Antikvariat 1 - Nyförvärslista


Listor. En förteckning över antikvariatets alla böcker i listform - även sålda. Dessa sidor är främst gjorda för google och andra sökmotorer. Du kan också pröva att söka direkt på www.antikvariat1.se.
 
 Författare: Fisher, Philip
 Titel: Making and effacing art : modern American art in a culture of museums / Philip Fisher
 Förlag/År: Cambridge, Mass. : Harvard University Press, 1997
 Omfång: 267 s. : ill. (some col.) ; 26cm Pocket.
 Anmärkning: "Originally published: New York; Oxford: Oxford University Press, 1991"
 ISBN: 0-674-54305-X
 SAB-kod: Iaa
 SAB-kod: Ib-qa.5
 SAB-kod: Iib
 Ämnesord: Art, Modern
 Ämnesord: Art, American
 Ämnesord: Art museums
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konst > Konstteori och -estetik
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konsthistoria > Förenta staterna
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konstsamlingar och konstutställningar > Konstmuseer
Ex.1: Fint skick Lite naggade hörn150 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7501
 
 Författare: Loos, Viggo, 1895-1974
 Titel: Stilväxlingar i 1800-talets måleri : en studie av konstens sociala sammanhang
 Förlag/År: Stockholm, 1936
 Omfång: 275 s. Häftad
 Anmärkning: Diss. Stockholm : Högsk.
 SAB-kod: Ie.47
 SAB-kod: Ia:oa
Kategori: Konst, musik, teater och film > Målarkonst > 1800-talet
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konst > Konstsociologi
Ex. 1: Mindre bra skick Tejpad framsida, några skador på rygg och lätt naggat omslag. namnteckning60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7502
 
 Författare: Munthe, Gustaf, 1896-1962
 Titel: Konsthantverkaren Christian Precht : ett bidrag till den svenska rokokons historia / av Gustaf Munthe
 Förlag/År: Stockholm : Natur och kultur, 1957 ; (Stockholm : Br. Lagerström)
 Omfång: 357 s. Häftad
 Anmärkning: With a summary in English
 Anmärkning: Diss. Stockholm : Högsk.
 SAB-kod: Ibz Precht, Christian
 SAB-kod: Ib-c.45
 Ämnesord: Precht, Christian, 1706-1779
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konsthistoria > Särskilda konstnärer
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konsthistoria > Sverige
Ex. 1:Ouppsprättad Fint skick Namnteckning125 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7503
 
 Författare: Viëtor, Karl
 Titel: Goethe : liv och diktning / av Karl Viëtor ; översatt från författarens tyska manuskript av Kjell Ekström
 Förlag/År: Stockholm : Natur och kultur, 1953
 Omfång: 333 s.
 Orginaltitel: Goethe, the poet.
 SAB-kod: Gfz Goethe, Johann Wolfgang von
 Ämnesord: Goethe, Johann Wolfgang von, 1749-1832
Kategori: Litteraturvetenskap > Tysk litteraturhistoria > Goethe, Johann Wolfgang von
Ex. 1: Fint skick 90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7504
 
 Titel: Nordisk medeltid : konsthistoriska studier tillägnade Armin Tuulse / [redaktion: Sten Karling, Erling Lagerlöf, Jan Svanberg]
 Förlag/År: Stockholm, 1967 ; (Uppsala : A & W)
 Omfång: 342, [1] s. : ill. Häftad
 Serie: Stockholm studies in history of art, 0491-0850 ; 13
 Anmärkning: S. [338]-[343]: Armin Tuulses skrifter 1936-1966 / sammanst. av Liidia Tuulse
 Medarbetare: Lagerlöf, Erland, 1928- (medarbetare)
 Medarbetare: Karling, Sten, 1906-1987 (medarbetare)
 Medarbetare: Tuulse, Armin, 1907-1977 (medarbetare)
 Medarbetare: Svanberg, Jan, 1935- (medarbetare)
 SAB-kod: Ib-b.3
 Ämnesord: Konsthistoria
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konsthistoria > Norden: allmänt
Ex. 1:Namnteckning Fint skick 85 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7505
 
 Författare: Svedberg, Olle, 1938-
 Titel: Planerarnas århundrade : Europas arkitektur 1900-talet / Olle Svedberg
 Förlag/År: Stockholm : Arkitektur, 1994 ; (Värnamo : Fälth)
 Upplaga: 4. uppl.
 Omfång: 192 s. : ill., kartor ; 29 cm. Häftad
 ISBN: 91-86050-35-4
 SAB-kod: Ic-a.5
 SAB-kod: Ict-a.5
 Ämnesord: Arkitektur, Europa
Kategori: Konst, musik, teater och film > Arkitektur > Europa: allmänt
Kategori: Konst, musik, teater och film > Arkitektur > Stadsplanekonst
Ex.1: Fint skick Understrykningar i blyerts. Namnteckning.140 kr. Såld
Ex.2: Bra skick Understrykningar och anteckningar i blyerts. En reva i skyddsomslaget.140 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7506
 
 Författare: Tillyard, Stella
 Titel: Den ädle medborgaren : Edward Fitzgerald 1763-1798 / Stella Tillyard ; översättning: Margareta Eklöf
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1998 ; (Smedjebacken : Fälth & Hässler)
 Omfång: 319, [1] s. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Citizen lord.
 ISBN: 91-1-300546-4
 Medarbetare: Eklöf, Margareta, 1930- (översättare)
 SAB-kod: Ket.44
 SAB-kod: Lz Fitzgerald, Edward
 Ämnesord: Fitzgerald, Edward
Kategori: Historia > Brittiska öarna (Storbritannien) > 1714-1815
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Fitzgerald, Edward
Ex. 1: Lätt trasigt omslag Bra skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7507
 
 Författare: Pilger, John
 Titel: Den dolda dagordningen : reportage från bedrägeriernas tidsålder / John Pilger ; översättning: Hans O. Sjöström
 Förlag/År: Stockholm : Ordfront, 1999 ; (Smedjebacken : Fälth & Hässler)
 Omfång: 633, [2] s. ; 23 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Hidden agendas.
 Anmärkning: Reportage, Nyhetsjournalistik
 ISBN: 91-7324-629-8
 Medarbetare: Sjöström, Hans O. (översättare)
 SAB-kod: Bt
 SAB-kod: K.59
 Ämnesord: Journalistik
Kategori: Allmänt och blandat > Publicistik (inkl tidningsväsen och -historia)
Kategori: Historia > 1990-
Ex. 1: Mycket fint skick 100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7508
 
 Författare: Larsson, Mats G, 1946-
 Titel: Svitjod : resor till Sveriges ursprung / Mats G. Larsson ; illustrationer av Hans Ekerow
 Förlag/År: Stockholm : Atlantis, 1998 ; (Stockholm : Grafiska gruppen)
 Omfång: 227, [1] s. : ill. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-7486-421-1
 Medarbetare: Ekerow, Hans (illustratör)
 SAB-kod: Kc
 SAB-kod: Kc.2
 Ämnesord: Svear
Kategori: Historia > Sverige > Forntiden till ca 1060
Ex. 1: Fint skick Märke efter prislapp. Två mycket små revor i skyddsomslaget.95 kr.
Ex.2: Mycket fint skick 100 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7509
 
 Författare: Frängsmyr, Tore, 1938-
 Titel: Gubben som gräver : människor och miljöer i vetenskapens värld / Tore Frängsmyr
 Förlag/År: Stockholm : Författarförl. Fischer & Rye, 1989 ; (Borås : Centraltr.)
 Omfång: 245 s. : ill. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-7054-608-8
 SAB-kod: Be
 Ämnesord: Idé- och lärdomshistoria
Kategori: Allmänt och blandat > Allmän idé- och lärdomshistoria
Ex. 1: Mycket fint skick 95 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7511
 
 Titel: Hand och penna : sju essäer om yrken på 1700-talet / redaktör: Carin Bergström
 Förlag/År: Stockholm : Atlantis, 1996 ; (Helsingborg : Nyblins grafiska)
 Omfång: 284, [1] s. : ill., musiknoter ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-7486-328-2
 Medarbetare: Bergström, Carin, 1942- (medarbetare)
 SAB-kod: Kc.4
 Ämnesord: Socialhistoria
Kategori: Historia > Sverige > Nya tiden 1520-
Ex. 1: Fint skick 90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7512
 
 Författare: Swanberg, W A, 1907-
 Titel: Citizen Hearst : a biography of William Randolph Hearst / W.A. Swanberg.
 Förlag/År: New York : Galahad Books, 1996.
 Upplaga: 1st Galahad Books ed.
 Omfång: xvi, 555 s. ; 24 cm. Inbunden
 Anmärkning: Includes bibliographical references (p. 533-537) and index.
 Anmärkning: Originally published: New York : Scribner, 1961.
 ISBN: 0883659700
 Ämnesord: Hearst, William Randolph, 1863-1951.
 Ämnesord: Publishers and publishing
 Ämnesord: Newspaper publishing
 Ämnesord: Newspaper publishing
 Ämnesord: Journalists
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Hearst, William Randolph
Ex. 1: Mycket fint skick 130 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7513
 
 Författare: Plath, Sylvia, 1932-1963
 Titel: Brev hem : i urval : korrespondens 1955-1963 / Sylvia Plath ; red. och med komment. av Aurelia Schober Plath ; övers.: Berit Skogsberg
 Förlag/År: Stockholm : Trevi, 1977 ; (Uddevalla : Bohusläningen)
 Omfång: 402, [1] s. : ill. ; 22 cm. Inbunden
 Orginaltitel: Letters home : correspondence 1950-1963.
 ISBN: 91-7160-342-5
 Medarbetare: Plath, Aurelia Schober (utgivare)
 Medarbetare: Skogsberg, Berit (översättare)
 SAB-kod: Gez Plath, Sylvia
 Ämnesord: Plath, Sylvia, 1932-1963 brevväxling
 Ämnesord: Biografier
Kategori: Litteraturvetenskap > Engelsk litteraturhistoria > Säskilda engelska författare
Ex. 1: Bra skick Mycket slitet och skadat skyddsomslag. I övrigt fin.90 kr.
Ex.2: Fint skick 150 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7514
 
 Författare: King, Francis, 1904-
 Titel: Techniques of high magic : a guide to self-empowerment / Francis King, Stephen Skinner.
 Förlag/År: Rochester, Vt. : Destiny Books, c1991.
 Omfång: 228 s. : ill. ; 23 cm. Häftad
 Anmärkning: Includes bibliographical references (p. 218) and index.
 ISBN: 0892813504
 Medarbetare: Skinner, Stephen, 1948-
 SAB-kod: Blb
 Ämnesord: Magic.
Kategori: Allmänt och blandat > Omstridda fenomen och företeelser > Ockultism
Ex. 1: Fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7515
 
 Författare: Håkanson, Björn, 1937-
 Titel: Försök med poesi! : fyra dussin dikter / ordinerade av Björn Håkanson
 Förlag/År: Stockholm : Natur och kultur, 1995 ; (Finland)
 Omfång: 159 s. ; 23 cm Inbunden.
 Anmärkning: "Ur: Finanstidningen ; 1991-1994"
 ISBN: 91-27-04271-5
 SAB-kod: G
 SAB-kod: Hc.03(s)
 SAB-kod: Hce.03(s)
 Ämnesord: nf956p
Kategori: Litteraturvetenskap
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Poesi
Ex. 1: Mycket fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7516
 
 Författare: Dahlbäck, Maj, 1918-2004
 Titel: Siri von Essen i verkligheten / Maj Dahlbäck ; efterord av Lars Dahlbäck
 Förlag/År: Stockholm : Natur och kultur, 1989 ; (Borås : Centraltr.)
 Omfång: 381, [1] s. : ill. ; 24 cm Inbunden.
 ISBN: 91-27-01939-X
 SAB-kod: Lz Essen, Siri von
 Ämnesord: Essen, Siri von, 1850-1912
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Essen, Siri von
Ex. 1: Mycket fint skick 85 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7517
 
 Författare: Nordin, Magnus, 1963-
 Titel: Huset vid vägens slut / Magnus Nordin
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier Carlsen, 2004 (Smedjebacken : Scandbook)
 Omfång: 166, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originalupplaga 2004
 Anmärkning: [Ny tr.], 2005
 ISBN: 91-638-4175-4
 Genre: Ungdomsböcker
 Genre: Rysare
 SAB-kod: Hc,u
 Ämnesord: Vänskap
 Ämnesord: Sociala skillnader
 Ämnesord: Kidnappning
 Ämnesord: Rädsla
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Biblioteksband, Stämplar mm. Fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7518
 
 Författare: Nordin, Magnus, 1963-
 Titel: Skuggvarelser / Magnus Nordin
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier Carlsen, 2002 (Falun : Scandbook)
 Omfång: 217, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 2002
 ISBN: 91-638-2444-2
 Genre: Ungdomsböcker
 SAB-kod: Hc,u
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Överstruken namnteckning70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7519
 
 Författare: Larsson, Stig, 1955-
 Titel: Likar / Stig Larsson
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier Alba, 1993 ; (Borås : Centraltr.)
 Omfång: 107, [4] s. ; 25 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1993
 ISBN: 91-34-51367-1
 SAB-kod: Hc.03
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex.1: Mycket fint skick 125 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7520
 
 Författare: Larsson, Stig, 1955-
 Titel: Matar / Stig Larsson
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier Alba, 1995 ; (Borås : Centraltr.)
 Omfång: 122, [2] s. ; 24 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1995
 ISBN: 91-34-51626-3
 SAB-kod: Hc.03
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex.1: Mycket fint skick 125 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7521
 
 Författare: Larsson, Stig, 1955-
 Titel: Ordningen : [samlade dikter 1985-1992] / Stig Larsson
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier Alba, 1994 ; (Borås : Centraltr.)
 Omfång: 495, [11] s. ; 25 cm Inbunden.
 Anmärkning: Reviderad utgåva av Samtidigt, på olika platser (1985), Deras ordning (1987), Händ! (1988), Ändras (1990), Ett kommande arbete (1991), Uttal (1992), tidigare opublicerade dikter 1978-1987 samt en nyskriven avdelning, Han är så ung
 ISBN: 91-34-51401-5
 SAB-kod: Hc.03
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex.1: Mycket fint skick Lätt naggad ovantill.300 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7522
 
 Författare: Rosen, Charles, 1927-
 Titel: The classical style : Haydn, Mozart, Beethoven / Charles Rosen
 Förlag/År: London : Faber and Faber, 1976
 Upplaga: Rev. ed.
 Omfång: 467 s. : musiknoter. Häftad
 ISBN: 0-571-04905-2
 ISBN: 0-571-04916-8
 SAB-kod: Ijb.45
 Ämnesord: Mozart, Wolfgang Amadeus, 1756-1791
 Ämnesord: Beethoven, Ludwig van, 1770-1827
 Ämnesord: Haydn, Joseph
 Ämnesord: Wienklassicismen
Kategori: Konst, musik, teater och film > Musik > Klassicismen och förromantiken ca 1750 - 1820
Ex. 1: Mycket fint skick 125 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7524
 
 Författare: Beauvoir, Simone de, 1908-1986
 Titel: Mandarinerna : [roman] / Simone de Beauvoir ; översättning av Åsa Moberg och Adam Inczedy-Gombos
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1992 ; (Finland)
 Omfång: 653, [1] s. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Les mandarins.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1994
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1992
 ISBN: 91-1-921802-8
 Medarbetare: Inczedy-Gombos, Adam (översättare)
 Medarbetare: Moberg, Åsa, 1947- (översättare)
 SAB-kod: Hj.01=c
 SAB-kod: Hcej.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Franska
Ex. 1: Mycket fint skick Första sv utg175 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7525
 
 Titel: Jag minns det som igår : närkingar berättar
 Förlag/År: [Örebro] : [Folkrörelsernas arkiv i Örebro län], 1988 ; (Köping : Persson)
 Upplaga: 1. uppl.
 Omfång: 392 s. : ill., kartor ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-971156-0-6
 SAB-kod: Ncad
 Ämnesord: Närke
 Ämnesord: Örebro län
Kategori: Geografi > Sverige > Närke och Örebro län
Ex.1: Fint skick Tillskrift.90 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7526
 
 Författare: Geels, Antoon, 1946-
 Titel: Att möta Gud i kaos : religiösa visioner i dagens Sverige / Antoon Geels
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1991 ; (Finland)
 Omfång: 283 s. : tab. ; 24 cm Inbunden.
 Anmärkning: Med kort sammanfattning på engelska
 ISBN: 91-1-894152-4
 SAB-kod: Cead
 SAB-kod: C:do
 Ämnesord: Gudsuppenbarelse
Kategori: Religion > Dogmatik och symbolik > Den enskildes religiösa liv
Kategori: Religion > Religionspsykologi
Ex.1: Mycket fint skick 130 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7529
 
 Författare: Forsström, Tua, 1947-
 Titel: Efter att ha tillbringat en natt bland hästar / Tua Forsström
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1997 ; (Finland)
 Omfång: 49, [4] s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2. uppl., 1998
 Anmärkning: Originaluppl. 1997
 ISBN: 91-0-056462-1
 Genre: Finlandssvensk litteratur
 SAB-kod: Hcd.03
 Ämnesord: Lyrik
 Ämnesord: Dikter
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Finlandssvensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick 175 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7530
 
 Författare: Clausewitz, Carl von, 1780-1831.
 Titel: Clausewitz on strategy : inspiration and insight from a master strategist / edited with commentary by Tiha von Ghyczy, Bolko von Oetinger, and Christopher Bassford.
 Förlag/År: New York : Wiley, c2001.
 Omfång: xii, 196 s. : maps, ports. ; 24 cm. Inbunden
 Anmärkning: Includes index.
 Anmärkning: Translation from German.
 ISBN: 0471415138
 Medarbetare: Ghyczy, Tiha von.
 Medarbetare: Oetinger, Bolko von.
 Medarbetare: Bassford, Christopher.
 SAB-kod: S
 Ämnesord: Military art and science.
 Ämnesord: Strategy.
Kategori: Militärväsen
Ex. 1: Mycket fint skick Nyskick150 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7531
 
 Författare: Sundfeldt, Jan, 1925-
 Titel: På cykel i Europa : 22 turer i norr och söder / Jan Sundfeldt ; med fotografier av Beppe Arvidsson ...
 Förlag/År: Stockholm : Rabén Prisma, 1996 ; (Italien)
 Omfång: 157, [2] s. : färgill., kartor ; 24 cm Inbunden.
 ISBN: 91-518-2775-1
 Medarbetare: Arvidsson, Beppe (illustratör)
 SAB-kod: Na.08
 Ämnesord: Cykelturism
Kategori: Geografi > Europa > Resehandböcker
Ex.1: Mycket fint skick 110 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7532
 
 Författare: Rendell, Ruth, 1930-
 Titel: Gälla för död / Ruth Rendell ; översättning av Gertrud Hemmel
 Förlag/År: Stockholm : Natur och kultur, 2003 (Finland)
 Omfång: 354, [1] s. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Adam and Eve and pinch me
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2003
 ISBN: 91-27-09274-7
 Medarbetare: Hemmel, Gertrud, 1934- (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He.01=c
 Ämnesord: Thriller
 Ämnesord: Deckare
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick Lätt nagg.65 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7533
 
 Författare: O'Brien, Edna, 1932-
 Titel: Flickor i äktenskapets hamn / Edna O'Brien
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1965 ; (Karlstad : Nya Wemlands-tidn.)
 Omfång: 197 s. Häftad
 Orginaltitel: Girls in their married bliss.
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Fint skick 65 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7534
 
 Författare: Fries, Theodor Magnus, 1832-1913
 Titel: Linné : lefnadsteckning / af Th. M. Fries
 Förlag/År: Stockholm : Fahlcrantz, 1903
 Omfång: 2 vol. Inbunden
 SAB-kod: Lz Linné, Carl von
 Ämnesord: Linné, Carl von, 1707-1778
 Ämnesord: Biografi
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Linné, Carl von
Ex. 1: Fint skick Två volymer. Samtida klotband. Märke efter borttaget exlibris i första delen. En liten skada på pärmen baksida av del ett.300 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7536
 
 Författare: Grout, Donald Jay
 Titel: A history of Western music / Donald Jay Grout & Claude V. Palisca
 Förlag/År: London Dent 1988
 Upplaga: 4. ed.
 Omfång: Inbunden
 ISBN: 0-460-04770-1
 SAB-kod: Ijb
 Ämnesord: Klassisk musik
 Ämnesord: Musikhistoria
 Ämnesord: Konstmusik
Kategori: Konst, musik, teater och film > Musik > Musikhistoria
Ex. 1: Fint skick Några vikta sidor annars som ny.160 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7537
 
 Författare: Milton, Giles
 Titel: Muskotkriget : kampen om de ostindiska kryddöarna / Giles Milton ; översättning: Annika Persson ; [faktagranskning: Dick Harrison]
 Förlag/År: Lund : Historiska media, 2003 (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 302, [1] s. : ill. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Nathaniel's nutmeg
 ISBN: 91-89442-90-3
 Medarbetare: Persson, Annika (översättare)
 SAB-kod: Ke.41
 SAB-kod: Kl.41
 SAB-kod: Kga.41
 Ämnesord: Kryddhandel
Kategori: Historia > Brittiska öarna (Storbritannien) > 1485-1603
Kategori: Historia > Portugal > 1500-1648
Kategori: Historia > Nederländerna, Belgien och Luxemburg > 1572-1648
Ex. 1: Mycket fint skick Nyskick50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7538
 
 Författare: Ericson Wolke, Lars, 1957-
 Titel: Svenska knektar : indelta soldater, ryttare och båtsmän i krig och fred / Lars Ericson
 Förlag/År: Lund : Historiska media, 1997 ; (Norge)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 319, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 ISBN: 91-88930-07-6
 Ämnesord: Indelningsverket
 Ämnesord: Indelningsverket
 Ämnesord: Indelta soldater
Kategori: Historia
Ex. 1: Mycket fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7539
 
 Författare: Mosley, Walter
 Titel: Gone fishin' : an Easy Rawlins novel / Walter Mosley.
 Förlag/År: New York : Pocket Books, 1998,c1997.
 Upplaga: 1st Pocket Books ed.
 Omfång: 244 s. ; 1821 cm. Pocket.
 Anmärkning: Pocket Star Books--T.P.
 ISBN: 0671010115
 Genre: Mystery fiction
 SAB-kod: He
 Ämnesord: Rawlins, Easy (Fictitious character)
 Ämnesord: Private investigators
 Ämnesord: African American men
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7540
 
 Författare: Houellebecq, Michel, 1958-
 Titel: Elementarpartiklarna / Michel Houellebecq ; översättning av Anders Bodegård
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 2000 ; (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 350, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Les particules élémentaires.
 Serie: Bonnier pocket, 99-0307595-2
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2000
 Anmärkning: Även med tryckår: 2. tr., 2002
 ISBN: 91-0-057461-9
 Medarbetare: Bodegård, Anders, 1944- (översättare)
 SAB-kod: Hj.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Franska
Ex.1: Mycket fint skick 90 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7541
 
 Författare: Hirdman, Yvonne, 1943-
 Titel: Magfrågan : mat som mål och medel : Stockholm 1870-1920 / Yvonne Hirdman
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1983 ; (Kristianstad : Kristianstads boktr.)
 Omfång: 310, [1] s. : ill., tab. ; 23 cm Inbunden.
 Serie: Tema nova, 99-0106580-1
 ISBN: 91-29-55919-7
 SAB-kod: Ku-c.49
 SAB-kod: Ku-c.51
 SAB-kod: Mxk-c
 SAB-kod: Ncaa
 Ämnesord: Kosthåll
 Ämnesord: Livsmedelsförsörjning
Kategori: Historia > Allmän socialhistoria > 1865-1905
Kategori: Historia > Allmän socialhistoria > Första världskriget 1914-1918
Kategori: Etnografi, socialantropologi och etnologi > Näringsliv och arbetsliv > Kosthåll
Kategori: Geografi > Sverige > Stockholm och Stockholms län
Ex. 1: Mycket fint skick 110 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7542
 
 Författare: Larsson, Mats G, 1946-
 Titel: Götarnas riken : upptäcktsfärder till Sveriges enande / Mats G. Larsson ; illustrationer av Hans Ekerow
 Förlag/År: Stockholm : Atlantis, 2002 (Kristianstad : Kristianstads boktr.)
 Omfång: 211, [1] s. : ill. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-7486-641-9
 Medarbetare: Ekerow, Hans (illustratör)
 SAB-kod: Kc.2
 Ämnesord: Götarna
Kategori: Historia > Sverige > Forntiden till ca 1060
Ex.1: Mycket fint skick 100 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7543
 
 Författare: Johansson, Kjell, 1941-
 Titel: Sjön utan namn : roman / Kjell Johansson
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 2003 (Smedjebacken : Scandbook)
 Omfång: 354, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Även med tryckår: 2. tr., 2003
 Anmärkning: Originaluppl. 2003
 ISBN: 91-1-301235-5
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7545
 
 Författare: Glase, Béatrice, 1918-
 Titel: Gamla stan med slottet och Riddarholmen / Béatrice Glase, Gösta Glase ; [kartor: Sven Höglund]
 Förlag/År: Stockholm : Trevi, 1993 ; (Uddevalla : Bohusläningen)
 Upplaga: 4., rev. uppl.
 Omfång: 144, [1] s. : ill., kartor ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-7161-082-0
 Medarbetare: Glase, Gösta, 1920-2001
 Medarbetare: Höglund, Sven (illustratör)
 SAB-kod: Ncaa
 Ämnesord: Stockholm: Gamla stan
Kategori: Geografi > Sverige > Stockholm och Stockholms län
Ex.1: Mycket fint skick 100 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7546
 
 Författare: Säfve, Torbjörn, 1941-
 Titel: "Dygden har jag platt försummat" : romanen om Lasse Lucidor / Torbjörn Säfve
 Förlag/År: Stockholm : Bonnierförl., 1995 ; (Falun : Scandbook)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 395, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1995
 ISBN: 91-43-06463-9
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7547
 
 Författare: Williams, William Carlos, 1883-1963
 Titel: Dikter / i urval och översättning av Stewe Claeson och Åke Nylinder
 Förlag/År: Staffanstorp : Cavefors ; [Solna] : [Seelig], 1974 ; (Lund : Berling)
 Omfång: 127 s. Häftad
 ISBN: 91-504-0360-5
 Medarbetare: Nylinder, Åke, 1932- (medarbetare)
 Medarbetare: Claeson, Stewe, 1942- (medarbetare)
 SAB-kod: Hce.03
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Poesi
Ex. 1: Fint skick Stämpel95 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7548
 
 Författare: Houellebecq, Michel, 1958-
 Titel: Konkurrens till döds / Michel Houellebecq ; översättning: Kennet Klemets
 Förlag/År: Rimbo : Fischer & Co, 2002 (Finland)
 Omfång: 165 s. ; 22 cm. Häftad
 Orginaltitel: Extension du domaine de la lutte
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2002
 ISBN: 91-7054-935-4
 Medarbetare: Klemets, Kennet, 1964- (översättare)
 SAB-kod: Hj.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Franska
Ex.1: Fint skick Hundöron90 kr. Såld
Ex.2: Mycket fint skick 120 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7549
 
 Författare: Paasilinna, Arto, 1942-
 Titel: Världens bästa by / Arto Paasilinna ; översättning: Camilla Frostell
 Förlag/År: Stockholm : Bromberg, 2003 (Finland)
 Omfång: 276, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Maailman paras kylä
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2003
 ISBN: 91-7608-939-8
 Medarbetare: Frostell, Camilla (översättare)
 SAB-kod: Hub.01=c
 Ämnesord: Skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Finska och tornedalsfinska
Ex. 1: Mycket fint skick 95 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7550
 
 Författare: Rosen, Björn von, 1905-1989
 Titel: Skärvor av en levnad / Björn von Rosen
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1984 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 135, [3] s. ; 21 cm Inbunden.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2/3. tus., 1984
 ISBN: 91-0-046171-7
 SAB-kod: Gcz Rosen, B. von
Kategori: Litteraturvetenskap > Svensk litteraturhistoria > Särskilda svenska författare
Ex.1: Fint skick 70 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7551
 
 Författare: Gustafsson, Joen, 1963-
 Titel: Ett komplicerat ögonblick : dikter / Joen Gustafsson
 Förlag/År: Stockholm : Alba, 1990 ; (Södra Sandby : Detr.)
 Omfång: 37, [3] s. ; 20 cm. Häftad
 Anmärkning: Originaluppl. 1990
 ISBN: 91-7458-167-8
 SAB-kod: Hc.03
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex.1: Fint skick Namnteckning35 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7552
 
 Författare: Morgan, Kenneth O
 Titel: The people's peace : British history 1945-1990 / Kenneth O. Morgan
 Förlag/År: Oxford : Oxford University Press, 1990, (1992 [printing])
 Omfång: xii,562p, [8]p of plates : ill ; 20cm Pocket.
 Serie: Oxford paperbacks
 Anmärkning: Bibliography: p521-536. - Includes index
 ISBN: 0-19-285252-3
 SAB-kod: Ke
 Ämnesord: Great Britain
 Ämnesord: Brittiska öarna
 Ämnesord: England
 Ämnesord: Storbritannien
Kategori: Historia > Brittiska öarna (Storbritannien)
Ex. 1: Fint skick 65 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7553
 
 Författare: Anderson, Perry
 Titel: Övergångar från antiken till feodalismen / Perry Anderson ; övers. av Sven Vahlne
 Förlag/År: Lund : Cavefors, 1977 ; (Lund : Berling)
 Upplaga: 1. uppl.
 Omfång: 327, [1] s. ; 20 cm. Häftad
 Orginaltitel: Passages from antiquity to feudalism.
 Serie: Boc-serien, 99-0117341-8
 ISBN: 91-504-0523-3
 Medarbetare: Vahlne, Sven (översättare)
 SAB-kod: Kv.2
 SAB-kod: Kv.3
 Ämnesord: Antikens historia
Kategori: Historia > Allmän ekonomisk historia > Forntiden
Kategori: Historia > Allmän ekonomisk historia > Medeltiden
Ex. 1: Bra skick Understrykningar med blyerts och överstrykningspenna.40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7554
 
 Titel: Filosofin genom tiderna. [D. 5], Filosofiska strömningar efter 1950
 Förlag/År: [Stockholm] : [Bonnier fakta], 1981 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 339 s. Inbunden.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: Ny tr., 1983
 ISBN: 91-34-43139-X
 Medarbetare: Marc-Wogau, Konrad, 1902-1991 (utgivare)
 SAB-kod: D
 Ämnesord: Philosophy
Kategori: Filosofi och psykologi
Ex. 1: Fint skick Lite slitet skyddsomslag. I övrigt fin.130 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7555
 
 Titel: Filosofin genom tiderna. [D. 2], 1600-talet, 1700-talet
 Förlag/År: [Stockholm] : [Bonnier fakta], 1983 ; (Stockholm : Bonnier)
 Upplaga: [Ny uppl.]
 Omfång: [2], 421 s., [4] pl.-bl. Inbunden.
 ISBN: 91-34-29172-5
 Medarbetare: Marc-Wogau, Konrad, 1902-1991 (utgivare)
 SAB-kod: D
 SAB-kod: Db
 Ämnesord: Västerländsk filosofi
Kategori: Filosofi och psykologi
Kategori: Filosofi och psykologi > Filosofins historia
Ex. 1: Fint skick 150 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7556
 
 Författare: Bruck, Henrik, pseud.
 Titel: Antikvitetsresan / foto: Sam Stadener ; teckningar: Björn Gidstam
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1965 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 118, [1] s., 12 pl.-bl. : ill. Inbunden
 SAB-kod: Ih
 Ämnesord: Antikviteter
 Ämnesord: Design
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konsthantverk
Ex. 1: Fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7557
 
 Författare: Stolpe, Sven, 1905-1996
 Titel: Drottning Kristina / Sven Stolpe
 Förlag/År: Stockholm : Legenda, 1988 ; (Finland)
 Upplaga: [Ny utg.] / 1. uppl.
 Omfång: 535, [1] s. ; 21 cm. Pocket
 Serie: Legenda opus, 99-0752863-3
 ISBN: 91-582-1231-0
 SAB-kod: Kc.423
 Ämnesord: Kristina, drottning av Sverige, 1626-1689
 Ämnesord: Drottning Kristina
Kategori: Historia > Sverige > Kristina 1632-1654
Ex. 1: Mycket fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7558
 
 Titel: Tio reportage som förändrade världen : från Strindberg till Hemingway / red.: Otto von Friesen ...
 Förlag/År: Stockholm : Ordfront, 1982 ; (Stockholm : Ordfront)
 Upplaga: 1. uppl.
 Omfång: 331 s. : ill. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: "Även tillg. med tryckår: 2. uppl., 1986 ; 2. uppl., 2. tr., 1990"
 Anmärkning: Delvis övers. från engelska och tyska
 ISBN: 91-7324-168-7
 Medarbetare: Friesen, Otto von, 1945- (utgivare)
 SAB-kod: Bt:k
 SAB-kod: Bb
 Ämnesord: Reportage
 Ämnesord: Journalistik
Kategori: Allmänt och blandat > Publicistik
Ex.1: Mycket fint skick 75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7559
 
 Titel: Vår tids filosofi : filosoferna. D. 2, Vetenskap och språk : anglosaxisk filosofi / översättning: Per Bauhn
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1991 ; (Norge)
 Omfång: 12 s., s. 399-729, 778-821 : ill. Inbunden.
 Orginaltitel: Videnskab og sprog (danska).
 Anmärkning: Tidigare utg. i 1 vol.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1995
 ISBN: 91-37-10071-8
 Medarbetare: Brikner, Keld (medarbetare)
 Medarbetare: Lübcke, Poul (medarbetare)
 Medarbetare: Press, Associated (illustratör)
 Medarbetare: Bauhn, Per (illustratör)
 SAB-kod: Dbc.5
 Ämnesord: Philosophy: history
 Ämnesord: Philosophy: dictionary
Kategori: Filosofi och psykologi > Filosofins historia > 1900-talet
Ex.1: Mycket fint skick Namnteckning120 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7560
 
 Författare: Hooper-Greenhill, Eilean
 Titel: Museums and the shaping of knowledge / Eilean Hooper-Greenhill
 Förlag/År: London : Routledge, 1992
 Omfång: 232 s. : ill. Häftad.
 Serie: The heritage, 99-1398170-0
 ISBN: 0-415-06145-8
 ISBN: 0-415-07031-7
 SAB-kod: Bga
 Ämnesord: Museums
 Ämnesord: Museiteknik
Kategori: Allmänt och blandat > Museer > Museiteknik
Ex. 1: Fint skick Exlibris160 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7561
 
 Författare: Jacobson, Nils-Olof, 1937-
 Titel: Liv efter döden? : om parapsykologin, mystiken och döden / Nils-Olof Jacobson
 Förlag/År: Göteborg : Zinderman, 1979 ; (Uddevalla : Bohusläningen)
 Upplaga: 4., revid. uppl.
 Omfång: 351, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-528-0230-2
 SAB-kod: Dop
Kategori: Filosofi och psykologi > Psykologi > Parapsykologi
Ex. 1: Fint skick 95 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7562
 
 Författare: Parfitt, Will
 Titel: Kabbala : [om livets träd som hjälpmedel för andlig och personlig utveckling] / Will Parfitt ; översättning: Mikael Hedlund
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1997 ; (Borås : Centraltr.)
 Omfång: 154, [1] s. : ill. ; 22 cm. Häftad
 Orginaltitel: The elements of the Qabalah.
 ISBN: 91-37-11178-7
 Medarbetare: Hedlund, Mikael (översättare)
 SAB-kod: Cmdb.01
 Ämnesord: Kabbala
Kategori: Religion > Religionshistoria > Källor och traditioner
Ex.1: Mycket fint skick 100 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7563
 
 Författare: Sjöstrand, Ingrid, 1922-
 Titel: Kalle Vrånglebäck / Ingrid Sjöstrand ; [omsl. och ill. av Kerstin Abram-Nilsson]
 Förlag/År: Stockholm : Bonniers juniorförl., 1980 ; (Stockholm : Bonnier)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 157, [1] s. : ill. ; 20 cm Inbunden.
 Serie: Bonniers illustrerade barnböcker, 99-0125790-5
 ISBN: 91-48-50284-7
 Medarbetare: Abram-Nilsson, Kerstin, 1931-1998 (illustratör)
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: uHc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7565
 
 Författare: Wivallius, Lars, 1605-1669
 Titel: Självbiografi : brev och prosastycken / i urval utgivna med kortfattad biografi av Erik Gamby
 Förlag/År: Uppsala, 1957
 Upplaga: 2. uppl.
 Omfång: 158 s. Häftad
 Medarbetare: Gamby, Erik, 1908-1996 (medarbetare)
 SAB-kod: Gcz Wivallius, Lars
Kategori: Litteraturvetenskap > Svensk litteraturhistoria > Särskilda svenska författare
Ex. 1: Bra skick Lätt blekrand. Skrapmärke på omslagets framsida.60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7566
 
 Författare: Vassiltchikov, Marie, 1917-1978.
 Titel: Berlin diaries, 1940-1945 / Marie Vassiltchikov.
 Förlag/År: New York : Vintage Books, 1988, c1985.
 Upplaga: 1st Vintage Books ed.
 Omfång: xv, 324 s., [18] s. of plates : ill. ; 21 cm. Pocket
 Anmärkning: Includes index.
 Anmärkning: Reprint. Originally published: 1st American ed. New York : Knopf, 1987.
 ISBN: 0394757777
 SAB-kod: K.54b
 Ämnesord: Vassiltchikov, Marie, 1917-1978.
 Ämnesord: World War, 1939-1945
 Ämnesord: Berlin (Germany)
 Ämnesord: Nobility
Kategori: Historia > Militär historia
Ex.1: Fint skick Namnteckning135 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7567
 
 Titel: Varför skriver vi? : fjorton unga författare har ordet / under red. av Lasse Bergström
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1953
 Omfång: 122 s. Häftad
 Medarbetare: Bergström, Lasse, 1929- (utgivare)
 SAB-kod: Gc.5
Kategori: Litteraturvetenskap > Svensk litteraturhistoria > 1900-talet
Ex. 1: Fint skick 65 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7568
 
 Författare: Pullinger, Kate
 Titel: Tiny lies / Kate Pullinger.
 Förlag/År: London : Cape, 1988.
 Omfång: 174 s. ; 23 cm. Pocket
 Anmärkning: Short stories.
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Denna utg Picador 198840 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7569
 
 Författare: Feiff, Christer, 1947-
 Titel: Fästningsfångar / Christer Feiff
 Förlag/År: Mölndal : Mölndals bokförl., 1999 ; (Borgholm : Ölandstryckarna)
 Omfång: 80 s. : ill. (vissa i färg) ; 21 cm. Häftad
 Anmärkning: Med sammanfattning på engelska
 ISBN: 91-630-6326-3
 SAB-kod: Oeq-c:k.4
 Ämnesord: Fästningar
 Ämnesord: Fängelsestraff
 Ämnesord: Fästningar
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Rättsvetenskap > Kriminalvård
Ex.1: Mycket fint skick 55 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7570
 
 Författare: Fallström, Daniel, 1858-1937
 Titel: Oktober : dikter
 Förlag/År: Stockholm : Åhlén & Åkerlund, 1928
 Upplaga: [1.-]3. uppl.
 Omfång: 147 s., 1 portr.-bl. Inbunden
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Designat tygband, främre omslag medbundet. Skyddskassett. Tillskrift.50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7571
 
 Författare: Berefelt, Gunnar, 1933-
 Titel: Rosenfinkens röda fjäder : om Ärtan och kamraterna från Värtan / Gunnar Berefelt
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1986 ; (Värnamo : Fälth)
 Omfång: 64, [2] s. : ill. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-1-865152-6
 ISBN: 91-1-865152-6
 SAB-kod: Hc,u
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick 50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7572
 
 Författare: West, Rebecca, Dame, 1892-1983
 Titel: En soldat kommer hem / Rebecca West ; övers.: Gunilla Holm ; förord: Victoria Glendinning
 Förlag/År: Stockholm : Trevi, 1983 ; (Södertälje : Fingraf)
 Omfång: 135 s. ; 20 cm. Häftad
 Orginaltitel: The return of the soldier.
 ISBN: 91-7160-666-1
 Medarbetare: Holm, Gunilla (översättare)
 SAB-kod: He=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1:Namnteckning Bra skick 50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7574
 
 Titel: Laglöst land / redaktörer: Janne Flyghed & Magnus Hörnqvist
 Förlag/År: Stockholm : Ordfront, 2003 (Smedjebacken : ScandBook)
 Omfång: 306, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-7324-947-5
 Medarbetare: Flyghed, Janne, 1953- (utgivare)
 Medarbetare: Hörnqvist, Magnus, 1966- (utgivare)
 SAB-kod: Occ.01
 SAB-kod: Oclb-c
 Ämnesord: Terrorismbekämpning
 Ämnesord: Rättssäkerhet
 Ämnesord: Brottsförebyggande verksamhet
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Statskunskap och politik > Grundrättigheter
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Statskunskap och politik > Sverige
Ex.1: Mycket fint skick Förlagsstämpel100 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7575
 
 Författare: Fossum, Karin, 1954-
 Titel: Den som fruktar vargen / Karin Fossum ; översättning: Helena och Ulf Örnkloo
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1999 ; (Falun : AIT Falun AB)
 Omfång: 209, [1] s. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Den som frykter ulven.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1999
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2. tr., 2001
 ISBN: 91-37-11498-0
 Medarbetare: Örnkloo, Helena (översättare)
 Medarbetare: Örnkloo, Ulf (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hdb.01=c
 SAB-kod: Hcedb.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Norska
Ex. 1: Mycket fint skick Denna utg bokklubbsutgåva tr 200050 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7576
 
 Författare: Landell, Nils-Erik, 1935-
 Titel: Stockholms gröna hjärta / Nils-Erik Landell [text och foto] ; med målningar av Nisse Sandström
 Förlag/År: Stockholm : Interpublishing, 1983 ; (Uddevalla : Bohusläningen)
 Omfång: 166, [2] s., [6] pl.-bl. : ill. ; 23 cm Inbunden.
 ISBN: 91-86448-02-1
 Medarbetare: Sandström, Nisse, 1941-
 Genre: Stockholmiania
 SAB-kod: Ncaa
 Ämnesord: Stockholm
Kategori: Geografi > Sverige > Stockholm och Stockholms län
Ex.1: Mycket fint skick 75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7577
 
 Titel: Funktionalismens genombrott och kris : svenskt bostadsbyggande 1930-80 : [utställning utförd av Arkitekturmuseet ...]
 Förlag/År: Stockholm : Arkitekturmus. : Prisma, 1980 ; (Stockholm : Arkitektkopia)
 Omfång: 164, [1] s. : ill. ; 20 x 22 cm. Häftad
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: Faks.-tr., 1989 (Borås : Centraltr.)
 Anmärkning: Bearb. övers. av Aufbruch und Krise des Funktionalismus
 ISBN: 91-518-1388-2
 SAB-kod: Ohcb-c:k
 SAB-kod: Ict-c.5
 Ämnesord: Arkitektur
 Ämnesord: Architecture
 Ämnesord: Bostadspolitik
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Sociala frågor och socialpolitik > Historia
Kategori: Konst, musik, teater och film > Arkitektur > Stadsplanekonst
Ex.1: Bra skick Understrykningar med överstrykningspenna.95 kr. Såld
Ex.2: Mycket fint skick 140 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7578
 
 Författare: Lellky, Åke, 1903-1975
 Titel: Händel / Åke Lellky
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1959 ; (Stockholm : Åetåtr.)
 Omfång: 235 s., 10 pl.-bl. : musiknoter. Inbunden
 SAB-kod: Ijz Händel, Georg Friedrich
 Ämnesord: Händel, Georg Friedrich
Kategori: Konst, musik, teater och film > Musik > Särskilda tonkonstnärer
Ex. 1: Skyddsomslag trasigt Bra skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7579
 
 Författare: Lagerlöf, Selma, 1858-1940
 Titel: Dockteaterspel / Selma Lagerlöf ; med inledning och kommentar utg. av Ying Toijer-Nilsson
 Förlag/År: Malmö : Allhem, 1959 ; (Malmö : Allhem)
 Omfång: 168, [4] s., 4 pl.-bl., 2 faks.-bl. : ill. Häftad
 Serie: Skrifter / Selma Lagerlöf-sällskapet, 0582-5148 ; 2
 Medarbetare: Toijer-Nilsson, Ying, 1924- (utgivare)
 SAB-kod: Hc.02
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Dramatik
Ex. 1: Fint skick Lång tillskrift på försättsbladet70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7581
 
 Titel: Att tolka bilder : bildtolkningens teori och praktik med exempel på tolkningar av bilder från 1850 till i dag / Jan-Gunnar Sjölin (red)
 Förlag/År: Lund : Studentlitteratur, 1993 ; (Lund : Studentlitteratur)
 Omfång: 445 s. : ill. ; 23 cm. Häftad
 Anmärkning: Delvis övers.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1995
 ISBN: 91-44-34731-6
 Medarbetare: Sjölin, Jan-Gunnar, 1939- (medarbetare)
 SAB-kod: Iaa
 Ämnesord: Bildanalys (konst)
 Ämnesord: Konstestetik
 Ämnesord: Konstteori
 Ämnesord: Aesthetics
 Ämnesord: Art - Philosophy
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konst > Konstteori och -estetik
Ex.1: Bra skick Lite sliten, bitvis understrykningar. Namnteckning.100 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7582
 
 Författare: Falkenland, Christine, 1967-
 Titel: Illusio : dikter / Christine Falkenland
 Förlag/År: Stockholm : Gedin, 1991 ; (Malmö : Beyrond)
 Omfång: 93, [1] s. ; 23 cm. Häftad
 Anmärkning: Originaluppl. 1991
 ISBN: 91-7964-092-3
 SAB-kod: Hc.03
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex. 1: Biblioteksband, Stämplar mm. Bra skick debutboken.50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7583
 
 Författare: Henrikson, Alf, 1905-1995
 Titel: Vägen genom A / Alf Henrikson ; med etthundratrettiotre teckningar av Birger Lundquist
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1981 ; (Finland)
 Upplaga: 6. uppl.
 Omfång: 292, [2] s. : ill. ; 24 cm Inbunden.
 Anmärkning: Föreg. uppl. utg. i serien Trend pocket
 ISBN: 91-29-55297-4
 Medarbetare: Lundquist, Birger, 1910-1952 (illustratör)
 SAB-kod: uHc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick En reva i skyddsomslaget70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7584
 
 Författare: Brodin, Gereon, 1901-1992
 Titel: Musikordbok / Gereon Brodin
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1948
 Upplaga: [1. uppl.]
 Omfång: 259 s. : ill. Inbunden
 SAB-kod: Ij(x)
 Ämnesord: Musiklexikon
Kategori: Konst, musik, teater och film > Musik
Ex.1: Fint skick Lätt trasigt omslag.95 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7585
 
 Författare: Topelius, Ann-Sofi, 1935-
 Titel: Damastduktyg och verksamheten vid Vadstena fabrik 1753-1843 : [Damask table-linen and the production at Vadstena fabrik 1753-1843] / Ann-Sofi Topelius
 Förlag/År: Stockholm : Nordiska mus., 1985 ; (Uddevalla : Risberg)
 Omfång: 232 s. : ill. ; 22 cm.
 Serie: Nordiska museets handlingar, 0346-8585 ; 104
 Anmärkning: With an English summary
 Anmärkning: Diss. Stockholm : Univ.
 ISBN: 91-7108-241-7
 SAB-kod: Ihca-c
 SAB-kod: Qz Vadstena fabrik
 Ämnesord: Vadstena fabrik
 Ämnesord: Textilindustri. Sverige
 Ämnesord: Textile industry
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konsthantverk > Vävnader
Ex. 1: Mycket fint skick 110 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7586
 
 Författare: Hoppe, Ragnar, 1885-1967
 Titel: Från Chardin till Utrillo : essayer och kritiker
 Förlag/År: Stockholm : Geber, 1949
 Omfång: 264 s. : Ill. Häftad
 SAB-kod: Ib-j.4
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konsthistoria > Frankrike och Monaco
Ex. 1: Bra skick Lite sliten.95 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7587
 
 Titel: Res publica : Östlings bokförlag Symposions teoretiska och litterära tidskrift. 3, Tema: Michel Foucault : [Civilisationskritik på svenska? Ernst Bloch och döden ; Max Horkheimer]
 Förlag/År: Järfälla : Symposion, 1985 ; (Lund : Acupress)
 Omfång: 237 s. : ill. Tidskrift
 Anmärkning: Tidigare med undertitel: tidskrift för politik, kultur och kulturpolitik
 Anmärkning: övers. av valda artiklar
 Anmärkning: 46/47, 1999 sammanbunden med Agora 1999:3/4
 ISBN: 91-7868-038-7
 ISSN: 0282-6062
 SAB-kod: Bd
 SAB-kod: Oc(p)
Kategori: Allmänt och blandat > Allmänna tidskrifter och allmänna serier
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Statskunskap och politik
Ex.1: Mycket fint skick 70 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7589
 
 Författare: Higgins, Jack
 Titel: Dödsängeln : [thriller] / Jack Higgins ; översättning av Nils Larsson
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1997 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 279, [1] s. ; 23 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Angel of death.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1997
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 7/9. tus., 1999 (Falun : AIT)
 ISBN: 91-0-056192-4
 Medarbetare: Larsson, Nils (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Lätt trasigt omslag Bra skick 45 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7590
 
 Författare: Cussler, Clive
 Titel: Den makedoniska höken / Clive Cussler ; översättning av Gunnar Redmalm
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 1996 ; (Falun : Scandbook)
 Upplaga: 1. kart. uppl.
 Omfång: 268, [1] s. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The Mediterranean caper.
 Anmärkning: "Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1999 ; Falun : AIT"
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1995
 ISBN: 91-32-32093-0
 Medarbetare: Redmalm, Gunnar (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Heq.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick Tr. 199980 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7591
 
 Författare: Higgins, Jack
 Titel: Kraschen : en thriller / av Jack Higgins ; övers. av Gösta Dahl
 Förlag/År: Stockholm : Lindqvist, 1977 ; (Avesta : Jannersten)
 Omfång: 218, [2] s. ; 22 cm Häftad.
 Orginaltitel: East of desolation.
 Serie: Hedman thriller, 99-0109229-9 ; 16
 ISBN: 91-7090-280-1
 ISBN: 91-7090-429-4
 Medarbetare: Dahl, Gösta (översättare)
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Bra skick Lite slarvigt skuren och sliten.30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7592
 
 Titel: Rospiggen : tidning för hembygden / utgiven av Roslagens sjöfartsminnesförening
 Förlag/År: Sammanfattad utgivningstid: [Norrtälje?] : Roslagens sjöfartsminnesförening, 1940- (Norrtälje : Norrtelje tidnings boktr.)
 Förlag/År: [Norrtälje?] : Roslagens sjöfartsminnesförening, 1940
 Förlag/År: Väddö : Roslagens sjöfartsminnesförening, 1941-
 Omfång: 25 cm. Tidskrift
 Anmärkning: 1964-: årsbok, redovisas ej i NLT
 Anmärkning: 1978 trycktes nummer 1-3 i ny upplaga
 Anmärkning: 1954-1963 med smärre variation i upphovsuppgiften
 Anmärkning: Årsbok
 ISSN: 0349-0157
 Internetlänk: http://www.rsmf.se
 Genre: Nautica
 Genre: Hembygdstidskrifter
 SAB-kod: Ncabz Roslagen(p)
 SAB-kod: Prcd-c:k(p)
 Ämnesord: Sjöfart
 Ämnesord: Roslagen
Kategori: Geografi > Sverige > Uppland och Uppsala län
Kategori: Teknik, industri och kommunikationer > Transportmedel och kommunikationer > Sjöfarthistoria
Ex.1: Fint skick 85 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7593
 
 Författare: Benedictsson, Victoria, 1850-1888
 Titel: Folkliv och småberättelser / Victoria Benedictsson
 Förlag/År: Mjölby : Illuminare, [1988] ; (Karlshamn : Lagerblad)
 Upplaga: [Ny utg.] / illustrationer: Tor Morisse ; efterord: Cristine Sjöblad
 Omfång: 164 s. : ill. ; 25 cm. Häftad
 ISBN: 91-87236-02-8
 Medarbetare: Morisse, Tor, 1947- (illustratör)
 SAB-kod: Hc.016
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Noveller
Ex.1: Mycket fint skick Dedikation, med teckning, från illustratören.75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7594
 
 Författare: Benedictsson, Victoria, 1850-1888
 Titel: "-från Skåne" / Victoria Benedictsson
 Förlag/År: Mjölby : Illuminare, 1988 ; (Karlshamn : Lagerblad)
 Upplaga: [Ny utg.] / illustrationer av Tor Morisse ; efterord: Axel Lundegård
 Omfång: 155 s. : ill. ; 25 cm. Häftad
 Anmärkning: Tidigare utg. under pseud.: Ernst Ahlgren
 ISBN: 91-87236-03-6
 Medarbetare: Morisse, Tor, 1947- (illustratör)
 SAB-kod: Hc.016
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Noveller
Ex.1: Mycket fint skick dedikation, med teckning, av illustratören.75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7595
 
 Författare: Shelley, Mary Wollstonecraft, 1797-1851
 Titel: Frankenstein / Mary W. Shelley ; oavkortad översättning av Anna Pyk ; illustrationer av Nino Carbe
 Förlag/År: Stockholm : Klassikerförl., 1994 ; (Uddevalla : Mediaprint)
 Upplaga: 3. uppl.
 Omfång: 219, [4] s. : ill. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Frankenstein, or, The modern Prometheus.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1959. Första uppl. i denna version 1982
 Anmärkning: Föreg. uppl. utg. på Niloés förl.
 ISBN: 91-7102-315-1
 Medarbetare: Pyk, Anna (översättare)
 Medarbetare: Carbe, Nino (illustratör)
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Hcee.01
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Fint skick Ett skadad hörn och en liten skada längst ner på ryggen50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7597
 
 Författare: Kollontaj, Alexandra Michajlovna, 1872-1952
 Titel: Kära kamrat! Allrakäraste vän! : brev i urval / Alexandra Kollontay ; övers. och komment. och med en biografisk essä av Britta Stövling
 Förlag/År: Stockholm : Gidlund, 1977 ; (Avesta : Jannnersten)
 Omfång: 247 s. ; 19 cm. Inbunden
 Anmärkning: Övers. från förf:s ryska orig.-ms.
 ISBN: 91-7021-191-4
 Medarbetare: Stövling, Britta, 1923- (översättare)
 SAB-kod: Lz Kollontaj,A.M.
 Ämnesord: Kollontaj, Alexandra Michajlovna, 1872-1952
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Kollontaj,AM
Ex. 1: Biblioteksband, Stämplar mm. Bra skick 65 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7598
 
 Författare: Sandström, Sven, 1927-
 Titel: Konstvetenskapliga stödanteckningar / Sven Sandström
 Förlag/År: Lund : Studentlitt., 1977 ; (Lund : Studentlitt.)
 Upplaga: 2. uppl., 5. tr.
 Omfång: 77 s. : ill. ; 22 cm.
 Anmärkning: "6. tr., 1978 ; 7. tr., 1982 ; 8. tr., 1986 ; 9. tr., 1989 ; 10. tr., 1990 ; 11. tr., 1992 ; 12. tr., 1994 ; 13. tr., 1996 ; 14.-15. tr., 2000 ; 16. tr., 2001 ; 17. tr., 2003 ; 18. tr., 2005"
 ISBN: 91-44-06012-2
 SAB-kod: Ib
 Ämnesord: Konstteori
 Ämnesord: Tolkning
 Ämnesord: Stillära
 Ämnesord: Teman och motiv
 Ämnesord: Art - Philosophy
 Ämnesord: Art
 Ämnesord: Konstvetenskap
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konsthistoria
Ex.1: Mycket fint skick Namnteckning95 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7601
 
 Författare: Lundberg, Lasse, 1936-
 Titel: Ord och inga visor : berättelser från Bohuslän / Lasse Lundberg ; [omslag och illustrationer: Svante Lundin (Fimbul)]
 Förlag/År: Göteborg : Tre böcker, 1987 ; (Vänersborg : Vänersborgs offset)
 Omfång: 77 s. : ill. ; 22 cm. Häftad
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2. uppl., 1993
 ISBN: 91-85414-72-7
 Medarbetare: Lundin, Svante, 1945- (illustratör)
 Medarbetare: Fimbul, Svante Lundin (illustratör)
 SAB-kod: Hc.017
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Kåserier
Ex. 1: Fint skick Märke efter prislapp på omslaget.50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7602
 
 Författare: Lagercrantz, Olof, 1911-2002
 Titel: Den pågående skapelsen : en studie i Nelly Sachs diktning / Olof Lagercrantz
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1966 ; (Stockholm : Thule)
 Omfång: 102 s. ; 21 cm. Häftad
 SAB-kod: Gf.5
 SAB-kod: Gfz Sachs, Nelly
 SAB-kod: Lz Sachs, Nelly
 Ämnesord: Sachs, Nelly, 1891-1970
Kategori: Litteraturvetenskap > Tysk litteraturhistoria > 1900-talet
Kategori: Litteraturvetenskap > Tysk litteraturhistoria > Sachs, Nelly
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Sachs, Nelly
Ex.1: Fint skick Lätt blekt. Namnteckning60 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7606
 
 Författare: Eneroth, Otto, 1898-
 Titel: Handbok i papperskännedom / av Otto Eneroth
 Förlag/År: Stockholm : Lagerström, 1957 ; (Stockholm : Br. Lagerström)
 Upplaga: 3. uppl.
 Omfång: 141 s. : ill. Häftad
 Serie: Nordisk boktryckarekonsts fackbibliotek, 99-1608358-4 ; 17
 SAB-kod: Pib
 Ämnesord: Papper
Kategori: Teknik, industri och kommunikationer > Pappersindustri > Papper och papp
Ex. 1: Fint skick Denna utg. 2.a uppl. tr 1947.90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7607
 
 Författare: Zachrisson, Bror, 1906-
 Titel: Skriftens ABC : Kort översikt av skriftens utveckling, medicinska och psykologiska synpunkter angående dess utformning, samt handledning i användandet av normalskriften / av Bror Zachrisson ; Med bidrag av Ragnar Bringel och Josef Peterson
 Förlag/År: Sthlm, 1943
 Omfång: 164 s. Häftad
 SAB-kod: Afa
 Ämnesord: Alfabet
 Ämnesord: Bokstäver
 Ämnesord: Skrifthistoria
Kategori: Bokväsen och biblioteksväsen > Skrift > Skrift- och alfabetshistoria
Ex. 1: Fint skick Lite skada nederst på omslaget75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7608
 
 Författare: Billum, Kurt
 Titel: Färg och fiber / av Kurt Billum
 Förlag/År: Stockholm : Textil information, 1954
 Omfång: 110 s. : ill. (vissa i färg).
 SAB-kod: Pjb
Kategori: Teknik, industri och kommunikationer > Textilindustri och beklädnadsindustri > Textilkemi
Ex. 1: Mycket fint skick 95 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7610
 
 Författare: Arnö-Berg, Inga, 1933-
 Titel: Serviser från Gustavsberg.
 Förlag/År: Västerås : Ica-förl., 1971 ; (Örebro : Ljungföretagen)
 Omfång: 112 s., [4] pl.-bl. : ill.
 ISBN: 91-534-0130-1
 SAB-kod: Ihfac-c
 Ämnesord: Porslin
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konsthantverk > Porslin
Ex.1: Bra skick Lite sliten85 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7611
 
 Författare: Sendak, Maurice, 1928-
 Titel: Higglety pigglety pop ! or, There must be more to life story and pictures by Maurice Sendak
 Förlag/År: London Bodley Head 1969
 Omfång: [5],69p ill 18x18cm. Inbunden
 Anmärkning: Originally published, New York: Harper & Row, 1967
 ISBN: 0370015053
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Skyddsomslag trasigt Fint skick Förutom det trasiga skyddsomslaget är boken lite skavd undertill. I övrigt fin.125 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7612
 
 Författare: Linde, Gunnel, 1924-
 Titel: Den olydiga ballongen / Gunnel Linde ; melodier av Bo Sundblad ; illustr. av Hans Arnold
 Förlag/År: Bonnier
 Upplaga: Originalupplaga 1966
 Omfång: Inbunden
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: uHcf
 SAB-kod: uXqj
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Kategori: Musikalier > Vokalmusik: särskilda former > Barnvisor och -ramsor
Ex.1:Namnteckning Fint skick 150 kr. Såld
Ex.2: Bra skick Lite sliten rygg. Ou125 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7613
 
 Författare: Antunes, António Lobo, 1942-
 Titel: Portugals glans och ära / António Lobo Antunes ; översättning: Marianne Eyre
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1999 ; (Falun : AiT Falun AB)
 Omfång: 350, [1] s. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: O esplendor de Portugal.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1999
 ISBN: 91-37-11243-0
 Medarbetare: Eyre, Marianne, 1931- (översättare)
 SAB-kod: Hl.01=c
 SAB-kod: Hcel.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Portugisiska
Ex. 1: Mycket fint skick 125 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7614
 
 Titel: Karolinska krigare berättar. Joachim Mathiae Lyths dagbok / Joachim Lyth
 Förlag/År: Stockholm : Rediviva, 1986 ; (Uddevalla : Bohusläningen)
 Omfång: [5], xi, [1], 111, [8] s. ; 23 cm Inbunden.
 Serie: Suecica rediviva, 99-0117564-X ; 104
 Anmärkning: Faks. av: Karolinska krigares dagböcker. D. 2, utg. av A. Quennerstedt, Lund, 1912
 ISBN: 91-7120-197-1
 Medarbetare: Hultman, Johan, 1666-1735 (medarbetare)
 Medarbetare: Lyth, Joachim Matthias, 1680-1746. Joachim Mathiae Lyths dagbok
 SAB-kod: Kc.428
 SAB-kod: Lz Lyth, Joachim Matthias
 Ämnesord: Lyth, Joachim Matthias, 1680-1746
 Ämnesord: Karl XII, kung av Sverige, 1682-1718
 Ämnesord: Karolinerna
 Ämnesord: Slaget vid Poltava 1709
Kategori: Historia > Sverige > Karl XII 1697-1718
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Lyth, Joachim Matthias
Ex.1: Fint skick Några smårevor och märke efter prislapp.95 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7615
 
 Författare: Westman, Margareta, 1936-2000
 Titel: Språkets lustgård och djungel / Margareta Westman
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1995 ; (Smedjebacken : Smegraf)
 Omfång: 236, [3] s. ; 22 cm Inbunden.
 Serie: Skrifter utgivna av Svenska språknämnden, 0346-7724 ; 79
 ISBN: 91-1-935522-X
 SAB-kod: Fc
 SAB-kod: F
 Ämnesord: Svenska språket
Kategori: Språkvetenskap > Svenska
Ex. 1: Bra skick Lite slitet och naggat omslag. En lagad reva.90 kr.
Ex.2: Fint skick 120 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7616
 
 Författare: Kaster, Joseph
 Titel: Mytologisk uppslagsbok : [1500 uppslagsord om nordisk, grekisk, romersk, egyptisk, babylonisk, aztekisk, kinesisk och alla andra viktigare mytologier] / Joseph Kaster ; översättning av Gösta Åberg
 Förlag/År: Stockholm : Tiden, 1991 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 191, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Putnam's concise mythological dictionary.
 Anmärkning: "Även tillg. med tryckår: 2. uppl., 1993 ; 3. tr., 1993 ; 4. tr., 1994 ; 5. tr., 1995"
 ISBN: 91-550-3809-3
 Medarbetare: Åberg, Gösta (översättare)
 SAB-kod: Cm(x)
 Ämnesord: Mytologi
Kategori: Religion > Religionshistoria
Ex.1: Mycket fint skick 95 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7617
 
 Författare: Fromm, Erich, 1900-1980
 Titel: Ett friskare samhälle / Erich Fromm ; övers.: Sven Ekberg
 Förlag/År: Stockholm : Tiden, 1976 ; (Kristianstad : Kristianstads boktr.)
 Omfång: 290 s. ; 22 cm. Häftad
 Orginaltitel: The sane society.
 Serie: Tidens samhällsstudier, 0346-5535
 Anmärkning: Tidigare utg. i annan övers.
 ISBN: 91-550-1973-0
 Medarbetare: Ekberg, Sven (översättare)
 SAB-kod: Oa
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Sociologi
Ex. 1: Mycket fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7618
 
 Författare: Almqvist, Bertil, 1902-1972
 Titel: Berättelsen om Lille Vigg som inte ville vara så liten / Bertil Almqvist
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1990 ; (Italien)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: [22] s. : färgill. ; 26 cm Inbunden.
 Serie: Bonnier lågpris, 99-0770006-1
 Anmärkning: Originaluppl. 1964
 ISBN: 91-48-51760-7
 SAB-kod: Hc,u
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex.1: Mycket fint skick 60 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7619
 
 Författare: Sandberg, Inger, 1930-
 Titel: Rundhunden och bottenlösa dammen / Inger och Lasse Sandberg
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1989 ; (Italien)
 Omfång: [28] s. : färgill. ; 27 cm Inbunden.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1990
 Anmärkning: Originaluppl. 1989
 ISBN: 91-29-59644-0
 Medarbetare: Sandberg, Lasse, 1924-
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: Hc,u
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex.1: Mycket fint skick 90 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7620
 
 Författare: Hebey, Pierre
 Titel: Au rendez-vous des amis .../ Pierre Hebey.
 Förlag/År: Paris : Galerie Enrico Navarra, 1990
 Omfång: Häftad
Kategori: Konst, musik, teater och film
Ex. 1: Mycket fint skick Bilden på boken ngt beskuren.90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7621
 
 Författare: Venet, Bernar
 Titel: Indeterminate lines / Bernar Venet.
 Förlag/År: Hong Kong : Hong Kong Museum of art, 1995
 Omfång: Häftad
Kategori: Konst, musik, teater och film
Ex. 1: Mycket fint skick Bilden på boken ngt beskuren150 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7622
 
 Författare: McGowan, Alan
 Titel: Segelfartyg / text: Alan McGowan ; målningar: Börje Svensson ; idé och formgivning: Ron van der Meer ; övers.: Bengt Holmqvist ; svensk fackgranskning: Björn Ekström ; utvikskonstruktioner: John Strejan och David Rosendale
 Förlag/År: Stockholm : Barnens bokklubb/Läseklubben, 1985 ; (Colombia)
 Omfång: [2], 14 s. : ill. ; 29 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Sailing-ships.
 Serie: En pop-up-bok med fakta, 99-0533395-9
 Anmärkning: Med utfällbara figurer
 ISBN: 91-85904-07-4
 Medarbetare: Ekström, Björn (illustratör)
 Medarbetare: Holmqvist, Bengt (översättare)
 Medarbetare: Rosendale, David (illustratör)
 Medarbetare: Strejan, John (illustratör)
 Medarbetare: van, Ron (illustratör)
 Medarbetare: Svensson, Börje, 1946- (illustratör)
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: uP
 Ämnesord: Segelfartyg
Kategori: Teknik, industri och kommunikationer > Transportmedel och kommunikationer > Segelbåtar
Ex.1: Mycket fint skick Bilden på boken är beskuren.175 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7623
 
 Författare: Paz, Octavio, 1914-1998
 Titel: Den våldsamma årstiden / Octavio Paz ; i svensk tolkning och med en inledande essay av Artur Lundkvist
 Förlag/År: Stockholm : FIB:s lyrikklubb, 1990 ; (Stockholm : Grafisk press)
 Upplaga: [Ny uppl.]
 Omfång: 77, [2] s. ; 20 cm. Häftad
 Orginaltitel: La estación violenta.
 Serie: FIB:s lyrikklubbs bibliotek, 0425-5232 ; 58
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1960
 ISBN: 91-550-3724-0
 Medarbetare: Lundkvist, Artur, 1906-1991 (översättare)
 SAB-kod: Hkq.03
 SAB-kod: Hcekq.03
 SAB-kod: Hkq.03=c
Kategori: Skönlitteratur > Spansk skönlitteratur > Spanskamerikansk skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Spanska
Ex.1: Mycket fint skick 70 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7624
 
 Författare: Hansell, Sigurd, 1919-1997
 Titel: Gröt från A till Ö : om julgröt, couscous, polenta, hirs, bovete, vetegroddar, bänkvälling, müsli, drömgröt, etc. / Sigurd Hansell ; [teckningar: Karin Feltzin]
 Förlag/År: Stockholm : LT, 1978 ; (Helsingborg : Boktryck)
 Upplaga: [Ny uppl.]
 Omfång: 77 s. : ill., tab. ; 21 cm. Häftad
 ISBN: 91-36-01256-4
 Medarbetare: Feltzin, Karin (illustratör)
 SAB-kod: Qcaa
 Ämnesord: Gröt
 Ämnesord: Porridge
Kategori: Ekonomi och näringsväsen > Hem och hushåll > Matlagning
Ex.1: Fint skick 70 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7625
 
 Författare: Ishiguro, Kazuo, 1954-
 Titel: Berg i fjärran / Kazuo Ishiguro ; övers. av Ann Henning
 Förlag/År: Stockholm : Viva, 1985 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 214, [1] s. ; 21 cm Inbunden.
 Orginaltitel: A pale view of hills.
 ISBN: 91-614-0021-1
 Medarbetare: Henning, Ann (översättare)
 SAB-kod: He=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick Debutboken. Namnteckning.90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7626
 
 Författare: Hesse, Hermann, 1877-1962
 Titel: Dikter / Tolkade [från tyskan] av Erik Blomberg [m.fl.]
 Förlag/År: Sthlm, 1946
 Omfång: 82 s. Häftad
 SAB-kod: Hcef.03
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Tyska och jiddisch
Ex. 1: Fint skick 100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7627
 
 Författare: Irving, John, 1942-
 Titel: Änka i ett år / John Irving ; översättning av Rose-Marie Nielsen
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1998 ; (Smedjebacken : Fälth & Hässler)
 Omfång: 535, [1] s. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: A widow for one year.
 Anmärkning: "Även med tryckår: 2. tr., 1998 ; [Ny tr.], 2000 ; [Ny tr.], 2001"
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1998
 ISBN: 91-46-17311-0
 Medarbetare: Nielsen, Rose-Marie (översättare)
 SAB-kod: Heq.01=c
 SAB-kod: Hcee.01
 Ämnesord: Roman
 Ämnesord: Kvinnoliv
 Ämnesord: Kärlek
 Ämnesord: Sorg
 Ämnesord: Författarskap
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Fint skick 85 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7628
 
 Författare: Gripe, Maria, 1923-2007.
 Titel: Egna världar / Maria Gripe
 Förlag/År: Stockholm : Bonniers juniorförl., 1994 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1994
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: Hc,u
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex. 1: Mycket fint skick Ou.100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7629
 
 Författare: Sandman Lilius, Irmelin, 1936-
 Titel: Mattan från Kars / Irmelin Sandman Lilius
 Förlag/År: Stockholm : Bonniers juniorförl., 1989 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 221, [1] s. ; 21 cm Inbunden.
 ISBN: 91-48-51720-8
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: Hcd,u
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Finlandssvensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick 65 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7630
 
 Författare: Laitinen, Kai, 1924-
 Titel: Finlands moderna litteratur : konturer, huvudlinjer, resultat 1917-1967 / [svensk översättning: Th. Warburton]
 Förlag/År: Helsingfors : Schildt, 1968
 Omfång: 244 s. Häftad
 Orginaltitel: Suomen kirjallisuus 1917-1967 : ääriviivoja, päälinjoja, saavutuksia
 Genre: Finlandssvensk litteratur
 SAB-kod: Gub.5
Kategori: Litteraturvetenskap > Finsk-ugrisk och altaisk litteraturhistoria > Finsk och tornedalsfinsk litteraturhistoria
Ex. 1: Fint skick Delvis osprättad60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7633
 
 Författare: Reed, Evelyn
 Titel: Kvinnans utveckling : från matriarkalisk klan till patriarkalisk familj / Evelyn Reed ; [svensk övers.: Gunvor Karlström]
 Förlag/År: Stockholm : Röda rummet, 1978 ; (Lund : Rahm)
 Upplaga: 1. uppl.
 Omfång: 527 s. ; 20 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Woman's evolution, from matriarchal clan to patriarchal family.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2. uppl., 1980
 ISBN: 91-7362-052-1
 Medarbetare: Karlström, Gunvor (översättare)
 SAB-kod: My
 SAB-kod: Oad
 Ämnesord: Family
Kategori: Etnografi, socialantropologi och etnologi > Samhälls- och familjeliv
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Sociologi
Ex. 1: Mycket fint skick Namnetikett200 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7634
 
 Titel: Lyckans ost / Sanna Engström och Vasastans ost
 Förlag/År: Stockholm, 2003
 Omfång: Spiralbunden
 ISBN: 9163148331
Kategori: Ekonomi och näringsväsen
Ex. 1: Mycket fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7635
 
 Författare: Hemingway, Ernest, 1899-1961
 Titel: Över floden in bland träden / [övers. av Mårten Edlund]
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1954
 Upplaga: [Ny uppl.]
 Omfång: 278 s. Inbunden
 Orginaltitel: Across the river and into the trees.
 Anmärkning: Föreg. uppl. 1951-1954
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Fint skick Häftad utg.75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7636
 
 Författare: Voltaire, François de, 1694-1778
 Titel: Zadig eller Ödet : en orientalisk berättelse / François de Voltaire ; översättning av Anna Forssberg Malm
 Förlag/År: Stockholm : Fabel, 1994 ; (Norge)
 Omfång: 158, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Zadig ou La destinée.
 Serie: Fabel miniklassiker, 99-1874998-9 ; 6
 Anmärkning: Tidigare utg. i andra övers.
 Anmärkning: Första uppl. 1912. Första uppl. i denna version 1994
 ISBN: 91-7842-164-0
 Medarbetare: Forssberg Malm, Anna, 1962- (översättare)
 SAB-kod: Hcej.01
 SAB-kod: Hj.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Franska
Ex.1:Namnteckning Mycket fint skick 30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7638
 
 Författare: Malmsten, Bodil, 1944-
 Titel: Priset på vatten i Finistère / Bodil Malmsten
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 2003 (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 238, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Serie: Bonnier pocket, 99-0307595-2
 Anmärkning: Originaluppl. 2001
 Anmärkning: "Även med tryckår: 2. tr., 2003 ; 4.-5. tr., 2003 ; 6.-7. tr., 2004 ; 9.-10. tr., 2005"
 ISBN: 91-0-010047-1
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 45 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7639
 
 Författare: Mathiesen, Thomas
 Titel: Den dolda disciplineringen : essäer om politisk kontroll / Thomas Mathiesen ; övers.: Sten Andersson
 Förlag/År: Göteborg : Korpen, 1980 ; (Surte : Minab)
 Omfång: 165 s. ; 19 cm.
 Orginaltitel: Den skjulte disiplinering ((norska)).
 Anmärkning: "Även tillg. med tryckår: Ny tr., 1982 (Göteborg : Graphic systems) ; Ny tr., 1985"
 ISBN: 91-7374-001-2
 Medarbetare: Andersson, Sten (översättare)
 SAB-kod: Ocf-db
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Statskunskap och politik > Norge
Ex.1: Mycket fint skick 50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7640
 
 Författare: Andersson, Jan, 1933-
 Titel: Språk och påverkan : om argumentationens semantik / Jan Andersson & Mats Furberg
 Förlag/År: Stockholm : Aldus/Bonnier, 1966 ; (Lund : Berling)
 Omfång: 124 s., 4 pl.-bl. : ill. Pocket
 Medarbetare: Furberg, Mats, 1933-
 SAB-kod: Dg
 SAB-kod: F.023
Kategori: Filosofi och psykologi > Etik
Kategori: Språkvetenskap > Semantik (betydelselära)
Ex.1: Fint skick 50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7641
 
 Titel: Der Deutsche Volkskalender
 Omfång: Häftad
 Anmärkning: Obs frakturstil
Kategori: Allmänt och blandat
Ex. 1: Bra skick Några skador på framsidan av omslaget annars fin. Blekt.40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7642
 
 Författare: Stagnelius, Erik Johan, 1793-1823
 Titel: Martyrerna : Backanterna : två dramer / Erik Johan Stagnelius
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1923
 Omfång: 170 s. Häftad
 Serie: Bonniers universalbibliotek, 99-0251801-X
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Bra skick 30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7643
 
 Författare: Heyerdahl, Thor, 1914-2002
 Titel: Expedition Kon-Tiki / [översättning från originalmanuskriptet av expeditionens svenske deltagare Bengt Danielsson]
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1949
 Omfång: 205 s. Häftad
 Orginaltitel: Kon-Tiki ekspedisjonen.
 Medarbetare: Danielsson, Bengt, 1921-1997 (översättare)
 SAB-kod: Nrcb.07
Kategori: Geografi > Oceanien > Polynesien
Ex. 1:Ouppsprättad Mycket fint skick 90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7644
 
 Författare: Willers, Uno, 1911-1980
 Titel: Från slottsflygeln till Humlegården : August Strindberg som biblioteksman / Uno Willers
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1962 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 131, [1] s., 4 pl.-bl. : ill. Häftad
 SAB-kod: Ab-cz Stockholm: Kungl. biblioteket
 SAB-kod: Gcz Strindberg, August
 Ämnesord: Strindberg, August, 1849-1912
Kategori: Bokväsen och biblioteksväsen > Bibliotek > Särskilda bibliotek
Kategori: Litteraturvetenskap > Svensk litteraturhistoria > Särskilda svenska författare
Ex. 1:Ouppsprättad Mycket fint skick Lätt blekt.80 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7645
 
 Författare: Morris, Desmond, 1928-
 Titel: Peoplewatching / Desmond Morris
 Förlag/År: London: Vintage , 2002
 Omfång: 526 s.: ill. Pocket
 Anmärkning: Tidigare utg. med titeln: Manwatching
 ISBN: 0-09-942978-0
 SAB-kod: Doef
 Ämnesord: Kroppsspråket
Kategori: Filosofi och psykologi > Psykologi > Kommunikationspsykologi
Ex. 1: Mycket fint skick 100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7647
 
 Författare: Björkbom, Carl, 1898-1966
 Titel: Gutenberg / av Carl Björkbom
 Förlag/År: Stockholm, 1951
 Omfång: 64 s. Inbunden
 Serie: Grafiska institutets skriftserie, 99-0578482-9 ; 7
 SAB-kod: Aec
 SAB-kod: Lz Gutenberg, Johann
 Ämnesord: Gutenberg, Johann, 1394-1468
 Ämnesord: Boktryckerihistoria
 Ämnesord: Tryckerihistoria
Kategori: Bokväsen och biblioteksväsen > Bokväsen > Boktryckerihistoria
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Gutenberg, Johann
Ex. 1: Mycket fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7648
 
 Författare: Clemensson, Gustaf, 1884-1971
 Titel: Papperets historia intill 1880 / av Gustaf Clemensson
 Förlag/År: Stockholm : Geber, 1953
 Omfång: 98 s. : ill. Inbunden
 Serie: Grafiska institutets skriftserie, 99-0578482-9 ; 8
 SAB-kod: Aeb
 SAB-kod: Pi:k
 Ämnesord: Papper
Kategori: Bokväsen och biblioteksväsen > Bokväsen > Skrivredskap och skrivmaterial
Kategori: Teknik, industri och kommunikationer > Pappersindustri
Ex. 1: Mycket fint skick 80 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7649
 
 Författare: Meynell, Francis
 Titel: Engelskt boktryck / av Francis Meynell ; till svenska av Ernst Nathorst-Böös
 Förlag/År: Stockholm : Gebers, 1951
 Omfång: 60 s.: ill. Inbunden
 Serie: Grafiska institutets skriftserie, 99-0578482-9 ; 6
 SAB-kod: Aec-e
 Ämnesord: Boktryckerihistoria
Kategori: Bokväsen och biblioteksväsen > Bokväsen > Boktryckerihistoria
Ex. 1: Mycket fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7650
 
 Författare: Wollin, Nils G, 1892-1964
 Titel: Svenska stilgjuteriet : Peter Mommas skapelse
 Förlag/År: Stockholm, 1947
 Omfång: 77 s. Inbunden
 Serie: Grafiska institutets skriftserie, 99-0578482-9 ; 3
 SAB-kod: Aec-c.44
 SAB-kod: Lz Momma, Peter
 Ämnesord: Momma, Peter
Kategori: Bokväsen och biblioteksväsen > Bokväsen > Boktryckerihistoria
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Momma, Peter
Ex. 1: Mycket fint skick Blekt omslag.75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7651
 
 Författare: Collijn, Isak, 1875-1949
 Titel: Svensk boktryckerihistoria under 14- och 1500-talen / av Isak Collijn
 Förlag/År: Stockholm : Gebers, 1947
 Omfång: 98 s. : ill. Inbunden
 Serie: Grafiska institutets skriftserie, 99-0578482-9 ; 2
 SAB-kod: Aec-c.3
Kategori: Bokväsen och biblioteksväsen > Bokväsen > Boktryckerihistoria
Ex. 1: Mycket fint skick Blekt omslag.80 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7652
 
 Titel: Svensk handordbok : konstruktioner och fraseologi / under red. av Ture Johannisson och K. G. Ljunggren
 Förlag/År: Stockholm : Esselte studium, 1977 ; (Nacka : Esselte Herzog)
 Upplaga: 3. tr.
 Omfång: xii, 891 s. ; 19 cm.
 Anmärkning: "Även tillg. med tryckår: 4. tr., 1980 ; 5. tr., 1984 ; 6. tr., 1986 (Uppsala : Esselte Herzog) ; 7. tr., 1988 (Uppsala : A & W) ; 8. tr., 1989"
 ISBN: 91-24-14309-X
 Medarbetare: Johannisson, Ture, 1903-1990 (utgivare)
 Medarbetare: Ljunggren, Karl Gustav, 1906-1967
 SAB-kod: Fc(x)
 Ämnesord: Svenska språket
Kategori: Språkvetenskap > Svenska > Lexikon
Ex.1: Skyddsomslag saknas Fint skick 75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7653
 
 Författare: Sundborg, Bertil, 1904-1986
 Titel: Från Göteborgsmåleriets genombrottsår : åtta intervjuer från år 1935 / av B. S.
 Förlag/År: Göteborg, 1952
 Omfång: 106 s. : ill. Häftad
 Serie: Palettens skriftserie, 99-0818618-3 ; 2
 SAB-kod: Ie-cz Göteborg
Kategori: Konst, musik, teater och film > Målarkonst > Särskilda orters målarkonst
Ex. 1: Fint skick Lite smånagg på omslaget60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7654
 
 Författare: Lindell, Lars-Olof, 1894-1970
 Titel: Bellman på annat sätt : en studie
 Förlag/År: Stockholm : Fabel : [Seelig], 1966 ; (Stockholm : Björkmans eftr.)
 Omfång: 44 s. Inbunden
 SAB-kod: Gcz Bellman, Carl Michael
 Ämnesord: Bellman, Carl Michael, 1740-1795
Kategori: Litteraturvetenskap > Svensk litteraturhistoria > Särskilda svenska författare
Ex. 1: Fint skick Två naggade hörn40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7655
 
 Författare: Crowley, Aleister, 1875-1947.
 Titel: Moonchild / Aleister Crowley
 Förlag/År: London, Sphere, 1972.
 Omfång: 301 s. 18 cm. Pocket
 ISBN: 0722127030
 SAB-kod: He
 Ämnesord: Engelsk skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1: Bra skick Lite sliten. Namnteckning.45 kr. Såld
Ex.2: Mycket fint skick 85 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7657
 
 Författare: Lientz, Gerald
 Titel: Death at Appledore Towers / by Gerald Lientz ; content editor: John David Ruemmler ; managing editor: Kevin Barrett ; cover art & illustrations by Daniel Horne.
 Förlag/År: New York : Berkely Books, c1987.
 Omfång: [190] s. : ill. ; 18 cm. Pocket.
 Serie: Sherlock Holmes solo mysteries ; 3.
 ISBN: 0425106179
 Genre: Deckare
 Genre: Plot-your-own stories
 Ämnesord: Holmes, Sherlock (Fictitious character)
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Bra skick En rollspelsbok där man spelar Sherlock Holmes30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7658
 
 Författare: Niven, Larry, 1938-
 Titel: Ulrik Samuelson/ Lars Nittve
 Förlag/År: Copenhagen : Blöndal, 1987
 Omfång: Häftad
 Anmärkning: Curated by Lars Nittve
Kategori: Konst, musik, teater och film
Ex.1: Fint skick 75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7659
 
 Författare: Karabatéa, Mariléna
 Titel: Grekisk mytologi/ Mariléna Karabatéa.
 Förlag/År: Athen : Adams förlag, ??
 Omfång: Häftad
Kategori: Skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Rikligt illustrerad75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7660
 
 Författare: Marinatos, Nanno
 Titel: Art and religion in Thera : reconstructing a bronze age society / Nanno Marinatos.
 Omfång: Häftad
Kategori: Arkeologi
Ex. 1: Mycket fint skick 90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7661
 
 Författare: Tolkien, J R R, 1892-1973
 Titel: Härskarringen / J R R Tolkien ; översättning av Åke Ohlmarks
 Förlag/År: Stockholm : AWE/Gebers 1983
 Omfång: Pocket
 Orginaltitel: The lord of the rings.
 Anmärkning: "Innehåll: Sagan om ringen ; Sagan om de två tornen ; Sagan om konungens återkomst"
 Medarbetare: Tolkien, J. R. R., 1892-1973 Sagan om ringen
 Medarbetare: Tolkien, J. R. R., 1892-1973 Sagan om de två tornen
 Medarbetare: Tolkien, J. R. R., 1892-1973 Sagan om konungens återkomst
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Fint skick Alla tre delar80 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7662
 
 Författare: MacGregor Mathers, S L (Samuel Liddell), 1854-1918.
 Titel: The sorcerer and his apprentice unknown hermetic writings of S.L. MacGregor Mathers and J.W. Brodie-Innes edited and introduced by R.A. Gilbert
 Förlag/År: Wellingborough Aquarian 1983
 Omfång: 224p ill 22cm Pocket.
 Serie: Roots of the golden dawn series
 ISBN: 0850303745
 Medarbetare: Brodie-Innes, J. W. 1848-1923.
 Medarbetare: Gilbert, R. A.
 SAB-kod: Dop
 SAB-kod: Blb
 Ämnesord: Occultism.
Kategori: Filosofi och psykologi > Psykologi > Parapsykologi
Kategori: Allmänt och blandat > Omstridda fenomen och företeelser > Ockultism
Ex.1: Bra skick Rätt slitet omslag, men ovanlig.200 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7663
 
 Titel: Österskärsrapsodi / [red. av Einar Nylén]
 Förlag/År: Österskär : Österskärs villaägarefören., 1969 ; (Stockholm : Lundquist)
 Omfång: 46 s. : ill. Häftad
 Medarbetare: Nylén, Einar, 1908- (medarbetare)
 SAB-kod: Ncabz Österskär
Kategori: Geografi > Sverige > Uppland och Uppsala län
Ex. 1: Fint skick Ett hörn saknas samt veck på omslagets framsida.75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7664
 
 Författare: Stiernhielm, Georg, 1598-1672
 Titel: Herkules / Georg Stiernhielm ; företal av Olof Lagercrantz ; teckningar av Sune Alehammar
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1946
 Omfång: 71s : Ill. Häftad
 Medarbetare: Lagercrantz, Olof, 1911-2002 (förord)
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 65 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7665
 
 Författare: Gustafsson, Åke, 1908-1988
 Titel: Åsnans död : essäer i novellform / Åke Gustafsson
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1955. Häftad.
 Omfång: 189 s.
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Bra skick Lite sliten30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7666
 
 Författare: Dimitrov, Georgi
 Titel: Dokument, brev och anteckningar från tiden för fängelsevistelsen och Leipzigprocessen : med icke tidigare offentliggjorda faksimil och fotografier / Georgi Dimitrov ; övers. från tyskan av Alice Wallenius
 Förlag/År: Stockholm 1936
 Omfång: Häftad
 SAB-kod: Kfa.5
Kategori: Historia > Mellaneuropa > 1900-talet
Ex. 1: Mindre bra skick Snedläst, en skada längt ner på ryggen. Sliten30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7667
 
 Titel: Eva & Adele, day by day - painting ; [the Nordic Watercolour Museum, November 9 2003 - January 25 2004] / Nordiska Akvarellmuseet. [Ed. Bera Nordal. Transl. Eva Blume ...]
 Förlag/År: Ostfildern, Germany : Hatje Cantz, 2003
 Omfång: 208 S. : überw. Ill. ; 24 x 26 cm. Inbunden
 Anmärkning: Literaturverz. S. 201 - 206
 ISBN: 91-89477-16-2
 Medarbetare: Nordal, Bera, Hrsg.
 Ämnesord: Eva & Adele Malerei Geschichte 1989-2003 Ausstellung Skärhamn 2003. SWD
Kategori: Konst, musik, teater och film
Ex. 1: Mycket fint skick 190 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7668
 
 Författare: Gould, Stephen Jay
 Titel: Livet är underbart : om femögda djur och naturens slumpmässiga historia / Stephen Jay Gould ; översättning: Lars Werdelin
 Förlag/År: Stockholm : Ordfront, 1990 ; (Södertälje : Fingraf)
 Omfång: 355 s. : ill., tab. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Wonderful life.
 ISBN: 91-7324-367-1
 Medarbetare: Werdelin, Lars (översättare)
 SAB-kod: Ud:k.5
 SAB-kod: Ueaa
 SAB-kod: Udbbe
Kategori: Naturvetenskap > Geologi och paleontologi > Geologins och paleontologins historia
Kategori: Naturvetenskap > Biologi > Utvecklingslära
Kategori: Naturvetenskap > Geologi och paleontologi > Ryggradsdjur (Vertebrata)
Ex.1: Mycket fint skick 160 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7669
 
 Författare: Bowles, Jane Auer, 1917-1973
 Titel: Två allvarligt sinnade damer / till svenska av Eva Thomson-Roos
 Förlag/År: Stockholm : Geber, 1967 ; (Uppsala : A & W)
 Omfång: 277, [1] s. Häftad
 Orginaltitel: Two serious ladies.
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Fint skick Första svenska utg.125 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7670
 
 Författare: Schoultz, Solveig von, 1907-1996
 Titel: Längs vattenbrynet / Solveig von Schoultz
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier Alba, 1992 ; (Finland)
 Omfång: 142 s. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-34-51355-8
 Genre: Finlandssvensk litteratur
 SAB-kod: Gcdz Schoultz, Solveig von
 SAB-kod: Hcd
 Ämnesord: Schoultz, Solveig von 1907-1996
Kategori: Litteraturvetenskap > Svensk litteraturhistoria > Finlandssvensk litteraturhistoria
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Finlandssvensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 110 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7671
 
 Författare: Tikkanen, Märta, 1935-
 Titel: Vem bryr sig om Doris Mihailov?.
 Förlag/År: Stockholm : Trevi ; [Solna] : [Seelig], 1974 ; (Finland)
 Omfång: 141, [1] s. Häftad
 ISBN: 91-7160-168-6
 Genre: Finlandssvensk litteratur
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Bra skick Ovanlig. Lite slarvigt uppskuren.65 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7673
 
 Författare: Parland, Oscar, 1912-1997
 Titel: Förvandlingar : roman / Oscar Parland
 Förlag/År: Helsingfors : Schildt, 1945 ; (Helsingfors : Simelius)
 Omfång: 358 s. Häftad
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Ovanlig. Namnteckning250 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7674
 
 Titel: Västerås genom tiderna : monografi. D. 5:2, Stadens byggnadshistoria från 1800-talets mitt / av Sven Drakenberg
 Förlag/År: Västerås, 1962 ; (Västerås : Vestmanl. läns tidn.)
 Omfång: 421 s. : ill. Häftad
 Anmärkning: Omslagstitel: Västerås stads byggnadshistoria från 1800-talets mitt
 Medarbetare: Drakenberg, Sven, 1904-1979 (medarbetare)
 SAB-kod: Ncaez Västerås
Kategori: Geografi > Sverige > Västmanland
Ex. 1: Mycket fint skick 200 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7675
 
 Författare: Key-Åberg, Sandro, 1922-1991
 Titel: I det darrande ljuset : dikter / Sandro Key-Åberg
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1981 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 123, [1] s. ; 24 cm. Häftad
 ISBN: 91-0-045134-7
 SAB-kod: Hc.03
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex. 1: Fint skick Märke efter prislapp på framsidan.65 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7676
 
 Författare: Powers, Tim, 1952-
 Titel: Expiration date / Tim Powers.
 Förlag/År: New York : Tor, 1996.
 Upplaga: 1st ed.
 Omfång: 381 s. ; 24 cm. Inbunden
 Anmärkning: A Tom Doherty Associates book.
 ISBN: 0312860862
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: Heq
 Ämnesord: Los Angeles (Calif.)
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur > Amerikansk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick First ed.100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7678
 
 Författare: Connelly, Michael, 1956-
 Titel: The narrows : a novel / by Michael Connelly.
 Förlag/År: New York : Little, Brown, c2004.
 Upplaga: 1st ed.
 Omfång: 404 s. ; 25 cm. Inbunden
 ISBN: 0316155306
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Heq
 Ämnesord: Bosch, Harry (Fictitious character)
 Ämnesord: Private investigators
 Ämnesord: Serial murders
 Ämnesord: Los Angeles (Calif.)
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur > Amerikansk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick First ed.120 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7679
 
 Författare: Ulvros, Eva Helen, 1954-
 Titel: Sophie Elkan : hennes liv och vänskapen med Selma Lagerlöf / Eva Helen Ulvros
 Förlag/År: Lund : Historiska media, 2001 ; (Falun : AiT Falun)
 Omfång: 334, [2] s. : ill. ; 23 cm Inbunden.
 ISBN: 91-89442-15-6
 SAB-kod: Gcz Elkan, Sophie
 SAB-kod: Gcz Lagerlöf, Selma
 Ämnesord: Lagerlöf, Selma, 1858-1940
 Ämnesord: Elkan, Sophie, 1853-1921
 Ämnesord: Biografi
 Ämnesord: Författare
 Ämnesord: Brev
 Ämnesord: Sverige
 Ämnesord: 1800-talet
 Ämnesord: Kvinnliga författare
 Ämnesord: 1900-talet
Kategori: Litteraturvetenskap > Svensk litteraturhistoria > Särskilda svenska författare
Kategori: Litteraturvetenskap > Svensk litteraturhistoria > Särskilda svenska författare
Ex. 1: Mycket fint skick 135 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7680
 
 Författare: Gripe, Maria, 1923-2007.
 Titel: Agnes Cecilia : en sällsam historia / Maria Gripe
 Förlag/År: Stockholm : Bonniers juniorförl., 1981 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 219, [1] s. ; 21 cm. Inbunden
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 30/37. tus., 1984
 ISBN: 91-48-50576-5
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: uHc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Lätt slitet och naggat skyddsomslag. Namnteckning. Ou.75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7682
 
 Författare: Gripe, Maria, 1923-2007.
 Titel: Tanten / Maria Gripe, omslag och illustr. av Anders Sten
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1970 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 177 s. Inbunden
 Serie: Önskeböckerna, 99-0163881-X ; 382
 Genre: Ungdomsböcker
 SAB-kod: uHc
 Ämnesord: Ungdomsböcker
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Denna utg tr 198070 kr.
Ex. 2: Mycket fint skick Orginalupplagan125 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7683
 
 Författare: Huldt, Märit, 1912-2006
 Titel: Hirams vänners kokbok / [Märit Huldt]
 Förlag/År: Västerås : Ica bokförl., 1984 ; (Danmark)
 Upplaga: 2. uppl.
 Omfång: 160 s. : ill. ; 20 cm Inbunden.
 ISBN: 91-534-0848-9
 SAB-kod: Qcaa
Kategori: Ekonomi och näringsväsen > Hem och hushåll > Matlagning
Ex. 1: Mycket fint skick 200 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7684
 
 Författare: Salvatore, R A, 1959-
 Titel: The legacy / R.A. Salvatore.
 Förlag/År: Lake Geneva, WI : TSR, c1993.
 Upplaga: 1st paperback ed.
 Omfång: 332 s. ; 18 cm. Pocket.
 Serie: Dark elf books.
 Serie: Forgotten realms.
 ISBN: 1560766409
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: He
 Ämnesord: Elves
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7685
 
 Författare: Hagman, Per, 1968-
 Titel: Pool : roman / Per Hagman
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1994 ; (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 227, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Serie: Bonnier pocket, 99-0307595-2
 Anmärkning: Originaluppl. 1993
 ISBN: 91-0-055778-1
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7686
 
 Författare: Hagman, Per, 1968-
 Titel: Volt : roman / Per Hagman
 Förlag/År: Stockholm : MånPocket, 1994 ; (Norge)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 230, [8] s. ; 18 cm. Pocket
 Serie: MånPocket, 99-0184541-6
 Anmärkning: Originaluppl. 1994
 ISBN: 91-7643-092-8
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7687
 
 Författare: Holmberg, Åke, 1907-1991
 Titel: Ture Sventon i Stockholm / Åke Holmberg ; ill. av Sven Hemmel
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1980 ; (Danmark)
 Upplaga: 3. uppl.
 Omfång: 122, [1] s. : ill. ; 20 cm Inbunden.
 Serie: En Lejon-bok, 99-0211903-4
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1984 (Avesta : A.B.M.-tryck)
 Anmärkning: Föreg. uppl. ej utg. i serien
 ISBN: 91-29-54078-X
 Medarbetare: Hemmel, Sven, 1906-1982 (illustratör)
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: uHc
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex.1: Mycket fint skick 50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7688
 
 Författare: Johns, W E (William Earl), 1893-1968.
 Titel: Biggles och Interpol / övers. av Alvar Zacke
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1961 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 173, [2] s. Inbunden
 Orginaltitel: Biggles' combined operation.
 Serie: Önskeböckerna, 99-0163881-X ; 259
 Genre: Ungdomsböcker
 SAB-kod: uHce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1:Namnteckning Fint skick Första svenska utg.45 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7689
 
 Författare: Ahlrud, Sivar
 Titel: Maffia-mysteriet / Sivar Ahlrud
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 1978 ; (Falun : B. Wahlström)
 Upplaga: 8. uppl.
 Omfång: 155, [1] s. ; 18 cm Inbunden.
 Serie: B. Wahlströms ungdomsböcker, 99-0117885-1 ; 1718
 ISBN: 91-32-11104-5
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: uHc
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex.1: Mycket fint skick 30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7691
 
 Författare: Turtledove, Harry
 Titel: The guns of the South : a novel of the Civil War / Harry Turtledove.
 Förlag/År: New York : Ballantine Books, 1993, c1992.
 Upplaga: 1st mass market ed.
 Omfång: 561 s. : map ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: Includes bibliographical references (p. 559-561)
 Anmärkning: A Del Rey book.
 ISBN: 0345384687
 Genre: Fantasy
 Genre: Alternative histories
 Ämnesord: United States
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7692
 
 Författare: Ahlrud, Sivar
 Titel: Tunnelbanemysteriet : berättelse för pojkar / Sivar Ahlrud
 Upplaga: Originalupplaga 1954
 Omfång: Inbunden
 Serie: B. Wahlströms ungdomsböcker 747
 SAB-kod: uHcg
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex.1: Fint skick pseud. för Ivar Ahlstedt & Sid Roland Rommerud. Ou.65 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7693
 
 Titel: En katedral av färgat glas : Shelley, Byron, Keats och deras epok / urval och presentation av Gunnar Harding ; dikttolkningar: Gunnar Harding ; prosaöversättningar: Ingrid Ingemark och Gunnar Harding
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1999 ; (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 327, [1] s. : ill. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: Delvis övers. från engelska
 ISBN: 91-46-17506-7
 Medarbetare: Ingemark, Ingrid 1941- (översättare)
 Medarbetare: Harding, Gunnar, 1940- (översättare)
 SAB-kod: Ge.45
 Ämnesord: Shelley, Percy Bysshe, 1792-1822
 Ämnesord: Keats, John
 Ämnesord: Byron, George Gordon Byron, baron
 Ämnesord: Byron, George Gordon
Kategori: Litteraturvetenskap > Engelsk litteraturhistoria > 1789-1832
Ex.1: Fint skick 35 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7694
 
 Författare: King, Stephen, 1947-
 Titel: Four past midnight / Stephen King.
 Förlag/År: London : New English Library, 1991.
 Omfång: 930p Pocket.
 Anmärkning: First published: London : Hodder & Stoughton, 1990.
 ISBN: 0450542882
 ISBN: 0450542882
 Genre: Skräck
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 45 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7695
 
 Författare: Hylinger, Claes, 1943-
 Titel: Ett långt farväl / Claes Hylinger
 Förlag/År: Stockholm : En bok för alla, 1997 ; (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 189, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Serie: En bok för alla, 99-0130108-4
 Anmärkning: Originaluppl. 1981
 ISBN: 91-7448-953-4
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7696
 
 Författare: Dèoblin, Alfred, 1878-1957.
 Titel: Berlin Alexanderplatz the story of Franz Biberkopf Alfred Dèoblin translated from the German by Eugene Jolas
 Förlag/År: Harmondsworth Penguin 1978
 Omfång: 478p 18cm Pocket.
 Serie: Penguin modern classics
 Anmärkning: "This translation originally published: as Alexanderplatz. New York : Viking Press ; London : Secker, 1931. - Translation of: Berlin Alexanderplatz. Berlin : S. Fischer, 1929"
 ISBN: 0140045023
 Medarbetare: Jolas, Eugene.
 SAB-kod: Hf
 Ämnesord: German fiction.
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7697
 
 Författare: Kollontaj, Alexandra Michajlovna, 1872-1952
 Titel: Arbetsbiens kärlek / Alexandra Kollontaj
 Förlag/År: Stockholm : Gidlund, 1976 ; (Avesta : Jannersten)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 250, [1] s. ; 19 cm. Pocket
 Orginaltitel: Ljubov pcël trudovych.
 Anmärkning: Med en efterskrift av Agneta Pleijel: Alexandra Kollontay, kvinnofrigörelsen och realpolitiken i Sovjet
 Anmärkning: Texten bearb. efter den svenska utg. 1931
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2. uppl., 1978
 ISBN: 91-7021-136-1
 SAB-kod: Hcema.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Ryska
Ex. 1: Bra skick 45 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7698
 
 Författare: Travers, Pamela Lyndon, 1906-1996
 Titel: Mary Poppins öppnar dörren / till svenska av Ella Wilcke
 Förlag/År: Stockholm : Natur o. Kultur, 1961 ; (Örebro : Lindh)
 Upplaga: 2. uppl.
 Omfång: 218 s. Inbunden
 Orginaltitel: Mary Poppins opens the door.
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: uHce
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex.1:Namnteckning Fint skick 60 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7700
 
 Författare: King, Stephen, 1947-
 Titel: Det svarta tornet. 2, Följeslagarna / Stephen King ; översättning av Lennart Olofsson
 Förlag/År: Stockholm : Natur och kultur, 1994 ; (Norge)
 Omfång: [8] s., s. 11-462. Pocket
 Orginaltitel: The drawing of the three.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1989-1990
 ISBN: 91-27-03921-8
 Medarbetare: Olofsson, Lennart (översättare)
 Genre: Fantasy
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Bra skick 40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7701
 
 Författare: Pratchett, Terry, 1948-
 Titel: Magins färg / Terry Pratchett ; översättning: Olle Sahlin
 Förlag/År: Stockholm : Target Games, 1989 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 189, [2] s. ; 19 cm. Pocket
 Orginaltitel: The colour of magic.
 Serie: Fantasyroman, 99-0913276-1 ; 16
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1989
 ISBN: 91-7898-062-3
 Medarbetare: Sahlin, Olle (översättare)
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Fint skick Lite snedläst45 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7702
 
 Författare: King, Stephen, 1947-
 Titel: Förbannelse / Stephen King alias Richard Bachman ; översättning av Love Kellberg
 Förlag/År: Stockholm : Legenda, 1988 ; (Storbritannien)
 Upplaga: 1. pocketuppl.
 Omfång: 304 s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Thinner.
 Serie: Legenda pocket, 99-0500049-6
 Anmärkning: "Även tillg. med tryckår: 2. pocketuppl., 1988 ; 3. pocketuppl. (Tr. i Danmark)"
 ISBN: 91-582-1245-0
 Medarbetare: Kellberg, Love, 1954- (översättare)
 Genre: Skräck
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Bra skick 30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7703
 
 Författare: Stein, Gertrude, 1874-1946
 Titel: Alice B. Toklas' självbiografi / Gertrude Stein ; övers.: Thomas Warburton
 Förlag/År: Stockholm : Trevi, 1980 ; (Uddevalla : Bohusläningen)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 273, [2] s. ; 20 cm. Pocket
 Orginaltitel: The autobiography of Alice B. Toklas.
 Serie: Trevipocket, 99-0438100-3
 ISBN: 91-7160-532-0
 Medarbetare: Warburton, Thomas, 1918- (översättare)
 SAB-kod: Lz
 SAB-kod: Gez Stein, Gertrude
Kategori: Litteraturvetenskap > Engelsk litteraturhistoria > Säskilda engelska författare
Ex. 1: Fint skick Lätt sliten rygg. Denna utg. tr 1984. Häftad.60 kr.
Ex.2: Fint skick 60 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7704
 
 Författare: Svalenius, Ivan, 1906-
 Titel: Gustav Vasa.
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1963 ; (Stockholm : Åetåtr.)
 Upplaga: [Ny, revid. utg.]
 Omfång: 270, [1] s. Pocket
 Serie: W & W-serien, 0509-5069 ; 14
 SAB-kod: Kc.411
 Ämnesord: Gustav I, kung av Sverige, 1496?-1560
Kategori: Historia > Sverige > Gustav Vasa 1521-1560
Ex. 1: Fint skick Lätt blekt.50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7705
 
 Författare: Rudé, George
 Titel: Det revolutionära Europa 1783-1815 / George Rudé ; övers. av Svante Hansson
 Förlag/År: Stockholm : Aldus/Bonnier, 1967 ; (Malmö : Beyrond)
 Omfång: 314 s. Pocket
 Orginaltitel: Revolutionary Europe, 1783-1815
 Serie: Aldusserien, 0346-5454 ; 198
 Medarbetare: Hansson, Svante (översättare)
 SAB-kod: Ka.45
Kategori: Historia > Europa > Nya tiden
Ex. 1:Blekt rygg Fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7706
 
 Författare: Dali, Salvador, 1904-1989
 Titel: Salvador Dalis hemliga liv. D. 2
 Förlag/År: Malmö : Cavefors, 1962 ; (Uddevalla : Bohusläningen)
 Omfång: 162 s., 6 pl.-bl. : ill. ; 25 cm. Pocket
 Medarbetare: Häggqvist, Arne, 1911-1985 (översättare)
 SAB-kod: Ibz Dalí, Salvador
 Ämnesord: Dalí, Salvador, 1904-1989
 Ämnesord: Surrealismen
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konsthistoria > Särskilda konstnärer
Ex.1: Mycket fint skick 85 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7707
 
 Titel: Könsroller i litteraturen från antiken till 1960-talet / under redaktion av Karin Westman Berg
 Förlag/År: Stockholm : Prisma ; [Solna] : [Seelig], 1968 ; (Stockholm : Egnell)
 Omfång: 206 s. Pocket
 Serie: Prismaserien, 99-0108495-4
 Serie: Kvinnohistoriskt arkiv, 0454-7209 ; 6
 Medarbetare: Westman Berg, Karin, 1914-1997 (utgivare)
 SAB-kod: G.096z Könsroller
 SAB-kod: G.0972
 SAB-kod: Ohj
 Ämnesord: Genus
 Ämnesord: Könsroller
Kategori: Litteraturvetenskap > Kvinnolitteratur
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Sociala frågor och socialpolitik > Könsrollsfrågor
Ex. 1: Fint skick 100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7711
 
 Författare: Russell, Bertrand, 1872-1970
 Titel: Filosofins problem / Bertrand Russell ; till svenska av Anders Byttner ; efterskrift av Konrad Marc-Wogau
 Förlag/År: Stockholm : Natur o. kultur, 1968 ; (Stockholm : Br. Lagerström)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 131, [1] s. Pocket
 Serie: Natur och kulturs pocketserie, 99-0117009-5
 Medarbetare: Byttner, Anders, 1904-1978 (översättare)
 Medarbetare: Marc-Wogau, Konrad, 1902-1991 (medarbetare)
 SAB-kod: D
 Ämnesord: Filosofi
Kategori: Filosofi och psykologi
Ex. 1: Bra skick Lite sliten och snedläst. En del understrykningar i blyerts.30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7712
 
 Författare: Andersson, Magnus, 1968-
 Titel: Det herrelösa nätet / Magnus Andersson
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1999 ; (Kristianstad : Kristianstads boktr.)
 Omfång: 94, [2] s. ; 19 cm. Häftad
 Serie: Ny lyrik (Bonnier), 99-1863769-2
 Anmärkning: Originaluppl. 1999
 ISBN: 91-0-057042-7
 SAB-kod: Hc.03
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex.1: Fint skick Litet märke på omslagets framsida.40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7714
 
 Författare: Dostojevskij, Fjodor, 1821-1881
 Titel: Dubbelgångaren / Fjodor Dostojevskij ; övers. av E. von Sabsay och C. Sterzel
 Förlag/År: Stockholm : Tiden, 1974 ; (Stockholm : Norstedt)
 Upplaga: [Realisationsutgåva]
 Omfång: 179, [1] s. Pocket
 Orginaltitel: Dvojnik.
 Serie: Ryska klassiker, 99-0121119-0 ; [9] 9
 Anmärkning: ISBN 91-550-18068-8 tilldelad annan utgåva
 SAB-kod: Hce
 SAB-kod: Hma=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Ryska
Ex.1: Mycket fint skick 50 kr. Såld
Ex.2: Fint skick Namnteckning50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7716
 
 Författare: Weiss, Peter, 1916-1982
 Titel: Exil : två romaner / Peter Weiss ; översättning av Benkt-Erik Hedin
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1996 ; (Danmark)
 Omfång: 163, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Abschied von den Eltern.
 Orginaltitel: Fluchtpunkt.
 Serie: Bonnier pocket, 99-0307595-2
 Anmärkning: "Innehåll: Diagnos ; Brännpunkt"
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1963 och 1964. Första uppl. med denna samlingstitel 1996
 Anmärkning: Tidigare utg. i separata vol.
 ISBN: 91-0-056208-4
 Medarbetare: Weiss, Peter, 1916-1982. Brännpunkt
 Medarbetare: Hedin, Benkt-Erik (översättare)
 Medarbetare: Weiss, Peter, 1916-1982. Diagnos
 SAB-kod: Hf.01=c
 SAB-kod: Hcef.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Tyska och jiddisch
Ex. 1: Bra skick 35 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7718
 
 Författare: Moodysson, Lukas, 1969-
 Titel: Vitt blod : roman / Lukas Moodysson
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1991 ; (Norge)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 223 s. ; 18 cm. Pocket
 Serie: W & W pocket, 99-0564337-0
 Anmärkning: Originaluppl. 1990
 ISBN: 91-46-16027-2
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick 45 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7719
 
 Författare: Fredén, Kristian, 1972-
 Titel: Offret / Kristian Fredén
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 2005 (Falun : Scandbook)
 Omfång: 336, [1] s. ; 20 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originalupplaga 2005
 ISBN: 91-0-010720-4
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Förlagsstämpel95 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7720
 
 Författare: Gardner, John, 1933-1982
 Titel: Tistelflickan och andra sagor / John Gardner ; till svenska av Jadwiga P. Westrup ; [omsl. och ill.: Jan Ternald]
 Förlag/År: Stockholm : AWE/Geber, 1978 ; (Lund : Rahm)
 Omfång: 70 s. : ill. ; 23 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Gudgekin the thistle girl and other tales.
 ISBN: 91-20-05681-8
 Medarbetare: Ternald, Jan, 1952- (illustratör)
 Medarbetare: Westrup, Jadwiga P., 1921-1988. (översättare)
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: uHce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Mycket fint skick 55 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7721
 
 Författare: Sandman Lilius, Irmelin, 1936-
 Titel: Främlingsvägen / Irmelin Sandman Lilius
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1982 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 289, [1] s. : ill. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-0-045448-6
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Finlandssvensk skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick Ou.100 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7722
 
 Författare: Nichols, Beverley
 Titel: Fröken Smith : den elakaste häxan i världen / Beverley Nichols ; ill.: Tor Morisse ; övers.: Eva Imber
 Förlag/År: Stockholm : Läseleket, 1982 ; (Vänersborg : Vänersborgs boktr.)
 Omfång: 225 s. : ill. ; 20 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The wickedest witch in the world.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1982
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: [Ny tr.], 1992
 ISBN: 91-86196-04-9
 Medarbetare: Morisse, Tor, 1947- (illustratör)
 Medarbetare: Imber, Eva (översättare)
 Genre: Ungdomsböcker
 SAB-kod: uHe=c
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex.1: Mycket fint skick 120 kr. Såld
Ex.2: Mycket fint skick 120 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7723
 
 Författare: Värnlund, Rudolf, 1900-1945
 Titel: Man bygger ett hus : roman / av Rudolf Värnlund
 Förlag/År: Stockholm : Röda rummet, 1984 ; (Stockholm : Inter offset tryck)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 256 s. ; 20 cm. Häftad
 ISBN: 91-7362-102-1
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7725
 
 Författare: Brahms, Eugen G
 Titel: Badade Van Veeteren i Kumlasjön? : en guide till Håkan Nessers romanvärld / av Eugen G. Brahms
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 2003 (Uddevalla : Mediaprint)
 Omfång: 43, [3] s. ; 21 cm. Häftad
 ISBN: 91-0-090425-2
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Gcz Nesser, Håkan
 Ämnesord: Nesser, Håkan, 1950- miljöskildringar sao
 Ämnesord: Nesser, Håkan, 1950- litterära gestalter sao
 Ämnesord: Van Veeteren (fiktiv gestalt)
 Ämnesord: Fiktiva platser i litteraturen
 Ämnesord: Imaginary places in literature
Kategori: Litteraturvetenskap > Svensk litteraturhistoria > Särskilda svenska författare
Ex. 1: Mycket fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7726
 
 Titel: Frankrike : en kulinarisk resa : recept från Frankrikes olika regioner / recept: Systrarna Scotto - [Marianne Comolli, Elisabeth Scotto, Michèle Carles] ; text: Gilles Pudlowski ; foto: Pierre Hussenot ... ; översättning: Tove Janson Borglund
 Förlag/År: Höganäs : Wiken, 1993 ; (Kina)
 Omfång: 256 s. : färgill., kartor i färg ; 37 cm Inbunden.
 Orginaltitel: France the beautiful cookbook.
 ISBN: 91-7119-108-9
 Medarbetare: Scotto, Elisabeth (medarbetare)
 Medarbetare: Carles, Michèle (medarbetare)
 Medarbetare: Pudlowski, Gilles (medarbetare)
 Medarbetare: Borglund, Tove Janson (översättare)
 Medarbetare: Hussenot, Pierre (illustratör)
 Medarbetare: Comolli, Marianne (medarbetare)
 SAB-kod: Qcabd-j
Kategori: Ekonomi och näringsväsen > Hem och hushåll > Frankrike och Monaco
Ex.1: Mycket fint skick Stor foliant. Bilden på boken är kraftigt beskuren.225 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7727
 
 Författare: Forssell, Lars, 1928-2007.
 Titel: Nedslag : essäer och journalistik 1949-68 / i urval och med en inledande not av Björn Nilsson
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1969 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 229 s. Häftad
 Medarbetare: Nilsson, Björn, 1935-1995 (utgivare)
 SAB-kod: G
 SAB-kod: Ikb-c.5
 SAB-kod: Ima
Kategori: Litteraturvetenskap
Kategori: Konst, musik, teater och film > Teater > Sverige
Kategori: Konst, musik, teater och film > Film > Film: allmänt
Ex. 1: Fint skick Delvis osprättad50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7728
 
 Författare: Ulfstrand, Staffan, 1933-
 Titel: Gökmaffia och falska orkidéer : forskningsnytt från när och fjärran / Staffan Ulfstrand
 Förlag/År: Stockholm : Atlantis, 2002 (Malmö : Daleke grafiska)
 Omfång: 217, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-7486-649-4
 SAB-kod: Ug
 Ämnesord: Djur
 Ämnesord: Etologi
 Ämnesord: Zoologi
 Ämnesord: zoology
 Ämnesord: behaviour
 Ämnesord: mental ability
 Ämnesord: evolution
 Ämnesord: Animals ¡ Reproduction
 Ämnesord: Animal behavior
 Ämnesord: Zoology
 Ämnesord: animal ecology
Kategori: Naturvetenskap > Zoologi
Ex. 1: Mycket fint skick 125 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7729
 
 Författare: Franz, Marie-Louise von, 1915-1998
 Titel: Sagotolkning : en introduktion / Marie-Louise von Franz ; till svenska av Philippa Wiking
 Förlag/År: Stockholm : Gedin, 1987 ; (Malmö : Grafica)
 Omfång: 204, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Psychologische Märcheninterpretation.
 ISBN: 91-7964-014-1
 Medarbetare: Wiking, Philippa, 1920- (översättare)
 SAB-kod: Docbc
 SAB-kod: G.07
 Ämnesord: Sagotolkning
Kategori: Filosofi och psykologi > Psykologi > Jung och den analytiska (komplexa) psykologin
Kategori: Litteraturvetenskap > Folkdiktning
Ex.1: Mycket fint skick Lätt naggat omslag200 kr. Såld
Ex.2: Bra skick Naggat omslag175 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7730
 
 Författare: Oz, Amos, 1939-
 Titel: En verklig vila : roman / Amos Oz ; översättning av Marion Wajngot
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1986 ; (Lund : Sandby grafiska)
 Omfång: 378, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Menucha n'chona (hebreiska).
 ISBN: 91-46-15039-0
 Medarbetare: Wajngot, Marion (översättare)
 SAB-kod: Hsd.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Hebreiska
Ex. 1: Mycket fint skick En reva på baksidan av skyddsomslaget.95 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7731
 
 Författare: Strauss, Botho, 1944-
 Titel: Kopistens misstag / Botho Strauss ; översättning av Lars W Freij
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 2000 ; (Smedjebacken : Fälth & Hässler)
 Omfång: [4] s., s. 7-217, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Die Fehler des Kopisten.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2000
 ISBN: 91-1-300706-8
 Medarbetare: Freij, Lars W., 1937- (översättare)
 SAB-kod: Hf.01=c
 SAB-kod: Hcef.01
 Ämnesord: Skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Tyska och jiddisch
Ex. 1: Mycket fint skick 95 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7732
 
 Författare: Dahl, Roald, 1916-1990
 Titel: James och jättepersikan / Roald Dahl ; översättning av Meta Ottosson ; illustrationer av Emma Chichester Clark
 Förlag/År: Stockholm : Tiden, 1991 ; (Jönköping : Småland)
 Omfång: 157 s. : ill. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: James and the giant peach.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1991
 ISBN: 91-550-3645-7
 Medarbetare: Clark, Emma Chichester (illustratör)
 Medarbetare: Ottosson, Meta, 1946- (översättare)
 Medarbetare: Chichester Clark, Emma (illustratör)
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: He=c,u
 SAB-kod: Hce,u
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex. 1: Mycket fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7733
 
 Författare: Ende, Michael, 1929-1995.
 Titel: Momo eller Kampen om tiden : en sagoroman / Michael Ende ; översättning av Roland Adlerberth ; [omslag och illustrationer av författaren]
 Förlag/År: Stockholm : Bergh, 1996 ; (Norge)
 Upplaga: 7., rev. uppl.
 Omfång: 315, [1] s. : ill. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Momo oder Die seltsame Geschichte von den Zeit-Dieben und von dem Kind, das den Menschen die gestohlene Zeit zurückbrachte.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1980
 Anmärkning: "Även med tryckår: 2. tr., 1999 ; 4. tr., 2003"
 ISBN: 91-502-1239-7
 Medarbetare: Adlerberth, Roland, 1923-1993 (översättare)
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: Hcef.01
 SAB-kod: Hf=c,u
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Tyska och jiddisch
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Tyska och jiddisch
Ex.1: Mycket fint skick 75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7734
 
 Författare: Jansson, Tove, 1914-2001
 Titel: Sommarboken / Tove Jansson
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1972 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 159 s. Inbunden.
 ISBN: 91-0-037902-6
 ISBN: 91-0-037903-4
 Genre: Finlandssvensk litteratur
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Finlandssvensk skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick Denna utg Svalan (1974). Lite smånaggat omslag. Namnteckning.50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7735
 
 Författare: Szymborska, Wislawa, 1923-
 Titel: Utopia / Wislawa Szymborska ; urval och översättning av Anders Bodegård ; inledning av Lars Kleberg
 Förlag/År: Stockholm : FIB:s lyrikklubb, 1989 ; (Falköping : Gummesson)
 Omfång: 136 s. (136, [4] s.) ; 20 cm. Häftad
 Serie: FIB:s lyrikklubbs bibliotek, 0425-5232 ; 252
 Anmärkning: Övers. från polska av valda dikter
 Anmärkning: "Även tillg. med tryckår: 2. uppl., 1996 ; 3. uppl., 1996 ; 4. uppl., 1997"
 ISBN: 91-550-3544-2
 ISBN: 91-550-3544-2
 Medarbetare: Bodegård, Anders, 1944- (översättare)
 SAB-kod: Hmc.03=c
 Ämnesord: Poesi
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Polska
Ex. 1:Ouppsprättad Mycket fint skick 4: e uppl.95 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7736
 
 Författare: Van Loon, Hendrik Willem
 Titel: Ships and how they sailed the seven seas : 5000 B.C. - A.D. 1935 / Hendrik Willem van Loon
 Förlag/År: New York 1935
 Omfång: Inbunden
 Genre: Nautica
 SAB-kod: Prcd:k
 Ämnesord: Sjöfarthistoria
Kategori: Teknik, industri och kommunikationer > Transportmedel och kommunikationer > Sjöfart
Ex. 1: Skyddsomslag saknas Fint skick Gult klotband, lite blekt.50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7737
 
 Författare: Lerner, Harriet Goldhor
 Titel: Kvinnors sanningar och lögner / Harriet G. Lerner ; översättning: Gun Zetterström ;
 Förlag/År: Stockholm Forum 1993 tr. 1994
 Omfång: Häftad
 ISBN: 91-37-10373-3
 ISBN: 91-37-10607-4
 SAB-kod: Dogb
 Ämnesord: Könspsykologi
Kategori: Filosofi och psykologi > Psykologi > Könspsykologi
Ex. 1: Mycket fint skick Denna utg kartonnage110 kr.
Ex.2: Mycket fint skick 110 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7738
 
 Författare: Wirmark, Margareta, 1936-
 Titel: Narrens bjällror : Hjalmar Bergmans kammarspel / Margareta Wirmark
 Förlag/År: Stockholm : Carlsson, 2002 (Bjärnum : Bjärnums tr.)
 Omfång: 375 s. : ill. (vissa i färg) ; 23 cm Inbunden.
 ISBN: 91-7203-489-0
 SAB-kod: Gcz Bergman, Hjalmar
 Ämnesord: Bergman, Hjalmar, 1883-1931 dramatik
 Ämnesord: Kammarspel
 Ämnesord: Adaptation till film
 Ämnesord: Författare
 Ämnesord: Litteratur
Kategori: Litteraturvetenskap > Svensk litteraturhistoria > Särskilda svenska författare
Ex. 1: Mycket fint skick Tillskrift (dedikation?)100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7739
 
 Författare: Faulkner, William, 1897-1962
 Titel: Ljus i augusti / William Faulkner ; översättning: Erik Lindegren
 Förlag/År: Stockholm : Lind & Co, 2001 ; (Finland)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 388, [1] s. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Light in August.
 Serie: Nittonhundra, 99-3527929-4 ; 003
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1944
 ISBN: 91-89538-00-5
 SAB-kod: Heq.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick 120 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7740
 
 Författare: Cavallie, James, 1933-
 Titel: Från fred till krig : de finansiella problemen kring krigsutbrottet år 1700 / James Cavallie
 Förlag/År: Uppsala, 1975 ; (Kristianstad : Kristianstads länstr.)
 Omfång: 319 s. ; 23 cm. Häftad
 Serie: Studia historica Upsaliensia, 0081-6531 ; 68
 Anmärkning: Mit einer Zusammenfassung in deutscher Sprache
 Anmärkning: Diss. Uppsala : Univ.
 ISBN: 91-554-0301-8
 SAB-kod: Kv-c.428
 Ämnesord: Stora nordiska kriget 1700-1721
Kategori: Historia > Allmän ekonomisk historia > Karl XII 1697-1718
Ex. 1: Fint skick Liten skada på ryggen. Dedikation.95 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7742
 
 Författare: Wharton, Edith, 1862-1937
 Titel: En skymt av månen : [roman] / Edith Wharton ; översättning: Eva Sjöstrand
 Förlag/År: Stockholm : Trevi, 1996 ; (Uddevalla : Risberg)
 Omfång: 245 s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The glimpses of the moon.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1923. Första uppl. i denna version 1996
 Anmärkning: Tidigare utg. i annan övers. med titeln: Månstrålar
 ISBN: 91-7161-168-1
 Medarbetare: Sjöstrand, Eva (översättare)
 SAB-kod: Heq.01=c
 SAB-kod: Hceeq.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7743
 
 Författare: Casta, Stefan, 1949-
 Titel: Berättelsen om Bäverns bollklubb / Stefan Casta
 Förlag/År: Bromma : Opal, 1995 ; (Ungern)
 Omfång: 233, [2] s. ; 21 cm Inbunden.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: [Ny tr.], 1996 (tr. i Finland)
 Anmärkning: Originaluppl. 1995
 ISBN: 91-7270-761-5
 Genre: Ungdomsböcker
 SAB-kod: Hc,u
 Ämnesord: Fotboll
 Ämnesord: Löpning
 Ämnesord: Ungdomsroman
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7744
 
 Författare: Åberg, Alf, 1916-
 Titel: Kungaslott och adelsborgar från vasatiden / [text:] Alf Åberg ; [foto:] Ola Terje
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1966 ; (Stockholm : Nord. rotogravyr)
 Omfång: 166, [2] s. : ill.
 Medarbetare: Terje, Ola, 1936-
 SAB-kod: Ic-c
 SAB-kod: Kc.41
 Ämnesord: Slott
 Ämnesord: Borgar
Kategori: Konst, musik, teater och film > Arkitektur > Sverige
Kategori: Historia > Sverige > Vasatiden 1520-1611
Ex.1: Fint skick 60 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7745
 
 Författare: Straub, Peter, 1943-
 Titel: Houses without doors / Peter Straub.
 Förlag/År: New York : Dutton, c1990.
 Omfång: vii, 358 s. ; 24 cm. Inbunden
 ISBN: 0525249249
 SAB-kod: Heq
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur > Amerikansk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Noveller: Blue rose -- The juniper tree -- A short guide to the city -- The buffalo hunter -- Something about a death, something about a fire -- Mrs. God. First ed.120 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7746
 
 Författare: Lindegren, Erik, 1910-1968
 Titel: Vinteroffer / Erik Lindegren
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1954
 Omfång: 82, [2] s. Häftad
 Anmärkning: 4.-8. tus. s.å.
 SAB-kod: Hc.03
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex. 1: Fint skick Lite blekt. Ett veckat hörn. Namnteckning. Ou.65 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7747
 
 Författare: Carr, John Dickson, 1906-1977
 Titel: Den blinde barberaren / John Dickson Carr ; i övers. av Christina Strandberg
 Förlag/År: Stockholm : Tiden, 1977 ; (Finland)
 Upplaga: [Ny uppl.]
 Omfång: 223, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The blind barber.
 ISBN: 91-550-2115-8
 Medarbetare: Strandberg, Christina (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Bra skick 45 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7748
 
 Författare: Carr, John Dickson, 1906-1977
 Titel: Strängt hemligt : roman / John Dickson Carr ; [övers. av Ingmar Forsström]
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1966 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 236, [1] s. Häftad
 Orginaltitel: Most secret.
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Bra skick Lätt snedläst och blekt.70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7749
 
 Författare: McCloy, Helen
 Titel: Dödsdansen / Till svenska av Kerstin Wimnell
 Förlag/År: Stockholm : Skoglund, 1945
 Omfång: 350,(1)s. Häftad
 Orginaltitel: Dance of death.
 Genre: Deckare
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick Baksidan har en del skrapmärken och fläckar. I övrigt mycket fin. 1:a sv utg.60 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7750
 
 Författare: Cadigan, Pat
 Titel: Mindplayers / Pat Cadigan.
 Förlag/År: London : Victor Gollancz, 2000, c1987.
 Omfång: 288 s. ; 22 cm. Häftad
 Serie: Gollancz SF collectors' edition
 Anmärkning: Originally published: Toronto : Bantam, 1987.
 ISBN: 0575071362
 Genre: Science fiction
 Ämnesord: Psychoses
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7752
 
 Författare: Andersson, Charles John, 1827-1867
 Titel: Floden Okavango : Resor och jaktäventyr / [Med teckningar av Gösta Geerd]
 Förlag/År: Stockholm ; Uddevalla : Niloé, 1950
 Omfång: 288s : Ill. Inbunden
 Orginaltitel: The Okavango river.
 Serie: Niloé klassiker, 99-0807670-1
 SAB-kod: Np
 Ämnesord: Afrika söder om Sahara
Kategori: Geografi > Afrika
Ex.1: Mycket fint skick 75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7753
 
 Författare: Pinker, Steven
 Titel: How the mind works / Steven Pinker
 Förlag/År: New York, N.Y. : Norton, cop. 1997
 Omfång: xii, 660 s. : ill. Häftad.
 ISBN: 0-393-31848-6
 ISBN: 0-393-31848-6
 ISBN: 0-393-04535-8
 SAB-kod: Dod
 SAB-kod: Doe
 Ämnesord: Cognitive neuroscience
 Ämnesord: Neuropsychology
 Ämnesord: Natural selection
 Ämnesord: Human evolution
 Ämnesord: Psychology
Kategori: Filosofi och psykologi > Psykologi > Fysiologisk psykologi
Kategori: Filosofi och psykologi > Psykologi > Kognitiv psykologi
Ex.1: Mycket fint skick Två småfläckar på försättsbladet. Ou.150 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7754
 
 Författare: Lindgren, Barbro, 1937-
 Titel: Korken flyger / Barbro Lindgren ; illustrationer av Eva Eriksson
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1990 ; (Eskilstuna : Tuna tr.)
 Omfång: 166, [4] s. : ill. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1990
 ISBN: 91-29-59751-X
 Medarbetare: Eriksson, Eva, 1949- (illustratör)
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: Hc,u
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex. 1: Mycket fint skick Ou.85 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7755
 
 Författare: Toole, John Kennedy, 1937-1969
 Titel: Dumskallarnas sammansvärjning / John Kennedy Toole ; till svenska av Einar Heckscher
 Förlag/År: Stockholm : AWE/Geber, 1982 ; (Värnamo : Fälth)
 Omfång: 386, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: A confederacy of dunces.
 ISBN: 91-20-06583-3
 Medarbetare: Heckscher, Einar, 1938- (översättare)
 SAB-kod: He=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick Första sv utg120 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7756
 
 Författare: Weinberg, Steven, 1933-
 Titel: The first three minutes : a modern view of the origin of the universe / Steven Weinberg.
 Förlag/År: London : Andrâe Deutsch, 1977.
 Omfång: x, 188 s. : ill., tables ; 22 cm. Inbunden
 Anmärkning: Includes bibliography (p. 177-180) and index.
 ISBN: 0233969063
 SAB-kod: Uaa
 Ämnesord: Cosmogony.
Kategori: Naturvetenskap > Astronomi > Universum
Ex. 1: Fint skick First ed. Namnteckning.50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7757
 
 Författare: Rydstedt, Anna, 1928-1994
 Titel: Ett ansikte : dikter i urval / Anna Rydstedt ; förord av Göran Printz-Påhlson
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1983 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 151, [1] s. ; 21 cm Inbunden.
 ISBN: 91-0-045616-0
 SAB-kod: Hc.03
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex. 1:Namnetikett Fint skick lite skrapmärken på baksidan. Tillskrift.85 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7758
 
 Författare: Sjögren, Henrik, 1926-
 Titel: Konst & nöje / Henrik Sjögren
 Förlag/År: Höganäs : Bra böcker, 1994 ; (Italien)
 Omfång: 303 s. : ill. (vissa i färg) ; 29 cm Inbunden.
 ISBN: 91-7119-703-6
 SAB-kod: Ikb-cz Malmö: Malmö stadsteater
 Ämnesord: Malmö stadsteater
 Ämnesord: Teaterhistoria
 Ämnesord: Malmö: Malmö stadsteater
Kategori: Konst, musik, teater och film > Teater > Särskilda teatrar och orter
Ex. 1: Fint skick En reva i skyddsomslaget samt några smärre skrapmärken.110 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7759
 
 Författare: Eklund, Hans, 1921-
 Titel: Från Humlan till Intiman : Stockholms privatteatrar / Hans Eklund ; med bidrag av Barbro Stribolt och Bengt Wittström
 Förlag/År: Lund : Signum, 1990 ; (Uddevalla : Bohusläningen)
 Omfång: 248, [1] s. : ill. (vissa i färg) ; 26 cm Inbunden.
 ISBN: 91-87896-00-1
 Medarbetare: Stribolt, Barbro, 1933- (medarbetare)
 Medarbetare: Wittström, Bengt, 1929- (medarbetare)
 Genre: Stockholmiania
 SAB-kod: Ic-cz Stockholm
 SAB-kod: Ikb-cz Stockholm
 Ämnesord: Privatteatrar
 Ämnesord: Teater
 Ämnesord: Stockholm
Kategori: Konst, musik, teater och film > Arkitektur > Särskilda byggnader och särskilda orters arkitektur
Kategori: Konst, musik, teater och film > Teater > Särskilda teatrar och orter
Ex. 1: Mycket fint skick 90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7760
 
 Författare: Bergström, Beata, 1921-
 Titel: Teater : ögonblickets konst / fångad i bilder av Beata Bergström ; [texterna sammanst. av Anita Brundahl] ; [förord av Erland Josephson]
 Förlag/År: Stockholm : Natur och kultur, 1976 ; (Lund : Ekstrand)
 Omfång: 156, [1] s. : ill. ; 22 x 27 cm Inbunden.
 ISBN: 91-27-00716-2
 Medarbetare: Brundahl, Anita, 1942- (medarbetare)
 SAB-kod: Ikb-c.5
 SAB-kod: Pni
 Ämnesord: Fotokonst
Kategori: Konst, musik, teater och film > Teater > Sverige
Kategori: Teknik, industri och kommunikationer > Fotografi och filmteknik > Fotokonst
Ex.1: Fint skick 100 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7761
 
 Författare: Pettersson, Åke, 1945-, redaktör
 Titel: Teaterliv i Göteborg / Åke Pettersson
 Förlag/År: Göteborg : Göteborgs-posten : Tre böcker, 1992 ; (Vänersborg : Vänersborgs offset)
 Omfång: 176 s. : ill., faks. ; 26 cm Inbunden.
 ISBN: 91-7029-102-0
 SAB-kod: Ikb-cz Göteborg
 Ämnesord: Teaterhistoria
 Ämnesord: Teaterliv
 Ämnesord: Teater
Kategori: Konst, musik, teater och film > Teater > Särskilda teatrar och orter
Ex. 1: Mycket fint skick 90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7762
 
 Författare: Bjurström, Per, 1928-
 Titel: Teaterdekoration i Sverige / Per Bjurström
 Förlag/År: Stockholm : Natur & Kultur, 1964 ; (Stockholm : Esselte)
 Omfång: 181 s.,[2] pl.-bl. : ill.
 Anmärkning: Med sammanfattning på engelska
 SAB-kod: Iet-c
 Ämnesord: Teaterdekorationer
Kategori: Konst, musik, teater och film > Målarkonst > Teaterdekorationer
Ex. 1: Mycket fint skick 100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7763
 
 Titel: Teatern i centrum : en bok om Stockholms stadsteater 1960-1990 / redaktör: Katja Waldén ; redaktionskommitté: Jonas Cornell ...
 Förlag/År: Stockholm : Komm. för Stockholmsforskning : Atlantis ; Solna : Seelig [distributör], 1990 ; (Borås : Centraltr.)
 Omfång: 266 s. : ill. (vissa i färg) ; 23 x 25 cm Inbunden.
 Serie: Monografier utgivna av Stockholms stad, 0282-5899 ; 101
 ISBN: 91-7031-022-X
 Medarbetare: Waldén, Katja, 1926- (medarbetare)
 Medarbetare: Cornell, Jonas, 1938- (medarbetare)
 Genre: Stockholmiania
 SAB-kod: Ic-cz Stockholm: Stockholms stadsteater
 SAB-kod: Ikb-cz Stockholm: Stockholms stadsteater
 Ämnesord: Stockholms stadsteater
 Ämnesord: Teater
 Ämnesord: Teatrar
Kategori: Konst, musik, teater och film > Arkitektur > Särskilda byggnader och särskilda orters arkitektur
Kategori: Konst, musik, teater och film > Teater > Särskilda teatrar och orter
Ex. 1: Mycket fint skick 140 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7764
 
 Titel: Acting (re)considered : theories and practices / edited by Phillip B. Zarrilli
 Förlag/År: London : Routledge, 1995
 Omfång: 378 s. : ill. Häftad.
 ISBN: 0-415-09858-0
 ISBN: 0-415-09859-9
 Medarbetare: Zarrilli, Phillip B. (medarbetare)
 SAB-kod: Ikad
 Ämnesord: Acting
Kategori: Konst, musik, teater och film > Teater > Skådespelarkonsten
Ex. 1: Fint skick 200 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7765
 
 Titel: Svenska teaterhändelser 1946-1996 / Lena Hammergren, Karin Helander, Willmar Sauter (red)
 Förlag/År: Stockholm : Natur och kultur, 1996 ; (Värnamo : Fälth & Hässler)
 Omfång: 446 s. : ill. ; 24 cm Inbunden.
 ISBN: 91-27-06319-4
 Medarbetare: Hammergren, Lena, 1953- (medarbetare)
 Medarbetare: Helander, Karin, 1951- (medarbetare)
 Medarbetare: Sauter, Willmar, 1947- (medarbetare)
 SAB-kod: Ikb-c.55
 Ämnesord: Teater
 Ämnesord: Teater
Kategori: Konst, musik, teater och film > Teater > Sverige
Ex. 1: Fint skick Några skrapmärken på baksidan.120 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7766
 
 Titel: Actors on acting : the theories, techniques, and practices of the great actors of all times as told in their own words / Ed. with introd. & biographical notes by Toby Cole & Helen Krich Chinoy
 Förlag/År: New York : Crown, 1970
 Upplaga: New rev. ed
 Omfång: 715 s.
 Anmärkning: Bibliografi, index
 ISBN: 0-517-54048-7
 ISBN: 0-517-50299-2
 Medarbetare: Chinoy, Helen Krich (medarbetare)
 Medarbetare: Cole, Toby (utgivare)
 SAB-kod: Ikad
 Ämnesord: Skådespelarkonst
Kategori: Konst, musik, teater och film > Teater > Skådespelarkonsten
Ex.1: Fint skick Enstaka understrykningar190 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7767
 
 Författare: Kelly, Richard
 Titel: The name of this book is Dogme95 / Richard Kelly
 Förlag/År: London : Faber and Faber, 2000
 Omfång: ix, 230 s. : ill. ; 22 cm. Häftad
 ISBN: 0-571-20332-9
 SAB-kod: Imb-da.59
 Ämnesord: Motion pictures
 Ämnesord: Reportage
Kategori: Konst, musik, teater och film > Film > Danmark
Ex. 1: Fint skick Fåtal hundöron90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7768
 
 Författare: Kalter, Joanmarie
 Titel: Actors on acting : performing in theatre & film today / Joanmarie Kalter.
 Förlag/År: New York : Sterling Pub. Co., c1979.
 Omfång: 256 s. : ill. ; 24 cm. Inbunden
 Anmärkning: Introduction.--Geraldine Page.--Rip Torn.--Lynn Redgrave.--Laurence Luckinbill.--Imogene Coca.--Sam Waterston.--Stephanie Mills.--Bruce Dern.--Estelle Parsons.--Barnard Hughes.
 Anmärkning: Includes index.
 Anmärkning: Interviews with 10 persons.
 ISBN: 080697026X
 ISBN: 0806970278
 SAB-kod: Ika
 Ämnesord: Actors
 Ämnesord: Acting.
Kategori: Konst, musik, teater och film > Teater > Teater: allmänt
Ex. 1: Skyddsomslag trasigt Fint skick 175 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7769
 
 Författare: Arijon, Daniel
 Titel: Grammar of the film language / Daniel Arijon
 Förlag/År: Los Angeles : Silman-James Press, [1991]
 Upplaga: 1. Silman-James ed.
 Omfång: 624 s. : ill. Häftad
 Anmärkning: Includes index
 ISBN: 1-879505-07-X
 SAB-kod: Pnb
 SAB-kod: Ima
 Ämnesord: Motion pictures
 Ämnesord: Cinematography
Kategori: Teknik, industri och kommunikationer > Fotografi och filmteknik > Filmteknik, TV- och videofotografering
Kategori: Konst, musik, teater och film > Film > Film: allmänt
Ex. 1: Fint skick 150 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7770
 
 Författare: Boal, Augusto
 Titel: The theatre of the oppressed / by Augusto Boal ; translated from the Spanish by Charles A. & Maria-Odilia Leal McBride
 Förlag/År: London : Pluto Press, 1979
 Omfång: 197 s. Häftad
 Orginaltitel: Teatro de oprimido.
 ISBN: 0-86104-080-5
 ISBN: 0-930452-49-6
 SAB-kod: Ikaa
 Ämnesord: Politisk teater
Kategori: Konst, musik, teater och film > Teater > Teaterns teori och estetik
Ex. 1: Fint skick 100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7771
 
 Författare: Vened, Christopher
 Titel: In character : an actor's workbook for character development / Christopher Vened.
 Förlag/År: Portsmouth, NH : Heinemann, c2000.
 Omfång: x, 118 s. ; 23 cm. Pocket.
 Anmärkning: Includes bibliographical references.
 ISBN: 0325002088
 SAB-kod: Ika
 Ämnesord: Acting.
Kategori: Konst, musik, teater och film > Teater > Teater: allmänt
Ex. 1: Fint skick Enstaka anteckningar och understrykningar85 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7772
 
 Författare: Meisner, Sanford
 Titel: Sanford Meisner on acting / Sanford Meisner and Dennis Longwell ; introduction by Sydney Pollack
 Förlag/År: New York : Vintage Books, 1987
 Upplaga: 1. ed.
 Omfång: xix, 252 s. ; 21 cm. Häftad
 Anmärkning: A Vintage original--T.p. verso
 ISBN: 0-394-75059-4
 Medarbetare: Longwell, Dennis
 SAB-kod: Ikad
 Ämnesord: Acting
 Ämnesord: Skådespelarkonst
Kategori: Konst, musik, teater och film > Teater > Skådespelarkonsten
Ex. 1: Fint skick Hundöron och enstaka understrykningar80 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7773
 
 Författare: Bergman, Ingmar, 1918-2007.
 Titel: Moraliteter : tre pjäser / av Ingmar Bergman
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1948
 Omfång: 256, [2] s. Häftad
 Anmärkning: "Innehåll: Rakel och biografvaktmästaren ; Dagen slutar tidigt ; Mig till skräck ..."
 SAB-kod: Hc.02
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Dramatik
Ex.1: Fint skick Lätt blekt och lite snedläst. Ou.200 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7774
 
 Författare: García Lorca, Federico, 1898-1936
 Titel: Teater. [1] / Federico García Lorca ; översättning av Lars Bjurman och Lasse Söderberg ; [illustrationer: Lorca]
 Förlag/År: Stockholm : Interculture, 1989 ; (Malmö : Grafica)
 Omfång: 296, [1] s. : ill. Häftad
 Anmärkning: Övers. från spanska av valda verk
 ISBN: 91-86608-22-3
 Medarbetare: Bjurman, Lars, 1932- (översättare)
 Medarbetare: Söderberg, Lasse, 1931- (översättare)
 SAB-kod: Hcek.02
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Spanska
Ex. 1: Bra skick Lite solkigt omslag med några småfläckar.140 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7775
 
 Författare: Lagerkvist, Pär, 1891-1974
 Titel: Dramatik. 2, Konungen ; Bödeln ; Mannen utan själ ; Seger i mörker
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1956 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 303, [2] s. Häftad
 SAB-kod: Hc.02
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Dramatik
Ex. 1:Ouppsprättad Fint skick En mindre reva samt några småfläckar på skyddsomslaget.100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7777
 
 Författare: Holm, Ingvar, 1923-
 Titel: Drama på scen : dramats former och funktion / Ingvar Holm
 Förlag/År: Lund : LiberLäromedel, 1981 ; (Simrishamn : Grafo-Tryck)
 Upplaga: Ny, revid. uppl.
 Omfång: 347 s. : diagr., ill. ; 20 cm. Häftad
 Anmärkning: 1. uppl. utg. på Bonniers förl.
 ISBN: 91-40-55601-8
 SAB-kod: Ikaa
 Ämnesord: Absurd teater
 Ämnesord: Dramatisk konst
 Ämnesord: Teaterestetik
 Ämnesord: Experimentteater
 Ämnesord: Teaterns teori
 Ämnesord: Scenisk konst
Kategori: Konst, musik, teater och film > Teater > Teaterns teori och estetik
Ex.1: Bra skick Mindre skada på ryggen.175 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7778
 
 Författare: Grotowski, Jerzy
 Titel: Towards a poor theatre / Jerzy Grotowski ; ed. by Eugenio Barba
 Förlag/År: London : Methuen, 1969, pr. 1981
 Upplaga: [New ed.], repr.
 Omfång: 218 s. : ill. Häftad
 ISBN: 0-413-34910-1
 Medarbetare: Barba, Eugenio (utgivare)
 SAB-kod: Ikab
Kategori: Konst, musik, teater och film > Teater > Teaterregi och -teknik
Ex.1: Fint skick 150 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7779
 
 Författare: Pettersson, Åke, 1945-, [redaktör]
 Titel: Teater : idéer och utveckling / Åke Pettersson
 Förlag/År: Göteborg : Esselte studium (Akad.-förl.), 1983 ; (Göteborg : Orstadius)
 Omfång: [4], 124 s. : ill. ; 21 cm. Häftad
 ISBN: 91-24-16001-6
 SAB-kod: Ikb
Kategori: Konst, musik, teater och film > Teater > Teaterhistoria och -kritik
Ex. 1: Mycket fint skick 80 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R7780
 
 Författare