Antikvariat 1 - Nyförvärslista


Listor. En förteckning över antikvariatets alla böcker i listform - även sålda. Dessa sidor är främst gjorda för google och andra sökmotorer. Du kan också pröva att söka direkt på www.antikvariat1.se.
 
 Författare: Nordqvist, Sven, 1946-
 Titel: Nasses taxi / av Sven Nordqvist
 Förlag/År: Bromma : Opal, 1991 ; (Belgien)
 Omfång: [26] s. : färgill. ; 19 cm Inbunden.
 Anmärkning: [Ny tr.], 2005
 ISBN: 91-7270-623-6
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: Hc,u
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex. 1: Mycket fint skick Ou.75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9501
 
 Författare: Milne, A A, (Alan Alexander), 1882-1956
 Titel: Nalle Puhs hörna.
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1959 ; (Stockholm : Bonnier)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 162 s. : ill. Inbunden
 Orginaltitel: The house at Pooh corner.
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: uHce
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex. 1: Mycket fint skick Denna utg tr 199065 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9502
 
 Författare: Magorian, Michelle
 Titel: På djupt vatten och andra berättelser / Michelle Magorian ; svensk översättning: Meta Ottosson
 Förlag/År: Stockholm : Tiden, 1993 ; (Finland)
 Omfång: 143, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: In deep water and other stories.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1993
 ISBN: 91-550-3992-8
 Medarbetare: Ottosson, Meta, 1946- (översättare)
 Genre: Ungdomsböcker
 SAB-kod: He=c,u
 SAB-kod: Hcee.01,u
 Ämnesord: Noveller
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 65 kr.
Ex. 2: Fint skick 2:a uppl. tr 2002. Häftad.50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9503
 
 Författare: Magorian, Michelle
 Titel: En liten kärlekssång / Michelle Magorian ; svensk översättning av Meta Ottosson
 Förlag/År: Stockholm : Tiden, 1998 ; (Avesta : STC)
 Upplaga: 2. uppl.
 Omfång: 328 s. ; 23 cm. Häftad
 Orginaltitel: A little love song.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1992
 ISBN: 91-88876-68-3
 Medarbetare: Ottosson, Meta, 1946- (översättare)
 Genre: Ungdomsböcker
 SAB-kod: Hcee.01,u
 SAB-kod: He=c,u
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9504
 
 Författare: Malmstedt, Jan, 1939-
 Titel: Vävarna på Elfvik : Lars Fresks klädesfabrik 1796-1824 : Sveriges första moderna industri / Jan Malmstedt
 Förlag/År: Stockholm : Carlsson, 1993 ; (Lund : Wallin & Dalholm)
 Omfång: 136 s. : ill., faks., tab. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-7798-713-6
 SAB-kod: Qz Elfviks klädesfabrik
 SAB-kod: Pja.05-c:k.45
 SAB-kod: Pja.05-c:k.47
 Ämnesord: Fresk, Lars, 1758-1830
 Ämnesord: Elfviks klädesfabrik
 Ämnesord: Textilindustri
Kategori: Teknik, industri och kommunikationer > Textilindustri och beklädnadsindustri > Sverige
Ex.1: Fint skick Ena hörnet på baksidan fläckat - också mindre genomgående fläck ca tio sidor från basidan räknat.40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9505
 
 Författare: MacDonald, Betty
 Titel: Tant Mittiprick / Betty MacDonald ; från engelskan av Aida Törnell
 Förlag/År: Stockholm : Ljus, 1948
 Omfång: 127 s. Häftad
 Orginaltitel: Mrs. Piggle-Wiggle.
 Medarbetare: Törnell, Aida, 1901-1988
 Genre: Barnböcker
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex.1: Fint skick Lätt sliten rygg. Första sv utg. Namnteckning175 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9506
 
 Författare: Fogelklou, Emilia, 1878-1972
 Titel: Resfärdig.
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1954
 Omfång: 292 s. Häftad
 SAB-kod: Gcz Fogelklou, Emilia
Kategori: Litteraturvetenskap > Svensk litteraturhistoria > Särskilda svenska författare
Ex. 1: Fint skick En lagad skada överst på ryggen. Ou. Tillskrift.100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9507
 
 Författare: Parland, Oscar, 1912-1997
 Titel: Den förtrollade vägen.
 Förlag/År: Stockholm : Natur o. kultur, 1953 ; (Helsingfors : Simelius)
 Omfång: 250, [1] s. Häftad
 Anmärkning: "Fortsättes av: Tjurens år ; Spegelgossen"
 Genre: Finlandssvensk litteratur
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Finlandssvensk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick Barndomsskildring från herrgårdsvärlden på Karelska näset, nära Viborg. Första sv. utg100 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9508
 
 Författare: Andersson, Claes, 1937-
 Titel: En mänska börjar likna sin själ : roman / Claes Andersson
 Förlag/År: Helsingfors : Söderström, 1983
 Omfång: 174, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 951-52-0847-5
 Genre: Finlandssvensk litteratur
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Finlandssvensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick Ou.90 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9509
 
 Titel: Ratspike / John Blance & Ian Miller
 Förlag/År: GW Books: Brighton, 1989.
 Omfång: Inbunden
 Genre: Fantasy
Kategori: Konst, musik, teater och film
Ex.1: Fint skick Fantasykonst95 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9510
 
 Författare: Hellsing, Lennart, 1919-
 Titel: Kanaljen i seraljen / av Lennart Hellsing ; omslag av Olle Eksell ; illustrationer: Sven Erixson ...
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1989 ; (Italien)
 Upplaga: 2. uppl.
 Omfång: [30] s. : färgill. ; 30 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1956
 ISBN: 91-29-59154-6
 Medarbetare: Erixson, Sven, 1899-1970 (illustratör)
 Medarbetare: Eksell, Olle (illustratör)
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: Hc.03,u
 Ämnesord: Poesi för barn och ungdom
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex.1: Mycket fint skick 130 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9511
 
 Författare: Nordqvist, Sven, 1946-
 Titel: Pettson tältar / Sven Nordqvist
 Förlag/År: Bromma : Opal, 1992 ; (Belgien)
 Omfång: [24] s. : färgill. ; 31 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1992
 Anmärkning: "Även med tryckår: [Ny tr.], 1998 ; [Ny tr.], 1999 ; [Ny tr.], 2002"
 ISBN: 91-7270-663-5
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: Hc,u
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex. 1: Mycket fint skick Ou85 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9512
 
 Författare: Owen, Robert
 Titel: Att börja rida & hoppa / Robert Owen ; svensk text: Immi Lundin ; fackgranskning: Eva Boëthius ; [illustratörer: Tudor Art Agency ... ; foto: Kit Houghton]
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1993 ; (Hongkong)
 Omfång: 61, [2] s. : ill. (huvudsakligen i färg) ; 29 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Riding & jumping.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1994
 ISBN: 91-29-62800-8
 Medarbetare: Houghton, Kit (illustratör)
 Medarbetare: Lundin, Immi (översättare)
 Medarbetare: Boëthius, Eva (illustratör)
 Genre: Ungdomsböcker
 SAB-kod: Rbeac,u
Kategori: Idrott, lek och spel > Idrott och sport > Ridsport (inkl hästpolo)
Ex. 1: Mycket fint skick 140 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9513
 
 Författare: Abrahamsson, Augusta, 1858-1950
 Titel: Märkbok.
 Förlag/År: [Stockholm] : [Seelig], 1956 ; (Norrköping : Lithografen)
 Upplaga: 36. uppl.
 Omfång: 68 s. Häftad
 SAB-kod: Qcc
Kategori: Ekonomi och näringsväsen > Hem och hushåll > Kläder och sömnad
Ex.1: Mindre bra skick Spruken rygg.30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9514
 
 Författare: Jäderlund, Ann, 1955-
 Titel: Iris bok / Ann Jäderlund
 Förlag/År: Stockholm : Alfabeta, 2002 (Italien)
 Omfång: [40] s. : färgill. ; 31 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 2002
 ISBN: 91-501-0162-5
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: Hc.03,u
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex.1: Mycket fint skick 120 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9515
 
 Författare: Franzén, Nils-Olof, 1916-1997
 Titel: Agaton Sax och Byköpings gästabud / Nils-Olof Franzén ; [illustrationer av Åke Lewerth]
 Förlag/År: Stockholm : Bonniers juniorförl., 1988 ; (Stockholm : Bonnier)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 120, [7] s. : ill. ; 20 cm. Inbunden
 Serie: Önskeboken, 99-0186112-8
 ISBN: 91-48-51549-3
 Medarbetare: Lewerth, Åke, 1930-1982 (illustratör)
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: Hc,u
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex. 1: Mycket fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9516
 
 Författare: Allingham, Margery, 1904-1966
 Titel: Spärrad utgång / till svenska av Severin Unger
 Förlag/År: Stockholm : Saxon & Lindström : [Seelig], 1961 ; (Stockholm : Saxon & Lindström)
 Omfång: 269, [2] s. Inbunden
 Orginaltitel: Hide my eyes.
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Lätt trasigt omslag Fint skick Blyertsanteckningar på försättsbladet. Första sv. utg.70 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9517
 
 Författare: Lindbohm, Dénis, 1927-2005
 Titel: Stjärnbollen : [minnen från en annan värld] / Dénis Lindbohm
 Förlag/År: Malmö : Psi-cirkeln, 1991 ; (Lund : Sydbok)
 Omfång: 127, [1] s. ; 21 cm. Häftad
 ISBN: 91-971540-0-8
 SAB-kod: Dopb
 Ämnesord: Astralkroppar
 Ämnesord: Reinkarnation
 Ämnesord: Ut-ur-kroppenupplevelser
Kategori: Filosofi och psykologi > Psykologi > Spiritism
Ex.1: Mycket fint skick 85 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9518
 
 Författare: Broby-Johansen, R, 1900-1987
 Titel: Det europeiska måleriet : från istid till nutid / Rudolf Broby-Johansen ; övers.: Brita Dahlman
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1969 ; (Halmstad : Hallandsposten), 1969
 Omfång: 151 s., 40 pl.-s. : ill. Pocket
 Orginaltitel: Historien om maleriet i Europa fra istid til nutid.
 SAB-kod: Ie
Kategori: Konst, musik, teater och film > Målarkonst
Ex. 1: Mycket fint skick Första sv. utg85 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9520
 
 Författare: Huberman, Leo, 1903-1968
 Titel: Det amerikanska folkets historia / Leo Huberman ; efterskrift och övers. av Björn Kumm
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1979 ; (Stockholm : Gotab)
 Upplaga: 1. uppl., 2. tr.
 Omfång: 344, [1] s. : tab. ; 19 cm. Pocket
 Orginaltitel: We, the people.
 Serie: Tema nova, 99-0106580-1
 ISBN: 91-29-50040-0
 Medarbetare: Kumm, Björn, 1938- (översättare)
 SAB-kod: Kqa
 Ämnesord: Förenta staterna
 Ämnesord: Nordamerika
Kategori: Historia > Amerika > Förenta staterna
Ex.1: Mycket fint skick Första sv. utg.70 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9521
 
 Titel: Afrika berättar : en antologi / sammanställd av Per Wästberg ; [översättare: Göran Bengtson ...]
 Förlag/År: Staffanstorp : Cavefors ; [Solna] : [Seelig], 1970 ; (Tyskland)
 Upplaga: [Ny utg.] / rev. och utök. uppl.
 Omfång: 464 s. Pocket
 Serie: Boc-serien, 99-0117341-8
 Medarbetare: Wästberg, Per, 1933- (medarbetare)
 SAB-kod: Hce(s)
 SAB-kod: Np
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Kategori: Geografi > Afrika
Ex. 1: Mycket fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9522
 
 Författare: Ljusterdal, Gunnar, 1931-
 Titel: Sånger till min harpa : täml. nya dikter / av A:lfr-d V:stl-nd
 Förlag/År: Stockholm : Legenda, 1986 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 67, [3] s. ; 24 cm Inbunden.
 Anmärkning: Pseud.
 ISBN: 91-582-0926-3
 Genre: Humor
 SAB-kod: Hc.03
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex.1: Fint skick Stämpel. Gammalt pris i bläck. En reva på skyddsomslagets baksida.40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9523
 
 Författare: Balzac, Honoré de, 1799-1850
 Titel: Bönderna / Honoré de Balzac ; med efterord av Jan Myrdal ; övers. av Eva Alexandersson
 Förlag/År: Stockholm : PAN/Norstedt, 1973 ; (Stockholm : Thule)
 Omfång: 283, [2] s. Pocket.
 Orginaltitel: Les paysans.
 Serie: En PAN-bok, 99-0104304-2
 Anmärkning: Förut utg. med titeln: Bondemakt
 ISBN: 91-1-721421-1
 SAB-kod: Hj.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Franska
Ex. 1: Mycket fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9524
 
 Författare: Carr, John Dickson, 1906-1977
 Titel: The lost gallows / by John Dickson Carr
 Upplaga: Originalupplaga 1931
 Omfång: Pocket
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Bra skick Sliten baksida och ett veck på omslagets framsida. Första pocketuppl. Pocket books tr. 194725 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9525
 
 Författare: Queen, Ellery
 Titel: The copper frame / by Ellery Queen.
 Förlag/År: London : New English Library, 1968.
 Omfång: 127 s. ; 18 cm. Pocket
 Serie: Four Square crime
 Anmärkning: Originally published,Pocket books,1965
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1: Bra skick Ej översatt till svenska. Lätt snedläst, lite sliten.40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9526
 
 Författare: Queen, Ellery
 Titel: Dead man's tale / by Ellery Queen
 Upplaga: Originalupplaga 1961
 Omfång: Pocket
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1: Bra skick Ej översatt till svenska. Denna utg. NEL tr 196740 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9527
 
 Titel: Grammatik på villovägar / huvudredaktör: Ulf Teleman
 Förlag/År: Solna : Almqvist & Wiksell, 1992 ; (Arlöv : Berling)
 Upplaga: 1. uppl. / 2. [tr.]
 Omfång: 123 s. ; 19 cm. Häftad
 Serie: Skrifter utgivna av Svenska språknämnden, 0346-7724 ; 73
 Anmärkning: "Även tillg. med tryckår: 3. [tr.], 1995 ; 4. [tr], 1997 ; 5. [tr.], 1999 (Trelleborg : Berlings Skogs) ; 6. [tr.], 2001"
 Anmärkning: Tidigare utg. av Esselte studium
 ISBN: 91-21-11951-1
 Medarbetare: Teleman, Ulf, 1934- (medarbetare)
 SAB-kod: Fc.01
 Ämnesord: Svenska språket
 Ämnesord: Swedish language - Grammar
 Ämnesord: Svenska språket
Kategori: Språkvetenskap > Svenska > Grammatik
Ex.1:Namnteckning Mycket fint skick 75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9528
 
 Författare: Carr, John Dickson, 1906-1977
 Titel: The house at Satan's Elbow / John Dickson Carr
 Upplaga: Originalupplaga 1965
 Omfång: Pocket
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1: Bra skick Lite sliten30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9529
 
 Författare: Marsh, Ngaio
 Titel: Dead water / Ngaio Marsh
 Upplaga: Originalupplaga 1963
 Omfång: Pocket
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Bra skick Denna utg. Berkley tr 197025 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9530
 
 Författare: Vinke, Hermann
 Titel: Sophie Scholls korta liv : [Vita rosens kamp mot nazismen] / Hermann Vinke ; översättning: Meta Ottosson
 Förlag/År: Stockholm : Alfabeta, 2003 (Danmark)
 Upplaga: 1. pocketutg.
 Omfång: 158 s. : ill. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Das kurze Leben der Sophie Scholl
 Serie: Alfabetapocket, 99-0681518-3
 ISBN: 91-501-0262-1
 Medarbetare: Ottosson, Meta, 1946- (översättare)
 SAB-kod: Lz Scholl, Sophie,u
 SAB-kod: Kfa.53,u
 Ämnesord: Scholl, Sophie
 Ämnesord: Vita rosen
 Ämnesord: Motståndsrörelser
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Scholl, Sophie,u
Kategori: Historia > Mellaneuropa > 1933-1945
Ex. 1: Mycket fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9531
 
 Författare: Chatwin, Bruce, 1940-1989
 Titel: The songlines / Bruce Chatwin
 Förlag/År: London : Vintage, 1998
 Omfång: 293 s. Pocket.
 Anmärkning: Originally published: London: Jonathan Cape, 1987
 ISBN: 0-09-976991-3
 Ämnesord: Fiction
 Ämnesord: Social conditions
 Ämnesord: Australian aborigines
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9532
 
 Författare: Werner, Gösta, 1908-
 Titel: De grymma skuggorna : [The cruel shadows] : en studie i Stig Dagermans författarskap och dess relationer till filmen som medium / Gösta Werner
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1986 ; (Borås : Centraltr.)
 Omfång: 232 s. : ill. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Med sammanfattning på engelska
 ISBN: 91-1-853272-1
 SAB-kod: Gcz Dagerman, S.
 SAB-kod: Imb-c
 Ämnesord: Författare
Kategori: Litteraturvetenskap > Svensk litteraturhistoria > Särskilda svenska författare
Kategori: Konst, musik, teater och film > Film > Sverige
Ex. 1: Mycket fint skick Innehåller tidigare opublicerade texter av Stig Dagerman.100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9533
 
 Författare: Höjer, Signe, 1896-1988
 Titel: Kring en bergsmansgård : [Nyhyttan] / av Signe Höjer
 Förlag/År: Stockholm : LT ; [Solna] : [Seelig], 1969 ; (Borås : Centraltr.)
 Omfång: 285 s. : ill. Inbunden
 SAB-kod: Ncaez Nyhyttan
 SAB-kod: Lz
 Ämnesord: Bergsmansgårdar
Kategori: Geografi > Sverige > Västmanland
Ex. 1: Mycket fint skick Lätt naggat omslag100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9534
 
 Författare: Leche-Löfgren, Mia, 1878-1966
 Titel: Ellen Key : Hennes liv och verk
 Förlag/År: Sthlm : Natur och kultur, 1930
 Omfång: 224 s., [24] pl.-bl. Häftad
 Anmärkning: S. 215-220: Bibliografi över Ellen Keys svenska originalarbeten... / utarb. av Maria Larsen
 SAB-kod: Lz Key, Ellen
 SAB-kod: Aalz Key, Ellen
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Key, Ellen
Kategori: Bokväsen och biblioteksväsen > Bibliografi > Särskilda personer
Ex. 1:Namnteckning Bra skick Lite sliten, en reva på baksidan.130 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9535
 
 Titel: Litteraturens klassiker i urval och översättning. Tre 1700-talsromaner / redigerad av Lennart Breitholtz
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1994 ; (Södertälje : Fingraf)
 Omfång: 292 s. Häftad
 Anmärkning: Innehåller verk av Voltaire, Diderot och Goethe
 ISBN: 91-1-943331-X
 Medarbetare: Breitholtz, Lennart, 1909-1998 (medarbetare)
 SAB-kod: H(s)=c
 SAB-kod: Hce(s)
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Bra skick Innehåller Candide, Rameaus brorson och Den unge Werthers lidanden50 kr. Såld
Ex.2: Fint skick Denna utg inbunden tr 1969. Innehåller Candide, Rameaus brorson och Den unge Werthers lidanden65 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9536
 
 Författare: Bradley, Marion Zimmer
 Titel: Avalons dimmor / Marion Zimmer Bradley ; översättning av Roland Adlerberth
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1989 ; (Finland)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 945, [1] s. ; 23 cm. Häftad
 Orginaltitel: The mists of Avalon.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1987
 ISBN: 91-1-892131-0
 Medarbetare: Adlerberth, Roland, 1923-1993 (översättare)
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Fint skick Lätt naggat omslag. Namnteckning.90 kr. Såld
Ex.2: Fint skick Namnteckning100 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9537
 
 Författare: Guth, Alan H
 Titel: The inflationary universe : the quest for a new theory of cosmic origins / Alan H. Guth ; with a foreword by Alan Lightman
 Förlag/År: Reading, Mass. : Addison-Wesley Publishing, 1997
 Omfång: 358 s. Inbunden
 Serie: Helix books, 99-2185445-3
 ISBN: 0-201-14942-7
 SAB-kod: Uaa
 Ämnesord: Inflationary universe
 Ämnesord: Inflationsteorin (astronomi)
 Ämnesord: Inflationary universe
Kategori: Naturvetenskap > Astronomi > Universum
Ex. 1: Mycket fint skick Fåtal understrykningar. First upplagan, andra tryckningen.90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9538
 
 Författare: Salminen, Sally, 1906-1976
 Titel: Prins Efflam : roman
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1953 (Helsingfors : Centraltr.)
 Omfång: 421, [3] s. Häftad
 Genre: Finlandssvensk litteratur
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 125 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9539
 
 Författare: Lerner, Harriet Goldhor
 Titel: Kvinnors nära relationer : man, barn, föräldrar, syskon / Harriet Goldhor Lerner ; översättning: Gun Zetterström
 Förlag/År: Stockholm Forum 1990 tr. 1996
 Omfång: Kartonnage
 ISBN: 91-37-09798-9
 ISBN: 91-37-10248-6
 SAB-kod: Dogb
 Ämnesord: Kvinnopsykologi
 Ämnesord: Könsskillnader
 Ämnesord: Moderskap
 Ämnesord: Könspsykologi
Kategori: Filosofi och psykologi > Psykologi > Könspsykologi
Ex. 1: Mycket fint skick 95 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9540
 
 Författare: Vargas Llosa, Mario, 1936-
 Titel: Den sanna berättelsen om kamrat Mayta / Mario Vargas Llosa ; översättning av Jens Nordenhök
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1987 ; (Malmö : Grafica)
 Omfång: 323 s. (323, [1] s.) ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Historia de Mayta.
 ISBN: 91-1-851552-5
 ISBN: 91-1-851552-5
 Medarbetare: Nordenhök, Jens (översättare)
 SAB-kod: Hkq.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Spanska
Ex.1: Mycket fint skick 120 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9541
 
 Författare: Linde, Gunnel, 1924-
 Titel: Charlie Karlsson och hans barnvakter / Gunnel Linde ; teckningar av Björn Berg
 Förlag/År: Stockholm : Bonniers juniorförl., 1990 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 114 s. : ill. ; 21 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1990
 ISBN: 91-48-51775-5
 Medarbetare: Berg, Björn, 1923- (illustratör)
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: Hc,u
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex. 1: Bra skick Naggade hörn. Ett skrapmärke på baksidan. Namnteckning. Ou60 kr.
Ex. 2: Fint skick Orginalutgåva75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9542
 
 Författare: Key-Åberg, Sandro, 1922-1991
 Titel: Jag är ett vimmel av dig / Sandro Key-Åberg, Berit Roos
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1994 ; (Borås : Centraltr.)
 Omfång: 147, [1] s. ; 21 cm Inbunden.
 ISBN: 91-0-055759-5
 Medarbetare: Roos, Berit, 1939-
 SAB-kod: Hc.03
 SAB-kod: Gcz Key-Åberg, Sandro
 Ämnesord: Key-Åberg, Sandro 1922-1991
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Kategori: Litteraturvetenskap > Svensk litteraturhistoria > Särskilda svenska författare
Ex. 1: Mycket fint skick Blekt rygg. Tillskrift.65 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9543
 
 Författare: Pilcher, Rosamunde
 Titel: När stormen kom / Rosamunde Pilcher ; översättning: Lena Torndahl
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1996 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 206, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The day of the storm.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1996
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1996
 ISBN: 91-37-10888-3
 Medarbetare: Torndahl, Lena (översättare)
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 45 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9544
 
 Författare: Stout, Rex, 1886-1975
 Titel: Lätt dams död / Rex Stout ; övers. av Hans Ovén
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1968
 Omfång: 219, [1] s. Häftad
 Orginaltitel: Death of a doxy.
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Fint skick Lite slarvigt skuren. Första (och enda) sv. utg.125 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9545
 
 Författare: Stout, Rex, 1886-1975
 Titel: Det ringde på dörren.
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1967
 Omfång: 213 s. Häftad
 Orginaltitel: The doorbell rang.
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Fint skick Lite slarvigt skuren. Första och enda sv. utg.135 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9546
 
 Författare: Perec, Georges, 1936-1982
 Titel: Försvinna / Georges Perec ; till svenska av Sture Pyk
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 2000 ; (Uddevalla : Media Print)
 Omfång: 342, [1] s. ; 20 cm Inbunden.
 Orginaltitel: La disparition.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2000
 ISBN: 91-0-057349-3
 Medarbetare: Pyk, Sture 1934-2004 (översättare)
 SAB-kod: Hcej.01
 SAB-kod: Hj.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Franska
Ex.1: Fint skick 130 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9547
 
 Författare: Elvestad, Sven, 1884-1934
 Titel: Mannen som ville plundra staden : detektivroman / Stein Riverton ; bemynd. övers. från norskan av E. Lindberg
 Förlag/År: Norrköping : Sörlin, 1944
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 256 s. Häftad
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hcedb.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Norska
Ex. 1: Fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9548
 
 Författare: Falkenland, Christine, 1967-
 Titel: 4 x dikter / Christine Falkenland
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1999 ; (Danmark)
 Omfång: Ca 260 s. med var. pag. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: "Innehåll: Illusio ; Huvudskalleplatsen ; Ve ; Blodbok"
 Anmärkning: Tidigare utg. i separata vol.
 ISBN: 91-46-17510-5
 Medarbetare: Falkenland, Christine, 1967-. Illusio
 Medarbetare: Falkenland, Christine, 1967-. Huvudskalleplatsen
 Medarbetare: Falkenland, Christine, 1967-. Blodbok
 Medarbetare: Falkenland, Christine, 1967-. Ve
 SAB-kod: Hc.03
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex. 1: Mycket fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9549
 
 Författare: Ahlrud, Sivar
 Titel: Dubbeldäckar-mysteriet : [tvillingdetektiverna]
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 1967 ; (Falun : B. Wahlström)
 Omfång: 141, [1] s. Inbunden
 Serie: B. Wahlströms ungdomsböcker, 99-0117885-1 ; 1393
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2. uppl., 1967
 Genre: Ungdomsböcker
 SAB-kod: uHc
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex. 1: Fint skick Namnteckning. Ou.40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9550
 
 Författare: Gaarder, Jostein, 1952-
 Titel: Sofies värld / Jostein Gaarder ; översättning av Mona Eriksson
 Förlag/År: Stockholm : PAN pocket, 2000 ; (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 532 s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Sofie's verden.
 Serie: Pan pocket, 99-3250534-X
 Anmärkning: "Även med tryckår: [Ny tr.], 2002 ; 3. tr., 2003"
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1993
 ISBN: 91-7263-096-5
 Genre: Ungdomsböcker
 SAB-kod: Hdb.01=c
 SAB-kod: Db
 SAB-kod: Hcedb.01
 Ämnesord: Filosofi
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Norska
Kategori: Filosofi och psykologi > Filosofins historia
Ex. 1: Mycket fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9551
 
 Författare: Simon, Claude, 1913-2005
 Titel: Triptyk / Claude Simon ; till svenska av C. G. Bjurström
 Förlag/År: Stockholm : AWE/Geber, 1974 ; (Uppsala : A & W)
 Omfång: 169 s. Pocket
 Orginaltitel: Triptyque.
 Serie: En Geber pocket, 99-0125087-0
 ISBN: 91-20-04241-8
 Medarbetare: Bjurström, C. G., 1919-2001 (översättare)
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1:Namnteckning Fint skick Första sv. utg.75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9552
 
 Författare: Claesson, Stig, 1928-2008.
 Titel: Knut K Selma Johansson med rätt att leva / Stig Claesson
 Förlag/År: Stockholm : Litteraturfrämjandet, 1987 ; (Falun : Scandbook)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 135, [5] s. ; 18 cm. Pocket
 Serie: En bok för alla barn och ungdomar, 99-0204092-6
 ISBN: 91-7448-408-7
 SAB-kod: Hc,u
 Ämnesord: Skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9553
 
 Författare: Wiseman, John
 Titel: Överlevnadshandboken / John Wiseman ; översättning [och fackgranskning]: Jane och Folke Günther
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1991 ; (Borås : Centraltr.)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 286, [2] s. : ill. (vissa i färg) ; 23 x 24 cm. Häftad
 Orginaltitel: The SAS survival handbook.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 3. tr., 1993
 ISBN: 91-37-10089-0
 Medarbetare: Günther, Folke (översättare)
 Medarbetare: Günther, Jane (översättare)
 SAB-kod: Vpj
 SAB-kod: Rbo
 Ämnesord: Överlevnadsträning
Kategori: Medicin > Hälsovård och sjukvård > Akutvård
Kategori: Idrott, lek och spel > Idrott och sport > Friluftsliv
Ex. 1: Mycket fint skick 140 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9554
 
 Författare: Dahlström, Sture, 1922-2001
 Titel: Stilla dagar på floden / Sture Dahlström
 Förlag/År: Stockholm : PAN/Norstedt, 1997 ; (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 147, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: Originaluppl. 1996
 ISBN: 91-1-972351-2
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick Lätt sliten rygg70 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9555
 
 Författare: MacDonald, John D (John Dann), 1916-1986.
 Titel: Planet of the dreamers / John D. MacDonald.
 Förlag/År: New York : Pocket Books, 1953.
 Omfång: 164 s. ; 17 cm. Pocket
 Anmärkning: Cover illustration by Rod Dunham.
 Anmärkning: Original title: Wine of the dreamers.
 Anmärkning: "Greenberg edition published September 1951; Pocket Book edition published July 1953, 1st printing, May 1953."
 Medarbetare: Dunham, Rod.
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick 40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9556
 
 Författare: Auster, Paul, 1947-
 Titel: Orakelnatten / Paul Auster ; översättning: Ulla Roseen
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 2004 (Finland)
 Omfång: 249 s. ; 19 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Oracle night
 Anmärkning: Första svenska upplaga 2004
 ISBN: 91-0-010259-8
 Medarbetare: Roseen, Ulla, 1946- (översättare)
 SAB-kod: Heq.01=c
 Ämnesord: Roman
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick Första sv utg.145 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9557
 
 Författare: Brøgger, Suzanne, 1944-
 Titel: Brygd : 1965-1980 / Suzanne Brögger ; övers. av Elisabeth Helms
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1981 ; (Borås : Centraltr.)
 Omfång: [8] s., s. 11-283, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Brøg ((danska)).
 ISBN: 91-46-13898-6
 Medarbetare: Helms, Elisabeth, 1946- (översättare)
 SAB-kod: Bb
Kategori: Allmänt och blandat > Allmänna samlingsverk
Ex. 1:Namnteckning Bra skick Slitet skyddsomslag. Ovanlig.75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9558
 
 Författare: Stalfelt, Pernilla, 1962-
 Titel: Lika som bär / Pernilla Stalfelt
 Förlag/År: Stockholm : Eriksson & Lindgren, 2001 ; (Danmark)
 Upplaga: [Ny, omarb. utg.]
 Omfång: [32] s. : färgill. ; 24 cm Inbunden.
 ISBN: 91-87803-08-9
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: Oc.01,u
 Ämnesord: Mänskliga rättigheter
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Statskunskap och politik > Grundrättigheter
Ex. 1: Mycket fint skick 70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9559
 
 Författare: Peters, Ellis
 Titel: Galgenfrist för en gycklare / Ellis Peters ; till svenska av Brita Dahlman
 Förlag/År: Höganäs : [Bra böcker], 1985 ; (Östtyskland)
 Omfång: 309 s. ; 21 cm. Inbunden
 Serie: Bra deckare, 99-0105530-X
 Medarbetare: Dahlman, Brita (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9560
 
 Författare: Ferlin, Nils, 1898-1961
 Titel: Kejsarens papegoja / Nils Ferlin
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1951
 Omfång: 101, [5] s. Inbunden
 SAB-kod: Hc.03
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex. 1: Skyddsomslag saknas Fint skick Förlagets ryggklotband med främre omslaget medinbundet. Lite blekt ryggtitel. 14:e-23:e tus. Ou60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9562
 
 Författare: Buber, Martin, 1878-1965
 Titel: Jag och du / Martin Buber ; [översättningen utförd av Margit och Curt Norell]
 Förlag/År: Stockholm : Petra, 1985 ; (Stockholm : Bonnier)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 127, [2] s. ; 23 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Ich und du.
 ISBN: 91-7852-042-8
 Medarbetare: Norell, Margit (översättare)
 Medarbetare: Norell, Curt, 1913-2004 (översättare)
 SAB-kod: C:d
 SAB-kod: Dbz Buber, M.
 Ämnesord: Filosofi
Kategori: Religion > Religionsfilosofi och -psykologi
Kategori: Filosofi och psykologi > Filosofins historia > Särskilda filosofer
Ex.1: Mycket fint skick 175 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9563
 
 Författare: Björkstén, Ingmar, 1936-2002
 Titel: Tur i otur : på offensiven mot prostatacancer / Ingmar Björkstén
 Förlag/År: Stockholm : Prisma, 2000 ; (Smedjebacken : Fälth & Hässler)
 Omfång: 246, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-518-3673-4
 SAB-kod: Vgb
 SAB-kod: Vep
 SAB-kod: Gcz Björkstén, Ingmar
 Ämnesord: Björkstén, Ingmar
 Ämnesord: Prostatic neoplasms
 Ämnesord: Prostatacancer
 Ämnesord: Prostatic neoplasms: personal narratives
 Ämnesord: Cancer
 Ämnesord: Prostata
Kategori: Medicin > Gynekologi och andrologi > Andrologi
Kategori: Medicin > Allmän medicin > Onkologi (läran om tumörer)
Kategori: Litteraturvetenskap > Svensk litteraturhistoria > Särskilda svenska författare
Ex. 1: Mycket fint skick 90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9564
 
 Författare: Hansson, Åke, 1910-
 Titel: Objudna gäster : om fästingar, löss och annan ohyra / Åke Hansson ; [illustrationer: Jan Töve J:son]
 Förlag/År: Stockholm : Naturia : Brevskolan [distributör], 1997 ; (Falköping : Gummesson)
 Upplaga: 1. uppl.
 Omfång: 130 s. : ill. (huvudsakligen i färg) ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-604-0257-1
 Medarbetare: J:son, Jan Töve (illustratör)
 SAB-kod: Ugjb
 SAB-kod: Vac
 Ämnesord: Insects
 Ämnesord: Ohyra
 Ämnesord: Parasitology
Kategori: Naturvetenskap > Zoologi > Insekter (Insecta)
Kategori: Medicin > Medicinsk genetik, mikrobiologi, immunologi m fl > Medicinsk parasitologi
Ex. 1: Mycket fint skick 70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9565
 
 Författare: Eriksson, Christer, 1943-
 Titel: Hängd : roman / Christer Eriksson
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1990 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 306, [2] s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl.1990
 ISBN: 91-1-901132-6
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Romanen om Jakob Guntlack90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9566
 
 Författare: Boëthius, Maria-Pia, 1947-
 Titel: Mediernas svarta bok : en kriminografi / Maria-Pia Boëthius
 Förlag/År: Stockholm : Ordfront, 2001 ; (Falun : AIT)
 Omfång: [4] s., s. 7-272, [2] s. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-7324-810-X
 SAB-kod: Bs
 Ämnesord: Opinionsbildning
 Ämnesord: Mass media
 Ämnesord: Public opinion
 Ämnesord: Massmedia
Kategori: Allmänt och blandat > Masskommunikation: allmänt
Ex. 1: Mycket fint skick 125 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9567
 
 Författare: Schön, Ebbe, 1929-
 Titel: Sjöjungfrur, stenhuggare och gnistapor : kulturhistoriska essäer / Ebbe Schön ; med illustrationer av Stig Gitse
 Förlag/År: Stockholm : Carlsson, 1997 ; (Finland)
 Omfång: 278 s. : ill. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-7203-233-2
 Medarbetare: Gitse, Stig, 1921- (illustratör)
 SAB-kod: Mc
 SAB-kod: M
Kategori: Etnografi, socialantropologi och etnologi > Sverige
Kategori: Etnografi, socialantropologi och etnologi
Ex.1: Mycket fint skick 90 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9568
 
 Författare: Gustafsson, Lars, 1936-
 Titel: Bernard Foys tredje rockad / Lars Gustafsson
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1986 ; (Finland)
 Omfång: 427, [3] s. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-1-861302-0
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Ou60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9569
 
 Författare: Söderström, Elisabeth, 1927-
 Titel: Sjung ut Elisabeth! / Elisabeth Söderström
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1986 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 335, [1] s. : ill. ; 23 cm Inbunden.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 8/10. tus., 1986
 ISBN: 91-0-046978-5
 SAB-kod: Ijz Söderström, Elisabeth
 Ämnesord: Söderström, Elisabeth, 1927-
Kategori: Konst, musik, teater och film > Musik > Särskilda tonkonstnärer
Ex. 1: Fint skick Lite naggat omslag Namnteckning75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9570
 
 Författare: Arnér, Sivar, 1909-1997
 Titel: Solgata / Sivar Arnér
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1967 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 295, [1] s. Inbunden
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Omslag av Lenke Rothman50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9571
 
 Författare: Moodysson, Coco, 1970-
 Titel: Vårdcentralen Fontanellen / Coco & Lukas Moodysson
 Förlag/År: Stockholm : Ordfront Galago, 2005 (Finland)
 Omfång: Ca 110 s. : ill. ; 21 cm. Häftad
 Anmärkning: Originalupplaga 2005
 ISBN: 91-7037-186-5
 Medarbetare: Moodysson, Lukas, 1969-
 SAB-kod: Hci
 Ämnesord: Tecknade serier
Kategori: Skönlitteratur > Tecknade serier
Ex. 1: Mycket fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9572
 
 Författare: Wilson, Edward Osbourne, 1929-
 Titel: Livets framtid / Edward O. Wilson ; översättning: Jan Wahlén
 Förlag/År: Stockholm : Bromberg, 2002 (Finland)
 Omfång: 216 s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The future of life.
 ISBN: 91-7608-887-1
 Medarbetare: Wahlén, Jan, 1929- (översättare)
 SAB-kod: Ue.052
 SAB-kod: Uhb
 Ämnesord: Ecosystem
 Ämnesord: Ecology
 Ämnesord: Environment
 Ämnesord: Synekologi
 Ämnesord: Biologisk mångfald
 Ämnesord: biodiversity
 Ämnesord: endangered species
 Ämnesord: nature conservation
 Ämnesord: environmental policies
 Ämnesord: environmental impact
 Ämnesord: sustainability
 Ämnesord: earth
 Ämnesord: Biodiversity
 Ämnesord: Biology
Kategori: Naturvetenskap > Biologi > Synekologi
Kategori: Naturvetenskap > Miljöfrågor och naturskydd > Humanekologi
Ex.1: Mycket fint skick 110 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9573
 
 Författare: Eliot, T S (Thomas Stearns), 1888-1965
 Titel: Four Quartets.
 Förlag/År: London, 1968
 Omfång: 44 s. Häftad
 SAB-kod: He.03
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur > Poesi
Ex.1: Fint skick 30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9574
 
 Författare: Gripe, Maria, 1923-2007.
 Titel: Glasblåsarns barn / Maria Gripe
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1974 ; (Stockholm : Bonnier)
 Upplaga: 8/15. tus.
 Omfång: 149 s. : ill. Inbunden
 ISBN: 91-0-025161-5
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: uHc
 Ämnesord: EMIR
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex. 1: Mycket fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9575
 
 Författare: Poloni, Helena, pseud. för Ingegerd Stadener
 Titel: Många tungor små ... : en ryslig historia
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1960 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 194, [1] s. Häftad
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Lätt slitet omslag. Första (och enda) utgåvan.90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9576
 
 Författare: Broby-Johansen, R, 1900-1987
 Titel: Testamente / R. Broby-Johansen ; översättning: Gun R. Bengtsson
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1988 ; (Kristianstad : Kristianstads boktr.)
 Omfång: 119 s. ; 22 cm. Häftad
 Orginaltitel: Testamente (danska).
 ISBN: 91-29-59210-0
 Medarbetare: Bengtsson, Gun R. (översättare)
 SAB-kod: Bb
 Ämnesord: Livsåskådningsfrågor
Kategori: Allmänt och blandat > Allmänna samlingsverk
Ex. 1: Fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9577
 
 Författare: Laing, R D (Ronald David), 1927-1989
 Titel: Upplevelsens röst : upplevelse, vetenskap och psykiatri / R D Laing ; övers. av Lars-Christer Hydén
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1982 ; (Värnamo : Fälth)
 Omfång: 175 s. ; 21 cm. Häftad
 Orginaltitel: The voice of experience.
 ISBN: 91-1-824381-9
 Medarbetare: Hydén, Lars-Christer (översättare)
 SAB-kod: Docb
 SAB-kod: Vlb
 Ämnesord: Psychoanalysis
Kategori: Filosofi och psykologi > Psykologi > Psykoanalys
Kategori: Medicin > Psykiatri > Psykiatriska behandlingsmetoder
Ex. 1: Mycket fint skick Första sv utg90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9578
 
 Författare: Atkinson, Kate, 1951-
 Titel: I museets dolda vrår : en familjesaga / Kate Atkinson ; översättning: Lena Torndahl
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1996 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 322, [1] s. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Behind the scenes at the museum.
 Anmärkning: "Även tillg. med tryckår: 2.-3. tr., 1996 ; 4. tr., 1998"
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1996
 ISBN: 91-37-10870-0
 Medarbetare: Torndahl, Lena (översättare)
 SAB-kod: H
 SAB-kod: Hcee.01
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9579
 
 Författare: Sjögren, Vivi-Ann, 1938-
 Titel: Mexikansk dagbok / Vivi-Ann Sjögren ; [foton: Vivi-Ann Sjögren]
 Förlag/År: Esbo : Schildt, 1998
 Omfång: 277 s. : ill. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 951-50-0913-8
 Medarbetare: Sjögren, Vivi-Ann (illustratör)
 SAB-kod: Nqca.07
 SAB-kod: Qcabd-qca
 Ämnesord: ruokaohjeet
 Ämnesord: Mexico
Kategori: Geografi > Amerika > Reseskildringar
Kategori: Ekonomi och näringsväsen > Hem och hushåll > Mexiko, Centralamerika och Västindien
Ex. 1: Mycket fint skick Ou.125 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9580
 
 Författare: Auster, Paul, 1947-
 Titel: Att uppfinna ensamheten / Paul Auster ; översättning av Aris Fioretos
 Förlag/År: Stockholm : Tiden, 1993 ; (Falun : Scandbook)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 201 s. ; 20 cm. Häftad
 Orginaltitel: The invention of solitude.
 Anmärkning: "Innehåll: Porträtt av en osynlig man ; Minnets bok"
 ISBN: 91-550-4002-0
 Medarbetare: Fioretos, Aris (översättare)
 SAB-kod: Geqz Auster, Paul
 SAB-kod: Gz Auster, Paul
 Ämnesord: Auster, Paul, 1947-
Kategori: Litteraturvetenskap > Engelsk litteraturhistoria > Amerikansk litteraturhistoria
Kategori: Litteraturvetenskap > Särskilda utländska författare > Auster, Paul
Ex. 1: Mycket fint skick 80 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9581
 
 Författare: Brusewitz, Gunnar, 1924-2004
 Titel: Svalans våta grav / Gunnar Brusewitz
 Förlag/År: [Ljusdal] : [E. Ericssons bokh.], 1979 ; (Bollnäs : Nyström)
 Omfång: 47, [1] s. ; 21 cm. Häftad
 Anmärkning: Julhälsning 1979
 SAB-kod: Mz
 SAB-kod: Ug
Kategori: Naturvetenskap > Zoologi
Ex.1: Mycket fint skick 45 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9582
 
 Författare: Faulkner, William, 1897-1962
 Titel: De obesegrade / William Faulkner : Övers. av Håkan Norlén
 Förlag/År: Sthlm, 1948
 Omfång: 267 s. Inbunden
 Orginaltitel: The unvanquished
 SAB-kod: Hceeq.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick Förlagets svarta halvklotband med förgylld rygg och pärmvignett. Första sv. utg.75 kr.
Ex. 2: Mycket fint skick Första sv utg. Häftad utgåva60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9583
 
 Författare: Lo-Johansson, Ivar, 1901-1990
 Titel: Nunnan i Vadstena : sedeskildringar / Ivar Lo-Johansson
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1983 ; (Stockholm : Bonnier)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 288, [3] s. ; 21 cm Inbunden.
 ISBN: 91-0-075015-8
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1:Namnteckning Fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9584
 
 Författare: Irving, John, 1942-
 Titel: Garp och hans värld / John Irving ; övers. av Caj Lundgren
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1980 ; (Storbritannien)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 473, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: The world according to Garp.
 Anmärkning: "Även tillg. med tryckår: [Ny tr.], 1983 (Falun : Scandbook) ; [Ny tr.], 1996 ; (tr. i Norge) ; [Ny tr.], 1998"
 ISBN: 91-46-13599-5
 Medarbetare: Lundgren, Caj (översättare)
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9585
 
 Författare: Drougge, Unni, 1956-
 Titel: Andra sidan Alex / Unni Drougge
 Förlag/År: Stockholm : Piratförl., 2002 (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 362, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: Originaluppl. 1996
 ISBN: 91-642-0050-7
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9586
 
 Författare: Walsch, Neale Donald
 Titel: Samtal med Gud : en ovanlig dialog / Neale Donald Walsch ; översatt av Alf Galfvensjö. <1>
 Förlag/År: Malmö Richter 1997 tr. 2003
 Omfång: Pocket
 ISBN: 91-7705-690-6
 ISBN: 91-7709-778-5
 SAB-kod: Cead
Kategori: Religion > Dogmatik och symbolik > Den enskildes religiösa liv
Ex.1: Fint skick 40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9587
 
 Författare: Nilson, Peter, 1937-1998
 Titel: Arken : berättelsen om en färd till tidens ände / Peter Nilson
 Förlag/År: Stockholm : MånPocket, 1984 ; (Storbritannien)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 304, [7] s. ; 18 cm. Pocket
 Serie: MånPocket, 99-0184541-6
 ISBN: 91-7642-172-4
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick 40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9588
 
 Författare: Pirsig, Robert M
 Titel: Zen och konsten att sköta en motorcykel / Robert M. Pirsig ; översättning av Roland Adlerberth
 Förlag/År: Stockholm : MånPocket, 1987 ; (Storbritannien)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 387, [5] s. ; 18 cm. Pocket
 Serie: MånPocket, 99-0184541-6
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: [Ny tr.], 1987
 ISBN: 91-7642-353-0
 Medarbetare: Adlerberth, Roland, 1923-1993 (översättare)
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick 40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9589
 
 Författare: Brøgger, Suzanne, 1944-
 Titel: Fräls oss ifrån kärleken / Suzanne Brøgger ; övers. av Nenne Runsten
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1985 ; (Ungern)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: [8] s., s. 11-256, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Fri os fra kaerligheden ((danska)).
 ISBN: 91-46-14961-9
 Medarbetare: Runsten, Nenne, 1933- (översättare)
 SAB-kod: Ohj
 Ämnesord: Kvinnofrågan
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Sociala frågor och socialpolitik > Könsrollsfrågor
Ex. 1: Mycket fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9590
 
 Författare: Villius, Sara, 1976-
 Titel: Battle / Sara Villius
 Förlag/År: Stockholm : Pan, 2004 (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 123, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: Originalupplaga 2003
 ISBN: 91-7263-522-3
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9591
 
 Författare: Leavis, F R (Frank Raymond), 1895-1978
 Titel: Essäer / F. R. Leavis ; urval och introduktion: Ghan Shyam Singh ; övers.: Åke Nylinder
 Förlag/År: Staffanstorp : Cavefors, 1966
 Omfång: 402 s. Häftad
 Serie: Boc-serien, 99-0117341-8
 Medarbetare: Singh, Ghan Shyam (medarbetare)
 SAB-kod: Ge.46
 SAB-kod: Ge.5
Kategori: Litteraturvetenskap > Engelsk litteraturhistoria > 1800-talet
Kategori: Litteraturvetenskap > Engelsk litteraturhistoria > 1900-talet
Ex.1: Fint skick Första sv. utg.50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9593
 
 Författare: Dahl, Roald, 1916-1990
 Titel: Häxorna / Roald Dahl ; översättning av Meta Ottosson ; illustrationer av Quentin Blake
 Förlag/År: Stockholm : Litteraturfrämjandet, 1987 ; (Falun : Scandbook)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 211, [9] s. : ill. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: The witches.
 Serie: En bok för alla barn och ungdomar, 99-0204092-6
 Anmärkning: Finns även som talbok
 ISBN: 91-7448-409-5
 Medarbetare: Ottosson, Meta, 1946- (översättare)
 Medarbetare: Blake, Quentin (illustratör)
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: He=c,u
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex. 1: Mycket fint skick 35 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9594
 
 Författare: Forbes, Colin
 Titel: Systerskapet / Colin Forbes ; översättning: Gull Brunius
 Förlag/År: Stockholm : MånPocket, 2000 ; (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 373, [7] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: The sisterhood.
 Serie: MånPocket, 99-0184541-6
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1999
 ISBN: 91-7643-658-6
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9596
 
 Författare: Forbes, Colin
 Titel: Avgrunden / Colin Forbes ; översättning: Gull Brunius
 Förlag/År: Stockholm : MånPocket, 1998 ; (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 366, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Precipice.
 Serie: MånPocket, 99-0184541-6
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1997
 ISBN: 91-7643-435-4
 Medarbetare: Brunius, Gull (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Fint skick 30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9597
 
 Författare: Lispector Clarice, 1925-1977
 Titel: Stjärnans ögonblick / Clarice Lispector ; översättning: Örjan Sjögren
 Förlag/År: Skarpnäck : Tranan, 2001 ; (Smedjebacken : Fälth & Hässler)
 Omfång: 122, [1] s. ; 19 cm Inbunden.
 Orginaltitel: A hora de estrela.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2001
 ISBN: 91-88420-58-2
 SAB-kod: Hcelq.01
 SAB-kod: Hlq.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Portugisiska
Ex.1: Mycket fint skick 95 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9598
 
 Titel: Bildanalys : teorier, metoder, begrepp : [uppslagsbok] / Peter Cornell ... (red)
 Förlag/År: Stockholm : Gidlund, 1988 ; (Värnamo : Fälth)
 Upplaga: 2. uppl.
 Omfång: 358 s. : ill. ; 24 cm. Häftad
 Anmärkning: "Även tillg. med tryckår: 3. uppl., 1992 ; 2. tr., 1998 ; 3. tr., 2006"
 ISBN: 91-7844-129-3
 Medarbetare: Cornell, Peter, 1942- (medarbetare)
 SAB-kod: Iaa(x)
 Ämnesord: Bildanalys (konst)
Kategori: Konst, musik, teater och film > Konst > Konstteori och -estetik
Ex.1:Namnteckning Fint skick Lätt slitet omslag.125 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9599
 
 Författare: Deaver, Jeffery
 Titel: I samlarens spår / Jeffery Deaver ; översättning: Eva Larsson
 Förlag/År: Stockholm : PAN pocket, 2000 ; (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 382, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: The bone collector.
 Serie: Pan pocket, 99-3250534-X
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1998
 Anmärkning: "Även tillg. med tryckår: 2. tr., 2000 ; 3. tr., 2000 ; 4. tr., 2001"
 ISBN: 91-7263-094-9
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Heq.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick 30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9600
 
 Författare: Läckberg, Camilla, 1974-
 Titel: Isprinsessan : [kriminalroman] / Camilla Läckberg
 Förlag/År: Stockholm : MånPocket, 2004 (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 319, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Serie: MånPocket, 99-0184541-6
 Anmärkning: "[Ny tr.], 2005 ; [Ny tr.], 2006"
 Anmärkning: Originaluppl. 2003
 ISBN: 91-7001-155-9
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9601
 
 Författare: Jong, Erica, 1942-
 Titel: Fallskärmar och kyssar / Erica Jong ; översättning av Annika Preis
 Förlag/År: Stockholm : MånPocket, 1986 ; (Storbritannien)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 471, [5] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Parachutes & kisses.
 Serie: MånPocket, 99-0184541-6
 ISBN: 91-7642-292-5
 Medarbetare: Preis, Annika, 1943- (översättare)
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 45 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9602
 
 Författare: Sjöwall, Maj, 1935-
 Titel: Mannen på balkongen : roman om ett brott / Sjöwall, Wahlöö
 Förlag/År: Stockholm : PAN/Norstedt, 1990 ; (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 180, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: Originaluppl. 1967
 ISBN: 91-1-902311-1
 Medarbetare: Wahlöö, Per, 1926-1975
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9603
 
 Författare: Tjechov, Anton Pavlovic, 1860-1904
 Titel: Tre systrar : Körsbärsträdgården / Anton Tjechov ; [till svenska av Astrid Baecklund och Herbert Grevenius] ; [efterskrift av Herbert Grevenius]
 Förlag/År: Stockholm : Natur och kultur, 1995 ; (Norge)
 Upplaga: 2. utg.
 Omfång: 191, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Tri sestry.
 Orginaltitel: Vissnevyj sad.
 Serie: NoK pocket, 99-0119834-8
 Anmärkning: "Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1999 ; 3. tr., 2001"
 ISBN: 91-27-05579-5
 Medarbetare: Baecklund, Astrid, 1908-1976
 Medarbetare: Grevenius, Herbert, 1901-1993 (översättare)
 Medarbetare: Tjechov, Anton Pavlovic, 1860-1904. Körsbärsträdgården
 SAB-kod: Hma.02=c
 SAB-kod: Hcema.02
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Ryska
Ex. 1: Mycket fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9604
 
 Författare: Jansson, Tove, 1914-2001
 Titel: Farlig midsommar / Tove Jansson
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1992 ; (Norge)
 Upplaga: 1. pocketuppl.
 Omfång: 142, [1] s. : ill. ; 19 cm. Pocket
 Serie: Mumin-biblioteket, 99-0698931-9
 Anmärkning: Originaluppl. 1954
 ISBN: 91-1-927521-8
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: Hcd,u
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Finlandssvensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick 60 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9605
 
 Författare: Wells, H, G, 1866-1946
 Titel: Tidmaskinen / H. G. Wells ; <översättning: Kjell Ekström & Sam J. Lundwall>
 Upplaga: Första svenska upplaga 1923. Första upplaga i denna version 1976
 Omfång: Inbunden
 ISBN: 91-7752-112-9
 ISBN: 91-7228-117-0
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick Namnteckning60 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9606
 
 Författare: Lindbohm, Dénis, 1927-2005
 Titel: Nattens lösen / Dénis Lindbohm
 Förlag/År: Stockholm : Plus, cop. 1979 ; (Finland)
 Omfång: 272 s. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-7406-138-0
 Genre: Skräck
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick 85 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9607
 
 Författare: Lindbohm, Dénis, 1927-2005
 Titel: Glömda gudars väg / Dénis Lindbohm
 Förlag/År: Malmö : Psi-cirkeln, 1984 ; (Malmö : LE-tryck)
 Omfång: 144 s. ; 21 cm. Häftad
 ISBN: 91-970396-6-7
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick 95 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9608
 
 Författare: Trout, Kilgore, pseud. för Philip José Farmer
 Titel: Stjärnsnäckan.
 Förlag/År: Bromma : Delta ; [Solna] : [Seelig], 1975 ; (Vänersborg : Vänersborgs boktr.)
 Omfång: 250 s. Häftad
 Orginaltitel: Venus on the half-shell.
 ISBN: 91-7228-080-8
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Fint skick Några veckade sidor.200 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9609
 
 Författare: Heinlein, Robert A (Robert Anson), 1907-1988
 Titel: Job: en elak komedi / Robert A. Heinlein ; översättning av Ingela Bergdahl
 Förlag/År: Stockholm : Prisma, 1986 ; (Finland)
 Omfång: 319 s. ; 23 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Job: a comedy of justice.
 ISBN: 91-518-1917-1
 Medarbetare: Bergdahl, Ingela (översättare)
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He.01=c
 Ämnesord: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 150 kr.
Ex. 2: Mycket fint skick 140 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9610
 
 Författare: Heinlein, Robert A (Robert Anson), 1907-1988
 Titel: Främling på egen planet / Robert A. Heinlein ; övers.: Gunnar Gällmo
 Förlag/År: Vällingby : Sjöstrand, 1980 ; (Uddevalla : Bohusläningen)
 Omfång: 365 s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Stranger in a strange land.
 ISBN: 91-7574-016-8
 Medarbetare: Gällmo, Gunnar, 1946- (översättare)
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick 140 kr. Såld
Ex.2: Skyddsomslag saknas Fint skick 75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9611
 
 Författare: Lundwall, Sam J, 1941-
 Titel: Fängelsestaden : en roman / Sam J. Lundwall ; [etsningar av Giovanni Battista Piranesi]
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1978 ; (Nacka : Esselte Herzogs Combiflex)
 Omfång: 269 s. : ill. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-1-782282-3
 Medarbetare: Piranesi, Giovanni Battista (illustratör)
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1:Orginalutgåva (enda utgåvan som finns) Mycket fint skick Lätt naggat omslag100 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9612
 
 Författare: Lindbohm, Dénis, 1927-2005
 Titel: Blå tornet : [roman] / Dénis Lindbohm
 Förlag/År: Bromma : Delta, 1985 ; (Vänersborg : Vänersborgs offset)
 Omfång: 216 s. ; 22 cm Inbunden.
 Serie: Delta science fiction, 99-0104301-8 ; 180
 ISBN: 91-7228-344-0
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick 125 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9613
 
 Författare: Ballard, J G, 1930-
 Titel: Kristallvärlden / J. G. Ballard ; översättning: Peter Stewart
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1971 ; (Malmö : Norden)
 Omfång: 195, [1] s. Inbunden
 Orginaltitel: The crystal world
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Skyddsomslag saknas Mycket fint skick 50 kr. Såld
Ex.2: Fint skick Lätt naggat omslag med en smärre reva70 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9614
 
 Författare: Aldiss, Brian Wilson, 1925-
 Titel: Rapport om sannolikhet A : [roman] / Brian Aldiss ; översättning: Sam J. Lundwall
 Förlag/År: Bromma : Lundwall Fakta & fantasi, 1988 ; (Värnamo : Fälth)
 Omfång: 127, [1] s. ; 21 cm. Häftad
 Orginaltitel: Report on probability A.
 Serie: JVM-serien, 99-0585981-0
 ISBN: 91-7992-003-9
 Medarbetare: Lundwall, Sam J., 1941-. (översättare)
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick 65 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9615
 
 Författare: Sterling, Bruce, 1954-
 Titel: Schismatrix plus / Bruce Sterling
 Förlag/År: New York : Ace Books, c1996
 Omfång: viii, 319 s. ; 23 cm. Häftad
 Anmärkning: Contents: Schismatrix -- Swarm -- Spider rose -- Cicada queen -- Sunken gardens -- Twenty evocations
 Anmärkning: Includes Schismatrix and selected stories from Crystal express.
 ISBN: 0-441-00370-2
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Heq
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur > Amerikansk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9616
 
 Författare: King, Stephen, 1947-
 Titel: Pestens tid : den oavkortade versionen / Stephen King ; översättning: Lennart Olofsson
 Förlag/År: Stockholm : Legenda/Natur och kultur, 1995 ; (Finland)
 Omfång: 1175, [2] s. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The stand.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1988. Första uppl. i denna version 1995
 ISBN: 91-27-03217-5
 Medarbetare: Olofsson, Lennart (översättare)
 Genre: Skräck
 SAB-kod: Hcee.01
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Fint skick Naggat skyddsomslag med några smärre revor.400 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9617
 
 Författare: Brooks, Terry
 Titel: Änglamorgon / Terry Brooks ; översättning: Jan Malmsjö
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 2000 ; (Falun : AIT Falun AB)
 Omfång: 331, [1] s. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Angel fire east.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2000
 ISBN: 91-37-11621-5
 Medarbetare: Malmsjö, Jan, 1953- (översättare)
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: Heq.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 65 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9618
 
 Författare: Lem, Stanislaw, 1921-2006
 Titel: Solaris / Stanislaw Lem
 Förlag/År: Stockholm : Bromberg, 1984 ; (Södertälje : Fingraf)
 Upplaga: 3. uppl. / övers.: Johan Malm
 Omfång: 231 s. ; 20 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Solaris (polska).
 Anmärkning: Föreg. uppl. utg. på Bernces förl.
 ISBN: 91-7608-188-5
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Hmc=c
 Ämnesord: Space flight
 Ämnesord: Planets
 Ämnesord: Science
 Ämnesord: Literature, modern
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Polska
Ex.1: Mycket fint skick 60 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9620
 
 Författare: Lundwall, Sam J, 1941-
 Titel: Staden vid tidens ände eller Sam Spade i kamp mot entropin : en film noir / av Sam J. Lundwall
 Förlag/År: Bromma : Lundwall Fakta & fantasi, 1993 ; (Lund : Lunds offset)
 Omfång: 152 s. ; 26 cm Inbunden.
 ISBN: 91-7992-046-2
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick Em smärre skada på bakre pärmen. Dedikation från författaren. Ovanlig.300 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9621
 
 Författare: Briem, Efraim, 1890-1946
 Titel: Mysterier och mysterieförbund / Efraim Briem
 Förlag/År: Stockholm : Natur och Kultur, 1932 ; (Stockholm : K. Lindberg)
 Omfång: 447 s. Inbunden
 SAB-kod: Cm
Kategori: Religion > Religionshistoria
Ex.1: Mycket fint skick Namnteckning. Förlagets klotband med medinbunder främre omslag. Tonvikt på äldre tiders mysterieförbund men även mer nutida så som Frimurarna och Rosencreutzarna200 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9622
 
 Författare: Ribbing, Sigurd, 1816-1899
 Titel: Genetisk framställning af Platos ideelära jemte bifogade undersökningar om de platonska skrifternas äkthet och inbördes sammanhang.
 Förlag/År: Upsala : Wahlström, 1858
 Omfång: 556 s. Inbunden
 SAB-kod: Dbz Plato
Kategori: Filosofi och psykologi > Filosofins historia > Särskilda filosofer
Ex. 1: Fint skick Halvfranskt band med guldornerad rygg. Lätt slitna pärma. Namnteckning. Understrykningar och anteckningar i blyerts.175 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9623
 
 Författare: Carlborg, Axel, 1868-1912
 Titel: Sibyllans hemligheter : Praktisk spådoms- och trollkonstbok ...
 Förlag/År: Stockholm : Fröléen & C:o., 1925[-1926]
 Upplaga: [Ny uppl.]
 Omfång: 892s. Inbunden
Kategori: Allmänt och blandat > Omstridda fenomen och händelse > Spådomskonst
Ex.1: Bra skick Lite blekt och en smärre skrapskada på ryggen. Smutstitelblad (tomt bland) saknas350 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9624
 
 Författare: Lunell, Lars, 1858-1935
 Titel: Från Siljans sagoland : berättelser från Dalarne
 Förlag/År: Stockholm : Minerva, 1911 ; (Stockholm : Påhlson)
 Omfång: 380, [1] s. Inbunden
 Anmärkning: 3. uppl. (15.-20. tus.) 1916
 Anmärkning: 10.-14. tus. 1913
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Denna utg 10.-14. tus. Förlagets dekorerade klotband140 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9625
 
 Författare: Scheffer, Henrika, 1864-1928
 Titel: Johannes Rudbeckius : en kämpagestalt från Sveriges storhetstid / av H. Scheffer
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1914
 Omfång: 168 s. Inbunden
 SAB-kod: Cjz Rudbeckius, Johannes
 Ämnesord: Rudbeckius, Johannes, d.ä. 1581-1646
Kategori: Religion > Kyrkohistoria > Särskilda personer
Ex. 1: Fint skick Blått klotband.95 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9626
 
 Författare: Bennedich, Carl
 Titel: Ur det gamla gardets öden : en teckning till Kungl. Svea lifgardes minnesfest : sammanfattad på grundval av arkivaliskt material, samlat och för Kungl. Svea lifgardes historia delvis bearbetat / under ledning af Carl Bennedich
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1926
 Omfång: 281 s. Häftad
Kategori: Militärväsen
Ex. 1: Mindre bra skick En fläck(genomgående ca 4 sidor) omslag och dessa fyra sidor lätt fuktskadade.Skadad rygg.50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9627
 
 Titel: Kampen om Stockholm : Stockholm under 10 års arbetarestyre : Handbok till valmännens tjänst utg. av Stockholms arbetarekommun ...
 Förlag/År: Stockholm : Utg., 1931
 Omfång: 194,(1)s : Ill. Häftad
 Genre: Stockholmiania
 SAB-kod: Odcez Stockholm
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Förvaltning > Särskilda kommuner
Ex. 1: Bra skick Lätt sliten rygg. Innehåller beskrivningar ( och många Stockholms-bilder) av vad partiet gjort under sina tio år vid makten. Mycket ovanlig.150 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9628
 
 Författare: Numelin, Ragnar, 1890-1972
 Titel: Diplomati.
 Förlag/År: Stockholm : Natur o. kultur, 1954
 Omfång: 193 s., 10 pl.-bl. Häftad
 SAB-kod: Obak
 Ämnesord: Diplomati
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Internationella relationer > Diplomati
Ex. 1: Fint skick Denna utg. Söderströms tr 1954100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9629
 
 Författare: Smith, Carl
 Titel: Vetenskapliga och ovetenskapliga förströelser.
 Förlag/År: Stockholm : C. E. Fritzes hofbokh., 1888
 Omfång: 292 s. Inbunden
Kategori: Idrott, lek och spel
Ex. 1: Tryfferad - tex. med tidningsurklipp Fint skick Förlagets dek. klotband. Ryggen ngt sliten i överkant.200 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9630
 
 Författare: Van Loon, Hendrik Willem
 Titel: Mänsklighetens frigörelse : bilder och gestalter ur tankefrihetens historia / Hendrik van Loon ; till svenska och en essay om Viktor Rydberg av Alf Ahlberg ; med illustrationer av författaren
 Förlag/År: Stockholm NoK 1926
 Omfång: Inbunden
 SAB-kod: Kt
Kategori: Historia > Allmän kulturhistoria
Ex. 1: Fint skick Vacker hrfbnd. Guldornerad rygg med fem upphöjda bind.150 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9631
 
 Författare: Neander-Nilsson, Sanfrid, 1898-1950
 Titel: Kontinenten i kaos : ögonblicksbilder från Europas orosdistrikt
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1933
 Omfång: 221, [1] s. Häftad
 Serie: Dagens ansikte, 99-0737190-4
 SAB-kod: Ka.52
Kategori: Historia > Europa > Mellankrigstiden 1918-1939
Ex.1: Fint skick Delvis osprättad. Ovanlig175 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9632
 
 Författare: Zweig, Stefan, 1881-1942
 Titel: Själslig läkekonst : Mesmer, Christian science, Freud / Stefan Zweig ; översättning av Hugo Hultenberg
 Förlag/År: Stockholm : Skoglund, 1945
 Omfång: 326 s. ; 23 cm. Inbunden
 Orginaltitel: Die Heilung durch den Geist.
 SAB-kod: Docba
 SAB-kod: Vl
 SAB-kod: Cksd
Kategori: Filosofi och psykologi > Psykologi > Freud och den ursprungliga psykoanalysen
Kategori: Medicin > Psykiatri
Kategori: Religion > Kristna samfund > Christian science
Ex. 1: Fint skick Tillskrift. Hfrbnd med fem upphöjda bind. Lätt sliten rygg. Främre omslaget medinbundet. Denna utg 1:a uppl. tr 1932.Övre guldsnitt140 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9633
 
 Författare: Holmberg, Teodor, 1853-1935
 Titel: Människor och kulturbilder från 1800-talet : knutna kring Lars Paulus Holmberg kyrkoman och politiker / av Teodor Holmberg
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1928
 Omfång: 407 s. Häftad
 SAB-kod: Lz Holmberg, Lars Paulus
 Ämnesord: Holmberg, Lars Paulus
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Holmberg, Lars Paulus
Ex. 1: Fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9634
 
 Författare: Verne, Jules, 1828-1905
 Titel: En världsomsegling under havet / övers. från franskan av Eyvind Johnson ; ill. av E. Riou och A. de Neuville
 Förlag/År: Stockholm, 1954
 Omfång: 161, 167 s. : ill. (2 vol. i 1). Inbunden
 Serie: De odödliga ungdomsböckerna, 99-0747475-4 ; 18-19 18
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Fint skick 125 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9635
 
 Författare: Verne, Jules, 1828-1905
 Titel: Till jordens medelpunkt / Jules Verne
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1956 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 210 s. : ill. Inbunden
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Fint skick Lite solkig baksida, några smärre skavmärkeni övrigt fin.65 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9636
 
 Författare: Sjögren, Otto, 1844-1917
 Titel: Gustaf Vasa : ett 400-års-minne / af O. Sjögren
 Förlag/År: Stockholm : Fröléen, 1896
 Omfång: 560 s. : ill. Inbunden
 SAB-kod: Lz Gustav Vasa
 SAB-kod: Kc.411
 Ämnesord: Gustav I, kung av Sverige, 1496?-1560
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Gustav Vasa
Kategori: Historia > Sverige > Gustav Vasa 1521-1560
Ex. 1: Fint skick En skada överst på ryggen, lite nött band - i övrigt fin. Namnstämpel.90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9637
 
 Författare: Lagerbring, Sven, 1707-1787
 Titel: Swea rikes historia, ifrån de äldsta tider til de närwarande. D. 1, Innefattar rikets öden, ifrån des början til år 1060
 Förlag/År: Stockholm, 1769
 Omfång: 600 s. Inbunden
 SAB-kod: Kc
Kategori: Historia > Sverige
Ex. 1: Bra skick Genomgående med enstaka fläckar och lagerfäckar. Slitet band. ExLibris. Namnteckning. Enbart vol. 1 av 4.350 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9638
 
 Författare: Fogg, Josef
 Titel: Handbok i boskapsskötseln. Eller: undervisning så väl huru hästar, oxar, kor, får och svin böra i friska tillståndet skötas och en förädlad afvel af dem vinnas; som om sättet att igenkänna och bota deras sjukdomar; jemte engelska metoder för ost-beredning
 Förlag/År: Stockholm : Lundeqwist, 1836
 Omfång: [10], 212 s. ; 8:o. Häftad
 Anmärkning: Hebbe, Den svenska lantbrukslitteraturen, II:1927
 Anmärkning: Fraktur
 SAB-kod: Qdf
 SAB-kod: Qdfb
 Ämnesord: Husdjur
 Ämnesord: Veterinärmedicin
Kategori: Ekonomi och näringsväsen > Lantbruk > Husdjurslära
Kategori: Ekonomi och näringsväsen > Lantbruk > Veterinärmedicin
Ex. 1: Fint skick Osprättad i gammalt pappersomslag.350 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9639
 
 Författare: Nicander, Karl August, 1799-1839
 Titel: Minnen från Södern : efter en resa i Danmark, Tyskland, Schweitz och Italien
 Förlag/År: Örebro, 1831-1839
 Omfång: 2 vol. Inbunden
 SAB-kod: Na.07
Kategori: Geografi > Europa > Reseskildringar
Ex. 1: Fint skick Två volymer i ett band. Samtida lätt slitet hfr bnd. Stämplar Lina Hellborgs lån-bibliotek norrköping.600 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9640
 
 Författare: Johnson, Amandus, 1877-1974
 Titel: Den första svenska kolonien i Amerika / av Amandus Johnson ; till svenska av Axel Palmgren
 Förlag/År: Stockholm : Geber, 1923
 Omfång: 208 s. Häftad
 SAB-kod: Kcx-qa
 Ämnesord: Nya Sverige
Kategori: Historia > Sverige > Förenta staterna
Ex.1: Fint skick 125 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9641
 
 Författare: Ruysbroeck, Vilhelm av
 Titel: Franciskanermunken Vilhelms av Ruysbroeck Resa genom Asien 1253- 1255 / översatt och försedd med inledning och anmärkningar av Jarl Charpentier
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1919
 Omfång: 316 s. Häftad
 Medarbetare: Charpentier, Jarl, 1884-1935 (medarbetare)
 SAB-kod: No.07
Kategori: Geografi > Asien
Ex. 1: Fint skick Lite smutsigt omslag. Osprättad.90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9642
 
 Författare: Perander, Johan Julius Frithiof
 Titel: Aristoteles' idealstat : dess kulturform och inrättningar : akademisk afhandling, som med tillstånd af den vidtberömda Filosofiska Fakulteten vid kejserliga Alexanders-universitetet i Finland till offentlig granskning framställas / af J. J. F. Perander
 Förlag/År: Helsingfors Frenckell 1878
 Omfång: Häftad
 SAB-kod: Dbz Aristoteles
 SAB-kod: Lz Aristoteles
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Aristoteles
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Samhälls- och rättsvetenskapens filosofi
Ex.1: Fint skick Blyertsanteckningar. vecka på de två sista sidorna.75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9643
 
 Författare: Montelius, Oscar, 1843-1921
 Titel: Om lifvet i Sverige under hednatiden.
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1878
 Upplaga: 2., öfversedda uppl.
 Omfång: 113, [7] s. : ill. Häftad
 SAB-kod: Jc
Kategori: Arkeologi > Sverige
Ex. 1: Fint skick 150 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9644
 
 Författare: Gylling, Johan Gustaf
 Titel: Medicinska uppgifter hos Herodotus. : Föredrag i Svenska humanistiska förbundet i Stockholm d. 12 jan. 1905.
 Förlag/År: Stockholm, 1905.
 Omfång: Småtryck
Kategori: Litteraturvetenskap
Ex. 1: Fint skick Dedikation på omslaget.30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9645
 
 Författare: Sturm, Christoph Christian, 1740-86 aut
 Titel: Betraktelser öfwer naturen, ledande til kännedomen af Guds wälgerningar och menniskans lycksalighet, författade af Christof. Chr. Sturm ... Tredje uplagan, förbättrad. Lund. Tryckt hos prof. Joh. Lundblad, och på desz förlag. =1-2. 1799.=.
 Förlag/År: Lund, 1799 : (Lundblad)
 Omfång: 8:o. Inbunden
 Anmärkning: Mer än en upplaga finns
 Anmärkning: Fraktur
 Anmärkning: =2 med tit.:= Betraktelser =etc.= ledande til kännedom =etc.= Övers. G. Regnér (se 1. uppl.).
 SAB-kod: C
Kategori: Religion
Ex. 1: Mindre bra skick 2 nötta samtida halvfranska band.120 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9646
 
 Författare: Hector, David, 1862-1930
 Titel: Experimentboken : 225 roande fysikaliska experiment
 Förlag/År: Stockholm : Hökerberg, 1911
 Upplaga: 3 övers. uppl.
 Omfång: 319 s. Inbunden
Kategori: Idrott, lek och spel
Ex. 1: Fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9647
 
 Författare: Melander, Emil, 1856-1930
 Titel: Andemakter : syn och sägen från jämtskogars gömslen
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1923
 Omfång: [7], 322 s., 1 pl.
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick Mycket fint halvfranskt band. Namnteckning. Illustrerad med en fotografisk plansch150 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9648
 
 Författare: Bergman, Hjalmar, 1883-1931
 Titel: Kerrmans i paradiset : roman
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1931
 Omfång: 317 s. Häftad
 Serie: Bergman, Hj., Skrifter ; [14] 14
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick En fläck på omslaget plus en mindre skada. Namnteckning.50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9649
 
 Författare: Magorian, Michelle
 Titel: Plats på scen / Michelle Magorian ; svensk översättning av Meta Ottosson
 Förlag/År: Stockholm : Tiden, 1996 ; (Uddevalla : Mediaprint)
 Omfång: 411, [3] s. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Cuckoo in the nest.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1996
 ISBN: 91-88876-11-X
 Medarbetare: Ottosson, Meta, 1946- (översättare)
 Genre: Ungdomsböcker
 SAB-kod: He=c,u
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 85 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9650
 
 Författare: Bergman, Hjalmar, 1883-1931
 Titel: Falska papper [Elektronisk resurs] / Hjalmar Bergman
 Förlag/År: Stockholm : Antikvariat 1 Förlag, 2006
 Omfång: PDF (218 s. ), E-bok
 Serie: Hugin-biblioteket, 2
 Anmärkning: Originalupplaga 1916 i tryckt version
 Anmärkning: Tidigare utgiven under pseudonymen Holger Brate. Kräver Adobe Acrobat reader.
 ISBN: 91-976406-1-1
 Medarbetare: Friberg, Tomas 1962 - (utgivare)
 Internetlänk: http://www.antikvariat1.se/Hugin-biblioteket/index.asp
 Genre: Detektivroman
 SAB-kod: Hc.01/DR
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Romaner och noveller
Ex. 1: Förlagsny e-bok (6% moms ingår) 49 kr.
Ex. 2: Förlagsny e-bok (6% moms ingår) 49 kr.
Ex. 3: Förlagsny e-bok (6% moms ingår) 49 kr.
Ex.4: Förlagsny e-bok (6% moms ingår) 49 kr. Såld
Ex.5: Förlagsny e-bok (6% moms ingår) 49 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9651
 
 Författare: Le Clézio, Jean Marie Gustave, 1940-
 Titel: Färder i andra riken / J. M. G. Le Clézio ; övers. av Ulla Bruncrona
 Förlag/År: Stockholm : AWE/Geber, 1979 ; (Uppsala : Almqvist & Wiksell)
 Omfång: 248, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Voyages de l'autre côté.
 ISBN: 91-20-06323-7
 Medarbetare: Bruncrona, Ulla, 1943- (översättare)
 SAB-kod: Hcej.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Franska
Ex.1:Namnteckning Mycket fint skick 135 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9653
 
 Författare: Carpenter, Humphrey, 1946-2005
 Titel: J.R.R. Tolkien : en biografi / Humphrey Carpenter ; [till svenska av Disa Törngren ; dikterna övers. av Åke Ohlmarks]
 Förlag/År: Stockholm : AWE/Geber, 1978 ; (Malmö : Beyrond)
 Omfång: 315 s., [8] pl.-bl. ; 23 cm Inbunden.
 Orginaltitel: J.R.R. Tolkien : a biography.
 Anmärkning: S. 296-303, 308-309: Bibliografi
 ISBN: 91-20-05898-5
 Medarbetare: Ohlmarks, Åke, 1911-1984 (översättare)
 Medarbetare: Törngren, Disa (översättare)
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: Ge.5
 SAB-kod: Lz Tolkien, J.R.R.
 SAB-kod: Aalz Tolkien, J.R.R.
Kategori: Litteraturvetenskap > Engelsk litteraturhistoria > 1900-talet
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Tolkien, JRR
Kategori: Bokväsen och biblioteksväsen > Bibliografi > Särskilda personer
Ex. 1: Skyddsomslag saknas Mycket fint skick 95 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9654
 
 Författare: Svedberg, Lars, 1949-
 Titel: Gruppsykologi : om grupper, organisationer och ledarskap / Lars Svedberg
 Förlag/År: Lund : Studentlitteratur, 2000 ; (Lund : Studentlitteratur)
 Upplaga: 2., [rev. och utök.] uppl.
 Omfång: 289 s. : ill. ; 23 cm. Häftad
 Anmärkning: "Även med tryckår: 2. tr., 2000 ; 3. tr., 2001 ; 4. tr., 2001 ; 5. tr., 2002"
 ISBN: 91-44-01299-3
 SAB-kod: Oaa
 SAB-kod: Doka
 Ämnesord: Group processes
 Ämnesord: Leadership
 Ämnesord: Psychology, social
 Ämnesord: Grupper
 Ämnesord: Ledarskap
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Sociologi > Socialpsykologi
Kategori: Filosofi och psykologi > Psykologi > Arbetspsykologi
Ex.1: Fint skick 145 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9655
 
 Författare: Käll, Hans, 1961-
 Titel: Levande rollspel : en handbok / Hans Käll
 Förlag/År: Stockholm : Natur och kultur i samarbete med Sveriges roll- och konfliktspelsförb. (SVEROK), 1998 ; (Smedjebacken : Fälth & Hässler)
 Omfång: 204, [3] s. : ill. ; 21 cm. Häftad
 ISBN: 91-27-07201-0
 SAB-kod: Rdc
 Ämnesord: Lajv
Kategori: Idrott, lek och spel > Spel och tidsfördriv > Sällskapsspel
Ex.1: Mycket fint skick 100 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9656
 
 Författare: Barthes, Roland, 1915-1980
 Titel: Kärlekens samtal : fragment / Roland Barthes ; övers.: Leif Janzon
 Förlag/År: Göteborg : Korpen, 1983 ; (Göteborg : Graphic systems)
 Omfång: 256 s. ; 22 cm.
 Orginaltitel: Fragments d'un discours amoureux.
 ISBN: 91-7374-031-4
 Medarbetare: Janzon, Leif (översättare)
 SAB-kod: G.096
 SAB-kod: Do
 Ämnesord: Kärlek
Kategori: Litteraturvetenskap > Skönlitterära motiv
Kategori: Filosofi och psykologi > Psykologi
Ex.1: Fint skick Lätt blekt. Tillskrift.150 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9657
 
 Författare: Virilio, Paul, 1932-
 Titel: Krig och film : perceptionens logistik / Paul Virilio ; förord till den svenska utgåvan: Martin Thomasson ; översättning från franskan: Jonas (J) Magnusson
 Förlag/År: Gråbo : Anthropos, 2006 (Uddevalla : Mediaprint)
 Omfång: 208 s. : ill. ; 21 cm. Häftad
 Serie: Mediehistoriskt bibliotek, 1651-6729 ; 2
 Anmärkning: Bibliografi, personregister
 ISBN: 91-85722-27-8
 ISBN: 978-91-85722-27-3
 Medarbetare: Thomasson, Martin (förord)
 Medarbetare: Magnusson, Jonas J., 1966- (översättare)
 SAB-kod: Imbad.5
 SAB-kod: Imbaj.5
 Ämnesord: Krig och film
 Ämnesord: Perception
 Ämnesord: Dokumentärfilm
 Ämnesord: Journalfilm
 Ämnesord: Krigsfilm
Kategori: Konst, musik, teater och film > Film > Krigsfilm och kriminalfilm
Kategori: Militärväsen
Ex. 1: Mycket fint skick Recensionsstämpel175 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9658
 
 Författare: Bengtsson, Frans G, 1894-1954
 Titel: The long ships : a saga of the Viking age / transl. from the Swedish by Michael Meyer
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1954 (London)
 Omfång: 511 s. Inbunden
 Orginaltitel: Röde Orm.
 Medarbetare: Meyer, Michael, 1921-2000 (översättare)
 SAB-kod: Hc.01=e
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Romaner och noveller
Ex.1: Fint skick Lätt trasigt skyddsomslag.140 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9659
 
 Författare: Theweleit, Klaus
 Titel: Mansfantasier / Klaus Theweleit
 Förlag/År: Stockholm ; Stehag : B. Östlings bokförl. Symposion, 1995
 Omfång: 2 vol. ; 22 cm. Häftad
 Orginaltitel: Männerphantasien.
 Serie: Kulturhistoriskt bibliotek, 99-1228966-8
 Anmärkning: Förkortad och delvis omarb. övers.
 ISBN: 91-7139-162-2
 SAB-kod: Docb
 SAB-kod: Dogb
 SAB-kod: Oaa-fa
 SAB-kod: Kfa.5
 SAB-kod: Ocgg-fa
 SAB-kod: Ohjb
 SAB-kod: D
 Ämnesord: Genusprojektet
 Ämnesord: Män
 Ämnesord: Sexuella fantasier
 Ämnesord: Fantasi
 Ämnesord: Manspsykologi
 Ämnesord: Nazism
 Ämnesord: Maskulinitet
 Ämnesord: Psykoanalys
 Ämnesord: Kropp
 Ämnesord: Manlighet
 Ämnesord: Mansideal
 Ämnesord: Manlig homosexualitet
 Ämnesord: Tyskland
 Ämnesord: Makt
 Ämnesord: Sexualitet
 Ämnesord: Kvinnouppfattning
 Ämnesord: Misogyni
 Ämnesord: Tredje riket
 Ämnesord: Imagination
 Ämnesord: Imagination (philosophy)
Kategori: Filosofi och psykologi > Psykologi > Psykoanalys
Kategori: Filosofi och psykologi > Psykologi > Könspsykologi
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Sociologi > Socialpsykologi
Kategori: Historia > Mellaneuropa > 1900-talet
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Statskunskap och politik > Nazism och fascism
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Sociala frågor och socialpolitik > Mansfrågor
Ex.1: Mycket fint skick 2 vol i pappkassett.250 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9660
 
 Författare: Meynell, Esther
 Titel: Anna Magdalena Bach berättar / Esther Meynell ; till svenska av Einar Körling
 Förlag/År: Stockholm : Medén, 1936
 Omfång: 246, [1] s., 8 pl.-bl. Inbunden
 Orginaltitel: The little chronicle of Magdalena Bach.
 SAB-kod: Ijz Bach, Johann Sebastian
 Ämnesord: Bach, Johann Sebastian
 Ämnesord: Bach, Anna Magdalena
Kategori: Konst, musik, teater och film > Musik > Särskilda tonkonstnärer
Ex. 1: Mycket fint skick Förlagets klotband med främre omslaget medinbundet. Namnteckning.Ovanlig150 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9661
 
 Författare: Wikström, Owe, 1945-
 Titel: Toccata : J.S. Bachs andliga universum : iakttagelser och betraktelser / Owe Wikström
 Förlag/År: Skellefteå : Norma, 2000 ; (Bjärnum : Bjärnums tr.)
 Omfång: 158, [1] s., [5] pl.-bl. (vissa i färg) ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-7217-025-5
 SAB-kod: Ijz Bach, Johann Sebastian
 SAB-kod: Ij:do
 SAB-kod: C:do
 Ämnesord: Bach, Johann Sebastian
Kategori: Konst, musik, teater och film > Musik > Särskilda tonkonstnärer
Kategori: Konst, musik, teater och film > Musik > Musikpsykologi
Kategori: Religion > Religionspsykologi
Ex.1:Namnetikett Mycket fint skick 140 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9662
 
 Författare: Geiringer, Karl
 Titel: Haydn : ett liv av musikaliskt skapande / av Karl Geiringer ; övers. av Gereon Brodin
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1953
 Omfång: 352 s. Häftad
 Orginaltitel: Haydn : a creative life in music
 Anmärkning: Innehåller bibliografi
 SAB-kod: Ijz Haydn, Joseph
 Ämnesord: Haydn, Joseph, 1732-1809.
Kategori: Konst, musik, teater och film > Musik > Särskilda tonkonstnärer
Ex.1: Mycket fint skick Delvis osprättad.85 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9663
 
 Författare: Laretei, Käbi
 Titel: Såsom i en översättning : teman med variationer / Käbi Laretei
 Förlag/År: Stockholm Bonnier 2004
 Omfång: Inbunden
 ISBN: 91-0-010410-8
 SAB-kod: Ijz Laretei, Käbi
 SAB-kod: Lz Laretei, Käbi
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Laretei, Käbi
Ex. 1:Namnetikett Mycket fint skick 125 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9664
 
 Författare: Hellman, Lillian, 1906-1984
 Titel: Och ändå ... : memoarer / övers. av Ingeborg von Rosen
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1971 ; (Stockholm : Norstedt)
 Omfång: 227 s. Häftad
 Orginaltitel: An unfinished woman.
 ISBN: 91-1-715301-8
 SAB-kod: Geq.5
 SAB-kod: Gez
 SAB-kod: Lz
 Ämnesord: Hellman, Lillian
 Ämnesord: Självbiografier
Kategori: Litteraturvetenskap > Engelsk litteraturhistoria > 1900-talet
Ex. 1: Bra skick Lätt blekt. behandlar bl.a. Dorothy Parker och Dashiell Hammett70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9665
 
 Författare: Lansdale, Joe R
 Titel: Mucho mojo / Joe R. Lansdale ; översättning: Johanna Andersson
 Förlag/År: Göteborg : Argonaut, 2002 (Finland)
 Omfång: 237 s. ; 21 cm. Häftad
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2002
 ISBN: 91-974097-0-7
 Medarbetare: Andersson, Johanna (översättare)
 SAB-kod: Heq.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Fint skick 100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9666
 
 Författare: Braad Thomsen, Christian, 1940-
 Titel: Fassbinder : en resa mot ljuset / Christian Braad Thomsen ; övers.: Elisabeth Helms
 Förlag/År: Stockholm : Alfabeta förl. Barrikaden, 1984 ; (Arlöv : Berling)
 Omfång: 259 s. : ill. ; 21 cm. Häftad
 Orginaltitel: Rainer Werner Fassbinder : en rejse mod lyset ((danska)).
 ISBN: 91-7712-021-3
 Medarbetare: Helms, Elisabeth, 1946- (översättare)
 SAB-kod: Ikz Fassbinder, R. W.
Kategori: Konst, musik, teater och film > Teater > Särskilda sceniska konstnärer
Ex.1: Fint skick 135 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9667
 
 Författare: Fellini, Federico, 1920-1993
 Titel: Fellini om Fellini / [samtal med] Giovanni Grazzini ; översättning: Sara Michaëlsson
 Förlag/År: Stockholm : Alfabeta, 1986 ; (Värnamo : Fälth)
 Omfång: 180, [7] s. : ill. ; 21 cm. Häftad
 Orginaltitel: Fellini : intervista sul cinema
 Serie: Alfabetas filmbibliotek, 99-0599505-6 ; 3
 ISBN: 91-7712-080-9
 Medarbetare: Grazzini, Giovanni
 Medarbetare: Michaëlsson, Sara (översättare)
 SAB-kod: Ikz Fellini, F.
 Ämnesord: Film. Italiensk
Kategori: Konst, musik, teater och film > Teater > Särskilda sceniska konstnärer
Ex. 1: Mycket fint skick Solblekt rygg110 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9668
 
 Författare: Conrad, Joseph, 1857-1924
 Titel: Med andra ögon / Joseph Conrad ; övers.: Roland Adlerberth
 Förlag/År: Stockholm : Tiden, 1979 ; (Kristianstad : Kristianstads boktr.)
 Omfång: 331 s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Under western eyes.
 ISBN: 91-550-2357-6
 Medarbetare: Adlerberth, Roland, 1923-1993 (översättare)
 SAB-kod: Hcee.01
 Ämnesord: Engelsk skönlitteratur i svensk översättning
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Fint skick Lagerslitet skyddsomslag. Första sv utg.90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9669
 
 Författare: Rumbelow, Donald
 Titel: Galgarnas London : rättvisans tre tvärbjälkar - lagen, domen, straffet / Donald Rumbelow ; övers. från det engelska orig. ms av K Arne Blom
 Förlag/År: Stockholm : Nyblom, 1982 ; (Vänersborg : Vänersborgs boktr.)
 Omfång: 228, [3] s. : ill., kart., tab. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The triple tree : Newgate, Tyburn and Old Bailey.
 ISBN: 91-85040-90-8
 Medarbetare: Blom, K Arne, 1946- (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Kez London
 SAB-kod: Nez London
 SAB-kod: Oeq-e:k
 Ämnesord: Fängelser. England
Kategori: Geografi > Brittiska öarna (Storbritannien) > Särskilda orter
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Rättsvetenskap > Kriminalvård
Ex.1: Bra skick Lite slitet skyddsomslag, märken efter två tejpbitar - i övrigt fin. Ovanlig.150 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9670
 
 Författare: Cortázar, Julio, 1914-1984
 Titel: Den andra himlen och andra berättelser / Julio Cortázar ; [övers.: Henrik Broby]
 Förlag/År: Stockholm : Bromberg, 1982 ; (Avesta : A.B.M.-tryck)
 Omfång: xiii, [1], 252, [1] s. ; 21 cm Inbunden.
 Anmärkning: Övers. från spanska av valda berättelser
 ISBN: 91-7608-110-9
 Medarbetare: Broby, Henrik (översättare)
 SAB-kod: Hkq=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Spanska
Ex. 1: Mycket fint skick Tillskrift200 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9671
 
 Författare: Bester, Alfred
 Titel: Ensam mot universum / Alfred Bester ; översättning av Göran Byttner
 Förlag/År: Stockholm : Lindqvist, 1955
 Omfång: 188 s. Häftad
 Orginaltitel: The demolished man.
 Serie: Atomböckerna, 99-1789810-7
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Bra skick Lite slitet omslag och två smärre skador på ryggen70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9672
 
 Författare: Unefäldt, Valter, 1923-
 Titel: Råttan på repet : detektivroman
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1974 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 188 s. Häftad
 ISBN: 91-0-039183-2
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick Deckardebuten. Ou.60 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9673
 
 Författare: Greene, Graham, 1904-1991
 Titel: Flyktvägar / Graham Greene ; översättning av Olov Jonason
 Förlag/År: Stockholm Norstedt 1981
 Omfång: Inbunden
 ISBN: 91-1-811152-1
 SAB-kod: Gz Greene, Graham
 SAB-kod: Lz Greene, Graham
Kategori: Litteraturvetenskap > Särskilda utländska författare > Greene, Graham
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Greene, Graham
Ex. 1: Fint skick Lätt blekt och smånaggat omslag. Första sv. utg75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9674
 
 Författare: Bowles, Jane Auer, 1917-1973
 Titel: Två allvarligt sinnade damer / Jane Bowles ; översättning av Eva Thomson-Roos
 Förlag/År: Stockholm : AWE/Geber, 1989 ; (Stockholm : Bonnier)
 Upplaga: Ny uppl.
 Omfång: 277 s. (277, [1] s.) ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Two serious ladies.
 Serie: Moderna mästare, 99-0123029-2
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1967
 Anmärkning: Föreg. uppl. ej utg. i serien
 ISBN: 91-20-07615-0
 Medarbetare: Thomson-Roos, Eva (översättare)
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 120 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9675
 
 Författare: Huldt, Märit, 1912-2006
 Titel: Hirams bästa recept : från A till Ö / Märit Huldt ; [teckningar: Märit Huldt]
 Förlag/År: Västerås : Ica bokförl., 1979 ; (Motala : Borgström)
 Omfång: 348 s. : ill. ; 25 cm Inbunden.
 Anmärkning: "Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1981 ; 3. tr., 1984"
 ISBN: 91-534-0554-4
 SAB-kod: Qcaa
 Ämnesord: Matlagning
 Ämnesord: Cookery
Kategori: Ekonomi och näringsväsen > Hem och hushåll > Matlagning
Ex. 1: Fint skick En slarvisgt skuren sida (produktionsfel). 3:e tryckningen325 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9676
 
 Titel: Svenska målares taflor : träsnitt efter målningar af konstnärer under Carl XV:s tid, med text
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt & S., 1875
 Omfång: 47 s., 65 pl. Inbunden
 SAB-kod: Ie-c.47
Kategori: Konst, musik, teater och film > Målarkonst > Sverige
Ex. 1: Fint skick Gulddekorerat klotband. 47 sidor text samt 63 planscher i träsnitt. Stor foliant. Bilden på boken är kraftigt beskuren.350 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9677
 
 Titel: Söndags-Nisse : illustrerat veckoblad för skämt, humor och satir
 Förlag/År: Stockholm : Söndags-Nisse, 1862-1924
 Omfång: Ca 8-20 s. (1900-1924) : ill. ; 34 cm. Inbunden
 Anmärkning: 1862-1899: Se Lundstedt, Bernhard, Sveriges periodiska litteratur
 Anmärkning: 1912:11: Söndagsnisse : jubelnummer 1862-1912
 Anmärkning: 1917:17: Skånenummer
 Anmärkning: Red. och ansv. utg.: Hugo Vallentin (1900-1901:26), Hasse Zetterström (1901:27-1924), Carl Romanus (1917:17 = Skånenummer)
 Anmärkning: Vissa nummer med titel: Söndagsnisses julnummer, Söndagsnisses midsommarnummer, Söndagsnisses nyårsnummer, Söndagsnisse påsk, Flugan : Söndags-Nisses 1sta majnummer mm.
 Anmärkning: Med varierande stavning i undertitel
 Anmärkning: 1902-1915 vissa nummer med bilaga: Grönköpings veckoblad
 Anmärkning: Med devis: Alla sätt äro bra - utom de tråkiga
 Medarbetare: Andersson, Oskar, 1877-1906 (illustratör)
 Medarbetare: Forsström, Edvard, 1854-1934 (illustratör)
 Medarbetare: Jacobsson, Oscar, 1889-1945 (illustratör)
 Medarbetare: Romanus, Carl (chefredaktör) (ansv.utgivare)
 Medarbetare: Vallentin, Hugo, 1860-1921 (chefredaktör) (ansv.utgivare)
 Medarbetare: Zetterström, Hasse, 1877-1946 (chefredaktör) (ansv.utgivare)
 Genre: Skämttidningar
 SAB-kod: Bda-c
 Ämnesord: Politisk satir
Kategori: Allmänt och blandat > Tidskrifter och serier > Kultur, litteratur, politik
Ex.1: Bra skick Årg. 5-6 (1866-1967). Klotband med sliten och delvis spräckt rygg. Folio.225 kr. Såld
Ex.2: Bra skick Årg. 7-8 (1868-1869) Kloband med sliten rygg.Folio.200 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9678
 
 Titel: Bonniers månadshäften.
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1907-1920 (Stockholm : Alb. Bonniers boktr.)
 Omfång: 23 cm. Inbunden
 Anmärkning: Holmberg, Claes-Göran: Litterära tidskrifter i Sverige 1900-1970 (1975), s. 36-38
 Anmärkning: Undertitel på årsvisa innehållsförteckningarna: Illustrerad tidskrift för familjen
 Anmärkning: Ansv. utg.: Karl Otto Bonnier
 Anmärkning: 1920 övergår tidskriften från att vara populärpress till att bli en litteraturtidskrift
 Medarbetare: Bonnier, Karl Otto, 1856-1941 (ansv.utgivare)
 Genre: Litteraturtidskrifter
 Genre: Populärpress
 SAB-kod: Hc(p)
 SAB-kod: H(p)
 SAB-kod: Bd-c
 Ämnesord: Tidskrifter (Arkm)
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur
Kategori: Allmänt och blandat > Tidskrifter och serier > Sverige
Ex. 1: Mycket fint skick Årg 12 (1918) Nr 1-12 Halvfranskt band. Folio.150 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9679
 
 Författare: Rosenberg, Hilding, 1892-1985
 Titel: Den heliga natten [Musiktryck] : juloratorium : soli, blandad kör och orkester = The holy night : Christmas oratorio : solo voices, mixed chorus and orchestra / Hilding Rosenberg ; dikter av Hjalmar Gullberg ; [English translation by Leonard B. Eyre]
 Förlag/År: Stockholm : Nordiska Musikförlaget, cop. 1944
 Omfång: 1 klav. (36 s.). Inbunden
 Medarbetare: Gullberg, Hjalmar, 1898-1961 (textförfattare)
 SAB-kod: Xqab(up)
Kategori: Musikalier > Vokalmusik: särskilda former > Utdrag för piano eller annat tangentinstrument
Ex.1: Mycket fint skick Klotband med guldtext.120 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9680
 
 Författare: Sjöbrandt, Anders, 1955-
 Titel: Stockholm - staden som försvann : [bilder i färg från 1950- och 60-talen]. 2 / Anders Sjöbrandt, Björn Sylvén
 Förlag/År: Stockholm : Natur och kultur/LT, 2002 (Örebro : Ljung)
 Upplaga: 1. [uppl.]
 Omfång: 125, [4] s. : färgill. ; 28 cm Inbunden.
 Anmärkning: Undertitel från skyddsomsl.
 ISBN: 91-27-35408-3
 Medarbetare: Sylvén, Björn, 1953-
 SAB-kod: Ncaa
 Ämnesord: Byggnadshistoria
 Ämnesord: Stockholm
Kategori: Geografi > Sverige > Stockholm och Stockholms län
Ex. 1: Mycket fint skick Tillskrift175 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9681
 
 Författare: Anderson, Lena, 1939-
 Titel: Majas alfabet / Lena Anderson
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1984 ; (Danmark)
 Omfång: [58] s. : ill. ; 26 cm Inbunden.
 Anmärkning: "Även med tryckår: 2.-3. tr., 1985 ; 4. tr., 1987 ; 5. tr., 1988 ; 6 tr., 1989 ; 7. tr., 1991 ; 8. tr., 1992 ; 9.-10. tr., 1993 ; 11. tr., 1995 (tr. i Italien) ; 13.-14. tr., 1997 ; 15. tr., 1999 ; 15. yt., 2000; 17. tr., 2002 ; 18. tr., 2003 ; 19. tr., 2
 ISBN: 91-29-56631-2
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: uHc.03
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex.1: Fint skick 11.e tr70 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9682
 
 Titel: Snickeriboken : en bok om slöjd och amatörsnickeri / [red. av Esselte reklam under överinseende av Gunnar Nilsson]
 Förlag/År: Härnösand : Torsviks sågverk, 1944
 Omfång: 140 s. : ill. Inbunden
 Medarbetare: Nilsson, Gunnar (medarbetare)
 SAB-kod: Ppb
 SAB-kod: Ph
 SAB-kod: Phi
Kategori: Teknik, industri och kommunikationer > Byggnadsteknik, byggnadsproduktion, teknisk hygien > Byggnadsproduktion: husbyggnad
Kategori: Teknik, industri och kommunikationer > Träteknik och träindustri
Kategori: Teknik, industri och kommunikationer > Träteknik och träindustri > Finsnickeri
Ex. 1: Mycket fint skick 175 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9683
 
 Författare: Wikström, Owe, 1945-
 Titel: Långsamhetens lov : eller vådan av att åka moped genom Louvren / Owe Wikström
 Förlag/År: Stockholm : Natur och kultur, 2004 (Danmark)
 Upplaga: 1. pocketutg.
 Omfång: 214, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: "Även med tryckår: 2. tr., 2004 ; 3. tr., 2005 ; 4. tr., 2006"
 ISBN: 978-91-27-09925-84
 ISBN: 91-27-09925-3
 SAB-kod: Dokb
 Ämnesord: Stress
 Ämnesord: Tidsanvändning
 Ämnesord: Stress (Physiology)
 Ämnesord: Time management
Kategori: Filosofi och psykologi > Psykologi > Personlig utveckling och träning
Ex. 1: Mycket fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9684
 
 Författare: Banks, Iain, 1954-
 Titel: A song of stone / Iain Banks
 Förlag/År: London : Abacus, 1997
 Omfång: 280 s. ; 24 cm. Pocket
 ISBN: 0-316-64016-6
 Genre: Science fiction
 Ämnesord: Refugees
 Ämnesord: Outlaws
 Ämnesord: Castles
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Bra skick Lite sliten35 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9685
 
 Författare: Kerouac, Jack, 1922-1969
 Titel: På drift / Jack Kerouac ; [övers.: Jan Nyström och Lars Wilson]
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1984 ; (Avesta : A.B.M.-tryck)
 Upplaga: [Ny utg.], 3. uppl.
 Omfång: 310, [1] s. ; 19 cm. Pocket
 Orginaltitel: On the road.
 Serie: R & S pocket, 99-0372731-3
 Anmärkning: Föreg. uppl. ej utg. i serien
 Anmärkning: "Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1984 ; 3. tr., 1985 ; 4. tr., 1986 (Tr. i Finland) ; 5. tr., 1988"
 ISBN: 91-29-56553-7
 Medarbetare: Nyström, Jan (översättare)
 Medarbetare: Wilson, Lars (översättare)
 SAB-kod: He=c
 Ämnesord: Roman
 Ämnesord: Klassiker
 Ämnesord: USA
 Ämnesord: 1951
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9686
 
 Författare: Cherryh, C J
 Titel: Svärdets ängel / CJ Cherryh ; översättning: Fredrik Nord
 Förlag/År: Stockholm : Fantasy, 1987 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 254, [5] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Angel with the sword.
 Medarbetare: Nord, Fredrik (översättare)
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Bra skick Veck på omslagets framsida.30 kr.
Ex. 2: Fint skick 35 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9687
 
 Författare: Lee, Tanith
 Titel: Drinking sapphire wine Tanith Lee
 Titel: Don't bite the sun
 Förlag/År: Feltham Hamlyn 1979
 Omfång: 300p 18cm Pocket.
 Anmärkning: Includes: Dont bite the sun. Originally published: United States : s.n., 1976
 Anmärkning: Drinking sapphire wine originally published: United States: s.n., 1977
 ISBN: 060033001x
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He
 Ämnesord: Fiction in English.
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 45 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9688
 
 Författare: Powers, Tim, 1952-
 Titel: Anubisportarna / Tim Powers ; översättning: Sven Christer Swahn
 Förlag/År: Höganäs : Wiken, 1992 ; (Tyskland)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 468 s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: The Anubis gates.
 Serie: Wikenpocket, 99-1373500-9
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1990
 ISBN: 91-7119-299-9
 Medarbetare: Swahn, Sven Christer, 1933-2005 (översättare)
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick 35 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9689
 
 Författare: Bradbury, Ray, 1920-
 Titel: Invasion på Mars / Ray Bradbury ; övers. av Olle Moberg; verserna tolkade av Alf Henrikson
 Förlag/År: Stockholm : PAN/Norstedt, 1970 ; (Stockholm : Thule)
 Upplaga: Ny utg.
 Omfång: 205, [3] s. Pocket
 Orginaltitel: The Martian chronicles.
 Serie: En PAN-bok, 99-0104304-2
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Mycket fint skick 40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9690
 
 Författare: Burgess, Anthony, 1917-1993
 Titel: A clockwork orange / [Anthony Burgess] ; översättning av Caj Lundgren
 Förlag/År: Stockholm : Bromberg, 1991 ; (Storbritannien)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 162, [3] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: A clockwork orange.
 Serie: Brombergs pocket, 99-0325137-8
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1972. Första uppl. i denna version 1986. - Även utg. med titeln: En apelsin med urverk
 ISBN: 91-7608-554-6
 Medarbetare: Lundgren, Caj (översättare)
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9691
 
 Författare: Harrison, Harry, 1925-
 Titel: Hjulvärlden / Harry Harrison ; övers.: Kjell Waltman
 Förlag/År: Stockholm : Laissez faire, 1985 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 157, [3] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Wheelworld.
 Serie: Nova science fiction pocket, 99-0389358-2 ; 23
 ISBN: 91-7648-027-5
 Medarbetare: Waltman, Kjell, 1960- (översättare)
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: He=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Fint skick 25 kr.
Ex.2: Mycket fint skick 30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9692
 
 Författare: Robinson, Kim Stanley
 Titel: A short, sharp shock / Kim Stanley Robinson.
 Förlag/År: New York : Bantam Books, 1996, c1990.
 Upplaga: Bantam ed.
 Omfång: 180 s. ; 18 cm. Pocket.
 Anmärkning: A Bantam Spectra book.
 ISBN: 0553574612
 Genre: Science fiction
 Ämnesord: Horror tales, American.
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick 45 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9693
 
 Författare: Mårtensson, Bertil, 1945-
 Titel: Detta är verkligheten : världar utan gräns / Bertil Mårtensson
 Förlag/År: Jönköping : Kindberg, 1980 ; (Jönköping : Kindberg)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 224 s. ; 19 cm. Pocket
 Serie: Alpha science fiction. Pocket, 99-0186615-4
 ISBN: 91-85668-17-6
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick Lätt sliten40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9694
 
 Författare: Rinehart, Mary Roberts
 Titel: Den levande döda : Detektivroman av Mary Roberts Rinehart Bemynd. övers. från engelskan av O.D.
 Förlag/År: Stockholm, 1914
 Omfång: Häftad
 Genre: Deckare
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Fint skick Första sv utg.65 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9695
 
 Författare: Salzmann, Christian Gotthilf, 1744-1811
 Titel: Carl von Carlsberg, eller: Det menskliga eländet. Af Christian Gotthilf Salzmann. Öfwersättning. =Stockholm. 1-5. 1799-1809=.
 Förlag/År: Stockholm, 1799-1809 : (Deleen : Forsgren)
 Omfång: 8:o. Inbunden
 Anmärkning: =2-5 med tit.:= Carl =etc=. eller: Menskliga =etc=. =4:= Carl =etc=. Öfwersättning af C.E. Sandberg. =5:= Carl =etc=. Öfwersättning af E.V. Djurström.
 Anmärkning: Fraktur
 Medarbetare: Sandberg, Carl Ephraim, 1765-1820 (översättare)
 Medarbetare: Djurström, Erik Wilhelm, 1787-1841 (översättare)
 SAB-kod: H
Kategori: Skönlitteratur
Ex. 1: Bra skick Fem volymer Samtida slitna halvfranska band. Exlibris. Stämpad: Lina Hellborgs Lånebibliotek Norrköping.800 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9696
 
 Författare: Hrabal, Bohumil, 1914-1997
 Titel: Danslektioner för äldre och försigkomna / Bohumil Hrabal ; översättning: Mats Larsson
 Förlag/År: Lund : Orbis pictus, 1992 ; (Stockholm : Graphic systems)
 Omfång: 125 s. ; 20 cm. Häftad
 Orginaltitel: Tanecní hodiny pro starsí a pokrocilé (tjeckiska).
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1992
 ISBN: 91-88283-05-4
 Medarbetare: Larsson, Mats (översättare)
 SAB-kod: Hmd.01=c
 SAB-kod: Hcemd.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Tjeckiska
Ex.1: Mycket fint skick 95 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9697
 
 Författare: Nerman, Ture, 1886-1969
 Titel: Nog föder Gud höken.
 Förlag/År: Stockholm : Fram, 1927
 Omfång: 100 s. Häftad
 SAB-kod: Hc.03
 Ämnesord: Arbetarlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Poesi
Ex.1: Fint skick 50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9698
 
 Författare: Lagerqvist, Lars O, 1929-
 Titel: Den ärbara vällusten : mat och dryck i forntid och nutid / Lars O. Lagerqvist, Bo Furumo
 Förlag/År: Stockholm : Almqvist & Wiksell, 1968 ; (Stockholm : Björkmans eftr.)
 Omfång: 59 s. : ill. + 2 bil.
 Anmärkning: Utg. av Historiska museet
 Medarbetare: Furumo, Bo, 1926-
 SAB-kod: Qca
 SAB-kod: Qca:k
 SAB-kod: Mxk
 Ämnesord: Matlagning
Kategori: Ekonomi och näringsväsen > Hem och hushåll > Mat och dryck
Kategori: Etnografi, socialantropologi och etnologi > Näringsliv och arbetsliv > Kosthåll
Ex. 1: Mycket fint skick 65 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9699
 
 Författare: Streatfeild, Noel
 Titel: Cirkusen kommer / Noel Streatfeild ; ill.: Inger Rydén ; övers.: Karin Carlsson
 Förlag/År: Stockholm : Läseleket, 1984 ; (Vänersborg : Vänersborgs offset)
 Omfång: 249 s. : ill. ; 21 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The circus is coming.
 ISBN: 91-86196-12-X
 Medarbetare: Rydén, Inger, 1944- (illustratör)
 Medarbetare: Carlsson, Karin (översättare)
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: uHe=c
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex.1:Namnteckning Mycket fint skick 75 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9700
 
 Författare: Russell, Ross, 1909-1999
 Titel: Bird lever! : Charlie Parker : en biografi / av Ross Russell ; [övers.: Magnus Hedlund ; fackgranskning: Börje Räftegård]
 Förlag/År: Stockholm : Gidlund, 1977 ; (Avesta : Jannersten)
 Upplaga: [Ny uppl.]
 Omfång: 398 s., [8] pl.-bl. ; 19 cm. Häftad
 Orginaltitel: Bird lives! : the high life and hard times of Charlie (Yardbird) Parker.
 ISBN: 91-7021-175-2
 Medarbetare: Räftegård, Börje, 1940- (medarbetare)
 Medarbetare: Hedlund, Magnus, 1942- (översättare)
 SAB-kod: Ijz Parker, C.
 Ämnesord: Parker, Charlie, 1920-1955
Kategori: Konst, musik, teater och film > Musik > Särskilda tonkonstnärer
Ex.1: Mycket fint skick 2.a uppl.125 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9701
 
 Författare: Granlid, Hans O, 1926-1999
 Titel: Henry Millers motsägelser / Hans Granlid
 Förlag/År: Staffanstorp : Cavefors, 1969 ; (Stockholm : Esselte)
 Omfång: 247 s. Pocket
 Serie: Boc-serien, 99-0117341-8
 Anmärkning: With a full English summary
 SAB-kod: Geqz Miller, Henry
 SAB-kod: Lz Miller, Henry
 Ämnesord: Miller, Henry, 1891-1980
Kategori: Litteraturvetenskap > Engelsk litteraturhistoria > Amerikansk litteraturhistoria
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Miller, Henry
Ex. 1: Mycket fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9702
 
 Författare: Taube, Evert, 1890-1976
 Titel: I Najadernas gränd : De fyra vindarnas gata / Evert Taube ; teckningar av Astri Taube
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1966 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 259. [1] s. : ill. Inbunden
 Medarbetare: Taube, Astri, 1898-1980 (illustratör)
 SAB-kod: Hc
 SAB-kod: N.07
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Kategori: Geografi > Reseskildringar
Ex. 1: Mycket fint skick En liten reva i skyddsomslaget.50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9703
 
 Författare: Maugham, W Somerset, 1874-1965
 Titel: Intermezzo i urskogen : Roman / Övers. från engelska av Josef Almqvist
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 1946
 Omfång: 256s. Inbunden
 Orginaltitel: The explorer.
 Serie: Gröna cirkel-serien
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Fint skick Första sv utg.50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9704
 
 Författare: Sundh, Kerstin, 1912-2000
 Titel: Miranda och breven / Kerstin Sundh
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1989 ; (Avesta : ABM-tr.)
 Omfång: 208, [1] s. ; 21 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1989
 Anmärkning: "Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1990 ; 3. tr., 1992"
 ISBN: 91-1-895112-0
 Genre: Ungdomsböcker
 SAB-kod: Hc,u
 Ämnesord: Ungdomsbok
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex.1: Mycket fint skick Namnteckning70 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9705
 
 Författare: Bylock, Maj, 1931-
 Titel: Karusell och kärleksbrev / Maj Bylock
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier Carlsen, 1996 ; (Falun : Scandbook)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 152, [1] s. ; 21 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1987
 ISBN: 91-638-3248-8
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: Hc,u
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex.1: Mycket fint skick 65 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9706
 
 Författare: Weis, Margaret
 Titel: Draklanskrönikan. 1, Höstmörkrets drakar
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 1999 (Norge)
 Upplaga: 1. pocketuppl.
 Omfång: 270, [1] s. : ill. Pocket
 Orginaltitel: Dragons of autumn twilight.
 Serie: Wahlströms fantasy, 99-2256100-X
 Anmärkning: Första svenska uppl.1997
 ISBN: 91-32-43214-3
 Medarbetare: Jonsson, Lena (översättare)
 Medarbetare: Valusek, Valerie (illustratör)
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: Heq.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Bra skick Lite slitet omslag.30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9707
 
 Författare: Boëthius, Maria-Pia, 1947-
 Titel: APM : antipatriarkalt manifest / Maria-Pia Boëthius & Maria Lindhgren
 Förlag/År: Stockholm : Ordfront, 2002 (Smedjebacken : Fälth & Hässler)
 Omfång: 246, [1] s. ; 17 cm. Häftad
 ISBN: 91-7324-930-0
 Medarbetare: Lindhgren, Maria, 1960-
 SAB-kod: Ohj
 Ämnesord: Feminism
 Ämnesord: Patriarkat
 Ämnesord: Patriarkalism
 Ämnesord: Kritik
 Ämnesord: Makt
 Ämnesord: Feminism
 Ämnesord: Patriarchy
 Ämnesord: Brev
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Sociala frågor och socialpolitik > Könsrollsfrågor
Ex. 1: Mycket fint skick 85 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9708
 
 Författare: Orwell, George, 1903-1950
 Titel: Snappa efter luft / George Orwell ; [översättning Olof Hoffsten]
 Förlag/År: Stockholm : Rabén & Sjögren, 1975 ; (Stockholm : Göteborgs offsettr.)
 Omfång: 219 s. Pocket
 Orginaltitel: Coming up for air.
 Serie: Trend pocket, 99-0106035-4
 ISBN: 91-29-45215-5
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Mycket fint skick 40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9709
 
 Författare: Orwell, George, 1903-1950
 Titel: Vägen till Wigan Pier / George Orwell
 Förlag/År: Stockholm : Litteraturfrämjandet, 1983 ; (Kungsbacka : Elander)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 252 s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: The road to Wigan Pier.
 Serie: En bok för alla, 99-0130108-4
 ISBN: 91-7448-257-2
 SAB-kod: Oh-e
Kategori: Samhällsvetenskap och rättsvetenskap > Sociala frågor och socialpolitik
Ex.1: Mycket fint skick 30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9710
 
 Författare: Woolf, Virginia, 1882-1941
 Titel: Orlando / Virginia Woolf ; översättning och efterskrift av Margareta Ekström
 Förlag/År: Stockholm : Pan, 2005 (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 230, [7] s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: Första svenska upplaga 1981
 ISBN: 91-7263-673-4
 Medarbetare: Ekström, Margareta, 1930- (översättare)
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick 40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9711
 
 Författare: Bengtsson, Frans G, 1894-1954
 Titel: Röde Orm / Frans G. Bengtsson
 Förlag/År: Stockholm : Pan, 2002 (Danmark)
 Upplaga: 2. pocketutg.
 Omfång: 287, [1], 316, [2] s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: "Innehåll: Sjöfarare i västerled : en berättelse från okristen tid ; Hemma och i österled"
 Anmärkning: Originaluppl. 1941-1945
 Anmärkning: Även med tryckår: 2. tr., 2003
 ISBN: 91-7263-301-8
 Medarbetare: Bengtsson, Frans G., 1894-1954. Hemma och i österled
 Medarbetare: Bengtsson, Frans G., 1894-1954. Sjöfarare i västerled
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Klassiker
 Ämnesord: Röde Orm
 Ämnesord: Vikingar
 Ämnesord: Vikingatid
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9712
 
 Författare: Christie, Agatha, 1890-1976
 Titel: Mr. Parker Pyne, detective / Agatha Christie.
 Förlag/År: New York : Dell, 1981.
 Upplaga: New Dell ed.
 Omfång: 224 s. ; 18 cm. Pocket
 ISBN: 0440158885
 Genre: Deckare
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick 35 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9713
 
 Författare: Stridsberg, Sara, 1972-
 Titel: Happy Sally / Sara Stridsberg
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 2004 (Danmark)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 237, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Serie: Bonnier pocket, 99-0307595-2
 Anmärkning: Originalupplaga 2004
 Anmärkning: Behandlar Sally Bauer
 ISBN: 91-0-010477-9
 SAB-kod: Hc
 Ämnesord: Bauer, Sally, 1908-2001 skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick 40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9714
 
 Författare: Singer, Isaac Bashevis, 1904-1991
 Titel: Token Gimpel / Isaac Bashevis Singer ; övers. av Mårten Edlund
 Förlag/År: Stockholm : MånPocket, 1981 ; (Ungern)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 288 s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: Gimpel the fool and other stories.
 Serie: MånPocket, 99-0184541-6
 Anmärkning: Orig.-ms. på jiddisch
 ISBN: 91-7642-067-1
 Medarbetare: Edlund, Mårten, 1913-1987 (översättare)
 SAB-kod: Hfo=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Tyska och jiddisch
Ex.1: Mycket fint skick 45 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9715
 
 Författare: Roman, Andreas, 1975-
 Titel: Demonen : [en svensk fantasyroman] / Andreas Roman
 Förlag/År: Göteborg : Neogames, cop. 1999 ; (Italien)
 Upplaga: 1. uppl.
 Omfång: 256 s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: På omsl.: EON
 Anmärkning: Originaluppl. 1999
 ISBN: 91-89128-32-X
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick 40 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9716
 
 Författare: Roman, Andreas, 1975-
 Titel: Dräparen : [en svensk fantasyroman] / Andreas Roman
 Förlag/År: Göteborg : Neogames, cop. 1998 ; (Italien)
 Upplaga: 1. uppl.
 Omfång: 272 s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: På omsl.: EON
 Anmärkning: Originaluppl. 1998
 ISBN: 91-89128-31-1
 Genre: Fantasy
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick Ou.45 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9717
 
 Titel: Brott in i det sista / av Jan Eric Arvastson ...
 Förlag/År: Stehag : DAST-magazine i samarbete med Föreningen Kriminalförfattare i Stockholm (FKIS), 1999
 Omfång: 158 s. Pocket
 Anmärkning: S. 69-117: Vintersagor. S. 118-158: Sommarsagor
 ISBN: 91-88820-82-3
 Medarbetare: Arvastson, Jan Eric, 1934- (medförfattare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
 SAB-kod: Hc.016(s)
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur > Noveller
Ex. 1: Mycket fint skick 30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9718
 
 Författare: Lackey, Mercedes
 Titel: Sacred ground / Mercedes Lackey.
 Förlag/År: New York : TOR, 1995, c1994.
 Upplaga: 1st mass market ed.
 Omfång: 375 s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: A Tom Doherty Associates book.
 ISBN: 0812519655
 Genre: Fantasy
 Ämnesord: Indians of North America
 Ämnesord: Private investigators
 Ämnesord: Women detectives
 Ämnesord: Osage Indians
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Bra skick Lite snedläst. En "fantasy-deckare".30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9719
 
 Författare: Card, Orson Scott
 Titel: Hart's hope / Orson Scott Card.
 Förlag/År: New York : Berkley, 1983
 Upplaga: Berkley ed.
 Omfång: 261 s., [4] s. of plates : maps ; 18 cm. Pocket.
 Anmärkning: Maps by Michael C. Goodwin after original maps by the author.
 Anmärkning: A shorter version of this story appeared in Chrysalis 8, 1980, ed. Roy Torgeson.
 Anmärkning: Cover illustration by Kinuko Y. Craft.
 ISBN: 0425058190
 Medarbetare: Craft, Kinuko.
 Genre: Fantasy
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex. 1: Bra skick Ovanlig.30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9720
 
 Författare: García Lorca, Federico, 1898-1936
 Titel: Blodsbröllop : Yerma ; Bernardas hus / Frederico García Lorca ; i översättning av Karin Alin och Hjalmar Gullberg
 Förlag/År: Sthlm : PAN/Norstedt, 1967 ; (Stockholm : Thule)
 Omfång: 270 s. Pocket
 Medarbetare: Alin, Karin, 1892-1974 (översättare)
 Medarbetare: Gullberg, Hjalmar, 1898-1961 (översättare)
 SAB-kod: Hce.02
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Dramatik
Ex. 1: Fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9721
 
 Författare: Ahlrud, Sivar
 Titel: Sedel-mysteriet : tvillingdetektiverna
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 1971 ; (Falun : B. Wahlström)
 Omfång: 154, [1] s. Inbunden
 Serie: B. Wahlströms ungdomsböcker, 99-0117885-1 ; 1596
 Genre: Ungdomsböcker
 SAB-kod: uHc
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex.1:Namnteckning Bra skick En reva och en fläck på ryggen. Ou25 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9722
 
 Författare: Ahlrud, Sivar
 Titel: Helikopter-mysteriet : [tvillingdetektiverna]
 Förlag/År: Stockholm : B. Wahlström, 1965 ; (Falun : B. Wahlström)
 Omfång: 141, [1] s. Inbunden
 Serie: B. Wahlströms ungdomsböcker, 99-0117885-1 ; 1243
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 3. uppl., 1971
 Genre: Ungdomsböcker
 SAB-kod: uHc
Kategori: Skönlitteratur > Skönlitteratur för mellanåldern
Ex.1:Namnteckning Fint skick Ou.45 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9723
 
 Författare: Andersson, Roy, 1943-
 Titel: Vår tids rädsla för allvar / Roy Andersson
 Förlag/År: Göteborg : Filmkonst, [1995] ; (Göteborg : Graphic Sytems)
 Omfång: 142 s. : ill. (vissa i färg) ; 20 cm. Häftad
 Serie: Filmkonst, 1100-7362 ; 33
 ISBN: 91-88282-42-2
 SAB-kod: Imaa
Kategori: Konst, musik, teater och film > Film > Filmens estetik och teori
Ex.1: Mycket fint skick 100 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9724
 
 Författare: Plath, Sylvia, 1932-1963
 Titel: Glaskupan / Sylvia Plath ; [övers.: Christina Liljencrantz]
 Förlag/År: Stockholm : Litteraturfrämjandet, 1980 ; (Kungsbacka : Elander)
 Upplaga: [Ny utg.]
 Omfång: 249, [1] s. ; 18 cm. Pocket
 Orginaltitel: The bell jar.
 Serie: En bok för alla, 99-0130108-4
 ISBN: 91-7448-071-5
 Medarbetare: Liljencrantz, Christina (översättare)
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick 35 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9725
 
 Författare: Dostojevskij, Fjodor, 1821-1881
 Titel: Spelaren : ur en ung mans dagbok / Fjodor Dostojevskij ; [efterskrift av Zenta Maurina ; till svenska av Helga Backhoff-Malmquist]
 Förlag/År: Stockholm : Natur o. kultur, 1959 ; (Stockholm : Ronzo)
 Omfång: 194, [1] s. Inbunden
 Orginaltitel: Igrok.
 Serie: Levande litteratur, 99-0208799-X
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Skyddsomslag saknas Fint skick Förlagets klotband. 2.a uppl. tr 196140 kr.
Ex. 2: Fint skick Lätt naggat omslag. Namnteckning60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9726
 
 Författare: Tolstoj, Leo Nikolaevic, 1828-1910
 Titel: Hadsji Murat : hjälten från Kaukasus / Leo Tolstoj ; [övers. av Bengt Kyhle]
 Förlag/År: Stockholm : Tiden, 1956 [omsl. tr. 1965] ; (Malmö : Framtiden)
 Upplaga: [Ny uppl.]
 Omfång: 174 s. Pocket
 Serie: Tidens klassiker, 99-0134533-2
 Medarbetare: Kyhle, Bengt (översättare)
 SAB-kod: Hma=c
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Ryska
Ex. 1: Fint skick 40 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9727
 
 Författare: Van Vogt, A E (Alfred Elton), 1912-2000.
 Titel: Null-A Three A.E. Van Vogt
 Förlag/År: London Sphere 1985, c1984
 Omfång: vi,215p 18cm Pocket.
 ISBN: 0722188412
 Genre: Science fiction
 SAB-kod: Heq
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur > Amerikansk skönlitteratur
Ex.1:Namnteckning Fint skick 30 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9728
 
 Författare: Herbert, Frank, 1920-1986
 Titel: The Dosadi experiment / Frank Herbert.
 Förlag/År: New York : Berkley Books, 1978, c1977.
 Upplaga: Berkley ed.
 Omfång: 343 s. ; 18 cm. Pocket
 Anmärkning: A Berkley book.
 ISBN: 0425055140
 Genre: Science fiction
Kategori: Skönlitteratur > Engelsk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick 50 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9729
 
 Författare: Hemingway, Ernest, 1899-1961
 Titel: Edens lustgård : [roman] / Ernest Hemingway ; översättning av Birgit Edlund
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1988 ; (Finland)
 Omfång: 261, [3] s. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The Garden of Eden.
 ISBN: 91-0-047437-1
 Medarbetare: Edlund, Birgit (översättare)
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick Ovanlig. Första sv utg150 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9730
 
 Författare: McEwan, Ian, 1948-
 Titel: Oskulden / Ian McEwan ; översättning av Frederik Sjögren
 Förlag/År: Stockholm : Alba, 1990 ; (Finland)
 Omfång: 278, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The innocent.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1990
 ISBN: 91-7458-149-X
 Medarbetare: Sjögren, Frederik, 1953- (översättare)
 SAB-kod: He.01=c
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1:Första (och enda) svenska utgåva Mycket fint skick 125 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9731
 
 Författare: Sandemose, Aksel, 1899-1965
 Titel: Resan till Kjörkelvik / [övers. av Cilla Johnson].
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1971 ; (Stockholm : Bonnier)
 Omfång: 207 s. Inbunden
 Orginaltitel: Reisen til Kjørkelvik.
 SAB-kod: Gdbz Sandemose, Aksel
 SAB-kod: Lz Sandemose, Aksel
Kategori: Litteraturvetenskap > Norsk litteraturhistoria > Sandemose, Aksel
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Sandemose, Aksel
Ex.1: Fint skick En liten reva i skyddsomslaget. Första (och enda) sv. utg.95 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9732
 
 Författare: Suneson, Vic, 1911-1975
 Titel: Fredagen den 14:e : kriminalroman / Vic Suneson
 Förlag/År: Stockholm : Geber, 1960
 Omfång: 260, [1] s. Inbunden
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Mycket fint skick Ou.90 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9733
 
 Författare: Potter, Beatrix, 1866-1943
 Titel: Kaninsagor / Beatrix Potter
 Förlag/År: Stockholm : Bonniers juniorförl., 1987 ; (Storbritannien)
 Omfång: 93 s. : färgill. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The tale of Benjamin Bunny.
 Orginaltitel: The tale of the Flopsy bunnies.
 Orginaltitel: The tale of Peter Rabbit.
 Anmärkning: Tidigare utg. i separata vol.
 Anmärkning: "Innehåll: Sagan om Pelle Kanin / svensk text av Birgitta Hammar ; Sagan om Benjamin Kanin / svensk text av Britt G. Hallqvist ; Sagan om Flopsys ungar / svensk text av Britt G. Hallqvist"
 ISBN: 91-48-51522-1
 Genre: Barnböcker
 SAB-kod: He=c,u
Kategori: Skönlitteratur > Småbarnsberättelser och sagor
Ex.1: Mycket fint skick Namnteckning.95 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9734
 
 Författare: Ahndoril, Alexander, 1967-
 Titel: Om hjärtat är vidrigt : roman / Alexander Ahndoril
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1991 ; (Falun : Scandbook)
 Omfång: 182, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Originaluppl. 1991
 ISBN: 91-1-911292-0
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Mycket fint skick En smärre reva på skyddsomslagets baksida.90 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9735
 
 Författare: Wetterberg, Gunnar 1953-
 Titel: Historien upprepar sig aldrig / Gunnar Wetterberg
 Förlag/År: Stockholm SNS 1994
 Upplaga: 1. uppl.
 Omfång: Inbunden
 ISBN: 91-7150-520-2
 SAB-kod: K
Kategori: Historia
Ex. 1: Fint skick 100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9736
 
 Författare: Greider, Göran, 1959-
 Titel: Rudolf Meidner : skärvor ur ett nittonhundratalsliv / Göran Greider
 Förlag/År: Stockholm : Atlas, 1997 ; (Uddevalla : Mediaprint)
 Omfång: 316, [2] s. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-89044-03-7
 SAB-kod: Lz Meidner, Rudolf
 SAB-kod: Lz
 Ämnesord: Meidner, Rudolf, 1914-2005
 Ämnesord: Ekonomer
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Meidner, Rudolf
Ex.1: Mycket fint skick 80 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9737
 
 Författare: Giovene, Andrea, 1904-
 Titel: Järnarmen : Giuliano di Sanseveros självbiografi / till svenska av E. R. Gummerus
 Förlag/År: Stockholm : LT ; [Solna] : [Seelig], 1967 ; (Malmö : Beyrond)
 Omfång: 267 s. Häftad
 Orginaltitel: L'autobiografia di Giuliano di Sansevero.
 SAB-kod: Hce
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex. 1: Mycket fint skick 65 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9738
 
 Författare: Posse, Amelie, 1884-1957
 Titel: Mellan slagen / Amelie Posse
 Förlag/År: Stockholm : Natur o. kultur, 1944
 Omfång: 362s.,1 pl.-bl. Häftad
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 1. uppl. s. å.
 SAB-kod: Na.07
Kategori: Geografi > Europa > Reseskildringar
Ex. 1: Bra skick 2:a uppl. Lite snedläst och några småskador på ryggen.50 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9739
 
 Författare: Platen, Carl Henrik von, 1913-1995
 Titel: Stedingk : Curt von Stedingk (1746-1837) : kosmopolit, krigare och diplomat hos Ludvig XVI, Gustav III och Katarina den stora / Carl Henrik von Platen
 Förlag/År: Stockholm : Atlantis, 1995 ; (Eskilstuna : Tuna tr.)
 Omfång: 424 s. : ill. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-7486-187-5
 SAB-kod: Lz Stedingk, Curt von
 SAB-kod: Lz
 Ämnesord: Stedingk, Curt von, 1746-1837
 Ämnesord: Militärer
 Ämnesord: Diplomater
Kategori: Biografi > Särskilda personer > Stedingk, Curt von
Ex.1: Mycket fint skick 135 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9740
 
 Författare: Ashcroft, Frances M
 Titel: Den yttersta gränsen : mellan liv och död - vad människan kan uthärda / Frances Ashcroft ; översättning: Jan Malmsjö ; [fackgranskning och bearbetning: Göran Grip]
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 2002 (Uddevalla : Mediaprint)
 Omfång: 381, [1] s. : ill. ; 24 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Life at the extremes.
 ISBN: 91-37-11898-6
 Medarbetare: Malmsjö, Jan, 1953- (översättare)
 SAB-kod: Vcba
 Ämnesord: Adaptation, physiological
 Ämnesord: Acclimatization
 Ämnesord: Meteorological factors
 Ämnesord: Survival
 Ämnesord: Adaptation (Physiology)
 Ämnesord: Adaptation (fysiologi)
 Ämnesord: Stress, psychological
Kategori: Medicin > Medicinsk fysiologi, biofysik och kemi > Medicinsk biofysik
Ex. 1: Mycket fint skick 95 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9741
 
 Författare: Moon, Elizabeth
 Titel: Sagan om Paksenarrion. Bok 3, Trohetseden / översättning av Molle Kanmert
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 1996 ; (Smedjebacken : Smedjebackens grafiska)
 Omfång: 487, [2] s. Inbunden.
 Orginaltitel: Oath of gold.
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1996
 ISBN: 91-0-056227-0
 Medarbetare: Kanmert Sjölander, Molle, 1967- (översättare)
 Genre: Fantasy
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning
Ex.1: Mycket fint skick Första sv utg325 kr. Såld
Ex.2: Mycket fint skick Första sv utg325 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9742
 
 Författare: Brøgger, Suzanne, 1944-
 Titel: Torkväder / Suzanne Brögger ; övers. av Eva Matthiessen
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1980 ; (Borås : Centraltr.)
 Omfång: 83 s. ; 23 cm. Häftad
 Orginaltitel: En gris der har vaeret oppe at slås kan man ikke stege ((danska)).
 ISBN: 91-46-13680-0
 Medarbetare: Matthiessen, Eva (översättare)
 SAB-kod: Hceda.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Danska
Ex. 1: Fint skick Första (och enda) sv utg.95 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9743
 
 Författare: Brøgger, Suzanne, 1944-
 Titel: Kväve : 1980-1990 / Suzanne Brøgger ; översättning: Ann-Mari Seeberg
 Förlag/År: Stockholm : Wahlström & Widstrand, 1991 ; (Borås : Centraltr.)
 Omfång: 365, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Orginaltitel: Kvaelstof (danska).
 Anmärkning: Första svenska uppl. 1991
 ISBN: 91-46-16020-5
 Medarbetare: Seeberg, Ann-Mari (översättare)
 SAB-kod: Hda.04=c
 SAB-kod: Bb
 SAB-kod: Hceda.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Danska
Kategori: Allmänt och blandat > Allmänna samlingsverk
Ex. 1: Mycket fint skick 75 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9744
 
 Författare: Lang, Maria, 1914-1991
 Titel: Gullregn i oktober / av Maria Lang
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1981 ; (Nacka : Esselte Herzog)
 Omfång: 241, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2. tr., 1982
 Anmärkning: I 2. tr. felaktigt ISBN 91-1-822242-6
 ISBN: 91-1-812242-6
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex.1: Fint skick Lätt naggat omslag. Ou. Första och enda utg.160 kr. Såld
Ex.2: Mycket fint skick Orginalupplaga. Första (och enda) utgåvan200 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9745
 
 Författare: Suneson, Vic, 1911-1975
 Titel: Fallet 44:an.
 Förlag/År: Stockholm : Geber, 1963 ; (Uppsala : A & W)
 Omfång: 235 s. Häftad
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1: Fint skick Ou.70 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9746
 
 Författare: Osborne, Charles
 Titel: Den oväntade gästen / omarbetad till roman av Charles Osborne efter en pjäs av Agatha Christie ; översättning: Anna Sandberg
 Förlag/År: Stockholm : Bonnier, 2001 ; (Smedjebacken : Fälth & Hässler)
 Omfång: 159, [1] s. ; 23 cm Inbunden.
 Orginaltitel: The unexpected guest.
 Anmärkning: "Även med tryckår: 7/9. tus., 2001 ; 10/12. tus., 2003"
 Anmärkning: Första svenska uppl. 2001
 ISBN: 91-0-057519-4
 Medarbetare: Christie, Agatha, 1890-1976. Den oväntade gästen
 Genre: Deckare
 SAB-kod: He.01=c
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex.1: Mycket fint skick Lite smånagg på omslagets baksida. 7-9 tus.95 kr. Såld
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9747
 
 Författare: Wetering, Janwillem van de
 Titel: En torghandlares död : [polisroman] / Janwillem van de Wetering ; övers. av Einar Heckscher
 Förlag/År: Stockholm : Askild & Kärnekull, 1980 ; (Vänersborg : Vänersborgs boktr.)
 Omfång: 244 s. ; 22 cm. Häftad
 Orginaltitel: Death of a hawker.
 ISBN: 91-7008-968-X
 Medarbetare: Heckscher, Einar, 1938- (översättare)
 Genre: Deckare
 SAB-kod: Hcee.01
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Engelska
Ex. 1: Mycket fint skick Första ( och enda) sv utg. Ovanlig.100 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9748
 
 Författare: O'Månsson, Lasse, 1931-1988
 Titel: Bryt samman, amigos! / Lasse O'Månsson ; med teckningar av förf.
 Förlag/År: Stockholm : Bokád, 1977 ; (Vänersborg : Vänersborgs boktr.)
 Omfång: 216 s. : ill. ; 21 cm Inbunden.
 ISBN: 91-7368-019-2
 Genre: Humor
 SAB-kod: Hc
Kategori: Skönlitteratur > Svensk skönlitteratur
Ex. 1:Namnteckning Mycket fint skick 60 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9749
 
 Författare: Canetti, Elias 1905-1994
 Titel: Människans provins : anteckningar / Elias Canetti ; inl., urval och övers. av Johannes Edfelt
 Förlag/År: Stockholm : Forum, 1979 ; (Borås : Centraltr.)
 Omfång: 76 s. ; 22 cm Inbunden.
 Anmärkning: Övers. från tyska
 Anmärkning: Även tillg. med tryckår: 2.-3. tr., 1981
 ISBN: 91-37-07168-8
 Medarbetare: Edfelt, Johannes, 1904-1997 (översättare)
 SAB-kod: Hcef.018
 Ämnesord: Judisk skönlitteratur
Kategori: Skönlitteratur > Utländsk skönlitteratur i svensk översättning > Tyska och jiddisch
Ex. 1: Bra skick Några småfläckar på baksidan samt ett märke efter prislapp. I övrigt fin.30 kr.
 Länk: http://www.antikvariat1.se/index.asp?Show=R9750
 
 Författare: Gustafsson, Madeleine, 1937-
 Titel: Berättelsens röst : från Bernhard till Yourcenar / Madeleine Gustafsson
 Förlag/År: Stockholm : Norstedt, 1991 ; (Finland)
 Omfång: 175, [1] s. ; 22 cm Inbunden.
 ISBN: 91-1-919172-3
 SAB-kod: G
 SAB-kod: G.04
 Ämnesord: Essäer
Kategori: Litteraturvetenskap
Kategori: Litteraturvetenskap > Essäer och litteraturkritik