Antikvariat 1 - Nyförvärslista


Listor. En förteckning över antikvariatets alla böcker i listform - även sålda. Dessa sidor är främst gjorda för google och andra sökmotorer. Du kan också pröva att söka direkt på www.antikvariat1.se.
 
 Författare: Savater, Fernando
 Titel: Etik för min son / Fernando Savater ; översättning: Jens Nordenhök
 Förlag/År: Stockholm : Bromberg, 1994 ; (Smedjebacken : Smegraf)
 Omfång: 159 s. ; 21 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Etica para Amador.
 ISBN: 91-7608-656-9
 Medarbetare: Nordenhök, Jens (översättare)
 SAB-kod: Dg
 SAB-kod: D
 Ämnesord: Etik
Kategori: Filosofi och psykologi > Etik
Kategori: Filosofi och psykologi
Ex.1: Mycket fint skick 145 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9001
 
 Författare: Mann, Thomas, 1875-1955
 Titel: Bergtagen / Thomas Mann ; [övers. av Karin Boye ; revid. av Nils Holmberg]
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1976 ; (Uddevalla : Bohusläningen)
 Upplaga: [Ny uppl.]
 Omfång: 2 d. ; 19 cm. Pocket
 Orginaltitel: Der Zauberberg.
 Serie: Forumbiblioteket, 99-0110069-0
 Medarbetare: Boye, Karin, 1900-1941 (översättare)
 Medarbetare: Holmberg, Nils (illustratör)
 SAB-kod: Hcef.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Tyska och jiddisch
Ex.1: Bra skick Lite slitna omslag.80 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9002
 
 Författare: Castaneda, Carlos
 Titel: Resan till Ixtlan / Castaneda ; till svenska av Anna Pyk
 Förlag/År: Stockholm : AWE/Geber, 1986 ; (Ungern)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: [2], 311, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Journey to Ixtlan : the lessons of don Juan
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1987 (Tr. i Storbritannien)
 ISBN: 91-20-07342-9
 Medarbetare: Pyk, Anna (översättare)
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Fint skick 75 kr. Såld
Ex.2: Mycket fint skick 80 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9004
 
 Författare: Fante, John
 Titel: Ristat i damm / John Fante ; förord av Charles Bukowski ; till svenska av Einar Heckscher
 Förlag/År: Stockholm : PAN/Norstedt, 1991 ; (Norge)
 Upplaga: Pocketutg.
 Omfång: 235, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Ask the dust.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1988
 ISBN: 91-1-916061-5
 Medarbetare: Heckscher, Einar, 1938- (översättare)
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9006
 
 Författare: Möller, Lotte, 1938-
 Titel: Tankar om trädgården / Lotte Möller
 Förlag/År: Stockholm : MånPocket, 2001 ; (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 191, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Serie: MånPocket, 99-0184541-6
 ISBN: 91-7643-730-2
 SAB-kod: Qe
 Ämnesord: Trädgårdar
 Ämnesord: Trädgårdsplanering
 Ämnesord: Trädgårdsredskap
 Ämnesord: Trädgårdsskötsel
 Ämnesord: Trädgårdsväxter
 Ämnesord: Trädgårdsodling
Kategori: Ekonomi och näringsväsen > Trädgårdsskötsel
Ex. 1: Mycket fint skick 45 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9007
 
 Författare: Eco, Umberto, 1932-
 Titel: Fyra moraliska betraktelser / Umberto Eco ; översättning: Anna Smedberg
 Förlag/År: Stockholm : Bromberg, 1999 ; (Smedjebacken : Fälth & Hässler)
 Omfång: 110, [1] s. ; 20 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Cinque scritti morali.
 ISBN: 91-7608-790-5
 Medarbetare: Smedberg, Anna (översättare)
 SAB-kod: Dg
 SAB-kod: D
Kategori: Filosofi och psykologi > Etik
Kategori: Filosofi och psykologi
Ex.1: Mycket fint skick Enstaka understrykningar och kommentarer i bläck.50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9008
 
 Författare: Pratchett, Terry, 1948-
 Titel: Resan hem / Terry Pratchett
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 1993
 Omfång: Inbunden
 Anmärkning: 3 delar. Vi far - Vi flyr - Vi flyger
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Hce,u(p)
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Mycket fint skick Alla tre delarna.150 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9009
 
 Författare: Berglund, Kurt, 1931-1994
 Titel: Stockholms alla biografer : ett stycke Stockholmshistoria från 90-tal till 90-tal / Kurt Berglund
 Förlag/År: Stockholm : Svenska turistfören. (STF), 1993 ; (Storbritannien)
 Omfång: 368 s. : ill. ; 25 cm Inbunden.
 ISBN: 91-7156-113-7
 SAB-kod: Imb-cz Stockholm
 SAB-kod: Ncaa
 SAB-kod: Imb
 Ämnesord: Biografer
Kategori: Konst, musik, teater och film > Film > Särskilda biografer och orter
Kategori: Geografi > Sverige > Stockholm och Stockholms län
Kategori: Konst, musik, teater och film > Film > Filmhistoria
Ex.1: Mycket fint skick 400 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9010
 
 Författare: Gripe, Maria, 1923-2007.
 Titel: Skugg-gömman / Maria Gripe
 Förlag/År: Stockholm : Bonniers juniorförl., 1988 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 396, [1] s. ; 21 cm Inbunden.
 ISBN: 91-48-51630-9
 Genre: Ungdomsböcker
 SAB-kod: Hc,u
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Ou. Namnetikett110 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9011
 
 Författare: Thorvall, Kerstin, 1925-2010.
 Titel: Den lyckliga kärleken / Kerstin Thorvall
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1977 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 163, [1] s. ; 20 cm Inbunden.
 ISBN: 91-0-041827-7
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Ou.80 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9012
 
 Författare: Lowry, Lois
 Titel: Anastasia igen / Lois Lowry ; översättning: Eva Imber-Liljeberg
 Förlag/År: Stockholm : Läseleket, 1986 ; (Vänersborg : Vänersborgs offset)
 Omfång: 172, [2] s. ; 20 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Anastasia again.
 ISBN: 91-86196-27-8
 Medarbetare: Imber-Liljeberg, Eva (översättare)
 Genre: Ungdomsböcker
 SAB-kod: He=c,u
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex. 1: Mycket fint skick 65 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9013
 
 Författare: Holmberg, Åke, 1907-1991
 Titel: Ture Sventon, privatdetektiv / Åke Holmberg ; [omslag och illustrationer av Sven Hemmel]
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1987 ; (Avesta : ABM-tr.)
 Upplaga: 5. uppl.
 Omfång: 124, [3] s. : ill. ; 19 cm Inbunden.
 Serie: Rabén & Sjögrens bästa ungdomsböcker, 99-0624770-3
 Anmärkning: Föreg. uppl. utg. i serien: Rabén & Sjögrens ungdomspocket
 ISBN: 91-29-58093-5
 Medarbetare: Hemmel, Sven, 1906-1982 (illustratör)
 Genre: Barnböcker
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex. 1: Mycket fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9014
 
 Författare: Franzén, Nils-Olof, 1916-1997
 Titel: Agaton Sax och den bortkomne Mr Lispington / Nils-Olof Franzén ; ill. av Åke Lewerth
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1966 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 135, [1] s. : ill. Inbunden
 Serie: Önskeböckerna, 99-0163881-X ; 332
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: uHc
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex.1: Mycket fint skick Ou.85 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9015
 
 Författare: Burman, Carina, 1960-
 Titel: Babylons gator : ett Londonmysterium / Carina Burman
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 2004 (Smedjebacken : Scandbook)
 Omfång: 373, [2] s. ; 19 cm Inbunden.
 Anmärkning: Även med tryckår: 2. tr., 2004
 Anmärkning: Originalupplaga 2004
 ISBN: 91-0-010380-2
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Deckare
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Ou70 kr.
Ex.2: Mycket fint skick Ou.70 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9016
 
 Författare: Edelfeldt, Inger, 1956-
 Titel: Det hemliga namnet : roman / Inger Edelfeldt
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1999 ; (Smedjebacken : Fälth & Hässler)
 Omfång: 338, [2] s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2.-3. tr., 1999
 Anmärkning: Originaluppl. 1999
 ISBN: 91-1-300732-7
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Roman
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Ou.85 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9017
 
 Författare: Bergfors, Per-Gösta
 Titel: Mitt hjärtas melodi : en bok om Sven-Eric Johanson / P.-G. Bergfors
 Förlag/År: Göteborg Ejeby 1994
 Omfång: Inbunden
 ISBN: 91-88316-09-2
 Genre:
 SAB-kod: Ijz Johanson, Sven-Eric
 SAB-kod: Lz Johanson, Sven-Eric
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Johanson, Sven-Eric
Ex. 1: Fint skick Lätt naggat omslag i ovankant. Behandlar även bitvis (Klas-Thure) Claude Loyola Allgén.75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9018
 
 Författare: Pryce, Malcolm
 Titel: Aberystwyth mon amour / Malcolm Pryce.
 Förlag/År: London : Bloomsbury, 2002, c2001.
 Omfång: 245 s. ; 20cm. Pocket.
 Anmärkning: Originally published: 2001.
 ISBN: 0747557861
 Genre: Black humor (Literature)
 Genre: Detective and mystery stories
 SAB-kod: He
 Ämnesord: Private investigators
 Ämnesord: Aberystwyth (Wales)
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Raymond Chandler goes to Wales!40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9021
 
 Författare: Radiguet, Raymond, 1903-1923
 Titel: Djävulen i kroppen / Raymond Radiguet ; [översättning av Ria Wägner]
 Förlag/År: Stockholm : Tiden, 1950
 Omfång: 151, [1] s. Häftad
 Orginaltitel: Le diable au corps
 SAB-kod: Hcej.01
 SAB-kod: Hj.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Franska
Ex. 1: Fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9023
 
 Författare: Lovelace, Linda
 Titel: Skärseld : en självbiografi / av Linda Lovelace med Mike McGrady ; övers. av Kerstin Öhrström ; efterskrift av Gloria Steinem
 Förlag/År: Stockholm : Askelin & Hägglund, 1981 ; (Storbritannien)
 Omfång: 234 s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Ordeal.
 ISBN: 91-7684-002-6
 Medarbetare: Öhrström, Kerstin (översättare)
 Medarbetare: McGrady, Mike (medarbetare)
 SAB-kod: Lz
 Ämnesord: Självbiografier
Kategori: Biografi
Ex. 1: Fint skick Naggat skyddsomslag med en smärre reva. Första sv utg90 kr.
Ex. 2: Bra skick Sliten75 kr.
Ex.3: Mycket fint skick Första sv utg100 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9024
 
 Författare: Steinbeck, John, 1902-1968
 Titel: Loggbok från Cortez hav / John Steinbeck ; översättning: Alvar Zacke
 Förlag/År: Stockholm Bonnier 1959 tr. 1962
 Omfång: Häftad
 SAB-kod: Ug.082
 SAB-kod: Lz Ricketts, Edward F.
Kategori: Naturvetenskap > Zoologi > Vattnens djurvärld
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Ricketts, Edward F
Ex. 1:Första (och enda) svenska utgåva Bra skick Lite sliten rygg75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9025
 
 Författare: Hill, Carl Fredrik, 1849-1911
 Titel: Hill skaldar : Carl Fredrik Hill i dikter och bilder / valda och kommenterade av Nils Lindhagen
 Förlag/År: Stockholm Forum 1980
 Omfång: Inbunden
 ISBN: 91-37-07291-9
 SAB-kod: Hc.03
 SAB-kod: Ibz Hill, Carl Fredrik
 SAB-kod: Lz Hill, Carl Fredrik
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Hill, Carl Fredrik
Ex. 1: Fint skick 135 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9026
 
 Författare: Saramago, José, 1922-
 Titel: Klarsynen / José Saramago ; översättning: Hans Berggren
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 2006 (Falun : Scandbook)
 Omfång: 294, [1] s. ; 24 cm Inbunden.
 Anmärkning: Första svenska upplaga 2006
 ISBN: 91-46-21148-9
 Medarbetare: Berggren, Hans, 1946- (översättare)
 SAB-kod: Hl.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Portugisiska
Ex.1: Mycket fint skick 125 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9027
 
 Författare: Biedermann, Hans
 Titel: Symbollexikonet / Hans Biedermann ; översättning: Paul Frisch och Joachim Retzlaff ; [illustrationer: Sibylle Biedermann]
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1991 ; (Borås : Centraltr.)
 Omfång: 576 s., [16] pl.-s. i färg : ill. ; 25 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Knaurs Lexikon der Symbole.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2.-3. tr., 1992
 ISBN: 91-37-10046-7
 Medarbetare: Biedermann, Sibylle (illustratör)
 Medarbetare: Frisch, Paul (översättare)
 Medarbetare: Retzlaff, Joachim, 1952- (översättare)
 SAB-kod: Bra(x)
 SAB-kod: Kye(x)
 Ämnesord: Dictionaries: symbols
 Ämnesord: Symboler
Kategori: Allmänt och blandat > Kommunikation, cybernetik, informationsteori > Kommunikation
Kategori: Historia > Historiska hjälpvetenskaper > Emblematik
Ex. 1: Mycket fint skick 200 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9029
 
 Författare: Sundström, Erik, 1909-1986
 Titel: Tio tusen år i Botkyrka : en bok för ungdomar och vuxna om Botkyrkas intressanta historia / Erik Sundström ; [bearbetning och redigering: Börje Isacsson] ; [omslag och illustrationer: Lars Isacson]
 Förlag/År: Tumba : ABF Botkyrka-Salem, 1985 ; (Jönköping : Småland)
 Omfång: 126, [1] s. : ill. ; 26 cm Inbunden.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: [Ny tr., 1987]
 ISBN: 91-7810-407-6
 Medarbetare: Isacson, Lars, 1948- (illustratör)
 Medarbetare: Isacsson, Börje, 1939- (medarbetare)
 Genre: Stockholmiania
 SAB-kod: Ncacz Botkyrka
Kategori: Geografi > Sverige > Stockholm och Stockholms län
Ex. 1: Mycket fint skick 95 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9030
 
 Författare: Henrikson, Alf, 1905-1995
 Titel: Hexikon som lexikon : en sagolik uppslagsbok från A till Ö / Alf Henrikson, Lars Hansson, Disa Törngren
 Förlag/År: Stockholm : Trevi, 1991 ; (Södertälje : Fingraf)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 368 s. ; 25 cm Inbunden.
 Anmärkning: "Även tillg. med tryckår: [Ny tr.], 1992 ; [Ny tr.], 1993 ; [Ny tr.], 1994"
 ISBN: 91-7160-987-3
 Medarbetare: Hansson, Lars, 1933-1998
 Medarbetare: Törngren, Disa, 1905-1995
 SAB-kod: Cm(x)
 SAB-kod: G(x)
 SAB-kod: G.07(x)
 Ämnesord: Myter
 Ämnesord: Sagor
Kategori: Religion > Religionshistoria
Kategori: Litteraturvetenskap > Litteraturvetenskap
Kategori: Litteraturvetenskap > Folkdiktning
Ex. 1: Mycket fint skick 145 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9031
 
 Författare: Hanaeus, Åke, 1913-1997
 Titel: Sundsvall - stad i centrum.
 Förlag/År: Stockholm : Natur och kultur, 1974 ; (Södertälje : Wiking)
 Omfång: 255 s. Inbunden
 ISBN: 91-27-00049-4
 SAB-kod: Nccez Sundsvall
 Ämnesord: Sundsvall
Kategori: Geografi > Sverige > Jämtland
Ex. 1: Mycket fint skick 100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9032
 
 Författare: Beijbom, Ulf, 1935-
 Titel: Amerika, Amerika! : en bok om utvandringen / Ulf Beijbom
 Förlag/År: Stockholm : Natur och kultur, 1977 ; (Lund : Br. Ekstrand)
 Omfång: 263, [1] s. : ill. ; 21 cm Inbunden.
 ISBN: 91-27-06964-8
 SAB-kod: Kcx-qa
 SAB-kod: Ohd-c
 Ämnesord: Svenska emigranter
Kategori: Historia > Sverige > Förenta staterna
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Sociala frågor och socialpolitik > Sverige
Ex. 1: Mycket fint skick 120 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9033
 
 Författare: Forbes, Colin
 Titel: Noshörningen / Colin Forbes ; översättning: Gull Brunius
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 2002 (Smedjebacken : Fälth & Hässler)
 Omfång: 347, [1] s. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Rhinoceros.
 Anmärkning: Även med tryckår: 2. tr., 2004
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2002
 ISBN: 91-37-11844-7
 Medarbetare: Brunius, Gull, 1927- (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 65 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9034
 
 Författare: Tom Tit, pseud. för Arthur Good
 Titel: Tom Tits experiment : vetenskapliga förströelser
 Förlag/År: Stockholm : Ingenjörsförl., 1984 ; (Finland)
 Upplaga: Faks.-utg. / med förord av Göran Grimvall
 Omfång: [6], 287 s. : ill. ; 23 cm Inbunden.
 Orginaltitel: La science amusant.
 Anmärkning: Faks. av 1. uppl., Stockholm : Alf Samuelsson, 1898
 ISBN: 91-7284-172-9
 SAB-kod: Uc
 Ämnesord: Fysik
Kategori: Naturvetenskap > Fysik och kemi
Ex.1: Mycket fint skick faksimil.150 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9035
 
 Författare: Crafoord, Clarence, 1936-
 Titel: Människan är en berättelse : tankar om samtalskonst / Clarence Crafoord
 Förlag/År: Stockholm : Natur och kultur, 1994 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: [8] s., s. 11-225, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: "Även med tryckår: 2. tr., 1995 ; 3. tr., 1996 (tr. i Finland) ; 4. tr., 1996 ; 5. tr., 1997 ; 6. tr., 1998 ; 7. tr., 1999 ; 8. tr., 2000 ; 9. tr. 2002; 10. tr., 2003"
 ISBN: 91-27-04107-7
 SAB-kod: Doka
 SAB-kod: Doef
 SAB-kod: D
 Ämnesord: Communication
 Ämnesord: Psychology, applied
 Ämnesord: Behavior
 Ämnesord: Speech
 Ämnesord: Kommunikationspsykologi
 Ämnesord: Samtalsmetodik
 Ämnesord: Verbal behavior
 Ämnesord: Interpersonal relations
Kategori: Filosofi och psykologi > Psykologi > Arbetspsykologi
Kategori: Filosofi och psykologi > Psykologi > Kommunikationspsykologi
Ex.1: Mycket fint skick 1:a uppl.100 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9036
 
 Författare: Hedin, Christer, 1939-
 Titel: Vetandets villkor : vetenskapsteori och verklighetsuppfattningar i historisk belysning / Christer Hedin
 Förlag/År: Stockholm : Arena, 1996 ; (Smedjebacken : Smegraf)
 Omfång: 191, [1] s. ; 21 cm.
 ISBN: 91-7843-108-5
 SAB-kod: Dd:k
 Ämnesord: Vetenskapsteori
 Ämnesord: Verklighetsuppfattningar
 Ämnesord: Knowledge, Theory of
 Ämnesord: Kunskapsteori
Kategori: Filosofi och psykologi > Kunskapsteori och vetenskapsteori
Ex. 1: Mycket fint skick 140 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9037
 
 Författare: Ericson Wolke, Lars, 1957-
 Titel: Svenska frivilliga : militära uppdrag i utlandet under 1800- och 1900-talen / Lars Ericson
 Förlag/År: Lund : Historiska media, 1996 ; (Lund : Wallin & Dalholm)
 Omfång: 292 s. : ill. ; 25 cm Inbunden.
 ISBN: 91-88930-00-9
 SAB-kod: K.4
 SAB-kod: K.5
 SAB-kod: Kcx
 SAB-kod: K.46
 SAB-kod: K
 Ämnesord: Fredsbevarande styrkor
 Ämnesord: Svenska frivilliga (i andra staters krig)
 Ämnesord: Peacekeeping forces
Kategori: Historia > Nya tiden (ca 1500-)
Kategori: Historia > 1914-
Kategori: Historia > Sverige > Svenskar i utlandet
Kategori: Historia > 1815-1914
Kategori: Militärväsen
Ex.1: Mycket fint skick En liten reva i skyddsomslaget annars som ny.145 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9038
 
 Författare: Jansson, Anna, 1958-
 Titel: Må döden sova / Anna Jansson
 Förlag/År: Stockholm : Prisma, 2002 (Smedjebacken : Fälth & Hässler)
 Omfång: 274, [1] s. ; 24 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 2002
 Anmärkning: Även med tryckår: 2. tr., 2002
 ISBN: 91-518-3993-8
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Deckare
 Ämnesord: Wern, Maria
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick Ou.60 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9039
 
 Författare: Peters, Ellis
 Titel: Lösen för den döde / Ellis Peters ; översättning av Lars Hansson
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1995 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 223, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Dead man's ransom.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1995
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 9/10. tus., 1997
 ISBN: 91-0-055811-7
 Medarbetare: Hansson, Lars (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick Första sv utg75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9040
 
 Författare: Strieber, Whitley
 Titel: Billy / Whitley Strieber ; översättning: Gabriel Setterborg
 Förlag/År: Höganäs : Wiken, 1993 ; (Tyskland)
 Omfång: 327 s. ; 23 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Billy (engelska).
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1993
 ISBN: 91-7119-029-5
 Medarbetare: Setterborg, Gabriel (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick Första sv. utg.50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9041
 
 Författare: Dahl, Peter, 1934-
 Titel: Mot ljusare tider : memoarer / Peter Dahl
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1989 ; (Värnamo : Fälth)
 Omfång: 376 s. : ill. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1989
 ISBN: 91-1-884082-5
 SAB-kod: Ibz Dahl, Peter
 Ämnesord: Dahl, Peter
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konsthistoria > Särskilda konstnärer
Ex. 1: Mycket fint skick Ou.95 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9042
 
 Författare: Capote, Truman, 1924-1984
 Titel: Andra röster, andra rum / [övers. av Per Erik Wahlund]
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1949
 Omfång: 222, [1] s. Häftad
 Orginaltitel: Other voices, other rooms.
 Serie: Panacheserien, 99-0117874-6
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Bra skick Lätt snedläst och en mindre fläck på framsidan. Första (och enda ) sv. utg.135 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9043
 
 Författare: Nabokov, Vladimir Vladimirovic, 1899-1977
 Titel: Skratt i mörkret / översättning Caj Lundgren
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1969 ; (Lund : Berling)
 Omfång: 167 s. Pocket
 Orginaltitel: Kamera obskura.
 Serie: W & W-serien, 0509-5069 ; 233
 Anmärkning: Översättning från förf:s egen översättning till engelska med titeln Laughter in the dark
 Medarbetare: Lundgren, Caj, 1931- (översättare)
 SAB-kod: Hce
 Ämnesord: Emigrantlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Mycket fint skick Första (och enda) sv utg.40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9044
 
 Författare: Claesson, Stig, 1928-2008.
 Titel: Utsikt från ett staffli / Stig Claesson
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1983 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 210, [4] s. ; 20 cm Inbunden.
 ISBN: 91-0-045871-6
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick 160 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9045
 
 Författare: Simenon, Georges, 1903-1989
 Titel: Maigret på kurort / Georges Simenon ; [övers. av Katja Waldén]
 Förlag/År: Stockholm : Aldus/Bonnier, 1968
 Omfång: 133, [1] s. Pocket
 Orginaltitel: Maigret à Vichy.
 Serie: Delfinserien, 0346-6574 ; 305
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hcej.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Franska
Ex. 1:Första (och enda) svenska utgåva Fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9047
 
 Författare: Rydberg, Carina, 1962-
 Titel: Kallare än Kargil : roman / Carina Rydberg
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1998 ; (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 138, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Serie: Bonnier pocket, 99-0307595-2
 Anmärkning: Originaluppl. 1987
 ISBN: 91-0-056712-4
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9048
 
 Titel: Lyckad nedfrysning av herr Moro / [redaktion: Roy Andersson, Kalle Boman, István Borbás]
 Förlag/År: Stockholm : Kultur- och utbildningsnämnden, Stockholms läns landsting, cop. 1992
 Upplaga: 2:a uppl.
 Omfång: 368 s. : ill. Häftad
 ISBN: 91-630-0982-0
 Medarbetare: Andersson, Roy, 1943- (medarbetare)
 Medarbetare: Borbás, István, 1954- (medarbetare)
 Medarbetare: Boman, Kalle, 1943- (medarbetare)
 SAB-kod: Hc(s)
 SAB-kod: Hce(s)
 SAB-kod: Pni
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Samlingar
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Kategori: Teknik, industri och kommunikationer > Fotografi och filmteknik > Fotokonst
Ex. 1: Mycket fint skick 120 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9049
 
 Författare: Sartre, Jean-Paul, 1905-1980
 Titel: Muren / Jean-Paul Sartre ; [övers. av Eva Alexanderson och Eyvind Johnson]
 Förlag/År: Stockholm : Alba, 1978 ; (Lund : Rahm)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 178, [1] s. ; 21 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Le mur.
 Serie: Albatross, 99-0137888-5
 ISBN: 91-7458-156-2
 Medarbetare: Alexanderson, Eva, 1911-1994 (översättare)
 Medarbetare: Johnson, Eyvind, 1900-1976 (översättare)
 SAB-kod: Hcej.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Franska
Ex.1: Mycket fint skick En liten reva i skyddsomslaget.75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9050
 
 Författare: Johnson, Eyvind, 1900-1976
 Titel: Noveller.
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1950
 Upplaga: Folkuppl.
 Omfång: 2 vol. Häftad
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick 2 volymer.100 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9051
 
 Författare: Voltaire, 1694-1778.
 Titel: Prinsessan av Babylon / Övers. av E. N. Tigerstedt
 Förlag/År: Stockholm : Natur o. kultur, 1941
 Omfång: 122s. Häftad
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1:Namnteckning Fint skick Första (och enda) sv. utg. Lite naggat omslag och en smärre fläck på omslagets framsida125 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9052
 
 Författare: Aspenström, Werner, 1918-1997
 Titel: Teater. 2
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1963
 Omfång: 162, [2] s.
 SAB-kod: Hc.02
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Dramatik
Ex. 1: Fint skick 85 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9053
 
 Författare: Irving, David
 Titel: Hitlers sjukjournal : / David Irving ; översättning av Erik Dahlberg och Gunnie Jacobsson ; fackgranskad av Per-Åke Lagerbäck ...
 Förlag/År: Stockholm Liber 1984
 Omfång: Inbunden
 ISBN: 91-38-90349-0
 SAB-kod: Lz Hitler, Adolf
 SAB-kod: Kfa.53
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Hitler, Adolf
Kategori: Historia > Mellaneuropa > 1933-1945
Ex. 1: Mycket fint skick 130 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9054
 
 Författare: Wallerfelt, Bengt, 1934-
 Titel: Si vis pacem - para bellum : svensk säkerhetspolitik och krigsplanering 1945-1975 / Bengt Wallerfelt
 Förlag/År: Stockholm : Probus, 1999 ; (Västervik : CO Ekblad & Co)
 Omfång: 214 s. : ill. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-87184-60-5
 SAB-kod: Kc.55
 Ämnesord: Försvarspolitik: Sverige
 Ämnesord: Säkerhetspolitik: Sverige
 Ämnesord: Krigsplanläggning
Kategori: Militärväsen
Ex.1: Mycket fint skick 160 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9055
 
 Författare: Miller, Arthur, 1915-2005
 Titel: Efter syndafallet / övers. av Sven Barthel
 Förlag/År: Stockholm : Aldus/Bonnier, 1964 ; (Stockholm : V. Petterson)
 Omfång: 107 s. Pocket
 Serie: Delfinböckerna, 0416-900X ; 149
 SAB-kod: Hce.02
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Dramatik
Ex. 1: Mycket fint skick Första (och enda) sv. utg.60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9056
 
 Författare: Hill, Carl Fredrik, 1849-1911
 Titel: Carl Fredrik Hill : teckningar från sjukdomstiden : utställningen pågår 30 november-22 december, Åmells, Stockholm / [text: Sophie Allgård, Lennart Runeson]
 Förlag/År: Stockholm : Åmells konsth., [2000] ; (Värnamo : Fälth & Hässler)
 Omfång: Ca 120 s. : ill. (vissa i färg).
 Serie: Katalog (Åmells konsthandel), 1652-8867 ; 58
 Anmärkning: Text på svenska och engelska
 Medarbetare: Allgård, Sophie, 1964- (medarbetare)
 Medarbetare: Runeson, Lennart (medarbetare)
 SAB-kod: Ibz Hill, Carl Fredrik
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konsthistoria > Särskilda konstnärer
Ex. 1: Mycket fint skick Bilden på boken är ngt beskuren.300 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9057
 
 Författare: Zweigbergk, Eva von, 1906-1984
 Titel: Johans jul : berättad av honom själv / Eva v. Zweigbergk hjälpte honom att skriva den ; Birger Lundquist illustrerade hans bok
 Förlag/År: Stockholm : Bonniers juniorförl., 1980 ; (Polen)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 46, [2] s. : ill. ; 31 cm Inbunden.
 ISBN: 91-48-50321-5
 Medarbetare: Lundquist, Birger, 1910-1952
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: uHc
 Ämnesord: Julen
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex. 1: Fint skick Två bläckstreck på omslagets baksida. Några smärre småfläckar på omslaget.325 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9058
 
 Författare: Kunnas, Mauri, 1950-
 Titel: Vinter på Jyckeberga / Mauri Kunnas, Tarja Kunnas ; svensk text och bearbetning: Ebbe Schön
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1989 ; (Finland)
 Omfång: [45] s. : färgill. ; 30 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Koiramäen talvi.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1992
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1989
 ISBN: 91-29-59158-9
 Medarbetare: Kunnas, Tarja
 Medarbetare: Schön, Ebbe, 1929- (översättare)
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: Hub=c,u
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex. 1: Mycket fint skick Namnteckning130 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9059
 
 Författare: Dahl, Roald, 1916-1990
 Titel: Giraffen och pelikanen och jag / Roald Dahl ; illustrerad av Quentin Blake ; svensk text: Meta Ottosson
 Förlag/År: Stockholm : Tiden, 1987 ; (Ungern)
 Omfång: [32] s. : färgill. ; 33 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The giraffe and the pelly and me.
 ISBN: 91-550-3137-4
 Medarbetare: Blake, Quentin (illustratör)
 Medarbetare: Ottosson, Meta, 1946- (översättare)
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: He=c,u
 Ämnesord: Barnböcler
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex. 1: Mycket fint skick Stämpel.100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9060
 
 Författare: Dahl, Roald, 1916-1990
 Titel: Vådliga verser / Roald Dahl ; med illustrationer av Quentin Blake ; svensk text: Hans och Nina Nygren
 Förlag/År: Stockholm : Tiden, 1990 ; (Ungern)
 Omfång: [32] s. : färgill. ; 28 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Revolting rhymes.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1990
 ISBN: 91-550-3543-4
 Medarbetare: Nygren, Nina (översättare)
 Medarbetare: Blake, Quentin (illustratör)
 Medarbetare: Nygren, Hans (översättare)
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: H.03,u
 SAB-kod: He=c,u
 SAB-kod: Hce,u
 Ämnesord: Bilderbok
 Ämnesord: Folksaga
 Ämnesord: Travesti
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex. 1: Mycket fint skick 90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9061
 
 Författare: Gripe, Maria, 1923-2007.
 Titel: Hjärtat som ingen ville ha / text: Maria Gripe ; bild: Hans Arnold
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1989 ; (Belgien)
 Omfång: [40] s. : färgill. ; 30 cm Inbunden.
 ISBN: 91-48-51721-6
 Medarbetare: Arnold, Hans, 1925-
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: Hc,u
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex.1: Mycket fint skick Ou.65 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9062
 
 Författare: Hellsing, Lennart, 1919-
 Titel: Att handla är nödvändigt / Lennart Hellsing, Fibben Hald
 Förlag/År: Stockholm : Raben & Sjögren, 1991 ; (Singapore)
 Omfång: [30] s. : färgill. ; 27 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1991
 ISBN: 91-29-59962-8
 Medarbetare: Hald, Fibben, 1933-
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: Hc.03,u
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex. 1: Mycket fint skick 95 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9063
 
 Författare: Stark, Ulf, 1944-
 Titel: Liten / text: Ulf Stark ; bild: Anna Höglund
 Förlag/År: Stockholm : Alfabeta, 1994 ; (Belgien)
 Omfång: [32] s. : färgill. ; 29 cm Inbunden.
 Anmärkning: 3-7 år
 Anmärkning: Originaluppl. 1994
 ISBN: 91-7712-401-4
 Medarbetare: Höglund, Anna, 1958-
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: Hc,u
 Ämnesord: Barn och vuxna
 Ämnesord: Pysslingar
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex. 1: Mycket fint skick Namnteckning. Ou. 2:a tryckningen.70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9064
 
 Författare: Wolgers, Beppe, 1928-1986
 Titel: En bok om siffror / av Beppe Wolgers ; med bilder av Annette Bendrin-Lind
 Förlag/År: Helsingborg : Kärnan, [1985] ; (Italien)
 Omfång: [32] s. : ill. ; 27 cm. Häftad
 ISBN: 91-570-0283-5
 Medarbetare: Bendrin-Lind, Annette, 1960-
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: Hc,u
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex. 1: Mycket fint skick Ovanlig.100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9065
 
 Författare: Fleischman, Albert S
 Titel: Fågelskrämman / Sid Fleischman ; bilder av Peter Sis ; översättning av Stella Bonow-Hathorn
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1989 ; (Hongkong)
 Omfång: [32] s. : färgill. ; 26 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The scarebird.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1989
 ISBN: 91-29-59146-5
 Medarbetare: Bonow-Hathorn, Stella (översättare)
 Medarbetare: Sis, Peter (illustratör)
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: He=c,u
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex. 1: Mycket fint skick Stämpel50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9066
 
 Författare: Jaensson, Håkan, 1947-
 Titel: Nisse-jakten / text: Håkan Jaensson och Arne Norlin ; bild: Gunna Grähs
 Förlag/År: Stockholm : Alfabeta, 1985 ; (Danmark)
 Omfång: [30] s. : ill. ; 21 x 27 cm Inbunden.
 ISBN: 91-7712-053-1
 Medarbetare: Grähs, Gunna, 1954-
 Medarbetare: Norlin, Arne, 1947-
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: uHc
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex. 1: Fint skick Ou.60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9067
 
 Författare: Taikon, Katarina, 1932-1995
 Titel: Katitzi, det brinner / text: Katarina Taikon ; bild: Lisbeth Holmberg-Thor
 Förlag/År: Stockholm : Bonniers juniorförl., 1981 ; (Portugal)
 Omfång: [24] s. : ill. ; 26 cm Inbunden.
 ISBN: 91-48-50435-1
 Medarbetare: Holmberg-Thor, Lisbeth, 1941-
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: uHc
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex.1: Mycket fint skick 40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9068
 
 Författare: Sandberg, Inger, 1930-
 Titel: Tummens mamma slutar röka / av Inger & Lasse Sandberg
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1980 ; (Danmark)
 Omfång: [28] s. : ill. ; 22 cm Inbunden.
 Serie: Klumpe Dumpe-böckerna, 99-0130122-X ; 104
 ISBN: 91-29-54184-0
 Medarbetare: Sandberg, Lasse, 1924-
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: uHc
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex.1: Fint skick 40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9069
 
 Författare: Plath, Sylvia, 1932-1963
 Titel: Det-spelar-ingen-roll-kostymen / Sylvia Plath ; illustrationer av Rotraut Susanne Berner ; översättning av Svante Weyler
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1996 ; (Storbritannien)
 Omfång: 43, [3] s. : färgill. ; 21 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The it-doesn't-matter suit.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1996
 ISBN: 91-1-960252-9
 Medarbetare: Berner, Rotraut Susanne (illustratör)
 Medarbetare: Weyler, Svante (översättare)
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: He=c,u
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex.1: Mycket fint skick 80 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9070
 
 Författare: Isaksson, Olov, 1931-1998
 Titel: Söderöarna : vikingariket : en bok om Hebriderna och Isle of Man / text: Olov Isaksson ; bild: Sören Hallgren
 Förlag/År: Stockholm : LT i samarbete med Statens historiska mus., 1983 ; (Helsingborg : Boktryck)
 Omfång: 154, [5] s. : ill. ; 26 cm Inbunden.
 ISBN: 91-36-02081-8
 Medarbetare: Hallgren, Sören, 1933-
 SAB-kod: Neaz Isle of Man
 SAB-kod: Nesz Hebriderna
Kategori: Geografi > Brittiska öarna (Storbritannien) > England
Kategori: Geografi > Brittiska öarna (Storbritannien) > Skottland
Ex. 1: Mycket fint skick 160 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9071
 
 Författare: Gervais, Marc
 Titel: Ingmar Bergman : magician and prophet / Marc Gervais
 Förlag/År: Montreal : McGill-Queen's Univ. Press, 1999
 Omfång: xiv, 257 s., [64] pl.-s. : ill. Häftad.
 ISBN: 0-7735-1843-6
 ISBN: 0-7735-2004-X
 SAB-kod: Ikz Bergman, Ingmar
 SAB-kod: Imb-c
 Ämnesord: Bergman, Ingmar, 1918-
 Ämnesord: Bergman, Ingmar, 1918- Criticism and interpretation
 Ämnesord: Motion picture producers and directors
Kategori: Konst, musik, teater och film > Teater > Särskilda sceniska konstnärer
Kategori: Konst, musik, teater och film > Film > Sverige
Ex. 1: Mycket fint skick 250 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9072
 
 Författare: Ekman, Karl, 1895-1962
 Titel: Jean Sibelius : en konstnärs liv och personlighet / av Karl Ekman
 Förlag/År: Stockholm : Natur och kultur, 1935
 Omfång: 271 s., 20 pl. Inbunden
 Anmärkning: Innehåller verkförteckning
 SAB-kod: Ijz Sibelius, Jean
 Ämnesord: Sibelius, Jean, 1865-1957
Kategori: Konst, musik, teater och film > Musik > Särskilda tonkonstnärer
Ex.1:Namnteckning Fint skick Blått skinnryggsband.120 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9073
 
 Författare: Thomas, Donald
 Titel: Markis de Sade : en biografi / Donald Thomas ; översättning: Hans O Sjöström
 Förlag/År: Stockholm : Natur och kultur, 1994 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 338, [1] s. : ill. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The Marquis de Sade.
 ISBN: 91-27-03801-7
 Medarbetare: Sjöström, Hans O (översättare)
 SAB-kod: Gjz Sade, Donatien Alphonse François de
 Ämnesord: Sade, Donatien Alphonse François de, 1740-1814
Kategori: Litteraturvetenskap > Fransk litteraturhistoria > Sade, Donatien Alphonse François de
Ex.1: Mycket fint skick En lite större reva i skyddsomslaget - i övrigt nyskick.150 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9074
 
 Författare: Hiney, Tom
 Titel: Raymond Chandler : a biography / Tom Hiney
 Förlag/År: London : Chatto & Windus, 1997
 Omfång: x, 310 s., [8] pl.-s. ; 24 cm. Inbunden
 ISBN: 0-7011-6310-0
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Geqz Chandler, Raymond
 Ämnesord: Chandler, Raymond, 1888-1959 Biography
 Ämnesord: Chandler, Raymond, 1888-1959
 Ämnesord: Novelists, American
Kategori: Litteraturvetenskap > Engelsk litteraturhistoria > Amerikansk litteraturhistoria
Ex. 1: Mycket fint skick Nyskick.Denna utg. 1st US ed. Atlantic (1997)135 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9075
 
 Författare: Kay, Guy Gavriel
 Titel: Son av ljus och mörker / Guy Gavriel Kay ; översättning av Rebecca Alsberg
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1990 ; (Simrishamn : Grafo Tr.)
 Omfång: 422 s. ; 23 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The Fionavar tapestry. Book three, The darkest road
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1990
 ISBN: 91-29-59190-2
 Medarbetare: Alsberg, Rebecca, 1949- (översättare)
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: He=c,u
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 100 kr.
Ex.2: Fint skick Naggat skyddsomslag80 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9076
 
 Författare: Brion, Marcel
 Titel: Dagligt liv i Wien på Mozarts och Schuberts tid / Marcel Brion ; översättning av Gunilla Berglund
 Förlag/År: Stockholm : Prisma, 1988 ; (Finland)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 226, [2] s. ; 21 cm. Häftad
 Orginaltitel: La vie quotidienne à Vienne à l'époque de Mozart et de Schubert.
 Serie: Prisma Magnum, 99-0379086-4
 ISBN: 91-518-2087-0
 Medarbetare: Berglund, Gunilla (översättare)
 SAB-kod: Kt-fbz Wien
 Ämnesord: Kulturhistoria
 Ämnesord: Wien
Kategori: Historia > Allmän kulturhistoria > Österrike och Liechtenstein
Ex. 1: Mycket fint skick 70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9077
 
 Författare: Oz, Amos, 1939-
 Titel: Svarta lådan : [roman] / Amos Oz ; översättning: Marion Wajngot
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1989 ; (Helsingborg : Schmidt)
 Omfång: 259 s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Övers. från den engelska utg. med titeln: Black box. - Orig. på hebreiska
 ISBN: 91-46-15447-7
 Medarbetare: Wajngot, Marion (översättare)
 SAB-kod: Hsd.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Hebreiska
Ex. 1: Mycket fint skick En liten reva.150 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9078
 
 Författare: Lidman, Sara, 1923-2004
 Titel: Den underbare mannen / Sara Lidman
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1983 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 280, [1] s. ; 21 cm Inbunden.
 ISBN: 91-0-045929-1
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Smutstitelbladet blekt efter bifogat tidningsurklipp. Ou.90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9079
 
 Författare: Melen, Cecilia von, 1961-
 Titel: Den falska orgasmen : en elak bok om kvinnor / Cecilia von Melen
 Förlag/År: Stockholm : Fischer, 1992 ; (Finland)
 Omfång: 193 s. ; 23 cm Inbunden.
 ISBN: 91-7054-678-9
 SAB-kod: Dokb
 SAB-kod: Ohja
 Ämnesord: Kvinnor
 Ämnesord: Känslor
 Ämnesord: Kommunikation
 Ämnesord: Psykologi
 Ämnesord: Kvinnlighet
 Ämnesord: Könsolikheter
 Ämnesord: Women
 Ämnesord: Makt
Kategori: Filosofi och psykologi > Psykologi > Personlig utveckling och träning
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Sociala frågor och socialpolitik > Kvinnofrågor
Ex.1: Mycket fint skick 85 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9080
 
 Författare: Keyes, Daniel
 Titel: Blommor till Algy / Daniel Keyes ; översättning av Jan Leek
 Förlag/År: Stockholm : Legenda, 1989 ; (Borås : Centraltr.)
 Omfång: 252, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Flowers for Algernon.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1989
 ISBN: 91-582-1416-X
 Medarbetare: Leek, Jan (översättare)
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick En Science fiction klassiker65 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9081
 
 Författare: Laaban, Ilmar, 1921-2000
 Titel: Poesi / Ilmar Laaban
 Förlag/År: Åhus : Kalejdoskop, 1988 ; (Lund : Offsettr.)
 Upplaga: 1. uppl.
 Omfång: 128 s. ; 21 cm. Häftad
 Anmärkning: Innehåller såväl dikter av förf. som av denne gjorda dikttolkningar
 ISBN: 91-7936-012-2
 SAB-kod: Hc.03
 SAB-kod: Hce.03(s)
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Poesi
Ex. 1: Mycket fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9082
 
 Författare: Acker, Kathy, 1948-1997
 Titel: Blod och tarmar i plugget / Kathy Acker ; till svenska av Nina Lekander
 Förlag/År: Stockholm : AWE/Geber, 1985 ; (Malmö : Norden)
 Omfång: 206, [26] s. : ill. ; 21 cm. Häftad
 Orginaltitel: Blood and guts in high school.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2.-3. tr., 1986
 ISBN: 91-20-07190-6
 Medarbetare: Lekander, Nina (översättare)
 SAB-kod: He=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Fint skick Första sv utg. Lätt sliten.75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9083
 
 Författare: Fleischman, Sid
 Titel: Prinsen och strykpojken / Sid Fleischman ; översatt av Kerstin Lennerthson ; illustrerad av Peter Sis
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1988 ; (Eskilstuna : Tuna tr.)
 Omfång: 97, [2] s. : ill. ; 21 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The whipping boy.
 ISBN: 91-29-58741-7
 Medarbetare: Sis, Peter (illustratör)
 Medarbetare: Lennerthson, Kerstin, 1936- (översättare)
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: He=c,u
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex.1: Mycket fint skick 50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9084
 
 Författare: Eco, Umberto, 1932-
 Titel: Drottning Loanas mystiska eld : illustrerad roman / Umberto Eco ; översättning: Barbro Andersson
 Förlag/År: Stockholm : Bromberg, 2004 (Italien)
 Omfång: 452, [3] s. : ill. (vissa i färg) ; 22 cm Häftad.
 Anmärkning: Första svenska upplaga 2004
 ISBN: 91-7608-992-4
 ISBN: 91-85251-45-3
 Medarbetare: Andersson, Barbro, 1937- (översättare)
 SAB-kod: Hi.01=c
 Ämnesord: Skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Italienska
Ex. 1: Mycket fint skick 145 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9085
 
 Författare: Carr, John Dickson, 1906-1977
 Titel: Papa Là-bas / John Dickson Carr ; [översatt av Roland Adlerberth]
 Förlag/År: Höganäs : Bra böcker, 1970 ; (Östtyskland)
 Omfång: 243, [1] s. Inbunden
 Orginaltitel: Papa Là-bas (engelska).
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 55 kr.
Ex.2: Bra skick Lagat skyddsomslag40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9086
 
 Författare: Hodell, Åke, 1919-2000
 Titel: Galgenfrist : roman / av Åke Hodell ; [illustrationer av förf.]
 Förlag/År: Kiruna : Arena, 1997 ; (Värnamo : Fälth)
 Omfång: 303, [1] s. : ill. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1997
 ISBN: 91-7843-113-1
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Roman
 Ämnesord: Andra världskriget
 Ämnesord: Självbiografi
 Ämnesord: Biografi
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 85 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9087
 
 Författare: Ackroyd, Peter
 Titel: Oscar Wildes sista testamente / Peter Ackroyd ; översättning: Gun R. Bengtsson
 Förlag/År: Stenström
 Upplaga: Första svenska upplaga 1986
 Omfång: Inbunden
 ISBN: 91-86600-22-2
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 135 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9088
 
 Författare: Mann, Klaus, 1906-1949
 Titel: Vändpunkten / Klaus Mann ; övers. från det tyska manuskriptet av Jane Lundblad
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1949
 Omfång: 559, (1) s. Häftad
 Orginaltitel: Der Wendepunkt.
 SAB-kod: Gfz Mann, Klaus
 Ämnesord: Mann, Klaus
Kategori: Litteraturvetenskap > Tysk litteraturhistoria > Mann, Klaus
Ex.1: Fint skick Första sv. utg.145 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9089
 
 Författare: Hawking, Stephen W, 1942-
 Titel: Svarta hål och universums framtid : essäer 1972-1992 / Stephen Hawking ; översättning av Hans-Uno Bengtsson
 Förlag/År: Stockholm : Rabén Prisma, 1995 ; (Danmark)
 Upplaga: 2. uppl.
 Omfång: 236, [4] s. ; 20 cm. Häftad
 Orginaltitel: Black holes and baby universes and other essays.
 Serie: Prisma Magnum, 99-0379086-4
 Anmärkning: 1. uppl. ej utg. i serien
 ISBN: 91-518-2809-X
 Medarbetare: Bengtsson, Hans-Uno (översättare)
 SAB-kod: Uaia
 SAB-kod: Uaa
 Ämnesord: Universum
Kategori: Naturvetenskap > Astronomi > Relativistisk astrofysik
Kategori: Naturvetenskap > Astronomi > Universum
Ex. 1:Nött Mycket fint skick 65 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9090
 
 Författare: Lem, Stanislaw, 1921-2006
 Titel: Cyberiaden / Stanislaw Lem ; övers. av Martin von Zweigbergk ; [ill. och omsl. av Daniel Mróz]
 Förlag/År: Stockholm : Alba, 1979 ; (Stockholm : Bonniers graf.)
 Omfång: 254, [1] s. : ill. ; 21 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Cyberiada (polska).
 ISBN: 91-7458-162-7
 Medarbetare: Mróz, Daniel (illustratör)
 Medarbetare: Zweigbergk, Martin von, 1940- (översättare)
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Hmc=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Polska
Ex.1:Första (och enda) svenska utgåva Mycket fint skick 160 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9092
 
 Författare: Stenberg, Birgitta, 1932-
 Titel: Kärlek i Europa : [roman] / Birgitta Stenberg
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1994 ; (Finland)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 375 s. ; 24 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1981
 ISBN: 91-46-16598-3
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1:Namnteckning Mycket fint skick Kartonnage.50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9093
 
 Författare: Ljungberg, Tomas, 1951-
 Titel: Människan, kulturen och evolutionen : ett alternativt perspektiv / Tomas Ljungberg
 Förlag/År: Nyköping : Exiris, 1991 ; (Kristianstad : Kristianstads boktr.)
 Omfång: 509 s. : ill., diagr., tab. ; 23 cm Inbunden.
 ISBN: 91-971514-0-8
 SAB-kod: Do
 SAB-kod: Ueaa
 Ämnesord: Hominidae
 Ämnesord: Människans natur
 Ämnesord: Evolution (biologi)
 Ämnesord: Evolution
 Ämnesord: Evolution (Biology)
Kategori: Filosofi och psykologi > Psykologi
Kategori: Naturvetenskap > Biologi > Utvecklingslära
Ex.1: Mycket fint skick 150 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9094
 
 Författare: Miller, Alice
 Titel: Det självutplånande barnet och sökandet efter en äkta identitet / Alice Miller ; översättning: Astrid Andersson och Philippa Wiking
 Förlag/År: Stockholm : MånPocket, 1999 ; (Danmark)
 Upplaga: Omarb. och utök. / [ny utg.]
 Omfång: 163, [7] s. ; 21 cm. Pocket
 Orginaltitel: Das Drama des begabten Kindes und die Suche nach dem wahren Selbst.
 Serie: MånPocket, 99-0184541-6
 Anmärkning: "Även tillg. med tryckår: [Ny tr.], 2000 ; [Ny tr.], 2001"
 ISBN: 91-7643-559-8
 Medarbetare: Andersson, Astrid (översättare)
 Medarbetare: Wiking, Philippa, 1920- (översättare)
 SAB-kod: Dofa
 SAB-kod: Docb
 Ämnesord: Identitet
Kategori: Filosofi och psykologi > Psykologi > Barn- och ungdomspsykologi
Kategori: Filosofi och psykologi > Psykologi > Psykoanalys
Ex.1: Mycket fint skick 80 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9095
 
 Författare: Solstad, Dag, 1941-
 Titel: Genans och värdighet : roman / Dag Solstad ; översättning: Lars Andersson
 Förlag/År: Stockholm : Ordfront, 2005 (Smedjebacken : Scandbook)
 Omfång: 182, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Första svenska upplaga 2005
 ISBN: 91-7037-083-4
 Medarbetare: Andersson, Lars (översättare)
 SAB-kod: Hdb.01=c
 Ämnesord: Skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Norska
Ex. 1: Mycket fint skick Nyskick150 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9096
 
 Författare: Steinem, Gloria
 Titel: Förändring inifrån : / Gloria Steinem ; översättning av Svante Hansson
 Förlag/År: Stockholm NoK 1993
 Omfång: Inbunden
 ISBN: 91-27-03243-4
 SAB-kod: Dokb
 SAB-kod: Ohj
 SAB-kod: Dogb
 Ämnesord: Självkänsla
Kategori: Filosofi och psykologi > Psykologi > Personlig utveckling och träning
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Sociala frågor och socialpolitik > Könsrollsfrågor
Kategori: Filosofi och psykologi > Psykologi > Könspsykologi
Ex. 1: Mycket fint skick 95 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9097
 
 Författare: Tavris, Carol
 Titel: Den missförstådda vreden : är det bra eller dåligt att bli arg? / Carol Tavris ; översättning av Per Nyqvist
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1993 ; (Borås : Centraltr.)
 Omfång: 348 s. ; 23 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Anger, the misunderstood emotion.
 ISBN: 91-46-16290-9
 Medarbetare: Nyqvist, Per, 1952- (översättare)
 SAB-kod: Dodf
 Ämnesord: Vrede Ilska
Kategori: Filosofi och psykologi > Psykologi > Känslor, känsloreaktioner
Ex. 1: Mycket fint skick 90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9098
 
 Författare: Lundell, Ulf, 1949-
 Titel: Värmen : roman / Ulf Lundell
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 2005 (Falun : Scandbook)
 Omfång: 558, [1] s. ; 23 cm Inbunden.
 Anmärkning: 2. tr., 2005
 Anmärkning: Originalupplaga 2005
 ISBN: 91-46-21316-3
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Ou. 2:a tryckningen.120 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9099
 
 Författare: McEwan, Ian, 1948-
 Titel: Försoning / Ian McEwan ; översättning: Maria Ekman
 Förlag/År: Stockholm : Ordfront, 2003 (Smedjebacken : Scandbook)
 Omfång: 423, [2] s. ; 23 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Atonement
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2003
 ISBN: 91-7324-886-X
 Medarbetare: Ekman, Maria, 1944- (översättare)
 SAB-kod: He.01=c
 Ämnesord: Criminal behavior
 Ämnesord: Guilt
 Ämnesord: Punishment
 Ämnesord: Love
 Ämnesord: Repression
 Ämnesord: Stress disorders, post-traumatic
 Ämnesord: Medicine in literature
 Ämnesord: Military medicine
 Ämnesord: History, 20th century
 Ämnesord: Life change events
 Ämnesord: Literature, modern
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Fint skick Stämpel, lätt naggat omslag i ovankant.85 kr.
Ex.2: Mycket fint skick 100 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9100
 
 Författare: Hubendick, Bengt
 Titel: Under salta segel : att leva och arbeta i seglande skepp / Bengt Hubendick
 Förlag/År: Göteborg Zinderman 1973
 Omfång: Inbunden
 ISBN: 91-528-0032-6
 SAB-kod: Prcba
 SAB-kod: Prcda
Kategori: Teknik, industri och kommunikationer > Transportmedel och kommunikationer > Segelfartyg
Kategori: Teknik, industri och kommunikationer > Transportmedel och kommunikationer > Navigation och manövrering. Sjömanskap
Ex. 1: Fint skick Några smånagg på omslaget. Namnteckning.100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9101
 
 Författare: Franquin, André, 1924-1997
 Titel: Knasgänget / text/bild: Franquin ; svensk text: Stellan Nehlmark
 Förlag/År: Stockholm : Carlsen/if, [1979] ; (Belgien)
 Upplaga: 1. uppl.
 Omfång: 46 s. : ill. ; 29 cm.
 Orginaltitel: Le gang des gaffeurs.
 Anmärkning: "Även tillg. med tryckår: 2. uppl., 1984 ; 3. uppl., 1993. Carlsen Comics"
 ISBN: 91-510-2327-X
 Medarbetare: Nehlmark, Stellan, 1938- (översättare)
 SAB-kod: Hci
Kategori: Skönlitteratur > Tecknade serier
Ex. 1:Namnteckning Fint skick 3.e uppl.40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9102
 
 Författare: De Camp, L Sprague (Lyon Sprague), 1907-2000.
 Titel: Lovecraft : a biography / by L. Sprague de Camp ; abridged by the author.
 Förlag/År: New York : Ballantine Books, 1976.
 Upplaga: 1st Ballantine Books ed.
 Omfång: xiv, 480 s. : ill. (inside covers) ; 18 cm. Pocket
 ISBN: 0345251156
 Genre: Skräck
 Ämnesord: Lovecraft, H. P. (Howard Phillips), 1890-1937 Biography.
Kategori: Litteraturvetenskap
Ex.1: Fint skick 100 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9103
 
 Författare: Lovecraft, H P (Howard Phillips), 1890-1937.
 Titel: The shuttered room and other tales of horror / H.P. Lovecraft and August Derleth.
 Förlag/År: St Albans : Panther, 1970
 Omfång: 205 s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: This collection originally published in The shadow out of time and other tales of horror. London : Gollancz, 1968.
 Anmärkning: ... stories ... left unfinished on Lovecrafts death and completed by ... August Derleth--Preliminary p.
 ISBN: 0586033998
 Medarbetare: Derleth, August William, 1909-1971.
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick 50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9106
 
 Författare: Meaney, John
 Titel: Paradox / John Meaney.
 Förlag/År: London : Bantam, 2000.
 Omfång: 569s. ; 24 cm. Pocket
 ISBN: 0593045734
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He
 Ämnesord: Revolutionaries
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick denna utg tr 200135 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9110
 
 Författare: Meaney, John
 Titel: Context / John Meaney.
 Förlag/År: London : Bantam Books, 2003.
 Omfång: 469 s. ; 18cm. Pocket.
 Anmärkning: Originally published: 2002.
 ISBN: 0553813579
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He
 Ämnesord: Revolutionaries
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 35 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9111
 
 Författare: Meaney, John
 Titel: Resolution / John Meaney.
 Förlag/År: London : Bantam, 2005.
 Omfång: 419 s. Pocket
 ISBN: 0-593-04737-0
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He
 Ämnesord: Corcorigan, Tom (Fictitious character)
 Ämnesord: Revolutionaries
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9112
 
 Författare: Tamelander, Michael, 1960-
 Titel: Avgörandets ögonblick : invasionen i Normandie 1944 / Michael Tamelander, Niklas Zetterling ; [illustrationer: Carl G. Ahremark]
 Förlag/År: Stockholm : MånPocket, 2004 (Danmark)
 Upplaga: [Ny, rev. och omarb. utg.]
 Omfång: 405, [6] s., [8] pl.-s. : ill. ; 18 cm. Pocket
 Serie: MånPocket, 99-0184541-6
 Anmärkning: [Ny tr.], 2005
 Anmärkning: Tidigare utgåva av Niklas Zetterling, Michael Tamelander
 ISBN: 91-7001-203-2
 Medarbetare: Ahremark, Carl G. (illustratör)
 Medarbetare: Zetterling, Niklas, 1963-
 SAB-kod: K.54b
 Ämnesord: D-dagen 1944
 Ämnesord: Andra världskriget 1939-1945
 Ämnesord: World war, 1939-1945
 Ämnesord: Normandie
Kategori: Historia > Militär historia
Ex. 1: Mycket fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9113
 
 Författare: Thorvall, Kerstin, 1925-2010.
 Titel: Nödvändigheten i att dansa / Kerstin Thorvall ; [teckningar: Kerstin Thorvall]
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 2002 (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 159, [1] s. : ill. ; 18 cm. Pocket
 Serie: Bonnier pocket, 99-0307595-2
 Anmärkning: Även med tryckår: 2. tr., 2002
 Anmärkning: Originaluppl. 2001
 ISBN: 91-0-058104-6
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9115
 
 Författare: Austen, Jane, 1775-1817
 Titel: Förnuft och känsla / Jane Austen ; [till svenska av Marie-Louise Elliott] ; [efterskrift av Jane Lundblad]
 Förlag/År: Stockholm : Natur och kultur, 1996 ; (Norge)
 Upplaga: 3. utg.
 Omfång: 325, [2] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Sense and sensibility.
 Serie: NoK pocket, 99-0119834-8
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1959
 Anmärkning: "Även med tryckår: 2. tr., 1996 ; 5. tr., 1996 ; 6. tr., 1998 ; 7.tr., 2002"
 ISBN: 91-27-05651-1
 Medarbetare: Elliott, Marie-Louise (översättare)
 SAB-kod: He.01=c
 SAB-kod: Hcee.01
 Ämnesord: Skönlitteratur
 Ämnesord: Roman
 Ämnesord: England
 Ämnesord: Medelklassen
 Ämnesord: 1800-talet
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 45 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9116
 
 Författare: McKillip, Patricia A
 Titel: Stjärnbäraren från Hed. Bok 2, Dotter till hav och eld
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 1997 ; (Norge)
 Omfång: 229, [1] s. Pocket
 Orginaltitel: Heir of sea and fire.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1995
 ISBN: 91-32-43037-X
 Medarbetare: Frick, Johan (översättare)
 Genre: Fantasy
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1:Namnteckning Mycket fint skick 35 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9117
 
 Författare: Coupland, Douglas
 Titel: Alla familjer är psykotiska / Douglas Coupland ; översättning: Molle Kanmert Sjölander
 Förlag/År: Stockholm : MånPocket, 2003 (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 397, [3] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: All families are psychotic
 Serie: MånPocket, 99-0184541-6
 Anmärkning: Även med tryckår: [Ny tr.], 2004
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2002
 ISBN: 91-7001-057-9
 Medarbetare: Kanmert Sjölander, Molle, 1967- (översättare)
 SAB-kod: Heq.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick 35 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9118
 
 Författare: Knutsson, Gösta, 1908-1973
 Titel: Nalle Lufs / Gösta Knutsson ; teckningar av Eva Alexandrowa-Lefferts
 Förlag/År: Stockholm : MånPocket, 1986 ; (Storbritannien)
 Omfång: 348, [1] s. : ill. ; 18 cm. Pocket
 Serie: MånPocket, 99-0184541-6
 Anmärkning: "Innehåll: Nalle Lufs ; Nalle Lufs i farten ; Nalle Lufs och Skrutten. - Tidigare utg. i separata vol."
 ISBN: 91-7642-315-8
 Medarbetare: Alexandrowa-Lefferts, Eva, 1926- (illustratör)
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: Hc,u
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex.1: Fint skick 35 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9119
 
 Författare: Pagels, Elaine
 Titel: De gnostiska evangelierna / Elaine Pagels ; översättning av Anders Hultgård
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1998 ; (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 277, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: The gnostic gospels.
 Anmärkning: "Även med tryckår: [Ny tr.], 2002 ; [Ny tr.], 2004; [Ny tr.], 2005"
 ISBN: 91-46-17398-6
 Medarbetare: Hultgård, Anders, 1936- (översättare)
 SAB-kod: Cccb
 SAB-kod: Cj.2
 Ämnesord: Gnosticism
 Ämnesord: Kyrkohistoria
Kategori: Religion > Exegetik och litteratur om Bibeln > Nya testamentet
Kategori: Religion > Kyrkohistoria > Forntiden till ca 450
Ex.1: Mycket fint skick 50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9120
 
 Författare: Bukowski, Charles, 1920-1994
 Titel: Faktotum / Charles Bukowski ; översättning av Peter Stewart
 Förlag/År: Stockholm : MånPocket, 1986 ; (Storbritannien)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 205 s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Factotum (engelska).
 Serie: MånPocket, 99-0184541-6
 ISBN: 91-7642-301-8
 Medarbetare: Stewart, Peter (översättare)
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Bra skick Lite sliten50 kr.
Ex. 2: Mycket fint skick 65 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9121
 
 Författare: Heinlein, Robert A (Robert Anson), 1907-1988
 Titel: Podkayne of Mars / Robert Heinlein
 Förlag/År: London : New English Library, 1978
 Omfång: 157 s. ; 18 cm. Pocket.
 Anmärkning: This new edition October 1978
 Anmärkning: "Originally published as Podkayne of Mars, her life and times. New York: Putnam, 1963; and as Podkayne of Mars, London: New English Library, 1969"
 ISBN: 0450040763
 Genre: Science fiction
 Ämnesord: Fiction in English, 1900- Texts
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick 35 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9122
 
 Författare: Heinlein, Robert A (Robert Anson), 1907-1988
 Titel: The puppet masters by Robert A. Heinlein
 Förlag/År: London Pan Books 1969
 Omfång: 220p 18cm Pocket.
 Anmärkning: "Originally published, New York: Doubleday, 1951; (B53-4788), London: Museum P., 1953"
 ISBN: 0330022350
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick 35 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9123
 
 Författare: Harrison, Harry, 1925-
 Titel: Rebel in time Harry Harrison
 Förlag/År: London Panther 1984, c1983
 Omfång: 271p 18cm Pocket.
 Anmärkning: Originally published: London : Granada, 1983
 ISBN: 0586055797
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Heq
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur > Amerikansk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9124
 
 Författare: Brøgger, Suzanne, 1944-
 Titel: Fräls oss ifrån kärleken / Suzanne Brøgger ; [övers. från danska av Nenne Runsten]
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1978 ; (Avesta : Jannersten)
 Upplaga: [Ny tr.]
 Omfång: 256, [1] s. ; 20 cm. Häftad
 Orginaltitel: Fri os fra kaerligheden.
 ISBN: 91-46-12138-2
 Medarbetare: Runsten, Nenne, 1933- (översättare)
 SAB-kod: Ohj
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Sociala frågor och socialpolitik > Könsrollsfrågor
Ex.1: Fint skick Blekt rygg med läsveck. Namnteckning70 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9125
 
 Författare: Barnes, Julian 1946-
 Titel: En världshistoria i 10 1/2 kapitel / Julian Barnes ; översättning av Ulf Gyllenhak
 Förlag/År: Stockholm : MånPocket, 1992 ; (Norge)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 306, [8] s. ; 18 cm.
 Orginaltitel: A history of the world in 10 1/2 chapters.
 Serie: MånPocket, 99-0184541-6
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1991
 ISBN: 91-7642-758-7
 Medarbetare: Gyllenhak, Ulf, 1958- (översättare)
 SAB-kod: He.016=c
 Ämnesord: Engelsk skönlitteratur i svensk översättning
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick 35 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9126
 
 Författare: Spinrad, Norman
 Titel: The men in the jungle Norman Spinrad
 Förlag/År: London Sphere 1978
 Omfång: 285p 18cm Pocket.
 Anmärkning: "Originally published: Garden City, N.Y. : Doubleday, 1967 ; London : Sphere, 1972"
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Ge.01
 SAB-kod: He
 Ämnesord: Fiction in English.
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick 25 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9127
 
 Författare: Laumer, Keith, 1925-
 Titel: The best of Keith Laumer / by Keith Laumer.
 Förlag/År: New York : Pocket Books, 1976.
 Omfång: 255 s. ; 18 cm. Pocket
 ISBN: 671803107
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1: Bra skick 25 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9128
 
 Författare: Campbell, John W
 Titel: The best of John W. Campbell / John W. Campbell ; With a foreword by James Blish
 Omfång: Pocket
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He.016
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur > Noveller
Ex.1: Fint skick En smärre reva på sista sidan.40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9129
 
 Författare: Le Guin, Ursula K, 1929-
 Titel: The beginning place / Ursula K. Le Guin.
 Förlag/År: Toronto ; New York : Bantam Books, 1981.
 Omfång: 183 s. ; 18 cm. Pocket
 ISBN: 0553142593
 Genre: Fantasy
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick En mindre känd fantasy/ungdoms-bok av LeGuin. (och en personlig favoritbok)40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9130
 
 Författare: Olsson, Jan Olof, 1920-1974
 Titel: Generaler och likställda / Jan Olof Olsson
 Förlag/År: Stockholm Aldus 1973
 Upplaga:
 Serie: Aldusserien 395
 ISBN: 91-0-038715-0
 SAB-kod: Ls
 Ämnesord: Biografiska samlingar
Kategori: Biografi > Biografiska samlingar
Kategori: Historia > 1914-
Ex. 1: Mycket fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9131
 
 Författare: Hesse, Hermann, 1877-1962
 Titel: Stäppvargen / Herman Hesse ; övers.: Sven Stolpe
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1982 ; (Ungern)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 194, [1] s. ; 19 cm. Pocket
 Orginaltitel: Der Steppenwolf.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: [Ny tr.], 1993 (Borås : Centraltr.)
 ISBN: 91-37-08032-6
 Medarbetare: Stolpe, Sven, 1905-1996 (översättare)
 SAB-kod: Hf=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Tyska och jiddisch
Ex. 1: Fint skick Några smärre fläckar på ett uppslag60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9132
 
 Författare: Baudelaire, Charles, 1821-1867
 Titel: Hugskott : Mitt nakna hjärta / Charles Baudelaire ; övers. av Tove Fahlén
 Förlag/År: Stockholm : Tiden, 1982 ; (Värnamo : Fälth)
 Upplaga: [Ny, revid. utg.]
 Omfång: 151, [2] s. ; 19 cm. Häftad
 Serie: Tidens klassiker, 99-0134533-2
 Anmärkning: "Orig:s titlar: Fusées ; Mon coeur mis a nu"
 ISBN: 91-550-2152-2
 Medarbetare: Fahlén, Tove (översättare)
 SAB-kod: Hj=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Franska
Ex. 1: Fint skick En fläck på omslagets baksida.95 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9133
 
 Författare: Sandemose, Aksel, 1899-1965
 Titel: Tjärhandlaren : berättelsen om Audun Hamre som aldrig hade velat göra livet till en rövarroman / Aksel Sandemose ; övers. av Cilla Johnson
 Förlag/År: Stockholm : Litteraturfrämjandet, 1982 ; (Kungsbacka : Elander)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 127, [1] s. ; 19 cm. Pocket
 Orginaltitel: Tjaerehandleren ((norska)).
 Serie: En bok för alla, 99-0130108-4
 ISBN: 91-7448-170-3
 Medarbetare: Johnson, Cilla, 1911-2002 (översättare)
 SAB-kod: Hdb=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Norska
Ex. 1: Mycket fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9134
 
 Författare: Steinbeck, John, 1902-1968
 Titel: Månen har gått ned / John Steinbeck ; övers. av Thorsten Jonsson
 Förlag/År: Stockholm : Litteraturfrämjandet, 1982 ; (Kungsbacka : Elander)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 125, [3] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: The moon is down.
 Serie: En bok för alla, 99-0130108-4
 ISBN: 91-7448-171-1
 Medarbetare: Jonsson, Thorsten, 1910-1950 (översättare)
 SAB-kod: He=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick 30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9135
 
 Författare: Laumer, Keith, 1925-
 Titel: Planet run / Keith Laumer and Gordon R. Dickson.
 Förlag/År: [New York] : T. Doherty : distributed by Pinnacle, c1982, c1967.
 Omfång: 287 s. ; 18 cm. Pocket.
 Anmärkning: A Tor book, 48-525-5.
 Anmärkning: Planet Run / Keith Laumer and Gordon R. Dickson -- Once there was a giant / Keith Laumer -- Call him lord / Gordon R. Dickson.
 Anmärkning: A Tom Doherty Associates book.
 ISBN: 0523485255
 Medarbetare: Dickson, Gordon R.
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9136
 
 Författare: Hogan, James P
 Titel: Entoverse : A Giants novel / James P. Hogan.
 Förlag/År: New York : Ballantine Books, 1992, c1991.
 Upplaga: 1st mass market ed.
 Omfång: 411 s. ; 18 cm. Pocket.
 Anmärkning: A Del Rey book.
 ISBN: 034537942X
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Lite sliten rygg25 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9137
 
 Författare: Norton, Andre
 Titel: Pestskeppet / Andre Norton ; övers.: Ylva Spångberg
 Förlag/År: Stockholm : Laissez faire, 1984 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 155, [2] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Plague ship.
 Serie: Nova science fiction pocket, 99-0389358-2 ; 12
 ISBN: 91-7648-016-X
 Medarbetare: Spångberg, Ylva, 1961- (översättare)
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick 40 kr. Såld
Ex.2: Fint skick 35 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9138
 
 Författare: White, James, 1928-
 Titel: Fångade i djupet / James White ; [övers.: Peter Lindforss]
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 1976 ; (Falun : B. Wahlström)
 Omfång: 158, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: The watch below.
 Serie: Kosmos, 99-0129616-1 ; 19
 ISBN: 91-32-41286-X
 Medarbetare: Lindforss, Peter (översättare)
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 30 kr.
Ex.2: Fint skick 25 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9139
 
 Författare: Lund, Erik
 Titel: Europas idéhistoria / Erik Lund, Mogens Pihl, Johannes Sløk ; översättning av Per Sörbom
 Förlag/År: Stockholm W&W 1982
 Upplaga:
 Omfång: Pocket
 Serie: W&W-serien
 ISBN: 91-46-14213-4
 SAB-kod: Be-a
Kategori: Allmänt och blandat > Idéhistoria och lärdomshistoria > Europa: allmänt
Ex. 1: Mycket fint skick 45 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9140
 
 Författare: Hylinger, Claes, 1943-
 Titel: Ett långt farväl / Claes Hylinger
 Förlag/År: Göteborg : Korpen, 1988 ; (Storbritannien)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 189, [3] s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: Även med tryckår: [Ny tr.], 2004. 189, [1] s.
 ISBN: 91-7374-512-X
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9141
 
 Titel: Pyttans A-B och C-D-lära eller Antibarbarus / diktad i augusti 1896 av farbror Acke [J.A.G. Acke], farbror Albert [Albert Engström], farbror Verner [Verner von Heidenstam], farbror Gustaf [Gustaf Fröding] och Pappa [Birger Mörner] samt tillägnad Högvälbor
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1967 ; (Stockholm : Bonnier)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 13, [50] s.
 Serie: Bonniers folkbibliotek, 99-0133706-2
 Medarbetare: Engström, Albert, 1869-1940 (medarbetare)
 Medarbetare: Acke, J. A. G, 1859-1924 (medarbetare)
 Medarbetare: Heidenstam, Verner von, 1859-1940 (medarbetare)
 Medarbetare: Fröding, Gustaf, 1860-1911 (medarbetare)
 Medarbetare: Mörner, Birger, 1867-1930 (medarbetare)
 Genre: ABC-böcker
 SAB-kod: Hc.03(s)
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex.1: Fint skick 225 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9143
 
 Författare: Almqvist, Bertil, 1902-1972
 Titel: Barna Hedenhös upptäcker Amerika / Bertil Almqvist
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier Carlsen, 1998 ; (Belgien)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: [26] s. : färgill. ; 26 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1950
 ISBN: 91-638-1041-7
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: Hc,u
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex.1: Mycket fint skick Nyskick90 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9144
 
 Författare: Egner, Thorbjørn, 1912-1990
 Titel: Ole Jakob på äventyr i stan / text och bild: Thorbjørn Egner ; svensk text: Britt G. Hallqvist
 Förlag/År: [Malmö] : [Nordisk bok], 1986 ; (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 30, [1] s. : färgill. ; 27 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Ole Jakop på bytur (norska).
 Serie: Alla barns bokklubb, 99-0163437-7
 ISBN: 91-7904-104-3
 Medarbetare: Hallqvist, Britt G., 1914-1997. (illustratör)
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: Hdb=c,u
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex. 1: Fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9145
 
 Författare: Lindblad, Cheryl, 1946-
 Titel: Muffins och smoothies / Cheryl Lindblad ; [foto: Åsa Tällgård ...]
 Förlag/År: Västerås : Ica, 2003 (Italien)
 Upplaga: 2. utg
 Omfång: 49, [2] s. : ill. (huvudsakligen i färg) ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: "Även med tryckår: 2. tr., 2003 ; 3. -4. tr., 2004"
 Anmärkning: Titel från omsl.
 ISBN: 91-534-2421-2
 SAB-kod: Qcae
 Ämnesord: Bakning
Kategori: Ekonomi och näringsväsen > Hem och hushåll > Bakning
Ex.1: Mycket fint skick Nyskick55 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9146
 
 Författare: Sandquist-Bolin, Britt, 1934-
 Titel: Pelle Svanslös kokbok / recept: Britt Sandquist-Bolin ; text: Gösta Knutsson ; bild: Lisbeth Holmberg-Thor
 Förlag/År: Stockholm : Bonniers juniorförl., 1983 ; (Östtyskland)
 Omfång: 43, [4] s. : ill. ; 28 cm Inbunden.
 ISBN: 91-48-50849-7
 Medarbetare: Holmberg-Thor, Lisbeth, 1941-
 Medarbetare: Knutsson, Gösta, 1908-1973
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: uQ
 SAB-kod: Qcaa
 Ämnesord: Cookery
 Ämnesord: Matlagning
Kategori: Ekonomi och näringsväsen > Hem och hushåll > Matlagning
Ex.1: Bra skick Lite sliten rygg, två naggade hörn. Tillskrift.130 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9147
 
 Författare: Lindgren, Astrid, 1907-2002
 Titel: Pippi Långstrump i Humlegården / bilderbok av Astrid Lindgren och Ingrid Nyman
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 2000 ; (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: [24] s. : färgill. ; 29 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1949. Första uppl. i denna version 2000
 ISBN: 91-29-64878-5
 Medarbetare: Vang Nyman, Ingrid, 1916-1959
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: Hc,u
 Ämnesord: Bilderböcker
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagorr
Ex. 1: Mycket fint skick Nyskick. Första uppl i bokform.75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9148
 
 Författare: Frostenson, Katarina, 1953-
 Titel: Samtalet : Stränderna ; Joner / Katarina Frostenson
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1992 ; (Malmö : Beyronds grafiska)
 Omfång: 250, [3] s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Tidigare utg. i separata vol.
 Anmärkning: Originaluppl. 1987, 1989 och 1991
 ISBN: 91-46-16260-7
 Medarbetare: Frostenson, Katarina, 1953-. Stränderna
 Medarbetare: Frostenson, Katarina, 1953-. Joner
 SAB-kod: H
 SAB-kod: Hc.03
 Ämnesord: Samlingsvolym
 Ämnesord: Dikter
 Ämnesord: Lyrik
 Ämnesord: Poesi
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex.1: Mycket fint skick 75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9149
 
 Författare: Edelfeldt, Inger, 1956-
 Titel: Hustru : roman / Inger Edelfeldt
 Förlag/År: Stockholm : Lindfors, 1978 ; (Köping : Civiltr.)
 Upplaga: 1. uppl.
 Omfång: 351 s. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-7268-056-3
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick Ou. Naggat omslag i ovankant. Ovanlig.100 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9150
 
 Författare: Brøgger, Suzanne, 1944-
 Titel: Tone : epos / Suzanne Brøgger ; övers.: Ann-Mari Seeberg
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1982 ; (Malmö : Beyrond)
 Omfång: 117, [1] s. ; 23 cm. Häftad
 Orginaltitel: Tone ((danska)).
 ISBN: 91-46-14115-4
 Medarbetare: Seeberg, Ann-Mari, 1938- (översättare)
 SAB-kod: Hda.03=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Danska
Ex. 1: Mycket fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9151
 
 Författare: Queen, Ellery
 Titel: The new adventures of Ellery Queen; including an amazing short novel "The lamp of God",
 Förlag/År: New York, Frederick A. Stokes company, 1940.
 Omfång: 5 s.l., 3-307 s. 22 cm. Inbunden
 Genre: Deckare
 Ämnesord: Novelists
 Ämnesord: Police
 Ämnesord: Fathers and sons
 Ämnesord: Detective and mystery stories, American.
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Slitet skyddsomslag. Denna utg. Tower books (1947)90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9152
 
 Författare: Winnicott, Donald Woods, 1896-1971
 Titel: Lek och verklighet / D. W. Winnicott ; med förord av Johan Cullberg ; [övers.: Ingeborg Löfgren]
 Förlag/År: Stockholm : Natur och kultur, 1981 ; (Stockholm : Nya Ronzo)
 Omfång: 195, [1] s. ; 21 cm. Häftad
 Orginaltitel: Playing and reality.
 Anmärkning: "Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1983 (Stockholm : de Besche-Nilsson) ; 3. tr., 1989 ; 4. tr., 1993 (Borås : Centraltr.)"
 ISBN: 91-27-60462-4
 Medarbetare: Löfgren, Ingeborg (översättare)
 SAB-kod: Docb
 SAB-kod: Dofa
 SAB-kod: Vlb
 Ämnesord: Psychoanalytic therapy
 Ämnesord: Psychotherapy
 Ämnesord: Identification (psychology)
Kategori: Filosofi och psykologi > Psykologi > Psykoanalys
Kategori: Filosofi och psykologi > Psykologi > Barn- och ungdomspsykologi
Kategori: Medicin > Psykiatri > Psykiatriska behandlingsmetoder
Ex. 1: Mycket fint skick 160 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9153
 
 Författare: Jones, Diana Wynne
 Titel: Hundstjärnan / Diana Wynne Jones ; översättning av Sven Christer Swahn
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1986 ; (Simrishamn : Grafo-tryck)
 Omfång: 239 s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Dogsbody.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1987
 ISBN: 91-29-57777-2
 Medarbetare: Swahn, Sven Christer, 1933-2005 (översättare)
 SAB-kod: He=c,u
 Ämnesord: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9154
 
 Författare: Fogelström, Per Anders, 1917-1998
 Titel: Gubbhyllan / P.A. Fogelström, A. Biörnstad
 Förlag/År: Stockholm, 1965 ; (Stockholm : Björkmans eftr.)
 Omfång: 102 s. : ill. Häftad
 Serie: Skrifter från Skansen, 0560-2343 ; 2
 Medarbetare: Biörnstad, Arne, 1924-
 Genre: Stockholmiania
 SAB-kod: Qm-cz Stockholm: Hasselbacken
 Ämnesord: Restauranger
Kategori: Ekonomi och näringsväsen > Hotell och turistväsen > Särskilda restauranger, hotell m m
Ex. 1: Mycket fint skick 70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9156
 
 Författare: Ohlmarks, Åke, 1911-1984
 Titel: Vikingatågen och runstenarna / Åke Ohlmarks
 Förlag/År: Vällingby : Sjöstrand, 1981 ; (Nacka : Esselte Herzog)
 Omfång: 236 s. : ill., kart. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-7574-041-9
 SAB-kod: Fbr
 SAB-kod: Kb.2
 Ämnesord: Vikingar
Kategori: Språkvetenskap > Indoeuropeiska språk > Runologi
Kategori: Historia > Norden > Forntiden till ca 1050 (inkl vikingafärderna)
Ex. 1: Mycket fint skick 95 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9157
 
 Författare: Ramme, Sigurd Harald, 1899-1983
 Titel: Kortfattad homeopatisk terapi / av S. H. Ramme
 Förlag/År: Göteborg : Arcanum, 1983 ; (Uddevalla : Bohusläningen)
 Upplaga: 3. uppl.
 Omfång: 232 s. ; 21 cm. Häftad
 ISBN: 91-85690-07-4
 SAB-kod: Vd
 Ämnesord: Formularies, homeopatic
Kategori: Medicin > Farmakologi
Ex.1: Fint skick 125 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9158
 
 Författare: Steiner, Rudolf, 1861-1925
 Titel: Sociala och antisociala drifter i människan : föredrag hållet i Bern 12 december 1918 / Rudolf Steiner ; [till svenska efter den andra tyska uppl. av Urban Forsén och Göran Krantz]
 Förlag/År: Järna : Telleby, 1983 ; (Trosa : Trosa tr.)
 Omfång: 47 s. ; 20 cm. Häftad
 Orginaltitel: Soziale und antisoziale Triebe im Menschen.
 ISBN: 91-85672-24-6
 Medarbetare: Krantz, Göran (översättare)
 Medarbetare: Forsén, Urban (översättare)
 SAB-kod: Cn
Kategori: Religion > Moderna religionsbildningar
Ex.1: Mycket fint skick 40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9159
 
 Författare: Lievegoed, Bernard C J
 Titel: Att utvecklas som vuxen : lagbundenheter och val i livet / Bernard Lievegoed ; [till svenska från den holländska texten av Boerje Bohlin]
 Förlag/År: Järna : Telleby : [Robygge (distr.)], cop. 1980 ; (Trosa : Trosa tr.)
 Omfång: 206 s. ; 21 cm. Häftad
 Orginaltitel: De levensloop van de mens.
 Anmärkning: "Även med tryckår: 2. tr., 1986 ; 3. tr., 2001"
 ISBN: 91-85672-08-4
 Medarbetare: Bohlin, Boerje, 1943- (översättare)
 SAB-kod: Dof
Kategori: Filosofi och psykologi > Psykologi > Utvecklingspsykologi
Ex.1: Mycket fint skick Namnteckning60 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9160
 
 Författare: Hauschka-Stavenhagen, Margarethe
 Titel: Konstnärlig terapi / Margarethe Hauschka-Stavenhagen ;
 Förlag/År: Järna Telleby 1988
 Omfång: Häftad
 ISBN: 91-85672-07-6
 SAB-kod: Cnaa
 Ämnesord: Antroposofi
Kategori: Religion > Moderna religionsbildningar > Antroposofi
Ex. 1: Mycket fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9161
 
 Författare: Silbersky, Leif, 1938-
 Titel: Svart är dödens färg : detektivroman / Leif Silbersky, Olov Svedelid
 Förlag/År: Stockholm : Brevskolan, 1994 ; (Smedjebacken : Smegraf)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: [4] s., s. 7-340, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1993
 ISBN: 91-574-4191-X
 Medarbetare: Svedelid, Olov, 1932-
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Lätt naggat omslag75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9162
 
 Författare: Niven, Larry, 1938-
 Titel: Invasion / Larry Niven, Jerry Pournelle
 Förlag/År: Höganäs : Bra bok, 1989 ; (Österrike)
 Omfång: [4] s., s. 9-670 ; 21 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Footfall.
 Anmärkning: Övers. av Anders Bellis
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1989
 ISBN: 91-7752-247-8
 Medarbetare: Pournelle, Jerry
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick 70 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9163
 
 Författare: Straub, Peter, 1943-
 Titel: Julia / Peter Straub ; övers. av Annika Preis
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1977 ; (Malmö : Beyrond)
 Omfång: 241, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Julia.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2. uppl., 1977
 ISBN: 91-1-771002-2
 Medarbetare: Preis, Annika, 1943- (översättare)
 Genre: Skräck
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick Ett tilltryckt hörn. Ovanlig, tidig Straub.65 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9164
 
 Författare: Broch, Hermann, 1886-1951
 Titel: Vergilii död / Hermann Broch ; översättning och förord: Harry Järv
 Förlag/År: Stockholm : Atlantis, 1986 ; (Södertälje : Fingraf)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 516, [4] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Der Tod des Vergil.
 Serie: Atlantis väljer ur världslitteraturen, 99-0162253-0
 ISBN: 91-7486-474-2
 Medarbetare: Järv, Harry, 1921- (översättare)
 SAB-kod: Hf.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Tyska och jiddisch
Ex. 1: Mycket fint skick 145 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9165
 
 Författare: Kerr, Katharine
 Titel: Hökvingar : sjunde boken om det magiska landet Deverry / Katharine Kerr ; översättning av Johan Frick
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1998 ; (Finland)
 Omfång: 412, [2] s. ; 23 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Days of blood and fire.
 Serie: BonnierFantasy, 99-2061330-4
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1998
 Anmärkning: Även med tryckår: 11/13. tus., 2001
 ISBN: 91-0-056565-2
 Medarbetare: Frick, Johan (översättare)
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: Heq.01=c
 SAB-kod: Hcee.01
 Ämnesord: Roman
 Ämnesord: Fantasy
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1:Första (och enda) svenska utgåva Mycket fint skick 200 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9166
 
 Författare: Alverfors, Ann-Charlotte, 1947-
 Titel: Midvintersaga : roman / Ann-Charlotte Alverfors
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1982 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 177, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-0-045457-5
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Roman
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Lite lagerförslitning på omslagets baksida.60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9167
 
 Författare: Herbert, Frank, 1920-1986
 Titel: Vita pesten / Frank Herbert ; översättning av Jan Leek
 Förlag/År: Stockholm : Legenda, 1989 ; (Finland)
 Upplaga: 1. kart. uppl.
 Omfång: [4] s., s. 7-463, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The white plague.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1988
 ISBN: 91-582-1497-6
 Medarbetare: Leek, Jan (översättare)
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 65 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9168
 
 Författare: Blom, K Arne, 1946-
 Titel: Ett bländande mörker : kriminalroman / K Arne Blom
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 2000 ; (Falun : AIT Falun AB)
 Omfång: 271, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 2000
 ISBN: 91-1-300759-9
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick 75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9169
 
 Författare: Bargum, Johan, 1943-
 Titel: Tre två ett / Johan Bargum
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1968 ; (Finland)
 Omfång: 249, (1) s. Häftad
 Genre: Finlandssvensk litteratur
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9170
 
 Författare: Jansson, Tove, 1914-2001
 Titel: Dockskåpet och andra berättelser / Tove Jansson
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1978 ; (Finland)
 Omfång: 185, [1] s. ; 21 cm Inbunden.
 ISBN: 91-0-043648-8
 Genre: Finlandssvensk litteratur
 SAB-kod: Hcbd.01
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Lätt naggat omslag120 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9171
 
 Författare: Corbett, W J
 Titel: Skördemusens sång / W. J. Corbett ; ill. av Martin Ursell ; övers. av Meta Ottosson
 Förlag/År: Stockholm : Tiden, 1985 ; (Kristianstad : Kristianstads boktr.)
 Omfång: 252, [1] s. : ill. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The song of Pentecost.
 ISBN: 91-550-2980-9
 Medarbetare: Ottosson, Meta, 1946- (översättare)
 Medarbetare: Ursell, Martin (illustratör)
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: uHe=c
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex.1: Mycket fint skick 60 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9172
 
 Författare: Patai, Raphael, 1910-
 Titel: Araben / Raphael Patai ; [övers. av Carl G. Liungman]
 Förlag/År: Malmö : Bernce, 1974 ; (Malmö : Beyrond)
 Omfång: 383 s. Inbunden
 ISBN: 91-500-0296-1
 SAB-kod: Moah
 SAB-kod: Oad-oah
 SAB-kod: Koah
 Ämnesord: Araber
Kategori: Etnografi, socialantropologi och etnologi > Asien > Arabiska halvön
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Sociologi
Kategori: Historia > Asien > Arabiska halvön
Ex. 1: Mycket fint skick 145 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9173
 
 Författare: Winterson, Jeanette, 1959-
 Titel: Konst & lögner / Jeanette Winterson ; översättning av Ulla Roseen
 Förlag/År: Stockholm : Gedin, 1995 ; (Smedjebacken : Smegraf)
 Omfång: 209, [10] s. : musiknoter ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Art & lies.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1995
 ISBN: 91-7964-187-3
 Medarbetare: Roseen, Ulla, 1946- (översättare)
 SAB-kod: He.01=c
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick Namnteckning140 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9174
 
 Författare: Gary, Romain, 1914-1980
 Titel: Talangscouten : roman / Romain Gary ; [övers. av Gun och Nils Bengtsson]
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1963 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 237, [1] s. Inbunden
 Orginaltitel: Le mangeur d'etoiles.
 SAB-kod: Hj.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Franska
Ex. 1: Fint skick Lite blekt130 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9175
 
 Författare: Coe, Jonathan
 Titel: The house of sleep / Jonathan Coe.
 Förlag/År: New York : Vintage Contemporaries, 1999, c1977.
 Upplaga: 1st Vintage Contemporaries ed.
 Omfång: 331 s. ; 21 cm. Pocket.
 ISBN: 0375700889
 Ämnesord: Sleep disorders
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 55 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9176
 
 Författare: Ekman, Kerstin, 1933-
 Titel: Menedarna : [roman]
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1970 ; (Stockholm : Bonnier)
 Upplaga: 7/8. tus.
 Omfång: 210, [1] s. Häftad
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1:Ouppsprättad Mycket fint skick Om Joe Hill75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9177
 
 Författare: Wilson, Colin, 1931-
 Titel: Rymdens demoner / Colin Wilson ; [övers.: Ann Björkhem]
 Förlag/År: Stockholm : Bokád, 1978 ; (Stockholm : Svanbäck & Nyman)
 Omfång: 200 s. ; 21 cm. Häftad
 Orginaltitel: The space vampires.
 ISBN: 91-7368-009-5
 Medarbetare: Björkhem, Ann, 1947- (översättare)
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Bra skick Ett veck på omslagets framsida. Namnstämpel.40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9178
 
 Titel: Det började vid Delaware : om svenska hembygder i Amerika / [redaktör: Gunilla Lindberg]
 Förlag/År: Stockholm : Riksförb. för hembygdsvård, 1986 ; (Karlskrona : A. Abrahamson)
 Omfång: 168 s. : ill., kartor ; 21 cm. Häftad
 Serie: Bygd och natur (Årsbok), 0007-7453 ; 1986
 ISBN: 91-85124-70-2
 Medarbetare: Lindberg, Gunilla, 1941-, informationssekreterare (medarbetare)
 SAB-kod: Kcx-qa
 Ämnesord: Utvandring
Kategori: Historia > Sverige > Förenta staterna
Ex. 1: Fint skick 65 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9179
 
 Författare: Holten, Ragnar von, 1934-
 Titel: Den okände Kriland / Ragnar von Holten ; fotogr. av Bertil S:son Åberg
 Förlag/År: Åhus : Kalejdoskop, 1980 ; (Kristianstad : Nya civiltr.)
 Upplaga: 1. uppl.
 Omfång: 93, [2] s. : ill. ; 21 cm. Häftad
 Anmärkning: S. 92-93: Lista över böcker illustrerade av Gösta Kriland
 ISBN: 91-85552-32-1
 Medarbetare: Åberg, Bertil S:son (illustratör)
 SAB-kod: Ibz Kriland, Gösta
 Ämnesord: Kriland, Gösta, 1917-1989
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konsthistoria > Särskilda konstnärer
Ex. 1: Fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9180
 
 Författare: Asplund, Johan, 1937-
 Titel: Genom huvudet : problemlösningens socialpsykologi / Johan Asplund
 Förlag/År: Göteborg : Korpen, 2002 (Finland)
 Omfång: 163, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-7374-403-4
 SAB-kod: Doeba
 SAB-kod: Oaa
 Ämnesord: Psychology, Social
 Ämnesord: Problemlösning
 Ämnesord: Socialpsykologi
 Ämnesord: Problem solving
 Ämnesord: Social psychology
Kategori: Filosofi och psykologi > Psykologi > Tankeprocessen
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Sociologi > Socialpsykologi
Ex. 1: Mycket fint skick 125 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9181
 
 Författare: Ellison, Harlan
 Titel: Vredens konfekt / Harlan Ellison ; översättning: Erik Andersson
 Förlag/År: Höganäs : Wiken, 1993 ; (Lund : Btj)
 Omfång: 341 s. : ill. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Angry candy.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1993
 ISBN: 91-7119-485-1
 Medarbetare: Andersson, Erik (översättare)
 SAB-kod: He.016=c
 SAB-kod: Hcee.016
 SAB-kod: Hceeq.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Fint skick lätt naggat omslag80 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9182
 
 Författare: Leche, Hakon, 1904-1993
 Titel: Det svenska kavalleriet : ett truppslags nutidshistoria och framtid / Hakon Leche
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1979 ; (Stockholm : Norstedt)
 Omfång: 303, [1] s., [24] pl.-bl. : tab. ; 25 cm Inbunden.
 ISBN: 91-1-793452-4
 SAB-kod: Sab:kc.5
Kategori: Militärväsen > Lantkrigsväsen > Kavalleri
Ex.1: Mycket fint skick 400 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9183
 
 Författare: Klinckowström, Axel, 1867-1936
 Titel: Skräck över Norden [Elektronisk resurs] / Axel Klinckowström,
 Förlag/År: Stockholm : Antikvariat 1, [2006]
 Omfång: E-bok (PDF 236 s.)
 Serie: Hugin-biblioteket, 1
 Anmärkning: Originalupplaga 1935 i tryckt version. Systemkrav: Adobe Acrobat reader
 Anmärkning: Titel från titelskärmbild
 ISBN: 91-976406-0-3
 Internetlänk: http://www.antikvariat1.se/Hugin-biblioteket/index.asp
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Hc.01/DR
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Romaner och noveller
Ex. 1: Förlagsny e-bok (6% moms ingår) 49 kr.
Ex. 2: Förlagsny e-bok (6% moms ingår) 49 kr.
Ex. 3: Förlagsny e-bok (6% moms ingår) 49 kr.
Ex. 4: Förlagsny e-bok (6% moms ingår) 49 kr.
Ex. 5: Förlagsny e-bok (6% moms ingår) 49 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9184
 
 Författare: Anderson, Poul, 1926-2001.
 Titel: Rebellvärldarna / Poul Anderson ; övers.: Börje Crona
 Förlag/År: Stockholm : Laissez faire, 1984 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 156, [3] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: The rebel worlds.
 Serie: Nova science fiction pocket, 99-0389358-2 ; 16
 ISBN: 91-7648-020-8
 Medarbetare: Crona, Börje (översättare)
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick 40 kr. Såld
Ex.2: Fint skick 35 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9185
 
 Författare: Bulgakov, Michail Afanasevic, 1891-1940
 Titel: Mästaren och Margarita / Michail Bulgakov ; övers. av Lars Erik Blomqvist
 Förlag/År: Stockholm : MånPocket, 1982 ; (Ungern)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 376, [3] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Master i Margarita.
 Serie: MånPocket, 99-0184541-6
 ISBN: 91-7642-101-5
 Medarbetare: Blomqvist, Lars Erik, 1942- (översättare)
 SAB-kod: Hma=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Ryska
Ex.1: Fint skick 50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9186
 
 Författare: Westholm, Sigurd, 1871-1960
 Titel: Stockholmsbyggen 1916-1940 / skildrade av Sigurd Westholm ; redaktion: Lennart Holm ; förord: Stellan Pauli ; inledning: Göran Sidenbladh
 Förlag/År: Stockholm : Stockholms byggnadsfören., 1993 ; (Köping : C. Persson)
 Omfång: 399 s. : ill. (vissa i färg) ; 24 cm. Inbunden
 Anmärkning: "Huvudsakligen faks. ur: Stockholms stadsbyggnadsnämnds årsberättelser ; 1916-1940"
 Medarbetare: Holm, Lennart, 1926- (medarbetare)
 Genre: Stockholmiania
 SAB-kod: Ic-cz Stockholm
 SAB-kod: Ic-c.5
 SAB-kod: Ncaa
 Ämnesord: Bostadshus
 Ämnesord: Arkitektur
 Ämnesord: Stockholm
Kategori: Konst, musik, teater och film > Arkitektur > Särskilda byggnader och särskilda orters arkitektur
Kategori: Konst, musik, teater och film > Arkitektur > Sverige
Kategori: Geografi > Sverige > Stockholm och Stockholms län
Ex.1: Mycket fint skick Överstruken namnteckning.250 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9187
 
 Författare: Sidenbladh, Göran, 1912-1997
 Titel: Norrmalm förnyat 1951-1981 / Göran Sidenbladh
 Förlag/År: Stockholm : Arkitektur : Liber, 1985 ; (Stockholm : Norstedt)
 Omfång: [2], 281 s. : ill., diagr., kartor, tab. ; 25 cm Inbunden.
 Anmärkning: Med sammanfattning på engelska
 ISBN: 91-86050-13-3
 ISBN: 91-38-90709-7
 Genre: Stockholmiania
 SAB-kod: Ncaa
 SAB-kod: Odgd-cz Stockholm
 Ämnesord: NORRMALM
 Ämnesord: Stockholm
Kategori: Geografi > Sverige > Stockholm och Stockholms län
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Förvaltning > Särskilda orter
Ex. 1: Mycket fint skick 225 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9188
 
 Titel: Arkitektur i Solna / [författare: Per Linder ...]
 Förlag/År: Solna : Byggnadsnämnden, 1994 ; (Borås : Sjuhäradsbygden)
 Omfång: 296 s. : ill. (huvudsakligen i färg) ; 25 cm Inbunden.
 ISBN: 91-630-2750-X
 Medarbetare: Linder, Per, 1940- (medarbetare)
 Genre: Stockholmiania
 SAB-kod: Ic-cz Solna
 SAB-kod: Ncabz Solna
 SAB-kod: I
 Ämnesord: Arkitektur
 Ämnesord: Solna
Kategori: Konst, musik, teater och film > Arkitektur > Särskilda byggnader och särskilda orters arkitektur
Kategori: Geografi > Sverige > Uppland och Uppsala län
Kategori: Konst, musik, teater och film
Ex. 1: Mycket fint skick 200 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9189
 
 Titel: Stockholms tekniska historia. 2, Stockholms parker : innerstaden / Bertil Asker
 Förlag/År: Stockholm : LiberFörlag, 1986 ; (Uppsala : A & W)
 Upplaga: 1. uppl.
 Omfång: [10], 262, [20] s. : ill. (vissa i färg), kartor, tab. ; 25 cm Inbunden.
 Anmärkning: 6-: Stockholm : Stockholmia
 Anmärkning: 4-5: Solna : Seelig [distributör]
 ISBN: 91-38-90732-1
 Medarbetare: Asker, Bertil, 1907- (medarbetare)
 Genre: Stockholmiania
 SAB-kod: Ncaa
 Ämnesord: Parker
 Ämnesord: Stockholm
Kategori: Geografi > Sverige > Stockholm och Stockholms län
Ex. 1: Mycket fint skick 200 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9190
 
 Författare: Unger, Christina, 1935-
 Titel: Makten och fattigdomen : fattigpolitik och fattigvård i 1600-talets Stockholm / Christina Unger
 Förlag/År: Stockholm : Stockholmia, 1996 ; (Uppsala : A & W)
 Omfång: 352 s. : ill., diagr., tab. ; 25 cm Inbunden.
 Serie: Monografier utgivna av Stockholms stad, 0282-5899 ; 128
 Anmärkning: Sammanfattning på engelska med titeln: Power and poverty : poor relief policies in 17th century Stockholm
 Anmärkning: Diss. Stockholm : Univ.
 Anmärkning: Projekt: Stockholm blir huvudstad
 ISBN: 91-7031-056-4
 Genre: Stockholmiania
 SAB-kod: Ku-c.4
 SAB-kod: Ncaa
 SAB-kod: Ohfa-cz Stockholm
 SAB-kod: Kc
 Ämnesord: Fattigvård
 Ämnesord: Fattigdom
 Ämnesord: Stockholm
Kategori: Historia > Allmän socialhistoria > Nya tiden 1520-
Kategori: Geografi > Sverige > Stockholm och Stockholms län
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Sociala frågor och socialpolitik > Sverige
Kategori: Historia > Sverige
Ex. 1: Mycket fint skick 100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9191
 
 Författare: Antunes, António Lobo, 1942-
 Titel: De förrådda / António Lobo Antunes ; övers.: Marianne Eyre
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1985 ; (Helsingborg : Schmidt)
 Omfång: 189, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Os cus de Judas.
 ISBN: 91-37-08639-1
 Medarbetare: Eyre, Marianne, 1931- (översättare)
 SAB-kod: Hl=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Portugisiska
Ex.1: Mycket fint skick 140 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9192
 
 Författare: Mossberg, Bo, 1935-
 Titel: Syd- och Mellaneuropas orkidéer / bild: Bo Mossberg ; text: Sven Nilsson
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1980 ; (Portugal)
 Omfång: 131 s. : ill. ; 21 cm Inbunden.
 Serie: W & W naturserie, 99-0109231-0
 ISBN: 91-46-13620-7
 Medarbetare: Nilsson, Sven, 1929-, universitetslektor
 SAB-kod: Uf
 Ämnesord: Botanik
Kategori: Naturvetenskap > Botanik
Ex. 1: Mycket fint skick Namnteckning95 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9193
 
 Författare: Davis, Elizabeth Gould
 Titel: I begynnelsen var kvinnan / Elizabeth Gould Davis ; övers. av Anna Pyk
 Förlag/År: Stockholm : AWE/Geber, 1981 ; (Lund : Lunds offset)
 Omfång: 406, [1] s. ; 21 cm. Häftad
 Orginaltitel: The first sex.
 ISBN: 91-20-05878-0
 Medarbetare: Pyk, Anna (översättare)
 SAB-kod: Ohj
 Ämnesord: Kvinnor
 Ämnesord: Genus (socialt kön)
 Ämnesord: Kvinnohistoria
 Ämnesord: Womens studies
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Sociala frågor och socialpolitik > Könsrollsfrågor
Ex. 1: Mycket fint skick 200 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9194
 
 Författare: Le Clézio, Jean Marie Gustave, 1940-
 Titel: Öken / J. M. G. Le Clézio ; till svenska av Ulla Bruncrona
 Förlag/År: Stockholm : AWE/Geber, 1984 ; (Kristianstad : Kristianstads boktr.)
 Omfång: 400, [1] s. ; 21 cm. Häftad
 Orginaltitel: Désert.
 ISBN: 91-20-07139-6
 Medarbetare: Bruncrona, Ulla, 1943- (översättare)
 SAB-kod: Hj=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Franska
Ex.1: Mycket fint skick Namnteckning110 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9195
 
 Författare: Ståhlberg, Gideon, 1908-1967
 Titel: Schack och schackmästare.
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1959
 Omfång: 152 s. : ill. Häftad
 SAB-kod: Rda
 Ämnesord: Schack
Kategori: Idrott, lek och spel > Spel och tidsfördriv > Schack
Ex.1: Fint skick Denna utg 2:a uppl. tr 1952125 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9196
 
 Författare: Gottlieb, Beatrice
 Titel: The family in the Western world from the Black Death to the industrial age / Beatrice Gottlieb
 Förlag/År: New York, N.Y. : Oxford University Press, 1993
 Omfång: x, 309 s., [30] pl.-s. ; 25 cm Häftad.
 ISBN: 0-19-509056-X
 ISBN: 0-19-507344-4-
 SAB-kod: My
 SAB-kod: Ku
 Ämnesord: Civilization, Western
 Ämnesord: Familjen
 Ämnesord: Family
Kategori: Etnografi, socialantropologi och etnologi > Samhälls- och familjeliv
Kategori: Historia > Allmän socialhistoria
Ex. 1: Fint skick Lätta blyertsunderstrykningar120 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9198
 
 Författare: Grafton, Sue
 Titel: "H" som i humbug / Sue Grafton ; översättning: Börje Crona
 Förlag/År: Höganäs : Bra böcker, 1997 ; (Tyskland)
 Omfång: 250 s. ; 23 cm Inbunden.
 Orginaltitel: "H" is for homicide.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1997
 ISBN: 91-7119-725-7
 Medarbetare: Crona, Börje (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Heq.01=c
 Ämnesord: Deckare
 Ämnesord: Millhone, Kinsey
 Ämnesord: Försäkringsbedrägerier
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9199
 
 Författare: King, Stephen, 1947-
 Titel: Nightmares and dreamscapes / Stephen King.
 Förlag/År: London : Hodder & Stoughton, 1993.
 Omfång: 593p. Inbunden
 ISBN: 0340592826
 Genre: Skräck
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick Denna utg BCA tr 199560 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9200
 
 Författare: Bullock, Alan
 Titel: Hitler, en studie i tyranni / Alan Bullock ; [till svenska av Ture Nerman och Christina Strandberg]
 Förlag/År: Stockholm : Prisma, 1986 ; (Avesta : A.B.M.-tryck)
 Upplaga: [Ny utg.], 5. tr.
 Omfång: 744 s. : ill. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Hitler, a study in tyranny.
 Anmärkning: S. 725-733: Bibliografi
 ISBN: 91-518-2016-1
 Medarbetare: Nerman, Ture, 1886-1969 (översättare)
 Medarbetare: Strandberg, Christina (översättare)
 SAB-kod: Kfa.53
 SAB-kod: Lz Hitler, A.
 Ämnesord: Nazism
 Ämnesord: Tredje riket
Kategori: Historia > Mellaneuropa > 1933-1945
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Hitler, A
Ex. 1: Fint skick 100 kr.
Ex.2: Skyddsomslag saknas Mycket fint skick Denna utg tr 198780 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9201
 
 Författare: Blixen, Karen, 1885-1962
 Titel: Ödets lekar / Karen Blixen ; övers. av Torsten Blomkvist
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1958 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 219, [1] s. Häftad
 Orginaltitel: Skaebne-anekdoter
 SAB-kod: Hce
 SAB-kod: Hda.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Danska
Ex.1: Fint skick Första sv. utg75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9202
 
 Författare: Löfgren, Ulf 1931-
 Titel: Den fantastiske professor Knopp / text och bild: Ulf Löfgren
 Upplaga: Originalupplaga 1966
 Omfång: Inbunden
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: uHcg
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex.1: Fint skick Ou. (enda upplagan som finns)120 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9203
 
 Författare: Corbett, W J
 Titel: Skördemusen och den utvalde / W. J. Corbett ; illustrationer av Martin Ursell ; översättning av Viveka Tunek Nilsson
 Förlag/År: Stockholm : Tiden, 1987 ; (Falköping : Gummesson)
 Omfång: 252, [1] s. : ill. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Pentecost and the chosen one.
 ISBN: 91-550-3092-0
 Medarbetare: Ursell, Martin (illustratör)
 Medarbetare: Nilsson, Viveka Tunek (översättare)
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: He=c,u
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex.1: Mycket fint skick 65 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9204
 
 Författare: Sandemose, Aksel, 1899-1965
 Titel: En sjöman går i land / övers. av Cilla och Eyvind Johnson
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1972 ; (Stockholm : Bonnier)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 221, (1) s. Inbunden
 ISBN: 91-37-05076-1
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9205
 
 Författare: Mishima, Yukio, 1925-1970
 Titel: Fruktbarhetens hav. D. 1, Vårsnö / översatt från japanska av Gunilla Lindberg-Wada
 Förlag/År: Stockholm : Schultz, 1995 ; (Helsingborg : Schmidt)
 Omfång: 468, [8] s. Häftad
 Orginaltitel: Haru no yuki.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1995
 ISBN: 91-87370-13-1
 Medarbetare: Lindberg-Wada, Gunilla (översättare)
 SAB-kod: Hcexj.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Japanska
Ex. 1: Fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9206
 
 Författare: Möllerstedt, Gunnar, 1932-
 Titel: Göteborgsjazz : [musiker och dansställen under 50-talet] / förf./jazzarkeolog: Gunnar Möllerstedt ; red.: Björn Olson
 Förlag/År: Göteborg : Wezäta, 1982 ; (Göteborg : Esselte Wezäta)
 Omfång: 143 s. : ill. ; 22 cm + 1 ljudband
 ISBN: 91-85074-97-7
 Medarbetare: Olson, Björn, 1930- (utgivare)
 SAB-kod: Ijx-cbi
 Ämnesord: Jazzmusiker
Kategori: Konst, musik, teater och film > Musik > Jazz, rock och populärmusik
Ex.1: Mycket fint skick Göteborg Kassettbandet saknas.175 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9207
 
 Författare: Jaensson, Håkan, 1947-
 Titel: Nusse-kudden i Paris / text: Håkan Jaensson och Arne Norlin ; bild: Gunna Grähs
 Förlag/År: Stockholm : Alfabeta, 1998 ; (Italien)
 Upplaga: Nyutg.
 Omfång: [40] s. : färgill. ; 21 cm Inbunden.
 Serie: Stora ögon, 99-2596815-1
 Anmärkning: Originaluppl. 1986
 ISBN: 91-7712-796-X
 Medarbetare: Norlin, Arne, 1947-
 Medarbetare: Grähs, Gunna, 1954-
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: Hc,u
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex. 1: Mycket fint skick Nyskick75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9208
 
 Författare: Jaensson, Håkan, 1947-
 Titel: Nusse-kuddens hemlighet / text: Håkan Jaensson och Arne Norlin ; bild: Gunna Grähs
 Förlag/År: Stockholm : Alfabeta, 1998 ; (Italien)
 Upplaga: Nyutg.
 Omfång: [46] s. : färgill. ; 21 cm Inbunden.
 Serie: Stora ögon, 99-2596815-1
 Anmärkning: Originaluppl. 1988
 ISBN: 91-7712-862-1
 Medarbetare: Norlin, Arne, 1947-
 Medarbetare: Grähs, Gunna, 1954-
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: Hc,u
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex. 1: Mycket fint skick Nyskick75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9209
 
 Författare: Lindgren, Astrid, 1907-2002
 Titel: Ronja rövardotter / Astrid Lindgren ; med bilder av Ilon Wikland
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1981 ; (Danmark)
 Omfång: 235, [4] s. : ill. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: "Även tillg. med tryckår: 2.-3. tr., 1981 ; 4.-5. tr., 1982 ; 6.-8. tr., 1985 ; 10. tr., 1992 ; 11. tr., 1993 ; 12. tr., 1994 ; 13. tr., 1995"
 ISBN: 91-29-54877-2
 Medarbetare: Wikland, Ilon, 1930- (illustratör)
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: uHc
 Ämnesord: Barn och föräldrar
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex.1: Fint skick Första uppl. 2:a tryckningen. Lätt snedläst.90 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9210
 
 Författare: Rey, Margret
 Titel: Nicke Nyfiken på cirkus / Margret & H.A. Rey ; svensk text: Susanna Hellsing
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1993 ; (Danmark)
 Upplaga: 2. uppl.
 Omfång: [32] s. : färgill. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Curious George goes to the circus.
 Serie: Klumpe Dumpe-böckerna, 99-0130122-X
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1995 (Tr. i Ungern)
 Anmärkning: 1. uppl. ej utg. i serien
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1986
 ISBN: 91-29-62228-X
 Medarbetare: Rey, Hans Augusto
 Medarbetare: Hellsing, Susanna, 1954- (översättare)
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: He=c,u
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex.1: Fint skick 60 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9211
 
 Författare: Svensson, Roland, 1910-2003
 Titel: Ö och människa : en resa till Napoleons ö Sankt Helena / Roland Svensson
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1968 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 192, [19] s. : ill. Inbunden
 SAB-kod: Npef.07
Kategori: Geografi > Afrika > Öar i sydvästra Indiska Oceanen och östra Atlanten
Ex. 1: Skyddsomslag saknas Mycket fint skick Förlagets dekorerade klotband.95 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9212
 
 Författare: Wegelius, Jakob, 1966-
 Titel: Spionerna i Oreborg / Jakob Wegelius
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier Carlsen, 2005 (Uddevalla : Mediaprint)
 Omfång: 159, [1] s. : ill. ; 25 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originalupplaga 1994
 ISBN: 91-638-4699-3
 Genre: Mellanåldersböcker
 Genre: Roliga böcker
 SAB-kod: Hc,u
 Ämnesord: Spioner
 Ämnesord: Agenter
 Ämnesord: Småstäder
 Ämnesord: Skärgårdar
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex. 1: Mycket fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9213
 
 Författare: Ernst, Max
 Titel: Max Ernst : skulptur
 Förlag/År: Malmö : Malmö konsthall, 1995 ; (Malmö : Tryckeriteknik)
 Omfång: 228, [3] s. : ill. ; 25 cm Inbunden.
 Anmärkning: Utställning 4 november 1995-14 januari 1996
 ISBN: 91-7704-074-0
 SAB-kod: Ibz Ernst, Max
 SAB-kod: Iit-cz Malmö: Konsthallen, 1995/96
 Ämnesord: Ernst, Max
 Ämnesord: Malmö Malmö Konsthall Utst. 1995/96
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konsthistoria > Särskilda konstnärer
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konstsamlingar och konstutställningar > Särskilda orter
Ex. 1: Mycket fint skick 145 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9214
 
 Författare: Mårtenson, Jan, 1933-
 Titel: Mord på Mauritius : detektivroman / Jan Mårtenson
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 2000 ; (Smedjebacken : Fälth & Hässler)
 Omfång: 331, [2] s. ; 24 cm Inbunden.
 Anmärkning: "Även med tryckår: 2. tr., 2000 ; 4. tr., 2002 ; 5. tr., 2003"
 Anmärkning: Originaluppl. 2000
 ISBN: 91-46-17669-1
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Några smånagg på omslagets ovansida. Ou.60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9216
 
 Författare: Wahl, Mats, 1945-
 Titel: De övergivna / Mats Wahl
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier Carlsen, 1997 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 206, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1997
 ISBN: 91-638-3461-8
 Genre: Ungdomsböcker
 SAB-kod: Hc,u
 Ämnesord: Ungdomsroman
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Namnteckning80 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9217
 
 Författare: Harrison, M John (Michael John), 1945-
 Titel: Things that never happen / M. John Harrison.
 Förlag/År: London : Gollancz, 2004.
 Omfång: 448 s. ; 20 cm. Pocket.
 ISBN: 0-575-07593-7
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He
 Ämnesord: Science fiction, English.
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick 60 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9218
 
 Författare: Sandel, Cora, 1880-1974
 Titel: Alberte och friheten / övers. av Einar och Inge Rosenborg
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1953
 Omfång: 237 s. Häftad
 Serie: Forumbiblioteket, 99-0110069-0 ; 35
 SAB-kod: Hcedb.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Norska
Ex. 1:Namnteckning Fint skick En mindre skrapskada på omslaget.70 kr.
Ex. 2: Mycket fint skick Inbunden utg95 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9219
 
 Författare: Sandel, Cora, 1880-1974
 Titel: Flykten till Amerika / från norskan av Ann-Mari Brising
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1937
 Omfång: 274,(1)s. Häftad
 Orginaltitel: Takk, doktor!.
 Serie: Gula serien
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Fint skick En smärre skada på ryggen. Ovanlig.90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9220
 
 Titel: I Ching the book of change a translation by John Blofeld foreword by Lama Anagarika Govinda
 Förlag/År: London Mandala 1978, c1976 1984 [printing]
 Omfång: 228p ill 20cm Pocket.
 Anmärkning: Translation of: I Ching
 Anmärkning: Originally published: London : Allen & Unwin, 1965
 ISBN: 0041810260
 ISBN: 004181021x
 Medarbetare: Blofeld, John Eaton Calthorpe, 1913-
 SAB-kod: Dad
 SAB-kod: Dbd
 Ämnesord: Philosophy.
Kategori: Filosofi och psykologi > Äldre västerländsk samt icke-västerländsk filosofisk litteratur > Icke-västerländska filosofers skrifter
Kategori: Filosofi och psykologi > Filosofins historia > Icke-västerländsk filosofi
Ex. 1: Fint skick 95 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9221
 
 Författare: Runefelt, Eva, 1953-
 Titel: I svackan : [roman] / Eva Runefelt
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1975 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 172 s. Häftad
 ISBN: 91-0-039927-2
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Debuten.75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9222
 
 Författare: Linder, Erik Hjalmar, 1906-1994
 Titel: Fem decennier med Hjalmar Bergman / Erik Hjalmar Linder
 Förlag/År: Stockholm : Författarförl., 1984 ; (Uddevalla : Bohusläningen)
 Omfång: 188 s. : ill. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-7054-438-7
 SAB-kod: Gcz Bergman, Hj.
Kategori: Litteraturvetenskap > Svensk litteraturhistoria > Särskilda svenska författare
Ex. 1: Mycket fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9224
 
 Författare: Dickinson, Emily, 1830-1886
 Titel: Mitt brev till världen : dikter / Emily Dickinson ; i urval av Sven Christer Swahn ; översättare: Erik Blomberg ...
 Förlag/År: [Höganäs] : [Bra böcker], 1986 ; (Östtyskland)
 Omfång: 161 s. ; 22 cm. Inbunden
 Serie: Bra lyrik, 99-0425205-X
 Medarbetare: Blomberg, Erik, 1894-1965 (översättare)
 Medarbetare: Swahn, Sven Christer, 1933-2005 (medarbetare)
 SAB-kod: He.03=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Fint skick 95 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9225
 
 Författare: McEwan, Ian, 1948-
 Titel: Svarta hundar : roman / Ian McEwan ; översättning av Maria Ekman
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier Alba, 1993 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 203 s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Black dogs.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1993
 ISBN: 91-34-51325-6
 Medarbetare: Ekman, Maria (översättare)
 SAB-kod: He.01=c
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Fint skick 90 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9226
 
 Författare: García Márquez, Gabriel, 1928-
 Titel: Virvlande löv / Gabriel García Márquez ; till svenska av Peter Landelius
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1983 ; (Malmö : Norden)
 Omfång: 173 s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: La hojarasca.
 ISBN: 91-46-14400-5
 Medarbetare: Landelius, Peter (översättare)
 SAB-kod: Hk=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Spanska
Ex.1: Fint skick En mindre reva i skyddsomslaget. Första (och enda ) sv utg. Ovanlig.100 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9227
 
 Författare: Forsstrand, Carl, 1854-1928
 Titel: De tre gracerna : minnen och anteckningar från Gustaf III:s Stockholm / af Carl Forsstrand
 Förlag/År: Stockholm : Geber, 1912
 Omfång: 240 s. Inbunden
 SAB-kod: Lz Fersen, Ulla
 SAB-kod: Lz Fersen, Augusta
 SAB-kod: Sparre, Lovisa
 SAB-kod: Kc.451
 Ämnesord: Fersen, Ulla, 1750-1810
 Ämnesord: Fersen, Augusta, 1754-1846
 Ämnesord: Sparre, Lovisa, 1745-1817
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Fersen, Ulla
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Fersen, Augusta
Kategori: Militärväsen > Militärväsen
Kategori: Historia > Sverige > Gustav III 1771-1792
Ex.1: Fint skick Klotband75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9228
 
 Författare: Fleischman, Albert S
 Titel: Humbugberget / Sid Fleischman ; övers. av Kerstin Lennerthson
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1985 ; (Malmö : Beyrond)
 Omfång: [2] s., s. 7-142, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Humbug Mountain.
 ISBN: 91-29-56945-1
 Medarbetare: Lennerthson, Kerstin, 1936- (översättare)
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: uHe=c
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex. 1: Mycket fint skick Första sv utg.60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9229
 
 Författare: Dardel, Thora, 1899-1995
 Titel: Månen i Montparnasse och andra noveller.
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1937
 Omfång: 233, [1] s. Häftad
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Namnteckning. Ou.125 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9230
 
 Författare: Widding, Lars, 1924-1994
 Titel: Min historia : berättelser om uppväxtår och författarskap / Lars Widding
 Förlag/År: Stockholm : Författarförl., 1983 ; (Malmö : Skog)
 Omfång: 230, [1] s. : ill. ; 21 cm Inbunden.
 ISBN: 91-7054-408-5
 SAB-kod: Gcz Widding, L.
 Ämnesord: Litteraturvetenskap
Kategori: Litteraturvetenskap > Svensk litteraturhistoria > Särskilda svenska författare
Ex.1: Bra skick En skada överst på ryggen. Namnteckning.50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9231
 
 Författare: Pettersson, Allan Rune, 1936-
 Titel: Morbror Adolf på månen / Allan Rune Pettersson
 Förlag/År: Stockholm : Saga, 1970 ; (Ungern)
 Omfång: 98 s. : ill. Inbunden
 Serie: Barnbiblioteket Saga, 99-0448970-X ; 570
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: uHc
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex. 1: Mycket fint skick Namnteckning60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9232
 
 Författare: Blyton, Enid, 1897-1968
 Titel: Fem befriar flygarna / övers.: Ingegerd Lindström
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1959 ; (Örebro : Littorin Rydén)
 Omfång: 135, [1] s. Inbunden
 Orginaltitel: Five go to Billycock Hill.
 Genre: Ungdomsböcker
 SAB-kod: Hce,u
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex. 1: Mycket fint skick 1:a sv utg. Två naggade hörn.100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9233
 
 Titel: Drama på Ekudden : liten detektivroman / av Lars Ahlin ...
 Förlag/År: Bromma : Jury, 1985 ; (Sundbyberg : Bodonitryck)
 Omfång: 96 s. ; 20 cm. Häftad
 ISBN: 91-970346-4-9
 Medarbetare: Ahlin, Lars, 1915-1997 (medarbetare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick Lite slarvigt skuren.40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9234
 
 Författare: Borges, Jorge Luis, 1899-1986.
 Titel: The book of imaginary beings Jorge Luis Borges with Margarita Guerrero revised, enlarged and translated [from the Spanish] by Norman Thomas di Giovanni in collaboration with the author
 Förlag/År: Harmondsworth Penguin 1974
 Omfång: 172p 18cm Pocket.
 Anmärkning: Includes index
 Anmärkning: "This translation originally published: New York : Dutton, 1969 ; London : Cape, 1970. - Translation of: El Libro de los seres imaginarios. Buenos Aires : Editorial Kier, 1967"
 ISBN: 0140037098
 Medarbetare: Guerrero, Margarita.
 Medarbetare: Di Giovanni, Norman Thomas.
 SAB-kod: M
 Ämnesord: Bestiaries.
Kategori: Etnografi, socialantropologi och etnologi
Ex. 1: Fint skick Ej översatt till svenska.90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9235
 
 Författare: Castaneda, Carlos
 Titel: Tystnadens makt / Carlos Castaneda ; till svenska av Anna Pyk
 Förlag/År: Stockholm : PAN/Norstedt, 1990 ; (Danmark)
 Upplaga: Pocketuppl.
 Omfång: 276, [3] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: The power of silence.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1989
 ISBN: 91-1-901641-7
 Medarbetare: Pyk, Anna (översättare)
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick 65 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9237
 
 Författare: Anderson, Lena, 1939-
 Titel: Linneas årsbok / teckningar: Lena Anderson ; text: Christina Björk
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1985
 Upplaga: 2. [i.e. 3.] tr.
 Omfång: 61, [1] s. : ill. ; 24 cm Inbunden.
 Anmärkning: "Även tillg. med tryckår: 4. tr., 1988 (Tr. i Östtyskland) ; 5. tr., 1989 ; 6. tr., 1990 ; 7. tr., 1991 (Tr. i Tyskland) ; 8. tr., 1993 (Tr. i Danmark) ; 10. tr., 1999 (tr. i Italien)"
 Anmärkning: Tidigare utg på Prismas förl.
 ISBN: 91-29-56736-X
 Medarbetare: Björk, Christina, 1938-
 Genre: Barnböcker
Kategori: Naturvetenskap > Biologi
Ex. 1: Mycket fint skick 95 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9238
 
 Författare: Sauter, Willmar, 1947-
 Titel: Brecht i Sverige / Willmar Sauter
 Förlag/År: Stockholm : Akademilitt., 1978 ; (Stockholm : Berling/Tryckman)
 Omfång: 187, [1] s. ; 19 cm.
 Serie: Theatron, 0348-2448
 ISBN: 91-7410-043-2
 SAB-kod: Gf.5
 SAB-kod: Ikb-c.5
 SAB-kod: Lz Brecht,B.
Kategori: Litteraturvetenskap > Tysk litteraturhistoria > 1900-talet
Kategori: Konst, musik, teater och film > Teater > Sverige
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Brecht,B
Ex. 1: Fint skick 85 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9239
 
 Författare: Hanff, Helene
 Titel: 84, Charing Cross Road : [brev till en bokhandel] : med Hertiginnan av Bloomsbury Street / Helene Hanff ; översättning: Berit Skogsberg
 Förlag/År: Stockholm : Trevi, 1988 ; (Uddevalla : Bohusläns grafiska)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 223 s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: The Duchess of Bloomsbury Street.
 Orginaltitel: 84, Charing Cross Road.
 Serie: Fontänserien, 99-0777788-9
 ISBN: 91-7160-864-8
 Medarbetare: Skogsberg, Berit (översättare)
 SAB-kod: Aet
Kategori: Bokväsen och biblioteksväsen > Bokväsen > Bibliofili
Ex. 1: Mycket fint skick 45 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9240
 
 Författare: Fallon, Jennifer
 Titel: Medalon / Jennifer Fallon.
 Förlag/År: London : Orbit, 2004.
 Omfång: 615 s. ; 18 cm. Pocket
 ISBN: 1841493260
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Lätt snedläst35 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9241
 
 Författare: Queen, Ellery
 Titel: De tolv julklapparna / övers. av Gull Brunius
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1968 ; (Halmstad : Hallandsposten)
 Omfång: 217, [1] s. Pocket
 Orginaltitel: The finishing stroke.
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Fint skick Första (och enda) sv. utg.60 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9242
 
 Författare: Furey, Maggie
 Titel: Magikerns saga. D. 1, Aurian
 Förlag/År: Malmö : Richter, 1997 ; (Norge)
 Omfång: 318, [1] s. Pocket
 Orginaltitel: Aurian.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1995
 ISBN: 91-7705-914-X
 Medarbetare: Mårtensson, Reine (översättare)
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9243
 
 Författare: Söderberg, Hjalmar, 1869-1941
 Titel: Doktor Glas / Hjalmar Söderberg
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 2002 (Danmark)
 Upplaga: 7. utg.
 Omfång: 184 s. ; 18 cm. Pocket
 Serie: Delfinserien
 Anmärkning: "Även med tryckår: 2. tr., 2002 ; 3.-5. tr., 2004; 6. tr., 2005"
 Anmärkning: Originaluppl. 1905
 ISBN: 91-0-058152-6
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick 40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9244
 
 Författare: Kern, Gregory
 Titel: Dödens stjärna / Gregory Kern ; översättning: Gunnar Gällmo
 Förlag/År: Lindfors
 Upplaga: Första svenska upplaga 1973
 Omfång: Pocket
 Serie: Science fiction-serien 6
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Bra skick 20 kr. Såld
Ex.2: Fint skick 20 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9245
 
 Författare: Jansson, Tove, 1914-2001
 Titel: Moominland Midwinter / Tove Jansson ; translated by Thomas Warburton
 Förlag/År: London : Puffin books, 2002?
 Omfång: 138, [1] s. : ill. Pocket
 ISBN: 0-140-30502-5
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: Hc,u=e
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9246
 
 Författare: Beard, Henry N
 Titel: Härsken på ringen / Henry N. Beard och Douglas C. Kenney ; översättning av Lena Karlin
 Förlag/År: Stockholm : Alfabeta/Anamma, 2003 (Lettland)
 Omfång: 240 s. : ill. ; 17 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Bored of the rings
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2003
 ISBN: 91-501-0283-4
 Medarbetare: Kenney, Douglas C.
 Medarbetare: Karlin, Lena, 1957- (översättare)
 Genre: Humor
 SAB-kod: He=c,u
 Ämnesord: Fantasy
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick 75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9247
 
 Författare: Rice, Anne, 1941-
 Titel: The vampire Lestat / Anne Rice.
 Förlag/År: New York : Ballantine Books, 1986, c1985.
 Upplaga: 1st Ballantine books ed.
 Omfång: 550 s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: Sequel to: Interview with the vampire.
 ISBN: 0345313860
 Genre: Skräck
 Ämnesord: Vampires
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick 35 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9248
 
 Författare: Canavan, Trudi
 Titel: The magician's guild / Trud Canavan.
 Förlag/År: London : Orbit, 2004.
 Omfång: 528 s. ; 18cm. Pocket.
 ISBN: 1-84149-313-9
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 35 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9249
 
 Författare: Canavan, Trudi
 Titel: The high lord / Trudi Canavan.
 Förlag/År: London : Orbit, 2004.
 Omfång: 656 s. ; 18 cm. Pocket.
 Serie: The black magician trilogy ; bok 3
 ISBN: 1-84149-315-5
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 45 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9250
 
 Författare: Macdonald, Ross, 1915-1983
 Titel: En blick till avsked.
 Förlag/År: Stockholm, 1975
 Omfång: 286 s. Pocket
 Orginaltitel: The goodbye look.
 Anmärkning: Även utg. under titeln: Kort stubin
 ISBN: 91-1-752261-7
 Genre: Deckare
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Mycket fint skick 40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9251
 
 Författare: Silbersky, Leif, 1938-
 Titel: Ont blod : [en kriminalroman] / Leif Silbersky, Olov Svedelid
 Förlag/År: Stockholm : PAN/Norstedt, 1996 ; (Danmark)
 Upplaga: Pocketutg.
 Omfång: 258, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: Originaluppl. 1983
 ISBN: 91-1-960361-4
 Medarbetare: Svedelid, Olov, 1932-
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9252
 
 Författare: Silbersky, Leif, 1938-
 Titel: Skrivet i blod : en Rosenbaumdeckare / Leif Silbersky, Olov Svedelid
 Förlag/År: Stockholm : MånPocket, 1995 ; (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: [4] s., s. 7-273, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Serie: MånPocket, 99-0184541-6
 Anmärkning: Originaluppl. 1994
 ISBN: 91-7643-164-9
 Medarbetare: Svedelid, Olov, 1932-
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 35 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9253
 
 Författare: Mazetti, Katarina, 1944-
 Titel: Tyst! Du är död! / Katarina Mazetti
 Förlag/År: Stockholm : Alfabeta/Anamma, 2002 (Danmark)
 Upplaga: 1. pocketuppl.
 Omfång: [4] s., s. 11-211, [3] s. ; 18 cm. Pocket
 Serie: Alfabetapocket, 99-0681518-3
 Anmärkning: Originaluppl. 2001
 ISBN: 91-501-0131-5
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9254
 
 Författare: Lem, Stanislaw, 1921-2006
 Titel: Segraren / Stanislaw Lem ; [översättning: Strachil Peev]
 Förlag/År: Stockholm : Bromberg, 1987 ; (Storbritannien)
 Upplaga: Pocketuppl.
 Omfång: 179 s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Niezwyciezony.
 Serie: Brombergs pocket, 99-0325137-8
 ISBN: 91-7608-378-0
 Medarbetare: Peev, Strachil (översättare)
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Hmc.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Polska
Ex.1: Fint skick Märke efter prislapp40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9255
 
 Författare: Liedman, Sven-Eric, 1939-
 Titel: I skuggan av framtiden : modernitetens idéhistoria / Sven-Eric Liedman
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1999 ; (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 597, [1] s. : ill. ; 18 cm. Pocket
 Serie: Bonnier pocket, 99-0307595-2
 Anmärkning: "Även med tryckår: 2. tr., 2000 ; 3. tr., 2003"
 ISBN: 91-0-056954-2
 SAB-kod: Be
 Ämnesord: Modernism
 Ämnesord: History of ideas
 Ämnesord: Modernism (Aesthetics)
Kategori: Allmänt och blandat > Allmän idé- och lärdomshistoria
Ex. 1: Mycket fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9256
 
 Författare: Heinlein, Robert A (Robert Anson), 1907-1988
 Titel: The green hills of earth / Robert Heinlein
 Förlag/År: London : Pan Books, 1956
 Omfång: 189 s. 18 cm. Pocket
 Anmärkning: Short stories
 Anmärkning: First published in England in 1954
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick 45 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9257
 
 Författare: Musil, Robert, 1880-1942
 Titel: Tre kvinnor / Robert Musil ; översättning av Ralf Parland
 Förlag/År: Stockholm : Tiden, 1991 ; (Frankrike)
 Upplaga: [Ny utg.] / [ny uppl.]
 Omfång: [4] s., s. 9-141, [2] s. ; 19 cm. Pocket
 Orginaltitel: Drei Frauen.
 Serie: Tidens klassiker, 99-0134533-2
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1957
 ISBN: 91-550-3734-8
 Medarbetare: Parland, Ralf, 1914-1995 (översättare)
 SAB-kod: Hf.016=c
 SAB-kod: Hcef.016
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Tyska och jiddisch
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Tyska och jiddisch
Ex. 1: Mycket fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9258
 
 Författare: Sartre, Jean-Paul, 1905-1980
 Titel: Äcklet / Jean-Paul Sartre ; [översättning av Eva Alexanderson]
 Förlag/År: Stockholm : Aldus/Bonniers, 1964 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 213 s. Pocket
 Orginaltitel: La nausée.
 Serie: Delfinböckerna, 0416-900X ; 113
 Medarbetare: Alexanderson, Eva, 1911-1994 (översättare)
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Bra skick Inplastad30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9259
 
 Författare: Sartre, Jean-Paul, 1905-1980
 Titel: Muren / Jean-Paul Sartre ; [övers. av Eyvind Johnson och Eva Alexanderson]
 Förlag/År: Stockholm : Aldus/Bonnier, 1964 ; (Stockholm : Bonnier)
 Upplaga: [Ny utg.], 3. uppl.
 Omfång: 178 s. Pocket
 Orginaltitel: Le mur.
 Serie: Delfinserien, 0346-6574 ; 61
 Medarbetare: Alexanderson, Eva, 1911-1994 (översättare)
 Medarbetare: Johnson, Eyvind, 1900-1976 (översättare)
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Fint skick 30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9260