Antikvariat 1 - Nyförvärslista


Listor. En förteckning över antikvariatets alla böcker i listform - även sålda. Dessa sidor är främst gjorda för google och andra sökmotorer. Du kan också pröva att söka direkt på www.antikvariat1.se.
 
 Författare: Danielsson, Bengt, 1921-1997
 Titel: Den lyckliga ön.
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1951
 Omfång: 266 s., 13 pl.-bl. Inbunden
 Anmärkning: 1.-40. tus. 1951
 SAB-kod: Nrcbz Raroia
Kategori: Geografi > Oceanien > Polynesien
Ex.1: Fint skick Förlagets klotband med förgylld ryggtitel. Lite sliten rygg. 9:e - 20.e tus. Ou. Signerad av författaren95 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8001
 
 Författare: Wästberg, Per, 1933-
 Titel: Pojke med såpbubblor / Per Wästberg
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1949 (Stockholm : Boquist)
 Omfång: 167 s. Häftad
 Anmärkning: 2. uppl. s.å.
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Debutboken. Lätt blekt. Ou. Sentida dedikation av författaren.200 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8002
 
 Författare: Arb, Siv, 1931-
 Titel: Burspråk / Siv Arb
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1971 ; (Stockholm : Norstedt)
 Omfång: 81 s. Häftad
 SAB-kod: Hc.03
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex.1: Fint skick Osprättad. Ou. Signerad av författaren.75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8003
 
 Författare: Norborg, Kerstin, 1961-
 Titel: Vakenlandet : [dikter] / Kerstin Norborg
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1994 ; (Stockholm : Grafisk press)
 Omfång: 71, [1] s. ; 19 cm.
 Anmärkning: Originaluppl. 1994
 ISBN: 91-1-941061-1
 SAB-kod: Hc.03
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex.1: Fint skick Debutboken. Med dedikation från författaren.90 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8004
 
 Författare: Nordmark, Carlösten, 1932-2003
 Titel: Mördarens maka / Carlösten Nordmark
 Förlag/År: Stockholm : Valentin, 1994 ; (Jönköping : Tryckeri AB Småland)
 Omfång: 283 s. ; 24 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1994
 ISBN: 91-87686-71-6
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Ou. Med dedikation från författaren.120 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8005
 
 Författare: Nordmark, Carlösten, 1932-2003
 Titel: Femte offret : en thriller / av Carlösten Nordmark
 Förlag/År: Stockholm : Hjalmarson & Högberg, 1998 ; (Lund : BTJ tr.)
 Upplaga: 1. uppl.
 Omfång: 277, [1] s. ; 23 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1998
 ISBN: 91-89080-19-X
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Ekonomisk brottslighet
 Ämnesord: Thriller
 Ämnesord: Kriminalroman
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick Ou. Med dedikation av författaren.100 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8006
 
 Författare: Nordmark, Carlösten, 1932-2003
 Titel: Skytt i svart hatt : en thriller / av Carlösten Nordmark
 Förlag/År: Stockholm : Hjalmarson & Högberg, 1999 ; (Lund : BTJ tr.)
 Upplaga: 1. uppl.
 Omfång: 253, [1] s. ; 23 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1999
 ISBN: 91-89080-36-X
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Ou. Med dedikation av författaren.125 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8007
 
 Författare: Pettersson, Bertil, 1932-
 Titel: Berättelser kring slentrianen. / Bertil Pettersson
 Förlag/År: Göteborg : Författarförlaget ; [Solna] : [Seelig], 1971 ; (Uddevalla : Bohusläningen)
 Upplaga: 1. uppl.
 Omfång: 79 s. Häftad
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Ou. Med dedikation av författaren.60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8008
 
 Författare: Pettersson, Bertil, 1932-
 Titel: Metamorfoser : en dikt / Bertil Pettersson
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1969 ; (Uddevalla : Bohusläningen)
 Omfång: 124, [3] s. Häftad
 SAB-kod: Hc.03
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex. 1: Fint skick Ou. Med dedikation av författaren.90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8009
 
 Författare: Pettersson, Bertil, 1932-
 Titel: Valda dikter. / Bertil Pettersson
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1968 ; (Uddevalla : Bohusläningen)
 Omfång: 104, [6] s. Häftad
 SAB-kod: Hc.03
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex. 1: Fint skick Lite sliten. Anteckningar och fläck på titelbladet. Ou. Med dedikation av författaren.50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8010
 
 Författare: Pettersson, Bertil, 1932-
 Titel: Den läsandes ensak. / Bertil Pettersson
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1971 ; (Uddevalla : Bohusläningen)
 Omfång: 120, [1] s. Häftad
 ISBN: 91-29-41458-X
 SAB-kod: Hc.03
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex. 1: Fint skick Ou. Med dedikation av författaren.85 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8011
 
 Författare: Pettersson, Bertil, 1932-
 Titel: Handen på hjärtat. / Bertil Pettersson
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1973 ; (Uddevalla : Bohusläningen)
 Omfång: 58, [5] s. Häftad
 ISBN: 91-29-41745-7
 SAB-kod: Hc.03
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex. 1: Fint skick Ou. Med dedikation av författaren.60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8012
 
 Författare: Pettersson, Bertil, 1932-
 Titel: Samspråk : [dikter] / Bertil Pettersson
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1976 ; (Uddevalla : Bohusläningen)
 Omfång: 83, [4] s. ; 22 cm. Häftad
 ISBN: 91-29-46461-7
 SAB-kod: Hc.03
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex. 1: Mycket fint skick Ou. Med dedikation av författaren.75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8013
 
 Författare: Pettersson, Bertil, 1932-
 Titel: Det stora ögonblicket : [dikter] / Bertil Pettersson
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1980 ; (Borås : Centraltr.)
 Omfång: 77, [3] s. ; 24 cm. Häftad
 ISBN: 91-29-54113-1
 SAB-kod: Hc.03
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex. 1: Fint skick Ou. Med dedikation av författaren.50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8014
 
 Författare: Pettersson, Bertil, 1932-
 Titel: Fristående fortsättning / Bertil Pettersson
 Förlag/År: Bromma : Fripress, 1989 ; (Simrishamn : Grafo tr.)
 Upplaga: 1. uppl.
 Omfång: 63, [1] s. ; 22 cm. Häftad
 Anmärkning: Originaluppl. 1989
 ISBN: 91-7896-088-6
 SAB-kod: Hc.03
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex. 1: Fint skick Ou. Med dedikation av författaren.50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8015
 
 Författare: Lundsten, Ralph, 1936-
 Titel: Lustbarheter : verbala dumheter och sinnliga exkursioner från sommarprogram 1981, 1984 och 1989 / Ralph Lundsten ; [illustrationer och bilder: Pontus Aratoun ...]
 Förlag/År: Stockholm : Sveriges radio, 1997 ; (Kristianstad : Kristianstads boktr.)
 Upplaga: 2. uppl.
 Omfång: 119 s. : ill. (vissa i färg) ; 24 cm Inbunden.
 Anmärkning: 1. uppl. utg. av Wiken
 ISBN: 91-522-1798-1
 Medarbetare: Aratoun, Pontus (illustratör)
 SAB-kod: Hc.017
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Kåserier
Ex. 1: Fint skick Två mindre revor i skyddsomslaget. Med CD-skiva. Signerad av författaren.175 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8016
 
 Författare: Edwards, Folke, 1930-
 Titel: Ulf Wahlberg : målningar, teckningar, skisser, objekt, foto : 1955-1994 / av Folke Edwards ; [foto: Jonas Wahlberg ...]
 Förlag/År: Älvsjö : U. Wahlberg, [1994] ; (Umeå : City)
 Omfång: 127 s. : ill. (vissa i färg) ; 29 cm. Inbunden
 Anmärkning: Titel från omsl.
 ISBN: 91-970979-2-6
 Medarbetare: Wahlberg, Ulf, 1938-
 Medarbetare: Wahlberg, Jonas (illustratör)
 SAB-kod: Ibz Wahlberg, Ulf
 Ämnesord: Wahlberg, Ulf, 1938-
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konsthistoria > Särskilda konstnärer
Ex.1: Mycket fint skick Exlibris. Med dedikation av Ulf Wahlberg.500 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8017
 
 Författare: Claesson, Stig, 1928-2008.
 Titel: Ni har inget liv att försäkra : roman / Stig Claesson
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1978 ; (Stockholm : Bonniers graf.)
 Omfång: 190, [1] s. ; 20 cm. Häftad
 ISBN: 91-0-043641-0
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick Delvis osprättad. Några fläckar. 14:e- 18:e tus. Med dedikation från författaren.100 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8018
 
 Författare: Lindgren, Astrid, 1907-2002
 Titel: Mina påhitt : Samuel August från Sevedstorp och Hanna i Hult / Astrid Lindgren
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1984 ; (Avesta : A.B.M.-tryck)
 Omfång: 264, [1] s. : ill. ; 19 cm. Pocket
 Serie: R & S pocket, 99-0372731-3
 Anmärkning: Tidigare utg. i separata vol.
 ISBN: 91-29-56561-8
 Medarbetare: Lindgren, Astrid, 1907-2002. Samuel August från Sevedstorp och Hanna i Hult
 SAB-kod: uHc
 SAB-kod: Lz Ericsson, S. A.
 SAB-kod: Lz Ericsson, H.
 Ämnesord: Ericsson, Samuel August
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Ericsson, S A
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Ericsson, H
Ex.1: Fint skick Några småveck på baksidan. Inklistrad anteckning. Dedikation av Astrid Lindgren.300 kr. Såld
Ex.2:Namnteckning Fint skick Ett smärre märke på omslaget.50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8019
 
 Författare: Dahl, Roald, 1916-1990
 Titel: Kalle och chokladfabriken / Roald Dahl ; övers. av Viveka Tunek ; ill. av Bengt Arne Runnerström
 Förlag/År: Stockholm : Tiden, 1983 ; (Avesta : ABM-tryck)
 Omfång: 162, [1] s. : ill. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Charlie and the chocolate factory.
 Anmärkning: Tidigare utg. i annan övers.
 Anmärkning: "Även tillg. med tryckår: Ny tr., 1984 ; [Ny tr.], 1989"
 ISBN: 91-550-2827-6
 Medarbetare: Runnerström, Bengt Arne, 1944- (illustratör)
 Medarbetare: Tunek, Viveka (översättare)
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: uHe=c
 Ämnesord: Ungdomsbok
 Ämnesord: Humor
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex.1:Namnteckning Fint skick 50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8020
 
 Författare: Edelfeldt, Inger, 1956-
 Titel: Breven till nattens drottning / Inger Edelfeldt
 Förlag/År: Stockholm : AWE/Geber, 1985 ; (Malmö : Norden)
 Omfång: 154, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-20-07318-6
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Svensk skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick Namnteckning.50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8021
 
 Författare: Lindgren, Astrid, 1907-2002
 Titel: Karlsson på taket smyger igen / omslag och illustr. av Ilon Wikland
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1968 ; (Hälsingborg : Guto tr.)
 Omfång: 167, [1] s. : ill. Inbunden
 Medarbetare: Wikland, Ilon, 1930- (illustratör)
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: uHc
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex. 1:Namnteckning Bra skick 2.a uppl. Lätt snedläst50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8022
 
 Författare: MacDonald, Betty
 Titel: Tant Mittiprick och hennes djur / Betty MacDonald ; övers.: Eva Imber ; ill.: Maurice Sendak
 Förlag/År: Hägersten : Läseleket, 1984 ; (Helsingborg : Boktryck)
 Omfång: 148, [3] s. : ill. ; 18 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Mrs Piggle-Wiggle's farm.
 Anmärkning: Tidigare utg. i annan övers.
 ISBN: 91-86196-15-4
 Medarbetare: Sendak, Maurice, 1928- (illustratör)
 Medarbetare: Imber, Eva (översättare)
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: uHe=c
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex.1: Mycket fint skick 95 kr. Såld
Ex.2: Mycket fint skick 100 kr. Såld
Ex.3: Mycket fint skick 100 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8023
 
 Författare: Carr, John Dickson, 1906-1977
 Titel: Listig som en orm samt novellen Wilsons yrke / Carter Dickson ; övers. av Roland Adlerberth
 Förlag/År: Halmstad : Spektra ; [Solna] : [Seelig], 1976 ; (Halmstad : Computer printing)
 Upplaga: 2., oförändr. uppl.
 Omfång: 254 s.
 Orginaltitel: He would not kill Patience.
 Orginaltitel: William Wilson racket.
 Serie: Spektras deckar-ess, 99-0119110-6 ; 4
 ISBN: 91-7136-124-3
 Medarbetare: Adlerberth, Roland, 1923-1993 (illustratör)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Mycket fint skick 1.a sv utg.60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8025
 
 Författare: Woolrich, Cornell, 1903-1968.
 Titel: Hämndens ögonblick : samt novellen Fönstret åt gården
 Förlag/År: Halmstad : Spektra ; [Solna] : [Seelig], 1975 ; (Halmstad : Computer print)
 Omfång: 257 s. Inbunden
 Orginaltitel: Rendezvous in black.
 Orginaltitel: Rear window.
 Serie: Spektras deckar-ess, 99-0119110-6 ; 15
 ISBN: 91-7136-159-6
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Mycket fint skick 1:a sv. utg.60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8026
 
 Författare: Carr, John Dickson, 1906-1977
 Titel: Den försvunna galgen / övers. av Nils Pontén-Möller
 Förlag/År: Stockholm : Tiden, 1967 ; (Kristianstad : Kristianstads boktr.)
 Omfång: 239 s. Inbunden
 Orginaltitel: The lost gallows.
 Serie: Tidens bokklubb, 99-0351103-5
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Fint skick 1.a sv. utg. Lite sliten baksida, en liten reva.70 kr. Såld
Ex.2: Mycket fint skick Denna utg tr 1975. Kartonnage65 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8027
 
 Författare: Berglund, Anne-Marie, 1952-
 Titel: Jag vill stå träd nu : dikter / Anne-Marie Berglund
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 2000 ; (Kristianstad : Kristianstads boktr.)
 Omfång: 77, [1] s. ; 20 cm. Häftad
 Anmärkning: Originaluppl. 2000
 ISBN: 91-0-057218-7
 ISBN: 91-0-057218-7
 SAB-kod: Hc.03
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex. 1: Mycket fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8029
 
 Författare: Zilliacus, Benedict, 1921-
 Titel: Utöar / Benedict Zilliacus ; [teckningar: Henrik Tikkanen]
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1975 ; (Finland)
 Omfång: 254, [2] s. : ill. ; 22 cm. Inbunden
 ISBN: 91-1-745242-2
 Medarbetare: Tikkanen, Henrik, 1924-1984 (medarbetare)
 Genre: Finlandssvensk litteratur
 SAB-kod: Ndd
Kategori: Geografi > Övriga Norden > Finland
Ex.1: Mycket fint skick Ett skrapmärke på baksidan av omslaget.150 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8030
 
 Författare: Thielst, Peter
 Titel: Könspolitiska idéer : en undersökning av manssamhällets könsideologi från naturfolken och forntidens filosofer till Simone de Beauvoir / Peter Thielst ; [övers. av Maj Burell]
 Förlag/År: Stockholm : Alba, 1980 ; (Lund : Rahm)
 Omfång: 182, [1] s. ; 20 cm. Häftad
 Orginaltitel: Den kønspolitiske taenkning (danska).
 Serie: Albaidé, 99-0150188-1
 ISBN: 91-7458-278-X
 Medarbetare: Burell, Maj (översättare)
 SAB-kod: Ohj
 Ämnesord: Gender identity
 Ämnesord: Genus (socialt kön)
 Ämnesord: Kvinnorollen
 Ämnesord: Mansrollen
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Sociala frågor och socialpolitik > Könsrollsfrågor
Ex. 1: Mycket fint skick 70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8031
 
 Författare: Peake, Mervyn Laurence, 1911-1968.
 Titel: Mr Pye / Mervyn Peake with drawings by the author
 Förlag/År: Harmondsworth Penguin 1972
 Omfång: 254p ill 19cm Pocket.
 Anmärkning: Originally published, London: Heinemann, 1953
 ISBN: 0140033726
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Bra skick Lite sliten. denna utg tr 198630 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8032
 
 Författare: Barnes, Djuna, 1892-1982
 Titel: Rök och andra berättelser / Djuna Barnes ; urval av Douglas Messerli ; översättning av Einar Heckscher
 Förlag/År: Stockholm : AWE/Geber, 1989 ; (Södertälje : Fingraf)
 Omfång: 226 s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Smoke and other early stories.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1989
 ISBN: 91-20-07735-1
 Medarbetare: Messerli, Douglas (medarbetare)
 Medarbetare: Heckscher, Einar, 1938- (översättare)
 SAB-kod: He.016=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 120 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8033
 
 Författare: Johnson, Eyvind, 1900-1976
 Titel: Kommentar till ett stjärnfall : roman / Eyvind Johnson
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1950
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 349, [1] s. Inbunden
 Serie: Bokklubben Svalan, 99-0120395-3
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Liten reva i skyddsomslaget60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8034
 
 Författare: Steinbeck, John, 1902-1968
 Titel: En underbar torsdag / John Steinbeck ; [övers. av Carl Sundell]
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1955
 Upplaga: 9/10. tus.
 Omfång: 302,(2) s. Inbunden
 Orginaltitel: Sweet Thursday.
 Anmärkning: 1.-8. tus. 1955
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Skyddsomslag saknas Fint skick Första svenska utg. 6.e-8.e tus. Namnteckning.75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8035
 
 Författare: Sandemose, Aksel, 1899-1965
 Titel: Varulven : roman / Aksel Sandemose ; översättning: Cilla Johnson
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1991 ; (Norge)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 464, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Varulven (norska).
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1959
 ISBN: 91-37-10006-8
 Medarbetare: Johnson, Cilla, 1911-2002 (översättare)
 SAB-kod: Hdb.01=c
 SAB-kod: Hcedb.01
 Ämnesord: Skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Norska
Ex. 1: Mycket fint skick Kartonnage85 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8036
 
 Författare: Innes, Michael, 1906-1994
 Titel: Mord i släkten / till svenska av Nils Fredricson
 Förlag/År: Strängnäs : Tomas ; [Solna] : [Seelig], 1970 ; (Strängnäs : Strängnäs tr.)
 Omfång: 205, [1] s. Häftad
 Orginaltitel: Death at the Chase.
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Fint skick Lätt snedläst40 kr. Beställd
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8037
 
 Författare: Wallace, Edgar, 1875-1932
 Titel: Filmen som frikände.
 Förlag/År: Stockholm : J. Hasselgren, 1943
 Omfång: 189s. Häftad
 Orginaltitel: The fellowship of the frog.
 Anmärkning: Övers. från engelskan
 Genre: Deckare
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8038
 
 Författare: Sjögren, Gunnar, 1897-
 Titel: Var Othello neger och andra Shakespeareproblem / Gunnar Sjögren
 Förlag/År: Stockholm : Natur o. kultur, 1958 ; (Stockholm : Thule)
 Omfång: 196 s. : 5 pl.-bl. Häftad
 SAB-kod: Ge.41
Kategori: Litteraturvetenskap > Engelsk litteraturhistoria > 1500-1603
Ex.1:Namnetikett Fint skick 100 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8039
 
 Författare: Hopley, George, pseud. för Cornell George Hopley-Woolrich
 Titel: Ödets ironi samt novellen För återstoden av livet / George Hopley alias Cornell Woolrich ; övers. av Lars Ekegren
 Förlag/År: Halmstad : Spektra, 1979 ; (Halmstad : Spektra)
 Omfång: 213, [2] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Fright.
 Orginaltitel: For the rest of her life.
 Serie: Spektras nya deckar-ess, 99-0121498-X ; 26
 ISBN: 91-7136-252-5
 Medarbetare: Ekegren, Lars (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Fint skick 70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8040
 
 Författare: Francis, Dick
 Titel: Hårdhandskar : [en thriller] / Dick Francis ; övers.: Astrid Lundgren
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1981 ; (Borås : Centraltr.)
 Omfång: 271, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Whip hand.
 ISBN: 91-46-13900-1
 Medarbetare: Lundgren, Astrid (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Fint skick Första sv. utg.60 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8041
 
 Författare: Wheatley, Dennis
 Titel: Fienden i mörkret / övers. av Nils Holmberg
 Förlag/År: Stockholm : Skoglund, 1958 ; (Stockholm : Haeggström)
 Omfång: 320 s. Inbunden
 Orginaltitel: Strange conflict.
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Skyddsomslag saknas Fint skick Främre omslag medinbundet90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8042
 
 Författare: Wodehouse, P G, 1881-1975
 Titel: Det våras på Blandings / P.G. Wodehouse ; övers. av Birgitta Hammar
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1978 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 211, [1] s. ; 21 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Something fresh.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 8/12. tus., 1980
 ISBN: 91-0-043548-1
 Medarbetare: Hammar, Birgitta (översättare)
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Fint skick Några lagade revor i skyddsomslaget. Första sv. utg.90 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8043
 
 Författare: Gripe, Maria, 1923-2007.
 Titel: -och de vita skuggorna i skogen / Maria Gripe
 Förlag/År: Stockholm : Bonniers juniorförl., 1989 ; (Stockholm : Bonnier)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 294, [1] s. ; 21 cm Inbunden.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: [Ny tr.], 1990
 ISBN: 91-48-51705-4
 Genre: Ungdomsböcker
 SAB-kod: Hc,u
 Ämnesord: Historiska böcker
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1:Namnteckning Fint skick 65 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8044
 
 Författare: Andersson, Mary, 1929-
 Titel: Maria från Borstahusen : dokumentärroman / Mary Andersson
 Förlag/År: Stockholm : LiberFörlag, 1980 ; (Uddevalla : Risberg)
 Omfång: 308, [2] s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1980
 ISBN: 91-38-05636-4
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Dokumentärroman
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick 95 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8045
 
 Författare: Steinbeck, John, 1902-1968
 Titel: Buss på villovägar / John Steinbeck ; övers. av Nils Holmberg
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1948
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 288 s. Inbunden
 Orginaltitel: The wayward bus.
 Serie: Bokklubben Svalan, 99-0120395-3
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Mycket fint skick 65 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8046
 
 Författare: Gripe, Maria, 1923-2007.
 Titel: Elvis! Elvis! / Maria Gripe ; teckningar av Harald Gripe
 Förlag/År: Stockholm : Bonniers juniorförl., 1979 ; (Stockholm : Bonnier)
 Upplaga: 30/38. tus., 1979
 Omfång: 160, [1] s. ; 21 cm Inbunden.
 Serie: Bonniers illustrerade barnböcker, 99-0125790-5
 ISBN: 91-48-38687-1
 Medarbetare: Gripe, Harald, 1921-1992 (illustratör)
 Genre: Barnböcker
 Ämnesord: Barn och föräldrar
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex. 1: Fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8047
 
 Titel: Jules Verne-magasinet : tidskrift för science fiction, fantastik, futurism, utopier, dystopier, patafysik, surrealism, magisk realism och annat oväntat och osannolikt : Science fiction-nytt
 Förlag/År: Stockholm : Sam J. Lundwall fakta & fantasi, 1940-
 Omfång: Tidskrift
 Anmärkning: "Gr. 1940. - 1940-1941:27 med titel: Jules Verne-magasinet; 1941:28-1942:9: Jules Verne-magasinet, Veckans äventyr; 1942:10-1947: Veckans äventyr; utkom ej 1948-1968; från 1969 med ovanstående titel. - Har 1983 införlivat Science fiction nytt"
 ISSN: 0345-5599
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Hc(p)
 SAB-kod: Hce(p)
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Fint skick Nr 350 (1974)40 kr.
Ex. 2: Fint skick Lätt sliten. Nr 373 (1979)40 kr.
Ex. 3: Fint skick Nr 375 (1979)40 kr.
Ex. 4: Fint skick Nr 380 (1980)40 kr.
Ex. 5: Fint skick Nr 394 (1982)40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8048
 
 Titel: Bäste Bertrand Russell : ett urval ur hans brevväxling med allmänheten 1950-68 / till svenska av Roland Adlerberth ; redigerat av Barry Feinberg och Ronald Kasrils
 Förlag/År: Stockholm : Natur o. kultur, 1970 ; (Stockholm : Aronzon-Lundin)
 Omfång: 199 s. Inbunden
 Medarbetare: Adlerberth, Roland, 1923-1993 (översättare)
 Medarbetare: Kasrils, Ronald (utgivare)
 Medarbetare: Russell, Bertrand, 1872-1970 (medarbetare)
 Medarbetare: Feinberg, Barry (utgivare)
 SAB-kod: Lz Russell, Bertrand
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Russell, Bertrand
Ex. 1:Namnteckning Mycket fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8049
 
 Författare: Wolgers, Beppe, 1928-1986
 Titel: Djur som inte-.
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1960 ; (Stockholm : Bonnier)
 Upplaga: [Ny uppl.]
 Omfång: 160, [2] s. Häftad
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Bra skick Blekt rygg. Lite sliten. 2:a uppl. Namnteckning.40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8050
 
 Författare: Lundwall, Sam J, 1941-
 Titel: Uppdrag i universum / Sam J. Lundwall
 Förlag/År: Stockholm : Lindqvist, cop. 1973 ; (Finland)
 Omfång: 184 s. Inbunden
 ISBN: 91-7090-075-2
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Lätt slitet omslag och naggat. Ou.130 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8051
 
 Författare: Leikola, Anto
 Titel: Bröderna von Wrights fåglar / Anto Leikola, Juhani Lokki, Torsten Stjernberg ; med Gunnar Brusewitz ; [översättning från finska: Johan Ulfvens i samarbete med författarna ; fotografer: Osmo Thiel ...]
 Förlag/År: Höganäs : Bra böcker, 1989 ; (Finland)
 Upplaga: 1. uppl.
 Omfång: 304 s. : ill. (huvudsakligen i färg) ; 28 cm. Inbunden
 Orginaltitel: Taiteilijaveljekset von Wright.
 Medarbetare: Lokki, Juhani
 Medarbetare: Stjernberg, Torsten, 1943-
 Medarbetare: Brusewitz, Gunnar, 1924-2004 (medarbetare)
 SAB-kod: Ibz Wright, Magnus von
 SAB-kod: Ibz Wright Ferdinand von
 SAB-kod: Ibz Wright, Wilhelm von
 SAB-kod: Ug.07-b
 Ämnesord: Wright, Ferdinand von, 1822-1906
 Ämnesord: Wright, Wilhelm von, 1810-1887
 Ämnesord: Wright, Magnus von, 1805-1868
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konsthistoria > Särskilda konstnärer
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konsthistoria > Särskilda konstnärer
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konsthistoria > Särskilda konstnärer
Kategori: Naturvetenskap > Zoologi > Norden: allmänt
Ex.1: Mycket fint skick Lätt solblekt rygg350 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8052
 
 Författare: Egner, Thorbjørn, 1912-1990
 Titel: Klas Klättermus och de andra djuren i Hackebackeskogen / Thorbjørn Egner ; illustrerad av författaren ;
 Upplaga: Första svenska upplaga 1954. Första upplaga i denna version 1978
 Omfång: Inbunden
 ISBN: 91-48-42341-6
 ISBN: 91-638-3317-4
 ISBN: 91-638-4583-0
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: uHcf
 SAB-kod: uXqja
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Kategori: Musikalier > Vokalmusik: särskilda former > Barnvisor
Ex. 1: Fint skick Tillskrift. Några fläckar på första uppslaget.85 kr.
Ex. 2: Mycket fint skick Nyskick125 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8053
 
 Författare: Hellsing, Lennart, 1919-
 Titel: Sjörövarbok / Lennart Hellsing, Poul Ströyer
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1996 ; (Kina)
 Upplaga: 2. uppl.
 Omfång: [32] s. : färgill. ; 29 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1965
 Anmärkning: "Även med tryckår: 2. tr., 1999 ; 4. tr. 2001"
 ISBN: 91-29-63881-X
 Medarbetare: Ströyer, Poul, 1923-1996
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: Hc.03,u
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex. 1: Fint skick 70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8054
 
 Författare: Niven, Larry, 1938-
 Titel: The legacy of Heorot / by Larry Niven, Jerry Pournelle & Steven Barnes
 Förlag/År: Gollancz
 Upplaga: Originalupplaga 1987
 Omfång: Pocket
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Denna uppl. Sphere 198830 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8055
 
 Författare: Hesse, Hermann, 1877-1962
 Titel: Siddhartha : en indisk berättelse / Hermann Hesse ; översättning av Nils Holmberg
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1988 ; (Storbritannien)
 Upplaga: [Ny utg.] / 9. uppl.
 Omfång: 122, [5] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Siddhartha : eine indische Dichtung
 Serie: Delfinserien, 0346-6574
 Anmärkning: "Även tillg. med tryckår: 10. [dvs 9] uppl., [2. tr.], 1990 ; 10. [dvs 9.] uppl., [3 tr.], 1993 ; 9. uppl., 4. tr. 1995"
 ISBN: 91-0-047615-3
 Medarbetare: Holmberg, Nils (översättare)
 SAB-kod: Hf.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Tyska och jiddisch
Ex.1:Namnteckning Bra skick 40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8056
 
 Författare: Hylinger, Claes, 1943-
 Titel: Det hemliga sällskapet / Claes Hylinger
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1991 ; (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 248, [3] s. ; 18 cm. Pocket
 Serie: Delfinserien, 0346-6574
 Anmärkning: Originaluppl. 1986
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1995
 ISBN: 91-0-055187-2
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick 40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8057
 
 Författare: Cunningham, Michael
 Titel: Timmarna / Michael Cunningham ; översättning av Rebecca Alsberg
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 2003 (Danmark)
 Upplaga: 2. uppl.
 Omfång: 231, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: The hours
 Serie: Bonnier pocket, 99-0307595-2
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2000
 Anmärkning: "Även med tryckår: 2. - 3. tr., 2003 ; 5. tr., 2003 ; 6. tr, 2004"
 ISBN: 91-0-010041-2
 Medarbetare: Alsberg, Rebecca, 1949- (översättare)
 SAB-kod: Heq.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8058
 
 Författare: Ballard, J G, 1930-
 Titel: The kindness of women / J.G. Ballard.
 Förlag/År: London : Grafton, 1992.
 Omfång: Pocket
 Anmärkning: The sequel to Empire of the sun.
 ISBN: 0586210997
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick 30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8059
 
 Författare: Said, Edward W, 1935-2003.
 Titel: Orientalism / Edward W. Said ; översättning: Hans O. Sjöström ; förord: Sigrid Kahle
 Förlag/År: Stockholm : Ordfront, 2000 ; (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 517 s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Orientalism (engelska).
 Serie: Ordfront pocket, 99-3067554-X
 ISBN: 91-7324-794-4
 SAB-kod: Ko
 SAB-kod: Kpb
 SAB-kod: Be
 Ämnesord: Orientalism
Kategori: Historia > Asien
Kategori: Historia > Afrika > Egypten och Sudan
Kategori: Allmänt och blandat > Allmän idé- och lärdomshistoria
Ex.1: Mycket fint skick 50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8060
 
 Författare: Heller, Frank, 1886-1947
 Titel: Kejsarens gamla kläder : roman / Frank Heller
 Förlag/År: Stockholm : Fabel, 1991 ; (Danmark)
 Upplaga: Faks. / med kommentarer av Dag Hedman
 Omfång: [4] s., s. 7-317 ; 18 cm. Pocket
 Serie: Fabel pocket, 99-0717267-7 ; 9
 Anmärkning: Originaluppl. 1918
 Anmärkning: Faks. av: utg. Stockholm : Bonnier, 1949
 ISBN: 91-7842-120-9
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8061
 
 Författare: Jones, J V (Julie Victoria)
 Titel: A fortress of grey ice / J.V. Jones.
 Förlag/År: London : Orbit, 2002.
 Omfång: xvii, 734 s. : 2 maps, 1 port. ; 18 cm. Pocket.
 ISBN: 1857239962
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: He
 Ämnesord: Imaginary wars and battles
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8062
 
 Författare: Anthony, Piers
 Titel: Wielding a red sword / Piers Anthony.
 Förlag/År: New York : Ballantine Books, 1987, c1986.
 Upplaga: 1st paperback ed.
 Omfång: 313 s. ; 18 cm. Pocket.
 Anmärkning: A Del Rey book.
 ISBN: 0345322215
 Genre: Fantasy
 Ämnesord: Fantasy fiction.
 Ämnesord: Science fiction.
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8063
 
 Författare: Söderberg, Hjalmar, 1869-1941
 Titel: Den allvarsamma leken / Hjalmar Söderberg
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1998 ; (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.] / 4. uppl.
 Omfång: 221, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Serie: Delfinserien, 0346-6574
 Anmärkning: Originaluppl. 1912
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2. tr., 2001
 ISBN: 91-0-056389-7
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick 35 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8064
 
 Författare: Lee, Tanith
 Titel: The white serpent : a novel of Vis / Tanith Lee.
 Förlag/År: New York, NY : DAW Books, 1988.
 Omfång: 396 s. : map ; 18 cm. Pocket.
 ISBN: 0886772672395
 Genre: Fantasy
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick First ed.45 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8065
 
 Författare: King, Stephen, 1947-
 Titel: Stephen King's Dance macabre
 Förlag/År: London Futura 1982 tr. 1991
 Upplaga:
 Omfång: Pocket
 Serie: A Futura book
 ISBN: 0-7088-2181-2
 SAB-kod: G.0977
 SAB-kod: Ge.5
Kategori: Litteraturvetenskap > Kriminallitteratur, skräck, thrillers
Kategori: Litteraturvetenskap > Engelsk litteraturhistoria > 1900-talet
Ex. 1: Fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8066
 
 Författare: Dostojevskij, Fjodor, 1821-1881
 Titel: Idioten / Fjodor Dostojevskij ; i nyöversättning av Ulla Roseen
 Förlag/År: Stockholm : Atlantis, 1989 ; (Falun : Scandbook)
 Upplaga: 2. uppl.
 Omfång: 774, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Idiot.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1919-1920. Första uppl. i denna version 1988
 ISBN: 91-7486-887-X
 Medarbetare: Roseen, Ulla, 1946- (översättare)
 SAB-kod: Hma.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Ryska
Ex. 1: Fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8067
 
 Författare: Burke, James Lee, 1936-
 Titel: Purple Cane Road / James Lee Burke.
 Förlag/År: London : Orion, 2001, c2000.
 Omfång: 360 s. ; 18 cm. Pocket.
 ISBN: 0752843346
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He
 Ämnesord: Robicheaux, Dave (Fictitious character)
 Ämnesord: Private investigators
 Ämnesord: Mothers
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick 45 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8068
 
 Författare: McKenna, Juliet E
 Titel: The thief's gamble : the first tale of Einarinn / Juliet E. McKenna.
 Förlag/År: New York : HarperPrism, c1999.
 Omfång: 495 s. ; 18 cm. Pocket.
 ISBN: 0061020362
 Genre: Fantasy
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 35 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8069
 
 Författare: Westö, Kjell, 1961-
 Titel: Lang / Kjell Westö
 Förlag/År: Stockholm : MånPocket, 2003 (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 196, [6] s. ; 18 cm. Pocket
 Serie: MånPocket, 99-0184541-6
 Anmärkning: Originaluppl. 2003
 ISBN: 91-7001-105-2
 Genre: Finlandssvensk litteratur
 SAB-kod: Hcd.01
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Finlandssvensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 35 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8070
 
 Författare: Singh, Simon
 Titel: Fermats gåta : [den fantastiska historien om hur världens svåraste matematiska problem löstes] / Simon Singh ; översättning: Margareta Brogren ; [fackgranskning av David Sjöstrand]
 Förlag/År: Stockholm : MånPocket, 1999 ; (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 351, [1] s. : ill. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Fermat's last theorem.
 Serie: MånPocket, 99-0184541-6
 ISBN: 91-7643-543-1
 Medarbetare: Brogren, Margareta, 1946- (översättare)
 Medarbetare: Sjöstrand, David, 1944- (medarbetare)
 SAB-kod: Tck
 Ämnesord: Fermat, Pierre de, 1601-1665
 Ämnesord: Algebra
Kategori: Matematik > Algebra > Talteori
Ex.1: Fint skick 55 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8071
 
 Författare: Tuominen, Mirjam, 1913-1967
 Titel: Flickan som blev en växt : prosa 1938-1949 / Mirjam Tuominen ; urval av Tuva Korsström
 Förlag/År: Stockholm : En bok för alla, 2000 ; (Avesta : Svenska tryckcentralen)
 Omfång: 238, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 ISBN: 91-7221-151-2
 Medarbetare: Korsström, Tuva, 1946- (medarbetare)
 Genre: Finlandssvensk litteratur
 SAB-kod: Hcd.016
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Finlandssvensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8072
 
 Författare: Asimov, Isaac, 1920-1992
 Titel: Stiftelsen och tiden / Isaac Asimov ; översättning: Sam J. Lundwall
 Förlag/År: Stockholm : Natur och kultur, 1994 ; (Norge)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 406, [2] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Foundation's edge.
 Serie: NoK pocket, 99-0119834-8
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 3. tr., 1998
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1983
 ISBN: 91-27-05109-9
 Medarbetare: Lundwall, Sam J., 1941-. (översättare)
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick 65 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8073
 
 Författare: Camus, Albert, 1913-1960
 Titel: Främlingen / Albert Camus ; översättning av Sigfrid Lindström
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1989 ; (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.] / 9. uppl.
 Omfång: 149, [11] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: L'étranger.
 Serie: Delfinserien, 0346-6574
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 10. uppl., 1993
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1946
 ISBN: 91-0-047706-0
 Medarbetare: Lindström, Sigfrid, 1892-1950 (översättare)
 SAB-kod: Hj.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Franska
Ex.1: Mycket fint skick 45 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8074
 
 Författare: Zetterlund, Monica, 1937-2005
 Titel: Hågkomster ur ett dåligt minne / Monica Zetterlund ; i samarbete med Tom Alandh
 Förlag/År: Stockholm : MånPocket, 1993 ; (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 232, [4] s. : ill. ; 18 cm. Pocket
 Serie: MånPocket, 99-0184541-6
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: [Ny tr.], 1994
 ISBN: 91-7642-892-3
 Medarbetare: Alandh, Tom, 1944- (medarbetare)
 SAB-kod: Ijz Zetterlund, Monica
 Ämnesord: Zetterlund, Monica 1937-2005
Kategori: Konst, musik, teater och film > Musik > Särskilda tonkonstnärer
Ex. 1: Bra skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8075
 
 Författare: McKillip, Patricia A
 Titel: Svanen och eldfågeln / Patricia A. McKillip ; översättning: Ylva Spångberg
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 2000 ; (Norge)
 Upplaga: 1. pocketuppl.
 Omfång: 263, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: The cygnet and the firebird.
 Serie: Wahlströms fantasy, 99-2256100-X
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1998
 ISBN: 91-32-43219-4
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: Heq.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 35 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8076
 
 Författare: Thompson, Paul B
 Titel: Darkness & light / Paul B. Thompson and Tonya R. Carter ; cover art, Jeff Easley.
 Förlag/År: Lake Geneva, Wis. : TSR Inc., c1989.
 Omfång: 377 s. : 2 maps ; 18 cm. Pocket
 Medarbetare: Carter, Tonya R.
 Internetlänk: http://www.loc.gov/catdir/description/hol054/88051718.html
 Genre: Fantasy
 Ämnesord: Krynn (Imaginary place)
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Denna utg. Penguin (1989)30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8077
 
 Författare: Chambers, Aidan
 Titel: Dansa på min grav / Aidan Chambers ; till svenska av Ingvar Skogsberg
 Förlag/År: Stockholm : PAN/Norstedt, 1994 ; (Norge)
 Upplaga: 1. pocketutg.
 Omfång: 305 s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Dance on my grave.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1983
 ISBN: 91-1-947041-X
 Medarbetare: Skogsberg, Ingvar (översättare)
 SAB-kod: He=c,u
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick 35 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8078
 
 Författare: Ullmann, Linn
 Titel: Nåd / Linn Ullman ; <översättning från norska: Åsa Lantz i samarbete med Gabriella Wrange>
 Förlag/År: Göteborg Göteborgs film festival 2002
 Omfång: Häftad
 Serie: Filmkonst 1100-7362 79
 ISBN: 91-88282-22-8
 SAB-kod: Hcedb.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Norska
Ex. 1: Fint skick Första sv. utg.30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8079
 
 Författare: Rice, Anne, 1941-
 Titel: Merrick : a novel / by Anne Rice
 Upplaga: Originalupplaga 2000
 Omfång: Pocket
 Serie:
 ISBN: 0-7011-6718-1
 ISBN: 0-676-97331-0
 ISBN: 0-679-45448-9
 Genre: Skräck
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 45 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8080
 
 Författare: De Camp, L Sprague (Lyon Sprague), 1907-2000.
 Titel: The continent makers, and other tales of the Viagens / by L. Sprague de Camp.
 Förlag/År: New York : New American Library, 1971.
 Omfång: xvi, 255 s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: Cover art by Bob Pepper.
 Anmärkning: Forword by Isaac Asimov.
 Medarbetare: Pepper, Bob.
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick First ed. in this form.40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8081
 
 Författare: Simon, Claude, 1913-2005
 Titel: Slaget vid Farsalos / Claude Simon ; till svenska av C. G. Bjurström
 Förlag/År: Stockholm : AWE/Geber, 1985 ; (Falun : Scandbook)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 209 s. ; 19 cm. Pocket
 Orginaltitel: La bataille de Pharsale.
 ISBN: 91-20-07334-8
 Medarbetare: Bjurström, C. G., 1919-2001 (översättare)
 SAB-kod: Hj=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Franska
Ex.1: Mycket fint skick 40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8082
 
 Författare: Simenon, Georges, 1903-1989
 Titel: Strip-tease / Georges Simenon ; [övers. av Vera Sallberg]
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1966
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 172, [1] s. Pocket
 Orginaltitel: Strip-tease.
 Serie: En zebra-bok, 99-0359983-8 ; 207
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hcej.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Franska
Ex.1: Fint skick 40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8083
 
 Författare: Pratchett, Terry, 1948-
 Titel: Eric / Terry Pratchett ; översättning av Mats Blomqvist
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 2005 (Danmark)
 Upplaga: 1. pocketuppl.
 Omfång: 141, [14] s. ; 18 cm. Pocket
 Serie: Wahlströms fantasy, 99-2256100-X
 Anmärkning: Första svenska upplaga 2003
 ISBN: 91-32-43502-9
 Medarbetare: Blomqvist, Mats (översättare)
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick 35 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8084
 
 Författare: Hemingway, Ernest, 1899-1961
 Titel: I vår tid : [noveller] / Ernest Hemingway ; övers. av Mårten Edlund och Thorsten Jonsson
 Förlag/År: Stockholm : Aldus/Bonnier, 1967 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 149, [1] s. Pocket
 Serie: Delfinserien, 0346-6574 ; 258
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Fint skick 45 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8085
 
 Författare: Hemingway, Ernest, 1899-1961
 Titel: Döden på eftermiddagen / övers. av Arne Häggqvist
 Förlag/År: Stockholm : Aldus/Bonnier, 1973 ; (Stockholm : Bonnier)
 Upplaga: [Ny utg]
 Omfång: 361, [2] s., [97] pl.-s. Pocket
 Serie: Delfinserien, 0346-6574 ; 482
 ISBN: 91-0-038750-9
 SAB-kod: Iköf
 Ämnesord: Tjurfäktning
Kategori: Konst, musik, teater och film > Teater > Tjurfäktning
Ex. 1: Fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8086
 
 Författare: Hemingway, Ernest, 1899-1961
 Titel: Att ha och inte ha / Övers. av Thorsten Jonsson
 Förlag/År: Sthlm : Aldus/Bonnier, 1969 ; (Stockholm : Bonnier)
 Upplaga: 3. uppl.
 Omfång: 168 s. Pocket
 Serie: Delfinserien, 0346-6574 ; 152
 SAB-kod: Hce
 Ämnesord: Skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Mycket fint skick 35 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8087
 
 Författare: Steinbeck, John, 1902-1968
 Titel: Vredens druvor / Övers. av Thorsten Jonsson
 Förlag/År: Stockholm : Aldus/Bonnier, 1970 ; (Stockholm : Bonnier)
 Upplaga: 2. uppl.
 Omfång: 478 s. Pocket
 Orginaltitel: Grapes of wrath.
 Serie: Delfinböckerna, 0416-900X ; 162
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Mycket fint skick Denna utg tr 196560 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8088
 
 Författare: Swift, Jonathan, 1667-1745
 Titel: Gullivers resor / Jonathan Swift ; översättning Per Kellberg (del 1) och Claës Gripenberg (del II-IV)
 Förlag/År: Stockholm : Raben & Sjögren, 1965
 Omfång: 302 s. Pocket
 Orginaltitel: Gulliver's travels.
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick 45 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8090
 
 Författare: Ballinger, Bill S
 Titel: Tand för tand / övers. av Vanja Lantz
 Förlag/År: Stockholm : Aldus/Bonnier, 1968 ; (Stockholm : Bonnier)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 170, [1] s. Pocket
 Orginaltitel: The tooth and the nail.
 Serie: Delfinserien, 0346-6574 ; 293
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 25 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8091
 
 Författare: Cullberg, Birgit, 1908-1999
 Titel: Baletten och vi / Birgit Cullberg
 Förlag/År: Lund : Gleerup, 1965 ; (Lund : Br. Ekstrand)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 120 s. : ill. Pocket
 SAB-kod: Iky
Kategori: Konst, musik, teater och film > Teater > Konstnärlig dans
Ex.1: Fint skick 50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8092
 
 Författare: Miller, Henry, 1891-1980
 Titel: Stenbockens vändkrets / Henry Miller ; övers. av Gösta Wedberg
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, [1978] ; (Storbritannien)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 324, [1] s. ; 19 cm. Pocket
 Orginaltitel: Tropic of Capricorn.
 ISBN: 91-46-13226-0
 Medarbetare: Wedberg, Gösta (översättare)
 SAB-kod: Heq.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Fint skick Denna utg. tr. 196450 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8093
 
 Författare: Kollontaj, Alexandra Michajlovna, 1872-1952
 Titel: Kvinnan och familjen / Alexandra Kollontay ; övers. och efterskrift: Anita Göransson
 Förlag/År: Stockholm : Gidlund, 1976 ; (Lund : Rahm)
 Omfång: 141 s. ; 19 cm. Pocket
 Orginaltitel: Brak i semejnaja problema.
 ISBN: 91-7021-150-7
 Medarbetare: Göransson, Anita (översättare)
 SAB-kod: Ohj
 Ämnesord: Working class women
 Ämnesord: Feminism
 Ämnesord: Moderskap
 Ämnesord: Äktenskapet
 Ämnesord: Familjen
 Ämnesord: Family
 Ämnesord: Feminism
 Ämnesord: Marriage
 Ämnesord: Arbetarkvinnor
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Sociala frågor och socialpolitik > Könsrollsfrågor
Ex. 1: Fint skick 45 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8094
 
 Författare: Weiss, Peter, 1916-1982
 Titel: Trotskij i exil / Peter Weiss ; övers. av Karin Johannisson
 Förlag/År: Staffanstorp : Cavefors ; [Solna] : [Seelig], 1970 ; (Stockholm : Esselte)
 Omfång: 168 s. Pocket
 Orginaltitel: Trotzki im Exil.
 Serie: Boc-serien, 99-0117341-8
 SAB-kod: Hce.02
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Dramatik
Ex.1: Fint skick Förlagsstämpel40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8095
 
 Författare: Macdonald, Ross, 1915-1983
 Titel: Den sovande skönheten / Ross Macdonald ; översättning av Anders Jonason
 Förlag/År: PAN/Norstedt
 Upplaga: Första svenska upplaga 1975
 Omfång: Pocket
 ISBN: 91-1-752241-2
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Bra skick Lite snedläst. Första sv utg. Namnteckning.30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8096
 
 Författare: Kocher, Paul Harold, 1907-
 Titel: Tolkiens sagovärld : en vägledning J.R.R. Tolkiens författarskap / Paul H. Kocher ; till svenska av Åke Ohlmarks
 Förlag/År: Stockholm : Geber, 1973, Uppsala : (A & W)
 Omfång: 253 s. Pocket
 Serie: En Geber pocket, 99-0125087-0
 ISBN: 91-20-03651-5
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: Gez Tolkien, John Ronald Reuel
 SAB-kod: Lz Tolkien, John Ronald Reuel
 Ämnesord: Tolkien, J. R. R., 1892-1973
 Ämnesord: Tolkien, John Ronald Reuel
Kategori: Litteraturvetenskap > Engelsk litteraturhistoria > Säskilda engelska författare
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Tolkien, John Ronald Reuel
Ex.1: Fint skick 50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8097
 
 Författare: Linklater, Eric, 1899-1974
 Titel: Männen från Ness / övers. av Frans G. Bengtsson
 Förlag/År: Stockholm : PAN/Norstedt, 1967 ; (Stockholm : Thule)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 243 s. Pocket
 Orginaltitel: The men of Ness.
 Serie: En PAN-bok, 99-0104304-2
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Fint skick 35 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8098
 
 Författare: Simenon, Georges, 1903-1989
 Titel: Maigret och pråmdragaren / Georges Simenon ; övers. av Kerstin Hallén
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1979 ; (Stockholm : Bonniers graf.)
 Omfång: 129, [1] s. ; 19 cm. Pocket
 Orginaltitel: Le charretier de "La Providence".
 Serie: Delfinserien, 0346-6574 ; 631
 ISBN: 91-0-044184-8
 Medarbetare: Hallén, Kerstin (översättare)
 SAB-kod: Hcej.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Franska
Ex. 1: Fint skick 40 kr.
Ex.2:Namnteckning Fint skick Lite blekt30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8099
 
 Titel: Mord i slutna rum : en antologi / red. av Jan Broberg
 Förlag/År: Stockholm : Prisma : [Seelig], 1967 ; (Halmstad : Hallandsposten)
 Omfång: 217 s. Pocket
 Medarbetare: Broberg, Jan, 1932- (medarbetare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hce(s)
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Fint skick 50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8100
 
 Författare: Leonard, Elmore, 1925-
 Titel: Tishomingo Blues
 Förlag/År: PENG, 2004
 Omfång: Pocket
 ISBN: 0-14-101206-4
 Genre: Deckare
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Lätt snedläst50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8101
 
 Författare: Carr, Edward Hallett
 Titel: Vad är historia? : [den historiska vetenskapens problem, metoder och mål] / [vetenskaplig granskare: Göran Hermerén] ; [till svenska av Birgitta Andersson]
 Förlag/År: Stockholm : Prisma : [Seelig], 1965 ; (Stockholm : Godvil)
 Omfång: 156, [1] s. Pocket
 Serie: Prisma, 99-0330598-2
 SAB-kod: K:dd
Kategori: Historia > Metodlära
Ex. 1: Mycket fint skick 85 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8102
 
 Författare: Lin, Yutang, 1895-1976
 Titel: Konsten att njuta av livet / Lin Yutang ; övers. av Ingalisa Munck
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1980 ; (Stockholm : Bonnier)
 Upplaga: [Ny utg.], 3. uppl.
 Omfång: 356, [1] s. ; 19 cm. Pocket
 Orginaltitel: The importance of living.
 Serie: Delfinserien, 0346-6574 ; 438
 ISBN: 91-0-037521-7
 Medarbetare: Munck, Ingalisa, 1905-1986 (översättare)
 SAB-kod: Dada
 Ämnesord: Philosophy: China
Kategori: Filosofi och psykologi > Äldre västerländsk samt icke-västerländsk filosofisk litteratur > Kinesiska filosofers skrifter
Ex.1: Bra skick En fläck på framsidan, i övrigt fin.45 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8103
 
 Författare: Modiano, Patrick, 1945-
 Titel: De yttre boulevarderna / övers. av Anne-Marie Edéu
 Förlag/År: Stockholm : PAN/Norstedt, 1974 ; (Stockholm : Norstedt)
 Omfång: 141 s.
 Orginaltitel: Les boulevards de ceinture.
 Serie: En PAN-bok, 99-0104304-2
 ISBN: 91-1-741331-1
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Mycket fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8104
 
 Författare: Jansson, Tove, 1914-2001
 Titel: Muminpappans memoarer / Tove Jansson
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1992 ; (Norge)
 Upplaga: 1. pocketuppl.
 Omfång: [2], 165, [1] s. : ill. ; 19 cm. Pocket
 Serie: Mumin-biblioteket, 99-0698931-9
 Anmärkning: Originaluppl. 1950. Första uppl. i denna version 1968. - Även utg. med titeln Muminpappans bravader
 ISBN: 91-1-927511-0
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: Hcd,u
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Finlandssvensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8105
 
 Författare: Allingham, Margery, 1904-1966
 Titel: De sju visslarna / övers. av Ingrid Törngren
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1966 ; (Halmstad : Hallandsposten)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 208 s. Pocket
 Orginaltitel: Mystery Mile.
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8106
 
 Författare: Linde, Gunnel, 1924-
 Titel: Jag är en varulvsunge / Gunnel Linde ; teckningar av Hans Arnold
 Förlag/År: Stockholm : Bonniers juniorförl., 1984 ; (Avesta : A.B.M.-tryck)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 140, [4] s. : ill. ; 19 cm Inbunden.
 Serie: Önskeboken, 99-0186112-8
 ISBN: 91-48-50958-2
 Medarbetare: Arnold, Hans, 1925- (illustratör)
 Genre: Ungdomsböcker
 SAB-kod: uHc
 Ämnesord: Ungdomsbok
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex. 1: Mycket fint skick Exlibris70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8110
 
 Författare: Pierce, Meredith Ann
 Titel: Den fjortonde bruden / Meredith Ann Pierce ; översättning av Rebecca Alsberg
 Förlag/År: Stockholm : Bonniers juniorförl., 1988 ; (Stockholm : Bonnier)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 200, [3] s. ; 20 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The dark angel.
 Serie: Önskeboken, 99-0186112-8
 ISBN: 91-48-51588-4
 Medarbetare: Alsberg, Rebecca, 1949- (översättare)
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: He=c,u
 Ämnesord: Fantasy
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick Tr. 1986. Namnteckning.80 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8111
 
 Författare: Franzén, Nils-Olof, 1916-1997
 Titel: Agaton Sax och bröderna Max / Nils-Olof Franzén ; [ill. av Åke Lewerth]
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1976 ; (Stockholm : Bonnier)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 121, [1] s. : ill. ; 19 cm. Häftad
 Serie: Bonniers ungdomsböcker, 99-0125996-7
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: Ny tr., 1977
 ISBN: 91-0-040491-8
 Medarbetare: Lewerth, Åke, 1930-1982 (illustratör)
 Genre: Ungdomsböcker
 SAB-kod: uHc
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex. 1: Mycket fint skick Denna utg inbunden tr. 198960 kr.
Ex.2:Namnteckning Fint skick 40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8112
 
 Författare: Furuhagen, Hans, 1930-
 Titel: Läsebok för folkhemmet / [av] Hatte Furuhagen, Carl-Uno Sjöblom
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1969 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 92 s. (92, [2] s.) : ill. Inbunden
 Medarbetare: Sjöblom, Carl-Uno, 1930-
 Genre: Humor
 SAB-kod: Hc.017
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Kåserier
Ex.1: Fint skick 45 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8113
 
 Författare: O'Brien, Flann, 1911-1966
 Titel: Sanning är ett udda tal / Flann O'Brien ; översättning och efterskrift: Magnus Hedlund
 Förlag/År: Lund : Ellerström, 1995 ; (Lund : Grahn)
 Omfång: 270, [2] s. ; 21 cm. Häftad
 Orginaltitel: At Swim-Two-Birds.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1995
 ISBN: 91-86489-42-9
 Medarbetare: Hedlund, Magnus, 1942- (översättare)
 SAB-kod: H
 SAB-kod: Hcee.01
 SAB-kod: He.01=c
 Ämnesord: Skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8114
 
 Författare: Uzun, Mehmed, 1953-
 Titel: Granatäppelblomning : essäer om berättande, längtan, sorg / Mehmed Uzun ; översättning: Claire B. Kaustell ; förord: Kerstin Ekman
 Förlag/År: Stockholm : Ordfront, 1998 ; (Falun : Scandbook)
 Upplaga: 1. uppl.
 Omfång: 202, [2] s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Övers. från engelska och turkiska
 ISBN: 91-7324-586-0
 Medarbetare: Kaustell, Claire B. (översättare)
 SAB-kod: Hqcc.04=c
 SAB-kod: Hceqcc.04
 SAB-kod: H
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Iranska språk
Ex.1: Mycket fint skick 125 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8115
 
 Författare: Bouraoui, Nina, 1967-
 Titel: Muränornas bal : Le bal des murènes / Nina Bouraoui ; översättning av Maria Björkman
 Förlag/År: Göteborg : Anamma, 1999 ; (Smedjebacken : Fälth & Hässler)
 Omfång: 225, [1] s. ; 21 cm. Häftad
 Serie: Anamma franska böcker, 1402-5515
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1999
 Anmärkning: Parallelltext på svenska och franska
 ISBN: 91-87894-71-8
 Medarbetare: Björkman, Maria (översättare)
 SAB-kod: Hj.01=c
 SAB-kod: Hj.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Franska
Kategori: Skönlitteratur > Fransk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick 100 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8116
 
 Författare: Nilsson Piraten, Fritiof, 1895-1972
 Titel: Medaljerna / Historier och kåserier i urval av Daniel Hjorth
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1973 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 223 s Häftad.
 ISBN: 91-0-038515-8
 ISBN: 91-0-038513-1
 Medarbetare: Hjorth, Daniel, 1931- (medarbetare)
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Inbunden utgåva.120 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8117
 
 Författare: Vallgren, Carl-Johan, 1964-
 Titel: Nomaderna : roman / Carl-Johan Vallgren
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1987 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 442, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-0-047198-4
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Svensk skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick 200 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8118
 
 Författare: Mönnich, Horst
 Titel: Boken om Volkswagens sagolika historia / övers.: Karl Hylander
 Förlag/År: Stockholm : Evangeliska fosterl.-stift., 1960 ; (Klippan : Ljungberg)
 Omfång: 316 s., 8 pl.-bl. Inbunden
 Orginaltitel: Abenteuer einer technischen Idee.
 SAB-kod: Pra:kf.5
Kategori: Teknik, industri och kommunikationer > Transportmedel och kommunikationer > Landsvägsfordon och landsvägstrafik
Ex.1: Fint skick En smärre skada på framsidan. Förlagets dek. klotband. Grön ryggetikett med titel i guld.200 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8121
 
 Författare: Banks, Iain, 1954-
 Titel: Gå på glas : [roman] / Iain Banks ; översättning av Roland Adlerberth
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1987 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 309, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Walking on glass.
 ISBN: 91-0-047191-7
 Medarbetare: Adlerberth, Roland, 1923-1993 (översättare)
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Fint skick Lite slitet och naggat skyddsomslag75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8122
 
 Författare: O'Brien, Edna, 1932-
 Titel: Vi dansar ensamma nu : noveller / Edna O'Brien
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1967 ; (Karlstad : Värmlandstr.)
 Omfång: 228 s. Häftad
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Fint skick Lite snedläst. Första sv. utg60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8123
 
 Författare: Gray, John
 Titel: Mars och Venus - tillsammans för alltid / John Gray ; översättning: Synnöve Olsson
 Förlag/År: Stockholm : Bromberg, 1996 ; (Finland)
 Omfång: 297, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Mars and Venus together forever.
 Anmärkning: Bearb. utg. av förf:s: Vad kvinnor mest behöver och män verkligen vill ha
 ISBN: 91-7608-719-0
 Medarbetare: Olsson, Synnöve (översättare)
 SAB-kod: Dogb
 Ämnesord: Äktenskapet
Kategori: Filosofi och psykologi > Psykologi > Könspsykologi
Ex.1: Mycket fint skick 90 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8124
 
 Författare: Yourcenar, Marguerite, 1903-1987
 Titel: Österlandsnoveller / Marguerite Yourcenar ; övers.: Malou Höjer, Katja Waldén
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1984 ; (Helsingborg : Schmidt)
 Omfång: 120, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Nouvelles orientales.
 ISBN: 91-37-08591-3
 Medarbetare: Höjer, Malou, 1910-1998 (översättare)
 Medarbetare: Waldén, Katja (översättare)
 SAB-kod: Hj=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Franska
Ex. 1: Mycket fint skick 100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8125
 
 Författare: Yourcenar, Marguerite, 1903-1987
 Titel: Att köpa en dröm / Marguerite Yourcenar ; [övers. av Anne-Marie Edéus]
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1970
 Omfång: 157, [1] s. Inbunden
 Orginaltitel: Denier du rêve.
 SAB-kod: Hcej.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Franska
Ex. 1: Lätt trasigt omslag Bra skick 70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8126
 
 Författare: Allende, Isabel, 1942-
 Titel: Odjurens stad / Isabel Allende ; översättning av Lena Anér Melin
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 2002 (Falun : Scandbook)
 Omfång: 300, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: La ciudad de las bestias.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2002
 ISBN: 91-1-301083-2
 Medarbetare: Anér Melin, Lena (översättare)
 SAB-kod: Hkq=c,u
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Spanska
Ex.1: Mycket fint skick 65 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8128
 
 Författare: Chatwin, Bruce, 1940-1989
 Titel: De oskiljaktiga / Bruce Chatwin ; övers. av Magnus K:son Lindberg
 Förlag/År: Stockholm : Bromberg, 1983 ; (Malmö : Beyrond)
 Omfång: 288 s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: On the Black Hill.
 ISBN: 91-7608-186-9
 Medarbetare: Lindberg, Magnus K:son, 1909-1983 (översättare)
 SAB-kod: He=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Fint skick 175 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8129
 
 Författare: Werner, Gösta, 1908-
 Titel: Den svenska filmens historia : en översikt / av Gösta Werner
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1978 ; (Stockholm : Norstedt)
 Upplaga: 2., utök. uppl.
 Omfång: 291, [1] s. : ill. ; 21 cm.
 Anmärkning: 1. uppl. utg. i serien En PAN-bok
 ISBN: 91-1-783391-4
 SAB-kod: Imb-c
 Ämnesord: Sverige, filmhistoria
Kategori: Konst, musik, teater och film > Film > Sverige
Ex. 1: Fint skick 100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8130
 
 Författare: Moravia, Alberto, 1907-1990
 Titel: Paradiset / Alberto Moravia ; Övers. av Karin de Laval
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1971 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 232, [1] s. Häftad
 Medarbetare: de Laval, Karin, 1894-1973 (översättare)
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Fint skick 70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8131
 
 Författare: Sandford, John, 1944-
 Titel: Sudden prey / by John Sandford.
 Förlag/År: New York : G.P. Putnam's Sons, 1996.
 Omfång: 360 s. ; 24 cm. Inbunden
 ISBN: 0399141383-
 Ämnesord: Davenport, Lucas (Fictitious character)
 Ämnesord: Police
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick First ed.75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8132
 
 Författare: MacLeod, Ken, 1954-
 Titel: The star fraction / Ken MacLeod.
 Förlag/År: London : Legend, 1995.
 Omfång: 341 s. ; 24 cm. Pocket.
 ISBN: 0099558718
 ISBN: 0099558815
 ISBN: 0099558718
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick First UK ed.95 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8133
 
 Författare: Le Guin, Ursula K, 1929-
 Titel: Tehanu : the last book of Earthsea / Ursula K. Le Guin.
 Förlag/År: New York : Atheneum, 1990.
 Upplaga: 1st ed.
 Omfång: 226 s. ; 24 cm. Inbunden
 Serie: Earthsea.
 Anmärkning: A Jean Karl book.
 Anmärkning: When Sparrowhawk, the Archmage of Earthsea, returns from the dark land stripped of his magic powers, he finds refuge with the aging widow Tenar and a crippled girl child who carries an unknown destiny.
 ISBN: 0689315953
 Genre: Fantasy
 Ämnesord: Fantasy.
 Ämnesord: Ged (Fictitious character)
 Ämnesord: Magic
 Ämnesord: Wizards
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick First ed. in mint condition160 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8134
 
 Författare: Gordimer, Nadine, 1923-
 Titel: Lögnens dagar / Nadine Gordimer ; [övers. av Margareta Åstrand]
 Förlag/År: Stockholm, 1955
 Omfång: 388 s. Inbunden
 Orginaltitel: The lying days
 SAB-kod: Hce
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Skyddsomslag trasigt Bra skick Första sv. utg.60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8136
 
 Författare: Claesson, Stig, 1928-2008.
 Titel: Sagor för barn och vuxna / Stig Claesson
 Förlag/År: Stockholm : Etc/Tiprod, 1982 ; (Stockholm : Prinkipo offset)
 Upplaga: 1. uppl.
 Omfång: 176 s. : ill. ; 23 cm Inbunden.
 ISBN: 91-86168-15-0
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick 325 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8137
 
 Författare: Miller, Henry, 1891-1980
 Titel: Sexus. 1 / Henry Miller
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1962
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 296, [1] s. Pocket
 SAB-kod: Heq.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Fint skick Lätt snedläst. denna utg tr. 1965. Märke efter bifogat tidningsurklipp.30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8138
 
 Författare: Miller, Henry, 1891-1980
 Titel: Sexus. 2 / Henry Miller
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1962
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 264 s. Pocket
 Genre: Erotica
 SAB-kod: Heq.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Fint skick Denna utg tr 1965.35 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8139
 
 Författare: Mann, Thomas, 1875-1955
 Titel: Wagner och vår tid : essäer - betraktelser - brev / Thomas Mann ; utg. av Erika Mann och med inledning av Willi Schuh ; översättning av Kajsa Rootzén
 Förlag/År: Stockholm : PAN/Norstedt, 1968 ; (Stockholm : Thule)
 Omfång: 146 s. Pocket
 Orginaltitel: Wagner und unsere Zeit.
 Serie: En PAN-bok, 99-0104304-2
 Medarbetare: Rootzén, Kajsa, 1904-1978 (översättare)
 Medarbetare: Mann, Erika (medarbetare)
 SAB-kod: Ijb.5
 SAB-kod: Ijz Wagner, Richard
 SAB-kod: Lz Wagner, Richard
 Ämnesord: Wagner, Richard, 1813-1883
Kategori: Konst, musik, teater och film > Musik > 1900-talet
Kategori: Konst, musik, teater och film > Musik > Särskilda tonkonstnärer
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Wagner, Richard
Ex. 1: Mycket fint skick Namnteckning & Inklistrat kort på försättsbladet70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8140
 
 Författare: Dostojevskij, Fjodor, 1821-1881
 Titel: Onda andar : roman i tre delar / Fjodor Dostojevskij ; översättning av Staffan Dahl
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1991 ; (Norge)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 685 s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Besy.
 Serie: W & W pocket, 99-0564337-0
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1918-1920. Första uppl. i denna version 1990
 ISBN: 91-46-16097-3
 Medarbetare: Dahl, Staffan 1919- (översättare)
 SAB-kod: Hma.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Ryska
Ex. 1: Mycket fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8141
 
 Författare: Brunius, Teddy, 1922-
 Titel: Estetik : en inledande diskussion / Teddy Brunius
 Förlag/År: Stockholm : Liber ; [Solna] : [Seelig], 1968 ; (Halmstad : Meijel)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 165, [1] s. Pocket
 Serie: Tema, 99-0110911-6
 SAB-kod: Df
 Ämnesord: Estetik
Kategori: Filosofi och psykologi > Estetik
Ex. 1: Mycket fint skick 65 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8142
 
 Författare: Andersson, Mary, 1929-
 Titel: Maria från Borstahusen : dokumentärroman / Mary Andersson
 Förlag/År: Stockholm : Litteraturfrämjandet, 1982 ; (Kungsbacka : Elander)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 285, [3] s. ; 18 cm. Pocket
 Serie: En bok för alla, 99-0130108-4
 ISBN: 91-7448-189-4
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick 20 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8143
 
 Författare: Weiss, Peter, 1916-1982
 Titel: Vandring för tre röster : fragment 1962 / Peter Weiss ; övers. från tyska av Bengt-Erik Hedin
 Förlag/År: Malmö : Cavefors, 1964 ; (Uddevalla : Bohusläningen)
 Omfång: 85 s.
 Orginaltitel: Das Gespräch der drei Gehenden.
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Bra skick Ett hörn av omslaget saknas.35 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8144
 
 Titel: I en akt. 12 enaktare från Audiberti till van Italie
 Förlag/År: Stockholm : Aldus, 1976 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 227, [1] s. Pocket
 Serie: Delfinserien, 0346-6574 ; 542
 Anmärkning: Tidigare utg. i en vol.
 ISBN: 91-0-041360-7
 Medarbetare: Holm, Ingvar, 1923- (utgivare)
 SAB-kod: Hc.02(s)
 SAB-kod: Hce.02(s)
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Dramatik
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Dramatik
Ex. 1: Fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8145
 
 Författare: Aldiss, Brian Wilson, 1925-
 Titel: Non-stop / Brian W. Aldiss.
 Förlag/År: London : Faber and Faber, 1958.
 Omfång: 252 s. ; 19 cm. Pocket
 Genre: Science fiction
 Ämnesord: Science fiction.
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1:Collectible First edition Mycket fint skick Mint condition. As far as I can tell the book has never been read.100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8147
 
 Författare: Aldiss, Brian Wilson, 1925-
 Titel: Galaxies like grains of sand / Brian Aldiss.
 Förlag/År: New York : New American Library, c1960.
 Omfång: 144 s. ; 18 cm. Pocket
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1:Collectible First US edition Mycket fint skick Mint condition. As far as I can tell the book has never been read. A paperback original, published earlier in Britain as The Canopy of Time60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8148
 
 Författare: Aldiss, Brian Wilson, 1925-
 Titel: The male response : a timely original story / by Brian W. Aldiss.
 Förlag/År: New York : Galaxy Pub. Corp., c1961.
 Omfång: 188 s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: Cover by Robert Stanley--T.p. verso.
 Anmärkning: A Galaxy prize selection--Cover.
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1:Collectible First edition Mycket fint skick Mint condition. As far as I can tell the book has never been read.75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8149
 
 Författare: Aldiss, Brian Wilson, 1925-
 Titel: The long afternoon of Earth / by Brian Aldiss.
 Förlag/År: New York : New American Library, 1962, c1961.
 Omfång: 192 s. ; 18 cm. Pocket
 Serie: Signet science fiction ; T4557
 Anmärkning: First printing, January, 1962--T.p. verso.
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1:Collectible First edition Mycket fint skick Mint condition. As far as I can tell the book has not been read. The US edition, 'The Long Afternoon of Earth', is slightly abridged from the UK edition, 'Hothouse'70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8150
 
 Författare: Aldiss, Brian Wilson, 1925-
 Titel: Starswarm / by Brian Aldiss.
 Förlag/År: New York : New American Library, 1964.
 Omfång: 159 s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: A Signet book.
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Collectible Mint condition. First US ed. As far as I can tell the book has never been read. A paperback original, published earlier in Britain as The Airs of Earth, this edition has textual differences50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8151
 
 Författare: Aldiss, Brian Wilson, 1925-
 Titel: The dark light-years / Brian Aldiss.
 Förlag/År: New York : New American Library, [1964]
 Omfång: 128 s. 18 cm. Pocket
 Anmärkning: A brief version of this novel appeared in Worlds of tomorrow.
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick First US ed. As far as I can tell the book has not been read. One crease on cover.30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8152
 
 Författare: Aldiss, Brian Wilson, 1925-
 Titel: Earthworks. A science fiction novel.
 Förlag/År: London, 1967.
 Omfång: 155 s. ; 8vo. Pocket
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Mint condition. As far as I can tell the book has never been read. First paperback ed.30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8153
 
 Författare: Aldiss, Brian Wilson, 1925-
 Titel: An age / Brian Aldiss.
 Förlag/År: London : Sphere, 1967
 Omfång: 187 s. ; 18 cm. Pocket
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick First paperback ed. As far as I can tell the book has never been read, but some slight signs of wear on the back. This book has been published under the name Cryptozoic.30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8154
 
 Författare: Aldiss, Brian Wilson, 1925-
 Titel: Cryptozoic! / Brian W. Aldiss.
 Förlag/År: New York : Avon 1969, c1967.
 Omfång: 191, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: Advertisements on p. [1] at end.
 Anmärkning: First Avon printing, June, 1969. T.p. verso.
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Mint condition. As far as I can tell the book has never been read. This book also publishes as An Age.30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8155
 
 Författare: Aldiss, Brian Wilson, 1925-
 Titel: Neanderthal planet / by Brian W. Aldiss.
 Förlag/År: New York : Avon, c1969.
 Omfång: 192 s. ; 22 cm. Pocket
 Anmärkning: Neanderthal planet -- Danger: Religion! -- Intangibles Inc. -- Since the Assassination.
 Anmärkning: Cover illustration by Don Ivan Punchatz.
 Medarbetare: Punchatz, Don.
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Mint condition. As far as I can tell the book has never been read. A paperback original, published earlier in Britain with slightly different contents as Intangibles Inc30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8156
 
 Titel: All about Venus : a revelation of the planet Venus in fact and fiction / edited by Brian W. Aldiss, assisted by Harry Harrison.
 Förlag/År: New York : Dell, 1968.
 Omfång: 219 s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: Cover art by Jones.
 Anmärkning: 0085.
 Medarbetare: Aldiss, Brian Wilson, 1925-
 Medarbetare: Jones, Jeffrey, 1944-
 Medarbetare: Harrison, Harry, 1925-
 Genre: Science fiction
 Ämnesord: Science fiction, American.
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick Good contition.25 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8157
 
 Författare: Crispin, Edmund, 1921-1978
 Titel: Mord kring katedralen / Edmund Crispin ; [övers.: Gull Brunius]
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1967 ; (Skara : Västergötlands tr)
 Omfång: 236, [1] s. Pocket
 Orginaltitel: Holy disorders.
 Serie: Tema, 99-0110911-6
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Mycket fint skick Första (och enda) sv. utgåva.50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8158
 
 Författare: Trotzig, Birgitta, 1929-
 Titel: Levande och döda : I kejsarens tid ; Berättelser / Birgitta Trotzig
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1993 ; (Danmark)
 Omfång: 534, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: Originaluppl. 1964, 1975 och 1977
 Anmärkning: Tidigare utg. i separata vol.
 ISBN: 91-0-055599-1
 Medarbetare: Trotzig, Birgitta, 1929-. I kejsarens tid
 Medarbetare: Trotzig, Birgitta, 1929-. Berättelser
 SAB-kod: Hc.016
 Ämnesord: Skönlitteratur - svensk
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Noveller
Ex. 1: Bra skick Lite slitet omslag.40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8159
 
 Författare: Asimov, Isaac, 1920-1992
 Titel: Stiftelsen / Isaac Asimov ; [övers.: Sam J. Lundwall]
 Förlag/År: Stockholm : Askild & Kärnekull, 1977 ; (Borås : Centraltr.)
 Upplaga: [Ny utg.], 3. uppl.
 Omfång: 245 s. ; 19 cm. Pocket
 Orginaltitel: Foundation.
 Anmärkning: "Även tillg. med tryckår: 4. uppl., 1978 med felaktigt ISBN 91-7008-388-6 ; 5. uppl., 1978. ISBN 91-7008-215-4 ; 6. uppl., 1979 ; 7. uppl., 1982 med felaktigt ISBN 91-7008-389-4"
 ISBN: 91-7008-387-8
 Medarbetare: Lundwall, Sam J., 1941-. (översättare)
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Heq.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Fint skick Veck på omslagets framsida. 2:a uppl.30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8160
 
 Titel: Försök om konst / Jan Håfström ...
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1998 ; (Smedjebacken : Fälth & Hässler)
 Omfång: 110, [2] s. : ill. ; 21 cm Inbunden.
 Serie: Bonnier essä, 99-2599955-3
 ISBN: 91-0-056753-1
 Medarbetare: Håfström, Jan, 1937- (medarbetare)
 SAB-kod: Iaa
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konst > Konstteori och -estetik
Ex. 1: Mycket fint skick Bidrag av Daniel Birnbaum Maria Lind Dan Wolgers95 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8161
 
 Författare: Vegesack, Thomas von, 1928-
 Titel: Tankens aristokrater eller pennans betjänter : de intellektuella 1898-1968 / Thomas von Vegesack
 Förlag/År: Stockholm : Atlantis, 1986 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 382, [1] s. : ill. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-7486-431-9
 SAB-kod: G.5
 SAB-kod: Be.5
 Ämnesord: Intellektuella (och) politik [1898-1968]
Kategori: Litteraturvetenskap > 1900-talet
Kategori: Allmänt och blandat > Idéhistoria och lärdomshistoria > Allmän idé- och lärdomshistoria
Ex. 1: Mycket fint skick 90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8162
 
 Författare: Huldt, Märit, 1912-2006
 Titel: Hirams andra kokbok.
 Förlag/År: Västerås : Ica-förl., 1966 ; (Motala : Br. Borgström)
 Omfång: 160 s. Inbunden
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2. uppl. 1967
 SAB-kod: Qca
 Ämnesord: Matlagning
 Ämnesord: Cookery
Kategori: Ekonomi och näringsväsen > Hem och hushåll > Mat och dryck
Ex.1: Mycket fint skick Ou.300 kr. Såld
Ex.2: Mycket fint skick 3:e uppl tr 1984200 kr. Såld
Ex.3: Bra skick Lätt sliten. Orginalutgåva150 kr. Såld
Ex.4: Bra skick Lätt sliten rygg och kanter. Ou.150 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8163
 
 Författare: Gray, John
 Titel: Mars åtrår Venus, Venus älskar Mars : [män och kvinnor, sex och romantik] / John Gray ; översättare: Synnöve Olsson
 Förlag/År: Stockholm : Bromberg, 1996 ; (Finland)
 Omfång: 226, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Mars and Venus in the bedroom.
 ISBN: 91-7608-709-3
 Medarbetare: Olsson, Synnöve (översättare)
 SAB-kod: Vnd
 SAB-kod: Dogb
 Ämnesord: Sexualliv
Kategori: Medicin > Samhällsmedicin, hygien, sexologi > Sexologi
Kategori: Filosofi och psykologi > Psykologi > Könspsykologi
Ex.1: Mycket fint skick 75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8164
 
 Författare: Goethe, Johann Wolfgang von, 1749-1832
 Titel: I diktens strålglans : Goethedikter / tolkade och komment. av Nils Johansson
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1978 ; (Borås : Centraltr.)
 Omfång: 188, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-29-50865-7
 Medarbetare: Johansson, Nils, 1904- (översättare)
 SAB-kod: Hcef.03
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Tyska och jiddisch
Ex.1: Fint skick 100 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8165
 
 Författare: Holm, Annika, 1937-
 Titel: Matilda den 13 december / Annika Holm ; illustrationer av Pija Lindenbaum
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1999 ; (Falun : AIT Falun AB)
 Omfång: [4] s., s. 9-199, [1] s. : ill. ; 21 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1999
 ISBN: 91-29-64738-X
 Medarbetare: Lindenbaum, Pija, 1955- (illustratör)
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: Hc,u
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex. 1: Mycket fint skick 65 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8166
 
 Författare: Gordimer, Nadine, 1923-
 Titel: Breven från Johannesburg : essäer / Nadine Gordimer ; introduktioner av Stephen Clingman ; översättning av Else Lundgren ; förord av Per Wästberg
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1989 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 256 s. (256, [1] s.) ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The essential gesture.
 ISBN: 91-0-047783-4
 Medarbetare: Clingman, Stephen (medarbetare)
 Medarbetare: Lundgren, Else (översättare)
 SAB-kod: Kpeu
Kategori: Historia > Afrika
Ex. 1: Mycket fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8167
 
 Författare: Järv, Harry, 1921-
 Titel: Frihet jämlikhet konstnärskap : utblickar och författarporträtt / av Harry Järv
 Förlag/År: Staffanstorp : Cavefors ; [Solna] : [Seelig], 1974 ; (Finland)
 Omfång: 384 s. : ill. Häftad
 ISBN: 91-504-0353-2
 SAB-kod: Hc.04
 SAB-kod: G.04
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Essäer
Kategori: Litteraturvetenskap > Essäer och litteraturkritik
Ex. 1: Bra skick Lätt slitet omslag.75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8168
 
 Författare: Ödmann, Samuel, 1750-1829
 Titel: Hågkomster : ett prästhus från förra århundradet ; Om disciplinen och levnadssättet vid Växjö skola och gymnasium intill 1700-talet ; Prosten Lenaeus i Delsbo och hans församling på 1760-talet
 Förlag/År: Stockholm : Ljus, 1957 ; (Stockholm : Tryckmans)
 Omfång: 99 s. Häftad
 Serie: Ljus' klassiker, 99-0853560-9
 SAB-kod: Cjz Ödmann, Samuel
Kategori: Religion > Kyrkohistoria > Kyrkohistoria: särskilda personer
Ex. 1: Fint skick 45 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8169
 
 Författare: Tuchman, Barbara W
 Titel: Zimmermanns telegram / Barbara W. Tuchman ; övers.: Jan Wahlén
 Förlag/År: Stockholm : Atlantis, 1983 ; (Värnamo : Fälth)
 Omfång: 270, [1] s. : ill. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The Zimmermann telegram.
 ISBN: 91-7486-269-3
 Medarbetare: Wahlén, Jan, 1929- (översättare)
 SAB-kod: K.51
 SAB-kod: Kfa.51
Kategori: Historia > Första världskriget 1914-1918
Kategori: Historia > Mellaneuropa > Första världskriget 1914-1918
Ex. 1: Fint skick Smånagg på omslaget. Första sv. utg.120 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8172
 
 Författare: Jarrick, Arne, 1952-
 Titel: Odygd och vanära : folk och brott i gamla Stockholm / Arne Jarrick & Johan Söderberg
 Förlag/År: Stockholm : Rabén Prisma, 1998 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 282 s. : ill., diagr., tab. ; 24 cm Inbunden.
 ISBN: 91-518-3178-3
 Medarbetare: Söderberg, Johan, 1950-
 Genre: Stockholmiania
 SAB-kod: Ku-c.4
 SAB-kod: Ncaa
 Ämnesord: Brott
Kategori: Historia > Allmän socialhistoria > Nya tiden 1520-
Kategori: Geografi > Sverige > Stockholm och Stockholms län
Ex. 1: Mycket fint skick 140 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8173
 
 Författare: Rey, Margret
 Titel: Pricken / Margret Rey
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1964 ; (Stockholm : Kopia)
 Upplaga: 4.uppl.
 Omfång: [28] s. Inbunden
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: uHce
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex. 1: Mycket fint skick Denna utg tr 198180 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8174
 
 Författare: Hellsing, Lennart, 1919-
 Titel: Oberon's gästabud : en Shakespeariad för omogen ungdom / av Lennart Hellsing & Tommy Östmar
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1988 ; (Italien)
 Omfång: [28] s. : färgill. ; 29 cm Inbunden.
 ISBN: 91-29-58076-5
 Medarbetare: Östmar, Tommy, 1934- (illustratör)
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: Hc,u
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex. 1: Mycket fint skick Ou. Med dedikation av författaren275 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8176
 
 Författare: Björk, Monika, 1944-
 Titel: Picknick / Monika Björk ; [fotografer: Monika Björk ...]
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1989 ; (Italien)
 Omfång: 144 s. : ill. (vissa i färg) ; 23 cm Inbunden.
 ISBN: 91-29-59231-3
 SAB-kod: Qca
Kategori: Ekonomi och näringsväsen > Hem och hushåll > Mat och dryck
Ex. 1: Fint skick 85 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8177
 
 Författare: Ballard, J G, 1930-
 Titel: Krigsfeber / J.G. Ballard ; till svenska av Hans-Jacob Nilsson
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1993 ; (Borås : Centraltr.)
 Omfång: 221, [1] s. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: War fever.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1993
 ISBN: 91-46-16379-4
 Medarbetare: Nilsson, Hans-Jacob (översättare)
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He.016=c
 SAB-kod: Hcee.016
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 125 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8178
 
 Författare: De Geer, Carl Johan, 1938-
 Titel: Örnis bilar / text: Carl Johan De Geer ; bild: Jan Lööf
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier Carlsen, 1994 ; (Danmark)
 Upplaga: 1. uppl.
 Omfång: [30] s. : färgill. ; 20 x 27 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1994
 Anmärkning: "Även med tryckår: 2. uppl., 1997 ; 3. uppl., 1998 ; 5. uppl., 2001 ; 6. uppl., 2002 ; 7. uppl., 2003"
 ISBN: 91-638-0250-3
 Medarbetare: Lööf, Jan, 1940-
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: Hc,u
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex. 1: Fint skick 1:a uppl. Tillskrift på titelbladet80 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8179
 
 Författare: Widerberg, Siv, 1931-
 Titel: Sova över / av Siv Widerberg ; med bilder av Anna-Clara Tidholm
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1992 ; (Hongkong)
 Omfång: 30 s. : färgill. ; 27 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1992
 ISBN: 91-29-62011-2
 Medarbetare: Tidholm, Anna-Clara, 1946-
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: Hc,u
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex. 1: Fint skick ou50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8180
 
 Författare: Williams, Tad
 Titel: Avskedets sten / Tad Williams ; översättning: Anders Bellis. D. 2, Stormens hand
 Förlag/År: BW
 Upplaga: Första svenska upplaga 1998-1999
 Omfång: MINNE. Pocket
 Serie: Minne, sorg & törne 2
 ISBN: 91-32-32283-6
 ISBN: 91-32-43246-1
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick Nyskick35 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8181
 
 Författare: Williams, Tad
 Titel: Gröna ängelns torn. D. 1, Väntans sten / Tad Williams ; översättning: Anders Bellis
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 2001 (Danmark)
 Upplaga: 1. pocketuppl.
 Omfång: 271, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: The waiting stone.
 Serie: Wahlströms fantasy, 99-2256100-X
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1999
 ISBN: 91-32-43330-1
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: Heq.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick Nyskick35 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8182
 
 Författare: Williams, Tad
 Titel: Gröna ängelns torn. D. 3, Den vindlande vägen / Tad Williams ; översättning: Anders Bellis
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 2002 (Danmark)
 Upplaga: 1. pocketuppl.
 Omfång: 319, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: To Green Angel Tower
 Serie: Wahlströms fantasy, 99-2256100-X
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2000
 ISBN: 91-32-43381-6
 Medarbetare: Bellis, Anders, 1961- (översättare)
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: Heq.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick Nyskick35 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8183
 
 Författare: Zelazny, Roger
 Titel: Skuggornas riddare / Roger Zelazny ; översättning: Ylva Spångberg
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 2003 (Danmark)
 Upplaga: 1. pocketuppl.
 Omfång: 248, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Knight of shadows
 Serie: Wahlströms fantasy, 99-2256100-X
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2002
 ISBN: 91-32-43422-7
 Medarbetare: Spångberg, Ylva, 1961- (översättare)
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: Heq.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick Nyskick30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8185
 
 Författare: Zelazny, Roger
 Titel: Kaos hov / Roger Zelazny ; översättning: Ylva Spångberg
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 2001 ; (Norge)
 Upplaga: 1. pocketuppl.
 Omfång: 217, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: The courts of chaos.
 Serie: Wahlströms fantasy, 99-2256100-X
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1999
 ISBN: 91-32-43279-8
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: Heq.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick Nyskick30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8186
 
 Författare: Feist, Raymond E
 Titel: Ormkrigskrönikan. 5, En värld i aska / Raymond E Feist ; översättning: Martin Olsson
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 2002 (Danmark)
 Upplaga: 1. pocketuppl.
 Omfång: 255, [1] s. ; 19 cm. Pocket
 Orginaltitel: The serpentwar saga. Shards of a boken crown
 Serie: Wahlströms fantasy, 99-2256100-X
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2000
 ISBN: 91-32-43387-5
 Medarbetare: Olsson, Martin (översättare)
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: Heq.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 45 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8187
 
 Författare: Pratchett, Terry, 1948-
 Titel: Strata / Terry Pratchett.
 Förlag/År: London : Corgi Books, 1988.
 Omfång: 284 s. ; 18 cm. Pocket.
 ISBN: 0552133256
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: He
 Ämnesord: Fiction in English, 1945- - Texts
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Skadat försättsblad.30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8189
 
 Författare: Tuchman, Barbara W
 Titel: Dårskapens vägar : från Troja till Vietnam / Barbara W. Tuchman ; översättning: Jan Wahlén
 Förlag/År: Stockholm : Legenda, 1986 ; (Storbritannien)
 Upplaga: 1. pocketuppl.
 Omfång: [4] s., s. 7-433, [1] s. ; 19 cm. Pocket
 Orginaltitel: The march of folly.
 Serie: Legenda pocket, 99-0500049-6
 ISBN: 91-582-1005-9
 Medarbetare: Wahlén, Jan, 1929- (översättare)
 SAB-kod: K
 SAB-kod: Kqa
Kategori: Historia
Kategori: Historia > Amerika > Förenta staterna
Ex. 1: Mycket fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8190
 
 Författare: Jansson, Tove, 1914-2001
 Titel: Sommarboken / Tove Jansson ; [omsl. och teckningar av förf.]
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1985 ; (Stockholm : Bonnier)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 191, [1] s. : ill. ; 19 cm. Pocket
 Serie: Bonnier pocket, 99-0307595-2
 ISBN: 91-0-046508-9
 Genre: Finlandssvensk litteratur
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick 35 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8191
 
 Författare: Lee, Tanith
 Titel: Elephantasm / Tanith Lee.
 Förlag/År: London : Headline, 1993.
 Omfång: 310 s. ; 18 cm. Pocket
 ISBN: 0747241066
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8192
 
 Författare: Bulgakov, Michail Afanasevic, 1891-1940
 Titel: Mästaren och Margarita / Michail Bulgakov ; till svenska av Lars Erik Blomqvist
 Förlag/År: Stockholm : AWE/Geber, 1986 ; (Ungern)
 Upplaga: [Ny uppl.]
 Omfång: 376 s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Master i Margarita.
 Anmärkning: "Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1988 (Tr. i Norge) ; 3. tr., 1989"
 ISBN: 91-20-07351-8
 Medarbetare: Blomqvist, Lars Erik, 1942- (översättare)
 SAB-kod: Hma.01=c
 Ämnesord: Roman
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Ryska
Ex.1:Namnteckning Fint skick 65 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8193
 
 Författare: Miller, Alice
 Titel: Bilder från en barndom : 66 akvareller och en essä / Alice Miller ; från tyskan av Philippa Wiking
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, [1986] ; (Västtyskland)
 Omfång: [4], 175, [1] s. : färgill. ; 18 cm. Häftad
 Orginaltitel: Bilder einer Kindheit.
 ISBN: 91-46-15179-6
 Medarbetare: Wiking, Philippa, 1920- (översättare)
 SAB-kod: Dobz Miller, A.
 Ämnesord: Child abuse: psychology
Kategori: Filosofi och psykologi > Psykologi > Särskilda psykologer
Ex.1: Mycket fint skick 75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8194
 
 Titel: 400 Presthistorier : 365 Historiska anekdoter / Nyaste samling av svenska anekdoter I-II
 Förlag/År: Stockholm, 1895
 Omfång: 152 s. Inbunden
 Serie: Svenska anekdoter ; 1
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Samtida klotband. Sammanbunden med "365 historiska anekdoter" (Svenska anekdoter; 2) tr. så. 210 sid.90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8195
 
 Författare: Kracauer, Siegfried, 1889-1966
 Titel: From Caligari to Hitler : a psychological history of the German film / by Siegfried Kracauer
 Förlag/År: Princeton, N.J. : Princeton Univ. Press, cop. 1947
 Upplaga: 17. pr.
 Omfång: 361 s. : ill. Inbunden.
 Anmärkning: Bibliografi, index
 ISBN: 0-691-02505-3
 ISBN: 0-691-08708-3
 SAB-kod: Imb-fa
 Ämnesord: Tyskland, filmhistoria
 Ämnesord: Propagandafilm, Tyskland
Kategori: Konst, musik, teater och film > Film > Tyskland
Ex. 1:Namnteckning Fint skick En del blyertsunderstrykningar samt ett fåtal understrykningar i bläck.90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8196
 
 Författare: Jensen, Carsten
 Titel: Jorden i munnen : en berättelse / Carsten Jensen ; översättning från danska av Suzanne Sjöqvist
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1992 ; (Smedjebacken : Smegraf)
 Omfång: 109, [1] s. ; 21 cm. Häftad
 Orginaltitel: Jorden i munden.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1992
 ISBN: 91-1-921141-4
 Medarbetare: Sjöqvist, Suzanne (översättare)
 SAB-kod: Hda.01=c
 SAB-kod: Hceda.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Danska
Ex.1: Mycket fint skick 50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8197
 
 Författare: Sand, Arne, 1927-1963
 Titel: Enhörningarna : en efterlämnad berättelse / Arne Sand
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1965 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 126 s. Häftad
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick Ou.60 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8199
 
 Författare: Linder, Jan, 1931-
 Titel: Ofredens hav : Östersjön 1939-1992 / Jan Linder, Lennart Lundberg
 Förlag/År: Stockholm : Infomanager, 2002 (Avesta : Svenska tryckcentralen)
 Omfång: 224 s. : ill. ; 21 cm. Häftad
 ISBN: 91-631-2035-6
 Medarbetare: Lundberg, Lennart, 1926-
 Genre: Nautica
 SAB-kod: K.54bb
 Ämnesord: Sjöoperationer
 Ämnesord: Andra världskriget 1939-1945
Kategori: Historia > Sjöperationer
Ex. 1: Fint skick Ett smärre veck på omslagets framsida90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8200
 
 Författare: Solsjenitsyn , Alexander Isaevic, 1918-
 Titel: Högra handen och andra noveller / Alexander Solsjenitsyn ; i urval av Hans Björkegren ; [övers.: Hans Björkegren ...]
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1970 ; (Halmstad : Hallandsposten)
 Omfång: 190 s. Inbunden
 Medarbetare: Björkegren, Hans, 1933- (översättare)
 SAB-kod: Hma.016=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Ryska
Ex. 1: Mycket fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8202
 
 Författare: Nikolajeva, Maria, 1952-
 Titel: The magic code : the use of magical patterns in fantasy for children / Maria Nikolajeva
 Förlag/År: Stockholm : Almqvist & Wiksell International, 1988 ; (Göteborg : Graphic Systems)
 Omfång: 163 s. ; 24 cm. Häftad
 Anmärkning: Diss. Stockholm : Univ.
 ISBN: 91-22-01200-1
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: G.092
 SAB-kod: G.0978
 SAB-kod: G.096z Magi
 Ämnesord: Magi
Kategori: Litteraturvetenskap > Barn- och ungdomslitteratur
Kategori: Litteraturvetenskap > Science fiction, utopi och fantastisk litteratur
Ex.1: Fint skick Blekt rygg.95 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8204
 
 Författare: Nyberg, Sven, 1935-
 Titel: "Jag kommer ur den frusna världen" : Sandro Key-Åbergs diktning 1947-1965 / Sven Nyberg
 Förlag/År: Hedemora : Gidlund, 2001 ; (Södertälje : Fingraf)
 Omfång: 379 s. ; 23 cm. Häftad
 Anmärkning: Diss. Umeå : Univ., 2001
 Anmärkning: Med sammanfattning på engelska
 ISBN: 91-7844-344-X
 SAB-kod: Gcz Key-Åberg, Sandro
 Ämnesord: Key-Åberg, Sandro, 1922-1991
Kategori: Litteraturvetenskap > Svensk litteraturhistoria > Särskilda svenska författare
Ex. 1: Mycket fint skick 125 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8205
 
 Författare: Moberg, Åsa, 1947-
 Titel: Simone och jag : tankar kring Simone de Beauvoir / Åsa Moberg
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1996 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 288, [1] s. ; 21 cm Inbunden.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1996
 ISBN: 91-1-960582-X
 SAB-kod: Gcz Moberg, Åsa
 SAB-kod: Lz
 SAB-kod: Gjz Beauvoir, Simone de
 Ämnesord: Beauvoir, Simone de, 1908-1986
 Ämnesord: Moberg, Åsa
Kategori: Litteraturvetenskap > Svensk litteraturhistoria > Särskilda svenska författare
Ex. 1: Fint skick Ou90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8206
 
 Författare: Capek, Karel, 1890-1938
 Titel: Det poetiska vittnet : berättelser ur den ena fickan / Karel Capek ; översättning: Karin Mossdal och Ulla-Britt Frankby
 Förlag/År: Lund : Pegas, 1989 ; (Kristianstad : Kristianstads boktr.)
 Omfång: 215 s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Povídky z jedné kapsy.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1989
 ISBN: 91-7784-015-1
 Medarbetare: Frankby, Ulla-Britt (översättare)
 Medarbetare: Mossdal, Karin (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hmd.016=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Tjeckiska
Ex.1: Mycket fint skick 90 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8207
 
 Författare: Farmer, Philip Jose, 1918-
 Titel: A woman a day / by Philip Jose Farmer.
 Förlag/År: New York : Galaxy Pub. Corp., c1960.
 Omfång: 160 s. ; 18 cm. Småtryck
 Anmärkning: Cover by Gerald McConnel--T.p. verso.
 Anmärkning: A Galaxy magazine prize science fiction selection for Beacon books
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1:Collectible First edition Mycket fint skick Mint condition. As far as I can tell the book has never been read.200 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8208
 
 Författare: Farmer, Philip Jose, 1918-
 Titel: The maker of universes / by Philip Jose Farmer.
 Förlag/År: New York : Ace Books, c1965.
 Omfång: 191 s. ; 17 cm. Pocket
 Anmärkning: An Ace book, F-367.
 Anmärkning: Science fiction.
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1:Collectible First edition Mycket fint skick Mint condition. As far as I can tell the book has never been read150 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8210
 
 Författare: Farmer, Philip Jose, 1918-
 Titel: Dare / Philip Jose Farmer.
 Förlag/År: New York : Ballantine Books, 1965.
 Omfång: 159 s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: First Ballantine Printing: February, 1965.
 Anmärkning: "Ballantine science fiction original; U2193."
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1:Collectible First edition Mycket fint skick Mint condition. As far as I can tell the book has never been read.125 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8211
 
 Författare: Farmer, Philip Jose, 1918-
 Titel: The gates of creation / by Philip Jose Farmer.
 Förlag/År: New York : Ace Books, c1966.
 Omfång: 159 s. : 1 ill. ; 17 cm. Pocket
 Anmärkning: Illustrated frontispiece by Jack Gaughan.
 Anmärkning: Cover art by Gray Morrow.
 Anmärkning: F-412.
 Medarbetare: Morrow, Gray.
 Medarbetare: Gaughan, Jack.
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1:Collectible First edition Mycket fint skick Mint condition. As new.75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8212
 
 Författare: Farmer, Philip Jose, 1918-
 Titel: The gate of time / Philip Jose Farmer.
 Förlag/År: New York, Belmont Books [1966]
 Omfång: 176 s. 18 cm. Pocket
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1:Collectible First edition Mycket fint skick Min condition. As new.75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8213
 
 Författare: Farmer, Philip Jose, 1918-
 Titel: A private cosmos / Philip Jose Farmer.
 Förlag/År: New York : Ace Books, c1968.
 Omfång: 192 s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: G-724.
 Anmärkning: Cover art by Jack Gaughan.
 Medarbetare: Gaughan, Jack.
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1:Collectible First edition Mycket fint skick Mint condition. As far as I can tell the book has never been read.75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8214
 
 Författare: Farmer, Philip Jose, 1918-
 Titel: Behind the walls of Terra / Philip Jose Farmer.
 Förlag/År: New York : Ace Publishing Corporation, c1970.
 Omfång: 188 s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: 71135.
 Anmärkning: Cover art by Gray Morrow.
 Medarbetare: Morrow, Gray.
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1:Collectible First edition Fint skick Fine condition. One bent corner. Apart from that as new50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8215
 
 Författare: Farmer, Philip Jose, 1918-
 Titel: The stone god awakens / Philip Josâe Farmer.
 Förlag/År: New York : Ace Books, c1970.
 Omfång: 190, [2] s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: Publishers advertisements: [2] p. at end.
 Anmärkning: Cover art by Josh Kirby--T.p. verso.
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1:Collectible First edition Mycket fint skick Mint condition. As far as I can tell the book has never been read.75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8216
 
 Författare: Farmer, Philip Jose, 1918-
 Titel: Flight to Opar / by Philip Jose Farmer; illustrated by Roy Krenkel.
 Förlag/År: New York : Daw Books, 1976.
 Omfång: 212 s. : ill., map ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: UW1238.
 Anmärkning: Cover art by Roy Krenkel.
 Medarbetare: Krenkel, Roy G., 1918-
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1:Collectible First edition Mycket fint skick Mint condition. As new50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8217
 
 Författare: Farmer, Philip Jose, 1918-
 Titel: The lavalite world / Philip Jose Farmer.
 Förlag/År: New York : Ace Books, 1977.
 Omfång: 282 s. ; 18 cm. Pocket.
 Serie: World of Tiers series ; [5]
 Anmärkning: The long-awaited fifth book in the extraordinary World of Tiers series--Cover.
 ISBN: 0441474209
 Genre: Fantasy fiction
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1:Collectible First edition Mycket fint skick Mint condition. As new50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8218
 
 Författare: Farmer, Philip Jose, 1918-
 Titel: The book of Philip José Farmer or The wares of Simple Simon's custard pie and space man.
 Förlag/År: New York, Daw 1973
 Omfång: 239 s. Pocket
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1:Collectible First edition Fint skick Fine conditrion. One bent corner. As far as I can tell the book has never been read.40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8219
 
 Titel: Mother was a lovely beast : a feral man anthology, fiction and fact about humans raised by animals / edited by Philip Jose Farmer.
 Förlag/År: New York : Pyramid Books, [1976, c1974]
 Omfång: xiii, 253 s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: Burroughs, E. R. The God of Tarzan.--Farmer, P. J. Extracts from the memoirs of Lord Greystoke.--Wolfe, G. Tarzan of the grapes.--Reynolds, M. Relic.--Chester, W. L. One against a wilderness.--Baker, O. Shasta of the wolves.--Bruce, G. Scream of the con
 Medarbetare: Farmer, Philip Jose, 1918-
 Genre: Fantasy
 Ämnesord: Feral children
 Ämnesord: Feral children.
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1:Collectible Mycket fint skick Mint condition. First paperback ed.30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8220
 
 Författare: Kandre, Mare, 1962-2005
 Titel: Bestiarium / Mare Kandre
 Förlag/År: Stockholm : MånPocket, 2000 ; (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 340, [8] s. ; 18 cm. Pocket
 Serie: MånPocket, 99-0184541-6
 Anmärkning: Originaluppl. 1999
 ISBN: 91-7643-621-7
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick 50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8221
 
 Författare: Borg, Inga, 1925-
 Titel: Plupp och vårfloden / Inga Borg
 Förlag/År: Stockholm : AWE/Geber, 1982 ; (Portugal)
 Omfång: [24] s. : ill. ; 17 cm Inbunden.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1984
 ISBN: 91-20-06882-4
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: uHc
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex.1: Fint skick Ou45 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8222
 
 Författare: Frankl, Viktor E, 1905-1997.
 Titel: Livet måste ha mening / Viktor E Frankl ; översättning av Margareta Edgardh ; [fackgranskning av Eberhard Nyman] ; förord av Hans Åkerberg
 Förlag/År: Stockholm : Natur och kultur, 1993 ; (Lund : BTJ-tr.)
 Upplaga: [Ny, kompletterad utg.] / 2. utg.
 Omfång: 170, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Ein Psychologe erlebt das Konzentrationslager.
 Orginaltitel: Man's search for meaning.
 Serie: Psykologins pionjärer, 99-1646503-7
 Anmärkning: "Innehåll: Erfarenheter från koncentrationslägren ; Logoterapins grundbegrepp"
 Anmärkning: S. 161-170, [1] s.: Litteratur om logoterapi och existensanalys
 Anmärkning: "Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1993 ; 3. tr., 1994"
 ISBN: 91-27-03705-3
 Medarbetare: Edgardh, Margareta (översättare)
 Medarbetare: Nyman, G. Eberhard, 1922- (medarbetare)
 SAB-kod: Docb
 SAB-kod: Vlbdg
 Ämnesord: Logoterapi
Kategori: Filosofi och psykologi > Psykologi > Psykoanalys
Kategori: Medicin > Psykiatri > Analytisk terapi
Ex.1: Mycket fint skick 120 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8224
 
 Författare: Grimsrud, Beate, 1963-
 Titel: Jag smyger förbi en yxa : roman / Beate Grimsrud
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1999 ; (Smedjebacken : Fälth & Hässler)
 Omfång: 237, [3] s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 3/4. tus., 1999
 Anmärkning: Originaluppl. 1999
 ISBN: 91-0-056819-8
 SAB-kod: H
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Ou. 3:e/4:e tus.65 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8225
 
 Titel: Aesthetics of film / Jacques Aumont...
 Förlag/År: Austin : University of Texas Press, 1992
 Upplaga: 1. ed.
 Omfång: x, 269 s. : ill. ; 24 cm. Inbunden.
 Orginaltitel: Esthétique du film.
 Serie: Texas film studies series, 99-1283421-6
 ISBN: 0-292-70437-2
 Medarbetare: Aumont, Jacques (medarbetare)
 SAB-kod: Imaa
 Ämnesord: Cinematography
 Ämnesord: Motion pictures
Kategori: Konst, musik, teater och film > Film > Filmens estetik och teori
Ex. 1: Fint skick 125 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8226
 
 Författare: Miller, Alice
 Titel: The drama of the gifted child / Alice Miller ; translated from the German by Ruth Ward ; [new introduction by the author]
 Förlag/År: [New York] : BasicBooks, cop. 1990
 Omfång: xxi, 118 s. ; 21 cm. Häftad
 Anmärkning: Orig:s titel: Das Drama des begabten Kindes
 Anmärkning: Innehåller index
 Anmärkning: S. 115-116: Bibliografi
 Anmärkning: Omslagstitel: The search for the true self
 Anmärkning: Tidigare utg. med titeln: Prisoners of childhood
 ISBN: 0-465-06347-0
 ISBN: 0-465-01691-X
 Ämnesord: Narcissism
 Ämnesord: Self-respect
 Ämnesord: Psychology, Pathological
 Ämnesord: Child psychology
Kategori: Filosofi och psykologi
Ex.1: Bra skick Titelblad saknas. Namnetikett70 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8227
 
 Författare: Martin, Bengt, 1933-
 Titel: Sodomsäpplet.
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1968 ; (Stockholm : Tiden-Barnängen)
 Omfång: 245, [1] s. Häftad
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Namnteckning. Första boken om Joakim, sexton år som upptäcker sin homosexualitet.Ou90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8228
 
 Författare: Martin, Bengt, 1933-
 Titel: Nejlikmusslan.
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1969 ; (Uddevalla : Bohusläningen)
 Omfång: 207, [1] s. Häftad
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick Andra boken om Joakim är en fristående fortsättning på Sodomsäpplet som handlar om hur Joakim lär sig acceptera sin homosexualitet. Ou.75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8229
 
 Författare: Enckell, Rabbe, 1903-1974
 Titel: Lutad över brunnen.
 Förlag/År: Helsingfors : Söderström, 1942 (Helsingfors : Frenckell)
 Omfång: 118, [2] s. Häftad
 Genre: Finlandssvensk litteratur
 SAB-kod: Hcd.03
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Finlandssvensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Blekt omslag. Ouppsprättad. Ou.100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8231
 
 Författare: Jong, Erica, 1942-
 Titel: I ljusaste minne : en berättelse om mödrar och döttrar / Erica Jong ; översättning av Annika Preis
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1998 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 277, [5] s. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Of blessed memory.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1998
 ISBN: 91-1-300436-0
 Medarbetare: Preis, Annika, 1943- (översättare)
 SAB-kod: Heq.01=c
 SAB-kod: Hceeq.01
 Ämnesord: Judiska romaner och noveller
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 135 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8232
 
 Författare: Zilliacus, Benedict, 1921-
 Titel: Förlorat och bevarat / Benedict Zilliacus
 Förlag/År: Stockholm : Samf. Sverige-Finland, 1996 ; (Södertälje : Fingraf)
 Omfång: 154 s. : ill. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-630-4589-3
 Genre: Finlandssvensk litteratur
 SAB-kod: Lz Zilliacus, Benedict
 Ämnesord: Zilliacus, Benedict
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Zilliacus, Benedict
Ex. 1: Mycket fint skick 100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8233
 
 Författare: Heaney, Seamus, 1939-
 Titel: På väg : dikter / Seamus Heaney ; tolkningar av Roy Isaksson ...
 Förlag/År: Stockholm : Natur och kultur, 1994 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 207 s. ; 24 cm Inbunden.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2.-5. tr., 1995
 Anmärkning: Övers. från engelska ur valda verk
 ISBN: 91-27-04047-X
 Medarbetare: Isaksson, Roy, 1948- (översättare)
 SAB-kod: He.03=c
 SAB-kod: Hcee.03
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick En liten reva i skyddsomslaget. 2.a tryckningen75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8234
 
 Författare: Jones, Diana Wynne
 Titel: Guldkragen / Diana Wynne Jones ; översättning av Lena Fries-Gedin
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1990 ; (Simrishamn : Grafo Tr.)
 Omfång: 259 s. (259, [1] s.) ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Power of three.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1990
 ISBN: 91-29-58542-2
 Medarbetare: Fries-Gedin, Lena (översättare)
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: He=c,u
 SAB-kod: Hce,u
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 65 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8235
 
 Författare: Lekander, Nina, 1957-
 Titel: Mun mot mun / Nina Lekander
 Förlag/År: Stockholm : AWE/Geber, 1988 ; (Södertälje : Fingraf)
 Omfång: 135, [2] s. ; 21 cm. Häftad
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1988
 ISBN: 91-20-07706-8
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Ou. Debutboken.60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8236
 
 Författare: Verne, Jules, 1828-1905
 Titel: Hector Servadacs resor i rymden / Jules Verne ; [översättning och bearbetning: Roland Adlerberth ; illustrationer: P. Philippoteaux]
 Förlag/År: Stockholm : AWE/Geber, 1988 ; (Värnamo : Fälth)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 249, [4] s. : ill. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Hector Servadac, voyages et aventures à travers le monde solaire.
 Serie: Sagas berömda böcker, 99-0133263-X
 ISBN: 91-20-07589-8
 Medarbetare: Philippoteaux, P. (illustratör)
 Medarbetare: Adlerberth, Roland, 1923-1993 (översättare)
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Hj=c,u
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Franska
Ex. 1: Mycket fint skick Märke efter etikett på omslagets framsida60 kr.
Ex.2: Mycket fint skick 75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8237
 
 Författare: Hansson, Bob, 1970-
 Titel: Lugna puckarnas Mosebok / Bob Hansson
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 2000 ; (Kristianstad : Kristianstads boktr.)
 Omfång: 88, [1] s. ; 22 cm. Häftad
 Anmärkning: Originaluppl. 2000
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2. tr., 2000
 ISBN: 91-46-17729-9
 SAB-kod: Hc.03
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex.1: Mycket fint skick Ou. 2:a tryckningen. Namnteckning.75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8238
 
 Författare: Kilpi, Eeva, 1928-
 Titel: Om kärleken och döden : samlade dikter / Eeva Kilpi ; tolkningar av Kerstin Lindqvist och Ulla-Mari Kankaanpää & Kerstin Thorék
 Förlag/År: Bromma : Fripress ; Stockholm : Legenda, 1991 ; (Finland)
 Upplaga: 1. uppl.
 Omfång: 286 s. ; 21 cm Inbunden.
 Serie: Legenda opus, 99-0752863-3
 Anmärkning: Övers. från finska
 ISBN: 91-582-1911-0
 Medarbetare: Kankaanpää, Ulla-Mari, 1938- (översättare)
 Medarbetare: Thorék, Kerstin, 1934- (översättare)
 Medarbetare: Lindqvist, Kerstin, 1921- (översättare)
 SAB-kod: Hub.03=c
 SAB-kod: Hceub.03
 Ämnesord: Kärleken och döden
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Finska och tornedalsfinska
Ex.1: Mycket fint skick Namnteckning.95 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8239
 
 Författare: Malmsten, Bodil, 1944-
 Titel: Nåd & onåd / Bodil Malmsten
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1989 ; (Uddevalla : Risberg)
 Omfång: 88 s. ([4], 88 s.) ; 23 cm. Häftad
 Anmärkning: Originaluppl. 1989
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 11/14. tus., 1989
 ISBN: 91-0-047741-9
 SAB-kod: Hc.03
 Ämnesord: Svensk poesi
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex. 1: Mycket fint skick Ou.90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8240
 
 Författare: Sandelin, Peter, 1930-
 Titel: Den undermedvetna staden / Peter Sandelin
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1984 ; (Lund : Beta graf.)
 Omfång: 103 s. ; 23 cm. Häftad
 ISBN: 91-37-08583-2
 Genre: Finlandssvensk litteratur
 SAB-kod: Hc.03
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex. 1:Ouppsprättad Mycket fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8241
 
 Författare: Hemmel, Sven, 1906-1982
 Titel: En skissbok av Sven Hemmel / Sven Hemmel, [förord och bildtexter av Jan Hemmel]
 Förlag/År: [Stockholm] : Seriefrämjandet, 2002
 Omfång: [46] s.: ill. Häftad
 Serie: Magister Lämpels bibliotek, 99-2988643-5
 Medarbetare: Hemmel, Jan
 Genre: Serier
 SAB-kod: Ibz Hemmel, Sven
 Ämnesord: Hemmel, Sven, 1906-1982
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konsthistoria > Särskilda konstnärer
Kategori: Skönlitteratur > Tecknade serier
Ex.1: Mycket fint skick 75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8243
 
 Författare: Lindengren, Joakim, 1962-
 Titel: En skissbok / av Joakim Lindengren
 Förlag/År: [Stockholm] : Seriefrämjandet, 2000
 Omfång: [46] s.: ill. Häftad
 Serie: Magister Lämpels bibliotek, 99-2988643-5
 Genre: Serier
 SAB-kod: Ibz Lindengren, Joakim
 Ämnesord: Lindengren, Joakim, 1962-
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konsthistoria > Särskilda konstnärer
Kategori: Skönlitteratur > Tecknade serier
Ex. 1: Mycket fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8244
 
 Författare: Norrman, Patrik, 1961-
 Titel: En skissbok / av Patrik Norrman
 Förlag/År: [Stockholm] : Seriefrämjandet, 1999
 Omfång: [46] s. : ill. Häftad
 Serie: Magister Lämpels bibliotek, 99-2988643-5
 Genre: Serier
 SAB-kod: Ibz Norrman, Patrik
 Ämnesord: Norrman, Patrik, 1961-
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konsthistoria > Särskilda konstnärer
Kategori: Skönlitteratur > Tecknade serier
Ex. 1: Fint skick 70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8245
 
 Författare: Wine, Maria, 1912-2003
 Titel: Munspel under molnen.
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1956
 Omfång: 125 s. Häftad
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8246
 
 Författare: Martinson, Harry, 1904-1978
 Titel: Den förlorade jaguaren / Harry Martinson
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1941 ; (Stockholm : Kungl. boktr.)
 Omfång: 266 s. Häftad
 Anmärkning: 2. uppl. s.å.
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick Ou. Osprättad.150 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8247
 
 Författare: Grimwood, Jon Courtenay
 Titel: Lucifer's Dragon
 Förlag/År: SIMON, 2004
 Omfång: Pocket
 ISBN: 0-7434-7827-4
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mindre bra skick Några fuktskadade sidor i mitten, annars ok.25 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8248
 
 Författare: Vonnegut, Kurt, 1922-2007.
 Titel: Wampeters, foma & granfalloons (opinions) / Kurt Vonnegut, Jr.
 Förlag/År: New York : Dell, 1976, pr. 1980
 Upplaga: 7. pr.
 Omfång: 285 s. Pocket
 ISBN: 0-440-18533-5
 Genre:
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick Noveller, mm. Ej översatt till svenska.50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8249
 
 Författare: Vonnegut, Kurt, 1922-2007.
 Titel: The sirens of titan : an original novel / by Kurt Vonnegut, Jr.
 Förlag/År: New York : Dell, 1959.
 Omfång: 319 s. ; 17 cm. Pocket
 Anmärkning: B138.
 Anmärkning: Cover painting by Richard Powers.
 Anmärkning: A Dell first edition.
 Medarbetare: Powers, Richard M.
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1:Collectible First edition Mycket fint skick Mint condition.500 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8250
 
 Författare: Castaneda, Carlos
 Titel: Samtalen med don Juan / Carlos Castaneda ; till svenska av Anna Pyk
 Förlag/År: Stockholm : AWE/Geber, 1976 ; (Uppsala : A & W)
 Upplaga: 1. uppl., 2. tr.
 Omfång: 279 s. ; 19 cm. Pocket
 Orginaltitel: The teachings of don Juan : a Yaqui way of knowledge.
 Anmärkning: "Även tillg. med tryckår: 3. tr., 1979 ; 4. tr., 1981"
 Anmärkning: 1. tr. utg. i serien En Geber pocket
 ISBN: 91-20-04244-2
 Medarbetare: Pyk, Anna (översättare)
 SAB-kod: Mqct
Kategori: Etnografi, socialantropologi och etnologi > Amerika > Indianerna i Mexiko, Centralamerika och Västindien
Ex.1: Fint skick Första sv utg65 kr. Såld
Ex.2: Mycket fint skick Första sv utg75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8251
 
 Författare: Lu, Hsun, 1881-1936
 Titel: Den sanna historien om Ah Q och andra berättelser / Lu Hsun ; urval och övers. av Reidar Ekner
 Förlag/År: Staffanstorp ; Malmö : Cavefors, 1964 ; (Uddevalla : Bohusläningen)
 Omfång: 255, [1] s. Häftad
 Medarbetare: Ekner, Reidar, 1929- (medarbetare)
 SAB-kod: Hva=c
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Kinesiska
Ex. 1: Bra skick 1:a uppl.50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8252
 
 Författare: Fehrman, Carl, 1915-
 Titel: Hjalmar Gullberg.
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1967 ; (Stockholm : Thule)
 Upplaga: [Ny, kompletterad utg.]
 Omfång: 258 s. Pocket
 Serie: En PAN-bok, 99-0104304-2
 SAB-kod: Gc.5
 SAB-kod: Gcz Gullberg, Hjalmar
 SAB-kod: Lz Gullberg, Hjalmar
 Ämnesord: Gullberg, Hjalmar, 1898-1961
Kategori: Litteraturvetenskap > Svensk litteraturhistoria > 1900-talet
Kategori: Litteraturvetenskap > Svensk litteraturhistoria > Särskilda svenska författare
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Gullberg, Hjalmar
Ex. 1: Mycket fint skick 45 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8253
 
 Författare: Irving, John, 1942-
 Titel: Släpp björnarna loss! / John Irving ; övers.: Gunilla Lonaeus
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1983 ; (Ungern)
 Omfång: 415, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Setting free the bears.
 ISBN: 91-46-14358-0
 Medarbetare: Lonaeus, Gunilla (översättare)
 SAB-kod: He=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick Förstaupplaga50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8254
 
 Författare: Rynell, Elisabeth, 1954-
 Titel: Humanismens seger : [en essä] / Elisabeth Rynell
 Förlag/År: Sollentuna : Janus i samarbete med bokförl. Korpen, 1982 ; (Kristianstad : Nya civiltr.)
 Omfång: 45, [2] s. ; 19 cm. Häftad
 Serie: Janus, 0349-6449 ; 20
 Anmärkning: Behandlar Erich Fromm
 SAB-kod: Oa
 SAB-kod: Docb
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Sociologi
Kategori: Filosofi och psykologi > Psykologi > Psykoanalys
Ex.1: Mycket fint skick 55 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8255
 
 Författare: Gogol, Nikolaj Vasilevic, 1809-1852
 Titel: Kejsarinnans tofflor ; och Berättelsen om hur Ivan Ivanovitj och Ivan Nikiforovitj blev ovänner / Nikolaj Gogol ; [översättning av E. von Sabsay och C. Sterzel]
 Förlag/År: Stockholm : Tiden, 1960
 Upplaga: 3. uppl.
 Omfång: 133 s. Häftad
 Serie: Tidens klassiker, 99-0134533-2
 Medarbetare: Sabsay, Eugen von (översättare)
 Medarbetare: Sterzel, Chrissy (översättare)
 SAB-kod: Hma.016=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Ryska
Ex. 1: Mycket fint skick Namnteckning50 kr.
Ex. 2: Mycket fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8256
 
 Författare: Gorkij, Maksim, 1868-1936
 Titel: En händelse i Makarrs liv och andra berättelser / Maksim Gorkij ; urval och översättning av Helga Backhoff Malmquist
 Förlag/År: Stockholm : Natur & Kultur, 1967 ; (Halmstad : Hallandsposten)
 Omfång: 148 s. Pocket
 Serie: Natur och kulturs pocketserie, 99-0117009-5
 SAB-kod: Hce
 SAB-kod: Hma=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Ryska
Ex. 1: Mycket fint skick 1:a uppl.50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8257
 
 Titel: Sju hårdkokta : historier av Raymond Chandler, Norbert Davies, Ed Lybeck, Theodore Tinsley, Thomas Walsh, Damon Runyon och Ross MacDonald / valda av Mårten Edlund ; till svenska [från engelska] av Mårten Edlund och Anders Jonason
 Förlag/År: Stockholm : Prisma : [Seelig], 1966 ; (Falköping : Gummesson)
 Omfång: PRISMA. Pocket
 Serie: Prisma, 99-0330598-2
 Medarbetare: Edlund, Mårten, 1913-1987 (medarbetare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hce(s)
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Mycket fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8258
 
 Författare: Woolrich, Cornell, 1903-1968.
 Titel: The doom stone / Cornell Woolrich.
 Förlag/År: New York : Avon Book Division, The Hearst Corp., c1960.
 Omfång: 159 s. ; 18 cm. Pocket
 Genre: Deckare
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1:Collectible First edition Mycket fint skick As far as I can tell the book has never been read. Rare. One slightly chipped corner100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8259
 
 Författare: King, Stephen, 1947-
 Titel: Everything's Eventual
 Förlag/År: SIMON, 2004
 Omfång: Pocket
 ISBN: 0-7434-5736-6
 Genre: Skräck
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick Lätt snedläst. Innehåller noveller.40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8260
 
 Författare: Gibson, William, 1948-
 Titel: Pattern recognition / William Gibson.
 Förlag/År: London : Penguin, 2004.
 Omfång: 356 s. Pocket
 ISBN: 0-141-01693-0
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Heq.01
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur > Amerikansk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8261
 
 Författare: Pratchett, Terry, 1948-
 Titel: The wee free men : a story of Discworld / Terry Pratchett.
 Förlag/År: London : Corgi, 2004.
 Omfång: 317 s. : ill. ; 20 cm. Pocket.
 Anmärkning: Originally published: London: Doubleday, 2003.
 ISBN: 0-552-55186-4
 Genre: Fantasy
 Genre: Humorous stories
 Genre: Childrens stories
 Ämnesord: Discworld (Imaginary place)
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8262
 
 Författare: Anderson, Kevin J, 1962-
 Titel: Hidden empire / Kevin J. Anderson.
 Förlag/År: New York : Warner Books, 2002.
 Omfång: 453 s. ; 24 cm. Pocket
 Anmärkning: Aspect.
 Anmärkning: Jacket illustration by Steve Youll.
 ISBN: 0446528625
 Medarbetare: Youll, Stephen.
 Genre: Science fiction
 Ämnesord: Life on other planets
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Fint skick 30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8263
 
 Författare: Anderson, Kevin J, 1962-
 Titel: A forest of stars / Kevin J. Anderson.
 Förlag/År: New York : Warner Books, c2003.
 Omfång: xv, 478 s. ; 24 cm. Pocket
 ISBN: 0446528714
 Genre: Science fiction
 Genre: War stories
 SAB-kod: Heq
 Ämnesord: Life on other planets
 Ämnesord: Space warfare
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur > Amerikansk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick Denna utg. Pocket Books (2003)35 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8264
 
 Titel: Slagfältet under antiken / Simon Anglim ... ; översättning: Bengt Ellenberger ; Militärhistorisk granskning : Leif Törnquist
 Förlag/År: Lund: Historiska Media , 2005 tr. i Singapore
 Omfång: 256 s.: ill. (vissa i färg). Inbunden
 Orginaltitel: Fighting techniques of the ancient world 3000 BC -AD 500 : equipment, combat skills and tactics
 ISBN: 91-85377-42-2
 Medarbetare: Ellenberger, Bengt (översättare)
 Medarbetare: Törnquist, Leif (medarbetare)
 Medarbetare: Anglim, Simon (medförfattare)
 SAB-kod: K.2
 SAB-kod: S:k.2
 Ämnesord: Krigskonst
Kategori: Historia > Forntiden
Kategori: Militärväsen > Forntiden
Ex. 1: Mycket fint skick 300 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8265
 
 Författare: Smedberg, Marco, 1954-
 Titel: Krigföring : från Austerlitz till Bagdad / Marco Smedberg
 Förlag/År: Lund : Historiska media, 2005 (Lettland)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 447 s. : ill. (vissa i färg) ; 23 cm Inbunden.
 ISBN: 91-85377-13-9
 SAB-kod: S:k.5
 SAB-kod: S:k.46
 Ämnesord: Krigföring
 Ämnesord: warfare
Kategori: Militärväsen > 1900-
Kategori: Militärväsen > Nya tiden
Ex.1: Mycket fint skick 225 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8266
 
 Författare: Blair, Clay
 Titel: Hitlers ubåtskrig. 5, Vargar på flykt 1943-1945 / Clay Blair ; svensk bearbetning: Richard Areschoug ; [faktagranskning: Richard Areschoug ; översättning: Ulf Irheden och Richard Areschoug ; illustrationer: Carl-Gustaf Ahremark]
 Förlag/År: Stockholm : Hjalmarson & Högberg, 2004 (Finland)
 Upplaga: 1. uppl.
 Omfång: 584, [1] s. : ill. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Hitler's U-boat war
 ISBN: 91-89660-40-4
 Medarbetare: Irheden, Ulf, 1964- (översättare)
 Medarbetare: Areschoug, Richard, 1961- (översättare) (utgivare)
 Medarbetare: Ahremark, Carl-Gustaf, 1922- (illustratör)
 SAB-kod: K.54bb
 Ämnesord: Ubåtskrig
Kategori: Historia > Sjöperationer
Ex.1: Mycket fint skick 190 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8267
 
 Författare: Ousby, Ian
 Titel: Vägen till Verdun : Frankrike och första världskriget / Ian Ousby ; översättning av Johan Erséus
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 2003 (Finland)
 Omfång: 415 s., [4] pl.-bl. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The road to Verdun
 ISBN: 91-1-301126-X
 Medarbetare: Erséus, Johan, 1959- (översättare)
 SAB-kod: Kj.51
 Ämnesord: World War, 1914-1918
 Ämnesord: Första världskriget 1914-1918
 Ämnesord: Slaget vid Verdun 1916
 Ämnesord: Verdun, Battle of, Verdun, France, 1916
Kategori: Historia > Frankrike > Första världskriget 1914-1918
Ex.1: Mycket fint skick 160 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8268
 
 Författare: Bjerke, Alf E
 Titel: Karl XII i Norge 1716 : det glömda fälttåget / Alf E. Bjerke ; översättning och redigering av den svenska utgåvan: Per-Axel Hildeman ; förord: Stig Ekman
 Förlag/År: Stockholm : Carlsson, 2003 (Kristianstad : Kristianstads boktr.)
 Omfång: 181, [2] s. : ill. ; 23 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Nordens løve - Karl 12. i Norge (norska)
 ISBN: 91-7203-553-6
 Medarbetare: Hildeman, Per-Axel, 1922- (utgivare) (översättare)
 SAB-kod: Kc.428
 Ämnesord: Karl XII, kung av Sverige, 1682-1718
 Ämnesord: Svenska fälttåg
Kategori: Historia > Sverige > Karl XII 1697-1718
Ex.1: Mycket fint skick 90 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8269
 
 Författare: Sennerteg, Niclas, 1967-
 Titel: Warszawas bödel : ett tyskt öde / Niclas Sennerteg ; [faktagranskning: Elisabeth Jolly]
 Förlag/År: Lund : Historiska media, 2003 (Falun : Scandbook)
 Omfång: 413 s. : ill. ; 24 cm Inbunden.
 Anmärkning: Behandlar Heinz Reinefarth
 ISBN: 91-89442-95-4
 SAB-kod: Kmb.54
 SAB-kod: Kfag.55
 SAB-kod: Lz Reinefarth, Heinz
 Ämnesord: Reinefarth, Heinz
Kategori: Historia > Östeuropa > Andra världskriget 1939-1945
Kategori: Historia > Mellaneuropa > 1949-1990
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Reinefarth, Heinz
Ex.1: Mycket fint skick 135 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8270
 
 Författare: Tamelander, Michael, 1960-
 Titel: Slaget om Västeuropa : flygkrig, strategi och politik sommaren 1940 / Michael Tamelander
 Förlag/År: Lund : Historiska media, 2002 (Falun : Scandbook)
 Omfång: 480 s., [8] pl.-bl. ; 24 cm Inbunden.
 ISBN: 91-89442-47-4
 SAB-kod: K.54bc
 Ämnesord: Flygoperationer
 Ämnesord: Andra världskriget 1939-1945
Kategori: Historia > Flygoperationer
Ex. 1: Mycket fint skick Numrerad upplaga. Detta ex har nr 6171. Namnteckning.160 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8271
 
 Författare: Norén, Karl-Gunnar
 Titel: El Alamein 1942 : vändpunkten i Nordafrika under andra världskriget / Karl Gunnar Norén
 Förlag/År: Stockholm : Nielsen & Norén, 2005
 Omfång: 335 s. : ill., kartor. Inbunden
 Anmärkning: Särskild upplaga för Svenskt Militärhistoriskt Biblioteks medlemmar
 ISBN: 91-972615-9-9
 SAB-kod: K.54b
 Ämnesord: Andra världskriget 1939-1945
Kategori: Historia > Militär historia
Ex.1: Mycket fint skick Numrerad upplaga varav detta ex är nr 5866130 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8272
 
 Författare: Moorehead, Alan, 1910-
 Titel: Gallipoli : [första världskrigets största misstag] / Alan Moorehead ; översättning: Hans Granqvist
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 2005 (Uddevalla : Mediaprint)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 345, [1], [16] pl.-s. : ill. ; 24 cm Inbunden.
 Anmärkning: Undertitel från skyddsomslag
 ISBN: 91-37-12667-9
 Medarbetare: Granqvist, Hans, 1924- (översättare)
 SAB-kod: K.51b
 Ämnesord: Slaget vid Gallipoli 1915
 Ämnesord: World War, 1914-1918
Kategori: Historia > Militär historia
Ex.1: