|
|
Listor. En förteckning över antikvariatets alla böcker i listform - även sålda. Dessa sidor är främst gjorda för google och andra sökmotorer.
Du kan också pröva att söka direkt på www.antikvariat1.se.
|
|
|
|
| |
| Författare: | Luthersson, Peter, 1954- |
| Titel: | Modernism och individualitet : en studie i den litterära modernismens kvalitativa egenart / Peter Luthersson |
| Förlag/År: | Stockholm ; Lund : Symposion, 1986 ; (Lund : Lundabygdens acupress) |
| Omfång: | 538, [11] s. ; 18 cm. Häftad |
| Serie: | Samhällsvetenskapligt bibliotek, 99-0254286-7 |
| Anmärkning: | Med sammanfattning på engelska |
| Anmärkning: | Diss. Lund : Univ. |
| ISBN: | 91-7868-042-5 |
| SAB-kod: | G.5 |
| Ämnesord: | Modernism |
| Ämnesord: | Modernism (Aesthetics) |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> 1900-talet
|
|
|
| Ex. 1: | Namnteckning Bra skick | 160 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7001 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Burman, Carina, 1960- |
| Titel: | Islandet : roman / Carina Burman |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 2001 ; (Falun : AIT Falun) |
| Omfång: | 342, [1] s. ; 19 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 2001 |
| ISBN: | 91-0-057478-3 |
| SAB-kod: | Hc |
| Ämnesord: | Roman |
| Ämnesord: | Författare |
| Ämnesord: | Relationer |
| Ämnesord: | Värmland |
| Ämnesord: | Uppsala |
| Ämnesord: | Tyskland |
| Ämnesord: | 1800-talet |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7002 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | King, Stephen, 1947- |
| Titel: | The drawing of the three / Stephen King. |
| Förlag/År: | London : New English Library, 1997. |
| Omfång: | 455p 18cm Pocket. |
| Anmärkning: | Originally published: New York : Grant, 1987 |
| ISBN: | 0340707518 |
| ISBN: | 0340707518 |
| Genre: | Fantasy |
| SAB-kod: | He |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Denna utg Signet (1990). Annat omslag | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7003 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Frankowski, Leo A |
| Titel: | Conrad's quest for rubber / Leo Frankowski. |
| Förlag/År: | New York : Del Rey, 1998. |
| Upplaga: | 1st ed. |
| Omfång: | 292 s. ; 18 cm. Pocket. |
| ISBN: | 0345368509 |
| Genre: | Science fiction |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 35 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7004 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Hogan, James P |
| Titel: | Out of time / James P. Hogan. |
| Förlag/År: | New York : Bantam Books, c1993. |
| Omfång: | 117 s. ; 18 cm. Pocket. |
| Anmärkning: | A Bantam Spectra book. |
| ISBN: | 0553299719 |
| Genre: | Science fiction |
| Ämnesord: | Time perspective |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 25 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7006 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lewis, C S, 1898-1963 |
| Titel: | Utflykt från tyst planet : roman / C.S. Lewis ; [översättning: Karin Hartman och Erik Egberg] |
| Förlag/År: | Örebro : Libris, 1998 ; (Norge) |
| Upplaga: | Nyutg. |
| Omfång: | 191, [1] s. ; 19 cm. Pocket |
| Orginaltitel: | Out of the silent planet. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1955 |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 2. tr., 2001 |
| ISBN: | 91-7195-241-1 |
| Medarbetare: | Hartman, Karin, 1913- (översättare) |
| Medarbetare: | Egberg, Erik (översättare) |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Ämnesord: | Roman |
| Ämnesord: | Goda krafter |
| Ämnesord: | Onda krafter |
| Ämnesord: | Moral |
| Ämnesord: | Religion |
| Ämnesord: | Fantasy |
| Ämnesord: | Science fiction |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Liten skada på baksidan annars nyskick. | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7007 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Laumer, Keith, 1925- |
| Titel: | Bolo, the annals of the Dinochrome Brigade / Keith Laumer. |
| Förlag/År: | New York : Berkley, 1977, c1976. |
| Upplaga: | Berkley Medallion ed. |
| Omfång: | 216 s. ; 18 cm. Pocket |
| Anmärkning: | A Berkley Medallion book. |
| Anmärkning: | Cover title: Bolo. |
| ISBN: | 042504114X |
| Genre: | Science fiction |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Bra skick Lite sliten. | 20 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7008 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Dickson, Gordon R |
| Titel: | Arcturus landing / Gordon R. Dickson |
| Förlag/År: | New York : Ace Books, 1978 |
| Upplaga: | 2d Ace ed |
| Omfång: | 213 s. ; 18 cm. Pocket |
| Anmärkning: | First published in 1956 under title: Alien from Arcturus |
| ISBN: | 0441028934 |
| Genre: | Science fiction |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 25 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7009 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Pohl, Frederik, 1919- |
| Titel: | The siege of eternity / Frederik Pohl. |
| Förlag/År: | New York : T. Doherty Associates, 1998, c1997. |
| Omfång: | 346 s. ; 18 cm. Pocket. |
| Anmärkning: | A TOR book. |
| Anmärkning: | Cover illustration by John Harris. |
| ISBN: | 0812577663 |
| Medarbetare: | Harris, John, 1948 July 29- |
| Genre: | Science fiction |
| Ämnesord: | Alien abduction |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick En mindre skada på rygg annars fin. | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7011 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Silverberg, Robert |
| Titel: | Majipoor chronicles / Robert Silverberg. |
| Förlag/År: | New York, N.Y. : HarperPrism, 1996, c1982. |
| Omfång: | 385 s., [5] s. of plates : maps ; 18 cm. Pocket. |
| Anmärkning: | Cover illustration by Jim Burns. |
| ISBN: | 0061054852 |
| Medarbetare: | Burns, Jim, 1948- |
| Genre: | Fantasy |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 25 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7012 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Moon, Elizabeth |
| Titel: | Divided allegiance / Elizabeth Moon. |
| Förlag/År: | New York : Baen Books, 1988. |
| Omfång: | 522 s. : 18 cm. Pocket. |
| Serie: | The Deed of Paksenarrion ; bok 2. |
| Anmärkning: | A Baen books original. |
| ISBN: | 0671697862 |
| Genre: | Fantastic fiction |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Tr. 1994 | 25 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7014 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Starlight 2 / edited by Patrick Nielsen Hayden. |
| Förlag/År: | New York : Tor, 1998. |
| Upplaga: | 1st ed. |
| Omfång: | 318 s. ; 22 cm. Inbunden |
| Anmärkning: | Divided by infinity / Robert Charles Wilson -- Mrs Mabb / Susanna Clarke -- Lock down / M. Shayne Bell -- Congenital agenesis of gender ideation / Raphael Carter -- The house of expectations / Martha Soukup -- A game of consequences / David Langford -- Th |
| Anmärkning: | A Tom Doherty Associates book. |
| ISBN: | 0312861842- |
| Medarbetare: | Nielsen Hayden, Patrick. |
| Genre: | Fantasy |
| SAB-kod: | Heq |
| Ämnesord: | Science fiction, American. |
| Ämnesord: | American fiction |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
> Amerikansk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7015 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Clarke, Arthur C (Arthur Charles), 1917-2008. |
| Titel: | SOS från Törstens hav / Arthur C. Clarke ; översättning av Hans Nygren |
| Förlag/År: | Stockholm : Prisma, 1986 ; (Finland) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 252, [1] s. ; 19 cm. Pocket |
| Orginaltitel: | A fall of moondust. |
| Serie: | Prisma pocket, 99-0572586-5 |
| ISBN: | 91-518-1978-3 |
| Medarbetare: | Nygren, Hans (översättare) |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 30 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7016 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Cave, Nick, 1957- |
| Titel: | And the ass saw the angel / Nick Cave. |
| Förlag/År: | New York : HarperPaperbacks, c1989 (1992 printing) |
| Omfång: | 400 s. ; 18 cm. Pocket. |
| Anmärkning: | Originally published: Great Britain : Black Spring Press, 1989. |
| ISBN: | 0061090913 |
| Ämnesord: | Mutism |
| Ämnesord: | Revenge |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Namnteckning Bra skick | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7017 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | McEwan, Ian, 1948- |
| Titel: | Lördag / Ian McEwan ; översättning: Maria Ekman |
| Förlag/År: | Stockholm : Ordfront, 2005 (Smedjebacken : Scandbook) |
| Omfång: | 319, [1] s. ; 23 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Första svenska upplaga 2005 |
| ISBN: | 91-7037-159-8 |
| Medarbetare: | Ekman, Maria, 1944- (översättare) |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Ämnesord: | Roman |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 140 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7018 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Pynchon, Thomas, 1937- |
| Titel: | Mason & Dixon / Thomas Pynchon ; översättning av av Hans-Jacob Nilsson |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 2001 ; (Smedjebacken : Fälth & Hässler) |
| Omfång: | 778, [1] s. ; 24 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Mason & Dixon. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 2001 |
| ISBN: | 91-0-056731-0 |
| SAB-kod: | Heq.01=c |
| Ämnesord: | 1700-talet |
| Ämnesord: | USA |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 175 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7020 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Speer, Albert |
| Titel: | Slavstaten : SS makt i Tredje riket / Albert Speer ; övers. av Paul Frisch |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1982 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 361, [1] s. ; 22 cm. Inbunden |
| Orginaltitel: | Der Sklavenstaat. |
| ISBN: | 91-0-045635-7 |
| Medarbetare: | Frisch, Paul (översättare) |
| SAB-kod: | Kfa.54 |
| Kategori: | Historia
> Mellaneuropa
> Andra världskriget 1939-1945
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Lite lätta nagg på omslaget. | 140 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7021 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Christie, Agatha, 1890-1976 |
| Titel: | En bra kväll för mord : fem fall för Hercule Poirot / Agatha Christie ; översättning av Britte-Marie Bergström |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1989 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 219, [2] s. ; 21 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Övers. från engelska av valda noveller |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1989 |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 13/27. tus., 1989 |
| ISBN: | 91-0-047676-5 |
| Medarbetare: | Bergström, Britte-Marie (översättare) |
| SAB-kod: | He.016=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 125 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7022 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Rönnegård, Sam, 1893-1974 |
| Titel: | Hedemora bergslag : Garpenbergs socken / av Sam Rönnegård |
| Förlag/År: | Stockholm : Diakonistyr. (distr.), 1957 ; (Falun : Falu nya boktr.ab) |
| Omfång: | 539 s. : ill., kart. Inbunden |
| SAB-kod: | Ncafz Garpenberg |
| Ämnesord: | Geografi Dalarna |
| Kategori: | Geografi
> Sverige
> Dalarnas län
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Blått klotband med främre omslag medinbundet. Försättsblad saknas. | 350 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7023 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Dahl, Roald, 1916-1990 |
| Titel: | Mitt liv som pojk / Roald Dahl ; översättning av Meta Ottosson |
| Förlag/År: | Stockholm : Tiden, 1987 ; (Kristianstad : Kristianstads boktr.) |
| Omfång: | 195, [1] s. : ill. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Boy. |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: [Ny tr.], 1988 |
| ISBN: | 91-550-3099-8 |
| Medarbetare: | Ottosson, Meta, 1946- (översättare) |
| SAB-kod: | Gez Dahl, Roald |
| Ämnesord: | Dahl, Roald, 1916-1990 |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Engelsk litteraturhistoria
> Säskilda engelska författare
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 75 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7024 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Klötzke, Gert, 1944- |
| Titel: | Svensk festmat : menyer från tre sekel / Gert Klötzke ; [historiska texter och bibliografi: Torbjörn Eliasson] ; [foto: Lars Paulsson] |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren, 1992 ; (Italien) |
| Omfång: | 144 s. : ill. (huvudsakligen i färg) ; 30 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-29-61543-7 |
| Medarbetare: | Paulsson, Lars (illustratör) |
| SAB-kod: | Qcabd-c |
| Kategori: | Ekonomi och näringsväsen
> Hem och hushåll
> Sverige
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 95 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7025 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Andersson, Lars-Gunnar, 1949- |
| Titel: | Fult språk : svordomar, dialekter och annat ont / Lars-Gunnar Andersson |
| Förlag/År: | Stockholm : Carlsson, cop. 1985 ; (Malmö : Norden) |
| Omfång: | 245 s. : diagr., tab. ; 21 cm. Häftad |
| Serie: | Minervaböckerna, 99-0408377-0 |
| Anmärkning: | "Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1986 ; 3. tr., 1989 ; 4. tr., 1990 (Malmö : Beyrond) ; 5.-6. tr., 1992 ; 7. tr., 1993 ; 8. tr., [1994] (Helsingborg : Reflex repro) ; 9. tr., [1995] (Helsingborg : EPS) ; 10. tr., [1996] ; 11. tr., [1997] ; 12. tr., 1997 |
| ISBN: | 91-7798-036-0 |
| SAB-kod: | Fc.02 |
| SAB-kod: | Fc.04 |
| Ämnesord: | Ordförråd |
| Kategori: | Språkvetenskap
> Svenska
> Ordförråd, lexikologi
|
| Kategori: | Språkvetenskap
> Svenska
> Dialektologi och språkgeografi
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 175 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7026 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Asplund, Johan, 1937- |
| Titel: | Det sociala livets elementära former / Johan Asplund |
| Förlag/År: | Göteborg : Korpen, 1987 ; (Göteborg : Graphic Systems) |
| Omfång: | 268, [2] s. ; 22 cm. Häftad |
| Anmärkning: | "Även med tryckår: [Ny tr.], 2000 (Smedjebacken : Fälth & Hässler) ; [Ny tr.], 2002 ; [Ny tr.], 2004" |
| ISBN: | 91-7374-086-1 |
| SAB-kod: | Oaa |
| Ämnesord: | Socialpsykologi |
| Ämnesord: | Social psychology |
| Kategori: | Samhällsvetenskap och rättsvetenskap
> Sociologi
> Socialpsykologi
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 175 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7027 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Alberoni, Francesco |
| Titel: | Privat och offentligt / Francesco Alberoni ; översatt av Barbro Andersson |
| Förlag/År: | Göteborg : Korpen, 1988 ; (Göteborg : Graphic Systems) |
| Omfång: | 140, [2] s. ; 20 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | Pubblico & privato. |
| ISBN: | 91-7374-073-X |
| Medarbetare: | Andersson, Barbro, 1937- (översättare) |
| SAB-kod: | Oaa |
| Ämnesord: | Socialpsykologi |
| Kategori: | Samhällsvetenskap och rättsvetenskap
> Sociologi
> Socialpsykologi
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 90 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7028 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Capra, Fritjof |
| Titel: | Fysikens Tao : ett utforskande av parallellerna mellan modern fysik och österländsk mystik / Fritjof Capra ; [övers. av Gunnar Gällmo] |
| Förlag/År: | Göteborg : Korpen, 1981 ; (Uddevalla : Risberg) |
| Omfång: | 295, [1] s. : ill. ; 22 cm. |
| Orginaltitel: | The Tao of physics. |
| Anmärkning: | "Även tillg. med tryckår: Ny tr., 1982 ; Ny tr., 1982. [Revid.]. 288 s. ; [Ny tr.], 1986" |
| ISBN: | 91-7374-021-7 |
| Medarbetare: | Gällmo, Gunnar, 1946- (översättare) |
| SAB-kod: | Cmba |
| Ämnesord: | Samhällsodontologiavd |
| Kategori: | Religion
> Religionshistoria
> Kinesisk religion
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick | 120 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7029 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Marsh, Ngaio |
| Titel: | Gåtan med den gröna damen / till svenska av Lisa Rothstein |
| Förlag/År: | Stockholm : Geber, 1964 ; (Stockholm : Haeggström) |
| Omfång: | 243 s. Häftad |
| Orginaltitel: | Dead water. |
| SAB-kod: | Hce |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Lätt snedläst | 60 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7032 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Grähs, Gunna, 1954- |
| Titel: | Sicken Sven! / Gunna Grähs ; författad av illustratören |
| Förlag/År: | Stockholm : Alfabeta, 1986 ; (Ungern) |
| Omfång: | [44] s. : ill. ; 23 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-7712-073-6 |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | Hc,u |
| Ämnesord: | Barn och vuxna |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Småbarnsberättelser och sagor
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 65 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7034 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lundwall, Sam J, 1941- |
| Titel: | Mörkrets furste eller Djävulstornets hemlighet : en pastisch |
| Förlag/År: | Bromma : Delta ; [Solna] : [Seelig], 1975 ; (Vänersborgs boktr.) |
| Omfång: | 449 s. : ill. Inbunden |
| ISBN: | 91-7228-052-2 |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Hc .01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Kraftigt solblekt rygg | 160 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7036 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Wessén, Elias, 1889-1981 |
| Titel: | Svensk språkhistoria. 1, Ljudlära och ordböjningslära |
| Förlag/År: | Stockholm : Almqvist & Wiksell, 1968 ; (Lund) |
| Upplaga: | 8. uppl. |
| Omfång: | 278 s. Häftad |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1969 |
| SAB-kod: | Fc |
| Ämnesord: | Svenska språket |
| Kategori: | Språkvetenskap
> Svenska
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Inplastad | 75 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7037 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Norton, Mary, 1903-1992 |
| Titel: | Den förtrollade mässingsknoppen / av Mary Norton ; [övers. av Birgitta Hammar ; omsl. och ill. av Erik Blegvad] |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonniers juniorförl., 1979 ; (Polen) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 193, [1] s. : ill. ; 19 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Bedknob and broomstick. |
| Serie: | Önskeboken, 99-0186112-8 |
| ISBN: | 91-48-50131-X |
| ISBN: | 91-48-50131-X |
| Medarbetare: | Blegvad, Erik (illustratör) |
| Medarbetare: | Hammar, Birgitta (översättare) |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | uHce |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Skönlitteratur för mellanåldern
|
|
|
| Ex.1: | Bra skick | 60 kr. | Såld! |
| Ex.2: | Fint skick | 70 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7038 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Simenon, Georges, 1903-1989 |
| Titel: | Maigret och vinhandlaren / Georges Simenon ; [övers. av Katja Birmann] |
| Förlag/År: | Stockholm : Aldus/Bonnier, 1970 |
| Omfång: | 142, [1] s. Pocket |
| Orginaltitel: | Maigret et le marchand de vin. |
| Serie: | Delfinserien, 0346-6574 ; 377 |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hcej.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Franska
|
|
|
| Ex.1: | Första (och enda) svenska utgåva Mycket fint skick Namnteckning | 60 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7039 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Pratchett, Terry, 1948- |
| Titel: | Döden ligger lågt : en roman om Skivvärlden / Terry Pratchett ; översättning: Peter Lindforss |
| Förlag/År: | Stockholm : B. Wahlström, 2001 ; (Danmark) |
| Upplaga: | 1. pocketuppl. |
| Omfång: | 287, [1] s. ; 18 cm. Pocket |
| Orginaltitel: | Reaper man. |
| Serie: | Wahlströms fantasy, 99-2256100-X |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1998 |
| ISBN: | 91-32-43277-1 |
| Genre: | Fantasy |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Liten skada på omslagets baksida annars fin. | 25 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7040 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Svensk litteratur. D. 1, Före 1900 : författare och texter / under medverkan av Gunnar Jörn |
| Förlag/År: | Stockholm, 1973 ; (Stockholm : Rotobeckman) |
| Upplaga: | 6. uppl. |
| Omfång: | 464 s. : ill. Pocket |
| ISBN: | 91-47-00479-7 |
| Medarbetare: | Sallnäs, Hilding, 1902-1989 (utgivare) |
| Medarbetare: | Jörn, Gunnar, 1900- (medarbetare) |
| Medarbetare: | Björck, Staffan, 1915-1995 (utgivare) |
| SAB-kod: | Gc |
| SAB-kod: | Hc(s) |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
|
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Samlingar
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Inplastad. | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7041 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Svensk litteratur. 2, 1900-talet : författare och texter |
| Förlag/År: | Stockholm : LiberLäromedel, 1979 ; (Stockholm : LiberTryck) |
| Upplaga: | 9. uppl., 3. tr. |
| Omfång: | 562 s. : ill. ; 19 cm. Pocket |
| ISBN: | 91-47-86728-0 |
| Medarbetare: | Björck, Staffan, 1915-1995 (utgivare) |
| Medarbetare: | Sallnäs, Hilding, 1902-1989 (utgivare) |
| SAB-kod: | Gc |
| SAB-kod: | Hc(s) |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
|
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Samlingar
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick En fläck på rygg. | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7042 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Brunius, Göran, 1911-2005 |
| Titel: | Loggbok / Göran Brunius ; teckningar av författaren |
| Förlag/År: | Stockholm AWG 1964 |
| Omfång: | Inbunden |
| Genre: | Nautica |
| SAB-kod: | Rbdc |
| SAB-kod: | Ue |
| Kategori: | Idrott, lek och spel
> Idrott och sport
> Segling
|
| Kategori: | Naturvetenskap
> Biologi
|
|
|
| Ex.1: | Lätt trasigt omslag Bra skick | 75 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7043 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Brunius, Göran, 1911-2005 |
| Titel: | Dagar med Mejt / Göran Brunius ; teckningar av författaren |
| Förlag/År: | Sthlm 1965 |
| Omfång: | Inbunden |
| Genre: | Nautica |
| SAB-kod: | Rbdc |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Idrott, lek och spel
> Idrott och sport
> Segling
|
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Bra skick Lite naggat omslag. | 75 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7044 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Brunius, Göran, 1911-2005 |
| Titel: | Sval sommar / Göran Brunius |
| Förlag/År: | Stockholm 1966 |
| Omfång: | Inbunden |
| Genre: | Nautica |
| SAB-kod: | Rbdc |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Idrott, lek och spel
> Idrott och sport
> Segling
|
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Naggat omslag. | 80 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7045 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Brunius, Göran, 1911-2005 |
| Titel: | Blå luft / Göran Brunius ; teckningar av författaren |
| Förlag/År: | Sthlm 1967 |
| Omfång: | Inbunden |
| Genre: | Nautica |
| SAB-kod: | Rbdc |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Idrott, lek och spel
> Idrott och sport
> Segling
|
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Två mindre revor i omslaget. | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7046 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Brunius, Göran, 1911-2005 |
| Titel: | Scherzo : Bidevind och rumskots / Göran Brunius ; Teckningar av författaren |
| Förlag/År: | Sthlm AWG 1968 |
| Omfång: | Inbunden |
| Genre: | Nautica |
| SAB-kod: | Rbdc |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Idrott, lek och spel
> Idrott och sport
> Segling
|
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 90 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7047 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Brunius, Göran, 1911-2005 |
| Titel: | Stenar i vattnet / Göran Brunius ; Teckningar av författaren |
| Förlag/År: | AWG |
| Upplaga: | Originalupplaga 1969 |
| Omfång: | Inbunden |
| Genre: | Nautica |
| SAB-kod: | Hc |
| SAB-kod: | Rbdc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
| Kategori: | Idrott, lek och spel
> Idrott och sport
> Segling
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Lite slitet omslag. | 80 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7048 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Brunius, Göran, 1911-2005 |
| Titel: | Löv på sjön / Göran Brunius ; Teckningar av författaren |
| Förlag/År: | AWG |
| Upplaga: | Originalupplaga 1970 |
| Omfång: | Inbunden |
| Genre: | Nautica |
| SAB-kod: | Hc |
| SAB-kod: | Rbdc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
| Kategori: | Idrott, lek och spel
> Idrott och sport
> Segling
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 85 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7049 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Brunius, Göran, 1911-2005 |
| Titel: | Målardagar / Göran Brunius ; Teckningar av förf |
| Förlag/År: | AWG |
| Upplaga: | Originalupplaga 1971 |
| Omfång: | Inbunden |
| Genre: | Nautica |
| SAB-kod: | Hc |
| SAB-kod: | Rbdc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
| Kategori: | Idrott, lek och spel
> Idrott och sport
> Segling
|
|
|
| Ex. 1: | Lätt trasigt omslag Bra skick En fläck på rygg. | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7050 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Brunius, Göran, 1911-2005 |
| Titel: | Dagar som stunder / Göran Brunius ; teckningar av författaren |
| Förlag/År: | AWG |
| Upplaga: | Originalupplaga 1973 |
| Omfång: | Inbunden |
| ISBN: | 91-20-03795-3 |
| Genre: | Nautica |
| SAB-kod: | Hc |
| SAB-kod: | Rbdc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
| Kategori: | Idrott, lek och spel
> Idrott och sport
> Segling
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7051 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Brunius, Göran, 1911-2005 |
| Titel: | Aningslöst trettiotal / Göran Brunius |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1985 ; (Värnamo : Fälth) |
| Omfång: | 240 s. : ill. ; 22 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-1-853192-X |
| SAB-kod: | Ibz Brunius, Göran |
| Ämnesord: | Brunius, Göran, 1911-2005 |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Konsthistoria
> Särskilda konstnärer
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 95 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7052 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Coelho, Paulo |
| Titel: | Alkemisten : en berättelse om att följa sina drömmar / Paulo Coelho ; översättning: Örjan Sjögren |
| Förlag/År: | Stockholm : MånPocket, 1996 ; (Norge) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 180, [9] s. ; 18 cm. Pocket |
| Orginaltitel: | O alquimista. |
| Serie: | MånPocket, 99-0184541-6 |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1995 |
| Anmärkning: | "Även med tryckår: [Ny tr.], 1997 (tr i Danmark) ; [Ny tr.], 2000. 180, [8] s. ; [Ny tr.], 2001 (tr. i Danmark); [Ny tr.], 2002" |
| ISBN: | 91-7643-254-8 |
| Medarbetare: | Sjögren, Örjan (översättare) |
| SAB-kod: | Hlq.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Portugisiska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 45 kr. |
| Ex.2: | Mycket fint skick | 45 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7053 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Friedan, Betty |
| Titel: | Den feminina mystiken / Betty Friedan ; övers. av Gun Trollbäck |
| Förlag/År: | Stockholm : Pan/Norstedt, 1968 ; (Stockholm : Thule) |
| Omfång: | 309 s. Pocket |
| Orginaltitel: | The feminine mystique. |
| Serie: | En PAN-bok, 99-0104304-2 |
| Anmärkning: | Något förkortad version av amer. orig. |
| SAB-kod: | Ohj |
| Ämnesord: | Genus (socialt kön) |
| Ämnesord: | Feminism |
| Ämnesord: | Sex role |
| Ämnesord: | Gender identity |
| Kategori: | Samhällsvetenskap och rättsvetenskap
> Sociala frågor och socialpolitik
> Könsrollsfrågor
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Namnteckning | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7054 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Peterzén, Jörgen |
| Titel: | Magi : en resa i myt och verklighet / Jörgen Peterzén |
| Förlag/År: | Stockholm Fabel 1982 |
| Upplaga: | |
| Omfång: | Pocket |
| ISBN: | 91-46-18518-6 |
| SAB-kod: | Blb |
| Ämnesord: | Magi |
| Kategori: | Allmänt och blandat
> Omstridda fenomen och företeelser
> Ockultism
|
|
|
| Ex. 1: | Namnteckning Fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7055 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Schoultz, Solveig von, 1907-1996 |
| Titel: | Millaskolan / bilder av Gunilla Falck |
| Förlag/År: | Stockholm : Raben & Sjögren, 1961 ; (Finland) |
| Omfång: | 135, [1] s. : ill. Inbunden |
| Medarbetare: | Falck, Gunilla (illustratör) |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | uHc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Småbarnsberättelser och sagor
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Ou. | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7056 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Modig, Maria, 1945- |
| Titel: | Den nödvändiga olydnaden / Maria Modig |
| Förlag/År: | Stockholm : Natur och kultur, 1987 ; (Lund : Sandby grafiska) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 127 s. ; 21 cm. Häftad |
| Serie: | Fackpocket, 99-0522436-X |
| ISBN: | 91-27-01833-4 |
| SAB-kod: | Dg |
| SAB-kod: | Do |
| Ämnesord: | Lydnad |
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Etik
|
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Psykologi
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 80 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7057 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Woodman, Marion |
| Titel: | Den havande jungfrun / Marion Woodman ; svensk översättning: Kristina Håkansdotter, Gunnel Bäckström ; fackgranskning: Håkan Raihle |
| Förlag/År: | Solna : Centrum för jungiansk psykologi (CJP), 1992 ; (Ystad : Ystads centraltr.) |
| Omfång: | [4], 240, [8] s. : ill. ; 24 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | The pregnant virgin. |
| ISBN: | 91-7075-008-4 |
| Medarbetare: | Bäckström, Gunnel (översättare) |
| Medarbetare: | Håkansdotter, Kristina (översättare) |
| Medarbetare: | Raihle, Håkan (illustratör) |
| SAB-kod: | Docbc |
| Ämnesord: | Kvinnan |
| Ämnesord: | Kvinnor |
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Psykologi
> Jung och den analytiska (komplexa) psykologin
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 85 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7058 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Brecht, Bertolt, 1898-1956 |
| Titel: | Etthundra dikter / svensk tolkning av Anders Aleby ; företal av Jörn Donner |
| Förlag/År: | Stockholm : FIB:s lyrikklubb, 1965 ; (Stockholm : Tiden-Barnängen) |
| Omfång: | 139, [3] s. Häftad |
| Serie: | FIB:s lyrikklubbs bibliotek, 0425-5232 ; 107 |
| Medarbetare: | Aleby, Anders, 1895-1981 (översättare) |
| SAB-kod: | Hce.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Poesi
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 85 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7059 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Larsmo, Ola, 1957- |
| Titel: | Odysséer : essäer / Ola Larsmo |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1990 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 195 s. (195, [2] s.) ; 22 cm. Häftad |
| ISBN: | 91-0-047860-1 |
| SAB-kod: | Gc.5 |
| SAB-kod: | G.5 |
| Ämnesord: | Essär |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> 1900-talet
|
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> 1900-talet
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7060 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Heinlein, Robert A (Robert Anson), 1907-1988 |
| Titel: | Egen rymddräkt finnes / Övers.: Roland Adlerberth |
| Förlag/År: | Stockholm : Läromedelsförl. (Saga), (1959)1970 ; (Stockholm : Elitgrafik) |
| Omfång: | 247 s. Häftad |
| Orginaltitel: | Have space suit - will travel. |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | uHce |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 75 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7062 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Le Roy Ladurie, Emmanuel, 1929- |
| Titel: | Montaillou : en fransk by 1294-1324 / Emmanuel Le Roy Ladurie ; övers. av Jan Stolpe |
| Förlag/År: | Stockholm : MånPocket, 1982 ; (Ungern) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 511 s. : kart. ; 18 cm. Pocket |
| Orginaltitel: | Montaillou, village occitan de 1294 à 1324. |
| Serie: | MånPocket, 99-0184541-6 |
| ISBN: | 91-7642-094-9 |
| Medarbetare: | Stolpe, Jan, 1940- (översättare) |
| SAB-kod: | Kjz Montaillou |
| SAB-kod: | Ku-j.3 |
| Ämnesord: | Katarer. Frankrike |
| Kategori: | Historia
> Allmän socialhistoria
> Frankrike och Monaco
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Försättsblad och titelblad saknas | 30 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7063 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | McBain, Ed, 1926-2005 |
| Titel: | Den vindögda björnen : [thriller] / Ed McBain ; översättning: Björn Linné |
| Förlag/År: | Stockholm : MånPocket, 2000 ; (Danmark) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 343, [7] s. ; 18 cm. Pocket |
| Orginaltitel: | Gladly the cross-eyed bear. |
| Serie: | MånPocket, 99-0184541-6 |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1999 |
| ISBN: | 91-7643-667-5 |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Heq.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 45 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7064 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lerner, Harriet Goldhor |
| Titel: | Kvinnors vrede : från självutplåning till självinsikt / Harriet Goldhor Lerner ; översättning: Birgitta Eriksson ; [fackgranskning: Patricia Klein Frithiof] |
| Förlag/År: | Stockholm : MånPocket, 1990 ; (Danmark) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 228, [8] s. ; 18 cm. Pocket |
| Orginaltitel: | The dance of anger. |
| Serie: | MånPocket, 99-0184541-6 |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: [Ny tr.], 1991 |
| ISBN: | 91-7642-585-1 |
| Medarbetare: | Eriksson, Birgitta (översättare) |
| Medarbetare: | Klein Frithiof, Patricia, 1937- (illustratör) |
| SAB-kod: | Dogb |
| Ämnesord: | Könspsykologi |
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Psykologi
> Könspsykologi
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick denna utg tr 1996. Annat omslag. | 60 kr. | Såld! |
| Ex.2: | Mycket fint skick | 60 kr. | Såld! |
| Ex.3: | Mycket fint skick Namnteckning | 60 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7065 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Sayers, Dorothy L (Dorothy Leigh), 1893-1957. |
| Titel: | Thrones, dominations / Dorothy L. Sayers and Jill Paton Walsh. |
| Förlag/År: | London : Hodder & Stoughton, 1998. |
| Omfång: | 367 s. ; 25 cm. Pocket |
| Anmärkning: | The new Lord Peter Wimsey novel--Jacket. |
| ISBN: | 0340684569 |
| Medarbetare: | Paton Walsh, Jill, 1937- |
| Genre: | Deckare |
| Ämnesord: | Wimsey, Peter, Lord (Fictitious character) |
| Ämnesord: | Vane, Harriet (Fictitious character) |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7066 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Farmer, Philip Jose, 1918- |
| Titel: | The other log of Phileas Fogg / Philip Jose Farmer ; illustrated by Jack Gaughan |
| Förlag/År: | New York (1301 Avenue of the Americas, New York, N.Y. : DAW Books, c1973 |
| Omfång: | 191 s. : ill. ; 18 cm. Pocket |
| Genre: | Science fiction |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick 10:de tryckningen. | 45 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7067 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Erlandsson, Åke, 1938- |
| Titel: | Modern fransk prosa / Åke Erlandsson |
| Förlag/År: | Stockholm ; Stehag : B. Östlings bokförl. Symposion, 1993 ; (Stehag : B. Östlings bokförl. Symposion) |
| Omfång: | 242 s. : ill. ; 22 cm. Häftad |
| Serie: | Profiler, 99-0529329-9 |
| Anmärkning: | Starkt rev. version av förf:s: Fransk prosa från Ajar till Yourcenar |
| ISBN: | 91-7139-064-2 |
| SAB-kod: | Aahj=c |
| SAB-kod: | Gj.55 |
| Ämnesord: | Franska litteraturen |
| Kategori: | Bokväsen och biblioteksväsen
> Arkiv
> Specialsamlingar
|
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Fransk litteraturhistoria
> 1945-
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 125 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7068 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Hoyle, Fred, Sir. |
| Titel: | A som Andromeda / Fred Hoyle & John Elliot ; från engelskan av Sven Christer Swahn |
| Förlag/År: | Malmö ; Stuttgart ; Zürich : Bergh, 1980 ; (Vänersborg : Vänersborgs boktr.) |
| Omfång: | 230 s. ; 21 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | A for Andromeda. |
| ISBN: | 91-502-0546-3 |
| Medarbetare: | Elliot, John |
| Medarbetare: | Swahn, Sven Christer, 1933-2005 (översättare) |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7069 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Seifert, Jaroslav, 1901-1986 |
| Titel: | Mozart i Prag och andra dikter / Jaroslav Seifert ; red. och förord av Harry Järv ; övers. av Gulli Michanek i samarbete med Helena Friedlová ... ; [omsl.-bild och ill: Jan Kristofori] |
| Förlag/År: | Stockholm : Askelin & Hägglund, 1984 ; (Kungälv : Minab/Gotab) |
| Omfång: | 64 s. : ill. ; 21 cm. Häftad |
| Anmärkning: | Övers. från tjeckiska av valda dikter |
| ISBN: | 91-7684-072-7 |
| Medarbetare: | Lundström, Gulli, 1931-1994 (översättare) |
| Medarbetare: | Friedlová, Helena, 1932- (översättare) |
| Medarbetare: | Kristofori, Jan (illustratör) |
| Medarbetare: | Järv, Harry, 1921- (utgivare) |
| Medarbetare: | Friedlová, Helena (översättare) |
| SAB-kod: | Hmd.03=c |
| Ämnesord: | Dikter |
| Ämnesord: | Lyrik |
| Ämnesord: | Poesi |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Tjeckiska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 75 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7070 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Falstaff, fakir, 1865-1896 |
| Titel: | En hvar sin egen professor eller Allt menskligt vetande i sammandrag : kortfattad encyklopedi / af Falstaff, fakir |
| Förlag/År: | Malmö : Forsberg, 1990 ; (Lund : Wallin & Dahlholm) |
| Upplaga: | Faks.-utg. / [ny uppl.] |
| Omfång: | 91, [2] s. ; 21 cm. Häftad |
| Serie: | Fakirensällskapets skriftserie, 99-0342321-7 ; 1 |
| Anmärkning: | Faks. av: 2., tillök. uppl. Lund : Aug. Collin, 1894 |
| ISBN: | 91-7046-169-4 |
| Genre: | Humor |
| SAB-kod: | Hc.017 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Kåserier
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 100 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7071 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Ohlmarks, Åke, 1911-1984 |
| Titel: | Konsten att spå : mantik : spå i kort, i hand, i kaffesump och bly : cardomantik, cheiromantik, crateromantik / Åke Ohlmarks |
| Förlag/År: | Stockholm Sjöstrand 1979 tr. 2005 |
| Omfång: | Inbunden |
| Serie: | Sjöstrands ockulta bibliotek |
| ISBN: | 91-7574-012-5 |
| ISBN: | 91-7574-059-1 |
| ISBN: | 91-7574-629-8 |
| SAB-kod: | Blc |
| Ämnesord: | Framtidsförutsägelser |
| Ämnesord: | Tarot |
| Ämnesord: | Teckentydning |
| Ämnesord: | Spådomsböcker |
| Ämnesord: | Spådomskonst |
| Ämnesord: | Sibyllor |
| Kategori: | Allmänt och blandat
> Omstridda fenomen och företeelser
> Spådomskonst (divination)
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 80 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7072 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Bark, Richard |
| Titel: | Strindbergs drömspelsteknik - i drama och teater / Richard Bark |
| Förlag/År: | Lund Studentlitteratur 1981 |
| Omfång: | Häftad |
| ISBN: | 91-44-19431-5 |
| SAB-kod: | Gcz Strindberg, August |
| SAB-kod: | Lz Strindberg, August |
| SAB-kod: | Ikab |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Särskilda svenska författare
|
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Strindberg, August
|
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Teater
> Teaterregi och -teknik
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 125 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7074 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Jones, Diana Wynne |
| Titel: | Trollkarlens slott / Diana Wynne Jones ; översättning av Sven Christer Swahn |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren, 1988 ; (Falköping : Gummesson) |
| Omfång: | 308, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Howl's moving castle. |
| ISBN: | 91-29-58534-1 |
| Medarbetare: | Swahn, Sven Christer, 1933-2005 (översättare) |
| Genre: | Fantasy |
| SAB-kod: | He=c,u |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Första (och enda) svenska utgåva Mycket fint skick Förlagen till filmen Det levande slottet | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7075 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Ambler, Eric, 1909-1998. |
| Titel: | Döden i Milano / Eric Ambler ; översättning av Vanja Lantz |
| Förlag/År: | Johanneshov : Hammarström & Åberg, 1986 ; (Falun : Scandbook) |
| Upplaga: | [Ny utg.], 1. uppl. |
| Omfång: | 333, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Cause for alarm. |
| ISBN: | 91-7638-061-0 |
| Medarbetare: | Lantz, Vanja (översättare) |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | He=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7076 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Röster : religionsantropologiska perspektiv / Catharina Raudvere & Leif Stenberg (red.) |
| Förlag/År: | Eslöv : B. Östlings bokförl. Symposion, 1998 ; (Stehag : Symposion) |
| Omfång: | 237 s. ; 23 cm Inbunden. |
| Serie: | Kulturhistoriskt bibliotek, 99-1228966-8 |
| ISBN: | 91-7139-403-6 |
| Medarbetare: | Raudvere, Catharina, 1960- (medarbetare) |
| Medarbetare: | Stenberg, Leif, 1959- (medarbetare) |
| SAB-kod: | Cm |
| SAB-kod: | C |
| Ämnesord: | Religionsantropologi |
| Kategori: | Religion
> Religionshistoria
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 130 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7077 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Mason, Alfred Edward Woodley, 1865-1948 |
| Titel: | Safiren / bemynd. övers. från engelskan av Vera von Kraemer |
| Förlag/År: | Stockholm : Geber, 1933 |
| Omfång: | 226 s. Häftad |
| Orginaltitel: | The sapphire. |
| Medarbetare: | Kraemer, Vera von, 1878-1940 (översättare) |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7078 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Johansson, Majken, 1930-1993 |
| Titel: | Dikter / Majken Johansson |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 2002 (Uddevalla : MediaPrint) |
| Omfång: | 179, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | "Innehåll: Buskteater ; I grund och botten ; Andens undanflykt ; Liksom överlämnad ; Omtal ; Djup ropar till djup" |
| Anmärkning: | Även med tryckår: 4/5. tus., 2002 |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1952, 1956, 1958, 1965, 1969 och 1989. Första uppl. med denna samlingstitel 2002 |
| ISBN: | 91-0-057803-7 |
| Medarbetare: | Johansson, Majken, 1930-1993. I grund och botten |
| Medarbetare: | Johansson, Majken, 1930-1993. Andens undanflykt |
| Medarbetare: | Johansson, Majken, 1930-1993. Liksom överlämnad |
| Medarbetare: | Johansson, Majken, 1930-1993. Omtal |
| Medarbetare: | Johansson, Majken, 1930-1993. Buskteater |
| Medarbetare: | Johansson, Majken, 1930-1993. Djup ropar till djup |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7079 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Weider, Ben |
| Titel: | Mordet på Napoleon / Ben Weider och David Hapgood ; övers.: Lennart Forshufvud |
| Förlag/År: | Höganäs : Wiken, 1984 ; (Avesta : A.B.M.-tryck) |
| Omfång: | 268 s., [8] pl.-bl. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | The murder of Napoleon. |
| Anmärkning: | Behandlar Sten Forshufvuds forskning |
| ISBN: | 91-7024-146-5 |
| Medarbetare: | Hapgood, David |
| Medarbetare: | Forshufvud, Lennart (översättare) |
| SAB-kod: | Kj.452 |
| Kategori: | Historia
> Frankrike
> Napoleon
|
|
|
| Ex. 1: | Namnteckning Fint skick Lätt slitet omslag. | 95 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7080 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Detective stories / chosen by Philip Pullman ; illustrated by Nick Hardcastle. |
| Förlag/År: | London : Kingfisher, 1998 ([Reprinted, 2004?]) |
| Omfång: | 223 s. : ill. ; 20cm. Pocket. |
| Serie: | Red hot reads |
| ISBN: | 0753410117 |
| Medarbetare: | Pullman, Philip, 1946- |
| Medarbetare: | Hardcastle, Nick. |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | He |
| Ämnesord: | Detective and mystery stories, English. |
| Ämnesord: | Childrens stories, English. |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Namnteckning | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7081 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Dworkin, Andrea |
| Titel: | Life and death / Andrea Dworkin |
| Förlag/År: | London : Virago, 1997 |
| Omfång: | 271 s. Pocket. |
| ISBN: | 1-86049-360-2 |
| SAB-kod: | Vndp |
| SAB-kod: | Oepa |
| SAB-kod: | Vnamb |
| Ämnesord: | Women |
| Ämnesord: | Kvinnomisshandel |
| Ämnesord: | Pornografi |
| Ämnesord: | Prostitution |
| Ämnesord: | Våldtäkt |
| Ämnesord: | Prostitution |
| Ämnesord: | Rape |
| Ämnesord: | Pornography |
| Kategori: | Medicin
> Samhällsmedicin, hygien, sexologi
> Prostitution, otukt, incest, våldtäkt
|
| Kategori: | Samhällsvetenskap och rättsvetenskap
> Rättsvetenskap
> Kriminologi
|
| Kategori: | Medicin
> Samhällsmedicin, hygien, sexologi
> Kvinnomisshandel
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick. Fin men med en större reva på omslagets framsida | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7082 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Vargas Llosa, Mario, 1936- |
| Titel: | The real life of Alejandro Mayta / Mario Vargas Llosa ; translated by Alfred MacAdam. |
| Förlag/År: | London : Faber and Faber, c1986. |
| Omfång: | 309 s. ; 20 cm. Inbunden |
| Anmärkning: | Translation of: La historia de Mayta. |
| ISBN: | 0571149049 |
| ISBN: | 0571145795 |
| Medarbetare: | Mac Adam, Alfred J., 1941- . |
| SAB-kod: | Hk |
| Ämnesord: | Spansk skönlitteratur |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 70 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7083 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Pohl, Peter, 1940- |
| Titel: | En röd sten till Carina / Peter Pohl |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren, 1993 ; (Simrishamn : Grafo) |
| Omfång: | [2], 298 s. ; 23 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1993 |
| ISBN: | 91-29-62203-4 |
| SAB-kod: | Hc |
| Ämnesord: | Svensk skönlitteratur |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 95 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7084 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Vargas Llosa, Mario, 1936- |
| Titel: | Pantaleón och soldatbordellen : roman / Mario Vargas Llosa ; [övers. av Jan Sjögren] |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1975 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 239 s. Häftad |
| ISBN: | 91-0-040038-6 |
| SAB-kod: | Hce |
| Ämnesord: | Peru |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Delvis ouppsprättad | 95 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7085 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Krog, Niklas, 1965- |
| Titel: | Jor och Ka / Niklas Krog |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren, 1998 ; (Falun : Scandbook) |
| Omfång: | 317 s. ; 23 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1998 |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1999 |
| ISBN: | 91-29-64065-2 |
| SAB-kod: | Hc,u |
| Ämnesord: | Djingis Kahn |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Första upplaga | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7086 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Turgenev, Ivan Sergeevic, 1818-1883 |
| Titel: | Senilia : prosapoem / Ivan Turgenjev ; översättning från ryska samt inledning och kommentar av Sven Vallmark |
| Förlag/År: | Stockholm : Forum, 1972 ; (Uddevalla : Bohusläningen) |
| Omfång: | 100 s. Häftad. |
| Serie: | Forum pocket, 99-0166827-1 |
| ISBN: | 91-37-05123-7 |
| ISBN: | 91-37-05122-9 |
| Medarbetare: | Vallmark, Sven, 1912-1988 (översättare) |
| SAB-kod: | Hma=c |
| SAB-kod: | Hce |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Ryska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7087 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Turtledove, Harry |
| Titel: | Worldwar : in the balance / Harry Turtledove. |
| Förlag/År: | New York : Ballantine Books, 1995, c1994. |
| Upplaga: | 1st Mass Market ed. |
| Omfång: | 565 s. ; 18 cm. Pocket. |
| Anmärkning: | A Del Rey book. |
| Anmärkning: | Cover art by Stan Watts. |
| ISBN: | 0345388526 |
| Medarbetare: | Watts, Stan. |
| Genre: | Science fiction |
| Ämnesord: | Imaginary wars and battles |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 45 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7089 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Simenon, Georges, 1903-1989 |
| Titel: | Maigret och sheriffen / Georges Simenon ; [övers. av Håkan Wallqvist] |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1977 ; (Stockholm : Bonniers graf.) |
| Omfång: | 140, [1] s. : ill. ; 19 cm. Pocket |
| Orginaltitel: | Maigret chez le coroner. |
| Serie: | Delfinserien, 0346-6574 ; 567 |
| ISBN: | 91-0-042186-3 |
| Medarbetare: | Wallqvist, Håkan (översättare) |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hcej.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Franska
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Veck på omslagets framsida. | 45 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7090 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Wodehouse, P G, 1881-1975 |
| Titel: | Flickan i blått / övers. av Birgitta Hammar |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1971 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 199, [1] s. Inbunden |
| Orginaltitel: | The girl in blue. |
| Genre: | Humor |
| SAB-kod: | Hce |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Första sv utg | 100 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7091 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Holmberg, Åke, 1907-1991 |
| Titel: | Ture Sventon och Isabella / Åke Holmberg ; [omslag och illustr. av Sven Hemmel] |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren, 1955 |
| Upplaga: | 2. uppl. |
| Omfång: | 167 s. : Ill. Inbunden |
| Anmärkning: | 1. uppl. 1955 |
| Genre: | Barnböcker |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Skönlitteratur för mellanåldern
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Denna utg tr 1970 | 75 kr. |
| Ex. 2: | Fint skick denna utg tr 1970. Namnteckning. | 70 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7092 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Ramqvist, Karolina, 1976- |
| Titel: | More fire : roman / Karolina Ramqvist |
| Förlag/År: | Stockholm : Modernista, 2002 (Värnamo : Fälth & Hässler) |
| Omfång: | 219, [5] s. ; 20 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 2002 |
| ISBN: | 91-88748-15-4 |
| SAB-kod: | Hc |
| Ämnesord: | Jamaica |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 80 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7093 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Barzini, Luigi |
| Titel: | Automobiltävlingen Peking-Paris : prins Borgheses färd 1907 / red. och med inledning av Göran Schildt |
| Förlag/År: | Stockholm : Biblioteksförl. : [Seelig], 1961 ; (Stockholm : Rydahl) |
| Omfång: | 312, [1] s. : ill. Häftad |
| Orginaltitel: | La metà del mondo vista da un automobile. |
| Serie: | Vindrosböckerna, 99-0847171-6 |
| SAB-kod: | No.07 |
| Kategori: | Geografi
> Asien
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Lite sliten. | 110 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7094 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Sund, Lars, 1953- |
| Titel: | Lanthandlerskans son : roman / Lars Sund |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén Prisma/Arleskär, 1997 ; (Smedjebacken : Smegraf) |
| Omfång: | 430, [1] s. ; 24 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1998 |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1997 |
| ISBN: | 91-518-2963-0 |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | H |
| SAB-kod: | Hcd.01 |
| Ämnesord: | Roman |
| Ämnesord: | Finland |
| Ämnesord: | Österbotten |
| Ämnesord: | 1930-talet |
| Ämnesord: | Lapporörelsen |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Finlandssvensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick En liten skada på skyddsomslaget. | 100 kr. |
| Ex.2: | Mycket fint skick | 95 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7095 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Verne, Jules, 1828-1905 |
| Titel: | Tsarens kurir / Jules Verne ; med 43 ill. av P. Férat ; [revid. övers. av Erik Lindström] |
| Förlag/År: | Uddevalla : Niloe, 1980 ; (Uddevalla : Bohusläns graf.) |
| Upplaga: | [Ny utg., ny tr.] |
| Omfång: | 320 s. : ill. ; 24 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Michel Strogoff. |
| Serie: | Niloe-biblioteket. Röda serien, 99-0192791-9 ; 14 |
| Anmärkning: | "Även tillg. med tryckår: Ny tr., 1983 ; [Ny tr.], 1987" |
| ISBN: | 91-7102-998-2 |
| Medarbetare: | Férat, Paul (illustratör) |
| Medarbetare: | Lindström, Erik, 1891- (översättare) |
| SAB-kod: | Hj.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Franska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7096 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Wheeler, Hugh, 1912- |
| Titel: | Lyrik till döds / Hugh Wheeler ; till svenska av Göran Ekblom |
| Förlag/År: | Stockholm : Skoglund, 1954 |
| Omfång: | 283, [1] s. Häftad |
| Orginaltitel: | The crippled muse |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Bra skick Delvis osprättad. Liten reva i omslaget. Lite smånagg. | 40 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7097 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lindbohm, Dénis, 1927-2005 |
| Titel: | Där blott andar vandrar / Dénis Lindbohm |
| Förlag/År: | Malmö : Psi-cirkeln, 1991 ; (Lund : Sydbok) |
| Omfång: | 127, [1] s. ; 21 cm. Häftad |
| ISBN: | 91-970743-9-X |
| SAB-kod: | Dopa |
| Ämnesord: | Ut-ur-kroppenupplevelser |
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Psykologi
> Extrasensorisk perception
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 75 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7099 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lindbohm, Dénis, 1927-2005 |
| Titel: | Den inre väktaren / Dénis Lindbohm |
| Förlag/År: | Malmö : PSI-cirkeln, cop. 2004 (Polen) |
| Omfång: | 128 s. Häftad |
| ISBN: | 91-974052-5-6 |
| SAB-kod: | Dopb |
| Ämnesord: | Ut-ur-kroppenupplevelser |
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Psykologi
> Spiritism
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 75 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7101 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lindbohm, Dénis, 1927-2005 |
| Titel: | Vid stjärnhjulets rand / Dénis Lindbohm |
| Förlag/År: | Malmö Psi-cirkeln 2000 |
| Omfång: | Häftad |
| ISBN: | 91-972773-8-X |
| SAB-kod: | Dopb |
| Ämnesord: | Ut-ur-kroppenupplevelser |
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Psykologi
> Spiritism
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 75 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7102 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Himes, Chester B |
| Titel: | Bomull i Harlem : detektivroman / Chester Himes ; övers. av Sven Granath |
| Förlag/År: | Stockholm : AWE/Geber, 1979 ; (Malmö : Beyrond) |
| Omfång: | 255 s. ; 21 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | Cotton comes to Harlem. |
| ISBN: | 91-20-05907-8 |
| Medarbetare: | Granath, Sven, 1921-1982 (översättare) |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7104 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Gentle, Mary |
| Titel: | A secret history / Mary Gentle. |
| Förlag/År: | New York, N.Y. : Avon Books, c1999. |
| Omfång: | 424 s. : ill. ; 18 cm. Pocket. |
| ISBN: | 0380788691 |
| Internetlänk: | http://www.loc.gov/catdir/description/hc042/2001545922.html |
| Genre: | Fantasy |
| Genre: | War stories |
| Ämnesord: | Ash (Fictitious character) |
| Ämnesord: | Mercenary troops |
| Ämnesord: | Women in combat |
| Ämnesord: | Visigoths |
| Ämnesord: | Magic |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick | 35 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7105 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Gentle, Mary |
| Titel: | Carthage ascendant / Mary Gentle. |
| Förlag/År: | New York, N.Y. : Avon Books, 2000. |
| Omfång: | 424 s., [2] s. of plates : ill. ; 18 cm. Pocket. |
| Anmärkning: | Avon Eos. |
| Anmärkning: | Cover art by Donato. |
| ISBN: | 0380805502 |
| Medarbetare: | Giancola, Donato. |
| Genre: | Fantasy |
| Ämnesord: | Ash (Fictitious character) |
| Ämnesord: | Mercenary troops |
| Ämnesord: | Visigoths |
| Ämnesord: | Magic |
| Ämnesord: | Women in combat |
| Ämnesord: | Burgundy (France) |
| Ämnesord: | Carthage (Extinct city) |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7106 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Huldt, Märit, 1912-2006 |
| Titel: | Hirams kokbok / [Märit Huldt] |
| Förlag/År: | Västerås : Ica-förl., 1960 ; (Motala : Br. Borgström) |
| Upplaga: | 1. uppl. |
| Omfång: | 232 s. : ill. Inbunden |
| SAB-kod: | Qcabd-c |
| SAB-kod: | Qca |
| Ämnesord: | Cookery |
| Ämnesord: | Matlagning |
| Kategori: | Ekonomi och näringsväsen
> Hem och hushåll
> Sverige
|
| Kategori: | Ekonomi och näringsväsen
> Hem och hushåll
> Mat och dryck
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Lite slitet och solkigt omslag. Ngn enstaka fläck innuti boken. Tryckt 1965. | 125 kr. |
| Ex.2: | Mycket fint skick Orginalutg. Några lätta slitskador på ryggen | 300 kr. | Såld! |
| Ex.3: | Mycket fint skick Denna utg tr 1984 | 200 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7108 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Le Guin, Ursula K, 1929-. |
| Titel: | Mörkrets vänstra hand / [övers.: Torkel Franzén] |
| Förlag/År: | Stockholm : Askild & Kärnekull ; [Solna] : [Seelig], 1975 ; (Vänersborg : Vänersborgs boktr.) |
| Omfång: | 255, [1] s. Häftad |
| Orginaltitel: | The left hand of darkness. |
| ISBN: | 91-7008-443-2 |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Hce |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex.1: | Bra skick Lätt sliten, lätt snedläst | 50 kr. | Såld! |
| Ex.2: | Bra skick Lätt snedläst | 60 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7110 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lindqvist, Sven, 1932- |
| Titel: | Utrota varenda jävel / Sven Lindqvist |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1993 ; (Danmark) |
| Upplaga: | [Ny, rev. utg.] |
| Omfång: | 249, [2] s. : ill. ; 18 cm. Pocket |
| Serie: | Bonnier pocket, 99-0307595-2 |
| Anmärkning: | "Även med tryckår: [Ny tr.], 1993 ; 2. tr., 1993 ; 3. tr., 1995 ; 5. tr., 1998 ; 6. tr., 2002; 7. tr., 2005" |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1992 |
| ISBN: | 91-0-055610-6 |
| SAB-kod: | Hc.04 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Essäer
|
|
|
| Ex.1: | Bra skick | 45 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7111 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Pears, David |
| Titel: | Wittgenstein / David Pears |
| Förlag/År: | London Fontana 1985 |
| Upplaga: | |
| Omfång: | Häftad |
| Serie: | Fontana modern masters |
| ISBN: | 0-00-686012-5 |
| SAB-kod: | Lz Wittgenstein, Ludwig |
| SAB-kod: | Dbz Wittgenstein, Ludwig |
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Filosofins historia
> Särskilda filosofer
|
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Wittgenstein, Ludwig
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 125 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7113 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Marsden, John, 1950- |
| Titel: | Tredje dagens kyla / John Marsden ; översättning av Elsa Svenson |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier Carlsen, 1997 ; (Falun : Scandbook) |
| Omfång: | 255, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | The third day, the frost. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1997 |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: [Ny tr.], 1998 |
| ISBN: | 91-638-3399-9 |
| Medarbetare: | Svenson, Elsa (översättare) |
| Genre: | Ungdomsböcker |
| SAB-kod: | He=c,u |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 65 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7114 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lukacs, John, 1924- |
| Titel: | Churchills ödesstund : fem dagar i London, maj 1940 / John Lukacs ; översättning av Karl G. Fredriksson |
| Förlag/År: | Stockholm : Prisma, 2001 ; (Falun : AIT Falun) |
| Omfång: | 215, [1] s. : ill. ; 24 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Five days in London, May 1940. |
| ISBN: | 91-518-3891-5 |
| SAB-kod: | Ke.54 |
| SAB-kod: | K.54a |
| Ämnesord: | Churchill, Winston S., 1874-1965. |
| Ämnesord: | Diplomati |
| Ämnesord: | Politiska förhållanden |
| Kategori: | Historia
> Brittiska öarna (Storbritannien)
> Andra världskriget 1939-1945
|
| Kategori: | Historia
> Politisk historia
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7115 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Fossum, Karin, 1954- |
| Titel: | Mordet på Harriet Krohn : kriminalroman / Karin Fossum ; översättning: Helena och Ulf Örnkloo |
| Förlag/År: | Stockholm : Forum, 2005 (Smedjebacken : Scandbook) |
| Omfång: | 229, [1] s. ; 24 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | 2.-3. tr., 2005 |
| Anmärkning: | Första svenska upplaga 2005 |
| ISBN: | 91-37-12629-6 |
| Medarbetare: | Örnkloo, Helena 1973- (översättare) |
| Medarbetare: | Örnkloo, Ulf, 1934- (översättare) |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hdb.01=c |
| Ämnesord: | Kriminalroman |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Norska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 95 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7116 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Carr, John Dickson, 1906-1977 |
| Titel: | Papa Là-bas : [detektivroman] / John Dickson Carr ; [övers.: Roland Adlerberth] |
| Förlag/År: | Bromma : Delta, 1975 ; (Vänersborg : Vänersborgs boktr.) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 243, [1] s. ; 20 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | Papa Là-bas (engelska). |
| ISBN: | 91-7228-059-X |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Blekt Fint skick Namnteckning. | 60 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7117 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Strieber, Whitley |
| Titel: | Hemligstämplat / Whitley Strieber ; översättning: Gabriel Setterborg |
| Förlag/År: | Höganäs : Wiken, 1992 ; (Tyskland) |
| Omfång: | 363 s. ; 23 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Majestic. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1992 |
| ISBN: | 91-7024-922-9 |
| Medarbetare: | Setterborg, Gabriel (översättare) |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 65 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7118 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Davies, P C W, 1946- |
| Titel: | Den kosmiska planen / Paul Davies ; översättning av Jan Wahlén |
| Förlag/År: | Stockholm : Prisma, 1989 ; (Finland) |
| Omfång: | 273 s. : ill. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | The cosmic blueprint. |
| ISBN: | 91-518-2248-2 |
| Medarbetare: | Wahlén, Jan, 1929- (översättare) |
| SAB-kod: | Uaa |
| SAB-kod: | Ucc:d |
| Ämnesord: | Kosmologi |
| Kategori: | Naturvetenskap
> Astronomi
> Universum
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Lite snånaggat omslag. | 125 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7120 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Sandford, John, 1944- |
| Titel: | The Devil's code / John Sandford. |
| Förlag/År: | New York : Berkley Books, 2001, c2000. |
| Upplaga: | Berkley mass-market ed. |
| Omfång: | 354 s. ; 18 cm. Pocket. |
| Anmärkning: | Earlier Kidd novels published under name John Camp. |
| Anmärkning: | Originally published in hardcover: New York : G.P. Putnams Sons, 2000. |
| ISBN: | 0425179885 |
| Genre: | Deckare |
| Ämnesord: | Conspiracies |
| Ämnesord: | Criminals |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Liten skada på omslaget. | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7121 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Hermansson, Robert, 1950- |
| Titel: | Havens stråtrövare : [om pirater, kapare och buckanjärer] / Robert Hermansson |
| Förlag/År: | Stockholm : Pan, 2003 (Danmark) |
| Upplaga: | 2. uppl. |
| Omfång: | 200 s., [16] pl.-bl. (vissa i färg) : ill. ; 20 cm. Häftad |
| Serie: | En Panbok från Prisma |
| ISBN: | 91-7263-449-9 |
| Genre: | Nautica |
| SAB-kod: | K |
| SAB-kod: | Prcd:k |
| Ämnesord: | Sjöröveri |
| Kategori: | Historia
|
| Kategori: | Teknik, industri och kommunikationer
> Transportmedel och kommunikationer
> Sjöfart
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 75 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7122 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Cela, Camilo José, 1916-2002 |
| Titel: | Resan till Alcarria / Camilo José Cela ; översättning: Kerstin Cardelús |
| Förlag/År: | Stockholm : Atlantis, 1992 ; (Malmö : Beyrond) |
| Omfång: | 178, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Viaje a la Alcarria. |
| ISBN: | 91-7486-954-X |
| Medarbetare: | Cardelús, Kerstin (översättare) |
| SAB-kod: | Nk.07 |
| Kategori: | Geografi
> Spanien
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 95 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7123 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | DeLillo, Don, 1936- |
| Titel: | Kroppskonstnären / Don DeLillo ; översättning: Caj Lundgren |
| Förlag/År: | Stockholm : Atlantis, 2003 (Lund : Wallin & Dalholm) |
| Omfång: | 110, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | The body artist |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 2003 |
| ISBN: | 91-7486-695-8 |
| Medarbetare: | Lundgren, Caj, 1931- (översättare) |
| SAB-kod: | Heq.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7124 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Cela, Camilo José, 1916-2002 |
| Titel: | Mazurka för två döda / Camilo José Cela ; tolkning och efterord: Knut Ahnlund |
| Förlag/År: | Stockholm : Atlantis, 1989 ; (Norge) |
| Omfång: | 287, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Mazurca para dos muertos. |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1989 |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1989 |
| ISBN: | 91-7486-868-3 |
| Medarbetare: | Ahnlund, Knut, 1923- (översättare) |
| SAB-kod: | Hk.01=c |
| Ämnesord: | Spansk skönlitteratur i svensk översättning |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Spanska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 90 kr. |
| Ex. 2: | Fint skick | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7125 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Brown, Fredric, 1906-1972. |
| Titel: | De gröna männen : [roman] / Fredric Brown ; övers.: Gabor Hont |
| Förlag/År: | Bromma : Delta, 1980 ; (Malmö : Skogs kartogr.) |
| Omfång: | 193 s. ; 19 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | Martians, go home. |
| Serie: | Delta science fiction, 99-0104301-8 |
| ISBN: | 91-7228-200-2 |
| Medarbetare: | Hont, Gabor, 1953- (översättare) |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Lätt blekt rygg. | 75 kr. |
| Ex. 2: | Fint skick Läsveck på rygg | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7126 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Clarke, Arthur C (Arthur Charles), 1917-2008. |
| Titel: | Natten faller på / Arthur C. Clarke ; [övers.: Gunnar Gällmo] |
| Förlag/År: | Bromma : Delta, 1980 ; (Vänersborg : Vänersborgs boktr.) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 142 s. ; 19 cm. Pocket |
| Orginaltitel: | Against the fall of night. |
| Serie: | Delta pocket, 99-0134794-7 ; 13 |
| ISBN: | 91-7228-227-4 |
| Medarbetare: | Gällmo, Gunnar, 1946- (översättare) |
| Genre: | Science fiction |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Lätt snedläst | 60 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7127 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Goulart, Ron |
| Titel: | Efter sammanbrottet : [roman] / Ron Goulart ; övers.: Sam J. Lundwall |
| Förlag/År: | Bromma : Delta, 1980 ; (Vänersborg : Vänersborgs boktr.) |
| Omfång: | 157 s. ; 19 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | After things fell apart. |
| Serie: | Delta science fiction, 99-0104301-8 ; 123 |
| ISBN: | 91-7228-244-4 |
| Medarbetare: | Lundwall, Sam J., 1941-. (översättare) |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 40 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7128 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Garnett, David S 1947- |
| Titel: | Spegel i skyn / [övers.: Gunnar Gällmo] |
| Förlag/År: | Stockholm : Delta ; [Solna] : [Seelig], 1975 ; (Vänersborg : Vänersborgs boktr.) |
| Omfång: | 214 s. Häftad |
| Orginaltitel: | Mirror in the sky. |
| ISBN: | 91-7228-050-6 |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Hce |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Solblekt omslag. Lite slarvigt skuren | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7129 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Russ, Joanna, 1937- |
| Titel: | Själens ensamhet / Joanna Russ ; övers.: Agneta Sneibjerg |
| Förlag/År: | Bromma : Delta, 1982 |
| Omfång: | DELTA POCKET. Pocket |
| Serie: | Delta pocket, 99-0134794-7 ; 16 |
| ISBN: | 91-7228-313-0 |
| Medarbetare: | Sneibjerg, Agneta (översättare) |
| Genre: | Science fiction |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 30 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7130 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lundwall, Sam J, 1941- |
| Titel: | Inga hjältar här / Sam J. Lundwall |
| Förlag/År: | Bromma : Delta, 1978 ; (Vänersborg : Vänersborgs boktr.) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 178 s. ; 19 cm. Pocket |
| Orginaltitel: | No time for heroes. |
| ISBN: | 91-7228-168-5 |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 75 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7131 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lundwall, Sam J, 1941- |
| Titel: | Alice, Alice! / Sam J. Lundwall ; [övers.: Sam J. Lundwall] |
| Förlag/År: | Bromma : Delta, 1978 ; (Vänersborg : Vänersborgs boktr.) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 151 s. ; 19 cm. Pocket |
| Orginaltitel: | Alice's world. |
| ISBN: | 91-7228-167-7 |
| Medarbetare: | Lundwall, Sam J., 1941-. (översättare) |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 40 kr. |
| Ex.2: | Mycket fint skick | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7132 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Pohl, Frederik, 1919- |
| Titel: | Venus är vår! / Frederik Pohl & C.M. Kornbluth ; [övers.: Börje Crona] |
| Förlag/År: | Bromma : Delta, 1978 ; (Vänersborg : Vänersborgs boktr.) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 253, [1] s. ; 19 cm. Pocket |
| Orginaltitel: | The space merchants. |
| ISBN: | 91-7228-162-6 |
| Medarbetare: | Kornbluth, Cyril M. |
| Medarbetare: | Crona, Börje (översättare) |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 45 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7133 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Aldiss, Brian Wilson, 1925- |
| Titel: | Vem kan ersätta människan? / Brian W. Aldiss ; [övers.: Gunnar Gällmo & Jonas Norén] |
| Förlag/År: | Bromma : Delta, 1977 ; (Vänersborg : Vänersborgs boktr.) |
| Omfång: | 257 s. ; 20 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | Best SF stories. |
| Serie: | Delta science fiction, 99-0104301-8 ; 64 |
| ISBN: | 91-7228-146-4 |
| Medarbetare: | Gällmo, Gunnar, 1946- (översättare) |
| Medarbetare: | Norén, Jonas (översättare) |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 110 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7134 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Pohl, Frederik, 1919- |
| Titel: | Midas värld : [noveller] / Frederik Pohl ; övers.: Agneta Sneibjerg |
| Förlag/År: | Bromma : Delta, 1984 ; (Vänersborg : Vänersborgs offset) |
| Omfång: | 240 s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Midas world. |
| Serie: | Delta science fiction, 99-0104301-8 ; 171 |
| ISBN: | 91-7228-323-8 |
| Medarbetare: | Sneibjerg, Agneta (översättare) |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | He=c |
| Ämnesord: | Noveller |
| Ämnesord: | Science fiction |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Lätt sliten | 100 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7135 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Russ, Joanna, 1937- |
| Titel: | Utflykt på Paradis : [roman] / Joanna Russ ; övers.: Ingela Bergdahl |
| Förlag/År: | Bromma : Delta, 1981 ; (Lund : Lunds offset) |
| Omfång: | 123 s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Picnic on Paradise. |
| Serie: | Delta science fiction, 99-0104301-8 ; 138 |
| ISBN: | 91-7228-254-1 |
| Medarbetare: | Bergdahl, Ingela (översättare) |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | He=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 85 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7136 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Harrison, Harry, 1925- |
| Titel: | Stålråttan slår till : [roman] / Harry Harrison ; [övers.: Gunnar Gällmo] |
| Förlag/År: | Bromma : Delta, 1977 ; (Vänersborg : Vänersborgs boktr.) |
| Omfång: | 146 s. ; 20 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | The stainless steel rat. |
| Serie: | Delta science fiction, 99-0104301-8 ; 63 |
| ISBN: | 91-7228-141-3 |
| Medarbetare: | Gällmo, Gunnar, 1946- (översättare) |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Hceeq.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 150 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7137 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Harrison, Harry, 1925- |
| Titel: | Stålråttans hämnd : [roman] / Harry Harrison ; övers.: Gun Amelin |
| Förlag/År: | Bromma : Delta, 1983 ; (Vänersborg : Vänersborgs offset) |
| Omfång: | 189 s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | The stainless steel rat's revenge. |
| Serie: | Delta science fiction, 99-0104301-8 ; 165 |
| ISBN: | 91-7228-330-0 |
| Medarbetare: | Amelin, Gun, 1936- (översättare) |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | He=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 125 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7138 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Vance, Jack, 1916- |
| Titel: | Det sista slottet : [roman] / Jack Vance ; [övers.: Ingela Bergdahl] |
| Förlag/År: | Bromma : Delta, 1979 ; (Vänersborg : Vänersborgs boktr.) |
| Omfång: | 89 s. ; 20 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | The last castle. |
| Serie: | Delta science fiction, 99-0104301-8 ; 107 |
| ISBN: | 91-7228-224-X |
| Medarbetare: | Bergdahl, Ingela (översättare) |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 85 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7139 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Strugatskij, Arkadij |
| Titel: | Den andra marsianska invasionen : [roman] / Arkadij & Boris Strugatskij ; [övers.: Kjell Rehnström] |
| Förlag/År: | Bromma : Delta, 1979 ; (Vänersborg : Vänersborgs boktr.) |
| Omfång: | 127 s. ; 20 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | Vtoroe nashestvie marsian. |
| Serie: | Delta science fiction, 99-0104301-8 ; 95 |
| ISBN: | 91-7228-207-X |
| Medarbetare: | Strugackij, Boris Natanovic |
| Medarbetare: | Rehnström, Kjell (översättare) |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Hma=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Ryska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 100 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7140 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Russell, Eric Frank, 1905- |
| Titel: | Nålsticket : [roman] / Eric Frank Russell ; [övers.: Börje Crona] |
| Förlag/År: | Bromma : Delta, 1978 ; (Vänersborg : Vänersborgs boktr.) |
| Omfång: | 179 s. ; 20 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | Wasp. |
| Serie: | Delta science fiction, 99-0104301-8 ; 81 |
| ISBN: | 91-7228-178-2 |
| Medarbetare: | Crona, Börje (översättare) |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 70 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7141 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Bester, Alfred |
| Titel: | Ensam mot universum / Alfred Bester ; [övers.: Göran Byttner] |
| Förlag/År: | Bromma : Delta, 1976 ; (Vänersborg : Vänersborgs boktr.) |
| Omfång: | 187, [1] s. ; 20 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | The demolished man. |
| Serie: | Delta science fiction, 99-0104301-8 ; 46 |
| ISBN: | 91-7228-103-0 |
| Medarbetare: | Byttner, Göran (översättare) |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Lätt blekt | 75 kr. |
| Ex.2: | Mindre bra skick Sliten, snedläst, blekt. Enstaka fläckar. | 30 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7142 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Wyndham, John, 1903-1969 |
| Titel: | Fripassagerare till Mars / John Wyndham ; [övers.: Elsa Mossner] |
| Förlag/År: | Bromma : Delta, 1976 ; (Vänersborg : Vänersborgs boktr.) |
| Omfång: | 190, [1] s. ; 20 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | Stowaway to Mars. |
| Serie: | Delta science fiction, 99-0104301-8 ; 45 |
| ISBN: | 91-7228-094-8 |
| Medarbetare: | Mossner, Elsa (översättare) |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Blekt och lite snedläst | 65 kr. |
| Ex.2: | Fint skick | 100 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7143 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lundwall, Sam J, 1941- |
| Titel: | Gäst i Frankensteins hus / Sam J. Lundwall |
| Förlag/År: | Bromma : Delta, 1976 ; (Vänersborg : Vänersborgs boktr.) |
| Omfång: | 78 s. ; 21 cm. Häftad |
| ISBN: | 91-7228-125-1 |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 65 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7144 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Gunn, James |
| Titel: | Framtiden är här : [noveller] / James Gunn |
| Förlag/År: | Bromma : Delta, 1983 ; (Vänersborg : Vänersborgs boktr.) |
| Omfång: | 172 s. ; 22 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | Future imperfect. |
| Serie: | Science fiction ABC, 99-0121352-5 ; G |
| ISBN: | 91-7228-314-9 |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | He=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Lätt sliten rygg och lite riss i kanterna | 80 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7145 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Furey, Maggie |
| Titel: | The eye of eternity / Maggie Furey. |
| Förlag/År: | London : Orbit, 2002. |
| Omfång: | 550 s. : 1 map ; 25 cm. Häftad |
| ISBN: | 1-84149-114-4 |
| ISBN: | 1-84149-115-2 |
| Genre: | Fantasy fiction |
| SAB-kod: | He |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 70 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7146 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Erixon, Peter Lucas, 1962- |
| Titel: | Hemlandet : en berättelse / Peter Lucas Erixon |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1991 ; (Kristianstad : Kristianstads boktr.) |
| Omfång: | 185, [4] s. ; 21 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1991 |
| ISBN: | 91-0-055105-8 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 75 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7147 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Bulgakov, Michail Afanasevic, 1891-1940 |
| Titel: | Det vita gardet / Michail Bulgakov ; översättning av Lars Erik Blomqvist |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1989 ; (Finland) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 298 s. ; 24 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Bélaja gvárdija. |
| Serie: | Tornserien, 99-0848982-8 |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1974 |
| ISBN: | 91-1-891352-0 |
| Medarbetare: | Blomqvist, Lars Erik, 1942- (översättare) |
| SAB-kod: | Hma.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Ryska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 150 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7148 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Barnes, Julian 1946- |
| Titel: | Kärlek etc. / Julian Barnes ; översättning: Mats Hörmark |
| Förlag/År: | Stockholm : Forum, 2002 (Smedjebacken : Fälth & Hässler) |
| Omfång: | 249, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Love, etc. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 2002 |
| ISBN: | 91-37-11726-2 |
| Medarbetare: | Hörmark, Mats (översättare) |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Nyskick | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7149 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Powys, John Cowper |
| Titel: | Dårarnas dans / John Cowper Powys ; i övers. av Sven Erik Täckmark |
| Förlag/År: | Stockholm ; Firenze : Coeckelberghs, 1977 ; (Borås : Centraltr.) |
| Upplaga: | 1. uppl. |
| Omfång: | 363 s. ; 22 cm. |
| Orginaltitel: | Ducdame. |
| Serie: | Röster från England, 99-0129337-5 ; 3 |
| ISBN: | 91-7250-088-3 |
| Medarbetare: | Täckmark, Sven Erik, 1916- (översättare) |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7150 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Golding, William, 1911-1993 |
| Titel: | Fritt fall : roman / av William Golding ; [övers. av Torsten Blomkvist] |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1961 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 237, [1] s. Häftad |
| Orginaltitel: | Free fall |
| Serie: | Den nya romanen (Bonnier), 99-1872381-5 |
| SAB-kod: | Hce |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Fösta svenska uppl. Namnteckning. | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7151 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Hastings, Max |
| Titel: | Harmagedon : slaget om Tyskland 1944-45 / Max Hastings ; översättning av Katalin Földesi ; [fackgranskning: Thomas Roth] |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 2005 (Finland) |
| Omfång: | 772, [1] s., [32] pl.-s. ; 24 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-1-301417-X |
| Medarbetare: | Földesi, Katalin (översättare) |
| SAB-kod: | K.54b |
| Ämnesord: | Andra världskriget 1939-1945 |
| Kategori: | Historia
> Militär historia
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Nyskick. | 200 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7152 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | King, Stephen, 1947- |
| Titel: | Väktarna / Richard Bachman ; översättning: John-Henri Holmberg |
| Förlag/År: | Höganäs : Bra böcker, 1999 ; (Falunf : AIT Falun AB) |
| Omfång: | 380, [1] s. ; 24 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | The regulators. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1999 |
| ISBN: | 91-7133-273-1 |
| Medarbetare: | Holmberg, John-Henri (översättare) |
| Genre: | Skräck |
| SAB-kod: | Heq.01=c |
| Ämnesord: | Skräck |
| Ämnesord: | Hämnd |
| Ämnesord: | Småstad |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick En smärre reva på skyddsomslagets baksida | 100 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7153 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Updike, John, 1932- |
| Titel: | Boken om Bech / John Updike ; [översättning av Caj Lundgren] |
| Förlag/År: | Stockholm : Forum, 1971 ; (Halmstad : Hallandsposten) |
| Omfång: | 163 s. Inbunden |
| Orginaltitel: | Bech: a book. |
| SAB-kod: | Hce |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7154 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | J. A. G. Acke : f. 7/4 1859 - d. 5/9 1924 : en minnesskrift / utg. av Henning Hammargren |
| Förlag/År: | Stockholm : Geber, 1960 ; (Stockholm : Haeggström) |
| Omfång: | 248, [1] s. : ill. Inbunden |
| Medarbetare: | Hammargren, Henning, 1900-1980 (medarbetare) |
| SAB-kod: | Ibz Acke, J. Axel G. |
| Ämnesord: | Acke, J. A. G., 1859-1924 |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Konsthistoria
> Särskilda konstnärer
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Förlagets dekorerade linneband med främre omslaget medinbundet. | 180 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7155 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Bjerrum Nielsen, Harriet |
| Titel: | Historien om flickor och pojkar : könssocialisation i ett utvecklingspsykologiskt perspektiv / Harriet Bjerrum Nielsen, Monica Rudberg ; översättning: Inger Lindelöf |
| Förlag/År: | Lund Studentlitteratur 1995 tr. 2005 |
| Upplaga: | |
| Omfång: | Häftad |
| ISBN: | 91-44-30601-6 |
| SAB-kod: | Dogb |
| SAB-kod: | Dofa |
| SAB-kod: | Ohj |
| Ämnesord: | Könsidentitet |
| Ämnesord: | Könsskillnader |
| Ämnesord: | Könspsykologi |
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Psykologi
> Könspsykologi
|
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Psykologi
> Barn- och ungdomspsykologi
|
| Kategori: | Samhällsvetenskap och rättsvetenskap
> Sociala frågor och socialpolitik
> Könsrollsfrågor
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 125 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7156 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Wyndham, John, 1903-1969 |
| Titel: | Den stora hemsökelsen / John Wyndham ; [övers. av Jan Sjögren] |
| Förlag/År: | Stockholm : Eklund/Tiden, 1958 ; (Stockholm : Tiden-Barnängen) |
| Omfång: | 255 s. : ill. Inbunden |
| Orginaltitel: | The chrysalids. |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | uHc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Namnteckning Mycket fint skick | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7157 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lindgren, Barbro, 1937- |
| Titel: | Prinsessan Rosa : betraktelser över livet, hundarna och människorna / Barbro Lindgren |
| Förlag/År: | Stockholm : Alfabeta, 1999 ; (Södertälje : Fingraf) |
| Omfång: | 134, [1] s. : ill. ; 21 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1999 |
| ISBN: | 91-7712-934-2 |
| SAB-kod: | Hc |
| Ämnesord: | Skönlitteratur |
| Ämnesord: | Hundägande |
| Ämnesord: | Hundar |
| Ämnesord: | Humor |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 85 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7158 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Carpentier, Alejo, 1904-1980 |
| Titel: | Metoden : [roman] / Alejo Carpentier ; övers. av Kjell A. Johansson |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1979 ; (Stockholm : Bonniers graf.) |
| Omfång: | 329, [3] s. ; 21 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | El recurso del metodo. |
| Serie: | Panacheserien, 99-0117874-6 |
| ISBN: | 91-0-044129-5 |
| Medarbetare: | Johansson, Kjell A. (översättare) |
| SAB-kod: | Hcek.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Spanska
|
|
|
| Ex. 1: | Lätt trasigt omslag Fint skick | 100 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7159 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Wells, H, G, 1866-1946 |
| Titel: | Stjärnornas barn : en biologisk fantasi / H. G. Wells ; från engelskan av Gösta Olzon |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1939 |
| Omfång: | 247, [1] s. Häftad |
| Orginaltitel: | Starbegotten. |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Ovanlig. | 200 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7160 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Thorvall, Kerstin, 1925-2010. |
| Titel: | Jag vet hur det känns-. / Kerstin Thorvall |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren, 1972 |
| Omfång: | 136, [1] s. Häftad |
| ISBN: | 91-29-49154-1 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Ovanlig | 100 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7161 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Van Dine, S S |
| Titel: | The dragon murder case, a Philo Vance story, by S. S. Van Dine [pseud.] |
| Förlag/År: | New York : C. Scribner's sons, 1933. |
| Omfång: | 3 s. l., ix-xii s., 1 l., 311 s. pl. 19 cm. Inbunden |
| Anmärkning: | Illustrated lining-papers. |
| Genre: | Deckare |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Faksimilutgåva tr 1996 (?) | 225 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7162 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Dürrenmatt, Friedrich, 1921-1990 |
| Titel: | Grek söker grekinna / övers. av Ingrid och Ingmar Forsström |
| Förlag/År: | Stockholm : Tiden, 1961 ; (Stockholm : Tiden-Barnängen) |
| Omfång: | 155, [1] s. Häftad |
| Orginaltitel: | Grieche sucht Griechin. |
| SAB-kod: | Hce |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex. 1: | Nött Fint skick | 55 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7163 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Kosinski, Jerzy N, 1933-1991. |
| Titel: | The hermit of 69th Street : the working papers of Norbert Kosky / Jerzy Kosinski. |
| Förlag/År: | New York : Kensington, c1991. |
| Omfång: | 635 s. ; 18 cm. Pocket. |
| Serie: | Zebra book. |
| ISBN: | 0821733338 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7164 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Carpentier, Alejo, 1904-1980 |
| Titel: | Den förlorade porten / Alejo Carpentier ; [översättning av Jan Sjögren] |
| Förlag/År: | Stockholm : Aldus/Bonnier, 1969 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 251 s. Pocket |
| Orginaltitel: | Los pasos perdidos. |
| Serie: | Delfinserien, 0346-6574 ; 322 |
| SAB-kod: | Hce |
| Ämnesord: | Cuba Litt |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 40 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7165 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Sontag, Susan, 1933-2004 |
| Titel: | Death kit / Susan Sontag |
| Upplaga: | Originalupplaga 1967 |
| Omfång: | Pocket |
| ISBN: | 0-09-938711-5 |
| SAB-kod: | He |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7167 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Ahlrud, Sivar |
| Titel: | Tåg-mysteriet / av Sivar Ahlrud |
| Förlag/År: | Stockholm : B. Wahlström, 1957 |
| Omfång: | 136,[1] s. Inbunden |
| Serie: | B. Wahlströms ungdomsböcker, 99-0117885-1 ; 879 |
| Genre: | Ungdomsböcker |
| SAB-kod: | Hcg |
| Ämnesord: | Skönlitteratur för mellanåldern |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Skönlitteratur för mellanåldern
|
|
|
| Ex.1: | Namnteckning Fint skick Ou. | 40 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7168 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Sladen, Douglas Brooke Wheelton, 1856-1947, ed. |
| Titel: | In Ruhleben letters from a prisoner to his mother, with an account of the "University" life, classes, sports, food, accommodation, etc., of the internment camp of British prisoners, ed. by Douglas Sladen, to which is prefixed a letter stating the case for |
| Förlag/År: | London, Hurst and Blackett, 1917. |
| Omfång: | 291 s. front., illus. (incl. plans) plates, port. 20cm. Häftad |
| Ämnesord: | World War, 1914-1918 |
| Kategori: | Historia
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Faksimilutg utgiven av Naval and Military Press. | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7169 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Mailer, Norman, 1923-2007. |
| Titel: | Advertisements for myself / Norman Mailer |
| Förlag/År: | London : Panther, 1970 |
| Omfång: | 442 s. Pocket |
| ISBN: | 0-586-02381-X |
| SAB-kod: | Geqz Mailer, Norman |
| SAB-kod: | Heq |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Engelsk litteraturhistoria
> Amerikansk litteraturhistoria
|
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
> Amerikansk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 35 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7172 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Omar Khayyam |
| Titel: | The Rubáiyát of Omar Khayyám and other Persian poems : an anthology of verse translations / edited by A.J. Arberry |
| Förlag/År: | London : Dent, 1954 |
| Omfång: | xvi, 239 s. Pocket |
| ISBN: | 0-460-01996-1 |
| Medarbetare: | Arberry, A.J., 1905-1969 (medarbetare) |
| SAB-kod: | Hqca.03(s)=e |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Iransk litteratur
> Nypersisk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 75 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7173 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Trenter, Stieg, 1914-1967 |
| Titel: | Stieg Trenters Stockholm / text: Stieg Trenter ; foto: Studio Harry Friberg/KW Gullers ; med biträde av Lennart Nilsson och Bo Trenter ; [urval och redigering: Bertil R Widerberg ; medverkande: Bo Lundin ...] |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1995 ; (Värnamo : Fälth) |
| Upplaga: | [Ny uppl.] |
| Omfång: | 147 s. : ill., faks. ; 26 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | S. 147: Stieg Trenters böcker |
| ISBN: | 91-0-056178-9 |
| Medarbetare: | Gullers, K. W., 1916-1998 |
| Medarbetare: | Widerberg, Bertil R., 1926- (medarbetare) |
| Medarbetare: | Lundin, Bo, 1941- (medarbetare) |
| Genre: | Stockholmiania |
| SAB-kod: | Gcz Trenter, Stieg |
| SAB-kod: | Ncaa |
| SAB-kod: | Nc |
| Ämnesord: | Stockholm |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
> Särskilda svenska författare
|
| Kategori: | Geografi
> Sverige
> Stockholm och Stockholms län
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Märke efter prislapp på omslagets framsida | 175 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7174 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Cobbett, William, 1763-1835. |
| Titel: | William Cobbett's illustrated Rural rides 1821-1832 introduction and notes by Christopher Morris |
| Förlag/År: | Exeter Webb & Bower 1984 |
| Omfång: | 224p ill(some col.) ports 26cm. Inbunden |
| Anmärkning: | Includes index |
| Anmärkning: | Based on the New ed. / with notes by Pitt Cobbett published in 2v. London : Reeves & Turner, 1885 |
| ISBN: | 0863500196 |
| Medarbetare: | Morris, Christopher, 1906- |
| SAB-kod: | Ke |
| Ämnesord: | Country life |
| Ämnesord: | England |
| Kategori: | Historia
> Brittiska öarna (Storbritannien)
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 110 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7175 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Raymond, Alex, 1909-1956 |
| Titel: | Blixt Gordon i kamp på liv och död / av Alex Raymond ; övers. av Tore Morgan |
| Förlag/År: | Norrköping : Sörlin, 1956 |
| Omfång: | 137 s. Inbunden |
| Anmärkning: | Orig. på engelska |
| Anmärkning: | Övers. från den norska utg. med titeln: Lyn-Gordon deltar i dødsturnering |
| Genre: | Ungdomsböcker |
| SAB-kod: | Hcg |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Skönlitteratur för mellanåldern
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7176 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Gripe, Maria, 1923-2007. |
| Titel: | Sebastian och skuggan : tre sagor / Maria Gripe ; med teckningar av Harald Gripe |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1957 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 127, [2] s. : ill. Inbunden |
| Serie: | Bonniers barnbibliotek, 99-0129170-4 ; 130 |
| Anmärkning: | "Innehåll: Sebastian och skuggan ; Rufus ; Gubben-i-mån" |
| Medarbetare: | Gripe, Harald, 1921-1992 (illustratör) |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | Hcf |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Småbarnsberättelser och sagor
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Orginalupplaga. | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7177 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Ryska revolutionens historia / red.-kommitté: V. Astor ... |
| Förlag/År: | Stockholm : Boklagret, 1931 |
| Omfång: | (8),664s : Ill. Inbunden |
| Anmärkning: | Bidrag av: Bucharin, Krylenko, Lenin, Lunatjarskij, Raskolnikov, Stalin, Trotskij m. fl. |
| Medarbetare: | Astor, V. |
| Kategori: | Historia
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Dekorerat hfrbnd. Två mindre fläckar på rygg. Lätt slitna kanter. | 400 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7178 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Hebbe, Signe, 1837-1925 |
| Titel: | Signe Hebbes minnen / samlade och efter muntlig berättelse nedskrivna av Hildur Dixelius-Brettner ; med företal av Ellen Key |
| Förlag/År: | Stockholm : Åhlén & Åkerlund, 1919 |
| Omfång: | 442 s. : ill. Inbunden |
| Medarbetare: | Dixelius-Brettner, Hildur, 1879-1969 (medarbetare) |
| SAB-kod: | Ikz Hebbe, Signe |
| SAB-kod: | Ijz Hebbe, Signe |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Teater
> Särskilda sceniska konstnärer
|
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Musik
> Särskilda tonkonstnärer
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Hfrbnd. Lätt slitna kanter och rygg. Tillskrift på försättsbladet | 150 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7179 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Bergman, Ingmar, 1918-2007. |
| Titel: | Bilder / Ingmar Bergman |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1990 ; (Avesta : ABM-tr.) |
| Omfång: | 435, [5] s. : ill. ; 23 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-1-893192-8 |
| SAB-kod: | Ikz Bergman, Ingmar |
| Ämnesord: | Bergman, Ingmar, 1918- |
| Ämnesord: | Bergman, Ingmar 1918- |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Teater
> Särskilda sceniska konstnärer
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 100 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7180 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Nilsson, Birgit, 1918-2005 |
| Titel: | La Nilsson / Birgit Nilsson |
| Förlag/År: | Stockholm : Fischer, 1995 ; (Trelleborg : Skog) |
| Omfång: | 381, [1] s., [32] pl.-s. ; 24 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | S. 342-371: Diskografi |
| ISBN: | 91-7054-756-4 |
| SAB-kod: | Ijz Nilsson, Birgit |
| Ämnesord: | Operasångerskor |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Musik
> Särskilda tonkonstnärer
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 175 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7181 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Gronowicz, Antoni |
| Titel: | Garbo : berättelsen om hennes liv / Antoni Gronowicz ; [översättning: Sven Åhman] |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren, 1990 ; (Avesta : A.B.M.-tr.) |
| Omfång: | 413, [3] s. : ill. ; 24 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Garbo : her story |
| ISBN: | 91-29-61570-4 |
| Medarbetare: | Åhman, Sven (översättare) |
| SAB-kod: | Ikz Garbo, Greta |
| Ämnesord: | Garbo, Greta, 1905-1990 |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Teater
> Särskilda sceniska konstnärer
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 95 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7182 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Naipaul, V S, 1932- |
| Titel: | Röster i Elvira eller Val i Västindien / V. S. Naipaul ; översättning: Roland Adlerberth |
| Förlag/År: | Stockholm : Bergh ; [Solna] : [Seelig], 1975 ; (Ystad : Aurora) |
| Omfång: | 218 s. Häftad. |
| Orginaltitel: | The suffrage of Elvira. |
| ISBN: | 91-502-0172-7 |
| ISBN: | 91-502-0171-9 |
| SAB-kod: | Hce |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7183 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lindqvist, Herman, 1943- |
| Titel: | Christofer Columbus : var han riktigt klok? / av Herman Lindqvist |
| Förlag/År: | Stockholm : Fischer, 1992 ; (Italien) |
| Omfång: | 191, [1] s., 32 pl.-s. (vissa i färg) : kartor ; 24 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-7054-677-0 |
| SAB-kod: | Lz Columbus, Christofer |
| SAB-kod: | Nq:k.4 |
| Ämnesord: | Columbus, Christofer, 1451-1506 |
| Kategori: | Biografi
> Särskilda personer
> Columbus, Christofer
|
| Kategori: | Geografi
> Amerika
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 85 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7184 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Småge, Kim |
| Titel: | Containerkvinnan / Kim Småge ; översättning av Barbro Lagergren |
| Förlag/År: | Stockholm : Prisma, 1999 ; (Smedjebacken : Fälth & Hässler) |
| Omfång: | 276, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Containerkvinnen. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1999 |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1999 |
| ISBN: | 91-518-3461-8 |
| Medarbetare: | Lagergren, Barbro (översättare) |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hdb.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Norska
|
|
|
| Ex. 1: | Namnteckning Mycket fint skick | 65 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7185 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Nizan, Paul |
| Titel: | Antoine Bloyé / Paul Nizan ; övers. av Katja Waldén |
| Förlag/År: | Stockholm : Alba, 1979 ; (Lund : Rahm) |
| Omfång: | 255, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Antoine Bloyé (franska). |
| ISBN: | 91-7458-266-6 |
| Medarbetare: | Waldén, Katja (översättare) |
| SAB-kod: | Hcej.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Franska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Försättsblad saknas. | 125 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7186 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Jacobsson, Bengt, 1946- |
| Titel: | Livets längtan efter sig självt : den skapande människan / Bengt Jacobsson |
| Förlag/År: | Stockholm : Forum, 1999 ; (Smedjebacken : Fälth & Hässler) |
| Omfång: | 314, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Serie: | En Trevibok från Forum, 99-2384391-2 |
| ISBN: | 91-37-11300-3 |
| SAB-kod: | Dh |
| Ämnesord: | Livsåskådningsfrågor |
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Filosofisk antropologi
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 125 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7187 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Barker, Clive, 1952- |
| Titel: | Det förbjudna / Clive Barker ; översättning: Per Rundgren |
| Förlag/År: | Stockholm : Forum, 1990 ; (Borås : Centraltr.) |
| Omfång: | 213 s. ; 24 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Books of blood. Vol. 5 |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1990 |
| ISBN: | 91-37-09793-8 |
| Medarbetare: | Rundgren, Per (översättare) |
| Genre: | Skräck |
| SAB-kod: | He.01=c |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7190 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Pratchett, Terry, 1948- |
| Titel: | Svartkonster : en roman om Skivvärlden / Terry Pratchett ; översättning av Peter Lindforss |
| Förlag/År: | Stockholm : B. Wahlström, 2003 (Finland) |
| Upplaga: | 1. kart. uppl. |
| Omfång: | 251, [1] s. ; 23 cm. Inbunden |
| Orginaltitel: | Sourcery |
| Serie: | Wahlströms fantasy, 99-2256100-X |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 2002 |
| ISBN: | 91-32-32917-2 |
| Medarbetare: | Lindforss, Peter, 1953- (översättare) |
| Genre: | Fantasy |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 90 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7191 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Sounes, Howard |
| Titel: | Dylan : biografin / Howard Sounes ; översättning: Hans Björkegren |
| Förlag/År: | Stockholm : Pan, 2002 (Danmark) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 518 s., [8] pl.-bl. ; 18 cm. Pocket |
| Orginaltitel: | Down the highway. |
| Anmärkning: | Tidigare utg. med titeln: Dylan. Dylan. Dylan. |
| ISBN: | 91-7263-248-8 |
| Medarbetare: | Björkegren, Hans, 1933- (översättare) |
| SAB-kod: | Ijz Dylan, Bob |
| Ämnesord: | Dylan, Bob, 1941- |
| Ämnesord: | Rockmusiker |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Musik
> Särskilda tonkonstnärer
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7193 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Göransson, Mattias, 1972- |
| Titel: | Relations ABC / Mattias Göransson |
| Förlag/År: | Stockholm : Bokförl. DN, 2001 ; (Uddevalla : Mediaprint) |
| Omfång: | 182 s. : ill. ; 18 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 2001 |
| ISBN: | 91-7588-418-6 |
| Genre: | Humor |
| SAB-kod: | Hc.017 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Kåserier
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 85 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7194 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Follett, Ken, 1949- |
| Titel: | Nattväktarna / Ken Follett ; översättning av Ylva Mörk |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 2004 (Danmark) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 412, [1] s. ; 18 cm. Pocket |
| Serie: | Bonnier pocket, 99-0307595-2 |
| Anmärkning: | Första svenska upplaga 2003 |
| Anmärkning: | "2. tr., 2005 ; 3. tr., 2006" |
| ISBN: | 91-0-010461-2 |
| Medarbetare: | Mörk, Ylva, 1972- (översättare) |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 40 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7195 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Kilpi, Eeva, 1928- |
| Titel: | Bröllopsdansen / Eeva Kilpi ; översättning av Kerstin Lindqvist |
| Förlag/År: | Stockholm : Litterturfrämjandet, 1986 ; (Kungsbacka : Elander) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 278, [10] s. ; 18 cm. Pocket |
| Orginaltitel: | Häätanhu. |
| Serie: | En bok för alla, 99-0130108-4 |
| Anmärkning: | Även utg. som talbok |
| ISBN: | 91-7448-370-6 |
| Medarbetare: | Lindqvist, Kerstin (översättare) |
| SAB-kod: | Hub.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Finska och tornedalsfinska
|
|
|
| Ex.1: | Namnteckning Fint skick | 45 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7196 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Tournier, Michel, 1924- |
| Titel: | Älvakungen / Michel Tournier ; övers. av Britt Arenander |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1971 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 307, [1] s. Häftad |
| Orginaltitel: | Le roi des Aulnes. |
| SAB-kod: | Hce |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Delvis osprättad | 120 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7198 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Handbok i svensk kvinnohistoria / Gunhild Kyle, red. ; Kerstin Abukhanfusa ... |
| Förlag/År: | Stockholm Carlsson 1987 tr. 1992 |
| Omfång: | Inbunden |
| ISBN: | 91-7798-139-1 |
| SAB-kod: | Ohja-c:k |
| Kategori: | Samhällsvetenskap och rättsvetenskap
> Sociala frågor och socialpolitik
> Kvinnohistoria
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 150 kr. |
| Ex.2: | Mycket fint skick | 135 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7199 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Brodsky, Joseph, 1940-1996 |
| Titel: | Att behaga en skugga : valda essäer / Joseph Brodsky ; översättning av Bengt Jangfeldt |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1987 ; (Borås : Centraltr.) |
| Omfång: | 459 s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Less than one. |
| Anmärkning: | "Även tillg. med tryckår: 2. uppl., 1987 ; 3. uppl., 1988" |
| ISBN: | 91-46-15395-0 |
| Medarbetare: | Jangfeldt, Bengt (översättare) |
| SAB-kod: | Gma.5 |
| SAB-kod: | Gma.03 |
| Ämnesord: | Litteraturhistoria : Sovjetunionen |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Slavisk och baltisk litteraturhistoria
> 1900-talet
|
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Slavisk och baltisk litteraturhistoria
> Poesi
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 110 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7200 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Aare, Leif, 1933- |
| Titel: | Maestro : Sixten Ehrling, en dirigent och hans epok / Leif Aare |
| Förlag/År: | Stockholm : Fischer, 1995 ; (Smedjebacken : Smedjebackens grafiska) |
| Omfång: | 280, [1] s., [32] pl.-s. ; 24 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-7054-751-3 |
| SAB-kod: | Ijz Ehrling, Sixten |
| SAB-kod: | Lz |
| Ämnesord: | Ehrling, Sixten, 1918--2005 |
| Ämnesord: | Dirigenter |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Musik
> Särskilda tonkonstnärer
|
|
|
| Ex. 1: | Biblioteksband, Stämplar mm. Fint skick | 65 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7203 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Kyrklund, Willy, 1921-2009. |
| Titel: | Den överdrivne älskaren / Willy Kyrklund |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1957 |
| Omfång: | 137 s. Inbunden |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Biblioteksband, Stämplar mm. Fint skick | 80 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7204 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början. Södermanland |
| Förlag/År: | Stockholm, 1908 |
| Omfång: | 496 s. : ill. Inbunden |
| Medarbetare: | Roosval, Albin, 1860-1943 (utgivare) |
| SAB-kod: | Ic-c |
| SAB-kod: | Icdaa-c |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Arkitektur
> Sverige
|
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Arkitektur
> Slott, herresäten
|
|
|
| Ex.1: | Biblioteksband, Stämplar mm. Mindre bra skick Hfrband. Sliten och blekt rygg. Slitna kanter. Försättsblad på väg att lossna. Innuti mycket fin. | 200 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7205 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Svenska folkvisor / samlade av Erik Gustaf Geijer och Arvid August Afzelius ; [utg.: Jöran Sahlgren ; illustr.: Einar Norelius |
| Förlag/År: | Stockholm : Bokverk, 1957-1960 ; (Malmö : Skånetr.) |
| Upplaga: | [Ny. utg.] |
| Omfång: | 4 vol. Inbunden |
| Medarbetare: | Geijer, Erik Gustaf, 1783-1847 (medarbetare) |
| Medarbetare: | Afzelius, Arvid August, 1785-1871 (medarbetare) |
| Medarbetare: | Sahlgren, Jöran, 1884-1971 (medarbetare) |
| SAB-kod: | Hc.07(s) |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Folkdiktning
|
|
|
| Ex. 1: | Biblioteksband, Stämplar mm. Bra skick Fläckade och slitna ryggar. Innuti mycket fina. Numrerad uppl. om 800 ex varav detta är nr 221. Stora folianter.Hfrbnd. | 400 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7206 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Tillhagen, Carl-Herman, 1906-2002 |
| Titel: | Svenska folklekar och danser / Carl-Herman Tillhagen, Nils Dencker |
| Förlag/År: | Stockholm : AB Bokverk, 1949-1950 |
| Omfång: | 2 vol. Inbunden |
| Medarbetare: | Dencker, Nils, 1953- |
| SAB-kod: | Rc-c |
| Ämnesord: | Folklekar |
| Kategori: | Idrott, lek och spel
> Danslekar och dans
|
|
|
| Ex.1: | Biblioteksband, Stämplar mm. Bra skick Lätt slitna. Stora folianter, | 400 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7207 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Björk, Monika, 1944- |
| Titel: | Florans konstnärer : botaniska illustrationer och illustratörer i Norden / Monika Björk ; [fotografering av teckningarna: Thomas Svensson] |
| Förlag/År: | Stockholm : Prisma, 1999 ; (Värnamo : Fälth & Hässler) |
| Omfång: | 143, [1] s. : ill. (huvudsakligen i färg) ; 31 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-518-3502-9 |
| Medarbetare: | Svensson, Thomas (illustratör) |
| SAB-kod: | Ibvz Växter |
| SAB-kod: | Ie-b |
| SAB-kod: | Uf:kc.4 |
| SAB-kod: | I |
| Ämnesord: | Illustrationer |
| Ämnesord: | Växter |
| Ämnesord: | Växter i konsten |
| Ämnesord: | Plants |
| Ämnesord: | Plants in art |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Konsthistoria
> Särskilda motiv i konsten
|
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Målarkonst
> Norden: allmänt
|
| Kategori: | Naturvetenskap
> Botanik
> Sverige
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Mycket lätta lagerhållningsskador på omslagets framsida. I övrigt nyskick. | 200 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7210 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Fo, Dario, 1926- |
| Titel: | Gycklarens teater : fyra skådespel / av Dario Fo och Franca Rame ; inledning och kommentarer av Carlo Barsotti som tillsammans med Anna Barsotti också svarar för översättningen av pjästexterna |
| Förlag/År: | Stockholm : Arena, 1997 ; (Smedjebacken : Fälth & Hässler) |
| Upplaga: | 2. uppl. |
| Omfång: | 155, [1] s. : ill. ; 25 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Mistero Buffo. |
| Orginaltitel: | Storia della tigre ed altre storie. |
| Orginaltitel: | Non si paga, non si paga!. |
| Orginaltitel: | Tutta casa, letto e chiesa. |
| Anmärkning: | "Innehåll: Fyra gyckelspel ur Mistero Buffo ; Vi betalar inte, vi betalar inte! ; En kvinna ; Tigern" |
| Anmärkning: | 1. uppl. utg. av Arbetarkultur |
| ISBN: | 91-7843-125-5 |
| Medarbetare: | Fo, Dario, 1926- En kvinna |
| Medarbetare: | Fo, Dario, 1926- Tigern |
| Medarbetare: | Barsotti, Carlo, 1939- (översättare) |
| Medarbetare: | Barsotti, Anna, 1945- (översättare) |
| Medarbetare: | Rame, Franca |
| Medarbetare: | Fo, Dario, 1926- Vi betalar inte, vi betalar inte! |
| SAB-kod: | Hcei.02 |
| SAB-kod: | H |
| SAB-kod: | Hi.02=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Italienska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7211 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Ferlin, Nils, 1898-1961 |
| Titel: | Du hjärtans tröst och lilja : 25 visor med musik av Lille Bror Söderlundh ... / teckningar av Lasse Lindqvist |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1963 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 102, [2] s. : ill. Inbunden |
| Medarbetare: | Söderlundh, Lille Bror, 1912-1957 (medarbetare) |
| Medarbetare: | Lindqvist, Lasse, 1924- (illustratör) |
| SAB-kod: | Hc.03 |
| Ämnesord: | Visor |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
| Kategori: | Musikalier
|
|
|
| Ex.1: | Biblioteksband, Stämplar mm. Fint skick | 30 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7212 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Vreeswijk, Cornelis, 1937-1987 |
| Titel: | Felicias svenska suite / Cornelis Vreeswijk ; ill. av Rune Johan Anderson |
| Förlag/År: | Oslo : Aschehoug, 1978 |
| Omfång: | [112] s. : ill., musiknoter ; 24 cm. Inbunden |
| ISBN: | 82-03-09752-9 |
| Medarbetare: | Anderson, Rune Johan (illustratör) |
| SAB-kod: | Xyb |
| Ämnesord: | Vistexter |
| Ämnesord: | Sångtexter |
| Kategori: | Musikalier
> Texter till vokal och dramatisk musik
> Sånger och visor
|
|
|
| Ex.1: | Biblioteksband, Stämplar mm. Bra skick | 40 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7213 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Wilson, Elisabeth |
| Titel: | Klädd i drömmar : om mode / Elisabeth Wilson ; översättning: Annika Gegenheimer ; bildredaktion: Claus Clausen |
| Förlag/År: | Stockholm : Alfabeta, 1989 ; (Danmark) |
| Omfång: | 270, [1] s. : ill. ; 24 cm. |
| Orginaltitel: | Adorned in dreams. |
| ISBN: | 91-7712-193-7 |
| Medarbetare: | Clausen, Claus (illustratör) |
| Medarbetare: | Gegenheimer, Annika (översättare) |
| SAB-kod: | Ihk |
| Ämnesord: | Mode |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Konsthantverk
> Dräkthistoria
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Namnteckning | 250 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7214 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Woodward, Bob |
| Titel: | CIA:s hemliga krig 1981-87 / Bob Woodward ; översättning: Bo Isaksson ... |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren, 1988 ; (Finland) |
| Omfång: | 562, [1] s. ; 23 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Veil. |
| ISBN: | 91-29-58762-X |
| Medarbetare: | Isaksson, Bo (översättare) |
| SAB-kod: | Kqa.57 |
| SAB-kod: | Sei:bf Central Intelligence Agency |
| Ämnesord: | Förenta staterna. Central Intelligence Agency |
| Ämnesord: | Underrättelseverksamhet |
| Kategori: | Historia
> Amerika
> 1975-
|
| Kategori: | Militärväsen
> Total krigföring
> Underrättelseverksamhet
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick | 125 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7216 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Roberson, Jennifer, 1953- |
| Titel: | Profetian om Cheysuli. D. 7, Korpens flykt / Jennifer Roberson ; översättning: Molle Kanmert |
| Förlag/År: | Malmö : Richter, 1998 ; (Falun : Scandbook) |
| Omfång: | 447 s. Inbunden. |
| Orginaltitel: | Flight of the raven. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1998 |
| ISBN: | 91-7705-273-0 |
| Medarbetare: | Kanmert Sjölander, Molle, 1967- (översättare) |
| Genre: | Fantasy |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 120 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7218 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Gordimer, Nadine, 1923- |
| Titel: | Tåget från Rhodesia : [noveller] / Nadine Gordimer ; i urval och med förord av Gordon Hølmebakk ; övers. av Else Lundgren |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1984 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 274, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Övers. från engelska |
| ISBN: | 91-0-046196-2 |
| Medarbetare: | Lundgren, Else (översättare) |
| SAB-kod: | He=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Namnteckning | 100 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7219 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Björk, Christina, 1938- |
| Titel: | Linnea planterar kärnor, frön och annat / text: Christina Björk ; teckningar: Lena Anderson |
| Förlag/År: | Stockholm : Prisma, 1978 ; (Lund : Berling) |
| Omfång: | 58, [1] s. : ill. ; 24 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | "Även tillg. med tryckår: 2.-3. tr., 1979 ; 4. tr., 1980" |
| ISBN: | 91-518-1220-7 |
| Medarbetare: | Anderson, Lena, 1939- |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | uQ |
| Kategori: | Ekonomi och näringsväsen
> Trädgårdsskötsel
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick En smärre reva överst på rygg | 100 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7220 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lundwall, Sam J, 1941- |
| Titel: | Mardrömmen / Sam J. Lundwall |
| Förlag/År: | Stockholm : Lindqvist, 1977 ; (Avesta : Jannersten) |
| Omfång: | 216 s. ; 22 cm Inbunden. |
| Serie: | Hedman thriller, 99-0109229-9 ; 15 |
| ISBN: | 91-7090-246-1 |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Lätt slitet omslag | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7221 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lindman, Carl Axel Magnus, 1856-1928 |
| Titel: | Nordens flora / C.A.M. Lindman ; granskad och rev. av Magnus Fries |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1964 ; (Stockholm : V. Petterson) |
| Omfång: | 3 vol. Inbunden |
| Medarbetare: | Fries, Magnus, 1917-1987 (medarbetare) |
| SAB-kod: | Uf |
| SAB-kod: | Uf.07-b |
| Ämnesord: | Växtgeografi |
| Kategori: | Naturvetenskap
> Botanik
|
| Kategori: | Naturvetenskap
> Botanik
> Norden: allmänt
|
|
|
| Ex.1: | Biblioteksband, Stämplar mm. Fint skick Inplastade klotband. | 300 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7222 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Greene, Graham, 1904-1991 |
| Titel: | Ett slagfält / Graham Greene ; [övers. av Anna Berg] |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1979 ; (Stockholm : Norstedt) |
| Omfång: | 235, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | It's a battlefield. |
| ISBN: | 91-1-791132-X |
| Medarbetare: | Berg, Anna (översättare) |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick 1.a svenska utg. | 125 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7223 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Wilder, Laura Ingalls, 1867-1957 |
| Titel: | På väg hem : dagbok från en resa från Syd-Dakota till Mansfield, Missouri 1894 / av Laura Ingalls Wilder ; utg. med inl. och efterskrift av Rose Wilder Lane ; [övers. av Sonja Pleijel] |
| Förlag/År: | Lund : LiberLäromedel, 1979 ; (Lund : Br. Ekstrand) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 110 s. : ill. ; 20 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | On the way home. |
| Anmärkning: | "Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1979 ; Ny tr., 1982 (Stockholm : LiberTryck)" |
| ISBN: | 91-40-02224-2 |
| Medarbetare: | Lane, Rose Wilder (utgivare) |
| Medarbetare: | Pleijel, Sonja (översättare) |
| Genre: | Ungdomsböcker |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Tillskrift | 200 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7224 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Wilder, Laura Ingalls, 1867-1957 |
| Titel: | Den lilla staden på prärien / Laura Ingalls Wilder |
| Förlag/År: | Lund : Gleerup, 1961 ; (Malmö : Nya litogr.) |
| Omfång: | 282 s. : ill. Inbunden |
| Genre: | Ungdomsböcker |
| SAB-kod: | uHce |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Första sv utg. Namnteckning. | 150 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7225 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Wilder, Laura Ingalls, 1867-1957 |
| Titel: | Gyllene år / av Laura Ingalls Wilder ; illustrerad av Garth Williams ; [översättning av: Jadwiga P. Westrup, verserna översatta av: Britt G. Hallqvist] |
| Förlag/År: | Lund : Gleerup, 1962 |
| Omfång: | 286, [1] s. : ill. Inbunden |
| Orginaltitel: | These happy golden years. |
| Genre: | Ungdomsböcker |
| SAB-kod: | Hcg |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Skönlitteratur för mellanåldern
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Första sv utg. | 150 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7226 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Wilder, Laura Ingalls, 1867-1957 |
| Titel: | Huset vid Plommonån / Laura Ingalls Wilder ; översättning av Britt G. Hallqvist ; illustrationer av Garth Williams |
| Förlag/År: | Stockholm : Klassikerförl., 1999 ; (Falun : AIT Falun AB) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 252, [3] s. : ill. ; 21 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | On the banks of Plum Creek. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1956 |
| ISBN: | 91-7102-402-6 |
| Medarbetare: | Williams, Garth (illustratör) |
| Medarbetare: | Hallqvist, Britt G., 1914-1997. (översättare) |
| Genre: | Ungdomsböcker |
| SAB-kod: | He=c,u |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Nyskick | 90 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7227 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Wilder, Laura Ingalls, 1867-1957 |
| Titel: | Lilla huset på prärien / Laura Ingalls Wilder ; översättning av Britt G. Hallqvist ; illustrationer av Garth Williams |
| Förlag/År: | Stockholm : Klassikerförl., 1998 ; (Falun : Scandbook) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 247, [1] s. : ill. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Little house on the prairie. |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1955 |
| ISBN: | 91-7102-399-2 |
| Medarbetare: | Williams, Garth (illustratör) |
| Medarbetare: | Hallqvist, Britt G., 1914-1997. (översättare) |
| Genre: | Ungdomsböcker |
| SAB-kod: | He=c,u |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Nyskick | 90 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7228 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Kirkegaard, Ole Lund |
| Titel: | Lille Virgil : Otto är en noshörning ; Gusten Grodslukare / ritade och berättade av Ole Lund Kirkegaard ; övers. av Britt G. Hallqvist |
| Förlag/År: | Stockholm : Tiden, 1985 ; (Avesta : ABM-tryck) |
| Omfång: | 254, [2] s. : ill. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Lille Virgil. |
| Orginaltitel: | Otto er et naesehorn. |
| Orginaltitel: | Orla frøsnapper ((Danska)). |
| Anmärkning: | Otto är en noshörning / övers. av Britt G. Hallqvist och Ingelöf Winter |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 24. tus., 1989 |
| Anmärkning: | Tidigare utg. i separata vol. |
| ISBN: | 91-550-3123-4 |
| Medarbetare: | Kirkegaard, Ole Lund. Otto är en noshörning |
| Medarbetare: | Kirkegaard, Ole Lund. Gusten Grodslukare |
| Medarbetare: | Hallqvist, Britt G., 1914-1997. (översättare) |
| SAB-kod: | uHda=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Danska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Namnetikett | 120 kr. |
| Ex. 2: | Mycket fint skick | 130 kr. |
| Ex. 3: | Fint skick Skrapmärken på rygg och kanter, i övrigt fin. | 100 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7229 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Kyrklund, Willy, 1921-2009. |
| Titel: | Tre berättelser / Willy Kyrklund |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1959 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 235, [1] s. Inbunden |
| Serie: | Bonnierbiblioteket, 99-0144096-3 |
| Anmärkning: | "Innehåll: Tvåsam ; Solange ; Mästaren Ma" |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Delvis osprättad | 130 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7230 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Steinbeck, John, 1902-1968 |
| Titel: | Möss och människor / John Steinbeck ; översättning av Sven Barthel |
| Förlag/År: | Stockholm : Forum, 1962 ; (Uddevalla : Bohusläningen) |
| Upplaga: | [Ny uppl.] |
| Omfång: | 104 s. Pocket |
| Orginaltitel: | Of mice and men. |
| Serie: | Forumbiblioteket, 99-0110069-0 ; 73 |
| SAB-kod: | Hce |
| Ämnesord: | Skönlitteratur |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 30 kr. | Såld! |
| Ex.2: | Mycket fint skick Stämpel. Denna uppl. tr 1996. | 40 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7231 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Poe, Edgar Allan, 1809-1849 |
| Titel: | Arthur Gordon Pyms äventyr / Edgar Allan Poe ; [till svenska av E. R. Gummerus] |
| Förlag/År: | Stockholm : Geber, 1965 |
| Omfång: | 178, [1] s. Pocket |
| Orginaltitel: | The narrative of Arthur Gordon Pym of Nantucket. |
| Anmärkning: | Övers. rev. av förl. |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick Lätt snedläst | 60 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7232 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Adams, Douglas, 1952-2001 |
| Titel: | The long dark tea-time of the soul / Douglas Adams |
| Upplaga: | Originalupplaga 1988 |
| Omfång: | Pocket |
| ISBN: | 0-330-30955-2 |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | He |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7233 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Beauvoir, Simone de, 1908-1986 |
| Titel: | Det andra könet / Simone de Beauvoir ; till svenska av Inger Bjurström och Anna Pyk |
| Förlag/År: | Stockholm : AWE/Geber, 1986 ; (Ungern) |
| Upplaga: | 4. uppl. |
| Omfång: | 469 s. ; 18 cm. Pocket |
| Orginaltitel: | Le deuxième sexe. |
| ISBN: | 91-20-07369-0 |
| Medarbetare: | Bjurström, Inger (översättare) |
| Medarbetare: | Pyk, Anna (översättare) |
| SAB-kod: | Ohja |
| Ämnesord: | Kvinnor |
| Kategori: | Samhällsvetenskap och rättsvetenskap
> Sociala frågor och socialpolitik
> Kvinnofrågor
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 75 kr. | Beställd! |
| Ex. 2: | Bra skick Lite sliten. En reva på baksidan. | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7234 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Parker, Robert B, 1932- |
| Titel: | Death in paradise / Robert B. Parker. |
| Förlag/År: | New York : Berkley, 2002. |
| Upplaga: | Berkley mass-market ed. |
| Omfång: | 289 s. ; 18 cm. Pocket. |
| Anmärkning: | Originally published: New York : G.P. Putnams Sons, 2001. |
| ISBN: | 0425187063 |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Heq |
| Ämnesord: | Stone, Jesse (Fictitious character) |
| Ämnesord: | Police |
| Ämnesord: | Police chiefs |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
> Amerikansk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Namnteckning Mycket fint skick | 45 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7235 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Westlake, Donald E |
| Titel: | Konstiga kroppar / Donald E. Westlake ; översättning: Pelle Fritz-Crone |
| Förlag/År: | Höganäs : Wiken, 1992 ; (Tyskland) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 198, [1] s. ; 18 cm. Pocket |
| Orginaltitel: | The busy body. |
| Serie: | Mysterious press, 99-0878729-2 |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1972 |
| ISBN: | 91-7119-302-2 |
| Medarbetare: | Fritz-Crone, Pelle (översättare) |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 35 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7236 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Stirling, S M |
| Titel: | The Peshawar Lancers / S.M. Stirling. |
| Förlag/År: | New York : ROC, c2002. |
| Omfång: | 420 s. ; 24 cm. Pocket |
| ISBN: | 0451458486 |
| Genre: | Alternative histories (Fiction) |
| Genre: | Spy stories |
| SAB-kod: | Heq |
| Ämnesord: | Comets |
| Ämnesord: | International relations |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
> Amerikansk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Denna utg. Penguin 2003 | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7237 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Batem |
| Titel: | Marsupilamis hittebarn / bild: Batem ; text: Greg ; regi: Franquin ; färgläggning: Leonards ; svensk text: Stellan Nehlmark |
| Förlag/År: | Malmö : Nordisk bok, 1989 ; (Belgien) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 48 s. : färgill. ; 30 cm. Häftad |
| Orginaltitel: | Le bébé du bout du monde. |
| Serie: | Tintins äventyrsklubb, 99-0529612-3 |
| ISBN: | 91-7904-250-3 |
| Medarbetare: | Greg, Michel |
| Medarbetare: | Nehlmark, Stellan, 1938- (översättare) |
| Medarbetare: | Franquin, André, 1924-1997 |
| SAB-kod: | Hci |
| Ämnesord: | Tecknade serier |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Tecknade serier
|
|
|
| Ex.1: | Bra skick Lätt snedläst. | 40 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7240 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Derkert, Lars, 1920- |
| Titel: | Kopparporten / Lars Derkert |
| Förlag/År: | Stockholm : Stockholmsdeckaren ; [Solna] : [Seelig], 1975 ; (Stockholm : Waldin & Son) |
| Omfång: | 126 s. Häftad |
| ISBN: | 91-85392-00-6 |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 70 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7241 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Andhé, Stefan, 1944- |
| Titel: | Älska mig fort / Stefan Andhé |
| Förlag/År: | Stockholm : Hagaberg, [1989] ; (Norge) |
| Omfång: | 266 s. ; 20 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1989 |
| ISBN: | 91-86584-45-6 |
| Genre: | Humor |
| SAB-kod: | Hc.017 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Kåserier
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Dedikation från författaren. | 80 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7242 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Andhé, Stefan, 1944- |
| Titel: | Mormor & jag / Stefan Andhé |
| Förlag/År: | Vallentuna : Hagaberg, 1987 ; (Malmö : Team offset) |
| Upplaga: | 2. uppl. |
| Omfång: | 144 s. (144, [8] s.) ; 19 cm. Pocket |
| Anmärkning: | "Även tillg. med tryckår: 3. uppl., 1988 ; 4. uppl., 1990. 144, [3] s. (Höganäs : Globograf)" |
| ISBN: | 91-86584-22-7 |
| ISBN: | 91-86584-22-7 |
| Genre: | Humor |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Dedikation från författaren | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7244 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Wretman, Tore, 1916-2003 |
| Titel: | Menu : en samling kulinariska anteckningar med noggrant utprovade recept och gastronomiska anvisningar samt kommentarer / av Tore Wretman ; ill. ... av Yngve Svalander |
| Förlag/År: | Stockholm : Forum, 1957 ; (Stockholm : Victor Petterson) |
| Upplaga: | Nytr. |
| Omfång: | 260, [3] s. : ill. Inbunden |
| Medarbetare: | Svalander, Yngve, 1920-1989 (illustratör) |
| SAB-kod: | Qcaa |
| Ämnesord: | Matlagning |
| Ämnesord: | Cookery |
| Kategori: | Ekonomi och näringsväsen
> Hem och hushåll
> Matlagning
|
|
|
| Ex.1: | Bra skick Nedre delen av ryggenskadad. Försättsblad saknas. Stämpel. I övrigt fin. | 75 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7245 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Heindel, Max |
| Titel: | Rosenkreuzarnes världsåskådning eller mystisk kristendomslära : en elementär handbok i människans forna evolution, nuvarande ståndpunkt och framtida utveckling |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahledow, 1932 |
| Omfång: | 563s.,4 pl.-bl. : Ill. Inbunden |
| Anmärkning: | Bemynd. övers. från 10. engelska orig. uppl. |
| SAB-kod: | Bkz Rosenkreuz |
| Kategori: | Allmänt och blandat
> Allmänna sällskap och föreningar
> Särskilda allmänna sällskap och föreningar
|
|
|
| Ex. 1: | Namnteckning Fint skick Mycket vackert privat hfrbnd märkt JB (JB Bogbinderi, Roskilde?) | 500 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7246 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Gris, Henry |
| Titel: | Den yttersta makten : de nya ryska psykiska upptäckterna / Henry Gris och William Dick ; från amerikanskan av Harry Jörgens |
| Förlag/År: | Malmö ; Tübingen ; Zürich : Bergh, 1979 ; (Vänersborg : Vänersborgs boktr.) |
| Omfång: | 420 s., [8] pl.-bl. ; 21 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | The new Soviet psychic discoveries. |
| Serie: | Berghs Ultraserie, 99-0136160-5 ; 7 |
| ISBN: | 91-502-0500-5 |
| Medarbetare: | Dick, William |
| Medarbetare: | Jörgens, Harry (översättare) |
| SAB-kod: | Dop |
| Ämnesord: | Paranormala fenomen |
| Ämnesord: | Parapsykologi |
| Kategori: | Filosofi och psykologi
> Psykologi
> Parapsykologi
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Slitet och naggat skyddsomslag | 100 kr. |
| Ex.2: | Mycket fint skick Exlibris | 120 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7247 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Lewis, C S, 1898-1963 |
| Titel: | Utflykt från tyst planet / C. S. Lewis ; övers.: Karin Hartman & Erik Egberg |
| Förlag/År: | Bromma : Delta, 1979 ; (Vänersborg : Vänersborgs boktr.) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 234 s. ; 19 cm. Pocket |
| Orginaltitel: | Out of the silent planet. |
| Serie: | Delta pocket, 99-0134794-7 ; 12 |
| ISBN: | 91-7228-226-6 |
| Medarbetare: | Egberg, Erik (översättare) |
| Medarbetare: | Hartman, Karin, 1913- (översättare) |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Hcee.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 40 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7248 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Sundh, Kerstin, 1912-2000 |
| Titel: | Miranda och kärleken / Kerstin Sundh |
| Förlag/År: | Stockholm : Norstedt, 1992 ; (Värnamo : Fälth) |
| Omfång: | 177, [1] s. ; 21 cm Inbunden. |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1992 |
| ISBN: | 91-1-927382-7 |
| Genre: | Ungdomsböcker |
| SAB-kod: | Hc,u |
| Ämnesord: | Kärlek |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Med dedikation från författaren | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7249 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Ramel, Povel, 1922-2007. |
| Titel: | Min galna hage / Povel Ramel |
| Upplaga: | Originalupplaga 1957 |
| Omfång: | Inbunden |
| Genre: | Humor |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Bra skick Lätt blekt klotband med främre omslag medinbundet. 2.a uppl. tr. 1957 | 80 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7250 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Biografbladet : Two articles on Modern Swedish Film : Reprint. Innehåller Impressions of the swedish cinema av Forsyth Hardy och A decade of swedish films av Hugo Wortzelius |
| Förlag/År: | Stockholm Biografbl. 1920-1952 |
| Omfång: | Häftad |
| SAB-kod: | Imb (p) |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Film
> Filmhistoria
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Skadad nedre del på omslaget. Märken efter prislapp på baksidan. | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7251 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Idestam-Almquist, Bengt, 1895-1983 |
| Titel: | Classics of the Swedish cinema : the Stiller & Sjöström period / by Bengt Idestam-Almquist ; with an introduction by Victor Sjöström |
| Förlag/År: | Stockholm : Sv. institutet : Sv. filmindustri, 1952 |
| Omfång: | 48 s. : ill. Häftad |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Film
> Filmhistoria
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 95 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7252 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | ABC på Moderna museet / sammanställt av Margot Henrikson |
| Förlag/År: | Stockholm Bergh 1989 |
| Omfång: | Inbunden |
| ISBN: | 91-502-0968-X |
| SAB-kod: | uHcf (yb) |
| SAB-kod: | uIb (yb) |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Småbarnsberättelser och sagor
|
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Konsthistoria
|
|
|
| Ex. 1: | Namnteckning Fint skick | 95 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7253 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Kindblom, Maria, 1964- |
| Titel: | Där tiden stått stilla : klassiska semesterorter i Europa / av Maria och Johan Kindblom ; foto: Åke E:son Lindman |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1998 ; (Italien) |
| Omfång: | 160 s. : färgill., kartor i färg ; 27 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-0-056391-9 |
| Medarbetare: | Kindblom, Johan, 1963- |
| Medarbetare: | Lindman, Åke E:son, 1953- (illustratör) |
| SAB-kod: | Na.08 |
| Ämnesord: | Resehandböcker |
| Ämnesord: | Kurorter |
| Ämnesord: | Skidorter |
| Ämnesord: | Badorter |
| Kategori: | Geografi
> Europa
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 250 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7254 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Kirkegaard, Ole Lund |
| Titel: | Anton och Arnold i Vilda Västern / Ole Lund Kirkegaard ; illustrerad av Orla Klausen ; svensk översättning av Karin Naumann |
| Förlag/År: | Stockholm : Tiden, 1989 ; (Danmark) |
| Omfång: | 54, [1] s. : färgill. ; 21 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | Anton og Arnold i det vilde vesten (danska). |
| Anmärkning: | Första svenska uppl. 1989 |
| ISBN: | 91-550-3498-5 |
| Medarbetare: | Klausen, Orla (illustratör) |
| Medarbetare: | Naumann, Karin (översättare) |
| SAB-kod: | Hda=c,u |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Småbarnsberättelser och sagor
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 50 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7256 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Tidholm, Thomas, 1943- |
| Titel: | Glöm inte jordnötterna! / text: Thomas Tidholm ; bild: Anna-Clara Tidholm |
| Förlag/År: | Stockholm : Rabén & Sjögren, 1985 ; (Kristianstad : Kristianstads boktr.) |
| Omfång: | 41, [4] s. : ill. ; 21 cm Inbunden. |
| Serie: | Börja läsa, 99-0113769-1 |
| Anmärkning: | Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1986 |
| ISBN: | 91-29-57057-3 |
| Medarbetare: | Tidholm, Anna-Clara, 1946- |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | uHc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Småbarnsberättelser och sagor
|
|
|
| Ex.1: | Fint skick | 55 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7257 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Berger, John, 1926- |
| Titel: | Pig earth / John Berger. |
| Förlag/År: | New York : Pantheon Books, c1979. |
| Omfång: | 213 s. : ill. ; 22 cm. Häftad |
| Anmärkning: | The first of three books with the overall title of Into their labours. |
| ISBN: | 0394512685 |
| SAB-kod: | He |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Denna utg är en nyutgåva tr. 1988 | 40 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7258 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Undset, Sigrid, 1882-1949 |
| Titel: | Madame Dorthea : Roman |
| Förlag/År: | Oslo, 1939 |
| Omfång: | 296 s. Häftad |
| SAB-kod: | Hdb.01 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Norsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Lätt naggad rygg och kanter. Ou. | 90 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7259 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Duras, Marguerite, 1914-1996 |
| Titel: | Smärtan / Marguerite Duras ; översättning av Marie Werup |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1986 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 189, [1] s. ; 22 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | La douleur. |
| ISBN: | 91-0-047005-8 |
| Medarbetare: | Werup, Marie (översättare) |
| SAB-kod: | Hj=c |
| Ämnesord: | Fransk skönlitteratur i svensk översättning |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Franska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 95 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7260 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Kandre, Mare, 1962-2005 |
| Titel: | I ett annat land : prosa / Mare Kandre |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1984 ; (Stockholm : Bonnier) |
| Omfång: | 91, [2] s. ; 20 cm Inbunden. |
| ISBN: | 91-0-046160-1 |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick Debutboken. | 200 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7261 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Rimbaud, Arthur, 1854-1891 |
| Titel: | Dikter och diamantprosa / Arthur Rimbaud ; i urval och tolkning av Helmer Lång |
| Förlag/År: | Stockholm : FIBs Lyrikklubb, 1965 ; (Falköping : Gummesson) |
| Omfång: | 204 s. : ill. ; 20 cm. |
| Serie: | FIB:s lyrikklubbs bibliotek, 0425-5232 ; 106 |
| Medarbetare: | Lång, Helmer, 1924- (översättare) |
| SAB-kod: | Hce.03 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Poesi
|
|
|
| Ex.1: | Bra skick Blekt omslag annars fin. Delvis osprättad. | 150 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7262 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Tafuri, Manfredo |
| Titel: | History of Italian architecture, 1944-1985 / Manfredo Tafuri ; translated by Jessica Levine |
| Förlag/År: | Cambridge, Mass. : MIT Press, cop. 1989 |
| Omfång: | 269 s., [120] pl.-s. |
| Orginaltitel: | Storia dell'architettura italiana, 1944-1985. |
| ISBN: | 0-262-20067-8 |
| SAB-kod: | Ic-i.55 |
| Ämnesord: | Architecture, Modern |
| Ämnesord: | Arkitektur |
| Ämnesord: | Architecture |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Arkitektur
> Italien (inkl Vatikanstaten, San Marino och Malta)
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 225 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7263 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Pawel, Ernst |
| Titel: | Franz Kafka : ett liv / Ernst Pawel ; översättning: Karin Englund |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1990 ; (Helsingborg : Schmidt) |
| Omfång: | xv, [1] s., s. 7-452, [16] pl.-s. ; 23 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | The nightmare of reason : a life of Franz Kafka |
| ISBN: | 91-46-15375-6 |
| Medarbetare: | Englund, Karin (översättare) |
| SAB-kod: | Gfz Kafka, Franz |
| Ämnesord: | Kafka, Franz, 1883-1924 |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Tysk litteraturhistoria
> Kafka, Franz
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Lätt naggat omslag | 145 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7264 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Trolle, Constance af, 1942- |
| Titel: | Teaterkonst signerad Per Verner-Carlsson / Constance af Trolle |
| Förlag/År: | Stockholm : Carlsson, 1995 ; (Ljungby : Joma tr.) |
| Omfång: | 240 s. : ill. ; 22 cm. Häftad |
| Anmärkning: | Med sammanfattning på engelska |
| Anmärkning: | Diss. Stockholm : Univ. |
| ISBN: | 91-7798-937-6 |
| SAB-kod: | Ikz Verner-Carlsson, Per |
| Ämnesord: | Verner-Carlsson, Per, 1925- |
| Ämnesord: | Teaterregissörer |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Teater
> Särskilda sceniska konstnärer
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 80 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7265 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Bentley, Gerald Eades, jr |
| Titel: | The stranger from paradise : a biography of William Blake / G.E. Bentley, Jr |
| Förlag/År: | New Haven : Yale University Press for the Paul Mellon centre for studies in British art, cop. 2001 |
| Omfång: | xxvii, 532 s., [72] pl.-s. (vissa i färg) : ill. Inbunden. |
| ISBN: | 0-300-10030-22003 |
| ISBN: | 0-300-08939-2 |
| SAB-kod: | Gez Blake, William |
| Ämnesord: | Blake, William, 1757-1827 |
| Ämnesord: | Artists |
| Ämnesord: | Författare |
| Ämnesord: | Konstnärer |
| Ämnesord: | Poets, English |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Engelsk litteraturhistoria
> Säskilda engelska författare
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick Nyskick | 225 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7266 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | ThunOlle : Olof Thunström - en folkhemmets arkitekt / Anna Borelius Brodd ... ; [fotografier: Gunnar Henriksson] |
| Förlag/År: | Stockholm : Byggförl., 1999 ; (Laholm : Trydells tr.) |
| Omfång: | 131 s. : ill. ; 21 cm. Häftad |
| Anmärkning: | Med sammanfattning på engelska |
| ISBN: | 91-7988-151-3 |
| Medarbetare: | Henriksson, Gunnar (illustratör) |
| Medarbetare: | Borelius Brodd, Anna, 1925- (medarbetare) |
| SAB-kod: | Ibz Thunström, Olof |
| SAB-kod: | Ic-c.5 |
| SAB-kod: | Ohc-c |
| SAB-kod: | Lz |
| Ämnesord: | Thunström, Olof, 1896-1962 |
| Ämnesord: | Arkitekter |
| Ämnesord: | Folkhemmet |
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Konsthistoria
> Särskilda konstnärer
|
| Kategori: | Konst, musik, teater och film
> Arkitektur
> Sverige
|
| Kategori: | Samhällsvetenskap och rättsvetenskap
> Sociala frågor och socialpolitik
> Sverige
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 90 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7267 |
|
|
|
|
|
| |
| Titel: | Ögats läppar sluter sig : surrealism i svensk poesi / red.: Lasse Söderberg |
| Förlag/År: | Stockholm : FIB:s lyrikklubb, 1993 ; (Värnamo : Fälth) |
| Omfång: | 159, [3] s. ; 24 cm Inbunden. |
| Serie: | FIB:s lyrikklubbs bibliotek, 0425-5232 ; 261 |
| Serie: | FIB:s lyrikklubbs årsbok, 0348-0534 ; 1993 |
| ISBN: | 91-550-3986-3 |
| Medarbetare: | Söderberg, Lasse, 1931- (medarbetare) |
| SAB-kod: | Hc.03(s) |
| Ämnesord: | Svensk poesi |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
> Poesi
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Lätt naggat och lätt solkigt omslag. | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7268 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Singer, Isaac Bashevis, 1904-1991 |
| Titel: | Rabbi Leib och häxan Kunigunda : sagor / berättade av Isaac Bashevis Singer ; övers. av Mårten Edlund ; ill. av Margot Zemach |
| Förlag/År: | Uppsala : Bromberg, 1979 ; (Uppsala : Almqvist & Wiksell) |
| Omfång: | 126 s. : ill. ; 24 cm Inbunden. |
| Orginaltitel: | When Shlemiel went to Warsaw and other stories. |
| Anmärkning: | Orig.-ms. på jiddisch |
| ISBN: | 91-85342-87-4 |
| Medarbetare: | Zemach, Margot (illustratör) |
| Medarbetare: | Edlund, Mårten, 1913-1987 (översättare) |
| Genre: | Barnböcker |
| SAB-kod: | Hfo=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Tyska och jiddisch
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 70 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7269 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Ekelöf, Gunnar, 1907-1968 |
| Titel: | Gunnar Ekelöf : kritiker i Socialdemokraten, Vi & Dagens nyheter / förord: Göran Martling |
| Förlag/År: | Enskede : Gunnar Ekelöf-sällsk., 2003 (Värnamo : Fälth & Hässler) |
| Omfång: | 116, [1] s. ; 21 cm. Häftad |
| Anmärkning: | Ur: Socialdemokraten 1937, Vi 1943-1948 och Dagens nyheter 1952-1958 |
| ISBN: | 91-974050-8-6 |
| SAB-kod: | Gc |
| SAB-kod: | G |
| Ämnesord: | Svensk litteratur |
| Kategori: | Litteraturvetenskap
> Svensk litteraturhistoria
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 140 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7270 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Moorcock, Michael, 1939- |
| Titel: | Count Brass / Michael Moorcock. |
| Förlag/År: | St. Albans : Mayflower, 1973. |
| Omfång: | 140 s. ; 18 cm. Pocket |
| ISBN: | 0583121985 |
| Genre: | Fantasy |
| SAB-kod: | He |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex.1: | Mycket fint skick | 35 kr. | Såld! |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7271 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Kyrklund, Willy, 1921-2009. |
| Titel: | Polyfem förvandlad : roman / Willy Kyrklund |
| Förlag/År: | Stockholm : Modernista, 2002 (Danmark) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 99, [13] s. ; 18 cm. Pocket |
| Serie: | En modern klassiker, 1651-1514 |
| Anmärkning: | Originaluppl. 1964 |
| ISBN: | 91-88748-33-2 |
| Genre: | Finlandssvensk litteratur |
| SAB-kod: | Hc |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Svensk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 45 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7272 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Stoker, Bram, 1847-1912. |
| Titel: | The lady of the shroud Bram Stoker |
| Förlag/År: | London Arrow Books 1974 |
| Omfång: | 192p 18cm Pocket. |
| Anmärkning: | Originally published: London : Heinemann, 1909 |
| ISBN: | 0099093200 |
| Genre: | Science fiction |
| SAB-kod: | Ge.01 |
| SAB-kod: | He |
| Ämnesord: | Fiction in English. |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Engelsk skönlitteratur
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 60 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7273 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Horatius Flaccus, Quintus, 65-8 f. Kr. |
| Titel: | Ars poetica : konsten att dikta / [utg. av Erik Gamby] |
| Förlag/År: | Uppsala : Bokgillet : [Seelig], 1960 ; (Uppsala : Fyristr.) |
| Omfång: | 46 s. Småtryck |
| Serie: | Bokgillets småskrifter, 99-0662749-2 ; 2 |
| Medarbetare: | Gamby, Erik, 1908-1996 (medarbetare) |
| SAB-kod: | Hoc=c |
| SAB-kod: | G |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Latin
|
| Kategori: | Litteraturvetenskap
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7274 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Majakovskij, Vladimir Vladimirovic, 1893-1930 |
| Titel: | Jag! : dikter / Majakovskij ; i urval och tolkning av Gunnar Harding och Bengt Jangfeldt |
| Förlag/År: | Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1985 ; (Ungern) |
| Omfång: | 207 s. : ill. ; 18 cm. Pocket |
| Anmärkning: | Övers. från ryska |
| ISBN: | 91-46-14870-1 |
| Medarbetare: | Harding, Gunnar, 1940- (översättare) |
| Medarbetare: | Jangfeldt, Bengt, 1948- (översättare) |
| SAB-kod: | Hma.03=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Ryska
|
|
|
| Ex. 1: | Mycket fint skick | 75 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7276 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Christie, Agatha, 1890-1976 |
| Titel: | Den mystiske Mr Quin / Agatha Christie ; översättning av Ulla Berg |
| Förlag/År: | Stockholm : Bonnier, 1987 ; (Storbritannien) |
| Upplaga: | [Ny utg.] |
| Omfång: | 285, [3] s. ; 18 cm. Pocket |
| Orginaltitel: | The mysterious Mr. Quin |
| Serie: | Bonnier pocket, 99-0307595-2 |
| ISBN: | 91-0-047229-8 |
| Medarbetare: | Berg, Ulla (översättare) |
| Genre: | Deckare |
| SAB-kod: | He.01=c |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Engelska
|
|
|
| Ex. 1: | Fint skick Läsveck på rygg | 50 kr. |
| Länk: | http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7277 |
|
|
|
|
|
| |
| Författare: | Balzac, Honoré de, 1799-1850 |
| Titel: | Konungens älskarinna och andra lustiga historier / Honoré de Balzac ; översättning från franskan av Ernst Lundquist ; med illustrationer av Gustave Doré |
| Förlag/År: | Stockholm : Fröléen, 1935 |
| Omfång: | 181 s. : ill. Häftad |
| SAB-kod: | Hcej.016 |
| Kategori: | Skönlitteratur
> Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
> Franska
|
|
|
| Ex. 1: | Bra skick Några smärre revor. Namnteckning. | 30 kr. |
| | |