Antikvariat 1 - Nyförvärslista


Listor. En förteckning över antikvariatets alla böcker i listform - även sålda. Dessa sidor är främst gjorda för google och andra sökmotorer. Du kan också pröva att söka direkt på www.antikvariat1.se.
 
 Författare: Rice, Craig
 Titel: Mord med nöje / övers. av Elsa och Mons Mossner
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1962 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 176, [1] s. Häftad
 Orginaltitel: Innocent bystander.
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1:Namnteckning Fint skick Första (och enda) sv. utgåva.80 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8506
 
 Författare: Gary, Romain, 1914-1980
 Titel: Pappersdrakar : roman / Romain Gary ; övers.: Katja Waldén
 Förlag/År: Stockholm : Bromberg, 1981 ; (Södertälje : Axling)
 Omfång: 301 s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Les cerfs-volants.
 ISBN: 91-7608-050-1
 Medarbetare: Waldén, Katja (översättare)
 SAB-kod: Hcej.01
 Ämnesord: Fransk skönlitteratur i svensk översättning
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Franska
Ex.1: Fint skick 95 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8507
 
 Författare: Jansson, Tove, 1914-2001
 Titel: Rent spel / Tove Jansson
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1989 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 114, [1] s. ; 21 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1989
 ISBN: 91-0-047711-7
 Genre: Finlandssvensk litteratur
 SAB-kod: Hcd.01
 Ämnesord: Roman
 Ämnesord: Kvinnor
 Ämnesord: Vänskap
 Ämnesord: Kärlek
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Finlandssvensk skönlitteratur
Ex. 1:Orginalutgåva (enda utgåvan som finns) Mycket fint skick Lätt naggat omslag, en smärre fläck på ryggen.120 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8508
 
 Författare: Stephenson, Neal
 Titel: Cryptonomicon / Neal Stephenson
 Förlag/År: London : Arrow, 2000
 Omfång: 918 s. Pocket
 ISBN: 0-09-941067-2
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Bra skick Lätt buktande omslag. Storpocket.45 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8509
 
 Författare: Eliot, T S (Thomas Stearns), 1888-1965
 Titel: The use of poetry and the use of criticism : studies in the relation of criticism to poetry in England / by T. S. Eliot
 Förlag/År: London : Faber, 1964
 Upplaga: 2. ed.
 Omfång: 156 s. Pocket
 Anmärkning: Föregående upplaga, 1933
 SAB-kod: Ge.03
 SAB-kod: G:dg
Kategori: Litteraturvetenskap > Engelsk litteraturhistoria > Poesi
Kategori: Litteraturvetenskap > Litteraturkritik
Ex.1: Mycket fint skick Inplastad.85 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8510
 
 Författare: Lundkvist, Artur, 1906-1991
 Titel: Brottställen / Artur Lundkvist
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1968 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 126, [1] s. Häftad
 SAB-kod: Hc.018
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Aforismer
Ex. 1:Ouppsprättad Fint skick Namnteckning. Ou. Lite lagerhållningsskador på omslaget.80 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8511
 
 Författare: Tamaro, Susanna, 1957-
 Titel: Med huvudet bland molnen / Susanna Tamaro ; översättning: Helena Monti
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1999 ; (Smedjebacken : Fälth & Hässler)
 Omfång: 160, [1] s. ; 23 cm Inbunden.
 Orginaltitel: La testa fra le nuvole.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1999
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2. tr., 2001
 ISBN: 91-37-11488-3
 Medarbetare: Monti, Helena (översättare)
 SAB-kod: Hi.01=c
 SAB-kod: Hcei.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Italienska
Ex. 1: Mycket fint skick 100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8512
 
 Författare: Hertz, Anselm
 Titel: Dominikus och dominikanerna / med en essay av Anselm Hertz och 48 färgfotogr. av Helmuth Nils Loose ; övers. av Catharina B. Broomé
 Förlag/År: Zürich : Cavefors ; [Solna] : [Seelig], 1982 ; (Västtyskland)
 Omfång: 119, [1] s. : ill. ; 25 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Dominikus und die Dominikaner.
 ISBN: 91-7732-002-6
 Medarbetare: Loose, Helmuth Nils
 Medarbetare: Broomé, Catharina B. (översättare)
 SAB-kod: Cjz Dominicus, helgon
 SAB-kod: Cktz Dominikanorden
 Ämnesord: Dominicus, helgon
 Ämnesord: Dominikanerorden
Kategori: Religion > Kyrkohistoria > Kyrkohistoria: särskilda personer
Kategori: Religion > Kristna samfund > Andliga ordnar och klosterväsen
Ex. 1: Fint skick 165 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8513
 
 Författare: Brunhoff, Laurent de, 1925-
 Titel: Babar och kusin Arthur / Laurent de Brunhoff ; svensk text av Gemma Snellman
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1993 ; (Frankrike)
 Upplaga: [Ny utg.] / 2. uppl.
 Omfång: 30, [1] s. : färgill. ; 27 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Babar et ce coquin d'Arthur.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1965. Första uppl. i denna version 1990
 ISBN: 91-29-62830-X
 Medarbetare: Snellman, Gemma (illustratör)
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: Hj=c,u
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex. 1: Mycket fint skick 70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8514
 
 Författare: Brunhoff, Jean de
 Titel: Babar på cirkus / Jean de Brunhoff ; [översättning av Marianne Eriksson]
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1993 ; (Danmark)
 Upplaga: 2. uppl.
 Omfång: [23] s. : färgill. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Babar au cirque.
 Serie: Klumpe Dumpe-böckerna, 99-0130122-X
 Anmärkning: "Även med tryckår: 2. tr., 1999 ; 3. tr., 2002"
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1966
 Anmärkning: 1. uppl. utg. i Lilla Babar-serien
 ISBN: 91-29-62212-3
 Medarbetare: Eriksson, Marianne (översättare)
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: Hj=c,u
 SAB-kod: Hcf(yb)
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Franska
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex. 1: Mycket fint skick 70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8515
 
 Författare: Sandberg, Inger, 1930-
 Titel: Pappa, kom ut! / Inger och Lasse Sandberg
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1986 ; (Danmark)
 Upplaga: 2. uppl.
 Omfång: [32] s. : färgill. ; 29 cm Inbunden.
 ISBN: 91-29-57718-7
 Medarbetare: Sandberg, Lasse, 1924-
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: Hc,u
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex. 1: Mycket fint skick 90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8516
 
 Författare: Tidholm, Thomas, 1943-
 Titel: Vill ha syster! / text: Thomas Tidholm ; bild: Anna-Clara Tidholm
 Förlag/År: Stockholm : Alfabeta, 1991 ; (Belgien)
 Omfång: [37] s. : färgill. ; 29 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1991
 ISBN: 91-7712-284-4
 Medarbetare: Tidholm, Anna-Clara, 1946-
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: Hc,u
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex.1:Namnteckning Fint skick 75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8517
 
 Författare: Rothman, Lenke, 1929-
 Titel: OK OK NO New York / Lenke Rothman ; photo: Tana Ross
 Förlag/År: Åhus : Kalejdoskop, 1984 ; (Kristianstad : Nya Civiltr.)
 Upplaga: 1. uppl.
 Omfång: 111 s. : huvudsakligen ill. ; 22 cm. Häftad
 Anmärkning: Svensk och engelsk parallelltext
 ISBN: 91-85552-74-7
 Medarbetare: Ross, Tana, 1941-
 SAB-kod: Pni
 Ämnesord: Fotokonst
Kategori: Teknik, industri och kommunikationer > Fotografi och filmteknik > Fotokonst
Ex. 1: Mycket fint skick 100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8518
 
 Författare: Pratchett, Terry, 1948-
 Titel: The carpet people / Terry Pratchett
 Förlag/År: Corgi
 Upplaga: Originalupplaga 1971. Första upplaga i denna version 1992
 Omfång: Pocket
 ISBN: 0-552-52752-1
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: uHe.01
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur > Romaner och noveller
Ex. 1: Fint skick En tidig Pratchett.50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8519
 
 Författare: Pratchett, Terry, 1948-
 Titel: The dark side of the sun / Terry Pratchett
 Upplaga: Originalupplaga 1976
 Omfång: Pocket
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick En tidig Pratchett. Denna utg NEL 1978.60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8520
 
 Författare: Asimov, Isaac, 1920-1992
 Titel: A whiff of death / Isaac Asimov
 Förlag/År: London Sphere 1973
 Omfång: 157p 18cm Pocket.
 Anmärkning: "Originally published as The death dealers, New York: Avon, 1958; and as A whiff of death, London: Gollancz, 1968"
 ISBN: 0722112521
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick 45 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8521
 
 Titel: Murder & obsession / edited by Otto Penzler.
 Förlag/År: London : Orion, 2001.
 Omfång: 504 s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: First published: 2000.
 ISBN: 0752843311
 Medarbetare: Penzler, Otto.
 Genre: Deckare
 Ämnesord: Murder
 Ämnesord: Obsessive-compulsive disorder
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Noveller40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8522
 
 Författare: Linde, Gunnel, 1924-
 Titel: Till äventyrs i Skorstensgränd / omslag och illustr. av Ilon Wikland
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1962 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 174, [2] s. : ill. Inbunden
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: uHc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick Tillskrift. naggade hörn och lätt slitna kanster.Orginalutg (enda upplagan som finns)130 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8523
 
 Författare: Mahfouz, Naguib, 1911-2006
 Titel: Drömmarnas gata / Naguib Mahfouz ; översättning av Hadi Kechrida och Oluf Lindeqvist ; [omslag och teckningar: Hilding Linnquist]
 Förlag/År: Stockholm : Fischer, 1990 ; (Västtyskland)
 Omfång: 426, [1] s. : ill. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Aulad haratina.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1990
 ISBN: 91-7054-604-5
 Medarbetare: Linnquist, Hilding, 1891-1984 (illustratör)
 Medarbetare: Kechrida, Hadi (översättare)
 Medarbetare: Lindeqvist, Oluf (översättare)
 SAB-kod: Hsg.01=c
 SAB-kod: Hcesg.01
 SAB-kod: Hcesg
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Arabiska
Ex.1: Mycket fint skick Lätt naggat omslag. Första sv utg150 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8524
 
 Författare: Jansson, Anna, 1958-
 Titel: Stum sitter guden / Anna Jansson
 Förlag/År: Stockholm : Prisma, 2000 ; (Smedjebacken : Fälth & Hässler)
 Omfång: 215, [1] s. ; 24 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 2000
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2. tr., 2000
 ISBN: 91-518-3675-0
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick Ou. Med dedikation av författaren.75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8525
 
 Författare: Mahfouz, Naguib, 1911-2006
 Titel: Resenären / Naguib Mahfouz ; översättning från arabiska av Jan Åslund
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1989 ; (Eskilstuna : Tunatr.)
 Omfång: 168 s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Rihlatu Ibn Fattumah.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1989
 ISBN: 91-29-59375-1
 Medarbetare: Åslund, Jan (översättare)
 SAB-kod: Hsg.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Arabiska
Ex. 1: Mycket fint skick Första sv. utg.90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8526
 
 Författare: Beckett, Samuel, 1906-1989
 Titel: Molloy / Samuel Beckett ; översättning av Lill-Inger Eriksson
 Förlag/År: Stockholm : AWE/Geber, 1989 ; (Stockholm : Bonnier)
 Upplaga: Ny uppl.
 Omfång: 208 s. (208, [1] s.) ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Molloy (franska).
 Serie: Moderna mästare, 99-0123029-2
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1958
 ISBN: 91-20-07749-1
 Medarbetare: Eriksson, Lill-Inger (översättare)
 SAB-kod: Hj.01=c
 Ämnesord: Skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Franska
Ex. 1: Mycket fint skick 125 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8527
 
 Författare: Chagall, Marc, 1887-1985
 Titel: Mitt liv / Marc Chagall ; övers. av Olof Hoffsten
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1982 ; (Borås : Centraltr.)
 Upplaga: 2. ed.
 Omfång: 169, [1] s., [20] pl.-bl. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Ma vie.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1982
 ISBN: 91-29-55922-7
 Medarbetare: Hoffsten, Olof, 1910-1991 (översättare)
 SAB-kod: Ibz Chagall, M.
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konsthistoria > Särskilda konstnärer
Ex. 1: Fint skick Lite slitet omslag.95 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8528
 
 Författare: Tuchman, Barbara W
 Titel: Det stolta tornet : världen före första världskriget: 1890-1914 / Barbara W. Tuchman ; övers.: Hans Granqvist, [övers. av referensdelen: Jan Wahlén]
 Förlag/År: Stockholm : Atlantis, 1983 ; (Södertälje : Fingraf)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 521, [1] s. : ill. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The proud tower.
 Anmärkning: "Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1989 ; 3. tr., 1994 (Falun : Scandbook)"
 ISBN: 91-7486-278-2
 Medarbetare: Granqvist, Hans (översättare)
 Medarbetare: Wahlén, Jan, 1929- (översättare)
 SAB-kod: K.46
 Ämnesord: Världshistoria
Kategori: Historia > 1815-1914
Ex. 1: Mycket fint skick Kartonnage80 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8529
 
 Författare: Pearl, Matthew
 Titel: Danteklubben / Matthew Pearl ; översättning: Mats Hörmark
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 2005 (Falun : Scandbook)
 Omfång: 394, [1] s. ; 24 cm Inbunden.
 Anmärkning: Första svenska upplaga 2005
 ISBN: 91-37-12364-5
 Medarbetare: Hörmark, Mats (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Heq.01=c
 Ämnesord: Dante
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8530
 
 Författare: Schillebeeckx, Edward
 Titel: Church : the human story of God / Edward Schillebeeckx
 Förlag/År: New York : Crossroad, cop. 1990
 Omfång: 268 s. Häftad.
 Orginaltitel: Mensen als verhaal van God.
 ISBN: 0-8245-1050-X
 ISBN: 0-8245-1372-X
 SAB-kod: Ceab
 SAB-kod: Ckb
 Ämnesord: Catholic Church Doctrines
 Ämnesord: Church
Kategori: Religion > Dogmatik och symbolik > Kristus, frälsningen och tron
Kategori: Religion > Kristna samfund > Romersk-katolska kyrkan
Ex.1: Mycket fint skick 150 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8531
 
 Författare: Renfrew, Colin, 1937-
 Titel: Arkeologi och språk : det indoeuropeiska ursprungets gåta / Colin Renfrew ; översättning av Gustaf Gimdal
 Förlag/År: Stockholm ; Stehag : B. Östlings bokförl. Symposion, 1993 ; (Stehag : B.Östlings bokförl. Symposion)
 Upplaga: 3. uppl.
 Omfång: 321, [2] s., [8] pl.-bl. : ill., diagr., kartor, tab. ; 22 cm. Häftad
 Orginaltitel: Archaeology and language.
 Serie: Kulturhistoriskt bibliotek, 99-1228966-8
 ISBN: 91-7139-119-3
 Medarbetare: Gimdal, Gustaf (översättare)
 SAB-kod: J
 SAB-kod: Fb.00
 Ämnesord: Indoeuropeiska språk
 Ämnesord: Arkeologi och språk
Kategori: Arkeologi
Kategori: Språkvetenskap > Indoeuropeiska språk > Indoeuropeiska språk: allmänt
Ex.1: Mycket fint skick 145 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8532
 
 Författare: Kassman, Charles, 1939-2000
 Titel: Per Anders Fogelström : liv och litteratur : en biografi / av Charles Kassman
 Förlag/År: Stockholm : Tiden, 1986 ; (Falköping : Gummesson)
 Omfång: 287 s. : ill. ; 23 cm Inbunden.
 ISBN: 91-550-3184-6
 SAB-kod: Gcz Fogelström, P. A.
 Ämnesord: Fogelström, Per Anders, 1917-1998
 Ämnesord: Fogelström, Per Anders
Kategori: Litteraturvetenskap > Svensk litteraturhistoria > Särskilda svenska författare
Ex. 1: Mycket fint skick En liten fläck på försättsbladet.125 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8533
 
 Författare: Hofberg, Herman, 1823-1883
 Titel: Nerikes gamla minnen, sådana de ännu qvarlefva i fornlemningar ... : ett bidrag till fäderneslandets fornkännedom, konst- och odlingshistoria / af Herm. Hofberg
 Förlag/År: Örebro : Bohlin, 1868
 Omfång: iv, 298, [1] s.
 SAB-kod: Jcad
 SAB-kod: Mcad
Kategori: Arkeologi > Sverige > Närke och Örebro län
Kategori: Etnografi, socialantropologi och etnologi > Sverige > Närke och Örebro län
Ex. 1: Bra skick Lite slitna pärmar och några fläckar på baksidan. Fin innuti450 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8536
 
 Författare: Johansson, Isabella, 1970-
 Titel: En strippas bekännelse : [bakom kulisserna på de svenska porrklubbarna] / Isabella Johansson
 Förlag/År: [Stockholm] : [U-produktion], 1998 ; (Smedjebacken : Fälth & Hässler)
 Omfång: 149, [9] s. ; 21 cm. Häftad
 ISBN: 91-630-7458-3
 SAB-kod: Lz Johansson, Isabella
 Ämnesord: Johansson, Isabella 1970-
 Ämnesord: Självbiografi
 Ämnesord: Pornografi
 Ämnesord: Sverige
 Ämnesord: 1900-talet
 Ämnesord: Prostitution
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Johansson, Isabella
Ex. 1:Första (och enda) svenska utgåva Mycket fint skick Efterfrågad325 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8537
 
 Författare: Chagall, Marc, 1887-1985
 Titel: Marc Chagall : [Moderna museet, Stockholm 25.9.-5.12.1982] / [katalogred.: Olle Granath ...]
 Förlag/År: Stockholm : Moderna mus., 1982 ; (Uddevalla : Bohusläningen)
 Omfång: 159 s. (159, [1] s.) : ill. ; 23 cm Inbunden.
 Serie: Moderna museets utställningskatalog, 0347-9196 ; 177
 Anmärkning: Delvis övers. från franska. - Även utg. utan serietillhörighet
 ISBN: 91-7100-215-4
 Medarbetare: Granath, Olle, 1940- (utgivare)
 SAB-kod: Ibz Chagall, M.
 Ämnesord: Judisk bildkonst och konsthantverk
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konsthistoria > Särskilda konstnärer
Ex. 1: Mycket fint skick 95 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8538
 
 Titel: Emigranter : en bok om den stora utvandringen till Amerika / Göran Graninger ...
 Förlag/År: Stockholm : Bra böcker ; [Solna] : [Seelig], 1971 ; (Tyskland)
 Omfång: 143, [1] s. : ill. Inbunden
 Medarbetare: Graninger, Göran, 1934- (medarbetare)
 SAB-kod: Kcx-qa
 SAB-kod: Ohd-c
Kategori: Historia > Sverige > Förenta staterna
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Sociala frågor och socialpolitik > Sverige
Ex. 1: Fint skick Lite naggat omslag.100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8539
 
 Författare: Löfgren, Stig, 1926-
 Titel: Textning och handskrift : liten lärobok i text och skrift för nybörjare / av Stig Löfgren
 Förlag/År: Malmö : LiberLäromedel, 1986 ; (Stockholm : LiberTryck)
 Omfång: [4], 79, [1] s. ; 30 cm. Häftad
 Anmärkning: "Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1986 ; 3. tr., 1987 (Stockholm : Svenskt Tryck) ; 4. tr., 1989 ; 5. tr., 1990 (Malmö : Bäcklunds tr.) ; 6. tr., Malmö : Gleerup 1992"
 ISBN: 91-40-60533-7
 SAB-kod: Afc
Kategori: Bokväsen och biblioteksväsen > Skrift > Kalligrafi
Ex.1: Mycket fint skick 90 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8540
 
 Titel: Gamla Gefle : [Planschverk]
 Förlag/År: Gävle : Hallbergs bokh., 1927
 Omfång: 21 bl. Häftad
Kategori: Geografi > Sverige > Gästrikland
Ex. 1: Fint skick 20 planscher från gamla gävle.100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8541
 
 Författare: Edander, Gunnar, 1942-
 Titel: Kattvisor [Musiktryck] / Lennart Hellsing ; musik: Gunnar Edander ; bilder: Ulrica Hydman-Vallien
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1996 ; (Kina)
 Omfång: 51, [4] s. : färgill. ; 24 cm Inbunden.
 ISBN: 91-29-63801-1
 Medarbetare: Hellsing, Lennart, 1919-
 Medarbetare: Hydman-Vallien, Ulrica, 1938-
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: Xqja
 Ämnesord: Barnvisor
Kategori: Musikalier > Vokalmusik: särskilda former > Barnvisor
Ex. 1: Mycket fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8542
 
 Författare: Asimov, Isaac, 1920-1992
 Titel: The edge of tomorrow / Isaac Asimov
 Förlag/År: London Harrap 1986
 Upplaga:
 Omfång: Inbunden
 ISBN: 0-245-54391-0
 SAB-kod: U
 Ämnesord: Naturhistoria
 Ämnesord: Naturkunskap
 Ämnesord: Naturvetenskap
 Ämnesord: Populärvetenskap
Kategori: Naturvetenskap
Ex.1: Mycket fint skick 65 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8543
 
 Författare: Gogol, Nikolaj Vasilevic, 1809-1852
 Titel: En dåres anteckningar och andra berättelser / Nikolaj Gogol ; [övers.: Bengt Jangfeldt ...] ; [efterskrift: Bengt Jangfeldt]
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand ; Moskva : Progress, 1978 ; (Sovjetunionen)
 Omfång: 318, [1] s. ; 21 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Zapiski sumasedsego i drugie povesti.
 ISBN: 91-46-12885-9
 Medarbetare: Jangfeldt, Bengt (översättare)
 SAB-kod: Hma.016=c
 Ämnesord: Ryssland
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Ryska
Ex. 1: Fint skick Namnteckning75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8544
 
 Författare: Wollstonecraft, Mary, 1759-1797
 Titel: Till försvar för kvinnans rättigheter / Mary Wollstonecraft ; översättning: Ingrid Ingemark ; förord: Elisabeth Mansén
 Förlag/År: Stockholm : Ordfront, 1997 ; (Smedjebacken : Smegraf)
 Upplaga: 1. uppl.
 Omfång: 308, [3] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: A vindication of the rights of woman.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2. tr, 1998
 ISBN: 91-7324-555-0
 Medarbetare: Ingemark, Ingrid 1941- (översättare)
 SAB-kod: Ohja
 Ämnesord: Mänskliga rättigheter
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Sociala frågor och socialpolitik > Kvinnofrågor
Ex. 1: Mycket fint skick 125 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8546
 
 Författare: Franz, Marie-Luise von, 1915-
 Titel: Creation myths / Marie-Louise von Franz.
 Förlag/År: Boston : Shambhala, 1995.
 Upplaga: Rev. ed.
 Omfång: viii, 374 s. : ill. ; 22 cm. Häftad
 Anmärkning: Includes bibliographical references (p. [361]-365) and index.
 Anmärkning: Rev. ed. of: Patterns of creativity mirrored in creation myths.
 ISBN: 087773528X
 Medarbetare: Franz, Marie-Luise von, 1915- Patterns of creativity mirrored in creation myths.
 SAB-kod: Cm.02
 Ämnesord: Creation.
 Ämnesord: Myth.
Kategori: Religion
Ex. 1: Mycket fint skick Fåtal blyertsunderstrykningar130 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8547
 
 Författare: Linde, Gunnel, 1924-
 Titel: Mamm- och pappsagor / Gunnel Linde ; teckningar av Svend Otto S.
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1976 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 124, [1] s. : ill. ; 21 cm Inbunden.
 Serie: Bonniers illustrerade barnböcker, 99-0125790-5
 ISBN: 91-0-041426-3
 Medarbetare: Otto, Svend, 1916- (illustratör)
 Medarbetare: S., Svend Otto (illustratör)
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: uHc
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex.1: Fint skick Orginalupplaga160 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8549
 
 Författare: Ruin, Olof, 1927-
 Titel: Spänningar : Finland speglat i en familj / Olof Ruin
 Förlag/År: Stockholm : Alba, 1987 ; (Värnamo : Fälth)
 Omfång: 211 s. ([1], 211, [2] s.) ; 21 cm Inbunden.
 ISBN: 91-7458-944-X
 Genre: Finlandssvensk litteratur
 SAB-kod: Lz Ruin, O.
 SAB-kod: Kdd.46
 SAB-kod: Kdd.5
 Ämnesord: Finland
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Ruin, O
Kategori: Historia > Övriga Norden > Finland under Ryssland 1809-1918
Kategori: Historia > Övriga Norden > 1918-
Ex. 1: Mycket fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8550
 
 Författare: Kandre, Mare, 1962-2005
 Titel: Deliria / Mare Kandre
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1992 ; (Norge)
 Omfång: 179, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1992
 ISBN: 91-0-055322-0
 SAB-kod: Hc.03
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick 95 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8551
 
 Författare: Larsson, Mats G, 1946-
 Titel: Väringar : nordbor hos kejsaren i Miklagård / Mats G Larsson
 Förlag/År: Stockholm : Atlantis, 1991 ; (Trelleborg : Skog)
 Omfång: 160, [1] s. : ill., kartor ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-7486-961-2
 SAB-kod: Kb.2
 SAB-kod: Kbx-oaa
 Ämnesord: Vikingafärderna
Kategori: Historia > Norden > Forntiden till ca 1050 (inkl vikingafärderna)
Kategori: Historia > Norden > Norden: allmänt
Ex.1: Fint skick Märke efter prislappar.125 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8552
 
 Författare: Brunner, Ernst, 1950-
 Titel: Känneru brorsan? : [roman] / Ernst Brunner
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1980 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 213, [1] s. ; 21 cm. Häftad
 ISBN: 91-0-045075-8
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Ou.65 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8554
 
 Författare: O'Brien, Flann, 1911-1966
 Titel: Klagomunnen : en vrång historia om det hårda livet / utgiven av Flann O'Brien ; översättning och efterskrift: Erik Andersson ; illustrationer: Ralph Steadman
 Förlag/År: Lund : Ellerström, 1994 ; (Lund : Grahn)
 Omfång: 124, [4] s. : ill. ; 20 cm. Häftad
 Orginaltitel: An Béal Bocht (iriska).
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1994
 Anmärkning: Övers. från den engelska utg. med titeln: The poor mouth
 ISBN: 91-86488-59-7
 Medarbetare: Andersson, Erik (översättare)
 Medarbetare: Steadman, Ralph (illustratör)
 SAB-kod: Hnba.01=c
 SAB-kod: Hcenba.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Keltiska språk
Ex. 1: Mycket fint skick 130 kr.
Ex.2: Mycket fint skick 120 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8555
 
 Författare: O'Brien, Flann, 1911-1966.
 Titel: Further cuttings from Cruiskeen Lawn Flann O'Brien (Myles na Gopaleen) edited and with a preface by Kevin O'Nolan
 Förlag/År: London Grafton 1988, c1976
 Omfång: 189p 20cm Pocket.
 Anmärkning: Originally published: London : Hart-Davis MacGibbon, 1976
 ISBN: 0246133252
 Medarbetare: O'Nolan, Kevin.
 Genre: Humor
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Storpocket. En midre skada på försättsbladet.50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8556
 
 Författare: Süskind, Patrick
 Titel: Three stories and a reflection / Patrick Süskind ;
 Förlag/År: London Bloomsbury 1997
 Omfång: Häftad
 ISBN: 0-7475-3493-4
 SAB-kod: Heef.01
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8557
 
 Författare: Jones, Steve 1944-
 Titel: The language of the genes : biology, history and the evolutionary future / Steve Jones
 Förlag/År: London Flamingo 1994
 Upplaga:
 Omfång: Häftad
 ISBN: 0-00-654676-5
 SAB-kod: Ueab
 Ämnesord: Gener
 Ämnesord: Genetiska koden
 Ämnesord: Genetisk variation
 Ämnesord: Genetik
Kategori: Naturvetenskap > Biologi > Genetik
Ex. 1: Mycket fint skick 75 kr.
Ex. 2: Mycket fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8558
 
 Författare: Enckell, Olof, 1900-1990
 Titel: Vårt hjärta : roman
 Förlag/År: Stockholm : Saxon & Lindström, 1942
 Omfång: 256 s. Häftad
 Genre: Finlandssvensk litteratur
 SAB-kod: Hcd.01
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Finlandssvensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Roman med motiv från Karelska näset. Ett smärre skrapmärke på framsidan.85 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8559
 
 Författare: Sandman Lilius, Irmelin, 1936-
 Titel: Bonadea / Irmelin Sandman Lilius
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1978 ; (Stockholm : Bonniers graf.)
 Upplaga: [Ny utg.] / [nyill. av förf.]
 Omfång: 148, [2] s. : ill. ; 22 cm. Häftad
 ISBN: 91-0-042397-1
 Genre: Finlandssvensk litteratur
 SAB-kod: uHc
 Ämnesord: Barnbok
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex. 1: Mycket fint skick 65 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8560
 
 Författare: Sandman Lilius, Irmelin, 1936-
 Titel: Kung Tulle : [om grundandet av Tulavall]
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1972 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 138 s. Häftad
 ISBN: 91-0-037682-5
 Genre: Finlandssvensk litteratur
 SAB-kod: uHc
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex.1: Bra skick Lätt snedläst50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8561
 
 Författare: Sandman Lilius, Irmelin, 1936-
 Titel: Svanarna : berättelser från kung Tulles tid / Irmelin Sandman Lilius ; [omsl. och ill. av förf.]
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1977 ; (Stockholm : Bonniers graf.)
 Omfång: 177, [2] s. : ill. ; 22 cm. Häftad
 ISBN: 91-0-042145-6
 Genre: Finlandssvensk litteratur
 SAB-kod: uHc
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex. 1: Fint skick 80 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8562
 
 Författare: Wodehouse, P G, 1881-1975
 Titel: När Jeeves är borta : roman
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1961 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 210, [1] s. Inbunden
 Orginaltitel: Jeeves in the offing.
 Genre: Humor
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Mycket fint skick Klotband från NK's bokcirkel med båda omslagen medinbundna.120 kr. Såld
Ex.2:Första (och enda) svenska utgåva Skyddsomslag saknas Fint skick 100 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8563
 
 Författare: Hellsing, Lennart, 1919-
 Titel: Krakel Spektakel-boken / förf. av Lennart Hellsing ; ritad av Poul Ströyer
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1984 ; (Italien)
 Upplaga: [Ny, revid. och utök. uppl.]
 Omfång: 171, [1] s. : ill. ; 24 cm Inbunden.
 Anmärkning: "Även med tryckår: 2. tr., 1986 ; 3. tr., 1991; 4. tr., 2002"
 ISBN: 91-29-56676-2
 Medarbetare: Ströyer, Poul, 1923-1996
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: uHc
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex. 1: Mycket fint skick 80 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8564
 
 Författare: Kumlien, Akke, 1884-1949
 Titel: Oljemåleriet : material, metoder och mästare
 Förlag/År: Stockholm : PAN/Norstedt, 1967, tr. 1969 ; (Stockholm : Thule)
 Upplaga: [Ny utg. Ny uppl.]
 Omfång: 220 s. Pocket
 Serie: En PAN-bok, 99-0104304-2
 SAB-kod: Iey
 Ämnesord: Målarkonst
 Ämnesord: Oljemålning
 Ämnesord: Målarkonst
 Ämnesord: Konstnärsfärger
 Ämnesord: Konstnärsmaterial
Kategori: Konst, musik, teater och film > Målarkonst > Material, metoder, teknik
Ex.1: Fint skick 85 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8565
 
 Författare: Lindgren, Astrid, 1907-2002
 Titel: Pippi Långstrump har julgransplundring / Astrid Lindgren ; ill. av Ingrid Vang Nyman
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1979 ; (Stockholm : Gotab)
 Omfång: 52 s. : ill. ; 21 cm Inbunden.
 Anmärkning: Tidigare utg. i antologin En bil kommer lastad, 1950
 Anmärkning: Originaluppl. 1950. Första uppl. i denna version 1979. - Materialet tidigare publicerat i en antologi, En bil kommer lastad, 1950
 Anmärkning: "Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1979 ; 3. tr., 1990 () ; 4. tr., 1991 (Simrishamn : Grafo tr.) ; 5. tr., 1992"
 ISBN: 91-29-53069-5
 ISBN: 91-29-53069-5
 Medarbetare: Vang Nyman, Ingrid, 1916-1959 (illustratör)
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: uHc
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex. 1: Bra skick Lite sliten och med naggade kanter. Tillskrift. Första upplaga.90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8566
 
 Författare: Nichols, Beverley
 Titel: Trädet som kunde niga / Beverley Nichols ; ill.: Tor Morisse ; övers.: Eva Imber
 Förlag/År: Stockholm : Läseleket, 1984 ; (Vänersborg : Vänersborgs offset)
 Omfång: 280 s. : ill. ; 20 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The tree that sat down.
 Anmärkning: Tidigare utg. i annan övers.
 ISBN: 91-86196-13-8
 Medarbetare: Morisse, Tor, 1947- (illustratör)
 Medarbetare: Imber, Eva (översättare)
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: uHe=c
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex.1: Fint skick Tillskrift75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8567
 
 Författare: Phillips, John, 1950-
 Titel: The Marquis de Sade : a very short introduction / John Phillips.
 Förlag/År: Oxford ; New York : Oxford University Press, c2005.
 Omfång: 141 s. : ill. ; 18 cm. Pocket.
 Serie: Very short introductions ; 124.
 Anmärkning: Includes bibliographical references (p. 131-133) and index.
 ISBN: 0192804693
 SAB-kod: Gj
 Ämnesord: Sade, marquis de, 1740-1814 Criticism and interpretation.
Kategori: Litteraturvetenskap > Fransk litteraturhistoria
Ex. 1: Mycket fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8569
 
 Författare: Genell, Kaj, 1944-
 Titel: Ironi och existens : reflexioner / Kaj Genell
 Förlag/År: Göteborg : Korpen, 1983 ; (Angered : Graphic systems)
 Omfång: 71, [1] s. : ill. ; 19 cm. Pocket
 ISBN: 91-7374-172-8
 SAB-kod: Hc.018
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Aforismer
Ex.1: Fint skick 40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8570
 
 Författare: Turtledove, Harry
 Titel: How few remain / Harry Turtledove.
 Förlag/År: New York : Del Rey/Ballantine Books, 1998, c1997.
 Upplaga: 1st mass market ed.
 Omfång: 595 s. ; 18 cm. Pocket
 ISBN: 0345406141
 Genre: Alternative histories
 Genre: Science fiction
 Genre: War stories
 SAB-kod: Heq
 Ämnesord: Imaginary wars and battles
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur > Amerikansk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 35 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8572
 
 Författare: Rice, Anne, 1941-
 Titel: Taltos : lives of the Mayfair witches / Anne Rice.
 Förlag/År: London : Arrow, 1995, c1994.
 Omfång: 520p 18cm Pocket.
 Anmärkning: Originally published: London : Chatto & Windus, 1994
 ISBN: 0099436817
 ISBN: 0099436817
 Genre: Skräck
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Denna utg Ballatine tr 1996. Annat omslag.40 kr.
Ex.2: Fint skick 40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8573
 
 Författare: Kay, Guy Gavriel
 Titel: The lions of Al-Rassan / Guy Gavriel Kay.
 Förlag/År: London : HarperCollins, 1995.
 Omfång: 582p Pocket.
 ISBN: 0002246139
 ISBN: 0002246139
 ISBN: 0006480306
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8574
 
 Titel: Fittstim / [redaktörer:] Linda Skugge, Belinda Olsson, Brita Zilg
 Förlag/År: Stockholm : MånPocket, 2000 ; (Danmark)
 Upplaga: [Ny, rev. utg.]
 Omfång: 271, [4] s. : ill. ; 18 cm. Pocket
 Serie: MånPocket, 99-0184541-6
 ISBN: 91-7643-678-0
 Medarbetare: Olsson, Belinda, 1974- (medarbetare)
 Medarbetare: Zilg, Brita, 1969- (medarbetare)
 Medarbetare: Skugge, Linda, 1973- (medarbetare)
 SAB-kod: Ohja
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Sociala frågor och socialpolitik > Kvinnofrågor
Ex.1: Mycket fint skick 65 kr. Såld
Ex.2: Fint skick 60 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8575
 
 Författare: Carr, John Dickson, 1906-1977
 Titel: Mordet i vaxkabinettet / övers.: Maj Frisch
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1967 ; (Malmö : Forssell)
 Omfång: 227 s. Pocket
 Orginaltitel: The waxworks murder.
 Serie: Tema, 99-0110911-6
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Fint skick Första (och enda) sv. utg.70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8576
 
 Författare: Carter, Angela, 1940-1992
 Titel: The passion of new Eve / Angela Carter
 Förlag/År: London : Bloomsbury, 1993
 Omfång: 249 s. Inbunden
 ISBN: 0-7475-1587-5
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 55 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8577
 
 Författare: Coelho, Paulo
 Titel: Vid floden Piedra satte jag mig ned och grät / Paulo Coelho ; översättning: Örjan Sjögren
 Förlag/År: Stockholm : Bazar, 2002 (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 218, [6] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Na margem do rio Piedra eu sentei e chorei
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1998
 Anmärkning: 7. uppl., 2005
 ISBN: 91-7028-002-9
 Medarbetare: Sjögren, Örjan, 1963- (översättare)
 SAB-kod: Hlq.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Portugisiska
Ex. 1: Fint skick Hundöron.30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8578
 
 Författare: Oates, Joyce Carol, 1938-
 Titel: Det var vi som var Mulvaneys / Joyce Carol Oates ; översättning av Ulla Danielsson
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 2003 (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 526, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: We were the Mulvaneys
 Serie: Bonnier pocket, 99-0307595-2
 Anmärkning: Även med tryckår: 2. tr., 2003
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1999
 ISBN: 91-0-010192-3
 Medarbetare: Danielsson, Ulla (översättare)
 SAB-kod: Heq.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Fint skick 40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8579
 
 Författare: Holmberg, Åke, 1907-1991
 Titel: Ture Sventon i Venedig / Åke Holmberg ; omsl. och ill.: Sven Hemmel
 Förlag/År: Stockholm : Litteraturfrämjandet, 1980 ; (Kungsbacka : Elander)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 89, [7] s. : ill. ; 18 cm. Pocket
 Serie: En bok för alla barn och ungdomar, 99-0204092-6
 ISBN: 91-7448-116-9
 Medarbetare: Hemmel, Sven, 1906-1982 (illustratör)
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: uHc
 Ämnesord: Ungdomsbok
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex. 1: Mycket fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8580
 
 Författare: Salminen, Sally, 1906-1976
 Titel: Vid havet / Sally Salminen
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1963 ; (Finland)
 Omfång: 427 s. Häftad
 Genre: Finlandssvensk litteratur
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick Omslag av Tove Jansson85 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8581
 
 Författare: Claus, Hugo, 1929-2010
 Titel: Förundran / Hugo Claus ; övers. och efterskrift av Per Holmer
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1985 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 249, [2] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: De verwondering.
 Serie: Panacheserien, 99-0117874-6
 ISBN: 91-0-046568-2
 Medarbetare: Holmer, Per, 1951- (översättare)
 SAB-kod: Hg=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Nederländska
Ex. 1: Lätt trasigt omslag Fint skick 95 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8582
 
 Författare: Miller, Alice
 Titel: Vägar i livet : sju berättelser / Alice Miller ; översättning av Philippa Wiking
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1999 ; (Falun : AIT Falun)
 Omfång: 195, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Wege des Lebens.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1999
 ISBN: 91-46-17414-1
 Medarbetare: Wiking, Philippa, 1920- (översättare)
 SAB-kod: Docbd
 SAB-kod: Dofa
 Ämnesord: Barnpsykologi
 Ämnesord: Livsberättelser
 Ämnesord: Psykologi
 Ämnesord: Vänskap
 Ämnesord: Relationer
 Ämnesord: Brev
 Ämnesord: Uppväxtvillkor
 Ämnesord: Familjen
Kategori: Filosofi och psykologi > Psykologi > Nyare psykoanalytiska riktningar
Kategori: Filosofi och psykologi > Psykologi > Barn- och ungdomspsykologi
Ex.1: Mycket fint skick 150 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8583
 
 Författare: Winnicott, Donald Woods, 1896-1971
 Titel: Ord till föräldrar / Donald W Winnicott ; redaktörer: Clare Winnicott ... ; översättning: Margareta Wentz-Edgardh ; fackgranskning: Arne Jemstedt
 Förlag/År: Stockholm : Natur och kultur, 1994 ; (Lund : BTJ tr.)
 Omfång: 156, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Talking to parents.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1995
 ISBN: 91-27-03331-7
 Medarbetare: Winnicott, Clare (medarbetare)
 Medarbetare: Jemstedt, Arne (illustratör)
 Medarbetare: Wentz-Edgardh, Margareta (illustratör)
 SAB-kod: Dofa
 Ämnesord: Child psychology
 Ämnesord: Föräldrar och barn
 Ämnesord: Parent-child relations
 Ämnesord: Parenting
 Ämnesord: Barnuppfostran
 Ämnesord: Child rearing
Kategori: Filosofi och psykologi > Psykologi > Barn- och ungdomspsykologi
Ex. 1: Mycket fint skick 110 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8584
 
 Författare: Simenon, Georges, 1903-1989
 Titel: Maigret i rätten / övers. av Gun och Nils A Bengtsson
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1961
 Omfång: 158 s. Häftad
 Orginaltitel: Maigret aux assises.
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hj=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Franska
Ex.1:Namnteckning Fint skick 85 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8585
 
 Författare: Moravia, Alberto, 1907-1990
 Titel: En lättings drömmar / övers. av Karin de Laval
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1943
 Omfång: 273, [1] s. Häftad
 Orginaltitel: I sogni del pigro.
 Medarbetare: de Laval, Karin, 1894-1973 (översättare)
 SAB-kod: Hcei.016
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Italienska
Ex. 1: Fint skick Två små fläckar på baksidan.70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8586
 
 Författare: Frisch, Max, 1911-1991
 Titel: Stiller / Max Frisch ; [övers. av Margareta Nylander]
 Förlag/År: Stockholm : Alba, 1979 ; (Lund : Rahm)
 Upplaga: [Ny utg.] / [kompl. och revid. av Frederik Sjögren]
 Omfång: 413 s. ; 20 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Stiller.
 Serie: Albatross, 99-0137888-5
 Anmärkning: Tidigare utg. i förkortad övers. med titeln: Anklagelsen
 ISBN: 91-7458-272-0
 Medarbetare: Nylander, Margareta (översättare)
 SAB-kod: Hcef.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Tyska och jiddisch
Ex. 1: Mycket fint skick En liten skada på omslagets framsida.90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8587
 
 Författare: Powell, Richard 1908-
 Titel: Låt stolen vara, damen! / Övers. från engelskan av Torsten Ehrenmark
 Förlag/År: Stockholm : Lindqvist, 1953
 Omfång: 251s. Häftad
 Orginaltitel: Don't catch me!.
 Genre: Deckare
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Mindre bra skick En större skada på omslagets framsida (se bilden), i övrigt fint skick. Namnteckning.Efterfrågad.35 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8588
 
 Författare: Grossman, Vasilij Semenovic, 1905-1964
 Titel: Detta folk är odödligt / Vasilij Grossman ; från ryskan av Sven Storck
 Förlag/År: Stockholm : Ljus, 1944
 Omfång: 217 s. Häftad
 Orginaltitel: Narod bessmerten.
 Medarbetare: Storck, Sven
 SAB-kod: Hma.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Ryska
Ex. 1: Bra skick Två större skador på ryggen, försättsblad saknas, i övrigt fin. Ovanlig.90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8589
 
 Författare: Gibson, William, 1948-
 Titel: Mona Lisa overdrive / William Gibson ; översättning: Hans Lindquist
 Förlag/År: Stockholm : PAN/Norstedt, 1994 ; (Norge)
 Omfång: 295, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Mona Lisa overdrive.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1994
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1994
 ISBN: 91-1-941211-8
 Medarbetare: Lindquist, Hans, 1951- (översättare)
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He.01=c
 SAB-kod: Hcee.01
 SAB-kod: Hceeq.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Fint skick 45 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8590
 
 Författare: Fogelklou, Emilia, 1878-1972
 Titel: Ljus finns ändå / Emilia Fogelklou
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1948
 Omfång: 172, [2] s. Häftad
 Anmärkning: 1.-3. tus. s. å.
 SAB-kod: Hc.04
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Essäer
Ex. 1: Bra skick Några småfläckar och en mindre reva på baksidan. Ou.50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8591
 
 Författare: Carr, John Dickson, 1906-1977
 Titel: Bruden i Newgate / John Dickson Carr ; [till svenska av Roland Adlerberth]
 Förlag/År: Stockholm : Prisma : [Seelig], 1962 ; (Halmstad : Hallandsposten)
 Omfång: 332, [1] s. Pocket
 Orginaltitel: The bride of Newgate
 Serie: Prisma, 99-0330598-2
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Bra skick Första sv utgåva.45 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8592
 
 Författare: Monahof, Ania, 1929-
 Titel: Svarta torpet : berättelse / Ania Monahof
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1992 ; (Norge)
 Omfång: 277, [4] s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1992
 ISBN: 91-0-055305-0
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick Ovanlig100 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8593
 
 Författare: Carr, John Dickson, 1906-1977
 Titel: De tio tekopparna / Carter Dickson ; till svenska av Nils Jacobsson
 Förlag/År: Stockholm : Geber, 1966 ; (Falköping : Gummesson)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 226, [1] s. Pocket
 Orginaltitel: The ten teacups.
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Bra skick Lätt sliten och blekt.30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8594
 
 Författare: Piaget, Jean, 1896-1980
 Titel: Play, dreams and imitation in childhood / Jean Piaget ; transl. by C. Gattegno and F.M. Hodgson
 Förlag/År: New York ; London : Routledge & Kegan Paul, 1962
 Omfång: 296 s. Häftad
 ISBN: 0-7100-7466-2
 ISBN: 0-393-00171-7
 SAB-kod: Dofa
Kategori: Filosofi och psykologi > Psykologi > Barn- och ungdomspsykologi
Ex. 1: Bra skick Namnetikett. Denna utg. Norton (1962)125 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8596
 
 Författare: Chaikin, Joseph, 1935-
 Titel: The presence of the actor / Joseph Chaikin.
 Förlag/År: New York, Atheneum, 1972.
 Upplaga: [1st ed.]
 Omfång: xii, 161 s. illus. 21 cm. Häftad
 Anmärkning: Autobiographical.
 SAB-kod: Ika
 Ämnesord: Chaikin, Joseph, 1935-
 Ämnesord: Open Theater.
 Ämnesord: Actors
Kategori: Konst, musik, teater och film > Teater > Teater: allmänt
Ex. 1: Bra skick Denna uppl. tr 1980.70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8597
 
 Författare: Turtledove, Harry
 Titel: Colonization : down to Earth / Harry Turtledove.
 Förlag/År: New York : Ballantine Pub. Group, 2001, c2000.
 Upplaga: 1st mass market ed.
 Omfång: 618 s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: A Del Rey book.
 Anmärkning: Cover art by Tim OBrien.
 ISBN: 0345430239
 Medarbetare: O'Brien, Tim, 1946-
 Genre: Science fiction
 Ämnesord: World War, 1939-1945
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick 40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8598
 
 Författare: Turtledove, Harry
 Titel: Colonization : second contact / Harry Turtledove.
 Förlag/År: New York : Ballantine Pub. Group, 2000.
 Upplaga: 1st mass market ed.
 Omfång: 598 s., [2] s. of plates : map ; 18 cm. Pocket.
 Anmärkning: A Del Rey book.
 Anmärkning: Cover art by Tim OBrien.
 ISBN: 0345430220
 Medarbetare: O'Brien, Tim, 1946-
 Genre: Science fiction
 Ämnesord: Life on other planets
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8599
 
 Författare: Asplund, Johan, 1937-
 Titel: Om undran inför samhället / Johan Asplund
 Förlag/År: Uppsala : Argos , cop. 1970 ; (Uppsala : Wikström)
 Omfång: 131 s. Häftad
 ISBN: 91-7006-000-2
 SAB-kod: Oa:d
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Sociologi > Sociologisik teori, filosofi och metodlära
Ex. 1: Bra skick Några understrykningar med understrykningspenna. Första upplaga.60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8601
 
 Författare: Jansson, Tove, 1914-2001
 Titel: Den ärliga bedragaren : [roman] / Tove Jansson
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1983 ; (Stockholm : Bonnier)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 191, [1] s. ; 19 cm. Pocket
 Serie: Bonnier pocket, 99-0307595-2
 ISBN: 91-0-045879-1
 Genre: Finlandssvensk litteratur
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick 30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8602
 
 Författare: Singer, Isaac Bashevis, 1904-1991
 Titel: En dag full av glädje : berättelser om en pojkes uppväxt i Warszawa / Isaac Bashevis Singer ; översättning: Mårten Edlund
 Förlag/År: Stockholm : Bromberg, 1989 ; (Storbritannien)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 179 s. (179, [3] s.) ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: A day of pleasure.
 Serie: Brombergs pocket, 99-0325137-8
 Anmärkning: Orig.-ms på jiddisch
 ISBN: 91-7608-443-4
 Medarbetare: Edlund, Mårten, 1913-1987 (översättare)
 SAB-kod: Gfoz Singer, Isaac Bashevis
Kategori: Litteraturvetenskap > Tysk litteraturhistoria > Litteraturhistoria: jiddisch
Ex.1: Mycket fint skick 45 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8603
 
 Författare: Harrison, Harry, 1925-
 Titel: The Stainless Steel Rat : a science-fiction novel / by Harry Harrison.
 Förlag/År: New York : Pyramid, 1961.
 Omfång: 158 s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: F-672.
 Anmärkning: Cover painting by John Schoenherr.
 Anmärkning: Portions of this book appeared, in somewhat different form, in Astounding Science Fiction for August 1957 and Analog Science Fact & Fiction for April 1960.
 Medarbetare: Schoenherr, John.
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1:Collectible First edition Mycket fint skick One small dent on spine. Mint condition.250 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8604
 
 Författare: Harrison, Harry, 1925-.
 Titel: The man from P.I.G. / Harry Harrison.
 Förlag/År: New York : Avon Books, 1968.
 Omfång: 120 s. : ill. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: "First book publication ; first appeared in shorter form in Analog."
 Anmärkning: Cover art and illustrations ... by John Schoenherr.
 Medarbetare: Schoenherr, John.
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1:Collectible First edition Mycket fint skick Mint condition. Ovanlig. Rare.150 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8605
 
 Författare: Harrison, Harry, 1925-
 Titel: The Stainless Steel Rat's revenge / Harry Harrison.
 Förlag/År: New York : Berkley Pub., 1973, c1970.
 Upplaga: Berkeley Medallion ed.
 Omfång: 191 s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: A Berkley Medallion book.
 Anmärkning: S2304.
 ISBN: 0425023044
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1:Collectible Mycket fint skick Mint condition. First paperback ed.50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8606
 
 Författare: Harrison, Harry, 1925-
 Titel: The stainless steel rat saves the world / Harry Harrison.
 Förlag/År: New York : Berkley Pub. Co., 1973.
 Omfång: 160 s. ; 18 cm. Pocket.
 Anmärkning: Berkley medallion edition, December 1973--T.p. verso.
 ISBN: 042502475X
 Genre: Science fiction
 Ämnesord: DiGriz, James Bolivar (Fictitious character)
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1:Collectible Mycket fint skick Mint condition. First paperback ed.50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8607
 
 Författare: Harrison, Harry, 1925-
 Titel: Lifeboat Harry Harrison and Gordon R. Dickson
 Förlag/År: London Futura 1977
 Omfång: 181p 18cm. Pocket
 ISBN: 0860079309
 Medarbetare: Dickson, Gordon R.
 Genre: Science fiction
 Ämnesord: Fiction in English.
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Blekt rygg.30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8608
 
 Författare: Harrison, Harry, 1925-
 Titel: War with the robots Harry Harrison
 Förlag/År: St Albans Panther 1976
 Omfång: 173p 18cm Pocket.
 Anmärkning: This collection originally published: London : Dobson, 1967
 ISBN: 0586043187
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He
 Ämnesord: Short stories, English.
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Ett veck på baksidan.40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8609
 
 Författare: Harrison, Harry, 1925-
 Titel: Plague from space / Harry Harrison.
 Förlag/År: New York : Bantam Books, 1968.
 Omfång: 154 s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: Bantam edition published July 1968--T.p. verso.
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1:Collectible Mycket fint skick Mint condition40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8610
 
 Författare: Harrison, Harry, 1925-
 Titel: The Jupiter legacy Harry Harrison
 Förlag/År: London Sphere 1972
 Omfång: [6],154p 18cm Pocket.
 Anmärkning: "Originally published as Plague from space. Garden City [N.Y.]: Doubleday, 1965; London: Gollancz, 1966"
 ISBN: 0722143494
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick 30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8611
 
 Författare: Harrison, Harry, 1925-
 Titel: Two tales and eight tomorrows / Harry Harrison ; Introd. by Brian W. Aldiss.
 Förlag/År: New York : Bantam Books, 1968, c1965.
 Omfång: 147, [3] s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: Publishers advertisements: [3] p. at end.
 Anmärkning: The streets of Ashkelon -- Portrait of the artist -- Rescue operation -- Captain Bedlam -- Final encounter -- Unto my manifold dooms -- The pliable animal -- Captain Honario Harpplayer, R.N. -- According to his abilities -- I always do what Teddy says.
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1:Collectible Mycket fint skick Mint condition50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8612
 
 Författare: Friberg, Gösta, 1936-
 Titel: Krigsvintrar : berättelser / Gösta Friberg
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1995 ; (Uddevalla : Risberg)
 Omfång: 166, [3] s. ; 23 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1995
 ISBN: 91-0-056011-1
 Genre: Stockholmiania
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8613
 
 Författare: Knorring, Sophie von, 1797-1848
 Titel: Förhoppningar / en skildring af författarinnan till Cousinerna
 Förlag/År: Jönköping, 1843 ; (Jönköping : Lundström)
 Omfång: 3 vol. Inbunden
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Bra skick Tyvärr endast volym 1 av 3. Ou. Finns även elektroniskt på http://www.omnibus.se/cgi-bin/eForf.pl?eF=SOPKNO50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8614
 
 Författare: Lundwall, Sam J, 1941-
 Titel: Frukost bland ruinerna : [roman] / Sam J. Lundwall
 Förlag/År: Bromma : Lundwall Fakta & fantasi, 1988 ; (Värnamo : Fälth)
 Omfång: 288 s. ; 21 cm. Häftad
 ISBN: 91-7992-007-1
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 80 kr.
Ex.2: Mycket fint skick 90 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8615
 
 Författare: Cullhed, Anders, 1951-
 Titel: Minnesord : litterära essäer / Anders Cullhed
 Förlag/År: Eslöv : B. Östlings bokförl. Symposion, 1998 ; (Stehag : Symposion)
 Omfång: 208 s. ; 22 cm. Häftad
 ISBN: 91-7139-382-X
 SAB-kod: G
 Ämnesord: Essäer
Kategori: Litteraturvetenskap
Ex. 1:Blekt Fint skick Stämpel110 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8616
 
 Författare: Tudor-Sandahl, Patricia, 1940-
 Titel: Det omöjliga yrket : om psykoterapi och psykoterapeuter / av Patricia Tudor-Sandahl
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1990 ; (Borås : Centraltr.)
 Omfång: 134 s. ; 21 cm. Häftad
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1993
 ISBN: 91-46-15829-4
 SAB-kod: Vlbd
 SAB-kod: Vpd
 Ämnesord: Psychotherapy
 Ämnesord: Psychotherapy
 Ämnesord: Psykoterapeuter
 Ämnesord: Psykoterapi
Kategori: Medicin > Psykiatri > Psykoterapi
Kategori: Medicin > Hälsovård och sjukvård > Sjukvårdspersonal
Ex.1: Mycket fint skick Stämpel.85 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8617
 
 Författare: Eduards, Maud, 1944-
 Titel: Förbjuden handling : om kvinnors organisering och feministisk teori / Maud Eduards
 Förlag/År: Malmö : Liber ekonomi, 2002 (Kristianstad : Kristianstads boktr.)
 Upplaga: 1. uppl.
 Omfång: 180 s. ; 25 cm. Häftad
 Anmärkning: Titelrubrik: Demokrati i förändring
 Anmärkning: "Även med tryckår: 2. [tr.], 2002 ; 3. [tr.], 2005"
 ISBN: 91-47-06212-6
 SAB-kod: Occ
 SAB-kod: Ohja-c
 Ämnesord: Demokrati
 Ämnesord: Feministisk teori
 Ämnesord: Kvinnor i politiken
 Ämnesord: Kvinnorepresentation
 Ämnesord: Feminism
 Ämnesord: Feministisk teori
 Ämnesord: Politisk verksamhet
 Ämnesord: Demokrati
 Ämnesord: Politik
 Ämnesord: Motstånd
 Ämnesord: Våld
 Ämnesord: Feminist theory
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Statskunskap och politik > Sveriges statskunskap och politik
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Sociala frågor och socialpolitik > Sverige
Ex.1: Mycket fint skick 125 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8618
 
 Författare: Kraitz, Ulla, 1936-
 Titel: Ulla & Gustav Kraitz / [text: Gösta Lilja ...] ; [foto: Per-Olof Arthurén ...]
 Förlag/År: [Förslöv] : [G. Kraitz], [1993] ; (Värnamo : Fälth)
 Omfång: Ca 140 s. : huvudsakligen färgill. ; 26 cm. Inbunden
 Medarbetare: Lilja, Gösta, 1922- (medarbetare)
 Medarbetare: Arthurén, Per-Olof (illustratör)
 Medarbetare: Kraitz, Gustav, 1926-
 SAB-kod: Ibz Kraitz, Gustav
 SAB-kod: Ibz Kraitz, Ulla
 Ämnesord: Kraitz, Ulla, 1936-
 Ämnesord: Kraitz, Gustav, 1926-
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konsthistoria > Särskilda konstnärer
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konsthistoria > Särskilda konstnärer
Ex. 1: Mycket fint skick 160 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8619
 
 Författare: Stensman, Mailis, 1937-
 Titel: Rodhe : Rodhe som textilare / Mailis Stensman ; [foto: Tord Lund]
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, [1995] ; (Värnamo : Fälth)
 Omfång: 140, [1] s. : ill. (huvudsakligen i färg) ; 31 cm Inbunden.
 Anmärkning: Utställning 5 maj-30 juli 1995
 ISBN: 91-1-953142-7
 Medarbetare: Lund, Tord (illustratör)
 Medarbetare: Rodhe, Lennart, 1916-2005.
 SAB-kod: Iit-cz Stockholm: Waldemarsudde, 1995
 SAB-kod: Ibz Rodhe, Lennart
 Ämnesord: Rodhe, Lennart, 1916-2005
 Ämnesord: Stockholm Waldemarsudde Utst. 1995
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konstsamlingar och konstutställningar > Särskilda orter
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konsthistoria > Särskilda konstnärer
Ex. 1: Mycket fint skick 130 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8620
 
 Titel: Nutida svenskt måleri : ny följd
 Förlag/År: Stockholm, 1945
 Omfång: 2 vol. (256, 402 s.). Inbunden
 Anmärkning: S. 1-[257]: Det moderna svenska måleriet: en översikt / av Nils Palmgren
 Medarbetare: Palmgren, Nils, 1890-1955 (medarbetare)
 SAB-kod: Ie-c.5
Kategori: Konst, musik, teater och film > Målarkonst > Sverige
Ex.1: Bra skick Lite naggade hörn och kanter, ryggarna nedre del är lite skadade. Innehåller biografier, signaturer mm. Två stora och tunga folianter.300 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8621
 
 Författare: Courtine, Robert J
 Titel: Madame Maigrets receptbok / Courtine ; förord av Georges Simenon ; översättning av Theresa Martinet och Johan Öberg ; översättning av Simenons text: Claes Hylinger
 Förlag/År: Göteborg : Korpen, 1992 ; (Storbritannien)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 272 s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Le cahier de recettes de madame Maigret.
 ISBN: 91-7374-513-8
 Medarbetare: Öberg, Johan (översättare)
 Medarbetare: Simenon, Georges, 1903-1989 (medarbetare)
 Medarbetare: Hylinger, Claes, 1943- (översättare)
 Medarbetare: Martinet, Theresa (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Qcabd-j
Kategori: Ekonomi och näringsväsen > Hem och hushåll > Frankrike och Monaco
Ex. 1: Mycket fint skick Maigret95 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8623
 
 Författare: Forbes, Colin
 Titel: Täckmantel / Colin Forbes ; översättning: Gull Brunius
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1986 ; (Borås : Centraltr.)
 Omfång: 372, [1] s. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Cover story.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 3. tr., 1990 (Falun : Scandbook)
 ISBN: 91-37-09057-7
 Medarbetare: Brunius, Gull (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Lätt trasigt omslag Bra skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8624
 
 Författare: Bodelsen, Anders, 1937-
 Titel: Operation Cobra / av Anders Bodelsen ; till svenska av Nenne Runsten
 Förlag/År: Bromma : Opal ; [Solna] : [Seelig], 1975 ; (Södertälje : Axling)
 Omfång: 138 s. ; 22 cm. Inbunden
 ISBN: 91-7270-070-X
 Genre: Ungdomsböcker
 SAB-kod: uHce
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex. 1: Fint skick 35 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8625
 
 Författare: Gripe, Maria, 1923-2007.
 Titel: -ellen dellen -.
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1974 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 169 s. Häftad
 Serie: Ung i dag, 99-0104305-0
 ISBN: 91-0-039450-5
 Genre: Ungdomsböcker
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Ou.80 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8626
 
 Författare: Fredriksson, Marianne, 1927-2007.
 Titel: Flyttfåglar / Marianne Fredriksson
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1999 ; (Smedjebacken : Fälth & Hässler)
 Omfång: 230 s. (230, [1] s.) ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1999
 Anmärkning: "Även med tryckår: 3. tr., 2000 ; 4. tr., 2001"
 ISBN: 91-46-17620-9
 SAB-kod: Hc
 SAB-kod: H
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 3.e tryckningen60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8627
 
 Författare: Oates, Joyce Carol, 1938-
 Titel: Marya : ett liv : [roman] / Joyce Carol Oates ; översättning av Kerstin Gustafsson
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1987 ; (Finland)
 Omfång: 317, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Marya : a life
 ISBN: 91-0-047174-7
 Medarbetare: Gustafsson, Kerstin (översättare)
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick Namnteckning60 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8628
 
 Författare: Westlund, Christer, 1968-
 Titel: Me university : gör studierna enklare och förbered dig för livet i kunskapssamhället / Christer Westlund
 Förlag/År: Karlstad : ProjectPeople, cop. 2000 ; (Falun : AIT Falun AB)
 Upplaga: 2., [helt omarb.] uppl.
 Omfång: [2], 158 s. : ill. ; 18 cm. Pocket
 ISBN: 91-630-8899-1
 SAB-kod: Doea
 SAB-kod: Ead
 Ämnesord: Study skills
 Ämnesord: Studieteknik
Kategori: Filosofi och psykologi > Psykologi > Inlärning och minne
Kategori: Uppfostran och undervisning > Pedagogik > Studieteknik
Ex.1: Mycket fint skick 50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8629
 
 Författare: Gibson, William, 1948-
 Titel: Idoru / William Gibson ; översättning av Molle Kanmert
 Förlag/År: Stockholm : PAN/Norstedt, 1998 ; (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 307, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Idoru.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1997
 ISBN: 91-1-300486-7
 Medarbetare: Kanmert Sjölander, Molle, 1967- (översättare)
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Heq.01=c
 SAB-kod: Hceeq.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8630
 
 Författare: Bradley, Marion Zimmer
 Titel: Stormens drottning : en berättelse från Darkover / Marion Zimmer Bradley ; översättning: Anders Bellis
 Förlag/År: Viken : Replik, 1998 ; (Finland)
 Omfång: 419 s. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Stormqueen!.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1998
 ISBN: 91-88818-33-0
 Medarbetare: Bellis, Anders (översättare)
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: Heq.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick Lite lätt sliten rygg. Första sv utg.85 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8631
 
 Författare: Singer, Isaac Bashevis, 1904-1991
 Titel: Sagor / Isaac Bashevis Singer ; översättning: Mårten Edlund ; illustrationer: Peter Tillberg
 Förlag/År: Stockholm : Bromberg, 1989 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 351, [1] s. : ill. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Stories for children.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1989
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1989
 ISBN: 91-7608-296-2
 Medarbetare: Tillberg, Peter, 1946- (illustratör)
 Medarbetare: Edlund, Mårten, 1913-1987 (översättare)
 SAB-kod: He=c,u
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 2.a tryckningen60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8632
 
 Författare: Samzelius, Maj, 1917-
 Titel: Gudar, trollkarlar och vidunder. Andra boken
 Förlag/År: Stockholm : Sveriges radio, 1994 ; (Kristianstad : Kristianstads boktr.)
 Omfång: 147 s. : ill. Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1994
 ISBN: 91-522-1753-1
 Medarbetare: Nyman, Elisabeth, 1946- (illustratör)
 Genre: Barnböcker
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex.1: Mycket fint skick 65 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8633
 
 Författare: Wentworth, Patricia
 Titel: Dubbelspel : Detektivroman / [Övers. från engelskan av Asta Wickman]
 Förlag/År: Stockholm : Lindqvist, 1948
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 201s. Häftad
 Orginaltitel: The astonishing adventures of Jane Smith.
 Serie: Folkbiblioteket
 Genre: Deckare
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Mycket fint skick 2:a uppl.50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8634
 
 Författare: Beskow, Elsa, 1874-1953
 Titel: Bubbelemuck och andra sagor / berättade och illustrerade av Elsa Beskow
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier Carlsen, 1995 ; (Italien)
 Upplaga: Nyutg.
 Omfång: 125, [2] s. : ill. (vissa i färg) ; 24 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1921
 ISBN: 91-638-3143-0
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: Hc,u
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex. 1: Mycket fint skick Ett smärre veck på försättsbladet.125 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8635
 
 Författare: Kay, Guy Gavriel
 Titel: Den brinnande stenen / Guy Gavriel Kay ; översättning av Rebecca Alsberg
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1989 ; (Simrishamn : Grafo-tr.)
 Omfång: [9] s., s. 13-301, [2] s. ; 23 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The Fionavar tapestry. Book two, The wandering fire
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1989
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1990
 ISBN: 91-29-59060-4
 Medarbetare: Alsberg, Rebecca, 1949- (översättare)
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: He=c,u
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Fint skick 95 kr.
Ex.2: Bra skick Trasigt skyddsomslag70 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8636
 
 Författare: Sackville-West, Vita, 1892-1962
 Titel: All lidelse förbi / Vita Sackville-West ; övers.: Irja Carlsson ; förord av Margareta Ekström
 Förlag/År: Stockholm : Stenström, 1984 ; (Uddevalla : Bohusläningen)
 Omfång: 201, [1] s. ; 23 cm Inbunden.
 Orginaltitel: All passion spent.
 ISBN: 91-86600-06-0
 Medarbetare: Carlsson, Irja (översättare)
 SAB-kod: He=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick Pappband med pappersomslag. Första (och enda) sv. utg.95 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8637
 
 Författare: Edelfeldt, Inger, 1956-
 Titel: Drakvinden / Inger Edelfeldt
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1984 ; (Malmö : Beyrond)
 Omfång: 136, [1] s. : ill. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1985
 ISBN: 91-29-56542-1
 Genre: Ungdomsböcker
 SAB-kod: uHc
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex. 1: Mycket fint skick Ou.50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8640
 
 Författare: Sundh, Kerstin, 1912-2000
 Titel: Miranda och det märkvärdiga skåpet / Kerstin Sundh
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1991 ; (Avesta : ABM-tr.)
 Omfång: 187, [1] s. ; 20 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1991
 ISBN: 91-1-917292-3
 Genre: Ungdomsböcker
 SAB-kod: Hc,u
 Ämnesord: Ungdomsbok
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex.1: Mycket fint skick 75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8642
 
 Författare: Carr, John Dickson, 1906-1977
 Titel: Någon går därute / övers.: Maj Frisch
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1966 ; (Örebro : Quintus)
 Omfång: 234 s. Pocket
 Orginaltitel: It walks by night.
 Serie: Tema, 99-0110911-6
 Anmärkning: Förut utg. i annan övers. med titeln: Steg i natten
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Fint skick Första (och enda) sv. utg.60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8643
 
 Författare: Dante Alighieri, 1265-1321
 Titel: Den gudomliga komedin / Dante Alighieri ; översatt och kommenterad av Ingvar Björkeson ; inledning av Olof Lagercrantz
 Förlag/År: Stockholm : Natur och kultur, 1988 ; (Eslöv : Lunds pockettr.)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 534 s. ; 18 cm. Pocket
 Serie: En klassiker från Natur och kultur, 99-0772838-1
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: [Ny tr.], 1990 (Tr. i Finland)
 ISBN: 91-27-02603-5
 Medarbetare: Björkeson, Ingvar, 1927- (översättare)
 SAB-kod: Hi.03=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Italienska
Ex.1: Mycket fint skick 65 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8644
 
 Författare: Alving, Barbro, 1909-1987
 Titel: Dagbok från Långholmen / Barbro Alving
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1956 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 201, [1] s. Häftad
 Anmärkning: "På omsl.; 1029 Barbro Alving"
 SAB-kod: Lz Alving, Barbro
 Ämnesord: Stockholm
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Alving, Barbro
Ex.1: Fint skick 75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8645
 
 Författare: Rhinehart, Luke
 Titel: Tärningspelaren : [roman] / Luke Rhinehart ; [översättning: Ingrid Söderberg-Reeves]
 Förlag/År: Halmstad : Spektra, 1991 ; (Arlöv : Berling)
 Upplaga: Ny pocketutg.
 Omfång: 339, [1] s. ; 19 cm. Pocket
 Orginaltitel: The dice man.
 Serie: Spektra pocket, 99-0176803-9
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1973.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: [Ny tr.], 1993 då med titel Tärningsspelaren
 ISBN: 91-7136-421-8
 Medarbetare: Söderberg-Reeves, Ingrid 1941- (översättare)
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8646
 
 Författare: Duncan, Dave, 1933-
 Titel: Past imperative / Dave Duncan.
 Förlag/År: London : Corgi, 1997, c1996.
 Omfång: 476 s. ; 18 cm. Pocket
 ISBN: 0552145092
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: He
 Ämnesord: English fiction
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick 35 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8647
 
 Författare: Gibson, William, 1948-
 Titel: Count Zero / William Gibson ; [översättning av Hans Lindquist]
 Förlag/År: Stockholm : PAN/Norstedt, 1994 ; (Norge)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 307, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Count Zero.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1988
 ISBN: 91-1-941131-6
 Medarbetare: Lindquist, Hans, 1951- (översättare)
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He.01=c
 SAB-kod: Hcee.01
 Ämnesord: Skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Fint skick Lätt böjd30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8648
 
 Författare: Powell, Richard 1908-
 Titel: Don't catch me / by Richard Powell
 Upplaga: Originalupplaga 1943
 Omfång: Pocket
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Denna utg Hodder (1952)40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8649
 
 Författare: Meaney, John
 Titel: To hold infinity / John Meaney.
 Förlag/År: London : Bantam, 1998.
 Omfång: 556p 18cm Pocket.
 ISBN: 0553505882
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He
 Ämnesord: Mothers and sons
 Ämnesord: Political corruption
 Ämnesord: Technology
 Ämnesord: Life on other planets
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8650
 
 Författare: Allingham, Margery, 1904-1966
 Titel: Tigern är lös / till svenska av Sten Söderberg
 Förlag/År: Stockholm : Prisma : [Seelig], 1963 ; (Halmstad : Hallandsposten)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 262, [1] s.
 Orginaltitel: Tiger in the smoke.
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Fint skick 35 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8651
 
 Författare: Vachss, Andrew H
 Titel: Flood / Andrew Vachss ; översättning: Gunilla Dahlblom, K G Johansson
 Förlag/År: Höganäs : Wiken, 1992 ; (Tyskland)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: [6] s., s. 9-397 ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Flood.
 Serie: Mysterious press, 99-0878729-2
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1990
 ISBN: 91-7119-176-3
 Medarbetare: Dahlblom, Gunilla (översättare)
 Medarbetare: Johansson, K G (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 45 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8652
 
 Författare: Vachss, Andrew H
 Titel: Strega / Andrew Vachss ; översättning: Gunilla Dahlblom, K G Johansson
 Förlag/År: Höganäs : Wiken, 1993 ; (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 317 s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Strega (engelska).
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1991
 ISBN: 91-7119-361-8
 Medarbetare: Dahlblom, Gunilla (översättare)
 Medarbetare: Johansson, K G (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 45 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8653
 
 Författare: Sheckley, Robert, 1928-2005.
 Titel: Pilgrimage to Earth / by Robert Sheckley.
 Förlag/År: New York : Bantam Books, 1957.
 Omfång: 167 s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: A1672.
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 3:e uppl. tr. 196440 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8654
 
 Författare: Silverberg, Robert
 Titel: Vornan-19 / Robert Silverberg.
 Förlag/År: London : Tandem, 1972, c1968.
 Omfång: 252 s. ; 19 cm. Pocket.
 Anmärkning: Originally published as the masks of time.
 Anmärkning: Illustration by C. Achilleos.
 ISBN: 0426064453
 Medarbetare: Achilleos, Chris, 1947-
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Mint condition.35 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8655
 
 Författare: Silverberg, Robert
 Titel: Unfamiliar territory / Robert Silverberg.
 Förlag/År: New York : Berkley Publishing, 1978, c1973.
 Omfång: 207 s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: Berkley Medallion Book.
 Anmärkning: Caught in the organ draft.--Now + n, now- n.--Some notes on the pre-dynastic epoch.--In the group.--Caliban.--Many mansions.--Good news from the Vatican.--When we went to see the end of the world.--What we learned from this mornings newspaper.--In entrop
 ISBN: 0425038823
 Genre: Science fiction
 Ämnesord: Science fiction.
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Mint condition. First paperback ed.40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8656
 
 Författare: Silverberg, Robert
 Titel: The second trip / Robert Silverberg.
 Förlag/År: New York : New American Library, 1973.
 Omfång: 192 s. ; 18 cm. Pocket.
 Anmärkning: This book first appeared as a serial in Amazing, July and September, 1971--T.p. verso.
 ISBN: 0451054024
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Mint condition45 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8657
 
 Författare: Silverberg, Robert
 Titel: Time of the great freeze / [by] Robert Silverberg.
 Förlag/År: New York : Dell Publishing Co., Inc., c1966.
 Omfång: 192 s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: First published 1964.
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Mint condition40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8658
 
 Författare: Simak, Clifford D, 1904-1988
 Titel: All the traps of Earth : and other stories / Clifford D. Simak.
 Förlag/År: New York : Macfadden Books, 1963.
 Omfång: 158 s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: All the traps of Earth -- Good night, Mr. James -- Drop dead -- The sitters -- Installment plan -- Condition of employment.
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick 40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8662
 
 Författare: Simak, Clifford D, 1904-1988
 Titel: Cosmic engineers / Clifford D. Simak.
 Förlag/År: New York : Paperback Library, 1964.
 Upplaga: Paperback library ed.
 Omfång: 159 s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: From an original short novel, 1939.
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 35 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8663
 
 Författare: Simak, Clifford D, 1904-1988
 Titel: A heritage of stars / Clifford D. Simak.
 Förlag/År: New York : Berkley Pub. Corp. : distributed by Putnam, c1977.
 Omfång: 219 s. ; 23 cm. Pocket
 ISBN: 0399119469
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Heq
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur > Amerikansk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick 40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8664
 
 Författare: Simak, Clifford D, 1904-1988
 Titel: Mastodonia / Clifford D. Simak.
 Förlag/År: New York : Ballantine Books, 1978.
 Upplaga: 1st ed.
 Omfång: 212 s. ; 22 cm. Pocket
 Anmärkning: A Del Ray book.
 ISBN: 0345275004
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Heq
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur > Amerikansk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Denna upplaga 1:a pocketutg40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8665
 
 Författare: Simak, Clifford D, 1904-1988
 Titel: Out of their minds science fiction by Clifford D. Simak
 Förlag/År: London Sidgwick and Jackson 1973
 Omfång: 175p 18cm Pocket.
 Anmärkning: "Originally published, New York: Putnam, 1970; London: Sidgwick and Jackson, 1972"
 ISBN: 0283981253
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Lite sliten rygg och två smärre fläckar på baksidan30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8666
 
 Författare: Simak, Clifford D, 1904-1988
 Titel: Strangers in the universe / Clifford D. Simak.
 Förlag/År: New York : Berkley, c1956.
 Omfång: 190 s. ; 17 cm. Pocket
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Bra skick lagad rygg.30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8667
 
 Författare: Olsson, Jan Olof, 1920-1974
 Titel: Mord och sol och vår.
 Förlag/År: Stockholm : Aldus/Bonnier, 1970 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 234 s. Pocket
 Serie: Aldusserien, 0346-5454 ; 310
 SAB-kod: Oer
 Ämnesord: Kriminalfall
 Ämnesord: Mördare
 Ämnesord: Rättsfall
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Rättsvetenskap > Rättsfall
Ex. 1: Bra skick Lätt snedläst. 1.a upplaga (innehållet har delvis publicerats annostädes)50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8668
 
 Författare: Huberman, Leo, 1903-1968
 Titel: Människans rikedomar / Leo Huberman ; med inledning av Lars Herlitz och tillägg av Bo Gustafsson ; övers.: Björn Kumm
 Förlag/År: Stockholm : Raben & Sjögren, 1969
 Upplaga: 2. uppl.
 Omfång: 285 s. Pocket
 Orginaltitel: Man's wordly goods.
 Serie: Tema, 99-0110911-6
 Medarbetare: Gustafsson, Bo, 1931-2000 (medarbetare)
 Medarbetare: Kumm, Björn, 1938- (översättare)
 Medarbetare: Herlitz, Lars, 1929-2001 (medarbetare)
 SAB-kod: Kv
Kategori: Historia > Allmän ekonomisk historia
Ex.1: Mycket fint skick 65 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8669
 
 Författare: Stapledon, Olaf, 1886-1950.
 Titel: Star maker Olaf Stapledon
 Förlag/År: Harmondsworth Penguin 1972
 Omfång: 267p ill 18cm Pocket.
 Anmärkning: Originally published, London: Methuen, 1937
 ISBN: 0140035419
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick 35 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8670
 
 Författare: L'Orange, Hans Peter
 Titel: Från antik till medeltid : [förändringen i konst-, kultur- och samhällsuppfattning från ca år 200 till ca år 800] / övers. [från norskan] av Per och Suzanne Palme
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1965 ; (Stockholm : V. Petterson)
 Omfång: 124 s., 12 pl.-bl. : ill. Pocket
 Serie: W & W-serien, 0509-5069 ; 90
 Anmärkning: Bygger på förf:s Mot middelalder och Fra principat til dominal
 SAB-kod: Ib.31
 SAB-kod: K.264
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konsthistoria > Fornkristen och bysantinsk konst
Kategori: Historia > Kejsartiden 31 f Kr - 476 e Kr
Ex. 1: Mycket fint skick 1:a upplaga50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8671
 
 Författare: Lessing, Doris, 1919-
 Titel: Bra gift / Doris Lessing ; översättning av Sonja Bergvall
 Förlag/År: Stockholm : Trevi, 1973 ; (Uddevalla : Bohusläningen)
 Omfång: 453, [1] s. Pocket
 ISBN: 91-7160-080-9
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Bra skick lite sliten rygg. 1.a sv utg.40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8672
 
 Författare: Nyström, Per, 1903-1993
 Titel: Historieskrivningens dilemma och andra studier / av Per Nyström ; i red. av Tomas Forser
 Förlag/År: Stockholm : PAN/Norstedt, 1974 ; (Stockholm : Norstedt)
 Omfång: 306 s. Pocket
 Serie: En PAN-bok, 99-0104304-2
 ISBN: 91-1-744031-9
 Medarbetare: Forser, Tomas, 1943- (utgivare)
 SAB-kod: K:d
Kategori: Historia > Historisk teori, filosofi och metodlära
Ex. 1: Mycket fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8674
 
 Författare: Kjellberg, Ernst, 1891-1938
 Titel: Grekisk och romersk konst : [från ca 3000 f.Kr. till 500 e.Kr.] / Ernst Kjellberg, Gösta Säflund
 Förlag/År: Stockholm : Aldus/Bonnier, 1971 ; (Stockholm : Bonnier)
 Upplaga: 3., helt omarb. uppl.
 Omfång: 338 s. Pocket
 Serie: Aldusserien, 0346-5454 ; 6
 Medarbetare: Säflund, Gösta, 1903-2004
 SAB-kod: Jaab
 SAB-kod: Ib.23
Kategori: Arkeologi > Europa > Klassisk arkeologi
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konsthistoria > Antikens konst: allmänt
Ex. 1: Bra skick Understrykningar i blyerts. lite sliten50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8675
 
 Författare: Allingham, Margery, 1904-1966
 Titel: Tag två vid sängdags / till svenska av Sten Söderberg
 Förlag/År: Stockholm : Prisma : [Seelig], 1965 ; (Tyskland)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 189, [1] s. Pocket
 Orginaltitel: Take two at bedtime.
 Serie: Prisma, 99-0330598-2
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Fint skick Namnteckning40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8676
 
 Författare: Aldiss, Brian Wilson, 1925-
 Titel: The Malacia tapestry / Brian W. Aldiss.
 Förlag/År: London : Jonathan Cape, 1976.
 Omfång: 313 s. : ill. ; 21 cm. Pocket
 ISBN: 022401269X
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick Ett veck på omslagets framsida. Denna utg tr 197830 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8677
 
 Författare: Laumer, Keith
 Titel: Retiefs krig / Keith Laumer ; översättning från engelskan av Carl Henner
 Förlag/År: Lindqvist
 Upplaga: Första svenska upplaga 1969
 Omfång: Inbunden
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Fint skick Denna utg häftad.40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8678
 
 Författare: Leiber, Fritz, 1910-
 Titel: Svärd i dimman / Fritz Leiber ; översättning: Kerstin Kvisler
 Förlag/År: Stockholm : Target Games, 1991 ; (Frankrike)
 Omfång: 180, [3] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Swords in the mist.
 Serie: Fantasyroman, 99-0913276-1 ; 33
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1991
 ISBN: 91-7898-115-8
 Medarbetare: Kvisler, Kerstin (översättare)
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Fint skick 35 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8679
 
 Författare: Bergström, Lars 1935-
 Titel: Objektivitet : en undersökning av innebörden, möjligheten och önskvärdheten av objektivitet i samhällsvetenskapen / Lars Bergström
 Förlag/År: Stockholm Prisma 1972 tr. 1976
 Omfång: Häftad
 Serie: Prismaserien
 ISBN: 91-518-0471-9
 SAB-kod: O:dd
 SAB-kod: Dd
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Metodlära
Kategori: Filosofi och psykologi > Kunskapsteori och vetenskapsteori
Ex.1: Bra skick Understrykningar i bläck.30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8680
 
 Författare: Cornell, Henrik, 1890-1981
 Titel: Den svenska konstens historia. D. 2, Från nyantiken till Konstnärsförbundet
 Förlag/År: Stockholm : Aldus/Bonnier, 1970 ; (Stockholm : Br. Lagerström)
 Omfång: 245 s., [28] pl.-bl. Pocket
 Serie: Aldusserien, 0346-5454 ; 18
 SAB-kod: Ib-c
 Ämnesord: Konsthistoria
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konsthistoria > Sverige
Ex. 1: Mycket fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8681
 
 Författare: Miller, Henry, 1891-1980
 Titel: Stilla dagar i Clichy / övers. av Roland Adlerberth
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1970
 Upplaga: [Ny uppl. illustr. med bilder ur filmen]
 Omfång: 90 s. Pocket
 Orginaltitel: Quiet days in Clichy.
 Serie: W & W-serien, 0509-5069 ; 132
 SAB-kod: Heq.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Fint skick Lätt snedläst35 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8682
 
 Författare: Martinson, Harry, 1904-1978
 Titel: Kap Farväl! / Harry Martinson
 Förlag/År: Stockholm : Aldus/Bonnier, 1968
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 137, [1] s. Pocket
 Serie: Delfinserien, 0346-6574 ; 287
 SAB-kod: Hcbb.01
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8683
 
 Författare: Fresne, baronessan de
 Titel: Sällskapslifvets grundlagar : en handbok för inträde och vistande isalongen
 Förlag/År: Stockholm : Rediviva, 1970 ; (Nederländerna)
 Omfång: 110 s. Häftad
 Orginaltitel: De l'usage et de la politesse dans le monde.
 Anmärkning: Faks. av: uppl., Stockholm : Sigfrid Flodin, 1879
 SAB-kod: Qcg
Kategori: Ekonomi och näringsväsen > Hem och hushåll > Umgängeskonst, etikettfrågor och andra personliga förhållanden
Ex.1: Mycket fint skick 50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8684
 
 Författare: Burroughs, Edgar Rice, 1875-1950
 Titel: John Carter, krigsherre av Mars / [övers.: Ulla Medin och Sture Biurström]
 Förlag/År: Stockholm : Lindqvist ; [Solna] : [Seelig], 1975 ; (Finland)
 Omfång: 165 s. ; 19 cm. Pocket
 Orginaltitel: Warlord of Mars.
 ISBN: 91-7090-159-7
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Fint skick 30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8685
 
 Författare: Zetterberg, Hans L, 1927-
 Titel: Om teori och belägg i sociologien / Hans L. Zetterberg ; övers.: Ulla Sigeman
 Förlag/År: Uppsala : Argos, 1971
 Upplaga: 2. uppl.
 Omfång: 190 s. Häftad
 Orginaltitel: On theory and verification in sociology.
 SAB-kod: Oa:d
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Sociologi > Sociologisik teori, filosofi och metodlära
Ex.1: Mycket fint skick 50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8686
 
 Författare: Åström, Kell, 1920-2004
 Titel: Svensk stadsplanering / Kell Åström
 Förlag/År: Stockholm : Byggmästaren : [Seelig], 1967 ; (Stockholm : Esselte)
 Omfång: 159 s. Häftad
 Anmärkning: Bibliogr
 SAB-kod: Ict-c
 SAB-kod: Odg-c
Kategori: Konst, musik, teater och film > Arkitektur > Stadsplanekonst
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Förvaltning > Sverige
Ex.1: Mycket fint skick 75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8687
 
 Författare: Pevsner, Nikolaus
 Titel: An outline of European architecture / Nikolaus Pevsner
 Förlag/År: Harmondsworth, 1963, pr. 1968
 Upplaga: 7. [rev.] ed. with new bibliogr.
 Omfång: 496 s. : ill. Häftad
 ISBN: 0-14-013524-3
 SAB-kod: Ic-a
Kategori: Konst, musik, teater och film > Arkitektur > Europa: allmänt
Ex. 1: Fint skick 85 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8688
 
 Författare: Ahlstrand, Jan Torsten, 1938-
 Titel: Arkitekturtermer : fyrspråkigt lexikon över arkitektur- och stadsplanetermer : svenska, engelska, tyska och franska : engelskt, tyskt och franskt register / Jan Torsten Ahlstrand ; under medverkan av Torkel Eriksson ... ; omslag och illustr.: Ivo Waldhör
 Förlag/År: Lund : Studentlitt. ; [Solna] : [Seelig], 1969 ; (Lund : Berling)
 Omfång: 242, [1] s. Häftad
 Medarbetare: Eriksson, Torkel, 1933-2002 (medarbetare)
 SAB-kod: Fb(x)
 SAB-kod: Ic(x)
 Ämnesord: Arkitektur
Kategori: Språkvetenskap > Indoeuropeiska språk > Lexikon
Kategori: Konst, musik, teater och film > Arkitektur
Ex.1: Mycket fint skick 125 kr. Såld
Ex.2: Fint skick Klisteretikett100 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8689
 
 Författare: Holter, Harriet
 Titel: Könsroller och samhällsstruktur / övers. av Lill-Inger Eriksson. Vetenskaplig granskare: Joachim Israel
 Förlag/År: Stockholm : Prisma ; [Solna] : [Seelig], 1973 ; (Tyskland)
 Omfång: xii, 331 s.
 Orginaltitel: Sex roles and social structure.
 Serie: Storprisma, 99-0112187-6
 ISBN: 91-518-0091-8
 SAB-kod: Oab
 SAB-kod: Ohj
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Sociologi > Sociala strukturer
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Sociala frågor och socialpolitik > Könsrollsfrågor
Ex. 1: Mycket fint skick 110 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8690
 
 Författare: Egidius, Henry, 1925-
 Titel: Pedagogiska utvecklingslinjer / Henry Egidius
 Förlag/År: Lund : Esselte Studium, 1973 ; (Stockholm : Norstedt)
 Upplaga: 4. uppl.
 Omfång: 255 s. Häftad
 Serie: Pedagogisk orientering och debatt, 0479-7736 ; 8
 Serie: Scandinavian university books, 99-0103642-9
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1974
 ISBN: 91-24-17377-0
 SAB-kod: E:k
Kategori: Uppfostran och undervisning > Uppfostran och undervisning: historia
Ex. 1: Fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8691
 
 Författare: Simenon, Georges, 1903-1989
 Titel: Maigret på nattklubb / Georges Simenon ; [översättning av Gunnel Vallquist]
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1956
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 218, [1] s. Inbunden
 Orginaltitel: Maigret au "Picratt's".
 Serie: BFB:s deckarserie, 99-1843298-5
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hcej.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Franska
Ex. 1: Skyddsomslag saknas Mycket fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8692
 
 Titel: Moderna ideologier / [i urval av Svante Hansson]
 Förlag/År: Stockholm : LiberFörlag, 1977 ; (Uddevalla : Bohusläningen)
 Upplaga: 2. uppl.
 Omfång: 248 s. ; 21 cm. Häftad
 Anmärkning: 1. uppl. utg. på Wahlström & Widstrands förl.
 ISBN: 91-38-03646-0
 Medarbetare: Hansson, Svante, 1938- (utgivare)
 SAB-kod: Ocg(s)
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Statskunskap och politik > Politiska begrepp och politiska åskådningar
Ex. 1: Fint skick 95 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8693
 
 Författare: Gyllensvärd, Bo, 1916-2004
 Titel: Kinesiskt porslin och dess förhistoria : en bok från Kulturhistoriska museet i Lund / Bo Gyllensvärd
 Förlag/År: Västerås : ICA-förl., 1969
 Upplaga: 2. uppl.
 Omfång: 129, [3] s. : ill. Häftad
 Serie: Ur Kulturens samlingar, 99-0148275-5
 SAB-kod: Ihfa-oea
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konsthantverk > Keramik
Ex.1: Fint skick 75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8694
 
 Författare: Lem, Stanislaw, 1921-2006
 Titel: Rymdpiloten Pirx / Stanislaw Lem ; övers.: Martin von Zweigbergk
 Förlag/År: Stockholm : Bromberg, 1983 ; (Malmö : Beyrond)
 Omfång: 188, [3] s. ; 21 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Opowiesci o pilocie Pirxie ((polska)).
 ISBN: 91-7608-184-2
 Medarbetare: Zweigbergk, Martin von, 1940- (översättare)
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Hmc=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Polska
Ex.1: Mycket fint skick Namnstämpel120 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8695
 
 Författare: Blomberg, Malin, 1961-
 Titel: Världens bästa lekmaterial : att arbeta med litteratur i förskolan / Malin Blomberg ; [illustrationer: Vera Mulder]
 Förlag/År: Stockholm : Liber, cop. 1988 ; ([Falköping] : [Gummesson])
 Upplaga: 1. uppl.
 Omfång: 64 s. : ill. ; 21 cm. Häftad
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1989
 ISBN: 91-40-71852-2
 Medarbetare: Mulder, Vera (illustratör)
 SAB-kod: Eabfc.01
 SAB-kod: Eabg.01
 SAB-kod: G.092
 Ämnesord: Barn och böcker
 Ämnesord: Förskolepedagogik
 Ämnesord: Barn (och) litteratur
 Ämnesord: Children
Kategori: Uppfostran och undervisning > Pedagogik > Svenska
Kategori: Uppfostran och undervisning > Pedagogik > Undervisning i litteraturhistoria
Kategori: Litteraturvetenskap > Barn- och ungdomslitteratur
Ex. 1:Namnteckning Mycket fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8696
 
 Författare: Hangaard Rasmussen, Torben
 Titel: Leken : det stora äventyret / Torben Hangård Rasmussen ; [översättning: Anita Amundsen]
 Förlag/År: Stockholm : Liber, 1988 ; (Falköping : Gummesson)
 Upplaga: 1. uppl.
 Omfång: 135 s. ; 21 cm. Häftad
 Orginaltitel: Den store leg (danska).
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1989
 ISBN: 91-40-71861-1
 Medarbetare: Amundsen, Anita (översättare)
 SAB-kod: Dofa
 Ämnesord: Lek
 Ämnesord: Child psychology
Kategori: Filosofi och psykologi > Psykologi > Barn- och ungdomspsykologi
Ex.1:Namnteckning Mycket fint skick 75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8697
 
 Författare: Öhrn-Baruch, Birgit, 1926-
 Titel: Mera drama i förskolan / Birgit Öhrn-Baruch
 Förlag/År: Malmö : LiberFörlag, 1986 ; (Lund : Sandby graf.)
 Upplaga: 1. uppl.
 Omfång: 118 s. : ill. ; 21 cm. Häftad
 Serie: Barn, barnomsorg, barnpedagogik, 99-0130261-7
 Anmärkning: "Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1986 ; 3. tr., 1987 ; 4. tr., 1989 (S Sandby : DeTr.) ; 5. tr., 1990"
 ISBN: 91-38-61623-8
 SAB-kod: Eaby
 SAB-kod: Eab.01
 Ämnesord: Dramapedagogik
 Ämnesord: Drama
 Ämnesord: Pedagogiskt drama
Kategori: Uppfostran och undervisning > Pedagogik > Särskilda metoder i undervisningen
Kategori: Uppfostran och undervisning > Pedagogik > Undervisning före den egentliga skolan
Ex.1: Fint skick 75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8698
 
 Författare: Norén-Björn, Eva
 Titel: Våga satsa på leken / Eva Norén-Björn ;
 Förlag/År: Stockholm Liber 1990 tr. 1992
 Upplaga: 1. uppl.
 Omfång: Häftad
 ISBN: 91-40-72019-5
 ISBN: 91-21-12208-3
 SAB-kod: Eab.01
 SAB-kod: Dofaa
 Ämnesord: Barnlek
 Ämnesord: Förskolan
 Ämnesord: Förskoleåldern
 Ämnesord: Lek
 Ämnesord: Småbarnslek
Kategori: Uppfostran och undervisning > Pedagogik > Undervisning före den egentliga skolan
Kategori: Filosofi och psykologi > Psykologi > Småbarnspsykologi
Ex. 1:Namnteckning Mycket fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8700
 
 Författare: Machado, Antonio, 1875-1939
 Titel: Ord i tiden / Antonio Machado ; i svensk tolkning av Kjell A. Johansson
 Förlag/År: Stockholm : FIB:s lyrikklubb, 1967 ; (Stockholm : Tiden-Barnängen)
 Omfång: 71 s. Häftad
 Serie: FIB:s lyrikklubbs bibliotek, 0425-5232 ; 120
 Medarbetare: Johansson, Kjell A., 1935- (översättare)
 SAB-kod: Hce.03
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Poesi
Ex. 1: Mycket fint skick Osprättad50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8701
 
 Författare: Clarke, Arthur C (Arthur Charles), 1917-2008.
 Titel: SOS från Törstens hav / Arthur C. Clarke ; övers. av Hans Nygren
 Förlag/År: Stockholm : Prisma, 1976 ; (Lund : Berling)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 252, [1] s. ; 20 cm. Häftad
 Orginaltitel: A fall of moondust.
 Anmärkning: Tidigare utg. med titeln: SOS från månen
 ISBN: 91-518-1054-9
 Medarbetare: Nygren, Hans (översättare)
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Bra skick Lite sliten. Lätt snedläst.40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8702
 
 Författare: Brun, Theodore
 Titel: Teckenspråkslexikon : en studie i mänskligt beteende / Theodore Brun ; teckningar av Colin Harrington och W.E. Teske ; övers.: Erik Hjörneby
 Förlag/År: Halmstad : Spektra ; [Solna] : [Seelig], 1974 ; (Halmstad : Computer print.)
 Omfång: 144 s. : ill.
 ISBN: 91-7136-093-X
 Medarbetare: Harrington, Colin (illustratör)
 Medarbetare: Hjörneby, Erik (översättare)
 Medarbetare: Teske, W.E. (illustratör)
 SAB-kod: Bs(x)
 SAB-kod: F.023(x)
 SAB-kod:
 Ämnesord: Teckenspråk
 Ämnesord: Sign language
Kategori: Allmänt och blandat > Masskommunikation > Masskommunikation: allmänt
Kategori: Språkvetenskap > Semantik (betydelselära)
Kategori: Språkvetenskap > Teckenspråk
Ex. 1: Mycket fint skick 140 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8704
 
 Författare: Cyrén, Otto
 Titel: Ormar i fantasi och verklighet.
 Förlag/År: Stockholm : Natur och Kultur, 1934
 Omfång: 249 s. Inbunden
 Ämnesord: Ormar
Kategori: Naturvetenskap
Ex. 1: Fint skick Förlagets halvklotband. Ryggtitel i guld120 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8705
 
 Författare: Lagerström, Bertil, 1916-1994
 Titel: Rebell i grön hatt : en bok om Nancy Cunard och hennes värld / av Bertil G. Lagerström
 Förlag/År: Höganäs : Wiken, 1984 ; (Ungern)
 Omfång: 424 s. : ill. ; 27 cm Inbunden.
 Serie: Mad dogs & Englishmen, 99-0391666-3
 ISBN: 91-7024-113-9
 SAB-kod: Lz Cunard, N.
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Cunard, Nancy
Ex.1: Mycket fint skick En lagad reva i skyddsomslaget.100 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8706
 
 Titel: Filosofin genom tiderna. [D. 4], 1900-talet
 Förlag/År: [Stockholm] : [Bonnier fakta], 1983 ; (Stockholm : Bonnier)
 Upplaga: [Ny uppl.]
 Omfång: 399, [1] s., [4] pl.-bl. Inbunden.
 ISBN: 91-34-29168-7
 Medarbetare: Marc-Wogau, Konrad, 1902-1991 (utgivare)
 SAB-kod: Db
 Ämnesord: Filosofi
 Ämnesord: Västerländsk filosofi
Kategori: Filosofi och psykologi > Filosofins historia
Ex.1: Fint skick Några smårevor på skyddsomslaget150 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8707
 
 Författare: Lorenz, Konrad
 Titel: Spegelns baksida : en studie i kunskapens biologiska utveckling / Konrad Lorenz ; översättning av Roland Adlerberth
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1974 ; (Stockholm : Norstedt)
 Omfång: 317 s. Inbunden
 ISBN: 91-1-744102-1
 SAB-kod: Dod
 SAB-kod: Doe
 SAB-kod: Ue
 Ämnesord: Cognitive science
Kategori: Filosofi och psykologi > Psykologi > Fysiologisk psykologi
Kategori: Filosofi och psykologi > Psykologi > Kognitiv psykologi
Kategori: Naturvetenskap > Biologi
Ex.1: Skyddsomslag trasigt Bra skick 90 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8708
 
 Författare: García Márquez, Gabriel, 1928-
 Titel: Mamá Grandes begravning och andra berättelser / Gabriel García Márquez ; övers. av Jens Nordenhök och Lasse Söderberg
 Förlag/År: Stockholm : Tiden, 1981 ; (Kristianstad : Kristianstads boktr.)
 Omfång: 141 s. ; 21 cm. Häftad
 Orginaltitel: Los funerales de la Mamá Grande.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1982
 ISBN: 91-550-2485-8
 Medarbetare: Nordenhök, Jens (översättare)
 Medarbetare: Söderberg, Lasse, 1931- (översättare)
 SAB-kod: Hcek.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Spanska
Ex. 1: Fint skick 85 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8709
 
 Författare: Runefelt, Eva, 1953-
 Titel: Hejdad tid : noveller / Eva Runefelt
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1994 ; (Borås : Centraltr.)
 Omfång: 84, [3] s. ; 21 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1994
 ISBN: 91-0-055768-4
 SAB-kod: Hc.016
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Noveller
Ex. 1: Fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8710
 
 Författare: White, Patrick, 1912-1990
 Titel: De fyra utkorade : roman / Patrick White ; [övers. av Torsten Blomkvist]
 Förlag/År: Stockholm : Aldus/Bonnier, 1973 ; (Stockholm : Bonnier)
 Upplaga: [Ny utg.], 2. uppl.
 Omfång: 520 s. Pocket
 Orginaltitel: Riders in the chariot.
 Serie: Delfinserien, 0346-6574 ; 373
 ISBN: 91-0-034616-0
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1:Namnteckning Fint skick 45 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8711
 
 Författare: Bäckmann, Ida, 1867-1950
 Titel: Mitt liv med Selma Lagerlöf : en skildring byggd på 30 års korrespondens och vänskap / Ida Bäckmann
 Förlag/År: Malmö : Norden, 1944
 Omfång: 2 vol.
 SAB-kod: Gcz Lagerlöf, Selma
 Ämnesord: Lagerlöf, Selma, 1858-1940
 Ämnesord: Biografi
Kategori: Litteraturvetenskap > Svensk litteraturhistoria > Särskilda svenska författare
Ex. 1: Fint skick hrfbnd150 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8713
 
 Författare: Plath, Sylvia, 1932-1963
 Titel: Johnny Panic och drömbibeln : noveller och annan prosa / Sylvia Plath ; övers.: Margareta Tegnemark ; med inl. av Ted Hughes
 Förlag/År: Stockholm : Trevi, 1981 ; (Södertälje : Axling)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 234, [5] s. ; 20 cm. Häftad
 Orginaltitel: Johnny Panic and the bible of dreams.
 Serie: Kvinnor skriver, 99-0240363-8
 Anmärkning: Tidigare utg. med titeln: Noveller och annan prosa
 ISBN: 91-7160-519-3
 Medarbetare: Tegnemark, Margareta (översättare)
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Bra skick Ett märke efter prislapp på framsidan - i övrigt fint skick. Ovanlig.75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8715
 
 Författare: Johnson, Eyvind, 1900-1976
 Titel: Krilons resa : roman / Eyvind Johnson
 Förlag/År: Stockholm : Aldus/Bonnier, 1966 ; (Stockholm) : Bonnier
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 393, [1] s.
 Serie: Delfinböckerna, 0416-900X ; 217
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8717
 
 Författare: Heinlein, Robert A (Robert Anson), 1907-1988
 Titel: Varning för okänd planet / Övers. från engelskan av Ragnar Ågren
 Förlag/År: Stockholm : Lindqvist, 1954
 Omfång: 192s. Häftad
 Orginaltitel: Starmen Jones.
 Serie: Atomböckerna, 99-1789810-7
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Mindre bra skick Lagad rygg, snedläst. Lite småfransigt omslag. Första sv. utg.20 kr. Såld
Ex.2: Sämre skick Lagad rygg, snedläst. Lite småfransigt omslag. Första sv. utg.20 kr. Såld
Ex.3: Sämre skick Trasig rygg, fransig, några revor och fläckar på skyddsomslaget. Blyertslklotter på titelbladet och smutstitelbladet.20 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8718
 
 Författare: Alfredson, Hans, 1931-
 Titel: Avbrott : berättelser / av Hans Alfredson
 Förlag/År: Stockholm : MånPocket, 1996 ; (Norge)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 261, [8] s. ; 18 cm. Pocket
 Serie: MånPocket, 99-0184541-6
 Anmärkning: Originaluppl. 1994
 ISBN: 91-7643-198-3
 SAB-kod: Hc.016
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Noveller
Ex. 1: Mycket fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8719
 
 Författare: Fromm, Erich, 1900-1980
 Titel: Kärlekens konst : [den oöverträffade grundboken i levnadskonst] / Erich Fromm ; översättning av Assar Asker
 Förlag/År: Stockholm : MånPocket, 1988 ; (Storbritannien)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 152, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: The art of loving.
 Serie: MånPocket, 99-0184541-6
 ISBN: 91-7642-404-9
 Medarbetare: Asker, Assar (översättare)
 SAB-kod: Dg
 SAB-kod: Dodf
Kategori: Filosofi och psykologi > Etik
Kategori: Filosofi och psykologi > Psykologi > Känslor, känsloreaktioner
Ex.1: Bra skick Lätt sliten rygg.45 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8720
 
 Författare: Tyrrell, George Nugent Merle
 Titel: Parapsykologi / George Nugent Merle Tyrrell, Övers.: Karl Hylander
 Förlag/År: Täby : Larson ; [Solna] : [Seelig], 1972 ; (Falun : Falu nya boktr.)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 233, [1] s. Häftad
 Orginaltitel: The personality of man.
 Anmärkning: Förut utg. med titeln: Vid tröskeln till det okända. 1963
 ISBN: 91-514-0007-3
 SAB-kod: Dop
Kategori: Filosofi och psykologi > Psykologi > Parapsykologi
Ex. 1: Fint skick 70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8722
 
 Författare: Lundgren, Gustaf, 1905-1986
 Titel: Grafologi : handstilens psykologi / av Gustaf Lundgren
 Förlag/År: Stockholm : Natur och kultur, 1985 ; (Borås : Centraltr.)
 Upplaga: 6., omarb. uppl.
 Omfång: 211 s. : tab. ; 21 cm. Häftad
 ISBN: 91-27-01509-2
 SAB-kod: Don
Kategori: Filosofi och psykologi > Psykologi > Grafologi
Ex. 1: Mycket fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8723
 
 Författare: Edwards, David
 Titel: John Donne : man of flesh and spirit / David Edwards
 Förlag/År: London : Continuum, 2001
 Omfång: xiii, 368 s., [8] pl.-s. ; 24cm. Häftad
 ISBN: 0-8264-5155-1
 SAB-kod: Gez Donne, John
 Ämnesord: Donne, John, 1572-1631
 Ämnesord: Poets, English
Kategori: Litteraturvetenskap > Engelsk litteraturhistoria > Säskilda engelska författare
Ex. 1: Mycket fint skick Denna utg Eerdmans Publ. (2002)110 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8725
 
 Författare: Feinstein, Elaine
 Titel: Ted Hughes : the life of a poet / Elaine Feinstein
 Förlag/År: London Phoenix 2002
 Upplaga:
 Omfång: Häftad
 Serie: A Phoenix paperback
 ISBN: 0-75381-357-2
 SAB-kod: Gz Hughes, Ted
 SAB-kod: Lz Hughes, Ted
Kategori: Litteraturvetenskap > Särskilda utländska författare > Hughes, Ted
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Hughes, Ted
Ex. 1: Mycket fint skick Nyskick100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8726
 
 Författare: Eek, Stig, 1932-
 Titel: Håvfiskarens dotter : om människor och miljöer i Maria / Stig Eek, Reine Jansson ; [illustrationer: Börje Dorch]
 Förlag/År: Stockholm : PM Bäckström, 1997 ; (Smedjebacken : Smegraf)
 Omfång: 135, [1] s. : ill. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-88016-73-0
 Medarbetare: Jansson, Reine, 1929-
 Medarbetare: Dorch, Börje, 1929-2004 (illustratör)
 Genre: Stockholmiania
 SAB-kod: Ls-cz Stockholm
 SAB-kod: Ncaa
 Ämnesord: Levnadsförhållanden
 Ämnesord: Stockholm
Kategori: Biografi > Biografiska samlingar > Särskilda orter
Kategori: Geografi > Sverige > Stockholm och Stockholms län
Ex.1: Mycket fint skick Tjugotre berättelser om människor och miljöer i ett svunnet Södermalm. Ovanlig.175 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8728
 
 Författare: Fossum, Karin, 1954-
 Titel: De galnas hus / Karin Fossum ; översättning: Helena och Ulf Örnkloo
 Förlag/År: Stockholm : MånPocket, 2001 ; (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 326, [8] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: De gales hus.
 Serie: MånPocket, 99-0184541-6
 Anmärkning: "Även med tryckår: [Ny tr.], 2002 ; [Ny tr.], 2003 ; [Ny tr.], 2004 ; [Ny tr.], 2005"
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2001
 ISBN: 91-7643-798-1
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hdb.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Norska
Ex.1: Mycket fint skick 25 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8729
 
 Författare: Brontë, Charlotte, 1816-1855
 Titel: Jane Eyre / Charlotte Brontë ; översättning av Ingegärd von Tell
 Förlag/År: Stockholm : Natur och kultur, 1989 ; (Eslöv : Lunds pockettr.)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 259, [3] s., s. 7-287 ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Jane Eyre.
 Serie: En klassiker från Natur och kultur, 99-0772838-1
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1850. Första uppl. i denna version 1943
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: [Ny tr.], 1991. 259, [3] s., s. 7-287, [1] s.
 ISBN: 91-27-02611-6
 Medarbetare: Tell, Ingegärd von (översättare)
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Bra skick Lätt sliten rygg.35 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8730
 
 Författare: Thorén, Ragnar, 1895-1992
 Titel: Svenska arktiska expeditioner under 1800-talet / Ragnar Thorén
 Förlag/År: Stockholm : Marinlitteraturfören., 1979 ; (Kungälv : Gotab)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: [7], 365 s. : ill., kart. ; 22 cm Inbunden.
 Serie: Marinlitteraturföreningen, 0348-2405 ; 66
 ISBN: 91-85944-00-9
 Genre: Nautica
 SAB-kod: Nsa:k
 Ämnesord: Upptäcktshistoria
 Ämnesord: Upptäcktsresande
Kategori: Geografi > Polarländerna > Arktis (Nordpolsområdet)
Ex.1: Mycket fint skick 150 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8732
 
 Författare: Macdonald, Ross, 1915-1983
 Titel: Kort stubin / Ross Macdonald ; övers. av Anders Jonason
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1970
 Omfång: 202, [1] s. Häftad
 Orginaltitel: The goodbye look.
 Anmärkning: Även utg. med titeln: En blick till avsked
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1:Nött Bra skick Märke efter prislapp på framsidan. 1.a sv utg.60 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8733
 
 Författare: Ahlrud, Sivar
 Titel: Segelflyg-mysteriet / Sivar Ahlrud
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 1979 ; (Falun : B. Wahlström)
 Upplaga: 5. uppl.
 Omfång: 156, [1] s. ; 18 cm Inbunden.
 Serie: B. Wahlströms ungdomsböcker, 99-0117885-1 ; 1776
 ISBN: 91-32-11217-3
 Genre: Ungdomsböcker
 SAB-kod: uHc
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex.1:Namnteckning Mindre bra skick 25 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8736
 
 Författare: Johns, W E (William Earl), 1893-1968.
 Titel: Biggles i Spanien / Från engelskan av Gösta Olzon
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1942
 Omfång: 226,(1)s. Inbunden
 Orginaltitel: Biggles in Spain.
 Serie: Önskeböckerna ; 29/30
 Genre: Ungdomsböcker
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex.1:Namnteckning Fint skick Tillskrift. Lite sliten. Första svenska utg.85 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8737
 
 Författare: Johns, W E (William Earl), 1893-1968.
 Titel: Biggles flyger vidare. : Berättelse om Biggles, King och Worrals. Bemynd. övers. från engelskan av Arnold Åkersson. [Orig:s titel: Comrades in arms.]
 Förlag/År: Stockholm, 1948.
 Omfång: Inbunden
 Serie: Wahlströms ungdomsböcker. 519.
 Genre: Ungdomsböcker
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex. 1: Fint skick Första sv utg.75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8738
 
 Författare: Johns, W E (William Earl), 1893-1968.
 Titel: Biggles i Orienten : Berättelse för pojkar / Bemynd. övers. från engelska av Arnold Åkesson
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 1948
 Omfång: 223s. Inbunden
 Orginaltitel: Biggles in the Orient.
 Serie: B. Wahlströms ungdomsböcker ; 414/415
 Anmärkning: 1.-2. uppl. 1944.-3. uppl. 1945
 Genre: Ungdomsböcker
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex.1: Bra skick Lite sliten i pärmarna. Första sv. utg.50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8739
 
 Författare: Johns, W E (William Earl), 1893-1968.
 Titel: Biggles i strid / övers. av Eric Zedig
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 1958 ; (Falun : B. Wahlström)
 Omfång: 214, [1] s. Inbunden
 Orginaltitel: Biggles learns to fly.
 Serie: B. Wahlströms ungdomsböcker, 99-0117885-1 ; 904/05 904
 Genre: Ungdomsböcker
 SAB-kod: uHce
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex. 1: Fint skick Lätt snedläst. Första sv. utg. Namnteckning80 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8740
 
 Författare: Luxemburg, Rosa, 1871-1919
 Titel: Brev från fängelset / Rosa Luxemburg ; i övers. av Vilma Roos
 Förlag/År: Stockholm : Tiden, 1977 ; (Kristianstad : Kristianstads boktr.)
 Omfång: 185 s. ; 19 cm. Häftad
 Serie: Tidens klassiker, 99-0134533-2
 Anmärkning: Övers. från tyska av valda brev
 ISBN: 91-550-2153-0
 Medarbetare: Roos, Vilma (översättare)
 SAB-kod: Lz Luxemburg,R.
 Ämnesord: Luxemburg, Rosa, 1871-1919
 Ämnesord: Socialism
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Luxemburg,R
Ex. 1: Fint skick 70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8741
 
 Författare: Larsson, Stig, 1955-
 Titel: Nyår : roman / Stig Larsson
 Förlag/År: Stockholm : MånPocket, 1987 ; (Storbritannien)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 239 s. ; 18 cm. Pocket
 Serie: MånPocket, 99-0184541-6
 ISBN: 91-7642-343-3
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Svensk skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 50 kr.
Ex.2: Bra skick Lite sliten30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8742
 
 Författare: Gripe, Maria, 1923-2007.
 Titel: Stackars Lilla Q.
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1957 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 109 s. Inbunden
 Serie: Bonniers barnbibliotek, 99-0129170-4 ; 65
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: Hc,u
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex.1: Fint skick Ou.145 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8744
 
 Författare: Wieslander, Jujja
 Titel: Lillebror och Billan / Jujja och Tomas Wieslander ; bilder: Jens Ahlbom
 Förlag/År: NoK
 Upplaga: Originalupplaga 1993
 Omfång: Inbunden
 ISBN: 91-27-03087-3
 ISBN: 91-27-10549-0
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: uHcf
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex. 1:Namnteckning Fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8745
 
 Författare: Jansson, Tove, 1914-2001
 Titel: Farlig midsommar / Tove Jansson
 Förlag/År: Stockholm : AWE/Geber, 1980 ; (Falköping : Gummesson)
 Upplaga: 5. uppl.
 Omfång: 142, [1] s. : ill. ; 23 cm Inbunden.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1982
 ISBN: 91-20-06401-2
 Genre: Barnböcker
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex.1: Mycket fint skick Tillskrift120 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8746
 
 Författare: Vian, Boris, 1920-1959
 Titel: Hösten i Peking / Boris Vian ; översättning av Lars Erik Sundberg
 Förlag/År: Stockholm : MånPocket, 1988 ; (Norge)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: [2] s., s. 5-222, [4] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: L'automne à Pékin.
 Serie: MånPocket, 99-0184541-6
 ISBN: 91-7642-428-6
 Medarbetare: Sundberg, Lars Erik (översättare)
 SAB-kod: Hj.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Franska
Ex. 1: Mycket fint skick 45 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8747
 
 Författare: Wyndham, John, 1903-1969
 Titel: Out of the deeps / John Wyndham.
 Förlag/År: New York : Ballantine Books, c1953.
 Omfång: 182 s. ; 20 cm. Pocket
 Anmärkning: This novel was published in England under the title The Kraken wakes--T.p. verso.
 Genre: Science fiction
 Ämnesord: Science fiction, English.
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1:Collectible First edition Fint skick Good condition with only mild wear. First US ed.30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8748
 
 Författare: Heinlein, Robert A (Robert Anson), 1907-1988
 Titel: Tomorrow, the stars; a science fiction anthology / edited and with an introduction by Robert A. Heinlein
 Förlag/År: Garden City, N.Y., Doubleday, 1952
 Omfång: 249 s. 21 cm. Pocket
 Anmärkning: Im scared / Jack Finney -- The silly season / C.M. Kornbluth -- The report on the Barnhouse effect / Kurt Vonnegut, Jr. -- The tourist trade / Bob Tucker -- Rainmaker / John Reese -- Absalom / Henry Kuttner -- The monsters / Lester del Rey -- Jay score /
 Genre: Science fiction
 Ämnesord: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick Good condition. Some wear on spine and edges. This ed. Signet (1953)30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8750
 
 Författare: Ellison, Harlan
 Titel: Web of the city / Harlan Ellison.
 Förlag/År: New York : Pyramid Books, 1975.
 Omfång: 185 s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: Cover art and design by Diane and Leo Dillon.
 Anmärkning: Original title: Rumble.
 ISBN: 0515040614
 Medarbetare: Dillon, Diane.
 Medarbetare: Dillon, Leo.
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1:Collectible Mycket fint skick Mint condition60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8751
 
 Författare: Norton, Andre
 Titel: The defiant agents / Andre Norton.
 Förlag/År: New York : Ace Books, [1963], c1962.
 Omfång: 192 s. ; 17 cm. Pocket
 Anmärkning: F-183--Cover.
 Anmärkning: Date of publication from Spelman.
 Genre: Science fiction
 Ämnesord: Fox, Travis (Fictitious character)
 Ämnesord: Time travel
 Ämnesord: Space and time
 Ämnesord: Apache Indians
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1:Collectible Mycket fint skick Mint condition40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8753
 
 Författare: Norton, Andre
 Titel: The time traders / by Andre Norton.
 Förlag/År: New York : Ace Books, [1960], c1958.
 Omfång: 191, [1] s. ; 17 cm. Pocket
 Anmärkning: D-461--Cover.
 Anmärkning: Date of publication from Spelman.
 Anmärkning: Publishers advertisements: [1] p. at end.
 Genre: Science fiction
 Ämnesord: Murdock, Ross (Fictitious character)
 Ämnesord: Time travel
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1:Collectible Mycket fint skick Mint condition.40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8754
 
 Författare: Wyndham, John, 1903-1969
 Titel: Tales of gooseflesh and laughter / John Wyndham.
 Förlag/År: New York : Ballantine Books, c1956.
 Omfång: 150 s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: 182.
 Anmärkning: Chinese puzzle -- Una -- The wheel -- Jizzle -- Heaven scent --Compassion circuit -- More spinned against... -- A present from Brunswick --Confidence trick -- Opposite number -- Wild flower.
 Anmärkning: Cover art by Powers.
 Medarbetare: Powers, Richard M.
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1:Collectible First edition Mycket fint skick Mint condition100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8756
 
 Författare: Wyndham, John, 1903-1969
 Titel: Re-birth / by John Wyndham.
 Förlag/År: New York : Ballantine Books, c1955.
 Omfång: 185 s. ; 19 cm. Pocket
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1:Collectible First edition Mycket fint skick Mint condition100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8757
 
 Författare: Norton, Andre
 Titel: Web of the Witch World / Andre Norton.
 Förlag/År: New York : Ace Books, c1964.
 Omfång: 192 s. : ill. ; 17 cm. Pocket
 Anmärkning: F-263--Cover.
 Anmärkning: Cover and interior artwork by Jack Gaughan.
 Medarbetare: Gaughan, Jack.
 Genre: Science fiction
 Ämnesord: Witch World (Imaginary place)
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1:Collectible First edition Mycket fint skick Mint condition50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8759
 
 Författare: Vance, Jack, 1916-
 Titel: Trullion : Alastor 2262 / Jack Vance.
 Förlag/År: New York : Ballantine Books, 1973.
 Omfång: 247 s. : map ; 18 cm. Pocket
 ISBN: 345033086125
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1:Collectible First edition Mycket fint skick Mint condition50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8762
 
 Författare: Vance, Jack, 1916-
 Titel: Wyst: Alastor 1716 / by Jack Vance.
 Förlag/År: New York : Daw Books, 1978.
 Omfång: 222 s. : ill. ; 18 cm. Pocket
 ISBN: 0879974133
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1:Collectible First edition Mycket fint skick Mint condition40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8763
 
 Författare: Koontz, Dean R (Dean Ray), 1945-
 Titel: Anti-man / Dean R. Koontz.
 Förlag/År: New York : Paperback Library, 1970.
 Omfång: 142 s. ; 18 cm. Pocket
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1:Collectible First edition Mycket fint skick Mint condition. Rare.150 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8764
 
 Författare: Stiernhielm, Georg, 1598-1672
 Titel: Dikter / Georg Stiernhielm ; i urval och med förord av Lars Huldén
 Förlag/År: Stockholm : FIB:s lyrikklubb : Tiden, 1981 ; (Stockholm : Grafisk press)
 Omfång: 60 s. ; 21 cm. Häftad
 Serie: FIB:s lyrikklubbs bibliotek, 0425-5232 ; 220
 ISBN: 91-550-2123-9
 Medarbetare: Huldén, Lars, 1926- (utgivare)
 SAB-kod: Hc.03
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex. 1: Mycket fint skick Innehåller Hercules mfl dikter40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8765
 
 Författare: Vargas Llosa, Mario, 1936-
 Titel: Vem dödade Palomino Molero? / Mario Vargas Llosa ; översättning av Jens Nordenhök
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1989 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 180, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: 5Quién mató a Palomino Molero?.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1989
 ISBN: 91-1-891212-5
 Medarbetare: Nordenhök, Jens (översättare)
 SAB-kod: Hkq.01=c
 Ämnesord: Peru Litt
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Spanska
Ex.1: Mycket fint skick 80 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8766
 
 Författare: Fuentes, Carlos, 1928-
 Titel: Fälttåget / Carlos Fuentes ; översatt från spanska av Elisabeth Helms och Manni Kössler
 Förlag/År: Stockholm : Stenström, 1992 ; (Lund : BTJ)
 Omfång: 294, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: La campaña.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1992
 ISBN: 91-86600-78-8
 Medarbetare: Helms, Elisabeth, 1946- (översättare)
 Medarbetare: Kössler, Manni (översättare)
 SAB-kod: Hcekq.01
 SAB-kod: Hcek.01
 SAB-kod: Hkq.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Spanska
Ex. 1: Mycket fint skick 125 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8767
 
 Författare: Waugh, Evelyn, 1903-1966
 Titel: Herrar officerare : en roman / av Evelyn Waugh ; översättning av Margaretha Odelberg
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1957 ; (Stockholm : Norstedt)
 Omfång: 275 s. Inbunden
 Orginaltitel: Officers and gentlemen.
 SAB-kod: He.01=1
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Mycket fint skick Klotband med främre omslag medinbundet100 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8768
 
 Författare: Waugh, Evelyn, 1903-1966
 Titel: Kapitulation utan villkor / övers. av Margaretha Odelberg
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1964 ; (Stockholm : Norstedt)
 Omfång: 253, [2] s. Häftad
 Orginaltitel: Unconditional surrender.
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Mycket fint skick Osprättad125 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8769
 
 Författare: Waugh, Evelyn, 1903-1966
 Titel: En förlorad värld : Heliga och profana minnen ur kapten Charles Ryders liv / Med förord av Eric Linklater. [Övers. från engelskan av Margaretha Odelberg]
 Förlag/År: Stockholm : Ljus, 1946
 Omfång: 414,(1)s. Inbunden
 Orginaltitel: Brideshead revisited, the sacred and profane memories of captain Charles Ryder.
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Mycket fint skick Första sv. utg. Klotband med båda omslagen medinbundna. Ovanlig.250 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8770
 
 Författare: Mayle, Peter
 Titel: Ett år i Provence / Peter Mayle ; [illustrationer: Leslie Forbes ; översättning: Carla Wiberg]
 Förlag/År: Malmö : Richter, 1991 ; (Falun : Scandbook)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 238, [1] s. : ill. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: A year in Provence.
 Anmärkning: "Även tillg. med tryckår: [Ny tr.], 1992 ; [Ny tr.], 1993 ; [Ny tr.], 1994 ; [Ny tr.], 1996 ; [Ny tr.], 1997"
 ISBN: 91-7707-269-3
 Medarbetare: Forbes, Leslie (illustratör)
 Medarbetare: Wiberg, Carla (översättare)
 SAB-kod: Njz Provence
 Ämnesord: Provence
Kategori: Geografi > Frankrike > Särskilda orter
Ex. 1: Mycket fint skick Kartonnage40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8771
 
 Författare: Born, Heidi von, 1936-
 Titel: Änglarnas stad / Heidi von Born
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1998 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 378, [1] s. ; 24 cm Inbunden.
 Anmärkning: "Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1998 ; 3.-4. tr., 1999 (Falun : AIT)"
 Anmärkning: Originaluppl. 1998
 ISBN: 91-1-300469-7
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Roman
 Ämnesord: Familjekrönika
 Ämnesord: Släktroman
 Ämnesord: Stockholm
 Ämnesord: 1920-talet
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick En mycket liten reva i skyddsomslaget. Ou.75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8772
 
 Författare: MacLean, Alistair, 1922-1987
 Titel: Havets män / Alistair MacLean ; översättning: Gösta Zetterlund
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1986 ; (Borås : Centraltr.)
 Omfång: 216, [1] s. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The lonely sea.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1986
 ISBN: 91-37-09049-6
 Medarbetare: Zetterlund, Gösta (översättare)
 SAB-kod: He=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick Novellsamling50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8773
 
 Författare: Falk-Rønne, Arne
 Titel: Den sista flykten från Djävulsön / Arne Falk-Rønne ; övers.: Sune Karlsson
 Förlag/År: Örebro : IPC, 1980 ; (Uddevalla : Bohusläningen)
 Omfång: 231 s. : ill. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Den sidste flygtning fra Djaevleøen ((danska)).
 ISBN: 91-7128-324-2
 Medarbetare: Karlsson, Sune, 1932-1999 (översättare)
 SAB-kod: Nqdcb
Kategori: Geografi > Amerika > Franska Guyana
Ex.1: Mycket fint skick 85 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8774
 
 Författare: Werner, Einar, 1901-1972
 Titel: Kortoxen / Einar Werner och Tore Sandgren
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1985 ; (Storbritannien)
 Upplaga: [Ny utg., ny uppl.]
 Omfång: [2] s., s. 5-353, [1] s. : ill. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: "Även med tryckår: [Ny tr.], 1987 ; [Ny tr.], 1989. 355 s. (Tr. i Finland) ; [Ny tr.], 2004 ; [Ny tr.], 2005"
 ISBN: 91-37-08783-5
 Medarbetare: Sandgren, Tore, 1909-
 SAB-kod: Rdb
 Ämnesord: Canasta
 Ämnesord: Kortspel
 Ämnesord: Poker
 Ämnesord: Spelkort
Kategori: Idrott, lek och spel > Spel och tidsfördriv > Kortspel
Ex. 1: Mycket fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8775
 
 Författare: Salamov, Varlam Tichonovic, 1907-1982
 Titel: Skovelmästaren : berättelser från Kolyma / Varlam Sjalamov ; översättning och noter av Nils Håkanson
 Förlag/År: Uppsala : Ruin, 2003 (Uddevalla : Mediaprint)
 Omfång: 397 s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Artist lopaty
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2003
 ISBN: 91-85191-02-7
 Medarbetare: Håkanson, Nils (översättare)
 SAB-kod: Hma.016=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Ryska
Ex.1: Mycket fint skick 130 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8776
 
 Författare: Rendell, Ruth, 1930-
 Titel: Piranha to scurfy / Ruth Rendell.
 Förlag/År: London : Hutchinson, c2000.
 Omfång: 248 s. ; 24 cm. Häftad
 Anmärkning: Piranha to scurfy -- Fair exchange -- The wink -- Catamount -- Walters leg -- The professional -- The beach butler -- The astronomical scarf -- High mysterious union.
 ISBN: 0091793475
 ISBN: 0091793831
 Genre: Deckare
 Ämnesord: Detective and mystery stories, English.
 Ämnesord: Psychological fiction, English.
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Noveller.45 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8777
 
 Författare: Alving, Barbro, 1909-1987
 Titel: Bang. : kåserier 1953-62 / Barbro Alving
 Förlag/År: Stockholm : Gidlund, 1986 ; (Södertälje : Fingraf)
 Omfång: 334, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-7844-066-1
 Genre: Humor
 SAB-kod: Hc.017
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Kåserier
Ex.1: Mycket fint skick Blekt rygg.55 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8778
 
 Författare: Munthe, Arnold, 1856-1926
 Titel: Sjömaktens inflytande på Sveriges historia. D. 2, 1643-1699
 Förlag/År: Stockholm, 1922
 Omfång: S. 281-771. Inbunden
 Serie: Marinlitteraturföreningen, 0348-2405 ; 25
 Genre: Nautica
 SAB-kod: Kc
 SAB-kod: Sb-c:k
 Ämnesord: Sjökrigshistoria
Kategori: Historia > Sverige
Kategori: Militärväsen > Sjökrigsväsen > Sverige
Ex.1: Fint skick Enkelt pappband. Stämplad. Detta är del 2 av tre.75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8779
 
 Författare: Barker, Clive, 1952-
 Titel: Den blodbestänkta väven / Clive Barker ; översättning: Hans Granqvist
 Förlag/År: Stockholm Forum, 1989 ; (Norge)
 Omfång: 658, [1] s. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Weaveworld.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1989
 ISBN: 91-37-09655-9
 Medarbetare: Granqvist, Hans (översättare)
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Fint skick Lätt naggat omslag150 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8780
 
 Författare: Drakenlordh, Rikard, 1967-
 Titel: Andra världskrigets aktörer / Rikard Drakenlordh ; [faktagranskning: Richard Areschoug och Thomas Roth]
 Förlag/År: Lund : Historiska media, 2002 (Lettland)
 Omfång: 189, [1] s. : ill. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-89442-50-4
 SAB-kod: Lm
 SAB-kod: K.54(x)
 Ämnesord: Andra världskriget 1939-1945
Kategori: Biografi > Biografiska uppslagsverk
Kategori: Historia > Andra världskriget 1939-1945
Ex. 1: Mycket fint skick 95 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8781
 
 Författare: Böhm, Tomas, 1945-
 Titel: Biggles tappar håret : en bok om och för killar runt femtio / Tomas Böhm
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1995 ; (Uddevalla : Risberg)
 Omfång: 208, [1] s. : ill. ; 21 cm Inbunden.
 Anmärkning: "Även tillg. med tryckår: 18/25. tus., 1995 ; 26/29. tus., 1998 (tr. i Norge)"
 ISBN: 91-0-056077-4
 ISBN: 91-0-056077-4
 SAB-kod: Dogb
 SAB-kod: D
 Ämnesord: Män
 Ämnesord: Medelåldern
Kategori: Filosofi och psykologi > Psykologi > Könspsykologi
Kategori: Filosofi och psykologi
Ex. 1: Fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8782
 
 Författare: Åberg, Alf, 1916-
 Titel: När svenskarna upptäckte världen : från vikingar till gustavianer / Alf Åberg
 Förlag/År: Stockholm : Natur och kultur, 1981 ; (Lund : Br. Ekstrand)
 Omfång: 327, [1] s., [8] pl.-bl. : kart., ill. ; 24 cm Inbunden.
 ISBN: 91-27-01047-3
 SAB-kod: N:kc
 Ämnesord: Upptäcktsresande. Svenska
Kategori: Geografi
Ex.1: Mycket fint skick 120 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8783
 
 Författare: Strandh, Sigvard, 1921-1987
 Titel: Från pyramid till laser : ur teknikens historia / Sigvard Strandh
 Förlag/År: Stockholm : Natur och kultur, 1985 ; (Arlöv : Berling)
 Omfång: 207 s. : ill. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-27-01573-4
 SAB-kod: P:k
 Ämnesord: Technology
 Ämnesord: Teknik
Kategori: Teknik, industri och kommunikationer > Allmän teknikhistoria
Ex. 1: Mycket fint skick 100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8784
 
 Författare: Martens, Paul von, 1930-
 Titel: Döden kom till rätta / Paul von Martens
 Förlag/År: Helsingfors : Söderström, 1997
 Omfång: 318, [1] s. ; 21 cm. Häftad
 Anmärkning: Originaluppl. 1997
 ISBN: 951-52-1654-0
 Genre: Finlandssvensk litteratur
 SAB-kod: Hcd.01
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Finlandssvensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Tillskrift.75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8785
 
 Författare: Heinlein, Robert A (Robert Anson), 1907-1988
 Titel: Expanded universe / Robert A. Heinlein.
 Förlag/År: Riverdale, NY : Baen ; New York : Distributed by Simon & Schuster, c2003.
 Omfång: 474 s. ; 24 cm. Inbunden
 ISBN: 0743471598
 Internetlänk: http://www.loc.gov/catdir/toc/ecip045/2003014260.html
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Heq
 Ämnesord: Science fiction, American.
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur > Amerikansk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Novellsamling75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R8786
 
 Författare: Asimov, Isaac, 1920-1992
 Titel: Stiftelsetrilogin / Isaac Asimov ; översättning av Sam J Lundwall
 Förlag/År: Stockholm : Natur och kultur, 1994 ; (Norge)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 552, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: The Foundation trilogy.
 Serie: NoK pocket, 99-0119834-8
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1970 och 1971. Första uppl. i denna samlingstitel 1983
 Anmärkning: "Innehåll: Stiftelsen ; Stiftelsen och imperiet ; Den segrande stiftelsen"
 Anmärkning: "Även med tryckår: 2. tr., 1995 ; 3. tr., 1997 ; [Ny tr.], 1999 ; 5. tr., 2003; 6. tr., 2004"
 ISBN: 91-27-05111-0