröbörsen, 2000 ; (Avesta : Svenska tryckcentralen) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 187 s. ; 18 cm. Pocket |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1985 |
| ISBN: | 91-89090-40-3 |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 30 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6645 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Russell, Bertrand, 1872-1970 |
| Titel: | Västerlandets filosofi och dess samband med den politiska och sociala utvecklingen / Bertrand Russell ; [till svenska av Alf Ahlberg] |
| Förlag/År: | Stockholm : Natur och kultur, 1984 ; (Borås : Centraltr.) |
| Upplaga: | 4. uppl. |
| Omfång: | 719 s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | History of western philosophy. |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 5. uppl., 1985 |
| ISBN: | 91-27-01393-6 |
| Medarbetare: | Ahlberg, Alf, 1892-1979 (översättare) |
| SAB-kod: | Db |
| Ämnesord: | Philosophy |
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Filosofins historia
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Förlagets pappband | 150 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6646 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Berglund, Peter, 1960- |
| Titel: | Segrarnas sorgsna eftersmak : om autenticitetssträvan i Stig Larssons romaner / Peter Berglund |
| Förlag/År: | Eslöv : B. Östlings bokförlag Symposion, 2004 (Eslöv : Symposion) |
| Omfång: | 326 s. ; 22 cm. |
| Anmärkning: | Diss. Umeå : Umeå universitet, 2005 |
| Anmärkning: | Sammanfattning på engelska med titeln: The victors melancholy aftertaste : the struggle for authenticity in Stig Larssons novels |
| ISBN: | 91-7139-693-4 |
| SAB-kod: | Gcz Larsson, Stig |
| Ämnesord: | Larsson, Stig, 1955- teman och motiv |
| Ämnesord: | Litteraturvetenskap |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Särskilda svenska författare
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Förlagsstämpel. | 110 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6647 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Jones, Terry, 1942- |
| Titel: | Douglas Adams Stjärnskeppet Titanic : en roman / av Terry Jones ; översättning av Sam J. Lundwall |
| Förlag/År: | Bonnier |
| Upplaga: | Första svenska upplaga 1998 |
| ISBN: | 91-34-52033-3 |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Första sv utg | 100 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6648 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Great American detective stories, edited, with an introduction, by Anthony Boucher [pseud.] |
| Förlag/År: | Cleveland and New York, The World publishing company [1945] |
| Omfång: | 308 s. 20 1/2 cm. Inbunden |
| Anmärkning: | First published in June 1945. |
| Anmärkning: | A Tower mystery. |
| Medarbetare: | Boucher, Anthony, 1911-1968, (utgivare) |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Heq.016(s) |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
> Amerikansk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Skyddsomslag saknas Fint skick Denna utg. tredje tryckningen 1946. Namnteckning. | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6649 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Simon, Claude, 1913-2005 |
| Titel: | Akacian / Claude Simon ; översättning av C.G. Bjurström |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1994 ; (Falun : Scandbook) |
| Omfång: | 302, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | L'acacia. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1994 |
| ISBN: | 91-1-922052-9 |
| Medarbetare: | Bjurström, C. G., 1919-2001 (översättare) |
| SAB-kod: | Hj.01=c |
| SAB-kod: | Hcej.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Franska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Förstaupplaga. | 85 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6650 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Fogelström, Per Anders, 1917-1998 |
| Titel: | Tack vare Iris : roman / av Per Anders Fogelström |
| Förlag/År: | Stockholm : Tiden, 1984 ; (Kristianstad : Kristianstads boktr.) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 239, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: [Ny tr.], 1987 |
| ISBN: | 91-550-3026-2 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6651 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Westman, Lars, 1934- |
| Titel: | Vind för våg / Lars Westman ; [teckningar: Lars-Erik Håkansson] |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren, 1976 ; (Kristianstad : Kristianstads boktr.) |
| Omfång: | 210, [2] s. : ill., kart. ; 20 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1977 |
| ISBN: | 91-29-47391-8 |
| Medarbetare: | Håkansson, Lars-Erik (illustratör) |
| Genre: | Nautica |
| SAB-kod: | Nc.07 |
| Kategori: | Geografi
> Sverige
> Reseskildringar
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6652 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Vennberg, Karl, 1910-1995 |
| Titel: | Fiskefärd : dikter / Karl Vennberg ; illustrerade av Kristina Eriksson |
| Förlag/År: | Fripress |
| Upplaga: | Originalupplaga 1949. Första upplaga i denna version 1983 |
| Omfång: | Inbunden |
| ISBN: | 91-85590-58-4 |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6653 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Sundén, Karl, 1942- |
| Titel: | Skärgårdssommar : dikter / Karl Sundén |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1980 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 76, [3] s. ; 23 cm. |
| ISBN: | 91-0-045113-4 |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 40 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6654 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Ahlberg, Harry, 1920- |
| Titel: | En bogserare kommer i hamn : roman / av Harry Ahlberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Tiden, 1986 ; (Kristianstad : Kristianstads boktr.) |
| Omfång: | 170 s. ; 22 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-550-3180-3 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 40 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6655 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Gezelius, Rolf |
| Titel: | På skridskor i östra Svealand : 75 färder inom 15 mil från Stockholm / Rolf Gezelius ; med kartor av Torbjörn Peters ; i samarbete med Stockholms skridskoseglarklubb ; |
| Förlag/År: | Stockholm Prisma 1985 |
| Omfång: | Häftad |
| ISBN: | 91-518-1835-3 |
| SAB-kod: | Nca.08 |
| SAB-kod: | Rbgb |
| Kategori: | Geografi
> Sverige
> Svealand
|
| Kategori: | Idrott, lek och spel
> Idrott och sport
> Skridskoåkning
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6657 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Wästberg, Per, 1933- |
| Titel: | Ett gammalt skuggspel / Per Wästberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1952 (Stockholm : Ronzo) |
| Omfång: | 150 s. Häftad |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Ouppsprättad Mycket fint skick Ou. | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6659 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Rosengren, Bernt, 1937-1996 |
| Titel: | Om staden är Stockholm / Bernt Rosengren |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren, 1965 ; (Uddevalla : Bohusläningen) |
| Omfång: | 50, [2] s. Häftad |
| Genre: | Stockholmiania |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6660 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Söderbergh, Bengt, 1925- |
| Titel: | De lyckliga öarna / teckningar av Gösta Kriland |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1960 ; (Stockholm : Norstedt) |
| Omfång: | 193 s. |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Lite naggat omslag och lätt snedläst. | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6662 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Sehlstedt, Elias, 1808-1874 |
| Titel: | Dikter och prosa / Elias Sehlstedt ; i urval av Maj Flodquist ; förord: Bo Grandien ; omslag och teckningar: Björn Lindroth |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1961 ; (Stockholm : Åetåtryck) |
| Omfång: | 100 s. : ill. |
| Medarbetare: | Flodquist, Maj, 1935- (medarbetare) |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6664 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | I huvudet på Zlatan Ibrahimovic / [Simon Bank ...] |
| Förlag/År: | Stockholm : Scampi, 2005 (Danmark) |
| Omfång: | 208 s. : ill. (huvudsakligen i färg) ; 20 cm. Häftad |
| ISBN: | 91-973655-3-X |
| Medarbetare: | Bank, Simon, 1975- |
| SAB-kod: | Rbz Ibrahimovic, Zlatan |
| Ämnesord: | Ibrahimovic, Zlatan, 1981- |
| Ämnesord: | Fotbollsspelare |
| Ämnesord: | Svenska fotbollsspelare |
| Kategori: | Idrott, lek och spel
> Idrott och sport
> Särskilda idrottsutövare
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 35 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6665 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Tinbergen, Niko |
| Titel: | Gråtruten : en studie över fåglarnas sociala beteende / Niko Tinbergen ; till svenska av Eric Fabricius |
| Förlag/År: | Stockholm : Sv. natur, 1956 ; (Stockholm : Haeggström) |
| Omfång: | 323 s. Häftad |
| Orginaltitel: | The herring gull's world. |
| Serie: | Populära djurmonografier, 99-0270337-2 ; 2 |
| SAB-kod: | Ugg.05 |
| Kategori: | Naturvetenskap
> Zoologi
> Fåglar (Aves)
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Ett märke på baksidan av omslaget. Namnteckning. | 125 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6666 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Ekenberg, Arne, 1909- |
| Titel: | Strövtåg i grändstaden : en bok om Gamla stan's gator, gränder och historia |
| Förlag/År: | Stockholm : A. Ekenberg [distributör], 1964 ; (Stockholm : [A. Ekenberg]) |
| Upplaga: | 4. uppl. |
| Omfång: | 68 s. : ill. Häftad |
| Genre: | Stockholmiania |
| SAB-kod: | Ncaa |
| Ämnesord: | Stockholm |
| Kategori: | Geografi
> Sverige
> Stockholm och Stockholms län
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Denna uppl. tr. 1955. | 30 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6667 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Grandien, Bo, 1932- |
| Titel: | Hurra för ångbåten! / Bo Grandien ; teckningar: Harry Karlsson |
| Förlag/År: | Stockholm : p67, 1967 ; (Stockholm : Normalmstr.) |
| Omfång: | 35 s. Häftad |
| Serie: | Skrift / utgiven av Stiftelsen Skärgårdsbåten, 99-1314049-8 ; 2 |
| Medarbetare: | Karlsson, Harry, 1926- (illustratör) |
| Genre: | Nautica |
| Genre: | Stockholmiania |
| SAB-kod: | Prc |
| Kategori: | Teknik, industri och kommunikationer
> Transportmedel och kommunikationer
> Fartyg och sjöfart
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6668 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Eklund, Hans, 1921- |
| Titel: | Nära vattnet eller Sentimental navigation / [teckningar av Olle Nyman] |
| Förlag/År: | Stockholm : Fabel (distr.) : [Seelig], 1965 ; (Stockholm : Björkmans eftr.) |
| Upplaga: | Presentuppl. |
| Omfång: | 77 s. Häftad |
| Genre: | Nautica |
| Genre: | Stockholmiania |
| SAB-kod: | Ncab |
| SAB-kod: | Prc |
| Kategori: | Geografi
> Sverige
> Stockholm och Stockholms län
|
| Kategori: | Teknik, industri och kommunikationer
> Transportmedel och kommunikationer
> Fartyg och sjöfart
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 65 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6670 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Moon, Elizabeth |
| Titel: | The legacy of Gird / Elizabeth Moon. |
| Förlag/År: | Riverdale, N.Y. : Baen Pub. ; New York, N.Y. : Distributed by Simon & Schuster, [1996] |
| Omfång: | 852 s. : map ; 21 cm. Pocket. |
| Anmärkning: | A Baen books original. |
| Anmärkning: | Surrender none -- Liars oath. |
| Anmärkning: | The Legacy of Gird has been published in 2 parts as Surrender none (c1990), and Liars oath (c1992). |
| ISBN: | 067187747X |
| Medarbetare: | Moon, Elizabeth. Liars oath. |
| SAB-kod: | Heq |
| Ämnesord: | Fantasy fiction, American. |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
> Amerikansk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Samlingsvolym. Ger viss bakgrund till Sagan om Paksenarrion. | 100 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6671 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lyttkens, Yngve, 1894-1974 |
| Titel: | Domen över Magdalena Rudensköld. |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1950 |
| Omfång: | 253 s. Häftad |
| SAB-kod: | Oer-cz Rudenschöld, Magdalena |
| SAB-kod: | Kc.45 |
| Ämnesord: | Rudenschöld, Magdalena, 1766-1823 |
| Kategori: | Samhällsvetenskap och rättsvetenskap
> Rättsvetenskap
> Särskilda rättsfall
|
| Kategori: | Historia
> Sverige
> Gustavianska tiden 1772-1809
|
|
|
| Ex.1: | Ouppsprättad Fint skick | 65 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6672 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | James, Henry, 1843-1916 |
| Titel: | Washington Square / Henry James ; i övers. och med efterskrift av Jane Lundblad |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1980 ; (Lund : Rahm) |
| Omfång: | 209, [1] s. ; 20 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Washington Square. |
| Serie: | Norstedts klassiker, 99-0131181-0 |
| ISBN: | 91-1-801002-4 |
| Medarbetare: | Lundblad, Jane (översättare) |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Namnteckning | 90 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6673 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Assarsson, Margit, 1904-1968 |
| Titel: | Den korta sommaren. |
| Förlag/År: | Jönköping : Hall, 1950 |
| Omfång: | 255 s. Häftad |
| Genre: | Stockholmiania |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Delvis osprättad. Skärgårdsskildring ill. av Harld Lindberg. | 70 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6674 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Blom, Tomas, 1948- |
| Titel: | Månbröderna : romantisk berättelse från Karl Johans tid / Thomas Blom |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1991 ; (Finland) |
| Omfång: | 614, [1] s. ; 24 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1991 |
| ISBN: | 91-1-903002-9 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Liten reva på omslagets baksida. | 95 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6675 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Wästberg, Per, 1933- |
| Titel: | Halva kungariket / Per Wästberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1955 (Stockholm : Bröderna Lagerström) |
| Omfång: | 484 s. Häftad |
| Anmärkning: | 2. uppl. s.å. |
| SAB-kod: | Hcbb.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick 2. uppl. | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6676 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lysholm, Gustaf Adolf, 1909-1989 |
| Titel: | Livet på Ladugårdslandet : ur magister Ekenbergs dagbok från 1833 |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1968 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 162 s. Häftad |
| Genre: | Stockholmiania |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Blek sida efter bifogad tidningsartikel. | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6677 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Krusenstjerna, Agnes von, 1894-1940 |
| Titel: | Samlade skrifter. 5 |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1947 |
| Omfång: | 546 s. Inbunden |
| Anmärkning: | "Innehåll: En dagdriverskas anteckningar ; Händelser på vägen" |
| Anmärkning: | 2. uppl. 1947-1949 |
| Medarbetare: | Edfelt, Johannes, 1904-1997 (medarbetare) |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Skyddsomslag trasigt Bra skick | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6678 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Svedelid, Olov, 1932-2008. |
| Titel: | Slottet brinner! / Olov Svedelid |
| Förlag/År: | Stockholm : AWE/Geber, 1984 ; (Lund : Lunds pockettr.) |
| Omfång: | 278 s. ; 20 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | "Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1985 ; 3. tr., 1987 ; 4. tr., 1991 (Värnamo : Fälth)" |
| ISBN: | 91-20-07272-4 |
| Genre: | Ungdomsböcker |
| SAB-kod: | uHc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Skönlitteratur för mellanåldern
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6679 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Anderson, Hans, 1934- |
| Titel: | För vårens skull / Hans Anderson ; illustr. med teckningar av förf. |
| Förlag/År: | Stockholm : LT ; [Solna] : [Seelig], 1968 ; (Halmstad : Hallands- posten) |
| Omfång: | 63, [1] s. : ill. Inbunden |
| SAB-kod: | Hc.04 |
| SAB-kod: | Ncciz Jokkmokk |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Essäer
|
| Kategori: | Geografi
> Sverige
> Lappland
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 85 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6681 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Anderson, Hans, 1934- |
| Titel: | Höstdagar / Hans Anderson ; illustr. med teckningar av förf. |
| Förlag/År: | Stockholm : LT ; [Solna] : [Seelig], 1969 ; (Halmstad : Hallands- posten) |
| Omfång: | 64, [3] s. : ill. Inbunden |
| SAB-kod: | Hc.04 |
| SAB-kod: | Ncc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Essäer
|
| Kategori: | Geografi
> Sverige
> Norrland
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6682 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Anderson, Hans, 1934- |
| Titel: | Minns du sommaren? / illustr. med teckningar av förf. |
| Förlag/År: | Stockholm : LT ; [Solna] : [Seelig], 1971 ; (Halmstad : Hallands- posten) |
| Omfång: | 44 [1] s. : ill. Inbunden |
| SAB-kod: | Hc.04 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Essäer
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 70 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6683 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Anderson, Hans, 1934- |
| Titel: | Talve - vinter / Hans Anderson ; illustr. med teckningar av förf. |
| Förlag/År: | Stockholm : LT ; [Solna] : [Seelig], 1974 ; (Borås : Central- tryckeriet) |
| Omfång: | 47, [1] s. : ill. Inbunden |
| ISBN: | 91-36-00462-6 |
| SAB-kod: | Hc.04 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Essäer
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 80 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6684 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Unge, Ingemar, 1944- |
| Titel: | Paradiset under Globen / av Ingemar Unge ; [teckningar: Hasse Lindroth] |
| Förlag/År: | Stockholm : Höjering, 1992 ; (Uddevalla : Bohusläningen) |
| Omfång: | 103, [8] s. : ill. ; 19 cm. Häftad |
| Serie: | Höjerings Stockholmianaserie, 99-0355649-7 ; 30 |
| ISBN: | 91-970933-9-4 |
| Medarbetare: | Lindroth, Hasse (illustratör) |
| Genre: | Stockholmiania |
| SAB-kod: | Ncaa |
| Ämnesord: | Biografi Hedvall |
| Ämnesord: | Stockholm |
| Kategori: | Geografi
> Sverige
> Stockholm och Stockholms län
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 130 kr. | Såld! |
| Ex.2: | Fint skick Lätt buktande omslag | 120 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6685 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Holm, Björn, 1946- |
| Titel: | Ryssen kommer / Björn Holm |
| Förlag/År: | Stockholm : Askild & Kärnekull, 1978 ; (Malmö : Beyrond) |
| Omfång: | 281 s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 2. uppl., 1978 |
| ISBN: | 91-7008-910-8 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Ou. | 65 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6686 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Claesson, Stig, 1928-2008. |
| Titel: | Henrietta ska du också glömma : [roman] / Stig Claesson |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1977 ; (Stockholm : Bonniers graf.) |
| Omfång: | 178, [1] s. ; 20 cm. Häftad |
| Anmärkning: | "Även tillg. med tryckår: 19/21. tus., 1978 ; 22/27. tus., 1979" |
| ISBN: | 91-0-041925-7 |
| SAB-kod: | Hc |
| Ämnesord: | Roman |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Lätt snedläst. Ou. | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6687 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Alander, Rainer, 1937- |
| Titel: | Små stycken av Stockholm / Rainer Alander |
| Förlag/År: | Mariehamn : Abacus, 1996 |
| Omfång: | 111 s. : ill. Häftad |
| ISBN: | 952-5064-05-0 |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| Genre: | Stockholmiania |
| SAB-kod: | Lz Alander, Rainer |
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Alander, Rainer
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6688 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Nordström, Ludvig, 1882-1942 |
| Titel: | I sitt eget sällskap / Ludvig Nordström |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1953 |
| Omfång: | 128 s. Häftad |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Två smärre fläckar på omslaget. | 45 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6689 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lucidor, Lasse, pseud. för Lars Johansson, 1638-1674 |
| Titel: | Lucidor [Musiktryck] / Ulf Bagge (red) ; Anna Walfridson (ill) |
| Förlag/År: | Stockholm : En bok för alla, 1993 ; (Avesta : ABM-tr.) |
| Omfång: | 215 s. : ill. ; 19 cm Inbunden. |
| Serie: | En bok för alla, 99-0130108-4 |
| ISBN: | 91-7448-718-3 |
| Medarbetare: | Bagge, Ulf, 1949- (utgivare) |
| Medarbetare: | Walfridson, Anna, 1956- (illustratör) |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| SAB-kod: | Gcz Lucidor, Lasse |
| SAB-kod: | Xqh |
| Ämnesord: | Lucidor, Lasse, pseud. för Lars Johansson, 1638-1674 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Särskilda svenska författare
|
| Kategori: | Musikalier
> Vokalmusik: särskilda former
> Visor
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6690 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lindorm, Erik, 1889-1941 |
| Titel: | Min värld / av Erik Lindorm |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1918 |
| Omfång: | 64 s. Häftad |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6691 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Wodehouse, P G, 1881-1975 |
| Titel: | Psmith ordnar saken / översättning av Vilgot Hammarling |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1945 |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 373, [1] s. Inbunden |
| Orginaltitel: | Leave it to Psmith. |
| Genre: | Humor |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex.1: | Skyddsomslag saknas Bra skick Blått ryggkltbd, lätt nagg. | 30 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6692 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Sayers, Dorothy L (Dorothy Leigh), 1893-1957. |
| Titel: | Mördande reklam / från engelskan av Sonja Bergvall |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1947 |
| Upplaga: | [Ny uppl.] |
| Omfång: | 328, [1] s. Inbunden |
| Orginaltitel: | Murder must advertise. |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Skyddsomslag saknas Bra skick Blått ryggklotband | 40 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6693 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Biggers, Earl Derr |
| Titel: | Charlie Chan på semester / övers. av Louis Renner |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1946 |
| Omfång: | 346,(1)s. Inbunden |
| Orginaltitel: | Keeper of the keys. |
| Serie: | Spänning och humor |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Skyddsomslag saknas Bra skick Blått ryggklotband. Lätt snedläst. | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6694 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Wodehouse, P G, 1881-1975. |
| Titel: | Sommarpippi : Roman / Från engelskan av Martin Loya |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1946 |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 382s. Inbunden |
| Orginaltitel: | Summer moonshine. |
| Serie: | Spänning och humor |
| Genre: | Humor |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex.1: | Skyddsomslag saknas Fint skick Blått rykggklotband. | 40 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6695 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Kullman, Harry, 1919-1982 |
| Titel: | Stridshästen / Harry Kullman |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren, 1984 ; (Avesta : A.B.M.-tryck) |
| Upplaga: | 2. uppl. |
| Omfång: | 159, [3] s. ; 19 cm Inbunden. |
| Serie: | En Lejon-bok, 99-0211903-4 |
| Anmärkning: | 1. uppl. ej utg. i serien |
| ISBN: | 91-29-44285-0 |
| Genre: | Ungdomsböcker |
| SAB-kod: | uHc |
| Ämnesord: | Våld |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Skönlitteratur för mellanåldern
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 40 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6696 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Blanche, August, 1811-1868 |
| Titel: | En skådespelares äventyr : berättelser |
| Förlag/År: | Stockholm : Åhlén & Åkerlund, 1915 (Stockholm : Nyberg) |
| Omfång: | 2 vol. (315 s.). Inbunden |
| SAB-kod: | Hc.016 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Noveller
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Två volymer i ett blått klotband. En fläck på titelbladet. | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6697 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Wodehouse, P G, 1881-1975 |
| Titel: | Som det anstår en Wooster / P.G. Wodehouse ; [översättning av Birgitta Hammar] |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1955 |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 298, [1] s. Inbunden |
| Orginaltitel: | The code of the Woosters. |
| Genre: | Humor |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Bra skick Lätt slitet omslag. En smärre genomgående fläck. Tillskrift | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6698 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Malmström, Nils Åke, 1907-1994 |
| Titel: | Ung man i Stockholm : roman / av Nils Åke Malmström |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1945 |
| Omfång: | 311, [1] s. Häftad |
| Genre: | Stockholmiania |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6699 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Snismarck, Olle, 1929- |
| Titel: | Hem till Tanto : en roman / av Olle Snismarck ; omsl. och ill. av förf. |
| Förlag/År: | Stockholm : Smålänningen, 1978 ; (Finland) |
| Omfång: | 208 s. : ill. ; 19 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-7132-213-2 |
| Genre: | Stockholmiania |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 120 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6700 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Snismarck, Olle, 1929- |
| Titel: | Sommarnöje : en roman / av Olle Snismarck ; [omsl. och ill. av förf.] |
| Förlag/År: | Stockholm : Smålänningen, [1980] ; (Finland) |
| Omfång: | 216 s. : ill. ; 19 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-7132-242-6 |
| Genre: | Stockholmiania |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 100 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6701 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Rücker, Günther |
| Titel: | Herr von Oe / Günther Rücker ; översättning av Per Erik Wahlund |
| Förlag/År: | Stockholm : Alba, 1987 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 131, [1] s. ; 20 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | Herr von Oe. |
| ISBN: | 91-7458-860-5 |
| Medarbetare: | Wahlund, Per Erik, 1923- (översättare) |
| SAB-kod: | Hf.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Tyska och jiddisch
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6702 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Kellberg, Per, 1919-1980 |
| Titel: | Blindbock / av Per Kellberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Ljus, 1943 ; (Stockholm : Esselte) |
| Omfång: | 206 s. Häftad |
| Genre: | Stockholmiania |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Debutromanen. | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6703 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lindström, Rikard, 1882-1943 |
| Titel: | Kastvindar / Rikard Lindström |
| Upplaga: | Originalupplaga 1931 |
| Omfång: | Häftad |
| Anmärkning: | Kåserier om Stockholm, Skärgården, Lofoten mm. |
| Genre: | Humor |
| Genre: | Stockholmiania |
| SAB-kod: | Hc.017 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Kåserier
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6704 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Koch, Martin, 1882-1940 |
| Titel: | Mauritz / Martin Koch |
| Förlag/År: | Stockholm : Gidlund i samarbete med Martin Koch-sällsk., 1987 ; (Värnamo : Fälth) |
| Upplaga: | [Ny utg.] / förord av Ansgar Olofsson |
| Omfång: | [4], vi, [4] s., s. 7-262, [1] s. ; 19 cm Inbunden. |
| Serie: | Martin Koch-sällskapets årsbok, 0283-6203 ; 1987 |
| ISBN: | 91-7844-080-7 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6705 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Suneson, Vic, 1911-1975 |
| Titel: | Mördaren har matchboll. |
| Förlag/År: | Stockholm : B. Wahlström, 1958 ; (Stockholm : B. Wahlström) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 253 s. Inbunden |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Lite nagg på omslaget och en reva. | 40 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6706 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Wallert, Evert, 1898-1989 |
| Titel: | Segel och ånga : roman från Roslagen |
| Förlag/År: | Stockholm : Smålänningen, 1968 ; (Ystad : Aurora) |
| Omfång: | 239 s. : ill. Häftad |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 120 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6708 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Wallert, Evert, 1898-1989 |
| Titel: | Min skärgård / av Evert Wallert ; illustrationer: Bibbe Lindström-Wallert |
| Förlag/År: | Stockholm Smålänningen 1981 |
| Omfång: | Inbunden |
| ISBN: | 91-7132-254-X |
| Genre: | Stockholmiania |
| SAB-kod: | Ncaal |
| Kategori: | Geografi
> Sverige
> Stockholms län
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 175 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6709 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Wallert, Evert, 1898-1989 |
| Titel: | Roslagsnoveller / av Evert Wallert ; foto och teckningar av Bibbe Lindström-Wallert |
| Förlag/År: | Stockholm : Smålänningen, [1980] ; (Finland) |
| Omfång: | 255, [9] s. : ill. ; 20 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-7132-234-5 |
| Medarbetare: | Lindström, Bibbe, eg. Birgit, 1919- (illustratör) |
| Genre: | Stockholmiania |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 150 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6710 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Wallert, Evert, 1898-1989 |
| Titel: | Vid Ålands hav / Evert Wallert ; Teckningar: Bibbe Lindström |
| Förlag/År: | Smålänningen |
| Upplaga: | Originalupplaga 1972 |
| Omfång: | Inbunden |
| Genre: | Stockholmiania |
| SAB-kod: | Hc.016 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Noveller
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 150 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6711 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Kellberg, Per, 1919-1980 |
| Titel: | Talatta : skärgårdsberättelser |
| Förlag/År: | Stockholm : LT ; [Solna] : [Seelig], 1970 ; (Hälsingborg : Boktryck) |
| Omfång: | 124 s. Häftad |
| Genre: | Stockholmiania |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 70 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6713 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Wahlund, Per Erik, 1923- |
| Titel: | Luftspegling / Per Erik Wahlund |
| Upplaga: | Originalupplaga 1952 |
| Omfång: | Häftad |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6714 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Hölzgen, Paul F, 1906- |
| Titel: | Vågskvalp / omslag och ullustr. av Olle Snismark |
| Förlag/År: | Stockholm : Smålänningen, 1963 ; (Ystad : Aurora) |
| Omfång: | 222, [2] s. : ill. Häftad |
| Genre: | Stockholmiania |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6715 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Stark, Ulf, 1944- |
| Titel: | Skärgårdsliv. |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1967 ; (Stockholm : Statlander) |
| Omfång: | 168, (1) s. Häftad |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Liten skada på ryggen. | 45 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6716 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Rubin, Anny Marwig |
| Titel: | Una marina - : bilder från Stockholms skärgård / Anny Marwig Rubin ; teckningar av Erik Prytz |
| Upplaga: | Originalupplaga 1956 |
| Omfång: | Inbunden |
| Genre: | Stockholmiania |
| SAB-kod: | Hc.016 |
| SAB-kod: | Ncaal |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Noveller
|
| Kategori: | Geografi
> Sverige
> Stockholms län
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 65 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6717 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Eriksson, Maj-Britt, 1914-1986 |
| Titel: | Legend / Maj-Britt Eriksson |
| Förlag/År: | Stockholm : LT, 1966 |
| Omfång: | 111 s. Häftad |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6718 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Eriksson, Maj-Britt, 1914-1986 |
| Titel: | Frans på Långviksskär / illustr. av Harald Lindberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Vingförl., 1960 ; (Stockholm : Norstedt) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 162, [1] s. : ill. Inbunden |
| Anmärkning: | Behandlar Frans Öhman |
| Genre: | Stockholmiania |
| SAB-kod: | LzÖhman,F. |
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Öhman, Frans
|
|
|
| Ex.1: | Skyddsomslag trasigt Bra skick | 40 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6719 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Wetterström, Harriet Hjorth, 1908-1977 |
| Titel: | Fackelros och granit : naturstycken från en ö |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1944 |
| Omfång: | 153 s. Häftad |
| Genre: | Stockholmiania |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 70 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6720 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Sandholm, Åke, 1920- |
| Titel: | Sommarskär / Åke Sandholm ; omslag och illustr. av Olle Snismarck |
| Förlag/År: | Stockholm : Smålänningen, 1964 ; (Ystad : Aurora) |
| Omfång: | 252, [3] s. : ill. Häftad |
| Genre: | Stockholmiania |
| SAB-kod: | Hc.016 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Noveller
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6721 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Kullenberg, Annette, 1939- |
| Titel: | Sångfågeln från Milano / Annette Kullenberg |
| Förlag/År: | Höganäs : Bra bok, 1989 ; (Östtyskland) |
| Omfång: | 236 s. ; 23 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1989 |
| ISBN: | 91-7752-232-X |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6722 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Bergh, Åke W, 1944- |
| Titel: | Lång höst eller Mannen som sålde vapen : en kriminalroman / Åke W Bergh |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1989 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 284, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1989 |
| ISBN: | 91-1-892082-9 |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6723 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Fogelström, Per Anders, 1917-1998 |
| Titel: | Hem, till sist / Per Anders Fogelström |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1993 ; (Finland) |
| Omfång: | 269, [2] s. ; 23 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1993 |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 21/35. tus., 1994 |
| ISBN: | 91-0-055647-5 |
| SAB-kod: | Gcz Fogelström, Per Anders |
| SAB-kod: | Hc |
| Ämnesord: | Fogelström, Per Anders |
| Ämnesord: | Fogelström, Per Anders 1917- |
| Ämnesord: | Biografi |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Särskilda svenska författare
|
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 65 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6724 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Kjaerstad, Jan, 1953- |
| Titel: | Erövraren / Jan Kjaerstad ; översättning av Inge Knutsson |
| Förlag/År: | Stockholm : MånPocket, 2001 ; (Danmark) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 523, [1] s. ; 18 cm. Pocket |
| Orginaltitel: | Erobreren. |
| Serie: | MånPocket, 99-0184541-6 |
| Anmärkning: | Även med tryckår: [Ny tr.], 2002 |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1998 |
| ISBN: | 91-7643-820-1 |
| SAB-kod: | Hdb.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Norska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 45 kr. | Såld! |
| Ex.2: | Mycket fint skick | 45 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6725 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Kjaerstad, Jan, 1953- |
| Titel: | Förföraren / Jan Kjaerstad ; översättning: Oscar Hemer |
| Förlag/År: | Stockholm : MånPocket, 2001 ; (Danmark) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 511, [1] s. ; 18 cm. Pocket |
| Orginaltitel: | Forføreren. |
| Serie: | MånPocket, 99-0184541-6 |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1997 |
| Anmärkning: | "Även med tryckår: [Ny tr.], 2002 ; [Ny tr.], 2003" |
| ISBN: | 91-7643-774-4 |
| SAB-kod: | Hdb.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Norska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 45 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6726 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Paasilinna, Arto, 1942- |
| Titel: | De hängda rävarnas skog / Arto Paasilinna ; översättning: Camilla Frostell |
| Förlag/År: | Stockholm : MånPocket, 2000 ; (Danmark) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 233, [7] s. ; 18 cm. Pocket |
| Orginaltitel: | Hirtettyjen kettujen metsä. |
| Serie: | MånPocket, 99-0184541-6 |
| Anmärkning: | "Även med tryckår: [Ny tr.], 2001; [Ny tr.], 2002 ; [Ny tr.], 2003 ; [Ny tr.], 2005" |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1998 |
| ISBN: | 91-7643-669-1 |
| SAB-kod: | Hub.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 45 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6727 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | May, Rollo, 1909-1994 |
| Titel: | Ångest : en utmaning : teorier, fallstudier / Rollo May ; övers. av Margareta Edgardh |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1980 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 330 s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | The meaning of anxiety. |
| ISBN: | 91-0-043112-5 |
| Medarbetare: | Edgardh, Margareta (översättare) |
| SAB-kod: | Do |
| SAB-kod: | Vlb |
| Ämnesord: | Anxiety |
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Psykologi
|
| Kategori: | Medicin
> Psykiatri
> Psykiatriska behandlingsmetoder
|
|
|
| Ex. 1: | Skyddsomslag saknas Mycket fint skick | 200 kr. |
| Ex.2: | Bra skick Mycket trasigt skyddsomslag. I övrigt mycket fin. namnteckning. | 150 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6729 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Orrje, Olle, 1937- |
| Titel: | Prosa från Zinkensdamm : dikter / Olle Orrje |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1984 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 77, [4] s. ; 21 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-0-046084-2 |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6730 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Jago, Lucy |
| Titel: | Norrskenet : berättelsen om Kristian Birkeland - ett bortglömt geni / Lucy Jago ; översättning: Jan Hultman och Annika H Löfvendahl |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 2002 (Finland) |
| Omfång: | 371, [1] s. : ill. ; 21 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | The northern lights. |
| ISBN: | 91-0-057789-8 |
| Medarbetare: | Hultman, Jan (översättare) |
| Medarbetare: | Löfvendahl, Annika H., 1956- (översättare) |
| SAB-kod: | Lz Birkeland, Kristian |
| Ämnesord: | Birkeland, Kristian, 1867-1917 |
| Ämnesord: | Fysiker |
| Ämnesord: | Norrsken |
| Ämnesord: | Auroras |
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Birkeland, Kristian
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 95 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6731 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Klintberg, Bengt af, 1938- |
| Titel: | Den stulna njuren : sägner och rykten i vår tid / Bengt af Klintberg |
| Förlag/År: | Stockholm : MånPocket, 1996 ; (Norge) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 291, [8] s. : ill. ; 18 cm. Pocket |
| Serie: | MånPocket, 99-0184541-6 |
| ISBN: | 91-7643-231-9 |
| SAB-kod: | Mz |
| Ämnesord: | Sägner |
| Kategori: | Etnografi, socialantropologi och etnologi
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 50 kr. | Såld! |
| Ex.2: | Bra skick Ett veck på omslagets framsida. En liten reva på omslagets baksida. | 40 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6732 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Metodövningar i historia : historisk teori, metod och källkritik. 1 / Stig Ekman ... (red.) |
| Förlag/År: | Lund Studentlitteratur 1993 tr. 2000 |
| Omfång: | Häftad |
| ISBN: | 91-44-37741-X |
| SAB-kod: | K:dd |
| Kategori: | Historia
> Metodlära
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 110 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6733 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Rydelius, Ellen, 1885-1957 |
| Titel: | Möte med Stockholm / Ellen Rydelius, Ria Wägner ; teckningar av Gunnar Brusewitz |
| Förlag/År: | Stockholm : Vepe, 1950 |
| Omfång: | 342 s. (343,(1)s) : Ill. Inbunden |
| Medarbetare: | Wägner, Ria, 1914-1999 |
| Genre: | Stockholmiania |
| SAB-kod: | Ncaa |
| Ämnesord: | Stockholm |
| Kategori: | Geografi
> Sverige
> Stockholm och Stockholms län
|
|
|
| Ex. 1: | Skyddsomslag saknas Mycket fint skick | 80 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6734 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Norbelie, Harald, 1944- |
| Titel: | Gata upp och gata ner : människor och miljöer i Stockholm förr och nu. 1-2 |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén Prisma, 1997 ; (Italien) |
| Omfång: | 373, [4] s. : ill. (vissa i färg) ; 24 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | "Innehåll: D. 1 : Gata upp och gata ner ; D. 2 : Mera gata upp och gata ner" |
| Anmärkning: | Tidigare utg. i separata vol. |
| Anmärkning: | "Även med tryckår: 2. tr., 1997. I boken felaktigt angivet 2. uppl. (Värnamo : Fälth) ; 3. tr., 2000; 4. tr., 2003" |
| ISBN: | 91-518-3220-8 |
| Medarbetare: | Penje, Ingela (illustratör) |
| Medarbetare: | Norbelie, Harald, 1944-. Mera gata upp och gata ner |
| SAB-kod: | Ncaa |
| Kategori: | Geografi
> Sverige
> Stockholm och Stockholms län
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 225 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6735 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Bergsten, Staffan, 1932- |
| Titel: | Lyrikläsarens handbok / Staffan Bergsten |
| Förlag/År: | Lund : Studentlitteratur, 1994 ; (Lund : Studentlitteratur) |
| Omfång: | 211 s. ; 23 cm. |
| Anmärkning: | Översikt över metrik, stilistik och tematik i poesi med åtskilliga exempel hämtade från svensk poesi |
| Anmärkning: | "Även med tryckår: 2. tr., 1995 ; 3. tr., 1999 ; 4. tr., 2000 ; 5. tr., 2003" |
| ISBN: | 91-44-37971-4 |
| SAB-kod: | G.03 |
| SAB-kod: | Gc.03 |
| Ämnesord: | Poesi |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Poesi
|
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Poesi
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 120 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6736 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Romberg, Bertil, 1925-2005 |
| Titel: | Carl Jonas Love Almqvist : liv och verk / Bertil Romberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Ordfront i samarbete med Svenska humanistiska förb., 1993 ; (Ungern) |
| Upplaga: | 1. uppl. |
| Omfång: | 340 s. : ill. ; 23 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-7324-427-9 |
| SAB-kod: | Gcz Almqvist, Carl Jonas Love |
| Ämnesord: | Almqvist, Carl Jonas Love, 1793-1866 |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Särskilda svenska författare
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6737 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Russell, Bertrand, 1872-1970 |
| Titel: | Memoarer. 2, 1914-1944 / till svenska av Roland Adlerberth |
| Förlag/År: | Stockholm : Natur och Kultur, 1968 |
| Omfång: | 433, [1] s., [6] pl.-bl. : ill. Inbunden |
| Medarbetare: | Adlerberth, Roland, 1923-1993 (översättare) |
| SAB-kod: | Dbcd-e |
| SAB-kod: | Lz Russell, Bertrand |
| Ämnesord: | Russell, Bertrand, 1872-1970 |
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Filosofins historia
> Humanism och besläktade system och doktriner
|
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Russell, Bertrand
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Lite naggat omslag. | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6738 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Ohlmarks, Åke, 1911-1984 |
| Titel: | Absalon, Skånes djävul : skånsk medeltidskrönika 1156-1201 / Åke Ohlmarks ; ill. av Kaianders Sempler |
| Förlag/År: | Stockholm : LT, 1978 ; (Borås : Centraltr.) |
| Omfång: | 210, [2] s. : ill. ; 22 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-36-00962-8 |
| Medarbetare: | Sempler, Kaianders, 1946- (illustratör) |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick En blekt rand. | 95 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6739 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lindberg, Elisabeth, 1966- |
| Titel: | Att välja döden : en socialpsykologisk studie av livs(o)vilja = Choosing death : a social psychological study of (un)willingness towards living / Elisabeth Lindberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Carlsson, 1998 ; (Stockholm : Elander Gotab) |
| Omfång: | 335 s. ; 22 cm. Häftad |
| Anmärkning: | Med sammanfattning på engelska |
| Anmärkning: | Diss. Uppsala : Univ. |
| ISBN: | 91-7203-820-9 |
| SAB-kod: | Oaa |
| SAB-kod: | Oa |
| SAB-kod: | Dokc |
| Ämnesord: | Självmord |
| Ämnesord: | Döden |
| Ämnesord: | Psycholgy: social |
| Ämnesord: | Suicide |
| Ämnesord: | Döden |
| Ämnesord: | Death |
| Ämnesord: | Dead |
| Kategori: | Samhällsvetenskap och rättsvetenskap
> Sociologi
> Socialpsykologi
|
| Kategori: | Samhällsvetenskap och rättsvetenskap
> Sociologi
|
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Psykologi
> Människan inför döden
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 160 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6741 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Landell, Nils-Erik, 1935- |
| Titel: | Den vita staden / Nils-Erik Landell |
| Förlag/År: | Stockholm : Alba, 1980 ; (Lund : Lunds offset) |
| Omfång: | 136 s. : ill. ; 23 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Behandlar Stockholm |
| ISBN: | 91-7458-382-4 |
| Genre: | Stockholmiania |
| SAB-kod: | Ncaa |
| Kategori: | Geografi
> Sverige
> Stockholm och Stockholms län
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6742 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Nordström, Alf, 1914-1991 |
| Titel: | Kring Trälhavet : 4000 år i Vaxholm / Alf Nordström |
| Förlag/År: | Stockholm : LiberFörlag, 1980 ; (Uddevalla : Bohusläningen) |
| Omfång: | 105 s. : ill. ; 21 cm. Häftad |
| Serie: | Skrifter / utgivna av Vaxholms kulturnämnd, 0349-3113 ; 1 |
| ISBN: | 91-38-05320-9 |
| Genre: | Stockholmiania |
| SAB-kod: | Ncabz Vaxholm |
| SAB-kod: | Kcz Vaxholm |
| Kategori: | Geografi
> Sverige
> Stockholm och Stockholms län
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 85 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6743 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Tjerneld, Staffan, 1910-1989 |
| Titel: | Södra teatern / Staffan Tjerneld |
| Förlag/År: | Stockholm : Riksteatern/Entré, 1977 ; (Jönköping : Småland) |
| Omfång: | 190, [1] s. : ill. ; 22 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-85472-01-8 |
| Genre: | Stockholmiania |
| SAB-kod: | Ikb-cz Sthlm. Södra teatern |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Teater
> Särskilda teatrar och orter
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6744 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Gould, Stephen Jay |
| Titel: | Den felmätta människan / Stephen Jay Gould ; övers.: Lars Werdelin |
| Förlag/År: | Stockholm : Alba, 1983 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 357, [1] s. : diagr., ill., tab. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | The mismeasure of man. |
| ISBN: | 91-7458-554-1 |
| Medarbetare: | Werdelin, Lars (översättare) |
| SAB-kod: | Ueb |
| Ämnesord: | Fysisk antropologi |
| Kategori: | Naturvetenskap
> Biologi
> Fysisk antropologi
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Lätt naggat omslag. Märke efter prislapp. Namnteckning. | 150 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6747 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Eriksson, Åke, 1924-1993 |
| Titel: | Nordost : Danderyd, Lidingö, Täby, Vallentuna, Vaxholm, Österåker m fl. / av Åke Eriksson |
| Förlag/År: | Stockholm : Marieberg, 1982 ; (Stockholm : DN) |
| Omfång: | 120 s. : ill. ; 21 cm. Häftad |
| ISBN: | 91-7588-007-5 |
| Genre: | Stockholmiania |
| SAB-kod: | Ncaa |
| Kategori: | Geografi
> Sverige
> Stockholm och Stockholms län
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 120 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6748 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Bergman, Bosse, 1942- |
| Titel: | Längs drakens rygg : [med Malmskillnadsgatan genom maktens city] / Bosse Bergman, Sten Leijonhufvud ; [fotogr.: Sten Leijonhufvud ...] |
| Förlag/År: | Stockholm : Carlsson, 1985 ; (Malmö : Norden) |
| Omfång: | 140 s. : ill., kart. ; 23 cm. Häftad |
| Anmärkning: | Behandlar Stockholm |
| ISBN: | 91-7798-042-5 |
| Medarbetare: | Leijonhufvud, Sten, 1935- |
| Genre: | Stockholmiania |
| SAB-kod: | Ncaa |
| Ämnesord: | Stockholm |
| Kategori: | Geografi
> Sverige
> Stockholm och Stockholms län
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 175 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6750 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Beyron, Ulla, 1912-2002 |
| Titel: | Stockholm i gasljus / med illustr. av Kurt Jungstedt |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1962 ; (Stockholm : Norstedt) |
| Omfång: | 164, [2] s. : ill. Häftad |
| Genre: | Stockholmiania |
| SAB-kod: | Ncaa |
| Kategori: | Geografi
> Sverige
> Stockholm och Stockholms län
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Snedläst, veck på baksidan. | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6751 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Holm, Anny, 1899-1995 |
| Titel: | En Stockholmsflickas dagbok / Anny Holm |
| Förlag/År: | Stockholm : Prisma, 1983 ; (Arlöv : Berling) |
| Omfång: | 252, [2] s. : ill. ; 22 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-518-1613-X |
| Genre: | Stockholmiania |
| SAB-kod: | Lz Holm, A. |
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Holm, A
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 60 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6752 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Tallbo, Anders, 1946- |
| Titel: | Stockholmsblues : [roman] / Anders Tallbo |
| Förlag/År: | Stockholm : Prisma, 1989 ; (Norge) |
| Omfång: | 260, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1989 |
| ISBN: | 91-518-2271-7 |
| Genre: | Stockholmiania |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Lagad reva. | 75 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6753 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Tallbo, Anders, 1946- |
| Titel: | Ljuva femtiotal : en nostalgisk berättelse / Anders Tallbo |
| Förlag/År: | Stockholm : Prisma, 1987 ; (Stockholm : Gotab) |
| Omfång: | 135 s. : ill. ; 22 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-518-2143-5 |
| Genre: | Stockholmiania |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 85 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6754 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Ahlberg, Harry, 1920- |
| Titel: | Teresa och männen / Harry Ahlberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Tiden, 1972 ; (Karlskrona : Abrahamson) |
| Omfång: | 201, [1] s. Häftad. |
| ISBN: | 91-550-1586-7 |
| ISBN: | 91-550-1587-5 |
| Genre: | Stockholmiania |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6755 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Gustafson, Klas, 1950- |
| Titel: | Beppe : biografin / Klas Gustafson |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 2003 (Uddevalla : Mediaprint) |
| Omfång: | 366, [2] s., xvi pl.-s. i färg : ill. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Behandlar Beppe Wolgers |
| ISBN: | 91-0-057769-3 |
| SAB-kod: | Gcz Wolgers, Beppe |
| Ämnesord: | Wolgers, Beppe, 1928-1986 |
| Ämnesord: | Sångare |
| Ämnesord: | Biografi |
| Ämnesord: | Svenska författare |
| Ämnesord: | Underhållare |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Särskilda svenska författare
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 120 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6756 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Brusewitz, Gunnar, 1924-2004 |
| Titel: | Vårdagbok : blad ur naturens kalender / [illustr. av förf.] |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1964 ; (Stockholm : V. Petterson) |
| Omfång: | 186, [1] s. : ill. Inbunden |
| SAB-kod: | Ue |
| Kategori: | Naturvetenskap
> Biologi
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Namnteckning | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6757 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Brusewitz, Gunnar, 1924-2004 |
| Titel: | Vinterdagbok : blad ur naturens kalender / [illustr. av förf.] |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1965 ; (Lund : Berling) |
| Omfång: | 185, [1] s. : ill. Inbunden |
| SAB-kod: | Ue |
| Kategori: | Naturvetenskap
> Biologi
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6758 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Brusewitz, Gunnar, 1924-2004 |
| Titel: | Höstdagbok : blad ur naturens kalender / Gunnar Brusewitz ; [illustr. av förf.] |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1963 ; (Stockholm : V. Petterson) |
| Omfång: | 183, [1]s. : ill. Inbunden |
| SAB-kod: | Ue |
| Kategori: | Naturvetenskap
> Biologi
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Liten reva. | 45 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6759 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Magnusson, Gustaf, 1890-1957 |
| Titel: | Utkantsgrabb / ill. av förf. |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1949 |
| Omfång: | 181, [1] s. : ill. Häftad |
| Genre: | Stockholmiania |
| SAB-kod: | Lz Magnusson, Gustaf |
| SAB-kod: | Ibz Magnusson, Gustaf |
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Magnusson, Gustaf
|
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Konsthistoria
> Särskilda konstnärer
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 90 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6760 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Plym, Gustav, 1911-1993 |
| Titel: | En seglare minns / Gustav Plym |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1972 ; (Stockholm : Norstedt) |
| Omfång: | 185 s. (185 s., [8] pl.-bl.) : ill. Inbunden |
| ISBN: | 91-1-722362-8 |
| Genre: | Nautica |
| SAB-kod: | Lz Plym, Gustav |
| SAB-kod: | Rbd |
| Ämnesord: | Båtsport |
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Plym, Gustav
|
| Kategori: | Idrott, lek och spel
> Idrott och sport
> Sjösport. Båtsport
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 85 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6761 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Jersild, P C, 1935-. |
| Titel: | Stumpen / P C Jersild ; illustrationer: Rolf Strindberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Författarförl., 1988 ; (Borås : Centraltr.) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 167 s. : ill. ; 22 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-7054-538-3 |
| Medarbetare: | Strindberg, Rolf, 1944- (illustratör) |
| SAB-kod: | Hc |
| Ämnesord: | Skönlitteratur |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 40 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6762 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Martin, Bengt, 1933- |
| Titel: | Ormsommar / Bengt Martin ; med teckningar av Åke Eriksson |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren, 1990 ; (Simrishamn : Grafo) |
| Omfång: | 89, [1] s. : ill. ; 21 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1990 |
| ISBN: | 91-29-59684-X |
| Medarbetare: | Eriksson, Åke, 1924-1993 (illustratör) |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | Hc,u |
| Ämnesord: | Barnbok |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Småbarnsberättelser och sagor
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6763 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Berg, Bengt, 1946-, [författare] |
| Titel: | Av skog är du kommen / Bengt Berg och Per Helge (text) ; Kay Cuthbert och Staffan Jofjell (foto) |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1980 ; (Stockholm : Norstedt) |
| Omfång: | 94, [2] s. : ill. ; 23 cm. Häftad |
| ISBN: | 91-1-791791-3 |
| Medarbetare: | Jofjell, Staffan, 1952- (illustratör) |
| Medarbetare: | Cuthbert, Kay, 1947- (illustratör) |
| Medarbetare: | Helge, Per, 1945- |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex. 1: | Ouppsprättad Fint skick | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6765 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Curman, Peter, 1941- |
| Titel: | Kretsloppa / Peter Curman. |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1966 ; (Stockholm : Björkmans eftr.) |
| Omfång: | 53 s. |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Lite sliten. | 35 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6766 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Blomberg, David, 1874- |
| Titel: | En nittiotalsyngling / David Blomberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Geber, 1950 |
| Omfång: | 194 s. : ill. Häftad |
| Genre: | Stockholmiania |
| SAB-kod: | Ibz Blomberg, David |
| SAB-kod: | Lz Blomberg, David |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Konsthistoria
> Särskilda konstnärer
|
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Blomberg, David
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 95 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6767 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Ahlberg, Harry, 1920- |
| Titel: | Huset skall rivas : noveller / Harry Ahlberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Tiden, [1967] ; ([Stockholm] : [A.K. Aronzonsföretagen]) |
| Omfång: | 237, [1] s. Häftad |
| Genre: | Stockholmiania |
| SAB-kod: | Hc.016 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Noveller
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6769 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lindblom, Susin, 1957- |
| Titel: | Söderkompisar / Susin Lindblom ; ill. av Tor Morisse |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren, 1981 ; (Stockholm : Gotab) |
| Omfång: | 115, [1] s. : ill. ; 22 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-29-54881-0 |
| Medarbetare: | Morisse, Tor, 1947- (illustratör) |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | uHc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Småbarnsberättelser och sagor
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6770 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Eriksson, Maj-Britt, 1914-1986 |
| Titel: | Notvarp i Nämdö / Maj-Britt Eriksson ; ill. av Harald Lindberg |
| Förlag/År: | Stockholm : Askild & Kärnekull ; [Solna] : [Seelig], 1975 ; (Borås : Centraltryck.) |
| Omfång: | 136 s. : ill. Inbunden |
| ISBN: | 91-7008-512-9 |
| SAB-kod: | Lz Sandström, K. |
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Sandström, K
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6771 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Kullman, Harry, 1919-1982 |
| Titel: | Fångarna på Fattigmannagatan / Harry Kullman |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren, 1976 ; (Södertälje : Axling) |
| Upplaga: | 2. uppl. |
| Omfång: | 121, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-29-46879-5 |
| Genre: | Ungdomsböcker |
| SAB-kod: | uHc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Skönlitteratur för mellanåldern
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6772 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Asimov, Isaac, 1920-1992 |
| Titel: | Stiftelsen och imperiet / [övers. Sam J. Lundwall] |
| Förlag/År: | Stockholm : Askild & Kärnekull ; [Solna] : [Seelig], 1971 ; (Finland) |
| Omfång: | 253 s. Häftad |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Heq.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Bra skick Första svenska upplaga. Snedläst. | 30 kr. | Såld! |
| Ex.2: | Fint skick Lätt snedläst. Första sv utg | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6774 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Koontz, Dean R (Dean Ray), 1945- |
| Titel: | The funhouse. |
| Förlag/År: | New York: Berkley Books, 1980. |
| Omfång: | 333 s. Pocket |
| Genre: | Skräck |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Tidigare utgiven under pseudonym Owen West.Finns ej översatt till svenska. | 45 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6775 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Cyber-killers / edited by Ric Alexander ; introduced by Peter F. Hamilton. |
| Förlag/År: | London : Orion, 1998. |
| Omfång: | ix,540p 18cm Pocket. |
| ISBN: | 0752816330 |
| ISBN: | 0752816330 |
| Medarbetare: | Alexander, Ric. |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | He |
| Ämnesord: | Detective and mystery stories, English. |
| Ämnesord: | Detective and mystery stories, American. |
| Ämnesord: | Computer crimes |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick En liten fläck på baksidan. | 65 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6776 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | King, Stephen, 1947- |
| Titel: | Dark visions / Stephen King, Dan Simmons, George R.R. Martin ; edited by Douglas E. Winter |
| Förlag/År: | London : Gollancz, 1989 |
| Omfång: | 381 s. ; 18 cm. Pocket |
| Anmärkning: | Gollancz horror |
| ISBN: | 0575047119 |
| Medarbetare: | Martin, George R. R. |
| Medarbetare: | Simmons, Dan. |
| Medarbetare: | Winter, Douglas E., 1950- |
| Genre: | Skräck |
| Ämnesord: | Horror tales, American |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6777 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Niven, Larry, 1938- |
| Titel: | Rainbow Mars / Larry Niven. |
| Förlag/År: | New York : Tor, 1999. |
| Omfång: | 369 s. ; 18 cm. |
| ISBN: | 0812566785 |
| Genre: | Science fiction |
| Ämnesord: | Time travel |
| Ämnesord: | Extinction (Biology) |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Lätt snedläst | 35 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6778 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | McQuinn, Donald E |
| Titel: | Witch / Donald E. McQuinn. |
| Förlag/År: | New York : Ballantine Books, 1995, c1994. |
| Upplaga: | 1st ed. |
| Omfång: | 625 s. : ill. ; 18 cm. Pocket. |
| Anmärkning: | A Del Rey book. |
| ISBN: | 0345397371 |
| Genre: | Science fiction |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 35 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6779 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Hobb, Robin |
| Titel: | Assassin's apprentice / Robin Hobb. |
| Förlag/År: | New York : Bantam Books, 1996, c1995. |
| Upplaga: | Bantam mass mkt ed. |
| Omfång: | 435 s. : map ; 18 cm. Pocket. |
| ISBN: | 055357339X |
| Genre: | Fantasy |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6780 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Weis, Margaret |
| Titel: | Time of the twins Margaret Weis and Tracy Hickman poetry by Michael Williams illustrations by Valerie Valusek |
| Förlag/År: | Penguin 1987 |
| Omfång: | Pocket |
| ISBN: | 0140101098 |
| Genre: | Fantasy |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6781 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Weis, Margaret |
| Titel: | Legends. Vol. 2, War of the twins / Margaret Weis and Tracy Hickman ; poetry by Michael Williams ; illustrations by Valerie Valusek. |
| Förlag/År: | London : Penguin, 1987. |
| Omfång: | Pocket |
| Serie: | Dragonlance |
| ISBN: | 0140101101 |
| Medarbetare: | Hickman, Tracy |
| Medarbetare: | Williams, Michael. |
| Medarbetare: | Valusek, Valerie. |
| Genre: | Fantasy |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 35 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6782 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Niven, Larry, 1938- |
| Titel: | The burning city / Larry Niven & Jerry Pournelle. |
| Förlag/År: | New York : Pocket Books, c2000. |
| Omfång: | xxi, 486 s. : map ; 25 cm. Pocket |
| ISBN: | 0671036602 |
| Medarbetare: | Pournelle, Jerry, 1933- |
| Genre: | Fantasy |
| SAB-kod: | Heq |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
> Amerikansk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6783 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Niven, Larry, 1938- |
| Titel: | Dream Park : the voodoo game / Larry Niven and Steven Barnes. |
| Förlag/År: | London : Pan, 1991 (1993 [printing]) |
| Omfång: | [352]p 18cm Pocket. |
| ISBN: | 0330326473 |
| Medarbetare: | Barnes, Steven. |
| Genre: | Fantasy |
| SAB-kod: | He |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6784 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Williams, Tad |
| Titel: | Otherland. 1, De gyllene skuggornas stad |
| Förlag/År: | Stockholm : B. Wahlström, 2000 ; (Danmark) |
| Omfång: | 461, [1] s. Pocket |
| Orginaltitel: | City of golden shadow. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1998-1999 |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1998 |
| ISBN: | 91-32-43259-3 |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Hceeq.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6785 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Hobb, Robin |
| Titel: | Royal assassin / Robin Hobb. |
| Förlag/År: | London : HarperCollinsPublishers, 1996. |
| Omfång: | 751p 1 map 18cm Pocket. |
| ISBN: | 0006480101 |
| ISBN: | 0006480101 |
| Genre: | Fantasy |
| SAB-kod: | He |
| Ämnesord: | Assassins |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6786 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Moorcock, Michael, 1939- |
| Titel: | The vanishing tower Michael Moorcock |
| Förlag/År: | London Granada 1983, c1970 |
| Omfång: | 190p 18cm Pocket. |
| Anmärkning: | Originally published: London : New English Library, 1972 |
| ISBN: | 0583134351 |
| Genre: | Fantasy |
| SAB-kod: | He |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 30 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6787 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Moorcock, Michael, 1939- |
| Titel: | Masters of the pit : or, Barbarians of Mars / by Michael Moorcock. |
| Förlag/År: | New York : Daw Books, 1979, c1965. |
| Omfång: | 158 s. ; 18 cm. Pocket |
| Serie: | DAW=sf books ; no. 330 |
| Anmärkning: | Illustrated frontispiece. |
| Anmärkning: | Originally published in 1965 as Barbarians of Mars under the pen-name of Edward P. Bradbury. |
| Anmärkning: | UW1450. |
| Anmärkning: | Cover art by Richard Hescox. |
| Medarbetare: | Hescox, Richard. |
| Genre: | Fantasy |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 30 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6788 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Sammons, Martha C |
| Titel: | A guide through Narnia |
| Förlag/År: | London Hodder and Stoughton Nov. 1979 |
| Omfång: | [160]p Pocket. |
| Anmärkning: | Also published: Wheaton, Ill. : Harold Shaw, 1979 |
| ISBN: | 0340248009 |
| Genre: | Fantasy |
| SAB-kod: | He |
| Ämnesord: | Lewis, C. S. (Clive Staples), 1898-1963 Fictional works. |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6789 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Weis, Margaret |
| Titel: | Dragonlance chronicles : Dragons of Winter light / Margaret Weis and Tracy Hickman poetry by Michael Williams illustrations by Denis Beauvais |
| Förlag/År: | Harmondsworth Penguin |
| Förlag/År: | 1986, c1985 |
| Omfång: | 399p ill 1map 19cm Pocket. |
| Anmärkning: | Originally published: Lake Geneva, Wis : TSR, 1985 |
| ISBN: | 0140087192 |
| Medarbetare: | Hickman, Tracy |
| Medarbetare: | Williams, Michael, 1933- |
| SAB-kod: | Heq |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
> Amerikansk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6790 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Wurts, Janny |
| Titel: | Stormwarden / Jenny Wurts. |
| Förlag/År: | London : Grafton 1990 |
| Omfång: | [448]p Pocket. |
| ISBN: | 0586204830 |
| Genre: | Fantasy |
| SAB-kod: | He |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 35 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6791 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Friedman, C S |
| Titel: | Black sun rising / C.S. Friedman. |
| Förlag/År: | New York, NY : DAW Books, [1992], c1991. |
| Omfång: | 586 s. ; 18 cm. Pocket. |
| Serie: | DAW book collectors ; no. 864. |
| ISBN: | 0886775272 |
| Genre: | Science fiction |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 35 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6792 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Zelazny, Roger |
| Titel: | Logrus tecken / Roger Zelazny ; översättning: Ylva Spångberg |
| Förlag/År: | Stockholm : B. Wahlström, 2003 (Danmark) |
| Upplaga: | 1. pocketuppl. |
| Omfång: | 239, [1] s. ; 18 cm. Pocket |
| Orginaltitel: | Sign of chaos |
| Serie: | Wahlströms fantasy, 99-2256100-X |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 2001 |
| ISBN: | 91-32-43399-9 |
| Medarbetare: | Spångberg, Ylva, 1961- (översättare) |
| Genre: | Fantasy |
| SAB-kod: | Heq.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 25 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6793 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Roman, Andreas, 1975- |
| Titel: | Drakväktare : [en svensk fantasyroman] / Andreas Roman |
| Förlag/År: | Göteborg : Neogames, cop. 1998 ; (Italien) |
| Upplaga: | 1. uppl. |
| Omfång: | 252, [4] s. ; 18 cm. Pocket |
| Anmärkning: | Även med tryckår: 2. uppl., cop. 2001. 256 s. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1998 |
| Anmärkning: | På omsl.: EON |
| ISBN: | 91-89128-30-3 |
| Genre: | Fantasy |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 35 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6794 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lawhead, Stephen, 1950- |
| Titel: | Taliesin / Stephen Lawhead. |
| Förlag/År: | Oxford : Lion, 1998, c1987 ([2004 printing?]) |
| Omfång: | 512 s. ; 18 cm. Pocket. |
| Serie: | The Pendragon cycle ; bok 1 |
| Anmärkning: | A Lion Book. |
| ISBN: | 0745913091 |
| Genre: | Arthurian romances |
| SAB-kod: | He |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 35 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6795 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Kurtz, Katherine |
| Titel: | Saint Camber / Katherine Kurtz. |
| Förlag/År: | New York : Ballantine Books, 1983, c1978. |
| Omfång: | x, 449 s. : geneal. tables, map ; 18 cm. Pocket. |
| Anmärkning: | A Del Rey book |
| ISBN: | 034530862X |
| Genre: | Fantasy |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6796 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Duncan, Dave, 1933- |
| Titel: | Faery lands forlorn / Dave Duncan. |
| Förlag/År: | New York : Ballantine Books, 1991. |
| Upplaga: | 1st ed. |
| Omfång: | 335 s. : map ; 18 cm. Pocket. |
| Anmärkning: | A Del Rey book. |
| ISBN: | 0345366298 |
| Genre: | Fantasy |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6797 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Fry, Stephen |
| Titel: | Making history / Stephen Fry |
| Förlag/År: | London : Arrow, 1997 |
| Omfång: | 556 p ; 18 cm. Pocket |
| Anmärkning: | Originally published: London : Hutchinson, 1996 |
| ISBN: | 0-09-946481-0 |
| Genre: | Science fiction |
| Ämnesord: | English fiction |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 40 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6799 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | King, Stephen, 1947- |
| Titel: | Dödsbädden / Stephen King ; [översättning: Ansis Grinbergs] |
| Förlag/År: | Stockholm : B. Wahlström, 1987 ; (Falun : ScandBook) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 409, [3] s. ; 18 cm. Pocket |
| Orginaltitel: | Nightshift. |
| Serie: | BW-pocket, 99-0238597-4 |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 2.-3. uppl., 1987. 409, [6] s. |
| ISBN: | 91-32-42672-0 |
| Medarbetare: | Grinbergs, Ansis (översättare) |
| Genre: | Skräck |
| SAB-kod: | He.016=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 50 kr. | Såld! |
| Ex.2: | Namnteckning Bra skick | 35 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R6800 | | |